Archiv pro rubriku: Ostatní závody

Praha zachovává systém mentora k mladším závodníkům

Praha – 15. srpna
Pohár přátelství debutoval v loňském roce, kdy se vydal ve stopách někdejšího poháru míru a přátelství, což bývala juniorská soutěž pro závodníky ze socialistických zemí. Pro letošní rok odpadla soutěž jednotlivců, seriál družstev zůstal. Protože se neúčastní polské Swietochlowice na řadu mohl přijít rozpis klasických čtyřčlenných družstev. Pardubice, které oproti loňsku změnily priority a stály za zvelebením přeboru, nahradila Praha. Markéta projde svým debutem v poháru přátelství v sobotu, kdy seriál startuje v maďarském Nagyhalaszu.

 

Filip Hájek v sestavě Markéty nechybí

„Proč se toho účastníme?“ opakuje Tomáš Topinka otázku po motivech startu pražské Markéty v poháru přátelství, byť odpověď je v zásadě nasnadě. „Zkušenosti pro mládež. Pouze Daniel Klíma ještě nemůže jet, protože v mezinárodních soutěžích v cizině mu musí bejt‘ šestnáct.“

Po sobotní ouvertuře v Nagyhalaszu bude soutěž pokračovat další týden v Rovně, aby se třetí zářijový víkend uzavřela dvěma mítinky v Kopřivnici a v Žarnovici. „V sobotu pojede Smeták,“ plánuje Tomáš Topinka. „Příští tejden Holub a v Kopřivnici Škurlič, ať držíme styl, že jede taky jeden zkušenější.“

Startovní listina úvodního závodu poháru přátelství v Nagyhalaszu tuto sobotu:

Speedway Team Nagyhalasz: 1 Roland Kovacs, 2 Dennis Fazekas, 3 Mark Barany, 4 Andrej Kobrin (UA – SMF)
Speedway Club Rovno: 1 Vitalij Lysak, 2 Nazar Tkačuk, 3 Nazar Fjodorčuk, 4 Marko Levišin, 5 Denis Prisjaznijuk
AK Markéta Praha: 1 Jan Kvěch, 2 Ondřej Smetana, 3 Filip Hájek, 4 Petr Chlupáč
Speedway Club Žarnovica: 1 Ján Mihálik, 2 Milen Manev (BG – SMF), 3 David Pacalaj, 4 Michal Tomka, 5 Jakub Valkovič
Ondřej Smetana poveze na rukávě kapitánskou pásku

Foto: Kiril Ianatchkov

Před přeborem můžete v Liberci vedle dalších šíleností jezdit s kamiónem naslepo

Liberec – 15. srpna
Po květnové dvojici finálových závodů v Praze a v Kopřivnici bude finále šampionátu republiky pokračovat v Plzni. Závodníci mají ještě šanci se na Bory kvalifikovat v přeborech v Pardubicích a ve Svitavách. Po plzeňském finále se opět za elitní osmičkou průběžné klasifikace udělá tlustá čára. Úsilí borců umístěných pod ní bude před finále v Březolupech zase napřeno do posledních přeborových podniků. Ten první proběhne v Liberci, ovšem do té doby bude ovál ve Starých Pavlovicích dějištěm dalších akcí.

 

Samotný Ještěd užasne, jakých kousků bude v nejbližších dnech svědkem

Už tento pátek a sobotu zde bude kemp pro plochodrážní amatéry a nadšence flat tracku a motokrosu. Součástí akce je tuningový sraz, předváděcí jízdy Audi Quattro a další šílenosti. Začátek je v pátek 17. srpna v šestnáct hodin, v sobotu se bude začínat úderem desáté, aby se odpoledne na ovály promíchaly motocykly a auta.

Plochodrážní svět zná Věroslava Kollerta jako zastánce veškerých zábavných akcí, jemuž nic bláznivého není cizí, takže příliš nepřekvapí ani další podnik s názvem Drive o páté. Ten se koná v pátek 31. srpna a v rozporu se svým názvem začíná už o čtvrté odpoledne.

Jeho program bude zahrnovat kupříkladu kriket, jízdu s kamiónem na místě řidiče, motokros nebo řízení kamiónu naslepo. Všichni zájemci se musí přihlásit do příštího pátku, což je 24. srpna na e-mailu broha@volny.cz.

Foto: Petr Čunek

 

Plzeň zve plochodrážníky i flat trackery na sobotní trénink

Plzeň – 15. srpna
Červencový trénink na Borech se německým plochodrážníkům líbil tolik, že spolu s plzeňským klubem našli řeč na repete akce tuto sobotu. Paradoxně ale Němci svou účast odvolali, ať již kvůli zranění a nemocem či účasti na jiných závodech. Nicméně navzdory jejich absenci se sobotní trénink koná a Plzeňané k němu zvou všechny plochodrážníky i flat trackery. Dopoledne jim bude ovál k dispozici mezi devátou a dvanáctou hodinou, bude-li zájem, jezdit se může i po obědě cirka do šestnácté, možná sedmnácté hodiny.

Ovál na plzeňských Borech, kde první zářijovou sobotu pokračuje finále šampionátu jednotlivců, ožije plochodrážním ruchem již tuto sobotu

Foto: Mirek Horáček

Kostěnice čeká druhý letošní Srandamač

Kostěnice – 15. srpna
Tento týden se na českých oválech v závodním tempu nehne do slova a do písmene ani kolo. Ovšem s výjimkou druhého letošního Srandamače, který se na oválku v kukuřičném poli poblíž pardubického zhlaví kostěnického nádraží koná tuto sobotu. Souboje hobíků slibují opět pěknou podívanou.

V sobotu je na pořadu dne druhý letošní Srandamač

 

Dan Macl v souboji s Františkem Klierem

Pořadatelé budou na místě už od rána a srdečně zvou závodníky na závod, jehož začátek bude operativně stanoven mezi dvanáctou a třináctou hodinou. Plánují se tradiční kategorie, čili speedway, flat track, junioři speedway a junioři flat track.

Prozatím přislíbili svou účast Milan Moravec, Stanislav Buňka, Dan Macl, Radek Červenka a Miroslav Kašpar, kteří budou v sedlech plochodrážních motocyklů reprezentovat pořádající Motoklub Úhřetická Lohota. Z flat trackerů se rozhodně objeví domácí Aleš Buňka a Miroslav Kašpar mladší. Mezi potěrem by neměl chybět Tony Katra se svým motocyklem Micro Shupa či Dominik Hrbek.

Milan Moravec v akci

Občerstvení je zajištěno, v depu uprostřed oválu bude hořet i táborák, na němž se dají opéct buřtíky. Chcete-li prožít časné sobotní odpoledne mezi lidmi, kteří svou vášeň pro plochou dráhu či flat track proměnili v amatérské závodění, jste pochopitelně zváni.

Srandramač pochopitelně nabízí možnost tréninku i pro licencované závodníky všech kubatur. Že se výhoda zdvihového objemu na dráze o nějakých třicet metrů kratší než Liberec stírá, svědčí i případ Jana Jeníčka. Pardubický závodník totiž při prvním Srandamači minulý měsíc porazil pětistovky nejen v hlavním závodě kategorie speedway, nýbrž i v nadstavbové Ceně speedwayA-Z.

Časový harmonogram:

prezentace: 10:00
trénink: 11:00
závod: mezi 12:00 a 13:00
Kostěnické závody by nebyl kompletní bez flat trackerů

Foto: Karel Herman

Na pořad dne se dostane i potěr

Češi a Slováci v akci 275

Uplynulý víkend byl jako hrom! V Divišově trojice českých reprezentantů za řidítky motocyklů Shupa ovládla evropský pohár stopětadvacítek. Také druhý den se při mezinárodním podniku kolibříků v Chabařovicích obešly stupně vítězů bez zahraničních borců. V Kopřivnici si Zdeněk Simota dalším maximem upevnil postavení leadera českého přeboru a Pražané si v Plzni pojistili titul v první lize. Jan Kvěch se dobře prezentoval ve Varkausu při evropském poháru do devatenácti let a Martin Vaculík jel v Malille finálovou jízdu Speedway Grand Prix. Bohatý bude rovněž další díl tradiční pondělní kompilace speedwayA-Z.

 

 

Václav Milík prožil týden ve švédské a polské lize

Procházku po zahraničních oválech za uplynulých sedm dnů začneme tradičně v úterý dvanáctým kolem švédské Elitserien. Vetlanda doma rozdrtila Västervik 54:36 a připsala si i bonusový bod (95:85). Martin Vaculík pro hostující družstvo vyjezdil sedm bodů (1 0 3 1 2). Indianerna Kumla zase doma těsně předčila Lejonen 46:44 a bonusový bod (95:85) ji umístil na pátou příčku tabulky. Václav Milík pro ni inkasoval osm bodů s jedním bonusem (3 1 2 1 1).

Tradičního Poháru Baltského moře se účastnil Zdeněk Holub.  V pátek ve Wittstocku byl osmý (3 2 1 0 2). Druhý den ve Stralsundu se mu tolik nevedlo. „Moc se mi to nepovedlo,“ říkal. „Zadřel jsem motor z prvního místa, pak jsem jednou spadnul. V pátek to bylo lepší.“

Po Baltském poháru přijel Zdeněk Holub rovnou na první ligu do Plzně

Zajímavostí Baltského poháru se stal fakt, že ve Wittstocku nemohly konat rozjezdy o první a třetí příčku kvůli výpadku osvětlení. Ve Stralsundu bylo ale nutno vypsat dodatkovou jízdu o vítězství v celém seriálu. První byl Jaimon Lidsey před Vadimem Tarasenkem a Adrianem Cyferem. Pražský závodník skončil celkově jedenáctý.

Sobotní travnatý pouťák v Hertingenu přinesl triumf Martinu Smolinskemu, spolu s nímž vyrazili na pódium také Mathieu Tresrrieu a Max Dilger. Martin Málek byl pátý, Hynek Štichauer šestý.

Martin Smolinski triumfoval také včera v Rastede, kde se však finálové jízdy všech kategorií nekonaly vzhledem ke stavu oválu. O společnost na stupních vítězů se mu postarali Bernd Diener a Jörg Tebbe. Hynek Štichauer obsadil čtvrtou příčku, když mu k bronzu scházel jediný bod.

Martin Vaculík prožil vydařený týden

Včera se v polské extralize Gorzow před zraky svého domácího publika vypořádal těsně 46:44 s Wroclawí, která si díky lepšímu skóre z obou duelů 98:82 připsala bonusový bod do tabulky. Martin Vaculík skóroval deseti body s dvěma bonusy (2 1 3 3 1), Václav Milík přidal na konto hostů sedm bodů s bonusem (0 2 3 0 2).

V pátek Gniezno remízovalo v Lodži, včera vyhrálo v Pile, avšak Eduard Krčmář nebyl opět v jeho sestavě. Sám slánský závodník nad otázkou, proč jej jeho klub nezve, jen pokrčil rameny. Druholigová Bydhošť pozvala na sobotní trénink také Ondřeje Smetanu, nicméně již předem bylo rozhodnuto, že Pražan v jejích barvách v domácím duelu s Rawiczem nenastoupí.

Včera se však v druholigovém duelu Krosno vs. Ostrow objevil Josef Franc. Ambiciózní hosté si odvezli domů vítězství 39:51 i bonus 68:111. Pražan dobyl osm bodů (1 0 2 3 1 1).

Ilustrační foto: Kiril Ianatchkov

Krásné poháry zůstaly doma

Chabařovice – 12. srpna
Ve čtyřech se v českých stopětadvacítkách závodilo naposledy loni v Divišově. Ani klasický rozpis šestnácti závodníků na dvacet jízd není v dějinách našich kolibříků neznámý, protože před deseti lety se dle něho jelo několik mistrovských závodníků. Na malé dráze však šlo při včerejším Euro Cupu v Chabařovicích o novinku. Sobotní evropský pohár v Divišově dodal část závodníků, přesto se podařilo zajistit kompletní pole. Krásné poháry zůstaly doma, protože se na pódiu objevili tři Češi. Jaroslav Vaníček neztratil ani jeden bod, Jan Jeníček v rozjezdu o druhé místo opravdu velice těsně porazil Vojtěcha Šachla.

Jan Jeníček, Jaroslav Vaníček a Vojtěch Šachl stojí na stupních vítězů
1. Jaroslav Vaníček, Praha 3 3 3 3 3 15
2. Jan Jeníček, Pardubice 3 3 2 3 2 13+3
3. Vojtěch Šachl, Divišov 3 3 3 1 3 13+2
4. Mateusz Lopuski, PL 2 3 3 3 1 12
5. Bruno Belan, Slaný 3 2 1 2 3 11
6. Kacper Makowski, PL 1 2 3 3 0 9
7. Pawel Trzesniewski, PL 2 1 2 2 2 9
8. Kacper Teska, PL 2 2 1 0 2 7
9. Adam Nejezchleba, Chabařovice 2 1 0 2 2 7
10. Frido Ving Viidas, EST 1 2 2 2 X 7
11. Mikolaj Krok, PL 1 0 1 1 3 6
12. Alexandra Schauer, D 0 1 1 0 1 3
13. Vojtěch Zamazal, Slaný X L 2 L E 2
14. Tadeáš Růžička, Liberec 0 0 0 0 1 1
15. Nynke Sijbesma, NL X F 0 1 X 1
16. Bruno Thomas, D L L 0 1 L 1
Těsný dojezd rozjezdu – Jan Jeníček (modrá) a Vojtěch Šachl (červená)

Foto: Jiřina Šifaldová

Rozjížďky ve čtyřech se do českých stopětadvacítek vrátily po roce, rozpis šestnácti závodníků po deseti letech