Archiv pro rubriku: MČR flat track

Nejen mistrovský flat track láká zajímavými jmény

Chabařovice – 3. července
Dnes ve čtrnáct hodin startuje v Chabařovicích třetí podnik mistrovství republiky stopětadvacítek na klasické dráze. Na startovní listině kromě sedmi Čechů jsou i jména již známého Poláka a navíc jednoho Lotyše, myslím, že uvidíme hezký souboj o chabařovické trofeje. A pokud se týká zajímavých jmen, prim hraje mistrovský flat track.

 

Závody flattrack byly přesunuty z 29. května, uvidíme  dvě kategorie, FT1 a Pohár veteránů. V první zmíněné kategorii, jsme obdrželi na soupisce jména, ze kterých se nám zatočila hlava. Ani se nám nechce věřit, že si chtějí vyzkoušet tento sport a právě v Chabařovicích  účastník závodů Moto GP Filip Salač, a Oliver König ze světových superbiků  a dakarista Ervín Krajčovič, syn slavného otce a vnuk ještě slavnějšího dědečka.

Ervín Krajčovič dnes ve startovní listině nechybí

Foto: Jiřina Šifaldová

Na flat track dohlížely ikony motoristických disciplín

Chabařovice – 28. května
Jelikož koronavirová protiepidemická opatření nám neumožnila uspořádat závody v plném rozsahu, jak bychom si to představovali, domluvili jsme se, že tento den zachováme flat track. A bude to jen bodovaný trénink a bez diváků.

Tři nejlepší z FT1: zleva Ervín Krajčovič, Kamil Peuker a Tomáš Kolařík

Jelikož tréninkových možností  moc nebylo, kluci rádi přijeli. Ve čtrnáct hodin všechno začalo volným tréninkem a od patnácti už byl ostrý start. Kategorie FT1 byla vyrovnaná a druhou kategorii jsme nazvali FT2, což je to spojení kategorie Classic a Veterán.

Ervín Krajčovič si s Matějem Kůsem měl, o čem vyprávět

Tady už byl rozdíl znát. Pavol Pučko hodnotil jízdy a bodoval. V FT1 byl nejlepší Kamil Pauker a FT2 ovládl domácí Jiří Mikšovský, který jel se svým kamiónem z Itálie, jak nejrychleji uměl, aby první trénink stihnul. Přijel asi o půl třetí, ale byl rád, že akci vůbec stihl.

Premiérový trénink to byl také pro Adama Nejezchlebu. V sobotu si poprvé vyzkoušel větší plochodrážní motocykl a i jízdu na  flattrackovém speciálu (450ccm), který mu ochotně zapůjčil vítěz Kamil Pauker. Adam přijel do depa nadšený.

Na kluky se přijel podívat i Matěj Kůs a dakarista Ervín Krajčovič starší, který podporuje svého syna a uděluje mu cenné rady, a v depu byl dnes i jako mechanik.

Flat trackeři byli v Chabařovicích nadšení

Foto: Jiřina Šifaldová

Chabařovická sobota se ponese v duchu flat tracku

Chabařovice – 27. května
V sobotu od čtrnácti hodin pořádáme v Chabařovicích bodovaný trénink pro flat track. Počet je omezen na sto lidí v areálu, takže zatím bez divácké podpory. Původní závody jsou přeloženy na 3. července a doufáme, že už to bude moci být za účasti diváků a bez přísných epidemiologických opatření. Zatím si tedy kluci můžou zatrénovat a zjistit, jaká je po roce dráha.

Foto: Jiřina Šifaldová

Kromě přeboru se na českých oválech do půlky května v závodním tempu nehne ani kolo

Pardubice – 28. dubna
Nový ministr zdravotnictví, v Babišově vládě již čtvrtý v pořadí během půl roku, evidentně nechce svou kůži prodat lacino. Rozvolnění tuhých opatření se děje spíše v rétorické rovině. Na rozdíl od fotbalu zůstává motoristický sport mezi diskriminovanými odvětvími. I slavná Rallye Šumava musela dostat výjimku od krajské hygieny, aby její účastníci mohli být testování jen antigenními testy. Na ploché dráze jsou však nutné nákladnější PCR testy a na stadióny nesmí noha ani jednoho diváka. Dnešní informace plochodrážní komise proto rozhodně nepřekvapí. S výjimkou přeborů v Praze a v Pardubicích se na českých oválech až do půlky května nepojede vůbec nic.

Česká plochá dráha do poloviny května:

1.5. ME jednotlivců Plzeň zrušeno FIM Europe
4.5. MR U21 + U19 Praha posunuto na pozdější NT
4.5. přebor Praha jede se bez diváků místo 4.10.
5.5. přebor Pardubice jede se bez diváků místo 9.6.
8.5. MR flat track Březolupy přeloženo na 24.7.
8.5. 1.liga Kopřivnice posunuto na pozdější NT
15.5. MR 250 ccm Pardubice posunuto na pozdější NT
Takové souboje, jaké na snímku předvádějí Hynek Štichauer (žlutá), Jan Kvěch (modrá) a Jakub Jamrog (červená) diváci na vlastní oči minimálně do 15. května neuvidí

Foto: Karel Herman

Závodní víkend v půli dubna bude mít jasno nejdéle v pátek

Pardubice – 30. března
Víkendová Valašská rallye rozdala první body do šampionátů v automobilových soutěžích, ale také poskytla AČR vodítko pro pořadatele dalších motoristických podniků. Pro plochou dráhu je jasné zatím, že Prague Open příští sobotu padlo bez náhrady. S první ligou v úterý 20. dubna se na Markétě počítá, ať už se pojede s diváky či bez nich. Ovšem ve hře je závodní víkend v půli dubna. Kromě flat tracku v Pardubicích a ve Svitavách by měl totiž odstartovat i přebor s klasickými stopětadvacítkami v Plzni. Stále platí pravidlo sportovní komise, že každý pořadatel musí rozhodnout o svém závodě nejpozději čtrnáct dnů předem. Takže tento pátek.

„Valaška byla bez problémů, takže finalizujeme sanitární předpisy,“ říká Petr Moravec. „Ještě čekáme na to co vymyslí naše hygiena před Velikonocemi. Platí, že každý pořadatel si čtrnáct dnů před závody řekne, zda pojede nebo ne. Problém je, pokud by účastníkům nestačily antigenní testy, přeci jenom to by závod strašně zdražilo. Co s víkendem 16. – 18. dubna, rozhodneme v pátek.“

Plochodrážní první půle dubna v České republice:

10.4. Prague Open – Praha (+ MR 250 ccm) zrušeno
17.4. přebor – Plzeň (+ MR 125 ccm) bude rozhodnuto do pátku
20.4. 1.liga – Praha uskuteční se
O přeboru v Plzni se rozhodně ještě tento týden

Foto: Eva Palánová

V Divišově vznikne čtvrtá závodní trať

Mlčechvosty – 4. ledna
Od října 1990 se v Divišově pravidelně opět závodí na ploché dráze. Uplynulá dekáda přinesla stadiónu malou dráhu. Později byla předělána a nakonec v symbióze s ní vyrostl ještě jeden, o něco delší mini ovál. Nyní vznikne ještě jedna trať, což má na svědomí Pavol Pučko. Český Mr. Flat Track má totiž se svou disciplínou nemalé ambice.

 

Pavol Pučko chystá v Divišově novinku

Dokladem je rekordních jedenáct závodů mistrovství republiky ve flat tracku. „Pořadatelé o nás mají zájem, nejsme už nechtění,“ usmívá se Pavol Pučko, přičemž nevyvrací argument, že za pořadatelstvím stojí také startovné, které flat trackeři na rozdíl od plochodrážníků platí. „Pracovali jsme na tom, aby v kalendáři byla jak dlouhá dráha, tak krátká i tourist trophy, ať je mistr nejkompletnější.“

Tourist Trophy přináší závodění na techničtější trati než je plochodrážní ovál. „Loni se stalo, že se mistrovství světa v Itálii jelo formou TT,“ přibližuje Pavol Pučko, co jej motivovalo ke stavbě takové dráhy rovněž u nás. „My jako Češi jsme se to dozvěděli tejden před. Všichni byli překvapení. Jediný, kdo to znal, jsem byl já, když jsem na tom jel v USA, a mechanik Tomáš Kolařík. V nový sezóně budou dvě té-téčka, přemýšlel jsem, aby to kluci měli najetý.“

Český flat track nezažívá špatné časy

A jak se dostal do hry divišovský stadión? „Pořadatelé se tomu vůbec nebránili,“ říká muž, který se po kariéře v motokrosu a na ploché dráze našel ve flat tracku, nyní kvůli zdravotním patáliím coby funkcionář. „Jeden den se udělá TT, druhý den ovál. V řádech taková možnost je. V motardech skončila třída Mitas, což jsou motokrosový gumy bez vzorků, Mitas je přestal dělat. Té-téčko by mohlo k flat tracku přitáhnout motarďáky nebo motokrosaře, co se nebojí sundat brzdu.“

Pro novou trať se využije stávající divišovský stadión. „Z oválu se zajede na malou dráhu, na tu větší,“ popisuje Pavol Pučko. „Strhne se tráva a dá se tam trošku hlíny. Malá dráha se pojede doprava a pak se závodníci vrátí zpátky na rovinku. Tím pádem bude i zatáčka doprava a pojede se i s přední brzdou. Obě plochodrážní zatáčky zůstanou, ale na rovince u depa se vjede dovnitř.“

Foto: Karel Herman