Archiv pro rubriku: Markéta Cup 125 ccm

Karel Průša zvrátil běh věcí ve svůj prospěch

Slaný – 20. září
Sluníčko se předvádělo jako nezbedná holčička, která chce prostě za každou cenu být centrem pozornosti. Jenže na konci září musí na kutě přece jen o poznání dříve, takže jeho takřka kolmé paprsky tancovaly v očích všech, kteří se dnes ve Slaném stali svědky pátého dílu seriálu PRO-TEC Speedway Mini Cup. Jeho vítězem se stal Karel Průša, který se ovšem ve finále A musel prosadit na úkor Adama Nejezchleby.

Kolibříci dnes ve Slaném – zleva Richard Samek, Jakub Hejkal, Jaroslav Bartek, Roman Štola, Štěpánka Nyklová, Adam Nejezchleba, David Filipovský, Karel Průša a Marián Jirout | foto Antonín Škach

Báječná podívaná v paprscích zapadajícího sluníčka

Karel Průša se nerozpakoval nechat si poradit od Miroslava Rosůlka | foto Antonín Škach

Bylo jich sedm. Nebo vlastně devět. Ale David Filipovský za řidítky malé krosky a o poznání vyšší Richard Samek ze slánského klubu se ještě nepustili do žádné větší akce. Během tréninků se už naučili mnohé, nicméně dnes ještě kroužili svá kolečka samostatně.

Ze stálé společnosti kolibříků chyběl Petr Marek. Ten už po dvěstěpadesátce pouze nekouká, ale za jejími řidítky pilně trénuje. Neviděli jsme ani pardubického Luboše Hromádku. A tak se po dvou tréninkových jednotkách závodil pouze v sedmi. Ale proč pouze?

Dnešní slánský mítink nabídlo úplně všechno, co jen stopětadvacítkářská scéna umí. A kdyby motory měly čtyřnásobný objem, reklama na plochou dráhu by se skloňovala ve všech sedmi českých pádech. Hned rozjížďka s číslem jedna se musela opakovat.

Richard Samek zatím kroužil samostatná kolečka | foto Antonín Škach

Roman Štola totiž ve druhé zatáčce upadl. Repete stejně opanoval Karel Průša, dva body místo mariánskolázeňského borce bral pražský Jaroslav Bartek. Hned vzápětí Štěpánka Nyklová brala trojku na úkor Mariána Jirouta a Jakuba Hejkala.

Adam Nejezchleba jel v třetí jízdě úplně sám. Šum elektrického svistu. Jenže Tomáš Kollert do Slaného ostříhaného vlasáče dnes nepřivezl pouze pro srandu králíkům. Rozjížďce s číslem pět vládlo liberecké éčko. Pěkná blbost, motocykl bez šikovného pilota nikdy nevyhraje sám.

 

Předjížděj, ačkoliv na tebe odstartuje

Roman Štola (3) a Marián Jirout (5) dnes nadchli svými souboji | foto Antonín Škach

Adam Nejezchleba po velkém sólu před zraky Karla Průši a Štěpánky Nyklové se šesti body osaměl na hrotu aktuální klasifikace. Robinzonovská úloha mu šla evidentně k duhu. Základní část vyhrál bez ztráty květinky. Ale ani Karel Průša a Štěpánka Nyklová nepoznali po střetu s elektrickým mužíčkem hořkost porážky. Účty mělo srovnat finále A.

Jenže před ním bylo nutné rozhodnout o dalším pořadí. Jakub Hejkal nastoupil do céčka úplně sám. Chyběl mu jediný bod, aby se pustil do boje o vyšší mety. Co nebylo dnes, bude třeba zítra. Pozítří nebo za měsíc, ale bude. Prostě bude. Bude.

Finále B by si zasloužilo mít ve svém názvu písmenko, které je v abecedě před ním. Roman Štola se už prve v šesté jízdě přesvědčil, že na Mariána Jirouta nestačí jen skvěle odstartovat. Pardubický borec nebyl měkkým oříškem k rozlousknutí ani tentokrát.

Štěpánka Nyklová (uvnitř) a Jaroslav Bartek na startovním roštu | foto Antonín Škach

Jenže Roman Štola se prosadil a finále B vyhrál. Skvělá zprávu pro budoucnost psal rovněž Jaroslav Bartek. Jeho nováčkovské období je evidentně stejně daleko v historii jako třicetiletá válka. Spíš ale ta stoletá. Jen škoda, že se v béčku nechal vynést až na zelený trávník.

Konečně finále A. Adam Nejezchleba letěl dopředu. Karel Průša za ním. Ale také Štěpánka Nyklová. Reportáž mohla skončit, že si slánský nájezdník po pár útocích na libereckého borce vylámal všechny zuby. Ale on se dostal dopředu.

A vyhrál. V depu se svěřoval, že jho arcirival před ním dělal chybičky. On oponoval, že měl sjetou hranu na pneumatice. Ať tak či onak, podívaná byla skvělá. A ještě bude, jelikož PRO-TEC Speedway Mini Cup se zářím ještě nekončí.

Klíčový moment dnešního závodu – Karel Průša podjíždí ve finále A Adama Nejezchlebu | foto Antonín Škach
C B A TOT
1. Karel Průša, Slaný 3 2 3 3 3 14
2. Adam Nejezchleba, Liberec (E)  3 3 3 3 2 14
3. Štěpánka Nyklová, Slaný 3 1 3 3 1 11
4. Roman Štola, Mariánské Lázně X 3 2 2 3 10
5. Marián Jirout, Pardubice 2 2 2 1 2 9
6. Jaroslav Bártek, Praha 2 3 2 2 L 9
7. Jakub Hejkal, Slaný 1 2 1 2 3 9

Sólo jízdy: David Filipovský (MX), Richard Samek

Roman Štola (3) útočí na Mariána Jirouta (modrá) | foto Antonín Škach

Aktuální pořadí seriálu:

CHA PHA LIB SLA SLA TOT
6.4.. 18.4. 16.5. 14.6. 20.9.
1. Karel Průša, Slaný 15 10 14 14 14 67
2. Adam Nejezchleba, Liberec (E) 12 11 14 14 51
3. Petr Marek, Praha 12 15 9 12 48
4. Štěpánka Nyklová, Slaný 9 9 9 9 11 47
5. Marián Jirout, Pardubice 10 7 10 10 9 46
6. Luboš Hromádka, Pardubice 11 2 o 9 22
7. Roman Štola, Mariánské Lázně 10 10 20
8. Jakub Hejkal, Slaný 8 9 17
9. Julian Wronecki, PL (E) 8 6 14
10. Jaroslav Bartek, Praha solo solo 3 9 12
Startmaršál Emil Gaži dává najevo, že Jakub Hejkal může startovat do finála C | foto Antonín Škach

Kolibříci se stejně v Mariánských Lázních objeví

Mariánské Lázně – 11. srpna
Ačkoliv oba pohárové závody stopětadvacítek v Mariánských Lázních byly zrušeny pro malý počet účastníků, kolibříci přece jen místní lázeňský mini ovál využijí. Za tréninkem a také kempováním zamíří Štěpánka Nyklová, Karel Průša, Roman Štola, Jaroslav Bartek a Petr Peterka.

Štěpánka Nyklová (modrá) vede před Lubošem Hromádkou (modrá) a Romanem Štolou (bílá) | ilustrační foto Pavel Fišer

 

České stopětadvacítky mění svůj kalendář

Praha – 18. července
Víkend se ponese také ve znamení mezinárodních pohárů stopětadvacítek v Gdaňsku. Čeští reprezentanti plánují cestu s předstihem, proto by jim účast při čtvrtečním šampionátu republiky na malé Markétě přivodila problémy. Závodit se proto bude až večer při první lize, kdežto kolibříci by se mohli konat před juniorkou sedmého září. Došlo rovněž k úpravám dalším terminů.

 

Mariánské Lázně a Divišov se první srpnový víkend dostaly do termínové kolize, jež byla dnes narovnána. Šampionát na malých oválech zůstane středočeskému oválu jako rámcový závod juniorky.

Mini trať uvnitř lázeňského kilometru přijde ke slovu následující týden. První pohárové klání se uskuteční v pátek odpoledne, druhé v sobotu zřejmě dopoledne.

 

Nejbližší termíny českých stopětadvacítek:

20.7. Praha MR na krátké dráze nepojede se, návrh na NT 7.9.
5.8. Divišov MR na krátké dráze
11.8. Mariánské Lázně PRO-TEC Speedway Mini Cup začátek odpoledne
12.8. Mariánské Lázně PRO-TEC Speedway Mini Cup začátek dopoledne
Malá Markéta zůstane ve čtvrtek němá | foto Antonie Škachová

Elektrický Adam Nejezchleba opět předčil spalovací motory

Slaný – 14. června
Pohárový seriál stopětadvacítek pokračoval ve Slaném svým čtvrtým letošním dílem. Základní část opanoval Karel Průša. Neztratil jediný bod a byl v cíli i před svými nejsilnějšími protivníky Adamem Nejezchlebem a Petrem Markem. Všichni tři se spolu sešli u pásky finále A, které si však připravilo jiný scénář.

Osm kolibříků při slánském poháru – zleva Jaroslav Bartek, Jakub Hejkal, Luboš Hromádka, Štěpánka Nyklová, Marián Jirout, Petr Marek, Adam Nejezchleba a Karel Průša spolu s Miroslavem Rosůlkem | foto Petra Zahradníčková

Adam Nejezchleba za řidítky libereckého éčka odstartoval na oba borce s metylem krmenými spalovacími motory v rámech svých strojů. Karel Průša se snažil o předjetí, ale stačilo to pouze na druhé místo před Petrem Markem.

Dnes do seriálu přibyli dva nováčci. Slánský Jakub Hejkal se v poháru představil v samostatných rozjížďkách již loni v říjnu v Plzni, pražský Jaroslav Bartek již závodil v mistrovském závodě v Liberci koncem minulého měsíce.

V základní části měli pády, ale jsou teprve na začátku svých kariér. Avšak Jakub Hejkal v rozjížďce s číslem deset odstartoval na Petra Marka a chvilku tahal. Nicméně zkušenosti a umění úřadujícího českého šampióna byly nakonec klíčové.

C B A TOT
1. Adam Nejezchleba, Liberec (E) 2 3 3 3 3 14
2. Karel Průša, Slaný 3 3 3 3 2 14
3. Petr Marek, Praha 3 2 3 3 1 12
4. Marián Jirout, Pardubice 1 2 2 2 3 10
5. Štěpánka Nyklová, Slaný 3 2 1 1 2 9
6. Luboš Hromádka, Pardubice 2 3 2 2 X 9
7. Jakub Hejkal, Slaný 2 1 F 2 3 8
8. Jaroslav Bartek, Praha F F F 1 2 3

 

Aktuální pořadí seriálu:

CHA PHA LIB SLA TOT
6.4. 18.4. 16.5. 14.6.
1. Karel Průša, Slaný 15 10 14 14 53
2. Petr Marek, Praha 12 15 9 12 48
3. Adam Nejezchleba, Liberec (E) 12 11 14 37
4. Marián Jirout, Pardubice 10 7 10 10 37
5. Štěpánka Nyklová, Slaný 9 9 9 9 36
6. Luboš Hromádka, Pardubice 11 2 o 9 22
7. Julian Wronecki, PL (E) 8 6 14
8. Roman Štola, Mariánské Lázně 10 10
9. Jakub Hejkal, Slaný 8 8
10. Jaroslav Bartek, Praha solo solo 3 3