Archiv pro rubriku: Grand Prix

Seriál velkých cen hlásí tři další ztráty

Londýn – 7. července
Německá velká cena v Teterowě patřila k prvním plochodrážním obětem pandemie koronaviru. Ze svého původního termínu byla přeložena na náhradní termín, avšak v uplynulých dnech londýnská společnost BSI oznámila, že se letos nepojede vůbec. Zato je známý 22. květen jako termín pro příští rok. Ten nemá SGP Ruska, jež se měla konat na sklonku srpna v Togliatti, a která byla odvolána zároveň s Teterowem. Poslední ztrátou kalendáře je Wroclaw, kterou BSI odvolala včera s tím, že se v metropoli Dolního Slezska pojede až 31. července 2021.

Wroclaw uvidí Speedway Grand Prix až v červenci příštího roku
Wroclaw uvidí Speedway Grand Prix až v červenci příštího roku

Foto: tiskový servis IMG

Také Varšava padla

Londýn – 21. června
Po zrušení Cardiffu vypadla z kalendáře letošních velkých cen další ikona. V pátek londýnská společnost BSI ohlásila, že se podnik ve Varšavě plánovaný na 8. srpna letos neuskuteční. Zároveň zveřejnila 15. květen jako její termín na příští rok. Na obětním oltáři již předtím skončila i velká cena ve švédském Hallstaviku.

Cardiff se pojede až za rok

Londýn – 2. června
Závody ranku Speedway Grand Prix se za současné koronavirové krize dočkaly přesunům na náhradní termín. Od včerejšího dne to ovšem neplatí. Společnost BSI totiž ohlásila, že britská velká cena v Cardiffu plánovaná na 18. července byla zrušena. Kultovní mítink se svým dvacátým ročníkem do velšské metropole vrátí 17. července 2021.

Foto: oficiální tiskový servis IMG

SGP České republiky našla svůj zářijový termín

Praha – 12. května
Odvoláno. Zrušeno. Přeloženo na náhradní termín. Pojede se ve druhé půli sezóny. Takové přídomky dostávaly jarní závody v kalendáři. Nyní je už dost blbých zpráv! Minulý týden dospěla sportovní komise k plánu na ostrý start závodní sezóny v Čechách. A dnes londýnský promotér BSI oficiálně potvrdil den, kdy se na pražskou Markétu vrátí Speedway Grand Prix.

 

Vedle miliónkrát omílaných frází o pandemii koronaviru a opět opakovaných klišé o obavy z nákazy obyvatelstva obsahuje tisková informace přesný den závodu. Uskuteční se v sobotu 19. září.

Zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti a prodej dalších se rozběhne opět 1. srpna.

Pražská velká cena našla náhradní termín v sobotě 19. září

Foto:  Pavel Fišer

Pavel Ondrašík s pražským pořadatelským týmem zvedají rukavici hozenou koronavirem

Praha – 11. května
Ta zpráva nepřišla jako blesk z čistého nebe. Stejný osud stihnul velké ceny ve Varšavě a v Teterowě. A tak se jen čekalo, kdy se londýnská společnost BSI vytasí s informací o přeložení SGP České republiky z jejího původního termínu 13. června. Pavel Ondrašík, sportovní ředitel pražské Markéty, se magazínu speedwayA-Z svěřil, že jeho klub podobný vývoj očekával, a že se novému stavu chce postavit čelem.

 

Více času na přípravu

Pavel Ondrašík deklaruje, že se AK Markéta hodlá s novou situací vypořádat se ctí
Pavel Ondrašík deklaruje, že se AK Markéta hodlá s novou situací vypořádat se ctí

„Je pravda, že díky tomu, co se kolem nás poslední dobou, děje, to asi nikoho až tak moc nepřekvapilo,“ souhlasí Pavel Ondrašík. „Na stole byly tři scénáře. Zrušení letošního SGP v Praze, to ale promotér ani FIM nepřipustila. Druhá varianta byla jet bez diváků, což nám nedovolila naše vláda a zatím uzavřené hranice a třetí přesunutí na jiný termín. Z pořadatelského hlediska je posun pozitivní v tom, že bude trochu více času se na závod připravit v této nové a nelehké době.  Hlavně až bude znát termín, tak se budeme opět připravovat na to, co nás všechny určitě moc baví.“

Pokud se týká termínu, zatím se hovoří poněkud neurčitě o září. Navíc se proslýchá, že BSI nechce slevit ze svého kalendáře ani o jednu velkou cenu. Na podzim se odkládají rovněž jiné závody. A tak se nabízí otázka, zda takový maratón lze vůbec zvládnout.

„Ten podzimní termín by měl být znát během příštích pár dní,“ uvažuje sportovní šéf pražské Markéty. „Nyní se podle mě dolaďuje upravený kalendář SGP.  Tak uvidíme, jak to bude celé vypadat. Bude nutno udělat řadu opatření a to dá pořadatelům čas. Jezdci by to měli zvládnout bez větších problémů. Pokud se ovšem rozvolní hranice pro cestování.“

Česká velká cena se pojede někdy v září
Česká velká cena se pojede někdy v září

A to je právě ono. Své slovo řekli Poláci, kteří chtějí uzamknout závodníky ze svých lig ve své zemi. Něco takového by se mohlo dotknout startovní listiny nejen cyklu Speedway Grand Prix, nýbrž i české extraligy. Pakliže by hranice zůstaly uzavřeny, Slaný a INTERTEAM by bez cizinců nestartovaly. Ledaže by jim Markéta půjčila své závodníky…

„Pokud zůstanou hranice zavřené, nebudou žádné závody mistrovství světa, ani mistrovství Evropy,“ říká Pavel Ondrašík. „Tak to bude úplně něco jiného. Na to nechci zatím ani pomyslet. Poláci vždy hleděli na sebe. Mají v povaze za každých okolností mít poslední slovo. Podle mě právě vrcholí boj Polsko vs. zbytek světa, alespoň na tom žužlovém poli. Ostatní ligy nejsou vůbec nadšené z toho, co tam vymýšlejí. Co se týká naší extraligy, tuto otázku necháme, až si všechny čtyři týmy sedneme a rozhodneme, jak budeme v letošním roce postupovat. Zcela upřímně AK Markéta již všechny svoje jezdce pustila do ostatních týmů, aby mohly poskládat soupisku v únoru. Kromě dvou, třech mladých kluků, kteří usedají na pětistovku letos poprvé, nikoho už nemáme.“

 

Pestrý podzim

Pražané počítají rovněž s pořádáním Tomíčkova memoriálu
Pražané počítají rovněž s pořádáním Tomíčkova memoriálu

Taková sezóna jako letos u nás nebyla od skončení druhé světové války. V pětačtyřicátém plochodrážníci zápolili na Strahově v září, letos se začne závodit v červnu. A s tím souvisí rovněž nominace na čísla šestnáct až osmnáct velké ceny. Kdoví, jak to bude s extraligou, kvalifikační kola světového a evropského šampionátu jsou zrušena. Jako vodítko neposlouží ani plzeňský šampionát jednotlivců, který se jede v září. Prague Open nebude, Pomohou Pražanům zkušenosti z předchozích let, kdy museli nominovat třeba už v dubnu, než se závody pořádně rozběhly?

„Myslím, že to je co tady nyní kolem nás všech, je až k neuvěření,“ reaguje Pavel Ondrašík. „Že něco takové přijde, většinu z nás ani ve snu nenapadlo. Ale o to větší výzva to pro všechny bude. Tak jako každý rok budeme chtít, aby divokou kartu měl ten nejlepší český jezdec a dosáhl co nejlepšího výsledku. To pak bude reklama pro celý náš sport. Kritérium na udělení karty jsme ještě na výboru vůbec neprojednávali a přijde na to řada asi později. Nejdřív je potřeba znát termíny, začít závodit a pak budeme řešit otázky karet.“

Pražský plochodrážní podzim tradičně patří Tomíčkovu memoriálu. Klub loni jeho expresním uspořádáním dal najevo, jak moc mu na udržení kontinuity slavného podniku záleží. Letos se tedy nabízí alternativy pořádat jej v neděli či v pondělí po pražské velké ceně. Ostatně organizátoři si podobný dvojzávod vyzkoušeli předloni s první ligou.

Nadšené publikum
Nadšené publikum

„V loňském roce to byl opravdu expresní výkon všech v pořadatelském sboru klubu,“ smeká Pavel Ondrašík klobouk. „Bylo až k neuvěření, co se nám povedlo, a určitě ještě jednou patří poděkování OLYMP CENTRUM SPORTU MINISTERSTVA VNITRA jako investora a stavební firmě VYSSPA, kteří nám vyšli neskutečně vstříc a uvolnili staveniště pro konání akce. Termíny na letošní Memoriál Luboše Tomíčka předběžně máme, ale nyní je opravdu potřeba vyčkat na termín SGP, MS, ME a pak začneme plánovat teprve Memoriál. Budeme se ovšem muset poohlédnout na termínové kolize s ostatními závody, kterých jak jsme zmínili, bude na podzim hrozně moc.“

 

Foto: Pavel Fišer a Karel Herman

Přesun české velké ceny nepřišel jako blesk z čistého nebe

Praha – 5. května
Za normálních okolností by hlavním bodem programu včerejšího jednání výboru AK Markéta byla nominace na divokou kartu a pozice náhradníků pro českou velkou cenu plánovanou na sobotu 13. června. Jenže opatření ohledně koronaviru posunují závody na data, jež bychom si ještě při vzniku pandemie v půli března nedokázali ani představit. A tak je jasné, že se Grand Prix na Markétě letos neuskuteční dříve než v září.

 

Pražská velká cena se uskuteční někdy v září

Zprávu o přeložení pražského závodu dnes potvrdil londýnský promotér BSI Speedway. A upřímně řečeno, nešlo o informační úder blesku z čistého nebe. Přeloženy byly již úvodní dvě velké ceny ve Wroclawi a v Teterowě.

Z kuloárů zaznívá, že BSI v předposlední sezóně svého působení ve světě velkých cen, hodlá uspořádat všechny plánované závody. Proti takovému ambicióznímu záměru se staví nejen čas, nýbrž i polská opatřené uzamknout všechny ligové závodníky ve své zemi. Fredrik Lindgren se dokonce nechal slyšet, že za těchto okolností bude preferovat extraligu našich severních sousedů.

Nicméně držme se raději faktů, ačkoliv jich prozatím moc známo není. SGP České republiky by se měla konat někdy v září. Důležitá zpráva pro fanoušky zní, že doposud zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti. Prodej dalších pořadatel vcelku rozumně zastavil již v březnu. A znovu by se měl rozběhnout prvního srpna.

Kostky byly vrženy

Foto: Pavel Fišer