Archiv pro rubriku: kalendář

Český plochodrážní kalendář má svůj plán B

Pardubice – 28. května
Rozvolnění pandemických opatření v České republice jde k duhu rovněž ploché dráze. Ze včerejší telefonické konference Petra Moravce, předsedy plochodrážní komise AČR, s našimi pořadateli závodů vzešel revidovaný termínový kalendář pro letošní sezónu. Ta sice nezačne před půlkou června, ale pak bude rozhodně stát za to.

Jediný další plochodrážní závod českého národního kalendáře by se v květnu mohl jet na Slovensku

Pardubice – 11. května
Dnešní telefonická konference Petra Moravce s pořadateli závodů dle domácího květnového kalendáře přinesla fanouškům krutý výstup. Kromě evropského challenge v Pardubicích se vinou nejasných vládních kroků nepojede vůbec nic. Ačkoliv abychom nebyli přespříliš velcí pesimisté, možná bude první liga v Žarnovici a flat track v Chabařovicích.

 

Slaný by mohl být třetím českým stadiónem, kde se letos začne závodit

SC Chabařovice se pokusí mistrovský flat track uspořádat, pakliže bude moct za vstupní bránu pustit alespoň nějaké diváky a závodníci nebudou muset podstoupit PCR testy. Podmínkou první ligy na Slovensku je pozitivní rozhodnutí jejich ministerstva zdravotnictví. V obou případech bychom měli být moudřejší nejpozději příští pondělí, tedy 17. května.

Ostatní květnové mítinky se přeloženy na pozdější termín, dlouhodrážní šampionát v Mariánských Lázních dokonce až na září. S výjimkou Memoriálu Antonína Vildeho, který byl již podruhé za sebou zrušen bez náhrady.

Stejně jako loni však přichází s nadějí červen. V Praze plánují pořádat odloženou první ligu a mistrovství republiky stopětadvacítek, ve Slaném zase přebor. Další informace budou dostupné nejpozději 20. května, kdy plochodrážní komise plánuje další telefonickou konferenci s pořadateli.

Inu, v dnešní době není snadné chodit s kůží na trh, evidentně ani na ten plochodrážní.

Nejbližší budoucnost naší ploché dráhy:

16.5. MR U21+U19 – MR 125 – MR 125 krátká Divišov posunuto na pozdější NT
22.5. Memoriál Antonína Vildeho Slaný zrušeno bez náhrady
22.5. MR 125 ccm Slaný posunuto na pozdější NT
29.5. 1.liga Svitavy posunuto na pozdější NT
29.5. MR flat track Chabařovice verdikt padne 17.5.
29.-30.5. MR 250 Žarnovica posunuto na pozdější NT
30.5. 1.liga Žarnovica verdikt padne 17.5.
19.6. MR dlouhá – MR flat track – MR 125 krátká Mariánské Lázně přeloženo na 11.-12.9.
15.6. 1.liga Praha místo 20.4.
15.6. MR 125 krátká Praha místo 10.4.
23.6. přebor Slaný místo 24.4.

Foto: Mirek Horáček

Český kalendář přináší základ

Pardubice – 7. ledna
Silvestr přinesl zveřejnění kalendáře české ploché dráhy na letošní sezónu. Vyšel v celé šíři s výjimkou ligových soutěží. Premiér však svým nezaměnitelným způsobem komentuje současnou situaci, že se do normálního stavu vrátíme až v roce 2023, a vládní PES svírá zemi drastickými opatřeními. Petr Moravec vysvětluje, proč komise nepočká na aktuální vývoj situace a nedá dohromady termíny operativně, v čemž má ostatně spoustu zkušeností z loňska.

 

„Kalendář jsme vytvořili,“ říká. „Je potřeba na něčem stavět. Je samozřejmé, že pokud se to v dubnu nebude dobře vyvíjet, upravíme jej. Operativu, jak jsi správně poznamenal, máme zmáknutou, tak uvidíme.“

A v čem váznou ligové termíny? „Co se týče soutěží družstev, čekáme na oficiální stanovisko některých klubů,“ komentuje český plochodrážní šéf. „My jsme dali prostor do ledna. V každém případě by se měly uskutečnit obě soutěže.“

Pražská Markéta by měla otevřít své brány již zkraje dubna

Foto: Antonín Škach

SC Žarnovica má kompletný kalendár pretekov

Žarnovica – 5. januára
Rok 2020 je nenávratne za nami. Aj napriek rôznym ťažkostiam, ktoré postihli každého, Speedway Club Žarnovica sa snažil kresať iskierku nádeje aj svojou činnosťou, pretekmi, ktoré v prísnych bezpečnostných podmienkach organizoval. Teraz ostáva dúfať, že situácia v sezóne 2021 sa polepší. Je to náročné, ale treba byť optimistom, veď tých ktorí to vzdávajú je veľa a my tam nechceme patriť o čom svedčí síce trochu opatrný, ale predsa na preteky bohatý kalendár SC Žarnovica.

 

Žarnovický Speedway Club připravil na letošní sezónu opět bohatý program

Kalendár pretekov na rok 2021 sa rodil zatiaľ asi najťažšie. Najprv dlhé čakanie a neistota, ako to bude s kalendármi FIM, FIM Europe, v Poľsku, či v Čechách. Nakoniec všetky spomínané obsahujú termíny a preteky, ktoré rátajú s plnohodnotnou sezónou a práve touto cestou sa vybral aj náš klub. Začiatok ostrej sezóny je síce oproti tým minulým posunutý o viac ako mesiac na neskôr, no predsa obsahuje sedem pretekov v šiestich termínoch.

Na začiatok zmena… Žarnovickí fanúšikovia si už asi zvykli, že sezónu na našom ovále otvárajú Medzinárodné majstrovstvá Slovenska. Tentoraz však tomu bude inak. V sobotu 29. mája ju totiž otvoria tí najmladší. Žarnovica zažije svoju premiéru v organizácii pretekov v nižšej kubatúre. Majstrovstvá Českej republiky 250 ccm privedú do Žarnovice najmladšie talenty českej plochej dráhy, medzi ktorými sa možno skrýva budúci Dryml, Milík, či Kvěch. A s nádejami spoza rieky Moravy si sily bude merať domáci odchovanec Juraj Šuška.

Matic Ivačič drží rekord žarnovické dráhy

Na druhý deň, v nedeľu 30. mája bude plochodrážny víkend pokračovať hneď dvojicou pretekov. K ďalšiemu kolu MČR 250 ccm sa totiž pridá 1.liga. V súčasnosti sa síce vedú rokovania, ktorý tím bude tým štvrtým do partie, ale účasť domáceho celku, Prahy a Pardubíc je istá.

Začiatok júla bude opäť patriť plochodrážnemu víkendu. Otvorí ho v sobotu medzinárodná tímová súťaž Pohár priateľstva. Do Žarnovice pricestujú celky zo štyroch krajín (Nemecko, Slovinsko, Česká republika, Slovensko), ktoré budú medzi sebou súperiť o body do tabuľky. Netreba zabúdať, že vlani sa pri týchto pretekoch zrodil v podaní Matica Ivačiča nový rekord žarnovickej dráhy.

No byť rýchlejší v Žarnovici, než Martin Vaculík, je teda poriadna výzva pre našu plochodrážnu jednotku, ktorá ako pevne veríme, sa bude snažiť zvrátiť túto situáciu už 4. júla v Medzinárodných majstrovstvách Slovenska spojených s 21. ročníkom Memoriálu Ladislava Eliáša. Obidve podujatia budú zároveň akousi organizačnou a technickou skúškou pred TOP podujatím žarnovickej plochodrážnej histórie.

Juraj Šuška jezdil český šampionát dvěstěpadesátek zatím jen na českých oválech

Deň D by mal nastať v sobotu 21. augusta, kedy si to do nášho mestečka zamieri absolútna svetová plochodrážna špička, ktorá bude v rámci Grand Prix Challenge bojovať o priamy postup do budúcoročného seriálu Veľkých cien. Preteky, ktoré priťahujú každoročne pozornosť celého plochodrážneho sveta sú organizačne po každej stránke mimoriadne náročné, ale dúfajme, že budú skvelou vizitkou a reklamou žarnovickej plochej dráhy.

Záver sezóny bude patriť tentoraz medzinárodnej súťaži MACEC Cup. V nedeľu 26. septembra k nám prídu pretekári z Poľska, Českej republiky, Ukrajiny, Maďarska, Rumunska, Bulharska, aby si zmerali sily s našimi pretekármi.

Sezóna 2021 je v plánoch pomerne bohatá, ostáva len dúfať, že sa súčasná situácia okolo COVIDu 19 dovtedy ukľudní a my budeme svedkami nezabudnuteľných zážitkov nasýtených nádherným zvukom plochodrážnych motorov poháňaných metylalkoholom.

Kalendár pretekov SC Žarnovica:

29.5. MČR 250 ccm
30.5. 1.liga + MČR 250 ccm
3.7. Pohár priateľstva
4.7. Medzinárodné majstrovstvá Slovenska + 21. Memoriál Ladislava Eliáša
21.8. Grand Prix Challenge
26.9. MACEC Cup

Foto: Karel Herman a Mirek Horáček

Komise na Silvestra nežertovala

Pardubice – 2. ledna
Pakliže nepřipadne na víkend, je poslední den kalendářního roku pracovní. Pro sportovní komisi ploché dráhy jim dozajista byl, protože světlo světa spatřil předběžný kalendář ploché dráhy pro letošní rok. Definitivně by měl být potvrzen do 12. ledna. V průběhu prvního měsíce budou doplněny i termíny soutěží družstev. Samozřejmě poslední slovo bude mít aktuální vývoj koronavirové nákazy a samozřejmě opatření naší levicové vlády.

Leden přinese český kalendář

Pardubice – 17. prosince
Po kalendáři mistrovství světa a Evropy, které budou mít své zastávky rovněž u nás, čekají fanoušci také na domácí termíny. V současné době kluby posílají svá přání sportovní komise, která vše poskládá a někdy v prvních dnech nového roku zveřejní. Všechny české soutěže mají být podobná letošnímu roku, počítá se s dvojicí finálových podniků mistrovství republiky jednotlivců a Slaný by se měl konečně dočkat šampionátu dvojic. Český kalendář bude pracovat s termíny od dubna, přičemž skutečnost se bude odvíjet od epidemiologického vývoje.

Jedno z finále mistrovství republiky by měly hostit Březolupy, které budou slavit šedesátiny ploché dráhy

Foto: Martin Gavenda