Archiv pro rubriku: společenská rubrika

Sobota patřila ve Slaném mladým plochodrážním nadějím

Slaný – 1. prosince
Sportovní Centrum Mládeže při Autoklubu v AČR Slaný v sobotu odpoledne mělo svoji tradiční hodnotící společenské setkání, které se uskutečnilo v prostorách Sokolovny Kvíček ve Slaném. Setkání, jež kromě již zmíněného hodnotícího charakteru za uplynulou sportovní sezónou mělo společenský a přátelský rozměr.

 

Slovo má Petr Křikava

Pozvání do Slaného přijal viceprezident Autoklubu ČR pro motocyklový sport Petr Moravec, který je zároveň předsedou Komise ploché dráhy. Středočeský krajský úřad zastupoval JUDr Robert Bezděk CSc, radní pro oblast bezpečnosti a zdravotnictví, nechyběl Martin Draxler, v jehož gesci je regionální rozvoj cestovního ruchu a sportu. Královské město Slaný reprezentoval nově zvolený místostarosta Radek Vondráček.

Zahajovací uvítací projev provedl Petr Křikava, vedoucí SCM, který dále ve své obsáhlé zprávě přítomné seznámil s letošní činností. Trenér Miroslav Rosůlek měl připravenou zprávu o výsledcích a sportovních úspěších jednotlivých závodníků v roce 2018. Na závěr úvodního bodu jednání vystoupil opět Petr Křikava a jeho zpráva se týkala ekonomického zajištění sportovní sezony 2018.

Bruno Belan mohl kytičku předat mamince rovnou

Petr Moravec poděkoval za práci realizačního týmu SCM při AK Slaný, který má výhradně na starosti kubaturu do 125 ccm, popřál všem přítomným závodníkům, kteří z evropských a světových kolbišť přivezli v letošní sezoně pět medailí mnoho úspěšných sezon v dalším svém pokračovaní plochodrážního závodníka a nezapomněl ani na ostatní naděje, jež na svůj úspěch teprve čekají.

Další slovo si samozřejmě vzali i přítomní hosté, kteří se tohoto setkání zúčastnili, a plochodrážní sport jim není lhostejný. Do Slaného dorazil rovněž Martin Málek z divišovské JRM Speedway Factory. Ten kromě jiných svých náročných úkolů má na povel kubaturu do 250 ccm, i on přítomné v krátkém projevu seznámil s výsledky jezdců, kteří reprezentovali Českou republiku v kubatuře do 250 ccm a v nedávné minulosti závodníci v této objemové třídě přivezli nejeden úspěšný výsledek.

Pohled do sálu

Pro závodníky je důležité, na jakých strojích závodí a hlavně jak jsou na jednotlivé významné akce připraveni. Oblast motocyklového vybavení je doménou společnosti Shupa, která postupně svoji poctivou prací dokázala v kubatuře 125 ccm mladé české závodníky přivést k metám nejvyšším. Hlavní konstruktér ing. Jaroslav Šůs, který je rovněž součástí realizačního týmu SCM, ve Slaném nechyběl a svým vystoupením jen podpořil správný směr vývoje této úspěšné kubatury.

Než byla celá akce ukončena a všichni přítomní byli pozváni na malé občerstvení, obdrželi mladí závodníci jako pozornost pro své maminky květiny jako vzdání díku za jejich nezištnou podporu.

Zátiší v Sokolovně

Popřejme Jaroslavovi Vaníčkovi, Bruno Belanovi, Vojtěchovi Šachlovi, kteří dokázali vystoupat na stupně vítězů jak v evropském, tak ve světovém měřítku, aby své úspěchy dokázali zopakovat a dalším adeptům Janu Jeníčkovi, Matěji Frýzovi nebo Štěpánovi Jurčovi, popřípadě někomu dalšímu, aby českou plochou dráhu posunuli dalším směrem vpřed.

Foto: Pavel Fišer

Markéta ve své klubovně uzavřela sezónu 2018

Praha – 29. listopadu
Úderem šestnácté hodiny se včera ukončovala sezóna na Markétě. Ovšem ne na dráze, ale v teple pražské klubovny ve druhém patře administrativní budovy. Za barem se točilo pro všechny pivo víno i nealko včetně kávy i čaje, vedle na stolech se mohli návštěvníci obsloužit třeba tlačenkou, salátkem ze zeleniny s výborným dipem.

 

Pavel Kuchař, Jan Kvěch a Filip Hájek získali tituly mistrů republiky

Po krátkém čase se začaly z terasy přinášet steaky přímo z grilu a jako příloha mohl posloužit klidně naložený sýr ve vlastní šťávě. Brzy na to se začalo s vyhlašováním nejlepších členů, závodníků Olympu.

Začala jej svým nástupem Filip Hájek, k němuž se připojil Jan Kvěch a Pavel Kuchař, jež ve svých kategoriích získali tituly mistra republiky. Odměnou se jim staly dvě pneumatiky na jejich plochodrážní speciály.

A přišel zlatý hřeb večera! Byl pozván na pomyslné podium starý junior zároveň s mladým veteránem, aby přebrali od Petra Ondrašíka zbrusu nové kombinézy s logy sponzorů, a sice rytíř motocyklové sportu Jaroslav Vaníček a mistr republikán Josef Franc.

Josef Franc si zkouší novou kombinézu před zraky Luboše Hájka

Po jejich důkladném nafocení pro magazín speedwayA-Z byl otevřen opět prostor pro důkladné zhodnocení sezóny u skleniček pivka a vína a kolem sedmé hodiny se lidé začali trousit ke svým domovům.

Dárkový koš byl také předán osobnosti, která má na starosti závodníky od juniora po veterána, nikdo menší než Zdeněk Schneiderwind. Byli však pochváleni všichni, kteří nebyli na první pohled vidět, ale byli důležití při pořádání plochodrážních podniků. Traťáci, údržbáři, hlídači i hlavní kropič Tomáš Topinka.

Ocenění závodníci pražského klubu

Foto: Pavel Fišer

Tommy Broch nežije

Smutná zpráva k nám dorazila z jihu Dánska. O víkendu podlehl v pouhých osmapadesáti létech zákeřné nemoci Tommy Broch. Patřil k první generaci jezdců, kteří vyrostli na Olsenově projektu v druhé polovině sedmdesátých let. Věnoval se především dlouhé a travnaté dráze, kde dosáhl řady úspěchů. Tím největším byla bezpochyby bronzová medaile v mistrovství Evropy na trávě v roce 1985 ve francouzském La Réole. U nás nikdy nestartoval, ale především na travnatých drahách se s ním potkávala celá řada našich jezdců. Kariéru Tommy Brocha ukončil těžký pád po kolizi se Sebastianem Rötzerem v Berghauptenu v létě 1988. Po dlouhém léčení se ještě pokusil na plochodrážní ovály vrátit v následujícím roce. Dle vlastních slov ale ihned pochopil, že plnohodnotný návrat už není možný a dál se bude moci věnovat pouze druhé velké lásce, kterou byla sportovní střelba. Čest jeho památce!

Josef Franc pobavil a pohostil všechny své hosty, část jich však rozplakal

Církvice – 24. listopadu
Včera okolo osmnácté hodiny byl sál myslivny v Církvici poblíž Čáslavi natřískaný. Nově příchozí už jen horko těžko hledali prázdné židle. Ochutnávali výtečné speciality z teplého i studeného rautu, dopřávali si pivečka i skvělá vína. Josef Franc mezi nimi pobíhal jako pozorný hostitel. Když si vzal slovo, tradičně své posluchače rozesmál. Ale že nakonec jen málokteré z očí přítomných dam zůstane suché, nečekal nikdo.

 

Josef Franc bilancuje svou sezónu 2018

Český šampión měl kvůli dovolené tak napilno, že se dokonce při pátečním vyhlašování motocyklových mistrů republiky za rok 2018 v budově pražského Autoklubu nechal zastupovat Pavlem Ondrašíkem. Tradiční setkání se sponzory a přáteli, které již druhý rok po sobě nasměroval do útulné myslivny v Církvici, ovšem neošidil.

První příchozí dorazili již okolo šestnácté hodiny. Potěšili se pohledem na medaile a poháry i dva motocykly. Na tom pro dlouhou plochou dráhu seděla figurína oblečená v závodních proprietách pražského závodníka. Stroj pro klasický speedway lákal zejména děti, které se mohly vesele fotografovat v jeho sedle.

Plochodrážní koutek v myslivně

Hosté se spolu vesměs dobře znali z předchozích let. Mohli jste se potkat s Adrianem Rymelem, Michal Stárkem či Václavem Matunou. Pochopitelně nemohli scházet oba mechanici Jiří Georgiev a Jakub Fencl a trenér Zdeněk Schneiderwind. Dorazili i Ondřej Smetana a Petr Chlupáč i se svými rodiči.

Někdy okolo půl sedmé Josef Franc vyskočil na stůl. Než se pustil do řeči, musel se ještě malinko posunout. Jelení trofej na stěně rovnou za ním dělala z úřadujícího plochodrážního mistra dokonalého paroháče.

Josef Franc žádá svou přítelkyni o ruku

„Byla to povedená sezóna,“ pustil se do bilancování sezóny anno domini 2018 ve svém podání. „Až na malý výjimky se dařilo. Sezóna dopadla špičkově, jak říká trenér. Je to druhá nejúspěšnější sezóna v kariéře, i když mi už bude spousta let.“

Na prahu čtyřicítky dokázal Josef Franc obhájit svůj titul mistra republiky jednotlivců, což je pro něho o to cennější, že v přímém souboji porazil nejen Eduarda Krčmáře jako loni, nýbrž také Václava Milíka. Zlato z dlouhé dráhy zajistilo mistrovský double, k němuž je nutno připočíst stříbra z extraligy a z šampionátu dvojic. A pochopitelně titul evropského vicemistra na travnaté dráze i trochu nečekaný postup z challenge do finále mistrovství Evropy jednotlivců.


Dámský hlas před pořízením skupinové fotografie:

„Teda Pepo, ty nás nejdřív rozbrečíš a pak chceš, abychom se s tebou fotily!“


Řekla ano!

„Chci poděkovat klukům, co se mnou jezdí na závody,“ pokračoval Josef Franc, jehož ani na chvilku neopustil jeho pověstný humor. „A děkuju i kuchařům, že nám dnes něco málo nachystali. V sezóně nám všechno fungovalo. Jestli na to budu mít nervy a zdraví vydrží, chtěl bych pokračovat. A teď panáka na kuráž a veliká improvizace.“

Taneček plochodrážního šampióna

Vmžiku pokynul, abych se z reproduktorů ozvala píseň Když muž se ženou snídá. Sotva Karel Gott začal o citu prázdném století a řádu všeho, seskočil ze stolu a s kyticí a zásnubním prstýnkem v ruce poklekl před svou přítelkyní a požádal jí o ruku. A příběh skončil happy endem.

Josef Franc se dočkal souhlasného ano a sklidil bouřlivý potlesk od hostů svého večírku, kteří se na společný snímek ani nevešli. Skvělá zábava posléze pokračovala i nadále, i když se část přítomných vydávala listopadovou nocí vstříc svým domovům.

Josef Franc si své hosty pozval opět do myslivny v Církvici

Foto. Karel Herman a Eva Palánová

Autoklub hostil motocyklové šampióny

Praha – 23. listopadu
V pátek večer by v pražské Opletalově ulici normální obyvatel metropole nepoznal motocyklové závodníky přicházející do budovy autoklubu. Byli oblečeni podle dress code motýlek nebo kravata pro muže a večerní róba pro ženy.

Osobně či v zastoupení

Pavel Ondrašík se prohýbá pod tíhou pohárů Josefa France

Všichni se přišli podívat, jak jejich nejbližší dostávají ocenění za svou celoroční práci. Po zahájení večera moderátorky České televize zahájil galavečer i prezident Autoklubu ČR Jan Štovíček.

Poté začalo předávání klasicky od sportovní mototuristiky, kde cenu obdržela mimo jiné už po dvacáté paní Andrea Gurevič. Hned po té přišel na řadu trial a hned poté plochá dráha. Ceny předával Petr Moravec.

První várka plochodrážních mistrů na pódiu

Jako první převzal v zastoupení cenu pro Josefa France Pavel Ondrašík. Nastoupil i Filip Hájek jako junior do 21 let, Jan Kvěch do 19 let, Pavel Kuchař do 250ccm. A pak začala smršť pohárů pro Jaroslava Vaníčka v kubatuře do 125 ccm na malé i klasické dráze. S ním přišli na podium i otec a sny Aleš a Daniel Plecháčovi, kteří vyhráli kategorie FT1 a FT Classics ve flat tracku.

Extraliga, flat track a juniorská družstva

Pódium se uvolnili pro pardubické mistry v extralize 2018. Přišli jen někteří, Poláci se omluvili kvůli dlouhé cestě, takže za ně ocenění přebíral manažer Lubomír Vozár. Hynek Štichauer převzal pohár za mistrovské dvojice i místo Václava Milíka.

Za Žarnovice však přijel celý tým, který vyhrál mezinárodní šampionát juniorských družstev. Vedle Michala Tomky a Davida Pacalaje nechyběl ani jejich manažer Ján Daniel.

 

Plochodrážní rytíř

Úspěšní borci z evropských šampionátů

Po enduru, silničních závodech motocyklů a motokrosu se přešlo k dekorování medailistů z evropských soutěží, jehož se zhostil generální sekretář Tomáš Kunc. Pavel Ondrašík posloužil opět coby alter ego Josefa France, evropského vicemistra na travnaté dráze. Poté přišla řada na úspěšné kolibříky Vojtěcha Šachla, Bruno Belana a Jaroslava Vaníčka.

Jaroslav Vaníček je právě pasován na rytíče motocyklového sportu

Medailisty mistrovství světa oceňoval prezident AČR Jan Šťovíček. Za plochou dráhu nastoupili Bruno Belan a Jaroslav Vaníček, jehož si moderátorka nechala na vyvýšeném pódiu, aby s mikrofonem v ruce bilancoval svůj letošní rok. Vzápětí se dočkal pasování na rytíře motocyklového sportu a vedle meče dostal i malý pitbike.

Na závěr celého večera pronesl viceprezident pro motocyklový sport AČR Petr Moravec pár závěrečných slov. A následovalo jen pozvání na raut.

Foto: Pavel Fišer

Závodničtí veteráni se sešli na své podzimní schůzi

Praha – 3. listopadu
Minulou sobotu proběhla podzimní schůze Klubu veteránů závodníků v budově Autoklubu České republiky v Opletalově ulici. Již od devíti hodin probíhala zdravotní přednáška s novinkami, jak zachraňovat život. Hned vzápětí začala schůze veteránů, kam nově přišel i Jiří Štancl, který byl pozván svými kolegy z branže.

 

Na schůzi veteránů poprvé dorazil také Jiří Štancl

Po přivítání všech z úst Evžena Erbana, předsedy klubu, byla přečtena zpráva o činnosti. A pak delší čtení seznamu těch, co nás navždy opustili, jejichž seznam byl bohužel dost dlouhý. Po minutě ticha přišli přednést svoje novinky členové Asociace center pro zdokonalovací výcvik řidičů AČR .

Gratulace k jubileu pro Jaroslava Červinku

Trvalo jim dobrých dvacet minut přednášet o novinkách letošního roku, ovšem to již přišla na řadu trochu veselejší část schůze, a sice gratulace jubilantům. Kteří dosáhli devadesáti, pětaosmdesáti i těch nejmladších teprve osmdesátiletých.

Mezi nimi byli z ploché dráhy známá jména pan Jaroslav Červinka a paní Jana Kasperová z jediné rodiny. Během celého dopoledne byly vybírány členské příspěvky na příští rok, k občerstvení se servírovalo pivo, limonáda či káva.

Gratulaci přijímá Jana Kasperová

V diskuzi byl propírán příspěvek jediného člena, jemuž se nelíbí přejmenování Svazu na Klub z legislativních důvodů. Po ukončení schůze byli všichni pozváni na tradiční gulášek, který zde dělají opravdu výborný. A poté se veteráni začali rozjíždět do svých domovů.

 

Foto: Pavel Fišer