Archiv pro rubriku: společenská rubrika

Ohřebované zuby ledařského speciálu jsou doopravdy ostré, vědí nyní i v Letohradě

Letohrad – 3. července
Letohrad je malé městečko v podhůří Orlických hor nedaleko polské hranice. Přesto má zvídavým turistům, co nabídnout. Místní zámek má malou, ale krásnou prohlídkovou trasou, a vedle památkové zóny se chlubí rovnou dvěma muzei. Svou stopu zanechal i v historii českého motorismu. V neděli místní AMK slavil třicet let obnovení své činnosti podařenou výstavou, kde by si přišel na své i ortodoxní fanoušek ploché dráhy.

 

Pestrá motoristická vizitka

Píše se rok 1975 a Vladimír Samšeňák za řidítky své Yamahy 125 krouží čestné kolo na městském okruhu v Letohradě | foto archív speedwayA-Z

V Letohradě bouřily závodní motory již před válkou, byť se městečko jmenovalo ještě Kyšperk. Pravý boom nastal v sedmdesátých letech se vznikem městského okruhu, kde vedle silničních motocyklů startovaly rovněž monoposty dle tehdejší specifikace formule čtyři.

Narůstající požadavky na bezpečnost přesunuly dění kousek dále. Mistrovský trojúhelník, jemuž daly jméno právě tři ostré zatáčky vytyčující charakteristický geometrický útvar. Před posledním ročníkem v dubnu 1988 se vypracoval do pevné součásti federálního šampionátu nižších kubatur, zažil i kontrolní či mezinárodní závody.

Jiří Švec v září 1984 překonal v Letohradě rekord na čtvrt míle | foto Jiří Schánělec

Letohrad však viděl také autosalóny, motoristické plesy či později cyklotrial a motorskijöring, a v neposlední řadě sprinty motocyklů na čtvrt míle. AMK Letohrad se v září 1979 stal po Holicích a Vysokém Mýtě třetím pořadatelem disciplíny, kterou čekal v osmdesátých letech nevídaný boom.

Jeho úvodní ročníky se konaly na výpadovce na Šedivec se startem u Nového dvora, v němž dnes sídlí Muzeum řemesel. V září čtyřiaosmdesátého se zde za řidítky dragsteru neboli speciálu řečeno dobovou terminologií objevil také Jiří Švec.

Úspěšný automobilový závodník z Kolína tehdy osedlal motocykl poháněný motorem z plochodrážní Jawy. A časem 11:72 sekundy se postaral o tehdejší československý rekord. Později se sprinty přesunuly blíže k Šedivci, kde se letos uskuteční v neděli 4. září.

 

Skvělá podívaná

Nový dvůr v Letohradě zažil v neděli báječnou podívanou | foto Antonín Škach

Nedělní výstava na nádvoří Nového dvora měla, co připomínat. Panely nabídly historické fotografie, plakáty a další dokumenty mapující činnost letohradských pořadatelů a závodníků. Velkoplošná obrazovka zprostředkovala akční záběry, moderátor na pódiu zpovídal zajímavé hosty.

Nicméně hlavní pozornost poutaly přímo závodní stroje. Černý Easter MTX 1-06 ze sbírek Cabrio Gallery svého času vodil Jiří Mičánek, svou expozicí se pochlubila FGR Ústí nad Orlicí. Nechyběla ani legendární sto třicítka či jeden z prvních motocyklů VAB Bohuslava Vaňouse z České Třebové.

Václav Hutla se prý za řidítka svého dragsteru už nenasouká | foto Antonín Škach

Navíc historické motokáry z období, kdy se náš karting teprve rozvíjel na dlažbách československých měst. Americká a anglické youngtimery a celá plejáda silničních a terénních motocyklů, sajdkárkrosových speciálů a dalších automobilů.

Moment, možná namítnete. A co to má společného s plochou dráhou. Inu, vlastně první městský okruh v Letohradě svým tvarem připomínal ovál. Vlastně obdélník, ale s kulatými rohy. A stopětadvacítku FGR vodil svého času po světových oválech Holanďan Jasper Iwema. Dodávka se jménem jeho současného soupeře z ledařských kolbišť stála ještě před vstupem na improvizované výstaviště.

 

Bouření motorů

Ne, Lukáš Hutla se výstavy závodní historie AMK Letohrad osobně nezúčastnil. Návštěvníci však mohli obdivovat jeho oranžový motocykl, v jehož sedle mu neuvěřitelně těsně unikly medaile z mistrovství světa i Evropy. Jeho zubatá kola vzbuzovala respekt o to větší, když někdo našel odvahu sáhnout si, jak ostré jsou.

Nastartoval motocyklový dragster je kumšt, jak předvádí Jaroslav Sulek se svým mechanikem | foto Antonín Škach

Radek Hutla odpočíval po cateringové šichtě a tak čest rodu zachraňoval nestor Václav. Kromě svého nejnovějšího díla, sajdkáry s motorem z multikáry se prezentoval svým dragsterem Indian, při vývoji s jeho motorem spolupracoval s Alexanderem Kopeckým z Českého Dubu.

Okolo jedenácté se stal centrem pozornosti, když mechanické srdce svého dragsteru uvedl do činnosti. Okamžitě jej obklopil špalír diváků, z něhož trčely ruce s mobily a fotoaparáty jako větve košaté lípy.

O chvilku později se do stejné role dostal Jaroslav Sulek. Ten se svého času staral o motory plochodrážním pardubického střediska. Později získal dragster od Antonína Švába, pokračoval v jeho vývoji, až s ním na konci devadesátek v Kolíně sestřelil z mistrovského trůnu Václava Hutlu.

Do Letohradu se vydal, byť jeho vnuk Tomáš závodil v autokrosové Štikovské rokli u Nové Paky. Škoda, že akce v neděli nejen začala, ale bohužel také skončila. Ale kdo ví, v Muzeu řemesel by se stálá expozice každopádně vyjímala náramně.

Velký kapr dostal Štěpána Melče před Štěpánku Nyklovou

Trhová Kamenice – 2. července
Štěpán Melč si v seriálu PRO-TEC Speedway Mini Cup již vyzkoušel, jaké je to stát na nejvyšším stupínku pódia. A tak jeho výkon na rybářských závodech v Trhové Kamenici, kam všechny kolibříky a jejich rodiče pozval Vladimír Hofman s Lubošem Hromádkou starším, jakoby přinesl symbolické pokračování jeho triumfů na oválech. Avšak stejně jako za řidítky plochodrážní stopětadvacítky musel o primát bojovat a hřát se na výsluní přízni Štěstěny, jenž mu na háček přihrála kapitálního kapra.

Plochodrážní zátiší u rybníku v Trhové Kamenici | foto Petra Zahradníčková
Zatímco Jiří Černý a Renata a Jaromír Nyklovi se s láskou věnují prasátku, hlavní postavy Luboše Hromádky a Vladimíra Hofmana se skromně pózují v pozadí | foto Petra Zahradníčková

Soutěž v chytání ryb probíhala minulý víkend na rybníku Vladimíra Hofmana v Trhové Kamenici. Všechno vyšlo parádně. Všichni jsme přijeli v pátek k večeru, rozpršelo se, ale ráno už krásně hřálo sluníčko. Následující den také. Chlapi připravili divoké prasátko na gril, bylo přichystáno pití a dobroty pro malé kolibříky.

Štěpánka Nyklová, Štěpán Melč a Luboš Hromádka na pódiu | foto Petra Zahradníčková

V sobotu ráno kolibříci místo motorek do ruky prut, vylosovali si čísla a šli na svá místa určená. Vladimír Hofman poskytl návnady a rady, jak chytat. Bylo to skvělé. Všichni se náramně bavili. Nejvíce malých ryb ulovila Štěpánka Nyklová, ale vítězem se stal Štěpán Melč, jenž chytil velkého kapra. Třetí skončil Luboš Hromádka.

Hlavní organizátor měl pro všechny zúčastněné plnohodnotné ceny a krásné medaile. Největším rybářem a odborníkem se ukázal Martin Šťastný, ale soutěžit z pochopitelných důvodů nemohl.

Medaile dostali všichni přítomní | foto Petra Zahradníčková

Krásný to víkend a velké poděkování Vláďovi Hofmanovi a jeho rodině. Děkuji za nás všechny rodiče a kolibříky.

 

Kolibříci na rybách | foto Petra Zahradníčková

Na pražské SGP2 s legendou Jasonem Crumpem

Ne není to žert. Celé finále SGP 2 jsem v Praze opravdu shlédl ve společnosti legendy, mistra světa, Australana Jasona Crumpa, který seděl na tribuně vedle mne. To ale není všechno. V depu po sobotním závodě jsem se ještě potkal s dalšími legendami, které jsem poznal osobně během své plochodrážní činnosti.

 

Na tribuně s Jasonem Crumpem

V první řadě s mým letitým kamarádem hlavně ze Mšena Gregem Hancockem. Vzpomínali jsme na krásné chvíle ve Mšeně a na Rudolfa Grepla. Musel jsem slíbit, že mu vyřídím pozdravení. Ale to ještě stále není vše. V depu jsem ještě potkal další dvě legendy. Dána Hanse Nielsena, a legendu z dlouhé dráhy mistra světa, Němce Roberta Bartha, jehož jsem měl mnohokrát v Mariánských Lázních u mikrofonu, na což jsme v sobotu vzpomínali.

Martin Vaculík se raduje z triumfu na české velké ceně | foto Karel Herman

No, a také vítěze sobotní SGP Martina Vaculíka, kterého jsem ve Slaném jako mladíčka vyhlašoval coby mistra České republiky seniorů. Jeho vítězství v Praze jsem vytipoval již v polovině závodu, což nemohli vedle mne sedící fandové z Německa pochopit.  A k celému dvoudennímu dění.

V první řadě poděkování a chvála pořadatelům z Markéty. Jako vždy sto procent. Trochu slabší byla premiéra Discovery. Sliby, že budou diváci u vytržení, trochu nevyšly, ale bylo to poprvé, tak uvidíme v budoucnu.  Úspěch Petra Chlupáče potěšil. Smůla Jana Kvěcha, který měl na celkové vítězství, bude pro něho určitě velkým poučením.

Při sobotní velké ceně to měl Honza moc těžké, ale věřím, že roste ve vynikajícího evropského borce, který nám určitě ještě udělá mnoho radosti. Co dodat? Čas hrozně letí, a tak se těšíme na další závody v Praze, včetně Speedway Grand Prix.

Na motokrosu v Holicích byla i plochá dráha

Holice – 22. května
Holice v Čechách toho z motoristického hlediska zažily opravdu hodně. Silniční okruh, sprint motocyklů na čtvrt míle, ledovou plochou dráhu, ale především motokros. Legendární Poběžovická kotlina bývala pravidelným dostaveníčkem es světových terénů. Po covidové pauze se zde v sobotu jel Memoriál Michala Špačka, ale diváci mohli vidět také plochodrážní speciály.

Plochodrážní stoje na motokrosovém závodišti | foto Veronika Novotná

Svým stánkem se tu totiž prezentoval Moto Klub Úhřetická Lhota. Svůj oválek v Kostěnicích a potažmo celou plochou dráhu připomínal nejen fotografiemi, nýbrž i motocykly.

Prezentace Motoklubu Úhřetická Lhota | foto Veronika Novotná

Jiří Svoboda dostal vzpomínkový pohár na Zdeňka Kudrnu

Mariánské Lázně – 14. května
Českoslovenští plochodrážníci si cestou ze západní Evropy dávali sraz v Regensburgu. Před návratem domů si na svobodné straně železné opony pojedli výtečné bavorské klobásky či sekanou. Stejně tomu bylo zkraje června před čtyřiceti lety. Když přijel Miloslav Verner, poklidná atmosféra byla tatam. Zdeněk Kudrna se zabil!

 

Legendární Zdeněk Kudrna  | foto Karel Herman

Na sympatického Démona s knírkem všichni vzpomínají v dobrém dodnes. Miloslav Čmejla jeho památku rok co rok připomíná v Mariánských Lázních, kdy předá vzpomínkový pohár na počest Zdeňka Kudrnu velké osobnosti dlouhé ploché dráhy. Letos jej z rukou populárního spíkra převzal Jiří Svoboda, jemuž se okamžitě vybavil okamžik od Regensburgu z dvaaosmdesátého.

„Zase jsme měli spicha u sekaný, jak jsme říkali,“ vyprávěl. „Pak tam přilít‘ Míla. Nevěřili jsme, co se stalo. Démon byl skvělej parťák…. Už to bude čtyřicet let.“

Jiří Svoboda s pohárem od Miloslava Čmejly | foto Karel Herman

Na Markétě se bilancoval minulý rok

Praha – 31. března
Včera úderem osmnácté hodiny začala výroční členská schůze AK Markéta za rok 2021. V úvodu byl oznámen obsah této schůze včetně jednacího řádu. Příchozí si zaplatili příspěvky na letošek a u stolu se mohli občerstvit chlebíčky, vodou v petlahvi i pivem. Poté dostal slovo Petr Ondrašík, aby přednesl zprávu za uplynulých dvanáct měsíců.

 

Následovaly další zprávy různých ostatních komisí. Zprávu o hospodaření přečetl Vladimír Vopat.  Pavel Ondrašík pak v diskusi popsal stavební úpravy v prostorách depa pro zázemí při pořádíní hlavních akcí roku SGP a SGP2.

Po diskuzi přišlo na řadu vyhlášení nejlepších sportovců a zaměstnanců. Následně byla schůze ukončena.

AK Markéta měla včera svou výroční členskou schůzi | foto Pavel Fišer