Archiv pro rubriku: Ostatní závody

Češi a Slováci v akci 402

V zimě ledaři závodí a klasici se připravují na nadcházející sezónu. Obecná pravda, jež se umocnila po rozevření nůžek specializace, jakoby přímo vystřihla působení našich závodníků v uplynulém týdnu. A tak všechno vezměme postupně.

 

David Hofman po tréninku s motokrosovým motocyklem | foto David Hofman st.

V pondělí odjela třináctka členů Olympu na soustředění do Špindlerova Mlýna, kde pilovala fyzičku až do neděle. Sešli se zde Hynek Štichauer, Petr Chlupáč, Václav Milík, Jan Kvěch, Daniel Klíma, Jan Macek, Martin Málek, Eduard Krčmář, Jan Jeníček, Jaroslav Vaníček, Adam Bednář, Vojtěch Šachl a Matouš Kameník.

„Na začátku tejdne jsme měli špatný počasí,“ vypráví Tomáš Topinka. „Od pondělka od noci pršelo až do úterý. Pak se déšť změnil na sněžení. Na běžky jsme šli od půlky tejdne, byly i sjezdovky a pobyt byl prima.“

Mezitím na Slovensku Patrik Búri kroužil kolečka po asfaltu, Petr Marek nechyběl v motokrosové hale v Málkově a s terénním motocyklem se připravoval také David Hofman. Primát první letošní závodní akce ovšem patří trojlístku českých ledařů, který absolvoval dva závody švédské ligy.

Vítězná sestava SMK Gävle: vzadu zleva Jiří Wildt, Harala Simon a Benedikt Monn, předu manažerka Anna Wästersved a Lukáš Hutla | foto Martin Běhal

Ve čtvrtek v Ösrnsköldsviku v těsném závěru vyhrál SMK Gävle o jediný bod před domácí Rundbanou. Češi patřili k oporám vítězné sestavy, Lukáš Hutla inkasoval jedenáct (3 3 3 2 E), Jiří Wildt deset bodů (1 3 2 2 2). Andrej Diviš neměl svůj den, třetímu Strömsundu přispěl třemi body (0 X X 3 E).

Soutěž pokračovala v sobotu ve Strömsundu. Tentokrát se z vítězství radoval Örnosköldsvik, pro druhé Gävle skórovala česká dvojka po devíti bodech: Lukáš Hutla (2 3 2 2 E), Jiří Wildt (2 3 0 1 3). Strömsund opět uhlídal Böllnas, Andrej Diviš mu přispěl šesti body (1 2 0 1 2).

Čeští ledaři začali na vítězné vlně

Örnsköldsvik – 6. ledna
Tři králové přinesly letošní závodní premiéru českého plochodrážníka. A nejen jednoho, u prvního kola švédské ligy byli rovnou tři naši ledaři. Dva z nich, Lukáš Hutla a Jiří Wildt slavili v sestavě SMK Gävle těsné vítězství před domácí Rundbanou. Andrej Diviš skončil se Strömsundem na třetí pozici.

Vítězná sestava SMK Gävle: vzadu zleva Jiří Wildt, Harala Simon a Benedikt Monn, předu manažerka Anna Wästersved a Lukáš Hutla | foto Martin Běhal

Lukáš Hutla měl ledový ovál sám pro sebe

Böllnas – 4. ledna
No Nový rok vyrazili na sever. V neděli se nalodili na trajekt, na němž povečeřeli. S negativními PCR testy, jejichž protokoly po nich o půlnoci stejně nikdo nechtěl, se vylodili ve Švédsku. Dojeli do Böllnasu, kde se ledový ovál v paprscích chladného severského slunce třpytil výhradně pro ně. Modrooranžová nádhera nepřinesla konec jejich putování. A tak zase hurá do dodávky nastavit destinace s těžko vyslovitelným názvem Örnsköldsvik.

 

Oranžovo – modrá imprese švédského sluníčka, oválu v Böllnasu a Lukáše Hutly za řidítky foto Martin Běhal

Oranžové barvy motocyklu Lukáše Hutly náramně ladily s atmosférou oválu, jíž sluníčko vybarvilo pestré stupnice modrých tónů. Ani nejskvělejší z impresionistů by takový dojem nedokázal zachytit, protože by si musel stěžovat na chudobu odstínů barev na své paletě.

A tak jej musel zastoupit Martin Běhal se svým smartphonem. Pařížské Musée d´Orsay by díla osečenského ledaře s největší pravděpodobností nevystavilo. Nicméně plochodrážní fanoušci jej dozajista ocení, obzvlášť doprovodí-li jej nejnovější informace.

„Stadión jsme měli sami pro sebe,“ vypráví Martin Běhal, který vedle vedlejší role fotografa exceloval v hlavní úloze mechanika Lukáše Hutly a sám do sedla neusedl. „Lukáš si všechno vyzkoušel. Teď jedeme do Erviku, je to tři sta třicet kilometrů, takže asi čtyři hodiny. Zejtra bude odpočinkovej den a ve čtvrtek liga.“

Nakládá se a jede se dál… | foto Martin Běhal

Češi a Slováci v akci 401

Řada měst zrušila své silvestrovské ohňostroje, takže se spektakulární vítání nového roku obešlo víceméně v soukromé režii. Poslední den starého letopočtu svými jarními teplotami přepsal desítky let staré rekordy. Přičemž pochopitelně poslal ambice po jízdě na ledu k ledu. Přesto týden, jenž měl ve svých datech čísla 2021 i 2022 nebyl z plochodrážního úhlu pohledu nudný.

 

V Kostěnicích se jezdilo ještě poslední pondělí loňského roku | foto Veronika Novotná

Motory plochodrážních motocyklů v Čechách bouřily naposledy v pondělí v Kostěnicích. K hobíkům Milanu Moravcovi, Matyáši Hlaváčkovi, Stanislavu Buňkovi a Radku Červenkovi se tentokrát přidal také Josef Novotný.

Patrik Búri jezdil na asfaltu | foto laskavostí Patrika Búriho

Kostěnice neosiřely ani na Silvestra, ale to už šlo o společenskou událost nikoliv o ježdění. Zato Patrik Búri si na Slovensku se svým mechanikem na plochodrážním speciálu zajezdili ještě dopoledne posledního dne roku.

David Vrtáček po svém triumfu v Přelouči | foto laskavostí Luboše Vrtáčka

Proti původním plánům se postavilo počasí. A když není led, stejně jako devatenáctého prosince vyrazili na asfalt. Druhý pokus, jak si zpestřit zimu, už byl výrazně lepší. V Přelouči zase pořádali každoroční Silvestrovský motokros.

Luboš Hromádka na trati silvestrovského motokrosu v Přelouči | foto laskavostí Luboše Hromádky

Kategorii bez licence do pětatřiceti let vyhrál pardubický mechanik David Vrtáček, který tak proměnil svůj první start v motokrosovém závodě ve vítězství. Jeho dvojče Luboš jen litovalo, že má svůj vlastní motor v servisu a tak mu zůstala role mechanika a manažera.

Na tomto trajektu Lukáš Hutla a Martin Běhal přepluli Baltské moře | foto Martin Běhal

Příští rok však plánuje, že se zúčastní také on. Z plochodrážní branže startoval také nestárnoucí Vladimír Višváder a na trialovém motocyklu také Luboš Hromádka. Motokrosový stroj sedla i Pavel Marek, který v hale v Málkově trénoval také včera, kdy slavil své jedenácté narozeniny.

V sobotu se na cestu do Švédska vydali Lukáš Hutla a Martin Běhal, jenž může trénovat s druhým motocyklem z přeloučské dílny. Švédska vyžaduje PCR testy pro vstup i plně očkovaných osob. Oba Češi byli naštěstí negativní, takže včera se vylodili na druhé straně Baltského moře.

Češi a Slováci v akci 400

Blížící se konec letopočtu přináší větší prostor pro statistické bilancování. Posledním letošním českým vítězem plochodrážního závodu se stal Hynek Štichauer při ouvertuře saského Drift-On-Ice. V Čechách ve stopětadvacítkách Petr Marek při poháru v Plzni, ve dvestěpadesátkách Adam Bednář během závěrečného mistrovského podniku ve Svítkově a v klasické kubatuře Václav Milík ve finále Nice Cupu v Pardubicích. Odložíme-li podmínku oficiálního závodu, potom se jména přepíší na David Hofman a Patrik Linhart díky rozlučce v Kostěnicích. Právě oválku u železniční trati však nikdo neodepře primát posledního závodiště, kde letos vrčely plochodrážní motory.

Hobíci se včera sešli v Kostěnicích | foto Veronika Novotná
Na ovále se svezl také Matyáš Hlaváček | foto Veronika Novotná

Včera se zde konala Štěpánská jízda, kterou operativně svolal Milan Moravec. Podmínky pochopitelně nedovolily závodní rozjížďky, nicméně do sedla usedli také Matyáš Hlaváček, Radek Červenka a Stanislav Buňka.

Protože se hobíci plánují na kostěnickém oválku setkat i dnes, jejich rekord nejzazšího data pro plochodrážní ježdění se evidentně dočká nové hodnoty.

Milan Moravec za letu | foto Veronika Novotná

Češi a Slováci v akci 399

Všechny akce spojené s naší plochou dráhou se v minulém týdnu odehrávalo na severu. O soustředění Lukáše Hutly, Jiřího Wildta, Roberta Růžičky a Martina Běhala ve švédském Örnsköldsviku jsme již v magazínu speedwayA-Z psali. Že se chabařovický Petr Marek vypravil na trénink a malou kroskou, zasvěcené nepřekvapí. Ale že v Liberci začali stavět malý ovál, je přece jen nečekaná zpráva. Už jen proto, že Věroslav Kollert rozhodně není mediálně plachý či zakřiknutý a liberecké novinky žurnalistům vesměs servíruje s rychlostí montážního pásu čínské fabriky.

O víkendu začali v Liberci stavět malou dráhu | foto David Jetmar