Archiv autora: Antonín Škach

Češi jedou pro postup v nejsilnější sestavě

Rawicz – 25. června
Dnes v Rawiczi a zítra v Leszně vyvrcholí naše skupina polského šampionátu juniorských družstev. Filip Šitera nenechává nic náhodě a k oběma závodům vysílá nejsilnější sestavu s Janem Kvěchem, Petrem Chluéáčem a Danielem Klímou. Sám věří, že se jeho týmu podaří nejen postoupit do semifinálové části, ale i vyhrát.

Jan Kvěch nesmí v sestavě chybět

Foto: Karel Herman

Češi a Slováci v akci 313

Minulý týden byl na českých oválech pořádný šrumec. Polské dvojice v Pardubicích, česká extraliga ve Slaném, evropské devatenáctky v Plzni a konečně domácí šampionát dvojic. Josef Franc v nich získal svůj druhý letošní titul, zatímco jeho parťák Jan Kvěch se mezi mistry pětistovek zapsal na stejném místě, kdy předloni vyhrál s čtvrtlitrem.  Avšak ani zahraniční ovál nebyly prosty akce našich borců. A protože je pondělí, pojďme se na ně podívat.

 

Po středečním Slaném měl Václav Milík poměrně naspěch. Čekala ho cesta do Švédska, kde ve čtvrtek prvně posílil Indianernu Kumla, která doma zvítězila mad Piraternou Motala vysoko 57:33. Pardubický kapitán vyjezdil pět bodů se třemi bonusy.

Tradiční German Open v Olchingu se ve stejný den stalo kořistí Martina Smolinskeho, s nímž stáli na pódiu Sam Masters a Peter Ljung. Zdeněk Simota (1 0 0 1 ex) skončil čtrnáctý.

Josef Franc skončil druhý v Altripu

Ve čtvrtek v Altripu pořádali 66. závod na dlouhé dráze. Zvítězil v něm Mathieu Tresarrieu, za nímž Josef Franc (5 5 4 4) zaostal o dva body. Martin Málek (4 1 4 5) obsadil čtvrtou příčku. Zvláštní jízda o Zlatého Římana přinesla pořadí Mathieu Tresarrieu, Josef Franc, Stephan Katt, Max Dilger, Martin Málek a Andy Appleton.

„Dobré,“ bilancoval závod Martin Málek. „Ale pokazil jsem jednu jízdu. Pak byla dodatková rozjížďka o Římana. Tam to bylo suché, měl jsem pátou pozici a neodstartoval jsem. Čtyři kola jsem jezdil v prachu, pak jsem předjel aspoň Andyho.“

Včera už byl Václav Milík opět v Polsku. Jeho Wroclaw porazila Czestochovou vysoko 56:34 a připsala si i bonus za lepší skóre vzájemných utkání (105:75). Pardubický kapitán skóroval šesti body se dvěma bonusy (2 1 0 3). Zielona Gora doma podlehla Lesznu 43:47 a také celkově 82:98. Martin Vaculík inkasoval osm bodů a bonus (3 0 2 1 2). Ve druhé lize Poznaň doma zničila Pilu 58:32 a díky sumě bodů z obou duelů 98:32 inkasovala do tabulky také bonus. Eduard Krčmář jí vyjel pět bodů (1 3 1 0).

Foto: laskavostí Josefa France

Josef Franc s Janem Kvěchem prohráli už jako noví mistři

Kopřivnice – 23. června
Slunečné počasí provázelo šampionát republiky dvojic v Kopřivnici, kde se vzhledem k rekonstrukci Letního stadiónu plochodrážní motory na pár měsíců odloží. Od prvních rozjížděk za titulem vykročili Josef Franc a Jan Kvěch, kteří vozili jednu sedmičku za druhou. Zato jejich pronásledovatelé přece jen ztráceli. Zdeňka Holuba a Norberta Kosciucha spojené hlavičkou KFPD Třebusice nejprve od sebe rozdělil Michal Škurla a vzápětí i Martin Málek. Jakub Valkovič a Michal Škurla stejný kousek provedli Markétě s Petrem Chlupáčem a Ondřejem Smetanou v sestavě. V osmé jízdě si Josef Franc a Jan Kvěch prodloužili sérii své neporazitelnosti na úkor svých klubových kolegů. Ve hře o titul s nimi tím pádem zůstávaly jenom Třebusice. V jedenácté jízdě vedly před Markétou, když nějaké nekalosti v motoru vedoucího Zdeňka Holuba způsobily přetržení sekundárního řetězu, který devastoval vše, co mu stálo v cestě. Tím pádem bylo o mistrech rozhodnuto, ačkoliv Norbert Kosciuch vyhrál čtrnáctou jízdu. Josef Franc a Jan Kvěch ale nepustili před sebe Zdeňka Holuba a dovezli do Prahy první titul od vítězství Matěje Kůse a Renata Gafurova v Březolupech roku 2011.

Zdeněk Holub, Norbert Kosciuch, Josef Franc, Jan Kvěch, Petr Chlupáč a Ondřej Smetana na stupních vítězů

Ze závodu připravujeme původní reportáž.

1. PSK Olymp Praha 33
Josef Franc 3 3 3 4 3 16(3)
Jan Kvěch 4 4 4 3 2 17(2)
2. KFPD Třebusice 27
Zdeněk Holub 2 4 3 E 0 9(1)
Norbert Kosciuch 4 2 4 4 4 18
3. AK Markéta Praha 25
Petr Chlupáč 2 2 2 2 4 12(1)
Ondřej Smetana 4 4 0 3 2 13
4. AK Březolupy 19
Martin Gavenda 0 0 2 2 0 4(1)
Martin Málek 2 3 3 4 3 15
5. SC Žarnovica 16
Ján Mihálik 0 0 0 0 2 2
Jakub Valkovič 3 2 2 3 4 14
6. Walbo Railway Kopřivnice 15
Jan Macek 0 X 0 0 3 3
Michal Škurla 3 3 4 2 E 12
Roman Marek DNR

Foto: Martin Búri

Švédská smůla pocákala ambice nadějného českého týmu

Plzeň – 22. června
Český národní tým se do víru evropského poháru devatenáctiletých družstev se stejnou vervou jako plzeňští pořadatelé po tréninku upravovali dráhu poničenou předchozími dešti. Před nástupem se slejvák vrátil, pršelo ještě i během závodu, ovšem celý závod klapnul na jedničku. Ale nazpět k našim závodníkům. Na úvod jsme remízovali s Poláky, poté vyjeli pět očekávaných bodů s Ukrajinci. Klíčový byl duel se Švédy v rozjížďce s číslem jedenáct. Zprvu se vyvíjel nerozhodně, avšak poté Philip Hellström-Bängs přece jen inkasoval klíčový bod. Jenže Polákům nevyšla jízda se Slováky. Karol Zupinski se ve třetím kole kočkoval s nafukovací bariérou a z jasného 5:1 byla remíza. A Petr Chlupáč s Danielem Klímou z naší skupiny doprovodili do nadstavbové části Švédy. Seveřany ovšem potkala smůle. Suverénně vedoucímu Philipu Hellströmu-Bängsovi prasknul na konci třetího kola řetěz a on skončil na zemi. Do finále šli Lotyši, kteří v něm narazili na Dány, jež české teenagery odvedli ve druhém semifinále. Švédská smůla se posléze přelila i na nás, když jsme místo lotyšských borců dostali v malém finále favorizované Švédy. A ti nám navzdory naší snaze sebrali umístění na pódiu, zatímco Dánové si vzápětí hravě poradili s Lotyši.

Stupně vítězů

Ze závodu připravujeme původní reportáž.

Český duel se Švédy: Petr Chlupáč (bílá) a Daneil Klíma (žlutá) versus Anton Karlsson (bílá) a Philip Hellström-Bängs (žlutá)
skupina A:
1. Švédsko 18
Alexander Woentin – – – – DNR
Philip Hellström-Bängs 3 3 1 3 10
Anton Karlsson 2 1 3 2 8(2)
2. Česká republika 14
Petr Chlupáč 3 3 2 3 11
Daniel Klíma 0 2 0 1 3(1)
Jan Macek DNR
3. Polsko 12
Jakub Miskowiak 2 2 3 3 10
Karol Zupinski 1 0 0 – 1(1)
Denis Zilinski – – – 1 1
4. Slovensko 9
Michal Danko 0 1 1 R 2(2)
Ján Mihálik 1 2 2 2 7
5. Ukrajina 7
Marko Levišin 1 3 1 2 7
Andrej Rozaljuk X – – – 0
skupina B:
1. Dánsko 15
Mads Hansen 3 3 3 9
Jonas Seifert-Salk 2 – – 2(1)
Christian Thaysen – 2 2 4(2)
2. Lotyšsko 10
Artjom Trofimovs 3 3 1 7
Ernest Matjusonoks 2 1 0 3(1)
3. Německo 8
Ethan Spiller 0 – 0 0
Lukas Baumann 1 3 2 6
Ben Ernst 2 2(1)
4. Finsko 3
Timi Salonen 1 T 1 2
Toni Hyyryläinen 0 1 0 1

Finálová skupina:

SF1 SF2 MaF FIN
1. Dánsko 5 5
Mads Hansen 3 3
Jonas Seifert-Salk 2(1) 2(1)
Christian Thaysen
2. Lotyšsko 4 1
Artjom Trofimovs 3 1
Ernest Matjusonoks 1 0
3. Švédsko 2 5
Alexander Woentin
Philip Hellström-Bängs F 3
Anton Karlsson 2 2(1)
4. Česká republika
Petr Chlupáč 1 1
Daniel Klíma 0 0
Jan Macek
Český tým na nástupu: Jan Macek, Daniel Klíma, Petr Chlupáč a Filip Šitera

Foto: Pavel Fišer a Eva Palánová

Michal Danko nastoupí v evropském poháru

Žarnovica – 21. června
Zranění Davida Pacalaje zkomplikovalo postavení slovenského týmu před zítřejším evropským pohárem dvojic do devatenácti let na plzeňských Borech. Otázka, kdo nastoupí po boku Jána Mihálika, však měla jednu jedinou odpověď. Věkovou hranici splňuje ze žarnovických závodníků pouze Michal Danko. Osmnáctiletý benjamínek Speedway Clubu se již v letošní sezóně blýsknul několika povedenými momenty a reprezentační zkušenosti získával již v loňské sezóně.

Michal Danko bude zítra reprezentovat Slovensko v evropském poháru

Foto: Karel Herman

Chabařovice plánují soustředění

Chabařovice – 21. června
Od pátku 12. do neděle 14. července budou obě chabařovické dráhy k dispozici všem závodníkům flat tracku a ploché dráhy. Severočeský klub pro ně totiž plánuje soustředění. Není vyloučeno, že na jeho závěr proběhne i vzájemné měření sil v akčním režimu, byť o oficiální závod nepůjde.

Do akce se o chabařovickém soustředění určitě dostane i místní matador Jiří Mikšovský

Foto: Karel Herman