Archiv autora: Werner Schauer

Dmitrij Koltakov navýšil vedení navzdory první letošní porážce

Togliatti – 18. února
Otázka, kdy se zadrhne vítězné soukolí Dmitrije Koltakova, došla svého zodpovězení v dnešní čtrnácté jízdě, kdy jej porazil Danil Ivanov. Podruhé před ním dojel do cíle Dmitrij Chomicevič ve finálové rozjížďce. Byť Dmitrij Koltakov v letošní sérii vůbec poprvé nemával za stupňů vítězů, získal stejně nejvíce bodů, protože Dmitrij Chomicevič byl v rozjížďce s číslem deset diskvalifikován za rozházení slámových balíků. Do Berlína dorazí s náskokem šestnácti bodů na Danila Ivanova a dvaceti na Dmitrije Chomiceviče. Výtečně zajel rovněž Jan Klatovský, jehož sedmá příčka byla nejlepším umístěním cizince v druhém závodě v Togliatti.

Dmitrij Koltakov, Dmitrij Chomicevič a Danil Ivanov na stupních vítězů

 

Jan Klatovský podával v Togliatti úžasné výkony

Včera měl Jan Klatovský semifinále na dohled, dnes rázně rozrazil jeho vrata. „Bojoval jsem s Karačincevem,“ začíná své vyprávění a rovnou dodává, že mohl narušit hegemonii ruské šestice. „Dal mi jen metr, maximálně dva…“

Český šampión se po svém opožděném vstupu do finálového seriálu rozjíždí jako nadzvuková stíhačka na rozjezdové dráze. „Dneska už to bylo lepší,“ porovnává svůj výkon se včerejším. „Bylo to hodně drsný. Se podívej, Weber lítal po dráze, je otlučenej‘ jako pětikačka, Niclas včera ve finále, dneska tři body… Mně se ale dařilo, startovalo to, jelo to, dobrý. Zase je to o hodně lepší.“

Jan Klatovský v souboji s Martinem Haarahiltunenem

Zprávy o skvělé fazóně rozhodně nabudí očekávání českých fanoušků před evropským šampionátem, který se jede příští víkend ve Vjatských Poljanech. „Lepší, lepší,“ opakuje Jan Klatovský. „Záda nejsou dobrý, ale dá se s tím jet, ale omezuje tě to. Člověk se ale vrátil do toho závodního koloběhu. Bojuju s těma dobrejma lidma, v Rusku jsem chtěl bejt‘ jednou v semíčku a nakonec jsem tam moh‘ bejt‘ dvakrát. Zase mám chuť.“

Před cestou do Vjatských Poljan zůstane Jan Klatovský v Togliatti ještě pár dnů. „Asi do středy,“ přibližuje svůj cestovní plán. „Chci si to taky užívat. A hrozně děkuju Modusovi. S tátou byli v Togliatti super dvojka, postarali se o mě úplně fantasticky.“

Jan Klatovský vzdoruje útoku Ove Ledströma
1. Dmitrij Chomicevič, RUS 3 2 L 3 3 2 3 16
2. Dmitrij Koltakov, RUS 3 3 3 2 3 3 2 19
3. Danil Ivanov, RUS 2 3 3 3 3 2 1 17
4. Dinar Valejev, RUS 1 2 3 3 3 2 X 14
5. Igor Kononov, RUS 2 2 2 2 3 1 12
6. Sergej Karačincev, RUS 2 1 2 2 1 0 8
7. Jan Klatovský, CZ 2 1 2 2 1 0 8
8. Ove Ledström, S 0 1 3 1 2 X 7
9. Martin Haarahiltunen, S 2 1 1 3 E 7
10. Franz Zorn, A 1 3 0 1 U 5
11. Jimmy Olsen, S 3 L 1 0 1 5
12. Günther Bauer, D 0 1 2 2 0 5
13. Harald Simon, A 1 2 E 0 1 4
14. Niclas Svensson, S 0 0 ex 1 2 3
15. Jasper Iwema, NL 1 0 X M 0 1
16. Johan Weber, D X 0 1 L F/R 1
17. Aleksander Kozyrjev, RUS (res) 0 0
18. Nikita Toloknov, RUS (res) DNR
Dmitrij Chomicevič ve finále porazil Dmitrije Koltakova

Průběžné pořadí seriálu:

Koltakov 80, 2. Ivanov 64, 3. Chomicevič 60, 4. Karačincev 59, 5. Haarahiltunen 44, 6. Simon 26, 7. Ledström 24, 8. Kononov 22, 9. Valejev 21, 10. Zorn 21, 11. N. Svensson 21, 12. Olsen 21, 13. Šišegov 17, 14. Klatovský 15, 15. Weber 11, 16. Bauer 10, 17. Ebner 10, 18. Čeblokov 7, 19. S. Svensson 6, 20. Iwema 5, 21. Toloknov 0, 18. Někrasov 0, 19. Kozyrjev 0.

Foto: oficiální tiskový servis FIM – Reygondeau/GoodShoot

Dmitrij Koltakov se veze na vlně vítězné tsunami

Togliatti – 17. února
Ani třetí díl finálové série letošního ledařského šampionátu světa nepřinesl střídání na nejvyšším stupínku pódia. Ke všemu Dmitrij Koltakov již podruhé v řadě neprohrál ani jednu rozjížďku a před zítřejším pokračováním zvýšil svůj náskok před Sergejem Karačincevem a Danilem Ivanovem již na třináct, resp. čtrnáct bodů. Antonín Klatovský vstoupil do letošní hry desátou příčkou. Ovšem o postup do semifinále jej připravilo horší skóre, ale především pád v rozjížďce s číslem sedmnáct, když útočil na Niclase Svenssona, jenž se posléze probil až do velkého finále.

Dmitrij Chomicevič, Dmitrij Koltakov a Danil Ivanov na stupních vítězů
Dmitrij Koltakov dnes porazil všechny – i Dmitrije Chomiceviče na snímku

„V poslední jízdě jsem blbec šel na hubu,“ posteskl si Jan Klatovský bezprostředně po závodě. „Poslalo mě to a šel jsem na ten svůj potlučenej‘ bok. A kvůli horšímu skóre jsem se nedostal do semifinále.“

Přitom i třetí místo za Niclassem Svenssonem by na postup stačilo, protože by český mistr skončil základní část s osmi body. Franz Zorn a Dinar Valejev měli o jeden méně. Nicméně závody nejsou o taktizování a matematickém kalkulu. A Jan Klatovský se dnes svým výkonem postaral o skvělý comeback po svém pádu ve finské kvalifikaci.

Pád připravil Jana Klatovského o postup do semifinále

„Čtyři tejdny jsem na tom neseděl,“ uvědomoval si. „Není to stoprocentní, je to tak pade, ale člověk se snaží. Musím to překousnout. Ale na soupeře je, nejhorší je, že ty čtyři tejdny na tom nesedíš, nejseš omáčklej‘, ale rychlost tam je.“

Jak je ledařským zvykem, šampionát pokračuje dalším závodem v neděli. „Trošku mrzne, je tam mínus dvanáct,“ informoval Jan Klatovský o počasí v Togliatti. „Zejtra má bejt‘ míň. Led je brutál, přemrzlej‘ a nalitej‘.“

Českému mistru se comeback vydařil
1. Dmitrij Koltakov, RUS 3 3 3 3 3 3 3 21
2. Dmitrij Chomicevič, RUS 2 2 3 3 3 3 2 18
3. Danil Ivanov, RUS 3 3 3 2 3 2 1 17
4. Niclas Svensson, S 1 0 3 2 2 2 0 10
5. Sergej Karačincev, RUS 3 1 2 3 3 L 12
6. Igor Kononov, RUS 2 3 1 1 2 1 10
7. Martin Haarahiltunen, S 1 3 0 3 1 1 9
8. Franz Zorn, A 1 2 2 0 2 0 7
9. Dinar Valejev, RUS 2 2 1 0 2 7
10. Jan Klatovský, CZ 2 1 2 2 F 7
11. Harald Simon, A 3 0 L 1 1 5
12. Jimmy Olsen, S L 1 2 1 1 5
13. Johan Webber, D X 2 0 2 L 4
14. Jasper Iwema, NL 0 1 1 X 0 2
15. Günther Bauer, D 0 E – 1 0 1
16. Ove Ledström, S 1 0 X E – 1
17. Aleksander Kozyrjev, RUS (res) 0 0
18. Nikita Toloknov, RUS (res) X 0
V Togliatti se pochopitelně pokračuje již zítra

Foto: oficiální tiskový servis FIM/Reygondeau Good Shoot

Spektakulární ohňostroj na závěr

Jan Klatovský dnes vstupuje do světového seriálu ledařů

Togliatti – 17. února
Po víkendu na tvrdém přírodním ledu při světovém šampionátu družstev se elitní společnost ledařů přesunula o 1100 kilometrů blíže centrální Evropě. V Togliatti je dnes bude na stadiónu Anatolije Stěpanova s kapacitou pro patnáct tisíc diváků pokračovat finálová část individuálního mistrovství světa. Letos vůbec poprvé do něho zasáhne Jan Klatovský, který však na stadiónu nebude jediným Čechem.

 

Dnes a zítra pokračuje světový šampionát ledařů v Togliatti

S motocykly mu bude pochopitelně pomáhat jeho otec Antonín a ruku k dílu přiloží i český národní tým i s Martinem Běhalem, který se v Togliatti ubytoval na cestě ze Šadrinsku do Vjatských Poljan na šampionát Evropy. A konečně předsedou jury se stal Pavel Ondrašík.

Stejně jako Jan Klatovský vůbec poprvé zasáhne Dinar Valejev, jehož z Astany vyřadilo zranění. Chybět nebude ani Harald Simon, který kvůli zranění kolene vynechal družstva.

Jan Klatovský před dnešním závodem

Foto: Jan Klatovský a tiskový servis FIM/Reygondeau Good Shoot

Po svém smolném vyřazení z ruské reprezentace se Igor Kononov dočkal aspoň divoké karty na Togliatti

Rusové vyhráli úplně všechno

Šadrinsk – 10. a 11. února
Rusové dle všech předpokladů vyhráli světový šampionát ledařských týmů. Na stadiónu Torpedo v Šadrinsku neprohráli jedinou jízdu. Sobotní a nedělní závody si byly podobné jako vejce vejci. Švédové položili základ svému stříbru již včera, zatímco Rakušané místo ofenzívy proti nim ztratili body dvěma diskvalifikacemi Franze Zorna. O jedinou dnešní změnu se postaral český nároďák, který přeskočil Finy a obsadil pátou pozici.

Švédové, Rusové a Rakušané na stupních vítězů

 

Rusové si jdou za svým cílem

Ruské vlajky vlály v Šadrinsku vysoko

Sobotní program otevřelo sněžení. Teploměry ukazovalo okolo mínus jedenácti, přesto se stadión Torpedo zaplnil takřka celý. Rusové se ujali vedení hned v úvodní jízdě proti Němcům a od té doby kralovali.

Švédové s nimi drželi krok do půlky závodu, ale v jedenácté jízdě Dmitrij Koltakov a Danil Ivanov nedali šanci ani jim. O tři rozjížďky později se mezi Niclase Svenssona a Ove Ledströma vklínil Franz Zorn.

Jussi Nyrönen svůj pád odksákal naštěstí jen odředinami

Rakušany handicapovala neúčast Haralda Simona, který si před týdnem v Astaně poranil koleno. Mladší Charly Ebner bodoval jen dvakrát dvěma body při maximech nad Finy a bohužel i Čechy. Lukáš Hutla dokázal vyhrát nad Němci v rozjížďce s číslem čtrnáct. Jeho otec Radek vyjel na ovál jen proti Rusům, kde nešlo ztratit absolutně vůbec nic.

Vladimír Višváder, který se do sedla ohřebovaného speciálu vrátil po dvou letech, skóroval jedním bodem. Stalo se tak v páté jízdě, z níž byl diskvalifikovaný Jussi Nyrönen. Právě s Finy se český národní tým dělil o páté místo.

 

Češi jsou pátí

Radek Hutla vyjel na ovál během víkendu třikrát

Dnes na stadiónu nechybělo sluníčko. Domácí publikum však hřál už jen samotný pohled na trojici Dmitrij Koltakov, Danil Ivanov a Dmitrij Chomicevič. Kouč Rais Mustafin je pravidelně střídal a zapisoval jednu pětku za druhou.

Také Švédové nehazardovali v otázce stříbra. Ke všemu se Franz Zorn musel smiřovat se dvěma diskvalifikacemi. V souboji právě proti Švédům v rozjížďce s číslem tři přejel vnitřní čáru, v předposlední jízdě s Finy zase rozházel balíky slámy po dráze, takže polský sudí Piotr Lis musel rozsvěcovat červená světla.

Český duel s Rakušany: zleva Vladimír Višváder, Franz Zorn, Charly Ebner a Lukáš Hutla

Finům se nečekaná remíza s favoritem hodila, nicméně v souboji s Čechy jim ž nepomohla. Jussi Nyrönen se sice vrátil z nemocnice jen s odřeným hrudníkem, ale ani jednou nebodoval. V šestadvacáté jízdě mu bod sebral i Vladimír Višváder.

Lukáše Hutlu bylo opět na ovále opět hodně vidět. Vyhrál souboj s Finy a kromě Rusů jej porazili pouze Günther Bauer, Franz Zorn a Niclas Svensson. V této situaci nezbývá než litovat všech osmi podniků našich šampionátů, které padly na vrub teplé zimy. České družstvo skončilo páté. U vědomí okolností, s jakými se za Ural vypravilo, nezbývá než uznale smeknout klobouk.

Mistři světa: zleva Danil Ivanov, Dmitrij Chomicevič, Rais Mustafin a Dmitrij Koltakov
1. Rusko 50
Dmitrij Koltakov 2 3 – 3 – 3 3 – 3 3 20
Danil Ivanov 3 – 2 2 3 – 2 3 2 – 17
Dmitrij Chomicevič 2 3 2 2 2 2 13
2. Švédsko 40
Niclas Svensson 2 – 3 0 3 2 – 3 2 3 18
Ove Ledström 3 3 – 1 1 3 0 – 3 – 14
Martin Haarahiltunen 2 2 1 2 1 4
3. Rakousko 30
Franz Zorn 3 1 3 3 2 L 3 3 1 L 19
Charly S. Ebner 2 0 0 2 0 1 1 2 0 3 11
4. Německo 23
Johann Weber X 1 1 3 – 1 – 1 – E 7
Max Niedermaier – – – X 1 – 2 – 1 1 5
Günther Bauer 1 0 2 2 3 3 0 L 11
5. Česká republika 20
Radek Hutla – – 0 – – 0 – 0 – – 0
Lukáš Hutla 1 2 1 1 3 2 2 1 3 2 18
Vladimír Višváder 0 1 0 0 0 1 0 2
6. Finsko 17
Matti Isoaho 1 3 F/R 2 1 1 1 1 2 2 14
Jussi Nyrönen 0 X – – – 0 0 – 0 – 0
Rami Systä 1 1 0 0 1 3
Lukáš Hutla útočí na Franze Zorna

Foto: tiskový servis FIM/Reygondeau Good Shoot

Dmitrij Koltakov a Danil Ivanov upalují pro světový titul

Dnes Dmitrij Koltakov v hledání soupeře neuspěl

Astana – 4. února
Zatímco včera se Dmitrij Koltakov skláněl před Dmitrijem Chomicevičem a Sergejem Karačincevem, ve druhém finále v Astaně přemožitele nenašel vůbec. Vzhledem k časovému posunu začínal závod již o půl deváté středoevropského času, takže před naším obědem bylo jasné, že obhájce loňského zlata přespříští víkend dorazí do Togliatti s náskokem čtyř bodů na Sergeje Karačinceva a plných deseti na Danila Ivanova.

Dnešní pódium bylo už výhradně v ruské režii: Sergej Karačincevm Dmitrij Koltakov a Danil Ivanov
Johann Weber porazil Dmitrije Chomiceviče, ale pak musel odstoupit

Martin Haarahiltunen také dnes kalil vodu. Sice vzhledem k pádu v rozjížďce s číslem třináct přišel o dva body, nicméně ani tentokrát nechyběl ve finále. Skvělé výkony podali zase Ove Ledström a Harald Simon, který se zbavil bolestí břicha, jež jej trápily v sobotu. Nicméně po semifinálovém pádu s Martinem Haarahiltunenem skončil na vyšetření v nemocnici.

Sergej Karačincev je zatím na druhé příčce aktuální klasifikace

Rovněž Jimmy Olsen mohl být spokojen a tak Andrej Šišegov, divoká karta kazašského finále mohl na semifinále zapomenout. Z úlohy smolaře nevypadl Johann Weber. V rozjížďce s číslem čtyři za sebou nechal mj. Dmitrije Chomiceviče, avšak po pádu v další sérii ze závodu předčasně odstoupil.

Martin Haarahiltunen jel opět finálovou jízdu
1. Dmitrij Koltakov, RUS 3 3 3 3 3 3 3 21
2. Sergej Karačincev, RUS 2 3 3 3 3 3 2 19
3. Danil Ivanov, RUS 3 2 2 3 3 2 1 16
4. Martin Haarahiltunen, S 3 1 3 X 3 2 0 12
5. Dmitrij Chomicevič, RUS 2 0 3 3 2 1 11
6. Ove Ledström, S 1 3 1 2 2 1 10
7. Harald Simon, A 2 2 2 2 2 X 10
8. Jimmy Olsen, S 2 3 0 2 0 0 7
9. Andrej Šišegov, RUS 1 0 2 2 1 6
10. Vladimir Čeblokov, KAZ (res) 2 1 2 5
11. Charly S. Ebner, A 1 2 1 1 0 5
12. Franz Zorn, A 0 0 2 1 1 4
13. Niclas Svensson, S 1 F 1 1 1 4
14. Johann Weber, D 3 X – – – 3
15. Günther Bauer, D E 1 1 0 1 3
16. Stefan Svensson, S 0 1 0 0 0 1
17. Pavel Někrasov, KAZ (res) 0 0 0
18. Jasper Iwema, NL X – 0 X – 0
Dmitrij Koltakov prozatím letos ztratil jen dva body

Průběžné pořadí seriálu:

1.Dimitrij Koltakov 40; 2. Sergey Karačincev 36; 3. Danil Ivanov 30; 4. Martin Haarahiltunen 29; 5. Dimitrj Chomicevič 26; 6. Harald Simon 17; 7. Andrej Šišegov 17,8. Ove Ledström 16; 9. Jimmy Olsen 11; 10.Charly S. Ebner 10; 11. Franz Zorn 9; 12. Niclas Svensson 8; 13. Vladimir Čeblokov 7; 14. Johann Weber 6; 15. Stefan Svensson 6; 16. Günther Bauer 4; 17. Jasper Iwema 2; 18. Pavel Někrasov 0.

Kolize Martina Haarahiltunena a Ove Ledströma

Foto: tiskový servis FIM/Reygondeau GoodShoot

Franz Zorn kráčí na čele nástupu

Dmitrij Koltakov vyrazil za obhajobou loňského zlata

Astana – 3. února
Čtyři tisícovky diváků v kazašské metropoli Astaně viděly dnes první finále světového šampionátu ledařů s šokujícím výsledkem. Na nejvyšším stupínku stanul Dmitrij Koltakov, který se na cestě za obhajobou loňského zlata usadil před zítřejším pokračováním na čele aktuální klasifikace s dvoubodovým náskokem. Jenže Martin Haarahiltunen se postaral o senzační debut, když za sebou nechal dva Dmitrije Chomiceviče a Sergeje Karačinceva.

 

Martin Haarahiltunen, Dmitrij Koltakov a Dmitrij Chomicevič na stupních vítězů

 

Martin Haarahiltunen si užívá svůj úspěch

Danil Ivanov se dokonce mezi finálovou čtyřku ani nedostal, když zůstal viset ve druhém semifinále. Martin Haarahiltunen byl jediným závodníkem, který dnes dokázal narušit hegemonii ruských závodníků.

Ti však mezi sebe nikoho dalšího nepustili, Harald Simon skončil sedmý, Ove Ledström za ním. Ten doplatil především na diskvalifikaci za pád v osmnácté jízdě, když se dostal do kontaktu se Stefanem Svenssonem.

Johan Weber prožil neuvěřitelnou smůlu

Obrovský pech prožil Johann Weber. Kvůli problémům s doklady se jeho cesta do Astana protáhla o šestatřicet hodin. Na místě raději vynechal trénink, aby odpočinkem nabral síly. Při pádu v šestnácté jízdě si však poranil kotník.

Dmitrij Koltakov se ve finále dostává do čela před Martina Haarahiltunena a Dmitrije Chomiceviče
1. Dmitrij Koltakov, RUS 2 3 2 3 3 3 3 19
2. Martin Haarahiltunen, S 3 2 3 2 3 2 2 17
3. Dmitrij Chomicevič, RUS 3 2 2 2 3 2 1 15
4. Sergej Karačincev, RUS 3 3 3 3 2 3 0 17
5. Danil Ivanov, RUS 2 3 3 3 2 1 14
6. Andrej Šišegov, RUS 1 3 1 2 3 1 11
7. Harald Simon, A 1 2 1 1 2 0 7
8. Ove Ledström, S 1 2 3 0 X 0 6
9. Franz Zorn, A 3 0 0 1 1 5
10. Stefan Svensson, S 2 0 2 0 1 5
11. Charly S. Ebner, A 1 1 1 1 1 5
12. Jimmy Olsen, S 0 1 0 3 0 4
13. Niclas Svensson, S 0 1 2 X 1 4
14. Johann Weber, D 2 1 0 X – 3
15. Jasper Iwema, NL 0 0 X 2 0 2
16. Vladimir Čeblokov, KAZ (res) 2 2
17. Günther Bauer, D 0 0 1 0 0 1
18. Pavel Někrasov, KAZ (res) DNR
Do ošemetné situace se dostal i Niclas Svensson

Foto: tiskový servis FIM/Reygondeau GoodShoot

Nedostatek atmosféry se stadiónu Alau rozhodně nedá vytknout