Archiv pro rubriku: přebor jednotlivců

V sobotu se v Liberci závodit nebude

Liberec – 25. září
Příští sobotu měl v Liberci vyvrcholit český přebor. Jenže tuto soutěž letos stíhá jedna pohroma za druhou. A mítink pod Ještědem v tomto ohledu není výjimkou. Dnes okolo osmnácté hodiny oznámil předseda klubu Robert Ráliš, že nejsou z technických důvodů není možné sobotní podnik uspořádat.

 

Liberecký stadión v sobotu závody neudiví | foto Pavel Fišer

Ve Slaném se pojede pouze dopoledne

Slaný – 24. srpna
V červnu měl slánský přebor plnou startovní listinu, ale nad středočeským královským městem si zrovna mraky domluvily bezuzdné dešťové orgie. Nyní o dva měsíce později je situace navlas opačná. Počasí si může být sebeskvělejší, avšak pro přebor se přihlásilo jen deset závodníka. Pořadatel proto využil svého práva a od pořádání závodu odstoupil. Dopolední program šampionátů republiky stopětadvacítek a dvěstěpadesátek zůstává beze změny.

Seznam přihlášených:

Matěj Frýza (Plzeň), Matouš Kameník (Divišov), Hynek Štichauer (Pardubice), Jaroslav Petrák (Pardubice), Jan Jeníček (Pardubice), Bruno Belan (Slaný), Vojtěch Zamazal (Slaný), Daniel Halamka (Slaný), Jakub Exler (Praha), Vojtěch Šachl (Praha) 250 ccm

Přebor ve Slaném zrušily v červnu deště, v srpnu nezájem závodníků | foto Patrik Linhart

Kalendář má další jistoty

Pardubice, Žarnovica a Slaný – 8. srpna
Dílem personální potíže, dílem počasí a také další okolnosti hýbají naším plochodrážním kalendářem, kde však některé otázky nabývají konkrétnějších řešení. Mistrovský závod dvěstěpadesátek plánovaný před středeční extraligu v Pardubicích se neuskuteční. Čtvrtlitry však pojedou poslední sobotu měsíce ve Slaném spolu se stopětadvacítkami. Odpoledne přijde na řadu přebor, který v červnu spláchnul déšť. Memoriál Antonína Vildeho se ale uskuteční až v září při mistrovství republiky juniorských družstev. Jasno mají také v Žarnovici s Memoriálem Ladislava Eliáše a mistrovstvím Slovenska. Alternativa volně neděle příští týden po poháru přátelství padla a oba tradiční mítinky se uskuteční coby nástavba říjnové první ligy.

Žarnovický ovál uvidí slovenský šampionát až v říjnu | foto Szilvia Szabo

Hynek Štichauer nemohl nedat za pravdu Jaroslavu Petrákovi jinak než patnáctibodovým maximem

Plzeň – 23. července
Sluníčko na plzeňské obloze přeměnilo pošmourné ráno do krásného a teplého dne. Pátý přebor se stal kořistí Hynka Štichauera. Dobrou náladu si nenechal vzít ani kousavou glosou žertujícího Jaroslava Petráka, jenž utrousil cosi o esech, která machrují mezi dětmi a dědky. Nicméně faktem zůstává, že pardubický rutinér nepoznal hořkost porážky a o svém vítězství rozhodl v rozjížďce s číslem šestnáct, do jejíhož cíle dorazil před Danielem Klímou. Pro Pražana šlo o jedinou prohru, takže si vyskočil na druhý stupínek pódia. K tomu třetímu si vykročil Matouš Kameník, který ztratil body pouze s nejlepší dvojicí. Doprovodné mistrovství republiky stopětadvacítek na malé dráze opanoval Karel Průša.

Daniel Klíma, Hynek Štichauer a Matouš Kameník na stupních vítězů | foto Pavel Fišer

Smolaři

Aadam Seermaa (modrá) padá za zády Jaroslava Petráka (bílá) | foto Pavel Fišer

Měsíc. Přesně taková doba uběhla od pražské první ligy, jež přinesla poslední závod pětistovek z domácího kalendáře. Plzeňský přebor se narodil do lepší doby, aspoň pokud se týká startovní listiny, Sportovní komise napočítala šestnáct přihlášek. A byť se nakonec omluvil Jaroslav Vaníček, nejčernější ze všech černých scénářů v podobě zrušení závodu však nikomu nepřišel na mysl ani náhodou.

Rušil se jen nástup, což je prazvláštní nešvar. Diváků prý bylo málo. Jakoby se snad v kině promítal film od třetiny, pakliže na představení dorazí méně lidí. Ale ti, kteří dali v horkém sobotním odpoledni přednost plochodrážnímu zápolení před pobytem u vody či nějakým výletem, nebyli z dění na oválu zklamání.

Pravda, přebor v současné době vylučuje nervy drásající bitvy celé čtveřice od vylétnutí pásky až pod odmávnutí šachovnicovou vlajkou. Tato soutěž je už prostě taková. Na nudu však nezbylo ani zbla místečka. Nicméně favority šlo spočítat na prstech jediné ruky. Z jejich okruhu však až přespříliš rychle vypadli cizinci.

Daniel Spiller s nafouknutým hrudním aribagem marně běží pro obd | foto Pavel Fišer

Estonec Aadam Seermaa ve svých osmnácti letech zatím moc plochodrážních zkušeností nepobral. A ve své rodné zemi ani nemohl. Protože se v září přijede na borský ovál poprat o postup do finále juniorského mistrovství Evropy, chtěl si západočeskou dráhu vyzkoušet předem. Jenže zkouška hodně bolela.

Aadam Seermaa nechal rozblikat červená světla hned v rozjížďce s číslem jedna. Nakonec se sbíral ze země ještě čtyřikrát. Nakonec u něho asistovali lékaři. Sanitka jej vezla do nemocnice s podezřením na zlomenou stehenní kost, které se naneštěstí nepotvrdilo.

Padal také Daniel Spiller, který nakonec vrazil do nafukovací bariéry a pochroumal si rameno. Právě díky absenci bodů z posledních dvou sérií přišel Němec o vidinu pódia. Přitom ve třech úvodních sériích přišel o jediný bod.

Ale ani Štěpán Ševčík neměl podařený den. „Jak mi na Evropě prasklo kolečko, prasknul mně primár,“ smutnil po závodech. „Pak mi praskla oba řetězy a nakonec jsem měl problém se sytičem.“

 

Šťastlivci

Hynek Štichuaer (bílá) vede před Jaroslavem Petrákem (bílá) a Aadamem Seermou (modrá) | foto Pavel Fišer

Smůla jednoho je ovšem štěstím druhého. Hynek Štichauer ovšem v první jízdě žádnou pomoc nepotřeboval. Byť by Aadam Seermaa ve druhé zatáčce druhého okruhu nechytil o zadní kolo Jaroslava Petráka, stejně by své konto zatížil trojkou. Navíc Pardubičanova vítězná série pokračovala i nadále.

V osmé jízdě přišel na řadu zmiňovaný Daniel Spiller, kdežto v rozjížďce s číslem dvanáct pardubický borec odstartoval na Matouše Kameníka. Divišovský borec prozatím prohrál jen v v úvodní sérii s Danielem Klímou, jenž jej objel v první zatáčce. Na Pražana si ovšem už brousil ostří své kosy Hynek Štichauer.

V šestnácté jízdě prohrál dnes svůj první start, nicméně již v úvodním nájezdu jel vpředu před Danielem Klímou. Otázka dnešního vítěze se v ten moment změnila v pouhopouhou formalitu. V rozjížďce s číslem dvacet neměl Hynek Štichauer složité zadání a opět stylem start – cíl zkompletoval patnáctibodové maximum.

Mela v prvním výjezdu osmé jízdy: Hynek Štichauer (červená), Bruno Belan (bílá), Daniel Spiller (žlutá) a Matěj Frýza (modrá) | foto Pavel Fišer

Daniel Klíma byl pochopitelně druhý, zatímco třetí příčku si vybojoval Matouš Kameník. Ano vybojoval. Ještě před prvním nájezdem patnácté jízdy za svá záda poslal Daniela Spillera, jenž si pádem začal komplikovat život. A v rozjížďce s číslem sedmnáct, v níž odvedl Matěje Frýzu.

Plzeňský závodník mohl pouze želet své chyby v osmé jízdě. V prachu se tolik neorientoval, takže mu poslední bod sebral Bruno Belan v mele první zatáčky. Těsně pod stupni se umístil rovněž Jaroslav Petrák, jenž si v práci zlomil prst u nohy. Své vysoké čelo vraštil zejména v rozjížďce s číslem devatenáct, kdy jej změřil Bruno Belan.

 

Suveréni

Petr Marek (modrá) útočí na Štěpána Melče (červená) | foto Pavel Fišer

Lákavost dnešního menu zvýšil pátý díl šampionátu stopětadvacítek na malých drahách, který se v rozporu se zažitými zvyklostmi konal mezi jízdami velkých hochů. Ještě nikdy se nestalo, že by se u nás prolínaly dva podniky na dvou oválech. Chyběl bohužel skoro domácí Roman Štola.

David Hofman si tím pádem místo osmičky za svá záda nalepil devítku a jelo se jen v osmi. Pardubický závodník však nechtěl být jen do počtu. Ve třetí jízdě před sebe nepustil stále dravější Štěpánku Nyklovou.

Srovnal tak krok s dvojicí předchozích vítězů. Petr Marek se ve druhé zatáčce první jízdy objevil pod vedoucím Štěpánem Melčem jako kosmická loď vystupující z hyperprostoru. Karel Průša vyhrál druhou jízdu stylem start – cíl. A tak nějak podobně šlo všechno dál.

Štěpán Melč (modrá) útočí na Karla Průšu (bílá) | foto Pavel Fišer

Štěpán Melč se nechtěl smiřovat s prohrou. Ovšem ve čtvrté jízdě jej Karel Průša přece jen překonal v úvodní zatáčce druhého kola. Pak Petr Marek odvedl Mariána Jirouta a hned nato si David Hofman vyvzdoroval vedení nad Lubošem Hromádkou v úvodním výjezdu. Ani třetí série nepřinesla jiné vítěze!

Jako první si třetí uzlí na svou vítěznou šňůru uvázal David Hofman. V úvodním výjezdu sedmé jízdy se mihnul okolo Štěpána Melče.   V rozjížďce s číslem osm Luboš Hromádka upadl hned dvakrát, ale Petr Marek přece jen držel vrch. A konečně Karel Průša nepustil ke slovu Štěpánku Nyklovou.

 

Finalisté

Luboš Hromádka (červená) vodí Štěpánku Nyklovou (bílá) | foto Pavel Fišer

Devět, devět, devět. Petr Marek, Karel Průša a David Hofman měli u svých jmen před závěrečnou sérii jen samé trojky. Takové pořádky se však měly změnit rozjížďkou s číslem jedenáct, v níž vedle sebe stanuli pěkně bok po boku.

Nejlepší start vystřihnul Karel Průša, jenž ze své vítězné trajektorie neměl uhnout ani o milimetr. Petr Marek se dlouho držel jako klíště vnitřní čáry, aby se na začátku druhého okruhu konečně dostal před Davida Hofmana. Šlo však jen o generálku.

Celá trojice se měla stejně potkat na startovním roštu finále A. suverénní triumfy Štěpána Melče v desáté a Štěpánky Nyklové ve dvanácté jízdě stejně oba poslaly jen do béčka. Přebor již dospěl ke svému rozhodnutí, když finálový pořad stopětadvacítek startoval.

Finále A: Petr Marek (bílá), Karel Průša (červená) a David Hofman (modrá) | foto Pavel Fišer

Marián Jirout si vyžral černého Petra jediného startujícího ve finále C. Vzápětí v béčku Štěpán Melč konečně prolomil předchozí smůlu, když zároveň s letem pásky ukázal záda Lubošovi Hromádkovi a Štěpíánce Nyklové. A pak už Karel Průša hrál velké sólo dotírajícímu Petru Markovi před zraky Davida Hofmana.

 

Hlasy z depa

Jeden z klíčových momentů – Hynek Štichauer (modrá) letí před Matouše Kameníka (bílá) | foto Pavel Fišer

„Budu jen citovat pardubickýho trenéra Jardu Petráka,“ usmíval se Hynek Štichauer. „Teď mi řekl, že se mi to machruje mezi děckama a dědkama (smích).“

„Jsem spokojenej, ale nejelo se mi moc dobře,“ vyprávěl Matouš Kameník. „Dráha nebyla moc dobrá. A až ke konci jsme naladili motorku, že všechno bylo v pohodě.“

„Byl jsem spokojenej,“ netajil se Matěj Frýza. „Měl jsem měsíc pauzu, takže se mám, co učit. Jsem na půllitru rok, zvykám si. Jsem na tom spokojenej, ale mám, co zlepšovat, moh‘ jsem jet líp.“

„Nebylo to tak špatný,“ přemítal Jaroslav Petrák. „Dal jsem si před závodem limit, akorát mi pár bodíků uteklo. Čtvrtý místo, to j sem si posral sám. Mám pracovní úraz, zlomenej prst na noze.“

Jan Jeníček skončil pod nafukovací bariérou, odkud mu pomáhají tatínek Jiří a Marián Jirout | foto Pavel Fišer

„První jízda na prd,“ svěřoval se Bruno Belan. „Další jízdu jsme dali větší převod, to už bylo lepší. V poslední rozjížďce jsem dojel první od startu, to bylo klíčový. Odjel jsem dobře a dokázal si to ohlídat na lajně. Jsem rád, chtěl bych poděkovat trenérovi panu Rosůlkovi.“

„Dráha byla rozbitá,“ bilancoval Jan Jeníček svůj comeback po zranění z květnové Kopřivnice. „Až ke konci jsem našel dobrou stopu. Zatím se do toho po pádu nemůžu dostat, ale dneska jsem jednu dobu stačil.“

1. Hynek Štichauer, Pardubice 3 3 3 3 3 15
2. Daniel Klíma, Praha 3 3 3 2 3 14
3. Matouš Kameník, Divišov 2 3 2 3 3 13
4. Matěj Frýza, Plzeň 3 0 2 3 2 10
5. Jaroslav Petrák, Pardubice 2 3 1 2 2 10
6. Bruno Belan, Slaný 0 1 2 3 3 9
7. Daniel Spiller, D 3 2 3 F F 8
8. Jan Jeníček, Pardubice 1 2 2 X 2 7
9. Jakub Sazovský, Kopřivnice 1 2 0 2 1 6
10. Aadam Seermaa, EST X 2 3 X F 5
11. Vojtěch Zamazal, Slaný 2 1 1 R 1 5
12. Adam Nejezchleba, Divišov (250 ccm) 2 1 0 R 1 4
13. Radek Bambuch, Kopřivnice 1 F 0 2 0 3
14. Štěpán Ševčík, Divišov (250 ccm) E 0 1 – 2 3
15. Jakub Exler, Praha 1 F 1 1 0 3

Poznámka: z původně přihlášených nepřijel Jaroslav Vaníček

Petr Marek, Karel Průša a David Hofman na stupních vítězů stopětadvacítek | foto Pavel Fišer

MR 125 na krátké dráze:

C B A TOT
1. Karel Průša, Slaný 3 3 3 3 6 18
2. Petr Marek, Chabařovice 3 3 3 2 4 15
3. David Hofman, Pardubice 3 3 3 1 2 12
4. Štěpán Melč, Plzeň 2 2 2 3 3 12
5. Luboš Hromádka, Plzeň 2 2 2 2 2 10
6. Štěpánka Nyklová, Slaný 2 1 2 3 1 9
7. Marián Jirout, Pardubice 1 2 L 2 3 8

Poznámka: z původně přihlášených nepřijel Roman Štola

Přebor pokračuje jako by se nechumelilo

Plzeň – 21. července
Letos není na závody českých šampionátů vůbec příhodný rok. Od půlky května jsme vpravdě viděli jen tři, naposledy první ligu v Praze před měsícem. Sportovní komise přijala vůči přeboru operativní opatření, pakliže by se startovní listina tolik nenaplnila. Nicméně v sobotu nebude třeba. Pár marodů je nazpět, ke zlatému přeborovému jádru se přidají oba kopřivničtí junioři a dvě dvěstěpadesátky, takže do kompletní šestnáctky chybí jediný závodník. Ten chybí rovněž kolibříkům v pátém díle jejich domácího šampionátu na malých tratích. Jejich závod se bude navzdory běžným standardům s pětistovkami prolínat, takže diváci za kilčo za vstupně spatří závody na obou borských oválech naráz.


Tipujte:

Označte nejlepší trojici sobotního přeboru v Plzni:

View Results

Loading ... Loading ...

Matěj Frýza (bílá) v plzeňské vestě vodí Bruna Belana (červená) | foto Karel Herman

Startovní listina sobotních závodů v Plzni:

přebor jednotlivců – Pohár AČR:
1 Radek Bambuch, Kopřivnice
2 neobsazeno
3 Jaroslav Petrák, Pardubice
4 Hynek Štichauer, Pardubice
5 Adam Nejezchleba, Divišov (250 ccm)
6 Jakub Exler, Praha
7 Štěpán Ševčík, Divišov (250 ccm)
8 Matěj Frýza, Plzeň
9 Daniel Klíma, Praha
10 Matouě Kameník, Divišov
11 Jan Jeníček, Pardubice
12 Bruno Belan, Slaný
13 Jakub Sazovský, Kopřivnice
14 Jaroslav Vaníček, Praha
15 Vojtěch Zamazal, Slaný
16 Daniel Spiller, D
MR 125 ccm na krátké dráze:
1 Štěpán Melč, Plzeň
2 Petr Marek, Chabařovice
3 Roman Štola, Mariánské Lázně
4 Karel Průša, Slaný
5 Marián Jirout, Pardubice
6 Luboš Hromádka, Pardubice
7 Štěpánka Nyklová, Slaný
8 David Hofman, Pardubice
9 neobsazeno
Pohárové triumfy pasují Štěpána Melče na favorita | foto Petra Zahradníčková

Bory jsou poslem lepších časů

Plzeň – 20. července
Včerejší Talent Trophy v Praze se nekonala. Tréninkový kemp polské extraligy U24 v Toruni zaměstnává Matouše Kameníka, Jana Jeníčka, Vojtěcha Šachla a Adama Bednáře. A dalších závodníků by se nesešel dostatečný počet. Nicméně v sobotu při plzeňském přeboru by startovní listina měla být úplně plná. Za pořádající klub nastoupí i Němec Daniel Spiller. Nicméně bude určitě méně o dvě dvěstěpadesátky. Jan Hlačina je po pádu při evropském poháru v Pardubicích mimo hru na dva měsíce se zlomenou chrupavkou štítné žlázy. A Oliver Schmid se rozhodl přestat s plochou dráhou a jeho otec Václav již prodává vybavení.

V Plzni by mělo jet šestnáct závodníků | foto PK Plzeň – Pavel Šroubek