Archiv pro rubriku: MČR

Sezóna 2019 je nalinkována

Pardubice – 17. listopadu
Dopolední jednání sportovní komise ploché dráhy a pořadatelů závodů na svítkovském stadiónu určilo směřování sportu levých zatáček. První liga byla potvrzena v dříve dohodnutých intencích, extraligu v její současné podobě zachránil poslepovaný čtvrtý celek. Jednotlivci budou mít jen trojdílné finále stejně jako junioři, po roční pauze se na scénu vrací samostatný závod mistrovství republiky na dlouhé dráze. Zato filozofie přeboru, dle níž se může přihlásit každý závodník a řídící orgán vymyslí adekvátní rozpis jízd, dostala poněkud za uši.

 

V extralize bude za soupeře Pardubicím, Praze a Slanému čtvrtý celek, do něhož dodají závodníky Žarnovica, Praha a v případě vhodné personální konstelace také Pardubice. Všechno by ovšem mělo být finalizováno do konce příštího týdne po jednání v klubech, jehož se tato koalice týká.

O domácí prostředí celku by se postarala Žarnovica, která by své extraligové závody pořádala v květnu a zkraje září. Jeden pražský mítink opět uspořádá Kopřivnice, která poslední srpnový den bude dějištěm mistrovství republiky dvojic.

Finále jednotlivců uvidí postupně Praha, Plzeň, aby nakonec šampión odjel opět v půli října z Březolup. Jasné jsou tři mítinky české juniorky, zatímco pro mistrovství republiky družstev se stále hledá. Mistrovství republiky na dlouhé dráze bude v Mariánských Lázních ještě před světovou kvalifikací.

Přebor bude vypisován maximálně pro šestnáct závodníků. Prvních dvanáct závodníků průběžné klasifikace bude mít účast garantovanou, a pakliže by se přihlásilo více než šestnáct borců, vypsala by se pro ně kvalifikace. V době, kdy z nižších kubatur přichází noví závodníci a juniorský šampionát má daleko do celoročního seriálu, se restrikce přeboru nejeví jako nikterak moudré.

Další informace magazín o sezóně 2019 magazín speedwayA-Z přinese po jejich oficiálním zveřejnění.

Éra rekordních startovních listin v přeboru jsou pro příští rok pasé

Foto: Karel Herman

Ledaři mají ještě mrazivější ambice než sama paní Zima

Pardubice – 12. listopadu
Zima má prý být nadprůměrně teplá až do konce ledna. Nicméně to tvrdí meteorologové, a kdo ví, jaký ráz nabere počasí již třeba za dva nebo tři týdny. Každopádně silná pořadatelská a jezdecká základna ledové ploché dráhy spřádá opět ambiciózní plány. Z jejich dopoledního jednání v Pardubicích vzešel kalendář, který ve dvou šampionátech počítá celkem s osmi závody.

Plán šampionátů republiky na ledové dráze v roce 2019:

jednotlivci: 6.1. Nepomuk
19.1. Kopřivnice
26.1. Račice
23.2. Opatovice
družstva: 5.1. Růžená
20.1. Holice
27.1. Mělice
24.2. Chrastná
Ledové hřeby snad napřesrok nezapláčou jako letos
Ledové hřeby snad napřesrok nezapláčou jako letos

Foto: Karel Herman

První liga 2019 má jasnou podobu, extraliga ji hledá

Pardubice – 5. listopadu
První liga se v sezóně 2019 uskuteční opět se čtyřmi týmy. Na rozdíl od extraligy Speedway Club Žarnovica nedeklaroval, že v ní nebude startovat, ba právě naopak. Dokonce se proslýchá, že v případě excelentních výkonů slovenských mladíků bude uvažovat o comebacku do vyšší české soutěže, kterou chce opustit. Vedle Žarnovice budou pochopitelně startovat také Praha a Pardubice, zatímco čtvrtým účastníkem se stane Kopřivnice. Ke dvojici jejich vlastních závodníků budou dosazeni další junioři. Otázka však zní, co s extraligou.

 


Jaký je Váš názor?

Extraliga roku 2019 by byla nejlepší:

View Results

Loading ... Loading ...

Slovenské komunální volby ovlivní českou extraligu

Zatím není definitivně vyloučenou, že účastníci extraligy 2019 nebudou míjet tyto dopravní značky

Pakliže se vám stýská po systému dvojutkání okořeněných dramatem závěrečného play-off, budete i napřesrok zklamáni. V současné chvíli totiž není jediný zastánce modelu, v němž si vyšší česká soutěž ještě v sezóně 2014 se třemi celky vystačila.

Za daného stavu je tedy nutné najít čtvrtého soutěžícího. Sportovní komise má jednat s vedením SC Žarnovica ještě před termínem kalendářní porady, jenž byl stanoven na 17. listopadu. Ze slovenských kuloárů zaznívá, že je ve hře ještě jeden faktor, který by mohl odchod Slováků z české extraligy.

Pakliže se o víkendových komunálních volbách na žarnovické radnici dostane ke slovu politická formace, jež by byla ploché dráze nakloněna, mohli by se slovenští závodníci chystat na své třetí extraligové účinkování. Právě opožděné dotace totiž hrozily poškodit renomé klubu, který se pochopitelně nechce dostat do postavení dlužníka.

Žarnovickému publiku by extraliga určitě chyběla

Na druhou stranu bodové paběrkování není atraktivní pro žarnovické sponzory ze soukromé sféry. Ovšem ruku na srdce a čistého vína do pohárů! Česká extraliga rozhodně není soutěží, kterou by vyhrávali juniorští závodníci. A s Martinem Vaculíkem, Patrikem Búrim a šikovným Polákem by Speedway Club rozhodně byl minimálně stejně dravou štikou soutěže jako Slaný, jenž letos postrádal jedině větší kapičku štěstíčka.

To bychom se však po přesně opsaném kruhu dostali zase nazpátek k finanční problematice. Nezbývá než čekat pár dnů, dokud zpoza Váhu nezazní jasné ano či ne k extralize 2019. Dle informací magazínu speedwayA-Z však mezitím byly nezávisle na sobě připraveny dvě alternativy, jak vyřešit absenci čtvrtého týmu.

 

Dva návrhy pro náhradní celky

S Martinem Vaculíkem v sestavě by SC Žarnovica byl zcela jiným rivalem – o čemž svědčí i snímek slovenského esa před Václavem Milíkem

První je tým juniorských reprezentantů ve stylu celku Junioři CZ v letošní první lize. Podobný záměr se v extralize již realizoval roku 1988 v podobě sestavy Junioři Československa. Může však mít podstatný háček, a sice neochotu klubů uvolňovat své špičkové mladíky, kteří mohou udělat kus poctivé práce pro své mateřské kluby.

Potom je tu alternativa sestavit tým ze závodníků, kteří se pro konkrétní extraligový tým nedočkají nominace od svých vlastních manažerů. Příklad Michala Škurly či Ondřeje Smetany otevírajících při pražské extralize vrata do depa kácí námitku o slabé konkurenceschopnosti takové extraligové pětky. Navíc k mání budou i všichni Slováci, kteří vzhledem ke startu Žarnovice v první lize nebudou mít status cizince, a ve hře je samozřejmě i jedna povolená zahraniční posila.

Formule náhradních družstev by mohly dostat extraligu třeba do Liberce…

Obě alternativy smíšených náhradních celků by mohly dostat na scénu také stadióny, kam by se extraliga jinak nepodívala. V tomto směru bychom se mohli dočkat i rekordu v počtu různých drah, na nichž by se v jednom roce o extraligové body bojovalo. A to ještě vzhledem k odložené rekonstrukci Markéty není vyloučeno, že se jedno pražské extraligové kolo bude opět konat v Kopřivnici.

Foto: Karel Herman, Kiril Ianatchkov a Petr Čunek

 

Josef Franc svému loňskému titulu pořídil mladšího bratříčka

Březolupy – 7. října
Všichni diváci dnes neměli šanci se vejít na tribunky okolo březolupského stadiónu. Naštěstí ohlašované deště se jihomoravské obci vyhnuly širokým obloukem. A sluníčko hřálo natolik, že usednout do trávy nepřinášelo pražádná rizika nachlazení. Avšak nádherné souboje čtvrtého finále českého šampionátu jednotlivců dozajista vynahradily trošku nepohodlí! Trojice pretendentů mistrovského trůnu udávala tempo celému závodu, zatímco ostatní finalisté tu záhy, tu zase později přicházeli o vidinu pódia. Zdeněk Simota začal mítink bez bodu a končil bez vzduchu v pneumatice a nakonec i bez metylu v nádrži. Martin Málek a Ondřej Smetana začali vítězit až s křížkem po funuse. Ostatně také Hynek Štichauer, jehož motocykly po poruše jeho dodávky dovezl do Březolup Jakub Valkovič. Pardubičan si navíc v boji o druhou příčku v rozjížďce s číslem devatenáct vylámal zuby na Jaroslavu Petrákovi, jenž si posléze v radostné euforii střihnul jakési česné kolo, během něhož neváhal publikum častovat vzdušnými polibky. Jediným borcem, který dokázal narušit hegemonii velké trojky, byl Jan Kvěch. Ambiciózní pražský junior v páté jízdě přivedl za svými zády do cíle Eduarda Krčmáře, avšak další start spálil jako páter Koniáš závadné knihy. Slánské eso na svou prohru reagovalo mistrovsky. A sice šachmatem, jenž v desáté jízdě přetrhnul vítěznou šňůru Václava Milíka. V té chvíli hořkost porážky nepoznal jedině Josef Franc. Avšak také on se v rozjížďce s číslem čtrnáct musel sklonit před Václavem Milíkem. A když se vzápětí Eduard Krčmář vrátil s trojkou, před poslední sérií byl průběžný stav šampionátu úplně stejný jako při slavnostním nástupu. A sice, že Josef Franc s Eduardem Krčmářem měli bod k dobru na Václava Milíka, který jim však hodil rukavici vítězstvím v osmnácté jízdě. Rovnice pro rozjížďku s číslem dvacet s duelem Josefa France a Eduarda Krčmáře měla jednoduché řešení. Na vítěze čekal titul, na druhého v pořadí rozjezd o stříbro s Václavem Milíkem. Příležitosti obhájit své loňské zlato se chytl Josef Franc, jenž se probil do čela před Zdeňka Simotu. Před něho se posunul i Eduard Krčmář, ale závěr pařil Václavu Milíkovi. Ten nejprve porazil Josefa France v dodatkové jízdě o dnešní vítězství a poté stejně naložil i s Eduardem Krčmářem v otázce konečného stříbra.

Stupně vítězů posledního finále: Josef Franc, Václav Milík a Eduard Krčmář

Březolupy čeká skvělý závod

Petr Moravec vede finalisty na nástup

Nádherné počasí lákalo do březolupských ochozů i ty diváky, kteří třeba nebyli úplně obeznámení se situací na hrotu aktuální klasifikace. Jejím leaderem byl Eduard Krčmář, ovšem se stejným skóre jako měl Josef Franc, zatímco Václav Milík za oběma zaostával o pouhý bod. Obrovská převaha velké trojky již nedávala žádnému jinému závodníkovi šanci na medaile v konečné klasifikaci.

Avšak nic jistého neměli ani samotní vedoucí muži. Snad jen kromě toho, že na sklonku dnešního odpoledne mohou opouštět Březolupy jako mistři, ale také s bronzem. Ten by za jiných okolností mohl být velkým úspěchem, jenže Eduard Krčmář, Josef Franc a Václav Milík by jej nemohli brát jinak než jako obrovské zklamání.

Václav Milík (modrá) vede první jízdu před Janem Kvěchem (červená), Zdeňkem Simotou (žlutá) a Martinem Málkem (bílá)

Obvyklé předzávodní žertíky šly protentokrát stranou. Celá parta sedmnácti finalistů cestou na nástup zamířila rovnou ke startovnímu roštu, zkoumat jeho stav. Dalo trošku více práce seřadit je do řady, aby mohli být představeni divácké záplavě na tribunách a svahu u věže rozhodčího. Kamenná tvář Eduarda Krčmáře odrážela pekelné soustředění před klíčovým podnikem šampionátu.

Josef Franc se po nástupu vrátil hrabat na startovní rošt a stejně tak Václav Milík. „Zakopali jsme si tady s tátou brambory,“ vysvětloval návštěvníkům skrze mikrofon. Přitom mu nebylo zrovna hej. Neuběhl ani týden od jeho pádu během semifinále Zlaté přilby města Pardubice. Včera při velké ceně v Toruni upadl opět. Kromě otřesu mozku si pohnul obratli, ale nakonec zamítl myšlenky na ručník v březolupském ringu.

Eduard Krčmář (červená) vystřelil do čela druhé jízdy před Martina Gavendu (žlutá), Michala Škurlu (modrá) a Hynka Štichauera (bílá)

O kratičkou chvilku později již projížděl pod šachovnicovou vlajkou v rukou Rostislava Zůfalého jako vítěz rozjížďky s číslem jedna. Již s vylétnutí pásky odvedl Jana Kvěcha. Martin Málek v úvodním oblouku stačil podjet pouze Zdeňka Simotu, jenž pádil do svého boxu přemítat nad set upem svého motocyklu.

Zdeněk Simota protahuje obličej nad svou úvodní nulou

„To jsem prokoučoval! Dali jsme malou trysku…“

Josef Franc (modrá) jezdí první v rozjížďce s číslem tři před Ondřejem Smetanou (červená), Jaroslavem Petrákem (žlutá) a Filipem Hájkem (bílá)

Ani ostatní pretendenti mistrovského trůnu v první sérii nezaváhali. Eduard Krčmář ve druhé jízdě nadělil svým pronásledovatelům půl rovinky. Ve velké bitvě o druhé místo se na úkor Michala Škurly nakonec prosadil Hynek Štichauer. Pardubický závodník prožil nad ránem v Žarnovici neradostné překvapení. Jeho dodávka, v níž se svým doprovodem dorazil na vyvrcholení první ligy, při startování ani neškytla. Pomohli mu kolegové a motocykly na jih Moravy přicestovaly v autě Štefana Valkoviče.

V rozjížďce s číslem tři vystřihl Josef Franc start jako z partesu. Když se v prvním výjezdu ohlédl, spatřil za sebou Ondřeje Smetanu, jehož útoky však odrazil. Posledním vítězem úvodní pětiny se stal Zdeněk Holub. Pražan ve čtvrté jízdě skvěle odstartoval, aby však musel mařit ataky Davida Pacalaje. Slovenský junior se hnal dravě dopředu, avšak ve druhé zatáčce po kontaktu se Zdeňkem Holubem vmžiku klesl až na chvost.

 

Josef Franc vede šampionát sám

Eduard Krčmář (bílá) v rozjížďce s číslem pět dohání Davida Pacalaje (červená) a Jana Kvěcha, z něhož je na snímku vidět jen kus zadního kola

Tři body daly Zdeňku Holubovi skvělý základ, který smolař letošního jara zúročil v rozjížďce s číslem sedm. V ní se opět blýsknul skvělým startem, navíc Michal Škurla vnějškem první zatáčky sebral druhé místo Josefu Francovi. Ten se však hned ve druhém oblouku vrátil nazpět, aby zkraje třetího kola převzal vedení od Zdeňka Holuba. Poslední slovo pronesl Martin Málek, který Michala Škurlu v poslední zatáčce před cílem připravil o poslední bod, jenž ještě zůstával k mání.

Zdeněk Holub měl pět bodů, ovšem před sebou vyhlídku na účast v rozjížďce s číslem deset proti Eduardu Krčmářovi a Václavu Milíkovi. Pakliže jej vedoucí příčka před Josefem Francem nepřesvědčila, že i s velkou trojkou se dá rovnocenně závodit, rozjížďka s číslem pět mu pádný důkaz poskytnout musela.

Jan Kvěch líčí své vítězství nad Eduardem Krčmářem v páté jízdě:

„Konečně jsem to doladit na starty! Odstartoval jsem na Edu a povedlo se mi ho předjet!“

Václav Milík (bílá) si po startu šesté jízdy vyšlápnul na Ondřeje Smetanu (modrá)

Po vylétnutí pásky k prosluněnému březolupskému nebi totiž neomylně do vedení zamířil Jan Kvěch. Eduard Krčmář v nájezdu do druhé zatáčky podjel druhého Davida Pacalaje, nicméně pražského juniora již dohonit nedokázal. V poslední zatáčce navíc zpomalil a s pohledem směřujícím na motor musel uznat ztrátu jednoho bodu.

Václav Milík před startem šesté jízdy usilovně hrabal na roštu jako červenožlutý bagr. Po startu vypálil dopředu, ovšem v úvodním oblouku jej objel Hynek Štichauer. Václav Milík svého klubového parťáka podjel hned ve druhé zatáčce a zůstal neporažen. A my již víme, Josef Franc prodloužil sérii své neporazitelnosti v souboji se Zdeňkem Holubem.

Josef Franc (červená) se dostává na čelo před Zdeňka Holuba (modrá), Martina Málka (žlutá) a Michala Škurlu (bílá)

Pražan po druhé přestávce ovládl rozjížďku s číslem devět. Vnější stranou první zatáčky překonal prvního Petra Chlupáče. Spolu s ním se před pražského juniora mihnul Hynek Štichauer. Jan Kvěch tentokrát neměl skvělý start a inkasoval jediný bod, když ve druhé zatáčce podjel Petra Chlupáče. Zato Josef Franc měl u svého jména devítku. Jelikož Eduard Krčmář prohrál s Janem Kvěchem, byl v té chvíli sám na čele šampionátu.

 

Jede se o titul i konečnou osmičku

Eduard Krčmář při svém vítězství nad Václavem Milíkem v desáté jízdě

Jenže Eduard Krčmář se dokonale poučil ze své předchozí prohry s Janem Kvěchem. Bílá páska ještě v rozjížďce s číslem deset nestačila dorazit do cíle svého letu a on se ujal vedení. Úvodní oblouk projel okolo vnitřní čáry, zatímco Václav Milík zvenku nestihl více než druhou příčku. A protože slánský borec byl na čele pekelně rychlý a dokonale neomylný, Pardubičan se stal druhým členem velké trojky, jenž musel zaknihovat ztrátu.

Václav Milík komentuje výsledek desáté jízdy:

„Prohrál jsem po startu. Myslel jsem, že se rozjedu po venku a on mě vzal po lajně. Takže moje chyba!

Ondřej Smetana (bílá) vodí Zdeňka Simotu (modrá)

V aktuálním pořadí finálové série dal Josef Franc doposud dohromady padesát bodů. Eduard Krčmář měl o bod, Václav Milík o dva méně. Jenže na lámání chleba byl dnešní mítink přece jen poněkud příliš mladý. Navíc šlo i o další posty, které mají vliv na podobu reprezentace pro další rok. A pochopitelně finálovou osmičku, jež si udrží své právo na finálovou účast i po změně letopočtu na číslici 2019.

Absence Matěje Kůse, který po zářijovém pádu v Newcastlu musel předčasně uzavřít letošní plochodrážní rok, otevřela prostor dalším uchazečům. Navíc Michal Škurla, jenž shodou okolností právě v Březolupech stál blízko svého vůbec prvního pódia v šampionátu, neměl vůbec svůj den.

Josef Franc (žlutá) upaluje před Hynkem Štichauerem (červená) a Janem Kvěchem (bílá)

Na konci třetí série disponoval pouze jedním jediným bodem z rozjížďky s číslem dvě a jeho pozice muže číslo šest se povážlivě kymácela. Zuby si na ní dělali Ondřej Smetana, Martin Málek a Hynek Štichauer, jenž kvůli svému zraněnému kolenu musel předchozí finále v Plzni dokonce vynechat.

Pardubičan během prvních třech sérií prozatím nevyhrál, nicméně ve všech případech na startovním roštu narazil na někoho z velké trojky. Martin Málek si po dvou úvodních jedničkách výrazně polepšil suverénním triumfem v rozjížďce s číslem jedenáct. Skvělý závod jel také Ondřej Smetana. „Měl jsem porazit Hynka,“ litoval faktu, že jej kromě Josefa France ve třetí jízdě o body v rozjížďce s číslem šest obral nejen Václav Milik, ale i Hynek Štichauer.

Martin Málek na cestě za triumfem v rozjížďce s číslem jedenáct

V rozjížďce s číslem dvanáct však Ondřeji Smetanovi vyšel perfektním způsobem start. A to se stalo úhelným kamenem jeho úspěchu. David Pacalaj byl pravda rychlejší, jenže Pražan v prvním oblouku útočil zprava a ve výjezdu vedl. Slováka, jenž posléze nepustil k bodu Michala Škurlu, za jeho zády vystřídal Zdeněk Simota.

Avšak také on si na Ondřeji Smetanovi protentokrát vylámal zuby. V rozjížďce s číslem třináct dal o sobě opět vědět Jan Kvěch, když ve druhé zatáčce podjel vedoucího Michala Škurlu. Jenže pražský junior si svou šanci na stupně vítězů přece jen promarnil pokaženou rozjížďkou s číslem devět.

 

Rozjezdy velké trojky prodlužují závod

Václav Milík (červená) jde do vedení rozjížďky s číslem čtrnáct, zatímco Josef Franc (žlutá) stihne objet pouze Davida Pacalaje (modrá)

Nicméně hlavním motivem dnešního finále bylo přece jen určit šampióna republiky. Další vodítko pro řešení mistrovské rovnice nabídla rozjížďka s číslem čtrnáct s duelem Josefa France a Václava Milíka. Oba se oři letu pásku pohnuli prakticky současně, jenže Václav Milík měl přece jen rychlejší motocykl.

Už v prvním nájezdu měl vrch, navíc vyznával stopu vedoucího poblíž vnitřní čáry. Josefu Francovi nezbylo, než útočit vnějškem první zatáčky, kde ale svého pardubického soka nestihnul. Snažil se útočit, dokud závodníky nezastavila šachovnicová vlajka, jenže Václav Milík si na své tři body nenechal ani sáhnout.

Hynek Štichauer (modrá) před Zdeňkem Simotou, jemuž se záhy svleče zadní pneumatika

Do rozjížďky s číslem patnáct nejlépe odstartoval Martin Málek, zatímco Eduard Krčmář poněkud zaostal. Jenže v první zatáčce se jako blesk mihnul mezi Petrem Chlupáčem a Ondřejem Smetanou, aby ve výjezdu převzal vedení. Vmžiku si vypracoval dostatečný náskok a diváky bavila hlavně snaha Ondřeje Smetany dostat se na druhou příčku. „Martin to tady zná, ví, kudy vede rychlá stopa,“ komentoval Pražan svůj neúspěch při stíhání Martina Málka.

Do konce dnešního finále zbývalo odjet poslední sérii. A šampionát se přitom dostal do stejné polohy, v jaké byl během slavnostního nástupu. Eduard Krčmář opět srovnal krok s Josefem Francem, zatímco Václav Milík na oba ztrácel bod. Pardubičan pro svůj návrat na mistrovský trůn nemohl učinit více než vyhrát osmnáctou jízdu. A pak čekat na výsledek rozjížďky s číslem dvacet s duelem obou vedoucích závodníků.

Osmnáctá jízda: Václav Milík (modrá), Michal Škurla (bílá) a Petr Chlupáč (žlutá)

Takový scénář se vskutku začal naplňovat. Rozjížďka s číslem osmnáct viděla skvělý start Václava Milíka. Když se v prvním výjezdu ohlédl, jeho pronásledovatelé na čele s Michalem Škurlou byli už pořádně daleko. A pak již konečně přišla poslední jízda. Nervozita byla obrovská. Eduardu Krčmářovi na startovním roštu zhasnul motocykl.

Josef Franc vypráví o rozjížďce s číslem dvacet, jež mu přinesla titul:

„Od startu jsem nebyl úplně suverénní. Nedokážu ani říct, jak jsem se dostal na první místo. Kdybych takhle závodil každou rozjížďku v každým závodě, budu rád. Dal jsem do toho všechno.“

Rozjížďka s číslem dvacet byla klíčová pro titul: Zdeněk Simota (žlutá), Eduard Krčmář (červená), Josef Franc (bílá) a Patrik Mikel (modrá)

Slánský borec se však otočil a bleskurychle uvedl motor do chodu. Nervy a konec konců i dvouminutový časový limit však spolu s Josefem Francem napínali k prasknutí i nadále. Konečně Pavel Kubeš zmáčknul startovací knoflík. A Eduard Krčmář vystřelil vpřed jako šipka.

Josef Franc si to ale namířil dopředu po vnitřní straně úvodní zatáčky. Jenže zvenku byl ještě rychlejší Zdeněk Simota, který z jedné vody načisto z třetí příčky objel oba uchazeče o celkové zlato. Leč Josef Franc mobilizoval všechny síly a z druhé zatáčky už vyjel jako vedoucí závodník. V té chvíli mohl již jen odpočítávat tři zbývající okruhy, jež ho dělily od obhajoby loňského titulu mistra republiky.

Kdo s koho: Eduard Krčmář (červená) vs. Josef Franc (bílá)

Po předjetí Zdeňka Simoty prahnul rovněž Eduard Krčmář. Dva body by mu totiž otevřely cestu do rozjezdu s Václavem Milíkem o stříbro. V první zatáčce třetího kola se doopravdy dočkal. Jenže Plzeňan začal zřetelně zpomalovat. K jeho štěstí byl už Patrik Mikel mimo hru, jelikož upadl v prvním výjezdu druhého okruhu. A tak se cílem doslova proplouhal, protože mu v nádrži už nebyl vůbec žádný metyl.

Předtím v šestnácté jízdě Zdeněk Simota neviděl cíl vůbec. Ve snaze ušetřit své tři pneumatiky kývnul nabídce Miloše Plzáka, aby v závodě testoval jeho bezdušové obutí. Novinka se mu však odlepila od ráfku zrovna ve chvíli, kdy důrazně útočil na první příčku Hynka Štichauera. Ve své dvojnásobné smůle měl však hodně štěstí.

Bezprostřední oslava titulu v podání Josefa France

Byť mu nevyšla Plzeň, ani dnes Březolupy zůstal čtvrtý. Ondřej Smetana mohl plným právem litovat zmiňované patnácté jízdy. V rozjížďce s číslem sedmnáct sice předčil Jana Kvěcha po vnějšku úvodního oblouku, avšak navzdory tomuto triumfu mu za Zdeňka Simotu chyběl bod. Stejná suma jej na druhou stranu dělila od Martina Málka. Ten završil šampionát vítězstvím v rozjížďce s číslem devatenáct. V úvodním oblouku na něho udeřil David Pacalaj spodem, ale prokormidloval svůj manévr a skončil bez bodu.

Než se rozhodlo o vicemistru, přišel rozjezd o vítězství v dnešním závodě a Václav Milík v něm odvedl Josefa France. „Venca asi prdí na prestiž,“ odmítal Josef Franc teorie o prestižním duelu dvou mužů, kteří už pět let nenechali nejstarší motoristický šampionát naší země vyhrát nikomu jinému. „Ne, že bych byl pomalejší, ale on to měl skvěle nastavený.“

V rozjezdu o celkové stříbro Václav Milík (červená) porazil Eduarda Krčmáře (modrá)

Rozjezd o dnešní triumf potvrdil Václavu Milíkovi správnost set upu jeho stroje před startem dodatkové jízdy o titul. Tady nervy pracovaly naplno a se dvěma minutami hazardovali oba protagonisté. Lepší start měl Pardubičan, avšak Pavel Kubeš takřka současně rozsvítil červená světla.

Se žlutou kartou si Václav Milík při repete musel dávat větší pozor. Přesto znovu vypálil jako první. Od Eduarda Krčmáře se dnes podruhé porazit nenechal. A přijel do cíle před slánským závodníkem, jehož jediný bod dělil od rozjezdu s Josefem Francem. A možná i titulu…

 

Hlasy z depa

Václav Milík věnoval pozornost každičké maličkosti

„Super, ale jsem vůbec rád, že jsem to odjel,“ svěřoval se Václav Milík. „Přijel jsem sem vlastně jen kvůli tátovi a panu Vozárovi. Měl jsem dva těžký pády, na Přilbě a včera na Grand Prix v Toruni. Mám hnutý obratle, otřes mozku. Chci pogratulovat Pepovi, já si titul prohrál už v prvním závodě. Chyběl mi kousek, škoda to je. Lituju, že jsem prohrál s Edou, moh‘ jsem jet rozjezd o titul s Pepou. Mohlo to vypadat jinak, přenastavil jsem si motorku a jelo to líp.“

Josef Franc se veze na vyhlášení na tandemu Václava Milíka

„Výborný, musím říct, že to byla těžká práce,“ radoval se Josef Franc. „Musím poděkovat týmu, snažili se celej‘ rok a výborně to zakončili dneškem. Je to konečně plnohodnotnej‘ titul ve složení Venca a Eda. Po čtyřech závodech s nima si nikdo nemůže myslet, že jsem k tomu přišel jako slepej k houslím. Během závodu jsem nepočítal body, jen před poslední sérií jsem kouknul, že to bylo jako na začátku závodu. Prohrál jsem s Vencou, je vidět, že je nejlepší jezdec. Všechny body se ale v seriálu sčítaly. Po výborným nástupu na jaře to pak dobrý nebylo, v Kopřivnici a v Plzni jsem byl zklamanej‘. Ale dotáh‘ jsem to. Dráha v Březolupech je na závody jako stvořená, diváci si přišli na svý.“

Eduard Krčmář bojoval do poslední chvíle o titul i o stříbro

„Jsem třetí,“ nebylo Eduardu Krčmářovi do řeči. „Mohlo to bejt lepší. Nikdo nevěděl, jak to dopadne. Mohlo to bejt lepší, mohlo to bejt horší, je to už za náma…“

Jan Kvěch (modrá) má za sebou Eduarda Krčmáře (bílá) a Davida Pacalaje (červená)

 

„Pěkný závody, určitě,“ nechal se slyšet Jan Kvěch. „Odstartoval jsem na Edu a povedlo se mi ho předjet. Konečně jsem to doladil na starty, trápil jsem se s tím celou sezónu a teprve teď jsem to doladil. Každá jízda se ale taky nepovede. Pak jsem zaspal možná trochu, byla tam tlačenice a nepředjel jsem je. Ale myslím, že čtvrtý místo je dobrý. Škoda jedné chyby, ale je to moje první sezóna, co jedu celou na pětikile, takže myslím, že dobrý.“

Martin Málek byl v zásadě spokojen

„Nakonec jsem spokojený s výsledkem, ale po první jízdě jsem z toho nadšený vůbec nebyl,“ svěřoval se Martin Málek. „Čekal jsem sice tvrdou dráhu a tak jsem z toho byl lehce zaskočený, ale i tak to v depu s taťkou šlapalo perfektně. Nakonec jsme to poladili. Na to, co jsem letos na speedway odjel, dnes páté místo na domácí dráze a i celkově šesté místo je pro mě dost dobrý výsledek. Překvapilo mě, kolik přišlo lidí, takovou návštěvu jsem viděl snad naposled v Kopřivnici, bylo se rozhodně na co koukat.“

Ondřej Smetana (bílá) v souboji s Davidem Pacalajem (červená) a Zdeňkem Simotou (modrá)

„Mrzí mě ten dnešek,“ posteskl si Ondřej Smetana. „Nebo mrzí… Špatnej‘ výkon to nebyl, měl jsem ale porazit Martina. Ale on tu zná rychlou stopu, zná to tu. Měl jsem porazit i Hynka. Ale deset bodů není špatnejch‘, dva závodníky jsem v konečný klasifikaci přeskočil. Nebylo to špatný, ale spokojenost by byla, kdybych byl na bedně.“

Hynek Štichauer (žlutá) útočí na Václava Milíka (bílá)

„Až na tu poslední jízdu dobrý,“ připomněl Hynek Štichauer svou nečekanou prohru s Jaroslavem Petrákem. „Den dobře začal, v Žarnovici jsme nenastartovali auto, díky Valkovičovým, že mi sem vzali motorky. Zejtra nastupuju s kolenem do nemocnice. Bylo to náročný, deset bodů dobrejch‘, ale ambice byly vyšší. Jaroušek mě změřil, to byla škoda, ale v celkovým pořadí to stejně nic neřešilo.“

Zdeněk Holub má za sebou Martina Gavendu

„Dobrý, šlo to,“ odtušil Zdeněk Holub. „Motal jsem s tím, jak jsem jen moh‘. Dneska jsem se pěkně svez‘. Pěkný závody, na konec sezóny dobrý.“

 

 

Zdeněk Simota ujíždí Petru Chlupáčovi

„Zkoušel jsem bezdušový gumy,“ láteřil Zdeněk Simota. „A úplně na hovno! Nestartovalo to, jednu jsem zul, jak jsem předjížděl Štichiho. Úplně se mi odlepila od ráfku! V poslední jízdě mi docházel metyl. Holubín dojel ke stojanu, načepovali mu to, ale asi mu další jen tři čtvrtiny nádrže a v posledním kole to přestávalo jet. V první jízdě jsem to prokoučoval, dali jsme malou trysku. Pak jsme to doladili, ale zase tyhle problémy! Aspoň jsem si udržel to čtvrtý místo celkově.“

Patrik Mikel byl spokojen sám se sebou

„Konečně jsem se s tím bavil,“ připouštěl Patrik Mikel. „Super starty až na ty dva z modré. Bodově to vidět nebylo, sezóna je na hovno, ale je to super odrazit se takhle na další sezónu. Má cenu bojovat dál. Všichni říkali, že je to zase ten starý Patrik. Jsem rád.“

Petr Chlupáč (žlutá) trápí Zdeňka Simotu (červená)

„Pěkný závody,“ meditoval Petr Chlupáč. „Dařily se mi starty. Dráha byla hezky připravení, takovou si tady nepamatuju.“

 

 

Jaroslav Petrák (modrá) udržel na uzdě Hynka Štichauera (žlutá)

„Nebylo to o změření,“ komentoval Jaroslav Petrák své vítězství nad Hynkem Štichauerem. „Celý závody jsem přemejšlel, co by to chtělo. Chyběla třešnička na dortu. Zkusili jsme to a ono to vyšlo! Akorát to tak mělo bejt od první jízdy. Tak to je. Ale jo, jsem spokojenej‘.“

Klíčový moment celého šampionátu: Josef Franc (bílá) se v rozjížďce s číslem dvacet musí vypořádat se Zdeňkem Simotou (žlutá) a Eduardem Krčmářem (červená)
1. Václav Milík, Pardubice 3 3 2 3 3 14+3
2. Josef Franc, Praha 3 3 3 2 3 14+2
3. Eduard Krčmář, Slaný 3 2 3 3 2 13
4. Jan Kvěch, Praha 2 3 1 3 2 11
5. Martin Málek, Březolupy 1 1 3 2 3 10
6. Ondřej Smetana, Praha 2 1 3 1 3 10
7. Hynek Štichauer, Pardubice 2 2 2 3 1 10
8. Zdeněk Holub, Praha 3 2 1 2 1 9
9. Zdeněk Simota, Plzeň 0 3 2 E 1 6
10. Michal Škurla, Praha 1 0 0 2 2 5
11. Patrik Mikel, Pardubice 2 0 2 0 F 4
12. Petr Chlupáč, Praha 1 2 0 0 1 4
13. Jaroslav Petrák, Pardubice 1 0 0 1 2 4
14. David Pacalaj, SK – Žarnovica 0 1 1 1 0 3
15. Filip Hájek, Praha 0 0 1 1 0 2
16. Martin Gavenda, Březolupy 0 1 E 0 0 1
17. Jakub Valkovič, SK – Žarnovica DNR

Poznámka: oproti nominační listině nepřijel Daniel Klíma, jenž měl být náhradníkem; Václav Milík žlutá karta v rozjezdu o stříbro v šampionátu

Nejlepší trio šampionátu: Václav Milík, Josef Franc a Eduard Krčmář

Konečné pořadí šampionátu:

PHA KOP PLZ BŘE TOT
1.5. 13.5. 5.9. 7.10.
1. Josef Franc, Praha 15 13 13 14 55
2. Václav Milík, Pardubice 12 13 15 14 54+3
3. Eduard Krčmář, Slaný 13 14 14 13 54+2
4. Zdeněk Simota, Plzeň 12 11 6 6 35
5. Ondřej Smetana, Praha 8 4 12 10 34
6. Martin Málek, Březolupy 4 11 8 10 33
7. Hynek Štichauer, Pardubice 10 11 10 31
8. Michal Škurla, Praha 8 7 10 5 30
9. Jan Kvěch, Praha 6 3 8 11 28
10. Matěj Kůs, Praha 11 10 6 27
11. Petr Chlupáč, Praha 6 4 4 4 18
12. David Pacalaj, SK – Žarnovica 6 2 7 3 18
13. Zdeněk Holub, Praha 8 9 17
14. Jaroslav Petrák, Pardubice 1 6 1 4 12
15. Martin Gavenda, Březolupy 1 7 2 1 11
16. Patrik Mikel, Pardubice 4 2 4 10
17. Filip Hájek, Praha 2 DNR 4 2 8
18. Jakub Valkovič, SK – Žarnovica 1 2 2 DNR 5
NC Michael Hádek, Plzeň DNR
NC Daniel Klíma, Praha +

Poznámka: Daniel Klíma, nominovaný do Březolup jako druhý náhradník, na závody nedorazil
Holub

Josef Franc se stal mistrem republiky podruhé v řadě

Vložené jízdy 125 ccm:

I II
Štěpán Jurča, Březolupy 1. 1.
František Hřib, Březolupy F 2.
Radim Procházka, Březolupy 2. 3.
Březolupský stopětadvacítkářský potěr si střihnul dvě ukázkové jízdy – zleva Radim Procházka, František Hřib a Štěpán Jurča

Foto: Karel Herman a Pavel Fišer

Eduard Krčmář (modrá) porazil Václava Milíka

 

Praha opět neuznávala nic kromě vítězství

Žarnovica – 6. října
Krásné počasí jako vystřižené z reklamy na babí léto provázelo dnešní poslední kolo české první ligy ve slovenské Žarnovici. Závody se obešly bez pádu, nicméně diváci viděli tři předčasná najetí do pásky. Na trestnou čáru museli odcouvat Patrik Mikel, Michal Danko a Ján Mihálik, jenž však navzdory startu z handicapu stačil ještě předjet Filipa Hájka. Konkurenci neměli Pražané, kteří suverénním triumfem stvrdili titul vybojovaný již takřka před dvěma měsíci na plzeňských Borech. Ani pořadí dalších družstev v tabulce se nezměnilo.

Junioři, Pražané a Pardubičané na stupních vítězů
Josef Franc dnes v Žarnovici ukázal všem záda

K obvyklé sestavě svých mladých seniorů dnes Zdeněk Schneiderwind do pražské sestavy přibral Josefa France, jenž si v roli náhradníka skvěle zatrénoval před zítřejším vyvrcholením mistrovství republiky jednotlivců v Březolupech. Na ovál zamířil třikrát, když mu každý z jeho kolegů jednou připustil své místo.

A úřadující český šampión pokaždé vyjížděl nahoru do depa obtěžkaný třemi body. Nejvíce se na ně nadřel v rozjížďce s číslem dvanáct. Nejlépe odstartoval Hynek Štichauer, pod něhož však Josef Franc ve druhém výjezdu navedl svůj motocykl.

Tvrdě odstrčil Pardubičana, který ve snaze vyhnout se nepříjemnému pádu s možnými neblahými následky pro jeho pochroumané koleno musel vyjet, takže ho předjel i Ondřej Smetana. Jeho dva body se náramně hodily do krámu týmu Junioři CZ.

Jakub Valkovič (bílá) v souboji s Jaroslavem Petrákem

V jeho řadách si absolutorium zasloužil Jan Kvěch, který ztratil jen dva body, nejprve s Ondřejem Smetanou a posléze s Josefem Francem. Na druhou stranu porazil Hynka Štichauera. Juniorský celek nakonec o tři body předčil Pardubice, které rozdílem jednoho bodu uhájil pódium před Žarnovicou. Za ni zajel nejlépe David Pacalaj, blýsknul se i Jakub Valkovič, když na poslední chvíli připravil o poslední bod Jaroslava Petráka.

1. AK Markéta Praha 31
Ondřej Smetana 3 – 2 2 3 10(2)
Michal Škurla 1 2 – 3 1 7
Zdeněk Holub 1 1 2 – 1 5(2)
Josef Franc 3 3 3 9
2. Junioři CZ 22
Jan Kvěch 2 2 3 3 3 13
Filip Hájek 0 1 0 0 E 1
Petr Chlupáč 0 3 2 2 1 8(1)
3. AMK ZP Pardubice 19
Hynek Štichauer 3 3 2 1 3 12
Jaroslav Petrák 0 2 1 0 2 5(1)
Patrik Mikel 1 0 1 0 R 2
4. SC Žarnovica 18
Jakub Valkovič 1 E – 1 2 4(1)
David Pacalaj 2 3 1 3 2 11
Ján Mihálik 2 0 1 – 0 3
Michal Danko 0 0 0
Pražané dnes potvrdili již dříve vybojovaný prvoligový titul

Konečná prvoligová tabulka:

bilance výsledků: malé body: velké body:
1. Praha 4-0-0-0 110 16
2. Junioři CZ 0-3-1-0 76 11
3. Pardubice 0-1-2-1 73 8
4. Žarnovica 0-0-1-3 59 5
Žarnovica dnes ukončila letošní plochodrážní sezónu

Foto: Mirek Horáček

Ve své podstatě rozhodnutá první liga končí zítra odpoledne

Žarnovica – 5. října
Pražská Markéta by se skácela z trůnu letošního přeborníka první ligy, pakliže by zítra na závěrečné čtvrté kolo v Žarnovici nepřijela. A celek Junioři CZ by přitom musel zvítězit. Jenže taková možnost se rovná nule. Pražané nehodlají házet ručník do ringu, navíc se na slovenský ovál přijede před březolupském finále rozcvičit úřadující šampión Josef Franc.


Tipujte:

Kdo vyhraje derniéru letošní první ligy v Žarnovici?

View Results

Loading ... Loading ...

Česká první liga míří na Slovensko

Praha má na čele tabulky náskok čtyř bodů. Josef Franc se v sestavě Tomáše Topinky stane náhradníkem, zatímco základní sestava je sestavena z mladých seniorů Ondřeje Smetany, Michala Škurly a Zdeňka Holuba.

Junioři CZ jsou o dva body před Pardubicemi a na Žarnovicu mají k dobru čtyři body. Mládežnicky tým nastupuje jen ve třech s Janem Kvěchem, Filipem Hájkem a Petrem Chlupáčem. Trio povede rovněž Lubomír Vozár. Pardubický kouč nominoval Hynka Štichauera, Jaroslava Petráka a Patrika Mikela.

Čtyřčlennou sestavou disponují již jen domácí, kteří by se pochopitelně rádi rozloučili máváním svým fanouškům z pódia. Marián Šebian postavil Jakuba Valkoviče, Davida Pacalaje, Jána Mihálika a Michala Danka, který při absenci Michala Tomky dostává prostor coby náhradník.

Oficiálně nahlášené sestavy zítřejší první  ligy v Žarnovici:

SC Žarnovica: 1 Jakub Valkovič, 2 David Pacalaj, 3 Ján Mihálik, 13 Michal Danko
ZP Pardubice: 4 Hynek Štichauer, 5 Jaroslav Petrák, 6 Patrik Mikel, 14 neobsazeno
AK Markéta Praha: 7 Ondřej Smetana, 8 Michal Škurla, 9 Zdeněk Holub, 15 Josef Franc
Junioři CZ: 10 Jan Kvěch, 11 Filip Hájek, 12 Petr Chlupáč, 16 neobsazeno
V této sestavě se Žarnovica dočkala svého nejlepšího výsledeku – třetí místo v Praze dosáhli Michal Tomka, Ján Mihálik, Jakub Valkovič a David Pacalaj

Foto: Karel Herman