Archiv pro rubriku: Grand Prix

Sezóna velkých cen začne v Itálii

Londýn – 18. prosince
Úvodní Speedway Grand Prix příští sezóny měla zatím datum 24. dubna a místo dějiště jí prozatím scházelo. Dnes promotér BSI oznámil, že se pojede v italském Terenzanu, jež bývalo pravidelnou zastávkou seriálu v letech 2009 až 2013. České fanoušky ovšem zajímá také informace, že již probíhá předprodej vstupenek na naši velkou cenu, kterou Markéta přivítá 5. června.

Foto: tiskový servis IMG – Jarek Pabijan

Koronavirus už zasahuje do plochodrážního kalendáře 2021

Londýn – 8. prosince
Kalendář světové ploché dráhy není na světě ani měsíc a už dochází ke změnám. Londýnský promotér BSI Speedway včera zveřejnil informaci, že díky pokračujícím omezením kvůli onemocnění covid 19 se polská Speedway Grand Prix ve Varšavě neuskuteční v původním termínu 15. května. Jelikož bezpečí fanoušků je pro organizátory hlavním cílem, našli náhradní termín 7. srpna. Zakoupené vstupenky pochopitelně zůstávají v platnosti.

Varšava opět nabídla skvělou atmosféru

Foto: Pavel Fišer

SGP a SoN se vrací s plnou pompou, ale také s nejistotou

Londýn – 13. listopadu
Dnes byl oficiálně zveřejněn provizorní kalendář světových podniků promotéra BSI. Obsahuje jedenáct velkých cen, z nichž dvě prozatím nemají dějiště. Speedway of Nations po semifinálových závodech v Daugavpilsu vyvrcholí v Manchester. Promotér samozřejmě neskrývá, že v případě antikoronavirových restrikcí se kalendář může změnit.

Kalendář Speedway Grand Prix 2020:

24.4. bude ohlášeno
15.5. PZM Varšavská SGP Polska – Varšava (PL)
22.5. Německá SGP – Teterow (D)
5.6. SGP České republiky – Praha (CZ)
19.6. bude ohlášeno
17.7. Adrian Flux Britská SGP – Cardiff (GB)
31.7. Betard Wroclawská SGP Polska – Wroclaw (PL)
14.8. Švédská SGP – Malilla (S)
28.8. Ruská SGP – Togliatti (RUS)
11.9. Dánská SGP sponzorovaná Ecco – Vojens (DK)
2.10. Toruňská SGP Polska – Toruň (PL)

Kalendář Speedway of Nations:

17.9. semifinále 1 – Daugavpils (LAT)
18.9. semifinále 2 – Daugavpils (LAT)
16.10. finálový den 1 – Manchester (GB)
17.10. finálový den 2 – Manchester (GB)

Foto: Pavel Fišer

Speedway Grand Prix se zkraje června vrátí na Markétu k oslavám pětadvacetiletého jubilea

Londýn a Praha – 11. listopadu
Úderem čtrnácté hodiny západoevropského času, tedy u nás o hodinu později, londýnský promotér BSI oznámil termín české velké ceny 2021. Na pražské Markétě se v sobotu 5. června uskuteční celkem již šestadvacátá Speedway Grand Prix České republiky, kterým Auto Klub Markéta Praha oslaví rekordní čtvrtstoletí nepřetržitého pořádání prestižních podniků.

 

Z klouzavé velké ceny rekordmankou

Pražskou Markétou kráčely světové plochodrážní dějiny – Greg Hancock a Hans Nielsen na nástupu v květnu 1997

Přitom původní promotérovy plány počítaly se stálými velkými cenami v Polsku, Velké Británii, Dánsku a Švédsku. Ostatní země se měly periodicky střídat jako pořadatelé šestého závodu. Po Abensbergu a Wiener Neustadtu přišla v květnu 1997 řada na pražskou Markétu.

Její organizační tým pod vedením Petra Ondrašíka dokázal na další rok zajistit televizní přenosy a česká velká cena v kalendáři zůstala. Své pochopitelně sehrály krásy stověžaté matičky a skvělé organizace i zvýšení počtu podniků. A když letos ploché dráze přistřihla křídla koronavirová krize, dokázali Pražané uspořádat závody dva. Vůbec jediný, jimiž seriál překročil hranice Polska.

„Je to pocta celému organizačnímu týmu Auto Klubu Markéta Praha,“ netají se Pavel Ondrašík. „Odvedl kus práce v dobách dobrých i zlých, v lepších a horších sezónách. Organizátor uznává krédo, které jsme si vytyčili. Proto chci všem našim pořadatelům poděkovat, vážím si jejich práce.“

Greg Hancock, Jason Doyle a Václav Milík na stupních vítězů ročníku 2017

Žijeme však v poměrně nejisté době. A to platí i pro seriál Speedway Grand Prix. Spekuluje se, že mítink ve Varšavě se nebude v květnu moct konat s ohledem na nemocnici a stoupající křivku nákazy. Cardiff, který již napřesrok dostal rovněž svůj termín, se zase dostal do křížku s kalendářem ragby.

„Sport nemá v současné době na růžích ustláno,“ souhlasí sportovní ředitel pražského klubu. „Bojujeme všichni o holou existenci. Na Markétě ale myslíme pozitivně. Budeme se připravovat na pětadvacátý ročník, i když to bude už dvacátý šestý závod.“


Pavel Ondrašík nabídne vstupenky na předvánoční trh:

„Předprodej lístků na červen bychom chtěli začít během prosince. Neříkám, že už prvního, ale tak, aby si je lidé stačili nakoupit jako vánoční dárky.“


Otazníky nad rokem 2022

Mezi návštěvníky pražských velkých cen hrají prim Poláci

Roku 1997 byl Pavel Ondrašík čerstvým seniorem a měl před sebou celou řadu závodních sezón. Do historie Speedway Grand Prix České republiky nezasáhl jako závodník, ale až na organizátorském poli.

„Za těch pětadvacet let jsme to někam dotáhli,“ ohlíží se nazpět. „Díky podpoře OLYMP CS MV, magistrátu hlavního města Prahy, státu i našich partnerů. Pomáhali stadión udržet a vylepšovat, je to hodně vidět. Proto bychom chtěli ten jubilejní ročník uspořádat, i když nevíme, jaká bude situace.“

Otázka, kdo dostane divokou kartu, a zda o osmnáctce rozhodne dubnové Prague Open, není rozhodně namístě. „Co budeme organizovat na jaře, je brzo plánovat,“ povzdechne si Pavel Ondrašík. „Potřebujeme čas a vědět, jaký bude vývoj situace a plán s rozvolňováním, zda od jara začneme zase žít normálním životem. Přejeme si asi všichni, abychom se toho ve zdraví dožili. A mohli zase navštěvovat kulturní a sportovní akce.“

Hygienická opatření musel dodržovat rovněž startmaršál Stanislav Klenovec

Po letošní sezóně se však role BSI ve světě velkých cen uzavře a tak je potřeba ptát se i na vzdálenější časový horizont. „V seriálu FIM Speedway Grand Prix bychom rádi zůstali i nadále,“ má Pavel Ondrašík jasno. „Ale přijde nová společnost. Nechali se slyšet, že budou kontaktovat stávající pořadatele až během jara. Uvidíme, jaké podmínky budou chtít. „Přiznám se, že jsem z toho nervózní a nevím, co očekávat. Určitě příští rok pojedeme, když hygienická opatření dovolí. Uzavřeme čtvrtstoletí, a jak to bude dál, bude záležet na jednáních. Samozřejmě s novým promotérem budeme jednat intenzivně.“

Foto: Karel Herman

Jan Kvěch je stálým náhradníkem SGP 2021

Londýn – 5. října
Londýnská společnost BSI dostála svému slibu, že seznam stálých náhradníků seriálu Speedway Grand Prix zveřejní brzy. Stalo se tak před pár minutami a z našeho úhlu pohledu je důležité, že v něm figuruje české jméno. Jan Kvěch se k nominaci dostal evidentně díky svému výkonu v pátečním světovém šampionátu juniorů. A pakliže by ve svém semifinálovém duelu s Olegem Michajlovsem uspěl, nejenže by se mu dost možná na krku houpala medaile. Každopádně by měl vyšší číslo než současných S7.

 

Jan Kvěch a Evžen Erban při vyhlašování Zlaté přilby

Promotér nemohl nezohlednit výkon Aleksandera Loktajeva, který v challenge v Goričanu mířil za postupem, o nějž ovšem přišel díky pádu ve své poslední jízdy. Skončil s jedenácti body čtvrtý, přičemž Václav Milík dosáhl stejné skóre a jen pomocná kritéria jej poslala na páté místo.

Na pardubického závodníka už společnost BSI vůbec nemyslela a tak je Aleksander Loktajev jediným závodníkem, který v Goričanu neprošel do postupující trojky a dostal šanci alespoň jako náhradník. Tisková zpráva BSI ji komentuje doslova jako cenu útěchy. Ovšem české jméno mezi náhradníky přesto figuruje.

Angličané se shlédli ve světovém juniorském šampionátu. Jan Kvěch měl v Pardubicích po základní části třináct bodů stejně jako Daniel Bewley, přičemž větším ziskem disponoval jen Jaimon Lidsey. Pád v semifinále jej však srazil až na osmou příčku závěrečné klasifikace.

Jan Kvěch si včera získal spoustu nových fanoušků

Přesto je ranking list náhradníků prazvláštní. Ano, Jaimon Lidsey, Dominik Kubera, Oleg Michajlovs a Daniel Bewley, dostali vesty podle pořadí, v němž je Jaroslav Kocek odmávnul v cíli finálové jízdy. Proč je však Jan Kvěch sedmička, zatímco Lukas Fienhage šestka, může být  záhadou. Tiskové komuniké BSI nabízí náznak řešení. Němce zmiňuje jako mistra světa na dlouhé dráze, zatímco o našem mladíkovi uvádí pouze, že je z České republiky.

Seznam stálých náhradníků:

S1 Aleksandr Loktajev, UA
S2 Jaimon Lidsey, AUS
S3. Dominik Kubera, PL
S4 Olegs Michaijovs, LAT
S5 Daniel Bewley, GB
S6 Lukas Fienhage, D
S7 Jan Kvěch, CZ

Foto: Pavel Fišer

Startovní listina Speedway Grand Prix 2021 je kompletní

Londýn – 4. října
Letos si londýnský promotér BSI opět pospíšil s nominací závodníků na divoké karty pro seriál velkých cen na příští rok. Vedle nejlepších šesti, třech nejlepších z goričanského challenge a individuálního mistra Evropy se v elitní světové společnosti objeví staří známí Martin Vaculík, Max Fricke, Artjom Laguta a Emil Sajfutdinov a také Anders Thomsen.

 

Elitní patnáctka světa velkých cen je známá

Anders Thomsen dostává místo v hlavní patnáctce velkých cen vůbec poprvé. Na promotéra zapůsobil svými letošními skvělými výkony, které kulminovaly ziskem titulu mistra Dánska ve Vojensu. Artjom Laguta mohl na misky vah přiložit triumf ve Wroclawi a třetí příčku v Toruni.

Emil Sajfutdinov získal nominaci svým nejlepším average 2,557 na jízdu v polské extralize, Martin Vaculík zase šesti postupy do semifinále a pražským pódiem a povedenou sezónou v Zielonej Goře. Max Fricke si divokou kartu vysloužil zase svým toruňským vítězstvím. Jména stálých náhradníků slibuje BSI dodat brzy. Jasné ovšem je termín a místo Speedway of Nations, jenž bude hostit Lublin ve dnech 16. a 17. října.

Startovní listina SGP 2021 podle rankingu:

1 Bartosz Zmarzlik, PL mistr světa 2020
2 Tai Woffinden, GB vicemistr světa 2020
3 Fredrik Lindgren, S třetí v SGP 2020
4 Maciej Janowski, PL čtvrtý v SGP 2020
5 Leon Madsen, DK pátý v SGP 2020
6 Jason Doyle, AUS šestý v SGP 2020
7 Artjom Laguta, RUS stálá divoká karta
8 Emil Sajfutdinov, RUS stálá divoká karta
9 Martin Vaculík, SK stálá divoká karta
10 Max Fricke, AUS stálá divoká karta
11 Matej Žagar, SLO vítěz challenge
12 Anders Thomsen, DK stálá divoká karta
13 Oliver Berntzon, S druhý v challenge
14 Krzysztof Kasprzak, PL třetí v challenge
15 Robert Lambert, GB individuální mistr Evropy 2020

Foto: tiskový servis IMG