Rekonstrukce stadiónu přinášela větší jistotu v nejistotě než koronavirus

Praha – 29. září
V posledních dvou letech je Memoriál Luboše Tomíčka hodně velkou improvizací. Loni rekonstrukce stadiónu, letos koronavirus. Pražský tým všechno zvládá skvěle, za doklad čehož mohou posloužit i dvě velké ceny, nicméně za neustále se měnící situace je jistota nedostatková. Pavel Ondrašík, sportovní ředitel pražského klubu, magazínu speedwayA-Z přiblížil poslední novinky.

 

Pavel Ondrašík se bude v otázce startovní listiny opírat o Zlatou přilbu

„Loni to improvizace byla,“ reaguje Pavel Ondrašík na narážku úvodního odstavce. „Celé se to upeklo během asi deseti dní a za to jsme na sebe jako klub pyšní. Myslím, že akce jako celek se loni povedla. Letošní ročník je ale ještě horší. Loni jsme měli datum a jistotu, že v neděli se pojede, pokud nebudou padat trakaře. Letos máme datum, ale jistotu žádnou.“

Kromě data však Markéta disponuje ostříleným pořadatelským týmem. „Po zkušenostech se závodem SGP jsme ale trochu již obrněni a musíme, tak jako celý národ čekat, co nám příští dny přinesou,“ souhlasí sportovní šéf pražské Markéty. „Ta nejistota je ale strašná. Určitě se budeme snažit, tak jako při SGP, abychom dodrželi všechna platná nařízení. Nošení roušek v areálu již asi bude nezbytné. Začátek jsme posunuli na osmnáctou hodinu hlavně z důvodů rodičů s dětmi. Ti tak budou moci vydržet až do konce a rozumném čase se dostanou domů.“

Doprovodný program, při Memoriálu Luboše Tomíčka vždy atraktivní zřejmě padne. Jaký formát však pondělní mítink bude mít? A uvidíme třeba stopětadvacítky, na něž může být domácí plochodrážní scéna plným právem pyšná?

„Od veškerých  doprovodných programů budeme muset v letošním roce upustit,“ povzdechne si Pavel Ondrašík. „Závod bude klasický rozpis na dvacet jízd plus finále pěti nejlepších. Jestli budeme dělat ještě něco navíc, bude jasné až do dalších vládních nařízení, na která netrpělivě čekáme.“

Linus Sundström, Niels Kristian Iversen a Tero Aarnio stojí na stupních vítězů loňského Memoriálu Luboše Tomíčka

Fanoušci však s nemenší netrpělivostí očekávají startovní listinu alespoň v letmém nástřelu. Termínově se letošní Memoriál Luboše Tomíčka vrací na pondělí po Zlaté přilbě města Pardubice, odkud zřejmě bude jezdecky čerpat.

„Ano, určitě budeme čerpat ze startovní listiny Zlaté přilby,“ souhlasí Pavel Ondřašík. „To, kdo to bude, ale bude jasnější až za dva, tři dny. O víkendu jsme jednali s několika jezdci a dnes bychom osmi měli zaslat návrh kontraktu. Tak uvidíme, jestli se finálně dohodneme.“

Foto: Pavel Fišer a Karel Herman

Češi a Slováci v akci 360

Déšť o prodlouženém víkendu nepřišel zrovna vhod. Kdo si myslel, že si po odvolané juniorce v Praze, vychutná včerejší boj o titul mistra republiky dvojic, plakal jako zasmušilá obloha. Litoval také Martin Švestka, který měl v sobotu startovat v mistrovství Gniezna amatérských závodníků. Na druhou stranu se Jan Kvěch dočkal premiéry v polské extralize. Ale ještě předtím se v dnešním díle kompilace magazínu speedwayA-Z musíme podívat do slovinského Krška.

 

Bastian Borke, Anže Grmek a Jakub Valkovič stojí v Kršku na pódiu

V pátek pršelo i ve Slovinsku, avšak pořadatelé dali dráhu dohromady na sobotní šampionát své země. Kvůli koronaviru musel Matej Žagar zůstat v Polsku a poprvé od roku 2002 uvolnil mistrovský trůn. Závod vyhrál Michele Castagna, který projel cílem finálové rozjížďky před Maticem Ivačičem, Nickem Škorjou a Danielem Gappmaierem. Mistrem Slovinska se ale stal Matic Ivačič.

Ve startovní listině figurovala trojice Slováků. David Pacalaj ovšem kvůli opatřením vlády vycestovat nemohl, takže se na ovále objevili jeho dva starší kluboví kolegové. Jakub Valkovič skončil s osmi body celkově osmý (0 3 1 3 1), ale v samostatné klasifikaci juniorských závodníků stál na třetím stupínku pódia za domácím Anže Grmekem a Dánem Bastianem Borkem. Rastislav Ciferský (0 1 0 1 1) byl dvanáctý.

O Martinovi Švestkovi již byla řeč v úvodním odstavci, každopádně bývalý plochodrážník Prahy a Mšena se do Gniezna podívá. Náhradní termín MANUTRANS Cupu byl totiž stanoven na sobotu 10. října.

Jan Kvěch se mihnul polskou extraligou

Jan Kvěch měl po zisku evropského poháru přejet z Güstrowa do Polska vstříc svému debutu v tamní extralize s vestou Zielonej Gory. Jenže v sobotu pršelo, takže odvety semifinále play off byly přesunuty na pondělí. To však měl být ve Slaném na mistrovství republiky dvojic. Když i ve středočeském královském městě řádil déšť, mohl startovat v Leszně.

Nicméně se startovním číslem osm do závodu nezasáhl. Skóre se zastavilo na 55:33 a do finále postoupilo Leszno (103:77). Martin Vaculík inkasoval devět bodů se dvěma bonusy (1 1 2 3 2).

Druhé semifinále Gorzow vs. Wroclaw se kvůli stavu oválu včera neuskutečnilo a hledá svůj náhradní termín.

 

Foto: Dorotka Valkovičová, ilustrační: Kiril Ianatchkov