Archiv pro rubriku: Grand Prix

Měření časů přináší nový rozměr pátečním tréninkům Speedway Grand Prix

Londýn – 22. února
Po úspěšných testech v loňské sezóně budou letos motocykly všech účastníků série velkých cen vybaveny transpondéry s elektronickým systémem, který určí pořadí, v němž v každé rozjížďce projedou cílem. Technologie, která je v plochodrážní branži novinkou, disponuje rovněž ambice zvýšit podívanou během pátečních tréninků. Kdo totiž bude nejrychlejší, bude si volit své startovní číslo na sobotu jako první.

„Měření časů je klíčová část mnoha motoristických disciplín,“ říká Torben Olsen, výkonný ředitel BSI Speedway. „Proto jsme potěšeni, že budou pro rok 2019 zavedeny i do Speedway Grand Prix, jednak pro řešení těsných průjezdů cílem, jednak pro zavedení soutěživého způsobu pro přidělení startovních drah.“

Trénink před každou velkou cenou bude mít nový náboj

Každý závodník dostane během volné části pátečního tréninku možnost absolvovat čtyři tréninkové jízdy ve skupinách třech závodníků. Pořadí, v němž se borci objeví na ovále, nebude dáno pořadím v šampionátu, nýbrž bude stanoveno FIM. Tyto časy poté stanoví pořadí v kvalifikaci, když nejpomalejší závodník pojede první a nejrychlejší poslední.

Borci se na oválu objeví jednotlivě, aby ve stanoveném času absolvovali co největší počet letmých kol. Pokud se šachovnicová vlajka objeví dříve, než projedou cílovou rovinkou, mohou samozřejmě dokončit okruh. Nikdo z jejich doprovodu přitom nebude smět dovnitř dráhy a rovněž nebude povolena výměna motocyklu, jakmile závodník vyjede na ovál. Pakliže zastaví vinou technické závady, další šanci již nedostanou.

Na základě pořadí časů si budou závodníci losovat svá čísla na sobotní večer, ten nejrychlejší samozřejmě jako první. Pakliže se někdo nezúčastní kvalifikace, musí spoléhat na tradiční los pod taktovkou prezidenta jury.

Foto: Karel Herman

SGP je bez Austrálie, SEC s kompletním kalendářem, SoN s losem

Letošní seriál Speedway Grand Prix skončí již v Toruni, jelikož dle tiskového komuniké BSI Speedway není jeho australský partner Paul Serggeant Events schopen zorganizovat velkou cenu u protinožců a nový promotér nebyl prozatím nalezen. Vzápětí byla zveřejněna startovní listina s osobními čísly všech účastníků, kde se Leon Madsen při svém debutu ve světě velkých cen postaral o historický zápis. A konečně poslední novinkou velkého plochodrážního světa jsou termíny finálových závodů mistrovství Evropy jednotlivců a rozlosování startovních čísel pro oba race-off Speedway of Nations.

 

Tai Woffinden odmítl možnost startovat s číslem jedna, které může mít pouze světový šampión

Janusz Kolodziej se vrací do seriálu Speedway Grand Prix po osmi letech s číslem 333. Leon Madsen si vybral třicítku a je tak prvním závodníkem, který poveze číslici, jíž si v minulosti vybral někdo jiný. Ovšem Tomas H. Jonasson závodil s číslem 30 v sezóně 2015 a pravidla vylučují požívat číselnou kombinaci, která již byla v seriálu použita pouze v předchozích dvou sezónách, což jsou v tomto případě léta 2017 a 2018.

A jelikož se jak Antonio Lindbäck, tak Niels Kristian Iversen objevili v seriálu předloni, nebyl pro ně problém s jejich 88 a 85. V poli stálých účastníků nejsou žádné numerické změny. Také Tai Woffinden zůstává u svého čísla 108, tedy data jeho narození, ačkoliv si jako světový šampión mohl vzít hrdou jedničku.

Účastníci Speedway Grand Prix 2019:

108 Tai Woffinden, GB
95 Bartosz Zmarzlik, PL
66 Fredrik Lindgren, S
71 Maciej Janowski, PL
45 Greg Hancock, USA
222 Artjom Laguta, PL
69 Jason Doyle, AUS
89 Emil Sajfutdinov, RUS
692 Patryk Dudek, PL
55 Matej Žagar, SLO
54 Martin Vaculík, SK
30 Leon Madsen, DK
333 Janusz Kolodziej, PL
88 Niels Kristian Iversen, DK
85 Antonio Lindbäck, S
505 Robert Lambert, GB
46 Max Fricke, AUS
155 Mikkel Michelsen, DK
225 Václav Milík, CZ
115 Bartosz Smektala, PL

Finále evropského šampionátu jednotlivců se uskuteční postupně v Güstrowě (13.7.), Toruni (27.7.), Vojensu (10.8.) a nakonec v Chorzowě (28.9.). A pokud se týká Speedway of Nations, český nároďák jako tým B pojede v Landshutu již první jízdu proti Slovincům.

Wroclaw a Vojens se vrací do světa velkých cen

Londýn – 9. října
Letos si promotérská organizace BSI hodně pospíšila se všemi důležitými informacemi týkajících se jejích podniků pro sezónu 2019. Po divokých kartách a nominaci náhradníků se v rychlém sledu vytasila s provizorním kalendářem velkých cen. V něm se prvně od roku 2014 znovu objevuje dánský Vojens a po jedenácti letech se vrací také Wroclaw. Tři závody v Polsku zůstaly zachovány, protože vypadl Gorzow. Po roce je v kalendáři i australská velká cena, nicméně žádné bližší detaily nebyly zveřejněny s výjimkou říjnového termínu někdy po Toruni. BSI ve svém komuniké hovoří rovněž o Speedway of Nations nikoliv o Speedway World Cup, jehož kalendář slibuje odhalit v průběhu času. Letošní praxe však ukazuje, že anglická fráze in due course může být synonymem pro pekelnou rychlost.

Provizorní kalendář Speedway Grand Prix 2019:

18.5. Varšavská Speedway Grand Prix Polska Varšava
1.6. Slovinská Speedway Grand Prix Krško
15.6. Speedway Grand Prix České republiky Praha
6.7. Švédská Speedway Grand Prix Hallstavik
3.8. Wroclawská Speedway Grand Prix Polska Wroclaw
17.8. Skandinávská Speedway Grand Prix Malilla
31.8. Německá Speedway Grand Prix Teterow
7.9. Dánská Speedway Grand Prix Vojens
21.9. Britská Speedway Grand Prix Cardiff
5.10. Toruňská Speedway Grand Prix Toruň
říjen Australská Speedway Grand Prix bude potvrzeno
Praha v kalendáři velkých cen nechybí

Foto: Karel Herman

Václav Milík pokračuje ve velkých cenách v roli náhradníka

Londýn – 8. října
Dnes večer byla oficiálně potvrzená pětice stálých náhradníků pro Speedway Grand Prix anno domini 2019. Kromě Roberta Lamberta, Maxe Frickeho, Mikkela Michelsena a Bartosze Smektaly je mezi nimi rovněž Václav Milík coby čtvrtý v pořadí. BSI vesměs zdůvodňuje svou volbu výsledky na mezinárodní scéně. V případě kapitána extraligových Pardubic ale zdůrazňuje jeho pozici české hvězdy číslo jedno, výkon při Speedway of Nations a letošní starty ve velkých cenách v Praze a v Toruni.

Ranking list náhradníků SGP 2019:

S1 Robert Lambert, GB
S2 Max Fricke, AUS
S3 Mikkel Michelsen, DK
S4 Václav Milík, CZ
S5 Bartosz Smektala, PL
Václav Milík pokračuje ve světě velkých cen jako náhradník

Foto: Pavel Fišer

Divoké karty zohledňují smolaře

Londýn – 7. října
Již den po poslední velké ceně letošní sezóně byly oznámeny stálé divoké karty, které komise SGP potvrdila. Zatímco loni vzbuzovala volba promotéra částečné kontroverze, letos zohledňuje skvělé výsledky a dává druhou šanci zraněným, a také novému evropskému mistrovi. Čtveřice šťastlivců zahrnuje jmenovitě Patryka Dudka, Mateje Žagara, Martina Vaculíka a Leona Madsena.


Jaký je Váš názor?

Bude dle Vašeho soudu Václav Milík na seznamu náhradníků SGP 2019?

View Results

Loading ... Loading ...

Martin Vaculík řekl pádné slovo svým triumfem v Gorzowě

Patryk Dudek skončil devátý, ale díky zlomené ruce vynechal dvě závěrečná kola letošního seriálu. I přes to mu přímý postup unikl o pouhopouhých pět bodů a pádným argumentem byl i triumf v Kršku pár dnů před nešťastným pádem ve švédské Elitserien.

Martin Vaculík zase stál zkraje sezóny. A byť se po svém návratu ve velkých cenách zprvu trápil, na vedení série udělal obrovský dojem v Gorzowě. Skvělým způsobem předjel domácího Bartosze Zmarzlika, jenž bojoval o titul mistra světa s Taiem Woffindenem, a vyhrál polskou Grand Prix.

Matej Žagar musel vinou zranění pauzovat doma v Kršku, nicméně skončil v letošním pořadí desátý a v Malille stál na druhé příčce pódia. Leon Madsen si svou premiérovou účast ve společnosti hvězd velkých cen vysloužil evropským titulem. Nicméně tisková informace z centra BSI spíše vyzdvihuje jeho působení v barvách Czestochowej, Vetlandy, Esbjergu a Landshutu.

Zda Václav Milík bude v seznamu stálých náhradníků, může být prozatím jen předmětem spekulací

Ke kompletnosti startovní listiny prozatím chybí nominovaní náhradníci, které promotér slibuje zveřejnit v průběhu času. Brzy má být k dispozici rovněž kalendář velkých cen pro sezónu 2019. V tomto ohledu nemusí český fanoušek tápat, jelikož pražská Markéta byla již potvrzena na polovinu června. A tak zbývá jen otázka, zda se v seznamu subsitute riders objeví také Václav Milík.

Účastníci Speedway Grand Prix 2019:

Tai Woffinden, GB
Bartosz Zmarzlik, PL
Fredrik Lindgren, S
Maciej Janowski, PL
Greg Hancock, USA
Artjom Laguta, PL
Jason Doyle, AUS
Emil Sajfutdinov, RUS
Patryk Dudek, PL
Matej Žagar, SLO
Martin Vaculík, SK
Leon Madsen, DK
Janusz Kolodziej, PL
Niels Kristian Iversen, DK
Antonio Lindbäck, S

Foto: Pavel Fišer

Tai Woffinden nenechal o sobě pochybovat

Toruň – 6. října
V závěrečné velké ceně letošní sezóny Tai Woffinden nejenže udržel náskok na čele celkové klasifikace a stal se vůbec prvním britským plochodrážníkem s třemi světovými tituly, ale navíc vyhrál i celý závod. Ve finále porazil Artjoma Lagutu, jemuž sebral jediný bod večera, Emila Sajfutdinova a Nielse Kristiana Iversena. Martin Vaculík skončil osmý, Václav Milík třináctý.

Artjom Laguta, Tai Woffinden a Emil Sajfutdinov stojí na stupních vítězů
1. Tai Woffinden, GB 3 3 X 1 3 2 3 15
2. Artjom Laguta, RUS 3 3 3 3 3 3 2 20
3. Emil Sajfutdinov, RUS 2 2 0 1 3 2 1 11
4. Niels Kristian Iversen, DK 2 2 3 0 T 3 0 10
5. Bartosz Zmarzlik, PL 3 3 3 3 2 1 15
6. Fredrik Lindgren, S 2 2 1 3 2 1 11
7. Greg Hancock, USA 0 3 3 2 1 0 9
8. Martin Vaculík, SK 1 1 2 3 1 0 8
9. Jason Doyle, AUS 3 1 1 0 2 7
10. Nicki Pedersen, DK 1 2 2 2 0 7
11. Matej Žagar, SLO 2 0 1 1 2 6
12. Maciej Janowski, PL 1 0 2 2 1 6
13. Václav Milík, CZ X 1 2 1 1 5
14. Chris Holder, AUS 1 1 0 0 3 5
15. Daniel Kaczmarek, PL 0 0 0 2 0 2
16. Przemyslaw Pawlicki, PL 0 0 1 X 0 1
17. Igor Kopec-Sobczynski, PL (res) 0 0
18. Dominik Kubera, PL (res) DNR

Tai Woffinden se stal mistrem světa

Konečné pořadí seriálu:

1. Tai Woffinden 139, 2. Bartosz Zmarzlik 129, 3. Fredrik Lindgren 109, 4. Maciej Janowski 104, 5. Greg Hancock 102, 6. Artjom Laguta 97, 7. Jason Doyle 93, 8. Emil Sajfutdinov 89, 9. Patryk Dudek 84, 10. Matej Žagar 79, 11. Nicki Pedersen 74, 12. Chris Holder 65, 13. Martin Vaculík 52, 14. Przemyslaw Pawlicki 36, 15. Niels-Kristian Iversen 36, 16. Craig Cook 30, 17. Václav Milík 11, 18. Szymon Wozniak 8, 19. Krzysztof Kasprzak 7, 20. Andreas Jonsson 7, 21. Peter Ljung 5, 22. Michael Jepsen Jensen 4, 23. Oliver Berntzon 3, 24. Kevin Wölbert 3, 25. Kai Huckenbeck 2, 26. Daniel Kaczmarek 2, 27. Maksym Drabik 2, 28. Bartosz Smektala 2, 29. Mikkel Michelsen 1, 30. Robert Lambert 1, 31. Joel Kling 1, 32. Martin Smolinski 1.

Foto: Pavel Fišer