Archiv pro rubriku: Soutěže, hry a zábava

Milan Špinka neměl zpoždění ani vteřinku

Pardubice – 15. února
Eurocity Ostravan si ze slovenské Žiliny veze do Prahy asi čtvrthodinové zpoždění. Jeho strojvedoucí proto potkal svého kolegu z Valašského expresu již před Pardubicemi. O kousek dál mu na pozdrav zablikal muž v kabině žlutého peršingu Regio Jetu mířící do Havířova. Cestující vystupující z vlaků se tudíž v podchodu příliš nepletou. V hale je však čeká podívaná, kterou by tady na sklonku pátečního dopoledne rozhodně nečekali. To je ten plochodrážník! A má s sebou zlatou přilbu!

 

Cestujícím na pardubickém hlavním nádraží se včera naskytla nevídaná podívaná

Uspořádat autogramiádu Milana Špinky v prostorách červené funkcionalistické budovy pardubického hlavního nádraží architekta Karla Řepy se na první pohled zdá jako nepochopitelný nápad. Nicméně pravý opak je však pravdou! Ano, na svítkovský ovál je odsud ještě pěkný kousek. Ale již od prvních ročníků Zlaté přilby Československa hrála železnice důležitou roli při dopravě diváků.

A nejinak je tomu v současnosti. Už před deseti, patnácti lety vyprávěli angličtí fandové s očima na vrch hlavy, jak splendid going to Golden Helmet from Prague by train je. Snídani v jejich pražském penziónku, který v souvislosti s plochodrážním závodem všech závodů nezvýšil ceny ubytování, mohli v jídelním voze zapít pivkem či pohárkem něčeho ostřejšího. A dvě česká kila za taxíka na stadión? Very funny.

Milan Špinka vystavil na odiv svou zlatou přilbu

Na druhou stranu v hale hlavního nádraží v Pardubicích sídlí knihkupectví Mozaika. Jeho výkladu jsou plné knih, přičemž jejich tituly nezaujmou jen běžné knihomoly. Najdete zde díla se vztahem k městu a regionu stejně jako publikace o dopravě, technice či military. K dostání zde v průběhu času byly i různé plochodrážní publikace, takže zde pochopitelně seženete i nejnovější dílo sedmdesátkrát ZLATÁ PŘILBA z pera Petra Dufka a Romana Apeltauera.

Tím pádem není vůbec nelogické, že se včera okolo půl jedenácté pod mozaikou zvěrokruhu s analogovými hodinami od Jaroslava Moravce objevil malý stoleček. Usedl k němu Milan Špinka. Vystavil na odiv svou zlatou přilbu a začal podepisovat knihu o historii nejstaršího plochodrážního mítinku.

Přítomní byli pochopitelně také oba autoři výpravné publikace, kterou si na místě bylo možné zakoupit. Lidé se trousili s prosbou o autogramy a jeden fanoušek si nechal podepsat také program pětadvacátého ročníku, do cíle jehož finálové jízdy Milan Špinka dorazil jako první v sedle motocyklu vypůjčeného od svého bratrance Evžena Erbana.

Jeden fanoušek přinesl i program Zlaté přilby 1973

Majitelé knihkupectví připravili pro pozvané hosty láhev šampaňského a pro návštěvníky sympatické občerstvení. Žízeň se dala hasit v sousední restauraci. Jak trefně poznamenal Jiří Hájek, další doyen české motoristické žurnalistiky, není to již klasická nádražka sedmdesátých let. Nicméně její plochodrážní genius loci čas rozhodně nesetřel.

Kolik dojmů nadšených fandů sportu levých zatáček si musela za léta své existence vyslechnout! Právě tady ve čtyřiasedmdesátém Jiří Štancl zaskočil svoji Alenku, když ráno před Zlatou přilbou ukázal na plakát a poněkud drze prohlásil, že si blyštivou trofej povezou večer domů. Jeho předpověď se vskutku splnila a Ivan Mauger ještě dlouho kroutil hlavou, jak se proboha mohl český plochodrážník dostat na poslední chvíli před něho.

Ale čas běžel a organizátoři se užuž chystali na cestu na druhou autogramiádu v pardubickém nákupním paláci. Petr Leifr alias Castro se prezentoval knížečkou svých undergroundových básniček, v níž je i Balada plochodrážníka. Vzápětí již celý zadýchaný poprosil Milana Špinku o podpis a společný snímeček. Odvážil se nasadit si jeho trofej na svou hlavu.

Petr Leifr akci stihnul jen taktak

Varování, jak dopadl esesák Heydrich, když se nechal za války korunovat svatováclavskou královskou korunou, nedbal. Na druhou stranu, kdo by kdy slyšel, že vítěz nemůže nasadit svou trofej na nepovolanou hlavu?! Ostatně pocit, kdy jí byl před zraky spousty fanoušků dekorován rovnou na stadiónu a pak hráli hymnu jenom pro něj, stejně nikdy nezapomene.

Své o tom ví i Milan Špinka. „Zaplaťpánbůh, že to tak dopadlo, a že tu přilbu mám,“ komentoval s úsměvem, jaké měl před více než pětačtyřiceti lety štěstí. Kdyby nestartoval ve třetí semifinálové jízdě, kterou díky dvěma vítězstvím už jet nemusel, motor jeho Jawy by se zadřel někdy po polovině velkého finále.

Slavnostní přípitek

Foto: Eva Palánová a Pavel Fišer

Milan Špinka bude mít pilný pátek

Pardubice – 12. února
Stovky závodníků usilovaly v průběhu sedmdesáti ročníků Zlaté přilby o vítězství. Pouze osmačtyřiceti z nich se povedlo takového primátu dosáhnout. Ovšem jen jeden z nich se narodil přímo v Pardubicích. Život však není přímočarý, takže v okamžiku svého vítězství byl již závodníkem RH Praha. A nebýt svého bratrance, nikdy by se krásnou trofejí nemohl pochlubit.

Jak se to v třiasedmdesátém vlastně seběhlo, čtěte v historické rubrice magazínu speedwayA-Z

Zasvěceným plochodrážní fanouškům je poněkud zašmodrchaný úvodní odstavec dokonale jasný. Milan Špinka ve třetí semifinálové jízdě pětadvacátého ročníku Zlaté přilby Československa zadřel motor. A nebýt pomoci Evžena Erbana, který mu zapůjčil svůj motocykl, kdoví, zda by se na nejvyšším stupínku neradoval Ole Olsen.

Nicméně na slůvko kdyby se plochá dráha nejezdí, a vítězem z třiasedmdesátého je Milan Špinka. Autoři knihy sedmdesátkrát ZLATÁ PŘILBA jej získali na páteční autogramiády, během nichž bude možné nejnovější plochodrážní publikaci získat.

První se bude konat na pardubickém hlavním nádraží před knihkupectvím Mozaika, jehož sortiment zaskočí i nejzapříhlásejšího knihomola. Druhou uvidí obchodní centrum Atrium, kde bude přítomen nejen Evžen Erban, ale i mistr klenotnický Pavel Lejhanec.

Páteční pardubické autogramiády:

čas: místo: hosté:
11:00 knihkupectví Mozaika – hlavní nádraží Milan Špinka
15:00 obchodní centrum Atrium Milan Špinka, Evžen Erban, Pavel Lejhanec
Milan Špinka se bude podepisovat v Pardubicích

Foto: Petr Dufek (Sokrates Media)

Karel Herman je na roztrhání

Silvestr – 2018
Mít pětikilo objektiv je pro úchvatné snímky z motoristického sportu pořádné terno. Jenže na ploché dráze s ním musíte být přece jen docela daleko, pakliže nechcete fotit detaily závodnických brýlí. A pak se stane, že vám kolegové vběhnou přímo od úžasného záběru. A Karel Herman si v červnu ve Slaném řekl dost! Hned se pustil do snímků mimo plochodrážní branži. Začaly se o ně prát redakce přírodovědeckých periodik, leteckých časopisů, a jelikož slavíme Silvestra, proč tajit, že i pánských magazínů. Nicméně českotřebovský fousáč však zůstává světu levých zatáček věrný i nadále. Již jen proto, že jej čeká nová výzva, a sice uspět v souboji s Pavlem Fišerem, Mirkem Horáčkem a Kirilem Ianatchkovem o nejlepší akční snímek Josefa France z březolupského finále na titulní stranu připravované publikace Česká plochodrážní ročenka 2019.

Když se místo souboje Petra Chlupáče, Filipa Hájka a Patrika Mikela na fotce zase objevila záda Jana Nerudy a Pavla Fišera, Karel Herman se rozhohnil spravedlivým hněvem
Motýl byl hned prvním modelem
Mezi přistávající vosinu a foťák se na závodech nepostaví nikdo
Babočka nemá ani tušení, že pár metrů od ní probíhá extraliga
Pohár přátelství v Kopřivnici viděla i tato kobylka
Vnímavý člověk musí užasnout, co všechno se dá vyfotografovat při sledování plochodrážních závodů
Airbus Českých aerolinií nad Markétou
A toto by pro letošek stačilo!

Foto: Karel Herman

František Klier má namířeno do Star Dance

Silvestr – 2018
Kde vzít peníze na synovo závodění a nekrást? František Klier starší na zásadní otázku našel rafinovanou odpověď. Opustil kabinu svého bagru a rozhodl se živit jako profesionální tanečník. Vítězství ve Star Dance je tím pádem jeho největší výzvou pro letošní rok. Nelze než mu popřát úspěch, nicméně kdoví, zda měl šťastnou ruku při výběru partnerky…

Nový hvězdný pár české taneční scény se nikterak neostýchá předvádět své umění

Foto: Mirek Horáček

Jaroslav Šůs se zatím se zadaným úkolem nevyrovnal

Silvestr – 2018
Motocykl Micro Shupa vzbudil velkou pozornost již při svém loňském debutu. Zájemců o něj bylo spoustu, ale po odpovědi, kolik stojí, jen protáhli obličeje. Proto Jaroslav Šůs dostal jednoznačné zadání. A sice, že další nejmenší plochodrážní stroj musí být co nejlevnější. Věhlasný konstruktér strávil nad projektem několik bezesných nocí, ale nová Shupa je konečně na světě. Její prototyp otestoval Vojtěch Šachl, nicméně ze špionážního snímku je nad slunce jasné, že nová zbraň pražské firmy bude potřebovat odstranit hned několik much najednou. Ovšem když nic jiného, cena je přijatelná a dělá z něho doslova lidový závodní speciál.

Nový stroj se ochotně zvedá na zadní, je levný, ale…

Foto: Karel Herman

Josef Franc je velice opatrným nudistou

Silvestr – 2018
Ve zdravém těle bývá zdravý duch a závodník musí být dokonale připraven. Obzvlášť má-li šanci na hattrick v šampionátu republiky jednotlivců. Josef Franc se doslechl, že na fyzickou formu má blahodárný vliv také nudismus. A hned se rozhodl vyzkoušet, zda to funguje. Kdyby však poblíž byl nějaký paparazzi, pro svůj první pokus se raději ohradil reklamním bannerem, a ještě se pro jistotu pečlivě rozhlížel. Avšak evidentně marně.

Josef Franc se prvně chystá do vody v rouše Adamově

Foto: Karel Herman