Archiv pro rubriku: společenská rubrika

Petr Křikava se rozloučil okázalou společenskou akcí

Slaný – 7. prosince
Hospoda v sokolovně má dnes zavřeno! Tato informace se šířila v sobotu odpoledne mezi štamgasty oblíbeného zařízení ve slánském Kvíčku. Petra Křikavu totiž nedávno vedení AK Slaný odvolalo z vedení SCM. A tak se kromě tradičního dopoledního bilancování sezóny po obědě konalo setkání, v němž se vzpomínalo na celou předchozí činnost střediska vzniklého před sezónou 2007.

Sokolovna ve Kvíčku měla v sobotu plochodrážní hosty
Jiří Benda vyprávěl o trialu i Shupě

Stačilo otevřít vstupní dveře do chodby, kde si otcové současných kolibříků dopřávali své cigaretky, a bylo jasné, že dobrá nálada je garantována. Alkoholické nápoje byly nabízeny za nehorázně nízké ceny stejně tak jako skvělé vepřové řízečky a kuřecí stehýnka. Nealko a sekaná byla na dům.

Všechno podstatné se ovšem úderem třetí hodiny začalo odehrávat v sousedním sále. U čelního stolu pod sokolským Na zdar zasedl sám Petr Křikava. Jeho procházka po úspěších SCM byla pořádně dlouhá. Nicméně dostalo se na pozvané hosty, mezi nimiž se objevili i bývalí závodníci, které v ochozech již běžně nepotkáte. Díky Jiřímu Bendovi, který sál bezvadně ozvučil, se červený mikrofon dostal ke všem přítomným.

Pavel Kuchař hovoří o svých začátcích na motocyklu, který mu postavil jeho otec

Jiří Benda přiblížil svůj příběh, kterak coby trialový soutěžák skončil coby producent motocyklů Shupa. Pavel Kuchař prostřední mu dal zapravdu. Připomněl dobu před čtyřiceti lety, když mu otec musel malý plochodrážní speciál postavit, aby jej vůbec dostal do sedla. O vzniku SCM se rozhovořil i František Kalina.

Petr Babička, který v dubnu 2004 vyhrál vůbec první závod stopětadvacítek u nás, pochopitelně musel čelit dotazu, jaké to tehdy v Pardubicích bylo. Zdeněk Vrba pohovořil o svém primátu v úvodním ročníku Markéta Cupu před jedenácti lety. Pochlubil se, že se napřesrok k motoristickému sportu vrátí při závodech automobilů do vrchu. Za svými závodními kariérami se ohlédli také Jiří Brummer a Ondřej Veverka.

Zdeněk Vrba vyprávěl o svých plánech pustit se do automobilových závodů do vrchu

Roman Čejka si nemohl rozpomenout, proč v září 2007 vezl do svitavské Cihelny láhev šampaňského. Vedle sedící Eduard Krčmář měl ovšem záhy jasno. Tehdy jej totiž porazil nejen ve vzájemné rozjížďce, ale vzápětí i v rozjezdu o vítězství a větší příděl tabulkových bodů a nakonec i v dodatkové jízdě o titul. V jedenácti letech a pěti měsících je dodnes nemladším plochodrážním mistrem České republiky vůbec.

Mikrofon doputoval i k dalšímu přítomným závodníkům. Slovo dostali Ondřej Smetana, Zdeněk Holub, Roman Mády, Petr Chlupáč a Pavel Kuchař. Nemlčeli ani otcové a další rodinní příslušníci plochodrážníků. Hodně slyšet byli Plzeňané. Vzhledem ke kvantitě a kvalitě zdejších kolibříků a nově vybudované minidráze by se totiž právě západočeská metropole mohla stát skvělou líhní talentů.

Mikrofon se dostal také k Petru Chlupáčovi a Romanu Mádymu

Za velkými okny mezitím padal soumrak. A skvělá zábava uvnitř zdí sokolovny se blížila ke svému konci. Poslední vytrvalci si dopřáli poslední sousta a doušky a pak se vydali ke svým domovům s pocitem příjemně prožité soboty.

Odleva Radek Smetana, Roman Čejka, Eduard Krčmář a Petr Babička

Foto: Eva Palánová

Pozvání Petra Křikavy přijali také Ondřej Veverka a Jiří Brummer

Jaroslav Hrubý nežije

Návštěvníci plochodrážních Borů jej nejlépe znali díky jeho charakteristickému hlasu, jenž se nesl z ampliónů při komentování závodů. V západočeském klubu pracoval aktuálně jako tajemník a byl velkým znalcem motoristické historie. Minulý čas je bohužel na místě. Jaroslav Hrubý totiž ve svých šestapadesáti letech vydechl minulou sobotu naposledy. Poslední rozloučení se uskuteční ve čtvrtek 5. prosince od čtrnácti hodin na Ústředním hřbitově v Plzni. K projevům nejhlubší soustrasti pozůstalým se připojuje rovně magazín speedwayA-Z. Čest jeho památce!

Středeční večer patřil všem mistrům v motocyklovém sportu

Praha – 20. listopadu
Minulou středu se v historické budově Autoklubu konalo vyhlášení mistrů republiky ve všech odvětvích motocyklového sportu. Plochá dráha pochopitelně nemohla chybět, navíc se mezi ostatními jednostopými disciplínami neztratila ani v evropském a světovém měřítku.

 

Vystavené poháry lákaly již před začátkem ceremoniálu

 

Plochodrážní hlouček ve foyer

Úvodní slovo přednesl viceprezident motocyklového sportu Petr Moravec, který všem popřál hezký večer. A nastalo předávání ocenění. Již asi podvacáté byla oceněna ve sportovní mototuristice ve třídě Femine nezdolná Andrea Gurevič, mistra v mužské disciplíně vyhrál její muž Mark.

Následoval trial a poté konečně přišla na řadu plochá dráha, kde se omluvili Wiktor Przyjemski z Polska coby premiant čtvrtlitrů a mistr dlouhán Hynek Štichauer. Chybějícího Michala Škurlu nahradil jeho otec Tomáš. Ten se pochopitelně dostal na pódium také při vyhlašování medailistů z mistrovství Evropy a světa.

Při něm zásluhou stříbrného dlouhodrážního nároďáku, stříbrného týmu v evropských dvojicích, Jana Kvěcha jakožto premianta evropského poháru do devatenácti let a úspěšných kolibříků měla plochá dráha rovněž své zastoupení.

Petr Moravec kráčí okolo pódia s extraligovými šampióny

Zlatým hřebem večera se stalo vyhlášení rytíře motocyklového sportu Vítězslava Marka. Evropský motokrosový šampión v kubatuře 65 ccm si svého času vyzkoušel i plochou dráhu. Stalo se tak v Kostěnicích a pochopitelně řídil svůj terénní, nikoliv plochodrážní stroj.

Závěrečné slovo přednesl Jan Šťovíček, předseda AČR, a pozval všechny do foyer na bohatý raut i občerstvení. Během zbytku večera se mohli všichni fotit s poháry, sponzory i rodiči vedle v sále na jevišti. A postupně hosté opouštěli krásnou atmosféru středečního večera svým odvozem, taxíkem nebo vlakem.

Plohocdrážní mistři pohromadě

Foto: Pavel Fišer

Veteráni se sešli výjimečně až v neděli

Praha – 10. listopadu
Protože sobota kolidovala s jinou akcí v budově Autoklubu, byla tradiční podzimní schůze závodníků veteránů konána až v neděli. Začala úderem desáté hodiny a po třetím zvonění svolávacího zvonu. Ještě předtím se jako vždy vybírali členské příspěvky, členové, kamarádi si mezi sebou si povídali, co nového se stalo za poslední půlrok. A kdo chtěl, dal si pivko, limonádu, kávičku nebo něco lepšího podle svého gusta.

Plochodrážní zastoupení: zleva Jaroslav Lucák, Miroslav Rosůlek, Miloslav Šmída, Jan Hádek a Václav Hejl
Pohled do zaplněného sálu

Začalo se zprávou o činnosti, kterou přednesl předseda Evžen Erban. Dále byla uctěna památka za zesnulé kamarády, kteří nás opustili za poslední půlrok, minutou ticha.

Dalším  bodem dopoledne byla Fůze Klubu při Svazu závodníků veteránů AČR a SZV AČR sloučením. Někteří k této věci měli v diskuzi i připomínky a vyjádřil se k také president  Autoklubu ČR Jan Šťovíček.

Miloslav Šmíd přebírá pohár ke svým osmdesátinám

A nastala ta veselejší část, na níž se těšili všichni jubilanti, protože měli v uplynulém půlroce výročí narození 80, 85 a 90 let.

Po již zmiňované diskuzi, kde se mohl každý svobodně vyjádřit, následovalo rozloučení od presidenta Autoklubu AČR Jana Šťovíčka. Ten všechny pozval na tradiční gulášek jak v prvním patře, tak v přízemí budovy.

Josef Lukšíšk přebírá od Jana Šťovíčka ocenění ke svým pětaosmdesátinám

Foto: Pavel Fišer

Miloslav Čmejla se dočkal ocenění za hranicemi své disciplíny i své země

Štětí – 26. října
Plochá dráha je u nás přece jen malým sportem takřka komorního charakteru a na okázalé pocty se v ní vesměs nehraje. O skvělé práci se tak či onak ví a poplácání po zádech nebo uznalý stisk rukou bývá nejvyšším oceněním. A tak se spíkr Miloslav Čmejla dočkal ceny na silničním okruhu na Slovensku.

Motocyklový okruh v Holíčí má neopakovatelnou atmosféru

Motocyklový závod v Holíči, malém městečku s bohatou historií a okázalým zámkem přestavěným z původního hradu, moderuje již léta. Poslední zářijová sobota nepřinesla žádnou výjimku.

Populární spíkr však tentokrát z rukou legendárního Petera Baláže a předsedy FIM Europe Vintage Igora Boškoviče převzal plaketu Giacoma Agostiniho. Ocenění za dlouholetou propagaci motoristického sportu si pochopitelně náramně považuje.

Igor Boškovič, Miloslav Čmejla a Peter Baláž v Holíči

Foto: laskavostí Miloslava Čmejly

Liberečtí Pepíci se nemuseli otáčet najednou

Liberec – 22. října
Josef Herda, Josef Kalous, Josef Minařík. Dnes už jen málokdo ví celá jména těchto libereckých závodníků. Nejstarší už v šedesátých letech reprezentoval klub a i ve svých 87 letech má o čem povídat.


Závodní příběh Josefa Kalouse se v historické rubrice magazínu speedwayA-Z dá najít zde.


Setkání s partou starých závodníků, kteří jsou staří jen v uvozovkách, je nádhera. To, že byla legrace, asi nemusím ani víc popisovat. Všichni stárnou, ale duše závodníka zůstává stále mladá.

Na to, aby se po depu po zvolání „Pepo!“ každý neotáčel, měli svou přezdívku, a sice Herďák, Klabrďa a Fous.

Trojice libereckých Pepíků: zleva Josef Minařík, Josef Herda a Josef Kalous

Foto: Věroslav Kollert