Archiv pro rubriku: společenská rubrika

Karel Ležák slaví devadesátku

Slaný – 18. června
Dnes oslaví významné životní jubileum Karel Ležák, čestný předseda klubu AK v AČR Slaný. Řadu let zastával různé významné funkce při plochodrážních závodech, jak při národních tak především při podnicích mistrovství světa. Činný byl i ve společenském životě, po sametové revoluci zastával ve Slaném po několik volebních období post místostarosty. Do dalších let mu členové AK v AČR Slaný přejí pevné zdraví a rodinnou pohodu.

Foto: Petr Pospíchal

Alex Davies by mohl odjet z Plzně příští týden

Plzeň – 15. června
Když cestoval na světovou dlouhodrážní kvalifikaci do Mariánských Lázní, ani v nejhorším snu by jej nenapadlo, jak si pobyt v naší zemi prodlouží. Po pádu v rozjížďce s číslem deset jej armádní vrtulník Sokol přepravil do plzeňské nemocnice. O společnost se mu starají babička s dědečkem, jež ho do západočeských lázní doprovázeli, a které lékař závodu Tomáš Brož odvezl do hotelu v západočeské metropoli. Dnes mu náladu přišli zvednout také Miroslav Musil a Karel Kadlec, který magazínu speedwayA-Z prozradil, že by Alex Davies mohl v příštím týdnu vyrazit do Anglie.

 

Plzeňští lékaři napravili australskému závodníkovi trojnásobnou frakturu levé nohy a monitorovali stav hlavy. Udržovali ho v umělém spánku a posléze jej přeložili z oddělení ARO na jednotku JIP a nyní má už jít na běžný pokoj.

„Dneska dopoledne v jedenáct jsme za ním šli s přítelkyní Hankou,“ říká Karel Kadlec. „Přinesli jsme mu od každého kousek. Kofolu, studený kafe i pivko. Potkali jsme se tady s Mírou Musilem a taky s Alexovou babičkou a dědou, kteří tady zůstali.“

Australan měl z návštěvy nepokrytou radost. „Nudí se, je tam pořád sám zavřenej‘,“ líčí Karel Kadlec. „Hlava je v pohodě, mluví jen trochu pomalejc‘. Za tejden by mohl odjet domů. Poletí do Anglie a až se ještě víc zlepší, chtějí domů do Austrálie.“

Alexe Daviese, který se zotavuje v plzeňské nemocnici, dnes navštívil také Miroslav Musil

Foto: Karel Kadlec

Evžen Andrusiv nežije

Pardubice – 15. června
Když jeho syn Roman začal koncem devadesátých let závodit na ploché dráze, vytvořili spolu nerozlučnou dvojici. V ochozech jste ho mohli potkat poměrně často, i když okolnosti donutily jeho potomka předčasně pověsit kombinézu na hřebík i po jeho comebacku v prvních letech aktuálního milénia. Mně navždy zůstane v paměti vzpomínka na návrat z březolupských dvojic před pěti lety. Přítelkyně byla v devátém měsíce těhotenství s naší dcerkou a já pochopitelně pospíchal domů. Dnes mám pocit, že těch sto šedesát kilometrů tak rychle nikdy neujedu jako, když seděl za volantem on. Minulý čas je bohužel na místě. Evžen Andrusiv, jemuž bylo v pondělí sedmdesát, totiž včera navečer vydechl naposledy. K projevům hluboké soustrasti se za své čtenáře připojuje také magazín speedwayA-Z. Čest jeho památce!

Evžen Andrusiv ve svých charakteristických žlutých montérkách se svým synem Romanem

Kamarádi, přijeďte do Chabařovic

Ahoj vážení kamarádi. Od doby, kdy jsme s některými z Vás stavěli plochodrážní stadion v Chabařovicích, uteklo mnoho vody a stala se spousta událostí. Z mnohých z nás jsou minimálně dědci. Někteří bohužel tam nahoře. V neděli 24. června se jede v Chabařovicích přebor České republiky a Hurychův memoriál od čtrnácti hodin. Již v deset hodin dopoledne se konají závody stopětadvacítek na malé dráze. Chci Vás všechny, kterých se závodění v Chabařovicích týká a hlavně týkalo, vyzvat, udělejte si na tento den volno. Tento rok slavíme šedesát let ústecké a čtyřicet pět let chabařovické ploché dráhy. Chlapi, Pavle Mareši, Karle Průšo, Martine Morávku, Bohouši a Milane Polákových, Petře Podholo, Jardo Smočku, Jirko a Stando Svobodovi, Jaroslave a Honzo Volfovi, zkrátka Vy všichni, kteří jste v Chabařovicích závodili nebo jinak se na činnosti podíleli, prosím přijeďte poklábosit ke kafi o tom, jak to bylo krásné. Na jubileum do Chabařovic může samozřejmě přijet každý, kdo má plochou rád. Bývalí jezdci nahlásí v pokladně svoje celé jméno, abychom věděli, kdo všechno je přítomen. Moc se na Vás těším, až se s Vámi uvidím, vždy je to pro mne veliká radost a událost. Tak chlapi v neděli 24. června v Chabařovicích. Zdraví Vás bývalý závodník Miloslav Čmejla.

Polsky hovořící Václav Milík skončil v New Yorku

Mariánské Lázně – 1. června
Krásné lázeňské město Mariánské Lázně toho již zažilo hodně. Světoznámé lázně a světoznámá dlouhá plochá dráha. Již několikrát místní Automotoklub pořádal mimo světových a českých závodů na ploché dráze také společenské večery v podobě talk show. Pozvání přijali kupříkladu profesor Jan Pirk, doktor Jiří Grygar, Antonín Panenka a další.

 

Václav Milík v sobotu navštívil New York

Minulou sobotu 2. června se v Mariánských Lázních jelo mistrovství světa na dlouhé dráze a mistrovství České republiky.  Oslovil mě tak jako vždy Miroslav Musil a požádal mě, jestli bych někoho nesehnal na páteční talk show. Limitovaly nás finance, o to to bylo těžší. V plánu byla Gabriela Koukalová a herec Václav Vydra, ale ani jeden nemohl.

Už to vypadalo, že nikoho neseženeme, ale pak se zadařilo. Když Karel Šíp má tři hosty, tak v Mariánských Lázních budou rovnou čtyři! Pozváni byli Josef Váńa, Jaroslav Falta, Milan Hnilička a Václav Milík.

Zleva Jaroslav Falta, Milan Hnilička, Miloslav Čmejla a Václav Milík

Osminásobný vítěz Velké pardubické Josef Váňa den před talk show volal, že musí do Baden Badenu na aukci pro koně. Ale ostatní vicemistr světa v motokrosu 250 ccm Jaroslav Falta, vítěz z Nagana hokejový brankář a vládní zmocněnec pro sport Milan Hnilička a vítěz zlaté přilby 2017 a nejlepší plochodrážník české současnosti Václav Milík slib dodrželi a přijeli.

Přítomná společnost se náramně bavila

Kavárna v hotelu Cristal byla zaplněna a lidé se dobře bavili, obzvláště když Václav Milík na můj popud k nim mluvil polsky. Nutno říci, že mu to šlo. Milan Hnilička mluvil o Naganu, kde vzpomněl na Ivana Hlinku, ale i o současnosti. Jaroslav Falta vzpomínal, jak mu byl ukraden doslova ukraden titul mistra světa za přispění našich činovníků.

Miloslav Čmejla během moderování

Podle slov diváků se talk show líbila a tak se asi v Mariánských Lázních nekonala naposledy. Na konci jsme pozvali diváky na sobotní závod. Plochodrážní parta v čele s Václavem Milíkem starším se vydala hledat hezké místo na kávu a pivo. Po šesti stech metrech jsme nakonec skončili v New Yorku. Bohužel ne v tom opravdovém, ale v útulné kavárně se zahrádkou, kde jsme se i dobře najedli a skvěle bavili. Nevím jak ostatní, ale já budu na celý večer dlouho a rád vzpomínat.

Pořad páteční talk show byl vskutku lákavý

Foto: laskavostí Miloslava Čmejly

Hynek Štichauer si z Mariánských Lázní odvážel tři poháry

Mariánské Lázně – 2. června
Jako jediný stál v sobotu v Mariánských Lázních na stupních vítězů rovnou dvakrát. Jak v kvalifikaci o světové challenge, tak v mistrovství republiky skončil třetí. Nakonec si však domů odvážel hned tři poháry. Miloslav Čmejla jej totiž dekoroval pohárem, který na počet nezapomenutelného Zdeňka Kudrny věnoval již podesáté.

 

První ze svých třech pohárů dostal Hynek Štichauer již na nástupu

„Hynek udělal obrovský skok směrem ke špičce na dlouhé dráze,“ vysvětluje Miloslav Čmejla, proč se desátým laureátem ceny, jíž dekoruje výrazné osobnosti longtracku, stal právě Hynek Štichauer. „Výborně reprezentuje české barvy v zahraničí, super výkonem přispěl k získání bronzové medaile při světovém šampionátu družstev předloni právě v Mariánských Lázních. Určitě je v dobrých rukou.“

Sám populární spíkr prožil v Mariánských Lázních dva plodné dny. V pátek večer v hotelu Cristal Palace uváděl besedu, jíž se účastnil žokej Josef Váňa, člen zlatého hokejového týmu z Nagana Milan Hnilička, legendární motokrosař Jaroslav Falta a Václav Milík, jehož plochodrážním příznivcům není třeba představovat.

V sobotu na ovále předvedl opět obdivuhodný výkon, když se mu hlas nezadrhl ani po několika hodin moderování. Diváky zásoboval nejen potřebnými fakty o průběhu závodu, ale i svými bezprostředními zážitky a bezprostředními vzpomínkami, jichž během letitého působení u sportu levých zatáček má víc než dost.

Hynek Štichauer si v sobotu z Mariánských Lázní odvezl tři poháry

Foto: Pavel Fišer a Karel Herman