Archiv pro rubriku: Soutěže, hry a zábava

Koncerty Tomáše Topinky mají přilákat diváky do ochozů

Silvestr 2017
Divácká návštěvnost je problém, který trápí každého pořadatele ploché dráhy u nás. Na Markétě se jej už před lety snažili řešit koncerty a během závodů se zde objevila kupříkladu Petra Janů, Olympic či Pražský výběr. Dle absolutně nedůvěryhodného zdroje na hony vzdálenému redakci bude na pražském stadiónu koncertovat přímo Tomáš Topinka. Projekt je pochopitelně prozatím přísně tajný. Nicméně Pavel Fišer dokázal proniknout se svým Canonem do zákulisí pěvecké zkoušky kouče extraligových šampiónů. Byl také svědkem neveřejné generálky přímo na pražském ovále. Během ní náhodní kolemjdoucí, sotva uslyšeli první tóny, spontánně vylomili vstupní bránu, aby mohli Tomáši Topinkovi aplaudovat rovnou z hlavní tribuny.

Tomáš Topinka během svého trvrdého nácviku svého pěveckého vystoupení

Foto: Pavel Fišer

Byť generálka byla super tajná, nadšeným posluchačůn nedokázal nikdo zabránit, aby v hojném počtu nezaplavili ochozy pražské Markéty

Obyčejný štěteček udělal z kameramana opět člověka

Silvestr 2017
Stát co nejblíže závodní dráhy nemusí být vždycky vítězství. Při evropském šampionátu v Güstrowě se o tom na vlastní kůži přesvědčil jistý kameraman. V nouzi však poznal přítele, a aby vypadal zase k světu, mu pomohl štěteček.

Stačí jeden průjezd závodníků a kameraman získá vizáš upracovaného horníka

Foto: Karel Herman

A pak se na závodech hodí i štěteček

Svérázný divák jménem talpa europaea si užil alespoň slovenskou hymnu

Silvestr 2017
Při úvodní Speedway Grand Prix právě končícího roku v Kršku prošel vstupní branou, aniž by zaplatil jediný centík za vstupné. Z vlastního závodu neviděl vůbec nic. Ostatně ani nemohl, protože zrak měl jako jiní jemu podobní jedinci jen málo vyvinutý. Avšak čich a zrak mu sloužil více než znamenitě. A tak si vedle vůně metylu dozajista vychutnal i tóny slovenské hymny, které se nad stadiónem rozezněly na počest vítězného Martina Vaculíka. Zatímco se slovenské eso topilo v záblescích blesků mnoha fotoaparátů, Karel Herman přece jen zamířil svůj Nikon stranou a netradičního diváka pro čtenáře magazínu speedwayA-Z zvěčnil.

Toto je možná první jedinec svého druhu, který zažil vítězství Martina Vaculíka při velké ceně – seznamte se, talpa europaea alias krtek obecný

Foto: Karel Herman

Zdeněk Schneiderwind po sezóně skončil u lopaty

Silvestr 2017
Nevděk světem vládne. Tak by se dala okomentovat fotografie Zdeňka Schneiderwinda, který po sezóně 2017 přehazuje písek. Nicméně dnes máme svátek Silvestrů a spousta věcí může být naopak. Úspěšný trenér rozhodně nehledá nové zaměstnání, byť skutečně skončil s lopatou na dlažbě.

Zdeněk Schneiderwind vskutku skončil u lopaty na dlažbě – nicméně jen pro to, aby v Lysé nad Labem připravil podmínky pro jízdní ukázky ploché dráhy během výstavy Rychlá kola 2017

Foto: Karel Herman

Rychlá kola 2017 nabídla skvělý pohled také na sport levých zatáček

Lysá na Labem – 11. listopadu
Svatomartinská vína již v naší zemi zdomácněla a bez nadsázky se dá konstatovat, že vytlačila i slavná francouzská beaujolais nouveau. Přehazovat ručně hromadu špuntů, které minulou sobotu opustily láhve letošního ročníku, by byl vskutku náročný víkend. Koštovalo se i na výstavišti v Lysé nad Labem. Sem ale lidé proudili i na výstavu Kola 2017 a její dvojče Rychlá kola 2017, kde si museli přijít na své rovněž příznivci ploché dráhy.

 

Začíná se plochou dráhou

Jako první svým motorem zabouřil Filip Hájek

Sluníčko se rozhodlo, že sobotu vyzvedne z pošmourné šedivé listopadové průměrnosti, a řehtalo se na své nebeská báni o sto šest. Dopoledne jeho paprsky nebyly tolik silné, aby ohřály prokřehlé lidičky. Ovšem vzduch na výstavišti voněl nejen uzeninami či smaženými nudlemi, ale i svářáčkem, grogem i ostřejšími lihovinami, které si troufaly při hřejivém procesu konkurovat hvězdě, okolo níž naše planeta obíhá.

Divákům se představil také František Klier

Jenže udeřila desátá a ozval se zvuk plochodrážních motorů. Zámková dlažba na venkovní ploše před pavilónem B byla pokryta vrstvou písku, aby umožnila divákům alespoň v náznacích spatřit, o čem vlastně sport levých zatáček je.

Jako první se divákům představil Filip Hájek. Hned po něm vyrazil do akce František Klier. Memento Michala Škurly, který svého času svůj motocykl pověsil na vedlejší zeď, bylo stále živé. Proto se oba závodníci neobjevili naráz.

Jaroslav Vaníček a Vojtěch Šachl se na ukázkovou plochu vešli oba

Nicméně Jaroslav Vaníček a Vojtěch Šachl se na improvizované kolbiště vešli oba. A první akční ukázku ukončil Tony Katra, jenž předvedl letošní novinku Micro Shupa. Zatímco se na svou ukázku hned vedle chystali motokrosaři, kroky plochodrážníků mířily do haly.

Tony Katra předvádí nový motocykl Micro Shupa

Rovnou u vstupu stál na symbolickém startu včetně startovací pásky dlouhodrážní motocykl Josefa France i s figurínou oblečeného do kompletní závodnické výstroje třetího muže letošního mistrovství světa. Nechyběly ani jeho stroje pro speedway, jimiž se prezentoval rovněž Matěj Kůs, jenž vzhledem k rekonvalescenci po další operaci své zraněné nohy, bohužel nemohl dorazit.

Josef Franc u symbolického startu plochodrážní expozice

Na maketě závodního oválu nechyběly ani další motocykly včetně historického motocyklu ESO či Suzuki, s níž Václav Gehart skončil pátý v letošním šampionátu ve flat tracku. Stejně jako byla plochá dráha první s názornou ukázkou, úderem jedenácté rovněž odstartovala sérii komentovaných autogramiád.

Návštěvníci měli rozhodně co obdivovat

Vedle všech borců, kteří se prezentovali smyky na zámecké dlažbě, se k mikrofonu dostali také Milan Špinka, Zdeněk Schneiderwind, Václav Gehart a Josef Franc. Připravené podpisové kartičky rychle mizely z pultíku stejně jako programy z velkých závodů, které se v nedávné minulosti konaly na pražské Markétě.

Nejen o zlaté přilbě šla řeč

První plochodrážní autogramiáda začala nástupem jako při závodě: zleva Tony Katra, František Klier, Vojtěch Šachl, Václav Gehart, Jaroslav Vaníček, Zdeněk Schneiderwind, Filip Hájek, Josef Franc a Milan Špinka

Zábava byla všude v plném proudu. Návštěvníci se mohli kochat nejen závodními automobily a motocykly, ale prohlédnout si i cestovní modely, které jsou dostupné v show roomech a to včetně novoučké Škody Karoq. Otrlé povahy si pochvalovaly i tuning party a to včetně hlasité dunivé hudby, jež hrozila zástavou srdce.

Plochodrážníci měli šanci své umění předvádět hned několikrát

Venku se ozýval hluk motocyklů při akčních prezentacích. Ke slovu se pochopitelně dostala znovu plochá dráha. Ale její největší bonbónek měl teprve přijít. Václav Milík pospíchal z podobné akce v pražských Letňanech i s dřevěným kufříkem, v němž se skrýval klenot nevyčíslitelné hodnoty.

Po obědě dorazil také Václav Milík

Půlhodinového zdržení druhé plochodrážní autogramiády nemusel litovat nikdo z přítomných. Sběratelům přibyla nová velká autogramkarta, na níž se Václav Milík skvěl se zlatou přilbou na své hlavě po skončení pardubického závodu všech závodů. Pardubický závodník neoslyšel jedinou prosbu o autogram či společný snímek.

Zlatá přilba pochopitelně přitahovala pozornost

Této možnosti pochopitelně využili všichni mladí závodníci, jejichž řady po obědě rozšířili Pavel Kuchař a Jan Jeníček. Pražský šampión se svezl na venkovním ovále, zatímco pardubický závodník se mohl jen dívat, protože jeho zlomenou ruku zdobila sádra.

Václav Gehart zastupoval český flat track

Beseda při druhé autogramiádě se pochopitelně točila kolem Zlaté přilby města Pardubice. Šťastný vítěz se svěřoval, že konečně pochopil svého otce, když mu říkal, že mistrovství světa je mistrovství světa. Milan Špinka se pochlubil se svými zážitky z roku 1973. Zdeněk Schneiderwind využil příležitost a motivoval juniorské závodníky připomínkou, že i Václav Milík začínal svou kariéru v sedle stopětadvacítky. A Václav Gehart se svěřil, že ačkoliv nikdy nezávodil na ploché dráze, při slavném mítinku nikdy nechybí v hledišti.

Josef Franc hovořil o svých ambicích na titul mistra světa

Nicméně nejen Zlatou přilbou byl v sobotu živ posluchač odpolední plochodrážní besedy. Josef Franc se netajil, že je osmapadesátiletý Bernd Diener velkou inspirací pro další působení v mistrovství světa na dlouhé dráze.  O dvacet let mladší závodník pražské Markéty slíbil, že ke svým bronzovým medailím zkusí přidat zlatou za světový titul.

Snímek s Václavem Milíkem si pořídil rovněž Pavel Kuchař

Návštěvníky čekaly samozřejmě i komentované autogramiády z dalších disciplín stejně jako akční ukázky. Plochodrážníci vyjeli na zámkovou dlažbu ještě dvakrát. Na sobotní program navázala neděle, kdy se lidé mohli bavit podobným způsobem. Pakliže jste letošní výstavu Rychlá kola zmeškali, napřesrok zbystřete pozornost, aby vám její další ročník zkraje listopadu 2018 neunikl.

Expozice se zdařile snažila evokovat reálné závodní prostředí

Foto: Karel Herman

Rychlá kola 2017 servírovala úžasnou zábavu

Z Milána vede cesta rovnou do Letňan

Praha – 11. listopadu
Na závěr letošní sezony jsem navštívil dvě motoristické výstavy. Nejdříve jsem si splnil dávný záměr podívat se do Milána na snad největší motocyklové expozice v Evropě EICMA a pak narychlo do Letňan na první ročník výstavy Racing Expo. V obojích případech jsem byl mezi jinými zvědav, jak bude zastoupena plocha dráha.

 

Česká Jawa v tureckých barvách

Na EICMA jsem prošel za den jedenáct kilometrů a mezi tisíci motorek všech značek a určení jsem narazil na jediný plochodrážní stroj a to na stánku tureckého výrobce bezdušových pneumatik ANLAS.  Ani poměrné rozsáhlý stánek pneumatik Mitas své k ploché dráze určené výrobky se neobtěžoval vystavit. Skromnou náplastí bylo, že Turci použili krásnou naleštěnou divišovskou Jawu.

Racing Expo v pražských Letňanech je skromným podnikem i na místní poměry. Pořadatelé měli dobrý nápad vystavit zajímavé stroje, především auta, a pozvat jezdce, kteří na nich závodí. K vidění bylo pár desítek automobilů všech možných kategorii a dvě silniční, dvě motokrosové a tři plochodrážní motorky.

Plochodrážní zastoupení v Letňanech

Pardubická Zlatá přílba společně s Mitasem představily Jawu, kterou dostal letos Václav Milík za vítězství ve slavném závodě. K ní přidali jeden stroj s agregátem GM a jeden ledový speciál. Pozvali i Václav Milíka samotného. J jenomže…

Přestože jsem z Itálie ani nezajel domů a mířil rovnou do Letňan, jeho vystoupení jsem prošvihnul o pár minut.  Na místo jsem dokázal dorazit před jedenáctou, jenomže než jsem se prodral přes dav návštěvníků veletrhu Kanabis, už bylo po autogramiádě a Václav Milík odjel na Rychlá kola v Lysé nad Labem.

Ledový speciál Hutla Teamu

Před rokem jsem se šel podívat právě na Rychlá kola a nebyl jsem zklamán. Letos jsem dal přednost novému podniku, jemuž upřímně přeji do budoucna mnohem víc návštěvníků, ale letošní premiéra byla dost bídná na návštěvníky. Alespoň tak tomu bylo v sobotu v poledne.

Uvidíme, zda se zajímavý formát za rok vrátí a hlavně zda si získá svoje příznivce.

Foto: Pavel Fišer a Kiril Ianatchkov