Archiv pro rubriku: MČR Na ledové dráze

Ledaři mají ještě mrazivější ambice než sama paní Zima

Pardubice – 12. listopadu
Zima má prý být nadprůměrně teplá až do konce ledna. Nicméně to tvrdí meteorologové, a kdo ví, jaký ráz nabere počasí již třeba za dva nebo tři týdny. Každopádně silná pořadatelská a jezdecká základna ledové ploché dráhy spřádá opět ambiciózní plány. Z jejich dopoledního jednání v Pardubicích vzešel kalendář, který ve dvou šampionátech počítá celkem s osmi závody.

Plán šampionátů republiky na ledové dráze v roce 2019:

jednotlivci: 6.1. Nepomuk
19.1. Kopřivnice
26.1. Račice
23.2. Opatovice
družstva: 5.1. Růžená
20.1. Holice
27.1. Mělice
24.2. Chrastná
Ledové hřeby snad napřesrok nezapláčou jako letos
Ledové hřeby snad napřesrok nezapláčou jako letos

Foto: Karel Herman

Startovní listina pro Kopřivnici vznikala nadarmo

Kopřivnice – 7. března
Během dnešního dopoledne dala sportovní komise české ploché dráhy do kupy startovní listinu sobotních mistrovských ledů v Kopřivnici. Ovšem jaro, které paní Zima ještě minulý týden šikanovala arktickým mrazy, přece jen bylo silnější. Silný led svírající Větřkovickou přehradu nakonec příliv teplého vzduchu přece jen prolomil, takže nezbylo než závod mistrovství republiky přece jen odpískat.

 

Stav větřkoviské přehrady dnes okolo čtvrt na dvanáct – zmar nad zmar

Po Janu Klatovském se ze zdravotních důvodů dnes ráno omluvil také Jan Klauz. Ovšem deset zbývajících ledařů se plánovalo v Kopřivnici přece jen objevit. Sportovní komise proto sestavila startovní listinu a rozpis, který měl po patnácti rozjížďkách vyvrcholit finálovou jízdou pro čtyři nejlepší.

Tato informace však nebyla na světě ještě ani půl hodiny, když z Kopřivnice dorazila letos první negativní zpráva, která měla sobotní ledy fatální důsledek. Voda z větřkovické hlubiny prolomila i dvacet centimetrů silný led a prodrala se na hladinu.

„Je to v prdeli,“ nebere si kopřivnický místopředseda Richard Dufek vůbec žádné servítky. „Ještě včera to bylo krásně zamrzlý, dneska jsou louže po celý přehradě. Museli jsme to odpískat. Děkujeme všem, co se podíleli na přípravě, je nám to líto, snad příští rok…“

Startovní listina finalizovaná dnes ráno:

1 Charly S. Ebner, A
2 Lukáš Hutla, Pardubice
3 Andrej Diviš, Nepomuk
4 David Lizák, Divišov
5 Radek Hutla, Pardubice
6 Jiří Wildt, Praha
7 Marc Geyer, D
8 Vladimír Višváder, Živanice
9 Jan Pecina, Osečná
10 Martin Běhal, Osečná
11 Josef Kreuzberger, A
12 Robert Růžička, Praha
Voda během dnešního dopoledne porazila i kopřivnický led

Foto: Vladimír Paiger a Karel Herman

Verdikt přinese páteční inspekce

Osečná a Kopřivnice – 7. března
Do Čech dorazila obleva s deštěm a mezi ledaři panuje obava, zda se sobotní závod mistrovství republiky v Kopřivnici bude moci uskutečnit. Snímky z tajícího Žabáku v Chrastné jsou vskutku zoufalé, nicméně na severu Moravy si stále udržují optimismus stejně jako Větřkovická přehrada sílu svého ledu. Richard Dufek, místopředseda klubu, se magazínu speedwayA-Z svěřil, že rozhodně nechtějí jít přes mrtvoly a souhlas s konáním mítinku dá až rozhodčí při páteční inspekci.

 

Zejména závodníci, kteří si doposud nevyřídili licenci, si kladou otázku, zda do jejího pořízení nebudou vkládat peníze zbytečně. Richard Dufek slibuje větší prémie, navíc si dobře uvědomuje riziko, kdyby se pod prasklým ledem rozevřel chřtán větřkovické hlubiny.

„V pátek přijede na náklady autoklubu rozhodčí,“ vysvětluje, že chce pro bezpečnosti udělat maximum. „Ten ve Větřkovicích rozhodne na základě aktuálního stavu, pokud závod už do té doby neodpískáme sami.“

Alternativa zrušení závodu však ještě dnes není na pořadu dne. „Na přehradě to pořád vypadá super,“ říká Richard Dufek. „Tam nahoře je větší mráz než ve městě. Kluci se tam byli podívat a ledu je pořád přes dvacet čísel. Povrch je dobrej‘, zatím se držíme.“

Z dnešního snímku je patrné, proč Žabák v Chrastné nemůže posloužit jako náhradní lokalita za Mělice

Foto: Martin Běhal

Sportovní komise sleduje aktuální vývoj

Pardubice – 6. března
Oficiální zpráva plochodrážní komise ohledně mistrovství republiky na ledové dráze nemůže než pochopitelně akcentovat stávají situaci. Konstatuje, že není jiné možnosti, než pořádat závod v Kopřivnice a potvrzuje termínový posun o čtyřiadvacet hodin dopředu, tedy na sobotu 10. března se začátkem úderem třinácté hodiny. Řídící orgán české ploché dráhy reaguje i na zprávy, že někteří ze závodníků nemají o účast zájem s ohledem na náklady spojené s jedním jediným mítinkem na sklonku, a prosí ledaře o potvrzení či vyvrácení účasti na zamrzlé hladině Větřkovické přehrady. Zároveň už vysílá signál do zahraničí, takže k dnešnímu dni seznam startujících čítá deset českých a dvě rakouská jména. Bohužel Jan Klatovský mezi nimi není.

Jan Klatovský se letos na Větřkovické přehradě neobjeví

Foto: Karel Herman

Kopřivnice odstartovala svůj závod proti oblevě skokem na uvolněný sobotní termín

Kopřivnice, Přelouč a Osečná – 5. března
Víkend nepřinesl příliš pozitivní zprávy pro závody druhé ledařské vlny, kterou vzedmul únorový příval arktických mrazů. Po předchozím zrušení Holic v Čechách a Opatovic nad Labem, musel klan Hutlových hodit ručník do ringu také v Mělicích. Dostatečnou silou ledu nedisponuje ani Chrastná. Optimismus zní pouze z Kopřivnice, kde rozumně využili uvolněného sobotního termínu a svůj závod přesunuli o čtyřiadvacet hodin dopředu.

Vlna optimismu ze severu Moravy

Měření ledu v Kopřivnici dává optimistické zprávy

„V Berlíně jsem se potkal s Petrem Moravcem a Lukášem Hutlou, kterej‘ řek‘, že u nich nejsou ledy možný,“ vysvětluje Richard Dufek, kopřivnický místopředseda, co za změnou kopřivnického termínu stálo. „Když kluci Hutlovi odpískali sobotu, nebylo už proč čekat.“

Přestože byl kopřivnický závod z neděle přesunut na sobotu, půjde o duel s oteplením. „Předpověď vylepšili,“ nesklouzává Richard Dufek k pesimismu. „V noci mám bejt‘ okolo nuly a pořádně se má oteplit až v sobotu. To už nám nevadí.“

Na Větřkovické přehradě se prozatím neproboříte

Síla ledu na Větřkovické přehradě splňuje limity dané řády. „Včera to kluci měřili,“ říká Richard Dufek. „Minimální tloušťka ledu je třiadvacet centimetrů, jsou tam ale místa, kde jsme pětadvaceticentimetrovej‘ vrták nezabořili. A tak v pátek ráno se bude stavět trať.“

Před plochodrážní sportovní komisí leží ještě jeden náročný úkol, a sice zajistit startovní listinu. Vzhledem k teplému průběhu letošní zimy si řada českých ledařů nepořídila závodní licence. A nyní vraští čela a investici spojenou s dalšími náklady cesty do Kopřivnice zvažují. Jistá je i absence Jana Klatovského, který dopřeje svým zkoušeným zádům důkladnou rekonvalescenci.

Jiná šance není

Kopřivnický závod svým datem láme všechny dosavadní rekordy, protože nejzazší termín českých ledů byl 9. březen roku 1975. Ani tehdy však závod ve Svratouchu nebyl dokončen, když se pod Bohumírem Bartoňkem prolomil led už v rozjížďce s číslem tři. I letos je podnik na Větřkovické přehradě nutno vnímat jako pořádný zázrak, protože šance závodit v jiné lokalitě prostě není.

V Mělicích a Chrastné ledové hřeby pláčou

„V Mělicích je patnáct cenťáků ledu,“ vzdychá Radek Hutla, který musel včera své pořadatelské plány definitivně škrtnout. „To je málo na to, co hlásej‘ za oteplení. To by nešlo…“

V Chrastné, která měla sloužit jako náhradní trať, včera trénoval Jan Klauz i se svým synem Petrem, jenž si po letech přišel ledy vyzkoušet, ale o závodech nemůže být ani řeči. „Máme nějakejch‘ čtrnáct centimetrů ledu a hlásej‘ oblevu,“ informuje Lukáš Volejník. „Má bejt‘ sedm nad nulou, to pochybuju, že by to na pořádný závody vydrželo. I rybáři nás varovali, že ten přítok je velkej‘ a i to hodně otepluje.“

Osud českých závodů druhé letošní ledařské vlny:

lokalita: plánovaný termín: realita:
Holice v Čechách: neděle 25.2. závod nebyl povolen rybáři
Opatovice nad Labem: sobota 10.3. slabá síla ledu, přeloženo do Mělic
Mělice: sobota 10.3. slabá síla ledu, odvoláno 4.3.
Kopřivnice: neděle 11.3. po zrušení Mělic přesunuto na sobotu 10.3.
Chrastná: náhradní lokalita slabá síle ledu
Kopřivnice zůstala v boji o letošní české ledy sama

Foto: Eduard Kutač, Karel Herman a Miroslav Klimsza

Vrásky na čelech Přeloučanů se prohlubují

Přelouč – 4. března
Polonahý chlap, který běhá po ledě a snaží se ze studené vody vylovit oranžový ledařský motocykl. Takový obrázek se naskytl během včerejšího soustředění Motoklubu Úhřetická Lhota na Pohránovském rybníku poblíž Pardubic. Příběh skončil zaplaťpánbůh happy endem, nicméně přeloučští ledaři vraští čela. Sobota s plánovaným závodem mistrovství republiky se totiž kvapem blíží, ale led v Mělicích tloustne opatrně jako hospitalizovaná anorektička.

 

Malá oranžová tečka na snímku je utopený motocykl Hutla Teamu

Marek Richter jezdil motocyklové sprinty, odkud se zná s klanem Hultových. Proto když včera projevil přání vyzkoušet si speciál na ledovou plochou dráhu, bylo mu pochopitelně vyhověno. Bruslaři jej ale vyhnali z místa, které si vybral.

Najednou se mu při jízdě propadlo přední kolo pod led. Nešťastný závodník přeletěl přes řidítka a mohl jen sledovat, jak se motocykl potápí. Naštěstí hloubka nebyla příliš velká a záchrana stroje si nevyžádala přehnaně velké úsilí.

 


Otazníky nad Mělicemi

Václav Hutla kvitoval příchod arktického vzduchu. Již v pondělí měřil sílu ledu v Mělicích a naměřil dvanáct centimetrů. Ve čtvrtek přijel opět a zjistil, že ledová vrstva navzdory tuhým celodenním mrazům ztloustla o pouhé dva centimetry.

Led v Mělicích tloustne jen velice pomalu

Se čtrnácti centimetry by proto o závodu o tomto víkendu nemohlo být ani řeči. Nicméně po včerejším incidentu Marka Richtera se prohlubují otazníky i nad příští sobotou. Václav Hutla by nesmírně rád sponzorům z okolí Přelouče prezentoval jejich loga na závodních motocyklech přímo v akci.

Na druhou stranu se obává zrádných kapes se slabším ledem, protože na rozdíl od Pohránovského rybníku je v Mělicích až šestimetrová hloubka. Bližší informace o kondici místního ledu by měly být známé dneska, kdy zde chtějí na šroubcích trénovat Hynek Štichauer a Martin Mejtský.


Foto: Radek Hutla, ilustrační Mirek Horáček