Archiv pro rubriku: Ostatní závody

Češi a Slováci v akci 359

Pondělí a čtvrtek byly jediné dny, kdy se v uplynulém týdnu u nás nekonala žádná plochá dráha. Přesto jsme viděli neuvěřitelných sedm závodů včetně dvou velkých cen! Ovšem naši závodníci se představili i za hranicemi. Dnešní díl tradiční pondělní kompilace magazínu speedwayA-Z vás kromě obligátního Polska zavede i za plzeňskými kolibříky do Německa.

 

Václav Milík prožil náročný týden

Základní část polské extraligy vyvrcholila hned v pondělí v Rybniku. Domácí podlehli Wroclawi 39:51 a za pomoci bonusového bodu za lepší skóre ze součtu výsledků obou duelů (66:114) definitivně vyřadila Czestochowou z play-off.

Václav Milík prožil těžký den. V rozjížďce s číslem tři pykal za pád Taie Woffindena a Roberta Lamberta, když na prvním výjezdu bylo příliš těsno. Čtrnáctá jízda viděla děsivý pád pardubického kapitána, Mateusze Szczepaniaka, s nímž jel Václav Milík na 5:1 pro Rybnik, a Chrise Holdera.

Úvodní pád při první české velké ceně poznamenal Václava Milíka (bílá) a Eduarda Krčmáře (modrá)

Diskvalifikován byl Pardubičan, který uzavřel své účinkování pěti body (U 3 2 0 X). v dalších dvou dnech navzdory bolestem pomohl Pardubicím v extralize, ale úvodní pád při první SGP na Markétě jeho situaci ještě zkomplikoval.

Ve stejné jízdě jako Václav Milík upadl na Markétě také Eduard Krčmář. Vedle techniky a chráničů odepsal i výjezdní mítink druhé polské ligy do Rzeszowa. Krosenští Vlci zde vyhráli již poosmé, tentokrát 27:63, za součet skóre 65:115 inkasovali také bonusový bod a jsou na čele tabulky.

Včera odstartovala semifinále extraligové play-off a obě skončily výsledkem 46:44. Wroclaw doma porazila Gorzow, Zielona Gora před svým publikem podlehla Lesznu. Martin Vaculík pro ni dobyl deset bodů (0 X 2 3 2 3).

Josef Černý a Oliver Schmid v německém Wolfslake

Po sobotních stopětadvacítkách se plzeňská výprava rozdělila na dvě části. Jedna zamířila domů, druhá do Wolfslake. Němečtí kolibříci kvůli covidu do Čech nemohli, ovšem Češi do Německa ano. Závod Norddeutsche Bahnmeisterschaft v kubatuře 125 ccm se stal kořistí Friedy Thomas, jíž znají také čeští fanoušci.

Josef Černý (2 3 2 3) projel cílem finálové jízdy hned za ní, třetí byla Alina Sassenhagen, díky jejímuž pozvání mohli závodit i Plzeňané, a Oliver Schmid (1 2 3 2) čtvrtý.

 

Foto: Karel Herman a Václav Schmid

Vojtěcha Šachla na nejvyšším stupínku vystřídali Dánové

Slaný – 19. září
Jelikož Vojtěch Šachl startoval i v mezinárodním závodě dvěstěpadesátek, pokračoval sobotní program slánského víkendu nižších kubatur prakticky bez přestávky. Chabařovický borec opanoval předposlední podnik klasického mistrovství republiky stopětadvacítek a je již bez ohledu na říjnový závěr v Březolupech mistrem republiky. Odpolední mezinárodní závod dvěstěpadesátek se nesl v režii Dánů a Poláků. Po hrozivé kolizi Adama Bednáře s Oskarem Huryszem v sedmnácté jízdě zůstal nedokončen. Český závodník byl převezen do nemocnice, ale z ošemetné situace naštěstí vyvázl jen hodně potlučený.

Matěj Frýza, Vojtěch Šachl a Matouš Kameník na stupních vítězů

Ze závodu připravujeme původní reportáž.

Vojtěch Šachl vede před Matoušem Kameníkem a Štěpánem Ševčíkem

OMA.CZ MR 125 ccm:

1. Vojtěch Šachl, Chabařovice 3 3 3 3 12
2. Matěj Frýza, Plzeň 3 2 2 3 10
3. Matouš Kameník, Divišov 2 3 E 2 7+3
4. Josef Černý, Plzeň 2 2 1 2 7+2
5. Štěpán Ševčík, Plzeň 1 1 3 1 6
6. Oliver Schmid, Plzeň 1 0 2 1 4
7. Dominik Hrbek, Pardubice 0 1 1 0 2

Průběžné pořadí seriálu:

PLZ LIB PLZ PCE SLA TOT
14.6. 11.7. 25.7. 26.8. 19.9.
1. Vojtěch Šachl, Chabařovice 11 12 12 12 12 59
2. Matěj Frýza, Plzeň 10 9 10 10 39
3. Štěpán Ševčík, Plzeň 7 8 7 4 6 32
4. Josef Černý, Praha 7 4 2 5 7 25
5. Adam Bednář, Praha 9 9 18
6. Matouš Kameník, Divišov 10 7 17
7. Dominik Hrbek, Pardubice 4 3 4 2 2 15
8. Oliver Schmid, Plzeň 0 0 1 5 4 10
9. Maksymilian Pawelczak, PL 7 7
10. Antoni Kawczynski, PL 7 7
11. Michal Duchinski, PL 7 7
12. Alina Sassenhagen, D 4 4
13. Antonín Pták, Plzeň 0 0
Poláci, Dánové a Češi na stupních vítězů

Youth Development Series 250 ccm:

1. Dánsko 39
Bastian Pedersen 3 3 3 3 3 15
Wiliam Drejer 2 2 2 2 2 (2) 10(4)
Victor Nielsen 1 1 2 1 1 (1) 6(2)
Emil Eis 0 2 1 3 2 8(2)
2. Polsko 34
Oskar Hurysz 2 U 0 – X (F) 2(1)
Oskar Paluch 3 3 1 3 3 13
Hubert Jablonski 2 – R 1 2 5(2)
Franciszek Karczewski 3 3 – 0 3 (.) 9
Wiktor Rafalski 1 2 2 5
3. Česká republika 17
Jaroslav Vaníček 1 0 3 2 – (3) 6
Jan Hlačina 0 – 1 0 0 (-) 1
Vojtěch Šachl F 2 – 1 1 (.) 4
Bruno Belan 1 0 0 – 0 (R) 1
Adam Bednář 1 3 F 1 (F) 5

Poznámka: po pádu Adama Bednáře a Oskara Hurysze v rozjížďce s číslem sedmnáct, byl závod na osmnáct jízd předčasně ukončen – pro určení konečného pořadí byla za bernou minci vzata situace po patnácté jízdě, kdy všechny celky měly stejný počet startů.

Kolize Adama Bednáře (červená) a Oskara Hurysze (bílá) v sedmnácté jízdě

Foto: Karel Herman a Mirek Horáček

Slánský víkend nižších kubatur nabízí pohled do budoucnosti

Slaný – 19. září
Nadcházející hodiny se nesou ve znamení dvou velkých cen České republiky, ale do centra pozornosti fanoušků se dostává rovněž Slaný. Středočeské královské město má před sebou již tradiční víkend nižších kubatur. Zítra a pozítří se zde pojedou rovnou čtyři závody.

 

Bruno Belan bude hájit slánské barvy ve dvěstěpadesátkách

Všechno odstartuje zítra dopoledne předposledním dílem českého šampionátu stopětadvacítek na krátké dráze. Odpoledne nastoupí kolibříci v tradičním mistrovství republiky své kubatury, které bude doprovázet mezinárodní závod dvěstěpadesátek. V neděli nad ránem vyvrcholí domácí šampionát téže kubatury v nevídaném mezinárodním aranžmá.

Současná hysterie spojená s čínskou chřipkou se negativně podepsala na startovních listinách. Němci nepojedou ani v zítřejším závodě družstev, který dostává stejnou podobu jako pardubické semifinále světových juniorských družstev, ale museli odvolat i svou účast ve stopětadvacítkách. Uzavřená hranice se Slovenskem nepropustí ani Juraje Šušku.  Přitom Slovák v charakteristických červenobílých barvách vynechal z českého kalendáře pouze Liberec. A to jen proto, že nemohl vyřešit rébus svých motorů.

Vojtěch Šachl (červená) podjíždí Adama Bednáře (bílá)

Jinak z obvyklé společnosti nižších kubatur nechybí nikdo. Na čele jejich průběžných klasifikací se skví trojice suverénů. Adam Bednář vládne stopětadvacítkám na malých oválech, Vojtěch Šachl zase řádí na klasice. Jaroslav Vaníček opanoval PRO-TEC Speedway Mini Cup, nicméně v mistrovských soutěžích se soustředí na dvěstěpadesátky. Stojí krůček od titulu, ale zajímavá bude jeho konfrontace s Poláky a Dány. A to nejen pro něho, nýbrž i pro ostatní Čechy.

Bez sebemenšího patosu slánský víkend nabídne pohled do české plochodrážní budoucnosti. Vždyť Václav Milík, Eduard Krčmář a Jan Kvěch, kteří jsou součástí pražské Speedway Grand Prix, si své jméno udělali právě v nižších kubaturách.

Startovní listiny slánského víkendu nižších kubatur:

OMA.CZ MR 125 ccm na krátké dráze – sobota 10:00
1 Štěpán Ševčík, Plzeň
2 Josef Černý, Plzeň
3 Tony Katra, Slaný
4 Petr Marek, Chabařovice
5 Adam Nejezchleba, Chabařovice
6 Josef Novotný, Pardubice
7 Marián Jirout, Pardubice
8 neobsazeno
9 Matěj Frýza, Plzeň
10 Dominik Hrbek, Pardubice
11 Vojtěch Šachl, Chabařovice
12 Matouš Kameník, Divišov
13 Adam Bednář, Praha
14 Karel Průša, Slaný
15 neobsazeno
Youth Development Series 2020 – sobota 14:00
Česká republika: 1 Jaroslav Vaníček, 2 Jan Hlačina, 3 Vojtěch Šachl, 4 Bruno Belan, 5 Adam Bednář
Polsko: 1 Oskar Hurysz, 2 Oskar Paluch, 3 Hubert Jablonski, 4 Franciszek Karczewski, 5 Wiktor Rafalski
Dánsko: 1 Bastian Pedersen, 2 Wiliam Drejer, 3 Victor Nielsen, 4 Emil Eis, 5 neobsazeno
OMA.CZ MR 125 ccm:
1 Josef Černý, Plzeň
2 Štěpán Ševčík, Plzeň
3 Vojtěch Šachl, Chabařovice
4 neobsazeno
5 Dominik Hrbek, Pardubice
6 Matěj Frýza, Plzeň
7 Oliver Schmid, Plzeň
8 Matouš Kameník, Divišov
DEMAG MR 250ccm:
1 Oskar Hurysz, PL
2 Jaroslav Vaníček, Praha
3 Bastian Pedersen, DK
4 Oskar Paluch, PL
5 Jan Jeníček, Pardubice
6 Wiliam Drejer, DK
7 Vojtěch Šachl, Chabařovice
8 Hubert Jablonski, PL
9 Adam Bednář, Praha
10 Franciszek Karczewski, PL
11 Josef Novotný, Pardubice
12 Victor Nielsen, DK
13 Emil Eis, DK
14 Jan Hlačina, Pardubice
15 Wiktor Rafalski, PL
16 Bruno Belan, Slaný

Foto: Karel Herman

Veteráni zahájili i zakončili svou sezónu v Mariánských Lázních

Mariánské Lázně – 12. září
Coronavirus zaútočil i na Evropskou sérii veteránů. Nemoc se sice závodníkům vyhýbá, ale kvůli všemožným omezením se tak letos uskutečnil pouze jeden jediný závod v rámci EVLS, a to minulou sobotu v Mariánských Lázních.

 

Hubeňoučké startovní políčko…

Dvouventily: zleva Franz Greisel, Wolfgang Barth a Johan Last

První aktéry sobotního závodu přilákalo slunečné počasí již v pátek podvečer. Bohužel se nesešli v takovém počtu, na který jsme běžně v Mariánských Lázních zvyklí. Již předchozí týdny naznačovaly omezený počet jezdců z britských ostrovů, které by čekala nucená karanténa, na start se nepostavili ale ani jezdci z Dánska, jejichž vláda označila den před závody celou Českou republiku za rizikovou. Sešlo i ze startu Milana Moravce s vypůjčeným motocyklem od Vladimíra Višvádera. Hobík z Úhřetické Lhoty chce na dlouhé dráze získat nejprve větší zkušenosti při tréninku. Každopádně mu už Záhorákův stroj říká pane.

Na startu se tak sešlo pět čtyřventilů a devět dvouventilů, přičemž cesta závodem pro německého jezdce Petera Reitzla skončila již po tréninku. Po pádu naložil své motorky a zklamaný vyrazil alespoň sledovat své soupeře. Mezi diváky bychom našli i řadu dalších závodníků, které známe z veteránské série, neboť vzhledem k omezenému počtu závodů ani nepožádali o vydání licence pro letošní rok, ale závody si nechtěli nechat ujít.

 

…avšak skvělá podívaná

Čtyřventily: zleva Graema Brown, Ulrich Büschke, John Hartley a Reinhard Greisel

Po představení jezdců, kdy klasický nástup nahradilo čestné kolečko, mohly začít první boje. Vždy jednu jízdu čtyřventilů a dvě dvouventilů prokládal závod německého mistrovství čtyřkolek a speedkarts. Kromě odstoupení Johna Hartleyho v první jízdě a nenastoupení Wolfganga Hanselaka do osmé jízdy probíhaly základní jízdy bez problémů. Nicméně svou bojovností dokážou veteráni předčít i závodníky mladších generací a pro diváky je radost pohledět na jejich souboje.

Podobně to bylo i na startu finálí. Jediné komplikace se dotkly béčka dvouventilů, kam nenastoupil Manfred Giertz a John Wheatley byl vyloučen za najetí do pásky. Dvouventily opanoval Němec Wolfgang Barth, který neztratil během dne ani jeden bod, za ním skončil Holanďan Johan Last a na třetím místě se umístil nejstarší ze všech účastníků Franz Greisel z Německa.

Mariánské Lázně zažily skvělou sobotu

Také vítěz čtyřventilů Ulrich Büschke přijel z Německa a ani on během dne nepoznal porážku. Jemu dělali na stupních vítězů společnost dva Britové Graeme Brown a John Hartley. Kromě tradičních pohárů si vítěz odnesl také speciálně upečený dort s motivem veteránského motocyklu.

EVLS 2 (dvouventily):

TOT B A
1. Wolfgang Barth, D 5 5 5 15 1.
2. Johan Last, NL 4 5 4 13 2.
3. Franz Greisel, D 5 4 1 10 3.
4. Jürgen Jucknies, D 3 3 5 11 4.
5. Gerd Mauer, D 4 4 3 11 5.
6. Frank Ernst, D 2 2 4 8 1.
7. Wolfgang Henselak, D 1 1 – 2 2.
8. John Wheatley, GB 2 2 3 7 T
9. Manfred Giertz, D 3 3 2 8

EVLS 4 (čtyřventily):

1. Ulrich Büschke, D 5 5 5 5 20
2. Graeme Brown, GB 4 4 4 4 16
3. John Hartley, GB E 3 3 3 9
4. Reinhard Greisel, D 3 2 2 2 9

Poznámka: Peter Reitzel (D) odstoupil po tréninkovém pádu

Foto: Václav Pechman

Češi a Slováci v akci 358

Minulých sedm dnů přineslo slušenu porci závodění nejen v Čechách a na Slovensku, nýbrž také v Polsku. Kromě dvou velkých cen se točila také ligová kola. A naši závodníci byli u toho, což shrne dnešní tradiční pondělní kompilace.

 

Naši procházku začneme hned v pondělí. Poznaň doma prohrála druholigové utkání se suverénním Krosnem 39:51. Eduard Krčmář v sestavě hostů, kteří inkasovali také bonusový bod za lepší skóre obou utkání (69:110), skóroval devíti body se čtyřmi bonusy (3 1 2 2 1).

Václav Milík ve středu citelně chyběl Pardubicím v prvním kole letošní extraligy, protože startoval v Rybniku proti Czestochowej. Domácí prohráli 30:60, nedosáhli na bonus (71:10) a pardubický kapitán skóroval šesti body (2 1 E 1 2).

Krosenští Vlci v pátek řádili rovněž na domácím ovále. Německý Wittstock zničili vysoko 54:25 a na celkové skóre 125:54 získali i bonusový bod. Eduard Krčmář dobyl deset bodů a bonus (3 2 2 3). Krosno je samozřejmě na čele tabulky.

A konečně včera Lublin porazil Zielenou Goru 52:38, ale díky remíze 90:90 v součtu skóre postoupili do play-off hosté. Martin Vaculík s jedním bodem a jedním bonusem závod nedokončil (0 1 F/R -) po pádu v první zatáčce rozjížďky s číslem devět. Základní část extraligy končí dnešním duelem Rybnik vs. Wroclaw.

Kromě české soutěže vyhrál Eduard Krčmář v minulém týdnu také dvě další ligová utkání s Krosnem

Ilustrační foto: Karel Herman

Pražané měli nejsilnější dech v závěru

Žarnovica – 12. září
Nemá cenu si nalhávat, že by Markéta Praha nepřijela na pohár přátelství do Žarnovice v roli favorita. Nicméně nástup do závodu měla pomalejší a první triumf do jejích boxů dovezl až Jan Kvěch v rozjížďce s číslem šest. Záhy však poslali za svá záda Krško opírající se vedle Nicka Škorjy o neporazitelného Matice Ivačiče. Jenže Daniel Klíma se necítil zrovna ve své kůži, ale náhradník Filip Hájek sehrál svou roli mistrně a svůj tým v klíčové fázi podržel. Ostatně ani Daniel Klíma se svým osudem vláčet nenechal. Pražané se ve čtvrté pětině dostali za krk vedoucí Žarnovice. Paní Smůla se začala usmívat na Davida Pacalaje se zlověstným příslibem, že se tento víkend stane jejím milcem. Slovák nejprve najel do pásky, pak upadl a pozici leadera převzali stále se lepšící Slovinci. Praha ale v závěrečné sérii zabrala naplno a Petr Chlupáč si svým klíčovým triumfem v rozjížďce s číslem devatenáct poslal na práh triumfu. Misi dotáhl do konce Jan Kvěch. Sice neudržel Matice Ivačiče, ale dva body na celkový triumf stačily naprosto dokonale. Jan Kvěch měl takovou radost, že jezdil pro diváka čestná kola, dokud neupadl a nepokroutil si motocykl. Před nedělní juniorkou nepříliš dobrá zpráva.

Stupně vítězů

Ze závodu připravujeme původní reportáž.

Nick Škorja (bílá) se řítí dopředu mezi Jakubem Valkovičem (červená) a Danielem Klímou (žlutá)
1. AK Markéta Praha 40
Daniel Klíma 2 2 – 2 2 8
Petr Chlupáč 2 3 2 1 3 11
Jan Kvěch 1 3 3 3 2 12
Pavel Kuchař – 1 0 – 1
Filip Hájek 2 1 3 2 8
2. AMD Krško 38
Matic Ivačič 3 3 3 3 3 15
Anže Grmek 0 2 2 2 3 9
Nick Škorja 3 2 3 2 3 13
Denis Štojs nepřijel
Miran Pražnik 0 1 F X 1
3. SC Žarnovica 33
Jakub Valkovič 3 1 2 1 1 8
Stanislaw Burza, PL 2 3 2 3 1 11
Ján Mihálik 1 1 1 2 1 6
David Pacalaj 3 2 3 T X 8
4. DMV White Tigers 8
Sebastian Kössler, A 1 0 1 0 0 2
Tom Finger 0 0 1 0 1 1
Celina Liebmann 1 0 0 1 0 2
Marius Hillebrand 0 0 0 1 2 3
Petr Chlupáč (žlutá) v souboji s Davidem Pacalajem (červená) v devatenácté jízdy, kdy dostal Prahu na práh vítězství

Foto: Karel Herman a Mirek Horáček

Putovní pohár skončil na rok v držení Pražanů