Archiv pro rubriku: Ostatní závody

Pardubická sezóna končí test matchem, mistrovským závodem i volným ježděním

Pardubice – 19. října
Když byl covid pro většinu lidí neznámé slůvko. Plochodrážní sezóna v Pardubicích končívala dopoledním závodem MACEC Cupu. A po jeho skončení patřil legendární ovál všem zájemcům o svezení na plochodrážním speciálu, ať už na tandemu se zkušeným závodníkem či přímo za jeho řidítky. V tomto ohledu se v sobotu dobré čas vrací.


Tipujte:

Kdo vyhraje sobotní test match v Pardubicích?

View Results

Loading ... Loading ...

Andrzej Lebeděvs, Václav Milík a Hynek Štichauer budou v sobotu mít úplně jiné role než při loňské extralize

Závody MACEC Cupu však byly pro letošní rok zrušeny, jak jinak než kvůli pandemickým opatřením, avšak přichází však více než adekvátní náhrada. „Polská společnost NICE je již několik let jedním z předních partnerů ploché dráhy u našich severních sousedů,“ ujímá se slova Petr Moravec. „Nedílnou součástí jeho podpory je i spoluúčast na organizaci juniorských závodů, které nesou v názvu právě jméno společnosti. Po vzájemné dohodě s naším klubem a samozřejmě i reprezentanty České republiky dochází k tomu, že nejlepší jezdci této soutěže, všichni víme, že nejlepším být v juniorských soutěžích v Polsku není nic jednoduchého, se utkají s juniory naší země.“

Při sobotním test matchi povede juniorský tým zkušený kapitán. V případě českého družstva jím bude Vácalv Milík. Šanci dostávají závodníci z věkové kategorie do devatenácti let Petr Chlupáč, Daniel Klíma a Daniel Šilhán. A také dva nováčci, kteří byt do jejich šampionátů mohli naskočit napřesrok, tedy Jan Jeníček a Jaroslav Vaníček.

Petr Chlupáč (3) a Daniel Klíma (4) nechybí v nominaci českého týmu

Kapitánem hostů měl původně být Robert Lambert, avšak světový titul ve Speedway of Nations, o nějž se o víkendu zasloužil vrchovatou měrou, jej váže povinnostmi v Anglii. Společnost NICE místo něj promptně angažovala Andrzeje Lebeděvse.

Po test matchi pojede čtveřice nejlepších speciální finále. Podnik doprovodí závěr mistrovských dvěstěpadesátek a po skončení závodního programu pořadatelé vyhradí zhruba hodinku pro volné ježdění pro všechny zájemce.

Startovní listina sobotní test match v Pardubicích:

Česká republika: 9 Václav Milík
10 Jan Jeníček
11 Petr Chlupáč
12 Jaroslav Vaníček
13 Daniel Klíma
14 Daniel Šilhán
NICE Polska Racing Team: 1 Andrzej Lebeděvs, LAT
2 Sebastian Szostak
3 Artjoms Juhno, LAT
4 Jakub Krawczyk
5 Wiktor Przyjemski
6 Kacper Grzelak

Foto: Karel Herman a Pavel Fišer

Česká plochodrážní sezóna anno domini 2021 ještě nekončí

Pardubice, Kopřivnice, Plzeň a Praha – 14. října
Listí donedávna zelených stromů podzim barví do nevídané barevné škály, nicméně plochodrážní motory u nás ne a ne utichnout. Zítřejší mistrovský flat track v Pardubicích přece jen doprovodí český šampionát dvěstěpadesátek, aniž by musel spoléhat na cizince. V sobotu se ve velkém stylu bude se sezónou loučit Kopřivnice. Týden na to čeká rozlučka pardubický Svítkov, ovšem až po skvělé podívané v rámci test matche Čechů s Poláky. A nakonec přijde závěr seriálu PRO-TEC Speedway Mini Cup v Plzni.

 

Václav Milík pojede letos svůj poslední závod příští sobotu v Pardubicích

K trojici českých posledních mohykánů, kteří zůstali v kubatuře dvěstěpadesátek, totiž přibyli další závodníci. Svým debutem projedou uzdravený Oliver Schmid z Plzně a chabařovičtí Adam Nejezchleba a Štěpán Ševčík. O body se utkají zítra od sedmnácti hodin, byť hlavním programem podvečera se stane mistrovství republiky ve flat tracku.

Flat trackeři a plochodrážníci v sobotu mohou od devíti ráno trénovat v Kopřivnici. Až skončí, zhruba okolo jedenácté, dvanácté si zájemci mohou sami vyzkoušet osedlat plochodrážní motocykl či usednout na tandem některého ze závodníků. Kromě místních borců svou účast přislíbili kupříkladu Josef Franc a Martin Málek.

S rozlučkou v podobném stylu počítají i v Pardubicích. Avšak před ní proběhne závodní sobota. S přílivem nových adeptů se dá předpokládat, že mistrovství republiky v kubatuře 250 ccm vyvrcholí právě zde. Hlavním hřebem ovšem bude Nice Technopark Challenge, aneb test match mezi Českou republikou a Polskem.

Týmy se budou skládat z borců mladších jednadvaceti let doplněných jedním seniorem, jímž se v českém družstvu stane Václav Milík. „Jedná se o nejlepší juniory NICE Cupu doplněné o seniora Roberta Lamberta,“ popisuje Petr Moravec složení polského týmu, přičemž v otázce domácích nezůstává vůbec nic dlužen. „My jedeme s třemi juniory, co můžou příští rok jet devatenáctky, a s dvěma zdravými juniorskými lídry Petrem Chlupáčem a Danielem Klímou. No, a jsme rádi, že souhlasil Vašek, protože letos to bude teprve druhý závod doma a fandové jsou na něho natěšení.“

Tony Katra a Karel Průša v akci v Lysé nad Labem – podobné ukázky by údajně měli vidět i návštěvníci pražské výstavy Racing Expo

Příští neděli se na malé plzeňské dráze bude konat poslední kolo seriálu PRO-TEC Speedway Mini Cup následované slavnostním vyhlášením výsledků. Ani tím však nepřijde letošní veto s plochou dráhou v české kotlině. Poslední říjnový víkend bude v Letňanech výstava Racing Expo a pražská Markéta se na ní bude prezentovat nejen stánkem, nýbrž údajně i akčními ukázkami a la Lysá nad Labem.

Účastníci zítřejšího mistrovství republiky 250 ccm v Pardubicích:

AK Markéta Praha: Adam Bednář
SC Chabařovice: Vojtěch šachl, Adam Nejezchleba, Štěpán Ševčík
AK Divišov: Matouš Kameník
PK Plzeň: Oliver Schmid

Foto: Pavel Fišer a Karel Herman

Petr Marek má nabídku od Brokstedtu

Ústí nad Labem – 13. října
České soutěže v kubatuře 125 ccm jsou poměrně sofistikované a nabízejí nejmladším závodníkům hodně příležitostí k závodění. Nicméně liga nebo seriál družstev zatím navzdory opatrným pokusům stále zůstávají přáním v hlavě Zdeňka Schneiderwinda. Německá Talents Team Trophy však letos přinesla šanci i pro české kolibříky. Zatímco Oliver Schmid a Josef Černý z Plzně pro příští rok míří do vyšších kubatur, chabařovický Petr Marek v ní bude závodit i napřesrok. S nabídkou se totiž vytasil Brokstedt.

 

O nabídku manažera Floriana Rixena si desetiletý závodník řekl při posledním závodě německé série v Lipsku. Spolu se svým otcem Pavlem ještě před odjezdem opravili problémy s elektrickým okruhem po sobotním českém poháru. Předem si zjistili geometrii lipského oválu, takže po tréninku jen doladili převody a nastavení motocyklu.

Nakonec Petr Marek vyhrál všechny své čtyři rozjížďky stylem start – cíl a ze čtrnácti závodníků zůstal jediný neporažený. Odměnou se stala nabídka na spolupráci, aby roku 2022 jezdil za Brokstedt nikoliv jako host, ale kmenový závodník. Nabídku přijal, jen zbývá doladit smlouvu.

Petr Marek má nabídku od Brokstedtu

Foto: Pavel Marek

Češi a Slováci v akci 391

Kolonka se jmény všech mistrů republiky je po včerejší Kopřivnici již zaplněna. Zbývá dojet již jen pohárový seriál kolibříků, nicméně z hlediska vítěze půjde příští neděli na plzeňských Borech v zásadě pouze o formalitu. O uplynulém víkendu měli napilno rovněž naši závodníci za hranicemi. Pravidelná pondělní kompilace magazínu speedwayA-Z vás dnes vezme do Slovinska, Německa a Francie.

 

Pódium v Kršku: Daniel Gappmaier, Petr Chlupáč a Nick Škorja

Než se Petr Chlupáč a Daniel Klíma stali českými šampióny juniorských družstev, v sobotu startovali v Kršku. Oba dva se potkali ve finálové jízdě, která přinesla pořadí Petr Chlupáč (3 2 3 3 v základní části, druhý v semifinále), Daniel Gappmaier, Nick Škorja a Daniel Klíma (2 3 2 1 a 2.). Jakub Valkovič skončil jedenáctý (0 0 0 2).

V sobotu večer vyhrál Jakub Jamrog German Speedway Masters v Dohrenu. Na stupně vítězů společně s ním zamířili Matias Nielsen a Kai Huckenbeck. Václav Milík skončil sedmý (1 2 1 3 3, čtvrtý v semifinále).

O víkendu finišovala francouzská liga. Včera si do Lamothe-Landerron přijelo pro výhru 37:50 La Reole i s Ondřejem Smetanou v sestavě. Pražský závodník se na výsledku podílel jedenácti body (1 3 1 1 2 3) a jeho celek v konečné tabulce skončil druhý.

Na stupních vítězů v Lipsku najdeme i Olivera Schmida a Petra Marka

Po poháru v Chabařovicích prožili závodní neděli rovněž naši kolibříci. Seriál ADAC Talents Team Trophy vyvrcholil v Lipsku za slunečného počasí na skvěle připravené dráze před zraky pěti set diváků. Triumfoval Moorwinkelsdamm před Wolfslakem, v jehož sestavě se prvně po zranění objevil Oliver Schmid (1 2 2 2). Absolutorium si však zaslouží Petr Marek, který čtveřicí vítězství ve stylu start – cíl posadil svůj Brokstedt na třetí příčku.

 

Foto: Michal Pospíšil a Pavel Marek

Matěj Frýza letí

Chabařovice – 9. října
Předposlednímu závodu série PRO-TEC Speedway MiniCup počasí přálo, avšak zpočátku to tak vůbec nevypadalo! Hustá mlha válící se na oválu vypadala, jako by vůbec dnes nechtěla odejít, ale úderem jedenácté se rozpustila a my jsme mohli začít trénovat. Původně při počítání účastníků vypadlo, že bude plná startovní listina, ale když se malý Tony Katra otočil, vykoukla na nás zpod bundy sádra na ruce, takže nám bylo jasné, že dnes na startu bude chybět. Ale přijel alespoň podpořit své kamarády, a to je dobře.

Petr Marek, Matěj Frýza a Karel Průša stojí na stupních vítězů
Luboš Hromádka na startu bez vajglu

V jedenáct hodin začalo jedenáct kolibříků bojovat v předposledním závodu seriálu o cenné body. Hned druhá rozjížďka byla důležitá, nastoupili v ní tři silní soupeři Petr Marek, Karel Průša,  Adam Nejezchleba, v tomto pořadí v této napínavé rozjížďce také dojeli. V šesté rozjížďce jsme viděli pád v provedení Luboše Hromádky, při kterém si ulomil na motorce vajgl a celý závod odjel s tímto handicapem. Až na finálovou jízdu mu Dominik Hrbek zapůjčil svojí motorku, skvělé gesto!

Luboš Hormádka měl dnes padací den! Upadl i v jízdě číslo deset v posledním kole. Jelikož jeli jen dva závodníci, měl šanci získat dva body! Bleskurychle se vzpamatoval, vzal motorku a běžel si do cíle pro ty body a za to sklidil potlesk. Poslední rozjížďku na svém motocyklu, zvládl bez vajglu i bez pádu!

Synové slavných otců – Marián Jirout a Karel Průša

Finálové jízdy byly hodné tohoto jména, vyrovnaní soupeři opravdu bojovali do poslední chvíle. Finále C. Štěpánka Nyklová a Josef Černý předvedli nádherný souboj až do cíle, kdy Štěpánku dělilo od vítězství jen dvacet centimetrů, o které nepřekonala svého soupeře, ale klobouk dolů.

No, a finále A bylo také úžasné. Při pohledu na zkušeného patnáctiletého Matěje Frýzu, který údajně příští závod jede svoji derniéru na stopětadvacítce, a teprve desetileté soupeře, kteří mu nedarovali ani centimetr, konkrétně Petr Marek a Karel Průša, se nám tajil dech. Petr Marek zkoušel Matěje předjet ze všech možných stran, ale recept na něj dnes nenašel.

Slunečný pohodový závod skončil tedy vítězstvím Matěje Frýzy, druhý dojel těsně za ním Petr Marek a třetí Karel Průša. Na závěr jsme ocenili děti i speciálním vyhlášením a oceněním za bojovnost i vytrvalost právě pro Štěpánku a Luboše.

D C B A TOT
1. Matěj Frýza, Plzeň 3 3 3 3 3 15
2. Petr Marek, Chabařovice 3 3 3 2 2 13
3. Karel Průša, Slaný 2 3 3 3 1 12
4. Adam Nejezchleba, Chabařovice 1 3 2 3 3 12
5. Dominik Hrbek, Pardubice 2 2 2 3 2 11
6. Štěpán Ševčík, Chabařovice 3 2 3 1 1 10
7. Josef Černý, Plzeň 2 2 1 2 3 10
8. Štěpánka Nyklová, Slaný 1 2 2 2 2 9
9. David Hofman, Pardubice 3 1 1 1 1 7
10. Marián Jirout, Pardubice 2 1 1 2 3 9
11. Luboš Hromádka, Pardubice 1 F 2 1 2 6

Ukázkové jízdy: Erich Salcar (Chabařovice)

Všichni účastníci pohromadě

Foto: Jiřina Šifaldová

Pohár kolibříků vyvrcholí v Plzni

Plzeň – 6. října
Pohárový PRO-TEC Speedway Mini Cup stopětadvacítek bude v sobotu pokračovat na ovále v severočeských Chabařovicích. Pak mělo přijít na řadu jeho poslední kolo spojené se slavnostním vyhlášením na malé Markétě. Nicméně dušičkový termín nebyl příliš vhodný s ohledem na blízký hřbitov, a proto byl podnik zrušen. Náhradní řešení se našlo, takže série vyvrcholí v neděli 24. října v Plzni.

Borský stadión čeká ještě jeden závod, pokud jej ovšem nezasype sníh

Foto: Václav Schmid