Archiv pro rubriku: Grand Prix

SGP a SoN se vrací s plnou pompou, ale také s nejistotou

Londýn – 13. listopadu
Dnes byl oficiálně zveřejněn provizorní kalendář světových podniků promotéra BSI. Obsahuje jedenáct velkých cen, z nichž dvě prozatím nemají dějiště. Speedway of Nations po semifinálových závodech v Daugavpilsu vyvrcholí v Manchester. Promotér samozřejmě neskrývá, že v případě antikoronavirových restrikcí se kalendář může změnit.

Kalendář Speedway Grand Prix 2020:

24.4. bude ohlášeno
15.5. PZM Varšavská SGP Polska – Varšava (PL)
22.5. Německá SGP – Teterow (D)
5.6. SGP České republiky – Praha (CZ)
19.6. bude ohlášeno
17.7. Adrian Flux Britská SGP – Cardiff (GB)
31.7. Betard Wroclawská SGP Polska – Wroclaw (PL)
14.8. Švédská SGP – Malilla (S)
28.8. Ruská SGP – Togliatti (RUS)
11.9. Dánská SGP sponzorovaná Ecco – Vojens (DK)
2.10. Toruňská SGP Polska – Toruň (PL)

Kalendář Speedway of Nations:

17.9. semifinále 1 – Daugavpils (LAT)
18.9. semifinále 2 – Daugavpils (LAT)
16.10. finálový den 1 – Manchester (GB)
17.10. finálový den 2 – Manchester (GB)

Foto: Pavel Fišer

Speedway Grand Prix se zkraje června vrátí na Markétu k oslavám pětadvacetiletého jubilea

Londýn a Praha – 11. listopadu
Úderem čtrnácté hodiny západoevropského času, tedy u nás o hodinu později, londýnský promotér BSI oznámil termín české velké ceny 2021. Na pražské Markétě se v sobotu 5. června uskuteční celkem již šestadvacátá Speedway Grand Prix České republiky, kterým Auto Klub Markéta Praha oslaví rekordní čtvrtstoletí nepřetržitého pořádání prestižních podniků.

 

Z klouzavé velké ceny rekordmankou

Pražskou Markétou kráčely světové plochodrážní dějiny – Greg Hancock a Hans Nielsen na nástupu v květnu 1997

Přitom původní promotérovy plány počítaly se stálými velkými cenami v Polsku, Velké Británii, Dánsku a Švédsku. Ostatní země se měly periodicky střídat jako pořadatelé šestého závodu. Po Abensbergu a Wiener Neustadtu přišla v květnu 1997 řada na pražskou Markétu.

Její organizační tým pod vedením Petra Ondrašíka dokázal na další rok zajistit televizní přenosy a česká velká cena v kalendáři zůstala. Své pochopitelně sehrály krásy stověžaté matičky a skvělé organizace i zvýšení počtu podniků. A když letos ploché dráze přistřihla křídla koronavirová krize, dokázali Pražané uspořádat závody dva. Vůbec jediný, jimiž seriál překročil hranice Polska.

„Je to pocta celému organizačnímu týmu Auto Klubu Markéta Praha,“ netají se Pavel Ondrašík. „Odvedl kus práce v dobách dobrých i zlých, v lepších a horších sezónách. Organizátor uznává krédo, které jsme si vytyčili. Proto chci všem našim pořadatelům poděkovat, vážím si jejich práce.“

Greg Hancock, Jason Doyle a Václav Milík na stupních vítězů ročníku 2017

Žijeme však v poměrně nejisté době. A to platí i pro seriál Speedway Grand Prix. Spekuluje se, že mítink ve Varšavě se nebude v květnu moct konat s ohledem na nemocnici a stoupající křivku nákazy. Cardiff, který již napřesrok dostal rovněž svůj termín, se zase dostal do křížku s kalendářem ragby.

„Sport nemá v současné době na růžích ustláno,“ souhlasí sportovní ředitel pražského klubu. „Bojujeme všichni o holou existenci. Na Markétě ale myslíme pozitivně. Budeme se připravovat na pětadvacátý ročník, i když to bude už dvacátý šestý závod.“


Pavel Ondrašík nabídne vstupenky na předvánoční trh:

„Předprodej lístků na červen bychom chtěli začít během prosince. Neříkám, že už prvního, ale tak, aby si je lidé stačili nakoupit jako vánoční dárky.“


Otazníky nad rokem 2022

Mezi návštěvníky pražských velkých cen hrají prim Poláci

Roku 1997 byl Pavel Ondrašík čerstvým seniorem a měl před sebou celou řadu závodních sezón. Do historie Speedway Grand Prix České republiky nezasáhl jako závodník, ale až na organizátorském poli.

„Za těch pětadvacet let jsme to někam dotáhli,“ ohlíží se nazpět. „Díky podpoře OLYMP CS MV, magistrátu hlavního města Prahy, státu i našich partnerů. Pomáhali stadión udržet a vylepšovat, je to hodně vidět. Proto bychom chtěli ten jubilejní ročník uspořádat, i když nevíme, jaká bude situace.“

Otázka, kdo dostane divokou kartu, a zda o osmnáctce rozhodne dubnové Prague Open, není rozhodně namístě. „Co budeme organizovat na jaře, je brzo plánovat,“ povzdechne si Pavel Ondrašík. „Potřebujeme čas a vědět, jaký bude vývoj situace a plán s rozvolňováním, zda od jara začneme zase žít normálním životem. Přejeme si asi všichni, abychom se toho ve zdraví dožili. A mohli zase navštěvovat kulturní a sportovní akce.“

Hygienická opatření musel dodržovat rovněž startmaršál Stanislav Klenovec

Po letošní sezóně se však role BSI ve světě velkých cen uzavře a tak je potřeba ptát se i na vzdálenější časový horizont. „V seriálu FIM Speedway Grand Prix bychom rádi zůstali i nadále,“ má Pavel Ondrašík jasno. „Ale přijde nová společnost. Nechali se slyšet, že budou kontaktovat stávající pořadatele až během jara. Uvidíme, jaké podmínky budou chtít. „Přiznám se, že jsem z toho nervózní a nevím, co očekávat. Určitě příští rok pojedeme, když hygienická opatření dovolí. Uzavřeme čtvrtstoletí, a jak to bude dál, bude záležet na jednáních. Samozřejmě s novým promotérem budeme jednat intenzivně.“

Foto: Karel Herman

Jan Kvěch je stálým náhradníkem SGP 2021

Londýn – 5. října
Londýnská společnost BSI dostála svému slibu, že seznam stálých náhradníků seriálu Speedway Grand Prix zveřejní brzy. Stalo se tak před pár minutami a z našeho úhlu pohledu je důležité, že v něm figuruje české jméno. Jan Kvěch se k nominaci dostal evidentně díky svému výkonu v pátečním světovém šampionátu juniorů. A pakliže by ve svém semifinálovém duelu s Olegem Michajlovsem uspěl, nejenže by se mu dost možná na krku houpala medaile. Každopádně by měl vyšší číslo než současných S7.

 

Jan Kvěch a Evžen Erban při vyhlašování Zlaté přilby

Promotér nemohl nezohlednit výkon Aleksandera Loktajeva, který v challenge v Goričanu mířil za postupem, o nějž ovšem přišel díky pádu ve své poslední jízdy. Skončil s jedenácti body čtvrtý, přičemž Václav Milík dosáhl stejné skóre a jen pomocná kritéria jej poslala na páté místo.

Na pardubického závodníka už společnost BSI vůbec nemyslela a tak je Aleksander Loktajev jediným závodníkem, který v Goričanu neprošel do postupující trojky a dostal šanci alespoň jako náhradník. Tisková zpráva BSI ji komentuje doslova jako cenu útěchy. Ovšem české jméno mezi náhradníky přesto figuruje.

Angličané se shlédli ve světovém juniorském šampionátu. Jan Kvěch měl v Pardubicích po základní části třináct bodů stejně jako Daniel Bewley, přičemž větším ziskem disponoval jen Jaimon Lidsey. Pád v semifinále jej však srazil až na osmou příčku závěrečné klasifikace.

Jan Kvěch si včera získal spoustu nových fanoušků

Přesto je ranking list náhradníků prazvláštní. Ano, Jaimon Lidsey, Dominik Kubera, Oleg Michajlovs a Daniel Bewley, dostali vesty podle pořadí, v němž je Jaroslav Kocek odmávnul v cíli finálové jízdy. Proč je však Jan Kvěch sedmička, zatímco Lukas Fienhage šestka, může být  záhadou. Tiskové komuniké BSI nabízí náznak řešení. Němce zmiňuje jako mistra světa na dlouhé dráze, zatímco o našem mladíkovi uvádí pouze, že je z České republiky.

Seznam stálých náhradníků:

S1 Aleksandr Loktajev, UA
S2 Jaimon Lidsey, AUS
S3. Dominik Kubera, PL
S4 Olegs Michaijovs, LAT
S5 Daniel Bewley, GB
S6 Lukas Fienhage, D
S7 Jan Kvěch, CZ

Foto: Pavel Fišer

Startovní listina Speedway Grand Prix 2021 je kompletní

Londýn – 4. října
Letos si londýnský promotér BSI opět pospíšil s nominací závodníků na divoké karty pro seriál velkých cen na příští rok. Vedle nejlepších šesti, třech nejlepších z goričanského challenge a individuálního mistra Evropy se v elitní světové společnosti objeví staří známí Martin Vaculík, Max Fricke, Artjom Laguta a Emil Sajfutdinov a také Anders Thomsen.

 

Elitní patnáctka světa velkých cen je známá

Anders Thomsen dostává místo v hlavní patnáctce velkých cen vůbec poprvé. Na promotéra zapůsobil svými letošními skvělými výkony, které kulminovaly ziskem titulu mistra Dánska ve Vojensu. Artjom Laguta mohl na misky vah přiložit triumf ve Wroclawi a třetí příčku v Toruni.

Emil Sajfutdinov získal nominaci svým nejlepším average 2,557 na jízdu v polské extralize, Martin Vaculík zase šesti postupy do semifinále a pražským pódiem a povedenou sezónou v Zielonej Goře. Max Fricke si divokou kartu vysloužil zase svým toruňským vítězstvím. Jména stálých náhradníků slibuje BSI dodat brzy. Jasné ovšem je termín a místo Speedway of Nations, jenž bude hostit Lublin ve dnech 16. a 17. října.

Startovní listina SGP 2021 podle rankingu:

1 Bartosz Zmarzlik, PL mistr světa 2020
2 Tai Woffinden, GB vicemistr světa 2020
3 Fredrik Lindgren, S třetí v SGP 2020
4 Maciej Janowski, PL čtvrtý v SGP 2020
5 Leon Madsen, DK pátý v SGP 2020
6 Jason Doyle, AUS šestý v SGP 2020
7 Artjom Laguta, RUS stálá divoká karta
8 Emil Sajfutdinov, RUS stálá divoká karta
9 Martin Vaculík, SK stálá divoká karta
10 Max Fricke, AUS stálá divoká karta
11 Matej Žagar, SLO vítěz challenge
12 Anders Thomsen, DK stálá divoká karta
13 Oliver Berntzon, S druhý v challenge
14 Krzysztof Kasprzak, PL třetí v challenge
15 Robert Lambert, GB individuální mistr Evropy 2020

Foto: tiskový servis IMG

Bartosz Zmarzlik obhájil titul s plnou parádou

Toruň – 3. října
Legenda o Markétě jako o zlatonosném stadiónu bude evidentně pokračovat. Před čtrnácti dyn tady Bartosz Zmarzlik vyhrál oba závody, aby se včera večer v Toruni stal podruhé mistrem světa. Učinil tak elegantním způsobem, když za sebou ve finále dovedl do cíle Macieje Janowskeho a Artjoma Lagutu, když Fredrik Lindgren nedojel. Tai Woffinden byl vyražen v semifinále, ale v rozjezdu s Fredrikem Lindgrenem získal celkové stříbro. Martin Vaculík skončil dvanáctý a z elitní šestky nakonec těsně vypadl.

Bartosz Zmarzlik obhájil titul s plnou parádou

Na konci letošní Speedway Grand Prix neuškodí trochu statistiky. Bartosz Zmarzlik je teprve třetím závodníkem, jemuž se v éře velkých cen povedlo svůj titul obhájit i v následující sezóně. Předtím takový kousek dokázali jenom Tony Rickardsson v letech 1998 a 1999 a poté i 2001 a 2002 a Nicki Pedersen s triumfy v sezónách 2007 a 2008.

„Následoval jsem velké legendy ploché dráhy,“ komentoval Bartosz Zmarzlik „Je to skvělý pocit a já nevím, co na to teď říct. V této chvíli tomu ani nevěřím. Wow, pro mě to byl neuvěřitelný večer. Podruhé za sebou jsem světová jednička a to je doopravdy hezké. Mentálně to pro mě byl těžký den po včerejšku a po pádu v mé druhé jízdě jsem se necítil zrovna dobře po těle. Ale byl to úžasný závod, jsem šťastný, jsem dvojnásobný mistr světa. Loni bych si takový výsledek neuměl ani představit.“

1. Bartosz Zmarzlik, PL 1 3 2 2 1 2 3 14
2. Maciej Janowski, PL 3 3 E 3 3 3 2 17
3. Artjom Laguta, RUS 0 3 3 3 2 2 1 14
4. Fredrik Lindgren, S 3 2 3 2 3 3 E 16
5. Tai Woffinden, GB 2 3 2 2 2 1 12
6. Emil Sajfutdinov, RUS 1 2 1 3 3 X 10
7. Leon Madsen, DK 2 1 3 1 3 0 10
8. Jason Doyle, AUS 3 0 2 1 2 1 9
9. Antonio Lindbäck, S 3 0 0 3 1 7
10. Jack Holder, AUS 1 1 1 2 2 7
11. Patryk Dudek, PL 0 1 3 1 1 6
12. Martin Vaculík, SK 0 2 2 1 0 5
13. Max Fricke, AUS 2 2 0 0 0 4
14. Matej Žagar, SLO 2 E 1 0 F 3
15. Mikkel Michelsen, DK 1 X 0 0 1 2
16. Niels Kristian Iversen, DK X 1 1 X – 2
17. Wiktor Trofimov, PL (res) 0 0
18. Igor Kopec Sobczynski, PL (res) DNR

Konečné pořadí seriálu:

1. Bartosz Zmarzlik 133, 2. Tai Woffinden 117+3, 3. Fredrik Lindgren 117+2, 4. Maciej Janowski 107, 5. Leon Madsen 89, 6. Jason Doyle 87, 7. Artjom Laguta 84, 8. Emil Sajfutdinov 81, 9. Martin Vaculík 78, 10. Max Fricke 64, 11. Matej Žagar 46, 12. Patryk Dudek 39, 13. Niels-Kristian Iversen 32, 14. Mikkel Michelsen 32, 15. Antonio Lindbäck 22, 16. Gleb Čugunov 16, 17. Jack Holder 12, 18. Anders Thomsen 10, 19. Václav Milík 1, 20 Eduard Krčmář 1.

Foto: tiskový servis IMG

Max Fricke si splnil svůj dětský sen

Toruň – 2. října
Každý plochodrážník má sen vyhrát závod série Speedway Grand Prix. Max Fricke si něco takového přál už jako dítě. Dočkal se při včerejší první velké ceně v Toruni, když proburácel cílovou metou finále před Maciejem Janowskim, Taiem Woffindenem a Bartoszem Zmarzlikem. Ten se navzdory pádu v rozjížďce s číslem pět dokázal probít mezi nejlepší čtyřku a před dnešním vyvrcholením se udržet na špici aktuální klasifikace. Martin Vaculík nechyběl v semifinále a celkově je prozatím sedmý.

Tři závodníci Wroclawi na pódiu: zleva Maciej Janowski, Max Fricke a Tai Woffinden

„Je to neuvěřitelné,“ nechal se slyšet šťastný vítěz, v jehož týmu pracuje i český mechanik Pavel Fuksa. „Myslím, že tu bude chvilku trvat, než to vstřebám. Už jsem byl v Toruni předtím a sledoval jsem džípíčka, ale vyhrát velkou cenu… To byl můj dětský sen, co si pamatuju od chvíle, kdy jsem začal závodit. Ale být skutečně tady a vyhrát Grand Prix je skvělé. Letos jsem měl těžký začátek sezóny, takže vyhrát, je neuvěřitelné.“

Na stupních vítězů s ním stáli dva z jeho kolegů z extraligové Wroclawi. „Ve finále jsem slyšel, že je Magic za mnou,“ vyprávěl Max Fricke. „Dělal jsem všechno, abych zůstal před ním, a nakonec jsem projel přes čáru první. Stát potom na pódiu s ním a s Taiem bylo skvělé, jsou to oba dobří kamarádi.“

1. Max Fricke, AUS 3 1 2 1 3 3 3 16
2. Maciej Janowski, PL 3 2 3 2 2 2 2 16
3. Tai Woffinden, GB 0 3 3 1 3 2 1 13
4. Bartosz Zmarzlik, PL 3 X 2 1 3 3 0 12
5. Emil Sajfutdinov, RUS 0 3 3 3 1 1 11
6. Fredrik Lindgren, S 2 2 3 2 1 1 11
7. Martin Vaculík, SK 2 1 1 3 3 0 10
8. Leon Madsen, DK 1 3 2 3 0 0 9
9. Artjom Laguta, RUS 1 3 1 2 2 9
10. Jason Doyle, AUS 1 2 2 2 2 9
11. Matej Žagar, SLO 3 2 1 1 1 8
12. Jack Holder, AUS 2 1 1 0 2 6
13. Patryk Dudek, PL 2 0 0 3 0 5
14. Mikkel Michelsen, DK 0 1 0 0 1 2
15. Antonio Lindbäck, S 1 0 0 0 0 1
16. Niels Kristian Iversen, DK 0 0 0 0 0 0
17. Viktor Trofimov, PL (res) DNR
18. Igor Kopec-Sobczynski, PL (res) DNR

Aktuální stav seriálu:

1. Bartosz Zmarzlik 113, 2. Tai Woffinden 105, 3. Fredrik Lindgren 103, 4. Maciej Janowski 89, 5. Leon Madsen 79, 6. Jason Doyle 76, 7. Martin Vaculík 73, 8. Emil Sajfutdinov 72, 9. Artjom Laguta 68, 10. Max Fricke 60, 11. Matej Žagar 43, 12. Patryk Dudek 33, 13. Niels-Kristian Iversen 31, 14. Mikkel Michelsen 30, 15. Gleb Čugunov 16, 16. Antonio Lindbäck 14, 17. Anders Thomsen 10, 18. Jack Holder 5, 19. Václav Milík 1, 20 Eduard Krčmář 1.

Foto: tiskový servis IMG