Archiv pro rubriku: MS Na ledě

Danil Ivanov již obhájil svůj ledařský titul

Mies – 13. března
Pod vlivem špatných zpráv jen málokdo na konci minulého pracovního týdne řešil, že je pátek třináctého. Notoricky známý nešťastný den také přinesl zprávu, že vedle Inzellu, jenž měl být na pořadu o víkendu, padlo rovněž dubnové vyvrcholení světového šampionátu ledařů v Heerenveenu. A že pro konečné pořadí mistrovství světa za bernou minci poslouží trojice prvních dvojzávodů a Danil Ivanov tím pádem svůj loňský primát obhájil.

 

Danil Ivanov byl vyhlášen mistrem světa

Mezinárodní motocyklovou federaci k časnému rozhodnutí vedla snaha zabránit závodníkům, činovníkům a ostatním lidem v organizování cesty do Nizozemí, která by se mohla nakonec ukázat jako zbytečná. Také fanoušci mohou včas změnit své plány. Po dřívějším zrušení Inzellu sice FIM zvažovala možnost náhradních termínů jak pro německý, tak nizozemský závod. Ale ty jsou v současné době nejistoty nemožné.

„V této obtížné době musíme považovat mistrovství světa na ledové dráze za ukončené po finále v Šadrinsku,“ nechal se slyšet Jorge Viegas, prezident FIM. „Za těchto okolností není možné oba závody přeložit. Gratuluju Danilu Ivanovovi a doufám, že se všechno co nejdříve vrátí do normálu.“

 

Konečné pořadí mistrovství světa:

1. Ivanov 104, 2. Chomicevič 100, 3. Valejev 95, 4. Kononov 86, 5. Koltakov 79, 6. Simon 58, 7. Weber 56, 8. Haarahiltunen 53, 9. S. Svensson 37, 10. Zorn 36, 11. N. Svensson 33, 12. Ledström 31, 13. Kolenkin 22, 14. Sajdulin 21, 15. Ebner 18, 16. Hutla 18, 17. Iwema 16, 18. Schaap 6, 19. Fadějev 4, 20. Serov 2, 21. Čeblokov 1.

Danil Ivanov je vzhledem k ruskému triumfu v Icespeedway of Nations letos dvojnásobným mistrem světa

Foto: Karel Herman

Andreas Jonsson a Václav Milík byli a nebyli na berlínském ledu

Berlín – 29. února a 1. března
Teď, když jsem, doufám, přitáhl pozornost, můžu upřesnit, že Václav Milik byl přítomen jen svým logem na motocyklu Lukáše Hutly. Andreas Jonsson sice mítink po oba dva dny sledoval z hlediště, ale na přímou otázku rezolutně odmítl, že kdy ledy pojede.

 

Ke sportu patří i emoce

Andreas Jonsson v Berlíně nechyběl

Berlínský Ice Speedway of Nations byla první a vzhledem k současné situaci zřejmě i poslední letošní příležitost vidět v akci v západní Evropě nejlepší plochodrážní ledaře. Teplá zima vyloučila pořádání závodů na přírodních oválech a tempo, s jakým se ruší sportovní akce po celém světě díky pandemii koronaviru, nevěští nic dobrého ani pro počátek hlavní sezóny.

Český tým navrhnul Antonín Klatovský, ale pod svou taktovkou jej prvně měl nový reprezentační kouč Filip Šitera. Na ovál poslal všechny tří závodníky, za což budiž pochválen. Na mě největší dojem udělal Andrej Diviš. A to ihned při své první jízdě, ve které vinou defektu nebodoval.

Měl daleko od precizní jízdy Rusů, ale co postrádal na vyježděnosti, vrchovatě kompenzoval bojovností. Musí být těžké odjet jen pár tréninkových kol a pak zazářit v závodech, takže pochvalme, co si pochvalu zaslouží. Další dva Češi si vedli jako na houpačce. Padali, nechávali se předjet těsně před finišem, ale také vyhrávali.

Dvojitý český pád

Lukáš Hutla odjel nejlepší jízdu druhý den proti Rusům i přesto, že skončil s jediným bodem, měl dvojici Dmitrij Chomičevič – Igor Kononov pořád na dosah. Objektivně Češi měli na to skončit před Finy, Kazachy a možná i Rakušany. Ale platí totéž co výše, bez dostatečného množství závodů je vše otázkou štěstí.

Lukáš Hutla s Janem Klatovským začínali a končili proti Kazachům. Ten první souboj ovlivnil pád přeloučského ledaře, který uklouzl v první zatáčce, a výhra kapitána stačila akorát na remízu. Závěrečná jízda dopadla kuriózně. Nejdřív Jan Klatovský na konci roviny ho vzal s sebou do balíku Pavla Někrasova.

Lukáš Hutla (4) útočí na Danila Ivanova (6)

Naštěstí se jako u všech ostatních pádů obou dnů nikomu nic nestalo, ale Jan Klatovský byl značně rozladění a všechno si vyříkával s Kazachem. Ale oba motocykly se po nárazu zahákly a nemohlo to skončit jinak než pádem. Pokud jste to už neviděli, tak tady je odkaz.

Jízda se opakovala bez vyloučeného Čecha a osamocený Lukáš Hutla se pokusil vítězství a remízu, přesně tak jak to udělal po jeho pádu den nato Jan Klatovský. Odstartoval výborně a udělal si velký náskok, ale ve druhém kole uklouzl, upadl a bylo po závodění. Jízda se jela do třetice už jen se dvěma Kazachy a byl to jedine 5:0 za cely zavodní víkend. Přesto bych nikomu nic nevyčítal v této neobvyklé sezoně. Zúčastnili se, předvedli některé skvělé jízdy a krásné manévry a nakonec sport není jen o výsledcích, počítají se i emoce.

 

Finále, nefinále

Johann Weber vodí Jana Klatovského

Favorité z Ruska za oba dny ztratili jen tři body. Dvakrát domácí Johan Weber skončil druhý za Danielem Ivanovem a jednou totéž dokázal Švéd Martin Haarahiltunen. Mimochodem Danil Ivanov vyhrál všech osm jízd, které odjel a finále, a je v nejlepší formě. Nejlepším Evropanem, jak napovídaly první závody mistrovství světa jednotlivců, byl domácí Johann Weber. Jezdil sebevědomě a pral se o vítězství pokaždé, když vyjel na led. Měl dobré starty a užíval si bouřlivé prostředí domácího podniku.

Cestu do hlediště si našlo méně diváků, než v minulých letech, ale FIM Ice Speedway of Nations World Championship zdaleka není tak napínavým závodem, jako finále jednotlivců. Přece jen Rusové nezávodí proti sobě. Většinou se usadili v čele ihned po startu a předváděli vysoké leďařské umění. Takže o titul by mohli přijít jen náhodou, zapříčiněnou nešťastnou shodou okolností.

Danil Ivanov neprohrál jedinou rozjížďku

Nic takového se nestalo, takže finále proti Švédům pojistili už v první zatáčce a nenechali se ani na chvíli ohrozit. Při bodovém systému finále o bronz a zlato zaručovalo úspěch jakékoliv vítězství. Boje o druhé finálové místo a o bronz byly mnohem napínavější. Ještě v druhé polovině nedělních závodů šance dostat se do finále měli Švédové, Němci a dokonce i Rakušane.

Samotné malé finále se obrátilo ve velké zklamání pro Rakušany. Harald Simon v první zatáčce chytil nerovnost tratí, ledová kolej ho vyhodila a pád vyloučil z další účastí. Pak po dlouhá léta nejúspěšnější rakouský závodník Franz Zorn usoudil, že nemá formu, aby porazil Němce a tak ani nepřijel na start opakované jízdy.

Podobně, jako v souboji Čechů s Kazachy jsme byli znovu svědky jízdy dvou závodníků stejného týmu, která ale tentokrát znamenala bronzový stupeň pro domácí. Němci měli velkou radost s úspěchem před domácím publikem. Nechali si vychutnat jak slavnostní kolo na závěr, tak i závěrečné vyhlášeni.

 

Resumé

Danil Ivanov má za sebou Andreje Diviše a Lukáše Hutlu

Šampionát ledových družstev nebyl perfektní podívanou a obvykle perfektní Němci měli pořadatelské problémy oba dny. V sobotu se už od první jízdy startovalo odmávnutím zelené vlajky, což se jen tak na mistrovství světa nevídá.

Druhý den pro změnu odešla světelná tabule a po několik jízd diváci byli odkázáni jen na informace od hlasatele. Přesto mistrovství splnilo očekávání a rozhodně stálo za zhlédnutí. Diváci se bavili dobře po oba dva dny a za rok jich rozhodně přijde mnohem víc na individuální soutěž. Doufejme, že u toho budou i Češi. A to nejen v hledišti.

Lukáš Hutla (4) a Jan Klatovský (3) v duelu s Vladimirem Čeblokovem (2) a Pavlem Někrasovem (1)

Foto: Kiril Ianatchkov

Jan Klatovský stojí oběma nohama na pevné zemi

Petříkovice – 10. března
Ten sen byl krásný a zdál se mnoha lidem. Na jeho konci bylo chechtající se trio českých ledařů, které včetně svého manažera, stříkalo šampaňským a provádělo obvyklé skopičiny na stupních vítězů berlínského Icespeedway of Nations. Jenže realita byla jiná a náš tým za sebou v konečném účtování sedmi družstev za sebou nechal pouze Finy. Jan Klatovský dnes stojí oběma nohama na pevné zemi. A z jeho hlasu spíše než zadostiučinění o své pravdě s koronavirem po včerejším zrušení víkendového Inzellu a dnešního evropského šampionátu v Tomaszowe Mazowieckem zní obavy z dalšího vývoje ledové ploché dráhy.

Filip Šitera za sebou vede Jana Klatovského, Lukáše Hutlu a Andreje Diviše na nástup

Vivat nadšenci!

Jan Klatovský nazírá na Berlín střízlivýma očima

„Úžasnej‘, co si budeme povídat?!“ reaguje na dotaz, jaký byl Berlín na přelomu února a března. „Co jsme čekali?! Bylo tajný přání něco dokázat. Lukáš Hutla zrychluje, ale zrychlujou všichni. I ty Kazaši. Můj výkon byl takovej‘, jakej‘ byl. Co máš dělat, když dva roky nezávodíš?!“

Nicméně výkony českého tria na berlínském ledě rozhodně nešly označit jako nesympatické. „Snažíš se, ale celej‘ víkend byl postavenej‘ na hlavu,“ nebere si Jan Klatovský servítky. „Že nešlo startovací zařízení, dobrý. Měli mít dvě. Neměli. Upozorňovalo se na to v pátek, řekli, že to opravěj‘. Neopravili. Ale že celou dobu nešly červený světla, to je do nebe volající. To bylo o hubu, praporkáře si nemusíš všimnout. Naštěstí nebyl žádnej‘ průser.“

Přitom se zdá, že český ledařský nároďák začíná mít ten správný tah na bránu. „Závody byly pěkný, jen to počasí,“ vrací se Jan Klatovský ještě jednou do Berlína. „Je březen, pršelo, svítilo sluníčko. Nadšení Filipa Šitery je super, s tátou to zabezpečili suprově. Starali se, i Radek Hutla, kluci se snažili.“

Jan Klatovský v berlínské akci

A jak kapitán týmu hodnotí celkové umístění? „Někdo mávne rukou, že jsme byli až šestý,“ rozohní se. „Ale já jim říkám, ať si na to zkusí sednout sami. Jsme nadšenci, brutální nadšenci a blázni. Tak se to musí brát. A že v takový zimě, jaká letos byla, na to v Berlíně vůbec někdo sednul!“

 

Jiskřičky naděje

Během berlínského závodu nastaly věci, s nimiž se Jan Klatovský těžko smiřoval

Entusiasmus byl již mnohokrát otcem úspěchu. „Člověk bych chtěl, ale uvidíme,“ filozofuje Jan Klatovský na téma své další závodní kariéry. „Jestli seženu finance, chtěl bych jet. Bez peněz to ale nejde. A ten náš fanatismus, kdy člověk vrazí to závodění všechno, co vydělá, je blbost.“

Přitom se proslýchá, že se nová státní agentura pro sport, jež má rozdělovat finance místo ministerstva školství, hodlá zaměřovat zejména na olympijské sporty. Nicméně z časového hlediska je větším problémem koronavirus. Včera padnul Inzell, dnes Babišova vláda zavřela školy a zakázala akce s účastí více než sto lidí a FIM Europe odvolala ledařské mistrovství Evropy v Tomaszi Mazowieckem.

„Koukni se, co je v Evropě,“ připomíná Jan Klatovský své predikace, že se zruší již Icespeedway of Nations. „Všechno se ruší. Nesmíš večer zapnout zprávy, to je katastrofa. Na Evropě si člověk chtěl něco vyzkoušet. I když se Evropa nepojede, snad to bude další místo, kde se bude na ledě závodit.“

Jan Klatovský (červená) bojuje s Franzem Zornem (žlutá)

Foto: Pavel Fišer a Karel Herman

 

Koronavirus má první plochodrážní oběti

Inzell – 9. března
Fanoušci, kteří se těšili na víkendový Inzell s páteční rozlučkou Günthera Bauera a sobotním a nedělním mistrovstvím ledařského mistrovství světa, budou náramně zklamáni. Protože v Německu vešlo v platnost opatření zakazující pořádání akcí s více než tisíci diváky, nezbylo pořadatelům nic jiného, než celý program odvolat. Podobný osud stihnul také prezentaci polského Rybniku, kterou zakázal krizový štáb města.

Neopakovatelná atmosféra v Inzellu se letos opakovat bohužel nebude

Foto: GoodShoot/David Reygondeau via FIM

Filip Šitera si Berlín užil

Mladá Boleslav – 8. března
Nikdy ledovou plochou dráhu nejezdil, a přesto rozhodně nebyl pověstným zahradnickým kozlem, když se před týdnem ujal koučování národního týmu pro Ice Speedway of Nations. Krásné poháry, které tolik obdivoval, skončily ve vlastnictví Rusů, Švédů a Němců, ale on se z Berlína nevracel domů se špatnou náladou. Filip Šitera se magazínu speedwayA-Z svěřil, že na ledové scéně nechce zůstat jen pasivním hráčem.

Filip Šitera, Jan Klatovský, Lukáš Hutla a Andrej Diviš na nástupu

Ledařský nováček

Filip Šitera se z Berlína vrátil nadšený

„Tak hlavní věc je asi, že jsem na leďáku nikdy neseděl,“ vysvětluje Filip Šitera, v čem bylo koučování ledařů jiné než na klasické dráze. „Neuměl bych klukům poradit, jak změnit nastavení, aby to bylo lepší. Další věc, v čem jsou ledy jiný, je o dost větší zima (smích). Tak Anton koučoval se mnou, ale já tam byl hlavně kvůli tomu, že mám licenci FIM. Takže můžu volat rozhodčímu, bejt na jury a popřípadě podávat protest.“

A jak na Filipa Šiteru zapůsobil vlastní závod? „Bohužel jsme měli obrovskou smůlu v jízdách, kde jsme byli favoriti,“ povzdechne si. „Jinak s klukama to byl super víkend. Byla sranda a skvělá atmosféra, jak před závodama, tak i během nich, i když nám utíkaly body.“

Zleva Lukáš Hutla, Jan Klatovský a Pavel Někrasov

No právě, řada lidí ve svých představách viděla českou trikolóru mezi nejlepšími třemi družstvy… „Hlavním problémem u kluků je, že nejsou vyježděný oproti ostatním,“ pouští se do hodnocení. „Když vezmu Bzuka (přezdívka Jana Klatovského – pozn. redakce), loni si při prvních tréninkách zlomil kličku a seděl na tom letos pár tréninkových jízd v Polsku. Lukáš sbírá zkušenosti a letos měl z naší sestavy aspoň nějakej‘ závod. Andrej jel loni jen pár závodů a letos byl na soustředění v Rusku. Na lepší umístění jsme měli, ale přišlo šest pádů. Příští rok snad bude zima, kluci se rozjedou a vlítneme na ně!“

 

Motivace pro budoucnost

Smůla českého nároďáku v praxi – na berlínském ledě leží Lukáš Hutla (modrá) i Jan Klatovský (červená)

Loni se Filip Šitera v roli kouče podílel na stříbrných medailích při mistrovství Evropy dvojic a stejné umístění dosáhl také při svém debutu v manažerské pozici během Long Track of Nations. Nicméně přesto není vůbec posmutnělý, že si minulý týden z Berlína žádnou cenu neodvezl.

„Poháry byly pěkný,“ nechává se slyšet. „Zklamanej‘ ale nejsem, mně se moc líbilo, že kluci bojovali až do konce. Musíme brát, jak často na tom sedí. Kdyby měli rozpočty na to, aby trénovali dva měsíce v Rusku, vypadalo by to samozřejmě jinak. Ale už vím, jak to chodí. Moc se těším na příští rok. Uvidíme, jak budou rozjetý a uděláme vše pro to, abychom placku přivezli.“

Zleva Andrej Diviš, Lukáš Hutla a Martin Haarahiltunen

Rozhodně nebude sedět s rukama založenýma v klíně. „Určitě se budu chtít angažovat,“ slibuje kouč české reprezentace. „Berlín jsem si krásně užil. Ledy jsou nádhernej‘ sport a obdivuju kluky, jsou to borci. Už jen proto, že makají, shání peníze, aby si mohli jet na šest tejdnů zatrénovat do Ruska. Budu se snažit, aby měli ideální podmínky. Samozřejmě bohužel u nás nemrzne, ale kdyby bylo příští rok štěstí a byli by doma, snažil bych se jim pomoct připravit trénink. Protože málo z nás si dokáže představit, kolik práce to je, a kolik lidí se podílí nejen na přípravě tréninkový tratě, ale i na závodech.“

Český nároďák měl v Berlíně velkou oporu v ochozech

Foto: Karel Herman a Pavel Fišer

Smůla Čechy neopustila

Berlín – 1. března
Johann Weber k radosti domácích fanoušků sice v rozjížďce s číslem třicet dojel do cíle druhý před Igorem Kononovem, ale šlo o jedinou ruskou ztrátu druhého dne Ice Speedway of Nations v Berlíně. Rusové poté zametli se Švédy ve finále o titul. Třetí příčku potvrdili Němci, zatímco český nároďák se bohužel propadl na šesté místo za Kazachstán.

Švédová, Rusové a Němci na stupních vítězů

„Nic moc, měli jsme smůlu,“ vraštil čelo Filip Šitera. „Kazachstánec šel na hubu a vyloučili za to Honzu! Náš názor o viníkovi byl opačnej‘. V opakovačce jel Lukáš o půl rovinky před nima a napálil to do balíků…“

Češi v Berlíně: zleva Filip Šitera, Jan Klatovský, Lukáš Hutla a Andrej Diviš
SO TOT
1. Rusko 28 27 57 13
Danil Ivanov – 3 3 3 – 3 12 8
Dmitrij Chomicevič 2 – – 2 3 2 9(3) 5
Igor Kononov 3 2 1 2 8(2)
2. Švédsko 25 22 47 2
Martin Haarahiltunen 1 3 E 3 3 1 11(1) 2
Niclas Svensson 0 2 3 2 2 2 11(2) 0
Stefan Svensson DNR
3. Německo 22 23  45 13
Max Niedermaier 0 3 – 3 2 – 8(1) 5
Markus Jell – – 0 2 3 0 5(1)
Johann Weber 3 2 2 3 10 8
4. Rakousko 19 20  39 0
Harald Simon 1 2 2 3 1 F 9(2) X
Franz Zorn 2 – 3 2 0 1 8(1)
Charly S. Ebner 3 3
5. Kazachstán 12 14  26
Pavel Někrasov – 1 1 1 3 2 8(1)
Vladimir Čeblokov 0 – 0 0 2 3 5(1)
Denis Slepuchin 1 0 1
6. Česká republika 12 9  21
Jan Klatovský 3 F – 1 – U 4
Lukáš Hutla X – 2 0 1 X 3
Andrej Diviš 1 1 0 2
7. Finsko 8 7  15
Matti Isoaho – – – – – 1 1
Christer Biskop – 0 0 0 1 – 1
Mikko Jetsonen 2 1 1 1 0 0 5

Foto: Pavel Fišer