Archiv pro rubriku: přebor jednotlivců

Daniel Klíma boural mýtus o kopřivnickém obru

Kopřivnice – 5. září
Traduje se, že alfou a omegou úspěchu na kopřivnickém ovále je povedený start. Ano, to je samozřejmě pravda, s níž by souhlasil kupříkladu Jan Macek. V osmnácté jízdě dnešního posledního letošního přeboru se zezadu nemohl dostat před Jaroslava Vaníčka. Pražskému benjamínkovi se zprvu zdejší zatáčky zdály poněkud dlouhé, nicméně po změně nastavení a zejména přidání plynu změnil názor a body se mu jen hrnuly. Rovnítko mezi nejlepším startovním manévrem a trojkou v cíli ovšem přeškrtnul Daniel Klíma. Po dvou úvodních triumfech v desáté jízdě proháněl Martina Málka, dokud jej v předposlední zatáčce neobjel. Startmaršál Pavel Matula jej šachovnicovou vlajkou pozdravil už jako jistého přeborníka, nicméně plochodrážník pražské Markéty rozhodně nevyznával kompromisy. V rozjížďce s číslem patnáct dokázal na konci úvodního okruhu předjet i Jana Macka, a když se nakonec vypořádal s Hynkem Štichauerem, měl u svého jména patnáct bodů. O druhé příčce musel rozhodovat rozjezd. Martin Málek v něm odvedl Hynka Štichauera a Petra Chlupáče, který noc prospal na palubě dodávky, jíž jeho otec Petr a mechanik Michal Pospíšil vedli přes osm set kilometrů ze Stralsundu, kde Pražan večer startoval v juniorském mistrovství světa.

Martin Málek, Daniel Klíma a Hynek Štichauer na stupních vítězů s kopřivnickými pořadateli

Rozhodnutý přebor a zbouraný mýtus

Hynek Štichauer (modrá) na úvod porazil Martina Málka (žlutá)

Kopřivnický přebor v ostré konkurenci jiných atraktivních akcí v regionu s diváckou přízní rozhodně neprohrál. A podívanou na ovále v prosluněné neděli rozhodně fanoušky nezklamal. Začátek byl poněkud rozvláčný. Nejprve si páska usmyslela stávkovat, při repete na začátku druhého okruhu upadl Radek Bambuch. Pak už konečně přistály tři body na kontě Jakuba Valkoviče a od té chvíle mohla červená světla už jen odpočívat v pokoji.

Favorité na sebe dle dnešního rozpisu naráželi pravidelně. V rozjížďce s číslem tři Daniel Klíma odvedl Petra Chlupáče, který strávil noc jako spáč v dodávce mířící ze světového juniorského finále v německém Stralsundu. Hynek Štichauer to samé provedl Martinu Málkovi hned vzápětí. Seznam vítězů úvodní série končil Janem Mackem, který tu ještě v pátek trénoval.

Martin Málek (bílá) se ujímá vedení před Petrem Chlupáčem (modrá) a Janem Mackem (žlutá)

Daniel Klíma stylem start – cíl vyhrál i rozjížďku s číslem pět a stal se leaderem aktuální klasifikace. V sedmé jízdě s ním srovnal krok Hynek Štichauer neméně suverénním způsobem. Dopředu chtěl také Martin Málek. Osmá jízda sice viděla vpředu Petra Chlupáče, avšak březolupský matador jej předčil po vnějšku úvodního oblouku.

Daniel Klíma komentuje své předjetí Martina Málka v rozjížďce s číslem deset:

„Byl jsem z toho tak rozjančenej, že jsem v posledním výjezdu málem zapomněl zatočit.“

Třetí pětinu otevřel Hynek Štichauer. Přitom Jan Macek, který prve jen sledoval úsilí Petra Chlupáče dotáhnout Martina Málka, prahnul po posílení svého zhublého bodového konta. Po vylétnutí pásky vypálil dopředu. Pardubičan však udeřil po vnější straně první zatáčky a na protilehlé rovince se ukázal jako rychlejší.

Daniel Klíma (modrá) svým předjetím Martina Málka (červená) vykročil za triumfem v závodě, ale i potvrdil celkový triumf v přeboru

Po startu rozjížďky s číslem deset se zdálo, že Hynek Štichauer zůstane na čele aktuální klasifikace osamělý jako onen pověstný kůl v plotě. Martin Málek totiž vystřihnul dokonalý start. Daniel Klíma si v úvodní zatáčce držel vnitřní čáry a březolupského střelce ve výjezdu nestihnul. Zdálo se, že je rozhodnuto a odepíše si první bod. Jak známo, v Kopřivnice se přece za první zatáčkou už předjíždět nedá.

Pavel Matula signalizoval vjezd do závěrečného kola a v jeho první zatáčce přišel Pražanův útok po vnější straně. „Nemyslel jsem si, že Dan je takový tvrďák!“ konstatoval Martin Málek později v depu. Každopádně už na protilehlé rovince byl tím druhým. Do čela se už nevrátil, Daniel Klíma srovnal krok s Hynkem Štichauerem. Jako bonus se právě ve stejný okamžik stal vítězem celého přeborového seriálu.

 

Předjíždět se dá

Závěr dnešního podniku však měl ještě být strhující. Rozjížďku s číslem třináct vyhrál Martin Málek ve stylu start – cíl, nicméně vodu kalil Jaroslav Vaníček. Patnáctiletý junior pražské Markéty zprvu zíral na atypický kopřivnický ovál s pokleslou čelistí. Měnil nastavení svého motocyklu, avšak nebál se odhalit příčinu sám v sobě a přidat plyn.

Jaroslav Vaníček (žlutá) útočí na Jakuba Valkoviče (modrá)

V první zatáčce podjel Michala Bašteckého, aby se rovnou z chodu opřel do vedoucího Martina Málka. V posledním oblouku jel pod ním, chvilku dokonce vedl a řítil se pro tři body. Březolupský závodník nakonec zůstal pánem situace. Zvítězil a mohl se před poslední sérií opřít o deset bodů.

Rozjížďka s číslem čtrnáct začala šněrovat nefalšovaný gordický uzel. Petr Chlupáč v ní vůbec nepustil ke slovu Hynka Štichauera. Také on měl deset bodů, zatímco pardubický borec jedenáct. Hned na to Daniel Klíma zboural mýtus o kopřivnické jednokolejce již podruhé.

Daniel Šilhán přibližuje nevýhodu kopřivnického startovního roštu:

„Čtyřka je na hovno. Nevidíš na koníka, je tam díra, ostatní vidí dobře, proto ze žlutý ještě nikdo neodstartoval.“

Petr Chlupáč (bílá) vede před Hynkem Štichauerem (žlutá)

Raketový start poslal na první příčku Jana Macka. Tribuny hnaly odchovance klubu a svého miláčka pro tolik potřebné tři body. Jenže Daniel Klíma cítil potřebu se k dané věci vyjádřit také. Již v úvodním oblouku se dral zprava dopředu, ale Jan Macek jej zavřel. Jeho kolega ve vestě pražské Markéty se ale nenechal rozhodit.

Těsně okolo bariéry jel také ve druhé zatáčce. Vskutku se posunul do čela a zůstal na hrotu aktuální klasifikace. Ódu na bojovnost pěl i Josef Novotný. Se svou dvěstěpadesátkou dokázal sebrat bod Radku Bambuchovi. Přitom podobný kousek předvedl i v předchozí sérii, v níž se jeho obětí stal Jakub Sazovský.

 

Rozjezd na závěr

Petr Chlupáč sehrál roli suveréna rozjížďky s číslem sedmnáct. S třinácti body mohl už jen čekat, co se odehraje dál. A dělo se skutečně hodně nečekaného. Hned osmnáctá jízda měla mítink z úhlu pohledu Jana Macka posunout mezi nevydařené.

Jaroslav Vaníček popisuje svůj triumf nad Janem Mackem v rozjížďce s číslem osmnáct:

„Byl jinej převod, větší rychlost, už jsem se toho přestal bát. Rozhod‘ start a první zatáčky. Je to hodně úzký a Honza měl problém mě předjet. Slyšel jsem ho za sebou, ale pak už moc ne.“

Jakub Sazovský (modrá) hájí bod před Jakubem Exlerem (červená)

Jaroslav Vaníček odstartoval jako plochodrážní pánbůh. Rychle se usadil v čele, našel ideální stopu a ztratil ostych z atypického oválu. Jan Macek byl za jeho zády prakticky bezmocný. Snažil se, snažil, což o to, ale cestičku před pražského benjamínka nenašel. Stupně vítězů tak pro něho byly ještě vzdálenější než Antarktida.

Zato Martin Málek si je přiblížil, když nenašel soupeře v devatenácté jízdě a vyrovnal třináct bodů Petra Chlupáče. Rozjezd byl za těchto okolností jasnou věcí, ale ještě se netušilo, o jaké místo a v jakém složení. Rozjížďka s číslem dvacet svedla na svůj startovní rošt Daniela Klímu a Martina Málka.

Vedle Michala Bašteckého přijel k pásce také Jakub Valkovič. Slovák, jenž vstoupil do letošního přeboru až při jeho derniéře, mohl plným právem litovat nuly z natřískané osmé jízdy. Jinak totiž jen vítězů. Cesta na stupně vítězů se mu ovšem s konečnou platností uzavřela až nyní.

Daniel Šilhán (žlutá) jede před Jaroslavem Petrákem (červená)

Dopředu pádil Daniel Klíma, za sebou měl Hynka Štichauera, zatímco Jakub Valkovič porazil pouze Michala Bašteckého. Mohlo se účtovat. Daniel Klíma byl z patnácti body pochopitelně z obliga. Ale Hynek Štichauer dodal rozjezdu nejen svou přítomnost, ale také aranžmá boje o druhé místo.

Nakonec se jej zmocnil Martin Málek. Jeho start byl opět alfou a omegou kopřivnického úspěchu. Hynek Štichauer dojel za ním a šel si pro pohár s trojkou. A Petr Chlupáč mohl maličko litovat, jaký malý kousíček scházel, aby svému dlouhému víkendovému výletu dodal lesk přeborového pódia.

 

Hlasy z depa

Daniel Klíma bral dnes úplně všechno

„Dneska výborný,“ uznával Daniel Klíma. „Takhle bych potřeboval závodit všude, takhle mi to vyhovuje, jak je dráha velká. Předjíždět se tady dá, ale chce to koule. S Martinem jsem to zkoušel kolem vnitřku, on si hlídal venek. Pak jsem zkusil venek, bylo to rozbitý a vyšlo to. S Honzou byl dobrej start. Dostal jsem se to toho venku a už to zrychlovalo. Jsem přeborník, jsem za to rád. Letos se mi v ničem nedařilo, tak aspoň něco.“

„Hynek si v první jízdě držel dobrou stopu,“ rozpovídal se Martin Málek. „Pak se mi v těžké jízdě podařilo odstartovat. Klobouk dolů před Danem, nemyslel jsem si, že bude takový tvrďák. Největší radost mám z rozjezdu. Konečně byla bedna, letos první. Uvidím, jak to půjde dál. Přebor byl klíč pro mistrovství republiky, doufám, že se nestane nic neočekávaného a pojedu v Březolupech si užít letos poslední finále. Start v Březolupech byl ten hlavní cíl letošní sezóny.“

„Šlo mi to podobně, jako když jsem byl vousatej,“ reagoval Hynek Štichauer na připomínku své oholené tváře. „Ale ušetřím za mejdlo. Byl to klasickej super, bedna příjemná, začátek super, konec horší.“

Petr Chlupáč dorazil rovnou ze Stralsundu

„Hezké závody,“ bilancoval Petr Chlupáč. „Ale na rozjezd jsem vyfasoval čtyřku, z ní se nic vymyslet nedalo, byla strašně tvrdá. Celou cestu ze Stralsundu jsem spal, jeli jsme osm set padesát kiláků, strašně děkuju tátovi a Michalu Pospíšilovi, že to se mnou podstupujou. Proto mi to trošičku mrzí, že to dneska nevyšlo s bednou.“

„Dráha byla dobrá,“ vyprávěl Jakub Valkovič. „Mně se však nedařilo. Mám jen deset bodů, chtěl jsem víc, bohužel to nevyšlo. Snad příště… Z8ovdy fajn, tak ještě doladit nastavení.“

Jan Macek zažil zklamání

„Nic se nepovedlo, zkrátka bída“ vraštil čelo Jan Macek. „Čekal jsem od toho víc, ale nic se nestalo a o nic jsem nepřišel. Jel jsem, na co mám, jsou další závody, bude to dobré.“

„Jel jsem tady poprvé,“ svěřoval se Jaroslav Vaníček. „Zezačátku se mně ty zatáčky zdály strašně dlouhý. Zkusil jsem udělat jinej nájezd a jinej výjezd. První dvě jízdy nic moc, pak jsme přenastavili komplet motorku celou. Pak to jelo, za Honzíka Macka jsem rád, že se mi podařilo před ním vyhrát. Je to přece jen favorit Kopřivnice.“

„Pěkné, udělal jsem, co jsem měl,“ konstatoval Daniel Šilhán. „Trošku rozbitá dráha oproti minule. Změnila se motorka, povedlo se pár startů. Ale jízdy s klukama, co jsem měl udělat, se nezadařily.“

Martin Málek (červená) zatím ještě odolává Danielu Klímovi (modrá)
Martin Málek (červená) zatím ještě odolává Danielu Klímovi (modrá)

 

1. Daniel Klíma, Praha 3 3 3 3 3 15
2. Martin Málek, Březolupy 2 3 2 3 3 13+3
3. Hynek Štichauer, Pardubice 3 3 3 2 2 13+2
4. Petr Chlupáč, Praha 2 2 3 3 3 13+1
5. Jakub Valkovič, SK – Žarnovica 3 0 3 3 1 10
6. Jan Macek, Praha 3 1 2 2 2 10
7. Jaroslav Vaníček, Praha 1 1 2 2 3 9
8. Daniel Šilhán, Pardubice 2 2 1 2 2 9
9. Jaroslav Petrák, Pardubice 1 2 2 1 1 7
10. Jan Jeníček, Pardubice 0 3 1 0 2 6
11. Michal Baštecký, Praha 1 2 1 1 0 5
12. Jakub Exler, Praha 2 1 0 0 0 3
13. Rastislav Cíferský, SK – Žarnovica 1 1 0 0 1 3
14. Josef Novotný, Pardubice (250 ccm) 0 0 1 1 0 2
15. Jakub Sazovský, Kopřivnice 0 0 0 1 1 2
16. Radek Bambuch, Kopřivnice X 0 0 0 0 0
Celkové pořadí přeboru: zleva Petr Chlupáč, Daniel Klíma a Hynek Štichauer

Konečné pořadí seriálu:

PHA PCE SLA PLZ KOP PLZ PCE KOP TOT
4.5. 5.5. 23.6. 27.6. 10.7. 24.7. 1.9. 5.9.
1. Daniel Klíma, Praha 13 10 12 14 14 11 13 15 102
2. Petr Chlupáč, Praha 13 10 13 15 13 15 13 92
3. Hynek Štichauer, Pardubice 10 10 15 11 15 12 13 86
4. Jan Macek, Praha 10 12 13 13 10 11 10 79
5. Martin Málek, Březolupy 7 9 11 12 10 13 62
6. Jaroslav Petrák, Pardubice 5 6 3 10 8 11 10 7 60
7. Jan Kvěch, Praha 15 15 15 45
8. Filip Hájek, Praha 11 10 11 10 42
9. Jan Jeníček, Pardubice 5 7 5 9 7 6 39
10. Václav Kvěch, Plzeň 2 5 7 9 0 9 6 38
11. Ondřej Smetana, Praha 8 7 10 13 38
12. Daniel Šilhán, Pardubice 0 7 9 10 9 35
13. Pavel Kuchař, Praha 6 3 8 o 6 7 4 34
14. Jakub Exler, Praha 3 3 4 2 4 4 2 3 25
15. Josef Franc, Praha 12 13 25
16. Eduard Krčmář, Slaný 11 13 24
17. Michal Baštecký, Praha 3 2 0 4 4* 5 18
18. Michal Baštecký, Praha 3 2 0 4 4* 5 18
19. Bruno Belan, Slaný 5 6 4 15
20. Vojtěch Zamazal, Slaný 2 0 5 5 1 13
21. Jakub Valkovič, SK – Žarnovica o 10 10
22. Matouš Kameník, Divišov (250 ccm) 4 2 3* 9
23. Adam Bednář, Praha (250 ccm) 8 8
24. Milan Dobiáš, Slaný 3 4* 7
25. Jakub Sazovský, Kopřivnice 4 DNR* 2 6
26. Patrik Linhart, Slaný 5 5
27. Vojtěch Šachl, Chabařovice (250 ccm) 4 4
28. Rastislav Cíferský, SK – Žarnovica o 3 3
29. Jan Hlačina, Pardubice (250 ccm) 3 3
30. Josef Novotný, Pardubice (250 ccm) DNR* 2 2
31. Radek Bambuch, Kopřivnice 1 0 1
32. Lukáš Hromádka, Kopřivnice 1 1
NC Václav Milík, Pardubice o o

Poznámky: * účastník kvalifikace

Start rozjezdu: zleva Petr Chlupáč (bílá), Hynek Štichauer (modrá) a Martin Málek (červená)

Foto: Karel Herman

Také Josef Novotný se svou dvěstěpadesátkou dokázal předjíždět

Letošní přebor se uzavře pod hradem Šostýn

Kopřivnice – 3. září
Třicet. Budeme-li počítat Václava Milíka, který se zjara musel omluvit kvůli zranění. Přesně tolik závodníků se doposud objevilo v českém přeboru. V neděli se seznam rozšíří o dvě další jména. Seriál totiž vrcholí v neděli v Kopřivnici, která se pořadatelství ujala místo Liberce, a ve startovní listině figurují i dva Slováci.


Tipujte:

Označte trojici nejlepších kopřivnického přeboru:

View Results

Loading ... Loading ...

Daniel Klíma (žlutá) se ve středu v Pardubicích musel dostat před Jaroslava Vaníčka (červená)

Jakub Valkovič prožívá svou první seniorkou sezónu, jejíž důsledky v počtu závodů umocňují ještě opatření v boji s kovidem. Podobně je na tom i Rastislav Cíferský, jenž se objevil na závodech polských amatérů v Liberci a nyní jej čeká přebor.

Seriál již nemá takovou důležitost jako na jaře, kdy byl pupkem české ploché dráhy a přinášel vodítko pro reprezentační nominace. Také kvalifikační poslání pro první finále v Plzni přebor již splnil, nicméně zbývá vyřešit otázku přeborníka.

Na hrotu aktuální klasifikace se hřeje Daniel Klíma. Petr Chlupáč je za ním pozadu o osm bodů, Hynek Štichauer ztrácí dalších šest, zatímco Jan Macek na pardubického vousáče postrádá další čtyři bodíky. Než začnete skloňovat podstatné jméno formalita, uvědomte si, že jakmile se vyjede na ovál, jde o takové slůvko vesměs až v poslední řadě.

Jaroslav Petrák (bílá) v urputném duelu s Pavlem Kuchařem (červená)

Každopádně plochodrážní expres tohoto týdne zastaví v zajímavé konečné stanici. Řady favoritů totiž rozšiřuje Martin Málek a kopřivnický ovál posiluje závodnický apetit Jaroslava Petráka. Vyloučené není ani obligátní překvapení, stačí jen vzpomenout, jak Jaroslav Vaníček v úterý v Praze a ve středu v Pardubicích nedbal majitelů větších závodnických jmen, než je jeho.

Startovní listina kopřivnického přeboru v neděli:

1 Rastislav Cíferský, SK – Žarnovica
2 Jakub Exler, Praha
3 Radek Bambuch, Kopřivnice
4 Jakub Valkovič, SK – Žarnovica
5 Daniel Klíma, Praha
6 Jan Jeníček, Pardubice
7 Jaroslav Vaníček, Praha
8 Petr Chlupáč, Praha
9 Jaroslav Petrák, Pardubice
10 dodatečně
11 Hynek Štichauer, Pardubice
12 Martin Málek, Březolupy
13 Jakub Sazovský, Kopřivnice
14 Michal Baštecký, Praha
15 Daniel Šilhán, Pardubice
16 Jan Macek, Praha
Díru do světa už letos díky přeboru udělat nelze, ale v neděli nás dozajista čekají krásné závody

Foto: Karel Herman

Petr Chlupáč si dnes užíval závodění naplno

Pardubice – 1. září
Jan Macek se rozhodl šetřit novou pneumatiku na druhou půli dnešního přeborového klání v Pardubicích, protože jej čekali silnější soupeři. Osud mu zvednul vztyčený prst již v rozjížďce s číslem jedna. Se silně sjetou hranou předčil Daniela Šilhána až v nájezdu do třetího kola, vedoucího Filipa Hájka podjel v posledním oblouku. Riskoval i nadále a nepřezul, jenže jeho zadní guma řekla v sedmé jízdě dost a praskla. Novopečený juniorský šampión místo jistých třech bodů tlačil svůj stroj do depa a bylo rázem mimo hru o vítězství. Od druhé série, v níž předjel Hynka Štichauera, na hrotu aktuální klasifikace osaměl Petr Chlupáč. Dle svých slov si závodění náramně užíval, šel od vítězství k vítězství a nakonec v devatenácté jízdě přechytračil Jana Macka. Sebral mu nejen výhru, ale i poslední naději na rozjezd. Druhá příčka patřila Danielu Klímovi, třetí Hynku Štichauerovi, doprovodné mistrovské stopětadvacítky opanoval Maksymilian Pawelczak.

Daniel Klíma, Petr Chlupáč a Hynek Štichauer stojí na pódiu

Petr Chlupáč míří rychle do čela

Milan Dobiáš (modrá) v kvalifikaci ujíždí Matouši Kameníkovi (červená) a Josefu Novotnému (bílá)

Pardubická dráha je velká a široká. Pořadatelé dnes využili její propustnost a nechali trénovat šest závodníků najednou. Vysvětlení bylo nabíledni. Dvaceti jízdám přeboru předcházely tři kvalifikační rozjížďky. K tomu šestnáct jízd stopětadvacítek a nikoliv nereálná vidina možných rozjezdů. Suma sumárum, pádný důvod ke spěchu.

Jaroslav Vaníček se v přeboru objevil již v minulosti. To ovšem musel sedlat motocykl o zdvihovém objemu 250 ccm. Na svůj start s pětistovkou si musel počkat na své patnácté narozeniny a dnes již na startu nechyběl. Stylem start – cíl opanoval první kvalifikační jízdu a na první pokus se dostal do hlavní šestnáctky.

Podobný kousek se vzápětí povedl Matouši Kameníkovi, zatímco dvě dvojice poražených dostaly ještě jeden pokus v rozjížďce s číslem tři. Její start se opakoval kvůli letmáku Michala Bašteckého. Pražský závodník dostal varování, ale po restartu skončil druhý za Matoušem Kameníkem s pekelně rychlou dvěstěpadesátkou. A tak se i on mohl chystat na hlavní závod, který začal velkým překvapením.

Jan Macek vysvětluje své problémy v rozjížďce s číslem jedna:

„Nevyplatí se riskovat novou gumu, měl jsem hrozně sjetou hranu, ale teď už to bude dobré, doufám.“

Jan Macek (bílá) ve zdánlivě beznadějné situaci – jezdí třetí za Danielem Šilhánem (červená) a Filipem Hájkem (modrá)

S letem pásky vstříc prosluněnému svítkovskému nebi vypálil dopředu Daniel Šilhán. Ve druhé zatáčce jej ovšem podjel Filip Hájek. A Jan Macek, novopečený juniorský šampión republiky trčel vzadu a za svým výfukem měl pouze Jaroslava Vaníčka. Avšak bílý ručník do ringu neletěl.

Jan Macek útočil a v nájezdu do třetího kola za svá záda odsunul Daniela Šilhána. A pak se tlačil na Filipa Hájka, jehož ovšem v Pardubicích je možné jen obtížně předjet. Pražskému junioru si manévr povedl až v poslední zatáčce, kde se spodní stranou výjezdu v hodině dvanácté zmocnil třech bodů.

Další triumfy první série již nebyly tak dramatické. Hynek Štichaur vyhrál druhou jízdu stylem start – cíl, Jan Jeníček podjel Jakuba Exlera již v prvním výjezdu. Rozjížďka s číslem čtyři musela být opakována kvůli pádu Petra Chlupáče po souboji s Danielem Klímou. Ovšem o při repete byl Petr Chlupáč po startu první.

Pražský junior svůj triumf zopakoval hned po první přestávce. Jenže do cesty se m postavil Hynek Štichauer, který jej předčil po vnější straně první zatáčky. Petr Chlupáč se ovšem nevzdal. V úvodní zatáčce závěrečného okruhu přichystal překvapivý útok. Na protilehlou rovinu vyjel pod pardubickým závodníkem.

Petr Chlupáč (žlutá) vede před Danielem Klímou (bílá) a Jaroslavem Petrákem (modrá)

Se šesti body na kontě se ujal vedení v aktuální klasifikaci. Suverénním primátem v rozjížďce s číslem dvanáct své vedení jen posílil. V té chvíli již stál jednou nohou na nejvyšším stupínku pódia, protože na svého nejbližšího pronásledovatele měl k dobru dva body.

 

Juniorský mistr není v přeboru prorokem

Jaroslav Vaníček (červená) drží v šachu Daniela Klímu (žlutá) a Milana Dobiáše (modrá)

Dnešní přeborový mítink byl totiž doslova těhotný událostmi. „Chybička se vloudila, škoda jednoho bodu,“ komentoval Václav Kvěch jednu z nich. V rozjížďce s číslem šest totiž jezdil třetí, když v předposlední zatáčce bouchnul bokem svého motocyklu do nafukovacího mantinelu. Udržel se v sedle, ovšem Jan Jeníček jej při jeho extempore předjel.

V sedmé jízdě zase nejprve odstoupil Pavel Kuchař. Byl na druhé pozici, když mu na konci druhého kola spadly oba řetězy. Jen o pár metrů dál zastavil s prázdnou pneumatikou vedoucí Jan Macek. Tři body spadly do klína Matouši Kamenikovi. A to i přesto, že sedlal rezervní stroj, jelikož svou rychlou dvěstěpadesátku od Václava Hromase zadřel již ve třetí jízdě.

Kromě Hynka Štichauera se o bod za vedoucího Petra Chlupáče zařadil Daniel Klíma. Bojoval však s nastavením svého motocyklu na starty, což musel dohánět ofenzívní jízdou. Jako v osmé jízdě, v níž na čele usadil Jaroslav Vaníček, zatímco on se ze žluté pozice na startovním roštu probil na druhou příčku.

Hynek Štichauer (modrá) vede před Filipem Hájkem (žlutá) a Michalem Bašteckým (bílá)

Daniel Klíma se však pustil do útoků, jejichž intenzita rostla s klesajícím počtem kol, která zbývala k šachovnicové vlajce v rukou Jaroslava Kocka. Jenže před benjamínka svého klubu se ve třetím okruhu nedostal ani venkem první, ani vnitřkem té druhé zatáčky. A tak to v předposledním oblouku vzal zkrátka a nekompromisně a vedení vskutku převzal.

Jaroslav Vaníček komentuje ztrátu první příčky v rozjížďce s číslem osm:

„Málem jsem šel na držku. Dan mě podjel a vytlačil mě. Najel jsem do materiálu, motorka se zvedla a měl jsem co dělat, abych ji udržel.“

Večerní závod nabízí efekty, které předvádí Jakub Exler

Třetí pětina závodu rozložení sil na čele aktuální klasifikace nikterak nezměnila. Daniel Klíma ovládl devátou, Hynek Štichauer zase devátou jízdu. O třetím vítězství Petra Chlupáče v rozjížďce s číslem dvanáct již víme. Mezitím se na vítěznou dráhu vrátil Jan Macek. Okolnosti jej konečně donutily přezout pneumatiku. A v jedenácté jízdě odrazil smělý útok Jaroslava Petráka po venku první zatáčky.

Bodů se mu však nedostávalo, ačkoliv v patnácté jízdě odstartoval na Daniela Klímu. Nůžky mezi ním a leaderem se rozevřely, protože Petr Chlupáč předtím podobně naložil s Hynkem Štichauerem a přivezl si čtvrtou trojku. Za neporaženým Pražanem byl Daniel Klíma pozadu o dva, Hynek Štichauer o tři a Jan Macek dokonce o čtyři body.

Po šestnácti rozjížďkách bylo o obsazení stupňů vítězů ve své podstatě rozhodnuto. Další vývoj pravděpodobné predikce jen potvrdil. Daniel Klíma v rozjížďce s číslem osmnáct za svá záda rychle poslal Filipa Hájka a mohl počítat s druhým místem. Vzápětí se Petr Chlupáč rozhodně nesmířil s postavením hráče druhých houslí, ačkoliv měl vítězství v kapse.

Petru Chlupáčovi (bílá) neodolal ani Jan Macek (červená)

Byť Jana Macka nestihnul v první zatáčce, nesložil zbraně. V nájezdu do třetího kola jel zprava, aby hned v nejbližší zatáčce zlomil svůj motocykl dovnitř a vedoucího závodníka podjel. Na nejvyšší stupínek posléze vyskočil s patnáctibodovou parádou. Hynek Štichauer si nakonec sólem ve dvacáté jízdě pojistil třetí místo.

 

Opět pod polským osminkovým diktátem

Adam Nejezchleba (modrá) zatím vede před Matějem Frýzou (žlutá), Dominikem Hrbkem (bílá) a Štěpánem Ševčíkem (červená)

Také stopětadvacítky, jež se svým mistrovským závodem postaraly přeboru o doprovod, trénovaly ve větších skupinách. Štěpán Ševčík zastavil kvůli prázdné nádrži. Josef Černý zase musel osedlat motocykl s dvouventilovým motorem, jelikož svůj čtyřventil zadřel o pondělním tréninku na Borech.

Trojice úvodních jízd přišla na řadu hned po úvodu kvalifikace. Petr Marek, Karel Průša a Matěj Frýza splnili úlohu favoritů beze zbytku. Sotva Matouš Kameník projel vítězně cílem poslední kvalifikační jízdy pro přebor, dostal se ke slovu také Maksymilian Pawelczak.

Maksymilian Pawelczak opět neztratil jediný bod

Ryšavý Polák, kvůli němuž se na poslední chvíli měnil rozpis se také vůbec nerozpakoval sebrat tři body naráz. V sedmé jízdě Petr Marek objel Adama Nejezchlebu, který na velké trati debutoval, v první zatáčce a stal se prvním neporaženým. Stejné mety hned na to dosáhl rovněž Maksymilian Pawelczak.

Jeho počin však byl o to cennější, že přinesl skalp hned dvou vážných rivalů. Matěje Frýzu nechal za sebou ve druhé zatáčce. Karel Průša byl v ten moment až třetí, ale v nájezdu do druhého kola minul plzeňského borce také on. Závod však teprve dospěl do své poloviny.

Maksymilian Pawelczak zatroubil velké sólo v rozjížďce s číslem devět, Matěj Frýza hned vzápětí. Do cíle jedenácté jízdy přivedl Karel Průša nestále útočícího Petra Marka. Polák tím pádem zůstal na čele závodu sám, Slaňák s Chabařovičanem na něho ztráceli bod, Plzeňan již dva.

Luboš Hromádka (žlutá) v duelu s Mariánem Jiroutem (modrá)

Matěj Frýza se však ze třinácté jízdy vrátil se třemi body. To samé Karel Průša ze čtrnácté. Rozjížďka s číslem patnáct přinesla řešení pódiového rébusu jen z části. Maksymilian Pawelczak odstartoval na Petra Marka a se svými dvanácti body měl vystaráno. Stejně tak Karel Průša na druhé pozici.

Zato o třetí místo musel být vypsán rozjezd.  Po letu pásky vyrazil dopředu Matěj Frýza. Jenže Petr Marek se spodem druh zatáčky ujal vedení manévrem, nad jehož překvapivou odvážností a bravurním provedením poklesla čelist všem přihlížejícím. Matěj Frýza se snažil o odvetu, avšak v úvodním výjezdu druhého okruhu upadl.

 

Hlasy z depa

Petr Chlupáč si dnes závodění náramně užil

„Dlouho jsem si takhle nezazávodil,“ radoval se Petr Chlupáč. „Už to chtělo lepší výsledek, jsem rád. Pěkný manévry, nádherná dráha, takovou jsem tady snad ani nezažil. Kdyby taková byla i na Zlatou přilbu, taková přilba tady ještě nebyla.“

„Nic moc,“ nebyl Hynek Štichauer spokojený. „Zkoušeli jsme hodně motorku a nakonec jsme nebyli spokojený s ničím. Potřebuju se do toho dostat, je to takový vokurkový teďka.“

„Měl jsem problém se starty,“ svěřoval se Daniel Klíma. „Zvedala se mi motorka, než jsem to dostal dolů, předjížděli mě. Bedna byla se štěstím, Máca píchnul kolo.“

Hynek Štichauer (žlutá) odolává náporu Daniela Klímy (červená)

„Škoda defektu,“ želel Jan Macek. „A poslední jízdu Péťa vyhrál, byl rychlejší. Pěkné závody, perfektní, motorka mi jela, ale prostě smůla.“

„Začal trénink,“ vzal zamračený Jaroslav Petrák své vyprávění poněkud zeširoka. „A motorka jako když nejde. Tak to řešíš, vymýšlíš, víš, co tady funguje. Ale nefungovalo to. Deset bodů je taky dobrejch. Ale mohlo bejt jedenáct.“

„Čekal jsem, že tu první jízdu dotáhnu,“ připouštěl Filip Hájek. „Udělal jsem dvě chybky, bylo to nakropený a podjel mě p lajně. Ale krásnejch deset bodů, pěkná dráha.“

Petr Chlupáč (červená) útočí na Hynka Štichauera (bílá)

Kvalifikace:

1.j 2.j 3.j
1. Jaroslav Vaníček, Praha 1.
2. Milan Dobiáš, Slaný 1.
3. Matouš Kameník, Divišov (250 ccm) 2. 1.
4. Michal Baštecký, Praha 2. 2.
5. Josef Novotný, Pardubice (250 ccm) 3. 3.
6. Jakub Sazovský, Kopřivnice 3. 4.

Poznámka: varování za startovní přestupek Michal Baštecký ve třetí jízdě

Hlavní závod:

1. Petr Chlupáč, Pardubice 3 3 3 3 3 15
2. Daniel Klíma, Praha 2 3 3 2 3 13
3. Hynek Štichauer, Pardubice 3 2 3 1 3 12
4. Jan Macek, Praha 3 E 3 3 2 11
5. Daniel Šilhán, Pardubice 1 1 2 3 3 10
6. Jaroslav Petrák, Pardubice 1 3 2 2 2 10
7. Filip Hájek, Praha 2 2 2 2 2 10
8. Jan Jeníček, Pardubice 3 1 1 0 2 7
9. Jaroslav Vaníček, Praha 0 2 2 2 1 7
10. Václav Kvěch, Plzeň 1 0 1 3 1 6
11. Michal Baštecký, Praha 0 2 1 1 0 4
12. Pavel Kuchař, Praha 2 E E 1 1 4
13. Milan Dobiáš, Slaný 0 1 1 1 1 4
14. Matouš Kameník, Divišov (250 ccm) 0 3 0 0 0 3
15. Jakub Exler, Praha 2 0 0 0 0 2
16. Vojtěch Zamazal, Slaný 1 0 0 0 0 1
17. Josef Novotný, Pardubice (250 ccm) DNR
18. Jakub Sazovský, Kopřivnice DNR

Poznámka: varování za startovní přestupek Jan Macek v první jízdě

Smolař Jan Macek

Průběžné pořadí seriálu:

PHA PCE SLA PLZ KOP PLZ PCE TOT
4.5. 5.5. 23.6. 27.6. 10.7. 24.7. 1.9.
1. Daniel Klíma, Praha 13 10 12 14 14 11 13 87
2. Petr Chlupáč, Praha 13 10 13 15 13 15 79
3. Hynek Štichauer, Pardubice 10 10 15 11 15 12 73
4. Jan Macek, Praha 10 12 13 13 10 11 69
5. Jaroslav Petrák, Pardubice 5 6 3 10 8 11 10 53
6. Martin Málek, Březolupy 7 9 11 12 10 49
7. Jan Kvěch, Praha 15 15 15 45
8. Filip Hájek, Praha 11 10 11 10 42
9. Václav Kvěch, Plzeň 2 5 7 9 0 9 6 38
10. Ondřej Smetana, Praha 8 7 10 13 38
11. Pavel Kuchař, Praha 6 3 8 o 6 7 4 34
12. Jan Jeníček, Pardubice 5 7 5 9 7 33
13. Daniel Šilhán, Pardubice 0 7 9 10 26
14. Josef Franc, Praha 12 13 25
15. Eduard Krčmář, Slaný 11 13 24
16. Jakub Exler, Praha 3 3 4 2 4 4 2 22
17. Bruno Belan, Slaný 5 6 4 15
18. Michal Baštecký, Praha 3 2 0 4 4* 13
19. Vojtěch Zamazal, Slaný 2 0 5 5 1 13
20. Matouš Kameník, Divišov (250 ccm) 4 2 3* 9
21. Adam Bednář, Praha (250 ccm) 8 8
22. Jaroslav Vaníček, Praha 7* 7
23. Milan Dobiáš, Slaný 3 4* 7
24. Patrik Linhart, Slaný 5 5
25. Jakub Sazovský, Kopřivnice 4 DNR* 4
26. Vojtěch Šachl, Chabařovice (250 ccm) 4 4
27. Jan Hlačina, Pardubice (250 ccm) 3 3
28. Lukáš Hromádka, Kopřivnice 1 1
29. Radek Bambuch, Kopřivnice 1 1
30. Josef Novotný, Pardubice (250 ccm) DNR* 0
NC Václav Milík, Pardubice o o

Poznámky: * účastník kvalifikace

Karel Průša, Maksymilian Pawelczak a Petr Marek na stupních vítězů

MR 125 ccm:

1. Maksymilian Pawelczak, PL 3 3 3 3 12
2. Karel Průša, Slaný 3 2 3 3 11
3. Petr Marek, Chabařovice 3 3 2 2 10+3
4. Matěj Frýza, Plzeň 3 1 3 3 10+F
5. Dominik Hrbek, Pardubice 2 3 1 3 9
6. Oliver Schmid, Plzeň 2 2 2 1 7 (los)
7. Adam Nejezchleba, Chabařovice 1 2 2 2 7 (los)
8. Štěpán Ševčík, Chabařovice 0 3 3 0 6
9. Tony Katra, Slaný 2 0 2 2 6
10. Luboš Hromádka, Pardubice 2 1 1 1 5
11. Marián Jirout, Pardubice 1 2 1 0 4
12. Josef Černý, Pardubice 1 1 E 2 4
13. David Hofman, Pardubice 0 1 0 1 2

 

Průběžné pořadí seriálu:

PLZ PCE CHA PLZ PCE TOT
27.6. 30.6. 3.7. 24.7. 1.9.
1. Maksymilian Pawelczak, PL 12 12 12 11 12 59
2. Karel Průša, Slaný 10 9 10 12 11 52
3. Petr Marek, Chabařovice 8 10 7 7 10 42
4. Dominik Hrbek, Pardubice 4 6 8 6 9 33
5. Matěj Frýza, Plzeň 5 9 8 10 32
6. Oliver Schmid, Plzeň 10 3 5 6 7 31
7. Štěpán Ševčík, Chabařovice 4 5 6 8 6 29
8. Josef Černý, Plzeň 2 2 4 1 4 13
9. Luboš Hromádka, Pardubice 2 3 1 1 5 12
10. Adam Nejezchleba, Chabařovice 7 7
11. Damirs Filiponovs, LAT 7 7
12. Tony Katra, Slaný 6 6
13. Marián Jirout, Pardubice 4 4
14. David Hofman, Pardubice 1 0 2 3
15. Alina Sassenhagen, D 2 2
Maksymilian Pawelczak v plném tempu

Foto: Karel Herman

Přebor se točí na plné obrátky

Pardubice – 1. září
Tento týden přináší na české ovály poměrně natřískaný program, což má z velké části na svědomí přebor o Pohár AČR. Protože Liberec nemá o náhradní termín závodu, jenž mu vzal přesun české Speedway Grand Prix, zájem, pojede se v neděli v Kopřivnici. Ještě před tím se o přeborové body pojede dnes odpoledne v Pardubicích. Doprovodný závod dvěstěpadesátek byl odvolán a přesunut na říjen, nicméně stopětadvacítky se pojedou, ačkoliv se startovní čísla budou muset přelosovat.

 


Tipujte:

Označte trojici nejlepších pardubického přeboru:

View Results

Loading ... Loading ...

Petr Chlupáč se řadí do okruhu favoritů

O start v mistrovství republiky dvěstěpadesátek projevili zájem pouze čtyři závodníci, takže podnik by nemohl být status závodu ranku českého šampionátu. Ke všemu  včera při pražské juniorce Adam Bednář zadřel svůj čtvrtlitrový motor.

Kalendář dvěstěpadesátek však o pardubický závod nepřijde, protože klub jej uspořádá v rámci říjnového MACEC Cupu. Startovní listina stopětadvacítek však byla plná. Na počet dvanácti ji dostal Adam Nejezchleba, který klasickou dráhu pojede vůbec poprvé.

Po uzávěrce však dorazila přihláška Maksymiliana Pawelczaka. Stopa ryšavého Poláka na našich oválech je letos výrazná a nikdo ze sportovní komise neměl Herodovo srdce, aby ji odmítnul. Startovní čísla se budou muset přelosovat, protože se pojede dle jiného rozpisu.

Jan Macek (žlutá) je již v hlavním závodě, Jaroslav Vaníček (červená) bude muset o postup bojovat v kvalifikaci

Poměrně slušný zájem je také o vlastní přebor, který se dočká kvalifikace. Bude se skládat ze tří jízd a postoupí z ní v zásadě každý, ať již jako náhradník nebo řádný člen hlavní šestnáctky. Ta sice nepřipomíná finále jednotlivců jako při předchozích závodech, avšak slibuje vyrovnané závody, které na pardubické poměry začínají netradičně již v sedmnáct hodin.

Startovní listiny dnešních závodů v Pardubicích:

kvalifikace:
Michal Baštecký, Praha
Jakub Sazovský, Kopřivnice
Jaroslav Vaníček, Praha
Matouš Kameník, Divišov (250 ccm)
Milan Dobiáš, Slaný
Josef Novotný, Pardubice (250 ccm)
hlavní závod:
1 Daniel Šilhán, Pardubice
2 Filip Hájek, Praha
3 Jan Macek, Praha
4 vítěz kvalifikační jízdy 1
5 Hynek Štichauer, Pardubice
6 Václav Kvěch, Plzeň
7 Pavel Kuchař, Praha
8 vítěz kvalifikační jízdy 2
9 Jakub Exler, Praha
10 Jan Jeníček, Pardubice
11 vítěz kvalifikační jízdy 3
12 Vojtěch Zamazal, Slaný
13 Petr Chlupáč, Praha
14 Jaroslav Petrák, Pardubice
15 druhý z kvalifikační jízdy 3
16 Daniel Klíma, Praha
MR 125 ccm:
Josef Černý, Plzeň
David Hofman, Pardubice
Petr Marek, Chabařovice
Tony Katra, Slaný
Oliver Schmid, Plzeň
Marián Jirout, Pardubice
Luboš Hromádka, Pardubice
Karel Průša, Slaný
Dominik Hrbek, Pardubice
Štěpán Ševčík, Chabařovice
Adam Nejezchleba, Chabařovice
Matěj Frýza, Plzeň
Maksymilian Pawelczak, PL

Poznámka: startovní čísla stopětadvacítek budou přelosována

Foto: Pavel Fišer a Kiril Ianatchkov

Díra v pneumatice a rychlé starty rozhodly plzeňský přebor

Plzeň – 24. července

Daniel Klíma neměl při pražských velkých cenách velkou příležitost spotřebovat nafasované anlasky a tak jednu z nich obul na šestý díl českého přeboru o Pohár AČR. Suverénně vedl třetí jízdu, když zůstal stát. Jeho otec Roman pospíchal od něho vzít motocykl, jenž svým kulháním dával najevo defekt zadní pneumatiky. Pražský junior si posléze vysloužil warning za letmý start, takže si v dalším průběhu musel dávat větší pozor. Mezitím šel Hynek Štichauer od vítězství. Oba se střetli v sedmnácté jízdě. Pardubický vousáč odstartoval lépe a s patnácti body se stal vítězem. Druhý skončil Ondřej Smetana, jenž podlehl jen oběma jmenovaným. Daniela Klímu ovšem čekal rozjezd o bronz. Přitom k němu ani nemuselo dojít nebýt pádu Filipa Hájka, který ho stál bod, a prasklých drátů v kole Jaroslava Petráka. Na kdyby se však v ploché dráze nezávodí, takže oba se museli postavit Pražanovi, který však nezaváhal a pohotovým startem se zmocnil třetí příčky. Neméně dramatické byly i doprovodné mistrovské stopětadvacítky. Karel Průša a Maksymilian Pawelczak se nejprve srazili v první zatáčce páté jízdy. Slánský borec posléze Poláka porazil a šel si stoupnout na nejvyšší stupínek pódia.

Ondřej Smetana, Hynek Štichauer a Daniel Klíma stojí na pódiu

Vše hraje do karet Hynka Štichauera

Sluneční paprsky vytáhly teploty na tropické hodnoty a o kovové zábradlí v depu se nešlo ani opřít, jak byla rozpálená. Plzeň evidentně nabízela jiná prázdninová lákadla. Ochozy na Borech zely prázdnotou. Jury se rozhodla zrušit nástup a jít rovnou na věc. Po dvou rozjížďkách stopětadvacítek vyjely na ovál půllitry ve své šestém letošním přeboru.

Jako první se do depa vítězně vracel Filip Hájek, který v úvodním nájezdu rozjížďky s číslem jedna poslal za svá záda Václava Kvěcha. Vzápětí raketový start vynesl do čela Ondřeje Smetanu, zatímco Jaroslav Petrák ke konci ztrácel vzduch ze zadní pneumatiky. Suverénně si počínal rovněž Daniel Klíma.

Ve třetí jízdě již vedl o parník před Pavlem Kuchařem, když na konci druhého okruhu zaroloval na trávník. Jeho otec Roman vyrazil pro motocykl, jehož zadní pneumatika byla prázdná jako dlužníkův byt po exekuci. To už ovšem na trati úřadoval Hynek Štichauer, jenž v rozjížďce s číslem čtyři vyhrál ve stylu start – cíl.

Druhou sérii začal Václav Kvěch výměnou červeného povlaku za správný modrý, s nímž na hranu depa přispěchal Radek Podhadský. Plzeňanovi však nevyšel start a nakonec byl rád za poslední bod, který sebral Pavlu Kuchařovi. Vedl Jan Jeníček, ovšem Jaroslav Petrák nedopustil překvapení na svůj úkor. Ve druhé zatáčce svého mladšího klubového kolegu podjel.

Snad aby smůly nebylo málo, Daniel Klíma si v rozjížďce s číslem šest vykoledoval warning za letmý start. Při repete se však stejně usadil pevně v čele, jakoby se nechumelilo. Záhy však opět svítila červená světla, protože ve druhém oblouku upadl Bruno Belan.

„Nakopaly mě díry, dráha mi nesedla,“ vysvětloval slánský benjamínek. I napotřetí zamířil Daniel Klíma do čela stejně neomylně jako poštovní holub domů. Poklidný průběh šesté jízdy narušil Filip Hájek ve druhém okruhu. V jeho úvodním oblouku se totiž ocitnul na zemi.

„Vlít‘ jsem do zatáčky, tam to nezvlád‘ a přetočil se,“ popisoval později. Vrátil se do sedla, jenže dvěstěpadesátku s Janem Hlačinou v sedle už nedohnal. Ztracený bod měl pražského závodníka hodně mrzet, jen nepředbíhejme. Rozjížďka s číslem sedm rozhodla, že po dvou sériích zůstane neporažený pouze Hynek Štichauer.

Ondřej Smetana komentuje výsledek osmé jízdy:

„Tady je rozhodující, odkud startuješ. Čím víc na lajně, tím lepší. Materiál tam není a po venku neobjedeš.“

Pardubičan vystřihnul nejlepší start a Ondřeji Smetanovi nezbylo, než útočit. Spodní stranou první zatáčky cesta k úspěchu mohla vést, jenže Hynek Štichauer byl po vnějšku pekelně rychlý. Pak si Pražana za svými zády ohlídal a bylo vymalováno. Když v desáté jízdě vyzrál na Filipa Hájka, jen obrovská smůla by jej sestřelila z nejvyššího stupínku pódia. A to, i byť by na závěr nakrásně prohrál s Danielem Klímou, jenž byl jediným závodníkem s ambicemi jej porazit.

 

Zamotaný závod končí tříčlenným rozjezdem o bronz

Za daných okolností poutal pozornost boj o druhé místo. Největší hodnotu měly akcie Ondřeje Smetany. A to navzdory faktu, že jej v rozjížďce s číslem dvanáct Daniel Klíma předčil již s letem pásky k mračícímu se plzeňskému nebi. Měl totiž sedm bodů na kontě a lehké jízdy před sebou.

Daniel Klíma naproti tomu ještě nepotkal Hynka Štichauera a ke všemu na šesti bodech nebyl po třech sériích rozhodně sám. Václav Kvěch se v deváté jízdě nezalekl skvělého startu Bruna Belana a slánského borce objel v první zatáčce. Šestku u svého jména měl také Filip Hájek, byť podlehl Hynku Štichauerovi, jak již víme. Stejného skóre dosáhl také Jaroslav Petrák, když s popraskanými dráty v zadním kole doskákal do cíle za Pražanovými zády. V jedenácté jízdě se na ně dostal také Pavel Kuchař, když triumfoval stylem start – cíl.

Jenže čtvrtá pětina přišla se sítem s menšími dírkami. Ondřej Smetana jednoznačným triumfem ve třinácté jízdě udržel druhou příčku, Hynek Štichauer v podobném aranžmá v rozjížďce s číslem šestnáct aktuální vedení. Filip Hájek ve čtrnácté jízdě posílil své šance na pódium, ale to ostatně Daniel Klíma hned poté také. Navíc svým vítězstvím trošičku přistřihnul křídla Jaroslavu Petrákovi, jenž protnul metu až za ním.

S blížícím se koncem závodu šlo do tuhého stále víc a víc. Hynek Štichauer neuznával kompromisy. V sedmnácté jízdě odstartoval na Daniela Klímu a odvrátil každičký útok, jimiž ho pražský junior po celá čtyři kola zasypával. Pardubičan dokončil svou misi s patnácti body, ovšem Daniel Klíma se sháněl po vyplněném programu s aktuálním stavem závodu.

Dobře si totiž spočítal, že jej s největší pravděpodobností čeká rozjezd. Již osmnáctá jízda mu dala za pravdu. Opakovala se vinou pádu Filipa Hájka v první zatáčce. Pražan se oklepal rychle a v repete odstartoval na Ondřeje Smetanu, který ovšem nabyl již po vnější straně první zatáčky. Triumf mu nesebral ani pád Pavla Kuchaře ve druhém oblouku, jelikož pražský junior dostal sebe i motocykl z oválu včas.

Pavel Kuchař vypráví o svém pádu v rozjížďce s číslem osmnáct:

„Uklouzlo mi to v zatáčce v prvním kole. Aspoň jsem odtáh‘ motorku na trávu, aby se nemusela zastavovat jízda.“

Zatímco Ondřej Smetana měl jisté druhé místo na pódiu, Filip Hájek jen vyrovnal bodové saldo Daniela Klímy. Nebyl sám, Jaroslav Petrák vyhrál dvacátou jízdu a rozšířil počet účastníků rozjezdu o dnešní bronz. Filip Hájek v něm odstartoval Dle svého nejlepšího zvyku, avšak již v první zatáčce se venkem do čela přesunul Daniel Klíma. Jaroslav Petrák překypoval aktivitou až do posledního oblouku, zůstal však oním třetím vzadu. V tomto případě vlastně pátým, bráno řádky závěrečné výsledkové klasifikace.

 

Velká bitva malých motocyklů

Stopětadvacítky dnešní závodní pořad začaly a rozhodně se nemusely za své výkony stydět. Na úvod se prosadil Karel Průša. Již po startu první jízdy se usadil ve vedení před Petrem Markem. Jeho otec Pavel měl přitom starostí až nad hlavu. Jeden motor poslal k litomyšlskému Petru Schmiedovi na repasi, přitom řešil patálie s převodovkou a elektrickým okruhem za účinné pomoci Karla Průši staršího.

S páskou druhé jízdy letěl dopředu Oliver Schmid, nicméně v úvodním oblouku se prosadil Maksymilian Pawelczak a Plzeňan měl plné ruce práce s odrážením Štěpána Ševčíka. Karel Průša kontroval sólem v rozjížďce s číslem tři, na něž ryšavý Polák odpověděl hladkým primátem hned vzápětí.

Duel obou neporažených musela utnout rozjížďka s číslem pět. Vpředu byl Čech, Polák udeřil v první zatáčce a už létaly jiskry. Oba neporažení borci se zvedli z oválu nezraněni a Karel Průša při opakování zopakoval svůj brilantní start. Maksymilian Pawelczak útočil ze všech sil po celá tři kola, ale nakonec musel zaknihovat svou první letošní porážku.

V sedmé jízdě opět řádil od startu až do cíle, ale bod ztráty byl prostě bodem ztráty. Karel Průša však nechtěl odepsat vůbec nic. A když v rozjížďce s číslem osm zbavil vedení Matěje Frýzu již v první zatáčce, bylo o jeho vítězství rozhodnuto. Maksymilian Pawelczak skončil druhý, ale třetí místo stále zůstávalo ve hře.

Před poslední jízdou měl k němu nejblíže Matěj Frýza. Domácímu borci, jemuž po dovolenkovém úraze otce Jaroslava pomáhala Terezie Nádraská, hodně pomohl triumf v šesté jízdě. Ovšem rozjížďka s číslem devět všechno zamotala. Štěpán Ševčík pádil v čele pro tři body, zatímco Matěj Frýza marně hledal cestu před druhého Petra Marka.

Rozjezd v přeboru tak nebyl jediný, který dnes musel určit pořadí na stupních vítězů. V něm už Matěj Frýza nezaváhal. Navzdory wheelie po startu šel do vedení, které udržel, ačkoliv Štěpán Ševčík byl zvenčí první zatáčky hodně nepříjemný protivník.

 

Hlasy z depa

„Každej komplet je dobrej závod,“ vyprávěl Hynek Štichauer. „Šly mi starty, chtěl jsem vyzkoušet na září, jestli se sem vlezu. Ale rozhod‘ jsem se, že letos tomu dám a budu závodit. Čenda Klíma jel moc krásně, kdo ví, kdyby mu nebouchla guma. Nebylo to tak rovný, jak to vypadalo, ale je to jedna z mála drah, kde se nedá jet čtyři kola pod plným. Musíš se tam trefit.“

„Dneska jsem si to užil,“ pochvaloval si Ondřej Smetana. „Dobře jsem si zajezdil, škoda ztracenejch bodů. Druhý je ale dobrý místo. Rozhodoval start, snažil jsem to dohánět. Dal jsem to Hynkovi na lajnu, nestih‘ jsem to, on měl takovou rychlost.“

„Jel jsem anlasku, co mi zbyla po Grand Prix,“ vracel se Daniel Klíma ke svému úvodnímu defektu. „Úplně se roztrhla, jak je vzorek. S Hynkem jsem to zkoušel po venku, on mi zavřel cestu a já si musel klapnout.“

„Bylo to dobrý,“ bilancoval Filip Hájek. „Jen kdybych nezkazil jízdu, nemusel bejt rozjezd. Vlít‘ jsem do zatáčky, tam to nezvlád‘ a přetočil se. V rozjezdu jsem dobře odfáral, ale jel jsem po tvrdým a Čenda po venku vystřelil dopředu jako ďábel. Ale jinak pěkný závody.“

„Úplně na hovno,“ mračil se Jaroslav Petrák. „Docela hezký, akorát jsem si to celý zkazil. Kdybych neměl problémy… Po první jízdě jsem dojel na měkký gumě. Vyměnil jsem ventilek, zase nová guma a ve třetí jízdě mi popraskaly dráty. A to sedíš jako na koze, jak to poskakuje. A neměl jsem taky na toho Filipa bejt tak měkkej. Sere mě, že není bedna.“

„Dneska dobrý,“ byl Jan Jeníček spokojený. „Nejvíc bodů, co jsem na pětistovce kdy měl. Dráha zezačátku těžká, potom dobrý, už to bylo tvrdý.“

„Jsem spokojenej,“ usmíval se Václav Kvěch. „Závodění bylo. Od pádu v Kopřivnici jsem na tom neseděl, tak dobrý. Vyhrál jsem i jízdu. Akorát ty starty nevycházely, snažil jsem se to dohnat v jízdě.“

„Dneska to bylo dobrý,“ svěřoval se Daniel Šilhán. „Na extralize ve středu jsem byl nasranej, dneska jsem to zlepšil. O starty. Jezdilo se mi lehce, není to jako na začátku sezóny. Měl jsem pár soubojů.“

„Určitě ne podle mý představy,“ reagoval Pavel Kuchař na otázku magazínu speedwayA-Z, jaké to dnes bylo. „Očekával jsem od toho víc, ale jsou to zkušenosti. Dělal jsem strašně moc chyby, nejsem vyjezděnej, jak bych chtěl, kvůli Grand Prix moc tréninků nebylo. Jel jsem závod po dvou tejdnech a nedopadlo to, jak bych chtěl.“

1. Hynek Štichauer, Pardubice 3 3 3 3 3 15
2. Ondřej Smetana, Praha 3 2 2 3 3 13
3. Daniel Klíma, Praha E 3 3 3 2 11+3
4. Filip Hájek, Praha 3 1 2 3 2 11+2
5. Jaroslav Petrák, Pardubice 2 3 1 2 3 11+1
6. Jan Jeníček, Pardubice 2 2 0 2 3 9
7. Václav Kvěch, Plzeň 2 1 3 2 1 9
8. Daniel Šilhán, Pardubice 1 3 1 2 2 9
9. Pavel Kuchař, Praha 3 0 3 1 F 7
10. Vojtěch Zamazal, Slaný 2 1 0 1 1 5
11. Jakub Exler, Praha 0 0 2 0 2 4
12. Bruno Belan, Slaný 1 X 2 0 1 4
13. Michal Baštecký, Praha 1 0 1 1 1 4
14. Jan Hlačina, Pardubice (250 ccm) 0 2 0 1 0 3
15. Milan Dobiáš, Slaný 0 2 1 – – 3
16. Matouš Kameník, Divišov (250 ccm) 1 1 0 F – 2
Maksymilian Pawelczak, Karel Průša a Matěj Frýza na pódiu

MR 125 ccm:

1. Karel Průša, Slaný 3 3 3 3 12
2. Maksymilian Pawelczak, PL 3 3 2 3 11
3. Matěj Frýza, Plzeň 2 3 2 1 8+3
4. Štěpán Ševčík, Chabařovice 1 2 2 3 8+2
5. Petr Marek, Chabařovice 2 1 2 2 7
6. Dominik Hrbek, Pardubice 1 1 1 3 6
7. Oliver Schmid, Plzeň 2 1 1 2 6
8. Luboš Hromádka, Pardubice 0 0 0 1 1 (los)
9. Josef Černý, Plzeň 0 0 1 0 1 (los)
10. David Hofman, Pardubice 0 0 0 0 0

Foto: Antonín Škach

Plzeň má nakonec šestnáct jmen ve startovní listině

Plzeň – 23. července
Termínová kolize s finále evropských dvojic sebrala zítřejšímu přeboru přinejmenším dva účastníky. Díry ve startovní listině tentokrát nešlo lepit dvěstěpadesátkami příliš snadno, protože tři jejich piloti startují ve světovém šampionátu. Přesto je startovní listina zaplněna do posledního místečka.


Tipujte:

Označte tři nejlepší plzeňského přeboru:

View Results

Loading ... Loading ...

Kolibříci budou určit chtít utnout vítěznou sérii Maksymiliana Pawelczaka

Sestava je v zásadě totožná se závodem v Liberci, který minulou neděli zrušila přeložená velká cena na Markétě. Samozřejmě s výjimkou nepřítomných reprezentantů. Její kompletnost zachránili Matouš Kameník a po včerejší uzávěrce nakonec také Jan Hlačina.

O doprovod hlavního závodu se postarají stopětadvacítky pátým podnikem svého klasického šampionátu. Opět dorazí suverénní Maksymilian Pawelczak a jeho přítomnost dozajista zvýší motivaci českých hvězd ryšavého Poláka konečně porazit.

Startovní listiny sobotních závodů v Plzni:

přebor:
1 Václav Kvěch, Plzeň
2 Filip Hájek, Praha
3 Jakub Exler, Praha
4 Daniel Šilhán, Pardubice
5 Jaroslav Petrák, Pardubice
6 Bruno Belan, Slaný
7 Ondřej Smetana, Praha
8 Milan Dobiáš, Slaný
9 Pavel Kuchař, Praha
10 Daniel Klíma, Praha
11 Vojtěch Zamazal, Slaný
12 Matouš Kamenik, Divišov (250 ccm)
13 Jan Jeníček, Pardubice
14 Jan Hlačina, Pardubice (250 ccm)
15 Hynek Štichauer, Pardubice
16 Michal Baštecký, Praha
MR 125 ccm:
1 Petr Marek, Chabařovice
2 Dominik Hrbek, Pardubice
3 Karel Průša, Slaný
4 Josef Černý, Plzeň
5 Oliver Schmid, Plzeň
6 Maksymilian Pawelczak, PL
7 Štěpán Ševčík, Chabařovice
8 David Hofman, Pardubice
9 Luboš Hromádka, Pardubice
10 Matěj Frýza, Plzeň
Václav Kvěch nemůže ve svém domácím závodě chybět

Foto: Pavel Fišer