Archiv pro rubriku: MČR Na ledové dráze

Zubatá potvora děsí opatovické nudisty

Přelouč – 17. října
První měsíce letošního roku přišly s novou dobou ledovou, jíž ledařští pořadatelé dokonale využili. Sedm mítinků u nás bylo již v letech 1977 a 2012, nicméně v letošním roce měla tato kompletní sedmička statut mistrovství republiky. Plánovat zimní sezónu předem je pochopitelně ošidné. Nicméně v nudistickém kempu v Opatovicích v létě visel plakát s ohřebovaného speciálu s datem 20. ledna 2018.

 

Radek Hutla už myslí na zimu

„Dali tam ten plakát předčasně,“ usmívá se Radek Hutla nad otázkou, zda jsou provozovatelé vyhlášeného kempu rychlejší než VV SPD. „Je tam datum podle loňska. Ale to by se prej‘ mělo jet mistrovství Evropy v Sanoku. Tak by se to posunulo, ten termín je plovoucí.“

Každopádně lednová premiéra ledové ploché dráhy v Opatovicích nad Labem měla velký úspěch. Radek Hutla si posléze užil ještě pořadatelské starosti v Mělicích. A přidáme-li ještě závod v Holicích, musíme Pardubicko označit za ledařskou zemi zaslíbenou.

„Když to půjde, chtěl bych udělat i Mělice,“ zamýšlí se Radek Hutla. „Opatovice byly původně myšlený jako farma. Nakonec to vyšlo tam i tam. Ale třeba příští rok dopadnou Opatovice a Mělice ne…“

Zima ani nezačala a Radek Hutla se již postavil na pódium. „Jel jsem jeden závod na dragsterech v Letohradě,“ pochlubí se. „Dovez‘ jsem zlatej‘ věnec, tak jsem ho dal do vitríny.“

Opatovice nad Labem zažily ledovou dráhu letos v lednu poprvé

Foto: Karel Herman a Mirek Horáček

Boje ledařů shlédly tisícovky diváků

Čtyři víkendy na přelomu ledna a února měli napilno čeští ledaři. Naplno využili pořádné zimy, která se k nám vrátila po pěti letech. A nebýt hloupých vandalů, kteří motorovou pilou zničili ovál v Nepomuku, dočkali jsme se historického maxima osmi závodů. Nicméně i tak se sedm uskutečněných podniků těšilo takovému zájmu, nad nímž by v létě zešílel radostí pokladník jakéhokoliv českého plochodrážního klubu.

 

Na hrázi Větřkovické přehrady byla dobrá místa stejně vzácná jako na záchranných člunech Titanicu
Na hrázi Větřkovické přehrady byla dobrá místa stejně vzácná jako na záchranných člunech Titanicu

Dle hrubých údajů získaných od samotných pořadatelů se na boje českých ledařů přišlo podívat okolo patnácti tisíc diváků. Rekord v tomto ohledu drží Kopřivnice, kde prodali přes čtyři tisíce vstupenek. Odhady o počtu lidí, kteří se kolem Větřkovické přehrady byť jen mihli se, však pohybovaly i takřka na dvojnásobku.

O diváky nebyla nouze ani v Opatovicích
O diváky nebyla nouze ani v Opatovicích

Po Kopřivnici dorazilo nejvíc diváků do lokalit, kde se jelo poprvé, tedy v Opatovicích, Račicích a Soběslavi. Naproti tomu nad výdělkem splakali v Chrastné, možná i proto, že se v sousedních Osečné či Hamru na Jezeře v nedávné minulosti jezdilo pravidelně a často.

Podobný trend je možné vysledovat také ve východočeských lokalitách. Počet návštěvníků kulminoval již v Opatovicích, zatímco do Holic a Mělic dorazilo posléze méně a méně diváků. Přesto je však počet prodaných vstupenek úctyhodný.

Divácká návštěvnost na závodech českých šampionátů na ledě 2017:

místo: typ šampionátu: počet diváků:
Opatovice jednotlivci 3000
Kopřivnice jednotlivci 4300*/6500**/8000***
Chrastná družstva 500
Holice jednotlivci 1500
Račice družstva 2500
Mělice družstva 1200
Soběslav družstva 2900

Poznámka: počty diváků vycházejí z údajů pořadatelů; v případě Kopřivnice * počet prodaných vstupenek, ** měření z dronu, *** hrubý odhad lidé, kteří se okolo Větřkovické přehrady mihli

Plakát na Mělice v areálu kolínské TCPA. jejíž zaměstnanci měli na závod volný vstup
Plakát na Mělice v areálu kolínské TCPA. jejíž zaměstnanci měli na závod volný vstup

Foto: Mirek Horáček

Dobojováno jest

Přelouč – 17. února  
Začátek sezony nebyl pro náš tým opravdu nic moc. Dva motory připravené na sezónu odešly během několika kol na soustředění v Jistebnici, průser,ale ještě ze tak. Další měl být nejlepší, ztratil ve Švédsku při kvalifikaci mistrovství světa výkon. A zbytek závodu na záložním motocyklu nic moc. No nic, jedeme dál! Jenom já začínám mít mindrák – natočím motor a posere se.

 

Hutla Team: zleva Václav, Lukáš a Radek
Hutla Team: zleva Václav, Lukáš a Radek

Opatovice, Kopřivnice, Osečná. Zdá se, že motory drží, ale Lukášovu brutálnímu stylu, bez něhož nejde jet na špici, nestačí parametry přední vidlice. Na úpravu v kolotoči závodů – co víkend dva – není čas.

Tak Lukáš přesedl na starší Radkovu motorku, všechno je jinak.

Osečná, Račice, Mělice, Soběslav. Lukáš jako predátor. Starty nic moc ale dál je jenom otázka sekund, kdy se dostane do vedení v jednotlivých jízdách. A to okusili i náhradníci pro finále světového šampionátu Luca Bauer a Charly Ebner. I hodně dobrý Markus Jell, který prohrál jenom s Lukášem.

8Jsme mistři.

Dopadlo  to, jak dopadlo.

Favorité Lukáš Volejník a Honza Klauz, bezesporu nejvyrovnanější pár letošního seriálu mistrovství republiky družstev, doplatili na několik drobných minelů jako třeba utržený ventilek. Body chybí, začínají se počítat body týmových dvojek.

A tady hodně záleží na štěstí. Po šestadvaceti letech v sedle závodních motocyklů bych mohl vyprávět.  Jenom pro ilustraci – rok 2012  Mělice – Radek odpadá z prvního místa pro povolená řídítka, v rozjezdu čtyř týmů Lukáš druhý a po vítězství v Kopřivnici právě tyhle body chybí.

2013 Růžená – sporný pád Radka a hlavně úplně zbytečný pád Lukáše v nejlehčí jízdě a na konci závodu chybí dva body do rozjezdu.

7Konečně se štěstí unavilo. Nejde o jezdce, ale motorky drží, za čtyři závody fungují jako švýcarské hodinky. Radek si rozumí svým klidnějším stylem s původně Lukášovým motocyklem

V Soběslavi jsem do poslední jízdy posílal do jinam různé psavce i gratulanty. I v nejlehčí jízdě je v banku pět bodů, stačí nejmenší závada a všechno je jinak. A že se o pořadí na bedně o druhé a další místa rozjíždějí  čtyři týmy, svědčí o vyrovnanosti startovního pole.

No, a na závěr – to, co vymyslel Tonda Klatovský, korunovace nových mistrů! Za šestadvacet let v sedle závodních  motocyklů jsem byl snad dvěstěkrát na bedně, ale to, co jsem cítil při korunovaci kluků, mě dostalo…

Jedem‘ dál – čo bolo, to bolo, posralo se nám hlavní auto na dopravu do Ruska na mistrovství Evropy. Snad všechno včetně přípravy motocyklů stihnem‘.

No, a pokračování příště.

Foto: Mirek Horáček, Karel Herman a Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV)

Korunovaci mistrů ledařských družstev provázelo nejen šampaňské, ale i hustý kouř

Přelouč – 14. února
K oslavám mistrovského titulu samozřejmě patří šampaňské. Vychutnali si jej také Lukáš a Radek Hutlovi s ledařskými korunami na hlavách po svém soběslavském triumfu v mistrovství republiky ledařských družstev. Jenže pak je čekala patálie. Když jejich dodávka najela k depu pro motocykly, zpod její kapoty se vyvalilo tolik dýmu, že by zakryl i válečný dreadnought z počátku dvacátého století.

 

8„Na Ducatu nám odešlo turbo a olej valil do motoru,“ vysvětlil Václav Hutla, přičemž neskrýval, že oslavy zlatých medailí pokračovaly i nadále. „Šli jsme pařit do klubu a čekali, až pro nás přijedou kluci z Přelouče.“

Nicméně komplikace jsou o to horší, že příští pondělí odjíždí přeloučští ledaři na mistrovství Evropy do daleké Ufy. A v jejich plánech figuruje rovněž Becher Cup, jenž by se mohl v sobotu uskutečnit na mělickém písníku.

Radek a Lukáš Hutlovi si na nejvyššímu stupínku soběslavského pódia připíjí na svůj titul
Radek a Lukáš Hutlovi si na nejvyššímu stupínku soběslavského pódia připíjí na svůj titul

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV)

Lukáš a Radek Hutlovi odmítali slavit titul před svým posledním triumfem

Soběslav – 12. února
Autokemp Karvánky si jako zimoviště vybral cirkus Carini. Za dvacku jste mohli navštívit jeho zvěřinec a skrz mříže se podívat do očí také páru lvů. Při vší úctě k nádheře afrických zvířat dnes větší pozornost lidí poutal zdejší rybník, který na rozdíl od jiných jihočeských snad ani nemá žádné jméno. Antonín Klatovský tu společně se svými spolupracovníky připravil báječné vyvrcholení letošního mistrovství republiky družstev. Lepší místo na nástupišti vlaku mířícího ke zlatu měli otec a syn Hutlovi. Byť první pár Osečné ztratil body díky remízám s pekelně rychlým Markusem Jellem  a tandemem Josef Kreuzberger – Franz Mayerbüchler, Přeloučané odmítali taktizovat. V přímém duelu obou pretendentů titulu zajistili Lukáš Hutla remízu, přesto však dvojice v pardubických vestách brala dál dychtivě body, aby svůj titul zpečetila třetím vítězným závodem v řadě. Osečenských borců se nepustila smůla ani dnes. Jan Klauz do sedmnácté jízdy prakticky ani neodstartoval vinou uraženého ventilku zadního kola. Podnik nakonec vyvrcholil rozjezdem čtyř závodníků, což česká historie v rozpisu klasických dvojic moc často nepamatuje. Dravý Andrej Diviš vyjel z dráhy a posléze upadl a nakonec v repete Markus Jell odvedl Lukáše Volejníka a Franze Mayerbüchlera.

Stupně vítězů: zleva Markus Jell, Luca Bauer, Lukáš Hutla, Radek Hutla, Jan Klauz a Lukáš Volejník
Stupně vítězů: zleva Markus Jell, Luca Bauer, Lukáš Hutla, Radek Hutla, Jan Klauz a Lukáš Volejník

 

Cizinci jakoby nechali vedení českým uchazečům o titul

Lvice v cirkusovém zvěřinci se tvářila sympaticky, ale větší pozornosti se přece jen dostalo ledařům
Lvice v cirkusovém zvěřinci se tvářila sympaticky, ale větší pozornosti se přece jen dostalo ledařům

Po včerejších Mělicích jeli dnes na jih všichni závodníci. Byť se z hlediska světoběžníků přiblížili rovníku jen o pouhopouhou píď, teplota na jejich cestě stoupala. Nicméně v Soběslavi bylo kolem jednoho minusového stupínku a na obloze nebylo po sluníčku ani památky. Nikdo ze závodníků nevěnoval pozornost cirkusovému zvěřinci, jelikož se jim avizované stometrové rovinky zdály poněkud krátké.

„Večír jsme přehodili převody na dlouhou trať, teď to tady budeme dávat zpátky, tak dlouhý to není,“ nechal se slyšet Václav Hutla. Přisadil si i David Lizák. „Říkali, že to bude jako Assen,“ povzdechl si divišovský závodník. „Dávali jsme to do rychla a teď zase zpátky.“

Antonín Klatovský s vizáží pohublého Buda Spencera si dal na závodě vskutku záležet
Antonín Klatovský s vizáží pohublého Buda Spencera si dal na závodě vskutku záležet

Nicméně nikdo nemohl upřít, že ovál využívá podmínky rybníku pro závodní dráhu na maximum. „Mám asi kratších sto kroků,“ žertoval Antonín Klatovský mladší, který s plnovousem na tváři připomíná poněkud pohublého Buda Spencera, avšak vzápětí zvážněl.

„Nešlo to,“ jinak vysvětloval rozměry dráhy z pozice jejího stavitele. „Byla tady voda, museli jsme to natáhnout. Člověk ví, když jde na hubu, kam letí, tak se dělaly únikový zóny. Jsou tady vodní lyže a mají tam napevno rampu, proto jsme museli ovál zúžit.“

Antonín Klatovský mladší vysvětluje, jak přišel na nápad dekorovat mistry ledařskými korunami:

„Prostě mě to napadlo. Vzpomněl jsem si, jak jsem tenkrát měl na hlavě stříbrnou helmu od Zdeňka Simoty v Budějicích. A tak jsem udělal tohle. Král je anglicky king, udělal bych v Čechách třeba King Cup.“

Plochodrážní osobnosti na soběslavském ledě: Milan Wagner, Milan Špinka a Stanislav Kubíček
Plochodrážní osobnosti na soběslavském ledě: Milan Wagner, Milan Špinka a Stanislav Kubíček

Na jihu Čech se ledy objevily po čtyřleté přestávce od posledního mítinku v Růžené. Antonín Klatovský se však inspiroval spíše u závodu, který před jedenácti lety uspořádal Zdeněk Simota starší v Českých Budějovicích. Nechal vyrobit krásné trofeje a pozval plochodrážní veličiny typu Stanislava Kubíčka či Milana Wagnera. Diváci mohli obdivovat nejen motocykly v depu, ale také veterány a leďák z produkce KLABO Factory na břehu.

V rozjížďce s číslem jedna se ujímá vedení Markus Jell (žlutá) sledovaný Lucou Bauerem (bílá) a Franzem Mayerbüchlerem (modrá)
V rozjížďce s číslem jedna se ujímá vedení Markus Jell (žlutá) sledovaný Lucou Bauerem (bílá) a Franzem Mayerbüchlerem (modrá)

Cestu do Karvánek si jich našlo bratru tři tisíce. Jak už to bývá, dávali si načas a úderem jedné jich byl u vstupu ještě pořádný zástup. Dvě tréninková kolečka před první jízdou se tak kroužila až zhruba o čtvrt hodiny po plánovaném počátku. Markus Jell odvedl Franze Mayerbüchlera, zatímco Josef Kreuzberger po svém úvodním wheelie už nedohonil ani své zpoždění, ani Lucu Bauera.

Jan Klauz a Lukáš Volejník vodí Jana Pecinu
Jan Klauz a Lukáš Volejník vodí Jana Pecinu

Cizinci svým výsledkem 4:2 jakoby symbolicky nechali prostor oběma pretendentům mistrovského trůnu proniknout do čela průběžné klasifikace. Jan Klauz s Lukášem Volejníkem vzápětí vyřídili Jana Pecinu s Martinem Běhalem 5:1. A rozjížďku s číslem tři vyhrál Lukáš Hutla stylem start – cíl. Jeho otec Radek se okamžitě po vylétnutí pásky zařadil za synova záda. A dva body uhájil před Robertem Růžičkou, který jakoby v posledním okruhu projel kaluží živé vody.

 

Hutla tým přitahuje zlato stále víc a víc

Lukáš (bílá) a Radek Hutlovi (žlutá) ujíždějí Robertu Růžičkovi (modrá) s Davidem Lizákem (červená)
Lukáš (bílá) a Radek Hutlovi (žlutá) ujíždějí Robertu Růžičkovi (modrá) s Davidem Lizákem (červená)

Jenže Markus Jell začal situaci na čele průběžné klasifikace vyrovnávat. Raketový start byl zbraní, na níž v páté jízdě nenašli Lukáš Volejník s Janem Klauzem v rozjížďce s číslem pět adekvátní odpověď. Osečná 1 tak první třetinu končila osmibodovým ziskem, zatímco Němci zatím měli o bod méně. Oproti předchozím závodům, kdy jim patřil až závěr, se dnes Hutlovi dostali do čela už v sedmé jízdě v duelu s bratry Divišovými.

Andrej Diviš hodně kousal už prve v rozjížďce s číslem čtyři. Přestože měl před startem mírné problémy technického rázu vystřelil před Josefa Kreuzbergera. Rakouského nosáče za sebou vodil více než tři kola. Až v první zatáčce posledního okruhu jej Josef Kreuzberger podjel.

Franz Mayerbüchler (žlutá) s úspěchem zaútočil na Andreje Diviše
Franz Mayerbüchler (žlutá) s úspěchem zaútočil na Andreje Diviše

O tři jízdy později Andrej Diviš opět vypálil jako z praku. Nicméně zkušenosti předchozích víkendů dávaly tušit, že víceméně svým rychlým startem staví kulisy pro představení přeloučského maestra. A vskutku. Lukáš Hutla vyrazil promptně do útoku, aby nepomuckého závodníka podjel ve druhé zatáčce druhého kola.

David Lizák vysvětluje příčiny svého pádu v rozjížďce s číslem šest:

„Zadní kolo, buď uchází nebo zadní tlumič. Vždycky mi to ustřelí. V první jízdě bylo kolo měkký, mělo jen dvě atmosféry. Včera jsme měnili dráty, jestli to nepropíchly… A ve druhý zatáčce je už díra.“

Lukáš Volejník (bílá) a Jan Klauz (žlutá) podjeli Lucu Bauera, avšak na Markuse Jella zůstali krátcí
Lukáš Volejník (bílá) a Jan Klauz (žlutá) podjeli Lucu Bauera, avšak na Markuse Jella zůstali krátcí

Přeloučané v pardubických vestách si svým včerejším vítězstvím na domácím ledě v Mělicích řekli o exkluzivní salónek na nástupišti k titulu. Jan Klauz v rozjezdu zachránil zlatou zápletku šampionátu, nicméně spolu s Lukášem Volejníkem by dnes potřebovali vyhrát před někým jiným než Hutlovými.

Jan Pecina vede před Robertem Růžičkou, Martinem Běhalem a Davidem Lizákem
Jan Pecina vede před Robertem Růžičkou, Martinem Běhalem a Davidem Lizákem

Ovšem takový scénář dnes osud nechtěl akceptovat. Jan Klauz by byl v antickém světě adorován jako bůh startů na hliníkových lamelách, jenže v rozjížďce s číslem osm se mu po vylétnutí pásky vzepjal motocykl na zadní. Pro jejich ambice to byla třikrát škoda. Lukáš Volejník totiž dokázal vzdorovat dotěrnému Josefu Kreuzbergerovi až do cíle.

Markus Jell jezdí před Lukášem Volejníkem a Janem Klauzem
Markus Jell jezdí před Lukášem Volejníkem a Janem Klauzem

Jenže Jan Klauz trčel beznadějně za Franzem Mayerbüchlerem. I proto se Hutlovi udrželi na čele i nadále. Lukáš Hutla triumfoval v rozjížďce s číslem jedenáct stylem start – cíl. Josef Kreuzberger by si tentokrát svůj start za rámeček rozhodně nedal. Až ve druhé zatáčce objel Radka Hutlu, aby se zařadil za záda svého parťáka Franze Mayerbüchlera, jenž se držel druhé příčky.

Robert Růžička (žlutá) a David Lizák (bílá) si ve dvanácté jízdě vyšlápli na Lucu Bauera (červená)
Robert Růžička (žlutá) a David Lizák (bílá) si ve dvanácté jízdě vyšlápli na Lucu Bauera (červená)

Další vodítko k určení mužů, kteří si dnes ze Soběslavi měli odvézt ledařské koruny, přinesla rozjížďka s číslem třináct s duelem obou favoritů.  Lukáš Hutla pustil opět svého otce Radka na vnitřek, nicméně i ze čtyřky vlítnul do čela jako utržený vagón.

Avšak Lukáš Volejník dobře věděl, která bije. A v žádném případě si nemyslel, že je boj o titul ztracený. Držel si vnitřní čáru a v úvodní zatáčce druhého kola připravil Lukáše Hutlu o vedení. Leč marnost nad marnost, v konečném důsledku jen poskytl přeloučskému borci prostor pro další předjetí. Lukáš Hutla se vrátil do čela o kolo později stejným způsobem a na stejném místě, jako o něj prve přišel.

Drama třinácté jízdy začíná: zleva Jan Klauz, Lukáš Hutla, Lukáš Volejník a Radek Hutla
Drama třinácté jízdy začíná: zleva Jan Klauz, Lukáš Hutla, Lukáš Volejník a Radek Hutla

„Takovou radost jsem v tom druhým kolem měl,“ neskrýval Lukáš Volejník zklamání nad další prohrou s přeloučským terminátorem. „Ale vypadá to, že on o tom přemejšlím. Já se už druhej‘ den na motorce necejtím, proto mě těší, že s ním dokážu držet krok.“

Jan Klauz sice udržel Radka Hutlu na uzdě, ovšem záměr být lepší než Hutlovi nevycházel. Šance na mistrovský titul se adekvátně vzdalovala. V depu přeloučského týmu se stále více zvětšovala louže vody, ale nikdo nechtěl přijímat gratulace ke zlatu. Ani Václav Hutla, v němž po remíze s prvním párem Osečné hrklo jako ve starých pendlovkách. Radek Hutla totiž přicházel pěšky a ztichlý motocykl vedl mechanik!

Lukáš Hutla nakonec překonal i Lukáše Volejníka
Lukáš Hutla nakonec překonal i Lukáše Volejníka

„Koukal jsem se na díry,“ plašil však veškeré obavy sám opěšalý závodník. „Valí tam voda nahoru. Nechal jsem si tam dvojku a chcíplo mi to. Školácká chyba…“

 

Scénárista by si zavařil pero

Byť otázka šampiónů spěla k rychlému řešení, nikdo si nemohl stěžovat na nudné závody. Markus Jell naplno úřadoval v rozjížďce s číslem dvanáct už od jejího startu, aby vyhrál s náskokem celé rovinky. Luca Bauer byl poslední, ovšem stačil se probít ve druhém kole před Roberta Růžičku a v posledním také před Davida Lizáka.

Lukáš Hutla bojuje s Markusem Jellem (žlutá)
Lukáš Hutla bojuje s Markusem Jellem (žlutá)

Němci v té chvíli disponovali šestnácti body a vedli v průběžné klasifikaci. O bod za nimi byli Hutlové, zatímco Lukáš Volejník s Janem Klauzem ztráceli další bod. Na stejné úrovni s nimi byli bratři Divišovi. Andrej Diviš triumfoval stylem start – cíl v desáté jízdě, v níž se jeho bratr Josef na začátku druhého kola úspěšně pustil do Roberta Růžičky.

Andrej Diviš stínovaný bratrem Josefem mizí z dohledu Jana Peciny
Andrej Diviš stínovaný bratrem Josefem mizí z dohledu Jana Peciny

Další maximální 5:1 si nepomučtí sourozenci připsali v rozjížďce s číslem dvanáct. Andrej Diviš se už v prvním nájezdu dostal před Jana Pecinu. Když osečenský vousáč inkasoval v posledním oblouku před cílem ránu od díry na ovále, propadl se až na chvost za Martina Běhala. A pro jeho dva body se ochotně natáhl Josef Diviš.

„Propad‘ se se mnou led ve druhým nájezdu,“ popisoval Jan Pecina o chvilku později v depu. „Hupslo mi to tam a byl jsem rád, že jsem dojel. Ustřihlo mi to šroub a hák se ohnul nahoru. Nemoh‘ jsem se opřít.“

Martin Běhal v akci
Martin Běhal v akci

Mezi nejlepší tandemy se chtěli řadit i Josef Kreuzberger a Franz Mayerbüchler. Druhou třetinu končili s dvanácti body, ale v patnácté jízdě brali pět dalších za jednoznačné vítězství nad tandemem David Lizák – Robert Růžička. V rozjížďce s číslem osmnáct musel Jan Pecina krotit postartovní wheelie, takže mu Franz Mayerbüchler ujel. Přestože Josef Kreuzberger nevylepšil své třetí místo, spolu se svým německým kolegou skončili dnešní mítink na slibné jednadvacetibodové hranici.

Radek Hutla přispěl k triumfu i bodem, který sebral Lucu Baueovi
Radek Hutla přispěl k triumfu i bodem, který sebral Lucu Baueovi

Mezitím se v šestnácté jízdě dočkal Markus Jell své první dnešní porážky.  Sice nejlépe odstartoval, avšak Lukáš Hutla po něm vytrapoval hned v úvodních metrech. Dopředu se dostal až zleva při nájezdu do třetího kola. To byl jeho otec Radek poslední, protože jej v prvním výjezdu zvenčí minul Luca Bauer.

Andrej Diviš ujíždí Lukáši Volejníkovi
Andrej Diviš ujíždí Lukáši Volejníkovi

Ovšem na začátku závěrečného okruhu se Radek Hutla spodní stranou první zatáčky vrátil před přední kolo syna německé ledařské ikony. Titul tím na svou stranu posunul ještě víc, aniž by tušil, co se stane krátce po začátku rozjížďky s číslem sedmnáct. Jan Klauz se prakticky nehnul ze startovního roštu.

„Zadní kolo,“ pravil nešťastně. „Urazil jsem někde ventilek. To se ti to jen protočí a stojíš. Přijedeš ke startu a nic nepoznáš. I na tom prázdným to jede normálně.“

Lukáš Hutla odmítá předčasné oslavy navzdory tříbodovému náskoku na Osečnou 1 před posledním výjezdem na ovál:

„Cejtím se dobře, ale jako mistr se ještě necejtím.“

Jan Pecina jede před Josefem Kreuzbergerem
Jan Pecina jede před Josefem Kreuzbergerem

V první zatáčce se okolo Lukáše Volejníka prohnal Andrej Diviš. Osečesnký borec mu sice nedopřál klidu až do cíle, nicméně dopředu se nedostal. A záhy se rozpoutalo nevídané drama, jež by se i největšímu fantastovi zdálo jen v nejodvážnějších snech.  V devatenácté jízdě se Markus Jell v první zatáčce ubránil Andreji Divišovi. Jeho bratr Josef uhlídal Lucu Bauera, takže obě dvojice vyrovnali jednadvacet bodů Josefa Kreuzbergera a Franze Mayerbüchlera.

Duel Přeloučanů s druhým párem Osečné se začal vyvíjet nerozhodně, avšak Radek Hutla (modrá) se nakonec dostal na druhou příčku
Duel Přeloučanů s druhým párem Osečné se začal vyvíjet nerozhodně, avšak Radek Hutla (modrá) se nakonec dostal na druhou příčku

Na stejnou hranici se vzápětí posunuli i Lukáš Volejník s Janem Klauzem, když v rozjížďce s číslem dvacet nedali ani náznak šance Robertu Růžičkovi a Davidu Lizákovi. „Vidíš, já ti to říkal,“ vysílal pohled Václava Hutly jasné poselství všem, jejichž gratulaci odmítal.

Ovšem jeho potomky by z trůnu sestřelila jen maximální prohra s Janem Pecinou a Martinem Běhalem v závěrečné rozjížďce. Nic takového se však nestalo a Lukáš a Radek Hutlovi usedli na trůn díky zcela opačnému výsledku.

Andrej Diviš v rozjezdu upadl
Andrej Diviš v rozjezdu upadl

Zatímco oni si už konečně nechali gratulovat, chystal se rozjezd o dnešní stříbro. Dráha už byla děravá jako cedník a tak Pavel Váňa umožnil jeho účastníkům tréninkové kolečko na osahání oválu v jeho aktuálním stavu. Dopředu se poté dostal Markus Jell, ale na Lukáše Volejníka útočil Andrej Diviš.

Po rozjezdu přišla na řadu korunovace
Po rozjezdu přišla na řadu korunovace

Jenže v prvním výjezdu druhého kola se dostal vně oválu. Přestože by byl tak či onak vyloučen, vrátil se zpátky, aby hned v dalším výjezdu upadl. Mávalo se červenými vlajkami. V repete už spanilou jízdu Markuse Jella nerušilo nic. Lukáš Volejník si hlídal Franze Mayerbüchlera, takže si místo korun s žezlem spolu s Janem Klauzem odvezli aspoň medalie a pohár s trojkami. A pochopitelně titul vicemistrů.

 

Hlasy z depa

Lukáš Hutla protáhnul sérii své neporazitelnosti
Lukáš Hutla protáhnul sérii své neporazitelnosti

„Tonda říkal, že udělali stometrový rovinky,“ vracel se Lukáš Hutla k překvapení, které všichni závodníci dnes zažili, když točily volanty svých dodávek okolo rybníka směrem ke sjezdu do depa. „Zdálky jsme už viděli, že tam sto metrů není. Byla to podobná dráha jako včera v Mělicích, možná výjezdy byly zavřenější. Nechal jsem si o zub víc. Závody dobrý, v Mělicích jsme měli štěstí, dneska jsem si myslel, že bude boj. Startoval jsem dobře, akorát s Markusem jsem zachrápnul. Andrej měl taky dobrej‘ start, Klauzík urval ten ventilek. My kvůli tomu máme chycenej‘ vejfuk páskou o hák. Je to nevzhledný, ale drží to. I to nám mohlo, my jeli bez závady a všechno šlapalo jako hodinky.“

Mistři oslavují
Mistři oslavují

„Spolíhal jsem na mladýho, co si budeme povídat,“ nezastíral Radek Hutla. „Snažil jsem se sbírat body, co na mě zbyly. Skoro v padesáti jsem mistr republiky!“

„Škoda,“ pokrčil Lukáš Volejník rameny. „S Lukášem je těžko bojovat. Nechci se vymlouvat, ale je dobrej‘. Ten se honit nedá. Závodí se těžko, když jdeš z garáže rovnou na závody. Potřebuješ trénovat. Škoda Klauzíka, že jsme spolu neudělali k jeho šedesátinám titul. Aspoň bude jezdit do sedmdesáti.“

Jan Klauz s Lukášem Volejníkem skončili nakonec s titulem vicemistrů
Jan Klauz s Lukášem Volejníkem skončili nakonec s titulem vicemistrů

„Budu dlouho přemejšlet, jestli pojedu ještě dál,“ protahoval Jan Klauz svůj obličej. „Dneska mi to nešlo, ale stejně nebylo, o co jet. Předpisy jsou takový, nesčítaj‘ se body, záleží na vítězstvích. Z toho jsem takovej‘ nasranej‘.“

Andrej Diviš litoval, že sezóna již skončila
Andrej Diviš litoval, že sezóna již skončila

„Divočina,“ vystihl Andrej Diviš dnešní závod jedním slovem. „V rozjezdu nevím, co se stalo, asi tam už byla díra. Jsem ale spokojenej‘, brácha tahá, jenom škoda, že už to je poslední závod.“

„Dobrý,“ odtušil Josef Diviš komentář na téma dnešního podniku. „Na víc jsme neměli. Něco se povedlo, u nás vydrželo všechno. Je škoda poslední jízdy, ale jsem zdravej‘…“

Šprýmař Jan Pecina si vzal na nástup deštník, který dostal včera v Mělicích
Šprýmař Jan Pecina si vzal na nástup deštník, který dostal včera v Mělicích

 

„Porazili jsme Růžičky,“ smál se Jan Pecina. „To je důležitý, jak říká Modus.“

„Není důležitý vyhrát,“ přizvukoval Martin Běhal. „Ale porazit Růžička Team.“

„Medaile by byla dobrá, ale my jsme zase vyrovnaný,“ filozofoval Robert Růžička. „Budem‘ zbrojit a na příští rok natrénujeme.“

„První dvě jízdy technický problémy, pak už to šlo,“ svěřoval se David Lizák. „Překvapení se nekonalo, ale spokojenost. Příští rok to bude lepší.“

Andrej Diviš odstartoval před Lukášem Hutlou (bílá), Radkem Hutlou (žlutá) a svým bratrem Josefem (modrá)
Andrej Diviš odstartoval před Lukášem Hutlou (bílá), Radkem Hutlou (žlutá) a svým bratrem Josefem (modrá)
1. Lukáš Hutla 3 3 3 3 3 3 18 24
ZP Pardubice Radek Hutla 2 1 0 0 1 2 6(2)
2. Luca Bauer, D 1 0 1 2 0 0 4(1) 21
Markus Jell, D 3 3 3 3 2 3 17+3
3. Lukáš Volejník 2 2 3 2 2 3 14(1)+2 21
Osečná 1 Jan Klauz 3 1 0 1 E 2 7(3)
4. Josef Kreuzberger, A 0 1 1 1 2 1 6(3) 21
Franz Mayerbüchler, D 2 3 2 2 3 3 15+1
5. Andrej Diviš 2 2 3 3 3 2 15+L 21
Nepomuk Josef Diviš 0 0 2 2 1 1 6(3)
6. Jan Pecina 1 3 2 0 2 0 8 11
 Osečná 2 Martin Běhal 0 1 0 1 0 1 3
7. David Lizák 0 F 1 1 1 0 3 7
Robert Růžička 1 2 0 0 0 1 4
Mistři s příjmením Hutla: zleva Lukáš, Václav a Radek
Mistři s příjmením Hutla: zleva Lukáš, Václav a Radek

Závěrečné pořadí šampionátu:

CHR RAČ MĚL SOB TOT
28.1. 4.2. 11.2. 12.2.
1. Lukáš Hutla – Radek Hutla 5 6 6 6 23
ZP Pardubice 23 24 24 24 95
 
2. Lukáš Volejník – Jan Klauz 6 4 5 4 19
Osečná 1 26 23 22 21 92
 
3. Luca Bauer, D – Markus Jell, D NS 5 4 5 14
24 22 21 67
 
4. Andrej Diviš – Josef Diviš NS 3 2 2 7
Nepomuk 18 17 21 62
 
5. Josef Kreuzberger, A – Franz Mayerbüchler, D NS NS 3 3 6
19 21 40
 
6. Jan Pecina – Martin Běhal 3 1 1 1 6
Osečná 2 11 10 14 11 46
 
7. David Lizák – Robert Růžička 4 0 0 0 4
12 10 8 7 37
 
8. Charly S. Ebner, A – Erwin Schuster, A NS 2 NS NS 2
16  16

Poznámka: při rovnosti tabulkových bodů od čtvrtého místa rozhoduje lepší výsledek v posledním závodě

Markus Jell vodí Lukáše Volejníka
Markus Jell vodí Lukáše Volejníka

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV) a Karel Herman

Jan Klauz, který na snímku diskutuje s Lukášem Volejníkem a jeho otcem, přišel o body kvůli utrženému ventiklu
Jan Klauz, který na snímku diskutuje s Lukášem Volejníkem a jeho otcem, přišel o body kvůli utrženému ventiklu

Jan Klauz odložil definitivní verdikt až na dnešní odpoledne

Soběslav – 12. února
Lukáš Hutla na nejvyšším stupínku včerejšího třetího dílu mistrovství republiky družstev v Mělicích naložil s vyhranou láhví šampaňského podobně jako hasič s hasicím přístrojem. Pěnivý mok létal vzduchem a spolu se svým synem si atmosféru užíval také jeho otec Radek. Nebylo divu. Poprvé vyhrál ve svých Mělicích, navíc si rodinný tandem oblečený v červených vestách s bílým koníkem na hrudi upevnili postavení leaderů průběžné klasifikace. Naproti tomu Jan Klauz si svůj šampus neodšpuntoval a odnesl si jej do své dodávky. Přitom i on si zasloužil ovace nadšeného publika. Tleskat by mu ovšem měli také dnes v autokempu Karvánky. Svým úžasným manévrem v dodatkové jízdě s Markusem Jellem totiž zachránil zápletku boje o titul do posledního závodu.

 

Body z jízd se rovnají, tabulkové nikoliv

Hutlovi se radují na mělickém pódiu, zatímco Jan Klauz odchází s vědomím, že v rozjezdu zachoval Osečné vidinu titulu
Hutlovi se radují na mělickém pódiu, zatímco Jan Klauz odchází s vědomím, že v rozjezdu zachoval Osečné vidinu titulu

Je to paradoxní, avšak systém tabulkových bodů takové situace prostě přináší. Na hrotu průběžné klasifikace se hřejí Lukáš a Radek Hutlovi. Před Lukášem Volejníkem a Janem Klauzem mají náskok dvou tabulkových bodů, ovšem oba páry daly dohromady po jednasedmdesáti bodech z jízd. Jenže ty se berou až jako pomocné kritérium a to ještě mimo medailové posty. V případě patu na prvních třech příčkách nařizují řády dodatkovou jízdu.

Jan Klauz si užívá triumf v rozjezdu, zatímco motocykl Markuse Jella vedou mechanici do depa
Jan Klauz si užívá triumf v rozjezdu, zatímco motocykl Markuse Jella vedou mechanici do depa

Starobylá Soběslav může být svědkem takového scénáře. Lukáš Volejník a Jan Klauz by potřebovali inkasovat minimálně o dva tabulkové body více než Přeloučané. Ideálním řešením by pro ně bylo vítězství, přičemž by Lukáš a Radek Hutlovi stáli až na nejnižším stupni pódia. Poslat jej sem vedle prvního osečenského páru mají rovněž Markus Jell s Lucou Bauerem, kteří stáli na bedně jak v Račicích, tak včera v Mělicích. Ztráta vinou neúčasti v Chrastné je však staví mimo pásmo boje o celkové zlato.

Lukáš Hutla včera zase vyhrál všechny své jízdy a jeho otec za jeho zády dodal potřebné body
Lukáš Hutla včera zase vyhrál všechny své jízdy a jeho otec za jeho zády dodal potřebné body

Naproti tomu Radku a Lukáši Hutlovým stačí skončit minimálně o jednu příčku lépe než borci pod hlavičkou Osečná 1. Lukáš Volejník s Janem Klauzem jsou bezesporu kompaktnějším týmem než Přeloučané. Jenže Lukáš Hutla si na českých ledech počíná se stejnou razancí jako filmový Terminátor a jeho otec dokáže argumentovat svými body v pravou chvíli. A naproti tomu v depu Lukáše Volejníka a Jana Klauze sedí často zlomyslná paní Smůla.

 

Jan Klauz zachránil bod do tabulky

Včera měla pro Jana Klauze (žlutá) a Lukáše Volejníka (bílá) smůla číslo patnáct - aneb Jan Pecina osnuje útok
Včera měla pro Jana Klauze (žlutá) a Lukáše Volejníka (bílá) smůla číslo patnáct – aneb Jan Pecina osnuje útok

Tak tomu bylo ostatně i včera. První osečenský pár dlouho vedl. Body jim sebral jen Josef Kreuzberger ve třetí jízdě. I po remíze s Hutlovými v rozjížďce s číslem dvanáct měli Lukáš Volejník a Jan Klauz na Přeloučany dva body k dobru. Pak však Lukáš Volejník v zápalu boje s Janem Pecinou vyjel ve druhém oblouku z dráhy. Dílo zkázy dokonal Markus Jell v předposlední jízdě, který tím pádem srovnal s Osečnou krok.

Magnetem na misce vah může být také Andrej Diviš, který na snímku jede před Lukášem Hutlou
Magnetem na misce vah může být také Andrej Diviš, který na snímku jede před Lukášem Hutlou

V té chvíli mohli domácí slavit triumf. Proti Josefu Kreuzbergerovi s Franzem Mayerbüchlerem zajeli 4:2, s Davidem Lizákem a Robertem Růžičkou zametli dokonce 5:1. A teď už šlo o to, zda do Soběslavi pojedou s náskokem dvou nebo třech tabulkových bodů.

Lukáš Volejník dal v rozjezdu přednost svému staršímu kolegovi. A pražský blonďák na prahu své šedesátky se postaral nikoliv o obyčejnou tečku, ale pořádně silný vykřičník na konec mělického podniku. I když Markus Jell skvěle odstartoval, Jan Klauz jej spodem druhé zatáčky zpražil srdnatým útokem vedeným spodem.

 

Stále jde o titul

Soběslav hlásí připraveno
Soběslav hlásí připraveno

Markus Jell posléze ve třetím okruhu zastavil, ale problémy měl i motocykl Jana Klauze. Svého majitele dovezl do cíle. Osečané nemají sice tak výhodné nástupiště k útoku na titul jako Hutlovi. Nicméně s prohraným rozjezdem by se jejich ztráta zvýšila na tři body. Při vší úctě by byla pravděpodobnost jejich zlata mnohem menší, než že v Karvánkách přistane létající talíř z Marsu.

I když, na ploché dráze je možné všechno. A konec konců proč by se letošní české ledy nemohly líbit i zeleným mužíčkům s tykadly?! Včera byl v Soběslavi čtyřstupňový mráz a ledový Budulínek narostl na bratru čtvrt metru.

 

Podmínky pro zisk titulu:

Radek Hutla a Lukáš Hutla vyhrají: pakliže dnes neskončí hůře než o jedno místo za Osečnou
  pokud skončí o dvě příčky za Osečnou a uspějí v rozjezdu
 
Jan Klauz a Lukáš Volejník vyhrají: jestliže Pardubice obsadí v Soběslavi příčku alespoň o tři místa horší než oni
  když skončí o dvě místa před Pardubicemi a zvítězí v rozjezdu
Boj o titul vyřeší dnes šestice těchto mužů: Markus Jell, Luca Bauer, Lukáš Hutla, Radek Hutla, Lukáš Volejník a Jan Klauz
Boj o titul vyřeší dnes šestice těchto mužů: Markus Jell, Luca Bauer, Lukáš Hutla, Radek Hutla, Lukáš Volejník a Jan Klauz

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV), Mirek Horáček a Antonín Klatovský