Archiv pro rubriku: Servis

František Kyselka přestal mávat

Divišov – 21. listopadu
Z diváckého pohledu je na každém stadiónu nejvýraznější postavou pořadatelského sboru startmaršál, jehož mají pěkně na očích při startu každé rozjížďky. V Divišově se této role léta ujímal František Kyselka. Při srpnovém mistrovství Evropy juniorů se však se svou funkcí rozloučil. Ve své poslední rozjížďce své maršálské kariéry ovšem ve své podstatě neměl, koho odmávnout. Do cíle rozjezdu o druhé místo totiž nedojel ani jeden ze závodníků. Marko Levišin upadl a Wiktor Lampart byl předjet o kolo.

František Kyselka v srpnu odmával svůj poslední závod

Foto: Mirek Horáček

Věroslav Kollert se může stát Křižíkem české ploché dráhy

Liberec – 22. října
Slavný český vynálezce František Křižík se v elektromobilu vlastní konstrukce proháněl Prahou již na sklonku devatenáctého století. Nyní se v jeho šlépějích vydává Věroslav Kollert. Podniká dokonce kroky, aby se motocykl E Speedway postavil na start českých závodů.

„Naplno se pracuje na vylepšení podvozku motocyklu,“ říká. „Ve spolupráci s firmou STUHA dochází k vylepšení jízdních vlastností motorek. Zároveň se hledají jezdci na sezonu  2021, kterým by se motocykl zapůjčil, a začali na nich jezdit.“

Ale kde, když reglementy mají o plochodrážním motocyklu diametrálně odlišnou představu? „Pokud se přes zimu stihnou připravit čtyři E Speedway, požádali bychom o možnost startu v závodech v České republice. Elektrické stroje by jezdily samostatné jízdy. Tak by se ukázalo, co to dokáže, a jestli bude zájem závodníků přestoupit do E třídy. Zájemci se nám pochopitelně můžou s námi zkontaktovat a domluvit podmínky.“

E Speedway se stále zdokonaluje

Foto: GRS Liberec

Na vyprodanou sobotní českou Speedway Grand Prix jsou k mání minimálně dvě vstupenky

Praha – 16. září
Pražská Speedway Grand Prix je obrovským svátkem nejen pro české fanoušky. Mezi záplavami zahraničních fanoušků je také mnoho Slováků, kteří na závod do naší metropole jezdí. Je mezi nimi i Aleš Poprac. Koupil vstupenky na sobotní závod nejen pro sebe, ale i pro své přátele. Ti však po pondělním rozhodnutí slovenské vlády zařadit Českou republiky na seznam rizikových zemí mají problémy se do Prahy dostat. Dva lístku mu tím pádem zůstaly. Prostřednictvím facebookového profilu speedwayA-Z jej nabízí případným zájemcům. A protože nemusí být sám, nabízíme všem ostatním, aby se stejnou cestou nakontaktovali s případnými zájemci.

Stále můžete být diváky pražské velké ceny
Stále můžete být diváky pražské velké ceny

Foto: Pavel Fišer

Pondělí přineslo pokračování libereckých elektrohrátek

Liberec – 7. září
Díky pomoci party okolo Ondřeje Smetany se mohlo v pondělí pokračovat v libereckém testování elektrických motocyklů pro plochou dráhu. Čisté ruce mechaniků svědčí o tom, že nastavení motocyklu probíhá trochu jinak. Přes počáteční nervozitu se pražskému závodníkovi podařilo dostat E do závodního tempa.

 

V Liberci se pilně testují motocykly E

Test výkonu byl limitován teplotou akumulátoru, který uměl Ondřej Smetana pořádně vycucávat. Jezdilo se až do večera. Zábavné bylo, že si nikdo nestěžoval na hluk. Dnes se bude pokračovat od 17.00 zase s jinou partou, aby si elektrický stroj mohlo vyzkoušet co nejvíce zájemců.


Ondřej Smetana líčí své dojmy ze sedla E:

Ondřej Smetana si včera vyzkoušel elektrický motocykl

„Vlastně Věrouš mi volal, že vytvořil plochodrážku na elektriku, a zda bych to nechtěl zkusit. Řekl jsem si, proč ne, třeba to bude zajímavý a zajímavý to rozhodně bylo, motorka má trochu jiné chování na dráze, ale dá se na tom parádně zajezdit. A vlastně bez práce, celé odpoledne jsme ji ladili a pak už jsi jel skoro jak na klasice, moc to netáhne za ruce, takže pro hobby ježdění ideál. A myslím, že v Liberci to o tolik pomalejší nebylo.“


Foto: GRS Liberec

Myslíme to vážně

Liberec – 5. září
Začalo se jezdit. Na Pavlovickém stadiónu se v neděli pilně testovalo. Sobotní počasí sice narušilo plánovanou pozvánku jezdců, kterým bylo nabídnuto ježdění na E speedway. Ale nedělní dopoledne se šlo vysoušet dráhu a po obědě to mohlo vypuknout.

 

Testovala se výdrž akumulátorů, rekuperace, převody. Při prvním testu obě E. vydržela a tak se v pondělí a úterý může pokračovat už se závodníky.

 

Celé září pokud to dovolí technika a počasí, je možnost se přihlásit a vyzkoušet E. První poznatky z jízdy jsou ohromné zrychlení, žádné vibrace, minimální hluk.

Tak to přijďte vyzkoušet.

Foto: GRS Liberec

Markéta dostává nový vzhled

Praha – 18. května
Stavební práce na pražské Markétě jsou v plném proudu. V současné době probíhá pokládka nového umělého travnatého povrchu. Z něho budou mít radost ragbisté. Pavel Ondrašík, sportovní ředitel klubu, se však magazínu speedwayA-Z svěřil, že problém nenastane ani pro plochou dráhu.

 

„Jak přesně se tráva bude chovat, to ještě pořádně nevíme,“ říká Pavel Ondrašík. „Rovněž údržba a podobně. Plochou dráhu by ale ovlivnit neměla. S traťáky nebo vyhlašováním problém asi nebude. Možná s ohňostroje, ale již z minulosti máma vyzkoušenou variantu střílen za areálem. A nebyl s ní problém. Asi se po tom nebude moci jezdit na motorce, ale to se dá alespoň trochu zajistit.“

Rekonstrukcí prošla rovněž samotná dráha. „Její vnitřek je úplně nový,“ popisuje sportovní ředitel pražské Markéty. „Včetně nových odtokových kanálů drenážního systému. Dráha by měla být jen o pět centimetrů níže než trávník, na patnáct, jak tomu bylo předtím. Takže se už těšíme, až se na ní klubu budou moci svézt.“

Markéta dostává nový povrch pro ragby

Foto: Pavel Ondrašík