Pardubice vstoupily do klubu letošních extraligových vítězů

Pardubice – 16. září
Jeho tituly na ploché dráze, avšak také v orbě by rychle spočítal pouze super počítač. A tak si dnes nad ránem sedl do traktoru, aby zaskočil za traťmistra, a jal se připravit svítkovskou trať do podoby, která se drtivé většině účastníků třetího extraligového kola náramně zamlouvala. Pravda, jeho syn Václav měl v rozjížďce s číslem jedna možná opačný názor, když jej těžký převod v rozjížďce s číslem čtyři nedostal po vylétnutí pásky rychle dopředu a kamínky z cejch jej tloukly přes prsty se sadismem španělských inkvizitorů. Litovat však mohli i ostatní. Marko Levišin nedojel ve stejné jízdě do cíle kvůli píchlé pneumatice. Zdeňku Simotovi vzápětí tekl metyl ven prasklou hadičkou, Daniel Klíma pykal za kolizi s Jakubem Valkovičem vyloučením a Pavel Kuchař zachránil Pardubicím bod, když se zadřeným motocyklem doběhl do cíle. V osmé jízdě prasknul Andrzeji Lebeděvsovi sekundární řetěz. A byť místo něj projel cílem jako první Matias Nielsen, tři body si nepřipsal. Byl totiž diskvalifikován za přejetí vnitřní čáry oběma koly. Ano, samozřejmě Tomáš Topinka žhavil drát spojující depo s věží rozhodčího, ale po krátké konverzaci dal Pavlu Váňovi za pravdu. A tak se to mlelo, mlelo a mlelo. Výsledkem byl úžasně vyrovnaný mítink, v němž celá si čtveřice manažerů mohla o taktické rezervě joker číst stejně jako pohádku o Jeníčkovi a Mařence. Rozhodovala poslední série. Václav Milík vyhrál devatenáctou jízdu, opakovanou kvůli pokusu startovacího zařízení o stávku. Sotva jej Jaroslav Kocek odmávnul šachovnicovou vlajkou, Lubomír Vozár si mohl oddechnout. Mise domácího vítězství byla splněna. Tomáš Topinka však narychlo hotovil Jana Kvěcha do rozjížďky s číslem dvacet místo původně nominovaného Matiase Nielsena. Pražský náhradník nezklamal a odvedl Daniela Bewleyho. Markéta tím pádem brala druhé místo a tři tabulkové body ji před říjnovým vyvrcholením udržely na čela. Slaný skončil třetí o jediný bod před INTERTEAMem.

Vyhlášení vítězů proběhlo opět dle pardubického stylu v depu, kam za závodníky přišli fanoušci

Ze závodu připravujeme původní reportáž.

Jan Kvěch (bílá) peláší potvrdit druhé místo Markéty před Danielem Bewleyem (žlutá) a Andrzejem Lebeděvsem (červená)
1. AMK ZP Pardubice 33
Andrzej Lebeděvs, LAT 2 E 3 3 1 9
Pavel Kuchař, Praha 1 0 0 0 0 1
Hynek Štichauer 1 2 3 2 1 9
Jaroslav Petrák – – – – DNR
Václav Milík 2 3 3 3 3 14
2. AK Markéta Praha 31
Petr Chlupáč 3 2 2 1 3 11
Ondřej Smetana 0 1 – – 1
Matias Nielsen, DK 2 L 1 F 3
Josef Franc 1 2 2 1 0 6
Jan Kvěch 2 3 2 3 10
3. AK Slaný 28
Jakub Jamrog, PL 3 3 2 2 3 13
Zdeněk Simota E 1 0 1 0 2
Eduard Krčmář 1 3 E 2 2 8
Jakub Valkovič, SK 2 2 0 0 1 5
4. SC INTERTEAM 27
Zdeněk Holub 3 1 1 0 0 5
Filip Hájek – – – – DNR
Daniel Klíma X 0 1 1 2 4
Daniel Bewley, GB 3 0 3 3 2 11
Marko Levišin, UA E 3 1 2 1 7
Osmou jízdu nevyhraje ani Andrzej Lebeděvs (červená), jemuž praskl sekundární řetěz, ani Matias Nielsen, který přejel vnitřní čáru – ale Marko Levišin (žlutáú před Jakubem Valkovičem (modrá)

Aktuální extraligová tabulka:

bilance výsledků malé body velké body
1. Praha 1-2-0-0 97 10
2. Pardubice 1-1-1-0 93 9
3. Slaný 1-0-2-0 99 8
4. INTERTEAM 0-0-0-3 76 3
Za zády Petra Chlupáče (bílá) padají Jakub Valkovič (modrá) a Daniel Klíma (žlutá)

Foto: Karel Herman a Pavel Fišer

I tento bod měl nakonec cenu zlata – Pavel Kuchař tlačí svůj motocykl se zadřeným klikovým hřídelem vstříc šachovnicové vlajce v rukou Jaroslava Kocka

Na vyprodanou sobotní českou Speedway Grand Prix jsou k mání minimálně dvě vstupenky

Praha – 16. září
Pražská Speedway Grand Prix je obrovským svátkem nejen pro české fanoušky. Mezi záplavami zahraničních fanoušků je také mnoho Slováků, kteří na závod do naší metropole jezdí. Je mezi nimi i Aleš Poprac. Koupil vstupenky na sobotní závod nejen pro sebe, ale i pro své přátele. Ti však po pondělním rozhodnutí slovenské vlády zařadit Českou republiky na seznam rizikových zemí mají problémy se do Prahy dostat. Dva lístku mu tím pádem zůstaly. Prostřednictvím facebookového profilu speedwayA-Z jej nabízí případným zájemcům. A protože nemusí být sám, nabízíme všem ostatním, aby se stejnou cestou nakontaktovali s případnými zájemci.

Stále můžete být diváky pražské velké ceny
Stále můžete být diváky pražské velké ceny

Foto: Pavel Fišer

Začíná jít do tuhého

Pardubice – 16. září
Když včera padal soumrak, vše nasvědčovalo, že svou sestavu na dnešní třetí extraligové kolo v Pardubicích změní pouze Blažej Skrzeszewski. Již minulý týden se dohodl s Danielem Bewleyem, že se ze Švédska bude stejně jako minulý týden vracet via Česká republika. Polský kouč INTERTEAMu spolu s Vladimírem Vopatem dumali, zda vystřídá Daniela Kaczmarka či Marka Levišina. Jenže pak přišla rozjížďka s číslem sedmnáct. Slánský Jan Macek si v ní zlomil klíční kost a improvizovat museli také Milan Mach a Lubomír Vozár.


Tipujte:

Kdo vyhraje dnešní extraligu v Pardubicích?

View Results

Loading ... Loading ...

Operativní juniorská záměna

Daniel Klíma, sotva projel cílem sedmnácté jízdy, pospíchá na pomoc zraněnému Janu Mackovi

Řády ukládají manažerům povinnost nahlásit svou nominaci čtyřiadvacet hodin před konkrétním závodem. Jenže včera v osmnáct hodin byl liberecký mítink těsně za polovinou. Sportovní komise proto vyšla koučům vstříc s možností nasadit závodníky pro Pardubice až po závěrečné rozjížďce.

Osudová rozjížďka s číslem sedmnáct ukázala moudrost takového řešení. Jan Macek skončil v nemocnici a v ten okamžik bylo jasné, že se Jakub Valkovič vrací z pardubického hostování nazpět do Slaného.

Slánská trojka Zdeněk Simota, Eduard Krčmář a Jakub Jamrog zůstává v sestavě i dnes

Milan Mach si pohrával s myšlenkou pozvat druhého cizince, ale nakonec vsadil na osvědčenou filozofii. Vedle Jakuba Valkoviče se tak dnes večer v Pardubicích objeví stejná trojice jako ve dvou předchozích extraligách, tedy Eduard Krčmář, Jakub Jamrog a Zdeněk Simota.

Výměna juniora je jedinou změnou rovněž v pardubickém týmu. Lubomír Vozár nechává v sestavě Andrzeje Lebeděvse, Hynka Štichauera, Jaroslava Petráka a Václava Milíka. Stejná zůstává i strategie. Kapitán bílých koníků je náhradníkem, což nedává velký prostor pro Jaroslava Petráka, aby projížděl vraty depa na ovál.

Zleva Petr Chlupáč, Ondřej Smetana, Pavel Kuchař, Jan Kvěch, Zdeněk Holub a Josef Franc, aneb pražský benjamínek se dnes v pardubické sestavě vrací do nejlepší společnosti

Zato Pavel Kuchař si zazávodí naplno. Pardubická volba pražského benjamínka je za současné situace jedině logická. Svým debutem si prošel již ve Slaném, včera v Liberci jej Tomáš Topinka v honbě za obhajobou titulu nechal stát. Dnes večer jej čeká pět rozjížděk, protože Pardubice nemohou nijak obejít reglement, že za povinného juniora AČR musí nastoupit jedině jiný junior.

 

Hraje se o medaile

Není vyloučeno, že přijde den, kdy INTERTEAM bude divákům děkovat z pódia

Ve třetím závodě vyšší české divize začíná jít do tuhého. Praha má na čele jednobodový náskok před Slaným, který si udržuje jednobodový odstup od Pardubic. Je více než pravděpodobné, že se zlaté medaile budou houpat na krcích závodníků těchto týmů.

INTERTEAM je po dvou posledních příčkách již ze hry. V tomto případě je možné jen litovat, že když již byla extraliga ořezána na polovinu, situace okolo koronaviru stála za verdiktem zrušit plánované finále. Ale termínů je málo, chcete-li být na všech závodech, jste stále na cestách. A ruku na srdce, v kom nebyla v březnu malá dušička, zda Vánoce nepřijdou dříve než začátek nové plochodrážní sezóny?

S Dánem Matiasem Nielsenem se Tomáš Topinka trefil do černého

Každopádně INTERTEAM nemusí zůstat na chvostu na vždy. Včerejšek přinesl více než pádný důkaz. Žolíkové maximum Marka Levišina v rozjížďce s číslem třináct mělo na tým stejný účinek jako na rozstříleného hrdinu počítačové hry, když se napije z virtuálního elixíru síly. A že ve hře jsou i jiné medaile než zlatá, poznával Vladimír Vopat již před rokem.

Dnes bude Marko Levišin opět náhradníkem, zatímco Daniel Bewley střídá svého jmenovce Kaczmarka v základní sestavě. Zbytek je standardní a složený z pražských závodníků Zdeňka Holuba, Filipa Hájka a Daniela Klímy.

Václava Milíka čeká dnes minimálně pět, možná šest rozjížděk

Právě po něm včera zálibně pošilhával Tomáš Topinka. Náramně by se mu hodil do týmu, který se včera probil na hrot tabulky. Nicméně s Matiasem Nielsenem, jehož ještě předevčírem prakticky ani neznal, se trefil do černého. A navíc včera naplno nevyužil náhradníka Jana Kvěcha. O jaký potenciál jde, by mohl vyprávět i Václav Milík, když pražský junior před ním řítil vstříc šachovnicové vlajce v rukou Romana Dolečka.

Dán oblékne pražskou vestu také dnes a spolu s Petrem Chlupáčem, Ondřejem Smetanou, Josefem Francem a Janem Kvěchem se postará o primát jediného družstva, jež oproti Liberci nezměnilo své složení. Jaké to bude dnes na dráze, je prozatím ve hvězdách. Až budou stát na temné obloze nad pohasínajícím Svítkovem, budeme mít jasno také my.

Oficiálně nahlášené sestavy:

AMK ZP Pardubice: 1 Andrzej Lebeděvs (LAT), 2 Pavel Kuchař (Praha) (junior AČR), 3 Hynek Štichauer, 4 Jaroslav Petrák, 17 Václav Milík
AK Slaný: 5 Jakub Jamrog (PL), 6 Zdeněk Simota, 7 Eduard Krčmář, 8 Jakub Valkovič (SK) (junior AČR)
AK Markéta Praha: 9 Petr Chlupáč (junior AČR), 10 Ondřej Smetana, 11 Matias Nielsen, 12 Josef Franc, 19 Jan Kvěch
SC INTERTEAM: 13 Zdeněk Holub, 14 Filip Hájek, 15 Daniel Klíma (junior AČR), 16 Daniel Bewley (GB), 20 Marko Levišin
Pardubičané včera v Liberci: Jaroslav Petrák, Václav Milík, Andrzej Lebeděvs, Jakub Valkovič, Lubomír Vozár a Hynek Štichauer

Foto: Petr Čunek