Archiv pro rubriku: MČR 250 ccm

Mladé plochodrážníky čeká ve Slaném našlapaný víkend nižších kubatur

Slaný – 18. září
Mladé plochodrážní naděje zavítají o víkendu 22. a 23. září do Slaného, aby absolvovaly celou sérii závodů jak na malém, tak na klasickém oválu. V sobotu 22. září je na programu od 10:00 hod mistrovství ČR 125ccm jednotlivců na krátké dráze. Odpoledne přijde na řadu velká dráha a druhý ročník českého šampionátu dvěstěpadesátek doprovodí klasické mistrovství republiky stopětadvacítek. A nedělní dopoledne bude patřit Velké ceně Královského města Slaný se závody obou nižších kubatur.

 

První mistr ráno

Ve Slaném se o víkendu bude závodit na krátké i na klasické dráze

Mistrovství republiky na krátké dráze dospěje ve Slaném do finiše. Vedle suveréna seriálu Jaroslava Vaníčka z AK Markéty Praha se na start postaví celá řada jeho pronásledovatelů, Vojtěch Šachl z divišovského AK, Jan Jeníček ZP Pardubice a objev letošní sezony Štěpán Jurča z AK Březolupy.

Domácí AK Slaný vyšle do boje tradičně Vojtěcha Zamazala a Bruna Belana. Ten využil letní prázdniny nejen k tomu, aby načerpal síly na další školní rok, ale především vybojoval v Divišově titul neoficiálního vicemistra. A v září si z francouzského Morizes přivezl bronz ze světového poháru, takže by rád domácímu publiku předvedl, že tyto úspěchy nebyly dílem náhody, ale systematické tréninkové činnosti ve slánském středisku pod taktovkou Miroslava Rosůlka.

Jaroslav Vaníček se s největší pravděpobností bude ze Slaného vracet jako dvojnásobný mistr republiky

V jednání je rovněž účast závodníků z Polska a Německa, takže tuzemské naděje budou moci změřit své dovednosti se zahraniční konkurencí.

 

Druhý a třetí mistr odpoledne

Při loňské prmiéře mistrovství republiky dvěstěpadesátek v Kopřivnici se na pódium postavili Karol Zupinski, Jan Kvěch a Petr Chlupáč

Odpolední program ve Slaném začne ve čtrnáct hodin. Na klasické dráze se uskuteční mistrovství republiky jednotlivců v kubatuře do 250ccm a zároveň proběhne závěrečný mistrovský závod ve třídě do 125ccm.

V závodě o mistra republiky do 250ccm se divákům představí jezdci z Německa, Polska, Rakouska a pochopitelně z České republiky. V jednání je účast mladých závodníků i z jiných evropských  federací.

Z českých jezdců by o příčky nejvyšší měli zabojovat Pavel Kuchař, Michal Baštecký, oba z pražské Markéty, po zranění se do ostrého boje chystají Filip Šifalda a Milan Dobiáš, odchovanci severočeských Chabařovic. Svou účast zvažuje i Daniel Šilhán, který po svých červencových patnáctinách nastartoval svou kariéru s pětistovkou.

Pavel Kuchař jezdí s dvěstěpadesátkou celý rok

Souběžně s kláním ve třídě do 250ccm se uskuteční poslední mistrovský závod v kubatuře do 125ccm. Většina jezdců přeladí nastavení svých strojů na klasický ovál a po krátkém odpočinku se závodu na malé dráze usednou znovu do sedla svých speciálů, aby bojovali o poslední body v mistrovském klání na klasické dráze.

 

Dva pouťáky v neděli

Velká cena Královského města Slaný se konala naposledy v září před třemi lety

Na začátku sportovní sezony avizovaná Velká cena Královského města Slaný dospěla termínově k navazující sérii mistrovských klání konaných v sobotu. Většina účastníků z předešlého dne ve Slaném přenocuje a postaví se na start, aby bojovali o poháry věnované slánským starostou Martinem Hrabánkem jak v kubatuře do 125ccm, tak i 250ccm.

Program slánského víkendu nižších kubatur tuto sobotu a neděli:

sobota 22.9: 10:00 MR 125 ccm na krátké dráze
14:00 MR 250 ccm
MR 125 ccm
neděle 23.9. 10:00 Velká cena Královského města Slaný

Foto: Mirek Horáček, Miroslav Klimsza, Eva Palánová a Antonín Škach

Čtvrtlitrovou novinku zažijeme napřesrok rovněž v Praze

Stockholm – 22. září
Před dnešním tréninkem na švédskou velkou cenu čeká švédské závodníky v sedlech dvěstěpadesátek tréninkový kemp, který na stockholmském stadiónu povede bývalý anglický závodník Oliver Allen. Podobnou novinku letos hostil už britský Cardiff a dánský Horsens, čeští závodníci by se jí měli dočkat příští rok.

 

Novopečený světový čtvrtlitrový šampión Jonas Knudsen absolvoval akademii v Horsensu
Novopečený světový čtvrtlitrový šampión Jonas Knudsen absolvoval akademii v Horsensu

Tréninkové kempy dvěstěpadesátek by měly v sezóně 2018 být součástí třech nebo čtyřech velkých cen. Podle informací Pavla Ondrašíka ji má přislíbenou také pražská Markéta. Ovšem sportovní šéf pražského klubu se nechtěl pouštět do žádných dalších detailů.

Potěšitelným faktem je ovšem, že česká plochá dráha nastoupila do dvěstěpadesátkového vlaku ještě dříve, než jeho strojvůdci dali na kontroléru pořádný švunk. Již předloni VV SPD prozíravě nechal motocykly kubatury 250ccm závodit s pětistovkami včetně zachování věkových limitů. A letos v červenci jsme v Kopřivnici zažili jejich první samostatný šampionát.

S dvěstěpadesátkou mezi půllitry závodil také Petr Chlupáč
S dvěstěpadesátkou mezi půllitry závodil také Petr Chlupáč

Jiří Štancl šel ještě dále se svým návrhem speciálních rozjížděk dvěstěpadesátek v extralize. Letos s podobnou myšlenkou přišel Jaroslav Lucák. Trenér Plzně, která se možná vrátí na extraligovou scénu v koalici se Slaným, přitom už před více než čtyřiceti lety stál za projektem zvláštních jízd juniorů ve všech našich ligách.

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV)

Zbrusu nový český titul pro sebe ukořistil Jan Kvěch

Kopřivnice – 29. července
Vůbec prvním českým plochodrážním šampiónem v kubatuře 250 ccm se dnes stal Jan Kvěch. V rozjížďce s číslem pět mu sice Karol Zupinski odvedl porážku z první jízdy, avšak ve finále se pražský junior prosadil na nejvyšší stupínek pódia stylem start – cíl. Třetí příčka patří Petru Chlupáčovi, který se vypořádal v první zatáčce s Filipem Nizgorskim, avšak vzápětí se před něho vřítil Karol Zupinski řečeno Pražanovými slovy jako tank. Vedle mistrovské premiéry čtvrtlitrů bylo odpoledne vyplněno domácím šampionátem ve flat tracku. Prestižní kategorii FT1 opanoval Pavol Pučko, Jiří Kraus vyskočil na nejvyšším stupínek FT Classics a veteráni, jež ve svém finále nabídli jednu z nejúžasnějších odpoledních bitev na kopřivnickém obru, se stali kořistí Jiřího Slezáka mladšího.

Karol Zupinski, Jan Kvěch a Petr Chlupáč stojí na pódiu
Karol Zupinski, Jan Kvěch a Petr Chlupáč stojí na pódiu

 


Fotografií zpravodajského charakteru máme na stránkách magazínu speedwayA-Z bezpočet, avšak Radek Caga zvěčnil závod svým objektivem jako pravý umělec


Polsko – česká remíza

Další kopřivnický závod uspokojil spoustu diváků
Další kopřivnický závod uspokojil spoustu diváků

Na rozdíl od ostatního území republiky v Kopřivnici včera ani nekáplo. Nicméně výstavní sklápěcí tatrovka se přece jenom na ochozu za první zatáčkou dostala do potíží, z nichž jí ochotně pomohla kropička. Za ni ale práci při přípravě oválu nikdo neudělal, takže se časový harmonogram dostal do mírného skluzu. Diváci tak aspoň dostal čas navíc, aby si našli pohodlná místa na sledování závodu.

Nesešlo se jich tolik jako na červnový přebor, který měl přece jen exkluzivní nálepku prvního plochodrážního klání po devíti letech. Své sehrála i celozávodní dovolená v Tatře a konec konců dvěstěpadesátky, byť kombinované s mistrovským flat trackem možná nejsou tolik atraktivní jako půllitry se známými jmény. Kdo ví, každopádně nad tisícovkou lidí v ochozech by jásal jakýkoliv jiný český pořadatel i při mnohem etablovanějším závodě.

Mateusz Adamczewski vede před Maxmilianem Pongratzem, Maximem Markem Lillem a Jeffreyem Sijbesmou
Mateusz Adamczewski vede před Maxmilianem Pongratzem, Maximem Markem Lillem a Jeffreyem Sijbesmou

Nafukovací mantinely, které do Kopřivnice dorazily v první půli měsíce, byly na první pohled nejvíc viditelnou změnou na Letním stadiónu oproti přeboru. O jejich závodní křest se postarali účastníci rozjížďky s číslem jedna šampionátu republiky dvěstěpadesátek. Šlo vpravdě o symbolické spojení, protože Jan Kvěch, Jeffrey Sijbesma, Karol Zupinski a Maxmilian Pongratz psali úvodní kapitolu nejen dnešního závodu, ale čtvrtlitrovému českému mistrovství vůbec.

Jan Kvěch odstartoval natolik skvělým způsobem, že jej v první zatáčce nestihnul ani Karol Zupinski. Vítěz divišovského Jawa Cupu však do Kopřivnice nepřijel v roli outsidera. Hnal se vnějškem protilehlé roviny jako střela. Ale byť dokonce vrazil do ramene vedoucího Jana Kvěcha, do čela se nedostal.

Jan Kvěch komentuje svůj souboj s Karolem Zupinskim v první jízdě:

„On si snad myslel, že mu tam nechám místo!“

Petr Chlupáč v akci
Petr Chlupáč v akci

Zatímco Jan Kvěch sděloval své dojmy svému otci v boxu na kraji depa, Petr Chlupáč slavil triumf stylem start – cíl. Navzdory suverénnímu počínání na ovále, nebyl spokojený se svým motorem, protože problémy ze čtvrtečního tréninku přetrvávaly.

Ve třetí jízdě Petra Chlupáče odvedl Karol Zupinski. Seznam favoritů se rozšířil hned vzápětí, když Mateusz Adamczewski opanoval rozjížďku s číslem čtyři. Své šance posílil, když vyhrál rozjížďku s číslem šest, v níž vodu kalil Daniel Šilhán. Nedopřál si klidu, dokud ve třetím okruhu ve druhé zatáčce nepodjel druhého Maxe Pongratze.

Nicméně základní část se teprve přelomila do své druhé půle a do finále o vavříny bylo daleko. Nikdo jiný se o tom nepřesvědčil krutěji než právě Mateusz Adamczewski! Po dvou suverénních triumfech přišly totiž dvě beznadějné nuly, kdy polský závodník trčel beznadějně vzadu i za závodníky, kteří dnes na sever Moravy rozhodně nepřijeli dominovat.

Jan Kvěch prohrál jedinou rozjížďku
Jan Kvěch prohrál jedinou rozjížďku

K nim však rozhodně patřil Karol Zupinski. V rozjížďce s číslem pět vypálil dopředu jako raketa a za sebou měl Filipa Nizgorskeho, přes něhož Jan Kvěch proniknul po vnitřku úvodní zatáčky. Vedoucí Karol Zupinski už nebyl k dohnání. Jan Kvěch sice zaknihoval první prohru, nicméně jeho plány na postup do finále se rozhodně nehroutily jako domeček z karet.

Pražan o tom přesvědčil v sedmé jízdě, kdy se již po vylétnutí pásky k prosluněné kopřivnické obloze usadil před Petrem Chlupáčem. V rozjížďce s číslem osm si Karol Zupinski nejprve poradil s Jeffreyem Sijbesmou, který se po podjetí Mateusze Adamczewskeho sápal po ještě vyšších příčkách. Poté stahoval náskok vedoucího Filipa Nizgorskeho. Nakonec jej ve čtvrtém kole objel v první zatáčce a skončil základní část s jedenácti body.

Zleva Milan Dobiáš, Daniel Šilhán a Maxmilian Pongratz
Zleva Milan Dobiáš, Daniel Šilhán a Maxmilian Pongratz

Stejným skórem se mohl po vítězství v rozjížďce s číslem devět prezentovat také Jan Kvěch. Lépe odstartoval Filip Nizgorski, avšak pražský závodník se do čela nezadržitelně prosadil vnějškem první zatáčky. Nakonec vyhrál s náskokem obrovské kopřivnické rovinky a mohl se soustředit na finále.

V něm už jednou nohou byl také Filip Nizgorski. Jeho sedm bodů totiž mohl vyrovnat již jen Maxmilian Pongratz, pakliže by ovšem v desáté jízdě vyhrál. Po startu se vskutku vydal za naplněním této ambice. Jenže Petr Chlupáč se postavil proti. Odstartoval současně s Němcem, jehož však v prvním oblouku předčil. A s deseti body si měl volit finálový rošt jako třetí.

 

Podařené spojení ploché dráhy a flat tracku

Roman Janošťák v akci
Roman Janošťák v akci

V původním kalendáři mistrovství republiky ve flat tracku byly dva závody ve svitavské Cihelně. Nicméně s renesancí oválu na kopřivnickém Letním stadiónu byl jeden z těchto podniků přesunut právě sem, aby se do seriálu dostalo co nejvíc drah.

Těžko soudit, zda plochodrážní dvěstěpadesátky doprovázely flat tracky či zda flat trackeři byli doplňkem plochodrážníkům. Každopádně oba mítinky fungovaly v úžasné symbióze a nemohly nechat ani toho nejkritičtějšího diváka neuspokojeného.

Všem třem flattrackovým kategoriím dlouhý ovál náramně pasoval. A byť se nakrásně závodní pole v jednotlivých jízdách rozdělilo do skupinek, předjetí o kolo, tolik obvyklé na kratších drahách, dnes bylo poměrně vzácné.

Pavol Pučko ovládl FT1
Pavol Pučko ovládl FT1

Jako první se v závodním tempu představila prestižní kategorie FT1. Pavol Pučko ještě před její první rozjížďkou se zaujetím líčil, jaké to bylo, když tady závodil na ploché dráze. Záhy nato měl dát najevo, proč k němu ostatní závodníci mnohdy vzhlížejí jako indiáni k totemu ve své vesnici. Rozjížďka s číslem jedna se musela opakovat, když Aleš Plecháč opustil vedoucí pozici díky pádu ve druhé zatáčce.

Flat trackové zvyklosti kážou, že se v tomto případě postižený závodník při repete postaví na samotný chvost startovního roštu. Pavel Váňa dnes však soudil po plochodrážnicku a Aleše Plecháče diskvalifikoval. Když šla páska nahoru, ujal se vedení Jiří Kraus, který prve sekundoval svému klubovému kolegovi v růžovém tričku. V nájezdu do druhého oblouku ho však podjel Andreas Kehr, rakouský závodník, který do kopřivnického depa dorazil předem neohlášen.

Michal Špaček odráží Václava Geharta
Michal Špaček odráží Václava Geharta

Pavol Pučko využil přerušení, aby si vyměnil zašpiněné brýle.  A nyní se dral startovním polem nezadržitelně kupředu. Do čtvrtého kola z osmi vjížděl jako třetí. Vmžiku za sebe poslal Jiřího Krause, aby nakonec připravil o vedení Andrease Kehra. V dalších dvou jízdách se už Pavol Pučko nemusel prodírat dopředu tak dramaticky. V rozjížďce s číslem dvě odstartoval za Andreasem Kehrem, jehož o vedení připravil vnějškem první zatáčky již ve třetím kole.

Jiří Kraus (2) v souboji s Martinem Sulzbacherem
Aleš Plecháč (2) v souboji s Martinem Sulzbacherem

Nicméně pozornost na sebe poutal Aleš Plecháč. Ve druhém oblouku za svá záda poslal Václava Geharta, jenž své postavení vzápětí neudržel ani před Romanem Janošťákem a v závěru ani před Jiřím Krausem. Třetí příčka však byla Aleši Plecháčovi málo. Nakonec uštval také Andrease Kehra, nicméně jeho závodnické štěstí bylo přece už jen poněkud unavené.

Zatímco Pavol Pučko startující ve třetí jízdě z první řady mířil nezadržitelně do čela, Aleš Plecháč za jeho závody v první zatáčce upadl. Do kolize se spolu s ním dostali také Jiří Kraus a Roman Janošťák, jehož přilbu už nezdobí známé červené čertovské rohy. Z celé padlé trojice měl přitom největší starosti. Svou KTM musel odložit s proraženou dírou v karteru na trávník a na repete, z něhož byl vyloučen Aleš Plecháč připravit záložní Hondu. V jejím sedle nakonec dojel třetí, když před ním ujížděl Martin Sulzbacher a ještě dále vpředu nezadržitelný Pavol Pučko.

Kategorie FT Veterán si v ničem rozhodně nezadala
Kategorie FT Veterán si v ničem rozhodně nezadala

Růžoví Jiří Kraus a Aleš Plecháč obsadili také kategorii FT Classics, takže se pořadatelé snažili její jízdy pokud možno co nejvíce oddělit rozjížďkami plochodrážních dvěstěpadesátek či flat trackovými veterány. Její jezdci měli s mistrovským podnikem čtvrtlitrů společný počet čtyř kol. A rozhodně si v sedlech svých nezaměnitelných motocyklů s ostatními závodníky nikterak nezadali. V jejich první jízdě Josef Franců připravil o první místo Jiřího Slezáka mladšího na konci prvního kola. Vzápětí úřadoval naplno stylem start – cíl jeho otec Jiří. Ten se ozdobil také triumfem v rozjížďce s číslem tři, v níž ale musel překonávat nejen svého vlastního syna, ale také Jaroslava Franců.

Stejně jako Pavol Pučko kraloval FT1, klasici měli své suveréna v osobě Michala Hlouška. V první jízdě měl zprvu za sebou stejně modrou Yamahu svého bratra Petra, který si musel připadat jako hráz odolávající náporu růžového přívalu. Ta ale v sedmém okruhu z osmi povolila a Aleš Plecháč s Jiřím Krausem se přesypali okolo něho.

Michal Hloušek kraloval základní části FT Classics
Michal Hloušek kraloval základní části FT Classics

Ve druhé jízdě stáli favorité až ve třetí řadě. Zprvu tedy vedl Petr Mrázek, nicméně od druhého kola již udával tempo Michal Hloušek. Za sebou měl Aleše Plecháče a spolu se vzdálili svým soupeřům. V pátém okruhu šel na třetí místo Jiří Kraus, avšak tlaku Petra Hlouška se nezbavil až do cíle.

Ve třetí jízdě vedl Michal Hloušek od startu až do cíle. Jiří Kraus v první zatáčce druhého kola předjel Petra Hlouška, který nakonec dojel do cíle jako třetí. Aleš Plecháč měl již za sebou druhý pád v FT1, přesto se z osmého místa prodíral jezdeckým polem kupředu. V šestém okruhu předjel Jakuba Matějíčka a skončil čtvrtý.

 

Flattrackoví vítězové, hrdina fair play a plohcodrážní šampión dvěstěpadesátek

Byla to právě kategorie FT Classics,která otevřela program čtveřice finálových rozjížděk. Petr Hloušek ulil start a musel se při repete postavit až na samotný konec startovního roštu. Ke svému handicapu se však postavil statečně. Už ve druhém kole jezdil pátý. Za sebou měl pět svých protivníků, ale před sebou Petra Mrázka, před něhož se nemohl za žádnou cenu dostat.

JIří Kraus a Aleš Plecháč jedou před Michalem Hlouškem
JIří Kraus a Aleš Plecháč jedou před Michalem Hlouškem

Čelo ovládly růžové dresy. Jiří Kraus a Aleš Plecháč ujížděli. Jediný, kdo se jich dokázal držet byl Michal Hloušek. V předposledním kole však Aleš Plecháč zůstal stát. Petr Mrázek nakonec neuhájil zděděnou třetí příčku před Petrem Hlouškem. Nicméně tato změna pořadí zůstala týmu zapisujícím výsledky skryta.

„Byl jsem až čtvrtej‘,“ argumentoval Petr Mrázek ještě o něco později, když jej volali na stupně vítězů. Petr Hloušek naproti tomu zůstal oslyšen. Ovšem gentlemanským počínáním závodníka, jehož na poslední chvíli překonal, mu třetí pozice patří aspoň v oficiálních výsledcích.

Sympatie si získal Petr Hloušek už jen tím, že po vzoru Petr Nárožného v roli závodníka za volantem modré alpinky ve skvělém českém filmu, netrval na opakování ceremoniálu. A Petr Mrázek si vychutnal divácký aplaus na stupních vítězů. Cena fair play, kterou by si zasloužil, jej bezesporu mine, protože flat track není olympijský sport s mediálním zázemím.

JIří Slezák má za sebou svého otce a Jaroslava Franců
JIří Slezák má za sebou svého otce a Jaroslava Franců

Avšak pojďme zpátky v čase. Po klasicích se chystalo finále veteránů, do jehož čela proniknul otec Jiří Slezák. Ještě ve druhé zatáčce jej ale ve vedení vystřídal jeho syn. Jenže zezadu se tlačil Václav Kvíz. Přišel třetí okruh z finálových šesti a on v jeho cíli minul třetího Jaroslava Franců. Útočil dál a vmžiku jel druhý před Jiřím Slezákem starším.

Nicméně pokořená dvojice si něco takového nenechala vůbec líbit. Nedopřála Václavovi Kvízů vteřinku. Jejich trojboj o druhé místo se záhy změnil ve čtyřboj ve vítězství, protože celá trojice dostihla Jiřího Slezáka mladšího, jenž si prozatím v poklidu ukrajoval metry dělící jej od cílové mety. Nikdo nechtěl slevit, ale skvělá podívaná skončila předčasně, když Václav Kvíz v pátém kole upadl ve druhé zatáčce.

Zleva Aleš Plecháč, Petr Hloušek a Jiří Kraus
Zleva Aleš Plecháč, Petr Hloušek a Jiří Kraus

Zatímco při flat tracku šlo o vítězství v dnešním závodě, plochodrážní dvěstěpadesátky ve své finálové rozjížďce měly určit mistra republiky. Předehra k němu se odehrávala v depu, kde si oba jedenáctibodoví borci losovali o možnost zvolit si postavení na startovním roštu. Štěstěna stála při Janu Kvěchovi, který příliš neotálel s pozicí až u mantinelu.

Petr Chlupáč popisuje finále dvěstěpadesátek:

„Bylo to jen taktak. S Polákama jsme se vozili po manťácích a Karol tam vletěl jako tank. Měl jsem co dělat, abych neskončil v nafukovačkách.“

Startovní rošt finále dvěstěpadesátek: zleva Filip Nizgorski, Karol Zupinski, Petr Chlupáč a Jan Kvěch
Startovní rošt finále dvěstěpadesátek: zleva Filip Nizgorski, Karol Zupinski, Petr Chlupáč a Jan Kvěch

Závodník pražské Markéty dobře věděl, co činí. Po vylétnutí pásky sice vystřelil do čela Filip Nizgorski stojící na opačné straně startovní čáry. Nicméně Jan Kvěch se prosadil do vedení, z něhož jej už neměl nikdo sesadit. Filip Nizgorski přitom v první zatáčce vyhnal na venek Petra Chlupáče. Z jejich souboje ale nejvíc profitoval Karol Zupinski.

Na protilehlé rovince se dostal na druhou příčku, ovšem na stíhání Jana Kvěcha už nemohl ani pomyslet. Petr Chlupáč se usadil na třetím místa, zatímco Filip Nizgorski nakonec zůstal ve čtvrtém kole stát.

Jan Kvěch vede ve finá,e, zatímco Petr Chlupáč za jeho zády atakuje Karola Zupinskeho
Jan Kvěch vede ve finá,e, zatímco Petr Chlupáč za jeho zády atakuje Karola Zupinskeho

Do mozaiky dnešních jízd zbýval už jen jediný kamínek v podobě finále FT1. Ani tentokrát Andreas Kehr nedojel do cíle jako vítěz, byť odstartoval nejlépe. Pavol Pučko kontroloval situaci a čekal na vhodnou příležitost. Když Rakušan ve druhém kole nechal na vnitřku úvodního oblouku více místa, než by bylo záhodno, udeřil.

Vmžiku jezdil první, zatímco Andreas Kehr jistili druhou příčku. Aleš Plecháč, jenž po závodech kulhal s bolestivými grimasy v obličeji, ke konci závodu sebral Romanu Janošťákovi pátou příčku, ovšem Martina Sulzbachera již ohrozit nemohl. O absolutní tečku se ale postaral Václav Gehart díky svému pádu v závěrečném oblouku, což jej stálo sedmé místo.

 

Hlasy z depa

Petr Chlupáč vede finále před Karolem Zupinskim, Petrem Chlupáčem a Filipem Nizgorskim
Petr Chlupáč vede finále před Karolem Zupinskim, Petrem Chlupáčem a Filipem Nizgorskim

„Motorka jela, držela,“ pochvaloval si Jan Kvěch. „Byla pěkně připravená dráha, publikum bylo dobrý a fandilo. Akorát ta jedna jízda! Nevyšel mi start a už jsem Karola nedojel. Ve finále se mi ale start poved‘ a pak už jsem jen jel.“

Petr Chlupáč útočí na Karola Zupinskeho
Petr Chlupáč útočí na Karola Zupinskeho

„Po čtvrtečním tréninku jsem neměl chuť sem ani jezdit,“ nezastíral Petr Chlupáč. „Motor blbnul, nebylo to ono. Pak jsme sem přijeli a odtrénovali. Zdálo se to lepší, ale po startu to zdechávalo. Takový ty zvuky, že klesá výkon a má to nějakej‘ čas, než se to rozjede. Pak jsme to ale naladili tak, že to skoro šlo do omezovače. Dráha hezký, jsem tu poprvý, s dvěstěpadesátkou mezi pětistovkama na přeboru by byla ztráta času.“

MIlan Dobiáš má za sebou Daniela Šilhána
MIlan Dobiáš má za sebou Daniela Šilhána

„Celkem na prd,“ netajil Daniel Šilhán své zklamání. „Začal jsem špatně a bylo to čím dál horší. Ty starty! Pokaždý jsem se propad‘, nevím, jestli za to můžu já nebo motor. Snad příště… Ale super dráha a super publikum.“

„Když jsem na startu přidal půl plynu, začala mi podkluzovat kolo,“ posteskl si Milan Dobiáš. „Vždycky jsem si najel nahoru, pak jsem sjel a vždycky se zahrabal. Ale dobrá zkušenost, nová dráha. Je dlouhá, na takový jsem ještě nejel.“

TOT FIN
1. Jan Kvěch, Praha 3 2 3 3 11 1.
2. Karol Zupinski, PL 2 3 3 3 11 2.
3. Petr Chlupáč, Praha 3 2 2 3 10 3.
4. Filip Nizgorski, PL 2 1 2 2 7 E
5. Mateusz Adamczewski, PL 3 3 0 0 6
6. Maxmilian Pongratz, D 1 2 1 2 6
7. Daniel Šilhán, Liberec 1 0 2 1 4
8. Milan Dobiáš, Chabařovice 1 0 0 1 2
9. Jeffrey Silbesma, NL 0 1 1 0 2
10. Markus Maximus Lill, EST 0 E – 1 1

 

Andreas Kehr, Pavol Pučko a Jiří Kraus stojí na pódiu FT1
Andreas Kehr, Pavol Pučko a Jiří Kraus stojí na pódiu FT1

Mistrovství republiky Flat Track:

FT 1: TOT FIN
1. Pavol Pučko 1. 1. 1. 3 1.
2. Andreas Kehr, A 2. 3. 5. 10 2.
3. Jiří Kraus 3. 5. 4. 12 3.
4. Martin Sulzbacher, A 4. 7. 2. 13 4.
5. Aleš Plecháč X 2. X 20 5.
6. Roman Janošťák 5. 4. 3. 12 6.
7. Michal Špaček 8. 8. 7. 23 7.
8. Tomáš Kis, SK 9. 9. 8. 26 8.
9. Václav Gehart 6. 6. 6. 18 F
FT Classics: TOT FIN
1. Jiří Kraus 3. 3. 2. 8 1.
2. Michal Hloušek 1. 1. 1. 3 2.
3. Petr Hloušek 4. 4. 3. 11 3.
4. Petr Mrázek 5. 5. 6. 16 4.
5. Jakub Matějíček 8. F 4. 23 5.
6. Petr Kolář 6. 7. 7. 20 6.
7. Jiří Mikšovský 7. 6. 8. 21 7.
8. Vít Matrka 9. 8. 9. 26 8.
9. Vladimír Danko, SK 10. 9. 10. 29 9.
10. Aleš Plecháč 2. 2. 4. 8 R
FT Veterán: TOT FIN
1. Jiří Slezák ml. 2. 3. 2. 7 1.
2. Jiří Slezák st. 4. 1. 1. 6 2.
3. Jaroslav Franců 1. 2. 4. 7 3.
4. Roman Marek 5. 4. E 15 4.
5. Jiří Wurm 6. 5. 5. 16 5.
6. Václav Kvíz 3. E 3. 12 F
FT Classics: zleva Michal Hloušek, JIří Kraus a Petr Mrázek
FT Classics: zleva Michal Hloušek, JIří Kraus a Petr Mrázek

Foto: Radek Caga, Miroslav Klimsza a Antonín Škach

FT Veterán:  Jiří Slezák st., JIří Slezák ml. a Jaroslav Franců
FT Veterán: Jiří Slezák st., JIří Slezák ml. a Jaroslav Franců

 

Česká republika je stále zaslíbenější zemí pro plochodrážní čtvrtlitry

Kopřivnice – 28. července
Všechny tři mezinárodní šampionáty kubatury 250 ccm se letos odbývají výhradně v režii českých pořadatelů. Zemí zaslíbenou čtvrtlitrům, které se těžko draly ke svému místu v plochodrážním sportu, jsme také díky produkci divišovské Jawy. A konečně i díky existenci národního šampionátu na krátké dráze, jehož premiérový ročník se bude konat zítra po obědě v Kopřivnici. Čeští zástupci v něm budou pouze čtyři, nicméně startovní pole doplňuje šestice z Polska, Německa, Nizozemí a dokonce z Estonska.

 

Jan Kvěch v Kopřivnici startoval již před měsícem, kdy ovšem při přeboru sedlal pětistovku
Jan Kvěch v Kopřivnici startoval již před měsícem, kdy ovšem při přeboru sedlal pětistovku

Oproti původním předpokladům chybí Filip Šifalda, který ještě ve středu při pardubickém tréninku testoval speciální motocykl pro mistrovství světa. „Plánuju všechno už od února,“ vysvětluje absenci chabařovického závodníka jeho otec Ladislav. „Náš život se točí kolem plochý dráhy, tak plánovat musím. Ale ten závod v Kopřivnici nebyl původně v kalendáři a mladej‘ dnes odjel na tábor. Mrzí mě to, ale nedá se nic dělat.“

Ve startovní listině však nechybí Jan Kvěch a Petr Chlupáč, které bez uzardění můžeme pasovat mezi absolutní špičku světových dvěstěpadesátek. Sem by rádi zamířili rovněž Milan Dobiáš a Daniel Šilhán, jemuž vstup do sezóny zkomplikovalo zranění z pouťáku v Teterowě.

Petr Chlupáč se musí počítat mezi aspiranty na zlato
Petr Chlupáč se musí počítat mezi aspiranty na zlato

Za soupeře budou zítra mít šestici cizinců, s jejichž jmény jsme se již setkali ve startovních listinách závodů ve Slaném, Divišově či Plzni. Historicky první český šampionát dvěstěpadesátek v Kopřivnici doprovodí mistrovský podnik flat tracku. Pořadatele čeká úctyhodná porce třiadvaceti rozjížděk, v nichž zástupci obou motocyklových disciplín obkrouží dohromady sto třicet kol.

Milan Dobiáš startuje s dvěstěpadesátkou v závodech půllitrů poměrně běžně
Milan Dobiáš startuje s dvěstěpadesátkou v závodech půllitrů poměrně běžně

Dvěstěpadesátky se přitom utkají dle rozpisu známého ze stopětadvacítek. Každý závodník vyjede na ovál čtyřikrát a celkový počet jízd se zastaví na deseti. Na rozdíl od kolibříků však boj o mistrovský trůn teprve začne, jelikož čtyři nejlepší nastoupí ve finále, jehož pořadí určí obsazení na pódiu.

Startovní listina mistrovství republiky 250 ccm v Kopřivnici – zítra (13:00):

1 Jan Kvěch, Praha
2 Jeffrey Sijbesma, NL
3 Karol Zupinski, PL
4 Maxmilian Pongratz, D
5 Petr Chlupáč, Praha
6 Markus Maximus Lill, EST
7 Daniel Šilhán, Liberec
8 Filip Nizgorski, PL
9 Milan Dobiáš, Chabařovice
10 Mateusz Adamczewski, PL
Daniel Šilhán dohání komplikovaný úvod sezóny
Daniel Šilhán dohání komplikovaný úvod sezóny

Foto: Karel Herman a Mirek Horáček

V Kopřivnici po třinácti letech vyhlásí mistra

Kopřivnice – 20. července
Už to bylo třináct let, kdy kopřivnický Letní stadión hostil v rámci půlstoletí existence plochodrážního sportu v městě tatrovek finále mistrovství republiky jednotlivců. Pro poslední ze svých šesti titulů si na sever Moravy přijel Bohumil Brhel. V epické finálové jízdě za ním nakonec skončil miláček místních tribun Adrian Rymel, který za sebou nechal Aleše Drymla a Tomáše Suchánka. Nyní píše kopřivnická plochá dráha novou kapitolu své historie a příští sobotu se zdejší stadión stane poprvé od července 2004 svědkem korunovace mistra republiky. Vedle flat tracku se zde totiž uskuteční nově vypsaný šampionát kubatury 250 ccm.

 

Milan Dobiáš s dvěstěpadesátou startoval i v české juniorce
Milan Dobiáš s dvěstěpadesátou startoval i v české juniorce

Čtvrtlitry měly mít svůj vlastní šampionát již loni. Měl se stát součástí mistrovství republiky stopětadvacítek. Avšak řada závodníků tehdy startovala v obou kubaturách, což by v jednom dni bylo náročné. Navíc se přidaly problémy s motory, takže se o mistru republiky rozhodne až letos.

Filip Šifalda se svým čtvrtlitrem na snímku ukazuje výfuk Davidu Pacalajovi v sedle pětistovky
Filip Šifalda se svým čtvrtlitrem na snímku ukazuje výfuk Davidu Pacalajovi v sedle pětistovky

Přestože se podnik uskuteční už příští sobotu, informace o šampionátu jsou prozatím velmi kusé. „Asi to bude jen jeden závod,“ reaguje Martin Málek, který má dvěstěpadesátky pod svým palcem, zda dvěstěpadesátky pojedou jen jeden mítink či zda přibudou další. „Pojede se ještě Jawa Cup v Toruni, ale termín je zatím neznámý, než skončí základní kolo extraligy. A pak Jawa Cup v Pardubicích při Zlaté stuze.“

Daniel Šilhán se s dvěstěpadesátkou pustil také do přeboru
Daniel Šilhán se s dvěstěpadesátkou pustil také do přeboru

Prozatím není jasný ani formát závodu. „Zatím máme pět českých kluků,“ svěřuje se Martin Málek. Tato kvóta sama o sobě stačí, aby motocyklový závod mohl mít status mistrovství republiky, nicméně startovní pole rozšíří i cizinci.

„Jsou ještě tři Poláci a Němci a Dánové jsou v jednání,“ pokračuje Martin Málek. Každopádně Kopřivnici čeká zajímavá premiéra, která doprovodí mistrovský flat track.

Ve startovní listině nebudou pochopitelně chybět ani Petr Chlupáč a Jan Kvěch, kteří na snímku pózují s Pavlem Kuchařem a Martinem Málkem
Ve startovní listině nebudou pochopitelně chybět ani Petr Chlupáč a Jan Kvěch, kteří na snímku pózují s Pavlem Kuchařem a Martinem Málkem

Obsazení MR 250 ccm v Kopřivnici (29.7.):

Česká republika: Petr Chlupáč, Jan Kvěch, Filip Šifalda, Daniel Šilhán, Milan Dobiáš
Polsko: Karol Zupinski, Filip Nizgorski, Mateusz Adamczewski
Dánsko a Německo: závodníci jsou v jednání
Naposledy se mistři republiky v Kopřivnici vyhlašovali 4. července roku 2004: zleva Adrian Rymel, Bohumil Brhel, Aleš Dryml a Tomáš Suchánek
Naposledy se mistři republiky v Kopřivnici vyhlašovali 4. července roku 2004: zleva Adrian Rymel, Bohumil Brhel, Aleš Dryml a Tomáš Suchánek

Foto: Karel Herman a Pavel Fišer

Český šampionát dvěstěpadesátek se pojede mimo stopětadvacítky

Praha – 31. března
Novinkou letošní sezóny se stane mistrovství republiky v kubatuře 250 ccm. Původní záměr byl pořádat jej společně se stopětadvacítkami, nicméně řada závodníků uvažuje o startech v obou kategoriích. Problémem je také nedostatek motocyklů, takže se čtvrtlitrový šampionát uskuteční dle aktuálního vývoje situace. Na základě návrhu Jiřího Štancla bude doprovázet extraligu a mohl by se objevit také při závěrečném přeboru v říjnu v Pardubicích.

Vedle Pardubic u nás dvěstěpadesátky závodily ještě ve Slaném
Vedle Pardubic u nás dvěstěpadesátky závodily ještě ve Slaném

Foto: Antonín Škach