Archiv pro rubriku: Servis

Shup A je tu další rok

Praha – 18. prosince
Jelikož se nám opět bude měnit letopočet, dovolíme si pár slov o dění a novinkách v naší firmě a v nejmenší plochodrážní kubatuře. Rok 2024 byl pro nás mimořádný a těžký zároveň. Počátek roku nám přinesl hodně nejistoty, jelikož v předchozím roce bylo rozhodnuto o používání motorů Daytona 190 ccma v Polsku, kde máme nejvíce zákazníků, došlo ke zvýšení kubatury na 140 ccm s povinností provozovat motory pouze na benzín.

Shupa Team v akci

Zákazníci znejistěli, a to pro nás znamenalo omezit, či přímo pozastavit nové projekty. V prostředí nejistoty se pracuje velmi obtížně, protože zajistit náhradní díly pro stávající uživatele v dostatečném množství je finančně a časově náročné. Počátek roku 24 byl tedy v očekávání, jak se trh zachová, jaká vyvstane potřeba techniky od zákazníků.

Nové logo

Přesto jsme se pustili do testování novinek a hlavně první závody v Polsku ukázaly, že změně předpisů jsme se dokázali přizpůsobita že cesta motorů Shupa na ploché dráze je ta správná. Situace zcela obrátila a zájem o nové motory o motocykly a o servis se zcela obnovil. Kola firmy se roztočila opět naplno bez omezovače, a vše se muselo řešit narychlo a jelikož máme v provozu i e-shop, o zábavu bylo postaráno…

Tým byl posílen o dalšího člena – Michala Škurlu a během probíhající sezony se začalo pracovat na zlepšení a zrychlení výrobních postupů. Též ze závodů nám přicházely stále nové podněty, které se řešily za pochodu. Pracovalo se zejména na optimalizaci výkonu dle potřeb malých závodníků a také na prodloužení životnosti. S přípravou motorů, též samozřejmě probíhala i neméně časově náročná výroba podvozků.

Postupem času nám vykrystalizoval čtyřventilový motor 129 ccm, jenž v Polsku dostal přezdívku „Petarda“. Na vývoji tohoto motoru s námi spolupracoval pan Sczyrba a jeho syn Franek, jenž všem dokazoval, že kvalitní nástroj v rukou mistra je to pravé pro špičkové závodění! Tato snaha vyvrcholila na šampionátu ve slovenské Žarnovici, kde tento drobný klučina s velkým srdcem získal na Shupě s přehledem titul neoficiálního mistra Evropy i světa. Náš tým byl samozřejmě při tom a zajišťoval servis pro naše i zahraniční účastníky z několika zemí a vzhledem k tomu, že Shupy tvořily takřka devadesát procent závodního pole, nebyla ani zde o práci nouze.

Nové logo černobílé

Po těchto závodech sice zájem o motory neopadal, ale vzhledem k větší efektivnosti výroby i přísunu náhradních dílů se situace začala pomalu zklidňovat a nastal čas i pro nové projekty a změny. Tou první, zdánlivě nesouvisející přímo s výrobou, ale hlavně s prezentací firmy, bylo nové logo, jelikož stávající, již nějaký ten rok sloužilo a přeci jen bylo třeba přinést svěží vánek k našim karburátorům! Oslovili jsme proto grafika Pavla Jedličku, který nám vytvořil návrhy, z nichž bylo vybráno logo, které tvarem navazuje na stávající, ale obsahuje nové prvky a nový originální tvar písma.  O aplikaci tohoto loga laserem na kartery motoru se postaralo architektonické studio Foureggs, což vedle červených víček a QR kódu odkazující na stránky Shupy, přispívá k lepší identifikaci našich motorů.

Víko motoru s novým logem

Po estetickém kroku přišla řada i na techniku. Polskem hozená rukavice v podobě možnosti většího objemu v nás vzbudila zájem a bylo vymyšleno řešení, které vcelku jednoduše, umožňuje dosáhnout požadovaného objemu a tím vylepšit výkonové parametry, dle hesla: „Objem ničím nenahradíš“. Motor byl odvezen k otestování, na poslední závody do polského Rybniku, kam jsme byli pozváni.

Vidět tyto závody bylo pro nás též velký zážitek, bezmála dvacet malých závodníků se sešlo na perfektně upravené malé dráze, kde jim fandilo spousta příznivců, vyhrávala hornická dechovka a hlavně se pořádně závodilo, což přenášela i místní televize! Milým překvapením pro nás bylo i to, že nám rodiče a jezdci odcházející do vyšších kategorií, veřejně poděkovali!

Stupně vítězů ze Žarnovice s poděkováním

Odjížděli jsme z Rybniku s dobrým pocitem, že naše činnost má smysl, jen jsme si trochu povzdechli, proč by něco podobného nešlo uspořádat i u nás, v našem plochodrážním rybníku. Celý TV pořad (2 hodiny a 26 minut krásné zábavy) z Rybniku můžete shlédnout zde: https://www.youtube.com/watch?v=j9fN1-BXR_Y. Motory Shupa poznáte jednoduše podle červených víček.

Závěr sezony přinesl tedy i první zkušenosti s motorem 139 ccm pro polský trh. Motor vykazuje oproti verzi 129 ccm nárůst výkonu a hlavně rozšíření rozsahu použitelných otáček, což ve spojení s velkou klikou tvoří ideální stroj pro přípravu jezdců do vyšších kategorií. Od této špičkové verze byl odvozen i ekonomický dvouventilový motor pro začínající jezdce a malé dráhy (bez převodovky) který vznikl ve verzi jak 139, tak i 129 pro naše jezdce. Všechny tyto verze jsou vybaveny originální klikovkou Shupa o průměru 110mm vyrobenou speciálně pro plochou dráhu. Myslíme si, že právě to umožní zpřístupnit závodění širšímu okruhu zájemců jak z řad jednotlivců, tak hlavně klubů. Podle letitých zkušeností nás, ale především zákazníků, levné motory made in China rovnou z krabice, k výchově nadějných závodníků nestačí.

Se zlatou medailí

O to víc nás mrzí, že odborníci v nejvyšších patrech FIM stále prosazují kubaturu 190 ccm jako SGP4, tedy motor z krabice made in China určený pro krosové motorky. Bohužel ani po třech letech nezjistili, že se jedná o zbytečně těžký motor, který má malý rozsah otáček a především malou klikovku bez setrvačnosti, což je pro používání na ploché dráze nevhodné.  Jízdu s takovým motocyklem zvládne jen zkušený jezdec a pro začátečníky je dokonce nebezpečný. Snad se časem situace vrátí do plochodrážních kolejí a začínající jezdci budou místo slova kotrmelec používat slovo plynulý smyk.

 

Takže závěrem, více takových sezon a hlavně, Shupa je tu stále pro Vás a pokud nám předpisy a zdraví dovolí, bude i další rok. Všem příznivcům, vše nejlepší do roku 2025, přeje:
SHUPA POWER team
Petr Schmíd, Jaroslav Šůs, Michal Škurla
Kde mám ten motor?

Plochodrážní Esa se stěhují do Opavy

Opava – 22. listopadu
Jeden z důvodů, proč Jaroslav Simandl svého času umístil svou nástrojárnu do Divišova, byl vládní záměr vést v okolí dálnici. Logistické důvody nyní vedou současného vlastníka společnost Hagemann a.s. přesunout výrobu do Opavy. Značka ESO ovšem nezaniká, byť se divišovská továrna definitivně uzavře poslední listopadový den letošního roku.

 

Plochodrážní trh je dnes především v Polsku, takže historická Opava se nabízí nejen, protože v ní Hagemann a.s. působí. Výroba rámů zde probíhá od zimy, značka nabízí rovněž nový typ vidlice a nový motor ESO 991 trápí na brzdě.

Neshody s týneckou Jawou řešili již bývalí majitelé, kteří užívali název JRM. Hagemann a.s. ale našel společnou řeč s potomky Jaroslava Simandla s užíváním legendární značky ESO. Obchodně se společnosti daří a její produkty užívají špičkoví závodníci jako Daniel Bewley, Fredrik Lindgren, Mikkel Michelsen, Jason Doyle či Anders Thomsen.

V Divišově nezůstává technické vybavení. Některým zaměstnancům byla nabídnuta po prvním prosinci spolupráce v jejích domácích podmínkách.

V Divišově se továrna uzavírá k poslednímu listopadu

Slánské ovály před státním svátkem prošly určitou úpravou

Slaný – 16. listopadu
Příjemné letošní listopadové počasí sice nabízí lákavé vycházky do přírody, ale někteří členové Autoklubu Slaný dávají přednost přípravě svých oválů, aby na jaře měli vše včas připravené pro jezdce k prvním tréninkům.

 

Nový ovál na české plochodrážní mapě

Na plochodrážní mapě se objeví nový ovál | foto David Filipovský

Již minulou sobotu 9. listopadu Jan Zamazal vytyčil prostor pro vybudování mini oválu, který byl posléze připravován na další nezbytné úpravy, které se následně budou realizovat. A jedna z činností, navezení nového materiálu se uskutečnila právě tuto sobotu.

Nejmenší adepti plochodrážního sportu budou mít k dispozici svůj sportovní prostor, kde v klidu budou moci rozvíjet svůj potenciál a  případný talent. Aleš Altman, vedoucí projektu Talent Speedway Slaný, pro ně bude mít připravenou další dráhu pro rozvoj nového plochodrážního mládí.

 

Proti dešti

Nový mini ovál ve Slaném ožije na jaře | foto David Filipovský

Krátká dráha uprostřed stadionu byla již v předminulý týden připravována k doplnění nového materiálu, ale hlavně severní strana, která po silných deštích zůstává delší čas nesjízdná, potřebuje zásadní vyrovnání a rovněž silnější vrstvu nového materiálu, jenž tam byl doplněn tak jako do kompletního prostoru tohoto oválu.

 

Klasika nezůstává bez povšimnutí

Stranou nezůstala ani klasická dráha. Na ní do určitých problematických míst byl díky pochopení jedné nejmenované slánské firmy, která poskytla kolový nakladač, doplněn rovněž nový materiál.

Práce šla rychle od ruky | foto David Filipovský

V současné době čeká na Zdeňka Rysku pozvolné zapracování nového materiálu do stávajících struktur. Vše podrobně konzultoval s Miroslavem Rosůlkem, který byl rovněž tuto sobotu přítomen. Byla využita jeho dlouholetá zkušenost. Prakticky byl hlavním osobou určující průběh uvedených úprav a příprav slánských oválů.

Inzerát Karla Průši

Skončila nám všem plochodrážní sezóna a při posledním klání na malé dráze v Praze. Karel Průša zakončil definitivně kapitolu ve stopětadvacítkách, tak budeme prodávat tři motory 125 Shupa včetně výbavy a zánovní plochodrážní kombinézu, chráničovou vestu a trenky.

 

chráničová vesta + kraťasy 2.500,- Kč
kombinéza 12.500,- Kč
motor čtyřventil + výbava 50.000,- Kč

Karel má doma celkem tři motory. Jeden dvouventil a dva čtyřventily včetně komponentů. Dvouventil prodá dle domluvy.

kompletní nabídka

Kontakt na Karla Průšu:
mobil + 420 604 804 443
dílna: +420 415 710 089
e-mail:petra.elisa@seznam.cz

Shupa a Daniel Halamka se dohodli na spolupráci

Praha – 26. září
V minulém týdnu strávil celý den u hlavního mechanika Shupy Petra Schmída plochodrážní závodník Daniel Halamka. Na programu bylo školení jak opravovat motory Shupa 125 ccm.

 

Petr Schmíd mu ukázal vše potřebné včetně nutného speciálního nářadí, jaké jsou správné vůle na pístu a válci, jak nastavit rozvod motoru, jak správně sestavit převodovku, jaké jsou úpravy na řazení a tak dále.

Daniel Halamka není v servisu plochodrážních motorů žádným nováčkem. Zkušeností jako závodník i jako mechanik má dostatek a disponuje i kvalitně vybavenou dílnou nedaleko od Slaného. Od Shupy bude mít samozřejmě podporu se všemi náhradními díly nutnými k opravám a servisu našich motorů.

Blížící se konec závodní sezóny přinese opět nápor na servis motorů a tak zapojení Daniela Halamky do této spolupráce bude určitě významné.

Servis motorů lze u Daniela objednat na telefonním čísle 721 205 959 nebo lze využít e-mail danielhalamka@email.cz.

Petr Schmied školil Daniela Halamku na servis motorů Shupa | foto Jaroslav Šůs

Žarnovické střípky

Do Žarnovice na závody neoficiálního mistrovství Evropy a světa stopětadvacítek vyrazil i celý Shupa team, tedy motorář Petr Schmíd, mechanik Michal Škurla a také autor článku.

 

Do práce

Příprava na závody spočívající v pomoci českým závodníkům byla letos velice různorodá. Průša team je aktivní ve více úrovních závodů a díky Karlovi staršímu měl jako vždy motocykly dobře připravené pod vlastním dohledem.

Liberecký tým Štěpánky Nyklové se rozhodl na závodech vzhledem k rozměrům dráhy vyzkoušet dlouhána. Inspirací mu byly určitě dřívější úspěchy Míši Krupičkové na podobném stroji.

Slánskému teamu Hejkalových stačila podpora v důležitých dílech motoru spolu s diagramem nastavení rozvodu s krycím názvem Petarda.

Do práce jsme se pustili hned po příjezdu a ještě v pátek navečer jsme postavili novou motorku pro rumunského závodníka André Damiana, který dodal podvozek a my ten zbytek.

Pro náš team je výjezd na tyto závody spojen s prací a s pomocí mechanikům a závodníkům. Proto je důležité zázemí které nám poskytne pořadatel. V případě Žarnovice můžeme pořadatele jen chválit, protože jsme mohli být v těsné blízkosti depa.

 

Když řádí kutil

V sobotu jsme se nenudili ani během závodů. Petr s Michalem opravovali řazení u dvou jezdců, kteří pravděpodobně po vydatnější snídani ztratili cit pro řazení a nahradili ho hrubou silou. Více práce bylo s motorem ukrajinského borce, který musel být celý rozebrán a s novými díly znovu smontován. Jak říkal Petr, motor byl velice silně napaden kutilem a bylo jej třeba opravit. Na fotce již opravený motor spěchá do depa.

Jinak jsme pomáhali každému o co si, kdo žádal. Třeba s kontrolou nastavení zapalování, seřízením karburátoru apod. Oba dny bylo velké vedro okolo 30°C a tak jsme museli přesvědčovat mechaniky, že když je vyšší teplota vzduchu je potřeba namontovat do karburátoru menší trysku. Hodně z nich si myslelo, že je to obráceně.

Žarnovický klub se po oba dny vzorně staral i o žaludky všech účastníků. Vůbec celá atmosféra závodů, přístup pořadatelů a nasazení všech pomocníků bylo na profesionální úrovni a co navíc, ve velmi přátelské atmosféře.

Co se týče techniky, tak v neděli jsme řešili už jen drobnosti, motory všeobecně držely a tak se hlavně závodilo. V sobotu i v neděli prokázal nejlepší formu polský závodník Franciszek Szczyrba. Oba dny se jelo na body a tak i malé zaváhání mohlo znamenat posun do nižších pater pořadí.

Z našich borců byl v neděli nejlepší Karel Průša na osmém místě, Jakub Hejkal, který překvapil svou výkonností, byl v sobotu na devátém místě. Štěpánce Nyklové se lépe zadařilo v neděli, kdy se umístila na šestnáctém místě. Ze slovenských závodníků byl nejlepší Jaroslav Hajko, v neděli na dvanáctém místě.

 

Shupa drží převahu

Úroveň mezinárodních závodů 125 ccm pořádaných FIM a FIM Europe se oproti minulosti značně změnila. Počet závodníků výrazně narostl a letos přijelo bojovat o pocty nejvyšší pětadvacet borců z jedenácti zemí. Pro nás je velké zadostiučinění, že většina startovního pole používá naše motory a hodně z nich i naše podvozky.

Na druhou stranu je to pro nás také velká zodpovědnost. I při třicetistupňovém vedru motory statečně držely. A že jim závodníci dávali zabrat. Naše sázka na kvalitní díly, vyráběné podle naší dokumentace se vyplácí. Pořádná plochodrážní klikovka o velkém průměru 110 mm, stejně tak leštěná ojnice a samozřejmě také kované písty. Tyto díly doplněné hlavami s lehkým rozvodem a pečlivostí našeho motoráře Petra Schmída jsou zárukou výkonu a potřebné životnosti. Snad tedy stopětadvacítky opět prokázaly, že mají oprávněné místo v kalendářích závodů FIM a FIM Europe.

 


Jak to na závodech vypadalo lze shlédnout na následujících videích:

https://panoramapro.sk/sport/ich-prve-velke-preteky/

https://panoramapro.sk/sport/majstrovstva-svet-v-125-ccm-vyhral-opat-poliak/