Plzeň – 1. prosince
Polsední listopadová sobota byla pozlacená od sluníčka, ale první neděle měsíce prosince si přes noc nachystala oblečení v barvě šedé. Brigádě na plzeňských Borech nestálo nic v cestě. Žádné velké akce nebyly v plánu. Jen ořezat stromy, které zakrývají billboardy. A zazimovat vaky, aby byly připravené na další sezónu. Ta by měla čítat čtyři podniky, ale liga mezi nimi nebude.
„Nechceme riskovat ostudu jako letos,“ připomíná si předseda klubu Jiří Štrobl, že kvúli zraněné závodníků musel klub do prvoligového ringu hodit ručník. „Jsme raelisté, ani euforie z loňska tam již není.“
Vrcholem plzeňské sezóny se proto stane evropský šampionát juniorských dvojic, jenž by měl v kalendáři FIM Europe najít místo šestý den měsíce září. Na domácí scéně se PK Plzeň bude prezentovat jako pořadatel přeboru a juniorky. Sportovní komisi požádal také o mistrovství republiky dvojic.
O termínech domácího kalendáře je prozatím předčasné spekulovat. Šéf dráhy Roman Mády ovšem stihnul ovál připravit před zimou, kdy se na něho navezla nová vrstva písku.
Divišov – 25. listopadu
Předminulý pátek se už zešeřilo. Okna klubovny na divišovském stadiónu však měla ještě dlouho svítit do nadcházející tmy. Členská schůze měla opravdu, co bilancovat. Především účast týmu v první lize. Při vyhlašování vítězů jej postavila na druhý stupínek kopřivnického pódia, ale nakonec mu dala bronzové medaile. Ale především chuť zopakovat si ligové dobrodružství také napřesrok.
Slovo dalo slovo
V roli kouče debutoval Robert Král. Divišovský odchovanec, který většinu své kariéry prožil ve Slaném či v Březolupech, pověsil kombinézu na hřebík před dvaceti lety. Od roku 2004 nebyl na oválech příliš často k zastižení, nicméně v dobře známém prostředí se cítil jako ryba ve vodě.
„Dvacet let nezávodím, ale plochou dráhu pořád sleduju,“ usmívá se, aby přidal k dobru, jak se myšlenka na vstup do první ligy rodila. „Všechno dal dohromady Vašek Hromas. Když ten nápad vznikl, oslovil našeho tradičního sponzora, společnost BAKKER. Dali mu o trošičku víc peněz. A Městys Divišov taky.“
Druzí, první, třetí a čtvrtí
Divišov uvedl na soupisku své odchovance, Daniela Klímu, Matouše Kameníka a Jana Hlačinu. Po zranění Matouše Kameníka při srpnové juniorce na Markétě si pomohl Adamem Nejezchlebou, jenž v průběhu sezóny debutoval za řidítky pětistovky.
„Celkově se mi ten koncept první ligy líbil,“ chválí Robert Král. „V Praze jsme překvapivě skončili druzí. Doma jsme vyhráli, tam se dařilo našim oporám. V Pardubicích nejel Matouš, ale Čenda vyhrál všechno kromě finálové jízdy. Byli jsme třetí, nakonec v Kopřivnici čtvrtí, to Matouš jel druhej závod po úraze.
Bronz po vyhraném rozjezdu o stříbro
Nováčci tedy ve čtyřech závodech vystřídali všechna čtyři umístění. Stejnou bilanci zaznamenala rovněž Kopřivnice, která ovšem při rovnosti velkých bodů dal do kupy skóre lepší o pouhé čtyři body. Informační šum vedl v Kopřivnici k vypsání rozjezdu o stříbro, v němž Daniel Klíma porazil Marka Levišina. Divišovští borci si druhé místo užili jen při vyhlášení na stadiónu, protože sportovní komise musela ctít řády. Post druhého celku proto připadl Kopřivnici.
„Čenda vyjel stříbro, dostal za to zvláštní prémii a nakonec ten rozjezd zrušili,“ zůstává Robert Král nad věcí, aby dostal otázku na pokračování v první lize také roku 2025. „Asi jo. Radíme se, co bude. Snad to dopadne.“
Mít smůlu jako Jan Kvěch v mistrovství republiky. Tato věta by se mohla stát okřídleným úslovím, jímž bychom označovali pořádného smolaře. Kolikrát měl zlatou medaili na dohled. Ale dočkal se až letos v Plzni. Po osmi letech.
Ne, že by jej paní Smůla letos nechala na pokoji. V srpnu v Kopřivnici postupně porazil Václava Milíka i Adama Bubbu Bednáře. Užuž třímal ve svých rukou patnáctibodové maximum. Když jej povolený spojkový koš v rozjížďce s číslem sedmnáct sestřelil až na třetí příčku.
Jenže jeho nejbližší protivníci měli pech ještě větší než on sám, což už je co říct. Václav Milík se před Plzní zranil v polské lize, Adam Bubba Bednář ze závodu odstoupil kvůli zápalu průdušek. Letošek se tak stal rokem Jana Kvěcha.
„Konečně jsem to prolomil a jsem tam zapsanej,“ říká s úsměvem. „Vyhrál jsem mistra a celou sezónu přežil ve zdraví. Nic jsem si nezlomil. Celá sezóna byla dobrá, mám velkou radost z titulu, ve Speedway Grand Prix a polské extralize jsem nasbíral spoustu zkušeností. Snad se to zúročí a ta příští sezóna bude ještě lepší než letos.“
Účinkování Jana Kvěcha v mistrovství republiky jednotlivců:
2017:
Mistrovství republiky jednotlivců se prvně konalo bez semifinále a kvalifikační proceduru vůbec prvně převzal přebor. Jenže jeho první podnik v dubnu v Pardubicích padl na vrub deště a nominace pro první finále v Praze musela proběhnout od zeleného stolu. Šestnáctiletý Jan Kvěch byl do pražského podniku delegován jako náhradník. Na ovále se objevil třikrát, bral jeden bod.
V osmnáctém roce absolvoval Jan Kvěch již celý seriál, kam se dostával z přeborových podniků. V Březolupech se blýsknul čtvrtým místem. Ale ani doposud životní výsledek jej nedostal do top osmičky.
V dubnu v Praze stojí Jan Kvěch prvně na pódiu misrovského závodu. Je třetí, o pět měsíců později v Plzni druhý. Dostal se na pozici muže číslo dvě, pět bodů za leaderem Václavem Milíkem, o tři před Eduardem Krčmářem a čtyři před Zdeňkem Simotou. Přišly ale Březolupy. Jan Kvěch dal s vypětím sil do kupy motory, ale kompromis byl kompromis. Skončil osmý, ale na bronz c závěrečné klasifikaci to vyšlo.
Covidová opatření drasticky redukovala sezónu. První finále ve Svitavách odpadlo bez náhrady. Plochodrážní komise směřovala hlavní dění na září, v němž se pořádalo jediné finále českého šampionátu v Plzni. Jan Kvěch pozdě přesedne na druhý motocykl, který by byl lepší. Navíc jednou spadl a žertoval, že zajíce nechytil, ale vrací se domů se zdravou kůží.
Zraněná ruka při pádu z finále juniorského mistra světa ve Stralsundu vyřadila Jana Kvěcha z mistrovství republiky jednotlivců. Do jeho historie se zapsal vlastně jen tím, že o tréninku v Březolupech svému staršímu bratrovi Václavovi nedolil metyl.
2022:
Jan Kvěch dostal divokou kartu a v dubnu ve Slaném skončil druhý. Porotže Plzeň se vinou deště neuspořádala ani napotřetí, zůstalo mu stejné místo také v závěrečné klasifikaci
Jan Kvěch v srpnovém finále v Kopřivnici mířil za patnáctibodovým maximem, ale v sedmnácté jízdě zůstal stát kvůli povolenému spojkovému koši. Václav Mílik jej přeskočil o bod, Adam Bubba Bednář o dva. Jenže Pardubičan se zranil v polské lize a pražský junior ve druhém finále v Plzni odstoupil pro nemoc. Jan Kvěch vyhrál s patnácti body a konečně dobyl český titul také mezi jednotlivci.
Praha – 19. října
Sluníčko se přivstalo, aby si poslední oficiální závod plochodrážní sezóny 2024 nenechalo ujít. Nakonec přece jen neodolalo a zalezlo si do světlešedé duchny. Závěr mistrovství republiky na malých oválech v Praze pochopitelně zaspalo. Na vítězství aspirovali dva. Karel Průša a Marek Ziman. K jejich vzájemné konfrontaci došlo až při losování o právo první volby postavení na startovním roštu finále A. Uspěl v něm slánský závodník, který se posléze s kolibří částí své kariéry rozloučil vpravdě ve velkém stylu.
Favorité nemají na růžích ustláno
Třináctka se ještě nestačila vzpamatovat, že vládne ciferníkům všech hodinek. A na malé Markétě startoval poslední díl českého šampionátu kolibříků na minioválech. Ke startovnímu roštu dojeli jen dva borci. Vít Kubal si totiž při tréninkovém pádu poranil nohu a k vlastnímu závodu nenastoupil.
Jaroslav Bartek se zapsal na seznam dnešních vítězů jako první, když odvedl Romana Štolu. Hned nato nejlépe odstartoval Karel Průša. Matěj Tůma se hnal dopředu první zatáčkou. Nakopla ho ale díra v první zatáčce a letěl do bariéry. Naštěstí se od ní odrazil. Poněkud vystrašil Štěpánku Nyklovou, druhou pozici ovšem neztratil.
Do třetice začal své dnešní účinkování vítězně Marek Ziman. Vyšlápnul si na Jakuba Hejkala již s letem pásky rozjížďky s číslem tři. Slovenský závodník potvrdil pověst favorita stejně jako Karel Průša, jenž dnes startoval za řidítky stopětadvacítky naposledy. Ani jeden z nich to neměl ve druhé sérii jednoduché.
Slánský borec ve čtvrté jízdě neodstartoval z pozice u mantinelu úplně ideálně. Jaroslav Bartka ze sebe poslal poměrně rychle. Jakub Hejkal se ale usadil pevně ve vedení. Karel Průša potvrdil kvality šampióna. Nikam se nehnal, vyčkával. V úvodním výjezdu třetího okruhu udeřil a další trojka mu říkala pane.
V páté jízdě předvedl nejlepší start Matěj Tůma. Marek Zima za ním v první zatáčce upadl, ale Tomáš Topinka mu dal šanci v repete, které začalo stejně jako prve. Matěj Tůma jel první, ovšem Marek Ziman udeřil spodní stranou úvodního výjezdu. A převzal vedení.
Verdikt dvanácté jízdy
Karel Průša a Marek Ziman se šesti body byli na nejlepší cestě do finále A. Adeptů na poslední místo po jejich boku bylo víc. Prakticky všichni. Nejblíže ale Roman Štola, když v šesté jízdě odstartoval na Štěpánku Nyklovoou, mohl se opírat o pět bodů.
Základní část byla teprve ve své polovině. Matěj Tůma užuž třímal vítězství v rozjížďce s číslem sedm ve svých rukou. Jaroslav Bartek mu nedopřál sebemenší vteřinku klidu. V posledním oblouku se dostal na spodní stranu. Slaňákovi na venku zabralo více času dostat se k metě a Pražan slavil triumf.
Vzápětí vynesly raketové starty k triumfu nejprve Marka Zimana, poté Karla Průšu. Oba suveréni kralovali i nadále. Žarnovičan v desáté jízdě, Slaňák v rozjížďce s číslem jedenáct, kde to ani nemohlo být jinak. Ke startovnímu roštu se totiž postavil úplně sám.
Oba samozřejmě byli ve finále A. Roman Štola sice v rozjížďce s číslem devět dnes podruhé prohrál, ale ve dvanácté jízdě nezaváhal. Byť se Jakub Hejkal a Štěpánka Nyklová snažili, museli uznat porážku od Pražana startujícího za Mariánské Lázně. S deseti body byl třetím účastníkem jízdy o umístění na pódiu.
Papír a rychlý start alfou a omegou triumfu
Céčko přišlo s tichou podívanou. Štěpánka Nyklová si se svým éčkem odbzučela čtyři kolečka se stejnou hlasitostí jako autodráha. Finále B již nabídlo o poznání větší rachot. Jaroslav Bartek se ujal vedení. Mít oba Slaňáky za sebou nebyl žádný med.
Matěj Tůma se ale na začátku druhého kola přetočil a klesl za Jakuba Hejkala. Pražan projel pod šachovnicovou vlajkou jako první, ale v závěrečné klasifikaci šampionátu nemohl oba slánské kolibříky ohrozit.
Áčko začalo losování. Karel Průša a Marek Ziman nepoznali hořkost porážky a rozpis závodu je nepřivedl na start jediné společné jízdy. Remíza pokračovala nůžkami, ale pak slánský závodník svým papírem překryl Slovákovu dlaň sevřenou do podoby kamene. Neváhal ani vteřinku, aby si řekl o postavení na vnitřku oválu.
Odsud skvěle odstartoval. Marek Ziman jej vnějškem úvodního oblouku nestihnul, spodní stranou se dopředu tlačil také Roman Štola. Karel Průša vládl na čele neohroženě dál, vypracoval si mírný náskok a nějakých pětačtyřicet minut od začátku mítinku se stal jeho vítězem.
TOT
C
B
A
1. Karel Průša, Slaný
3 3 3 3
12
1.
2. Marek Ziman, SK – Žarnovica
3 3 3 3
12
2.
3. Roman Štola, Mariánské Lázně
2 3 2 3
10
3.
4. Jaroslav Bartek, Praha
3 1 3 2
9
1.
5. Jakub Hejkal, Slaný
2 2 1 2
7
2.
6. Matěj Tůma, Slaný
2 2 2 1
7
3.
7. Štěpánka Nyklová, Slaný (E)
1 2 2 1
6
1.
8. Vít Kubal, Plzeň
– – – –
DNR
–
Poznámka: Vít Kubal nestartoval kvůli pádu v tréninku
Konečné pořadí seriálu:
DIV
SLA
MaL
PLZ
LIB
CHA
LIB
PHA
TOT
11.5.
18.5.
25.5.
26.5.
8.6.
30.6.
24.8.
19.10.
1. Karel Průša, Slaný
20
20
20
20
20
(14)
20
20
140 (154)
NC Štěpánka Nyklová, Slaný (E)
16
16
16
12
16
(9)
16
10
112 (121)
2. Jakub Hejkal, Slaný
18
11
14
18
18
12
(10)
12
103(113)
3. Matěj Tůma, Slaný
12
12
9
o
14
10
12
11
80
4. Jaroslav Bartek, Praha
14
18
10
o
–
8
11
14
75
5. Petr Kvěch, Divišov
–
14
–
14
10
18
–
–
56
NC Anton Keller, D
–
o
12
10
11
11
–
–
44
NC Lenja Tebbe, D
–
–
18
11
12
–
–
–
41
NC Marek Ziman, SK
–
–
–
–
–
–
18
18
36
6. Kryštof Kubal, Plzeň
–
–
11
16
7
–
–
–
34
7. Roman Štola, Mariánské Lázně
–
–
–
–
–
–
14
16
30
8. Luboš Hromádka, Pardubice
11
10
–
–
–
–
–
–
21
NC Erik Barth, D
–
–
–
–
–
20
–
–
20
Levi Böhme, D
–
–
–
–
–
16
–
–
16
9. Vít Kubal, Plzeň
–
–
–
–
6
–
–
8
14
NC Kaylen Holstein, D
–
–
–
–
9
o
–
–
9
10. Dominik Suchánek, Pardubice
–
9
–
–
–
–
–
–
9
NC Jordan Holstein, D
–
–
–
–
8
o
–
–
8
Poznámka: klasifikováni jsou držitelé licencí AČR startující na motocyklech se spalovacím motorem; bodový klíč za umístění v závodech 20 – 18 – 16 – 14 – 12 – 11 – 10 – 9 – 8 – 7 – 6 – 5 -4 – 3 – 2 – 1; jeden nejhorší výsledek se škrtal; o = omluven ze závodu
Praha – 17. října
Poslední závod české plochodrážní sezóny 2024 je před námi. Pražská Markét+ bude v sobotu odpoledne patřit mistrovskému flat tracku. Ještě předtím se rozhodne o mistru republiky mezi kolibříky na malé dráze, kde se první rozjížďka plánuje na čtvrt na dvě. I když mistr už je známý, byť by pozítří nakrásně nestartoval.
Šest vítězství představuje pořádné aktivum, které nedokáže zdevalvovat ani nevydařené červnové Chabařovice. Štěpánka Nyklová a Jakub Hejkal na něho ztrácí třiatřicet bodů. O stříbro ovšem bojovat nebudou, protože severočeská dívčina s elektrickým motocyklem není v konečné klasifikaci hodnocena.
Otevřené zůstává třetí místo. Mezi Matějem Tůmou a Jaroslavem Bartkem leží jen osm tabulkových bodů. A protože oba neabsolvovali všechny podniky, do hry nevstoupí škrtání jednoho nejhoršího výsledku.
Dohromady se k pražskému závodu přihlásilo osm borců. Ke slovu se dostane rozpis na dvanáct rozjížděk základní části a finálová trojkombinace C, B a A.
Startovní listina sobotního šampionátu stopětadvacítek na krátké dráze v Praze:
Praha – 15. října
Po včerejších závodech o MACEC Cup a český šampionát dvěstěpadesátek zbývá oficiální české sezóně do konce jen jediný mítink. Před závěrem mistrovského flat tracku v Praze se na sousední malé dráze rozhodne o definitivní podobě mistrovství republiky stopětadvacítek na malých tratích.
Pramáti českých minioválů zůstala v letošní sezóně takřka ladem. V březnu zrušení ouvertury seriálu PRO-TEC Speedway Mini Cup předznamenalo chmurný osud malé pražské dráhy. Zažila sice Speedway Grand Prix Academy a mnoho tréninků. Závod jí ale čeká až v sobotu.
Dnes odpoledne se dočkala velkorysé úpravy. Její výsledky otestovali Jaroslav Bartek a Jakub Hejkal.