Archiv pro rubriku: MČR

Pražské Markéty se obávalo i dešťové božstvo

Žarnovica – 13. července
Předpověď počasí na sobotu byla strašlivě brutální. Pořadatelům z žarnovického Speedway Clubu musela připomínat rozsudek smrti nad zemským zločincem kdysi v temném středověku. Největší dešťová pohroma nad jejich městečkem byla hlášena přesně mezi patnáctou a šestnáctou hodinou, tedy v době začátku posledního prvoligového kola. Navíc kolem půl jedné se obloha otevřela dokořán, avšak jak rychle silná průtrž mračen přišla, tak i odešla. A v inkriminovanou dobu místo dešťových kapek na ovále řádili Pražané, mezi nimiž nechyběl Petr Chlupáč, jehož debut v polské lize byl kvůli počasí odvolán již ve čtvrtek. Kouč Radek Smetana preferoval spíše juniory a to i na úkor svého syna Ondřeje, přesto celek z hlavního města vyhrál i počtvrté v řadě. Teorie, že by přišel o přebornický titul, vůbec nepřišly na přetřes. Zato Tomáš Wanke se přece jen obával o kopřivnické stříbro, když vedle obou jeho juniorů celek posílil jen Michal Škurla, jenž navíc ve čtvrté jízdě přišel o dva body kvůli prázdné pneumatice. Nicméně moravský náskok z úvodních kol se ukázal jako dostatečný. Hostující Zdeněk Holub svým maximem dotáhl zraněními sužované domácí na druhý stupínek pódia před Pardubice.

Pražané stojí na pódiu nad Žarnovicou a Pardubicemi

Na Markétu platí pouze Žarnovica

Michal Škurla (bílá) vede před Janem Mackem (žlutá), Ondřejem Smetanou (modrá) a Janem Kvěchem (červená)

Pod hrozbou příchodu deště nebylo nad čím otálet. Závodníci se proto zvedli z depa k tradičně okázalému nástupu již o deset minut před patnáctou hodinou. A pak se stejně rychle šlo do vlastní závodní akce. Žarnovicu hned na úvod čekal dvojduel proti Pardubicím.

Patrik Mikel vysvětluje své odstoupení z rozjížďky s číslem jedna:

„Prasknul mi šroub na sedle, únava materiálu.“

V rozjížďce s číslem jedna se vedení ujal Zdeněk Holub, jenž v domácí sestavě suploval početný kontingent zraněných závodníků. Jakub Valkovič se zavěsil za něj, ovšem v v úvodním výjezdu jej podjel Martin Gavenda. Jeho kolega Patrik Mikel však zůstal stát ještě v prvním okruhu.

Roman Marek v nepříjemné situaci

Ve třetí jízdě dovolily Pardubice domácímu celku jenom remízu. Zdeněk Holub opět triumfoval ve stylu start – cíl, ovšem Jaroslav Petrák s Martinem Gavendou vztyčili hráz, kterou nemohl Michal Danko ztéci. Ještě lepší vstup do závodu než Žarnovica však prožila pražská Markéta.

Startu druhé jízdy zvládnul nejlépe Jan Kvěch, zatímco Ondřej Smetana v úvodním oblouku podjel Michala Škurlu. „Nic jsem neviděl,“ ukazoval Jan Macek, čtvrtý v cíli své zablácené brýle coby memento, že polední déšť nechodil okolo oválu opatrně po špičkách.

Ve čtvrté jízdě se ujal vedení Jan Kvěch. Michal Škurla držel v šachu Filipa Hájka, když Roman Marek upadl v první zatáčce druhého kola. Sudí Lubomír Hajdoni jej nemohl nevyloučit a repete zprvu nabídlo úplně stejnou podívanou. Pořadí Jan Kvěch, Michal Škurla a Filip Hájek však vydrželo jen necelá tři kola.

Jakub Valkovič (červená) jezdí před Ondřejem Smetanou (bílá), Petrem Chlupáčem (žlutá) a Michalem Dankem (modrá)

Michal Škurla totiž musel odstoupit s prázdným zadním kolem a Pražané již podruhé v řadě připisovali maximum. S deseti body pochopitelně vedli. Žarnovica měla sedm, Pardubice pět a Kopřivnice jen jediný bodík.

Protože polské druholigové utkání Krakov vs. Rawicz zrušili již ve čtvrtek, mohl Radek Smetana ve své sestavě kalkulovat s Petrem Chlupáčem na postu náhradníka. Nyní jej neváhal poslat na start rozjížďky s číslem pět po boku svého syna Ondřeje. Oba Pražany ovšem svým startem zaskočil Jakub Valkovič.

Domácí junior vedl až do druhé zatáčky, v níž si to pod ním namířil do vedení Ondřej Smetana. Mnohem horší však čekalo na Jakuba Valkovič po návratu do depa, kde se svým otcem Štefanem a mechanikem Markem Štefankou zjistili prasklé výfukové koleno. Jejich objev jim přinesl nutnost připravit do akce druhý motocykl.

Patrik Mikel (červená) před Janem Mackem (bílá)

Aby to neměli snadné, Jakub Valkovič musel na ovál ob jednu rozjížďku. V ní opět triumfoval Zdeněk Holub, zatímco Ondřej Smetana s Janem Kvěchem nyní předčili pouze Jakuba Valkoviče, jehož stroj ještě nebyl optimálně nastavený.

„Zahrabali jsme se se Smetákem na startu,“ posteskl si Jan Kvěch. Nicméně sedmnáct bodů stačilo Markétě na pohodlné vedení. A ztráta jejího titulu již nebyla na pořadu dne ani náhodou. A to tím spíše, byla-li Kopřivnice na hony vzdálená vítězství, jež bylo jednou z podmínek, aby Pražany z trůnu sesadila.

 

Prší naštěstí až s křížkem po funuse

Zdeněk Holub (bílá) nedal šanci ani Janu Kvěchovi

Kopřivnice však po tristním úvodu zvedla přece jen ve druhé sérii hlavu. Patrik Mikel suverénně vyhrál šestou jízdu, ale Michal Škurla s Janem Mackem nedali ani náznak šance Danielu Šilhánovi. V rozjížďce s číslem osm Jaroslav Petrák a Patrik Mikel sice napustili ke slovu Jana Macka, avšak vpředu suverénně panoval Michal Škurla.

Třetí série základní části tudíž začínala za stavu Praha 17, Žarnovica 12, Pardubice 11 a Kopřivnice 7. V deváté jízdě se ve skvělém stylu prezentoval Jakub Valkovič, který celá čtyři kola statečně odolával náporu Jana Macka. Avšak třetí místo nakonec připadlo Romanu Markovi, když Michal Danko ve třetím okruhu zajel na trávník se zadřeným motorem.

Tomáš Wanke přemítá nad vyprázdněnou kopřivnickou prachárnou:

„Vyčerpal jsem strategicky, co jsem mohl. Víc udělat nemůžu, Michal Škurla jel jako taktická rezerva, teď v jedenácté jízdě pojede Honza Macek. Roman je po tom pádu potlučený, bolí ho na hrudi.“

Pádům se nevyhnul ani Jan Macek

V rozjížďce s číslem jedenáct slavil Zdeněk Holub již čtvrté suverénní vítězství v řadě za sebou. Michal Škurla a Jan Macek jeli na nerozhodný výsledek, dokud však kopřivnický junior v první zatáčce posledního okruhu neupadl vinou mechanických problémů s motorem. Zaváhání se ale nevyhnula ani vedoucí Praha.

Porážku 5:1 jim nastrojili Patrik Mikel s Jaroslavem Petrákem. Ti v jedenácté jízdě odstartovali jako jeden muž, zatímco Petr Chlupáč s Filipem Hájkem tentokrát zůstali těmi druhými vzadu. V rozjížďce s číslem dvanáct ovšem stejnou mincí oplatili Martinu Gavendovi s Danielem Šilhánem, které odvedli již s letem pásky k šedivému žarnovickému nebi.

„Dáme to mladejm‘, ať je to spravedlivý,“ komentoval Radek Smetana fakt, že v závěrečné sérii nominačních jízd nefiguruje jméno jeho syna, ačkoliv doposud odepsal pouze jeden jediný bodík. Mezitím se v boxu Michala Danka tvrdě makalo na přípravě druhého motocyklu. Navzdory veškeré dřině však domácí benjamínek rozjížďku s číslem třináct nestihnul.

Jan Kvěch (bílá) drží v šachu Michala Škurlu (modrá)

V prvním oblouku Jan Kvěch podjel Michala Škurlu a v té chvíli již nemohlo být o pražském vítězství sebemenších pochyb. Patrik Mikel se před pražského závodníka v kopřivnické vestě nedostal, ovšem jeho bod dotáhnul jeho Pardubice na stejnou úroveň s Žarnovicou na druhém místě.

Nyní však byla řeč na Zdeňku Holubovi, aby dal pádnou odpověď. A on Mariána Šebiana nikterak nezklamal. Využil své pekelné rychlosti pro suverénní páté vítězství za sebou. Martin Gavenda držel Pardubice na dostřel od domácích, jenže ve druhém okruhu jej v prvním nájezdu předčil Petr Chlupáč.

Na samotný závěr domácí ochozy rozjásal Jakub Valkovič, jenž svým velkým sólem definitivně umístil žarnovickou sestavu na druhou příčku. Jaroslav Petrák jej nestihnul v první zatáčce a pak ho už nedohonil. Třetí Filip Hájek měl plnou hlavu starostí s odrážením Jana Macka, který však zkraje třetího kola upadl.

Jakub Valkovič (bílá) míří k triumfu v poslední rozjížďce před zraky Jaroslava Petráka (modrá) a Filipa Hájka (žlutá)

A tak se pořadí již nezměnilo. Pak se šlo na vyhlášení vítězů, ale konečné slovo za dnešním mítinkem i celou první ligou měli dešťoví bohové. Celou dobu jakoby měli strach zaútočit na postavení pražské Markétě. Nicméně o půl šesté večer se spustil řádný slejvák. Již bylo jasné, že plán B s přesunem první ligy na zítřejší dopoledne je pasé. Nicméně u vědomí dalšího dílu extraligy všichni napjatě sledovali, co na vodní kapky řekne sama dráha.

 

Hlasy z depa

Pražané slaví vítězství i přebornický titul

„Pěkný závody,“ pochvaloval si Jan Kvěch. „Docela se dařilo, akorát tu jednu jízdu jsme se se Smetákem zahrabali na startu. Zdenda Holub nám ujel a už jsme ho nedohonili. Jsem spokojenej‘, ale uvidíme zejtra.“

„V pohodě,“ odpovídal Ondřej Smetana, jak se mu dnes jelo. „S Honzou Kvěchem jsme jeli pěknou dvojici. Mrzí mě ztracenej‘ bod se Zdendou, ale ten tady jel dobře. Jel jsem jen tři jízdy, šlo o to, aby si zajezdili kluci.“

„Až na tu jednu jízdu dobrý,“ limitoval Filip Hájek svou spokojenost. „Špatný nastavená, nejelo to, měl jsem taky špatnej‘ start. Změnili jsme to na třetí jízdu, ale ve čtvrtý mě Jarda vyvez‘.“

Zdeněk Holub byl dnes opravdovou žarnovickou jedničkou

„Dneska dobrý,“ odtušil Zdeněk Holub. „Zejtra se uvidí. Umím to naladit. Měl jsem to proto tak rychlý…“

„Škoda první motorky,“ litoval Jakub Valkovič. „Zdálo se mi, že je lepší, ale ve druhé jízdě prasklo výfukové koleno. Musel jsem jet na druhé motorce. První jízdu ještě nebyla naladěná, pak jsem dvakrát vyhrál, takže to nebylo špatné.“

„Dobrý,“ usmíval se Patrik Mikel. „Konečně mi to sedlo, starty byly lepší. Pořád to není tam, kde chcu, aby to bylo. Ale hlavně, že je tam postup. Je vidět, že to má cenu.“

Jaroslav Petrák – na snímku před Petrem Chlupáčem – se trojky nedočkal

„Jsem unavenej‘, nevyspalej‘, takovej‘ jsem nebyl ve svý formě,“ vyprávěl Jaroslav Petrák. „Mohlo to bejt‘ lepší. Nezklamal jsem až na tu poslední jízdu. Chtěl jsem i nějakou trojku a myslel jsem, že mi to tam vyjde. A nevyšlo to. Dráha byla pěkná, hlavně to bylo rychlý.“

„Nevím, nestíhal jsem to sledovat,“ reagoval Martin Gavenda na klasický dotaz magazínu speedwayA-Z, jaké to bylo. „Já nic moc, nemůžu se trefit do převodů, aby to tady rozumně fungovalo.“

Společný snímek všech účastníků

„Pěkný závody,“ hodnotil Michal Škurla. „Jeden defektík, ale jinak super. Škoda první jízdy, nebylo to ještě dochytaný. Ve druhý jízdě přišel ten defekt z druhýho místa. Ale jinak to byl dobrej‘ trénink na extraligu zejtra, člověk aspoň ví, s čím začít.“

„Moc mi to tady nešlo,“ připouštěl Jan Macek. „Dráha mi nesedla, moc tahala za ruce. Dvakrát jsem během závodu lehnul. Jednou kvůli motoru, podruhé to byla moje chyba. Měl jsem si to nadjet, nenadjel jsem si to a taky jsem na to doplatil.“

Filip Hájek létá nad hlavami svých kolegů
1. AK Markéta Praha 29
Jan Kvěch 2 3 1 – 3 9(2)
Ondřej Smetana 3 3 2 – 8
Filip Hájek 2 – 0 3 1 6(1)
Petr Chlupáč 1 1 2 2 6(1)
2. Speedway Club Žarnovica 24
Zdeněk Holub, Praha 3 3 3 3 3 15
Jakub Valkovič 1 2 0 3 3 9
Michal Danko 0 0 E – M 0
3. AMK ZP Pardubice 21
Martin Gavenda 2 1 – 1 1 5(1)
Patrik Mikel E 3 1 3 1 8(1)
Daniel Šilhán – 0 – 0 0
Jaroslav Petrák 2 2 2 2 8(1)
4. Walbo Railway Kopřivnice 14
Michal Škurla, Praha 1 E 2 3 2 2 10
Jan Macek 0 1 0 2 F 0 3(1)
Roman Marek X – 1 – 0 1(1)
Zdeněk Holub (bílá) vyhrál všech pět svých jízd a na snímku vede před Jaroslavem Petrákem

Konečná prvoligová tabulka:

bilance výsledků malé body velké body
1. Praha 4-0-0-0 123 12
2. Kopřivnice 0-3-0-1 85 10
3. Žarnovica 0-1-2-1 75 8
4. Pardubice 0-0-2-2 74 6
Jan Kvěch (bílá) právě odstartoval na Romana Marka

Foto: Karel Herman

Michal Škurla (červená) letí do čela, avšak Patrik Mikel (žlutá) a Jaroslav Petrák (bílá) drží v šachu jeho parťáka Jana Macka (modrá)

Slovenskou Žarnovicu čeká víkend české ligy

Žarnovica – 11. července
Víkend s dvojicí závodů českého šampionátu není ve slovenské Žarnovici žádnou novinkou. Ostatně ani kombinace první ligy a extraligy. To však neznamená, že by nás během nejbližších volných dnů čekala fádní podívaná. První liga již má s největší pravděpodobností jistého vězte, jenže extraliga se dostává do stadia, kdy o titul jde až v první řadě.

 


Tipujte:

Kdo se stane vítězem sobotní první ligy v Žarnovici:

View Results

Loading ... Loading ...

Pražané jedou pro titul ve třech

Michal Danko letos již několikrát přesvědčil, že roste v kvalitního závodníka

Po třech triumfech na Markétě, v Kopřivnici a svitavské Cihelně nemůže mít první liga jiného leadera než závodníky pražské Markéty. Borcům z české metropole vlastně stačí samotná účast, jelikož není pravděpodobné, že by v sobotu skončili poslední a Kopřivnice vyhrála o čtyřiadvacet bodů.

Na vyvrcholení první ligy bude chybě Petr Chlupáč, protože jej Rawicz povolal do své sestavy pro výjezd do Krakova. Celek proto přijede ve třech s Ondřejem Smetanou, Janem Kvěchem a Filipem Hájkem.

Personální trable řešili domácí, protože tandemu prvoligových koučů Mariánu Šebianovi a Luboši Šmondrkovi zbyli pouze Jakub Valkovič a Michal Danko. Oba včera pilně trénovali, přičemž za sparingpartnera kromě Jána Mesiárika neměli nikoho menšího než Pavla Tonhauzera. Velká postava slovenských plochodrážních dějin oba juniory proháněla především na startech.

Motocykly Jakuba Valkoviče budou potřebovat o poznání více koníků navíc, než je síla jeho otce Štefana

O hostování projevil zájem Zdeněk Simota, nicméně by nebylo moudré nechat svého extraligového soka trénovat na ovále v předvečer klíčového mítinku. A tak se nakonec se slovenskou vestou představí Zdeněk Holub, který však shodou okolností v neděli přejde do tábora soupeřů. Jeho jmenovce Simotu pak čeká slovinská liga v Lendavě.

Lubomír Vozár přiveze čtveřici Patrik Mikel, Martin Gavenda, Jaroslav Petrák a Daniel Šilhán, zatímco kopřivnický Tomáš Wanke se bude opírat o trojici Michal Škurla, Jan Macek a Roman Marek. Účast Martina Málka nebyla možná kvůli jeho startu na pouťáku na trávě v Aduardu.

Předpokládané sestavy sobotní první ligy:

SC Žarnovica: Jakub Valkovič, Michal Danko, Zdeněk Holub (Praha)
ZP Pardubice: Patrik Mikel, Martin Gavenda, Jaroslav Petrák, Daniel Šilhán
Markéta Praha: Ondřej Smetana, Jan Kvěch, Filip Hájek
Walbo Railway Kopřivnice: Michal Škurla (Praha), Jan Macek, Roman Marek

 


Tipujte:

Kdo vyhraje nedělní žarnovickou extraligu?

View Results

Loading ... Loading ...

Škatulata, škatulata, hejbejte se

Komu bude tleskat Martin Vaculík tentokrát, ukáže nedělní odpoledne

Pro nedělní šesté kolo extraligy odkryli domácí, do názvu jejich INTERTEAMu se před vlastním publikem dostává i Žarnovica, velice brzy. Pochlubili se Martinem Vaculíkem a Andersem Thomsenem, což se v květnu ukázalo jako klíčový moment pro triumf. Jejich start zůstává v platnosti, jenže dnes po obědě si Tomáš Topinka do sestavy své Markéty stáhnul Zdeňka Holuba.

Právě on měl v plánech Jána Daniely být klíčovým mužem, jenž by podpořil obě esa v útoku na vítězství, které by nadnárodní tým dostalo na samotný práh mistrovského titulu. Jsou tu ale Filip Hájek, jenž na přeboru ve Svitavách dal najevo, že krize po pádu při Vildeho memoriálu může být zažehnána. A pochopitelně Jakub Valkovič, jenž má na svém ovále oprávněné ambice vytrhnout svému koučovi trn z bolavé paty. V jednání je i hostování Jana Macka, což by INTERTEAMu umožnilo jet strategii se silným náhradníkem.

Zdeněk Holub kráčí ve vestě INTERTEAMu, nicméně v neděli nastoupí za Prahu

Proč Pražané sáhli po Zdeňku Holubovi, je nasnadě. Josef Franc, který se po finále v Mühldorfu cítí v pořádném dlouhodrážním laufu, vyrazil na pouťák do Marmande, jenž se jezdí tradičně v předvečer pádu Bastily. V té době byl ve hře jistý polský závodník, o jehož jménu však lze jen spekulovat, z jehož nedělního startu v Žarnovici ovšem sešlo.

A protože Pavel Ondrašík, jenž v neděli zaskočí za Tomáše Topinku, bude mít k dispozici Petra Chlupáče, Zdeněk Holub doplní osvědčený pražský kvartet. Zatím zůstává otázkou, jestli bude náhradníkem on nebo Ondřej Smetana či Michal Škurla. Zatím se neví ani, zda se povinným juniorem stane Jan Kvěch či Petr Chlupáč.

Eduard Krčmář je eso v rukávu Milana Macha

S Jakubem Valkovičem staženým do INTERTEAMu a Martinem Málkem v Nizozemí, může jet Milan Mach vlastně jen se čtyřmi muži v sestavě. Jsou stejní jako ve Slaném čili Eduard Krčmář, Jakub Jamrog, Zdeněk Simota a Milan Dobiáš na postu povinného juniora.

Lubomír Vozár již minulý týden ohlašoval výraznou změnu v sestavě, což by nasvědčovalo povolání Patryka Dudka. Navíc když kuloáry rezonovaly o závodníkovi z cyklu Speedway Grand Prix. V sobotu v Hallstaviku se však v boxu Martina Vaculíka o své cestě do Žarnovice zmiňoval Matej Žagar. Ale opusťme raději tenký led spekulací a držme se prozatím známých skutečností.

Duely Václava Milíka (žlutá) s Martinem Vaculíkem (modrá) budou jistě peprným kořením nedělního odpoledne v Žarnovici

Vestu Pardubice oblékne Václav Milík, jenž se bude přesunovat z ouvertury evropského šampionátu v Güstrowě. Přítomnost Daniela Šilhána svědčí, že na východě Čech jsou připraveni i na alternativu, že by něco neklapl. Náhradníkem bude buď on, čemuž by dosavadní praxe nahrávala, nebo onen tajemný cizinec. Při absenci Hynka Štichauera si další místa v sestavě rozeberou Patrik Mikel, Martin Gavenda a Jaroslav Petrák.

Předpokládané sestavy nedělní extraligy:

SC INTERTEAM Žarnovica: Martin Vaculík, Anders Thomsen (DK), Jakub Valkovič, Filip Hájek, Jan Macek (Kopřivnice)?
Markéta Praha: Ondřej Smetana, Michal Škurla, Zdeněk Holub (INTERTEAM), Petr Chlupáč, Jan Kvěch
3ton Slaný: Eduard Krčmář, Jakub Jamrog (PL), Zdeněk SImota, Milan Dobiáš
ZP Pardubice: Václav Milík, Patrik Mikel, Martin Gavenda, Jaroslav Petrák, kuloární drby mluví o Mateji Žagarovi (SLO)

Foto: Karel Herman a Pavel Fišer

Čeští junioři mají plné úterky a středy až do konce prázdnin

Pardubice – 11. července
Pardubičtí pořadatelé bravurně zvládají třídenní super víkend se Zlatou přilbou na konci. Ale se zápřahem mnoha rozjížděk si poradí i jindy. V nejbližší době se to stane s největší pravděpodobností za čtrnáct dnů, kdy diváci uvidí jak polský, tak český šampionát juniorských družstev.

 

Český tým na snímku ve složení Daniel Šilhán, Petr Chlupáč, Jan Kvěch a vpředu Patrik Mikel čekají nabité prázdniny
Český tým na snímku ve složení Daniel Šilhán, Petr Chlupáč, Jan Kvěch a vpředu Patrik Mikel čekají nabité prázdniny

Včera byly totiž rozlosovány semifinálové skupiny polského šampionátu družstev. Český tým je v béčku spolu s Gdaňskem, dvěma týmy Zielonej Gory, Gnieznem, Rybnikem a Czestochowou. Oproti prvnímu kolu se v semifinále kvůli náročnějšímu cestování bude na každém stadiónu závodit dva dny. S železnou pravidelností půjde o úterky a středy. Začíná se příští týden v Gdaňsku, aby posléze přišlo na řadu domácí prostředí týmu ACCR.

To mu po oba dny opět poskytnou Pardubice. Jenže český kalendář na středu 24. července plánuje domácí mistrovství juniorských družstev doprovázené klasickým šampionátem stopětadvacítek. Ačkoliv se dříve skloňovala možnost přeložit náš závod na náhradní termín, nyní je na pořadu dne myšlenka uskutečnit ve středu jak polské tak české mistrovství.

Toto samozřejmě podléhá schválení sportovní komise. Pakliže ta dá zelenou, čeká Svítkov vskutku natřískaný týden. Hned v pátek zde totiž budou bojovat polští amatéři ve své sérii Kaczmarek Electric Speedway Cup.

Do Gdaňsku nemůže Petr Chlupáč a tak se český tým představí ve složení Jan Kvěch, Patrik Mikel a Daniel Šilhán.

Termínový kalendář skupiny B:

16. – 17. 7. Gdaňsk
23. – 24. 7. Pardubice
30. – 31. 7. Zielona Gora
6. – 7. 8. Gniezno
13. – 14. 8. Rybnik
20. – 21. 8. Czestochowa
27. – 28. 8. Zielona Gora

Foto: Karel Herman

Zdeněk Simota získal náskok celého skvělého závodu

Svitavy – 5. července
Po řadě tropických dnů se pátý přebor trefil do černého. Díky teplotám okolo pětadvacítky nebylo závodníkům horko, navíc si fotografové pochvalovali bílé mraky na obloze. A při neúčasti juniorských se rozhodně bylo, na co dívat, ačkoliv Zdeněk Simota přirovnával mítink k lepšímu tréninku. Nebylo divu, pětkrát triumfoval prakticky ve stylu start – cíl a na prahu druhé půle získal v aktuální klasifikaci na své pronásledovatele obrovský náskok. Na druhou příčku si po návratu z tréninků v Anglii vyšlápnul Ondřej Smetana. Klíčové se pro stalo vítězství, které sebral ve třetím kole rozjížďky s číslem pět Michalu Škurlovi. Ten poté přesedl na druhý motocykl. Ale ani s ním nebyl spokojen, když jej porazil nejen Zdeněk Simota, ale i Jaroslav Petrák. Zkušenému matadoru, jenž se vrátil na ovály po svém chabařovickém pádu, sebral naději na rozjezd Filip Hájek, jenž jej před sebe nepustil ve dvacáté jízdě. A klobouk dolů před Jaroslavem Vaníčkem! Když před ním v rozjížďce s číslem třináct upadl Milan Dobiáš, dokázal se mu vyhnout, ačkoliv v podnicích kolibříků takové ošemetné momenty nezažívá. Roztrhnul přitom nafukovací vak, při jehož výměně se objevily nečekané komplikace, s nimiž si však svitavský pořadatelský tým nakonec poradil.

Ondřej Smetana, Zdeněk Simota a Michal Škurla stojí na stupních vítězů

Na čele jsou dva neporažení

Po dleší době jsme ve Svitavách viděli nástup

Úderem jedné hodiny po obědě nestálo letošnímu pátému přeboru nic v cestě. Celá šestnáctka závodníků byla již na místě. Dorazil dokonce Zdeněk Simota, pochopitelně na poslední chvíli jako vždycky. Jenže po tréninku bylo o závodníka méně.

Pavel Čermák se dodatečně přihlásil o poslední volné místečko ve startovním poli. Nicméně tréninkový pád jej přinutil k rychlému balení stejně jako v Pardubicích. Trucující motocykl jej vystřelil ze sedla a on přišel o štít z přilby, který se zlomil, ale hlavně o motocykl, s nímž by mohl závod absolvovat.

Pavel Čermák kroutí hlavou nad svou smůlou:

„Před tejdnem jela ta motorka bez problémů. Přijedu na závody a je to zase na hovno. A to jsem dělal přípravu na sto deset procent. Všechno zbytečný…“

Ondřej Smetana míří za prvním triumfem před zraky Pavla Kuchaře

Naproti tomu Jan Macek byl po tréninku spokojený. „Myslím, že jsme to dobře naladili,“ přemítal. Závod mu měl dát zapravdu, nicméně nás čekal ještě nástup. Pak se již šlo zostra na věc. Ondřej Smetana triumfoval v rozjížďce s číslem jedna ve stylu start – cíl. A Jan Macek mohl být spokojený ještě víc, protože do cíle doje druhý před Pavlem Kuchařem a Františkem Klierem. I když on, ve třetím okruhu vyjel na trávník s výmluvným gestem na rychlopal.

Druhá jízdě viděla velký triumf Zdeňka Simoty, jenž ujel o celou rovinu Václavu Kvěchovi. Ten se po startu rychle zařadil za jeho záda před Daniela Šilhána a Jaroslava Vaníčka, který s dvěstěpadesátkou prvně vstoupil mezi velké hochy. V rozjížďce s číslem tři se zprvu prosadil Martin Gavenda.

V úvodním nájezdu vyhnal na venek Michala Škurlu, jenž se ovšem nevzdal. Ve třetím kole objel vedoucího Moravana vnějškem druhé zatáčky. Čtvrtou jízdu zkomplikovala porucha startovacího zařízení, protože se páska na levé straně nezvedla. Když si konečně dala říct, mohl Jaroslav Petrák hrát velikánské sólo.

Martin Gavenda (červená) se brání před Michalem Škurlou (bílá)

Hned po přestávce přišel na řadu duel o leadera aktuální klasifikace. Michal Škurla měl v cestě za svým druhým primátem všechny trumfy v rukou. Skvěle odstartoval a v první zatáčce přikryl na vnitřní čáře Ondřejem Smetanu. Když se ve výjezdu ohlížel doprava, jeho klubový kolega jel přesně na opačné straně.

Jenže všeho do času! Ondřej Smetana, který se vrátil z tréninku na anglických oválech, překypoval aktivitou. „Dal jsem to tam nad něj,“ komentoval svůj manévr, jímž se v nájezdu do třetího okruhu jako blesk mihnul pod Michalem Škurlou. Slavil vítězství, zatímco druhý Pražan okukoval spíše motor.

„Nějak se tomu nechce jet,“ vrtěl hlavou o pár minut později v depu. Než připravil druhý stroj, mohl zatím kalkulovat s pěti body stejně jako Jan Macek.

Trucující páska právě uvěznila Jakuba Exlera

Kopřivnický junior v repete sedmé jízdy odstartoval na Filipa Hájka, jenž se málem oběsil na pásce, jež se opět nezvedla na levé straně. Pět bodů měli Václav Kvěch, když v úvodním oblouku osmé jízdy podjel Milana Dobiáše.

Mezitím ovšem Zdeněk SImota napodobil Ondřeje Smetanu. Z šesté jízdy vypadl Pavel Kuchař, který vinou závady v elektrickém okruhu nemohl ani odstartovat. Zato Jihočech v plzeňské vestě v prvním oblouku objel Martina Gavendu. A svůj útok na přebornický titul nemohl rozehrát lépe.

 

Nečekaná pauza

Michal Škurla ještě vede před Ondřejem Smetanou

Oba neporažení změřili své síly v rozjížďce s číslem devět, kde o všem rozhodl start. Zdeněk Simota nezaváhal, šel rovnou do čela a Ondřej Smetana s Fillipem Hájkem byli okamžitě ti druzí. Vzápětí musel zastavit Pavel Kuchař kvůli problematické spojce. Přitom v úvodní zatáčce objel Daniela Šilhána, jenž se ale ve druhém oblouku vrátil nazpět.

Smůlu si vychutnal rovněž Jan Macek. V jedenácté jízdě mohl z bezprostřední blízkosti sledovat, kterak se Jaroslav Petrák na protilehlé rovince prohnal okolo vedoucího Michala Škurly. Kopřivničan jel pro bod, ale v poslední zatáčce upadl.

Jaroslav Petrák líčí, kterak v jedenácté jízdě připravil o vedení Michala Škurlu:

„Jelo to samo. Hezky se mi to rozjelo. Já mám přebor jako trénink. Do všeho nejdu, ale tady jsem věděl, že to vyjde. Proč bych tedy klapal?! Po měsíci na tom sedím poprvý.“

Zdeněk Simota dnes exceloval

„Vletěl jsem do nafukovačky,“ líčil, sotva vyskočil na nohy. „Už ten venek byl moc velký, narvalo mě to tam.“ Jan Macek zůstal na pěti bodech, zatímco jeho přemožitelé disponovali sedmi. O jeden více měl Ondřej Smetana, před nímž stál již jen neporažený Zdeněk Simota. Na sedmibodovou hodnotu se v rozjížďce s číslem dvanáct dostal také Martin Gavenda, jenž odstartoval jako z praku na Jaroslava Vaníčka. Michal Baštecký v sedle druhé dvěstěpadesátky zůstal stát hned na startovním roštu s poruchou zapalování.

V rozjížďce s číslem třináct mířil Ondřej Smetana za dalším primátem. Jaroslav Petrák v úvodním výjezdu objel Milana Dobiáše, avšak ten hned ve druhé zatáčce upadl. Jaroslav Vaníček nemohl jinak, než složit svůj motocykl také. „Milan se kutálel od motorky na druhou stranu,“ líčil incident Jaroslav Vaníček o chvilku později v depu. „Moc možností jsem neměl. Ale do těch nafukovaček to byla prda!“

Jaroslav Vaníček se padajícímu Milanu Dobiášovi vyhnul, odnesl to však nafukovací vak

V tom měl loňský multinásobný šampión stopětadvacítek dokonalou pravdu. Při svém pádu prorazil jedno pole, které splasklo jako tlouštíkovo břicho po drastické dietě. Jenže bohužel nepasovaly límce pro kompresory. Proto se musely měnit vaky z obou zatáček a oprava se protáhla na bezmála padesát minut.

 

Maximální Zdeněk Simota

Filip Hájek (žlutá) pádí do vedení před Václava Kvěcha (bílá), Pavla Kuchaře (červená) a Michala Bašteckého (modrá)

Při repete rozjížďky s číslem třináct nenašel Ondřej Smetana sobě rovného. Červená světla blikala rovněž ve čtrnácté jízdě. V ní předvedl nejlepší start Pavel Kuchař, jenže Filip Hájek se v závěru dostával do slušného tempa a vnějškem úvodní zatáčky převzal vedení. K pražskému juniorovi se blížil i Václav Kvěch.

Pavel Kuchař popisuje kolizi s Václavem Kvěchem ve čtrnácté jízdě:

„S Vaškem to bylo o fous. Já to bral po venku, Vašek vnitřkem. Oba jsme nevěděli, kam pojedeme. A pak jsme se střetli.“

V posledním kole si Pavel Kuchař najížděl zatáčku u depa po vnější straně. Václav Kvěch udeřil zleva. Jenže na začátku protilehlé rovinky do sebe vrazili. Pražský mladík krizový moment ustál, ale plzeňský závodník letěl do mantinelu. Zaplaťpánbůh vyvázl bez zranění, byť byl diskvalifikovaný a přišel i o poslední bod.

Hned vzápětí se blýsknul Jan Macek. V rozjížďce s číslem patnáct celá čtyři kola dorážel na Martina Gavendu, jenž mu k vítězství nechtěně pomohl v posledním výjezdu. „Trefil jsem nějakou díru,“ vysvětloval své zaváhání. „Natáhla mě.“

Zatímco Filip Hájek (žlutá) pádí za vítězstvím, kolize Pavla Kuchaře (červená) s Václavem Kvěchem (žlutá) je neodvratná

S devíti body se Moravan přece jen dostával mimo závěrečné dějství boje o pódium. Na ně měl naopak nakročeno Ondřej Smetana, jenž ve čtyřech úvodních sériích ztratil jediný bod. A jak to dneska vlastně skončí, měla napovědět rozjížďka s číslem šestnáct.

Zprvu v ní hrálo všechno do karet Michala Škurly. Pohotově reagoval na let pásky, v úvodním nájezdu šel nekompromisně na vnitřní čáru a nepustil Zdeňka Simotu před sebe. Jenže Plzeňan byl při chuti na maximální bodové vítězství. A okamžitě na vedoucího Pražana útočil.

Závodníci objeli celý okruh a pak přišla ta správná chvíle pro Zdeňka Simotu. V prvním výjezdu naznačil pokus o předjetí zprava. A když Michal Škurla mimoděk otevřel více prostoru po své levici, bleskově zlomil motocykl na vnitřek a proburácel do čela.

Michal Škurla (červená) si vyzkoušel, jaké je to vodit za sebou Zdeňka Simotu

V poslední sérii šlo všechno ráz na ráz. Václav Kvěch se objevil na ovále se žlutám povlakem přilby, ale jeho omyl byl rychle napraven, když mu mechanik zezadu za brýle zastrčil správný modrý. Za pár sekund již mohl Ondřej Smetana oslnit pohotovým startem. Nicméně Martin Gavenda nebyl o moc pomalejší.

Cpal se v nájezdu dovnitř, nicméně Ondřej Smetana nezbaštil jeho návnadu a stylem start – cíl si dojel pro tři body. Již mu bylo jasné, že hůře než druhý dnes skončit nemůže. Michal Škurla si hned na to v osmnácté jízdě suverénním vítězstvím řekl o třetí post pódia, zatímco Zdeněk Simota v rozjížďce s číslem devatenáct s přehledem zkompletoval patnáctibodové maximum.

Jaroslav Petrák (modrá) útočí na Filipa Hájka

Mezi nejlepšími třemi mohl skončit rovněž Jaroslav Petrák, kdyby ovšem vyhrál závěrečnou jízdu. Jenže Filip Hájek odstartoval, jak to umí. Pardubický matador neuspěl s útokem po vnitřní čáře. Bojoval až do cíle, jenže Pražana nedostihnul. A po návratu do depa okamžitě pádil do jeho boxu prožít i celou jízdu ještě jednou.

 

Hlasy z depa

Zdeněk Simota si nemohl přát lepší výsledek

„Takovej‘ pěknej‘ trénink,“ hodnotil dnešní závod Zdeněk Simota. „Bylo to docela v pohodě, myslel jsem, že tu bude dráha horší. Nebejt‘ tý přestávky na výměnu vaků, mělo to i docela spád. Teď pojedu u nás všechno. Do Birminghamu jsem se už nevešel se svým average. Rádi by mě podepsali, ale omlouvali se, že to nejde.“

„Pěkně jsem si zazávodil,“ kvitoval Ondřej Smetana. „Porazil mě jen Zdeněk. Šel z jedničky, start jsme měli podobnej‘. Holt si to vybojoval on a ne já. Jsou to závody a tohle byly pěkný závody.“

Michal Škurla (bílá) útočí na Martina Gavendu (červená)

„Pěkný závody,“ kvitoval Michal Škurla. „Ale dost dlouhý. Docela se dařilo, ale mrzí mě pár rozjížděk, to se nepovedlo. Startoval jsem, ale předjeli mě. Jelo se mi docela těžce. Nejela mi jedna motorka, vyměnil jsem ji a ta druhá byla lepší.“

„Říkal jsem, že zkusím vyhrát poslední jízdu,“ usmíval se Jaroslav Petrák v boxu Filipa Hájka. „Filip celý závody nic moc, asi se šetřil na mě. Říkal jsem si, že ho porazím a pojedu rozjezd, že by mi to Škurlič vrátil. Dobrý závody, říkám, nic jsem nevymejšlel, nelaboroval jsem. Ale teď ta poslední jízda byla asi hodně suchá dráha a nebylo to ono.“

„Nejsu nasraný, dneska to bylo dobré,“ odmítal Martin Gavenda, že by mu porážka od Jana Macka sebrala náladu. „Mohlo to být o bodíček lepší. Kdybych to nepokazil… Stane se…“

Jan Macek zajel povedený závod

„Splnil jsem cíl,“ radoval se Jan Macek. „Hezkých deset bodů na dráze, co jsem neměl rád. Ztratil jsem jen jeden bod díky pádu. Líbilo se mi to, dráha byla celkem dobrá, škoda, že to ve středu závodu začalo tvrdnout. Za mě závody super!“

„S Járou jsme udělali krásnou poslední jízdu,“ zastihl konec závodu ve skvělé náladě také Filipa Hájka. „Byl jsem tam a půlku kola a pak to stahoval. Po dvou tejdnech jsem na motorce, normálně na pohodu a žádnej‘ stres.“

František Klier přinesl Václavu Kvěchovi na dráhu správný povlak

„Tvrdý,“ reagoval Václav Kvěch na otázku magazínu speedwayA-Z, jaké to dnes bylo. „Myslel jsem si, že Pavlíka Kuchaře vyvezu, ale ono ne. Říkal jsem si, že teď to tam vezmu. Ale on byl rychlejší. Chybama se musím poučit, ale prdel mě bolí (smích).“

„Poslední jízdu jsem je skoro měl,“ vyprávěl Daniel Šilhán. „Ale ta cejcha do nohou bolela. Zezačátku to vypadalo hrozně. Dvě jízdy jsem nejel, pak mně to vyhovovalo. A snad se dostanu zpátky, kde jsem byl před tím pádem v Chabařovicích.“

„Škoda defektů,“ litoval Pavel Kuchař. „Poprvý elektrika, pak byl povolenej‘ spojkovej‘ koš. Po dlouhý době jsem si zajezdil. Minulej‘ tejden jsem jen trénoval v Plzni, aspoň mám nějaký zkušenosti navíc.“

Zdeněk Simota vyhrál závod bez jediné prohry
1. Zdeněk Simota, Plzeň 3 3 3 3 3 15
2. Ondřej Smetana, Praha 3 3 2 3 3 14
3. Michal Škurla, Praha 3 2 2 2 3 12
4. Jaroslav Petrák, Pardubice 3 1 3 2 2 11
5. Martin Gavenda, Březolupy 2 2 3 2 2 11
6. Jan Macek, Kopřivnice 2 3 F 3 2 10
7. Filip Hájek, Praha 1 2 1 3 3 10
8. Václav Kvěch, Praha 2 3 1 X 1 7
9. Daniel Šilhán, Pardubice 1 1 3 1 1 7
10. Milan Dobiáš, Chabařovice 0 2 2 X 1 5
11. Pavel Kuchař, Praha 1 – E 2 2 5
12. Jaroslav Vaníček, Praha (250 ccm) 0 1 2 1 1 5
13. Michal Baštecký, Praha (250 ccm) 2 0 E 1 0 3
14. František Klier, Divišov E 1 1 1 0 3
15. Jakub Exler, Praha 1 0 1 0 0 2
16. Pavel Čermák, Praha – – – – – DNR

Poznámka: Pavel Čermák po problémech s motocyklem a tréninkovém pádu odstoupil

Neposlušný motocykl poslal Pavla Čermáka na zem a vyřadil jej ze závodu

Průběžné pořadí seriálu:

SLA BŘE CHA PCE SVI TOT
20.4. 27.4. 8.6. 12.6. 5.7.
1. Zdeněk Simota, Plzeň 15 12 13 12 15 67
2. Jan Kvěch, Praha 13 9 15 14 NS 51
3. Michal Škurla, Praha 9 7 12 10 12 50
4. Martin Gavenda, Březolupy 10 14 5 10 11 50
5. Petr Chlupáč, Praha 12 13 11 12 NS 48
6. Ondřej Smetana, Praha NS 11* NS 8* 14 33
7. Filip Hájek, Praha 4 4 8 7 10 33
8. Daniel Klíma, Praha 9 5 10 9 NS 33
9. Jaroslav Petrák, Pardubice 9 5 6 NS 11 31
10. Patrik Mikel, Pardubice o 10* 10 8 NS 28
11. Jan Macek, Kopřivnice 4* 5 NS 6* 10 25
12. Václav Kvěch, Plzeň 3* 2* 7* 4 7 23
13. Milan Dobiáš, Chabařovice 3* 0* 6* 2* 5 16
14. Michal Dudek, Slaný 8 7 NS NS NS 15
15. Daniel Šilhán, Pardubice 6 1 INJ NS 7 14
16. Hynek Štichauer, Pardubice 13 NS NS NS NS 13
17. Martin Málek, Březolupy NS 12* NS NS NS 12
18. Zdeněk Holub, Praha NS NS NS 11* NS 11
19. Pavel Kuchař, Praha (250 ccm)+ 2 NS 2* DNR* 5 9
20. František Klier, Divišov DNR* o-Q 5* 0* 3 8
21. Michal Baštecký, Praha (250 ccm) 0* NQ 4* o-Q 3 7
22. Michal Danko, SK – Žarnovica NS 3* NS 3* NS 6
23. Jaroslav Vaníček, Praha (250 ccm) NS NS NS NS 5 5
24. Jakub Exler, Praha NS NS 3* NS 2 5
25. Sindy Weber, D – Kopřivnice (ACCR) NS NS 3* NS NS 3
26. Roman Marek, Kopřivnice INJ* NS NS DNR* NS 0
27. Lukáš Hromádka, Kopřivnice NS 0* NS NS NS 0
28. Pavel Čermák, Praha o-Q NS NS Q-NS* DNR 0
NC Eduard Krčmář, Slaný NS NS NS o-Q NS
NC Andrej Rozaljuk, UA – Slaný NS NS NS 4* NS 4
NC Daniel Schroder, D (250 ccm) NS NS 0* NS NS 0

Poznámka: prvních dvanáct má zajištěnou účast v dalším závodě přeboru; o = přihlášen k závodu, ale omluven, o-Q = dtto v kvalifikaci; NQ = nekvalifikoval se; Q-NS = kvalifikoval se, ale nestartoval; * účastník kvalifikace; INJ = zraněn v tréninku; + Pavel Kuchař od třetího závodu v Chabařovicích startoval se strojem 500 ccm

Martin Gavenda (bílá) se marně bránil Janu Mackovi (modrá)

Foto: Karel Herman a Eva Palánová

Ondřej Smetana právě připravil Michala Škurlu o vední v páté jízdě

Kopřivnice se nedobrovolně loučí již v sobotu

Kopřivnice – 4. července
Rekonstrukce Letního stadiónu nezačala v původně ohlášeném termínu, což je pro naše poměry charakteristické. Díky tomu se zde ještě v sobotu bude konat další díl mistrovství republiky ve flat tracku, ačkoliv účast závodníků bude zřejmě limitována kvůli pozdějšímu datu ohlášení a letním dovoleným. Po vyhlášení vítězů proběhne rozlučka se sezónou a po ní bude následovat afterparty s živou hudbou a občerstvením. Další závodní program v Kopřivnici bude závislý na postupu prací, každopádně je jasné, že se zde bohužel letos již nic nepojede.

Kvůli necitlivě načasované rekonstrucki přijdou diváci v Kopřivnici o část sezóny

Foto: Karel Herman