Archiv pro rubriku: MS družstev

Mozaika Speedway of Nations je poskládaná

Mies – 2. března
Program ploché dráhy národů, která v letošním roce nahradí světový pohár jako nástupce mistrovství světa družstev, byl dnes finalizován oficiálními zprávami BSI a FIM. Předchozí zákulisní informace o pořádání druhého race-off v britském Manchesteru byly potvrzeny. Právě sem zamíčí český národní tým, zatímco Slovensko, jenž naváže na svou jedinou účast ve světovém šampionátu v Lublani před čtyřiadvaceti lety, vyšle svou reprezentaci do Teterowa. Jednotlivé národní federace mají nyní čas do příštího čtvrtku, aby svou účast mezinárodní motocyklové federaci potvrdily.

Speedway of Nations 2018:

race-off 1: Teterow Německo, Dánsko, Rusko, Slovensko, USA, Slovinsko, Lotyšsko
race-off 2: Manchester Velká Británie, Švédsko, Česká republiky, Francie, Itálie, Austrálie, Finsko
finále: Wroclaw Polsko + první tři z každého race-off

Dnešek přinesl pro Speedway of Nations zásadní novinky

Mies – 13. února
Dnešní den přinesl uzavření termínového kalendáře ploché dráhy družstev, která letos v systému světového šampionátu družstev nahradí světový pohár. První race-off se bude vskutku konat v německém Teterowě. Druhé se podle předpokladů uskuteční na Britských ostrovech. Avšak nikoliv v King’s Lynn, jak naznačovaly kuloáry, ale v Manchesteru.

Německý Teterow bude hostit první semifinále Speedway of Nations

Foto: Pavel Fišer

Plochá dráha národů dostává svou tvář

Mies – 10. února
Dohady o podobě letošního mistrovství světa družstev ukončil minulý pátek, když FIM a BSI oficiálně informovaly o vzniku soutěže Speedway of Nations. Ta dle všeho na rok vystřídá světový pohár, jenž by se napřesrok měl vrátit do Polska. Nová podoba soutěže nemá mnoho jasných konstant, vlastně kromě rozpisu žádnou. Nicméně podívejme se, co nás čeká v otázce boje o letošního kolektivního mistra světa.

 

Více dohadů než potvrzených informací

Na ženevském zasedání komice CCP FIM byla o víkendu naplánována účast celkem patnácti družstev. Poláci budou jako reprezentanti pořadatelské země nasazeni rovnou do finále, které bude dvoudenní. Zbývajících čtrnáct týmů bude bojovat ve dvojici semifinálových podniků.

FIM uznává Speedway of Nations jako mistrovství světa družstev, takže Poláci budou ve Wroclawi obhajovat svůj loňský titul

Jejich přesný seznam stejně jako alokace není v tuto chvíli jasná, protože se čeká na reakci jednotlivých národních federací a potvrzení účasti. Jedno semifinále bude určitě Německo, přičemž tamtamy z kuloárů skloňují stadión v Teterowě.

Za pravdu jim ostatně mohou dát dobré vztahy místních organizátorů s BSI. V tomto ohledu by mohly být blízko k pravdě rovněž informace o druhém semifinále v King’s Lynn, avšak i toto není oficiálně potvrzeno. Jisté je však finále ve Wroclawi, které se protáhne na celé dva dny.

V rovině spekulace zatím leží i možné repete v dalších sezónách. Promotéři z BSI by totiž již dle všeho měli mít podepsaný kontrakt s Gorzowem na vyvrcholení světového poháru 2019. Prý není vyloučeno ani pravidelné střídaná Speedway of Nations a Speedway World Cup. Nicméně v reglementech letošního ročníku je stanoveno, že nominace náhradníka juniorského věku není letos povinná, ale napřesrok bude. Čert aby se v tom vyznal…

Kalendář Speedway of Nations 2018:

2.6. race-off Německo Teterow*
5.6. race-off Velká Británie* King’s Lynn*
8.6. finále – den 1 Polsko Wroclaw
9.6. finále – den 2 Polsko Wroclaw

Poznámka: * hvězdička označuje doposud nepotvrzenou informaci

Boj o světového šampióna začne po 42 finálových jízdách

Na co se však může vzít jed již nyní, je návrat rozpisu dvojic na úroveň podniku mistrovství světa. Světový šampionát párů se k družstvům s datem vzniku 1960 přidal roku 1971 a společně existovaly až do sezóny 1993, po níž víceméně splynuly. Jejich renesanci přinesl až evropský šampionát a později seriál Best Pairs, který však není oficiálním mistrovstvím světa či Evropy.

Rozšíření Speedway of Nations na patnáct týmů vrátilo do hry český nároďák – podle původní koncepce měla mít soutěž jediné finále, do něhož by se naši borci nekvalifikovali

Na rozdíl od soutěže Speedway of Nations, kterou FIM uznává jako plochodrážní mistrovství světa družstev. Z legislativního úhlu pohledu je v reglementech právě důležité slůvko tým, takže nemůže být vůbec řeč o obnově světového šampionátu družstev, byť se družstvo vskutku skládá ze dvou závodníků. Stejně jako v předchozích ročnících světového poháru může být zahrnut náhradník, avšak pouze za předpokladu juniorského věku. Uzávěrka přihlášek je nejpozději deset dnů před každým podnikem a do té doby musí být držena v tajnosti i před médii.

Tříčlenné sestavy byly v minulosti součástí jak mistrovství světa družstev, tak dvojic, i když tehdy žádný reglement nikoho neomezoval věkem. Pokud se týká Speedway of Nations, dočkáme se ovšem premiéry nového rozpisu.

Základem je pochopitelně klasický model, kdy se každý pár v jednadvaceti jízdách postupně střetne stylem každý s každým. Drama ovšem bude gradovat až v nadstavbové části. V tu chvíli bude mít vítěz a druhý v pořadí jasný postup a oba poslední týmy budou vyřazeni. Zbylá trojice však stále může myslet na postup.

Nejprve se střetnou čtvrtý a pátý celek závěrečné klasifikace, přičemž vítěz pojede postupový vabank s třetím nejlepším po jednadvaceti jízdách. Ve finále uvidíme něco podobného, avšak s mnohem vyšší sázkou v banku. Jenže až druhý finálový den, protože body z obou dnů se budou sčítat a tím pádem závěrečná klasifikace vznikne až po dvaačtyřiceti jízdách.

Z nich vzejde pořadí od čtvrté pozice dolů k sedmé. A pak by se měly dít věci. Semifinále se budou účastnit druhý a třetí v pořadí obou dnů. Vítěz postoupí do velkého finále, v němž změří síly s nejlepším mužstvem základní části.

Rozpis závodu:

race-off: 21 jízd základního rozpisu
rozjížďka s číslem 22: 4. a 5. tým závěrečné klasifikace
rozjížďka s číslem 23: 3. tým závěrečné klasifikace a vítěz jízdy 23 o postup do finále
finále: 42 jízd základního rozpisu ve dvou dnech
semifinále: 2. a 3. tým závěrečné klasifikace
velké finále: vítěz základní části a vítěz semifinále

Foto: tiskový servis IMG a Jiří Georgijev

Speedway národů střídá světový pohár

Mies – 9. února
Nejasnosti kolem světového poháru dlouho brzdily další podniky kalendáře letošních mistrovství světa. Nyní je však jasné, že letošní mistrovství světa dostane podobu klasických dvojic s názvem Speedway of Nations a zúčastní se jej patnáct států. Program otevře dvojice semifinálových závodů zkraje června, z nichž první tři se kvalifikují do dvoudenního finále ve Wroclawi ve dnech 8. a 9. června. Na ženevském jednání FIM se dnes řešila pravidla, přičemž rozdělení týmů a zveřejnění pořadatelů kvalifikačních race-off přijde na přetřes zítra. Mezitím londýnská BSI potvrdila, že se turecká společnost ANLAS na tři roky stane oficiálním dodavatelem pneumatik pro Speedway Grand Prix, přičemž bude dokonce titulárním sponzorem velké ceny v Praze.

 

Matěj Kůs musí znovu na operační sál

Praha – 10. července
Úvodní pád Matěje Kůs v prvním závodě světového poháru družstev měl naneštěstí mnohem fatálnější následky, než by se mohlo zdát. Pražský závodník si totiž poranil nohu natolik, že se mu vytrhnul šroub, který držel pohromadě jeho chodidlo poraněné v březnu. Závod sice statečně dokončil, avšak další závodění je vyloučeno. Matěj Kůs se 21. července musí podrobit chirurgickému zákroku, který všechno napraví. Za všechny čtenáře magazínu speedwayA-Z přejeme rychlé uzdravení!

Matěj Kůs se musí svěřit do péče lékařů
Matěj Kůs se musí svěřit do péče lékařů

Foto: Karel Herman

Světový pohár skončil bez překvapení

Leszno – 8. července
Kvalifikační závody letošního světového poháru vyprodukovaly snad nejvíce překvapení od roku 2001, kdy mistrovství světa družstev nabylo současnou podobu. Ovšem finále v Leszně z tohoto trendu přece jen poněkud vybočilo. Poláci si na domácí půdě nenechali na zlato vůbec sáhnout a Švédové se jim těsně přiblížili jen po naplno proměněném žolíkovi v rukou Antonio Lindbäcka. Bronz si odvážejí Rusové, kteří těsně předčili Angličany.

Poláci slaví světový titul
Poláci slaví světový titul

Přestože Poláci splnili před zraky svého domácího publika roli žhavých favoritů a zvedli nad své hlavy trofej Oveho Fundina již poosmé, jejich kapitán Maciej Janowski připouštěl, že šlo o jeden z nejtěžších mítinků, jehož se vůbec zúčastnil.

„Jsem tak unavený a zároveň tak šťastný a hrdý na svůj tým,“ nechal se slyšet na tiskové konferenci. „Chci také poděkovat všem fanouškům, protože byli úžasní. Doufám, že lidé si závod opravdu užili. Dnes jsme jim ukázali skutečně dobrou plochou dráhu.“

Byť tlak na červenobílý tým byl velký, domácí kvintet nezaváhal ani na chvilku. Před závodem nám každý říkal, že musíme vyhrát,“ komentoval toto téma Maciej Janowski. „Ale v závodě musíte tvrdě makat, abyste ho vyhráli. Bylo tam mnoho polských fanoušků a jim teď musíme poděkovat. Pomohli nám.“

Švédové vděčí za své stříbro zejména Antonio Lindbäckovi, který svými dvaceti body získal takřka polovinu zisku inkasa celého družstva. „Zkoušet porazit Poláky v Polsku je velmi, velmi obtížné,“ povzdechl si. „Ale přesto si myslím, že jsme s nimi dobře bojovali. Ale nakonec přece jen byli lepší než my a já jsem za svůj tým velice šťastný.“

Rovněž v ruské sestavě dominoval jediný závodník. „Jsem šťastný, protože jsme získali bronz,“ říkal Emil Sajfutdinov, který byl také u ruského bronzu v Malille před pěti lety. „Byla to tvrdá práce, ještě dokonce těžší než vyhrát race-off v pátek. Zkoušeli jsme získat důležité body a pro mě osobně byla poslední jízda hodně těžká. Ale předjel jsem oba jezdce (Linuse Sundströma a Roberta Lamberta – pozn. redakce) a dojel druhý. Jsem opravdu šťastný.“

Britský kapitán Craig Cook, který v King’s Lynn před týdnem sliboval útok na zlato, získal jediný bod. Na tiskové konferenci mluvil Chris Harris, který byl se sedmi body nejlepším mužem sestavy. Neskrýval, že Britům chyběla především rychlost.

„Dal jsem do toho všechno, co jsem měl, jak to dělám vždycky,“ svěřoval se. „Nebylo to ale dost, i když cítím, že jsem jel dobře. Soupeři ale byli hodně rychlí. Je to těžká soutěž. Pochopitelně jsme byli dobří doma, ale naši jezdci nejsou zvyklí na Polsko. Tady je to jiné v otázce vybavení, jak dnes večer zjistili. Je to však pro ně také dobrá zkušenost a hodně se z ní do budoucna poučili.“

 

1. Polsko 50
Patryk Dudek 3 3 2 2 0 10
Maciej Janowski 3 3 2 3 3 14
Piotr Pawlicki 2 3 2 3 3 13
Bartosz Zmarzlik 2 3 2 3 3 13
Bartosz Smektala DNR
2. Švédsko 42
Antonio Lindbäck 3 2 6* 3 3 3 20
Fredrik Lindgren 3 2 3 2 1 11
Linus Sundström 1 1 – 2 0 4
Andreas Jonsson 2 2 0 1 2 7
Joel Kling DNR
3. Rusko 18
Emil Sajfutdinov 2 1 3 2 1 2 11
bez čísla 2
Vadim Tarasenko 1 0 0 – 0 2 3
Andrej Kudrjašov 0 0 – 0 1 1
Gleb Čugunov 0 1 1 1 E 3
4. Velká Británie 15
Steve Worrall T 1 1 2 0 2 6
Chris Harris 1 2 1 2 0 1 7
Robert Lambert 0 0 0 – 1 1
Craig Cook 1 0 0 – 0 1
Adam Ellis DNR

Foto: tiskový servis IMG