Archiv autora: Antonín Škach

Závěr kolibřího poháru obstarají jízdy o dva poháry a tisícovku navíc

Česká Třebová – 16. října
Již v půlce minulé dekády nebyl Zdeněk Schneiderwind smířený, že se malý ovál za první zatáčkou velké Markéty užívá jen jako parkoviště pro novináře a hosty velké ceny a Tomíčkova memoriálu. Začal zde organizovat tréninky a během jednoho z nich si dokonce sám přivodil frakturu klíční kosti. Stopětadvacítky nastupující na scénu však byly správným řešením. Je to již téměř jedenáct let, co se na malé dráze v Praze konaly první závody. Jejich datum korespondoval s datem mých narozenin, proto jsem se tehdy rozhodl participovat vypsáním Ceny vydavatele speedwayA-Z. Ta se s malými přestávkami koná na závěr sezóny každoročně. Vedle Markéty se jednou jelo v Chabařovicích a jízda o tisícovku se po přesunutí závěrečného kola pohárové série PRO-TEC Speedway Mini Cup uskuteční v neděli v Divišově.

 

Ceny navíc pro nedělní závody v Divišově jsou připraveny

Po dnešní závodní exhibici ve Štětí čekají stopětadvacítky dvě závodní dopoledne v Divišově. V sobotu je na programu předposlední kolo pohárové série, která měla vyvrcholit o čtyřiadvacet hodin později na malé Markétě. Jenže problémy organizačního charakteru donutily Zdeňka Schneiderwinda, aby pražský podnik přeložil do Divišova.

Cena vydavatele speedwayA-Z se uskuteční po nedělním závodě. Prvoplánově je koncipována jako zvláštní rozjížďka pro tři nejlepší po skončení hlavního klání. Ovál pod Blaníkem však není zatížen pravidly o hluku jako závodní trať na pražské šestce. A tak není vyloučeno, že se stejně jako loni vypíší semifinálové jízdy o postup do finálové jízdy.

Ať tak či onak, na vítěze Ceny vydavatele speedwayA-Z čeká nejen pohár, ale především tisícikoruna v hotovosti. Důležitým upozorněním je, že ceny nejsou v žádném případě putovní. Novinkou je však pohárek od mojí dcery Toničky. Jezdí s námi na závody prakticky již od narození. Pětistovky ji nechávají prozatím v klidu, ale zbožňuje stopětadvacítky. I když kdo ví, možná změní názor, když ji Růžovásek, jak si sama ve svém pětiletém mozku překřtila Patrika Mikela, svezl při sobotní pardubické rozlučce.

Loňská Cena vydavatele speedwayA-Z: zleva Štěpán Jurča, Jaroslav Vaníček a Milan Dobiáš

Každopádně před týdnem byla se Sofinkou, sestřičkou Tonyho Katry, a její maminkou natrhat luční kvítí pro nejlepší závodníky pražského Speedway Mini Cupu. Proto přišla s nápadem, že by závodníkům věnovala svůj vlastní pohár. Ten je již připraven a čeká na svého vítěze. Pohárek je docela malý, a proto evokuje myšlenku, aby o něho v neděli v Divišově usilovali ti nejmladší závodníci. Mohl by dát náboj vloženým jízdám závodníkům, kteří nepojedou hlavní závod. Nicméně detaily budou dojednány až v neděli nad ránem v Divišově.

Foto: Eva Palánová

 

Nad svým dalším svezením krčí Tomáš Suchánek rameny

Pardubice – 13. října
Po svém nešťastném pádu během loňské Zlaté přilby SNP v Žarnovici strávil sezónu v boxech s Patrikem Mikelem. Sotva skončil sobotní MACEC Cup v Pardubicích přistavil jeho charakteristicky růžovomodrý motocykl k vratům vedoucím z depa na ovál. Jenže místo pardubického juniora se za jeho řidítka chystal on sám. Tomáš Suchánek se však magazínu speedwayA-Z svěřil, že prozatím netuší, kdy se s plochodrážním motocyklem opět prožene po dráze.

 

Letos Tomáš Suchánek strávil sezónu jako mechanik Patrika Mikela

„Před Zlatou přilbou jsem vyjížděl kopec do depa,“ vyvracel Tomáš Suchánek se smíchem poznámky, že při pardubické rozlučce prochází svým plochodrážním comebackem. „Ale na dráze jsem byl poprvý. Ruce mě bolej‘. Stál jsem v tom jak řepa, nemůžu totiž ohnout nohu.“

Na otázku, kdy se zase sveze, však neznal odpověď. „Nevím, zase někdy…“ odtušil. „Příští rok… Závodně to ale nevypadá… Zatím to nejde…“

Tomáš Suchánek se během pardubické rozlučky svezl s motocyklem Patrika Mikela

Foto: Karel Herman

Před posledním kostěnickým závodem sezóny 2018 proběhne ještě trénink

Úhřetická Lhota – 15. října
Poslední dny měsíce října budou oválky poblíž Kostěnic v plné permanenci plochodrážníků a flat trackerů. Tuto sobotu 20. října od 13:00 je na pořadu dne trénink, zatímco závodní sezóna místních hobíků se uzavře o týden později rozlučkovým závodem v intencích dobře známých Srandamačů.

 

Stopětadvacítka se v Kostěnicích zdatným soupeřem pětistovce, což na snímku dokládá Jan Jeníček v duelu s Danem Maclem

Volný závod v sobotu 27. října přivede do Kostěnic nejen úspěšné flat trackery typu Aleše Plecháče, Daniela Plecháče či Jakuba Matějíčka, ale také hobíky z Úhřetické Lhoty. Zúčastnit se pochopitelně mohou i plochodrážníci s licencí. Fanoušci budou moci svézt se na závodních motocyklech.

Ceny jsou už připraveny

„Vše bude probíhat stejně, jako tomu bylo při Srandamačích,“ říká Dan Macl, šéf Motoklubu Úhřetická Lhota. „Jen s tím rozdílem, že startovné bude pouze sto korun jako by tomu bylo při zaplacení za trénink za urovnání a úpravu tratě. Občerstvení je zajištěno, věcné ceny pro vítěze všech kategorií jsou připraveny.“

Kostěnická Rozlučka v sobotu 27. října:

Vypsané kategorie: potěr 4 – 9 let
speedway junior 10 – 15 let
speedway veteran 16 – 70 let
flat track
Časový harmonogram:
prezence: 10:00 – 11:00
trénink: 11:00
závod: 12:00

Poznámka: kategorie mohou být upraveny dle skutečného počtu závodníků; časový program může být operativně změněn

Kostěnice čeká příští sobotu letošní poslední závod

Foto: Karel Herman a Eva Palánová

Češi a Slováci v akci 284

Byť sobotní MACEC Cup v Pardubicích stál v českém kalendáři jako jediný zapsaný oficiální závod, domácí fanoušci ploché dráhy si rozhodně nemohli stěžovat na nedostatek zábavy. Už v úterý je kolibříci na malé Markétě navnadili na víkendový závěr pohárové série PRO-TEC Speedway Mini Cup. A rozlučky je musely nalákat na podobné akce, které jsou v plánu ještě, než přijde listopad. Pokud se ale týká názvu tradiční pondělní kompilace magazínu speedwayA-Z, dnes by si vystačil jen s jednotným číslem.

 

Martin Málek byl jediným českým závodníkem, který v uplynulém týdnu startoval za hranicemi

Včera se v rakouském Murecku konal Memoriál Josefa Bössnera, jenž je organizován tradičně okolo půlky října, aby korespondoval s dobou, kdy rakouský plochodrážník před třinácti lety navždy opustil tento svět.

Letošní ročník se stal kořistí Matice Ivacice, který po pěti výhrách v základní části proburácel vítězně cílem finále před Mathiasem Nielsenem, Danielem Gappmaierem a Nickem Škorjou. Jediný Čech ve startovním poli, Martin Málek, skončil devátý (2 0 3 1 2 = 8).

Svůj start v Murecku zvažoval i Zdeněk Simota. Nakonec se však rozhodl pokládat sezónu 2018 za uzavřenou.

Foto: Karel Herman

Becher Cup i bez závodění nabídl skvělou zábavu

Pardubice – 13. října
Vyhlášení vítězů v prostoru depa se v Pardubicích stalo již tradicí, kterou diváci vesměs kvitují pozitivně již jen proto, že jim jsou přístupné boxy. Rovněž při včerejším MACEC Cupu se ceremoniál předávání cen těšil velké pozornosti. Lidé se opět procházeli areálem, jenž jim je během závodů zapovězeným územím, ale na rozdíl od jiných podniků tolik nepospíchali. Žádný div, krátce po poledni startoval program rozlučky, při níž se svezli nejenom licencovaní závodníci.

Václav Milík baví publikum
Parta z Úhřetické Lhoty: zleva Aleš Duben, Jaromír Kašpar, Radek Červenka, Milan Moravec, Jan Poříz, Dan Macl a Stanislav Buňka

Becher Cup již sice pár let neláká na recesistické závody, nicméně i volná zábava na svítkovském ovále stojí pokaždé zato. Klan hobíků z Úhřetické Lhoty, jenž ve Svítkově pomáhá s otevíráním vrat vjezdu na dráhu, rychle pózoval fotografům. A pak zaburácel svými motocykly, aby záhy zamířil do Kostěnic. Na ovále poblíž železničního koridoru se totiž trénovalo, protože další závody, které za čtrnáct dnů přinese místní rozlučka, se kvapem blíží.

Václav Milík sleduje dění na ovále

Hynek Štichauer po operaci kolene seděl na tribunce a spřádal plány na sezónu 2019. Ovšem vůbec poprvé od svého nešťastného pádu při loňské Zlaté přilbě SNP za řidítka usedl Tomáš Suchánek. Humor jej neopustil, když žertoval, že jeho comeback přišel už před Zlatou přilbou, když se strojem Patrika Mikela vyjížděl kopec do boxů.

Dominik Hrbek se svou stopětadvacítkou

Své stopětadvacítky provětrali Jan Jeníček i Dominik Hrbek. Pětistovky sedlali Václav Milík, Patrik Mikel, Michal Škurla či Ondřej Smetana. Neodolali ani mechanici, ani další zájemci a to včetně Lukáše Hutly. Když jeho dědeček Václav viděl dva pády svého vnuka, s úsměvem prohlašoval, jak je dobře, že se na ploché dráze drží ledů.

František Chvojka přemítá o přestupu do FT Classics

Došlo i na flat trackery. Do akce se dostal Aleš Duben, ale také František Chvojka. Ten se pochlubil se svými plány zasáhnout napřesrok do mistrovských bojů v kategorii FT Classics. Protože ale jeho manželka měla jiný názor, je třeba počkat na jaro.

Svezení se dočkaly také nejmenší děti

Sluníčko se na obloze chechtalo, až se za břicho popadalo a hřálo svými zlatavými paprsky. Nicméně rozlučka se chýlila ke konci. Nálada zůstávala skvělá i nadále. A to také mezi dětmi, které se dočkaly, že je na opravdickém plochodrážním motocyklu sveze některý z přítomných závodníků.

Tomáš Suchánek po více než roce v sedle plohcodrážního motocyklu

Foto: Karel Herman a Eva Palánová

Lukáš Hutla to měl ve světě klasického speedway těžké

Vypadnutá noha z háku sebrala Ondřeji Smetanovi vydřené vítězství

Pardubice – 13. října
Žarnovickým juniorům se termín třetího kola středoevropského poháru MACEC Cup vesměs ostře křížil s jinými plány a tak se pod hlavičkou nominace slovenské federace ocitnul Ondřej Smetana. Pražský závodník vyhrál dvě úvodní jízdy, ale pak jej po úpravě v rozjížďce s číslem devět svým rychlým startem zaskočil Michal Škurla. Jenže jemu vzápětí nějaká nečistota zacpala trysku a on se musel v cíli čtrnácté jízdy dívat na záda Patrika Mikela, jemuž shodou okolností tarokoval karburátor o sérii dříve, takže si pro poslední bod udílený v desáté jízdě musel doběhnout. Ondřej Smetana však prohru se svým klubovým kolegou kompenzoval výhrou v šestnácté, ale především v osmnácté jízdě, v níž připisoval trojku na úkor doposud neporaženého Przemyslawa Liszky. S ním svedl fantastickou bitvu v rozjezdu, kdy si několikrát vyměnili pořadí. Co čert nechtěl Pražanovi v předposlední zatáčce vypadla noha z háku. Situaci ustál, nicméně Przemyslaw Liszka mu sebral vedení, které uhájil, byť Ondřej Smetana ještě dokázal v závěrečném okruhu mobilizovat síly k odvetě.

Ondřej Smetana, Przemyslaw Liszka a Szymon Szlauderbach

Ze závodu připravujeme původní reportáž.

Drama rozjezdu o první místo: Przemyslaw Liszka (červená) se naží udržet Ondřeje Smetanu (modrá)
1. Przemyslaw Liszka, PL 3 3 3 3 2 14+3
2. Ondřej Smetana, CZ (nominován SMF) 3 3 2 3 3 14+2
3. Szymon Szlauderbach, PL 2 3 2 3 3 13
4. Michal Škurla, CZ 2 3 3 2 2 12
5. Patrik Mikel, CZ 3 2 1 3 1 10
6. Roland Kovacs, H 1 1 3 2 3 10
7. Milen Manev, BG (SMF) 3 2 1 2 0 8
8. Marko Levišin, UA 2 2 2 2 E 8
9. Jaroslav Petrák, CZ 2 0 1 1 3 7
10. Vitalij Koval, UA 1 1 2 0 2 6
11. Andrej Rozaljuk, UA 0 0 3 1 1 5
12. Ján Mihálik, SK 1 0 1 0 2 4
13. Michal Danko, SK 0 2 0 1 0 3
14. Andrei Popa, ROM 1 1 0 0 1 3
15. Daniel Šilhán, CZ (res) 0 0 1 0 1 2
16. Gabriel Comanescu, ROM T F E – – 0 (los)
17. Mateusz Tudziedz, PL ex X E – – 0 (los)

Poznámka: Mateusz Tudziedz proměnil žlutou kartu v rozjížďce s číslem jedna v diskvalifikaci

Marko Levišin (bílá) se brání náporu Jaroslava Petráka (modrá)

Foto: Karel Herman

Patrik Mikel si běží v desáté jízdě pro poslední bod