Vojtěcha Šachla na nejvyšším stupínku vystřídali Dánové

Slaný – 19. září
Jelikož Vojtěch Šachl startoval i v mezinárodním závodě dvěstěpadesátek, pokračoval sobotní program slánského víkendu nižších kubatur prakticky bez přestávky. Chabařovický borec opanoval předposlední podnik klasického mistrovství republiky stopětadvacítek a je již bez ohledu na říjnový závěr v Březolupech mistrem republiky. Odpolední mezinárodní závod dvěstěpadesátek se nesl v režii Dánů a Poláků. Po hrozivé kolizi Adama Bednáře s Oskarem Huryszem v sedmnácté jízdě zůstal nedokončen. Český závodník byl převezen do nemocnice, ale z ošemetné situace naštěstí vyvázl jen hodně potlučený.

Matěj Frýza, Vojtěch Šachl a Matouš Kameník na stupních vítězů

Vítězstvím za definitivní jistotou titulu

Vojtěch Šachl (bílá) vede Josefa Černého (červená) a Štěpána Ševčíka (modrá)

Dopoledne si Adam Bednář definitivně pojistil stopětadvacítkářský titul českého šampióna na malé dráze. V klasickém mistrovství nejnižší kubatury živil stejné ambice Vojtěch Šachl. A protože startoval i s dvěstěpadesátkou v mezinárodním test matchi, dnešní slánský program pokračoval prakticky bez přestávky.

A v rozjížďce s číslem jedna Vojtěch Šachl vykročil za splněním své mise. Vzápětí jej triumfem ve stylu start – cíl napodobil Matěj Frýza. Druhý v cíli, Matouš Kameník, se sám zapsal na seznam pretendentů stupňů vítězů. Ve třetí jízdě odvedl Josefa Černého, jenž doposud podlehl pouze Vojtěchu Šachlovi.

Matěj Frýza (červená) bojuje o vedení s Vojtěchem Šachlem (žlutá) před zraky Matouše Kameníka (bílá)

Ten svou vítěznou šňůru prodloužil v rozjížďce s číslem čtyři. Lepší start měl přitom Matěj Frýza, avšak závodník s velkým písmenem CH je podjel v úvodním nájezdu. Jejich duel se opakoval hned v páté jízdě.

Tentokrát po vylétnutí pásky začal úřadovat Vojtěch Šachl. Matěj Frýza mu ale nehodlal vítězství věnovat. Zprava první zatáčky mu sebral vedení. Avšak Vojtěch Šachl mu objetí oplatil hned v dalším oblouku. Plzeňan jej sice vyvážel, ale za sebou jej udržet nedokázal.

Aktéři tuhé bitvy o bronz: Matouš Kameník (modrá), Josef Černý (bílá) a Štěpán Ševčík (žlutá)

Za jejich zády protnul metu Josef Černý. Matouš Kameník ve druhém okruhu odpadl s technickou poruchou. Zatímco boj o vítězství byl vlastně u konce, bitva o třetí místo teprve vlastně začínala. Navíc se k pětibodovým Josefu Černému a Matouši Kameníkovi přidal Štěpán Ševčík, když ovládl rozjížďku s číslem šest

Záhy však z triumvirátu zase vypadl. Vojtěch Šachl svým dalším suverénním sólem v sedmé jízdě potvrdil dnešní vítězství i titul. Matouš Kameník si však druhé místo od Štěpána Ševčíka nedal sebrat. Nakonec Matěj Frýza vyhrál osmou jízdu a mohl se těšit na druhý stupínek pódia.

Druhý Josef Černý však vyrovnal skóre Matouše Kameníka. O jejich pořadím musel rozhodovat rozjezd. Už na jeho začátku se prosadil divišovský závodník.

 

Třetí housle

Zleva Bruno Belan, Wiliam Drejer, Vojtěch Šachl krotící wheelie a Bastian Pedersen

Nedávno uběhlo deset let od chvíle, kdy Eduard Krčmář na slánském stadiónu vyhrál vůbec první zlatý pohár dvěstěpadesátek. Od té doby však ve čtvrtlitrové řece uplynulo mnoho vody. A čeští závodníci na světové špičce kubatury už prostě nejsou. Dnešní trojmatch dle rozpisu, jímž se poprvé minulý měsíc jelo pardubické semifinále mistrovství světa juniorů, mohl posloužit jako pádný důkaz.

Polští Oskarové Paluch a Hurysz v první jízdě odvedli Jaroslava Vaníčka a Jana Hlačinu. Hned poté Bastian Pedersen, synovec slavného Nickiho, a William Drejer provedli to samé Bruno Belanovi. Vojtěch Šachl se na startu převrátil v ukázkové svíci.

Jaroslav Vaníček (bílá) vpdí Wiktora Rafalskeho (modrá)

Ačkoliv se o vedení přetahovali Dánové s Poláky, Češi rozhodně nebyli obětními beránky hnanými na popravu. V páté jízdě Vojtěch Šachl dostal Wiktora Rafalski. Hubert Jablonski se v první zatáčce rozjížďky s číslem sedm přetočil a vzdal, zatímco Jaroslav Vaníček triumfoval stylem start – cíl. Podobně si počínal hned vzápětí Adam Bednář. Jaroslav Vaníček si pak vydřel dva body desáté jízdy.

Přesto však české skóre nestačilo ani na Poláky, ani na Dány, kteří se na konci třetí třírozjížďkové série usadili ve vedení. V šestnácté jízdě Bruno Belan upadl v první zatáčce a nakonec neprojel cílem. Jaroslav Vaníček útočil na vedoucího Wiliama Drejera. A když Dán v posledním oblouku udělal chybu, nemohl ji ponechat bez trestu. Spodní stranou proklouznul pro druhé vítězství. Po třech bodech dychtil také Adam Bednář.

Adam Bednář (červená) se pere s Oskarem Huryszem (bílá) a Franciszkem Karczewskim (žlutá)

V úvodním nájezdu šel nekompromisně do čela před Franciszka Karczewskeho, který ale byl ve druhém výjezdu rychlejší. O Čechův skalp usiloval také Oskar Hurysz. Ovšem ten do něho na začátku posledního okruhu tvrdě vrazil.

Adam Bednář letěl rovnou do nafukovací bariéry, která s ohlušujícím rachotem praskla jako balónek z pouti. Motocykl byl prakticky kompletně zdemolován, ale s jeho závodníkem vše dopadlo zaplaťpánbůh lépe. V nemocnici mu nezjistili žádné vážnější zranění. Závod skončil, přičemž za konečné výsledky byl vzat v potaz stav po patnácti jízdách, po nichž všechny tři týmy měly shodný počet startů.

Vojtěch Šachl vede před Matoušem Kameníkem a Štěpánem Ševčíkem

OMA.CZ MR 125 ccm:

1. Vojtěch Šachl, Chabařovice 3 3 3 3 12
2. Matěj Frýza, Plzeň 3 2 2 3 10
3. Matouš Kameník, Divišov 2 3 E 2 7+3
4. Josef Černý, Plzeň 2 2 1 2 7+2
5. Štěpán Ševčík, Plzeň 1 1 3 1 6
6. Oliver Schmid, Plzeň 1 0 2 1 4
7. Dominik Hrbek, Pardubice 0 1 1 0 2

Průběžné pořadí seriálu:

PLZ LIB PLZ PCE SLA TOT
14.6. 11.7. 25.7. 26.8. 19.9.
1. Vojtěch Šachl, Chabařovice 11 12 12 12 12 59
2. Matěj Frýza, Plzeň 10 9 10 10 39
3. Štěpán Ševčík, Plzeň 7 8 7 4 6 32
4. Josef Černý, Praha 7 4 2 5 7 25
5. Adam Bednář, Praha 9 9 18
6. Matouš Kameník, Divišov 10 7 17
7. Dominik Hrbek, Pardubice 4 3 4 2 2 15
8. Oliver Schmid, Plzeň 0 0 1 5 4 10
9. Maksymilian Pawelczak, PL 7 7
10. Antoni Kawczynski, PL 7 7
11. Michal Duchinski, PL 7 7
12. Alina Sassenhagen, D 4 4
13. Antonín Pták, Plzeň 0 0
Poláci, Dánové a Češi na stupních vítězů

Youth Development Series 250 ccm:

1. Dánsko 39
Bastian Pedersen 3 3 3 3 3 15
Wiliam Drejer 2 2 2 2 2 (2) 10(4)
Victor Nielsen 1 1 2 1 1 (1) 6(2)
Emil Eis 0 2 1 3 2 8(2)
2. Polsko 34
Oskar Hurysz 2 U 0 – X (F) 2(1)
Oskar Paluch 3 3 1 3 3 13
Hubert Jablonski 2 – R 1 2 5(2)
Franciszek Karczewski 3 3 – 0 3 (.) 9
Wiktor Rafalski 1 2 2 5
3. Česká republika 17
Jaroslav Vaníček 1 0 3 2 – (3) 6
Jan Hlačina 0 – 1 0 0 (-) 1
Vojtěch Šachl F 2 – 1 1 (.) 4
Bruno Belan 1 0 0 – 0 (R) 1
Adam Bednář 1 3 F 1 (F) 5

Poznámka: po pádu Adama Bednáře a Oskara Hurysze v rozjížďce s číslem sedmnáct, byl závod na osmnáct jízd předčasně ukončen – pro určení konečného pořadí byla za bernou minci vzata situace po patnácté jízdě, kdy všechny celky měly stejný počet startů.

Kolize Adama Bednáře (červená) a Oskara Hurysze (bílá) v sedmnácté jízdě

Foto: Karel Herman a Mirek Horáček

Adam Bednář navzdory smůle stejně zvítězil

Slaný – 19. září
Chladné ráno na samém sklonku kalendářního léta se ještě nestačilo ohřát a David Hrbek měl po náladě. Jeho syn Dominik se totiž z tréninku vrátil s dírou v karteru. Naštěstí přátelé pomohli zápůjčkami svých motocyklů, takže předposlední kolo mistrovství republiky na krátkých drahách mohl odstartovat bez personálních ztrát. Vše nasvědčovalo, že dramatický mítink vyvrcholí ve finále A soubojem třech neporažených. Matěj Frýza zkompletoval dvanáctibodové maximum v rozjížďce s číslem sedmnáct, Vojtěch Šachl o jízdu později. Do cesty Adama Bednáře se však postavil Matouš Kameník. Jejich duel skončil v závěrečné zatáčce výletem z trati a diskvalifikací. Tři trojky však stejně Adama Bednáře poslaly do áčka. V jeho první zatáčce objel Matěje Frýzu, uhlídal za svými zády Vojtěcha Šachla a vedlo vítězství mohl slavit také titul. Na čele aktuální klasifikace má totiž tak obrovský náskok, že jej v úterní Praze již nikdo nemůže překonat.

Vojtěch Šachl, Adam Bednář a Matěj Frýza na stupních vítězů

Klasické drama stopětadvacítek na krátké dráze

Josef Černý (modrá) směřuje k vítězství před Tony Katrou a Štěpánem Ševčíkem

Důležitou podmínkou, aby se dnešní závod a potažmo i celý víkend nižších kubatur vůbec uskutečnil, bylo vrácení licence dráhy. Ta byla odebrána minulý týden, když souhrn nešťastných okolností prodloužil extraligu až do doby, v níž již mělo být dávno po všem. Celá kauza vyzněla pro středočeský klub dobře. Myši, které vklouzly do krabiček elektrických rozvodů, mohly mít jiný názor, ale jich se nikdo neptal.

Program na malé dráze odstartoval tréninkem se zpožděním nějakých dvaceti minut. Třináct závodníků se posléze pustilo do boje v předposledním závodě šampionátu republiky. Chyběl bohužel Antonín Pták, který si o tréninku v Plzni zlomil ruku.

Petr Marek (červená) tísní Adama Nejezchlebu (modrá)

Úvodním vítězem se stal Josef Černý. Triumfoval stylem start – cíl v rozjížďce s číslem jedna, v jejíž první zatáčce Tony Katra stihnul objet pouze Štěpána Ševčíka. Mnohem větší senzaci však vzápětí vzbudil Petr Marek. Také on se ve druhé jízdě dostal do čela hned po startu, avšak dokázal získat skalp nejen Josefa Novotného, ale také Adama Nejezchleby.

Přitom jej jeho kolega s písmenem CH na vestě nepřestával zasypávat jedním útokem za druhým. Možná byl i trošičku rychlejší, ale Petr Marek držel ideální stopu a získal skalp, jenž mu mohl náramně hodit. Ve třetí jízdě Matěj Frýza odvedl Mariána Jirouta. Hned na to Vojtěch Šachl předčil Matouše Kameníka a Dominika Hrbka, který si po fatální poruše svého motocyklu v tréninku musel půjčovat motocykly od svých protivníků. Sérii uzavřel Adam Bednář, který v páté jízdě porazil Karla Průšu.

Tarokující startovací zařízení představovalo pro Vojtěcha Šachla (bílá) jen malý problém – po restartu zvítězili před Josefem Novotným (červená) a Štěpánem Ševčíkem (modrá)

Po přestávce se ale situace začala zamotávat. Jako první svůj úvodní triumf dokázal zopakovat Vojtěch Šachů. Musel si však počkat, protože porucha startovacího zařízení mu dovolila triumfovat až po restartu. To se navíc na čele ocitnul Josef Novotný. Vojtěch Šachl za jeho zády vyčkával skoro celá dvě kola.

Ve druhé zatáčce toho druhého jej ale podjel, aby pro druhou půli základní části mohl počítat s šesti body. Nebyl ovšem sám. Adam Bednář v osmé jízdě před sebe nepustil Tonyho Katru, Matěj Frýza hned v další jízdě uhlídal dravečky Karla Průšu a Petra Marka.

Adam Bednář vodí Karla Průšu

O pětibodové pronásledovatele neměli nouzi. Ostatně již sedmá jízda, v níž Matouš Kameník vyzrál na Josefa Černého, vyprodukovala dva.  Adam Nejezchleba byl třetí, když v desáté jízdě vyzrál na Dominika Hrbka. A tak dnešní stopětadvacítky na krátké dráze byly stejně dramatické jako kdykoliv jindy.

 

Dva rozjezdy po základní části

Matěj Frýza (červená) jezdí první před Karlem Průšou (bílá) a Petrem Markem (modrá)

Trojice pretendentů finále A krystalizovala ve třetí sérii. Vojtěch Šachl opanoval rozjížďku s číslem dvanáct, kde se však o drama postaral hlavně Josef Novotný. Nechal drama vygradovat v poslední zatáčce, v níž podjel druhého Josefa Černého. Na jeho devět bodů se ve čtrnácté jízdě dostal i Adam Bednář, který odvedl Petra Marka.

Adam Nejezchleba navzdory úvodní prohře s Petrem Markem nechtěl zůstat mimo hru o stupně vítězů. A bodejť by ano, když v desáté jízdě vyhrál před Dominikem Hrbkem. Avšak v rozjížďce s číslem patnáct nejenže neohrozil suverénního Matěje Frýzu, nýbrž ve druhé zatáčce podlehl i Matouši Kameníkovi. Divišovský borec jej podjel ve druhé zatáčce.

Josef Černý (červená) odráží Josefa Novotného (modrá)

Trojice suverénů na sebe nenarazila ani v poslední sérii. Všechno nasvědčovalo, že ani jeden z jejích členů neuhnul z vítězné dráhy. Matěj Frýza kraloval sedmnácté, Vojtěch Šachl osmnácté jízdě. Do rozjížďky s číslem dvacet však nejlépe odstartoval Matouš Kameník. Jenže Adam Bednář jeho vládu nehodlal akceptovat.

Celé kolo útočil, až ve druhé zatáčce oba vyjeli ven. Vrátili se nazpět na ovál, ale to už vedl Štěpán Ševčík. Plzeňský závodník byl nakonec jediný, kdo bral z dvacáté jízdě body. A to rovnou tři, zatímco druhý Adam Bednář a třetí Matouš Kameník byli diskvalifikováni.

Karel Průša (červená) vodí Adama Nejezchlebu, ale v cíli jej čeká diskvalifikace

Adam Bednář navzdory své smůle zůstal ve finále A, jelikož při srovnání se svým jmenovcem Nejezchlebou mohl nabídnout nejen devět bodů, ale především tři vítězství. Základní část ovšem nemohla být uzavřena bez dodatkových jízd. V té první si Josef Novotný a Petr Marek řekli o béčko, přičemž Josefa Černého poslali do finále C. Poté vyhrál Matouš Kameník a do céčka s ním šel i Karel Průša, zatímco na Tonyho Katru zbylo déčko.

 

Revanš paní Smůle

Matouš Kameník (bílá) vede rozjezd o béčko před Karlem Průšou (červená) a Tony Katrou (modrá)

Pořád finálových rozjížděk začal tak, že nezačal. Dominika Hrbka nechal jeho motor na holičkách již o tréninku. Během závodu si motocykly půjčoval. Do éčka sice nenastoupil, avšak vyfasoval tři technické body.

Nebýt vyjetí z trati, byl by Tony Katra mnohem výše. Revanšoval se alespoň vítězstvím ve finále D. Štěpán Ševčík se za jeho zády v první zatáčce dokázal posunout alespoň před Mariána Jirouta. Céčko přineslo triumf Matouši Kameníkovi. Josef Černý si zajistil druhé místo před Karlem Průšou, jemuž také chyběli vinou diskvalifikace body.

Adam Nejezchleba (modrá), Josef Novotný (červená) a Petr Marek (bílá) krátce po startu finále B

Ve finále B vyrazil Adam Nejezchleba napravit nepříliš podařený mítink. Avšak podobné aspirace živil také Josef Novotný. Nepustil před sebe Petra Marka, navíc v první zatáčce navedl svůj motocykl na vnitřní čáru. A vskutku se tudy dostal dopředu.

Nic nebylo jasné ani v áčku. Nejlepším startem slynul Matěj Frýza. V první zatáčce jej ovšem objel Adam Bednář, který toužil kopnout paní smůlu do její tlusté zadnice. Po postupu však toužil také Vojtěch Šachl. V nájezdu do druhého okruhu se jen mihnul po Plzeňanově pravici. Neváhal ohrožovat také vedoucího Adama Bednáře, ale v tomto případě zůstalo přání otcem myšlenky.

Souboj Adama Bednáře (bílá) a Matoušem Kameníkem (modrá) skončil vyjetím z trati a dvojitou diskvalifikací
E D C B A TOT
1. Adam Bednář, Praha 3 3 3 L 6 15
2. Vojtěch Šachl, Chabařovice 3 3 3 3 4 16
3. Matěj Frýza, Plzeň 3 3 3 3 2 14
4. Josef Novotný, Pardubice 1 2 2 3 3 11
5. Adam Nejezchleba, Ch. 2 3 1 3 2 11
6. Petr Marek, Chabařovice 3 1 2 2 1 9
7. Matouš Kameník, Divišov 2 3 2 L 3 10
8. Josef Černý, Plzeň 3 2 1 2 2 10
9. Karel Průša, Slaný 2 2 3 L 1 8
10. Tony Katra, Slaný 2 2 3 L 3 10
11. Štěpán Ševčík, Plzeň L 1 2 3 2 8
12. Marián Jirout, Pardubice 2 1 2 1 1 7
13. Dominik Hrbek, Pardubice 1 2 1 1 3 8

Poznámka: rozjezd o finále B – Josef Novotný, Petr Marek, Josef Černý; rozjezd o finále C – Matouš Kameník, Karel Průša, Tony Katra; Dominik Hrbek po fatální poruše motoru o tréninku absolvoval závod na vypůjčených motocyklech, ve finále E nestartoval a byly mu přiděleny technické body

Matěj Frýza (modrá) ujíždí Matouši Kameníkovi (bílá) a Adamu Nejezchlebovi (červená)

Průběžné pořadí seriálu:

PHA MaL DIV SLA TOT
23.6. 18.7. 5.9. 19.9.
1. Adam Bednář, Praha 18 18 17 15 68
2. Vojtěch Šachl, Chabařovice 15 16 16 47
3. Adam Nejezchleba, Chabařovice 12 12 11 11 46
4. Josef Novotný, Pardubice 9 11 12 11 43
5. Matěj Frýza, Plzeň 14 13 14 41
6. Dominik Hrbek, Pardubice 11 11 11 8 41
7. Josef Černý, Plzeň 8 12 10 10 40
8. Petr Marek, Chabařovice 10 11 7 9 37
9. Štěpán Ševčík, Plzeň 10 9 10 8 37
10. Karel Průša, Slaný 11 13 8 32
11. Marián Jirout, Pardubice 9 5 8 7 29
12. Štěpánka Nyklová, Slaný 8 8 8 24
13. Oliver Schmid, Plzeň 4 9 10 23
14. Antonín Pták, Plzeň 6 8 7 21
15. Matouš Kameník, Divišov 9 10 19
16. Tony Katra, Slaný 9 10 19
17. Jaroslav Vaníček, Praha 13 13
18. Ace Pijper, NL 9 9
19. Lester Matthijssen, NL 8 8
20. Stene Pijper, NL 5 8
Josef Novotný (červená) na cestě za triumfem ve finále B před Adamem Nejezchlebem (modrá) a Petrem Markem (bílá)

Foto: Karel Herman a Mirek Horáček

Petr Marek (červená) vede před Adamem Nejezchlebem (modrá) a Josefem Novotným (bílá)

Bartosz Zmarzlik konečně uspěl na Markétě

Praha – 18. září
Bartosz Zmarzlik přijel na pražskou Markétu, dějiště páté letošní Speedway Grand Prix, popáté. Jeho historická bilance na této trati nebyla nikterak oslnivá, protože se na ní dostal pouze jednou do semifinále. Do něho se dostal také včera. Vyhrál jej před Taiem Wofindenem, trojnásobným pražským triumfátorem, když Jason Doyle a Leon Madsen byli diskvalifikováni za startovní přestupek. Pak přišlo finále. Bartosz Zmarzlik do jeho cíle přijel před Taiem Woffindenem, Martinem Vaculíkem a Emilem Sajfutdinovem a vrátil se do čela aktuální klasifikace.

Tai Woffinden, Bartosz Zmarzlik a Martin Vaculík na pražském pódiu

„Jsem velmi šťastný,“ netajil se vítěz po závodě. „Toto je poprvé, kdy jsem vyhrál v Praze. Pro mě je to velice hezké, protože předchozí kola byla problém. Nejvíce jsem tady skóroval osmi body. Ale dnes to byl speciální mítink. První dvě jízdy nebyly tak špatné. Pak jsem změnil nastavení a motorka nefungovala tak dobře. Nakonec se to zlepšilo a já jsem velmi šťastný. Rád bych poděkoval polským fanouškům a všem. Tohle vítězství bylo pro vás.“

Markéta má pověst korunovační katedrály, protože devět z jejích šestnácti posledních vítězů se na konci sezóny stalo mistry světa. „Uvidíme, co se stane,“ reagoval šťastný vítěz. „Je přede mnou hodně práce. Teď musím jít spát, zítra je další den.“

1. Bartosz Zmarzlik, PL 3 3 2 1 2 3 3 20
2. Tai Woffinden, GB T 2 2 2 2 2 2 18
3. Martin Vaculík, SK 2 1 3 1 3 2 1 16
4. Emil Sajfutdinov, RUS 0 0 3 2 3 3 0 14
5. Fredrik Lindgren, S 1 3 1 3 0 1 12
6. Jason Doyle, AUS 2 3 3 2 ex 11
7. Artjom Laguta, RUS 2 2 3 3 3 0 13
8. Leon Madsen, DK 3 ex 0 3 3 ex 9
9. Max Fricke, AUS 1 2 2 2 1 8
10. Patryk Dudek, PL 3 2 0 2 0 7
11. Mikkel Michelsen, DK 2 3 1 0 1 6
12. Maciej Janowski, PL 3 1 1 1 T 5
13. Niels Kristian Iversen, DK 0 1 1 1 2 5
14. Matej Žagar, SLO 1 0 2 E 1 3
15. Antonio Lindbäck, S 0 1 0 0 1 2
16. Eduard Krčmář, CZ (res) 1 0 0
17. Václav Milík, CZ 0 0 E E 0 0
18. Jan Kvěch, CZ (res) 0 0

Aktuální pořadí šampionátu:

1. Bartosz Zmarzlik 79, 2. Fredrik Lindgren 78, 3. Tai Woffinden 71, 4. Maciej Janowski 62, 5. Leon Madsen 59, 6. Artjom Laguta 55, 7. Jason Doyle 53, 8. Martin Vaculík 51, 9. Emil Sajfutdinov 50, 10. Max Fricke 32, 11. Matej Žagar 30, 12. Niels-Kristian Iversen 28, 13. Mikkel Michelsen 24, 14. Patryk Dudek 23, 15. Gleb Čugunov 16, 16. Anders Thomsen 10, 17. Antonio Lindbäck 8, 18 Eduard Krčmář 1.

Foto: tiskový servis IMG