Archiv pro rubriku: Speedway Friendship Cup

Roztržený primární řetěz nepokazil skvěle fungující pražské soukolí

Žarnovica – 16. září
Sluneční paprsky již od božího rána pracovaly na sluneční neděli a blankytnou modř žarnovického nebe spíše než ojedinělé načechrané obláčky narušovaly kondenzační čáry od motorů dopravních letadel, které letoví dispečeři vodili netradičně nad pohronským městečkem. Stejně jako včera v Kopřivnici Tomáš Topinka neodolal, aby také on přijel na nástup posledního dílu Speedway Friendship Cup za řidítky, aby mu tečky světlého materiálu na zádech černého klubového trička dodaly beruškovou vizáž. V duchu reglementů soutěže zabraňující nominaci seniora na post náhradnické pětky, upravil svou sestavu, jejíž cestu dnes zametali i sami soupeři. Po kolizi Marko Levišinem již v maďarské vestě nepokračoval otřesený Andrej Kobrin. Ale i viník jeho pádu nebyl bez problémů, jelikož musel narychlo řešit legalizaci svého druhého motocyklu, s nímž nebyl na technické přejímce. V rozjížďce s číslem osm vinou prasklého šroubu upadl hák Michalu Tomkovi a slovenský závodník se ocitnul na dráze. Co čert nechtěl, třetí v pořadí Vitalij Koval jej zřejmě přehlédnul a vrazil do něho. Michal Tomka si naříkal na ruku a bolesti zad a vzhledem k jeho loňskému úrazu pro něho lékařka raději zavolala záchranářský vrtulník. Červenobílý stroj Bell 429 s ním dosedl v nemocnici v Banské Bystrici, kde zaplaťpánbůh nezjistili závažnější zranění, nicméně pro všechny případy si slovenského závodníka chtějí ponechat dva dny na pozorování. Po kolizi nepokračoval ani Vitalij Koval. Pražany tím pádem neměl, kdo trápit. Již po patnácti jízdách mohli slavit vítězství v závodě, přičemž celkový triumf v soutěži s ohledem na jejich tabulkovou převahu přišel již mnohem dříve. A tak se Ondřej Smetana ani příliš nemračil, když v rozjížďce s číslem devatenáct přišel o vítězství kvůli přetrženému primárnímu řetězu. Zejména zásluhou excelentního Norberta Magosiho skončil druhý Nagyhalasz, zatímco David Pacalaj a Ján Mihálik v závěrečných dvou jízdách dostali Žarnovicu na třetí stupínek pódia místo Rovna.

Stupně vítězů s Maďary, Pražany a Žarnovičany

Vrtulník prodloužil program o takřka hodinu

Skupinový snímek všech účastníků

Z Kopřivnice je to do Žarnovice zhruba dvě stovky kilometrů. A většina účastníků je urazila rovnou po včerejším třetím podniku poháru přátelství rovnou. Dnes ráno se probudili do krásného dne, jehož slunečné kulisy měly posloužit jako kulisy pro vyvrcholení druhého ročníku soutěže středoevropských států.

Ne každý prožíval skvělý den. Kupříkladu Marián Šebian zjistil, že někdo ukradl řetízek, jímž se přehrazoval vstup do depa, aby do něho nemohl proniknout nikdo nepovolaný. Štefan Valkovič zase pobíhal mezi boxy. „Odtrhlo mi to štyft, musím ho vyměnit,“ svěřoval se.

Jeho syn Jakub si ale pro cestu na nástup musel nastoupit na tandem za Michala Tomku, protože jeho motocykl jeho otec nenastartoval, dokud nevyměnil ještě karburátor. Hodně práce měl i Luboš Hájek. Kromě motocyklu, na němž se jel divákům přestavit jeho potomek Filip, nastartoval i druhý stroj pro Tomáše Topinku.

Ondřej Smetana (žlutá) v první jízdě vede před Stanislavem Mělničukem (bílá) a Jánem Mihálikem (červená)

Pražský kouč stejně jako včera v Kopřivnici vyrazil před hlavní tribunu za řidítky závodního stroje. „Už jsem letos objel čtyři kola,“ chlubil se, když se vrátil nazpět do depa se zasychající sprškou materiálu za žarnovického oválu na svých zádech, aby jedním dechem objasňoval vystřídání Ondřeje Smetany Filipem Hájkem na startovním čísle pět. „Na náhradníkovi musí bejt‘ junior, kdyby včera Smetyš jel nějakou jízdu, určitě by proti nám protestovali.“

Jinak se okázalý slavnostní nástup obešel bez komplikací. Pomineme-li ovšem ztracenou čepici Ondřeje Smetany, kterou mu na zpáteční cestě ve svých zubech dovezl David Pacalaj. Jenže žertíky šly rychle stranou současně se startem rozjížďky s číslem jedna. Jako první vítěz nahoru do depa dorazil Ondřej Smetana, který v úvodním oblouku objel Stanislava Mělničuka.

Michal Tomka padá za zády Norberta Magosiho

Pražané měli zůstat na hrotu aktuální klasifikace i nadále. Ve druhé jízdě odstartoval Petr Chlupáč hned za Rolandem Kovacsem, jenže zásadní vliv na další vývoj závodu, měla třetí jízda. Zatímco se na čele usadil David Pacalaj, v první zatáčce se srazili Andrej Kobrin a Marko Levišin, jenž byl za svůj skutek diskvalifikován.

Mezitím v depu Vitalij Lysak jezdil s druhým motocyklem Andreje Kobrina, aby jej zahřál. Nicméně jeho krajan ve vestě Nagyhalaszu se již na dráze neobjevil. Mechanik jej s evidentními příznaky otřesu mozku odvedl dolů do šaten. Když se vrátil nahoru do boxů, došlo téměř až ne pěsti s Markem Levišinem.

Repete opět kraloval David Pacalaj, zatímco Daniel Klíma dodal na pražské konto jeden bod za Milenem Manevem. Bulhar, který na víkendové závody vyrazil úplně sám bez mechanika, plnil úlohu traťové rezervy. Rozjížďku s číslem čtyři opanoval Norbert Magosi stylem start – cíl. Michal Tomka v úvodním oblouku podjel Michala Škurlu, jenže v tom druhém upadl.

Přestávky vyplnil opět Juraj Šuška svými ukázkovými jízdami

Start páté jízdy nestihnul Marko Levišin. Po předchozím incidentu s Andrejem Kobrin jeho motocykl přinesli mechanici do depa s podraženou přední vidlicí. Navíc Ukrajinec si nenechal převzít rezervní stroj, k jehož zadnímu blatníku měl nyní technik výhrady. A tak si závodník musel vzít do rukou vrtačku a místo boje na oválu se pustit do práce.

S velkým náskokem triumfoval Michal Škurla. Podobně si hned vzápětí počínal Filip Hájek, jímž Tomáš Topinka vystřídal Daniela Klímu. Praha tím pádem zvyšovala své vedení na čele průběžného pořadí. V rozjížďce s číslem osm si Norbert Magosi drobet pozlobil u pásky, avšak po jejím letu ke slunečné žarnovické obloze, vystřelil dopředu jako drak.

David Pacalaj na téma svého pádu v rozjížďce s číslem sedm:

„Zkoušel jsem, byl jsem rychlejší, ale…“

Mihcal Tomka v nešástné osmé jízdě zatím dotírá za vedoucího Ondřeje Smetanu

Petr Chlupáč byl hned za ním, zatímco Stanislav Mělničuk měl plnou hlavu starostí s dotírajícím Davidem Pacalajem. Slovenský závodník se v nájezdu do třetího okruhu dostal dopředu, jenže v další zatáčce po piruetě skončil na zemi.

Žarnovica byla zatím s pěti body poslední, třetí Rovno před ní nasbíralo takřka jednou tolik bodů. Ovšem Michal Tomka se v osmé jízdě vydal za nápravou. Ve druhé zatáčce málem podjel Ondřeje Smetanu, jenž se blýsknul exkluzivním startem. Hlídal si druhé místo, ale v předposledním oblouku před cílem ztratil hák.

Záchranářský Bell přistával letos v Žarnovici již podruhé

Pád nevypadal hrůzostrašně, dokud zezadu nepřijel Viltalij Koval a nevrazil do Michala Tomky. Domácí junior skončil v sanitce. Stěžoval si na ruku a páteř, kterou si poranil loni zjara v Plzni. A tak lékařka raději přivolala vrtulník. Ten se vznesl k obloze za bezmála hodinku a dopravil Michala Tomku do bánskobystrické nemocnice, jež posléze zaplaťpánbůh veškerá vážná zranění vyloučila.

 

Slovenští junioři sebrali Ukrajincům třetí místo

Michal Škurla (žlutá) zápolí s Davidem Pacalajem (červená)

Ján Mihálik včera opouštěl Kopřivnici jako první a přitom dnes málem ani nestihnul technickou přejímku. Spolu s otcem a bratrem totiž ze severu Moravy zamířili na vyvrcholení evropského šampionátu. Žarnovický junior zkraje závodu připomínal spíše mátohu, ale do druhé půle vstoupil jako vyměněný.

V rozjížďce s číslem devět hned v první zatáčce připravil o vedení Vitaljie Lysaka již vnějškem první zatáčky. Zezadu se cpal také Petr Chlupáč, nicméně Ukrajinec mu dal trošku zabrat. Když se Pražan pod něho nasunul spodní stranou druhého oblouku, už ve výjezdu byl nazpět. Petr Chlupáč se k druhému místu dostal až v závěrečném kole, kdy už ale na stíhání Jána Mihálika bylo přece jen pozdě.

Roland Kovacs (modrá) dotírá na Stanislava Mělničuka (bílá)

Nicméně jeden bod sem, druhý tam, nic takového nemohlo Tomáše Topinku rozházet. Celý svět by se totiž musel zbořit, kdyby Praha neměla vyhrát dnešní závod a konec konců i celý seriál. Ondřej Smetana svým velkým sólem v rozjížďce s číslem deset tyto předpoklady jenom potvrdil. Michal Škurla jej napodobil hned vzápětí.

Ve dvanácté jízdě přišel Daniel Klíma o bod vinou pádu na začátku druhého kola. Přesto Pražané měli téměř jednou tolik bodů, co její pronásledovatelé. Pražské skóre činili sedmadvacet, Rovno a Nagyhalasz měly po čtrnácti a domácí jedenáct.

Daniel Klíma vysvětluje svůj pád v rozjížďce s číslem dvanáct:

„Byla tam díra. Natáhlo mě to, myslel jsem, že to srovnám, ale poslalo mě to do manťáku.“

Pád Daniela Klímy

Žarnovica však po přestávce lehce zamrznula na své pozici, když Jakub Valkovič v rozjížďce s číslem třináct již potřetí vinou technických potíží neviděl cíl, zatímco Michal Škurla jezdil první od startu až do cíle. Ve čtrnácté jízdě vyhrál Norbert Magosi, ovšem Ján Mihálik sebral bod Filipu Hájkovi prakticky již s vylétnutím pásky.

Start patnácté jízdy vyšel nejlépe Davidu Pacalajovi. Byť jej v první zatáčce objel Michal Škurla, Vitalij Lysak trčel vzadu a Roland Kovacs zůstal stát. V šestnácté jízdě zase kvůli poruše nedojel Marko Levišin, který se v úvodním oblouku venkem posunul před vedoucího Petra Chlupáče. Michal Danko se tím pádem posunul na druhou příčku před Dennise Fazekase.

Michal Danko vcelku pravidelně bodoval

Slovenský náhradník ale v předposlední zatáčce před cílem upadl. Sice blikla červená světla, ale jak se záhy ukázalo, sudí Lubomír Šmondrk jím chtěl varovat závodníky dojíždějící do cíle. Michal Danko totiž nebyl diskvalifikován, ale dokonce si za mohutného aplausu publika doběhl pro poslední bod.

Norbert Magosi svým prvenstvím v sedmnácté jízdě posílil ambice Nagyhalaszu na druhou příčku. Jakub Valkovič sice vedl pár slibných nájezdů na třetího Filipa Hájka, jenže zůstal poslední. V další rozjížďce si Michal Škurla dobyl triumf na Rolandu Kovacsovi. Michal Danko však upadl a tak se druhý Nagyhalasz dostal mimo dosah žarnovického útoku.

Pád Marka Levišina byl jedním faktorem, proč Ukrajinci na pódiu nakonec chyběli

Jenže Rovno stálo na dostřel. Navíc Marko Levišin se v rozjížďce s číslem devatenáct pral o vedení s Ondřejem Smetanou, jenž mu oplatil předjetí, až skončil na zemi. Byl diskvalifikován a ke vší ukrajinské smůle byl Vitalij Koval po kolizi s Michalem Tomkou mimo hru a tak do poslední jízdy neměl, kdo nastoupit.

V repete devatenácté jízdy zdědil David Pacalaj vítězství, když se Ondřeji Smetanovi na začátku druhého okruhu přetrhnul primární řetěz. Žarnovický odstup do Rovna rázem činil jediný bod. Ján Mihálik ale nechtěl uznávat kompromisy a v závěrečné jízdě vystřelil do vedení jako blesk. V první zatáčce jej minul Petr Chlupáč. Domácí junior se snažil o revanš, ale byť skončil druhý, na skok před Rovno to bohatě stačilo.

 

Hlasy z depa

Michal Škurla vede před Davidem Pacalajem

„Dneska super závody, vyhrávali jsme jízdy,“ radoval se Michal Škurla. „Super, všichni jsme bodovali. Jen v první jízdě jsem dojel druhej‘, škoda toho bodíku. Odstartoval na mě a já ho nestih‘ předjet.“

„V pohodě, vyhráli jsme s velkým náskokem, jsme vyrovnanej‘ tým,“ říkal Ondřej Smetana. „Včera v Kopřivnici jsem byl náhradník, kluci skoro vyhráli i beze mě. Dneska jsem se chtěl svýzt a bylo to dobrý. Hlavně ať se všichni po dnešku uzdravěj‘ a příští rok si to sjedeme zase. “

Petr Chlupáč (žlutá) má za sebou Stanislava Mělničuka (bílá) a Davida Pacalaje (červená)

„Myslím, že dneska to byly super závody,“ uvažoval Petr Chlupáč. „Některé jízdy ale mohly dopadnout jinak. Ale vyhráli jsme závod a celej‘ pohár taky.“

„V roli náhradníka super,“ usmíval se Filip Hájek. „Táhli jsme za jeden provaz, to je důležitý. Dráha byla hrozná, udělaly se koleje hlavně ve výjezdu…“

„Vůbec se mi nedaří,“ smutnil Daniel Klíma. „Jsou to sice zkušenosti, ale nadšenej‘ z toho nejsem…“

„Nešlo mi to,“ smutnil David Pacalaj, byť byl z žarnovického týmu nejlepší. „Nejsem spokojený, dělal jsem chyby.“

Ján Mihálik (červená) v rozjížďce s číslem dvacet marně pronásledoval Petra Chlupáče

„Na trénink jsem jel motorku, která jela celkem dobře,“ přemítal Ján Mihálik. „Starty zprvu nebyly dobré, pak to bylo lepší, tak jsem se dokázal umístit. Viděl jsem, jak mi to tam Chlup píchnul, ale jsme kamarádi a nebylo třeba dělat zlé věci. Pak jsem ho honil, ale nic jsem na něj nevymyslel.“

Ondřej Smetana (žlutá) atakuje Marka Levišina
1. AK Markéta Praha 44
Petr Chlupáč 2 2 2 3 3 12
Ondřej Smetana 3 3 3 3 E 12
Daniel Klíma 1 – F – 1
Michal Škurla 2 3 3 3 3 14
Filip Hájek 3 1 1 5
2. Nagyhalasz Speedway Team 25
Dennis Fazekas E 0 E 2 1 3
Roland Kovacs 3 1 2 E 2 8
Norbert Magosi 3 3 2 3 3 14
Andrej Kobrin, UA (SMF) F/R – – – 0
3. SC Žarnovica 21
Michal Tomka 0 X – – 0
David Pacalaj 3 F 2 2 3 10
Jakub Valkovič E – E E 0 0
Ján Mihálik 1 0 3 2 2 8
Michal Danko 1 1 1 F 3
4. Speedway Klub Rovno 20
Marko Levišin X M 1 E X 1
Vitalij Lysak 1 2 1 1 1 6
Vitalij Koval 1 2 – – 3
Stanislav Mělničuk 2 1 3 2 2 10
traťová rezerva:
Milen Manev, BG (SMF) 2 2 M E 1 2 7
vložené jízdy:
Juraj Šuška, Žarnovica

Poznámka: plánovaná finálová jízda za účasti čtyř nejlepších svých celků a Milena Maneva nebyla uskutečněna s ohledem na zpoždění časového harmonogramu

Pražané vyhráli celou soutěž: zleva Tomáš Topinka, Ondřej Smetana, Daniel Klíma. Michal Škurla, Petr Chlupáč a Filip Hájek

Konečné pořadí poháru přátelství:

bilance výsledků: malé body: velké body:
1. Praha 2-1-1-0 158 13
2. Nagyhalasz 1-2-0-1 106 11
3. Rovno 1-0-2-1 108 9
4. Žarnovica 0-1-1-2 94 7
Michal Danko po pádu v šestnáctém jízdě běží pro bod na žarnovické konto

Foto: Karel Herman

Bell startuje z žarnovického stadiónu s Michalem Tomkou na palubě

Maďaři měli ve finiši svého souboje s Prahou delší dech

Kopřivnice – 15. září
Znělo to jako bouřka, jenže to byla letadla udivující svými kousky návštěvníky Dnů NATO na mošnovském letišti. Dalším velkým lákadlem pro lidi bylo hokejové derby Kopřivnice vs. Nový Jičín, přesto ochozy kopřivnického stadiónu rozhodně nezívaly při třetím kole poháru přátelství prázdnotou. Do čela se dostala pražská Markéta, jíž severomoravský ovál nabídl opět domácí prostředí. Nicméně maďarský Nagyhalasz její náskok vyrovnal. A když Andrej Kobrin vyhrál třináctou jízdu, ujal se vedení. Pražané dokázali s Maďary srovnat krok po triumfu Petra Chlupáče v rozjížďce s číslem šestnáct, nicméně hned na to úřadoval opět Andrej Kobrin. Michal Škurla dnes nepoznal hořkost porážky a v osmnácté jízdě zase dostal Markétu na roveň s Nagyhalaszem. Ovšem závěr patřil Norbertu Magosimu a Rolandu Kovacsovi. Ti svými trojkami vyfoukli vítězství našim borcům, kteří ovšem před zítřejším vyvrcholením soutěže v Žarnovici i nadále okupují vedoucí pozici v tabulce. Kopřivnická sezóna anno domini skončila zvláštní jízdou o Memoriál Michala Matuly. Po skvělém duelu se Stanislavem Mělničukem se na seznam vítězů zapsal Michal Škurla. Třetí pozice připadla Ondřeji Smetanovi, jehož Tomáš Topinka do hlavního závodu vůbec nenasadil, protože dodržel svou zásadu nechat v soutěži závodit spíše juniory.

Praha, Nagyhalasz a Rovno na stupních vítězů

Markéta vede v náhradním domácím prostředí

Stanislav Mělničuk (vlevo) v rozhovoru s Vitalijem Kovalem

Zavřené brány na Letní stadión vítaly diváky, kteří si s příchodem na Letní stadión pospíšili. Než od správce areálu sehnali klíče, pořadatelé je museli vodit přes skate park či jinými netradičními vstupy. Ačkoliv NATO days odčerpaly část potenciálních návštěvníků, na svých místech se uvelebil slušný počet lidí. Své cesty na Letní stadión rozhodně neměli litovat. Na sociálních sítích se na adresu pořadatelů snesla jenom samá chvála. A někteří šli tak daleko, že třetí kolo poháru přátelství označili za nejlepší mítink od plochodrážní renesance ve městě Tatrovek loni v červnu.

Na čele tabulky průběžného pořadí stáli Pražané, nicméně do postavení leaderů je stavělo pouze o čtrnáct bodů lepší skóre, než nasbíralo ukrajinské Rovno. Pro český tým, jemuž Kopřivnice poskytla více než exkluzivní prostředí, nemohl závod začít lépe.

Daniel Klíma kvůli spojce do své první jízdy ani neodstartoval

Po prvním letu pásky vstříc náručí oblohy sice vypálil dopředu Andrej Kobrin, který navzdory své národnosti hájil barvy Nagyhalaszu. Jenže v prvním oblouku se vnějškem dopředu dostal Michal Škurla, zatímco na začátku druhého okruhu se na druhou příčku posunul Stanislav Mělničuk.

Do druhé jízdy se však Daniel Klíma ani neodstartoval. „Problém se spojkou, najednou se rozepla,“ říkal z pod své přilby, když s velkým úsilím odklidil svůj motocykl do bezpečí a jeho místo u pásky zaujal Roman Marek.  Norbert Magosi v úvodním nájezdu zvenčí předčil Milena Maneva a jeho Nagyhalasz vystřídal na hrotu aktuální klasifikace Markétu.

Marko Levišin za sebou vodí Filipa Hájka

Leč všeho do času! Marko Levišin v prvním oblouku třetí jízdy objel Filipa Hájka, a protože Dennis Fazekas vyšel naprázdno, rázem vedli Ukrajinci. Ovšem rozjížďce s číslem čtyři vévodil Petr Chlupáč a hned po přestávce Michal Škurla triumfoval v páté jízdě stylem start – cíl. I když vzápětí Daniel Klíma nedosáhl na body a Marko Levišin si na své vedení nechal od dravého Rolanda Kovacse sáhnout pouze jednou, Pražané nepřišli o vedení.

Jen se o ně dělili s Rovnem. Pat vzal za své rozjížďkou s číslem sedm. Michal Tomka, jenž už prve ve čtvrté jízda ohrožoval Petra Chlupáče, se ve výjezdu z úvodního oblouku spodní stranou posunul před Filipa Hájka za záda vedoucího Andreje Kobrina. Nicméně za zády úřadujícího českého juniorského šampióna zůstal trčet Vitalij Koval.

Petr Chlupáč vodí za sebou Michala Tomku

A tak se navzdory až třetímu místu Filipa Hájka Praha ujala vedení. V osmé jízdě jej navýšil Petr Chlupáč, který ještě před první zatáčkou pokořil Norberta Magosiho. Maďar měl posléze plnou hlavu starostí se Stanislavem Mělničukem, nicméně předjetí mu dokázal oplatit.

Michal Škurla pozitivně kvituje zastavené rozjížďky s číslem čtrnáct:

„Měl jsem kliku. Bylo to suchý, neodstartoval jsem a musel bych se asi hodně honit, kdyby to nezastavili…“

Roland Kovacs (bílá) jede před Jakubem Valkovičem (modrá) a Danielem Klímou (červená)

Úvod třetí série pražské vedení zvýšil. Michal Škurla totiž v rozjížďce s číslem devět vyhrál již třetí jízdu, když nakonec uštval Davida Pacalaje. Slovák měl skvělý start a Pražana odrazil jak v první, tak i ve druhé zatáčce. Nicméně Michal Škurla nepolevil a ve třetím okruhu Davida Pacalaje přece jen v úvodním oblouku objel.

V desáté jízdě honil Stanislav Mělničuk vedoucího Michala Tomku, až v prvních metrech třetího okruhu upadl. Byl pochopitelně diskvalifikován, ale desítka u čísla rozjížďky byla jakoby zakletá i nadále. Při repete skočil do pásky Daniel Klíma. Na startu tak vedle Jana Macka, jenž v roli traťové rezervy zaskočil za diskvalifikovaného Ukrajince, stanul také druhý domácí borec Roman Marek.

V rozjížďce s číslem sedm Filip Hájek zastavil naštěstí až po projetí cílem

Právě on se však postaral o další přerušení, když ve druhém oblouku upadl. Až napočtvrté tedy Michal Tomka mohl svému manažerovi Martinu Búrimu přivézt tři body. v půlce mítinku tedy Žarnovica přeskočila o bod třetí Rovno, zatímco vedoucí Pražané měli náskok dvou bodů na Nagyhalasz.

 

Maďaři jsou ve finiši lepší

Petr Chlupáč za sebou vodí Norberta Magosiho a Stanislava Mělničuka

Jenže maďarský celek rozpoutal obří ofenzívu. Norbert Magosi vyhrál jedenáctou jízdu o půl rovinky před Filipem Hájkem. Rovnou na to Andrej Kobrin jako dnes vůbec první získal Petra Chlupáče. A do třetice v rozjížďce s číslem třináct přijel do cíle Andrej Kobrin, když Daniel Klíma zůstal bez bodu. V ten moment byl v čele Nagyhalasz s trojicí třech bodů k dobru na Čechy.

Michal Tomka líčí okolnosti svého pádu ve čtrnácté jízdě:

 „Bylo to na lokty, ale nic se nestalo, opakovali jsme všichni. Čtyřka byla z půlky tvrdá, z půlky měkká. Já se postavil mezi to a už mě cejchovali.“

Michal Škurla (červená) letí do vedení před Davida Pacalaje (modrá)

Rozjížďka s číslem čtrnáct byla přerušena již ve své první zatáčce, když upadl Michal Tomka. Pavel Váňa jej nechal pokračovat v repete, které se upřímně řečeno náramně hodilo do krámu Michala Škurly. Prve totiž odstartoval až za Norbertem Magosim a vedoucím Marko Levišinem. Ovšem opakovačku vyhrál stylem start – cíl.

Norbert Magosi alespoň stačil v první zatáčce objet Marko Levišina, ale maďarský náskok tál i nadále. Filip Hájek ztratil vedoucí post patnácté jízdy na protilehlé rovince prvního kola, ale Rolanda Kovacse uhlídal. A hned poté zase exceloval zase Petr Chlupáč, který svůj tým podržel v hodině dvanácté.

Michal Tomka (modrá) vede před Dennisem Fazekasem (bílá) a Janem Mackem (žlutá)

Pražský junior v rozjížďce s číslem šestnáct odstartoval jako plochodrážní pánbůh. Za jeho zády Jakub Valkovič dotíral na Dennise Fazekase, ale on už v půlce jízdy měl náskok bratru patnáct, dvacet metrů. Slovák v těsném dojezdu protnul metu takřka současně s Maďarem, jenže ten byl v cíli přece jen o chvilku dříve.

A tak se pražská Markéta před závěrečnou sérii nominačních jízd opět dělila s Nagyhalaszem o vedení. Jeho kouč Imre Erlitz udeřil zhurta, když pro sedmnáctou jízdu poslal na ovál Andreje Kobrina. A ten se mu odvděčil hladkým triumfem před Vitalijem Lysakem. Svůj první bod inkasoval Daniel Klíma, když nedal ani náznak šance žarnovickému Milenu Manevovi.

Andrej Kobrin (bílá) jezdí první před Vitalijem Lysakem (žlutá), Davidem Pacalajem (modrá) a Danielem Klímou (červená)

Pražská věc tím pádem nebyla vůbec ztracena. Navíc se Michal Škurla z rozjížďky s číslem osmnáct vrátil již se svou pátou trojkou a David Pacalaj skončil za ním s Dennisem Fazekasem za zády. Pražský zisk přitom mohl být ještě vyšší, jenže Marko Levišin ztratil druhou pozici již ve druhé zatáčce. Za těchto okolností byla mezi Pražany a Maďary opět plichta.

Co čert nechtěl, Filipu Hájkovi v devatenácté jízdě vůbec nevyšel start a vrátil se do depa bez bodů. Naproti tomu, Norbert Magosi šel jednoznačně za cílem zvítězit. Odrazil všechny nájezdy Stanislava Mělničuka, takže domácím nezůstalo než přemítat o vidině rozjezdu. Proti tomu se ovšem postavil Roland Kovacs.

Norbert Magosi odváží Michala Tomku po pádu do depa

V rozjížďce s číslem dvacet jednoznačně odvedl Petra Chlupáče a pojistil pro Nagyhalasz vítězství v dnešním závodě. Již od devatenácté jízdy měli jistotu bronzu Ukrajinci, byť si Slováci po bojovném výkonu nezasloužili skončit poslední.  „Poslali mě to do toho hlubokého a už to nešlo,“ vysvětloval Jakub Valkovič, proč jakoby symbolicky s ohledem na výsledek dojel v závěrečné jízdě s nulou.“ Zahrabal jsem se a všichni mě podjeli.“

Ondřej Smetana byl jediný, kdo se dnes nedostal do závodní akce. Ostatně ani nemohl, protože regule poháru přátelství umožňují postavit náhradníka pouze v juniorském věku. Kdyby se tedy Pražan na ovále objevil, soupeři by dozajista protestovali. Nyní proto prosil pořadatele, aby rozšířili program nadstavbového Memoriálu Michala Matuly, jehož se dle původních plánů měly účastnit nejlepší individuality svých celků.

Start Memoriálu Michala Matuly: zleva Michal Škurla, Stanislav Mělničuk, Dennis Fazekas, Ondřej Smetana a Michal Tomka

Organizátoři vskutku vyšli Ondřeji Smetanovi vstříc a na startovním roštu stanulo pět závodníků. Nejlepší start vystřihnul právě Ondřej Smetana. Jenže vnějškem první zatáčky jej minul nejprve Stanislav Mělničuk. Vzápětí jej následoval Michal Škurla, který ve výjezdu Ukrajince vystřídal na čele. Poté odrazil všechny útoky, jimiž se Stanislav Mělničuk snažil o odvetu, a zapsal se na seznam vítězů klání připomínající památku mladého závodníka, který se před jedenácti lety nevrátil z Krosna.

 

Hlasy z depa

Michal Škurla dnes neprohrál jedinou rozjížďku

„Dneska výborný závody,“ zářil Michal Škurla. „Vycházelo to, fakt to bylo super, Memoriál suprovej‘. Měl jsem horší start, musel jsem ho (Mělničuka – pozn. redakce) předjet, ale vyšlo to.“

Pražané dnes skončili druzí

„Myslím, že dneska pěkný závody,“ liboval si Petr Chlupáč. „Bylo to hodně o startu, tady se nedá moc předjíždět. Dráha byla výborná, takovou jsem tady ještě neviděl. Ve výjezdu byla kolej, už tam není. Paráda, výborná organizace.“

„Je to tady dlouhý,“ říkal Filip Hájek.  „Bylo to těžký. Jednička a nula je špatně, jinak to šlo. Na to, že mi to tady nijak excelentně nejde, tak to šlo.“

„Nešetřil jsem se,“ odmítal Ondřej Smetana se smíchem spekulace, že si přijel do Kopřivnice odpočinout. „Dneska to bylo o mladších a já byl záloha, kdyby se něco stalo. Taková byly domluva, zejtra v Žarnovici doufám, že se svezu. Pak jsem somroval, ať je Memoriál v pěti a jsem rád, že jsem se svez‘. A nebylo to špatný, ale jel jsem trénink a pak až za tři hodiny jednu jízdu. Škoda, že bylo až třetí místo. Holt kluci se dostali na venek a objeli mě.“

Michal Tomka neměl důvod láteřit

„Celkem jsem spokojený,“ netajil se Michal Tomka. „I když první tři jízdy byly lepší, mohlo to být ale i horší. Trápily nás starty, zevnitř to bylo hluboké, museli jsme pořád ladit, ojeli jsme úplně nové gumy. Jsem celkem spokojený, měl jsem od nás nejvíc bodů.“

Jakub Valkovič si stěžoval na své starty

„Dobré, ale startovalo to hrozně,“ říkal Jakub Valkovič. „Měl jsem pěkné souboje, škoda, že jsem opět neměl rychlost. Škoda nuly na konci a škoda ještě bodu s Fazekasem…“

Michal Škurla – na snímku před Andrejem Kobrinem a Jánem Mihálikem – neprohrál jedinou rozjížďku
1. Nagyhalasz Speedway Team 40
Dennis Fazekas 0 2 2 2 1 7
Roland Kovacs 0 2 1 1 3 7
Norbert Magosi 3 2 3 2 3 13
Andrej Kobrin, UA (SMF) 1 3 3 3 3 13
2. AK Markéta Praha 36
Petr Chlupáč 3 3 2 3 2 13
Filip Hájek 2 1 2 2 0 7
Daniel Klíma – 0 T 0 1 1
Michal Škurla 3 3 3 3 3 15
Ondřej Smetana DNR
3. Speedway Club Rovno 24
Vitalij Koval 1 0 0 0 1 2
Stanislav Mělničuk 2 1 X 3 2 8
Marko Levišin 3 3 E 1 F 7
Vitalij Lysak 1 1 1 2 2 7
4. Speedway Club Žarnovica 19
Ján Mihálik 0 – 0 – 0
Milen Manev, BG (SMF) 2 0 – 0 0 2
Michal Tomka 2 2 3 0 1 8
David Pacalaj 1 0 2 1 2 6
Jakub Valkovič 1 1 1 0 3
traťové rezervy:
Roman Marek, Kopřivnice 0 X 0
Jan Macek, Kopřivnice 1 1
Memoriál Michala Matuly: Stanislav Mělničuk, Michal Škurla, Ondřej Smetana a spokojení pořadatelé

3. Memoriál Michala Matuly:

1. Michal Škurla, Praha
2. Stanislav Mělničuk, UA
3. Ondřej Smetana, Praha
4. Michal Tomka, SK – Žarnovica
5. Dennis Fazekas, H
Roland Kovacs pospíchá ve dvacáté jízdě před Petrem Chlupáčem a Jakubem Valkovičem, aby potvrdil vítězství Nagyhalaszu

Průběžné pořadí poháru přátelství:

bilance výsledků: malé body: velké body:
1. Praha 1-1-1-0 114 9
2. Rovno 1-0-2-0 88 8
3. Nagyhalasz 1-1-0-1 81 8
4. Žarnovica 0-1-0-2 73 5
Všichni účastníci pěkně pohromadě

Foto: Karel Herman

Michal Tomka vyvázl ze svého pádu bez zranění

Pohár přátelství vrcholí o víkendu

Kopřivnice a Žarnovica – 14. září
Po mítincích v maďarském Nagyhalaszu a ukrajinském Rovně vyvrcholí pohár přátelství o tomto víkendu. Zítra je na programu závod v Kopřivnici, která opět nabídne domácí prostředí pražským závodníkům. Soutěž poté v neděli skončí na Městském stadiónu v Žarnovici.

 

Pražským kapitánem bude Ondřej Smetana

Seriál, který se loni vydal ve stopách někdejšího poháru míru a přátelství socialistických zemí, se ve svém druhém ročníku dočkal pár změn. Nejvýraznější jsou absence polských Swietochlowic a také závodu jednotlivců, který se zastávky v každé zemi činil celovíkendovou záležitost.

Letos se závodí dle formule čtyřčlenných družstev, která je dobře známá z naší extraligy. Na čele aktuální klasifikace stojí pražská Markéta. Nicméně při stejném počtu šesti tabulkových bodů ji tam před Rovnem udržuje pouze o čtrnáct bodů vyšší skóre.

Tomáš Topinka své svěřence zítra na cestu na východ naloží do dvou dodávek. Protože Jan Kvěch startuje ve finále mistrovství Evropy juniorů, bude jeho sestava juniorská jen ze tří pětin. Petra Chlupáče, Filipa Hájka a Daniela Klímu doplní Michal Škurla a Ondřej Smetana, jemuž jeho kouč na rukáv navlékne pomyslnou kapitánskou pásku.

Milen Manev se vrací do Kopřivnice

Sestavy na nedělní závod v Žarnovici nebyly ještě zveřejněny, nicméně je jisté, že Tomáš Topinka složení pražské Markéty měnit nebude. U Jána Daniela však podobná filozofie jasná není. Jeho SC Žarnovica je v aktuální tabulce třetí, ale má čtyři tabulkové body jako čtvrtý Nagyhalasz.

Slovenské barvy budou zítra tradičně hájit junioři Ján Mihálik, Michal Tomka, David Pacalaj a Michal Tomka. Podpoří je Bulhar Milen Manev, který si kopřivnický ovál vyzkoušel již loni při červnovém přeboru a letos o extralize. Jeho se ostatně účastnil i Norbert Magosi, jenž nechybí v maďarském týmu, zatímco Stanislav Mělničuk, kapitán Ukrajinců, tu v září triumfoval ve volném mezinárodním podniku.

Jakub Valkovič je slovenskou oporou

Pro žarnovický závod však není vyloučené, že se v sestavě domácích objeví Michal Danko. Ten při tréninku nadchnul Jána Daniela natolik, že slovenský kouč včera v pardubických boxech hovořil o jeho angažmá jako o hotové věci.

V sobotu program v Kopřivnici neskončí rozjížďkou s číslem dvacet nebo případným rozjezdem o pódiové umístění. Pořadatelé totiž vypsali zvláštní jízdu pro čtveřici nejlepších z každého týmu o Memoriál Michala Matuly. Protože jeho první ročník před deseti lety vyhrál Richard Wolff a loni Martin Málek, do listiny vítězů se zapíše nové jméno.

Sestavy zítřejšího závodu Poháru přátelství v Kopřivnici:

AK Markéta Praha: 1 Petr Chlupáč, 2 Filip Hájek, 3 Daniel Klíma, 4 Michal Škurla, 5 Ondřej Smetana (C)
Speedway Club Žarnovica: 1 Ján Mihálik, 2 Milen Manev (BG – SMF), 3 Michal Tomka, 4 David Pacalaj (C), 5 Jakub Valkovič
Nagyhalasz Speedway Team: 1 Dennis Fazekas, 2 Roland Kovacs, 3 Norbert Magosi (C), 4 Andrej Kobrin (UA – SMF), 5 neobsazeno
Speedway Club Rovno: 1 Vitalij Koval, 2 Stanislav Mělničuk (C), 3 Marko Levišin, 4 Vitalij Lysak, 5 neobsazeno
V Kopřivnici zítra připomenou památku Michala Matuly

Foto: Karel Herman a Antonín Škach

Oslabení Pražané udrželi umístění na pódiu

Rovno – 24. srpna
Po středečním pádě Zdeňka Holuba v závěru pardubického přeboru vyrazili Pražané k druhému dílu poháru přátelství do ukrajinského Rovna pouze s juniorskou trojicí. Čtvrtým mužem jejich sestavy se stal domácí Nazar Fjodorčuk, jehož pomoc však ležela spíše v symbolické rovině. Skvělým způsobem zajel Jan Kvěch a tak se český tým umístil na nejnižším stupínku pódia. S poměrně velkou převahou vyhráli domácí před Žarnovicou, kterou výrazně posílil Stanislaw Burza.

Pražané dnes v Rovně
1. Speedway Club Rovno 41
Stanislav Mělničuk 2 2 3 3 3 13
Marko Levišin 3 3 3 2 F 11
Vitalij Lysak 1 3 2 1 3 10
Vitalij Koval 2 0 2 1 1 6
Nazar Tkačuk DNR
2. Speedway Club Žarnovica 33
David Pacalaj 1 2 3 2 1 9
Stanislaw Burza, PL 3 2 1 3 3 12
Ján Mihálik 1 1 1 2 E 5
Milen Manev, BG (SMF) 3 0 1 0 3 7
3. AK Markéta Praha 29
Nazar Fjodorčuk, UA E F F E X 0
Filip Hájek 3 1 2 1 2 9
Petr Chlupáč F 2 1 3 2 8
Jan Kvěch 2 3 3 2 2 12
4. Nagyhalasz Speedway Team 14
Roland Kovacs F 1 E 1 1 3
Denis Pryslanijuk, UA 1 ex E E 0 1
Mark Barany 0 1 – 0 2 3
Andrej Kobrin, UA (SMF) 1 3 2 3 E 9

Foto: Tomáš Topinka

Pražský kvartet řádil na maďarské dráze

Nagyhalasz – 18. srpna
Bezkonkurenčním způsobem vstoupila pražská Markéta do druhého ročníku poháru přátelství. Na maďarském ovále v Nagyhalaszu její kvartet Ondřej Smetana, Filip Hájek, Jan Kvěch a Petr Chlupáč poztrácel jen pár bodíků a suverénně se postaral, že dramatický duel hořel až o druhé místo. V něm se nakonec prosadili domácí na úkor Rovna a Žarnovice.

Ondřej Smetana, Petr Chlupáč, Filip Hájek a Jan Kvěch si na pódiu užívají schvíle svého triumfu
1. Markéta Praha 49
Jan Kvěch 2 3 3 1 1 10
Ondřej Smetana 2 3 3 2 3 13
Filip Hájek 3 1 3 2 3 12
Petr Chlupáč 3 2 3 3 3 14
2. Nagyhalasz Speedway Team 27
Roland Kovacs 3 2 nf 3 3 11
Dennis Fazekas 1 0 1 1 nf 3
Mark Barany 1 0 1 1 1 4
Andrej Kobrin, UA (SMF) 1 2 1 3 2 9
Speedway Club Rovno 24
Vitalji Lysak 2 1 1 2 2 8
Nazar Tkačuk 0 1 2 0 0 3
Nazar Fjodorčuk 0 3 0 0 0 3
Marko Levišin 3 3 2 2 nf 10
Denis Prisjaznijuk DNR
Speedway Club Žarnovica 21
Ján Mihálik 2 1 0 0 1 4
Milen Manev, BG (SMF) 0 E 2 3 2 7
David Pacalaj 0 2 nf nf 2
Michal Tomka 1 nf 2 2 2 7
Jakub Valkovič 1 1
Kompletní česká výprava

Foto: Tomáš Topinka a Ondřej Smetana

Praha zachovává systém mentora k mladším závodníkům

Praha – 15. srpna
Pohár přátelství debutoval v loňském roce, kdy se vydal ve stopách někdejšího poháru míru a přátelství, což bývala juniorská soutěž pro závodníky ze socialistických zemí. Pro letošní rok odpadla soutěž jednotlivců, seriál družstev zůstal. Protože se neúčastní polské Swietochlowice na řadu mohl přijít rozpis klasických čtyřčlenných družstev. Pardubice, které oproti loňsku změnily priority a stály za zvelebením přeboru, nahradila Praha. Markéta projde svým debutem v poháru přátelství v sobotu, kdy seriál startuje v maďarském Nagyhalaszu.

 

Filip Hájek v sestavě Markéty nechybí

„Proč se toho účastníme?“ opakuje Tomáš Topinka otázku po motivech startu pražské Markéty v poháru přátelství, byť odpověď je v zásadě nasnadě. „Zkušenosti pro mládež. Pouze Daniel Klíma ještě nemůže jet, protože v mezinárodních soutěžích v cizině mu musí bejt‘ šestnáct.“

Po sobotní ouvertuře v Nagyhalaszu bude soutěž pokračovat další týden v Rovně, aby se třetí zářijový víkend uzavřela dvěma mítinky v Kopřivnici a v Žarnovici. „V sobotu pojede Smeták,“ plánuje Tomáš Topinka. „Příští tejden Holub a v Kopřivnici Škurlič, ať držíme styl, že jede taky jeden zkušenější.“

Startovní listina úvodního závodu poháru přátelství v Nagyhalaszu tuto sobotu:

Speedway Team Nagyhalasz: 1 Roland Kovacs, 2 Dennis Fazekas, 3 Mark Barany, 4 Andrej Kobrin (UA – SMF)
Speedway Club Rovno: 1 Vitalij Lysak, 2 Nazar Tkačuk, 3 Nazar Fjodorčuk, 4 Marko Levišin, 5 Denis Prisjaznijuk
AK Markéta Praha: 1 Jan Kvěch, 2 Ondřej Smetana, 3 Filip Hájek, 4 Petr Chlupáč
Speedway Club Žarnovica: 1 Ján Mihálik, 2 Milen Manev (BG – SMF), 3 David Pacalaj, 4 Michal Tomka, 5 Jakub Valkovič
Ondřej Smetana poveze na rukávě kapitánskou pásku

Foto: Kiril Ianatchkov