Archiv pro rubriku: kalendář

Český kalendář dostává zabrat jako za kovidu

Pardubice – 19. července
Uplynulé dvě plochodrážní sezóny krutě ovlivnila vládní opatření spojená s koronavirem. Absence závodů se projevila i letos, řada borců ukončila své kariéry. A marodka je nebývale široká. Proto jsme svědky rušení závodů jako na běžícím páse. Komise ploché dráhy nemohla vůči současnému trendu zůstat pasivní a na své elektronické konferenci třiadvacátého června projednala termínové změny. Nicméně až během minulého týdne se některé změny podařilo dotáhnout do konce, takže výstup mohl být prezentován až dnes. Není to pěkné čtení, jde nejen o přebor a juniorku, nýbrž také o obě ligy, protože z české plochodrážní mapy evidentně zmizel další stadión. Zatím prý jen letos.

 

Přeborový kompromis

Z chabařovického přeboru se budou počítat body ze čtyř jízd | foto Antonín Škach

Ovšem pojďme na všechno popořadě. První obětí personální krize se stal červnový přebor v Pardubicích. Bývalo dobrým zvykem, že se rozpis přizpůsobí počtu přihlášených, ať jich bude osm nebo třicet. Jenže před třemi léty prošel pražský návrh na bezvýhradné užití formule dvaceti jízd se šestnácti závodníky.

Letošní jaro ukázalo, že se přežil. V Chabařovicích se užil jiný systém, který je zjevně nevyhnutelný i pro další pořadatele. Komise proto změnila pravidla, že se každému závodníkovi budou počítat body z pěti jízd, byť půjde o semifinále. Nicméně pro pardubický mítink je již pozdě, na stole leží návrh na jeho zrušení bez náhrady.

Mítink, který ve Slaném na konci června zrušil déšť, se plánuje na 27. srpna. Tento datum je také nejzazší z hlediska nominace pro druhé finále mistrovství republiky jednotlivců v Plzni. Do celkové klasifikace nebude závodníkům započítán jeden nejhorší výsledek, nicméně budou jim uhrazeny všechny získané body.

 

Juniorka hlásí první ztráty

Roku 2008 se podobnou cestou jako letošní přebor vydal také juniorský šampionát republiky. Jenže tehdy se ozvaly hlasy, že v semifinálových rozjížďkách na sebe narazí favorité podruhé, což není spravedlivé. Klasický rozpis proto juniorce musí zůstat.

Sám Jan Kvěch by rozhodně neuvítal další škrty v juniorce | foto Karel Herman

Sportovní komise deklaruje právo každého pořadatele na plnohodnotnou startovní listinu. Jenže co když nebude? Pokud se nepodaří zajistit alespoň deset závodníků a startovní pole nedoplní minimálně čtyři dvěstěpadesátky, může být závod zrušen. A to klidně bez náhrady.

Bohužel letošnímu ročníku se něco podobného stalo. Ačkoliv se v Žarnovici mělo jet až 20. srpna, sportovní komise jej odvolala již nyní. Situace musí být vážná, když klub vzniklý za účelem výchovy mladých slovenských plochodrážníků má obavy o naplnění startovní listiny navzdory svým bohatým kontaktům v zahraničí.

Nicméně nic se nejí tak horké, jak se uvaří. Plzeň odvolaná v červnu má náhradní termín navržený na 4. srpna. O juniorkách v Kopřivnici a v Praze komuniké sportovní komise nehovoří. Kdyby však došlo k nejhoršímu, pro vyhlášení mistra stačí výsledky jediného závodu v Pardubicích. Nicméně Jan Kvěch by rozhodně nebyl sám, komu by se takový scénář nelíbil.

 

Liga, ach ta liga

Stejně jako předloni bude svitavská Cihelna bez ploché dráhy také letos | foto Karel Herman

V extralize je jasné, že se v Liberci nepojede 11. srpna, tedy den po Pardubicích. Ale nebojte, žádná jobovka, ačkoliv Blažej Skrzeszewski opustil post manažera Gniezna. Důvodem je SGP2 v Cardiffu, kam se česká trojka nechce přesunovat stylem last minute.

Klub navrhuje termín 21. září, což ovšem musí potvrdit zbývající účastníci soutěže. Horší je to s první ligou. AK Svitavy totiž ukončil své pořadatelské aktivity, zatím prý jen na letošní rok. Pořadatelství se ujmou Pardubice, nicméně v úvahu padá až dvaadvacátý říjen. Pokud se tak stane, Východočeši odpískají pouťák o týden dříve.

Navržené změny kalendáře:

závod a kalendářní datum: nový termín: stav:
přebor Pardubice – 8.6. žádný návrh na zrušení bez náhrady
MR U21 + U19 Plzeň – 15.6. 4.8. musí být potvrzen
přebor Slaný – 25.6. 27.8. musí být potvrzen
extraliga Liberec – 11.8. 21.9. musí být potvrzen
MR U21 + U19 Žarnovica – 20.8. žádný zrušen
1.liga Svitavy – 17.9. Pardubice 22.10. musí být potvrzen
volný závod Pardubice – 15.10. žádný ustoupí první lize

Českého fanouška v lednu zajímají nejen ledy, nýbrž také liga

Pardubice – 19. ledna
Venku to setsakramentsky klouže. Fanoušek ploché dráhy si v takovém případě ani nemusí natlouci nos či odřít koleno a roztrhnout kalhoty a stejně myslí na závody ohřebovaných speciálů. Že by to letos přece jen klaplo? Muži stojící v čele disciplíny však myslí i na teplejší měsíce, kdy upadnout je už přece jen větší kumšt. A tak vedle jednání o mistrovství republiky na ledové dráze, vytvořili také jízdní řád pro extraligu.

 

Liberecký stadión bude českou extraligu hostit již potřetí za sebou | foto Pavel Fišer

Vyšší česká divize se bude opět skládat jen ze čtveřice závodů bez finálové části. Původní požadavek Gniezna na závod na svém polském stadiónu byl usměrněn směrem Staré Pavlovice. Začne se zjara v Praze. Srpen přinese nejen dvojzávod Pardubice – Liberec, ale především rozuzlení ve Slaném, než si školáci připraví své aktovky pro návrat do školních škamen.

Závěr první ligy v Žarnovici by se totiž měl konat hned bezprostředně po mistrovství republiky dvojic v Kopřivnici. Není vyloučeno, že se kalendář nižší české divize ještě změní. O účast v ní má rovněž slovinské Krško. Zda se však v české soutěži objeví, nebude jasné dříve než na konci ledna.

České ledy nepotřebují víc než přízeň mrazů | foto Karel Herman

Jisté změny jsou i v termínech juniorského šampionátu, jehož data přinesl Ježíšek dopoledne před štědrým večerem. Žarnovický podnik se z října přesunul na srpen a Plzeň našla svůj termín v půlce června.

Do jara času dost, takže co s těmi ledy? Petr Moravec prozatím vedl jednání s Holicemi v Čechách, kde se před třemi toky závodilo, byť se všude v okolí louky jen zelenaly. Kromě toho by se mohlo jet i v diváky standardně okupované Kopřivnici, ale i v destinacích Radka Hutly, tedy v Mělicích a Opatovicích nad Labem. Přislíben je také Hamr na Jezeře. Zásadní podmínka je jen jediná. Mráz.

Česká liga anno domini 2022:

extraliga: 19.4. Praha
10.8. Pardubice
11.8. Liberec
31.8. Slaný
1.liga: 4.6. Kopřivnice
23.6.Praha
17.9. Svitavy
9.10. Žarnovica

Speedway Club Žarnovica plánuje sedem plochodrážnych podujatí

Žarnovica – 8. ledna
Plochodrážny kalendár pre Žarnovicu je hotový. Slovenskí fanúšikovia sa môžu tešiť na plné priehrštie pretekov. Sezóna síce začne opäť trochu neskôr, no sedem pretekov by sa odjazdiť malo. Kalendár SC Žarnovica plánoval zverejniť už pred Vianocami. Avšak zmeny v kalendári FIM Europe spôsobili zmeny aj v kalendári SC ešte na Silvestra.

 

Žarnovicu čeká opět pestrá sezóna | foto Pavel Fišer

Začiatok sezóny 2022 plánuje klub až na konci mája. Je to z dôvodu neistoty ohľadne opatrení okolo šírenia COVID 19. Zámerom organizátora je nielen preteky zorganizovať, ale aj sprístupniť čo najväčšiemu množstvu fanúšikov. Ostáva dúfať, že v nedeľu 29. mája 2022 už toto všetko bude možné. Na vtedy je naplánované jedno z kôl MACEC Cupu, ktoré má byť zároveň akousi generálkou pred najvýznamnejším podujatím žarnovickej plochodrážnej sezóny – kvalifikáciou do Grand Prix (majstrovstvá sveta).

Práve už 32. významné podujatie v histórii žarnovickej plochej dráhy sa uskutoční v sobotu 11. júna. Semifinálové kolo Kvalifikácie do Grand Prix, by malo na našu dráhu priviesť šestnásť jazdcov až z trinástich krajín. Dá sa predpokladať, že ebudú chýbať ani jazdci z aktuálnej Grand Prix. Minimálne jeden určite

Ani letos nebude v Žarnovici chybět první česká liga | foto Antonín Škach

Sezóna 2022 bude pokračovať potom cez letné prázdniny, kedy zorganizuje klub až 4 podujatia. V sobotu 30. júla to bude ďalšie významné podujatie semifinále Majstrovstiev Európy juniorov a na druhý deň Medzinárodné majstrovstvá Slovenska, ktorých súčasťou už tradične bude 22. ročník Memoriálu Ladislava Eliáša.

Ďalšia dvojica pretekov je naplánovaná na sobotu a nedeľu 20. a 21. augusta. V sobotu to bude jedno z kôl Majstrovstiev ČR juniorov a na druhý deň stretnutie Pohára priateľstva.

Sezónu uzavrie podobne ako v sezóne 2021 posledné kolo českej 1.ligy v nedeľu 9. októbra.

 

Kalendár SC Žarnovica 2022:

29.5. MACEC Cup
11.6. lvalifikácia do GP – majstrovstvá sveta
30.7. mMajstrovstvá Európy juniorov – semifinále
31.7. medzinárodné majstrovstvá Slovenska a 22. Memoriál Ladislava Eliáša
20.8. MČR juniorov
21.8. Pohár priateľstva
9.10. 1.liga

První verze českého kalendáře je na světě

Pardubice – 24. prosince
Sváteční dopoledne přineslo první verzi českého plochodrážního kalendáře na sezónu 2021, kterou Petr Moravec slíbil jako vánoční dáreček pro plochodrážní fanoušky. Plánování je v současné době složité hlavně z dlouhodobého hlediska, všechno může být jinak hned zítra natož pak pozítří. Nicméně kluby jsou připraveny odstartovat sezónu v dubnu. A pokud přijdou mrazy, tak i dříve. Volná místa v kalendáři mají být doplněna po jednání komise 18. ledna.

Petr Moravec balí dáreček fanouškům pod stromeček

Pardubice – 21. prosince
Zítřek má být limitujícím datem pro český plochodrážní kalendář na příští sezónu. Dle předběžných informací by měl totiž být k dispozici kompletní jízdní řád polské ploché dráhy. A česká sportovní komise se chce vyhnout termínovým kolizím. Zatím je jasné, že by se v Čechách v roce s převahou dvojek v letopočtu mělo závodit od dubna do října. Nicméně Petr Moravec chytá pro fanoušky vánoční nadílku.

 

Pokud nebudou ledy, první závod proběhne na pražské Markétě v dubnu | foto Tomáš Topinka

„Česká sezóna by měla začít 9. dubna závodem v Praze a skončit 15. října v Pardubicích,“ říká český plochodrážní šéf. „No, ale rád bych se mýlil a přivítal, pokud by počasí nám bylo nakloněno a některý z pořadatelů dostal možnost uspořádat ledy. Pokusím se první verzi kalendáře zveřejnit jako nadílku fandům na Štědrý den dopoledne.“

Český plochodrážní kalendář má svůj plán B

Pardubice – 28. května
Rozvolnění pandemických opatření v České republice jde k duhu rovněž ploché dráze. Ze včerejší telefonické konference Petra Moravce, předsedy plochodrážní komise AČR, s našimi pořadateli závodů vzešel revidovaný termínový kalendář pro letošní sezónu. Ta sice nezačne před půlkou června, ale pak bude rozhodně stát za to.