Archiv pro rubriku: společenská rubrika

Podpořte Vašíka Milíka

Bernardov – 25. června
Ještě s námi není na světě ani měsíc a již svádí tuhý duel o vítězství! Malý Vašík Milík bojuje o triumf v anketě Kutnohorského deníku. A jeho pyšný tatínek prosí všechny plochodrážní fanoušky o podporu. Stačí kliknout sem.

Vašík Milík bojuje o vítězství v anketě Kutnohorského deníku

Foto: laskavostí Václava Milíka

Stále vzpomínáme

Chabařovice – 15. června
V podvečer smutného výročí tragické smrti Jiřího Hurycha, všestranného nadějného plochodrážníka, jsme položili kytici na jeho místo posledního odpočinku na hřbitově v Ústí nad Labem. Jelikož jsme letos z důvodu koronaviru, nemohli uctít jeho památku tradičním závodem.

 

Stále na Jirku vzpomínáme, příští rok to bude již třicet let… Tak na toto smutné výročí se snad všichni setkáme na chabařovickém stadiónu.

Za celý tým Speedwayclub v AČR Chabařovice.

Foto: Jiřina Šifaldová

Zemřel František Richter

Mariánské Lázně – 7. června
S téměř tříměsíčním zpožděním se k nám dostala smutná zpráva, že v březnu zemřel ve věku 88 let legendární mariánskolázeňský závodník František Richter. František Richter se začal ploché dráze věnovat až v roce 1957 poté, co měl za sebou několik terénních závodů a soutěží. Již rok nato se mohl pochlubit nečekaným třetím místem v mistrovství Československé republiky. Hned v následující sezoně pak vybojoval titul mistra ČSR jednotlivců, k němuž později dokázal přidat ještě stříbrnou a bronzovou příčku.

 

Pódium posledního závodu v Žatci v květnu 1960: zleva Karel Polák, František Richter a Karel Průša

Dlouhá léta byl oporou reprezentace a zasloužil se o historicky první plochodrážní medaili pro naši zemi. Ve světovém finále družstev v Göteborgu vybojoval spolu s Antonínem Kasperem, Jaroslavem Machačem a Lubošem Tomíčkem třetí místo za vítěznými Švédy a druhou Anglií. Byl rovněž prvním československým závodníkem, který se probojoval do tehdy ještě evropského finále na dlouhé dráze.

V německém Plattlingu obsadil v roce 1960 vynikající páté místo. Účast ve finále si vybojoval i o rok později, ale v norském Oslo nestartoval. Mezi velké úspěchy Františka Richtera patří také účast v evropském finále mistrovství světa jednotlivců 1960 ve Wroclawi. Dokázal vyhrát i slovenskou Zlatou přilbu v roce 1959. Dle vlastních slov si mimořádně cenil i účasti v sérii Švédsko vs. Výběr Evropy v roce 1960. František Richter si ve třech závodech připsal úctyhodných třiadvacet bodů a byl nejlépe bodujícím členem hostujícího družstva.

Československý nároďák po triumfu ve světové kvalifikaci na nových Borech: Jaroslav Machač, Luboš Tomíček, Antonín Kasper, František Richter a Stanislav Svoboda

František Richter se i po skončení aktivní kariéry zajímal o plochodrážní dění a býval častým hostem především na závodech v Mariánských Lázních, odkud to ze svého chebského bydliště neměl daleko.

 

 

Čest jeho památce!

Motorkáři se rozloučí s Romanem Mádym na borském ovále

Plzeň – 24. května
Už to bude pomalu měsíc od strašlivé zvěsti, že se po nezaviněné těžké autonehodě nevrátí domů ke svým milovaným Roman Mády. Přátelé a kamarádi se s ním rozloučí příští sobotu 30. května od třinácti hodin. Pakliže mají jakýkoliv motocykl, mohou tak učinit způsobem, který by se exmistrovi republiky dozajista zamlouval.

 

V rámci spanilé jízdy objedou několik kol na oválu, který byl právě před více než šesti lety svědkem triumfu Romana Mádyho v mistrovství republiky stopětadvacítek. Motoráři, kteří se budou chtít zúčastnit, jsou laskavě žádáni o potvrzení své účasti SMS zprávou na mobil závodníkova otce Romana 608 525 521.

 

Poté, co si motorkáři projedou několik kol na ovále, trať bude patřit plochodrážníkům, kteří si budou moci na počest Romana Mádyho zatrénovat. Občerstvení pro účastníky je zajištěno, do areálu mohou rovněž diváci. Pro ně se otevře VIP pokladna se vstupem samozřejmě zdarma.

 

Foto: Pavel Fišer

Ladislav Šifalda slaví dnes šedesátku

Chabařovice – 16. května
Ještě se učil chodit a už se vozil na nádrži tatínkovy stopadesátky. Za řidítka motocyklu později zamířil sám a na oválech prokázal nejen absolutní talent, ale i sveřepou povahu. Ostatně své názory říká upřímně a nahlas dodnes. Jeho závodní kariéra byla neodmyslitelně spjata s Chabařovicemi, s nimiž prošel celou cestu od druhé ligy konce sedmdesátých let až k extraligové medaili z roku 1991. K ploché dráze přivedl také své syny Aleše a Filipa. Ukázal se také jako obrovský dříč na stadiónu a patří mu velký dík, že sport levých zatáček přežil v severočeské metropoli dodnes. Nezkrotný bouřlivák s velkým srdcem na dlani Ladislav Šifalda dnes slaví své šedesáté narozeniny. K zástupům gratulantů, jejichž řada se prodlouží, když je dnes v Chabařoviícch trénink, se za všechny své čtenáře připojuje rovněž magazín speedwayA-Z.

Píše se rok 1989 a Ladislav Šifalda si připravuje motocykl na prvomájovou Cenu Chabařovic

Foto: Lubomír Hrstka