Archiv pro rubriku: společenská rubrika

Z Liberce tryská proud novinek

Liberec – 22. května
Liberecká plochá dráha dostala nabídku spolupráce s Technickým muzeem v Liberci. Podařilo se nám najít společnou řeč a ukázat, jak plochá dráha v Liberci ovlivňuje dění. Muzeum nám dalo prostor a tak se začíná rodit expozice. V průběhu se postupně budeme rozšiřovat a nabízet návštěvníkům vše o naší ploché dráze. Před závody evropského šampionátu se nám podařilo umístit naše motocykly i do obchodního centra NISA a do vchodu ČSOB banky. Nikdy by mě nenapadlo, jak je těžké sehnat v sezóně plochodrážní motocykl. A poslední libereckou novinkou je nominace německého družstva ve složení Lukas Fienhage, Dominik Möser, Sandro Wassermann, Lukas Baumann a Michael Härtel, který měl ovšem těžký pád při polské lize.

Plochá dráha v NISE

Foto: Věroslav Kollert

Vladimír Sajler nežije

Autoklub v AČR Slaný oznamuje smutnou zprávu, že v úterý 2. dubna zemřel Vladimír Sajler, bývalý dlouholetý funkcionář slánského AMK. Vladimír Sajler byl nedílnou součástí pořadatelského sboru v sedmdesátých a osmdesátých let minulého století, jak při národních,tak i při závodech mistrovství světa, kdy zastával funkci vedoucího informačního střediska. Poslední rozloučení se zesnulým se koná zítra v 11:00 ve smuteční síni ve Slaném. Čest jeho památce!

Stověžatá matka měst je na počátku jara v centru pozornosti plochodrážních fandů

Praha – 21. března
Tisková konference AK Markéta souvisí se začátkem sezony na pražském oválu již tradičně. Ta dnešní měla za cíl nejenom probudit fanoušky ze zimního spínku, ale také je prostřednictvím médií seznámit s letošními závody v českém hlavním městě. Právě na Markétě příští týden začíná sezóna v Čechách. V úterý se jede první díl pohárové série PRO-TEC Speedway Mini Cup, aby o pouhé dva dny později startovala první liga. Další podniky budou následovat v rychlém sledu kvůli rekonstrukci, která zabraňuje hovořit o datu Tomíčkova memoriálu.

Tomíčkův memoriál stále neznámou

Už loňský kalendář byl do značné míry podřízen plánované rekonstrukci s umělým trávníkem pro ragbisty a novým umělým osvětlením, které bude sloužit všem sportovcům. Již na podzim se melo závodit v novém, ale výběr dodavatele se zkomplikoval a vše se překlopilo do roku 2019.

Ondřej Smetana, Tomáš Topinka, Pavel Ondrašík a Josef Franc na včerejší tiskové konferenci

Takže i letos je zavodní děni na velkém ovále naplánované na první měsíce sezóny a skončí ohňostrojem po pražské Speedway Grand Prix. Tradiční Memoriál Luboše Tomíčka nezmizel z podzimních plánů, ale zatím není stanoven termín, který se odvíjí od terminu předání objektu. Jedinou jistotou je, že letos nebude v pondělí po pardubické Zlaté přilbě, ale nejspíš v některém dalším podzimním víkendu.

A to ne kvůli nezájmu pražského a pardubického klubu dále rozvíjet úspěšnou spolupráci z posledních let, ale zase kvůli termínové kolizi s polskou plochodrážní extraligou. Ano, je to tak, přestože už bude po finále tamní hlavní soutěže, která je mimochodem naplánovaná vždy na pátek a neděli, polský promotér si vybral zrovna toto pondělí na vyhlášeni výsledků. A smluvně si vyžádal účast všech jezdců extraligy.

Uspořádat seriózní závod bez závodníků z polské extraligy rovna se zříct se většiny elitních jmen. A o to nestojí ani diváci, ani pořadatelé Tomíčkova memoriálu. Tolik kalendář, pořád bude s jednou neznámou.

Josef Franc neztrácí humor

Na tiskovce byli přítomní dva jezdci pražského Olympu. Mistr republiky Josef Franc a čerstvý reprezentant Ondřej Smetana. Manažer Tomáš Topinka ihned v úvodu prozradil, že Josef Franc letos nepojede pražskou Grand Prix a ani nebude jako divák, protože má povinnosti v mnohem důležitějším mistrovství světa na dlouhé dráze, kterého druhé kolo se pojede ve stejný den jako SGP.

Josef Franc neztrácí humor

Tato skutečnost ihned poukázala, kde jsou závodníkovy priority v roce 2019. A jak jinak i tentokrát si klade vysoké cíle, medaile co nejvyšší hodnoty. Že má na to, nepochybuje nikdo, kdo alespoň trochu sleduje jeho karieru, takže v Praze oželíme jeho účast a budeme držet palce, ať splní, co si předsevzal.

Jinak forma pražského favorita je nejlepší, příprava probíhá dle plánu a už se mu povedlo letos odjet pres 120 tréninkových kol a to ještě před odpoledním tréninkem v Praze. Dlouhá dráha může byt prioritou, ale Josef Franc vůbec neopomíná i klasickou. Zúčastní se jak extraligy družstev, tak i mistrovství republiky jednotlivců, kde bude obhajovat titul.

jediná změna oproti loňské sezóně je, že tentokrát mu nevyšla smlouva v polském Krosně. A to hlavně kvůli změně tamního managementu, který zatím má jiné představy o složeni týmu.

To svědčí o velkém elánu pražské jedničky a on sám nechává ostatní možnosti zcela otevřené a bude se řídit podle vývoje sezony. Přidáme-li, že ani trochu neztratil cit pro humor, tak se máme na co těšit.

Ondřej Smetana pokukuje po sedmnáctce

Druhý host má zatím skromnější úspěchy, ale zase prakticky celou kariéru před sebou, a ta je zrovna na vzestupu. Ondřej Smetana prozradil, že letos už odjel dva závody, oba ve Francii, kde jezdí ligu. Ta je naplánovaná na jaro a skončí už v dubnu, takže mu poskytne příležitost dobře začít sezónu.

Pak ho čeká kvalifikace do mistrovství Evropy v ukrajinském Rovně a zúčastni se dubnové Velké ceny UNITOP příští sobotu, z níž vzejde náhradník pražské Speedway Grand Prix. Ondřej Smetana skromně nekomentoval své vyhlídky na zisk vesty s číslem sedmnáct, ale podle všeho se pokusí o záznam v análech SGP.

Ještě jednou velká cena

Ondřej Smetana by se nebránil zúčastnit se aktivně SGP v Praze

Plán odjet v Praze vše, co se dá, co nejdřív není podřízen jen plánované rekonstrukci, ale má dát příležitost českým jezdcům co nejlepší vstup do mezinárodní sezony. Vesměs všechny kvalifikace začínají velice brzo, takže je žádoucí vstoupit do nich rozjetí. Letos navíc odpadávají divoké karty pořadatele do challenge SGP. Z každého kola postoupí vždy nejlepší čtveřice a je to skvělá šance dostat se do prestižního seriálu.

V SGP nastane ještě jedna změna a ta zatraktivni páteční trénink. Jak jsme již informovali, na závěr volného tréninku, každý ze šestnácti účastníků dostane jednu minutu na trati a nejlepší dosazeni čas určí pořadí, ve kterém si bude vybírat startovní místo na sobotní závod. Přidá to na zajímavosti a diváci uvidí, jaké casy jsou schopni jednotliví jezdci dosáhnout bez tlaku soupeřů. Budeme zvědaví, co to všechno přinese.

Když jsme u SGP, hlavním sponzorem pražského kola bude opět turecký výrobce pneumatik ANLAS. zatím jediný plochodrážník vjel na ovál SGP s těmito pneumatikami a to loni v na Markete Brit Craig Cook, který ale už v Praze se vrátil k  osvědčeným Mitas. Uvidíme letos.

 

Foto: Pavel Fišer

Mezi oceněnými byl také Oldřich Klaudinger

Praha – 16. března
Již tradičně v sobotu 16. března se konala jarní sešlost veteránů závodníků. Od osmé hodiny ranní se promítaly historické filmy ze všech druhů motoristického sportu. Na obrazovce se objevila také ledová plochá dráha, ale i třeba dlouhá z Mariánských Lázní před rokem 1950.

 

Mezi oceněnými byl také Oldřich Klaudinger

V čase zahájení o desáté hodině dopolední přednesl první slova předseda komise veteránů Evžen Erban. Byla přednesena zpráva o činnosti a hospodaření. Poté byla uctěna památka zesnulých minutou ticha. A následoval malý proslov předsedy Autoklubu Jana Šťovíčka.

Následovalo ocenění jubilantům od osmdesáti let výše. Mezi nimi byl jako jediný plochodrážník Oldřich Klaudinger. První vítěz Zlaté přilby Československa po její obnovené premiéře v jednašedesátém dostal plaketu Za přínos motoristickému sportu.

Po malé diskuzi byla schůze ukončena a všichni byli pozváni na tradiční gulášek s pečivem. Během celého dopoledne se mohli všichni zúčastnění občerstvit pivem, limonádou a kávou.

Plochodrážníci v plénu: Jan Verner, Milan Špinka a Jiří Štancl

Foto: Pavel Fišer

Markéta měla výroční členskou schůzi

Praha – 27. února
Ve středu v podvečer se na Markétě hodnotil uplynulý rok. Hned od začátku měl úvodní slovo předseda klubu Petr Ondrašík. Držela se pieta za letos zesnulého dlouholetého člena a startmaršála Antonína Kubíčka. Po přečtení zprávy o činnosti a hospodaření klubu za uplynulý rok a odhlasování všeho, co se dalo odhlasovat, se četly další zprávy mandátových a volebních komisí. Byly zde vyjmenovány i úspěchy závodníků klubu. Po přečtení úpravy stanov a odhlasování, přišla na řadu diskuse a poté byli obdarováni dárkovými koši tři dlouholetí členové a traťoví komisaři. Během večera se podávalo i malé pohoštění, chlebíčky káva, čaj i pivo. Kolem dvacáté hodiny večerní byla schůze ukončena a členové se odebrali ke svým domovům.

Foto: Pavel Fišer

Asociace MACEC jednala o víkendu v Praze

Pardubice – 27. února
Motocyklová asociace zemí střední Evropy je českým i slovenským plochodrážním fanouškům známá spíše pod zkratkou MACEC, který se objevuje v názvu mítinků konaných svého času v Žarnovici a v nedávné době v Pardubicích. Její vznik roku 2003 iniciovaly federace Polska, Slovenska a Ukrajiny. Postupně se přidaly Bělorusko, Rumunsko, Moldavsko a Litva. Loni se připojil taktéž Autoklub, jenž o víkendu ve své budově v pražské Opletalově ulici hostil valné shromáždění. Z něho vyšel Petr Moravec jako jeden z viceprezidentů na čtyřleté funkční období.

 

Oficiální komuniké vyplývá, že se delegáti shodli na prohlubování vzájemné spolupráce, jehož cílem je rozvoj motocyklového sportu, ale i podpora cestovního ruchu, vzájemných kontaktů a společných pozic v rámci dalších mezinárodních organizací. A že valné shromáždění MACEC schválilo zprávu za uplynulé období a plán na rok 2019, včetně seriálů závodů. Delegáti také volili nové vedení, jedním z viceprezidentů MACEC se stal Petr Moravec, jinak viceprezident Autoklubu ČR pro motocyklový sport a v neposlední řadě předseda plochodrážní sportovní komise.

 

Odložíme-li klišé tiskové zprávy stranou, musíme přece jen připustit, že členské země asociace MACEC nestojí na špici motocyklového sportu, a že podniky pod jejich jurisdikcí nejsou v Čechách příliš známé. „Do kalendáře MACEC byly už v předešlých letech zařazeny naše plochodrážní závody,“ reaguje Petr Moravec. „V letošním roce už budeme závodit ve všech kategoriích. Tyto závody s rovnocennými zahraničními soupeři budou pro mnoho mladých jezdců dobrou zkušeností na cestě do závodů mistrovství světa a Evropy.“

 

Z jednání MACEC o víkendu v Praze

Foto: tiskový servis FIM Europe