Archiv pro rubriku: polský šampionát juniorských družstev

České účinkování v polském šampionátu letos dospělo ke svému konci

Czestochowa – 10. srpna
Čtvrtfinálová skupina IV mistrovství Polska juniorských družstev se uzavřela v Czestochowej triumfem suverénním domácích. Přišel však příliš pozdě a na postup do semifinále nestačil. Stejný osud potkal také český tým, jenž ukončil své letošní působení čtvrtou příčkou.

1. Wlokniarz Czestochowa 51 Kacper Halkiewicz 14, Franciszek Karczewski 13, Szymon Ludwiczak 10, Kajetan Kupiec 14, Szymon Wolski DNR
2. Falubaz Zielona Gora 33 Maksym Borowiak 9, Michal Curzytek 11, Kacper Rychlinski 4, Dawid Rempala 9
3. KS Toruň 31 Krzysztof Lewandowski 7, Mateusz Affelt 6, Oskar Ruminski 6, Antoni Kawczynski 12
4. Team ACCR 5 Jan Jeníček (0 0 0 0 0) 0, Jan Hlačina (0 0 0 0 0) 0, Vojtěch Šachl (F 0 1 1 0) 2, Bruno Belan (2 1 0 0 0) 3

Konečné pořadí čtvrtfinálové skupiny IV:

1. Toruň 13 (151), 2. Zielona Gora 13 (144), 3. Czestochowa 10 (150), 4. ACCR 4 (35)

Bruno Belan, Jan Hlačina, Jan Jeníček a Vojtěch Šachl před závodem | foto Tomáš Topinka

Tým ACCR uzavřel výsledkovou listinu

Toruň – 9. srpna
Předposlední dějství čtvrtfinálové skupiny IV mistrovství Polska juniorských družstev v Toruni skončilo těsným triumfem domácích před Zielenou Gorou. Oba celky míří vstříc semifinále. Czestochowej patřila třetí pozice, kdežto naši nejmladší uzavřeli výsledkovou listinu.

1. KS Toruň 43 Krzysztof Lewandowski 12, Mateusz Affelt 11, Oskar Ruminski 9, Antoni Kawczynski 11, Jakub Brenski DNR
2. Falubaz Zielona Gora 39 Kacper Rychlinski 5, Dawid Rempala 8, Michal Curzytek 15, Maksym Borowiak 11
3. Wlokniarz Czestochowa 31 Szymon Ludwiczak 9, Kacper Halkiewicz 11, Kajeran Kupiec 6, Franciszek Karczewski 5, Szymon Wolski DNR
4. Team ACCR 7 Jan Jeníček (0 T 0 1 1) 2, Vojtěch Šachl (0 0 F 1 F) 1, Bruno Belan (0 0 1 1 1) 3, Jan Hlačina (0 0 0 1 E) 1
Jan Hlačina, Bruno Belan, Jan Jeníček a Vojtěch Šachl naslouchají radám Tomáše Topinky | foto Petr Šachl

Zvítězila alternativa rozumné opatrnosti

Praha – 3. srpna
Čtvrtfinálová skupina IV mistrovství Polska juniorských družstev pokračuje příští středu v Toruni a vyvrcholí další den odloženým kláním v Czestochowej. Protože se na východ vypraví také český národní tým k páteční Speedway of Nations 2, včera se ve svítkovských boxech objevila myšlenka postavit pro toruňský mítink vpravdě silné družstvo. Rána však bývají moudřejší večerů.

 

Plán zhatila obava z možného zranění, jež by mohlo vyřadit některého z členů národního družstva a na něž by pod tlakem času nebylo možné adekvátně reagovat. Proto na juniorské mistrovství světa vyrazí Zdeněk Schneiderwind až ve středu s Danielem Klímou, Petrem Chlupáčem a Jaroslavem Vaníčkem.

Tým ACCR v polské soutěži povede Tomáš Topinka. Pod palcem bude mít Vojtěcha Šachla, Jana Jeníčka, Bruna Belana a Jana Hlačinu pro oba závody.

Jaroslav Vaníček pojede Speedway of Nations 2 | foto Karel Herman

Ve Svítkově neslavil oslnivý úspěch ani český tým, ale ani déšť

Pardubice – 2. srpna
Konečně odbila sedmnáctá hodina. Za svítkovského depa se na ovál spustili účastníci rozjížďky s číslem jedna druhého dějství čtvrtfinálové skupiny IV mistrovství Polska juniorských družstev. A spolu s nimi také dešťové kapky. Strach z nich nešel ani náhodou. Ale meteorologický radar věděl svoje. Pořadatelé proto závod hnali kupředu, seč mohli. Na holičkách je nenechala ani jejich dráha, jež zůstala bezpečná až do konce. O vítězství se rozhodlo již v rozjížďce s číslem osmnáct. V jejím třetím kole sebral Oskar Ruminski druhé místo Szymonu Ludwiczakovi, čímž dostal svou Toruň mimo pásmo ohrožení dalšími družstvy. Předjetý czestochowský závodník vzápětí upadl, ale po ošetření opustil sanitku po svých.

Přemnožené nuly

Krzysztof Lewandowski triumfem ve stylu start – cíl v rozjížďce s číslem jedna poslal svoji Toruň do vedení již v rozjížďce s číslem jedna. Kacper Rychlinski ze Zielonej Gory tomu nedokázal adekvátně čelit a czestochowskeho Szymona Wolskeho jednu chvíli hodně trápil Bruno Belan.

Bruno Belan se chystá do akce pod dohledem Mariána Jirouta (vlevo) a svého otce Rudolfa | foto Karel Herman

Že mladý český tým nebude mít ve čtvrtfinále s extraligovými líhněmi Toruně a Czestochowej potažmo s prvoligovými leadery ze Zielonej Gory bylo jasné už předem. A pokud ne, i největší snílci stáhli hlavy z oblaků po hubeném šestibodovém zisku z úvodního podniku naší skupiny.

Vtom však páska letěla dnes odpoledne k nebi podruhé. A Jaroslav Vaníček zároveň s ní dopředu. Než se Mateusz Affelt vypořádal s Michalem Curzytkem, pražský borec seděl pevně ve vedení. Na kontě týmu ACCR přistály tři body. Zielona Gora měla stejně, Czestochowa dokonce o dva méně.

Michal Curzytek (bílá) se musí bránit náporu Matouše Kameníka (červená) | foto Karel Herman

První vyhrání z kapsy vyhání. Druhá příčka aktuální klasifikace nám skutečně nevydržela dlouho. Dvě další nuly byly dokonale čisté. Jan Jeníček sice ve třetí jízdě prodloužil život krásnému snu. Dral se dopředu, leč Dawid Rempala jej přibil na vnitřní čáru. A tak jsme žuchli zase dolů.

A ne a ne nahoru. Nuly se množily a jedna skočila i na Jaroslava Vaníčka. Sílící déšť již dával najevo moudrost rozhodnutí protáhnout první sérii na šest jízd a spěchat co nejvíce. V rozjížďce s číslem sedm se Jan Jeníček zařadil za záda vedoucího Franciszka Karczewskeho. První oblouk jej ale vynesl daleko na venek a další nula se již koulela.

 

Bojovnost roste a konto ruku v ruce s ní

Ve druhé sérii se Poláci, z nichž většina jezdila na svítkovském ovále vůbec poprvé, popasovala se set-upy svých strojů. Zielona Gora a Czestochowa stíhaly vedoucí Toruň. Ostatně i mechanikům v české části depa se s nastavením motocyklů začalo dařit. A tak bodů přibývalo i v kolonce programu s řádkem ACCR Team.

V osmé jízdě se Matouš Kameník plavně v první zatáčce přenesl ze čtvrtého místa rovnou za výfuk vedoucího Michala Curzytka. Čech se nespokojil s málem a ve druhé zatáčce třetího okruhu udeřil na borce před sebou. Odvaha jej nakonec paradoxně stála dva body. Polák jej totiž zpomalil, ostatní pronásledovatelé dostihli a Antoni Kawczynski v poslední zatáčce podjel.

Maksym Borowiak se po pádu zvedl na nohy | foto Karel Herman

Přemožitel Matouše Kameníka dostal dvě minuty navrch k běžnému limitu, jelikož třetí série vystřídala svou starší sestřičku plynule bez přestávky. Od té chvíle byly body stálými hosty české části depa. Někdy byla na vině smůla soupeřů. Pád Maksyma Borowiaka v deváté jízdě, porucha Szymona Wolskeho hned vzápětí. Vesměs však byly vytěžené z oválu, který se v sílícím dešti dočkal první úpravy po rozjížďce s číslem dvanáct.

 

Až do konce

Zleva Kacper Halkiewicz (žlutá), Matouš Kameník (červená), Kacper Rychlinski (bílá) a Mateusz Affelt (modrá) | foto Karel Herman

Pořadatelé stihli první tři pětiny za rovnou hodinu. Matouš Kameník ji uzavřel povedeným startem. V úvodním výjezdu ho objel Kacper Halkiewicz, ale dva body byly jeho. Podobně Jaroslav Vaníček v rozjížďce s číslem třináct nestačil pouze na Antoni Kawczynskeho.

V tu chvíli chybělo českému družstvu na třetí Czestochowou pouhých pět bodů. Přestože naši chlapci do konce závodu při svém bojovném výkonu vyšli naprázdno pouze dvakrát, skončili čtvrtí. Czestochowa se tlačila na Zielenou Goru, ta zase atakovala vedoucí Toruň a česká ztráta rostla. Jen škoda, že se nikdo z kvarteta se stylizovaným lvem na vestě již nedočkal vítězství.

Hodně blízko byl Matouš Kameník. V šestnácté jízdě vletěl razantně do první zatáčky, avšak vedoucí duo Franciszek Karczewski – David Rempala jen rozdělil. Když se na něho Toruňan obořil ve druhém nájezdu, ve výjezdu mu předjetí oplatil.

Jaroslav Vaníček (červená) letí dopředu mezi Szymonem Ludwiczakem (žlutá) a Antoni Kawczynskim (modrá) | foto Karel Herman

Mezitím se ozývaly hlasy o předčasném konci bez nominačních rozjížděk. Při úpravě se traktoru lepil hutný materiál na vidle. Nakonec se ale pokračovalo dál bez úpravy. Jak již víme, toruňský tým potvrdil vítězství v rozjížďce s číslem osmnáct. Zielona Gora potvrdila druhou pozici hned na to.

Okolo devatenácté hodiny bylo depo již téměř vyklizené. Zdeněk Schneiderwind finišoval s návrhem sestavy pro SoN2 příští týden v Rize. A ve vzduchu stále rezonoval pocit z pěkného závodu, v němž se češti ne-favorité rozhodně neztratili.

 

Hlasy z depa

„Na začátku se mi povedl start,“ vysvětloval Jaroslav Vaníček svou trojku v záplavě úvodních nul. „Od druhé jízdy se mi nedařilo odstartovat. Myslím si, že je stále co zlepšovat. Za mě to nebyla strašný závody, ale budu se snažit, aby ty další byly ještě lepší, ve středu jedu na Speedway of Nations do Rigy. Dneska děkuju pořadatelům, že připravili dobrou dráhu.“

Jan Jeníček překypoval bojovností, ale řešil mechanické problémy | foto Karel Herman

„Bylo to dobrý,“ nechal se slyšet Matouš Kameník. „Ke konci na poslední tří jízdy jsme to naladili, to už bylo dobrý. Jsou to zkušenosti. Teď budu na táboře, takže mám pauzu.“

„Dneska nic moc,“ krčil Jan Jeníček rameny. „Zezačátku problémy s technikou, Vaníčkovi nám pomohli. Necejtil jsem se na motorce úplně nejlíp. Nedá se nic dělat, jedeme dál.“

„Lepší než minule v Polsku,“ připomínal Bruno Belan hubený bodový zisk z úvodního klání. „Akorát jsem dneska měl více štěstí.“

1. KS Toruň 39
Krzysztof Lewandowski 3 2 3 – R 8
Mateusz Affelt 2 2 1 1 3 9
Oskar Ruminski 2 2 3 F 2 9
Antoni Kawczynski 3 2 3 3 2 13
Jakub Brenski 0 0
2. Falubaz Zielona Gora 33
Dawid Rempala 1 3 2 1 3 10
Maksym Borowiak 1 3 X 3 2 9
Michal Curzytek 1 3 2 3 1 10
Kacper Rychlinski 2 1 0 1 0 4
3. Wlokniaz Czestochowa 31
Franciszek Karczewski 0 3 – 3 3 9
Szymon Wolski 1 0 E – – 1
Kacper Halkiewicz 2 1 3 2 3 11
Szymon Ludwiczak 3 – 0 0 F 3
Kajetan Kupiec 1 2 2 2 7
4. Team ACCR 17
Matouš Kameník 0 1 2 2 1 6
Jan Jeníček 0 0 1 0 1 2
Jaroslav Vaníček 3 0 1 2 0 6
Bruno Belan 0 0 1 1 1 3

Aktuální pořadí čtvrtfinálové skupiny IV:

1. Toruň 7 (77), 2. Zielona Gora 7 (72), 3. Czestochowa 4 (68), 4. ACCR 2 (23)

Polská juniorská družstva se vrací do Čech

Pardubice – 31. srpna
Čtvrtfinále polského šampionátu juniorských družstev je přece jen jiný level, o čemž se čeští junioři přesvědčili minulý týden v Zielonej Goře. Svou skupinu IV. odstartovali z poslední příčky. Po zrušení Czestochowej, která se uskuteční příští čtvrtek po závodě v Toruni, dostávají svěřenci Zdeňka Schneiderwinda další šanci ve středu v podvečer v Pardubicích.

Oficiálně nahlášené sestavy polského šampionátu ve středu v Pardubicích:

ACCR Team: 1 Matouš Kameník, 2 Jan Jeníček, 3 Jaroslav Vaníček, 4 Bruno Belan
KS Toruň: 5 Krzysztof Lewandowski, 6 Mateusz Affelt, 7 Oskar Ruminski, 8 Antoni Kawczynski, 18 Jakub Brenski
Falubaz Zielona Gora: 9 Dawid Rempala, 10 Maksym Borowiak, 11 Michal Curzytek, 12 Kacper Rychlinski
Wloniarz Czestochowa: 13 Franciszek Karczewski, 14 Szymon Wolski, 15 Kacper Halkiewicz, 16 Szymon Ludwiczak
Český tým v Pardubicích: Jan Hlačina, Jan Jeníček, Vojtěch Šachl a Matouš Kameník | foto Karel Herman

Čtvrtfinále pro družstvo ACCR začalo čtvrtým místem

Zielona Gora – 25. července
Protože Zdeněk Schneiderwind vedl český nároďák v semifinále světového poháru, koučování týmu ACCR v šampionátu polských juniorských družstev se ujal Jaroslav Petrák. Čtvrtfinálová skupina IV v Zielonej Goře odstartovala dramatickým trojbojem o vítězství, avšak naši mladíci v něm neúčinkovali. Středeční pokračování v Czestochowej padlo na vrub deštivého počasí.

1. Falubaz Zielona Gora 39 Michal Curzytek 13, Kacper Rychlinski 6, Maksym Borowiak 11, Dawid Rempala 9
2. KS Toruň 38 Krzysztof Lewandowski 11, Mateusz Affelt 7, Antoni Kawczynski 10, Oskar Ruminski 10, Jakub Brenski DNR
3. Wlokniarz Czestochowa 37 Kacper Halkiewicz 13, Franciszek Karczewski 14, Szymon Wolski 3, Szymon Ludwiczak 7
4. Team ACCR 8 Jaroslav Vaníček (0 M 1 0 0) 1, Matouš Kameník (0 0 1 0 1) 2, Vojtěch Šachl (0 1 1 1 0) 3, Bruno Belan (0 0 F 0 X) 0