Archiv pro rubriku: MS juniorských družstev

Speedway of Nations příští červenec obsáhne dva světové šampionáty

Mies – 12. listopadu
Mezinárodní motocyklová federace FIM dnes odhalila nový formát Speedway of Nations. Na konci července si plochodrážní fanoušci v přímořském dánském Esbjergu budou moci užít čtyři skvělé dny. Promotér Discovery Sport Events pro ně chystá nejen výstavu motocyklů, diskžokeje, autogramiády či program pro děti a představení týmů v centru města, ale především špičkové závodění s dvojnásobnou korunovací světových šampiónů.

 

Češi při letošním semifinále SoN v Daugavpilsu: Josef Franc, Luboš Vrtáček, Filip Šitera, Miroslav Mihule, Michal Pospíšil, Václav Milík a Petr Chlupáč | foto laskavostí Filipa Šitery

O mistra světa družstev bude bojovat patnáct reprezentačních týmů. Středa a čtvrtek budou patřit semifinálovým podnikům, které určí tři finalisty pro sobotu. Na rozdíl od předchozí praxe se o zlatu rozhodne v jediném závodě. Týmy budou opět tříčlenné, nicméně odpadne povinnost nominovat do sestavy jednoho juniora, ostatně náhradník nemusí být vůbec.

Světový šampionát juniorských družstev v Bydhošti – Filip Šitera, Jan Macek, Daniel Klíma a Petr Chlupáč | foto Petr Dvořák

V pátek proběhne premiéra SON2, což je v zásadě nová mistrovství světa juniorských družstev do jednadvaceti let. Střetne se v něm Dánsko a šest dalších týmů nominovaných FIM, v jejíchž rukou je nyní také los pro Speedway of Nations.

Speedway of Nations 2022 v Esbjergu:

středa 27.7. den 1 semifinále 1 SON
čtvrtek 28.7. den 2 semifinále 2 SON
pátek 29.7. den 3 finále SON2
sobota 30.7. den 4 finále SON

Poláci mají i juniorský světový titul

Bydhošť – 10. září
Světový šampionát juniorských družstev se v pátek večer stal kořistí Poláků. Domácí tým na dráze v Bydhošti vyhrál základní část a posléze v nadstavbocé části odkázal Dány na druhou pozici. Na stupních vítězů jim dělali společnost Britové. Český nároďák ve složení Daniel Klíma, Jan Macek a Petr Chlupáč se vrací s pátým místem.

TOT LCH FIN
1. Polsko 39 6
Jakub Miskowiak 0 4 3 3 4 3 17 4
Wiktor Lampart 4 3 4 4 3 4 22 2
Mateusz Cierniak DNR
2. Dánsko 32 7 3
Mads Hansen 4 4 E – 4 2 14 3 3
Tim Sörensen 2 – 2 4 X – 8
Marcus Birkemose 3 3 4 10 4 0
3. Velká Británie 27 2
Tom Brennan 4 2 4 2 4 4 20 0
Drew Kemp 3 0 2 – – E 5 2
Leon Flint 0 2 2
4. Austrálie 26
Matthew Gilmore 2 3 0 2 2 0 9
Keynan Rew 3 4 3 0 4 3 17
Brayden McGuiness DNR
5. Česká republika 23
Daniel Klíma – – 3 0 – 2 5
Jan Macek 3 0 – – 0 3 6
Petr Chlupáč 2 2 2 3 3 12
6. Lotyšsko 22
Francis Gusts 3 4 4 4 X 0 15
Ričards Ansviesulis 0 – 0 – – – 0
Danil Kolodinskis X 2 3 2 7
7. Švédsko 20
Philip Hellström-Bängs 2 T 3 4 3 2 14
Alexander Woentin 0 2 – 2 2 – 6
Jonatan Grahn 0 0 0
České trio během tréninku

Foto: Filip Šitera

Poláci jsou opět mistry světa

Outrup – 5. září
Juniorská reprezentace bílé orlice opět získala titul mistrů světa, když ovšem k těsné porážce svých arcirivalů v jejich Outrupu úspěšně proměnili žolíka v rukou Dominika Kubery. K bronzu bez větších patálií směřovali Britové, když naši přemožitelé z pardubického semifinále, Lotyši, se po odstoupení Danila Kolodinskeho nenašli.

1. Polsko 46
Wiktor Lampart 2 3 2 3 3 13
Norbert Krakowiak F – – – – 0
Wiktor Trofimov 2 – 2 3 2 9
Jakub Miskowiak 1 1 2 3 3 10
Dominik Kubera 6* 1 3 1 3 14
2. Dánsko 42
Mads Hansen 3 2 3 1 1 10
Jonas Seifert-Salk 3 3 1 2 1 10
Marcus Birkemose 3 1 – – – 4
Tim Sörensen 3 3 3 2 2 13
Matias Nielsen 2 1 2 5
3. Velká Británie 32
Daniel Bewley 2 2 3 6* 2 2 17
Drew Kemp 1 2 1 – 1 5
Jordan Palin 1 – 1 – – 2
Tom Brenan 1 2 E 1 2 1 7
Leon Flint 1 0 1
4. Lotyšsko 6
Francis Gusts ex 0 0 0 3 3
Ernest Matjušonoks 0 0 1 0 E 1
Danil Kolodinskis X – – – – 0
Ričards Ansviesulis 2 0 0 F 0 2
Oleg Michajlovs 0 0 0 0 0

Česká naděje vypustila duši v rozjížďce s číslem třináct

Pardubice – 15. srpna
Teď nebo nikdy! Přesně teď se to mělo lámat! Po dvanácti jízdách už byla jednobodová převaha našeho juniorského nároďáku, kterou nad Lotyši vybojoval zarputilý Slovák David Pacalaj v rozjížďce s číslem jedna ta tam. Skončil i čas českých remíz s reprezentanty pobaltské země, kteří nás s notnou dávkou zdravé drzosti v deváté a jedenácté jízdě porazili 4:2. Zvrat měla přinést rozjížďka s číslem třináct! Zvrat musela přinést rozjížďka s číslem třináct! Jenže Jan Kvěch se po sjezdu z depa otočil jako na obrtlíku. Upadlý kryt primárního řetězu jeho mechanik Michal Pospíšil za asistence kouče Filipa Šitery vyřešil. Pak konečně páska letěla vstříc pardubickému nebi, na němž nebyla ani známka po avizovaném bouřkovém nebezpečí. Český kapitán proháněl vedoucí Ernesta Matjušonokse a Danila Kolodinskeho. Avšak jeho motor začal cinkat jako zvonečky naskřapané lorety a ztratil sílu. Nezbylo než zůstat stát. O pár sekund později jsme na leadery ztráceli již devět bodů. Stali jsme se pasažéry na ocase lotyšské lišky, které jsme však neplatili pohádkovým hráškem, nýbrž vyřazením ze světového finále juniorských družstev.

V zemi, kde již půldruhého měsíce neplatí povinnost nosit venku roušky, působí stupně vítězů světového šampionátu přece jen prazvláštně

Faktor slovenského bodu

Oleg Michajlovs vede Daniela Klímu a Jana Kvěcha

Včera v Pardubickém kraji hodně řádily deště, rozvodnily řeky a říčky, zaplavily silnice a dokonce první železniční koridor, na němž musel vlaky zůstat stát. Ne, že by se kapky svítkovskému stadiónu vyhýbaly, nicméně jejich intenzita nebyla taková, aby zabránila dokončit semifinále evropských devatenáctek. Když se však meteorologická předpověď na dnešek včerejší situaci podobala jako vejce vejci, pořadatelé raději jednali.

Dopoledne se jury dohodla, že semifinále světových juniorských družstev začne o půl hodiny dříve. I v čase pokročilých informačních technologií se však informace nedostala ke všem divákům včas. Nicméně, kdo pozdě chodí, sám sobě škodí. Přitom mítink byl zajímavý již od počátku. A co čert nechtěl, na obloze jej provázelo rozchechtané sluníčko.

Petr Chlupáč (modrá) a Daniel Šilhán (červená) drží v šachu Davida Pacalaje (žlutá) a Jakuba Valkoviče (bílá)

Slováci jakoby měli dost řečí o své pozici outsidera. V rozjížďce s číslem jedna David Pacalaj a Jakub Valkovič jako jeden muž odvedli Danilse Kolodinskeho a Francise Gustse. Záhy však letěl do českých boxů jasný vzkaz, že se Lotyši na dráze předčasně vzdávat nehodlají.

Již ve druhém výjezdu nejprve jeden, pak i druhý poslali za svá záda Jakuba Valkoviče. Ve druhém kole navíc Danils Kolodinskis protáhnul nájezd do druhé zatáčky a podjel i Davida Pacalaje. Ztracený lotyšský bod nám náramně přišel vhod. Navíc ve druhé jízdě Petr Chlupáč a Daniel Šilhán hladce předčili Jána Mihálika s Rastislavem Ciferským. A pak již přišel první střet českého nároďáku s Lotyši o postup do světového finále.

Ján Mihálik (modrá) zápolí s Ernestem Matjušonoksem (žlutá) a Ričardsem Ansviesulisem (bílá)

Filip Šitera poslal na ovál náhradníka Jana Kvěcha a jeho lotyšský protějšek jej napodobil Olegem Michajlovsem. Ten byl nejpohotovější při letu pásky k pardubickému nebi, ale ve výjezdu z první zatáčky jej vystřídali Daniel Klíma s Janem Kvěchem. V nájezdu do druhého kola se ale nechali o Olega Michajlovse zaskočit a rázem jeli až za ním.

Ernesta Matjušonokse, který včera vyhrál, však za svými zády udrželi. A díky bodu, který Lotyši ztratili se Slováky, se český nároďák ujal vedení. Posílil jej ve čtvrté jízdě, v níž Petr Chlupáč a Daniel Šilhán s přehledem odvedli Davida Pacalaje a Jakuba Valkoviče.

Jan Kvěch (žlutá) má za svými zády Danila Kolodinskeho (modrá) a Olega Michajlovse (bílá)

Ján Mihálik v úvodním nájezdu páté jízdy neměl místa nazbyt. Ocitnul se na zemi, ale rychle vyskočil na nohy, aby byl připravený na repete. V něm Ernest Matjušonoks panoval od startu až do cíle. Ján Mihálik jezdil za ním až do první zatáčky závěrečného okruhu, kde mu druhé místo sebral Ričards Ansviesulis.

Druhou sérii uzavřel druhý česko – lotyšský duel. Nejlépe odstartoval Daniel Klíma, navíc zavřel Olega Michajlovse na vnitřní čáru. Jan Kvěch se mezitím probil z prvního místa do čela. Lotyši si však zgustli na Danielu Klímovi. V úvodním nájezdu druhého okruhu, Danil Kolodinskis zleva, Oleg Michajlovs zprava. Avšak Jan Kvěch byl nedostižně v čele a díky remíze nás bod Davida Pacalaje stále držel v čele.

 

Černě barevné tóny

Daniel Klíma (červená) a Jan Macek (modrá) vodí Jána Mihálika (žlutá)

Mítink však stál na prahu své druhé třetiny a Lotyši rozhodně neházeli své flinty do žita. Ernest Matjušonoks vyhrál stylem start – cíl sedmou jízdu. Oleg Michajlovs se těsně okolo mantinelu v první zatáčce prohnal kolem Davida Pacalaje, aby na konci druhého kola podjel také druhého Jakuba Valkoviče.

Hned na to Daniel Klíma a Jana Macek nedali sebemenší šanci Jánu Mihálikovi s Rastislavem Ciferským. Klíčová se ovšem stala rozjížďka s číslem devět. Danil Kolodinskis se rychle ujal vedení a Jan Kvěch jej v prvním výjezdu nestihl. Francis Gusts, který prve v účinné kooperaci se svým krajanem sevřel Petra Chlupáče jako do kleští, vyjel na protilehlou rovinku před českým kapitánem.

Jan Kvěch (žlutá) pdvrací Francise Gustse (modrá)

Jan Kvěch ale dokázal zabrat a ve druhém oblouku se dostal na druhou pozici. V ten moment byli Lotyši o body před námi, avšak čtvrtá série jízd byla pro český nároďák vybarvena černými barvami. Přitom v rozjížďce s číslem deset Jan Macek s Danielem Klímou odstartovali na Slováky jako jeden muž.

Jenže zatímco Daniel Klíma bral své druhé vítězství v řadě, Jan Macek se ve třetím kole stal postupně obětí Jakuba Valkoviče i Davida Pacalaje. V jedenácté jízdě nás Lotyši opět přechytračili. Ernest Matjušonoks po startu pádil dopředu, Jan Kvěch a Petr Chlupáč na něj udeřili po venku, avšak Oleg Michajlovs držel vnitřní čáru.

Studie startu Jakuba Valkoviče

V první zatáčce oba Čechy rozdělil. Petr Chlupáč se neprobil za čtvrté příčky a stejně se vedlo Janu Kvěchovi při útocích na vedoucího Ernesta Matjušonokse. Hned vzápětí se Ján Mihálik málem při startu převrátil v divoké svíci, čímž usnadnil Danilu Kolodinskemu a Francisi Gustsovi jejich triumf 5:1. A Lotyši nám utekli již o pět bodů.

 

Poslední slovo není klíčové

Petr Chlupáč (žlutá) a Jan Kvěch (bílá) letí před Ernesta Matjušonokse (červená) a Olega Michajlovse (modrá)

Rozjížďka s číslem třináct proto byla pro oživení českých postupových ambicí naprosto klíčová. Filip Šitera poslal místo Daniela Šilhána na ovál Jana Kvěcha. Český kapitán na čísle náhradníka se chystal na svůj pátý z šesti možných startů, zatímco Vladimir Ribnikovs si Olega Michajlovse šetřil na dvě další možná nasazení.

Jenže sotva se Jan Kvěch objevil pod sjezdem s depa, otočil se a mířil zpátky ke svému mechanikovi Michalu Pospíšilovi. Ten za asistence Filipa Šitery připevnil nazpět upadlý kryt spojky. Český reprezentant rychle přibyl nazpět k pásce. Jenže Ernest Matjušonoks a Danil Kolodinskis měli pré.

Ján Mihálik krotí své wheelie

Jan Kvěch spodní stranou prvního oblouku nepodjel ani jednoho z nich.  Navíc ve druhém kole zastavil se zadírajícím se motorem. Lotyšské 5:1 se ukázalo jako rozhodující. Francis Gusts a Oleg Michajlovs ve čtrnácté jízdě stejným poměrem porazili i Slováky. Stejného výsledku s nimi v rozjížďce s číslem patnáct dosáhli rovněž Daniel Klíma a Petr Chlupáč.

Česká naděje na finále však v ten moment již nedýchala. Devět bodů lotyšského náskoku bylo v závěrečných třech jízdách možné překonat s pravděpodobností výhry první miliónové ceny v loterii. Jan Kvěch si to dokázal spočítat sám.

V rozjížďce s číslem šestnáct vyjel na ovál naposledy. Zvítězil stylem start – cíl před Jakubem Valkovičem. A pak místo do depa zamířil znovu ke startovnímu roštu. Sektor, který o velkém víkendu slouží jako VIP zóna, obsadili fanoušci s českými vlajkami. A on jim zpoza řidítek zatleskal a poděkoval za podporu.

Daniel Klíma (bílá) a Petr Chlupáč (žlutá) míří za vítězstvím 5:1 nad Lotyši v rozjížďce s číslem osmnáct

Daniel Šilhán přispěl na české konto bodíkem za porážku Rastislava Ciferského, ale Lotyši v sedmnácté jízdě svůj triumf potvrdili. Ernest Matjušonoks odpálil, zatímco Danil Kolodinskis objel Jána Mihálika s Davidem Pacalajem. Poslední slovo patřilo našim.

Daniel Klíma vystřihl start jako z partesu. Petr Chlupáč v první zatáčce objel Ričardse Ansviesulise  a převzal vedení. Lotyš ve druhé zatáčce vrazil do Francise Gustse, s nímž si evidentně nerozuměl. Incident se obešel bez pádu. A na vítězství Lotyšů český triumf nic nezvrátil. Inu, na ploché dráze už to tak chodí, že poslední slovo není vždy rozhodující.

 

Hlasy z depa

Jan Kvěch (bílá) v ukázkové dvojici s Petrem Chlupáčem (žlutá)

„Upad‘ mi kryt,“ vyprávěl Jan Kvěch o nešťastné smůle v třinácté jízdě přes plot, protože antikovidová opatření FIM zabraňují jakýkoliv kontakt novinářů se závodníky v depu. „Smůla. Jel jsem potom druhý kolo a začalo se to zadírat. Cinkalo to, motor ztrácel sílu.“

Česká naděje na postup začíná mít na kahánku – Ernest Matjušonoks (modrá) a Danil Kolodinskis (červená) jdou do čela třinácté jízdy, kterou Jan Kvěch (bílá) bohužel nedokončí
1. Lotyšsko 49
Danil Kolodinskis 3 2 3 3 2 3 16(1)
Francis Gusts 1 – 1 2 3 E 7(1)
Ričards Ansviesulis – 2 – – – 1 3(1)
Ernest Matjušonoks 0 3 3 3 3 2 14(1)
Oleg Michajlovs 3 1 2 1 2 9(3)
2. Česká republika 43
Petr Chlupáč 3 3 0 0 2 3 11(1)
Daniel Šilhán 2 2 – – 1 5
Jan Macek – – 2 0 1 – 3(1)
Daniel Klíma 1 0 3 3 3 2 12(2)
Jan Kvěch 2 3 2 2 E 3 12
3. Slovensko 16
Jakub Valkovič 0 0 1 2 1 2 6
David Pacalaj 2 1 0 1 1 1 6(1)
Ján Mihálik 1 1 1 1 0 0 4
Rastislav Ciferský 0 0 0 0 0 0 0
Hojivá náplast na nakřáplou dušičku českého fanouška – Petr Chlupáč (žlutá) a Daniel Klíma (bílá) míří v osmnácté jízdě k triumfu 5:1 před zraky Francise Gustse (modrá)

Foto: Karel Herman

Zatímco Francis Gusts (bílá) a Rastislav Ciferský (modrá) míří vstříc dvanácté jízdě, Ján Mihálik (červená) musí krotit svůj motocykl

Pospěšte do Svítkova!

Pardubice – 15. srpna
Počasí není k pardubickému juniorskému víkendu nikterak přívětivé. Předpověď počasí neslibuje nic pěkného a vzhledem k zítřejšímu finále evropského poháru do devatenácti let není možné dnešní světové semifinále juniorských družstev přeložit na náhradní termín. Aby byl závod uznán za platný, musí se z něho uskutečnit alespoň polovina. Proto jury bude projednávat dřívější začátek. Předpokládá se, že začne o půl hodiny dříve, tedy úderem 14:30. Chcete-li podpořit české chlapce v jejich boji s Lotyši a Slováky, neotálejte s příchodem na pardubický stadión.

Český juniorský nároďák se pustí do práce o půl hodiny dříve

Foto: Karel Herman

Tři týmy pojedou o jedno místo ve finále

Pardubice – 12. srpna
Švédsko a Austrálie se postupně odhlásily ze semifinále mistrovství světa juniorských družstev s poukázáním na údajná rizika nákazy covidem. O start projevilo zájem Slovensko. Lotyšsko během týdne od stažení svých reprezentantů z evropského semifinále v Divišově svůj antikoronavirový postoj, řekněme, přehodnotilo. Avšak i tak ve spojení s českým nároďákem měl sobotní závod v Pardubicích pouhé tři účastníky.

Petr Moravec proto vypracoval návrh rozpisu, který odeslal na plochodrážní komisi při FIM. Ta jej prostudovala, udělala kosmetické změny spočívající v přehození pořadí výjezdu na ovál, ale v zásadě jej schválila.

V sobotu tím pádem uvidíme osmnáct rozjížděk. V nich se budou utkávat dvojice jednotlivých reprezentací. Pokud má manažer náhradníka, může jej na ovál vyslat maximálně šestkrát. To je ostatně kvóta i pro člena základní sestavy.

„Použití nějaké taktické rezervy nebo jokera je ze sportovního hlediska v postatě vyloučené,“ komentuje Petr Moravec svůj rozupis. „V závodě je pouze pět okamžiků, kdy všechny týmy mají stejný počet jízd. Ale hned v následující jízdě některý z týmů nejede. Takže za mě, já myslím, že je to fair.“