Archiv pro rubriku: Markéta Cup 125 ccm

PRO TEC Speedway Mini Cup slavnostně uzavřel svůj desátý ročník

Praha – 21. října
Sotva Pavel Kuchař včera dovedl malý motokrosový Nitro Tonyho Katry do cíle před Josefem Francem, který si pro improvizované střetnutí mistrů republiky vypůjčil stejný stroj od Karla Průšy, skončil desátý ročník pohárového seriálu stopětadvacítek. O pár minut později se už účastníci občerstvovali na improvizovaném rautu, který předcházel slavnostnímu vyhlášení výsledků.

Svačina po závodech přišla vhod nejen závodníkům

 

Vzhledem k mezinárodnímu ragbyovému utkání na Markétě nebyla k dispozici klubovna, proto se celkové výsledky vyhlašovaly ve velké dílně depa. Na všechny přítomné se dostaly ceny od sponzorů. Jako o Vánocích si však musel připadat Pavel Kuchař.

Celkový vítěz seriálu totiž vedle dalších cen obdržel kompletní rám Stuha a velkou autodráhu. Hodně jej potěšil také slib divišovské Jawy o motoru o obsahu 250 ccm na příští rok.

Ceny se dostaly na každého

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV)

Pavel Kuchař se svým otcem Pavlem a hromadou cen

Daniel Klíma porazil Pavla Kuchaře na jeho domácím kolbišti, pohár s tisícovkou bral Jaroslav Vaníček

Praha – 21. října
Stadión Markéta se těšil spíše pozornosti ragbyových fanoušků, nicméně ani malý ovál za její první zatáčkou rozhodně neosiřel. Poslední díl série PRO TEC Speedway Mini Cup napsalo v hlavním závodě patnáct závodníků, z nichž nejlepší se nakonec ukázal Daniel Klíma. V rozjížďce s číslem patnáct jej sice odvedl Pavel Kuchař, jenže ve třetím kole upadl Štěpán Jurča. Při repete však Daniel Klíma odstartoval jako plochodrážní pánbůh stejně jako ve finále A, v němž Pavla Kuchaře porazil podruhé. V nadstavbové Ceně vydavatele speedwayA-Z však oba provázela smůla. Oba si z kšiltovky Zdeňka Schneiderwinda vylosovali účast ve stejném semifinále. Jenže Pavel Kuchař zůstal zkraje druhého kola stát vinou zavřeného přívodu paliva a Daniel Klíma o dvacet metrů dále přišel o vedoucí příčku kvůli pádu. Do finále tak putoval březolupský Štěpán Jurča, který se tak při prvním závodě své kariéry postavil na stupně vítězů! Ve finále zprvu vedl Milan Dobiáš, avšak Jaroslav Vaníček se srdnatým útokem ve druhé zatáčce druhého kola zmocnil nejen poháru, ale i především tisícikoruny. Pavlu Kuchařovi mohlo být útěchou, že na závěr získal skalp nikoho menšího než šampióna republiky Josefa France.

Jaroslav Vaníček, Daniel Klíma a Pavel Kuchař na stupních vítězů

Obrovský závodnický zájem

Pavel Kuchař a Lukáš Vinter sledují trénink

V pátek chodili po oválu malé Markéty Zdeněk Schneiderwind s Pavlem Kuchařem a sbírali kameny. Rozhodně si nezačali pěstovat zálibu v mineralogii, ale snažili se, aby trať byla v co nejlepším stavu na dnešní vyvrcholení série PRO TEC Speedway Mini Cup.  A ten si rozhodně nemohl stěžovat na nedostatek zájmu ze strany závodníků.

Nebudeme-li počítat Tony Katru a Karla Průšu s jejich malými motokrosovými motocykly, dorazilo rekordních patnáct závodníků. Březolupská plochodrážní líheň se publiku předvedla již před čtrnácti dny při posledním finále mistrovství republiky jednotlivců na domácím ovále. A dnes se Štěpán Jurča a František Hřib chystali na svou ostrou závodní premiéru.

O dnešní závod byl vskutku kromobyčejný zájem

Poprvé jsme viděli Erica Puffera. Šestnáctiletý německý závodník jezdí od svých dvanácti a z Waldkirchenu na bavorské straně Šumavy to do Prahy neměl daleko. Každopádně takovou účast Zdeněk Schneiderwind nečekal. Narychlo se připravoval program s dvaceti jízdami základního rozpisu. Vojtěch Zamazal a Adam Nejezchleba, který se vrátil po zářijovém zranění, dokonce dostali vesty z Tomíčkova memoriálu.

Mezi dnešní debutanty patřil také Štěpán Jurča

Obě tréninkové jednotky proběhly bez problémů. Pouze Vojtěch Zamazal se dvakrát sbíral ze země, což signalizovalo pozdější problémy s plynem. Vlastní závod začal najetím Jana Sochůrka do pásky, ovšem Filip Hájek, který se stylizoval do role arbitra, byl v duchu zásad seriálu velkorysý. Po repete úřadoval Bruno Belan. Stejně jednoznačně vyhrál také Jaroslav Vaníček v rozjížďce s číslem dvě.

Třetí jízda připomenula tu první, když březolupský František Hřib začal svou závodník kariéru v pásce, nicméně bez následků jako v úvodním případě. Podobnost s úvodními rozjížďkami se dala nalézt i v suverenitě vítězného Pavla Kuchaře.

Bruno Belan odvedl Jana Sochůrka

Nicméně v závodech stopětadvacítek na malých oválech nebývá žádný prostor pro nudu. Ve čtvrté jízdě o tom nechtěně přesvědčil Daniel Klíma, když se mu na startu vzepjal motocykl na zadní. A přitom divišovský závodník nerozjížděl mítink zrovna rozjížďkou z kategorie těch lehčích. A na jejím hrotu zuřil boj o prvenství.

Jaroslav Vaníček za sebou vede Štěpána Jurču a Jakuba Exlera

Vrchu nabyl Lukáš Vinter, když v nájezdu do druhého kola podjel Vojtěcha Šachla. Daniel Klíma se zatím soustředil na eliminaci svého odstupu. Ve třetím kole se také spodní stranou posunul před svého klubového kolegu, aby nakonec v poslední zatáčce nekompromisně sebral vítězství Lukáši Vinterovi.

 

Už jenom jeden neporažený

František Hřib (8) má problémy, takže se druhého místa zmocní Luboš Krejča

Seznam úvodních vítězů v páté jízdě rozšířil Eric Puffer, když se na cílové rovince třetího okruhu přehnal okolo Vojtěcha Zamazala, který udával tempo doposud. Nicméně bavorský závodník neměl hrát tak klíčovou roli, jak by se mohlo zprvu zdát. Úvodní trojce dodal jen tři jedničky a nakonec skončil ve finále D.

Svá úvodní vítězství obhájili jen Daniel Klíma a Pavel Kuchař. Divišovský závodník vyhrál stylem start – cíl sedmou jízdu, Pražan stejným způsobem exceloval v rozjížďce s číslem devět. Po třetí sérii základní části však mohl vést průběžnou klasifikaci pouze jeden z nich. Rozlosování je totiž postavilo proti sobě v patnácté jízdě.

Daniel Klíma (12) dohání Lukáše Vintera (11) a Vojtěcha Šachla (10)

Po vylétnutí pásky k pražské obloze, kde se sluníčko neostýchalo rozpouštět ranní mlhu, šel dopředu Pavel Kuchař. Daniel Klíma jej vnějškem první zatáčky nestihnul, ale jeho nasazení se nikterak nesnížilo. Do jejich duelu však nechtěje promluvil Štěpán Jurča, když upadl na začátku třetího kola.

Milan Dobiáš předvádí další stíhací jízdu, v níž se pokouší dotáhnout Erica Puffera a Františka Hřiba

Do depa se vrátil sice diskvalifikován a s ulomeným předním blatníkem v ruce, nicméně nezraněn. V opakovačce za delší konec provazu tahal Daniel Klíma. Odstartoval jako plochodrážní pánbůh a dovedl Pavla Kuchaře za sebou až k šachovnicové vlajce v rukou Zdeňka Schneiderwinda. Oba závodníci pochopitelně směřovali vstříc finále A. Zbývalo jen vyřešit, kdože se v něm postaví na startovní rošt s nimi.

Pavel Kuchař ujíždí Jaroslavu Vaníčkovi a Vojtěchu Zamazalovi

Jaroslav Vaníček se sice v deváté jízdě skláněl před Pavlem Kuchařem, avšak v rozjížďce s číslem čtrnáct opět zatáhl naplno. V otázce hamonění trojek se příliš nežinýroval ani Vojtěch Šachla excelující postupně v desáté a jedenácté jízdě. A také Lukáš Vinter. Tomu po diktatuře v šesté jízdě však v rozjížďce s číslem dvanáct pomohl Bruno Belan.

Bruno Belan odolává tlaku Lukáše Vintera

Slánský blonďák nebyl bohužel miláčkem štěstěny ani dnes. Přitom jen v úvodních čtvrtinách porazil jen Daniel Klíma. Ve dvanácté jízdě však Bruno Belan znovu zamířil do čela. Vytrvalé nájezdy Lukáše Vintera odrážel, dokud mu v první zatáčce třetího kola nespadl řetěz. Dvanáct let starý rám se kroutí jako zloděj u policejního výslechu, takže slánský závodník poprosil o zápůjčku motocyklu kolegu Vojtěcha Zamazala, byť s velkým rámem.

 

Nepřetržená vítězná šňůra

Milan Dobiáš vede před Lukášem Vinterem

Pavel Kuchař kraloval rozjížďce s číslem sedmnáct. Jaroslav Vaníček odjel až poslední. Na protilehlé rovince ale předčil Vojtěcha Šachla a s deseti body na svém kontě se mohl chystat na finále A. Daniel Klíma zkompletoval maximum hladkým triumfem ve dvacáté jízdě. Než se však celá trojice sešla v rozhodující bitvě o vítězství, čekala nás ještě celá čtveřice finálových rozjížděk.

Mezi smolaře patřil dnes také Lukáš Vinter

Ani jedna z nich se nekonala jen s jedním závodníkem, jak se v letošním poháru stalo typické. Finále E opanoval František Hřib. Březolupský nováček se blýsknul vítězstvím v sedmé jízdě, kdy porazil Milana Dobiáše. Pravda, zkušený chabařovický závodník měl po startu problémy s řazením, ale sotva se ve druhém okruhu vypořádal s Ericem Pufferem, nedopřál Františku Hřibovi chviličku klidu.

Pád Bruno Belana zastavil finále D

Ale on své vedení obhájil a odolal rovněž v poslední zatáčce, v níž se Milan Dobiáš hrnul spodní stranou do čela. František Hřib mohl jen litovat dvou nedokončených jízd, jinak bychom jej viděli ve výsledkové listině zřejmě mnohem výš.

Finále A vede Daniel Klíma před Pavlem Kuchařem a Jaroslavem Vaníčkem

Déčko se opakovalo kvůli pádu Bruno Belana, který rezignoval na repete, v němž posléze Štěpán Jurča odvedl Erica Puffera. Postartovní wheelie vzalo Jakubu Exlerovi vidinu na lepší umístění ve finále C. Jenže Vojtěch Zamazal místo útoků na vedoucího Jana Sochůrka řešil problémy se zasekávajícím se plynem, díky nimž nakonec rezignoval i na nadstavbovou Cenu vydavatele speedwayA-Z.

Jaroslav Vaníček roztočil ukázkové hodiny

A na cílové rovince se stal obětí Jakuba Exlera. Ve finále B vyhrál Lukáš Vinter ve stylu start – cíl před útočícím Vojtěchem Šachlem. Očekávané áčko se stalo prodloužením vítězné šňůry Daniela Klímy. Divišovský závodník po skvělém startu ujížděl Pavlu Kuchařovi. Vodu kalil jen Jaroslav Vaníček, který se ve druhém kole čtyřikrát otočil v prvním výjezdu v ukázkových hodinách.

 

Druhý vítěz

První semifinále vede Vojtěch Šachl před Jaroslavem Vaníčkem a Lukášem Vinterem

Pro devět nejlepších závod ještě nekončil a kšiltovka Zdeňka Schneiderwinda posloužila jako koš pro losování semifinále Ceny vydavatele speedwayA-Z.  Jako první se z postupu radoval Jaroslav Vaníček, když v první zatáčce objel Vojtěcha Šachla. Hodiny nyní ukázal Lukáš Vinter, takže ve druhé zatáčce odstoupil.

Šok druhého semifinále ještě přijde – nepostoupí ani Daniel Klíma, ani Pavel Kuchař, ale Štěpán Jurča

Šokem skončilo druhé semifinále. Pavel Kuchař zastavil kvůli suché nádrži již na začátku druhého kola, zatímco vedoucí Daniel Klíma spadl jen o pár metrů dále. Štěpán Jurča, jenž zastupoval Vojtěcha Zamazala, nastupoval do boje s oběma favority již podruhé. V patnácté jízdě proti nim neměl šanci, ale teď postoupil do finále!

Jaroslav Vaníček právě ve finále podjel Milana Dobiáše

Dramatické bylo i třetí semifinále. Zatímco Milan Dobiáš ujížděl za vítězství, duel v prvním výjezdu skončil pro Jana Sochůrka nárazem do mantinelu a pro Jakuba Exlera pádem a diskvalifikací. Milan Dobiáš vyhrál snadno repete a ujal se rovněž vedení ve finále.

Absolutní tečka za sezónou na malé Markétě – Pavel Kuchař za sebou vodí Josefa France

Nicméně poslední slovo stopětadvacítkářské sezóny měl pronést Jaroslav Vaníček. V nájezdu do druhého oblouku udeřil zespodu. Protáhnul se do čela a poprvé se zapsal mezi vítěze Ceny vydavatele speedwayA-Z a vedle velkého poháru si odnesl i tisícovku v hotovosti.

Souboje Daniela Klímy (12) a Pavla Kuchaře se staly ozdobou poslendího pohárového závodů kolobříků
E D C B A TOT
1. Daniel Klíma, Divišov 3 3 3 3 3 15
2. Pavel Kuchař, Praha 3 3 2 3 2 13
3. Jaroslav Vaníček, Praha 3 2 3 2 1 11
4. Lukáš Vinter, Praha 2 3 3 1 3 12
5. Vojtěch Šachl, Divišov 1 3 3 1 2 10
6. Milan Dobiáš, Chabařovice 1 2 3 3 1 10
7. Jan Sochůrek, Chabařovice 2 1 2 2 3 10
8. Jakub Exler, Praha 1 2 2 3 2 10
9. Vojtěch Zamazal, Slaný 2 1 1 3 1 8
10. Štěpán Jurča, Březolupy 2 2 X 2 3 9
11. Eric Puffer, D 3 1 1 1 2 8
12. Bruno Belan, Slaný 3 2 E 1 F/R 6
13. František Hřib, Březolupy R 3 2 R 3 8
14. Adam Nejezchleba, Chabařovice 1 1 2 2 2 8
15. Luboš Krejča, Praha 2 1 1 2 1 7

Poznámka: Karel Průša a Tony Katra byli vyhlášeni v pořadí hlavního závodu

Karel Průša (vlevo) a Tony Katra jezdili opět vložené jízdy

Vložené jízdy:

Karel Průša 2. 2. 2. F
Tony Katra 1. 1. 1. F

Cena vydavatele speedwayA-Z: Štěpán Jurča, Jaroslav Vaníček a Milan Dobiáš

Cena vydavatele speedwayA-Z:

semifinále 1: Jaroslav Vaníček, Vojtěch Šachl; Lukáš Vinter R
semifinále 2: Štěpán Jurča; Daniel Klíma F, Pavel Kuchař E
semifinále 3: Milan Dobiáš, Jan Sochůrek; Jakub Exler X
finále: Jaroslav Vaníček, Milan Dobiáš, Štěpán Jurča

Poznámka: kvalifikovalo se devět nejlepších závodníků z pohárového závodu, Vojtěch Zamazal rezignoval na účast s ohledem na technické problémy a místo něho postoupil Štěpán Jurča; obsazení semifinálových jízd bylo vylosováno

Klíčový moment finále Ceny vydavatele speedwayA-Z: Jaroslav Vaníček podjíždí Milana Dobiáše

Souboj mistrů republiky:

1. Pavel Kuchař, 2. Josef Franc

Poznámka: oba startovali na malých motokrosových motocyklech Nitro 65

Zdeněk Schneiderwind se chystá odmávnout Pavla Kuchaře jako vítěze nad Josefem Francem

Konečné pořadí seriálu:

PHA CHA CHA SLA DIV PHA DIV PHA PHA DIV PHA PHA TOT
28.3. 22.4. 21.5. 3.6. 16.7. 8.8. 13.8. 22.8. 12.9. 17.9. 10.10. 21.10.
1. Pavel Kuchař 15 15 12 15 12 15 12 15 15 12 15 13 166
2. Jaroslav Vaníček 12 14 14 10 12 12 12 10 12 12 11 11 142
3. Daniel Klíma NS 12 14 11 14 12 14 8 12 15 14 15 140
4. Lukáš Vinter 13 11 2 14 11 12 12 11 12 9 8 12 128
5. Vojtěch Šachl 11 10 12 9 8 NS 9 11 13 12 12 10 117
6. Jakub Exler 8 7 9 8 9 9 7 9 7 7 9 10 99
7. Bruno Belan 10 10 7 9 NS 10 10 NS 9 6 11 6 88
8. Adam Nejezchleba 9 9 8 9 4 8 8 9 NS NS NS 8 72
9. Michal Baštecký 12 12 10 12 9 11 NS NS NS NS NS NS 66
10. Jan Sochůrek 8 6 10 NS NS NS NS 9 9 NS 11 10 63
11. Jan Jeníček NS 11 11 NS NS 11 10 NS 10 10 NS NS 63
12. Vojtěch Zamazal 8 NS 7 NS NS 8 8 NS NS 8 9 8 56
13. Milan Dobiáš NS NS 12 NS 9 NS 12 NS NS NS NS 10 43
14. Bruno Thomas NS 11 8 8 NS NS NS NS NS NS NS NS 27
15. Matesuzs Lopuski NS NS NS 12 NS NS NS NS NS 11 NS NS 23
16. Manuel Rau NS 7 8 7 NS NS NS NS NS NS NS NS 22
17. Luboš Krejča solo NS NS NS NS NS NS NS solo NS 6 7 13
18. David Gaksch NS NS 5 8 NS NS NS NS NS NS NS NS 13
19. Štěpán Jurča NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS 9 9
20. Kacper Krol NS NS NS NS NS NS NS NS NS 9 NS NS 9
21. Sebastian Kössler NS NS NS 9 NS NS NS NS NS NS NS NS 9
21. Eric Puffer NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS 8 8
22. František Hřib NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS 8 8
23. Matyas Bílek NS NS NS NS NS NS NS NS 8 NS NS NS 8
NC Karel Průša NS NS solo NS solo solo NS solo NS NS solo solo
NC Tony Katra NS NS NS NS NS NS NS solo solo NS solo solo

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV) a Eva Palánová

Všichni účastníci pěkně pohromadě

Pavel Kuchař potvrdil další titul vítězstvím

Divišov – 14. října
O týden odložený a do Divišova přeložený závěrečný díl klasického šampionátu republiky stopětadvacítek se stal kořistí Pavla Kuchaře. Ten pouze v rozjížďce s číslem deset podlehl Filipu Šifaldovi. Po titulu z malé dráhy zpečetil svůj další triumf, což jej ruku v ruce s hattrickem PRO TEC Speedway Mini Cupu staví do role absolutního krále kolibří kubatury u nás.

Filip Šifalda, Pavel Kuchař a Jaroslav Vaníček na stupních vítězů
Filip Šifalda, Pavel Kuchař a Jaroslav Vaníček na stupních vítězů
1. Pavel Kuchař, Praha 3 3 3 2 11
2. Filip Šifalda, Chabařovice 2 2 3 3 10
3. Jaroslav Vaníček, Praha 3 3 3 0 9
4. Bruno Belan, Slaný 2 3 1 1 7
5. Milan Dobiáš, Chabařovice 1 2 2 2 7
6. Jan Jeníček, Pardubice 1 0 2 3 6
7. Daniel Klíma, Divišov T 1 2 1 4
8. Vojtěch Zamazal, Slaný 0 1 2 0 3
9. Jakub Exler, Praha 1 1 1 0 3

Poznámka: z původně přihlášených nestartoval Jan Sochůrek

Všichni závodníci na pódiu
Všichni závodníci na pódiu

Konečné pořadí seriálu:

SLA PCE PLZ LIB SLA CHA DIV TOT
3.6. 21.6. 8.7. 15.7. 16.9. 28.9. 14.10.
1. Pavel Kuchař, Praha 12 9 12 (9) 12 11 11 67 (76)
2. Filip Šifalda, Chabařovice 9 12 10 6 NS 8 10 55
3. Daniel Klíma, Divišov 9 7 5 11 10 7 (4) 49 (53)
4. Milan Dobiáš, Chabařovice 10 8 4 4 NS 11 7 44
5. Jaroslav Vaníček, Praha 7 4 5 8 10 (4) 9 43 (47)
6. Michal Baštecký, Praha 8 6 8 6 NS NS NS 28
7. Bruno Belan, Slaný 4 NS NS 8 4 NS 7 23
8. Jan Jeníček, Pardubice NS 0 1 NS 5 5 6 17
9. Jakub Exler, Praha 1 NS NS 4 NS 2 3 10
10. Vojtěch Zamazal NS NS NS 2 2 NS 3 7
11. Lukáš Vinter, Praha 1 2 3 NS NS NS NS 6
12. Bruno Thomas, D 6 NS NS NS NS NS NS 6
13. Mateusz Lopuski, PL NS NS NS NS 5 NS NS 5
14. Manuel Rau, D 1 NS NS NS NS NS NS 1
15. Jan Sochůrek, Chabařovice NS NS NS NS 0 0 NS 0

Poznámka: nejhorší výsledek se škrtá

Oslavy titulu Pavla Kuchaře
Oslavy titulu Pavla Kuchaře

Foto: Jiřina Šifaldová

Pavel Kuchař jezdí před Filipem Šifaldou
Pavel Kuchař jezdí před Filipem Šifaldou

Pavel Kuchař využil ve finálovém repete druhou šanci

Praha – 10. října
Nad dnešním pokračováním stopětadvacítkářského seriálu Speedway Mini Cup se vzhledem k ranním dešťům vznášely pochybnosti. Nicméně pořadatelé dokázali dát malou Markétu do stavu, který umožnil závod uskutečnit. Pavel Kuchař a Daniel Klíma si vylosovali čísla, díky nimž se v základní části vůbec nepotkali. Na startovním roštu stanuli až ve finále A, v němž jim dělal společnost Jaroslav Vaníček. Oba to té doby neztratili jediný bod a startu předcházela nervozita podobná velkému závodu. Konečně páska letěla k pražskému nebi, z něhož nesměle vykukovalo sluníčko. Vpředu jel Daniel Klíma, ovšem Pavel Kuchař mu nedopřál ani vteřinku klidu. Na konci druhého okruhu však upadl Jaroslav Vaníček, který také nechtěl hrát ve finálovém dramatu statickou roli. Při opakování se vedení ujal opět Daniel Klíma. Pavel Kuchař se však tentokrát před něho dostal již ve druhém oblouku, aby úctyhodný počet svých letošních triumfů rozšířil o další.

Jaroslav Vaníček, Pavel Kuchař a Daniel Klíma stojí na stupních vítězů
Jaroslav Vaníček, Pavel Kuchař a Daniel Klíma stojí na stupních vítězů

Déšť může být také poslem zpráv o skvělém závodu

Jaroslav Vaníček se stal prvním dnešním vítězem

Dnes dopoledne pršelo snad úplně všude. Na Sahaře možná s největší pravděpodobností ne, avšak na africké pouští neměli pořádat předposlední díl letošního seriálu PRO-TEC Speedway Mini Cup, jenž pro plochodrážní fanoušky měl odvrátit nezadržitelný konec sezóny. Jméno Zdeňka Schneiderwinda na displeji mobilních telefonů okolo jedenácté dopolední se proto dalo vyložit jako předzvěst chmurných zpráv, které měly zabránit v cestě do Prahy, která ronila studené deštivé slzy.

Jenže pravý opak byl pravdou! Duchovní otec myšlenky závodění stopětadvacítek na malých oválech byl vskutku nad ránem blízko myšlenek na ručník letící do ringu. Nicméně místo nářků se pustil do práce a za volantem své octavie utahoval dráhu. Ke slovu se dostala i multikára a Jakub Fencl, který na malé Markétě před deseti lety vyhrál vůbec první závod stopětadvacítek na malé dráze u nás, mohl sugestivně líčit, kterak si na její korbičce připadal jako na sajdkáře.

Daniel Klíma se musel na úvod vypořádat s Vojtěchem Šachlem

A tak se krátce po šestnácté hodině mohlo začít trénovat. Vojtěch Šachl upadl, přetočil se i Jakub Exler a pár minut po začátku tréninku začalo drobně krápat. Jenže deštík brzy ustal a na seznam špatných zpráv už dneska nešlo dopsat vůbec nic.

Malí Tony Katra s plochodrážní Micro Shupou a Karel Průša za řidítky motokrosového Nitro 65 spolu na ostří boje bojovali již o tréninku. Postarali se o úvod dalšího povedeného klání, které opět ztrapnilo všechny pecivály, kteří tvrdí, že by se o lístky na plochou dráhu rvali, pakliže by nabízela nervy drásající podívanou od začátku do konce.

Pavel Kuchař právě odstartoval na Lukáše Vintera a Jana Sochůrka

Říká se, že nejlepší příběhy píše život. A plochá dráha se dnes v tomto směru nenechala nikterak zahanbit. Jaroslav Vaníček v rozjížďce s číslem jedna radoval z triumfu před Bruno Belanem a Lubošem Krejčou, který se po roční sérii samostatných působení postavil poprvé na start závodu.

Vzápětí se brilantním startem blýsknul Vojtěch Šachl. Ovšem Daniel Klíma nad ním získal vrch už na protilehlé rovince. Na výzvu od svého nejvážnějšího soupeře nemohl Pavel Kuchař reagovat jinak než vítězstvím.

Své druhé vítězství získal Pavel Kuchař na úkor Vojtěcha Šachla

Buldozer malých oválů vskutku nejlépe odstartoval do třetí jízdy. Lukáš Vinter jel těsně za ním, ovšem ve druhém kole drobet zaváhal v prvním výjezdu. Po chybě se dostal opět za výfuk svého mladšího klubového kolegy. V posledním výjezdu ale upadl a jeho dva body se staly cennou kořistí Jana Sochůrka.

Ve čtvrté jízdě se na seznam vítězů dostal rovněž Vojtěch Zamazal. Že je jeho srpnové zranění již zapomenuto poznal na vlastní kůži Jakub Exler. Slánský závodník mohl jen litovat, že se po startu rozjížďky s číslem šest nechal zaskočit od Bruno Belana. Souboj obou klubových kolegů o finále B měl psát jeden z příběhů, jimiž dnešní podnik jen oplýval.

Bruno Belan nakonec nepostoupil do finále B jen kvůli smůle při losování

Ještě před tím si však Pavel Kuchař musel dvakrát vybojovat vítězství v páté jízdě. Vojtěch Šachl totiž odskákal svůj nájezd na něho pádem. Stalo se v první zatáčce a Tomáš Topinka v roli rozhodčího byl vůči divišovskému borci shovívavý. Jenže Pavel Kuchař byl při repete ještě více přesvědčivý. Jeho šest bodů v rychlém sledu vyrovnali Jaroslav Vaníček a Daniel Klíma.

Rozhodující útok Daniela Klímy na Lukáše Vintera

Pražan opanoval sedmou jízdu, spodní stranou, jejíhož úvodního nájezdu se Jan Sochůrek nedostal dále než před Jakuba Exlera. Divišovský závodník se na svůj druhý triumf nadřel o poznání více. Lukáš Vinter jen v rozjížďce s číslem osm vedle celé kolo, dokud nechyboval v prvním oblouku toho druhého. A Daniel Klíma si jeho zaváhání pochopitelně vyložil jako pozvánku do čela.

 

Největší emoce přináší netradičně až finále A

Pavel Kuchař a Lukáš Vinter bojují o hrot patnácté jízdy

Pavel Kuchař a Daniel Klíma se díky dnešnímu vylosování neměli v základní části na ovále vůbec potkat. Jaroslav Vaníček, další ze suverénů první půle, se sice měl také vyhnout divišovskému závodníkovi, ovšem na Pavla Kuchaře narazil v rozjížďce s číslem jedenáct.

Jejich duel rozhodl víceméně už start, který měl Pavel Kuchař lepší. Jaroslav Vaníček útočil spodní stranou první zatáčky, v níž však předvedl elegantní hodiny. Nespadl a jel dál, a jelikož s oběma Pražany nebyl na startovním roštu už nikdo další, netratil ani druhé místo.

Porucha vzala Lukáši Vinterovi finále C

Daniel Klíma hned vzápětí odstartoval jako střela a odkázal Jana Sochůrka a Vojtěcha Zamazala do role bezprostředních diváků jeho třetího triumfu v řadě. Po třech sériích bylo nad slunce jasné, že si vedoucí trio brousí zuby na finále A. Další finálové jízdy ovšem stále ležely v banku. Lukáš Vinter získal tři klíčové body v deváté jízdě na úkor Jakuba Exlera a Luboše Krejčy. Vojtěch Šachl pro změnu v rozjížďce s číslem deset dokonale profitoval z divočení Bruno Belana v první zatáčce a také on se natáhnul pro své první vítězství dnešního odpoledne.

Bruno Belan vede céčko před Jakubem Exlerem

Poslední série základní části uzel dnešního závodu ještě více zamotala, pakliže ovšem nehovoříme o obsazení finále A. Vojtěch Šachl sice rázně zabušil na jeho vrata svým nejlepším startem v rozjížďce s číslem třináct. Spíš by však uspěl se střežením pytle plného blech, než aby ohlídal Jaroslava Vaníčka, který mu vedení sebral vnějškem první zatáčky.

Devět bodů Vojtěcha Šachla srovnal Jan Sochůrek v rozjížďce s číslem čtrnáct, když ve druhém kole poslal Jakuba Exlera za sebe v nájezdu do první zatáčky. Pavel Kuchař zatnul tipec aspiracím Lukáše Vintera v patnácté jízdě, když jej podjel v nájezdu do druhé zatáčky. Lukáš Vinter sice nepřišel o druhé místo ve prospěch Bruno Belana, ale se slánským závodníkem jej kromě osmi bodů spojovala taktéž bilance trojek, dvojek a jedniček.

Vojtěch Šachl vede finále B před Janem Sochůrkem a Vojtěchem Zamazalem

Na závěr základní části s přehledem triumfoval Daniel Klíma před Vojtěchem Zamazalem, jenž se tak ve všech ohledech vyrovnal Bruno Belanovi a Lukáši Vinterovi. Smysl pro fair play by v této situaci velel vypsat rozjezd o finále B, jenže dnes patovou situaci měl vyřešit los. Vojtěch Zamazal v něm svým kamenem dokonale otupil nůžky Lukáše Vintera a Bruno Belana, kteří si pak už jen mohli střihnout jen o postavení na startovním roštu céčka.

Ve finále D startoval Luboš Krejča sám. V céčku si Lukáš Vinter vypil kalich hořkosti až do dna. Zůstal stát už na startovním roštu a mohl jen sledovat, jak Bruno Belan za sebou vede Jakuba Exlera až do cíle. Béčko v jednoznačnou záležitost proměnil Vojtěch Šachl, když nedal ani náznak šance Janu Sochůrkovi a Vojtěchu Zamazalovi.

Nervozita na startovním roštu finále A – zleva Jaroslav Vaníček, Pavel Kuchař a Daniel Klíma

Zatímco vyvrcholení předchozích letošních pohárových klání vesměs přinesla největší drama v béčku a áčko se stalo rutinní záležitostí Pavla Kuchaře, dnešek to všechno obrátil vzhůru nohama. Už jeho start provázela velká nervozita a časté otáčení se ze startovního roštu. Konečně letěla páska nahoru!

Daniel Klíma se ujal vedení, Pavel Kuchař však byl hned za ním. Než se jejich duel dostal k vyvrcholení, který rozhodně nechtěl hrát také druhé housle, upadl v cíli druhého kola. Naštěstí vyvázl nezraněn, takže se před převzetím poháru za třetí místo mohl pokochat opakováním duelu o vítězství.

Daniel Klíma vede áčko před Pavlem Kuchařem a Jaroslavem Vaníčkem

A vskutku to byl fantastický duel! Dopředu opět vypálil Daniel Klíma, avšak Pavel Kuchař se nechtěl spokojit s úlohou jeho stínu. Útočil ze všech sil, ale s rozmyslem. Ve výjezdu z druhé zatáčky udeřil po spodní straně. Druhé kolo rozjížděl jako vedoucí závodník a nakonec to byl právě on, kdo si vyskočil na nejvyšší ze sudů od produktů Fuchs Oil.

Rozhodující manévr, jímž se Pavel Kuchař (9) dostal před Daniela Klímu
Rozhodující manévr, jímž se Pavel Kuchař (9) dostal před Daniela Klímu
D C B A TOT
1. Pavel Kuchař, Praha 3 3 3 3 3 15
2. Daniel Klíma, Divišov 3 3 3 3 2 14
3. Jaroslav Vaníček, Praha 3 3 2 3 X 11
4. Vojtěch Šachl, Divišov 2 2 3 2 3 12
5. Jan Sochůrek, Chabařovice 2 2 2 3 2 11
6. Vojtěch Zamazal, Slaný 3 2 1 2 1 9
7. Bruno Belan, Slaný 2 3 2 1 3 11
8. Jakub Exler, Praha 2 1 2 2 2 9
9. Lukáš Vinter, Praha 1 2 3 2 E 8
10. Luboš Krejča, Praha 1 X 1 1 3 6
11. Tony Katra, Slaný
11. Karel Průša, Slaný

Poznámka: při rovnosti bodů i pomocných kritérií Vojtěcha Zamazala, Bruno Belana a Lukáše Vintera rozhodl o postupu do finále B los; Tony Katra a Karel Průša absolvovali jen vložené jízdy, v duchu zásad poháru však byli vyhlášeni v hlavním závodě

Jaroslav Vaníček naštěstí vyvázel nezraněn
Jaroslav Vaníček naštěstí vyvázel nezraněn

Vložené jízdy:

Tony Katra 2. 2. 2. X 2.
Karel Průša 1. 1. 1. 1. 1.
Tony Katra útočí na Karla Průšu
Tony Katra útočí na Karla Průšu

 

Průběžné pořadí seriálu:

PHA CHA CHA SLA DIV PHA DIV PHA PHA DIV PHA TOT
28.3. 22.4. 21.5. 3.6. 16.7. 8.8. 13.8. 22.8. 12.9. 17.9. 10.10.
1. Pavel Kuchař 15 15 12 15 12 15 12 15 15 12 15 153
2. Jaroslav Vaníček 12 14 14 10 12 12 12 10 12 12 11 131
3. Daniel Klíma NS 12 14 11 14 12 14 8 12 15 14 125
4. Lukáš Vinter 13 11 2 14 11 12 12 11 12 9 8 116
5. Vojtěch Šachl 11 10 12 9 8 NS 9 11 13 12 12 107
6. Jakub Exler 8 7 9 8 9 9 7 9 7 7 9 89
7. Bruno Belan 10 10 7 9 NS 10 10 NS 9 6 11 82
8. Michal Baštecký 12 12 10 12 9 11 NS NS NS NS NS 66
9. Adam Nejezchleba 9 9 8 9 4 8 8 9 NS NS NS 64
10. Jan Jeníček NS 11 11 NS NS 11 10 NS 10 10 NS 63
11. Jan Sochůrek 8 6 10 NS NS NS NS 9 9 NS 11 53
12. Vojtěch Zamazal 8 NS 7 NS NS 8 8 NS NS 8 9 48
13. Milan Dobiáš NS NS 12 NS 9 NS 12 NS NS NS NS 33
14. Bruno Thomas NS 11 8 8 NS NS NS NS NS NS NS 27
15. Matesuzs Lopuski NS NS NS 12 NS NS NS NS NS 11 NS 23
16. Manuel Rau NS 7 8 7 NS NS NS NS NS NS NS 22
17. David Gaksch NS NS 5 8 NS NS NS NS NS NS NS 13
18. Kacper Krol NS NS NS NS NS NS NS NS NS 9 NS 9
19. Sebastian Kössler NS NS NS 9 NS NS NS NS NS NS NS 9
20. Matyas Bílek NS NS NS NS NS NS NS NS 8 NS NS 8
NC Luboš Krejča solo NS NS NS NS NS NS NS solo NS 6
NC Karel Průša NS NS solo NS solo solo NS solo NS NS solo
NC Tony Katra NS NS NS NS NS NS NS solo solo NS solo
Vojtěch Šachl vede finále B před Janem Sochůrkem a Vojtěchem Zamazalem
Vojtěch Šachl vede finále B před Janem Sochůrkem a Vojtěchem Zamazalem

Foto: Antonín Škach

Celá dvanáctka závodníků pěkně pohromadě
Celá dvanáctka závodníků pěkně pohromadě

Svitavy se neuskutečnily

Svitavy – 7. října
Svitavská Cihelna měla být dnes svědkem vyvrcholení šampionátů stopětadvacítek na klasické dráze a ve flat tracku. Nicméně včerejší deště se protáhly přes noc až do rána, což dnes dopoledne vedlo ke zrušení obou podniků. Jako náhradní termín se uvažuje několik možných řešení, nicméně žádné z nich nebylo doposud potvrzeno.

Pavel Kuchař vítězí i na velkých drahách

Chabařovice – 28. září
Celý den závodění zažily včera Chabařovice. Dopolední závod mistrovství republiky na klasické dráze vyhrál Pavel Kuchař po rozjezdu s Milanem Dobiášem, třetí místo obsadil Filip Šifalda. Odpoledne se po ovále proháněli flat trackeři ve svém šampionátu. Jednotlivé kategorie se staly kořistí Emanuele Marzotta, Aleše Plecháče a Jiřího Slezáka.

 

Kolibříci ráno odstartovali dekorování ve velkém stylu
Kolibříci ráno odstartovali dekorování ve velkém stylu

 

MIlan Dobiáš (bílá) a Daniel Klíma (červená) bojují o vedení před zraky Filipa Šifaldy (žlutá) a Jana Jeníčka (modrá)
MIlan Dobiáš (bílá) a Daniel Klíma (červená) bojují o vedení před zraky Filipa Šifaldy (žlutá) a Jana Jeníčka (modrá)

Poslední letošní chabařovický podnik začal po desáté hodině. Na skvěle připravené, podzimní dráze, se osm  závodníků utkalo o trofeje v mistrovském podniku na klasické ploché dráze. Pouhých osm rozjížděk nestačilo, aby byl jasný vítěz dnešního dne, a proto musela být nastavena ještě jedna rozjížďka.

Dva nejlepší jezdci dnešního dne, Milan Dobiáš a Pavel Kuchař se museli rozjíždět, protože měli shodný počet jedenácti bodů. Kdyby rozhodovala vzájemná jízda, vyhrál by Milan Dobiáš, ale řády praví, že v případě rovnosti bodů na prvních třech pozicích musí byt rozjezd, činilo se tak, a tam už rozhodovaly všechny faktory…

Pavel Kuchař vyhrál v Chabařovicích
Pavel Kuchař vyhrál v Chabařovicích

Možná malá nervozita u Milana Dobiáše zapříčinila problém se zařazením, možná technická porucha, zkrátka Pavel Kuchař odstartoval jako blesk a stylem start-cíl si dojel na chabařovické dráze pro první místo. Na stupních vítězů pak stáli  i dva  Chabařovičáci, Milan Dobiáš a Filip Šifalda.

Malý zádrhel se stal pouze v poslední rozjížďce, kdy se nám najednou, na prvním startovním poli objevili hned dva závodníci s červeným povlakem – Pavel Kuchař a Filip Šifalda, ten nechápal, kam se má postavit, když  už na jeho roštu stojí Pavel Kuchař.

Klíčový rozjezd: zleva Milan Dobiáš a Pavel Kuchař
Klíčový rozjezd: zleva Milan Dobiáš a Pavel Kuchař

Záhada byla hned vyřešena, když jsme nahlédli do rozpisu a zjistili, že Pavel Kuchař si měl navléci modrý povlak a posunout se tak vpravo od Filipa Šifaldy. Tato situace ovšem Pavla Kuchaře vůbec nerozhodila a jízdu vyhrál,  tak jako celý závod.

Kluci se už nyní těší na jízdy ve Svitavách příští sobotu.

1. Pavel Kuchař, Praha 3 3 2 3 11+3
2. Milan Dobiáš, Chabařovice 3 2 3 3 11+2
3. Filip Šifalda, Chabařovice 2 3 1 2 8
4. Daniel Klíma, Divišov 2 1 2 2 7
5. Jan Jeníček, Pardubice 1 2 1 1 5
6. Jaroslav Vaníček, Praha 0 0 3 1 4
7. Jakub Exler, Praha 1 1 0 0 2
8. Jan Sochůrek, Chabařovice 0 E 0 F 0
Duel Milana Dobiáše (bílá) a Daniela Klímy (červená)
Duel Milana Dobiáše (bílá) a Daniela Klímy (červená)

Průběžné pořadí seriálu:

SLA PCE PLZ LIB SLA CHA TOT
3.6. 21.6. 8.7. 15.7. 16.9. 28.9.
1. Pavel Kuchař, Praha 12 9 12 9 12 11 65
2. Daniel Klíma, Divišov 9 7 5 11 10 7 49
3. Filip Šifalda, Chabařovice 9 12 10 6 NS 8 45
4. Jaroslav Vaníček, Praha 7 4 5 8 10 4 38
5. Milan Dobiáš, Chabařovice 10 8 4 4 NS 11 37
6. Michal Baštecký, Praha 8 6 8 6 NS MS 28
7. Bruno Belan, Slaný 4 NS NS 8 4 NS 16
8. Jan Jeníček, Pardubice NS 0 1 NS 5 5 11
9. Jakub Exler, Praha 1 NS NS 4 NS 2 7
10. Lukáš Vinter, Praha 1 2 3 NS NS NS 6
11. Bruno Thomas, D 6 NS NS NS NS NS 6
12. Mateusz Lopuski, PL NS NS NS NS 5 NS 5
13. Vojtěch Zamazal NS NS NS 2 2 NS 4
14. Manuel Rau, D 1 NS NS NS NS NS 1
15. Jan Sochůrek, Chabařovice NS NS NS NS 0 0 0
FT1: Pavol Pučko, Emanuele Marzzoto a Jiří Kraus
FT1: Pavol Pučko, Emanuele Marzzoto a Jiří Kraus

Mistrovství republiky flat track:

FT1: 1. Emanuele Marzotto, I
2. Pavol Pučko
3. Jiří Kraus
FT Classic: 1. Aleš Plecháč
2. Jiří Kraus
3. Michal Hloušek
FT Veterán: 1. Jiří Slezák
2. Jaroslav Franců
3. Jiří Slezák ml.
FT Classics: JIří Kraus, Aleš Plecháč a Michal Hloušek
FT Classics: JIří Kraus, Aleš Plecháč a Michal Hloušek

Foto: Jiřina Šifaldová

FT Veterán: Jaroslav Franců a otec a syn Slezákovi
FT Veterán: Jaroslav Franců a otec a syn Slezákovi