Archiv pro rubriku: Ostatní závody

Michal Baštecký si užil čtyři dny slunečné Žarnovice

Žarnovica – 19. března
Když zjistil, že tréninkový výjezd do Goričanu a Krška je pouze pro členy Olympu, jednal. Zatímco na jihu trénuje prakticky celá česká plochá dráha, on se vypravil do Žarnovice. Ovál na Městském stadiónu byl v plné permanenci od čtvrtka až do dneška. Nejprve formu ladily čtyřiadvacítky Lublinu, pak Gorzow včetně Anderse Thomsena a Martina Vaculíka. Michal Baštecký se vrací domů nejen s novými zkušenostmi, ale také s domluveným hostováním za Speedway Club.

 

Michal Baštecký s Martinem Vaculíkem | foto Dominika Bobalová

„Jezdilo se od čtvrtka do neděle, byly dopolední a odpolední tréninky,“ líčí Michal Baštecký. „Počasí nádherný, teplo, dráha velmi dobrá. Dostal jsem rady od polských reprezentantů. Trénink byl pro mě na začátek sezóny velmi přínosný. Technika vydržela. Při domluvě s Martinem Búrim mám domluveno hostování za Speedway Club Žarnovica, jemuž bych chtěl poděkovat za umožnění tréninku a domluvu s Poláky.“

Michal Baštecký trénoval v Žarnovici | foto Dominika Bobalová

Češi a Slováci v akci 453

O víkendu se paní Zima evidentně rozhodla, že se v Čechách opět předvede. Sněžilo jako o ladovských Vánocích, foukal vítr, mrzlo. Jenže ploché dráze byl její pokus k smíchu. Mistrovství republiky na ledech je stejně zapomenuto a nová sezóna buší na dveře.

 

Jan Klatovský při svém motokrosovém tréninku | foto laskavostí Jana Klatovského

Do sedla se o víkendu dostal Václav Milík, jehož Krosno trénovalo v Goričanu. Následoval přejezd do Krška, kde proběhnou další tréninky.

Jan Klatovský bude letos naposledy závodit při páteční rozlučce Günthera Bauera v Inzellu. Na mítink, kde mezi soupeři bude i jeho starší bratr Antonín, se o víkendu připravoval na motokrosové Suzuki v pískovně v Dražeticích.

Václav Milík v Goričanu | foto laskavostí Václava Milíka

Berlín on Ice aneb Eis Speedway in Berlin

Berlín – 3. a 4. března
Ledová plocha drahá má speciální postavení v českém motoristickém sportu. Nejen, že má dva mistry světa, a to ze zlatých času disciplíny určené jen pro nesmírně odvážné, ale průkopnicky československá značka Jawa se stala prvním single supplier, firmou, která zajišťuje cely šampionát svým motorem. Dnes je to tendence pro mnohé šampionáty, počínaje jediné značky pneumatik a elektroniky pro MotoGP nebo motorů Triumph pro Moto2, abychom zůstali u dvou kol. Cílem je udržet náklady na provoz tymů pod kontrolou a nedovolit bohatým převálcovat jezdce s menším rozpočtem. Na ledu to má i bezpečností aspekt, jelikož i stávající výkon dvouventilového motoru je ažaž na možnosti běžného adepta, tak dvouventil JAWA 886 – 500ccm ICE je uveden přímo v pravidlech FIM a to ve všech kategoriích.

Markus Jell, Max Niedermaier a Jan Klatovský na stupních vítězů sobotního Ice Speedway for Europe | foto Pavel Fišer

Nic se nejí tak horké, jak vypadá

Podobně ledová plocha drahá má své trvalé místo v německém hlavním městě Berlin. Rok od roku v průběhu března se koná dvou nebo třídenní zavodní víkend a tribuny jsou pokaždé slušné zaplněné až vyprodané. COVID 19 a součastná situace v Evropě se podepsaly na poslední ročníky akce.

Berlínské ledy lákají spousty diváků, české nevyjímaje | foto Pavel Fišer

Rušení závodů, omezení účasti sankciovaných jezdců a loni technická závada na chladicím zařízení, kde únik plynu představoval riziko otravy a pořadatelé podnik radši odvolali.  Ano rok 2023 není bezproblémový jak pro Berlin, tak pro ostatní pořadatelé a nizozemské kolo mistrovství světa nakonec bylo zrušeno.

Chvíli se spekulovalo, že by se mohlo odjet právě v Berlíně, nenašly se ale prostředky ani vůle závod pořádat a zůstalo u původního plánu patečního mistrovství Německa a sobotního volného závodu. V pátek se dokonce nenašel komplet jezdců a jelo se jen ve třinácti.

Kupodivu se neúčastnili nejúspěšnější domácí jezdci posledních let pro zranění, ale docela možná i kvůli finanční neshodě mezí stranami. Nebyl ani jediný švédský reprezentant. Úvod nevěštil nic moc dobrého, a to víc potěšily velice přehledné závody. Ke cti pořadatelů úpravy mezí sériemi probíhaly velice dobře, a protože se moc nepadalo a jízdy i ve třech byly víc než vyrovnané, publikum se bavilo výborně a bylo se na co dívat.

 

 

Nevypsaný český šampionát

Hned v první pateční jízdě nejlépe odstartoval Andrej Diviš, který se odpoutal od soupeřů a vjížděl do posledního kola s výrazním náskokem. Jenže za jeho zády upadl Nizozemec Sebastian Reitsma a rozhodčí překvapivě nechal přerušenou, ale už rozhodnutou jízdu opakovat. Čech s defektem ani neodjel ze startu a jen z dálky přihlížel, jak mu odjíždějí zasloužené body.

Andrej Diviš závodil v Berlíně oba dny | foto Kiril Ianatchkov

Je třeba uvést, že tohle ho nijak nerozhodilo a pro zbytek víkendu podával vyrovnané výkony a v pátek skončil na krásném sedmém místě. Ztracené tři body by ho posunuly ještě o dvě místa výš. Kdo ví, jak by zapůsobila motivace, kdyby se od začátku pohyboval v čele průběžné kvalifikace.

V sobotu v mnohem silnější konkurenci nasbíral dokonce o bod víc, ale nula v čtvrté jízdě ho asi připravila o baráž pro účast ve finálové jízdě. Všichni tři čeští jezdci se sešli v páté jízdě. A jedině v tomto nevypsaném šampionátu republiky Andrej Diviš nezaznamenal úspěch a skončil s jediným bodem za Lukášem Hutlou a Janem Klatovským. Jízda třech Čechů byla mezí nejlepší, co bylo k vidění v sobotním večeru.

 

Jan Klatovský na pódium

Další už zmínění dva Češi Lukáš Hutla a Jan Klatovsky se  účastnili jen sobotního závodu. Největší podívanou předvedli ve společných soubojích. Jednou Lukáš Hutla porazil oba krajany, později však podlehl na dvakrát Janu Klatovskému jak v poslední šanci, tak i ve finálovém souboji o třetí příčku stupně vítězů.

Lukáš Hutla (červená) pronásleduje Franze Zorna | foto Kiril Ianatchkov

Lukáš Hutla měl i kuriózní průběh své čtvrté jízdy. Dobře odjel ze startu, aby následně vytrhl chcípák motoru. Propadl se na poslední místo, nicméně se nevzdal, konektor dokázal nasadit a znovu nastartovat v setrvačností jedoucí motorku a sebrat v poslední zatáčce bod alespoň Rakušanovi Philipu Lagedemu.

Jan Klatovský dotáhl závod až na pódium. Měl skvělou náladu a zazávodil si jak s hvězdným Franzem Zornem, tak s oběma vítězi jednotlivých závodů, pátečního Markusem Jellem a sobotního Maxem Niedermeierem. Nato jak málo odjel závodů posledních par sezón, předvedl výbornou formu.

Oba Němci udávali tón, i když v sobotu jím úkol hodně zjednodušil Franz Zorn. Po nemoci ze Sanoku měl menší problémy s motocyklem a nakonec nenastoupil v baráži o finále. Docela možné, aby neriskoval zranění před mistrovství světa za týden v Inzellu.

 

A propos Inzell

Jan Klatovský (žlutá) vodí Markuse Jella (bílá) a Haralda Simona (červená) | foto Kiril Ianatchkov

Nakonec je třeba pozvat fanoušky do Inzellu na příští víkend. Víc příležitostí vidět ledovou plochou dráhu letos už nebude. Navíc se závoděním se bude loučit Günther Bauer a slavností přímo na oválu se zúčastní jak Antonín Klatovský, tak nestárnoucí Per Olof Serenius.

No, a dozvíme se, kdo se stane novým mistrem světa pro rok 2023.

Český trojboj na německém ledě: Andrej Diviš (modrá), Jan Klatovksý (červená) a Lukáš Hutla (bílá) | foto Kiril Ianatchkov

 

 

Pražany čeká cesta na jih

Praha – 8. března
Sezóna 2023 se blíží a příprava závodníků vesměs vrcholí. Pražský Olymp ji završí na přelomu příštího a přespříštího týdne. Kromě Václava Milíka a Jana Kvěcha, které čekají sparingy v Polsku, se jeho členové vypraví do Goričanu a Krška.

 

Plán je vyrazit odpoledne příští pátek sedmnáctého března, aby závodníci v sobotu a v neděli vyjeli na ovál v Goričanu. Pondělí se zasvětí na technickou přípravu motocyklů a na přesun do Krška, kde jsou v plánu dva další tréninkové dny.

„Teď prší,“ říká Tomáš Topinka. „Proto nám počasí nedovolí trénovat na Markétě. Ale až se vrátíme, určitě budeme.“

Až se Pražané vrátí z výjezdního soustředění, bude se trénovat i na Markétě | foto Antonín Škach

Češi a Slováci v akci 452

V sobotu se Martin Vaculík vydal do Žarnovice. Jeho první trénink jakoby předznamenal rychle se blížící sezónu anno domini 2023. Jenže datum je přece jen stále nízký. A tak trojice českých plochodrážníků o víkendu závodila na berlínském ledě.

 

Jan Klatovský skončil v sobotu třetí | foto Pavel Fišer

Dvoudenní program v německé metropoli odstartoval v pátek domácím šampionátem. Titul vybojoval Markus Jell, dobře známý ze startů na našich ledových oválech i flat tracku. Spolu s ním byli na pódiu Max Niedermaier a Benedikt Monn.

Němců se sešlo osm, takže byli doplněni ledaři ze zahraničí. Mezi nimi nechyběl Andrej Diviš. Se sedmi body (E 2 2 2 1) skončil sedmý, byť se jeho umístění do klasifikace německého šampionátu nepočítalo.

Sobota na berlínském ledě patřila mezinárodnímu závodu Ice Speedway for Europe. Andrej Diviš skončil sedmý (3 1 2 0 2), když mu na postup do rozjížďky poslední šance chyběl jediný bod. Jan Klatovský (2 2 2 3 E) a Lukáš Hutla (2 3 F 1 3) z ní postoupili do finále, které skončilo výsledkem Max Niedermaier, Markus Jell, Jan Klatovský a Lukáš Hutla.

Andrej Diviš odjel v Berlíne dva závody | foto Pavel Fišer

Češi a Slováci v akci 451

Andrej Diviš se o víkendovém mistrovství Evropy na ledové dráze v Sanoku dostal na ovál jen jednou. Jan Klatovský jel finálovou jízdu v sobotu, Lukáš Hutla stál v neděli na pódiu. Ve stejném dni přitom závodili také dva jeho pardubičtí kluboví kolegové. Jaroslav Petrák měl v Geisingu pod svými koly také led, avšak Hynek Štichauer dal v Morizes neklamně najevo, jak rychle se nová sezóna blíží.

 

Jaroslav Petrák v Geisingu | foto Bára Bubnová

Francouzská liga v letošním roce přešla k modelu čtyřutkání. Její první závod skončil triumfem Marmande o tři body před Morizes. Moto Club Val de Guyenne sebral třetí příčku La Reole, pro něž Hynek Štichauer skóroval sedmi body (3 E 2 1 1).

Šroubkařská série Drift-On-Ice vrcholila v Geisingu s pouhými šesti závodníky ve startovní listině. Každý z nich se dostal na kluziště pětkrát v základní části. Vyhrál opět Ronny Weis, Jaroslav Petrák skončil šestý:

TOT MF FIN
1. Ronny Weis, D 2 1 2 2 2 9 1.
2. Niklas Clausen, DK 2 1 2 2 1 8 2.
3. Richard Geyer, D 1 2 2 X E 5 3.
4. Sergej Malyšev, D 0 1 0 0 1 3 1. 4.
5. Jacob Bukhave, DK 1 0 1 1 0 3 2.
6. Jaroslav Petrák, CZ 0 0 0 0 2 2 3.