Archiv pro rubriku: Servis

Kostěnice prahnou po mšenském grejdru

Úhřetická Lhota – 14. listopadu
Moto Klub Úhřetická Lhota je na plochodrážním poli stále agilnější a jeho oválek u Kostěnic je v plné permanenci. Během sezóny se tu trénuje prakticky víkend co víkend a v letošním roce se zde konal rekordní počet pěti závodů. Hobíci nyní pro zvelebování své trati zatoužili po mšenském grejdru, který vzhledem ke smutnému osudu místní ploché dráhy leží ladem. Již odeslali doporučenou žádost středočeskému klubu s nabídkou na odkoupení.

Hobíci z Úhřetické Lhoty prahnou po mšenském grejdru

Slavné i neslavné dny ploché dráhy v Českých Budějovicích jsou sepsány

Borovany – 24. října
Je to již spoustu let, kdy se v Českých Budějovicích a potažmo v celých jižních Čechách navždy odmlčely motory plochodrážních motocyklů. Nyní však skvělá epocha ožívá na stránkách nové knihy Slavné a neslavné dny českobudějovické ploché dráhy. Borovanský praktický lékař a renomovaný motoristický historik ji sepsal za vydatné pomoci Romana Irmiše a Jaroslava Průchy. Byť není snadné ji zakoupit, rozhodně to vyloučeno není.

 

Věnceslava Černého potkáte na ploché dráze zejména v Plzni

Jihočeská historie je zachycena na více než tři sta padesáti stránkách. Ožívají zde mistrovské závody stejně jako pouťáky. Defilují zde slavná jména stejně jako muži, kteří jsou známí jen odborníkům. Čtenáře nadchnou snímky, vzhledem k datu svého vzniku pochopitelně černobílé.

Věnceslav Černý o svém díle

„Tato kniha má být vzpomínkou na ty, kteří stáli u zrodu ploché dráhy v Českých Budějovicích, na ty, kteří se na československých i světových oválech bili za čest a slávu Českých Budějovic, na ty, kteří obětovali ploché dráze tisíce hodin dobrovolné práce a svého volna, na ty, kteří obětovali to nejcennější, zdraví a život, na ty, kteří bojovali její poslední boj a hrdě drželi prapor ploché dráha až do jejích posledních hořkých chvil.“

Mnohé snímky jsou v knize publikovány vůbec poprvé stejně jako výsledky, jimž se ani tehdy nedostaly do médií. O dalších informacích ani nemluvě, vždyť ani sebedetailnější přehledy smrtelných nehod na oválech nezmiňují tragický osud Vladimíra Peterky.

Vnímavého čtenáře potěší i medailónky závodníků, ostatně i celá publikace. Byť se knihovnička s českými plochodrážními tituly v posledních letech výrazně rozšířila, na nové knihy zbývá stále ještě dost prostoru. Nejnovější dílo Věnceslava Černého se tam bude vyjímat více než skvěle.


Jak získat knihu Slavné a neslavné dny českobudějovické ploché dráhy:

Knihu vydal její autor na vlastní náklady pro úzký okruh přátel českobudějovické ploché dráhy. Není tedy veřejně prodejná a nenajdete ji nikde v prodejní síti. O podmínkách jejího získání se však můžete MUDr. Věnceslava Černého zeptat přímo na mobilu 728 011 480 či e-mailu vcerny@mujmejl.cz.

Foto: Karel Herman

Plzeň bude mít malou dráhu

Plzeň – 21. října
Už takhle nepřehlédnutelný kontingent plzeňských stopětadvacítkářů se neustále zvyšuje. Nyní na západě Čech nebudou již potřebovat simulovat malou trať na volné ploše sloužící pro parkování automobilů při velkých závodech. O víkendu se totiž začal budovat miniovál uvnitř svého většího a staršího bratříčka. Protože byl již stržen travnatý povrch, je práce Plzeňanů již dobře patrná. Malá dráha měří 130 metrů a je široká devět metrů na rovinkách a dvanáct v zatáčkách.

Na Borech se rodí nová závodní trať

Foto: PK Plzeň

Divišovská Jawa se o letošním super víkendu prezentuje dosud nevídanou formou

Divišov – 2. října
Červená je dobrá. S tím by souhlasili především ortodoxní jawisté a tak jim jedna z hlavních cen pro vítěze letošní Zlaté přilby města Pardubice udělá o poznání větší radost. Ostatně již od pátku si ji budou moct prohlédnout setsakramentsky zblízka. Divišovský producent plochodrážních motocyklů se totiž o nadcházejícím plochodrážním super víkendu představí jako doposud nikdy.

 

Dřívější černou střídá červená

Tento motocykl si v neděli odveze vítěz Zlaté přilby města Pardubice

„Pro vítěze Zlaté přilby je připravený motocykl s klasickým rámem pro speedway typ 871 se zinkovou povrchovou úpravou,“ líčí Martin Málek. „Ještě máme v nabídce snížený rám, ale ten je spíše určený pro jezdce nižšího vzrůstu a juniory, proto volba klasického rámu. Na motocyklu je namontována spojka Jawa, tedy naší výroby, a karburátor Jawa s plovákovou komorou. Motor 889 s vrtáním 90mm, zdvih 78,3mm, ojnice je dlouhá 163mm, standardní setrvačníky průměru 186mm, vačka Speedway č.08.“

Pakliže skloňujeme přídavná jména standardní a klasický, v případě designu se obejdeme bez nich. „Pro motocykl je zvolena červená barva jako symbolická ke značce Jawa,“ usmívá se Martin Málek. „Kryty jsou tedy do červeného designu s prvky černé a žluté barvy. Motocykl bude již od pátku vystaven ve stanu Jawy umístěné za hlavní tribunou spolu s dalšími motocykly nejen divišovské továrny, ale k vidění zde budou také cestovní silniční motorky Jawy z Týnce.“

Lákavá výstava

Paralelu se stanem s motocykly bychom při Zlaté přilby našly možná před válkou, kde se při pardubickém závodě všech závodů ochotně prezentovali tehdejší automobiloví producenti. Na tuto tradici navázaly škodovky prostřednictvím rodinné firmy založené Alešem Drymlem.

Takhle se ve třicátých letech prezentovaly za Zlaté přilbě automobily značky Praga

„Návštěvníci se zde také budou moci dozvědět více informací o společnosti HAGEMANN, která je od ledna letošního roku vlastníkem Jawy Divišov,“ přibližuje Martin Málek a odhaluje roušku tajemství ze společnosti, jež středočeskou továrnu převzala. „Tato společnost se mimo svou hlavní produkci, již mnoho let hrdě pojí s týmem HAGEMANN Racing, který se velmi aktivně věnuje kartingu.“

Tato informace již logicky zapadá do mozaiky. „K motoristickému sportu mají blízko již dvacet let,“ pokračuje Martin Málek. „S touto hlavičkou začínala závodit například Tereza Grómanová, která získala mimo mnoha jiných ocenění i Cenu Elišky Junkové, či Zdeněk Gróman, který se několikrát stal mistrem republiky a vyhrál kategorii motokár v anketě Zlatý volant.  Nyní se HAGEMANN rozhodl přidat ke dvoustopým strojům i jednostopé.“

Optimisticky nalajnovaná budoucnost

Poháry pro sobotní Jawa Cup jsou připraveny

Na základně takové filozofie není divu, že se zprávy o konci tradice Jawa Cupu nakonec ukázaly jako liché. Pro jeho medailisty jsou připraveny nejen krásné poháry, ale především poukazy pro  odběr nových dílů pro závodní speciály. Nicméně pod bájným Blaníkem nežijí jen ze slavné historie svých předchůdců.

„Nový majitel začal v Divišově zavádět změny ve výrobě a vývoji tak, aby se Jawa postupně dostala tam, kde by si to vzhledem k bohaté historii zasloužila,“ vypráví Martin Málek. „Do světa levých zatáček přinesl telemetrii, což v této disciplíně dosud téměř nikdo neaplikoval. Na vývoji stávajících agregátů začal spolupracovat s jezdci ze světové špičky a s firmou Machač Motors s.r.o. Obnovil testování vyvíjených novinek a intenzivně se chce věnovat začínajícím závodníkům, kteří rozvíjejí své umění s motocykly nižších kubatur.“

Foto: laskavostí Jawy Divišov a archív redakce

Rýsuje se rekonstrukce dalšího plochodrážního stadiónu

Liberec – 5. září
Sezóna v Liberci sedmého září končí. To, kdy a v jaké podobě začne ta následující, je velké dilema. Stadión by potřeboval investici jako sůl a tak se o začátku roku pracuje na možnostech, co se dá se areálem ve Starých Pavlovicích dělat dál.

Staré Pavlovice mají ideální polohu v Liberci  a tak zástupci klubů přednesli svůj návrh na městě a kraji. To, že u nás se snaží a podle svých možností pomáhají, je známé, ale ty zatracená PENÍZE schází asi všude.

Můj osobní názor je malá gramotnost a hlavně i odvaha se pouštět do něčeho nového. Stadión v Liberci už jednou dostal zásadní změnu a tak proč to neposlat ještě o kousek dál. Osobně pamatuji, jak se celou zimu místo do tělocvičny chodilo do truhlárny a dělala se nová banda.

Liberec má stadión s velkou tradicí a tak budoucnost je v našich rukách, těším na vás u nás v Liberci Starých Pavlovicích.

 

Levnější kniha může získat na hodnotě autogramem

Praha – 4. dubna
Vedle prodejní premiéry nové publikace Česká plochodrážní ročenka si při sobotní Velké ceně UNITOP na pražské Markétě bude možné pořídit také výpravnou knihu sedmdesátkrát ZLATÁ PŘILBA od Petra Dufka a Romana Apeltauera. Vedle ceny nižší o šedesát korun oproti běžné obchodní síti, mohou zájemci získat další cenný bonus v podobě autogramů trojice vítězů pardubického závodu všech závodů.

 

Oproti křtu knihy na výstavě Racing Expo v listopadu bude chybět Oldřich Klaudinger, Milan Špinka, Jiří Štancl a Tomáš Topinka však budou na Markétě zájemcům o autogram k dispozici

Nejméně svého času může pobytu u prodejního stolečku poblíž salónku Tonyho Kaspera věnovat Tomáš Topinka. Protože bude celý závod soudcovat, mihne se na autogramiádě na zhruba dvacet minut, než zmizí na zasedání jury.

Od půl druhé však bude všem fanouškům k dispozici Milan Špinka. O nějakou půlhodinku později dorazí také Jiří Štancl. Vedle nákupu knih a zisku autogramů s osobním věnováním od českých plochodrážních velikánů zbude určitě čas na pořízení snímků či přátelské klábosení.

Program sobotní autogramiády:

13:30 – 13:50 Tomáš Topinka
13:30 – 14:30 Milan Špinka
14:00 – 14:30 Jiří Štancl

Poznámka: uvedené časy jsou orientační

Foto: Karel Herman