Archiv pro rubriku: Grand Prix

Discovery Sports Events představila plochodrážní kategorii SGP4

Funguje to léta, vlastně desetiletí. Malé motocykly na minoválech. Ve Skandinávii pětaosmdesátky, na kontinentu převážně stopětadvacítky. V zásadě platí, kdo pracuje s plochodrážním potěrem, dopracuje se k výsledkům, ostatní stojí opodál. Dnes je rarita najít aktivního českého závodníka pod třicet, který by neokusil sérii PRO-TEC Speedway Mini Cup, samozřejmě trojici loňských světových vicemistrů nevyjímaje. Zkraje týdne však promotér Discovery Sports Events vyrukoval se svou vizí kategorie SGP4, v níž by borci mezi jedenácti a třinácti lety závodili na čtyřtaktech o zdvihovém objemu 190 ccm. A hned vypsal jejich první závod při švédské Speedway Grand Prix v půlce června.

 

Motocykl specifikace SGP4 | foto Discovery Sports Eventa

Promotér přitom doufá, že již v příštím roce jednotlivé národní federace přijmou tuto formuli pro své národní šampionáty, čímž by se sjednotily dosavadní rozdíly v plochodrážních kubaturách pro nejmladší závodníky.

„První ze všeho je vybudovat třídu, kde by všichni zájemci z celého světa soutěžil dle stejných pravidel na mezinárodní úrovni,“ přibližuje projekt Tony Rickardsson. „Motorka, kterou vyvíjíme, by měla vypadat a znít jako velká motorka. A co je nejdůležitější, měla by se chovat jako velká motorka, ale v malém provedení za rozumnou pořizovací hodnotu. Myslím, že jsme všechna tato kritéria splnili.“

Takže doposud se celý dětský plochodrážní sport vyvíjel nesprávným směrem? „Jestli budou chtít závodit na mezinárodní úrovni, bude to s motocyklem SGP4,“ říká slavný Švéd. „Když jsme projekt začali, lidé tvrdili, že není možné změnit. Ale nyní každý, s kým jsem mluvil, chce tyto stroje zavést do svých národních šampionátů.“

Česká republika to však v letošním roce ještě nebude. Ostatně členové plochodrážní komise CCP FIM by měli podrobnější informace obdržet až příští sobotu na svém zasedání. Její šéf Armando Castagna vidí SGP4 jako něco, co tady doposud chybělo.

Motor Daytona Anima 190 | foto Motorkit

Rozdíl mezi stodevadesátkami SGP4 a dvěstěpadesátkami SGP3 nekomentoval zatím nikdo stejně jako otázku, co s mladšími závodníky. Každopádně bývalo dobrým zvykem FIM vypisovat šampionáty, když výrobci byli schopni pokrýt poptávku. Motokrosové dvěstěpadesátky měly svého času dlouhou lhůtu, než se pustily na světové terénní tratě.

Plochá dráha vzala čtvrtlitry v desátých letech takovým šmahem, že nabídka motorů byla pod poptávkou zájemců o slánský zlatý pohár. SGP4 by měla pracovat s motorem Daytona 190cc Anima FSM japonského producenta vyráběný v Číně.

Pohonný agregát s rozvodem SOHC, vrtáním a zdvihem 62 mm a čtyřstupňovým řazením je k mání za zhruba dvanáct stovek. Dolarů, pochopitelně. Stopětadvacítka Shupa je o kousíček dražší, ale jde o čistokrevný plochodrážní speciál, nikoliv pit bike.

Nová éra světové ploché dráhy se může zabarvit do zelena

Mies – 29. listopadu
Mantru, že závodní automobily a motocykly produkují škodliviny životnímu prostředí, přijímají i sportovní autority. Discovery Sports Events připouští, že plochodrážní motocykly napájené metylem jsou v tomto směru hodně z obliga. Nicméně nový promotér prestižních závodů naskakuje na zelenou vlnu. A plánuje, že do roku 2030 jeho šampionáty sníží své emise na polovinu a za dalších deset let na absolutní nulu.

 

Doba se zkrátka a dobře barví do zelena. Ještě před nějakými dvaceti lety dostala plochá dráha cenu od švédských ekologů coby sport ohleduplný životnímu prostředí, v současné době spojené s vypínáním klasických elektráren a emisních povolenek, je to pro jistou část společenského spektra málo.

Ostatně Discovery Sports Events se stal signatářem akční klimatické skupiny pro sport v rámci OSN. A jako takový se zavázal snižovat svou uhlíkovou stopu až na limity zmíněné v úvodním odstavci. Jeho cílem je dokonce získat certifikaci dle ISO 20121, dle níž musí naprosto minimalizovat dopad svých šampionátů na životní prostředí.

Otázka, co dalšího lze ještě v ploché dráze učinit, je nabíledni. Motocykly jsou poháněny metanolem a závodníkům na přesun na závody stačí vesměs jedna jediná dodávka. Je pravda, že promotér střílí hlavně do svých vlastních řad.

Jeho komuniké v doslovném překladu hovoří o optimalizovaném kalendáři, který by minimalizoval cestování svého zařízení mezi závody. Aby snížil spotřebu fosilních paliv, Discovery Sports Events plánuje pracovat s místními dodavateli, závodníky, místními organizátory i samotnými fanoušky.

Slibovaná nová éra ploché dráhy se tak na politickém zadání může zabarvit do zelena. Optimista bude ovšem i nadále věřit, že zoufalé covidové šílenství bylo na dlouhou dobu nejtěžší zkouškou motoristickému sportu.

Může být plochodrážní sport ještě více ekologický, než je dnes? | foto Štěpán Ševčík

Příští rok se plánuje deset velkých cen

Mies – 9. listopadu
Termín české velké ceny je již pád dnů známý, nicméně FIM zveřejnila kompletní kalendář prestižních závodů pod taktovkou promotéra Discovery Sports Events. O individuálního mistra světa se pojede v deseti závodech, ve družstvech se rozhodne opět ve formátu světového poháru. Junioři v SGP2, jejich družstva coby Speedway of Nations 2 a dvěstěpadesátky SGP3 doplní dvoudenní program vybraných Speedway Grand Prix.

Speedway Grand Prix:
29.4. FIM SGP Chorvatska Goričan
13.5. FIM SGP Polska Varšava
3.6. FIM SGP České republiky Praha
10.6. FIM SGP Německa Teterow
24.6. FIM SGP Polska Gorzow
15.7. FIM SGP Švédska Malilla
12.8. FIM SGP Lotyšska Riga (TBC)
2.9. FIM SGP Velké Británie Cardiff
16.9. FIM SGP Dánska Vojens
30.9. FIM SGP Polska Toruň
Speedway World Cup:
25.7. semifinále 1 Wroclaw
26.7. semifinále 2 Wroclaw
28.7. rece-off Wroclaw
29.7. finále Wroclaw
Speedway Grand Prix 2:
3.6. FIM SGP2 České republiky Praha
23.7. FIM SGP2 Polska Gorzow
15.9. FIM SGP2 Dánska Vojens
Speedway of Nations 2:
11.8. finále Riga (TBC)
Speedway Grand Prix 3 (250 ccm):
14.7. FIM SGP3 finále Malilla
Bartosz Zmarzlik bude svůj titul mistra světa obhajovat v deseti velkých cenách | foto Pavel Fišer

Pražská Markéta zažije opět světový double

Praha – 3. listopadu
Stejně jako v letošním roce bude české velké ceně na pražské Markétě předcházet závod mistrovství světa juniorů SGP2. Termíny jsou pátek druhého a sobota třetího června. Od úterý jsou v předprodeji vstupenky za zvýhodněné ceny, pořadatel navíc chystá vánoční balíčky pro fanoušky a na závodní dny speciální sektor pro domácí příznivce.

Pražská velká cena se příští rok pojede v červnu 

V nominaci na velké ceny je také Jan Kvěch

Mies – 4. října
Včera FIM zveřejnila startovní listinu na příští ročník Speedway Grand Prix. Kombinace letošní elitní šestice, výsledků challenge a divokých karet ponechala ve hře rovnou čtrnáct letošních účastníků včetně Martina Vaculíka, jenž dvěma triumfy dal ostatně pádný argument, aby jej promotér nepřehlédl. Nováčkem je pouze Kim Nilsson, jenž vyhrál challenge v Glasgow. O revoluci lze mluvit v otázce stálých náhradníků, mezi nimiž je dvojkou Jan Kvěch.

 

Martin Vaculík slaví triumf v české velké ceně | foto Pavel Fišer

Motivy volby divokých karet nejsou tradičně nikterak specifikovány. Konkrétně Martina Vaculíka tisková zpráva zmiňuje jen jako někdejšího mistra Evropy.

Zato Janu Kvěchovi věnuje rovnou třířádkový odstavec. Zmiňuje stříbrné medaile ze SGP2 a SoN2 a letošní kampaň pražského juniora označuje jako senzační sezónu.

Ranking list účastníků Speedway Grand Prix 2023:

1 Bartosz Zmarzlik, PL
2 Leon Madsen, DK
3 Maciej Janowski, PL
4 Fredrik Lindgren, S
5 Robert Lambert, GB
6 Daniel Bewley, GB
7 Patryk Dudek, PL
8 Tai Woffinden, GB
9 Martin Vaculík, SK
10 Jason Doyle, AUS
11 Mikkel Michelsen, DK
12 Jack Holder, AUS
13 Max Fricke, AUS
14 Anders Thomsen, DK
15 Kim Nilsson, S

Náhradníci:

1 Andrzej Lebeděvs, LAT
2 Jan Kvěch, CZ
3 Kai Huckenbeck, D
4 Luke Becker, USA
5 Dimitri Berge, F
6 Timi Salonen, FIN
7 Marko Levišin, UA
Jan Kvěch bude druhým náhradníkem SGP 2023 | foto Štěpán Ševčík

Martin Vaculík uzavřel seriál letošních velkých cen triumfem

Toruň – 1. října
Závěr seriálu velkých cen se obešel bez boje o titul mistra světa, který Bartosz Zmarzlik získal již před dvěma týdny v Malille. Ani Leonu Madsenovi již nikdo nemohl sebrat stříbro. Ovšem husarský kousek se povedl Maciejovi Janowskemu. Ze sedmé pozice průběžné klasifikace se natáhnul k bronzu, když ve finále dojel druhý za Martinem Vaculíkem.

Martin Vaculík spolu s mistrem Bartoszem Zmarzlikem a vicemistrem Leonem Madsenem | foto Pavel Fišer

„Jsem velmi šťastný, že jsem skončil sezónu prvním místem,“ říkal Martin Vaculík po závodě. „To je vždy úžasné a já jsem pokaždé s takovým výsledkem spokojený. Pracovali jsme velmi pilně na rychlosti, kterou nyní máme. Je to pro nás dobré s ohledem na budoucnost.“

V celkové klasifikaci se slovenské eso umístilo na deváté pozici a musí doufat ve stálou divokou kartu na příští rok. „Rád bych gratuloval klukům, kteří mají medaili,“ nechal se Martin Vaculík slyšet. „Je to úžasné a já doufám, že také možná jednoho dne budu mít jednu. Ale oni měli perfektní sezónu a já vím, jak těžké to je a jak dlouhá sezóna je. Skvělá práce!“

1. Martin Vaculík, SK 3 3 3 2 2 3 3 19
2. Bartosz Zmarzlik, PL 2 2 2 3 3 3 2 17
3. Leon Madsen, DK 3 0 3 0 3 2 1 12
4. Maciej Janowski, PL 2 3 2 1 3 2 0 13
5. Mikkel Michelsen, DK 1 2 0 3 3 1 10
6. Andrzej Lebeděvs, LAT 3 0 2 3 1 0 9
7. Fredrik Lindgren, S 2 1 1 3 1 1 9
8. Daniel Bewley, GB 0 2 3 2 0 0 7
9. Kacper Woryna, PL 3 0 2 1 1 7
10. Tai Woffinden, GB 1 1 3 T 2 7
11. Robert Lambert, GB 2 3 T 1 1 7
12. Jason Doyle, AUS 1 3 1 2 X 7
13. Jakub Miskowiak, PL 1 2 0 2 0 5
14. Jack Holder, AUS 0 1 1 0 2 4
15. Patryk Dudek, PL 0 1 0 1 2 4
16. Krzysztof Lewandowski, PL (res) 1 1
17. Pawel Przedpelski, PL 0 0 0 0 0 0
18. Mateuz Affelt, PL (res) 0 0
Bartosz Zmarzlik slaví svůj třetí titul mistra světa | foto Pavel Fišer

Konečné pořadí seriálu:

1. Bartosz Zmarzlik 166, 2. Leon Madsen 133, 3. Maciej Janowski 106, 4. Fredrik Lindgren 103, 5. Robert Lambert 103, 6. Dan Bewley 102, 7. Patryk Dudek 102, 8. Tai Woffinden 93, 9. Martin Vaculik 91, 10. Jason Doyle 83, 11. Mikkel Michelsen 82, 12. Jack Holder 67, 13. Max Fricke 52, 14. Anders Thomsen 51, 15. Pawel Przedpelski 29, 16. Andrzej Lebeděvs 26, 17. Rasmus Jensen 12, 18. Matej Žagar 11, 19. Kacper Woryna 8, 20. Mads Hansen 7, 21. Gleb Čugunov 7, 22. Kai Huckenbeck 7, 23. Oliver Berntzon 5, 24. Jakub Miskowiak 4, 25. Maksym Drabik 4, 26. Szymon Wozniak 3, 27. Krzysztof Lewandowski 1, 28. Tom Brennan 1, 29. Jan Kvěch 1.