Archiv pro rubriku: MČR 250 ccm

Memoriál Antonína Vildeho dostává další závodní doprovod

Slaný – 26. dubna
Vstup týmu ACCR do polského šampionátu přinesl nutnost uspořádat dva závody. Pojedou se zkraje června v Pardubicích, přičemž ten první jako biliárová koule posunul nejen slánský přebor, avšak i další české mítinky. Poslední sobotu šestého měsíce roku se na stadiónu naproti Slánské hoře bude závodit od rána až do večera, protože diváci spatří nejen Memoriál Antonína Vildeho.

 

Antonín Vilde v roce 1958 v depu v Poděbradech, kde se konala travnatá plochá dráha

Změny oproti původní verzi českého kalendáře startují již v pondělí 30. května. V Pardubicích se společně MACEC Cupem nepojedou stopětadvacítky, ale dvěstěpadesátky, s nimiž na východě Čech počítali jako s rámcovým podnikem přeboru osmého června. Vlastně již patnáctého dubna, ale to je story, která už zajímá jen historiky.

Pak si Svítkov dá den závodní pauzy. Až si utrhne poslední list kalendáře s měsícem květnem, uspořádá dva podniky polského šampionátu juniorských družstev. Termínová kolize se slánským přeborem byla vyřešena vpravdě šalamounsky.

Loni se Memoriál Antonína Vildeho konal pro stopětadvacítky

Přebor se ve Slaném uskuteční již dopoledne. Doprovodí jej klasický šampionát stopětadvacítek, kdežto najít náhradní řešení pro mistrovství kolibříků na krátkých oválech, je posledním rébusem. Odpolední Memoriál Antonína Vildeho bude mít rámcový podnik v podobě mistrovství republiky dvěstěpadesátek, které mají potenciál vytrhnout trn z paty dopolednímu přeboru, pakliže by na něho přišla personální bída.

Také letos se Memoriál Antonína Vildeho pojede jako závod dvojic. Velké choutky má evidentně Vladimír Vopat, který plánuje postavit dva týmy. Přihlášen je i SMESTAV, stálicí startovní listiny jsou pochopitelně Miletice, Slaný a sestava SCM. Záměrem Antonína Vildeho mladšího je dát šanci mladým borcům.

Termínová rošáda Pardubice – Slaný:

Pardubice: pondělí 30.5. 17:00 MACEC Cup
MR 250 ccm (místo 8.6.)
MR 125 přeložen do Slaného
Slaný: sobota 25.6. 10:00 přebor ČR – Pohár AČR
MR 125 místo Pardubic
MR 125 na kráké se nepojede
16:00 Memoriál Antonína Vildeho
MR 250

Závodu, který se nenarodil pod šťastnou hvězdou, chyběl na pódiu vítěz

Praha – 9. dubna
Za takovou oblohu s černými mraky by se nemusela stydět ani prosincová obloha. Jenže dnes podle kalendáře mělo být jaro! Apríl však podobná šprťouchlata provádí rád a tak se deset minut před prvním letošním přeborem na Markétě strhla nefalšovaná vánice. Pokud někomu nebylo jasné, co všechno schytal ovál po včerejších deštích, pochopil během úvodních jízd z častých pádů. Do obtíží se zkrocením svého motocyklu se dostal i Josef Franc, a protože mu přitom krk připomněl dávné zranění, z mítinku raději odstoupil. Nebyl sám, protože na poslední sérii se z třináctičlenného pole chystalo jen devět závodníků. K vítězství směřoval Daniel Klíma. Po čtyřech excelentních vítězstvích se ujal vedení rovněž v rozjížďce s číslem sedmnáct. Jenže před koncem úvodního okruhu se dostal do kontaktu s mantinelem a upadl. Zatímco jej zdravotníci ošetřovali v sanitce, jury dospěla k rozhodnutí hodit ručník do ringu. Daniel Klíma na nejvyšším stupínku chyběl, jelikož musel do nemocnice na rentgen ruky a žeber. Druhé příčky se zmocnil Hynek Štichauer k velké nelibosti Jaroslava Vaníčka a Bruna Belana. Oba totiž skončili s jedenácti body jako Pardubičan, nicméně s ním prohráli a své vlastní umístění si museli vylosovat. Doprovodné mistrovské dvěstěpadesátky začaly epickým duelem Vojtěcha Šachla a Adama Bednáře, který zastavil až jejich pád. Pykal za něj úřadující šampión a tak se z vítězství radoval Vojtěch Šachl.

Na pódiu stáli jen Hynek Štichauer a Jaroslav Vaníček | foto Karel Herman

Vánice i sluneční palba

Pavel Kuchař se ve vánici zvedá z oválu | foto Karel Herman

Černé mraky roztažené přes celý obzor jako křídla obrovitého pochmurného havrana nepůsobily nikterak optimisticky. Ovál si při nočních slejvácích užil své a další déšť by mohl být krutým katem, který by přeborové ouvertuře dal rozhodující ránu do vazu. Nefalšovaná zimní chumelenice byly přece jen milosrdnější.

První rozjížďky však jasně potvrdily, že trať má k optimu stejně daleko jako plochá dráha k formuli jedna. Hrstičce diváků na ochozech zase svitlo, že víc než souboje na ovále ji budou zahřívat teplé nápoje ze stánku, které obsluha prozíravě přichystala. Červený svařák navzdory slabší návštěvě dokonce došel.

Na úvod vedl Bruno Belan Jaroslava Petráka a Josefa Černého, dokud pardubický matador ve třetím okruhu neupadl ve druhé zatáčce. Pavel Kubeš blikal červenými světly a Jaroslav Petrák musel pochopitelně z kola ven. Než repete odstartovalo, sudí diskvalifikoval druhého závodníka. Josef Černý totiž nestihnul dvouminutový limit.

Josef Franc (modrá) letí do čela před Hynka Štichauera (bílá) a Jana Jeníčka (žlutá) | | foto Pavel Fišer

„Měl jsem povolenej spojkovej koš, spojka nevypínala,“ vysvětloval plzeňský junior, zatímco na ovále si osamocený Bruno Belan dokroužil pro tři body. Rovněž ve druhé jízdě byl v cíli jediný závodník, a sice Daniel Klíma. Matouš Kameník kvůli poruše, jíž nechtěl specifikovat, ani neodstartoval, kdežto Pavel Kuchař upadl.

Sněhové vločky zmizely a sluníčko na obloze aspoň maličko snížilo pocitovou teplotu. Mezi vítěze se zapsal Jaroslav Vaníček. V rozjížďce s číslem čtyři se za stejným cílem vydal i Josef Franc. Ve druhém výjezdu druhého kola se však přetočil. Svůj motocykl sice ukočíroval, ale s bolestmi v rameni záhy zastavil.

S jeho účinkováním v dnešním závodě byl bohužel konec. Nebyl sám, po pádech ve druhé sérii odstoupili Pavel Kuchař a Michal Baštecký. Daniel Klíma v rozjížďce s číslem osm porazil Hynka Štichauera, jenž prve zdědil tři body po Josefu Francovi. Kromě něho stáli na čele aktuální klasifikace dva další neporažení.

Pavel Kuchař vysvětluje svůj předčasný konec:

„Odchlíp‘ se mi nehet na pravý noze, nemoh‘ jsem dát nohu do háku. Dneska se to nepodařilo, budu muset zatáhnout, víc závodit a snad se to zlepší.“

Matěj Frýza (modrá) vede před Pavlem Kuchařem (bílá), Janem Jeníčkem (červená) a Brunem Belanem (modrá) | foto Pavel Fišer

Jejich počínání na ovále přitom nešlo označit jinak než jako překvapivé už jen proto, že s pětistovkou nejezdí ještě ani rok. Bruno Belan po svém úvodním primátu jezdil v rozjížďce s číslem pět až třetí. Ve třetím kole ale z druhého místa upadl Pavel Kuchař a v repete se stejně jako prve ujal vedení Matěj Frýza. Slánský závodník je však nekompromisně podjel ve druhém výjezdu druhého kola. Jaroslav Vaníček zkompletoval šest bodů po hladkém triumfu v sedmé jízdě.

 

Pokud pech, tak pořádný

Zatímco Josef Černý (bílá) vyráží do šesté jízdy, Matouš Kameník je v ošemetné situaci | foto Pavel Fišer

Před třetí sérii se dráha dočkala první, zato velké úpravy. Traktoru pomáhala i kropička, ale pochopitelně místo rozstřikování vody, ovál utahovala. A pak do boje o pódium vstoupil Hynek Štichauer. Po startu se ujal vedení a Bruno Belan dnes škrtal svůj první bod. Ostatní dva leadeři šňůru své neporazitelnosti protáhli.

Rozjížďka s číslem jedenáct byla přerušena již v první zatáčce vinou pádu Jaroslava Petráka. „Já jsem ho nestrčil,“ křičel Matěj Frýza přes mantinel do depa na svého tatínka Jaroslava, když spatřil vylučovací světlo odpovídající svou barvou jeho povlaku přilby. Telefonická intervence na věž nebyla pranic platná.

Jaroslav Vaníček přemítá nad stavem oválu:

„Dráha je blbá, ale všichni to maj‘ stejný. Budu muset bojovat.“

Hynek Štichauer (červená) jako první a jediný poráží Jaroslava Vaníčka (bílá) | foto Karel Herman

Ať tak či onak vyloučit patnáctiletého začátečníka za pád v první zatáčce na ovále za hranicí regulérnosti v závodě ranku přeboru, nadto na samém začátku sezóny?! Při repete kraloval Daniel Klíma, Jaroslav Petrák se po pádu vrátil do sedla. Nakonec neviděl cíl a obecenstvo již do konce závodu nemělo spatřit v akci ani jeho.

V rozjížďce s číslem dvanáct Jaroslav Vaníček již potřetí vyhrál stylem start – cíl. Osamocený Bruno Belan nemohl neinkasovat trojku v rozjížďce s číslem třináct. Daniel Klíma se stejnou rutinou ovládl rozjížďku s číslem čtrnáct. A Hynek Štichauer hned vzápětí sebral první bod Jaroslavu Vaníčkovi, jemuž zmizel z dohledu již po vylétnutí pásky.

Rozjížďka s číslem sedmnáct živila ambice rozhodnout celý dnešní podnik. Neporažený Daniel Klíma na její rošt zamířil zároveň s Brunem Belanem a Jaroslavem Vaníčkem, od nichž jej dělil jediný bod. Hynek Štichauer, další jedenáctibodový, měl vraty depa projet hned poté v osmnácté jízdě.

Daniel Klíma se v sedmnácté jízdě dostává do potíží | foto Pavel Fišer

Závěr se však neměl napsat. Daniel Klíma se ujal vedení a jasně směřoval za potvrzením svého triumfu v celém dnešním závodě. Jenže ještě před koncem úvodního okruhu skončil na zemi. Nakonec skončil v péči zdravotníků, jimž si postěžoval na bolesti ruky a žeber. Sanitka s ním zmizela na vyšetření do nemocnice.

Druhá ambulance nebyla k dispozici. A než čekat na návrat té první a prodlužovat pobyt hrstce diváků na tribuně, pořadatelé se po dohodě s jury rozhodli podnik předčasně ukončit. Daniel Klíma byl i přes svůj pád jasným vítězem. Hynek Štichauer oba juniory porazil, byl proto vyhlášen jako druhý v pořadí. A Jaroslav Vaníček měl při rovnosti pomocných kritérií větší štěstí při hodu mincí.

 

Úvodní pád vyřešil tajenku se jménem vítěze

Sven Cerjak (bílá) vede před Damirsem Filimonovsem (žlutá) | foto Karel Herman

Doprovodné dvěstěpadesátky celý dnešní program odstartovaly. Mítink otevřel nejlépe Slovinec Sven Cerjak, který s přehledem opanoval rozjížďku s číslem jedna. Zato druhá jízda přinesla neskutečné drama. Dopředu letěl Adam Bednář. S něčím podobným se ovšem nechtěl smířit Vojtěch Šachl.

V prvním výjezdu se razantně ujal vedení, ale pánem situace zůstal úřadující šampión. Všeho do času, ve druhém kole jel první zase Vojtěch Šachl. Adam Bednář ve třetím okruhu protáhnul nájezd do druhé zatáčky.

Dostal se dopředu, ovšem na pouhý okamžik, než vedl opět Vojtěch Šachl. A pak poslední zatáčka. A bác. Oba rozparádění kohouti leželi na bahnitém ovále. Vstali jako jeden muž, aby dojeli do cíle. Jenže Pavel Kubeš již blikal červenými světly. Protože k přerušení došlo v závěrečném kole, nemusel zvát závodníky k repete.

Adam Bednář (červená) útočí na Vojtěcha Šachla (modrá) | foto Pavel Fišer

Diskvalifikoval Adama Bednáře, zatímco Vojtěchu Šachlovi udělil dva technické body. Ze situace profitoval taktéž Oliver Schmid, jemuž místo bodů na kontě přistály rovnou dva. Záhy opanoval třetí jízdu a vytvořil si skvělou platformu pro útok na pódium. Znovu se však skončilo s přidělenými technickými body kvůli pádu Adama Nejezchleby na konci třetího kola.

Mnohem hůř než on skončil jeho motocykl, který skončil očesaný o všechny díly vyrobené z plastu. A tak divišovský závodník musel vyrazit s prosíkem za svým klubovým kolegou Štěpánem Ševčíkem, díky němuž mohl závod dokončit.

Po stupních vítězů pošilhával rovněž Adam Bednář. Jeho druhý duel s Vojtěchem Šachlem již nebyl tolik dramatický. Vyhrál totiž stylem start – cíl, zatímco Vojtěch Šachl zůstal za Damirsem Filimonovsem. Podjel ho až ve druhém oblouku druhého kola a Lotyš nakonec upadl.

Damirs Filimonovs (červená) nakonec předčí nejen Olivera Schmida (modrá), nýbrž také Štěpána Ševčíka (žlutá) | foto Karel Herman

Vojtěch Šachl na svou prohru reagoval ideálně. V rozjížďce s číslem pět odvedl Svena Cerjaka, jemuž prve po pádu Damirse Filimonovse přistál na kontě jeden bod. Byl nečekaný, ale jak se nakonec ukázalo klíčový. Rozjížďku s číslem šest opanoval Adam Bednář. Oliver Schmid po vnějšku úvodní zatáčky nestihnul druhého Damirse Filimonovse.

V té chvíli vedl osmibodový Vojtěch Šachl. Sven Cerjak, Adam Bednář a Oliver Schmid disponovali skórem v hodnotě šesti bodů. Adam Bednář vzal svůj osud pevně do rukou. V sedmé jízdě odstartoval na Svena Cerjaka a Adama Nejezchlebu, aby s devíti body čekal, co se stane v poslední rozjížďce.

Stylem start – cíl v ní triumfoval Vojtěch Šachl. Damirs Filipomonovs nakonec v cíli uštval Štěpána Ševčíka. Jenže Oliver Schmid uzavíral pole a tak na stupních vítězů mohl pouze gratulovat vítěznému Vojtěchu Šachlovi, druhému Adamu Bednářovi a třetímu Svenu Cerjakovi.

 

Hlasy z depa

Hynek Štichauer měl na dnešní závod kritický názor | foto Pavel Fišer

„Těžký to bylo,“ neskrýval Hynek Štichauer ve svém komentáři. „Riziko nebylo úměrný tomu, aby se závody jedly. Všichni by přijeli klidně zejtra a závody by byly hezčí.“

„Myslím si, že jsem dopadl nejlíp, jak jsem moh‘,“ meditoval Jaroslav Vaníček nad výsledkem losování třetího místa. „Kdyby se jelo, byla by opakovačka a mohlo to dopadnout líp. Myslím, že bych Bruna porazil a jel rozjezd o první místo s Hynkem. Dneska to bylo náročný, ale všichni to měli stejný. A já jsem dělal, co jsem moh‘.“

„Nechci se moc vyjadřovat,“ protahoval Bruno Belan obličej. „O třetí místo není rozjezd, ale panna nebo orel. A Jára měl orla. Dráha na začátku dobrá, než se začala upravovat. Ta mokrá mi seděla.“

Také Jaroslav Petrák se včera musel sbírat z pražské dráhy | foto Pavel Fišer

„Do noci pršelo, dráha je moc prokropená,“ uvažoval Jaroslav Petrák. „Nadělaly se koleje a jsou zákeřný. Jet je nebezpečný, nepředjedeš nic. Jseš rád, že se toho držíš. Možná bylo lepší to ukončit a

Bruno Belan (modrá) útočí na Matěje Frýzu (žlutá) | foto Pavel Fišer
1. Daniel Klíma, Praha 3 3 3 3 (X) 12
2. Hynek Štichauer, Pardubice 3 2 3 3 11
3. Jaroslav Vaníček, Praha 3 3 3 2 (.) 11 (los)
4. Bruno Belan, Slaný 3 3 2 3 (.) 11 (los)
5. Jakub Exler, Praha 2 2 3 1 (.) 8
6. Matěj Frýza, Plzeň 2 2 U 3 7
7. Jan Jeníček, Pardubice 1 1 2 2 6
8. Josef Černý, Plzeň M 2 2 1 5
9. Jaroslav Petrák, Pardubice X 3 ex – 3
10. Matouš Kameník, Divišov E F 1 2 3
11. Michal Baštecký, Praha 1 F – – 1
12. Pavel Kuchař, Praha X X – – 0
13. Josef Franc, Praha R – – – 0

Poznámka: závod byl ukončen po pádu Daniela Klímy v rozjížďce s číslem sedmnáct; Jaroslav Petrák v jedenácté jízdě předjet o kolo; z původně přihlášených nestartoval Jan Macek

Adam Bednář, Vojtěch Šachl a Sven Cerjak na stupních vítězů dvěstěpadesátek | foto Karel Herman

MR 250 ccm:

1. Vojtěch Šachl, Praha 3 2 3 3 11
2. Adam Bednář, Praha X 3 3 3 9
3. Sven Cerjak, SLO 3 1 2 2 8
4. Oliver Schmid, Plzeň 2 3 1 0 6
5. Damirs Filimonovs, LAT 2 F 2 2 6
6. Štěpán Ševčík, Divišov 1 2 1 1 5
7. Adam Nejezchleba, Divišov 0 X 0 1 1

Poznámka: z původně přihlášených nestartoval Jan Hlačina

Úvodní souboj Vojtěcha Šachla (modrá) a Adam Bednáře (červená) přinesl několik předjetí, ale nakonec i pád | foto Pavel Fišer

Přebor pronikavě omládl

Praha – 7. dubna
Pouhá tři seniorská jména obsahuje startovní listina úvodního přeboru, který se na pražské Markétě pojede pozítří odpoledne. Kromě bodů do vlastní soutěže půjde také o nominaci do evropského individuálního šampionátu, kterou sportovní komise uzavře za týden po Plzni. Pražský program začne v poledne prvním závodem šampionátu kolibříků na malých oválech, zatímco dvěstěpadesátky doprovodí velké hochy odpoledne.

Josef Franc ve startovní listině přeboru nechybí | foto Pavel Fišer

Tipujte:

Označte nejlepší trojici pražského přeboru:

View Results

Loading ... Loading ...

Vojtěch Šachl (vlevo) a Oliver Schmid budou patřit k favoritům dvěstěpadesátek | foto Pavel Fišer

Startovní listiny sobotních závodů v Praze:

MR 125 ccm na krátké dráze:
1 Petr Marek, Chabařovice
2 Roman Štola, Mariánské Lázně
3 Luboš Hromádka, Pardubice
4 Tony Katra, Slaný
5 Karel Průša, Slaný
6 David Hofman, Pardubice
7 Štěpánka Nyklová, Slaný
8 Štěpán Melč, Plzeň
9 neobsazeno
přebor jednotlivců – Pohár AČR:
1 Bruno Belan, Slaný
2 Josef Černý, Plzeň
3 Jaroslav Petrák, Pardubice
4 Jan Macek, Praha
5 Pavel Kuchař, Praha
6 Matouš Kameník, Divišov
7 neobsazeno
8 Daniel Klíma, Plzeň
9 Matěj Frýza, Plzeň
10 Jaroslav Vaníček, Praha
11 neobsazeno
12 Michal Baštecký, Praha
13 Jan Jeníček, Pardubice
14 Josef Franc, Praha
15 Jakub Exler, Praha
16 Hynek Štichauer, Pardubice
MR 250 ccm:
1 Štěpán Ševčík, Divišov
2 Adam Nejezchleba, Divišov
3 Sven Cerjak, SLO
4 Damirs Filimonovs, LAT
5 Adam Bednář, Praha
6 Vojtěch Šachl, Praha
7 Oliver Schmid, Plzeň
8 Jan Hlačina, Pardubice
Pražské závody začínají v poledne na malé dráze – na snímku Tony Katra (červená) a Petr Marek (modrá) | foto Antonín Škach

Při české remíze s Poláky vyhráli Václav Milík a Adam Bednář

Pardubice – 23. října
Test match českých závodníků s Poláky slynul úžasnou vyrovnaností. Sotva Petr Chlupáč a Jaroslav Vaníček dostali náš tým ve čtvrté jízdě do vedení, hosté okamžitě kontrovali. Ba co víc, v rozjížďce s číslem sedm díky triumfu 5:1 poskočili do čela o čtyři body. Avšak Václav Milík a Jaroslav Vaníček ve dvanácté jízdě zvítězili 5:1. Třináctá jízda přinesla maximální triumf Polákům, ta další našim. Na závěr vyhrál Andrzej Lebeděvs stylem start – cíl. Za sebou měl Daniela Klímu, avšak konečné slovo pronesl Petr Chlupáč, když v předposlední zatáčce podjel Wiktora Przyjemskeho. Díky Pražanovu triumfu skončil závod remízou 45:45. Jedinými vítězi se stali Václav Milík, jenž po experimentech s Jawou a GM již věděl, co pro Grand Final potřebuje, a Adam Bednář. Ten vyhrál další mistrovský podnik dvěstěpadesátek a potvrdil svůj mistrovský titul s plnou parádou.

Nejlepší z individuální finálové jízdy – Andrzej Lebeděvs, Václav Milík a Petr Chlupáč | foto Karel Herman

Remíz jako máku

Petr Chlupáč (červená) míří k vítězství před Jakubem Krawczykem (žlutá) | foto Karel Herman

Pověstnou kliku na skvělé počasí má nejen Zlatá přilba města Pardubice, nýbrž také rozlučka se svítkovskou sezónou. O její hlavní rámec se tentokrát nepostaral MACEC Cup, který byl letos zrušen, nýbrž test match nejlepších juniorů polské série NICE Cup s českým týmem. Duel na patnáct rozjížděk byl hodně vyrovnaný již od samotného začátku.

Každý tým mohl mít ve své sestavě jednoho zkušeného seniora, jímž se v českém případě stal Václav Milík. Pardubický kapitán suverénně opanoval rozjížďky s číslem jedna, v níž se Pavel Kuchař narychlo povolaný za Jana Jeníčka neposunul před hostující tandem Andrzej Lebeděvs – Jakub Poczta.

Dvojice dalších rozjížděk byla charakterizována nejen smírnými výsledky, nýbrž i letmými startu. Varování od Tomáše Topinky se postupně dočkali Jakub Krawczyk a Wiktor Przyjemski, triumfů pak Petr Chlupáč a Daniel Klíma.

Daniel Klíma (červená) tlačí na Jakuba Pocztu (bílá) | foto Karel Herman

Čtvrtá jízdě posunula do čela náš tým. Petr Chlupáč triumfoval stylem start – cíl před Andrzejem Lebeděvsem, ovšem Jaroslav Vaníček se středem první zatáčky posunul na třetí příčku. Následovala však další remíza, aby nám hosté v rozjížďce s číslem šest prohru 4:2 vrátili. Václav Milík totiž nedostihnul Wiktora Przyjemskeho a Pavel Kuchař neměl dnes inkasovat jediný bod.

Za stavu 18:18 udeřili hostí v sedmé jízdě. Andrzej Lebeděvs a Jakub Poczta se usadili v čele již při vylétnutí pásky. Daniel Klíma je sice v úvodní zatáčce druhého okruhu rozdělili, však Polák jej v další zatáčce vyvezl ven.

Daniel Klíma líčí rozjížďku s číslem sedm:

„Nevyšel mi start, prohrábnul jsem a zůstal stát. Pak jsem zrychloval, ale nepustil mě do nájezdu, popovezl mě.“

Jaroslav Vaníček (modrá) v ostrém souboji s Kacperem Grzelakem (bílá) a Wiktorem Przyjemskim (žlutá) | foto Karel Herman

V dalších čtyřech jízdách vítězili Češi. Václav Milík stylem start – cíl, Petr Chlupáč se zase v deváté jízdě probil v úvodní zatáčce z poslední příčky do čela. Poté Daniel Klíma uhlídal dravého Andrzeje Lebeděvse a nakonec Petr Chlupáč v rozjížďce s číslem jedenáct vévodil od vylétnutí pásky až do odmávnutí šachovnicovou vlajkou.

Protože žádný další Čech nebodoval, prohrávali jsme 31:35. Lubomír Vozár litoval zejména deváté jízdy, v níž druhý Jaroslav Vaníček postupně kapituloval před Wiktorem Przjemskim a Kacperem Grzelakem. Nicméně obrat přinesla dvanáctá jízda.

Vedení se ujal Jaroslav Vaníček, zatímco Václav Milík se pracně probíjel dopředu z posledního místa. V nájezdu do třetího kola podjel Jakuba Pocztu, který však hned v následující zatáčce upadl a byl diskvalifikován. V repete pak zkušený pardubický závodník hlídal před sebou vedoucího Jaroslava Vaníčka a sám odrážel Wiktora Przyjemskeho. Nominační série tak začala za stavu 36:36.

Václav Milík (červená) střeží vedoucího Jaroslava Vaníčka (modrá) | foto Karel Herman

Vše se ale změnilo jako mávnutím kouzelného proutku. Jakub Poczta a Kacper Grzelak v rozjížďce s číslem třináct nedali ani náznak šance Danielu Šilhánovi s Pavlem Kuchařem. Hned na to Jakub Krawczyk proměnil svým letmým startem úvodní varování na diskvalifikaci. Václav Milík a Jaroslav Vaníček poté nepustili ke slovu Artjomse Juhna.

Bylo opět vyrovnáno a finální verdikt měla přinést závěrečná rozjížďka. Pánem situace se rychle stal Andrzej Lebeděvs, který odrazil Daniela Klímu. Pražan se však soustředil, aby pomohl Petru Chlupáčovi. Záměr klapnul, jeho klubový kolega se v předposledním oblouku po spodní straně dostal na třetí příčku. A další nerozhodný výsledek upravil konečné skóre na remízu 45:45.

Triumf však přece jen mohli slavit Češi. Test match uzavřel Grand Final a Václav Milík už měl dokonale jasné o nastavení motocyklu. Vypálil rychle dopředu a od té chvíle nebyl k překonání. Andrzej Lebeděvs protnul metu jako druhý, když Petra Chlupáče před sebe pustil jen na kratičkou chviličku v prvním výjezdu.

 

Adam Bednář opět neprohrává

Matouš Kameník (modrá) vede před Vojtěchem Šachlem (modrá) | foto Karel Herman

O doprovod mezinárodního závodu se postaraly mistrovské dvěstěpadesátky, jež se po mnoha peripetiích dočkaly svého sedmého a zároveň posledního dílu. Z původně přihlášených nepřijel Slovinec Sven Cerjak. Naproti tomu po zranění nohy ze zářijového kopřivnického přeboru se do sedla vrátil Josef Novotný.

Úvodní rozjížďce kraloval Adam Bednář, druhé vzápětí Matouš Kameník. V rozjížďce s číslem tři vystrčil růžky Oliver Schmid, jenž na úvod sekundoval pražskému vítězi. Nyní za svá záda odsunul dalšího čtvrtlitrového nováčka Štěpána Ševčíka. Nicméně publikum již napjatě očekávalo čtvrtou jízdu a trojici favoritů na startovním roštu.

Adam Bednář zvládl prubířskou zkoušku na výtečnou. V úvodním oblouku odrazil Vojtěcha Šachla dotírajícího po spodní straně. Ve výjezdu však chabařovický borec upadl a vyloučení jej nepustilo do opakování. V něm si Adam Bednář poradil s Matoušem Kameníkem a inkasoval svou další trojku.

Oliver Schmid (bílá) v souboji s Josefem Novotným (modrá) | foto Karel Herman

Pátou jízdu vyhrál Matouš Kameník stylem start – cíl. Vzápětí kraloval Adam Bednář, kdežto Vojtěch Šachl za ním v první zatáčce objel Štěpána Ševčíka. A pak už to šlo ráz na ráz! Vojtěch Šachl odvedl v rozjížďce s číslem sedm Olivera Schmida.

A protože plzeňský závodník prve v šesté jízdě trčel úplně vzadu, měl s Vojtěchem Šachlem stejný počet bodů a čekal je rozjezd. Ještě před ním ovšem Adam Bednář opanoval rozjížďku s číslem osm a mohl slavit mistrovský titul dalším vítězným mítinkem. Matouš Kameník ve druhém oblouku podjel Štěpána Ševčíka a mohl se těšit na druhý stupínek pódia.

Oliver Schmid vysvětluje svůj pád v rozjezdu:

„Celý závody jsem jel na špatný gumě. Na rozjezd jsme dali úplně novou. Nepočítal jsem, že se to tak zvedne.“

Adam Bednář (červená) míří k titulu před zraky Matouše Kameníka (bílá) | foto Karel Herman

Pak již nezbývalo, než dát prostor pro rozjezd. Jenže on se vlastně nekonal. Oliver Schmid se na jeho startu totiž převrátil v ukázkové svíci. Skončil v lékařské péči. Nicméně jediné újmy naštěstí doznal časový harmonogram, protože nominační jízdy test matche se o pár minutek oddálily.

 

Hlasy z depa

„Hodně jsme zkoušeli,“ vyprávěl Václav Milík. „Skákal jsem z Jawy na GM. Na finále jsem si vzal to, co jede dobře. Dráha je po Přilbě vždycky dobrá, z výjezdu se držet po lajně. Jsem spokojenej.“

Daniel Klíma (červená) vodí Andrzeje Lebeděvse (žlutá) | foto Karel Herman

„Hezký starty, všechno fungovalo a Lebeděvs je dobrej skalp,“ radoval se Petr Chlupáč. „Užili jsme si to. Ty dvě poslední jízdy byly bojovný, mělo to hodně do sebe. Pěkný závody.“

„Škoda třetí jízdy,“ litoval Daniel Klíma. „Nevyšel mi start, prohrábnul jsem a zůstal stát. Pak jsem zrychloval, ale nepustil mě do nájezdu, popovezl mě. Byl to poslední závod sezóny, užil jsem si to, jelo se mi fajn.“

„Dnešní závody byly hodně dobrý,“ vyprávěl Jaroslav Vaníček. „Ale poslední dvě rozjížďky s Vaškem Milíkem byly nejlepší. Všechno se to povedlo.“

Petr Chlupáč (červená) vede před tandemem Wiktor Przyjemski (žlutá) a Kacper Grzelak (bílá) | foto Karel Herman
Petr Chlupáč (červená) vede před tandemem Wiktor Przyjemski (žlutá) a Kacper Grzelak (bílá) | foto Karel Herman
Česká republika 45
Václav Milík 3 2 3 2 3 13(1)
Pavel Kuchař 0 0 0 0 0 0
Petr Chlupáč 3 3 3 3 1 13(1)
Jaroslav Vaníček 0 1 0 3 2 6(1)
Daniel Klíma 3 3 1 3 2 12
Daniel Šilhán 0 0 0 0 1 1
NICE Polska Racing Team 45
Andrzej Lebeděvs, LAT 2 2 3 2 3 12
Jakub Poczta 1 E 2 X 3 6(2)
Artjoms Juhno, LAT 1 1 1 2  1 6(2)
Jakub Krawzcyk 2 2 2 1 ex 7
Wiktor Przyjemski 2 3 2 1 0 8
Kacper Grzelak 1 1 1 1 2 6(4)

Poznámka: varování za startovní přestupek Jakub Krawczyk ve druhé a Wiktor Przyjemski ve třetí jízdě, diskvalifikace Jakub Krawczyk ve čtrnácté jízdě

Finálovou rozjížďku vede Václav Milík (červená) před Andrzejem Lebeděvsem (modrá), Petrem Chlupáčem (bílá) a Wiktorem Przyjemskim (žlutá) | foto Karel Herman

Grand Final:

1. Václav Milík, 2. Andrzej Lebeděvs, 3. Petr Chlupáč, 4. Wiktor Przyjemski
Mistrovství republiky 250 ccm: Matouš Kameník, Adam Bednář a Vojtěch Šachl | foto: Karel Herman

MR 250 ccm:

1. Adam Bednář, Praha 3 3 3 3 12
2. Matouš Kameník, Divišov 3 2 3 2 10
3. Vojtěch Šachl, Chabařovice 2 X 2 3 7+3
4. Oliver Schmid, Plzeň 2 3 0 2 7+X
5. Štěpán Ševčík, Chabařovice 1 2 1 1 5
6. Josef Novotný, Pardubice 0 1 2 1 4
7. Adam Nejezchleba, Chabařovice 1 1 1 0 3

Poznámka: z původně přihlášených nepřijel Sven Cerjak (SLO)

Konečné pořadí seriálu:

SLA PCE DIV LIB SLA PCE PCE TOT
23.6. 30.6. 15.8. 11.9. 18.9. 15.10. 23.10.
1. Adam Bednář, Praha 18 20 20 20 9 20 20 127
2. Vojtěch Šachl, Chabařovice 16 16 18 16 14 18 16 114
3. Matouš Kameník, Divišov 12 12 14 18 16 18 90
4. Jaroslav Vaníček, Praha 20 14 14 48
5. Josef Novotný, Pardubice 14 5 12 10 41
6. Szymon Ludwiczak, PL 18 20 38
7. Marcel Juskowiak, PL 18 16 34
8. Jan Hlačina, Pardubice 10 8 16 34
9. Juraj Šuška, SK 9 o 10 10 29
10. Oliver Schmid, Plzeň 14 14 28
11. Sven Cerjak, SLO 8 7 12 o 27
12. Štěpán Ševčík, Chabařovice 10 12 22
13. Mateusz Lopuski, PL 10 ex 12 22
14. Adam Nejezchleba, Chabařovice 12 9 21
15. Kacper Teska, PL 9 7 16
16. Alfons Wiltander, S 10 10
17. Theo Bergkvist, S 8 8
18. Jakub Oleksiak, PL 6 6

Poznámka: body se přidělují dle klíče 20 – 18 – 16 – 14 – 12 – 10 – 9 – 8 – 7 – 6 – 5 – 4 – 3 – 2 – 1 – 0; o – omluven, ex – vyloučen

 

Mistrovské dvěstěpadesátky jsou opět spaseny

Pardubice – 22. října
Závěr českého šampionátu dvěstěpadesátek se zkomplikoval zraněními, ale také přechodem závodníků na plnoobjemový plochodrážní motocykl. Při Tomíčkově memoriálu se konal jen volný závod a doprovodné klání flat tracku ve Svítkově minulý pátek spasil jen příliv nových závodníků. Zítřejší vyvrcholení v Pardubicích má již osm jmen ve startovní listině.

 

Adam Bednář je těsně před ziskem titulu mistra republiky

Josef Novotný je totiž už v pořádku, což otestoval při sobotní rozlučce v Kopřivnici. Po delší pauze se vrací rovněž Slovinec Sven Cerjak. K trojici Adam Bednář, Vojtěch Šachl a Matouš Kameník se přidávají stejní nováčci jako minulý týden, tedy Adam Nejezchleba, Štěpán Ševčík a Oliver Schmid.

Přitom plzeňský závodník neměl svůj čtvrtlitrový debut snadný. A to nejen kvůli léčení své zlomené ruky z výjezdu do Německa. V předvečer závodu mu na pražské Markétě pomáhali motocykl poskládat Petr Chlupáč a Michal Pospíšil.  Ruku k dílu přiložili také další. S deflektorem ve svítkovských boxech pomohl Hynek Štichauer.

Oliver Schmid minulý týden v Pardubicích těžil z pomoci Hynka Štichauera

Pardubický borec nakonec přišel i s tlumičem výfuku a cennými radami ohledně nastavení karburátoru se stylizoval do role mechanika. Ostatně i jeho rady ohledně jízdy našly své uplatnění. Plzeňský nováček potrápil Matouše Kameníka i Vojtěcha Šachla a skončil celkově čtvrtý.

V aktuální klasifikaci šampionátu vede Adam Bednář. Z šesti závodů vyhrál čtyři a má před Vojtěchem Šachlem náskok o devět bodů. Tím pádem o zlato nemůže přijít ani, kdyby se pokusil závod prodat, což pochopitelně v plánu nemá. A tak je jisté, že české dvěstěpadesátky nabírají čerstvý vítr do plachet a zítra ve Svítkově nabídnou dramatickou alternativu test matchi Čechů s Poláky.

Startovní listina zítřejšího mistrovství republiky 250 ccm v Pardubicích:

1 Adam Nejezchleba, Chabařovice
2 Oliver Schmid, Plzeň
3 Josef Novotný, Pardubice
4 Adam Bednář, Praha
5 Vojtěch Šachl, Chabařovice
6 Matouš Kameník, Divišov
7 Štěpán Ševčík, Chabařovice
8 Sven Cerjak, SLO
Vojtěch Šachl jezdí před Matoušem Kameníkem

Foto: Karel Herman, Štěpán Ševčík a Václav Schmid

Adam Bednář řádil v Pardubicích

Pardubice – 15. října
Příliv nováčků dnes zachránil mistrovský status závodu dvěstěpadesátek v Pardubicích. Nicméně na pódium se prosadili ostřílení borci. Adam Bednář neprohrál jedinou rozjížďku a spolu s ním přišli na pódium také Vojtěch Šachl a Matouš Kameník.

Vojtěch Šachl, Adam Bednář a Matouš Kameník na stupních vítězů
1. Adam Bednář, Praha 3 3 3 3 12
2. Vojtěch Šachl, Chabařovice 2 3 3 2 10
3. Matouš Kameník, Divišov 2 2 2 2 8
4. Oliver Schmid, Plzeň 1 1 1 1 4
5. Adam Nejezchleba, Chabařovice 0 0 1 0 1 (los)
6. Štěpán Ševčík, Chabařovice 1 0 0 0 1 (los)
Adam Bednář (bílá) útočí na Vojtěcha Šachla (červená)

Foto: Karel Herman

Z debutantů byl nejlepší Oliver Schmid