Archiv pro rubriku: Ostatní závody

Pražany očekává sladká Francie

Praha – 21. února
Nová sezóna klasické ploché dráhy se kvapem blíží, vždyť již jen pět týdnů nás dělí od prvoligové ouvertury na pražské Markétě. Nadto závody mistrovství světa a Evropy startují letos poměrně brzy, takže je kromě fyzické a technické přípravy nutné pomýšlet i na trénink na dráze. Pražský Olymp již zkraje března vyrazí do francouzského Lamothe-Landerron. Tomáš Topinka se magazínu speedwayA-Z svěřil, že další pražská soustředění budou v rychlém sledu následovat.

 

Do Francie se bude odjíždět v úterý 5. března a po třech tréninkových dnech se výprava bude vracet v neděli nazpět. „Je to soustředění Olympu, zúčastní se celej‘ nároďák seniorů i juniorů, pro stopětadvacítky je to daleko,“ přibližuje Tomáš Topinka detaily. „Kdyby počasí nedovolilo jezdit, posune se to. Ale počasí by mělo bejt‘ stálý, u nás se neví, kdy se bude moct vyjet na dráhu. Kvalifikační kola jsou brzo, proto jsme si řekli, že dáme závodníkům šanci, aby se rozjeli.“

Ani po návratu z Francie by se ve výfucích pražských motocyklů neměli usazovat pavouci. „Goričan by měl bejt‘ hned třináctýho a čtrnáctýho,“ říká pražský kouč. „A na víkend šestnáctýho a sedmnáctýho chceme jet do Krška. To ale budeme řešit podle povětrnostních podmínek. Když už půjde jezdit u nás, budeme trénovat tady.“

Program pražských jarních soustředění:

5. – 9. 3. Lamothe-Landerron (F)
13. – 14. 3. Goričan (CRO)
16. – 17. 3. Krško (SLO)
Ondřej Smetana své kolegy z Olympu předběhne, protože o víkendu před pražským soustředěním jej čeká další utkání francouzské ligy, kde v týmu La Reole závodí mimo jiné s Jordanem Dubernardem

Foto: Radek Smetana

Češi a Slováci v akci 296

Všechno nasvědčuje, že o právě uplynulém víkendu zima pro letošní rok skončila. Teplo bylo i v Rusku, kde se český ledařský nároďák pustil do statečného boje ve světovém šampionátu družstev i bez svých es, jelikož Jana Klatovského a Lukáše Hutlu vyřadila zranění. Nicméně na speedway je ještě brzy. Dokonce i nadšení hobíci si v Kostěnicích zatím připravovali svůj úžasný oválek. Nicméně Ondřej Smetana se stal prvním Čechem, který letos závodil na klasické dráze. Přitom si při ouvertuře francouzské ligy nevedl špatně.

 

Čtvrteční trénink v La Reole

Pražský závodník se do sladké Francie vypravil se svým otcem Radkem, s nímž se střídal v řízení dodávky, s dostatečným předstihem. „Druhej‘ den, co jsme přijeli, byl trénink v La Reole,“ vypráví. „V pátek, že si zkusím ještě druhou motorku, ale hned v první jízdě mi ulítlo vahadlo. Mechanik Jean Claude Auffert nám domluvil servis. Před závodem jsme čekali na motor. Takže se ve Francii vůbec nenudíme (smích).“

V sobotu se oba přesunuli do Marmande. „Dráha pěkná,“ kvituje pražský závodník. „Asi jako Markéta, jen je o kousek užší. Byly tam dírky a koleje, takže to bylo náročný na fyzičku.“

Marmande doma porazilo La Reole 49:38. Ondřej Smetana byl se svými jedenácti body (3 1 2 2 0 3) druhým nejlepším mužem hostující sestavy po Matthieu Tresarrieu, jehož skóre ovšem navýšil naplno proměněný žolík.

S otcem Radkem před závodem v Marmande

„Hned v první jízdě se mi podařilo odstartovat a porazit Bergého,“ poslouží plochodrážník pražské Markéty dalšími detaily. „Pak dvakrát porazil on mě. Potom jsem měl těžkou jízdu, s Mathieum Tresarrieum jsme jeli proti Bergemu a Ellisovi. Zavřeli mě hnedka v prvním nájezdu, měl jsem nulu. Poslední jízdu jsem jel os prken. Odstartoval jsem, dal to hned na lajnu a zase jsem porazil Bergeho.“

Na prahu sezóny se Ondřej Smetana zdá být ve skvělé formě a svým sobotním výkonem posílá Tomáši Topinkovi jasný vzkaz, aby si na otevírání vrat do depa při extralize na pražské Markétě zajistil někoho jiného. „Jsem áčkovej‘ jezdec, jezdím ty nejtěžší rozjížďky,“ připomíná pražský závodník pravidla francouzské soutěže. „Žádná sranda, ale je to super pro formu. Musím poděkovat Zdeňku Schneiderwindovi, že mi to domluvil. Sehnal mi i bydlení u rodiny Auffertových, kde mi pomáhaj‘.“

Odpoledne se Ondřej Smetana s tatínkem podívali na další závod, v němž tým Marmande předčil Lamothe Landerron. Zítra se budou oba letecky vracet. Další závod francouzské ligy má Pražan na programu první březnovou neděli. Na ně přiletí spolu s mechanikem Stanislavem Stehlíkem, ale zdrží se déle, protože od 6. března bude ve Francii probíhat soustředění pražské Markéty.

Foto: laskavostí Ondřeje Smetany

Motoklub Úhřetická Lhota je první vlaštovkou plochodrážního jara

Kostěnice – 16. února
Sny o pořádání hobby závodu na šroubcích na Pohránovském rybníku museli již opustit, nicméně desetistupňové teploty je nenechali v klidu. V sobotu se sešli v hojném počtu na plochodrážním oválku u Kostěnic. Rovnání trati a promísení hlíny s pískem zaměstnalo Michala Krejčího, Stanislava Buňku, Jana Vaňátku, Aleše Dubna, Dana Macla, Josefa Novotného i se synem, Jaromíra Kašpara, Jiřího Jeníčka, Martina Kratochvíla či Bohouše Rybenského. Další brigády budou následovat o dalších sobotách či nedělích, přičemž pochopitelně spouštěcím motorem při jejich organizování se stane přízeň počasí.

Včera se v Kostěnicích pěkně makalo

Foto: Michal Krejčí

Česká plochodrážní hobby scéna má před sebou novou výzvu

Liberec – 12. února
V minulém roce se v Liberci se odstartoval projekt pro amatérské plochodrážníky. Z Polska přijela parta závodníků, která jezdí svou vlastní amatérskou ligu pod názvem KACZMAREK ELETRIC SPEEDWAY CUP. Závody se vypisují podle výkonnostních kategorii a asi jediný rozdíl oproti klasickým závodům je, že závodníci absolvují místo čtyř jen dvě kola. Jinak se rozpis jízd a celý systém se shoduje s klasickou plochou dráhou. A letošní sezóna přichází s novou výzvou.

Do závodu můžou nastoupit jezdci, co se přihlásí a splní podmínky startu do jednotlivých skupin. Loni se v rámci exhibice představil jediný Čech Michal Štok. Pro letošní rok obdržel pozvánku na celou sezónu. A to platí i pro ostatní naše hvězdy!

Chystá se totiž rozšíření závodů na dva stadióny v Čechách. V pátek 26. července by se měla celá parta ukázat  pod umělým osvětlením v Pardubicích a den poté, čili v sobotu 27. července již tradičně na libereckém stadiónu.

Spolupráce Liberce s Pardubicemi tak pomáhá otevřít stadiony i pro lidí, co si chtějí po své práci jít zajezdit a pobavit se. Opět se připravuji přímé přenosy online, zatím pouze k sousedům do Polska, ale vše je na začátku.

Tak to berte jako výzvu a ukažte se! Ti co se chtějí pobavit a zároveň si závodit na stadiónech, kde se jezdí ty nejlepší závody.

Michal Štok dostal nabídku jet cel seriál

Foto: Antonín Škach

Češi a Slováci v akci 295

Šroubkařská série Drift-On-Ice letos vůbec poprvé proběhla bez účasti českého závodníka, jelikož nejvěrnější účastník Zdeněk Holub laboruje se zdravotními problémy. Před čtrnácti dny v Malchowě se na nejvyšší stupínek vítězů postavil Wojciech Lisiecki, aby jej druhý den vystřídal Richard Geyer. Předevčírem v Jonsdorfu triumfoval Ronny Weis, aby včerejší derniéru letošní série v Chemnitz uzavřel triumfem Richard Geyer, nicméně celkový primát patřil Ronny Weisovi.

 

Nicméně bez stopy našich závodníků Drift-On-Ice 2018/2019 přece jen nezůstal. V sobotu se v Jonsdorfu nečekaně objevil Patrik Búri. Nicméně sám slovenský závodník připouští, že svůj závodní comeback po těžkém zranění přece jen uspěchal. Navíc měl smůlu jako hrom.

Ronny Weis se v jeho první jízdě snažil dostat dopředu před Patrika Búriho, jenž se blýsknul skvělým startem. Němec jej zavíral na vnitřní čáru, jenže slovenský závodník si o něho škrtnul a při svém pádu vzal s sebou také Anderse Thomsena.

Závodnický červíček nenechal dušičku Patrika Búriho na pokoji. Potlučený a na pokřiveném motocyklu zkusil nastoupit ještě do jedné jízdy. Po nule se však rozhodl ze závodu vycouvat a místo cesty do Chemnitz zamířit raději domů.

Pro statistiky nezbývá než doplnit, že v Johnsdorfu mu patřila desátá pozice (X 0 – -).

Zdeněk Holub se letos na saských šroubcích neobjevil

Ilustrační foto: Karel Herman

Plochodrážníkům jde zimní soustředění k duhu

Zadov – 31. ledna
Pražští plochodrážníci tráví týden na zimním soustředění na šumavském Zadově. Nalezli zde přímo ideální zimní ráj a pod vedením Zdeňka Schneiderwinda se věnují především běžkám. Pražský trenér se magazínu speedwayA-Z ozval s nadšeným komentářem na adresu svých svěřenců.

„Je to tady parádní,“ vzkazuje z Šumavy trenér Zdeněk Schneiderwind. „Podmínky úplně výborný, ale stejně skvělý je i přístup všech kluků. Pepe, Péťa Chlupáč, Páťa Mikel, Pavlík Kuchař a Jára Vaníček jedou dost rychlým tempem. Hodně mě překvapilo, že jim stačil i Adam Bednáře, který je na běžkách teprve podruhý. Ale i Míša Baštecký, Jakub Exler a Luboš Krejča se velmi snaží. Z mého pohledu je to výborný soustředění, které klukům dá dost do sezóny.“

Pražané si užívají Šumavy

Foto: Zdeněk Schneiderwind