Archiv autora: Antonín Škach

Mistrovské stopětadvacítky se vyřeší v neděli

Divišov – 18. října
Část závodníků zamíří po Pardubicích do Divišova, kde v neděli po obědě svým čtvrtým podnikem vyvrcholí Pohár přátelství. Polovina týmů staví na hostech, takže uvidíme vskutku pestrou mezinárodní společnost. Zároveň se staneme svědky korunovace posledního českého mistra sezóny 2019. V klasifickém šampionátu českých stopětadvacítek vede Vojtěch Šachl o pouhé dva body před Jaroslavem Vaníčkem, takže drama je po všech stránkách rozhodně zaručeno.


Tipujte:

Kdo se stane v neděli šampiónem českých stopětadvacítek?

View Results

Loading ... Loading ...

Startovní listina nedělního Poháru přátelství v Divišově:

AK Markéta Praha: 1 Daniel Klíma, 2 Filip Hájek, 3 Petr Chlupáč, 4 neobsazeno, 5 Jan Kvěch
SC Žarnovica: 1 Jakub Valkovič, 2 Ján Mihálik, 3 David Pacalaj, 4 Martin Málek (CZ)
DMV White Tigers Diedenbergen: 1 Nicolas Vicentin (I), 2 Celina Liebmann, 3 Dennis Fazekas (H), 4 Roland Kovacs (H), 5 neobsazeno
Rovno SC: 1 Stanislav Mělničuk, 2 Vitalij Lysak, 3 Marko Levišin, 4 Naraz Fjodorčuk, 5 neobsazeno

Mistrovství republiky 125 ccm:

1 Josef Černý, Plzeň
2 Matouš Kameník, Divišov
3 Vojtěch Šachl, Divišov
4 Štěpán Ševčík, Plzeň
5 Adam Bednář, Praha
6 Jaroslav Vaníček, Praha
7 Matěj Frýza, Plzeň
8 Bruno Belan, Slaný
Mistrem republiky bude jen jeden z nich: vlevo Jaroslav Vaníček, vpravo Vojtěch Šachl

Foto: Karel Herman

Poslední ostrý víkend startuje pěkně zostra

Pardubice – 18. října
Víkend, který právě startuje, nabídne v letošní sezóně poslední závody, alespoň tedy ty plně oficiálního charakteru. Nepřízeň počasí den před Zlatou přilbou, ve své podstatě zapříčinilo, že zítra dopoledne uvidíme ve Svítkově pořádnou podívanou. Plánovaný MACEC Cup totiž doprovodí hned dvojice odložených mítinků.

 

Ve startovní listině domácího MACEC Cupu nemůže Hynek Štichauer chybět

Zlatá stuha se vůbec poprvé ve své pětačtyřicetileté historii nepojede jako předzávod Zlaté přilby. Bude doplňovat středoevropský pohár a ve své startovní listině přivítá šest závodníků. Ti se sem dostanou z šestice startující v Ceně Jiřího Marxe, mezi níž nechybí ani dva nejlepší z české juniorky, Jan Kvěch a Petr Chlupáč.

Tři nejlepší z Ceny pardubického juniora, jenž tragicky zahynul v květnu 1990 při první lize v Březolupech pojedou s trojicí nejlepších juniorů z konečné klasifikace MACEC Cupu, o Zlatou stuhu. Dalším závodem se stane šestý Jawa Cup dvěstěpadesátek, v němž česká plochá dráha bude mít rovnou dvě dvojice.

Atraktivní podívaná startuje úderem jedenácté hodiny a po jejím skončení bude vyhrazena zhruba hodinka na tradiční loučení se sezónou. Zájemci se budou moci projet po ovále, ať už sami nebo na tandemu a samozřejmostí se stane i procházka depem.

Startovní listiny zítřejších dopoledních závodů v Pardubicích:

MACEC Cup:
1 Mateuzs Bartkowiak, PL
2 Jaroslav Petrák, CZ
3 Marko Levišin, UA
4 Andrei Popa, ROM
5 Dennis Fazekas, H
6 Patrik Mikel, CZ
7 Ján Mihálik, SK
8 Jan Macek, CZ
9 Mateusz Tudziez, PL
10 Roland Kovacs, H
11 Hynek Štichauer, CZ
12 Stanislav Mělničuk, UA
13 Jakub Valkovič, SK
14 Mateuzs Swidnicki, PL
15 Vitalij Lysak, UA
16 David Pacalaj, SK
Cena Jiřího Marxe:
17 Petr Chlupáč, CZ
18 Jan Kvěch, CZ
19 Lukas Baumann, D
20 Jonas Knudsen, DK
21 Ben Ernst, D
22 Francis Gusts, LAT
6. Jawa Cup 250:
Česká republika: 1 Jan Jeníček, 2 Jan Hlačina
Polsko: 3 Oskar Paluch, 4 Dawid Pecyna
Dánsko: 5 Rasmus Pedersen, 6 Mathias Karsten
Německo: 7 Erik Bachhuber, 8 Johny Wynant
Česká republika II: 9 Pavel Kuchař, 10 Jaroslav Vaníček
Estonsko: 11 Didzis Dobums, 12 Markus Maximus Lill

Foto: Karel Herman

Startovní listiny se finalizují

Pardubice a Divišov – 17. října
Česká plochá dráha má před sebou pořádně natřískaný víkend, během něhož se představí všechny tři plochodrážní kubatury, které u nás zápolí. Startovní listiny prozatím nejsou ještě zkompletovány. Pardubická sobota bude jasná zřejmě až zítra ráno. Pražané pro divišovský závod čekají stále na složení týmu z Rovna, přičemž sami nasadí Jana Kvěcha, Petra Chlupáče, Daniela Klímu a Filipa Hájka. Uzavřeny nejsou ani stopětadvacítky, které se pod Blaníkem utkají ve svém posledním závodě na klasickém ovále. jisté však je, že Vojtěch Šachl je již natolik fit, aby na hrotu aktuální tabulky mohl hájit své dvoubodové vedení před Jaroslavem Vaníčkem.

Petr Chlupáč, Jan Kvěch a Daniel Klíma nastoupí v neděli za Prahu v poháru přátelství

Foto: Karel Herman

Jakub Exler opanoval štětský závod Miloslava Čmejly

Štětí – 16. října
Skvělé počasí provázelo druhou plochou dráhu na Městském stadiónu ve Štětí. Mítink stopětadvacítek opanoval Jakub Exler, který neprohrál jedinou rozjížďku. Věnce a poháry si odvezla také dvojice s chabařovickými vestami, Petr Marek a Adam Nejezchleba. Smůlu měl Luboš Krejča, jehož otec Ladislav hodně Miloslavu Čmejlovi při organizaci závodu pomohl. Pražský závodník v rozjížďce s číslem tři upadl. Rychlá sanitka jej odvezla do nemocnice, kde však zaplaťpánbůh neodhalili žádné fraktury. Diváky pobavili také motokrosaři, kteří ochotně svezli také nadšené děti.

Jakub Exler, Petr Marek a Adam Nejezchleba s Miloslavem Čmejlou, který se ukázal jako šikovný, pozorný a štědrý pořadatel

 

Dráhou i lodí za plochou dráhou

Šemík zvládne přeplout Labe během chviličky

Stříbřité kolejnice rozevírají svou lesklou náruč a rychlíku Labe do Děčína trvá jen půlhodinku, než zastaví ve stanici Hněvice. Je nádherný den, na modré obloze jen tu a tam bílá beránčí šmouha. Větřík si pohrává se žlutým listím, které honí po zelených březích řeky, jejíž hladina je ovšem klidná.

Motory Šemíku hučí jen pár sekund, než zmlknou. Loď nabere rychlost proti proudu, než přistane v přístavišti na druhé straně. Inu, přes vodu musíte za plochou dráhou nejen do Anglie či Skandinávie. Ale přijede-li po levém břehu Labe tak i do Štětí, kde je most z první půle sedmdesátých let dočasně uzavřen kvůli rekonstrukci.

Vnímavý návštěvník rychle pozná starobylý původ města. Nicméně kroky fanoušků ploché dráhy sem často nevedou. Populární spíkr a neúnavný propagátor sportu levých zatáček Miloslav Čmejla, jenž zde žije již před půl stoletím, ji sem přivedl. Nejprve formou Moto Show a dnes si podruhé v rámci závodu stopětadvacítek.

Ovál se vine okolo fotbalového hřiště jako černý had

Otázku, zda stále platí zákaz pořádat ploché dráhy na lehkoatletických stadiónech zkraje padesátých let, by museli vyřešit právníci. Ať tak či onak stejně se obcházel již v době svého vzniku. Navíc ve Štětí již léta leží ladem. Město sice uvažuje o tartanu, ale zatím se okolo fotbalového hřiště vine dlouhý černý had.

Zelené zábradlí po jeho okrajích v obou zatáčkách mizí za balíky slámy. Každý z nich měří dva metry čtyřicet a váží tři sta šedesát kilo. Zakrývají i přístřešky střídaček na rovince, které by mohl být závodníkům nebezpečné. Pakliže byste je počítali, zastavíte se na čísle sto deset.

 

Všechno naprosto špígl nýgl

Petr Marek (vlevo) a Adam Nejezchleba byli ve Štětí poprvé

Tady si někdo evidentně tvrdě máknul! Ale kdo byl předloni na ledech v Račicích, dobře ví, že Miloslav Čmejla zvládne s hrstkou příbuzných a známých věci, na nichž jinde pracují často početnější týmy.

„Mílo, listí v zatáčkách jsme vymetli,“ říká jeden z městských zaměstnanců, jenž má areál stadiónu na starosti. Ale dvě minuty před čtvrtou je už čas na trénink. Nejprve si ovál otestují čtyři kolibříci, po nich přijdou na řadu motokrosaři. V sedlech svých terénních motocyklů vyrazí na ovál také oba borci v chabařovických vestách.

Petr Marek úspěšně závodí v motokrosovém Batti Cupu, v terénních závodech je doma i Adam Nejezchleba, jenž si však svou oranžovou KTM chce se svým otcem Zbyňkem nechat přestavět na ledařský speciál. Ovál si vyzkouší i Jiří Slezák, který se na dnešním odpoledni podílí i sponzorsky.

Sluníčko při nástupu zlobilo jen fotografy: zleva Luboš Krejča, Petr Marek, Jakub Exler, Adam Nejezchleba a pochopitelně Miloslav Čmejla

Jeho bílá číza evokuje dávnou dodávku strakonické produkce pro Vatikán a evokuje hříšné myšlenky, jak by si papež před lety mohl jeden ze strojů připravit, pakliže by v jeho hrudi bilo srdce flat trackera. Slavnostní nástup Miloslav Čmejla neošidil nikdy a domácí půda proto pochopitelně nemůže představovat výjimku.

 

Smolný pád

První jízda dne: Petr Marek, Luboš Krejča a Adam Nejezchleba

Začíná vlastní závod! Je potřeba modifikovat rozpis. Plán je, aby každý plochodrážník vyjel do akce šestkrát. Série rozjížděk po třech jezdcích na startu se budou skládat ze dvou jízd, po nichž ovál bude patřit motokrosařům. A po osmi jízdách budeme znát vítěze.

Startmaršál Martin Devera, vnuk hlavního organizátora, dává poprvé ruce dolů. Okolo trojice borců se mihne žlutá startovací gumička. Luboš Krejča je v čele, než bys řekl švec. Za sebou má Adama Nejezchlebu. Dopředu se neprobije a nakonec se musí dívat i na záda Petra Marka.

Ten ještě nikdy nestartoval na takové dlouhé trati. A tak si včera v Chabařovicích dopřál trénink pro sebe, ale i pro svého otce Pavla, aby věděli správné nastavení. Jenže štětský ovál je delší a rychlejší, takže jdou oba rychle s převodem o zub dolů.

Jakub Exler neztratil jediný bod

Ve druhé jízdě je změna znát. Ale na čele úřaduje Jakub Exler. Oba vítězové se potkávají na startovním roštu rozjížďky s číslem tři. Jakub Exler dlouho řadí, dopředu letí Petr Marek. Luboš Krejča útočí vnějškem první zatáčky, ale ještě před výjezdem padá.

Zdravotníci jsou v mžiku u něho. První zprávy hovoří o vykloubeném rameni. Pražský závodník je však vyvrací a doufá, že jej lékařka nechá pokračovat. Jenže ona pro podobné nápady nemá pochopení a raději volá rychlou sanitku, aby Luboše Krejču odvezla na vyšetření do nemocnice.

 

Rychlý soumrak

Skvělou podívanou podtrhli motokrosaři: zleva Mertin Lochman, Jiří Fajgl, Jakub Fajgl a Lucie Simonová

A to si Luboš Krejča tolik přál dnešní závod vyhrát! Jakub Exler zůstává sám v roli favorita a po kratší přestávce ji potvrzuje při repete třetí jízdy. V rozjížďce s číslem čtyři na něho odstartuje Adam Nejezchleba, ale Pražan jej za sví záda přesouvá ještě v první zatáčce.

Odstoupením Luboše Krejči ztrácí původní rozpis smysl, jelikož by ovále kroužily jen dvojice závodníků. Protože mají všichni stejný počet absolvovaných jízd, pro druhou část se operativně rodí nová formule. Na startovní rošt má celou trojici přivést v rychlém sledu ještě třikrát.

Po třetí jízdě motokrosařů je na pořadu odpoledne rozjížďka s číslem pět plochodrážního závodu. Start jako z partesu vystřihne Adam Nejezchleba. Za ním Petr Marek. Jakub Exler je až třetí, navíc v prvním oblouku padá. Promptně se však vrací do sedla. Ve druhém kole ze třech jede už druhý, aby nakonec na poslední chvíli překonal také Adama Nejezchlebu.

Petr Marek vede před Lubošem Krejčou a Jakubem Exlerem

Nyní se dostávají ke slovu děti, které se nadšeně škrábou na nádrže motokrosových motocyklů. Jenže soumrak se blíží a navíc jeden z mraků zakrývá sluníčko v tom nejhorším možném okamžiku, kdyby jeho světlo bylo nanejvýš potřeba. Rozjížďka s číslem šest je proto poslední.

Jakub Exler vítězí stylem start – cíl před Petrem Markem a Adamem Nejezchlebou. Stejné pořadí by bylo i na stupních vítězů, pakliže by ve Štětí nějaké pódium bylo. Avšak vyhlášení za přítomnosti místních celebrit je stejně důstojné a potlesk diváků upřímný. Plnými doušky si jej vychutnávají nejen závodníci, ale pochopitelně i Miloslav Čmejla.

 

Dvakrát do Divišova a za rok určitě nazpět do Štětí

Polsední jízda dne: zleva Petr Marek, Jakub Exler a Adam Nejezchleba

Ve všední den se ze závodů více spěchá. Navíc učitelka Petra Marka, pro niž je její profese nejen povolání, ale zjevně i diagnóza, se na poslední chvíli ohlásila s diktátem, na nějž je třeba se připravit. Pozvání Miloslava Čmejly do restaurace blízkého penziónu proto přijímá jen Zbyněk Nejezchleba se synem Adamem.

Odpoledne rychle přechází do večera. Přichází telefonát od Ladislava Krejči, že Luboš nemá žádné zlomeniny a jen potlučený. Kolibříky čekají letos ještě dvě závodní štace, mladší z nich jen jedna.  Ale jedno je jisté, napřesrok ve Štětí chybět nebudou.

1. Jakub Exler, Praha 3 3 3 3 3 15
2. Petr Marek, Chabařovice 2 2 2 2 2 10
3. Adam Nejezchleba, Chabařovice 1 1 2 1 1 6
4. Luboš Krejča, Praha 3 F/R – 3

Poznámka:po odstoupení Luboš Krejči byl rozpis závodu přelosován; rozjížďka s číslem sedm se již nekonala s ohledem na blížící se soumrak

Petr Marek jede po startu před Luboše Krejču, který však závod nedokončil

Foto: Antonín Škach

Děti se vozily na motokrosových motocyklech a chlapec na snímku si užívá jízdu s exmistryní republiky Lucií Simonovou

Vítěz nepřijede obhajovat

Štětí – 16. října
Úderem dnešní šestnácté hodiny zažije severočeské Štětí svou druhou plochou dráhu. Startovní listina je předmětem neustálých změn. Jisté je, že svůj loňský triumf nepřijede obhajovat Vojtěch Šachl. Divišovského borce totiž včera sklátila nemoc, což je o to mrzutější, že jej v neděli čeká v Divišově boj o titul na klasické dráze. Na štěstkém Městském stadiónu však odpoledne uvidíme v akci rovněž motokrosaře a flat trackery.

Vojtěch Šachl se dnes ve Štětí neobjeví

Foto: Karel Herman

Anglický kontrakt odvádí Zdeňka Simotu mimo české ovály

Babice u Netolic – 15. října
V Březolupech plánoval zaútočit na bronz v konečné klasifikaci mistrovství republiky jednotlivců. Nakonec ovšem neuhlídal ani čtvrtou příčku, když podlehl Hynku Štichauerovi, jenž by si plným právem zasloužil označení skokan druhé půle šampionátu. Pochopitelně byl zklamaný, avšak na druhou stranu již předtím plánoval rezignaci na reprezentaci. Zdeněk Simota totiž v pátek podepsal předběžný kontrakt s Plymouthem, který jej za optimálních okolností pro většinu sezóny 2020 dostane mimo dění na českých oválech.

 

Zdeněk Simota odchází na příští rok mimo kontinentální ovály

„Jsem zpátky,“ říká Zdeněk Simota. „Plymouth teď tři roky jezdil třetí ligu a na příští rok skočili vejš do Championship. Chci se připravit co nejlíp a na jaře dojedu s motorkama a autem do Anglie. Zůstanu tam až do září.“

Takové zvěsti nezní dobře uchu Milana Macha, který byl letos se Slaným proklatě blízko českého titulu. „Když tady budu mít extraligu, stihnu jet až její konec v září. Jinak budu jenom v Anglii, na kontinentu nepojedu vůbec nic.

Proto nebyla jeho motivace pro Březolupy zase až tolik vysoká. „Původně jsem měl letět do USA, proto jsem řek‘, že příští rok nepojedu v reprezentaci, ani závody v Čechách,“ vysvětluje Zdeněk Simota. „Sere mě to, v Březolupech jsem měl šanci na bednu, ale plochá dráha stojí peníze.“

Smlouva s Plymouthem přišla v pravý čas, aby Zdeňka Simotu udržela na oválech i nadále. „Poslední dva roky jsem už přemýšlel, že se na to vyprdnu,“ netají se jihočeský závodník. „Kdyby tohle nepřišlo, asi bych to musel i udělat. Kdybych šel někam do práce, závodění nebude mít smysl. Proto jsem rád, že jsem dostal nabídku z Plymouthu. Ty lidi znám a vím, do čeho jdu.“

 


Nelehké zadání české extraligy 2020:

V současné době je jisté, že se Speedway Club Žarnovica nebude účastnit příštího ročníku české extraligy ani ve formě koaličního uskupení SC INTERTEAM. Nicméně Vladimír Vopat se myšlenky svého týmu ve vyšší soutěži nevzdává, ostatně již jen proto, že nechybělo mnoho a stal se letošním mistrem.

Vladimír Vopat (zcela vlevo) neopustil myšlenku podílet se na čtvrtém týmu v extralize 2020

Zrovna zítra má ve svém diáři setkání s leaderem jistého českého klubu, jehož totožnost ovšem nechce prozradit. Programem jejich jednání má však být jezdecká základna a na zvážení sportovní komise se zřejmě dostane jejich návrh na jakousi burzu závodníků. Zbylé tři extraligové klub by nabídly volné jezdce, s nimiž na konkrétní mítink nepočítají, a jež by tím pádem byli k dispozici INTERTEAMU, jenž by měl kmenové pouze cizince.

Sportovní komise také pracuje s variantou, dle níž by čtvrtým družstvem byl juniorský výběr, jak jsme to zažili v loňské první lize či extralize anno domini 1988. Nicméně proti takovému plánu by se mohl postavit nedostatek mladých závodníků, jak jsme ostatně zažili v souvislosti s letošním juniorským šampionátem juniorských družstev. Je také otázkou, zda držitelé licencí SMF nebudou považování za cizince v extralize, když se Žarnovica bude účastnit pouze první ligy 2020.


Foto: Karel Herman