Archiv pro rubriku: Slaný Speedway Academy

Plochodrážní slánská akademie se v neděli rozloučila se sezónou

Slaný – 8. října
Druhý ročník tréninkových kempů pro začínající plochodrážní závodníky na slánské malé dráze je pro letošní sezonu v cíli. Nedělní ráno nedávalo při pohledu z okna příliš optimismu, že by se ve Slaném uskutečnil poslední díl místní Speedway Academy. Noční déšť zničil snahu Rudolfa Belana a Antonína Vildeho, kteří v sobotu odpoledne si dali dostaveníčko na stadiónu a připravili malý ovál, aby bylo vše nachystáno na poslední tréninkové jízdy. Určitou porci práce jim ušetřil i Martin Šťastný, který se zde realizoval již v pátek.

 

dav
dav

Pohled na stav dráhy byl ale v neděli žalostný, naštěstí se našlo pár zapálených a ochotných rukou, které za pomoci Václava Buřiče, jenž osedlal traktor a smykem vyhnal velkou část vody mimo ovál, vzaly tradiční košťata, aby dokončili úpravy. Desítka nedočkavých adeptů plochodrážního sportu mohla nastartovat své stroje a otestovat nejen své schopnosti.

Postupné oťukávání dráhy za asistence trenéra Miroslava Rosůlka, který se tentokrát musel obejít bez  Luboše Tomíčka, jehož ale ochotně zastoupil Karel Průša, si jezdci na stav oválu zvykli a zvládali své tréninkové jízdy, byť si někteří po pádech zamazali svoje kombinézy.

dav
dav

Cestu do Slaného na závěrečný kemp si našly opět naděje Motosportclubu Meissen, které přijely v osvědčené sestavě Michelle Rau, Magnus Rau, Manuel Rau, Bruno Thomas, Frieda Thomas. Snažili se jim konkurovat domácí Bruno Belan, Vojtěch Zamazal, Tony Katra a Karel Průša. Z Divišova přijel tradičně Vojtěch Šachl.

Ostatní pravděpodobně nevěřili, že by se tréninkový kemp uskutečnil. Kromě plzeňského Michaela Hádka, který se ráno zajímal o daný stav věcí, si budou muset počkat na lepší počasí.

dav
dav

Druhý ročník Slaný Speedway Academy byl zakončen malým pohoštěním všech dnešních aktérů. Poděkování si za zdárný průběh celého ročníku zaslouží ti, kteří přispěli k jeho realizaci při sedmi jeho tréninkových kempech. Původně jich bylo plánováno osm, ale ve dnech 22. – 23. září sloužil plochodrážní stadion k jiným účelům a tak jedna tréninková jednotka odpadla.

Přesto trenéři Miroslav Rosůlek a Luboš Tomíček měli svým svěřencům co říci a ti snad si potřebné rady vezmou k srdci a v budoucnu třeba zaznamenají takový výsledek jako Václav Milík při poslední Grand Prix v Toruni.

Slaný Speedway Academy uzavřela svůj letošní ročník
Slaný Speedway Academy uzavřela svůj letošní ročník

Foto: Václav Buřič

Slaný Speedway Academy má v neděli závěrečný díl

Slaný – 5. října
V neděli 8. října se na slánské malé dráze uskuteční letošní poslední tréninkový kemp pod taktovkou dlouholetého slánského trenéra Miroslava Rosůlka, po jehož boku bude asistovat Luboš Tomíček. Druhý ročník plochodrážní academie, který byl v minulé sezoně nastartován ve slánském klubu měl i v této sezoně pokračování a to i přesto, že Jiří Štancl, spoluzakladatel tohoto projektu, se rozhodl dál v této činnosti nepokračovat.

 

Vedení AK Slaný nechtělo slibně rozjetý tréninkový projekt nechat ležet ladem a oslovilo Luboše Tomíčka, zda by nechtěl využít nejen svých jezdeckých zkušeností a ve dvojici z dlouholetou ikonou slánské ploché dráhy Miroslavem Rosůlkem je předávat nové nastupující generaci mladých plochodrážních jezdců.

Tony Katra (vpředu) a Karel Průš patří k nejmladším adeptům plochodrážního řemesla u nás
Tony Katra (vpředu) a Karel Průš patří k nejmladším adeptům plochodrážního řemesla u nás

Ve spolupráci s firmou SHUPA, která v průběhu sezóny připravila zbrusu nový model  Micro Shupa, jež v sedle s Tony Katrou měl premiéru před diváky při srpnovém extraligovém kole ve Slaném, se mohou do sedla plochodrážních speciálů posadit poměrně hodně mladí zájemci o tento sport.  Právě Tony Katra je důkazem tak jako o něco málo starší Karel Průša, oba dva jsou členy AK Slaný a nebylo by od věci, kdyby si cestu k tomuto sportu našli i další adepti sportu levých zatáček.

Sraz účastníků je tradičně v depu od 9:00 hodin a samotný trénink probíhá od 10:00 hodin.

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV)

Šestá slánská akademie uzavřela svoji jarní část

Slaný – 10. června
Sobotu 10. června mají tučným písmem vyznačeni  v kalendáři všichni příznivci plochodrážního sportu a to díky pořadatelům z pražské Markéty, kteří od devatenácti hodin odstartovali další díl ze seriálu Speedway Grand Prix. Na stejný termín byl v dopoledním čase ve Slaném na pořadu šestý tréninkový kemp nazvaný Slaný Speedway Academy.

 

První, kdo rozbalil své nádobíčko na slánském stadiónu, byl polský jezdec Mateusz Lopuski, který je zde v poslední době poměrně častým hostem. Další, kdo si musel přivstat, byla sourozenecká dvojice Bruno a Frieda Thomas.

Pak již následovali mladí čeští začínající závodníci, z Divišova přijel Vojtěch Šachl, Pražan Michal Baštecký je stálým inventářem akademie, malý Tony Katra po středeční extralize, kde v přestávkách mezi jízdami předváděl své umění, se nemohl dočkat a byl první, kdo kroužil kolo za kolem na malém oválu. A aby byl výčet kompletní, pod taktovkou Miroslava Rosůlka s Lubošem Tomíčkem trénovalo i domácí duo Bruno Belan – Vojtěch Zamazal a severočeský SC Chabařovice reprezentoval Adam Nejezchleba.

Slunné počasí sobotního dopoledne nepřálo polskému mladíkovi. Mateusz Lopuski po krátkém účinkování na dráze se skláněl nad svým motocyklem.  A netrvalo dlouho, jeho rodiče  rozhodli v dalším činkování ve Slaném nepokračovat.

Ostatní adepti plochodrážního sportu  technické problémy neměli a tak se plně mohli věnovat radám trenérů, kteří postupně pravidelně jednotlivé jezdce na oválu střídali jak ve dvojicích tak trojicích.

Slánská plochodrážní akademie bude mít delší přestávku. Další pokračování je naplánováno na sobotu 23. září, ale to neznamená, že malý ovál bude zahálet. Již 1. července zde proběhne mistrovský závod a 16. září je na programu PRO-TEC Speedway Mini Cup.

Slánská akademie a sportovní centrum mládeže spojily své síly

Slaný – 7. května
Plánování termínů a nepříznivý vliv počasí na jakékoliv venkovní sportovní akce, přičemž plochá dráha není výjimkou, byly nakonec příčinou, že přeložení termínu Sportovního centra mládeže zapříčinilo i změnu termínu čtvrtého pokračování Slaný Speedway Academy z původního termínu 6. května na den později. Současně na slánském plochodrážním stadiónu proběhlo i soustředění SCM při AK Slaný.

 

9Bezmála dvacet trénujících mladých jezdců se sešlo v depu jednoho z nejstarších tuzemských plochodrážních stadionů, který se volným krokem blíží ke kulaté sedmdesátce a snad se jí dožije.

Miroslav Rosůlek, který má již sedm křížků nějaký ten rok za sebou a kromě trenérských povinností ve slánském AK, je rovněž trenérem ve SCM, a protože bez ploché dráhy nemůže být, realizuje se také ve slánské akademii, kde mu od letošního jara dělá parťáka Luboš Tomíček, třetí pokračovatel rodinné plochodrážní tradice.

8Oba slánské ovály byly na dnešní akci velmi dobře připraveny, ten malý prodělal v týdnu určité úpravy a tak mladí závodníci v kubaturách 500, 250 a 125ccm se bez problémů mohli soustředit na svůj výkon.

Trenérské duo Miroslav Rosůlek – Luboš Tomíček kromě zmiňovaných tří kubatur ještě mělo k dispozici i nejmladší potěr plochodrážního sportu, domácího Tony Katru a divišovského Matěje Hlačinu, kterým je pět let a sedlají stroje 50ccm.

7Do Slaného si přijel zatrénovat i polský jezdec Mateusz Lopuski z Gdaňska, který by se měl v letošní sezoně zúčastňovat mistrovství republiky stopětadvacítek na klasické dráze.

Mezi trénující jezdce se zapojil rovněž Eduard Krčmář, který se v noci vrátil se slovenské Žarnovice a chystal si své stroje na pondělní plzeňské finále dvojic. Našlapaný program mu bude pokračovat extraligovým závodem v úterý v Praze.

5Jezdci, kteří nespadají zařazením do SCM, ale byli součásti Slaný Speedway Academy, byl kromě zmiňovaných Tonyho Katry, Matěje Hlačiny a Mateusze Lopuskeho tradičně Adam Nejezchleba a nově Daniel Klíma, nová akvizice AK Divišov.

Příští termín Slaný Speedway Academy je naplánován na sobotu 3. června, ale mladí jezdci do Slaného zavítají již příští sobotu 13. května, kdy se zúčastní mistrovského klání ve třídě do 125ccm na malé dráze. Start závodu je stanoven na 10:00, a pokud budou chtít shlédnout umění starších kolegů, budou mít možnost od čtrnácti hodin sledovat závod dvojic PRO-TEC memoriál Antonína Vildeho.

Foto: Václav Buřič

Velikonoční pomlázka začala ve Slaném na Velký pátek

Slaný – 14. dubna
Čtvrtek 13. dubna přinesl nejen ve Slaném dopolední deštivé počasí, které nahlodávalo myšlenky na uspořádání pátečního třetího dílu tréninkové akademie. Odpolední inspekční cesta Antonína Vildeho a Rudolfa Belana, kteří se po šestnácté hodině sešli na plochodrážním stadiónu, však zaznamenala, že jak malý, tak i velký ovál neutrpěl výrazné změny oproti stavu, v jakém se nacházely při úterním tréninku. Pozdější dotazovatelé se dozvěděli příznivé zprávy, že Velký pátek bude patřit třetímu pokračování slánských tréninkových kurzů.

 

Slaný zažil slunečný Velký pátek
Slaný zažil slunečný Velký pátek

Slunné sváteční páteční dopoledne přilákalo do Slaného rekordní počet sedmnácti adeptů sportu levých zatáček, ze kterých se dala sestavit startovní listina jak mistrovského tak i volného závodu:

1 Tony Katra AK Slaný
2 Vojtěch Šachl AK Divišov
3 Tadeáš Ružička PD GRS Liberec
4 Manuel Rau MC Meissen
5 Bruno Belan AK Slaný
6 Jan Jeníček ZP Pardubice
7 Michal Baštecký AK Markéta
8 Milan Dobiáš SC Chabařovice
9 Vojtěch Zamazal AK Slaný
10 Bruno Thomas MC Meissen
11 Pavel Kuchař AK Markéta
12 Adam Nejezchleba SC Chabařovice
13 Magnus Rau MC Meissen
14 František Klier AK Divišov
15 Jaroslav Vaníček AK Markéta
16 Michelle Rau MC Meissen
17 Frieda Thomas MC Meissen
Milan Dobiáš se svým dědečkem Milanem Línkem patří k pravidelným účastníkům všech akcí kolibříků
Milan Dobiáš se svým dědečkem Milanem Línkem patří k pravidelným účastníkům všech akcí kolibříků

Trenérské duo Miroslav Rosůlek s Lubošem Tomíčkem nevěděli, kam dřív skočit, aby nikdo neměl pocit, že o něj není náležitě postaráno, a také aby každý měl dostateční prostor na oválu prezentovat své umění.

František Klíer si zde v úterý poprvé vyzkoušel jízdu na motocyklu kubatury 500 ccm a dnes před daleko větší diváckou kulisou předváděl poměrně jisté tréninkové jízdy. Smolařem dopoledne byl Jaroslav Vaníček. Ten pro poruchu svého stroje předčasně balil nádobíčko a odjížděl k domovu.

Jan Jeníček i Jaroslav Vaníček předváděli bojovné výkony, ale zradila je technika
Jan Jeníček i Jaroslav Vaníček předváděli bojovné výkony, ale zradila je technika

Další defekty v průběhu kempu postihly pardubického Jana Jeníčka, domácího Vojtěcha Zamazala a chabařovického Adama Nejezchleba. Snad do příštích závodů dají za pomoci svých rodičů své motocykly do takového stavu, aby dokázali plnohodnotně konkurovat svým soupeřům.

Ve Slaném opět nechyběly naděje z MC Meissen. Jako minule se zde prezentovalo pět mladých závodníků a závodnic. Tradičně dravé jízdy převáděl Pavel Kuchař, kterému skvěle sekundovali Michal Baštecký s Milanem Dobiášem. Pozadu nechtěl zůstat ani domácí Bruno Belan a do svých problémů se svými stroji i Jan Jeníček s Jaroslavem Vaníčkem.

Miroslav Rosůlek radí Vojtěchu Šachlovi
Miroslav Rosůlek radí Vojtěchu Šachlovi

Vojtěch Šachl, který k ploché dráze přestoupil z motokrosu a na slánském oválu byl poprvé minulou akademii, ukazuje, že mu tento sport není cizí. Liberecký Tadeáš Ružička, jak je na první pohled vidět, má špičkové zázemí a snad půjde ve šlépějích jako celá řada libereckých závodníků jako například Josef Minařík, Josef Rybář, Robert Ráliš nebo Petr Kubíček, kteří na plochodrážních oválech dokazovali nesporné umění.

Hemžení na slánské dráze
Hemžení na slánské dráze

Páteční program splnil svůj cíl, trenéři Miroslav Rosůlek a Luboš Tomíček po skončení tréninkových jízd ještě mladým jezdcům opětovně vysvětlili jejich případně nedostatky, jichž se dopouštěli.

Na čtvrté pokračování Slaný Speedway Academy si mladí jezdci musí počkat do 6. května, mezitím je bude čekat celá řada mistrovských závodů jak na malých, tak i klasických oválech a na programu je rovněž PRO-TEC Speedway Mini Cup.

Ve Slaném se sešlo tolik účastníků, že by z nich šel sestavit slušně obsazený závod
Ve Slaném se sešlo tolik účastníků, že by z nich šel sestavit slušně obsazený závod

Foto: Václav Buřič