Archiv pro rubriku: přebor jednotlivců

Zdeněk Simota získal náskok celého skvělého závodu

Svitavy – 5. července
Po řadě tropických dnů se pátý přebor trefil do černého. Díky teplotám okolo pětadvacítky nebylo závodníkům horko, navíc si fotografové pochvalovali bílé mraky na obloze. A při neúčasti juniorských se rozhodně bylo, na co dívat, ačkoliv Zdeněk Simota přirovnával mítink k lepšímu tréninku. Nebylo divu, pětkrát triumfoval prakticky ve stylu start – cíl a na prahu druhé půle získal v aktuální klasifikaci na své pronásledovatele obrovský náskok. Na druhou příčku si po návratu z tréninků v Anglii vyšlápnul Ondřej Smetana. Klíčové se pro stalo vítězství, které sebral ve třetím kole rozjížďky s číslem pět Michalu Škurlovi. Ten poté přesedl na druhý motocykl. Ale ani s ním nebyl spokojen, když jej porazil nejen Zdeněk Simota, ale i Jaroslav Petrák. Zkušenému matadoru, jenž se vrátil na ovály po svém chabařovickém pádu, sebral naději na rozjezd Filip Hájek, jenž jej před sebe nepustil ve dvacáté jízdě. A klobouk dolů před Jaroslavem Vaníčkem! Když před ním v rozjížďce s číslem třináct upadl Milan Dobiáš, dokázal se mu vyhnout, ačkoliv v podnicích kolibříků takové ošemetné momenty nezažívá. Roztrhnul přitom nafukovací vak, při jehož výměně se objevily nečekané komplikace, s nimiž si však svitavský pořadatelský tým nakonec poradil.

Ondřej Smetana, Zdeněk Simota a Michal Škurla stojí na stupních vítězů

Na čele jsou dva neporažení

Po dleší době jsme ve Svitavách viděli nástup

Úderem jedné hodiny po obědě nestálo letošnímu pátému přeboru nic v cestě. Celá šestnáctka závodníků byla již na místě. Dorazil dokonce Zdeněk Simota, pochopitelně na poslední chvíli jako vždycky. Jenže po tréninku bylo o závodníka méně.

Pavel Čermák se dodatečně přihlásil o poslední volné místečko ve startovním poli. Nicméně tréninkový pád jej přinutil k rychlému balení stejně jako v Pardubicích. Trucující motocykl jej vystřelil ze sedla a on přišel o štít z přilby, který se zlomil, ale hlavně o motocykl, s nímž by mohl závod absolvovat.

Pavel Čermák kroutí hlavou nad svou smůlou:

„Před tejdnem jela ta motorka bez problémů. Přijedu na závody a je to zase na hovno. A to jsem dělal přípravu na sto deset procent. Všechno zbytečný…“

Ondřej Smetana míří za prvním triumfem před zraky Pavla Kuchaře

Naproti tomu Jan Macek byl po tréninku spokojený. „Myslím, že jsme to dobře naladili,“ přemítal. Závod mu měl dát zapravdu, nicméně nás čekal ještě nástup. Pak se již šlo zostra na věc. Ondřej Smetana triumfoval v rozjížďce s číslem jedna ve stylu start – cíl. A Jan Macek mohl být spokojený ještě víc, protože do cíle doje druhý před Pavlem Kuchařem a Františkem Klierem. I když on, ve třetím okruhu vyjel na trávník s výmluvným gestem na rychlopal.

Druhá jízdě viděla velký triumf Zdeňka Simoty, jenž ujel o celou rovinu Václavu Kvěchovi. Ten se po startu rychle zařadil za jeho záda před Daniela Šilhána a Jaroslava Vaníčka, který s dvěstěpadesátkou prvně vstoupil mezi velké hochy. V rozjížďce s číslem tři se zprvu prosadil Martin Gavenda.

V úvodním nájezdu vyhnal na venek Michala Škurlu, jenž se ovšem nevzdal. Ve třetím kole objel vedoucího Moravana vnějškem druhé zatáčky. Čtvrtou jízdu zkomplikovala porucha startovacího zařízení, protože se páska na levé straně nezvedla. Když si konečně dala říct, mohl Jaroslav Petrák hrát velikánské sólo.

Martin Gavenda (červená) se brání před Michalem Škurlou (bílá)

Hned po přestávce přišel na řadu duel o leadera aktuální klasifikace. Michal Škurla měl v cestě za svým druhým primátem všechny trumfy v rukou. Skvěle odstartoval a v první zatáčce přikryl na vnitřní čáře Ondřejem Smetanu. Když se ve výjezdu ohlížel doprava, jeho klubový kolega jel přesně na opačné straně.

Jenže všeho do času! Ondřej Smetana, který se vrátil z tréninku na anglických oválech, překypoval aktivitou. „Dal jsem to tam nad něj,“ komentoval svůj manévr, jímž se v nájezdu do třetího okruhu jako blesk mihnul pod Michalem Škurlou. Slavil vítězství, zatímco druhý Pražan okukoval spíše motor.

„Nějak se tomu nechce jet,“ vrtěl hlavou o pár minut později v depu. Než připravil druhý stroj, mohl zatím kalkulovat s pěti body stejně jako Jan Macek.

Trucující páska právě uvěznila Jakuba Exlera

Kopřivnický junior v repete sedmé jízdy odstartoval na Filipa Hájka, jenž se málem oběsil na pásce, jež se opět nezvedla na levé straně. Pět bodů měli Václav Kvěch, když v úvodním oblouku osmé jízdy podjel Milana Dobiáše.

Mezitím ovšem Zdeněk SImota napodobil Ondřeje Smetanu. Z šesté jízdy vypadl Pavel Kuchař, který vinou závady v elektrickém okruhu nemohl ani odstartovat. Zato Jihočech v plzeňské vestě v prvním oblouku objel Martina Gavendu. A svůj útok na přebornický titul nemohl rozehrát lépe.

 

Nečekaná pauza

Michal Škurla ještě vede před Ondřejem Smetanou

Oba neporažení změřili své síly v rozjížďce s číslem devět, kde o všem rozhodl start. Zdeněk Simota nezaváhal, šel rovnou do čela a Ondřej Smetana s Fillipem Hájkem byli okamžitě ti druzí. Vzápětí musel zastavit Pavel Kuchař kvůli problematické spojce. Přitom v úvodní zatáčce objel Daniela Šilhána, jenž se ale ve druhém oblouku vrátil nazpět.

Smůlu si vychutnal rovněž Jan Macek. V jedenácté jízdě mohl z bezprostřední blízkosti sledovat, kterak se Jaroslav Petrák na protilehlé rovince prohnal okolo vedoucího Michala Škurly. Kopřivničan jel pro bod, ale v poslední zatáčce upadl.

Jaroslav Petrák líčí, kterak v jedenácté jízdě připravil o vedení Michala Škurlu:

„Jelo to samo. Hezky se mi to rozjelo. Já mám přebor jako trénink. Do všeho nejdu, ale tady jsem věděl, že to vyjde. Proč bych tedy klapal?! Po měsíci na tom sedím poprvý.“

Zdeněk Simota dnes exceloval

„Vletěl jsem do nafukovačky,“ líčil, sotva vyskočil na nohy. „Už ten venek byl moc velký, narvalo mě to tam.“ Jan Macek zůstal na pěti bodech, zatímco jeho přemožitelé disponovali sedmi. O jeden více měl Ondřej Smetana, před nímž stál již jen neporažený Zdeněk Simota. Na sedmibodovou hodnotu se v rozjížďce s číslem dvanáct dostal také Martin Gavenda, jenž odstartoval jako z praku na Jaroslava Vaníčka. Michal Baštecký v sedle druhé dvěstěpadesátky zůstal stát hned na startovním roštu s poruchou zapalování.

V rozjížďce s číslem třináct mířil Ondřej Smetana za dalším primátem. Jaroslav Petrák v úvodním výjezdu objel Milana Dobiáše, avšak ten hned ve druhé zatáčce upadl. Jaroslav Vaníček nemohl jinak, než složit svůj motocykl také. „Milan se kutálel od motorky na druhou stranu,“ líčil incident Jaroslav Vaníček o chvilku později v depu. „Moc možností jsem neměl. Ale do těch nafukovaček to byla prda!“

Jaroslav Vaníček se padajícímu Milanu Dobiášovi vyhnul, odnesl to však nafukovací vak

V tom měl loňský multinásobný šampión stopětadvacítek dokonalou pravdu. Při svém pádu prorazil jedno pole, které splasklo jako tlouštíkovo břicho po drastické dietě. Jenže bohužel nepasovaly límce pro kompresory. Proto se musely měnit vaky z obou zatáček a oprava se protáhla na bezmála padesát minut.

 

Maximální Zdeněk Simota

Filip Hájek (žlutá) pádí do vedení před Václava Kvěcha (bílá), Pavla Kuchaře (červená) a Michala Bašteckého (modrá)

Při repete rozjížďky s číslem třináct nenašel Ondřej Smetana sobě rovného. Červená světla blikala rovněž ve čtrnácté jízdě. V ní předvedl nejlepší start Pavel Kuchař, jenže Filip Hájek se v závěru dostával do slušného tempa a vnějškem úvodní zatáčky převzal vedení. K pražskému juniorovi se blížil i Václav Kvěch.

Pavel Kuchař popisuje kolizi s Václavem Kvěchem ve čtrnácté jízdě:

„S Vaškem to bylo o fous. Já to bral po venku, Vašek vnitřkem. Oba jsme nevěděli, kam pojedeme. A pak jsme se střetli.“

V posledním kole si Pavel Kuchař najížděl zatáčku u depa po vnější straně. Václav Kvěch udeřil zleva. Jenže na začátku protilehlé rovinky do sebe vrazili. Pražský mladík krizový moment ustál, ale plzeňský závodník letěl do mantinelu. Zaplaťpánbůh vyvázl bez zranění, byť byl diskvalifikovaný a přišel i o poslední bod.

Hned vzápětí se blýsknul Jan Macek. V rozjížďce s číslem patnáct celá čtyři kola dorážel na Martina Gavendu, jenž mu k vítězství nechtěně pomohl v posledním výjezdu. „Trefil jsem nějakou díru,“ vysvětloval své zaváhání. „Natáhla mě.“

Zatímco Filip Hájek (žlutá) pádí za vítězstvím, kolize Pavla Kuchaře (červená) s Václavem Kvěchem (žlutá) je neodvratná

S devíti body se Moravan přece jen dostával mimo závěrečné dějství boje o pódium. Na ně měl naopak nakročeno Ondřej Smetana, jenž ve čtyřech úvodních sériích ztratil jediný bod. A jak to dneska vlastně skončí, měla napovědět rozjížďka s číslem šestnáct.

Zprvu v ní hrálo všechno do karet Michala Škurly. Pohotově reagoval na let pásky, v úvodním nájezdu šel nekompromisně na vnitřní čáru a nepustil Zdeňka Simotu před sebe. Jenže Plzeňan byl při chuti na maximální bodové vítězství. A okamžitě na vedoucího Pražana útočil.

Závodníci objeli celý okruh a pak přišla ta správná chvíle pro Zdeňka Simotu. V prvním výjezdu naznačil pokus o předjetí zprava. A když Michal Škurla mimoděk otevřel více prostoru po své levici, bleskově zlomil motocykl na vnitřek a proburácel do čela.

Michal Škurla (červená) si vyzkoušel, jaké je to vodit za sebou Zdeňka Simotu

V poslední sérii šlo všechno ráz na ráz. Václav Kvěch se objevil na ovále se žlutám povlakem přilby, ale jeho omyl byl rychle napraven, když mu mechanik zezadu za brýle zastrčil správný modrý. Za pár sekund již mohl Ondřej Smetana oslnit pohotovým startem. Nicméně Martin Gavenda nebyl o moc pomalejší.

Cpal se v nájezdu dovnitř, nicméně Ondřej Smetana nezbaštil jeho návnadu a stylem start – cíl si dojel pro tři body. Již mu bylo jasné, že hůře než druhý dnes skončit nemůže. Michal Škurla si hned na to v osmnácté jízdě suverénním vítězstvím řekl o třetí post pódia, zatímco Zdeněk Simota v rozjížďce s číslem devatenáct s přehledem zkompletoval patnáctibodové maximum.

Jaroslav Petrák (modrá) útočí na Filipa Hájka

Mezi nejlepšími třemi mohl skončit rovněž Jaroslav Petrák, kdyby ovšem vyhrál závěrečnou jízdu. Jenže Filip Hájek odstartoval, jak to umí. Pardubický matador neuspěl s útokem po vnitřní čáře. Bojoval až do cíle, jenže Pražana nedostihnul. A po návratu do depa okamžitě pádil do jeho boxu prožít i celou jízdu ještě jednou.

 

Hlasy z depa

Zdeněk Simota si nemohl přát lepší výsledek

„Takovej‘ pěknej‘ trénink,“ hodnotil dnešní závod Zdeněk Simota. „Bylo to docela v pohodě, myslel jsem, že tu bude dráha horší. Nebejt‘ tý přestávky na výměnu vaků, mělo to i docela spád. Teď pojedu u nás všechno. Do Birminghamu jsem se už nevešel se svým average. Rádi by mě podepsali, ale omlouvali se, že to nejde.“

„Pěkně jsem si zazávodil,“ kvitoval Ondřej Smetana. „Porazil mě jen Zdeněk. Šel z jedničky, start jsme měli podobnej‘. Holt si to vybojoval on a ne já. Jsou to závody a tohle byly pěkný závody.“

Michal Škurla (bílá) útočí na Martina Gavendu (červená)

„Pěkný závody,“ kvitoval Michal Škurla. „Ale dost dlouhý. Docela se dařilo, ale mrzí mě pár rozjížděk, to se nepovedlo. Startoval jsem, ale předjeli mě. Jelo se mi docela těžce. Nejela mi jedna motorka, vyměnil jsem ji a ta druhá byla lepší.“

„Říkal jsem, že zkusím vyhrát poslední jízdu,“ usmíval se Jaroslav Petrák v boxu Filipa Hájka. „Filip celý závody nic moc, asi se šetřil na mě. Říkal jsem si, že ho porazím a pojedu rozjezd, že by mi to Škurlič vrátil. Dobrý závody, říkám, nic jsem nevymejšlel, nelaboroval jsem. Ale teď ta poslední jízda byla asi hodně suchá dráha a nebylo to ono.“

„Nejsu nasraný, dneska to bylo dobré,“ odmítal Martin Gavenda, že by mu porážka od Jana Macka sebrala náladu. „Mohlo to být o bodíček lepší. Kdybych to nepokazil… Stane se…“

Jan Macek zajel povedený závod

„Splnil jsem cíl,“ radoval se Jan Macek. „Hezkých deset bodů na dráze, co jsem neměl rád. Ztratil jsem jen jeden bod díky pádu. Líbilo se mi to, dráha byla celkem dobrá, škoda, že to ve středu závodu začalo tvrdnout. Za mě závody super!“

„S Járou jsme udělali krásnou poslední jízdu,“ zastihl konec závodu ve skvělé náladě také Filipa Hájka. „Byl jsem tam a půlku kola a pak to stahoval. Po dvou tejdnech jsem na motorce, normálně na pohodu a žádnej‘ stres.“

František Klier přinesl Václavu Kvěchovi na dráhu správný povlak

„Tvrdý,“ reagoval Václav Kvěch na otázku magazínu speedwayA-Z, jaké to dnes bylo. „Myslel jsem si, že Pavlíka Kuchaře vyvezu, ale ono ne. Říkal jsem si, že teď to tam vezmu. Ale on byl rychlejší. Chybama se musím poučit, ale prdel mě bolí (smích).“

„Poslední jízdu jsem je skoro měl,“ vyprávěl Daniel Šilhán. „Ale ta cejcha do nohou bolela. Zezačátku to vypadalo hrozně. Dvě jízdy jsem nejel, pak mně to vyhovovalo. A snad se dostanu zpátky, kde jsem byl před tím pádem v Chabařovicích.“

„Škoda defektů,“ litoval Pavel Kuchař. „Poprvý elektrika, pak byl povolenej‘ spojkovej‘ koš. Po dlouhý době jsem si zajezdil. Minulej‘ tejden jsem jen trénoval v Plzni, aspoň mám nějaký zkušenosti navíc.“

Zdeněk Simota vyhrál závod bez jediné prohry
1. Zdeněk Simota, Plzeň 3 3 3 3 3 15
2. Ondřej Smetana, Praha 3 3 2 3 3 14
3. Michal Škurla, Praha 3 2 2 2 3 12
4. Jaroslav Petrák, Pardubice 3 1 3 2 2 11
5. Martin Gavenda, Březolupy 2 2 3 2 2 11
6. Jan Macek, Kopřivnice 2 3 F 3 2 10
7. Filip Hájek, Praha 1 2 1 3 3 10
8. Václav Kvěch, Praha 2 3 1 X 1 7
9. Daniel Šilhán, Pardubice 1 1 3 1 1 7
10. Milan Dobiáš, Chabařovice 0 2 2 X 1 5
11. Pavel Kuchař, Praha 1 – E 2 2 5
12. Jaroslav Vaníček, Praha (250 ccm) 0 1 2 1 1 5
13. Michal Baštecký, Praha (250 ccm) 2 0 E 1 0 3
14. František Klier, Divišov E 1 1 1 0 3
15. Jakub Exler, Praha 1 0 1 0 0 2
16. Pavel Čermák, Praha – – – – – DNR

Poznámka: Pavel Čermák po problémech s motocyklem a tréninkovém pádu odstoupil

Neposlušný motocykl poslal Pavla Čermáka na zem a vyřadil jej ze závodu

Průběžné pořadí seriálu:

SLA BŘE CHA PCE SVI TOT
20.4. 27.4. 8.6. 12.6. 5.7.
1. Zdeněk Simota, Plzeň 15 12 13 12 15 67
2. Jan Kvěch, Praha 13 9 15 14 NS 51
3. Michal Škurla, Praha 9 7 12 10 12 50
4. Martin Gavenda, Březolupy 10 14 5 10 11 50
5. Petr Chlupáč, Praha 12 13 11 12 NS 48
6. Ondřej Smetana, Praha NS 11* NS 8* 14 33
7. Filip Hájek, Praha 4 4 8 7 10 33
8. Daniel Klíma, Praha 9 5 10 9 NS 33
9. Jaroslav Petrák, Pardubice 9 5 6 NS 11 31
10. Patrik Mikel, Pardubice o 10* 10 8 NS 28
11. Jan Macek, Kopřivnice 4* 5 NS 6* 10 25
12. Václav Kvěch, Plzeň 3* 2* 7* 4 7 23
13. Milan Dobiáš, Chabařovice 3* 0* 6* 2* 5 16
14. Michal Dudek, Slaný 8 7 NS NS NS 15
15. Daniel Šilhán, Pardubice 6 1 INJ NS 7 14
16. Hynek Štichauer, Pardubice 13 NS NS NS NS 13
17. Martin Málek, Březolupy NS 12* NS NS NS 12
18. Zdeněk Holub, Praha NS NS NS 11* NS 11
19. Pavel Kuchař, Praha (250 ccm)+ 2 NS 2* DNR* 5 9
20. František Klier, Divišov DNR* o-Q 5* 0* 3 8
21. Michal Baštecký, Praha (250 ccm) 0* NQ 4* o-Q 3 7
22. Michal Danko, SK – Žarnovica NS 3* NS 3* NS 6
23. Jaroslav Vaníček, Praha (250 ccm) NS NS NS NS 5 5
24. Jakub Exler, Praha NS NS 3* NS 2 5
25. Sindy Weber, D – Kopřivnice (ACCR) NS NS 3* NS NS 3
26. Roman Marek, Kopřivnice INJ* NS NS DNR* NS 0
27. Lukáš Hromádka, Kopřivnice NS 0* NS NS NS 0
28. Pavel Čermák, Praha o-Q NS NS Q-NS* DNR 0
NC Eduard Krčmář, Slaný NS NS NS o-Q NS
NC Andrej Rozaljuk, UA – Slaný NS NS NS 4* NS 4
NC Daniel Schroder, D (250 ccm) NS NS 0* NS NS 0

Poznámka: prvních dvanáct má zajištěnou účast v dalším závodě přeboru; o = přihlášen k závodu, ale omluven, o-Q = dtto v kvalifikaci; NQ = nekvalifikoval se; Q-NS = kvalifikoval se, ale nestartoval; * účastník kvalifikace; INJ = zraněn v tréninku; + Pavel Kuchař od třetího závodu v Chabařovicích startoval se strojem 500 ccm

Martin Gavenda (bílá) se marně bránil Janu Mackovi (modrá)

Foto: Karel Herman a Eva Palánová

Ondřej Smetana právě připravil Michala Škurlu o vední v páté jízdě

Pavel Čermák byl nejrychlejší

Svitavy – 4. července
Při posledním přeboru v Pardubicích měl smůlu jako hrom. Sice se na první pokus kvalifikoval do hlavního závodu, jenže přetržený primární řetěz na jeho motocyklu napáchal škody, které nebylo možné ve svítkovském boxu opravit. A tak, byť dojel mezi posledními, odjížděl jako první. Pro zítřejší přebor ve Svitavách byl však nejrychlejší.

Pavel Čermák se jako první přihlásil na startovní číslo šestnáct, které zbývalo volné po uzávěrce všech přihlášek. Zařazením juniora pražské Markéty je startovní listina zítřejšího pátého závodu ve Svitavách uzavřena.

Pavel Čermák je posledním účastníkem zítřejšího přeboru ve Svitavách

Foto: Karel Herman

Termínová kolize může Zdeňku Simotovi dodat přeborovou třetí kosmickou rychlost

Svitavy – 3. července
Čtvrtý přeborový závod v Pardubicích před třemi týdny docela vyrovnal situaci na hrotu průběžné klasifikace. Zdeněk Simota vede již jen o pouhopouhý bod před Janem Kvěchem a o dva další před Petrem Chlupáčem, jenž jej dokázal ve Svítkově porazit hned dvakrát. Nicméně další pokračování soutěže, jež je na pořadu pátečního svátku na počet příchodu slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje ve Svitavách, může jihočeskému borci v plzeňské vestě dodat rozhodující akceleraci pro obhajobu loňského titulu.


Tipujte:

Označte trojici závodníků, která bude v pátek stát na pódiu:

View Results

Loading ... Loading ...

Esa v rukou Zdeňka Simoty

Zdeněk Simota se ve Svitavách může smát ještě více

Důvody jsou dva. Za prvé, přechodem na klasický rozpis se šestnácti závodníky na dvacet jízd pozbyly smyslu tabulkové body. Nyní se počítá každičký jeden bod z každičké jízdy a neškrtá se vůbec nic. Ad dvě, páteční mítink ve Svitavách se koná v předvečer juniorských semifinále šampionátu Evropy. Ve startovní listině proto nenajdeme ani Jana Kvěcha, ani Petra Chlupáče.

Chybět bude také Patrik Mikel a bohužel i Daniel Klíma, který si ošklivě polámal ruku v sobotním semifinále světového šampionátu juniorských družstev v lotyšském Daugavpilsu. Martin Gavenda a Michal Škurla tedy budou nejbližšími sousedy Zdeňka Simoty z aktuální klasifikace, kteří budou v Cihelně závodit.

Není vyloučeno, že Zdeňka Simotu porazí. Stejně jako Ondřej Smetana či Jaroslav Petrák, jimž v pátek přísluší beze sporu také vysoké ambice. Anebo se o překvapení může postarat někdo jiný ze zbytku startovního pole, čímž by ostatně dodal nezbytné koření, jež z ploché dráhy dělá kromobyčejnou podívanou.

Michal Škurla (žlutá) a Martin Gavenda (modrá) jsou nejbližšími sousedy Zdeňka Simoty v aktuální klasifikaci, kteří ve Svitavách pojedou, ačkoliv ztrácejí již délku parníku

Zdeněk Simota přesto může zůstat ledově klidný. Bod sem, bod tam, mohl by hlásat do éteru stylem českého prezidenta, byť současná hlava českého státu při svém nechvalně známém projevu měla na mysli něco zcela jiného než body z plochodrážních rozjížděk.

Bližší pohled do tabulky všechno objasní. Při svitavské absenci druhého Jana Kvěcha a třetího Petra Chlupáče vede Zdeněk Simota před čtvrtým Martinem Gavendou o třináct bodů. A to je suma, jež se rovná pódiovému umístění v jednom závodě. Je tedy docela možné, že pakliže Zdeněk Simota inkasuje slušný bodový příděl, rozhodne o svém titulu již v půlce přeborového seriálu.

Patnáct jmen ve startovní listině

Jaroslav Vaníček, jenž na snímku poslouchá rady svého otce, pojede v pátek svůj první závod velké kubatury

Do termínu uzávěrky přišlo sportovní komici patnáct přihlášek. Odpadla tudíž kvalifikace, navíc startovní číslo šestnáct zůstává volné, dokud o něho nějaký závodník neprojeví zájem. Po chabařovických pádech se do soutěže vrací jak Jaroslav Petrák, tak Daniel Šilhán.

Nespornou zajímavostí se stane debut Jaroslava Vaníčka ve společnosti velkých hochů. Obhájce všech loňských titulů stopětadvacítek vzhledem k věku nastoupí s motocyklem čtvrtlitrové kubatury.

Startovní listina sobotního přeboru ve Svitavách:

1 Ondřej Smetana, Praha
2 Pavel Kuchař, Praha
3 Jan Macek, Kopřivnice
4 František Klier, Divišov
5 Daniel Šilhán, Pardubice
6 Zdeněk Simota, Plzeň
7 Jaroslav Vaníček, Praha (250 ccm)
8 Václav Kvěch, Plzeň
9 Michal Škurla, Praha
10 Martin Gavenda, Březolupy
11 Filip Hájek, Praha
12 Milan Dobiáš, Chabařovice
13 Michal Baštecký, Praha (250 ccm)
14 Jaroslav Petrák, Pardubice
15 Jakub Exler, Praha
16 volné pro případného zájemce

Foto: Karel Herman

Jan Kvěch si pojistil triumf na cílové metě závěrečné rozjížďky

Pardubice – 12. června
Zlomyslný vítr vháněl prach z dráhy rovnou do očí a zvedal děvčatům sukýnky. Na druhou stranu však chladil tropický žár a honil bouřkové mraky mimo svítkový stadión. Čtvrtý přeborový mítink byl tradičně hodně zamotaný. Řetězec štěstí a smůly začal již v kvalifikaci. Spadlý primář očesal spojku Pavla Čermáka, že se mohl rovnou sbalit. Na ovál vlastně ani jednou nevyjel Pavel Kuchař. V hlavním závodě by o pechu mohl vyprávět třeba Ondřej Smetana, jemuž dvakrát vypadl karburátor. Anebo Daniel Klíma, jenž si hned na startu první jízdy vytrhl vypínač zapalování. V rozjížďce s číslem devatenáct však vodil za sebou Jana Kvěcha, jenž doté doby ztratil bod pouze s Michalem Škurlou v osmé jízdě. Nicméně těsně před cílem se Jan Kvěch přece jen dostal dopředu a vyhrál celý závod. Vzápětí Petr Chlupáč udržel na uzdě Zdeňka Simotu a jeho jmenovce Holuba, jenž vévodil prvním třem sériím mítinku. Pražský junior si tak otevřel vrátka do rozjezdu o druhé místo. V něm si nebral servítky a Zdeňka Simotu porazil podruhé. Mistrovské stopětadvacítky se staly kořistí Adama Bednáře. Než se však vůbec poprvé v kariéře postavil na nejvyšší stupínek vítězů, musel v dodatkové jízda porazit Jaroslava Vaníčka a Vojtěcha Šachla.

 

Petr Chlupáč, Jan Kvěch a Zdeněk Simota stojí na stupních vítězů

Kvalifikační šťastlivci a smolaři

Milan Dobiáš vede v kvalifikaci před Pavlem Čermákem

Ještě v pondělí nad ránem chtěli pardubičtí pořadatelé dnešní mítink zrušit. S Jaroslavem Petrákem a Danielem Šilhánem zůstávajícími na marodce po svém chabařovickém pádu a s pracovně zaneprázdněným Hynkem Štichauerem by jim to řada lidí neměla takové rozhodnutí za zlé. Jenže východočeské připomenutí nového reglementu, který v případě nízkého počtu přihlášek umožňuje přebor odvolat, bylo spíše míněno jako píchnutí do vosího hnízda. Upřímně řečeno, bylo to dobře, protože nás čekala nádherná podívaná.

Navzdory omluvám Eduarda Krčmáře a Michala Bašteckého se o sedm volných míst ucházela celá desítka závodníků. Kvalifikace se tudíž konala dle vyřazovacího klíče, kdy nejprve z každé trojice rozjížděk postupovali první dva na cílové metě. A rozjížďka s číslem čtyři měla fungovat ve stylu jakési last chance.

První jízdu opanoval Ondřej Smetana. Druhé postupové místečko sebral Andrej Rozaljuk, když v první zatáčce překonal Michala Danka. Táhnul při tom za sebou Romana Marka, který si však ťuknul o Ukrajince a poroučel se k zemi.

Pavel Čermák sice postoupil, ale nakonec stejně nemohl v hlavním závodě startovat

Vzápětí přímé postupové šance Pavla Kuchaře shořely jako suchý papír rovnou na startu. „Nevystavuje spojka,“ posteskl si závodníkův otec Pavel, když tlačil motocykl vzhůru do boxů. Stylem start – cíl vyhrál Milan Dobiáš, pro druhé místo si přes skoro celý stadión doběhl Pavel Čermák. V jeho případě však šlo o marné počínání.

Pavel Čermák vypráví, co jej z hlavního závodu vyřadilo:

„Prasknul řetízek a očesal všechno. Přijel jsem pozdě a už jedu domů jako první. Je to pech!“

Zdeněk Holub – na snímku před Janem Mackem – neměl s kvalifikací sebemenší problém

Jednak v závodě bez bodů by byl druhý postupující tak či onak, navíc ještě netušil, že spoušť napáchanou přetrženým primárním řetězem ve Svítkově dohromady nedá. Třetí jízdu opanoval Zdeněk Holub, zatímco Jan Macek za jeho zády navzdory technickým problémům uhlídal Františka Kliera.

„Volná svíčka, dvě kola to jelo pak zničehonic hůůů a jelo to jak na čtvrt plynu,“ líčil v depu, zatímco se chystala na ovál čtveřice účastníků čtvrté kvalifikační jízdy. V ní se smůla nepustila Pavla Kuchaře. Svůj motocykl tlačil nejprve sám, posléze přidal své ruce k dílu také jeho otec Pavel a nakonec i Zdeněk Schneiderwind.

Jenže marnost nad marnost. Neposlušný motocykl skončil na trávníku a jeho majitel v úloze druhého náhradníka. Mezitím páska vystřelila nahoru a Roman Marek dopředu. Ve druhém kole mu vedení sebral Michal Danko. Mnohem horší byl pro kopřivnického juniora pád, který jej postihl v úvodním výjezdu ve třetím okruhu.

Roman Marek na čele před Michalem Dankem a Františkem Klierem

Nic se mu nestalo, nicméně jeho vážným následkem bylo přesunutí na sedmnáctku. Jízda se již neopakovala. O kvalifikaci Michala Danka nemohlo být sebemenších pochyb a poslední postupové místečko bylo přiděleno Františku Klierovi, jenž prve uzavíral řadu.

 

Třikrát neporažený Zdeněk Holub

Na ovále se objevili tři kolibříci v úvodních třech rozjížďkách pátého dílu svého klasického šampionátu. Rychle je ale vystřídali účastníci hlavního závodu. Daniel Klíma se v rozjížďce s číslem jedna ani nerozjel. Mohl tak sledovat, kterak si Ondřej Smetana připisuje tři body za triumf ve stylu start – cíl. A sotva projeli cílem i Patrik Mikel a Jan Macek, zkušebně si střihnout start na cílové rovince.

Daniel Klíma vysvětluje, co se stalo v rozjížďce s číslem jedna:

„Blbec jsem si vytrh‘ chcípák!“

Michal Škurla (žlutá) se přes Martina Gavendu (modrá) nedostal

V rozjížďce s číslem dvě přijel do cíle jako první Martin Gavenda. Neměl však zrovna snadný život. V první zatáčce musel objet Petra Chlupáče a potom hlídat Michala Škurlu, jehož si při svém manévru táhnul za sebou jako husa na provázku. Pražan v sedle žlutého motocyklu prahnul po vítězství stejně jako Moravan.

V nájezdu do druhého okruhu se užuž sunul dopředu. Stejně tak v jeho první zatáčce. Přestože ve své snaze nepolevil ani v nejmenším, Martin Gavenda své prvenství pokaždé uhájil. Svůj první triumf neměl jednoduchý ani Jan Kvěch.

„Skočilo to, ale zahrabal jsem se, pak se to zase rozjelo,“ líčil start třetí jízdy ve svém podání. V úvodním oblouku se ovšem minul jako střela pod Zdeňkem Simotou. Poslední bod urval Andrej Rozaljuk, který po průjezdu cílem dostal kamenem do pusy a upadl. Sanitku však odmítl, do depa došel pěšky a nechtěl ani slyšet o odstoupení ze závodu.

Jan Kvěch na úvod ujel Zdeňku Simotovi

Seznam vítězů první série se uzavřel Zdeňkem Holubem, který vletěl do rozjížďky s číslem čtyři jako vystřelený z praku. Podobnou one-man-show předvedl také v rozjížďce s číslem šest a na konci druhé pětiny na čele průběžné klasifikace osaměl. Ondřej Smetana přišel o šanci se mu vyrovnat v páté jízdě. Jednak ho po skvělém startu v první zatáčce objel Petr Chlupáč, jednak mu ve druhém kole vypadl karburátor.

V rozjížďce s číslem sedm navíc vstoupil do hry Daniel Klíma. Start zvládl nejlépe Zdeněk Simota, avšak ve skrumáži první zatáčky se nejlépe orientoval Martin Gavenda. Pražský junior se však jakoby mávnutím čarovného proutku ve druhém oblouku objevil z třetí pozice na čele. Zdeněk Simota se nechtěl s porážkou smířit ani náhodou.

V nájezdu do třetího kola jej však Daniel Klíma před sebe nepustil. V jeho druhé zatáčce ano, když jej Jihočech v plzeňské vestě minul zevnitř, avšak z nabytého vedení se mohl těšit jen pár metrů. Pak se znovu prosadil pražský závodník, na němž si Zdeněk Simota lámal zuby, dokud Jaroslav Kocek závodníky neodmával šachovnicovou vlajkou.

Petr Chlupáč (bílá) trápí Ondřeje Smetanu (modrá)

V osmé jízdě Michal Škurla odvedl Jana Kvěcha, jehož udržet za zády bývá stejně snadné jako uhlídat děravý pytel plný hladových blech. Ve třetím okruhu se sice juniorský borec dostal spodem druhé zatáčky do vedení, nicméně Michal Škurla briskně kontroval. A tak se Zdeněk Holub mohl smát jako srpeček Měsíce, jehož nesmělé kontury se objevily na stále bělomodrém svítkovském nebi.

Pražanům úsměv byl ještě širší po rozjížďce s číslem jedenáct. Michal Škurla se v ní rychlým startem vydal do čela. Jenže Zdeněk Holub jej předčil zprava v první zatáčce a ke škodě ambicí svého klubového vrstevníka si přitom jako magnet držel i Daniela Klímu.

 

Neskutečně dramatický závěr

Jan Kvěch (modrá) jde před Zdeňka Holuba (bílá) a Ondřeje Smetanu (žlutá)

Třem triumfům Zdeňka Holuba se nemohl rovnat vůbec nikdo. Avšak zástup jeho pronásledovatelů byl dlouhý stejně jako fronta na dávky v sociálně vyloučené oblasti. Prvním byl Jan Kvěch. V desáté jízdě odstartoval na Petra Chlupáče, který za ním jezdil až do cíle. Na leadera ztrácel bod, zatímco sedmi body disponovali Martin Gavenda a Zdeněk Simota.

Obhájce přeborového vítězství předvedl fantastickou podívanou Zdeněk Simota. V první zatáčce šel venkem první zatáčky ze čtvrté pozice na druhou, aby ve výjezdu ještě sebral vedení Filipu Hájkovi. Než se Ondřej Smetana dostal k útoku, již podruhé za sebou stál vinou vypadlého karburátoru.

Moravan zase ve dvanácté jízdě za svá záda rychle poslal Jana Macka a pak si jen pádil na metu pro tři body. Jenže rozjížďka s číslem třináct se pro něho stala hodinou nepříjemné pravdy. Dopředu letěl Jan Kvěch. V úvodním nájezdu jej podjel Zdeněk Holub, avšak na rovince jel první zase Jan Kvěch. A co víc, na začátku druhého okruhu se na druhou příčku posunul Ondřej Smetana. A Martin Gavenda trčel celou dobu vzadu, navíc mu ze zadní pneumatiky unikal vzduch.

Petr Chlupáč vede před Danielem Klímou a Andrejem Rozaljukem

Závod dostal zbrusu nový rozměr, protože vedení v průběžné klasifikaci převzal Jan Kvěch. Na deset bodů Zdeňka Holuba se dostal jeho jmenovec Simota. Ve čtrnácté jízdě triumfoval stylem start – cíl, když nejbližším svědkem jeho triumfu se stal Michal Škurla, jehož si ovšem plzeňský závodník nepustil vůbec k tělu.

Ve hře o pódium začal účinkovat rovněž Petr Chlupáč. Odpustil si úvodní experimenty se set upem a v patnácté jízdě upaloval k brilantnímu vítězství před zraky Daniela Klímy. Jeho konto zbytnělo na solidních devět bod. A dnešní drama začalo gradovat poslední svou poslední sérií. Zprvu jsme viděli, kterak favorité pozdě honí pódiového bycha.

Poslední šance se v rozjížďce s číslem sedmnáct chytil Michal Škurla. Jenže Ondřej Smetana složil svůj motocykl na vnitřní čáru a ve druhé zatáčce udeřil. Bok po boku se svým klubovým kolegou projeli do druhého okruhu, aby hned v dalším nájezdu převzal vedení. Michal Škurla byl ihned zpět z pravé strany, jenže Ondřej Smetana vyznával vnitřek i nadále.

Ondřej Smetana se dostal před Michala Škurlu

Na protilehlé rovince opět vedl a tentokrát Michalovi Škurlovi nedovolil vůbec nic. Martin Gavenda vzápětí vyhrál osmnáctou jízdu, do jejíhož čela pronikl vnějškem první zatáčky. S deseti body však nemohl myslet na pódium, o jehož obsazení rozhodly dvě závěrečné rozjížďky báječného plochodrážního večera.

V devatenácté jízdě se Daniel Klíma rozhodl, že do ní promluví také on. Odstartoval jako plochodrážní pánbůh a usadil se na čele před Janem Kvěchem. Ten si mohl doslova překousat řidítka, aby se dostal před svého týmového kolegu. Pakliže by totiž skončil druhý, hrozil mu rozjezd se Zdeňkem Simotou o triumf v dnešním závodě. Jenže všechno nasvědčovalo, že Daniel Klíma vskutku získá cenný skalp.

Jan Kvěch udeřil v závěrečném oblouku, aby protnul metu o chviličku dříve. „Čenda si na mě dal novou gumu,“ vyprávěl o chvilku později v depu. „Měl trošku lepší start. V poslední zatáčce jsem ho dostal. Trošku se mně to rozjelo, tak jsem ho předjel.“

Petr Chlupáč popisuje rozjezd se Zdeňkem Simotou:

„Táhla mi spojka, promydlil jsem. Zdeněk to tam vrazil, pak mě objel, ale já to hodil pod něj.“

Daniel Klíma za sebou vodí Jana Kvěcha

Nicméně i kdyby Jan Kvěch zůstal za Danielem Klímou, stal by se přece jen dnešním vítězem, aniž by musel do rozjezdu. Postaral se o to Petr Chlupáč. V rozjížďce s číslem dvacet odvedl Zdeňka Simotu, s nímž si srovnal dvanáctibodové skóre. A tak jsme nakonec přece jen dodatkovou jízdu viděli.

Šlo v ní o druhou příčku. Petr Chlupáč měl rychlejší reakci na let pásky, nicméně než dostal koně z motoru na obvod své zadní pneumatiky, v úvodní zatáčce jej Zdeněk Simota objel. Jenže pražský junior mu to ve druhém okruhu prakticky na stejném místě oplatil.

 

První triumf kariéry po rozjezdu s esy

Vojtěch Šachl vede před Matějem Frýzou

Kolibříci si v doprovodném závodě svého klasického šampionátu rozhodně nezadali se svými velkými bratry. První dvě jízdy nepřinesly výraznější překvapení. Nejprve stylem start – cíl triumfoval Bruno Belan, vzápětí jej jako přes kopírák napodobil Vojtěch Šachl. Jenže pak přišla rozjížďka s číslem tři.

Jaroslav Vaníček se ujal vedení, avšak v první zatáčce se vnějškem okolo něho jen mihnul Adam Bednář jako, když ho potká. Ve čtvrté jízdě se ale situace otočila. Jaroslav Vaníček vládnul již od vylétnutí pásky. Navíc se Adam Bednář musel vypořádat s Janem Jeníčkem, jehož se definitivně zbavil až v poslední zatáčce. Závodní příběh se však teprve nyní začal pořádně zamotávat. V páté jízdě Bruno Belan uletěl Vojtěchu Šachlovi.

Bruno Belan za sebou vodí Jana Jeníčka

Slánský blonďák ale na hrotu aktuální klasifikace nezůstal dlouho. Do rozjížďky s číslem sedm sice odstartoval nejlépe, jenže už v první zatáčce se musel dívat na záda Adama Bednáře. Když Vojtěch Šachl a Jaroslav Vaníček vyhráli další dvě jízdy třetí série, měla celá trojice shodný počet bodů.

A při tom zůstalo až do konce! Desáté jízdě kraloval Vojtěch Šachl, zatímco Matěj Frýza si vylamoval zuby na Janu Jeníčkovi. Posléze zatroubil velké sólo Adam Bednář, aby ve dvanácté jízdě Jaroslav Vaníček udržel na uzdě permanentně útočícího Bruna Belana. Slaňák skončil čtvrtý, zatímco o vítězství se rozjížděli rovnou tři závodníci.

Adam Bednář (žlutá) jde před Bruna Belana (červená) a Jana Jeníčka (modrá)

Šanci na první vítězství v kariéře nepustil Adam Bednář z rukou nepustil. Sotva páska letěla k nebi, dostal se dopředu. Za sebou měl Vojtěcha Šachla. Jaroslav Vaníček si sice stěžoval, že dostal kamenem do prstu, avšak ve druhém kole se v úvodní zatáčce přece jen probil na druhý post.

 

Hlasy z depa

„Pěkný závody,“ liboval si Jan Kvěch. „Dráha úplně jiná než posledně při extralize, zase fungoval venek. V poslední jízdě jsem to udělal dramatičtější, udělali jsme závod. Předjíždělo se, bylo to zajímavý.“

Petr Chlupáč si vyjel druhé místo

„Trošičku jsme experimentovali,“ vyprávěl Petr Chlupáč. „Pak jsme hodili normální nastavení, co jezdíme a jelo to. V závěru jsem nečekal, že odjedu, ale z jedničky jsem měl docela hezkej‘ start. A v rozjezdu jsem Zdendu porazil.“

„Začátek jsem pokazil s nastavením,“ připouštěl Zdeněk Simota. „Pak to bylo rychlejší. Šel jsem s převodem dolů a dolů. Ale v rozjezdu to bylo už moc. A udělal jsem chybu, přizvedlo se mi to. A pak jsem se na to vyprd‘. Nemělo to cenu, body jsou stejný. Ale na to, že je to přebor, dobrý závody.“

„Dobrej‘ trénink,“ komentoval Zdeněk Holub svou první letošní přeborovou účast. „Tři vítězství, pak se to otočilo. To je speedway… Hodně jsem testoval, od toho přebory jsou, laboruješ, zkoušíš.“

Martin Gavenda za sebou vodí Patrika Mikela

„Jak jsem to viděl?“ zopakoval Martin Gavenda tradiční otázku magazínu speedwayA-Z. „Tož dobré. Ale ještě to chtělo bodíček, dva. To mě mrzí. Ta prázdná guma neřešila nic, ale držel jsem se jich, ale už jsem cejtil, že bude problém. Pěkný závody, ale nestačil jsem je moc sledovat.“

„Dneska hezký závody,“ nechal se slyšet Michal Škurla. „Zazávodili jsme si, bojovali jsme. Jsou tu dvě rozjížďky, co mě štvou. Nevyšly mně. Zrovna ty dvě…“

Daniel Klíma (žlutá) při úspěšném útoku na Zdeňka Simotu (červená)

„Dneska škoda první jízdy,“ svěřoval se Daniel Klíma. „Blbec jsem si vytrh‘ chcípák. Pak dobrý. Hezky jsme si zazávodili, bylo to dobrý.“

„Celý závody v pohodě,“ vyprávěl Ondřej Smetana. „Zkoušel jsem vačku, nebylo to vončo. Škoda těch dvou defektů, nevím, jak se to mohlo stát. Nedá se nic dělat, naštěstí se to stalo dneska a ne třeba v sobotu v Manchesteru.“

Petr Chlupáč si triumfem v rozjížďce s číslem dvacet nad Zdeňkem Simotou a Zdeňkem Holubem otevřel šanci pro rozjezd

Kvalifikace:

I II III IV
Ondřej Smetana, Praha 1.
Andrej Rozaljuk, UA – Slaný 2.
Milan Dobiáš, Chabařovice 1.
Pavel Čermák, Praha 2.
Zdeněk Holub, Praha 1.
Jan Macek, Kopřivnice 2.
Michal Danko, SK – Žarnovica 3. .
František Klier, Divišov 3. .
Roman Marek, Kopřivnice F X
Pavel Kuchař, Praha E

Poznámka: po poruše Pavla Kuchaře před startem a pádu Romana Marka nebyla čtvrtá jízda opakována; z původně přihlášených omluveni Eduard Krčmář a Michal Baštecký

Pavel Kuchař nemá zrovna povedený vstup na scénu pětistovek – po chabařovickém pádu jej dnes trápily technické patálie

Hlavní závod:

1. Jan Kvěch, Praha 3 2 3 3 3 14
2. Petr Chlupáč, Praha 1 3 2 3 3 12+3
3. Zdeněk Simota, Plzeň 2 2 3 3 2 12+2
4. Zdeněk Holub, Praha 3 3 3 1 1 11
5. Martin Gavenda, Březolupy 3 1 3 0 3 10
6. Michal Škurla, Praha 2 3 1 2 2 10
7. Daniel Klíma, Praha E 3 2 2 2 9
8. Ondřej Smetana, Praha 3 E E 2 3 8
9. Patrik Mikel, Pardubice 2 2 1 1 2 8
10. Filip Hájek, Praha 0 1 2 3 1 7
11. Jan Macek, Kopřivnice 1 1 2 2 0 6
12. Václav Kvěch, Plzeň 0 2 0 1 1 4
13. Andrej Rozaljuk, UA – Slaný 1 0 1 1 1 4
14. Michal Danko, SK – Žarnovica 2 0 1 0 0 3
15. Milan Dobiáš, Chabařovice 1 1 0 0 E 2
16. František Klier, Divišov 0 0 0 0 0 0
17. Roman Marek, Kopřivnice DNR
18. Pavel Kuchař, Praha DNR

Poznámka: Pavel Čermák nemohl startovat kvůli poruše z kvalifikace

Jan Kvěch vodí za sebou Zdeňka Simotu

Průběžné pořadí seriálu:

SLA BŘE CHA PCE TOT
20.4. 27.4. 8.6. 12.6.
1. Zdeněk Simota, Plzeň 15 12 13 12 52
2. Jan Kvěch, Praha 13 9 15 14 51
3. Petr Chlupáč, Praha 12 13 11 12 48
4. Martin Gavenda, Březolupy 10 14 5 10 39
5. Michal Škurla, Praha 9 7 12 10 38
6. Daniel Klíma, Praha 9 5 10 9 33
7. Patrik Mikel, Pardubice o 10* 10 8 28
8. Filip Hájek, Praha 4 4 8 7 23
9. Jaroslav Petrák, Pardubice 9 5 6 NS 20
10. Ondřej Smetana, Praha NS 11* NS 8* 19
11. Václav Kvěch, Plzeň 3* 2* 7* 4 16
12. Jan Macek, Kopřivnice 4* 5 NS 6* 15
13. Michal Dudek, Slaný 8 7 NS NS 15
14. Hynek Štichauer, Pardubice 13 NS NS NS 13
15. Martin Málek, Březolupy NS 12* NS NS 12
16. Zdeněk Holub, Praha NS NS NS 11* 11
17. Milan Dobiáš, Chabařovice 3* 0* 6* 2* 11
18. Daniel Šilhán, Pardubice 6 1 INJ NS 7
19. Michal Danko, SK – Žarnovica NS 3* NS 3* 6
20. František Klier, Divišov DNR* o-Q 5* 0* 5
21. Pavel Kuchař, Praha (250 ccm)+ 2 NS 2* DNR* 4
22. Michal Baštecký, Praha (250 ccm) 0* NQ 4* o-Q 4
23. Jakub Exler, Praha NS NS 3* NS 3
24. Sindy Weber, D – Kopřivnice (ACCR) NS NS 3* NS 3
25. Roman Marek, Kopřivnice INJ* NS NS DNR* 0
26. Daniel Schroder, D (250 ccm) NS NS 0* NS 0
27. Lukáš Hromádka, Kopřivnice NS 0* NS NS 0
NC Pavel Čermák, Praha o-Q NS NS Q-NS*
NC Eduard Krčmář, Slaný NS NS NS o-Q
NC Andrej Rozaljuk, UA – Slaný NS NS NS 4* 4

Poznámka: prvních dvanáct má zajištěnou účast v dalším závodě přeboru; o = přihlášen k závodu, ale omluven, o-Q = dtto v kvalifikaci; NQ = nekvalifikoval se; Q-NS = kvalifikoval se, ale nestartoval; * účastník kvalifikace; INJ = zraněn v tréninku; + Pavel Kuchař od třetího závodu v Chabařovicích startoval se strojem 500 ccm


Stupně vítězů stopětadvacítek: Jaroslav Vaníček, Adam Bednář a Vojtěch Šachl

Mistrovství republiky 125 ccm:

1. Adam Bednář, Praha 3 2 3 3 11+3
2. Jaroslav Vaníček, Praha 2 3 3 3 11+2
3. Vojtěch Šachl, Divišov 3 2 3 3 11+1
4. Bruno Belan, Slaný 3 3 2 2 10
5. Matěj Frýza, Plzeň 2 3 2 1 8
6. Jan Jeníček, Pardubice 2 1 1 2 6
7. Luboš Krejča, Praha 1 2 1 1 5
8. Štěpán Ševčík, Plzeň 1 1 1 2 5
9. Matouš Kameník, Divišov 1 E 2 0 3
10. Josef Černý, Plzeň 0 1 0 1 2
11. Dominik Hrbek, Pardubice 0 0 0 0 0
Adam Bednář (modrá) vede rozjezd před Vojtěchem Šachlem (červená) a Jaroslavem Vaníčkem (bílá)

Průběžné pořadí seriálu:

SLA BŘE PLZ LIB PCE TOT
20.4. 27.4. 5.5. 11.5. 12.6.
1. Vojtěch Šachl, Divišov 12 12 11 12 11 58
2. Jaroslav Vaníček, Praha 11 11 12 8 11 53
3. Bruno Belan, Slaný 11 9 10 8 10 48
4. Jan Jeníček, Pardubice 9 6 6 11 6 38
5. Adam Bednář, Praha 2 7 5 6 11 31
6. Matěj Frýza, Plzeň 5 5 6 6 8 30
7. Matouš Kameník, Divišov 3 8 5 5 3 24
8. Luboš Krejča, Praha NS 6 2 3 5 16
9. Štěpán Ševčík, Plzeň 4 2 1 0 5 12
11. Josef Černý, Plzeň 1 3 2 1 2 9
12. Mateusz Lopuski, PL 8 NS NS NS NS 8
13. Antoni Kawczynski, PL 4 NS NS NS NS 4
14. František Hřib, Březolupy NS 3 NS NS NS 3
15. Dominik Hrbek, Pardubice NS NS NS NS 0 0
Adam Bednář vyhrál svůj první závod

Foto: Karel Herman

Adept na euthanasii se proměnil na přebor roku

Pardubice – 11. června
Ještě v pondělí dopoledne v Pardubicích přemýšleli, že čtvrtý díl českého přeboru zruší. Jaroslav Petrák a Daniel Šilhán jsou stále na marodce po svých sobotních pádech v Chabařovicích a sportovní komisi došlo pouze osm přihlášek, z toho jenom pět od závodníků AČR. Jenže pak se daly věci rychle do pohybu, když si v dalších klubech dali dohromady, kolik udeřilo. Rychlostí blesku se ozval Martin Gavenda, vzápětí své juniory přihlásil Tomáš Wanke. A najednou je zpátky i kvalifikace, protože mimo jedenácti kolibříků zítra večer zaplní svítkové depo rovnou jednadvacet závodníků včetně domácí špičky!

 


Tipujte:

Označte trojici, která bude ve středu stát na pardubickém pódiu:

View Results

Loading ... Loading ...

Pardubická velkorysost pustila do závodu Jana Kvěcha i Michala Škurlu, zatímco Zdeněk Simota byl přihlášen včas

Přitom zprvu Pardubice deklarovaly, že na zítřejší přebor doplní startovní listinu jenom o jména osmi nejrychlejších závodníků v pořadí dle jejich přihlášek. „Myslíš, že jsme udělali špatně?“ reaguje Petr Moravec, aniž by očekával negativní odpověď. „Změnu rozhodnutí a podpora názoru sportovní komise zapříčinila předpokládaná kvalita závodu.“

Pro její potvrzení stačí jen letmý pohled do startovní listiny. V hlavním závodě figuruje z dvanáctky nejlepších aktuální klasifikace jen devět borců. Ostatní a to včetně Eduarda Krčmáře, Ondřeje Smetany či Zdeňka Holuba musí o svá místa začít bojovat již někdy kolem tři čtvrtě na šest během tréninku.

Eduard Krčmář zahustí konkurenci
Eduard Krčmář zahustí konkurenci

Kvalifikační model je odlišný od dosavadní praxe. S ohledem na úspornost se nebudou sčítat body, ale byla zvolena postupová formule. Z trojice prvních jízd se kvalifikují první dva. Zbylých šest borců se seřadí na startovním roštu jakési poslední šance. Ta nabídne startovní číslo šestnáct svému vítězů, další dva budou náhradníky a tři poslední vypadnou.

Pojede se bez nástupu, takže hlavní závod začne v rychlém sledu po kvalifikaci. Skvělou podívanou doplní stopětadvacítky. Na ovál, kdy před patnácti lety historie jejich klasického šampionátu republiky odstartovala, jich dorazí jedenáct.

Startovní listiny středečního přeborového večera v Pardubicích:

kvalifikace:
Ondřej Smetana, Praha = jízda I
Pavel Kuchař, Praha = jízda I
Michal Danko, SK – Žarnovica = jízda I
Andrej Rozaljuk, UA = jízda I
Milan Dobiáš, Chabařovice = jízda II
Michal Baštecký, Praha (250 ccm) = jízda II
Roman Marek, Kopřivnice = jízda II
Zdeněk Holub, Praha = jízda II
Jan Macek, Kopřivnice = jízda III
František Klier, Divišov = jízda III
Pavel Čermák, Praha = jízda III
Eduard Krčmář, Slaný = jízda III
hlavní závod:
1 vítěz kvalifikační jízdy I
2 Patrik Mikel, Pardubice
3 Daniel Klíma, Praha
4 druhý z kvalifikační jízdy III
5 Petr Chlupáč, Praha
6 Filip Hájek, Praha
7 Martin Gavenda, Březolupy
8 Michal Škurla, Praha
9 Václav Kvěch, Plzeň
10 druhý z kvalifikační jízdy I
11 Zdeněk Simota, Plzeň
12 Jan Kvěch, Praha
13 vítěz kvalifikační jízdy II
14 vítěz kvalifikační jízdy III
15 druhý kvalifikační jízdy II
16 vítěz kvalifikační jízdy poslední šance
17 druhý z kvalifikační jízdy poslední šance
17 třetí z kvalifikační jízdy poslední šance
MR 125 ccm:
1 Jan Jeníček, Pardubice
2 Josef Černý, Plzeň
3 Matěj Frýza, Plzeň
4 Bruno Belan, Slaný
5 Luboš Krejča, Praha
6 Matouš Kameník, Divišov
7 neobsazeno
8 Vojtěch Šachl, Divišov
9 Jaroslav Vaníček, Praha
10 Štěpán Ševčík, Plzeň
11 Adam Bednář, Praha
12 Dominik Hrbek, Pardubice

Foto: Karel Herman a Antonín Škach

Pardubický přebor se pojede s plnou parádou

Pardubice – 10. června
Dopolední pochyby o konání středečního čtvrtého kola českého přeboru v Pardubicích byly naštěstí během dne rozptýleny. Další a další přihlášky dokonce zvrátily původní rozhodnutí pořadatele zrušit kvalifikaci. Do hlavního závodu bude nasazeno devět závodníků, kteří figurují na dvanácti prvních postech aktuální klasifikace. O další místa se ve třech kvalifikačních jízdách a rozjížďce poslední šance v pěti utká rovnou jedenáct dalších uchazečů. Doprovodné mistrovské klání stopětadvacítek pojede deset kolibříků. Startovní čísla budou vylosována v průběhu dnešního večera.

Martin Gavenda byl jedním ze závodníků, kteří prošvihli uzávěrku, ale jejichž přihláška byla akceptována dodatečně

Foto: Karel Herman