Archiv pro rubriku: MČR Juniorů do 19 let

Maturita dál prosívá startovní listinu večerního závodu

Praha – 24. dubna
Maturitní zkouška dál negativně ovlivňuje podobu večerní ouvertury české juniorky. Po Josefu Novákovi a Michalu Tomkovi se omluvil také Pavel Čermák. Závodník pražské Markéty měl původně mít na své vestě trojku, která nyní zůstává volná. Na to konto došlo ke změně modelu kvalifikace, z níž budou postupovat čtyři, zatímco pátý se stane jediným náhradníkem.

Pavel Čermák se omluvil z večerního závodu

Foto: Karel Herman

Dvěstěpadesátky vrací do juniorky kvalifikaci

Praha – 24. dubna
Rekordní čtyři tituly a ten první navíc s titulem nejmladšího šampióna pětistovek vůbec. Dvanáct vítězných závodů, z toho osm s maximálním bodovým ziskem. To je laťka, kterou v mistrovství republiky juniorů nastavil Eduard Krčmář svým následovníkům. Letošní ročník začíná dnes večer na Markétě a vzhledem k zájmu závodníků se po šesti letech vrací na scénu kvalifikace. A to ještě startovní listinu ochudily blížící se maturitní zkoušky.

Kvalifikace po letech

Eduard Krčmář za sebou v české juniorce zanechal hlubokou stopu

Kvůli zkouškám z dospělosti nejsou přihlášeni Josef Novák a Michal Tomka, který se po bezmála roční rekonvalescenci vrátil na ovály při březolupském přeboru. I bez nich chce dnes večer startovat osmnáct závodníků. A jelikož je ve startovní listině pouhých šestnáct míst, musela přijít ke slovu kvalifikace.

Plochodrážní komise se rozhodla do ní poslat pětici závodníků sedlajících dvěstěpadesátky. Ti se v rámci tréninku utkají ve dvou jízdách po pěti na startovním roštu s bodováním 4-3-2-1-0 a pořadí vznikne prostým součtem. V případě bodové rovnosti se vychází z běžných zvyklostí plochodrážních pravidel, ovšem los na místě posledního kritéria bude uplatněna zásada lepšího výsledku kvalifikační rozjížďky s číslem dvě.

Patrika Mikela nečeká dnes snadný úkol

Tři nejlepší doplní hlavní šestnáctku, zbylí dva budou náhradníky. Ovšem bude-li to možné a vhodné, pořadatel se zavázal zařadit do hlavního klání zvláštní jízdu pro závodníky s čísly sedmnáct a osmnáct.

 

Favorit neznámý

Jan Kvěch svým březolupským počínám zaskočil mnohé

Kromě českých závodníků nechybí ve startovní listině tradičně žarnovický kontingent a Sindy Weber s licencí AČR, ale najdeme v ní i Rakušana, Němce a Holanďana. Na první pohled se zdá, že večerní mítink postrádá jednoznačného favorita.

Patrik Mikel, dvojnásobný šampión devatenáctek, totiž stále léčí svou pravačku poraněnou při slovenském šampionátu v Žarnovici. Filip Hájek si zase v Březolupech stěžoval na bolesti ramene a Richard Geyer si při pádu během pardubického přeboru natáhnul vazy v noze.

Pódium Petra Chlupáče by dnes rozhodně nebyl nečekaný šok

Na druhou stranu Petr Chlupáč a především Jan Kvěch předvádějí zjara úžasné věci. Ruku na srdce, pakliže někdo z nich přijde okolo osmé večer na pódium, překvapí to pouze dokonalého ignoranta. Rovněž mladí Slováci jsou lepší a lepší, přičemž Ján Mihálik si už vavříny v naší juniorce užil již loni. A tak je jistá jen jediná věc, a sice že Markéta uvidí znovu skvělou podívanou.

Kvalifikace:

1 Sebastian Kössler, A (250 ccm)
2 Milan Dobiáš, Chabařovice (250 ccm)
3 Daniel Šilhán, Liberec (250 ccm)
4 Michal Baštecký, Praha (250 ccm)
5 Pavel Kuchař, Praha (250 ccm)

Hlavní závod:

1 Jan Kvěch, Praha
2 druhý z kvalifikace
3 Pavel Čermák, Praha
4 Richard Geyer, D
5 Patrik Mikel, Pardubice
6 František Klier, Divišov
7 třetí z kvalifikace
8 Jakub Valkovič, SK – Žarnovica
9 Daniel Klíma, Praha
10 Petr Chlupáč, Praha
11 Ján Mihálik, SK – Žarnovica
12 Sindy Weber, D – Liberec (ACCR)
13 vítěz kvalifikace
14 Filip Hájek, Praha
15 David Pacalaj, SK – Žarnovica
16 Jarno de Vries, NL – Plzeň
17 čtvrtý z kvalifikace
18 pátý z kvalifikace

Foto: Karel Herman a Mirek Horáček

Eduard Krčmář si rozlučku s českou juniorkou užil se vším všudy

Pardubice – 21. června
Dnešní vyvrcholení spojených českých šampionátů do jednadvaceti a devatenácti let bylo posledním závodem domácí juniorky pro Eduarda Krčmáře. A slánský závodník si ho dokonale užil. S velkým náskokem vyhrál nejen pět jízd základního rozpisu, jimiž zpečetil svůj rekordní čtvrtý titul, ale i nadstavbový Memoriál Jiřího Marxe. Za jeho zády se však odehrávala tak napínavá a vyrovnaná podívaná, až se staronový šampión devatenáctek Patrik Mikel ani jednou nepodíval na pódium. Naopak navýsost spokojený byl Filip Hájek. V jedenácté jízdě sice upadl, ale dojel si pro bod, který jej dostal do finálové jízdy. V ní za sebou nechal Jána Mihálika, jehož vzápětí odvedl i v rozjezdu o celkový bronz. Doprovodné mistrovské klání stopětadvacítek se stalo kořistí Filipa Šifaldy.

Stupně vítězů dnešního závodu: zleva Zdeněk Holub, Eduard Krčmář a Filip Hájek
Stupně vítězů dnešního závodu: zleva Zdeněk Holub, Eduard Krčmář a Filip Hájek

Eduard Krčmář si přivezl tužku na přepisování rekordů

Patrik Mikel (červená) vede před Janem Kvěchem (modrá), Václavem Kvěchem (žlutá) a Mario Niedermaierem (modrá)
Patrik Mikel (červená) vede před Janem Kvěchem (modrá), Václavem Kvěchem (žlutá) a Mario Niedermaierem (modrá)

První den letošního léta byl vskutku jako ze žurnálu. Vyvrcholení letošní české juniorky se týkalo patnácti závodníků. Pro osm z nich byla čeština mateřským jazykem a oproti dosavadním zvyklostem nebyla ve startovním poli jediná dvěstěpadesátka. Největší pozornost se soustředila na Eduarda Krčmáře.

Slánský junior stál těsně před potvrzením svého čtvrtého titulu, jímž by se zapsal na čelo historických statistik. Přitom měl na dosah i další rekord. Pakliže by vyhrál dnes všech pět jízd základního rozpisu a přidal ještě další vítězství ve finálové jízdě, již podruhé by vyhrál juniorku bez ztráty jediného bodu.

Josef Novák - na snímku s mechanikem Martinem Kratochvílem - na úvod sebral Zdeňku Holubovi vítězství
Josef Novák – na snímku s mechanikem Martinem Kratochvílem – na úvod sebral Zdeňku Holubovi vítězství

Mítink měl pro něho zvláštní přídech, protože věděl, že se s šampionátem po sedmiletém působení loučí nadobro. To samé platilo i pro Zdeňka Holuba, který předloni zapříčinil, že Eduard Krčmář dnes nestál na prahu pátého primátu. Pražan vzhledem ke svému březnovému úrazu do letošní juniorky vstupoval, aby se s ní zároveň navždy rozloučil.

A co mohlo být pro Zdeňka Holuba větší motivací než maličko přistřihnout křidélka Eduardu Krčmářovi? Jenže hned na úvod se stal skalpem na opasku Josefa Nováka. Přitom start rozjížďky s číslem dvě zvládl Zdeněk Holub lépe. Jenže ve druhém oblouku nechal po své levici více místa, než by bylo záhodno. Josef Novák to pochopil jako pozvánku do čela, kam se ve výjezdu vnitřní stranou protáhnul.

Josef Novák líčí vítězství nad Zdeňkem Holubem v rozjížďce s číslem pět:

„Viděl jsem, že jsem z toho výjezdu rychlej‘. Nechal mi místo, tak jsem mu to tam dal. Nebylo co řešit!“

Eduard Krčmář vede před Filipem Hájkem a Davidem Pacalajem
Eduard Krčmář vede před Filipem Hájkem a Davidem Pacalajem

Dým od výfuku pardubického závodníka však malinko znepokojoval jeho otce Josefa s mechanikem Martinem Kratochvílem, kteří už pár zadřených motorů z rámu pardubického juniora demontovali. „Prosakoval olej z víčka,“ uklidňoval Josef Novák. „Kapal na vejfuk a malinko se to propalovalo.“

Navzdory slibnému úvodu však Josefa Nováka nečekal pozitivní večer. Měl řešit problémy se spojkou a stupně vítězů, na něž se prvně podíval zkraje minulého měsíce v Praze, mu zůstaly na hony vzdáleny. Ani Zdeněk Holub však neměl na růžích ustláno. V osmé jízdě kraloval od startu až do cíle před sedmnáctiletým Rumunem Andreiem Popou, který v úvodním oblouku objel Václava Kvěcha. Do depa se ale vrátil se zadřeným motorem, nicméně hned se pustil do práce.

Patrik Mikel má za sebou Josefa Nováka a Jána Mihálika
Patrik Mikel má za sebou Josefa Nováka a Jána Mihálika

Po dvou sériích na hrotu aktuální klasifikace osaměl Eduard Krčmář. Leader aktuální klasifikace v rozjížďce s číslem čtyři odvedl Filipa Hájka a Davida Pacalaje. Hned po přestávce vévodil jízdě vítězů první série. Vedení se ujal již po letu pásky vstříc prosluněnému nebi, zatímco Patrik Mikel musel pacifikovat jak Josefa Nováka, tak Jána Mihálika.

 

Smůla Mario Niedermaiera má přinést štěstí Filipu Hájkovi

Filip Hájek míří k vítězství před zraky Richarda Geyera, Jana Kvěcha a Jakuba Valkoviče
Filip Hájek míří k vítězství před zraky Richarda Geyera, Jana Kvěcha a Jakuba Valkoviče

Eduard Krčmář svým počínáním dal jasně najevo, že žádné kompromisy nehodlá dělat ani dnes. Ovšem jeho pronásledovatelé jen sršeli ambicemi zajet dramatický závod. Kromě zmiňovaného Zdeňka Holuba se pěti body mohli chlubit také Patrik Mikel a Filip Hájek. Pardubický Moravan předtím, než podlehl Eduardu Krčmářovi, dokonale opanoval úvodní jízdu večera. Pražan se vydal na vítěznou cestu suverénním triumfem v rozjížďce s číslem šest.

Pavel Čermák (červená) se dostal před Mario Niedermaiera
Pavel Čermák (červená) se dostal před Mario Niedermaiera

V ní na jeho raketový start nenašel recept ani Richard Geyer. Německý závodník přitom začal dnešní mítink hodně smolně. Do rozjížďky s číslem tři sice odstartoval nejlépe, avšak zavřený palivový přívod jej nepustil dál než do první zatáčky. Sice svou chybu bleskově napravil, ale bod inkasoval teprve, když druhému Pavlu Čermákovi v poslední zatáčce prasknul primární řetěz.

Václav Hromas v roli mechanika Pavla Čermáka láteří na smůlu v rozjížďce s číslem tři:

„Předtím jsem měl primár venku, namazal jsem ho. Aspoň tu poslední rovinku, kdyby vydržel! Blbec jsem měl koupit novou Reginu!“

Zdeněk Holub řešil problém zadřeného motoru
Zdeněk Holub řešil problém zadřeného motoru

Pavel Čermák se ocitnul s přetrženým primárním řetězem ještě jednou. Stalo se tak v rozjížďce s číslem sedm, v jejímž druhém kole si na Niedermaierovi vybojoval druhou příčku za vedoucím Davidem Pacalajem. Když musel v posledním okruhu odstoupit v první zatáčce, Němec se mu vyhýbal, ale skončil v nafukovacích vacích.

Dostal sice dva technické body, avšak jeho dnešní účinkování dospělo ke svému konci. S oteklou levou paží a pohmožděnou pravou nohou mu lékař Tomáš Brož nedovolil pokračovat. Smůlu si však měl vybrat také Filip Hájek, nicméně shodou okolností pro něho absence Mario Niedermaiera byla štěstím.

Václav Kvěch (4) útočí na Andreie Popu (12)
Václav Kvěch (4) útočí na Andreie Popu (12)

V rozjížďce s číslem jedenáct se totiž pádem v předposlední zatáčce ocitnul na zemi. „Bez komentáře,“ odmítnul jakékoliv diskuse na téma ztráty svého již jistého druhého místa. Sebral mu jej Ján Mihálik, jehož osud se měl dnes ještě jednou protnout s Filipem Hájkem. Nicméně nepředbíhejme a zatím se spokojme s konstatováním, že pražský závodník při neúčasti Mario Niedermaiera zachránil alespoň bod.

Aktuální čelo závodu se v třetí sérii formovalo do nové podoby. Zdeněk Holub se triumfem právě v probírané rozjížďce s číslem jedenáct posunul na hranici osmi bodů. Stejné hodnoty prve v deváté jízdě dosáhl i Patrik Mikel, když se v nájezdu do druhé zatáčky nekompromisně nacpal před Jakuba Valkoviče, jehož fazóna začíná být opět závod od závodu výraznější. Nad všemi však čněl Eduard Krčmář se svým třetím triumfem v rozjížďce s číslem dvanáct.

 

Nejen obsazení finále se stalo překvapením

Patrik Mikel vzdoruje Jakubu Valkovičovi
Patrik Mikel vzdoruje Jakubu Valkovičovi

Letošní juniorka nabídla konečně živé závodění jako v minulých letech, což lze napsat také o dnešním podniku. Dokladem by mohla být také rozjížďka s číslem deset. David Pacalaj ve Svítkově zatím jen trénoval, protože přerušený dubnový přebor mu posunul jeho debut až na tuto středu. Nicméně nyní zamířil vstříc druhému triumfu. Jan Kvěch byl proti všema deseti a v úvodním oblouku druhého okruhu Slováka elegantně podjel.

Zdeněk Holub vodí Filipa Hájka a Jakuba Valkoviče
Zdeněk Holub vodí Filipa Hájka a Jakuba Valkoviče

„Vrátil jsem mu tu první zatáčku,“ konstatoval druhý muž evropských dvěstěpadesátek, sotva se vrátil do depa. Nicméně oba mladíci mají potenciál dostat se do hlavních titulů po pár letech a tak se raději soustřeďme na ty, kteří hlavní historickou stať šampionátu psali už nyní. Klíčovou úlohu v tomto ohledu sehrála rozjížďka s číslem třináct.

Filip Hájek v ní vystřihnul start jako z partesu. O tom, jak umí pardubický ovál, když jede první se tentokrát přesvědčil Patrik Mikel, který nenašel cestu dopředu. Ve čtrnácté jízdě se Eduard Krčmář dalším sólem vzdálil ostatní konkurenci, když odvedl Zdeňka Holuba. S ním se o deset bodů dělil Patrik Mikel a na krk jim s odstupem bodu dýchal nejen Filip Hájek, nýbrž i Ján Mihálik.

Eduard Krčmář (modrá) letí před Zdeňka Holuba
Eduard Krčmář (modrá) letí před Zdeňka Holuba

Slovenský borec zvýšil hodnotu svých akcií v šestnácté jízdě, kterou vyhrál ve stylu start – cíl. Potlesk si ale zasloužil také David Pacalaje, který se v první zatáčce bleskově přenesl před Václava Kvěcha a Jakuba Valkoviče na druhou příčku.

Uzel tajenky obsazení finálové jízdy se zamotával i nadále. Patrik Mikel nemohl nikterak naříkat na svůj start v rozjížďce s číslem sedmnáct. Jenže Zdeněk Holub už dopasoval svůj náhradní motor a v první zatáčce se okolo pardubického borce přehnal jako střela. Patrik Mikel mohl jen kalkulovat, zda mu dvanáct bodů bude stačit na postup či zda se bude opakovat historie loňského Divišova. Tehdy také slavil titul v devatenáctkách sledováním finálové jízdy, z níž vypadl na pomocná kritéria.

Ján Mihálik (červená) jde do čela před Davida Pacalaje (žlutá), Václava Kvěcha (bílá) a Jakuba Valkoviče (modrá)
Ján Mihálik (červená) jde do čela před Davida Pacalaje (žlutá), Václava Kvěcha (bílá) a Jakuba Valkoviče (modrá)

O nápovědu se mu postaral Ján Mihálik hned v osmnácté jízdě. Dlouho v ní vedl Jan Kvěch, ovšem slovenský závodník se ve třetím kole dostal do čela v nájezdu do první zatáčky. Srovnal krok s Patrikem Mikelem, avšak při vzájemné konfrontaci mohl nabídnout o jednu trojku navíc. A pak že do stejné řeky nevstoupíš dvakrát!

O triumfu Eduarda Krčmáře v devatenácté jízdě nemohlo být sebemenších pochyb. V rozjížďce s číslem dvacet si Filip Hájek vychutnal šanci vrátit Josefu Novákovi druhý mítink v Praze i s úroky. Pardubičan mu v květnu na Markétě sebral nejen první pódium, ale i reprezentační vestu. Nyní se role obrátily a Filip Hájek ukázal Josefu Novákovi výfuk před jeho publikem. Navíc se dostal na dvanáct bodů. A stejně jako Ján Mihálik měl více vítězství než Patrik Mikel!

Finále: Eduard Krčmář vede před Zdeňkem Holubem a Jánem Mihálikem
Finále: Eduard Krčmář vede před Zdeňkem Holubem a Jánem Mihálikem

Ve finále Eduard Krčmář přepsal rekordy, na něž útočil, když k šachovnicové vlajce v rukou Jaroslava Kocka dojel s náskokem půl roviny. Zdeněk Holub se při svém letošním pechu rozloučil s juniorkou alespoň druhým místem v dnešním závodě. A protože Filip Hájek za sebou nechal Jána Mihálika, dosáhl svého premiérového umístění na pódiu v juniorském šampionátu.

Než se na něj vypravil, musel ovšem ještě dvakrát na startovní rošt. Nejprve se v rozjezdu o celkové třetí místo v jednadvacítkách postavil Jánu Mihálikovi. „Zase to perfektně odpíchlo,“ vyprávěl Pražan o svém vítězství. „Viděl jsem ho tam, ale nepustil ho.“

Cena Jiřího Marxe dnešní program uzavřela
Cena Jiřího Marxe dnešní program uzavřela

Ján Mihálik byl hodně důrazným soupeřem zejména ve druhé zatáčce, v níž se vehementně cpal spodní stranou dopředu. Oba se utkali ještě jednou v Ceně Jiřího Marxe, pro niž letos pořadatelé vyhradili formát jedné jediné jízdy se šesti závodníky na startu. Eduard Krčmář si v ní znovu počínal jako muž z jiné dimenze a již po dvou kolech vedle o nějakých třicet metrů.

Patrik Mikel vypráví Cenu Jiřího Marxe:

„Bojovali jsme se Zdendou, vsunul se tam Fíla…“

O druhé místo si to rozdával Zdeněk Holub s Patrikem Mikelem. Pražan ztratil vrch v úvodní zatáčce třetího kola, kdy se před něj Pardubičan posunul. Nicméně jeho odveta přišla již v dalším nájezdu. Poslední slovo však patřilo Filipu Hákovi. Nájezd spodní strany stranou poslední zatáčky jej vynesl před Patrika Mikela. A ve světle předchozích událostí zapříčinil, že při pěti dnešních vyhlašováních vítězů chyběl jen ve stopětadvacítkách a devatenáctkách, které se ho již netýkaly.

 

Maximum Filipa Šifaldy

Pavel Kuchař (bílá) útočí na Milana Dobiáše
Pavel Kuchař (bílá) útočí na Milana Dobiáše

Zatímco šampionáty kolibříků na malých oválech jen květnou hojností mítinků, na klasické dráze se stopětadvacítky sešly teprve podruhé. Nebo vlastně potřetí, protože se dnešní závod dostal do termínového kalendáře až dodatečně. Doprovázel totiž dubnový přebor, pro nějž se však bohužel už náhradní termín nenašel.

Filip Šifalda vodí Daniela Klímu
Filip Šifalda vodí Daniela Klímu

Hned úvodní jízda svedla na startovní rošt oba suverény slánské ouvertury. Filip Šifalda zkraje měsíce přišel o vítězství jen díky spadlému řetězu, ale nyní ukázal Pavlu Kuchařovi výfuk hned s letem pásky. Pražan se dle svého nejlepšího zvyku snažil bojovat a opravdu na metě zůstal za chabařovickým borcem jen o onen pověstný kousíček.

Pavel Kuchař jezdí první před Danielem Klímou, Michalem Bašteckým a Lukášem Vinterem
Pavel Kuchař jezdí první před Danielem Klímou, Michalem Bašteckým a Lukášem Vinterem

O nominaci na evropský pohár do Toruně si v rozjížďce s číslem dvě řekl Daniel Klíma. Objev letošního roku nejprve odrážel Jaroslava Vaníčka, aby posléze v předposlední zatáčce podjel vedoucího Milana Dobiáše. Ten se nedočkal triumfu ani ve třetí jízdě, i když odstartoval jako první.

Mít za zády Pavla Kuchaře a být v klidu je stejné asi jako otevřít si pytel plný blech a doufat, že ani jedna nevyskočí ven. Pražan jej vskutku začal zasypávat útoky. Hnal se vnitřkem, ale Milan Dobiáš první příčku ještě uhlídal.

Jan Jeníček neměl šťastný den
Jan Jeníček neměl šťastný den

Pavel Kuchař však i nadále vyznával levou stopu. V první zatáčce druhého kola udeřil opět. Protilehlou rovinkou projeli oba bok po boku, aby však v následujícím nájezdu Pražan převzal vedení.  V předposlední zatáčce se Milan Dobiáš ještě ke všemu přetočil.

Čtvrtá jízda viděla triumf Filipa Šifaldy ve stylu start – cíl. O vzruch se však postaral Daniel Klíma, když v první zatáčce šmahem přeskočil Jaroslava Vaníčka a Michala Bašteckého. V páté jízdě vyfasoval Lukáš Vinter žlutou kartu jako vlastně první stopětadvacítkář vůbec. Po restartu kraloval Pavel Kuchař, zatímco Daniel Klíma před sebe nepustil Michala Bašteckého, který v první zatáčce přeskočil Lukáše Vintera.

Filip Šifalda v klíčové osmé jízdě vede před Milanem Dobiášem a Pavlem Kuchařem
Filip Šifalda v klíčové osmé jízdě vede před Milanem Dobiášem a Pavlem Kuchařem

V rozjížďce s číslem šest se do křížku s Filipem Šifaldou pustil Milan Dobiáš. Ve druhém kole se ve druhé zatáčce posunul do vedení, avšak Filip Šifalda byl vmžiku nazpět. V závěrečném výjezdu odrazil i poslední nájezd svého klubového kolegy. V poslední zatáčce upadl Jan Jeníček, k němuž se dnes Štěstěna chovala ještě hůř než macecha k Nastěnce v dobře profláklé ruské filmové pohádce.

Filip Šifalda mohl dnes zapomenout na svou slánskou smůlu
Filip Šifalda mohl dnes zapomenout na svou slánskou smůlu

Michal Baštecký si posléze hladkým triumfem v sedmé jízdě vylepšil bodový zápis do průběžné tabulky, ale stupně vítězů mu byly daleko. O ně si to rozdala hned vzápětí čtveřice velkých favoritů. Filip Šifalda mohl kalkulovat s devíti body, Pavel Kuchař jich měl osm, Daniel Klíma šest a Milan Dobiáš.

Filip Šifalda nezaváhal a předvedl další sólo. Pavel Kuchař odstartoval poslední. Přeskočil Daniela Klímu a v poslední zatáčce útočil i na druhého Milana Dobiáše. Ten si na své dva body nenechal sáhnout, avšak na stupních vítězů stál s Pavlem Kuchařem v obráceném pořadí.

 

Hlasy z depa

Eduard Krčmář bral dneska úplně všechno
Eduard Krčmář bral dneska úplně všechno

„Jsem rád,“ komentoval Eduard Krčmář svůj rekord v počtu juniorských titulů, aby se rovnou zamyslel, který z těch čtyř byl vlastně nejtěžší. „Ten s Vencou tady v Pardubicích (2014 – pozn. redakce). Uteklo to hrozně. Dneska mi to frčelo, užíval jsem si to, byla to moje poslední juniorka v životě. A cejtím se jako rekordman.“

„Až na tu první jízdu, co mi nevyšla, dobrý,“ nestěžoval si Zdeněk Holub. „Dal jsem jinej‘ motor, nebyl jsem spokojenej‘. Během druhý jízdy jsem zadřel a musel skočit zpátky a doladit to.“

Filip Hájek šel na pódium rovnou třikrát
Filip Hájek šel na pódium rovnou třikrát

„Dneska byl začátek dobrej‘,“ rozhovořil se Filip Hájek. „Jel jsem s Edou, to šlo. Pak jsem vyhrál, dobře jsem odpíchnul. Třetí jízda no comment. Měl jsem dobrý nastavení, jelo to, startovalo to. Skončilo to v rozjezdu, zase to suprově odpíchlo, viděl jsem ho tam, ale nepustil ho. A v Marxovi, jsi to viděl, když se dva perou, třetí se směje.“

„Nejdřív to vypadalo celkem fajn, pak to ale bylo takové…“ nedořekl Ján Mihálik. „Snažil jsem se v rozjezdu, ale byl rychlejší než já. Aspoň že mám druhé místo do devatenácti let. Mohlo být i třetí do jednadvaceti… Za rok to bude lepší.“

Patrik Mikel nebyl spokojený
Patrik Mikel nebyl spokojený

„Hrozný,“ protáhnul Patrik Mikel při svém komentáři obličej. „První dvě jízdy jsem bojoval s motorkou. Skočil jsem na druhou, bylo to lepší, ale pořád to nebylo ono. S dneškem nejsem spokojený. S titulem ano, to se mi líbí, výsledek se mi líbí, ale dnešní závody vůbec.“

„Dneska jsme zezačátku měli moc lehký převody,“ vyprávěl Jan Kvěch. „Strašně to mydlilo. Laborovali jsme s tím a s předstihem. David Pacalaj mě podjel v prvním nájezdu, byl jsem moc pomalej‘, ale pak jsem mu to vrátil.“

David Pacalaj neprožil špatný závodní debut ve Svítkově
David Pacalaj neprožil špatný závodní debut ve Svítkově

„Mohlo být ještě líp, ale celkem dobrý,“ bilancoval David Pacalaj. „V poslední jízdě jsem nebodoval, soupeři byli silní. Příště… Jsem tady na prvních závodech, byl jsem tu jenom trénovat a to byl handicap.“

„Nechci se o tom bavit,“ odmítal Josef Novák všechny zvídavé otázky. „První jízda dobrý, ale pak už na hovno. Odešla spojka, pak jsem odešel já a stálo to za hovno. Uvidíme příště…“

Nejlepší trio české juniorky: Patrik Mikel, Eduard Krčmář a Filip Hájek
Nejlepší trio české juniorky: Patrik Mikel, Eduard Krčmář a Filip Hájek
1. Eduard Krčmář, Slaný 3 3 3 3 3 3 18
2. Zdeněk Holub, Praha 2 3 3 2 3 2 15
3. Filip Hájek, Praha 2 3 1 3 3 1 13
4. Ján Mihálik, SK – Žarnovica 3 1 2 3 3 0 12
5. Patrik Mikel, Pardubice 3 2 3 2 2 12
6. Jan Kvěch, Praha 2 1 3 1 2 9
7. Richard Geyer, D 1 2 2 3 1 9
8. David Pacalaj, SK – Žarnovica 1 3 2 2 0 8
9. Josef Novák, Pardubice 3 0 1 2 2 8
10. Jakub Valkovič, SK – Žarnovica 1 0 2 1 2 6
11. Andrei Popa, RUM 2 2 0 E 1 5
12. Václav Kvěch, Praha 1 1 1 0 1 4
13. Sindy Weber, D – Liberec (ACCR) 0 1 0 1 1 3
14. Mario Niedermaier, D 0 2 – – – 2
15. Pavel Čermák, Praha E E 1 0 0 1
Nejlepší v kategorii do devatenácti let: Ján Mihálik, Patrik Mikel a Josef Novák
Nejlepší v kategorii do devatenácti let: Ján Mihálik, Patrik Mikel a Josef Novák

14. Cena Jiřího Marxe:

1. Eduard Krčmář, 2. Zdeněk Holub, 3. Filip Hájek, 4. Patrik Mikel, 5. Ján Mihálik, 6. Josef Novák

Cena Jiřího Marxe: zleva Patrik Mikel, Zdeněk Holub, Eduard Krčmář, Filip Hájek a Ján Mihálik

Cena Jiřího Marxe: zleva Patrik Mikel, Zdeněk Holub, Eduard Krčmář, Filip Hájek a Ján Mihálik

Konečné pořadí šampionátů:

U21 U19 PLZ PHA PCE TOT
22.4. 2.5. 21.6.
1. Eduard Krčmář, Slaný 18 18 18 54
2. 1. Patrik Mikel, Pardubice 16 16 12 44
3. Filip Hájek, Praha 11 11 13 35+3
4. 2. Ján Mihálik, SK – Žarnovica 13 10 12 35+2
5. 3. Josef Novák, Pardubice 10 14 8 32
6. 4. Richard Geyer, D 13 9 9 31
7. 5. Jan Kvěch, Praha 8 6 9 23
8. 6. Jakub Valkovič, SK – Žarnovica 7 6 6 19
9. 7. David Pacalaj, SK – Žarnovica 3 6 8 17
10. 8. Petr Chlupáč, Praha 9 8 NS 17
11. Zdeněk Holub, Praha NS NS 15 15
12. 9. Pavel Čermák, Praha 5 5 1 11
13. 10. Sindy Weber, D – Liberec (ACCR) 4 NS 3 7
14. 11. Milan Dobiáš, Chabařovice 3 3 NS 6
15. 12. Andrei Popa, RUM NS NS 5 5
16. 13. Filip Šifalda, Chabařovice NS 5 NS 5
17. 14. Filip Nizgorski, PL NS 5 NS 5
18. 15. Václav Kvěch, Praha 0 NS 4 4
19. 16. Mario Niedermaier, D 2 NS 2 4
20. 17. Mateusz Adamczewski, PL NS 3 NS 3
21. 18. Michal Tomka, SK – Žarnovica 0 NS NS 0
Pavel Kuchař, Filip Šifalda a Milan Dobiáš na pódiu kolibříků
Pavel Kuchař, Filip Šifalda a Milan Dobiáš na pódiu kolibříků

Mistrovství republiky 125 ccm:

1. Filip Šifalda, Chabařovice 3 3 3 3 12
2. Pavel Kuchař, Praha 2 3 3 1 9
3. Milan Dobiáš, Chabařovice 2 2 2 2 8
4. Daniel Klíma, Divišov 3 2 2 0 7
5. Michal Baštecký, Praha 1 1 1 3 6
6. Jaroslav Vaníček, Praha 1 0 1 2 4
7. Lukáš Vinter, Praha 0 1 0 1 2
8. Jan Jeníček, Pardubice F R F – 0

Poznámka: Lukáš Vinter žlutá karta v páté jízdě

Průběžné pořadí seriálu:

SLA PCE TOT
3.6. 21.6.
1. Filip Šifalda, Chabařovice 9 12 21
2. Pavel Kuchař, Praha 12 9 21
3. Milan Dobiáš, Chabařovice 10 8 18
4. Daniel Klíma, Divišov 9 7 16
5. Michal Baštecký, Praha 8 6 14
6. Jaroslav Vaníček, Praha 7 4 11
7. Bruno Thomas, D 6 NS 6
8. Bruno Belan, Slaný 4 NS 4
9. Lukáš Vinter, Praha 1 2 3
10. Jakub Exler, Praha 1 NS 1
11. Manuel Rau, D 1 NS 1
12. Jan Jeníček, Pardubice NS 0 0

Foto: Karel Herman

Večerní maratón třiceti rozjížděk přinese tři vítěze a dva šampióny

Pardubice – 20. června
Třicet rozjížděk čeká pardubický Svítkov zítra večer. A podobný maratón čeká pořadatele při vyhlašování. Vedle vítěze druhého dílu mistrovského seriálu stopětadvacítek na klasických oválech, čtrnáctého ročníku Ceny Jiřího Marxe a závěrečného podniku české juniorky se do historických tabulek zapíšou jména šampiónů do jednadvaceti a devatenácti let.

 

Eduard Krčmář stojí na prahu historického rekordu čtyř juniorských titulů
Eduard Krčmář stojí na prahu historického rekordu čtyř juniorských titulů

Na nejlepší cestě ke korunovaci jsou Eduard Krčmář, jenž by svým čtvrtým titulem juniorského šampióna republiky ustavil nový rekord, a Patrik Mikel, který vede samostatnou klasifikaci pro devatenáctileté závodníky.

Nicméně konkurence je vyrovnaná a to nejen díky comebacku Zdeňka Holuba. Důkazem mohou být Ján Mihálik a Josef Novák, kteří se v Plzni, resp. v Praze vůbec poprvé postavili na pódium domácí juniorky.

Patrik Mikel vede klasifikaci do devatenácti let
Patrik Mikel vede klasifikaci do devatenácti let

Zítřejší startovní listina prozatím čítá patnáct jmen. Debutantem je Rumun Andrei Popa, zatímco se zbytkem jsme se již v šampionátu alespoň jednou setkali. Klasickým doprovodem pardubických juniorských klání je Cena Jiřího Marxe. Tentokrát půjde o jedinou jízdu se šesti účastníky na startovním roštu.

Filip Šifalda nepojede s dvěstěpadesátkou juniorku, ale nastoupí se stopětadvacítkou
Filip Šifalda nepojede s dvěstěpadesátkou juniorku, ale nastoupí se stopětadvacítkou

Účast mají garantovanou první tři z mistrovského podniku a první tři ze závěrečné klasifikace jednadvacítek. Pakliže by se někdo kvalifikoval dvakrát, což pochopitelně není vyloučeno, dostanou šanci další borci dle výsledkové listiny závodu. V takovém případě si však pořadatel vyhrazuje právo přidělení divoké karty závodníkovi dle vlastní volby.

O doprovod juniorce se postarají stopětadvacítky. Jejich závod původně doprovázel dubnový přebor, pro něhož se náhradní termín už nenašel. Kolibříků se představí osm, přičemž je čeká stejný počet rozjížděk.

Startovní listina:

1 Patrik Mikel, Pardubice
2 Jan Kvěch, Praha
3 Mario Niedermaier, D
4 Václav Kvěch, Praha
5 Josef Novák, Pardubice
6 Jakub Valkovič, SK – Žarnovica
7 Sindy Weber, D – Liberec (ACCR)
8 Zdeněk Holub, Praha
9 Ján Miháli, SK – Žarnovica
10 Richard Geyer, D
11 Pavel Čermák, Praha
12 Andrei Popa, RUM
13 Eduard Krčmář, Slaný
14 Filip Hájek, Praha
15 David Pacalaj, SK – Žarnovica
16 neobsazeno

Mistrovství republiky 125 ccm:

1 Pavel Kuchař, Praha
2 Jan Jeníček, Pardubice
3 Michal Baštecký, Praha
4 Filip Šifalda, Chabařovice
5 Jaroslav Vaníček, Praha
6 Daniel Klíma, Divišov
7 Milan Dobiáš, Chabařovice
8 Lukáš Vinter, Praha
Josef Novák v Praze vyfouknul pódium Filipu Hájkovi
Josef Novák v Praze vyfouknul pódium Filipu Hájkovi

Foto: Karel Herman

Eduard Krčmář opět neslevil vůbec nic z role hráče prvních houslí

Praha – 2. května
Bílý kouř od motoru Eduarda Krčmáře v rozjížďce s číslem devatenáct dnešního druhého dílu české juniorky nepředstavoval pro obhájce titulu sebemenší problém. Záhy se ukázalo, že jejich příčinou se stal jeden povolený šroub na víku, takže slánský šampión mohl směle zkompletovat další osmnáctibodové maximum. Ve finále na něho sice odstartoval Patrik Mikel, jenž si upevnil nejen postavení dvojky průběžné klasifikace, ale i leadera devatenáctek. Ovšem Eduard Krčmář si již v první zatáčce našel cestu dopředu.  S výjimkou této dvojice se oproti Plzni úplně vyměnilo obsazení na finálovém startovním roštu. Richard Geyer vinou palivové hadice přišel o tři jisté body již v rozjížďce s číslem jedna, zatímco Ján Mihálik za ním trčel celá čtyři kola při konfrontaci čtveřice nejlepších v aktuálním pořadí. Naproti tomu slušné bodové dávky vozil Josef Novák, který nakonec vyfouknul Filipu Hájkovi nejen pohár za třetí místo, ale i reprezentační vestu pro juniorské mistrovství světa.

Patrik Mikel, Eduard Krčmář a Josef Novák na stupních vítězů
Patrik Mikel, Eduard Krčmář a Josef Novák na stupních vítězů

Po deseti jízdách jediný leader

Oblaka dnes byla naštěstí jen ozdobou modré oblohy
Oblaka dnes byla naštěstí jen ozdobou modré oblohy

Blížila se osmnáctá hodina a sluníčko se ukrylo za černý mrak. Nicméně druhý letošní podnik české juniorky rozhodně neměl na svém perimetru dešťovou hrozbu. Kupovitá oblačnost jen vytvořila dekoraci šmolkově modré oblohy. Tiskárna do startovní listiny programu tiskla šestnáct jmen, ovšem nakonec jich zůstalo jen patnáct.

Patrik Mikel vykročil do čela již v rozjížďce s číslem dvě
Patrik Mikel vykročil do čela již v rozjížďce s číslem dvě

Chyběl Václav Kvěch, který se po svém pádu při plzeňské ouvertuře juniorských šampionátů ještě necítil stoprocentně fit. Sindy Weber se omluvila předem vinou havárie jejich rodinného automobilu, debutoval však Filip Šifalda. Dilema, zda vyjet s novým GM nebo dát přednost dvěstěpadesátce nakonec vyřešila skutečnost, že se na Markétě v srpnu pojede světová soutěž čtvrtlitrových  motocyklů.

Eduard Krčmář pádí k vítězství před zraky Jana Kvěcha
Eduard Krčmář pádí k vítězství před zraky Jana Kvěcha

Spolu s Filipem Šifaldou se publiku představili hned čtyři další borci v sedle dvěstěpadesátek. Petr Chlupáč s ní v seniorských soutěžích debutoval již loni, Milan Dobiáš předminulý týden v Plzni, zatímco Poláci Mateusz Adamczewski a Fiip Nizgorski zasáhli do české juniorky dnes vůbec poprvé.

Josef Novák vodí Jána Mihálika
Josef Novák vodí Jána Mihálika

V běžné situaci by závodníci s polovičním obsahem motorů svých strojů neměli šanci. A vskutku Richard Geyer již od startu opanoval první jízdu. Jenže záhy začal zpomalovat, aby na konci druhého okruhu vjel na trávník u depa a Ronnymu Weisovi mohl jen bezmocně signalizovat, že prasklou palivovou hadičkou netekl z nádrže žádný metyl.

Filip Šifalda se ve svém prvním závodě pětistovek objevil v sedle dvěstěpadesátky
Filip Šifalda se ve svém prvním závodě pětistovek objevil v sedle dvěstěpadesátky

Na první příčku se dostal Pavel Čermák. Jenže také on po pár metrech zvednul ruku do výšky a odstoupil. Triumf tím pádem připadl Petru Chlupáčovi, jenž k šachovnicovému praporku za svými zády přivedl Filipa Nizgorskeho. Od té doby jsme však viděli jen jednoho borce, který by svou dvěstěpadesátku dovedl vítězně do cíle. Stal se jím Filip Šifalda, když po restartu jedenácté jízdy odvedl Davida Pacalaje.

Při absenci zraněných Zdeňka Holuba a Michala Škurly se závod záhy dostal do očekávaných kolejí. Patrik Mikel vyhrál druhou jízdu s náskokem jedné roviny před Filipem Hájkem. Neméně suverénní byl i Eduard Krčmář vzápětí. V rozjížďce s číslem čtyři se na seznam vítězů dostal také Josef Novák.

Pád Jakuba Valkoviče byl naštěstí jen lehký
Pád Jakuba Valkoviče byl naštěstí jen lehký

Po rychlém startu jej nedohnal ani Ján Mihálik, jenž v Plzni mával ze stupňů vítězů. Slovenský závodník měl za sebou hodně cestování. Po včerejším semifinále evropského šampionátu v Terenzanu se doma v Žarnovici mihnul jen na skok, aby si jeho otec Jozef dopřál alespoň čtyřhodinového šlofíka, než otočil čumák červené dodávky vstříc české metropoli.

Richard Geyer v šesté jízdě porazil Filipa Hájka
Richard Geyer v šesté jízdě porazil Filipa Hájka

V rozjížďce s číslem sedm však Ján Mihálik už projel vítězně cílem. Většinu času měl za sebou Jana Kvěcha, jehož otec Václav tlačil z depa ve chvíli, kdy tři čtvrtiny dvouminutového limitu byly ty tam. Bývalý soutěžák se nakonec spolu s Martinem Málkem dostal i do role nosiče motocykly, v jehož sedle nejmladší výhonek závodnického rodu Kvěchových vletěl v předposledním výjezdu do bariéry. Stroj však tentokrát doznal větších újem než jeho majitel, který díky tomu zmeškal devátou jízdu.

Ján Mihálik vede sedmou jízdu ještě před Janem Kvěchem
Ján Mihálik vede sedmou jízdu ještě před Janem Kvěchem

Na sklonku druhé série zůstávali bez porážky jen Patrik Mikel a Eduard Krčmář. Pardubický junior po raketovém startu ovládl pátou jízdu stylem start – cíl. Podobně si počínal i Slaňák v rozjížďce s číslem osm, kde Josef Novák ukázal výfuk Davidu Pacalajovi a Pavlu Čermákovi.

Ján Mihálik popisuje okolnosti své nuly z desáté jízdy:

„To bylo plzeňské finále, dá se říct. Udělal jsem chybu, dal jsem motorku do díry. Musel jsem spojkovat a tím přišel o bod.“

Čtvrtlitorvý souboj v podání Milana Dobiáše a Mateusze Adamczewskeho
Čtvrtlitorvý souboj v podání Milana Dobiáše a Mateusze Adamczewskeho

Své úvodní patálie se jal eliminovat rovněž Richard Geyer. V šesté jízdě se dokázal udržet na čele, byť se mu od druhého kola hodně přibližoval Filip Hájek. Chleba se však lámal v rozjížďce s číslem deset, která tradičně svedla na startovní rošt nejlepší čtyřku aktuální klasifikace.

Eduard Krčmář dnes nepoznal hořkost porážky
Eduard Krčmář dnes nepoznal hořkost porážky

Patrik Mikel se v ní zprvu ukázal rychlejší Eduarda Krčmáře. Jenže než by člověk stačil říct švec, ve výjezdu z první zatáčky jel vpředu slánský závodník. Richard Geyer hlídal třetí příčku před Jánem Mihálikem, který na Němcem beznadějně trčel celá čtyři kola.

 

Další maximum šampióna

Richard Geyer v desáté jízdě nepustil k bodu Jána Mihálika
Richard Geyer v desáté jízdě nepustil k bodu Jána Mihálika

Před dvěma závěrečnými pětinami vedl neporažený Eduard Krčmář s náskokem jediného bodu před Patrikem Mikelem a Josefem Novákem. Pardubický závodník vycítil šanci nejen na stupně vítězů, ale i poslední reprezentační vestu a v deváté jízdě nedal po brilantním startu ani náznak šance Filipu Hájkovi.

Filip Hájek se nechtěl vzdát myšlenky na finálovou jízdu
Filip Hájek se nechtěl vzdát myšlenky na finálovou jízdu

Nicméně Filip Hájek nechtěl přijít o šanci stoupnout si poprvé na stupně vítězů české juniorky. V šestnácté jízdě dokonale odstartoval, aby triumfoval ve stylu start – cíl. Ján Mihálik se vnějškem první zatáčky dostal pouze za Pražanova záda. I když útočil na vedoucího Filipa Hájka, musel zaknihovat další bodovou ztrátu.

Filip Šifalda míří k vítězství před Davidem Pacalajem
Filip Šifalda míří k vítězství před Davidem Pacalajem

Těsně předtím Patrik Mikel objel v první zatáčce Josefa Nováka a Eduard Krčmář v rozjížďce s číslem třináct přidal na své konto již čtvrtou dnešní trojku. Po vylétnutí pásky vystřelil jako z praku a už v půlce úvodní zatáčky vedl plus mínus o deset metrů před triem pronásledovatelů v sedle dvěstěpadesátek.

Vítězství se v rozjížďce s číslem dvanáct dočkal rovněž Pavel Čermák
Vítězství se v rozjížďce s číslem dvanáct dočkal rovněž Pavel Čermák

Ján Mihálik v rozjížďce s číslem sedmnáct sice za sebe rychle poslal Davida Pacalaje, ale již začínal tušit, že deset bodů dnes na finále rozhodně stačit nebude. A vskutku, v následující jízdě Josef Novák vnějškem první zatáčky doslova přeletěl okolo Richarda Geyera.

Jakub Valkovič (modrá) útočí na svého klubového kolegu Davida Pacalaje
Jakub Valkovič (modrá) útočí na svého klubového kolegu Davida Pacalaje

Míšeňský závodník nechtěl sedět se založenýma rukama a plakat nad rozlitým mlékem. Snažil se o comeback na postavení leadera. Závěrečný útok vedl vnějškem poslední zatáčky, aby na metě o jeho prohře rozhodly jen centimetry.

Eduard Krčmář starší reaguje na kouř motoru svého syna v devatenácté jízdě:

„Neutažený víko, jeden šroub se povolil…“

Kouř od motoru Eduarda Krčmáře nebyl naštěstí příznakem fatální závady
Kouř od motoru Eduarda Krčmáře nebyl naštěstí příznakem fatální závady

Ani devatenáctá jízda nepřinesla porážku Eduardu Krčmářovi, byť se v jejím průběhu začalo od jeho motoru kouřit. Na finále si vedle něho a Josefa Nováka mohl brousit zuby také Filip Hájek, jenž dojel k metě za slánským suverénem. Po raketovém startu se na start rozjížďky čtyř nejlepších postavil rovněž Patrik Mikel.

Eduard Krčmář se právě ve finále ujal vedení před Patrikem Mikelem
Eduard Krčmář se právě ve finále ujal vedení před Patrikem Mikelem

Právě on stejně jako v Plzni vyletěl do čela hned po startu. Jenže Eduard Krčmář zůstal pánem situace. Už v úvodním výjezdu jezdil první on, aby posléze počet svých závodů české juniorky vyhraných s maximálním bodovým ziskem dostal na sedm, čehož dosáhli jen Josef Franc, Tomáš Suchánek a Miroslav Fencl. Pouze Václav Milik má o jedno maximum navíc.

Josef Novák si v české juniorce vyskočil na pódium vůbec poprvé
Josef Novák si v české juniorce vyskočil na pódium vůbec poprvé

Vedle místa na stupních vítězů bylo ve finálové jízdě v sázce také poslední volné místo v mistrovství světa a Evropy. Pokud by Filip Hájek dojel do cíle před Josefem Novákem, jejich bodová skóre by byla srovnána. A Petr Moravec, předseda VV SPD, byl připraven vypsat rozjezd. K němu ovšem nemuselo dojít, jelikož Josef Novák si nad Filipem Hájkem udržel vrch už po startu.

 

Hlasy z depa

Eduard Krčmář opět vyhrál s maximálním bodovým ziskem
Eduard Krčmář opět vyhrál s maximálním bodovým ziskem

„Bylo to dobrý,“ nemohl se Eduard Krčmář neradovat z dalšího maximálního vítězství své kariéry. „Zkoušel jsem fungl novej‘ motor. Jsem spokojenej‘, musím vypilovat starty a bude to dobrý. Pohodový vítězství.“

Patriku Mikelovi se podařil záměr potrápit Eduarda Krčmáře, byť na snímku jde pochopitelně o žert
Patriku Mikelovi se podařil záměr potrápit Eduarda Krčmáře, byť na snímku jde pochopitelně o žert

„Dobrý,“ odtušil zprvu Patrik Mikel odpověď na tradiční otázku magazínu speedwayA-Z, jaké to dnes bylo. „Dařily se mi starty. Od včera mi není dobře, bojoval jsem i sám se sebou. Neovlivnilo mě to, pozlobil jsem i Edu, to byl můj hlavní cíl. Zvýšil jsem si náskok v devatenáctkách, Eda si zase zvýšil svůj náskok na mě. Všechno bylo super, táta v depu fungoval.“

Josef Novák nechal za sebou Filipa Hájka také ve finálové jízdě
Josef Novák nechal za sebou Filipa Hájka také ve finálové jízdě

„Bomba,“ ohodnotil Josef Novák své premiérové individuální pódium. „Byl jsem spokojenej‘, jelo se nádherně. Starty mi šly, pak jsem taky nebyl úplně pomalej‘. První pódium v půllitrech, všechno fungovalo, teď už mám od zadřenejch‘ motorů pokoj.“

Ján Mihálik tentokrát zaostal za branami finálové jízdy
Ján Mihálik tentokrát zaostal za branami finálové jízdy

„Na tuto dráhu jsem neměl dobré vzpomínky,“ vytasil se Ján Mihálik výletem do minulosti. „Když jsem tady byl, pokaždé jsem bouchnul do pásky nebo spadnul. Dnes jsem doufal, že to bude lepší. Jsem rád, že jsem jezdil bez problémů. Škoda třetí jízdy, to bylo plzeňské finále, dá se říct. Doufám, že v Pardubicích to bude lepší.“

Petr Chlupáč se svou dvěstěpadesátkou opět vybojoval umístění v lepší půlce výsledkové listiny
Petr Chlupáč se svou dvěstěpadesátkou opět vybojoval umístění v lepší půlce výsledkové listiny

„Nečekané vítězství,“ usmíval se Petr Chlupáč nad ziskem třech bodů v rozjížďce s číslem jedna. „Ale v poslední jízdě se protočilo zadní kolo. Myslel jsem, že se to zadřelo, ale naštěstí se to zase rozjelo. S Němcem v první jízdě jsem měl štěstí, takže jsem rád.“

Ani koouř od motoru v devatenácté jízdě neznamenal hrozbu pro maximálního Eduarda Krčmáře
Ani koouř od motoru v devatenácté jízdě neznamenal hrozbu pro maximálního Eduarda Krčmáře
FIN TOT
1. Eduard Krčmář, Slaný 3 3 3 3 3 3 18
2. Patrik Mikel, Pardubice 3 3 2 3 3 2 16
3. Josef Novák, Pardubice 3 2 3 2 3 1 14
4. Filip Hájek, Praha 2 2 2 3 2 0 11
5. Ján Mihálik, SK – Žarnovica 2 3 0 2 3 10
6. Richard Geyer, D E 3 1 3 2 9
7. Petr Chlupáč, Praha (250 ccm) 3 1 1 2 1 8
8. Jan Kvěch, Praha 2 F – 2 2 6
9. David Pacalaj, SK – Žarnovica 1 1 2 0 2 6
10. Jakub Valkovič, SK – Žarnovica F 2 2 1 1 6
11. Filip Šifalda, Chabařovice (250 ccm) 1 0 3 0 1 5
12. Pavel Čermák, Praha E 0 3 1 1 5
13. Filip Nizgorski, PL (250 ccm) 2 1 1 1 0 5
14. Milan Dobiáš, Chabařovice (250 ccm) 0 2 1 0 0 3
15. Mateusz Adamczewski, PL (250 ccm) 1 1 F 1 0 3

Poznámka: žluté karty za letmý start byly uděleny Filipu Nizgorskemu v jedenácté a Milanu Dobiášovi ve dvanácté jízdě; z původně přihlášených nestartoval Václav Kvěch

Patrik Mikel ve finále opět trošku poškorpil Eduarda Krčmáře a upevnil si postavení leadera devatenáctek
Patrik Mikel ve finále opět trošku poškorpil Eduarda Krčmáře a upevnil si postavení leadera devatenáctek

Průběžné pořadí šampionátů:

U21 U19 PLZ PHA TOT
22.4. 2.5.
1. Eduard Krčmář, Slaný 18 18 36
2. 1. Patrik Mikel, Pardubice 16 16 32
3. 2. Josef Novák, Pardubice 10 14 24
4. 3. Ján Mihálik, SK – Žarnovica 13 10 23
5. Filip Hájek, Praha 11 11 22
6. 4. Richard Geyer, D 13 9 22
7. 5. Petr Chlupáč, Praha 9 8 17
8. 6. Jan Kvěch, Praha 8 6 14
9. 7. Jakub Valkovič, SK – Žarnovica 7 6 13
10. 8. Pavel Čermák, Praha 5 5 10
11. 9. David Pacalaj, SK – Žarnovica 3 6 9
12. 10. Milan Dobiáš, Chabařovice 3 3 6
13. 11. Filip Šifalda, Chabařovice NS 5 5
14. 12. Filip Nizgorski, PL NS 5 5
15. 13. Sindy Weber, D – Liberec (ACCR) 4 NS 4
16. 14. Mateusz Adamczewski, PL NS 3 3
17. 15. Mario Niedermaier, D 2 NS 2
18. 16. Václav Kvěch, Praha 0 NS 0
19. 17. Michal Tomka, SK – Žarnovica 0 NS 0
Finále: zleva Eduard Krčmář, Patrik Mikel a Josef Novák
Finále: zleva Eduard Krčmář, Patrik Mikel a Josef Novák

Foto: Mirek Horáček a Karel Herman

Poláci Mateusz Adamczewski a Filip Nizgorski
Poláci Mateusz Adamczewski a Filip Nizgorski

Česká metropole dnes zažije tři šampionáty ve dvou závodech

Praha – 2. května
Po sérii zrušených mítinků se domácí příznivci dnes konečně dočkají pořádné závodní porce, protože pražská Markéta hostí rovnou tři šampionáty. Nejprve od šestnácti hodin pokračují stopětadvacítky ve svém mistrovství na malých drahách, zatímco od klasické osmnácté se začne odvíjet druhé dějství jednadvacítek, které jsou již druhým rokem spojeny s devatenáctkami.

 

Eduard Krčmář vede jednadvacítky, Patrik Mikel (vpravo) je za ním a zároveň na čele devatenáctek
Eduard Krčmář vede jednadvacítky, Patrik Mikel (vpravo) je za ním a zároveň na čele devatenáctek

Klíčovou informací je, že obě domácí esa Zdeněk Holub a Michal Škurla vskutku nenaskočí do české juniorky ani dnes. I když se copatá princezna Sindy Weber musela omluvit vinou problémů s autem, startovní listina je plná odshora až dolů.

Ján Mihálik se Plzni blýsknul umístěním na pódiu
Ján Mihálik se Plzni blýsknul umístěním na pódiu

Eduard Krčmář a Patrik Mikel, kteří jsou shodou okolností na špici aktuálního pořadí svých věkových kategorií, nedostanou prakticky žádné nové konkurenty.

Vedle českých juniorů nebudou tradičně chybět Slováci a Richard Geyer. Startovní pole doplňují Petr Chlupáč a Milan Dobiáš v sedle dvěstěpadesátek.Čtvrtlitrové motocykly osedlá rovněž polský tandem Filip Nizgorski a Mateusz Adamczewski.

Petr Chlupáč osedlá dvěstěpadesátku
Petr Chlupáč osedlá dvěstěpadesátku

Poprvé do šampionátu nakoukne Filip Šifalda. Ten se až na místě podle stavu dráhy rozhodne, zda vyrazí do akce s pětistovkou či strojem s polovičním zdvihovým objemem.

Startovní listina hlavního večerního závodu:

1 Petr Chlupáč, Praha (250 ccm)
2 Richard Geyer, D
3 Filip Nizgorski, PL (250 ccm)
4 Pavel Čermák, Praha
5 Patrik Mikel, Pardubice
6 Filip Hájek, Praha
7 Milan Dobiáš, Chabařovice (250 ccm)
8 David Pacalaj, SK – Žarnovica
9 Filip Šifalda, Chabařovice (500/250 ccm)
10 Václav Kvěch, Praha
11 Jan Kvěch, Praha
12 Eduard Krčmář, Slaný
13 Jakub Valkovič, SK – Žarnovica
14 Mateusz Adamczewski, PL (250 ccm)
15 Ján Mihálik, SK – Žarnovica
16 Josef Novák, Pardubice

Foto: Mirek Horáček a Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV)