Archiv pro rubriku: společenská rubrika

Jozef Tóth přesednul ze silničního kola na plochodrážní motocykl

Žarnovica – 17. června
Uslyšet v žarnovici zvuk plochodrážního motoru není vůbec neobvyklým jevem. Nicméně když v sobotu okolo desáté vyjel Ján Daniel v sedle závodního stroje na autobusovou zastávku před opuštěným motorestem, přece jen bylo nutné zbystřit pozornost.

 

Bývalá slovenská jednička Jozef Tóth totiž každoročně pořádá silniční cyklistický závod napříč Slovenskem, jehož trasa protíná rovněž Žarnovicu. A protože se letošní termín akce kryl s českou první ligou, Ján Daniel připravil svému někdejšímu soupeři příjemné překvapení.

Josef Tóth měl vskutku radost. Na chvilku sesedl z kola, které dal do ruky Jánu Danielovi. Přesedl do sedla závodního motocyklu a znovu vyzkoušel otočit plynem.

Pokud je vám jméno Jozef Tóth neznámé, nezoufejte. V historické rubrice magazínu speedwayA-Z si již brzy přečtete příběh muže, jenž si záhy po svém debutu podmanil slovenské ovály a nakukoval i mezi československou špičku, a jehož dokonce pro svou poslední sezónu v extralize před jednačtyřiceti lety koupila Kopřivnice.

 

Jozef Tóth přesedá z kola na plochodrážní motocykl
Jozef Tóth přesedá z kola na plochodrážní motocykl

Foto: Juraj Kováč

Hynek Veverka nežije

Už to bude deset let, co vzal svého syna Ondřeje na Memoriál Luboše Tomíčka na pražskou Markétu. Rázem bylo rozhodnuto, že se potomek, který jezdí na různých motocyklech od svých šesti let, bude věnovat sportu levých zatáček. Spolu vytvořili nerozlučnou dvojici, která ze stopětadvacítek přešla logicky do půllitrů. Z jeho šikovných rukou těžil nejen syn, ale i klub, jemuž se hodily jeho zkušenosti profesionálního řidiče sanitky. Idylka skončila v zimě 2013, kdy jeho velké srdce začalo haprovat a rodinný závodní tým musel skončit. Nyní však dorazily ještě smutnější zprávy. Hynek Veverka v sobotu 3. června vydechl ve střešovické nemocnici ve svých pětašedesáti letech naposledy. Minulý čtvrtek se s oblíbeným, milým a vstřícným fandou motocyklů naposledy rozloučila rodina a známí, jimž bude strašlivě chybět. Čest jeho památce!

Je léto 2012 a Hynek Veverka tlačí motocykl svého syna Ondřeje vzhůru do žarnovického depa
Je léto 2012 a Hynek Veverka tlačí motocykl svého syna Ondřeje vzhůru do žarnovického depa

Foto: Eva Palánová

Jaroslav Zobal slaví sedmdesátiny

Ústí nad Labem – 21. května
Dnes slaví své sedmdesátiny pan Jaroslav Zobal, proto mi dovolte, abychom mu popřáli k tomuto životnímu jubileu hodně štěstí, zdraví, osobní spokojenosti a radosti z úspěchu chabařovického potěru. Dnes mu popřáli také všichni účastníci Speedway Mini Cupu, který se jel na chabařovické dráze.

Tři plochodrážní generace rodiny Zobalových
Tři plochodrážní generace rodiny Zobalových

Foto: Jiřina Šifaldová

V Plzni se oceňovalo už před závodem

Plzeň – 8. května
Přestože má PK Plzeň nové vedení na čele s bývalým závodníkem a extraligovým exmistrem Jiřím Štroblem, na západě Čech nezapomínají ani na předešlé epochy. Tak se v pondělí oceňovalo již při nástupu před mistrovstvím republiky dvojic. Dárkové koše dostali Jan Hádek a Jindřich Dominik, kteří v roce 1978 získali pro Plzeň titul párových mistrů republiky. Za čtyřicetileté funkcionaření byl oceněn bývalý šéf Leopold Klíma a zkrátka nepřišel ani velký příznivec klubu Jiří Struček, jinak starosta Tachova a předseda krajského výboru pro cestovní ruch, mládež a sport.

Zleva Jiří Struček, Leopold Klíma, Jindřich Dominik a Jan Hádek
Zleva Jiří Struček, Leopold Klíma, Jindřich Dominik a Jan Hádek

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV)

V Mariánských Lázních přes zimu nespíme

Mariánské Lázně – 29. dubna
Po nápadu Míry Musila, Jirky Dubského a některých dalších kluků se v zimních měsících podařilo vybudovat v Mariánských Lázních malou plochou dráhu uvnitř té kilometrové. Brzy dojde k premiéře závodu na motorkách stopětadvacítek. O tom si ale počteme příště.

 

8V sobotu 29. dubna automotoklub pořádal místo tradičního plesu slet čarodějnic. Ve dvacet hodin při začátku to vypadalo na debakl. Jenomže okolo půl deváté se začaly slétat. U šatny se to hemžilo košťaty různých kubatur. Od 125, přes 250 až po 500. Kolem jednadvacáté hodiny se sál rapidně zaplnil.

Bezva hudba brzy vytvořila tu správnou atmosféru, které pomohla i správná konzumace alkoholu. I když se zákaz pití alkoholu týká i čarodějnic při řízení košťat, všechny tento zákaz porušily. Ve dvaadvacet hodin si na podiu vzal slovo charismatický a neodolatelný šéf dlouhé plošiny Míra Musil.

Zavelel a všechny přítomné čarodějnice ho na slovo poslechly a dostavily se pod podium. Naštěstí bez košťat. Pořízená fotografie dokazuje, že tomu tak opravdu bylo. Donesl se do prostředku sálu stůl, na který si čarodějky postupně stoupaly, a začalo představování.
Nevěřili jsme, kolik krásných stvoření v Mariánkách a okolí existuje. Vystřídaly se snad všechny a vše bylo zdokumentováno.

7A pak začalo to správné čoro moro. Tanec uchvátil všechny. Báječná atmosféra dokázala, že udělat akci 29. dubna byl vynikající nápad. Stmelil se a dobře pobavil celý kolektiv přítomných, a to byl ten hlavní důvod.

Nyní nás čeká příprava mistrovství světa na dlouhé dráze. To, že pořadatelský sbor umí závody připravit na jedničku, je již tradicí, stejně jako fakt, že se umí i dobře bavit. Držíme palce, ať vše dobře dopadne. Náš cíl je jediný, zachovat naši jedinou dlouhou plochou dráhu pro příští pokolení.

9