Archiv pro rubriku: MS Juniorů

Maksym Drabik nemohl odstartovat lépe

Poznaň – 23. července
Finálová série světového šampionátu juniorů nezačala zrovna nejlépe. Ráno se Poznaň koupala v záplavě dešťové vody, v nichž se utopil dopolední trénink. Nakonec však organizátoři další ovál do stavu, aby se závod mohl uskutečnit. Nejlépe si v něm počínal Maksym Drabik, když svých pět vítězných rozjížděk v základní části korunoval dalšími trojkami v semifinále a posléze i ve finále. V něm za ním do cíle dorazili Bartosz Smektala, Jevgenij Kostigovs a Dominik Kubera. Eduard Krčmář skončil jedenáctý.

Maksym Drabik nemohl být v Poznani lepší
Maksym Drabik nemohl být v Poznani lepší
1. Maksym Drabik, PL 3 3 3 3 3 3 3 21
2. Bartosz Smektala, PL 2 1 2 3 2 3 2 15
3. Jevgenij Kostigovs, LAT T 2 2 1 3 2 1 11
4. Dominik Kubera, PL 3 2 X 1 2 2 0 10
5. Max Fricke, AUS 2 3 3 3 3 1 15
6. Jack Holder, AUS 2 2 1 2 3 1 11
7. Robert Lambert, GB 3 3 3 E 0 0 9
8. Andreas Lyager, DK 0 2 3 1 2 X 8
9. Brady Kurtz, AUS 2 1 2 0 1 6
10. Dimitri Berge, F E E 2 2 1 5
11. Eduard Krčmář, CZ 1 0 0 3 1 5
12. Kacpere Woryna, PL 3 X 0 X 2 5
13. Patrick Hansen, DK 1 1 0 2 F 4
14. Rafal Karczmarz, PL T 3 1 0 0 4
15. Lukas Fienhage, D E E 1 2 E 3
16. Alexander Woentin, S E X 1 1 1 3
17. Damian Drozdz, PL (res) 1 1
18. Alex Zgardzinski, PL (res) 1 1

Foto: tiskový servis FIM

Eduard Krčmář veze pohár i postup

Eskilstuna a Terenzano – 20. a 21. května
Kvalifikační proces o finále juniorského mistrovství světa byl nakonec rozdělen do třech dnů. Po pátečních Pardubicích se totiž v sobotu jelo jen v Eskilstuně. Závod bez českého či slovenského zastoupení vyhrál Robert Lambert, jemuž na stupních vítězů dělali společnost Jevgenij Kostigovs a Dimitri Berge. Mítink v Terenzanu musel být vinou počasí odložen až na dnešek a vyvrcholil rozjezdem čtyř postupujících o obsazení pódia. Eduard Krčmář v něm dojel druhý za Jackem Holderem.

Eduard Krčmář po svém úspěchu s otcem Eduardem a mechanikem Vladimírem Kalinou
Eduard Krčmář po svém úspěchu s otcem Eduardem a mechanikem Vladimírem Kalinou
Eskilstuna:  
1. Robert Lambert, GB 3 3 2 3 3 14
2. Jevgenij Kostigovs, LAT 2 3 3 2 3 13
3. Dimitri Berge, F 3 2 1 3 3 12
4. Bartosz Smektala, PL 2 2 3 2 1 10+3
5. Alexander Woentin, S 0 2 2 3 3 10+2
6. Gleb Čugunov, RUS 1 3 3 2 1 10+1
7. Frederik Jakobsen, DK 1 3 2 2 2 10+0
8. Adam Ellis, GB 2 1 3 1 2 9
9. Joel Kling, S 1 1 1 3 2 8
10. Tim Sorensen, DK 3 1 X 0 2 6
11. Nike Lunna, FIN 2 0 1 1 1 5
12. Joel Andersson, S 3 1 0 0 0 4
13. Jooa Partanen, FIN 0 2 0 0 1 3
14. Espen Sundvor, N T 0 2 1 0 3
15. Glenn Moi, N 1 0 1 1 0 3
16. Artjom Trofimov, RUS 0 0 0 X 0 0
17. Johan Jensen, S (res) F 0
18. William Björling, S (res) DNR
 
Terenzano: DNR
1. Jack Holder, AUS 3 2 2 3 2 12+3
2. Eduard Krčmář, CZ 2 2 3 3 2 12+2
3. Kacper Woryna, PL 3 3 3 3 X 12+1
4. Andreas Lyager, DK 3 3 0 3 3 12+0
5. Daniel Kaczmarek, PL 2 3 1 2 3 11
6. Max Fricke, AUS 3 2 2 2 2 11
7. Michael Härtel, D T 1 3 2 3 9
8. Joshua Bates, GB 2 3 0 2 2 9
9. Filip Hjelmland, S 1 1 3 1 1 7
10. Sandro Wassermann, D 1 2 2 1 1 7
11. Lasse Frederiksen, N T 1 1 1 3 6
12. Gaetan Stella, F 2 1 T 0 1 4
13. Mike Jacopetti, D 1 0 1 0 1 3
14. Broc Nicol, USA 1 0 1 1 F 3
15. Mattia Lenarduzzi, I 0 0 2 0 0 2
16. Jordan Dubernard, F 0 0 F 0 0 0
17. Michele Menani, I (res) 0 0 0 0

Foto: Eduard Krčmář

Maksym Drabik zopakoval loňský rok

Pardubice – 19. května
Stejně jako před rokem triumfoval v pardubické kvalifikaci finálového seriálu juniorského mistrovství světa Maksym Drabik, aniž by opět ztratil jediný bod. Hladký postup si pojistil rovněž Brady Kurtz, když prohrál pouze v rozjížďce s číslem dvě s vítězným Polákem. Zato boj o zbývající dvě postupová místa se změnil v úžasné drama, které vyvrcholilo rozjezdem. Dominik Kubera v něm pojistil pódium, Lukas Fienhage svůj nečekaný postup mezi finalisty, zatímco Jonasi Jeppesenovi zbyly oči pro pláč. A telefon v depu, přes něhož vášnivě líčil na věž svůj názor na výsledek dodatkové jízdy, na nějž měl evidentně jiný názor než sudí Giuseppe Grandi. Z českého trojlístku byl nejlepší Patrik Mikel na deváté příčce. Zdeněk Holub skončil jedenáctý a Josef Novák čtrnáctý. Z postů náhradníků zasáhl do vývoje závodu Filip Hájek jednou, Pavel Čermák vůbec.

Brady Kurtz, Maksym Drabik a Dominik Kubera na stupních vítězů
Brady Kurtz, Maksym Drabik a Dominik Kubera na stupních vítězů

 

Proroctví Františka Mikela

Lukas Fienhage (žlutá) a Dmytro Mostovyk (modrá) patřili k velkým překvapením dnešního závodu
Lukas Fienhage (žlutá) a Dmytro Mostovyk (modrá) patřili k velkým překvapením dnešního závodu

Hodiny se na své cestě ciferníkem dostaly do stadia, že bychom už stěží mohli hovořit o odpoledni. Závodníci se vrátili z nástupu, otěže vlády převzal večer, ale horko neustávalo. Chystala se rozjížďka s číslem čtyři. Exotický Argentinec Cristian Zubillaga připracoval svůj motocykl, jemuž dominovali dečky po Nicki Pedersenovi a sedlo od Daveyho Watta.

Na evropském kontinentě se už prezentoval při ukrajinském pouťáku, ale vstup do mistrovství světa mu nevyšel. Kvůli problémům s motocyklem nestihnul dvouminutový limit, což byl signál pro Filipa Hájka, jenž dnes působil v úloze prvního náhradníka.

Maksym Drabik (modrá) vede před Brady Kurtzem (červená), Jonasem Jeppesenem (žlutá) a Nickem Škorjou (bílá)
Maksym Drabik (modrá) vede před Brady Kurtzem (červená), Jonasem Jeppesenem (žlutá) a Nickem Škorjou (bílá)

Pražanovy spanilé jízdy po svítkovském ovále, díky nimž se již párkrát hroutily ambice favoritů v prestižních závodech, se během let staly všeobecně známé. Dnes se však nedočkaly repete, jelikož třetí jízdě vévodil Dominik Möser. Filip Hájek byl zprvu druhý, než jej objel Patrik Mikel.

Dva body Moravana, jenž se letos vrátil do náručí pardubického klubu již coby kmenový závodník, se staly nejlepším výsledkem českého závodníka v první sérii. On sám si vytknul cíl být nejlepším českým reprezentantem dnešního závodu. Dokonce si vypůjčil motor od Václava Milíka včetně mechaniků. A nutno podotknout, že mu jeho plán začal perfektně vycházet již v první sérii.

Josef Novák musel v první jízdě přesednout na náhradní Jawu
Josef Novák musel v první jízdě přesednout na náhradní Jawu

Josef Novák, který si své místo vyjel při druhém klání české juniorky v Praze na úkor Filipa Hájka, měl před startem takové patálie se svým GM, že musel rychle přesedlat na svou stařičkou Jawu. Do depa se vrátil bez bodů. A Zdeněk Holub, jenž po zranění oka vlastně letošní sezónu teprve začíná, mohl jen ve čtvrté jízdě sledovat, kterak před ním Patrick Hansen ve druhé zatáčce třetího kola sebral vedení Dominiku Kuberovi.

Ján Mihálik, jediný slovenský závodník v letošním juniorském mistrovství světa
Ján Mihálik, jediný slovenský závodník v letošním juniorském mistrovství světa

Nicméně českého fanouška by potěšil postup. Protože však pro něho bylo nezbytné umístit se mezi nejlepšími čtyřmi, i tomu nejméně bystrému divákovi brzo svitlo, že by se musel nazítří vypravit směr Badia Calavena. Ve startovní listině tamní kvalifikace byl totiž Eduard Krčmář. Při současném rozložení české juniorské scény, bylo vlastně v Pardubicích o osudu české reprezentace rozhodnuto již ve druhé sérii.

Maksym Drabik (modrá) letí okolo Bradyho Kurtze
Maksym Drabik (modrá) letí okolo Bradyho Kurtze

Josef Novák přidal na své konto bod v sedmé jízdě, když objel Cristiana Zubillagu hned v prvním zatáčce. Stejným dílem obohatil své konto i Zdeněk Holub v rozjížďce s číslem osm. Pražan se v úvodním oblouku cpal dopředu tak vehementně, až po kontaktu s Jonasem Jeppesenem upadl. Naštěstí nebyl vyloučen a tak v repete ukázal výfuk slovenskému teenagerovi Jánu Mihálikovi.

Dominik Kubera ještě vede před Patrickem Hansenem a Zdeňkem Holubem
Dominik Kubera ještě vede před Patrickem Hansenem a Zdeňkem Holubem

Třetí místo bylo výsledkem druhé pětiny závodu i pro Patrika Mikela. Nicméně po vylétnutí pásky páté jízdy byl první. A za sebou neměl nikoho mešního než Dominika Kuberu a Bradyho Kurtze, pro něž by bylo vyřazení z pardubické kvalifikace těžkým zklamáním.

Bradu Kurtz na úvod prohrál s Maksymem Drabikem. Ve druhé zatáčce se nacpal pod Poláka, který na úvod ztratil bod s Patrickem Hansenem. Úvodní oblouk druhého kola pak pro oba přestavoval příležitost poslat za svá záda českého reprezentanta. Ten zůstával v kontaktu se svými přemožiteli, na něž se snažil útočit.

Patrick Hansen (žlutá) jede před svým odstoupením za Jonasem Jeppesenem a před Patrikem Mikelem a Josefem Novákem
Patrick Hansen (žlutá) jede před svým odstoupením za Jonasem Jeppesenem a před Patrikem Mikelem a Josefem Novákem

Zůstal však třetí. Stejnou příčku si udržoval také v rozjížďce s číslem jedenáct. Patrick Hansen jel druhý za svým krajanem Jonasem Jeppesenem, když mu vypověděl službu motocykl. Patrik Mikel poskočil na druhou příčku. V té chvíli věděl, že je sice na nejlepší cestě stát se nejlepším Čechem v závodě, ovšem postup je utopií. „Příští rok postoupí,“ zahrál si ale jeho otec František na proroka.

 

Dánova brilantní angličtina

Přerušení dvanácté jízdy zavinil pád Dominika Mösera
Přerušení dvanácté jízdy zavinil pád Dominika Mösera

Po dvou sériích měl závod dva neporažené. Zatímco Maksym Drabik svou vítěznou sérii prodloužil rovněž ve dvanácté jízdě, o osudu Patricka Hansena jsme si již přečetli. Jeho smůla byla správnou vodou na mlýn dalších závodníků. Vždyť před rozjížďkou s číslem devět ztráceli po bodu nejen Brady Kurtz, ale i dvě překvapení dnešního klání Dmytro Mostovyk a Lukas Fienhage.

Patrick Hansen marně dotírá na Maksyma Drabika
Patrick Hansen marně dotírá na Maksyma Drabika

Ukrajince v rozjížďce s číslem deset odvedl Brady Kurtz, Němce zase o další dvě jízdy později porazil Maksym Drabik, jenž i nadále zůstával jediným neporaženým mužem závodu. Na cestu zlepšení se vydal také Jonas Jeppesen, který vodil Patricka Hansena v okamžiku jeho osudné poruchy. Naproti tomu Dominik Kubera, jehož počínání doslova krok za krokem monitorovalo rádio Elka, si zavařil v rozjížďce s číslem dvanáct.

Dmytro Mostovyk (červená) bojuje s Jonasem Jeppesenem
Dmytro Mostovyk (červená) bojuje s Jonasem Jeppesenem

Ta se opakovala vinou pádu Dominika Mösera ve druhé zatáčce. Polák prve vystřihl dobrý start. V repete jej však v tomto ohledu předčil Maksym Drabik. A ke vší smůle se v nájezdu do třetího okruhu okolo Dominika Kubery jen mihnul Lukas Fienhage.

Ve čtrnácté jízdě však Dominik Kubera zatáhnul a zkomplikoval cestu k postupu Jonasi Jeppesenovi s Dmytro Mostovykem. O rozjížďku předtím Maksym Drabik přistřihnul křidélka i Patricku Hansenovi, ale další favorité neuhnuli z cesty do finále ani o píď. Brady Kurtz vyhrál stylem start – cíl rozjížďku s číslem patnáct. Hned vzápětí ho dokonale napodobil Lukas Fienhage, který přidal další kapku hořkosti do kalichu Nicka Škorjy, divoké karty slovinské velké ceny, jehož ambice byly dny nesporně výše než konečné desáté místo.

Exotický Argentinec Cristian Zubillaga
Exotický Argentinec Cristian Zubillaga

Postupové drama provázelo závěrečnou pětinu. Jonas Jeppesen nemohl udělat víc než vyhrát rozjížďku s číslem sedmnáct. Záměr se povedl a upřímně řečeno, Dominik Möser na čele pronásledovatelů mu život příliš nekomplikoval.

Zleva Zdeněk Holub, Brady Kurtz a Dominik Möser
Zleva Zdeněk Holub, Brady Kurtz a Dominik Möser

Za vyrovnání jeho jedenácti bodů nakročil vzápětí Dmytro Mostovyk. Ještě ve druhém okruhu se ale z jezdce proměnil v pěšáka. Jeho vítězství dědil Maksym Drabik, díky čemuž vyhrál celý závod. Patrik Mikel, který ve druhém výjezdu objel Zdeňka Holuba, bral dva body, aby nakonec skončil na začátku druhé poloviny výsledkové listiny.

Maksym Drabik míří za patnáctibodovým maximem
Maksym Drabik míří za patnáctibodovým maximem

Dominik Kubera vyhrál stylem start – cíl devatenáctou jízdu. Až do cíle odvracel útoky Nicka Škorjy. Dobře totiž věděl, že povolit Slovincovi, dostane se přesně tam, kde byl Baťa s dřeváky v lidovém českém rčení. Nakonec projel cílem jako vítěz, srovnal krok s Jonasem Jeppesenem a tušil, že pojede na startovní rošt ještě jednou v rozjezdu.

Dominik Kubera si otevírá dveře k rozjezdu před zraky Jána Mihálika (modrá) a Josefa Nováka (červená)
Dominik Kubera si otevírá dveře k rozjezdu před zraky Jána Mihálika (modrá) a Josefa Nováka (červená)

Otázku jejich soupeřů vyřešil v rozjížďce s číslem dvacet Brady Kurtz. Vedl od začátku do cíle, a když jej Jaroslav Kocek odmával šachovnicovou vlajkou, věděl, že vyrazí na pódium pro pohár za druhou příčku. Patrick Hansen statečně odolával celá čtyři kola tlaku Lukase Fienhageho. Přestože uspěl, bylo mu jasné, že se na rozdíl od loňska na stupně vítězů nepodívá a navíc jej minou všechna postupová místa.

Zleva Lukas Fienhage, Dominik Kubera a Jonas Jeppesen startují jízdu o dvě místa ve finálové sérii
Zleva Lukas Fienhage, Dominik Kubera a Jonas Jeppesen startují jízdu o dvě místa ve finálové sérii

Skončil totiž s deseti body, zatímco Lukas Fienhage, byť se nedostal dopředu, s jedenácti. Němec se místo jistoty dostal do tříčlenného rozjezdu, v němž prvního čekal pohár za třetí místo, zatímco do finále posupoval ještě druhý v cíli. Obojí bral Dominik Kubera.

Po startu zvládl nápor obou svých soupeřů. A když se v nájezdu do druhého kola Lukas Fienhage posunul do čela, hned na prahu následující zatáčky mu opět ukázal výfuk. Černý Petr zbyl na Jonase Jeppesena. Ten si po rozjezdu telefonoval s rozhodčím.

Jonas Jeppesen se přesvědčil o hustotě postupového síta
Jonas Jeppesen se přesvědčil o hustotě postupového síta

„Fuck, fuck,“ létalo vzduchem z jeho úst, jako by dánský závodník chtěl dát všem najevo, že při komunikace se hodí i taková anglická slovíčka, který bývají jen v těch nejtlustších slovnících. Nakonec mu stejně nezbylo než vztekle prásknout se sluchátkem do vidlice a smířit se se svým osudem.

 

Hlasy z depa

Patrik Mikel byl nakonec spokojený
Patrik Mikel byl nakonec spokojený

„Bylo to super,“ pochvaloval si Patrik Mikel spolupráci s týmem Václava Milíka. „Kluci od Vaška věděli, co s tím, hodně mi pomohli, jejich motor fungoval. Některé starty se podařily, některé ně, tyk jsem chyboval. Bavil jsem se tím a jsem spokojený. Přineslo mi to hlavně zkušenosti. A osm bodíků není zase tak špatné. Měl jsem za cíl, že chci být nejlepší z Čechů, což se mi povedlo, takže spokojenost.“

Maksym Drabik vyhrál v Parrdubicích již podruhé
Maksym Drabik vyhrál v Parrdubicích již podruhé
1. Maksym Drabik, PL 3 3 3 3 3 15
2. Brady Kurtz, AUS 2 3 3 3 3 14
3. Dominik Kubera, PL 2 2 1 3 3 11+3
4. Lukas Fienhage, D 2 3 2 3 1 11+2
5. Jonas Jeppesen, DK 1 2 3 2 3 11+1
6. Patrick Hansen, DK 3 3 E 2 2 10
7. Dmytro Mostovik, UA 3 2 2 1 E 8
8. Dominik Möser, D 3 1 X 1 1 8
9. Patrik Mikel, CZ 2 1 2 1 2 8
10. Nick Škorja, SLO 0 0 3 2 2 7
11. Zdeněk Holub, CZ 1 1 1 1 1 5
12. Kenny Wennerstam, S 1 0 2 1 0 4
13. Jake Turner, NZ 0 2 0 0 1 3
14. Josef Novák, CZ 0 1 1 0 1 3
15. Ján Mihálik, SK 0 0 1 0 0 1
16. Filip Hájek, CZ (res) 1 1
17. Cristian Zubillaga, RA M 0 0 0 0 0
18. Pavel Čermák, CZ (res) DNR
Patrik Mikel jede před Filipem Hájkem
Patrik Mikel jede před Filipem Hájkem

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV) a Karel Herman

Dominik Kubera (morádr) zachránil v rozjezdu pódium i postup, Lukas Fienhage (bíůá) senzační výsledek
Dominik Kubera (morádr) zachránil v rozjezdu pódium i postup, Lukas Fienhage (bílá) senzační výsledek

Pardubice pořádají první letošní světový podnik u nás

Pardubice – 16. května
Z úhlu pohledu českého fanouška je nesmírně bohatá letošní sezóna na podniky z kalendáře FIM a FIM Europe. První z nich přijde na řadu již tento pátek, kdy Pardubice budou hostit první z kvalifikačních kol mistrovství světa juniorů. Ve startovní listině figuruje český trojlístek Patrik Mikel, Zdeněk Holub a Josef Novák a dvojice náhradníků Filip Hájek a Pavel Čermák.

Startovní listina:

1 Kenny Wennestad, S
2 Dmytro Mostovyk, UA
3 Josef Novák, CZ
4 Lukas Fienhage, D
5
6 Nick Škorja, SLO
7 Maksym Drabik, PL
8 Jonas Jeppesen, DK
9 Patrik Mikel, CZ
10 Dominik Moser, D
11
12 Ján Mihálik, SK
13 Dominik Kubera, PL
14 Patrik Hansen, DK
15
16 Zdeněk Holub, CZ
17 Filip Hájek, CZ
18 Pavel Čermák, CZ
Pardubice budou tento pátek hostit první podnik ranku světového šampionátu v letošním roce u nás
Pardubice budou tento pátek hostit první podnik ranku světového šampionátu v letošním roce u nás

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV)

Vedle prvního pódia si Josef Novák včera zajistil také reprezentační vestu

Praha – 2. května
Včerejší druhý závod české juniorky měl nejen ovlivnit tabulku průběžného pořadí šampionátů v obou věkových kategoriích, ale určit také majitele poslední reprezentační vesty pro světový šampionát juniorů. Hezkým výkonem na plzeňských Borech se pro ni natáhnul Filip Hájek, nicméně nakonec mu ji sebral Josef Novák. Až finálová jízda přinesla vyvrcholení jejich duelu, pro něhož už Petr Moravec připravil dokonce kvalifikační plán B v podobě rozjezdu.

 

Filip Hájek vykročil v Plzni k reprezentační vestě
Filip Hájek vykročil v Plzni k reprezentační vestě

Ani jeden z pretendentů reprezentace se předminulou sobotu na plzeňských Borech nedostal do finálové jízdě. Oběma chyběl kousek, ale na Markétu včera dorazil Filip Hájek s náskokem jediného bodu před Josefem Novákem.

Jenže Richard Geyer i Ján Mihálik poznali rub mince první čtveřice aktuální pořadí české juniorky, která se v následujícím závodě vždy utká naráz ve třetí sérii. Slovák tentokrát trčel za Němcem, jemuž už předtím vzala tři body prasklá palivová hadička.

Josef Novák včera tahal za delší provaz
Josef Novák včera tahal za delší provaz

A tak včera večer Eduarda Krčmáře a Patrika Mikel na startovní rošt finálové jízdy doprovodili shodou okolností Josef Novák a Filip Hájek. Oba získali skalp Jána Mihálika, ale Pardubičan porazil Pražana rychlým startem v deváté jízdě a mohl se pochlubit i skalpem Richarda Geyera, jehož bez milosti objel v úvodním oblouku rozjížďky s číslem osmnáct.

Josef Novák se na pódium české juniorky dostal včera poprvé
Josef Novák se na pódium české juniorky dostal včera poprvé

Tím pádem měl Josef Novák na Filipa Hájka náskok dvou bodů v závodě a jednoho v průběžné klasifikaci. Verdikt reprezentační vesty mělo přinést finále. „Asi jim udělám dodatkovou jízdu,“ odpověděl Petr Moravec na otázku, jak vyřeší případný bodový pat.

K němu však nedošlo. Byť Filip Hájek prahnul po stupních vítězů, Josef Novák se už s letem pásky k pražskému nebi držel třetí příčky jako klíště. Na pódium zamířil on a uchvátil i reprezentační vestu.


Eduard Krčmář vyřešil alokaci

Eduard Krčmář pojede mistrovství světa v Itálii
Eduard Krčmář pojede mistrovství světa v Itálii

Jako první si stadión volil Eduard Krčmář a to rovnou z titulu loňské finálové účasti i domácího titulu. Vybral si italskou Badiu Calavena. Patrik Mikel, Zdeněk Holub a Josef Novák tím pádem pojedou v Pardubicích, kde náhradnická místa budou vyhrazena pro včerejšího smolaře Filipa Hájka a Pavla Čermáka.

Konečná podoba české nominace pro MS juniorů:

Badia Calavena: Eduard Krčmář
Pardubice: Patrik Mikel, Zdeněk Holub, Josef Novák a náhradníci Filip Hájek a Pavel Čermák

Foto: Mirek Horáček

Max Fricke vyřešil pat rozhodujícím šachmatem

Gdaňsk – 2. října
Před třetím a posledním závodem finálové série světového šampionátu juniorů se o průběžné vedení dělili Max Fricke s Robertem Lambertem, zatímco Krystian Pieszczek za nimi zaostával o pouhopouhý jeden bod. Nicméně Polákovy šance na titul ve svém rodném městě definitivně zhasly semifinálovým pádem. Angličan zase neměl povedený večer a byl nakonec rád za bronz za Krystianem Pieszczekem, který ovšem musel potvrdit v rozjezdu s Jackem Holderem. Titul tím pádem získal konzistentní Max Fricke, jenž dal na hromádku nejvíc bodů, byť jej ve finále porazil Viktor Kulakov. Eduard Krčmář dva rozjížďky vyhrál a nakonec mu těsně unikl postup do semifinále. Obsadil devátou příčku, přičemž celkově skončil jedenáctý.

Eduard Krčmář vezl dnes desítku, skončil devátý a celkově jedenáctý
Eduard Krčmář vezl dnes desítku, skončil devátý a celkově jedenáctý
1. Viktor Kulakov, RUS 2 2 1 2 2 3 3 15
2. Max Fricke, AUS 3 1 3 3 2 2 2 16
3. Erik Riss, D 1 1 3 0 3 2 1 11
4. Patrick Hansen, DK 3 3 2 2 2 3 X 15
5. Jack Holder, AUS 1 3 2 3 2 1 12
6. Krystian Pieszczek, PL 2 3 1 2 3 X 11
7. Dimitri Berge, F 3 1 3 1 1 1 10
8. Pawel Przedpelski, PL 2 2 3 1 1 0 9
9. Eduard Krčmář, CZ 3 0 1 3 0 7
10. Robert Lambert, GB 0 2 0 2 3 7
11. Adam Ellis, GB 0 1 2 3 1 7
12. Joshua Bates, GB 2 2 1 1 0 6
13. Kenny Wennerstam, S 1 3 0 0 0 4
14. Bartosz Smektala, PL F 0 0 0 3 3
15. Dominik Kossakowski, PL 1 0 0 1 1 3
16. Mikkel B. Andersen, DK 0 0 2 0 X 2
17. Kacper Woryna, PL DNR
18. Oskar Bober, PL DNR

 

Konečné pořadí seriálu:

1. Fricke 46, 2. Pieszcek 40, 3. Lambert 37+3, 4. Holder 37+2, 5. Berge 35, 6. Hansen 35, 7. Kulakov 27, 8. Riss 27, 9. Przedpelski 26, 10. Bates 23, 11. Krčmář 19, 12. Ellis 17, 13. Smektala 16, 14. Andersen 10, 15. Andersson 9

Foto: Eduard Krčmář