Archiv pro rubriku: polský šampionát juniorských družstev

Český tým provázela smůla

Rybnik – 21. května
Konec čtvrtého kola naší skupiny polských juniorských družstev v Rybniku zastihl tým ACCR na třetím místě. Bohužel se mu nevyhýbala smůla, díky níž přišel o pár bodů, což pozitivně kvitovaly asi dvě stovky diváků, z jejichž řad se ozývalo, jak Češi dobře jedou. Nicméně Filip Šitera věří, že je na dobré cestě do semifinále. Rybnik a Leszno byli sice dnes před námi, avšak naději zvyšuje porážka Ostrowa.

Cestou z Rybniku český tým vystřihl pro speedwayA-Z selfíčko u benzínové pumpy: vzadu Václav Kvěch a Petr Chlupáč, vpředu Jan Kvěch, Michal Pospíšil, Filip Hájek, Adrian Rymel a Filip Šitera

Aplaus pro Jana Kvěcha

Český tým vstoupil do závodu v rozjížďce s číslem tři, kdy se však páska na startovacím zařízení nezvedla na pravé straně. Posléze vypálil do čela Marcin Koscielski, zatímco Jan Kvěch na něho celá čtyři kola marně dotíral. Patrik Mikel si za startovní přestupek vykoledoval žlutou kartu a dojel poslední za Kamilem Nowackim.

Jistě není bez zajímavosti, že Liam May své startovní varování proměnil v rozjížďce s číslem šestnáct na červenou kartu. Ale vraťme se k našim borcům. Po prohře 2:4 s Ostrowem nás v šesté jízdě čekalo Leszno. Petru Chlupáčovi však na startovním roštu prasklo spojkové lanko, když z dvouminutového limitu odtikávaly poslední sekundy.

Osamocený Jan Kvěch však předvedl nejkrásnější podívanou celého odpoledne! Sice odstartoval poslední, aby ovšem v prvním oblouku podjel Kacpera Pludru i Szymona Szlauderbacha. Obecenstvo se poprvé a naposledy spontánně roztleskalo a Jan Kvěch si užíval aplaus za svou remízu ještě na sjezdu do depa, který vede na kraji tribuny.

 

Taktický bojovník Petr Chlupáč

V rozjížďce s číslem osm Petr Chlupáč a Patrik Mikel o půl kola změřili Opole. Pak však přišla desátá jízda, jež bohužel rozhodla, že Češi dnes nebyli lepší. Jan Kvěch se postavil až proklatě blízko k pásce. A když jej potáhla spojka, kontakt a následná diskvalifikace byla nevyhnutelná.

Škoda bodů byla o to větší, že na startovním roštu stál jen Liam May z druhého týmu Leszna, který nemohl být klasifikován kvůli absenci třetího závodníka. Petr Chlupáč se Australana v první zatáčce nikterak nezalekl. Žďuchli do sebe, ale pak mu Pražan razantně ujel.

Na rozjížďku s číslem třináct postavil Rybnik svého nejlepšího závodníka Roberta Chmiela, jehož jsme předloni viděli rovněž v českých juniorských družstvech ve Slaném. K podobnému kroku se domácí uchýlili i v rozjížďce s číslem jedna, kdy jejich náhradník svým sólem zajistil vítězství nad Lesznem.

Robert Chmiel stylem start – cíl vyřešil i duel s českým týmem. Avšak Petr Chlupáč se projevil jako skvělý taktik. Pustil Patrika Mikela před sebe. A pak si sám ve druhé zatáčce vyřídil účet s Mateuszem Tudziezem a zajistil remízu.

 

Rozhodující skutek Patrika Mikela

V český prospěch hrála i kuriózní situace, která nastala v rozjížďce s číslem čtrnáct. Ostrované Marcin Koscielski a Sebastian Szostak suverénně vedli před opolskými začátečníky. Ve třetím okruhu však Marcin Koscielski zůstal stát. Ale co se ještě nestalo, třicet metrů před cílem měl poruchu i Sebastian Szostak.

Stačil dospět k metě před Mateuszem Dulem ovšem Jaroslawu Krzywoszovi v předjetí zabránit nedokázal. Jistý triumf Ostrowa 5:1 se vmžiku změnil na prohru 2:4, což hrálo do českých karet.

Rybnik triumfoval, byť v závěrečné rozjížďce prohrál 1:5 s Ostrowem, který však už nemohl překonat Čechy. Ti totiž předtím v sedmnácté jízdě jeli o druhé místo s Lesznem. Janu Kvěchovi nevyšel start. Ačkoliv nezapřel svou bojovnost, Kacpera Pludru již nedojel. Patrik Mikel ale dokázal udržet za svými zády Krzysztofa Sadurskeho. Právě jím získaný bod rozhodl, že nás Ostrow navzdory drtivé porážce domácích v závěrečné jízdě již nemohl sundat z třetí příčky.

 

Spokojenost Filipa Šitery

První půle naší skupiny mistrovství Polska juniorských družstev se uzavře příští úterý a středu v Leszně a v Ostrowě. Do průběžné tabulky se připočítávají body od pětky do nuly, přičemž se při stejném skóre celků půlí.

„Dnes byla smůla velká,“ komentoval závod Filip Šitera. „Body nám chyběly, ale třetí místo je krásný. Nemám ještě průběžnou tabulku, ale ráno jsme se dělili o první místo s Ostrowem. A ten byl dneska za náma, takže bychom měli vést.“

1. ROW Rybnik 22
Dominik Tyman – 2 – 0 2(1)
Przemyslaw Giera 1 2 3 3 9(1)
Mateusz Tudziez 3 1 0 1 5
Robert Chmiel 3 3 6
2. Unia Leszno 21
Szymon Szlauderbach 2 1 3 3 9
Krzysztof Sadurski 0 0 2 0 2(1)
Kacper Pludra 2 3 2 3 10(1)
3. ACCR 19
Jan Kvěch 2 3 T 2 7
Petr Chlupáč M 3 3 1 7(1)
Patrik Mikel 0 2 2 1 5(2)
4. Ostrovia Ostrow 18
Kacper Grzelak 2 – – – 2
Marcin Koscielski 3 1 X E 4
Kamil Nowacki 1 X 2 3 6
Sebastian Szostak 2 2 2 6(1)
5. Kolejarz Opole 14
Mateusz Dul 2 0 0 1 3
Mateusz Adamczewski T 0 1 3 4
Jaroslaw Krzywosz 1 1 3 2 7(1)
NC Unia Leszno 2 10
Liam May 3 2 1 ex 6
Ben Ernst 3 T 1 M 4

Poznámka:Liam May červená karta za startovní přestupek v šestnácté jízdě

Foto: Filip Šitera

Češi dobyli vítězství

Pardubice – 20. května
Třetí závod své skupiny polského šampionátu juniorských dvojic se stal kořistí českého týmu. Základem jeho svítkovského triumfu se staly vyrovnané výkony Jana Kvěcha, Petra Chlupáče a Patrika Mikela, zatímco Daniel Šilhán byl ze startovní listiny jediným závodníkem, který nevyjel na ovál. Našim pomohl i fakt, že je los svedl do jejich šesté jízdy svedl s nejslabším Opole.

Patrik Mikel, Daniel Šilhán, Petr Chlupáč, Jan Kvěch a Filip Šitera dovedli dnes české barvy k vítězství
Jan Kvěch vede před Przemyslawem Gierou a Robertem Chmielem

Kolem poledne panovaly ohledně dnešního závodu pochyby. Ale zatažená obloha se protrhala a děrami v mracích prosvítalo sluníčko. Náš tým šel do boje poprvé v rozjížďce s číslem jedna. Jan Kvěch předvedl výtečný start. Za ním se Robert Chmiel pral s Petrem Chlupáčem, až se vyvezlo a podjel je Przemyslaw Giera.

Jinak jsme dnes mnoho předjíždění neviděli, zato pádů bylo více než dost, hlavně ve druhé zatáčce, jež byla mnoha Polákům osudná. Úvodní rozjížďka jako by předznamenala, jak bude česká cesta za vítězstvím vypadat. Jeden člen týmu odjel od startu, druhý musel bojovat.

Petr Chlupáč na čele před Liamem Mayem

Ve čtvrté jízdě vyhrál stylem start – cíl Petr Chlupáč. Australan Liam May držel druhé místo, Patrik jistil bod, zatímco Ben Ernst se ještě učí. Další velké sólo zahrál Petr Chlupáč v rozjížďce s číslem sedm, avšak hrstku diváků ze svých sedadel zvednul Jan Kvěch.

Pražan ve druhém kole předjel Szymona Szlauderbacha. Právě on patřil k nejlepším závodníkům večera stejně jako Robert Chmiel. Líbili i Rus Pavel Nagibin a Australan Liam May, dobře si počínali i bývalí stopětadvacítkáři Kamil Nowacki a Marcin Koscielski.

Navíc předjížděcí manévr Jana Kvěcha byl tím důležitější, že v duelu s Lesznem přinesl družstvu ACCR místo remízy vítězství 4:2. Jedenáctá jízda zvýšila české vedení, protože Petr Chlupáč a Patrik Mikel ujeli začátečníkům z Opole o tři čtvrtě okruhu.

Jan Kvěch (bílá) útočí na Marcina Koscielskho (červená) a Kamila Nowackeho (modrá)

Bojovnost Jana Kvěcha sehrála svou důležitou roli rovněž v rozjížďce s číslem třináct. Právě zmiňovaní bývalí kolibříci z Ostrowa po startu odvedli Jana Kvěcha a Patrika Mikela. Pražan však Kamila Nowackeho předčil již ve druhém kole, aby hned v dalším pokořil také Marcina Koscielskeho a skokem z třetí příčky do čela zajistil remízu.

A svým způsobem vystavěl i nástupiště pro celkový český triumf. Osmnáctá jízda Jana Kvěcha a Patrika Mikela proti Opole již byla spíše formalitou. A to tím spíše, když Adrian Bialk a Mateuzs Dul spíše než s Čechy se prali sami se sebou a ťukali do nafukovacích mantinelů.

Motocykl zvedá Mateusze Tudziedze ze země po pádu
1. ACCR 24
Jan Kvěch 3 1 3 3 10
Petr Chlupáč 0 3 3 3 9
Patrik Mikel 1 2 0 2 5(2)
Daniel Šilhán DNR
2. UNIA Leszno 22
Szymon Szlauderbach 3 0 3 3 9
Krzyszot Sadurski 2 2 1 0 5(1)
Kacper Pludra 1 3 2 2 8
3. PGG ROW Rybnik 21
Dominik Tyman – R – – 0
Przemyslaw Giera 2 3 X 2 7(1)
Mateusz Tudziez 2 2 X – 4(1)
Robert Chmiel 1 3 3 3 10(1)
4. TŽ Ostrowia Ostrow 18
Kacper Grzelak 2 1 1 – 4(1)
Marcin Koscielski 3 1 – 1 5(1)
Kamil Nowacki 3 3 2 1 9
Sebastian Szostak X 0 0
5. UNIA Leszno 2 14
Pavel Nagibin 2 2 X M 4
Ben Ernst 0 0 2 1 3
Liam May 2 X 3 2 7
6. Bedmet Kolejarz Opole 5
Mateusz Dul R 1 2 0 3
Jaroslaw Krzywosz E F – – 0
Adrian Bialk 1 M E 1 2
Petr Chlupáč (bílá) a Jan Kvěch (žlutá) v souboji se Szymonem Szlauderbachem (modrá)

Foto: Karel Herman a Petr Čunek

Pardubice jdou dnes do rizika

Pardubice – 20. května
Kruh okolo půlnočního Měsíce dával za pravdu meteorologům, kteří na tento týden slibují deštivě počasí. Přestože drobně prší a vyhlídky na změnu nejsou velké, večerní závod polského šampionátu dvojic v Pardubicích je stále v plánu. Vzhledem k nabitému kalendáři se totiž špatně hledají náhradní termíny, proto se pořadatelé rozhodli jít do rizika a zkusit mítink uskutečnit.


Tipujte:

Kdo dnes vyhraje polské juniorské dvojice v Pardubicích?

View Results

Loading ... Loading ...

Oficiálně nahlášené sestavy:

ACCR: 1 Jan Kvěch, 2 Petr Chlupáč, 3 Patrik Mikel, 17 Daniel Šilhán
Rybnik: 4 Dominik Tyman, 5 Przemyslaw Giera, 7 Mateusz Tudziedz, 20 Robert Chmiel
Leszno: 7 Szymon Szlauderbach, 8 Krzyzstof Sadurski, 9 Kacpeer Pludra
Leszno 2: 10 Pavel Nagibin, Ben Ernst, 12 Liam May
Opole: 11 Mateusz Dul, 14 Jaroslaw Krzywosz, 15 Adrian Bialk
Ostrow: 16 Kacpe Grzelak, 17 Marcin Koscielski, 18 Kamil Nowacki
Jan Kvěch a Petr Chlupáč vstupují do polského šampionátu

Foto: Mirek Horáček

Filip Šitera chce udeřit na polské frontě

Mladá Boleslav – 16. května
Český tým svým nástupem ve své skupině polského šampionátu juniorských družstev zaskočil mnohé. Po dvou závodech je na třetí příčce aktuální klasifikace, přičemž do semifinále postupují z každé ze tří skupin první tři a dva čtvrtí s lepším součtem bodů. V pondělí se soutěž prvně ve své historii poprvé představí v Pardubicích, aby druhý den pokračovala v Rybniku. A Filip Šitera zbrojí.

 

Patrik Mikel vstoupí do polské soutěže v Pardubicích

Českého reprezentačního kouče zkraje příštího týdne nebudou svazovat žádné závody českého kalendáře. Proto posílá do boje členy svého týmu, jenž se na den dětí v Liberci pokusí vyzrát na Švédy, Němce a Ukrajince a proklouznout do evropského finále. České barvy budou hájit Petr Chlupáč, Jan Kvěch a Patrik Mikel, které v Pardubicích z pozice náhradníka posílí Daniel Šilhán.

„Máme na soupisce šest závodníků,“ říká Filip Šitera. „Ať se všichni prostřídají. Jsme průběžně třetí a máme na postup do semifinále!“

Jan Kvěch (3) a Petr Chlupáč (1) nastoupí jak v Pardubicích, tak v Rybniku

Šampionát polských juniorských týmů se dostane do termínového křížku s českými závody až na konci června, kdy se jeho mítink v Rybniku kryje se slánskou extraligou. Přespříští týden se však díky mítinkům v Leszně a v Ostrowě postaví proti možnosti, aby juniorský nároďák před libereckým semifinále ještě naposledy vyzkoušel dobře známou pavlovickou dráhu.

Tým ACCR na nejbližší závody polského šampionátu juniorských družstev:

Pardubice Rybnik
20.5. 21.5.
Petr Chlupáč, Praha X X
Jan Kvěch, Praha X X
Patrik Mikel, Pardubice X X
Daniel Šilhán, Pardubice náhradník

Foto: Karel Herman

Český tým šel ještě nahoru

Ostrow Wlkp – 8. května
Druhé kolo naší skupiny polského šampionátu juniorských družstev nezačalo zrovna pěkně. Keynan Rew, známý i z předloňské premiéry světových dvěstěpadesátek v Praze upadl a přivodil si otevřenou zlomeninu stehenní kosti. Pozitivním jevem byl výtečný výkon českých juniorů. Zatímco na svém domácím ovále naplno úřadovali ostrowští závodníci, trio Daniel Klíma, Jan Macek a Daniel Šilhán by se za normálních okolností rozjíždělo o druhou příčku. Jenže v soutěži nejsou stupně vítězů, do průběžné klasifikace se počítají jen body z jízd a rozjezdy se nekonají. Něco takového ovšem Filipu Šiterovi nemohlo pokazit náladu.

„Paráda, dráha byla pěkná, dalo se předjíždět,“ nešetří český reprezentační kouč superlativy. „Kluci jeli super, bojovali, předjížděli a na výsledku se krásně podíleli všichni tři.“

1. Arged Malesa TŽ Ostrowia Ostrow 28
Kacper Grzelak E 2 2 2 6(2)
Marcin Koscielski 3 3 3 2 11(1)
Kamil Nowacki 2 3 3 3 11(1)
Sebastian Szostak DNR
2.-3. ACCR 20
Daniel Klíma 2 3 2 3 10
Jan Macek 1 1 0 2 4(1)
Daniel Šilhán 0 2 1 3 6
2.-3. Fogo Unia Leszno 20
Szymon Szlauderbach 2 3 3 3 11
Krzysztof Sadurski 1 0 1 0 2(1)
Kacper Pludra 1 2 2 2 7(3)
4. PGG ROW Rybnik 16
Przemyslaw Giera 3 1 3 1 8
Mateusz Tudzies 3 X 2 3 8
Dominik Tyman 0 – 0 0 0
Kacper Klosok X 0
5. OK Bedmet Kolejarz Opole 11
Adrian Bialk 1 2 X 1 4
Mateusz Adamczewski 1 – 2 E 3(1)
Jaroslaw Krzywosz 2 1 1 E 4
Mateusz Dul 0 0
NC Fogo Unia Leszno 2 8
Keynan Rew X – – – 0
Pavel Nagibin 3 3 1 1 8
Český tým, zachcený při práci v depu v Ostrowě, se dnes v polském šampionátu zvedl

Foto: Filip Šitera

Premiéra polských juniorských dvojic napínala nervy diváků

Opole – 7. května
Polský šampionát juniorských dvojic se musel narychlo přelosovat, když nakonec sešlo z účasti německého týmu. Český tým vstoupil do své druhé skupiny v Opole. V ochozech stadiónu se sešla stovka diváků, která se musela obrnit pořádnou dávkou trpělivosti. Mítink na více než tři hodiny prodloužily déšť, problémy se startovacím zařízením a zeleným světlem a nakonec i oprava nafukovacích mantinelů. Byť naše družstvo vzhledem k termínové kolizi s kopřivnickou extraligou jelo v náhradním složení, Filip Šitera se magazínu speedwayA-Z svěřil, že je se čtvrtým místem spokojený.

 

Nejvíce bodů na české konto přidal Daniel Klíma

„Bylo to vyrovnaný, předjíždělo se a bojovalo,“ hlásil kouč české reprezentace během přejezdu na hotel v Ostrowě, kde soutěž pokračuje zítra svým druhým kolem. „Pro kluky to byla skvělá zkušenost, bojovali pěkně, bylo to dobrý. Mezi prvním a šestým byl rozdíl třech bodů.“

Filip Šitera dodal i další podrobnosti. „Dvě dvojice Leszna nebyli klasifikovaný,“ popisoval. „Neměli v sestavě tři závodníky. V poslední jízdě domácí roztrh‘ mantinel a na opakovačku jsme museli čekat asi pětačtyřicet minut.“

1. OK Bedmet Kolejarz Opole 19
Adrian Bialk 2 3 – 2 7
Mateusz Adamczewski 1 1 2 1 5(3)
Jaroslaw Krzywosz 2 2 2 – 6
Mateusz Dul 1 X 1
2.-3. Arged Malesa TŽ Ostrowia Ostrow 18
Kacper Grzelak F 0 2 ex 2
Marcin Koscielski 3 2 F 2 8
Kamil Nowacki 1 3 3 1 8
2.-3. PGG ROW Rybnik 18
Przemyslaw Giera X 2 – 2 4
Mateusz Tudziez 3 3 3 3 12
Dominik Tyman 0 – X – 0
Kacper Klosok 1 1 0 2
4. ACCR 16
Daniel Klíma 2 1 3 1 7(1)
Jan Macek 2 0 2 2 6
Daniel Šilhán 1 1 0 1 3(1)
NC Fogo Unia Leszno 2 19
Keynan Rew 3 2 2 2 9(1)
Pavel Nagibin 3 3 1 3 10(1)
NC Fogo Unia Leszno 16
Kacper Pludra 3 3 3 3 12
Krzysztof Sadurski 2 1 0 1 4

Ilustrační foto: Mirek Horáček