Archiv pro rubriku: MČR

Češi a Slováci v akci 294

Příliv arktických mrazů konečně přinesl první pozitivní zprávy ohledně ledů v České republice. Prozatím byl ohlášen závod na sobotu 2. února na Větřkovickou přehradu v Kopřivnici. Další neděli by chtěli závod pořadatelé v Holicích v Čechách. O tomto víkendu nejsou závody příliš reálné, v Mělicích měří led jen tři centimetry a Miloslav Čmejla se na kanál do Račic nad Labem vypraví po obědě. A´t tak či onak další zprávy přinese dnešní odpoledne, ale pro trojlístek našich ledařů se stal jakousi generálkou pro české ledy včerejší pouťák v rakouském Weissenbachu.

 

Triumf si odvezl Luca Bauer, který po pěti vítězstvích v základní části dojel jako první i do cíle finálové jízdy, kam za sebou přivedl Jaspera Iwemu, Markuse Jella a Günthera Bauera. Nejlepší z Čechů byl David Lizák. Skončil dvanáctý (0 1 0 2 2), Jiří Wildt skončil hned za ním (0 1 1 1 1), zatímco Martin Běhal se vrátil s patnáctým místem (1 M 0 0 0).

„Zazávodil jsem si lépe než na světě ve Švédsku,“ svěřoval se Jiří Wildt po svém návratu. „Nedávali nám tolik, ale pořád to nestačí. Nejvíc jsem si zazávodil s Davidem, kdy rozhodovala až cílová fotografie. Led byl trošku měkčí, pěkně to drželo. Pěkné závody.“

Trojlístek českých ledařů včera ve Weissenbachu

Foto: laskavostí Davida Lizáka

Kopřivničtí pořadatelé mají důkaz přímo ve svých rukách

Kopřivnice – 20. ledna
Vzhledem k neúčasti jediného českého ledaře v prvním dvojzávodě mistrovství světa v kazašském Almaty se uvolnil první únorový víkend pro náhradní termíny šampionátu republiky. Po sobě 2. února jako první sáhla Kopřivnice. Důkaz o síle ledu na Větřkovické přehradě mají moravští pořadatelé přímo ve svých rukách.

 

Aktuální panoráma Větřkovické přehrady

Místo, kde se prohánějí ledaři, je totiž oblíbenou destinací otužilců. Jeden z nich, Pavel Rösner, přešel po odtátém kraji, kde je led silný asi tři centimetry, aby vysekal díru pár metrů od břehu. Ponořil se do vody, kde zjistil, že ledová tloušťka se pohybuje v rozmezí pěti a sedmi centimetrů. Důkaz přitom přinesl až na břeh.

Do kopřivnických karet hraje rovněž dlouhodobá předpověď, která počítá s mrazy po následující dva týdny.

Pavel Rösner měří led rovnou ve vodě

Foto: Eduard Kutač

Důkaz o síle ledu na Větřkovické přehradě

Pětatřicet let starý scénář se letos nekoná

Pardubice – 18. ledna
Československý nároďák z prvních ročníků mistrovství světa ledařských družstev přivezl čtyři medaile. Jenže shodou nepříznivých okolností z něho postupně vypadli Jiří Jirout, Zdeněk Kudrna a Milan Špinka. Zranění dalších borců vedla dokonce ke stažení naší přihlášky z šampionátu anno domini. Přestože jsou letos na marodce Jan Klatovský a Lukáš Hutla, taková alternativa nehrozí. Navíc v Togliatti se představí úplně jiná trojice, než minulý víkend startovala ve světové kvalifikaci.

 

Andrej Diviš nemůže v reprezentaci chybět

Národní tým v Togliatti se bude skládat z Andreje Diviše, Jana Klauze a Lukáše Volejníka. Z nich se budou dozajista rekrutovat také reprezentanti AČR pro mistrovství Evropy, jež se koná o týden dříve v Ufě. Startovní listina však nebyla oficiálně ze strany FIM Europe zveřejněna.

V Čechách se ledové ploché dráhy s největší pravděpodobností nedočkáme ani o příštím víkendu, kde původní kalendář pracoval s podniky v Račicích a v Mělicích. Nicméně k náhradním termínům prvního únorového volna lze vzhlížet s větší nadějí, pakliže bude mrznout. Trojici reprezentantů, jež se v pondělí 5. února vydá na východ, by pochopitelně svezení přišlo náramně vhod.

Lukáš Volejník a Jan Klauz spolu předloni bojovali o český titul a letos se sejdou v nároďáku

Foto: Karel Herman a Mirek Horáček

České ledy dostávají nové termíny

Pardubice – 15. ledna
Z Kopřivnice znělo ne pro ledovou plochou dráhu tuto sobotu již zkraje minulého týdne ještě, než dorazila víkendová obleva. Včerejší oficiální komuniké přineslo smutnou, žel nepříliš překvapivou zprávu, že se nepojede ani v Holicích, ani nikde jinde. K dispozici jsou však nové termíny, nicméně pořádání mítinků je pochopitelně podmíněno spoluprací s mrazy.

 

Větřkovická přehrada zkraje minulého týdne

V sobotu se ani jeden z českých závodníků neprobojoval do finále mistrovství světa a FIM nezohlednila naše borce nejen v otázce divoké karty, ale ani v jednom ze tří míst stálých náhradníků. Protože finále v Almaty začne bez naší účasti, nic nebrání organizovat mistrovské podniky o prvním únorovém víkendu, tedy v sobotu 2. a v neděli 3. února.

Samozřejmě začne-li konečně pořádně mrznout. Každopádně další dva únorové víkendy jsou minimálně pro šampionát jednotlivců passé. Mistrovství Evropy se totiž bude konat přece jenom v Ufě, ale o týden později oproti původnímu kalendáři, tedy 9. a 10. února. A další dva volné dny jsou vyhrazeny pro Pohár národů, jak se dnes světový šampionát družstev nazývá, v Togliatti.

 


Vodítko pro českou reprezentaci pozítří:

Protože Ufa a Almaty měly dle prvních verzí kalendářů spolu kolidovat, původní kritérium nasazení posílalo do evropského šampionátu dva nejlepší Čechy z kvalifikací mistrovství světa, pakliže ovšem nepostoupí do finálové série.

Český nároďák loni v Šadrinsku ve složení: Vladimír Višváder, Lukáš Hutla, Radek Hutla a Milan Špinka

Jenže datum mistrovství Evropy není jediné, co se od listopadového zasedání ledařů v Pardubicích bohužel změnilo! Nyní je ze hry Lukáš Hutla a po zranění rehabilituje také Jan Klatovský. Právě na něm nyní stojí nominační verdikt.

Český šampión má totiž ve čtvrtek kontrolu u pardubického primáře Tomáše Brože a po ní schůzku s Petrem Moravcem. Jejich výsledky budou alfou a omegou nasazení českých reprezentantů pro Ufu. Pokud se týká složení našeho nároďáku, platí vcelku logická zásada, že dvojice z mistrovství Evropy nastoupí rovněž v Togliatti. Rovněž otázka náhradníka bude řešena ve čtvrtek na základě situace Jana Klatovského.


Foto: Eduard Kutač a Martin Běhal

 

 

Jiří Wildt mluví z duše všech českých reprezentantů

Örnsköldsvik – 13. ledna
Byl nejlepší z českého kvintetu, který se včera pustil do boje o postup do finále ledařského mistrovství světa. A to jak v absolutní výšce umístění ve startovní listině, tak do počtu bodů. Jenže numericky řečeno, obojí vyjádří číslice čtrnáct a dvě. Jiří Wildt ovšem stojí oběma nohama na pevné zemi a kvituje zkušenosti, které mu švédské dobrodružství přineslo.

 

V nejlepší společnosti: zleva Martin Haarahiltunen, Jiří Wildt, Dinar Valejev a Nikita Toloknov

„Olympiádu nakonec urval David,“ bilancuje Jiří Wildt včerejší mítink. „Růžan má alespoň audinu a na mě zbyly ty nuly jen tři. Body jsme bohužel vyjeli jen sami na sobě…“

Příčina je nad slunce jasná. „Bez tréninku to prostě nejde,“ říká. „Ale to je známá věc. Nasbírali jsme zkušenosti, dneska si ještě možná lehce zajezdíme a vyrazíme domů.“

 


Neveselá blízká budoucnost ledové dráhy v Čechách:

Doma však čeští ledaři naleznou oblevu a spolu s ní roztává i ledařský kalendář. Již zkraje týdne kopřivničtí pořadatelé deklarovali, že svůj závod na Větřkovické přehradě mohou uskutečnit nejdříve až poslední lednový víkend. To však bylo ještě před současnou oblevou.

Na závod v Holicích v Čechách se sice na facebooku mihnul plakát. Ačkoliv neblahý osud mítinku nebyl ještě oficiálně potvrzen, je nabíledni. Meteorologové však kromě prognóz, že se české klima bude dlouhodobě podobat tomu řeckému, slibují na únor silné mrazy. A tak by předčasný konec sezóny Lukáš Hutly mohl znamenat, že parta okolo jeho otce Radka vyplní volný čas organizací ledů v Mělicích.


Foto: laskavostí Jiřího Wildta

Svatý Petr by se hodil do kopřivnické party

Kopřivnice – 7. ledna
Průběh letošní ledařské sezóny zatím nedává příliš důvodů k přehnanému optimismu. Již jen proto, že oprávněné ambice dvou českých reprezentantů na postup do finálové série mistrovství světa ztroskotaly na zraněních. Navíc současný ráz počasí v naší zemi zatím nedává naději na konání závodů. I když v Kopřivnici dnes nad ránem naměřili mínus jedenáct a jeden z tahounů místního klubu Eduard Kutač se vypravil změřit led na Větřkovické přehradě.

 

V Kopřivnici věří spíše v poslední lednový týden

Na místě, které v letech 1993, 1997, 2012 a 2017 vidělo pět ledařských závodů, našel hladký led. Vytáhnul vrták, ale když se u břehu jeho špička po třech centimetrech probořila do vody, netroufnul si po zamrzlé hladině pokračovat dále. Obzvlášť byl-li led zalitý vodou. A tak by kopřivnický klub ve svém úsilí potřeboval pomoc od svatého Petra.

„Předpověď za tři dny je katastrofální,“ vraští Eduard Kutač své čelo. „My jsme připravení, ale musel by se stát zázrak. Doufáme, že tady na východě jsme ze všech organizátorů nejblíže Sibiři. A že u nás bude mrznout, tak bychom závod v náhradním termínu uspořádali.“

V provizorním kalendáři českých ledů je Kopřivnice první na řadě s termínem příští soboty. Zda ovšem do té doby led ztloustne do požadované síly, je otázkou. Na severu Moravy spíše počítají s dalším víkendem, kde jsou ovšem v kalendáři zapsány Račice a Opatovice nad Labem.

„Jejich právo na pořádání závodů respektujeme,“ říká Eduard Kutač. „Když ale nebudou mít led a my ano, rádi ledy zase uspořádáme.“

Větřkovická přehrada dnes po poledni

Foto: Eduard Kutač