Archiv pro rubriku: Markéta Cup 125 ccm

Vojtěch Zamazal musí léčit frakturu ruky

Slaný – 16. srpna
O víkendu měl v Divišově pech také Vojtěch Zamazal. Slánský závodník upadl ve finále D nedělního sedmého dílu PRO TEC Speedway Mini Cupu a přitom si bohužel zlomil kůstku na svém pravém zápěstí. Za všechny čtenáře magazínu speedwayA-Z přejeme rychlé uzdravení a návrat na ovály.

Voltěch Zamazal před kladenskou nemocnicí
Voltěch Zamazal před kladenskou nemocnicí

Foto: Jan Zamazal a Eva Palánová

Voljtěch Zamazal (vlevo) při souboji se svým klubovým kolegou Bruno Belanem
Voljtěch Zamazal (vlevo) při souboji se svým klubovým kolegou Bruno Belanem

Daniel Klíma završil víkendový double

Divišov – 13. srpna
Daniel Klíma nesestoupil z nejvyššího stupínku pódia ani dnes dopoledne, kdy závodník program divišovského stadiónu pokračoval  sedmým dílem PRO TEC Speedway Mini Cupu. Domácí závodník ve finále A projel do cíle před Jaroslavem Vaníčkem a Milanem Dobiášem. Leader seriálu Pavel Kuchař začal smolně. V rozjížďce s číslem tři zavadil o zadní kolo Milana Dobiáše a po pádu přes hák a dvou saltech ve vzduchu si vyrazil dech, narazil bok a odřel si loket. Ztracené body už nedokázala dohnat ani tři další vítězství, ale nakonec triumfoval ve finále B.

D C B A TOT
1. Daniel Klíma, Divišov 3 2 3 3 3 14
2. Jaroslav Vaníček, Praha 2 3 2 3 2 12
3. Milan Dobiáš, Chabařovice 3 3 3 2 1 12
4. Pavel Kuchař, Praha X 3 3 3 3 12
5. Lukáš Vinter, Praha 3 3 2 2 2 12
6. Vojtěch Šachl, Divišov 1 1 3 3 1 9
7. Bruno Belan, Slaný 2 2 1 2 3 10
8. Jan Jeníček, Pardubice 2 2 2 2 2 10
9. Adam Nejezchleba, Chabařovice 3 2 1 1 1 8
10. Vojtěch Zamazal, Slaný 1 1 2 1 3 8
11. Jakub Exler, Praha 2 1 1 1 2 7

Poznámka: závod se uskutečnil na prostřední dráze

Jaroslav Vaníček, Daniel Klíma a Milan Dobiáš bojují ve finále A
Jaroslav Vaníček, Daniel Klíma a Milan Dobiáš bojují ve finále A

Průběžné pořadí seriálu:

PHA CHA CHA SLA DIV PHA DIV TOT
28.3. 22.4. 21.5. 3.6. 16.7. 8.8. 13.8.
1. Pavel Kuchař 15 15 12 15 12 15 12 96
2. Jaroslav Vaníček 12 14 14 10 12 12 12 86
3. Daniel Klíma NS 12 14 11 14 12 14 77
4. Lukáš Vinter 13 11 2 14 11 12 12 75
5. Michal Baštecký 12 12 10 12 9 11 NS 66
6. Vojtěch Šachl 11 10 12 9 8 NS 9 59
7. Jakub Exler 8 7 9 8 9 9 7 57
8. Bruno Belan 10 10 7 9 NS 10 10 56
9. Adam Nejezchleba 9 9 8 9 4 8 8 55
10. Jan Jeníček NS 11 11 NS NS 11 10 43
11. Milan Dobiáš NS NS 12 NS 9 NS 12 33
12. Vojtěch Zamazal 8 NS 7 NS NS 8 8 31
13. Bruno Thomas NS 11 8 8 NS NS NS 27
14. Jan Sochůrek 8 6 10 NS NS NS NS 24
15. Manuel Rau NS 7 8 7 NS NS NS 22
16. David Gaksch NS NS 5 8 NS NS NS 13
17. Matesuzs Lopuski NS NS NS 12 NS NS NS 12
18. Sebastian Kössler NS NS NS 9 NS NS NS 9
NC Luboš Krejča solo NS NS NS NS NS NS
NC Karel Průša NS NS solo NS solo solo NS
Pavel Kuchař vede před Lukášem Vinterem a Jakubem Exlerem
Pavel Kuchař vede před Lukášem Vinterem a Jakubem Exlerem

Foto: Lucie Šachlová

Vojtěch Šachl ujíždí Bruno Belanovi
Vojtěch Šachl ujíždí Bruno Belanovi

Michal Baštecký je zraněn

Praha – 13. srpna
Pád, kterým Michal Baštecký prošel během rozjížďky s číslem sedm sobotního mistrovství republiky stopětadvacítek v Divišově, se bohužel neobešel bez následků. Pražský závodník si při něm přivodil zlomeninu horního konce pažní kosti. Za všechny čtenáře magazínu speedwayA-Z přejeme rychlé uzdravení!

9

Foto: Karel Herman a tým Michala Bašteckého

8

Daniel Klíma si vyzkoušel nejvyšší stupínek evropského pódia ještě před Robertem Lambertem

Divišov – 12. srpna
Páteční odpoledne v Divišově rozhodně nebylo ideálním dnem letníc h prázdnin. Nad středočeským městysem křižovalo sedm bouřek a kromě blesků se k zemi snášela kvanta vody. Okolo osmnácté hodiny plochodrážní závodiště připomínalo především obrovskou žlutou kaluž, do níž pořadatelů upravující trať zapadali po kotníky. Program dnešního evropského poháru se maličko posunul a sedmý závod českého šampionátu stopětadvacítek nabral zhruba hodinové zpoždění. Závodu, jenž se poprvé konal se čtyřmi závodníky na startu každé z jízd, dominoval Pavel Kuchař. Ovšem ve finále A se ještě lepším startem blýsknul Daniel Klíma. Celá čtyři kola za sebou dokázal uhlídat pražského dravečka. A při vyhlášení, jež se konalo až po slavnostním nástupu hlavního závodu, vyzkoušel nejvyšší stupínek pódia ještě před Robertem Lambertem.

Kolibříci po svém mistrovském závodě na evropském pódiu: zleva Vojtěch Zamazal, Vojtěch Šachl, Pavel Kuchař, Milan Dobiáš, Daniel Klíma, Jaroslav Vaníček, Jan Jeníček a Buno Belan
Kolibříci po svém mistrovském závodě na evropském pódiu: zleva Vojtěch Zamazal, Vojtěch Šachl, Pavel Kuchař, Milan Dobiáš, Daniel Klíma, Jaroslav Vaníček, Jan Jeníček a Buno Belan

Dva suveréni míří ke dvěma vzájemným soubojům

Skupinový snímek byl pořízen až po závodech, takže na něm bohužel chybí Michal Baštecký - vzadu Daniel Klíma, Vojtěch Šachl, Jaroslav Vaníček, Jan Jeníček a Milan Dobiáš, vpředu Pavel Kuchař a Vojtěch Zamazal
Skupinový snímek byl pořízen až po závodech, takže na něm bohužel chybí Michal Baštecký – vzadu Daniel Klíma, Vojtěch Šachl, Jaroslav Vaníček, Jan Jeníček a Milan Dobiáš, vpředu Pavel Kuchař a Vojtěch Zamazal

Černé mraky visely tak nízko, že by je mohla propíchnout i rozhledna Špulka, která se tyčila na obzoru. Navzdory ošklivému dopoledni nás ovšem čekal hezký a slunečný den a z nebe nekápla ani kapka. Každopádně ráno se hodily nejen mikiny, ale rovněž teplé bundy.

Vzhledem k náročnější úpravě dráhy zaviněné včerejšími dešti si kolibříci na svůj mistrovský závod museli počkat. Milan Dobiáš, jenž se vedle klasického šampionátu stopětadvacítek soustředí především na čtvrtlitrové motocykly, vyslyšel prosbu Petra Moravce o doplnění startovní listiny. Na druhou stranu nakonec nedorazil ohlášený Lukáš Vinter. Premiéru rozpisu se čtyřmi závodníky na startu každé z jízd tím pádem obstaralo devět borců.

Bruno Belan před sebe nepustil Michala Bašteckého
Bruno Belan před sebe nepustil Michala Bašteckého

Jako historicky první vítěz dle nové formule dorazil do cíle Pavel Kuchař, za jehož zády v rozjížďce s číslem jedna Jan Jeníček ve třetím okruhu sebral druhé místo Vojtěchu Zamazalovi. Nicméně ohánět se s historickými primáty bývá ošidné. V tomto případě totiž vzhledem k absenci Lukáše Vintera stáli na startovním roštu jen tři jezdci.

Plný počet se sešel až ve druhé jízdě, kterou stylem start – cíl vyhrál Daniel Klíma, který za sebou nechal Milana Dobiáše, Bruno Belana a Michala Bašteckého. Domácí borec zvítězil rovněž v rozjížďce s číslem tři. Zde však měl situaci o poznání složitější, protože start vynesl do čela Milana Dobiáše.

Daniel Klíma vede před Milanem Dobiášem, Janem Jeníčkem a Jaroslavem Vaníčkem
Daniel Klíma vede před Milanem Dobiášem, Janem Jeníčkem a Jaroslavem Vaníčkem

Daniela Klímu to ale v první zatáčce správně koplo, že už v půlce první zatáčky jezdil první on. Druhou příčku pro sebe nakonec sebral Jaroslav Vaníček, zatímco Jan Jeníček zůstal v posledním okruhu stát, když mu ulítly brýle i s povlakem přilby.

Pavel Kuchař se do akce dostal až v páté jízdě. Skvělým startem udivil všechny přihlížející i své soupeře, z nichž byl nakonec nejlepší Bruno Belan. Slánský borec se od vylétnutí pásky tlačil na Michala Bašteckého, jemuž druhé místo sebral spodní stranou druhé zatáčky.

Vojtěch Šachl (červená) už za sebou nechal Vojtěcha Zamazala (modrá) a chystá se na Michala Bašteckého (bílá)
Vojtěch Šachl (červená) už za sebou nechal Vojtěcha Zamazala (modrá) a chystá se na Michala Bašteckého (bílá)

Na druhé Pražanovo vítězství v řadě reagoval Daniel Klíma hattrickem v rozjížďce s číslem šest, kdy vyřešil ambiciózní Jaroslava Vaníčka a Vojtěcha Šachla již v rozjezdu. Pavel Kuchař se ovšem nenechal nikterak zahanbit. V sedmé jízdě objel Milana Dobiáše hned v první zatáčce a na cestě za třetím triumfem jej zastavily až červené vlajky.

Michal Baštecký ve druhé zatáčce útočil na třetího Jaroslava Vaníčka, jenže kvůli nerovnosti zavadil o jeho zadní kolo a upadl. I přes zásah sanitního vozu byly první zprávy o stavu závodníka v milíkovských barvách příznivé. Dle nich měl do nemocnice jet vlastně jen kvůli potvrzení, že je všechno v pořádku. Novinka, že si zlomil pažní kost, a že zbytek sezóny je nejistý, byla o to větším šokem.

Čtyři kolibříci v jedné jízdě na malé dráze jsou raritou - na snímku Pavel Kuchař (modrá) vede před Michalem Bašteckým (žlutá), Bruno Belanem (bílá) a Janem Jeníčkem (červená)
Čtyři kolibříci v jedné jízdě na malé dráze jsou raritou – na snímku Pavel Kuchař (modrá) vede před Michalem Bašteckým (žlutá), Bruno Belanem (bílá) a Janem Jeníčkem (červená)

Při repete vystřihl Pavel Kuchař tak skvělý start. Jako z praku, chtělo by se napsat, nicméně takové přirovnání by přece jen mohlo zahanbit řadu předchozích vystřelovacích zařízení pracující s akumulovanou energií v pružné části. A tak Pražanův let do čela popišme jako start na tlačítko s tím rozdílem, že se o něj nepostarala elektronika, nýbrž jeho vlastní um.

Nicméně nepřechvalme. O první místo Pavla Kuchaře nepřipravil ani Jaroslav Vaníček, ani Milan Dobiáš, však vlastní chyba málem ano. Ve druhé zatáčce totiž málem vyjel ven z oválu. První místo však udržel a vyrovnal devět bodů Daniela Klímy. A bylo nad slunce jasné, že se oba potkají nejen v rozjížďce s číslem devět, ale také ve finále A.

 

Jen tři závodníci vyhrávají

Pavel Kuchař v základní části závodu neprohrál
Pavel Kuchař v základní části závodu neprohrál

Vzhledem k formuli rozjížděk čtyř závodníků na startu každé jízdy finále A pochopitelně nabídlo o jedno místo na startovním roštu navíc oproti běžnému standardu. Sáhnout po něm se vůbec nerozpakoval další domácí závodník Vojtěch Šachl. Své aspirace dal najevo již ve čtvrté jízdě, kdy odstartoval na Michala Bašteckého a Vojtěcha Zamazala.

Michal Baštecký po úvodní nule potřeboval body ještě více než zpupný král sůl v notoricky známé pohádce. Když se do čela nedostal vnějškem první zatáčky, nenechal se vůbec odradit. Jel vedle Vojtěcha Šachla celé kolo, aby se konečně dostal spodní stranou do vedení. Nicméně pokořený divišovský závodník zůstával ve střehu. A dobře udělal.

Daniel Klíma (modrá) útočí na Jaroslava Vaníčka (bílá) a Vojtěcha Šachla (žlutá)
Daniel Klíma (modrá) útočí na Jaroslava Vaníčka (bílá) a Vojtěcha Šachla (žlutá)

Když se ve třetím okruhu Michal Baštecký nechal vynést příliš daleko na venek, Vojtěch Šachl se spodem vrátil do vedení už natrvalo. Ob jednu jízdu později jen sekundoval vítěznému Danielu Klímovi a druhému Jaroslavu Vaníčkovi, jak již bylo ostatně výše naznačeno. V rozjížďce s číslem osm však zůstal po obou suverénech stále jediným borcem, jemuž se dnes podařilo dojet do cíle jako první. A to musel startovat hned dvakrát!

Pavel Kuchař (bílá) jezdí první před Jaroslavem Vaníčkem (žlutá), Milanem Dobiášem (modrá) a Michalem Bašteckým (červená)
Pavel Kuchař (bílá) jezdí první před Jaroslavem Vaníčkem (žlutá), Milanem Dobiášem (modrá) a Michalem Bašteckým (červená)

Na začátku třetího kola totiž upadl Vojtěch Belan a ke slovu se opět dostala červená vlajka. A zatímco prve Vojtěch Šachl dominoval, nyní se s letem pásky vstříc protrhávajícímu se divišovskému nebi ujal vedení Bruno Belan. Nicméně Vojtěch Šachl si ve druhém kole sjednal pořádek po vnitřku úvodního výjezdu.

V sedmé jízdě se Pavel Kuchař málem dostal ven z dráhy
V sedmé jízdě se Pavel Kuchař málem dostal ven z dráhy

Slavit druhou trojku ale ještě ani zdaleka nemohl. Slánský blonďák na něho dotíral až do poslední zatáčky. V ní hrál vabank vnitřní stopy, ovšem pod šachovnicovou vlajkou mu na Vojtěcha Šachla chyběl malý, ale přece jen rozhodující kousíček. Ve finále A se mohli objevit oba. Verdikt v tomto ohledu musela přinést devátá jízda, jež vedle jejich duelu lákala soubojem obou neporažených závodníků.

 

Daniel Klíma vyrovnal dnešní účet s Pavlem Kuchařem

Bruno Belan atakuje Vojtěcha Šachla
Bruno Belan atakuje Vojtěcha Šachla

V důležité rozjížďce s číslem devět se nejprve naplnil osud Bruno Belana. Nedojel ani do první zatáčky kvůli spadlému řetězu, který své zkázonosné dílo dovršil ještě utržením ventilku z pneumatiky. Skřípot byl slyšet až v depu. A Slaňákův otec věděl, že jeho syn pojede v béčku, ale rozhodně netušil na čem.

V té chvíli už vedl Pavel Kuchař, o jehož startech již víme svoje. Druhý jezdil Daniel Klíma, jemuž však osud do scénáře dnešní role překvapivě nevepsal útočení na vedoucího Pražana. Po chybě ve druhé zatáčce klesl až na třetí místo. Vojtěch Šachl byl vmžiku druhý a rozhodně nevypadal, že by svému staršímu klubovému kolegovi hodlal dávat přednost.

Vojtěch Šachl ukazuje záda Danielu Klímovi
Vojtěch Šachl ukazuje záda Danielu Klímovi

Dvě kola trvalo Danielu Klímovi, než ve třetím kole podjel Vojtěcha Šachla ve druhé zatáčce. Pavel Kuchař vyhrál základní část s dvanáctibodovým maximem. A devátá jízda potvrdila, že za soupeře ve finále A bude mít nejen Daniela Klímu, jehož jako jediný porazil, ale i Vojtěcha Šachla.

Do áčka směřoval také Jaroslav Vaníček, jemuž rozpis neustále přihrával do cesty buď Pavla Kuchaře nebo Daniela Klímu. Pražský závodník tak končil druhý se stejnou vytrvalostí jako jeho starší klubový kolega Josef Franc v mistrovství republiky jednotlivců.

Pech personifikovaný v postavách otce a syna Belanových
Pech personifikovaný v postavách otce a syna Belanových

Naději na závěrečnou jízdu o stupně vítězů však ještě neztratil ani Milan Dobiáš, jenž se s Jaroslavem Vaníčkem střetnul v závěrečné jízdě základní části. V rozjížďce s číslem deset se Jaroslav Vaníček stal čtvrtým dnešním vítězem. Po podařeném startu jej sice na čele vystřídal Milan Dobiáš, nicméně šlo o přechodnou záležitost.

Milan Dobiáš právě odstartoval na Jaroslava Vaníčka (modrá) a Vojtěcha Zamazala (červená)
Milan Dobiáš právě odstartoval na Jaroslava Vaníčka (modrá) a Vojtěcha Zamazala (červená)

Úlohy sudí se ujala Lenka Felixová, ale ta se k losování startovních pozic finálové části neobtěžovala sestoupit z výše své věže. A tak Miroslav Rosůlek, který se dle svých slov svezl jako divák v dodávce Bruno Belana, zářil v roli hlavního pořadatele i nadále. Když k němu nepřišla hora, musel s nasazením sám k hoře. Nebo přesněji až na horu.

Milan Dobiáš vede finále B před Bruno Belanem
Milan Dobiáš vede finále B před Bruno Belanem

Vojtěch Zamazal jel finále C sám, takže s trojbodovým inkasem pochopitelně nemohl mít žádný problém. Michal Baštecký posléze chyběl na startovním roštu finále B. Od startu až do cíle úřadoval na čele Milan Dobiáš. Bruno Belan, z jehož paty vytrhl trn Jaroslav Vaníček zapůjčením motocyklu, za sebou nechal Jana Jeníčka.

Slánský blonďák zamířil do depa nepředpisově vjezdem v protisměru. Ale to jen proto, aby jej včas stačil předat jeho majiteli a nevystavoval ho zbytečně riziku překročení dvouminutového limitu. O chvíli později měl Daniel Klíma ještě lepší start než Pavel Kuchař.

První zatáčka finále A: Daniel Klíma (bílá) se usadil v čele před Vojtěchem Šachlem (žlutá), Pavlem Kuchařem (modrá) a Jaroslavem Vaníčkem (červená)
První zatáčka finále A: Daniel Klíma (bílá) se usadil v čele před Vojtěchem Šachlem (žlutá), Pavlem Kuchařem (modrá) a Jaroslavem Vaníčkem (červená)

Pražský draveček se rozhodně nehodlal smířit s prohrou a útočil na domácího borce ze všech sil. Nicméně faktem zůstává, že jediný předjížděcí manévr, jehož jsme se za čtyři finálová kola dočkali, předvedl Jaroslav Vaníček, když překonal Vojtěcha Šachla. Daniel Klíma jel na čele bez jediné chybičky. A že získal skalp fenomenálního Pavla Kuchaře, hodnotu jeho vítězství jenom zvyšuje.

Pavel Kuchař nedopřál Danielu Klímovi ve finále A ani vteřinku pokoje
Pavel Kuchař nedopřál Danielu Klímovi ve finále A ani vteřinku pokoje
C B A TOT
1. Daniel Klíma, Divišov 3 3 3 2 6 17
2. Pavel Kuchař, Praha 3 3 3 3 4 16
3. Jaroslav Vaníček, Praha 2 2 2 3 2 11
4. Vojtěch Šachl, Divišov 3 1 3 1 0 8
5. Milan Dobiáš, Chabařovice 2 1 1 2 3 9
6. Bruno Belan, Slaný 1 2 2 E 2 7
7. Jan Jeníček, Pardubice 2 R 0 1 1 4
8. Michal Baštecký, Praha 0 2 1 X 3
9. Vojtěch Zamazal, Slaný 1 1 X 1 3 6

Poznámka: závod se konal na prostřední dráze; z původně přihlášených nepřijel Lukáš Vinter

Vojtěch Šachl dokázal ukazovat výfuk také Danielu Klímovi
Vojtěch Šachl dokázal ukazovat výfuk také Danielu Klímovi

Průběžné pořadí šampionátu:

PHA PHA SLA DIV DIV CHA PHA DIV TOT
8.4. 2.5. 13.5. 20.5. 4.6. 11.6. 27.6. 12.8.
1. Pavel Kuchař, Praha 18 17 18 15 18 17 18 16 137
2. Jaroslav Vaníček, Praha 11 12 10 18 8 15 11 11 95
3. Michal Baštecký, Praha 13 13 11 12 11 9 13 3 85
4. Lukáš Vinter, Praha 12 15 11 14 15 14 NS NS 81
5. Daniel Klíma, Divišov 6 7 11 9 10 13 NS 17 73
6. Vojtěch Šachl, Divišov 9 11 8 8 8 5 10 8 67
7. Jan Jeníček, Pardubice 11 7 13 11 12 9 NS 4 67
8. Bruno Belan, Slaný 10 8 15 9 8 9 NS 7 66
9. Jakub Exler, Praha 8 5 7 10 8 5 4 NS 47
10. Milan Dobiáš, Chabařovice 15 NS NS NS NS NS NS 9 24
11. Mateusz Lopuski, PL NS NS NS NS 8 12 NS NS 20
12. Jan Sochůrek, Chabařovice NS NS 3 NS NS 6 8 NS 17
13. Vojtěch Zamazal, Slaný NS NS 7 7 NS NS NS 6 20
14. Bruno Thomas, D NS NS NS NS NS 7 NS NS 7
Bruno Belan (červená) v souboji s Vojtěchem Šachlem
Bruno Belan (červená) v souboji s Vojtěchem Šachlem

Foto: Karel Herman a Antonín Škach

Jan Jeníček jede před Vojtěchem Zamazalem
Jan Jeníček jede před Vojtěchem Zamazalem

Před divišovským evropským pohárem proběhne generálka evropského poháru

Divišov – 9. srpna
Sobotní program na divišovském ovále odstartuje již dopoledne. Úderem jedenácté totiž odstartuje mimořádný díl mistrovství republiky stopětadvacítek na krátké dráze. Nepůjde však o běžný podnik, ale o akci, která má funkcionářům FIM Europe předvést zápolení čtyřtaktních kolibříků na miniovále. A má dokonce ambice být jakousi generálkou dalšího evropského poháru.

 

Daniel Klíma, který tahle včera vodil Bruno Belana, bude na domácím ovále favoritem
Daniel Klíma, který tahle včera vodil Bruno Belana, bude na domácím ovále favoritem

Z obou divišovských malých drah přijde ke slovu ta větší. V současné době vzniká speciální rozpis, protože na startu každé z jízd budou stát čtyři závodníci. Něco takového nemá v historii českých malých oválů obdoby až na velice řídké výjimky před delší dobou.

Protože se bude bodovat klasicky od trojky do nuly a stávající bodový klíč šampionátu stopětadvacítek na malé dráze je 3-2-1, nebude problém sobotní divišovský podnik zařadit do aktuální klasifikace seriálu.

Kolibříci se sejdou opět v sobotu v Divišově
Kolibříci se sejdou opět v sobotu v Divišově

Foto: Pavel FIšer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV) a Eva Palánová

Pavel Kuchař čněl nad vyrovnaným startovním polem

Praha – 8. srpna
Daniel Klíma se vnějškem první zatáčky sápal před Lukáše Vintera, ale upadl. Pavel Ondrašík, jenž se ujal funkce rozhodčího dnešního šestého podniku PRO TEC Speedway Mini Cupu, jej vyloučil. Závod dostal vmžiku nesmírně dramatický závod. Ovládl jej Pavel Kuchař, což bylo překvapivé asi stejně jako fakt, že Měsíc v noci na dnešek neukousl žádný vetřelec, ale šlo o pouhé zatmění. Než se však buldozer kolibří kubatury mohl vítězně prohnat cílem, o jeho soupeřích ve finále A rozhodoval rozjezd. Vládl mu Lukáš Vinter, než ovšem v závěrečném oblouku upadl. Přitom ještě netušil, že mu osud jeho pohár hořkosti opět dolévá nad míru, protože v béčku mu nakonec vítězství sebral Daniel Klíma. Jak již bylo naznačeno, vyhrál opět Pavel Kuchař, jenž hned s letem pásky k nebi, na kterém ještě zůstávaly stopy po průletu kuvajtského Airbusu A-380, ukázal výfuk Jaroslavu Vaníčkovi a Janu Jeníčkovi.

Jaroslav Vaníček, Pavel Kuchař a Jan Jeníček stojí na stupních vítězů
Jaroslav Vaníček, Pavel Kuchař a Jan Jeníček stojí na stupních vítězů

Průběžná klasifikace se zamotává

Největší letadlo světa nad nejmenším plochodrážním oválem naší země
Největší letadlo světa nad nejmenším plochodrážním oválem naší země

Slunečné odpoledne a jedenáct kolibříků v improvizovaném depu. Pravda, Karel Průša se svým malým motokrosovým motocyklem absolvoval jen své vlastní tréninkové jízdy pod zkušeným okem svého tatínka Karla. Aranžmá šestého dílu letošního pohárového seriálu vypadalo lákavě již na první pohled.

Karel Průša učí svého synka závodnické řemeslo
Karel Průša učí svého synka závodnické řemeslo

Jak se stalo zvykem, závodníkům se dostalo možnosti testovat dráhu ve dvou tréninkových sekcích. V té první upadl Daniel Klíma, který ještě netušil, že se na zem dostane ještě jednou s mnohem vážnějším dopadem pro své ambice. Sotva obří Airbus zmizel za obzorem, divišovský závodník se postavil na startovní rošt rozjížďky s číslem jedna.

Mezi přihlížejícím tréninku je také Daniel Klíma, který měl dnešní závod nechtěně pořádně zamotat
Mezi přihlížejícím tréninku je také Daniel Klíma, který měl dnešní závod nechtěně pořádně zamotat

Její start vyšel nejlépe Lukáši Vinterovi, který po vnitřní čáře jistil své vedení v prvním oblouku. Dopředu se cpal i Jan Jeníček, takže Daniel Klíma musel útočit zvenčí. „Chtěl jsem je objet,“ omlouval se svému tátovi, když se po svém pádu v úvodním výjezdu posbíral i se svým motocyklem.

Rozjížďka s číslem jedna - zleva Lukáš Vinter, Jan Jeníček a Daniel Klíma
Rozjížďka s číslem jedna – zleva Lukáš Vinter, Jan Jeníček a Daniel Klíma

Pavel Ondrašík, který se ujal funkce rozhodčího, byl neoblomný a divišovského závodníka z repete vyloučil. Lukáš Vinter tentokrát neměl na své vítězné cestě žádný rušivý element a dovedl Jana Jeníčka do cíle za svými zády.

Bylo zaděláno na pořádné drama. Daniel Klíma tušil, že mu do áčka vedle samých trojek musí pomoct rovněž smůla jeho soupeřů. Ovšem na postup do rozjížďky třech nejlepších byla pořádná tlačenice. Adam Nejezchleba měl na dohled vítězství v rozjížďce s číslem dvě. Jenže Jakub Exler si počkal až do poslední zatáčky. V ní udeřil zespodu, aby ve výjezdu chabařovického borce předčil.

Michal Baštecký vodí za sebou Vojtěcha Zamazala a Bruno Belana
Michal Baštecký vodí za sebou Vojtěcha Zamazala a Bruno Belana

Michal Baštecký vzápětí slavil triumf stylem start – cíl, zatímco Bruno Belan stačil uštvat jen svého klubového kolegu Vojtěcha Zamazala. Jaroslav Vaníček byl večer na rybách. Domů se vrátil po půlnoci nejen se zlomeným prutem, ale i úlovkem kaprů. Dnešní los k němu nebylo tak příznivý, protože do rozjížďky s číslem čtyři mu za soupeře přihrál Pavla Kuchaře. A buldozer malých oválů vedl rovnou s vylétnutím pásky.

Pavel Kuchař začal triumfem před Jaroslavem Vaníčkem
Pavel Kuchař začal triumfem před Jaroslavem Vaníčkem

Tři závodníci dokázali svůj úvodní triumf zopakovat také ve druhé sérii. Nejprve Lukáš Vinter odvedl Bruno Belana a Adama Nejezchlebu. Hned vzápětí úplně stejně Pavel Kuchař naložil s Janem Jeníčkem. A do třetice si Jakub Exler v rozjížďce s číslem osm poradil s Vojtěchem Zamazalem.

Lukáš Vinter míří k vítězství před zraky Bruno Belana a Adama Nejezchleba
Lukáš Vinter míří k vítězství před zraky Bruno Belana a Adama Nejezchleba

Z úvodních vítězů tratil pouze Michal Baštecký v sedmé jízdě, jež se svým obsazením mohla směle rovnat finále A. Daniel Klíma vystřelil po startu dopředu, aby v první zatáčce zavřel k bariéře útočícího Jaroslava Vaníčka. Michal Baštecký měl na opačné straně úvodního oblouku spoustu místa, které mu otevřelo vrata na druhé místo.

Daniel Klíma útočí na Jaroslava Vaníčka
Daniel Klíma útočí na Jaroslava Vaníčka

Netěšil se z něho ovšem dlouho. Už ve druhé zatáčce byl Jaroslav Vaníček nazpět předtím a zkoušel atakovat i vedoucího Daniela Klímu. Další předjetí se mu však nepovedlo, nicméně ve třetí sérii měl podíl, proč Pavel Kuchař zůstal jediným neporaženým borcem dnešního závodu. Do jedenácté jízdy totiž Jaroslav Vaníček odstartoval jako blesk. Lukáš Vinter jej v první zatáčce po vnějšku nestihnul a musel zaknihovat svou první prohru.

Jakub Exler vede před Vojtěchem Zamazalem
Jakub Exler vede před Vojtěchem Zamazalem

Pavel Kuchař zcela ovládl rozjížďku s číslem deset, kde vítěznou šňůru Jakuba Exlera přestřihnul také Michal Baštecký. Mezitím zvýšili hodnotu svých akcií také Jan Jeníček, když v desáté jízdě nedal šanci Adamu Nejezchlebovi, a Daniel Klíma. Divišovský závodník v rozjížďce s číslem jedenáct rychle zmizel z dohledu Bruna Belana.

 

Dramatický závod má výjimku z vyrovnanosti v otázce vítěze

Jaroslav Vaníček jde do čela před Lukáše Vintera a Vojtěcha Zamazala
Jaroslav Vaníček jde do čela před Lukáše Vintera a Vojtěcha Zamazala

Aktuální klasifikace po třech sériích dávalo najevo, že nás čeká ještě mnohem větší drama, než jsme doposud dnes zažili. O bod za permanentně vítězícím Pavlem Kuchařem byl Lukáš Vinter, dva body ztráceli Jan Jeníček, Jakub Exler a Jaroslav Vaníček. Šestibodové hranice dosáhli Daniel Klíma, Michal Baštecký a Bruno Belan.

Jan Jeníček vodí Adama Nejezchleba
Jan Jeníček vodí Adama Nejezchleba

Daniel Klíma vyhrál jedenáctou jízdu stylem start – cíl a s devítkou u svého jména mohl už jen čekat, jak se vyvine situace. Hned na to Jaroslav Vaníček odvedl Michala Bašteckého. Dostal se na hranici deseti bodů, zatímco jeho kolega v milíkovských barvách neměl jisté ani finále B!

Svůj třetí triumf inkasoval Pavel Kuchař na úkor Michala Bašteckého
Svůj třetí triumf inkasoval Pavel Kuchař na úkor Michala Bašteckého

V rozjížďce s číslem patnáct nezaváhal Jan Jeníček. Po rychlém startu vodil za sebou slánský tandem jako matka husa svá housátka na provázku a také on se mohl chlubit deseti body. Šestnáctá jízda se stala kořistí Pavla Kuchaře, který z pozice od mantinelu rozhodně vyrazil za svým čtvrtým dnešním triumfem.

Jaroslav Vaníček před Michalem Bašteckým
Jaroslav Vaníček před Michalem Bašteckým

Jako jediný si pojistil účast ve finále A. Lukáš Vinter, který byl v cíli za pražským suverénem, totiž svůj účet v základní části uzavřel rovněž třemi body. Přitom celá trojice desetibodových měla dvě trojky a dvě dvojky. Využít kritérium vzájemných soubojů se nedalo, takže Pavel Ondrašík nabídnul neobvyklý pohled.

Lukáš Vinter zatím vede v rozjezdu před Janem Jeníčkem a Jaroslavem Vaníčkem
Lukáš Vinter zatím vede v rozjezdu před Janem Jeníčkem a Jaroslavem Vaníčkem

Losování startovních pozic přecházela volba startovních míst v rozjezdu, z něhož první dva měli stanout vedle Pavla Kuchaře v rozhodující jízdě o stupně vítězů. Lukáš Vinter byl nejúspěšnější a mohl si vybrat ideální pozici na vnitřní straně. Odstartoval odtud jako první a pak jej Fortuna nechala na holičkách.

O vyrovnanosti dnešního klání svědčí i snímek Michala Bašteckého a Bruno Belana ve finále C
O vyrovnanosti dnešního klání svědčí i snímek Michala Bašteckého a Bruno Belana ve finále C

Jaroslav Vaníček v první zatáčce podjel Jana Jeníčka a od té doby jistil druhou pozici, jež sama o sobě garantovala áčko. Leč v posledním výjezdu se Lukáš Vinter přetočil a místo, aby projel pod šachovnicovým praporkem v ruce Zdeňka Schneiderwinda, zůstal sedět na zemi vedle svého motocyklu. Jaroslav Vaníček vmžiku dědil vítězství a s nečekaný postup do finále A si nenechal sebrat ani Jan Jeníček.

Daniel Klíma ve finále B prohání Lukáše Vintera
Daniel Klíma ve finále B prohání Lukáše Vintera

Finálový pořad rozehrál Vojtěch Zamazal, v jehož rukou zůstal černý Petr jediného účastníka finále D. Zadostiučiněním se mu mohly stát alespoň tři body, jež zvýšily váhu jeho pěti předchozích v tabulce prozatímního pořadí. Michala Bašteckého a Bruno Belana dostala do céčka pouze pomocná kritéria, jelikož Jakub Exler je v osmibodovém součtu trumfnul dvěma trojkami.

Pavel Kuchař vede finále A před Jaroslavem Vaníčkem a Janem Jeníčkem
Pavel Kuchař vede finále A před Jaroslavem Vaníčkem a Janem Jeníčkem

Přitom oba jsme již letos na krátkých oválech viděli již na stupních vítězů! Finále C nakonec patřilo Michalu Bašteckému. Bruno Belan, jenž se z praktických důvodů vrátil nazpět k nízkému rámu, dojel druhý před Adamem Nejezchlebou.

Největší důvod k radosti měl Pavel Kuchař
Největší důvod k radosti měl Pavel Kuchař

Rovněž béčko bylo jakousi přehlídkou zmařených pódiových aspirací. Nejlépe odstartoval Lukáš Vinter a spolu s Danielem Klímou rychle ujeli Jakubu Exlerovi. Divišovský borec se nemínil spokojit s druhou pozicí a tlačil na vedoucího Pražana, který již vjel do závěrečného okruhu. V jeho první zatáčce se však dopustil chybičky, kterou Daniel Klíma briskně ztrestal předjetím.

Ve finále A už prostor pro drama nebyl. Pavel Kuchař jej totiž nepřipustil. Odstartoval jako na tlačítko řízené sofistikovaným softwarem a vlastně již v ten moment rozhodl o svém dalším triumfu. Jaroslav Vaníček za ním kontroloval Jana Jeníčka, jenž si pohárkem za třetí místo rozhodně zlepšil náladu po závodech zkraje léta.

Daniel Klíma v první jízdě padá za zády Jana Jeníčka a závod po jeho diskvalifikaci dostává zbrusu nový rozměr
Daniel Klíma v první jízdě padá za zády Jana Jeníčka a závod po jeho diskvalifikaci dostává zbrusu nový rozměr
1. Pavel Kuchař, Praha 3 3 3 3 3 15
2. Jaroslav Vaníček, Praha 2 2 3 3 2 12
3. Jan Jeníček, Pardubice 2 2 3 3 1 11
4. Daniel Klíma, Divišov X 3 3 3 3 12
5. Lukáš Vinter, Praha 3 3 2 2 2 12
6. Jakub Exler, Praha 3 3 1 1 1 9
7. Michal Baštecký, Praha 3 1 2 2 3 11
8. Bruno Belan, Slaný 2 2 2 2 2 10
9. Adam Nejezchleba, Chabařovice 2 1 2 2 1 8
10. Vojtěch Zamazal, Slaný 1 2 1 1 3 8
11. Karel Průša

Poznámka: o dvou účastnících finále A rozhodl rozjezd: Jaroslav Vaníček, Jan Jeníček; Lukáš Vinter F; Karel Průša absolvoval pouze vložené jízdy, ovšem v duchu zásad pohárového seriálu byl klasifikován jako jedenáctý

Smůla nosí jméno Lukáš Vinter - pád v poslendí zatáčce místo vítězství v rozjezdu o postup do finále A, jehož se tím pádem dočkali Jaroslav Vaníček (vpředu) a Jan Jeníček (2)
Smůla nosí jméno Lukáš Vinter – pád v poslendí zatáčce místo vítězství v rozjezdu o postup do finále A, jehož se tím pádem dočkali Jaroslav Vaníček (vpředu) a Jan Jeníček (2)

Průběžné pořadí seriálu:

PHA CHA CHA SLA DIV PHA TOT
28.3. 22.4. 21.5. 3.6. 16.7. 8.8.
1. Pavel Kuchař 15 15 12 15 12 15 84
2. Jaroslav Vaníček 12 14 14 10 12 12 74
3. Michal Baštecký 12 12 10 12 9 11 66
4. Daniel Klíma NS 12 14 11 14 12 63
5. Lukáš Vinter 13 11 2 14 11 12 63
6. Jakub Exler 8 7 9 8 9 9 50
7. Vojtěch Šachl 11 10 12 9 8 NS 50
8. Adam Nejezchleba 9 9 8 9 4 8 47
9. Bruno Belan 10 10 7 9 NS 10 46
10. Jan Jeníček NS 11 11 NS NS 11 33
11. Bruno Thomas NS 11 8 8 NS NS 27
12. Jan Sochůrek 8 6 10 NS NS NS 24
13. Vojtěch Zamazal 8 NS 7 NS NS 8 23
14. Manuel Rau NS 7 8 7 NS NS 22
15. Milan Dobiáš NS NS 12 NS 9 NS 21
16. David Gaksch NS NS 5 8 NS NS 13
17. Matesuzs Lopuski NS NS NS 12 NS NS 12
18. Sebastian Kössler NS NS NS 9 NS NS 9
NC Luboš Krejča solo NS NS NS NS NS
NC Karel Průša NS NS solo NS solo solo
Jaroslav Vaníček (vpředu) a Pavel Kuchař krouží vítězná kolečka
Jaroslav Vaníček (vpředu) a Pavel Kuchař krouží vítězná kolečka

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV) a Eva Palánová

Celá jedenáctka závodníků včetně Zdeňka Schneiderwinda
Celá jedenáctka závodníků včetně Zdeňka Schneiderwinda