Archiv pro rubriku: MČR Juniorských družstev

Žarnovická odhlašování nakonec vedla k polovině míst ve startovní listině

Žarnovica – 20. září
Dvě dvojice měl Speedway Club Žarnovica postavit do našeho mistrovství juniorských družstev na sklonku července v Pardubicích. Jenže vzhledem ke zraněním téměř všech svých juniorů je postupně odhlásil. Podobné problémy však měly i jiné kluby. A tak se pardubický mítink zrušil a našel svou náhradní lokalitu právě v Žarnovici, kde hledali vhodnou náplň konce sezóny. Nakonec domácí při obhajobě svého loňského zlata zaplní celou polovinu startovní listiny.

 


Tipujte:

Kdo se v neděli v Žarnovici stane mistrem republiky juniorských družstev?

View Results

Loading ... Loading ...

Žarnovická sestava je oproti loňsku prohozená

Stejně jako loni totiž přijde ke slovu rozpis na šest dvojic, v němž se v patnácti rozjížďkách utkává každý s každým. Mistrovský pár loňské sezóny byl ovšem rozdělen, protože Ján Daniel si dobře uvědomuje nebezpečný potenciál pražské sestavy Petr Chlupáč a Jan Kvěch.

Sám proto musí zohlednit momentální formu svých svěřenců, proto první žarnovický tým vytvoří David Pacalaj a Jakub Valkovič. Další tým spojí Michala Tomku s Jánem Mihálikem a ve třetím po boku Michala Danka nastoupí Polák Patryk Zielinski.

Loni Jan Kvěch a Petr Chlupáč druhé místo brali, ale v neděli budou rozhodně koukat mnohem výš

Při zranění Daniela Šilhána musely pro zahraniční akvizici sáhnout také Pardubice, které k Patriku Mikelovi nominovaly Mateusze Tudzieze, s nímž se naši junioři utkávali během letošního šampionátu polských juniorských družstev. Hosta má i Kopřivnice, kde pražský Daniel Klíma spolu s Janem Mackem vytváří slibnou sestavu.

Startovní listina nedělního šampionátu republiky juniorských družstev v Žarnovici:

SC Žarnovica 1: 1 David Pacalaj, 2 Jakub Valkovič
AK Kopřivnice: 3 Jan Macek, 4 Daniel Klíma
SC Žarnovica 2: 5 Ján Mihálik, 6 Michal Tomka
ZP Pardubice: 7 Patrik Mikel, 8 Mateusz Tudziez
SC Žarnovica 3: 9 Michal Danko, 10 Patryk Zielinski
AK Markéta Praha: 11 Petr Chlupáč, 12 Jan Kvěch

Foto: Karel Herman

Žarnovica opět vyhlásí mistry českých juniorských družstev

Žarnovica – 13. srpna
Konec léta zažije na Městském stadiónu v Žarnovici skvělou plochodrážní podívanou. Přespříští neděli zde AMK Žarnovica pořádá svou šestapadesátou Zlatou přilbu SNP. O sedm dnů později se režie ujme opět Speedway Club a nabídne svůj závod Poháru přátelství. Tím však sezóna na Slovensku nekončí.

 

David Pacalaj a Michal Tomka spolu loni v Žarnovici dojeli k českému titulu
David Pacalaj a Michal Tomka spolu loni v Žarnovici dojeli k českému titulu

Mladší a v současnosti agilnější z obou žarnovických klubů chtěl ještě na přelomu léta a podzimu jeden mítink uspořádat. Nabídka vzít za pražskou Markétu, resp. Kopřivnici další závod poháru přátelství nezněla lákavě, protože by šlo o dvoudenní klání na sklonku prázdnin, které by neřešilo závodní vakuum samého sklonku sezóny.

Martin Búri, předseda SC Žarnovica, si však v závěru minulého týdne uvědomil, v jaké situaci jsou Pardubice s hledáním náhradního termínu pro mistrovství republiky juniorských družstev. Jeho původní červencový termín padl vzhledem k mnoha zraněním, jež nenaplnila startovní listinu ani pro šest týmů.

Na východě Čech se při pořádání závodů neřídí pouze kvalitou, ale své slovo zde má kvantita, což v letošním roce platí více než jindy. Když dostali nabídku ze Žarnovice o přeložení závodu na Slovensko, dlouho se nerozmýšleli.

Stejně jako v uplynulé sezóně se tím pádem o mistru České republiky juniorských družstev rozhodne opět v Žarnovici. Termín byl stanoven na neděli 22. září, přičemž v rozporu se zaběhlými zvyklostmi se bude začínat již úderem čtrnácté hodiny.

Stopětadvacítky však svůj žarnovický debut neprožijí. Ještě před zrušením závodu v Pardubicích byl jejich mistrovský podnik s ohledem na další mítink polských juniorských družstev přesunut za polovinu října. Stanou se doprovodným kláním MACEC Cupu, což s sebou nese nutnost upravit termínový kalendář série PRO-TEC Speedway Mini Cup.

Foto: Karel Herman

Ze tří zítřejších pardubických závodů zůstal jen jeden

Pardubice – 22. července
Hned tři závody byly v původním plánu AMK ZP Pardubice na zítřek. Vzhledem k náročnosti a pravidlu o nočním klidu, byl nejprve další díl klasického šampionátu stopětadvacítek přesunut k říjnovému MACEC Cupu. Dnes dopoledne padlo i mistrovství republiky juniorských družstev, takže ve Svítkově uvidíme pouze polské dvojice, jejichž začátek úderem šestnácté hodiny zůstává beze změny.

 

Důvodem, proč se o titul mistra republiky juniorských družstev, jehož náhradní termín má být stanoven po konzultaci se sportovní komisí, v nejbližších dnech, je nízký počet závodníků. Vzhledem ke zraněním jich zůstalo pouze sedm, což je málo pro uznání závodu za mistrovský.

Jistý je prozatím fakt, že přeložené stopětadvacítky se pojedou až onoho 19. října v rámci MACEC Cupu. A nebudou doprovodem juniorských družstev v jejich náhradním datu.

Naši junioři se zítra dostanou do akce pouze v rámci polského šampionátu

Foto: Karel Herman

Čeští junioři mají plné úterky a středy až do konce prázdnin

Pardubice – 11. července
Pardubičtí pořadatelé bravurně zvládají třídenní super víkend se Zlatou přilbou na konci. Ale se zápřahem mnoha rozjížděk si poradí i jindy. V nejbližší době se to stane s největší pravděpodobností za čtrnáct dnů, kdy diváci uvidí jak polský, tak český šampionát juniorských družstev.

 

Český tým na snímku ve složení Daniel Šilhán, Petr Chlupáč, Jan Kvěch a vpředu Patrik Mikel čekají nabité prázdniny
Český tým na snímku ve složení Daniel Šilhán, Petr Chlupáč, Jan Kvěch a vpředu Patrik Mikel čekají nabité prázdniny

Včera byly totiž rozlosovány semifinálové skupiny polského šampionátu družstev. Český tým je v béčku spolu s Gdaňskem, dvěma týmy Zielonej Gory, Gnieznem, Rybnikem a Czestochowou. Oproti prvnímu kolu se v semifinále kvůli náročnějšímu cestování bude na každém stadiónu závodit dva dny. S železnou pravidelností půjde o úterky a středy. Začíná se příští týden v Gdaňsku, aby posléze přišlo na řadu domácí prostředí týmu ACCR.

To mu po oba dny opět poskytnou Pardubice. Jenže český kalendář na středu 24. července plánuje domácí mistrovství juniorských družstev doprovázené klasickým šampionátem stopětadvacítek. Ačkoliv se dříve skloňovala možnost přeložit náš závod na náhradní termín, nyní je na pořadu dne myšlenka uskutečnit ve středu jak polské tak české mistrovství.

Toto samozřejmě podléhá schválení sportovní komise. Pakliže ta dá zelenou, čeká Svítkov vskutku natřískaný týden. Hned v pátek zde totiž budou bojovat polští amatéři ve své sérii Kaczmarek Electric Speedway Cup.

Do Gdaňsku nemůže Petr Chlupáč a tak se český tým představí ve složení Jan Kvěch, Patrik Mikel a Daniel Šilhán.

Termínový kalendář skupiny B:

16. – 17. 7. Gdaňsk
23. – 24. 7. Pardubice
30. – 31. 7. Zielona Gora
6. – 7. 8. Gniezno
13. – 14. 8. Rybnik
20. – 21. 8. Czestochowa
27. – 28. 8. Zielona Gora

Foto: Karel Herman

David Pacalaj a Michal Tomka rozhodli o svém titulu šachmatem na pražský úkor

Žarnovica – 8. července
Včerejšek tvrdě knockoutoval pardubické aspirace na domácí zlato v juniorských družstvech. Nejprve se omluvil Lars Skupieň, že je zraněný. Lubomír Vozár přímo v žarnovických boxech během evropského poháru narychlo domluvil Artjoma Trofimovse. Sotva Lotyšovi zajistil nocleh, okolo poledne mu zazvonil telefon se jménem Patrika Mikela. Ten bohužel musel dementovat dopolední informaci, že může jet, protože pád při svitavské první lize poškodil i nerv a pardubický junior se nemohl ani postavit. Nezbylo než jednu pardubickou dvojici odhlásit. Jenže štěstí nepřálo ani té druhé. Josef Novák přišel v jedenácté jízdě o motor, zatímco jeho kolega Michal Danko z ní byl po pádu ve stabilizovaném stavu transportován na vyšetření, které mělo potvrdit, že je v pořádku. Díky šesti dvojicím se změnil formát závodu, v němž tempo udávala Praha spolu s oběma domácími páry. První z klíčových duelů přinesla rozjížďka s číslem pět, v níž Petr Chlupáč a Jan Kvěch na hlavu porazili Jakuba Valkoviče s Jánem Mihálikem. V sedmé jízdě David Pacalaj odrazil pražský nápor, zatímco Michal Tomka nelamentoval nad zpackaným startem, nýbrž ve druhém kola poslal Petra Chlupáče za svá záda. V té chvíli Žarnovičané z prvního páru již jednou nohou stáli na mistrovském pódiu. Druhou na něj vyskočili až v závěrečné rozjížďce s číslem patnáct. Museli se v ní vypořádat se svými klubovými kolegy. Jakub Valkovič a Ján Mihálik stále živili šanci na lepší než třetí místo, nicméně David Pacalaj a Michal Tomka je porazili maximálním možným způsobem 5:1, takže se stali prvními plochodrážníky, kteří vůbec kdy postavili Žarnovicu na český trůn v nějaké kolektivní soutěži.

Zleva Jan Kvěch, Petr Chlupáč, Michal Tomka, David Pacalaj, Jakub Valkovič a Ján Mihálik

Třetí vítězství nechává Davida Pacalaje a Michala Tomku na čele

Všichni účastníci pohromadě

Včera se závodníci sedmi zemí chystali na premiéru evropského poháru dvojic poskládaných ze závodníků mladších devatenácti let. A přitom se na pozadí jejich příprav rozhodovalo o podobě dnešního mistrovství republiky juniorských družstev. A to nejen o personálním složení, nýbrž i o formuli vlastního závodu.

„Patrik Mikel se nepostaví na nohu,“ svěřoval se Lubomír Vozár krátce po dnešním poledni. „Včera ráno byl ještě po tom pátečním pádu ve Svitavách v pohodě, ale okolo oběda už ne. Volal mi, že tam má skříplý nějaký nerv.“

Petr Chlupáč (bílá) a Jan Kvěch (žlutá) míří pro svých prvních pět bodů

Domluvená rošáda Larse Skupieně, jenž byl dle vyjádření klubu zraněný, za Artjoma Trofimovse rázem padla. Pardubice slíbily účast žarnovického Michala Danka ve své druhé dvojici po boku Josefa Nováka. Nicméně po odstoupení Patrika Mikela neměly první pár a hledat náhradu v krátkém časovém úseku bylo nemožné.

Start druhé jízdy: zleva Michal Tomka, Pavel Čermák, David Pacalaj a Daniel Klíma

Mnohem efektivnější bylo za daných okolností nechat závod se šesti dvojicemi a modifikovat jeho rozpis na patnáct rozjížděk, během nichž se každý tandem utkal s každým druhým. Pochopitelně bez sestavy Patrik Mikel – Artjom Trofimovs přišel dnešní mítink o žhavého favorita na zlato, nicméně na druhou stranu se náramně vyrovnal.

Ján Mihálik (červená) podjíždí kopřivnické debutanty Jana Macka (bílá) a Romana Marka (žlutá)

Úvodní série vyprofilovala trojici favoritů, kteří se svými soupeři naložili nemilosrdně. Nechali jim po jediném bodu, zatímco sami si nahamonili maximálních pět. Jako první se tímto způsobem projevili Petr Chlupáč a Janem Kvěchem, kteří od startu změřili Josefa Nováka s Michalem Dankem.

Vzápětí šel nezadržitelně do čela David Pacalaj. Michal Tomka musel dohánět své postartovní zpoždění, avšak v první zatáčce nejprve předčil Pavla Čermáka, aby ve výjezdu podjel i Michala Tomku. A konečně ve třetí jízdě druhý žarnovický tandem Jakub Valkovič – Ján Mihálik odvedl kopřivnické debutanty Jana Macka a Romana Marka.

David Pacalaj (červená) a Michal Tomka (modrá) si vyšlápli na Josefa Nováka (bílá) s Michalem Dankem (žlutá)

V rozjížďce s číslem čtyři se Michal Danko po startu pohyboval hned za vedoucím Davidem Pacalajem, nicméně jeho jmenovec Tomka jej již v první zatáčce jednoznačně odkázal za svá záda. První domácí pár se tím pádem dostal na deset bodů, což ihned v rozjížďce s číslem pět napodobili i Pražané. Ti však při svém druhém triumfu 5:1 přistřihli křidélka Žarnovici 2.

Petr Chlupáč (modrá) pohledem kontroluje Jakuba Valkoviče (žlutá) s Jánem Mihálikem (bílá)

Přitom ale Jakub Valkovič odstartoval rovnou za Janem Kvěchem. „Start se mi vydařil, akorát mi chyběla rychlost,“ vysvětloval později v depu, proč se Petr Chlupáč přehnal okolo něho po vnější straně již v prvním oblouku.  Zásadní vliv na dnešní výsledek měla ale rozjížďka s číslem sedm, v níž se Žarnovica 1 utkala s pražskou Markétou.

Michal Tomka kvituje vítězství svého týmu nad Pražany v rozjížďce s číslem sedm:

„Dobrý, konečně letos dobrý výsledek! Byl jsem překvapený, že po lajně to jelo rychleji než po venku. Kdyby tam bylo místo, dal bych to tam i Kvěchúnovi. Teď to jen neposrat a můžeme jít na bednu!“

Klíčový moment pro titul – David Pacalaj (červená) vede před Janem Kvěchem (žlutá), zatímco Michal Tomka (modrá) dotírá na Petra Chlupáče (bílá)

Opět ji zcela ovládl David Pacalaj. „Byla to těžká rozjížďka,“ uvažoval později v depu, kde si vyhradil tradiční vaculíkovský box hned vedle budovy se zázemím. „Ale ukázalo se, že jsme dobře nastavili motorku.“

V tomto směru David Pacalaj rozhodně nelhal, protože již v úvodním kole si vypracoval rozhodující náskok. Za něho zády však panovala mela. Pražané před sebe nechtěli pustit Michala Tomku, jemuž se nepovedl průnik spodní stranou první zatáčky. Nicméně domácí borec nesložil zbraně a ve druhém kole podjel Petr Chlupáče. První žarnovická dvojice sice ztratila svůj první bod, ale před svými posledními dvěma starty měla na Pražany dva k dobru.

 

Trenér nechává volný prostor bez týmové strategie

Jakub Valkovič (žlutá) má za svými zády Pavla Čermáka (červená), Daniela Klímu (modrá) a Jána Mihálika (bílá)

Podobným vývojem procházeli i Žarnovičané z druhého páru, jenž si navzdory bodovým ztrátám dláždili cestu na nejnižší stupínek pódia. Jakuba Valkoviče a Jána Mihálika v osmé jízdě od sebe oddělil Daniel Klíma. Jeho divišovský kolega Pavel Čermák však měl zakleté místo v úvodní zatáčce, kde dnes třikrát upadl.

Naposledy se tak stalo v desáté jízdě, v níž Divišovské na hlavu porazili Pražané. Předtím Josef Novák a Michal Danko vytěžili pět bodů z utkání s Kopřivnicí, v němž Jan Macek připisoval svůj poslední dnešní bod, jelikož těsně před cílem zadřel motor. Pardubice srovnaly krok s Divišovem, avšak další okolnosti jim zabránily středočeskému týmu konkurovat v boji o čtvrté místo.

První zatáčka jakoby byla pro Pavla Čermáka dnes zakletá

Pro rozjížďku s číslem jedenáct si Ján Mihálik vyměnil motocykl. Vyplatilo se, protože se spolu s Jakubem Valkovičem vystřelil do vedení. Nicméně v první zatáčce se okolo obou prohnal Michal Danko jako, kdyby je potkal. Jakub Valkovič se před svého kolegu oblečeného v pardubické vestě vrátil o kolo později. Svůj odstup snižoval rovněž Ján Mihálik.

Josef Novák komentuje melu, co se před jeho očima strhla v jedenácté jízdě:

„V ten moment, když jsem viděl, jak padaj‘, jsem to moh‘ jenom složit. Jednoho jsem trefil já, druhýho motorka, ale už to bylo v malý rychlosti.“

Michal Danko (žlutá) vede jedenáctou jízdu před Jánem Mihálikem

Ve třetím okruhu to však Michala Danka natáhlo na mantinel. Mladý závodník upadl stejně jako Ján Mihálik a jinou šanci než složit motocykl na zem neměl ani Josef Novák. Všichni aktéři se postavili na nohy vyjma Michala Danka. „Hýbe vším, ale stěžuje si na pánev,“ šířily se informace depem.

Zdravotníci jej uložili do stabilizované polohy, ve které si jej převzala osádka vrtulníku, aby jej převezla do nemocnice v Banské Bystrici, kde se podezření na zranění vážnějšího charakteru zaplaťpánbůh nepotvrdila. Sotva červenobílý Bell 429 zmizel z žarnovické oblohy, sudí Lubomír Hajdóny dal pokyn k repete jedenácté jízdy.

Na zemi skončili tři závodníci

Z třech zbývajících účastníků zbyly jen dva, protože Josef Novák zůstal stát na startovním roštu. „Je po motoru,“ rozhodil v depu rukama, zatímco si Ján Mihálik s Jakubem Valkovičem přivezli pět klíčových bodů. Nezaváhali ani ostatní favorité. David Pacalaj s Michalem Tomkou nedali v rozjížďce s číslem dvanáct šanci Romanu Markovi a stejně tak s jediným zbývajícím kopřivnickým závodníkem naložili Petr Chlupáč a Jan Kvěch ve třinácté jízdě.

Vrtulník Bell 429 s Michalem Dankem na palubě startuje do Banské Bystrice

Pražané skončili svou pouť s dvaadvaceti body a už mohli jen vyčkávat výsledku duelu obou žarnovických sestav v patnácté jízdě. Ještě předtím Daniel Klíma v úvodním oblouku objel Josefa Nováka, aby stvrdil konečné čtvrté místo pro Divišov. Pardubičana neopustila smůla. Avšak ve svém neštěstí přesto našel kousíček štěstíčka, protože se mu primární řetěz roztrhnul až při průjezdu cílem.

Pády Michala Tomky (modrá) a Jána Miháliky nakonec neměly na výsledek rozjížďky s číslem patnáct žádný vliv

A pak již mohla čtveřice domácích juniorů na start rozjížďky s číslem patnáct, aby s definitivní platností určila obsazení jednotlivých stupínků pódia. Ján Mihálik s Jakubem Valkovičem měli čtvrté místo už jisté, nicméně v případě svého vítězství by Davida Pacalaje s Michalem Tomkou poslali do rozjezdu o titul s Pražany.

Poslední jízda byla konečně odstartována: zleva Jakub Valkovič, Michal Tomka, Ján Mihálik a David Pacalaj

Ján Daniel na otázku, zda stanovil týmovou režii, jen zakroutil hlavou. Dopředu vypálil David Pacalaj, Jakub Valkovič hned za ním. Jenže v první zatáčce upadl Michal Tomka a nezávisle na něm asi o vteřinku později i Ján Mihálik, jenž jel třetí. Lubomír Hajdóny byl velkorysý. A konec konců, vzhledem k faktu, že dnes za pád v první zatáčce nikoho nevyloučil, nešlo jeho verdiktu nic vytknout.

Ján Mihálik (bílá) gratuluje Michalu Tomkovi (modrá)

Při repete selhala páska a teprve napotřetí vystřelila žarnovická čtyřka dopředu. David Pacalaj neomylně mířil zkompletovat své patnáctibodové maximum, které by samo o sobě stačilo na zlato. Jenže Michal Tomka se nesmířil s polovičatým řešením. V první zatáčce podjel Jána Mihálika i Jakuba Valkoviče, jenž se marně snažili zvenčí předčit Davida Pacalaje. Po pár sekundách již první žarnovický tandem projížděl cílem jako český šampión s plnou parádou.

 

Hlasy z depa

David Pacalaj a Michal Tomka spolu dojeli k českému titulu

„Škoda, že to takhle nedopadlo včera,“ vracel se David Pacalaj ve svých komentářích ještě k evropskému poháru, jímž sobotní program juniorských dvojic v Žarnovici začal. „Dráha byla dobrá, škoda, že se to nepovedlo, soupeři byli lepší. Dneska nám to vyšlo, děkuju všem z naší rodiny, trenérovi a lidem, co se starali o dráhu.“

„Super, super,“ bilancoval Michal Tomka titul za použitím samých superlativů. „Teď to bylo tvrdé, v prvním výjezdu jsem to zasednul a motorka jen letěla. Jsem nadmíru spokojený, vyhráli jsme. První titul, dobrý pocit, na to bych si zvyknul hodně rychle (smích).“

Jan Kvěch jezdí před Petrem Chlupáčem

„Pěkný závody,“ říkal Jan Kvěch. „Nepovedla se nám jedna jízda a to rozhodlo. Ale měli jsme debut v šampionátu a druhý místo, jsme rádi. Jak říkám, škoda jedný jízdy, ta se nepovedla, ale jsou to závody.“

Jan Kvěch a Petr Chlupáč jsou vicemistry

„Závody byly hezký,“ ztotožnil se Petr Chlupáč se svým kolegou. „Myslím si ale, že je na člověku znát, když jede čtyři závody za sebou. Jde o to, jak se vyspí a to dnes nebylo ono. Závody jinak hezký, lidi byli spokojený, takže dobrý. Škoda tý jedný jízdy, stačilo Michala zavřít a bylo by to.“

Jakub Valkovič si pochvaloval nastavení motocyklu

„Pěkný to bylo,“ konstatoval Jakub Valkovič. „Povedla se bedna. Všechno bylo super, trefili jsme nastavení, letělo to od startu. Jsem rád, že jsme to dotáhli do konce. Na Pražáky se mi vydařil start, akorát mi chyběla rychlost.“

Ján Mihálik (bílá) po boku Jakuba Valkoviče

„První tři jízdy to bylo takové, že jsem jel jinou motorku než včera,“ líčil Ján Mihálik. „To jsem byl spokojený, ale tahle motorka nechtěla jet. Rychle jsme na čtvrtou jízdu vyměnili motorku a start bylo o něčem jiném. Motorka byla rychlá. Dokázali jsme zamíchat karty i s vítězi.“

Daniel Klíma bral další zkušenosti na dráze, kde ještě nestartoval

„Dobrý závody,“ pochvaloval si Daniel Klíma. „Závody se povedly, mohlo to bejt lepší. Je to škoda. V poslední jízdě jsem se bál, že Pepu nepředjedu, ale povedlo se to.“

„Jedna motorka v hajzlu, na druhý mi prask‘ primár v cíli,“ povzdechl si Josef Novák. „Já nevím co k tomu říct, takový divný závody. Nedařilo se nic, spíš taková smůla dneska.“

David Pacalaj (červená) míří ke klíčovému triumfu v sedmé jízdě, zatímco Michal Tomka (modrá) útočí na Petra Chlupáče (bílá) a Jana Kvěcha (žlutá)
1. SC Žarnovica 1 24
David Pacalaj 3 3 3 3 3 15
Michal Tomka 2 2 1 2 2 9(4)
2. AK Markéta Praha 22
Petr Chlupáč 3 3 0 2 2 10(2)
Jan Kvěch 2 2 2 3 3 12(2)
3. SC Žarnovica 2 16
Ján Mihálik 2 0 1 3 1 7(1)
Jakub Valkovič 3 1 3 2 0 9(1)
5. AK Divišov 12
Pavel Čermák F 1 F 0 1 2
Daniel Klíma 1 3 2 1 3 10
6. AMK ZP Pardubice 9
Josef Novák 1 0 3 /E 2 6
Michal Danko 0 1 2 X – 3(1)
7. AK Kopřivnice 6
Jan Macek 1 2 1 – – 4
Roman Marek 0 0 0 1 1 2
Michal Danko (2) vede jedenáctou jízdu před Jakubem Valkovičem (10), Jánem Mihálikem (9) a Josefem Novákem (1)

Foto: Karel Herman

Daniel Klíma ujíždí Josefu Novákovi, který bude za chvíli hovořit o štěstí, protože primární řetěz mu praskne až v cíli

Patrik Mikel pošilhává po titulu, ale rozhodně není sám

Otrokovice a Žarnovica – 4. července
Říká se, že na někoho, kdo s bolestí v bříšku nestačil doběhnout včas, spadne i samotné sociální zařízení. On by se nad tím jen pousmál. Pokud bychom totiž chtěli v podobném duchu popsat jeho letošní smůlu, ideální přirovnání nabízí hromada toitoiek řítících se dolů z vybouraného kamiónu. Jenže Patrik Mikel se nepoddává smůle a argumentuje, že bičem se stejně práská až nakonec. Možná už tuto neděli, kdy je spolu s Larsem Skupienem favoritem českého šampionátu juniorských družstev ve slovenské Žarnovici. Jenže do podobné úlohy se stylizují rovněž i jiní.


Tipujte:

Označte tři týmy, které budou v neděli stát v Žarnovici na stupních vítězů

View Results

Loading ... Loading ...

Opět s polským kolegou

Patrik Mikel by rozhodně nebyl proti, kdyby v neděli vyhrál titul

Patrik Mikel se mezi šampióny v soutěži, kterou česká plochodrážní exekutiva poprvé vypsala v sezóně 1999, mohl zapsat již loni. Ve Slaném spolu s Robertem Chmielem už měli na lopatě Michala Škurlu se Zdeňkem Holubem. Nezbývalo mnoho, aby oba Pražany šoupli do pece.  Jenže pak to jen létalo vzduchem a oba členové prvního páru Pardubic mohli tehdy hovořit o velkém štěstí, že svůj letecký den přežili se zdravou kůží.

„Uvidíme,“ použije Patrik Mikel oblíbené slůvko většiny plochodrážníků, když jim položíte před důležitým závodem otázku po jejich ambicích. „Chcu vyhrát, ale bude to nabitý závod. Stát se může cokoliv. Budu se snažit na sto procent, abychom vyhráli.“

Repete extraligového duelu s Jakubem Valkovičem (bílá) se Patrik Mikel dočká v nedělní rozjížďce s číslem šestnáct

Loni si spolu s Robertem Chmielem slibovali druhý pokus o útok na zlato, nicméně jejich spojení bylo ještě kratší než ony věčné časy našeho spojenectví se Sovětským Svazem. „Chtěl jsem zase jet s Robertem,“ vysvětluje Patrik Mikel rozpad loňské dvojice. „Ale Rybnik nám nabídl pouze Skupieně.“

 


Kterak se Patrik Mikel s Robertem Chmielem loni ve Slaném zřítili z mistrovského trůnu


Bez dvěstěpadesátek a s Kopřivnicí po devatenácti letech

Jan Macek (na snímku) a Roman Marek vrátí Kopřivnici do šampionátu po devatenácti letech

Kopřivnice patřila do ligové společnosti již v pravěku československé týmové soutěže. Jenže po sezóně 1998 se Jaromír Lach rozhodl opustit krátké dráhy a torzo týmu už nemohlo na první ligu stačit. Ještě jeden rok bojovali severomoravští závodníci v nově vzniklém šampionátu juniorských družstev. Ale i tady je museli posilovat hosté z jiných klubů. A tak se název týmu změnil na Kopřivnice & spol. a v oficiálních výsledcích sezóny 1999 jej najdete pod titulem Společný juniorský celek.

V neděli se však o renesanci kopřivnického týmu postarají Jan Macek a Roman Marek. Velké ambice si pochopitelně dělat nemohou, vždyť jedou první závod. Nicméně nebylo by spravedlivé, že přijdou jen na nástup jen, aby kombinací svých příjmení nabízeli slovenskému spíkrovi slovní hříčky, bude-li mít smysl pro humor.

Michal Tomka rozhodně nebude doma bez šancí

Ovšem favority je přece jen třeba hledat v jiných sestavách. Kompaktně působí pražská sestava Petr Chlupáč a Jan Kvěch a rozhodně by nebylo velkým překvapením, kdyby loňský titul svých předchůdců obhájila. Vyrovnaná jsou i obě domácí družstva, byť se vkrádá myšlenka, proč Ján Daniel nedal dohromady Davida Pacalaje a Jakubem Valkovičem, protože takové spojení by opticky vypadalo silnější.

Daniel Klíma dorazí do Žarnovice vůbec poprvé

„Vím dobře, co dělám,“ usmívá se žarnovický kouč svým charakteristickým způsobem. „Takhle je to dobré. Chtěl bych mít dvě vyrovnané dvojice. Jde mi o výchovu, ale i o medaile. Chalani jedou v Žarnovici. Chytnou jim saze ve výfuku a uvidíš ty mety!“

Pátý žarnovický závodník Michal Danko nastoupí po boku Josefa Nováka za další pardubický tandem. Ten může překvapit stejně jako divišovská sestava Pavel Čermák – Daniel Klíma. Konec konců jede se rozpisem klasických dvojic, které již za léta své existence vyprodukovala řadu překvapení. Po sobotním evropském poháru si žarnovický víkend juniorských párů nemohl dopřát lepší tečku. A všimněte si, že v podniku ranku české juniorky není ani jedna dvěstěpadesátka.

Startovní listina mistrovství republiky juniorských družstev v Žarnovici v neděli:

ZP Pardubice 1: 1 Josef Novák, 2 Michal Danko (Žarnovica)
ZP Pardubice 2: 2 Patrik Mikel, 4 Lars Skupieň
AK Markéta Praha: 5 Petr Chlupáč, 6 Jan Kvěch
AK Divišov: 7 Pavel Čermák, 8 Daniel Klíma
SC Žarnovica 1: 9 David Pacalaj, 10 Michal Tomka
SC Žarnovica 2: 11 Ján Mihálik, 12 Jakub Valkovič
AK Kopřivnice: 13 Jan Macek, 14 Roman Marek

Foto: Karel Herman