Adam Bednář navzdory smůle stejně zvítězil

Slaný – 19. září
Chladné ráno na samém sklonku kalendářního léta se ještě nestačilo ohřát a David Hrbek měl po náladě. Jeho syn Dominik se totiž z tréninku vrátil s dírou v karteru. Naštěstí přátelé pomohli zápůjčkami svých motocyklů, takže předposlední kolo mistrovství republiky na krátkých drahách mohl odstartovat bez personálních ztrát. Vše nasvědčovalo, že dramatický mítink vyvrcholí ve finále A soubojem třech neporažených. Matěj Frýza zkompletoval dvanáctibodové maximum v rozjížďce s číslem sedmnáct, Vojtěch Šachl o jízdu později. Do cesty Adama Bednáře se však postavil Matouš Kameník. Jejich duel skončil v závěrečné zatáčce výletem z trati a diskvalifikací. Tři trojky však stejně Adama Bednáře poslaly do áčka. V jeho první zatáčce objel Matěje Frýzu, uhlídal za svými zády Vojtěcha Šachla a vedlo vítězství mohl slavit také titul. Na čele aktuální klasifikace má totiž tak obrovský náskok, že jej v úterní Praze již nikdo nemůže překonat.

Vojtěch Šachl, Adam Bednář a Matěj Frýza na stupních vítězů

Klasické drama stopětadvacítek na krátké dráze

Josef Černý (modrá) směřuje k vítězství před Tony Katrou a Štěpánem Ševčíkem

Důležitou podmínkou, aby se dnešní závod a potažmo i celý víkend nižších kubatur vůbec uskutečnil, bylo vrácení licence dráhy. Ta byla odebrána minulý týden, když souhrn nešťastných okolností prodloužil extraligu až do doby, v níž již mělo být dávno po všem. Celá kauza vyzněla pro středočeský klub dobře. Myši, které vklouzly do krabiček elektrických rozvodů, mohly mít jiný názor, ale jich se nikdo neptal.

Program na malé dráze odstartoval tréninkem se zpožděním nějakých dvaceti minut. Třináct závodníků se posléze pustilo do boje v předposledním závodě šampionátu republiky. Chyběl bohužel Antonín Pták, který si o tréninku v Plzni zlomil ruku.

Petr Marek (červená) tísní Adama Nejezchlebu (modrá)

Úvodním vítězem se stal Josef Černý. Triumfoval stylem start – cíl v rozjížďce s číslem jedna, v jejíž první zatáčce Tony Katra stihnul objet pouze Štěpána Ševčíka. Mnohem větší senzaci však vzápětí vzbudil Petr Marek. Také on se ve druhé jízdě dostal do čela hned po startu, avšak dokázal získat skalp nejen Josefa Novotného, ale také Adama Nejezchleby.

Přitom jej jeho kolega s písmenem CH na vestě nepřestával zasypávat jedním útokem za druhým. Možná byl i trošičku rychlejší, ale Petr Marek držel ideální stopu a získal skalp, jenž mu mohl náramně hodit. Ve třetí jízdě Matěj Frýza odvedl Mariána Jirouta. Hned na to Vojtěch Šachl předčil Matouše Kameníka a Dominika Hrbka, který si po fatální poruše svého motocyklu v tréninku musel půjčovat motocykly od svých protivníků. Sérii uzavřel Adam Bednář, který v páté jízdě porazil Karla Průšu.

Tarokující startovací zařízení představovalo pro Vojtěcha Šachla (bílá) jen malý problém – po restartu zvítězili před Josefem Novotným (červená) a Štěpánem Ševčíkem (modrá)

Po přestávce se ale situace začala zamotávat. Jako první svůj úvodní triumf dokázal zopakovat Vojtěch Šachů. Musel si však počkat, protože porucha startovacího zařízení mu dovolila triumfovat až po restartu. To se navíc na čele ocitnul Josef Novotný. Vojtěch Šachl za jeho zády vyčkával skoro celá dvě kola.

Ve druhé zatáčce toho druhého jej ale podjel, aby pro druhou půli základní části mohl počítat s šesti body. Nebyl ovšem sám. Adam Bednář v osmé jízdě před sebe nepustil Tonyho Katru, Matěj Frýza hned v další jízdě uhlídal dravečky Karla Průšu a Petra Marka.

Adam Bednář vodí Karla Průšu

O pětibodové pronásledovatele neměli nouzi. Ostatně již sedmá jízda, v níž Matouš Kameník vyzrál na Josefa Černého, vyprodukovala dva.  Adam Nejezchleba byl třetí, když v desáté jízdě vyzrál na Dominika Hrbka. A tak dnešní stopětadvacítky na krátké dráze byly stejně dramatické jako kdykoliv jindy.

 

Dva rozjezdy po základní části

Matěj Frýza (červená) jezdí první před Karlem Průšou (bílá) a Petrem Markem (modrá)

Trojice pretendentů finále A krystalizovala ve třetí sérii. Vojtěch Šachl opanoval rozjížďku s číslem dvanáct, kde se však o drama postaral hlavně Josef Novotný. Nechal drama vygradovat v poslední zatáčce, v níž podjel druhého Josefa Černého. Na jeho devět bodů se ve čtrnácté jízdě dostal i Adam Bednář, který odvedl Petra Marka.

Adam Nejezchleba navzdory úvodní prohře s Petrem Markem nechtěl zůstat mimo hru o stupně vítězů. A bodejť by ano, když v desáté jízdě vyhrál před Dominikem Hrbkem. Avšak v rozjížďce s číslem patnáct nejenže neohrozil suverénního Matěje Frýzu, nýbrž ve druhé zatáčce podlehl i Matouši Kameníkovi. Divišovský borec jej podjel ve druhé zatáčce.

Josef Černý (červená) odráží Josefa Novotného (modrá)

Trojice suverénů na sebe nenarazila ani v poslední sérii. Všechno nasvědčovalo, že ani jeden z jejích členů neuhnul z vítězné dráhy. Matěj Frýza kraloval sedmnácté, Vojtěch Šachl osmnácté jízdě. Do rozjížďky s číslem dvacet však nejlépe odstartoval Matouš Kameník. Jenže Adam Bednář jeho vládu nehodlal akceptovat.

Celé kolo útočil, až ve druhé zatáčce oba vyjeli ven. Vrátili se nazpět na ovál, ale to už vedl Štěpán Ševčík. Plzeňský závodník byl nakonec jediný, kdo bral z dvacáté jízdě body. A to rovnou tři, zatímco druhý Adam Bednář a třetí Matouš Kameník byli diskvalifikováni.

Karel Průša (červená) vodí Adama Nejezchlebu, ale v cíli jej čeká diskvalifikace

Adam Bednář navzdory své smůle zůstal ve finále A, jelikož při srovnání se svým jmenovcem Nejezchlebou mohl nabídnout nejen devět bodů, ale především tři vítězství. Základní část ovšem nemohla být uzavřena bez dodatkových jízd. V té první si Josef Novotný a Petr Marek řekli o béčko, přičemž Josefa Černého poslali do finále C. Poté vyhrál Matouš Kameník a do céčka s ním šel i Karel Průša, zatímco na Tonyho Katru zbylo déčko.

 

Revanš paní Smůle

Matouš Kameník (bílá) vede rozjezd o béčko před Karlem Průšou (červená) a Tony Katrou (modrá)

Pořád finálových rozjížděk začal tak, že nezačal. Dominika Hrbka nechal jeho motor na holičkách již o tréninku. Během závodu si motocykly půjčoval. Do éčka sice nenastoupil, avšak vyfasoval tři technické body.

Nebýt vyjetí z trati, byl by Tony Katra mnohem výše. Revanšoval se alespoň vítězstvím ve finále D. Štěpán Ševčík se za jeho zády v první zatáčce dokázal posunout alespoň před Mariána Jirouta. Céčko přineslo triumf Matouši Kameníkovi. Josef Černý si zajistil druhé místo před Karlem Průšou, jemuž také chyběli vinou diskvalifikace body.

Adam Nejezchleba (modrá), Josef Novotný (červená) a Petr Marek (bílá) krátce po startu finále B

Ve finále B vyrazil Adam Nejezchleba napravit nepříliš podařený mítink. Avšak podobné aspirace živil také Josef Novotný. Nepustil před sebe Petra Marka, navíc v první zatáčce navedl svůj motocykl na vnitřní čáru. A vskutku se tudy dostal dopředu.

Nic nebylo jasné ani v áčku. Nejlepším startem slynul Matěj Frýza. V první zatáčce jej ovšem objel Adam Bednář, který toužil kopnout paní smůlu do její tlusté zadnice. Po postupu však toužil také Vojtěch Šachl. V nájezdu do druhého okruhu se jen mihnul po Plzeňanově pravici. Neváhal ohrožovat také vedoucího Adama Bednáře, ale v tomto případě zůstalo přání otcem myšlenky.

Souboj Adama Bednáře (bílá) a Matoušem Kameníkem (modrá) skončil vyjetím z trati a dvojitou diskvalifikací
E D C B A TOT
1. Adam Bednář, Praha 3 3 3 L 6 15
2. Vojtěch Šachl, Chabařovice 3 3 3 3 4 16
3. Matěj Frýza, Plzeň 3 3 3 3 2 14
4. Josef Novotný, Pardubice 1 2 2 3 3 11
5. Adam Nejezchleba, Ch. 2 3 1 3 2 11
6. Petr Marek, Chabařovice 3 1 2 2 1 9
7. Matouš Kameník, Divišov 2 3 2 L 3 10
8. Josef Černý, Plzeň 3 2 1 2 2 10
9. Karel Průša, Slaný 2 2 3 L 1 8
10. Tony Katra, Slaný 2 2 3 L 3 10
11. Štěpán Ševčík, Plzeň L 1 2 3 2 8
12. Marián Jirout, Pardubice 2 1 2 1 1 7
13. Dominik Hrbek, Pardubice 1 2 1 1 3 8

Poznámka: rozjezd o finále B – Josef Novotný, Petr Marek, Josef Černý; rozjezd o finále C – Matouš Kameník, Karel Průša, Tony Katra; Dominik Hrbek po fatální poruše motoru o tréninku absolvoval závod na vypůjčených motocyklech, ve finále E nestartoval a byly mu přiděleny technické body

Matěj Frýza (modrá) ujíždí Matouši Kameníkovi (bílá) a Adamu Nejezchlebovi (červená)

Průběžné pořadí seriálu:

PHA MaL DIV SLA TOT
23.6. 18.7. 5.9. 19.9.
1. Adam Bednář, Praha 18 18 17 15 68
2. Vojtěch Šachl, Chabařovice 15 16 16 47
3. Adam Nejezchleba, Chabařovice 12 12 11 11 46
4. Josef Novotný, Pardubice 9 11 12 11 43
5. Matěj Frýza, Plzeň 14 13 14 41
6. Dominik Hrbek, Pardubice 11 11 11 8 41
7. Josef Černý, Plzeň 8 12 10 10 40
8. Petr Marek, Chabařovice 10 11 7 9 37
9. Štěpán Ševčík, Plzeň 10 9 10 8 37
10. Karel Průša, Slaný 11 13 8 32
11. Marián Jirout, Pardubice 9 5 8 7 29
12. Štěpánka Nyklová, Slaný 8 8 8 24
13. Oliver Schmid, Plzeň 4 9 10 23
14. Antonín Pták, Plzeň 6 8 7 21
15. Matouš Kameník, Divišov 9 10 19
16. Tony Katra, Slaný 9 10 19
17. Jaroslav Vaníček, Praha 13 13
18. Ace Pijper, NL 9 9
19. Lester Matthijssen, NL 8 8
20. Stene Pijper, NL 5 8
Josef Novotný (červená) na cestě za triumfem ve finále B před Adamem Nejezchlebem (modrá) a Petrem Markem (bílá)

Foto: Karel Herman a Mirek Horáček

Petr Marek (červená) vede před Adamem Nejezchlebem (modrá) a Josefem Novotným (bílá)