Archiv pro rubriku: přebor jednotlivců

Martin Gavenda zajistil březolupskému publiku vítězství domácího závodníka

Březolupy – 27. dubna
Druhý přeborový závod v Březolupech měl po svých dvou sériích jediného neporaženého závodníka v osobě Martina Gavendy. Domácí borec přidal další trojku v rozjížďce s číslem devět, v níž změřil Petra Chlupáče a Ondřeje Smetanu. V šestnácté jízdě ztratil bod ve prospěch Zdeňka Simoty, ale přesto stál před závěrečnou pětinou v předsíni triumfu, jenž posléze potvrdil stylem start – cíl v devatenácté jízdě. Podobně konzistentní byl dnes již jen Petr Chlupáč. Toho kromě vítěze porazil již jen Jan Kvěch, takže se pražský junior dočkal svých prvních individuálních stupňů vítězů. Zato boj o třetí příčku byl otevřený až do poslední chvíle. Ondřej Smetana litoval již zmiňované rozjížďky s číslem devět a Patrik Mikel si z ní přivezl jen vypasenou nulu. Jan Kvěch zase nedokázal před sedmnáctou jízdou nastartovat motocykl. A když mu maminka Lenka, která se náramně činila v roli mechanika svého nejstaršího syna, nabízela stroj jeho bratra Václava, musel odmítnout, jelikož drahocenné vteřiny časového limitu uběhly. Zdeněk Simota se zprvu potýkal se správným nastavením motocyklu, ale nakonec dal do kupy dvanáct bodů. Na stejné skóre se dostal i Martin Málek, jenž se však o poznání víc nadřel. V rozjížďce s číslem patnáct se prodral z posledního místa na druhé přes Jaroslava Petráka a Michala Dudka, ob dvě jízdy později sebral dva body Danielu Klímovi až v poslední zatáčce. V rozjezdu však byl plzeňský Jihočech kapánek tvrdší. Dobrý dojem zanechali nejmladší závodníci. Michal Danko vyhrál svou první jízdu, přičemž změřil Patrika Mikela! Vítězství měl na dosah také Daniel Šilhán, nicméně hlavní slovo v jeho souboji s Janem Mackem a Danielem Klímou řekl přetržený primární řetěz. V mistrovském klání stopětadvacítek Vojtěch Šachl rozhodl o svém prvenství porážkou Jaroslava Vaníčka. Navzdory patáliím s karburátorem si spolu s nimi přišel pro pohár i Bruno Belan. Adam Bednář měl totiž pekelnou smůlu, když mu jisté vítězství v závěrečné jízdě vzala rozbitá řadicí páka.

Petr Chlupáč, Martin Gavenda a Zdeněk Simota stojí na stupních vítězů

Esa v kvalifikaci

Václav Kvěch (žlutá) jedzí v kvalifikaci před Milanem Dobiášem (červená) a Michalem Dankem (modrá)

Lukáš Hromádka vyrazil na trénink je se svými dioptrickými brýlemi, ochranné si zapomněl. Podobných událostí jsme měli dnes zaznamenat víc, avšak faktem zůstává, že druhý letošní přebor nabídl skvělé závody. Všechno odstartovalo kvalifikací.

Reglementy jsou nekompromisní v ohledu, že přímou účast v závodě má garantovanou pouze dvanáct nejlepších závodníků aktuální klasifikace. Jsou v tomto směru naprosto nekompromisní, padni komu padni. A tak se dnes o šanci bojovat v přeboru museli utkat i dva z elitní osmičky šampionátu jednotlivců, Martin Málek a Ondřej Smetana, jehož opožděnou přihlášku komise akceptovala až po omluvě Františka Kliera!

Protože po explozi motoru při kopřivnické první lize nejel Patrik Mikel úvodní závod seriálu ve Slaném, musel do kvalifikace také on. S prvním triumfem v úvodní jízdě neměl žádné problémy. Za jeho zády to však jen vřelo. Milan Dobiáš přišel o druhé místo během necelého kola, když jej v úvodním oblouku nejprve objel Václav Kvěch a ve druhém podjel také Milan Danko.

Esa v kvalifikaci, aneb Ondřej Smetana (bílá) a Patrik Mikel (modrá) ve společnosti Milana Dobiáše (žlutá)

Ve druhé jízdě Martin Málek odvedl Ondřeje Smetanu. Smolařem celé kvalifikace se stal Michal Baštecký. Nejprve upadl na začátku druhého kola, aby ve třetí jízdě zůstal stát s poruchou a jako jediný se dnes do hlavního klání nedostal ani jako náhradník.

Sem naproti tomu neomylně zamířil Martin Málek, který již podruhé triumfoval stylem start – cíl. Pěkně na sebe upozornil také Michal Danko. Slovák dorazil ke startovnímu roštu se špatným žlutým povlakem, nicméně měl pod ním bílou přilbu, takže nápravu sjednal rovnou startmaršál.

Michal Danko si posléze nedal pokoje, dokud v úvodním nájezdu posledního kola nepodjel Václava Kvěcha. Postoupil však oba. Kvalifikace se uzavřela čtvrtou rozjížďkou. Ondřej Smetana ve druhém oblouku šel spodem do vedení před Patrika Mikela. Postup neminul ani jednoho, zatímco na Milana Dobiáše a Lukáše Hromádku zbyly náhradnické posty.

Patrik Mikel vysvětluje svůj pád po projetí cílem první jízdy:

„Otočil jsem se, zaradoval se a uklouzlo mně přední kolo. Naštěstí se nikomu nic nestalo.“

Patrik Mikel se sbírá ze země po svém pádu po vítězství nad Zdeňkem Simotou v rozjížďce s číslem jedna

Vlastní závod rozehrál nejlépe Patrik Mikel, který se po skvělém startu ujal vedení v rozjížďce s číslem jedna. Zdeněk Simota v první zatáčce objel Václava Kvěcha a Jaroslava Petráka, aby se rovnou opřel do domácího odchovance v pardubické vestě před sebou. Jenže Patrik Mikel nepolevil a z první příčky se zřítil až po projetí cílem. Všichni závodníci za ním se mu však stačili vyhnout.

V rozjížďce s číslem dvě si Michal Škurla stěžoval, že se mu na startu protočila bezdušová pneumatika. Martin Gavenda však stejný problém neměl a v první zatáčce předčil Michala Dudka. Vzápětí Martin Málek celá čtyři kola hlídal Ondřeje Smetanu, jenž v první zatáčce vyhnal Jana Macka a Filipa Hájka. V rozjížďce s číslem čtyři vyhrál Jan Kvěch stylem start – cíl.

 

Gejzír skvělých momentů i nečekaných překvapení

Březolupy viděly skvělý závod, o čemž na snímku přesvědčují Daniel Klíma, Martin Gavenda, Michal Dudek a Michal Škurla

Nedá se říct, že by Martin Gavenda musel při svých cestách za plochou dráhou vstávat se slepicemi. Celá řada stadiónů je od Březolup vzdálená natolik, že potřebuje vyrážet již ve chvíli, kdy nejvytrvalejší slepice ještě sedí v hospodě. V tomto ohledu mu březolupské podniky nabízejí výrazný bonus. Na druhou stranu mu všichni jeho sousedé dávají najevo, jak rádi by ho viděli na stupních vítězů.

Dnes Martinu Gavendovi v tomto směru mělo všechno vycházet. V rozjížďce s číslem šest nedal ani náznak šance Martinu Málkovi. Klíčový triumf moravskému závodníkovi však přinesla devátá jízda. V ní Martin Gavenda jen ujížděl Petr Chlupáčovi, který se musel bránit Ondřeji Smetanovi a Patriku Mikelovi. A po třech sériích neohroženě vedl.

Za sebou měl Martina Málka a Jana Kvěcha, kteří ztratili po bodu. Pražanovi jej sebral Ondřej Smetana, který se dostal do vedení sedmé jízdy hned s vylétnutím pásky. Jan Kvěch zachoval svůj sympatický zvyk a proháněl svého staršího klubového kolegu až na metu, nicméně musel zaknihovat prohru. Martina Málka porazil přímo leader v šesté jízdě, jak již víme.

Michal Danko míří za svým premiérovým vítězstvím před zraky Patrika Mikela a Michala Dudka

Nicméně Martin Málek byl po Patriku Mikelovi v první a Petru Chlupáčovi v osmé jízdě třetí borec, jenž dnes porazil Zdeňka Simotu, který se zpočátku hodně trápil s nastavením svého motocyklu. Přitom právě v rozjížďce s číslem dvanáct byl Jihočech v plzeňské vestě na nejlepší cestě konečně protnout metu jako vítěz.

Ujal se totiž vedení, po němž prahnul také Michal Škurla. Toho však Martin Málek v prvním oblouku vyvezl nemilosrdně na mantinel. Rovnou z chodu na protilehlé rovince udeřil na Zdeňka Simota. Jemu se do druhého nájezdu zvedl motocykl na zadní a Martin Málek jej elegantně minul po jeho pravici.

Březolupský ovál dnes opět dostál své pověsti kvalitně připravené trati. Viděli jsme skvělé souboje a dočkali se i řady překvapení. První naservíroval Michal Danko. V rozjížďce s číslem pět odstartoval jako plochodrážní pánbůh. A pak jel, jel a jel. Patrik Mikel musel v první zatáčce odrážet Michala Dudka. Poté se pustil do slovenského juniora, jenže ten neuhnul z ideální stopy ani o milimetr. Nedopřál si luxus jediné chybičky a prvně ve svém sedmnáctiletém životě dojel k šachovnicové vlajce jako první.

Michal Danko komentuje první vítězství své kariéry v rozjížďce s číslem pět:

„Poprvé jsem byl první, když jsem naposledy vedl, odváželi mě vrtulníkem. Bál jsem se, abych nespadl. Porazil jsem Patrika Mikela a to už něco znamená!“

Martin Málek (modrá) se ujímá vedení před Martinem Gavendou (žlutá), Václavem Kvěchem (bílá) a Danielem Šilhánem (červená)

Blízko k vítězství měl i Daniel Šilhán. V rozjížďce s číslem deset se nenechal odradit, když Jan Macek vezl jeho a Jaroslava Petráka na mantinel. Na protilehlé rovince na kopřivnického závodníka opět útočil a v nájezdu do druhého kola převzal vedení. Jenže vyhráno neměl ani zdaleka.

Jan Macek udeřil spodem, jenže Daniel Šilhán byl na vnějšku rychlejší. Společně objeli bok po boku celý jeden okruh. Do toho zezadu tlačil Jaroslav Petrák a ani Daniel Klíma nechtěl do svého boxu přivézt vypasenou nulu. Konec dramatu však napsal pochybný scénárista.

Na cílové rovince předposledního kola totiž Danielu Šilhánovi prasknul primární řetěz. „Byl novej‘, úplně dobrej‘,“ nemohl pardubický závodník uvěřit svým očím. Kousek pokračoval setrvačností. Pak seskočil ze sedla a zbývající vzdálenost k Rostislavu Zúfalému s šachovnicovou vlajkou v ruce doběhl po svých. Jenže místo trojky na něho v cíli nečekalo vůbec nic.

 

Nečekaný závěr

Ondřej Smetana před Janem Kvěchem a Michalem Škurlou

Michal Škurla vyhrál třináctou jízdu stylem start – cíl, ale jeho otce Tomáše a mechanika Lukáše Háska v depu čekala šichta navíc. Jejich svěřenci totiž ulétl šteft na spojce. Zapotil se i Antonín Dudek, protože na motocyklu jeho syna Michala se vysypalo ložisko v kole. Jak Pražan, tak Slaňák již ovšem byli mimo pásmo útoku na pódium.

K němu si však namířil Ondřej Smetana, který však po nepovedené rozjížďce s číslem devět musel vyhrávat. v rozjížďce s číslem čtrnáct se mu to povedlo, když za sebou udržel Daniela Klímu, jenž v první zatáčce objel Václava Kvěcha. Po poháru prahnul také Petr Chlupáč. Zatímco se v patnácté jízdě pevně usadil v čele, Martin Málek zpackal start.

Jiný by se v duchu s myšlenkami na pódium rozloučil, avšak Martin Málek měl k defétismu daleko jako současný trestně stíhaný premiér k abdikaci. Jenže Jaroslav Petrák ne a ne se pustit posledního bodu. Až ve třetím kole se březolupský borec dostal před něho vnějškem druhé zatáčky. A jak byl rozjetý, ještě v posledním oblouku objel druhého Michala Dudka.

Na ostří nože: zleva Daniel Šilhán, Jaroslav Petrák a Jan Macek

Čelo aktuální klasifikace se přitom zplošťovalo. Martin Gavenda v šestnácté jízdě vystřelil za svým čtvrtým triumfem jako z děla. Jenže Zdeněk Simota konečně vychytal set up svých motocyklů a v úvodním výjezdu se mihnul do vedení jako blesk.

Zdeněk Simota komentuje svou porážku Martina Gavendy v rozjížďce s číslem šestnáct:

„Přece ho tam nepustím! Sice to má najetý, trénoval tady tři dny, ale míchá s tím pěkně!“

Martin Gavenda se musel pustit do křížku s Janem Kvěchem. Pražan měl problém s elektrickým okruhem, motocykl mu prskal jako vzteklý kocour a přesto se obořil na místního borce, který právě přicházel o svůj první dnešní bod. Ve druhém kole to ve druhé zatáčce přehnal a do Martina Gavendy vrazil. Přesto neslevil ze svých útoků, jenže cestu dopředu nenašel.

Martin Gavenda tím pádem vedl o bod před Martinem Málkem a Petrem Chlupáčem, na něž Zdeněk Simota, Ondřej Smetana a Jan Kvěch ztráceli další bod. Jenže v poslední zatáčce nabraly události nečekaný spád. Všechno odstartoval Jan Kvěch.

Raketový start vynáší do vedení Petra Chlupáče (červená) před Michala Dudka (žlutá), Martina Málka (bílá) a Jaroslava Petráka (modrá)

Poslední úprava oválu se chýlila ke konci a on se svým mechanikem Michalem Pospíšilem nemohl nastartovat motor. „Nefunguje motorka,“ krčil rameny. „Z druhý jsem půjčil bráchovi šroub na karbec, takže není připravená.“

Jeho maminka Lenka se činila v boxu svého staršího syna Václava. Nabídla mu jeho stroj, jenže dvouminutový limit plynul rychlostí Niagarských vodopádů. Jan Kvěch si proto ani nenasadil přilbu a musel se rozloučit se svými pódiovými ambicemi. Během dalších desítek sekund přišel o stupně vítězů také Martin Málek.

I jeho poslední start by se do učebnic ploché dráhy mohl dostat maximálně jako odstrašující příklad. Patrik Mikel před ním v úvodním oblouku podjel Daniela Klímu. Na něho však Martin Málek narazil jako na neprůstupnou betonovou hráz. Ztekl ji až v samotném závěr. V posledním nájezdu zaskočil pražského juniora zevnitř a protáhnul se pro dva body.

Martin Gavenda (modrá) v duelu s Janem Kvěchem

Jenže ty na přímé umístění mezi nejlepšími třemi bez rozjezdu nestačily. Na naštvání Daniela Klímy však ano. V depu dal do plechového boxu takovou ránu, za níž by se nemusel stydět ani Matěj Kůs v dobách své největší slávy. A bodejť by ne. Hned na začátku musel zastavit, když se mu kvůli protékajícímu metylu začal přidírat motor. Spolu s otcem Romanem se v depu nezastavili až do konce, ale body jim unikaly.

Naproti tomu Petr Chlupáč byl spokojen. V osmnácté jízdě triumfoval stylem start – cíl. Když projížděl cílem, věděl, že má jisté svou první bednu v individuálním seniorském závodě. Vzápětí Martin Gavenda zvenčí úvodní zatáčky předčil Filipa Hájka a mohl se jít chystat oslavy svého triumfu. To samé v rozjížďce s číslem dvacet Zdeněk Simota provedl Ondřeji Smetanovi.

Zdeněk Simota (žlutá) vnějškem překonává Ondřeje Smetanu (bílá) a Patrika Dudka (červená)

Plzeňský Jihočech si otevřel dvířka do rozjezdu. V něm si Martin Málek složil reparát ze startovní pohotovosti. Jenže Zdeněk Simota stál až u mantinelu a opřel se o hutný materiál. A jelikož byl ve výjezdu hodně razantní, sebral Martinu Málkovi vedení i nejnižší stupínek pódia.

 

Smůla jednoho, obrovské štěstí dvou dalších

Adam Bednář doráží na Matouše Kameníka

Doprovodné mistrovské klání stopětadvacítek otevřel Jaroslav Vaníček. V rozjížďce s číslem jedna upaloval pro první tři body před Lubošem Krejčou, který udržel druhou příčku navzdory soustavnému tlaku a drobnému ťukanci od Jana Jeníčka. Vojtěch Šachl reagoval podobnou mincí, když ve druhé zatáčce před sebe nepustil Matouše Kameníka. A když se velkým sólem hned vzápětí prezentoval také Bruno Belan, zdálo se, že první trojice bude stejná jako před týdnem ve Slaném. Ona nakonec také byla, jenže…

Adam Bednář se v rozjížďce s číslem dvě nechal objet od Matouše Kameníka, ale v páté jízdě to divišovskému závodníkovi vrátil velkým sólem i s úroky. A dalšího primátu se Pražan dočkal hned v rozjížďce s číslem sedm.

Vojtěch Šachl vede před Matoušem Kameníkem a Matějem Frýzou

Vystřelil jako z děla. Bruno Belan, jemuž prve ve čtvrté jízdě v navázání druhého uzlu na vítěznou šňůru zabránil Jan Jeníček, se sice dostal v úvodním oblouku před něho. Ovšem Adam Bednář nabyl nazpět vrchu již ve výjezdu. Jan Jeníček tentokrát do jejich duelu nezasáhl a dojel do cíle třetí.

Adam Bednář měl po třech startech sedm bodů, Bruno Belan a Jan Jeníček po pěti. Více měli jen Vojtěch Šachl a Jaroslav Vaníček. Divišovský borec se dostal do čela, když v šesté jízdě svého pražského soka odvedl. Jaroslav Vaníček posléze opanoval sedmou jízdu, avšak Vojtěch Šachl si hladkým prvenstvím hned v další rozjížďce udržel čistý štít.

Kraloval i desáté jízdě, což z něho udělalo celkové vítěze. Matouš Kameník inkasoval druhou dvojku, aby skončil těsně pod pódiem, zatímco Jan Jeníček uštval Matěje Frýzu až na metě. V rozjížďce s číslem jedenáct se Adam Bednář blýsknul dalším startem z kategorie snů.

Jaroslav Vaníček dnes ztratil jediný bod

Řítil se protilehlou rovinkou s náskokem na Jaroslava Vaníčka a Bruna Belana. Když náhle ve druhé zatáčce zpomalil. Všichni ho předjeli a on se zase rozjel, aby znovu ztratil tempo. Celé se to opakovalo ještě několikrát, když Adam Bednář konečně dorazil do cíle, ale jako beznadějně poslední.

Záhada se vysvětlila v depu. Měl stržený tisícihran na řadící páce, která mu pravidelně zařazovala neutrál. Jaroslav Vaníček díky zděděnému triumfu skončil v závodě druhý, Bruno Belan, jehož v závěru provázely problémy s karburátorem, třetí.

 

Hlasy z depa

Martin Gavenda dnes exceloval

„Všechno fungovalo,“ radoval se Martin Gavenda. „Od startu mi to šlo. Fakt mně to dneska sedlo, byla to velká výzva, všichni lidi tady v Březolupech, co jsem potkával, říkali, že bych měl být na bedně. Vyhrál jsem i díky tomu, mám z toho radost. Komplet by byl dobrý, čtrnáct bodů je ale taky dobrých.“

Petr Chlupáč získal svůj první pohár v seniorském závodě

„Vynahradil jsem si to za Slaný,“ komentoval Petr Chlupáč své první individuální pódium v seniorské soutěži. „Tam nebyl přebor špatnej‘, bedna je ale bedna. Dneska to fungovalo, jsme tady jen s tátou bez Adi Rymela. A zvládli jsme to dobře.“

„První tři rozjížďky jsem spekuloval s nastavením,“ pustil se Zdeněk Simota do vyprávění. „Dělal jsem všechno obráceně. Prokoučoval jsem to vždycky po startu, protože to ztrácelo z výjezdu. Teď ty dvě poslední jízdy a rozjezd byly lepší. V rozjezdu jsem si stoupnul schválně od prken, věděl jsem, že tam je materiál. Vletěl jsem tam, objel ho a ve výjezdu to bylo natěsno. Chtěl bych za pomoc poděkovat Pupymu a Edovi Kutačovi.“

Martin Málek zvedal diváky ze sedaček

„Jeden závod jsem vyhrál,“ žertoval Martin Málek na téma svého vítězství v kvalifikaci. „Bylo to tvrdé a suché, nějak jsem se v některých jízdách nechytal. Předvedl jsem ale trošku vzrůšo pro diváky, musel jsem to poladit. Škoda rozjezdu, Zdenda mě překvapil, byl trošku tvrdší. Nechal jsem mu místo, myslel jsem, že změkne, ale nezměknul. Uvidím příště.“

„Žádná sláva,“ bručel Ondřej Smetana. „Moc silnejch závodníků jsem neporazil. Ve třetí, nejdůležitější jízdě jsem body neudělal. Měl jsem vyhrát, ale bohužel. Chyběl kousek. Svět se nezboří…“

Patrik Mikel (červená) v souboji se Zdeňkem Simotou

„Super, konečně super a s úsměvem po závodech,“ byl Patrik Mikel spokojený. „Doladili jsme to, škoda té nuly. Neprokličkoval jsem to mezi nima, nebylo místo. Jezdil jsem vždycky první jízdy, neměli jsme se, o co opřít. Ale jsem spokojený. Asi bylo potřeba změnit prostředí a nezávodit jen v Praze. Doufám, že to bude pokračovat a není to jen výjimka.“

„Nedařilo se,“ pokrčil Jan Kvěch rameny. „Pak motorka nechtěla jet a sabotovala to. Už v šestnáctý jízdě to párkrát prsklo, když jsem šel na start. Přijel jsem do depa, zhasnul jsem motor. A už jsem to nenastartoval. Kouknu se na to až v Praze.“

Zdeněk Simota a Jan Kvěch v boxech

„Dneska se moc nedařilo,“ posteskl si Michal Škurla. „Nemoh‘ jsem to nastavit. Poslední dvě rozjížďky mi už šly. Škoda…“

„Čekal jsem to lepší,“ netajil se Michal Dudek. „Ale dobrý, v pohodě. Neztrácím chuť, dneska se nedařilo, ale prvního jedu do Lübbenau. Za jedničky se nestřílí, je teprve začátek sezóny. Loni jsem přebor nejezdil vůbec a podle toho to vypadalo. Trénink dělá mistra, dveře se letos teprve otevíraj‘, mám dva tréninky, dva závody.“

„Je to smůla z prvnho místa,“ vracel se Daniel Šilhán ke svému odstoupení v rozjížďce s číslem jedenáct. „Novej‘, dobrej‘ řetěz! První jízda v pohodě, druhou jsem pokazil, třetí byla super, rameno na rameni, loket na loket. Bralo mě to, mám novej‘ motor, tak jsem to konečně prodal. Jelo mi to super, prostě jsem si pěkně zajezdil.“

Václav Kvěch jede v kvalifikaci před Michalem Dankem

Kvalifikace:

1. Martin Málek, Březolupy 3 3 6
2. Ondřej Smetana, Praha 2 3 5
3. Patrik Mikel, Pardubice 3 2 5
4. Michal Danko, SK – Žarnovica 1 2 3 (los)
5. Václav Kvěch, Plzeň 2 1 3 (los)
6. Milan Dobiáš, Chabařovice 0 1 1
7. Lukáš Hromádka, Kopřivnice 1 0 1
8. Michal Baštecký, Praha (250 ccm) F E 0

Poznámka: z původně přihlášených se omluvil František Klier, jeho místo zaujal Ondřej Smetana, jenž prošvihnul lhůtu 72 hodin pro přihlášení

Nečekaný výsledek rozjížďky s číslem pět – Michal Danko poráží Patrika Mikela

Hlavní závod:

1. Martin Gavenda, Březolupy 3 3 3 2 3 14
2. Petr Chlupáč, Praha 2 3 2 3 3 13
3. Zdeněk Simota, Plzeň 2 2 2 3 3 12+3
4. Martin Málek, Březolupy 3 2 3 2 2 12+2
5. Ondřej Smetana, Praha 2 3 1 3 2 11
6. Patrik Mikel, Pardubice 3 2 0 2 3 10
7. Jan Kvěch, Praha 3 2 3 1 – 9
8. Michal Škurla, Praha 1 0 1 3 2 7
9. Michal Dudek, Slaný 2 1 2 1 1 7
10. Jan Macek, Kopřivnice 1 0 3 E 1 5
11. Jaroslav Petrák, Pardubice 1 1 2 0 1 5
12. Daniel Klíma, Praha E 1 1 2 1 5
13. Filip Hájek, Praha 0 0 1 1 2 4
14. Michal Danko, SK – Žarnovica 0 3 0 – 0 3
15. Václav Kvěch, Plzeň 0 1 0 1 0 2
16. Daniel Šilhán, Pardubice 1 0 E 0 0 1
17. Milan Dobiáš, Chabařovice (res) 0 0
18. Lukáš Hromádka, Kopřivnice (res) 0 0
Martin Gavenda (červená) vede před Ondřejem Smetanou (žlutá) a Petrem CHlupáčem (bílá)

Průběžné pořadí seriálu:

SLA BŘE TOT
20.4. 27.4.
1. Zdeněk Simota, Plzeň 15 12 27
2. Petr Chlupáč, Praha 12 13 25
3. Martin Gavenda, Březolupy 10 14 24
4. Jan Kvěch, Praha 13 9 22
5. Michal Škurla, Praha 9 7 16
6. Michal Dudek, Slaný 8 7 15
7. Daniel Klíma, Praha 9 5 14
8. Jaroslav Petrák, Pardubice 9 5 14
9. Hynek Štichauer, Pardubice 13 NS 13
10. Martin Málek, Březolupy NS 12* 12
11. Ondřej Smetana, Praha NS 11* 11
12. Patrik Mikel, Pardubice o 10* 10
13. Jan Macek, Kopřivnice 4* 5 9
14. Filip Hájek, Praha 4 4 8
15. Daniel Šilhán, Pardubice 6 1 7
16. Václav Kvěch, Plzeň 3* 2* 5
17. Michal Danko, SK – Žarnovica NS 3* 3
18. Milan Dobiáš, Chabařovice 3* 0* 3
19. Pavel Kuchař, Praha (250 ccm) 2 NS 2
20. Lukáš Hromádka, Kopřivnice NS 0* 0
21. Michal Baštecký, Praha (250 ccm) 0* NQ 0
22. František Klier, Divišov DNR* o-Q 0
23. Roman Marek, Kopřivnice DNR* NS 0
NC Pavel Čermák, Praha o-Q NS

Poznámka: prvních dvanáct má zajištěnou účast v dalším závodě přeboru; o = přihlášen k závodu, ale omluven, o-Q = dtto v kvalifikaci; NQ = nekvalifikoval se; * účastník kvalifikace


Jaroslav Vaníček,. Vojtěch Šachl a Bruno Belan na pódiu stopětadvacítek

MR 125 ccm:

1. Vojtěch Šachl, Divišov 3 3 3 3 12
2. Jaroslav Vaníček, Praha 3 2 3 3 11
3. Bruno Belan, Slaný 3 2 2 2 9
4. Matouš Kameník, Divišov 2 2 2 2 8
5. Adam Bednář, Praha 1 3 3 0 7
6. Luboš Krejča, Praha 2 1 0 3 6
7. Jan Jeníček, Pardubice 1 3 1 1 6
8. Matěj Frýza, Plzeň 2 1 2 0 5
9. Josef Černý, Plzeň 0 1 0 2 3
10. František Hřib, Březolupy 1 0 1 1 3
11. Štěpán Ševčík, Plzeň 0 0 1 1 2
Vojtěch Šachl rozhodl o svém triumfu vítězstvím v rozjížďce s Jaroslavem Vaníčkem

Průběžné pořadí seriálu:

SLA BŘE TOT
20.4. 27.4.  
1. Vojtěch Šachl, Divišov 12 12 24
2. Jaroslav Vaníček, Praha 11 11 22
3. Bruno Belan, Slaný 11 9 20
4. Jan Jeníček, Pardubice 9 6 15
5. Matouš Kameník, Divišov 3 8 11
6. Matěj Frýza, Plzeň 5 5 10
7. Adam Bednář, Praha 2 7 9
8. Mateusz Lopuski, PL 8 NS 8
9. Luboš Krejča, Praha NS 6 6
10. Štěpán Ševčík, Plzeň 4 2 6
11. Josef Černý, Plzeň 1 3 4
12. Antoni Kawczynski, PL 4 NS 4
13. František Hřib, Březolupy NS 3 3
Adam Bednář (červená) zatím vede svou poslední jízdu před Brunem Belanem (modrá) a Františkem Hřibem (žlutá)

Foto: Karel Herman

V březolupské kvalifikaci přituhuje

Pardubice – 26. dubna
Oproti startovní listině zítřejšího přeboru v Březolupech, kterou sportovní komise zveřejnila včera večer, dochází k jedné změně. Omluvil se František Klier, takže česká plochodrážní exekutiva mohla vyhovět žádosti Ondřeje Smetany, který prošvihnul termín uzávěrky přihlášek stanovený na sedmdesát hodin předem. Nyní byl Pražan zařazen do závodu, respektive do jeho kvalifikace se startovním číslem šest.

Ondřej Smetana – na snímku se svým kolegou Michalem Škurlou při úterní extralize – se musí do přeboru nejprve kvalifikovat

Foto: Pavel Fišer

Březolupy má za zítřejší destinaci rovná třicítka závodníků

Březolupy – 26. dubna
Zítra odpoledne pokračuje český přebor na ovále v moravských Březolupech. Nové pojetí prozatím není na vrub zájmu závodníků, ba právě naopak. O pět volných míst ve startovní listině hlavního závodu se popere rovnou osmička adeptů. Připočteme-li jedenáctku kolibříků v doprovodném mistrovském klání stopětadvacítek, setkáme se s třicítkou závodníků. A to ještě nepočítáme vysloužilé plochodrážníky, jež si cestu na Slovácko určitě také najdou. Navíc Jaroslav Gavenda bude mít na prodejním stánku vydavatelství Antonín Škach – Angličtina v České Třebové od čtrnácti hodin zhruba třicetiminutovou autogramiádu.


Tipujte:

Označte trojici, která zítra bude na pódiu v Březolupech:

View Results

Loading ... Loading ...

Zdeněk Simota přijede do Březolup jako leader přeboru

Do kvalifikace musí kdokoliv mimo první dvanáctku aktuální klasifikace. A tak v její startovní listině najdeme nejen borce stojící teprve na prahu své dráhy k plochodrážním hvězdám nebo navrátilce Lukáše Hromádku, ale i Patrika Mikela s Martinem Málkem. Oba úvodní kolo přeboru ve Slaném před týdnem zmeškali, takže se musí o místa v hlavním závodě poprat v kvalifikačním procesu.

V něm čekají každého z účastníků dvě rozjížďky. S největší pravděpodobností se uskuteční během tréninku. Ale to je doporučení sportovní komise a konečný verdikt leží na rozhodnutí jury. Protože zítra nepojede Hynek Štichauer, pro hlavní závod leží v banku rovnou pět míst. Dvě další nabízejí náhradnické posty, takže bez závodní akce zůstane jen jeden závodník.

Vojtěch Šachl vede klasický šampionát stopětadvacítek

Ve svém druhém kole je přebor anno domini 2019 teprve na počátku své historie. Absencí Hynka Štichauera přišel březolupský podnik o jednoho z favoritů, ovšem ostatní chybě nebudou. Zdeněk Simota coby leader aktuální klasifikace nebude mít jednoduchý život. A připočteme-li jedenáct kolibříků, všechno nasvědčuje, že nás čeká skvělá podívaná.

Startovní listiny zítřejšího přeboru v Březolupech:

kvalifikace:
1 Milan Dobiáš, Chabařovice
2 Michal Danko, SK – Žarnovica
3 Patrik Mikel, Pardubice
4 Václav Kvěch, Plzeň
5 Martin Málek, Březolupy
6 František Klier, Divišov
7 Michal Baštecký, Praha (250 ccm)
8 Lukáš Hromádka, Kopřivnice
hlavní závod:
1 třetí z kvalifikace
2 pátý z kvalifikace
3 Jaroslav Petrák, Pardubice
4 Zdeněk Simota, Plzeň
5 Michal Dudek, Slaný
6 Martin Gavenda, Březolupy
7 Michal Škurla, Praha
8 Daniel Klíma, Praha
9 Jan Macek, Kopřivnice
10 vítěz kvalifikace
11 druhý z kvalifikace
12 Filip Hájek, Praha
13 čtvrtý z kvalifikace
14 Daniel Šilhán, Pardubice
15 Jan Kvěch, Praha
16 Petr Chlupáč, Praha
17 šestý z kvalifikace
18 sedmý z kvalifikace
MR 125 ccm:
1 Jan Jeníček, Pardubice
2 Jaroslav Vaníček, Praha
3 Luboš Krejča, Praha
4 Štěpán Ševčík, Plzeň
5 Josef Černý, Plzeň
6 Adam Bednář, Praha
7 Vojtěch Šachl, Divišov
8 Matouš Kameník, Divišov
9 neobsazeno
10 František Hřib, Březolupy
11 Bruno Belan, Slaný
12 Matěj Frýza, Plzeň

Foto: Mirek Horáček a Karel Herman

Zdeněk Simota se nepouští otěží přeborové vlády

Slaný – 20. dubna
V horkém sobotním odpoledni ve Slaném odstartoval český přebor, v němž prakticky neměl konkurenci Zdeněk Simota. Po pěti elegantních triumfech skončil na nejvyšším stupínku pódia i na hrotu průběžné klasifikace. Za jeho zády se však strhla mela. Jan Kvěch ztratil sice bod s obhájcem loňského primátu, ale směřoval ke druhému místu. Jenže pak jej v rozjížďce s číslem osmnáct zaskočil Hynek Štichauer. Pardubičan přitom prve ve dvanácté jízdě prohrál s Petrem Chlupáčem, takže jej čekal ještě rozjezd s Janem Kvěchem. Byť v něm píchnul zadní pneumatiku, porazil Pražana podruhé a tak si šel stoupnout na druhý stupínek. Rozjíždět se s nimi mohl i Petr Chlupáč, ovšem Martin Gavenda v závěru nabral vítr do plachet, což pražský junior poznal na vlastní kůži v devatenácté jízdě. Doprovodné mistrovské klání stopětadvacítek se stalo kořistí Vojtěcha Šachla, jenž slavil druhý dnešní triumf. Navzdory technickým problémům se z poháru s dvojkou radoval Bruno Belan, zatímco Jaroslava Vaníčka v dodatkové jízdě s ním přibrzdil trucující karburátor.

 

Hynek Štichauer, Zdeněk Simota a Jan Kvěch stojí na stupních vítězů

Létající Zdeněk Simota

Na rozpravě již nebylo po ranním chladu ani památky

Ranní chlad byl ten tam. Na obloze se smálo sluníčko a pod ním motorová letadla pomáhala větroňům v rozletu. A ještě níže se ve slánském depu chystala vůbec první kvalifikace v novodobých dějinách českého přeboru. Pavel Čermák se omluvil a bohužel startovní listina dostala další trhlinu, když v tréninku upadl Roman Marek. Kopřivnický závodník posléze musel sledovat hlavní závod s levačkou v dlaze a nepříjemnou vyhlídkou na závodní pauzu.

Na cestu do hlavní šestnáctky nejrychleji vyrazil František Klier, když se ujal vedení ihned po startu rozjížďky s číslem jedna. Jenže ve druhém oblouku jej podjel Václav Kvěch, jenž se po roční pauze vrátil na ovály. A když se František Klier nechal ve druhé zatáčce třetího kola rozházet, na dostřel se mu přiblížil i Michal Baštecký.

Pražan v milíkovských barvách neváhal v posledním výjezdu svou dvěstěpadesátku drze nasunout pod divišovského borce, aby posléze projel cílem o chvilku dříve. Ve druhé jízdě Jan Macek odvedl Milana Dobiáše. Chabařovičan vzápětí provedl stejný kousek Michalu Bašteckému a s pěti body se mohl chystat na hlavní závod.

Jan Macek vyhrál stylem start – cíl také rozjížďku s číslem čtyři. Odvedl v ní Václava Kvěcha a Františka Kliera, v jehož rukou zůstal smolný primát jediného vyřazeného. Divišovský závodník se sice stal prvním náhradníkem, jenže žádná příležitost se pro něho neměla najít. Zraněný Roman Marek byl na osmnáctce jen pro formu.

Roman Marek si při tréninkovém pádu poranil ruku

V hlavním závodě však měli první housle hrát úplně jiní borci. V rozjížďce s číslem jedna stylem start – cíl triumfoval Jan Kvěch. Hned nato jej dokonale napodobil Hynek Štichauer, zatímco Daniel Klíma vnějškem první zatáčky proklouznul jen na druhé místo před Filipa Hájka. Třetí jízdu začal režírovat Michal Škurla. Jenže zezadu se řítil jeho jmenovec Dudek, jenž po protilehlé rovince převzal vedení.

Michal Dudek vysvětluje, co se mu stalo v rozjížďce s číslem tři:

„Utrhla se mi hlava od karteru!“

Exploze motoru sebrala Michalu Dudkovi tři body

Michal Škurla nebyl po svém pádu z úterního českého finále na Markétě ještě dokonale v pořádku, nicméně útočil ze všech sil. Skutečně se do čela vrátil, jenže jenom proto, že Michalu Dudkovi v závěrečném okruhu explodoval motor. Seznam úvodních vítězů uzavřel Zdeněk Simota, když jej Petr Chlupáč nestihnul vnějškem první zatáčky.

Jihočech v plzeňské vestě byl prvním mužem, jenž svůj triumf obhájil v rozjížďce s číslem šest. A opět ve stylu start – cíl, protože Jan Kvěch se spodní stranou první zatáčky dostal jen před Michala Škurlu a jeho další útok na protilehlé rovince nevyšel. Hned vzápětí Hynek Štichauer v první zatáčce sedmé jízdy objel Jaroslava Petráka a na hrotu průběžné klasifikace srovnal krok se Zdeňkem Simotou.

Jenže třetí série smetla konsensus na čele. Michal Dudek předvedl v rozjížďce s číslem jedenáct ještě pohotovější start než Zdeněk Simota. Jenže úřadující přeborník jej předjel vnější stranou první zatáčky a pak mařil všechny Slaňákovy útoky až na cílovou čáru. Naproti tomu Hynek Štichauer na startu dvanácté jízdy zaváhal.

Zdeněk Simota vede před Petrem Chlupáčem

V úvodním oblouku šel před Michala Škurlu. „Je to tvrdý, strašně mydlím,“ posteskl si Pražan. Ovšem Pardubičan rovnou z chodu udeřil na Petra Chlupáče, jehož startu nešlo vytknout vůbec nic. Pražský junior ale nepustil první příčku ze svých rukou.

 

Vítězství i s píchlou pneumatikou

Filip Hájek se na startu rozjížďky s číslem devět kácí k zemi

Před čtvrtou pětinou vedl neporažený Zdeněk Simota, ale za sebou měl početný sbor pronásledovatelů. O osmibodovém Hynku Štichauerem již víme.  Jan Kvěch sice v šesté jízdě nedohnal plzeňského leadera, ale po hladkém triumfu v desáté jízdě se na osm bodů dostal také. V této souvislosti je třeba zmínit skvělý souboj o druhé místo mezi Janem Mackem a Václavem Kvěchem, který kopřivnický junior rozhodl ve svůj prospěch až ve třetím okruhu, když protáhnul nájezd do druhé zatáčky.

Osmi body disonoval rovněž Petr Chlupáč, jehož v rozjížďce s číslem čtrnáct čekal klíčový duel s Janem Kvěchem. Než oba pražští junioři vyjeli na ovál, vracel se Zdeněk Simota do depa s dalším vítězným zářezem. Hynek Štichauer byl sice pohotovější při letu pásky, avšak plzeňský Jihočech se prosadil po pravé straně úvodního oblouku.

Petr Chlupáč se však podobným způsobem od svého kolegy zaskočit nenechal. Vypálil do čela a na Jana Kvěcha zůstala role útočníka. Jenže on si v ní doslova libuje. Zasypával Petra Chlupáče jedním útokem za druhým. Zkoušel venek, vnitřek, avšak nic platno, zůstával druhý. Až v posledním kole se Jan Kvěch dostal dopředu.

Rozjížďka s číslem čtrnáct napověděla o mnohém – Jan Kvěch v ní vede před Petrem Chlupáčem, Danielem Klímou a Jaroslavem Petrákem

Jan Kvěch měl tím pádem jedenáct bodů. O jeden bod méně než vedoucí Zdeněk Simota, o jeden bod více než Hynek Štichauer a Petr Chlupáč. Bylo jasné, že se na stupně vítězů postaví někdo z této čtveřice. Rozjížďka s číslem čtrnáct totiž vyřadila dva další adepty na rozšíření kolekce svých pohárů.

„Předtím to ze čtyřky odjel, teď jsem šel o kolej vedle, bylo to sušší a mydlil jsem,“ posteskl si Jaroslav Petrák nad svou nulou. Přitom do té doby prohrál jen s Michalem Škurlou a Hynkem Štichauerem a z deváté jízdy se vracel jako vítěz. Nula pokazila skóre také Danielu Klímovi, který pardubickému matadorovi sebral poslední bod.

Pražský benjamínek měl na kontě pět bodů, když vyšel naprázdno v rozjížďce s číslem jedenáct. „Od startu se mi zvedla motorka, vymáčk‘ jsem spojku a zatím mi kluci ujeli,“ odhaloval, že se navzdory svému mládí hodlal pasovat se Zdeňkem Simotou, Michalem Dudkem a Martinem Gavendou.

Drama graduje: v rozjížďce s číslem osmnáct letí Hynek Štichauer (bílá) do čela před Jana Kvěcha (modrá), Michala Dudka (červená) a Milana Dobiáše (žlutá)

Ale přistupme raději k poslední pětině, kterou shodou okolností právě Daniel Klíma odstartoval triumfem nad Michalem Škurlou. Hned vzápětí Hynek Štichauer srovnal bodový krok s Janem Kvěchem. Pardubičan odstartoval, a byť pražský junior nic neslevil ze své bojovnosti, cestu k předjetí nenašel. A bylo jasné, že se utkají spolu ještě jednou v rozjezdu.

Jan Kvěch glosuje svou porážku v dodatkové jízdě o druhé místo:

„Nemůžu vyhrát všechno, Hynek byl lepší i s píchlou gumou.“

Společnost jim přitom mohl zajistit Petr Chlupáč. Jenže Martin Gavenda v závěrečných dvou pětinách dnešního závodu konečně kápnul na správné převody. V rozjížďce s číslem patnáct o tom přesvědčil Michala Škurlu, o čtyři jízdy později také Petra Chlupáče. Moravan perfektně odstartoval a byl ten tam. Raketový start se stal alfou a omegou rovněž vítězství Zdeňka Simoty v samotném závěru, které jej poslalo na vrchol pódia.

Hynek Štichauer (modrá) v rozjezdu vzdoruje Janu Kvěchovi (červená)

Účet druhého místa nebyl stále ještě uzavřený.  Lepší start si střihnul Hynek Štichauer. Jan Kvěch po něm okamžitě vytrapoval, jenže Pardubičan až moc dobře věděl, co dělat. Pražan se nedostal dopředu ani v první zatáčce, ani po celá zbývající čtyři kola do cíle. Rozhodně mu nešla vytknout pasivita.

V poslední zatáčce nejdřív zkusil vnějšek, aby posléze na cílové rovince zlomil motocykl na vnitřní stranu. Jenže Hynek Štichauer už pádil vstříc šachovnicové vlajce, byť mu ze zadní pneumatiky unikal vzduch. Pro Jana Kvěcha mohlo být útěchou, že svého dnešního dvojnásobného přemožitele přivezl do depa na tandemu svého motocyklu.

 

Druhý triumf Vojtěcha Šachla

Zatímco Vojtěch Šachl (bílá) vede, Mateusz Lopuski (modrá) za jeho zády krotí svůj stroj

Po omluvě Luboše Krejči zůstala ve dvanáctičlenné startovní listině úvodního kola klasického šampionátu stopětadvacítek volná trojka. Čtyři rozjížďky se tím pádem musely konat jen s trojicí závodníků na startovním roštu. Hned ta první nebyla výjimkou. Nicméně Jaroslav Vaníček řešil aritmetiku po svém.

Josef Černý kvůli poruše odpadl již na startu a jeho kolegu Štěpána Ševčíka změřil Pražan o celou rovinu. Nicméně jeho trojku rychle srovnali jeho tradiční rivalové. Vojtěch Šachl vyhrál druhou jízdu stylem start – cíl a vzápětí se stejným způsobem prosadil Bruno Belan. Ten svůj zisk vynásobil dvěma hned v rozjížďce s číslem čtyři, v níž ve druhém kole vyzrál na Matěje Frýzu.

Mezi herce hlavních rolí se začal míchat také Jan Jeníček. Zatímco Bruno Belan směřoval ke svému úvodnímu triumfu, on na začátku druhého okruhu připravil o druhé místo Matěje Frýzu. A v páté jízdě zahrál sólo dvojici Poláků.

Bruno Belan (modrá) jde do vedení před Matěje Frýzu (červená) a Adama Bednáře (žlutá)

Pro celkové pořadí byla nesmírně určující rozjížďka s číslem šest. Jaroslav Vaníček rozhodně při letu pásky nespal jako šípková Růženka. Nicméně Vojtěch Šachl se hnal dopředu vnějškem první zatáčky. Převzal rychle vedení a v půli závodu se stal jediným neporaženým.

Druhou nohu na nejvyšší stupínek položil v rozjížďce s číslem devět. Rychle se ujal vedení. A když se Bruno Belan, jenž po tréninku musel měnit karburátor, ačkoliv dopoledne na malé dráze fungoval skvěle, hnal vnější stopou úvodní zatáčky, vůbec se s ním nemazlil. A ve výjezdu Slaňáka vyvezl.

Velkým sólem v desáté jízdě Vojtěch Šachl vskutku zkompletoval dvanáctibodové maximum a po ranní malé dráze vyhrál dnes podruhé. Hned vzápětí Jaroslav Vaníček odvedl Jana Jeníčka, jemuž tím uzavřel cestu mezi nejlepší trojici. Jenže sám neměl jisté ani stříbro. Bruno Belan si totiž ve dvanácté jízdě dojel pro komfortní triumf před osamoceným Štěpánem Ševčíkem a řekl si o rozjezd.

Bruno Belan (modrá) nakonec sebral Jaroslavu Vaníčkovi (červená) třetí místo

Před ním stál Jaroslav Vaníček dlouho ve stínu pod mostem klenoucím se nad depem. Bruno Belan vyšel ze své dílny současně, když se rozeřvala siréna se svým dvouminutovým signálem. Lépe začal Pražan. Dostal se do čela, ale zahlcoval se mu karburátor. Díky němu zůstal ve druhém kole stát a druhý post připadl domácímu borci.

 

Hlasy z depa

Zdeněk Simota nemohl letošní přebor odstartovat lépe

„Dobrej‘ trénink,“ liboval si Zdeněk Simota. „Byl jsem letos počtvrtý na motorce. Dráha dobrá, zkoušel jsem novej‘ motor. A start – cíl a domů. Chtěl bych poděkovat za pomoc Rozruchovi.“

„Dobrý, fajn svezení,“ usmíval se Hynek Štichauer. „Trošku jsem se trápil s nastavením. Myslel jsem, že je to dobrý, ale nebylo. Pak jsem to nastavil, jak jsem byl zvyklej‘. Škoda, že jsem to tak neměl už od druhý jízdy. Teďka se musím zregenerovat a zejtra Pocking.“

„Škoda rozjezdu,“ povzdechl si Jan Kvěch. „Ale nemůžu vyhrát všechno (smích). Hynek byl lepší i s píchlou gumou.“

Martin Gavenda nemohl být nespokojen

„Škoda začátku, první jízdy,“ říkal Martin Gavenda. „Jezdil jsem zvenku, tam to bylo sušší a nebylo to na startech ono. Pak jsem dal větší převod a už to byly bomby.“

„Nebylo to, jak bych si představoval,“ naznačoval Daniel Klíma mnohem větší ambice. Ale poslední jízdu jsem si už zlepšil náladu. Škoda třetí jízdy, aspoň bod…

Jaroslav Petrák (červená) v souboji s Hynkem Štichauerem (bílá), Martinem Gavendou (žlutá) a Václavem Kvěchem (modrá)

„Škoda jedný jízdy, ze čtyřky to neodjelo,“ želel Jaroslav Petrák nuly z rozjížďky s číslem čtrnáct. „Bylo to tím, jak je tady jiná dráha, oředtím jsem ze čtyřky odjel. Teď to bylo sušší, šel jsem o kolej vedle a mydlil jsem. A měl jsem nulu. Pak jsem jel z trojky a říkal si, že tam snad budu ještě dřív než Zdeněk. Byl to pěknej‘ trénink, líbilo se mi to. Potřebuju se do toho dostat.“

„Dneska se nedařilo,“ nebylo Michalu Škurlovi do řeči. „Jsem ještě nějakej‘ praštěnej‘ z toho úterního mistráku…“

Michal Dudek mohl být klidně i na pódiu

„Nevybereš si,“ odtušil Michal Dudek. „Technika řekla stop a je to hotový. Jel jsem vlastně po roce první závod, mám dva tréninky za sebou, jsem spokojenej‘. Letos do toho dávám všechno, co se dá. Dnes to bylo vidět. Motorka poslouchala, škoda první jízdy, ale to je plochá dráha.“

Hynek Štichauer (modrá) ujíždí v rozjezdu před Janem Kvěchem

Kvalifikace:

1. Jan Macek, Kopřivnice 3 3 6
2. Václav Kvěch, Plzeň 3 2 5 (los)
3. Milan Dobiáš, Chabařovice 2 3 5 (los)
4. Michal Baštecký, Praha (250 ccm) 2 2 4
5. František Klier, Divišov 1 1 2
6. Roman Marek, Kopřivnice – – 2

Poznámka: z původně přihlášených se omluvil Pavel Čermák; po tréninkovém pádu odstoupil Roman Marek

Klíčový moment kvalifikace: Michal Baštecký (žlutá) jde v poslední zatáčce před Františka Kliera (červená)

Hlavní závod:

1. Zdeněk Simota, Plzeň 3 3 3 3 3 15
2. Hynek Štichauer, Pardubice 3 3 2 2 3 13+3
3. Jan Kvěch, Praha 3 2 3 3 2 13+2
4. Petr Chlupáč, Praha 2 3 3 2 2 12
5. Martin Gavenda, Březolupy 2 1 1 3 3 10
6. Daniel Klíma, Praha 2 3 0 1 3 9
7. Jaroslav Petrák, Pardubice 2 2 3 0 2 9
8. Michal Škurla, Praha 3 1 1 2 2 9
9. Michal Dudek, Slaný E 2 2 3 1 8
10. Daniel Šilhán, Pardubice 1 1 2 1 1 6
11. Jan Macek, Kopřivnice 0 0 2 1 1 4
12. Filip Hájek, Praha 1 0 F 2 1 4
13. Milan Dobiáš, Chabařovice 0 2 1 0 0 3
14. Václav Kvěch, Plzeň 1 0 1 1 0 3
15. Pavel Kuchař, Praha (250 ccm) 1 1 0 0 0 2
16. Michal Baštecký, Praha (250 ccm) 0 0 0 0 0 0
17. František Klier, Divišov DNR
18. Roman Marek, Kopřivnice DNR

Poznámka: z původně přihlášených se omluvil Patrik Mikel

Martin Gavenda (čeervená) v závěru připravil Petra Chlupáče (bílá) o šanci jet rozjezd

Průběžné pořadí seriálu:

SLA TOT
20.4.  
1. Zdeněk Simota, Plzeň 15 15
2. Hynek Štichauer, Pardubice 13 13
3. Jan Kvěch, Praha 13 13
4. Petr Chlupáč, Praha 12 12
5. Martin Gavenda, Březolupy 10 10
6. Daniel Klíma, Praha 9 9
7. Jaroslav Petrák, Pardubice 9 9
8. Michal Škurla, Praha 9 9
9. Michal Dudek, Slaný 8 8
10. Daniel Šilhán, Pardubice 6 6
11. Jan Macek, Kopřivnice 4 4
12. Filip Hájek, Praha 4 4
13. Milan Dobiáš, Chabařovice 3 3
14. Václav Kvěch, Plzeň 3 3
15. Pavel Kuchař, Praha (250 ccm) 2 2
16. Michal Baštecký, Praha (250 ccm) 0 0
17. František Klier, Divišov DNR 0
18. Roman Marek, Kopřivnice DNR 0
NC Pavel Čermák, Praha o-Q
NC Patrik Mikel, Pardubice o

Poznámka: prvních dvanáct má zajištěnou účast v dalším závodě přeboru; o = přihlášen k závodu, ale omluven, o-Q = dtto v kvalifikaci

Zdeněk Simota (červená) zse sebou vede Jana Kvěcha (bílá), Michala Škurlu (modrá) a Filipa Hájka (žlutá)

MR 125 ccm:

1. Vojtěch Šachl, Divišov 3 3 3 3 12
2. Bruno Belan, Slaný 3 3 2 3 11+3
3. Jaroslav Vaníček, Praha 3 2 3 3 11+E
4. Jan Jeníček, Pardubice 2 3 2 2 9
5. Mateusz Lopuski, PL 2 2 3 1 8
6. Matěj Frýza, Plzeň 1 2 2 0 5
7. Štěpán Ševčík, Plzeň 2 0 0 2 4
8. Antoni Kawczynski, PL 0 1 1 2 4
9. Matouš Kameník, Divišov 0 1 1 1 3
10. Adam Bednář, Praha 1 1 0 – 2
11. Josef Černý, Plzeň E 0 1 0 1
Bruno Belan, Vojtěch Šachl a Jaroslav Vaníček stojí na pódiu stopětadvacítek

Foto: Karel Herman, Mirek Horáček a Pavel Fišer

Vojtěch Šachl (bílá) letí do vedení před Mateusze Lopuskeho (modrá), Adama Bednáře (červená) a Antoni Kawczynskeho (žlutá)

Slaný uvidí novou podobu přeboru jako první

Slaný – 18. dubna
Přebor v podobě okázalého seriálu, který se táhne napříč celou sezónou od jara do podzimu, na našich oválech již zdomácněl. Na důležitosti mu přidala kvalifikační úloha pro mistrovství republiky jednotlivců, na prestiži zase kvalitní boje na oválech po celé zemi. Jeho letošní ročník startuje pozítří ve Slaném, kde prvně uvidíme novou podobu soutěže danou novými reglementy. A protože jej doprovodí hned dva závody stopětadvacítek, čeká nás pod nejjižnějším výběžkem třetihorní sopečné aktivity Českého středohoří, všeobecně známém coby Slánská hora báječná podívaná po celý den.


Tipujte:

Označte trojici, která se ve Slaném postaví na pódium:

View Results

Loading ... Loading ...

Zdeněk Simota patří rozhodně k favoritům

Zásadní novinkou je kvalifikační proces, jelikož účast v každém závodě má automaticky zabezpečená pouze první dvanáctka aktuální klasifikace aktuální klasifikace. K tomu přistupuje právo každého pořadatele mít jednoho svého závodníka ve startovní listině hlavního závodu. Proto v sobotu uvidíme ve Slaném Michala Dudka, který přitom loni neodjel ani jeden z přeborů.

Vůbec poprvé se v novodobé historii přeboru objevuje kvalifikace. V sobotu se v ní představí sedm závodníků, z nichž pět postoupí do hlavního závodu, dva obsadí pozice náhradníků a dva pojedou domů předčasně. Ve Slaném proběhne kvalifikace s největší pravděpodobností během tréninku, a pakliže bude potřeba vypsat rozjezd, bude vypsán po nástupu.

Martin Gavenda bude patřit k těm závodníkům, kteří pojedou jak zítra v Kopřivnici, tak pozítří ve Slaném

Vzhledem k omezení počtu závodníků v hlavním závodě na šestnáct a tradičně velkému zájmu o prakticky jediné pravidelné závodění pro každého plochodrážníka u nás, není třeba příliš pochybovat, že se klasický rozpis stane běžným zjevem. Ostatně více než šestnáct závodníků se dle nových řádů nesmí v mítinku objevit, takže jako jediná alternativa je formule pro menší počet borců.

Na to konto padly tabulkové body, jež pozbyly svého smyslu. A v celkové klasifikaci budou za bernou minci považovány body z jízd. Nebudou se už škrtat žádné nejhorší výsledky, což platí pro všechny letošní seriály, a první čtyři si rozdělí mezi sebe čtyřiadvacet tisíc z patnáctitisícového zápisného jednotlivých pořadatelů za závod. Zbývající částka bude rozdělena mezi kluby, aby závodníci byli honorováni stovkou za každý bod, pokud jim jejich vedení ještě něco nepřidá.

V akci nebude chybět ani Petr Chlupáč

Nejen přeborem však bude živ plochodrážní fanoušek v sobotu ve Slaném. Již dopoledne od deseti pokračuje svým druhým dílem mistrovství republiky stopětadvacítek na malých oválech. Premiérový podnik jejich klasického šampionátu posléze doprovodí přeborové klání.

losování startovních čísel

Startovní listiny slánské plochodrážní soboty:

kvalifikace pro přebor:
1 František Klier, Divišov
2 Pavel Čermák, Praha
3 Václav Kvěch, Plzeň
4 Michal Baštecký, Praha (250 ccm)
5 Roman Marek, Kopřivnice
6 Jan Macek, Kopřivnice
7 Milan Dobiáš, Chabařovice
8 neobsazeno
Hlavní závod českého přeboru:
1 Daniel Šilhán, Pardubice
2 Jan Kvěch, Praha
3 Martin Gavenda, Březolupy
4 Patrik Mikel, Pardubice
5 vítěz kvalifikace
6 Filip Hájek, Praha
7 Hynek Štichauer, Pardubice
8 Daniel Klíma, Praha
9 Michal Dudek, Slaný
10 Michal Škurla, Praha
11 Jaroslav Petrák, Pardubice
12 Pavel Kuchař, Praha (250 ccm)
13 Petr Chlupáč, Praha
14 Zdeněk Simota, Plzeň
15 druhý z kvalifikace
16 třetí z kvalifikace
17 čtvrtý z kvalifikace
18 pátý z kvalifikace
MR 125 ccm na krátké dráze:
1 Antoni Kawczynski, PL
2 Štěpán Ševčík, Plzeň
3 Mateusz Lopuski, PL
4 Bruno Belan, Slaný
5 Adam Bednář, Praha
6 Vojtěch Šachl, Divišov
7 Dominik Hrbek, Pardubice
8 neobsazeno
9 Josef Černý, Plzeň
10 Jan Jeníček, Pardubice
11 Matouš Kameník, Divišov
12 Adam Nejezchleba, Chabařovice
13 Jaroslav Vaníček, Praha
14 Matěj Frýza, Plzeň
15 neobsazeno
MR 125 ccm:
1 Josef Černý, Plzeň
2 Jaroslav Vaníček, Praha
3 neobsazeno
4 Štěpán Ševčík, Plzeň
5 Adam Bednář, Praha
6 Mateusz Lopuski, PL
7 Vojtěch Šachl, Divišov
8 Antoni Kawczynski, PL
9 Bruno Belan, Slaný
10 Jan Jeníček, Pardubice
11 Matěj Frýza, Plzeň
12 Matouš Kameník, Divišov

Foto: Karel Herman

Přeborové časy personálních rekordů příští rok skončí

Praha a Plzeň – 7. prosince
Není to tak dávno, pět, šest let zpátky, kdy pořadatelé nad přeborem ohrnovali nos. Vytýkali mi nízkou atraktivitu, jež odrazuje diváky od návštěvy, jako by se v případě jiných podniků daly vstupenky sehnat jen pod rukou na černém trhu. Postupem doby si však přeborový seriál vybudoval slušnou reputaci, jíž zvýšilo jeho loňská implementace do systému elastické kvalifikace finále šampionátu jednotlivců a také letošní systém odměn. Závodníkům poskytl pravidelné závodění, esům nabídl slušný trénink, juniorům konfrontaci se zkušenějšími střelci a dvěstěpadesátkařům slušný azyl, jelikož se čtvrlitrlem by u nás na roztrhání nebyli. Jenže pravidla na rok 2019, a sice zejména strop šestnácti závodníků v jednom mítinku, tuto idylku mohou narušit. Jak z Prahy, tak z Plzně, jež změny navrhly, zní hlasy o zlepšení kvality českého přeboru.

 


Jaký je Váš názor?

Je zavedení stropu šestnácti závodníků pro přeborový závod správný krok?

View Results

Loading ... Loading ...

Ve jménu fair play a kvality

Zájem závodníků o přebor byl takový, že se v Pardubicích jezdily rozjížďky v pěti

Před listopadovou konferencí ploché dráhy v Pardubicích prezentovaly AK Markéta Praha a PK Plzeň návrh, aby maximální počet startujících v každém závodě byl omezen na šestnáct, čímž by se užíval klasický rozpis na dvacet rozjížděk. Bude-li přihlášek výše, vypsala by se kvalifikace, pakliže přijede závodníků méně, přišla by ke slovu adekvátní formule startovní listiny jako doposud. Jestliže by o start neprojevilo zájem alespoň dvanáct plochodrážníků, měl by pořadatel právo svůj mítink zrušit.

Tyto návrhy byly při hlasování většinou delegátů přijaty. „Myslím si, že šestnáct závodníků je v pořádku,“ uvažuje Tomáš Topinka. „Nelíbí se mi, když jich je třeba dvaadvacet, nebylo to fair play, protože se nepotkával každý s každým. Měli bychom před ostatními preferovat český závodníky. Ale na druhou stranu není pěkný táhnout se někam daleko a tam jet jen dvě jízdy v kvalifikaci.“

Na adepty, kteří v kvalifikaci neuspějí, myslí Jaroslav Lucák. „Chceme, aby se rozjezdili,“ říká plzeňský trenér. „Proto jsme se domlouvali, aby se svezli jako náhradníci. Anebo aby dostali zvláštní jízdy v rozpisu hlavního závodu.“

Chybějící závodníci na startu rozjížděk stáli za návrhem omezit počet startujících na šestnáct

Co však PK Plzeň, jejíž barvy v přeboru dlouhodobě hájí jen Zdeněk Simota, nutí limitovat počet startujících? „Jeli jsme závody a ti nejlepší spolu nejeli, ale stáli na stupních,“ připomíná Jaroslav Lucák pořadatelskou roli západočeského klubu. „Měli jsme dvacet jezdců, jeden jel jednu jízdu a přestal. Další taky, pak byly jen rozjížďky, kde startovali jen dva. Je blbý, když na startu stojí dva závodníci nebo když první dá ostatním půl kola.“

Další změny zaznamená přeborový ročník 2019 v otázce jezdeckých prémií. Bylo totiž stanoveno, že z poplatku organizátora ve výši 15 tisíc za závod se dvanáct tisícovek rozdělí přímo mezi kvalifikované závodníky. Pro odměny za celkový výsledek v seriálu se použije třítisícový zbytek.

 

Rušení nehrozí vůbec, kvalifikace zase hrozně

Duel Zdeňka Holuba (modrá) s Hynkem Štichauerem z pražské Markéty slouží jako důkaz kvality přeboru i v současném balení

Podíváme-li se na situaci v přeboru třech posledních sezón, rychle zjistíme, že z případného rušení mítinků vinou nízkého zájmu ze strany jezdců není třeba mít strach. A to nejen proto, že musí být učiněny po konzultaci se sportovní komisí. Do osmadvaceti závodů se totiž jen třikrát přihlásilo méně než dvanáct borců.

Jednou se tak stalo v Plzni, dvakrát ve Svitavách, kde ovšem organizátoři dlouho předem nechají celé město a jeho okolí polepit plakáty. Pakliže by po sečtení přihlášek padesát hodin před závodem svůj inzerovaný mítink zrušili, udělali by ze sebe pěkné hlupáky.

Nová pravidla tím pádem budou spíše náročnější pro sportovní komisi, aby vymyslela kvalifikační model. Vždyť kvalifikace by se jenom za poslední tři léta konala v šestnácti z osmadvaceti mítinků. V letošním desetidílném seriálu by se nemusela vypisovat dokonce pouze v Kopřivnici a ve Svitavách!

V přeboru získávají ostruhy i začátečníci typu Jana Macka a Romana Marka

Je pochopitelné, že napřesrok se ovšem situace může změnit. Zůstává otázkou, zda závodníci budou ochotní se štercovat spousta kilometrů kamsi, kde by třeba po jediné kvalifikační jízdě mohli zase balit. Pro začátečníky to platí dvojnásob stejně jako závodníky s dvěstěpadesátkami, jejichž závody s u nás pořádají minimálně.

Až čas ukáže, zda v kontextu celé naší ploché dráhy nejsou problémy řešené omezením počtu závodníků v přeborových závodech až příliš marginální. Už jen proto, že mohou ubrat počet příležitostí plochodrážníků, kteří je potřbují jako sůl. Nicméně už dnes je na pořadatelích samotných, aby svá přeborová klání oblékli do atraktivnějších šatů pro diváky. Avšak to bychom se od přeboru mohli dostat hodně, hodně daleko…

Tři poslední přeborové sezóny očima pravidel pro rok 2019:

sezóna: závod: počet závodníků: řešení dle nových regulí:
2016 30.4 Plzeň 10 závod by mohl být zrušen
1.5. Mšeno 12
11.6. Březolupy 21 vypsání kvalifikace
18.6. Chabařovice 12
6.8. Žarnovica 27 vypsání kvalifikace
13.8. Svitavy 15
30.8. Praha 17 vypsání kvalifikace
10.9. Liberec 10 vypsání kvalifikace
15.10. Pardubice 14
2017 5.4. Pardubice 20 vypsání kvalifikace
11.6. Chabařovice 14
25.6. Kopřivnice 18 vypsání kvalifikace
8.7. Plzeň 17 vypsání kvalifikace
15.7. Liberec 17 vypsání kvalifikace
22.7. Březolupy 13
9.9. Plzeň 14
16.9. Slaný 18 vypsání kvalifikace
28.9. Svitavy 10 závod by mohl být zrušen
2018 18.4. Pardubice 20 vypsání kvalifikace
21.4. Březolupy 19 vypsání kvalifikace
13.6. Pardubice 22+5* vypsání kvalifikace
24.6. Chabařovice 19 vypsání kvalifikace
21.7. Plzeň 19 vypsání kvalifikace
11.8. Kopřivnice 15
22.8. Pardubice 23 vypsání kvalifikace
25.8. Svitavy 11 závod by mohl být zrušen
8.9. Liberec 18 vypsání kvalifikace
18.9. Praha 20 vypsání kvalifikace

Poznámka: 13.6.2018 v Pardubicích startovalo pět závodníků s dvěstěpadesátkami ve svém vlastním závodě

Foto: Karel Herman, Kiril Ianatchkov a Pavel Fišer