Archiv pro rubriku: MČR Na ledové dráze

Očekávaná zpráva dorazila včera večer

Pardubice – 16. ledna
Očekávaná zpráva, že se o nadcházejícím víkendu nepojedou české ledy ani dle termínového kalendáře, ani dle náhradního scénáře dorazila od plochodrážní sportovní komise včera večer po deváté hodině. V žádné lokalitě, kde je možné pořádat závody, není v tuto chvíli dostatečná síla ledu. A ke všemu meteorologické předpovědi neskýtají dostatečné záruky, že by se situace měla do soboty či neděle změnit. Tím pádem lze jedině doufat, že se ráz počasí změní na přelomu ledna a února.

Kdeže loňské ledy jsou – do stavu v půli ledna 2017 má opatoviský písník v těchto dnech hodně daleko

Ilustrační foto: Radek Hutla

První letošní mrazy zatím přinášejí pouze naději

Pardubice – 15. ledna
Včera večer se k nám letos poprvé podíval mráz. Jenže byť se rtuť drží pár dílků pod nulou i dnes během dne, stačily zamrznout prakticky jen mělké kaluže, které zbyly po minulých deštích. Příznivci ledové ploché dráhy tak mohou stále jen zůstávat v naději na pořádání závodů. Dnes je stoprocentní, že se nepojedou Opatovice nad Labem, a že led nemají ani v Růžené na České Sibiři. Z Kopřivnice prozatím na zvídavý e-mail Petra Moravce, předsedy SK PD, nedorazila odpověď. Nicméně rozměry Větřkovické přehrady nedávají velkou naději na to, aby její hladina do víkendu stačila ztuhnout dostatečnou vrstvou ledu. O víkendu se tím pádem s největší pravděpodobností ledová plochá dráha uskuteční pouze ve Weissenbachu, jelikož další pouťák ve St. Johann im Pongau byl během včerejška odvolán, protože dešťové přeháňky ruku v ruce s oblevou fatálně poškodily závodní trať.

Gumový člun a záchranný kruh by dnes na Větřkovicé přehradě obstály lépe než ohřebovaný ledařský speciál

Foto: Pavel Fišer

Zbývá naděje na mrazivou druhou polovinu ledna

Pardubice – 3. ledna
Očekávaná zpráva o osudu víkendových podniků na ledové dráze v Růžené a v Osečné se stala realitou dnes ráno, kdy Andrej Diviš jako poslední z ledařských pořadatelů odpověděl negativně na otázku Petra Moravce, zda může pořádat závody. Proto nezbývá než doufat, že počasí ve druhé polovině ledna bude ledařům příznivější.

Současný ráz počasí vskutku neumožňuje o nadcházejícím víkendu konat žádné ledové závody

Foto: Pavel Fišer

Letmý pohled z okna dává chmurnou odpověď

Pardubice – 2. ledna
Český Silvestr lámal teplotní rekordy se stejnou účinností, jako jeho hollywoodský jmenovec likvidoval nepřátele ve svých akčních filmech. Ani Nový rok nezměnil ráz počasí. A tak dnes jen kratičký pohled z okna ruku v ruce se čtyřmi dílky stupnice pana Celsia na teploměru dává jednoznačnou odpověď, zda se o víkendu pojede plánovaná ledová plochá dráha v Růžené a v Nepomuku. Sám Petr Moravec si to uvědomil, když dnes ráno kladl ledařským pořadatelům otázku, zda náhodou nemá vhodné podmínky někdo jiný.

 

Českým ledařům chybí led

„Pro někoho je to možná zcela stupidní otázka, ale položit ji musím,“ komentuje předseda SK PD svůj ranní e-mail. Předem totiž tuší, že se mu sejdou negativní odpovědi, takže nejpozději dnes večer bude muset vydat oficiální prohlášení, že jsou víkendové podniky zrušeny.

Termínový kalendář přijatý na prosincovém jednání pochopitelně nebude platit. A ke slovu se dostane praxe osvědčená z minulých let, a sice kdo bude mít ovál připravený, pojede závod bez ohledu na předchozí data.

Současný ráz počasí má daleko do mrazivé zimní idylky

Foto: Karel Herman a Mirek Horáček

České ledy pojedou ve starých, dobrých kolejích

Pardubice – 4. prosince
Sněžení, které během uplynulého víkendu vtrhlo na české území, jakoby symbolicky předznamenalo dnešní pracovní jednání závodníků, pořadatelů a činovníků ledové ploché dráhy v Pardubicích. I když je termínový kalendář tradičně postaven velkoryse, prakticky žádné převratné novinky nepřineslo. Mnohem větší drama se však rozpoutalo se švédským soustředěním.

 

Jan Klatovský pojede zřejmě pouze mistrovství světa jednotlivců

Původní záměr byl vyrazit opět na jezera v okolí Strömsundu, jenže kvůli teplému počasí se zde vytvořil dvojitý led. Nicméně Rakušan Franz Zorn se již do Švédska vydal a posílal příznivější zprávy. Radek Hutla trávil hodně času s telefonem, takže by se čeští ledaři přece jen tradičního prosincového soustředění měli dočkat.

Pokud se týká nominace, dnešní jednání potvrdilo, že do individuálního šampionátu světa zasáhnou tři nejlepší z loňského mistrovství republiky, tedy Jan Klatovský, Lukáš Hutla a Andrej Diviš. Kdo z nich se vydá na kvalifikaci do Finska, a kdo do Švédska, bude stanoveno nejpozději do pátku.

Reprezentační místa si vyjel také Lukáš Hutla

Problém však nastává s mistrovstvím světa družstev v Šadrinsku, které moc nezapadá do plánů Jana Klatovského. Jistými členy českého nároďáku jsou tudíž prozatím jen Lukáš Hutla a Andrej Diviš. Třetí jméno zazní nejpozději 15. ledna.

V té době by už závodníci měli mít za sebou úvodní podniky domácího šampionátu jednotlivců i družstev. Oba dva jsou naplánovány na čtyři podniky, přičemž hlavní slovo bude mít paní Zima. Možné přesuny dat i lokalit proto pochopitelně nejsou vůbec vyloučeny.

Andrej Diviš v akci

Mezi pořadateli není žádné nové místo, samozřejmě s výjimkou Nepomuku, který sice už několik let figuruje v termínové listině, ale závod se zde ještě nikdy nekonal. Letos v únoru slibný plán zmařili neznámí vandalové. Na první pohled ale zaráží absence Soběslavi. Vysvětlení je nasnadě, protože hlavní hybatel zdejšího závodu Antonín Klatovský mladší žije ve Švédsku.

Sportovní a technické řády ledové ploché dráhy zůstávají v platnosti beze změny. Organizace českých šampionátů proběhne dle počtu účastníků, přičemž zájemci o start v mistrovství družstev musí své přihlášky předložit nejpozději 30. prosince.

 

Termínový kalendář české ledové dráhy 2018:

jednotlivci:
7.1. Nepomuk
20.1. Opatovice nad Labem
21.1. Kopřivnice
28.1. Holice v Čechách
družstva:
6.1. Růžená
27.1. Račice
3.2. Mělice
4.2. Hamr na Jezeře nebo Chrastná
Pakliže paní Zima dovolí, hřeby se do českých rybníků zakousnou už první lednový víkend

Foto: Karel Herman

Zubatá potvora děsí opatovické nudisty

Přelouč – 17. října
První měsíce letošního roku přišly s novou dobou ledovou, jíž ledařští pořadatelé dokonale využili. Sedm mítinků u nás bylo již v letech 1977 a 2012, nicméně v letošním roce měla tato kompletní sedmička statut mistrovství republiky. Plánovat zimní sezónu předem je pochopitelně ošidné. Nicméně v nudistickém kempu v Opatovicích v létě visel plakát s ohřebovaného speciálu s datem 20. ledna 2018.

 

Radek Hutla už myslí na zimu

„Dali tam ten plakát předčasně,“ usmívá se Radek Hutla nad otázkou, zda jsou provozovatelé vyhlášeného kempu rychlejší než VV SPD. „Je tam datum podle loňska. Ale to by se prej‘ mělo jet mistrovství Evropy v Sanoku. Tak by se to posunulo, ten termín je plovoucí.“

Každopádně lednová premiéra ledové ploché dráhy v Opatovicích nad Labem měla velký úspěch. Radek Hutla si posléze užil ještě pořadatelské starosti v Mělicích. A přidáme-li ještě závod v Holicích, musíme Pardubicko označit za ledařskou zemi zaslíbenou.

„Když to půjde, chtěl bych udělat i Mělice,“ zamýšlí se Radek Hutla. „Opatovice byly původně myšlený jako farma. Nakonec to vyšlo tam i tam. Ale třeba příští rok dopadnou Opatovice a Mělice ne…“

Zima ani nezačala a Radek Hutla se již postavil na pódium. „Jel jsem jeden závod na dragsterech v Letohradě,“ pochlubí se. „Dovez‘ jsem zlatej‘ věnec, tak jsem ho dal do vitríny.“

Opatovice nad Labem zažily ledovou dráhu letos v lednu poprvé

Foto: Karel Herman a Mirek Horáček