Archiv pro rubriku: MČR flat track

V Divišově vznikne čtvrtá závodní trať

Mlčechvosty – 4. ledna
Od října 1990 se v Divišově pravidelně opět závodí na ploché dráze. Uplynulá dekáda přinesla stadiónu malou dráhu. Později byla předělána a nakonec v symbióze s ní vyrostl ještě jeden, o něco delší mini ovál. Nyní vznikne ještě jedna trať, což má na svědomí Pavol Pučko. Český Mr. Flat Track má totiž se svou disciplínou nemalé ambice.

 

Pavol Pučko chystá v Divišově novinku

Dokladem je rekordních jedenáct závodů mistrovství republiky ve flat tracku. „Pořadatelé o nás mají zájem, nejsme už nechtění,“ usmívá se Pavol Pučko, přičemž nevyvrací argument, že za pořadatelstvím stojí také startovné, které flat trackeři na rozdíl od plochodrážníků platí. „Pracovali jsme na tom, aby v kalendáři byla jak dlouhá dráha, tak krátká i tourist trophy, ať je mistr nejkompletnější.“

Tourist Trophy přináší závodění na techničtější trati než je plochodrážní ovál. „Loni se stalo, že se mistrovství světa v Itálii jelo formou TT,“ přibližuje Pavol Pučko, co jej motivovalo ke stavbě takové dráhy rovněž u nás. „My jako Češi jsme se to dozvěděli tejden před. Všichni byli překvapení. Jediný, kdo to znal, jsem byl já, když jsem na tom jel v USA, a mechanik Tomáš Kolařík. V nový sezóně budou dvě té-téčka, přemýšlel jsem, aby to kluci měli najetý.“

Český flat track nezažívá špatné časy

A jak se dostal do hry divišovský stadión? „Pořadatelé se tomu vůbec nebránili,“ říká muž, který se po kariéře v motokrosu a na ploché dráze našel ve flat tracku, nyní kvůli zdravotním patáliím coby funkcionář. „Jeden den se udělá TT, druhý den ovál. V řádech taková možnost je. V motardech skončila třída Mitas, což jsou motokrosový gumy bez vzorků, Mitas je přestal dělat. Té-téčko by mohlo k flat tracku přitáhnout motarďáky nebo motokrosaře, co se nebojí sundat brzdu.“

Pro novou trať se využije stávající divišovský stadión. „Z oválu se zajede na malou dráhu, na tu větší,“ popisuje Pavol Pučko. „Strhne se tráva a dá se tam trošku hlíny. Malá dráha se pojede doprava a pak se závodníci vrátí zpátky na rovinku. Tím pádem bude i zatáčka doprava a pojede se i s přední brzdou. Obě plochodrážní zatáčky zůstanou, ale na rovince u depa se vjede dovnitř.“

Foto: Karel Herman

 

Pavol Pučko je nucen přestat závodit

Mlčechvosty – 1. listopadu
Poslední zářijový pátek cestou do práce možná přemýšlel o nové sezóně ve flat tracku. Ostatně závodite-li dvacet let v motokrosu, ploché dráze a flat tracku, závodní motocykly máte v prostě v hlavě skoro pořád. Jenže on v ní měl bohužel ještě nepříjemného protivníka, který mu myšlenky na pokračování aktivní kariéry zatrhnul. Pavol Pučko se magazínu speedway svěřil, že až mu v lednu skončí neschopenka, nechtěl by z oválů odejít natrvalo.

 

„Ten pátek vypadal jako běžný den, kdy jsem šel do práce, ale vše bylo jinak…“ povzdechne si muž, jehož osudové spojení s flat trackem pomáhalo u nás dostat disciplínu dopředu. „Cestou mě hodně rozbolela hlava a nakonec jsem skončil v Motole na operačním sále. Teď mám za sebou dvě operace mozku a víc než tří týdny v nemocnici.“

Podobné informace na sociálních sítích vzbudily sérii povzbudivých reakcí, ale také mnoho otazníků. „Už nevím, jak bych na sebe upozornil,“ dává Pavol Pučko najevo, že jej humor neopouští. „Ale vážně, je to nějaká vrozená indispozice. Mám novej‘ kanál v hlavě, nebudu moct s tím závodit.“

Nicméně nejlepší český flat tracker ze sedla nesesedá. „Budu se moct vozit na motorce,“ plánuje. „Trénovat a dělat soustředění, ale závody už ne, to je velké riziko. Během zimy se ukáže, do ledna jsem na marodce.“

Pavol Pučko se musí rozloučit se závoděním

Foto: Karel Herman

Kopřivnice se nedobrovolně loučí již v sobotu

Kopřivnice – 4. července
Rekonstrukce Letního stadiónu nezačala v původně ohlášeném termínu, což je pro naše poměry charakteristické. Díky tomu se zde ještě v sobotu bude konat další díl mistrovství republiky ve flat tracku, ačkoliv účast závodníků bude zřejmě limitována kvůli pozdějšímu datu ohlášení a letním dovoleným. Po vyhlášení vítězů proběhne rozlučka se sezónou a po ní bude následovat afterparty s živou hudbou a občerstvením. Další závodní program v Kopřivnici bude závislý na postupu prací, každopádně je jasné, že se zde bohužel letos již nic nepojede.

Kvůli necitlivě načasované rekonstrucki přijdou diváci v Kopřivnici o část sezóny

Foto: Karel Herman

Pavlovický stadión otevřou hned dva závody naráz

Liberec – 26. března
V sobotu 11. května se otevírá stadión ve Starých Pavlovicích a to hned pro dva závody. Malá kubatura kolibříků 125 cm a nafouklé motorky Flat Tracku budou mít společný termín závodu. Logické vyústění termínu jen necelý měsíc před hlavním závodem sezóny, a sice mistrovství Evropy juniorských družstev.

 
Liberec uvidí nejlepší flattrackové jezdce z republiky a to v novém. Úprava pravidel stanovila jasnější pravidla pro start v jednotlivých skupinách FT1 , FT Classics a FT Veterán. Na pavlovickém stadionu to bude jejich druhý závodní víkend, obejde se však bez veteránů.

Stopětadvacítky už v květnu budou mít za sebou několik závodních setkání, z nichž to první se na malé Markétě jede už dnes. A Liberec tak bude jedním z dalších pokračování s neuvěřitelnou partou malých závodníků.

 

Liberec čekají první letošní závody příští měsíc

Foto: Karel Herman

Polská extraliga přiblížila žarnovickou extraligu, baseball zase pardubický flat track

Praha – 12. prosince
Sportovní komise AČR dnes oficiálně potvrdila dvě změny domácího termínového kalendáře na příští rok. První promptně reaguje na včera zveřejněný rozpis polské extraligy. A tak se extraliga v Žarnovici nepojede 1. září, nýbrž už 14. července, kdy naváže na sobotní vrchol první ligy. Zkraje dubna se zase v Pardubicích koná mezinárodní baseballový turnaj, jehož organizátoři využívají všechna tři hřiště v okolí včetně toho fotbalového uvnitř svítkovského oválu. Proto mistrovství republiky ve flat tracku začne již 6. dubna¸ tedy o týden dříve oproti původnímu plánu.

Žarnovica uvidí svou druhou extraligu příští sezóny již v červenci

Foto: Kiril Ianatchkov

Chabařovice zažily skvělou závodní sobotu

Chabařovice – 15. září
Suprové závody viděl v sobotu chabařovický ovál. Dopoledne dorazilo čtrnáct kolibříků k dalšímu dílu svého klasického šampionátu. Vítěz Vojtěch Šachl získal skalp světového mistra Jaroslava Vaníčka. A ostatně také Janu Jeníčkovi se podařilo porazit dalšího úspěšného reprezentanta Bruna Belana. Mítink vyvrcholil nevídaným rozjezdem a odpoledne jezdili flat trackeři na krev.

Jaroslav Vaníček, Vojtěch Šachl a Bruno Belan stojí na stupních vítězů
Jan Jeníček obral o bod Bruna Belana

Zatímco Vojtěch Šachl vyhrál všechny své rozjížďky, o dalším pořadí na stupních vítězů rozhodoval rozjezd. Startovali v něm hned čtyři desetibodoví a to jsem už dlouho neviděla. Nakonec vyhrál Jaroslav Vaníček, druhý Bruno Belan, třetí Štěpán Jurča a na Jana Jeníčka zbylo poslední místo, tedy páté celkově.

Sobota 15. září byla opět pro pořadatele zakletý oříšek, počasí v pátek nebylo ideální, přesto nám dovolilo v sobotu uspořádat poslední závody letošní sezony. Menší účast při flat tracku také nebyla potěšující. Pavol Pučko avizoval, že je zraněn a tudíž byl závod otevřen všem, kteří měli zájem se postavit na stupínek vítězů, protože jsme neviděli ani žádného zahraničního jezdce!

Jan Brožek je již po operaci

Dopolední závod se obešel bez pádu, zato odpoledne závodníci padali jako hrušky. Nejvážněji dopadl Jan Brožek, který si zlomil stehenní kost v krčku, a sanitka ho odvezla do nemocnice, kde ho ještě večer operovali.

Jiří Slezák si brousil zuby na stupně vítězů, ale po dvou pádech si stěžoval na bolest kotníku, sanitka ho odvezla do depa a do finále ani nenastoupil. A vítěze kategorie veterán, po závodech ošetřovali také, odřenina na předloktí se musela vyčistit.

A to ještě závodník Václav Kvíz, ztratil nejen koncovku výfuku, ale i přilbu, která zůstala v Chabařovicích. Výfuk stihl zavařit  a přilba na něj čeká u nás.

1. Vojtěch Šachl, Divišov 3 3 3 3 12
2. Jaroslav Vaníček, Praha 3 3 1 3 10+3
3. Bruno Belan, Slaný 3 3 2 2 10+2
4. Štěpán Jurča, Březolupy 2 3 3 2 10+1
5. Jan Jeníček, Pardubice 2 2 3 3 10+0
6. Vojtěch Zamazal, Slaný 2 0 3 2 7
7. Matěj Frýza, Plzeň 1 2 1 2 6
8. Nynke Sijbesma, NL 3 1 0 1 5
9. Jakub Exler, Praha 2 2 0 1 5
10. Adam Bednář, Praha E 2 2 1 5
11. Luboš Krejča, Praha 1 1 2 1 5
12. Josef Černý, Plzeň 1 1 1 0 3
13. František Hřib, Březolupy E E ex 3 3
14. Matouš Kameník, Divišov E 0 2 0 2

Poznámka: z původně přihlášených nestartoval Tadeáš Růžička (Chabařovice)

Průběžné pořadí šampionátu:

PCE BŘE PLZ PLZ DIV PCE LIB CHA TOT
18.4. 21.4. 8.5. 21.7. 29.7. 22.8. 8.9. 15.9.
1. Jaroslav Vaníček, Praha 12 12 12 12 9 12 12 10 81
2. Vojtěch Šachl, Divišov 6 10 9 9 7 10 9 12 72
3. Bruno Belan, Slaný 11 9 7 11 5 8 10 61
4. Štěpán Jurča, Březolupy 5 7 7 8 4 10 10 51
5. Jan Jeníček, Pardubice 8 4 5 2 11 9 10 49
6. Vojtěch Zamazal, Slaný 2 3 2 6 5 7 7 7 39
7. Matěj Frýza, Plzeň 4 8 6 1 1 5 6 31
8. František Hřib, Březolupy 0 3 5 4 6 2 3 23
9. Milan Dobiáš, Chabařovice 4 9 7 20
10. Filip Šifalda, Chabařovice 8 8 16
11. Jakub Exler, Praha 4 1 2 2 5 14
12. Luboš Krejča, Praha 5 5 10
13. Mateusz Lopuski, PL 10 10
14. Daniel Klíma, Praha 8 8
15. Josef Černý, Plzeň 0 1 2 1 3 7
16. Pavel Kuchař, Praha 7 7
17. Kacper Makowski, PL 6 6
18. Nynke Sijbesma, NL 5 5
19. Michal Baštecký, Praha 4 4
20. Matouš Kameník, Divišov 1 2 3
21. Adam Bednář, Praha 2 2
22. Tadeáš Růžička, Chabařovice 2 DNR 2
23. Eric Puffer, D 2 2
Jiří Kraus, Daniel Plecháč a Roman Janošťák na stupních FT1

Výsledky kategorií MR ve flat tracku:

FT1:
1. Daniel Plecháč
2. Jiří Kraus
3. Roman Janošťák
FT Classics:
1. Aleš Plecháč Aleš
2. Martin Matějíček
3. Petr Mrázek
Veteráni:
1. Jaroslav Franců
2. Jiří Slezák
3. Jaroslav Kýček
Klasici prolévají šampaňské: Martin Matějíček, Aleš Plecháč a Petr Mrázek

Foto: Jiřina Šifaldová

Trio nejlepších veteránů: Jaroslav Kýček, Jaroslav Franců a Jiří Slezák