Archiv pro rubriku: Grand Prix

Divokou kartu pro Malillu dostane švédský šampión

Malilla – 4. února
V půli června se švédská Malilla stane dějištěm akčního víkendu světové ploché dráhy. Uvidí juniorskou SGP2, druhý ročník SGP4 s čínskými pitbiky a hlavně Speedway Grand Prix Švédska. O držiteli její divoké karty se rozhodne až na konci května. Jejím držitelem se totiž stane aktuální švédský šampión, případně vicemistr, pakliže zvítězí Fredrik Lindgren, stálý účastník světového seriálu. Nominační kritéria pro českou velkou cenu mají špičky pražského klubu projednávat tento měsíc.

 

Speedway Grand Prix uvidí sprinty

Mies – 26. ledna
Sprinty, alias krátké závody před hlavním podnikem se již zabydlely ve světě automobilových i motocyklových okruhů. Nyní se premiérově chystají i při Speedway Grand Prix. Ve Varšavě a v Cardiffu při pátečním tréninku nepůjde pouze o právo přednostní volby startovních čísel, nýbrž i o body do celého seriálu.

 

Šestnáct závodníků bude rozděleno do čtyř skupin po čtyřech účastnících.  Každý z nich bude během dvou minut usilovat o nejrychlejší čas. Komu se to povede, kvalifikuje se do sprintu, který bude mít podobu klasické plochodrážní rozjížďky na čtyři kola.  Na základě pořadí v cíli se přidělí body dle klíče 4-3-2-1.

Výsledek sprintu bude mít také vliv na pořadí volby startovních čísel. Mimo Varšavy a Cardiffu zůstane měřený trénink ve stejné podobě jako loni. Letos ale bude předcházet všem třem podnikům SGP2.

Princip pátečních sprintů

Statistiky nemohou nezmínit ani Prahu, ani Martina Vaculíka

Přelom letopočtu tradičně přináší zlaté časy statistikům. Vezměme si na paškál kupříkladu loňský seriál Speedway Grand Prix. V osmi zemích se konalo deset velkých cen o celkovém počtu dvě stě třiceti rozjížděk. O titul krále plochodrážní modré planety se alespoň v jedné jediné jízdě ucházelo šestatřicet závodníků jedenácti národností. Ale ve statistikách je hodně vidět také Praha a Martin Vaculík.

 

Letos Praha uvidí svou třicátou velkou cenu | foto Pavel Fišer

Od května 1997, kdy se česká metropole prvně objevila mezi pořadateli vrcholného seriálu, zažila pražská Markéta devětadvacet velkých cen. Takovou bilancí se nemůže pochlubit žádný jiný organizátor. Naproti tomu na opačném pólu se nachází lotyšská Riga, která se své první Speedway Grand Prix konečně dočkala právě loni.

Bartosz Zmarzlik získal svůj čtvrtý titul ziskem sto osmapadesáti tabulkovými body. Loni vyhrál pět velkých cen a celkovým počtem třiadvaceti vyrovnal rekord Jasona Crumpa. Polák za svou kariéru postoupil třiapadesátkrát do finálové jízdy, v níž se v třiadvacátém hned osmkrát potkal s vicemistrem Fredrikem Lindgrenem. A finalistů bylo celkem jedenáct.

Bartosz Zmarzlik je čtyřnásobný světový šampión | foto Petr Makušev (Sport Photo)

Fredrik Lindgren dobyl svou třetí medaili za posledních let. Pro Martina Vaculíka byl bronz premiérovým umístěním mezi nejlepšími třemi. Na živé akci jej alespoň jednou vidělo sto jednašedesát tisíc diváků na stadiónech a další při televizních přenosech ve sto deseti zemích a teritoriích.

Premiérovou světovou medaili si s Martinem Vaculíkem užily také tisíce diváků | foto Petr Makušev (Sport Photo)

Červnový termín je pro Prahu ideální

Praha – 22. prosince
Praha je v seriálu Speedway Grand Prix rekordmankou. Tolik velkých cen se nikdy jinde nejelo. Další ročník je na pořadu začátku června příštího roku, což je pro pražské pořadatele ideální termín. Místa v hledišti půl roku předem stále jsou a navíc, pokud jste nestihli koupit dárek na Vánoce, stále ještě nemusíte zoufat.

 

Každý rok přepisuje rekord

Sedmadvacet let od první české velké ceny vlastně představuje celou generaci pořadatelů, která se na organizaci podílela, jednu generaci závodníků účinkující v seriálu, na jehož konci je titul plochodrážního mistra světa.

Velká cena patří k Praze více než čtvrtstoletí | foto Pavel Fišer

„Jsem rád, že tým lidí, který se po letech na tomto unikátním prvenství podílel, se příští rok dočká již třicátého pražského závodu seriálu SGP,“ říká Pavel Ondrašík. „Na Markétě se vystřídala obrovská spousta světových jezdců a každý ročník je nová výzva. Tak k tomu přistupujeme a snažíme se udržet si vysoký standard. Touto cestou chci poděkovat lidem, kteří se od prvního ročníku na tomto úspěchu podíleli. Budeme všichni dělat vše proto, abychom tento rekord pořád posouvali dále.“

Příští rok se v Praze pojede na samém začátku června. „Za poslední roky jsme zjistili, že květen červen je ideální jak pro nás, tak pro fanoušky ze zahraničí,“ konstatuje sportovní šéf Markéty. „Prostě ideální doba pro návštěvu České republiky a závodu v Praze. Příští rok je v Praze mistrovství světa v hokeji, proto jsme termín volili až po skončení tohoto šampionátu. S termínem jsme spokojeni a bude si přát, aby to byla opět skvělá podívaná.“

 


Pavel Ondrašík má tip na opozdilého Ježíška:

„Do konce roku mají fanoušci možnost využít levnější vstupné a třeba věnovat na poslední chvíli vánoční dárek. Přeji všem příjemné prožití všech svátků Vánočních a hodně zdraví a štěstí do nového roku.“


 

Zatím bez vyhlášení světového šampióna

Pražská velká cena bude příští rok čtvrtá v pořadí. A tak se ani tentokrát nestane, co se ještě nikdy nestalo. Že by se v České republice vyhlašoval světový šampión. Možná je to kacířská myšlenka, ale Praha v covidové době seriál velkých cen podržela. Nebyl pro ni problém udělat dva závody. Dokonce tři, když jeden uplaval. Promotér se sice změnil, ale co takhle aspirovat na úplně poslední podnik celé série?

SGP2 v Praze napřesrok nebude, ale v dalších letech možná ano | foto Karel Herman

„Na konci sezóny pořádáme Memoriál Luboše Tomíčka, ale to asi všichni vědí,“ reaguje Pavel Ondrašík. „Myslím si, že kdybychom si o závod na konec sezóny řekli, tak bychom ho možná asi dostali. Nejsme si ale momentálně jistí, jestli by to byl dobrý nebo špatný tah.“

 

V šestnáctce budou dva Češi

Oproti předchozím sezónám se v Praze nepojede závod SGP2. „Pro rok 2024 nás promotér neoslovil, ale myslím, že všichni jsme si tak trochu oddechli,“ komentuje toto téma Pavel Ondrašík. „Poslední čtyři roky ty dvojzávody byly velice vyčerpávající pro všechny pořadatele, proto jsem tak trochu rád, že budeme mít pouze hlavní závod SGP. Určitě, ale pro další rok budeme s promotérem jednat o závodě SGP2.“

Praha láká do ochozů své velké ceny | foto Karel Herman

Prague Open, jímž česká sezóna úžasně začínala, není v kalendáři ani v příštím roce. Co tedy rozhodne o divoké kartě na naši velkou cenu? Jan Kvěch se probojoval mezi hlavní patnáctku. Budou tedy ve startovní listině čtyři Češi? Nebo?

„Začínáme přeborovým závodem na konci března, který pomůže jezdcům se rozjet před závodem našeho družstva v Pardubicích,“ přibližuje Pavel Ondrašík. „Na rozhodnutí, kdo pojede se startovním číslem šestnáct, bude čas. Vidět po letech dva české jezdce v hlavním závodě je určitě velkým lákadlem pro české fanoušky.“

 

Velkých cen bude jedenáct

Mies – 10. listopadu
Jedenáct velkých cen rozhodne v příštím roce o titulu mistra světa. Po kratší době se vrací Wroclaw a po sedmadvaceti letech také Landshut. Od sedmadevadesátého nechybí ani Praha, kde se pojede prvního června. Tentokrát ale bez SGP2, které se bude skládat ze třech dílů. Speedway of Nations uvidí Manchester, dvěstěpadesátky Gorzow a čínské pitbike stodevadesátky Malilla.

Kalendář promotéra Discovery Sports Events:

Speedway Grand Prix:
27.4. FIM Speedway Grand Prix Chorvatska Goričan
11.5. FIM Speedway Grand Prix Polska Varšava
18.5. FIM Speedway Grand Prix Německa Landshut
1.6. FIM Speedway Grand Prix České republiky Praha
15.6. FIM Speedway Grand Prix Švédska Mallila
29.6. FIM Speedway Grand Prix Polska Gorzow
17.8. FIM Speedway Grand Prix Velké Británie Cardiff
31.8. FIM Speedway Grand Prix Polska Wroclaw
7.9. FIM Speedway Grand Prix Lotyšska Riga
14.9. FIM Speedway Grand Prix Dánska Vojens
28.9. FIM Speedway Grand Prix Polska Toruň
Speedway of Nations:
9.7. semifinále 1 Manchester
10.7. semifinále 2 Manchester
12.7. SON2 Manchester
13.7. finále Manchester
SGP2 (mistrovství světa juniorů)
14.6. FIM SGP2 Švédska Mallila
6.9. FIM SGP2 Lotyšska Riga
27.9. FIM SGP2 Polska Toruň
SGP3 (světový šampionát mládeže):
28.6. FIM SGP3 finále Gorzow
SGP4 (světový pohár mládeže)
15.6. FIM SGP4 Mallila
Martin Vaculík bude o hattrick v pražské velké ceně usilovat první červnový den | foto Karel Herman

Pětice divokých karet doplnila startovní listinu Speedway Grand Prix 2024

Mies – 3. října
Polsko, Švédsko, Slovensko, Dánsko, Velká Británie, Lotyšsko, Německo, Austrálie a Česká republika. Celkem devět zemí bude mít aspoň jednoho stálého zástupce v seriálu Speedway Grand Prix 2024, jehož jedna zastávka proběhne i na pražské Markétě.

Bartosz Zmarzlik v Toruni udržel svůj náskok na Fredrika Lindgrena | foto Petr Makušev (Sport Photo)

K šesti nejlepším závodníkům, kteří potvrdili svou příslušnost k elitě rovněž na příští sezónu, trojici z challenge včetně Jana Kvěcha a evropského šampióna, přibyly divoké karty.

Vedle Angličanů Daniela Bewleyho a Taie Woffindena je dostali Dominik Kubera, Andrzej Lebeděvs a Kai Huckenbeck. Ti se budou coby stálí účastníci seriálu velkých cen prezentovat vůbec poprvé stejně jako Szymon Wozniak a Jan Kvěch.

Martin Vaculík dobyl světový bronz | foto Petr Makušev (Sport Photo)

Účastníci SGP2024 dle rankingu:

1 Bartosz Zmarzlik, PL
2 Fredrik Lindgren, S
3 Martin Vaculík, SK
4 Jack Holder, AUS
5 Leon Madsen, DK
6 Robert Lambert, GB
7 Daniel Bewley, GB
8 Jason Doyle, AUS
9 Tai Woffinden, GB
10 Mikkel Michelsen, DK
11 Andrzej Lebeděvs, LAT
12 Kai Huckenbeck, D
13 Dominik Kubera, PL
14 Szymon Wozniak, PL
15 Jan Kvěch, CZ
stálí náhradníci:
S1 Max Fricke, AUS
S2 Maciej Janowski, PL
S3 Kim Nilsson, S
S4 Rasmus Jensen, DK
S5 Luke Becker, USA
S6 Dimitri Berge, F
S7 Mateusz Cierniak, PL
Úžasný svět velkých cen | foto Petr Makušev (Sport Photo)