Archiv autora: Antonín Škach

Radek Bambuch doufá, že jeho letošní sezóna bude lepší než ty tři minulé

Lichnov – 26. dubna
V letošním roce si v Kopřivnici připomenou sedmdesát let od pořádání první ploché dráhy. Pro klub má svůj význam nejen letopočet 1954, ale také 2017. Právě tehdy ledy na Větřkovické přehradě daly do pohybu události, které po devítileté přestávce vrátily na plochodrážní mapu republiky také obří ovál na Letním stadiónu. Tehdy Radek Bambuch ještě nemohl tušit, že se po něm jednoho dne bude sám prohánět za řidítky závodního speciálu.

 

Mladý hasič usedá za řidítka pětistovky

Radek Bambuch si povídal s magazínem speedwayA-Z | foto Karel Herman

„Dříve jsem chodil jen do hasičského kroužku,“ vzpomíná kopřivnický závodník, jenž zítra při plzeňské juniorce zahájí naostro plochodrážní sezónu anno domini 2024. „Ve volném čase jsem si hrál s pionýrem po dědovi a jezdil na něm po vesnici s kamarády. To byla vlastně moje úplně první motorka. A pak jsem se šel poprvé podívat na závody ploché dráhy v roce 2017, kdy se v Kopřivnici jela dlouhá dráha.“

Plochodrážní půllitr byl šálek mnohem silnějšího čaje než obstarožní cestovní padesátka. „Bylo to šílené,“ sděluje Radek Bambuch své první dojmy z prvních tréninků. „Neskutečný přísun informací, co všechno by vlastně člověk na tý motorce měl dělat během jízdy. Co po jízdě a co po tréninku v dílně. Na tréninku mě vedl Richard Dufek a občas něco poradil i Honza Macek. Rozhodnutí, dát se do toho i závodně, přišlo asi po roce.“

Mezi našimi současnými závodníky je svým způsobem výjimka, protože začínal rovnou na půllitru. „Nevnímám jako handicap kubatury motorky,“ komentuje absenci stopětadvacítek a dvěstěpadesátek ve svém plochodrážním curriculum vitae. „Ale spíš délku naší kopřivnické dráhy, na které jsem začínal. Většina oválů v republice jsou úplně jiné, menší.“

 

Plochá dráha je to pravé

Ostrý debut se konal v červenci 2021. Kopřivnice pořádala přebor a v jeho startovní listině se vůbec poprvé objevilo také jméno Radek Bambuch. Nováček mohl při své premiéře zaknihovat patnácté místo ve výsledkové listině.

„Byl jsem strašně natěšený,“ shrnuje své dojmy. „Na druhou stranu dost nervózni. Nevěděl jsem, co do toho čekat, protože ve čtyřech jsem nikdy předtím na dráze nebyl. Upřímně jsem ani moc s jiným umístěním nepočítal. Holt první závody.“

Loňská sestava Kopřivnice Josef Franc, Radek Bambuch, Hynek Štichauer a Jan Macek po vítězství v Praze | foto Karel Herman

 

Do konce sezóny stihnul ještě juniorku a mihnul se rovněž v kopřivnické prvoligové sestavě. „Hrozně mě to chytlo,“ vyznává se, že v ploché dráze objevil ten správný sport. „I Když jsem dojížděl poslední, bavilo mě to, proto jsem u toho zůstal.“

A tak se Radek Bambuch rozhodl pokračovat. Roku 2022 jezdil opět přebory a juniorky. Startoval zase v první lize, kde měl trošku pech. Když Kopřivnice vyhrála závod před zraky svého domácího publika, zrovna hostoval za Pardubice.

„Určitě jsem byl rád za šanci odjet celý závod,“ směje se naivitě otázky, zda by přece jen nebylo lepší být nepoužitým náhradníkem, ale jít na nejvyšší stupínek pódia. „Pro mě to byly další zkušenosti.“

 

Být lepší a lepší

Roli náhradníka celku SPT Profil Kopřivnice plnil rovněž loni. Jeho celek se pustil do boje o mistrovský titul, přičemž mu cestu nejvíce křížilo slovinské Krško. Musel to být obrovský pech přijít o zlato až v rozjezdu po skončení posledního podniku v říjnu v Kopřivnici.

„Byla to fakt smůla,“ kroutí hlavou ještě dnes, když si vybaví dramatickou koncovku první ligy 2023. „V posledním kole nás o titul připravil Nick Škorja.“

Radek Bambuch (červená) se brání nájezdům Štěpána Ševčíka (modrá) | foto Karel Herman

Korály na niti jeho loňského plochodrážního příběhu byly opět zejména přebor a juniorský šampionát. „Snažím se každým rokem být lepší,“ bilancuje svou třetí závodní sezónu na oválech. „Sbírám zkušenosti a každý závod mě posouvá o kousíček dál.“

Zítřejší Plzeň bude v tomto trendu nepochybně pokračovat. „V předchozích letech jsem dělal během zimy kondiční box dvakrát, třikrát za týden,“ odpovídá jaru na dotaz, co dělal během předchozího ročního období. „Letošní zimu jsem si sestavil svůj tréninkový plán, podle kterého jsem cvičil a připravoval se. Jak bude letošní sezóna vypadat, to je ve hvězdách. Já doufám, že lépe než všechny ostatní.“

 


Radek Bambuch děkuje:

„Poděkovat bych chtěl hlavně mému bráchovi a taťkovi, jakožto mechanikovi a hlavnímu sponzorovi.“

S Janem Mackem a kopřivnickým doprovodem po loňském přeboru v Chabařovicích | foto Antonín Škach

Radek Bambuch v akci | foto Karel Herman

Pavel Ondrašík varuje zájemce o lístky na červnovou SGP České republiky

Praha – 26. dubna
Zítra v Goričanu startuje letošní seriál Speedway Grand Prix. Úřadující šampión Bartosz Zmarzlik se nechal slyšet, že příliš nepřemýšlí o překonání rekordu třiadvaceti triumfů Jasona Crumpa, protože se bude soustředit na závodění. Do akce se bude chystat také Martin Vaculík, stále ještě číslo tři, a premiérově Jan Kvěch. Čeští diváci uvidí všechno podstatně na obrazovkách. Ale Pavel Ondrašík si televizi nepustí. Dnes odpoledne totiž sám vyrazí do Chorvatska. Samozřejmě se těší na špičkové závody, ale v hlavě má dobré jméno české velké ceny na Markétě. V souvislosti s ní má důležitý vzkaz pro zájemce o vstupenky.

 

O názory Matěje Kůse nemá zájem pouze Česká televize, ale také Adam Bubba Bednář – tak se exmistr republiky může ocitnout na dvou židlích, pakliže pražský junior dostane divokou kartu na SGP České republiky | foto Petr Makušev (Sport Photo)

„Chystám se do Goričanu,“ netají se sportovní ředitel pražské Markéty. „Chci se podívat na Honzu, ale také na organizaci, abychom se poučili pro náš závod prvního června. Trénink je totiž posunutý o dvě hodiny až na patnáct nula nula. Na závod v sedm musí být všechno připraveno, o což se stará promotér, ale chceme být v obraze.“

 


Jiří Zíta, sportovní redaktor České televize, zve k obrazovkám:

„Přímý přenos z Goričanu na ČT Sport plus v sobotu od devatenácti hodin. Program ČT Sport se k vysílání připojí v době vrcholu závodu po skončení předchozího přenosu cirka v 21:10. A v neděli v 8:45 nabídne ČT záznam z přenosu zkrácený o přestávky tak, aby byly k dispozici všechny jízdy. Můžete se těšit na komentář našeho experta Matěje Kůse.“


 

Montovaná tribuna lákala již při extralize | foto Karel Herman

Pozorný návštěvník si minulé úterý při pražské extralize nemohl nevšimnout montované tribuny v první zatáčce, neklamného znamení, že se pořadatelé chystají na nával diváků. „Čekám, že bude vyprodáno,“ říká Pavel Ondrašík na rovinu. „Dnes máme orientačně o patnáct set prodaných vstupenek než loni touto dobou. Dvě třetiny stadiónu jsou již vyprodány. Takže fanoušci mají nejvyšší čas si vybrat svá místa.“

 


Bartosz Zmarzlik na téma možného překonání rekordu Jasona Crumpa:

„Jsem velmi šťastný a hrdý, že jsem srovnal třiadvacet vítězství Jasona. On je pro mě velká postava. Pamatuju si, když jsem byl mladý a díval se na velké ceny, byl vždycky obrovská hvězda. Stejně jako Greg Hancock, Tony Rickardsson a Tomek Gollob. V mých očích je Jason velký hrdina a já jsem s ním možná na stejné úrovni, protože jsem vyhrál stejný počet velkých cen. To je důležité, ale já si nezaznamenávám statistické rekordy. Vždy se dívám sám na sebe a prostě dělám všechno, co mohu, abych byl letos nejlepší. Body a vítězství si spočítáme po sezóně.“


Jsou mezi nimi také hnědé lavice na montované tribuně v prvním oblouku. „Když se podíváte na plánek stadiónu, je to sektor F3,“ líčí Pavel Ondrašík. „Je tam pěkný výhled, hlavně vyšší řady jsou super. V první zatáčce jde o hodně zajímavé místo. Vstupenky sem jsou již v proději a zatím je tam dost volných míst. Zatím…“

Zejména horní řady montované tribuny nabídnou úchvatný pohled na českou velkou cenu | foto AK Markéta Praha

V úvodních juniorkách půjde také o reprezentaci

Pardubice – 25. dubna
V sobotu na plzeňských Borech startuje česká juniorka. Spolu s dalším podnikem v Divišově o dva týdny později poslouží jako berná mince pro uzavření české nominace do juniorských soutěží. Kvalifikace o SGP a SEC jsou již uzavřené.

Česká nominace pro kvalifikace SGP a SEC:

mistrovství světa jednotlivců: Abensberg (20.5.) – 3 Daniel Klíma
Debrecen (20.5.) – 14 Jan Macek
Lonigo (25.5.) – 3 Jan Kvěch
Žarnovica (25.5.) – 5 Václav Milík, 13 Adam Bubba Bednář
mistrovství Evropy jednotlivců: Debrecen (1.5.) – 10 Daniel Klíma
Mureck (1.5.) – 8 Jan Macek, 14 Hynek Štichauer
Stralsund (4.5.) – 3 Matouš Kameník, 15 Eduard Krčmář
Krško (4.5.) – 15 Václav Milík
V Divišově se uzavře nominace pro juniorské šampionáty světa a Evropy | foto Petr Čunek

Lázeňská sobota bude atraktivně dlouhá

Mariánské Lázně – 24. dubna
Kromě Plzně v sobotu zabouří také další západočeský ovál. Mezi desátou a třináctou hodinou si lázeňský kilometr mimo cizinců vyzkouší rovněž čeští závodníci včetně Jana Macka. Kopřivnický borec absolvoval loni Long Track of Nations. Letos plánuje nejen reprezentační starty včetně světového šampionátu do třiadvaceti let, ale pochopitelně rovněž mistrovství republiky. Bude se konat poslední sobotu měsíce května a jeho program se potáhne od rána až do noci.

 

Hynek Štichauer loni vyhrál svůj druhý titul mistra republiky na dlouhé dráze | foto Karel Herman

Všechno odstartují stopětadvacítky svým šampionátem na krátké dráze. Protože začíná již v devět ráno, budou mít kolibříci proklatě časný budíček. Není ale vyhnutí, již v jedenáct se na tisícovce objeví účastníci českého dlouhodrážního šampionátu.

Od jedné proběhne freestyle motokros a kaskadérská show. Od půl třetí se začne bojovat o český titul naostro. Kromě Hynka Štichauera, Josefa France, Jana Macka a Lukáše Hromádky se o něj budou ucházet také Němci, Angličané či Norové. Jmenovitě třeba Jörg Tebbe, Stephan Katt, Andy Appleton nebo Glenn Moi.

Po závodech je na programu koncert skupiny BabaHed v prostorách depa. Vstupenky budou slosovatelné a výherci získají pěkné ceny.

Po startu loňského finále letí Hynek Štichauer (bílá) dopředu před Daniela Spillera (žlutá), Stephana Katta (zelená) a Josefa France (červená) | foto Karel Herman

V sobotu v Plzni začíná nová éra české juniorky

Plzeň – 24. dubna
Na každém konci je nádherné, že přináší nový začátek. Českou juniorku nevyjímaje. Plochodrážníci narození v úplně prvních letech nového milénia ji uzavřeli. A to včetně největších es. Jan Kvěch se v Goričanu postaví na start své první velké ceny coby regulérní účastník celého seriálu. Daniel Klíma se s juniory rozloučil dvěma tituly v jednadvacítkách, ale také rekordními pěti primáty v kolektivní soutěži a triumfem při Zlaté stuze. Petr Chlupáč naneštěstí nenašel ve sportu levých zatáček další smysl svého života. Králové nezemřeli, žijí dál a s nimi jejich následovníci. Sobotní Plzeň každopádně zahájí novou éru mistrovství republiky juniorů. Ani šampionát stopětadvacítek jakoby nechtěl stát stranou.

 


Plochodrážní knihy v Plzni nebudou i budou!

Z logistických důvodů není možné zabezpečit přímý prodej plochodrážních knih v areálu plzeňského stadiónu. Zájemci o novou publikaci Česká plochodrážní ročenka 2024 ale nemusí zoufat. Na základě individuální objednávky jim ji do Plzně dovezeme. Stejně tak Slánskou sedmdesátku, ale Březolupská šedesátka již v naší redakci k dispozici není.


Tipujte:

Označte nejlepší trojici plzeňské juniorky:

View Results

Loading ... Loading ...

Skoro na padesát let přesně

Gregoriánský kalendář má své zákonitosti. Ignorovat je by znamenalo nejen dostat se na úroveň ruských bolševiků, kteří svůj říjnový převrat provedli, když osvícenější části světa žili již sedmý den v listopadu. Ale přesto je škoda, že v sobotu nebude třicátého.

Adam Bubba Bednář patří k favoritům | foto Petr Makušev (Sport Photo)

Nejen proto, že plzeňská parta by čarodějnický večer dozajista oslavila jaksepatří. Ale především proto, že přesně třicátého dubna před padesáti lety se začala odvíjet historie mistrovství republiky juniorů, které o tři roky předběhlo evropský, potažmo nyní světový šampionát.

Tehdy v Kopřivnici triumfoval Jiří Jirout, pardubický závodník, který kroutil vojnu v pražské Rudé hvězdě. Na konci sezónu mu patřil první titul v soutěži, který symboliky o dvacet let později zopakoval jeho syn Marián. Jen škoda, že jeho vlastní potomek, rovněž Marián, po letech mezi kolibříky s půllitrem prozatím pilně trénuje.

 

S dvěstěpadesátkami i bez nich

Co má stát, to se prostě stane. Každopádně od čtyřiasedmdesátého každý Čech a Slovák, který měl na oválech něco znamenat, musel do juniorky. Skoro každý, aby se Václav Milík starší nezlobil. Zkrátka a dobře pokaždé se musí najít výjimka, aby potvrdila pravidlo.

Matouš Kameník bude v sobotu již fit | foto Karel Herman

O juniorského mistra republiky se letos pojede již po jednapadesáté. A startovní listina plzeňského závodu je plná od jedničky až po šestnáctku. Pravda využívá možnosti pustit do závodu dvěstěpadesátky, čemuž by se ovšem deset let po implementaci této zásady divil jen velký pošetilec. Pravda čtvrtlitrů mohlo být přece jen více.

„V mládežnické kategorii může jezdec startovat v dalším závodě, až po té, co skončí probíhající závod,“ vysvětluje Petr Moravec absenci Adama Nejezchleby či Karla Průši. „V souběžně konaných podnicích to možné není. Závod v Plzni je závodem souběžným.“

 

Vše je otevřené

Nikdo z plochodrážníků, kteří v sobotu projdou technickou přejímkou, zatím českým juniorským mistrem korunován nebyl. Favoritů je více. Adam Bubba Bednář, v šestnácti letech vůbec nejmladší domácí vicemistr. Matouš Kameník, jehož do včerejší polské extraligy U24 nepustila nejen karenční třídenní lhůta, ale především horečky, které ostatně opadávají až dnes.

Pokud se na pódiu objeví Jan Jeníček (bílá) nebo Matěj Frýza (modrá), nepůjde o překvapení | foto Karel Herman

V sobotu divišovskou vestu již oblékne. Ano, divišovskou, protože jej Pardubice pro juniorku uvolnily. Ostatně za klub, kde začínal, bude zápolit i v první lize společně s jeho dalšími odchovanci Danielem Klímou a Janem Hlačinou.

Ale nazpět k juniorce. Je tu lepšící se Jan Jeníček, jenž Matouše Kameníka v sestavě českého nároďáku v Pardubicích nahradil. Jaroslav Vaníček, jemuž jde o klubovou nominaci na českou velkou cenu. Matěj Frýza, jemuž domácí prostředí vždy náramně sedí. A další a další. Mezi nimi debutant Dominik Hrbek. První závod s půllitrem na českém území čeká také Filipa Kasana z Žarnovice.

 

Krize stopětadvacítek je pryč

Karel Průša obhajuje tři tituly ve stopětadvacítkách | foto Antonie Škachová

Ostatně slovenská stopa bude hodně výrazná také v prvním podniku klasického šampionátu stopětadvacítek, který velké hochy doprovodí. Jaroslav Hajko má již své zkušenosti, ale Marek Ziman nastoupí k prvnímu závodu vůbec.

Stejně tak domácí bratři Kryštof a Vít Kubalovi, kdežto Matěj Tůma nastoupí prvně v mítinku ranku českého šampionátu. Vedle Adama Nejezchleby liberecké éčko osedlá rovněž Štěpánka Nyklová s jasným úkolem lovit obhájce loňského primátu Karla Průšu.

Sobotní odpoledne na Borech bude rozhodně stát za to!

Startovní listiny sobotních závodů v Plzni:

MR U21 + U19:
1 Bruno Belan, Slaný
2 Radek Bambuch, Kopřivnice
3 Mario Häusl, D
4 Adam Bubba Bednář, Praha
5 Štěpán Melč, Plzeň
6 Luboš Hromádka, Pardubice (250 ccm)
7 David Hofman, Pardubice
8 Jan Jeníček, Pardubice
9 Jaroslav Vaníček, Praha
10 Kacper Szopa, PL
11 Jan Hlačina, Pardubice
12 Matěj Frýza, Plzeň
13 Petr Marek, Praha (250 ccm)
14 Matouš Kameník, Divišov
15 Dominik Hrbek, Pardubice
16 Filip Kasan, SK – Žarnovica
MR 125 ccm:
1 Matěj Tůma, Slaný
2 Adam Nejezchleba, Liberec (E)
3 Štěpánka Nyklová, Slaný (E)
4 Kryštof Kubal, Plzeň
5 Vít Kubal, Plzeň
6 Karel Průša, Slaný
7 Jaroslav Bartek, Praha
8 Jaroslav Hajko, SK – Žarnovica
9 Jakub Hejkal, SLaný
10 Marek Ziman, SK – Žarnovica

 

Zraky se otáčejí na Západ

Plzeň 23. dubna
V sobotu čeká Plzeň bohatý program. V západních Čechách odstartuje česká juniorka. A po deštivé ráně slánské sobotě rovněž klasický šampionát stopětadvacítek se čtvrtým ročníkem Memoriálu Romana Mádyho. Než se na Borech začne závodit naostro, pořadatelé připravili otevřený trénink. Bude se konat ve středu se začátkem o půl páté.

Bory čeká před sobotní juniorkou středeční trénink | foto Václav Schmid