Archiv autora: Antonín Škach

Roman Tomany je v hlavním závodě

Mariánské Lázně – 23. června
Pár hodin před zahájením kvalifikace světového šampionátu na dlouhé dráze v Mariánských Lázních řešila komise CCP FIM omluvenku finské federace pro bratry Mustonenovy. Po obvolání národních federací místo Jesse Mustonena se startovním číslem šestnáct pojede Jörg Tebbe. Ovšem na čtyřiadvacítku místo Aki Pekky Mustonena nikdo nereflektoval. Nezbývá než posunout do hlavního závodu Romana Tomanyho, který byl zpočátku prvním náhradníkem. Legenda lázeňského kilometru Miroslav Musil tím pádem přijde na zítřejší nástup v úloze jediného rezervního závodníka.

Roman Tomany se z místa prvního náhradníka posunul do hlavního závodu
Roman Tomany se z místa prvního náhradníka posunul do hlavního závodu

Foto: Lucie Pechmanová

 

Před druhým Srandamačem ožijí Kostěnice víkendovým soustředěním

Úhřetická Lhota – 23. června
Závodní program kostěnických oválků pokračuje koncem července druhým Srandamačem. Než se ovšem uskuteční, proběhne ve dnech 1. a 2. července soustředění. Po oba dny budou dva tréninkové bloky. První začne v deset hodin a skončí v prvé poledne. Po dvouhodinové pauze se bude od čtrnácti hodiny jezdit až do osmnácti.

 

Závodníci si vyzkouší starty a jízdu minimálně ve dvojicích. Za řidítka plochodrážního motocyklu mohou usednout i příchozí zájemci, byť mládež do šestnácti let za asistence některého ze svých rodičů.

Motoklub Úhřetická Lhota myslí také na večerní zábavu. „Po osmnácté hodině bude zapálen oheň na opékání buřtů,“ láká Dan Macl, prezident klubu. „Pro přespání na oválku je zapotřebí si vzít stan či spacák. Všichni jsou srdečně zváni, věřím v hojnou účast, občerstvení zajištěno.“

Pakliže bude nepříznivé počasí, celá akce se odkládá o celý týden.

9Foto: Antonín Škach

Plochá dráha se po devíti letech vrací do Kopřivnice ve velkém stylu

Kopřivnice – 23. června
Ještě zkraje roku měla kopřivnická plochá dráha na kahánku. Radnice ve svých plánech na rekonstrukci Letního stadiónu nepočítala se zachováním oválu, což plochodrážní klub vyburcovalo k rozhodné akci. Nicméně dotace na přestavbu sportoviště nebyla přiklepnuta, takže se na opravené závodiště ve městě Tatrovek v neděli po devíti letech konečně vrátí oblíbený speedway. A nutno rovnou poznamenat, že půjde o okázalý comeback.

 

Před devíti lety při prvním Memoriálu Michala Matuly stanuli na pódiu Martin Málek, Richard Wolff a Adam Pawliczek
Před devíti lety při prvním Memoriálu Michala Matuly stanuli na pódiu Martin Málek, Richard Wolff a Adam Pawliczek

 

Josef Franc bude hvězdou první velikosti
Josef Franc bude hvězdou první velikosti

Startovní listina, jíž včera večer vydal VV SPD, čítá totiž devatenáct jmen. Najdeme v ní úřadujícího vicemistra republiky Josefa France, který má ke Kopřivnici vřelý vztah, ale také výtečné závodníky z většiny českých klubů. Mezinárodní aranžmá dodávají nejen dobře známí slovenští junioři, Němka Sindy Weber či vracející se polský bavič Krzysztof Nowacki, nýbrž i borci z Bulharska, Rumunska a Maďarska.

Po chabařovickém vítězství před čtrnácti dny přijede Ondřej Smetana do Kopřivnice jako leader průběžné klasifikace
Po chabařovickém vítězství před čtrnácti dny přijede Ondřej Smetana do Kopřivnice jako leader průběžné klasifikace

Vzhledem k počtu účastníků se ke slovu dostane rozpis na pětadvacet rozjížděk, přičemž každý startující dorazí na startovní rošt pětkrát. Takové porce jízd je určující i pro podobu Memoriálu Michala Matuly, jímž se plochodrážní program kopřivnického Letního stadiónu v září před devíti lety dočasně uzavřel.

Rumun Andrei Popa se představil českým divákům již ve středu v Pardubicích
Rumun Andrei Popa se představil českým divákům již ve středu v Pardubicích

Organizátoři původně počítali s modelem nadstavbového klání zahrnující dvě semifinále a finále. Nicméně to bylo v okamžicích, kdy pracovali s přeborem v intencích klasického rozpisu šestnácti jezdců na dvacet jízd.

Pakliže se vskutku pozítří po obědě v Kopřivnici sejde devatenáct závodníků, bude podoba Memoriálu Michala Matuly vyhlášena rovnou na místě dle stavu dráhy. S největší pravděpodobností půjde však o jednu jedinou rozjížďku.

Startovní listina:

1 Sindy Weber, D – Liberec (ACCR)
2 Josef Franc, Praha
3 Pavel Čermák, Praha
4 Jan Kvěch, Praha
5 Václav Kvěch, Praha
6 Filip Hájek, Praha
7 Ondřej Smetana, Praha
8 Josef Novák, Pardubice
9 Milen Manev, BG
10 Zdeněk Simota, Plzeň
11 Martin Gavenda, Praha
12 Martin Málek, Březolupy
13 Michal Dudek, Slaný
14 Krzyzstof Nowacki, PL – Slaný (ACCR)
15 Jakub Valkovič, SK – Žarnovica
16 David Pacalaj, SK – Žarnovica
17 Andrei Popa, RUM
18 Norbert Magosi, H
19 Dennis Fazekas, H
20 neobsazeno

Foto: Pavel Fišer, Karel Herman a Mirek Horáček

Houdkovická výstava láká také plochodrážní fanoušky i samotné závodníky

Houdkovice – 22. června
Dostat na přírodní areál hřiště v Houdkovicích na Rychnovsku co největší počet závodních speciálů ze všech odvětví motoristického sportu, je jen jedna z filozofií výstavy, který na první z dvojice červencových svátků pořádají místní hasiči v těsné spolupráci s JCH rallye teamem. Záměrem organizátorů je také ukázat vystavené exponáty v akci, což je lákavé také pro plochodrážní fanoušky, ale i samotné závodníky.

 

Sindy Weber se objeví v Houdkovicích
Sindy Weber se objeví v Houdkovicích

Jiří Chalupný jezdí automobilové soutěže a včera se svým bývalým spolujezdcem Pavlem Jiroudem navštívil vyvrcholení české juniorky v Pardubicích. Součástí akce totiž budou rovněž ukázkové jízdy plochodážníků, pro něž příští týden vznikne improvizovaný ovál.

Stoh reklamních letáčků v depu mizel z rukou obou mužů se stejnou rychlostí jako humanitární balíčky ve vyhladovělém Somálsku. Odezvy ze strany závodníků na sebe nenechaly dlouhou čekat a již dnes svou účast potvrdila Sindy Weber.

Jednání s dalšími závodníky z ploché dráhy či flat tracku se stále vedou, což ovšem nebrání dalším zájemcům navštívit stránky JCH rallye teamu a kontaktovat se ohledně možnosti své prezentace.

 


Výstava závodních speciálů se koná na hřišti v Houdkovicích ve sváteční středu 5. července. Pestrý program startuje již úderem deváté ranní a tvrdá až do osmnácté hodiny. Proběhne také autogramiáda slavných osobností, na níž nebude scházet ani fenomenální Jiří Štancl. Komu se ještě nebude chtít domů, může si večer zařádit na taneční zábavě.


 

9

Foto: Karel Herman

Karel Kadlec v sobotu končí kariéru už doopravdy

Plzeň – 22. června
Z pódia veteránského závodu v rámci Memoriálu Antonína Vildeho seskočil vlastně jen obrazně, jelikož praktické provádění podobných kousků mu stále přece jen brání operovaná noha. Prohlásil, že právě odjel svůj poslední závod, čemuž při jeho závodní dlouhověkosti nikdo z přítomných nevěřil. V sobotu plánoval, že v Mariánských Lázních jen z pozice náhradníka zamává na nástupu divákům. Jenže zranění Hynka Štichauera jej vystřelilo na startovní číslo jedenáct. Karel Kadlec se magazínu speedwayA-Z svěřil, že kvalifikace světového šampionátu bude doopravdy tím posledním závodem jeho kariéry.

 

 

V sobotu přijde Karel Kadlec na nástup naposledy
V sobotu přijde Karel Kadlec na nástup naposledy

„Je to rozlučkovej‘ závod,“ říká Karel Kadlec, aby pochopitelně čelil poznámce, že něco takového tvrdil již v půli minulého měsíce ve Slaném. „Jo, řek‘ jsem, že ve Slaným jedu naposledy. Teď jsem v Mariánkách, který mám rád, jen chtěl dělat náhradníka. Ale budu muset jet místo Hynka, takže dneska jedu s Martinem Málkem do Mühldorfu.“

Nicméně z Mariánských Lázní vede přece jen cestička do challenge… „Nikam postupovat nebudu,“ nestrká Karel Kadlec hlavu kamsi do nadoblačných výšin. „Od Slanýho jsem neseděl na motorce. Buď musíš jezdit pořádně a pořád nebo se na to vykašlat. A končí i mladší.“

Od svého comebacku zkraje tisíciletí se Karel Kadlec stal synonymem závodnické dlouhověkosti. „Chtěl jsem to dotáhnout až do pětapadesáti,“ připouští, že zprvu počítal ještě se sezónou 2018. „Mám tady hromadu starostí, jak jsem teď dvanáct let jezdil po závodech a strkal do toho peníze. Tak už přišel čas, abych skončil.“

Spolu s Martinem Švestkou a Danem Maclem na slánském pódiu
Spolu s Martinem Švestkou a Danem Maclem na slánském pódiu

V Mariánských Lázních se tak nadobro uzavře kariéra plzeňského nezmara, který spolu se svým otcem drží neuvěřitelný primát. Karel Kadlec starší se poprvé postavil na start motocyklového závodu roku 1934 a jeho syn se o poslední zápis do svého závodnického curriculum vitae postará o třiaosmdesát let později. Ovšem to už je inspirace pro historickou rubriku magazínu speedwayA-Z.

Foto: Mirek Horáček

Eduard Krčmář si rozlučku s českou juniorkou užil se vším všudy

Pardubice – 21. června
Dnešní vyvrcholení spojených českých šampionátů do jednadvaceti a devatenácti let bylo posledním závodem domácí juniorky pro Eduarda Krčmáře. A slánský závodník si ho dokonale užil. S velkým náskokem vyhrál nejen pět jízd základního rozpisu, jimiž zpečetil svůj rekordní čtvrtý titul, ale i nadstavbový Memoriál Jiřího Marxe. Za jeho zády se však odehrávala tak napínavá a vyrovnaná podívaná, až se staronový šampión devatenáctek Patrik Mikel ani jednou nepodíval na pódium. Naopak navýsost spokojený byl Filip Hájek. V jedenácté jízdě sice upadl, ale dojel si pro bod, který jej dostal do finálové jízdy. V ní za sebou nechal Jána Mihálika, jehož vzápětí odvedl i v rozjezdu o celkový bronz. Doprovodné mistrovské klání stopětadvacítek se stalo kořistí Filipa Šifaldy.

Stupně vítězů dnešního závodu: zleva Zdeněk Holub, Eduard Krčmář a Filip Hájek
Stupně vítězů dnešního závodu: zleva Zdeněk Holub, Eduard Krčmář a Filip Hájek

Ze závodu připravujeme původní reportáž.

Nejlepší trio české juniorky: Patrik Mikel, Eduard Krčmář a Filip Hájek
Nejlepší trio české juniorky: Patrik Mikel, Eduard Krčmář a Filip Hájek
1. Eduard Krčmář, Slaný 3 3 3 3 3 3 18
2. Zdeněk Holub, Praha 2 3 3 2 3 2 15
3. Filip Hájek, Praha 2 3 1 3 3 1 13
4. Ján Mihálik, SK – Žarnovica 3 1 2 3 3 0 12
5. Patrik Mikel, Pardubice 3 2 3 2 2 12
6. Jan Kvěch, Praha 2 1 3 1 2 9
7. Richard Geyer, D 1 2 2 3 1 9
8. David Pacalaj, SK – Žarnovica 1 3 2 2 0 8
9. Josef Novák, Pardubice 3 0 1 2 2 8
10. Jakub Valkovič, SK – Žarnovica 1 0 2 1 2 6
11. Andrei Popa, RUM 2 2 0 E 1 5
12. Václav Kvěch, Praha 1 1 1 0 1 4
13. Sindy Weber, D – Liberec (ACCR) 0 1 0 1 1 3
14. Mario Niedermaier, D 0 2 – – – 2
15. Pavel Čermák, Praha E E 1 0 0 1
Nejlepší v kategorii do devatenácti let: Ján Mihálik, Patrik Mikel a Josef Novák
Nejlepší v kategorii do devatenácti let: Ján Mihálik, Patrik Mikel a Josef Novák

14. Cena Jiřího Marxe:

1. Eduard Krčmář, 2. Zdeněk Holub, 3. Filip Hájek, 4. Patrik Mikel, 5. Ján Mihálik, 6. Josef Novák

Cena Jiřího Marxe: zleva Patrik Mikel, Zdeněk Holub, Eduard Krčmář, Filip Hájek a Ján Mihálik

Cena Jiřího Marxe: zleva Patrik Mikel, Zdeněk Holub, Eduard Krčmář, Filip Hájek a Ján Mihálik

Konečné pořadí šampionátů:

U21 U19 PLZ PHA PCE TOT
22.4. 2.5. 21.6.
1. Eduard Krčmář, Slaný 18 18 18 54
2. 1. Patrik Mikel, Pardubice 16 16 12 44
3. Filip Hájek, Praha 11 11 13 35+3
4. 2. Ján Mihálik, SK – Žarnovica 13 10 12 35+2
5. 3. Josef Novák, Pardubice 10 14 8 32
6. 4. Richard Geyer, D 13 9 9 31
7. 5. Jan Kvěch, Praha 8 6 9 23
8. 6. Jakub Valkovič, SK – Žarnovica 7 6 6 19
9. 7. David Pacalaj, SK – Žarnovica 3 6 8 17
10. 8. Petr Chlupáč, Praha 9 8 NS 17
11. Zdeněk Holub, Praha NS NS 15 15
12. 9. Pavel Čermák, Praha 5 5 1 11
13. 10. Sindy Weber, D – Liberec (ACCR) 4 NS 3 7
14. 11. Milan Dobiáš, Chabařovice 3 3 NS 6
15. 12. Andrei Popa, RUM NS NS 5 5
16. 13. Filip Šifalda, Chabařovice NS 5 NS 5
17. 14. Filip Nizgorski, PL NS 5 NS 5
18. 15. Václav Kvěch, Praha 0 NS 4 4
19. 16. Mario Niedermaier, D 2 NS 2 4
20. 17. Mateusz Adamczewski, PL NS 3 NS 3
21. 18. Michal Tomka, SK – Žarnovica 0 NS NS 0
Pavel Kuchař, Filip Šifalda a Milan Dobiáš na pódiu kolibříků
Pavel Kuchař, Filip Šifalda a Milan Dobiáš na pódiu kolibříků

Mistrovství republiky 125 ccm:

1. Filip Šifalda, Chabařovice 3 3 3 3 12
2. Pavel Kuchař, Praha 2 3 3 1 9
3. Milan Dobiáš, Chabařovice 2 2 2 2 8
4. Daniel Klíma, Divišov 3 2 2 0 7
5. Michal Baštecký, Praha 1 1 1 3 6
6. Jaroslav Vaníček, Praha 1 0 1 2 4
7. Lukáš Vinter, Praha 0 1 0 1 2
8. Jan Jeníček, Pardubice F R F – 0

Poznámka: Lukáš Vinter žlutá karta v páté jízdě

Průběžné pořadí seriálu:

SLA PCE TOT
3.6. 21.6.
1. Filip Šifalda, Chabařovice 9 12 21
2. Pavel Kuchař, Praha 12 9 21
3. Milan Dobiáš, Chabařovice 10 8 18
4. Daniel Klíma, Divišov 9 7 16
5. Michal Baštecký, Praha 8 6 14
6. Jaroslav Vaníček, Praha 7 4 11
7. Bruno Thomas, D 6 NS 6
8. Bruno Belan, Slaný 4 NS 4
9. Lukáš Vinter, Praha 1 2 3
10. Jakub Exler, Praha 1 NS 1
11. Manuel Rau, D 1 NS 1
12. Jan Jeníček, Pardubice NS 0 0

Foto: Karel Herman