Archiv pro rubriku: Ostatní závody

Liberec je opět ve hře polských amatérů

Liberec – 24. listopadu
Po úspěšném závodě polských amatérů je Liberec opět zařazen na jejich závodní pořad v sezónu 2021. Sice není znám termín, ale podle plánu by se měl Liberec stát třetím pořadatelem seriálu GROPEX AMATEUR SPEEDWAY CUP hned po Gnieznu a Lesznu. Další dva závody se uskuteční v Rawiczi a v Ostrowě.

 

Co je vlastně na těchto závodech zajímavého?

Slovo amatér může vzbuzovat posměch neumělů, a tak jít se podívat na tento typ závodů nemusí lákat. I u nás v Liberci jsme se tomu zpočátku bránili.

To, co člověk vtažený do tohoto typu závodu zažívá, je opravdu trochu něco jiného. Nepadají rekordy dráhy, jezdí se pouze na dvě kola a jezdci jsou rozděleni nikoliv podle věku, ale podle výkonnosti.

Závod se jezdí na tři výkonnostní skupiny, běžný počet závodníku většinou přesahuje možnost propustnosti startovní listiny a tak se dbá na chování, vystupování a dodržování pravidel.

Není vůbec výjimkou, že se na někoho prostě nedostane a musí si počkat na volné místo.

Co to vlastně je za lidi, kteří jezdí?

Sjoerd Rozenberg, Maciej Fajfer a Martin Švestka na stupních vítězů loňského závodu v Gniezně

První skupina zlatá se skládá z bývalých jezdců, kteří minimálně pět a více let již nezávodí. To znamená, nemají licenci.

Druhá skupina stříbrná je již pouze z lidí, co milují plochou dráhu a tak se ji trochu naučili, ale nikdy nezávodili.

Třetí skupina bronzová jsou ti, kteří vlastní plochodrážní speciál, a opravdu se chodí bavit. Nejdůležitější je, že ploché dráze všichni dávají celé své srdce.

V sezoně 2020 tyto závody přilákaly i jezdce z Holandska, Německa, Maďarska, Ukrajiny a nescházeli ani zástupci Čech.
Takové malé SGP Amatérů. Všechny pořadatelé mají za povinnost zajistit vše potřebné, jako by šlo o normální závod.

Co to vlastně přináší?

Na konci sezóny se kromě jezdců také vyhodnocuje pořadí pořadatelů. Budu se jako Liberečák chlubit, ale kluci z tohoto města byli dvakrát po sobě vyhodnocení jako nejlepší pořadatel seriálu.

Letos se konalo finále v Gniezně, města, které miloval Tonda Kasper a vekou část své závodní kariéry právě tady závodil a pracoval pro klub.

Jeho jméno je v tomto městě tak ceněné, že u stadionu má pomník. A dokonce po Antonínu Kasperovi pojmenovali jednu hlavní ulici ve městě.

Co bude roku 2021?

Příští rok přijde zase nová výzva. Schválně kolik Čechu se přihlásí… Určitě to nemusí být mistr světa, ani
závodník, stačí se jít pobavit.

Ti co budou mít zájem, napište nám do klubu. Rádi poradíme a zařídíme vše potřebné k vaší zábavě na ploché dráze.

Jiří Mizera, Jan Pospíšil, Roman Doleček, Robert Ráliš a Věroslav Kollert se radují z ceny za nejlepšího pořadatele série roku 2019

Foto: GRS Liberec a Ondřej Smetana

Pardubický super víkend má kompletní aranžmá

Pardubice – 19. listopadu
Třiasedmdesátá Zlatá přilba města Pardubice byl jeden z prvních závodů, který na příští rok dostal svůj datum. Stejně jako loni mu bude vyhrazena první říjnová neděle. Samozřejmostí je i Zlatá stuha v sobotu. Kalendář FIM zveřejněný o minulém víkendu program pardubického super víkendu orámoval k tradiční dokonalosti. V pátek Svítkov opět rozhodne o juniorském mistru světa, zatímco v sobotu se po loňské premiéře vrátí světový šampionát ve flat tracku.

Pardubice také příští rok přivítají světový flat track

Foto: Karel Herman

Václav Milík je Varšavanem v Zielonej Goře

Bernardov – 18. listopadu
Ačkoliv měl Václav Milík podepsaný dvouletý kontrakt s Rybnikem, který se však zřítil do první polské ligy, vedené klubu dávalo najevo, že o další služby pardubického kapitána nemá zájem. Ten proto podepsal varšavský kontrakt se Zielenou Gorou, který mu umožňuje zůstat v lize našich severních sousedů s vyhlídkou na hostování v nižších divizích.

Václav Milík podepsal varšavský kontrakt

Foto: Mirek Horáček

Chabařovice si hledí dráhy

Chabařovice – 15. listopadu
Chabařovice patří ke klubům, které letošní koronavirus a následná ekonomická krize poškodily nejvíc. Nejen, že musely odložit svůj návrat do první ligy spolu s německou Míšní, ale navíc nepořádaly jediný mítink klasické plochodrážní kubatury. Přesto si však svého oválu hledí. Důkazem může být také včerejší celodenní brigáda na oválu a v přilehlých prostorách.

Včera se v Chabařovicích pilně pracovalo

Foto: Pavel Marek

Eduard Krčmář se vrací do Poznaně

Slaný – 15. listopadu
Letošní sezóna byla krátká, ovšem v jeho podání kromobyčejně podařená. V létě si v českém přeboru dělal prakticky, co chtěl, a nakonec získal svůj první titul individuálního mistra republiky. Nebyl daleko od divoké karty pro SGP České republiky a nemohl chybět v nároďáku. Dařilo se mu i v polské druhé lize, kde mu s hodnotou 2,405 patří třetí nejlepší average. Nicméně jeho Krosno po postupu do první ligy z gruntu změnilo tým a tak se Eduard Krčmář vrací do Poznaně, v jejíž barvách startoval již loni.

Eduard Krčmář prožil vydařenou sezónu

Foto: Pavel Fišer

Zlatá přilba města Pardubice hledá svůj pravidelný termín

Pardubice – 12. listopadu
Mezinárodní termíny pro sezónu 2021 se z pochopitelných důvodů ještě finalizují, a prozatím není zveřejněn ani kompletní soupis velkých cen na příštího roku. Ten bývá spolu se Speedway of Nations zveřejňován jako první a slouží jako odrazový můstek pro další termíny včetně našich, nicméně pardubický super víkend zakončený 73. Zlatou přilbou již má jistotu prvních říjnových dnů.

 

„Snažíme se najít pravidelný termín,“ vysvětluje Petr Moravec, proč se Zlatá přilba spolu se Zlatou stuhou postaraly o první zápis do českého kalendáře na příští rok. „Nejlepší byl konec září, ale tam bývá polská play-off určitě a v dvakrát za poslední tři roky závod mistrovství světa. Polské lize se konkurovat nedá, to je nejenom sportovně, ale i ekonomicky  nejsilnější soutěž světa, u mistrovství světa pak zbytečně přicházíme o jezdce.“

Říjen je proto ideální řešení, byť i tady může dojít k termínové srážce s polskými ligami. „Přiznám se, že nejlepší by bylo jet druhou říjnovou neděli, ale to má v Pardubicích přednost Velká Pardubická,“ říká Petr Moravec. „Což zcela akceptujeme, je tady historicky déle. Chápeme riziko, že právě v Polsku bude vrcholit play-off. Je to možné, letos třeba nemělo, přišel covid a vše bylo jinak. Třeba to vyjde. Ono totiž skutečně moc termínů není.“

Jason Doyle slaví zlatý hattrick

Foto:  Mirek Horáček