Archiv pro rubriku: Grand Prix

BSI má svět velkých cen již jen dva roky

Monte Carlo – 30. listopadu
Monacké knížectví otisklo svůj nesmazatelný otisk do historie motoristického sportu. Včera se zde konal slavnostní večer FIM s předáváním cen letošním motocyklovým mistrům světa. O den dříve zde proběhlo generální shromáždění, vůbec první pod vedením prezidenta Jorge Viegase. Během něho bylo oznámeno, že BSI bude promotérem velkých cen již jen dvě sezóny.

 

Během třetího čtvrtletí letošního roku mezinárodní motocyklová federace vypadala tender na promotéra Speedway Grand Prix na léta 2022 – 2031. Radě ředitelů bylo doručeno několik nabídek. Nakonec byla vybrána ta od Discovery/Eurosport Events, jejíž návrh byl nejzajímavější z hlediska sportu, inovace a televizního pokrytí.

Generální shromáždění FIM se sešlo v Monaku

Foto: oficiální tiskový servis FIM

Vrcholy sezóny 2020 znají své termíny jako první

Pardubice a Praha – 7. listopadu
První kostičku do puzzle českého termínového kalendáře roku s dvojicí dvacítek v letopočtu zasadila pražská Speedway Grand Prix, která se pojede již počtyřiadvacáté v řadě na pražské Markétě třináctého června. Od včerejška jsou známá také data pardubického závodu všech závodů a je zjevné, že super víkend bude opět sledovat loňské schéma zároveň s velkou cenou v Toruni.

 

Příští rok se Zlatá přilba pojede opět zkraje října

Pardubická volba byla mezi poslední zářijovou nedělí s předpokládaným koncem polské extraligy a tou první říjnovou s poslední Speedway Grand Prix v Toruni. Právě druhá alternativa se letos vcelku osvědčila a tak se východočeský klub rozhodl ji zopakovat.

Super víkend bude naplánovaný opět jako třídenní. Sobota je vyhrazena Zlaté stuze a v pátek večer se ve Svítkově uskuteční nějaké mistrovství světa. Jeho typ bude upřesněn během několika následujících dnů současně se zveřejněním termínů FIM. Pokud se týká dalších českých závodů, nejprve je určí tradiční jednání ledařů a posléze rozšířené jednání sportovní komise lidově nazvaná kalendářní porada.

Vstupenky na 72. Zlatou přilbu města Pardubice se dostanou do předprodeje ve druhé půli listopadu, zatímco na Speedway Grand Prix se dají pořídit již nyní.

Program pardubického super víkendu na rok 2020:

pátek 2. října některý z podniků mistrovství světa
sobota 3. října 46. Zlatá stuha
neděle 4. října 72. Zlatá přilba města Pardubice

Foto: Pavel Fišer

Svět velkých cen prožívá výrazné změny

Londýn – 3. listopadu
Z kalendáře velkých cen pro příští rok vypadlo slovinské Krško. Nicméně o titul mistra světa se bude i tak bojovat v deseti závodech. Vůbec prvně se totiž do kalendáře dostává ruské Togliatti. Tím však příval novinek nekončí, mění se také systém bodování i styl kvalifikace, která přinese postup i mistru Evropy.


Jaký je Váš názor?

Líbí se Vám změny v kvalifikačním procesu pro SGP?

View Results

Loading ... Loading ...

Seriál bude začínat opět v půlce května ve Varšavě, aby o čtrnáct dnů později v Teterowě připomněl stý závod na stadiónu a devadesát let existence svérázného Bergringu. Pak přijde na řadu naše stověžatá matička, jejíž Markétě přivítá světová esa již počtyřiadvacáté.

Na Prahu přijde řada opět v půli června

Po měsíci pauzy dojde na jubileum také v Cardiffu, jež bude hostit britskou velkou cenu již dvacátou sezónu. Za další týden přijde na řadu Hallstavik a o sedm dnů později Wroclaw. Poté se velké ceny budou střídat zase po čtrnácti dnech.

Nejprve v půli srpna Malilla, pak zmiňované Togliatti a Vojens. Poslední Speedway Grand Prix v roce dvou dvacítek v letopočtu proběhne tradičně v Toruni. Sčítat se však nebudou body z jízd, nýbrž mistrovské body, které se budou přidělovat dle klíče 20-18-16-14-12-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1-0-0.

V seriálu se pro rok 2021 udrží pouze šest nejlepších ze závěrečné klasifikace. Doplní je trojka z challenge a také vítěz mistrovství Evropy jednotlivců. Komise SGP bude mít poté právo nejmenovat čtyři, nýbrž rovnou pět stálých divokých karet.

Kalendář Speedway Grand Prix 2020:

16.5. PZM Varšavská SGP Polska – Varšava
30.5. Německá SGP – Teterow
13.6. Česká SGP – Praha
18.7. Adrian Flux Britská SGP – Cardiff
25.7. Švédská SGP – Hallstavik
1.8. Betard Wroclawská SGP Polska – Wroclaw
15.8. Skandinávská SGP – Malilla
29.8. Ruská SGP – Togliatti
12.9. Dánská SGP sponzorovaná ECCO – Vojens
3.10. Revline Toruňská SGP Polska – Toruň

Foto: Pavel Fišer

Sestava SGP 2020 je zcela kompletní

Londýn – 7. října
V rychlém sledu po oznámení majitelů divokých karet na příští ročník velkých cen, byl zveřejněn seznam stálých náhradníků. I když se rozšířil na šest, po letech v něm bohužel chybí jméno Václava Milíka. V případě zranění někoho ze stálé patnáctky budou zaskakovat závodníci v pořadí Martin Smolinski, Mikkel Michelsen, Bartosz Smektala, Anders Thomsen, Pontus Aspgren a Dimitri Berge.

Stálí náhradníci Speedway Grand Prix 2020 dle rankingu:

1 Martin Smolinski, D
2 Mikkel Michelsen, DK
3 Bartosz Smektala, PL
4 Anders Thomsen, DK
5 Pontus Aspgren, S
6 Dimitri Berge, F
Martin Smolinski je prvním náhradníkem velkých cen pro rok 2020

Foto: tiskový servis IMG

Patnáctka účastníků Speedway Grand Prix 2020 je potvrzena

Londýn – 6. října
Neuplynulo ani čtyřiadvacet hodin od konce poslední velké ceny v Toruni a již je známé plné jezdecké obsazení pro příští rok. Permanentní divoké karty totiž od komise SGP obdrželi Greg Hancock, Tai Woffinden, Artjom Laguta a Antonio Lindbäck. Jistý je i termín pražské zastávky prestižního seriálu, jímž se stane sobota 13. června.

 

Greg Hancock a Tai Woffinden budou i nadále psát historii plochodrážních velkých cen

Greg Hancock a Tai Woffinden si mezi sebou rozdělili sedm světových titulů. Populární Američan, jenž se svého času stal synonymem mšenských titulů v extralize, oslaví zkraje příštího června své padesátiny. K ploché dráze se vrací po roční přestávce, kterou si dopřál, aby stál při své manželce Jennie v jejím boji s těžkou chorobou.

Tai Woffinden, který se stal prvním britským trojnásobným šampiónem světa, má za sebou těžkou sezón. Kvůli zlomenému obratli z červnové polské extraligy v Lublinu stál dva měsíce. Přesto v tabulce letošních velkých cen je třináctý, což je prvně, kdy od roku 2013 skončil mimo elitní čtyřku.

Martin Vaculík se v seriálu udržel svým životním pátým místem

V souvislosti s Artjomem Lagutou promotér vedle jeho jedenáctého pořadí v tabulce zmiňuje především titul z togliattského Speedway of Nations, v případě Antonia Lindbäcka zase předchozí tři vítězné velké ceny.

Čtyři stále divoké karty doplňují nejlepší osmičku z letošního roku a tři postupující z challenge. Jména náhradníků a startovní čísla mají být zveřejněna v blízké době.

Ranking účastníků Speedway Grand Prix 2020:

1. Bartosz Zmarzlik, PL
2 Leon Madsen, DK
3 Emil Sajfutdinov, RUS
4 Fredrik Lindgren, S
5 Martin Vaculík, SK
6 Maciej Janowski, PL
7 Jason Doyle, AUS
8 Patryk Dudek, PL
9 Matej Žagar, SLO
10 Niels Kristian Iversen, DK
11 Artjom Laguta, RUS
12 Antonio Lindbäck, S
13 Tai Woffinden, GB
14 Max Fricke, AUS
15 Greg Hancock, USA

Foto: tiskový servis IMG a Karel Herman

Bartosz Zmarzlik si nenechal na svůj titul sáhnout

Toruň – 5. října
Páteční kvalifikaci na polskou velkou cenu v Toruni vyhrál Leon Madsen, který časem 14,413 sekundy o více než desetinu předčil Bartosze Zmazlika, který se hřál na hrotu aktuální klasifikace. Dán si svůj odstup devítibodový uvědomoval a prohlašoval, že jeho prioritou je především útok na stříbro, protože Emila Sajfutdinova měl před sebou o dva body. Záměr se povedl, Leon Madsen neztratil ani bod a postavil se na nejvyšší stupínek vítězů. Jenže Bartosz Zmarzlik hospodařil se svým náskokem a sotva kvalifikoval do finálové rozjížďky, věděl, že i když bude poslední, stane se po Jerzy Szczakielovi a Tomaszi Gollobovi třetím polským mistrem světa.

Bartosz Zmarzlik se stal mistrem světa

 

Emil Sajfutdinov, Leon Madsen a Niels Kristian Iversen stojí na pódiu poslední letošní velké ceny

Je to již devět let, kdy se Tomasz Gollob stal mistrem světa. Bartosz Zmarzlik s ním trávil sezónu v Gorzowě. Nyní je mladší z obou Poláků osobností Gorzowa v extralize, ale na svého předchůdce na světovém trůně nedá stále dopustit.

„Pamatuji si na rok 2010 s Tomaszem,“ svěřoval se Bartosz Zmarzlik na tiskové konferenci. „Říkal mi, že jsem ze stejného těsta jako on jenom v menší velikosti. Je to neuvěřitelné, že jsem třetím polským mistrem světa. Je to velmi pěkné, ale teď nevím, co na to říct.“

Bartosz Zmarzlik vyseknul poklonu světovému vicemistru:

„Za celou sezónu nikdo neudělal jednadvacet bodů. Ale Leon ano.“

Nejlepší trojice plohcodrážního světa: Leon Madsen, Bartosz Zmarzlik a Emil Sajfutdinov

A co třeba zkusit téma tlaku domácího prostředí? „Byl to pro mě těžký měsíc,“ povzdechne si. „Všichni ti lidé za mnou chodili a pořád ‚můžeš vyhrát‘ nebo ‚už jsi vyhrál‘. Bylo to těžké období a teď jsem šťastnější. Chci říci velké díky polským fanouškům. A vlastně všem fanouškům, vytvořili na stadiónu dobrou atmosféru.“

Jenže semifinále muselo přinést ještě větší zkoušku odolnosti. Leon Madsen vyhrál úvodní semifinále a Bartosz Zmarzlik věděl, že v tom druhém musí být alespoň druhý, aby postoupil do finále a neztratil s Dánem bodový krok.

„V hlavě jsem neměl nic, jen jsem si hlídal pásku,“ svěřoval se. „Bylo to velmi důležité, ten úplně první moment na startovní čáře. Na konci první zatáčky jsem cítil, že bych mohl tu jízdu vyhrát. Stalo se to, bylo to neuvěřitelné, to byla nejlepší jízda mé kariéry.“

 

1. Leon Madsen, DK 3 3 3 3 3 3 3 3 21
2. Emil Sajfutdinov, RUS 3 3 0 3 2 2 2 15
3. Niels Kristian Iversen, DK 3 2 2 1 0 2 1 11
4. Bartosz Zmarzlik, PL 3 2 2 1 3 3 0 14
5. Jason Doyle, AUS 2 3 2 2 1 1 11
6. Tai Woffinden, GB 1 0 3 3 1 1 9
7. Antonio Lindbäck, S 2 0 0 2 3 0 7
8. Fredrik Lindgren, S 1 1 3 0 2 0 7
9. Artjom Laguta, RUS 1 2 3 1 0 7
10. Martin Vaculík, SK 2 3 1 1 0 7
11. Maciej Janowski, PL 2 1 1 E 3 7
12. Janusz Kolodziej, PL 0 1 1 3 1 6
13. Adrian Miedzinski, PL 0 2 0 2 2 6
14. Patryk Dudek, PL 0 0 2 0 2 4
15. Matej Žagar, SLO 0 1 1 2 0 4
16. Robert Lambert, GB 1 0 0 0 1 2
17. Jakub Miskowiak, PL (res) DNR
18. Karol Zupinski, PL (res) DNR

Konečné pořadí seriálu:

1. Bartosz Zmarzlik 132, 2. Leon Madsen 130, 3. Emil Sajfutdinov 126, 4. Fredrik Lindgren 105, 5. Martin Vaculík 95, 6. Maciej Janowski 87, 7. Jason Doyle 84, 8. Patryk Dudek 79, 9. Matej Žagar 78, 10. Niels-Kristian Iversen 77, 11. Artjom Laguta 76, 12. Antonio Lindbäck 63, 13. Tai Woffinden 60, 14. Janusz Kolodziej 57, 15. Robert Lambert 39, 16. Max Fricke 36, 17. Mikkel Michelsen 15, 18. Bartosz Smektala 10, 19. Oliver Berntzon 7, 20. Adrian Miedzinski 6, 21. Charles Wright 5, 22. Václav Milík 4, 23. Maksym Drabik 4, 24. Matic Ivačič 2, 25. Jacob Thorssell 2, 26. Martin Smolinski 1.

Foto: Kiril Ianatchkov