Archiv pro rubriku: Grand Prix

Speedway of Nations i SGP ve Varšavě jsou přeloženy

Londýn – 25. března
Opatření na ochranu zdraví svých občanů přijaly rovněž vlády ostatních zemí. Na jejich základě včera dospělo vedení londýnské společnosti BSI k rozhodnutí posunout letošní Speedway of Nations ze svých dubnových a květnových termínů. Podobný scénář nastal také dnes v souvislosti s polskou velkou cenou ve Varšavě. Pojede se až 8. srpna.

Varšava se pojede až v srpnu

Foto: Pavel Fišer

Velká cena ve Wroclawi vytvořila světový rekord

Londýn – 6. února
Polská Wroclaw se loni po dvanácti letech opět vrátila mezi pořadatele velkých cen. Zájem o ni byl enormní a vstupenky zmizely během šestadvaceti hodin. Letos se v metropoli Dolního Slezska pojede první srpnový den a stadión byl vyprodán během ještě kratší lhůty, která je v oblasti ploché dráhy absolutním rekordem. Lístky na sezení zmizely za dvě hodiny od zahájení prodeje, místa na stání byla pryč během dalších třech oběhů velké ručičky po ciferníku.

Velká cena ve Wroclawi je beznadějně vyprodána

Foto: tiskový servis BSI

BSI má svět velkých cen již jen dva roky

Monte Carlo – 30. listopadu
Monacké knížectví otisklo svůj nesmazatelný otisk do historie motoristického sportu. Včera se zde konal slavnostní večer FIM s předáváním cen letošním motocyklovým mistrům světa. O den dříve zde proběhlo generální shromáždění, vůbec první pod vedením prezidenta Jorge Viegase. Během něho bylo oznámeno, že BSI bude promotérem velkých cen již jen dvě sezóny.

 

Během třetího čtvrtletí letošního roku mezinárodní motocyklová federace vypadala tender na promotéra Speedway Grand Prix na léta 2022 – 2031. Radě ředitelů bylo doručeno několik nabídek. Nakonec byla vybrána ta od Discovery/Eurosport Events, jejíž návrh byl nejzajímavější z hlediska sportu, inovace a televizního pokrytí.

Generální shromáždění FIM se sešlo v Monaku

Foto: oficiální tiskový servis FIM

Vrcholy sezóny 2020 znají své termíny jako první

Pardubice a Praha – 7. listopadu
První kostičku do puzzle českého termínového kalendáře roku s dvojicí dvacítek v letopočtu zasadila pražská Speedway Grand Prix, která se pojede již počtyřiadvacáté v řadě na pražské Markétě třináctého června. Od včerejška jsou známá také data pardubického závodu všech závodů a je zjevné, že super víkend bude opět sledovat loňské schéma zároveň s velkou cenou v Toruni.

 

Příští rok se Zlatá přilba pojede opět zkraje října

Pardubická volba byla mezi poslední zářijovou nedělí s předpokládaným koncem polské extraligy a tou první říjnovou s poslední Speedway Grand Prix v Toruni. Právě druhá alternativa se letos vcelku osvědčila a tak se východočeský klub rozhodl ji zopakovat.

Super víkend bude naplánovaný opět jako třídenní. Sobota je vyhrazena Zlaté stuze a v pátek večer se ve Svítkově uskuteční nějaké mistrovství světa. Jeho typ bude upřesněn během několika následujících dnů současně se zveřejněním termínů FIM. Pokud se týká dalších českých závodů, nejprve je určí tradiční jednání ledařů a posléze rozšířené jednání sportovní komise lidově nazvaná kalendářní porada.

Vstupenky na 72. Zlatou přilbu města Pardubice se dostanou do předprodeje ve druhé půli listopadu, zatímco na Speedway Grand Prix se dají pořídit již nyní.

Program pardubického super víkendu na rok 2020:

pátek 2. října některý z podniků mistrovství světa
sobota 3. října 46. Zlatá stuha
neděle 4. října 72. Zlatá přilba města Pardubice

Foto: Pavel Fišer

Svět velkých cen prožívá výrazné změny

Londýn – 3. listopadu
Z kalendáře velkých cen pro příští rok vypadlo slovinské Krško. Nicméně o titul mistra světa se bude i tak bojovat v deseti závodech. Vůbec prvně se totiž do kalendáře dostává ruské Togliatti. Tím však příval novinek nekončí, mění se také systém bodování i styl kvalifikace, která přinese postup i mistru Evropy.


Jaký je Váš názor?

Líbí se Vám změny v kvalifikačním procesu pro SGP?

View Results

Loading ... Loading ...

Seriál bude začínat opět v půlce května ve Varšavě, aby o čtrnáct dnů později v Teterowě připomněl stý závod na stadiónu a devadesát let existence svérázného Bergringu. Pak přijde na řadu naše stověžatá matička, jejíž Markétě přivítá světová esa již počtyřiadvacáté.

Na Prahu přijde řada opět v půli června

Po měsíci pauzy dojde na jubileum také v Cardiffu, jež bude hostit britskou velkou cenu již dvacátou sezónu. Za další týden přijde na řadu Hallstavik a o sedm dnů později Wroclaw. Poté se velké ceny budou střídat zase po čtrnácti dnech.

Nejprve v půli srpna Malilla, pak zmiňované Togliatti a Vojens. Poslední Speedway Grand Prix v roce dvou dvacítek v letopočtu proběhne tradičně v Toruni. Sčítat se však nebudou body z jízd, nýbrž mistrovské body, které se budou přidělovat dle klíče 20-18-16-14-12-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1-0-0.

V seriálu se pro rok 2021 udrží pouze šest nejlepších ze závěrečné klasifikace. Doplní je trojka z challenge a také vítěz mistrovství Evropy jednotlivců. Komise SGP bude mít poté právo nejmenovat čtyři, nýbrž rovnou pět stálých divokých karet.

Kalendář Speedway Grand Prix 2020:

16.5. PZM Varšavská SGP Polska – Varšava
30.5. Německá SGP – Teterow
13.6. Česká SGP – Praha
18.7. Adrian Flux Britská SGP – Cardiff
25.7. Švédská SGP – Hallstavik
1.8. Betard Wroclawská SGP Polska – Wroclaw
15.8. Skandinávská SGP – Malilla
29.8. Ruská SGP – Togliatti
12.9. Dánská SGP sponzorovaná ECCO – Vojens
3.10. Revline Toruňská SGP Polska – Toruň

Foto: Pavel Fišer

Sestava SGP 2020 je zcela kompletní

Londýn – 7. října
V rychlém sledu po oznámení majitelů divokých karet na příští ročník velkých cen, byl zveřejněn seznam stálých náhradníků. I když se rozšířil na šest, po letech v něm bohužel chybí jméno Václava Milíka. V případě zranění někoho ze stálé patnáctky budou zaskakovat závodníci v pořadí Martin Smolinski, Mikkel Michelsen, Bartosz Smektala, Anders Thomsen, Pontus Aspgren a Dimitri Berge.

Stálí náhradníci Speedway Grand Prix 2020 dle rankingu:

1 Martin Smolinski, D
2 Mikkel Michelsen, DK
3 Bartosz Smektala, PL
4 Anders Thomsen, DK
5 Pontus Aspgren, S
6 Dimitri Berge, F
Martin Smolinski je prvním náhradníkem velkých cen pro rok 2020

Foto: tiskový servis IMG