Archiv pro rubriku: společenská rubrika

Památka závodníků se uctila rovněž v letošním roce

Necelé tři hodiny před začátkem závodu o 69. Zlatou přilbu města Pardubice se konala vzpomínka na závodníky, kteří v minulosti v bojích o cennou trofej položili svůj život. Akce se tradičně koná na dostihovém závodišti, kde se v minulém století odjelo prvních patnáct ročníků Zlaté přilby.

Letos se závodníkům přišlo poklonit trochu více lidí než v letech minulých. Dokonce celá pietní vzpomínka byla pod dohledem televizní kamery pro připravovaný dokumentární pořad. Děkujeme všem zúčastněným a komentátorovi panu Hájkovi.

Také letos se památce závodníků přišli poklonit Jiří Štancl a Milan Špinka

Foto: Jiří Havlíček

Josef Franc se neztratil mezi sportovci Olympu

Praha – 3. října
Včera probíhalo vyhlášení nejlepších sportovci Centra sportu Ministerstva vnitra Olymp. Nejlepší byla Gabriela Koukalová, druhá Martina Sáblíková. Neztratil se ani Josef Franc. Pražský plochodrážník si na pódium přišel pro deváté místo.

Josef Franc je devátým nejlepším sportovcem Olympu
Josef Franc je devátým nejlepším sportovcem Olympu
Pardubický triumf Václava Milíka je skvělou reklamou ploché dráhy
Pardubický triumf Václava Milíka je skvělou reklamou ploché dráhy

„Je to zasloužené ocenění za úspěchy v letošní sezóně,“ komentoval úspěch Josefa France jeho trenér Zdeněk Schneiderwind. „A já si myslím, že Pepe a Venca Milík jsou v současnosti obrovským vzorem a motivací pro začínající závodníky. Oba dva teď dělají obrovskou propagaci ploché dráze. Doufám, že ještě neřekli poslední slovo a dočkáme se ještě dalších úspěchů.“

Když už hovoříme o začínajících závodnících na stopětadvactíkách, v sobotu vyvrcholí ve Svitavách jejich klasický šampionát, aby je v úterý na malé Markétě čekal další podnik pohárové série PRO TEC Speedway Mini Cup.

„Už jsem několikrát mladíkům při Mini Cupu před závodem říkal, že to jde se dostat na vrchol,“ reaguje Zdeněk Schneiderwind. „Ale názorný příklad jako třeba od Václava Milíka nebo Pepy France je více než slova.“

Včerejší večer si náramně užil také Zdeněk Schneiderwind
Včerejší večer si náramně užil také Zdeněk Schneiderwind

Foto: Zdeněk Schneiderwind a Karel Herman

Zdeněk Kovář se zotavuje

Drahelčice – 24. srpna
Koncem minulého týdne postihla bývalého plochodrážníka Zdeňka Kováře mrtvice. Díky rychlému zásahu rychlé záchranné služby byl převezen do nemocnice Na Homolce na oddělení JIP. Tam ho denně navštěvuje jeho paní Růženka a vyřizuje mu podporu od kamarádů a známých. Také tým magazínu speedwayA-Z ho rád tímto podporuje.

Jozef Tóth přesednul ze silničního kola na plochodrážní motocykl

Žarnovica – 17. června
Uslyšet v žarnovici zvuk plochodrážního motoru není vůbec neobvyklým jevem. Nicméně když v sobotu okolo desáté vyjel Ján Daniel v sedle závodního stroje na autobusovou zastávku před opuštěným motorestem, přece jen bylo nutné zbystřit pozornost.

 

Bývalá slovenská jednička Jozef Tóth totiž každoročně pořádá silniční cyklistický závod napříč Slovenskem, jehož trasa protíná rovněž Žarnovicu. A protože se letošní termín akce kryl s českou první ligou, Ján Daniel připravil svému někdejšímu soupeři příjemné překvapení.

Josef Tóth měl vskutku radost. Na chvilku sesedl z kola, které dal do ruky Jánu Danielovi. Přesedl do sedla závodního motocyklu a znovu vyzkoušel otočit plynem.

Pokud je vám jméno Jozef Tóth neznámé, nezoufejte. V historické rubrice magazínu speedwayA-Z si již brzy přečtete příběh muže, jenž si záhy po svém debutu podmanil slovenské ovály a nakukoval i mezi československou špičku, a jehož dokonce pro svou poslední sezónu v extralize před jednačtyřiceti lety koupila Kopřivnice.

 

Jozef Tóth přesedá z kola na plochodrážní motocykl
Jozef Tóth přesedá z kola na plochodrážní motocykl

Foto: Juraj Kováč

Hynek Veverka nežije

Už to bude deset let, co vzal svého syna Ondřeje na Memoriál Luboše Tomíčka na pražskou Markétu. Rázem bylo rozhodnuto, že se potomek, který jezdí na různých motocyklech od svých šesti let, bude věnovat sportu levých zatáček. Spolu vytvořili nerozlučnou dvojici, která ze stopětadvacítek přešla logicky do půllitrů. Z jeho šikovných rukou těžil nejen syn, ale i klub, jemuž se hodily jeho zkušenosti profesionálního řidiče sanitky. Idylka skončila v zimě 2013, kdy jeho velké srdce začalo haprovat a rodinný závodní tým musel skončit. Nyní však dorazily ještě smutnější zprávy. Hynek Veverka v sobotu 3. června vydechl ve střešovické nemocnici ve svých pětašedesáti letech naposledy. Minulý čtvrtek se s oblíbeným, milým a vstřícným fandou motocyklů naposledy rozloučila rodina a známí, jimž bude strašlivě chybět. Čest jeho památce!

Je léto 2012 a Hynek Veverka tlačí motocykl svého syna Ondřeje vzhůru do žarnovického depa
Je léto 2012 a Hynek Veverka tlačí motocykl svého syna Ondřeje vzhůru do žarnovického depa

Foto: Eva Palánová