Archiv pro rubriku: Grand Prix

Wroclaw a Vojens se vrací do světa velkých cen

Londýn – 9. října
Letos si promotérská organizace BSI hodně pospíšila se všemi důležitými informacemi týkajících se jejích podniků pro sezónu 2019. Po divokých kartách a nominaci náhradníků se v rychlém sledu vytasila s provizorním kalendářem velkých cen. V něm se prvně od roku 2014 znovu objevuje dánský Vojens a po jedenácti letech se vrací také Wroclaw. Tři závody v Polsku zůstaly zachovány, protože vypadl Gorzow. Po roce je v kalendáři i australská velká cena, nicméně žádné bližší detaily nebyly zveřejněny s výjimkou říjnového termínu někdy po Toruni. BSI ve svém komuniké hovoří rovněž o Speedway of Nations nikoliv o Speedway World Cup, jehož kalendář slibuje odhalit v průběhu času. Letošní praxe však ukazuje, že anglická fráze in due course může být synonymem pro pekelnou rychlost.

Provizorní kalendář Speedway Grand Prix 2019:

18.5. Varšavská Speedway Grand Prix Polska Varšava
1.6. Slovinská Speedway Grand Prix Krško
15.6. Speedway Grand Prix České republiky Praha
6.7. Švédská Speedway Grand Prix Hallstavik
3.8. Wroclawská Speedway Grand Prix Polska Wroclaw
17.8. Skandinávská Speedway Grand Prix Malilla
31.8. Německá Speedway Grand Prix Teterow
7.9. Dánská Speedway Grand Prix Vojens
21.9. Britská Speedway Grand Prix Cardiff
5.10. Toruňská Speedway Grand Prix Toruň
říjen Australská Speedway Grand Prix bude potvrzeno
Praha v kalendáři velkých cen nechybí

Foto: Karel Herman

Václav Milík pokračuje ve velkých cenách v roli náhradníka

Londýn – 8. října
Dnes večer byla oficiálně potvrzená pětice stálých náhradníků pro Speedway Grand Prix anno domini 2019. Kromě Roberta Lamberta, Maxe Frickeho, Mikkela Michelsena a Bartosze Smektaly je mezi nimi rovněž Václav Milík coby čtvrtý v pořadí. BSI vesměs zdůvodňuje svou volbu výsledky na mezinárodní scéně. V případě kapitána extraligových Pardubic ale zdůrazňuje jeho pozici české hvězdy číslo jedno, výkon při Speedway of Nations a letošní starty ve velkých cenách v Praze a v Toruni.

Ranking list náhradníků SGP 2019:

S1 Robert Lambert, GB
S2 Max Fricke, AUS
S3 Mikkel Michelsen, DK
S4 Václav Milík, CZ
S5 Bartosz Smektala, PL
Václav Milík pokračuje ve světě velkých cen jako náhradník

Foto: Pavel Fišer

Divoké karty zohledňují smolaře

Londýn – 7. října
Již den po poslední velké ceně letošní sezóně byly oznámeny stálé divoké karty, které komise SGP potvrdila. Zatímco loni vzbuzovala volba promotéra částečné kontroverze, letos zohledňuje skvělé výsledky a dává druhou šanci zraněným, a také novému evropskému mistrovi. Čtveřice šťastlivců zahrnuje jmenovitě Patryka Dudka, Mateje Žagara, Martina Vaculíka a Leona Madsena.


Jaký je Váš názor?

Bude dle Vašeho soudu Václav Milík na seznamu náhradníků SGP 2019?

View Results

Loading ... Loading ...

Martin Vaculík řekl pádné slovo svým triumfem v Gorzowě

Patryk Dudek skončil devátý, ale díky zlomené ruce vynechal dvě závěrečná kola letošního seriálu. I přes to mu přímý postup unikl o pouhopouhých pět bodů a pádným argumentem byl i triumf v Kršku pár dnů před nešťastným pádem ve švédské Elitserien.

Martin Vaculík zase stál zkraje sezóny. A byť se po svém návratu ve velkých cenách zprvu trápil, na vedení série udělal obrovský dojem v Gorzowě. Skvělým způsobem předjel domácího Bartosze Zmarzlika, jenž bojoval o titul mistra světa s Taiem Woffindenem, a vyhrál polskou Grand Prix.

Matej Žagar musel vinou zranění pauzovat doma v Kršku, nicméně skončil v letošním pořadí desátý a v Malille stál na druhé příčce pódia. Leon Madsen si svou premiérovou účast ve společnosti hvězd velkých cen vysloužil evropským titulem. Nicméně tisková informace z centra BSI spíše vyzdvihuje jeho působení v barvách Czestochowej, Vetlandy, Esbjergu a Landshutu.

Zda Václav Milík bude v seznamu stálých náhradníků, může být prozatím jen předmětem spekulací

Ke kompletnosti startovní listiny prozatím chybí nominovaní náhradníci, které promotér slibuje zveřejnit v průběhu času. Brzy má být k dispozici rovněž kalendář velkých cen pro sezónu 2019. V tomto ohledu nemusí český fanoušek tápat, jelikož pražská Markéta byla již potvrzena na polovinu června. A tak zbývá jen otázka, zda se v seznamu subsitute riders objeví také Václav Milík.

Účastníci Speedway Grand Prix 2019:

Tai Woffinden, GB
Bartosz Zmarzlik, PL
Fredrik Lindgren, S
Maciej Janowski, PL
Greg Hancock, USA
Artjom Laguta, PL
Jason Doyle, AUS
Emil Sajfutdinov, RUS
Patryk Dudek, PL
Matej Žagar, SLO
Martin Vaculík, SK
Leon Madsen, DK
Janusz Kolodziej, PL
Niels Kristian Iversen, DK
Antonio Lindbäck, S

Foto: Pavel Fišer

Tai Woffinden nenechal o sobě pochybovat

Toruň – 6. října
V závěrečné velké ceně letošní sezóny Tai Woffinden nejenže udržel náskok na čele celkové klasifikace a stal se vůbec prvním britským plochodrážníkem s třemi světovými tituly, ale navíc vyhrál i celý závod. Ve finále porazil Artjoma Lagutu, jemuž sebral jediný bod večera, Emila Sajfutdinova a Nielse Kristiana Iversena. Martin Vaculík skončil osmý, Václav Milík třináctý.

Artjom Laguta, Tai Woffinden a Emil Sajfutdinov stojí na stupních vítězů
1. Tai Woffinden, GB 3 3 X 1 3 2 3 15
2. Artjom Laguta, RUS 3 3 3 3 3 3 2 20
3. Emil Sajfutdinov, RUS 2 2 0 1 3 2 1 11
4. Niels Kristian Iversen, DK 2 2 3 0 T 3 0 10
5. Bartosz Zmarzlik, PL 3 3 3 3 2 1 15
6. Fredrik Lindgren, S 2 2 1 3 2 1 11
7. Greg Hancock, USA 0 3 3 2 1 0 9
8. Martin Vaculík, SK 1 1 2 3 1 0 8
9. Jason Doyle, AUS 3 1 1 0 2 7
10. Nicki Pedersen, DK 1 2 2 2 0 7
11. Matej Žagar, SLO 2 0 1 1 2 6
12. Maciej Janowski, PL 1 0 2 2 1 6
13. Václav Milík, CZ X 1 2 1 1 5
14. Chris Holder, AUS 1 1 0 0 3 5
15. Daniel Kaczmarek, PL 0 0 0 2 0 2
16. Przemyslaw Pawlicki, PL 0 0 1 X 0 1
17. Igor Kopec-Sobczynski, PL (res) 0 0
18. Dominik Kubera, PL (res) DNR

Tai Woffinden se stal mistrem světa

Konečné pořadí seriálu:

1. Tai Woffinden 139, 2. Bartosz Zmarzlik 129, 3. Fredrik Lindgren 109, 4. Maciej Janowski 104, 5. Greg Hancock 102, 6. Artjom Laguta 97, 7. Jason Doyle 93, 8. Emil Sajfutdinov 89, 9. Patryk Dudek 84, 10. Matej Žagar 79, 11. Nicki Pedersen 74, 12. Chris Holder 65, 13. Martin Vaculík 52, 14. Przemyslaw Pawlicki 36, 15. Niels-Kristian Iversen 36, 16. Craig Cook 30, 17. Václav Milík 11, 18. Szymon Wozniak 8, 19. Krzysztof Kasprzak 7, 20. Andreas Jonsson 7, 21. Peter Ljung 5, 22. Michael Jepsen Jensen 4, 23. Oliver Berntzon 3, 24. Kevin Wölbert 3, 25. Kai Huckenbeck 2, 26. Daniel Kaczmarek 2, 27. Maksym Drabik 2, 28. Bartosz Smektala 2, 29. Mikkel Michelsen 1, 30. Robert Lambert 1, 31. Joel Kling 1, 32. Martin Smolinski 1.

Foto: Pavel Fišer

Toruň se těší na vyvrcholení letošního seriálu velkých cen

Toruň – 6. října
Motivace poslední letošní Speedway Grand Prix v Toruni s vyhlášením mistra světa pro rok 2018 je obrovská. Tai Wofinden by rád ukončil rok vítězstvím, stejně tak i Bartosz Zmarzlik. Polák ztrácí na deset bodů na Angličana, jemuž dle spekulací místních médií nebude držet palce snad nikdo. O konečné pódium budou spolu bojovat Maciej Janowski s Fredrikem Lindgrenem, bude se dělit i osmička mezi Rusy Emilem Sajfutdinovem a Artjomem Lagutou. Chtěl by do ní i desátý Matej Žagar v této chvíli se ztrátou pěti bodů na postupující pro příští rok.

 

Z Toruně dnes odjede nový mistr světa
Václav Milík volby nestihne

Další z příležitostí díky zraněním jiných závodníků dostal i Václav Milík, který po divoké kartě z Prahy zasáhne dnes do boje coby stálý náhradník. V Polsku ho mají Vaška rádi a není divu. I po včerejším tréninku byl ochoten se divákům podepsat mimo oficiální autogramiádu.

Pádné vysvětlení, proč Václav Milík prostě musí být v Polsku populární

Kapitán extraligových Pardubic bude mezi těmi, kteří nevhodí svůj hlas do urny komunálních voleb. Sice uvažoval, že půjde k volbám, pročítal si volební lístky, ale práce mu to nedovolila jako nám ostatním. „Vím přesně, koho budu volit, ale když za mnou přijede vedoucí volební komise až sem,“ žertoval. „Tak to klidně zvolím toho správného zastupitele.“

Tým Milík při přípravě na závod

Jediní kdo včera netrénovali a chtěli si odpočinout trochu od motocyklů a připravit se na dnešní večer psychicky, byli zlatopřilboví hrdinové Jason Doyle a Martin Vaculík, kteří trénink vynechali. Ale byli už přítomni.

Padubický závodník na toruňském ovále

Svého bratra přijel podpořit Jack Holder, který se zranil v pondělí v anglické lize v semifinále. Tai Wofinden zde má i svoji velkou fanynku, dceru. I Greg Hancock měl podporu a pomoc od syna.

Pořadatelé už delší dobu hlásí vyprodáno. Včerejší trénink byl volný pro toho, kdo ukázal na vstupu program polské velké ceny. A přišlo se podívat okolo sedmi set diváků.

Foto: Pavel Fišer

Svět velkých cen Markétu neopouští

Praha – 25. září
Sezóna 2018 ještě nebyla odmávnuta šachovnicovou vlajkou a již tu máme první termín pro rok 2019. Je symbolické, že se jedničkou v tomto ohledu stala Speedway Grand Prix České republiky ve stověžaté matičce. Londýnská společnost BSI dnes oznámila uzavření několikaletého kontraktu s pražskými pořadateli a zveřejnila sobotu 15. června jako datum příští české velké ceny.

 

Markéta bude opět hostit velkou cenu v půli června 2019

„AK Markéta je velmi poctěn, že můžeme pokračovat v pořádání závodů SGP v Praze,“ komentoval nový kontrakt Petr Ondrašík. „Také dychtivě pomáháme v České republice rozvíjet plochou dráhu, která má u nás dlouhou a bohatou tradici. Jak můžete vidět, na stadiónu je hodně vylepšení za posledních pár let, například Centrum sportu Ministerstva vnitra Olymp zakoupil nové sedačky pro tribuny. Bez této pomoci by závod nebyl takovým úspěchem.“

Nejen vlastním závodem je živ návštěvník pražské velké ceny

Pražská Markétě hostí závod seriálu velkých cen nepřetržitě od května 1997, což je ojedinělý rekord, jímž se nemůže pochlubit žádný jiný stadión na celém světě. Nicméně rekonstrukce Markéty pro potřeby ragbistů se letos nedočkala realizace. Avšak dnes potvrzená sobota 15. června 2019 jako termínu SGP České republiky evidentně přehlušila kuloární pesimismus, že se v Praze napřesrok vůbec závodit nebude.

Pořadatelé se pochopitelně musí postarat také o žaludky svých návštěvníků

„Doufáme, že všechna podpora od pražského magistrátu a vlády bude pokračovat v budoucnu,“ dotknul se Petr Ondrašík v tiskovém komuniké BSI také této problematiky. „V současné době jedeme s Olympem na plný plyn, abychom začali rekonstrukci osvětlení a vnitřního hřiště, které přestavujeme pro rugby. A já mohu slíbit, že budeme pilně pracovat přes zimu, abychom mohli v červnu 2019 přivítat fanoušky z celého světa na SGP a dát jim opět skvělý zážitek.“

V půli června bude Markéta dějištěm další skvělé podívané

Foto: Mirek Horáček