Archiv pro rubriku: MČR Juniorů do 19 let

Jan Kvěch sebral všechny tři volné reprezentační vesty

Praha – 16. května
Od té doby, co se Jan Kvěch přijel s tatínkem a dvěma bratry o prázdninách před čtyřmi lety podívat na pohárový závod stopětadvacítek na malé Markétě, má jeho plochodrážní kariéra podobný tah jako legendární raketa Saturn 5 startující k měsíčním misím. V Praze přišel poprvé na pódium české juniorky a natáhnul se po juniorském mistrovství Evropy. V Plzni jej vavříny sice minuly, avšak reprezentační vesta v mistrovství světa a evropském poháru devatenáctek již nikoliv. I když v tomto případě mohlo být všechno jinak.

 

Rozdílné věkové limity

Jan Kvěch si v letošní české juniorce vyjel rovnou tři místa v reprezentaci

Po pádu, který těsně za půlkou posledního okruhu rozjížďky s číslem dvacet skončil jeho duel s Filipem Hájkem o vedení, přišel o body. V aktuální klasifikaci jej dostihnul Petr Chlupáč. Samozřejmě pokud se týká obou českých juniorských šampionátů, vzhledem k preferenci lepšího výsledku v posledním závodě, je před Janem Kvěchem. Ovšem v případě nominace do reprezentace by dozajista rozhodoval rozjezd.

Jenže naše a mezinárodní pravidla juniorských závodů se rozcházejí v jednom zásadním bodě. Zatímco v českých šampionátech mohou startovat patnáctiletí plochodrážníci a v případě startu s dvěstěpadesátkou ještě dokonce o rok mladší, mistrovství světa a Evropy má jasný minimálně věk šestnácti let v den konání závodu.

Pavel Čermák bude náhradníkem MS v Liberci i ME v Plzni

A tuto podmínku Petr Chlupáč pro mistrovství světa v Rawiczi, o něž šlo před týdnem v Plzni především, v půlce června nesplní. Ze stejného důvodu nemůže být ani náhradníkem plzeňského semifinále evropského šampionátu Evropy o týden později. Evropský pohár devatenáctek v Pardubicích mu však již neunikne. Ve chvíli, kdy přijde počátkem července v Pardubicích na nástup jeho semifinále, šestnáct svíček na jeho dortu bude vlastně ještě doutnat. Od jejich sfouknutí totiž uběhnou jen tři dny.

 

Jan Kvěch bez soupeřů

Petr Chlupáč těsně stihne evropský pohár v Pardubicích

V juniorském šampionátu světa si Patrik Mikel, Filip Hájek a Josef Novák vybrali své destinace na základě loňského pořadí. To samé platilo pro Patrika Mikela a Filipa Hájka v mistrovství Evropy. O zbývajících vestách rozhodl letošní šampionát.

Protože se Rovno koná již tuto sobotu, verdikt padl už v Praze. Zatímco o všem ostatním se rozhodovalo až v Plzni, na níž sportovní komise odložila i verdikt o náhradnících pro plzeňské semifinále Evropy. Uskuteční se až ve druhé půli června, takže AČR splnil limit odeslání přihlášek.

Třikrát se reprezentací mihne rovněž František Klier

Jan Kvěch proto vlastně neměl soupeře. Josef Novák kvůli maturitě vynechal Prahu a Plzeň mu nevyšla kvůli pádu a zadřenému motoru. Náhradníky pro Liberec a Plzeň proto budou Pavel Čermák a František Klier.

I když jsou v aktuální klasifikaci juniorky před nimi další čeští závodníci, nesplňují věkové podmínky účasti v mezinárodních závodech. Obzvlášť křiklavý je případ Daniela Klímy, jemuž bude šestnáct až den před Silvestrem. Silná generační vlna nových českých plochodrážníků tak zaplaví světové a evropské šampionáty až za rok až dva.

 

Česká nominace pro individuální juniorské soutěže a její způsob:

MS juniorů:
Liberec (16.6.) Patrik Mikel, Pardubice ranking 2017 – 1.
Filip Hájek, Praha ranking 2017 – 2.
náhradník Pavel Čermák, Praha MR U21 2018* – 6.
náhradník František Klier, Divišov MR U21 2018* – 12.
Rawicz (16.6.) Josef Novák, Pardubice ranking 2017 – 3.
Jan Kvěch, Praha MR U21 2018* – 3.
ME juniorů:
Plzeň (23.6.) Patrik Mikel, Pardubice ranking 2017 – 1.
Filip Hájek, Praha ranking 2017 – 2.
náhradník Pavel Čermák, Praha MR U21 2018*** – 6.
náhradník František Klier, Divišov MR U21 2018*** – 12.
Rovno (19.5.) Jan Kvěch, Praha MR U21 2018 – 3.**
EP do 19 let:
Pardubice (5.7.) Petr Chlupáč, Praha MR U19 2018 – 1.**
Jan Kvěch, Praha MR U19 2018 – 2.**
František Klier, Divišov MR U19 2018 – 11.**

Poznámka: ranking výběru vznikl na základě pořadí českých závodníků v loňském mistrovství republiky juniorů s přihlédnutím k věkovým limitům; * pro MS a EP bylo kritérium nominace po dvou závodech MR v Praze a v Plzni; ** v případě ME rozhodl již první závod MR v Praze; *** protože před termínem MR v Plzni bylo potřeba nahlásit jména pouze pro Rovno, byl verdikt o náhradnících pro plzeňské ME posunut až po skončení druhého závodu MR

Foto: Karel Herman a Mirek Horáček

Filip Hájek vyrazil tvrdě za další patnáctkou

Plzeň – 8. května
Teorie, že se o pořadí na stupních vítězů druhé juniorky v Plzni rozhodne až v utkání čtyř nejlepších závodníků na úplný závěr, vzala za své v rozjížďce s číslem jedenáct. Patrik Mikel v ní byl na nejlepší cestě inkasovat další trojku ke dvěma úvodním, když upadl v první zatáčce druhého okruhu. Skončil v sanitce, kde mu ovázali kotník, a v závodě nepokračoval. Zato Filip Hájek, Jan Kvěch a Petr Chlupáč nastupovali na startovní rošt dvacáté jízdy s dvaceti body. Dopředu vypálil Filip Hájek, ovšem Jan Kvěch mu byl hodně nebezpečným soupeřem. V předposledním výjezdu se už sunul dopředu, jenže leader aktuální šampionátu šel nekompromisně za dalším maximálním zápisem do klasifikace a Jan Kvěch se ocitl na zemi. Filip Hájek tím pádem vyhrál další závod a druhá příčka se stala kořistí Petra Chlupáče, který vzhledem k dramatickým událostem v závěru dvacáté jízdy, přestal litovat, že se soupeři před sebou ztratil kontakt. Jan Kvěch musel do rozjezdu o třetí místo. Jenže když mu David Pacalaj po startu ujel, neriskoval a ve druhém kole zajel na trávník. Smolařem dne by mohl být označen Michal Tomka. Suverénně mířil za primátem v kvalifikační jízdě, ale upadl. V roli náhradníka se raději rozhodl nestartovat, byť se mu naskytlo dost příležitostí. Kromě nešťastného Patrika Mikela, jehož ztráta na Filipa Hájka se dramaticky protáhla, mítink nedokončili ani Milan Dobiáš a Daniel Šilhán. Chabařovičan si poranil ruku při pádu v deváté jízdě, liberecký závodník kousek před metou rozjížďky s číslem třináct zadřel motor. Doprovodné mistrovské klání vyhrál létající Jaroslav Vaníček, který se svou čtyřventilovou Shupou v šampionátu doposud neztratil ani bod.

Filip Hájek vyhrál druhý závod šampinátu, ovšem Petr Chlupáč a David Pacalaj šli na pódium české juniorky poprvé

Pohromy na cestě

Depo rozpalovaly sluneční paprsky

Porouchaný motůrek u fukaru v boxu Jana Kvěcha byl směšnou záležitostí v porovnání s pohromami, které v dnešním závodě měly stihnout jiné borce. Jejich série začala při kvalifikaci, která změnila svou formuli. Již včera se omluvil Michal Baštecký, jenž svůj pád při prvomájových stopětadvacítkách na malé Markétě odskákal natrženým svalem.

Michal Danko, Josef Novák a Michal Tomka jsou připraveni ke kvalifikační jízdě

Dnes přišla také omluvenka od Filipa Šifaldy, jenž nebyl ve své kůži po pádu během víkendového Jawa Cupu dvěstěpadesátek v Toruni. Se čtyřmi uchazeči o postup do hlavního závodu mohla jury vcelku logicky a s čistým svědomím redukovat kvalifikační program na jednu jedinou rozjížďku. V zásadě ani nemohla být příliš dramatická, jelikož startovní čísla v hlavním závodě čekala na první trojici v cíli.

Michal Tomka popisuje nešťastnou kvalifikaci ve svém pojetí:

„Smůla, chybička se vloudila, náskok jsem měl dobrý, motorka byla rychlá. Jedna chyba a ani jsem si nezajezdil. Radši v pohodě.“

Josef Novák míjí Michala Tomku

Michal Tomka přijel do Plzně o něco více než rok od svého pádu, jenž mu přinesl vážné zranění a dlouhou závodní pauzu. Nyní se však ujal vedení před Pavlem Čermákem, Josefem Novákem a Michalem Dankem. Posledně jmenovaný debutoval v Čechách vlastně s jediným záměrem, a sice získávat co nejvíce zkušeností a postupové ambice neměl.

První z dnešních velkých překvapení – Michal Tomka se nekvalifikoval do hlavního závodu

A to tím spíše, dostala-li se trojice jeho protivníků do kvalifikace jen díky neúčasti v prvním díle zapříčiněnou zkouškami z dospělosti.  „Maturita v klidu, už jen ústní a pak budu mít klid,“ svěřoval se před závodem Josef Novák, přičemž připomínal značnou závodní absenci. „Dlouho jsem na tom neseděl…“

Tenhle džíp si cestou na nástup osedlali David Pacalaj, Jakub Valkovič, Daniel Klíma, Petr Chlupáč a Pavel Kuchař

Jenže kvalifikační předpoklady vzaly za své zkraje třetího okruhu. Vedoucí Michal Tomka upadl v první zatáčce. Takřka jistou účast v hlavním závodě tím pádem vyměnil za místo náhradníka. V depu nadával jako námořník, který po návratu z dlouhé plavby nalezl v přístavu zavřené dveře místního nevěstince. Můžete vzít jed na to, že skutečnost, že se nevešel do žádného džípu vezoucí závodníky na nástup, takže musel k roštu po svých, za to nemohla.

 

Další požár papírových předpokladů

Bývalí závodníci Bořivoj Hádek a Zdeněk Zelenka se dočkali ocenění k padesátinám, resp. osmdesátinám

Hlavní závod začal vcelku bez větších překvapení a papíroví favorité proměňovali bez větších problémů své výjezdy na ovál v trojkové zisky. Petr Chlupáč vyhrál stylem start – cíl první, Filip Hájek druhou. V rozjížďce s číslem tři ovšem kalil vodu Josef Novák, který odstartoval nejrychleji. V úvodním nájezdu se ovšem prosadil Jakub Valkovič.

Jenže Jan Kvěch, který v Praze získal místo v juniorském šampionátu Evropy a dnes prahnul i po vestě v rawiczkém semifinále světa, je vzal oba z jedné vody načisto vnějškem druhé zatáčky. Dva body nakonec ukořistil Josef Novák. Ve třetím kole totiž spodní stranou druhého oblouku vrátil Jakubu Valkovičovi předchozí předjetí.

Slušný počet závodníků na nástupu

Patrik Mikel měl šanci v rozjížďce s číslem čtyři demonstrovat svůj bleskový start. Ve druhém kole upadl Michal Danko a muselo se startovat znovu. Vítězové úvodní série svá úvodní prvenství dokázali vcelku bez větších problémů zopakovat rovněž po první přestávce na úpravu dráhy.

Třetí jízdu zatím vede Jakub Valkovič před Josefem Novákem, Janem Kvěchem a Pavlem Kuchařem

Filip Hájek ovládl rozjížďku s číslem pět a hned vzápětí stejným stylem úřadoval rovněž Patrik Mikel. Zato Jan Kvěch se na svou druhou trojku nadřel ještě o poznání více než v prvním případě. Start sedmé jízdy totiž dokonale sednul Davidu Pacalajovi. Systematickému náporu pražského juniora však stačil odolávat jen necelá dvě kola.

V první zatáčce druhého okruhu se Jan Kvěch ještě nedostal dopředu, ale hned v následujícím oblouku již ano. Petr Chlupáč opanoval rozjížďku s číslem osm, jejímž smutným hrdinou se stal Jakub Valkovič. Od startovního roštu se vrátil do depa pěšky s přetrženým sekundárním řetězem v ruce a přitom přemítal, zda mu místo v žarnovickém závodě kvalifikace o SGP 2019 přece jen nevyfoukne Ján Mihálik.

Petr Chlupáč ujíždí Davidu Pacalajovi

Na prahu třetí pětiny závodu se na čele průběžné klasifikace hřála čtveřice nejlepších předchozího pražského závodu. A vše nasvědčovalo, že jejich rovnost vezme za své teprve, až se potkají v rozjížďce s číslem dvacet. Jenomže Patrik Mikel měl dnes za nešťastné číslo jedenáct.

Patrik Mikel popisuje svůj osudný pád v jedenácté jízdě:

„Najížděl jsem víc ven, abych nechyt‘ kolej. Ale jiná kolej se udělala přesně tam, kam jsem jel. Kdybych v ní byl o kousek dřív, vytáh‘ jsem to, takhle už ne. Je to škoda, starty bomba, jízda bomba, ale chce to ještě zkušenosti…“

Jarno de Vries ujíždí před Pavlem Čermákem

Právě jedenáctka u čísla jízdy viděla vyřazení horkého favorita a možná ve své podstatě rozhodla celý letošní šampionát. Přitom Patrik Mikel ještě v úvodním nájezdu minul Davida Pacalaje, jenž opět skvěle reagoval na let pásky k prosluněnému plzeňskému nebi. Ovšem Moravan v pardubické vestě strávil na čele jen jediný okruh.

Patrik Mikel v jedenácté jízdě odrazil Davida Pacalaje, ale ve druhém okruhu upadl

V první zatáčce druhého kola totiž upadl. Byl logicky diskvalifikován a skončil v sanitce, kde si stěžoval na bolesti ruky a kotníku. Ten mu přítomní zdravotníci ovázali a nakonec nemusel do nemocnice. Nicméně v dalším průběhu závodu se na ovále už neobjevil. Stejně tak Milan Dobiáš, jenž po pádu v šestnácté jízdě chodil s obvazem na pravé ruce. Michal Tomka měl spoustu příležitostí je zaskočit, nicméně už vypadl ze závodního rytmu, takže nechal rozum zvítězit nad srdcem.

 

Dvojice debutantů na pódiu české juniorky

Pád se nevyhnul ani Josefu Novákovi

Odstoupení Patrika Mikela nijak nenarušilo vyrovnanou rovnováhu ostatních leaderů. Jan Kvěch se při opakované deváté jízdě zaskvěl hned dvěma raketovými starty. Hned nato Filip Hájek nepustil před sebe Jakuba Valkoviče, jehož v závěru rozjížďky s číslem deset navíc ohrožoval stále se lepšící Daniel Klíma. Petr Chlupáč posléze vládnul dvanácté jízdě.

Předposlední série jen přiživila naděje na drama, kterou přítomní vkládali do absolutně poslední jízdy dnešního programu. Z vedoucí trojice neztratil nikdo ani bod. Jan Kvěch jakoby zapomněl recept na raketový odpich od roštu, ale ve čtrnácté jízdě se ujal vedení před Danielem Klímou již v úvodním oblouku.

Filip Hájek vodí Davida Pacalaje

Podobně hned vzápětí Filip Hájek v první zatáčce rozjížďky s číslem patnáct poslal za svá Davida Pacalaje. Pohotový start předvedl v šestnácté jízdě rovněž Petr Chlupáč, který ujel mele odehrávající se v úvodním oblouku hned za jeho zády. Pavel Kuchař už měl plnou hlavu starostí, aby se nezapletl do pádu Jarno de Vriese a Michala Tomky. Při repete byl pražský junior stejně rychlý, takže triumvirát vedoucích závodníků stanul u startovní pásky se stejným skóre a tím pádem i shodnými vyhlídkami na umístění na stupních vítězů.

Filip Hájek popisuje dvacátou jízdu:

 „Dobrej‘ start a jel jsem si svoji stopu. Jsou to závody, sundal jsem ho, ale já byl první a jel si svoji stopu.“

Petr Vaic odchází od pásky, která letí nahoru a pouští Filipa Hájka, Petra Chlupáče a Jana Kvěcha do dvacáté jízdy

Páska letěla nahoru a vedení se ujal Filip Hájek. „Vyvezl mě a hodně jsem ztratil,“ líčil později Petr Chlupáč, proč rychle ztratil kontakt s čelem. Filip Hájek se zbavil jednoho soupeře, ale stále mu zůstával ještě jeden vážný rival. A Jan Kvěch se ukázal jako obrovské nebezpečí dalšímu patnáctibodovému maximu leadera šampionátu. Jejich duel vyvrcholil v posledním kole.

Filip Hájek odráží Petra Chlupáče

V jeho první zatáčce se dopředu nedostal, neuspěl ani ve výjezdu z ní, aby na protilehlé rovince ležel na zemi. „Udělal na mě sviňárnu,“ stěžoval si Jan Kvěch na Filipa Hájka. Rozhodčí Adam Jaksch, který musel mít ze své pozice na věži celý incident jako na dlani, pořadí neměnil. Dlužno ovšem podotknout, že by poněkud nezkušený arbitr měl nad některými svými dnešními skutky přemýšlet.

Jan Kvěch (bílá) byl blízko porážky Filipa Hájka

Filip Hájek tím pádem vyhrál druhý podnik šampionátu s absolutně možným bodovým ziskem. Petr Chlupáč si pomohl nejen v aktuální klasifikaci, v níž dostihnul Jana Kvěcha, ale také vůbec poprvé vyrazil na pódium české juniorky.

K němu se naskytla šance rovněž Davidu Pacalajovi. Žarnovický borec profitoval z diskvalifikace Patrika Mikela v rozjížďce s číslem jedenáct. Ke všemu dokázal vyhrát ještě devatenáctou jízdu, kdy odvedl Jána Mihálika. A to jej postavilo na roveň Jana Kvěcha.

Závěr dvacáté jízdy pochopitelně vzbudil vzrušené debaty

Pro rozjezd stanul na vnitřní polovině startovního roštu, jelikož si Jan Kvěch po výhře v losu zvolil venek. Slovák si ještě nechal před cestou k pásce vyměnit rozetu. Pak vystřihnul další z povedených startů. V první zatáčce odrazil nájezd Jana Kvěcha, aby si už v úvodním výjezdu vypracoval rozhodující náskok, což Pražana ve svém důsledku přimělo zastavit. David Pacalaj dojel bezchybně do cíle a tím pádem jsme na stupních vítězů viděli dalšího nováčka.

 

Maximum i ve stopětadvacítkách

Matěj Frýza, Vojtěch Zamazal, Jan Jeníček a Štěpán Jurča se chystají na trénink

Po závodech na malých drahách v Praze a ve Slaném o minulém týdnu se stopětadvacítky dostaly opět na klasický ovál. Jaroslav Vaníček vyměnil dvouventilovou Shupu za motor stejné značky se čtyřmi ventily v hlavě, s nímž měl pokračovat ve své dominanci v klasickém šampionátu kolibříků.

Jaroslav Vaníček vede před Janem Jeníčkem, Františkem Hřibem a Vojtěchem Zamazalem

Oproti předchozím závodům chyběl Filip Šifalda, který se chce soustředit výhradně na dvěstěpadesátky. A pole ochudila zranění Michala Bašteckého a Bruno Belana, který na Bory dorazil alespoň v roli zasvěceného diváka. A jednoho ze svých vážných rivalů Jaroslav Vaníček porazil hned v rozjížďce s číslem jedna.

Jaroslav Vaníček neztratil ani bod

Tady na pohyb pásky reagoval nejrychleji František Hřib, zatímco debutující Plzeňan Josef Černý se vinou poruchy prakticky ani nerozjel. Jaroslav Vaníček byl však pekelně rychlý už v nájezdu do prvního oblouku a Vojtěcha Šachla si za sebou táhnul jako na provázku. Vzápětí Jan Jeníček kraloval druhé jízdě ve stylu start – cíl.

Vojtěch Šachl si nenechal druhé místo sebrat

S Pardubičanem však Jaroslav Vaníček naložil nekompromisně ve třetí jízdě, v jejíž první zatáčce jej objel vnějškem první zatáčky. Dva body byly poslední, které pardubický závodník dnes získal, protože v závěru své osobní konto zatížil pouze dvojicí nul.

Matěj Frýza vodí Františka Hřiba, Vojtěcha Zamazala a Josefa Černého

Postavení pražského suveréna se ještě vylepšilo čtvrtou jízdou, v níž Vojtěcha Šachl porazil Štěpán Jurča. Březolupský draveček však boj o stupně vítězů vypadl rovnou ve třetí sérii. V šesté jízdě mu totiž záda ukázal nejen suverénní Jaroslav Vaníček, avšak předchozí porážku mu odvedl i Vojtěch Šachl.

Jan Jeníček po slibném začátku vyšel v závěru dvakrát naprázdno

V sedmé jízdě plzeňský závod uzavřel Jaroslav Vaníček čtvrtým jednoznačným vítězstvím, díky čemuž prodloužil sérii své neporazitelnosti i při třetím podniku šampionátu. Štěpán Jurča mohl se sedmičkou u svého skóre jen čekat, kterak se situace vyvrbí v samotném závěru. Nakonec však měl zaostat těsně pod pódiem.

Vojtěchu Šachlovi už není cesta na pódium cizí, ovšem Matěj Frýza (vpravo) se k této destinaci vypravil vůbec poprvé

O překvapení se staral domácí Matěj Frýza. Již prve opanoval pátou jízdu, ovšem na úkor závodníků, kteří při vší úctě nepatřili k dnešním favoritům. Ovšem v rozjížďce s číslem osm odstartoval na Vojtěcha Šachla. Vedl až do třetího kola, než se divišovskému závodníkovi podařilo jej poslat za svá záda. A tím také na nejnižší stupínek, zatímco stříbro si svým manévrem zajistil sám pro sebe.

 

Hlasy z depa

Filip Hájek si na své body nenechal sáhnout

„Dneska to bylo těžký,“ povzdechl si Filip Hájek. „Patnáct bodů je hezký, ale dráha byla těžší. Laboroval jsem s nastavením. Kluci jednou výborně a zlepšujou se. Je to s nima těžší a těžší. Teď dobojovat v Divišově a ať ten titul dopadne.“

Petr Chlupáč dosáhl svého nejlepšího výsledku v české juniorce

„Paráda,“ komentoval Petr Chlupáč své první pódiové umístění v domácí juniorce. „Hodně udělaly starty, jinak by to bylo jinak. Nepředjíždělo se, na to jaká byla dráha, líbilo se mi to, bylo to pěkný. První bedna je paráda. V poslední jízdě mě Fíla vyvezl, hodně jsem tím ztratil. Kdybych tam byl za nima, pak ten pád moh‘ dopadnout jinak.“

David Pacalaj se na juniorské pódium postavil poprvé

„Dneska to bylo dobré,“ neskrýval David Pacalaj. „Dráha horší, ale dalo se to, když šlo do tuhého. V rozjezdu jsem odstartoval. Šel jsem tam s tím, že mě porazí, že je lepší, ale vyhrál jsem já.“

Jan Kvěch spadl z pódia doslova a do písmene

„Dařilo se mně,“ bilancoval závod Jan Kvěch. „V poslední jízdě na mě Filip udělal sviňárnu. Viděl jsem, jak to zavírá, začal jsem to vybírat. Ubíral jsem a už jsem to nestih‘. V rozjezdu jsem viděl, jak to tam vytahuje, zaklap’ jsem to, abych nespad‘ podruhý. Daří se mi, mám důležitější závody.“

Ján Mihálik byl v záasadě spokojen, byť se ani dnes nepostavil na stupně vítězů

„Dneska super,“ reagoval Ján Mihálik na klasický dotaz magazínu speedwayA-Z, jak se mu dnes jelo. „Závodil jsem tady už loni, měl jsem to natrénované. Letos jsem na takové dráze ještě nejel. V první jízdě byly problémy, ale pak jsme to nastavili a jsem spokojenej‘. Škoda, že nebyla bedna, ale ještě se jedna juniorka jede, musím zabojovat.“

Daniel Klíma především sbíral zkušenosti, ale dočkal se rovněž vítězné rozjížďky

„Další zkušenosti,“ uváděl Daniel Klíma aktiva, který mu dnešní závod přinesl. „Konečně se víc rozjíždím. Nový dečky jsou už pokřtěný z Březolup. Lepší by bylo si na dvěstěpadesátce zvykat na rychlost. Ale když tomu dám čas, půjde to i tak.“

Dramatický závěr: Jan Kvěch (bílá) útočí na Filipa Hájka

Kvalifikace:

1. Pavel Čermák, Praha 3
2. Josef Novák, Pardubice 2
3. Michal Danko, SK – Žarnovica 1
4. Michal Tomka, SK – Žarnovica F

Poznámka: vzhledem k omluvám Michala Bašteckého (Praha – 250 ccm) a Filipa Šifaldy (Chabařovice – 250 ccm) bylo odstoupeno od plánovaného modelu na tři rozjížďky

Pád Patrika Mikela v jedenácté jízdě

Hlavní závod:

1. Filip Hájek, Praha 3 3 3 3 3 15
2. Petr Chlupáč, Pardubice 3 3 3 3 2 14
3. David Pacalaj, SK – Žarnovica 2 2 3 2 3 12+3
4. Jan Kvěch, Praha 3 3 3 3 F 12+R
5. Ján Mihálik, SK – Žarnovica 2 2 2 2 2 10
6. Pavel Čermák, Praha 1 2 2 0 3 8
7. Jakub Valkovič, SK – Žarnovica 1 E 2 3 1 7
8. Jarno de Vries, NL – Plzeň 2 1 2 2 0 7
9. Patrik Mikel, Pardubice 3 3 X – – 6
10. Daniel Klíma, Praha 1 0 1 1 3 6
11. Josef Novák, Pardubice 2 2 1 F E 5
12. František Klier, Divišov 0 0 1 1 2 4
13. Pavel Kuchař, Praha (250 ccm) 0 1 1 0 2 4
14. Daniel Šilhán, Liberec (250 ccm) 0 1 0 2 – 3
15. Milan Dobiáš, Chabařovice (250 ccm) 1 1 X – – 2
16. Michal Danko, SK – Žarnovica X 0 0 1 X 1
17. Michal Tomka, SK – Žarnovica (res) DNR

Legenda použitých zkratek

E – defekt, ex – diskvalifikace z jiného důvodu než postihují ostatní zkratky, F – pád, F/R – po pádu nenastoupil do opakované jízdy, L – přejetí vnitřní čáry oběma koly, M – diskvalifikace za dvě minuty, R – nedokončená rozjížďka bez zjevného defektu, T – diskvalifikace za najetí do pásky, U – diskvalifikace za zavinění pádu jiných jezdců, X – diskvalifikace za zaviněný pád, * – žolík v ligových utkáních extraligy

David Pacalaj (žlutá) se brání náporu Jana Kvěcha (červená) před zraky Michala Danka (modrá) a Daniela Šilhána (bílá)

Průběžné pořadí šampionátů:

U21 U19 PHA PLZ TOT
  24.4. 8.5.
1. Filip Hájek, Praha 15 15 30
2. 1. Petr Chlupáč, Praha 11 14 25
3. 2. Jan Kvěch, Praha 13 12 25
4. 3. David Pacalaj, SK – Žarnovica 11 12 23
5. Patrik Mikel, Pardubice 14 6 20
6. 4. Ján Mihálik, SK – Žarnovica 9 10 19
7. 5. Jakub Valkovič, SK – Žarnovica 10 7 17
8. 6. Jarno de Vries, NL – Plzeň 7 7 14
9. 7. Daniel Klíma, Praha 5 6 11
10. 8. Pavel Kuchař, Praha 6 4 10
11. Richard Geyer, D 9 9
12. Pavel Čermák, Divišov 8 8
13. 9. Daniel Šilhán, Liberec 4 3 7
14. 10. František Klier, Divišov 2 4 6
15. Josef Novák, Pardubice 5 5
16. 11. Milan Dobiáš, Chabařovice 3 2 5
17. 12. Michal Danko, SK – Žarnovica 1 1
18. 13. Michal Baštecký, Praha 1 1
19. Michal Tomka, SK – Žarnovica DNR 0
20. 14. Sebastian Kössler, A 0 0
21. 15. Sindy Weber, D – Liberec 0 0
Karel Průša a Tony Katra přišli na pódium stopětadvacítk za Vojtěchem Šachlem, Jaroslavem Vaníčkem a Matějem Frýzou

Mistrovství republiky 125 ccm:

1. Jaroslav Vaníček, Praha 3 3 3 3 12
2. Vojtěch Šachl, Divišov 2 2 2 3 9
3. Matěj Frýza, Plzeň 2 1 3 2 8
4. Štěpán Jurča, Březolupy 1 3 1 2 7
5. Jan Jeníček, Pardubice 3 2 0 0 5
6. František Hřib, Březolupy 1 1 2 1 5
7. Vojtěch Zamazal, Slaný 0 0 1 1 2
8. Josef Černý, Plzeň E 0 0 0 0
Duel Vojtěcha Šachla (bílá) a Štěpána Jurči (modrá)

Průběžné pořadí šampionátu:

PCE BŘE PLZ TOT
18.4. 21.4. 8.5.
1. Jaroslav Vaníček, Praha 12 12 12 36
2. Vojtěch Šachl, Divišov 6 10 9 25
3. Bruno Belan, Slaný 11 9 20
4. Štěpán Jurča, Březolupy 5 7 7 19
5. Jan Jeníček, Pardubice 8 4 5 17
6. Filip Šifalda, Chabařovice 8 8 16
7. Matěj Frýza, Plzeň 4 8 12
8. František Hřib, Březolupy 0 3 5 8
9. Daniel Klíma, Praha 8 8
10. Vojtěch Zamazal, Slaný 2 3 2 7
11. Milan Dobiáš, Chabařovice 4 4
12. Michal Baštecký, Praha 4 4
13. Jakub Exler, Praha 4 4
Jaroslav Vaníček doposud v šampionátu neprohrál jedinou jízdu

Foto: Karel Herman a Mirek Horáček

V rozjezdu o třetí místo David Pacalaj (červená) odstartoval na Jana Kvěcha

Česká juniorka rozhodne o slovenskej reprezentácii

Plzeň – 7. mája
Už len necelé dva týždne nás delia od prestížnych pretekov v Žarnovici, kvalifikácie do Grand Prix 2019. Poznáme v podstate celú štartovnú listinu, v ktorej chýba jedno meno, paradoxne domáceho pretekára. Škrt cez rozpočet pôvodnej nominácie urobili tri zlomené členky.

 

David Pacalaj má místo ve startovní listině žarnovické kvalifikace o SGP 2019 jisté

Martin Vaculík bol jasnou jednotkou domácej voľby. Jeho zlomený členok zo štvrtka 12. apríla však urobil škrt v štartovnej listine pretekov na 19. mája. Ďalším domácim reprezentantom bol Patrik Búri, ktorý rozbehol sezónu v peknom štýle a výbornými výkonmi si vyslúžil spomínané miesto. Avšak aj na neho prišlo smolné zranenie, ku ktorému sa dostal po páde 1. mája v rakúskom Murecku. Spolu tri zlomené členky tak narušili domácu nomináciu.

V prípade prvého menovaného sa však výbor SC Žarnovica po následnom schválení SMF komisiou plochá dráha rozhodol pre náhradu Davidom Pacalajom, ktorý má rozbehnutú sezónu najlepšie z domácich juniorov. Davida tak čaká veľký štart vo veľkých pretekoch. Samozrejme zisk každého jedného bodu týmto šestnáctročným pretekárom bude úspechom.

Jakub Valkovič a Ján Mihálik se zítra poperou o žarnovický podnik světového šampionátu

Druhé meno hľadala SMF komisia doplnená o trénera Jána Daniela na piatkovej schôdzi. Nakoľko padli nominačné kritériá z februárovej schôdze, bolo rozhodnuté o novom nominačnom kritériu. Ním bude druhé kolo MČR juniorov v Plzni v utorok 8. mája, ktoré absolvujú všetci uchádzači o miesto v žarnovických pretekoch. Do boja o spomínané miesto má tak šancu zasiahnuť aj Michal Tomka, ktorý neštartoval ešte v medzinárodných majstrovstvách Slovenska a po ročnej prestávke zavinenej zranením absolvoval zatiaľ iba jediné preteky.

Šanci na světový mítink má i Michal Tomka

Žarnovické tréningy však podľa slov Jána Daniela ukázali, že forma zo začiatku minulej sezóny by mohla byť rýchlo naspäť. Pokrok však oproti vlaňajšiemu roku urobili aj Jakub Valkovič a Ján Mihálik. Obaja začali zbierať body rýchlejším tempom než v minulosti. V prípade prvého z nich je výhoda najmä v počte odjazdených pretekov, ktorých má sedem, kým Ján Mihálik ich má na konte iba štyri, avšak v minulom roku sa mu počas MČR juniorov v Plzni darilo a prvýkrát skončil na stupňoch víťazov ako tretí.

Jednoduchou podmienkou štartu na žarnovických pretekoch je najlepšie umiestnenie jedného zo spomínanej trojice.

Foto:Karel Herman a Mirek Horáček

Zranění upravují plzeňskou startovní listinu

Plzeň – 6. května
Zítřejší druhé pokračování české juniorky v Plzni má jednu změnu ve startovní listině. Michal Baštecký si při pádu při prvomájovém pražském šampionátu stopětadvacítek na krátké dráze mírně natrhnul sval, proto nebude moct nastoupit. Kvalifikace zůstává v zásadě beze změn, pouze k první jízdě nenastoupí tři, ale dva závodníci. Zato absence Bruno Belana z třetího dílu klasického mistrovství republiky stopětadvacítek vedla k přelosování celého závodu, v němž se uskuteční jen osm rozjížděk.

Michal Baštecký se musel omluvit z kvalifikace pro zítřejší hlavní závod

Nová startovní listina zítřejšího šampionátu 125 ccm v Plzni:

1 František Hřib, Březolupy
2 Jaroslav Vaníček, Praha
3 Josef Černý, Plzeň
4 Vojtěch Šachl, Divišov
5 Štěpán Jurča, Březolupy
6 Matěj Frýza, Plzeň
7 Jan Jeníček, Pardubice
8 Vojtěch Zamazal, Slaný
Bruno Belan nemůže kvůli sobotnímu pádu jet mistrovské stopětadvacítky

Foto: Karel Herman

Česká juniorka opět praská ve švech

Plzeň – 4. května
Kvalifikace je evidentně znovu po šesti letech součástí českého juniorského šampionátu, jehož druhé pokračování uvidí v úterní sváteční odpoledne Plzeň. Přihlásilo se dokonce devatenáct závodníků, což pro jednoho z nich přinese smutnou skutečnost. Po třech kvalifikačních jízdách bude totiž z hlavního závodu vyřazen.

 

Filip Hájek je po Praze leaderem půrběžné klasifikace

V Praze se nominačním kritériem pro kvalifikaci stal čtvrtlitrový zdvihový objem motoru, ovšem v Plzni se úhelným kamenem stalo naopak pořadí z prvního závodu na Markétě. Přímo nasazeno bylo třináct nejlépe umístěných.

Michal Baštecký je jediný z účastníků pražského závodu, který bude muset absolvovat kvalifikaci i v Plzni

Nyní se v ní objeví Michal Baštecký, jenž v Praze uzavíral klasifikaci, a pět borců, kteří se do české juniorky přihlásili poprvé. Jsou mezi nimi maturanti Josef Novák, Pavel Čermák a Michal Tomka stejně jako Filip Šifalda, který se rozhodl preferovat dvěstěpadesátky, a také Michal Danko. Žarnovický závodník prošel svým ostrým debutem minulý měsíc v rámci slovenského šampionátu a v úterý jej čeká první závodní výlet do Čech.

Petr Chlupáč gratuluje Patriku Mikelovi

V kvalifikaci, jež bude následovat spolu s dvojicí jízd stopětadvacítek ihned po skončení tréninku půllitrů, se uskuteční tři jízdy. Z úvodních dvou postoupí rovnou vítězové, ostatní pojedou jakousi last chance ve třetí rozjížďce. Rovněž z ní postoupí vítěz, dva další se přemění v náhradníky, zatímco poslední se bude na hlavní závod pouze dívat.

K favoritům se mohou směle řadit i Jan Kvěch, David Pacalaj a Jakub Valkovič

V Plzni nebude Sindy Weber. V Sasku totiž z pochopitelných důvodů neslaví vítězství ve druhé světové válce státním svátkem a rodiče dlouhovlasé plochodrážní princezny musí do práce. Všeobecně se dá předpokládat repete pražského duelu mezi Filipem Hájkem a Patrikem Mikelem, mezi něž se pochopitelně mohou zamotat i lepšící se pražští a žarnovičtí mladíci.

Rovněž Daniel Klíma už opustil stopětadvacítky a věnuje se naplno půllitrům

Oleje do ohně přilévá i skutečnost, že reprezentační vesty v juniorském mistrovství světa mají jisté jen Filip Hájek, Patrik Mikel a Josef Novák. A přitom v Liberci zbývá jedno místo v hlavní šestnáctce a dvojice náhradníků.

Plzeňské pořadatele čeká doslova maratón rozjížděk. Vedle třech kvalifikačních a minimálně dvaceti v juniorce se pojede ještě dalších deset jízd stopětadvacítek. Kolibříky čeká třetí díl jejich klasického šampionátu, v němž Jaroslav Vaníček v sedle své čtyřventilového motocyklu Shupa prozatím neztratil jediný bod.

Kvalifikace:

Josef Novák, Pardubice 1. jízda
Michal Danko, SK – Žarnovica 1. jízda
Michal Baštecký, Praha (250 ccm) 1. jízda
Pavel Čermák, Praha 2. jízda
Michal Tomka, SK – Žarnovica 2. jízda
Filip Šifalda, Chabařovice 2. jízda

Hlavní závod:

1 František Klier, Divišov
2 Daniel Klíma, Praha
3 David Pacalaj, SK – Žarnovica
4 Petr Chlupáč, Praha
5 Filip Hájek, Praha
6 Jarno de Vries, NL – Plzeň
7 Daniel Šilhán, Liberec (250 ccm)
8 vítěz první kvalifikační jízdy
9 Pavel Kuchař, Praha (250 ccm)
10 vítěz třetí kvalifikační jízdy
11 Jan Kvěch, Praha
12 Jakub Valkovič, SK – Žarnovica
13 Ján Mihálik, SK – Žarnovica
14 Patrik Mikel, Pardubice
15 vítěz druhé kvalifikační jízdy
16 Milan Dobiáš, Chabařovice (250 ccm)
17 druhý z třetí kvalifikační jízdy
18 třetí z třetí kvalifikační jízdy

Mistrovství republiky 125 ccm:

1 František Hřib, Březolupy
2 Jaroslav Vaníček, Praha
3 Josef Černý, Plzeň
4 Vojtěch Šachl, Divišov
5 Štěpán Jurča, Březolupy
6 Matěj Frýza, Plzeň
7 Jan Jeníček, Pardubice
8 Vojtěch Zamazal, Slaný
9 Bruno Belan, Slaný
10 neobsazeno

Foto: Karel Herman

Filip Hájek rozhodně neřekl druhé šanci ne

Praha – 24. dubna
Oproti zvyklostem dvou předcházejících sezón odpadla ze závodů české juniorky finálová jízda, nicméně rozjížďka s číslem dvacet prvního závodu na pražské Markétě ji de facto zastoupila. Do té doby totiž nepoznali hořkost porážky Filip Hájek a Patrik Mikel, který měl ovšem namále v patnácté jízdě, kde Petra Chlupáče překonal až v poslední zatáčce. Na závěr však nezaváhal a skvělým startem se ujal vedení. Jenže Filip Hájek se pustil do křížku s Jánem Mihálikem, jenž v první zatáčce skončil na zemi. K repete přijela celá čtveřice a příležitosti se chopil Filip Hájek. Sotva páska letěla k večerní pražské obloze, vypálil sice dopředu Patrik Mikel, avšak pražský závodník se hnal nezadržitelně dopředu vnějškem první zatáčky, aby posléze projel pod šachovnicovou vlajkou v rukou Stanislava Klenovce jako vítěz. Třetí skončil Jan Kvěch, který body ztratil jen s oběma závodníky, které měl na pódiu po své pravici.

Patrik Mikel, Filip Hájek a Jan Kvěch stojí na stupních vítězů

Papíroví favorité se ujímají vlády

Pavel Kuchař neměl s kvalifikací vůbec žádné problémy

Jak rychle kvalifikace do šampionátu po šesti letech přišla, tak skončila. Po dodatečné omluvě Pavla Čermáka z hlavního závodu se pětici závodníků v sedlech dvěstěpadesátek nabízela rovnou čtyři místa. Zatímco Sebastian Kössler mířil k triumfu stylem start – cíl, Milan Dobiáš zůstal stát.

Milan Dobiáš popisuje příčinu svého odstoupení z kvalifikace:

„Motor přestal jet. Začal se cukat, odjel tři čtvrtě kola a hotovo!“

Jan Kvěch vodí Richarda Geyera

Prohlídka v depu ani nemusela být obšírná, aby bylo jasné, že chabařovický závodník nemůže pokračovat. „Sezóna začala blbě,“ říkal jeho dědeček Milan Linek. „Druhej‘ závod a třetí motor! V Pardubicích jsme zadřeli stopětadvacítku, dneska v první jízdě dvěstěpadesátku, piliny byly až v karburátoru!“

Protože ve čtyřech jezdcích už nebylo o co bojovat, kvalifikace skončila. Během okamžiku začal hlavní závod, kde se Patrik Mikel a Filip Hájek ujali svých rolí favorita. Nikdo jiný neměl po dvou sériích čisté skóre. Moravan v pardubické vestě vstoupil do závodu v rozjížďce s číslem dvě, v níž malinko přistřihl křídla ambicí Jakuba Valkoviče.

Petr Chlupáč má za sebou Jána Mihálika

Ob jízdu později sice nejlépe odstartoval David Pacalaj, nicméně Filip Hájek se okolo něj mihnul zvnějšku první zatáčky jako blesk. Jan Kvěch sice triumfoval v rozjížďce s číslem pět ve stylu start – cíl před zraky Richarda Geyera, ovšem na startu páté jízdy byl rychlejší Patrik Mikel.

Přestávka od pádu při slovenském šampionátu byla znát a musíme vzít do úvahy, že Patrik Mikel ještě cítil bolesti ve zraněné ruce. Přesto však urputně odrážel všechny nájezdy, jimiž jej Jan Kvěch častoval. A to včetně toho závěrečného.

Patrik Mikel se ujal vedení již od první série

„Už jsem myslel, že mě dostane,“ komentoval Patrik Mikel poslední zatáčku, v níž se Jan Kvěch po vnitřku užuž sunul pro vítězství. Za daných okolností to byl však pardubický závodník, kdo se dopracoval k mezisoučtu šest. Vzápětí mu však v tomto ohledu zdatně sekundoval Filip Hájek, který s přehledem triumfoval v rozjížďce s číslem šest.

Filip Hájek má za svými zády Davida Pacalaje a Jarno de Vriese

Na záda obou neporažených borců dýchala rovnou celá čtveřice pětibodových.  Jako první se na tuto hranici dostal pochopitelně Jan Kvěch.  A po něm Petr Chlupáč, jenž na úvod odvedl Jána Mihálika, ale poté si nechal ujet Filipa Hájka. Třetím byl Ján Mihálik, který se v sedmé jízdě dočkal triumfu na úkor Davida Pacalaje. A konečně řadu uzavřel Jakub Valkovič. V rozjížďce s číslem osm se příliš nevšímal souboje Jarno de Vriese a Richarda Geyera v první zatáčce a současně s letem pásky pádil pro tři body.

 

Sedmnáctá a dvacátá rozhodují

Patrik Mikel udržel čisté konto vzdor náporu Jana Kvěcha

Jak třetí, tak i čtvrtá série jakoby schválně posouvaly konečné řešení obsazení stupňů vítězů až na svou nejmladší sestřičku. Ani jeden z neporažené dvojice nedopustil ztrátu bodu. Patrik Mikel napodruhé vyhrál rozjížďku s číslem deset. Muselo se opakovat kvůli pádu Sindy Weber. Německá dlouhovláska už ve třetí jízdě vrazila do bariéry a musela zastavit s bolestí v noze. Nyní vyšla z celého extempore nezraněna, avšak z dalšího průběhu závodu raději odstoupila.

Daniel Klíma se rozhodl věnovat se naplno pětistovkám

Filip Hájek zase opanoval jedenáctou jízdu, čímž nepřímo promluvil i do boje o další pořadí, protože odvedl Jakuba Valkoviče. Jan Kvěch zase prve v rozjížďce s číslem devět neměl sebemenší problém přeskočit v první zatáčce Jána Mihálika. Jenže hned na začátku čtvrté pětiny jej očekával Filip Hájek. A ten dokonale odstartoval a ujal se vedení.

Jan Kvěch se znovu stylizoval do role nájezdníka. Předvedl několik slibných manévrů a ve třetím kole se dokonce spodní stranou druhé zatáčky opravdu dostal do vedení. Ale chyba hned v následujícím oblouku naděje Jana Kvěcha spálila na uhel.

Sindy Weber ze svého pádu naštěstí vyvázla bez zranění

V patnácté jízdě napsal Patrik Mikel obdobný příběh s Petrem Chlupáčem, jenž předtím opanoval dvanáctou jízdu. Tu odstartoval Sebastian Kössler, jenž se po vylétnutí pásky převrátil a další zbytek závodu vzdal. Milan Dobiáš mohl hovořit o štěstí, že na Markétu přijel také Martin Málek, který měl s sebou záložní čtvrtlitrový motor. Jediná oběť kvalifikace se tak mohla z pozice náhradníka přece jen zapojit do hlavního podniku a devatenáctou jízdu dokonce vyhrát.

Petr Chlupáč odrazil Richarda Geyera

Ale zpátky na konec předposlední série. Stále vedli neporažení Patrik Mikel a Filip Hájek, přičemž jejich nejbližšími pronásledovateli se ztrátou dvou bodů byli Jan Kvěch, Petr Chlupáč a Jakub Valkovič. Ten svou druhou prohru napravil v rozjížďce s číslem čtrnáct, kde druhou příčku nechal Jánu Mihálikovi. Ten před vrcholem dnešního klání pracoval s devítkou i svého skóre stejně jako David Pacalaj, který v šestnácté jízdě odstartoval na Richarda Geyera.

Filip Hájek ukočíroval útočné tendence Jana Kvěcha

Zápletka pro poslední kvartet jízd byla tedy nastavena více než slibně. Hned v rozjížďce s číslem sedmnáct si o druhé pódium během čtyř dnů rázně řekl Jan Kvěch. Odstartoval jako plochodrážní pánbůh a nechal Davida Pacalaje, Petra Chlupáče a Jakuba Valkoviče zpytovat svá svědomí, proč dnes na pódium nepůjdou.

František Klier se brání Michalu Bašteckému

Tato skutečnost byla nad slunce jasná. Jan Kvěch totiž skončil závod s třinácti body a více než ona trojice měli logicky i oba neporažení. Ti se spolu utkali až na samotný závěr, kdy se jim o společnost postarali Richard Geyer, jehož evidentně stále trápila noha po pádu při pardubickém přeboru, a Ján Mihálik.

Ján Mihálik líčí rozjížďku s číslem dvacet svýma očima:

„Byla to dost rozhodující jízda, což asi každý ví. Měl jsem dobrý start, jenom mě Filip sejmul. Nevím, jak to bral rozhodčí, ale byl to faul podle mě. V opakované jízdě jsem start pokazil, velmi mě to zvedlo a motorka nejela dopředu. Nevadí, v šampionátu jsou ještě dva závody a tak se uvidí, jak to bude.“

Patrik Mikel (červená) mohl plným právem litovat zastavení rozjížďky s číslem dvacet

Dvacátá jízda začala pádem Jána Mihálika v první zatáčce. „Asi jsem mu sebral přední kolo,“ reagoval Filip Hájek na Slovákovy výtky. Lenka Felixová však pro repete pozvala celou čtveřici. Patrik Mikel opět skvěle reagoval na let pásky. Nicméně Filip Hájek projel vnějškem první zatáčky jako nůž máslem, aby si namířil vstříc svému premiérovému vítězství v české juniorce.

Poslední slovo v poslední jízdě řekl Filip Hájek, který odvedl Patrika Mikela

Patrik Mikel měl rázem před sebou rovněž Richarda Geyera. Zbavil se jej podjetím ve druhé zatáčce. Dohnal i Filipa Hájka a útočil na něj. Ale nic naplat, o výsledku dnešního podniku rozhodl první oblouk. A ve své podstatě vlastně i blikající červená světla v okamžiku, kdy se Patrik Mikel cítil ve vedení stejně pevně jako rytíř v sedle svého věrného koně.

 

Hlasy z depa

Filip Hájek se položil na lopatky pouze pro fotografa magazínu speedwayA-Z

„Bylo to suprový,“ nešetřil Filip Hájek superlativy. „Dobrý nastavení, všechno klapalo, nebyly defekty. Poslední jízdu jsme opakovali, byli jsme tam natěsno. Sebral jsem mu asi přední kolo. Pak mi vyšel dobře start a výjezd. Jelo to samo, byl tam materiál.“

Patrik Mikel prohrál jedinou rozjížďku

„Na hovno,“ nebral si Patrik Mikel žádné servítky. „Po dvou týdnech na motorce, dařilo se, ale porazil mě Fíla. Škoda toho opakování, byl jsem tam, ujel jsem jim, ale druhý start nevím, co jsem tam dělal. Jeden bod ztráty ale ještě nic neznamená. Bolí mě ruka, při jízdě to necítím, ale jak opadne adrenalin, je to znát.“

Jan Kvěch stál na nejnižším stupínku pódia

„Jelo se mně pěkně,“ svěřoval se Jan Kvěch. „Celej‘ závod jsme akorát ladili motorku. Na tu tvrdou dráhu jsem nevěděl, co s tím. Dvakrát jsem prohrál, nepoved‘ se mi start. Jednou jsem měl handicap z nejtvrdší žlutý. Jak jsem to zkazil na startu, už jsem to nedojel.“

Petr Chlupáč zkoušel nový motor

„Od třetí jízdy jsme zkoušeli novej‘ motor,“ konstatoval Petr Chlupáč. „Je to paráda, moc rychlý. Závody hezký, pár závodníků tu bylo. Jen nebejt‘ poslední jízdy. Kdybych nezaspal a nezvedlo se to, mohlo to bejt‘ jiný. Příště to vyjde.“

David Pacalaj se trápil při hledání nastavení motocyklu

„Celkem dobré,“ bilancoval David Pacalaj. „První jízdy jsme to neuměli dopasovat, točilo to, z výjezdů jsem stál a trápil se. Jsem aspoň nejlepší ze Slováků.“

Jakub Valkovič vodí Richarda Geyera

„Jsem zklamaný z konečného výsledku,“ nechal se slyšet Jakub Valkovič. „Měl jsem to dobře rozběhnuté, ale poslední jízdu jsem pokazil. Měl jsem pomalejší motorku oproti ostatním z té jízdy. Chtěl jsem lepší výsledek.“

Ján Mihálik litoval závěrečné rozjížďky

„Jelo se mi celkem dobře,“ vyprávěl Ján Mihálik. „Jen jsem nedokázal trefit nastavení. Až později jsme ho doladili, dráha se neustále měnila, motorky jely super. No, a o dvacáté jízdě jsme si už povídali.“

V opakované rozjížďce s číslem dvacet vede Filip Hájek před Patrikem Mikelem, Richardem Geyerem a Jánem Mihálikem

Kvalifikace:

1. Sebastian Kössler, A (250 ccm) 4
2. Pavel Kuchař, Praha (250 ccm) 3
3. Daniel Šilhán, Liberec (250 ccm) 2
4. Michal Baštecký, Praha (250 ccm) 1
5. Milan Dobiáš, Chabařovice (250 ccm) E

Poznámka: po fatální poruše motoru Milana Dobiáše ztratila plánovaná druhá jízda smysl a byla tudíž zrušena

Jan Kvěch stál během čtyř dnů již dvakrát na pódiu

Hlavní závod:

1. Filip Hájek, Praha 3 3 3 3 3 15
2. Patrik Mikel, Pardubice 3 3 3 3 2 14
3. Jan Kvěch, Praha 3 2 3 2 3 13
4. Petr Chlupáč, Praha 3 2 3 2 1 11
5. David Pacalaj, SK – Žarnovica 2 2 2 3 2 11
6. Jakub Valkovič, SK – Žarnovica 2 3 2 3 0 10
7. Ján Mihálik, SK – Žarnovica 2 3 2 2 0 9
8. Richard Geyer, D 2 2 2 2 1 9
9. Jarno de Vries, NL – Plzeň 1 1 1 1 3 7
10. Pavel Kuchař, Praha (250 ccm) 1 1 1 1 2 6
11. Daniel Klíma, Praha 1 1 1 1 1 5
12. Daniel Šilhán, Liberec (250 ccm) 1 1 1 1 0 4
13. Milan Dobiáš, Chabařovice (250 ccm) (res) 0 3 3
14. František Klier, Divišov 0 0 0 0 2 2
15. Michal Baštecký, Praha (250 ccm) 0 0 0 0 1 1
16. Sebastian Kössler, A (250 ccm) 0 0 X – – 0
17. Sindy Weber, D – Liberec (ACCR) R 0 X – – 0

Poznámka: kvůli maturitním zkoušce nepřijel původně přihlášený Pavel Čermák (Praha)


Legenda použitých zkratek
E – defekt, ex – diskvalifikace z jiného důvodu než postihují ostatní zkratky, F – pád, F/R – po pádu nenastoupil do opakované jízdy, L – přejetí vnitřní čáry oběma koly, M – diskvalifikace za dvě minuty, R – nedokončená rozjížďka bez zjevného defektu, T – diskvalifikace za najetí do pásky, U – diskvalifikace za zavinění pádu jiných jezdců, X – diskvalifikace za zaviněný pád, * – žolík v ligových utkáních extraligy


Jakub Valkovič porazil Richarda Geyera, ale musel litovat své poslední nuly

Průběžné pořadí šampionátů:

U21 U19 PHA TOT
  24.4.
1. Filip Hájek, Praha 15 15
2. Patrik Mikel, Pardubice 14 14
3. 1. Jan Kvěch, Praha 13 13
4. 2. Petr Chlupáč, Praha 11 11
5. 3. David Pacalaj, SK – Žarnovica 11 11
6. 4. Jakub Valkovič, SK – Žarnovica 10 10
7. 5. Ján Mihálik, SK – Žarnovica 9 9
8. Richard Geyer, D 9 9
9. 6. Jarno de Vries, NL – Plzeň 7 7
10. 7. Pavel Kuchař, Praha 6 6
11. 8. Daniel Klíma, Praha 5 5
12. 9. Daniel Šilhán, Liberec 4 4
13. 10. Milan Dobiáš, Chabařovice 3 3
14. 11. František Klier, Divišov 2 2
15. 12. Michal Baštecký, Praha 1 1
16. 13. Sebastian Kössler, A 0 0
17. 14. Sindy Weber, D – Liberec 0 0
Michal Baštecký nastoupil s dvěstěpadesátkou ke svému prvnímu závodu pětistovek

Foto: Karel Herman a Mirek Horáček

Pád Sindy Weber se naštěstí obešel bez následků