Archiv pro rubriku: MS družstev

Příští rok se plánuje deset velkých cen

Mies – 9. listopadu
Termín české velké ceny je již pád dnů známý, nicméně FIM zveřejnila kompletní kalendář prestižních závodů pod taktovkou promotéra Discovery Sports Events. O individuálního mistra světa se pojede v deseti závodech, ve družstvech se rozhodne opět ve formátu světového poháru. Junioři v SGP2, jejich družstva coby Speedway of Nations 2 a dvěstěpadesátky SGP3 doplní dvoudenní program vybraných Speedway Grand Prix.

Speedway Grand Prix:
29.4. FIM SGP Chorvatska Goričan
13.5. FIM SGP Polska Varšava
3.6. FIM SGP České republiky Praha
10.6. FIM SGP Německa Teterow
24.6. FIM SGP Polska Gorzow
15.7. FIM SGP Švédska Malilla
12.8. FIM SGP Lotyšska Riga (TBC)
2.9. FIM SGP Velké Británie Cardiff
16.9. FIM SGP Dánska Vojens
30.9. FIM SGP Polska Toruň
Speedway World Cup:
25.7. semifinále 1 Wroclaw
26.7. semifinále 2 Wroclaw
28.7. rece-off Wroclaw
29.7. finále Wroclaw
Speedway Grand Prix 2:
3.6. FIM SGP2 České republiky Praha
23.7. FIM SGP2 Polska Gorzow
15.9. FIM SGP2 Dánska Vojens
Speedway of Nations 2:
11.8. finále Riga (TBC)
Speedway Grand Prix 3 (250 ccm):
14.7. FIM SGP3 finále Malilla
Bartosz Zmarzlik bude svůj titul mistra světa obhajovat v deseti velkých cenách | foto Pavel Fišer

Jan Kvěch prožívá stříbrné léto

Praha – 3. září
V úterý na poslední závod české juniorky na pražské Markétě s největší pravděpodobností nenastoupí. Po nešťastném pádu na plzeňských Borech již nemá šanci na titul. Jelikož mu v říjnu bude dvaadvacet, zlatá medaile z českého šampionátu z devatenáctého roku v jeho sbírce zůstane jediná. Nicméně Jan Kvěch je žhavým kandidátem na juniorského vicemistra světa a s českým národním týmem prožil excelentní, vpravdě stříbrné léto.

 

Překvapení pro Poláky

Jan Kvěch letos ukázal záda hodně svých soupeřů | foto Pavel Fišer

Úspěšné období začalo na konci července postupem do finále Speedway of Nations ve Vojensu. „Super závody,“ rozjasní tvář. „S Vencou jsme se dostali do finále. V něm nám chyběly tři bodíky, abychom jeli o pódiové umístění.“

Byl to pech. Český nároďák naposledy získal medaili v mistrovství světa družstev, když Jan Kvěch ještě nebyl na světě. Stříbro z Pardubic z října 1999 je v klenotnici našich plochodrážních pokladů přece jen zaneseno vrstvou prachu.

„Přesně víme, která jízda nám nevyšla,“ netají se pražský junior. „Bylo to s Austrálií. Vencovi nevyšel start, mně ulít‘ šteft a spálil jsem spojku. Ale úplně super výsledek, byli jsme před Poláky! Byli z toho vyjukaní, že je porazili Češi. Ukázali jsme, že s nimi chceme závodit a vyhrávat!“

 

Napřesrok na SoN2 jen jako fanoušek

Stříbro ve Vojensu ovšem cinklo o den dříve při Speedway of Nations 2, do něhož se letos přestylizovalo tradiční mistrovství světa juniorských družstev. „Nechybělo tolik ke zlatu,“ zamýšlí se Jan Kvěch. „Dvě kola jsme nad Poláky vedli.“

Jan Kvěch, Petr Chlupáč a Matouš Kameník i bez světového stříbra patřili zítra k favoritům | foto Petr Makušev (Sport Photo)

Stříbrnými medailemi jsme se ovšem ve světové juniorské soutěži ozdobili před osmi lety v Pardubicích. „Stříbro je suprovej výsledek,“ přemítá Jan Kvěch. „Povedenej závod. Jediný, co bylo blbý, že ve finálový jízdě jsme neměli štěstí. A tím pádem jsme se propadli na druhý místo.“

Pro Jana Kvěcha šlo o úspěšné loučení s juniorským věkem. „Myslím, že je to suprovej výsledek,“ opakuje. „A kluci aspoň budou mít napřesrok, co napravovat. Já si přijedu zafandit a můžu si všechno vynahradit v seniorech.“

 

Blamáž v Cardiffu

První finále SGP2 o titul juniorského mistra světa na pražské Markétě neproběhlo pro Jana Kvěcha zrovna optimálně. Vypadnutý vypínač zapalování na startu finálové jízdy znamenal konec všem nadějím na pódiové umístění. O to větší motivace pro Cardiff!

Jan Kvěch (žlutá) pykal vyloučením za útok Benjamina Basso (žlutá) | foto Pavel Fišer

„Na něj jsem se hodně soustředil,“ říká. „Jeli jsme juniorák v Plzni. Matěj mě sundal, vyhodil jsem si rameno. Strávil jsem tejden v Polsku na rehabilitacích, dali mě dohromady. Před poslední jízdou c Cardiffu jsem ztrácel jedinej bod.“

Pořadatelé čelili kritice kvůli stavu dráhu a z ostudy kabát si měl střihnout také sudí. „V poslední jízdě jsem jel před Cierniakem,“ vzpomíná Jan Kvěch. „Opakovali se ve třech. Byl jsem před Dánem. Neviděl jsem, jak spadnul, ani jsem necítil kontakt. A přesto vyloučili mě!“

 

Pohled upřený na Toruň

Po skandálu při květnovém Long Track of Nations v Mühldorfu poškodil rozhodčí českého závodníka rovněž v Cardiffu. Za normálních okolností by šla nespravedlivá diskvalifikace napravit v nadstavbové části a tabulkové body by ztrátu kompenzovaly. Nicméně semifinále a finále bylo nakonec bez náhrady zrušeno.

Jan Kvěch se těší do Toruně | foto Pavel Fišer

„Škoda,“ pokrčí Jan Kvěch rameny. „Myslím, že když se odjelo dvacet rozjížděk na takový dráze, semifinále a finále se mohly jet také. Já jsem na tom prodělal.“

V aktuální klasifikaci je Pražan druhý za leaderem Mateuszem Cierniakem. „Je to o dvanáct bodů. Což je velkej rozdíl,“ má bleskurychle spočítáno. „Teď se musím soustředit na Toruň, kde si doufám spravím chuť.“

 

Další výzvy

V neděli v dánském Slangerupu vyvrcholil evropský šampionát dvojic. „Super závody,“ kvituje Jan Kvěch stříbrnou medaili vylovenou z oválu, který se ještě ráno koupal v záplavách dešťové vody. „Dánové jeli pěkně, měli to najetý. My s Václavem byli jediní, kdo je porazil. Potom jsme ale udělali chyby. Bylo na vítězství, ale druhý místo je taky dobrej výsledek. A mám větší motivaci příští rok vybojovat titul.“

Jan Kvěch (žlutá) při slánské extralize vede před Václavem Milíkem (modrá) a Jakubem Jamrogem (červená) | foto Pavel Fišer

Když hovoříme o prvenstvích, domácí v juniorech mu jednou provždy uteče… „Půlku závodu jsem ztratil v Plzni, v Kopřivnici,“ bilancuje. „V úterý v Praze vypadá, že nepojedu. Na titul by to už nestačilo. Zůstane mi jeden, moh‘ jsem udělat víc, ale to jsou úvahy a teorie. Letos mi to prostě překazil pád.“

Nicméně zůstává tu šampionát jednotlivců a konec konců také extraliga. „V Plzni můžu zaútočit,“ připouští Jan Kvěch. „Ztrácím dva body na Václava. Je to závod jako každej jinej, budu se snažit. V extralize ve Slaným začátek slabší, pak jsme pozměnili nastavení, udělali to jinak a povedlo se druhý místo. Slaný trošku odskočilo, budeme muset v Liberci zabojovat.“

Austrálie má světový titul po dvaceti letech, Čechům chyběl kousek k medaili

Vojens – 30. července
Australský manažer Mark Lemon vsadil ve finále Speedway of Nations na dvojici Max Fricke – Jack Holder. Základní část skončili třetí, ale pak v poslední šanci odsoudili Švédy k bronzové medaili. Nakonec ve finálové rozjížďce na hlavu porazili Daniela Bewleyho a Roberta Lambera, aby ukončili dvacetileté čekání na titul mistrů světa. Výtečný výkon podal rovněž český nároďák. Skončil pátý, ale od baráže a potažmo medaile jej dělily pouhé tři body.

Spolu s Australany se radují i čeští mechanici Pavel Fuksa a Luboš Vrtáček | foto FIM

Také Zdeněk Schneiderwind vsadil vše na dvě karty se jménem Václav Milík a Jan Kvěch, zatímco Petr Chlupáč zůstával v pohotovosti. Český tým rozehrával mítink hned v rozjížďce s číslem jedna, v níž český kapitán zaskočil Dány svým pohotovým startem. Domácí však vyhráli 5:4, protože Leon Madsen a Mikkel Michelsen před sebe nepustili Jana Kvěcha.

Přesně to samé provedl český tým Polákům ve čtvrté jízdě. Bartosz Zmarzlik vedl, ale musel čelit náporu Jana Kvěcha. A Václav Milík držel v šachu Patryka Dudka. Duel s Finy na české konto přinesl sedm bodů. Další klíčová rozjížďka nesla číslo jedenáct.

Oliver Berntzon byl v cíli před českým tandemem, jenž ovšem porážkou Fredrika Lindgrena inkasoval o bod více než Švédi. Taková vítězství jsou v systému Speedway of Nations klíčová, protože při rovnosti bodů jsou pomocným kritériem pro postup do nadstavbové části.

To si ostatně uvědomovali i Australané, kteří české chlapce změřili 7:2. O tři jízdy později nás Britové porazili 5:4. Ačkoliv Václav Milík zvítězil, Jan Kvěch dojel za Robertem Lambertem a Danielem Bewleyem.

V konečném součtu chyběly českým plochodrážníkům na postup do baráže tři body. Skončili pátí před Polskem a Finskem. A z družstev umístěných před nimi ve vzájemné konfrontaci předčili Dány i Švédy a prohráli jen s Australany a Brity, tedy těmi nejlepšími.

LCH FIN
1. Austrálie 30 6 7
Max Fricke 0 3 3 0 3 2 11 2 3
Jack Holder 3 2 4 3 4 3 19 4 4
2. Velká Británie 32 2
Daniel Bewley 4 0 0 4 2 4 14 2
Robert Lambert 3 4 4 2 3 2 18 0
3. Švédsko 30 3
Fredrik Lindgren 2 0 0 4 4 0 10 3
Oliver Berntzon 4 4 4 2 3 3 20 X
Victor Palovaara DNR
4. Dánsko 28
Leon Madsen 3 3 3 4 2 X 15
Mikkel Andersen 2 4 2 2 0 3 13
Anders Thomsen DNR
5. Česká republika 27
Václav Milík 4 2 4 2 2 4 18
Jan Kvěch 0 3 3 3 0 0 9
Petr Chlupáč DNR
6. Polsko 26
Bartosz Zmarzlik 4 3 2 3 4 4 20
Patryk Dudek 0 2 0 2
Maciej Janowski 0 2 2 4
7. Finsko 16
Timo Lahti 2 2 0 3 3 4 14
Timi Salonen X 0
Jesse Mustonen 0 2 X 0 0 2

AČR hlásí změny pro Vojens, Žarnovicu a Plzeň

Vojens – 29. července
Po omluvě Daniela Klímy byl do sestavy českého juniorského nároďáku pro dnešní SoN2 zařazen Matouš Kameník, jenž nastoupí po boku Jana Kvěcha a Petra Chupáče. Změna má vliv i na nominaci plochodrážníků AČR pro juniorské mistrovství Evropy do devatenácti let. Místo Matouše Kameníka zítra do Žarnovice přijede Jan Jeníček, kdežto divišovský závodník nastoupí až v září v Plzni.

Matouš Kameník s českým nároďákem ve Vojensu | foto Petr Moravec

Český nároďák je ve finále Speedway of Nations

Vojens – 28. července
Přání všech českých fanoušků se dnes splnilo. Václav Milík a Jan Kvěch s náhradníkem Petrem Chlupáčem skončili o bod za vítěznými Švédy ve druhém semifinále Speedway of Nations ve Vojensu a postoupili do sobotního finále. Třetím týmem v pořadí se stala Velká Británie, která v baráži porazila Francouze.

Český národní tým je ve finále SoN | foto Petr Makušev (Sport Photo)

 

 

Česká trio se chystá na trénink | foto Petr Moravec

Trénink pro druhé semifinále Speedway of Nations odstartoval přesně úderem dvanácté. České trio šlo na ovál ve Vojensu jako první. A Petr Moravec je vyprovázel s nadějí, že by mohli napodobit Finy z předchozího večera.

A vskutku. V rozjížďce s číslem jedna Václav Milík a Jan Kvěch na hlavu porazili Angličany. Pak je zaskočil Matic Ivačič. Body ztratili i s Francouzi, když se mezi ně vklínil David Bellego. Norové nepředstavovali výraznou hrozbu stejně jako Italové.

Česko – švédský duel v osmnácté jízdě se proměnil v boj o vítězství. Václav Milík se prohnal metou jako druhý mezi Oliverem Berntzonem a Fredrikem Lindgrenem. Když nakonec Švédové změřili Nory, sen Petra Moravce se stal realitou.

Česká republika skončila druhá o bod za Švédy přesně jako Finové o čtyřiadvacet hodin dříve za Australany. A navíc se stejným skóre. Aby těch podobenství nebylo málo, třetí Angličané měli navlas stejný bodový zisk jako Poláci v prvním semifinále. Na rozdíl od nich však po základní části skončili čtvrtí a postup dobyli až v barážové rozjížďce.

Nicméně hrátky s čísly nejsou tolik důležité jako postup týmu České republiky do sobotního finále. „Cítím se opravdu dobře,“ svěřoval se po závodech Jan Kvěch. „Jsme šťastní za výsledek a jsme také šťastní, že jsme ve finále. To bude ale nový den a nový závod. A my ho chceme vyhrát.“

1. Švédsko 35
Fredrik Lindgren 2 3 0 4 2 3 14
Oliver Berntzon 3 4 3 3 4 4 21
Victor Palovaara 14
2. Česká republika 34
Václav Milík 4 2 4 4 2 3 19
Jan Kvěch 3 3 2 3 4 0 15
Petr Chlupáč DNR
3. Velká Británie 31 7
Tai Woffinden 0 3 4 4 4 4 19 3
Robert Lambert 2 2 2 T 6
Daniel Bewley 3 3 6 4
4. Francie 32 2
Dimitri Berge 4 0 3 4 4 4 19 2
David Bellego 0 4 0 3 3 3 13 0
Mathieu Tresarrieu DNR
5. Slovinsko 22
Matic Ivačič 4 4 3 2 2 2 17
Nick Škorja 0 3 0 F 3
Anže Grmek 2 0 2
6. Norsko 18
Glenn Moi 0 F 0 0
Espen Sola 2 2 2 3 2 11
Lasse Fredriksen 3 2 2 0 7
7. Itálie 17
Michele Castagna 4 2 4 2 3 2 17
Nicolas Covatti DNR
Daniele Tessari X T 0 0 0 0 0

První postupová trojice Speedway of Nations je známá

Vojens – 27. července
Svým prvním semifinálovým podnikem odstartoval ve Vojensu Speedway of Nations. Nový promotér Discovery Sports Events jej označil za nejdramatičtější kvalifikaci celé historie vůbec. A rozhodně nepřeháněl. Austrálie si vybojovala triumf jen o jediný bod před Finskem, kdežto Polsko zachránilo postup až v baráži s Němci.

Austrálie vyhrála včerejší semifinále | foto Mateusz Wojcik via Pavel Fuksa

„Nikdy si tato semifinále neulehčujeme,“ vyprávěl australský kouč Mark Lemmon. „Byl to opravdu klasický plochodrážní mítink. Samozřejmě jsme experimentovali se svou sestavou a zkoušeli závodníky, abychom zkusili a našli jejich optimální spárování. Max a Jack nastupovali, když to bylo nezbytné a kapitán Jason přispěl svým dílem také. Jako vždy. V týmu je skvělá atmosféra, pracovali jsme dobře, splnili jsme postupem do finále svůj cíl.“

1. Austrálie 35
Jason Doyle 0 4 2 6
Max Fricke 4 3 4 4 15
Jack Holder 4 2 3 2 3 14
2. Finsko 34
Timo Lahti 2 2 4 3 4 3 18
Timi Salonen 3 4 3 2 2 2 16
Jesse Mustonen DNR
3. Polsko 31 7
Bartosz Zmarzlik 2 4 3 3 3 15 4
Maciej Janowski 3 3 0 6
Patryk Dudek 4 4 0 2 10 3
4. Německo 30 2
Kai Huckenbeck 4 4 4 2 0 4 18 2
Norick Blödorn E 3 3 0 3 3 12 0
Michael Härtel DNR
5. USA 25
Luke Becker 3 2 2 4 4 4 19
Broc Nicol 4 0 F 2 6
Dillon Ruml 0 0 0
6. Ukrajina 18
Marko Levišin 2 3 2 4 3 4 18
Stanislav Mělničuk 0 0 0
Vitalij Lysak 0 0 0
7. Lotyšsko 16
Francis Gusts 0 0 2 0 2
Jevgenij Kostigovs 2 3 0 2 7
Oleg Michajlovs 2 3 0 2 7