Archiv pro rubriku: Speedway Friendship Cup

Praha kralovala poháru přátelství v takřka českém aranžmá

Praha – 12. září
Koronavirus většina lidí již prakticky neřeší, pokud si zrovna nechce nasadit roušku ve veřejné dopravě či obchodě. Jeho důsledky jsou však patrné i na ploché dráze. Speedway Friendship Cup měl letos přivést na start týmy z České republiky, Slovinka, Slovenska a Německa, které v úvodním kole nahradila maďarská sestava. Při jeho dnešním podniku se však o jezdecké obsazení z drtivé části postarali naši borci. Mimo nich nastoupil jen Slovinec, Rakušan a Polák. A to přitom vedení SC Žarnovica oslovilo bezmála tři desítky plochodrážníků! Závodu vévodila Praha, ačkoliv přišla o dva své muže kvůli pádům. Zatímco Filip Hájek byl pouze potlučený, Jan Macek si zlomil tři kůstky v zápěstí.

Krško, Praha a Žarnovica na stupních vítězů

Pražané ve všech týmech

Nick Škorja (modrá) vede před Petrem Chlupáčem (červená) a Danielem Šilhánem (bílá)

Jako při řešení kvadratury kruhu si musel připadat žarnovický šéf Martin Búri při nominaci svého celku na závěr letošního poháru přátelství. Jakub Valkovič onemocněl, Nikodem Bartoch jakbysmet, omluvil se již dohodnutý Lars Skupieň. Ne řekl nejen Milen Manev, ale také Brayden McGuiness, Andrei Popa, Pawel Mesiac, junioři z Bydhoště, Swietochlowic a Rybniku, Maďaři a Ukrajinci. Hynek Štichauer, Jaroslav Petrák a Martin Málek trénovali v Mariánských Lázních.

Klub na poslední chvíli zajistil Bruna Belana a vedle Ondřeje Smetany se ve vestě slovenského klubu objevil další Pražan Michal Baštecký. Ostatně pořádající klub dodal své členy také do výběru Czech U19 Team, ale i do Krška po zranění Denise Štojse. Největší ambice však živil jeho hlavní tým, který prahnul po obhajobě svého triumfu v průběžné klasifikaci.

Bruno Belan (žlutá) jezdí před Janem Jeníčkem (bílá) a Milanem Dobiášem (modrá)

Vstup do dnešního závodu však mělo lepší Krško. Nick Škorja totiž v první jízdě předčil Petra Chlupáče. Hned nato triumfoval Daniel Klíma stylem start – cíl. Ondřej Smetana sice vyzrál na Filipa Hájka, avšak Jan Macek opanoval rozjížďku s číslem čtyři ve stylu start – cíl.

Daniel Klíma komentuje svou prohru s Nickem Škorjou v rozjížďce s číslem šest:

„Líp se mu to rozjelo do nájezdu, poslal to do materiálu a objel mě.“

Hlavním atributem pražské Markéty se stala obrovská konzistence. Co bylo platné Žarnovici vítězství Tomasze Orwata nad Petrem Chlupáčem v páté jízdě. Asi stejně tolik jako porážka Daniela Klímy Nickem Škorjou v rozjížďce s číslem šest.  Markéta totiž neznala jiné skóre než dva anebo tři. Jenže všeho dočasu…

 

Bez dvou závodníků vítězi

Sebastian Kössler (modrá) má za sebou Jana Macka (červená)

Po jedenácti jízdách vedli domácí s šestadvaceti body, Krško mělo patnáct, Žarnovica třináct a české devatenáctky dvanáct. V rozjížďce s číslem dvanáct se vedení ujal Ondřej Smetana. Pražan v žarnovické vestě doposud tratil body jen v šesté jízdě, kdy přihlížel duelu Nicka Škorjy s Danielem Klímou.

Ovšem Jan Macek zůstával ve střehu, byť jej Ondřej Smetana odvedl. Avšak ve třetím okruhu letěl do nafukovací bariéry druhé zatáčky. Byl pochopitelně vyloučen, avšak sudí přidělil technické body, protože vedoucí závodník již minul metu předposledního okruhu.

Mnohem horší zprávou však přišla od zdravotníků. Jan Macek si při svém extempore zlomil tři kůstky v zápěstí. I přes ztrátu jednoho z klíčových hráčů se však pražské vedení nikterak neotřáslo. Třináctá, čtrnáctá a patnáct jízda měla ve svém cíli pražského vítěze. Nejprve Daniel Klíma rozhodl epický duel se Sebastianem Kösslerem na začátku třetího kola, poté Petr Chlupáč a Filip Hájek vedli od vylétnutí pásky až k šachovnicové vlajce.

Ondřej Smetana (žlutá) vede před Janem Mackem (červená), Milanem Dobiášem (modrá) a Danielem Šilhánem (bílá)

Nick Škorja kraloval šestnácté jízdě, kam Tomáš Topinka nemohl poslat nikoho, přesto Markéta vedla před Krškem o dvanáct bodů. Hned po přestávce Daniel Klíma objel Ondřeje Smetanu v prvním výjezdu a bylo vymalováno. Domácí nemohl nikdo přeskočit ani dnes, ani v závěrečné klasifikaci seriálu.

Filip Hájek popisuje svou smůlu v rozjížďce s číslem osmnáct:

„Dal to do mě, už s tím nešlo nic dělat, koleno a rameno…“

Chvíle triumfu však neměla čas přinést euforii, protože přišla další pohroma. Filip Hájek upadl ve skrumáži první zatáčky. Dlouho ležel na zemi, než se zvedl a za potlesku publika nastoupil do sanitky. Na repete však neměl ani pomyšlení. V něm měl smůlu Jaroslav Vaníček, jemuž vítězství sebral ve čtvrtém kole přetržený sekundární řetěz.

Osudné chvíle v osmnácté jízdě – Filip Hájek (červená) je před Bruno Belanem (žlutá) a Sebastianem Kösslerem (modrá)

Tři body dědil Sebastian Kössler. Jeho Krško ovšem nemělo druhou příčku nikterak jistou. A to tím spíše, když žarnovický Polák Tomasz Orwat vyhrál devatenáctou jízdu. V samotném závěru padl Pavel Kuchař, jemuž místo na tandemu nabídl Nick Škorja. Při repete vypálil dopředu opět Petr Chlupáč.

Ve druhé zatáčce jsme jej už téměř viděli v mantinelu, on však krizový moment ustál, nespadl a ani nepřišel o vedení. Nick Škorja zůstal druhý a musel v rozjezdu o druhou příčku čelit Ondřeji Smetanovi. Objel jej v první zatáčce a postavil Krško na levý stupínek pódia.

 

Hlasy z depa

„Zezačátku blbý,“ svěřoval se Daniel Klíma. „Pak jsme udělali změny na motorce a bylo to lepší. Změnila se dráha, zezačátku vypadala, že bude tvrdá, pak na venku bylo až moc materiálu. Starty jsem měl dneska dobrý, jen ten bod navíc kdyby byl… Vyhráli jsme, ale úplně zadarmo to nebylo, byly tam těžký jízdy.“

Petr Chlupáč v akci

„Jsem rád, že jsem celej,“ oddechl si Petr Chlupáč. „Po tom výjezdu při mě stáli všichni svatí. Dráha byla podmáčená, první dvě jízdy o ničem. Pak se to vyházelo, hezký závody, vyhráli jsme. Sice jsme přišli o jednoho člena, ale vyhráli jsme.“

„takový splašený dneska,“ zamýšlel se Ondřej Smetana. „Trochu trápeníčko s motorkou. Nebylo to ono, dráha byla zajímavá, byla jiná. Měl jsem mít o dva body víc, Chlup mě neměl předjet a já měl předjet Čendu Klímu. Ale co, jsou to závody, je to dobrej trénink na extraligu příští tejden.

„Závod o hovně,“ nemohl Daniel Šilhán najít smysl dnešního podniku. „Jel jsem si to svoje a nezmatkoval jsem, abych nedopad‘ jako Honza. Jedna jízda se povedla. Bylo to startem, spokojenost, aspoň něco se povedlo.“

Daniel Šilhán (bílá) vodí Filipa Hájka (červená)

„Každej start jsem měl špatnej,“ svěřoval se Jan Jeníček, který stále užíval antibiotika. „Dneska to bylo slabší, zezačátku jsem měl moc těžkej převod.“

„Přijel jsem do nájezdu, kopla mě díra a už jsem byl na zemi,“ přibližoval Pavel Kuchař rozjížďku s číslem dvacet. „Jsem celej, příště to bude lepší.“

Nick Škorja (modrá) odstartoval v rozjezdu na Ondřeje Smetanu (žlutá)
Nick Škorja (modrá) odstartoval v rozjezdu na Ondřeje Smetanu (žlutá)
1. AK Markéta Praha 41
Jan Macek 3 2 X – 5
Filip Hájek 2 2 2 3 F/R 9
Daniel Klíma 3 2 3 3 3 14
Petr Chlupáč 2 2 3 3 3 13
2. AMD Krško 29
Nick Škorja 3 3 3 3 2 14+3
Milan Dobiáš, CZ 0 0 2 1 1 4
Jakub Exler, CZ 0 0 0 0 0 0
Sebastian Kössler, A 1 3 2 2 3 11
3. SC Žarnovica 29
Bruno Belan, CZ 2 1 0 2 2 7
Michal Baštecký, CZ E 0 1 0 1 2
Ondřej Smetana, CZ 3 1 3 2 2 11+2
Tomasz Orwat, PL 2 3 E 1 3 9
4. Czech U19 Team 20
Pavel Kuchař 0 1 2 1 X 4
Jaroslav Vaníček 1 0 1 2 E 4
Jan Jeníček 1 1 1 1 2 6
Daniel Šilhán 1 3 1 0 1 6
Daniel Klíma (červená) vede před Sebastianem Kösslerem (modrá)

Foto: Karel Herman

Tomasz Orwat (žlutá) vede před Petrem Chlupáčem (červená)

Pražská neděle bude patřit ploché dráze

Praha – 10. září
Nedělní odpoledne bude v pražské šestce patřit ploché dráze. V jednu na malé Markétě bude pokračovat mistrovství republiky stopětadvacítek na krátkých tratích. Odpolední mistrovské dvěstěpadesátky byly přeloženy na čtvrtý říjen, kdy se postarají o doprovod Tomíčkova memoriálu. Velký ovál bude proto plně k dispozici čtyř týmům zápolícím v poháru přátelství, jenž drží pohromadě jen zázrakem či přesněji řečeno díky pořadatelskému úsilí.

 


Tipujte:

Kdo vyhraje nedělní pohár přátelství v Praze?

View Results

Loading ... Loading ...

Letošní soutěže se neúčastní Diedenbergen, který v červenci v Žarnovici zastoupil maďarský tým, jenž však pozítří do Prahy nepřijede. Čtvrtým celkem v závodě tím pádem bude tým českých juniorů do devatenácti let. Za soupeře bude mít pražskou Markétu s trojicí juniorských reprezentantů, slovinské Krško a slovenskou Žarnovica.

Slovenský klub se však evidentně ocitnul na personální křižovatce. Loni dokonce postavil juniorský národní tým, ale různé okolnosti zapříčinily, že se letos na oválech pravidelně objevuje pouze Jakub Valkovič. Jenže toho jako na potvoru sklátily horečky, díky nimž nepojede ani zítra do Nagyhalaszu ke společnému šampionátu Slovinska, Maďarska a Slovenska.

Přitom Žarnovica své družstvo skládala s obtížemi. Padala jména Martin Málek, Hynek Štichauer a Jaroslav Petrák. Jenže ani jeden z nich slovenskou vestu neoblékne, protože si hodlají otestovat lázeňský kilometr před posledním tréninkem před mistrovstvím republiky o příští sobotě.

Ačkoliv je situace zralá na bílý prapor, vedení Speedway Clubu je daleko od kapitulace. Nastoupí Ondřej Smetana, který jeho barvy hájí v první lize, a přijedou dva Poláci. Otázkou však zůstává, kdo nahradí nemocného Jakuba Valkoviče. Ve hře je Milen Manev či nějaký Maďar, který by do Prahy přijel po ose z Nagyhalaszu.

Dle posledních informací jsou Slováci v kontaktu také s Bruno Belanem, jenž za ně nastoupil již pražské první lize.

Startovního listina nedělního závodu v Praze:

AK Markéta Praha: 1 Jan Macek, 2 Filip Hájek, 3 Daniel Klíma, 4 Petr Chlupáč, 5 neobsazeno
AMD Krško: 1 Nick Škorja, 2 Miran Praznik, 3 Denis Štojs, 4 Sebastian Kössler (A), 5 neobsazeno
Czech U19 Team: 1 Pavel Kuchař (Praha), 2 Jaroslav Vaníček (Praha), 3 Jan Jeníček (Pardubice), 4 Daniel Šilhán (Pardubice), 5 neobsazeno
SC Žarnovica: 1 Nikodem Bartoch (PL), 2 dodatečně, 3 Ondřej Smetana (Praha), 4 Tomasz Orwat (PL), 5 neobsazeno
Vítězní Pražané v Žarnovici: zleva Jan Macek, Petr Chlupáč, Daniel Klíma, Jan Kvěch a kouč Zdeněk Schneiderwind

Foto: Mirek Horáček

Praha triumfovala v Žarnovici

Žarnovica – 3. července
Časový limit rozjížďky s číslem jedna odtikal již svou první polovinu, když se Jan Kvěch kvůli problémům s plynovým lankem otočil od startovního roštu. Samozřejmě se nestihnul vrátit a byl diskvalifikován. Jak smolně pro Prahu druhý díl poháru přátelství začal, tak šťastně skonči. Jan Macek zapadl do konceptu bojovného závodu, když se v rozjížďce s číslem osm dostal z třeetího místo přes Denise Štojse a v poslední zatáčce předčil i Jakuba Valkoviče. Daniel Klíma a Petr Chlupáč prohráli až v závěrečné sérii a Markéta skončila na nejvyšším stupni pódia. Nad startem Jakuba Valkoviče se ještě včera vznášel otazník, když po očkování proti covidu dostal horečky. Pro jistotu byl povolán Martin Vaculík, který nepoznal hořkost porážky a navíc v šesté jízdě vylepšil traťový rekord Matice Ivačiče časem 66,76 sekundy. Ze slovenské sestavy, která udržela na uzdě dravé Slovince i slabší Maďary smutnil jen Ondřej Smetana. Navzdory velké investice jeho motory pracovaly se stejnou ochotou jako bolševik při generální stávce.

Žarnovica, Praha a Krško na stupních vítězů
1. AK Markéta Praha 46
Jan Kvěch M 2 2 2 3 9
Daniel Klíma 3 3 3 3 2 14
Petr Chlupáč 3 3 3 2 3 14
Jan Macek 1 3 3 1 1 9
2. SC Žarnovica 34
Jakub Valkovič 1 2 1 1 1 6
Martin Málek, CZ 2 2 – 2 1 7
Ondřej Smetana, CZ 1 – 1 – 2
Brayden McGuiness, AUS 2 1 1 1 2 7
Martin Vaculík 3 3 3 3 12
3. AMD Krško 32
Nick Škorja 3 2 2 3 3 13
Miran Pražnik 0 1 0 0 0 1
Denis Štojs 2 1 0 3 2 8
Anže Grmek 3 1 2 2 2 10
4. Maďarsko 8
Roland Kovacs 0 0 – 0 T 0
Milen Manev, BG 1 0 0 – 0 1
Mark Baranyi R R – 0 0 0
Norbert Magosi 2 – 1 0 0 3
Denis Fazekas 0 2 0 1 1 4
Martin Vaculík (červená) upaluje před Janem Kvěchem (modrá)

Foto: Mirek Horáček

Vítězní Pražané: zleva Jan Macek, Petr Chlupáč, Daniel Klíma, Jan Kvěch a kouč Zdeněk Schneiderwind

ŠTARTOVNÉ LISTINY VÍKENDOVÝCH PRETEKOV SÚ HOTOVÉ

Žarnovica – 2. júla
Plochodrážni fanúšikovia sa už nemôžu dočkať, kedy odštartuje ostrá sezóna aj v Žarnovici. Mnoho telefonátov a správ zaplavuje denne organizátorov zo Speedway Clubu Žarnovica. Pohár priateľstva v sobotu 3. júla a Medzinárodné majstrovstvá Slovenska spojené s 21. ročníkom Memoriálu Ladislava Eliáša v nedeľu 4. júla, môžu byť pekným spestrením pre každého, kto má rád ryk plochodrážnych motorov.

 

Loňský slovenský šampionát: zleva Petr Chlupáč, Josef Franc a Daniel Klíma

Vďaka desiatkam sponzorov a sponzorov, ktorí pomohli aj zakúpením si jázd na Medzinárodné majstrovstvá Slovenska a tiež ústretovosti Mesta Žarnovica, môže byť podujatie limitované diváckou účasťou predsa len zorganizované. Oplatí sa ísť na preteky? Posúďte sami. Sobotný Pohár priateľstva bude predsa so štyrmi tímami. Nemcov nahradia Maďari. Ostáva silná Praha, ktorá príde do Žarnovice hádam v najsilnejšej možnej zostave. Silní sú aj Slovinci, ktorí nemali konkurencie v domácom Kršku. Hrýzť budú určite aj Maďari. Zahanbiť sa nebude chcieť nechať ani žarnovický tím, ktorý bude však po dlhom čase zase viac internacionálny, keďže pokračovanie kariéry Rastislava Cíferského nie je isté a Ján Mihálik neprejavil o štart vo víkendových pretekoch záujem. Raritou bude štart Austrálčana v žarnovických farbách. So záujmom budeme sledovať nielen domáceho Martina Vaculíka a Jakuba Valkoviča, či tohtoročnú posilu Ondřeja Smetanu, ale aj návrat niekdajšieho ligového kapitána Martina Máleka.

Štartovná listina na sobotu – Pohár priateľstva:

Praha Jan Kvěch, Petr Chlupáč, Daniel Klíma, Jan Macek
Krško Nick Škorja, Denis Štojs, Anže Grmek, Miran Praznik
Maďarsko Norbert Magosi, Roland Kovács, Márk Bárány, Milen Manev, Dennis Fazekas
Žarnovica Martin Vaculík, Jakub Valkovič, Ondřej Smetana, Martin Málek, Brayden McGuinness

 

Martin Vaculík se stal podruhé v kariéře mistrem Slovenska roku 2019

Na druhý deň v nedeľu sa fanúšikovia môžu tešiť na opäť o niekoľko mien kvalitnejšiu štartovnú listinu. Nakoniec budú svedkami 24 jázd všetko v pätici jazdcov na štarte. Všetkých dvadsať účastníkov sa najprv stretne v piatich sériách jázd základnej časti. Jej víťaz sa stane víťazom Memoriálu Ladislava Eliáša a zároveň bude nasadený priamo do finále. Pretekári na 2. až 11. mieste postúpia do semifinálových jázd, z ktorých zakaždým dvaja najlepší postúpia do finále. Finále na šesť kôl určí poradie v Medzinárodných majstrovstvách Slovenska.

Štartovná listina bola robená doslova na poslednú chvíľu, kvôli spomínanej situácii. Nakoniec je pestrou zmesou osvedčenej kvality a dravej mladosti. Medzi favoritov môžeme jednoznačne rátať Martina Vaculíka, ktorému sa to bude snažiť prekaziť najmä dravý český junior Jan Kvěch, inak dvojnásobný európsky šampión do 19 rokov. Taktiež bojovať o titul bude český veterán a minuloročný majster Slovenska Josef Franc, či rekordér žarnovickej dráhy na 4 kolá Slovinec Matic Ivačič. V štartovnej listine nechýbajú ani ďalšie mená bývalých majstrov Slovenska ako Norbert Magosi, či Martin Málek. Domáci fanúšikovia budú dopredu hnať Jakuba Valkoviča, ktorý skončil vlani štvrtý. Jednoznačne sa bude na čo pozerať.

Štartovná listina na nedeľu – Medzinárodné majstrovstvá Slovenska:

Česká republika Jan Kvěch, Josef Franc, Daniel Klíma, Ondřej Smetana, Martin Málek, Jan Macek, Petr Chlupáč
Maďarsko Norbert Magosi, Roland Kovács, Dennis Fazekas, Márk Bárány do kvalifikácie pôjdu Richárd Fuzesi a Szabolcs Uveges
Slovinsko Nick Škorja, Matic Ivačič, Denis Štojs, Anže Grmek, Miran Pražnik
Slovensko Martin Vaculík, Jakub Valkovič
Bulharsko Milen Manev
Austrália Brayden McGuinness

Foto: Eva Palánová a Karel Herman

Pražané měli nejsilnější dech v závěru

Žarnovica – 12. září
Nemá cenu si nalhávat, že by Markéta Praha nepřijela na pohár přátelství do Žarnovice v roli favorita. Nicméně nástup do závodu měla pomalejší a první triumf do jejích boxů dovezl až Jan Kvěch v rozjížďce s číslem šest. Záhy však poslali za svá záda Krško opírající se vedle Nicka Škorjy o neporazitelného Matice Ivačiče. Jenže Daniel Klíma se necítil zrovna ve své kůži, ale náhradník Filip Hájek sehrál svou roli mistrně a svůj tým v klíčové fázi podržel. Ostatně ani Daniel Klíma se svým osudem vláčet nenechal. Pražané se ve čtvrté pětině dostali za krk vedoucí Žarnovice. Paní Smůla se začala usmívat na Davida Pacalaje se zlověstným příslibem, že se tento víkend stane jejím milcem. Slovák nejprve najel do pásky, pak upadl a pozici leadera převzali stále se lepšící Slovinci. Praha ale v závěrečné sérii zabrala naplno a Petr Chlupáč si svým klíčovým triumfem v rozjížďce s číslem devatenáct poslal na práh triumfu. Misi dotáhl do konce Jan Kvěch. Sice neudržel Matice Ivačiče, ale dva body na celkový triumf stačily naprosto dokonale. Jan Kvěch měl takovou radost, že jezdil pro diváka čestná kola, dokud neupadl a nepokroutil si motocykl. Před nedělní juniorkou nepříliš dobrá zpráva.

Stupně vítězů

Trojboj o vítězství

Každý začátek je těžký – Pavel Kuchař o tréninku padá za zády Jana Kvěcha

Krásná sobota měla poněkud pochmurné kulisy. Nahlas se spekulovalo, že druhý letošní plochodrážní víkend v Žarnovici může být nakrásně poslední veřejnou akcí na celém Slovensku. Uzavření hranic s Českou republikou se bralo již jako nezvratný fakt. Speedway Club se navíc musel domluvit s kuželkáři, kteří ve stejném termínu hráli na Městském stadiónu své soutěže. Dle původního kalendáře totiž měly motocykly burácet až příští týden v kombinaci první liga – česká juniorka.

Na plochou dráhu se proto chodilo jedním vchodem, na kuželky druhým. Restauraci Kolkáreň zdobil nápis o uzavřené společnosti, takže si diváci jediného letošního mítinku Speedway Friendship Cupu dopřávali občerstvení z venkovního stánku. Potíže musel řešit rovněž Ján Daniel.

Ján Daniel musel improvizovat se svou sestavou, když se na pětce místo Rastislava Ciferského objevil Anton Wannasek

Rastislav Ciferský nestíhal dát své motocykly do pořádku. A po třech v zásadě probdělých nocích nechtěl naskočit do ostrého závodu. Na sedmnáctce za něj tudíž zaskočil rakouský veterán Anton Wannasek. Nicméně slovenský kouč si neoddechnul ani po nástupu. David Pacalaj vyjel na ovál v bílé přilbě. Evidentně si neuvědomil, že v soutěži čtyř týmů má jedno družstvo stále jedinou barvu.

Incident však nebyl nikterak vážný. Slovenský junior se vrátil do depa. Nasadil si správnou červenou helmu a tryskem se vrátil na rošt. Páska se zvedla a on se usadil na čele. Petr Chlupáč v první zatáčce objel Sebastiana Kösslera a rovnou udeřil na vedoucího Slováka.

Zasvěcení diváci, aneb Jaroslav Drahoš a Tibor Pružinský se baví v hledišti

Ve třetím okruhu ho podjel ve druhé zatáčce, ale David Pacalaj na cílové rovince už zase vedl. Usadil na čele aktuální klasifikace slovenský tým, jemuž se evidentně dolů vůbec nechtělo.  Ján Mihálik ve druhé jízdě získal bod, když před jeho zraky Nicka Škorja ve druhé zatáčce objel Daniela Klímu. Vzápětí Stanislaw Burza neuhnal Matice Ivačiče, avšak Jana Kvěcha na své druhé místo nepustil.

Jan Kvěch vysvětluje zisk jediného bodu v rozjížďce s číslem tři:

„Táhne mě spojka. Vždycky se zahrabu na startu, ale dnes je to spíš trénink na juniorák na zejtra.“

Nick Škorja (bílá) v souboji s Danielem Klímou (žlutá)

Čtvrtá jízda vynesla aplaus Jakubu Valkovičovi za velké sólo. Žarnovica úvodní sérii uzavřela na devíti bodech. Filip Hájek, startující místo Pavla Kuchaře, díky dvojce dostal Prahu na sedm, Krško mělo šest a němečtí White Tigers dva. Zatímco mladý německý tým bez opory výraznější osobnosti v zásadě paběrkoval, ostatní trojka se pustila do boje o vítězství.

Ve druhé sérii zabrala Praha. Pavel Kuchař při svém ostrém debutu na žarnovické dráze inkasoval bod na účet Toma Fingera. Nicméně Matic Ivačič ulétl Davidu Pacalojovi. Na pražského benjamínka v rozjížďce s číslem šest navázal Jan Kvěch. Ani tentokrát jeho start nebyl příkladný. Ale v první zatáčce objel Jána Mihálika, jehož ve druhém kole dostal i slovinský začátečník Anže Grmek.

Nestárnoucí Stanislaw Burza (červená) vodí Jana Kvěcha (žlutá)

Daniel Klíma reagoval nejpohotověji na let pásky v rozjížďce s číslem sedm, avšak Stanislaw Burza šel od mantinelu za třemi body jako vystřelená raketa. Osmá jízda viděla velké sólo Petra Chlupáče.

Pražan v prvním oblouku odrazil Jakuba Valkoviče, před něhož ve výjezdu pronikl také Nick Škorja. Praha se dotáhla na šestnáctibodovou Žarnovicu, Krško bylo o dva body pozadu. Ovšem Zdeněk Schneiderwind přišel s nepříznivou novinkou.

 

Pražský nástup

Celina Liebmann (modrá) se brání nájezdu Anže Grmeka (bílá)

„Čenda nechce jet, není mu dobře,“ vylétlo z úst pražského kouče. V rozjížďce s číslem devět tím pádem na ovál místo Daniela Klímy zamířil náhradník Filip Hájek. Jejím králem se stal David Pacalaj, pražský borec v první zatáčce stihnul objet Mariuse Hillebranda, Anže Grmeka nikoliv.

Vzápětí si Matic Ivačič na šňůru svých vítězství uvázal další uzlík. Zlepšil přitom traťový rekord na 67,99 sekund. Na rozdíl od mnoha českých stadiónů je jej možné považovat za platný, protože v Žarnovici se měří časy při všech závodech již od pradávna. Petr Chlupáč byl v cíli druhý. Markéta se udržela na stejném skóre s Krškem, nicméně domácí měli o bod navíc.

David Pacalaj (červená) vede před Anže Grmekem (bílá)

Pavla Kuchaře však v rozjížďce s číslem jedenáct očekávali silní soupeři. Zatímco Nick Škorja vyzrál v úvodním výjezdu na Stanislawa Burzu, jenž se sápal dopředu, pražský junior neštval třetího Sebastiana Kösslera. Díky němu Bílí tygři inkasovali svůj třetí bod dnešního odpoledne, nicméně Markéta začala ztrácet.

Jan Kvěch však svůj tým podržel brilantním triumfem v rozjížďce s číslem třináct, kdy nepustil ke slovu Jakuba Valkoviče. Miran Pražnik, další novic slovinské scény, navíc přišel v poslední zatáčce o poslední bod vinou pádu. Žarnovica 24, Praha a Krško 22 a White Tigers 4. V pražských boxech probíhala porada a Filip Hájek si ji evidentně vzal k srdci.

Matic Ivačič (bílá) na cestě za traťovým rekordem vede Petra Chlupáče (žlutá) a Jána Mihálika (červenáú

Odstartoval způsobem sobě vlastním a usadil se v čele třinácté jízdy. Zmizel z dohledu Jána Mihálika, jehož ve druhém okruhu dostal také Miran Pražnik. Slovinec ovšem v první zatáčce třetího kola upadl. Rozjížďka byla zastavena a musela být opakována.

Filip Hájek v depu klel jako pohan, zatímco jeho kolegové se hemžili kolem něho. Pak se napil kofoly od Michala Bašteckého, který přijel do Žarnovice již dnes a pomáhal v depu jako mechanik. Usedl na motocykl a tentokrát nebylo síly, jež by mu zabránila v jeho vítězství stylem start – cíl.

Filip Hájek glosuje svůj triumf v rozjížďce s číslem čtrnáct:

„Už mě bolej‘ ruce, ale zase tady není čtyřicet nad nulou jako obyčejně, takže normálka.“

Filip Hájek (žlutá) na čele třinácté jízdy před Mariusem Hillebrandem (modrá) a Jánem Mihálikem (červená)

Než by člověk řekl švec, svítilo červené vylučovací světlo. Davida Pacalaje totiž potáhla spojka do pásky. Jan Kvěch nato odvedl Nicka Škorju a pražská situace se začínala lepšit. Borci z českého hlavního města stáli opět v čele o bod před Krškou a dvěma před Žarnovicou. Nicméně závod ještě nekončil.

 

Verdikt poslední série

Daniel Klíma (žlutá) odráží nájezdy Matice Ivačiče (bílá)

Stanislaw Burza v patnácté jízdě zatroubil k útoku svým přesvědčivým triumfem. Petr Chlupáč přitom zůstal viset za druhým Anže Grmekem. Pak se na ovál vrátil Daniel Klíma. Jezdil první, jenže Matic Ivačič se dnes evidentně nechtěl nechat porazit. Ve druhém kole se protáhnul dopředu úzkou skulinkou, která byla mezi Pražanovým motocyklem a mantinelem.

Markéta přesto vyhrála základní část s bodem k dobru na Žarnovicu a dvěma na Krško. Miran Pražnik nebyl po svém pádu ve své kůži a tak bylo jisté, že Slovinci budou muset jeden start v nominační sérii oželet. Anže Grmek však otevřel závěrečnou pětinu triumfem o parník před Filipem Hájkem. A Ján Mihálik se dostal jen před Celinu Liebmann. Vzápětí se pražské věci ujal opět Daniel Klíma.

Marius Hillebrand (modrá) padá za zády Davida Pacalaje (červená)

Blýsknul se opět povedeným startem, avšak v prvním výjezdu ho podjel Nick Škorja. Pražskému juniorovi se blížil rovněž Jakub Valkovič. Daniel Klíma nebyl ve své kůži, ale po závodech nechtěl svůj zdravotní stav komentovat. V posledním oblouku jel venkem, Slovák udeřil spodem. Byl hodně, hodně blízko, ale Pražan přece jen protnul metu dříve.

Markéta a Krško si v otázce skóre nemohly nic vyčítat, zatímco domácí na ně ztráceli tři body. Do devatenácté jízdy jako první vypálil Petr Chlupáč. Za sebou měl Davida Pacalaje, jenže v prvním nájezdu spadl Marius Hillebrand. Opakovalo se ve třech, protože právě tuto jízdu nechali Slovinci neobsazenou.

David Pacalaj (červená) v útoku na Petra Chlupáče (žlutá)

Nyní byl po vylétnutí pásky brisknější David Pacalaj. Ještě v první zatáčce se však vnějškem první zatáčky do čela prosadil Petr Chlupáč. Slovenský závodník útočil, útočil, útočil. Na konci druhého kola však zůstal ležet na zemi. O diskvalifikaci nemohlo být ani pochyb.

David Pacalaj kroutí hlavou nad závěrem závodu:

„Nejdřív mě natáhla spojka, pak jsem byl přemotivovaný a tím pádem jsem šel na hubu.“

David Pacalaj naštěstí vyvázl z pádu bez úhony

V depu si Petr Chlupáč stiskl pravici s Davidem Pacalajem, který zmizel v nejkrajnějším ze všech boxů, který si s oblibou bere jeho strýček Martin Vaculík. Pražan šel na start. Mariuse Hillebranda by musel porazit, byť by nakrásně nechtěl. Bylo už jasné, že Žarnovica skončí třetí, zatímco Praze bude k triumfu stačit jediný bod z poslední rozjížďky.

S ním se Jan Kvěch spokojit nechtěl. Start mu nevyšel, ale velkým vnějším obloukem v první zatáčce obkroužil druhého Stanislawa Burzu. Vedoucího Matice Ivačiče neuštval, byť cílovou čáru protnul jen o zlomeček sekundy za ním.

Jan Kvěch (žlutá), Matic Ivačič (bílá) a Stanislaw Burza (červená) krátce po startu dvacáté jízdy

Přesto si však dopřával čestná kolečka se stojem zvednutým na zadní kolo, dokud si jej nehodil za ucho, jak se v plochodrážní hantýrce říká. „Vždycky něco provedu,“ usmíval se provinile při narážce na český šampionát v Plzni.  „Chytlo se to, jel jsem na hraně, chtěl to dát dolů, ale asi to chytlo druhej‘ dech…“

 

Hlasy z depa

Vítězné wheelie se Janu Kvěchovi nevyplatilo

„Viděl jsem to dobře, dařilo se, zatrénovali jsme si,“ usmíval se Jan Kvěch, zatímco mechanik Michal Pospíšil spolu s Filipem Šiterou sčítali škody na motocyklu. „A ten pád? Já vždycky něco vyvedu, aspoň se lidi nenudili (smích). A Pospa taky ne. Pěkný závody, diváci fandili, navíc jsem si pořádně zatrénoval na zejtřek.“

„Hezký to bylo,“ usmíval se Petr Chlupáč. „Důležitější ale bude zejtřek s juniorákem. Jde o to naladit motorku, dneska to byl takovej‘ spíš trénink.“

„Na náhradníka dobrý,“ nechal se slyšet Filip Hájek. „Závody zajímavý, pěkný, dráha těžší, držela. Kluci jeli suprově a tak jsme vyhráli.“

Jakub Valkovič v plném tempu

„Dráha byla těžší,“ uznával Jakub Valkovič. „Ale byla rychlá, celkově se mi dařilo. Škoda, že to nestačilo na bednu. Měli jsme jiné nastavení, bylo vidět, že to jede dopředu.“

„Byl jsem přemotivovaný,“ posteskl si David Pacalaj. „Dobré, vyhráli lepší. Zítra jedu sám za sebe a věřím, že to bude lepší.“

Nick Škorja (bílá) se řítí dopředu mezi Jakubem Valkovičem (červená) a Danielem Klímou (žlutá)
1. AK Markéta Praha 40
Daniel Klíma 2 2 – 2 2 8
Petr Chlupáč 2 3 2 1 3 11
Jan Kvěch 1 3 3 3 2 12
Pavel Kuchař – 1 0 – 1
Filip Hájek 2 1 3 2 8
2. AMD Krško 38
Matic Ivačič 3 3 3 3 3 15
Anže Grmek 0 2 2 2 3 9
Nick Škorja 3 2 3 2 3 13
Denis Štojs nepřijel
Miran Pražnik 0 1 F X 1
3. SC Žarnovica 33
Jakub Valkovič 3 1 2 1 1 8
Stanislaw Burza, PL 2 3 2 3 1 11
Ján Mihálik 1 1 1 2 1 6
David Pacalaj 3 2 3 T X 8
4. DMV White Tigers 8
Sebastian Kössler, A 1 0 1 0 0 2
Tom Finger 0 0 1 0 1 1
Celina Liebmann 1 0 0 1 0 2
Marius Hillebrand 0 0 0 1 2 3
Petr Chlupáč (žlutá) v souboji s Davidem Pacalajem (červená) v devatenácté jízdy, kdy dostal Prahu na práh vítězství

Foto: Karel Herman a Mirek Horáček

Putovní pohár skončil na rok v držení Pražanů

Víkend v Žarnovici bude plný ploché dráhy

Žarnovica – 11. září
Září roztáčí vrtule domácí ploché dráhy jako silná vichřice. O víkendu se do centra pozornosti dostane slovenská Žarnovica. V sobotu se na Městském stadiónu uskuteční letošní jediný závod poháru přátelství. Neděle pro změnu nabídne pokračování české juniorky, v níž po plzeňské ouvertuře vede neporažený Petr Chlupáč.


Tipujte:

Kdo vyhraje zítřejší SFC v Žarnovici?

View Results

Loading ... Loading ...

Jakub Valkovič si dělá choutky na pódia

Převaha juniorů je patrná již ve startovní listině Speedway Friendship Cupu. Nicméně domácí staví také zkušeného Stanislawa Burzu do role kapitána a mentora žarnovických mladíků. Podobnou filozofii v soutěži vyznává rovněž Praha. V její pětičlenné sestavě se tak dostal prostor nejen Filip Hájek, ale na Městský stadión prvně zavítá rovněž Pavel Kuchař.

V neděli bude podobných premiér samozřejmě více. Ve startovní listině najdeme deset Čechů, čtyři Slováky a čtyři volná místa. Dvě z nich jsou v hlavní šestnáctce, dvě další na postech náhradníků. Dle záměru pořadatelů by se o ně měli podělit rovným dílem Slovinci a Němci.

Petr Chlupáč se přijede poprat o post leadera aktuální klasifikace

Bližší informace budou známy po sobotním závodě. Jistá je však skvělá podívaná. Petr Chlupáč v červencové Plzni nepoznal přemožitele. V nejbližším bodovém kontaktu s ním je Daniel Klíma. Žarnovičtí mladíci jezdí před skvělým domácím publikem jako nikde jinde. A pozor, do šampionátu prvně naskočí Jan Kvěch, který na Borech platil bolestivou daň za svou zálibu v horském kole.

 


Roušky opět s sebou:

Jako princezny z orientálních pohádek, aneb žarnovické hostesky v době covidové

Na Slovensku platí odlišná opatření v boji s koronavirem. Hlavní hygienik Slovenské republiky povolil na venkovních akcích maximální počet tisíc lidí. Musí dodržovat rozestupy, hygienická opatření a mít zakryté horní cesty dýchací. Pokud pojedete na závody z České republiky, nezapomeňte na roušky.


Startovní listiny žarnovického víkendu:

Speedway Friendship Cup – sobota 15:00:

SC Žarnovica: 1 Jakub Valkovič, 2 Stanislaw Burza (PL), 3 Ján Mihálik, 4 David Pacalaj, 17 Rastislav Ciferský
DMV White Tigers: 1 Sebastian Kössler (A), 2 Tom Finger, 3 Celina Liebmann, 4 Marius Hillebrand
AMD Krško: 1 Matic Ivačič, 2 Anže Grmek, 3 Nick Škorja, 4 Denis Štojs, 5 Miran Pražnik
AK Markéta Praha: 1 Daniel Klíma, 2 Petr Chlupáč, 3 Jan Kvěch, 4 Pavel Kuchař, 5 Filip Hájek

Mistrovství republiky juniorů – neděle 15:00:

1 Michal Baštecký, Praha
2 Rastislav Ciferský, SK – Žarnovica
3 Vojtěch Zamazal, Slaný
4 Jakub Valkovič, SK – Žarnovica
5 Jan Kvěch, Praha
6 Daniel Klíma, Praha
7 Ján Mihálik, SK – Žarnovica
8 Luboš Krejča, Praha
9 Jakub Exler, Praha
10 bude doplněno
11 David Pacalaj, SK – Žarnovica
12 Pavel Kuchař, Praha
13 bude doplněno
14 Petr Chlupáč, Praha
15 Václav Kvěch, Plzeň
16 Jan Macek, Praha
17 bude doplněno
18 bude doplněno

Poznámka: startovní listina bude doplněna na zasedání jury po sobotním závodě, předpokládá se jeden Němec, jeden Slovinec v hlavní šestnáctce a jeden Němec a jeden Slovinec na postech náhradníků

Foto: Pavel Fišer, Kiril Ianatchkov a Karel Herman