Archiv pro rubriku: MČR

Kolibříci budou oceněni v Mileticích

Slaný – 19. listopadu
Vyhodnocení letošní činnosti Sportovního střediska mládeže při AK v AČR Slaný se uskuteční od šestnácti hodin v sobotu 11. prosince ve společenském sále kulturního domu v Mileticích u Velvar. Jeho součástí bude také vyhlášení medailistů v obou šampionátech republiky v kubatuře 125 ccm.

Petr Marek, Karel Průša a Matěj Frýza budou  dekorováni v Mileticích | foto Petra Zahradníčková

Při české remíze s Poláky vyhráli Václav Milík a Adam Bednář

Pardubice – 23. října
Test match českých závodníků s Poláky slynul úžasnou vyrovnaností. Sotva Petr Chlupáč a Jaroslav Vaníček dostali náš tým ve čtvrté jízdě do vedení, hosté okamžitě kontrovali. Ba co víc, v rozjížďce s číslem sedm díky triumfu 5:1 poskočili do čela o čtyři body. Avšak Václav Milík a Jaroslav Vaníček ve dvanácté jízdě zvítězili 5:1. Třináctá jízda přinesla maximální triumf Polákům, ta další našim. Na závěr vyhrál Andrzej Lebeděvs stylem start – cíl. Za sebou měl Daniela Klímu, avšak konečné slovo pronesl Petr Chlupáč, když v předposlední zatáčce podjel Wiktora Przyjemskeho. Díky Pražanovu triumfu skončil závod remízou 45:45. Jedinými vítězi se stali Václav Milík, jenž po experimentech s Jawou a GM již věděl, co pro Grand Final potřebuje, a Adam Bednář. Ten vyhrál další mistrovský podnik dvěstěpadesátek a potvrdil svůj mistrovský titul s plnou parádou.

Nejlepší z individuální finálové jízdy – Andrzej Lebeděvs, Václav Milík a Petr Chlupáč | foto Karel Herman

Remíz jako máku

Petr Chlupáč (červená) míří k vítězství před Jakubem Krawczykem (žlutá) | foto Karel Herman

Pověstnou kliku na skvělé počasí má nejen Zlatá přilba města Pardubice, nýbrž také rozlučka se svítkovskou sezónou. O její hlavní rámec se tentokrát nepostaral MACEC Cup, který byl letos zrušen, nýbrž test match nejlepších juniorů polské série NICE Cup s českým týmem. Duel na patnáct rozjížděk byl hodně vyrovnaný již od samotného začátku.

Každý tým mohl mít ve své sestavě jednoho zkušeného seniora, jímž se v českém případě stal Václav Milík. Pardubický kapitán suverénně opanoval rozjížďky s číslem jedna, v níž se Pavel Kuchař narychlo povolaný za Jana Jeníčka neposunul před hostující tandem Andrzej Lebeděvs – Jakub Poczta.

Dvojice dalších rozjížděk byla charakterizována nejen smírnými výsledky, nýbrž i letmými startu. Varování od Tomáše Topinky se postupně dočkali Jakub Krawczyk a Wiktor Przyjemski, triumfů pak Petr Chlupáč a Daniel Klíma.

Daniel Klíma (červená) tlačí na Jakuba Pocztu (bílá) | foto Karel Herman

Čtvrtá jízdě posunula do čela náš tým. Petr Chlupáč triumfoval stylem start – cíl před Andrzejem Lebeděvsem, ovšem Jaroslav Vaníček se středem první zatáčky posunul na třetí příčku. Následovala však další remíza, aby nám hosté v rozjížďce s číslem šest prohru 4:2 vrátili. Václav Milík totiž nedostihnul Wiktora Przyjemskeho a Pavel Kuchař neměl dnes inkasovat jediný bod.

Za stavu 18:18 udeřili hostí v sedmé jízdě. Andrzej Lebeděvs a Jakub Poczta se usadili v čele již při vylétnutí pásky. Daniel Klíma je sice v úvodní zatáčce druhého okruhu rozdělili, však Polák jej v další zatáčce vyvezl ven.

Daniel Klíma líčí rozjížďku s číslem sedm:

„Nevyšel mi start, prohrábnul jsem a zůstal stát. Pak jsem zrychloval, ale nepustil mě do nájezdu, popovezl mě.“

Jaroslav Vaníček (modrá) v ostrém souboji s Kacperem Grzelakem (bílá) a Wiktorem Przyjemskim (žlutá) | foto Karel Herman

V dalších čtyřech jízdách vítězili Češi. Václav Milík stylem start – cíl, Petr Chlupáč se zase v deváté jízdě probil v úvodní zatáčce z poslední příčky do čela. Poté Daniel Klíma uhlídal dravého Andrzeje Lebeděvse a nakonec Petr Chlupáč v rozjížďce s číslem jedenáct vévodil od vylétnutí pásky až do odmávnutí šachovnicovou vlajkou.

Protože žádný další Čech nebodoval, prohrávali jsme 31:35. Lubomír Vozár litoval zejména deváté jízdy, v níž druhý Jaroslav Vaníček postupně kapituloval před Wiktorem Przjemskim a Kacperem Grzelakem. Nicméně obrat přinesla dvanáctá jízda.

Vedení se ujal Jaroslav Vaníček, zatímco Václav Milík se pracně probíjel dopředu z posledního místa. V nájezdu do třetího kola podjel Jakuba Pocztu, který však hned v následující zatáčce upadl a byl diskvalifikován. V repete pak zkušený pardubický závodník hlídal před sebou vedoucího Jaroslava Vaníčka a sám odrážel Wiktora Przyjemskeho. Nominační série tak začala za stavu 36:36.

Václav Milík (červená) střeží vedoucího Jaroslava Vaníčka (modrá) | foto Karel Herman

Vše se ale změnilo jako mávnutím kouzelného proutku. Jakub Poczta a Kacper Grzelak v rozjížďce s číslem třináct nedali ani náznak šance Danielu Šilhánovi s Pavlem Kuchařem. Hned na to Jakub Krawczyk proměnil svým letmým startem úvodní varování na diskvalifikaci. Václav Milík a Jaroslav Vaníček poté nepustili ke slovu Artjomse Juhna.

Bylo opět vyrovnáno a finální verdikt měla přinést závěrečná rozjížďka. Pánem situace se rychle stal Andrzej Lebeděvs, který odrazil Daniela Klímu. Pražan se však soustředil, aby pomohl Petru Chlupáčovi. Záměr klapnul, jeho klubový kolega se v předposledním oblouku po spodní straně dostal na třetí příčku. A další nerozhodný výsledek upravil konečné skóre na remízu 45:45.

Triumf však přece jen mohli slavit Češi. Test match uzavřel Grand Final a Václav Milík už měl dokonale jasné o nastavení motocyklu. Vypálil rychle dopředu a od té chvíle nebyl k překonání. Andrzej Lebeděvs protnul metu jako druhý, když Petra Chlupáče před sebe pustil jen na kratičkou chviličku v prvním výjezdu.

 

Adam Bednář opět neprohrává

Matouš Kameník (modrá) vede před Vojtěchem Šachlem (modrá) | foto Karel Herman

O doprovod mezinárodního závodu se postaraly mistrovské dvěstěpadesátky, jež se po mnoha peripetiích dočkaly svého sedmého a zároveň posledního dílu. Z původně přihlášených nepřijel Slovinec Sven Cerjak. Naproti tomu po zranění nohy ze zářijového kopřivnického přeboru se do sedla vrátil Josef Novotný.

Úvodní rozjížďce kraloval Adam Bednář, druhé vzápětí Matouš Kameník. V rozjížďce s číslem tři vystrčil růžky Oliver Schmid, jenž na úvod sekundoval pražskému vítězi. Nyní za svá záda odsunul dalšího čtvrtlitrového nováčka Štěpána Ševčíka. Nicméně publikum již napjatě očekávalo čtvrtou jízdu a trojici favoritů na startovním roštu.

Adam Bednář zvládl prubířskou zkoušku na výtečnou. V úvodním oblouku odrazil Vojtěcha Šachla dotírajícího po spodní straně. Ve výjezdu však chabařovický borec upadl a vyloučení jej nepustilo do opakování. V něm si Adam Bednář poradil s Matoušem Kameníkem a inkasoval svou další trojku.

Oliver Schmid (bílá) v souboji s Josefem Novotným (modrá) | foto Karel Herman

Pátou jízdu vyhrál Matouš Kameník stylem start – cíl. Vzápětí kraloval Adam Bednář, kdežto Vojtěch Šachl za ním v první zatáčce objel Štěpána Ševčíka. A pak už to šlo ráz na ráz! Vojtěch Šachl odvedl v rozjížďce s číslem sedm Olivera Schmida.

A protože plzeňský závodník prve v šesté jízdě trčel úplně vzadu, měl s Vojtěchem Šachlem stejný počet bodů a čekal je rozjezd. Ještě před ním ovšem Adam Bednář opanoval rozjížďku s číslem osm a mohl slavit mistrovský titul dalším vítězným mítinkem. Matouš Kameník ve druhém oblouku podjel Štěpána Ševčíka a mohl se těšit na druhý stupínek pódia.

Oliver Schmid vysvětluje svůj pád v rozjezdu:

„Celý závody jsem jel na špatný gumě. Na rozjezd jsme dali úplně novou. Nepočítal jsem, že se to tak zvedne.“

Adam Bednář (červená) míří k titulu před zraky Matouše Kameníka (bílá) | foto Karel Herman

Pak již nezbývalo, než dát prostor pro rozjezd. Jenže on se vlastně nekonal. Oliver Schmid se na jeho startu totiž převrátil v ukázkové svíci. Skončil v lékařské péči. Nicméně jediné újmy naštěstí doznal časový harmonogram, protože nominační jízdy test matche se o pár minutek oddálily.

 

Hlasy z depa

„Hodně jsme zkoušeli,“ vyprávěl Václav Milík. „Skákal jsem z Jawy na GM. Na finále jsem si vzal to, co jede dobře. Dráha je po Přilbě vždycky dobrá, z výjezdu se držet po lajně. Jsem spokojenej.“

Daniel Klíma (červená) vodí Andrzeje Lebeděvse (žlutá) | foto Karel Herman

„Hezký starty, všechno fungovalo a Lebeděvs je dobrej skalp,“ radoval se Petr Chlupáč. „Užili jsme si to. Ty dvě poslední jízdy byly bojovný, mělo to hodně do sebe. Pěkný závody.“

„Škoda třetí jízdy,“ litoval Daniel Klíma. „Nevyšel mi start, prohrábnul jsem a zůstal stát. Pak jsem zrychloval, ale nepustil mě do nájezdu, popovezl mě. Byl to poslední závod sezóny, užil jsem si to, jelo se mi fajn.“

„Dnešní závody byly hodně dobrý,“ vyprávěl Jaroslav Vaníček. „Ale poslední dvě rozjížďky s Vaškem Milíkem byly nejlepší. Všechno se to povedlo.“

Petr Chlupáč (červená) vede před tandemem Wiktor Przyjemski (žlutá) a Kacper Grzelak (bílá) | foto Karel Herman
Petr Chlupáč (červená) vede před tandemem Wiktor Przyjemski (žlutá) a Kacper Grzelak (bílá) | foto Karel Herman
Česká republika 45
Václav Milík 3 2 3 2 3 13(1)
Pavel Kuchař 0 0 0 0 0 0
Petr Chlupáč 3 3 3 3 1 13(1)
Jaroslav Vaníček 0 1 0 3 2 6(1)
Daniel Klíma 3 3 1 3 2 12
Daniel Šilhán 0 0 0 0 1 1
NICE Polska Racing Team 45
Andrzej Lebeděvs, LAT 2 2 3 2 3 12
Jakub Poczta 1 E 2 X 3 6(2)
Artjoms Juhno, LAT 1 1 1 2  1 6(2)
Jakub Krawzcyk 2 2 2 1 ex 7
Wiktor Przyjemski 2 3 2 1 0 8
Kacper Grzelak 1 1 1 1 2 6(4)

Poznámka: varování za startovní přestupek Jakub Krawczyk ve druhé a Wiktor Przyjemski ve třetí jízdě, diskvalifikace Jakub Krawczyk ve čtrnácté jízdě

Finálovou rozjížďku vede Václav Milík (červená) před Andrzejem Lebeděvsem (modrá), Petrem Chlupáčem (bílá) a Wiktorem Przyjemskim (žlutá) | foto Karel Herman

Grand Final:

1. Václav Milík, 2. Andrzej Lebeděvs, 3. Petr Chlupáč, 4. Wiktor Przyjemski
Mistrovství republiky 250 ccm: Matouš Kameník, Adam Bednář a Vojtěch Šachl | foto: Karel Herman

MR 250 ccm:

1. Adam Bednář, Praha 3 3 3 3 12
2. Matouš Kameník, Divišov 3 2 3 2 10
3. Vojtěch Šachl, Chabařovice 2 X 2 3 7+3
4. Oliver Schmid, Plzeň 2 3 0 2 7+X
5. Štěpán Ševčík, Chabařovice 1 2 1 1 5
6. Josef Novotný, Pardubice 0 1 2 1 4
7. Adam Nejezchleba, Chabařovice 1 1 1 0 3

Poznámka: z původně přihlášených nepřijel Sven Cerjak (SLO)

Konečné pořadí seriálu:

SLA PCE DIV LIB SLA PCE PCE TOT
23.6. 30.6. 15.8. 11.9. 18.9. 15.10. 23.10.
1. Adam Bednář, Praha 18 20 20 20 9 20 20 127
2. Vojtěch Šachl, Chabařovice 16 16 18 16 14 18 16 114
3. Matouš Kameník, Divišov 12 12 14 18 16 18 90
4. Jaroslav Vaníček, Praha 20 14 14 48
5. Josef Novotný, Pardubice 14 5 12 10 41
6. Szymon Ludwiczak, PL 18 20 38
7. Marcel Juskowiak, PL 18 16 34
8. Jan Hlačina, Pardubice 10 8 16 34
9. Juraj Šuška, SK 9 o 10 10 29
10. Oliver Schmid, Plzeň 14 14 28
11. Sven Cerjak, SLO 8 7 12 o 27
12. Štěpán Ševčík, Chabařovice 10 12 22
13. Mateusz Lopuski, PL 10 ex 12 22
14. Adam Nejezchleba, Chabařovice 12 9 21
15. Kacper Teska, PL 9 7 16
16. Alfons Wiltander, S 10 10
17. Theo Bergkvist, S 8 8
18. Jakub Oleksiak, PL 6 6

Poznámka: body se přidělují dle klíče 20 – 18 – 16 – 14 – 12 – 10 – 9 – 8 – 7 – 6 – 5 – 4 – 3 – 2 – 1 – 0; o – omluven, ex – vyloučen

 

Mistrovské dvěstěpadesátky jsou opět spaseny

Pardubice – 22. října
Závěr českého šampionátu dvěstěpadesátek se zkomplikoval zraněními, ale také přechodem závodníků na plnoobjemový plochodrážní motocykl. Při Tomíčkově memoriálu se konal jen volný závod a doprovodné klání flat tracku ve Svítkově minulý pátek spasil jen příliv nových závodníků. Zítřejší vyvrcholení v Pardubicích má již osm jmen ve startovní listině.

 

Adam Bednář je těsně před ziskem titulu mistra republiky

Josef Novotný je totiž už v pořádku, což otestoval při sobotní rozlučce v Kopřivnici. Po delší pauze se vrací rovněž Slovinec Sven Cerjak. K trojici Adam Bednář, Vojtěch Šachl a Matouš Kameník se přidávají stejní nováčci jako minulý týden, tedy Adam Nejezchleba, Štěpán Ševčík a Oliver Schmid.

Přitom plzeňský závodník neměl svůj čtvrtlitrový debut snadný. A to nejen kvůli léčení své zlomené ruky z výjezdu do Německa. V předvečer závodu mu na pražské Markétě pomáhali motocykl poskládat Petr Chlupáč a Michal Pospíšil.  Ruku k dílu přiložili také další. S deflektorem ve svítkovských boxech pomohl Hynek Štichauer.

Oliver Schmid minulý týden v Pardubicích těžil z pomoci Hynka Štichauera

Pardubický borec nakonec přišel i s tlumičem výfuku a cennými radami ohledně nastavení karburátoru se stylizoval do role mechanika. Ostatně i jeho rady ohledně jízdy našly své uplatnění. Plzeňský nováček potrápil Matouše Kameníka i Vojtěcha Šachla a skončil celkově čtvrtý.

V aktuální klasifikaci šampionátu vede Adam Bednář. Z šesti závodů vyhrál čtyři a má před Vojtěchem Šachlem náskok o devět bodů. Tím pádem o zlato nemůže přijít ani, kdyby se pokusil závod prodat, což pochopitelně v plánu nemá. A tak je jisté, že české dvěstěpadesátky nabírají čerstvý vítr do plachet a zítra ve Svítkově nabídnou dramatickou alternativu test matchi Čechů s Poláky.

Startovní listina zítřejšího mistrovství republiky 250 ccm v Pardubicích:

1 Adam Nejezchleba, Chabařovice
2 Oliver Schmid, Plzeň
3 Josef Novotný, Pardubice
4 Adam Bednář, Praha
5 Vojtěch Šachl, Chabařovice
6 Matouš Kameník, Divišov
7 Štěpán Ševčík, Chabařovice
8 Sven Cerjak, SLO
Vojtěch Šachl jezdí před Matoušem Kameníkem

Foto: Karel Herman, Štěpán Ševčík a Václav Schmid

Adam Bednář řádil v Pardubicích

Pardubice – 15. října
Příliv nováčků dnes zachránil mistrovský status závodu dvěstěpadesátek v Pardubicích. Nicméně na pódium se prosadili ostřílení borci. Adam Bednář neprohrál jedinou rozjížďku a spolu s ním přišli na pódium také Vojtěch Šachl a Matouš Kameník.

Vojtěch Šachl, Adam Bednář a Matouš Kameník na stupních vítězů
1. Adam Bednář, Praha 3 3 3 3 12
2. Vojtěch Šachl, Chabařovice 2 3 3 2 10
3. Matouš Kameník, Divišov 2 2 2 2 8
4. Oliver Schmid, Plzeň 1 1 1 1 4
5. Adam Nejezchleba, Chabařovice 0 0 1 0 1 (los)
6. Štěpán Ševčík, Chabařovice 1 0 0 0 1 (los)
Adam Bednář (bílá) útočí na Vojtěcha Šachla (červená)

Foto: Karel Herman

Z debutantů byl nejlepší Oliver Schmid

Česká plochodrážní sezóna anno domini 2021 ještě nekončí

Pardubice, Kopřivnice, Plzeň a Praha – 14. října
Listí donedávna zelených stromů podzim barví do nevídané barevné škály, nicméně plochodrážní motory u nás ne a ne utichnout. Zítřejší mistrovský flat track v Pardubicích přece jen doprovodí český šampionát dvěstěpadesátek, aniž by musel spoléhat na cizince. V sobotu se ve velkém stylu bude se sezónou loučit Kopřivnice. Týden na to čeká rozlučka pardubický Svítkov, ovšem až po skvělé podívané v rámci test matche Čechů s Poláky. A nakonec přijde závěr seriálu PRO-TEC Speedway Mini Cup v Plzni.

 

Václav Milík pojede letos svůj poslední závod příští sobotu v Pardubicích

K trojici českých posledních mohykánů, kteří zůstali v kubatuře dvěstěpadesátek, totiž přibyli další závodníci. Svým debutem projedou uzdravený Oliver Schmid z Plzně a chabařovičtí Adam Nejezchleba a Štěpán Ševčík. O body se utkají zítra od sedmnácti hodin, byť hlavním programem podvečera se stane mistrovství republiky ve flat tracku.

Flat trackeři a plochodrážníci v sobotu mohou od devíti ráno trénovat v Kopřivnici. Až skončí, zhruba okolo jedenácté, dvanácté si zájemci mohou sami vyzkoušet osedlat plochodrážní motocykl či usednout na tandem některého ze závodníků. Kromě místních borců svou účast přislíbili kupříkladu Josef Franc a Martin Málek.

S rozlučkou v podobném stylu počítají i v Pardubicích. Avšak před ní proběhne závodní sobota. S přílivem nových adeptů se dá předpokládat, že mistrovství republiky v kubatuře 250 ccm vyvrcholí právě zde. Hlavním hřebem ovšem bude Nice Technopark Challenge, aneb test match mezi Českou republikou a Polskem.

Týmy se budou skládat z borců mladších jednadvaceti let doplněných jedním seniorem, jímž se v českém družstvu stane Václav Milík. „Jedná se o nejlepší juniory NICE Cupu doplněné o seniora Roberta Lamberta,“ popisuje Petr Moravec složení polského týmu, přičemž v otázce domácích nezůstává vůbec nic dlužen. „My jedeme s třemi juniory, co můžou příští rok jet devatenáctky, a s dvěma zdravými juniorskými lídry Petrem Chlupáčem a Danielem Klímou. No, a jsme rádi, že souhlasil Vašek, protože letos to bude teprve druhý závod doma a fandové jsou na něho natěšení.“

Tony Katra a Karel Průša v akci v Lysé nad Labem – podobné ukázky by údajně měli vidět i návštěvníci pražské výstavy Racing Expo

Příští neděli se na malé plzeňské dráze bude konat poslední kolo seriálu PRO-TEC Speedway Mini Cup následované slavnostním vyhlášením výsledků. Ani tím však nepřijde letošní veto s plochou dráhou v české kotlině. Poslední říjnový víkend bude v Letňanech výstava Racing Expo a pražská Markéta se na ní bude prezentovat nejen stánkem, nýbrž údajně i akčními ukázkami a la Lysá nad Labem.

Účastníci zítřejšího mistrovství republiky 250 ccm v Pardubicích:

AK Markéta Praha: Adam Bednář
SC Chabařovice: Vojtěch šachl, Adam Nejezchleba, Štěpán Ševčík
AK Divišov: Matouš Kameník
PK Plzeň: Oliver Schmid

Foto: Pavel Fišer a Karel Herman

Petr Chlupáč a Daniel Klíma splnili úlohu favoritů beze zbytku

Kopřivnice – 10. října
Již jen velice letmý pohled do startovní listiny mistrovství republiky juniorských družstev odhalil tým pražského Olympu jako jednoznačného favorita. A vskutku Petr Chlupáč s Danielem Klímou svoji úlohu splnili beze zbytku. Vyhráli všech svých šest jízd, když jim výfuk dokázal ukázat pouze Jaroslav Vaníček, a to ještě velice krátce. Druhá příčka připadla prvnímu páru pražské Markéty ve složení Pavel Kuchař a Jaroslav Vaníček, na třetí pozici dostal Pardubice svým strhujícím finišem Daniel Šilhán.

Pódium s Markétou 1, Olympem a Pardubicemi

Čtvrtlitrový šok

Olymp se ujal vlády již v rozjížďce s číslem jedna: Daniel Klíma (žlutá) a Petr Chlupáč (bílá) vedou před Marcelem Krzykowskim (modrá)

Sluníčko se dnes schovávalo za závoj z mlhy jako stydlivá holčička. Inu, podzim je prostě takový, takže připravil stylové kulisy pro poslední plochodrážní šampionát republiky v kubatuře pětistovek. Upřímně řečeno, v otázce titulu o žádné nervy drásající drama nešlo. Už jen letmý pohled do startovní listiny totiž dal najevo, že Daniel Klíma s Petrem Chlupáčem budou podobně vyrovnanou dvojici hledat jen velice obtížně.

A doopravdy. Hned v rozjížďce s číslem jedna oba změřili domácí pár Jakub Sazovský – Marcel Krzykowski již s letem pásky. V páté jízdě stejný kousek provedli na úkor pardubických borců Jana Jeníčka a Daniela Šilhána. Ti v rozjížďce s číslem dvě nestačili na Kajetana Kupiece z druhé kopřivnické dvojice, avšak Radka Bambucha za svými zády udrželi.

Radek Bambuch zdůvodňuje své předčasné odstoupení:

„Motor po servisu je v hajzlu.“

Pavel Kuchař (červená) a Jaroslav Vaníček (modrá) vedou před Jakubem Exlerem (bílá) s Michalem Bašteckým (bílá)

Radek Bambuch však musel ze závodu odstoupit kvůli zadřenému motoru, takže za Walbo pokračoval již jen Kajetan Kupiec. Ten se stal bezděčným svědkem, kterak první pár pražské Markéty dohání své kolegy ve vestě Olympu.

Pavel Kuchař a Jaroslav Vaníček vstoupili do dnešního podniku třetí jízdou, v jejíž první zatáčce si již vypracovali slušný odstup od Jakuba Exlera s Michalem Bašteckým. V rozjížďce s číslem šest jako jeden muž odstartovali právě na Kajetana Kupiece. Byť se Polák snažil hlavně v závěru natlačit se dopředu, neuspěl.

Olymp Praha a Markéta Praha 1 tím pádem měli po první třetině bodový komplet. Třetí místo v aktuální klasifikaci však bylo překvapivé. O dva body za dvojicí leaderů totiž stál tým českých juniorů v sedlech dvěstěpadesátek. Přitom jak Matouš Kameník, tak Vojtěch Šachl přijeli do Kopřivnice vůbec poprvé!

Čtvrtlitrové překvapení: Matouš Kameník (červená) a Vojtěch Šachl (modrá) vodí Michala Bašteckého (bílá)

Ve čtvrté jízdě se na startu převrátil Jakub Sazovský v ukázkové svíci a oni nestačili na Marcela Krzyzowskeho. Rozjížďka s číslem sedm však Matouši Kameníkovi přinesla dokonalý triumf, když jel na čele od vylétnutí pásky až ok odmávnutí šachovnicovou vlajkou. Vojtěch Šachl v úvodním výjezdu objel Michala Bašteckého.

 

Mistři neprohrávají

Jaroslav Vaníček (žlutá) jede před Petrem Chlupáček (bílá) a Pavlem Kuchařem (červená)

Takový triumf si už dvěstěpadesátkáři neměli dopřát. Vytěžili však triumf ve čtrnácté jízdě, v níž se proti nim postavil osamocený Kajetan Kupiec. Nakonec jim patřila čtvrtá pozice. Ruku na srdce, kdo od nich takový výsledek čekal?

Daniel Klíma a Petr Chlupáč z vítězné dráhy neuhnuli ani o píď. V deváté jízdě nedali šanci Kajetanu Kupcovi, a pak je ob dvě rozjížďky později čekala první dvojice pražské Markéty. Pavel Kuchař a Jaroslavem Vaníčkem prodloužili svou vítěznou sérii v rozjížďce s číslem deset proti oběma dvěstěpadesátkám.

„Starty tady dělaj‘ hodně a já ho teď úplně posral,“ sypal si popel na hlavu Pavel Kuchař. Zato Jaroslav Vaníček zamířil jednoznačně do vedení. Daniel Klíma jej minul vnějškem první zatáčky, avšak Petra Chlupáče držel v šachu ještě o celý okruh déle.

Daniel Šilhán líčí svůj triumf v rozjížďce s číslem osm:

„Na startu je to všude tvrdý. Byla tam jediná kolej, odkud šlo odjet. Vyčistil jsem si ji a odstartoval jsem od prken.“

Pád Jana Jeníčka (červená) připravil horké chvilky také Jakubu Exlerovi (žlutá)

Olymp upevnil své vedení, Markéta 1 druhé místo. K bronzu si vyšláply Pardubice. V rozjížďce s číslem osm odstartoval Daniel Šilhán jako plochodrážní pánbůh na Marcela Krzykowskeho, kdežto Jan Jeníček za sebou nechal Jakuba Sazovského. V první zatáčce třinácté jízdy však Jan Jeníček upadl a byl z repete diskvalifikován. Daniel Šilhán však bez problémů vyhrál před Jakubem Exlerem, když Michal Baštecký zůstal stát s poruchou motocyklu.

Závěr mítinku se obešel bez větších dramat. Daniel Klíma a Petr Chlupáč usedli na trůn bez ztráty bodu. V šestnácté jízdě porazili Jakuba Exlera a Michala Bašteckého, v devatenáctkách přišly na řadu obě dvěstěpadesátky. Pavel Kuchař a Jaroslav Vaníček měli stříbro v kapse prakticky již po skončení rozjížďky s číslem patnáct.

Když Jaroslav Vaníček (žlutá) s Pavlem Kuchařem (bílá) porazili Marcela Krzykowskeho (modrá), bylo stříbro jejich

Oba svorně odstartovali a na dráze vytvořili nepřekonatelnou překážku pro Marcela Krzykowskeho. Pardubičané sice v sedmnácté jízdě nedali ani náznak šance Matouši Kameníkovi s Vojtěchem Šachlem. Aby však přeskočili první pár Markéty, nesměl by ani jeden z Pražanů vidět šachovnicový prapor v rukou Pavla Matuly na konci rozjížďky s číslem dvacet.

Nic takového se však nestalo. Pravda, Daniel Šilhán vyhrál stylem start – cíl. Jenže Jaroslav Vaníček s Pavlem Kuchařem se seřadili hned za ním. Potvrdili své stříbro, přičemž Pardubicím nechali bronz.

 

Hlasy z depa

Daniel Klíma (vlevo) a Petr Chlupáč slaví mistrovský titul

„Fajn to bylo,“ nemohl Daniel Klíma rozhodně láteřit. „Tady je vždycky fajn. Nešlo to ale úplně samo, Jarda nás potrápil pěkně. Ale jsme mistři, mám z toho radost, jsem rád, že se to povedlo. Byly to hezký závody.“

„Dneska dobrý,“ přidal se k chvále rovněž Petr Chlupáč. „S Danem se jely pěkný dvojice. Byli jsme domluvení, že já potáhnu lajnu a on venek. Dopadlo to dobře, jsme rádi, že jsme udělali mistry.“

„Dneska super,“ radoval se Jaroslav Vaníček. „Za sebou jsem jedno kolo vodil dva nejlepší jezdce, což jsou Chlup a Dan. Dráha byla skvělá, děkuju pořadatelům sponzorům, AK Markéta, Olympu a klukům trenérům.“

„Dneska to bylo dobré,“ vyprávěl Pavel Kuchař. „Vydal jsem ze sebe maximum, co jsem chtěl a co jsem uměl. Příští rok se budu snažit s motorkou a v přípravě a s fyzičkou taky. Dneska to nebylo špatný, lepší to ale může bejt vždycky, ale jsem spokojenej.“

Daniel Šilhán dotáhnul Pardubice k třetímu místu

„Dnes to bylo na mně,“ připomínal Daniel Šilhán svou zodpovědnost ve srovnání s loňským rokem, kdy nastoupil s Lukasem Fienhagem. „Taky jsme byli třetí, ne druhý jako loni. V první jízdě trošku nepad‘ start, v druhý taky ne. Pak jsme doladili motorku a čtyři jízdy po sobě vítězství. Bylo to pozitivní. Škoda Honzova pádu, taky ale pomoh‘, nebylo to jen o mně.“

„Dneska dobrý až na ten pád,“ podmiňoval Jan Jeníček svou spokojenost. „Byly tam koleje a nahrnutý materiál. Zased‘ jsem to a všimnul si toho, až před sebou. Zvedlo se mi to, ještě víc jsem si přidal a nešlo s tím nic dělat. Poprvý na bedně, držel jsem se za Danym, je rychlej, abych se rozjel.“

Rady od Martina Málka přišly Vojtěchu Šachlovi vhod

„Je to tady dlouhý,“ líčil Vojtěch Šachl své dojmy ze svého prvního závodu v Kopřivnici. „Nejdřív jsem nevěděl, jak dráhu jet. Až v poslední jízdě jsme to věděli. Nebejt Martina Málka a Adriana Rymela, byl bych úplně v prdeli.“

„dobrý,“ odtušil Matouš Kameník své hodnocení. „Zatáčky jsou tady dlouhý i pro půllitry. Mrzí mě ta jízda s Pardubicema. Kdybychom byli před Jéňou, skončili jsme třetí…“

Petr Chlupáč (3) a Daniel Klíma (4) vyhráli všechny své jízdy
Petr Chlupáč (3) a Daniel Klíma (4) vyhráli všechny své jízdy
1. Olymp Praha 42
Petr Chlupáč 3 3 3 3 3 4 19(5)
Daniel Klíma 4 4 4 4 4 3 23(1)
2. AK Markéta Praha 1 35
Pavel Kuchař 4 4 4 0 3 2 17(2)
Jaroslav Vaníček 3 3 3 2 4 3 18(3)
3. AMK ZP Pardubice 28
Jan Jeníček 2 0 2 X 3 0 7(2)
Daniel Šilhán 3 2 4 4 4 4 21
4. Junioři 250 ccm 23
Matouš Kameník 3 4 2 3 2 0 14
Vojtěch Šachl 2 3 0 2 0 2 9(2)
5. Walbo Kopřivnice 20
Radek Bambuch 0 – – – – – 0
Kajetan Kupiec, PL 4 2 2 4 4 4 20
6. SPT Kopřivnice 20
Jakub Sazovský 0 F 0 0 0 2 2
Marcel Krzykowski, PL 2 4 3 4 2 3 18
7. AK Markéta Praha 2 19
Michal Baštecký 0 2 3 E 0 3 8
Jakub Exler 2 0 2 3 2 2 11(2)
Daniel Šilhán vede před Marcelem Krzyzowskim
Daniel Šilhán vede před Marcelem Krzyzowskim

Foto: Karel Herman

Svíce Jakuba Sazovského (bílá) na startu s Marcelem Krzykowskim (žlutá), Matoušem Kameníkem (červená) a Vojtěchem Šachlem (modrá)
Svíce Jakuba Sazovského (bílá) na startu s Marcelem Krzykowskim (žlutá), Matoušem Kameníkem (červená) a Vojtěchem Šachlem (modrá)