Archiv pro rubriku: Ostatní závody

Češi a Slováci v akci 267

Martin Vaculík je zpátky! To byl jeden z hlavních headlinů mezinárodní plochodrážní scény v uplynulém týdnu. A vskutku slovenské eso po pondělním prvním tréninku v Gorzowě absolvovalo včera první závod od svého dubnového zranění. Dnešní díl pravidelné pondělní kompilace magazínu speedwayA-Z ovšem není jen o Martinu Vaculíkovi. Zatímco si domácí příznivci užívali podívanou v Pardubicích, v Liberci a v Divišově, naši borci se pilně činili i za hranicemi.

 

Ligy…

Martin Vaculík při svém pondělním tréninku v Gorzowě

Švédské stadióny viděly v úterý již páté kolo Elitserien. Václav Milík byl opět na vítězné straně barikády. Jeho Indianerna vyhrála doma v Kumle nad favorizovanou Rospiggarnou Hallstavik 47:43 a v aktuální tabulce je již druhá. Pardubický kapitán skóroval osmi body se čtyřmi bonusy (1 2 2 1 2).

Druholigové utkání Gniezno vs. Rybnik se konalo již v pátek. Dramatický duel skončil těsným prvenstvím domácích 45:44, nicméně hosté si odvezli alespoň bonus za lepší skóre z obou vzájemných duelů 112:57. Eduard Krčmář skóroval sedmi body (0 3 2 2 0).

V pátek se v rámci britské Championship dostal do akce rovněž Matěj Kůs. Edinburgh jeho Newcastle doma předčil minimálním rozdílem 46:44. Přestože pražský kapitán vyšel zprvu bodově naprázdno, ozdobil se deseti body (0 2 3 3 2).

Cestou do Polska se Václav Milík zastavil v Liberci a odpoledne si užil ve společnosti své přítelkyně Nikoly

Odveta Newcastle vs. Edinburgh se konala včera. Diamanty své páteční přemožitele předčili vysoko 53:37. Matěj Kůs jim k vítězství pomohl svými sedmi body (3 2 0 2).

V neděli naše příznivce zaujalo také deváté kolo polské extraligy. Martin Vaculík měl při svém ostrém návratu na ovály pět bodů s dvěma bonusy (2 1 1 1), když jeho Gorzow prohrál v Czestochowej 49:41.  Gorzow si však připsal bonusový bod za lepší vzájemné skóre (94:86) a právě o něj je v tabulce třetí právě před Czestochowou. Wroclaw je druhá byť ji včera na domácím ovále porazila Zielona Gora 51:39 a díky lepšímu součtu skóre 93:87 jí sebrala také bonusový bod. Václav Milík inkasoval čtyři body (3 0 1 0).

 

…a pouťáky

Michal Škurla a Ondřej Smetana na pódiu v Terenzanu

Sobotní večer v Terenzanu patřil volnému závodu dvojic. Nicolas Covatti porazil v rozjezdu s Maticem Ivačičem vítězství italského páru (druhým mužem sestavy byl Michele Castagna) před Slovinskem (Denis Štojs). Pražský tandem Ondřej Smetana s jedenácti body a dvěma bonusy (E 2 3 2 2 2) a Michal Škurla s jedenácti a čtyřmi bonusy (1 3 2 3 1 1).

Včera se v Mulmshornu konala nejen dlouhodrážní veteránská série ELVS nýbrž i mezinárodní pouťák. Stal se kořistí Andy Appletona, s nímž na pódiu stanuli ještě Martin Málek (5 4 4 2  5 4) a Mark Beishulzen.

Pohár z Mulmshornu vystavený na odiv za čelním sklem dodávky Martina Málka

„Tak dnes super, sice dráha rozoraná jak, kdybychom měli sázet brambory,“ vyprávěl Martin Málek cestou domů. „Trošku se to táhlo, jela se EVLS. Začal jsem vítězstvím, pak jsem hnal před sebou Appletona. V další jízdě jsem ho ale za sebou neuhlídal a nechal jsem se předjet. Ve čtvrté jízdě jsem podělal start a dojel až čtvrtý. Takže poslední dvě jízdy jsem musel zabrat a podařilo se. Andrew Appleton byl skoro k neporažení, povedlo se mi to ze čtyř pokusů jen jednou, takže krásné druhé místo. Myslím, že dobrý trénink před challenge v Bielefeldu.“

 

Včerejší pódium v Mulmshornu

Foto: Vaculík Racing Team, Radek Smetana a Martin Málek; ilustrační Karel Herman

Jaroslav Vaníček zatáhl opět naplno

Divišov – 17. června
Vedle flat tracku dnes odpoledne v Divišově pokrčoval svým čtvrtým kolem rovněž český šampionát stopětadvacítek na krátkých drahách. Bez ztráty body jej vyhrál Jaroslav Vaníček, který si upevnil své postavení leadera. Bruno Belan zkrátil dobu rekonvalescence a ve středočeském městysi se objevil již předminulý víkend při poháru, ale tentokrát skončil druhý, když ve finále A za sebou nechal Vojtěcha Šachla. Domácí závodník o svém postupu mezi trojici nejlepších rozhodl v jedenácté jízdě, kdy porazil Jana Jeníčka. Pardubický závodník ale vyhrál finále B a do aktuální klasifikace si paradoxně připsal o bod více než Vojtěch Šachl.

Bruno Belan, Jaroslav Vaníček a Vojtěch Šachl stojí na stupních vítězů
C B A TOT
1. Jaroslav Vaníček, Praha 3 3 3 3 6 18
2. Bruno Belan, Slaný 3 3 2 3 4 15
3. Vojtěch Šachl, Divišov 2 2 3 3 2 12
4. Jan Jeníček, Pardubice 2 3 3 2 3 13
5. Adam Nejezchleba, Chabařovice 3 1 2 2 2 10
6. Eric Puffer, D 2 2 2 1 1 8
7. Luboš Krejča, Praha 1 2 1 2 3 9

Poznámka: závod se konal na prostřední dráze

Průběžné pořadí šampionátu:

PHA PHA SLA DIV TOT
7.4. 1.5. 12.5. 17.6.
1. Jaroslav Vaníček, Praha 13 14 17 18 62
2. Jan Jeníček, Pardubice 11 17 14 13 55
3. Vojtěch Šachl, Divišov 10 10 13 12 45
4. Bruno Belan, Slaný 10 9 15 34
5. Luboš Krejča, Praha 4 7 8 9 28
6. Lukáš Vinter, Praha NC 16 8 24
7. Vojtěch Zamazal, Skaný 9 10 19
8. Pavel Kuchař, Praha 18 18
9. Adam Nejezchleba, CH 7 10 17
10. Štěpán Jurča, Březolupy 5 12 17
11. Eric Puffer, D 5 8 13
12. Daniel Klíma, Praha 11 11
13. Jakub Exler, Praha 11 11
14. Mateusz Lopuski, PL 10 10
15. Alexandra Schauer, D 10 10
16. Sarah Fischer, D 7 7
17. Michal Baštecký, Praha 7 7

Poznámka: Lukáš Vinter odstoupil z prvního závodu v Praze po tréninku

Jaroslav Vaníček je rovněž jedničkou průběžné klasifikace

Foto: Gabriela Vaníčková

Kostěnice o sobě daly opět vědět

Kostěnice – 9. června
V sobotu byla obloha nad Kostěnicemi zatažená, ale na malý oválek Motoklubu Úhřetická Lhota prakticky ani nekáplo. Odpolední program zajistil trénink hlavně pro závodníky flat tracku, protože tuto neděli se koná třetí podnik jejich šampionátu v Divišově. Jezdili David a Aleš Plecháčovi, Jiří Kraus a správce oválu Aleš Duben. Představil se však i nový člen klubu Radek Červenka. V sobotu 30. června se v Kostěnicích koná soustředění a hned o týden později první letošní Srandamač.

Ke slovu se musela dostat kropička

Foto: Moto Klub Úhřetická Lhota

Zleva Aleš Duben, Radek Červenka, Dan Macl a Stanislav Buňka s vnučkou Sofii

Češi a Slováci v akci 266

Když se v prvních červnových dnech rozcházely cesty Redcar Bears a Matěje Kůse, obě strany věřily, že pro kapitána Markéty britská sezóna letos ještě nekončí. Sám pražský závodník byl v tomto ohledu optimistou i v žarnovických boxech při extralize. A vskutku ve čtvrtek Newcastle oznámil, že se Matěj Kůs vrací do týmu, v němž předloni prožil svůj nejlepší rok za kanálem La Manche vůbec. Čechům povedený závod ve Scunthorpe je jednou ze tří zastávek na naší dnešní pouti za českými závodníky za hranicemi, protože Speedway of Nations naboural pravidelný ligový rytmus.

 

Matěj Kůs prožil povedený víkend

V pátek duel Scunthorpe vs. Newcastle v rámci SGB Championship skončil za stavu 50:40. Matěj Kůs jednu jízdu vyhrál, jednou asistoval u triumfu Diamantů 5:1 a skončil s osmi body s jedním bonusem (2 2 3 0 1).

Václav Milík přejel z Kopřivnice až do Grudziadze

Nad ránem usedl na dopravní letadlo a před obědem na něho už mechanik Milan Mihule čekal na katowickém letišti, aby mohl excelovat při ubrečené kopřivnické extralize. „Konečně jsem přišel na to, čím to bylo, že mi nejela ani jedna motorka,“ komentoval svůj progres, když po předčasném konci závodu lehce upíjel z kelímku studené pivko. „Vrátili jsme se k základu, mohly za to filtry, začal jsem používat jiný a začal jsem závodit. Konečně dělám body, už to bylo zoufalý.“

Josef Franc se určitě usmíval také včera v Krosnu

Václav Milík starší po kopřivnickém závodě rychle spěchal za volant dodávky, jelikož jeho syn závodil druhý den v Grudziadzu v polské extralize. Jeho Wroclaw zde vyhrála 42:48 a díky lepšímu skóre z obou duelů 71:109 inkasovala bonus a v aktuální tabulce poskočila na druhou pozici za Leszno. Václav Milík včera skóroval deseti body (3 3 0 3 1).

Do Polska se z Kopřivnice vypravil rovněž Josef Franc. Na ovále v Rzeszowě, leadera druholigové tabulky, jeho Krosno prohrálo 55:35 a stále si ještě nepřipsalo žádný bod. Pražan byl znovu nejlepším mužem Vlků se svými jedenácti body (2 2 3 3 1).

Ilustrační foto: Karel Herman

Tropické sluníčko nepřipravilo kolibříky o elán

Slaný – 9. června
Vyprahlý žárem spalujícího sluníčka posledních dní byl nejen slánský plochodrážní stadión, ale rovněž celé okolí regiónu, které leží ve srážkovém stínu Krušných hor. Tyto okolnosti však nezabránily, aby malý ovál byl včera v plné permanenci. Realizační tým Slaný Speedway Academy se na konci minulého týdne sešel, aby se po odvolání dalšího dílu PRO-TEC Speedway Mini Cupu na pražské Markétě rozhodl ve prospěch začínajících závodníků vyplnit určité vakuum, aby nenechali zahálet své závodní stroje a sami nevyšli z rytmu sportovní činnosti.

 

Devět aktérů v akci

Devět závodníků se zúčastnílo sobotní akademie

Devět nadějí sportu levých zatáček za asistence nezbytného doprovodu rodinných příslušníků vybalilo své nádobíčko jak je ve Slaném zvykem při Slaný Speedway Academy na travnaté ploše bývalého fotbalového hřiště v místech  výjezdu z depa.

Luboš Krejča, jediný zástupce pražské Markéty, jak do Slaného rychle ráno přijel, tak ještě rychleji odjížděl. A to zde měl celou řadu svých příznivců, kteří se přijeli na začínajícího závodníka podívat. Bohužel se nepodařilo uvést do chodu jeho stroj, byť se snažil nejen jeho otec, ale pomocnou ruku podali i ostatní. Tak snad příště.

Ostatní jezdci pod dohledem Miroslava Rosůlka měli pravidelnou časovou dávku na dráze a posléze se jim od nestora slánského klubu  dostalo nezbytných rad, jak si mají počínat, aby jejich jízda byla účelná a vyvarovali se určitých nedostatků.

Miroslav Rosůlek se opět nezastavil – na snímku s Adamem Nejezchlebem

Výborný byl opět Vojtěch Šachl z AK Divišov. Jediný zástupce od bájných Blanických rytířů potvrzuje, že ovládání plochodrážního motocyklu mu nečiní žádný problém, jako péče jeho otce o zázemí svého syna.

Jan Jeníček ze ZP Pardubice sice přijel o chvilku později. Měl to ze všech aktérů nejdál, avšak na oválu předváděl, že by současná pardubická jednička Václav Milík do pár let mohl mít do týmu dalšího výborného kolegu.

Adam Nejezchleba, SC Chabařovice, na sobě, jak je vidět, stabilně výkonnostně pracuje a plochodrážní sport baví nejen jeho otce a oba ve Slaném pravidelně využívají možnosti k tréninkové činnosti. Josef Marek z Chabařovic byl ve Slaném poprvé na konci května a po absolvování dalších tréninků na domácí dráze bylo na něm vidět, že mu dravost nechybí.

Josef Marek proniká do tajů plochodrážního řemesla

Domácí Bruno Belan po zranění ruky je opět zpět v sedle motocyklu a na dráze, kterou má ze všech aktérů nejvíce zmapovanou, potvrdil, že doma je doma. V dalším průběhu sezóny bude chtít navázat na výsledky předešlých mítinků.

Vojtěch Zamazal, další Slaňák, si v letošní sezóně poprvé vybojoval stupně před týdnem v Divišově při PRO-TEC Speedway Mini Cupu. Včera jezdil bez zjevné nervozity a lze věřit, že i v dalších závodech naváže na poslední výsledek.

V akci nemohl chybět ani Vojtěch Šachl

Karel Průša, AK Slaný, pokračovatel rodinné tradice, jak je v Čechách na ploché dráze zvykem má ve svém otci velký potenciál a po roce pravidelných tréninků na různých tuzemských oválech postupně proniká do tajů plochodrážního sportu a to i přesto, že se věnuje i dalším sportům.

Tony Katra z domácího AK Slaný byl včera postavou nejmenší, ale svým zarputilým stylem jízdy budí velký obdiv. Na plochodrážním stadionu by nejraději trávil celý den a motocykl Shupa ovládá jako zkušený harcovník.

 

Za čtrnáct dnů znovu

Karel Průša s rodiči

Další díl Slaný Speedway Academy má pokračování podle určeného harmonogramu 23. června. Součástí je PRO-TEC Speedway Mini Cup, takže plochodrážní naděje budou mít opět ve Slaném další prostor k tomu, aby si nejen zatrénovaly, ale i zazávodily.

Pánové Antonín Vilde, Miroslav Rosůlek, Václav Buřič a Otakar Večerka z realizačního týmu Slaný Speedway Academy se ještě poradí, kdy se uspořádá druhý neuskutečněný kemp z března ze začátku sezony, aby byla naplněna kvóta šesti plánovaných akademií.

Foto: Václav Buřič

Slánská akademie vyplňuje víkendové termínové vakuum

Slaný – 4. června
Vzhledem k tomu, že AK Markéta Praha v termínu 9. června nakonec neuspořádá PRO-TEC Mini Cup, uskuteční se ve v sobotu Slaném tréninkový kemp na malé dráze Slaný Speedway Academy. Je to náhrada za neuskutečněný úvodní březnový kemp. Časový harmonogram je tradiční, sraz v devět, zahájení tréninku o hodinu později.

K pravidelným účastníkům slánských akademií patří i Vojtěch Zamazal, který v sobotu jezdil v Mariánských Lázních (na snímku) a včera se v Divišově poprvé postavil na pódium

Foto: Karel Herman