Archiv pro rubriku: Grand Prix

Václav Milík přepisoval historii české velké ceny tlustým fixem bronzové barvy

Praha – 10. června
Historie Speedway Grand Prix České republiky se začala psát v půli května roku 1997. Za oněch dlouhých dvacet let nikdo z českých závodníků nestál na stupních vítězů. Až včera večer ukončil dlouholeté čekání Václav Milík. Pardubický kapitán rozjásal vyprodanou Markétu svými triumfy v rozjížďkách s čísly sedm a deset, aby si ji položil k nohám druhým místem v semifinále a třetím místem ve finále si rozšířil své místo v síni slávy české ploché dráhy. Spokojeni byli také ostatní finalisté. Vítězný Jason Doyle si ve stověžaté matičce připomněl svůj loňský premiérový triumf. Druhý Greg Hancock dal pádnou odpověď všem, kdo jej posílali do starého železa. A čtvrtý Patryk Dudek si uchoval jednobodovou převahu na čele seriálu právě před Jasonem Doylem. Hodně si na stranu svých aktiv zapsal rovněž Martin Vaculík. Slovák sice skončil v semifinále, ale za čtrnáct dnů do dánského Horsensu dorazí jako muž číslo tři průběžné klasifikace.

Greg Hancock, Jason Doyle a Václav Milík na stupních vítězů
Greg Hancock, Jason Doyle a Václav Milík na stupních vítězů

Statistika neznamená vůbec nic

Jason Doyle vede finále před Gregem Hancockem, Václavem Milíkem a Patrykem Dudkem
Jason Doyle vede finále před Gregem Hancockem, Václavem Milíkem a Patrykem Dudkem

Jason Doyle se na tiskové konferenci nikterak netajil, že si po obtížném začátku sezóny připadá, jakoby se právě dostal ven z vězení. Přitom svůj návrat na stadión na území pražské šestky nezačal vůbec optimálně. Dotekem pásky v rozjížďce s číslem tři postavil místo sebe na startovní rošt Josefa France. První náhradník české velké ceny pak absolvoval ještě jednu jízdu a do akce se dostal i Matěj Kůs s osmnáctkou na své vestě. Ani jeden z nich však nebodoval.

Jason Doyle slaví triumf
Jason Doyle slaví triumf

„Je potřeba sbírat body,“ komentoval Jason Doyle skutečnost, že nebýt pouhopouhých třech bodů z úvodních třech sérií, odjížděl by z Prahy nejen jako vítěz, ale i leader aktuálního pořadí. „Udělal jsem jich třináct. Kdyby mi je někdo nabízel, když jsem jel na svou třetí jízdu, bral bych to. Ale naštěstí jsem už venku z vězení.“

Jason Doyle se do křížku s pravidly o startu dostal ještě jednou. Finálová jízda byla zastavena kvůli jeho letmému startu. Rozhodčí Craig Ackroyd mu dal žlutou startu. A Australan věděl, že pokud se při repete dopustí stejného přestupku, stihne jej vyloučen jako prve Piotra Pawlickeho.

Trio vítězů se poprvé potkalo na autogramiádě před závodem
Trio vítězů se poprvé potkalo na autogramiádě před závodem

„Věděl jsem, že ze čtyřky musím odpálit,“ líčil. „Zapáčkoval jsem, abych vytáhnul motorku do zatáčky. Poprvé jsem ale udělal příliš dobrý start. Povedlo se mi odjet i v repete a pak to byla velmi těžká čtyři kola.“

Říká se, že vítěz z Prahy na konci sezóny bývá korunován mistrem světa. Pravda, osm z posledních třinácti vítězů, kteří se posléze stali světovými šampióny, je dostatečným argumentem. Nicméně Jason Doyle má zkušenost zcela jiného zrna.

„Já tady loni vyhrál a skončil jsem na skoro šest týdnů v nemocnici,“ připomněl svůj loňský pád v Toruni. „Takže to je jen statistika a ta pro mě nic neznamená.“

 

Byl to vskutku krásný večer

Nejlepší trojice na tiskové konferenci
Nejlepší trojice na tiskové konferenci

Greg Hancock měl pádný důvod usmívat se ještě více než obvykle. Bodejť by také ne, z jednadvaceti možných bodů jich dokázal nasbírat osmnáct. A nejenže se stal bodově nejproduktivnějším mužem večera, ale navíc se z dvanácté příčky aktuální klasifikace po Daugavpilsu přenesl na sedmou.

„Byl to dobrý večer,“ nešetřil spokojenosti. „Je to bod obratu a já jsem zpátky ve hře, která pokračuje. Je skvělé být zpátky v ní. Mám rychlost, cítím se dobře. Je hezké, když se tvrdá práce zase začíná vyplácet.“

Václav Milík vodí Bartosze Zmarzlika
Václav Milík vodí Bartosze Zmarzlika

A pokud přišla řeč na nádherný večer, kdo by si jej mohl užít lépe, než čeští fanoušci? Václav Milík jel svou šestou velkou cenu, z toho čtvrtou na divokou kartu. V předchozích případech vždy cílil na semifinále, ale končil u dna výsledkové listiny. Letos byl po žarnovickém pádu opatrnější, před comebackem dokonce hovořil o možnosti dát svou divokou kartu Josefu Francovi. A bác! Čtrnáct let po Lukáši Drymlovi stanul český závodník opět na stupních vítězů a navíc poprvé na Markétě, kde byla nouze o místa stejná jako na záchranných člunech potápějícího se Titanicu.

Václav Milík si udělal ještě větší místo v síní slávy české ploché dráhy
Václav Milík si udělal ještě větší místo v síní slávy české ploché dráhy

„Je to pro mě skvělý výsledek,“ nechal se slyšet pardubický závodník. „Je to můj čtvrtý start v české Speedway Grand Prix a já jsem dnes se svým týmem udělal dobrou práci. Dostal jsem se na třetí místo. To je opravdu, opravdu dobré. Úžasný výsledek!“

Wheelie o to speciálnější, že po něm následovala cesta na pódium velké ceny
Wheelie o to speciálnější, že po něm následovala cesta na pódium velké ceny

 

1. Jason Doyle, AUS T 1 2 3 2 2 3 13
2. Greg Hancock, USA 3 2 3 2 3 3 2 18
3. Václav Milík, CZ 1 3 3 2 1 2 1 13
4. Patryk Dudek, PL 3 1 3 2 1 3 0 13
5. Chris Holder, AUS 1 X 3 3 3 1 11
6. Martin Vaculík, SK 2 2 1 1 3 1 10
7. Antonio Lindbäck, S 3 3 1 2 0 0 9
8. Peter Kildemand, DK 3 0 2 3 0 0 8
9. Bartosz Zmarzlik, PL 1 3 2 1 1 8
10. Tai Woffinden, GB 2 3 T 0 2 7
11. Piotr Pawlicki, PL 1 2 1 3 ex 7
12. Fredrik Lindgren, S 2 1 0 0 3 6
13. Maciej Janowski, PL 2 0 2 0 2 6
14. Matej Žagar, SLO 0 0 1 1 2 4
15. Niels Kristian Iversen, DK 0 2 0 0 1 3
16. Emil Sajfutdinov, RUS 0 1 E 1 0 2
17. Josef Franc, CZ (res) 0 0 0
18. Matěj Kůs, CZ (res) 0 0

Poznámka: Piotr Pawlicki dostal v osmnácté jízdě červenou kartu za opakovaný letmý start

Ve finále vede Jason Doyle před Gregem Hancockem, Václavem Milíkem a Patrykem Dudkem
Ve finále vede Jason Doyle před Gregem Hancockem, Václavem Milíkem a Patrykem Dudkem

Průběžné pořadí seriálu:

1. Patryk Dudek 51, 2. Jason Doyle 50, 3. Martin Vaculík 44, 4. Fredrik Lindgren 43, 5. Maciej Janowski 41, 6. Piotr Pawlicki 39, 7. Greg Hancock 38, 8. Tai Woffinden 37, 9. Emil Sajfutdinov 33, 10. Bartosz Zmarzlik 32, 11. Niels-Kristian Iversen 28, 12. Chris Holder 27, 13. Matej Žagar 25, 14. Antonio Lindbäck 21, 15. Václav Milík 13, 16. Peter Kildemand 9, 17. Nicki Pedersen 8, 18. Maksims Bogdanovs 8, 19. Przemyslaw Pawlicki 3, 20. Nick Škorja 1.

Báječný pohled na českého šampióna před leaderem cyklu SGP
Báječný pohled na českého šampióna před leaderem cyklu SGP

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV) a Karel Herman

Markéta ještě nikdy netleskala českému závodníkovi jako právě Václav Milíkovi včera večer
Markéta ještě nikdy netleskala českému závodníkovi jako právě Václav Milíkovi včera večer

Trénink na velkou cenu nabízí v mnoha ohledech něco jiného než vlastní závod

Praha – 9. června
Není samozřejmostí, že trénink před velkou cenou je veřejně přístupný. Je to spíš výjimka než pravidlo. Pražská Grand Prix ale tradičně otvírá brány stadionu už v pátek. Je osobně ty tréninky měl rád vždycky. Když před několika lety kvůli dešti trénink zrušili, byl jsem zklamaný, jako by padnul samotný závod. Trénink totiž má to kouzlo, že se můžete soustředit na jízdu toho kterého závodníka, než byste sledovali drama závodu. Jezdci samotní zkouší věci, které si naostro jen tak nedovolí. Třeba se odrazit od mantinelu, jak to dnes předvedl Polák Bartosz Zmarzlik. Nemusí povinně dosáhnout nejlepší možný čas. Někteří se prostě předvádějí publiku, za což pochopitelně sklízejí obdiv a velice často potlesk.

 

Na slovíčko s Marcelem Gerhardem

Jak dopadne Fredrik Lindgren se svým GTR, budeme vědět zítra
Jak dopadne Fredrik Lindgren se svým GTR, budeme vědět zítra

Další výhodou tréninku je, že závodníci a jejich doprovod jsou mnohem sdílnější, klidnější a na pár otázek rádi odpovědí. Dneska jsem si dokonce užil docela rozsáhlý rozhovor s tvůrcem motorů GTR Marcelem Gerhardem.

Původně jsem se ho chtěl zeptat, v čem je výhoda jeho motoru, která pomohla Fredriku Lindgrenovi vystoupit na nejvyšší stupínek pódia ve Varšavě. Jenomže Marcel Gerhard odpovídal tak ochotně, že tomu budu chtít věnovat samostatný text.

Navíc budeme vědět, jak dopadl jeho závodník dva roky po premiéře jeho motoru, právě během pražské Grand Prix, tenkrát během jediné jízdě a par tréninkových kol v rukou Chrise Harrise.

 

Peter Kildemand se na Markétě může cítit jako doma

Peter Kildemand se na Markétě může cítit jako doma
Peter Kildemand se na Markétě může cítit jako doma

Bylo období, kdy se účastnici seriálu měli účastnit tréninku před sobotním závodem povinně. Mělo to zabránit hvězdám jet jiný závod a riskovat zranění těsně před podnikem světového kalibru. Pochopitelně byly výjimky a třeba když někdo byl po zranění, tak mu dovolili odpočívat o den déle.

Dnes je pravidlo poněkud modifikované a tréninku se musí zúčastnit závodník, který se vrací po vážném zranění. Už prosákla informace, že zítra nenastoupí Nicki Pedersen. Právě on, který nejel od osudného závodu v Dánsku žadný mítink, by musel trénovat povinně.

Trénink provázelo nádherné počasí
Trénink provázelo nádherné počasí

Bohužel trojnásobný mistr nebyl shledán způsobilým k závodění zdravotními experty a zůstal doma. Nahradí ho znovu, stejně jako před čtrnácti dny v Daugavpilsu jeho krajan Peter Kildemand. Ten se mimochodem taky zranil v Lotyšsku, ale jeho zranění nebylo tak vážné a nebude mu bránit v zítřejším startu.

Bartosz Zmarzlik bavil diváky
Bartosz Zmarzlik bavil diváky

Ptal jsem se ho na to a on odpověděl, že nic moc to není, takže bez problémů. Jakoby se nejednalo o zlomeninu a jakoby se neodehrála před čtrnácti dny, ale minimálně před čtrnácti měsíci. Tak jsem se nemohl s odvoláním na jeho extraligové starty před lety za Prahu nezeptat, zda se cítí na Markétě doma.

„Jistě,“ odpověděl. „Tady se mi jezdí dobře.“ Bravurní způsob jízdy Petera Kildemanda, někdy dost tvrdý k soupeřům, je lahůdkou pro diváka. Takže si myslím, že pokud nebude mít den blbec jako minule v Lotyšsku, máme se na co těšit.

 

Spokojení diváci

Fanoušci si na tribunách užili skvělou podívanou
Fanoušci si na tribunách užili skvělou podívanou

Dnešní trénink byl do jisté míry taky o tom, kdo se ho nezúčastnil. Nebyl to jen zraněný Nicki Pedersen, ale také Matej Žagar a Emil Sajfutdinov. Oba nejenom, že nevyjeli na trať, což neudělal ani tai Woffinden v první jízdě své skupiny, ale ani se neukázali v depu. Jejich boxy zůstaly neobsazené. Uvidíme, jaký to bude mít vliv na jejich zítřejší výsledky. Třeba právě Nicki Pedersen udělal totéž loni a závod byl pro něho propadák.

Martin Vaculík před tréninkem
Martin Vaculík před tréninkem

Zato všichni ostatní předvedli krásná kola, jedna radost pro oko diváka a objektivy fotoaparátů v krásném podvečeru. Třeba Fredrik Lindgren, viditelně kulhající v Daugavpilsu, prohlásil, že se cítí na sto procent fit. Jeho jízda na Markétě to určitě nepopřela. Poláci, ať to byl Patryk Dudek, Bartosz Zmarzlik či Piotr Pawlicki, všechny předvedli něco jen pro diváky. Třeba jízdu po zadním kole na začátku každé tréninkové série, anebo již zmíněné nacvičovaní odražení se od mantinelu právě Bartosze Zmarzlika. A nebyli jediní.

 

Český a slovenský přínos plochodrážnímu světu

Josef Franc je prvním náhradníkem
Josef Franc je prvním náhradníkem

Nás ale určitě budou zajímat startující s divokou kartou Václav Milík, náhradnici Josef Franc a Matěj Kůs. A pochopitelně slovenská hvězda Martin Vaculík, který do české ploché dráhy bezesporu patří už tím, že je jediným zahraničním mistrem republiky.

Václav Milík zítra určitě vyjede na ovál
Václav Milík zítra určitě vyjede na ovál

Shodou okolností se všichni se střetli ve středu v Slaném při extralize a zítra minimálně uvidíme souboj Václava Milíka s Martinem Vaculíkem. Oba byli jako vždy velice vstřícní ke všem a vyřazovali dobrou náladu před zítřejším závodem. Pardubičan potvrdil, že SGP je velkou motivaci, a že určitě mu pomáhá, že proti všem soupeřům pravidelně jezdí v polské lize. O zranění nohy už ani nemluví. Slovák má letos v každém díle seriálu jediný cíl. Vyhrát. Proč by tomu mělo být zítra jinak?

Matěj Kůs trénoval jako drak
Matěj Kůs trénoval jako drak

Neméně zajímavé bylo pozorovat Josefa France s Matějem Kůsem. Oba přistupovali k tréninku jako k velice důležitému závodu. Matěj Kůs má pramalé vyhlídky třeba odjet jedinou jízdu, pokud někdo neodstoupí, ale nasazení bylo maximální. Měl defekt a po návratu v další tréninkové sérii jel jako o život.

 

Čekání na stoosmičku

Tai Woffindem byl u losování jen chvilku
Tai Woffindem byl u losování jen chvilku

Poslední zajímavost, losování přihlížel jediný závodník. Tai Woffinden. Ten ale, ihned poté co vytáhli jeho číslo 108, odkráčel. Jakoby chtěl říct něco ve stylu, kdo je mým soupeřem, mě nezajímá. Stejně je chci porazit všechny. Uvidíme zítra.

7

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV)

Markéta posiluje kapacitu

Praha – 6. června
Zájem o vstupenky na sobotní velkou cenu v Praze je vskutku enormní. Proto se pořádatelé rozhodli posílit kapacitu svého stadiónu montáží mobilních tribun, která odstartovala o víkendu. Předprodej lístků na tato improvizovaná místa, jež ovšem nabízejí skvělý výhled na ovál, by měl odstartovat během dnešního dopoledne.

Improvizovaná místa na sezení jsou již instalována
Improvizovaná místa na sezení jsou již instalována

Foto: Pavel Ondrašík

Závody v Polsku, Švédsku a Slaném potvrdí divokou kartu české velké ceny

Praha – 30. května
Minulou sobotu se odjel poslední závod Speedway Grand Prix před tím, že se příští sobotu zastaví v Praze. Novinek je spoustu, takže pořádající klub AK Markéta Praha připravil na dnešní dopoledne tiskovou konferenci. Na ní byl hostem i Matěj Kůs, jenž pojede s číslem osmnáct, ale slyšeli jsme i nejnovější novinky o Václavu Milíkovi.

 

Zatím bez personálních změn

Jmenovitá obsazení divoké karty a náhradníků jsou známé už nějakou dobu. Nezodpovězena ale zůstávala otázka zdravotního stavu jak Václava Milíka, tak Matěje Kůse. U obou se rekonvalescence vyvinula příznivě.

Václav Milik odstartuje pochopitelně již od první série. Matěj Kůs se podívá na startovní rošt jedině v případě vyloučení jiného závodníka za dotek pásky, za překročení dvouminutového limitu před startem, ale nově i za opakovaný letmý start po předchozím varováni. Jenomže jedna z těchto událostí by musela nastat alespoň dvakrát, jelikož prvním náhradníkem je další pražský závodník Josef Franc.

Atmosféra tiskové dnešní tiskové konference
Atmosféra tiskové dnešní tiskové konference

Pochopitelně v případě odstoupení jezdce v průběhu závodu v jeho základní části okamžitě za něj nastupují náhradníci. V semifinále a ve finále žádný náhradník se nepředpokládá, pokud si pochopitelně předtím nevybojuje regulérní účast. I toto se může stát, ale moc reálné to přece není.

Když jsme u těch zraněných závodníků, stojí za připomenutí, že v Daugavpilsu minule chyběl trojnásobný mistr světa Nicki Pedersen po úrazu krku pár dní před lotyšskou velkou cenou v závodě dánské ligy. Není moc pravděpodobné, aby se dánsky borec bezdůvodně vzdal účasti v Grand Prix, ale pokud se mu nepodaří včas vyléčit úraz, tak v Praze bude znovu nahrazen.

Jenomže tentokrát určitě v pozici zástupu nebude jeho krajan Peter Kildemand. Ten v Lotyšsku nejen, že přivezl čtyři nuly v řadě, ale jediný bod získal v osmnácté jízdě. Navíc si předtím zlomil nohu a chvíli bude od ploché dráhy odpočívat.

Další v poradě náhradníků jsou Němec Martin Smolinski a Australan Max Fricke. Pojďme si, ale zaspekulovat. V roce 2008 byla zrušena německá velká cena a o týden nato nahrazena přejmenovanou Final SGP, která se jela 18. října v polské Bydhošti. Tenkrát prvním náhradníkem byl Luboš Tomíček, jenže zranění Niels Kristian Iversen se ze závodu neodhlásil, přijel do Polska, ale ani se nezúčastnil povinného tréninku. A tak Luboše Tomíčka vyšachovali a místo Dána nastoupil domácí Maciej Janowski.

Něco podobného by se mohlo odehrát i v Praze, pokud se Nicki Pedersen neodhlásí v pětidenní lhůtě před závodem, ale později nebude shledán způsobilý k závodění, anebo ze závodu odstoupí. Teoreticky by z toho mohl těžit třeba Josef Franc, ale nepřejme komukoliv nic zlého.

 

Možnost daru divoké karty

Matěj Kůs není žádnou baletkou mezi tvrdými plochodrážními chlapíky. Klidně popsal stávající fyzické problémy takto ve smyslu, že šroub musí ven, šlacha je natažená a operace kolena potřebná. Jenomže terminy tlačí, a aby nepřišel o sezónu, operaci odložil co nejpozději na říjen.

Matěj Kůs se vrací do závodního kolotoče
Matěj Kůs se vrací do závodního kolotoče

Už zítra má Matěj Kůs trénink i s Václavem Milikem společně s týmem Pardubic na tamní draze. Pak plánuje účast v extraligovém závodě příští středu ve Slaném, kde by si rozhodně zasloužil vaši podporu v ochozech, a sobotní Grand Prix. Jenomže mnohem důležitější bude start v kvalifikačním závodě pro SGP 2018 už příští pondělí v německém Abensbergu, kde jsou přihlášení mimo jiné Przemyslaw Pawlicki, Ludvig Lindgren, Martin Smolinski nebo dánský veterán Hans N. Andersen.

Václav Milik pro změnu zítra otestuje opravenou ortézu uzpůsobenou plochodrážně botě. V plánu pak má polskou extraligu, kterou jeho Wroclaw jede už tento pátek. Bude následovat liga švédská, extraliga ve Slaném a pak velká cena na Markétě. Paradoxně takto nabitý kalendář je velice prospěšný, protože i pardubický kapitán cílí do seriálu velkých cen a cesta tudy vede jedině přes challenge.

Čím víc závodů, tím lepší příprava. Nakonec se Václav Milík nechal slyšet, že pokud se po třech závodech před českou velkou cenou nebude cítit stoprocentně, přenechá své místo Josefu Francovi, který je momentálně ve výborné formě. Taková úvaha si určitě zaslouží uznání.

 

Všechno jede dle plánu

Pražská velká cena se blíží
Pražská velká cena se blíží

Ostatní témata tiskovky se zaobírala převážně nedávno odjetými závody, což je pro plochodrážní médium poněkud pasé, ale došlo i na srpnové mistrovství světa dvěstěpadesátek v Praze. O něm však jindy, zaslouží si samostatnou informaci, už jen proto s jakou rutinou v neděli Petr Chlupáč a Jan Kvěch v sedlech čtvrtlitrů zatočili s konkurencí při pouťáku v Bielefeldu.

Nemohly chybět ani otázky ohledně příprav sobotního vrcholu sezóny. Pavel Ondrašík se pochlubil dobrým průběhem předprodeje, takže se můžeme těšit na plnou, ale spíš vyprodanou Markétu. Sobotní úspěch trojice Poláků v Daugavpilsu odhaduje na lákadlo pro dalších 200 až 300 polských fanoušků. A vezmeme-li v úvahu, že zbývá pár set posledních lístků, asi si třeba pospíšit.

Klub upozornil, že případné lístky k stáni nebudou levnější než vstupenky k sezení. A také doporučil použití MHD, jelikož stanice metra je jen pár minut od stadiónu. Ostatní přípravy také postupují podle plánu a mantinely podle nových bezpečnostních požadavků FIM jsou už nainstalovaní. Můžete se podívat, jak prospěšné byly pro Slovince Mateje Žagara v hororové sedmnácté jízdě SGP v Daugavpilsu.

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV)

Poláci vnesli do velkých cen nové pořádky

Daugavpils – 27. května
S přesunem seriálu Speedway Grand Prix do lotyšského Daugavpilsu měl dle předpokladů hrát do noty Fredriku Lindgrenovi. V barvách místního Lokomotiv strávil dvě sezóny v první polské lize a s Joonasem Kylmäkorpim po boku švédský závodník věřil, že se mu povede zvýšit svůj pětibodový náskok na hrotu průběžné klasifikace před Jasonem Doylem. Jenže Lotyšsko vneslo do prestižního seriálu nové pořádky.

 

Tři polští závodníci na pódiu: Patryk Dudek, Piotr Pawlicki a Maciej Janowski
Tři polští závodníci na pódiu: Patryk Dudek, Piotr Pawlicki a Maciej Janowski

Fredrik Lindgren neměl včera povedený večer. Skončil třináctý s pěti hubeňoučkými body, takže se musel přestylizovat z role leadera do pozice muže číslo tři. Z něho se o dvě příčky dolů stěhoval Martin Vaculík.

Slovenský sympaťák sice začal výhrou v rozjížďce s číslem čtyři, v níž za sebou nechal Emila Sajfutdinova, Patryka Dudka a Antonio Lindbäcka. Jenže nakonec vypadl z osmičky semifinalistů na pomocná kritéria, jelikož se mu na exmistra světa Taie Woffindena a divokou kartu Maksima Bogdanovse nedostávaly trojky a dvojky.

Ani Jason Doyle ovšem nevyužil zaváhání svých sousedů v průběžné klasifikaci, aby do Prahy přijel coby leader. Ve finálové jízdě totiž neviděl cíl, zatímco k šachovnicové vlajce dorazila polská trojice v pořadí Piotr Pawlicki, Patryk Dudek a Maciej Janowski.

A právě oni pochopitelně těžili z daugavpilské dráhy nejvíce. Maciej Janowski rozptýlil řeči, že mu ke stálé divoké kartě pomohly zejména peníze od sponzora, a nyní je o bod před Martinem Vaculíkem. Mohl také hovořit o štěstí po incidentu z rozjížďky s číslem sedmnáct, kdy upadl a Bartosz Zmarzlik neměl šanci se vyhnout. Po závodech si Maciej Janowski stěžoval na bolavou nohu, zatímco Bartosze Zmarzlika od té doby trápily bolesti zad.

Patryk Dudek, který po dvou jízdách v pravou chvíli vyměnil motocykl, se zmocnil průběžného vedení. A Piotr Pawlicki, který včera neprohrál pět posledních jízd, si užíval pocity prémiové výhry ve velké ceně.

„Je to úžasný den pro mě,“ říkal na tiskové konferenci. „Loni jsem byl třetí v Malille, ale nyní jsem vyhrál poprvé Grand Prix. Ani nemůžu uvěřit, že se to opravdu stalo. Chci poděkovat svém týmu, vždy pracuje pilně na mých motocyklech. A když máte rychlou motorku, jde uvolněnější, když jede motorka pomalu, pořád musíte přemýšlet, co se děje a co musíte udělat, aby to šlo lépe. Takže pro mě to byl velmi pěkný den.“

Před závodem se Piotr Pawlicki zdál ve skvělé náladě. „Cítil jsem se opravdu, opravdu velmi dobře,“ souhlasil. „Smál jsem se, až se kluci v depu ptali, co se děje. Možná jsem byl více odpočatý. Vyplatila se mi tvrdá zimní příprava. A dnes je velký den pro polskou plochou dráhu. Tři polští kluci stáli na pódiu a měli dobré body!“

 

1. Piotr Pawlicki, PL 1 2 3 3 3 3 3 18
2. Patryk Dudek, PL 1 1 3 3 3 3 2 16
3. Maciej Janowski, PL 3 3 3 1 X 2 1 13
4. Jason Doyle, AUS 2 1 0 2 3 2 E 10
5. Emil Sajfutdinov, RUS 2 3 3 3 1 1 13
6. Matej Žagar, SLO 2 2 1 2 3 0 10
7. Tai Woffinden, GB 3 1 2 2 0 1 9
8. Maksim Bogdanovs, LAT 3 0 X 3 2 0 8
9. Martin Vaculík, SK 3 2 1 1 1 8
10. Niels Kristian Iversen, DK 0 3 2 0 2 7
11. Bartosz Zmarzlik, PL 0 3 2 1 X 6
12. Greg Hancock, USA 1 0 2 2 0 5
13. Fredrik Lindgren, S 1 0 1 1 2 5
14. Chris Holder, AUS 2 2 0 0 0 4
15. Antonio Lindbäck, S 0 1 1 0 2 4
16. Peter Kildemand, DK 0 0 X E 1 1
17. Kjastas Puodžuks, LAT DNR
18. Jevgenij Kostigovs, LAT DNR

 

Průběžné pořadí seriálu:

1. Patryk Dudek 38, 2. Jason Doyle 37, 3. Fredrik Lindgren 37, 4. Maciej Janowski 35, 5. Martin Vaculík 34, 6. Piotr Pawlicki 32, 7. Emil Sajfutdinov 31, 8. Tai Woffinden 30, 9. Niels-Kristian Iversen 25, 10. Bartosz Zmarzlik 24, 11. Matej Žagar 21, 12. Greg Hancock 20, 13. Chris Holder 16, 14. Antonio Lindbäck 12, 15. Nicki Pedersen 8, 16. Maksim Bogdanovs 8, 17. Przemyslaw Pawlicki 3, 18. Peter Kildemand 1, 19. Nick Škorja 1.

Foto: oficiální tiskový servis IMG

 

Nikdo by neměl zůstat stát za zavřenou bránou Markéty

Praha – 20. května
Jediná Grand Prix nás dělí od české zastávky plochodrážních velkých cen, které se pojede v sobotu 10. června kde jinde než na Markétě. Odjetá první dvě kola v slovinském Kršku, ale zejména ve Varšavě připravily tu nejlepší upoutávku vrcholu mezinárodní plochodrážní sezóny u nás. Poslední květnovou sobotu uvidíme, co k tomu dodá lotyšský Daugavpils.

 

Krátká musela ustoupit dlouhé

Pavel Ondrašík, Josef Franc a Tomáš Topinka na včerejší tiskové konferenci
Pavel Ondrašík, Josef Franc a Tomáš Topinka na včerejší tiskové konferenci

Každopádně u této příležitostí AK Markéta uspořádal včera tiskovou konferenci, hlavně aby oficiálně potvrdil přidělení divoké karty a náhradníků pro svůj závod. Už minulý pátek mu BSI, respektive FIM potvrdily návrh přidělit startovné číslo šestnáct Václavu Milikovi.

To asi nebylo překvapení, jenomže ihned v neděli v Slovenské Žarnovica během extraligového závodu se Václav Milík zranil. Zranění by nemělo byt vážné a Pardubičan plánuje účast na semifinále evropských dvojic v Liberci. Dokonce toto připustil i ošetřující lékař a specialista, s kterým spolupracuje polský tým závodníka.

Josef Franc bude druhým náhradníkem
Josef Franc bude druhým náhradníkem

A doktoři tohle jen tak nedělají, takže lze oprávněné počítat s naplněním původního plánu. Jenomže náhoda je vrtkavá a tak pro jistotu se počítá i s náhradou v osobě Josefa France. Ten na rozdíl od zraněného Milika byl hostem tiskovky.

Jednak je to kmenový závodník pražského klubu, jednak letos se mu daří velice dobře. Podle vlastních slov cílem je vyrovnat a překonat svou dosavadní nejlepší sezonu 2013. Josef Franc se cítí na to být připraven, má potřebnou techniku a formu. Protože se mu nejvíce daří na dlouhé draze, tak musel udělat těžké rozhodnutí a vzdát se účastí kvalifikačního procesu do mistrovství světa na krátké dráze.

První kolo, třeba v Žarnovici by se dalo jet, ale pak další kvalifikační závod už koliduje s finále mistrovství světa na dlouhé dráze. Nezúčastnit se jednoho kola šampionátu by byla příliš velká nevýhoda s ohledem na celkové umístění. Škoda, protože slovy samotného Josefa France, by byl rád v této pokročilé fázi své kariery ještě zabojoval o výsledek i na krátké dráze.

 

Vstupenky mizí

Josef Franc by rád zabojoval o výsledek i na krátké dráze, kam ho však nepustí termínové kolize s dlouhou
Josef Franc by rád zabojoval o výsledek i na krátké dráze, kam ho však nepustí termínové kolize s dlouhou

Letošní divoké karty se zatím nijak výrazně neprosadily. Od mladého Slovince Nicka Škorji, kterého mimochodem uvidíme dnes večer v Pardubicích, se neočekával zázračný výsledek. Od Poláka Przemyslawa Pawlickeho určitě ano a pouhými třemi body z Varšavy spíš zklamal.

V Daugavpilsu s šestnáctkou odstartuje Maksims Bogdanovs a pořadatele určitě mají oprávněné naděje, že podpoří zájem o tamní závod. Dobrý výsledek se předpokládá i v případě Václava Milíka a snad mu tentokrát záměr vyjde lépe než v předchozích letech.

Co se týče návštěvností na Markétě, jsou zatím navýsost spokojeni. Předprodej lístků už překonal loňský stav tři týdny před závodem a momentálně zbývá poslední tisícovka míst k sezení.

Atmosféra tiskové konference
Atmosféra tiskové konference

Z celkové kapacity 7,5 tisíců míst to není mnoho. Pořadatelé jsou připravení v případě potřeby uvolnit i místa k stáni, takže nikdo ze zájemců by neměl zůstat před branami stadiónu. Tradičně bude veřejností přístupný pateční trénink. Sem děti do čtrnácti let mají vstup zdarma a lístek je za symbolických sto korun. A vyjde-li vše podle předpokladů, letos může být Markéta vyprodaná.

Harmonogram celé akce včetně doprovodního programu, kde nebude chybět autogramiáda vybraných závodníků, pořadatelé zveřejní na konci měsíce. Těšme se na zajímavou podívanou už za tři týdny.

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV)