Archiv autora: Antonín Škach

Komise udělá maximum pro závody v květnu a antigenní testy

Pardubice – 21. dubna
Včerejší první liga v Praze, jak známo, padla. Když se páteční rozhodnutí hygieničky ministerstva zdravotnictví dostalo do datové schránky AČR, byl pondělí večer. Narychlo zorganizovat PCR testy pro všechny účastníky se ukázalo zhola nemožné. O jejich vyšší finanční náročnosti ani nemluvě. Sportovní komise ploché dráhy si za svou prioritu vytkla, aby plochá dráha stejně jako jiné sporty mohla využívat antigenního testování. Už jen proto, že v květnu chce každopádně odstartovat sezónu.

 

„Problém byl, že z Ministerstva zdravotnictví to jde na Národní sportovní agenturu a pak k nám systémem do datových schránek,“ vysvětluje Petr Moravec, předseda plochodrážní komise AČR zpoždění klíčové informace, které otevřelo propadliště pod šibenicí včerejší první ligy. „Podepsané to je v pátek, odeslané v pondělí. Tak se to k nám dostalo až okolo té osmé večer. Pak jsme chvíli hledali, jestli to nepůjde a okolo desáté závod odpískali.“

Verdikt o nutnosti PCR testů byl překvapivý už jen proto, že v jiných sportovních odvětvích stačí jejich antigenní obdoba. „Samozřejmě jsme se domluvili na tom, že budeme požadovat rovnoprávnost sportovních odvětví,“ ujišťuje český plochodrážní šéf. „Není to jen problém ploché dráhy, ale celého motocyklového sportu. Řešíme to s generálním sekretářem a výkonným ředitelem AČR prostřednictvím NSA, jak je požadováno. Chceme v květnu jezdit a uděláme pro to maximum. Antigenové testy jsou priorita.“

Zářijová Kopřivnice zatím zůstává posledním uskutečněným závodem první ligy

Foto: Karel Herman

Změny ve světě velkých cen se týkají rovněž pražské Markéty

Praha – 20. dubna
Minulý týden společnost BSI Speedway oznámila, že je ruku v ruce s FIM odhodlána uspořádat v letošním roce jedenáct závodů seriálu Speedway Grand Prix, ačkoliv pár potvrzených štací musela vinou národních pandemických opatření odvolat. Dnes nastíněné řešení s sebou nese dobrou i špatnou zprávu pro návštěvníky české velké ceny, jež se měla konat pátý červnový den.

 

Pozitivní zprávou je, že pražská Markéta z kalendáře nevypadne ani letos, ba co víc, bude hostit opět dvě velké ceny. První se uskuteční 16. července, druhá o den později. Horší už je omezená kapacita hlediště. Lidé z BSI v současnosti jednají s pražským klubem, jak zajistit naplnění českých zdravotnických pravidel a dalších sanitárních regulací.

AK Markéta Praha již v únoru vcelku prozíravě pozastavil předprodej vstupenek. Stále není jasné, v jakém počtu a zda vůbec v červenci budou diváci do ochozů. Ať tak či onak, pokud si již někdo zakoupil vstupenky na původní červnový termín, dostane od TicketPortal.cz e-mail s informacemi o refundaci.

Ptáte-li se, kolikátou zastávkou v seriálu budou oba pražské závody, BSI Speedway touto informací prozatím sloužit nemůže. Celý kalendář Speedway Grand Prix se bude revidovat a jisté je pouze, že všechny mítinky plánované od 19. června se posunou na pozdější data.

Praha uvidí opět dvě velké ceny, podmínky pro účast diváků jsou zatím v řešení

Foto: Karel Herman

 

Ministerstvo zdravotnictví dává KO pražské první lize

Praha – 19. dubna
Autoklub ČR žádal minulé pondělí Ministerstvo zdravotnictví prostřednictvím Národní sportovní agentury o povolení konání sportovních podniků. Plochodrážní komise přitom vyšla ze současného trendu, kdy se osoby testují formou antigenních testů. Tyto jsou dostatečné na pracovištích, pro děti ve školách či u živnostníků. Bohužel pro sport levých zatáček jej úřad nového ministra zdravotnictví, jehož lustrační osvědčení není zrovna čisté, neuznal.

 

Verdikt ministerstva zdravotnictví, který byl sportovní komisi ploché dráhy doručen večer, bohužel zcela direktivně určil povinnost všech účastníků projít PCR testem. „Toto rozhodnutí nás velmi překvapilo,“ netají se Petr Moravec svým rozhořčením nad verdiktem byrokrata. „Zároveň také prakticky znemožnilo pořádání zítřejšího závodu, protože nejsme schopni během následujících několika hodin přes veškerou snahu zajistit provedení těchto testů všem účastníkům závodu.“

Verdikt úředníků je ve své podstatě fackou do tváře všech závodníků včetně jejich doprovodu, pořadatelů a žurnalistů, kteří si již zajistili antigenní testy. Sportovní komise tudíž zítřejší první ligu musela zrušit. Náhradní termín bude stanoven dodatečně, přičemž zvýšené náklady na PCR testy mohou být určujícím faktorem nejen pro něj, nýbrž také pro květnové přebory.

Červená vlajka zastavila nejen Eduarda Krčmáře, nýbrž i celý začátek první ligy

Foto: Mirek Horáček

 

První liga za zavřenou bránou Markéty startuje letošní sezónu

Praha – 20. dubna
Jason Doyle projel čtvrtý říjnový den cílem velkého finále Zlaté přilby města Pardubice. Následovalo čestné kolo v sedle cestovní Jawy, vyhlášení, oslavy… A pro českého fanouška dlouhé vakuum, jelikož ostatní podzimní závody padly na vrub drsných vládních opatření. Co horšího, stejný osud čekal i první klání nové sezóny. Nyní je čekání u konce, zítra na Markétě startuje první liga a ve startovní listině najdeme jména, která bychom v nižší divizi nečekali.


Tipujte:

Kdo v úterý vyhraje první ligu na Markétě?

View Results

Loading ... Loading ...

Již celé tři roky pražská Markéta v první lize neprohrála jediný závod

Důvod přítomnosti nejlepšího trojlístku českého šampionátu je nabíledni. Jinde se závodit nedá. A tak ouvertura první ligy láká atraktivní startovní listinou. Bohužel diváci si musí kvůli platným opatřením nechat zajít chuť. Do ochozů pražské Markéty nesmí, avšak klub slibuje zorganizovat internetový stream.

Fanoušci však nejsou jediní, kteří v letošní sezóně zatím mohou strouhat mrkvičku. Ministerstvo zdravotnictví se pořadatelům stále nevyjádřilo v otázce způsobu práce žurnalistů. Ostatně ani amatérské soutěže nesmí být pořádány, takže původně plánovaná mistrovská klání stopětadvacítek a dvěstěpadesátek musí najít nové termíny.

Určujícím faktorem ambicí zítřejšího závodu je porce absolvovaných tréninků. V tomto ohledu drží nesporný vrch domácí. Tomáš Topinka má v sestavě trojici svých juniorských es, tedy Jana Kvěcha, Petra Chlupáče a Daniela Klímu. Ke všemu další talent, Pavel Kuchař se stane náhradníkem.

Snaha taktizovat je patrná ze sestavy Tomáše Wankeho. Kouč ambiciózní Kopřivnice poslal Josefa France na náhradnickou čtrnáctku. V základní trojce má nováčka Radka Bambucha, ostříleného Martina Málka a nadějného Jana Macka, který letos pilně na Markétě trénoval.

Zbývající celky nastoupí jen ve třech. Lubomír Vozár se bude opírat o Václava Milíka, Hynka Štichauera a Jaroslava Petráka, takže není nutné příliš spekulovat o aspiracích pardubické části depa. Avšak Východočeši si nikterak nezadají s Žarnovicou.

Slováci mají účast v českém závodě přece jenom složitější. Ad jedna, ještě ani jeden z nich letos nevyjel na ovál, a také výlet k nám znamená pobyt v karanténě při návratu. Družstva se tudíž ujme Vladimír Vopat. Vedle kmenových zástupců žarnovické soupisky Eduarda Krčmáře a Ondřeje Smetany bude mít pod palcem Michala Bašteckého, jehož pražská Markéta zapůjčila na hostování.

Oficiálně nahlášené sestavy:

AK Markéta Praha: 1 Jan Kvěch, 2 Petr Chlupáč, 3 Daniel Klíma, 13 Pavel Kuchař
AK PD Kopřivnice: 4 Radek Bambuch, 5 Martin Málek, 6 Jan Macek, 14 Josef Franc
AMK ZP Pardubice: 7 Václav Milík, 8 Hynek Štichauer, 9 Jaroslav Petrák, 15 neobsazeno
SC Žarnovica: 10 Eduard Krčmář, 11 Ondřej Smetana, 12 Michal Baštecký (Praha), 16 neobsazeno

Foto: Eva Palánová

Jaroslav Vaníček má v hlavě zejména půllitry

Praha – 18. dubna
Se stopětadvacítkou vyhrál všechno, co šlo. Mini Cup, české šampionáty, evropský pohár, světový pohár. Logicky přešel na dvestěpadesátky. Také čtvrtlitry mu přinesly úspěchy, ostatně je v nich úřadujícím českým šampiónem. Nicméně těsně před svými srpnovými patnáctinami Jaroslav Vaníček přemýšlí především o plnoobjemovém plochodrážním motocyklu, v jehož sedle začal minulý měsíc na Markétě trénovat.

 

Duely napříč kubaturami

Jaroslav Vaníček si povídal s magazínem speedwayA-z

V roce 2019 ještě absolvoval kompletní program stopětadvacítek, obhájil své primáty v obou domácích seriálech na krátkých tratích, avšak v klasickém šampionátu republiky skončil druhý jen o čtyři body za Vojtěchem Šachlem. „Tahle sezóna byla suprová,“ hodností Jaroslav Vaníček. „Na závody jezdím vyhrávat, ale nejšťastnější jsem, když na motorce sedím. Krátká dráha mi vyhovovala víc.“

Přesto skočil do čtvrtlitrů. „Sednout na dvěstěpadesátku už bylo něco jinýho,“ říká. „To už je motorka, i když pětistovka je pětistovka (smích). Hrozně jsem se těšil. Je to už silnější stroj. Zvykal jsem si a řek‘ bych, že to bylo dobrý. Jak jsem říkal, dvěstěpadesátka je něco jinýho, takže co jsem se naučil na stopětadvacítce, tady nefunguje.“

Se stopětadvacítkou na malé Markétě

Mistrovství republiky 250 ccm anno domini 2019 přineslo Jaroslavu Vaníčkovi deváté místo. S Pavlem Kuchařem byl třetí při Jawa Cupu v Pardubicích, nejvíc si však užil souboje v juniorce a v přeborech, kdy jeho soupeři sedlali motocykl s dvakrát větším zdvihovým objemem.

„Mistrovství republiky dvěstěpadesátek?“ zamýšlí se pražský plochodrážník. „Na dvěstěpadesátce jsem jel, ale závodil jsem s pětistovkami. To mě bavilo, to jsem si užil. Na to vzpomínám rád.“

 

Speedway Mini Cup stěžejním úkolem

Loňský pohár stopětadvacítek vyhrál s velkým přehledem – v srpnu stojí na sudu s Adamem Bednářem a Adam Nejezchlebem

V loňské kraťoučké sezóně se Jaroslav Vaníček ke stopětadvacítkám částečně obrátil zády. Klasické tratě nechal být úplně, na malých odjel jeden mistrovský podnik. V sérii PRO-TEC Speedway Mini Cup ovšem závodil dál a s přehledem jej vyhrál.

„Na dlouhou dráhu jsem byl už velkej a hlavně těžkej, takže jsem se na ni už netlačil,“ vysvětluje svou volbu. „Na krátký jsem Mini Cup odjel celej, to jsem chtěl, to jsem si vzal za úkol a to se taky povedlo suprově, i když mě Vojta s Bubbou pěkně trápili. Mistráky na krátký jsem už nejel, soustředil jsem se jen na dvěstěpadesátku. Na ní jsem trénoval a zaměřoval jsem se hlavně na ní.“

Byl tu však ještě jeden argument, proč klasické ovály se stopětadvacítkou neopouštět. V srpnu se v Plzni konal evropský pohár. Jaroslav Vaníček přitom dráhu na Borech dobře zná a v sedle tovární Shupy by mohl cílit na zlatý hattrick…

V souboji s Adamem Bednářem a Matějem Frýzou

„Na Evropu jsem nejel,“ odtuší. „Je tam dost dobrejch kluků, kteří by měli dostat příležitost. Vojta i Bubba jsou vynikající jezdci. Patří do absolutní špičky. Ty nominaci měli jasnou a potom to jeli kluci z Plzně. Plzeňáci jsou taky výborný závodníci a myslím, že to pro ně byla obrovská zkušenost.“

 

Čtvrtlitrové rozpaky

Vojtěch Šachl a Adam Bednář mu byli zdatnými soupeři rovněž ve dvěstěpadesátkách

Pandemie covid-19 české ploché dráze přinesla aspoň jedno pozitivum. Místo jediného mistrovského závodu dvěstěpadesátek se nakonec uskutečnil celý seriál. Jaroslav Vaníček měl famózní nástup, vyhrál Pardubice a Slaný. Pak už z nejvyššího stupínku nemával, nicméně titul mu neunikl.

„Pocity mám smíšený,“ netají se. „Nebylo všechno podle mých představ. Bubba s Vojtou mě hodně trápili. Kluci jeli výborně a nakonec jsem mistra republiky udělal.“

Zatímco ve stopětadvacítkách patříme ke špičce, dvěstěpadesátky zůstávají bolavou patou. Názorně to ukázal zářijový víkend ve Slaném, kdy Dánové a Poláci byli výrazně lepší. Čím to?

Jaroslav Vaníček (bílá) vodí Wiktora Rafalskeho (modrá)

„Ty kluci jsou úplně jinde,“ přemítá Jaroslav Vaníček. „Vybavení, technika, doprava… Prostě profíci. Každou rozjížďku si natáčeli, jejich trenér všechno sleduje. Po každý rozjížďce si jezdce svolá, řekne jim co a jak. Každej jezdec má svého mechanika, možná dva nebo tři, já už nevím. Mají stroje, jak kdyby jeli Grand Prix. Člověk na ně kouká s otevřenou pusou. Máme hodně co dohánět. Nemůžeš se divit, že jsou úplně někde jinde. Nemyslím si ale, že jsme horší jezdci, vůbec ne! Jen prostě nemáme takové zázemí, možnosti a podporu jako mají oni. A to mě mrzí!“

 

Učit se a jezdit

Na ovále s dvěstěpadesátkou

Dnes má Jaroslav Vaníček za sebou první tréninky na Markétě. „Trénuju na pětistovce,“ líčí. „Mám respekt. Mám pocit, že se znovu učím na motorce jezdit. Všechno je jinak, než bylo. Taky jsem dost vyrostl a tak se na toho půllitra rovnám. Je to už pořádnej stroj a hrozně se těším, až za to budu tahat jako Pepe Franc a všechny ty kluci kolem mě.“

A jak by měla sezóna 2021 v jeho podání vypadat? „Jestli se letos něco pojede, tak chci odjet dvěstapadesátky,“ plánuje. „A příští rok se soustředit už jen na pětistovky a jezdit a jezdit a jezdit.“

 


Jaroslav Vaníček děkuje:

„Děkuju všem, opravdu všem, kdo mě podporují a fandí. Celému AČR v čele s JUDr. Šťovíčkem a panem Moravcem, všem na Markétě, rodině, sponzorům, škole, Městské části Praha 11. Bez nich by to bylo nešlo. A ještě jméno si neodpustím, a to je můj trenér Zdeněk Schneiderwind.  Zdendo, díky. Moc si toho všeho vážím a cením. Bez Tebe a táty, by ty úspěchy nebyly! Vždyť v sezóně  2018 jsme společně vyhráli všechno, co se vyhrát dalo. Vyhráli jsme všechno doma, dali jsme Evropu, dali jsme svět! V roce 2019 jsme si to na Evropě zopakovali a doma to taky nebylo špatný a nakonec ani ten svět nedopadl tak zle. To Vy dva jste mě na ty bedny postavili, a za to Vám ještě jednou díky! Rok 2020 byl takový, jaký byl, všichni jsme na tom byli stejně blbě, tak doufejme, že se to letos zase aspoň trošku rozjede.  Hodně úspěchů všem.“


Jaroslav Vaníček v akci

Foto: Karel Herman, Mirek Horáček, Kiril Ianatchkov, Antonín Škach a Eva Palánová

Vlajková loď seriálu byla již podruhé fatálně zasažena koronavirovým torpédem

Londýn – 17. dubna
S neskrývaným zklamáním včera londýnská společnost BSI Speedway zveřejnila informaci, že se atraktivní velká cena v Cardiffu neuskuteční ani letos. Tým promotéra dlouho vyjednával s velšskou vládou a vedením Principality Stadium, aby 17. června mohl pořádat britskou SGP s diváky. Nicméně přetrvávající nejistota ohledně sociálních odstupů a restrikcí pro pořadatele hromadných akcí jej donutila závod zrušit.

Britská SGP se neuskuteční ani letos

Foto: oficiální tiskový servis IMG