Archiv pro rubriku: Ostatní závody

České družstvo se odlepilo od výsledkového dna

Czestochowa – 20. srpna
Návrat Jana Kvěcha a Petra Chlupáče do české sestavy v polském šampionátu juniorských družstev přinesl kýžený odskok z posledních pozic ve výsledkových listinách. Naši chlapci se dělili o pátou příčku s Rybnikem a Filip Šitera mohl jen litovat, že nedali dohromady o nějaký bod navíc, jelikož pak by byl progres ještě mnohem výraznější.

V hotelu Čechům zavřeli restauraci, tak se na večeři museli vydat do města – na snímku zleva Daniel Šilhán, Petr Chlupáč a Jan Kvěch

„Kluci jeli dobře,“ bilancuje závod český reprezentační manažer, přičemž si neodpustí své obvyklé žertíky. „Já koučoval a mechanikoval, takže všechno bylo v cajku.“

A co vlastní mítink? „Bylo to hodně závodivý,“ zamýšlí se. „Na dráze bylo hodně materiálu. Škoda, mít o bod, dva víc, byli bychom na tom ještě líp.“

Jediným zádrhelem se stala diskvalifikace Daniela Šilhána. „Vypadlo mu šoupě z karburátoru, když si zkoušel start,“ vysvětluje Filip Šitera. „Nestihli jsme to přehodit…“

1. Wlokniarz Czestochowa 26
Jakub Miskowiak 3 – 3 3 9
Bartlomiej Kowalski – T 2 1 3
Mateusz Swidnicki 2 2 – 3 7
Michal Gruchalski 1 3 3 7
2. Falubaz Zielona Gora 23
Mateusz Tonder 0 3 3 3 9
Norbert Krakowiak 2 0 1 3 6
Damian Pawliczak 1 2 3 2 8
3. Wybrzeze Gdaňsk 19
Karol Zupinski 3 2 3 3 11
Denis Zielinski 0 1 2 2 5
Oskar Rowecki 0 0 1 2 3
4. Start Gniezno 15
Kevin Fajfer 2 2 3 2 9
Mateusz Blazykowski 1 2 1 E 4
Kacper Grzelak 0 0 0 2 2
=5. ACCR 14
Jan Kvěch 2 3 2 3 10
Petr Chlupáč 1 1 2 0 4
Daniel Šilhán 0 0 0 M 0
=5. ROW Rybnik 14
Dominik Tyman ex 1 ex E 0
Mateusz Tudziez 1 1 3 2 7
Przemyslaw Giera 3 3 1 ex 7
7. Falubaz Czestochowa II 13
Jakub Osyczka 3 2 1 0 6
Nikodem Bartoch 0 2 2 1 5
Fabian Ragus 1 0 – 1 2
Nile Tufft F 0

Tým ACCR dostává vítanou posilu na dnešek a zítřek

Czestochowa – 20. srpna
Zrušení dnešní tradiční Velké ceny Debrecenu přihrálo eso do rukou Filipa Šitery pro dvojzávod semifinálové skupiny B polského šampionátu juniorských družstev v Czestochowé. Jan Macek zůstává doma a po boku Petra Chlupáče a Daniela Šilhána nastoupí Jan Kvěch. Pražský junior se poté v neděli vrátí do Žarnovice, aby jej o následujícím víkendu čekalo evropské finále juniorů v Rovně.

 

Jan Kvěch má tento týden na programu závody v Czestochowé a v Žarnovici

„Debrecen zrušili kvůli dráze, pojede se v náhradním termínu,“ vysvětluje Jan Kvěch změnu svých plánů. „Abych neměl dlouhou pauzu, pojedu v Polsku. A v neděli jedu Zlatou přilbu v Žarnovici.“

Startovní listina šestapadesátého ročníku slavného závodu se letos evidentně nerodí snadno, nicméně její zveřejnění se dá očekávat v nejbližších dnes či dokonce hodinách. Kromě Jana Kvěcha by měli startovat Ondřej Smetana, Zdeněk Simota a Zdeněk Holub.

Vzhledem ke spolupráci pořádající AMK Žarnovica s Evženem Erbanem není vyloučena účast Václava Milíka, pakliže by jej Wroclaw nepovolala na domácí utkání závěrečného kola základní části polské extraligy proti Lesznu. Naproti tomu Zielona Gora zajíždí v neděli do Toruně, což činí účast Martina Vaculíka nereálnou. Ze slovenských závodníků je známé, že nabídku ke startu dostali David Pacalaj a Michal Tomka.

Ale pojďme od spekulací raději nazpět k Janu Kvěchovi. „Vrátíme se ze Žarnovice, připravím motorky, jak to stihnu a ve čtvrtek jedeme do Rovna,“ říká. Ve startovní listině finále mistrovství Evropy juniorů spolu s ním figuruje také Petr Chlupáč.

Foto: Pavel Fišer

Michal Baštecký je bez fraktur

Praha – 20. srpna
Michal Baštecký, který se převrátil na startu rozjížďky s číslem dvanáct sobotního semifinále evropského poháru dvěstěpadesátek v Pardubicích, je oproti původním zprávám bez zlomenin. Kromě modřin a otřesu z pádu má jen pohmožděné prsty u levé nohy a kotník. Spolu s Milanem Dobiášem se představí ve dvojici čtvrtlitrových mítinků v Polsku. Dnes je na programu závod dvojic v Ostrowě, zítra individuální klání v Gniezně.

Michal Baštecký je po pátečním pádu naštěstí bez fraktur

Foto: Karel Herman

Češi a Slováci v akci 321

Uplynulý týden se na našich oválech nesl ve znamení nižších kubatur. Po úterním poháru kolibříků na malé Markétě jsme o víkendu viděli evropské dvěstěpadesátky v Pardubicích a Divišově. Bohužel pro naše barvy nic necinklo stejně jako na trávě v promáčeném Bad Hersfeldu. Ale pojďme se za našimi závodníky podívat za hranice, ačkoliv se na tradiční kompilaci magazínu speedwayA-Z dostalo až trošku se zpožděním, jelikož na plochodrážní psaní je potřeba také vydělávat v soukromé jazykovce.

 

Čtyřtaktní baltská honba za dánskými dvoutakty

Vojtěch Šachl a Adam Bednář společně se svými rodiči a sourozenci po přeboru v Plzni odjeli do Polska. Po dovolené u moře je od pondělí čekal tréninkový kemp v Gdaňsku. Erik Gundersen se nakonec pořadatelům omluvil a tak se role mentora ujal pouze Emil Sajfutdinov.

Hned v pondělí se konala kvalifikace. Každý z nějakých pětadvaceti závodníků musel po startu zajet co nejrychleji dvě kola, přičemž nejrychlejších šestnáct postoupilo do hlavního závodu. Prim hráli Dánové na dvoutaktních pětaosmdesátkách, nicméně oba čeští borci jim dýchali na záda. Vojtěch Šachl byl časem 23,29 sekund čtvrtý. Adam Bednář zajel 24,28 a skončil čtrnáctý.

Adam Bednář a Vojtěch Šachl se v Gdaňsku v záplavě dánských dvoutaktů neztratili

V úterý se již závodilo na ostro. Jely se tři závody, v áčku se setkala šestnáctka nejrychlejších, v béčku osmička, která se v pondělí nekvalifikovala, a borci s padesátkami měli svůj vlastní mítink. Vojtěch Šachl skončil šestý, Adam Bednář devátý. Oba dokázali prohánět i Dány s jejich rychlými dvoutakty, Adam Bednář v rozjížďce s číslem čtyřiadvacet držel dvě kola v šachu rovnou dva Dány.

Druhý den se pokračovalo ve stejném duchu. Zatímco v úterý se startovní čísla losovala dle pořadí v kvalifikaci, ve středu se postupovalo směrem od posledních umístěného k nejlepšímu. V áčku byla velká konkurence, žádný slabý závodník a oba Češi opět proháněli ostatní soupeře včetně sedmi rychlých Dánů. Nicméně na oba přišla jedna slabší chvilka.

Výsledky za oba dny se sčítaly. Padesátky vyhrál Dorian Biedrzycki, béčko Dominik Wozniak. V áčku byl nejlepší Mikkel Andersen, Vojtěch Šachl byl šestý coby nejlepší se čtyřtaktní stopětadvacítkou, Adam Bednář osmý.

 

Německá bundesliga

Jan Kvěch ještě po nedělním finále evropského poháru devatenáctiletých sršel odhodláním startovat ve čtvrtečním mítinku O korunu krále Boleslava Chrabrého v Gniezně. Nakonec však raději dopřál klidu sobě i svému zraněnému rameni.

Ve čtvrtek se přesto český závodník v akci objevil. Václav Milík opět oblékl vestu AC Landshut v německé bundeslize. Před zraky zhruba třech tisícovek diváků Landshut doma porazil Diedenbergen přesvědčivě 47:39. Pardubický kapitán skóroval třinácti body (2 3 2 3 3).

V pátek se Landshut vypravil do Stralsundu, aby v letošní bundeslize vůbec poprvé prohrál, když se domácí radovali z výhry 44:40. Václav Milík tentokrát dosáhl devíti bodů s jedním bonusem (3 2 2 2 0). Na závěr se konal nadstavbový minizávod Ostsee Pokal, jenž se stal kořistí Viktora Kulakova. Pardubičan v něm obsadil pátou příčku.

 

Odložený comeback jednoho, premiéra dalších dvou

Slovinská liga má tři celky a koná se stylem dvojutkání čtyřčlenných týmů, které nemají náhradníka. V rozpise na dvanáct jízd proti sobě nastupují střídavě dvojice obou soupeřů, aby mítink vyvrcholil finálovou rozjížďkou na základě nominace kouče.

AMD Krško původně počítal na svůj sobotní výjezd do Lendavy se slovenskou dvojicí Jakub ValkovičMichal Tomka, který se právě tady měl po čtvrt roce vrátit do sedla. „Nakonec Jakub nechtěl jet, tak si Milan Pražnik zavolal Smetáka s Mikelem,“ vysvětluje slovenský junior, proč se jeho comeback odkládá až na nedělní Zlatou přilbu SNP.

Krško nakonec rozdrtilo Lendavu neuvěřitelně vysokým poměrem 15:61. Ondřej Smetana ve dvojici s Maticem Ivačičem neztratil ani jeden bod (3 2 3 3 2 2) a jeho skóre se zastavilo na patnácti bodech se třemi bonusy. Patrik Mikel se nechal zbrzdit pádem v rozjížďce s číslem sedm, ale i tak se dostal na devět bodů a bonus (1 1 2 F 3 2).

„Ve čtvrtek mi zavolali, jestli bych nechtěl jet ligu za Krško, tak jsem jel,“ popisuje pražský závodník, jak se vedle francouzské a švédské dostal rovněž do slovinské ligy. „Lendava byla hodně slabá a tak jsme jako tým přišli jenom o dva body. Doufám, že mě ještě na nějaký závody pozvou.“

 

Semifinále druhé polské ligy a holandský pouťák navrch

Polská extraliga si v minulém týdnu dopřála pauzu před víkendovým vyvrcholením své základní části. Z úhlu pohledu českého fanouška se však stala zajímavým včerejší semifinálová klání druhé ligy. Opole doma zvítězilo nad Poznaní 49:41, pro niž vyjel Eduard Krčmář dva body (0 2 0 -). Druhé semifinále Krosno vs. Bydhošť dopadlo 37:53.

Na zakončení dnešního přehledu si musíme ještě zaskočit do Holandska, protože Martin Málek a Josef Franc si po evropském finále v Bad Hersfeldu střihli nedělní pouťák v Eenrumu, který doprovodil finále mistrovství Evropy sajdkár.

Vyhrál jej Chris Harris, Martin Málek byl druhý a Josef Franc sedmý. „V Eenrumu jsem startoval poprvé, dráha byla po dešti trochu náročnější, ale mě se to docela líbilo,“ ujímá se březolupský závodník role vypravěče. „Měl jsem štěstí se potkat čtyřikrát s Theo Pijperem v základní části, ale porazit se mi ho podařilo až na počtvrté. Bodové skóre bylo nakonec dvakrát třetí místo na úvod, pak druhý a nakonec se mi podařilo vyhrát poslední jízdu a poskočil jsem na celkové třetí místo. První čtyři postupovali do A-finále, tak jsem se vyhnul béčku. Finále se ale muselo opakovat, kdy to nezvládl James Shanes a skončil v nemocnici.“

A jak se Martin Málek dostal na pódium? „V opakované jízdě se mi start nepovedl opět nejlíp a vedoucího Chrise Harrise se mi dohnat nepodařilo,“ odpovídá. „Ale za druhé místo jsem hrozně rád! Musím říct, že to byl zas náročný víkend. Večerní závod v sobotu, pak noční přejezd 450 kilometrů do Holandska a zase přes noc cesta domů okolo devíti set. Taťka s Jardou si zase mákli, tak jsme byli moc rádi po tom nevydařeném finále Evropy v Bad Hersfeld za bednu! Moc bych jim chtěl poděkovat!“

Foto: Lucie Šachlová

Největším ziskem týmu ACCR byly zkušenosti

Rybnik – 14. srpna
Před čtyřmi závody, které nás dělí do konce semifinálové skupiny B mistrovství Polska juniorských družstev, je jasné, že tým ACCR do finálového závodu nepostoupí. Také ve druhém závodě v Rybniku skončil poslední. Nicméně kouč Filip Šitera je spokojený, protože pravidelná účast v kvalitních závodech jde jeho svěřencům k duhu.

 

Český tým v Rybniku: zleva Filip Šitera, Daniel Šilhán, Jan Macek a Roman Marek

„Poslední,“ komentuje jedním slovem výsledky obou závodů v Rybniku. „Roman Marek měl včera pád, dneska to zahodil úplně stejně. Ale závody mu daly hodně, dneska oproti včerejšku udělal velkej‘ skok. Bylo to tvrdší, Honza Macek zkoušel Jawu, co má na testování. Včera skočil na GM a vyhrál, dneska mu zase prasknul zadní řetěz. Dan Šilhán je po pádu v Güstrowě v pohodě, jen ho bolely záda.“

Roman Marek veze na tandemu svého klubového kolegu Jana Macka

Naše skupina má příští úterý a středu na pořadu výjezd do Czestochowej, která hostí předposlední zastávku seriálu před závěrečným dvojzávodem v Zielonej Goře. Sestava týmu ACCR není ještě stoprocentní. Nicméně s největší pravděpodobností se do ní vrátí Petr Chlupáč a dalšími členy se stanou Jan Macek a Daniel Šilhán.

1. Falubaz Zielona Gora 24
Norbert Krakowiak 1 3 2 2 8
Damian Pawliczak 3 0 0 2 5
Mateusz Tonder 2 3 3 3 11
2. ROW Rybnik 22
Robert Chmiel 2 3 0 – 5
Mateusz Tudziez 3 2 3 3 11
Przemyslaw Giera 2 2 1 0 5
Dominik Tyman 1 1
3. Wlokniarz Czestochowa 20
Bartlomiej Kowalski 1 1 1 1 4
Mateusz Swidnicki 0 1 3 2 6
Michal Gruchalski 3 3 2 2 10
4. Wybrzeze Gdaňsk 18
Karol Zupinski 2 3 3 3 11
Maciej Uszaruk – 0 0 – 0
Oskar Rowecki 1 – 1 1 3
Denis Zielinski 0 2 2 4
=5. Falubaz Zielona Gora II 17
Nikodem Bartoch 2 2 0 E 4
Fabian Ragus 3 1 1 – 5
Jakub Osyczka E 3 0 3 6
Nile Tufft 2 2
=5. Start Gniezno 17
Kevin Fajfer 1 1 3 2 7
Mateusz Blazykowski 0 1 0 3 4
Damian Stalkowski 3 2 1 0 6
7. ACCR 8
Roman Marek 0 0 0 X 0
Daniel Šilhán 1 1 1 2 5
Jan Macek 2 F 0 1 3

Foto: Tomáš Wanke (Speedway Fakta)

Český tým opět uzavíral řadu

Rybnik – 13. srpna
Trojitou dělbou první příčky skončil další díl semifinálové skupiny B v Rybniku. Na dvaadvaceti bodech totiž skončily Rybnik, Czestochowa a Zielona Gora. Další pretendent finálového postupu, tým Gniezna na ně ztratil jediný bod. Naši mladíci opět uzavřeli výsledkovou listinu.

Česká část depa v Rybniku
=1. ROW Rybnik 22
Robert Chmiel 3 3 0 3 9
Mateusz Tudziez 0 3 2 1 6
Przemyslaw Giera 1 3 2 1 7
Dominik Tyman DNR
=1. Wlokniarz Czestochowa 22
Michal Gruchalski 2 3 3 3 11
Bartlomiej Kowalski 1 2 ex 1 4
Michal Swidnicki 0 2 3 2 7
=1. Falubaz Zielona Gora 22
Norbert Krakowiak 1 2 1 3 7
Damian Pawliczak 3 1 3 2 9
Mateusz Tonder 1 2 1 2 6
4. Start Gniezno 21
Kevin Fajfer 2 E 3 3 8
Mateusz Blazykowski 0 2 2 0 4
Damian Stalkowski 3 3 3 0 9
5. Falubaz Zielona Gora II 16
Nikodem Bartoch 3 0 2 1 6
Fabian Ragus 1 2 – – 3
Jakub Osyczka 1 0 2 2 5
Nile Tufft 1 1 2
6. Wybrzeze Gdaňsk 14
Karol Zupinski 2 3 2 3 10
Maciej Uszaruk – 0 0 – 0
Oskar Rowecki 2 – 1 0 3
Denis Zielinski 0 1 0 1
7. ACCR 9
Roman Marek 0 F 0 0 0
Daniel Šilhán 2 1 1 0 4
Jan Macek 1 0 3 1 5

Foto: Tomáš Wanke (Speedway Fakta)