Archiv autora: Antonín Škach

Češi a Slováci v akci 353

Na našich oválech byl v uplynulém týdnu závodní klid. Samozřejmě nepočítáme-li malou Markétu, na níž třídenní soustředění kolibříků ve čtvrtek vyvrcholilo dalším úchvatným podnikem série PRO-TEC Speedway Mini Cup. Letos se čeští i slovenští fanoušci mohou těšit na víkend juniorské reprezentace. Ale protože je pondělí, musíme se ohlédnout za účinkováním našich borců za hranicemi.

 

Martin Vaculík zajel v Czestochowej skvělý závod
Martin Vaculík zajel v Czestochowej skvělý závod

V pátek prohrál Rybnik na domácím kolbišti s Grudziadzem 39:51 a je zřejmě na nejlepší cestě k návratu dolů do první ligy. Václav Milík vybojoval šest bodů (2 1 1 2 0).

Zielona Gora ve stejný den dosáhla důležitého triumfu v Czestochowej, kde domácí porazila 43:47. Bonusový bod za lepší skóre 102:78 však zůstal v Czestochowej. Martin Vaculík v duelu favoritů skóroval čtrnácti body (3 3 3 3 2), když jej porazil pouze Leon Madsen v rozjížďce s číslem patnáct.

Včera slavilo Krosno druhé vítězství ve druhém kole druhé ligy. Duel Opole vs. Krosno skončil za stavu 39:50. Eduard Krčmář se na vítězství podílel sedmi body s jedním bonusem (0 3 2 0 2).

Ilustrační foto: Karel Herman

Kolibříci se v Praze nenudili

Praha – 9. srpna
Než ve čtvrtek na malé Markétě svým dalším dílem pokračoval letošní PRO-TEC Speedway Mini Cup závodníci sedlající stopětadvacítky absolvovali třídenní soustředění. V úterý je sice na ovál nepustil déšť, avšak vyslechli si přednášku Elišky Pudivítrové o první pomoci, zdravém životním stylu a stravě. Reprezentantka ve vzpírání se ostatně již na předchozích závodech prezentovala v roli zdravotnice. Ve středu se konečně objevilo sluníčko a s ním i Josef Franc, který neváhal s kolibříky trénovat v sedle motocyklu Jaroslava Vaníčka.

Eliška Pudivítrová přednáší o zdravovědě

Foto: Zdeněk Schneiderwind

Josef Franc při přednášce přímo na ovále malé Markéty

Matěj Frýza cílí na evropský pohár

Plzeň – 8. srpna
I po svém červencovém pádu jezdil s plzeňským stopětadvacítkářským gangem na závody. Se sádrou na pravé noze a berlemi v rukou mohl ovšem jen sledovat, kterak se jeho jméno propadá v aktuálních klasifikacích všech třech českých seriálů. Jenže sezóna s dvěma dvacítkami v letopočtu rozhodně nekončí a Matěj Frýza se tento měsíc chce vrátit do sedla. Bodejť by ne, když se na konci prázdnin na Borech jede evropský pohár.

 

„V Pardubicích mi zejtra sundají sádru a uvidíme…“ svěřoval se plzeňský závodník při čtvrtečním závodě série PRO-TEC Speedway Mini Cup na malé Markétě. A cože to vlastně uvidíme?

„Za tejden budu zpátky,“ konkretizuje Matěj Frýza své plány. „Evropskej‘ pohár v Plzni stihnu určitě, mistrák v Pardubicích předtím určitě taky. A devatenáctýho je v Plzni reprezentační trénink.“

Matěj Frýza je již bez sádry a chystá se na svůj comeback

Foto: Karel Herman

Srandamač se blíží

Kostěnice – 8. srpna
Česká plochá dráha se dostala do obvyklé srpnové okurkové sezóny, kterou prozatím neoživil ani jeden z neopakovatelných Srandamačů. V Kostěnicích letos neprohráli s covidem, nýbrž s počasím, protož dva mítinky uplavaly v proudech dešťové vody. Nicméně na oválku se pravidelně trénuje a za čtrnáct dnů zde nakonec zabouří motocyklové motory naostro.

 

Srandamač se koná v sobotu 22. srpna od čtrnácti hodin. O start zatím neprojevil zájem žádný z flat trackerů a tak se neví, zda jejich závod proběhne. Plochodrážníci jsou rozděleni do třech obligátních kategorií, a sice junioři 125 ccm, junioři 250 ccm a jezdce seniory a veterány. Není ani vyloučeno zařazení extraligové závodníky s licencí jako zvláštní jízda Srandamače.

Zájemci se mohou hlásit pořadatelům z Moto Klubu Úhřetická Lhota. Startovné bylo stanoveno na Kč 300,-, přičemž jsou v něm započteny rovněž náklady na zdravotní službu.

Hobíci se v Kostěnicích sešli také minulou sobotu

Foto: Sabina Maclová

Pardubický srpnový juniorský víkend je i nadále redukován

Pardubice – 7. srpna
Příští víkend čeká pardubický Svítkov závodění juniorů na světové a evropské úrovni, avšak původní záměry jsou redukovány. V sobotu uvidíme ve světovém semifinále šampionátu družstev v akci pouze tři týmy. Škrty však čekají i páteční evropský pohár devatenáctiletých.

 

Svítkov čeká o příštím víkendu skvělý pořad
Svítkov čeká o příštím víkendu skvělý pořad

Po odstoupení Švédů, Ukrajinců a dvou dalších chybělo šest závodníků z dvaatřiceti. Proto FIM Europe dospěla k rozhodnutí uspořádat jediné semifinále, které za současných protikovidových opatření odstartuje úderem sedmnácté hodiny.

Do nedělního finále v Žarnovici z něho postoupí šest nejlepších a dva náhradníci. Na základě dlouhodobých výsledků byl pro federace určen ranking list pro deset přímo nasazených finalistů. AČR pochopitelně nemohla nominovat nikoho jiného než Jana Kvěcha, který loni v Žarnovici evropský pohár vyhrál.

 

Evropský pohár do 19 let 2020:

PÁ 14. srpna (17:00) semifinále Pardubice 2 CZ – 3 GB – 2 D – 1 DK – 1 EST – 1 F – 2 LAT – 1 NL – 1 PL – 1 H – 1 FIN
NE 16. srpna (15:00) finále Žarnovica 2 PL – 2 DK -1 CZ – 1 GB – 1 D – 1 LAT – 1 RUS – 1 SK + 6+2 postupujících z Pardubic
Jan Kvěch má své místo v Žarnovici coby obhájce loňského vítězství jasné
Jan Kvěch má své místo v Žarnovici coby obhájce loňského vítězství jasné

Foto: Karel Herman a Mirek Horáček

 

Jaroslav Vaníček exceloval

Praha – 6. srpna
Tři dny patřila Praha kolibříkům. V úterý na ovál nevyjeli kvůli hustému dešti, ovšem ve středu již pilně trénovali. Josef Franc dokonce neváhal usednout na motocykl Jaroslava Vaníčka a učil je ideální techniku jízdy. Při dnešním pokračování série PRO-TEC Speedway Mini Cup bylo na všech třinácti závodnících patrné zlepšení a velká chuť závodit. Kraloval ovšem Jaroslav Vaníček. Po čtyřech triumfech porazil při losování o právo první volby startovního roštu finále A Adama Bednáře, jenž rovněž nepoznal v základní části hořkost porážky. Nenechal se vyhecovat od Tomáše Topinky, aby si stejně jako minulý týden nechal vnitřní pozice mladším soupeřům. A když páska letěla vstříc modrému pražskému nebi naposledy, odstartoval nejlépe. Obkroužil ideální čtyři kola před Adamem Bednářem a Adamem Nejezchlebou, svůj triumf oslavil spektakulárními wheelie a pak se mohl jít vyškrábat na největší sud od oleje. Navíc před pokračováním série příští neděli v Chabařovicích má na čele aktuální klasifikace náskok délky flotily letadlových lodí.

Adam Bednář, Jaroslav Vaníček a Adam Nejezchleba na pódiu ze sudů od oleje

Vítězství si dělí mezi sebou pětice závodníků

Nadšení vzbuzené předchozím soustředění bylo na kolibřících znát již při dvou tréninkových sekcích. Pak si černá kropící liazka střihla dvě kolečka a šlo se závodit. Josef Černý otevřel podnik svým triumfem ve stylu start – cíl před Štěpánkou Nyklovou. Adam Nejezchleba posléze rychle zmizel z dohledu Karla Průši, zatímco Dominik Hrbek musel po startu řešit drobný problém s řazením.

Třetí jízda viděla hladký triumf Adama Bednáře. Petr Marek v první zatáčce podjel Olivera Schmida, který nakonec ve snaze o odvetu na začátku třetího okruhu upadl. Vedoucí Pražan však již projel do posledního kola a tak Tomáš Topinka mohl udělit technické body. Rozjížďka s číslem čtyři viděla sólo Jaroslava Vaníčka, když Tony Katra v úvodním oblouku objel Mariána Jirouta.

Seznam úvodních vítězů uzavřel Štěpán Ševčík v rozjížďce s číslem pět, když se v úvodním nájezdu ukázal rychlejší než Antonín Pták. Již zhruba měsíc se v poháru používá modifikovaný rozpis, který byl zaveden s cílem minimalizovat potkávání stále stejných soupeřů v základní části. Dnes jsme navíc byli svědky nevídaného jevu, protože trojkaři z první série své vítězství dokázali obhájit.

Jako první Adam Bednář. V šesté jízdě zmizel od startu Karlu Průšovi. Pak Josef Černý v epicky košaté bitvě rozjížďky s číslem sedm. Skvěle odstartoval, Antonín Pták za ním, zatímco Dominik Hrbek uvízl ve skrumáži první zatáčky.

Ovšem ve druhém oblouku již vedl Antonín Pták. Ve druhém kole se ale musel dívat na záda svého staršího klubového kolegy, navíc ho podjel také Dominik Hrbek. V rozjížďce s číslem osm přišla řada s obhajobou na Adama Nejezchlebu. Na startovní rošt musel zamířit rovnou dvakrát, protože Štěpánka Nyklová odskákala svůj pokus o návrat na druhé místo před Tonyho Katru pádem.

Adam Nejezchleba byl ale suverénem v obou případech. Štěpán Ševčík v první zatáčce desáté jízdy překonal Mariána Jirouta stejně jako jeho klubový kolega Oliver Schmid na protilehlé rovince. A nakonec sérii obhajob uzavřel Jaroslav Vaníček v desáté jízdě. Petr Marek byl prakticky stejně rychlý jako on po celá čtyři kola, avšak Pražan měl o dění za sebou dokonalý přehled.

 

Zůstávají dva suveréni

Samozřejmě pětice závodníků nemohla vyhrávat donekonečna. Už jen proto, že i nový rozpis nemůže garantovat, že se favorité během závodů nepotkají. Rozjížďku s číslem jedenáct vystřelil dopředu Adam Nejezchleba. A Štěpán Ševčík už jej nemohl z vedoucí příčky sestřelit. Více bodů z plzeňského gangu ovšem ztratil Josef Černý.

Hlavní slovo ve dvanácté jízdě totiž měl Karel Průša. Po startu vezl v prvním výjezdu Petra Marka až k mantinelu. Josef Černý zůstal ještě více vzadu než chabařovický závodník, který Slaňáka pronásledoval až do cíle. Ve třinácté jízdě nechal Adam Bednář boj o druhé místo Štěpánce Nyklové a Mariánu Jiroutovi. Stejně pojal Jaroslav Vaníček rozjížďku s číslem čtrnáct, když se od mantinelu dostal před Dominika Hrbka a Antonína Ptáka již s vylétnutím pásky.

Vzápětí si Oliver Schmid vybojoval triumf na dravém Tony Katrovi, aby hned na to kropička svlažila ovál jedním průjezdem. Boj o finále A začal přinášet své výsledky v sedmnácté jízdě. Jaroslav Vaníček díky skvělému startu umístil za svá záda Adama Nejezchlebu a Josefa Černého.

Pražan měl jízdu o obsazení stupňů vítězů jasnou, Plzeňan z ní vypadl, avšak vlasáč s písmenem CH na vestě a jedenácti body na kontě musel čekat, jak se věci vyvinou dál. Karel Průša jej ohrozit nemohl. Vyhrál sice devatenáctou jízdu, když rychle minul Maiána Jirouta, jemuž se starty začaly náramně dařit. Jenže své účinkování v základní části skončil s deseti body.

Na jedenáct se ale mohl vyšvihnout Štěpán Ševčík, dnes prozatím jednou poražený. To by ovšem v rozjížďce s číslem dvacet, jíž základní část končila, musel porazit Adama Bednáře. Takové scénář však Jihočech v pražské vestě nepřipustil.

Skvěle odstartoval a na vedoucí pozici zůstal, byť se v první zatáčce drobet přetočil. Jenže Štěpán Ševčík přece jen zpomalil a Tony Katra poskočil před něho na druhou příčku. A pak už nezbývalo, než vybrat si pozice pro finálový pořad.

 

Leader neprohrává

Všechny bodové rovnosti vyřešily běžné standardy a navíc nemuselo být ani pomyšlení na nějaký rozjezd. Ovšem s jedinou výjimkou. Ani Jaroslav Vaníček, ani Adam Bednář neprohráli jedinou rozjížďku, protože se v základní části nepotkali. Pro určení práva první volby místa na startovním roštu finále A proto přišla ke slovu osvědčená hra kámen – nůžky – papír.

Po první remíze, Jaroslav Vaníček napodruhé vyhrál. Nenechal se zviklat od Tomáše Topinky, aby si jako nejstarší stoupnul k mantinelu jako minulé úterý. Neobměkčil jej ani návrh, ať nechá mladšího soupeře na vnitřku. Závody jsou prostě závody. A proč by Speedway Mini Cup měl být jakousi výjimkou, když si kolibříci svými souboji nikterak nezadají s velkými hochy na půllitrech?!

Černý Petr jediného účastníka finále E zbyl na Mariána Jirouta. Tři body jsou ale tři body a příští závod je ostatně již příští sobotu v Chabařovicích. Déčko přineslo triumf Antonínu Ptákovi, který skvěle odstartoval. Štěpánka Nyklová šle v první zatáčce na vnitřní čáru. Zůstala druhá, ale na konci třetího okruhu se přece jen nechal vynést. A Oliver Schmid nemohl tuto chybu nechat bez trestu.

Josef Černý dal ve finále C jasně najevo, že by se nejraději viděl mnohem výše. Tony Katra za sebou nechal Dominika Hrbka a ve druhé zatáčce zbavil Plzeňana vedení. Ten se však hned v úvodním oblouku druhého kola do čela vrátil. A zůstal na něm až do cíle, byť se dravý Slaňák všemožně snažil o opak.

Petr Marek neskákal nadšením, že na něho ve finále B zbylo místo až u mantinelu. Nakonec mu nezbylo, než poslechnout otcovské rady, že vabank rychlého startu je jeho jedinou možností. A vskutku. Po vylétnutí pásky vystřelil jako vesmírná raketa a zavřel Karla Průšu se Štěpánem Ševčíkem dovnitř prvního nájezdu.

Karel Průša útočil po celé čtyři okruhy, aby nakonec musel uznat, že jeho druhé střetnutí s Petrem Markem přineslo Chabařovičanovi odvetu. Postaral se však o skvělé vyvrcholení dnešního závodu, protože finále A nebylo ničím jiným než one-man-show Jaroslava Vaníčka. Po dokonalém startu odrážel až do cíle Adama Bednáře, jehož jmenovci Nejezchlebovi spolu ujeli.

Jaroslav Vaníček (vlevo) porazil Adama Bednáře (vpravo) nejprve při losování a později rovněž ve finále A
E D C B A TOT
1. Jaroslav Vaníček, Praha 3 3 3 3 3 15
2. Adam Bednář, Praha 3 3 3 3 2 14
3. Adam Nejezchleba, Ch. 3 3 3 2 1 12
4. Petr Marek, Chabařovice 2 2 2 3 3 12
5. Karel Průša, Slaný 2 2 3 3 2 12
6. Štěpán Ševčík, Plzeň 3 3 2 1 1 10
7. Josef Černý, Plzeň 3 3 1 1 3 11
8. Tony Katra, Slaný 2 2 2 2 2 10
9. Dominik Hrbek, Pardubice 1 2 2 3 1 9
10. Antonín Pták, Plzeň 2 1 1 2 3 9
11. Oliver Schmid, Plzeň X 2 3 2 2 9
12. Štěpánka Nyklová, Slaný 2 X 2 1 1 6
13. Marián Jirout, Pardubice 1 1 1 2 3 8
Dnes se v Praze sešlo třináct kolibříků

Průběžné pořadí seriálu:

SLA SLA PHA PLZ CHA PLZ DIV PHA MaL PHA PHA TOT
3.6. 10.6. 13.6. 27.6. 4.7. 5.7. 6.7. 7.7. 17.7. 28.7. 6.8.
1. Jaroslav Vaníček 15 11 15 15 13 14 14 15 15 15 142
2. Adam Nejezchleba (4) 12 11 11 11 12 13 13 12 13 12 120
3. Petr Marek (5) 8 9 11 13 11 10 12 11 12 12 109
4. Adam Bednář 13 11 11 12 15 14 12 0 14 102
5. Josef Černý (5) 11 8 8 9 12 12 10 10 10 11 101
6. Štěpán Ševčík (4) 13 7 10 8 11 7 10 11 11 10 98
7. Dominik Hrbek (4) 7 9 9 11 8 8 9 10 10 9 92
8. Vojtěch Šachl 5 12 14 12 11 10 13 14 91
9. Matěj Frýza (6) 12 12 13 11 13 15 14 90
10. Karel Průša (4) 6 2 9 8 9 11 10 12 12 79
11. Tony Katra (5) 11 2 1 8 9 12 8 8 9 10 78
12. Oliver Schmid (2) 6 8 7 5 8 8 10 9 7 9 76
13. Josef Novotný 8 7 10 11 9 9 13 8 75
14. Antonín Pták (4) 8 10 10 9 11 9 8 0 9 74
15. Štěpánka Nyklová (2) 7 3 7 8 7 7 6 9 6 61
16. Marián Jirout (3) 5 4 5 6 7 6 8 7 8 56
17. Lester Matthijssen 8 8
18. Alina Sassenhagen INJ
NC Roman Štola S

Poznámka: mítink v Praze 28.5. byl vinou deště změněn na trénink, závod ve Slaném 3.6. byl ukončen předčasně a nezapočítán; s = samostané sólo jízdy; INJ = nestartoval po zranění z tréninku

Bezprostředně po startu finále B letí Petr Marek (9) do čela před Karla Průšu (4) a Štěpána Ševčíka (14)

Foto: Eva Palánová

Za tento útok na Tonyho Katru zaplatila Štěpánka Nyklová pádem