Archiv pro rubriku: MČR Juniorů

Patrik Mikel hrnul dravý proud vody na mlýn Filipa Hájka

Divišov – 29. července
Tak nám vytočili čtyři sudy Ferdinanda! A bodejť by ne, když si rtuť teploměru na rozpáleném divišovském stadiónu hrála na akrobata šplhajícího až do závratné výšky v cirkusovém šapitó. Z tří závodů osmihodinového plochodrážního maratónu, jehož se všichni účastníci navzdory náročným podmínkám zhostili se ctí, pochopitelně největší pozornost poutal závěrečný díl domácí juniorky. Filip Hájek nebyl v optimální konstelaci, zraněné rameno jej bolelo a vzhledem k tréninkovému deficitu ho síly v tropickém horku opouštěly rychle. Na druhou stranu se mohl zachumlat do pohodlného polštáře svého pětibodového náskoku na tandem Petr Chlupáč a Jan Kvěch. Jenže v rozjížďce s číslem jedna Filipa Hájka odvedl Jakub Valkovič. Potom ovšem vstoupil na scénu Patrik Mikel. Po pokažené Plzni už věděl, že mu celkové vavříny uniknou, avšak jel o prestiž, aby dal konečně najevo, jak by si své účinkování představoval. Ve druhé jízdě jej trápil David Pacalaj. Po pádu Michala Tomky, který nakonec odjížděl otlučený jako píšťalička, se však startovalo znovu a Patrik Mikel nedal Slovákovi šanci. Vzápětí v rozjížďce s číslem pět připravil o bod Jana Kvěcha. Petr Chlupáč, další z pretendentů mistrovského trůnu, dvakrát vyhrál, aby ale v desáté jízdě podlehl nejen Patriku Mikelovi, ale také Janu Mackovi, jenž dnes zanechal vskutku slušný dojem. Ale zpátky k boji o titul! Filip Hájek kontroval dvěma vítězstvími. Takže i když v rozjížďce s číslem patnáct prohrál s Patrikem Mikelem, jenž létal po rozbitém ovále jako utržený vagón, mohl slavit titul. V té chvíli však ještě odmítal gratulanty, ačkoliv vzhledem k okolnostem byl jeho start v devatenácté jízdě proti trojici dalších nejlepších spíše formalitou. Vskutku mu nepřinesl žádný bod. Po kolizi Jana Kvěcha a Davida Pacalaje po startu se opakovalo. Jan Kvěch si svůj start rozhodně za zlatý rámeček nedal, avšak v první zatáčce podjel Petra Chlupáče a Davida Pacalaje, jako když je potká, plochodrážním žargonem řečeno. K vyrovnání mistra Filipa Hájka mu však chyběl bod, ale náplastí se mu stal titul v oddělené klasifikaci devatenáctiletých. V závěrečné jízdě Patrik Mikel zkompletoval patnáctibodové maximum, poté David Pacalaj jakoby symbolicky uzavřel závod plný pádů, protože upadl v dramatickém souboji s Petrem Chlupáčem v rozjezdu o třetí místo. Skvělou podívanou nabídly i stopětadvacítky. V pátém podniku klasického šampionátu praskla vítězná šňůra Jaroslava Vaníčka, který upadl v duelu s Brunem Belanem. Slánský závodník se nikterak nežinýroval vyskočit si na nejvyšší stupínek místo něho.

Stupně vítězů v závodě: zleva Jan Kvěch, Patrik Mikel a Petr Chlupáč

I přes pády do hlavního závodu

Dnešek byl opět tropický

Trénink se plynule přelil do kvalifikace. A ještě než její první rozjížďka dostala šanci vůbec odstartovat, bylo rozhodnuto o prvním vyřazeném. Gerhard Kössler v depu vyhledal ředitele závodu Zbyňka Nejezchlebu, aby ho informoval, že jeho syn Sebastian nenastoupí. Minulý týden měl pád, nyní ho braly křeče pod žebry, a proto nechtěl riskovat.

Na startovním roštu první jízdy proto stanula pouze trojice závodníků, přičemž v té chvíli nemohl nikdo tušit, že do hlavního klání postoupí ten, jemuž byste dali ty nejmenší šance. Nejlépe odstartoval Daniel Šilhán, zatímco nájezd Jana Macka vnějškem úvodního oblouku skončil v prachu dráhy.

Daniel Šilhán se v první kvalifikační jízdě dostal před Jana Macka

Severočechovi v pardubické vestě, který pádil na čele, však triumf nebyl dopřán. V poslední zatáčce se dostal příliš blízko nafukovacích vaků. Let do nich byl nevyhnutelný, když ubral plyn. Řidítka jej bolestivě udeřila do těla, nicméně Daniel Šilhán mohl pokračovat. Mnohem větší újmy doznala bariéra, ale pořadatelé její propíchnuté pole promptně vyměnili. Opakování by postrádalo smysl, takže první postupujícím byl vyhlášen Michal Baštecký v sedle své dvěstěpadesátky v milíkovských barvách.

Daniel Šilhán starší se smíchem informuje o stavu svého syna Daniela po jeho pádu v první jízdě:

„Jestli ho nezabiju já, tak se mu nic nestalo…“

Michal Tomka (modrá) vede před Lukášem Vinterem (žlutá) a Sindy Weber (bílá)

Ani druhá jízda neproběhla bez nesnází. Michal Tomka odpálil ze startovního roštu jako z praku, avšak Sindy Weber, která se usadila za jeho zády, ve druhém výjezdu upadla. Nosítka naštěstí rychle zmizela v sanitce. Nicméně německá dívčina byla diskvalifikována z repete, v němž Michal Tomka zopakoval svůj skvělý start a odvedl Lukáše Vintera a Františka Kliera. Dalším kvalifikovaným na první pokus se stal Josef Novák, který stylem start – cíl vyhrál rozjížďku s číslem tři.

Daniel Šilhán (červená) se probíjí před Lukáše Vintera (modrá)

Své předchozí zaváhání napravil Daniel Šilhán, když ve čtvrté jízdě rychle předčil Lukáše Vintera. Hned vzápětí se naplnil poněkud smutný osud Michala Danka. Toho prve v rozjížďce s číslem tři táhla spojka do pásky, kterou proto Pavel Váňa držel při zemi o poznání déle než jindy. Nicméně mladý Slovák krizový moment zvládl, avšak Josef Novák byl při vylétnutí pásky rychlejší.

Nyní v páté jízdě Michal Danko odstartoval hned za Janem Mackem, jenže v první zatáčce upadl. Jeho diskvalifikace byla o to krutější díky tomu, nejen že místo incidentu dávalo možnost opakování s celou čtveřicí závodníků. Ale také i proto, že se slovenský závodník stal po Sebastianu Kösslerovi druhým vyřazeným závodníkem.

Michal Danko si diskvalifikaci nezasloužil

V opakovačce před sebe Jan Macek nepustil Sindy Weber, jež se drala dopředu po vnější straně úvodní zatáčky, ale ve druhém oblouku šel na zem. Udržel motor v chodu a rychle se vrátil do sedla. Systematicky snižoval svůj odstup. Ve čtvrtém kole objel v první zatáčce Františka Kliera, nicméně nezdálo se pravděpodobné, že by vítězstvím urval postup.

Ale přece ano! V poslední zatáčce si to Jan Macek namířil rovnou pod Sindy Weber a na poslední chvíli jí sebral vítězství. Osud německé závodnice se naplnil krátce po startu závěrečné kvalifikační jízdy, když zastavila kvůli bolavému koleni. Stylem start – cíl triumfoval Lukáš Vinter a tím odsoudil Františka Kliera a Jana Marka do role náhradníků.

 

Trumfy v rukou Filipa Hájka

Jan Macek zanechal slušný dojem

Čas tlačil a na jeho oltář pořadatelé položili slavnostní nástup. Bylo to logické řešení, jelikož se mezi dvacet rozjížděk juniorky muselo vecpat ještě dvanáct jízd stopětadvacítek. Pakliže by se přece jen závodníci přišli představit divákům, v jejich společnosti by chyběl Lukáš Vinter.

„Začalo mě to bolet, nemůžu jet,“ mnul si své pravé předloktí. Startovní číslo šestnáct zůstalo tudíž volné, protože František Klier zastupoval pražského závodníka s náhradnickou sedmnáctkou na své vestě. Ten se však dostal ke slovu až ve čtvrté jízdě. Ovšem také první jízda se musela obejít bez jednoho borce na startovním roštu.

Krizová chvilka Jakuba Valkoviče

Michal Baštecký tak dlouho laboroval se svou dvěstěpadesátkou, až nakonec zmizel v depu. Jako první vítěz se prezentoval Jakub Valkovič. Odstartoval na Filipa Hájka, a byť měl ve druhém okruhu trošičku honičku udržet se v sedle ve druhé zatáčce, dorazil do cíle jako vítěz.

Z pětibodového náskoku Pražana zmizel jediný bod. Nicméně již rozjížďka s číslem dvě víceméně ze seznamu pretendentů mistrovského trůnu víceméně škrtla Davida Pacalaje, který byl pozadu o sedm bodů. Přitom zprvu se zdálo, že Slovák bude na koni, byť se jeho dědeček Zdeno Vaculík díval na stav dráhy skrz prsty.

Patrik Mikel (červená) se řítí na Davida Pacalaje

V prvním výjezdu se přehnal okolo Patrika Mikela, jemuž kromobyčejně vyšel start. Jenže Michal Tomka, který upadl v první zatáčce, spadl znovu i v té druhé. A tentokrát již blikala červená světla. Repete zprvu psalo stejný příběh. Patrik Mikel vypálil do vedení, které mu David Pacalaj v prvním oblouku sebral.

Jenže Patrik Mikel jel jako z praku. Druhou zatáčku nasadil zprava. V jejím výjezdu se sunul na úroveň slovenského závodníka. Bok po boku projeli do druhého okruhu, v jehož úvodním výjezdu se teprve Patrik Mikel dostal před Davida Pacalaje.

Jan Kvěch vodí Jána Mihálika

Ztráta dvojice pražských juniorů na Filipa Hájka se ovšem nikterak nezmenšila. Petr Chlupáč dominoval třetí, Jan Kvěch zase čtvrté jízdě, v cíli jejíhož úvodního kola sebral Jan Macek jeden bod Františku Klierovi. Nicméně již druhá série začala výsledek boje o titul přiklánět na stranu Filipa Hájka.

V rozjížďce s číslem pět totiž Patrik Mikel současně s letem pásky odvedl Jana Kvěcha. „Dal mi už od startu,“ připouštěl později pražský junior, který se ovšem nerozplakal nad rozlitým mlékem. Ve druhém okruhu poprvé udeřil spodem druhé zatáčky. Jenže Patrik Mikel mu rychle dal najevo, kdože bude dnes v Divišově pánem.

Michal Tomka líčí okolnosti svého pádu v sedmé jízdě:

„Byl jsem rychlejší než Filip. On se přetočil, mě to natáhlo a škrtnul jsem si o jeho zadní kolo.“

Začátek, nebo spíše pokračování, smolné série Michala Tomky – kolize s Filipem Hájkem

A pak tu byl pochopitelně Filip Hájek, který své bolavé rameno maskoval žerty, aby v pravou chvíli zatnul zuby a úspěšně balancoval na hraně svého průběžného vedení. Jako v rozjížďce s číslem sedm, kdy se skvělým startem dostal do čela. Zezadu se blížil Michal Tomka. Do třetího kola projel těsně za vedoucím Pražanem, avšak v úvodním oblouku vrazil do jeho zadního kola a poroučel se k zemi.

Spadl také Jan Macek, který v okamžiku incidentu jezdil čtvrtý. Michal Tomka byl pochopitelně diskvalifikován z opakovačky, do níž nejlépe odstartoval Daniel Klíma. Filip Hájek jej předčil po pravé straně první zatáčky, jenž tím se svého klubového kolegy rozhodně nezbavil. Daniel Klíma útočil ze všech sil a zejména ve dvou posledních kolech měl předjetí Filipa Hájka doslova na dohled.

Bod, který Jan Kvěch (červená) ztratil s Patrikem Mikelem (bílá) mu posléze chyběl k rozjezdu o titul

Vedle Patrika Mikela zůstával jediným neporaženým Petr Chlupáč, jenž tím pádem byl v průběžné klasifikaci o čtyři body za Filipem Hájkem. V osmé jízdě triumfoval stylem start – cíl, jenže v rozjížďce s číslem deset měl změřit své síly právě s Patrikem Mikelem. Moravan oblečený do vesty s bílým koníkem opět zaúřadoval naplno. Jenže Pražana v prvním výjezdu podjel Jan Macek. A co bylo ještě překvapivější, kopřivnický nováček dokázal udržet pražského dravečka, dokud je neodmávnula šachovnicová vlajka.

 

Klíčová devatenáctá a upřesňující dvacátá jízda

Filip Hájek (žlutá) se od Daniela Klímy (červená) nenechal porazit

Šampionát stál tedy před svým rozuzlením, které v rozjížďce s číslem jedenáct Filip Hájek ještě více přiblížil. Opět se rychle dostal do vedení a snažil se ujet svým pronásledovatelům na čele s Jánem Mihálikem. Ten jej zprvu chvíli atakoval, avšak Pražan mu zmizel z dohledu. Jenže žarnovický závodník jej v závěru jízdy dotáhnul a udeřil znovu. Filip Hájek ale jel středem dráhy a Jan Mihálik marně hledal stopu, kudy by převzal vedení.

Patrik Mikel (modrá) pádí dopředu před Petra Chlupáče (červená), Jana Macka (bílá) a Michala Bašteckého (žlutá)

Po třech sériích vedl závod neporažený Patrik Mikel, který vedle Filipa Hájka měl za svými zády dva další osmibodové závodníky. „Je to těžká dráha, kdyby byla lepší, budou to pěkné závody,“ přemítal David Pacalaj, když suverénně vyhrál šestou jízdu před Jánem Mihálikem. „Škoda, že jsem to předtím posral, neměl jsem jezdit lajnu.“

Na startovním roštu před rozjížďkou s číslem devět stanul jako první, ale tím seznam jeho primátů neměl ještě skončit. Sotva páska vyskočila vstříc palčivému slunci, ujal se vedení před Jakubem Valkovičem, Danielem Klímou a Františkem Klierem. V depu se záhy ujistil, že jeho počty o osmi bodech jsou správné. Stejná suma ovšem vyšla také Janu Kvěchovi, který dvakrát vyhrál dvanáctou jízdu.

Senzace dne – Jan Macek v desáté jízdě poráží Petra Chlupáče

Již potřetí se totiž opakovalo vinou pádu Michala Tomky. „Byl jsem pod Kvěchůnem,“ líčil incident, který jej v první zatáčce druhého okruhu stál druhé místo. „Vystřelilo mě to, byl jsem u nafukovačky, musel jsem to položit.“

A to byl pro Michala Tomku definitivní konec. Naštěstí neutrpěl žádná vážná zranění, nicméně s nulou na kontech dnešního podniku i celkové klasifikace nemohl získat už vůbec nic. Třináctá jízda přinesla předčasný konec i pro Jakuba Valkoviče. Vnějškem prvního oblouku obtáhnul Petra Chlupáče, jenže ve druhém nájezdu si to namířil rovnou do nafukovací bariéry.

Pavel Kuchař jezdí před Danielem Šilhánem

„Chtěl jsem jet venkem,“ povzdechl si později v depu. „Ale tam bylo hodně materiálu. Neuměl jsem to dát do smyku, pořád to jelo rovně. Praštil jsem se do hlavy a doktor mi zakázal pokračovat.“

Po restartu se prosadil Petr Chlupáč ve stylu start – cíl. Dravý Ján Mihálik do něho sice v poslední zatáčce šťouchnul, ale Pražan incident ustál bez ztráty květinky. Dobře věděl, že chléb pořadí v celém závodě se bude lámat až v devatenácté jízdě, která tradičně svedla dohromady nejlepší čtveřici aktuální klasifikace.

Jakub Valkovič pádí před Petrem Chlupáčem

Jeho konkurenti do ní mířili v nejlepší formě. Jan Kvěch odvedl v rozjížďce s číslem čtrnáct Daniela Klímu, David Pacalaj zase kraloval šestnácté jízdě, před jejímž startem se Miroslav Křenek proběhnul z depa k roštu se zapomenutou vestou Jana Macka. Svůj soukromý závod nestihnul, ale kde není žalobce, není pochopitelně ani soudce. A kopřivnický závodník se vrátil již podruhé se dvěma body, když získal skalp nejen Pavla Kuchaře s jeho dvěstěpadesátkou, ale i Josefa Nováka.

Jan Kvěch se v doprovodu otce a bratra vrací do depa po pádu v devatenácté jízdě

V rozjížďce s číslem patnáct prodloužil Patrik Mikel svou vítěznou sérii o čtvrtý uzlík. Základem byl opět skvělý start. A upřímně řečeno, Filip Hájek se spokojil se dvěma body, které mu definitivně pojistily titul. Ještě si však nechtěl nechat gratulovat, protože jeho myšlenky již dlely u rozjížďky s číslem devatenáct.

Jan Kvěch popisuje dramatické okamžiky rozjížďky s číslem devatenáct:

„Odstartovali jsme, David Pacalaj do mě bouchnul. Dal mi na hák, myslel, že mě zavře, ale spadli jsme. Opakovanej‘ start se mi nepoved‘, tak jsem je oba podjel!“

David Pacalaj pádí z depa, aby stihnul repete devatenácté jízdy

Nejlepší start v jízdě všech dnešních jízd vystřihnul Petr Chlupáč. Za jeho zády se však srazili Jan Kvěch a David Pacalaj. Stalo se to ještě před prvním nájezdem, takže k repete přijeli všichni. Slovák dorazil na poslední chvíli, když musel jet přes trávu přes obě menší dráhy.

Také napodruhé byl vpředu Petr Chlupáč. Za sebou měl Davida Pacalaje, jenže Jan Kvěch si to přes oba namířil po spodní straně a již ve výjezdu z úvodní zatáčky říkalo vedení pane právě jemu. Filip Hájek dojel s nulou.  Ale v konečném součtu mu však zůstal bod k dobru na Jana Kvěcha, jemuž byl útěchou titul do devatenácti let a druhé místo v dnešním závodě.

Start devatenácté jízdy podruhé: zleva Filip Hájek, Petr Chlupáč, Jan Kvěch a David Pacalaj

Ten vyhrál Patrik Mikel, když nezaváhal ani v rozjížďce s číslem dvacet. Přerušil ji pád Jána Mihálika, jenž na začátku druhého kola přišel o druhé místo, ale pardubický Moravan byl stejně rychlý i při repete. Tečku za letošní juniorkou dodal rozjezd o dnešní třetí místo, kde však skvělý duel mezi Petrem Chlupáčem a Davidem Pacalajem skončil Slovákovým pádem.

 

Přetržená triumfální série Jaroslava Vaníčka

Jaroslav Vaníček jede před Mateuszem Lopuskim a Kacperem Makowskim

Předchozí kola klasického šampionátu stopětadvacítek v Pardubicích, Březolupech a dvou Plzních skončila maximálním triumfem Jaroslava Vaníčka. Ke stejnému výsledku se schylovalo také dnes. Ještě než začal hlavní závod juniorky, Pražan se vypořádal s Mateuszem Lopuskim, jenž se v první zatáčce sápal dopředu.

Vojtěch Šachl (modrá) v souboji s Brunem Belanem

V rozjížďce s číslem čtyři Jaroslav Vaníček za svá záda rychle poslal Milana Dobiáše. A když v sedmé jízdě v nájezdu do druhého kola zbavil vedení Mateusze Lopuskeho, jeho devíti bodům nemohl konkurovat vůbec nikdo.

Mateusz Lopuski (červená) jezdí první před Jaroslavem Vaníčkem (modrá), Vojtěchem Šachlem (bílá) a Milanem Dobiášem (bílá)

Jeho nejbližším sousedem v průběžné klasifikaci závodu byl Bruno Belan. Slánský závodník v rozjížďce s číslem dvě podjel ve druhé zatáčce Vojtěcha Šachla, jehož v závěru atakoval Štěpán Jurča, který zmeškal pár letních závodů vinou dvanácti stehů na lýtku utrpěných při pádu z kola.

Souboj Bruna Belana (bílá) a Jaroslava Vaníčka (žlutá) skončil kolizí a pádem

Vojtěcha Šachla před sebe Bruno Belan nepustil ani v rozjížďce s číslem pět, nicméně šlo o duel o druhou příčku, protože již od vylétnutí pásky udával tempo Mateusz Lopuski. Osmá jízda pak viděla sólo Bruna Belana, který se před Vojtěcha Zamazala dostal po vnějšku prvního oblouku.

Vojtěch Šachl pádí za triumfem v jedenácté jízdě

Z duelu obou nejlepších v rozjížďce s číslem deset měl vzejít dnešní vítěz. Vedení se ujal Jaroslav Vaníček. Bruno Belan se v prvém oblouku nedostal dopředu, avšak nepolevoval ve svém úsilí. Jenže Pražan v úvodním výjezdu třetího okruhu upadl a Slaňák musel k zemi také.

Kacper Makowski v duelu s Františkem Hřibem

Jízda se již neopakovala, a přesto bylo rozhodnuto. Bruno Belan připsal tři technické body, Jaroslav Vaníček nic, ale tři předchozí primáty jej přesto postavily na nejnižší stupínek pódia. Mezi nimi se umístil Mateusz Lopuski, k čemuž mu pomohlo vítězství v závěrečné dvanácté jízdě před zraky Kacpera Makowskeho.

 

Hlasy z depa

Patrik Mikel neprohrál jedinou rozjížďku

„Dneska super závod,“ rozplýval se Patrik Mikel nadšením. „Dráha byla těžká, ale já na tom celou dobu těžil. Na rovným jede každý. Konečně jsem vyhrál závod juniorky. To mělo být letos od začátku, ale měl jsem smůlu. Dneska jsem ale ukázal, že na to mám, že ta Plzeň byla smůla, a že se mnou musí počítat. Spokojenost, konečně jsem do toho šel hlava nehlava, měl jsem agresivní styl. Doufám, že tím bičem už práskám!“

Jan Kvěch nestihnul rozjezd o titul o jediný bod

„Určitě pěkný závody,“ svěřoval se Jan Kvěch. „Škoda jedný jízdy, kdy mi Patrik Mikel dal už od startu. Rozjel jsem se a jelo mi to dobře. Kdybych v Plzni dojel druhej‘, titul jsem mě. Stalo se, stalo, jsou to závody…“

Petr Chlupáč byl v zásadě spokojen

„Závody byly hezký na to, jaký bylo horko a dráha,“ říkal Petr Chlupáč. „Ve třetí jízdě jsem zaváhal, start mi vyšel, ale chytil jsem kolej a vyjel ven. Stíhal jsem ho, ale nevyšlo to. Třetí místo je, myslím, hezký, celkově i v tomhle závodě, na šestnáct let paráda! Titul nebyl daleko, ale mám na to ještě pět let.“

„Škoda…“ nebylo Davidu Pacalajovi vůbec do řeči, když se po pádu v rozjezdu vrátil do depa. „Ještě se uvidí! Škoda, příště. Dráha byla divoká, ale dalo se. Škoda pádu, nevadí, příště…“

Filip Hájek si nenechal na svůj titul sáhnout

„Náročný,“ odpovídal Filip Hájek na tradiční otázku magazínu speedwayA-Z, jaké to dnes bylo. „Bolí mě to rameno. Dvě kola by byly dobrý, pak jsi ale musel jet další dvě kola. Klička bolí, fyzicky odpadám. Pauza je hodně znát, dlouho jsem stál a nemoh‘ ani cvičit. Asi mi nejvíc pomoh‘ Patrik. Gratuluju mu, že vyhrál, jelo mu to.“

Daniel Klíma pravidelně sbíral body

„Namáhavý,“ dokázal Daniel Klíma vystihnout závod jedním slovem. „Byla těžká dráha a velký vedro. S Filipem to bylo dobrý, zamíchal jsem to. Jsem spokojenej‘, docela dobrý. A příště to, doufám, bude ještě lepší.“

Nebýt pádu v rozjížďce s číslem dvacet, mohl Ján Mihálik skončit s deseti body

„Trénink v pohodě,“ vzal Ján Mihálik své vyprávění poněkud zeširoka. „Dráha vypadala, že ji dva roky nedělali. Ale jelo se mi super i o závodech, měl jsem čtyři druhá místa. Pátou jízdu jsem to dal do materiálu. Šlo to nahoru a musel jsem to složit. Je to škoda, měl bych jinak deset bodů.“

Jakub Valkovič jezdí před Danielem Klímou

„Po závodech jsem spokojený nebyl,“ svěřoval se Jakub Valkovič. „Protože jsem po pádu ve čtvrté jízdě nemohl pokračovat. Praštil jsem se do haly a doktor mi zakázal jet dál. Bylo by to lepší, kdybych přidal ještě nějaké další body. Dařily se mi starty, ale dráha byla těžká a proto bylo tolik pádů. Letošní juniorka mi vůbec nevyšla, měl jsem v ní smůlu.“

Michal Tomka vyvázl ze všech svých pádů pouze s odřeninami

„Jsem celý, ale motorky jsou úplně zdevastovaný,“ lamentoval Michal Tomka, který si ani dnes nepřipsal žádný bod do závěrečné klasifikace juniorky. „Těšil jsem se sem, ale hlavně, že jsem celý. Horší to bude vysvětlovat každému, proč mám zase nulu.“

Filip Hájek vyhrál titul

Kvalifikace:

01 02 03 04 05 06
1. Michal Baštecký, Praha (250 ccm) 1.
2. Michal Tomka, SK – Žarnovica 1.
3. Josef Novák, Pardubice 1.
4. Daniel Šilhán, Pardubice X 1.
5. Jan Macek, Kopřivnice F 1.
6. Lukáš Vinter, Praha 2. 2. 1.
7. František Klier, Divišov 3. 3. 2.
8. Roman Marek, Kopřivnice 3. 3. 3.
9. Sindy Weber, D – Liberec (ACCR) X 2. E
10. Michal Danko, SK – Žarnovica 2. X
11. Sebastian Kössler, A (250 ccm)

Poznámka: Sebastian Kössler odstoupil po tréninku kvůli křečím

Celkové pořadí šampionátu: Jan Kvěch, Filip Hájek a Petr Chlupáč

Hlavní závod:

1. Patrik Mikel, Pardubice 3 3 3 3 3 15
2. Jan Kvěch, Praha 3 2 3 3 3 14
3. Petr Chlupáč, Praha 3 3 1 3 2 12+3
4. David Pacalaj, SK – Žarnovica 2 3 3 3 1 12+X
5. Filip Hájek, Praha 2 3 3 2 0 10
6. Daniel Klíma, Praha 2 2 1 2 2 9
7. Ján Mihálik, SK – Žarnovica 2 2 2 2 X 8
8. Jakub Valkovič, SK – Žarnovica 3 1 2 X – 6
9. Josef Novák, Pardubice 1 0 1 1 3 6
10. Daniel Šilhán, Pardubice 0 1 1 1 3 6
11. Jan Macek, Kopřivnice 1 1 2 2 F 6
12. Pavel Kuchař, Praha (250 ccm) 1 1 2 0 1 5
13. Pavel Čermák, Divišov 1 2 E 1 F 4
14. František Klier, Divišov (res) 0 0 0 0 2 2
15. Roman Marek, Kopřivnice (res) 1 1 2
16. Michal Baštecký, Praha (250 ccm) – E 0 0 0 0
17. Michal Tomka, SK – Žarnovica X X X – – 0
18. Lukáš Vinter, Praha – – – – – DNR

Poznámka: Lukáš Vinter odstoupil ze závodu kvůli bolestem v pravé ruce

Jeden z klíčových okamžiků – Patrik Mikel (bílá) ujíždí Janu Kvěchovi (červená), jemuž bude právě tento bod chybět k rozjezdu o titul

Konečné pořadí šampionátů:

U21 U19 PHA PLZ DIV TOT
  24.4. 8.5. 29.7.
1. Filip Hájek, Praha 15 15 10 40
2. 1. Jan Kvěch, Praha 13 12 14 39
3. 2. Petr Chlupáč, Praha 11 14 12 37
4. Patrik Mikel, Pardubice 14 6 15 35
5. 3. David Pacalaj, SK – Žarnovica 11 12 12 35
6. 4. Ján Mihálik, SK – Žarnovica 9 10 8 27
7. 5. Jakub Valkovič, SK – Žarnovica 10 7 6 23
8. 6. Daniel Klíma, Praha 5 6 9 20
9. 7. Pavel Kuchař, Praha 6 4 5 15
10. 8. Jarno de Vries, NL – Plzeň 7 7 14
11. 9. Daniel Šilhán, Liberec 4 3 6 13
12. Pavel Čermák, Divišov 8 4 12
13. Josef Novák, Pardubice 5 6 11
14. Richard Geyer, D 9 9
15. 10. František Klier, Divišov 2 4 2 8
16. 11. Jan Macek, Kopřivnice 6 6
17. 12. Milan Dobiáš, Chabařovice 3 2 5
18. 13. Roman Marek, Kopřivnice 2 2
19. 14. Michal Baštecký, Praha 1 0 1
20. 15. Michal Danko, SK – Žarnovica 1 NQ 1
21. Michal Tomka, SK – Žarnovica DNR 0 0
22. 16. Sebastian Kössler, A 0 NQ 0
23. 17. Sindy Weber, D – Liberec 0 NQ 0
NC NC Lukáš Vinter, Praha DNR
Jan Kvěch (bílá) se v devatenácté jízdě žene před Petra Chlupáče (modrá) a Davida Pacalaje (žlutá)

Mistrovství republiky 125 ccm:

1. Bruno Belan, Slaný 3 2 3 3 11
2. Mateusz Lopuski, PL 2 3 2 3 10
3. Jaroslav Vaníček, Praha 3 3 3 X 9
4. Štěpán Jurča, Březolupy 1 3 2 2 8
5. Milan Dobiáš, Chabařovice 3 2 0 2 7
6. Vojtěch Šachl, Divišov 2 1 1 3 7
7. Kacper Makowski, PL 1 X 3 2 6
8. Vojtěch Zamazal, Slaný 0 2 2 1 5
9. František Hřib, Březolupy 2 1 1 E 4
10. Jakub Exler, Praha 1 0 1 0 2
11. Matěj Frýza, Plzeň 0 F 0 1 1
12. Matouš Kameník, Divišov 0 F/R 0 1 1
Pódium stopětadvacítek: Mateusz Lopuski, Bruno Belan a Jaroslav Vaníček

Průběžné pořadí šampionátu:

PCE BŘE PLZ PLZ DIV TOT
18.4. 21.4. 8.5. 21.7. 29.7.
1. Jaroslav Vaníček, Praha 12 12 12 12 9 57
2. Vojtěch Šachl, Divišov 6 10 9 9 7 41
3. Bruno Belan, Slaný 11 9 7 11 38
4. Štěpán Jurča, Březolupy 5 7 7 8 27
5. Milan Dobiáš, Chabařovice 4 9 7 20
6. Matěj Frýza, Plzeň 4 8 6 1 19
7. Jan Jeníček, Pardubice 8 4 5 2 19
8. Vojtěch Zamazal, Slaný 2 3 2 6 5 18
9. Filip Šifalda, Chabařovice 8 8 16
10. František Hřib, Březolupy 0 3 5 4 12
11. Mateusz Lopuski, PL 10 10
12. Daniel Klíma, Praha 8 8
13. Jakub Exler, Praha 4 1 2 7
14. Pavel Kuchař, Praha 7 7
15. Kacper Makowski, PL 6 6
16. Michal Baštecký, Praha 4 4
17. Matouš Kameník, Divišov 1 1
18. Josef Černý, Plzeň 0 1 1
Filip Hájek hlídá vedení před Jánem Mihálikem

Foto: Karel Herman a Mirek Horáček

David Pacalaj (bílá) připravil Patriku Mikelovi (červená) krušné chvilky

Neděle v Divišově bude horká, pořádně dlouhá, ale také nesmírně zajímavá

Divišov – 26. července
Meteorologové už museli opravit sví červnová tvrzení o nepříliš teplotně výrazném létu a trumfují se hodnotami, kam až se rtuť teploměru dokáže vyšplhat. Neděle v Divišově bude nejen tropicky žhavá, ale na místním plochodrážním stadiónu i pořádně dlouhá. Diváky čekají mistrovské podniky v obou českých šampionátech a jako hlavní chod závodního menu poslední mítink české juniorky, která musí začít kvalifikací. Leader aktuální klasifikace Filip Hájek po svém daugavpilském pádu již dvakrát trénoval, nicméně před rozjetým tandemem Petr Chlupáč – Jan Kvěch má náskok jen pět bodů. Juniorské mistrovství republiky má tedy prvek, který excelentní Eduard Krčmář v předchozích dvou sezónách nepřipustil, a sice nic menšího než boj o titul.


Stěžejní otázka ještě jednou:

Kdo se v neděli stane juniorským mistrem republiky?

View Results

Loading ... Loading ...

Poptávka převyšuje nabídku

Filip Hájek vede juniorku, Jaroslav Vaníček oba šampionáty stopětadvacítek

O nedělní závod v Divišově byl ze strany závodníků takový zájem, že sportovní komise již v úterý musela vyhlásit, že přihlášky cizinců již nebudou akceptovány. Výjimku představují pouze ti, kteří se již některého z podniků české juniorky zúčastnili.

I tak by se v divišovských boxech mělo objevit neuvěřitelných jednadvacet plochodrážníků, přičemž pouze tři osedlají dvěstěpadesátku. Personální krize juniorky byla vlastně zažehnána již zjara. Od té doby se objevili kopřivničtí Jan Macek a Roman Marek. A do půllitrů rovnou ze stopětadvacítky naskočil Lukáš Vinter.

Účast v hlavním závodě má garantováno pouze deset nejlepších držitelů licencí AČR a SMF z průběžné klasifikace vzniklé z předchozích klání v Praze a v Plzni. Ostatních jedenáct musí absolvovat kvalifikaci, jež opět po mnoha letech připomíná malý závod.

Jan Kvěch a Petr Chlupáč ztrácí na Filipa Hájka pět bodů

Skládá se totiž z šesti rozjížděk. Její filozofie je jednoduchá. Všichni aspiranti nejprve změří své síly v trojici jízd. Vítězové se kvalifikují rovnou, ostatní pošle klíč na startovní rošt rozjížděk s čísly čtyři a pět. Jejich vítězové opět postoupí, ale pozor, poslední v cíli budou vyřazeni. Zbývající čtveřice se objeví u pásky ještě v šesté jízdě. Její vítěz získá poslední volné místo v hlavním klání, dva další se stanou náhradníky, zatímco poslední bude vyřazen.

David Pacalaj může být černým koněm závodu

Kvalifikace proběhne ihned po skončení tréninku, jehož začátek byl s ohledem na natřískaný program posunut již na čtvrt na dvě. Do hlavního závodu musí totiž jury vetknout ještě dvanáct rozjížděk stopětadvacítek, které čeká pátý díl jejich klasického šampionátu. Přitom mistrovství republiky na malé dráze se svými patnácti jízdami od půl jedenácté celou dlouhou divišovskou plochodrážní neděli otevřou.

 

O titul se bude bojovat až do konce

Patrika Mikela letos nechce paní Smůla pustit k vodě

Poslední díl juniorky láká již nyní. Filip Hájek sice nekompromisně kráčel za patnáctibodovými maximy jak na Markétě, tak na Borech, nicméně vinou své zlomené kličky více než měsíc nezávodil. Předevčírem a včera však již absolvoval dva tréninky a výhodou na jeho straně je i náskok, který si na hrotu aktuální klasifikace vytvořil.

Pět bodů se sice nezdá jako bůhvíjaké vítězství, jenže do konce šampionátu se každý junior postaví na startovní rošt již jen pětkrát. Do karet Filipa Hájka hraje i úzus, že se nejlepší čtveřice utká až v rozjížďce s číslem devatenáct. V ní Pražan narazí nejen na dvojici svých mladších klubových kolegů, nýbrž i na Davida Pacalaje, jenž ztrácí již sedm bodů.

Sindy Weber dorazí do Divišova po ose z Poznaně, kam ji tamní klub pozval na trénink

Na druhou stranu vývojem závodu může zamíchat i Patrik Mikel. Milenec paní Smůly, která mu letos dopřává vskutku velkorysé koupele v černočerném asfaltu, by se klidně mohl smát z nejvyššího stupínku pódia. Na bedně v juniorce byl i Ján Mihálik a myšlenka podívat se sem rozhodně nebude cizí ani Jakubu Valkovičovi či Danielu Klímovi. Každopádně neděle v Divišově bude určitě dlouhá a horká, ale i zajímavá a dramatická.

Startovní listiny horké divišovské neděle:

Kvalifikace (po skončení tréninku, který začíná v 13:15):

1. jízda: Daniel Šilhán, Michal Baštecký, Sebastian Kössler, Jan Macek
2. jízda: František Klier, Michal Tomka, Sindy Weber, Lukáš Vinter
3. jízda: Josef Novák, Michal Danko, Roman Marek
4. – 6. jízda: startují postupně závodníci, kteří nezvítězí

Hlavní závod (14:00):

1 Jakub Valkovič, SK – Žarnovica
2 vítěz kvalifikační jízdy 1
3 Filip Hájek, Praha
4 Pavel Kuchař, Praha (250 ccm)
5 Patrik Mikel, Pardubice
6 David Pacalaj, SK – Žarnovica
7 vítěz kvalifikační jízdy 2
8 Pavel Čermák, Praha
9 vítěz kvalifikační jízdy 3
10 vítěz kvalifikační jízdy 4
11 Daniel Klíma, Praha
12 Petr Chlupáč, Praha
13 Jan Kvěch, Praha
14 Ján Mihálik, SK – Žarnovica
15 vítěz kvalifikační jízdy 5
16 vítěz kvalifikační jízdy 6
17 druhý z kvalifikační jízdy 6
18 třetí z kvalifikační jízdy 6

Mistrovství republiky 125 ccm na krátké dráze (10:30):

1 Jaroslav Vaníček, Praha
2 Jakub Exler, Praha
3 Adam Bednář, Praha
4 Adam Nejezchleba, Chabařovice
5 Mateusz Lopuski, PL
6 Bruno Belan, Slaný
7 Vojtěch Zamazal, Slaný
8 Vojtěch Šachl, Divišov
9 Matouš Kameník, Divišov

Mistrovství republiky 125 ccm (během MR):

1 Jaroslav Vaníček, Praha
2 Vojtěch Zamazal, Slaný
3 Mateusz Lopuski, PL
4 Kacper Makowski, PL
5 Matěj Frýza, Plzeň
6 Vojtěch Šachl, Divišov
7 Štěpán Jurča, Březolupy
8 Bruno Belan, Slaný
9 František Hřib, Březolupy
10 Jakub Exler, Praha
11 Milan Dobiáš, Chabařovice
12 Matouš Kameník, Divišov

Foto: Karel Herman a Mirek Horáček

Jan Kvěch sebral všechny tři volné reprezentační vesty

Praha – 16. května
Od té doby, co se Jan Kvěch přijel s tatínkem a dvěma bratry o prázdninách před čtyřmi lety podívat na pohárový závod stopětadvacítek na malé Markétě, má jeho plochodrážní kariéra podobný tah jako legendární raketa Saturn 5 startující k měsíčním misím. V Praze přišel poprvé na pódium české juniorky a natáhnul se po juniorském mistrovství Evropy. V Plzni jej vavříny sice minuly, avšak reprezentační vesta v mistrovství světa a evropském poháru devatenáctek již nikoliv. I když v tomto případě mohlo být všechno jinak.

 

Rozdílné věkové limity

Jan Kvěch si v letošní české juniorce vyjel rovnou tři místa v reprezentaci

Po pádu, který těsně za půlkou posledního okruhu rozjížďky s číslem dvacet skončil jeho duel s Filipem Hájkem o vedení, přišel o body. V aktuální klasifikaci jej dostihnul Petr Chlupáč. Samozřejmě pokud se týká obou českých juniorských šampionátů, vzhledem k preferenci lepšího výsledku v posledním závodě, je před Janem Kvěchem. Ovšem v případě nominace do reprezentace by dozajista rozhodoval rozjezd.

Jenže naše a mezinárodní pravidla juniorských závodů se rozcházejí v jednom zásadním bodě. Zatímco v českých šampionátech mohou startovat patnáctiletí plochodrážníci a v případě startu s dvěstěpadesátkou ještě dokonce o rok mladší, mistrovství světa a Evropy má jasný minimálně věk šestnácti let v den konání závodu.

Pavel Čermák bude náhradníkem MS v Liberci i ME v Plzni

A tuto podmínku Petr Chlupáč pro mistrovství světa v Rawiczi, o něž šlo před týdnem v Plzni především, v půlce června nesplní. Ze stejného důvodu nemůže být ani náhradníkem plzeňského semifinále evropského šampionátu Evropy o týden později. Evropský pohár devatenáctek v Pardubicích mu však již neunikne. Ve chvíli, kdy přijde počátkem července v Pardubicích na nástup jeho semifinále, šestnáct svíček na jeho dortu bude vlastně ještě doutnat. Od jejich sfouknutí totiž uběhnou jen tři dny.

 

Jan Kvěch bez soupeřů

Petr Chlupáč těsně stihne evropský pohár v Pardubicích

V juniorském šampionátu světa si Patrik Mikel, Filip Hájek a Josef Novák vybrali své destinace na základě loňského pořadí. To samé platilo pro Patrika Mikela a Filipa Hájka v mistrovství Evropy. O zbývajících vestách rozhodl letošní šampionát.

Protože se Rovno koná již tuto sobotu, verdikt padl už v Praze. Zatímco o všem ostatním se rozhodovalo až v Plzni, na níž sportovní komise odložila i verdikt o náhradnících pro plzeňské semifinále Evropy. Uskuteční se až ve druhé půli června, takže AČR splnil limit odeslání přihlášek.

Třikrát se reprezentací mihne rovněž František Klier

Jan Kvěch proto vlastně neměl soupeře. Josef Novák kvůli maturitě vynechal Prahu a Plzeň mu nevyšla kvůli pádu a zadřenému motoru. Náhradníky pro Liberec a Plzeň proto budou Pavel Čermák a František Klier.

I když jsou v aktuální klasifikaci juniorky před nimi další čeští závodníci, nesplňují věkové podmínky účasti v mezinárodních závodech. Obzvlášť křiklavý je případ Daniela Klímy, jemuž bude šestnáct až den před Silvestrem. Silná generační vlna nových českých plochodrážníků tak zaplaví světové a evropské šampionáty až za rok až dva.

 

Česká nominace pro individuální juniorské soutěže a její způsob:

MS juniorů:
Liberec (16.6.) Patrik Mikel, Pardubice ranking 2017 – 1.
Filip Hájek, Praha ranking 2017 – 2.
náhradník Pavel Čermák, Praha MR U21 2018* – 6.
náhradník František Klier, Divišov MR U21 2018* – 12.
Rawicz (16.6.) Josef Novák, Pardubice ranking 2017 – 3.
Jan Kvěch, Praha MR U21 2018* – 3.
ME juniorů:
Plzeň (23.6.) Patrik Mikel, Pardubice ranking 2017 – 1.
Filip Hájek, Praha ranking 2017 – 2.
náhradník Pavel Čermák, Praha MR U21 2018*** – 6.
náhradník František Klier, Divišov MR U21 2018*** – 12.
Rovno (19.5.) Jan Kvěch, Praha MR U21 2018 – 3.**
EP do 19 let:
Pardubice (5.7.) Petr Chlupáč, Praha MR U19 2018 – 1.**
Jan Kvěch, Praha MR U19 2018 – 2.**
František Klier, Divišov MR U19 2018 – 11.**

Poznámka: ranking výběru vznikl na základě pořadí českých závodníků v loňském mistrovství republiky juniorů s přihlédnutím k věkovým limitům; * pro MS a EP bylo kritérium nominace po dvou závodech MR v Praze a v Plzni; ** v případě ME rozhodl již první závod MR v Praze; *** protože před termínem MR v Plzni bylo potřeba nahlásit jména pouze pro Rovno, byl verdikt o náhradnících pro plzeňské ME posunut až po skončení druhého závodu MR

Foto: Karel Herman a Mirek Horáček

Sváteční úterý vyřešilo slovenskou reprezentační otázku

Plzeň – 8. května
Včerejší sváteční den měl dopad na podobu slovenského působení ve světových šampionátech. Ján Mihálik si v druhém díle české juniorky v Plzni vyjel místo v kvalifikaci o Speedway Grand Prix 2019, jež se bude v Žarnovici konat příští sobotu. Zároveň londýnská společnost BSI ohlásila, že Slovensko odstoupilo z letošního Speedway of Nations.

 

Michal Danko včera z amerického džípu vystupoval jako kvalifikovaný závodník, pro reprezentační vestu si ale přijel Ján Mihálík sedící za ním

Strohá tisková informace z Londýna uvádí, že za rezignací slovenské sestavy na světový šampionát družstev stojí zranění jeho předních hvězd včetně esa velkých cen Martina Vaculíka. K tomu je nutno přidat vyřazení Patrika Búriho. Slováky v Teterowě nahradí Ukrajina.

Zranění obou nejlepších slovenských závodníků udělala díry rovněž do startovní listiny žarnovického světového podniku. Místo Martina Vaculíka pojede rozhodnutím slovenské exekutivy jeho synovec David Pacalaj.

Jakub Valkovič měl pech

O třináctce po Patriku Búrimu se rozhodlo právě včera na plzeňských Borech. Michal Danko přijel na ovál v sousedství známé věznice sbírat především cenné zkušenosti a evidentně nepočítal, že se kvalifikuje do hlavního závodu. Nakonec se mu to po pádu Michala Tomky ale povedlo.

Ján Mihálik si vyjel světový šampionát

Protože jsme Michala Tomku v roli náhradníka neviděli vyjet na ovál, boj o mistrovství světa se zúžil mezi Jána Mihálika a Jakuba Valkoviče. Rozhodnutí ale přinesla již rozjížďka s číslem osm. Jakub Valkovič se ani neodlepil od startovního roštu a do depa se vrátil s přetrženým sekundárním řetězem v ruce.

Generálové slovenské dráhy za kvalifikační kritérium určili jednoduchou zásadu. Místo v závodě kvalifikace o SGP měl brát ten závodník, který ve výsledkové listině skončí výše. Samozřejmě s výjimkou Davida Pacalaje. A tak tuto podmínku splnil Ján Mihálik svým pátým místem.

David Pacalaj stál prvně na pódiu české juniorky

Foto: Karel Herman

Filip Hájek vyrazil tvrdě za další patnáctkou

Plzeň – 8. května
Teorie, že se o pořadí na stupních vítězů druhé juniorky v Plzni rozhodne až v utkání čtyř nejlepších závodníků na úplný závěr, vzala za své v rozjížďce s číslem jedenáct. Patrik Mikel v ní byl na nejlepší cestě inkasovat další trojku ke dvěma úvodním, když upadl v první zatáčce druhého okruhu. Skončil v sanitce, kde mu ovázali kotník, a v závodě nepokračoval. Zato Filip Hájek, Jan Kvěch a Petr Chlupáč nastupovali na startovní rošt dvacáté jízdy s dvanácti body. Dopředu vypálil Filip Hájek, ovšem Jan Kvěch mu byl hodně nebezpečným soupeřem. V předposledním výjezdu se už sunul dopředu, jenže leader aktuální šampionátu šel nekompromisně za dalším maximálním zápisem do klasifikace a Jan Kvěch se ocitl na zemi. Filip Hájek tím pádem vyhrál další závod a druhá příčka se stala kořistí Petra Chlupáče, který vzhledem k dramatickým událostem v závěru dvacáté jízdy, přestal litovat, že se soupeři před sebou ztratil kontakt. Jan Kvěch musel do rozjezdu o třetí místo. Jenže když mu David Pacalaj po startu ujel, neriskoval a ve druhém kole zajel na trávník. Smolařem dne by mohl být označen Michal Tomka. Suverénně mířil za primátem v kvalifikační jízdě, ale upadl. V roli náhradníka se raději rozhodl nestartovat, byť se mu naskytlo dost příležitostí. Kromě nešťastného Patrika Mikela, jehož ztráta na Filipa Hájka se dramaticky protáhla, mítink nedokončili ani Milan Dobiáš a Daniel Šilhán. Chabařovičan si poranil ruku při pádu v deváté jízdě, liberecký závodník kousek před metou rozjížďky s číslem třináct zadřel motor. Doprovodné mistrovské klání vyhrál létající Jaroslav Vaníček, který se svou čtyřventilovou Shupou v šampionátu doposud neztratil ani bod.

Filip Hájek vyhrál druhý závod šampinátu, ovšem Petr Chlupáč a David Pacalaj šli na pódium české juniorky poprvé

Pohromy na cestě

Depo rozpalovaly sluneční paprsky

Porouchaný motůrek u fukaru v boxu Jana Kvěcha byl směšnou záležitostí v porovnání s pohromami, které v dnešním závodě měly stihnout jiné borce. Jejich série začala při kvalifikaci, která změnila svou formuli. Již včera se omluvil Michal Baštecký, jenž svůj pád při prvomájových stopětadvacítkách na malé Markétě odskákal natrženým svalem.

Michal Danko, Josef Novák a Michal Tomka jsou připraveni ke kvalifikační jízdě

Dnes přišla také omluvenka od Filipa Šifaldy, jenž nebyl ve své kůži po pádu během víkendového Jawa Cupu dvěstěpadesátek v Toruni. Se čtyřmi uchazeči o postup do hlavního závodu mohla jury vcelku logicky a s čistým svědomím redukovat kvalifikační program na jednu jedinou rozjížďku. V zásadě ani nemohla být příliš dramatická, jelikož startovní čísla v hlavním závodě čekala na první trojici v cíli.

Michal Tomka popisuje nešťastnou kvalifikaci ve svém pojetí:

„Smůla, chybička se vloudila, náskok jsem měl dobrý, motorka byla rychlá. Jedna chyba a ani jsem si nezajezdil. Radši v pohodě.“

Josef Novák míjí Michala Tomku

Michal Tomka přijel do Plzně o něco více než rok od svého pádu, jenž mu přinesl vážné zranění a dlouhou závodní pauzu. Nyní se však ujal vedení před Pavlem Čermákem, Josefem Novákem a Michalem Dankem. Posledně jmenovaný debutoval v Čechách vlastně s jediným záměrem, a sice získávat co nejvíce zkušeností a postupové ambice neměl.

První z dnešních velkých překvapení – Michal Tomka se nekvalifikoval do hlavního závodu

A to tím spíše, dostala-li se trojice jeho protivníků do kvalifikace jen díky neúčasti v prvním díle zapříčiněnou zkouškami z dospělosti.  „Maturita v klidu, už jen ústní a pak budu mít klid,“ svěřoval se před závodem Josef Novák, přičemž připomínal značnou závodní absenci. „Dlouho jsem na tom neseděl…“

Tenhle džíp si cestou na nástup osedlali David Pacalaj, Jakub Valkovič, Daniel Klíma, Petr Chlupáč a Pavel Kuchař

Jenže kvalifikační předpoklady vzaly za své zkraje třetího okruhu. Vedoucí Michal Tomka upadl v první zatáčce. Takřka jistou účast v hlavním závodě tím pádem vyměnil za místo náhradníka. V depu nadával jako námořník, který po návratu z dlouhé plavby nalezl v přístavu zavřené dveře místního nevěstince. Můžete vzít jed na to, že skutečnost, že se nevešel do žádného džípu vezoucí závodníky na nástup, takže musel k roštu po svých, za to nemohla.

 

Další požár papírových předpokladů

Bývalí závodníci Bořivoj Hádek a Zdeněk Zelenka se dočkali ocenění k padesátinám, resp. osmdesátinám

Hlavní závod začal vcelku bez větších překvapení a papíroví favorité proměňovali bez větších problémů své výjezdy na ovál v trojkové zisky. Petr Chlupáč vyhrál stylem start – cíl první, Filip Hájek druhou. V rozjížďce s číslem tři ovšem kalil vodu Josef Novák, který odstartoval nejrychleji. V úvodním nájezdu se ovšem prosadil Jakub Valkovič.

Jenže Jan Kvěch, který v Praze získal místo v juniorském šampionátu Evropy a dnes prahnul i po vestě v rawiczkém semifinále světa, je vzal oba z jedné vody načisto vnějškem druhé zatáčky. Dva body nakonec ukořistil Josef Novák. Ve třetím kole totiž spodní stranou druhého oblouku vrátil Jakubu Valkovičovi předchozí předjetí.

Slušný počet závodníků na nástupu

Patrik Mikel měl šanci v rozjížďce s číslem čtyři demonstrovat svůj bleskový start. Ve druhém kole upadl Michal Danko a muselo se startovat znovu. Vítězové úvodní série svá úvodní prvenství dokázali vcelku bez větších problémů zopakovat rovněž po první přestávce na úpravu dráhy.

Třetí jízdu zatím vede Jakub Valkovič před Josefem Novákem, Janem Kvěchem a Pavlem Kuchařem

Filip Hájek ovládl rozjížďku s číslem pět a hned vzápětí stejným stylem úřadoval rovněž Patrik Mikel. Zato Jan Kvěch se na svou druhou trojku nadřel ještě o poznání více než v prvním případě. Start sedmé jízdy totiž dokonale sednul Davidu Pacalajovi. Systematickému náporu pražského juniora však stačil odolávat jen necelá dvě kola.

V první zatáčce druhého okruhu se Jan Kvěch ještě nedostal dopředu, ale hned v následujícím oblouku již ano. Petr Chlupáč opanoval rozjížďku s číslem osm, jejímž smutným hrdinou se stal Jakub Valkovič. Od startovního roštu se vrátil do depa pěšky s přetrženým sekundárním řetězem v ruce a přitom přemítal, zda mu místo v žarnovickém závodě kvalifikace o SGP 2019 přece jen nevyfoukne Ján Mihálik.

Petr Chlupáč ujíždí Davidu Pacalajovi

Na prahu třetí pětiny závodu se na čele průběžné klasifikace hřála čtveřice nejlepších předchozího pražského závodu. A vše nasvědčovalo, že jejich rovnost vezme za své teprve, až se potkají v rozjížďce s číslem dvacet. Jenomže Patrik Mikel měl dnes za nešťastné číslo jedenáct.

Patrik Mikel popisuje svůj osudný pád v jedenácté jízdě:

„Najížděl jsem víc ven, abych nechyt‘ kolej. Ale jiná kolej se udělala přesně tam, kam jsem jel. Kdybych v ní byl o kousek dřív, vytáh‘ jsem to, takhle už ne. Je to škoda, starty bomba, jízda bomba, ale chce to ještě zkušenosti…“

Jarno de Vries ujíždí před Pavlem Čermákem

Právě jedenáctka u čísla jízdy viděla vyřazení horkého favorita a možná ve své podstatě rozhodla celý letošní šampionát. Přitom Patrik Mikel ještě v úvodním nájezdu minul Davida Pacalaje, jenž opět skvěle reagoval na let pásky k prosluněnému plzeňskému nebi. Ovšem Moravan v pardubické vestě strávil na čele jen jediný okruh.

Patrik Mikel v jedenácté jízdě odrazil Davida Pacalaje, ale ve druhém okruhu upadl

V první zatáčce druhého kola totiž upadl. Byl logicky diskvalifikován a skončil v sanitce, kde si stěžoval na bolesti ruky a kotníku. Ten mu přítomní zdravotníci ovázali a nakonec nemusel do nemocnice. Nicméně v dalším průběhu závodu se na ovále už neobjevil. Stejně tak Milan Dobiáš, jenž po pádu v šestnácté jízdě chodil s obvazem na pravé ruce. Michal Tomka měl spoustu příležitostí je zaskočit, nicméně už vypadl ze závodního rytmu, takže nechal rozum zvítězit nad srdcem.

 

Dvojice debutantů na pódiu české juniorky

Pád se nevyhnul ani Josefu Novákovi

Odstoupení Patrika Mikela nijak nenarušilo vyrovnanou rovnováhu ostatních leaderů. Jan Kvěch se při opakované deváté jízdě zaskvěl hned dvěma raketovými starty. Hned nato Filip Hájek nepustil před sebe Jakuba Valkoviče, jehož v závěru rozjížďky s číslem deset navíc ohrožoval stále se lepšící Daniel Klíma. Petr Chlupáč posléze vládnul dvanácté jízdě.

Předposlední série jen přiživila naděje na drama, kterou přítomní vkládali do absolutně poslední jízdy dnešního programu. Z vedoucí trojice neztratil nikdo ani bod. Jan Kvěch jakoby zapomněl recept na raketový odpich od roštu, ale ve čtrnácté jízdě se ujal vedení před Danielem Klímou již v úvodním oblouku.

Filip Hájek vodí Davida Pacalaje

Podobně hned vzápětí Filip Hájek v první zatáčce rozjížďky s číslem patnáct poslal za svá Davida Pacalaje. Pohotový start předvedl v šestnácté jízdě rovněž Petr Chlupáč, který ujel mele odehrávající se v úvodním oblouku hned za jeho zády. Pavel Kuchař už měl plnou hlavu starostí, aby se nezapletl do pádu Jarno de Vriese a Michala Tomky. Při repete byl pražský junior stejně rychlý, takže triumvirát vedoucích závodníků stanul u startovní pásky se stejným skóre a tím pádem i shodnými vyhlídkami na umístění na stupních vítězů.

Filip Hájek popisuje dvacátou jízdu:

 „Dobrej‘ start a jel jsem si svoji stopu. Jsou to závody, sundal jsem ho, ale já byl první a jel si svoji stopu.“

Petr Vaic odchází od pásky, která letí nahoru a pouští Filipa Hájka, Petra Chlupáče a Jana Kvěcha do dvacáté jízdy

Páska letěla nahoru a vedení se ujal Filip Hájek. „Vyvezl mě a hodně jsem ztratil,“ líčil později Petr Chlupáč, proč rychle ztratil kontakt s čelem. Filip Hájek se zbavil jednoho soupeře, ale stále mu zůstával ještě jeden vážný rival. A Jan Kvěch se ukázal jako obrovské nebezpečí dalšímu patnáctibodovému maximu leadera šampionátu. Jejich duel vyvrcholil v posledním kole.

Filip Hájek odráží Petra Chlupáče

V jeho první zatáčce se dopředu nedostal, neuspěl ani ve výjezdu z ní, aby na protilehlé rovince ležel na zemi. „Udělal na mě sviňárnu,“ stěžoval si Jan Kvěch na Filipa Hájka. Rozhodčí Adam Jaksch, který musel mít ze své pozice na věži celý incident jako na dlani, pořadí neměnil. Dlužno ovšem podotknout, že by poněkud nezkušený arbitr měl nad některými svými dnešními skutky přemýšlet.

Jan Kvěch (bílá) byl blízko porážky Filipa Hájka

Filip Hájek tím pádem vyhrál druhý podnik šampionátu s absolutně možným bodovým ziskem. Petr Chlupáč si pomohl nejen v aktuální klasifikaci, v níž dostihnul Jana Kvěcha, ale také vůbec poprvé vyrazil na pódium české juniorky.

K němu se naskytla šance rovněž Davidu Pacalajovi. Žarnovický borec profitoval z diskvalifikace Patrika Mikela v rozjížďce s číslem jedenáct. Ke všemu dokázal vyhrát ještě devatenáctou jízdu, kdy odvedl Jána Mihálika. A to jej postavilo na roveň Jana Kvěcha.

Závěr dvacáté jízdy pochopitelně vzbudil vzrušené debaty

Pro rozjezd stanul na vnitřní polovině startovního roštu, jelikož si Jan Kvěch po výhře v losu zvolil venek. Slovák si ještě nechal před cestou k pásce vyměnit rozetu. Pak vystřihnul další z povedených startů. V první zatáčce odrazil nájezd Jana Kvěcha, aby si už v úvodním výjezdu vypracoval rozhodující náskok, což Pražana ve svém důsledku přimělo zastavit. David Pacalaj dojel bezchybně do cíle a tím pádem jsme na stupních vítězů viděli dalšího nováčka.

 

Maximum i ve stopětadvacítkách

Matěj Frýza, Vojtěch Zamazal, Jan Jeníček a Štěpán Jurča se chystají na trénink

Po závodech na malých drahách v Praze a ve Slaném o minulém týdnu se stopětadvacítky dostaly opět na klasický ovál. Jaroslav Vaníček vyměnil dvouventilovou Shupu za motor stejné značky se čtyřmi ventily v hlavě, s nímž měl pokračovat ve své dominanci v klasickém šampionátu kolibříků.

Jaroslav Vaníček vede před Janem Jeníčkem, Františkem Hřibem a Vojtěchem Zamazalem

Oproti předchozím závodům chyběl Filip Šifalda, který se chce soustředit výhradně na dvěstěpadesátky. A pole ochudila zranění Michala Bašteckého a Bruno Belana, který na Bory dorazil alespoň v roli zasvěceného diváka. A jednoho ze svých vážných rivalů Jaroslav Vaníček porazil hned v rozjížďce s číslem jedna.

Jaroslav Vaníček neztratil ani bod

Tady na pohyb pásky reagoval nejrychleji František Hřib, zatímco debutující Plzeňan Josef Černý se vinou poruchy prakticky ani nerozjel. Jaroslav Vaníček byl však pekelně rychlý už v nájezdu do prvního oblouku a Vojtěcha Šachla si za sebou táhnul jako na provázku. Vzápětí Jan Jeníček kraloval druhé jízdě ve stylu start – cíl.

Vojtěch Šachl si nenechal druhé místo sebrat

S Pardubičanem však Jaroslav Vaníček naložil nekompromisně ve třetí jízdě, v jejíž první zatáčce jej objel vnějškem první zatáčky. Dva body byly poslední, které pardubický závodník dnes získal, protože v závěru své osobní konto zatížil pouze dvojicí nul.

Matěj Frýza vodí Františka Hřiba, Vojtěcha Zamazala a Josefa Černého

Postavení pražského suveréna se ještě vylepšilo čtvrtou jízdou, v níž Vojtěcha Šachl porazil Štěpán Jurča. Březolupský draveček však boj o stupně vítězů vypadl rovnou ve třetí sérii. V šesté jízdě mu totiž záda ukázal nejen suverénní Jaroslav Vaníček, avšak předchozí porážku mu odvedl i Vojtěch Šachl.

Jan Jeníček po slibném začátku vyšel v závěru dvakrát naprázdno

V sedmé jízdě plzeňský závod uzavřel Jaroslav Vaníček čtvrtým jednoznačným vítězstvím, díky čemuž prodloužil sérii své neporazitelnosti i při třetím podniku šampionátu. Štěpán Jurča mohl se sedmičkou u svého skóre jen čekat, kterak se situace vyvrbí v samotném závěru. Nakonec však měl zaostat těsně pod pódiem.

Vojtěchu Šachlovi už není cesta na pódium cizí, ovšem Matěj Frýza (vpravo) se k této destinaci vypravil vůbec poprvé

O překvapení se staral domácí Matěj Frýza. Již prve opanoval pátou jízdu, ovšem na úkor závodníků, kteří při vší úctě nepatřili k dnešním favoritům. Ovšem v rozjížďce s číslem osm odstartoval na Vojtěcha Šachla. Vedl až do třetího kola, než se divišovskému závodníkovi podařilo jej poslat za svá záda. A tím také na nejnižší stupínek, zatímco stříbro si svým manévrem zajistil sám pro sebe.

 

Hlasy z depa

Filip Hájek si na své body nenechal sáhnout

„Dneska to bylo těžký,“ povzdechl si Filip Hájek. „Patnáct bodů je hezký, ale dráha byla těžší. Laboroval jsem s nastavením. Kluci jednou výborně a zlepšujou se. Je to s nima těžší a těžší. Teď dobojovat v Divišově a ať ten titul dopadne.“

Petr Chlupáč dosáhl svého nejlepšího výsledku v české juniorce

„Paráda,“ komentoval Petr Chlupáč své první pódiové umístění v domácí juniorce. „Hodně udělaly starty, jinak by to bylo jinak. Nepředjíždělo se, na to jaká byla dráha, líbilo se mi to, bylo to pěkný. První bedna je paráda. V poslední jízdě mě Fíla vyvezl, hodně jsem tím ztratil. Kdybych tam byl za nima, pak ten pád moh‘ dopadnout jinak.“

David Pacalaj se na juniorské pódium postavil poprvé

„Dneska to bylo dobré,“ neskrýval David Pacalaj. „Dráha horší, ale dalo se to, když šlo do tuhého. V rozjezdu jsem odstartoval. Šel jsem tam s tím, že mě porazí, že je lepší, ale vyhrál jsem já.“

Jan Kvěch spadl z pódia doslova a do písmene

„Dařilo se mně,“ bilancoval závod Jan Kvěch. „V poslední jízdě na mě Filip udělal sviňárnu. Viděl jsem, jak to zavírá, začal jsem to vybírat. Ubíral jsem a už jsem to nestih‘. V rozjezdu jsem viděl, jak to tam vytahuje, zaklap’ jsem to, abych nespad‘ podruhý. Daří se mi, mám důležitější závody.“

Ján Mihálik byl v záasadě spokojen, byť se ani dnes nepostavil na stupně vítězů

„Dneska super,“ reagoval Ján Mihálik na klasický dotaz magazínu speedwayA-Z, jak se mu dnes jelo. „Závodil jsem tady už loni, měl jsem to natrénované. Letos jsem na takové dráze ještě nejel. V první jízdě byly problémy, ale pak jsme to nastavili a jsem spokojenej‘. Škoda, že nebyla bedna, ale ještě se jedna juniorka jede, musím zabojovat.“

Daniel Klíma především sbíral zkušenosti, ale dočkal se rovněž vítězné rozjížďky

„Další zkušenosti,“ uváděl Daniel Klíma aktiva, který mu dnešní závod přinesl. „Konečně se víc rozjíždím. Nový dečky jsou už pokřtěný z Březolup. Lepší by bylo si na dvěstěpadesátce zvykat na rychlost. Ale když tomu dám čas, půjde to i tak.“

Dramatický závěr: Jan Kvěch (bílá) útočí na Filipa Hájka

Kvalifikace:

1. Pavel Čermák, Praha 3
2. Josef Novák, Pardubice 2
3. Michal Danko, SK – Žarnovica 1
4. Michal Tomka, SK – Žarnovica F

Poznámka: vzhledem k omluvám Michala Bašteckého (Praha – 250 ccm) a Filipa Šifaldy (Chabařovice – 250 ccm) bylo odstoupeno od plánovaného modelu na tři rozjížďky

Pád Patrika Mikela v jedenácté jízdě

Hlavní závod:

1. Filip Hájek, Praha 3 3 3 3 3 15
2. Petr Chlupáč, Pardubice 3 3 3 3 2 14
3. David Pacalaj, SK – Žarnovica 2 2 3 2 3 12+3
4. Jan Kvěch, Praha 3 3 3 3 F 12+R
5. Ján Mihálik, SK – Žarnovica 2 2 2 2 2 10
6. Pavel Čermák, Praha 1 2 2 0 3 8
7. Jakub Valkovič, SK – Žarnovica 1 E 2 3 1 7
8. Jarno de Vries, NL – Plzeň 2 1 2 2 0 7
9. Patrik Mikel, Pardubice 3 3 X – – 6
10. Daniel Klíma, Praha 1 0 1 1 3 6
11. Josef Novák, Pardubice 2 2 1 F E 5
12. František Klier, Divišov 0 0 1 1 2 4
13. Pavel Kuchař, Praha (250 ccm) 0 1 1 0 2 4
14. Daniel Šilhán, Liberec (250 ccm) 0 1 0 2 – 3
15. Milan Dobiáš, Chabařovice (250 ccm) 1 1 X – – 2
16. Michal Danko, SK – Žarnovica X 0 0 1 X 1
17. Michal Tomka, SK – Žarnovica (res) DNR

Legenda použitých zkratek

E – defekt, ex – diskvalifikace z jiného důvodu než postihují ostatní zkratky, F – pád, F/R – po pádu nenastoupil do opakované jízdy, L – přejetí vnitřní čáry oběma koly, M – diskvalifikace za dvě minuty, R – nedokončená rozjížďka bez zjevného defektu, T – diskvalifikace za najetí do pásky, U – diskvalifikace za zavinění pádu jiných jezdců, X – diskvalifikace za zaviněný pád, * – žolík v ligových utkáních extraligy

David Pacalaj (žlutá) se brání náporu Jana Kvěcha (červená) před zraky Michala Danka (modrá) a Daniela Šilhána (bílá)

Průběžné pořadí šampionátů:

U21 U19 PHA PLZ TOT
  24.4. 8.5.
1. Filip Hájek, Praha 15 15 30
2. 1. Petr Chlupáč, Praha 11 14 25
3. 2. Jan Kvěch, Praha 13 12 25
4. 3. David Pacalaj, SK – Žarnovica 11 12 23
5. Patrik Mikel, Pardubice 14 6 20
6. 4. Ján Mihálik, SK – Žarnovica 9 10 19
7. 5. Jakub Valkovič, SK – Žarnovica 10 7 17
8. 6. Jarno de Vries, NL – Plzeň 7 7 14
9. 7. Daniel Klíma, Praha 5 6 11
10. 8. Pavel Kuchař, Praha 6 4 10
11. Richard Geyer, D 9 9
12. Pavel Čermák, Divišov 8 8
13. 9. Daniel Šilhán, Liberec 4 3 7
14. 10. František Klier, Divišov 2 4 6
15. Josef Novák, Pardubice 5 5
16. 11. Milan Dobiáš, Chabařovice 3 2 5
17. 12. Michal Danko, SK – Žarnovica 1 1
18. 13. Michal Baštecký, Praha 1 1
19. Michal Tomka, SK – Žarnovica DNR 0
20. 14. Sebastian Kössler, A 0 0
21. 15. Sindy Weber, D – Liberec 0 0
Karel Průša a Tony Katra přišli na pódium stopětadvacítk za Vojtěchem Šachlem, Jaroslavem Vaníčkem a Matějem Frýzou

Mistrovství republiky 125 ccm:

1. Jaroslav Vaníček, Praha 3 3 3 3 12
2. Vojtěch Šachl, Divišov 2 2 2 3 9
3. Matěj Frýza, Plzeň 2 1 3 2 8
4. Štěpán Jurča, Březolupy 1 3 1 2 7
5. Jan Jeníček, Pardubice 3 2 0 0 5
6. František Hřib, Březolupy 1 1 2 1 5
7. Vojtěch Zamazal, Slaný 0 0 1 1 2
8. Josef Černý, Plzeň E 0 0 0 0
Duel Vojtěcha Šachla (bílá) a Štěpána Jurči (modrá)

Průběžné pořadí šampionátu:

PCE BŘE PLZ TOT
18.4. 21.4. 8.5.
1. Jaroslav Vaníček, Praha 12 12 12 36
2. Vojtěch Šachl, Divišov 6 10 9 25
3. Bruno Belan, Slaný 11 9 20
4. Štěpán Jurča, Březolupy 5 7 7 19
5. Jan Jeníček, Pardubice 8 4 5 17
6. Filip Šifalda, Chabařovice 8 8 16
7. Matěj Frýza, Plzeň 4 8 12
8. František Hřib, Březolupy 0 3 5 8
9. Daniel Klíma, Praha 8 8
10. Vojtěch Zamazal, Slaný 2 3 2 7
11. Milan Dobiáš, Chabařovice 4 4
12. Michal Baštecký, Praha 4 4
13. Jakub Exler, Praha 4 4
Jaroslav Vaníček doposud v šampionátu neprohrál jedinou jízdu

Foto: Karel Herman a Mirek Horáček

V rozjezdu o třetí místo David Pacalaj (červená) odstartoval na Jana Kvěcha

Česká juniorka rozhodne o slovenskej reprezentácii

Plzeň – 7. mája
Už len necelé dva týždne nás delia od prestížnych pretekov v Žarnovici, kvalifikácie do Grand Prix 2019. Poznáme v podstate celú štartovnú listinu, v ktorej chýba jedno meno, paradoxne domáceho pretekára. Škrt cez rozpočet pôvodnej nominácie urobili tri zlomené členky.

 

David Pacalaj má místo ve startovní listině žarnovické kvalifikace o SGP 2019 jisté

Martin Vaculík bol jasnou jednotkou domácej voľby. Jeho zlomený členok zo štvrtka 12. apríla však urobil škrt v štartovnej listine pretekov na 19. mája. Ďalším domácim reprezentantom bol Patrik Búri, ktorý rozbehol sezónu v peknom štýle a výbornými výkonmi si vyslúžil spomínané miesto. Avšak aj na neho prišlo smolné zranenie, ku ktorému sa dostal po páde 1. mája v rakúskom Murecku. Spolu tri zlomené členky tak narušili domácu nomináciu.

V prípade prvého menovaného sa však výbor SC Žarnovica po následnom schválení SMF komisiou plochá dráha rozhodol pre náhradu Davidom Pacalajom, ktorý má rozbehnutú sezónu najlepšie z domácich juniorov. Davida tak čaká veľký štart vo veľkých pretekoch. Samozrejme zisk každého jedného bodu týmto šestnáctročným pretekárom bude úspechom.

Jakub Valkovič a Ján Mihálik se zítra poperou o žarnovický podnik světového šampionátu

Druhé meno hľadala SMF komisia doplnená o trénera Jána Daniela na piatkovej schôdzi. Nakoľko padli nominačné kritériá z februárovej schôdze, bolo rozhodnuté o novom nominačnom kritériu. Ním bude druhé kolo MČR juniorov v Plzni v utorok 8. mája, ktoré absolvujú všetci uchádzači o miesto v žarnovických pretekoch. Do boja o spomínané miesto má tak šancu zasiahnuť aj Michal Tomka, ktorý neštartoval ešte v medzinárodných majstrovstvách Slovenska a po ročnej prestávke zavinenej zranením absolvoval zatiaľ iba jediné preteky.

Šanci na světový mítink má i Michal Tomka

Žarnovické tréningy však podľa slov Jána Daniela ukázali, že forma zo začiatku minulej sezóny by mohla byť rýchlo naspäť. Pokrok však oproti vlaňajšiemu roku urobili aj Jakub Valkovič a Ján Mihálik. Obaja začali zbierať body rýchlejším tempom než v minulosti. V prípade prvého z nich je výhoda najmä v počte odjazdených pretekov, ktorých má sedem, kým Ján Mihálik ich má na konte iba štyri, avšak v minulom roku sa mu počas MČR juniorov v Plzni darilo a prvýkrát skončil na stupňoch víťazov ako tretí.

Jednoduchou podmienkou štartu na žarnovických pretekoch je najlepšie umiestnenie jedného zo spomínanej trojice.

Foto:Karel Herman a Mirek Horáček