Archiv autora: Antonín Škach

Maturita dál prosívá startovní listinu večerního závodu

Praha – 24. dubna
Maturitní zkouška dál negativně ovlivňuje podobu večerní ouvertury české juniorky. Po Josefu Novákovi a Michalu Tomkovi se omluvil také Pavel Čermák. Závodník pražské Markéty měl původně mít na své vestě trojku, která nyní zůstává volná. Na to konto došlo ke změně modelu kvalifikace, z níž budou postupovat čtyři, zatímco pátý se stane jediným náhradníkem.

Pavel Čermák se omluvil z večerního závodu

Foto: Karel Herman

Dvěstěpadesátky vrací do juniorky kvalifikaci

Praha – 24. dubna
Rekordní čtyři tituly a ten první navíc s titulem nejmladšího šampióna pětistovek vůbec. Dvanáct vítězných závodů, z toho osm s maximálním bodovým ziskem. To je laťka, kterou v mistrovství republiky juniorů nastavil Eduard Krčmář svým následovníkům. Letošní ročník začíná dnes večer na Markétě a vzhledem k zájmu závodníků se po šesti letech vrací na scénu kvalifikace. A to ještě startovní listinu ochudily blížící se maturitní zkoušky.

Kvalifikace po letech

Eduard Krčmář za sebou v české juniorce zanechal hlubokou stopu

Kvůli zkouškám z dospělosti nejsou přihlášeni Josef Novák a Michal Tomka, který se po bezmála roční rekonvalescenci vrátil na ovály při březolupském přeboru. I bez nich chce dnes večer startovat osmnáct závodníků. A jelikož je ve startovní listině pouhých šestnáct míst, musela přijít ke slovu kvalifikace.

Plochodrážní komise se rozhodla do ní poslat pětici závodníků sedlajících dvěstěpadesátky. Ti se v rámci tréninku utkají ve dvou jízdách po pěti na startovním roštu s bodováním 4-3-2-1-0 a pořadí vznikne prostým součtem. V případě bodové rovnosti se vychází z běžných zvyklostí plochodrážních pravidel, ovšem los na místě posledního kritéria bude uplatněna zásada lepšího výsledku kvalifikační rozjížďky s číslem dvě.

Patrika Mikela nečeká dnes snadný úkol

Tři nejlepší doplní hlavní šestnáctku, zbylí dva budou náhradníky. Ovšem bude-li to možné a vhodné, pořadatel se zavázal zařadit do hlavního klání zvláštní jízdu pro závodníky s čísly sedmnáct a osmnáct.

 

Favorit neznámý

Jan Kvěch svým březolupským počínám zaskočil mnohé

Kromě českých závodníků nechybí ve startovní listině tradičně žarnovický kontingent a Sindy Weber s licencí AČR, ale najdeme v ní i Rakušana, Němce a Holanďana. Na první pohled se zdá, že večerní mítink postrádá jednoznačného favorita.

Patrik Mikel, dvojnásobný šampión devatenáctek, totiž stále léčí svou pravačku poraněnou při slovenském šampionátu v Žarnovici. Filip Hájek si zase v Březolupech stěžoval na bolesti ramene a Richard Geyer si při pádu během pardubického přeboru natáhnul vazy v noze.

Pódium Petra Chlupáče by dnes rozhodně nebyl nečekaný šok

Na druhou stranu Petr Chlupáč a především Jan Kvěch předvádějí zjara úžasné věci. Ruku na srdce, pakliže někdo z nich přijde okolo osmé večer na pódium, překvapí to pouze dokonalého ignoranta. Rovněž mladí Slováci jsou lepší a lepší, přičemž Ján Mihálik si už vavříny v naší juniorce užil již loni. A tak je jistá jen jediná věc, a sice že Markéta uvidí znovu skvělou podívanou.

Kvalifikace:

1 Sebastian Kössler, A (250 ccm)
2 Milan Dobiáš, Chabařovice (250 ccm)
3 Daniel Šilhán, Liberec (250 ccm)
4 Michal Baštecký, Praha (250 ccm)
5 Pavel Kuchař, Praha (250 ccm)

Hlavní závod:

1 Jan Kvěch, Praha
2 druhý z kvalifikace
3 Pavel Čermák, Praha
4 Richard Geyer, D
5 Patrik Mikel, Pardubice
6 František Klier, Divišov
7 třetí z kvalifikace
8 Jakub Valkovič, SK – Žarnovica
9 Daniel Klíma, Praha
10 Petr Chlupáč, Praha
11 Ján Mihálik, SK – Žarnovica
12 Sindy Weber, D – Liberec (ACCR)
13 vítěz kvalifikace
14 Filip Hájek, Praha
15 David Pacalaj, SK – Žarnovica
16 Jarno de Vries, NL – Plzeň
17 čtvrtý z kvalifikace
18 pátý z kvalifikace

Foto: Karel Herman a Mirek Horáček

Češi a Slováci v akci 259

Uplynulý týden si čeští fanoušci nemuseli rozhodně stěžovat na nedostatek příležitostí spatřit na vlastní oči svůj oblíbený sport. Pražská extraliga a přebory se stopětadvacítkami v Pardubicích a v Březolupech přinesly skvělou podívanou. Čeští závodníci se dostali do akce také ve Velké Británii a v Polsku, ovšem dnešní tradiční kompilace magazínu speedwayA-Z bohužel přináší informace o zmeškaném startu Speedway Grand Prix pro Martina Vaculíka.

 

 

Martin Vaculík bohužel zmešká nejen Varšavu, ale i Prahu

Martin Vaculík absolvoval ve středu druhou operaci zraněné nohy na klinice v Bristolu, kde ještě zůstane, ale v tomto týdnu by měl odcestovat domů do Bratislavy. Účast slovenského eso v úvodních dvou velkých cenách ve Varšavě a v Praze je ovšem bohužel vyloučena.

Matěj Kůs viděl v minulém týdnu kus Anglie skrz čelní sklo své dodávky, v jejímž řízení se střídal s mechanikem Malcolmem Uzzellem, jehož tatínek Mark k nás svého času jezdil na ledy

Po úterní extralize měl Matěj Kůs vskutku natřískaný závodní diář. Jeho Redcar ve čtvrtek v rámci Championship Shield na vlastním ovále doslova zničil Newcastle 58:32. Pražský kapitán šel od vítězství k vítězství a z tábora soupeře jej porazil až hostující Kevin Doolan v rozjížďce s číslem patnáct. Suma sumárum jedenáct bodů s třemi bonusy (3 2 2 2 2).

Páteční večer zastihl Redcar v Lakeside, který vyhrál 56:34. Matěj Kůs dojel do cíle jen dvakrát a na své individuální konto si připsal tři body (2 1 E F). Do třetice byl Pražan v akci včera. Newcastle porazil Redcar 51:39, ovšem Matěj Kůs na své předloňské domácí dráze vyhrál tři jízdy, připsal si jedenáct bodů (1 3 1 3 3) a po Benu Barkerovi byl druhým nejlepším mužem svého týmu.

Václav Milík musel vynechat Best Pairs v Rzeszowě

Václav Milík v pátek nestartoval v sestavě Starkom Racing Team ve druhém díle série Speedway Best Pairs, kam jej Wroclaw neuvolnila a místo něho mu zavelela trénovat na domácí dráze. Ve včerejším duelu Wroclaw vs. Gorzow se ukazatel skóre zastavil za stavu 54:36. Pardubický kapitán měl v té chvíli u svého jména pět bodů (3 1 1 E).

Vítězství před zraky domácího publika si včera mohl užít rovněž Eduard Krčmář. Prvoligový duel Gniezno vs. Pila skončil 58:32. Slánský závodník po třetím místě v rozjížďce s číslem tři byl v cíli třikrát jako vítěz, avšak v patnácté jízdě byl diskalifikován za pád. Do depa odešel naštěstí po svých a jeho individuální skóre se zastavilo na deseti bodech (1 3 3 3 X).

Foto: Matěj Kůs, ilustrační Karel Herman

Michal Škurla dostal divokou kartu na pražský závod

Praha – 22. dubna
Pražský návrh na divokou kartu a místa náhradníků české velké ceny odešel do sídla BSI v pátek a má být potvrzen během následujících dnů, aby byl veřejně poprvé odhalen na tiskové konferenci během čtvrtečního dopoledne. Nicméně jisté je, že divokou kartu pro Markétu obdržel Michal Škurla, Pochopitelně nepůjde o závod SGP, ale první finále domácího šampionátu jednotlivců, které se na stadiónu ve stověžaté matičce pojede při prvomájovém odpoledni. Po včerejším březolupském přeboru mají finalisté dokonce vylosována i svá startovní čísla.


Tipujte:

Označte trojici závodníků, která na Prvního máje nebude chybět na pódiu prvního finále MR?

View Results

Loading ... Loading ...

Michal Škurla dostal divokou kartu na první finále MR

Michal Škurla byl poměrně logickým kandidátem na divokou kartu. Loni vinou zdravotních patálií se svým ramenem vynechal úvodní závod v Praze, ale do Divišova i Březolup, kde se rozjížděl o třetí místo, se kvalifikoval z přeboru. Jeho letošní ouvertura v Pardubicích mu nevyšla a včera na Moravě chyběl, protože reprezentoval v evropském semifinále na travnaté dráze ve Swingfieldu. A pro jeho nominaci na divokou kartu se vyslovila většina členů komise.

Nejlepší osmička z loňského byla doplněna dle pořadí přeboru po dvou závodech posledními sedmi finalisty a dvojicí náhradníků. Protože další přeborový závod se koná až v půlce června, zůstává jeho aktuální klasifikace bernou mincí i pro druhé finále v Kopřivnici. Seznam jeho účastníků se však kromě důvodů neovlivnitelných lidskou mocí může změnit jen, pakliže v pražském finále vypadne z první osmičky někdo, kdo nestartoval v letošním přeboru.

Vylosovaná čísla prvního finále MR a způsob kvalifikace – Praha, 1. května:

1 Jan Kvěch, Praha 4. P ČR 2018
2 Petr Chlupáč, Praha 7. P ČR 2018
3 Josef Franc, Praha 1. MR 2017
4 Matěj Kůs, Praha 7. MR 2017
5 Jaroslav Petrák, Pardubice 8. P ČR 2018
6 Hynek Štichauer, Pardubice 5. MR 2017 (2. P ČR 2018)
7 Eduard Krčmář, Slaný 2. MR 2017
8 Ondřej Smetana, Praha 8. MR 2017 (11. P ČR 2018)
9 Michal Škurla, Praha divoká karta SK
10 Václav Milík, Pardubice 4. MR 2017
11 David Pacalaj, SK – Žarnovica 6. P ČR 2018
12 Martin Málek, Březolupy 9. P ČR 2018
13 Martin Gavenda, Březolupy 5. P ČR 2018
14 Patrik Mikel, Pardubice 6. MR 2017
15 Zdeněk Simota, Plzeň 3. MR 2017 (1. P ČR 2018)
16 Zdeněk Holub, Praha 3. P ČR 2018
17 Jakub Valkovič, SK – Žarnovica 10. P ČR 2018
18 Filip Hájek, Praha 12. P ČR 2018
Zdeněk Simota a Hynek Štichauer jako jediní z přímo kvalifikované osmičky změřili své síly v obou letošních přeborech

Foto: Karel Herman

Jan Kvěch, největš překvapení včrejších Březolup, pojede poprvé mezi šestnáctkou finalistů šampionátu republiky

Pardubická startovní listina je po pátku kompletní

Pardubice – 22. dubna
Páteční dánská kvalifikace v Holstedu určila, že se v pardubickém semifinále evropského šampionátu jednotlivců představí Hans N. Andersen a Anders Thomsen. Včera FIM Europe potvrdila jejich startovní čísla dvanáct, resp. osm. A tím je pardubická startovní listina zaplněna beze zbytku od vrchu až dolů.

Startovní listina:

1 Steven Worrall, GB
2 Eduard Krčmář, CZ
3 Antonio Lindbäck, S
4 David Bellego, F
5 Piotr Protasiewicz, PL
6 Timo Lahti, FIN
7 Kevin Wölbert, D
8 Anders Thomsen, DK
9 Glenn Moi, N
10 Dimitri Berge, F
11 Zdeněk Simota, CZ
12 Hans N. Andersen, DK
13 Robert Lambert, GB
14 Kai Huckenbeck, D
15 Andrej Kobrin, UA (SMF)
16 Lasse Freddriksen, N
17 Hynek Štichauer, CZ
18 Patrik Mikel, CZ
Pardubice čeká příští sobotu skvělý závod

Foto: Mirek Horáček

Zdeněk Simota musel přeborový triumf vydřít v souboji s pražským benjamínkem

Březolupy – 21. dubna
Prosluněná sobota s letními teplotami přilákala do březolupských ochozů slušný počet diváků. Zdeněk Simota srovnal přeborové účty z Pardubic s Hynkem Štichauerem již v rozjížďce s číslem jedna, kde se již z úvodního výjezdu sápal po vedoucí příčce Zdeňka Holuba. Jeho posléze za svá záda přemístil rovněž Hynek Štichauer, jemuž v úvodu motocykl příliš nestartoval. A tak se v sedmé jízdě zrodilo překvapení, protože na úkor pardubického vousáče si svou vítěznou šňůru prodloužil Jan Kvěch. Pražský junior se nikterak nerozpakoval vozit jednu trojku za druhou, v čemž se mu mohl rovnat pouze Zdeněk Simota. Oba neporažení se střetli až v úplně poslední jízdě dne. Vedení se ujal Jan Kvěch, avšak Zdeněk Simota záhy získal vrch a mohl se chystat na skok na nejvyšší stupínek pódia. Naproti tomu Janu Kvěchovi nebyla druhé příčka souzena. V půli třetího okruhu se z jeho motoru ozval zvonivý umíráček. Po druhém místě se tak natáhl Hynek Štichauer. Ten v patnácté jízdě zabránil další senzaci, když nakonec udolal svého někdejšího žáka Martina Mejtského a od té chvíle neuhnul z vítězné dráhy ani o píď. Díky výrazně lepšímu závěru se Zdeněk Holub dostal do rozjezdu o třetí místo. Svedl v něm úžasný duel s Janem Kvěchem, který nakonec tahal za delší konec provazu a vůbec poprvé přišel na stupně vítězů pětistovek. Přebor opět doprovázel šampionát stopětadvacítek, v němž si Jaroslav Vaníček počínal se stejnou sebejistotou jako ve středu v Pardubicích.

Hynek Štichauer, Zdeněk Simota a Jan Kvěch stojí na stupních vítězů

Ze závodu připravujeme původní reportáž.

Zdeněk Simota musel na cestě ke svému vítězství svádět tuhý duel s Janem Kvěchem
1. Zdeněk Simota, Plzeň 3 3 3 3 3 15
2. Hynek Štichauer, Pardubice 2 2 3 3 3 13
3. Jan Kvěch, Praha 3 3 3 3 E 12+3
4. Zdeněk Holub, Praha 1 2 3 3 3 12+2
5. Petr Chlupáč, Praha 0 3 2 3 3 11
6. David Pacalaj, SK – Žarnovica 3 2 2 2 2 11
7. Martin Gavenda, Březolupy 2 3 F 2 3 10
8. Jakub Valkovič, SK – Žarnovica 2 1 2 2 2 9
9. Jaroslav Petrák, Pardubice 2 3 1 E 2 8
10. Ján Mihálik, SK – Žarnovica 3 1 1 2 1 8
11. Filip Hájek, Praha 2 2 1 1 1 7
12. Pavel Kuchař, Praha (250 ccm) 1 0 2 1 2 6
13. Michael Hádek, Plzeň 3 2 – – – 5
14. Pavel Čermák, Divišov 0 0 3 1 1 5
15. Michal Tomka, SK – Žarnovica X 1 F 2 2 5
16. Martin Mejtský, Pardubice X 1 2 X – 3
17. Daniel Klíma, Praha 1 1 1 0 F 3
18. Sindy Weber, D – Liberec (ACCR) 1 0 E 1 1 3
19. Milan Dobiáš, Chabařovice (250 ccm) 1 0 1 0 0 2

Poznámka: kvůli poruše dodávky nepřijel Michal Baštecký (250 ccm)

Skvělá tečka na závěr: rozjezd o třetí místo mezi Janem Kvěchem (modrá) a Zdeňkem Holubem (červená)

Průběžné pořadí seriálu:

PCE BŘE TOT
18.4. 21.4.
1. Zdeněk Simota, Plzeň* 22 25 47
2. Hynek Štichauer, Pardubice* 25 22 47
3. Zdeněk Holub, Praha 20 18 38
4. Jan Kvěch, Praha 10 20 30
5. Martin Gavenda, Březolupy 16 12 28
6. David Pacalaj, SK – Žarnovica 8 14 22
7. Petr Chlupáč, Praha 5 16 21
8. Jaroslav Petrák, Pardubice 12 8 20
9. Martin Málek, Březolupy 18 18
10. Jakub Valkovič, SK – Žarnovica 6 10 16
11. Ondřej Smetana, Praha* 14 14
12. Filip Hájek, Praha 7 6 13
13. Ján Mihálik, SK – Žarnovica 7 7
14. Pavel Kuchař, Praha (250 ccm) 2 5 7
15. Martin Mejtský, Pardubice 4 1 5
16. Michael Hádek, Plzeň 4 4
17. Pavel Čermák, Divišov 3 3
18. Michal Škurla, Praha 3 3
19. Michal Tomka, SK – Žarnovica 2 2
20. Daniel Klíma, Praha 1 0 1
21. Sindy Weber, D – Liberec (ACCR) 0 0 0
22. Milan Dobiáš, Chabařovice 0 0
23. František Klier, Divišov 0 0
NC Michal Baštecký, Praha +
mimo klasifikaci:
Ronny Weis, D NC
Richard Geyer, D NC

Poznámka: již kvalifikovaní finalisté úvodního závodu v Praze jsou označeni hvězdičkou *; + Michal Baštecký byl přihlášen pro závod v Březolupech, avšak nedorazil kvůli poruše dodávky

Pódium stopětadvacítek: Vojtěch Šachl, Jaroslav Vaníček a Bruno Belan

Mistrovství republiky 125 ccm:

1. Jaroslav Vaníček, Praha 3 3 3 3 12
2. Vojtěch Šachl, Divišov 3 3 1 3 10
3. Bruno Belan, Slaný 2 3 3 1 9
4. Filip Šifalda, Chabařovice 2 2 2 2 8
5. Štěpán Jurča, Březolupy F 3 2 2 7
6. Jan Jeníček, Pardubice 2 1 1 0 4 (los)
7. Matěj Frýza, Plzeň 1 0 1 2 4 (los)
8. Vojtěch Zamazal, Slaný 1 0 2 E 3
9. František Hřib, Březolupy 1 F 1 1 3

Poznámka: v první verzi startovní listiny figuroval rovněž Milan Dobiáš, který se nakonec přehlásil do přeboru

Jaroslav Vaníček (červená) se musel pustit do křížku s Filipem Šifaldou

Průběžné pořadí šampionátu:

PCE BŘE TOT
18.4. 21.4.
1. Jaroslav Vaníček, Praha 12 12 24
2. Bruno Belan, Slaný 11 9 20
3. Vojtěch Šachl, Divišov 6 10 16
4. Filip Šifalda, Chabařovice 8 8 16
5. Štěpán Jurča, Březolupy 5 7 12
6. Jan Jeníček, Pardubice 8 4 12
7. Daniel Klíma, Praha 8 8
8. Vojtěch Zamazal, Slaný 2 3 5
9. Matěj Frýza, Plzeň 4 4
10. Milan Dobiáš, Chabařovice 4 4
11. Michal Baštecký, Praha 4 4
12. Jakub Exler, Praha 4 4
13. František Hřib, Březolupy 0 3 3
Vojtěch Šachl na cestě za svým prozatím nejlepším výsledkem

Foto: Karel Herman

Nebýt pádu ve čtrnácté jízdě, Martin Gavenda jel v rozjezdu o třetí místo také