Archiv pro rubriku: Markéta Cup 125 ccm

Britský rekordman těsně prošvihnul český pohárový seriál kolibříků

Předevčírem se Ellis Perks jednou provždy zapsal do historie britského ligového zápolení, jehož historii sahá až do roku 1929. Za devadesát let se stal prvním z tisícovek plochodrážníků, který slavil triumf ve všech třech divizích. Nejprve se Swindonem v půli října vyhrál Premiership, o pět dnů později s Leicesterem i Championship. A v pondělí s druhým týmem Leicesteru nedal šanci Kentu v nejnižší National League. Přitom ve stejný den v Divišově skončil letošní PRO-TEC Speedway Mini Cup, jehož úvodní ročník před jedenácti lety dnes dvaadvacetiletý Angličan nestihnul jen o vlásek.

 

Někteří z účastníků zkušebního závodu na pražské malé Markétě v říjnu 2007: zleva Michal Průcha, Zdeněk Vrba, Eduard Krčmář, Ellis Perks a Ondřej Veverka

Pokud vám nějaký statistik bude tvrdit, že Ellis Perks nikdy nezávodil v Čechách, bude se mýlit. Ledaže ovšem nedodá, že míní klasickou kubaturu do pěti set kubických centimetrů. Ve svých deseti letech totiž Ellis Perks na sklonku října 2007 dorazil na zkušební závod stopětadvacítek na malou Markétu, kterým Zdeněk Schneiderwind sondoval správnost své myšlenky o závodech kolibříků na malých oválech.

Pražský trenér měl pravdu, jak ukázalo dvanáct ročníků pohárového seriálu ať již pod původním názvem Markéta Cup či Speedway Mini Cup, když další miniovály vznikaly i mimo Prahu. U toho ovšem Ellis Perks již nefiguroval.

Jediný start Ellise Perkse v Čechách za řidítky nové stopětadvacítky Shupa

Na podzim 2007 se totiž zrovna se stěhoval s rodinou do Austrálie, kde měly děti lepší podmínky pro závodění na oválech než v jeho rodné Anglii. A s sebou si bral zbrusu nový motocykl Shupa, s nímž se v mlžném říjnovém dni v české metropoli teprve sžíval.

Kdo ví, jakým směrem by se jeho život ubíral, kdyby se narodil o pár let později a mohl se stopětadvacítkou pravidelně závodit nejen u nás, ale třeba i v Polsku? Ostatně víceméně náhodná návštěva jednoho ze závodů Speedway Mini Cupu nastartovala plochodrážní kariéru Jana Kvěcha. A nejen jeho.

Foto: Pavel Fišer

Ostrou závodní sezónu ukončí kolibříci

Divišov – 24. října
Den české státnosti nepoutá letos tolik pozornosti jako loni, kdy jsme slavili stoleté výroční republiky. Pro řadu lidí půjde o lákavou šanci prodloužit si víkend. Navíc děti mají prázdniny. Ty, které závodí v seriálu PRO-TEC Speedway Mini Cup, prožijí příští pondělí v Divišově. Pohárový seriál plochodrážních stopětadvacítek zde vyvrcholí svým šestnáctým dílem. Dojde i na zvláštní jízdy o ceny od magazínu speedwayA-Z a poté v klubovně proběhne slavnostní vyhlášení soutěže s předáním cen.

 

Vojtěch Šachl (modrá) a Jaroslav Vaníček (červená) mají v poháru svá místa jistá, ale jejich souboj na snímku dobře dokumentuje nasazení kolibříků

PRO-TEC Speedway Mini Cup prodlužuje českou závodní sezónu až do konce října prakticky již standardně. A právě zkušenosti z předchozích let naznačují, že volné dny jsou tím správným katalyzátorem závodnického zájmu. Nejsou žádné signály, které by svědčily, že v pondělí tomu bude naopak.

Svůj primát, v seriálu již druhý v řadě, má již jistý Jaroslav Vaníček. Stejně nezpochybnitelné je i druhé místo Vojtěcha Šachla. O bronz se bude přetahovat dvojice stále se lepšících Adamů, tedy Bednář a Nejezchleba. V současné době je mezi nimi rozdíl třech bodů.

Věcné ceny od naší redakce: menší vlevo pro jízdu o Pohárek Toničky Škachové, větší vpravo pro Cenu speedwayA-Z

Na nejmenší z třech divišovských tratí, o níž Zdeněk Schneiderwind při nedělních závodech uvažoval jako o volbě pro poslední letošní mítink stopětadvacítek, se dozajista strhnou úchvatné boje. Ty jsou ostatně charakteristickým rysem každého mítinku kolibříků. V pondělí však budou pokračovat i po skončení finále A.

Formule Ceny speedwayA-Z bude stanovena přímo na místě dle momentální situace. Jistý je však pohár a tisícovka v hotovosti pro vítěze. Protože se do financování zapojil i Karel Herman, peněženku si budou moci nachystat i další dva v cíli. Náš skvělý fotograf si navíc připravil skvělé překvapení pro nejlepší závodníky soutěže. Trojice, možná čtveřice nejmladších závodníků se utká o malý Pohárek Toničky Škachové.

Závody vypsané redakcí magazínu speedwayA-Z pro pondělní PRO-TEC Speedway Mini Cup v Divišově:

Cena speedwayA-Z: nadstavbový podnik hlavního klání s finále pro tři nejlepší; vítěz získá pohár a prémii Kč 1000,-, druhý Kč 600,- a třetí Kč 400,-
Pohárek Toničky Škachové: jízda pro tři, případně čtyři nejmladší závodníky; vítěz získá pohár

Foto: Karel Herman a Eva Palánová

Divišovské závody znají svůj jízdní řád

Divišov – 15. října
Na rozdíl od minulého týdne zní z Divišova konečně dobré zprávy. Místní pořadatelé dnes dopoledne potvrdili, že dají dohromady svůj velký ovál. Nic tedy nestojí v cestě náhradnímu termínu Poháru přátelství, který byl stanoven na tuto neděli. Doprovodí jej poslední závod mistrovství republiky stopětadvacítek na klasické dráze. Vyvrcholení pohárové série PRO-TEC Speedway Mini Cup bylo tudíž posunuto až na státní svátek 28. října.

 

Důvody jsou ryze praktické, a sice že by obě akce do sebe časově nezapadly. Státní svátek připadá na pondělí a v dalších dnech po něm jsou navíc školní prázdniny. Závod odstartuje tradičně dopoledne a vyvrcholí zvláštní Cenou vydavatele speedwayA-Z, jež se na sklonku sezóny koná již tradičně. Chybět nebude ani nadstavbová jízda O pohárek Toničky Škachové pro nejmladší závodníky.

Poté se závodníci přesunou do divišovské klubovny, kde bude letošní ročník PRO-TEC Speedway Mini Cupu důstojně uzavřen.  Pakliže by počasí nedovolilo závodit, slavnostní vyhlášení výsledků proběhne stejně.

Závěr české sezóny v Divišově:

neděle 20. října (13:00): Pohár přátelství
MR 125 ccm
státní svátek pondělí 28. října: PRO-TEC Speedway Mini Cup
Cena vydavatele speedwayA-Z
slavnostní vyhlášení seriálu
Kolibříci se s pohárem rozloučí opět v Divišově

Foto: Karel Herman

Poslední slovo pronesl Vojtěch Šachl, nejlépe se smál Jaroslav Vaníček

Divišov – 28. září
Nástup do letošní stopětadvacítkářské sezóny měl nesporně nejlepší Vojtěch Šachl. Nicméně v průběhu sezóny nabral na malých oválech vrchu Jaroslav Vaníček. Ten o svém titulu mistra republiky rozhodl vlastně již před týdnem ve Slaném, ale v dnešním závěrečném klání mířil k vítězství. Jenže Vojtěch Šachl se v áčku rozhodně nebál zahrát si roli tvrďáka a jí do kontaktu s vedoucím Pražanem, kterého ve třetím okruhu předčil a mohl se jít postavit na nejvyšší stupínek pódia. Třetí skončil Adam Bednář, což se stalo impulsem pro vypsání rozjezdu o celkový bronz. Jan Jeníček se totiž prve ve finále B probil na první místo a srovnal s ním krok v závěrečné klasifikaci. V dodatkové jízdě mu však nezbylo než na pražského Jihočecha útočit, protože ten se s vylétnutím pásky usadil na čele. Pardubický závodník jej však z něho nevystrnadil.

Jaroslav Vaníček, Vojtěch Šachl a Adam Bednář stojí na stupních vítězů

Celkový bronz je leitmotivem dnešního závodu

Jaroslav Vaníček přijel do Divišova již jako nezpochybnitelný šampión

Počasí dnes nad ránem nebylo žádným šlágrem. Šedivé mraky, vítr, chladno… Nicméně poslední díl šampionátu kolibříků na krátké dráze nedal prostor pro vůbec žádná negativa. O titulu Jaroslava Vaníčka již nešlo ani spekulovat. I kdyby dnes nakrásně nezískal jediný bod a Vojtěch Šachl létal jako tryskáč, na jejich pořadí by se nic nezměnilo.

Navíc Jaroslav Vaníček rozhodně nedával najevo, že by se dnes divišovského závodu přijel pouze zúčastnit. A v rozjížďce s číslem jedna se nikterak nežinýroval dominovat před Adamem Nejezchlebem a Lubošem Krejčou. Jenže ani Vojtěch Šachl nehodlal v otázce hamonění trojek zůstat pozadu.

V rozjížďce s číslem tři ve stylu start – cíl porazil nejen Matouše Kameníka, ale rovněž Adama Bednáře. Pro něho byla tato porážka citelná, protože spolu s Janem Jeníčkem měl na třetí pozici aktuální klasifikace stejný počet bodů. A pardubický závodník předtím dokonale ovládnul druhou jízdu.

Vojtěch Šachl (modrá) se ujímá vedení před Adamem Bednářem (červená) a Matoušem Kameníkem (bílá)

Jenže mezi pretendenty českého bronzu záhy zavládlo opět bodové příměří. Adam Bednář kraloval sedmé jízdě, v níž již od startu změřil Luboše Krejču a Dominika Hrbka. Jan Jeníček však v rozjížďce s číslem osm odstartoval navlas stejně s Vojtěchem Šachlem, který ovšem byl po vnějšku první zatáčky přece jen o poznání rychlejší.

Vojtěch Šachla posléze s dokonalou rutinou opanoval i devátou jízdu. Jeho tři triumfy však vyrovnal Jaroslav Vaníček. Již jasný šampión předtím v rozjížďce s číslem šest nedovolil Matěji Frýzovi zopakovat úvodní triumf. Pravda, plzeňský závodník se snažil, cpal se dopředu vnitřkem první zatáčky, jenže Pražan jej před sebe nepustil. Štěpán Ševčík pro něho byl posléze v desáté jízdě přece jen snadnějším soustem, už jen uvážíme-li rozdílné zkušenosti obou z nich.

Adam Nejezchleba (modrá) zápolí s Matoušem Kameníkem (červená)

Pakliže se týká duelu o závěrečný bronz, nejlepší vodítko mohla nabídnout rozjížďka s číslem dvanáct, v níž oba kohouti stanuli bok po boku. A vskutku bylo na co koukat! Protože snad aby toho nebylo málo, o společnost se jim postaral stále se lepšící Matěj Frýza.

Adam Bednář však odstartoval s dokonalou rutinou. Nejenže nepustil plzeňského závodníka před sebe po spodní straně první zatáčky, ale navíc jej přitlačil tolik, že mu druhou příčku sebral Jan Jeníček. Nicméně Matěj Frýza přece jen nelitoval, že se držel bílé lajny uvnitř, protože ve druhé zatáčce kolem ní podjel Jana Jeníčka.

Samotný Pardubičan si však uvědomil výhodnost vnitřní stopy. Ve druhém okruhu ji uplatnil, ve druhém oblouku se na ní nasunul. Podjel Matěje Frýzu, inkasoval dva body, a byť měl v aktuální klasifikaci dnešního mítinku bod ztráty na Adama Bednáře, šampionát anno domini 2019 ještě nekončil.

 

Stále nerozhodnutý šampionát

Matěj Frýza vede před Josefem Černým

Jenže také Adam Bednář moc dobře věděl, která bije. Stylem start – cíl zvítězil v rozjížďce s číslem čtrnáct, v níž se však při vší úctě stal hrdinou Dominik Hrbek, když na sklonku druhého okruhu podjel Josefa Černého. Jenže Pražan z Jindřichova Hradce s jedenácti body mohl považovat svou účast ve finále A za hotovou věc.

Podobně machrovat mohli i oba doposud neporažení premianti, jež se střetli v rozjížďce s číslem patnáct. Jaroslav Vaníček v ní briskně vypálil do vedení, zatímco Vojtěcha Šachla trápil Matouš Kameník. Poradil si s ním až vnějškem druhé zatáčky.

Rovnou z chodu doklepnul Jaroslava Vaníčka. Ve třetím kole do něj v první zatáčce dokonce vrazil, ale oba rivalové ustáli svůj duel mistrovsky. Pražan ještě lépe, jelikož se udržel ve vedení, byť na něj divišovský borec bez ustání dotíral až do cíle

Adam Bednář (modrá) ve vzájemném souboji Jana Jeníčka (bílá) porazil

Šestnáctá jízda zasvitla bronzovým svitem Jana Jeníčka. Zároveň s vylétnutím pásky se usadil ve vedení a uzavřel své účinkování v základní části desetibodovým ziskem. Adam Bednář měl o jeden navíc a v áčku se body násobí. Jenže Jaroslav Vaníček a Vojtěch Šachl rozhodně nesršeli odhodláním se s někým dělit. Naproti tomu, kdyby Jan Jeníček vyhrál v béčku…

Jenže než se začala roztáčet kola finálového pořadu, konal se rozjezd o postup do béčka. Vedl v něm Matěj Frýza, jenž se Luboše Krejči zbavil až ve druhém okruhu, v jehož druhé zatáčce Pražan upadl. Jako na potvoru si nevzal chrániče a bolestivě se praštil do míst, kde to kluky velmi bolí. Avšak jeho běh do depa dal jasně najevo, že rezignaci z dalšího průběhu klání nemá rozhodně ve svých plánech.

 

Šampionát končí rozjezdem

Luboš Krejča po svém rozjezdovém pádu pospíchá do depa

Když už jsme u sprintování, David Hrbek se vůbec nenechal zahanbit, když před startem déčka běžel zkontrolovat polohu palivových kohoutků motocyklu svého syna. Rozhodně nelitoval, protože přívod metylu byl vskutku uzavřený. A tak Dominik Hrbek mohl slavit vítězství před Josefem Černým.

Co čert nechtěl, do finále C se nerozjel Luboš Krejča, protože… Protože si metyl nepustil. Na čele tím pádem úřadoval Adam Nejezchleba. Měřil Štěpána Ševčíka, jemuž nakonec nezbyly ani dva body. Na své cestě k cíli se totiž dostal oběma koly mimo závodní trať.

Jan Jeníček (červená) v souboji s Matoušem Kameníkem (modrá)

A pak přišlo tolik klíčové finále B. Matouš Kameník napínal nervy přítomných, když se kvůli jeho letmému startu muselo startovat podruhé. Nicméně sotva páska vyletěla znovu, byl divišovský borec opět v čele. Jenže s Janem Jeníčkem to neměl nikterak jednoduché.

Pardubický závodník zamířil do první zatáčky po spodní straně a na protilehlé rovince převzal vedení. Vyhráno ovšem neměl. Jak se ve třetím kole nechal v úvodním výjezdu vynést příliš daleko na venek, Matouš Kameník jej podjel. Jenže krátce na to se dostal oběma koly mimo trať. Protože dobře věděl, že jej čeká diskvalifikace, sám odstoupil.

Adam Bednář (červená) upaluje v rozjezdu před Janem Jeníčkem (modrá) pro celkový bronz v šampionátu

Jan Jeníček proburácel vítězně cílem a mohl jen čekat na výsledek finále A, v němž Adam Bednář potřeboval pro zisk bronzu dojet nejhůře druhý. Jenže dopředu vystřelil Jaroslav Vaníček a Vojtěch Šachl stihnul jen právě Adama Bednáře. Divišovský závodník však celou záležitost ještě rozhodně nepovažoval za uzavřenou. Na začátku třetího kola se dostal dopředu a zvítězil.

V depu se Jan Jeníček se svým otcem Jiřím chystal na rozjezd o celkový bronz, protože s Adamem Bednářem měli stejně. Pražan rozhodl svým skvělým startem. Pardubický závodník se nevzdal, zkoušel hlavně osvědčené nájezdy vnitřní stranou, ale Adam Bednář se nedopustil jediné chybičky.

Vojtěch Šachl (modrá) se ve finále A dostal před Jaroslava Vaníčka (červená)
nejmenší dráha: D C B A TOT
1. Vojtěch Šachl, Divišov 3 3 3 2 6 17
2. Jaroslav Vaníček, Praha 3 3 3 3 4 16
3. Adam Bednář, Praha 2 3 3 3 2 13
4. Jan Jeníček, Pardubice 3 2 2 3 3 13
5. Matěj Frýza, Plzeň 3 2 1 2 2 10
6. Matouš Kameník, Divišov 1 3 3 1 L 8
7. Adam Nejezchleba, Ch. 2 2 2 1 3 10
8. Štěpán Ševčík, Plzeň 2 L 2 2 L 6
9. Luboš Krejča, Praha 1 2 2 3 E 8
10. Dominik Hrbek, Pardubice 2 1 1 2 3 9
11. Josef Černý, Plzeň 1 1 1 1 2 6

Poznámka: o obsazení finále B rozhodl rozjezd: Matěj Frýza; Luboš Krejča F; zvláštní jízdy Karel Průša

Jan Jeníček (červená) ve finále B bojuje s Matoušem Kameníkem (modrá) a Matějem Frýzou (bílá)

Konečné pořadí šampionátu:

PHA SLA PHA SLA DIV CHA SLA DIV TOT
6.4. 20.4. 14.5. 18.5. 2.6. 8.6. 21.9. 28.9.
1. Jaroslav Vaníček, Praha 17 16 17 18 18 18 18 16 138
2. Vojtěch Šachl, Divišov 15 18 13 13 12 8 13 17 109
3. Adam Bednář, Praha 13 6 11 12 15 12 16 13 98+3
4. Jan Jeníček, Pardubice 9 13 12 15 13 11 12 13 98+2
5. Matěj Frýza, Plzeň 9 11 10 11 11 11 9 10 82
6. Bruno Belan, Slaný 11 13 15 13 11 15 NS NS 78
7. Matouš Kameník, Divišov 13 9 11 11 10 7 7 8 76
8. Adam Nejezchleba, Ch. NS 10 9 11 9 10 13 10 72
9. Dominik Hrbek, Pardubice 6 10 7 9 10 9 7 9 67
10. Luboš Krejča, Praha 6 NS 8 9 0 11 8 8 58
11. Štěpán Ševčík, Plzeň 4 6 6 7 8 11 8 6 48
12. Josef Černý, Plzeň 8 8 NS 8 8 9 NS 6 47
13.Josef Novotný, Pardubice NS NS 3 6 5 6 5 NS 25
14. Mateusz Lopuski, PL NS 13 NS 12 NS NS NS NS 25
15. Eric Puffer, D 10 NS NS 5 NS NS NS NS 15
16. Antoni Kawczynski, PL NS 4 NS 9 NS NS NS NS 13
Adam Bednář (červená) si v rozjezdu pojistil celkový bronz na úkora Jana Jeníčka (červená)

Foto: Karel Herman a Mirek Horáček

Dominik Hrbek (červená) v souboji s Josefem Černým (modrá)

Jaroslav Vaníček prodloužil páteční maximum až do soboty

Slaný – 21. září
Chladná rána nás přesvědčují, že léto roku 2019 je již nenávratnou minulostí. Slánský víkend nižších kubatur pokračoval dalším podnikem stopětadvacítek na malé dráze, tentokrát mistrovského charakteru. Hrstka diváků proto hledala místa, kde hřejivé sluníčko na své cestě vzhůru již vygumovalo stíny vrhané tribunou. Souboje kolobříků je však rozehřály víc. Nakonec se z triumfu radoval Jaroslav Vaníček, který stejně jako včera v podvečer neztratil ani bod, a ve finále A odvedl dvojici Adamů, Bednáře a Nejezchlebu.

Adam Bednář, Jaroslav Vaníček a Adam Nejezchleba stojí na stupních vítězů

Trojice na nekompromisní cestě do finále A

Luboš Krejča (2) atakuje Jana Jeníčka (3)

Sluníčko se naštěstí činilo a ranní chlad v boji s ním musel postupně kapitulovat. Petr Šachl ještě musel poslouchat rady, ať nezapomene pustit přívod paliva, coby narážky na včerejší odstoupení svého syna Vojtěcha z první jízdy pohárového závodu. David Kameník raději mlčel, protože z minulosti věděl své.

Nicméně pak již promluvily osminkové motory! Jako první se s vítězstvím vracel Jaroslav Vaníček, který změřil Jana Jeníčka a Luboše Krejču. Bruno Belan se kvůli své zraněné ruce rozhodl startovat až v odpoledním šampionátu na dlouhé dráze. V rozjížďce s číslem dva tak startovali jen dva závodníci a Adam Bednář odstartoval na Štěpána Ševčíka.

Adam Bednář právě odstartoval na Štěpána Ševčíka

Třetí jízda přinesla přece jen více vzruchu. Vojtěch Šachl vypálil do vedení jako blesk, ale musel odrážet Matouše Kameníka a Matěje Frýzu útočící venkem první zatáčky. Raději jim ujel, zatímco divišovský borec měl plné ruce s dotírajícím Plzeňanem. Seznam úvodních vítězů se uzavřel Adamem Nejezchlebem, jenž předčil Dominika Hrbka a Josefa Novotného, jenž si se svým otcem do Slaného prakticky jen odskočil. Po dopoledním programu se totiž vydal na cestu na trénink do Kostěnic.

Ve druhé sérii vydrželo čisté konto jen trojici závodníků. Jaroslav Vaníček v páté jízdě uletěl Matěji Frýzovi,  Adam Bednář vzápětí zkrotil Luboše Krejču a nakonec v rozjížďce s číslem osm Adam Nejezchleba odrazil počáteční nápor Matouše Kameníka. Vítěznou šňůru  Vojtěcha Šachla přestřihnul Jan Jeníček, který v rozjížďce s číslem sedm triumfoval stylem start – cíl.

Vojtěch Šachl (červená) se probil před Matouše Kameníka (modrá) a Matěje Frýzu (bílá)

Zatímco Jaroslav Vaníček v rozjížďce s číslem devět pádil za třetí trojkou, aspirace Matouše Kameníka hasly s poruchou ve druhém okruhu. „V motoru mu to klouzlo,“ vysvětloval otec divišovského závodníka David. „Po kropení jsme měli otočit hranu.“

V rychlém sledu se třetího primátu dočkali také Adam Nejezchleba a Adam Bednář, který přitom v jedenácté jízdě přistřihnul křidélka Janu Jeníčkovi. Vojtěch Šachl hned na to projel jako první cílem rozjížďky s číslem dvanáct s pocitem, že jeden bod ztráty jej tentokrát mezi nejlepší trojici nepustí.

 

Maximální Jaroslav Vaníček

Adam Nejezchleba vodí Matouše Kameníka

Do hry však vstoupil Jan Jeníček. Jeho start v rozjížďce s číslem třináct nelze označit jinak než špičkový. Adam Nejezchleba měl daleko k mávání bílým praporem, právě naopak. Kýženého předjetí se ale nedočkal stejně jako Vojtěch Šachl finále A.

Divišovský závodník totiž v rozjížďce s číslem čtrnáct nedohonil Adama Bednáře, který si zkompletoval dvanáctibodové maximum. Stejný kousek se podařil už jen Jaroslavu Vaníčkovi. Rozjížďku s číslem šestnáct musel vyhrát hned dvakrát, protože ve druhém kole upadl Dominik Hrbek a mávalo se červenými světly.

Matěj Frýza (modrá) čelí náporu Matouše Kameníka (bílá) a Luboše Krejčy (červená)

Losování o startovní pozice a hlavně o postup do finálových jízd různé úrovně letos vzbudil mnoho kontroverze. Pavel Váňa se jim vyhnul vpravdě šalamounky. Oba neporažení  se utkali v rozjezdu o právo první volby místa na startovním roštu finále A. Jaroslav Vaníček v něm na Adama Bednáře vyzrál již při startu.

Než začaly mistrovské stopětadvacítky vrcholit, dvakrát se při tréninku na velkém slánském ovále objevili účastníci odpoledního mezinárodního klání čtvrtlitrů. Poté Dominik Hrbek vyhrál déčko, když se Josef Novotný prakticky ani nerozjel. Finále C vidělo triumf Matěje Frýzy, jenž se ujal vedení před Lubošem Krejčou a Štěpánek Ševčíkem již po startu.

Matouš Kameník korunoval svou dnešní smůlu, když se současně s letem pásky převrátil v ukázkové svíci. Vojtěch Šachl posléze vrátil předchozí porážku Janu Jeníčkovi. A pak už Jaroslav Vaníček mohl prodloužit svou show.

Neporazitelný Jaroslav Vaníček letí jako vítěz k cíli finále A před Adamem Bednářem a Adamem Nejezchlebou

Okamžitě vypálil do čela, zatímco Adam Nejezchleba se v první zatáčce nikterak nežinýroval objet svého jmenovce Bednáře. Jenže boj o druhou pozici rozhodně neskončil. Adam Bednář držel vnitřní stopu a v nájezdu do druhé zatáčky se protáhnul nazpět pod vlasáče v chabařovické vestě. Jenže vedoucí Jaroslav Vaníček si zatím vypracoval takový náskok, že by jej nešlo zlikvidovat bez porušení fyzikálních zákonů.

Jaroslav Vaníček vede áčko před Adamem Bednářem a Adamem Nejezchlebou
D C B A TOT
1. Jaroslav Vaníček, Praha 3 3 3 3 6 18
2. Adam Bednář, Praha 3 3 3 3 4 16
3. Adam Nejezchleba. Ch. 3 3 3 2 2 13
4. Vojtěch Šachl, Divišov 3 2 3 2 3 13
5. Jan Jeníček, Pardubice 2 3 2 3 2 12
6. Matouš Kameník, Divišov 2 2 E 3 F 7
7. Matěj Frýza, Plzeň 1 2 1 2 3 9
8. Luboš Krejča, Praha 1 2 2 1 2 8
9. Štěpán Ševčík, Plzeň 2 1 2 2 1 8
10. Dominik Hrbek, Pardubice 2 1 1 X 3 7
11. Josef Novotný, Pardubice 1 1 2 1 E 5

Poznámka: nestartoval původně přihlášený Bruno Belan, který kvůli své fraktuře prstu preferoval odpolední klasické MR; rozjezd o právo volby postavení na startovním roštu finále A: Jaroslav Vaníček, Adam Bednář

Divoký pád Matouše Kameníka po startu finále B

Průběžné pořadí šampionátu:

PHA SLA PHA SLA DIV CHA SLA TOT
6.4. 20.4. 14.5. 18.5. 2.6. 8.6. 21.9.
1. Jaroslav Vaníček, Praha 17 16 17 18 18 18 18 122
2. Vojtěch Šachl, Divišov 15 18 13 13 12 8 13 92
3. Adam Bednář, Praha 13 6 11 12 15 12 16 85
4. Jan Jeníček, Pardubice 9 13 12 15 13 11 12 85
5. Bruno Belan, Slaný 11 13 15 13 11 15 NS 78
6. Matěj Frýza, Plzeň 9 11 10 11 11 11 9 72
7. Matouš Kameník, Divišov 13 9 11 11 10 7 7 68
8. Adam Nejezchleba, Ch. NS 10 9 11 9 10 13 62
9. Dominik Hrbek, Pardubice 6 10 7 9 10 9 7 58
10. Luboš Krejča, Praha 6 NS 8 9 0 11 8 50
11. Štěpán Ševčík, Plzeň 4 6 6 7 8 11 8 42
12. Josef Černý, Plzeň 8 8 NS 8 8 9 NS 41
13.Josef Novotný, Pardubice NS NS 3 6 5 6 5 25
14. Mateusz Lopuski, PL NS 13 NS 12 NS NS NS 25
15. Eric Puffer, D 10 NS NS 5 NS NS NS 15
16. Antoni Kawczynski, PL NS 4 NS 9 NS NS NS 13
Luboš Krejča jede před Štěpánem Ševčíkem

Foto: Karel Herman

Matěj Frýza vede před Matoušem Kameníkem a Lubošem Krejčou

Jaroslav Vaníček opět létal od první až do poslední jízdy

Slaný – 20. září
Slánský víkend slabších kubatur zahájil v páteční večer odloženým dílem pohárové série stopětadvacítek, PRO-TEC Speedway Mini Cup, již patnáctým v pořadí. Viděli jsme poměrně dost pádů, ale také famózní souboje na ovále, jež jsou ideální pozvánkou pro sobotní a nedělní program. Byť jednou musel na trestnou čáru, Jaroslav Vaníček neprohrál jedinou rozjížďku a postavil se na stupně vítězů. Adam Bednář se díky druhému místu vrátil na třetí příčku aktuální klasifikace před svého jmenovce Nejezchlebu, zatímco Luboš Krejča oslavil svůj návrat na ovály po měsíci a půl premiérovými stupni vítězů.

Adam Bednář, Jaroslav Vaníček a Luboš Krejča stojí na stupních vítězů

Adam Bednář bez problémů

Adam Bednář šel od vítězství k vítězství a prohrál až ve finále A

Hodně určující se dnes stala již rozjížďka s číslem jedna. Páska letěla vzhůru a Vojtěch Šachl se ani nerozjel, protože si zapomněl otevřít přívod paliva. Tři body jsou při závodech kolibříků ztráta jako hrom a divišovský borec věděl, že na finále A může rovnou zapomenout. A to tím spíše, pokud Jaroslav Vaníček a Adam Bednář vozili trojky jako na běžícím páse.

Aktuální leader opanoval stylem start – cíl již druhou jízdu. V té deváté se možná podivil bleskové reakci Štěpánky Nyklové, nicméně s přehledem přidal další triumf. To samé ukázal v rozjížďce s číslem čtrnáct, avšak o tři jízdy později se předčasně dotknul pásky a musel na trestnou čáru. Nicméně i s handicapem několika metrů předjel soupeře a vyhrál.

Klíčový triumf Luboše Krejči nad Adamem Nejezchlebem

Adam Bednář naproti tomu do svého závodnického curriculum vitae nepřidal stránku s příliš komplikovaným dějem. Vyhrával s dokonalým přehledem. A v rozjížďce s číslem patnáct si mohl dovolit luxus gentlemanského gesta. Zpomalil, aby Štěpánku Nyklovou nepřipravil o bod. K finále A mířil i Adam Nejezchleba, jenže narazil na silného soupeře.

Luboš Krejča mohl jet mezi třemi nejlepšími už v červencové Praze, jenže tehdy mu něco takové zhatilo losování. Dnes nejprve podlehl Jaroslavu Vaníčkovi, ale pak již neznal nic než triumf. Klíčový přišel v rozjížďce s číslem šest, kdy navzdory mírným problémům s dráhou porazil právě Adama Nejezchlebu. V poslední zatáčce třinácté jízdy před ním spadl Karel Průša. Stejně jako minulý víkend v Chabařovicích doběhl do cíle, ale již pro dva body.

Vojtěch Šachl dohání své zpoždění před zraky Matouše Kameníka a Tonyho Katry

Oba předvedli repete svého duelu v rozjížďce s číslem devatenáct. Ale Karel Průša si brnknul o Luboše Krejču a upadl. Když poté Adam Nejezchleba dojel až třetí, finále A otevřelo své brány právě Pražanovi.

 

Skvělé vyvrcholení

úvod finálového pořadu zvládla nejlépe Štěpánka Nyklová. Jenže navzdory rychlému startu a skvělému průjezdu úvodní zatáčkou ji Jakub Exler zkušeně předjel. Karel Průša si prve ošklivě pohmoždil stehno o řidítka, proto měl ve finále D opakovaný start. V cíli byl nakonec první před lepšícím se Petrem Markem a šikovným nováčkem Antonínem Ptákem.

Vojtěch Šachl (červená) útočí na Adama Nejezchlebu

Tony Katra přišel o body v rozjížďce s číslem čtrnáct, kdy na dráze ztěžklé kropením upadl, ale ve finále C exceloval před zraky Štěpána Ševčíka a Dominika Hrbka, jejichž progres je rovněž evidentní. V béčku si Vojtěch Šachl už nenechal prodloužit svůj pech od stále útočícího Adama Nejezchleby a dojel do cíle jako vítěz. A konečně Jaroslav Vaníček ve finále A kraloval před očima Adama Bednáře a Luboše Krejči.

Jaroslav Vaníček vede finále A před Adamem Bednářem a Lubošem Krejčou
E D C B A TOT
1. Jaroslav Vaníček, Praha 3 3 3 3 3 15
2. Adam Bednář, Praha 3 3 3 3 2 14
3. Luboš Krejča, Praha 2 3 3 3 1 13
4. Vojtěch Šachl, Divišov E 3 3 3 3 12
5. Adam Nejezchleba, Ch. 3 2 3 1 2 11
6. Matouš Kameník, Divišov 3 2 2 2 1 10
7. Tony Katra, Slaný 2 1 X 3 3 9
8. Štěpán Ševčík, Plzeň 3 1 2 2 2 10
9. Dominik Hrbek, Pardubice 2 3 X 2 1 8
10. Karel Průša, Slaný 2 2 2 X 3 9
11. Petr Marek, Chabařovice 2 2 X 2 2 8
12. Antonín Pták, Plzeň 1 2 2 E 1 6
13. Jakub Exler, Praha 1 1 X 2 3 7
14. Štěpánka Nyklová 1 1 1 1 2 6
Nejmaldší naděje české ploché dráhy – Petr Marek jede před Karlem Průšou a Antonínem Ptákem

Průběžné pořadí seriálu:

PHA CHA SLA MaL SLA CHA MaL DIV PHA PHA PHA PHA PHA CHA SLA TOT
26.3. 13.4. 14.4. 24.4. 4.5. 19.5. 26.5. 9.6. 25.6. 9.7. 13.8. 27.8. 29.8. 14.9. 20.9.
1. Jaroslav Vaníček 13 13 14 15 15 15 15 13 15 15 15 13 15 NS 15 201
2. Vojtěch Šachl 15 15 12 13 12 11 14 15 11 NS NS 15 14 14 12 173
3. Adam Bednář 12 12 12 11 12 10 13 7 13 13 NS 14 14 NS 14 157
4. Adam Nejezchleba 9 10 6 10 12 8 7 11 13 9 13 10 13 12 11 154
5. Matouš Kameník 7 11 9 11 12 8 8 6 9 12 13 12 7 11 10 146
6. Karel Průša NS 9 6 NS 7 7 12 8 7 11 12 12 11 13 9 124
7. Matěj Frýza 11 13 10 NS 6 11 11 NS NS 9 14 10 12 14 NS 121
8. Dominik Hrbek 8 5 6 8 4 8 10 8 11 8 10 8 7 11 8 120
9. Jan Jeníček 11 10 13 NS 13 13 13 12 12 NS NS 12 11 NS NS 120
10. Petr Marek NS 9 9 8 8 10 7 7 6 5 6 8 10 9 8 110
11. Jakub Exler 10 10 12 8 8 9 9 NS 10 9 9 NS NS NS 7 101
12. Bruno Belan 12 12 12 12 14 13 13 13 NS NS NS NS NS NS NS 101
13. Luboš Krejča 1 NS 10 11 10 11 11 9 11 12 NS NS NS NS 12 98
14. Štěpán Ševčík 3 7 6 NS 6 5 8 NS 8 6 NS 7 7 8 10 81
15. Tony Katra NS 8 8 NS 9 6 8 7 6 NS 6 NS NS 4 9 71
16. Josef Černý NS 5 NS NS 6 NS 7 NS NS NS NS 6 8 8 NS 40
17. Josef Novotný NS NS NS NS solo 5 NS NS NS 7 5 7 3 NS NS 27
18. Štěpánka Nyklová NS NS NS NS NS solo NS solo solo NS NS 6 7 6 6 25
19. Mateusz Lopuski NS NS NS NS NS 13 NS NS NS NS NS NS NS NS NS 13
20. Antonín Pták NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS 6 6 12
21. Antoni Kawczynski NS NS NS NS NS 11 NS NS NS NS NS NS NS NS NS 11
22. Bruno Thomas NS NS NS NS 11 NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS 11
23. Frieda Thomas NS NS NS NS 9 NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS 9
24. Maxmilian Gammel NS NS NS NS NS NS NS NS NS NS 7 NS NS NS NS 7
Tony Katra útočí na Štěpána Ševčíka

Foto: Eva Palánová

Všichni kolibříci pěkně pohromadě