Všechny týmy ohlásily šach, avšak mat zahrála Markéta

Liberec – 15. září
Tragicky ucpaný sjezd na Pavlovice nesignalizoval zájem diváků o návrat plochodrážní extraligy pod stříbřitý Ještěd, nýbrž ilustroval běžnou dopravní situaci ve městě s objížďkou na Jablonec. Nicméně diváků si ve všední den přece jen ve všední den našlo cestu dost. Počasí bylo exkluzivní a boje na technickém oválu jakbysmet. Mítink otevřeli dvojicí triumfů Andrzej Lebeděvs a Václav Milík, ale ve čtvrté jízdě se přihrnul do cíle jako první Eduard Krčmář. Své zalíbení ve trojkách protahoval i nadále, navíc svou vášeň sdílel s Jakubem Jamrogem. Slaný vystřídal na čele Pardubice, avšak postavení leadera si na chvilku vyzkoušela i Praha. To, když Josef Franc vyhrál rozjížďku s číslem deset. Nicméně ke konci základní části si mírný vrch drželi svěřenci Lubomíra Vozára. Ačkoliv se nevyhnuli nulám, trojky Václava Milíka a Andrzeje Lebeděvse na ně byly dostatečně hojivou náplastí. Ve třinácté jízdě začal zvedat hlavu také INTERTEAM, kde byl doposud nejlepší Daniel Klíma. Blažej Skrzeszewski poslal na ovál Marka Levišina coby žolíka. Ukrajinec svým triumfem jakoby polil ostatní své kolegy živou vodou. Závěr byl vpravdě strhující. Petr Chlupáč vyhrál druhou juniorskou jízdu, v níž si Jan Macek zlomil klíční kost. Vzápětí upadl Ondřej Smetana při duelu se Zdeňkem Simotou. Pardubice se udržely v čele i nadále, a to i když Jan Kvěch v rozjížďce s číslem devatenáct dnes jako jediný porazil Václava Milíka. Závěrečnou jízdu opanoval Jakub Jamrog. Na druhou příčku pronikl dravý Marko Levišin, avšak týmu Milana Macha třetí příčku nesebral. Matias Nielsen v pražské vestě hlídal třetí místo před Andrzejem Lebeděvsem. Lotyš hrál vabank poslední zatáčky, ale na metě mu na Dána chybělo pár centimetrů. O vítězi musel rozhodnout rozjezd. Lépe odstartoval Václav Milík, jenže Jan Kvěch v něm četl jako v otevřené knize a z úvodního výjezdu letěl do čela. Díky vítězství Praha vystřídala Slaný na čele aktuální tabulky.

Stupně vítězů

Pražský junior táhne domácí INTERTEAM

Nástupy jsou dnes bohužel nemožné – nahradilo je představování závodníků v sedlech motocyklů a na snímku Hynek Štichauer veze Václava Milíka

Pětačtyřicet let. A ještě jeden den navrch k tomu. To je přesně doba, po níž si fanoušci v Liberci mohli o extralize nechat jen zdát. Závodníci tehdejšího AMK Liaz nakoukli do nejvyššího ligového patra právě v pětasedmdesátém v souvislosti s rozšířením divize na pět týmů. Na konci kampaně zase vypadli a již nikdy se nevrátili nazpět. Comeback přišel až letos, přesně řečeno dnes, kdy pavlovický stadión poskytl domácí prostředí INTERTEAMu.

Den byl jako vymalovaný, ostatně teploty přes třicet stupňů nejsou v půlce září typické, startovní listina nabízela výtečnou podávanou, kterou již úvodní rozjížďky přetavily v realitu. Zdeněk Simota v první jízdě vystřelil dopředu, aby uchoval Slaném postavení leadera. Avšak Andrzej Lebeděvs Jihočecha ve slánské vestě objel v první zatáčce a poslal Pardubice do čela.

Andrzej Lebeděvs (modrá) pospíchá v první jízdě před Zdeňka Simotu (bílá) a Josefa France (žlutá)

Lubomír Vozár nechal stát Jaroslava Petráka a na startovní rošt druhé jízdy poslal Václava Milíka, který ovšem po včerejších dvou pádech v Rybniku byl notně potlučený. „Hlava bolí, rameno strašně moc,“ svěřoval se pardubický kapitán před závodem. Nyní však triumfoval stylem start – cíl před Jakubem Jamrogem, jehož trápil Ondřej Smetana.

Ani Daniel Kaczmarek, ani Filip Hájek zatím žádné body pro INTERTEAM nepřivezli, ale naděje týmu Blažeje Skrzeszewskeho svitla v juniorské rozjížďce. Daniel Klíma vystřelil dopředu. V první zatáčce jej vnějškem vystřídal Petr Chlupáč, jenže takřka současně upadl Jakub Valkovič. Při repete se k pásce vrátila celá čtveřice, nicméně Daniel Klíma si vykoledoval výstrahu za ulitý start.

Jakub Valkovič (modrá) padá za zády Daniela Klímy (červená)

I podruhé šel Daniel Klíma dopředu, ovšem Petr Chlupáč jej minul již v úvodním nájezdu. Počin pražského juniora byl pro domácí jediným. Ve čtvrté jízdě se Zdeněk Holub pokoušel urvat poslední bod na úkor Hynka Štichauera, ale neuspěl. Eduard Krčmář udržel na uzdě dravého Matiase Nielsena a Slaný uzavřel úvodní sérii coby leader. Na Prahu a Pardubice měl k dobru bod, na INTERTEAM dokonce pět.

Vše se ale mělo rychle změnit. Jan Macek se totiž z rozjížďky s číslem pět vrátil s nulou. Nejlepší start naproti tomu vystřihl Matias Nielsen. Za sebou měl Václava Milíka. Pardubičan nevyčkával, ale na Dána v pražské vestě neustále dotíral. Celý první okruhu útočil zvenku, ovšem ve druhém výjezdu zlomil motocykl na vnitřek a spodní stranou mu vyfoukl vítězství.

Marko Levišin skončil při svém prvním výjezdu na ovál pádem

Eduard Krčmář však i druhý dnešní výjezd na ovál přetavil do triumfu. Celá čtyři kola šesté jízdy odrážel Andrzeje Lebeděvse. Lotyš se sám musel bránit Marku Levišinovi zaskakujícímu za Filipa Hájka. Petru Chlupáčovi se ve druhé zatáčce povedlo spodem posunout na druhé místo, ale rychle se propadl na chvost. Nicméně Ukrajinec mu svůj bod stejně přenechal, protože na začátku druhého kola upadl.

Daniel Klíma komentuje svůj triumf v rozjížďce s číslem osm:

„Tak nějak se to povedlo. Ale nevypadalo to moc dobře, když jsem odstartoval…“

Matias Nielsen (žlutá) ujíždí před Hynkem Štichauerem (modrá)

Ondřej Smetana předvedl nejlepší start rozjížďky s číslem sedm, avšak již v úvodním oblouku jej objel Daniel Klíma, který si za sebou vedl Hynka Štichauera jako na provázku. Závěr druhé pětiny patřil Jakubu Jamrogovi. Triumfoval stylem start – cíl, když Zdeněk Holub v první zatáčce podjel Josefa France. Jenže zkušený lišák se okamžitě vrátil nazpět na druhou příčku.

 

Polský kouč domácího koaličního týmu odmítá ručník v ringu

Ofenzíva domácích udělala jeho fanouškům radost

Praha a Slaný po čtrnácti, Praha o bod méně a INTERTEAM na sedmi, taková byla skóre před třetí sérií. „Už ho tam musím dát,“ komentoval Tomáš Topinka nasazení náhradníka Jana Kvěcha na místo Ondřeje Smetany do rozjížďky s číslem devět. „A Smeták je z našich zatím nejslabší.“

Eduard Krčmář se ovšem nechtěl vydat cestou proher. V první zatáčce poslal za svá záda Jakuba Valkoviče, jenž měl nejlepší start. Zároveň se Slaňákem šel dopředu i Jan Kvěch. S ním se Slovák tvrdě střetl ve druhé zatáčce, aby se vnitřní stranou posunul na druhé místo. O okruh později jej ale Jan Kvěch objel, nicméně Eduard Krčmář měl svůj již třetí dnešní triumf na lopatě.

Jan Kvěch popisuje druhou zatáčku rozjížďky s číslem devět:

„Málem jsem se rozvěsil, ale Kuba Valkovič mě vrátil zpátky.“

Daniel Klíma (červená) míří k vítězství před zraky Hynka Štichauera (modrá)

Desátá jízda přinesla jediný dnešní triumf Josefa France. Pražský rutinér se usadil ve vedení po vylétnutí pásky. Když jej v úvodním oblouku objel Marko Levišin, držel se vnitřní čáry jako klíště. A již v nájezdu do druhé zatáčky opět vedl. Ukrajinec musel čelit hrozbě, kterou mu osnoval Hynek Štichauer.

Pardubičan jakoby se inspiroval příkladem Josefa France a ve druhém kole Marka Levišina podjel ve druhém oblouku. Nicméně domácí náhradník zůstával v kontaktu. V poslední zatáčce bleskově udeřil zespodu a na metě mu ke dvěma bodům scházel opravdu jen kousíček.

Eduard Krčmář (bílá) si dláždí cestu do vedení před Jana Kvěcha (žlutá), Jakuba Valkoviče (modrá) a Daniela Kaczmarka (červená)

Andrzej Lebeděvs svým triumfem ve stylu start – cíl poslal v rozjížďce s číslem jedenáct do vedení Pardubice. Jakub Jamrog jezdil druhý, ale dokázal uhlídat dravého Matiase Nielsena. Hned na to si Petr Chlupáč vyšlápnul na Václava Milika. Odstartoval jako pánbůh, a byť se mu v prvním výjezdu vzepjal motocykl na zadní, zůstal na čele. Ovšem pardubický kapitán si počkal do druhého nájezdu, aby v něm pražského juniora podjel.

V jedenácté jízdě vyšel Daniel Klíma bodově naprázdno, ve dvanácté se Zdeněk Holub postaral již o druhou nulu Zdeňka Simoty, který ve svém depu marně bádal nad nastavením svého motocyklu. Sen INTERTEAMu o pódiu před zraky domácího publika se zdál být utopií. Nebylo divu, ve třech pětinách závodu ztrácel deset bodů na Slaný, dvanáct na Prahu a dokonce čtrnáct na Pardubice.

Cizinecká legie v akci: zleva Andrzej Lebeděvs (modrá), Matias Nielsen (žlutá) a Jakub Jamrog (bílá)

Jenže Blažej Skrzeszewski odmítal kapitulaci. V rozjížďce s číslem třináct nepřekvapil vystřídáním Filipa Hájka. Avšak Marko Levišin jel na ovál se žolíkem v rukou. Nejlepší start ukázal Matias Nielsen, ale dravý ukrajinský junior byl hned za ním. Dán jej sice vyvážel ve druhé zatáčce až na mantinel. Ovšem Marko Levišin ještě zrychlil a ve výjezdu donutil vedení, aby jej oslovovalo pane.

V rychlém sledu Daniel Kaczmarek ovládl rozjížďku s číslem čtrnáct, byť jej Petr Chlupáč a Jakub Jamrog štípali jako rozzuřené vosy. Polák se konečně dnes ukázal v lepším světla a nedovolil slánskému Polákovi, aby jej podjel, a pak svého klubového kolegu v barevné vestě INTERTEAMu honil až k šachovnicové vlajce v rukou Romana Dolečka.

Marko Levišin (červená) pádí pro šest žolíkových bodů na úkor Zdeňka Simoty (bílá) a Matiase Nielsena (žlutá)

Pardubičané vyšli dvakrát naprázdno, jedničku kromě Jakuba Jamroga předtím přivezl Slanému i Zdeněk Simota. Rusku v ruce s devíti body domácích za dvě jízdy dostal závod nový rámec. Praha 25, Pardubice 23, Slaný 21 a INTERTEAM 18. Do rozjížďky s číslem patnáct se však chystal Václav Milík.

 

Konečný verdikt až v rozjezdu

INTERTEAM zvedá hlavu: Daniel Kaczmarek (červená) míří k vítězství před Petrem Chlupáčem (žlutá) a Jakubem Jamrogem (bílá)

Nejlepší z Pardubičanů si možná vzpomněl, kterak předminulý týden na plzeňských Borech přišel o titul mistra republiky. Ať tak či onak, v rozjížďce s číslem patnáct vše Eduardovi Krčmářovi oplatil i s úroky. V první zatáčce jej objel a pak již jen upaloval vítězně do cíle. Větší divácká pozornost se tudíž soustředila na Daniela Klímu, který držel na uzdě dotěrného Josefa France.

V šestnácté jízdě se konečně blýsknul Zdeněk Holub. Po skvělém startu dle své tradice se usadil na čele. Jan Kvěch v prvním oblouku tlačil Andrzeje Lebeděvse ven. Lotyš nejenže si takové zacházení nenechal vůbec líbit, ale navíc v úvodní zatáčce druhého okruhu sebral vítězství Zdeňku Holubovi.

Václav Milík (modrá) vodí Eduarda Krčmáře (bílá)

Pardubice zvýšily svůj náskok na tři body před Prahu, šest před Slaný a osm před domácí v pravý čas, protože šestnáctou jízdou se vyčerpala možnost taktického kouzlení. Kdo však čaroval, byl Petr Chlupáč. V rozjížďce s číslem sedmnáct opět perfektně odstartoval a posadil si na lopatu také Daniela Klímu.

Ten se ve druhém oblouk dostal až přespříliš navenek, takže po něm vytrapoval Jan Macek. Daniel Klíma si s kopřivnickým odchovancem ve slánské vestě poradil, nicméně všeho do času. Jan Macek stále útočil. Dočkal se v posledním kole v prvním nájezdu šel spodem na druhé místo. Těšil se z něho jen pár metrů, poté se přetočil a upadl.

Jan Macek (bílá) se za zády Daniela Klímy (červená) dostává do problémů

Pavel Váňa nechal závodníky dojet do cíle a pak je varoval červeným světlem. Daniel Klíma viděl, že je zle. Položil svůj motocykl a pospíchal Janu Mackovi na pomoc. Mezitím dorazily do depa zprávy o jeho zdravotním stavu. Nebyly dobré. Zlomená klíční kost! Přihoukala rychlá ambulance, na jejíž palubě odjel do nemocnice.

Udeřila devatenáctá hodina a plán tajemníka Jiřího Mizery mít v tuto dobu dvacátou jízdu za sebou, byl ten tam. Smrákalo se, všem přítomným se vybavil Slaný z minulého týdne, nicméně dnes tma nedostala takovou šanci. Rozezněl se zvukový signál pro účastníky rozjížďky s číslem osmnáct. Danielu Kaczmarkovi se po rozpačitém úvodu chtělo evidentně pokračovat ve vítězstvích.

Ondřej Smetana v zapeklité situaci v osmnácté jízdě

A stejně jako prve ve čtrnácté jízdě jej i nyní vynesl start dopředu. Za ním se však rozpoutala mela, z níž prozatím vycházel nejlépe Ondřej Smetana. Jakoby vysílal signál Tomáši Topinkovi, jak dobře udělal, že tentokrát nechal stát Josefa France. Jenže Zdeněk Simota, jenž se jakžtakž vypořádal s Hynkem Štichauerem, útočil.

Ondřej Smetana líčí svůj pád v rozjížďce s číslem osmnáct:

„Zdenda mě zavřel, mě to na něj koplo, tak jsem zabrzdil. Kdybych to neudělal, dopadlo by to hůř.“

Jan Kvěch (žlutá) v rozjížďce s číslem devatenáct poprvé poráží Václava Milíka (modrá)

Ve druhé zatáčce třetího okruhu se Ondřej Smetana přetočil a upadl. Sanitka naštěstí tentokrát vyjížděla zbytečně, Pražan došel do depa po svých. Pavel Váňa přidělil technické body a skóre slibovalo skvělé vyvrcholení.  Pardubice 31, Praha 29, INTERTEAM 26 a Slaný 25.

Rozjížďka s číslem devatenáct nabídla řešení mnoha otázek. Sotva se páska pohnula směrem ke stále tmavšímu libereckém nebi, vypálil dopředu Zdeněk Holub. Za ním Václav Milík, Eduard Krčmář a Jan Kvěch. Průjezd první zatáčkou hodně změnil. Vedl Václav Milík a Jan Kvěch byl třetí. Co pražský junior na postu náhradníka předvedl vzápětí, se vymyká chápání návštěvníka českých plochých drah.

Matias Nielsen (žlutá) ve dvacáté jízdě za sebou udržel Andrzeje Lebeděvse (modrá) a dostal tak Prahu do rozjezdu proti Pardubicím

Ve druhém okruhu objel Zdeňka Holuba, aby o kolo později prakticky na stejném místě provedl obdobný kousek i Václavu Milíkovi! V posledním kole Eduard Krčmář sebral Zdeňku Holubovi i poslední bod, který zůstával k mání. Slaný byl však mimo šanci na vítězství. Se šestadvaceti si nemohl nic vyčítat s INTERTEAMem. Vedly Pardubice s třiatřiceti, Praha byla za nimi o jediný bodík. Rozjížďka s číslem dvacet přinesla verdikt pouze, co se týká třetího stupníku.

Jakub Jamrog našel ztracený recept na vítězství a již po startu odvedl Marka Levišina. Prahu spasil Matias Nielsen, který se v první zatáčce natlačil pod Andrzeje Lebeděvse. Lotyš však dobře věděl, že má ještě tři a půl kola před sebou. Snažil se o zvrat, v posledním výjezdu byl zleva hodně rychlý.

Domácím uniklo třetí místo o vlásek

Proklatě rychlý, až nedočkavci gratulovali Lubomíru Vozárovi k vítězství. Jenže z depa vidíte na metu pod ostrým úhlem, což oproti rozhodčímu je nevýhoda. Z jeho věže bylo patrné, že bod přináleží pražskému Dánovi. A tím pádem, že o prvním týmu dnešního mítinku musí rozhodnout rozjezd. Přesně v devatenáct hodin devatenáct minut stáli jeho aktéři u pásky.

Lépe začal Václav Milík. Ale povedený start byl v tomto případě spíše nevýhoda. Jan Kvěch za Pardubičanovými zády přesně viděl, co jeho soupeř udělá. Ve výjezdu jej podjel a dostal Pražany na nejvyšší stupínek pódia.

 

Hlasy z depa

Petr Chlupáč byl navýsost spokojen

„Dneska po dlouhý době povedený závody,“ usmíval se Petr Chlupáč. „Byly vítězství v jízdách, byly body, vyhráli jsme. Honza hodně zabojoval, dneska to dopadlo hezky.“

„Ta první jízda se moc nepovedla,“ pustil se Jan Kvěch do vyprávění. „Naskočil jsem až ve třetí sérii. Potom jsme to doladili a povedlo se. Mám radost z posledních dvou jízd. V rozjezdu jsem počítal, že mě Venca bude chtít vézt, tak jsem to udělal obráceně a dal jsem to na lajnu.“

Josef Franc neztrácel humor

„Jako maskot jsem fandil, co šlo,“ neztrácel Josef Franc svůj charakteristický smysl pro humor. „A kluci vyhráli. Poslední sérii jsem nejel, domluvili jsme se s Topasem, že mě vyndá. Byl úspěšnej‘ konec, mám z toho radost. Skvělí Chlupáč, Kvěch a Dán dneska tahali.“

„Jsem v cajku,“ informoval Ondřej Smetana o svém stavu po pádu v osmnácté jízdě. „Bohužel první dvě jízdy jsem měl jen po bodu, ale myslím, že to nebylo špatný. Pak jsem stál. Poslední jízda byla ale nejlepší.“

Václav Milík (modrá) odráží Jakuba Jamroga (bílá)

„Jsem rád, že jsem po včerejšku vůbec jel,“ připomínal Václav Milík své dva pády z polské extraligy. „Hlava bolí, rameno strašně moc. Dařilo se mi tady, dobře to startovalo a všechno. Až na ten konec. Byl jsem vyčerpanej‘. V rozjezdu se s tím nedalo nic dělat, viděl mě, měl jsem lepší start, věděl, co dělám. Kdybych to dal na lajnu, tak mě objede. Jsem spokojenej‘.“

„Ale jo, dobrý,“ nechal se slyšet Eduard Krčmář. „Pohoda, mohlo bejt‘ líp, jsou to závod. V tý jedný jízdě mě objel Venca. Snažil jsem se, ale porazil mě i v tý poslední jízdě.“

Slaný na nástupu

„Ve Slaným to bylo lepší,“ vracel se Zdeněk Simota k minuté středě. „Dneska jsem na první jízdy jel na motorce ze Slanýho, druhou jsem si šetřil na zejtra do Pardubic. Na poslední jízdu jsem vyměnil karburátor, ale nemoh‘ jsem to dopasovat. Nestartovalo to a tady se blbě předjíždí.“

„Nejsem spokojený,“ přiznával Jakub Valkovič. „Jsem poprvé v Liberci, neuměli jsme to dopasovat. Stále jsem jezdil po úpravě, nepodařilo se to naladit. Zítra v Pardubicích to snad bude lepší.“

Zdeněk Holub (červená) odstartoval na Václava Milíka (modrá), Eduarda Krčmáře (bílá) a Jana Kvěcha (žlutá)

„Na prd,“ vraštil čelo Daniel Klíma. „Se mnou úplně ne, neměl jsem snadný jízdy. Ale nevím… Nevyšly mi ani ty juniorský.“

„Bylo to těsný, chyběl nám kousek,“ komentoval Zdeněk Holub bod ztráty INTERTEAMu na nejnižší stupínek pódia. „Zezačátku já nic moc, pak jsem to napravil. Líp jsem se popasoval s dráhou.“

Roman Doleček zvedá šachovnicovou vlajku, aby v nadchážejícím soumraku odmávnul Jana Kvěcha (žlutá) na čele rozjezdu s Václavem Milíkem (modrá)
1. AK Markéta Praha 33
Ondřej Smetana 1 1 – – X X 2
Josef Franc 1 2 3 0 6
Petr Chlupáč 3 1 2 2 3 11
Matias Nielsen, DK 2 2 1 2 1 8
Jan Kvěch 2 1 3 6+3
2. AMK ZP Pardubice 33
Andrzej Lebeděvs, LAT 3 2 3 3 0 11
Jaroslav Petrák – – – – DNR
Hynek Štichauer 1 2 2 0 1 6
Jakub Valkovič, SK – Slaný 0 0 1 0 1 2
Václav Milík 3 3 3 3 2 14+2
3. AK Slaný 29
Jan Macek 1 0 0 0 F 1
Eduard Krčmář 3 3 3 2 1 12
Jakkub Jamrog, PL 2 3 2 1 3 11
Zdeněk Simota 2 0 0 1 2 5
4. SC INTERTEAM 28
Zdeněk Holub 0 1 1 2 0 4
Daniel Klíma 2 3 0 1 2 8
Filip Hájek 0 – – – 0
Daniel Kaczmarek, PL 0 1 0 3 3 7
Marko Levišin, UA F 1 6* 2 9

Poznámka: varování za startovní přestupek Daniel Klíma v rozjížďce s číslem tři

Jakub Valkovič (modrá) se vyhýbá padajícímu Janu Mackovi (bílá), který skončil v nemocnici se zlomenou klíční kostí

Aktuální extraligová tabulka:

bilance výsledků malé body velké body
1. Praha 1-1-0-0 66 7
2. Slaný 1-0-1-0 71 6
3. Pardubice 0-1-1-0 60 5
4. INTERTEAM 0-0-0-2 49 2
Petr Chlupáč (žlutá) vede před Danielem Klímou (červená) a Janem Mackem (bílá)

Foto: Karel Herman, Pavel Fišer a Petr Čunek

Václav Milík (modrá) si dláždí cestu do vedení před Matiase Nielsena (modrá) a Daniela Kaczmareka (červená)

Jaroslav Smoček slaví osmdesátku

Krupka – 15. září
Dovolte, abychom touto cestou poblahopřáli našemu dlouholetému členovi a zakladateli panu Jaroslavu Smočkovi k jeho osmdesátinám. Dnes to je úžasných osmdesát let, co na tento svět přišel motocyklový srdcař z Krupky, jemuž vděčíme za to, že se právě plochá dráha v Chabařovicích jezdí.

 

Začátky

Dnešní jubilant Jaroslav Smoček

Pravidelně cestoval z Krupky do Ústí nad Labem, kde bydlí pan Jaroslav Zobal s rodinou, a nejkratší cesta vedla právě přes Chabařovice. Tam si Jaroslav Smoček vyhlédl podmáčené staré hřiště. A vnukl myšlenku panu Jaroslavu Zobalovi, což takhle postavit dráhu právě zde,   jako ve slavných Polepech, Krupce nebo Ústí nad Labem, kde už ale se nejezdilo. Slovo dalo slovo a už se bagrovalo a stavělo, nebylo to vůbec lehké, zařídit různá povolení, materiál sháněl kde kdo, pracovalo se usilovně, ale s nadšením pro dobrou věc. No, a v roce 1975 se zde už závodilo.

Jaroslav Smoček byl dobrým a pečlivým závodníkem, který by svojí pečlivostí mohl jít příkladem mnoha dnešním závodníkům. Nepatřil k nejzářivějším hvězdám plochodrážního nebe, ale kvalitní práci v ligovém týmu odváděl. Dokonce jezdil i ledovou plochou dráhu, to ještě byly zimy, co bývaly, mrzlo až praštilo a rybníky  byly zamrzlé až do jara.

 

Osudový čtvrtek

Ale čas šel dál, a po ukončení sportovní kariéry, se Jaroslav Smoček i nadále věnoval tomuto sportu např. jako startmaršál, a to se mu ve čtvrtek 31. lvětna 2001 stalo osudným! Chabařovický stadión si tehdy pronajala Praha, protože na Markétě probíhala rozsáhlá rekonstrukce.

Jaroslav Smoček s vnukem a Zdeňkem Holubem

Při jedné z rozjížděk prvoligových závodů se jedna motorka splašila a namířila si to přímo na ně. Bohužel už nestačil uskočit a úraz, který utrpěl, devastační zlomenina nohy, vše následně ovlivnil… Několik operací, dlouhá rekonvalescence a rehabilitace, ale nohu se podařila zachránit, i když s trvalými následky, které jsou patrné dodnes.

Avšak motorky nepřestal milovat a svou lásku věnoval i vnukovi Markovi, kterému se zalíbil motokrosový sport, kde byl také velmi úspěšný dokonce i za hranicemi v německém šampionátu figuroval na předních příčkách pod přísným vedením svého dědečka. Takže Jaroslavu Smočkovi se splnil sen a zároveň si plnil své celoživotní přání, být u motorek.

 

Všechno nejlepší

I dnes je častým účastníkem akcí pořádaných na ploché dráze v Chabařovicích, svědčí to o jeho velkém srdci a lásce k tomuto krásnému sportu. Takže pane Jaroslave Smočku, děkujeme a  přejeme Vám k Vašim krásným narozeninám jen to nejlepší, ale hlavně hodně zdraví!

Foto: Jiřina Šifaldová

Liberec zlomí českou extraligu vejpůl

Liberec – 15. září
Letošní extraliga bere svůj program pořádně hopem. Ostatně, co jiného jí zbývá?! Situace s covidem se u nás zhoršuje a fámy se šíří rychle. Dokonce i seriózní polská média neváhala spekulovat o přesunu české velké ceny do Bydhoště. Faktem zůstává, že se Štefan Valkovič živě zajímal, jak v noci při návratu z žarnovické juniorky vypadal průjezd slovensko – českou hranicí. Přijít opatření našich východních sousedů o dva dny dříve, do Liberce by dnes nepřijel. Přitom se ve Starých Pavlovicích dnes v podvečer uzavře první polovina soutěže a všechno nasvědčuje, že se nikdo nebude nudit stejně jako před šesti dny ve Slaném.

 

INTERTEAM: stále něco nového

Daniel Klíma bude opět juniorem INTERTEAMu

V sestavě týmu Vladimíra Vopata jsou tři personální jistoty. Konec konců, dát závodní příležitost borcům, kteří by se na extraligu chodili jen dívat, bylo jedním ze základních kamenů při budování družstva. S cizinci je to však jiná.

Daniel Bewley včera závodil za Wroclaw v Rybniku a dnes má nastoupit v Hallstaviku za místní Rospiggarnu. Zda přiletí na zítřejší Pardubice nikdo z INTERTEAMu komentovat nechtěl. A tak se raději ptejme, jak se do sestavy dostali Daniel Kaczmarek a Marko Levišin?

„Marko Levišin se mi líbí,“ reaguje Vladimír Vopat, přičemž samozřejmě nejde o přitažlivost osobní, nýbrž závodnickou. „Líbil se mi na Evropě v Divišově. Daniel Kaczmarek letos moc nejezdí, ale v Liberci mu to jde.“

Navíc včera proběhl v Pavlovicích trénink celé sestavy na dnešní extraligu. Pouze Daniel Klíma se nemohl dostavit, na druhou stranu nechyběl Ondřej Smetana, s nímž Tomáš Topinka počítá pro svou Markétu. Rozhodně netestoval elektrické motocykly, byť na ně také došlo.

„Trénink s jezdci od soupeřů beru jako normální,“ konstatuje Vladimír Vopat, aby jedním dechem přešel k otázce svých ambicí. „Jdeme do toho s ještě větší pokorou než ve Slaným. Ale s menším respektem, když jedeme doma. Dan mě překvapil v Žarnovici, myslím, že by mu to do středy mohlo vydržet. Ostatní se taky snad zlepší.“

Sestava na dnešní podvečer: 1 Zdeněk Holub, 2 Daniel Klíma (junior AČR), 3 Filip Hájek, 4 Daniel Kaczmarek (PL), 17 Marko Levišin (UA)

 

Liberec: konec dlouhého čekání

INTERTEAM včera v Liberci trénoval

Žádný jiný český ani slovenský funkční stadión nečekal na návrat extraligového závodu celých pětačtyřicet let. A navíc ještě jeden den k tomu od 14. září 1975. Věroslav Kollert sice patnáct let od renesance plochodrážní trati rozvíjel různé nápady, což mu je ostatně vlastní, nicméně v otázce extraligy pod Ještědem byla ruka v rukávě až po pár schůzkách s Vladimírem Vopatem.

A tak si liberecký guru rozhodně dnes zaslouží svůj vlastní odstaveček. „Dráhu jsem celou sobotu a neděli připravovali na včerejší trénink. „Kromě Dana Klímy jsme byli kompletní, otestovali jsme i Éčko. Natáčela nás i televize Nova. Dohodli jsme se, co s dráhou, chceme do toho jít naplno.“

Takže vítězství? „Doufám, že se nestane, co klukům ve Slaným s kropičkama,“ řadí se Věroslav Kollert do pravého pruhu. „Ale jejich závodníky s domácím vítězstvím bychom napodobit mohli.“

 

Pardubice: může to být jenom lepší

Andrzej Lebeděvs zůstává v pardubické sestavě

Pakliže jsme se minulý týden ve Slaném dočkali nějakého překvapení, servírovala jej čtveřice Hynek Štichauer, Jaroslav Petrák, Andrzej Lebeděvs a Jakub Valkovič zapůjčený ze Slaného místo zraněného Daniela Šilhána. Žádný propadák se neodehrál, tým skončil třetí, což bylo lepší než ve třech případech loni. S Václavem Milíkem na pozici náhradníka lze tedy dnes očekávat vítězství?

„Každý závod je jinej‘,“ zůstává Lubomír Vozár věrný svému zvyku zachovávat chladnou hlavu v otázce předzávodních prognóz. „Všechno může být. Uvidíme.“

Václav Milík včera podal bojovný výkon v polské extralize, byť se zapletl do dvou kolizí. „Čekal jsem, jak ten závod dopadne,“ netají se Lubomír Vozár, který se ještě přece jen vrátí ke své dnešní sestavě na Liberec. „Špatný to není a všechno je otevřený.“

Sestava na dnešní podvečer: 5 Andrzej Lebeděvs (LAT), 6 Jaroslav Petrák, 7 Hynek Štichauer, 8 Jakub Valkovič (SK – Slaný) (junior AČR), 18 Václav Milík

 

Slaný: netřeba měnit

Sůanému na čelo tabulky pomáhal také Zdeněk Simota

Jak se minulou středu slánským organizátorům lepila na paty smůla, tak jejich závodníkům na ovále vycházelo prakticky všechno. Odměnou jim bylo vítězství před nadšeným domácím publikem, které se vzhledem k časovému skluzu vracelo domů za tmy. Milan Mach pro dnešek udělal jedinou změnu, a sice že nenominoval Martina Málka, jehož čeká dlouhodrážní challenge. Dnes tedy spatříme opět Eduarda Krčmáře, Jakuba Jamroga, Jana Macka a Zdeňka Simotu.

„Neměním, ve Slaným se mi to líbilo,“ tvrdí Milan Mach, jenž se samozřejmě nemůže vyhnout otázce, zda by své aktuální postavení na hrotu tabulky nestálo za posichrování druhým zahraničním borcem. „Ne, druhý cizinec nebude. Zatím…“

Čtyřem tabulkovým bodům by slušeli další bratříčci už jen proto, že Milan Mach čeká na mistrovský titul již patnáctou sezónu. „Nevím,“ odtuší slánský kouč. „Liberec je jinej‘ než Slaný. A třeba Kuba Jamrog tam ještě nikdy nejel. Uvidíme, jak se s tím popasuje.“

Sestava na dnešní podvečer: 9 Jan Macek (junior AČR), 10 Eduard Krčmář, 11 Jakub Jamrog (PL), 12 Zdeněk Simota, 19 neobsazeno

 

Praha: přece jen cizinec

Jan Kvěch bude dnes náhradníkem

Nebylo to špatné, ale nebylo to ono. Pražané začali ve Slaném druhým místem, ale Slaný jim přece jen o dost uskočil. A v jejich boxech se usídlilo štěstí. To se však může jmenovat Václav Milík nebo druhý zkušenější cizinec v sestavě INTERTEAMu. Není tím pádem divu, že Tomáš Topinka na dnešek povolal opět Josefa France, Jana Kvěcha, Petra Chlupáče a Ondřeje Smetanu. Místo Pavla Kuchaře ale staví Dána Matiase Nielsena.

„Pavel Kuchař ještě na extraligu nemá,“ připomíná Tomáš Topinka mládí benjamínka svého týmu. „Ve Slaným byli naši závodníci všelijaký. Proto chci mít pět závodníků.“

Extraliga dvou dvacítek v letopočtu by byla extrémně krátká i bez koronaviru a po zrušení finále je v její půlce nejvyšší čas pronést rozhodující slovo v obhajobě loňského zlata. „Neříkám, že vyhraju,“ stylizuje se pražský kouč do role princezny Koloběžky. „Ale vždycky, když jedem na závody, chceme je vyhrát.“

Sestava na dnešní podvečer: 13 Ondřej Smetana, 14 Josef Franc, 15 Petr Chlupáč (junior AČR), 16 Matias Nielsen (DK), 20 Jan Kvěch

 

Foto: Karel Herman, Pavel Fišer a GRS Liberec