Archiv pro rubriku: Soutěže, hry a zábava

Milan Špinka se stal jednou z hvězd letňanského víkendu

Praha – 10. listopadu
Za mlhou tak hustou, že by se dala krájet, neležel rybníček Brčálník s pohádkovým Rákosníčkem, ale areál PVA Letňany. V neděli nad ránem čekal výstavy Racing Expo a Classic Expo poslední den. A přesto se hustým šedivým mlékem ke vstupní bráně prodíraly další a další postavy. Jedna patřila i Milanu Špinkovi, jemuž se o víkendu dostalo mimořádné pozornosti.

Milan Špinka prezentuje knihu Zlato z ledu

Legendou motocyklového sportu

Milan Špinka pózuje s cenou Legendy motosportu na historickém ledařském speciálu ze sbírky Vítězslava Lajbnera

Automatické dveře pouštěly fanoušky rovnou do motoristického ráje. Desítky automobilů a motocyklů poskytly skvělý průřez napříč všemi odvětvími. A do takové koncepce pochopitelně skvěle zapadla i setkání se slavnými závodníky. Usedali na pódium nejen k besedám spojenými s autogramiádami.

V sobotu se celebrity českého motorismu dočkaly také uznání za svůj celoživotní přínos. Ceny Osobnosti motorsportu převzali Petr Bold, Milan Maděryč a Miloslav Regner, pro čestný titul Legenda autosportu si přišli Karel Loprais, Břetislav Enge a Jiří Moskal, zatímco ocenění Legenda motosportu byly připraveny pro Květoslava Mašitu, Zbyňka Havrdu a právě Milana Špinku.

„Je hezký, že se nezapomíná na staré závodníky, co mají sportovní život za sebou,“ nechal se slyšet Milan Špinka. „Je milé, že se sejdou na takových příležitostech.“

 

Křest Zlata z ledu

Jiří Hájek a Milan Špinka křtí novou knihu

Nicméně pro Milana Špinku byla připravena ještě jedna slavnostní akce před nedělním polednem. Kniha Zlato z ledu byla sice na Racing Expo v jediném ručně vyroběném exempláři, ale byl by hřích nevyužít kulis výstavy k pořádným křtinám.

Autor publikace pozval Milana Špinku na vyvýšený stupínek pódia, kde se ledařský mistr světa pochopitelně dočkal otázky od moderátora Marka Chvály. „Můj nápad to nebyl,“ vysvětlil, kterak myšlenka na knižní sepsání jeho příběhu vznikla. „S Jirkou Hájkem se známe celej‘ život. A on sledoval průběh mojí kariéry, ale i celý vývoj ploché dráhy.“

O společnost se kromě hostesek postarali mladí plochodrážníci ve svých kombinézách, pro něž by měl sportovní život Milana Špinky být vzorem. Ten promptně dokázal, že stále nezapomněl otevírat šampaňské. Korek z hrdla láhve vystřelil až téměř ke stropu vysoké haly a zmizel v elegantním oblouku, za nějž by se nestyděl ani letecký akrobat Martin Šonka, jenž měl Milana Špinku na pódiu vystřídat.

 


Zlato z ledu:

více o knize Zlato z ledu


Půl století zkušeností

Zlato z ledu, na něž se Jiří Hájek připravoval tři roky, se dostane do prodeje ve druhé polovině měsíce. Bude k dostání v síti kamenných i internetových knihkupectvích. Domluven byl i přímý prodej na jarních závodech na našem prodejním stolku spolku s tradiční publikací České plochodrážní ročenka 2020, při nichž zorganizujeme i oblíbené autogramiády.

Křtin se účastnili také plochodrážní závodníci, jímž byl Milan Špinka měl být příkladem

„Jsem motoristický novinář a o ploché dráze píšu přes padesát let,“ přibližuje Jiří Hájek genezi vzniku své knihy. „Plochá dráha se mi vždycky líbila, byly to sprinterské závody, kde se všechno od startu až do cíle odehraje před diváky. A zaslouží si pozornost, navíc Československo bylo vždy výrobcem plochodrážních motocyklů.“

A proč se ústřední postavou jeho knihy stal právě Milan Špinka? „Pamatuju si jeho tátu Miloslava, setkal jsem se s ním v roce 1961 při obnovení Zlaté přilbě v Pardubicích,“ zní spisovatelova odpověď. „Sledoval jsem začátky Milana. Šel nahoru, a byť se jeho kariéra třikrát přerušila kvůli zranění, vrátil se vždycky na vrchol. Věnoval se i výchově mladých závodníků, kterou před pětatřiceti lety systematicky nastartoval.“

 

Plochá dráha na závodním veletrhu

Ke slovu se dostali rovněž starší plochodrážníci

Kmotrem knížky Zlato z ledu se stal Zdeněk Gróman, šéf nového vedení Jawy Divišov. Producent plochodrážních motocyklů se na výstavě Racing Expo prezentoval i svou vlastní expozicí. Zaměřil se v ní na svoji současnou produkci a nabídl prostor rovněž svému týneckému jmenovci. Hned vedle se svou žhavou přítomností pochlubil i AK Markéta Praha, na jehož stánku byli přítomni i závodníci. Odpoledne se v řadě besed a autogramiád dostalo také na ně. K dispozici návštěvníkům byli především kolibříci.

Dominik Hrbek se svěřoval, že s motocyklem začínal jezdit po lesích, Matouše Kameníka zase ke sportu levých zatáček přitáhl divišovský šéf Václav Hromas. Jaroslav Vaníček nahlas přemítal, že možná už nechá stopětadvacítku viset na hřebíku. Jakub Exler a Luboš Krejča zase vysvětlili, že přechod na pětistovky je pro ně nutností. Adam Nejezchleba si posteskl, že si musel sundat svou obligátní kšiltovku, ale osnoval plány na rozšíření své pódiové bilance.

Expozice AK Markéta Praha a za ní divišovské Jawy

Divákům se představili rovněž senioři. Jan Kvěch přiblížil okolnosti svého triumfu v evropském poháru v Žarnovici a rozhovořil se i na téma svého kontraktu se Zielonou Gorou. Filip Hájek shrnul svou sezónu a brilantně odrážel dotazy nejen moderátora, ale i svých kolegů, jež v žertu přišli s hypotézou o jeho přestupu do Pardubic. Ondřej Smetana povídal o svých cestách napříč plochodrážní Evropou.

 

Za rok znovu

Za rok má být Racing Expo ještě lepší

Výstava měla mít otevřeno již jen pouhé dvě hodiny, a přesto od metra spěchali další a další návštěvníci, aby zblízka nasáli atmosféru motoristických závodů i soutěží. Skvělou zprávu jim vzkázal i Petr Dufek, díky jehož iniciativě se Letňany již potřetí v řadě stali na jeden víkend pupkem českého motorismu. Za rok má prý být Racing Expo ještě lepší!

 

Foto: Karel Herman a Pavel Fišer

Osmnáct metrů ploché dráhy je v Letňanech připraveno

Praha – 8. listopadu
Expozice na letňanském výstavišti, kde dnes začínají výstavy Rating Expo a Classic Expo jsou od včerejška připraveny. Plochá dráha bude mít díky stánkům AK Markéta a Jawa Divišov osmnáct metrů pro svou prezentaci. A právě tady v neděli proběhne křest knihy Zlato z ledu a poté i beseda s plochodrážníky spojená s autogramiádou.

 

Atmosféru pro slavnostní uvedení nejnovější plochodrážní knížky navodí dva ledařské speciály. Historický v provedení, které sedlal Milan Špinka při svém památném triumfu v Nassjö roku 1974, zapůjčil Vítězslav Lajbner. Soudobý motocykl zavezl do Letňan Jiří Wildt, objev letošního šampionátu republiky v Holicích.

Autogramiády se dle posledních informací má zúčastnit devět závodníků. Vedle kolibříků Jaroslava Vaníčka, Luboše Krejči, Matouše Kameníka, Dominika Hrbka, Jakuba Exlera a Adama Nejezchleby také Filip Hájek, Ondřej Smetana a Jan Kvěch.

Plochodrážní expozice v Letňanech jsou připraveny

Foto: Zdeněk Schneiderwind

Milan Špinka bude mít v neděli křest

Praha – 6. listopadu
Spousta úchvatných závodních automobilů a motocyklů čeká na návštěvníky výstavy Racing Expo, jejíž brány se veřejnosti otevřou pozítří v poledne. Bude možná potkat mnoho osobností motoristického sportu. Pro příznivce ploché dráhy bude zajímavá hlavně neděle, kdy skvělá podívaná v Letňanech končí. O půl třetí proběhne beseda s kolibříky spojená s autogramiádou. Ještě před tím úderem půl dvanácté Jiří Hájek a Milan Špinka slavnostně pokřtí knihu Zlato z ledu.

 

Milan Špinka za pódiu Zlaté přilby 1973

Kniha se dostane do prodeje až okolo poloviny listopadu, nicméně v neděli bude na výstavišti alespoň v improvizované podobě. Na obálce se zaskví akční snímek Milana Špinky pořízený během světového finále na ledě v Assenu, odkud se vracel se stříbrnou medailí. A pochopitelně rovněž portrét hlavního hrdiny.

„Je to připomenutí jeho závodní kariéry,“ přibližuje Jiří Hájek své dílo. „I kariéry trenéra a manažera od začátku až do letošního roku. Od jeho dětských let, kdy ho táta systematicky připravoval na kariéru závodníka, až ke konci. Jak vystudoval fakultu tělesné výchovy a začal dělat trenéra. Jak se dostal do FIMu a k vedení reprezentace. Celej‘ jeho život je spojenej‘ s plochou dráhou.“

Nicméně na 152 stránkách se setkáte nejen s Milanem Špinkou. „Knížka začíná vzpomínkou na jeho tátu Miloslava, který by třetího prosince měl stovku,“ říká autor. „Jedna kapitola je věnovaná těm, kteří s ním během sezóny přišli na Markétu, tedy Petru Ondrašíkovi, Janu Vernerovi, Vaškovi Vernerovi a Jiřímu Štanclovi. A také o Standovi Dykovi, jak si ve Stockholmu zlomil nohu a letěl do Prahy na jméno Jiří Hájek.“

Kniha Zlato z ledu připomene rovněž osobnost otce Milana Špinky, Miloslava

Jak se takový kousek tehdejšímu vedoucímu redaktoru Československé motor revue v době zvýšených bezpečnostních opatření bezprostředně po atentátu na švédského premiéra Olofa Palmeho, by nebylo fér prozrazovat. Ostatně i akreditace Jana Králíka, jemuž komunisté nikdy nešli pod nos, na Rallye Paříž – Dakar 1988, je dalším důkazem, že Jiří Hájek dokáže ohromující věci.

I proto se při slavnostním křtu knihy Zlato z ledu máme na co těšit. Sám publicista si však při otázce po detailech zamyká ústa na sedm západů a vábí narážkami na jistou slavnou osobnost, jež by mohla být přítomna.

Nedělní plochodrážní akce na výstavě Racing Expo v Letňanech:

11:30 slavnostní křest knihy Zlato z ledu od Jiřího Hájka
14:30 beseda a autogramiáda se závodníky stopětadvacítek
V Letňanech uvidíte zblízka spoustu závodních automobilů i jejich pilotů – na snímku Petr Lisa pózuje u svého spideru Norma M30

Foto: archív a Karel Herman

Plochodrážní hvězdy míří na led

Plzeň – 5. listopadu
Loňské hokejové utkání Plzeň vs. Praha se nedočkalo své reprízy, nicméně závodníci vyjedou s hokejkami na led i tentokrát. Na sobotu 23. listopadu je od 16:45 v plzeňské Kooperativa aréně naplánováno utkání plochodrážních hvězd, které je přístupné i veřejnosti.

 

„Hodinu a půl se budeme mydlit na ledě,“ těší se Michael Hádek. „Budeme hrát asi patnáct na patnáct, ať si uděláme žízeň. Pak posedíme v hospodě, rezervovali jsme místo pro čtyřicet lidí. Na zimu plánujeme ještě turnaj čtyř družstev v Rokycanech.“

U takové akce nemůže pochopitelně chybět Richard Wolff, který hokejová utkání organizoval již před patnácti lety. A spolu s ním bratři Šebelové, Josef Franc či Pavel Ondrašík. Účast přislíbil také Miroslav Musil, uvažují o ní Ondřej Smetana, Zdeněk Simota či Jan Kvěch.

Pozvání dostal Jakub Růžička, mechanik Martina Vaculíka, ale jinak šikovný brankář. Je dokonce možné, že hokejové utkání plochodrážních hvězd přiláká Jiřího Štancla, Václava Milíka nebo Michala Makovského.

Plochodrážníci se na plzeňský led vrátí

Foto: laskavostí Richarda Wolffa

V Letňanech si přijdou na své rovněž plochodrážní fanoušci

Praha – 2. listopadu
Pražské Letňany budou příští týden patřit motorismu. Výstava Classic Expo nabídne na odiv historická vozidla, zatímco její sestřička Racing Expo přiblíží závodní speciály. Oproti původním plánům neproběhnou jízdní ukázky plochodrážních stopětadvacítek, jelikož menší prostor výstaviště by závodníkům i přihlížejícím neskýtal dostatečnou jistotu bezpečí. To ovšem neznamená, že by příznivci sportu levých zatáček měli ve dnech 8. až 10. listopadu areál PVA EXPO míjet.

 

Ve výstavní hale totiž najdou dvě plochodrážní expozice. První bude mít pražská Markéta, druhá divišovská Jawa, která připomene nejen svou současnou produkci, ale i devadesátiletou historii značky.

V rámci Racing Expo proběhne také slavností křest nové knihy Zlato z ledu, kterou její autor Jiří Hájek věnoval hlavně Milanu Špinkovi. Plánuje se na nedělní odpoledne, ale detaily budou ještě upřesněny.

Brány výstaviště se návštěvníkům otevřou v pátek ve dvanáct a další dva dny v deset.

Racing Expo přináší blízký pohled do světa závodního motorismu

Foto: Karel Herman

Milan Špinka bude klíčovou osobností motocyklové výstavy v Chotilsku

Chotilsko – 2. května
Hornické muzeum Příbram, příspěvková organizace, ve spolupráci s obcí Chotilsko pořádá v termínu od 3. května do 30. října 2019 výstavu při příležitosti výročí 90 let od založení výroby motocyklů Jawa a 45 let od zisku titulu mistra světa Milanem Špinkou v závodech jednotlivců na ploché dráze na ledě. Skvělý závodník pochopitelně nemůže chybět na zítřejší vernisáži.

 

Ing. František Janeček (1878–1941) byl mimořádně nadaný technik a schopný manažér. Po studiích působil nejprve v Německu, pak v Nizozemsku a v pražské firmě Kolben. Ve 24 letech získal první patent na přívod elektrického proudu pro tramvaje, který prodal do Anglie. Za 1. světové války si nechal patentovat granátové rozbušky a zbraním se jako samostatný podnikatel věnoval i v nově vzniklém Československu. Když o zastaralé kulomety Schwarzlose, které stavěl, přestala mít armáda zájem, rozhodl se pro licenční výrobu motocyklů Wanderer 500 OHV. Premiéru si půllitr odbyl na pražském autosalonu v říjnu 1929. Představil se pod značkou JAWA, složenou s prvních písmen jmen Janeček a Wanderer.

 

Na výstavě se formou bannerů představí historie motocyklů Jawa, která bude doplněna vybranými slavnými exponáty. Mezi nimi budou stroje Jawa 175 speciál 1936, Jawa Pérák 250 cm3 z roku 1949, Jawa Pérák pro silniční závody z roku 1954 a Jawa Pionýr, kterou nikdo nepojmenoval jinak než Pařez. Současnou produkci týnecké továrny bude zastupovat motocykl Jawa Scrambler.

Milan Špinka bude mít při zítřejší vernisáži svou autogramiádu

S Jawou je nedílně spojen i plochodrážní sport. K vidění bude speciál pro ledovou dráhu, který laskavě zapůjčil pan ing. Jiří Wildt. Díky panu Jaromírovi Pácalovi nebude chybět ani čtyřventilový motocykl pro klasickou plochou dráhu. Historický stroj, se kterým Milan Špinka vyhrál závod o Zlatou přilbu, zapůjčilo Východočeské muzeum. Sportovní historii Jawy ještě připomene motokrosová Jawa 500 cm3 ze soukromé sbírky pana Brandy. Jedná se o stroj, se kterým závodil legendární Vlastimil Válek. Posledním exponátem bude sajdkárkrosový speciál s upraveným plochodrážním motorem Jawa.

Druhým velkým tématem výstavy je 45 let od  zisku titulu mistra světa jednotlivců na ploché dráze na ledě českým závodníkem. Milan Špinka (narozen 5. května 1951 v Pardubicích) je jedním z našich nejlepších plochodrážních jezdců vůbec. Nevyhýbal se žádné plochodrážní disciplíně. Základem byla její krátká varianta, ale i v závodech na dlouhé dráze a na trávě se dokázal nejednou prosadit až do světového finále.

Nejvíce úspěchů však zaznamenal na ledové ploché dráze. Dokázal získat tři medaile v mistrovství světa jednotlivců. V necelých dvaceti letech vybojoval v německém Inzellu při svém prvním finálovém startu bronzovou medaili. V roce 1974 ve švédském Nässjö pak stanul na nejvyšším stupni a medailovou sbírku doplnil v roce 1976 v nizozemském Assenu o stříbro. Tím však jeho medailové žně z ledové ploché dráhy zdaleka nekončí. Do sbírky přidal ještě tři stříbrné medaile z mistrovství světa družstev. V roce 1980 v nizozemském Eindhovenu a o rok později v německém Inzellu měl v týmu za parťáky Zdeňka Kudrnu a Stanislava Dyka. Do třetice se pak v Kalininu na stříbru místo Dyka podílel Jiří Svoboda.

Milan Špinka na závodě ledařského mistrovství republiky roku 1978

Ve výčtu úspěchů nelze zapomenout ani na prvenství v závodě o Zlatou přilbu v Pardubicích v roce 1973, kdy za sebou ve finálové jízdě nechal Dána Oleho Olsena a Novozélanďana Ivana Maugera. Jednalo se o první vítězství českého jezdce po přenesení závodu z travnatého dostihového závodiště na škvárový ovál do Svítkova. Dodnes je tak jediným rodilým Pardubákem, který tento slavný závod vyhrál.

Jeho úspěchy v plochodrážním sportu bude na výstavě v Chotilsku dokumentovat velké množství cen, které během své závodní kariéry vybojoval. Poháry, medaile a artefakty doplněné o historickou přilbu a vesty se startovními čísly z řady významných světových závodů zcela jistě vytvoří v Drtinově galerii atmosféru, věrně přibližující dění na plochodrážních oválech.

Vernisáž výstavy proběhne v pátek 3. května od 17 hodin. Její součástí bude autogramiáda Milana Špinky a také představení knihy 70krát Zlatá přilba. Během celého tohoto víkendu se v Chotilsku, ležícím jen pár kilometrů od Slap, bude rovněž konat již 10. ročník Balónové fiesty, které se zúčastní na tři desítky horkovzdušných balónů z celé Evropy. Navíc bude v Chotilsku zpřístupněno Balónové muzeum, ve kterém je prezentována řada originálních exponátů z doby dávno minulé.

Foto: Jiří Hájek