Archiv pro rubriku: Servis

Josef Novotný jezdil pod kopřivnickými světly

Kopřivnice – 20. srpna
Začátek středeční juniorky v Kopřivnici byl stanoven na půl pátou. Nakonec se ještě od dvacet minut posunul. Pořadatelé cítili nutnost počkat na všechny diváky, kteří stáli v dlouhé frontě na lístky, protože se na závody vypravili až po práci. Závod se obešel bez rozjezdu, trojice pražských mušketýrů si rozdělila poháry již v osmnácté jízdě. Program však pokračoval Memoriálem Michala Matuly a soumrak se blížil. A právě na jeho vyhlášení se poprvé pro plochou dráhu rozsvítila nové reflektory rekonstruovaného stadiónu. Tím však světelná show neskončila.

 

Josef Novotný během večerní zkoušky kopřivnických světel

Většina diváků už byla doma, na město padla tma, když se opět světla rozsvítila a na ovál se svou dvěstěpadesátkou vyrazil Josef Novotný. „Zkoušeli jsme, jestli by šlo závodit za umělého osvětlení,“ říká Tomáš Wanke, předseda klubu. „Úplně ono to není, nedokáže to nasvítit výjezdu. Musí se řešit natočení světel nebo nákup dalších.“

Každopádně svítící stadión Emila Zátopka nebyl k přehlédnutí. „Nevypadá to špatně,“ souhlasí Tomáš Wanke. „Ale není to zatím sto pro. Uvidíme, nevím, jestli to klapne letos, ale o tom jsem se bavil s místopředsedou. Třeba příští rok, záleží, jaká bude situace.“

Kopřivnický ovál za umělého osvětlení

Foto: Veronika Novotná

Ečka řádí po Evropě a Liberec uvidí finále E-speedway mini proti metylu

Liberec – 4. července
Jako první se na E-speedway v pátek za deštivého počasí vozil na liberecké dráze Polák Maksymilian Pawelczak. Byl opravdu šikovný a moc se těšil na závody do Chabařovic. Druhá parta E- MXM – motokros vyrazila do Francie, kde předváděla svoje stroje. Důležité pro speedway je, že do budoucna se jedná o možnosti používat stejnou pohonnou jednotku. To by výrazně posunulo E speedway a zjednodušilo dostupnost dílů.

 

Neděle bude pro liberecký tým GRS/THK racing výjezdový. Představení obou strojů junior a mini v Gnieznu při prvoligových závodech by mělo nastartovat zájem mladých jezdců a navázat tak na spolupráci.

Pokračování Ečka bude 18. července v Liberci při závodech stopětadvacítek. E tým vyzve nejlepší tři závodníky mistrovství republiky stopětadvacítek a vypíše jednu rozjížďku proti E mini.

Vítěz bere vše, ceny pro tuto kategorii budou dobré. Ale hlavně se vítězi nabídne smlouva továrního jezdce na E speedway na sezonu s plnou podporou. Liberec tak chce posunout zájem o tuto kategorii. U nás v Čechách premiéra. Finále Liberec E-speedway proti metylu.

Jezdec, co pojede na E speedway mini je sice znám, ale do osmnáctého je ještě daleko a pořád platí, neváhejte.

Maksymilian Pawelczak při pátečním testu E v Liberci

Foto: GRS Liberec

Maksymilian Pawelczak – jméno, které si dobře zapamatujte

Liberec – 2. července
Po úterním testu E – speedway mini ve Starých Pavlovicích se dohodlo ještě jedno ježdění na pátek. Štěpánka Nyklová si před koncem školního roku udělala čas i na naše éčka. Dostala do ruky motorku dokončenou před necelým týdnem, určenou právě pro věkovou kategorii deset až třináct, možná i čtrnáct let věku.

Štěpánka Nyklová předváděla krásnou čistou jízdu a tak bylo rozhodnuto nabídnout motocykl dalším jezdcům. Z našich bohužel nemá zatím nikdo zájem. Nedůvěra v něco nového je veliká a tak byl motocykl nabídnut Maksymilianu Pawelczakovi, který tento týden řádí na českých oválech jako jeho předkové na začátku jedenáctého století za časů Boleslava Chrabrého.

Poláci mají zájem o tuto techniku na vyhledávání talentů a polský kolibřík bude první, co bude moc referovat o jízdních vlastnostech Ečka doma za naší severní hranicí. Dnes bude mít jeho motocykl úplně novou baterii a software právě pro mini E speedway. Podvozek motocyklu vychází z vyzkoušené verze od Stuhy.
Geometrie motocyklu a pohonná jednotka je přímo vyrobena na míru pro krátkou dráhu. Výdrž baterie se tak výrazně zlepšila a hlavně její regenerace je výrazně kratší. Dnešek tak bude plný očekávání, jaký čas bude polská raketa zajíždět čas na našem pavlovickém stadiónu.

V neděli budou oba motocykly převezeny do Polska, kde se při prvoligových závodech představí v novém kabátě. Pokud testy potvrdí slibovanou výkonnost, rádi přijedeme i na další stadiony a můžete si E speedway vyzkoušet.

Štěpánka Nyklová během úterního testu

Foto: GRS Liberec

Zítra to vypukne

Liberec – 20. května
Úderem deváté hodiny se na pavlovickém stadionu rozburácejí Ečka. Liberec tak začíná na domácí půdě testovat motocykly pro E Speedway. Pozvánku dostali i z TU Liberec, aby se společně jednalo o možnostech dalšího rozvoje spolupráce. Zároveň naše parta dostala pozvánku na jednání FIM ohledně E třídy.

 

Letošní rok se už budeme moc ukazovat ve třech třídách dětská mini speedway, juniorská speedway kterou někteří již mohli vidět v loňském roce a nejsilnější Sport speedway. Všechny motocykly si mohou zájemci vyzkoušet, stačí se ozvat.

Postupně také vyjedeme k našim sousedům do Polska a Německa, to nás čeká v srpnu. Na německé půdě se máme setkat s naší konkurencí a podívat se jak to dělají u sousedů.

Eček se není potřeba bát Jízda je příjemná a zvládne to opravdu skkkkoro každý.

Pátek Liberec.

Sobota Pardubice.

V Liberci se připravuje ostrý elektrický test

Liberec – 14. května
Po domluvě s pořadateli v Pardubicích se poprvé představí kompletní kolekce E motocyklů určené pro plochou dráhu, a pokud bude vůle tak i enduro a motokros. Celý tým MXM a GRS se ve čtvrtek sejde na stadionu ve Starých Pavlovicích, kde se budou připravovat motocykly na sobotní ukázku v Pardubicích.

 

Jako testovací jezdec je připraven do naší party jeden z nejlepších mladých borců, kterého bude doplňovat jeden z nejlepších našich jezdců nedávné doby. Jména neuvádíme záměrně, pro mnohé  tak bude možná překvapení, ale těch není dost.

V pátek podle počasí tak bude nabitý program,  od testování účastníků po přípravu motocyklů bude napilno. Na páteční testování jsou do depa vpuštěni pouze účastníci s pozvánkou a platným testem. Bohužel testovací pátek není určený pro veřejnost, ale stadion bude mít bránu otevřenou a kdo má zájem sledovat z tribuny tak je vítán.

Éčka z Liberce tak vyrazí na další stadión, který podporuju naši cestu. V letošním roce jsme ještě v Čechách dostali pozvánku na Markétu. Zatím největší problém je shánění jezdce, co by si Éčko vyzkoušel. Nedůvěra a i trochu strach z něčeho jiného a hlavně nedostatek jezdců  u nás ve všech kategoriích nás hodně brzdí.

Dánové sice nemají zatím techniku tak daleko, ale jezdce, kteří jim motocykly zajíždějí, mají na velice dobré úrovni. E třída by mohla být v brzké době cesta, jak začít plochou dráhu anebo se jí jen bavit.

V Plzni při sobotním tréninku se mělo možnost povozit víc zájemců, než jsme čekali. Hlavně ti mladší si mohli sice na chvilku půjčit Éčko a přesvědčit se o jednoduchosti ovládání a plynulosti jízdy.

Tak v Pardubicích!

Tak se vážně tváří náš hlavní inženýr při testech na brzdě

Foto: Věroslav Kollert

E-speedway pokračuje dál na svých motocyklech

Liberec – 28. dubna
Přes zimu se pracovalo na elektrickém motocyklu pro nejmenší závodníky. Stuha připravila rám, aby se mohla začít instalovat elektronika a zdroj. Motocykl na mini speedway poprvé osedlala Štěpánka Nyklová. Bohužel prozatím jen na sucho bez zdroje.

 

Motocykl se bude převážet do našich dílen v Německu, kde budou následovat zkoušky na brzdě. V nejbližší době se také plánuje trénování na E-speedway JUNIOR na drahách o délách 160 až 200 metrů.

Ostrá verze třetího motocyklu do rodiny E- speedway označený sport  se připravuje na druhou polovinu roku.

Tak si nachystejte dlouhé prodlužováky.

Štěpánka Nyklová si E-speedway JUNIOR mohla vyzkoušet prozatím pouze nanečisto

 

Foto: GRS Liberec