Archiv pro rubriku: MČR Dvojic

Déšť je prozatím šampiónem českých dvojic

Slaný – 28. září
Víkend přinesl souboj slánských pořadatelů s deštěm. V sobotu jejich ovál zalila voda, avšak neděle přinesla naději. Dráha se nabránovala, aby se provzdušnila a posléze ujezdila. Jenže dnes se déšť vrátil a dokonal dílo zkázy. Mnoho diváků i část závodníků dorazila na ovál ve středočeském královském městě jenom, aby si vyslechla zprávu o zrušení šampionátu republiky dvojic, jímž měly vyvrcholit oslavy sedmdesátin slánské ploché dráhy.

Déšť dnes vyhrál nad slánskými pořadateli

Foto: Mirek Horáček

Slánští favorité Jakub Jamrog a Eduard Krčmář se ani nepřevlékli do kombinézy

Slaný nebude mít při pokusu vrýt nápis do kamene historie ani tupé dláto, ale ani lehký život

Slaný – 26. září
Pomineme-li údobí, kdy se o mistru republiky v soutěži dvojic rozhodovalo v seriálu, hostil Slaný finále celkem pětkrát. Jenže v letech 1977, 1990, 1999, 2006 a 2015 jeho domácí publikum tleskalo mistrům z jiných klubů. Patrik Linhart, Pawel Staszek, Martin Málek, Karol Zabik, Eduard Krčmář a Martin Vaculík dovezli Slanému zlaté medaile z Divišova, Březolup a Pardubic. Triumfu před zraky svých fanoušků se Milan Mach se svými svěřenci může dočkat již v pondělí. Učinil proto maximum, avšak soupeři jeho tandemu Eduard Krčmář – Jakub Jamrog rozhodně na ovále nebudou dávat přednost.


Tipujte:

Kdo se stane mistrem republiky dvojic?

View Results

Loading ... Loading ...

V pondělí Jakub Jamrog (červená) narazí na Josefa France (modrá) v patnácté jízdě

Řešení pro šampionát museli najít pořadatelé kvůli novým povoleným počtům diváků, ale také sportovní komise. Oproti původnímu plánu se odhlásily Březolupy a po libereckému pádu Jana Macka rovněž Kopřivnice. Sérii tří dovršila Žarnovica, protože Česká republika je na slovenském seznamu rizikových zemí.

Přesto se ale pondělní závod uskuteční klasickým rozpisem pro sedm dvojic na jednadvacet rozjížděk. O záskok se postará trojice pražských mladíků Michal Baštecký, Pavel Kuchař a Jakub Exler, kteří se spojí pod hlavičkou Junior Teamu.

Při vší úctě řešení mistrovské otázky bude třeba hledat v jiných boxech. Již zmiňovaný Milan Mach vysílá do akce největší ze svých es, která v extralize odvedla práci hodnou úderníků padesátých let. Praha staví dvě dvojice, o jejichž ambicích nelze pochybovat.

K titulu bude muset Eduard Krčmář (červená) porazit také Jana Kvěcha (modrá)

Josef Franc a Jan Kvěch budou obhajovat titul z loňské Kopřivnice pod hlavičkou Olympu, barvy Markéty budou hájit Petr Chlupáč a Daniel Klíma. Ostatně mezi patnácti závodníky budou mít Pražané jasnou převahu.

Při úterních stopětadvacítkách na malé Markétě se Karel Kadlec domluvil na hostování Ondřeje Smetany za Plzeň. Nebyl si jistý, zda pojede po boku Václava Kvěcha či Zdeňka Simoty. A ejhle, náhle je druhým mužem západočeské sestavy Slovinec Matic Ivačič.

Na pražské závodníky staví tentokrát i klub plochodrážních fanoušků z Třebusic, jehož nejmenovaným kápem je pochopitelně Vladimír Vopat. Zůstává věrný filozofii extraligového INTERTEAMu a dává prostor českým borcům, na něž by se možná jinak nedostalo. V případě pondělku Filipu Hájkovi a Zdeňku Holubovi.

Ondřej Smetana a Jan Kvěch se na startovní rošt extraligové jízdy dostali omylem, avšak v pondělí pojedou proti sobě

Po roční pauze se do mistrovství republiky dvojic se vrací Pardubice. Soupeři je rozhodně nesmí podceňovat a pražský Olymp má v tomto ohledu o výzvu navíc. Titul získal loni poprvé od roku 2011, když východočeští plochodrážníci svých předchozích pět zlatých medailí neobhajovali, protože Václav Milík musel plnit své polské povinnosti.

Východočeský kapitán však v pondělí chybět nebude. Od Lubomíra Vozára dostal volnou ruku při výběru svého parťáka. Jeho volba padla na Hynka Štichauera. S ním pro Pardubice vyhrál první titul v Březolupech 2013, když Josef Franc vyjel na trávník, ale i ten poslední v Liberci o pět let později.

 


Koncept domácího stadiónu v českých dvojících nefunguje obecně:

Poslední titul pro Slaný dobyli Martin Vaculík a Eduard Krčmář před šesti lety v Pardubicích

Slaný není jediný tým, který v mistrovství republiky dvojic nedokázal přetavit domácí prostředí na zlato. Alespoň v posledních letech. Podobně neúspěšnými alchymisty byli nejen loni Kopřivničtí, jímž přesun na nevýhodný termín před rekonstrukcí stadiónu nesebral závod, ale hostující esa ze sestavy ano.

Podobně se vyhrát nepovedlo třeba Zdeňku Simotovi s hvězdným Jasonem Doylem na Borech v květnu 2017 či Josefu Francovi s Matějem Kůsem na Markétě v září 2016. Ostatně ani Václav Milík a Krystian Pieszczek neobhájili pardubické zlato v říjnu 2014, když byl mítink přeložen do Svítkova z Divišova.

Naposledy domy vyhrálo Mšeno roku 2012: na pódiu zleva Marcin Jedrzejewski, Martin Gavenda, Mads Korneliussen, Przemyslaw Pawlicki, Matěj Kůs a Jan Jaroš

Poslední vítězství domácího týmu zatím vidělo Mšeno v srpnu před osmi lety. Zlatem se ozdobili Dán Mads Korneliussen a Polák Przemyslaw Pawlicki. Klub se svým fanouškům odměnil za nevydařenou extraligu, ale postaral se také o přepsání pravidel. Od té doby totiž může být v každé sestavě jediný cizinec.

Poslední šampionát dvojic ve Slaném však před pěti lety přinesl triumf Václavu Milikovi, Lubomíru Vozárovi a Aleši Drymlovi
Poslední šampionát dvojic ve Slaném však před pěti lety přinesl triumf Václavu Milikovi, Lubomíru Vozárovi a Aleši Drymlovi

A když už se dívám do historie, není špatné ještě zůstat u pardubického mítinku v sezóně 2014. V ní Slaný slavil svůj prozatím triumf v českých dvojicích. Stalo se tak za dramatických okolností. Matěji Kůsovi letěl do obličeje vlastní ulomený přední blatník. Josef Franc se mu vyhýbal, zatímco Martin Vaculík a Eduard Krčmář na nic nečekali a pádili pro zlato. Za rok ve Slaném však Eduard Krčmář startoval se Sebastianem Ulamkem a ve finálové jízdě jim rybník vypálili Václav Milík a Aleš Dryml.


Startovní listina pondělního šampionátu dvojic ve Slaném:

AK Slaný: 1 Eduard Krčmář, 2 Jakub Jamrog (PL)
AK Markéta Praha: 3 Petr Chlupáč, 4 Daniel Klíma
PK Plzeň: 5 Ondřej Smetana, 6 Matic Ivačič (SLO)
JUNIOR TEAM: 7 Michal Baštecký, 8 Pavel Kuchař, 18 Jakub Exler
OLYMP Praha: 9 Josef Franc, 10 Jan Kvěch
AMK ZP Pardubice: 11 Václav Milík, 12 Hynek Štichauer
KFPD Třebusice: 13 Filip Hájek, 14 Zdeněk Holub

Foto: Karel Herman, Kiril Ianatchkov a Pavel Fišer

Slaný bude slavit sedmdesátku mistrovskými dvojicemi

Slaný – 29. prosince
Třináctého srpna uběhne přesně sedmdesát let, kdy se ve Slaném konal první plochodrážní závod. Stadión ve středočeském královském městě svým stářím překonávají pouze Mariánské Lázně. Nicméně Slaný má vrch i nad nimi, jelikož se zde konají závody bez přestávky. Takové výroční je potřeba oslavit a při vykleštění extraligy se slánskému publiku dostává jiný bonbónek v podobě mistrovství republiky dvojic. Antonín Vilde, předseda klubu, vysvětluje, proč v rámci jubilea nedostal přednost třeba individuální šampionát.

 

Slánský stadión bude slavit svou sedmdesátku
Slánský stadión bude slavit svou sedmdesátku

„Výbor Autoklubu v AČR Slaný zodpovědně zvažoval prakticky po celou sezónu 2019, jaké závody nahlásí do sportovního kalendáře 2020 především s ohledem k významnému jubileu sedmdesáti let nepřetržité činnosti ploché dráhy ve Slaném,“ říká Antonín Vilde. „Nebylo pochyb, že klub, jak mu velí tradice, se přihlásí do nejprestižnější tuzemské soutěže, jakou je extraliga družstev a to s ohledem, jak na reprezentaci města Slaný, tak na sponzory kluby a v neposlední řadě na naše příznivce, kteří v hojném počtu navštěvují extraligové závody a svoji přítomností podporují slánský 3ton.“

Slaný patří ke klubům, které mohou současně pořádat mítinky na dvou oválech. „V posledních sezónách, kdy zde byla vybudována malá dráha, kombinujeme systém hlavního závodu jako Memoriál Antonína Vildeho nebo přebor s kláním mladých juniorů ve třídě 125 ccm jak na malé, tak na klasické dráze“ souhlasí Antonín Vilde. „A od toho jsme nechtěli ustoupit, byť je to nejen celodenní časově náročná akce, ale díky obětavosti našich činovníků, jako jsou Václav Buřič, jeho syn Jan, Jaroslav Drbal, Eduard Krčmář starší, Otakar Večerka, David Filipovský, Miroslav Rosůlek, Jiří Hübl, Martin Šťastný, Jan Boháč, Václav Hasík a někteří další, se daří tento trend prozatím držet především pro sportovní vyžití mladé nastupující plochodrážní generace.“

Víkend malých kubatur se již stal slánskou tradicí
Víkend malých kubatur se již stal slánskou tradicí

Tradicí se stává zářijový víkend malých kubatur. „Ke zmíněným akcím je nutné přičíst i pořádání evropské série juniorů v kubatuře do 250 ccm, kterou je možné propojit s finálovým závodem mistrovství republiky téže kubatury,“ vysvětluje slánský šéf. „A mistrovský závod má kromě kvantity jezdeckého pole i kvalitní závodnické obsazení.“

A proč tedy mistrovství republiky dvojic? „Jeho finále bylo první volbou, jakým směrem výbor klubu bude směřovat k jubileu sedmdesáti let ploché dráhy ve Slaném,“ odpovídá Antonín Vilde. „Finále dvojic jsme ve Slaném pořádali v roce 2015 a myslím si, že to byl zdařilý závod jak po stránce sportovní, tak i organizační, a proto dostalo mistrovství republiky dvojic přednost před případnou možností uspořádat jiný mítink. Samozřejmě si uvědomujeme, že se poslední dva ročníky již nekonaly na deset dvojic. V současné době je přihlášeno osm týmu, ale to neznamená, že do slánského finále se tato situace nezmění a diváci 28. září nebudou sledovat deset párů, které budou bojovat o mistrovský titul. Navíc závod dvojic je kolektivní a má větší náboj než mítink jednotlivců, další věcí je, že slánský klub byl pořadatelem prvního šampionátu dvojic, který měl v tehdejším Československu premiéru 17. června 1977. A na určité tradice by se mělo navazovat a nezapomínat na ně.“

Ačkoliv Slaný pořádal mistrovské dvojice pětkrát, jeho tým doma nikdy nezvítězil - naposledy se v červenci 2015 na jeho stadiónu radovali pardubičtí Václav Milík, Lubomír Vozár a Aleš Dryml
Ačkoliv Slaný pořádal mistrovské dvojice pětkrát, jeho tým doma nikdy nezvítězil – naposledy se v červenci 2015 na jeho stadiónu radovali pardubičtí Václav Milík, Lubomír Vozár a Aleš Dryml

Foto: Pavel Fišer a Antonín Škach

Josef Franc s Janem Kvěchem prohráli už jako noví mistři

Kopřivnice – 23. června
Slunečné počasí provázelo šampionát republiky dvojic v Kopřivnici, kde se vzhledem k rekonstrukci Letního stadiónu plochodrážní motory na pár měsíců odmlčí. Od prvních rozjížděk za titulem vykročili Josef Franc a Jan Kvěch, kteří vozili jednu sedmičku za druhou. Zato jejich pronásledovatelé přece jen ztráceli. Zdeňka Holuba a Norberta Kosciucha spojené hlavičkou KFPD Třebusice nejprve od sebe rozdělil Michal Škurla a vzápětí i Martin Málek. Jakub Valkovič a Michal Škurla stejný kousek provedli Markétě s Petrem Chlupáčem a Ondřejem Smetanou v sestavě. V osmé jízdě si Josef Franc a Jan Kvěch prodloužili sérii své neporazitelnosti na úkor svých klubových kolegů. Ve hře o titul s nimi tím pádem zůstávaly jenom Třebusice. V jedenácté jízdě vedly před Markétou, když nějaké nekalosti v motoru vedoucího Zdeňka Holuba způsobily přetržení sekundárního řetězu, který devastoval vše, co mu stálo v cestě. Tím pádem bylo o mistrech rozhodnuto, ačkoliv Norbert Kosciuch vyhrál čtrnáctou jízdu. Josef Franc a Jan Kvěch ale nepustili před sebe Zdeňka Holuba a dovezli do Prahy první titul od vítězství Matěje Kůse a Renata Gafurova v Březolupech roku 2011.

Zdeněk Holub, Norbert Kosciuch, Josef Franc, Jan Kvěch, Petr Chlupáč a Ondřej Smetana na stupních vítězů

Létající Olymp

Kopřivnické depo rozpálené tropickým žárem

Byl to kompromis, velký kompromis. Pakliže se měly jet české dvojice v Kopřivnici, nešlo to jindy než právě dnes. Počasí bylo závodu skvěle nakloněno, ale okolnosti ne. Postupně padaly přihlášky Slaného, Pardubic a Plzně a nakonec se sešlo pouhých šest týmů. S rozpisem nešlo vymyslet nic jiného, než nechat jednotlivé páry v patnácti rozjížďkách postupně bojovat proti sobě. Systém importovaný z Britských ostrovů se vrátil alespoň bodovým klíčem 4-3-2-0.

Pro závodníky to znamenalo jediné, a sice bodovat co nejvíce. V první jízdě vystřeli do vedení Zdeněk Holub. Za sebou měl svého kolegu z fanouškovského výběru Třebusic Norberta Kosciucha, který v prvních metrech převzal vedení. Avšak Michal Škurla v kopřivnické vestě byl ve střehu a ve výjezdu z úvodní zatáčky se vnějškem dostal za Polákova záda.

Zdeněk Holub bojoval o bod navíc až do cíle, ale Michal Škurla nepovolil. Vedení v průběžné klasifikaci se tím pádem ujali Jan Kvěch s Josefem Francem v sestavě Olympu, když ve druhé jízdě na hlavu porazili březolupské Martina Málka a Martina Gavendu. Záměr pražské Markéty vyrovnat se svým kolegům zhatil Jakub Valkovič.

Jan Kvěch (modrá) a Josef Franc (červená) drží v šachu Martina Málka

Přitom Ondřej Smetana a Petr Chlupáč reagovali na let pásky vstříc prosluněnému nebi jako jeden muž. Jenže slovenský junior v první zatáčce projel mezi nimi na druhou příčku. Ve druhém okruhu intenzita jeho útoků na vedoucího Ondřeje Smetanu poklesla vinou ztráty plechové body, avšak Petra Chlupáče udržel.

Martin Málek po rozjížďce s číslem čtyři:

„Teď se už do toho dostávám.“

Zdeněk Holub (bílá) letí do vedení před Martina Málka (modrá), Norberta Kosciucha (žlutá) a Martina Gavendu (červená)

Třebusický tým ani ve čtvrté jízdě nezabral naplno. Zdeněk Holub triumfoval stylem start – cíl, ovšem Martin Málek se pevně usadil před Norbertem Kosciuchem. Ve druhém kole se zdálo, že jej Polák podjede ve druhé zatáčce, nicméně přání zůstalo otcem myšlenky.

Petr Chlupáč si na začátku závodu stěžoval na své horší starty a rozjížďka s číslem pět mu v tomto ohledu dala plně zapravdu. Byť směřoval spolu s Ondřejem Smetanou do čela, ještě v prvním nájezdu jej minul Michal Škurla. A ten nepovolil až do konce. Pravda Petr Chlupáč měl příležitost menší, protože ve druhém oblouku třetího kola upadl Jan Macek, jenž tentokrát uzavíral řadu.

Protože však závodníci před ním projeli do závěrečného okruhu, byly přiděleny technické body. To už se ale na startovním roštu řadili Josef Franc a Jan Kvěch. V šesté jízdě si se Slováky pohráli jako kočka s myší. Sotva projeli pod šachovnicovou vlajkou, měli o dva body více než Markéta a Třebusice.

Ondřej Smetana vede před Michalem Škurlou, Petrem Chlupáčem a Janem Mackem

Ve třetí sérii se diváci dočkali pohledu na boj vedoucího triumvirátu. Josef Franc a Jan Kvěch vypálili do čela rozjížďky s číslem osm jako z děla.

Petr Chlupáč se mezi ně snažil v úvodním oblouku vetřít, avšak neuspěl a spolu s Ondřejem Smetanou musel zaknihovat svou první dnešní prohru. Třebusice se však držely na dvoubodovém odstupu, protože v deváté jízdě zametly se slovenskými juniory jako profesionální čističi.

 

Olymp zpátky na vrcholu po osmi letech

Norbert Kosciuch a Zdeněk Holub vodí Jakuba Valkoviče a Jána Mihálika

Spanilé tažení obou Olympanů neskončilo ani v desáté jízdě. Michal Škurla se prve v rozjížďce s číslem sedm vytáhnul, když vzal v první zatáčce z jedné vody načisto oba březolupské Martiny, ale nyní byl přece jen ten druhý vzadu. Josef Franc a Jan Kvěch opět excelovali již od samého začátku. Čtvrté maximum je přiblížilo ke zlatu stejně jako incident v rozjížďce s číslem jedenáct.

V ní Zdeněk Holub a Norbert Kosciuch měřili Ondřeje Smetanu s Petrem Chlupáčem, když vedoucí třebusický borec na začátku třetího kola zastavil. „Prasknul mi zadní řetěz,“ nemohl Zdeněk Holub uvěřit své smůle.

Ale bylo to tak a Olymp utekl Třebusicím již na rozdíl pěti bodů. Než však otázka letošního mistra dospěla svému definitivnímu vyřešení, bojovalo se o další příčky. Markéta se opírala o devatenáct bodů, zatímco Březolupy byly o tři body pozadu. Martin Málek sice v rozjížďce s číslem dvanáct poslal za svá záda Jakuba Valkoviče, když se vnějškem první zatáčky přenesl za třetí příčky rovnou do čela. Nicméně Martin Gavenda se přes lepšího ze Slováků neprobil.

Jakub Valkovič (modrá) dotírá na Martina Málka (žlutá)

Díky Jakubovi Valkovičovi se Žarnovica umístila v závěrečné klasifikaci umístila před Kopřivnicí. Ale dlužno dodat, že paní Smůla v této záležitosti měla také své prsty. Ostatně u čísla rozjížďky bylo číslo třináct. Michal Škurla suverénně vedl, když před nájezdem do posledního kola zůstal stát.

„Přestalo to jet, ale pak to zase fungovalo,“ kroutil hlavou. Každopádně Jakub Valkovič vytěžil z celé situace vítězství. Ján Mihálik si dnes prvně sáhnul na body, ale v konečném součtu byli o chloupek lepší než domácí.

Josef Franc na téma rozjížďky s číslem čtrnáct:

„Zdenda se tlačil hezky, ale nedotlačil.“

Nejde o nic menšího než titul – Norbert Kosciuch (modrá), Josef Franc (bílá), Jan Kvěch (žlutá) a Zdeněk Holub (červená)

A pak se utkaly oba nejlepší celky. Jan Kvěch si vyměnil místo s Josefem Francem a na startovním roštu se postavil na dvojku. Zdeněk Holub šel po startu rychle dopředu, aby v nájezdu do první zatáčky před sebe pustil Norberta Kosciucha. Jenže současně dali Olympané co proto Zdeňku Holubovi, jenž byl vmžiku poslední.

Jan Kvěch a Josef Franc vzápětí až do cíle hnali Norberta Kosciucha, který však jakoby o každém jejich manévru jakoby věděl dlouho dopředu. Nenechal si své vítězství vzít a připravil je o vyrovnání rekordu. Posledními šampióny českých dvojic bez ztráty bodu totiž byli Matěj Kůs a Renat Gafurov, kteří shodou okolností před osmi lety v Březolupech naposledy posadili pražský Olymp trůn, než se to dnes povedlo Josefu Francovi a Janu Kvěchovi.

Petr Chlupáč před sebe Martina Málka nepustil

Na závěr Martin Málek trošku poškorpil závodníky Markéty, když proháněl Petra Chlupáče až na metu. Ondřej Smetana udolal Martina Gavendu, ale i bez jeho manévru by Březolupy byly čtvrté za Markétou.

 

Hlasy z depa

Mistrovská sestava: Josef Franc, Zdeněk Schneiderwind a Jan Kvěch

„Pořád rovně a doleva,“ žertoval Jan Kvěch nad typickou otázkou magazínu speedwayA-Z, jak se mu dneska jelo. „Poprvý jsem mistr v pětistovkách. Pocit je to dobrej‘, s Pepou se mi dvojice povedla. V poslední jízdě oni odstartovali oba. Já pak Zdeňka předjel, Norbert pak zkoušel různý stopy a odolal. Stejně bychom byli mistři i tak.“

„Bylo to spíš o štěstí,“ upozaďoval se poněkud Josef Franc. „Měli jsme to jednodušší, že kluci měli defekty. Po dlouhý době Olymp postavil konkurenceschopnou dvojici. Zázemí Josef Franc teamu, Zdeněk Schneiderwind a Jirka Georgiev se opět osvědčilo. Hezký závody, hlavně pro diváky.“

Norbert Kosciuch je dobře známý z české extraligy

„Jsem tu poprvé,“ konstatoval Norbert Kosciuch. „Ale super závody. Všechno bylo OK.“

„Na hovno,“ čílil se Zdeněk Holub. „Zastavil se motor, proto prasknul zadní řetěz. Škoda, mohlo bejt třeba první místo…“

„Druhý místo by bylo lepší,“ pošilhával Ondřej Smetana po vyšších metách. „V pohodě, po dlouhý době jsem startoval. Motorka jela dobře, holt některý závodníky jsem měl porazit, ale neporazil. Možná jsme mohli mít to druhý místo. Ale bedna byla super.“

„Pěkný,“ odtušil komentář na dnešní závod Petr Chlupáč. „Na tu bídu zezačátku… Dochytali jsme starty a šlo to dobře.“

Martin Gavenda – na snímku s Milošem Plzákem – byl zklamaný

„Dneska jsme začali těžkým soupeřem,“ vyprávěl Martin Málek. „Já se do toho dostával. Pak jsem jel dvě jízdy po nakropení. To nemám rád, ale dobré. Myslím, že dobré závody. Škoda, že se Martin nechytal, ale já jsem na ta čtvrtá místa zvyklý. Vždycky mi něco chybí.“

„Nemám, co říct,“ zamknul si Martin Gavenda ústa na několik zámků.

Jakub Valkovič zajel skvělý závod

„Myslím, že dobré,“ shrnul své pocity Jakub Valkovič. „Závod se mi celkem podařil, těch vydařených jízd bylo dost. Dneska jsem si vylepšil náladu. Čtrnáct bodů je dost, škoda, že se Jančimu nedařilo.“

„Super závody,“ liboval si Michal Škurla, byť Kopřivnice skončila poslední. „Super atmosféra. Škoda poslední jízdy. Něco se stalo, přestalo to jet. To zjistím v dílně, spíš elektrika nebo karburátor.“

Všichni účastníci pěkně pohromadě
1. PSK Olymp Praha 33
Josef Franc 3 3 3 4 3 16(3)
Jan Kvěch 4 4 4 3 2 17(2)
2. KFPD Třebusice 27
Zdeněk Holub 2 4 3 E 0 9(1)
Norbert Kosciuch 4 2 4 4 4 18
3. AK Markéta Praha 25
Petr Chlupáč 2 2 2 2 4 12(1)
Ondřej Smetana 4 4 0 3 2 13
4. AK Březolupy 19
Martin Gavenda 0 0 2 2 0 4(1)
Martin Málek 2 3 3 4 3 15
5. SC Žarnovica 16
Ján Mihálik 0 0 0 0 2 2
Jakub Valkovič 3 2 2 3 4 14
6. Walbo Railway Kopřivnice 15
Jan Macek 0 X 0 0 3 3
Michal Škurla 3 3 4 2 E 12
Roman Marek DNR
Porucha Zdeňka Holuba se stala jedním z rozhodujících faktorů dnešního závodu

Foto: Martin Búri

Kopřivnické publikum vidělo další skvělý mítink

Kompromisy letošních českých dvojic skončí až na startovním roštu nedělní rozjížďky s číslem jedna

Kopřivnice – 20. června
Po nedělní Speedway Grand Prix na Markétě naložili členové kopřivnického klubu nafukovací bariéry, aby je odvezli na svůj Letní stadión. Záměr uspořádat před rekonstrukcí sportoviště český šampionát dvojic o dva měsíce dříve již tuto neděli klapnul. Ale kompromisy pokračovaly i při tvorbě sestav a nakonec se o mistrovský trůn popere jen šest dvojic. Jisté je, že poprvé od roku 2012 uvidíme korunovací jiného šampióna.


Tipujte:

Kdo se v neděli stane mistrem republiky dvojic?

View Results

Loading ... Loading ...

Škatulata hejbejte se pořád a bez ustání

Jan Kvěch patří k esům, která by se v Kopřivnici nemusela objevit

Extraliga anno domini 2012 nebyla pro Mšeno příliš vydařená. A tak si na svůj srpnový šampionát dvojic pozvali hvězdnou sestavu Przemyslawa Pawlickeho a Madse Korneliussena ,která bez větších potíží usedla na trůn. Pak nastala pardubická éra. Václav Milík střídal kolegy jako dívka lehčích mravů milence, nicméně mezi lety 2013 a 2018 připravil Zlatou přilbu o titul pouze Slaný před pěti lety. A to ke všemu v jejím Svítkově, kam byl závod přeložen z Divišova.

Ve startovní listině najdeme pouze dva kluby, které v minulosti dokázaly titul získat. Pochopitelně Prahu, jež na vítězství čeká již od sezóny 2011 a i letos staví dvě sestavy. A potom Kopřivnice, kterou díky spolupráci se společností MPM Trading Michala Stárka vyhrála před zraky svého domácího publika v září 2002 s hostujícími Pražany Bohumilem Brhelem a Adrianem Rymelem.

Na hostování cílil domácí celek i pro neděli. Jenže Martin Málek nakonec pojede za Březolupy jako již mnohokrát s Martinem Gavendou. A Josef Franc oblékne vestu Olympu společně s Janem Kvěchem. Ambiciózní juniorský tandem byl rozdělen, jelikož Petr Chlupáč pojede po boku Ondřeje Smetany ve vestě Markéty.

Snímek jakoby symbolizoval rozchod březolupského páru – Patrik Mikel v Kopřivnici nepojede, jelikož se Martin Gavenda vrací ke spojení s Martinem Málkem

Ondřej Smetana měl být dle původního plánu kolegou Zdeňka Simoty. Místo něho Plzeň usilovala o Michala Škurlu, ovšem ten byl nakonec zapůjčen do Kopřivnice, kde nastoupí s juniory Janem Mackem a Romanem Markem. Západočeši nakonec následovali Pardubice a Slaný a z šampionátu odstoupili. A Vladimíru Vopatovi z jeho loňské úspěšné sestavy zbyl jen Zdeněk Holub.

Mesiáš české extraligy, jímž sestavení SC INTERTEAM se po včerejšku na hrotu české extraligy zbavil Slaného, si pozval jediného cizince startovní listiny. Norbert Kosciuch ovšem v našich plochodrážních délkách a šířkách není vůbec neznámým pojmem. Za zahraniční borce pochopitelně není možné považovat Slováky.

David Pacalaj rehabilituje zraněné vazy své levé nohy a do sedla nemůže ještě ani Michal Tomka. Sestavu Speedway Clubu Žarnovica proto tvoří Ján Mihálik a Jakub Valkovič. Vzhledem k šesti týmům a filozofii střetu každého s každým, nás v nedělní Kopřivnici čeká patnáct rozjížděk.

 

Bratr Žižka by neměl co přivírat

Z včerejší sestavy INTERTEAMu zůstal Vladimíru Vopatovi jen Zdeněk Holub, Jakub Valkovič pojede za Žarnovicu, Martin Vaculík pochopitelně vůbec

Letošní šampionát dvojic je jeden velký kompromis. Nicméně pořadatelům nezbylo nic jiného než hrát vabank při poněkud neomaleném postupu otců města, kteří zpomalili skvěle se rozbíhající plochodrážní renesanci pod hradním kopcem Šostýnem. Pomineme-li flat track s náhradním datlem zkraje července, motocykly zde budou závodit s největší pravděpodobností až za dva roky.

Vypjatá situace Kopřivnice evidentně stála i za velkorysostí sportovní komise, která přivírala obě oči asi jako hejtman Žižka po úspěšném zásahu velitele hradu Rábí Přibíka Kočovského léta páně 1421. Reglementů bylo porušeno mnoho, nicméně účel světí prostředky.

Termín uzávěrky přihlášek byl stanoven na minulou sobotu. Jenže ještě v úterý musel Petr Moravec kromě řešení sestav na slánskou extraligu a snášení buzerace polského sudího při juniorských dvojicích ve Svítkově dávat do kupy ještě kopřivnický mítink.

Josef Franc si včera ve Slaném neváhal stoupnout si ke Štěpánce Nyklové, Petru Markovi a Karlu Průšovi, ale při kopiřvnickém závodě půjdou žerty stranou

Jeho seznam přihlášených byl uzavřen až v úterý večer. „Akceptovali jsme skutečnost, že se jedná o náhradní termín a problémy jednotlivých účastníků,“ vysvětlil Petr Moravec postoj řídícího orgánu české ploché dráhy.

Přitom však jedním dechem připomněl možnost, že se první finále juniorského mistrovství světa v Lublinu či evropský pohár devatenáctiletých dvojic mohou ze soboty přesunout na neděli a dostat se tak do kolize s Kopřivnicí. Na týmy, které by takovým přesunem byly dotčeny, neplatí pravidla o změně závodníků v nahlášené sestavě.

V ostatních případech však jsou řády nekompromisní. Do prvního zasedání jury může každý soutěžící nahlásit náhradníka a udělat jedinou změnu v nahlášené sestavě.

Startovní listina českého šampionátu dvojic v Kopřivnici v neděli:

KFPD Třebusice: 1 Zdeněk Holub, 2 Norbert Kosciuch (PL)
Walbo Railway Kopřivnice: 3 Jan Macek, 4 Michal Škurla, 16 Roman Marek
PSK Olymp Praha: 5 Josef Franc, 6 Jan Kvěch
AK Březolupy: 7 Martin Gavenda, 8 Martin Málek
AK Markéta Praha: 9 Petr Chlupáč, 10 Ondřej Smetana
SC Žarnovica: 11 Ján Mihálik, 12 Jakub Valkovič

Foto: Pavel Fišer a Karel Herman

Plán B kopřivnických dvojic byl posvěcen

Liberec – 1. června
Pět titulů mistra republiky dvojic za posledních šest let získaly Pardubice. Pouze v říjnu 2014 je na trůně vystřídal Slaný. Ani jeden z těchto celků se však letos na startu neobjeví, protože sportovní komise včera v Liberci dala zelenou náhradnímu termínu pro Kopřivnici v neděli 23. června. Václav Milík by však čistě teoreticky mohl ve své vítězné sérii pokračovat, pakliže by někdo ze soutěžících vsadil na jeho neúčast v polské extralize. Spekulace stranou, ostatně personální hra již začala.

 

Originalita se kopřivnickým cenám nemůže upřít

V barvách Kopřivnice bude před domácím publikem hájit trojice Josef Franc, Martin Málek a Jan Macek. Místopředseda klubu Richard Dufek se magazínu speedwayA-Z svěřil, že Moravané budou mít v záloze ještě druhý tým pro strýčka příhodu.

O den dříve se totiž v Plzni koná evropský pohár devatenáctiletých dvojic a startuje i finále mistrovství světa juniorů, které by ze startovní listiny kopřivnického mítinku mohly odčerpat řadu závodníků v případě svého přeložení na náhradní nedělní termín.

Petr Chlupáč a Jan Kvěch mají hájit barvy pražské Markéty, zatímco za Olymp Praha nastoupí Ondřej Smetana a Zdeněk Holub. Tato informace nadzvedla Vladimíra Vopata jako měsíční raketa Saturn V, protože se Zdeňkem Holubem počítal pro svůj INTERTEAM obhajující loňský bronz. Ostatně i Plzeň se musí poohlédnout po někom jiném ke Zdeňku Simotovi, když Ondřej Smetana vyfasuje pražskou vestu.

Aktuální podoba MR dvojic, Kopřivnice 23. června:

Markéta Praha: Petr Chlupáč, Jan Kvěch
Olymp Praha: Zdeněk Holub, Ondřej Smetana
Kopřivnice: Josef Franc, Martin Málek, Jan Macek
Plzeň: Zdeněk Simota
Březolupy:
Žarnovica:
KFPD Třebusice:

Foto: Karel Herman