Archiv pro rubriku: Markéta Cup 125 ccm

První závod sezóny 2019 u nás bude patřit úžasným kolibříkům

Praha – 15. března
Žil, byl, Pepík Kunášek. Vždy nastartoval svůj motocykl BMW se sajdkárou, který v Čechách zůstal po Wehrmachtu. Zastavil se v nedalekých Štipoklasech, kde nasedl jeden jeho o něco mladší kudrnatý vrstevník. Během chvilky již oba pádili ke Kutné Hoře. Nechtěli se kochat nádherou starobylého hornického města. Ani zkontrolovat, zda Pepíček Franců, jenž byl ještě batolátkem, má čistou plínku. Směřovali totiž do Pardubic, respektive na stadión ve Svítkově, protože oba nadchla plochá dráha. Sport levých zatáček jim moc nešel, avšak každá pohádka má šťastný konec, takže přespříští úterý může již podvanácté začít pohárový seriál stopětadvacítek opět pod názvem PRO-TEC Speedway Mini Cup.

 

Dlouhozrající myšlenka na závodění na malé dráze

Takhle se v Čechách začalo závodit na malých drahách – na pódiu zkušebního závodu v říjnu 2007 jsou Eduard Krčmář, Jakub Fencl a Roman Čejka

Josef Kunášek záhy pochopil, že se nestane hvězdou plochodrážního nebe. Ale kudrnáč, jehož není složité identifikovat coby Zdeňka Schneiderwinda, se po obtížných začátcích se na oválech našel. V třiaosmdesátém vyhrál Zlatou stuhu, aby hned vzápětí šel na vojnu do Rudé hvězdy, jejímž zaměstnancem zůstal dodnes.

Sám prožil dlouhou kariéru prodlouženou o léta na dlouhých a travnatých oválech, na nichž se dvakrát stal evropským šampiónem. Nedával mu však spát malý ovále za první zatáčkou pražské Markéty. Vznikl zde v osmdesátých letech v rámci projektu experimentálního oddílu talentované mládeže. Nicméně před dvaceti lety už prakticky zahálel a sloužil jen jako parkoviště pro novináře a pozvané hosty Tomíčkova memoriálu a pražské Speedway Grand Prix.

Už roku 2006 zde Zdeněk Schneiderwind organizoval tréninky svých svěřenců s půllitry. Aby jejich snažení dostalo nějaký smysl, přišel s myšlenkou Markéta Cupu, kdy nejlepší dostávali věcné ceny. Avšak jezdit s pětistovkou po malém ovále připomínalo létání s nadzvukovou stíhačkou uvnitř hangáru. Klíční kost Zdeňka Schneiderwinda o tom ví konec konců své.

Stopětadvacítky však nabízely vhodnou alternativu. A tak na sklonku října 2007 prvně v závodním tempu zabouřily na malé Markétě. Bojovaly v závodě na letmé kolo o traťový rekord známém z dlouhých drah, stíhacím klání Shupa Cup a závodě jednotlivců s tisícovkou coby Ceně vydavatele magazínu speedwayA-Z navrch.

Tak rozdílné závodnické osudy, aneb jedenáct let starý snímek zachycující na malé Markétě Václava Milíka, Jaroslava Hladkého, Jiřího Brummera a Michaelu Krupičkovou

Právě individuální klání se ukázalo jako nejživotaschopnější, protože traťové rekordy a stíhací podniky se sice repríz dočkaly, avšak záhy zmizely v historii. Zprvu charakterizovaly Markéta Cup rozjížďky pro dva závodníky, ale v sezóně 2011 se ustálil model pro tři užívaný dodnes.

Zároveň se seriál přejmenoval na Speedway Mini Cup, protože v říjnu 2010 do něho svým malým oválem vstoupily Chabařovice a v dalším roce také Divišov. Pohár stopětadvacítek posloužil rovněž jako vzor pro mistrovství republiky stopětadvacítek na krátkých tratích, jež bylo prvně vypsáno v sezóně 2009.

Vstupenka ke kariéře

„Šel jsem podle Michala Stárka a jeho Fuji extraligy,“ netají se Zdeněk Schneiderwind zdroje své inspirace. „Vesty, bannery a také společenské záležitosti, aby si závodnici pokecali. A ta parta, co podporovala mě, šla se mnou i do Mini Cpu. Pan Cholenský, Vašek Matuna, Michal Stárek, Vláďa Vopat, Tomáš Uher nebo Jirka Beránek. Tím pomáhaj‘ celý český plochá dráze, aniž by byli nějak vyzdvižený. Díky tomu ale máme mistra světa a mistra Evropy. Je to dlouhodobá práce.“

Pokud by si někdo myslel, že Eduard Krčmář (vlevo) a Václav Milík spolu bojovali až v pětistovkách, snímek z května 2011 mu dokáže, že se mýlí

Faktem je, že není mnoho českých plochodrážníků okolo pětadvaceti let, kteří by neprošli stopětadvacítkami a potažmo jejich pohárovým seriálem, který si Zdeněk Schneiderwind vymyslel. Už prvním zkušebním závodem na malé Markétě se mihnul desetiletý Ellis Perks. Zrovna se stěhoval s rodinou do Austrálie, kde měly děti lepší podmínky pro závodění na oválech než v jeho rodné Anglii. A s sebou si bral zbrusu nový motocykl Shupa, s nímž se v mlženém říjnovém dni v české metropoli teprve sžíval.

O stupních vítězů si mohl nechat jen zdát. Na tisícovku si brousili zuby Slaňáci Roman Čejka a Eduard Krčmář, jenž o měsíc dříve ve Svitavách svému staršímu kolegovi vyfouknul domácí titul. Oba je však zaskočil Jakub Fencl.

Mezi medailisty pohárových stopětadvacítek najdeme jména, která dnes již bohužel zapadají zapomněním. Okolnosti chtěly jinak, takže kupříkladu Zdeněk Vrba, Jaroslav Hladký, Jakub Ondroušek, Jiří Brummer nebo v poslední době Kryštof Rybář, Adam Fencl či Filip Šifalda svůj nesporný talent na oválech dále nerozvíjejí.

Při Speedway Mini Cupu začínali i Ondřej Veverka, Michal ŠKurla a Ondřej Smetana

„Je škoda, že spousta jezdců, co to mohli někam dotáhnout, přestala,“ povzdechne si Zdeněk Schneiderwind. „Je pravda, že každej‘ nemůže bejt‘ mistr světa, ale byli by tady další dobří závodníci.“

Nicméně pro Václava Milíka, Zdeňka Holuba, Michala Škurlu nebo nyní Petra Chlupáče či Pavla Kuchaře se Speedway Mini Cup stal odrazovým můstkem jejich kariér. A třeba Jan Kvěch, jenž se ale niky mezi nejlepší trojicí neumístil, zde spolu se svým tatínkem a bratry viděl poprvé plochou dráhu na vlastní oči. Skvělé je, že seriál neumírá na úbytě, jelikož místo starších kluků se objevují stále noví a noví.

„Vždycky se člověk těší na další sezónu,“ neskrývá Zdeněk Schneiderwind. „Jsem doopravdy zvědavej‘ i letos. Je tam tolik dobrejch‘ závodníků, těším se, až budu sledovat, jak dlouho jim to vydrží a kam to až dotáhnou. Jsem doopravdy spokojenej‘, jak to funguje, a výsledky tomu odpovídaj‘.“

PRO-TEC Speedway Mini Cup 2019

Letošní pohárový seriál začíná již přespříští úterý 26. března úderem šestnácté hodiny na malé Markétě. Titulárním sponzorem zůstává PRO-TEC a firma Shupa opět věnuje celkovému vítězi kompletní rám. Pozadu nezůstanou ani ostatní sponzoři.

V Mariánských Lázních se na malém oválu prozatím jezdily jen exhibice, o čemž přesvědčuje Jaroslav Vaníček

Redakce magazínu speedwayA-Z tradičně kolibříkům věnuje výtisk publikace Česká plochodrážní ročenka, což se však zřejmě nestihne dříve než při ouvertuře šampionátu republiky na krátké dráze první dubnovou sobotu. V plánu je i tradiční podzimní Cena vydavatele, kde se zásluhou fotografa Karla Hermana rozšíří počet pohárů a zvýší se i prize money.

V letošním ročníku se pojede poprvé na pěti oválech. Kromě malé Markéty, Chabařovic, Divišova a Slaného, jehož malý ovál vstoupil do Speedway Mini Cupu roku 2016, zažijí ostrou závodní premiéru také Mariánské Lázně. Tam se kolibříci prozatím prezentovali pouze v ukázkových jízdách, avšak neúnavnému lobbistovi Miloslavu Čmejlovi se povedlo dostat dva podniky do pohárové série.

„Je bezvadná spolupráce s Chabařovicemi, se Slaným i s Divišovem,“ pochvaluje si Zdeněk Schneiderwind. „Nikdo si nehází klacky pod nohy. Vždycky se hledá řešení, aby bylo ve prospěch kluků. Díky Shupě mají kluci dobrou techniku a výsledky jsou taky díky tomu.“

Adam Fencl, Vojtěch Šachl a Jaroslav Vaníček, kteří se vrátili ze soustředění v Goričanu, rozhodně v letošním PRO-TEC Speedway Mini Cupu nebudou chtít hrát druhé housle

Škoda, že si do Speedway Mini Cupu nenašli cestu také hobíci z Motoklubu Úhřetická Lhota, jejichž oválky u Kostěnic by kolibřím závodům náramně slušely. A ještě větší škoda, že další miniovály zůstávají prozatím jen v plánech dalších klubů. Udělat ze Speedway Mini Cupu dvoustupňovou soutěž, v níž by nejlepší z geograficky rozdělených zón soupeřili v super finále, to by bylo panečku něco!

To se však vracíme k pohádkově střiženému úvodu. Jenže i před třinácti lety řada odborníků přesvědčovala Zdeňka Schneiderwinda o nesmyslnosti jeho projektu seriálu stopětadvacítek na malých oválech. On je totiž entusiasmus při Speedway Mini Cupu nakažlivý.

Medailisté Speedway Mini Cup:*

sezóna: první: druhý: třetí:
2008 Zdeněk Vrba, Praha Václav Milík, Pardubice Jaroslav Hladký, Praha
2009 Jiří Brummer, Praha Michal Škurla, Praha Ondřej Smetana, Mšeno
2010 Michal Škurla, Praha Zdeněk Holub, Praha Ondřej Smetana, Mšeno
2011 Michal Škurla, Praha Jakub Ondroušek, Chabařovice Zdeněk Holub, Praha
2012 Kryštof Rybář, Divišov Filip Šifalda, Chabařovice Adam Fencl, Chabařovice
2013 Filip Šifalda, Chabařovice Kryštof Rybář, Divišov Milan Dobiáš, Chabařovice
2014 Kryštof Rybář, Liberec Filip Šifalda, Chabařovice Milan Dobiáš, Chabařovice
2015 Petr Chlupáč, Praha Milan Dobiáš, Chabařovice Pavel Kuchař, Praha
2016 Petr Chlupáč, Praha Pavel Kuchař, Praha Milan Dobiáš, Chabařovice
2017 Pavel Kuchař, Praha Jaroslav Vaníček, Praha Daniel Klíma, Divišov
2018 Jaroslav Vaníček, Praha Vojtěch Šachl, Divišov Jan Jeníček, Pardubice

Poznámka: * v letech 2008 – 2010 nesla série název Markéta Cup

Letos se pohár kolibříků pojede již podvanácté

Foto: Pavel Fišer, Karel Herman a Petr Šachl

Štěpán Jurča prožil vskutku rušný víkend

Dlouhé přejezdy podniknuté během několika hodin k ploché dráze patří, ovšem v případě kolibříků jde spíše o výjimku. O jednu takovou se minulý víkend postaral Štěpán Jurča se svým otcem Klementem. Sobotní divišovský pohár mu mnoho štěstí nepřinesl. Nemohl se vejít na nejmenší z trojice místních oválů. A když měl na kontě tři body, před finále E sbalil krám a vydal se na dětskou akci do Kopřivnice. Předvedl v akci svou stopětadvacítku, vyzkoušel si opravdickou pětistovku, aby v neděli nad ránem byl zase v Divišově. Když mu dvakrát spadl řetěz, dokončil závěrečný díl seriálu PRO-TEC Speedway Mini Cup v sedle motocyklu vypůjčeného od Jaroslava Vaníčka a nakonec si užil slavnostního vyhlášení.

Sobotní Divišov: zleva Adam Bednář, Štěpán Jurča a Matěj Frýza

Foto: Mirek Horáček a Karel Herman

V neděli se Štěpán Jurča do Divišova vrátil

Když se Vojtěch Šachl a Jaroslav Vaníček perou, směje se Jan Jeníček

Divišov – 21. října
Letošní, už jedenáctý stopětadvacítkářský seriál PRO-TEC Speedway Mini Cup vyvrcholil v Divišově vskutku ve velkém stylu. Na třináctý díl dorazilo sedmnáct kolibříků. Z vítězství se nakonec radoval Jan Jeníček. Ve finále A se před jeho zraky strhl neuvěřitelný souboje mezi Vojtěchem Šachlem a Jaroslavem Vaníčkem. Oba borci však v zápalu boje vyjeli mimo ovál a byli vyloučeni, což ostatně během divišovského víkendu nebylo nikterak neobvyklé. Jaroslav Vaníček už byl vítězem celé série již od včerejška, Vojtěch Šachl si vynahradil smůlu tisícovkou a pohár v Ceně vydavatele speedwayA-Z, v jejímž finále musel svést velký souboj s Janem Jeníčkem. Pohárek Toničky Škachové určený pro nejmladší závodníky skončil v rukou Karla Průši, jenž o něj v průběhu jízdy připravil Tonyho Katru.

Nejlepší trio posledního závodu: Vojtěch Šachl, Jaroslav Vaníček a Jan Jeníček

Vyrovnaný boj o finále A

Vojtěch Zamazall se stal prvním dnešním vítězem

Nedělní ráno se od toho včerejšího lišilo jako den a noc. Po mlze ani památky, a ačkoliv říjen nemohl sloužit tropickými teplotami, sluníčko ohřívalo studený vzduch. A startovní listina posledního letošního poháru skýtala ještě lepší pohled než včera.

Štěpán Jurča, který včera balil předčasně, aby stihnul kopřivnickou akci, se do Divišova vrátil včas. Nechyběl ani avizovaný Dominik Hrbek, takže z osmnácti kolonek programu pro osmnáct závodníků zívala prázdnotou jen jedna jediná. Včerejší porce čtyřiadvaceti základních a šesti finálových jízd však měla pokračovat ještě bohatým nadstavbovým programem.

Jaroslav Vaníček vede před Ericem Pufferem

Úvodní rozjížďku vyhrál Vojtěch Zamazal stylem start – cíl a ani v dalším průběhu úvodní série favorité nezaváhali. Snad až na Štěpána Jurču, jemuž spadl řetěz v první zatáčce rozjížďky s číslem dvě. A protože překážel zbývajícím závodníkům, muselo se zastavit. Repete ovládl Jaroslav Vaníček. Další tři body bral Jan Jeníček, po něm Matouš Kameník, vzápětí Bruno Belan a konečně Vojtěch Šachl.

Jaroslav Vaníček po včerejšku dlouho se svým otcem pracovali na svých strojích. Úsilí se evidentně vyplatilo, jelikož suverén letošních kolibříků v sedmé jízdě opět řádil hned od vylétnutí pásky. Vedle bodového přídělu si však vysloužil i uznání za sportovní gesto, když vytrhl trn z paty Štěpána Jurčy.

Jan Jeníček vede před Lubošem Krejčou

Březolupský borec totiž neprojel prvním obloukem ani v rozjížďce s číslem osm. Znovu se ozvalo zachrastění, jak mu spadl řetěz a on mohl jen zarolovat setrvačností na trávník. Dnešní mítink však dokončil za řidítky druhého motocyklu Jaroslava Vaníčka.

Kromě Jaroslava Vaníčka šly další tři body už jenom na konta Bruna Belana a Vojtěcha Šachla. Slaňák vyhrál stylem start – cíl desátou, domácí borec zase dvanáctou jízdu, v níž nepustil před sebe Adama Bednáře, jenž v první zatáčce podjel Matouše Kameníka. Ve třetí sérii se však trio neporažených smrsklo na duo.

Štěpán Jurča hrál bohužel roli smolaře i dnes

V rozjížďce s číslem sedmnáct totiž Jaroslav Vaníček inkasoval trojku na úkor Bruna Belana, jehož předčil již po startu. Slaňákovy aspirace na finále A se nezmenšily, jenže po rozhodující rozjížďce o stupně vítězů prahnuli také další. Předně Vojtěch Šachl, který hned vzápětí odstartoval na Adama Nejezchlebu a Luboše Krejču.

Ale také Jan Jeníček triumfující před zraky Matěje Frýzy a Dominika Hrbka. Skvělý závod rozehrál opět Jakub Exler, jenž se ve třech pětinách základní části musel sklánět pouze před Janem Jeníčkem v rozjížďce s číslem tři. A konec konců i Vojtěch Zamazal, jenž mohl plným právem litovat svého výsledku v sedmé jízdě. V ní se totiž před něho dostali Jaroslav Vaníček a Jan Jeníček.

 

Korunovace třetího od dvou divočáků

Vojtěch Šachl vodí Adama Bednáře

Právě Vojtěch Zamazal rozhodl o obsazení finále A již v rozjížďce s číslem devatenáct. Po vylétnutí pásky totiž za sebou nechal za sebou nejen Petra Marka, nýbrž také Jakuba Exlera. Tím pádem bylo jasné, že na prestižní jízdu budou mít málo bodů oba. Hned vzápětí přišel o vidinu pódia Bruno Belan.

Slánský blonďák se hnal vnějškem první zatáčky, aby dostihnul Jana Jeníčka. Ve výjezdu se sice dostal moc ven, ale rozhodně se ještě nehodlal vzdát. Avšak na začátku druhého kola právě v úvodním výjezdu nechtěně opustil dráhu.

Karel Průša útočí na Helmuta Puffera

„Chytil jsem tam díru, zvedlo se mi to a jel jsem po zadním ven,“ líčil svůj nedobrovolný výjezd z trati zakončený pádem na sousedním oválu. V té chvíli mohl jen přemítat, zda mu osm bodů bude vůbec stačit na béčko. A ať to vzal z jakékoliv strany, pokaždé mu vyšel negativní výsledek. Zato triumfující Jan Jeníček měl jistotu, že se utká o celkové vítězství.

Dvaadvacátá jízda mu za prvního soupeře nominovala Vojtěcha Šachla, který v první zatáčce sebral po vnější straně vedení Matouši Kameníkovi. Hned na to hrál velké sólo Jaroslav Vaníček a tím byla trojice účastníků nejprestižnějšího finále kompletní.

Konec ambicí Bruna Belana

Stejně jako včera začínal finálový pořad písmenem F. Dominik Hrbek bohužel odstoupil ještě na startovním roštu. A tak se z prvenství radoval Petr Marek. Štěpán Jurča při prvním startu s motocyklem Jaroslava Vaníčka vyjel ven, ale čtyřiadvacátou jízdu již vyhrál. Tím si vysloužil účast ve finále E. Tady ještě jednou vyhrál, zatímco Eric Puffer v těsném dojezdu uhájil vítězství před dotírajícím Karlem Průšou.

Vojtěch Šachl musel své čtvrté vítězství vydřít na Matouši Kameníkovi

Matěj Frýza, jemuž v deváté jízdě sebralo dva body vyjetí z oválu, si stěžoval, že na startovním roštu déčka na něho zbyla pouze vnější pozice. Jenže se dokonale trefil do okamžiku startu, takže změřil Matouše Kameníka a Tonyho Katru.

Finále C patřilo jednoznačně Brunovi Belanovi. Za jeho zády se Adam Bednář probil před Luboše Krejču, který se však bohužel na začátku druhého okruhu poroučel k zemi. V béčku hrál úlohu suveréna Vojtěch Zamazal. Adam Nejezchleba v první zatáčce podjel Jakuba Exlera. Pražan ale nesložil zbraně a ve druhém okruhu jezdil zase druhý.

Vojtěch Zamazal ujíždí ve finále B před Jakubem Exlerem

Ale ani Adam Nejechleba nepovolil, nicméně v cíli zůstal třetí o onu pověstnou šířku pneumatiky.  Spolu s Jakubem Exlerem však skvěle naladili na finále A, v němž se doopravdy děly věci! Nejlepší start vystřihnul Jaroslav Vaníček, avšak Vojtěch Šachl mu záhy vyslal jasný signál, že ani zdaleka nemá vyhráno.

Divišovský závodník v první zatáčce podjel Jana Jeníčka a hned udeřil na vedoucího Pražana. Ve druhém kole se tlačil dopředu spodem druhé zatáčky a v následujícím oblouku také. Jenže oba divočáci vyjeli ven, takže jim triumf sebral Jan Jeníček!

Jaroslav Vaníček (5) a Vojtěch Šachl (16) se sice na ovál vrátili, ale tak či onak je čekala diskvalifikace, zatímco Jan Jeníček (8) slavil vítězství

Jak Jaroslav Vaníček, tak Vojtěch Šachl se na trať vrátili a závodili dál. Pochopitelně naprosto zbytečně, protože byli vyloučeni. Otázku, kdo tedy byl druhý, vyřešil Tomáš Uher v roli rozhodčího naprosto jednoznačně. Divišovský závodník se totiž dostal mimo ovál již při jednom ze svých předchozích nájezdů, takže druhý skončil Jaroslav Vaníček.

 

Další dva vítězové

V této chvíli bylo jasné, že Jaroslav Vaníček loňské vítězství v Ceně vydavatele speedwayA-Z neobhájí

Hodinky teprve lehce překročily první ze svých dvou dnešních oběhů ciferníků. Kolibříci byli dychtivý dalšího závodění. Vždyť už na ranní rozpravě se na otázku Zdeňka Schneiderwinda, kdo nechce startovat v nadstavbové Ceně vydavatele speedwayA-Z nezvedla ani jedna ruka. Nic nestálo v ceně střihnout závodu velkorysý kabát.

K poháru a tisícovce vedla trojstupňová cesta. Počet kvalifikačních jízd se nakonec rozšířil na šest, protože Dominik Hrbek naštěstí zprovoznil svůj motocykl. V první fázi byli závodníci nominováni na základě umístění v hlavním klání, takže začátečník v pardubické vestě čelil svému ostřílenějšímu kolegovi Janu Jeníčkovi.

Semifinálový duel Bruna Belana (14) a Jana Jeníčka (8)

A ten se stal prvním semifinalistou, zatímco Dominika Hrbka nechal motocykl opět na holičkách. Vzápětí do semifinále v rychlém sledu za sebou zamířili Jaroslav Vaníček, Vojtěch Šachl, Vojtěch Zamazal, Jakub Exler a Bruno Belan.

Cesta mezi nejlepších šest byla v zásadě přímočaře nalinkovaná již od startu. Ovšem první semifinále přineslo nečekané vyřazení obhájce rok starého primátu. Jaroslav Vaníček se osopil na vedoucího Vojtěcha Šachla, ale ještě v první zatáčce se přetočil a zůstal stát. Druhým finalistou se tím pádem stal Vojtěch Zamazal.

Tony Katra, Dominik Hrbek a Karel Průša bojují o Pohárek Toničky Škachové

Druhé semifinále se stalo kořistí Jana Jeníčka, který s Brunem Belanem za zády vyřadili Jakuba Exlera. Než se finalisté připravili, došla řada na nejmladší účastníky dnešního závodu. Aby si mohli odvést domů také nějakou vybojovanou cenu, byla pro ně vypsána rozjížďka O pohárek Toničky Škachové. Stal se majetkem Karla Průši, který o něj po velkém boji připravil Tonyho Katru, jenž se zprvu ujal vedení.

A konečně tu bylo finále Ceny vydavatele speedwayA-Z! Ve čtyřčlenné jízdě se ujal vedení Jan Jeníček. Vojtěch Šachl na něho marně udeřil v první zatáčce, zatímco Bruno Belan za sebou nechal Vojtěcha Zamazala.

Našlapané finále Ceny vydavatele speedwayA-Z: Vojtěch Šachl, Bruno Belan, Jan Jeníček a Vojtěch Zamazal

Byť by se mohlo zdát, že pardubický závodník zopakuje své vítězství z hlavního závodu, opak byl pravdou. Vojtěch Šachl jej postupně dotáhnul, aby duel rozhodl ve svůj prospěch razantním úderem v prvním výjezdu posledního kola. A tak se na slavnostním vyhlášení v klubovně vyhlašovali rovnou čtyři vítězové! Jan Jeníček za pohárový závod, Jaroslav Vaníček za celý seriál, Karel Průša v ceně Toničky Škachové a konečně Vojtěch Šachl.

Souboj Vojtěcha Šachla (červená) s Jaroslavem Vaníčkem (modrá) skončil ve finále A až výjezdem mimo ovál
F E D C B A TOT
1. Jan Jeníček, Pardubice 3 2 3 3 3 14
2. Jaroslav Vaníček, Praha 3 3 3 3 L 12
3. Vojtěch Šachl, Divišov 3 3 3 3 L 12
4. Vojtěch Zamazal, Slaný 3 1 3 3 3 13
5. Jakub Exler, Praha 2 3 3 2 2 12
6. Adam Nejezchleba, Ch. 2 3 2 2 1 10
7. Bruno Belan, Slaný 3 3 2 L 3 11
8. Adam Bednář, Praha 2 2 3 L 2 9
9. Luboš Krejča, Praha 1 3 1 3 F 8
10. Matěj Frýza, Plzeň 2 L 2 2 3 9
11. Matouš Kameník, Divišov 3 1 F 2 2 8
12. Tony Katra, Slaný 1 2 2 2 1 8
13. Štěpán Jurča, Březolupy ex E L 3 3 6
14. Eric Puffer, D 2 F 2 1 2 7
15. Karel Průša, Slaný 1 2 1 2 1 7
16. Petr Marek, Ch. E E 1 1 3 5
17. Dominik Hrbek, Pardubice E E 1 E E 1

Poznámka: závod se uskutečnil na nejmenší dráze; Štěpán Jurča byl v rozjížďce s číslem dvě diskvalifikován, protože kvůli jeho poruše byla zastavena

Cena vydavatele speedwayA-Z: Vojtěch Šachl, Jen Jeníček, Bruno Belan a Vojtěch Zamazal

Cena vydavatele speedwayA-Z:

kvalifikace: 1. 1. Jan Jeníček; Dominik Hrbek E
2. 1. Jaroslav Vaníček, 2. Karel Průša, 3 Petr Marek
3. 1. Vojtěch Šachl, 2. Štěpán Jurča, 3. Eric Puffer
4. 1. Vojtěch Zamazal, 2. Matouš Kameník, 3. Tony Katra
5. 1. Jakub Exler, 2. Matěj Frýza; Luboš Krejča F
6. 1. Bruno Belan, 2. Adam Bednář, 3. Adam Nejezchleba
semifinále: 1. 1. Vojtěch Šachl, 2. Vojtěch Zamazal; 3. Jaroslav Vaníček R
2. 1. Jan Jeníček, 2. Bruno Belan, 3. Jakub Exler
finále: 1. Vojtěch Šachl, 2. Jan Jeníček, 3. Bruno Belan, 4. Vojtěch Zamazal
Nejmladší závodníci absolvovali svoji jízdu o Pohárek Toničky Škachové: zleva Petr Marek, Tony Katra, Dominik Hrbek a Karel Průša

O pohárek Toničky Škachové pro nejmladší závodníky:

1. Karel Průša, 2. Tony Katra, 3. Petr Marek, 4. Dominik Hrbek
Celkový vítěz seriálu Jaroslav Vaníček se Zdeňkem Schneiderwindem a Tomášem Uhrem ze společnosti Stuha

Konečné pořadí seriálu:

DIV CHA SLA CHA DIV SLA PHA DIV PHA CHA PHA DIV DIV TOT
14.4. 26.4. 5.5. 19.5. 3.6. 23.6. 10.7. 22.7. 28.8. 6.9. 9.10. 20.10. 21.10.
1. Jaroslav Vaníček, Praha 15 13 14 15 15 14 15 15 15 15 10 13 12 181
2. Vojtěch Šachl, Divišov 10 13 15 10 13 12 10 12 12 13 13 15 12 160
3. Jan Jeníček, Pardubice 5 12 13 10 12 14 13 12 10 12 12 14 139
4. Vojtěch Zamazal, Slaný 10 12 11 12 10 11 10 12 11 11 9 13 132
5. Bruno Belan, Slaný 14 11 9 11 13 10 9 13 15 13 11 129
6. Adam Nejezchleba, Ch. 6 9 8 9 9 8 10 12 9 9 8 10 10 117
7. Jakub Exler, Praha 10 0 5 8 10 10 11 11 8 12 85
8. Adam Bednář, Praha 11 9 10 12 12 9 63
9. Luboš Krejča, Praha 5 5 5 4 9 7 10 6 8 59
10. Matouš Kameník, Divišov 5 6 10 5 11 8 45
11. Matěj Frýza, Plzeň 5 5 12 10 9 41
12. Lukáš Vinter, Praha 12 6 10 3 31
13. Eric Puffer, D 7 5 11 7 30
14. Tony Katra, Slaný 6 7 8 21
15. Petr Marek, Ch 8 6 5 19
16. Štěpán Jurča, Březolupy 9 3 6 18
17. Sarah Fischer, D 9 9 18
18. Karel Průša, Slaný 7 7 14
19. Tadeáš Růžička, Liberec 6 8 14
20. Daniel Klíma, Praha 12 12
21. Dominik Hrbek, Pardubice 1 1
Bruno Belan (14) v souboji s Janem Jeníčkem (8)

Foto: Karel Herman a Eva Palánová

Skupinová fotografie všech účastníků posledního letošního poháru v Divišově

Vojtěch Šachl nepoznal přemožitele

Divišov – 20. října
Divišov se dnes probudil do mlhavého rána, které by mohlo směle posloužit jako kulisy Poeho románů. Předposlední kolo letošní série PRO-TEC Speedway Mini Cup do městyse pod Blaníkem přilákalo neuvěřitelných šestnáct kolibříků. A tak ke slovu musel přijít rozpis na čtyřiadvacet jízd základního rozpisu s šesticí finále navrch! Největší pozornost však poutala rozjížďka s číslem dvacet, na jejíž startovní rošt poslal los trojici neporažených. Svou vítěznou šňůru vyrazil prodloužit Vojtěch Šachl. Jenže Jaroslav Vaníček se nehodlal smířit s prohrou, jenže při svém útoku ve druhém nájezdu si o vedoucího divišovského závodníka škrtnul. Krizový moment sice ustál na jedničku, nicméně klesl až na chvost za Bruna Belana. Finále A mu tím pádem sebral Jan Jeníček, jenž podlehl jenom Vojtěchu Šachlovi v páté jízdě. Ten v áčku rychle zamířil za dalším prvenstvím, zatímco z boje o druhé místo s Janem Jeníčkem vyšel úspěšně Bruno Belan. Jaroslav Vaníček vzal zavděk alespoň prvním místem ve finále B a faktem, že před divišovským vyvrcholením série zítra dopoledne mu již nemůže celkové vítězství v sérii sebrat nikdo, byť by sebevíc chtěl.

Stupně vítězů: Bruno Belan, Vojtěch Šachl se sestřičkou Alžbětou a Jan Jeníček

Tři neporažení

Před závodem část závodníků zkoušela ovál na kolech

Ranní mlha se začala naštěstí rychle rozpouštět v paprscích sluníčka, které se někdy před jedenáctou přece jen rozhodlo, že dnešní den nenechá utápět v šedivých konturách. Před rozpravou závodníci, kteří blbnuli na kolech, připomínali spíše mlhavé přízraky, nicméně trénink jim už dodal viditelnější obrysy.

Zdeněk Schneiderwind dostál svému slovu, že nejmenší ze třech divišovských oválů udělá co nejširší. Nicméně dvě tréninkové sekce přinesly přece jen větší množství pádů, které se nevyhnuly kupříkladu Ericu Pufferovi, Karlu Průšovi či Štěpánu Jurčovi. Bruno Belan zase musel předčasně z oválu, když mu prasknul řetěz. Jeho otec Rudolf si v depu dával s opravou poměrně na čas, ale začátek závodu stihnul včas.

Matouš Kameník (uvnitř) útočí na Jakuba Exlera

Na sklonku sezóny přestaly mít vložené jízdy smysl a tak se i začínající závodníci integrovali do hlavního závodu. Jejich počet tím pádem dosáhl šestnácti a ke slovu se dostal rozpis s dvaceti čtyřmi základními a šesti finálovými jízdami.

Favorité se vesměs ujímali vlády a to tím spíše, pakliže kvantum závodníků zmenšovalo pravděpodobnost, že na sebe narazí. Po dvou sériích zůstávali neporaženi Jaroslav Vaníček, Bruno Belan a Vojtěch Šachl. Svých prvenství dosáhli v zásadě pokaždé ve stylu start – cíl. Mnohem zásadnější pro celkový výsledek měla mít až rozjížďka s číslem dvacet, kde vedoucí trojice měla narazit sama na sebe.

Bruno Belan letí do čela před Luboše Krejču

Pochlubit se cenným skalpem ovšem mohl Vojtěch Šachl, který v páté jízdě obral o bod Jana Jeníčka. Úhelným kamenem jeho výsledku se stal skvělý start, zatímco Pardubičan startující z nejvzdálenější dráhy se v úvodním výjezdu musel ještě probít před stále se zlepšujícího Vojtěcha Zamazala.

Jan Jeníček se ale záhy vydal na vítěznou cestu. V rozjížďce s číslem dvanáct přestřihnul vítěznou šňůru Matěje Frýzy, který se musel vypořádat s Karlem Průšou, jenž se dnes dočkal svého ostrého debutu v seriálu. V šestnácté jízdě se Pardubičanovi do cesty postavil Štěpán Jurča.

Štěpán Jurča měl dnes obrovský pech

Březolupský závodník neprožíval zrovna šťastné ráno. Čtvrtou jízdu vedl před Matějem Frýzou, ale ve druhém okruhu se nechal vynést mimo ovál. V rozjížďce s číslem deset zase upadl při útoku na Vojtěcha Šachla. A bodů se nedočkal ani nyní, byť na pardubického závodníka odstartoval.

Jan Jeníček šel již v prvním oblouku před Štěpána Jurču, aby své vedení potvrdil v druhém nájezdu. Na konci třetí série základní části závodu ztrácel stále jen jediný bod, zatímco Štěpán Jurča se opět netrefil mezi ohraničení závodní trati.

Jan Jeníček, Vojtěch Šachl a Vojtěch Zamazal se perou o čelo rozjížďky s číslem pět

Na čele se stále držela stejná trojice závodníků. Vojtěch Zamazal skvěle reagoval na let pásky v rozjížďce s číslem čtrnáct, nicméně Jaroslav Vaníček jej minul už v úvodním nájezdu. Po pádu Tonyho Katry jel Bruno Belan v repete patnácté jízdě sám. A konečně Vojtěch Šachl v sedmnácté jízdě odvedl Matěje Frýzu s Matoušem Kameníkem.

 

Verdikty rozjížďky s číslem dvacet a finále A

Karel Průša dnes absolvoval svůj první ostrý závod

Scénář závodu napovídal, že po rozjížďce s číslem dvacet zůstane na čele již jen jeden jediný neporažený závodník. A co víc, že třetí v cíli neprojde branou finále A. Po vylétnutí pásky vystřelil do vedení Vojtěch Šachl. Hned za ním Jaroslav Vaníček a Bruno Belan.

Ve druhém nájezdu se Pražan cpal do vedení po vnitřní straně. Manévr mu však nevyšel, protože si škrtnul o vedoucího divišovského závodníka. Incident na hony daleko zaváněl pádem, nicméně Jaroslav Vaníček jej dokázal ustát. Avšak nejenže nepřevzal vedení, ale přišel rovněž o druhou příčku, pro niž se ochotně natáhnul Bruno Belan.

Jaroslav Vaníček upaluje před Lubošem Krejčou a Jakubem Exlerem

Jaroslav Vaníček se už nestačil vrátit zpět, takže bylo vymalováno. Vojtěch Šachl triumfoval v základní části bez ztráty bodu, Bruno Belan dosáhnul na jedenáct bodů, avšak Jaroslav Vaníček skončil s deseti. Ve hře o áčko jej ještě chvilku udržoval Luboš Krejča.

Pražský závodník totiž v jednadvacáté jízdě odstartoval na Jana Jeníčka. Pakliže by jej porazil, Pardubičan by skončil s deseti body, ale proti třem trojkám Jaroslava Vaníčka by mohl postavit jen dvě. Jan Jeníček si dobře spočítal, kolik bije. Ve druhém kole podjel v prvním nájezdu Luboše Krejču a s jedenácti body se stal posledním finalistou.

Tony Katra ohrožuje vedoucího Vojtěcha Zamazala

Pořad finálových jízd otevřel Petr Marek. Chabařovický nováček letošní sezóny měl docela krutý los, který mu dnes vesměs stavěl do cesty zkušenější soupeře. A když ve třinácté jízdě atakoval Tonyho Katru, přejel vnější čáru. A tak v jeho rukou zůstal černý Petr, aby sám obkroužil čtyři okruhy ve finále F.

Éčko se muselo obejít bez Štěpána Jurčy. Březolupský závodník vítězstvím nad Matoušem Kameníkem v rozjížďce s číslem třiadvacet dal konečně smůle na zadek a inkasoval tři body. Ale nakonec raději se svým otcem Klementem naložili motocykl do svého automobilu a vyrazili na dětskou akci do vzdálené Kopřivnice.

Mela dvacáté jízdy: Vojtěch šachl, Jaroslav Vaníček a Bruno Belan

Finále E přineslo fantastický duel, v němž si Luboš Krejča vydřel vítězství na Tony Katrou. Jenže v cíli jej místo třech bodů čekalo vyloučení, protože se v zápalu svého boje dostal oběma koly mimo ovál. Déčko se muselo opakovat vinou pádu Karla Průši, který upadl na začátku druhého kola.

Zastavení se stalo osudným pro Jakuba Exlera, který zrovna vedl. Po restartu se opět dostal do čela, ale v úvodním oblouku závěrečného okruhu upadl. Sice se dokázal vrátit do sedla, nicméně zabránit Matouši Kameníkovi ve vítězství už neuměl. Mezi smolaře se zařadil rovněž Vojtěch Zamazal. Triumfoval stylem start – cíl před Ericem Pufferem a Adamem Nejezchlebem ve finále C, nicméně se dostal mimo trať a sám sportovně uznal svou diskvalifikaci.

Jan Jeníček (15) útočí na Luboše Krejču (9)

Jaroslav Vaníček si spravil chuť v áčku, jemuž kraloval před zraky Adama Bednáře a Matěje Frýzy, jenž však do cíle nedorazil. A pak již přišlo na řadu áčko. Vojtěch Šachl proměnil exkluzivní start v pohodlné vedení. Za jeho zády však Jan Jeníček měl plno starostí s Brunem Belanem. Slaňák se zleva druhé zatáčky ve druhém kole dostal na druhou příčku. Udržel ji až do cíle, byť velice těsně, protože Jan Jeníček se jen horko těžko smiřoval s porážkou.

Finále A: Vojtěch Šachl vede před Brunem Belanem a Janem Jeníčkem
F E D C B A TOT
1. Vojtěch Šachl, Divišov 3 3 3 3 3 15
2. Bruno Belan, Slaný 3 3 3 2 2 13
3. Jan Jeníček, Pardubice 2 3 3 3 1 12
4. Jaroslav Vaníček, Praha 3 3 3 1 3 13
5. Adam Bednář, Praha 2 3 3 2 2 12
6. Matěj Frýza, Plzeň 3 2 2 3 E 10
7. Eric Puffer, D 2 1 3 2 3 11
8. Adam Nejezchleba, Ch. 2 2 2 2 2 10
9. Vojtěch Zamazal, Slaný 1 3 2 3 L 9
10. Matouš Kameník, Divišov 3 2 1 2 3 11
11. Jakub Exler, Praha 1 X 2 3 2 8
12. Karel Průša, Slaný 3 1 2 1 X 7
13. Tony Katra, Slaný 1 2 X 1 3 7
14. Luboš Krejča, Praha 2 2 X 2 L 6
15. Štěpán Jurča, Březolupy L X L 3 3
16. Petr Marek, Ch. 1 L 1 1 3 6

Poznámka: mítink se konal na nejmenší dráze

Všichni závodníci se neměli šanci vejít na pódium

Průběžné pořadí seriálu:

DIV CHA SLA CHA DIV SLA PHA DIV PHA CHA PHA DIV TOT
14.4. 26.4. 5.5. 19.5. 3.6. 23.6. 10.7. 22.7. 28.8. 6.9. 9.10. 20.10.
1. Jaroslav Vaníček, Praha 15 13 14 15 15 14 15 15 15 15 10 13 169
2. Vojtěch Šachl, Divišov 10 13 15 10 13 12 10 12 12 13 13 15 148
3. Jan Jeníček, Pardubice 5 12 13 10 12 14 13 12 10 12 12 125
4. Vojtěch Zamazal, Slaný 10 12 11 12 10 11 10 12 11 11 9 119
5. Bruno Belan, Slaný 14 11 9 11 13 10 9 13 15 13 118
6. Adam Nejezchleba, Ch. 6 9 8 9 9 8 10 12 9 9 8 10 107
7. Jakub Exler, Praha 10 0 5 8 10 10 11 11 8 73
8. Adam Bednář, Praha 11 9 10 12 12 54
9. Luboš Krejča, Praha 5 5 5 4 9 7 10 6 51
10. Matouš Kameník, Divišov 5 6 10 5 11 37
11. Matěj Frýza, Plzeň 5 5 12 10 32
12. Lukáš Vinter, Praha 12 6 10 3 31
13. Eric Puffer, D 7 5 11 23
14. Sarah Fischer, D 9 9 18
15. Petr Marek, Ch 8 6 14
16. Tadeáš Růžička, Liberec 6 8 14
17. Tony Katra, Slaný 6 7 13
18. Štěpán Jurča, Březolupy 9 3 12
19. Daniel Klíma, Praha 12 12
20. Karel Průša, Slaný 7 7
Štěstí v neštěstí: Brunovi Belanovi se přetrhnul řetěz, ale v tréninku a přátelé ochotně pomohli

Foto: Mirek Horáček

Dnes dorazili jen nejvěrnější diváci

Závěr kolibřího poháru obstarají jízdy o dva poháry a tisícovku navíc

Česká Třebová – 16. října
Již v půlce minulé dekády nebyl Zdeněk Schneiderwind smířený, že se malý ovál za první zatáčkou velké Markéty užívá jen jako parkoviště pro novináře a hosty velké ceny a Tomíčkova memoriálu. Začal zde organizovat tréninky a během jednoho z nich si dokonce sám přivodil frakturu klíční kosti. Stopětadvacítky nastupující na scénu však byly správným řešením. Je to již téměř jedenáct let, co se na malé dráze v Praze konaly první závody. Jejich datum korespondoval s datem mých narozenin, proto jsem se tehdy rozhodl participovat vypsáním Ceny vydavatele speedwayA-Z. Ta se s malými přestávkami koná na závěr sezóny každoročně. Vedle Markéty se jednou jelo v Chabařovicích a jízda o tisícovku se po přesunutí závěrečného kola pohárové série PRO-TEC Speedway Mini Cup uskuteční v neděli v Divišově.

 

Ceny navíc pro nedělní závody v Divišově jsou připraveny

Po dnešní závodní exhibici ve Štětí čekají stopětadvacítky dvě závodní dopoledne v Divišově. V sobotu je na programu předposlední kolo pohárové série, která měla vyvrcholit o čtyřiadvacet hodin později na malé Markétě. Jenže problémy organizačního charakteru donutily Zdeňka Schneiderwinda, aby pražský podnik přeložil do Divišova.

Cena vydavatele speedwayA-Z se uskuteční po nedělním závodě. Prvoplánově je koncipována jako zvláštní rozjížďka pro tři nejlepší po skončení hlavního klání. Ovál pod Blaníkem však není zatížen pravidly o hluku jako závodní trať na pražské šestce. A tak není vyloučeno, že se stejně jako loni vypíší semifinálové jízdy o postup do finálové jízdy.

Ať tak či onak, na vítěze Ceny vydavatele speedwayA-Z čeká nejen pohár, ale především tisícikoruna v hotovosti. Důležitým upozorněním je, že ceny nejsou v žádném případě putovní. Novinkou je však pohárek od mojí dcery Toničky. Jezdí s námi na závody prakticky již od narození. Pětistovky ji nechávají prozatím v klidu, ale zbožňuje stopětadvacítky. I když kdo ví, možná změní názor, když ji Růžovásek, jak si sama ve svém pětiletém mozku překřtila Patrika Mikela, svezl při sobotní pardubické rozlučce.

Loňská Cena vydavatele speedwayA-Z: zleva Štěpán Jurča, Jaroslav Vaníček a Milan Dobiáš

Každopádně před týdnem byla se Sofinkou, sestřičkou Tonyho Katry, a její maminkou natrhat luční kvítí pro nejlepší závodníky pražského Speedway Mini Cupu. Proto přišla s nápadem, že by závodníkům věnovala svůj vlastní pohár. Ten je již připraven a čeká na svého vítěze. Pohárek je docela malý, a proto evokuje myšlenku, aby o něho v neděli v Divišově usilovali ti nejmladší závodníci. Mohl by dát náboj vloženým jízdám závodníkům, kteří nepojedou hlavní závod. Nicméně detaily budou dojednány až v neděli nad ránem v Divišově.

Foto: Eva Palánová

 

Bruno Belan s rutinou suveréna uchvátil nejvyšší příčku

Praha – 9. října
Počasí jako vymalované provázelo odpolední jedenáctý díl stopětadvacítkářské série PRO TEC Speedway Mini Cup. Ještě více než sluníčko na říjnové obloze zářil Bruno Belan, jenž se dočkal svého prvního triumfu a navíc s plnou parádou. Po dvou úvodních triumfech slánský závodník narazil ve dvanácté jízdě na Jaroslava Vaníčka, který se mu v otázce hromadění trojek vyrovnal a navíc se již mohl pyšnit skalpem Vojtěcha Šachla. Pražan se ujal vedení i nyní. Jenže ve druhé zatáčce druhého kola se přetočil. Nejenže se udržel v sedle, ale hned v další zatáčce udeřil na Bruna Belana, který mu mezitím sebral vedoucí příčku. Jenže svůj nájezd přepísknul a ocitnul se na zemi. Ke svému štěstí se stačil posbírat a dojet si pro bod, který jej dostal do áčka. V něm si ale Bruno Belan zvolil vnitřní dráhu. Odstartoval jako pánbůh a už v úvodním nájezdu vedl před Votěchem Šachlem a Jaroslavem Vaníčkem. Pražan ale nesložil zbraně, jenže jeho srdnatý nájezd skončil dalším pádem v nájezdu do druhé zatáčky. Sice se opět vrátil do sedla a nenechal si od triumfujícího slánského blonďáka nadělit kolo, jenže při svém extempore se dostal za bílou čáru. Třetí místo mu pochopitelně zůstalo, nicméně o bod za něj přišel, což však vzhledem k jeho postavení na hrotu aktuální klasifikace zase až tolik nebolelo.

Jaroslav Vaníček, Bruno Belan a Vojtěch Šachl stojí na stupních vítězů

Nečekaný výsledek rozjížďky s číslem dvanáct

Dnešní mítink byl provázen skvělým počasím

Mechanické problémy motocyklu Matouše Kameníka poněkud otočily harmonogramem dnešního závodu. Aby divišovský závodník na startovním čísle jedna dostal více času na opravu, začalo se rozjížďkou s číslem dvě. A v ní Bruno Belan nedal ani náznak šance Adamu Bednářovi. Třetí jízda se vzápětí stala kořistí Jaroslava Vaníčka, když Jakub Exler za jeho zády uhlídal útočícího Adama Nejezchlebu v rozjížďce s číslem čtyři. Jan Jeníček odvedl Vojtěcha Zamazala a pak už se konečně mohla konat první jízda.

Nejlepší start vystřihnul Luboš Krejča, nicméně vnějškem úvodního oblouku čelo převzal Vojtěch Šachl.  S jediným problémem se setkal, když se vracel zpátky do depa, protože se v jeho vratech málem srazil s nedočkavým Karlem Průšou pospíchajícím vstříc své ukázkové jízdě.

Bruno Belan upaluje před Adamem Bednářem

Větší hrozba se na perimetru divišovského závodníka objevila v rozjížďce s číslem sedm v podobě Jaroslava Vaníčka. Vojtěch Šachl měl lepší starty, avšak pražský borec se dokázal prosadit vnitřkem prvního výjezdu. Jan Jeníček se dopředu nedostal. Skončil třetí a obsazení startovního roštu finále A se začalo pomalu, nicméně jistě rýsovat.

Bruno Belan totiž hned vzápětí triumfoval stylem start – cíl před Adamem Nejezchlebou. Navíc ve dvanácté jízdě prodloužil sérii své neporazitelnosti a to i na úkor Jaroslava Vaníčka! Pražan navíc vystřihnul start jak z partesu. Jenže ve třetím kole se po vlastní chybě přetočil ve druhé zatáčce.

Jaroslav Vaníček vede před Vojtěchem Šachlem a Janem Jeníčkem

Přišel o vedení, avšak rovnou z chodu zaútočil na Bruna Belana, který mu jej sebral. Jenže jeho ofenzíva skončila již na začátku třetího kola pádem v úvodní zatáčce! Jeho vinou Jaroslav Vaníček nejenže ztratil vidinu na vítězství, ale navíc jej o druhé místo připravil také Vojtěch Zamazal. Bruno Belan po třetí vítězné na hrotu aktuální klasifikace osaměl, zatímco Jaroslav Vaníček rázem musel o svou pozici na startovním roštu finále A bojovat.

 

Premiérové vítězství

Matouš Kameník má za sebou Adama Nejezchlebu

Jaroslav Vaníček měl totiž po třech sériích na svém kontě sedm bodů. Kromě Bruna Belana před ním byl také osmibodový Vojtěch Šachl. Ten v jedenácté jízdě změřil Jakuba Exlera, nicméně Pražan prve dokázal vyhrát rozjížďku s číslem pět. A měl stejné skóre jako Jaroslav Vaníček a také Jan Jeníček, jenž v deváté jízdě doslova uletěl Matouši Kameníkovi a Adamu Nejezchlebovi.

Rozjížďka s číslem třináct poslala do áčka Vojtěcha Šachla, jenž porazil Adama Bednáře. Čtrnáctou jízdu zpomalilo startovací zařízení, jehož levá strana se nezvedla vstříc prosluněnému nebi. Nicméně i při repete byl Jaroslav Vaníček hbitější než Jan Jeníček. Navzdory pádu v úvodním oblouku patnácté jízdě ve snaze vyhnout se Luboši Krejčovi v patnácté jízdě jeho desetibodové skóre srovnal Jakub Exler.

Jaroslav Vaníček padá za zády Bruna Belana

Ten ovšem ve srovnání s Jaroslavem Vaníčkem měl o jednu trojku méně. Do áčka by se dostal jen v případě, kdyby Bruno Belan z nějakého důvodu nebodoval v rozjížďce s číslem šestnáct. Nic takového se ovšem nestalo. Slánský blonďák totiž triumfoval stylem start – cíl před Vojtěchem Zamazalem a Matoušem Kameníkem.

Finálový pořad zahájil posmutnělý Adam Nejezchleba, v jehož rukou zůstal černý Petr jediného účastníka déčka. Adam Bednář prohrál los s Vojtěchem Zamazalem o finále B, ale v céčku slavil dokonalý triumf před Lubošem Krejčou. Matouš Kameník na začátku druhého okruhu upadl. A byť se vrátil do sedla, nevyhnul se předjetí o kolo.

Finále C: Matouš Kameník (1), Adam Bednář (5) a Luboš Krejča (2)

Béčko opanoval Jan Jeníček, když hned po startu vystřelil před Vojtěcha Zamazala a Jakuba Exlera. A již tu bylo finále A. Bruno Belan si coby vítěz základní části vybíral postavení na roštu jako první a musel by být praštěný, aby nezvolil vnitřek. Odsud také odstartoval jako první před Vojtěchem Šachlem, jenž se středem také dlouho neotálel.

Bruno Belan (4) a Vojtěch Šachl (3) ve finále A dojíždějí o kolo Jaroslava Vaníčka, jenž je ovšem již diskvalifikován

Jaroslav Vaníček byl za nimi, což vytvořilo stejně poklidnou směs jako vodík s kyslíkem. Leader šampionátu se pustil do útoku rovnou z první zatáčky. Z výjezdu kopíroval vnitřní čáru, avšak v nájezdu do druhé zatáčky upadnul. Pospíchal zpátky za řidítka, dotáhnul oba závodníky před sebou, jenže se dostal mimo trať. A tak jej v cíli nečekal ani jeden bod, nýbrž diskvalifikace. Zato Bruno Belan si své první vítězství nenechal již sebrat.

Krátce po začátku finále A těží Bruno Belan ze skvělého startu a v úvodním nájezdu vede před Vojtěchem Šachlem (modrá) a Jaroslavem Vaníčkem (bílá)
1. Bruno Belan, Slaný 3 3 3 3 3 15
2. Vojtěch Šachl, Divišov 3 2 3 3 2 13
3. Jaroslav Vaníček, Praha 3 3 1 3 L 10
4. Jan Jeníček, Pardubice 3 1 3 2 3 12
5. Vojtěch Zamazal, Slaný 2 3 2 2 2 11
6. Jakub Exler, Praha 2 3 2 3 1 11
7. Adam Bednář, Praha 2 2 3 2 3 12
8. Luboš Krejča, Praha 2 2 2 2 2 10
9. Matouš Kameník, Divišov 1 1 2 1 ex 5
10. Adam Nejezchleba, Ch. 1 2 1 1 3 8

Poznámka: ve finále C byl Matouš Kameník po pádu předjet o kolo

Všichni závodníci pěkně pohromadě

Vložené jízdy:

Tony Katra Micro Shupa 1. 2. 1. F 1.
Karel Průša KPR 2. 1. 2. 1. 2.
Tony Katra a Karel Průša jezdili svoje vlastní jízdy

Průběžné pořadí seriálu:

DIV CHA SLA CHA DIV SLA PHA DIV PHA CHA PHA TOT
14.4. 26.4. 5.5. 19.5. 3.6. 23.6. 10.7. 22.7. 28.8. 6.9. 9.10.
1. Jaroslav Vaníček, Praha 15 13 14 15 15 14 15 15 15 15 10 156
2. Vojtěch Šachl, Divišov 10 13 15 10 13 12 10 12 12 13 13 133
3. Jan Jeníček, Pardubice 5 12 13 10 12 14 13 12 10 12 113
4. Vojtěch Zamazal, Slaný 10 12 11 12 10 11 10 12 11 11 110
5. Bruno Belan, Slaný 14 11 9 11 13 10 9 13 15 105
6. Adam Nejezchleba, Ch. 6 9 8 9 9 8 10 12 9 9 8 97
7. Jakub Exler, Praha 10 0 5 8 10 10 11 11 65
8. Luboš Krejča, Praha 5 5 5 4 9 7 10 45
9. Adam Bednář, Praha 11 9 10 12 42
10. Lukáš Vinter, Praha 12 6 10 3 31
11. Matouš Kameník, Divišov 5 6 10 5 26
12. Matěj Frýza, Plzeň 5 5 12 22
13. Sarah Fischer, D 9 9 18
14. Tadeáš Růžička, Liberec 6 8 14
15. Eric Puffer, D 7 5 12
16. Daniel Klíma, Praha 12 12
17. Štěpán Jurča, Březolupy 9 9
18. Petr Marek, Ch 8 8
19. Tony Katra, Slaný 6 6
Jan Jeníček vede finále B před Vojtěchem Zamazalem a Jakubem Exlerem

Foto: Eva Palánová

Adam Bednář (bílá) v souboji s Lubšem Krejčou (červená)