Archiv pro rubriku: společenská rubrika

40 let za mikrofonem

V Polepech na Litoměřicku, kde jsem se v roce 1951 narodil, jsem100 metrů od baráku měl plochou dráhu. Můj otec, který byl učitel, byl v tehdejším svazarmu tajemníkem, a při závodech hlasatelem. Nutno říci, že byl v této roli vynikající. Já jsem začal chodit na stadión zhruba v pěti letech. Přičichl jsem, a bylo rozhodnuto. Moji životní láskou se stala plochá dráha.

 

Moje začátky v Chabařovicích 1983

Chodil jsem pomáhat, a v jedenácti letech jsem obdržel průkaz člen Svazarmu, který mám dodnes. V této době jsem zažil a viděl hvězdy tehdejší ploché dráhy na živo. Jména Tomíček, Kasper, Průša, Volfové, Mareš, Šváb, Ledecký, Holub a mnoho dalších, jezdila do Polep rádi. Jedno období, v roce 1968 až 1972 byly Polepy domovským přístavem pro celek Ústí nad Labem. Tehdy jsem se poprvé svezl na ESu.

Po návratu z vojny v roce 1972, jsem se stal členem a jezdcem celku Ústí, později po výstavbě stadionu členem Chabařovic, kde jsem zůstal po celou kariéru. Tu jsem ukončil v roce 1983. Už v tu dobu jsem koketoval s mikrofonem, hlavně akce pro děti, a tak jsem se stal od roku 1983 po vzoru svého otce plochodrážním hlasatelem v Chabařovicích. Tam v tu dobu nebyl žádný stálý spíkr.

S Ivanem Maugerem ve Mšeně 1997

Od začátku mě to hrozně bavilo. Měl jsem výhodu, že jsem plošinu jezdil, a tím pádem o ní něco věděl. Hned ten první rok, si mě všiml čakovický závodník a zároveň činovník a také kamarád Standa Klenovec, který mě nabídl, abych hlásil také v Čakovicích. Tam si mě všimli další a řetězec pokračoval. Dlužno říci, že hlasatelé určitě nestáli na každém rohu, a že jich mnoho nebylo.

Já jsem měl tři vzory. Legendu pana Pecháčka, další legendu pana Jenču, a mého otce. Já jsem si ale šel vlastní cestou. Líbilo se mi, když se lidi bavili. Velmi mě těší, že to, kam jsem se za 40 let dostal, bylo jen a jen mým přičiněním. Bez jakékoliv tlačenky a cizí pomoci. Za svoji kariéru, jsem vyhlásil odhadem 200 mistrů republiky, Evropy a mistrů světa. K tomu mnoho dalších vítězů různých závodů.

S Hancockem Mšeno

Před lety jsem měl na dosah rekord. Shodou okolností jsem vyhlásil v jednom roce osm mistrů z devíti. Ten devátý mi chyběl v juniorech na Markétě. No nevyšlo to. Měl jsem postupně u mikrofonu mnoho slavných jezdců a legend. G.RISS, R. BARTH, KYLMAKORPI, ADAMS, NIKI PEDERSSEN, MULER, LORAM, ZORN a mnoho dalších. Nejvíce si ale vážím, toho, že jsem měl u mikrofonu Grega HANCOCKA a Ivana MAUGERA.

V roce 1999, jsem spolu s německým spíkrem GUNTEREM KORNEM, hlásil světové finále na dlouhé dráze v MUHLDORFU. Čtyřikrát jsem hlásil závody v Žarnovici. Za tuto možnost zaslouží poděkování pánové REPISKÝ, BŮRI a můj veliký kamarád Jozef TREŠČÁK, který je na speedway veliký odborník.

S Kylmäkorpim v Mariánkách

V současné době jezdím moderovat již 10 let silniční závody do Holíče na Slovensku, kam mě zve legenda Peter BALÁŽ. Díky tomu jsem měl u mikrofonu 15tinásobného mistra světa AGOSTINIHO. V Holíči jsem také poznal člověka, který píše krásné knihy o motorismu a skvěle moderuje. Již asi pět let komentujeme závody v Holíči spolu. Je to pro mě vždy veliký zážitek. Jmenuje se Richard KARNOK a mám ho moc rád a vždy se velmi těším na setkání.

Za svoji karieru jsem hlásil na všech stadionech v české republice, a to mnohokrát. Měl jsem sen, že si někdy zahlásím alespoň jednou Zlatou přilbu v Pardubicích a Grand Prix v Praze. Jsou to jediné dva stadiony, kde jsem závodil, ale nikdy nemoderoval. Dlouho jsem se tím trápil. Říkal jsem si, vždyť by stačilo tak málo. No asi to už nevyjde.

Gerd Riss v Mariánských Lázních

Pak jsem si uvědomil, že světová legenda LENDL, taky nikdy nevyhrál Wimbledon, a přesto je legendou. No, ve svých vzpomínkách, chci poděkovat za spolupráci mnoha lidem. V Plzni Jardovi Lucákovi, klubům v Březolupech, Svitavách, Holicích, Kopřivnici, Liberci, Slaném, kde jsem hlásil 25 let, panu Václavu Harmáčkovi, který mě přijímal v roce 1994 do Mariánských Lázní, veliké poděkování patří klubu ve Mšeně,panu Jiřímu Opočenskému a panu Rudovi Greplovi. Byly to krásné doby.

Čas je neúprosný, ještě nedávno jsem hlásil mladé kluky na 125 ccm, a dnes jsou z některých reprezentanti. Krčmář, Kvěch, Milík, Chlupáč, a čerstvě Bednář jsou toho důkazem. Ve Slaném jsem vyhlásil mistrem české republiky sedmnáctiletého Martina Vaculíka, A podívejte, kde je dnes.

Ještě chci v tomto vzpomínání poděkovat všem sponzorům, a v neposlední řadě divákům, se kterými se po léta potkávám, a mám mezi nimi i spoustu fandů a přátel. Pokud zdraví dovolí, budu dál pořádat pro děti a veřejnost akce MOTOSHOW a pokud počasí dovolí, rád si zopakuji moji nejslavnější akci, to jest závody na ledě. Věřím, že spousta z Vás při čtení tohoto článku vzpomínala se mnou. Přeji všem milovníkům plošiny pevné zdraví, a těším se na setkání s Vámi.

Roman Čejka se rozloučil se svobodou na slánském ovále

Slaný – 13. května
Zase jej bylo plné depo! Jakoby živly nebyly jen čtyři, byť Platón přidal pátý, ale Antonína Dudka nemohl mít na mysli ani náhodou. Pojď do depa a vezmi si foťák. Tohle bude stát za to! Dělej, pojď! Někdy ve třináctém, patnáctém roce normálka, ale při včerejším dvaadvacátém ročníku Memoriálu Antonína Vildeho přece jen nečekaná věc. Pravda, Patrik Linhart stál před týdnem na pódiu v saské Míšni, ale Roman Čejka a Michal Dudek se do kombinéz nepřevlékali již pořádně dlouho.

Pod mostem slánského depa jako kdysi – Michal Dudek, Roman Čejka a Patrik Linhart | foto Eva Palánová
Michal Dudek a Roman Čejka se naposledy chystají do akce | foto Eva Palánová

Až teď v sobotu. Roman Čejka se totiž loučil se svobodou a jeho letitý kamarád Michal Dudek mu připravil speciální akci. Oba se v depu převlékli do svých kombinéz. Záhy se objevil rovněž Patrik Linhart.

Dopřáli si lehčí trénink. A po slavnostním nástupu patřil slánský ovál jen a jen jim. Roman Čejka si vzal venek, a když páska letěla k pochmurnému slánskému nebi, usadil se v čele. Michal Dudek se kočkoval s Patrikem Linhartem, ale nakonec dojel k šachovnicové vlajce v rukou Emila Gažiho druhý.

Výsledek ovšem nebyl vůbec, ale vůbec podstatný. Diváci si pohled na své skvělé závodníky užili. Patrika Linharta za řidítky ještě s velkou pravděpodobností uvidí, Michalu Dudkovi a Romanu Čejkovi zatleskali naposledy.

Roman Čejka, Michal Dudek a Patrik Linhart po startu | foto Eva Palánová

Miloslav Čmejla neporušil tradici

Mariánské Lázně – 6. května
Ta scéna již patří ke koloritu lázeňského kilometru. Miloslav Čmejla se objeví na nástupu ve společnosti velké postavy dlouhé dráhy, které předá vzpomínkový pohár na Zdeňka Kudrnu. Nejinak tomu bylo letos, kdy si ocenění převzal bývalý závodník pořádajícího klubu Václav Maxim.

O Václavu Maximovi čtěte zde.

Václav Maxim a Miloslavem Čmejlou | foto Karel Herman

Za Jaroslavem Faltou, motokrosařem století

Když jsem se před několika lety dozvěděl, že do Śtětí přijede Jaroslav Falta, měl jsem radost, že se s ním setkám osobně. Přijel na besedu s diváky na pozvání spíkra Miloslava Ćmejly. Aby to nebylo málo, přijel i náš úspěšný plošinář Jiří Śtancl. Diváků se sešlo dost, poněvadž, kdo by si nechal ujít takovou příležitost. Oba jsem velmi obdivoval a pak najednou seděli na pódiu a odpovídali na naše dotazy.

 

Rád vzpomínám na jejich závodnickou kariéru a hlavně na to, že vodili motocykly československé výroby a to mělo dobrý zvuk hlavně u mladých, které to táhlo na motokrosová i plochodrážní závodiště. Poněvadž v době závodění Jaroslava Falty a Jiřího Śtancla nebyly takové vymoženosti jako internet a podobně, tak jsem vždy v pondělí ráno v pět hodin zapínal rádio a poslouchal, jak dopadly motokrosy, když se jely velké ceny.

Zprávy vždy uváděly umístění československých reprezentantů. Zajímaly mě hlavně závody v terénu, ale plochá dráha přišla na řadu později. Byl to krásný koncert pro uši, vždyť´naši patřili k extratřídě a co jméno, to osobnost. Vždy když si pustím na YouTube motokrosy těch let a vidím naše Jawy a ĆZ v popředí, mám radost i smutek v duši, že už to nikdy nebude. Ale jsem velmi rád, že jsem to zažil.

Na setkání s Jaroslavem Faltou jsem se velmi dobře připravil a měl jsem několik dotazů ohledně jeho závodnické činnosti. Přivezl jsem si pět knih o motokrosech  a závodech a nechal jsem si je od něho podepsat. Mezi nimi byla i jeho knížka Ukradený titul.

Pan Falta, když viděl, že mám velký zájem o motokros a jeho zážitky, udělal něco, co mi vyrazilo dech. Vstal a vyndal z tašky doplněné vydání knihy Ukradený titul 2 a daroval mi ji bez nároku na nějaké finanční vyrovnání. A já mu to dodnes dlužím. V tu dobu jsem se fiknul pilou a on se velice zajímal, jak se mi to stalo a jak se to hojí.

Mrzela mě jedna věc, a sice že jsem ho nemohl přemluvit k nějakému věnování do některé knížky, jako mi napsal jeden velice známý kardiochirurg, když byl též ve Śtětí na besedě. Ovšem rád jsem mu to prominul, pouze ta vzpomínka mi zůstala. Jak známo, Jaroslav Falta byl ohodnocen jako motokrosař století a poté dostal i vyznamenání od prezidenta republiky. Určitě si to zasloužil a já osobně jsem mu to velice přál.

V pondělí 27. Března to bude rok, co nás Jaroslav Falta opustil. Vzpomeňte na něho a přejme si, aby ho ještě někdy někdo následoval v jeho úspěšné sportovní kariéře. Čest jeho památce!

Jaroslav Falta mezi Miloslavem Čmejlou a Jiřím Štanclem při štětské talk show

Lukáš Hurych nežije

Teplice – 20. března
Nevydal se v plochodrážních šlépějích svého tatínka Petra. Nicméně byl členem AK Markéta Praha a technických komisařem. Několikanásobný mistr republiky v bowlingu motocykly miloval, pracoval jako instruktor v Pitlandu a moc se těšil na novou sezónu. Osud ovšem rozhodl jinak. Lukáš Hurych v pátek prohrál krátký, ale statečný boj se zákeřnou nemocí a opustil své milované ve svých osmadvaceti letech. Čest jeho památce!

Naši nejlepší plochodrážní jezdci se prezentovali v talk show ve Štětí

Štětí – 1. března
Zima pomalu doznívá a probouzí se i plochá dráha. Protože propagace a reklamy není nikdy dost, byli naši plochodrážní jezdci pozváni do talk show ve Štětí. Povedlo se a přijeli rovnou naši dva nejlepší. Vítěz Zlaté přilby a mnohonásobný mistr české republiky Václav Milík, a Jan Kvěch, který již okusil mnohá pódia včetně pardubického závodu všech závodů. A mimochodem má stříbrnou medaili z mistrovství světa juniorů.

 

Jan Kvěch, Václav Milík a Miloslav Čmejla při štětské talk show | foto laskavostí Miloslava Čmejly

Oba jezdci mají těch úspěchů hodně, a určitě se k nim připojí další. Město Štětí je známé výrobou papíru, hodně se zde sportuje, a tak byla jen otázka času, kdy se zde objeví i plochá dráha. Již po několik let se ve Štětí koná Moto show. K ní se přidaly i závody chlapců na stopětadvacítkách, neboť je zde stará atletická dráha dlouhá 360 metrů, a tak se na ní závodí.

Do dějin určitě vstoupí mistrovství České republiky družstev na ledové dráze v nedalekých Račicích. Ve středu 1. března se v místním kině konala talk show zaměřená na plochou dráhu. Tři sta sedadel zaplnili studenti z místních tří základních škol, a když oba závodníci přicházeli do sálu, přivítal je obrovský aplaus.

Povídalo se o všem možném, o začátcích jejich kariér, o tom, za jaké kluby závodí a tak došlo i na propagaci a reklamu klubu Pardubic a Prahy, kde oba závodí, včetně pozvánek do jejích ochozů na letošní závody.

O podpisy byl obrovský zájem | foto laskavostí Miloslava Čmejly

Václav Milík i Jan Kvěch vyprávěli o svých angažmá v Polsku a přípravě na letošní sezonu a svých cílích. Diváci měli i možnost se na cokoliv zeptat. Celou akci snímala kabelová televize, takže se záběry a tím i reklama objeví i v dalších regionech.

Protože jsou naši nejlepší jezdci zvyklí při jejich vítězstvích slyšet naši krásnou hymnu, účastníci štětské talk show jim ji zazpívalo. Přidali se i oba protagonisté. Myslím, že něco podobného se v České republice ještě nestalo.

Přítomní dostali také možnost se s oběma borci vyfotit, prohlédnout si zlatou přilbu a na památku získat i fotku s podpisem. Divákům se talk show moc líbila. Štětí těmito akcemi velmi přispívá k dobré propagaci krásného sportu.  Návštěva našich vynikajících sportovců skončila na společném obědě, kde jsme ještě probrali, co jsme nestihli. Co si více přát?

Snad jen to, aby česká plochá dráha zažívala hodně úspěchů. A k tomu všem pevné zdraví. Tak na shledanou na ploché dráze. Již brzy…