Archiv autora: Antonín Škach

Češi a Slováci v akci 422

V úterý se při pražské Talent Trophy nesešlo dost závodníků, ve středu v Plzni kolibříci napsali další díl svého seriálu na plzeňských Borech. Ti však chyběli v sobotu v Kostěnicicíh, protože Vladimír Hofman pro ně pořádal rybářské závody. Ale ať tak či onak, v minulém týdnu u nás závodily pětistovky právě jen na oválku na poli vedle železniční trati. A jak se vedlo našim borcům v zahraničí mimo reprezentační starty?

 

Petr Chlupáč před seskokem | foto Vlaďka Chlupáčová

Svou procházku odstartujeme tradičně v úterý. Gorzow doma prohrál utkání U24 extraligy s Wroclawí 40:50. Daniel Klíma skóroval domácím jedním bodem (0 1 0 0).

Ve čtvrtek ve švédské Bauhaus Ligan Kumla rozdrtila Kumlu 55:35. Václav Milík pro hosty skóroval deseti body (2 3 1 0 1 3).

Včera Zielona Gora hladce porazila Landshut 56:34. Jan Kvěch v domácí vestě inkasoval šest bodů a dva bonusy (1 3 1 1).

Také v druhém nedělním prvoligovém klání nechyběl náš závodník. Duel Krosno vs. Rybnik skončil za stavu 51:39 a devíti bodů v kolonce se jménem Václav Milík.

Včera dojel druholigový Rzeszow do Poznaně pro porážku 49:41. Eduard Krčmář mu dobyl sedm bodů s bonusem (0 3 2 E 2 0).

Petr Chlupáč v sobotní sestavě Opole na výjezd do Rawicze chyběl. Nicméně užil si dárek ke svým dvacátým narozeninám, tandemový seskok padákem z výšky 3200 metrů.

Matyáš Hlaváček a Kamil Peuker vládli druhému Srandamači

Kostěnice – 2. července
Dnes po poledni nebylo na kostěnickém oválku ani známka po řádění včerejších slejváků. Druhý letošní Srandamač přinesl návrat flat trackerů, jimž vévodil Kamil Peuker. Kromě vyhrávání rozjížděk také přispěl spoustou rad a názorných ukázek svým kolegům za řidítky motocyklů specifikace FT Classics. Plochodrážní závod se stal kořistí Matyáše Hlaváčka, který se svým stojatým GM porazil ostatní hobíky včetně slánského Daniela Halamky. Ten se ukázal jeho největším soupeřem, navíc posléze vyhrál duel s flattrackerem Kamilem Peukerem, jehož KTM kategorie FT1 sám vyzkoušel.

Speedway: Daniel Halamka, Matyáš Hlaváček, Dan Macl a Jan Buňka | foto Eva Palánová

Ze závodu připravujeme původní reportáž.

Matyáš Hlaváček neprohrál jedinou jízdu | foto Eva Palánová

Speedway:

1. Matyáš Hlaváček 2 2 2 2 2 2 12
2. Daniel Halamka, Slaný 1 2 2 1 2 2 10
3. Dan Macl, Úhřetická Lhota 2 1 1 2 1 1 8
4. Jan Buňka, Úhřetická Lhota 1 1 1 1 1 1 6
Radovan Bednář, Kamil Peuker a Michal Ressler na pódiu flat tracku | foto Eva Palánová

Flat Track:

TOT FIN
1. Kamil Peuker, Žitava KTM – FT1 1. 1. 1. 1. 1. 5 1.
2. Radovan Bednář, Přerov Suzuki – FT Classics 2. 2. 2. 2. 2. 10 2.
3. Michal Ressler, Staré Město Honda – FT Classics 3. 3. 3. 3. – 15 3.
Daniel Halamka jede před Kamilem Peukerem | foto Eva Palánová

Exhibiční jízda speedway vs. flat track:

1. Daniel Halamka, 2. Kamil Peuker
Michal Krejčí se na kostěnický ovál vrátil s cestovním motocyklem | foto Eva Palánová

V Kostěnicích se maká na oválku

Kostěnice – 1. července
Včera a dnes se zase hnaly přes české území bouřky, slejváky a krupobití. Jejich nálet schytal také oválek poblíž Kostěnic, kde se zítra pořádá Srandamač. A protože je v historii dvacátý a takové jubileum je třeba náležitě oslavit, místní hobíci se pustili do práce. Bylo potřeba především odstranit obrovské jezero ze severní zatáčky a co nejvíc vysušit trať. V tomto úsilí jim pomáhá také svěží větřík, a protože předpověď počasí na zítřek je stejně optimistická jako politik před volbami, je dost pravděpodobné, že český plochodrážní červenec vskutku odstartuje na malé dráze vedle prvního železničního koridoru.

Aktuální snímek z Kostěnic, kde se zdá, že hobíci začínají vítězit nad živly | foto Matyáš Hlaváček

Václav Schmid se nenudí

Město Touškov – 1. července
První červnová sobotu se astrologové na horoskopu Olivera Schmida pořádně vyřádili. Plzeňský závodník si na Borech při pádu během českého šampionátu dvěstěpadesátek zlomil levou klíční kost a prsteníček a malíčkem na pravé ruce. Rehabilitace probíhá úspěšně, tento měsíc by měl být nazpět na oválech. Nicméně jeho otec Václav nemusí do parku krmit ptáčky, aby zahnal nudu.

Když syn rehabilituje…

Oliver Schmid by mohl být tento měsíc nazpět na oválech | foto Karel Herman

Oliver Schmid byl minulý týden na kontrole a během následujících dnů by mu lékaři měli odstranit osmičku, speciální ortézu fixující klíční kost. Od toho momentu začne protahovat levou ruku. Až mu sundají sádru také z pravačky, což by mohlo být v osmadvacátém kalendářním týdnu roku, může začít opatrně trénovat.

Do této koncepce skvěle zapadá Talent Trophy devatenáctého července, po níž by se vidělo, nakolik je reálný návrat Olivera Schmida do šampionátu republiky dvěstěpadesátek v Pardubicích o tři dny později.

Nicméně prioritou je dokonalý srůst kostí. A byť je srpnový provoz na českých oválech rušný asi jako na letišti ve Starých Kotěhůlkách, několikatýdenní absence se dá dohnat na německých pouťácích.

…tatínek potřebuje něco na svrbějící dlaně

Nešťastný červnový pád v Plzni: Jan Hlačina (bílá), Damir Filimonovs (modrá) a Oliver Schmid (žlutá) | foto Lucie Šachlová

Byť závodník vypadl ze závodního kolotoče, jeho tatínek má práce až nad hlavu. Dokončuje druhý čtvrtlitr a přitom na konec sezóny chystá tréninkový půllitr. Zapůjčí jej Hynek Štichauer, jenž s gangem plzeňských závodníků začal pracovat coby mentor.

Pardubický borec nabízí i práci pro Václava Schmida, respektive jeho ruce, které se třesou nad vidinou zašpinění od oleje. Proto spolu pojedou o víkendu na mistrovství světa na dlouhé dráze do Mühldorfu. A Oliver Schmid nebude ve výpravě chybět.

Oliver Schmid v akci | foto Karel Herman

Místo Talent Trophy proběhnul volný trénink

Praha – 28. června
Vojtěch Šachl, Michal Baštecký, Jaroslav Vaníček, Petr Chlupáč a uzdravený Jakub Exler plus Dominik Hrbek se dnes sešlo v boxech pražské Markéty. Proto se nejel závod série Talent Trophy, nýbrž jen volný trénink. Ovál byl poněkud těžší, ale ježdění skvělé, Zdeněk Schneiderwind sice ulehl s nějakým bacilem, nicméně Tomáš Topinka jej pohotově zastoupil a zásoboval přítomné cennými radami.

Díky malému počtu závodníků se dnes v Praze jen trénovalo | foto David Hrbek

Češi a Slováci v akci 421

Konečně se u nás dalo do kupy dost závodníků, aby odjeli skvělý přebor. A co víc, doprovázený Memoriálem Antonína Vildeho a mistrovskými podniky obou nižších kubatur. Ovšem zatímco celý týden sluníčko výrazně překonávalo své normy a Krušné hory poskytují Slanému srážkový stín, v sobotu zde celý den lilo jako z konve. Čeští fanoušci si tím pádem v minulém týdnu užili jen skvělou pražskou první ligou zakončenou poněkud úsměvnou diskvalifikací Jana Kvěcha. Ostatně pražský junior hraje jednu z klíčových rolí v dnešní kompilaci magazínu speedwayA-Z.

 

Honzíkova cesta

Jan Kvěch hodně závodil i cestoval | foto Štěpán Ševčík

Právě kvůli němu se vrátíme ještě k předminulému víkendu. Po sobotním závodě v Zielonej Goře se v Praze takřka ani neohřál. Jen s taškou nasedl na Ruzyni na letadlo do Bordeaux, kde hodinu čekal na přílet Adama Ellise a Chrise Harrise.

Spolu se vypravili do La Reole k dalšímu kolu francouzské ligy, v němž své Morizes dotáhli k triumfu 45:50, přeskočili v tabulce Marmande a dostali se do čela Ligue Nationale de Speedway. Jan Kvěch skóroval devíti body (3 3 1 1 0 1) a poté letěl do Berlína, kde jej vyzvedl Filip Šitera.

Společně zamířili do Gislavedu, kde však Pražanova Avesta doslova pukla 63:27. Jan Kvěch inkasoval pět bodů se dvěma bonusy, aby ve čtvrtek posílil svou Markétu ve druhém kole první ligy. A jak to bylo s nulou na jeho zádech, již víte.

 

Skvělá práce v Polsku

Daniel Klíma odvedl skvělou práci pro Gorzow | foto Karel Herman

V úterý se Ostrow před zraky svého publika dočkal výsledkem 40:50 první porážky v polské extralize U24. V hostující sestavě exceloval Daniel Klíma, který skóroval deseti body a jedním bonusem (0 2 3 3 2). Jakub Valkovič nebyl povolán na výjezd svého Lublinu na výjezdní duel proti Wroclawi do Opole.

Sobotní prvoligový duel Lodž vs. Krosno dopadl 50:40. Václav Milík dodal hostům deset bodů (0 2 2 3 2 1). Gdaňsk včera porazil Zielenou Goru, pro kterou Jan Kvěch získal devět bodů (3 3 0 2 1). Czestochowa v extralize vyhrála doma nad Gorzowem 50:40, jemuž Martin Vaculík po druhém místě v SGP v Gorzowě skóroval patnácti body a bonusem (3 3 3 2 2 2).

Eduard Krčmář kápnul na správné nastavení | foto Eduard Krčmář Racing

Eduard Krčmář musel kvůli prohře v Bydhošti na trénink do Rzeszowa již v pátek, takže odvolal svou účast při slánském Memoriálu Antonína Vildeho. Evidentně se vyplatilo, Rzeszow sice doma podlehl Daugavpilsu 43:47, jenže slánský závodník byl s dvanácti body a dvěma bonusy (3 2 3 3 1) nejlepším mužem dne.

„V dnešních závodech se mi dařilo,“ pravil na svém facebookovém profilu. „Po dlouhém ladění nových motorů jsem si už nevěděl rady a na dnešní závod polské ligy jsem se vrátil k osvědčenému staršímu, na kterém jsem jezdil před zraněním a konečně jsem zase bodoval.“