Archiv pro rubriku: MČR

Expresní pojetí sezóny zabránilo největším ztrátám v českých šampionátech

Pardubice – 27. října
Zima v Čechách byla mírná. Ostatně jako vždycky. Ledaři skřípali zuby a loňské Holice zůstaly jediným závodem u nás za poslední tři sezóny. Jenže březen se vytasil s protivníkem mnohem silnějšího kalibru. Díky koronaviru a nouzovému stavu se zmrazil začátek sezóny. Na podzim se epidemická situace zhoršila. Pořadatelé vcelku logicky nechtěli jezdit své mítinky bez diváků, což ostatně nyní už není ani možné. Sportovní komisi nezbylo nic jiného, než letošní závodění oficiálně ukončit, což jednomyslným verdiktem svých členů učinila včera. Sezóna se smrskla na všeho všudy čtyři měsíce. Svitavy a Březolupy nepořádaly vůbec nic, Chabařovice pouze závody stopětadvacítek. Přesto se za letošním rokem lze ohlížet s uspokojením.

 

Eduard Krčmář získal první titul individuálního mistra republiky

„Sportovní komise děkuje všem organizátorům a jezdcům, že přes všechny problémy bylo uspořádáno třicet osm mistrovských a přeborových podniků,“ říká Petr Moravec. „Navíc v České republice bylo uspořádáno pět závodů mistrovství světa a tři závody mistrovství Evropy. Naši pořadatelé byli po Polsku druhým nejčastější pořadatel závodů mistrovství světa e Evropy a navíc uspořádali čtyři volné závody, jeden zapsaný v kalendáři FIM a všechny v kalendáři FIM Europe.“

Za čtyři měsíce se však všechny plány nestihly uskutečnit. Přitom chybělo jen čtrnáct říjnových dnů, aby účet sezóny s kombinací dvojek a nul v letopočtu byl uzavřen jako kompletní. Kromě ledařských titulů se tím pádem musíme obejít i bez mistrů republiky dvojic. Jeho odvolání však jde za deštěm, který na svátek všech Václavů zasadil slánskému oválu poslední ránu.

Dle originálního plánu se vlastně odjelo jen mistrovství republiky juniorských družstev, které na konci srpna ovládlo fenomenální pražské trio Jan Kvěch, Petr Chlupáč a Daniel Klíma. Z hlediska kvót i šampionát na dlouhé dráze s pátým primátem Josefa France, jenž se však posunul o dva měsíce oproti původním záměrům.

Josef Franc se raduje z primátu na dlouhé dráze

Mistrovství republiky jednotlivců nemělo dvě, nýbrž jediné finále. Eduard Krčmář jej sehrál s rutinou zkušeného hráče pokeru. Neztratil jediný bod a své první zlato vybojoval s plnou parádou. Slánské eso zvítězilo i v přeboru, který komise operativně přeplánovala, aby se stal hlavní náplní plochodrážního června.

Zní to kontroverzně, ale nezvratné odvolání březolupského závěru přineslo spravedlivý výsledek. Eduard Krčmář by totiž na jihu Moravy nemohl startovat kvůli svým závazkům v Krosně a přišel by o zlato, ačkoliv si v šesti závodech vypracoval olbřímí náskok. Čtyřikrát vyhrál s maximálním skóre a jen dvakrát jej z nejvyššího stupínku dokázal sundat Josef Franc.

V juniorce Petr Chlupáč neprohrál jedinou rozjížďku, avšak v Žarnovici chytil kšiltem přilby za zvedající se pásku shodou okolností v jízdě se svým největším rivalem Danielem Klímou. Ten potvrdil, že štěstí přeje připraveným, nicméně zlato je potvrzením jeho stoupající výkonnosti. Avšak škoda zrušených podniků v Praze a v Kopřivnici. Souboje obou Pražanů okořeněné přítomností Jana Kvěcha, jenž první podnik v Plzni musel vynechat, a dalších by určitě nenechaly obecenstvo v klidu.

Celý program nestihly ani obě ligové soutěže. První liga se smrskla na půlku s ohledem na úsporu nákladů, ale především termínů. Praha v ní již třetím rokem neprohrála ani jeden závod. Podzimní vývoj potvrdil správnost idey plochodrážní exekutivy na expresní pojetí extraligy ve dvou zářijových týdnech.

Daniel Klíma nemohl mít v Žarnovici žádné tušení, že je již šampiónem do jednadvaceti i devatenácti let

Leč pražský klub žil přípravami na dvě velké ceny, jediných, které se letos nekonaly v Polsku. Náhradní říjnový termín už padl na vrub vládních opatření. Praha se tím pádem může chlubit zajímavým statistickým zápisem. Vyhrála titul, aniž by absolvovala mítink na domácí trati. Něco takového se stávalo pouze v letech 1987 – 1990, kdy o titulu rozhodovalo finále mistrovství republiky družstev konané zásadně na neutrálním stadiónu. A pak ještě v ligovém pravěku, než pražská Markéta v jednašedesátém prvně otevřela své brány.

Kraťoučká sezóna paradoxně přispěla dvěstěpadesátkám. Původně měly mít je jediný mistrovský závod se silnou mezinárodní účastní v září ve Slaném. Nakonec byl zamýšlený pohár povýšen na šampionát republiky, který se stalo kořistí Jaroslava Vaníčka. Termíny škrtali i kolibříci. Adam Bednář triumfoval na krátkých oválech. Klasický šampionát přišel o březolupský závěr, avšak v té chvíli již nemohl Vojtěcha Šachla na hrotu klasifikace nikdo přestihnout.

 


Všechno už tady jednou bylo:

Ani extraliga nebyla dokončena, takže Pražané vyhráli titul už v Pardubicích

Premiérové plochodrážní závody v Československu se datují již do půle dvacátých let a na motocyklech se na oválech doleva v pražských Bubnech závodilo ještě za císařpána. Turbulentní století se proto nemohlo neprojevit ani ve sportu levých zatáček.

První státní zákaz přišel v září 1938. Sudetští Němci, na mnoha místech otevřeně podporováni ozbrojenou mocí Říše, se zbraní v ruce povstali proti Československu. Mnohé požáry musela hasit naše armáda, dokonce za použití tanků, a světový konflikt byl na spadnutí. Na sport nemohlo být logicky ani pomyšlení. První plochodrážní mistrovství naší země se proto v Plzni nekonalo.

Adolf Hitler se nespokojil s výsledky Mnichovské dohody. V Evropě se závodilo, automobilová Velká cena se v Bělehradě konala ve chvíli, kdy Němci útočili na Polsko, avšak v Protektorátu Čechy a Morava nikoliv. S vypuknutím druhé světové války byl však se závodním motorismem utrum.

Již zkraje září 1945 se na Strahově konala plochá dráha jako vůbec první motoristický podnik v osvobozené zemi vůbec. Ovšem poválečné Československo si o demokratické první republice mohlo jen zdát. Navíc přišel komunistický puč. Sám o sobě by s přimhouřením oka šel klasifikovat jako převzetí moc ústavními prostředky, nicméně již blízké měsíce přinesly neuvěřitelný teror.

Petr Chlupáč, Jan Kvěch a Daniel Klíma podtrhli zlatý pražský rok triumfem v mistrovství republiky juniorských družstev

Pokud se motorismu týká, srpen osmačtyřicátého přinesl nekompromisní zákaz pořádání veškerých závodů. Na prahu padesátých let čelila plochá dráha i stopce pořádání na atletických stadiónech a ještě další restrikci v dvaapadesátém, jež nejspíše pramenila z technického stavu dosluhujících motocyklů. Stát sport levých zatáček omezil až letos zjara a poté na podzim.

Ačkoliv část mistrovských seriálů zůstala nedokončena, členové komise se nepřiklonili k jejich dokončení zjara příštího roku. Taková řešení známe nejen od protinožců, nýbrž kupříkladu ze série Drift-On-Ice pořádané Ronnym Weisem. Ostatně čas od času se i v termínovém kalendáři domácích ledů objeví prosincový mítink.

Ještě nikdy se však nekonal, přesto se v naší historii jedna soutěž rozložila do dvou let. Na podzim 1974 hodně pršelo. Kvalifikace o extraligu 1975 proto stihla v říjnu pouze polovinu, druhá se dojela až v březnu. V dubnu dvaasedmdesátého zase déšť dovolil v Březolupech uskutečnit jen osm rozjížděk prvoligového klání. Druhá polovina se odjela až nazítří.

Déšť ostatně komplikuje situaci pořadatelům i dnes, což ostatně na vlastní kůži zažil i nepravidelný návštěvník plochodrážních závod. Postaral se také o kuriózní rekord Michaela Hádka, který je díky němu jediným závodníkem planety, který absolvoval dva podniky ranku mistrovství světa. V červnu 2009 po odloženém semifinále juniorských družstev v Pardubicích rychle pospíchal do Divišova na kvalifikaci o Speedway Grand Prix.

Resumé plochodrážních šampionátů republiky 2020:

šampionát: uskutečněné závody: zrušené závody: mistr:
MR jednotlivců: 1 1 Eduard Krčmář (Slaný)
přebor jednotlivců: 6 1 Eduard Krčmář (Slaný)
extraliga: 3 2 AK Markéta Praha
1.liga: 2 2 AK Markéta Praha
MR dvojic: 0 1
MR U21 + U19: 2 2 Daniel Klíma (Praha)
MR U21 družstev: 1 1 AK Markéta Praha
MR dlouhá: 1 0 Josef Franc (Praha)
MR ledy: 0 4
MR ledy družstev: 0 2
MR 250 ccm: 8 0 Jaroslav Vaníček (Praha)
MR 125 ccm: 5 3 Vojtěch Šachl (Chabařovice)
MR 125 ccm krátká dráha: 5 4 Adam Bednář

Foto: Karel Herman, Pavel Fišer a Mirek Horáček

Česká sezóna 2020 oficiálně skončila

Pardubice – 26. října
Zjara vládní restrikce odložila začátek plochodrážní sezóny až na práh června. Podzimní opatření ji pak nemilosrdně utnula po Zlaté přilbě. Epidemická situace se nelepší, takže není naděje na blízké rozvolnění a s ním závodění v listopadu. Dnes v sedmnáct hodin se proto sportovní komise rozhodla letošní sezónu ukončit. Alternativa, že by se nedokončené šampionáty dojely na jaře, padla. Mezi muži v čele disciplíny je shoda vyhlásit výsledky na základě uskutečněných mítinků.

Pro letošek má česká plochá dráha sbaleno

Foto: Pavel Fišer

Plánovat moc nelze

Praha – 15. října
Česká plochodrážní sezóna se dvěma dvacítkami v letopočtu ještě neuzavřela svůj finální účet. Na pražské Markétě se měly konat ještě tři mítinky. Odložená česká juniorka, vrchol extraligy se stejným osudem a v neposlední řadě Memoriál Luboše Tomíčka. Ten se nejprve přesunoval ze září, aby poskytl prostor dvojici velkých cen, aby se náhradním termínem trefil zrovna do začátku ještě přísnějších opatření plukovníka Prymuly. Pavel Ondrašík ještě nehodil flintu do žita, když nevystřílel všechny náboje, ovšem stojí oběma nohama na pevné zemi.

 

„Možnosti a plány…“ zamýšlí se Pavel Ondrašík s povzdechem. „Díky vládním nařízením jsme přišli o možnost pořádat memoriál v původním termínu 5. října s diváky. Nyní už se nemůže pořádat vůbec nic. Možností teď moc není. Pokud by to počasí dovolilo, listopad se teoreticky dá jet.“

Přesnými informacemi pochopitelně sportovní šéf Auto klubu Markéta sloužit nemůže. „V současné době, kdy nikdo neví, co bude zítra, nic plánovat nemůžeme,“ říká. „Loni jsme udělali memoriál během deseti dní. Letos máme výhodu, že již máme spoustu věcí připravených, tak bychom to zvládli možná i kratší době, ale je to strašně těžké něco plánovat.“

A co ostatní dva závody, jež by ovál na pražské šestce měl letos ještě hostit? „No, juniorák nevidím reálně vůbec, extraligu bychom ale také chtěli,“ reaguje Pavel Ondrašík. Samozřejmě i v tomto případě by musel listopad přinést rozvolnění restrikcí, což by mohlo přinést naději i propršenému slánskému šampionátu republiky dvojic. Reglementy AČR ostatně žádnou pevnou uzávěrku data konání mistrovských soutěží neuvádějí.

Jak se tři roky staré problémy s deštěm při Tomíčkově memoriálu zdají dnes malicherné!

Foto: Mirek Horáček

Plochá dráha platí velký účet plukovníkových opatření

Pardubice – 5. října
Pakliže Babišova vláda v něčem dostála svým slibům, jsou to opatření spojená s nouzovým stavem, který plukovník Prymula nastartoval o dnešní půlnoci. Studentům se vrátily prázdniny, děti v uměleckých školách si nezazpívají, ruší se i tělocvik. A chcete-li se na služební cestě nasnídat v jídelním vagóně, můžete si přispat, jelikož do šesté ranní máte stejně utrum. Opatření jsou o to nepochopitelnější, že nejsou doprovázena racionálním vysvětlením, nýbrž výhružkami tvrdšími opatřeními. Samozřejmě trpí také sport, plochou dráhu nevyjímaje. V příštích dvou týdnech se totiž u nás neuskuteční jediný závod, jak dnes oficiálně potvrdila sportovní komise.

 

Plochá dráha se nemlže jezdit bez diváků, jejichž vstupné je v řadě případů klíčovou položkou v účetních výnosech. Proto se na území České republiky po dobu vládního usnesení číslo 958 nepojede žádný závod.

Osud plánovaných mítinků je v zásadě dvojí. Přebor v Březolupech, juniorka v Kopřivnici a MACEC Cup v Pardubicích jsou zrušeny. Pro Tomíčkův memoriál, svitavský flat track a pražskou extraligu se hledá náhradní termín.

Samozřejmě vše bude odvislé od opatření vlády České republiky. Situace je o to horší, že tu máme podzim se svým nevyzpytatelným počasím. Navíc plukovník Prymula z postu ministra zdravotnictví vyhrožuje dalšími omezeními. A je také potřeba najít náhradní termíny pro pražskou juniorku a slánské mistrovství republiky dvojic.

Změny kalendáře v souvislosti s aktuálními opatřeními vlády:

5.10. Memoriál Luboše Tomíčka – Praha odložen na náhradní termín
10.10. přebor – Březolupy zrušen
11.10. MR U21 + U19 – Kopřivnice zrušen
13.10. extraliga – Praha odložen na náhradní termín
17.10. MACEC Cup – Pardubice zrušen
I slavná Zlatá přilba se musela obejít bez přeplněných ochozů, které jsou pro ni tolik charakteristické

Foto: Karel Herman

Nálepku zrušeno lepí na své plakáty rovněž Březolupy

Březolupy – 1. října
Dnes ráno dorazila smutná, byť bohužel očekávaná zpráva z Březolup. Na ovále na místní návsi měly příští sobotu vyvrcholit český přebor a zároveň i mistrovské stopětadvacítky na klasické dráze. Nouzový stav však oba závody zrušil. Pro moravský klub je vládní nařízení o to smutnější, protože za stejných okolností přišel o jarní Speedway Friendship Cup, takže letos nepořádal jediný plochodrážní podnik.

 

„Vzhledem k přijatým vládním opatřením jsme se, po projednání i s radou naší obce, rozhodli Slovácký ovál v letošním roce nepořádat,“ povzdechne si Josef Mizera, tajemník klubu. „Snad příští naše šedesátá sezóna už bude normální.“

Březolupy letos kvůli koronaviru nemohly uspořádat jediný závod
Březolupy letos kvůli koronaviru nemohly uspořádat jediný závod

Foto: Mirek Horáček

Nouzový stav má svou první plochodrážní oběť

Kopřivnice – 1. října
Včera před sněmovnu předstoupil ministr zdravotnictví Roman Prymula se svou vizí nouzového stavu, jasnou jako jeho bezpečnostní prověrka. Hovořil o čtrnácti dnech tvrdých opatření, nicméně svatby chtěl limitovat až od 19. října. Nakonec bude naše země ve zvláštním režimu celý měsíc, ačkoliv počet nakažených covidem 19 začal zrovna klesat.

 

Protože opatření platí od pondělí 5. října, nedotknou se pardubického super víkendu, jehož divácká kulisa již byla ořezána. Dotknou se však Memoriálu Luboše Tomíčka, o němž Pavel Ondrašík slíbil informovat během dneška.

Již je jisté, že se bez diváků nepojede česká juniorka v Kopřivnici. „Je nám to moc líto, ale z důvodu vládních nařízení kvůli šíření covid-19, jsme byli po dnešním vydání opatření o konání venkovních akcí nucení plochodrážní závod 11. října zrušit,“ stojí v oficiálním komuniké moravského klubu. „Děkujeme za pochopení a za Vaší přízeň.“

Plochou dráhu si v Kopřivnici bez diváků neumí představit

Foto: Karel Herman