Archiv pro rubriku: MČR Na ledové dráze

Jiří Wildt bude ve Švédsku trénovat do půlky příštího týdne

Örnsköldsvik – 31. ledna
Finsko uzavřelo hranice, čímž se postaralo o překážku pro cestu českých ledařů na světový šampionát v ruském Togliatti. Ani Lukáš Hutla, ani Andrej Diviš proto na trénink do Örnsköldsviku nevyjeli. Jiří Wildt je ovšem jiný příklad. Omezují jej pouze pracovní povinnosti, takže si švédský led bude užívat ještě v nadcházejícím týdnu.

 

Celá akce se domlouvala už v Chocenicích den poté, kdy Andrej Diviš musel po prolomení ledu před studenou vodou uniknout střešním oknem svého džípu. „Domlouval se, že pojede s Hutlama a Tondou Klatovským do Švédska,“ říká Jiří Wildt. „Chtěli jsme jet s ním, vzali bychom mu auto do Čech. On by jel do Ruska s Hutlovcema a pak letěl zpátky letadlem.“

Pražského ledaře se však uzavření finských hranic nedotklo. „Pro nás se nic nezměnilo,“ souhlasí. „A Tonda musel stejně někde otestovat motory. Vyrazili jsme ve středu, jednu noc jsme spali u mladýho Tondy ve Švédsku. V sobotu a v neděli jsme jezdili na stadiónu v Örnsköldsviku.“

Na ledě se objevili Stefan Svensson a Jasper Iwema, ovšem Češi měli převahu. Vedle Jiřího Wildta se za řidítky ohybovaného speciálu objevili také Antonín Klatovský a nový adept zimního odvětví ploché dráhy Jakub Tikovský. Pokračovat mají rovněž v následujících dnech.

„Snad nám Stefan půjčí klíče od stadiónu a nechá nás ještě jezdit,“ doufá Jiří Wildt. „Ke konci tejdne ale musím do práce, ale to můžu klidně v sobotu a v neděli. Záleží, jak nás tady nechají. Nevím, jak to plánuje Tonda, ale ve čtvrtek musím domů.“

V neděli k nám vrátily mrazy, avšak vláda se staví proti rozvolňování a utahuje šrouby, ačkoliv její PES indikuje opak. „Ve Švédsku je to jiný než u nás,“ líčí Jiří Wildt. „V obchodě jsme nebyli, ale roušky jsou jen doporučené. Lidé jsou daleko od sebe a v obchodech je teď večer rozsvíceno skoro všude. Do hospody nechodíme, jsem utahanej, nejradši bych si dal pauzu, ale když se bude jezdit, trénovat budu.“

 

Andrej Diviš měl v ledové vodě své předchůdce

Traduje se, že za starých časů bylo všechno lepší. I ty zimy. Prý mrzlo, jen praštělo. Jenže nic není nikdy ideální, ani černobílé a to rovněž v otázce ledové ploché dráhy. Vždyť i pražský Jawa klub, když vyhrál svůj boj s úředním šimlem, musel v šestatřicátém odvolat ledy v Jevanech nejen v řádném lednovém, nýbrž i náhradním únorovém termínu kvůli oblevě. Ostatně ani Suzuki Samurai Andreje Diviše nebylo prvním vozidlem, pod nímž se prolomil led při stavě ledového oválu.

 

Suzuki Andreje Diviše po vytažení z chocenického rybníku

Rybníky v okolí Záhlinic si v půli osmdesátých let vyhlédli březolupští plochodrážníci Jan Jaša, Miroslav Škubal a Pavel Mále. Na trénink se přišli podívat rovněž kluboví funkcionáři. Při vyhrnování sněhu všem přišla pomoc ze strany místního družstevníka, který si na svůj Zetor připevnil shrnovací radlici.

Jenže akce nedopadla dobře a traktor skončil v ledové vodě. Její hloubka naštěstí nebyla velká, nicméně vysušení a odbahnění stroje si nějakou tisícovku přece jen vyžádalo. Andrej Diviš o tom musí ostatně vědět svoje. Svůj džíp musel předminulý víkend vylovit, odbahnit a vyměnit náplně. Navíc u vozu odešly řídící jednotka a rozdělovač a vyměnit bylo potřeba i boční okna.

Družstevní traktor utopený v Záhlinicích před pětatřiceti lety

Foto: archív AMK Březolupy a Andrej Diviš

Andrej Diviš trénoval díře navzdory

Chocenice, Zhůř – 21. ledna
Sobotní incident, kdy se jeho automobil Suzuki probořil skrz led, se naštěstí obešel bez následků, takže dobrovolní hasiči z Blovic vyjížděli na pomoc zbytečně. Přes zimu díra zamrzla. A protože byla přece jenom hodně na straně oválu, Andrej Diviš včera neodolal a osedlal svůj ohřebovaný speciál. Protože jsou hlášeny brutální mrazy, otvor by se mohl zacelit důkladně. V tom případě by úřadující český šampión pozval k tréninku rovněž další ledaře.

Andrej Diviš včera vyjel na rybník ve Zhůři

Foto: laskavostí Andreje Diviše

Poslední ledové kolo se stalo v Chocenicích osudným

Chocenice, Zhůř – 17. ledna
Příchod mrazů tento týden vítali čeští ledaři s nadšením. Led na rybníku ve Zhůři tloustnul a tloustnul a Andrej Diviš si už v hlavě maloval vyhlídky na báječný nedělní trénink. Dráha se už rýsovala, zbývaly poslední úpravy. Pak to ale prasklo.

 

Dráha ve Zhůři již byla vytyčená, když se pod automobilem prolomil led

Ne, žádný udavač si nepospíšil se svým udáním, pod automobilem upravujícím dráhu se probořil led. „Museli jsme prořezat asi sto padesát metrů ledu,“ popisuje Andrej Diviš, co se stalo. „Dráha byla hotová, jel jsem poslední kolo.“

Dokroužit ho nestačil. „Všude bylo přes dvanáct centimetrů ledu,“ nechápe stále ještě úřadující mistr republiky. „Jen tady byla nějaká bublina nebo nevím co. Je to veliká škoda, přes noc by odhrnutá dráha krásně promrzla a dnes jsme mohli trénovat.“

Automobil se z rybníku nakonec podařilo vyprostit

Foto: laskavostí Andreje Diviše

Ani v Chocenicích se ještě nedá trénovat

Chocenice – 14. ledna
Chocenice se v minulosti několikrát objevily v plochodrážním kalendáři coby adept na závod ranku ledařského mistrovství republiky, ale počasí bylo vždy proti. Včera vyrazil Andrej Diviš na prohlídku, která měla očekávaný výsledek, že led je ještě příliš slabý. Západočeský ledař zatím nedostal ruská víza a tak plánuje, že se s ostatními Čechy vydá na soustředění do Švédska na konci ledna.

Ani v Chocenicích nelze na led vyjet

Foto: laskavostí Andreje Diviše

Severočeské lokality neumožní trénink po dobu nouzového stavu

Osečná – 12. ledna
Martin Běhal včera na radnici v Hamru na Jezeře jednal s místním starostou Milanem Dvořákem. Bohužel po dobu nouzového stavu, který končí 22. ledna, nebude možné na jezeře trénovat. Osečenský ledař navíc na podobné stanovisko narazil také v Chrastné. Situaci navíc zhoršuje silné sněžení.

V Hamru na Jezeře není led, ale po dobu trvání nouzového stavu zde stejně trénovat nepůjde

Foto: Martin Běhal