Archiv pro rubriku: MS družstev

Český nároďák pojede finále Speedway of Nations

Londýn – 29. července
Vedle revidovaného kalendáře velkých cen se londýnský promotér BSI dnes prezentoval rovněž novou podobou Speedway of Nations. Srpnové semifinále v Daugavpilsu bylo zrušeno s výhledem na pořádání napřesrok. Díky tomu sedm nejlepších týmů z loňského ročníku bylo přímo nasazeno do říjnového finále v Manchesteru. Jenže Německo stáhlo své družstvo, takže přišla řada na devátý tým v pořadí, kterým je Česká republika.

Kdo by si loni v Landshutu pomyslel, že se těsně vyřazený český tým kvalifikuje do letošního finále Speedway of Nations?
Kdo by si loni v Landshutu pomyslel, že se těsně vyřazený český tým kvalifikuje do letošního finále Speedway of Nations?

Foto: Pavel Fišer

Světového šampióna určí říjen

Londýn – 9. dubna
Dvanáct měsíčků sedících okolo svého ohníčku má další téma pro diskuzi. Květen se už těšil, kterak vůbec poprvé ve svém dlouhém životě korunuje světové šampióny družstev. Jenže díky potvoře mikroskopické velikosti se toho úkolu opět zhostí říjen. Londýnská společnost BSI totiž dnes odpoledne oznámila přesun Speedway of Nations na podzimní náhradní termín a Filip Šitera promluvil z duše všech fanoušků, že se už nemůže dočkat, aby sezóna konečně odstartovala.

 

Filip Šitera se letos dostal ke slovu pouze v Berlíně

Koronavirus odložil semifinále světového šampionátu družstev až na 25. a 26. září. Po odvolání závodu v Landshutu se obě skupiny utkají v lotyšském Daugavpilsu. Finále bude posléze na programu víkendu 24. a 25. října v Manchesteru.

„Teď jsem to akorát čet‘,“ prozrazuje Filip Šitera, že si zprávu přečetl, sotva se vrátil z tréninku na kole. „Dobrý bude, že naši kluci budou rozjetý. Ale to všichni ostatní. Máme čas, hlavně aby to klaplo. Uvidíme, jak to bude s hranicemi, to maj‘ asi posichrovaný, aby v Anglii nejeli jenom Angličani (smích). Proto Speedway of Nations asi začíná až v září, hledali všechny možný alternativy.“

Speedway of Nations má nový kalendář

Improvizace se letos stala běžným chlebem všech organizátorů. „Nevěřím ani v mistrovství světa juniorů v červnu,“ souhlasí český reprezentační kouč. „Nemusí to bejt‘ ani ta samá lokalita. Uvidíme, jak to bude. Věřím, že se sezóna rozjede. Už aby to začalo!“

Opravený kalendář Speedway of Nations 2020:

25.9. semifinále 1 Daugavpils
26.9. semifinále 2 Daugavpils
24. – 25.10. finále Manchester

Foto: Pavel Fišer a tiskový servis IMG

 

Speedway of Nations i SGP ve Varšavě jsou přeloženy

Londýn – 25. března
Opatření na ochranu zdraví svých občanů přijaly rovněž vlády ostatních zemí. Na jejich základě včera dospělo vedení londýnské společnosti BSI k rozhodnutí posunout letošní Speedway of Nations ze svých dubnových a květnových termínů. Podobný scénář nastal také dnes v souvislosti s polskou velkou cenou ve Varšavě. Pojede se až 8. srpna.

Varšava se pojede až v srpnu

Foto: Pavel Fišer

Speedway of Nations bude bez nerozhodných rozjížděk

Londýn – 19. března
Od letošního ročníku se mění bodový klíč za umístění v rozjížďkách Speedway of Nations na 4-3-2-1, což pro české fanoušky v závodech dvojic není nikterak neobvyklé. Opatření zruší remízy, jelikož v semifinálových podnicích se po jednadvaceti základních jízdách pojede jen jedna kvalifikační jízda mezi třetím a čtvrtým týmem. Formát finále se nemění, avšak koronavirová pandemie nastolila pochybnosti, zda se vůbec o mistra světa pojede.

 

Rusové slaví loňský titul

Sportovní podniky se ruší jako na běžícím pásu a motorismus nezůstává stranou. Letos se neuskuteční ani takové ikony jako Tourist Trophy na ostrově Man či Grand Prix Monaka ve formuli 1. V ohrožení jsou třeba i květnové podniky MotoGP. A přitom Speedway of Nations měl odstartovat prvním semifinále v Landshutu již na konci dubna, druhým v Daugavpilsu zkraje května a vyvrcholit v Manchesteru o pouhý další týden později.

 

Čechy nejsou výjimkou

Zrušen musel být i kontrolní trénink v Kostěnicích
Zrušen musel být i kontrolní trénink v Kostěnicích

Také u nás musí motorističtí příznivci škrtat v diářích své oblíbené mítinky. Dle aktuálních informací AČR je zrušen kupříkladu úchvatný závod do vrchu v Ústí nad Orlicí či silniční okruh v Uherském Hradišti.

Plochá dráha zatím musela odepsat závodní akce polooficiálního charakteru jako Speedway Mini Cupy, Slaný Speedway Academy a kontrolní trénink v Kostěnicích. Ty se dostaly mimo hru již minulý týden s vládním vyhlášením nouzového stavu. Jinak se zatím nebude konat pouze 28. března pardubické školení činovníků, jimž budou licence vydány bez semináře.

Foto: tiskový servis BSI a Mirek Horáček

Filip Šitera se jara nebojí

Mladá Boleslav – 19. prosince
Již na konci dubna česká český národní tým důležité semifinále Speedway of Nations v Landshutu. Cesta do manchesterského finále vede přes umístění v první trojce v souboji s Němci, Poláky, Dány, Slovinci, Francouzy a Italy. Filip Šitera, jenž právě tady před rokem zažil svou premiéru ve světovém šampionátu družstev coby kouč, se prubířské zkoušky zkraje sezóny příliš neobává.

 

Filip Šitera nemá s jarním termínem semifinále Speedway of Nations žádný problém
Filip Šitera nemá s jarním termínem semifinále Speedway of Nations žádný problém

„Pojedeme tam!“ říká odhodlaně. „Je to brzo, ale termín je stejně pro každýho stejnej‘. Snad bude předtím počasí, aby se kluci rozjeli.“

O složení týmu je pochopitelně předčasné spekulovat. „Na nominaci je čas,“ souhlasí Filip Šitera. „Kluci budou mít sparingy v Polsku. A my zase nemámě takovej‘ širokej‘ kádr na výběr jako Poláci nebo Dánové.“

Foto: Pavel Fišer

Sezóna 2020 přinese historický rekord díky Speedway of Nations

Londýn – 18. prosince
Ještě nikdy nebyl mistr světa na klasické ploché dráze korunován ve chvíli, kdy se jaro nedostalo ani do půlky své vlády. Příští rok však ano, jelikož Speedway of Nations vyvrcholí dvojicí svých finálových závodů v Manchesteru již na začátku května. Informace od BSI zároveň přináší další důležitý kamínek, aby mohl být finalizován náš domácí termínový kalendář.

 

Náš národní tým totiž vstoupí do Speedway of Nations v jeho prvním semifinále, které je na pořadu poslední dubnové soboty. Ve stejný den se zprvu počítalo s mistrovstvím republiky jednotlivců ve Svitavách.

České termíny nyní s největší pravděpodobností čekají na polský kalendář. To má svou logiku vzhledem k pokračování účasti našeho celku v jejich šampionátu juniorských družstev. Letos totiž takové termínové kolize nutily improvizovat i manažery extraligových družstev.

Speedway of Nations 2020:

25.4. semifinále 1 – Landshut (D) D – PL – DK – SLO – CZ – F – I
2.5. semifinále 2 – Daugavpils (LAT) LAT – RUS – AUS – S – UA – FIN – USA
8. – 9.5. finále 1 a 2 – Manchester (GB) GB – první tři z každého semifinále
Český tým startoval v semifinále SoN v Landshutu již letos: zleva Filip Šitera, Jan Kvěch, Eduard Krčmář a Václav Milík

Foto: Pavel Fišer