Archiv pro rubriku: Servis

Narodily se Micro Shupy

V pátek 4. srpna proběhl v naší dílně kontrolní den stavu výroby nejmenší Shupy. Kontroly se zúčastnili: Tony Katra – 5 let, 121 cm, 23 kg – perspektivní jezdec; Martin Šťastný  – věk a rozměry nezměřeny – plochodrážní opatrovník Toníka; Ing. Jaroslav Šůs – věk a rozměry též  neudány – konstruktér, mechanik atd. Toník si především vyzkoušel, zda mu budou sedět parametry nového stroje. První posaz potvrdil, že výška sedla a poloha háku jsou v pořádku, samozřejmě bude potřeba upravit šířku řidítek a také polohu odkládací stupačky. Dále si Toník vybral barvu blatníků a doplňků, které zatím na prototypu chyběly.

Tony Katra si vyzkoušel prototyp nové Shupy
Tony Katra si vyzkoušel prototyp nové Shupy

Jak vznikala MICRO SHUPA

Myšlenka a podnět ke vzniku tohoto stroje vzešel loni od Jirky Štancla, při jeho plochodrážní akademii. Mini plochodrážní motorka pro úplné začátečníky zkrátka u nás chyběla a tak ti nejmenší začínají většinou na různých provedeních minicrossových strojů.

Od Jirkova impulsu jsme začali sbírat informace a dělat si první rozměrové náčrtky.

Zjistili jsme také, že nebudeme první, protože podobné stroje se už prohánějí v Toruni.     Mají však komponenty rámů z vyřazených pětistovek, což je přeci jen trochu předimenzované.

 

Dvě velikosti podle kol

Naše Micro stroje mají úplně novou konstrukci podvozku přizpůsobenou celkovým menším rozměrům.

Jako základní model MICRO-10 je podvozek s 10-ti palcovým zadním kolem a předním BMX kolem 16″ s výškou sedla 540 mm.

Do stejného rámu lze zamontovat zadní kolo 12″ a přední BMX 20 „. Vznikne tak Shupa MICRO-12 s výškou sedla 580 mm.

Délku motocyklu lze ovlivnit ve zvětšeném rozsahu polohou zadního kola. Dále chceme ještě odzkoušet převis přední vidlice pro menší 16″ BMX  kolo.

Micro Shupy mají celkově zmenšené sedlo, upravenou nádrž, menší výfuk atd..

8

Motory pro Micro Shupy

K dispozici máme motory 50 ccm, 72 ccm, 82 ccm, 100 ccm a samozřejmě naše stopětadvacítky.

Jsou to varianty jak s automatickou spojkou pro úplné začátečníky, tak i s klasickou ovládanou páčkou. Jako vhodné odhadujeme motory 82 a 100 ccm a s těmi také začneme jízdní zkoušky.

7

Porovnání s Basicem a s dospělou Shupou

Zajímavé je porovnání s naším dosud nejmenším provedením BASIC, které má kola zadní 17″ a přední 19″ a výšku sedla cca 650 mm. Basic je na obrázcích v pozadí.

Jednotlivé varianty MICRO-10, MICRO-12 a BASIC jsou vždycky o sedlo větší, a tak předpokládáme, že se nám podaří pokrýt všechny požadavky na velikost stroje.

54

A aby měla nová Shupa do vínku řádný vzor, vyfotili jsme ji i s vítězným mistrovským strojem Filipa Šifaldy.

3

Co bude dál

Chceme, aby se první motorka do konce srpna rozjela, abychom získali první poznatky z jízdních zkoušek. Zbývá dokončit výfuk, sedlo, rozpěrky kol, sehnat správná řidítka , blatníky a Micro Shupa se rozjede do světa.

Uvažujeme samozřejmě i o dalších možnostech využití podvozku. Jak jsem si jako hlavní konstruktér vyzkoušel, dá se tento stroj používat velmi dobře jako koloběžka. Pravé koleno opřít o sedlo, levou se odrazit a už to frčí.

Možná bude aktuální i model ČÁP pro našeho mechanika Lukáše Háska. Uvidíme, jaký bude zájem a jak se MICRO Shupám bude dařit.

 

Výroba připravena na 10 strojů

Výrobu jsme samozřejmě pojali zodpovědně a na všechny svařované díly podvozku jsou nové přípravky. Trubky a polotovary máme připraveny celkem na deset strojů. V nejbližší době vznikne stroj MICRO-12, který by mohl začít jezdit během září.

Další podvozky budou svařeny cca během října a první sériové stroje jsem schopni dodat do konce roku. Cenu musíme teprve propočítat.

Foto: Shupa Team

 

 

 

Michal Tomka je po operaci

Plzeň – 26. dubna
Stav propíchnuté plíce se od soboty lepšil natolik, že Michal Tomka mohl dnes odpoledne v plzeňské nemocnici postoupit operaci obratlů. Všechno klaplo dle plánu chirurgického týmu, takže by se slovenský junior zraněný při ouvertuře české juniorky mohl příští týden vrátit domů do Žarnovice.

„Dopadlo to všechno OK,“ svěřil se magazínu speedwayA-Z jeho otec Vladimír Tomka. „Vším hýbe, všechno ho bolí, ale je to dobré a on je pozitivně naladěný.“

Michal Tomka byl dnes v plzeňské nemocnici operován
Michal Tomka byl dnes v plzeňské nemocnici operován

Foto: Karel Herman

Divišovský klub mládeže má smlouvu se svým hlavním partnerem

Divišov – 16. dubna
O vzniku JRM Speedway Klubu Mládeže při AK Divišov pro kategorii 250 ccm v Divišově jsme již informovali. Konečně došlo k podpisu smlouvy o spolupráci při výchově mladých nadějí s hlavním sponzorem, a tím je divišovský výrobce motocyklů JRM Speedway Factory s.r.o. Celá akce se odehrávala v úterý 11. dubna v kanceláři prezidenta Autoklubu České republiky doktora Jana Šťovíčka za přítomnosti Petra Moravce, předsedy VV SPD, Václava Hromase, předsedy AK Divišov a Ing. Stanislava Diatky, jednatele JRM Speedway Factory. Autoklub České republiky je v tomto případě morálním garantem této smlouvy.

 

Při podpisu smlouvy: Stanislav Diatka, Martin Málek, Václav Hromas, Jan Šťovíček a Petr Moravec
Při podpisu smlouvy: Stanislav Diatka, Martin Málek, Václav Hromas, Jan Šťovíček a Petr Moravec

Ing. Stanislav Diatka nám přislíbil zapůjčení na sezónu čtyř motorů Jawa 250 ccm a na dlouhou dráhu zapůjčení dvou chassis. Je to obrovská pomoc, protože momentálně vlastní tři kusy motorů 250 ccm jen dva kluby v České republice a my to zatím nejsme. Zájemců o dvěstěpadesátky stále přibývá, takže se snažíme sehnat i další partnery a finance, abychom mohli pořídit další techniku a další vybavení pro naše centrum a zpřístupnit tak plochou dráhu i pro případné nové zájemce. Co se týká naší spolupráce, centrum by mělo sloužit i jako testovací středisko pro motory a vývoj JRM Speedway Factory s.r.o., abychom posunuli vývoj dopředu.

Návrh reprezentační kombinézy z dílny Adriana Rymela čeká na loga sponzorů
Návrh reprezentační kombinézy z dílny Adriana Rymela čeká na loga sponzorů

Jelikož mistrovství Evropy na krátké dráze se pořádá v Plzni, mistrovství světa na dlouhé dráze v Pardubicích a mistrovství světa  na krátké dráze v Praze, rádi bychom využili domácího prostředí a taky naše reprezentanty oblékli do reprezentačních kombinéz. Tak aby mohli naši Českou republiku důstojně reprezentovat. Přiložený návrh připravil Adrian Rymel, tak pokud by se našel nějaký sponzor, míst pro reklamy je stále volných dost.

Naše první závody začínají už 29. dubna ve Slaném závodem družstev, kam přijedou kromě našich také jezdci z Německa a Polska. O čtvrtém týmu se zatím jedná. Následující den 30. dubna bude pokračování v Divišově závodem jednotlivců. Budeme rádi, když naše chlapce přijdete podpořit.

Foto: Klára Sobotková

První nebudeme, ale makáme

Liberec – 3. dubna
Asi nebudeme první, ale kluci statečně makají. Dráha je připravená, pružné mantinely, pokud vydrží počasí, se dodělají tento týden. Pokusím se pozvat pár divochů, aby trochu pojezdili dráhu. Docela by bodla parta pilotů z Uhříněvsi. Ty totiž jsou správně staří. Tak jdeme zase pracovat…

LB-3103217
Montáž pružných mantinelů v Liberci

Kopřivnice bude letos pořádat tři závody

Kopřivnice – 22. března
Pavlu Váňovi už párkrát nemohli přijít závodníci, kteří se jeho verdikty cítili poškození, přijít na jméno. V Kopřivnici jej ovšem velebí až do nebes. Jeho inspekce dráhy totiž s definitivní platností evidentně prolomila odpor radnice vůči ploché dráze. Na ní nyní naopak svítí zelená pro tři závody.

 

V Kopřivnici nezapomínají na Michala Matulu
V Kopřivnici nezapomínají na Michala Matulu

Inspekci šéfa rozhodčích si vyžádalo město prostřednictvím své správy sportovišť. „Bylo tam pět lidí z města a tři od nás z klubu,“ říká Richard Dufek. „Výsledek je, že nic není neřešitelný. Nečekali, že jim Pavel Váňa bude tvrdit, že bychom tady příští rok mohli pořádat světovej‘ pohár dvěstěpadesátek. A tak máme zelenou pro opravu mantinelů a dráhy a smlouva o nájmu s městem by měla být do dvou týdnů.“

V Kopřivnici se tím pádem pojedou tři závody. Sezónu otevře červnový přebor, který pro osmičku nejlepších vyvrcholí druhým ročníkem Memoriálu Michala Matuly. O měsíc později tady najde útočiště mistrovský flat track, jenž se sem přeloží ze Svitav, kde budou organizovat Pohár přátelství. Není vyloučeno, že ho doprovodí otevřený šampionát republiky dvěstěpadesátek. Naposledy půjdou lidé v Kopřivnici na plochou dráhu na mezinárodní pouťák zkraje září.

Plochá dráha na Letním stadiónu v letošním roce:

25.6. Přebor jednotlivců + 2. Memoriál Michala Matuly
29.7. MR flat track + otevřené MR 250 ccm
9.9. volný mezinárodní závod

Foto: Pavel Fišer