Archiv pro rubriku: Soutěže, hry a zábava

V Liberci na ploché dráze dělají velká zvířata pěkný cirkus

Liberec – 1. listopadu
Liberecká plochá dráha letos uzavírá sezónu trochu netradičně. Uprostřed stadiónu vyrostlo cirkusové městečko se stany a zvířaty. Cirkus Berousek bude až do poloviny listopadu součástí areálu. Listopadové počasí přímo vyzývá k návštěvě představení.

Cirkus ve Starých Pavlovicích bude až do půlky listopadu | foto GRS Liberec

Plochá dráha se představila v sobotních Letňanech

Praha – 29. října
O tomto víkendu probíhající letošní PRAGUE CAR FESTIVAL se skládá z třech už tradičních akcí, BSR Tuning Expo, OK Group Racing Expo a Glasurit Classic Expo. Letos jsou jednostopé stroje nadmírou skromně zastoupené, ale plochodrážní stroje k vidění jsou.

 

Aleš Dryml a Petr Ondrašík převzali ocenění | foto Pavel Fišer

Pražská Markéta s obvyklou propagací Speedway Grand Prix nechybí. Takže devětadvacátá česká velká cena a SGP2 se uskutečni v pátek a sobotu 2. a 3. června 2023.

Mezi hosty a oceněnými nechybí stávající a bývalý plochodrážní jezdci. Petr Ondrašík získal titul osobnost motorposrtu, Aleš Dryml byl prohlášen legendou motosportu. Na pódium Liqui Moly Fórum se v sobotu představili  Jan Kvěch s Petrem Chlupáčem a v neděli hosty besedy budou Václav Milík, Josef Franc, Hynek Štichauer, Martin Málek.

Petr Chlupáč, Jan Kvěch a Tomáš Topinka na besedě | foto Kiril Ianatchkov

Závodnici nemají často příležitost vystupovat na veřejnosti. A o to víc potěšila naprostá profesionalita Jana Kvěcha a Petra Chlupáče. Vyprávění o životě jezdce levých zatáček bylo věcné, vtipné a zajímavé jak pro fanoušky, tak pro náhodné návštěvníky. Ke konci besedy na pódium byl pozván přihlížející Tomáš Topínka a kluci udělaly rozhovor o to zajímavější. Potěšil i velice slušný zájem, jelikož prostor okolo pódia byl zcela zaplněn.

Mimochodem  pořadatele letos uvedli zajímavou novinku a po celou dobu výstavy vysílají živé video z Letňan a nevynechávají ani akce na několika pódiích. Takže, kdo má čas a zájem se může podívat na FaceBook stránky Prague Car Festival a sledovat od 12:30 dnešní plochodrážní besedu, popřípadě si vyhledat sobotní rozhovory a předání ocenění.

Jan Kvěch, Milan Špinka a Aleš Dryml na stánku pražské Markéty | foto Pavel Fišer

Prague Car Festival nezapomíná ani na sport levých zatáček

Praha – 25. října
Jedenáctý ročník Prague Car Festivalu na letňanském výstavišti v Praze se v sobotu a neděli bude opět skládat ze tří výstav. Tuning Expo potěší majitelé upravených aut, Classic Expo zase obdivovatele veteránů. Racing Expo zase budou vyhledávat fanoušci motoristického sportu. Zkrátka nezůstanou ani příznivci ploché dráhy.

 

Josef Franc, Daniel Klíma, Petr Chlupáč a Jan Kvěch na loňské výstavě Racing Expo přiblížili návštěvníkům plochou dráhu | foto Jan Palán

Na rozdíl od loňského roku nebudou jízdní ukázky stopětadvacítek, protože zámková dlažba pro ně přece jen není příliš vhodná. Pražská Markéta se však bude prezentovat svým vlastním stánkem. Ve dnech by na besedu měla dorazit sedmička plochodrážníků.

Vrcholem sobotního programu se stane předání ocenění pro legendy a osobnosti automobilového a motocyklového sportu. Mezi jejími laureáty budou letos rovněž Aleš Dryml a Petr Ondrašík.

Plochodrážní program v hale 2:

celý víkend stánek AK Markéta Praha
sobota 12:30 beseda Jan Kvěch, Petr Chlupáč, Daniel Klíma
sobota 17:00 slavnostní předání cen Legenda motosportu s Alešem Drymlem a Osobnost motorsportu s Petrem Ondrašíkem
neděle 12:30 beseda Josef Franc, Václav Milík, Hynek Štichauer a Martin Málek
Stánek pražské Markéty na loňském Racing Expo | foto Eva Palánová

Radek Smetana a Martin Švestka se o vítězství podělili rovným dílem

Mořina – 10. září
Závod nezačal optimálně. Martin Paták zavinil pád. Naštěstí sanitka nemusela vyjíždět. Rozhodčí Stanislav Stehlík si naštěstí věděl rady, nikoho ze čtveřice Radek Smetana, Martin Švestka, Martin Paták a Stanislav Cikánek nevyloučil. Startmaršál Martin Šťastný záhy odstartoval repete. Mítink pokračoval a nakonec se ve finále o vítězství rovným dílem podělili rovnou dva borci.


Plochodrážní příběh Radka Smetany na speedwayA-Z


Martin Švestka a Radek Smetana se radují z vítězství | foto Ondřej Smetana

Samozřejmě nešlo o klasický závod plochodrážních speciálů. Radek Smetana a Martin Švestka slavili padesáté narozeniny a do areálu firmy SMESTAV v Mořině pozvali spoustu přátel. Protože mezi nimi byli i další bývalí plochodrážníci, myšlenka na recesistickou zábavu nebyla daleko.

Dali na židle řidítka, vytyčili ovál a pustili se do boje. Oba oslavenci byli vyhlášeni za vítěze a k řadám gratulantů se připojuje rovněž magazín speedwayA-Z za všechny své čtenáře.

Plochodrážní parta se baví | foto Ondřej Smetana

Pohár by nikdy neměl být prázdný

Silvestr 2021
Snad aby plochodrážní komise neměla volno ani v posledním roce, vynořila se další stížnost. Tentokrát od juniorského nároďáku. Pravda v Pardubicích se mu nepovedl postup do evropského finále, skončíl třetí, ale i tak by pohár neměl být nikdy prázdný. Jan Macek na snímku Karla Hermana dává jasný důkaz, že tentokrát byl. Naštěstí však všem dnů není ještě ani zdaleka konec jako za pár hodin letošnímu roku.

Jan Macek zkoumá pardubický pohár, který je skutečně prázdný Y foto Karel Herman

Běžecký závod fotografů skončil stávkou

Silvestr 2021
Pobavit publikum není jednoduché. Kopřivnice si na divácký nezájem o své závody naříkat rozhodně nemůže, avšak na vavřínech nespí ani náhodou. Letos přišla s experimentálním běžeckým závodem fotografů. Konec konců, jaký šílenec by jim půjčil plochodrážní motocykl jako kdysi při Tomíčkově memoriálu?! Akce ovšem skončila neslavně, jak dokumentuje snímek Karla Hermana. Muži s aparáty se rozhodli akci bojkotovat. Zda je k takové akci vedlo nízké startovné, není potvrzeno.

Fotografové v Kopřivnici místo běhu raději stávkovali | foto Karel Herman