Archiv pro rubriku: MS družstev

Sváteční úterý vyřešilo slovenskou reprezentační otázku

Plzeň – 8. května
Včerejší sváteční den měl dopad na podobu slovenského působení ve světových šampionátech. Ján Mihálik si v druhém díle české juniorky v Plzni vyjel místo v kvalifikaci o Speedway Grand Prix 2019, jež se bude v Žarnovici konat příští sobotu. Zároveň londýnská společnost BSI ohlásila, že Slovensko odstoupilo z letošního Speedway of Nations.

 

Michal Danko včera z amerického džípu vystupoval jako kvalifikovaný závodník, pro reprezentační vestu si ale přijel Ján Mihálík sedící za ním

Strohá tisková informace z Londýna uvádí, že za rezignací slovenské sestavy na světový šampionát družstev stojí zranění jeho předních hvězd včetně esa velkých cen Martina Vaculíka. K tomu je nutno přidat vyřazení Patrika Búriho. Slováky v Teterowě nahradí Ukrajina.

Zranění obou nejlepších slovenských závodníků udělala díry rovněž do startovní listiny žarnovického světového podniku. Místo Martina Vaculíka pojede rozhodnutím slovenské exekutivy jeho synovec David Pacalaj.

Jakub Valkovič měl pech

O třináctce po Patriku Búrimu se rozhodlo právě včera na plzeňských Borech. Michal Danko přijel na ovál v sousedství známé věznice sbírat především cenné zkušenosti a evidentně nepočítal, že se kvalifikuje do hlavního závodu. Nakonec se mu to po pádu Michala Tomky ale povedlo.

Ján Mihálik si vyjel světový šampionát

Protože jsme Michala Tomku v roli náhradníka neviděli vyjet na ovál, boj o mistrovství světa se zúžil mezi Jána Mihálika a Jakuba Valkoviče. Rozhodnutí ale přinesla již rozjížďka s číslem osm. Jakub Valkovič se ani neodlepil od startovního roštu a do depa se vrátil s přetrženým sekundárním řetězem v ruce.

Generálové slovenské dráhy za kvalifikační kritérium určili jednoduchou zásadu. Místo v závodě kvalifikace o SGP měl brát ten závodník, který ve výsledkové listině skončí výše. Samozřejmě s výjimkou Davida Pacalaje. A tak tuto podmínku splnil Ján Mihálik svým pátým místem.

David Pacalaj stál prvně na pódiu české juniorky

Foto: Karel Herman

Speedway of Nations zná rozlosování, světoví junioři nový kalendář a světové a evropské soutěže část startovních listin

Na počátku května je většina českých dlouhodobých soutěží rozběhnutých. To samé pochopitelně platí rovněž pro šampionáty světa a Evropy. Uplynulé dny přitom přinesly některé stěžejní novinky pro čtyři z nich.

 

Čtyři divoké karty doplnily evropské challenge

Eduard Krčmář byl jediným Čechem na stupních vítězů evropských semifinále

Po trojici semifinále z minulého týdne vyvrcholí kvalifikační proces evropského šampionátu jednotlivců již zítra v challenge v Terenzanu. Vedle trojice medailistů z Balakova, Pardubic, Debrecenu a Goričanu disponovala FIM Europe čtyřmi divokými kartami, přičemž jedna z nich musela být udělena domácímu Italovi.

Tu získal Michele Castagna, další připadla Emilu Sajfutdinovi. Zbývající dvě dostali borci, jimž v semifinále nepřálo štěstí. Szymon Wozniak vyhrál v Balakovu všechny své jízdy kromě finálové, z níž byl vyřazen. Nicolai Klindt byl třetí v Goričanu, ale jako třetí Dán nemohl postoupit, z čehož profitoval Josef Franc.

Kewin Wölbert, jemuž postup z Pardubic sebrala diskvalifikace za najetí do pásky, a Kacper Woryna, čtvrtý z Goričanu zůstávají pro zítřek náhradníky.

Startovní listina:

1 Andrej Kudrjašov (RUS), 2 Jurica Pavlic (CRO), 3 Eduard Krčmář (CZ), 4 Szymon Wozniak (PL), 5 Andrej Karpov (UA), 6 Mikkel Michelsen (DK), 7 Josef Franc (CZ), 8 Peter Kildemand (DK), 9 Antonio Lindbäck (S), 10 Emil Sajfutdinov (RUS), 11 Michele Castagna (I), 12 Nicolai Klindt (DK), 13 Aleksander Loktajev (UA), 14 Krystian Pieszczek (PL), 15 Kai Huckenbeck (D), 16 Ilja Čalov (RUS), 17 Kevin Wölbert (D), 18 Kacper Woryna (PL)

 

V Žarnovici chystají jarní plochodrážní svátek

Josef Franc se objeví v Žarnovici

Kvalifikace o postup do Speedway Grand Prix startuje až ve druhé půli měsíce čtveřicí svých kvalifikačních kol. První z nich je plánováno na sobotu 19. května do slovenské Žarnovice, kterou si jako své nástupiště pro boj o challenge vybrali rovněž první dva muži českého šampionátu 2017 Josef Franc a Eduard Krčmář.

Domácí kolbiště bylo logickou volbou i pro Martina Vaculíka. Jenže v britské lize si zlomil kotník a musí na svůj start rezignovat. Ve startovní listině jej zastoupí jeho synovec David Pacalaj. Mezi osmnácti jmény, která FIM oficiálně zveřejnila předevčírem, najdeme ještě Patrik Búriho, který se však zranil v úterý v rakouském Murecku.

Prvním náhradníkem se stane Bulhar Milen Manev, jenž letos závodí s licencí SMF. A protože se Slováci starají o reprezentační starty co nejširšího spektra své stále rostoucí jezdecké základny, osmnáctku přidělili Michalu Tomkovi. Ten se po své dlouhé rekonvalescenci vrátil na ovály až před čtrnácti dny při březolupském přeboru a nemohl o nominaci bojovat ve slovenském šampionátu.

Startovní listina:

1 Ricky Wells (USA), 2 Josef Franc (CZ), 3 Andrej Lebeděvs (LAT), 4 Jaroslaw Hampel (PL), 5 Antonio Lindbäck (S), 6 Gleb Čugunov (RUS), 7 Jurica Pavlic (CRO), 8 David Pacalaj (SK), 9 Matej Žagar (SLO), 10 Norbert Magosi (H), 11 Eduard Krčmář (CZ), 12 Andrej Kudrjašov (RUS), 13 Patrik Búri (SK), 14 Matic Ivačič (SLO), 15 Janusz Kolodziej (PL), 16 Michael Jepsen Jensen (DK), 17 Milen Manev (BG – SMF), 18 Michal Tomka (SK)

 

Soutěžní legenda v Abensbergu

Hynek Štichauer v Praze přišel o Abensberg

Bavorský Abensberg uvidí čtvrté kvalifikační kolo až v pondělí 21. května. Jeho startovní podoba dostala svou finální podobu až po úterním finále v Praze. Vedle Zdeňka Simoty, který se nominoval z loňského roku, zůstávalo ve hře poslední místo pro českého reprezentanta. Po něm se na Markétě natáhl Matěj Kůs na úkor Hynka Štichauera.

Bavorští pořadatelé plánují třídenní závodění a lákají i na exhibici světového šampióna v rallye Waltera Röhrla. Ten se v podobné akci v Abensbergu objevil již před devětedvaceti lety. Jistě není bez zajímavosti, že Walter Röhrl vodil soutěžní Audi Quattro skupiny B také na pražské Markétě při akci sponzora HB na podzim 1985.

Startovní listina:

1 Mike Jacopetti (D – AMF), 2 Hans N. Andersen (DK), 3 Craig Cook (GB), 4 Matěj Kůs (CZ), 5 Krzyzstof Buczkowski (PL), 6 Max Dilger (D), 7 Dimitri Berge (F), 8 Vadim Tarasenko (RUS), 9 Michele Castagna (I), 10 Kyle Howarth (GB), 11 Martin Smolinski (D), 12 Piotr Pawlicki (PL), 13 Max Fricke (AUS), 14 Peter Ljung (S), 15 Peter Kildemand (DK), 16 Zdeněk Simota (CZ), 17 Mark Riss (D), 18 Valentin Grobauer (D)

 

Upřete pozornost na datum i sedmnáctku u čísla jízd

Filip Hájek má své místo v libereckém mistrovství světa již zajištěné

Na začátek světového šampionátu juniorů si počkáme až do půlky června, kdy jedno z trojice semifinále uvidí i Liberec. Finále však nezačne o čtrnáct dnů později v dánském Holstedu, nýbrž v lotyšském Daugavpilsu. Pokud se však chystáte do Liberce, dejte pozor na termín. Oficiální materiály jej stále uvádí v pátek 15. května, kdy se mělo jet původně v Pardubicích. Pod Ještědem se ale bude závodit až v sobotu 16. června.

Ještě předtím však spatříme premiéru Speedway of Nations, jenž minimálně pro letošní rok nahradí světový pohár v boji o světový titul družstev. V Anglii se první máj neslaví, takže ve stejný den mohla společnost BSI zveřejnit rozlosování jednotlivých národních sestav. Jak v Teterowě, tak v Manchesteru se stanou vrcholy rozjížďky s číslem sedmnáct. V Německu se v ní utká Dánsko s Ruskem, ve Velké Británií domácí s Australany.

Nasazení družstev pro Speedway of Nations:

Teterow: Manchester:
A USA Česká republika
B Slovensko Finsko
C Rusko Velká Británie
D Slovinsko Francie
E Německo Švédsko
F Lotyšsko Itálie
G Dánsko Austrálie

Foto: Karel Herman

Mozaika Speedway of Nations je poskládaná

Mies – 2. března
Program ploché dráhy národů, která v letošním roce nahradí světový pohár jako nástupce mistrovství světa družstev, byl dnes finalizován oficiálními zprávami BSI a FIM. Předchozí zákulisní informace o pořádání druhého race-off v britském Manchesteru byly potvrzeny. Právě sem zamíčí český národní tým, zatímco Slovensko, jenž naváže na svou jedinou účast ve světovém šampionátu v Lublani před čtyřiadvaceti lety, vyšle svou reprezentaci do Teterowa. Jednotlivé národní federace mají nyní čas do příštího čtvrtku, aby svou účast mezinárodní motocyklové federaci potvrdily.

Speedway of Nations 2018:

race-off 1: Teterow Německo, Dánsko, Rusko, Slovensko, USA, Slovinsko, Lotyšsko
race-off 2: Manchester Velká Británie, Švédsko, Česká republiky, Francie, Itálie, Austrálie, Finsko
finále: Wroclaw Polsko + první tři z každého race-off

Dnešek přinesl pro Speedway of Nations zásadní novinky

Mies – 13. února
Dnešní den přinesl uzavření termínového kalendáře ploché dráhy družstev, která letos v systému světového šampionátu družstev nahradí světový pohár. První race-off se bude vskutku konat v německém Teterowě. Druhé se podle předpokladů uskuteční na Britských ostrovech. Avšak nikoliv v King’s Lynn, jak naznačovaly kuloáry, ale v Manchesteru.

Německý Teterow bude hostit první semifinále Speedway of Nations

Foto: Pavel Fišer

Plochá dráha národů dostává svou tvář

Mies – 10. února
Dohady o podobě letošního mistrovství světa družstev ukončil minulý pátek, když FIM a BSI oficiálně informovaly o vzniku soutěže Speedway of Nations. Ta dle všeho na rok vystřídá světový pohár, jenž by se napřesrok měl vrátit do Polska. Nová podoba soutěže nemá mnoho jasných konstant, vlastně kromě rozpisu žádnou. Nicméně podívejme se, co nás čeká v otázce boje o letošního kolektivního mistra světa.

 

Více dohadů než potvrzených informací

Na ženevském zasedání komice CCP FIM byla o víkendu naplánována účast celkem patnácti družstev. Poláci budou jako reprezentanti pořadatelské země nasazeni rovnou do finále, které bude dvoudenní. Zbývajících čtrnáct týmů bude bojovat ve dvojici semifinálových podniků.

FIM uznává Speedway of Nations jako mistrovství světa družstev, takže Poláci budou ve Wroclawi obhajovat svůj loňský titul

Jejich přesný seznam stejně jako alokace není v tuto chvíli jasná, protože se čeká na reakci jednotlivých národních federací a potvrzení účasti. Jedno semifinále bude určitě Německo, přičemž tamtamy z kuloárů skloňují stadión v Teterowě.

Za pravdu jim ostatně mohou dát dobré vztahy místních organizátorů s BSI. V tomto ohledu by mohly být blízko k pravdě rovněž informace o druhém semifinále v King’s Lynn, avšak i toto není oficiálně potvrzeno. Jisté je však finále ve Wroclawi, které se protáhne na celé dva dny.

V rovině spekulace zatím leží i možné repete v dalších sezónách. Promotéři z BSI by totiž již dle všeho měli mít podepsaný kontrakt s Gorzowem na vyvrcholení světového poháru 2019. Prý není vyloučeno ani pravidelné střídaná Speedway of Nations a Speedway World Cup. Nicméně v reglementech letošního ročníku je stanoveno, že nominace náhradníka juniorského věku není letos povinná, ale napřesrok bude. Čert aby se v tom vyznal…

Kalendář Speedway of Nations 2018:

2.6. race-off Německo Teterow*
5.6. race-off Velká Británie* King’s Lynn*
8.6. finále – den 1 Polsko Wroclaw
9.6. finále – den 2 Polsko Wroclaw

Poznámka: * hvězdička označuje doposud nepotvrzenou informaci

Boj o světového šampióna začne po 42 finálových jízdách

Na co se však může vzít jed již nyní, je návrat rozpisu dvojic na úroveň podniku mistrovství světa. Světový šampionát párů se k družstvům s datem vzniku 1960 přidal roku 1971 a společně existovaly až do sezóny 1993, po níž víceméně splynuly. Jejich renesanci přinesl až evropský šampionát a později seriál Best Pairs, který však není oficiálním mistrovstvím světa či Evropy.

Rozšíření Speedway of Nations na patnáct týmů vrátilo do hry český nároďák – podle původní koncepce měla mít soutěž jediné finále, do něhož by se naši borci nekvalifikovali

Na rozdíl od soutěže Speedway of Nations, kterou FIM uznává jako plochodrážní mistrovství světa družstev. Z legislativního úhlu pohledu je v reglementech právě důležité slůvko tým, takže nemůže být vůbec řeč o obnově světového šampionátu družstev, byť se družstvo vskutku skládá ze dvou závodníků. Stejně jako v předchozích ročnících světového poháru může být zahrnut náhradník, avšak pouze za předpokladu juniorského věku. Uzávěrka přihlášek je nejpozději deset dnů před každým podnikem a do té doby musí být držena v tajnosti i před médii.

Tříčlenné sestavy byly v minulosti součástí jak mistrovství světa družstev, tak dvojic, i když tehdy žádný reglement nikoho neomezoval věkem. Pokud se týká Speedway of Nations, dočkáme se ovšem premiéry nového rozpisu.

Základem je pochopitelně klasický model, kdy se každý pár v jednadvaceti jízdách postupně střetne stylem každý s každým. Drama ovšem bude gradovat až v nadstavbové části. V tu chvíli bude mít vítěz a druhý v pořadí jasný postup a oba poslední týmy budou vyřazeni. Zbylá trojice však stále může myslet na postup.

Nejprve se střetnou čtvrtý a pátý celek závěrečné klasifikace, přičemž vítěz pojede postupový vabank s třetím nejlepším po jednadvaceti jízdách. Ve finále uvidíme něco podobného, avšak s mnohem vyšší sázkou v banku. Jenže až druhý finálový den, protože body z obou dnů se budou sčítat a tím pádem závěrečná klasifikace vznikne až po dvaačtyřiceti jízdách.

Z nich vzejde pořadí od čtvrté pozice dolů k sedmé. A pak by se měly dít věci. Semifinále se budou účastnit druhý a třetí v pořadí obou dnů. Vítěz postoupí do velkého finále, v němž změří síly s nejlepším mužstvem základní části.

Rozpis závodu:

race-off: 21 jízd základního rozpisu
rozjížďka s číslem 22: 4. a 5. tým závěrečné klasifikace
rozjížďka s číslem 23: 3. tým závěrečné klasifikace a vítěz jízdy 23 o postup do finále
finále: 42 jízd základního rozpisu ve dvou dnech
semifinále: 2. a 3. tým závěrečné klasifikace
velké finále: vítěz základní části a vítěz semifinále

Foto: tiskový servis IMG a Jiří Georgijev

Speedway národů střídá světový pohár

Mies – 9. února
Nejasnosti kolem světového poháru dlouho brzdily další podniky kalendáře letošních mistrovství světa. Nyní je však jasné, že letošní mistrovství světa dostane podobu klasických dvojic s názvem Speedway of Nations a zúčastní se jej patnáct států. Program otevře dvojice semifinálových závodů zkraje června, z nichž první tři se kvalifikují do dvoudenního finále ve Wroclawi ve dnech 8. a 9. června. Na ženevském jednání FIM se dnes řešila pravidla, přičemž rozdělení týmů a zveřejnění pořadatelů kvalifikačních race-off přijde na přetřes zítra. Mezitím londýnská BSI potvrdila, že se turecká společnost ANLAS na tři roky stane oficiálním dodavatelem pneumatik pro Speedway Grand Prix, přičemž bude dokonce titulárním sponzorem velké ceny v Praze.