Archiv pro rubriku: MČR flat track

Chabařovice čeká závodní sobota

Chabařovice – 25. srpna
Zítra se v Chabařovicích bude závodit. Od deseti hodin jedeme mistrovství republiky stopětadvacítek na malé dráze s devíti jezdci na startu. A od čtrnácti mistrovský flat track. Závodit u nás budou třeba Oliver König, Ervín Krajčovič a kromě Němců a Rakušanů také jeden borec z USA.

Oba chabařovické ovály se zítra dočkají závodních pořadů | foto Antonín Škach

 

Ondřej Svědík skončil v Březolupech těsně pod vrcholem, o historický triumf ho připravil úřadující šampión

Březolupy – 10. června
V Březolupech mohl získat premiérové vítězství v závodě českého šampionátu ve flat tracku. Ondřej Svědík ovládl základní fázi třetího závodu nejprestižnější kategorie FT1. Nakonec byl pouze smutným hrdinou sobotního klání. Finálová jízda totiž nejlépe vyšla úřadujícímu šampionovi Ervínu Krajčovičovi, který musel po problémech z úvodu závodu překvapivě startovat až z druhé řady. Ervín Krajčovič se tak osamostatnil v čele klasifikace domácího mistrovství. Na stupně vítězů vystoupal v Březolupech spolu s ním druhý Ondřej Svědík a třetí Jiří Kraus.

 

Ondřej Svědík, Ervín Krajčovič a Jiří Kraus na stupních vítězů | foto Martin Giel

Ervín Krajčovič vyhrál druhý z doposud třech odjetých závodů mezinárodního mistrovství České republiky ve flat tracku a poprvé v ročníku se osamostatnil v čele průběžné klasifikace seriálu. Vstup do závodu ovšem pražskému jezdci vůbec nevyšel. Třetí muž posledního světového šampionátu totiž hned ve své první rozjížďce upadl a kvůli výrazné bodové ztrátě skončil v základní části podniku až šestý. Ervín Krajčovič ovšem podal jednoznačně nejlepší výkon ve finálové jízdě, která určuje konečné pořadí. Třináctým kariérním vítězstvím v rámci českého šampionátu Krajčovič dorovnal národní rekord Pavola Pučka. O jeho překonání se může nejmladší nositel slavného motocyklistického jména, Ervín Krajčovič, pokusit už 24. června v Praze na Markétě.

Suverénní vítěz základní části závodu, Ondřej Svědík, se ve finále musel sklonit pouze před jedním ze soupeřů a druhým místem zaznamenal nejlepší sezónní výsledek. Na stupně vítězů se v rámci MMČR ve flat tracku postavil ve své kariéře už podesáté. Třetí skončil v Březolupech vítěz sezónní inaugurace z Pardubic Jiří Kraus, který tak v průběžné klasifikaci zůstává stejně jako Ondřej Svědík na dostřel vedoucímu Krajčovičovi.

Roman Marek, Andreas Steinhofer a Radek Bednář na pódiu klasiků | foto Martin Giel

Proti původnímu plánu nevystartovali do závodu jezdci kategorie Veteran, a tak se vedle nejprestižnější skupiny FT1 představili v Březolupech už pouze jezdci kategorie FT Classics. V ní chyběla celá řada favoritů. Jakub Sluka se v den závodu omluvil a Petr Kolář musel odstoupit už po tréninku kvůli porouchanému motoru. Do finálové jízdy navíc nenaskočil Aleš Vančura, který po kolizi s Němcem Steinhoferem ze závěru základní části musel kvůli rozbitému závodnímu náčiní odstoupit.

Úřadující mistr kategorie Veteran, Roman Marek, se představil poprvé mezi klasiky a i přes to, že jel na své ČZ 250 si vedl znamenitě. V základní fázi skončil druhý a stejné místo obsadil i ve finále. Vítězství po suverénním výkonu získal německý jezdec Andreas Steinhofer, který si sice v závěru základní části podniku musel po kolizi s Vančurou a následném pádu připadat spíše jako na leteckém dnu, jenže ve finále to na něm nebylo znát. Stupně vítězů doplnil Radek Bednář.

Další závod MMČR ve flat tracku startuje v sobotu 24. června od čtrnácti hodin na pražské Markétě. Do akce se zapojí jezdci elitní kubatury FT1, ale také kategorie Classics a nově vzniklé FT Young určené mladým nadějím.

FT1:
1. Ervín Krajčovič
2. Ondřej Svědík
3. Jiří Kraus
4. Kamil Peuker
5. Tomáš Kolařík
6. Michal Hloušek
7. Sebastian Thalheim, D
8. František Irmiš
9. Michal Špaček
10. Marek Zvědělík
11. Andreas Steinhofer, D
FT Classics:
1. Andreas Steinhofer, D
2. Roman Marek
3. Radek Bednář
4. Jiří Mikšovský
5. Heiko Parschick, D
6. Jiří Slezák
7. Michal Bořuta
8. Martin Veselý
9. Lucie Pokorná
10. Karel Marek
11. Aleš Vančura

Bitva dvou kohoutů pokračuje, Ervín Krajčovič ve Slaném srovnal krok s Jiřím Krausem

Slaný – 27. května
Národní šampion a medailista z posledního světového šampionátu Ervín Krajčovič ovládl druhý podnik mezinárodního mistrovství České republiky ve flat tracku. Na dráze ve Slaném, kam se národní šampionát vrátil poprvé od roku 2016, uspěl ve finálové rozjížďce. Smutným hrdinou klání v královském městě byl Jiří Kraus, jehož výrazně zbrzdily technické problémy s motocyklem. Navzdory tomu ovšem obsadil druhé místo a v průběžné klasifikaci seriálu se dělí o vedení právě s Ervínem Krajčovičem.

 

Ervín Krajčovič se dotáhl do čela aktuální klasifikace FT1 | foto Jiří Exler

V letošní premiéře v Pardubicích vypálil všem rybník a překvapivě zvítězil. Ve druhém klání šampionátu ve Slaném ovšem Jiřího Krause zbrzdily technické problémy. Kvůli nim někdejší český mistr nedokončil dvě jízdy základního rozpisu a ve finále musel startovat z druhé řady. I přesto předvedl srdnatý výkon a vybojoval druhé místo zaručující dělenou první příčku v seriálu.

Stejně bodů jako Jiří Kraus má po závodě ve Slaném také Ervín Krajčovič, který nejlepším možným způsobem reagoval na ztrátu z Pardubic. Ve druhém klání seriálu úřadující šampión ovládl finálovou jízdu. Jejím smutným hrdinou se stal již zmíněný Jiří Kraus, který nejprve upadl v souboji s Polákem Lukaszem Bujniewiczem, který byl rozhodčím označen jako viník incidentu a do opakované jízdy pro vyloučení nezasáhl.

Jiří Kraus doplatil ve Slaném na technické patálie | foto Jiří Exler

Po restartu se Jiří Kraus znovu ucházel o první příčku. Z druhé řady dohnal Ervína Krajčoviče, ovšem souboj o celkový triumf tentokrát do vítězného konce nedovedl. Mimořádně vyrovnaná bitva o průběžné vedení v tuzemském šampionátu tak pokračuje. Ervín Krajčovič i Jiří Kraus mají po dvou závodech shodný počet šestatřicet bodů a dělí se o vedoucí pozici. Třetí ve Slaném skončil vítěz základní části závodu Ondřej Svědík.

Ervín Krajčovič dosáhl na dvanácté vítězství v kariéře při mezinárodním mistrovství české republiky v kariéře a jediný triumf ho dělí od dorovnání národního rekordmana Pavla Pučka. Zajímavostí je, že oba aktuální leadeři vybojovali v závodech elitní kategorie FT1 shodný počet sedmnácti pódiových umístění.

Jakub Sluka upaluje za triumfem v klasicích | foto Jiří Exler

V kategorii Classic zvítězil Jakub Sluka před Němcem Andreasem Steinhoferem a Alešem Vančurou. Nově vzniklé kategorii juniorů kraloval Matěj Gebert. Na stupních vítězů ho doplnili Vít Sochůrek a Barbora Šondová. Adam Nejezchleba ve stejný den vodil elektrický plochodrážní motocykl při šampionátu stopěadvacítek v Liberci.

Další závod českého šampionátu ve flat tracku budou hostit desátého června Březolupy. Do boje i mistrovské body se tentokrát zapojí jezdci kategorií FT1 a FT  Classic.

FT1:
1. Ervín Krajčovič, CZ
2. Jiří Kraus, CZ
3. Ondřej Svědík, CZ
4. Tomáš Kolařík, CZ
5. Kamil Peuker, CZ
6. Sebastian Thalheim, D
7. František Irmiš, CZ
8. Marek Zvědělík, CZ
9. Michal Špaček, CZ
10. Lukasz Bujniewicz, PL
FT Classics:
1. Jakub Sluka, CZ
2. Andreas Steinhofer, D
3. Aleš Vančura, CZ
4. Radek Bednář, CZ
5. Jiří Mikšovský, CZ
6. Heiko Parschick, D
7. Jiří Slezák, CZ
8. Zdeněk Tumpach, CZ
9. Lucie Pokorná, CZ
10. Martin Huning, D
11. Lukáš Pokorný, CZ
12. Michal Špaček, CZ
13. Martin Veselý, CZ
FT Young:
1. Matěj Gebert, CZ
2. Vít Sochůrek, CZ
3. Barbora Šondová, CZ
4. Stanislav Kohout, CZ
5. Tereza Kohoutová, CZ
6. Tomáš Svoboda, CZ

Jiří Kraus odmítl rekord Ervína Krajčoviče a v Pardubicích zvítězil finálovým sólem od startu do cíle

Pardubice – 20. dubna
V úvodním závodě mezinárodního mistrovství české republiky ve flat tracku cílil na dorovnání národního rekordu v počtu po sobě jdoucích vyhraných závodů národního šampionátu. V Pardubicích vyhrál Ervín Krajčovič základní fázi premiérového klání nové sezony, jenže do finále neodstartoval nejlépe a zbytek dvanáctikolové bitvy o pódium marně stíhal Jiřího Krause. Ten před startem nového ročníku odmítl účast ve světovém šampionátu. Ovšem v Pardubicích nechal za svými zády všech sedmnáct soupeřů elitní kategorie FT1 a po prvním závodě osmidílného seriálu drží pozici lídra průběžné klasifikace.

 

Ervín Krajčovič, Jiří Kraus a Ondřej Svědík na pódiu FT1 | foto Štěpán Ševčík

Pěkné počasí i dlouhá krasojízda obhájce českého mistrovského titulu a bronzového medailisty z loňského mistrovství světa dlouho značili, že Ervín Krajčovič naváže na výkony z předešlé sezony. V Pardubicích byl blízko potvrzení role favorita, jenže po vítězství v základní části závodu nezvládl start ideálně a v následné stíhací jízdě nestačil na Jiřího Krause. Ten před začátkem sezóny překvapivě odmítl účast v mistrovství světa, jenže ze svého umění nic nezapomněl. Druhé místo v základní fázi východočeského podniku mu dalo možnost výběru výhodné startovní pozice pro finálovou jízdu, a tu mistr republiky z roku 2020 zhodnotil maximálně.

 

Dvanáctikolový souboj o vítězství byl famózním vyvrcholením celého klání. Kraus nejlépe odjel ze startovního roštu a kombinací rychlé jízdy a bezchybné defenzivní strategie nepustil světovou trojku před sebe. Za vítězem pardubického závodu se kolem šachovnicového praporku prohnala kompletní česká reprezentace – druhý Ervín Krajčovič, třetí Ondřej Svědík a čtvrtý Tomáš Kolařík. Stejné pozice patří všem zmíněným i v průběžné klasifikaci závodu.

Adam Nejezchleba vyhrál premiérový závod FT Young | foto Štěpán Ševčík

Sezónní inaugurace nabídla také premiéru nově vzniklé kategorie Junior. Bez ztráty kytičky v ní zvítězil Adam Nejezchleba, který by se podobným výkonem neztratil ani mezi jezdci elitní seniorské skupiny FT1. Na stupních vítězů ho doplnili druhý Matěj Gebert a třetí Stanislav Kohout. V kategorii Classics pak zvítězil obhájce loňského prvenství Jakub Sluka před Andreasem Steinhoferem z Německa a Petrem Kolářem.

Další závod se stejným zastoupením kategorií je na programu 27. května ve Slaném. Už 8. května bude ovšem Kopřivnice hostit úvodní klání domácího přeboru veteránů.

FT1
1. Jiří Kraus
2. Ervín Krajčovič
3. Ondřej Svědík
4. Tomáš Kolařík
5. Yasmin Poppenreiter, A
6. Klaus Mayr, A
7. Michael Schmid, A
8. Kamil Peuker, CZ
9. Tamás Miklósy, H
10. Michal Hloušek, CZ
11. Sebastian Thalheim, D
12. Marek Zvědělík, CZ
13. Richard Biel, H
14. František Irmiš
15. Michal Špaček
16. Attila Tóth, H
17. Zsolt Biel, H
18. Jacopo Invernizzi Calori, H
FT Classics
1. Jakub Sluka
2. Andreas Steinhofer, D
3. Petr Kolář
4. Radovan Bednář
5. Lukáš Pokorný
6. Aleš Vančura
7. Michal Špaček
8. Jiří Slezák
9. Martin Veselý
10. Jiří Mikšovský
11. Michal Bořuta
12. Karel Marek
FT Young
1. Adam Nejezchleba
2. Matěj Gebert
3. Stanislav Kohout
4. Tomáš Svoboda
5. Tereza Kohoutova
6. Barbora Šondová
7. Damián Kolář
8. Vít Sochůrek

Nejen mistrovský flat track láká zajímavými jmény

Chabařovice – 3. července
Dnes ve čtrnáct hodin startuje v Chabařovicích třetí podnik mistrovství republiky stopětadvacítek na klasické dráze. Na startovní listině kromě sedmi Čechů jsou i jména již známého Poláka a navíc jednoho Lotyše, myslím, že uvidíme hezký souboj o chabařovické trofeje. A pokud se týká zajímavých jmen, prim hraje mistrovský flat track.

 

Závody flattrack byly přesunuty z 29. května, uvidíme  dvě kategorie, FT1 a Pohár veteránů. V první zmíněné kategorii, jsme obdrželi na soupisce jména, ze kterých se nám zatočila hlava. Ani se nám nechce věřit, že si chtějí vyzkoušet tento sport a právě v Chabařovicích  účastník závodů Moto GP Filip Salač, a Oliver König ze světových superbiků  a dakarista Ervín Krajčovič, syn slavného otce a vnuk ještě slavnějšího dědečka.

Ervín Krajčovič dnes ve startovní listině nechybí

Foto: Jiřina Šifaldová

Na flat track dohlížely ikony motoristických disciplín

Chabařovice – 28. května
Jelikož koronavirová protiepidemická opatření nám neumožnila uspořádat závody v plném rozsahu, jak bychom si to představovali, domluvili jsme se, že tento den zachováme flat track. A bude to jen bodovaný trénink a bez diváků.

Tři nejlepší z FT1: zleva Ervín Krajčovič, Kamil Peuker a Tomáš Kolařík

Jelikož tréninkových možností  moc nebylo, kluci rádi přijeli. Ve čtrnáct hodin všechno začalo volným tréninkem a od patnácti už byl ostrý start. Kategorie FT1 byla vyrovnaná a druhou kategorii jsme nazvali FT2, což je to spojení kategorie Classic a Veterán.

Ervín Krajčovič si s Matějem Kůsem měl, o čem vyprávět

Tady už byl rozdíl znát. Pavol Pučko hodnotil jízdy a bodoval. V FT1 byl nejlepší Kamil Pauker a FT2 ovládl domácí Jiří Mikšovský, který jel se svým kamiónem z Itálie, jak nejrychleji uměl, aby první trénink stihnul. Přijel asi o půl třetí, ale byl rád, že akci vůbec stihl.

Premiérový trénink to byl také pro Adama Nejezchlebu. V sobotu si poprvé vyzkoušel větší plochodrážní motocykl a i jízdu na  flattrackovém speciálu (450ccm), který mu ochotně zapůjčil vítěz Kamil Pauker. Adam přijel do depa nadšený.

Na kluky se přijel podívat i Matěj Kůs a dakarista Ervín Krajčovič starší, který podporuje svého syna a uděluje mu cenné rady, a v depu byl dnes i jako mechanik.

Flat trackeři byli v Chabařovicích nadšení

Foto: Jiřina Šifaldová