Archiv pro rubriku: společenská rubrika

Odešel plochodrážní fanda srdcem i duší

V  sedmdesátých letech mi Miloš Machulka, který žil a bydlel v Mariánských Lázních, dělal při závodech na dlouhé dráze mechanika. Plochou dráhou žil, pracoval v klubu a pomáhal, jak mohl. Byl to šikovný kluk, který nezkazil žádnou legraci, bezva kámoš. Asi bych nespočítal, kolikrát honil v zatáčkách spojku z mé motorky, která byla kdysi na hřídeli s klínkem a často nedržela a upadla. Pak musel Miloš ručně zabrušovat koš na hřídel a pasovat na klínek. Znám i jeho rodinu. Chodil na každé závody. Pak se odstěhoval do Pardubic, bylo to daleko, takže jezdil do Mariánských Lázní málo. Žil ale plochou dráhou po celý život. Odešel ve čtvrtek 30. srpna ve věku 61 let. V sobotu 8. září se jede závod v Mariánských Lázních, budu ho očima hledat v depu a vzpomínat. Miloši, děkuji za všechno. Čest Tvoji památce!

Zdeněk Procházka nežije

Slaný – 15. srpna
Včera se uzavřela životní pouť Zdeňka Procházky, který podlehl těžké nemoci ve věku čtyřiasedmdesáti let. Plochodrážní veřejnost si na sympatického vousáče pamatuje, coby asistenta u startovního roštu slánských závodů, který zastával téměř čtvrt století od devadesátých let. K projevům upřímné hluboké soustrasti se za své čtenáře přidává rovněž magazín speedwayA-Z. čest jeho památce!

Tomasz Jedrzejak nežije

Už to budou dva měsíce. Z osmnácté jízdy čtvrtého kola české extraligy ve Slaném se vrátil jako vítěz. Za středočeský klub svého času v naší vyšší soutěži debutoval, nicméně v posledních dvou letech vozil vestu s bílým koníkem. A právě v okamžiku svého triumfu dostal Pardubice o bod za vedoucí Slaný. Proběhla rozjížďka s číslem devatenáct, aby v poslední jízdě ležel verdikt o triumfu v závodě na bedrech Zdeňka Simoty a Patrika Mikela, jelikož skóre Slaného a Pardubic byla vyrovnána. On přišel dolů k vratům na dráhu. Půjčil si desky s programem, aby viděl, jak se závod vyvíjí. Když slyšel, že je to fifty fifty a rozhodnutí musí padnout teď, jenom vykulil své modré oči. Ty se bohužel právě dnes zavřely naposledy. Tomasz Jedrzejak se totiž dobrovolně rozhodl odejít z tohoto světa. Tady už slova nezmůžou vůbec nic. Čest jeho památce!

Foto: Karel Herman

Marián Troliga nežije

V sobotu se ve Velkém Šariši zřítil malý vrtulník Robinson R44 a v jeho troskách zahynul Marián Troliga. Vlastník úspěšné firmy Troliga Bus svého času skvěle válel za řidítky silničních motocyklů. Byl to on, kdo svým způsobem nastartoval závodní kariéru svého příbuzného Pavla Pučka. Na dopravním hřišti vedle jeho restaurace totiž česká flattracková jednička ještě v předškolním věku poprvé osedlala motocykl. Čest jeho památce!

Na třicet let starém snímku vodí Marián Troliga svou dvěstěpadesátku Yamaha po žilinském letišti

Foto: Rudolf Mladý

Miloslav Verner slaví osmdesátku

Mladá Boleslav – 25. června
Přesně před osmdesáti lety se narodil Miloslav Verner. Mezi šampióny republiky se zapsal dvakrát. Poprvé se Slaným ve vyšší soutěži družstev, když se ještě v devětašedesátém jmenovala první liga, a na ledě o pět let později. Dvakrát se i s československým nároďákem kvalifikoval do světového finále, shodou okolností v obou případech do Wembley. A konečně dvakrát stál na pódiu Zlaté přilby Československa. Po skončení kariéry působil jako státní trenér, poté vykonával funkci předsedy VV SPD a zastupoval naši plochou dráhu v FIM a UEM. Pochopitelně stál u startu kariéry svého vnuka Filipa Šitery. K řadám gratulantů se za všechny své čtenáře připojuje rovněž magazín speedwayA-Z.

Miloslav Verner stojí na pódiu Zlaté přilby 1970 vedle Ole Olsena a Vladimira Gordějeva

Karel Ležák slaví devadesátku

Slaný – 18. června
Dnes oslaví významné životní jubileum Karel Ležák, čestný předseda klubu AK v AČR Slaný. Řadu let zastával různé významné funkce při plochodrážních závodech, jak při národních tak především při podnicích mistrovství světa. Činný byl i ve společenském životě, po sametové revoluci zastával ve Slaném po několik volebních období post místostarosty. Do dalších let mu členové AK v AČR Slaný přejí pevné zdraví a rodinnou pohodu.

Foto: Petr Pospíchal