Archiv pro rubriku: Servis

Liberec dnes prvně vstoupil na pole faleristiky

Liberec – 6. června
Sběratelé odznaků zbystřili pozornost, když dnes Plochá dráha v AČR Liberec vydala svůj vlastní odznáček. Je vydáván u příležitosti stodvacetiletého výročí stadiónu ve Starých Pavlovicích a konání závodu mistrovství světa. K mání bude při závodech příští sobotu nebo na sekretariátu klubu na liberecké ulici Letná číslo popisné 6018/32a.

Micro příběh 2 aneb pokračování vývoje Micro Shupy vyústilo ve stavbu druhého prototypu

Praha – 23. prosince
Bylo to trochu v časové tísni, protože jsme chtěli stihnout pardubický závodní víkend a ještě jsme vstřebávali francouzskou honičku v Morizes. A také pod tlakem zodpovědnosti, protože motorka pro Jiřího Štancla a především tedy pro jeho vnuka Jacka se přeci jen nevyrábí každý den…

Parádní představení v Pardubicích

Jiří Štancl a Micro Shupa v Pardubicích

Martin Šťastný nám od června poskytoval průběžně cenné informace o testování první Micro Shupy Toníkem Katrou, a tak jsme se snažili tyto připomínky zapracovat do druhého stroje, také hlavně proto, že se měl vydat na cestu do Anglie.

Jack Štancl se svým závodním motocyklem

Druhou Micro Shupu jsme oproti prvnímu prototypu postavili na větších kolech, tedy 20″ přední a 12″ zadní. Je vybavená předním tlumičem, novým nižším záchytem sklopné stupačky a motorem 80 ccm se spojkou na klice, kde je menší ovládací síla. Jack má k dispozici i sadu menších kol tak, aby mohl motorku upravovat podle své aktuální výšky.

Micro zátiší v Pardubicích

Stroj tedy stál na kolech včas a měl opravdu krásnou premiéru v Pardubicích na Zlaté Stuze, kde byl přitlačen před zaplněnou tribunu samotným Jiřím Štanclem. Jirka v rozhovoru s moderátorem promluvil krátce o naší spolupráci, která se datuje od loňské sezóny. Bylo to pro nás velké zadostiučinění a také pobídka k další činnosti. Součástí prezentace byly i ukázkové jízdy Toníka Katry na Micro Shupě, kde se v přestávkách proháněl po slavné dráze spolu s dalším talentovaným jezdcem Karlem Průšou.

Tony Katra před pardubickou tribunou

No, a druhý den už nový stroj v modrobílé barvě cestoval do Anglie za svým novým závodníkem, Jackem Štanclem.  Věříme, že mu pomůže v závodních začátcích a přejeme Jackovi hodně závodních úspěchů a také samozřejmě i jeho tátovi a dědovi hodně radosti z šikovného syna a vnuka.

 

Další Micro sestřičky na cestě

U příležitosti této premiéry jsme připravili i malé informační letáčky o Micro Shupě a to už s cenou. Micro Shupu je možné opatřit si ve třech výbavách, a to:

1. Podvozek na kolech bez motoru, výfuku, krytů, příslušenství řidítek a elektro příslušenstvím
27.200,- Kč bez DPH
2. Kompletní podvozek potřebujete pouze vlastní motor se zapalováním a karburátorem
za 37.600,- Kč bez DPH
3. Kompletní motocykl s motorem 50 ccm nebo 80 ccm nebo 100 ccm
za 48.500,- Kč bez DPH

V současné době stavíme celkem osm dalších podvozků, aby byly připravené pro sezónu 2018.

Druhý prototyp motocyklu Micro Shupa ve fotografiích:

 

Foto: Shupa Team

 

Lázeňský kilometr pokračuje

Mariánské Lázně – 3. listopadu
V souvislosti s developerským rozvojem města Mariánské Lázně se vznášely otazníky nad místním dlouhodrážním oválem. Nicméně v současnosti by měly být chmury zažehnány. Starosta Petr Třešňák včera jednal o osudu areálu se zástupci TJ Lokomotiva, AMK Mariánské Lázně a Správy městských sportovišť.

 

Zúčastněné strany se shodly, že celý areál zůstane zachován a to včetně závodní trati, na jejíž unikátnosti se dle starostova facebookového profilu všichni shodli. Areál by měl být průchozí z několika směrů. Úkolem AMK Mariánské Lázně je získat jasnou deklaraci o zachování plochodrážního oválu od AČR.

Územně plánovací odbor města připraví zadání studie na další rozvoj celého areálu, kde by se již v různých časových etapách mohly realizovat kupříkladu skatepark či parkurové hřiště.

Na úterním jednání komise ploché dráhy v Praze sice zástupci AMK Mariánské Lázně nebyli přítomni. V prosinci však na jednání od Pardubic mají určitě dorazit. A to již jen proto, že se na jejich lázeňském kilometru napřesrok bude konat opět mistrovství světa. Ruku v ruce s ním by se na své tradiční dějiště mohl vrátit také šampionát republiky.

Lázeňský kilometr bude zachován

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV)

Bonhams draží sbírku Ivana Maugera

Londýn – 15. října
Dnes dopoledne prožijí emotivní neděli všichni britští plochodrážní sběratelé. A speciálně ti, kteří se zaregistrovali osmačtyřicet hodin předem. Aukční síň Bonhams totiž draží předměty, které za svou úžasnou kariéru nashromáždil Ivan Mauger. Dnes osmasedmdesátiletý multinásobný světový šampión velkou část své kariéry spojil s divišovskou Jawou.

 

Obálka aukčního katalogu
Obálka aukčního katalogu

Za bezmála třicet let aktivního závodění nashromáždil spoustu trofejí, které se jeho rodina rozhodla prodat spolu s jeho přilbami, kombinézami, boty, plakáty vestami, fotografiemi a pochopitelně motocykly.

V tomto ohledu bude lákavý především Rotrax s motorem JAP z roku 1961. Sběratele však dozajista nalákají i stroje se značkou Jawa. V aukčním katalogu jsou i vítězné stroje ze světových šampionátů na krátké (1968, 1969, 1972 a 1977), stejně jako čtyři na dlouhou, z nichž jeden mu pomáhal k zisku mistra světa v Oslo 1971, kde si však na finálovou jízdu musel vypůjčit JAP od Dona Goddena.

Předmětem aukce se stane rovněž Jawa, v jejímž sedle Ivan Mauger roku 1968 vyhrál první ze svých šesti individuálních titulů mistra světa
Předmětem aukce se stane rovněž Jawa, v jejímž sedle Ivan Mauger roku 1968 vyhrál první ze svých šesti individuálních titulů mistra světa

Aukce se však nebude týkat legendárního pozlaceného motocyklu, které do svých sbírek získalo muzeum v Christchurch, kde se Ivan Mauger narodil.  Rozhodnutí prodat zbytek jeho sbírky učinila celá rodina Maugerova, která argumentuje, že si všechny předměty nemůže nechat, jelikož by si sama musela otevřít vlastní muzeum.

Ivan Mauger si v Göteborgu poprvé užívá pocity mistra světa
Ivan Mauger si v Göteborgu poprvé užívá pocity mistra světa

Foto: Bohams a John Somerville Collection

Slaný zažil světovou Micro premiéru

Slaný – 30. srpna
Od chvíle, kdy ve Slaném postavili malý oválek uvnitř velké dráhy, staly se ukázkové jízdy stopětadvacítek běžnou praxí během prakticky všech závodů. Včerejší extraliga nebyla výjimkou. Malý Karel Průša dostal opět za sparingpartnera Tonyho Katru. Ten však tentokrát nechal doma svůj motokrosový Nitro, ale vůbec poprvé představil publiku zbrusu nový motocykl Micro Shupa.

 

Tony Katra a Karel Průša v jednom ze svých včerejších soubojů
Tony Katra a Karel Průša v jednom ze svých včerejších soubojů

Malý závodník, jehož věk symbolizuje šestka na vestě, dostal tovární motocykl Micro Shupa s obsahem 100 ccm minulý pátek. V pondělí jej poprvé testoval při tréninku ve Slaném, aby včera svedl pár úžasných exhibičních duelů s Karlem Průšou.

Micro Shupa se objeví také za týden ve čtvrtek 7. září při sérii PRO TEC Speedway Mini Cup na malé Markétě. Tony Katra však nezasáhne do vlastního závodu, ale objeví se opět jen ve speciálních ukázkách.

Více o nových motocyklech Micro Shupa

Tony Katra vůbec předvádí Mikro Shupu veřejnosti
Tony Katra vůbec předvádí Mikro Shupu veřejnosti

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV)

Dawid Lampart v neděli osedlá pitbike ze stáje Vaculík Pitbike Racing

Žarnovica – 24. srpna
Již popozítří večer se na hlavě vítěze Zlaté přilby SNP objeví zbrusu nová trofej, která je ve čtyřiapadesátém ročníku jednoho z absolutních vrcholů slovenského motoristického kalendáře již čtvrtý v pořadí. Součástí nedělního programu na žarnovickém Městském stadiónu budou i doprovodné akce. Jednou z nich bude rovněž prezentace Vaculík Pitbike Racing, což příznivce sportu levých zatáček musí motivovat k otázce, cože má slovenské eso společného se závody malých motocyklů. Odpověď, že vůbec nic, v zásadě je i není správná.

 

9„Jedná se o zdrobnělinu motokrosových motocyklů, jejichž vlastnosti umožňují jezdit motocyklové sporty jako je motocross, supercross, supermoto či flat track,“ definuje Peter Vaculík motocyklovou kategorii pitbike. „Původně se pitbike využívaly na přesun po depu a při úpravě trati při závodech, což se ostatně využívá dodnes. Avšak získaly si velkou oblibu a proto se ve světě začaly pořádat různé závody tohoto typu motocyklů. Za místo vzniku se považuje USA a jsou velmi známé také v Austrálii a v posledních letech si získaly oblibu také v Evropě.“

8Petera Vaculíka se slovenskou plochodrážní jedničkou spojuje nejen příjmení. Jsou to bratranci, nicméně za vznikem Vaculík Pitbike Racing nestojí jen příbuzenský vztah mezi oběma muži. Martin Vaculík byl v zásadě jedním z iniciátorů projektu, jenž stále podporuje.

7„Vaculík Pitbike Racing je rodina, které koluje v žilách už desetileté motoristická krev,“ ujímá se slova opět Peter Vaculík. „Za poslední období si pitbike našli místo v našich srdcích, a proto jsme se rozhodli, že chceme nabídnout tuto zábavu stejným crazy lidem, jako jsme my, i na Slovensku. Z tohoto důvodu máme v plánu do budoucna organizovat závody pitbiků a zúčastňovat se dalších akcí, kde je můžeme lidem více zpřístupnit. Pitbiky už v současnosti nemusí být na Slovensku neznámým pojmem.“

5Prezentace Vaculík Pitbike Racing při 54. Zlaté přilbě SNP do tohoto konceptu dokonale zapadá. „Přinášíme značku, která u nás ještě nemá zastoupení, jedná se o značku MRF,“ vypráví Peter Vaculík. „Nabízíme široký výběr pitbiků pro začátečníky, ale i pro zkušené jezdce, pro naše nejmenší, ale i pro ostatní věkové skupiny. Pitbike MRF je ideální parťák na zábavu a odreagování se, ale i na zlepšování techniky jízdy a doplňkové tréninky závodníků.“

4Je tedy možné, že diváci v neděli spatří Martina Vaculíka, kterak pilotuje pitbike MRF ze stáje Vaculík Pitibike Racing po žarnovickém ovále? „V Žarnovici můžete zažít první představení Vaculík Pitbike Racing,“ usmívá se Peter Vaculík tajuplně. „Máme vyhrazené dvě přestávky na předvádění jednotlivých typů pitbiků, na nichž se předvede i známý polský plochodrážník Dawid Lampart, s nímž také spolupracujeme. Bližší informace, případně zkušební jízdu si návštěvníci budou moci dohodnout v našem stánku, který bude hned před vstupem.“

 


Další změna ve startovní listině nedělní 54. ZP SNP:

Středa přinesla rošádu ve startovních číslech. Slovinci Denis Štojs a Matic Ivačič pojedou v neděli místo Patrika Mikela a Jána Mihálika.


 

Foto: Vaculík Pitbike Racing