Archiv pro rubriku: přebor jednotlivců

Jan Jeníček zůstává na Moravě až do soboty

Nový Jičín – 5. května
Už to tam prakticky bylo! Vítězství v rozjížďce s číslem čtyři včerejšího přeboru v Kopřivnici přímo před zraky kouče jeho extraligových Pardubic! Nedočkaví horlivci si již do svých programů ke startovnímu číslu patnáct psali trojku. A možná si tak ani nevšimli, že se motocykl v čele v posledním výjezdu před cílem vzepjal na zadní.

 

Jan Jeníček po svém pádu skončil v nemocnici v Novém Jičíně. Utrpěl frakturu pravé ruky v zápěstí, žádná další zranění nebyla zaplaťpánbůh zjištěna. Lékaři si jej nechávají na pozorování do soboty.

Za všechny čtenáře magazínu speedwayA-Z přejeme rychlé uzdravení!

Jan Jeníček bude v nemocnici v Novém Jičíně až do soboty | foto Pavel Fišer

Hynek Štichauer měl na pódiu nečekané společníky

Kopřivnice – 4. května
Krásné májové odpoledne se nezadržitelně sunulo k večeru, ale třetí přebor v Kopřivnici se zprvu nejevil, že by měl být stejně krásný. V depu vedle olbřímího oválu se nakonec sešlo jen třináct závodníků. Martin Málek přišel v rozjížďce s číslem jedna o vítězství vinou tarokujícího karburátoru. Posléze motocykl Matěje Frýzy letěl až za mantinel a jeho majitel přirovnával svůj zadek k perfektně naklepanému řízku. Jan Jeníček však po svém pádu z první pozice v poslední zatáčce rozjížďky s číslem jedna musel s krčním límcem do novojické nemocnice. Závod nabral díky čekání na sanitku zpoždění a depem se šířily zvěsti o předčasném konci po dvanácti jízdách. Nakonec se však na pomoc zapadajícímu sluníčku rozsvítily reflektory a skvělé publikum nepřišlo vůbec o nic. Kraloval Hynek Štichauer, který netratil ani bod. Vysoko mířil rovněž Jaroslav Vaníček. Přetržený primár v jedenácté jej nestál vůbec nic, ale prasklý sekundární řetěz v rozjížďce s číslem sedmnáct před něho do cíle poslal Bruna Belana. na druhý stupínek pódia si tím pádem vyskočil Matouš Kameník, který byl dnes pekelně rychlý. Jaroslav Vaníček vzápětí porazil v rozjezdu o třetí místo Patrika Linharta, jemuž návrat na kopřivnickou trať vykouzlil úsměv na jeho zarostlé tváři.

Matouš Kameník, Hynek Štichauer a Jaroslav Vaníček na stupních vítězů | foto Antonín Škach

Pády, pády, pády provází úvod

Kopřivnický stadión Emila Zátopka viděl povedený závod | foto Antonín Škach

Kopřivnice je na plochodrážní mapě daleko, to je fakt. A když na zdejším olbřímím ovále, jemuž místní parta dopřála nový povrch, chcete závodit ve středu okolo půl páté, musíte si pořádně přivstat. Jako kupříkladu Bruno Belan. Se svým otcem Rudolfem někdy okolo sedmé přehazovali motor vypůjčený od Eduarda Krčmáře do svého rámu, jehož vlastní pohonný agregát zabouří až na světovém šampionátu v Kršku. Pak rychle do dodávky a u Divišova stop!

Náklaďák vrazil do trajleru s koňmi, z nichž někteří bohužel museli poručit dušičky svému bohu. Zdržení okolo hodiny měla i řada ostatních borců, jež se na Moravu vydala po dálnici D1. V depu se jich nakonec sešlo třináct, oproti původní nominaci chyběl Pavel Kuchař. Závodníků mohlo být více, Josef Černý dal na doporučení pardubického primáře Tomáše Brože o roční pauze vzhledem ke svým zdravotním problémům. A tak vypomohl alespoň přiloženou rukou k dílu v boxu Matěje Frýzy.

Nástup nemohl v Kopřivnici pochopitelně chybět. A pak už zabouřily motory naostro. Rozjížďka s číslem jedna neměla ambice stát se poslem senzačních zpráv. Martin Málek se vskutku ujal vedení hned s letem pásky. A pak již pouze zvyšoval odstup před Matoušem Kameníkem a Michalem Bašteckým. Poslední kolo se ale přece jen vzalo do hlavy, že se stane Koniášem papírových předpokladů.

Procesí jako na funuse, aneb patálie Martina Málka začínají | foto Antonín Škach

Martin Málek zničehonic zůstal stát, a aby inkasoval alespoň bod, za potlesku diváků oběhl tři čtvrtiny z bezmála půl kilometru, který jej dělil od šachovnicové vlajky v rukou Pavla Matuly.  „Asi bordel v karburátoru,“ vychrlil ze sebe později v depu. „Měl jsem tam kamínky. Při dolévání se sekly o plováček.“

Mezitím Patrik Linhart, jemuž se při tréninkovém pádu naštěstí vůbec nic nestalo. Nejlépe odstartoval do rozjížďky s číslem dvě. Ovšem Jaroslav Vaníček z atypického oválu ztratil respekt již při svém zářijovém debutu. A nikterak se v úvodním výjezdu nerozpakoval po vnějšku převzít vedení. Něco podobného hned vzápětí Hynek Štichauer provedl Jakubovi Exlerovi.

Dopředu se v úvodním výjezdu třetí jízdy dral také Matěj Frýza. Své laškování s mantinelem ustál a ztracenou třetí pozici si rychle na Brunovi Belanovi vybojoval nazpět. Ve druhém kole se však všechno změnilo. Plzeňský benjamínek upadl a jeho stroj skončil na druhé straně mantinelu. Bruno Belan ve snaze zabránit podobné mele, jejíž následky viděl dopoledne na dálnici, složil svůj stroj k zemi.

Matěj Frýza po svém pádu ve třetí jízdě:

„Můj zadek se cejtí jak naklepanej řízek.  Vteřina a motorka byla na svíčce. Kdyby se to přetočilo, sklouznul bych se.“

Matěj Frýza vyvázlo ze svého pádu bez zranění, jeho motocykl na tom byl mnohem hůře | foto Antonín Škach

Při repete, pochopitelně bez diskvalifikovaného Matěje Frýzy, se Hynek Štichauer ujal otěží své vlády o poznání pevněji. Záhy ujel Jakubu Exlerovi, na něhož dotíral Bruno Belan, o půl dlouhatánské rovinky. Neméně suverénně si hned na to počínal Jan Jeníček. Celá čtyři kola nedal ani náznak šance dotírajícímu Jaroslavu Petrákovi.

Když jej od cíle dělilo jen pár metrů, v posledním výjezdu se mu motocykl vzpjal na zadní a on z něho vypadl. Bohužel potřeboval lékařské ošetření. Stěžoval si na bolesti v ruce, kvůli podezření na zranění obratlů mu nasadili krční límec. Tribuny mu tleskaly, když jej sanitka vezla do depa. A tak si pro pardubického závodníka přihoukala její kámoška z Nového Jičína.

 

Sekundární řetěz mění charakter rozjezdu

Závod nabral mírné zpoždění a jeho pokračování po osmnácté hodině dávalo za vznik obavám, zda se všechno stačí dokončit před příchodem soumraku. Ačkoliv se jim nedal upřít logický základ, ukázaly se jako zbytečné. Program klapal jako švýcarské hodiny, jízda stíhala jízdu.

Druhou sérii zahájil nejlépe Hynek Štichauer, suverénní vítěz rozjížďky s číslem šest. Stejná cifra stála v kolonce jeho průběžného zisku po dvou startech. Něco takového dokázal již jen Jaroslav Vaníček. V osmé jízdě sice nejlepší start vystřihnul Matouš Kameník. Pražský čahoun jej však objel pravé strany první zatáčky, aby divišovskému borci zabránil rozvinout vítěznou šňůru.

Jaroslav Vaníček (žlutá) a Patrik Linhart (červená) se dnes potkali na ovále dvakrát | foto Antonín Škach

Vzápětí se rozsvítila světla. Nejsou sice určená primárně pro plochou dráhu, ale jejich svit přece jen podal pomocnou ruku slábnoucím slunečním paprskům. A jelikož tempo závodu neochabovalo, návrh o předčasném konci po rozjížďce s číslem dvanáct záhy letěl roztrhaný na kousíčky do odpadkového koše.

Rozjížďka s číslem jedenáct ponechala Hynka Štichauera jako jediného leadera aktuální klasifikace. Pardubičan odvedl Jaroslava Vaníčka, který se s takovým vývojem spokojit nechtěl, ale přece jen musel. Nadto mohl hovořit o štěstí, že mu primární řetěz spadl až ve chvíli, kdy mu Michal Baštecký nemohl dva body sebrat.

A tak se opět sešel na stejném skóre s Matoušem Kameníkem. Ten se primátem ve dvanácté jízdě taktéž dostal na osm bodů. Za oběma teenagery stáli o bod zkušení veteráni. Jaroslav Petrák zdědil úvodní triumf po Janu Jeníčkovi, v osmé jízdě dojel třetí za oběma juniory v průběžné klasifikaci před ním, aby rozjížďku s číslem devět vyhrál. A Patrik Linhart po dvou dvojkách vyzrál na Matěje Frýzu.

Slánskému závodníkovi ovál evidentně zachutnal. V patnácté jízdě se usadil na čele před Jaroslavem Petrákem. A dal mu jasně najevo, že to zůstane až do cíle, ačkoliv se Pardubičan zejména ve druhém kole nebezpečně sápal dopředu spodní stranou druhé zatáčky.

Patrik Linhart popisuje svůj triumf v rozjížďce s číslem patnáct:

„Až teď jsem přišel, jak to tady najíždět. Bylo hnusný, jak jsem šel o tréninku na držku, už se těším na pivo.“

Patrik Linhart se s deseti body rázem stal jedním z vážných uchazečů o stupně vítězů. Do hry totiž vstoupil Martin Málek. Po úvodní poruše v šesté jízdě nedojel ani na startovní rošt. Když na něho přišla řada potřetí, skláněl se svým otcem Pavlem nad motocykly v boxu.

„Zatím nevím, záhadné problémy, zapalování?“ reagoval na otázky, kde leží zakopaná pes. Ve čtrnácté jízdě však vypálil do čela, na němž se udržel dotěrnému Jaroslavu Vaníčkovi navzdory. Pražan před závěrečnou pětinou disponoval deseti body jako Patrik Linhart. Do klubu se k nim přidal také Matouš Kameník. Toho v rozjížďce s číslem šestnáct odvedl Hynek Štichauer, jenž čtvrtým triumfem upevnil postavení premianta kopiřvnického přeboru.

Závod skončil před západem sluníčka, což kvitoval také Bruno Belan se svým otcem Rudolfem | foto Antonín Škach

Sedmnáctá jízda se pustila do konečného rozhodování. Jaroslav Vaníček jezdil dlouho před Brunem Belanem. Nakonec však přes metu projel setrvačností s přetrženým sekundárním řetězem.  Ambice na rozjezd o pohár s dvojkou se otřásly v základech. Rozjížďka s číslem osmnáct se ale ukázala jako scénáristka se skvělým smyslem pro drama. Martin Málek totiž vytrapoval před Hynka Štichauera. Než mohl Pardubičan udeřit, rozblikala se červené světla.

„Chytil jsem kolej, nešlo s tím nic dělat, příště to bude lepší, doufám,“ vysvětloval Radek Bambuch, proč svůj první letošní závod ukončil pádem. Repete však přišlo se stejným úvodním obrázkem. Martin Málek zase odstartoval nejlépe, jenže ve druhém kole jej Hynek Štichauer podjel v úvodním výjezdu.

Zvítězil v celém závodě, přičemž další stupně vítězů měly být obsazeny až na základě výsledků rozjížďky s číslem dvacet. Patrik Linhart nemohl odstartovat lépe, nicméně Matouš Kameník byl po venku úvodní zatáčky rychlejší. Bral druhé místo, kdežto slánský závodník zopakoval svůj pohotový start rovněž v rozjezdu o třetí. Jenže Jaroslav Vaníček jej záhy předjel a proti pokusům o odvetu se postavil i upadlý hák.

 

Hlasy z depa

Matouš Kameník a Hynek Štichauer se pod rozsvícenými světly chystají na pódium | foto Antonín Škach

„Pro nás dobrý,“ svěřoval se Hynek Štichauer. „Ale je mi líto kluků, co si ublížili. Dráha nebyla špatná. Bylo znát, že navezli materiál. Před závodem to vypadalo tvrdý, ale rozjelo se to. Povrch se musí otočit, na dalších závodech to bude lepší. Přebor je dramatickej, já jsem dnes první, to je super.“

„Parádně,“ smál se Matouš Kameník nad otázkou magazínu speedwayA-Z, jak dnešní závod viděl. „Zezačátku se nejelo dobře, pak už ho. Bylo to dobrý, bavili jsme se.“

„Dvakrát řetěz,“ posteskl si Jaroslav Vaníček. „Zezačátku to vypadalo nadějně, jak jsem měl technický problémy s motorkou, jel jsem rozjezd o třetí místo. Jinak bych tu poslední jízdu vyhrál a jel bych o druhý. Druhá bedna v přeboru, měl jsem to rozjetý na víc, co se dá dělat?!“

„Na začátku závodu to bylo na hovno,“ nemohl Patrik Linhart nevzpomenout svůj tréninkový pád. „O to víc mě mrzí ten rozjezd, ale ten kluk letí. Jsem potlučenej, ale šťastnej. Na bednu moc nechybělo. Třeba to vyjde příště, domácí dráha… Nebylo to dneska špatný, moc nescházelo. V rozjezdu jsem odfrk‘, říkám si paráda, ale vadnul jsem na ruce. A ještě mi upad‘ hák.“

„Stálo to za…“ nedokončil Jaroslav Petrák svou myšlenku. „Nebyl špatnej den, ale nebylo to, jak jsem chtěl. Začátek složitější, ty starty, ale pak jsem to udržel. Nebylo to špatnej den, ale musíme asi něco začít dělat.“

Jakub Exler byl dnes spokojen | foto Antonín Škach

„Zezačátku jsem se toho lek‘,“ připouštěl Michal Baštecký. „Dráha se za rok, co jsem tady nebylo, změnila. Ke konci jsem tak ale dal. Bylo nás tady málo, jsem rád za body.“

„Dobrý,“ odtušil Jakub Exler. „Jelo se mi dobře. Hezkej den, byla velmi dobrá dráha. Jelo se úžasně, jsem spokojenej, co jsem udělal.“

„To byl ale drb,“ mračil se Martin Málek. „Sešly se dva technické problémy v jednom čas, nebo postupně. Dojel jsem první rozjížďku bez metylu a našel písek v v karburátoru. Pak motorka startovala, ale nakonec jsem musel vymontovat zapalování z druhé motorky. Zkoušky na elektriku dopadly, ale motorku jsem jen nastartoval, ale nejela. To bylo divné. Až ve čtvrté jízdě jsem mohl pokračovat.“

„Na první závody to šlo,“ zamýšlel se Jakub Sazovský. „Jel jsem tady zatím nejrychlejc, mám na to. Tréninkově letos nic moc, ale teď se bude jezdit hodně. Tak doufám, že to půjde.“

1. Hynek Štichauer, Pardubice 3 3 3 3 3 15
2. Matouš Kameník, Divišov 3 2 3 2 3 13
3. Jaroslav Vaníček, Praha 3 3 2 2 2 12+3
4. Patrik Linhart, Slaný 2 2 3 3 2 12+2
5. Jaroslav Petrák, Pardubice 3 1 3 2 1 10
6. Michal Baštecký, Praha 2 3 1 1 3 10
7. Bruno Belan, Slaný 1 3 2 0 3 9
8. Matěj Frýza, Plzeň X 0 2 3 2 7
9. Jakub Exler, Praha 2 2 2 E 1 7
10. Martin Málek, Březolupy 1 – – 3 2 6
11. Jakub Sazovský, Kopřivnice 2 1 0 1 1 5
12. Radek Bambuch, Kopřivnice 1 1 1 X X 3
13. Jan Jeníček, Pardubice F – – – – 0

Poznámka: z původně přihlášených nestartoval Pavel Kuchař

Průběžné pořadí seriálu:

PHA PLZ KOP TOT
9.4. 16.4. 4.5.
1. Hynek Štichauer, Pardubice 11 14 15 40
2. Jaroslav Vaníček, Praha 11 12 12 35
3. Daniel Klíma, Praha 12 14 26
4. Matouš Kameník, Divišov 3 9 13 25
5. Bruno Belan, Slaný 11 5 9 25
6. Matěj Frýza, Plzeň 7 10 7 24
7. Jaroslav Petrák, Pardubice 3 10 10 23
8. Jakub Exler, Praha 8 1 7 16
9. Michal Baštecký, Praha 1 4 10 15
10. Petr Chlupáč, Praha 14 14
11. Patrik Linhart, Slaný 12 12
12. Jan Jeníček, Pardubice 6 6 0 12
13. Martin Málek, Březolupy 6 6
14. Vojtěch Šachl, Praha (250 ccm) 6 6
15. Jakub Sazovský, Kopřivnice 6 5
16. Adam Bednář, Praha (250 ccm) 5 5
17. Josef Černý, Plzeň 5 q 5
18. Pavel Kuchař, Praha 0 4 o 4
19. Radek Bambuch, Kopřivnice 3 3
20. Oliver Schmid, Plzeň (250 ccm) 3 3
21. Štěpán Ševčík, Divišov (250 ccm) 1 1
22. Josef Franc, Praha 0 0
XXX Jan Macek, Praha o

Poznámka: o – omluven, q – nepřipuštěn ke startu

Kopřivnice plánuje polskou výpomoc pro svůj zítřejší přebor

Kopřivnice – 3. května
Když se včera v podvečer přihlásil Patrik Linhart, přebor plánovaný na zítřejší odpoledne do Kopřivnice dostal čtrnáctého muže do startovní listiny. Dvěstěpadesátky tentokrát nevypomohly a severomoravský klub se chce poohlédnout v Polsku. Každopádně pro začátek české juniorky příští pondělí v Pardubicích bude asi pomoc cizinecké legie potřebná.


Tipujte:

Označte nejlepší trojici kopřivnického přeboru:

View Results

Loading ... Loading ...

Startovní listina zítřejšího přeboru v Kopřivnici:

1 Pavel Kuchař, Praha
2 Martin Málek, Březolupy
3 Michal Baštecký, Praha
4 Matouš Kameník, Divišov
5 Patrik Linhart, Slaný
6 neobsazeno
7 Radek Bambuch, Kopřivnice
8 Jaroslav Vaníček, Praha
9 Hynek Štichauer, Pardubice
10 Bruno Belan, Slaný
11 Jakub Exler, Praha
12 Matěj Frýza, Plzeň
13 Jakub Sazovský, Kopřivnice
14 neobsazeno
15 Jan Jeníček, Pardubice
16 Jaroslav Petrák, Pardubice
Hynek Štichauer má ambice ujmout se role leadera českého přeboru | foto Pavel Fišer

Memoriál Antonína Vildeho dostává další závodní doprovod

Slaný – 26. dubna
Vstup týmu ACCR do polského šampionátu přinesl nutnost uspořádat dva závody. Pojedou se zkraje června v Pardubicích, přičemž ten první jako biliárová koule posunul nejen slánský přebor, avšak i další české mítinky. Poslední sobotu šestého měsíce roku se na stadiónu naproti Slánské hoře bude závodit od rána až do večera, protože diváci spatří nejen Memoriál Antonína Vildeho.

 

Antonín Vilde v roce 1958 v depu v Poděbradech, kde se konala travnatá plochá dráha

Změny oproti původní verzi českého kalendáře startují již v pondělí 30. května. V Pardubicích se společně MACEC Cupem nepojedou stopětadvacítky, ale dvěstěpadesátky, s nimiž na východě Čech počítali jako s rámcovým podnikem přeboru osmého června. Vlastně již patnáctého dubna, ale to je story, která už zajímá jen historiky.

Pak si Svítkov dá den závodní pauzy. Až si utrhne poslední list kalendáře s měsícem květnem, uspořádá dva podniky polského šampionátu juniorských družstev. Termínová kolize se slánským přeborem byla vyřešena vpravdě šalamounsky.

Loni se Memoriál Antonína Vildeho konal pro stopětadvacítky

Přebor se ve Slaném uskuteční již dopoledne. Doprovodí jej klasický šampionát stopětadvacítek, kdežto najít náhradní řešení pro mistrovství kolibříků na krátkých oválech, je posledním rébusem. Odpolední Memoriál Antonína Vildeho bude mít rámcový podnik v podobě mistrovství republiky dvěstěpadesátek, které mají potenciál vytrhnout trn z paty dopolednímu přeboru, pakliže by na něho přišla personální bída.

Také letos se Memoriál Antonína Vildeho pojede jako závod dvojic. Velké choutky má evidentně Vladimír Vopat, který plánuje postavit dva týmy. Přihlášen je i SMESTAV, stálicí startovní listiny jsou pochopitelně Miletice, Slaný a sestava SCM. Záměrem Antonína Vildeho mladšího je dát šanci mladým borcům.

Termínová rošáda Pardubice – Slaný:

Pardubice: pondělí 30.5. 17:00 MACEC Cup
MR 250 ccm (místo 8.6.)
MR 125 přeložen do Slaného
Slaný: sobota 25.6. 10:00 přebor ČR – Pohár AČR
MR 125 místo Pardubic
MR 125 na kráké se nepojede
16:00 Memoriál Antonína Vildeho
MR 250

Daniel Klíma druhou šanci v rozjezdu využil

Plzeň – 16. dubna
Dráha na Borech nepatří mezi favority Daniela Klímy. Krátké rovinky a zatáčky za roh a on nerad jezdí po lajně. Nicméně druhé kolo přeboru otevřel klíčovým vítězstvím na svým klubovým kolegou Petrem Chlupáčem, který vzápětí v rozjížďce s číslem pět nedal šanci Hynku Štichauerovi rozvíjet vítěznou šňůru. Pardubičan však nevypadl z nejvyšší hry. Ve čtrnácté jízdě si sice vykoledoval výstrahu za ulitý start, ale nakonec odvedl Daniela Klímu. A tak se stalo, že závod vyvrcholil tříčlenným rozjezdem o vítězství. A v něm kraloval zase Daniel Klíma, který přivedl k šachovnicové vlajce Hynka Štichauera a Petra Chlupáče. Doprovodné mistrovské klání stopětadvacítek patřilo Maksymilianovi Pawelczakovi, který na závěr slunečného, leč studeného odpoledne obhájil svůj loňský primát v Memoriálu Romana Mádyho.

Hynek Štichauer, Daniel Klíma a Petr Chlupáč na pódiu | foto Pavel Fišer

Na čele zůstává jediný muž

Dlouhá řada závodníků na nástupu | foto Pavel Fišer

Okolo poledne konečně sluníčko nabylo vrchu nad šedivými mraky, avšak duben zůstal tak chladný, jak to ostatně umí. Nicméně pocitová teplota se aspoň zvýšila. Na nástup vyrazilo jedenáct kolibříků a šestnáct velkých hochů. Bohužel mezi nimi chyběl Josef Černý, jehož lékařka nepustila do závodu kvůli jeho zdravotním problémům během zimy.

První jízdy patřily stopětadvacítkám, ale záhy se na startovním roštu seřadili účastníci rozjížďky s číslem jedna. Páska letěla nahoru a Daniel Klíma nemohl být pohotovější. Usadil se v čele, na němž strávil čtyři kola, aby se do boxů vrátil s cenným skalpem Petra Chlupáče.

Daniel Klíma komentuje svůj triumf v rozjížďce s číslem jedna:

„Vyšlo to! Divil jsem se, že jsem to udržel. Mám problémy s touhle dráhou, je to na mě moc krátký.“

Petr Chlupáč (červená) se před Daniela Klímu (modrá) v první jízdě nedostal | foto Pavel Fišer

Pražský závodník byl po úvodním podniku na Markétě na čele přeborové klasifikace a tím pádem i nejblíže reprezentační vesty pro evropský šampionát. Po ní ovšem pošilhával Hynek Štichauer, jehož od Daniela Klímy dělil jediný bod. Tento status quo oběma vydržel i po první dnešní sérii. Pardubický vousáč totiž vyhrál čtvrtou jízdu ve stylu start – cíl.

Po přestávce však na Hynka Štichauera odstartoval Petr Chlupáč, jenž se na čele udržel až do cíle. Oba měli po pěti bodech, kdežto Daniel Klíma s přehledem triumfoval hned vzápětí. Na čele aktuální klasifikace se však nehřál sám. Jaroslav Vaníček totiž své vrstevníky změřil, jak ve druhé, tak v sedmé jízdě, byť se v prvním případě vracel do boxu pro svůj druhý motocykl.

Jaroslav Vaníček (modrá) se dere před Matouše Kameníka (bílá) a Pavla Kuchaře (žlutá) | foto Pavel Fišer

Třetí série odstartovala prvním dnešním pádem. V nájezdu do druhého oblouku upadl Jakub Exler. A protože v depu kolaboval, přijela si pro něho rychlá ambulance. V repete naplno úřadoval Petr Chlupáč. V rozjížďce s číslem deset jej napodobil Daniel Klíma, který po chvíli zůstal jediným neporaženým. Ve dvanácté jízdě se totiž Jaroslav Vaníček stal bezprostředním svědkem suverénního sóla v podání Hynka Štichauera.

 

Tři v rozjezdu o vítězství

Matěj Frýza (červená) jede před Danielem Klímou (bílá), Matoušem Kameníkem (žlutá) a Michalem Bašteckým (modrá) | foto Pavel Fišer

Nicméně dnešní závod neměl být jednoznačnou podívanou ani náhodou. Jako první se o tom přesvědčil Matěj Frýza. Plzeňský závodník patří k překvapením letošní zatím ještě mladé sezóny a není divu, že po konci kariéra Daniela Šilhána o jeho služby projevily zájem Pardubice. Na Hynka Štichauera a Daniela Klímu si v úvodu nevyšlápnul, ale v rozjížďce s číslem jedenáct v první zatáčce objel Pavla Kuchaře.

Se sedmi body byl těsně za vedoucími borci, ale třináctka u čísla rozjížďky se pro něho ukázala vskutku nešťastnou. „Bylo to moc nakropený, bylo to jako na mejdlu,“ vracel se po závodech Matěj Frýza na její začátek. Zatímco Petr Chlupáč již v úvodním nájezdu objel Jaroslava Vaníčka, on se stal obětí dvěstěpadesátky řízené Vojtěchem Šachlem.

Při repete čtrnácté jízdy Hynek Štichauer (modrá) odvedl Daniela Klímu (červená) | foto Pavel Fišer

Avšak dnes nebyl mezi smolaři sám. O Jakubu Exlerovi šla řeč v předchozí podkapitole, pádem se s borským stadiónem loučil také Michal Baštecký. Adam Bednář musel svou dvěstěpadesátku odstavit před startem rozjížďky s číslem osmnáct. A co Pavel Kuchař? Ten by se snad večer i bál jít na dřevěný ajnclík, abych se na něho nezřítil.

Adam Bednář zdůvodňuje své odstoupení před startem rozjížďky s číslem osmnáct:

 „Začal hořet filtr, ale jinak pěkný závody, super trénink.“

Pavel Kuchař patřil dnes mezi smolaře | foto Pavel Fišer

„Dostal se metyl do karburátoru, měnili jsme ho a zapomněli jsme dolejt metyl, stane se,“ krčil rameny nad dotazy, proč v sedmnácté jízdě neobjel ani úvodní okruh. Na začátku přišel o bod vinou prasklého sekundárního řetězu, pak nedohnal Matěje Frýzu a jednou dokonce upadl.

Pech mohl mít i Daniel Klíma, kdyby však nešlo o štěstí v neštěstí. Již víme, že se Petr Chlupáč vracel ze třinácté jízdy s trojkou. Sotva projel vraty depa, chystal se další z velkých duelů Bílé soboty. Daniel Klíma jej rozehrál skvělým startem, avšak záhy se rozblikala červená světla. Za ulitý start pykal Hynek Štichauer výstrahou.

Při restartu si Pražan stoupnul do jiné koleje než prve. A co čert nechtěl, šlo o volbu k horšímu a Hynek Štichauer se usadil ve vedení., z něhož jej Daniel Klíma již nevystrnadil. A tak měl jedenáct bodů stejně jako jeho přemožitel a stejně jako Petr Chlupáč. Ani pro jednoho z nich nebyl velký problém zvítězit i na závěr.

Daniel Klíma (modrá) letí v rozjezdu do čela před Hynka Štichauera (červená) a Petra Marka (bílá) | foto Pavel Fišer

Druhý přebor proto vyvrcholil tříčlenným rozjezdem. Nejlepší start vystřihnul Daniel Klíma, avšak v první zatáčce jej vystřídal Hynek Štichauer. Oba poněkud ujeli Petru Chlupáčovi. Klíčový okamžik ale nastal v úvodu druhého okruhu. V prvním nájezdu se Daniel Klíma zvenčí vrátil do čela, aby mítink rozhodl pro sebe.

 

Show ryšavého Poláka

Plochá dráha nezapomíná na modrookého chlapce v basebalce, Romana Mádyho | foto Pavel Fišer

Mistrovské stopětadvacítky začaly dost nečekaně. David Hofman se s dvouventilovým motorem cítí jako ryba ve vodě na malých oválech, nicméně rozjížďku s číslem jedna vyhrál stylem start – cíl před Štěpánem Melčem. Tonyho Katru trápil karburátor a tak své dnešní skóre otevřel jedním bodem.

Svůj čtyřventil s prasklým karterem musel nechat doma také Pavel Marek. Vedl ve druhé jízdě, ale v nájezdu do druhé zatáčky jej podjel Karel Průša. První sérii uzavřel velkým sólem Maksymilian Pawelczak.

David Hofman (modrá) se dere pod Štěpána Melče (bílá) a Tonyho Katru (žlutá) | foto Pavel Fišer

Ryšavý závodník ve vestě Bydhoště se stal bezprostředním svědkem smůly Petra Marka, jemuž se na startu rozjížďky s číslem pět zasekla převodovka. Chabařovický borec přesto odstartoval hned za Karlem Průšou. Maksymilan Pawelczak jej však předčil a pak rovnou udeřil na Karla Průšu. Dlouho hledal cestu zprava i zleva, avšak našel ji až v posledním nájezdu. Karel Průša hned poté upadl.

Hned na to se druhým leaderem aktuální klasifikace stal David Hofman, triumfující stylem start – cíl. Do konce ale už žádný další bod nepřidal. V osmé jízdě Karel Průša vrátil porážku Maksymilianu Pawelczakovi. Zvedl se Tony Katra a také Petr Marek, ačkoliv jeho tatínkovi Pavlovi nezbylo než připravit malý motocykl, jenž s sebou vozí na prodej.

Karel Průša (červená) vede před Petrem Markem (žlutá), Maksymilianem Pawelczakem (bílá) a Štěpánem Melčem (modrá) | foto Pavel Fišer

Průběžnou klasifikaci vedl Maksymilian Pawelczak s osmi body. Petr Marek jich měl sedm, Tony Katra, Karel Průša a David Hofman po šesti. Poslední sérii zahájilo velké sólo Karla Průši. V rozjížďce s číslem jedenáct Maksymilian Pawelczak odstartoval na Petra Marka. Polák vyhrál celý závod, Chabařovičan se chystal na rozjezd o druhou příčku s Karlem Průšou.

K němu měl nakročeno i Tony Katra. Jenže v rozjížďce s číslem dvanáct mu podobné ambice seškrtal Estonec Silvar Avi. O pohár s dvojkou tím pádem jeli jen dva závodníci a navrch měl Karel Průša. Program stopětadvacítek však ještě nekončil.

Pád Karla Průši ovlivnil celkové výsledky | foto Pavel Fišer

Eva a Roman Mádyovi již potřetí připravili memoriál svého tragicky zesnulého syna Romana. Do boje se pustila nejlepší čtyřka mistrovského klání. Vedení se ujal Silvar Avi, jehož záhy vystřídal Karel Průša. Mezitím Maksymilan Pawelczak překonal Petra Marka a oba za svá záda odsunuli Estonce. Polákovo počínání bylo neuvěřitelné. Již v úvodním výjezdu druhého ze čtyři kol vedl a obhájil loňský triumf.

 

Hlasy z depa

Boj v rozjezdu – Hynek Štichauer (červená), Daniel Klíma (modrá) a Petr Chlupáč (bílá) | foto Pavel Fišer

„Fajn,“ reagoval Daniel Klíma na tradiční otázku, jaké to dneska bylo. „Jsem rád, že se mi v Plzni podařilo něco udělat. Nelíbí se mi to tady, na mě je to krátký, zatáčky a roh a já na jízdu po lajně nejsem. Škoda, že Hynek měl ulitej start. Já si stoupnul do první koleje vedle, to byla chyba. V rozjezdu se mi ale podařil start, Hynek kousal, ale mně se to povedlo.“

„Já z těch závodů dnes vycházím na štítě,“ vyprávěl Hynek Štichauer. „Ale furt mám to nasazení a chci závodit. Dan si vyjel SEC dnešním závodem, pojede ho zaslouženě, na mě zbyla ta dlouhá.“

„Hezký,“ odtušil Petr Chlupáč hodnocení. „Dráha rozbombardovaná, o to zajímavější. Dneska spokojenost.“

„Dráha těžká, rozbitá,“ říkal Jaroslav Vaníček. „Dělal jsem, co jsem moh‘. A nakonec jsem vybojoval krásné čtvrté místo. Bylo to skvělý, užil jsem si to.“

Matěj Frýza prožil povedený závod | foto Pavel Fišer

„Na začátku dobrý,“ svěřoval se Matěj Frýza. „Škoda  nuly. Po přestávce moc nakropená dráha, bylo to jak na mejdlu. Dneska jsem hodně spokojenej, nečekal jsem takovej výsledek. A tolik bodů.“

„Už to není na mě,“ povzdechl si Jaroslav Petrák. „Dvoudenní závody, Slaný, Plzeň, jsem unavenej. Musel jsem si zvyknout na úzkou dráhu. Včera jeden závod, dneska druhej v sezóně, Prahu radši ani nepočítám. Dobrý, ale bylo by lepší, kdybych se předtím povozil a dostal se do toho. Je to jasný, mladý jedou dobře a ty máš problém. Ale potěší tě, když je porazíš a je to naštve.“

„Povedlo se to,“ pochvaloval si Matouš Kameník. „Ale víc mě to bavilo ve Slaným, lepší dráha, tady byly koleje. Ale všechno fungovalo a já nic nezkazil.“

Jan Jeníček (modrá) v duelu s Vojtěchem Šachlem (červená) | foto Pavel Fišer

„Až na ty první tři jízdy dobrý,“ podmiňoval Jan Jeníček svou spokojenost. „Měl jsem špatný starty, tak jsem musel změnit styl jízdy. Na vnitřku to bylo pomalý, musel jsem na střed, tam to bylo lepší.“

Hynek Štichauer (červená) útočí v rozjezdu na Daniela Klímu (modrá) | foto Pavel Fišer
1. Daniel Klíma, Praha 3 3 3 2 3 14+3
2. Hynek Štichauer, Padubice 3 2 3 3 3 14+2
3. Petr Chlupáč, Praha 2 3 3 3 3 14+1
4. Jaroslav Vaníček, Praha 3 3 2 2 2 12
5. Matěj Frýza, Plzeň 2 2 3 0 3 10
6. Jaroslav Petrák, Pardubice 1 3 2 3 1 10
7. Matouš Kameník, Divišov 2 1 1 3 2 9
8. Jan Jeníček, Pardubice 1 0 1 2 2 6
9. Vojtěch Šachl, Praha (250 ccm) 1 1 2 1 1 6
10. Adam Bednář, Praha (250 ccm) 2 1 0 2 – 5
11. Bruno Belan, Slaný 1 2 1 1 0 5
12. Michal Baštecký, Praha 3 0 1 0 X 4
13. Pavel Kuchař, Praha E 2 2 F E 4
14. Oliver Schmid, Plzeň (250 ccm) 0 0 0 1 2 3
15. Štěpán Ševčík, Divišov (250 ccm) (res) 0 0 0 E 1 1
16. Jakub Exler, Praha T 1 X – – 1

Poznámka: Josef Černý nebyl připuštěn ke startu lékařem; varování za startovní přestupek Hynek Štichauer v rozjížďce s číslem čtrnáct

Matouš Kameník (bílá) v souboji s Pavlem Kuchařem (žlutá) a Jaroslavem Vaníčkem (modrá) | foto Pavel Fišer

Průběžné pořadí seriálu:

PHA PLZ TOT
9.4. 16.4.  
1. Daniel Klíma, Praha 12 14 26
2. Hynek Štichauer, Pardubice 11 14 25
3. Jaroslav Vaníček, Praha 11 12 23
4. Matěj Frýza, Plzeň 7 10 17
5. Bruno Belan, Slaný 11 5 16
6. Petr Chlupáč, Praha 14 14
7. Jaroslav Petrák, Pardubice 3 10 13
8. Matouš Kameník, Divišov 3 9 12
9. Jan Jeníček, Pardubice 6 6 12
10. Jakub Exler, Praha 8 1 9
11. Vojtěch Šachl, Praha (250 ccm) 6 6
12. Adam Bednář, Praha (250 ccm) 5 5
13. Michal Baštecký, Praha 1 4 5
14. Josef Černý, Plzeň 5 q 5
15. Pavel Kuchař, Praha 0 4 4
16. Oliver Schmid, Plzeň (250 ccm) 3 3
17. Štěpán Ševčík, Divišov (250 ccm) 1 1
18. Josef Franc, Praha 0 0
XXX Jan Macek, Praha o

Poznámka: o – omluven, q – nepřipuštěn ke startu

Karel Průša, Maksymilian Pawelczak a Petr Marek na pódiu stopětadvacítek | foto Pavel Fišer

MR 125 ccm:

1. Maksymilian Pawelczak, PL 3 3 2 3 11
2. Karel Průša, Slaný 3 F 3 3 9+3
3. Petr Marek, Chabařovice 2 2 3 2 9+2
4. Silvar Avi, EST 1 3 1 3 8
5. Tony Katra, Slaný 1 2 3 2 8
6. Štěpánka Nyklová, Slaný 2 2 2 1 7
7. David Hofman, Pardubice 3 3 0 0 6
8. Štěpán Melč, Plzeň 2 1 1 1 5
9. Luboš Hromádka, Pardubice 1 1 2 0 4
10. August Lattik, EST 0 1 1 2 4
11. Roman Štola, Mariánské Lázně F 0 0 1 1
Memoriál Romana Mádyho: Silvar Avi, Karel Průša, Maksymilian Pawelczak a Petr Marek s rodinou Romana Mádyho | foto Pavel Fišer

2. Memoriál Romana Mádyho:

1. Maksymilian Pawelczak (PL), 2. Karel Průša (Slaný), 3. Petr Marek (Chabařovice), 4. Silvar Avi (EST)

Poznámka: nadstavbová rozjížďka čtyř nejlepších z MR

Aktuální pořadí seriálu:

SLA PLZ TOT
15.4. 16.4.
NC Maksymilian Pawelczak, PL 11 11 22
2. Karel Průša, Slaný 11 9 20
3. Petr Marek, Chabařovice 10 9 19
4. Tony Katra, Slaný 9 8 17
NC Silvar Avi, EST 8 8 16
6. Štěpánka Nyklová, Slaný 4 7 11
7. Štěpán Melč, Plzeň 6 5 11
8. David Hofman, Pardubice 3 6 9
NC August Lattik, EST 5 4 9
10. Luboš Hromádka, Pardubice 3 4 7
11. Roman Štola, Mariánské Lázně 2 1 3

Poznámka: v seriálu jsou klasifikováni pouze závodníci s licencí AČR

Karel Průša (modrá) byl dnes jediný, kdo porazil Maksymiliana Pawelczaka (červená) | foto Pavel Fišer

Plzeňský přebor má již plnou startovní listinu

Plzeň – 13. dubna
Přeborová ouvertura minulou sobotu v Praze nebyla optimální, nicméně pokračování soutěže v Plzni přichází v konsolidovanější atmosféře. A za vyjasněného stavu, kdože bude v letošním roce závodit. Sice bude chybět Josef Franc, ale ve startovní listině tentokrát figuruje Petr Chlupáč. aby byla šestnáctka účastníků kompletní, přidávají se dvěstěpadesátky, které na rozdíl od Markéty na Borech nepojedou svůj mistrovský podnik.

Daniel Klíma se pražskou chumelenicí prodírá do čela přeboru | foto Karel Herman

Tipujte:

Označte trojici nejlepších plzeňského přeboru:

View Results

Loading ... Loading ...

Ani Jan Jeníček (červená), ani Bruno Belan (modrá) nebudou v Plzni chybět | foto Pavel Fišer

Startovní listina sobotního přeboru v Plzni:

1 Petr Chlupáč, Praha
2 Daniel Klíma, Praha
3 Bruno Belan, Slaný
4 Josef Černý, Plzeň
5 Jan Jeníček, Pardubice
6 Matouš Kameník, Divišov
7 Jaroslav Vaníček, Praha
8 Pavel Kuchař, Praha
9 Adam Bednář, Praha (250 ccm)
10 Michal Baštecký, Praha
11 Jakub Exler, Praha
12 Vojtěch Šachl, Praha (250 ccm)
13 Hynek Štichauer, Pardubice
14 Matěj Frýza, Plzeň
15 Oliver Schmid, Plzeň (250 ccm)
16 Jaroslav Petrák, Pardubice
Jaroslav Petrák (žlutá) ujíždí před Jakubem Exlerem (modrá) | foto Pavel Fišer