Archiv pro rubriku: Ostatní závody

Sezóna v Kostěnicicích začíná již zkraje dubna

Kostěnice – 19. února
Ice Srandamač na slepém rameni Labe v Rosicích vzal za své stejně jako drtivá většina akcí na přírodním ledu v kontinentální Evropě. Nicméně členy Motoklubu Úhřetická Lhota již stejně lákají jejich oválky u nádraží v Kostěnicích. První akce se zde uskuteční hned po Velikonocích.

 

Kostěnice začínají zkraje dubna
Tréninkový závod není vyloučen

Týden před startem mistrovství republiky ve flat tracku se uskuteční kontrolní trénink pro flat trackery i plochodrážníky bez rozdílu výkonnosti. Podle předběžného plánu by se mělo začínat v sobotu 7. dubna úderem jedenácté hodiny a po kratší pauze na obě pokračovat odpoledním programem.

Protože bude na místě startovací zařízení, není vyloučen ani tréninkový závod. Všechny nezbytné záležitosti organizačního charakteru budou včas upřesněny.

Na soustředění pochopitelně nebude chybět domácí Aleš Duben

Foto: Karel Herman

Úhřetická Lhota opustila termín, ale myšlenku nikoliv

Úhřetická Lhota – 7. února
Letos se paní Zima oblékla do maškarního kostýmu, v němž paroduje sama sebe. O ledové ploché dráze v našich zeměpisných šířkách proto nemohlo být ani pomyšlení. Po osudu Ice Srandamače na slepém rameni Labe v Rosicích nad Labem se už nikdo neptá. Ale pozor, přichází mrazy a Dan Macl se magazínu speedwayA-Z svěřil, že Moto Klub Úhřetická Lhota opustil termín 10. února, ale nikoliv samotnou myšlenku na pořádání šroubkařské akce.

 

Loňské mrazy umožnily šroubkařské akce na rybníku Ohrádka u Kostěnic

„Zatím máme smůlu, protože tu není ani slabý led,“ opouští Dan Macl termín této soboty. „Ale máme možnost ještě dalších čtrnáct dnů a potom můžeme sdělit, jak to nakonec se šroubkařským Srandamačem dopadlo.“

Mrazíky zvyšují šanci na náhradní termín. „Včera ráno bylo mínus čtyři, přes den mínus jedna, nanejvejš mínus dva,“ uvažuje Dan Macl. „Udělá se led a za tejden se uvidí. Nesmí přijít obleva.“

 


Nedaleko české hranice led bude:

Snímek ze saských šroubků ukazuje Jacoba Bukhaveho před Wojciechem Lisieckim a Zdeňkem Holubem

Ať to s Ice Srandamačem v Rosicích nad Labem dopadne jakkoliv, jedna věc je jistá. Čeští fanoušci mohou na šroubky vyrazit do Německa, přičemž nemusí vážit přehnaně dlouhou cestu. Seriál Drift-on-Ice totiž pokračuje v sobotu 24. února večer v hale zimního stadiónu v Chemnitz.

Vyvrcholí druhý den odpoledne v úchvatné obrovské Enegieverbundareně v saské metropoli Drážďanech, což je z Prahy po dálnici necelé půl druhé hodiny autem.


Foto: Karel Herman a Pavel Fišer

Richard Geyer měl na vrch úplně ve všem

Jonsdorf – 3. února
Únor se navzdory povzbuzování zimně naladěných meteorologů nechal dnes zapírat prakticky po celých Čechách. Až na úpatí Lužických hor teplota začala klesat a na německé straně mrzlo, byť Jonsdorf měl do idylky lázní zasypaných bělostným sněhem přece jen daleko. Nicméně druhý díl šroubkařské série Drift-On-Ice se stejně konal na umělém ledu pod střechou místního zimního stadiónu. Ronny Weis a Richard Geyer na sebe v základním rozpise nenarazili a s osmibodovými maximy si před výběrem pozic startovního roštu velkého finále museli hodit mincí. Štěstí přálo Richardu Geyerovi, jenž se však vzápětí po startu musel k vítězství probít před Ronnyho Weise. Na stupně vítězů je doprovodil Sergej Malyšev, jenž předtím odvedl v repete dodatkové jízdy Wojciecha Lisieckeho. Zdeněk Holub želel startu v rozjížďce s číslem dvanáct, kdy by se už stejně nemohl probít do velkého finále. V tom malém perfektně odstartoval navzdory své pozici až u mantinelu, ovšem v první zatáčce jej z ideální stopy nevybíravě odstrčil Jacob Bukhave. Dán přitom klíčový bod na postup do malého finále získal již v první jízdě na úkor Patrika Búriho. Slovenský závodník jezdil s přehledem před ním, jenomže hala násobí zvuk a on si myslel, že má Dána těsně za sebou. Ve snaze mu ujel ale upadl, aby mu v závěrečné klasifikaci patřila sedmá pozice.

Ronny Weis, Richard Geyer a Sergej Malyšev na stupních vítězů

Světla a stíny na zimním stadiónu

Slavnostní začátek je při závodech Drift-On-Ice pokaždé okázalý

Po šestnácté hodině se sluníčko sklánělo za lesnatý svah a lázně Jonsdorf se pomalu nořily do tmy nadcházejícího soumraku. Zimní stadión Sparkassen Arena, který je umístěn v dolíku mimo dosah signálu šech německých operátorů, se rozzářil svými světly. Jeho vstup očekával slušný nápor lidí. Nepřišli na veřejné bruslení, hokejový zápas či večerní ledovou diskotéku. Obvyklý sobotní program totiž vystřídal druhý díl saské šroubkařské série Drift-On-Ice.

Zdeněk Holub dorazil s velkými ambicemi

Patrik Búri se kvůli své účasti musel omluvit z víkendového soustředění svého klubu, nicméně včerejší test z angličtiny jej neminul. Jeho první tréninkový výjezd na ovál skončil pádem. To ještě měl na motocyklu svoje vlastní zadní kolo, přičemž na závody měl pochopitelně fasovat kolo od pořadatele. Zdeněk Holub zase řešil trable zcela jiného rázu.

Děti v sedlech malých motokrosových motocyklů už k ledovým šroubkům patří

Vylil si totiž horké kafíčko rovnou do klína, ale protože už byl převlečený do kombinézy, žádné újmy nedostál. Sergej Malyšev se opozdil na společné fotografování pro novináře, ale pak už organizace začala fungovat jako dokonale namazané soukolí. Přesně úderem osmnácté hodiny hala potemněla kvůli okázalému nástupu se světelnými efekty, který nemá nikde jinde v plochodrážním světě obdoby. Sotva se světla zase rozzářila, šlo se na věc.

Start rozjížďky s číslem jedna: zleva Ronny Weis, Jacob Bukhave a Patrik Búri

Start rozjížďky s číslem jedna vynesl do vedení Ronnyho Weise. Patrik Búri se za svou reakci na pohyb gumičky nemusel také stydět. Němec sice na čele kráčel neochvějně za dvěma body, avšak slovenský závodník se dostal před Jacoba Bukhaveho. Dán útočil, jenže Patrik Búri mu ujížděl. Až do posledního z trojice okruhů, v jehož první zatáčce upadl.

Patrik Búri vysvětluje svůj úvodní pád:

„Zbytečně jsem to přehnal. Neohlídnul jsem se, v hale motorky hodně hučí, myslel jsem, že je hned za mnou, ale on byl hodně daleko.“

Sergej Malyšev (červená) letí do čela před Zdeňka Holuba (modrá) a Marco Langera (bílá)

Bod byl rázem ten tam. Přitom díky rozpisu může každá sebemenší ztráta citelně bolet v závěrečné klasifikaci. Navíc startovní pole bylo poměrně vyrovnané, pochopitelně až na pořadatelské duo. K nim se opět přidal Sergej Malyšev. V Německu žijící Rus reagoval ve druhé jízdě na let startovací gumičky jako blesk a už v prvním nájezdu byl před Zdeňkem Holubem.

Ve druhém kole však upadl Marco Langer. Naštěstí vyvázl bez následků. V další sérii jej nahradil Romuald Lisiecki z pozice náhradníka, avšak německý závodník posléze závod dokončil. Z repete druhé jízdy byl ale vyloučen a Sergej Malyšev opět odvedl Zdeňka Holuba.

Richard Geyer vodí Wojciecha Lisieckeho

Do třetice se do role suveréna stylizoval Richard Geyer. V rozjížďce s číslem tři rychle zmizel z dohledu Wojciecha Lisieckeho, jehož otec figuroval ve startovní listině jako náhradník, a Kevinu Pedersenovi. Právě polský závodník byl první, který rozbil hegemonii vedoucího tria.

Ronny Weis se po soupeřích jen ohlížel – jako na snímku po Zdeňku Holubovi

Sergej Malyšev se sice po startu páté jízdy dral tvrdě dopředu. Jenže Wojciech Lisiecki se v první zatáčce držel vnitřní stopy jako klíště. Na protilehlou rovinku vyjel jako první a dva body mu nedokázal sebrat už nikdo. Ani Sergej Malyšev. Ronny Weis předtím opanoval čtvrtou jízdu před Zdeňkem Holubem a Kevinem Pedersenem. V rozjížďce s číslem šest stylem start – cíl triumfoval Richard Geyer, když Patrik Búri inkasoval bod na úkor Romualda Lisieckeho.

 

Richard Geyer srovnává účet s Ronny Weisem

Zdeněk Holub vzdoruje Kevinu Pedersenovi

Sergej Malyšev se s Wojciechem Lisieckim podruhé setkal na startovním roštu rozjížďky s číslem sedm. Tentokrát nezaváhal a Polákovi vrátil předchozí porážku. V diskusi o velké finále měl rázem o bod navíc. Oba domácí borci ani jednou neuhnuli z vítězné cesty. Ronny Weis předvedl fantastický start v osmé, Richard Geyer zase v deváté jízdě.

Wojciech Lisiecki se hotoví k útoku na Sergeje Malyševa

Za sebou měl Kevina Pedersena, který se v v první zatáčce ohlédnul za sebe, aby spatřil předjíždějícího Zdeňka Holuba. Dán v následujícím oblouku přejel vnitřní čáru a nakonec ve druhém kole upadl. Startovalo se znovu bez něho a Richard Geyer opět těžil z excelentního startu.

Podobně si počínal rovněž v rozjížďce s číslem deset, kdy Patrik Búri zastínil Marco Langera. Žarnovický závodník mohl jen litovat svého úvodního pádu. Nebýt jeho, chystal se na malé finále. Nicméně i takhle nebyly Slovákovy akci bezcenné. Jacob Bukhave totiž měl před sebou nesmírně složitou rozjížďku s číslem dvanáct.

Patrik Búri si závod užil

Jenže dánský závodník šel tvrdě za svým cílem. Více než celé kolo za sebou vodil Wojciecha Lisieckeho, zatímco Zdeněk Holub po katastrofálním startu nemohl z třetí příčky vůbec nic. Na protilehlé rovince druhého okruhu převzal Wojciech Lisiecki vedení. Tím pádem vyrovnal skóre se Sergejem Malyševem, který prve v jedenácté jízdě neohrozil fenomenálního Ronnyho Weise.

Díky tomu šli na start dnes již potřetí, aby změřili své síly o finále A, zatímco Jacob Bukhave o bod předčil Patrika Búriho a zabouchl mu vrata pro malé finále rovnou před nosem.

Richard Geyer neprohrál jedinou jízdu

Při saských šroubcích se postavení na startovním roštu, které není určeno vytištěným programem, losuje rovnou na ledové ploše. Wojciech Lisiecki vybral červenou a sotva mu startovací gumička zmizela z dohledu, ujal se vedení. Avšak Sergej Malyšev se nerozjel a gestikuloval směrem k rozhodčímu. A vskutku zablikala oranžová světla. Jízda byla zastavena a při restartu již úřadoval Sergej Malyšev.

Čtyřkolky svým řevem rozburácely celou halu

Wojciech Lisiecki zůstal v malém finále, kde si mohl volit postavení jako první. Dlouho neváhal a připravil o deštník navaděčku v červené barvě ještě před tím, než jej spíkr vyzval, ať si jde vybírat. Jacob Bukhave šel stejně jednoznačně po modré, zatímco na Zdeňka Holuba zbyl vnějšek. Při výběru pro velké finále si neporažení Ronny Weis a Richard Geyer museli hodit mincí o právo první volby.

Ronny Weis měl vítězství na dohled

Kousíček cenného kovu ještě vibroval po svém dopadu na led a Richard Geyer už v rukách svíral červený deštník. Ronny Weis se přece jen trošku zamyslel, než sáhnul po modré a tím odsoudil Sergeje Malyševa na venek. To už však dovnitř haly z venkovního depa vjížděli účastníci malého finále.

Zdeněk Holub po malém finále:

„Tohle udělat já, budu třikrát vyloučenej‘…“

Jacob Bukhave vede malé finále před Wojciechem Lisieckim a Zdeňkem Holubem

Zdeněk Holub si objel kolečko v protisměru, aby studoval první metry za startovací rovinkou. Zkusil si ještě start, což se mu dokonale vyplatilo. Po startu se ujal vedení, jenže Jacob Bukhave jej v první zatáčce podjel a nemilosrdně vytlačil ven z oválu. Pražan klesl na poslední místo a nakonec vzdal, zatímco Dán uhájil vítězství před dotírajícím Wojciechem Lisieckim.

Po startu velkého finále se Ronny Weis (modrá) dostal před Richarda Geyera

V té chvíli už padesátky měly svůj závod za sebou, ale čtyřkolky ještě jednou rozduněly halu hlukem svého vlastního finále. Naplněné ochozy pobavil Ilja Mademann, který po dojezdu vrazil do mantinelu pod čtrnáctimetrovou lezeckou stěnu. Přitom utrhnul reklamu, kterou vláčel za svým strojem.

Poslední slovo ovšem řekl Richard Geyer

Jenže to už se o slovo hlásilo velké finále. Ronny Weis dal najevo, že prve při losování pozic nepřemýšlel o nesmrtelnosti chrousta. Start byl jeho, takže se ujal vedení. Richard Geyer se však nehodlal smířit s prohrou. Udeřil po spodní straně úvodní zatáčky. Vskutku začínal nabývat vrchu, nicméně až od druhého okruhu si mohl být skálopevně jistý svým vedením. A pak už chybělo jen jediné kolo, aby Ronnymu Weisovi i s úroky odvedl porážku z listopadového Freitalu.

 

Hlasy z depa

Zdeněk Holub neměl šťastný večer

„Nepovedlo se, nic se nepovedlo,“ krčil Zdeněk Holub rameny. „Nebylo štěstí, to je taky potřeba k závodění. Škoda startu v poslední jízdě. Ale nejsou to závody, je to hlavně show. Ve finále jsem měl trošku konflikt, pak už to nešlo. Byl jsem nervózní, věděl jsem, že už s tím nic neudělám.“

Patrik Búri neměl k malému finále daleko

„Lepší jak ve Freitalu,“ našel Patrik Búri důvod k optimismu. „Proti Freitalu jsem zlepšil starty. Dotrénuju jízdu a v Chemnitzu a ve Freitalu to bude ještě lepší.“

 

Ve velkém finále zprvu dominoval Ronny Weis – na snímku před Richardem Geyerem a Sergejem Malyševem
TOT MF VF
1. Richard Geyer, D 2 2 2 2 8 1.
2. Ronny Weis, D 2 2 2 2 8 2.
3. Sergej Malyšev, RUS (DMSB) 2 1 2 1 6+2 3.
4. Jacob Bukhave, DK 1 0 1 1 3 1.
5. Wojciech Lisiecki, PL 1 2 1 2 6+1 2.
6. Zdeněk Holub, CZ 1 1 1 0 3 R
7. Patrik Búri, SK F 1 0 1 2
8. Kevin Pedersen, DK 0 0 X 0 0
9. Marco Langer, D X – 0 0 0
10. Romuald Lisiecki, PL (res) 0 0
Ronny Weis za sebou vodí Sergeje Malyševa a Kevina Pedersena

Foto: Karel Herman, Mirek Horáček a Jakub Herman

Účastníci hlavního závodu pěkně pohromadě

Speedway Mini Cup má promo video

Praha – 3. února
Letos v dubnu uplyne deset let od prvního pohárového závodu stopětadvacítek na malé dráze. Speedway Mini Cup pochopitelně bude pokračovat i v této sezóně. Zdeněk Schneiderwind zatím jedná, zda PRO TEC zůstane titulárním sponzorem série. Jeho syn, který se svého času zapsal i do jejich výsledků, se mezitím prezentoval svým promo videem Speedway Mini Cupu.

Češi v akci 252

Jan Klatovský se vzhledem ke svým zraněným zádům neobjevil ani v dalším víkendovém pokračování švédské Isracingserien a musel rezignovat na úvodní finálové podniky mistrovství světa v Astaně. Rozmarná měkká zima připomínající spíše podařené předjaří ponechala ledařské speciály jeho českých kolegů odpočívat v garážích. A tak se o jedinou novinku spojenou s českou plochou dráhou na mezinárodní scéně postaral Matěj Kůs.

 

Matěj Kůs se v pátek upsal Redcaru

Kapitán pražské Markéty se spolu s australským nováčkem Jordanem Stewartem a Němcem Tobiasem Buschem stal v pátek třetím závodníkem, jímž Redcar uzavřel budování sestavy na letošní britskou ligu Championship.

Matěj Kůs se vrací do sestavy Medvědů po třech letech a začíná s average 7,64. „Když za nás závodil naposledy, získal titul jezdce roku,“ připomíná promotér klubu Jitendra Duffill. „Jsem pevně přesvědčen, že zase odvede skvělou práci. On je hodně nadšený, že je zpátky, a já si myslím, že to bude skvělá sezóna. Matěj zmeškal většinu sezóny 2017 kvůli zranění a je velmi dychtivý, aby to letos napravil.“

Pražan zahájí sezónu poslední březnový den tradičním Press and Practise Day a již pátého dubna má na programu individuální Julie Lewis Memorial.

Foto: laskavostí Matěje Kůse

Dlouhodrážní veteráni se vrací do Pardubic

Pardubice – 26. ledna
Evropská série veteránů ELVS se v Pardubicích zabydlela již v sezóně 2013. Jenže pokračování tradice loni v dubnu zabránilo nejisté počasí a vše nasvědčovalo, že vzhledem k nabitému programu stadiónu staré pány ve Svítkově neuvidíme ani letos. Nakonec však pardubická pardubická akce bude i plochodrážní, jelikož mistrovský flat track přece jen ELVS doprovodí.

 

„Moc se nám nechtělo to kombinovat s flat trackem,“ připouští Petr Moravec. „Ale veteráni podle všeho nemají v České republice jiný termín, tak jsme se prostřednictvím Karla Kadlece domluvili.“

Mistrovství republiky ve flat tracku spojené s dlouhodrážní sérií ELVS se v Pardubicích bude konat v sobotu 14. dubna úderem třinácté hodiny.

Dlouhodrážní veteráni se v dubnu do Pardubic vrátí

Foto: Karel Herman