Archiv pro rubriku: Servis

V Úhřetické Lhotě budou schůzovat

Úhřetická Lhota – 11. prosince
Tento čtvrtek 12. prosince se koná celoroční členská schůze Motoklubu Úhřetická Lhota, a to od osmnácti do dvaceti hodin. Na programu bude vyhodnocení sezóny 2019 a naplánování úkolů na rok 2020. Do toho patří sestavení tréninkového závodu na začátek sezóny, dva Srandamače a nakonec ukončení sezóny. Vše bude naplánováno pouze na měsíce, přesně na dny to bude až po zveřejnění kalendáře na plochou dráhu v České republice.

 

Nebude zapomenuto pro jezdce na zaplacení permanentky, která činí na celou sezónu 1000,- Kč a je v ní zahrnuto trénování, když není některá uvedená akce motoklubu,  do aleluja. Jinak pro tréninky jezdců bez permanentky činí poplatek 200,-Kč.

Jezdci se zaplacením 1000,-Kč dostanou začátkem sezóny klíček a budou si otevírat a zavírat řetěz s ježkem, aby se zabránily časté výjezdy dobrodruhů s auty na plochodrážní oválek a ničení tratě. Doporučená je i návštěva nejen jezdcům, ale všem příznivcům kostěnické speedway.

Moto Klub Úhřetická Lhota zve na svou zítřejší schůzi

Foto: Karel Herman

Vojtěch Šachl a Shupa se dohodli na spolupráci

Praha – 7. prosince
Nadějný plochodrážní závodník a mistr republiky 2019 na klasické dráze v kubatuře 125 ccm Vojtěch Šachl a výrobce juniorských motocyklů Shupa se dohodli na spolupráci pro příští rok. Divišovský borec bude pro Shupu především testovat nový dvouventilový motor a to nejvíce na krátkých drahách při mistrovství republiky a pohárovém Speedway Mini Cupu. Předpokládá se i podpora na klasických drahách a to především na reprezentační úrovni, tedy pokud bude Vojta samozřejmě nominován. A čím je vlastně zajímavý nový dvouventil Shupa?

Duralová vahadla

Novým dílem je především hlava motoru a podle hlavy upravená vrchní část kovaného pístu, dále  je k dispozici také několik vaček s vlivem na maximální výkon a průběh krouticího momentu. Variabilně je možné motor vybavit titanovými talířky ventilů a duralovými vahadly.

Není to z technického pohledu žádná převratná novinka, ale přínosem by měla být podstatně příznivější cena a to jak u celého motoru, tak u náhradních dílů. Cílem testování by mělo být podrobné sledování  provozních hodin a současně opotřebení motoru, abychom dokázali informovat přesněji o životnosti dílů, tak jak je to v motoristickém sportu běžné.

Titanové talířky

Motor je koncepčně shodný s dříve používanými dvouventily. Těm se právě na krátkých drahách daří a Dawid Piestrzynski s takovým motorem vybojoval letos mistrovský titul v Polsku. Tady jezdci na krátkých drahách používají motory s demontovanou řadičkou a jezdí s trvale zařazeným třetím rychlostním stupněm, tedy používají motorku jako pětistovku.

Karburátory používají především s difuzérem 24 mm, které mají nejlepší vlastnosti při startu a zlepšují průběh krouticího momentu v nižších otáčkách. Stejně osazený bude tedy i testovaný motor. Tak se těšíme, že se nám bude  společně dařit. Vojtěch Šachl bude od příští sezóny sedla také motocykl Jawa 250, samozřejmě pouze v závodech, jichž se ve svých dvanácti letech bude moci účastnit.

Foto: Shupa Team

Kostěnice prahnou po mšenském grejdru

Úhřetická Lhota – 14. listopadu
Moto Klub Úhřetická Lhota je na plochodrážním poli stále agilnější a jeho oválek u Kostěnic je v plné permanenci. Během sezóny se tu trénuje prakticky víkend co víkend a v letošním roce se zde konal rekordní počet pěti závodů. Hobíci nyní pro zvelebování své trati zatoužili po mšenském grejdru, který vzhledem ke smutnému osudu místní ploché dráhy leží ladem. Již odeslali doporučenou žádost středočeskému klubu s nabídkou na odkoupení.

Hobíci z Úhřetické Lhoty prahnou po mšenském grejdru

Slavné i neslavné dny ploché dráhy v Českých Budějovicích jsou sepsány

Borovany – 24. října
Je to již spoustu let, kdy se v Českých Budějovicích a potažmo v celých jižních Čechách navždy odmlčely motory plochodrážních motocyklů. Nyní však skvělá epocha ožívá na stránkách nové knihy Slavné a neslavné dny českobudějovické ploché dráhy. Borovanský praktický lékař a renomovaný motoristický historik ji sepsal za vydatné pomoci Romana Irmiše a Jaroslava Průchy. Byť není snadné ji zakoupit, rozhodně to vyloučeno není.

 

Věnceslava Černého potkáte na ploché dráze zejména v Plzni

Jihočeská historie je zachycena na více než tři sta padesáti stránkách. Ožívají zde mistrovské závody stejně jako pouťáky. Defilují zde slavná jména stejně jako muži, kteří jsou známí jen odborníkům. Čtenáře nadchnou snímky, vzhledem k datu svého vzniku pochopitelně černobílé.

Věnceslav Černý o svém díle

„Tato kniha má být vzpomínkou na ty, kteří stáli u zrodu ploché dráhy v Českých Budějovicích, na ty, kteří se na československých i světových oválech bili za čest a slávu Českých Budějovic, na ty, kteří obětovali ploché dráze tisíce hodin dobrovolné práce a svého volna, na ty, kteří obětovali to nejcennější, zdraví a život, na ty, kteří bojovali její poslední boj a hrdě drželi prapor ploché dráha až do jejích posledních hořkých chvil.“

Mnohé snímky jsou v knize publikovány vůbec poprvé stejně jako výsledky, jimž se ani tehdy nedostaly do médií. O dalších informacích ani nemluvě, vždyť ani sebedetailnější přehledy smrtelných nehod na oválech nezmiňují tragický osud Vladimíra Peterky.

Vnímavého čtenáře potěší i medailónky závodníků, ostatně i celá publikace. Byť se knihovnička s českými plochodrážními tituly v posledních letech výrazně rozšířila, na nové knihy zbývá stále ještě dost prostoru. Nejnovější dílo Věnceslava Černého se tam bude vyjímat více než skvěle.


Jak získat knihu Slavné a neslavné dny českobudějovické ploché dráhy:

Knihu vydal její autor na vlastní náklady pro úzký okruh přátel českobudějovické ploché dráhy. Není tedy veřejně prodejná a nenajdete ji nikde v prodejní síti. O podmínkách jejího získání se však můžete MUDr. Věnceslava Černého zeptat přímo na mobilu 728 011 480 či e-mailu vcerny@mujmejl.cz.

Foto: Karel Herman

Plzeň bude mít malou dráhu

Plzeň – 21. října
Už takhle nepřehlédnutelný kontingent plzeňských stopětadvacítkářů se neustále zvyšuje. Nyní na západě Čech nebudou již potřebovat simulovat malou trať na volné ploše sloužící pro parkování automobilů při velkých závodech. O víkendu se totiž začal budovat miniovál uvnitř svého většího a staršího bratříčka. Protože byl již stržen travnatý povrch, je práce Plzeňanů již dobře patrná. Malá dráha měří 130 metrů a je široká devět metrů na rovinkách a dvanáct v zatáčkách.

Na Borech se rodí nová závodní trať

Foto: PK Plzeň

Divišovská Jawa se o letošním super víkendu prezentuje dosud nevídanou formou

Divišov – 2. října
Červená je dobrá. S tím by souhlasili především ortodoxní jawisté a tak jim jedna z hlavních cen pro vítěze letošní Zlaté přilby města Pardubice udělá o poznání větší radost. Ostatně již od pátku si ji budou moct prohlédnout setsakramentsky zblízka. Divišovský producent plochodrážních motocyklů se totiž o nadcházejícím plochodrážním super víkendu představí jako doposud nikdy.

 

Dřívější černou střídá červená

Tento motocykl si v neděli odveze vítěz Zlaté přilby města Pardubice

„Pro vítěze Zlaté přilby je připravený motocykl s klasickým rámem pro speedway typ 871 se zinkovou povrchovou úpravou,“ líčí Martin Málek. „Ještě máme v nabídce snížený rám, ale ten je spíše určený pro jezdce nižšího vzrůstu a juniory, proto volba klasického rámu. Na motocyklu je namontována spojka Jawa, tedy naší výroby, a karburátor Jawa s plovákovou komorou. Motor 889 s vrtáním 90mm, zdvih 78,3mm, ojnice je dlouhá 163mm, standardní setrvačníky průměru 186mm, vačka Speedway č.08.“

Pakliže skloňujeme přídavná jména standardní a klasický, v případě designu se obejdeme bez nich. „Pro motocykl je zvolena červená barva jako symbolická ke značce Jawa,“ usmívá se Martin Málek. „Kryty jsou tedy do červeného designu s prvky černé a žluté barvy. Motocykl bude již od pátku vystaven ve stanu Jawy umístěné za hlavní tribunou spolu s dalšími motocykly nejen divišovské továrny, ale k vidění zde budou také cestovní silniční motorky Jawy z Týnce.“

Lákavá výstava

Paralelu se stanem s motocykly bychom při Zlaté přilby našly možná před válkou, kde se při pardubickém závodě všech závodů ochotně prezentovali tehdejší automobiloví producenti. Na tuto tradici navázaly škodovky prostřednictvím rodinné firmy založené Alešem Drymlem.

Takhle se ve třicátých letech prezentovaly za Zlaté přilbě automobily značky Praga

„Návštěvníci se zde také budou moci dozvědět více informací o společnosti HAGEMANN, která je od ledna letošního roku vlastníkem Jawy Divišov,“ přibližuje Martin Málek a odhaluje roušku tajemství ze společnosti, jež středočeskou továrnu převzala. „Tato společnost se mimo svou hlavní produkci, již mnoho let hrdě pojí s týmem HAGEMANN Racing, který se velmi aktivně věnuje kartingu.“

Tato informace již logicky zapadá do mozaiky. „K motoristickému sportu mají blízko již dvacet let,“ pokračuje Martin Málek. „S touto hlavičkou začínala závodit například Tereza Grómanová, která získala mimo mnoha jiných ocenění i Cenu Elišky Junkové, či Zdeněk Gróman, který se několikrát stal mistrem republiky a vyhrál kategorii motokár v anketě Zlatý volant.  Nyní se HAGEMANN rozhodl přidat ke dvoustopým strojům i jednostopé.“

Optimisticky nalajnovaná budoucnost

Poháry pro sobotní Jawa Cup jsou připraveny

Na základně takové filozofie není divu, že se zprávy o konci tradice Jawa Cupu nakonec ukázaly jako liché. Pro jeho medailisty jsou připraveny nejen krásné poháry, ale především poukazy pro  odběr nových dílů pro závodní speciály. Nicméně pod bájným Blaníkem nežijí jen ze slavné historie svých předchůdců.

„Nový majitel začal v Divišově zavádět změny ve výrobě a vývoji tak, aby se Jawa postupně dostala tam, kde by si to vzhledem k bohaté historii zasloužila,“ vypráví Martin Málek. „Do světa levých zatáček přinesl telemetrii, což v této disciplíně dosud téměř nikdo neaplikoval. Na vývoji stávajících agregátů začal spolupracovat s jezdci ze světové špičky a s firmou Machač Motors s.r.o. Obnovil testování vyvíjených novinek a intenzivně se chce věnovat začínajícím závodníkům, kteří rozvíjejí své umění s motocykly nižších kubatur.“

Foto: laskavostí Jawy Divišov a archív redakce