Archiv pro rubriku: Soutěže, hry a zábava

Houdkovická výstava láká také plochodrážní fanoušky i samotné závodníky

Houdkovice – 22. června
Dostat na přírodní areál hřiště v Houdkovicích na Rychnovsku co největší počet závodních speciálů ze všech odvětví motoristického sportu, je jen jedna z filozofií výstavy, který na první z dvojice červencových svátků pořádají místní hasiči v těsné spolupráci s JCH rallye teamem. Záměrem organizátorů je také ukázat vystavené exponáty v akci, což je lákavé také pro plochodrážní fanoušky, ale i samotné závodníky.

 

Sindy Weber se objeví v Houdkovicích
Sindy Weber se objeví v Houdkovicích

Jiří Chalupný jezdí automobilové soutěže a včera se svým bývalým spolujezdcem Pavlem Jiroudem navštívil vyvrcholení české juniorky v Pardubicích. Součástí akce totiž budou rovněž ukázkové jízdy plochodážníků, pro něž příští týden vznikne improvizovaný ovál.

Stoh reklamních letáčků v depu mizel z rukou obou mužů se stejnou rychlostí jako humanitární balíčky ve vyhladovělém Somálsku. Odezvy ze strany závodníků na sebe nenechaly dlouhou čekat a již dnes svou účast potvrdila Sindy Weber.

Jednání s dalšími závodníky z ploché dráhy či flat tracku se stále vedou, což ovšem nebrání dalším zájemcům navštívit stránky JCH rallye teamu a kontaktovat se ohledně možnosti své prezentace.

 


Výstava závodních speciálů se koná na hřišti v Houdkovicích ve sváteční středu 5. července. Pestrý program startuje již úderem deváté ranní a tvrdá až do osmnácté hodiny. Proběhne také autogramiáda slavných osobností, na níž nebude scházet ani fenomenální Jiří Štancl. Komu se ještě nebude chtít domů, může si večer zařádit na taneční zábavě.


 

9

Foto: Karel Herman

Pozvánka na výstavu závodních speciálů auto – moto od historiků až po současnost

Ve východočeských Houdkovicích se 5. července 2017 uskuteční již sedmý ročník motoristické výstavy. Pro letošní rok bylo zvoleno po šesti letech znovu téma „Závodní speciály auto-moto“. Pořadatelé ze Sboru dobrovolných hasičů Houdkovice a JCH rallye teamu slibují opět zajímavou podívanou, okořeněnou ukázkou závodní techniky na provizorní crossové trati, kde se budou prohánět závodní speciály pro cross.

 

Motoristické výstavy v Houdkovicích mají tradici od roku 2009, jako první se uskutečnila Výstava zemědělské techniky, tu navštívilo více než 2500 návštěvníků a zhruba ještě dalších 1000 dětí, místních občanů a pozvaných hostů. Dále se uskutečnily, v roce 2010 Výstava Velorexů a auto-moto veteránů, tam asi nejvíce zaujal nový Velorex s názvem Velor-X-Trike, který přivezl jeho tvůrce pan Ing. Brída z Motoscotu Opava. V roce 2011 se uskutečnila právě Výstava závodních speciálů. Rok po té Výstava vojenské techniky, dále rok 2014 Mise (sraz milovníků vojenství) a jako zatím poslední v roce 2015 Výstava zemědělské techniky. Všechny tyto akce byli úspěšné v návštěvnosti a k tomu se vždy připojilo nádherné počasí.

Pořadatelům se už k datu 6.1. 2017 podařilo zajistit vozy hned z několika motoristických disciplín a další jsou v jednání, mají na to ještě půl roku. Mezi vystavované exponáty budou patřitasi nejvíce speciály z rally, autocrossu a závodů do vrchu, k vidění ale také budou vozy z rallyecrossu, okruhové speciály, nákladní automobily na truck trial a další. U jednostopých vozidel se můžeme těšit na motocrossové speciály i sidecary, enduro, trial a silniční motorky. A to vše od historiků až po současnost.Znovu se připravuje autogramiáda tří osobností motosportu a chystá se i slosování vstupenek o zajímavé motoristické ceny.

Průběžný seznam vystavovatelů i online přihláška pro vystavení závodního speciálu,  jenž mohou využít právě závodní týmy i jezdci, které pořádající tým nezná, nebo neoslovil je na webu www.jchrallyeteam.cz . Nemusí to být jen aktivní týmy a jezdci, ale také sběratelé. Na výstavě budete moci zakoupit vybavení pro dílny a pro motoristy. Dále se jedná o prodejcích závodních potřeb. Občerstvení bude zajištěno v areálu výstavy.

Akci moderují majitelka portálu motorsvet.cz Veronika Vošická Buráňová a Jirka „Suchoš“ Suchánek. Oba ostřílení z moderování rallye soutěží.

Výstava se koná v přírodním areálu na hřišti v Houdkovicích ve středu 5.7. 2017 od 9,00 do 18,00 hod. Podrobné informace sledujte na webových stránkach www.jchrallyeteam.cz, nebo na Facebooku, skupina a událost Výstava závodních speciálů auto – moto.

 

Kontakt:

Jiří Chalupný

mob.: 604953920

e-mail: JCH.rallye.team@seznam.cz

web: www.jchrallyeteam.cz

9

Václav Milík stihnul ještě jedno pódium před koncem roku

Praha – 15. prosince
Včerejší večer patřil v pražském Paláci Žofín slavnostnímu Zlatému večeru motoristického sportu. Hlavním tahákem bylo vyhlášení anket Zlatý volant, jenž se z původní čtenářské ankety měsíčníku Motoristická současnost stal díky čtyřicátému ročníku stálicí motoristické společenské sezóny, Zlatá řidítka a Zlaté oko. Nechyběl ani Václav Milík, jehož ovšem na stupně vítězů doprovodila další trojice mužů známá z plochodrážní prostředí

 

Exkluzivním hostem se stal Mika Häkkinen
Exkluzivním hostem se stal Mika Häkkinen

Exkluzivním hostem se stal Mika Häkkinen, který se svého času se svým McLarenem dočkal dvou titulů světového šampióna ve formuli jedna. Předával zlaté volanty, aby si sám jeden odvezl domů. Jistě není bez zajímavosti, že jediným dalším cizincem, jemuž se podobné pocty dostalo, byl jeho největší rival Michael Schumacher.

Zatímco automobiloví závodníci mají své kategorie podle svých disciplín, jejich motocyklové kolegové soutěží pouze v anketě Zlatá řidítka. Nejvíce bodů v hlasování motoristických žurnalistů, v němž má svůj hlas také magazín speedwayA-Z, získal silničář Jakub Kornfeil, osmý v letošním Moto3.

Nasbíral takřka o sto bodů více než soutěžák Jaromír Romančík, za nímž o pouhých pět bodů zaostal Václav Milík. Další v pořadí brali jen zlomek bodů nejlepší trojice. Cenou Františka Šťastného byl do pomyslné síně slávy československého motocyklového sportu uveden Jaroslav Falta, jemuž jen neférové podmínky ve švýcarském Wohlenu v roce 1974 sebraly titul světového krále motokrosových dvěstěpadesátek.

Vzhledem k faktu, že hlavními partnery ankety Zlatá řidítka byly společnosti Fuchs Oil, MPM a Jawa, ceny předávali také Jan Cholenský, Michal Stárek a Josef Resner.

Jaromír Romančík, Jakub Kornfeil a Václav Milík ve společnosti Josefa Resnera, Jana Cholenského a Michala Stárka
Jaromír Romančík, Jakub Kornfeil a Václav Milík ve společnosti Josefa Resnera, Jana Cholenského a Michala Stárka

Foto: Sport-Press/Petr Frýba

Středa přinesla rozuzlení

Prostřední den tohoto týdne přinesl jistou formu úlevy pro motocyklové novináře a další odbor hlasující v anketě o Zlatá řidítka. Její jedenáctý ročník pořádá tradičně agentura Sport-Press a má za cíl určit nejlepšího českého motocyklového závodníka. Celá akce má ovšem dva háčky. Za prvé česká závodní motocyklová scéna zažila povedenou sezónu. A za druhé obodovat šest závodníků dle klíče od deseti do jediného bodu musí respondenti v jedné společné kategorii napříč spektrem všech disciplín motocyklového sportu.

 

Václav Milík se v září v Rybniku stal vicemistrem Evropy
Václav Milík se v září v Rybniku stal vicemistrem Evropy

Vybrat šest nejlepších a být přitom vpravdě objektivní je proto takřka nadlidský úkol. A kdo ho vzal zodpovědně, dozajista musel využít nabídnutý čas až do středeční uzávěrky beze zbytku. Silničář Jakub Kornfeil prožil povedený rok v Moto3 zakončený osmým místem. Český tým se po letech vrátil s medailemi v šestidenní a na stupně vítězů se Češi postavili i v Supermotu národů a sajdkárkrosu evropských zemí.

Eduard Krčmář je juniorským vicemistrem Evropy
Eduard Krčmář je juniorským vicemistrem Evropy

Vezmeme-li v potaz medailová umístění v šampionátech světa a Evropy, zjistíme, že počet závodníků, výrazně přesahuje šest přidělených příček. A plochá dráha v tomto směru rozhodně není popelkou. Václav Milík je vicemistrem Evropy jednotlivců, Eduard Krčmář mezi juniory, přičemž oba dosáhli svých titulů v souboji s borci, kteří jsou špičkami celé planety.

To ostatně platí i pro Jana Kvěcha a Filipa Šifaldu, kteří v nezapomenutelné finálové jízdě v Divišově dovedli tovární stopětadvacítky Shupa na pódium v evropském poháru stopětadvacítek. Vpravdě historický světový úspěch zaznamenal nároďák ve složení Josef Franc, Hynek Štichauer, Martin Málek a Michal Škurla, který pod taktovkou Milana Špinky v Mariánských Lázních prvně v historii dosáhnul na bronzové medaile.

9Předchozích deset ročníků ankety Zlatá řidítka ukázalo mimo jiné, že plochodrážníci navzdory pozoruhodným výsledkům ve své kategorii přece jen stojí poněkud na okraji zájmu motoristických žurnalistů. Pokud okolnosti letošního ročníku staví objektivnost hlasování na roveň složitého filozofického problému, proč nevyužít tradiční hlas magazínu speedwayA-Z k pomoci plochodrážníkům?

Jan Kvěch a Filip Šifalda vybojovali stupně vítězů v evropském poháru stopětadvacítek
Jan Kvěch a Filip Šifalda vybojovali stupně vítězů v evropském poháru stopětadvacítek

Ostatně každý medailista v kterémkomkoliv světovém či evropském motoristickém šampionátu nedostává rozhodně ani ždibeček pozornosti jako jakýkoliv zástupce olympijských sportů.

Bronzový dlouhodrážní nároďák v Mariánských Lázních
Bronzový dlouhodrážní nároďák v Mariánských Lázních

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV), Mirek Horáček, Jiřina Šifaldová a tiskový servis FIM Europe

Také plochodrážní fanoušek si v Lysé nad Labem musel přijít na své

Lysá nad Labem – 13. listopadu
Možná to znáte. Čím je akce bliž a dostupnější, tím víc odkládáte její návštěvu. Půjdu za rok, letos toho bylo hodně, není to správné počasí, zrovna se mi nechce z domova. Tak jsem několik ročníků podzimní výstavy Rychlá kola v Lysé nad Labem vynechal. Letos jsem se tam nakonec vypravil. Vždyť je to pár desítek kilometrů po dálnici.

 

Hosteska od ploché dráhy

Dostali jsme se na místě a zaparkovali hned u výstavišti naprosto hladce. V sobotu kolem desáté na výstavě už bylo velice živo, nikoliv narváno. V první z dvou hal byly zastoupené převážně automobilky se svým prodejním programem. Jediným závodním strojem byl automobil Subaru, který se účastnil slavné dálkové Rallye Carrera Panamericana a především lákal na stánek mateřské fabriky. Byl ale vcelku dostupný, dalo se nahlédnout dovnitř a pohled na ten poněkud starší speciál rozhodně stal za to.

9

Dále tam byla Škoda, KIA, Citroen, par stánku obchodníků ale taky presentace Dopravní Policie a Českých drah. Policie ukázala krom jiného civilní auto vybavené pro silniční kontroly a pár policejných vozů a motorek.

8

ČD propagovaly jak jinak jízdu na železnici, a nebylo mi hned jasné, zda poslaní výstavy bylo něco jako auta a motorky používejte jen k závoděni, od dopravy jsme tady my anebo něco zcela jiného. Každopádně rozdávaly dětem balonky a to se počítá.

Na cestě do další haly, v uličce, která je odděluje, byla zaparkovaná asi desítka upravených sporťáků. Tunning určitě má své skalní příznivce a proč ne? V anketě jste mohli odevzdat hlas tomu, který se nejvíce líbil a pokračovat dal.

Druhá hala nabízela už jen zavodní speciály na dvou a čtyřech kolech. S malou výjimkou – dvě sajdkáry měly kola tři. Ta zajímavější navíc je pohaněna plochodrážním motorem od Jawy, upoutala mou pozornost mnohem více. Fotka z druhé strany, kde je motor vidět mnohem lepe, se mi pochopitelně nepovedla.

7

Z aut nešlo přehlednout krásnou Škodu 130 RS…

5…ani krásku u závodního Seatu Petra Fulína lákající na svezeni se na Autodromu v Mostě.

9

V Mostě je krásné svezení za dostupné ceny na dvou i na čtyřech kolech. O hostesce akorát vím, že se jmenuje Mirka a občas se objeví i na ploché draze, třeba v Divišově.

5

Konečně motorky

Pro mě hlavní atrakci byly ale motorky. Osamoceně byl vystaven veterán Suzuki z Dakaru.

4

Nostalgicky jsem zavzpomínal na dobu týmu sponzorovaných tabákovými giganty. Podíval jsem se, aniž by mě ministerstvo zdravotnictví varovalo před nikotinovou neřestí a pokračoval jsme dál. Mezí ostatní motorky byly k vidění stroje pro trial, motokros a enduro, všechny velice krásné. Nejlepší prezentace měl ale Michal Indi Dokoupil a Veronika Hankocyová.

9

Indi Dokoupil jezdí ty nejnáročnější klasické silniční závody motocyklů. Mnohokrát se účastnil slavné Tourist Trophy na ostrově Man a v Lysé nad Labem byla k vidění jedna z trofejí tohoto závodu.

9

Nakonec plochodrážní závody

K výstavě Rychlá kola patří demonstrace na venkovní ploše výstaviště. Omezený prostor dovoluje účast především motokrosařů, trialů, ale i plochodrážníků. Byl k vidění také Go-kart, který taktéž nepotřebuje velkou plochu, aby jezdec předvedl své umění.

4

Plochá dráha byla zastoupena slabšími stopětadvacítkami. Málo místo na improvizovaném závodišti nedovolovalo účast silnějších strojů a tak pod pohledem Zdeňka Schneiderwinda do skluzu dostávala své stroje trojice mladých jezdců. Nasazení bylo maximální a zájem publika vážný.

5

Jak už informoval magazín speedwayA-Z v Lysé nad Labem byla k vidění jak Jawa, tak i česká plochá dráha obecně. Diváci spatřili celou produkci divišovské značky od dvěstěpadesátek po ledové stroje a plochodrážní speciály pro dlouhé a klasické tratě.

5

Pořadatelé pražské Speedway Grand Prix navíc představili hlavní závod sezony 2017, který se pojede v sobotu 10. června. K vidění byla autentická motorka i s figurínou mladého veterána Josefa France. Stala se objektem vděčného zájmu také pro Václava Milíka.

8

Výstaviště se stalo dějištěm také řady autogramiád. Výstava Rychlá kola je akce na konec sezóny, která krom jiného dává příležitost rekapitulace úspěchů a poděkování sponzorům. Je to příležitost pro fanoušky setkat se se závodníky a popovídat si s nimi. Plochá dráha měla to nejlepší zastoupení, a to po oba dny výstavy.

7

Byli přítomní členové bronzového týmu z letošního mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze Josef Franc, Hynek Štichauer, Michal Škurla a trenér Milan Špinka. Nechyběl ani momentálně nejlepší závodník na ploché draze Václav Milik. Nálada byla ta nejlepší možná a za rok určitě se rad pojedu znova podívat.

4

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV) a Kiril Ianatchkov

9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rychlá kola v Lysé nad Labem patří také plochodrážníkům

Lysá nad Labem – 13. listopadu
Dnes na výstavišti v Lysé nad Labem končí výstava Rychlá kola, kterou tradičně pořádá agentura Sport Press. Mezi ostatními disciplínami motoristického sportu se neztratí ani plochá dráha. Včera mohli fanoušci získat autogramy nejen Václava Milíka, ale i členů bronzového týmu z mistrovství světa na dlouhé dráze. Spatřili plaketu, kterou jim udělil AČR, a odnesli si plakát, který Hynek Štichauer promptně dovezl z tiskárny svého otce. Na volné ploše se zase v akci objevili kolibříci v sedle stopětadvacítek.

K dispozici návštěvníkům byl také dlouhodrážní nároďák
K dispozici návštěvníkům byl také dlouhodrážní nároďák

Foto: Milan Špinka a Zdeněk Schneiderwind

Plaketa od AČR
Plaketa od AČR

Na venkovní ploše se proháněly stopětadvacítky
Na venkovní ploše se proháněly stopětadvacítky