Archiv pro rubriku: Soutěže, hry a zábava

Milan Špinka bude klíčovou osobností motocyklové výstavy v Chotilsku

Chotilsko – 2. května
Hornické muzeum Příbram, příspěvková organizace, ve spolupráci s obcí Chotilsko pořádá v termínu od 3. května do 30. října 2019 výstavu při příležitosti výročí 90 let od založení výroby motocyklů Jawa a 45 let od zisku titulu mistra světa Milanem Špinkou v závodech jednotlivců na ploché dráze na ledě. Skvělý závodník pochopitelně nemůže chybět na zítřejší vernisáži.

 

Ing. František Janeček (1878–1941) byl mimořádně nadaný technik a schopný manažér. Po studiích působil nejprve v Německu, pak v Nizozemsku a v pražské firmě Kolben. Ve 24 letech získal první patent na přívod elektrického proudu pro tramvaje, který prodal do Anglie. Za 1. světové války si nechal patentovat granátové rozbušky a zbraním se jako samostatný podnikatel věnoval i v nově vzniklém Československu. Když o zastaralé kulomety Schwarzlose, které stavěl, přestala mít armáda zájem, rozhodl se pro licenční výrobu motocyklů Wanderer 500 OHV. Premiéru si půllitr odbyl na pražském autosalonu v říjnu 1929. Představil se pod značkou JAWA, složenou s prvních písmen jmen Janeček a Wanderer.

 

Na výstavě se formou bannerů představí historie motocyklů Jawa, která bude doplněna vybranými slavnými exponáty. Mezi nimi budou stroje Jawa 175 speciál 1936, Jawa Pérák 250 cm3 z roku 1949, Jawa Pérák pro silniční závody z roku 1954 a Jawa Pionýr, kterou nikdo nepojmenoval jinak než Pařez. Současnou produkci týnecké továrny bude zastupovat motocykl Jawa Scrambler.

Milan Špinka bude mít při zítřejší vernisáži svou autogramiádu

S Jawou je nedílně spojen i plochodrážní sport. K vidění bude speciál pro ledovou dráhu, který laskavě zapůjčil pan ing. Jiří Wildt. Díky panu Jaromírovi Pácalovi nebude chybět ani čtyřventilový motocykl pro klasickou plochou dráhu. Historický stroj, se kterým Milan Špinka vyhrál závod o Zlatou přilbu, zapůjčilo Východočeské muzeum. Sportovní historii Jawy ještě připomene motokrosová Jawa 500 cm3 ze soukromé sbírky pana Brandy. Jedná se o stroj, se kterým závodil legendární Vlastimil Válek. Posledním exponátem bude sajdkárkrosový speciál s upraveným plochodrážním motorem Jawa.

Druhým velkým tématem výstavy je 45 let od  zisku titulu mistra světa jednotlivců na ploché dráze na ledě českým závodníkem. Milan Špinka (narozen 5. května 1951 v Pardubicích) je jedním z našich nejlepších plochodrážních jezdců vůbec. Nevyhýbal se žádné plochodrážní disciplíně. Základem byla její krátká varianta, ale i v závodech na dlouhé dráze a na trávě se dokázal nejednou prosadit až do světového finále.

Nejvíce úspěchů však zaznamenal na ledové ploché dráze. Dokázal získat tři medaile v mistrovství světa jednotlivců. V necelých dvaceti letech vybojoval v německém Inzellu při svém prvním finálovém startu bronzovou medaili. V roce 1974 ve švédském Nässjö pak stanul na nejvyšším stupni a medailovou sbírku doplnil v roce 1976 v nizozemském Assenu o stříbro. Tím však jeho medailové žně z ledové ploché dráhy zdaleka nekončí. Do sbírky přidal ještě tři stříbrné medaile z mistrovství světa družstev. V roce 1980 v nizozemském Eindhovenu a o rok později v německém Inzellu měl v týmu za parťáky Zdeňka Kudrnu a Stanislava Dyka. Do třetice se pak v Kalininu na stříbru místo Dyka podílel Jiří Svoboda.

Milan Špinka na závodě ledařského mistrovství republiky roku 1978

Ve výčtu úspěchů nelze zapomenout ani na prvenství v závodě o Zlatou přilbu v Pardubicích v roce 1973, kdy za sebou ve finálové jízdě nechal Dána Oleho Olsena a Novozélanďana Ivana Maugera. Jednalo se o první vítězství českého jezdce po přenesení závodu z travnatého dostihového závodiště na škvárový ovál do Svítkova. Dodnes je tak jediným rodilým Pardubákem, který tento slavný závod vyhrál.

Jeho úspěchy v plochodrážním sportu bude na výstavě v Chotilsku dokumentovat velké množství cen, které během své závodní kariéry vybojoval. Poháry, medaile a artefakty doplněné o historickou přilbu a vesty se startovními čísly z řady významných světových závodů zcela jistě vytvoří v Drtinově galerii atmosféru, věrně přibližující dění na plochodrážních oválech.

Vernisáž výstavy proběhne v pátek 3. května od 17 hodin. Její součástí bude autogramiáda Milana Špinky a také představení knihy 70krát Zlatá přilba. Během celého tohoto víkendu se v Chotilsku, ležícím jen pár kilometrů od Slap, bude rovněž konat již 10. ročník Balónové fiesty, které se zúčastní na tři desítky horkovzdušných balónů z celé Evropy. Navíc bude v Chotilsku zpřístupněno Balónové muzeum, ve kterém je prezentována řada originálních exponátů z doby dávno minulé.

Foto: Jiří Hájek

Milan Špinka neměl zpoždění ani vteřinku

Pardubice – 15. února
Eurocity Ostravan si ze slovenské Žiliny veze do Prahy asi čtvrthodinové zpoždění. Jeho strojvedoucí proto potkal svého kolegu z Valašského expresu již před Pardubicemi. O kousek dál mu na pozdrav zablikal muž v kabině žlutého peršingu Regio Jetu mířící do Havířova. Cestující vystupující z vlaků se tudíž v podchodu příliš nepletou. V hale je však čeká podívaná, kterou by tady na sklonku pátečního dopoledne rozhodně nečekali. To je ten plochodrážník! A má s sebou zlatou přilbu!

 

Cestujícím na pardubickém hlavním nádraží se včera naskytla nevídaná podívaná

Uspořádat autogramiádu Milana Špinky v prostorách červené funkcionalistické budovy pardubického hlavního nádraží architekta Karla Řepy se na první pohled zdá jako nepochopitelný nápad. Nicméně pravý opak je však pravdou! Ano, na svítkovský ovál je odsud ještě pěkný kousek. Ale již od prvních ročníků Zlaté přilby Československa hrála železnice důležitou roli při dopravě diváků.

A nejinak je tomu v současnosti. Už před deseti, patnácti lety vyprávěli angličtí fandové s očima na vrch hlavy, jak splendid going to Golden Helmet from Prague by train je. Snídani v jejich pražském penziónku, který v souvislosti s plochodrážním závodem všech závodů nezvýšil ceny ubytování, mohli v jídelním voze zapít pivkem či pohárkem něčeho ostřejšího. A dvě česká kila za taxíka na stadión? Very funny.

Milan Špinka vystavil na odiv svou zlatou přilbu

Na druhou stranu v hale hlavního nádraží v Pardubicích sídlí knihkupectví Mozaika. Jeho výkladu jsou plné knih, přičemž jejich tituly nezaujmou jen běžné knihomoly. Najdete zde díla se vztahem k městu a regionu stejně jako publikace o dopravě, technice či military. K dostání zde v průběhu času byly i různé plochodrážní publikace, takže zde pochopitelně seženete i nejnovější dílo sedmdesátkrát ZLATÁ PŘILBA z pera Petra Dufka a Romana Apeltauera.

Tím pádem není vůbec nelogické, že se včera okolo půl jedenácté pod mozaikou zvěrokruhu s analogovými hodinami od Jaroslava Moravce objevil malý stoleček. Usedl k němu Milan Špinka. Vystavil na odiv svou zlatou přilbu a začal podepisovat knihu o historii nejstaršího plochodrážního mítinku.

Přítomní byli pochopitelně také oba autoři výpravné publikace, kterou si na místě bylo možné zakoupit. Lidé se trousili s prosbou o autogramy a jeden fanoušek si nechal podepsat také program pětadvacátého ročníku, do cíle jehož finálové jízdy Milan Špinka dorazil jako první v sedle motocyklu vypůjčeného od svého bratrance Evžena Erbana.

Jeden fanoušek přinesl i program Zlaté přilby 1973

Majitelé knihkupectví připravili pro pozvané hosty láhev šampaňského a pro návštěvníky sympatické občerstvení. Žízeň se dala hasit v sousední restauraci. Jak trefně poznamenal Jiří Hájek, další doyen české motoristické žurnalistiky, není to již klasická nádražka sedmdesátých let. Nicméně její plochodrážní genius loci čas rozhodně nesetřel.

Kolik dojmů nadšených fandů sportu levých zatáček si musela za léta své existence vyslechnout! Právě tady ve čtyřiasedmdesátém Jiří Štancl zaskočil svoji Alenku, když ráno před Zlatou přilbou ukázal na plakát a poněkud drze prohlásil, že si blyštivou trofej povezou večer domů. Jeho předpověď se vskutku splnila a Ivan Mauger ještě dlouho kroutil hlavou, jak se proboha mohl český plochodrážník dostat na poslední chvíli před něho.

Ale čas běžel a organizátoři se užuž chystali na cestu na druhou autogramiádu v pardubickém nákupním paláci. Petr Leifr alias Castro se prezentoval knížečkou svých undergroundových básniček, v níž je i Balada plochodrážníka. Vzápětí již celý zadýchaný poprosil Milana Špinku o podpis a společný snímeček. Odvážil se nasadit si jeho trofej na svou hlavu.

Petr Leifr akci stihnul jen taktak

Varování, jak dopadl esesák Heydrich, když se nechal za války korunovat svatováclavskou královskou korunou, nedbal. Na druhou stranu, kdo by kdy slyšel, že vítěz nemůže nasadit svou trofej na nepovolanou hlavu?! Ostatně pocit, kdy jí byl před zraky spousty fanoušků dekorován rovnou na stadiónu a pak hráli hymnu jenom pro něj, stejně nikdy nezapomene.

Své o tom ví i Milan Špinka. „Zaplaťpánbůh, že to tak dopadlo, a že tu přilbu mám,“ komentoval s úsměvem, jaké měl před více než pětačtyřiceti lety štěstí. Kdyby nestartoval ve třetí semifinálové jízdě, kterou díky dvěma vítězstvím už jet nemusel, motor jeho Jawy by se zadřel někdy po polovině velkého finále.

Slavnostní přípitek

Foto: Eva Palánová a Pavel Fišer

Milan Špinka bude mít pilný pátek

Pardubice – 12. února
Stovky závodníků usilovaly v průběhu sedmdesáti ročníků Zlaté přilby o vítězství. Pouze osmačtyřiceti z nich se povedlo takového primátu dosáhnout. Ovšem jen jeden z nich se narodil přímo v Pardubicích. Život však není přímočarý, takže v okamžiku svého vítězství byl již závodníkem RH Praha. A nebýt svého bratrance, nikdy by se krásnou trofejí nemohl pochlubit.

Jak se to v třiasedmdesátém vlastně seběhlo, čtěte v historické rubrice magazínu speedwayA-Z

Zasvěceným plochodrážní fanouškům je poněkud zašmodrchaný úvodní odstavec dokonale jasný. Milan Špinka ve třetí semifinálové jízdě pětadvacátého ročníku Zlaté přilby Československa zadřel motor. A nebýt pomoci Evžena Erbana, který mu zapůjčil svůj motocykl, kdoví, zda by se na nejvyšším stupínku neradoval Ole Olsen.

Nicméně na slůvko kdyby se plochá dráha nejezdí, a vítězem z třiasedmdesátého je Milan Špinka. Autoři knihy sedmdesátkrát ZLATÁ PŘILBA jej získali na páteční autogramiády, během nichž bude možné nejnovější plochodrážní publikaci získat.

První se bude konat na pardubickém hlavním nádraží před knihkupectvím Mozaika, jehož sortiment zaskočí i nejzapříhlásejšího knihomola. Druhou uvidí obchodní centrum Atrium, kde bude přítomen nejen Evžen Erban, ale i mistr klenotnický Pavel Lejhanec.

Páteční pardubické autogramiády:

čas: místo: hosté:
11:00 knihkupectví Mozaika – hlavní nádraží Milan Špinka
15:00 obchodní centrum Atrium Milan Špinka, Evžen Erban, Pavel Lejhanec
Milan Špinka se bude podepisovat v Pardubicích

Foto: Petr Dufek (Sokrates Media)

Karel Herman je na roztrhání

Silvestr – 2018
Mít pětikilo objektiv je pro úchvatné snímky z motoristického sportu pořádné terno. Jenže na ploché dráze s ním musíte být přece jen docela daleko, pakliže nechcete fotit detaily závodnických brýlí. A pak se stane, že vám kolegové vběhnou přímo od úžasného záběru. A Karel Herman si v červnu ve Slaném řekl dost! Hned se pustil do snímků mimo plochodrážní branži. Začaly se o ně prát redakce přírodovědeckých periodik, leteckých časopisů, a jelikož slavíme Silvestra, proč tajit, že i pánských magazínů. Nicméně českotřebovský fousáč však zůstává světu levých zatáček věrný i nadále. Již jen proto, že jej čeká nová výzva, a sice uspět v souboji s Pavlem Fišerem, Mirkem Horáčkem a Kirilem Ianatchkovem o nejlepší akční snímek Josefa France z březolupského finále na titulní stranu připravované publikace Česká plochodrážní ročenka 2019.

Když se místo souboje Petra Chlupáče, Filipa Hájka a Patrika Mikela na fotce zase objevila záda Jana Nerudy a Pavla Fišera, Karel Herman se rozhohnil spravedlivým hněvem
Motýl byl hned prvním modelem
Mezi přistávající vosinu a foťák se na závodech nepostaví nikdo
Babočka nemá ani tušení, že pár metrů od ní probíhá extraliga
Pohár přátelství v Kopřivnici viděla i tato kobylka
Vnímavý člověk musí užasnout, co všechno se dá vyfotografovat při sledování plochodrážních závodů
Airbus Českých aerolinií nad Markétou
A toto by pro letošek stačilo!

Foto: Karel Herman

František Klier má namířeno do Star Dance

Silvestr – 2018
Kde vzít peníze na synovo závodění a nekrást? František Klier starší na zásadní otázku našel rafinovanou odpověď. Opustil kabinu svého bagru a rozhodl se živit jako profesionální tanečník. Vítězství ve Star Dance je tím pádem jeho největší výzvou pro letošní rok. Nelze než mu popřát úspěch, nicméně kdoví, zda měl šťastnou ruku při výběru partnerky…

Nový hvězdný pár české taneční scény se nikterak neostýchá předvádět své umění

Foto: Mirek Horáček

Jaroslav Šůs se zatím se zadaným úkolem nevyrovnal

Silvestr – 2018
Motocykl Micro Shupa vzbudil velkou pozornost již při svém loňském debutu. Zájemců o něj bylo spoustu, ale po odpovědi, kolik stojí, jen protáhli obličeje. Proto Jaroslav Šůs dostal jednoznačné zadání. A sice, že další nejmenší plochodrážní stroj musí být co nejlevnější. Věhlasný konstruktér strávil nad projektem několik bezesných nocí, ale nová Shupa je konečně na světě. Její prototyp otestoval Vojtěch Šachl, nicméně ze špionážního snímku je nad slunce jasné, že nová zbraň pražské firmy bude potřebovat odstranit hned několik much najednou. Ovšem když nic jiného, cena je přijatelná a dělá z něho doslova lidový závodní speciál.

Nový stroj se ochotně zvedá na zadní, je levný, ale…

Foto: Karel Herman