Archiv autora: Antonín Škach

Účast Gniezna v české extralize odstartovala dlouhou sérii jednání

Pardubice – 25. ledna
Svého času očuchávala českou ligu Czestochowa, loni svůj start v extralize zvažoval Landshut. Nicméně doposud jediným zahraničním účastníkem naší nejvyšší soutěže zůstával Speedway Club Žarnovica, ačkoliv Slovensko přece jen není u nás vnímáno za cizinu. V pátek však o start v letošním ročníku projevilo Gniezno. Odstartoval maratón jednání a dnes je již jisté, že se bude přepisovat termínový kalendář.

 

Sportovní komise nyní exceluje na olympiádě operativnosti. Řešit musí víza do Ruska pro naše ledaře stejně jako otázku pořádání mistrovství republiky na ledové dráze, které by kvůli zabránění přístupu diváků muselo ležet v oploceném areálu. Nyní přišla koalice Gniezno – Liberec, která řeší otázku čtvrtého extraligového družstva.

„První ligu máme obsazenou, v extralize nám jeden tým chyběl,“ konstatuje Petr Moravec. Musím ocenit Věroslava Kollerta, že má takové kontakty, a Blažeje Skrzeszewskeho, jaký má k Liberci vztah. Je to fajn. Asi bychom stejně hledali zahraniční tým. Teď musíme najít společnou cestu.“

Polská strana bude muset vyřešit otázku omezení počtu lig, které naši severní sousedé mají. Změnit bude potřeba extraligový kalendář, aby nebyl v kolizi s polským juniorským šampionátem. Upravit se budou muset naše pravidla, aby polští závodníci vyhověli kvótám o cizincích.

„Junior s čísly dvě, osm, devět a patnáct bude povinně polský,“ říká český plochodrážní šéf. „Počet držitelů licence PZM nebude omezen, ale jen v týmu Gniezna. Je toho víc, začal jsem jednat už v pátek, domluvil jsem se s polskou federací, ale jednání jsou určitě na měsíc.“

Česko – polská jednání zatím na cílové rovince ještě ani zdaleka nejsou

Foto: Pavel Fišer

Bruno Belan souhrou okolností loni příliš nezávodil

Slaný – 24. ledna
Na konci sezóny 2019 nechal stopětadvacítku stopětadvacítkou. Logicky se rozhodl pro dvěstěpadesátku. Nemohl si ovšem vybrat horší období. První koronavirová vlna zmrazila veškeré dění na našich oválech až do začátku června. A když se konečně začalo závodit, Bruno Belan stále ještě s dvěstěpadesátkou trénoval.

 

Nový začátek se čtvrtlitrem

Bruno Belan si povídal s magazínem speedwayA-Z
Bruno Belan si povídal s magazínem speedwayA-Z

„Snažil jsem se kluky dohnat,“ vypráví Bruno Belan o svém přestupu do prostřední plochodrážní kubatury. „Měli většinou rok náskok. Korona mi dovolila dvakrát trénink. A pak už jsem šel rovnou do závodu, jelikož nemocnice ve Slaném nepovolila tréninky kvůli kovidu.“

Pět let úspěšně závodil se stopětadvacítkou. Pravda, na titul mistra republiky nedosáhl, ale členem naší užší špičky se stal a medaile vozil nejen z našich, ale i mezinárodních závodů. Zdálo by se, že tyto zkušenosti mohl při ovládání silnějšího motocyklu uplatnit.

Bruno Belan v akci

„Zkušenosti ze stopětadvacítky mi vůbec nepomohly, jelikož dvěstěpadesátka se ovládá úplně jinak,“ staví Bruno Belan podobné hypotézy hlavou dolů a vzhůru nohama. „Při prvním tréninku jsem nemohl dvěstěpadesátku dostat ani do smyku. Snažil jsem se jezdit rychleji, ale trvalo dlouho, než jsem se s ní srovnal.“

 

Poslední skok do stopětadvacítek

V plném soustředění

Pardubická ouvertura mistrovství republiky dvěstěpadesátek se obešla bez Bruna Belana. Ve druhém díle šampionátu ve Slaném závodil také on. Skončil pátý, ale další týden v Praze už jel rozjezd o třetí místo. Ale přišel pád…

„V Praze jsem měl smůlu,“ povzdechne si slánský závodník. „Bohužel jsem neodhadl dráhu a spadl, nejdříve pád vypadal nevinně, ale nakonec mě vyřadil na delší dobu z ježdění.“

Stopku mu vystavila fraktura ruky. Sice plánoval comeback již v červencovém Liberci, z čehož bohužel sešlo. Nakonec závodil až v srpnu v Chabařovicích. Při mítinku série PRO-TEC Speedway Mini Cup se však vrátil ke stopětadvacítce.

Na ovále před Janem Jeníčkem

„Po dlouhé době jsem potřeboval natrénovat a v Chabařovicích potřebovali zase zdatného jezdce,“ usmívá se při odpovědi, co ho to vlastně napadlo. „Kolega Štěpán Ševčík mi nabídl motorku, využil jsem nabídky a rád se svezl. Byla to po dlouhé době zase legrace. Ale uvědomil jsem si, že stopětadvacítky už opravdu pro mě nejsou.“

 

Střízlivé hodnocení

Sezóna 2020 v podání Bruna Belana skončila mistrovskými závody v Pardubicích, v Divišově a ve Slaném. V Divišově se slánský závodník postavil na stupně vítězů a celkově mu patří sedmá pozice. Jak svůj výsledek hodnotí on sám?

Bruno Belan se chystá na novou sezónu

„Sezóna se moc nepovedla, to je celé hodnocení,“ nedělá žádné ciráty. „Větší kubatura je náročnější a trvalo mi, než jsem se s tím popral. Úraz mi k tomu nepomohl, a neměl jsem vůbec natrénováno. Divišov se mi vydařil. Všechno mi sedlo jak motorka, tak dráha.

„V září nemohl chybět v sestavě českého týmu v test matchi proti Dánům a Polákům ve Slaném. Zatímco ve stopětadvacítkách ostatní závodníky válcujeme, ve dvěstěpadesátkách nám všichni strašlivě ujíždějí.

„Asi hoši více trénují a mají lepší stroje,“ přemítá slánský závodník. „Možná i více závodů. Každý závod je jeden velký trénink.“

 

Na pětistovku

Bruno Belan však ve svých myšlenkách dlí už u nové sezóny. „Připravuji se fyzicky i psychicky,“ pochlubí se. „Chtěl bych a mám v plánu začít jezdit pětistovky. A občas i dvěstěpadesátky. Budu rád, když se mi bude dařit. A motorky nebudou vyžadovat velkých oprav.“

 


Bruno Belan děkuje:

„Děkuji svým sponzorům WeMoto.cz, Agroslužby-P.Ryba, babičce a dědovi a hlavně taťkovi za jeho čas a pevné nervy. A bez mého trenéra by nebylo vůbec nic. Děkuji Vám, pane Rosůlku.“


Bruno Belan v akci

Foto: Karel Herman, Mirek Horáček a laskavostí Bruna Belana

Česká liga zůstává v zásadě stále otevřená

Pardubice – 21. ledna
Účastníci obou ligových soutěží se v pondělí účastnili telefonické konference o podobě extraligy a první ligy. Pavel Ondrašík, Petr Moravec, Milan Mach, Vladimír Vopat a Tomáš Wanke si vyměnili informace a názory a dospěli k provizornímu řešení extraligy a první ligy.

 

Pražskou Markétu by extraliga měla čekat v červnu

Lépe na tom je první liga. V současné době jsou přihlášeny čtyři celky. Pravidla se oproti letošku nemění a Praha, Kopřivnice, Pardubice a Žarnovica si potvrdily termínový kalendář. Nicméně loňské zkušenosti dokládají, jak se všechno může v časovém horizontu rychle změnit. A to tím spíše, když pořadatelé logicky upřednostňují závody s diváky v hledišti.

A první liga má vyvrcholit ještě během jara. U extraligy může dojít k termínovým změnám z titulu případné úpravy kalendářů FIM a FIM Europe. Vyšší česká divize má prozatím tři potvrzené startující, a sice Praha, Pardubice a Slaný.

Zájem sice deklarovaly i SC INTERTEAM a Kopřivnice, nicméně aktuální situace v celé zemi jejich nadšení prozatím zchladila. Proto o definitivních pravidlech a podobě soutěže se rozhodne nejpozději 30. dubna, ačkoliv si přihlášené celky potvrdily termíny svých závodů.

V Kopřivnici uvidí první ligu, extraligu zřejmě ne

„Účastníci extraligy deklarují, že mají absolutní zájem tuto soutěž absolvovat, a udělají vše pro to, aby se uskutečnila,“ říká Petr Moravec, předseda komise. „Dále preferují, aby se soutěž uskutečnila se čtyřmi účastníky podle pravidel platných v roce 2020. Přesto jsou připraveni přijmout i jiný rozpis závodu v případě nutnosti. Jako jedna z variant se jeví podobný, nikoliv identický rozpis, který byl použit v závodě mistrovství světa juniorů 2020 v Pardubicích pro závod tří družstev.“

Prozatímní podoba české ligy 2021:

1.liga: 20.4. Praha
8.5. Kopřivnice
29.5. Svitavy
30.5. Žarnovica
extraliga: 26.5. Pardubice
22.6. Praha
23.6. Slaný

Foto: Pavel Fišer

V Chocenicích už byli dva ledaři

Chocenice – 20. ledna
Ledový ovál v Chocenicích dostal včera další návštěvu. Z Prahy jsem přijel trénovat Jiří Wildt, který se v několika rozjížďkách změřil s Andrejem Divišem, což si oba náramně pochvalovali. Další program západočeského oválku je odvislý od počasí. Nadto se příští týden rýsuje možnost soustředění ve Švédsku.

Včera v Chocenicích trénovali Andrej Diviš a Jiří Wildt

Foto a video: laskavostí Andreje Diviše

 

Adam Bednář prohnal pětistovku po městském parku

Jindřichův Hradec – 20. ledna
Starobylý Jindřichův Hradec býval v minulosti proslulý svým silničním okruhem, avšak plochá dráha se mu vyhýbala až do včerejška. Adam Bednář si připravil kola se šroubky a spolu se svým otcem Petrem a tetou Petrou dvěma hrably vytvořili oválek na rybníku v městském parku.

 

Připravit trať dalo pořádně zabrat

Debut juniora pražské Markéty za řidítky pětistovky dopadl celkem dobře. Pokračování tréninků je podmíněno sehnáním traktůrku nebo frézy na odhrnování sněhu.

Adam Bednář při včerejším tréninku v Jindřichově Hradci

Foto: Petr Bednář

Andrej Diviš trénoval díře navzdory

Chocenice, Zhůř – 21. ledna
Sobotní incident, kdy se jeho automobil Suzuki probořil skrz led, se naštěstí obešel bez následků, takže dobrovolní hasiči z Blovic vyjížděli na pomoc zbytečně. Přes zimu díra zamrzla. A protože byla přece jenom hodně na straně oválu, Andrej Diviš včera neodolal a osedlal svůj ohřebovaný speciál. Protože jsou hlášeny brutální mrazy, otvor by se mohl zacelit důkladně. V tom případě by úřadující český šampión pozval k tréninku rovněž další ledaře.

Andrej Diviš včera vyjel na rybník ve Zhůři

Foto: laskavostí Andreje Diviše