Archiv pro rubriku: ME dvojic do 19 let

Poláci šli jasně za titulem

Pardubice – 2. září
Seznam vítězů evropských dvojic do devatenácti let není ani dlouhý, ani pestrý. Historie soutěže se začala odvíjet roku 2018 a vyhrály ji čtyři země. Dnes v horkém odpoledni v pardubickém Svítkově se Poláci stali prvním týmem, který obhájil svůj primát z předchozí sezóny. Navzdory ztrátě pár bodíků si trio Damian Ratajczak, Jakub Krawczyk a Oskar Paluch na ovále počínalo přesvědčivě a o jejich titulu záhy přestalo být pochyb. Boj o stříbro trval do poslední chvíle a Dánové o něm rozhodli na úkor Švédů a Němců. Adam Bubba Bednář oslavil své šestnácté narozeniny úspěšným comebackem po zranění a dotáhla české družstvo na pátou pozici.

Dánové, Poláci a Švédové na pódiu | foto Karel Herman

Šestnáctiny just in time

Adam Bubba Bednář (žlutá) při své premiéře v půllitrové reprezentaci podjíždí Romana Kapustina (červená) | foto Karel Herman

Vzduch v depu se ani nehnul. Český tým tentokrát neměl dle zaběhnutého zvyku své boxy hned zkraje poblíž sjezdu na ovál, nýbrž uprostřed řady u oválu. Tomáš Topinka, jenž se stal jakousi prodlouženou rukou oficiálně jmenovaného kouče Evžena Erbana, své svěřence vyslal již do rozjížďky s číslem jedna.

Prvním soupeřem našich se stal Ukrajinec Roman Kapustin, jehož parťák Vladyslav Duda do Pardubic nedorazil. Místo Jaroslava Vaníčka se chystal Adam Bubba Bednář. Po červnovém zranění ve Slaném zvládl úspěšně rekonvalescenci fraktury kotníku a zapůsobil minulý týden řadou povedených tréninků.

Adam Bubba Bednář bilancuje dnešní závod:

„Mám šestnáct, jedu Evropu, ale jinak není k čemu gratulovat. Nebylo to špatný, ale nějaký chyby tam po skoro třech měsících přestávky jsou. Spokojenej jsem, děkuju klukům v depu, Martinovi, Lukimu, Frankovi, tátovi, tetě, sponrozům, Topasovi a klukům v týmu.“

Damian Ratajczak (červená) a Jakub Krawczyk (modrá) právě vykročili za titulem | foto Karel Herman

A protože mu právě dnes bylo šestnáct, jeho reprezentačnímu debutu s pětistovkou nestálo nic v cestě. Ozdobil jej triumfem, ačkoliv po startu zůstal vzadu. Ve druhé zatáčce podjel vedoucího Ukrajince, na něhož v cíli Matouši Kameníkovi pár centimetrů chybělo.

 

Drama na ovále

Norick Blödorn (bílá) vede Caspera Henrikssona (červená) a Noela Wahlquista (modrá) | foto Karel Herman

Adamu Bubbovi Bednářovi bylo předurčeno vyjet na každou rozjížďku, kdežto Matouš Kameník a Jaroslav Vaníček se měli alternovat v úlohách jeho parťáků. Polákům, jimž na úvod sebral bodík Nor Mathias Pollestad, jsme v páté jízdě nestačili.

Duel se Švédy v rozjížďce s číslem deset přinesl pořádnou melu. Adam Bubba Bednář odstartoval nejlépe. Přišel o vedení ve prospěch Caspera Henrikssona. Spolu s Matoušem Kameník držel na uzdě Noela Wahlqvista, který v závěrečném okruhu zůstal s poruchou stát.

Dánové Čechy evidentně podcenili. Jesper Knudsen vynechal jedinou rozjížďku. Adam Bubba Bednář s letem pásky odvedl jeho krajany Nicolai Heiselberga a Williama Drejera. Triumfoval stylem start – cíl, ačkoliv se jeho náskok v závěru zmenšoval.

Matouš Kameník bilancuje závod:

„Nevím, co říct. Dráha dobrá, o tréninku měkká, teď vytvrdla.“

Matouš Kameník (bílá) se tlačí mezi Noelem Wahlquistem (modrá) a Casperem Henrikssonem (červená) | foto Karel Herman

Medaile českému týmu souzena nebyla. Poláci a Dánové disponovali kompaktní sestavou, Švédové a Němci zase výraznou jezdeckou osobností. A bohužel Matouš Kameník a Jaroslav Vaníček dnes neměli svůj den. I Adam Bubba Bednář litoval rozjížďky s číslem sedmnáct, kdy po chybě ve druhé kole přišel o druhé místo i vidinu poprat se s Brity o lepší výsledek než 1:5.

 

Poláci bez pochybností

O polském vítězství nemohlo být sebemenších pochyb. Body z jejich konta kromě zmiňovaného Mathiase Pollestada dokázali uloupit jen Norick Blödorn a Casper Henriksson. A i kdyby Oskar Paluch a Jakub Krawczyk nakrásně nedojeli do cíle závěrečné jízdy proti Romanu Kapustinovi, stejně by měli šanci v dodatkové jízdě proti Dánům.

Adam Bubba Bednář (žlutá) útočí na Mathiase Pollestada (červená) | foto Karel Herman

Jesper Knudsen a William Drejer v osmnácté jízdě podlehli Damianu Ratajczakovi s Jakubem Krawczykem 1:5. Jejich skór vyrovnali Švédové a o stříbře rozhodoval vzájemný souboj severských týmů v předposlední jízdě. William Drejer odevzdal motocykl do uzavřeného parkoviště, odkud hlasitě povzbuzoval své kolegy.

Jaroslav Vaníček komentuje závod:

„Neočekával jsem takovej výsledek. Myslel jsem, že by to mohlo bejt lepší. Závody nebyly podle plánu, snad příště bude líp.“

Nicolai Heiselberg (modrá) a Jesper Knudsen (červená) vedou Švédy v klíčovém duelu o stříbro | foto Karel Herman

Verdikt padl záhy. Nicolai Heiselberg a Jesper Knudsen se ujali vedení. Casper Henriksson útočil, ve třetím kole se mu dánský tandem podařilo rozdělit. Na stříbro však jeho úsilí bylo málo. A Němci byli v ten moment mimo medailovou hru, vlastně i českým přičiněním.

Norick Blödorn sice třiadvacátou jízdu vyhrál, jenže Adam Bubba Bednář nepustil ke slovu jeho parťáka Jonny Wynanta. Češi nakonec skončili pátí. Potřebný bod dodal Adam Bubba Bednář. V nájezdu do první zatáčky posledního kola rozjížďky s číslem pětadvacet sebral triumf Mathiasi Pollestadovi.

1. Polsko 31
Damian Ratajczak 3 3 – 3 3 2 – 14
Jakub Krawczyk 1 – 2 – 2 1 2 8(4)
Oskar Paluch 2 3 1 3 9(1)
2. Dánsko 26
Jesper Knudsen 2 2 2 – 1 2 1 10(3)
William Drejer 3 – 3 1 0 – – 7(1)
Nicolai Heiselberg 1 2 3 3 9(1)
3. Švédsko 24
Casper Henriksson 2 3 3 2 3 3 2 18
Noel Wahlqvist 1 2 E 1 2 0 0 6
Theo Berqvist DNR
4. Německo 23
Norick Blödorn 3 3 3 2 3 3 3 20
Jonny Wynant 0 0 F 0 0 1 2 3(1)
5. Česká republika 18
Matouš Kameník 1 – 1 – 0 – 1 3
Jaroslav Vaníček – 0 – 0 – 0 – 0
Adam Bubba Bednář 3 1 2 3 1 2 3 15
6. Velká Británie 18
Sam Hagon 1 – 1 3 2 3 1 11(1)
Joe Thompson 0 0 – – 3 1 – 4
Aston Boughen 1 0 2 0 3(1)
7. Norsko/Lotyšsko 17
Mathias Pollestad, N 2 3 1 3 2 2 2 15
Artjom Juhno, LAT 0 1 0 0 1 0 0 2(1)
8. Ukrajina 10
Roman Kapustin 2 2 2 1 1 1 1 10
Vladyslav Duda nepřijel
Adam Bubba Bednář, Jaroslav Vaníček, Matouš Kameník a kouš Tomáš Topinka na nástupu | foto Karel Herman

Nejlepší pár devatenáctileté Evropy odjede v sobotu z Pardubic

Pardubice – 31. srpna
Před pěti lety pořádala Žarnovica premiérový ročník evropského poháru dvojic do devatenácti let. Tehdy vyhráli Poláci a český tandem Jan Kvěch – Petr Chlupáč skončil těsně pod stupni vítězů. Vavřínů se naši kluci nedočkali napřesrok v Plzni, ale až ve dvacátém roce. Tehdy Jan Kvěch, Petr Chlupáč a Daniel Klíma v Güstrowě vyhráli. Napřesrok se soutěž dočkala povýšení na mistrovství Evropy a od té doby se Čechům medaile vyhýbají. Příležitost k nápravě nabízí sobota v Pardubicích.

 


Tipujte:

Získá český národní tým v sobotu v Pardubicích evropskou medaili?

View Results

Loading ... Loading ...

Slánská sedmdesátka v předprodeji!

  • První stovka výtisků nové knihy Slánská sedmdesátka, aneb od padesátého doleva smykem opustila v úterý odpoledne tiskárnu Grantis v Ústí nad Orlicí, aby se vydala vstříc slavnostnímu uvedení do prodeje při slánské extralize. Ale všichni víme, jak to se středečním mítinkem dopadlo.

Ve Slaném se pojede v náhradním termínu, kdy už bude k dispozici celý náklad knihy. Bylo by škoda neprezentovat dílo také na jiných stadiónech. Pakliže budou bohové logistiky příznivě nakloněni, objeví se u stolečku v sobotu v Pardubicích.

Kniha o formátu A4 má téměř čtyři sta stránek a váží přes kilo, proto si na ní vezměte pořádné zavazadlo. A také pětistovku, kterou vás bude kompletní zpracování slánské plochodrážní historie stát.


Matouš Kameník přijede do Pardubic jako čerstvý přeborník | foto Karel Herman
Jaroslav Vaníček byl logickou volbou | foto Karel Herman

České ovály psaly v šampionátu historii. Nejvíce týmů, a sice devět, se sešlo před čtyřmi lety v Plzni. Jinak se závodilo v sedmi, což padne pozítří v Pardubicích. Přihlášených týmů je osm. Nebudou ale rozděleny do dvou skupin, ale utkají se pěkně popořadě každý s každým. Tradiční rozpis dvojic proto musel být natažen na osmadvacet rozjížděk.

Protože Zdeněk Schneiderwind bude ve stejný den manažerem tria Jan Kvěch, Václav Milík a Eduard Krčmář v semifinále mistrovství Evropy dvojic v Nagyhalaszu, v Pardubicích se českého družstva ujme Evžen Erban.

Adam Bubba Bednář se vrací na ovály | foto Karel Herman

O nominaci Matouše Kameníka a Jaroslava Vaníčka nebylo dlouhou dobu pochyb. Otazník se vznášel nad postem náhradníka. Nakonec před Janem Jeníčkem dostal přednost Adam Bubba Bednář. Pražský draveček má za sebou nejen úspěšnou rekonvalescenci zlomeného kotníku při čertových českých dvojicích ve Slaném, nýbrž také řadu úspěšných tréninků.

Právě v nich Zdeňka Schneiderwinda přesvědčil, aby mu dal evropskou příležitost. Ostatně i z jeho realizačního týmu zaznívá, že je na závodní comeback připraven.

Startovní listina sobotní mistrovství Evropy dvojic U19:

Ukrajina: 1 Roman Kapustin, 2 Vladyslav Duda
Česká republika: 3 Matouš Kameník, 4 Jaroslav Vaníček, 18 Adam Bubba Bednář
Polsko: 5 Damian Ratajczak, 6 Jakub Krawczyk, 19 Wiktor Przyjemski
Norsko/Lotyšsko: 7 Mathias Pollestad, 8 Artjom Juhno
Švédsko: 9 Casper Henriksson, 10 NOel Wahlquist, 21 Anton Jansson
Německo: 11 Norick Blödorn, 12 Jonny Wynant
Dánsko: 13 Jesper Knudsen, 14 William Drejerm 23 Nicolai Heiselberg
Velká Británie: 15 Sam Hagon, 16 Joe Thompson, 24 Ashton Boughen

 

Poláci mají nejlepší tým devatenáctileté Evropy

Riga – 16. července
Mladí polští reprezentanti splnili úlohu favoritů a stali se v lostyšsské Rize mistry Evropy dvojic do devatenácti let. Na pódiu s nimi stáli Lotyši a Švédi. Český tandem Bruno Belan a Matouš Kameník byl šestý.

Matouš Kameník a Bruno Belan v Rize
1. Polsko 26
Oskar Paluch 3 1 3 1 1 2 11(1)
Wiktor Przyjemski 2 3 – 2 3 3 13(1)
Franciszek Karczewski 2 2
2. Lotyšsko 23
Francis Gusts 3 3 3 3 3 3 18
Nikita Kaulins 0 – 2 F 1 2 5(2)
Maris Strelcov 0 0
3. Švédsko 21
Gustav Grahn 3 – 0 2 – – 5(1)
Casper Henriksson 2 1 – 3 0 1 7(3)
Philip Hellström-Bängs 2 3 2 2 9
4. Německo 20
Norick Blödorn 3 2 3 3 2 3 16
Erik Bachhuber 2 0 2 0 E 0 4(2)
5. Dánsko 20
Jesper Knudsen 2 3 1 2 2 1 11(1)
William Drejer 1 – 2 1 – – 4(2)
Nicolai Heiselberg 2 3 0 5
6. Česká republika 9
Bruno Belan 0 0 0 0 1 0 1
Matouš Kameník 1 1 1 1 3 1 8
7. Velká Británie 7
Leon Flint
Sam Hagon 1 1 1 1 2 1 7

Češi se vrací s šestým místem a vírou v lepší budoucnost

Gdaňsk – 5. června
Evropské párové devatenáctky ve svém prvním ročníku coby mistrovství Evropy přinesly dnes triumf lotyšskému triu, v jehož sestavě exceloval od soupeře neporažený Francis Gusts. Klíčový byl duel s Poláky v rozjížďce s číslem osm, který pro reprezentaci pobaltské země skončil 5:1. Poláci před zraky svého domácího publika inkasovali bronz, jež Mateusz Cierniak pojistil v rozjezdu proti Drew Kempovi. Češi se domů vrací s šestým místem, ale zdraví a odhodlaní se ještě v letošní sezóně poprat o vavříny.

 

„Těžký…“ odfoukl Filip Šitera odpověď na otázku, jaké to dnes na ovále v baltském přístavu bylo. „Čenda měl pády, ale zaplaťpánbůh je jen pobitej, i když motorky má roztřískaný.“

Nicméně dnes se vystavoval účet teprve v prvním šampionátu. „Dráha byla tvrdší,“ zamýšlí se český reprezentační kouč. „Bylo to hlavně o startu a první zatáčce. Naši kluci nejsou rozjetí, ty závody nám chyběj‘. Chce to jen závodit a závodit.“

Petr Chlupáč, Pavel Kuchař a Daniel Klíma po tréninku v Gdaňsku
1. Lotyšsko 28
Ernest Matjušonoks 2 – 3 2 0 – 7
Francis Gusts 3 3 2 3 3 3 17
Ričard Ansviesulis 2 2 4
2. Polsko 21
Mateusz Cierniak 3 3 1 1 3 3 14+3
Batlomiej Kowalski 1 2 0 – 2 – 5
Michal Curzytek 2 F 2
3. Velká Británie 21
Drew Kemp 3 3 0 3 3 3 15+2
Anders Rowe 1 2 1 X – – 4
Dan Gilkes 2 F 2
4. Dánsko 17
Jesper Knudsen 2 3 1 – 2 – 8
Esben Hjerrild 0 – 3 1 – F 4
Emil Breum 1 2 1 1 5
5. Švédsko 15
Philip Hellström-Bängs 2 2 2 3 1 1 11
Noel Wahlqvist – 0 – 2 – 0 2
Casper Henriksson 0 0 2 2
6. Česká republika 13
Petr Chlupáč 1 1 3 3 1 3 12
Daniel Klíma 0 0 1 0 X – 1
Pavel Kuchař 0 0
7. Německo 11
Ben Ernst 0 0 T 0 1 1 2
Norick Blödörn 1 1 2 1 2 2 9

Foto: Filip Šitera

Češi jedou obhajovat titul mistrů Evropy

Mladá Boleslav – 4. června
Evropský pohár dvojic byl pro letošní rok povýšen na mistrovství starého kontinentu. Věková hranice devatenácti let mu zůstala zachována, takže z českého národního týmu vypadl Jan Kvěch. Loňské zlato vyrazí do Gdaňsku obhajovat Petr Chlupáč a Daniel Klíma, náhradníka jim bude dělat benjamínek Pavel Kuchař.


Tipujte:

Vrátí se český juniorský nároďák z Gdaňsku s medailemi?

View Results

Loading ... Loading ...

Daniel Klíma, Jan Kvěch a Petr Chlupáč stojí na nejvyšším stupni vítězů loňského evropského poháru

„Těším se,“ netají se Filip Šitera. „Škoda, že nejede Honza. Budeme obhajovat loňský zlato, bylo by dobrý přivézt placku.“

Podobné ambice však zítra odpoledne budou mít závodníci z ostatních šesti týmů. „Bude to těžký,“ přemítá reprezentační kouč. „Proti nám jedou Poláci, co jezdí ligu, a naši kluci mají letos málo závodů. Ale trénujou tady, takže uvidíme.“

Startovní listina sobotního mistrovství Evropy dvojic – Gdaňsk:

Lotyšsko: 1 Ernest Matjušonoks, 2 Francis Gusts, 15 Ričards Ansviesulis
Česká republika: 3 Petr Chlupáč, 4 Daniel Klíma, 16 Pavel Kuchař
Polsko: 5 Mateusz Cierniak, 6 Bartlomiej Kowalski, 17 Michal Curzytek
Švédsko: 7 Phillip Hellström-Bängs, 8 Noel Wahlqvist, 18 Casper Henriksson
Dánsko: 9 Jesper Knudsen, 10 Esben Hjerrild, 19 Emil Breum
Velká Británie: 11 Drew Kemp, 12 Anders Rowe, 20 Daniel Gilkes
Německo: 13 Ben Ernst, 14 Norick Blödörn

Foto: Filip Šitera