Archiv pro rubriku: MČR Juniorů do 19 let

Petr Chlupáč odpověděl na hrozbu Daniela Klímy patnáctibodovým maximem

Praha – 6. září
Déšť okolo překvapil i meteorology, natož pak pražské pořadatele posledního dílu české juniorky. Naštěstí nehlášená přeháňka neměla dlouhé trvání a na ovále výrazné škody nezanechala. Napětí ve vzduchu ovšem viselo jako před pořádnou bouřkou. Dokonce i přibývající měsíček se na nebeské báni objevil ještě za denního světla. Nebylo divu, duel o mistra musel během nadcházejících dvou hodin dospět ke svému rozuzlení. Oba hlavní aktéři zachovávali chladnou tvář profesionálních hráčů pokeru. Petra Chlupáče v rozjížďce s číslem tři zaskočil Matouš Kameník pádící za zlatem v devatenáctkách. Již v úvodním výjezdu však jel Pražan v čele a tak Danielu Klímovi nezbylo, než hrát vabank třinácté jízdy a porážkou Petra Chlupáče vyrovnat jejích skóre v aktuální klasifikaci a vynutit si rozjezd o titul. Jenže na startovním roštu mu prohráblo zadní kolo. Na čele se usadil Petr Chlupáč, který se posléze stal šampiónem díky patnáctibodovému maximu. Stejným způsobem Petr Marek vyhrál doprovodný mistrovský závod stopětadvacítek.

Pořadí dnešního závodu na prvních třech místech korespondovalo s celkovým pořadím šampionátu: Daniel Klíma, Petr Chlupáč a Matouš Kameník | foto Pavel Fišer

Velmi vysoké napětí

Bruno Belan (žlutá), Matěj Frýza (modrá), Jan Hlačina (bílá) a Jaroslav Vaníček (červená) po startu | foto Karel Herman

Déšť zaplaťpánbůh nepředstavoval vážnější problém a závod o dva české šampióny mohl začít prakticky dle plánu. Jako první se vítězně do depa vracel Adam Bednář, který s pětistovkou závodil vůbec poprvé ve své kariéře. Jeho příkladu rychle následoval Bruno Belan bojující o vavříny v devatenáctkách, nicméně pozornost se přece jen soustředila na dva borce a jejich duel o titul juniorského šampióna republiky.

Petr Chlupáč šel na start rozjížďky s číslem tři. Dopředu se však hrnul Matouš Kameník, jenž měl největší vidinu na zlato v nižší věkové kategorii. Pražan jej ovšem poslal za svá záda již v úvodním výjezdu. Daniel Klíma hned vzápětí vyhrál stylem start – cíl čtvrtou jízdu. Odstup druhého Jaroslava Vaníčka od Matouše Kameníka se tak nezměnil.

A tak to šlo dál. Daniel Klíma hrál velké sólo v šesté jízdě, Petr Chlupáč zase odlétl z roštu jako blesk ob dvě rozjížďky později. Napětí rostlo. Petr Chlupáč se šel podívat na vložené stopětadvacítky. Před začátkem třetí série zmizel ve svém boxu, aby ovládl desátou jízdu. Daniel Klíma kontroval v té jedenácté, v jejímž prvním oblouku objel Matouše Kameníka.

Vojtěch Šachl, Matouš Kameník a Adam Nejezchleba sledují závod | foto Karel Herman

Oba měli v dnešním závodě po devíti bodech. V aktuální klasifikaci Daniel Klíma ztrácel bod a osud již neomylně ukazoval na třináctou jízdu. Drama viselo ve vzduchu. Daniel Klíma ve svém depu chystal motocykl se svým otcem Romanem. Petr Chlupáč nechal Michala Pospíšila ve svém boxu samotného a šel meditovat na tribunku.

Jeho mechanik nechal dotankovat nádrž. Pražský leader aktuální klasifikace se mezi dvěma rozjížďkami stopětadvacítek vrátil do depa. Hodiny ukazovaly něco po devatenácté hodině a rozjížďka s číslem třináct měla rozhodnout, co bude s českou juniorkou nadále. Její poslední dvě série mohly být buď více dramatické nebo naopak klidnější.

Petr Chlupáč komentuje rozjížďku s číslem třináct:

„Start a kdo se dřív dostane na venek. Jak sprchlo, matroš se udělal těžší. A mně se povedlo v první zatáčce vyjet do venku. A jet ideální kolej.“

Druhá varianta se ukázala pravdou. Petr Chlupáč rychle zamířil do čela. Vedoucí příčku si nenechal sebrat ani v první zatáčce, ani v dalším průběhu. Daniel Klíma bral druhé místo a jeho ztráta na klubového kolegu se v aktuální klasifikaci navýšila na dva body. Říká se, že naděje umírá poslední. Jenže ta jeho na letošní titul opustila svět náš vezdejší již v cíli třinácté jízdy.

 

Jistoty závěrečné série

Petr Chlupáč míří za titulem | foto Karel Herman

Po třech pětinách na čela aktuální klasifikace osaměl Petr Chlupáč. Daniel Klíma ztrácel bod, kdežto o další bod pozadu stála rovná čtveřice plochodrážníků. Matouš Kameník a Adam Bednář poztráceli body jen v rozjížďkách s oběma pretendenty titulu. Jaroslava Vaníčka v páté jízdě z pozice od mantinelu odvedl Matouš Kameník. Triumfální šňůra Bruna Belana zase praskla v rozjížďce s číslem dvanáct.

V ní Jaroslav Vaníček vedl prakticky s letem pásky k pražskému nebi. Do cíle dojel s náskokem dvaceti metrů před Matějem Frýzou, který se usadil před Brunem Belanem. Slánský závodník posléze sledoval duel Petra Chlupáče a Daniela Klímy. Bod mu nesebral ani defekt zadní pneumatiky, protože dvěstěpadesátka Adama Nejezchleby byla přece jen daleko.

Daniel Klíma líčí rozjížďku s číslem třináct:

„Asi jsem se zahráb‘ na startu. Chtěl jsem to poslat na Petra, ale rozhodilo mě to.“

Adam Bednář prožil úspěšný debut s pětistovkou | foto Pavel Fišer

V rozjížďce s číslem čtrnáct si o místo na pódiu řekl Jaroslav Vaníček, jehož raketový start vynesl před Adama Bednáře. Nicméně v tlačenici za vavříny nebyl ani zdaleka sám. Matouš Kameník totiž v šestnácté jízdě porazil Matěje Frýzu. Plzeňan si stěžoval na svou malou vyježděnost, ale tady mohl hovořit o štěstí. Primární řetěz mu prasknul až v poslední zatáčce a po odstoupení Michala Bašteckého a jednom volném poli na roštu mu už dva body nemohl nikdo sebrat.

Závěrečná série přinesla nejprve pódiovou jistotu Matouši Kameníkovi, před nímž po bleskovém startu museli smeknout Adam Bednář, Bruno Belan i Jakub Exler. Pak Petr Chlupáč porážkou Jarolava Vaníčka vyhrál s plnou parádou dnešní závod. Patnáctibodovým maximem potvrdil titul. Daniel Klíma nakonec triumfoval v rozjížďce s číslem dvacet. A tak nejlepší trojice dnešního večera nemusela opouštět pódium k dekoraci závěrečného pořadí šampionátu.

 

Maximum rovněž ve stopětadvacítkách

Doprovodné stopětadvacítky měly na startu sedm účastníků, pětka zůstávala volná. Na rozdíl od velkých hochů měli kolibříci po Praze ještě dva další závody svého klasického šampionátu. Oba jeho leadeři opanovali úvodní dvě jízdy. Karel Průša tu první, Petr Marek hned posléze druhou. A ve čtvrté už stanuli u startovní pásky oba.

Petr Marek (bílá) v duelu se Štěpánkou Nyklovou (červená) | foto Karel Herman

Po pohotovém startu měl vrch Chabařovičan. Při druhém vzájemném střetnutí lépe odstartoval slánský borec. Jenže Petr Marek se ve druhém kole stejně vnější stranou první zatáčky prosadil do čela. Položil tím základ k maximálnímu bodovému zisku, který vskutku na závěr v osmé jízdě potvrdil.

Karel Průša předtím kraloval rozjížďce s číslem sedm a tak si mohl jít stoupnout na druhý stupínek pódia. O třetí místo musel být vypsán rozjezd. Jak Luboš Hromádka, tak Štěpánka Nyklová zajeli povedený mítink.

Dočkali se i vítězné rozjížďky, nicméně los základní části je do jedné jízdy nepřivedl. Rozjezd o třetí místo byl proto očekáván s napětím. Jako ve většině případů dnes rozhodl opět start, na němž Štěpánka Nyklová byla rychlejší.

 

Hlasy z depa

Petr Chlupáč slaví titul s Michalem Pospíšilem | foto Pavel Fišer

„Vedl jsem, ale nikdy jsem nevyhrál,“ připomínal Petr Chlupáč předchozí ročníky české juniorky. „Dneska parádní závod. Matouš Kameník mi to zkomplikoval, ale jízda s Danem vyšla. Dva roky mi to s titulem nevyšlo, teď jsem spokojenej.“

„Výborný, všichni máme velikou radost,“ zářil Matouš Kameník. „Jawy jely výborně. Patří jí poděkování za podporu, co nám dala, strašně moc děkuju. Doufám, že to se mnou potáhnou dál. Měl jsem dobrý starty, ty dvě poslední jízdy byly nejlepší. Nemydlil jsem lajnu a jezdil v materiálu.“

„Nevyšlo to,“ mračil se Jaroslav Vaníček nad ztrátou vidiny na titul v devatenáctkách. „Kvůli dvoum defektům, co se staly předtím. Dělal jsem všechno, ale Matouš mě porazil. V příštím roce snad vyhraju já.“

Matouš Kameník s Václavem Hromasem | foto Pavel Fišer

„Malinko rychlejší než dvěstěpadesátka,“ popisoval Adam Bednář svůj ostrý debut s půllitrem. „Body nepočítám, jel jsem, aby mě to bavilo. A taky mě to bavilo. Na zítřek do Pardubic mi dvěstěpadestku půjčil Honzík Hláčů, za to mu děkuju.“

„Dobrý to bylo,“ svěřoval se Bruno Belan. „Jsem rád, že jsem dokázal udržet Matěje Frýzu. Měl jsem před ním náskok tři body. Zvětšil jsem ho, jsem rád, že se to povedlo. Chtěl bych poděkovat sponzorům a trenéru Rosůlkovi, určitě fandil z domova.“

„Honička,“ vydechl Jan Jeníček. „Rozbila se nám dodávka a tak nás vzal děda. Zdrželi jsme se, vyjeli jsme pozdě z Pardubic. Ještěže nás tady pustili vrátnicí, dorazili jsme opravu hodně pozdě. A ještě jsem na první jízdu měl špatnej převod. Pak jsme to ale dopasovali.“

„Seděl jsem na motorce po třech tejdnech,“ povzdechl si Matěj Frýza. „Jsem rád, že jsem to dojel. Rozjížděl jsem se a bylo to lepší a lepší. Když nejsou tréninky, je to na prd, kór když začínáš.“

Klíčová rozjížďka s číslem třináct: Petr Chlupáč letí do čela před Daniela Klímu | foto Karel Herman
Klíčová rozjížďka s číslem třináct: Petr Chlupáč letí do čela před Daniela Klímu | foto Karel Herman
1. Petr Chlupáč, Praha 3 3 3 3 3 15
2. Daniel Klíma, Praha 3 3 3 2 3 14
3. Matouš Kameník, Divišov 2 3 2 3 3 13
4. Jaroslav Vaníček, Praha 2 2 3 3 2 12
5. Adam Bednář, Praha 3 2 2 2 2 11
6. Bruno Belan, Slaný 3 3 1 1 1 9
7. Jan Jeníček, Pardubice 2 1 1 3 2 9
8. Matěj Frýza, Plzeň 1 2 2 2 1 8
9. Jan Hlačina, Pardubice 1 1 0 2 3 7
10. Vojtěch Šachl, Praha (250 ccm) 2 2 1 1 1 7
11. Jakub Exler, Praha 1 1 3 0 0 5
12. Vojtěch Zamazal, Slaný 0 1 2 1 0 4
13. Adam Nejezchleba, Divišov (250 ccm) 0 0 1 0 2 3
14. Michal Baštecký, Praha 1 0 – – – 1
Mistrovství republiky do 19 let: Jaroslav Vaníček, Matouš Kameník a Bruno Belan | foto Pavel Fišer

Konečné pořadí obou šampionátů:

U21: U19: PCE PLZ KOP PHA TOT
9.5. 3.8. 17.8. 6.9.  
1. Petr Chlupáč, Praha 14 14 14 15 57
2. Daniel Klíma, Praha 12 14 15 14 55
3. 1. Matouš Kameník, Divišov 12 12 12 13 49
4. 2. Jaroslav Vaníček, Praha 12 10 10 12 44
5. 3. Bruno Belan, Slaný 8 7 7 9 31
6. 4. Matěj Frýza, Plzeň 9 6 4 8 27
7. 5. Jan Jeníček, Pardubice 9 7 9 25
8. Jan Kvěch, Praha 15 9 24
9. 6. Adam Bednář, Praha (250 ccm) 7 11 18
10. 7. Jan Hlačina, Pardubice (250 ccm) 4 8 4 16
11. 8. Vojtěch Šachl, Praha (250 ccm) 6 7 13
12. Jan Macek, Praha 13 13
13. 9. Vojtěch Zamazal, Slaný 7 4 11
14. 10. Adam Nejezchleba, Divišov (250 ccm) 6 2 3 11
15. 11. Jakub Sazovský, Kopřivnice 2 5 3 10
16. 12. Pavel Kuchař, Praha 10 10
17. 13. Kacper Tkocz, PL 9 9
18. 14. Lech Chlebowski, PL 9 9
19. 15. Radek Bambuch, Kopřivnice 0 3 5 8
20. 16. Štěpán Ševčík, Plzeň (250 ccm) 8 8
21. 17. Zotan Lovas, H (250 ccm) 7 7
22. 18. Michal Baštecký, Praha 5 1 6
23. 19. Jakub Exler, Praha 5 5
24. 20. Oliver Schmid, Plzeň (250 ccm) 3 3
25. 21. Josef Novotný, Pardubice (250 ccm) 1 1
XXX XXX Mateuzs Lopuski, PL o

Poznámka: Jan Hlačina a Adam Bednář startovali s motocyklem 250 ccm jen v úvodním podniku

Mistrovství republiky 125 ccm: Karel Průša, Petr Marek a Štěpánka Nyklová | foto Pavel Fišer

MR 125 ccm:

1. Petr Marek, Chabařovice 3 3 3 3 12
2. Karel Průša, Slaný 3 2 2 3 10
3. Štěpánka Nyklová, Slaný 2 1 3 2 8+3
4. Luboš Hromádka, Pardubice 2 3 1 2 8+2
5. David Hofman, Pardubice 1 2 2 1 6
6. Marián Jirout, Pardubice 0 1 0 1 2
7. Roman Štola, Mariánské Lázně 1 0 1 0 2

Aktuální pořadí seriálu:

SLA PLZ PLZ SLA PHA TOT
15.4. 16.4. 4.6. 27.8. 6.9.
1. Petr Marek, Chabařovice 10 9 12 12 12 55
2. Karel Průša, Slaný 11 9 12 10 10 52
NC Maksymilian Pawelczak, PL 11 11 12 34
3. Štěpánka Nyklová, Slaný 4 7 7 6 8 32
4. Štěpán Melč, Plzeň 6 5 7 8 26
5. David Hofman, Pardubice 3 6 3 6 6 24
NC Silvar Avi, EST 8 8 8 24
6. Luboš Hromádka, Pardubice 3 4 4 4 8 22
7. Tony Katra, Slaný 9 8 17
NC August Lattik, EST 5 4 2 11
8. Roman Štola, Mariánské Lázně 2 1 o 1 2 5
9. Dominik Hrbek, Pardubice 4 4
10. Marián Jirout, Pardubice 1 2 3

Poznámka: v seriálu jsou klasifikováni pouze závodníci s licencí AČR

Třináctka u čísla rozjížďky je nafouknutá vlastní důležitostí

Praha – 6. září
Dnes se pražská Markéta stane svědkem korunovace dvou juniorských šampónů republiky. Zatímco Matouše Kameníka by o zlato v devatenáctkách připravila jen nehorázná smůla, byť si musí dávat pozor na Jaroslava Vaníčka, v jednadvacítkách se chystá strhující duel. Petr Chlupáč totiž vede před Danielem Klímou o jeden jediný bod. Oba se střetnou v rozjížďce s číslem třináct, avšak bylo by chybou ignorovat ostatní jízdy.


Tipujte:

Kdo se stane juniorským mistrem republiky?

View Results

Loading ... Loading ...

 

Daniel Klíma (modrá) na snímku vede před Petrem Chlupáčem (bílá), avšak v aktuální klasifikaci je jejich pořadí opačné | foto Eva Palánová

Třeba právě tu s číslem pět, která na svůj startovní rošt svede právě Matouše Kameníka a Jaroslav Vaníček. Divišovský objev sezóny má zatím na Pražana k dobru dva body a tak výsledek bude hodně klíčový.

Ve startovní listině je čtrnáct závodníků, ale ani jeden z nich není cizinec. Standardně nechybí dvěstěpadesátky. Protože Adam Bednář v pátek oslavil patnácté narozeniny, budou pouze dvě. Naproti tomu neuvidíme Jana Kvěcha, jenž se jednou provždy s českou individuální juniorkou rozloučil poněkud nešťastně v srpnové Plzni.

Matouš Kameník si v Kopřivnici upevnil postavení leadera v devatenáctkách | foto Eva Palánová

O závodní doprovod velkých hochů se postarají stopětadvacítky pátým dílem svého klasického šampionátu. V něm se dá očekávat především duel Petra Marka a Karla Průši, jenž los proti sobě poslal rovnou dvakrát.

Startovní listiny dnešního pražského večera:

MR juniorů:
1 Adam Nejezchleba, Divišov (250 ccm)
2 Adam Bednář, Praha
3 Vojtěch Šachl, Praha (250 ccm)
4 Matěj Frýza, Plzeň
5 Jan Jeníček, Pardubice
6 Michal Baštecký, Praha
7 Bruno Belan, Slaný
8 neobsazeno
9 Matouš Kameník, Divišov
10 Jan Hlačina, Pardubice
11 Vojtěch Zamazal, Slaný
12 Petr Chlupáč, Praha
13 Jaroslav Vaníček, Praha
14 Daniel Klíma, Praha
15 neobsazeno
16 Jakub Exler, Praha
MR 125 ccm:
1 Marián Jirout, Pardubice
2 David Hofman, Pardubice
3 Karel Průša, Slaný
4 Štěpánka Nyklová, Slaný
5 neobsazeno
6 Petr Marek, Chabařovice
7 Roman Štola, Mariánské Lázně
8 Luboš Hromádka, Pardubice

V úterý v Praze budete platit pouze za program

Praha – 2. září
Je to o bod, o pouhopouhý jeden jediný bod. O něj vede Petr Chlupáč českou juniorku, než soutěž v úterý vyvrcholí na pražské Markétě. Pořadatelé tentokrát nebudou vybírat žádné vstupné. Navíc slibují, že nejlepší závodník si zajistí účast na 53. Memoriálu Luboše Tomíčka.

Daniel Klíma (modrá) na snímku vede před Petrem Chlupáčem (bílá), avšak v aktuální klasifikaci je jejich pořadí opačné | foto Eva Palánová

Daniel Klíma chystá dramatický závěr české juniorky

Kopřivnice – 17. srpna
Vedro bylo tak obrovské, že i vosy byly líné létat a padat lidem do kelímků s pitím. A že jich do kopřivnických ochozů na třetí pokračování české juniorky dorazil tradičně slušný počet! Drama viděli již v rozjížďce s číslem tři. Petr Chlupáč se ještě vrátil k vratům z depa za mechanikem Michalem Pospíšilem. Jeho start posléze nebyl špatný, nicméně Daniel Klíma stojící po jeho levici byl ještě rychlejší. Ujal se vedení a pak už jel v čele čtyři kola, jež jsou na moravském ovále pořádně dlouhá. V zásadě bylo rozhodnuto, protože oba Pražané se nenechali zaskočit žádným z ostatních dvanácti protivníků. A to včetně Jana Macka, jenž si na podnik před domácím publikem za přispění svého sponzora vypůjčil motor od Jana Kvěcha. Nakonec skončil třetí, avšak pohonný agregát bude vracet zadřený. Díky této závadě nešel na pódium ještě jednou při nadstavbovém Memoriálu Michala Matuly. V něm Petr Chlupáč vrátil prohru Danielu Klímovi. A jakoby symbolicky dal najevo, že zářijové vyvrcholení šampionátu v Praze, kde vede před svým sokem o pouhý bod, bude dozajista stát za to.

Daniel Klíma schytává spršku šampaňského od Jana Macka | foto Eva Palánová

Skvělá podívaná v plochodrážních tropech

Nástup byl v tropickém žáru hodně minimalizován | foto Eva Palánová

Středa v půlce srpna se evidentně rozhodla, že nebude dělat tropickým dnům sebemenší ostudu. Pětatřicet ve stínu byl už slušný vejvar, obzvlášť když se kopřivnický plochodrážní ovál koupal v plné palbě slunečních paprsků. Jako první na něj vyjeli dva členové žarnovické plochodrážní akademie. Šestnáctiletý Lukáš Bartoš měl ukázkovou akci i o přestávkách hlavního závodu. O tři roky mladšího Filipa Kasana rozhodčí Tomáš Topinka na ovál nepustil s ohledem na platné věkové limity.

Mezitím do depa dorazilo čtrnáct borců startujících ve třetím díle české juniorky. Chyběl Jan Kvěch, který po plzeňském úraze ztratil kontakt s hrotem aktuální klasifikace. A také Jakub Exler, jehož neuvolnil jeho zaměstnavatel. Naopak přibyli dva Poláci z nedalekého Rybniku i Jan Hlačina. Při soutěži polských amatérů se rozloučil se čtvrtlitrem, v Plzni potrénoval na pětistovce a pak vyrazil do Kopřivnice.

Stadión Emila Zátopka zaplavili diváci. Neviděli příliš okázalý nástup, což v takovém vedru šlo pochopit, a pak už startovala první jízda. Jako obyčejně na severomoravském obru byly klíčové starty. Lech Chlebowski a Matěj Frýza by mohli vyprávět. A ostatní na čele s Janem Jeníčkem a Brunem Belanem měli jasno, proč na úvod přišli o body.

Lech Chlebowski (červená) letí do čela rozjížďky s číslem jedna před Jana Jeníčka (žlutá), Radka Bambucha (modrá) a Adama Nejezchlebu (bílá) | foto Eva Palánová

Jenže to už byla na pořadu rozjížďka s číslem tři s ambicemi rozhodnout nejen dnešní závod, nýbrž poskytnout také vodítko ohledně titulu. V Plzni snížil Daniel Klíma náskok Petra Chlupáče v průběžné klasifikaci na dva body. Duel obou pražských mušketýrů se proto očekával s velkým napětím.

Petr Chlupáč komentuje rozjížďku s číslem tři:

„Netrefili jsme se s nastavením. Dan letí jako bejk, nevím, co tam má…“

Petr Chlupáč se ještě vrátil ke svému mechanikovi Michalu Pospíšilovi k vratům depa. Ten však svého závodníka poplácal po stehně a vše měl ve svých rukou osud. Daniel Klíma už stál u pásky stejně jako Jan Hlačina, jímž se počet startujících třetí jízdy uzavřel. V tom páska vystřelila k nebi a Daniel Klíma se ujal vedení.

Jan Hlačina (žlutá) při své první jízdě s pětistovkou sleduje klíčový duel dne mezi Petrem Chlupáčem (bílá) a Danielem Klímou (modrá) | foto Eva Palánová

Petr Chlupáč vedl vnějškem první zatáčky útok, jež by si ani náhodou nezasloužil podcenění. Jenže jeho vedoucí klubový kolega ve výjezdu zlomil svůj motocykl na vnitřní čáru. Konsolidoval své vedení a postavení leadera si užíval tři a půl obrovských kopřivnických kol. Když jej Pavel Matula zdravil šachovnicovou vlajkou, v šampionátu ztrácel na Petra Chlupáče jediný bod.

Dnešní závod však teprve začínal. A mezi jeho favority chtěl patřit rovněž Jan Macek. Ani tentokrát nechtěl chybět před svým publikem. A to až tak, když mu klub nedal k dispozici motor, vypůjčil si jej od Jana Kvěcha. Platil pochopitelně sponzor, avšak účel světí prostředky. On s ním v rámu ve čtvrté jízdě před sebe nepustil útočícího Matouše Kameníka, jenž si to vnějškem první zatáčky namířil dopředu.

 

Další závodník ze hry

Matěj Frýza (modrá) na úvod porazil Bruna Belana (bílá), avšak po pádu mu doktor zakázal pokračovat | foto Eva Palánová

Teplota klesala, avšak přesto měla daleko k bodu mrazu. Aktuální klasifikace mítinku však jakoby po úvodní sérii ztuhla. Ovšem vyjma Jaroslav Vaníčka. Pražan ve čtvrté jízdě zůstal trčet vzadu, když se Matouš Kameník hnal přes Kacpera Tkocze. Ovšem v rozjížďce s číslem šest svou nulu napravil raketovým startem.

Předtím Petr Chlupáč odvedl Matouše Kameníka. Poté Daniel Klíma změřil s letem pásky Kacpera Tkocze. A nakonec Jan Macek letěl od mantinelu rovnou do vedení rozjížďky s číslem osm. Na čele byl společně s Danielem Klímou. Ovšem devátá jízda se celá chvěla netrpělivostí, aby počet vedoucích mužů zredukovala na jediného.

Start vyšel lépe Janu Mackovi. Jenže Danielu Klímovi kopřivnický ovál náramně sedí. V prvním oblouku se přehnal venkem do čela a všechny ostatní účastníky dnešního závodu odkázal do role nejbližších pronásledovatelů. Petr Chlupáč vyhrál jedenáctou jízdu před Jaroslavem Vaníčkem, ovšem Matouš Kameník měl své postavení v rozjížďce s číslem dvanáct poněkud náročnější.

Jan Macek (bílá) mizí z dohledu Matouše Kameníka (žlutá) | foto Eva Palánová

Nejprve se nezvedla páska na své vnitřní straně. Divišovský borec pak odrazil Matěje Frýzu v první zatáčce. Nicméně v hned v té druhé plzeňský borec upadl. V doprovodu otce se vrátil do depa, nicméně z repete byl diskvalifikován. Co horšího, lékař mu další účinkování zakázal.

Marné byly argumenty plzeňského závodníka i jeho otce, že nešlo o nic vážného. Muž v červeném oděvu záchranáře byl neoblomný a nechtěl se pouštět do rizika. Plzeňané za pomoci Jiřího Černého a jeho syna Josefa mohli jen naložit své saky paky a vrátit se pět set kilometrů domů se čtyřmi body.

Matouš Kameník líčí rozjížďku s číslem dvanáct:

„Zadřel jsem motor, rozlít‘ se, naštěstí jsem byl daleko od Jéni.“

Napotřetí všechno klaplo na výtečnou. Ačkoliv… Matouš Kameník suverénně vedl od startu, po němž za sebou nechal Jana Jeníčka. V posledním kole však zpomalil a musel pro tři body vlastní silou. Zadřený motor!

 

Show goes on

Daniel Klíma (žlutá) jde do čela před Jana Macka (modrá) a Lecha Chlebowskeho (bílá) | foto Eva Palánová

V rozjížďce s číslem čtrnáct Daniel Klíma odvedl Matouše Kameníka. Hned na to kraloval Jan Macek, byť se ještě raději vracel před startem k depu. Čtvrtou sérii uzavřel triumfem Petr Chlupáč. Musel přitom v prvním výjezdu zavřít Kacpera Tkocze na mantinel. Dravý Polák neměl čas osnovat odvetu, protože hned v dalším oblouku upadl.

Vedl neporažený Daniel Klíma, Jan Macek a Petr Chlupáč ztrácel dva body. Matouš Kameník již tři, jemu však dýchal na záda Jaroslav Vaníček. Pražský čahoun zvýšil své vyhlídky triumfem před zraky Lecha Chlebowskoho ve třinácté jízdě.

Osmnáctá jízda přinesla další očekávané drama. Petr Chlupáč byl jeho hlavním aktérem. Ujal se vedení. Jan Macek si to namířil na vnitřek, vedl nekompromisní úder, aby se dostal dopředu. Jenže Petr Chlupáč byl na vnější straně přece jen rychlejší.

Petr Chlupáč (červená) v duelu s Janem Mackem (žlutá) | foto Eva Palánová

Zůstal v čele, zaknihoval dvanáct bodů. A mohl se jen dívat, co na to Daniel Klíma ve dvacáté jízdě. Mezitím si Matouš Kameník zahrál sólo, nicméně dvanáct bodů dnes stačilo jen na čtvrtou příčku. Daniel Klíma se totiž hned poté nerozpakoval popáté vyhrát ve stylu start – cíl.

Radoval se z vítězství, v aktuální klasifikaci zůstal o bod před Petrem Chlupáčem, jemuž dnes zůstala druhá příčka, Janu Mackovi třetí. Matouš Kameník byl čtvrtý, nicméně děkoval Fortuně za dvanáct bodů, jež jej udržely na čele devatenáctek. A Jaroslav Vaníček proklínal svou úvodní nulu. Pro něho podnik skončil, ostatní jeli k roštu ještě jednou na Memoriál Michala Matuly.

Daniel Klíma popisuje Memoriál Michala Matuly:

„Petr měl lepší zatáčku. Objel mě a pálil si to hezky dopředu.“

Krátce po startu Memoriálu Michala Matuly: Matouš Kameník (žlutá), Petr Chlupáč (bílá), Daniel Klíma (červená) a Jan Macek (modrá) | foto Eva Palánová

Rtuť se propadla dolů o nějakých třináct dílků. Památku tragicky zesnulého závodníka měla opět připomenout jen jedna jediná rozjížďka. Účastnili se jí čtyři nejlepší z hlavní části, nicméně tentokrát se mělo jejich původní pořadí pořádně promíchat. Petr Chlupáč se totiž z prvního výjezdu prosadil do čela před Daniela Klímu. A Jan Macek odstoupil ve třetím okruhu.

Na vině byl zadřený motor. Tak se Matouš Kameník přece jen dnes koppřivnického pódia dočkal. S prasklým držákem sedla nešlo o pohodlnou jízdu. Nicméně k třetímu místu, skvělým cenám a potlesku publika vedla.

 

Hlasy z depa

Daniel Klíma vytěžil z kopřivnické juniorky maximum | foto Eva Palánová

„První jízda byla důležitá,“ připouštěl Daniel Klíma. „Kdyby mi ještě vyšel memoriál, bylo by to lepší, ale mám patnáct bodů do juniorky. A jsem nadmíru spokojenej. Čeká mě ještě jeden závod v Praze, stačí bod a pojedeme rozjezd.“

„Zezačátku jsme nemohli trefit set up,“ připouštěl Petr Chlupáč.“Mišák Pospíšil něco vymyslel a dopadlo to hezky. Dráha se vyhodila, bylo, kde jet, a skončilo to hezky. V šampionátu je to o bod, aspoň to bude v Praze hezčí.“

„Doma je doma,“ svěřoval se Jan Macek s motivy, které ho opět přivedly do sedla. „Zezačátku to šlo pěkně, pak se dráha vyházela a byla tvrdá. V memoriálu jsem zadřel motor, uvidím, kdy se svezu znovu. Uvidím…“

Matouš Kameník si upevnil postavení leadera v devatenáctkách | foto Eva Palánová

„Dobrý,“ odtušil Matouš Kameník. „Zadřel jsem motor, ale naštěstí jsem bral stejně tři body. Vedu devatenáctky, jsem šťastnej. V memoriálu Máca zadřel. Když jsem viděl, že nejede, přidal jsem. Křupl mi držák na sedla a taky došly i síly.“

„První jízdě mi nevyšla podle plánu,“ netajil se Jaroslav Vaníček. „Zbytek závody, si myslím, se celkem poved‘. Dráha byla dobře udělaná a bedna se mi snad podaří příště.“

„Dobrý to bylo,“ vyprávěl Jan Hlačina o svém závodním debutu s pětistovkou. „Ale náročný na ruce, dráha byla děravá. A tak to dopadlo takhle.“

 

Daniel Klíma (modrá) útočí na Petra Chlupáče (bílá) | foto Eva Palánová
Daniel Klíma (modrá) útočí na Petra Chlupáče (bílá) | foto Eva Palánová

 

1. Daniel Klíma, Praha 3 3 3 3 3 15
2. Petr Chlupáč, Praha 2 3 3 3 3 14
3. Jan Macek, Praha 3 3 2 3 2 13
4. Matouš Kameník, Divišov 2 2 3 2 3 12
5. Jaroslav Vaníček, Praha 0 3 2 3 2 10
6. Kacper Tkocz, PL 1 2 3 F 3 9
7. Lech Chlebowski, PL 3 1 1 2 2 9
8. Jan Hlačina, Pardubice 1 2 2 1 2 8
9. Bruno Belan, Slaný 2 2 0 2 1 7
10. Jan Jeníček, Pardubice 2 1 2 1 1 7
11. Radek Bambuch, Kopřivnice 1 1 1 1 1 5
12. Matěj Frýza, Plzeň 3 1 X – – 4
13. Jakub Sazovský, Kopřivnice 1 0 0 2 0 3
14. Adam Nejezchleba, Divišov (250 ccm) 0 0 1 1 0 2

Poznámka: po pádu v rozjížďce s číslem dvanáct zakázal lékař závodu Matěji Frýzovi pokračovat

7. Memoriál Michala Matuly: Daniel Klíma, Petr Chlupáč a Matouš Kameník | foto Eva Palánová

7. Memoriál Michala Matuly:

1. Petr Chlupáč, Praha
2. Daniel Klíma, Praha
3. Matouš Kameník, Divišov
4. Jan Macek, Praha E

Poznámka: nadstavbová rozjížďka čtyř nejlepších z mistrovského závodu

Jan Macek opět závodil na kopřivnickém oválu | foto Eva Palánová

Kopřivnice chystá další dějství české juniorce

Kopřivnice – 16. srpna
Dva body. Přesně takový rozdíl je mezi leaderem české juniorky Petrem Chlupáčem a jeho nejbližším pronásledovatelem Danielem Klímou po dvou závodech. Kopřivnický půlkilometrový obr zítra přinese další vodítko, kdo z pražské dvojky se bude nakonec radovat z titulu. Jan Kvěch se na severu Moravy neobjeví, nicméně soupeřem obou pražských borců mlže být nejen kdokoliv ze čtveřice Matouš Kameník, Jaroslav Vaníček, Bruno Belan a Matěj Frýza bojující o medaile v devatenáctkách, nýbrž kdokoliv další včetně dvou Poláků z Rybniku a miláčka domácích tribun Jana Macka.

 


Tipujte:

Označte nejlepší trojici kopřivnické juniorky:

View Results

Loading ... Loading ...

Duel o českého juniorského mistra se smrsknul na dvojici Daniel Klíma (modrá) a Petr Chlupáč (žlutá) | foto Pavel Fišer

Startovní listina zítřejší juniorky v Kopřivnici:

1 Lech Chlebowski, PL
2 Radek Bambuch, Kopřivnice
3 Adam Nejezchleba, Divišov (250 ccm)
4 Jan Jeníček, Pardubice
5 Jakub Sazovský, Kopřivnice
6 Bruno Belan, Slaný
7 Matěj Frýza, Plzeň
8 neobsazeno
9 Petr CHlupáč, Praha
10 neobsazeno
11 Daniel Klíma, Praha
12 Jan Hlačina, Pardubicce
13 Matouš Kameník, Divišov
14 Jaroslav Vaníček, Praha
15 Kacper Tkocz, PL
16 Jan Macek, Kopřivnice

Daniel Klíma si nenechal vítězství vzít

Plzeň – 4. srpna
Žár jako v pekle rozpaloval plzeňské Bory. Ochlazení nepřinesly ani občasné závany větru, který spíše připomínal dech rozzuřeného dvanáctihlavého draka. Druhý díl české juniorky rozehrála nejlépe trojice pražských světových finalistů. Prvně se navzájem střetli v rozjížďce s číslem jedenáct a Jan Kvěch dojel na její metu před Danielem Klímou. Vedl také třináctou jízdu. Jenže útočící Matěj Frýza zapomněl na kolej ve druhé zatáčce, která jeho motocykl nasměrovala přímo na zadní kolo Pražanova motocyklu. Plzeňský mladík skončil s ovázanou pravačkou, kdežto pro Jana Kvěcha dorazila sanitka, aby mu v nemocnici napravili vykloubené rameno. Ob jízdu později Daniel Klíma odvedl Petra Chlupáče, aby posléze oba skončili mítink se stejným skóre. Start rozjezdu vynesl dopředu Daniela Klímu, který všechny nájezdy Petra Chlupáč odrazil a nakonec si přišel stoupnout na nejvyšší stupínek pódia. Třetí skončil Matouš Kameník, kdežto Jaroslav Vaníček želel páté jízdy. Jezdil v ní druhý, nicméně v posledním kole zastavil v domnění, že mu praskla pneumatika, což se záhy v depu nepotvrdilo.

Petr Chlupáč, Daniel Klíma a Matouš Kameník stojí na pódiu | foto Pavel Fišer

Otázka pódia se řeší pomalu, velice pomalu

Daniel Klíma (bílá) vede před Matoušem Kameníkem (žlutá) a Brunem Belanem (modrá) | foto Pavel Fišer

Vedro bylo vskutku nesnesitelné. Okolo sedmnácté hodiny, kdy druhá letošní juniorka na plzeňských Borech startovala, se sluníčko opíralo do borského stadiónu naplno. Ostatně něco takového má tady ve zvyku, takže jeho opakovaný vtip rozhodně nikoho nepřekvapil. Volná patnáctka zůstala neobsazena, navíc se uprázdnila šestka.

Mateusz Lopuski, známý u nás svými starty s motocykly nižších zdvihových objemů, se omluvil jménem dodávky, jež jej nechala na holičkách ještě kdesi na území jeho země. A on se jí ještě odvděčil jejími snímky na sociálních sítích. A tak se jelo jen ve čtrnácti a zprvu se zdálo, že mítink nemá ambice zapsat se výrazněji do naší plochodrážní historie.

Daniel Klíma se v první jízdě vypořádal s Matoušem Kameníkem. A také jeho dva excelentní juniorští kolegové dali jasně najevo, že ke svým lukulským bodovým hodům nepozvou jen tak někoho. Petr Chlupáč hned vzápětí nadělil Vojtěchu Zamazalovi a Zoltanu Lovasovi celou rovinku. Jan Kvěch opanoval rozjížďku s číslem čtyři, v čemž se mu bezprostředním divákem stal Jaroslav Vaníček.

Jaroslav Vaníček (červená) v souboji s Petrem Chlupáčem (bílá) | foto Pavel Fišer

Nicméně překvapení se na ploché dráze dějí. Jan Jeníček o tom ví své. Ve čtvrté jízdě nejlépe odstartoval. A pakliže si Matěj Frýza myslel, že má vystaráno, když jej objel v první zatáčce, pardubický junior mu záhy vysvětlil, kterak se věci budou mít. První vítězství jej nabudilo, ale prokluzující spojka jej záhy vrátila na zem. Nebyl ovšem sám.

Jaroslav Vaníček líčí, proč v páté jízdě zastavil:

„Vlnila se mi celá motorka, myslel jsem, že mi bouchla guma. Raději jsem zastavil.“

Jan Kvěch (červená) právě odstartoval na Bruna Belana (bílá) a Jana Jeníčka (modrá) | foto Pavel Fišer

Jaroslav Vaníček si před dvěma týdny při tréninku na Borech pochroumal nohu, která se mu dostala pod hák. Vynechal proto přebor předminulý týden a dnes začal druhým místem za Janem Kvěchem. V rozjížďce s číslem dokonce nejlépe odstartoval. V prvním oblouku je na čele střídal Petr Chlupáč, nicméně dva body byly jisté.

Byly by bývaly, pakliže by pražský závodník nezůstal v posledním okruhu stát v domnění, že má prázdnou zadní pneumatiku. A tak v otázce obsazení stupňů vítězů naznačila druhá série pouze to, že Jaroslav Vaníček na nich stát nebude. Jan Kvěch suverénně vyhrál šestou, Daniel Klíma sedmou jízdu a oba se o průběžné vedení dělili s Petrem Chlupáčem.

Pravda, růžky vystrčil Matouš Kameník. V osmé jízdě jej sice po nejlepším startu v prvním výjezdu podjel Matěj Frýza, ale on zůstával ve střehu. Své útoky korunoval návratem do čela o dvě kola později na stejném místě a takřka stejným způsobem, jakým jej Plzeňan prve poslal za svá záda.

Bruno Belan (žlutá) versus Matěj Frýza (červená) | foto Pavel Fišer

S pěti body byl triu suverénním pražských mušketýrů nejblíže. Ovšem ve třetí sérii již začínalo jít do tuhého. Petr Chlupáč v rozjížďce s číslem deset v první zatáčce podjel Matěje Frýzu a prodloužil sérii své neporazitelnosti. Hned na to se vedení ujal Daniel Klíma. Jan Kvěch ho však překonal spodní stranou druhé zatáčky. Na konci třetího okruhu spadl Radek Bambuch, nicméně sudí Tomáš Topinka už mohl přidělit technické body.

 

Třináctka u čísla jízdy je opravdu smolná

Nešťastná kolize Matěje Frýzy (modrá) s Janem Kvěchem (bílá) | foto Pavel Fišer

Třináctka nemá moc valnou pověst takřka nikde. Ani v ploché dráze, ale na obranu nešťastné číslovky je dlužno poznamenat, že se vesměs její moc výrazně přeceňuje. Dnes ve třinácté jízdě vystřihl nejlepší start Jan Kvěch. Za sebou měl Matěje Frýzu, jehož ve druhé zatáčce natáhla kolej, a oba po kolizi leželi na dráze.

Plzeňan se vrátil po svých. Z repete byl diskvalifikován a ze závodu odstoupil, protože v naražené pravé ruce neměl žádnou sílu. Pro Pražana si však přijela sanitka, která jej odvezla s pochroumaným ramenem do nemocnice. A mítink dostal nový rozměr.

Matěj Frýza lituje incidentu z třinácté jízdy:

„Natáhla mě kolej, přeju Honzovi rychlé uzdravení.“

Daniel Klíma (modrá) odstartoval na Petra Chlupáče (žlutá) | foto Pavel Fišer

V patnácté jízdě se na vedoucí pozici usadil Daniel Klíma. A nebylo v silách Petra Chlupáče jej z ní vystrnadit. Když je v cíli vítala šachovnicová vlajka, oba se dělili o postavení průběžných leaderů. Mužem číslo ti byl v ten moment Matouš Kameník, ačkoliv jej předtím ve dvanácté jízdě odvedl Jaroslav Vaníček.

Pražan sice další trojku přidal ve čtrnácté jízdě, kde pád ve druhé zatáčce třetího okruhu připravil Bruna Balena o dva body, nicméně divišovský závodník kontroval v rozjížďce s číslem šestnáct. A tak měl na Jaroslava Vaníčka stále k dobru dva body.

Závěr potvrdil daný status quo. Jan Jeníček sice skončil, jak začal, tedy vítězstvím v rozjížďce s číslem sedmnáct, nicméně horší bilance jej umístila až za pátého Jana Kvěcha. Podobné pocity zažíval také Bruno Belan po vítězství v osmnácté jízdě. Nebýt pár pokažených momentů, nebyl by až devátý a dozajista by si nezamknul pusu na zámek ve výrazu no comment.

Matouš Kameník a Jaroslav Vaníček v rozhovoru s Filipem Hájkem | foto Pavel Fišer

V rozjížďce s číslem devatenáct Daniel Klíma odvedl Jaroslava Vaníčka, a hned poté Petr Chlupáč navlas stejně naložil s Matoušem Kameníkem. Zástupce Divišova se mohl těšit na společné snímky z pódia s oběma Pražany. Jenže oni museli ještě vyřešit, kdo si stoupne úplně nejvíc.

Rozjezd rozhodl start. Daniel Klíma šel dopředu rychleji. Petr Chlupáč jej celá čtyři kola proháněl. Ve třetím kole se zdálo, že se po spodní straně druhé zatáčky vskutku dostane dopředu. Avšak Daniel Klíma byl na vnějšku rychlejší. Stejný pohled nabídl také úplně poslední oblouk. Ale ani tentokrát si Daniel Klíma nenechal své vítězství sebrat.

 

Hlasy z depa

Daniel Klíma byl po vítězství spokojen | foto Pavel Fišer

„Fajn, ale těžký,“ bilancoval Daniel Klíma. „Bylo hodně horko, rozbitá dráha, ale už si na plzeňský zatáčky zvykám. Napínavý do poslední chvíle, Chlupa jsem slyšel pořád za sebou.“

„Hezký,“ usmíval se Petr Chlupáč. „Dráha jako normálně, trošičku víc děr. Jde o to se s tím popasovat. Mrzí mě, jak se Honzík rozstřelil. Hlavně aby moh‘ jet do Cardiffu. A rozjezd? Dramatický. Moh‘ jsem Dana přimáčknout, ale plochá dráha je čistej sport. Byl to jen rozjezd, snad budu stá na nejvyšším stupínku příště.“

„Dobrý,“ odtušil Matouš Kameník své hodnocení. „Ale nejsem moc šťastnej, jak se Honza vyboural. To bejt nemělo, ale jsou to závody.“

„Zezačátku se mi moc nedařilo,“ vybavil si Jaroslav Vaníček svůj omyl z rozjížďky s číslem pět. „Pak jsem se rozjel a už to bylo lepší. Kdybych tu druhou jízdu dojel, jel bych rozjezd o bednu.“

Jan Jeníček vyhrál dvě rozjížďky | foto Pavel Fišer

„Dneska dobrý,“ vyprávěl Jan Jeníček. „První vítězství mě nastartovalo, pak jsem neodjel dobře, protože mi táhla spojka. Na to jsem se musel zaměřit. Pak dobrý.“

„Hodně na hovno,“ mračil se Matěj Frýza nad opovědí na otázku magazínu speedwayA-Z, jaké to dnes bylo. „Zezačátku to nebylo dobrý, pak jsme nastavili motorku a jelo to líp. Stala se bohužel nehoda s Honzou. Moc jsem si věřil, až jsem zapomněl na kolej a bylo to. Doufám, že bude brzo v pořádku.“

Kolize Jana Kvěcha s Matějem Frýzou (modrá) | foto Pavel Fišer
1. Daniel Klíma, Praha 3 3 2 3 3 14+3
2. Petr Chlupáč, Praha 3 3 3 2 3 14+2
3. Matouš Kameník, Divišov 2 3 2 3 2 12
4. Jaroslav Vaníček, Praha 2 R 3 3 2 10
5. Jan Kvěch, Praha 3 3 3 F/R – 9
6. Jan Jeníček, Pardubice 3 1 1 1 3 9
7. Štěpán Ševčík, Divišov (250 ccm) 0 2 2 2 2 8
8. Zoltan Lovas, H (250 ccm) 1 2 0 3 1 7
9. Bruno Belan, Slaný 1 2 1 X 3 7
10. Vojtěch Zamazal, Slaný 2 1 1 2 1 7
11. Adam Nejezchleba, Divišov (250 ccm) 1 0 3 0 2 6
12. Matěj Frýza, Plzeň 2 2 2 X – 6
13. Jakub Sazovský, Kopřivnice 1 1 1 1 1 5
14. Radek Bambuch, Kopřivnice 0 1 X 2 0 3

Poznámka: z původně přihlášených nepřijel Mateusz Lopuski kvůli poruše své dodávky

V rozjezdu o vítězství Daniel Klíma (červená) porazil Petra Chlupáče (modrá) | foto Pavel Fišer

Aktuální pořadí obou šampionátů:

U21: U19: PCE PLZ TOT
9.5. 3.8.  
1. Petr Chlupáč, Praha 14 14 28
2. Daniel Klíma, Praha 12 14 26
3. 1. Matouš Kameník, Divišov 12 12 24
4. Jan Kvěch, Praha 15 9 24
5. 2. Jaroslav Vaníček, Praha 12 10 22
6. 3. Bruno Belan, Slaný 8 7 15
7. 4. Matěj Frýza, Plzeň 9 6 15
8. 5. Pavel Kuchař, Praha 10 10
9. 6. Jan Jeníček, Pardubice 9 9
10. 7. Štěpán Ševčík, Plzeň (250 ccm) 8 8
11. 8. Zotan Lovas, H (250 ccm) 7 7
12. 9. Vojtěch Zamazal, Slaný 7 7
13. 10. Jakub Sazovský, Kopřivnice 2 5 7
14. 11. Adam Bednář, Praha (250 ccm) 7 7
15. 12. Adam Nejezchleba, Divišov (250 ccm) 6 6
16. 13. Vojtěch Šachl, Praha (250 ccm) 6 6
17. 14. Michal Baštecký, Praha 5 5
18. 15. Jan Hlačina, Pardubice (250 ccm) 4 4
19. 16. Radek Bambuch, Kopřivnice 0 3 3
20. 17. Oliver Schmid, Plzeň (250 ccm) 3 3
21. 18. Josef Novotný, Pardubice (250 ccm) 1 1
XXX XXX Mateuzs Lopuski, PL o