Archiv autora: Antonín Škach

Zdeněk Holub by se rozhodně nebránil žarnovickému double

Ústí nad Labem – 21. srpna
Červená dráha již ve finálových rozjížďkách žarnovických závodů sehrála svou klíčovou roli. Před deseti lety z ní Zlatou přilbu SNP málem vyhrál Martin Gavenda. O nějakých jedenáct měsíců později odtud vyrazil za slovenským titulem Tomáš Suchánek. Podobný příběh napsal i letos v dubnu Zdeněk Holub. Vyhrál titul slovenského šampióna a nyní se magazínu speedwayA-Z svěřil, že by se vůbec nebránil získat double v neděli při 55. Zlaté přilbě SNP.

 

Úřadující slovenský šampión Zdeněk Holub by se v neděli rozhodně nebránil vyskočit na nejvyšší stupínek také při Zlaté přilbě SNP

Slovenský šampionát spolu s Memoriálem pořádá Speedway Club Žarnovica, zatímco AMK Žarnovica má ve své gesci Zlatou přilbu SNP. Nicméně závodníkům akce obou klubů mnohdy splývají. A to tím spíše, pakliže se oba mítinky až do roku 2015 konaly dle stejného rozpisu.

„Slovenskou přilbu jsem už jel,“ není v tomto směru výjimkou ani Zdeněk Holub. „Bylo to v roce 2014, možná 2014. Rozbil jsem se ve finále s Rempalou. A od tý doby jsem na jejich Zlatý přilbě nebyl.“

Jenže zmiňovaný incident se odehrál během mistrovství Slovenska anno domini 2015, takže pražský závodník bude v neděli při Zlaté přilbě debutovat. „Mám málo závodů a tak jsem rád, že mě do Žarnovice pozvali,“ říká, přičemž dodává, že tento týden bude mít poměrně hektický. „Ve středu rovnou po Pardubicích jedu do Rovna na pohár přátelství. A odtamtud rovnou do Žarnovice, takže přebor ve Svitavách nestíhám.“

Červená přilba ve finále slovenského šampionátu byla jedním z rozhodujících faktorů triumfu Zdeňka Holuba

Pokud by si v neděli nechal v Žarnovici nasadit na hlavu nádherně stylizovanou vojenskou přilbu účastníka SNP, rozhodně by si již mítink nepletl se slovenským šampionátem, jenž vyhrál zkraje letošního dubna. „Bylo by krásný udělat double,“ zasní se na okamžik, aby rychle oběma nohama přistál na pevné zemi. „Ale nechám se překvapit.“

Zdeněk Holub (červená) na začátku cesty za slovenským titulem letos v dubnu

Foto: Karel Herman

Zítřejší večer bude plný závodní akce

Pardubice – 21. srpna
Kopřivnice měla předminulou poněkud pech na termínové kolize, nicméně zítra nemají plochodrážníci ve svém kalendáři prakticky nic jiného než sedmé kolo českého přeboru v Pardubicích. A tak je jeho startovní listina zaplněna jmény čtyřiadvaceti závodníků. Deset dalších se přihlásilo do šestého dějství klasického šampionátu stopětadvacítek. Zkrátka a dobře ve Svítkově nebude zítra večer sebemenší prostor pro zívání nudou.


Tipujte:

Tipněte si trojici závodníků, která bude zítra v Pardubicích na pódiu:

View Results

Loading ... Loading ...

Zdeněk Simota po triumfech v Plzni a v Kopřivnici zvýšil své vedení na čele přeboru

Motivace pro účast v zítřejším přeboru je různá. Postup do třetího finále mistrovství republiky v Plzni, o čemž by mohl celé hodiny vyprávět Patrik Mikel, jenž dnes z narozeninového dortu sfouknul dvacet svíček. Nebo umístění na prvních místech závěrečné klasifikace přeboru, který je letos prvně ve své historii dotován finančními prémiemi, a kde pětadvacet tisícovek pro přeborníka zatím drží ve svých rukou Zdeněk Simota. Anebo prostě příležitost zazávodit si na tradičně skvěle připravené dráze, což vítá všech čtyřiadvacet přihlášených závodníků bez ohledu, s jakými aspiracemi na východ Čech dorazí.

Rozměry svítkovského oválu umožňují jízdy s pěti závodníky

Ať tak nebo onak, třetí letošní přeborová zastávka v Pardubicích bude opět okázalá.  Stejně jako v dubnu a v červnu se rovněž zítra bude závodit s pěti účastníky na startu většiny rozjížděk. Navíc čtyřiadvacet závodníků závod českého přeboru 2018 doposud neviděl. Přitom do závěrečné klasifikace nebudou bodovat pouze Ronny Weis a Richard Geyer, jelikož soutěž je určená pro držitele českých a slovenských licencí.

Jaroslav Vaníček vede stopětadvacítky

Vedle pětadvaceti přeborových jízd je na pořadu dne i desítka rozjížděk kolibříků. Dvojice jejich jízd bude vždy předcházet pětici rozjížděk velkých hochů. Triumfální série Jaroslava Vaníčka sice praskla v Divišově, ovšem Pražan srší energií navázat na ní nový uzel. Jenže jeho soupeři si i nadále brousí nůžky, aby mu něco podobného překazili. Zkrátka a dobře, středeční večer láká do svítkovských ochozů již nyní.

Startovní listina zítřejšího přeboru v Pardubicích:

1 Daniel Šilhán, Pardubice
2 Hynek Štichauer, Pardubice
3 Martin Mejtský, Pardubice
4 Patrik Mikel, Pardubice
5 Jaroslav Petrák, Pardubice
6 Sindy Weber, D – Liberec (ACCR)
7 Martin Gavenda, Březolupy
8 Petr Chlupáč, Praha
9 Michal Baštecký, Praha (250 ccm)
10 Zdeněk Holub, Praha
11 Pavel Kuchař, Praha (250 ccm)
12 Daniel Klíma, Praha
13 Ondřej Smetana, Praha
14 Jan Kvěch, Praha
15 Lukáš Vinter, Praha
16 Michal Škurla, Praha
17 Filip Hájek, Praha
18 Richard Geyer, D*
19 Ronny Weis, D*
20 Michal Tomka, SK – Žarnovica
21 Jakub Valkovič, SK – Žarnovica
22 Jan Macek, Kopřivnice
23 Roman Marek, Kopřivnice
24 Zdeněk Simota, Plzeň
25 neobsazeno
Hynek Štichauer rozhodně ještě v českém přeboru neřekl poslední slovo

Mistrovství republiky 125 ccm:

1 Bruno Belan, Slaný
2 Štěpán Jurča, Březolupy
3 Jaroslav Vaníček, Praha
4 Josef Černý, Plzeň
5 František Hřib, Březolupy
6 Jan Jeníček, Pardubice
7 Vojtěch Zamazal, Slaný
8 Matěj Frýza, Plzeň
9 Jakub Exler, Praha
10 Vojtěch Šachl, Divišov
Jan Jeníček bude jediným domácím zástupcem v poli kolibříků

Foto: Karel Herman

Nová přilba zůstane ve vlastnictví AMK Žarnovica minimálně ještě tři roky

Žarnovica – 20. srpna
Pouze třem mužům se v uplynulých pětapadesáti ročnících Zlaté přilby SNP podařilo získat do svého vlastnictví krásnou putovní trofej. Jsou jimi Jiří Štancl, Antonín Kasper a Martin Vaculík, co jméno, to obrovský pojem. Posledně jmenovaný si jako první nechal na svou hlavu nasadit i čtvrtou přilbu, jíž pořadatelé nejstaršího slovenského motoristického klání nechali vyrobit loni. Pokud mu osud dopřeje získat natrvalo, rozhodně se jí nezmocní hattrickem. V nedělním pětapadesátém ročníku legendárního závodu bude totiž chybět.


Tipujte:

Označte šestici závodníků, která se postaví na finálový rošt nedělní ZP SNP.

View Results

Loading ... Loading ...

Jediný předchozí vítěz ve startovní listině

Tuto trofej, čtvrtou v pořadí, měl na hlavě prozatím jen Martin Vaculík

Zlatá přilba SNP se totiž koná v co nejbližší termín vypuknutí ozbrojeného vystoupení Slováků vůči německé moci. Polo jubilejní ročník je na programu tuto neděli odpoledne, kdy v Polsku vrcholí základní část extraligy.

Jelikož hlavní trofej může závodník získat jednou provždy buď po třech triumfech v řadě či po pěti dohromady, je jisté, že se Martin Vaculík může dočkat až v srpnu 2021. A to ještě za předpokladu, že se napřesrok vrátí do startovní listiny a od té doby bude projíždět jako první cílem finálové jízdy třikrát. Jakékoliv další zaváhání či absence přinese slovenskému esu čekání na pátý triumf v řadě.

Norbert Magosi – na snímku při triumfu z roku 2006 – má teoreticky kratší cestu k trvalému vlastnictví nové trofeje než Martin Vaculík

Přitom Martin Vaculík je již na hrotu mnoha statistik spojených se Zlatou přilbou SNP. Loni svým šestým prvenstvím předčil pětinásobné vítěze Jiřího Štancla a Antonína Kaspera. Je také jedním z hrstky plochodrážníků, kteří stříkali šampaňské se dvěma různými trofejemi na hlavě. Těmi dalšími jsou Zdeněk Kudrna, Jiří Štancl a Antonín Kasper.

V neděli by se jim mohl vyrovnat Norbert Magosi, jenž Zlatou přilbu SNP vyhrál v letech 2005 a 2006. Tím pádem, pakliže by svůj výsledek dokázal letos zopakovat, teoreticky by mohl současnou trofej sbalit již za dva roky.

 

Favorit netipuje

Při svém předloňském debutu při Zlaté přilbě SNP skončil Eduard Krčmář druhý

Vyjma Eduarda Krčmáře postrádá startovní listina slavného podniku velké jméno. Ve startovní listině Zlaté přilby SNP se prvně představil před dvěma lety. A hned skončil ve finále druhý. Pakliže bychom se slánského závodníka otázali na jeho nedělní ambice, příliš bychom se nedozvěděli. On totiž již léta zachovává postoj, že se předem do žádných prognóz nepouští.

Nálepku favorita mu však nikdo neodpáře. Spolu s ním najdeme ve vyrovnané startovní listině, jež by se dle AMK Žarnovica již neměla příliš měnit, čtyři další Čechy. Dále čtyři Slováky, po dvou zástupcích Dánska, Polska, Slovinska a Itálie, jednoho Maďara, Němce a Ukrajince.

Jak všechno dopadne, zjistíme v nedělní podvečer. Do té chvíle si však obsazení startovního roštu finálové rozjížďky můžete tipnout v anketě magazínu speedwayA-Z.

 

Startovní listina nedělního 55. Zlaté přilby SNP v Žarnovici:

Česká republika: Zdeněk Holub, Eduard Krčmář, Patrik Mikel, Ondřej Smetana, Michal Škurla
Dánsko: Lasse Bjerre, Mathias Rex
Itálie: Michele Castagna, Alessandro Milanese
Maďarsko: Nobert Magosi
Německo: Steven Mauer
Polsko: Eryk Borczuch, Przemyslaw Konieczny
Slovinsko: Matic Ivačič, Denis Štojs
Ukrajina: Stanislav Mělničuk
Slovensko: Ján Mihálik, David Pacalaj, Michal Tomka, Jakub Valkovič

Foto: Karel Herman, Martin Búri a Mirek Horáček

Češi a Slováci v akci 276

Minulý týden na našich oválech nabídl plochodrážní závodění vlastně jen v podobě druhého Srandamače, k němuž dokonce dorazil fanoušek vlakem až z Budapešti! Nicméně jinak jsme si v Čechách a na Slovensku mohli o sportu levých zatáček jen číst. Vedle podniků z kalendáře FIM a FIM Europe se naši plochodrážníci objevovali i v jiných závodech. Pojďme se za jejich účinkováním ohlédnout v rámci tradiční pondělní kompilace magazínu speedwayA-Z, jehož dnešní díl bude o poznání výživnější než jeho starší bratříčci.

 

 

Základní část Elitserien finišuje

Václav Milík začal svůj natřískaný program ve Švédsku

Začneme tradičně úterním Švédskem, kde v úterý měli na programu třinácté kolo Elitserien. Martin Vaculík se do akce nedostal, jelikož duel Västervik vs. Masarna Avesta byl kvůli dešti zrušen již po své první rozjížďce.

Václav Milík přidal sedm bodů s jedním bonusem na konto své Indianerny Kumla při jejím výjezdu do Eskilstuny. Domácí Smederna těsně vyhrála 47:42 a za lepší vzájemné skóre si do tabulky připsala i bonus. Zítra je na pořadu poslední kolo základní části.

 

Pódium v Miramontu

Martin Málek přivezl z Miramontu třetí místo

Úterní večer se nesl ve znamení ploché dráhy rovněž v Miramontu. České barvy ve volném závodě na travnaté dráze hájili Martin Málek a Hynek Štichauer. Detailní výsledky bohužel nejsou k dispozici.

„Vláďa Kalina to popsal dobře na Facebooku,“ usmívá se Martin Málek, který skončil třetí. „Bylo to, jako bychom se učili jezdit. Malinká dráha, úzká, nedalo se pořádně zahnout. Před závodem tam dva noci pršelo, tak z toho asi nejvíc byli v prdeli domácí.“

 

Skvělý kemp na Baltu

Vojtěch Šachl na pódiu v Gdaňsku

Stopětadvacítky navzdory všem úspěchům a skvělým soubojům na oválech jsou v Čechách přece jen poněkud přehlíženou kubaturou. Samotní pořadatelé přistupují k jejím závodům stejně jako k velkým podnikům. Stejné je to v Polsku, kdy Plech Agency uspořádala akci Speedway Camp 2018.

Mladí závodníci se mohli setkat také s Patrykem Dudkem

Z našich závodníků se jej zúčastnil Vojtěch Šachl. Vedle trénování měli kolibříci i další aktivity, setkali se kupříkladu s Patrykem Dudkem. A pochopitelně mohli i se svými rodiči poznávat krásy Baltu. Jaképak by to ale bylo soustředění bez závodů.

Vojtěch Šachl udělal v Gdaňsku dobrý dojem

Ve středu se konal závod jednotlivců. Organizátoři spojili kubatury 85 ccm a 125 ccm, což je poněkud ošemetné, jelikož dvoutaktní pětaosmdesátky jsou rychlejší než čtyřdobé stopětadvacítky. Proto hrála prim dánská čtveřice Ruhe Thorst (15 bodů), Jesper Knudsen (14), Chris Waenerstrom (12) a Noah Moss (11) sedlající právě stroje Honda 85.

Snímeček s Patrykem Dudkem

Nicméně poslední z Dánů byl jen na pomocná kritéria lepší než Vojtěch Šachl. Divišovský závodník skončil s jedenácti body pátý (2 2 2 3 3) před jedenácti Poláky. Ve čtvrtek se jela čtyřčlenná družstva, do jejichž sestav byli borci rozděleni rovnoměrně dle kubatur a národnostní.

Vojtěch Šachl byl v družstvu bílých s Poláky Mikolajem Krokem, Dorianem Biedrzyckim a Igorem Sawickim a Dánem Chrisem Waenerstromem, které skončilo druhé. Český borec dodal na konto sestavy osm bodů (1 2 2 2 1) z celkových devětatřiceti.

Ze závodů se natáčelo i video, které je dostupné na Youtube. Kvalita jeho zpracování včetně grafiky si v ničem nezadá s vrcholnými podniky.

 

Dva triumfy Matěje Kůse

Matěj Kůs ve čtvrtek v Sheffieldu

Po delší době se Matěj Kůs dostal do akce v rámci britského Championship. Ve čtvrtek jeho Newcastle dorazil do Sheffieldu, aby domácí Tygry předčil 55:35. Pražský kapitán se rozjel ke skvělému výkonu, jejž mu pokazila jen porucha motocyklu v rozjížďce s číslem patnáct. Suma sumárum dvanáct bodů a bonus navrch (3 3 2 1 3 E).

Včera byl Matěj Kůs nejlepším mužem svého Newcastlu, který na domácí dráze porazil Peterborough 47:43. Pražan inkasoval jedenáct bodů s jedním bonusem.

 

MACEC Cup a německý pouťák

Druhé kolo středoevropského poháru MACEC Cup viděl v pátek Rawicz. O vítězství se rozjížděla hned trojice třináctibodových závodníků, kteří dojeli do cíle v pořadí Alan Szczotka, Marko Levišin a Szymon Szlauderbach.

O pouhý bod za nimi zaostal David Pacalaj (3 2 2 3 2). Z ostatních Čechů a Slováků se Ján Mihálik (2 X 1 0 1) umístil na třináctém, Josef Novák (1 0 0 0 2) na čtrnáctém, Martin Mejtský (X 1 0 1 0) na patnáctém a Jaroslav Petrák (0 0 0 E E) na sedmnáctém místě.

V sobotu se v Teterowě konal patnáctý ročník Schildbürgerpokalu, jenž se stylem svým kvalifikačních skupin inspiroval pardubickou Zlatou přilbou. Vyhrál jej Brady Kurtz, spolu s nímž šli na pódium Jacob Thorssell a Patrick Hougaard.

Z dvojice českých závodníků vypadl jako první Zdeněk Holub, když skončil pátý (0 1 0) v páté eliminační skupině. Matěj Kůs se třetím místem z třetí skupiny (3 1 2) dostal do druhé semifinálové skupiny, kde byl šestým místem (0 2 F) vyřazen.

 

V Polsku opět bez Eduarda Krčmáře

Eduard Krčmář opět nestartoval za Gniezno

Včerejší šlágr první polské ligy Gniezno vs. Lublin poutal pozornost dříve, než páska měla šanci poprvé letět vzhůru. Jednak závodník hostujícího klubu Oskar Bober nadýchal do alkoholtesteru, jednak v důležitém klání opět chybělo eso domácích Eduard Krčmář. Manažer Rafael Wojciechowski už jeho absenci musel mediálně komentovat.

„S Edou jsem v kontaktu,“ vysvětloval. „Má vůči mně zášť, že nejezdí. Ale ve skutečnosti je to závodník, který má poměrně vysoký average a v jiných klubech by měl určitě pevné místo v sestavě. Ale my máme vyrovnaný tým a musíme ho stavět na závodnících okolo průměru 1,7.“

Kouč Gniezna rovněž uvedl, že se prý snaží pro Eduarda Krčmáře najít jiné závody, aby mohl sledovat jeho formu. Dokonce zmínil, že by v novém Diamantovém poháru mohl zastoupit za Olivera Berntzona.

Gorzow jel své utkání třináctého kola polské extraligy s Lesznem již v červenci, takže Martin Vaculík se včera v Polsku neobjevil. Wroclaw doma remízovala s Toruní 45:45 a Václav Milík jí přispěl devíti body (3 3 0 1 2). Na tiskové konferenci se netajil, že není úplně spokojený, protože chtěli porazit své hosty, kteří jim však ve své touze po play-off postavili do cesty hodně překážek. Také bonusový bod za skóre 88:92 skončil v Toruni. Základní část soutěže vrcholí v neděli.

Foto: Lucie Šachlová a Terry Barlow, ilustrační Petr Čunek

Pražský kvartet řádil na maďarské dráze

Nagyhalasz – 18. srpna
Bezkonkurenčním způsobem vstoupila pražská Markéta do druhého ročníku poháru přátelství. Na maďarském ovále v Nagyhalaszu její kvartet Ondřej Smetana, Filip Hájek, Jan Kvěch a Petr Chlupáč poztrácel jen pár bodíků a suverénně se postaral, že dramatický duel hořel až o druhé místo. V něm se nakonec prosadili domácí na úkor Rovna a Žarnovice.

Ondřej Smetana, Petr Chlupáč, Filip Hájek a Jan Kvěch si na pódiu užívají schvíle svého triumfu
1. Markéta Praha 49
Jan Kvěch 2 3 3 1 1 10
Ondřej Smetana 2 3 3 2 3 13
Filip Hájek 3 1 3 2 3 12
Petr Chlupáč 3 2 3 3 3 14
2. Nagyhalasz Speedway Team 27
Roland Kovacs 3 2 nf 3 3 11
Dennis Fazekas 1 0 1 1 nf 3
Mark Barany 1 0 1 1 1 4
Andrej Kobrin, UA (SMF) 1 2 1 3 2 9
Speedway Club Rovno 24
Vitalji Lysak 2 1 1 2 2 8
Nazar Tkačuk 0 1 2 0 0 3
Nazar Fjodorčuk 0 3 0 0 0 3
Marko Levišin 3 3 2 2 nf 10
Denis Prisjaznijuk DNR
Speedway Club Žarnovica 21
Ján Mihálik 2 1 0 0 1 4
Milen Manev, BG (SMF) 0 E 2 3 2 7
David Pacalaj 0 2 nf nf 2
Michal Tomka 1 nf 2 2 2 7
Jakub Valkovič 1 1
Kompletní česká výprava

Foto: Tomáš Topinka a Ondřej Smetana

Jan Hlačina se nakonec od kolibříků nenechal zaskočit

Kostěnice – 18. srpna
Že na kostěnický ovál je stopětadvacítka nesmírně účinná zbraň, nás minulý měsíc přesvědčil Jan Jeníček, jenž se svou osminkou hned dvakrát změřil hobíky sedlající půllitry. A také dnes prošel základní částí druhého Srandamače bez ztráty jediného bodu. Jan Hlačina sedlající čtvrtlitr před něho v sedmé jízdě nenašel cestu. Ovšem v šesté jízdě jasně poznal výhodu rychlého startu, když odvedl Bruna Belana, jenž dokázal být také pekelně rychlý. Celá trojice se nakonec sešla na startovním roštu finále A a všichni přítomní očekávali velkolepou bitvu. Ovšem Jan Hlačina měl jiné plány. Sotva se okolo něho mihla startovací gumička, vypálil dopředu jako z praku. Oba kolibříci byli v ten moment proti síle jeho čtvrtlitru prakticky bezmocní. Bruno Belan dorazil do cíle druhý před Janem Jeníčkem. Horké odpoledne nabídlo skvělou podívanou i v dalších kategorií. Ve finále flat tracku napravil David Havlíček své předchozí zaváhání s Alešem Dubnem a dvojnásobná porce bodů jej vynesla na nejvyšší stupínek. Potěru se nesešlo tolik, aby jel samostatné závody, a plochodrážní stroje držely vrch nad flat trackovými. Tony Katra dovedl motocykl Micro Shupa k vůbec prvnímu vítězství, avšak musel svádět tuhé duely s Dominikem Hrbkem, který jel se svou Shupou první závod kariéry.

 

Bruno Belan, Jan Hlačina a Jan Jeníček stojí na stupních vítězů

Ze závodu připravujeme původní reportáž.

Rychlí špunti prolévají Rychlé špunty

Speedway:

TOT A B
1. Jan Hlačina (250 ccm) 3 2 3 8 1.
2. Bruno Belan, Slaný (125 ccm) 3 2 2 7 2.
3. Jan Jeníček, Pardubice (125 ccm) 3 3 3 9 3.
4. Dan Macl 2 3 1 6 1.
5. Radek Červenka 1 1 2 4 2.
6. Jaromír Kašpar st. 1 1 1 3 3.
7. Stanislav Buňka 2 2 1 5

Poznámka: Stanislav Buňka odstoupil po základní části, proto byl finálový program C-B-A redukován na B-A

Aleš Duben, David Havlíček a Jaromír Kašpar mladší stojí na stupních vítězů kategorie Flat Track

Flat track:

FIN TOT
1. David Havlíček Yamaha FT Classics 3 3 3 2 6 16
2. Aleš Duben Honda FT Classics 2 2 3 3 4 14
3. Jaromír Kašpar ml. Yamaha FT Classics 1 1 1 1 2 6
Dominik Hrbek, Tony Katra, Denisa Maclová a Josef Novotný při vyhlašování společné juniorské kategorie

Junioři Speedway a Flat track:

FIN TOT
1. Tony Katra Micro Shupa PD 3 3 3 3 6 18
2. Dominik Hrbek Shupa 125 PD 2 2 2 2 4 12
3. Denisa Maclová Malaguti 50 FT 1 1 1 1 2 6
4. Josef Novotný Nitro 50 FT 0 0 0 0 0 0

Poznámka: závody všech tří kategorií se konaly na větším ovále

Nejmladší a nejstarší závodník: sedmiletý Tony Katra a Jaromír Kašpar, ročník 1956

Foto: Eva Palánová

Všichni závodníci pěkně pohromadě na nástupu