Archiv pro rubriku: Markéta Cup 125 ccm

Ani úvodní pád nepřipravil Pavla Kuchaře o další triumf

Chabařovice – 11. června
Nedělní dopoledne v Chabařovicích přivítalo příchozí krásným počasím a dokonale připraveným plochodrážním areálem. Hlavnímu klání o Memoriál Jiřího Hurycha předcházel šestý díl českého šampionátu stopětadvacítek na krátké dráze. V rozjížďce s číslem čtyři se jakoby rodilo překvapení, když bezchybný Jaroslav Vaníček za sebou vodil Pavla Kuchaře. Buldozer vítězství v kubatuře kolibříků však útočil, jenže v poslední zatáčce upadl. Neztratil duchapřítomnost, udržel motor v chodu a ještě uhájil druhé místo před Vojtěchem Šachlem. A pak už psal svůj obvyklý scénář. Vítězství následoval vítězství a triumfální série neskončila, dokud jej startmaršál David Gacksch neodmávnul šachovnicovou vlajkou ve finále A před Jaroslavem Vaníčkem a Lukášem Vinterem.

Jaroslav Vaníček, Pavel Kuchař a Lukáš Vinter stojí na stupni vítězů
Jaroslav Vaníček, Pavel Kuchař a Lukáš Vinter stojí na stupni vítězů

Buldozer malých oválů upadl

Zatímco klasický šampionát kolibříků se vzhledem k uplakanému dubnu rozjíždí jen zvolna, jeho protějšek na minioválech měl dnes na programu své již šesté pokračování. V depu, které již dopoledne slibovalo tropické podmínky, skládalo své motocykly hned dvanáct závodníků.

Bruno Belan se svým otcem neskrývali úlevu, že konečně přišli na kloub často padajícím řetězům. Příčinou byla příliš vymačkaná šáska.

Každopádně vstup do dnešního závodu slánskému blonďákovi nevyšel dle představ. V rozjížďce s číslem jedna jezdil druhý za Danielem Klímou, když ve druhém kole upadl ve druhém oblouku. Na seznam vítězů se hned vzápětí zapsal Mateusz Lopuski, za jehož motocykl Shupa zaplatil přímo gdaňský klub.

Michal Baštecký na polského závodníka zaútočil vnějškem první zatáčky, nicméně musel rozehrávat závod se dvěma body. Do třetí jízdy nejlépe odstartoval Jan Jeníček, jenže už v úvodním oblouku se spodem před něho dostal Jaroslav Vaníček.

Kdo čekal, že Pavel Kuchař zahájí cestu za svým dalším osmnáctibodovým maximem již v rozjížďce s číslem pět, musel by svá očekávání revidovat. Vedení se totiž ujal Lukáš Vinter, jenž se nájezdům svého mladšího klubového kolegy bránil stejně vytrvale, jako úspěšně. Pavel Kuchař ale nepovolil, jenže v nájezdu do poslední zatáčky upadl.

Bleskurychle se dokázal posbírat, aby zachránil alespoň dva body před Vojtěchem Šachlem. Pokud by skončil třetí nebo dokonce odtlačil svůj motocykl na trávník, rozhodně by se měnily pořádky, které Pavel Kuchař na malých oválech zavedl. Jenže jednobodová ztráta nebyla ve své podstatě žádným obrovským handicapem.

Pražan se totiž už v rozjížďce s číslem sedm vrátil na svou vítěznou dráhu, přičemž přestřihnul vítěznou šňůru Daniela Klímy již při vylétnutí pásky. Jaroslav Vaníček sice ovládl osmou jízdu a hned v následující rozjížďce odstartoval také na Pavla Kuchaře. Avšak ten v nájezdu do druhého kol převzal vedení, aby vyrovnal osm průběžných bodů Jaroslava Vaníčka.

Na stejnou hodnotu skóre se ve třinácté jízdě dostal také Mateusz Lopuski. Polský závodník zopakoval svůj úvodní triumf v páté jízdě, leč v rozjížďce s číslem deset ani on nedokázal zadržet Bruno Belana po jeho raketovém startu.

Na hrotu průběžné klasifikace po třech sériích stále čněl Lukáš Vinter. Ten v šesté jízdě změřil Michala Bašteckému, jenž nyní ztrácel už dva body, a Bruno Belana. Ani v rozjížďce s číslem dvanáct nemusel Lukáš Vinter řešit potíže zásadnějšího charakteru, když už od startu nedal ani náznak šance Janu Jeníčkovi a Bruno Thomasovi.

 

Před finále A rozhodla poslední série

O obsazení prestižního finále A tak opět rozhodovala až poslední série základní části závodu. Rozhodující slovo přitom už v rozjížďce s číslem třináct řekl Daniel Klíma. Objev letošní sezóny triumfoval stylem start – cíl. Připravil druhou dnešní prohru Mateuszi Lopuskemu, jenž měl sám plnou hlavu starostí s odrážením Vojtěcha Šachla.

Deset bodů Daniela Klímy bylo samo o sobě málo na áčko, nicméně stejným ziskem skončil také poražený Mateusz Lopuski. A to poslalo dost velkou vodu na mlýn ambicí jeho sousedů v průběžné klasifikaci.

Pavel Kuchař ve čtrnácté jízdě úřadoval stylem start – cíl, když se Jan Jeníček dostal do křížku s Michalem Baštecký. Jednou si prohodili pořadí, aby nakonec druhým na metě byl pardubický závodník. Vítězný Pavel Kuchař však s jedenácti body získal jako první absolutní jistotu účasti v závěrečné jízdě o stupně vítězů.

Jeho bodové inkaso hned vzápětí vyrovnal Jaroslav Vaníček, který odvedl Bruno Belana s Janem Sochůrkem. Trio áčkařů se uzavřelo v šestnácté jízdě, v níž Lukáš Vinter zkompletoval své dvanáctibodové maximum. Záhy totiž zmizel z dohledu Bruno Thomase. Ten vylekal Jakuba Exlera natolik, že vyjel ven z oválu.

Program finálové série odstartoval Bruno Thomas, který vyhrál déčko. Vojtěch Šachl se sice vnějškem úvodní zatáčky dostal před Jakuba Exlera, avšak vedoucí Němec se nenechal vyhodit z konceptu. Bruno Belan by se oprávněně viděl výše než ve finále C. Nezbylo mu ovšem nic jiného, než opanovat rozjížďku o sedmé místo s neméně ambiciózními Janem Jeníčkem a Janem Sochůrkem.

Béčko už nabídlo o poznání dramatičtější podívanou. Na čele se usadil Mateusz Lopuski. Michal Baštecký totiž v první zatáčce vyvezl Daniela Klímu. Jenže bojovnost divišovského závodníka se tím nikterak neotupila. A ve třetím okruhu se Daniel Klíma srdnatým manévrem dostal na druhou příčku. Takový progres ale neukojil jeho apetit, protože spodem závěrečné zatáčky ještě stačil sebrat Polákovi jeho první příčku!

Ani áčko nepřineslo žádnou one-man-show. Lukáš Vinter se díky kromobyčejně vydařenému startu vydal navázat další uzel na svou triumfální šňůru. Pavel Kuchař byl ovšem proti a vnějškem první zatáčky přezval vedení. Okamžitě zvýšil svůj náskok na nepřekonatelnou vzdálenost a na Lukáše Vintera udeřil také Jaroslav Vaníček.

Borci projeli cílem úvodního kola. Jaroslav Vaníček udeřil spodní stranou hned následující zatáčky, aby rovnu ve výjezdu sebral druhé místo Lukáši Vinterovi. Ten se už skláněl ke svému motoru, ale nakonec se přece jen doplouhal do cíle pro dva body za třetí místo.

Ve finále A vede zatím Lukáš Vinter před Pavlem Kuchařem a Jaroslavem Vaníčkem
Ve finále A vede zatím Lukáš Vinter před Pavlem Kuchařem a Jaroslavem Vaníčkem
D C B A TOT
1. Pavel Kuchař, Praha 2 3 3 3 6 17
2. Jaroslav Vaníček, Praha 3 3 2 3 4 15
3. Lukáš Vinter, Praha 3 3 3 3 2 14
4. Daniel Klíma, Divišov 3 2 2 3 3 13
5. Mateusz Lopuski, PL 3 3 2 2 2 12
6. Michal Baštecký, Praha 2 2 3 1 1 9
7. Bruno Belan, Slaný F 1 3 2 3 9
8. Jan Jeníček, Pardubice 2 1 2 2 2 9
9. Jan Sochůrek, Chabařovice 1 2 1 1 1 6
10. Bruno Thomas, D 1 E 1 2 3 7
11. Vojtěch Šachl, Divišov 1 – 1 1 2 5
12. Jakub Exler, Praha 2 1 1 L 1 5
Pavel Kuchař má na čele šampionátu obrovský náskok
Pavel Kuchař má na čele šampionátu obrovský náskok

Průběžné pořadí šampionátu:

PHA PHA SLA DIV DIV CHA TOT
8.4. 2.5. 13.5. 20.5. 4.6. 11.6.
1. Pavel Kuchař, Praha 18 17 18 15 18 17 103
2. Lukáš Vinter, Praha 12 15 11 14 15 14 81
3. Jaroslav Vaníček, Praha 11 12 10 18 8 15 74
4. Michal Baštecký, Praha 13 13 11 12 11 9 69
5. Jan Jeníček, Pardubice 11 7 13 11 12 9 63
6. Bruno Belan, Slaný 10 8 15 9 8 9 59
7. Daniel Klíma, Divišov 6 7 11 9 10 13 56
8. Vojtěch Šachl, Divišov 9 11 8 8 8 5 49
9. Jakub Exler, Praha 8 5 7 10 8 5 43
10. Mateusz Lopuski, PL NS NS NS NS 8 12 20
11. Milan Dobiáš, Chabařovice 15 NS NS NS NS NS 15
12. Vojtěch Zamazal, Slaný NS NS 7 7 NS NS 14
13. Jan Sochůrek, Chabařovice NS NS 3 NS NS 6 9
14. Bruno Thomas, D NS NS NS NS NS 7 7

Foto: Mirek Horáček

Pavel Kuchař otočil kormidlem opět na vítězný kurz

Slaný – 3. června
Teprve při dvou závodech před čtrnácti dny nestál Pavel Kuchař na nejvyšším stupínku stopětadvacítek. Nicméně v dnešním čtvrtém pokračování seriálu PRO-TEC SPeedway Mini Cup se sem vrátil s plnou parádou. Po čtyřech vítězstvích v základní části opanoval také finále A, jehož cílem projel před Lukášem Vinterem a Michalem Bašteckým.

Lukáš Vinter, Pavel Kuchař a Michal Baštecký stojí na stupních vítězů
Lukáš Vinter, Pavel Kuchař a Michal Baštecký stojí na stupních vítězů

 

Opozdilci nafouknuli startovní listinu

Vůbec poprvé se v rámci slánské tréninkové akademie závodilo. Dnešek byl původně vyhrazen pro tréninkový camp, ovšem přesunutí víkendu nižších kubatur z uplakaného konce dubna, mu dodala kolegu v podobně pátého dějství PRO-TEC Speedway Mini Cupu. V improvizovaném depu, které již loni našlo azyl na velké dráze, se sešlo dvanáct závodníků.

Zleva Michal Baštecký, Manuel Rau a Vojtěch Šachl
Zleva Michal Baštecký, Manuel Rau a Vojtěch Šachl

Slánští pořadatelé již rozdali tabulky s rozpisem jízd, když se na vrcholu asfaltky spouštějící se dravě dolů z kopce v ústrety plechové bráně boxů, v rychlém sledu za sebou objevily dvě dodávky. Příjezdem Jaroslava Vaníčka a Vojtěcha Šachla dostal závod čtrnáct účastníků.

Oproti mistrovským kláním poněkud volnější filozofie pohárového zápolení kolibříků pochopitelně velela pustit oba opozdilce do závody i za cenu změny rozpisu. Ten se evidentně nedostal ke všem statujícím, protože Bruno Belan měl ještě dvakrát způsobit rozruch, když se objevil jako pátý závodník na startovním roštu.

Domácí blonďák chtěl pochopitelně navázat na pódiové umístění, které na malém oválu ve Slaném inkasoval před třemi týdny při mistrovství republiky. Jenže nyní se evidentně nedostal do správné konstelace hvězd. V rozjížďce s číslem čtyři totiž ani nestačil zahnout v první zatáčce, protože mu spadl řetěz.

Pro triumf se tak natáhnul Jaroslav Vaníček, který odvedl Vojtěcha Šachla. Spolu s ním dokázali v úvodní sérii vyhrát postupně za sebou Michal Baštecký, Polák Mateusz Lopuski, Lukáš Vinter a Pavel Kuchař, přičemž jejich vítězství spojuje rovněž styl start – cíl.

Pavel Kuchař neměl v plánu se s nikým dělit o vítězné jízdy
Pavel Kuchař neměl v plánu se s nikým dělit o vítězné jízdy

Vezmeme-li strohý zápis z program detailnějším pohledem, Michal Baštecký otevřel závod skvělým startem v rozjížďce s číslem jedna. Dravý Sebastian Kössler se v první zatáčce dokázal natlačit pouze před Daniela Klímu. Polský závodník musel startovat dvakrát, protože v první zatáčce druhé jízdy upadl chabařovický benjamínek David Gacksch. Také před Lukášem Vinterem letěla páska dvakrát, když se Bruno Thomas v úvodním výjezdu skácel rovnou před Jakubem Exlerem.

Jejich kolize vypadala vskutku hrozivě, nicméně oba dokázali naštěstí odejít po svých. Úlohy rozhodčího se ujal Luboš Tomíček, který k velké nelibosti Němcových rodičů Bruno Thomase diskvalifikoval. Posléze v rozjížďce s číslem čtyři úřadoval Pavel Kuchař, který jako první dokázal své vítězství zopakovat taktéž po přestávce. V rozjížďce s číslem šest změřil nejen Adama Nejezchleba, nýbrž přestřihnul vítěznou šňůru Michala Bašteckého.

Druhý triumf v řadě zaznamenal rovněž Lukáš Vinter. Hravě se dostal do čela osmé jízdy, v níž Sebastian Kössler nakonec připravil o druhé místo Jaroslava Vaníčka. Triumvirát neporažených závodníků po třech sériích uzavřel Mateusz Lopuski dominující rozjížďce s číslem devět.

O obsazení áčka se žádné diskuse nevedly

Na rozdíl od jiných podniků stopětadvacítek se dnes žádná velká bitva o postup do finále A nerozpoutala. Pavel Kuchař měl vcelku příznivý los a při svém umění neměl žádné velké potíže zkompletovat dvanáctibodové maximum. Rozjížďku s číslem dvanáct ovládl stylem start – cíl. A stejně se mu vedlo také v osmé jízdě, kde hned po startu zkrotil dravého Sebastiana Kösslera.

V základní části se Pavel Kuchař nepotkal s Lukášem Vinterem, který si počínal neméně suverénně, takže se i on ozdobil dvanácti body. Ve čtrnácté jízdě rychle zmizel z dohledu Mateusze Lopuskeho, jemuž navíc ve druhé zatáčce sebral Jaroslav Vaníček i druhé místo. Na závěr Lukáš Vinter naplno zaúřadoval v rozjížďce s číslem šestnáct.

Dnešní závod dal opět pádný důkaz, že při současné vyrovnanosti závodního pole kolibříků, užívaný rozpis na malých drahách jen stěží pustí do finále A kohokoliv, kdo v základní části ztratí více než jediný bod. Křiklavým příkladem by mohl sloužit právě Mateusz Lopuski. V sedmnácté jízdě se vrátil na vítěznou cestu, nicméně deset bodů bylo málo.

O třetí post na startovním roštu áčka totiž usiloval Michal Baštecký, o jehož prohře s Pavlem Kuchařem již byla řeč. V jedenácté jízdě změřil Vojtěcha Šachla a Manuela Rau, nicméně potřeboval vyjet tři body ještě jednou v rozjížďce s číslem dvacet. Spolu s ním však přijeli na rošt Jaroslav Vaníček, jenž potkával prakticky jen samé favority, a Bruno Belan, který po úvodní smůle s řetězem měl toho k nápravě ještě více.

Finále A: zleva Michal Baštecký, Pavel Kuchař a Lukáš Vinter
Finále A: zleva Michal Baštecký, Pavel Kuchař a Lukáš Vinter

O kolik toho slánský závodník ve své úvodní jízdě přišel, viděli všichni již ve druhé sérii. V rozjížďce s číslem sedm vypálil jako raketa. Jenže Daniel Klíma za sebe rychle odsunul Jakuba Exlera a na protilehlé rovince převzal vedení. Bruno Belan kontroval spodní stranou druhé zatáčky. Divišovský závodník se nevzdal, jenže jeho slibný útok na sklonku třetího okruhu ukončil vytržený vypínač zapalování.

Daniel Klíma jej bleskově dal nazpět, aniž by se nechal ohrozit od Jakuba Exlera. Mohl však zapomenout na stíhání Bruno Belana, který posléze vyhrál ještě v patnácté jízdě. Na start rozjížďky s číslem dvacet dorazil s dvaceti body. V ní měl ovšem první housle hrát Michal Baštecký.

Bruno Belan jej sice v prvním výjezdu objel, avšak Pražan v milíkovských barvách si hlídal vnitřní stoup, kudy se hned v nájezdu do druhé zatáčky vrátil nazpět. V poslední zatáčce se Bruno Belan přetočil a Jaroslav Vaníček se mu už nestačil vyhnout. Luboš Tomíček vyřešil kolizi diskvalifikací domácího borce, zatímco Pražanovi přidělil dva technické body.

Finálový pořad rozehrál Bruno Thomas, jenž v éčku sebral vítězství Jakubu Exlerovi. Vzápětí Adam Nejezchleba porazil Davida Gacksche a Manuela Rau. Smolař Bruno Belan ve finále C objel v úvodním oblouku Jaroslava Vaníčka. Béčko se stalo kořistí lepšícího se Daniela Klímy, který záhy předčil Mateusze Lopuskeho, zatímco Sebastian Kössler zůstal vinou poruchy stát již v úvodním nájezdu.

A konečně přišlo finále A! Dopředu vyrazil Lukáš Vinter. Jenže Pavel Kuchař neměl vůbec náladu otáčet kormidlem k pohře. Od půlky první zatáčky byl znovu dominantním pánem situace, aby umocnil postavení leadera aktuální klasifikace. Lukáš Vinter projel metou jako druhý před Michalem Bašteckým, jemuž se evidentně na pódiu líbí.

 

1. Pavel Kuchař, Praha 3 3 3 3 3 15
2. Lukáš Vinter, Praha 3 3 3 3 2 14
3. Michal Baštecký, Praha 3 2 3 3 1 12
4. Daniel Klíma, Divišov 1 2 2 3 3 11
5. Mateusz Lopuski, PL 3 3 1 3 2 10
6. Sebastian Kössler, A 2 2 3 2 E 9
7. Bruno Belan, Slaný E 3 3 X 3 9
8. Jaroslav Vaníček, Praha 3 1 2 2 2 10
9. Vojtěch Šachl, Divišov 2 2 2 2 1 9
10. Adam Nejezchleba, CH. 2 1 1 2 3 9
11. David Gacksch, Chabařovice 1 3 1 1 2 8
12. Manuel Rau, D 2 2 1 1 1 7
13. Bruno Thomas, D X 1 2 2 3 8
14. Jakub Exler, Praha 2 1 2 1 2 8

 

Průběžné pořadí seriálu:

PHA CHA CHA SLA TOT
28.3. 22.4. 21.5. 3.6.
1. Pavel Kuchař 15 15 12 15 57
2. Jaroslav Vaníček 12 14 14 10 50
3. Michal Baštecký 12 12 10 12 46
4. Vojtěch Šachl 11 10 12 9 42
5. Lukáš Vinter 13 11 2 14 40
6. Daniel Klíma NS 12 14 11 37
7. Bruno Belan 10 10 7 9 36
8. Adam Nejezchleba 9 9 8 9 35
9. Jakub Exler 8 7 9 8 32
10. Jan Sochůrek 8 6 10 NS 24
11. Bruno Thomas NS 11 8 8 27
12. Manuel Rau NS 7 8 7 22
13. Jan Jeníček NS 11 11 NS 22
14. Vojtěch Zamazal 8 NS 7 NS 15
15. David Gaksch NS NS 5 8 13
16. Matesuzs Lopuski NS NS NS 12 12
17. Milan Dobiáš NS NS 12 NS 12
18. Sebastian Kössler NS NS NS 9 9
NC Luboš Krejča solo NS NS NS
NC Karel Průša NS NS solo NS
8
Na pódium se tradičně vešli všichni účastníci

Foto: Antonín Škach a Jiřina Šifaldová

Dlouhá dráha má malou sestřičku

Mariánské Lázně – 24. května
Pořádat závody na ploché dráze je čím dál více složitější a náročnější. Není tajemstvím, že největší problém jsou peníze. Další problém je, že se těžko získávají dobrovolníci, bez kterých to v žádném případě nejde. Ty doby, jako v šedesátých a sedmdesátých letech, kdy bylo pro mnoho fandů ctí být tak zvaně u toho, už jsou dávno pryč. Je prostě jiná doba. Přesto všechno se najdou bezva party lidí, i když počtem nevelkých, ale přesto zapálených pro věc.

Lázeňský kilometr má menší sestřičku
Lázeňský kilometr má menší sestřičku

Právě takový kolektiv pořadatelů je v Mariánských Lázních, který každoročně dostává velikou pochvalu od světové federace FIM za vynikající profesionální práci. Různé aktivity se konají i v zimních měsících, jako plesy, besedy a podobně.

V Mariánských Lázních se pracuje i s mládeží, školami a také se začínajícími jezdci. Byla jen otázka času, kdy tady vznikne další malá plochá dráha pro naše nejmenší. Během velmi krátké doby se sen stal skutečností a západočeský miniovál je hotový.

Stálo to hodně úsilí, práce i peněz, pro které často činovníci klubu sáhli i do vlastní kapsy. Během června je v plánu trénink tří, čtyř jezdců, abychom věděli, zda je dráha OK. V sobotu 24. června se jede mistrovství světa na dlouhé dráze a právě tam plánujeme vložené jízdy v době smykování.

Je to veliká šance dobré propagace práce s mládeží. V plánu je i celý závod v letních měsících. Na tom, že dráha stojí, mají velkou zásluhu členové AMK Mariánské Lázně. Asi největší poděkování patří neúnavné dvojici Martinu Šiškovi a Romanu Tomanymu.

Letecký snímek od pana Dubského z jeho soukromého letadla
Letecký snímek od pana Dubského z jeho soukromého letadla

Sedmnáct kolibříků dorazilo do Chabařovic

Chabařovice – 21. května
Neuvěřitelný počet dětí přijel ke čtvrtému dílu PRO TEC Speedway Mini Cupu do Chabařovic. Na začátku mi bylo horko, jelikož jsem nevěděla, zda vůbec budeme mít rozpis pro tolik malých závodníků. Nakonec to dobře dopadlo a mohlo se závodit za krásného, ne moc horkého počasí, kde Jaroslav Vaníček slavil druhé vítězství během jediného víkendu.

 

Nejlepší trojice: Pavel Kuchař, Jaroslav Vaníček a Milan Dobiáš
Nejlepší trojice: Pavel Kuchař, Jaroslav Vaníček a Milan Dobiáš

V oficiálních výsledcích je spousta nul, což bude potřebovat rozšifrování pro historii a pečlivé statistiky. Ve finále A postupně padali ti nejlepší závodníci dnešního dne, shodou okolností dvanáctibodoví, nejdříve Milan Dobiáš a pak i Pavel Kuchař. Finále A nakonec odkroužil sám Jaroslav Vaníček a jel si pro sladké vítězství, již druhé v tomto víkendu!

To samé bylo v sedmé jízdě. Nejdříve upadl Jakub Exler a pak i Vojtěch Zamazal, aby se start třikrát opakoval. Dvanáctá jízda byla ve znamení dvou nul. Nejdříve vyjel z dráhy Lukáš Vinter a následně opustil ovál i celý stadión. A Bruno Belan svůj motocykl položil v travnatém povrchu a jisté dva body se rozplynuly.

David Gacksch vyjížděl z dráhy, zatím se plochou dráhu učí. Překvapením byla jízda číslo čtyři, první rozjížďka favorita Pavla Kuchaře, který najel do pásky a následoval handicap, Avšak i přes dvoumetrový náskok soupeře ho dokázal předjet. A začal svoji krasojízdu se samými trojkami, aby přemožitele našel až ve finále A.

Jan Sochůrek, jízda osmnáctá, defekt na startu. Vojtěch Zamazal jízda číslo dvacet. Měl defekt v předposledním kole, a začal dobíhat pro ten jeden bod, jenže soupeři ho mezitím předjeli o kolo, tudíž jsem ten jeden bod nemohla uznat.

Ukázkové jízdy předvedl teprve šestiletý Karel Průša nejmladší, třeba bude talent po tatínkovi. Po závodě jsme všichni šli na Chabařovickou pouť plnou dobrůtek a kolotočů, snad se neděle všem líbila.

 

Zdeněk Holub se svým týmem na Chabařovické pouti
Zdeněk Holub se svým týmem na Chabařovické pouti
F E D C B A TOT
1. Jaroslav Vaníček, Praha 3 2 3 3 3 14
2. Pavel Kuchař, Praha 3 3 3 3 F 12
3. Milan Dobiáš, Chabařovice 3 3 3 3 F 12
4. Daniel Klíma, Divišov 2 3 3 3 3 14
5. Vojtěch Šachl, Divišov 3 3 2 2 2 12
6. Michal Baštecký, Praha 3 2 2 2 1 10
7. Jan Jeníček, Pardubice 2 1 3 2 3 11
8. Jan Sochůrek, Chabařovice 3 3 E 2 2 10
9. Bruno Thomas, D E 3 2 3 E 8
10. Jakub Exler, Praha 2 X 2 2 3 9
11. Adam Nejezchleba, Ch. 1 2 2 1 2 8
12. Manuel Rau, D 1 2 2 2 1 8
13. Bruno Belan, Slaný E F 1 3 3 7
14. Vojtěch Zamazal, Slaný 2 X 3 F 2 7
15. Lukáš Vinter, Praha 2 L – – 2
16. David Gacksch, Chabařovice 1 L L 1 3 5

Poznámka: Karel Průša absolvoval vložené jízdy

Průběžné pořadí seriálu:

PHA CHA CHA TOT
28.3. 22.4. 21.5.
1. Pavel Kuchař 15 15 12 42
2. Jaroslav Vaníček 12 14 14 40
3. Michal Baštecký 12 12 10 34
4. Vojtěch Šachl 11 10 12 33
5. Bruno Belan 10 10 7 27
6. Daniel Klíma NS 12 14 26
7. Adam Nejezchleba 9 9 8 26
8. Lukáš Vinter 13 11 2 26
9. Jan Sochůrek 8 6 10 24
10. Jakub Exler 8 7 9 24
11. Jan Jeníček NS 11 11 22
12. Bruno Thomas NS 11 8 19
13. Manuel Rau NS 7 8 15
14. Vojtěch Zamazal 8 NS 7 15
15. Milan Dobiáš NS NS 12 12
16. David Gaksch NS NS 5 5
NC Luboš Krejča solo NS NS
NC Karel Průša NS NS solo
Jako tradičně se při vyhlašování výsledků dostalo na každého závodníka
Jako tradičně se při vyhlašování výsledků dostalo na každého závodníka

Foto: Jiřina Šifaldová a Pavel Kuchař

Jaroslav Vaníček ukázal smůle osmnáctibodový dlouhý nos

Divišov – 20. května
Sezónu začínal na pódiu prvního dílu PRO-TEC Speedway Mini Cupu. Jenže pak se s výjimkou pohárového závodu v Divišově pokaždé na stupně vítězů musel jen dívat. V sobotu při čtvrtém díle mistrovství republiky stopětadvacítek na krátké dráze v Divišově však na smůlu vypláznul dlouhý nos. Měřil přesně osmnáct bodů, takže se Jaroslav Vaníček stal letos prvním závodníkem, který sestřelil fenomenálního Pavla Kuchaře z nejvyššího stupně pódia.

Pavel Kuchař, Jaroslav Vaníček a Lukáš Vinter stojí na stupních vítězů
Pavel Kuchař, Jaroslav Vaníček a Lukáš Vinter stojí na stupních vítězů

Spojit šampionát kolibříků s ouverturou mistrovského flat tracku byl vskutku náročný úkol. A divišovský šéf Václav Hromas si musel v řadě situací připadat jako kapitán ponorky mezi hlubinnými náložemi. Nakonec však velice dlouhý závodní program probíhal prakticky bez zádrhelů.

Na nejmenším z třech oválů se činili i domácí závodníci. Daniel Klíma v rozjížďce s číslem pět vodil Pavla Kuchaře, z něhož doslova a do písmene nespustil oči. Pražan útočil ze všech sil, aby divišovského závodníka nakonec do cíle předjel. Vojtěch Šachl musel na úvod odstoupit, aby i nadále kalil vodu výkonem, který by si zasloužil lepší výsledek než desátou příčku za osamělé vítězství ve finále D.

Porazit Pavla Kuchaře se povedlo také Jaroslavu Vaníčkovi v jedenácté jízdě. Do finále A spolu s nimi postoupil i Lukáš Vinter, jenž se ale ani s Pavlem Kuchařem, ani s Jaroslavem Vaníčkem v základní části závodu nepotkal.

V klíčové jízdě o obsazení stupňů vítězů Jaroslav Vaníček odvedl Pavla Kuchaře. Vítěz všech dosavadních závodů stopětadvacítek v letošním roce nechtěl přerušit svou triumfální sérii ani tentokrát. Nicméně už nebyla žádná síla, která by zabránila Jaroslavu Vaníčkovi v prvním vítězství kariéry.

Jaroslav Vaníček na cestě ke svému prvnímu vítěznému závodu kariéry
Jaroslav Vaníček na cestě ke svému prvnímu vítěznému závodu kariéry
D C B A TOT
1. Jaroslav Vaníček, Praha 3 3 3 3 6 18
2. Pavel Kuchař, Praha 3 3 2 3 4 15
3. Lukáš Vinter, Praha 3 3 3 3 2 14
4. Michal Baštecký, Praha 2 2 3 2 3 12
5. Jan Jeníček, Pardubice 3 3 1 2 2 11
6. Bruno Belan, Slaný 2 1 3 2 1 9
7. Daniel Klíma, Divišov 2 2 2 L 3 9
8. Jakub Exler, Praha 2 2 1 3 2 10
9. Vojtěch Zamazal, Slaný 1 1 2 2 1 7
10. Vojtěch Šachl, Divišov E 2 2 1 3 8

Poznámka: závod se konal na nejmenší dráze

Jaroslav Vaníček vede finále A před Pavlem Kuchařem a Lukášem Vinterem
Jaroslav Vaníček vede finále A před Pavlem Kuchařem a Lukášem Vinterem

Průběžné pořadí šampionátu:

PHA PHA SLA DIV TOT
8.4. 2.5. 13.5. 20.5.
1. Pavel Kuchař, Praha 18 17 18 15 68
2. Lukáš Vinter, Praha 12 15 11 14 52
3. Jaroslav Vaníček, Praha 11 12 10 18 51
4. Michal Baštecký, Praha 13 13 11 12 49
5. Jan Jeníček, Pardubice 11 7 13 11 42
6. Bruno Belan, Slaný 10 8 15 9 42
7. Vojtěch Šachl, Divišov 9 11 8 8 36
8. Daniel Klíma, Divišov 6 7 11 9 33
9. Jakub Exler, Praha 8 5 7 10 30
10. Milan Dobiáš, Chabařovice 15 NS NS NS 15
11. Vojtěch Zamazal, Slaný NS NS 7 7 14
12. Jan Sochůrek, Chabařovice NS NS 3 NS 3
Čtvrtý díl seriálu jelo deset závodníků
Čtvrtý díl seriálu jelo deset závodníků

Foto: Pavel Kuchař a Roman Vaníček

Kolibříkům vyschnul vodní zdroj

Praha – 22. května
Bohatý víkend měl závodníkům v sedlech stopětadvacítek přinést pokračování hned zítra, kdy byl na pražskou Markétu naplánován další díl PRO-TEC Speedway Mini Cupu. Jenže na černo nastříkaná kropící liazka je na opravě v dílnách ve Veleslavíně. Před lety se v tomto případě uplatnil jako zdroj nezbytné vody kanál v sousedství oválu, ale ani ten nejde v současnosti použít. Z tohoto důvodu musel Zdeněk Schneiderwind zítřejší závod dnes krátce před patnáctou hodinou odvolat. Náhradní termín je v řešení.

Kolibříci se zítra ke startovní pásce na pražské Markétě nepostaví
Kolibříci se zítra ke startovní pásce na pražské Markétě nepostaví

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV)