Archiv pro rubriku: MS Na dlouhé dráze

Roman Tomany je v hlavním závodě

Mariánské Lázně – 23. června
Pár hodin před zahájením kvalifikace světového šampionátu na dlouhé dráze v Mariánských Lázních řešila komise CCP FIM omluvenku finské federace pro bratry Mustonenovy. Po obvolání národních federací místo Jesse Mustonena se startovním číslem šestnáct pojede Jörg Tebbe. Ovšem na čtyřiadvacítku místo Aki Pekky Mustonena nikdo nereflektoval. Nezbývá než posunout do hlavního závodu Romana Tomanyho, který byl zpočátku prvním náhradníkem. Legenda lázeňského kilometru Miroslav Musil tím pádem přijde na zítřejší nástup v úloze jediného rezervního závodníka.

Roman Tomany se z místa prvního náhradníka posunul do hlavního závodu
Roman Tomany se z místa prvního náhradníka posunul do hlavního závodu

Foto: Lucie Pechmanová

 

Hynek Štichauer nepojede v Mariánských Lázních

Mariánské Lázně – 20. června
Původní startovní listině pětadvacetičlenné startovní listina sobotní kvalifikace světového šampionátu na dlouhé dráze v Mariánských Lázních doznala prozatím několika změn. Její aktualizovaná verze počítá s Jamesem Wrightem místo Paula Hurryho, zatímco Lars Zandvliet nahradí Dirka Fabrieka. Z českého úhlu pohledu je ovšem smutná absence Hynka Štichauera. Místo něho vestu s jedenáctkou oblékne Karel Kadlec a náhradníky budou nejen Roman Tomany, ale i nikdo menší než ikona lázeňského kilometru Miroslav Musil.

 

Hynek Štichauer bohužel nemůže v sobotu startovat
Hynek Štichauer bohužel nemůže v sobotu startovat

Pro pardubického závodníka se stala osudná rozjížďka s číslem sedm sobotního druhého mítinku finálového cyklu v La Reole. Jesse Mustonen totiž odstupoval s poruchou motocyklu tak nešťastně, že zkřížil cestu rozjetému Hynku Štichauerovi. Ostré sluneční paprsky ruku v ruce s všudypřítomným prachem ztěžovaly orientaci a kolize byla nevyhnutelná.

Karel Kadlec (červená), který na snímku bojuje při Vildeho memoriálu s Martinem Švestkou (modrá) a Danem Maclem (žlutá) pojede ještě jeden závod
Karel Kadlec (červená), který na snímku bojuje při Vildeho memoriálu s Martinem Švestkou (modrá) a Danem Maclem (žlutá) pojede ještě jeden závod

Dle očitých svědků trvalo dlouho, než Hynka Štichauerovi vyprostili ruku z motocyklu. Měl ji celou spálenou od pneumatiky, ale po ošetření v místní nemocnici mohl domů. Původní diagnóza zněla na skřípnutý prst.

„Má nalomený malíček a je šíleně potlučený, což je po pádu, který absolvoval dost ještě dobrý stav,“ upřesňuje Petr Moravec. Protože Michal Škurla je stále na marodce s operovaným ramenem, dalším v seznamu reprezentantů je Karel Kadlec. Přitom plzeňský nezmar se definitivně se svou kariérou rozloučil minulý měsíc z veteránského pódia při slánském Memoriálu Antonína Vildeho.

Miroslav Musil na snímku s Jiřím Štanclem se bude v sobotu v Mariánských Lázních pohybovat v závodnické kombinéze
Miroslav Musil na snímku s Jiřím Štanclem se bude v sobotu v Mariánských Lázních pohybovat v závodnické kombinéze

V Mariánských Lázních plánoval z pozice náhradníka zamávat divákům. Protože pořadatel dostal možnost obsadit dvě pozice náhradníků, dostali se do startovní listiny Roman Tomany a také Miroslav Musil.

„Stateční to chlapci!“ kvitoval Petr Moravec s uznáním přístup západočeských závodníků, kteří si dnes vyřídili závodní licence.

Aktuální verze startovní listiny:

aktuální stav: původně:
1 Gaetan Stella, F
2 Stephan Katt, D
3 Josef Franc, CZ
4 Anhony Chauffor, F
5 James Wright, GB Paul Hurry, GB
6 Anders Mellgren, S
7 Lars Zandvliet, NL Dirk Fabriek, NL
8 Andy Appleton, GB
9 Jerome Lespinasse, F
10 Bernd Diener, D
11 Karel Kadlec, CZ Hynek Štichauer, CZ
12 Henry van der Steen, NL
13 Andreas Bergström, S
14 Christian Hülhorst, D
15 Gabriel Dubernard, F
16 Jesse Mustonen, FIN
17 Martin Málek, CZ
18 Romano Hummel, NL
19 Marcel Dachs, D
20 Dave Meijerink, NL
21 Edward Kennett, GB
22 Sebastian Alden, S
23 Alexandre Dubrana, F
24 Ake Pekka Mustonen, FIN
25 Michal Dudek, CZ
26 Roman Tomany, CZ – res Karel Kadlec, CZ
27 Miroslav Musil, CZ – res

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV), Mirek Horáček a Karel Herman

Odjezd domů z La Reole byl tentokrát sám o sobě vítězstvím

La Reole – 17. června
V prvních nedělních hodinách nemohlo být v La Reole spokojenějšího muže než Mathieu Tresarrieu. Pouze v semifinále nevyhrál, skončil třetí za Dirkem Fabriekem a vítězným Stephanem Kattem, ale na vítězné vlně se vezl zase ve finále. Nadto do Mühldorfu k třetímu závodu finálové série pojede jako leader průběžné klasifikace. Bohužel závod se nevyvedl českému duu. Josef Franc těsně vypadl ze semifinálové desítky, Hynek Štichauer si ke všemu ještě poranil ruku.

 

„La Reole bylo pro nás hodně tvrdý oříšek,“ komentoval závod Zdeněk Schneiderwind, který tradičně doprovázel Josefa France. „Během tréninku bylo vše celkem výborný. Závod začal o půl devátý večer a velkým problémem bylo sluníčko a prach. Tady platilo jenom zavřít oči a jet pod plným plynem, jenže to funguje pro ty, co odjedou dobře od startu. A to se Pepovi, ani Hynkovi nedařilo a bojování zezadu, když není vidět, je ne-li nemožné, tak hodně těžké. Na to doplatil Hynek, když měl defekt Mustonen, tak do něj doslova napálil a Hynkovi zůstala ruka v zadním kole. Po ošetření v nemocnici v Langonu jsme ale jeli všichni domů. A to si myslím, že je tentokrát vítězství. Musíme rychle na letošní La Reole zapomenout a bojovat dál!“

 

1. Mathieu Tresarrieu, F 4 4 4 4 4 2 4 26
2. Michael Härtel, D 3 3 4 3 4 4 3 24
3. James Shanes, GB 4 2 1 3 4 2 2 18
4. Theo Pijper, NL (FFM) 3 4 3 2 3 1 1 17
5. Stephan Katt, D 2 1 4 4 3 4 0 18
6. Richard Hall, GB 3 3 3 2 2 3 16
7. Stephane Tresarrieu, F 4 3 2 4 2 0 15
8. Dirk Fabriek, NL 0 4 2 3 1 3 13
9. Jesse Mustonen, FIN 2 2 X 2 2 0 8
10. Theo di Palma, F X 1 1 E 3 1 6
11. Josef Franc, CZ 1 X 3 0 1 5
12. Chris Harris, GB E 2 2 1 E 5
13. Glen Phillips, GB 2 0 0 1 1 4
14. Hynek Štichauer, CZ 1 1 F/R – – 2
15. Jörg Tebbe, D 1 0 0 0 0 1
16. Jerome Lespinasse, F (res) 1 0 1
17. Gabriel Dubernard, F (res) 1 1

Průběžná klasifikace seriálu:

1. Ma. Tresarrieu 49, 2. Härtel 43, 3. Katt 36, 4. Pijper 33, 5. Shanes 31, 6. Hall 24, 7. de Jong 24, 8. Franc 19, 9. Štichauer 18, 10. Fabriek 16, 11. S. Tresarrieu 15, 12. Tebbe 11, 13. Harris 10, 14. Phillips 9, 15. Mustonen 8, 16. di Palma 6, 17. Dilger 6, 18. Lespinasse 1, 19. Dubernard 1

Mariánské Lázně čeká dlouhodrážní maratón, ale bohužel jen v sobotu

Mariánské Lázně – 2. června
Otazníky, jak bude vypadat jediná kvalifikace o challenge světového šampionátu na dlouhé dráze poslední červnovou sobotu, zmizely. Na světě je totiž systém, dle něhož se pětadvacet závodníků utká ve stejném počtu rozjížděk, což je na poměry disciplíny vskutku nevídané. Průběžná klasifikace vzejde z prostého součtu bodů bez finálových jízd a to na dlouhých oválech není rovněž příliš běžné. Bohužel západočeské lázně zažijí závodní maratón pouze v sobotu, protože druhý den se nepojede ani evropská série veteránů ELVS, ani mistrovství republiky.

 

Depo v Mariánských Lázních ožije závodním ruchem jen v sobotu
Depo v Mariánských Lázních ožije závodním ruchem jen v sobotu

Důvod je nasnadě, a sice ekonomická náročnost. A klub, který loni doplatil na nesplněné sliby sportovní agentury, od níž inkasoval jen zlomek přislíbené částky za světový šampionát dlouhodrážních družstev, nechce jít do rizika.

Česká podniky ELVS lettos provází potíže
Česká podniky ELVS lettos provází potíže

Zatímco pro mistrovství republiky se přece jen uvažuje o podzimním termínu, což už tady před třinácti lety také bylo, veteráni jsou v horší situaci. V dubnu byl totiž zrušen úvodní mítink jejich série v Pardubicích vinou nevyzpytatelného počasí.

Karel Kadlec, český koordinátor ELVS, sice uvažoval o náhradním termínu pardubického závodu na tento víkend. Jenže tento záměr vzal za své, protože část britských závodníků si na ostrově Man vychutnává legendární Tourist Trophy. Přitom o prázdninách čekají evropskou sérii tři plánované mítinky a prostor pro Pardubice se bude hledat s obtížemi.

Startovní listina:

1 Gaetan Stella, F
2 Stephan Katt, D
3 Josef Franc, CZ
4 Anhony Chauffor, F
5 Paul Hurry, GB
6 Anders Mellgren, S
7 Dirk Fabriek, NL
8 Andy Appleton, GB
9 Jerome Lespinasse, F
10 Bernd Diener, D
11 Hynek Štichauer, CZ
12 Henry van der Steen, NL
13 Andreas Bergström, S
14 Christian Hülhorst, D
15 Gabriel Dubernard, F
16 Jesse Mustonen, FIN
17 Martin Málek, CZ
18 Romano Hummel, NL
19 Marcel Dachs, D
20 Dave Meijerink, NL
21 Edward Kennett, GB
22 Sebastian Alden, S
23 Alexandre Dubrana, F
24 Ake Pekka Mustonen, FIN
25 Michal Dudek, CZ
26 Karel Kadlec, CZ – res

240617-Mariánky

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV)

Josef Franc navzdory herxheimské smůle pracuje na pěkném celkovém výsledku

Praha – 31. května
Vítězství při pouťáku v Plattlingu dávalo naději, že by se mohlo dařit také při prvním finálovém podniku mistrovství světa na dlouhé dráze minulý čtvrtek v Herxheimu. A skutečně v semifinále jezdil druhý za Jannickem de Jongem a mohl osnovat plány pro finále. Přišla poslední zatáčka a vtom mu spadl sekundární řetěz! Ztratil nejen jisté tři body, ale také další porci ve finálové jízdě. Josef Franc se magazínu speedwayA-Z svěřil, že se v dalších čtyřech závodech bude snažit svou ztrátu dohnat.

 

„Na Herxheim jsem byl dobře připravenej‘ a dopadlo to plus mínus dle plánu,“ shrnul Josef Franc své dojmy po návratu. „Zkazil to defekt v poslední zatáčce v semifinále. Spad‘ nám řetěz na zadním kole. Je to k pláči, je to škoda, ale bohužel tohle k tomu patří taky. Jel jsem zrovna na druhým místě a nedojel do cíle.“

Seriál finále dlouhodrážního šampionátu světa pokračuje každý následující měsíc zastávkami v La Reole, Mühldorfu, Eenrumu a Morizes. „Zbytečně jsem ztratil hodně bodů,“ uvědomuje si Josef Franc. „Bude se to těžko dohánět. Budu se ale snažit to dohánět, aby z toho byl pěkný výsledek.“

Po spršce šampaňského od Jannicka de Jonga a Jamese Shanese v Plattlingu mířil Josef Franc vysoko i v Herxheimu
Po spršce šampaňského od Jannicka de Jonga a Jamese Shanese v Plattlingu mířil Josef Franc vysoko i v Herxheimu

Foto: Jakub Fencl

Oba Češi rozehráli dlouhodrážní finále mistrovství světa náramně

Herxheim – 25. května

Triumfem Jannicka de Jong skončil dnešní úvodní podnik finále mistrovství světa na dlouhé dráze v Herxheimu. Společnost mu na stupních vítězů dělali Mathieu Tresarrieu a Michael Härtel. Pro jeho přespříliš tvrdý způsob jízdy se s ním dostal do křížku Josef Franc, jenž díky v poslední zatáčce semifinále vypadl z rozjížďky pěti nejlepších. V závěrečné klasifikaci před ním figuruje i šestý Hynek Štichauer, jenž v sedle motocyklu s motorem od Roberta Bartha zaznamenal debut jako hrom.

Na stupních vítězů pózují zleva Mathieu Tresarrieu, Jannick de Jong a Michael Härtel
Na stupních vítězů pózují zleva Mathieu Tresarrieu, Jannick de Jong a Michael Härtel

„Kluci jeli výborně,“ nešetřil chválou Zdeněk Schneiderwind, jenž pochopitelně nechyběl se svým svěřencem přímo v centru dění. „Upřímně řečeno od Pepeho se to čekalo, ale Hynek hodně překvapil. Za šestý a sedmý místo se nemusí vůbec stydět, naopak mají, na čem stavět.“

Přitom kdyby byla konstelace hvězd příznivější, četli jste si tady ještě radostnější zprávy. „Pepe měl na to, aby vyhrál, ale jsou to závody,“ povzdechne si jeho pražský trenér. „Byl to pech, v semifinále měl z druhýho místa poruchu v poslední zatáčce.“

Dozajista šlo o nějaký špek, jelikož Zdeněk Schneiderwind mlčel o důvodech zastavení svého svěřence jako Tutanchamonova hrobka, ale o jeho souboji s Michaelem Härtelem byl pražský trenér o poznání sdílnější.

„To byla jízda sezóny,“ líčil. „Nedá se říct, že Härtel jede tvrdě, ale bylo to hodně za hranou. Pepe bojoval, dával to nad něj, on mu vždycky dal kotvu, bouchli do sebe. Málem se šli prát, řešila to i jury. Loni ho za to vyloučili, tady k tomu nebylo daleko. Je to dítě Roberta Bartha, ale i on nad tím, co dělal na dráze, kroutil hlavou.“

Krátce po startu finále: zleva Theo Pijper, Stephan Katt, Jannick de Jong, Mathieu Tresarrieu a Michael Härtel
Krátce po startu finále: zleva Theo Pijper, Stephan Katt, Jannick de Jong, Mathieu Tresarrieu a Michael Härtel
1. Jannick de Jong, NL 4 4 2 2 4 4 4 24
2. Mathieu Tresarrieu, F 2 3 4 4 3 4 3 23
3. Michael Härtel, D 3 2 3 4 2 3 2 19
4. Stephan Katt, D 3 1 3 4 4 2 1 18
5. Theo Pijper, NL (FFM) 4 2 1 3 3 3 0 16
6. Hynek Štichauer, CZ 3 3 2 2 4 2 16
7. Josef Franc, CZ 2 4 4 3 1 E 14
8. James Shanes, GB 4 4 2 1 2 0 13
9. Jörg Tebbe, D 0 3 4 0 2 1 10
10. Richard Hall, GB 2 X 3 1 1 1 8
11. Max Dilger, D 1 1 X 1 3 6
12. Chris Harris, GB 1 1 0 3 0 5
13. Glenn Phillips, GB 0 2 1 2 E 5
14. Dirk Fabriek, NL 1 0 1 0 1 3
15. Theo di Palma, F 0 0 0 0 0 0
16. David Pfeffer, D (res) DNR
17. Lukas Fienhage, D (res) DNR

Foto: tisková informace MSC Herxheim