Archiv pro rubriku: 250 ccm

Až finálová jízda rozhodla o titulu světových čtvrtlitrů

Holsted – 21. července
Po vyřazení trojlístku reprezentantů v semifinále měla česká plochá dráha ve finálovém závodě světového šampionátu dvěstěpadesátek jediné zastoupení v osobě Pavla Ondrašíka, který předsedal jury. Vyrovnanou podívanou završila finálová jízda, jejíž pořadí se při bodové rovnosti stalo určujícím kritériem pro mistra světa. Stal se jím Jesper Knudsen, s nímž na pódium přišli Ben Ernst a Noel Wahlqvist.

Ben Ernst, Jesper Knudsen a Noel Wahlqvist stojí na pódiu
1. Jesper Knudsen, DK 16
2. Ben Ernst, D 16
3. Noel Wahlqvist, S 15
4. Wiktor Przyjemski, PL 15
5. Mathias Pollestad, N 12
6. Damian Ratajczak, PL 10
7. Flynn Nicol, AUS 9
8. Gustav Grahn, S 9
9. Casper Henriksson, S 8
10. Erik Bachhuber, D 8
11. Pawel Trzesniewski, PL 6
12. Maurice Brown, AUS 4
13. Patrick Skaarup, DK 4
14. Mathias Karlsen, DK (res) 3
15. Noah Moos, DK 1
16. Markus Maximus Lill, EST 1
17. Kiril Lejman, RUS 0
18. Ludvig Selvin, S (res) 0

Foto: tisková informace DMU

Za půl kola si Pavel Kuchař vyzávodil pětitýdenní pauzu

Holstebro – 21. července
Silné deště před sobotou se semifinálovým programem světového šampionátu dvěstěpadesátek proměnily ovál v Holstebro na záludnou trať, která závodníkům připravila spousta pádů. Bohužel jeden z nich se nevyhnul ani Pavlu Kuchařovi. Pražský plochodrážník v letošním mistrovství světa neujel ani půl kola a vrací se domů s vyhlídkou na závodní pauzu až do začátku září.

 

Pavel Kuchař skončil v dánské nemocnici

Ve výjezdu z úvodní zatáčky své první rozjížďky chtěl dohnat soupeře před sebou. Jenže chytil díru a padl tak nešťastně, že Michal Baštecký jedoucí za ním neměl šanci se mu vyhnout. Důsledkem kolize se stal nejen otřes mozku, ale také fraktura kosti v rameni.

V dánské nemocnici ji Pavlu Kuchařovi nemohli dát do sádry, takže ji zpevnili pouze fixační ortézou a propustili jej domů. Zítra pražského juniora čeká vyšetření v Praze, nicméně první prognózy zní na pět týdnů přestávky.

Za všechny čtenáře magazínu speedwayA-Z přejeme rychlé uzdravení!

Pavla Kuchaře čeká pauza minimálně pět týdnů

Foto: Antonín Škach

Češi neměli šanci udělat díru do čtvrtlitrového světa

Holstebro – 20. července
Semifinálové závody mistrovství světa do 250 ccm pro české reprezentanty neskončily optimálně. Závodníci jiných zemí měli tak nadupané stroje, že naši závodníci proti nim neměli šanci. V úvodním závodě byl Michal Baštecký patnáctý, Pavel Kuchař kvůli ošklivému pádu nedojel a skončil v nemocnici. Konec druhého semifinále zastihl Milana Dobiáše na čtrnácté pozici.

Jesper Knudsen, Ben Ernst a Wiktor Przyjemski na stupních vítězů druhého semifinále
semifinále 1:  
1. Mathias Pollestad, N 14+3
2. Casper Henrikssin, S 14+2
3. Erik Bachhuber, D 12
4. Rasmus Pedersen, DK 11
5. Maurice Brown, AUS 9
6. Kiril Lejman, RUS 9
7. Gustav Grahn, S 8
8. Damian Ratajczak, PL 7
9. Marlon Hegener, D 7
10. Sebastian Kössler, D (AMF) 6
11. Francis Gusts, LAT 6
12. Viljam Lappi, FIN 5
13. Noah Moos, DK 5
14. Sam Hagon, GB 3
15. Michal Baštecký, CZ 1
16. Pavel Kuchař, CZ 0
   
semifinále 2:  
1. Ben Ernst, D 15
2. Jesper Knudsen, DK 14
3. Wiktor Przyjemski, PL 11+3
4. Pawel Trzesniewski, PL 11+2
5. Flynn Nicol, AUS 11+1
6. Noel Wahlqvist, S 10
7. Patrick Skaarup, DK 9
8. Ludvig Selvin, S 8
9. Markus Maximus Lill, EST 7
10. James Pearson, AUS 6
11. Jonny Wynant, D 5
12. Niklas Lind Larsen, DK 5
13. Mathias Karlsen, DK 4
14. Milan Dobiáš, CZ 3
15. Sam McGurk, GB 1
16. Jesper Valand, N 0
17. Jacob Virkelyst Johannsen, DK (res) 0

Foto: Hanne Thomsen

Čeští reprezentanti neodolali moři

Holstebro – 19. července
Dánské Holstebro se zítra stane dějištěm světového šampionátu dvěstěpadesátek. Trojice Pavel Kuchař, Michal Baštecký a Milan Dobiáš, která zde bude reprezentovat Českou republiky, je již na místě. A protože z městečka ve Středním Jutsku není daleko k Severnímu moři, plochodrážníci využili příležitost ochladit se po dlouhé cestě v jeho vlnách.

Milan Dobiáš, Pavel Kuchař a Michal Baštecký na pobřeží Severního moře

Foto: Marta Baštecká

Příprava ve vlnách

Milan Špinka se dnes ujal čtvrtlitrové reprezentace

Divišov – 6. července
Světový šampionát v kubatuře 250 ccm bude za dva týdny hostit dánské Holstebro. Dva sobotní semifinálové závody určí nedělní finalisty. Česká federace dostala k dispozici tři místa, na něž byli nominováni Michal Baštecký, Pavel Kuchař a Milan Dobiáš. Ti dnes absolvovali v Divišově soustředění pod taktovkou Milana Špinky.

 

Reprezentanty technicky zabezpečil Václav Hromas coby šéf SCM dvěstěpadesátek v Divišově i Martin Málek z Jawy, který však odjížděl do Mühldorfu k druhému dílu finálového seriálu světového šampionátu na dlouhé dráze. Kromě vlastního ježdění se reprezentanti dočkali také školení z reglementů.

„Byl to takový malý výcvikový tábor,“ hodnotí akci Milan Špinka. „Hodnotím ho pozitivně. Motorky jsou naladěný, po obědě jsme probírali i řády.“

Účastníci dnešního soustředění: zleva Milan Špinka, Václav Hromas, Pavel Kuchař st., Michal Baštecký, Milan Dobiáš, Petr Baštecký, Pavel Kuchař a Milan Línek

Foto: laskavostí Michala Bašteckého

Smolné Gdaňské střípky musí obsahovat poděkování

Krátce po půlnoci po příjezdu do polského města Gdaňsk, které leží na pobřeží Baltského moře, si začali Češi vybírat svůj smolný den. Na přívěsném vozíku, ve kterém převážíme motocykly a příslušenství, vlivem únavy ložiska upadlo kolo, naštěstí se to stalo až při vjezdu do vrat na parkoviště, které patří ke stadiónu. Vše se stihlo opravit zhruba do třetí hodiny ranní. A pak už si kluci museli dát rychlého šlofíka, protože ráno vypukl den D všech plochodrážních dvěstěpadesátek. Semifinále mistrovství světa této kubatury!

Český tým v Gdaňsku: zleva Daniel Klíma, Milan Dobiáš a Filip Šifalda
Defekt kola na přívěsném vozíku byl jen začátek české smůly

Krásný stadion  a milí lidé mi naznačovali, že to bude fajn den. Kluci se těšili na závod a už, už byli připravení na trénink, který měl rychlý spád. Vtom pád Filipa Šifaldy, který možná pod vlivem adrenalinu nebo seřízením spojky, neukočíroval svůj stroj, a první zkušební start skončil jako ukázková svíčka motocyklu a následný pád s deformací spojkové páčky, zničení blatníku, nových rukojetí, plynu, plynového lanka a tak dále. A odřením levé části Filipova pozadí.

Tréninkový pád Filipa Šifaldy

Do startu semifinále dvě bylo však dost času na opravu i rekonvalescenci odřeniny. A Filipovi to hlavně neubralo chuť závodit! Mezitím startovala první semifinálová skupina, v níž byl připraven Daniel Klíma, ale i jeho provázela smůla. První jízdu dojel poslední, sice získal jeden bod, ale díky defektu Lukase Wegnera, v druhé rozjížďce jsme viděli dokonce jeho pád i následnou destrukci nafukovacího mantinelu.

Daniel Klíma byl v pořádku, vinen byl ale polský soupeř Kamil Strak, ten byl z opakované jízdy vyloučen, a Daniel Klíma dostal druhou šanci na lepší start. Avšak smůla pokračovala, hned na startu mu spadl řetěz! V dalších dvou  jízdách obdržel po jednom bodu, když porazil Holanďana Sijbesmu a Američana Sebastiana Palmeseho. V poslední rozjížďce připravil divákům pěknou podívanou, když bojoval s Angličanem Jordanem Palinem o druhé místo, krásná jízda však skončila lépe pro Angličana, a na Daniela Klímu zbyl zase jeden bod. Suma sumárum čtyři body.  A celkové třinácté místo.

Filip Šifalda a Milan Dobiáš pomáhají Danielu Klíkovi v prvním semifinále

Po hodinové pauze byl připraven druhý semifinálový závod, kde byli nominování s číslem tři Milan Dobiáš a s desítkou Filip Šifalda. Milan Dobiáš ve své první jízdě nebodoval, tak jsme čekali na Filipa.

Ukázkový start, dostal se do čela… První místo. Všichni jsme si přáli, aby mu to vydrželo, hned za ním, místní borec, Karol Zupinski! Jenže Polák takovou situaci neunesl a Filip Šifalda skončil v ochranných mantinelech. Jenomže se nechtěl po nárazu zvedat, vyjela pro něj sanitka, která ho následně i odvezla do nemocnice.

Filip Šifalda a Karol Zupinski

Toto je asi běžná situace na oválech, ale mimořádná věc se odehrávala vedle sanitního vozu, kdy přišel pan Stanislav Leffner, ředitel továrny Jawa, a nabídl nám svoji pomoc. Musím říci, že jsem tuto pomoc velmi ráda a se slzami v očích přijala. Jel za sanitkou, sledoval trasu, aby pak mohl otci Filipa říct, kde svého syna najde! Nebo nás odvézt zpátky na stadión. Byl s námi i na akutním přijmu, kdy se zjišťoval rozsah Filipova zranění, když ho odvezli na CT, a minuty se vlekly jako hodiny, přinesl mi i pití.

Pech měl i Markus Birkemose

Pocity, když čekáte na verdikt lékařů, a za plentou slyšíte naříkat bolestí své dítě, nejdou popsat. Byl obrovská opora pro mámu, která měla hrozný strach! Já vím, píši na web drsných a silných speedway chlapů, ale jsou chvíle, kdy ale zatrne i otrlým.

TŘI DNY STRÁVENÉ PŘED NEMOCNICÍ V OČEKÁVÁNÍ, KDY NÁM HO PROPUSTÍ DOMŮ, BYLY DLOUHÉ, ALE SE ŠŤASTNÝM KONCEM.

Touto cestou bych chtěla panu Leffnerovi moc poděkovat za lidskost a přístup k dané situaci. Jeho obětavost pokračovala i následující dny, kdy mu nebylo lhostejné, jak se nám daří!  Velmi si vážíme toho, co pro nás udělal! Přála bych si více takových lidí, mezi námi!

Milý pane Stanislave Leffnere děkujeme! 

Milan Dobiáš a Filip Šifalda se Stanislavem Leffnerem

Foto: Jiřina Šifaldová