Archiv pro rubriku: Servis

Micro příběh 2 aneb pokračování vývoje Micro Shupy vyústilo ve stavbu druhého prototypu

Praha – 23. prosince
Bylo to trochu v časové tísni, protože jsme chtěli stihnout pardubický závodní víkend a ještě jsme vstřebávali francouzskou honičku v Morizes. A také pod tlakem zodpovědnosti, protože motorka pro Jiřího Štancla a především tedy pro jeho vnuka Jacka se přeci jen nevyrábí každý den…

Parádní představení v Pardubicích

Jiří Štancl a Micro Shupa v Pardubicích

Martin Šťastný nám od června poskytoval průběžně cenné informace o testování první Micro Shupy Toníkem Katrou, a tak jsme se snažili tyto připomínky zapracovat do druhého stroje, také hlavně proto, že se měl vydat na cestu do Anglie.

Jack Štancl se svým závodním motocyklem

Druhou Micro Shupu jsme oproti prvnímu prototypu postavili na větších kolech, tedy 20″ přední a 12″ zadní. Je vybavená předním tlumičem, novým nižším záchytem sklopné stupačky a motorem 80 ccm se spojkou na klice, kde je menší ovládací síla. Jack má k dispozici i sadu menších kol tak, aby mohl motorku upravovat podle své aktuální výšky.

Micro zátiší v Pardubicích

Stroj tedy stál na kolech včas a měl opravdu krásnou premiéru v Pardubicích na Zlaté Stuze, kde byl přitlačen před zaplněnou tribunu samotným Jiřím Štanclem. Jirka v rozhovoru s moderátorem promluvil krátce o naší spolupráci, která se datuje od loňské sezóny. Bylo to pro nás velké zadostiučinění a také pobídka k další činnosti. Součástí prezentace byly i ukázkové jízdy Toníka Katry na Micro Shupě, kde se v přestávkách proháněl po slavné dráze spolu s dalším talentovaným jezdcem Karlem Průšou.

Tony Katra před pardubickou tribunou

No, a druhý den už nový stroj v modrobílé barvě cestoval do Anglie za svým novým závodníkem, Jackem Štanclem.  Věříme, že mu pomůže v závodních začátcích a přejeme Jackovi hodně závodních úspěchů a také samozřejmě i jeho tátovi a dědovi hodně radosti z šikovného syna a vnuka.

 

Další Micro sestřičky na cestě

U příležitosti této premiéry jsme připravili i malé informační letáčky o Micro Shupě a to už s cenou. Micro Shupu je možné opatřit si ve třech výbavách, a to:

1. Podvozek na kolech bez motoru, výfuku, krytů, příslušenství řidítek a elektro příslušenstvím
27.200,- Kč bez DPH
2. Kompletní podvozek potřebujete pouze vlastní motor se zapalováním a karburátorem
za 37.600,- Kč bez DPH
3. Kompletní motocykl s motorem 50 ccm nebo 80 ccm nebo 100 ccm
za 48.500,- Kč bez DPH

V současné době stavíme celkem osm dalších podvozků, aby byly připravené pro sezónu 2018.

Druhý prototyp motocyklu Micro Shupa ve fotografiích:

 

Foto: Shupa Team

 

Lázeňský kilometr pokračuje

Mariánské Lázně – 3. listopadu
V souvislosti s developerským rozvojem města Mariánské Lázně se vznášely otazníky nad místním dlouhodrážním oválem. Nicméně v současnosti by měly být chmury zažehnány. Starosta Petr Třešňák včera jednal o osudu areálu se zástupci TJ Lokomotiva, AMK Mariánské Lázně a Správy městských sportovišť.

 

Zúčastněné strany se shodly, že celý areál zůstane zachován a to včetně závodní trati, na jejíž unikátnosti se dle starostova facebookového profilu všichni shodli. Areál by měl být průchozí z několika směrů. Úkolem AMK Mariánské Lázně je získat jasnou deklaraci o zachování plochodrážního oválu od AČR.

Územně plánovací odbor města připraví zadání studie na další rozvoj celého areálu, kde by se již v různých časových etapách mohly realizovat kupříkladu skatepark či parkurové hřiště.

Na úterním jednání komise ploché dráhy v Praze sice zástupci AMK Mariánské Lázně nebyli přítomni. V prosinci však na jednání od Pardubic mají určitě dorazit. A to již jen proto, že se na jejich lázeňském kilometru napřesrok bude konat opět mistrovství světa. Ruku v ruce s ním by se na své tradiční dějiště mohl vrátit také šampionát republiky.

Lázeňský kilometr bude zachován

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV)

Bonhams draží sbírku Ivana Maugera

Londýn – 15. října
Dnes dopoledne prožijí emotivní neděli všichni britští plochodrážní sběratelé. A speciálně ti, kteří se zaregistrovali osmačtyřicet hodin předem. Aukční síň Bonhams totiž draží předměty, které za svou úžasnou kariéru nashromáždil Ivan Mauger. Dnes osmasedmdesátiletý multinásobný světový šampión velkou část své kariéry spojil s divišovskou Jawou.

 

Obálka aukčního katalogu
Obálka aukčního katalogu

Za bezmála třicet let aktivního závodění nashromáždil spoustu trofejí, které se jeho rodina rozhodla prodat spolu s jeho přilbami, kombinézami, boty, plakáty vestami, fotografiemi a pochopitelně motocykly.

V tomto ohledu bude lákavý především Rotrax s motorem JAP z roku 1961. Sběratele však dozajista nalákají i stroje se značkou Jawa. V aukčním katalogu jsou i vítězné stroje ze světových šampionátů na krátké (1968, 1969, 1972 a 1977), stejně jako čtyři na dlouhou, z nichž jeden mu pomáhal k zisku mistra světa v Oslo 1971, kde si však na finálovou jízdu musel vypůjčit JAP od Dona Goddena.

Předmětem aukce se stane rovněž Jawa, v jejímž sedle Ivan Mauger roku 1968 vyhrál první ze svých šesti individuálních titulů mistra světa
Předmětem aukce se stane rovněž Jawa, v jejímž sedle Ivan Mauger roku 1968 vyhrál první ze svých šesti individuálních titulů mistra světa

Aukce se však nebude týkat legendárního pozlaceného motocyklu, které do svých sbírek získalo muzeum v Christchurch, kde se Ivan Mauger narodil.  Rozhodnutí prodat zbytek jeho sbírky učinila celá rodina Maugerova, která argumentuje, že si všechny předměty nemůže nechat, jelikož by si sama musela otevřít vlastní muzeum.

Ivan Mauger si v Göteborgu poprvé užívá pocity mistra světa
Ivan Mauger si v Göteborgu poprvé užívá pocity mistra světa

Foto: Bohams a John Somerville Collection

Slaný zažil světovou Micro premiéru

Slaný – 30. srpna
Od chvíle, kdy ve Slaném postavili malý oválek uvnitř velké dráhy, staly se ukázkové jízdy stopětadvacítek běžnou praxí během prakticky všech závodů. Včerejší extraliga nebyla výjimkou. Malý Karel Průša dostal opět za sparingpartnera Tonyho Katru. Ten však tentokrát nechal doma svůj motokrosový Nitro, ale vůbec poprvé představil publiku zbrusu nový motocykl Micro Shupa.

 

Tony Katra a Karel Průša v jednom ze svých včerejších soubojů
Tony Katra a Karel Průša v jednom ze svých včerejších soubojů

Malý závodník, jehož věk symbolizuje šestka na vestě, dostal tovární motocykl Micro Shupa s obsahem 100 ccm minulý pátek. V pondělí jej poprvé testoval při tréninku ve Slaném, aby včera svedl pár úžasných exhibičních duelů s Karlem Průšou.

Micro Shupa se objeví také za týden ve čtvrtek 7. září při sérii PRO TEC Speedway Mini Cup na malé Markétě. Tony Katra však nezasáhne do vlastního závodu, ale objeví se opět jen ve speciálních ukázkách.

Více o nových motocyklech Micro Shupa

Tony Katra vůbec předvádí Mikro Shupu veřejnosti
Tony Katra vůbec předvádí Mikro Shupu veřejnosti

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV)

Dawid Lampart v neděli osedlá pitbike ze stáje Vaculík Pitbike Racing

Žarnovica – 24. srpna
Již popozítří večer se na hlavě vítěze Zlaté přilby SNP objeví zbrusu nová trofej, která je ve čtyřiapadesátém ročníku jednoho z absolutních vrcholů slovenského motoristického kalendáře již čtvrtý v pořadí. Součástí nedělního programu na žarnovickém Městském stadiónu budou i doprovodné akce. Jednou z nich bude rovněž prezentace Vaculík Pitbike Racing, což příznivce sportu levých zatáček musí motivovat k otázce, cože má slovenské eso společného se závody malých motocyklů. Odpověď, že vůbec nic, v zásadě je i není správná.

 

9„Jedná se o zdrobnělinu motokrosových motocyklů, jejichž vlastnosti umožňují jezdit motocyklové sporty jako je motocross, supercross, supermoto či flat track,“ definuje Peter Vaculík motocyklovou kategorii pitbike. „Původně se pitbike využívaly na přesun po depu a při úpravě trati při závodech, což se ostatně využívá dodnes. Avšak získaly si velkou oblibu a proto se ve světě začaly pořádat různé závody tohoto typu motocyklů. Za místo vzniku se považuje USA a jsou velmi známé také v Austrálii a v posledních letech si získaly oblibu také v Evropě.“

8Petera Vaculíka se slovenskou plochodrážní jedničkou spojuje nejen příjmení. Jsou to bratranci, nicméně za vznikem Vaculík Pitbike Racing nestojí jen příbuzenský vztah mezi oběma muži. Martin Vaculík byl v zásadě jedním z iniciátorů projektu, jenž stále podporuje.

7„Vaculík Pitbike Racing je rodina, které koluje v žilách už desetileté motoristická krev,“ ujímá se slova opět Peter Vaculík. „Za poslední období si pitbike našli místo v našich srdcích, a proto jsme se rozhodli, že chceme nabídnout tuto zábavu stejným crazy lidem, jako jsme my, i na Slovensku. Z tohoto důvodu máme v plánu do budoucna organizovat závody pitbiků a zúčastňovat se dalších akcí, kde je můžeme lidem více zpřístupnit. Pitbiky už v současnosti nemusí být na Slovensku neznámým pojmem.“

5Prezentace Vaculík Pitbike Racing při 54. Zlaté přilbě SNP do tohoto konceptu dokonale zapadá. „Přinášíme značku, která u nás ještě nemá zastoupení, jedná se o značku MRF,“ vypráví Peter Vaculík. „Nabízíme široký výběr pitbiků pro začátečníky, ale i pro zkušené jezdce, pro naše nejmenší, ale i pro ostatní věkové skupiny. Pitbike MRF je ideální parťák na zábavu a odreagování se, ale i na zlepšování techniky jízdy a doplňkové tréninky závodníků.“

4Je tedy možné, že diváci v neděli spatří Martina Vaculíka, kterak pilotuje pitbike MRF ze stáje Vaculík Pitibike Racing po žarnovickém ovále? „V Žarnovici můžete zažít první představení Vaculík Pitbike Racing,“ usmívá se Peter Vaculík tajuplně. „Máme vyhrazené dvě přestávky na předvádění jednotlivých typů pitbiků, na nichž se předvede i známý polský plochodrážník Dawid Lampart, s nímž také spolupracujeme. Bližší informace, případně zkušební jízdu si návštěvníci budou moci dohodnout v našem stánku, který bude hned před vstupem.“

 


Další změna ve startovní listině nedělní 54. ZP SNP:

Středa přinesla rošádu ve startovních číslech. Slovinci Denis Štojs a Matic Ivačič pojedou v neděli místo Patrika Mikela a Jána Mihálika.


 

Foto: Vaculík Pitbike Racing

Narodily se Micro Shupy

V pátek 4. srpna proběhl v naší dílně kontrolní den stavu výroby nejmenší Shupy. Kontroly se zúčastnili: Tony Katra – 5 let, 121 cm, 23 kg – perspektivní jezdec; Martin Šťastný  – věk a rozměry nezměřeny – plochodrážní opatrovník Toníka; Ing. Jaroslav Šůs – věk a rozměry též  neudány – konstruktér, mechanik atd. Toník si především vyzkoušel, zda mu budou sedět parametry nového stroje. První posaz potvrdil, že výška sedla a poloha háku jsou v pořádku, samozřejmě bude potřeba upravit šířku řidítek a také polohu odkládací stupačky. Dále si Toník vybral barvu blatníků a doplňků, které zatím na prototypu chyběly.

Tony Katra si vyzkoušel prototyp nové Shupy
Tony Katra si vyzkoušel prototyp nové Shupy

Jak vznikala MICRO SHUPA

Myšlenka a podnět ke vzniku tohoto stroje vzešel loni od Jirky Štancla, při jeho plochodrážní akademii. Mini plochodrážní motorka pro úplné začátečníky zkrátka u nás chyběla a tak ti nejmenší začínají většinou na různých provedeních minicrossových strojů.

Od Jirkova impulsu jsme začali sbírat informace a dělat si první rozměrové náčrtky.

Zjistili jsme také, že nebudeme první, protože podobné stroje se už prohánějí v Toruni.     Mají však komponenty rámů z vyřazených pětistovek, což je přeci jen trochu předimenzované.

 

Dvě velikosti podle kol

Naše Micro stroje mají úplně novou konstrukci podvozku přizpůsobenou celkovým menším rozměrům.

Jako základní model MICRO-10 je podvozek s 10-ti palcovým zadním kolem a předním BMX kolem 16″ s výškou sedla 540 mm.

Do stejného rámu lze zamontovat zadní kolo 12″ a přední BMX 20 „. Vznikne tak Shupa MICRO-12 s výškou sedla 580 mm.

Délku motocyklu lze ovlivnit ve zvětšeném rozsahu polohou zadního kola. Dále chceme ještě odzkoušet převis přední vidlice pro menší 16“ BMX  kolo.

Micro Shupy mají celkově zmenšené sedlo, upravenou nádrž, menší výfuk atd..

8

Motory pro Micro Shupy

K dispozici máme motory 50 ccm, 72 ccm, 82 ccm, 100 ccm a samozřejmě naše stopětadvacítky.

Jsou to varianty jak s automatickou spojkou pro úplné začátečníky, tak i s klasickou ovládanou páčkou. Jako vhodné odhadujeme motory 82 a 100 ccm a s těmi také začneme jízdní zkoušky.

7

Porovnání s Basicem a s dospělou Shupou

Zajímavé je porovnání s naším dosud nejmenším provedením BASIC, které má kola zadní 17″ a přední 19″ a výšku sedla cca 650 mm. Basic je na obrázcích v pozadí.

Jednotlivé varianty MICRO-10, MICRO-12 a BASIC jsou vždycky o sedlo větší, a tak předpokládáme, že se nám podaří pokrýt všechny požadavky na velikost stroje.

54

A aby měla nová Shupa do vínku řádný vzor, vyfotili jsme ji i s vítězným mistrovským strojem Filipa Šifaldy.

3

Co bude dál

Chceme, aby se první motorka do konce srpna rozjela, abychom získali první poznatky z jízdních zkoušek. Zbývá dokončit výfuk, sedlo, rozpěrky kol, sehnat správná řidítka , blatníky a Micro Shupa se rozjede do světa.

Uvažujeme samozřejmě i o dalších možnostech využití podvozku. Jak jsem si jako hlavní konstruktér vyzkoušel, dá se tento stroj používat velmi dobře jako koloběžka. Pravé koleno opřít o sedlo, levou se odrazit a už to frčí.

Možná bude aktuální i model ČÁP pro našeho mechanika Lukáše Háska. Uvidíme, jaký bude zájem a jak se MICRO Shupám bude dařit.

 

Výroba připravena na 10 strojů

Výrobu jsme samozřejmě pojali zodpovědně a na všechny svařované díly podvozku jsou nové přípravky. Trubky a polotovary máme připraveny celkem na deset strojů. V nejbližší době vznikne stroj MICRO-12, který by mohl začít jezdit během září.

Další podvozky budou svařeny cca během října a první sériové stroje jsem schopni dodat do konce roku. Cenu musíme teprve propočítat.

Foto: Shupa Team