Archiv pro rubriku: Ostatní závody

Ani v Březolupech se nezačne závodit podle plánu

Březolupy – 7. dubna
Prvně od čtvrtého ročníku Slováckého oválu v září 2007 měly Březolupy zažít mezinárodní závod. Jejich ovál na moravské návsi měl posloužit jako dějiště letošního úvodního kola Speedway Friendship Cupu. Nicméně mítink musel být odvolán ještě, než v Žarnovici, kde měla soutěž pokračovat v předvečer slovenského šampionátu, byli okolnostmi dotlačeni ke stejnému kroku. Na rozdíl od slovenských podniků, které jsou pouze přeloženy na klidnější časy, v Březolupech se kvůli dotačním zásadám pohár přátelství letos nepojede vůbec.

Slovácký ovál roku 2007 byl prozatím posledním mezinárodním závodem v Březolupech – na pódiu stojí Martin Málek, Filip Šitera, Hynek Štichauer a Martin Gavenda

Foto: Martin Búri

Češi a Slováci v akci 345

Současná situace způsobená koronavirem se stává víc a víc nepřehlednější. Strážník pražské městské policie zbil teenagery za porušování zásad shromažďování. Naproti tomu krizový štáb se v Lánech fotil u prostřeného stolu. Diskuze o promořování obyvatelstva a termínu ukončení nouzového stavu zjevně probíhá uvnitř špiček hnutí ANO. Nicméně v české ploché dráze se stále něco děje, i když opatření absolutně zmrazila dění na stadiónech.

 

Začínající plzeňský plochodrážník Oliver Schmid už má jasno, že se sobotní podnik letošního seriálu PRO-TEC Speedway Mini Cup na Borech konat nebude. Proto protáhnul svou stopětadvacítku aspoň po louce plné děr. Pitbike by neměl problém, avšak speciál pro sport levých zatáček trpěl jako zvíře. Ostatně také její pilot, jenž se nemůže dočkat návratu na ovál.

Žarnovičtí plochodrážníci se zase včera dostali na obrazovku TV JOJ. Když Speedway Club nemůže pořádat závody, soustředí se na propagaci ploché dráhy a oslovuje i lidi, kteří nevědí, co to je.

Oliver Schmid jezdí alespoň po děravé louce

Foto: Václav Schmid

Májové preteky aj s hviezdnym obsadením sú zrušené

Žarnovica – 4. apríla
Koronavírus, ktorý momentálne vládne svetu, si berie jednu obeť za druhou a neobchádza nielen ľudí, ale ani rôzne podujatia. Za obeť mu zatiaľ padla aj dvojica prvých pretekov, ktoré plánoval Speedway Club Žarnovica na predĺžený májový víkend a na ktorých sa mali predstaviť kvalitní pretekári z mnohých krajín.

 

Žarnovická sezóna podle plánu nezačne
Žarnovická sezóna podle plánu nezačne

Dnes zverejňujeme to, čo sa dalo očakávať už dlhšie. Plochodrážni fanúšikovia, ktorí sa mohli tešiť opäť na bohatú žarnovickú sezónu, musia škrtať zo zoznamu pretekov hneď prvé dve podujatia. V sobotu a nedeľu 9. a 10. mája sa malo na našom ovále bojovať najprv v druhom kole Pohára priateľstva a potom o slovenský titul, tak v seniorskej ako aj juniorskej kategórii.

Fanúšikov, ale aj organizátorov to môže mrzieť o to viac, že o majstra Slovenska malo súperiť niekoľko vskutku zaujímavých mien. Okrem iných možno spomenúť najväčšie eso Martina Vaculíka, ale aj nestarnúceho bývalého účastníka GP a majstra sveta juniorov Piotra Protasiewicza, či lietajúceho Fína Tera Aarnia, kvalitného rusko-ukrajinského pretekára Alexandra Loktajeva, bývalého európskeho, ruského a slovenského šampióna Renata Gafurova, vicemajstra Európy do 19 rokov Jevgenija Sajdulina…

Až po plochodrážnu exotiku Markusa Maxima Lilla z Estónska a ďalších. V hľadáčiku boli aj tí najlepší dánski reprezentanti o čom mohlo napovedať aj zrušené sústredenie dánskej reprezentácie plánované na začiatok marca na našej dráhe, či ďalšia kvalita spoza našich severných hraníc, o čom zase hovorilo plánované sústredenie Zielonej Góry.

Martin Vaculík zůstane slovenským mistrem zatím na neurčito
Martin Vaculík zůstane slovenským mistrem zatím na neurčito

Dnes je ťažko hovoriť o nejakých náhradných termínoch. Nikto nevie ako dlho bude táto situácia trvať. Od optimistických scenárov až po tie najčiernejšie je to síce dlhý skok, no aj organizátori veľkých športových podujatí buď posúvajú termíny na druhú polovicu roka, alebo ich rovno odvolávajú, či presúvajú na ďalší rok.

V plochodrážnom svete je to podobne. V Nemecku napríklad odvolali plochodrážnu ligu na celú sezónu, no u našich severných susedov v Poľsku ju chcú odjazdiť a majú pripravených niekoľko scenárov. Podobne napríklad české Chabařovice pred pár dňami zrušili svoju sezónu všetky preteky, kým vo Švédsku sa v posledných dňoch trénovalo. Len čas ukáže ako sa to vyvinie ďalej.

Foto: Mirek Horáček a Pavel Fišer

Češi a Slováci v akci 344

Dle vládních politiků není vyloučeno prodloužení nouzového stavu vyhlášeného do 11. dubna o dalších třicet dnů. Rovněž omezení volného pohybu prý bude prodlouženo o týden do středy 8. dubna. Zítřejší plánované zahájení letošního seriálu PRO-TEC Speedway je pochopitelně odloženo stejně jako většina dubnových mítinků. Sportovní komise slibuje další informace 14. dubna, avšak Liberec včera ohlásil, že na jeho stadiónu žádná akce neproběhne do 30. června. Závodníkům nezbývá než individuální příprava, trénink v Kostěnicích za přísného dodržování státem nastavených pravidel či práce na stadiónu.

Chabařovický areál se připravuje na sezónu
Petr Marek stačil letos jen pár tréninků

V Kostěnicích se postupně objevili Marián Jirout a sourozenci Josef a Veronika Novotní. Štěpán Ševčík zase vodil svou stopětadvacítku na zahradě. Pár koleček v Chabařovicích stihnul před omezením volného pohybu lidí také Petr Marek.

„Sportovní činnost nám stopli,“ říká otec chabařovického kolibříka Pavel. „Ještě jsme se stačili třikrát svézt a pak stop. Musíme to nějak vydržet, i když je to pro všechny sportovce těžký hned na začátku sezóny.“

Nicméně v Chabařovicích se nezahálí. „Provozovnu autobazaru mi také zavřeli,“ povzdechne si Pavel Marek. „A tak denně chodíme s Péťou na stadión ploché dráhy brigádničit a dělat, co se dá, aby vše bylo připravené, jak dovolí trénovat a závodit.“

O víkendu vyjel na chabařovickou dráhu také David Gacksch s grejdrem.

O víkendu vyjel na chabařovický ovál také David Gacksch s grejdrem

Foto: Pavel Marek

Pardubice jsou přeloženy oficiálně, ve Slaném se čeká na vývoj situace

Pardubice a Slaný – 25. března
Předpokládané přeložení veteránské série a mistrovství republiky ve flat tracku na svítkovském stadiónu v sobotu po Velikonocích bylo dnes východočeským klubem oficiálně potvrzeno. Nový termín bude oznámen později a pochopitelně se bude odvíjet od aktuální situace v naší vlasti. Na začátku sezóny se mělo závodit i ve Slaném, nicméně ze středočeského královského města zatím jednoznačný verdikt zaznít nemůže.

 

Současná vládní opatření jsou prodloužena do prvního dubna a měla by se postupně uvolňovat až po Velikonocích. Následující středu se ve Slaném měl konat podnik seriálu PRO-TEC Speedway Mini Cup a stopětadvacítky měly doprovodit start přeboru také v sobotu 18. dubna. Jenže ve chvílích, kdy je potřeba především omezit nájezd koronaviru, se všechno může změnit každým okamžikem.

„Nejsem prognostik, jak určité osoby, které to dotáhly až na posty nejvyšší,“ reaguje Antonín Vilde na otázku, jak bude slánský klub reagovat. „Rád bych vidět optimisticky, ale současná situace tomu příliš nenahrává. Navíc ze všech stran se do éteru pouští negativní zprávy, takže nezbývá než respektovat rozhodnutí vlády republiky s ohledem na zdraví nás všech a pravidelně sledovat vývoj.“

A tak se uvidí. „AK Slaný bude v součinnosti s komisí ploché dráhy reagovat na celý vývoj sportovního kalendáře 2020,“ pokračuje slánský šéf. „A v případě uvolnění vládních opatření se přizpůsobí dané situaci. Takže v této chvíli nemohu na sto procent říct ani ano, ani ne na termíny 15. dubna a 18. dubna. A do žádných spekulací se pouštět nehodlám.“

Ve Slaném zatím netuší, kdy na jejich stadiónu začne závodní sezóna
Ve Slaném zatím netuší, kdy na jejich stadiónu začne závodní sezóna

Foto: David Hrbek

Pardubický duben se posune do druhé půle sezóny

Pardubice – 23. března
Dle včerejšího televizního vystoupení ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha a šéfa krizového štábu Romana Prymuly zřejmě neskončí současná přísná opatření proti šíření nemoci Covid-19 za dva týdny. Prodlouží se nejméně do Velikonoc, po nichž by se měly uvolňovat. Hranice ale mohou zůstat uzavřené až dva roky. Přitom ostrá plochodrážní sezóna v Čechách měla odstartovat v půlce dubna v Pardubicích podnikem veteránské série, v níž startují převážně cizinci, a co si budeme povídat, kritického věku ohledně koronaviru.

 

Evropská série veteránů se do Pardubic dostane až v létě

„Oficiálně jsme řekli, že všechno budeme oznamovat po ukončení prvních opatření, ale ta budou podle všeho dnes vládou prodloužena,“ říká Petr Moravec. „V tuto chvíli už pořadatel ELVS ví, že se závod pokusíme uspořádat ve druhé polovině roku. Na tom jsme se dohodli.“

Stejný úděl jako veteránská série bude sdílet také mistrovský flat track. „Nechceme v Pardubicích zrušit ani flat track,“ vysvětluje český plochodrážní šéf. „Má tu být finále mistrovství světa, spousta závodníků si proto chce vyzkoušet dráhu předem. Proto ho také posuneme.“

Obavy mají také jiní pořadatelé. „Ozvali se ze Svitav,“ souhlasí Petr Moravec. „První finále mistrovství republiky jednotlivců se bude asi také posouvat. Dle všeho odpískáme celou dubnovou sezónu. Máme, kam jít i s mistrovství světa a Evropy.“

Svítkov nepřijde ani o mistrovství republiky ve flat tracku

Mezinárodní motocyklová federace posunula nejzazší limit pro vyhlášení motocyklových mistrů světa z posledního říjnového dne až do konce roku. Nicméně naše země neleží v takovém klimatickém pásu, aby se zde mohla jezdit plochá dráha i po Dušičkách. Navíc k nám cizinci prozatím nesmí.

„Co se týče uzavření hranic, to by znamenalo konec všech závodů mistrovství světa a Evropy u nás,“ uvědomuje si předseda plochodrážní komise. „Ale já patřím spíše mezi optimisty a věřím v začátek sezóny tak v polovině roku se vším všudy.“

Foto: Karel Herman