Archiv pro rubriku: MČR Na dlouhé dráze

Spasené Mariánské Lázně čeká také premiéra nejmenšího oválku

Mariánské Lázně – 14. prosince
Plochodrážní cesty do Mariánských Lázní byly v posledních letech provázeny nejen s nadějemi na další skvělý závod na zdejším unikátním kilometru, ale také obavami. Stačilo sledovat výstavbu nových činžáků a také reklamní billboardy, na nichž místo závodní trati byla vymalována zelená louka. Nyní se však nebezpečí zániku oválu zdá být zažehnáno, navíc napřesrok svou závodní premiéru zažije i dva roky stará malá dráha.

 

Lázeňský kilometr čeká v příštím roce bohatý program

Mariánskolázeňská radnice podporuje další rozvoj areálu. Chce jej zachovat v jeho jedinečnosti pro dlouhou plochou dráhu, ale také oživit jeho okolí a zpřístupnit jej širší veřejnosti. Studie využitelnosti, pro niž jako podklad sloužilo i internetové veřejné šetření, preferuje dráhu pro inline.

Šanci má mít i vodní plocha, jež by sloužila pro zavlažování městské zeleně a kropení sportovišť. Takový rezervoár by dozajista ocenil i AMK Mariánské Lázně pro své závody. Ovšem jakékoliv jiné stavby uvnitř lázeňského kilometru by musely být nízké nebo demontovatelné, aby nepředstavovaly překážku plochodrážní bezpečnosti. Studie pracuje i návrhem na průchodnost areálu, aby jej obyvatelé čtvrti Úšovice nemuseli obcházet jako doposud.

Malý ovál v Mariánských Lázních zatím viděl pouze ukázkové jízdy

Na druhou stranu vyšší využití stadiónu by se mohlo promítnout do nižšího nájemného, které Lokomotiva plochodrážnímu klubu za každý den účtuje.  V sezóně 2019 si jej pronajme hned pětkrát. Zkraje dubna se na malém oválu pojede Speedway Mini Cup, který se sem vrátí spolu s šampionátem republiky v květnu. Červen patří mistrovství světa, srpen zase flat tracku, přičemž veteránská série ELVS by do západočeských Lázní měla zavítat zase v září.

Závodní program v Mariánských Lázních pro rok 2019:

24.4. Speedway Mini Cup
26.5. mezinárodní mistrovství republiky + Speedway Mini Cup
29.6. kvalifikace mistrovství světa
10.8. mistrovství republiky flat track + německá série čtyřkolek
září ELVS

Foto: Karel Herman

Světový postup má český trojlístek, český titul pouze Josef Franc

Mariánské Lázně – 2. června
Trojice českých reprezentantů našla v Mariánských Lázních bez větších problémů cestu do světového dlouhodrážního challenge. Vyřazen byl Michal Škurla, který se k longtracku vrátil vlastně po ročním vakuu. A také Michal Dudek, jenž plnil úlohu náhradníka. Jemu navíc sudí odepřel jednu možnost startovat, když v repete devatenácté jízdy nahrazoval Gaetana Stellu a Edwarda Kennetta. Ti měli prve v první zatáčce ošklivou kolizi, jíž Angličan odskákal frakturou ruky. Mnohem hůře dopadl předtím Alex Davies, jehož z Mariánských Lázní odvážel vrtulník. Josef Franc měl patálie technického charakteru, které nevyřešila ni výměna motocyklu, ani obměna klíčových komponentů, a tak skončil sedmý. Těsně za ním se umístil skvěle jedoucí Martin Málek, zatímco českou hvězdou se stal Hynek Štichauer. Pardubičan skončil na pódiu Berndem Dienerem a Jörgem Tebbem, jenž musel svého nestárnoucího krajana porazit v rozjezdu. Mistrovství republiky, které dnešní program na lázeňském kilometru uzavíralo, přineslo jiný scénář. Michal Škurla otestoval v semifinále stroj Josefa France, který vykazoval stejné potíže jako v závěru světového klání. Pražanův technický tým však před finále konečně zdroje patálií napravil, takže Josef Franc obhájil svůj titul stylem start – cíl. Hynek Štichauer litoval vysušeného místa na startovním roštu. Poté co páska letěla vzhůru, odjel čtvrtý. Ve druhém kole sice stačil udolat Jarno de Vriese, avšak stříbro mu vyfoukl létající Martin Málek.

Bernd Diener, Jörg Tebbe a Hynek Štichauer stojí na pódiu

Hynek Štichauer se stal prvním domácím vítězem

Hostem závodu byl také Václav Milík se svým otcem

Na obloze nad západočeskými lázněmi jako někdo rozlil konvičku s mlékem, tak souvislá byla vrstva mraků, pod níž se ještě proháněli roztroušení beránci. Nicméně šmolkově modré díry byly větší a větší. Sluníčko se dralo ven a obavy, že by se právě v Mariánských Lázních staly dešťové hrozby meteorologů, rychle ztratily na důležitosti.

V depu zíval unavený Pavel Málek. Po čtvrtečním karambolu jeho syna Martina při pouťáku v Altripu nejen řídil sám domů, ale až do půlnoci spravovali motocykl, který taranoval Michael Härtel. Pravačku Martina Málka zdobily modré tejpovací pásky. Následky nedávného pádu pociťoval rovněž Hynek Štichauer.

Turistický vláček přivezl závodníky na nástup

„Škoda, že jsem se v Altripu zase převrátil na startu, jinak bych byl ve finále,“ svěřoval se ve své garáži. Michal Dudek zase opodál s šibalským úsměvem líčil, že si myslel, že se jede pouze mistrovství republiky. Pozice náhradníka světové kvalifikace jen natolik zaskočila, až musel licenci vyřizovat na poslední chvíli. V tomto směru však neměl na Tommyho Thu.

Romano Hummel (červená) míří k úvodnímu vítězství před zraky Michala Škurly (zelená), Edwarda Kennetta (bílá) a Alessandro Milanese (žlutá)

Poměrně neznámý Nor s neobvyklým jménem si licenci nechal vystavit od Pavla Ondrašíka až přímo v mariánskolázeňském depu. Josef Franc zase zlehka vraštil čelo při vzpomínce, že v Altripu nevyhrál finále o sošku Zlatého Římana vinou vypadlého karburátoru. Michal Škurla, jenž se do závodu dostal po rezignaci Stephana Katta, si uvědomoval, že vzhledem ke svým loňským patáliím nejezdil na dlouhé dráze celou sezónu. Jaké to je, si měl připomenout již záhy po příchodu ze slavnostního nástupu.

Michal Škurla si uvědomuje dlouhou pauzu:

„Sedím na tom po dvou letech.“

Henry Ahlbom (zelená) letí do vedení před Alexe Daviese (žlutá) a Jerome Lespinasse (červená)

Z čtveřice našich závodníků šel totiž na start jako první. V rozjížďce s číslem jedna si zpočátku nevedl vůbec špatně.  Romano Hummel na čele zvyšoval svůj náskok před Eduardem Kennettem, jemuž už na protilehlé rovince nadělil nějakých dvacet metrů. Pražan byl třetí, ale tuto pozici mu na konci úvodního kola sebral Gabriel Dubernard. O poslední bod posléze Pražana připravil veterán Alessandro Milanese.

Jesse Mustonen se vzápětí neodlepil od startovního roštu a tak se druhým dnešním vítězem stal jeho krajan Henri Ahlbom. Třetí jízdu proměnil ve čtyřbodový zisk Andy Appleton. Martin Málek po ráně z Altripu viděl své působení skepticky, ale teď se na konci druhého okruhu jen mihnul okolo Paula Coopera.

Tony Katra (vpředu) a Karel Průša se chystají na exhibici stopětadvacítek na malém ovále

A pak se publikum už mohlo radovat z prvenství domácího závodníka. Hynek Štichauer v rozjížďce s číslem čtyři objel vedoucího Jörga Tebbe už v první zatáčce. Ani zdaleka však neměl čtyři body v kapse. Z úvodního výjezdu za ním totiž vyjel Josef Franc, který rychle eliminoval náskok vedoucího Pardubičana. Na cílové rovince zaútočil vlnou zleva doprava, ale neuspěl. Stejně ani ve třetím kole, v jehož druhé zatáčce byl hodně blízko předjetí Hynka Štichauera.

Paul Cooper (23) odráží Henry van der Steena

Seznam vítězů první série uzavřel Gaetan Stella. Odstartoval až na Andersem Mellgrenem, ale ještě v první zatáčce šel k zemi jeho krajan John Bernard a rozsvítila se červená světla. Při repete byl Švéd znovu vpředu, ale Francouz se okolo něho přehnal na konci protilehlé rovinky jako by ho potkal.

 

Technické potíže přibrzdily Josefa France

Andy Appleton zahájil závod na vítězné vlně

Po druhé sérii zůstal na hrotu aktuální klasifikace pouze Henri Ahlbom. Finský závodník vyhrál šestou jízdu, když v úvodním oblouku podjel Hynka Štichauera a záhy mu ujel o bratru patnáct metrů. Martin Málek uhlídal třetí místo před Michalem Škurlou, ačkoliv prskání z jeho motoru bylo slyšet až v ochozech.

Martin Málek komentuje své technické problémy v rozjížďce s číslem šest:

„Blbne to, nevím, jestli zapalování? Svíčku jsme vyměnili, dívali jsme se do karburátoru, ale je to asi tím zapalováním.“

John Bernard vyvázl z pácu v páté jízdě bez zranění

Hynek Štichauer byl prvním z mnoha, jejichž konto narostlo na sedm bodů. Dalším se stal Bernd Diener. Německý rutinér prve podlehl Henri Ahlbomovi, ovšem v rozjížďce s číslem devět vyhrál stylem start – cíl, čímž přestřihnul vítěznou šňůru Andy Appletona. Před startem rozjížďky s číslem deset k sobě Anders Mellgren volal k sobě mechaniky, aby se posléze sám rozběhnul do depa pro náhradní motocykl.

O pár sekund později se hnal dopředu přes Romana Hummela vnějškem úvodní zatáčky. Jenže vzadu upadl Alex Davies. A bylo zle, moc zle. Australan se ocitnul v péči zdravotníků, kteří promptně požádali o zásah leteckou záchrannou službu. Hasiči připravili prostor pro přistání vrtulníku na nedalekém parkovišti, kam zraněného závodníka převezli.

Hynek Štichauer má za sebou Martina Málka

Na obzoru se objevil vojenský Sokol. Protože je příliš těžký, aby dosedal na heliport karlovarské nemocnice, bylo jasné, že zranění Alexe Daviese jsou těžká, takže si s nimi přece jenom lépe poradí v Plzni. Fraktura klíční kosti byl nejmenší problém. Lékaři odoperovali jeho zlomenou levou nohu a bedlivě sledovali poranění hlavy.

Niklas Klinberg se dnes hodně trápil

Delší pauza byla pochopitelná. Opakovaná desátá jízda se stala kořistí Josefa France, který vypálil do čela současně s letem pásky. Romana Hummela si vedl za sebou jako na provázku, takže oba rozšířili řady sedmibodových borců. Jenže zrovna právě tito dva si měli v následující sérii vybrat díl smůly. Holanďan po špatném startu rozjížďky s číslem dvanáct zajel na trávník rovnou z druhé zatáčky.

Pražan ve třinácté jízdě vedl, ovšem na konci třetího kola jej vnější stranou druhého oblouku předčil Henry van der Steen. Bylo evidentní, že se jeho motor nepracuje optimálně, čehož na konci protilehlé rovinky posledního kola využil i Henri Ahlbom.

Jörg Tebbe zaváhal jen jednou v úvodu

Z českých závodníků si tak nejlepší pozici uchovával Hynek Štichauer. Ve dvanácté jízdě odpálil jako druhý před Gaetanem Stellou a Andy Appleton i Romano Hummel byli bezmocní. Michal Škurla vozil hubeňoučké bodové dávky. Martin Málek v patnácté jízdě útočil v první zatáčce, ale stihnul jen třetího Edwarda Kennetta, zatímco německý tandem Jörg Tebbe – Bernd Diener mu ujel.

 

Neposlušný motocykl si dal říct až na poslední chvíli

Josef Franc řešil technické patálie

Edward Kennett ve zmiňované rozjížďce s číslem patnáct nakonec neinkasoval ani poslední bod. V posledním kole se jeho motocykl pohyboval pouze díky fyzikálním zákonům o setrvačnosti. Alessandro Milanese již chtěl zůstat stát, ale Angličanovy problémy jej přinutily zůstat na ovál. Mechanici Edwarda Kennetta si nevšimli, že Ital jejich závodníka předjel. Z ochozu u depa jej povzbuzovali v tlačení stroje, jehož přetržený řetěz zvonil o dráhu. A nakonec byli překvapeni, když Miloslav Čmejla v jejich mateřštině ohlásil: „Kennett, zero.“

Michal Škurla na startu s Michalem Dudkem a Andy Appletonem

Smůla však Edwardu Kennettovi připravila ještě mnohem horší polízanici. V rozjížďce s číslem devatenáct se zapletl do ošklivé kolize s Gaetanem Stelou v první zatáčce. Kotrmelce odskákal zlomenou pravačkou, která mu byla během noci operována, aby si jej mohl jeho tým nazítří jeho tým vyzvednout a vrátit se s ním do Anglie. Francouz byl v bezvědomí, ovšem z ošklivého incidentu vyvázl jen notně potlučený.

Josef Franc (vlevo) v rozhovoru s Hynkem Štichauerem

K repete vyrazil také Michal Dudek, jenž už z pozice náhradníka zaskakoval za nešťastného Alexe Daviese. Ačkoliv ani Edward Kennett, ani Gaetan Stella nebyli diskvalifikováni, rozhodčí jej nechal vrátit nazpět do depa. Stylem start – cíl se prosadil Henri Ahlbom. Šlo o třetí triumf Fina, který doposud podlehl pouze přece jen slabšímu Henry van der Steenovi v rozjížďce s číslem třináct po odstoupení Josefa France.

Anders Mellgren odstupuje za zády Jesse Mustonena

Henri Ahlbom byl blízko vítězství v celém závodě. V úplně poslední jízdě dnes na něho odstartoval Max Dilger. Jenže Fin protáhnul nájezd do druhé zatáčky a od té chvíle říkalo vedení pane jemu. Dokud však nezůstal ve druhém okruhu stát s poruchou a vítězství nebral Andy Appleton, který v nájezdu do třetího kola také předčil Maxe Dilgera.

Jörg Tebbe útočí na Jerome Lespinasse

Finský smolař se nakonec na pódium ani nevešel. Nejvíce bodů měla německá dvojice. Jörg Tebbe kromě popisovaného úvodního zaváhání, kdy mu ujel Andy Appleton a druhé místo mu sebral Martin Málek, neprohrál. Bernd Diener ztratil jeden bod s ním v patnácté a druhý s Henri Ahlbomem ve druhé jízdě.  V rozjezdu o vítězství měl jasně navrch Jörg Tebbe.

Martin Málek (červená) objíždí Jesse Mustonena

Přitom nechybělo mnoho a o vítězství se rozjížděl také Hynek Štichauer. V rozjížďce s číslem dvacet vystřelil z roštu jako raketa, neomylně projel první zatáčkou a po dvojici druhých příček podruhé zvítězil.  V třiadvacáté jízdě Pardubičan vystřihnul další excelentní start, ale Henry van der Steen byl v úvodním výjezdu rychlejší. Hynku Štichauerovi nakonec stál na nejnižším stupínku pódia s jednobodovou ztrátou na oba Němce.

Skvělým závěrem ozdobil mítink také Martin Málek. Sedmnáctou jízdu vyhrál, když vedl od startu až do cíle, ve čtyřiadvacáté šel ve druhé zatáčce před Jesse Mustonena, jehož předtím v prvním oblouku objel Romano Hummel. Zato Josef Franc vraštil čelo.

Josef Franc kroutí hlavou nad svým motocyklem po jednadvacáté jízdě:

„Nevím, co to je. Spojka, karburátor, zapalování… Vždycky mě někdo předjede…“

Jörg Tebbe (červená) přijímá gratulace od Bernda Dienera

V rozjížďce s číslem sedmnáct vyjel v sedle druhého motocyklu. Zatímco Martin Málek uletěl, on v prvním oblouku stihnul Jeroma Lespinasse. Francouz, jemuž v další sérii sebrala závada vítězství v posledním kole, se však již na protilehlé rovince vrátil před Čecha. A ten byl rád, když v závěru uhájil dva body před Gabrielem Dubernardem.

V semifinále českého šampionátu osedlal Michal Škurla motocykl Josefa France

Josef Franc již mohl zapomenout na své přání zamávat divákům ze stupňů vítězů s pohárem s jedničkou. Nicméně vzhledem ke svým výkonům z úvodu nemohlo být ani pochyb, že by se nevešel mezi dvanáct postupujících. Nadto v třiadvacáté jízdě skončil druhý za Berndem Dienerem, jehož ve druhé zatáčce sice nepodjel, ale proháněl až k metě. Pro české závodníky ale mítink pokračoval naším šampionátem.

Kvůli problémům s motorem jel Sjoerd Rozenberg dnes jenom jednu, jedinou rozjížďku

Sotva uběhla půlhodinová lhůta, kdy musely být stroje v parc fermé, dorazil za Josefem Francem Michal Škurla. Poprosil, zdali by nemohl na semifinále osedlat motocykl svého staršího klubového kolegy. Josef Franc neměl důvod nevyhovět. Jednak byl nasazen rovnou do finále, jednak se mu hodilo, aby někdo otestoval, zda jsou provedené změny správné.

Jarno de Vries se kvalifikoval do finále šampionátu republiky

Smolařem semifinále se stal Michal Dudek. „Na startu jsem zkoušel spojku, udělal si kolej, všechno v pohodě, ale asi jsem si vykop‘ kvalt…,“ vysvětloval, proč ve chvíli letu pásky k nebi stál. Vedení se ujal Michal Škurla. Jenže motor vypůjčeného stroje prskal jako starý vzteklý kocour a on se v závěrečném kole stal obětí Jarno de Vriese.

Josef Franc obhájil svůj loňský titul

Třetím postupujícím se nečekaně stal Sören Vedsted. „Motor vadnul a vadnul,“ vysvětloval Sjoerd Rozenberg, proč ho nakonec předjel i Michal Dudek dohánějící úvodní ztrátu celého půlkola. A tak se u nás dobře známý Nizozemec za celé dlouhé odpoledne představil v jediné závodní jízdě.

Martin Málek – na snímku s manželkou Gabrielou – stále stoupá v konečném pořadí šampionátu republiky

V garáži u Josefa France nebylo daleko k panice. Nakonec se rozhodli namontovat karburátor, s nímž český šampión letos ještě nestartoval. Jako mávnutím kouzelného proutku nastala obrovská změna k lepšímu. Pražan zvládl start a než vedl stroj do druhého obloku, měl obrovský náskok před druhým Martinem Málkem.

Finálový los nebyl k Hynku Štichauerovi vůbec milosrdný

Hynek Štichauer v onen moment proklínal, že si vylosoval nejvnitřnější pozici na startovním roštu. A to ještě nemohl tušit, že bude muset nadávat zlým jazykům, kteří tvrdili, že si ji sám vybral. Nicméně se blížil k Jarno de Vriesovi, aby jej nakonec ve druhém kole sundal v první zatáčce z nejnižšího stupně pódia. Další Pardubičanův progres by však v dané situaci musel jít na vrub porušení fyzikálních zákonů.

 

Hlasy z depa

Hynek Štichauer na cestě na stupně vítězů

„Super, překvapil jsem i sám sebe,“ radoval se Hynek Štichauer. „Z Altripu jsem ještě potlučenej‘. Motorky fungovaly a vydržel jsem fyzicky. Finále mistrovství republiky se losovalo, měl jsem smůlu a vytáh‘ jsem si kravskou jedničku. Blbě jsem si stoupnul. Pepa konečně opravil motorku a naměřil nám. Ale mám pohár z prvních větších závodů na dlouhý, radost je.“

Josefa France přibrzdily technické problémy

„Den blbec,“ ohodnotil dnešek Josef Franc. „Zaplaťpánbůh, že nebylo zranění. Dráhu jsem ještě takovou nezažil. O tréninku to bylo perfektní. Od druhý jízdy jsem měl technický problémy až do konce a v součtu jsem přišel o čtyři body. Moh‘ jsem bojovat o placku. Nepovedlo se, ale kluci v depu odvedli špičkovou práci. Před mistrákem jsme se snažili motorku spravit. Přišel Michal Škurla, že na mý motorce pojede semifinále, že ji vyzkouší. Dělalo mu to to samý jako předtím mně, tak jsme dali karburátor, co jsme letos nejeli. Rychle jsme to zbouchali, byla to pořádná sázka do loterie! Spravili jsme si chuť, ale čtrnáct hodin v kombinéze na staďáku bylo náročných.“

Martin Málek splnil, co si předsevzal

„Dnes paráda, mise splněna,“ radoval se Martin Málek. „Jeden z hlavních cílů se zase vydařil. Ani nevíš, jak jsem rád, že jsem postoupil. Dalo nám to ale hodně zabrat. Po tom pádu v Altripu jsme měli včera hodně práce. Motorku jsme dodělali asi o půlnoci, takže jsme s taťkou spali asi jen čtyři hodiny. Nakonec jsem tady měl nachystané tři motorky díky Jornu Assenovi, ale nakonec jsem jel na své, té opravené, a myslím, že to nejelo vůbec špatně, i když jsem měl trochu problémy ve druhé a třetí jízdě se zapalováním. Jsem moc rád, že to tak dopadlo, děkuju za pomoc taťkovi, Rudymu, Roderikovi, Jornovi, Hance Fantové za super tejpy a hlavně do Divišova za pomoc při opravách. Prostě se to sešlo tak, jak mělo. Ještě doladit nejslabší stránku a to jsou starty a bude to snad ještě lepší. Mistrovství republiky a druhé místo. Asi mi to ještě nedošlo, ale má vzestupnou tendenci. Čtvrtý, čtvrtý, třetí, teď druhé místo… Už se těším na příští rok (smích).“

Michal Škurla absoloval opět klasický long track

„Šlo to dneska,“ odtušil Michal Škurla. „Ale chybělo trošku závodního štěstíčka a pár koníků. Nebylo to úplně ideální. Seděl jsem na dlouhodrážní motorce po dvou letech. Zlepšovalo se to, ale bylo znát, že na tom nemám najeto. V semifinále jsem chtěl zkusit Pepovu motorku, on potřeboval něco vyzkoušet. A já mu přišel na problém. Dráha byla rozbitá a ve finále mi nevyšel start. A oni jsou rychlejší, mají to najetý, jsou někde jinde.“

Michal Dudek měl pech v semifinále šampionátu republiky

„Svět dobrý,“ bilancoval Michal Dudek. „Mohlo to bejt‘ lepší, škoda jedný jízdy, co mě vyhodili od startu, ztratil jsem body. Měl mě nechat jet, ale rozhodčí rozhod‘. Škoda mistrovství republiky. Dohnat to už nešlo, ale taky jsem se na to moh‘ vysrat už po startu. Nikdo nemůže říct, že jsem se nesnažil.“

Cestu k postupu našel i Martin Málek
1. Jörg Tebbe, D 2 4 4 4 4 18+4
2. Bernd Diener, D 3 4 3 4 4 18+3
3. Hynek Štichauer, CZ 4 3 3 4 3 17
4. Andy Appleton, GB 4 3 2 3 4 16
5. Henri Ahlbom, FIN 4 4 3 4 E 15
6. Paul Cooper, GB 2 4 4 3 2 15
7. Josef Franc, CZ 3 4 2 2 3 14
8. Martin Málek, CZ 3 2 2 4 3 14
9. Romano Hummel, NL 4 3 R 2 4 13
10. Max Dilger, D 1 2 3 3 3 12
11. Henry van der Steen, NL 1 1 4 1 4 11
12. Jesse Mustonen, FIN E 3 4 2 2 11
13. Gaetan Stella, F 4 2 4 F/R – 10
14. Dave Meijerink, NL 0 1 2 3 3 9
15. Gabriel Dubernard, F 2 0 3 1 2 8
16. Alessandro Milanese, I 1 2 1 1 2 7
17. Edward Kennett, GB 3 3 0 F/R – 6
18. Anders Mellgren, S 3 2 1 R R 6
19. Jerome Lespinasse, F 1 R 1 3 E 5
20. Michal Dudek, CZ (res) 2 1 1 1 5
21. Michal Škurla, CZ 0 1 1 2 0 4
22. Tommy Thu, N 0 0 1 2 1 4
23. John Bernard, F X 1 0 0 2 3
24. Niklas Klingberg, S 2 1 R R R 3
25. Alex Davies, AUS 2 X – – – 2
26. Sören Vedsted, DK 1 0 0 0 1 2

Poznámka: Michal Dudek nebyl rozhodčím připuštěn na start opakované devatenácté jízdy, byť k ní po vyřazení Gaetana Stelly a Edwarda Kennetta mohl v duchu řádů nastoupit

 

Martin Málek, Josef Franc a Hynek Štichauer na stupních vítězů šampionátu republiky

Mistrovství republiky:

SF FIN
1. Josef Franc, Praha 1.
2. Martin Málek, Březolupy 2.
3. Hynek Štichauer, Pardubice 3.
4. Jarno de Vries, NL – Plzeň 1. 4.
5. Michal Škurla, Praha 2. 5.
6. Sören Vested, DK 3. 6.
7. Michal Dudek, Slaný 4.
8. Sjoerd Rozenberg, NL 5.
V šampionátu republiky fungoval motocykl Josefa France bez problémů

Ukázkové jízdy 125 ccm v nezávodním režimu na malé dráze:

Jaroslav Vaníček, Michal Baštecký, Vojtěch Zamazal, Tony Katra, Karel Průša

Jaroslav Vaníček v akci na malém ovále

Foto: Karel Herman

Hynek Štichauer na úvod porazil Josefa France

Šampionát republiky proběhne na dvě jízdy

Mariánské Lázně – 1. června
Zítra bude každá minuta drahá. Pětadvacet rozjížděk světové kvalifikace dá časovému harmonogramu mariánskolázeňské soboty pořádně zabrat. Navíc trojici z účastníků čeká noční přejezd do Žarnovice, kde v neděli odpoledne pokračuje česká extraliga svým druhým kolem. Pořad šampionátu republiky, jímž bude zítřejší program na lázeňském kilometru gradovat, byl redukován.

 

Nepojede se dvojice semifinálových jízd, nýbrž pouze jedna. Trojice českých reprezentantů totiž bude přímo nasazená do finále, kam k ní postoupí první trojice v cíli.

Pořad zítřejšího mistrovství republiky na dlouhé dráze v Mariánských Lázních:

semifinále: Michal Škurla, Michal Dudek, Sjoerd Rozenberg, Jarno de Vries, Sören Vedsted
finále: Josef Franc, Hynek Štichauer, Martin Málek, první tři ze semifinále
Nejlepší trojice z loňské Kopřivnice se sejde zítra rovnou na startu finálové jízdy o mistra

Foto: Karel Herman

Dlouhodrážní šampionát republiky dostává konkrétnější obrysy

Mariánské Lázně – 30. května
Pětadvaceti rozjížďkami kvalifikace mistrovství světa sobotní program na mariánskolázeňském stadiónu neskončí. Po roční pauze se na lázeňský kilometr vrací šampionát republiky, byť v nadstavbové podobě po světovém podniku podobně jako v letech 1997 a 1998. Formule dvou semifinálových jízd a klíčového finále je jasná a nyní se Karel Kadlec svěřil, že konkrétnější rysy dostává rovněž startovní listina.

 

Josef Franc drží ojedinělý primát – získal tituly dlouhodrážního mistra republiky na obou oválech, kde se šampionát konal

Pětice Čechů, která pojede světovou kvalifikaci jako přímí účastníci či náhradníci, budou pochopitelně pokračovat i v dalším boji o mistra republiky. Podobně se zachová Dán Sören Vedsted, zatímco nizozemský tandem Sjoerd Rozenberg – Jarno de Vries dorazí do Mariánských Lázní pouze kvůli českému šampionátu. Tím pádem v desetičlenné startovní listině zůstávají stále dvě kolonky volné.

„Čekám, kdo se ještě vyvrbí,“ říká Karel Kadlec, jenž má účastníky šampionátu republiky pod palcem. „Pojede se po mistrovství světa, třeba se ještě někdo zapojí. Měl zájem i Stephan Katt, ale chtěl by dvě stě euro. To je moc, ale všechno se domluví na místě. Čekám i na vyjádření Zdeňka Schneiderwinda, má údajně někoho v záloze. Dnes ještě zavolám Petru Moravcovi, ať mi řekne co a jak. Přednost pochopitelně mají jezdci s licencí AČR.“

Hynek Štichauer se určitě v semifinále nepotká s Josefem Francem

Cesta k letošnímu mistru republiky bude dvoustupňová. Desítka účastníků se nejprve střetne ve dvou semifinálových rozjížďkách. Jejich podoba bude sestavena s ohledem na vyrovnanost, takže se v nich rozhodně nepotká Josef Franc s Hynkem Štichauerem či Martin Málek s Michalem Škurlou. První tři z každé z nich se kvalifikují do finále, jehož výsledky určí pořadí českého šampionátu.

Martin Málek – na snímku s manželkou Gabrielou – získal loni v Kopřivnici svůj první vavřín v mistrovství republiky na dlouhé dráze

Pracovní podoba startovní listiny:

Josef Franc, Praha
Hynek Štichauer, Pardubice
Martin Málek, Březolupy
Michal Škurla, Praha
Michal Dudek, Slaný
Sjoerd Rozenberg, NL
Jarno de Vries, NL – Plzeň
Sören Vedsted, DK
dva další závodníci dodatečně
Šance Michala Škurly naskočit do mistrovství světa zhasla včera, když FIM nominovala Andy Appletona

Foto: Karel Herman a Mirek Horáček

Michal Dudek bude náhradníkem světového podniku, ale domácí titul může získat

Dlouhodrážní šampionát se vrací na svou tradiční dráhu

Mariánské Lázně – 13. dubna
Pakliže jste loni v říjnu shlédli mistrovství republiky na dlouhé dráze v Kopřivnici, stali jste se svědky vpravdě historické události. O dlouhodrážní titul se totiž mimo Mariánské Lázně bojovalo v české historii vůbec poprvé, ale všechno nasvědčuje, že také naposledy. Letos se šampionát vrátí na západočeský lázeňský kilometr, ačkoliv půjde o improvizované řešení.

 

Josef Franc drží ojedinělý rekord, protože jako jediný se stal mistrem republiky na dlouhé dráze na dvou různých stadiónech

V současných dnech je v Mariánských Lázních doopravdy rušno, protože po dlouhatánském ovále, kudy vpravdě kráčely světové dějiny, se pohybují pracovní stroje. „Grejdruje se dráha,“ popisuje aktuální dění Karel Kadlec, který současně s koncem svého závodění rozhodně neopustil své aktivity manažerského charakteru. „Stáhnou písek, co tam byl, dolů a daj‘ tam něco novýho, což nebude tak finančně náročný jako nový materiál.“

Letos se v Mariánských Lázních bude závodit jeden jediný den. V sobotu 2. června je sem naplánovaná světová kvalifikace o postup do challenge. Po jejím skončení přijde na řadu mistrovství republiky, což je koncept obdobný letům 1997 a 1998.

Plán je rozšířit české závodníky o cizince startující ve světovém šampionátu a vytvořit desetičlennou startovní listinu. S ní by se konala dvě semifinále, odkud by se postupovalo do finále, které by určilo pořadí šampionátu republiky.

V Mariánských Lázních se pilně pracuje na tamním kilometru

Foto: Mirek Horáček a Martin Šiška

Josef Franc tento víkend nikdy nezapomene

Kopřivnice – 8. října
Neuběhlo ani čtyřiadvacet hodin od jeho korunovace za mistra republiky jednotlivců a Josef Franc se v Kopřivnici stal také šampiónem na dlouhé dráze. Přitom ráno visel osud mistrovského podniku na vážkách. Naštěstí přestalo pršet a pořadatelé za pomoci letitého grejdru upravili trať do stavu, který umožňoval závodění. Základní část opanoval Hynek Štichauer, který v rozjížďce s číslem deset díky skvělému startu odvedl i Josefa France. Nicméně právě jemu se ve finále podařilo odstartovat nejlépe a znovu se vrátit na dlouhodrážní trůn. Po závodech se pochopitelně dušoval, že na tento víkend nezapomene, co bude živ. Hynek Štichauer byl na metě druhý, třetí příčku na Michalu Škurlovi vybojoval Martin Málek.

Nejlepší čtveřice na stupních vítězů: Hynek Štichauer, Josef Franc, Martin Málek a Michal Škurla
Nejlepší čtveřice na stupních vítězů: Hynek Štichauer, Josef Franc, Martin Málek a Michal Škurla

Stařičký grejdr zachránil závod

Richard Dufek za ovládáním stařičkého grejdru, který zachránil závod

Josef Franc rozhodně nebyl první, kdo při přeboru před čtvrt rokem, po kopřivnickém ovál proháněl motocykl pro dlouhou dráhu. „Nejezdil jsem s tak krátkým převodem,“ usmíval se Jaromír Lach při vzpomínce na dlouhodrážní část své motocyklové kariéry a tréninky se svým vlastním strojem. „Už jak jsem začínal trávu, jsem zjistil, jak je to pomalé.“

Do jedné odpolední scházelo nějakých deset minut a již bylo jasné, že se dlouhodrážní šampionát v Kopřivnici určitě bude konat. Ovšem ještě dopoledne visel osud závodu na vlásku. Naštěstí přestalo pršet, nicméně dráha vzbuzovala v přítomných závodnících všechny možné emoce kromě pozitivních. V té chvíli však nastoupili organizátoři se svým prastarým grejdrem. S jeho pomocí dali ovál do stavu, který nevylučoval regulérní závodění.

Richard Dufek současně se začátkem tréninku:

„Pánbůh zaplať za ten starej‘ grejdr, co mu máme! Bez něho by bylo vymalovaný. Minulej‘ tejden jsme chtěli závodivou dráhu, nechtěli jsme beton. Tak jsme to zorali a teď by se to bez toho grejdru nedalo dohromady.“

Josef Franc dorazil v roli favorita

„Hlavně ta první zatáčka bude rozhodující,“ přemítal Michal Dudek, sotva odtrénoval v sedle bývalého motocyklu Karla Kadlece, v jehož sedle se objevil již při světovém šampionátu družstev v Rodenu. Slánský závodník dorazil do Kopřivnice sám bez mechanika a pomáhali mu Holanďané, jejichž závodníci měli dnes v boxech ze zahraničních závodníků převahu.

Z ostatních cizinců totiž dorazil již jen Němec Danny Maassen. Jeho finanční požadavky sice organizátory poněkud zaskočily, takže ještě včera byla jeho devítka v oficiálně zveřejněné startovní listině prázdná. Přitom se však už závodník vydal na cestu, ale naštěstí se všechno vysvětlilo a především v dobré obrátilo.

Michal Dudek si uvědomoval důležitost první zatáčky

Nástup se oproti svému plánovanému začátku ve třináct hodin opozdil jen o dvacet minut. A pak se šlo konečně na věc! Rozjížďka s číslem jedna potvrdila, že k dnešnímu úspěchu budou třeba dva elementy. A sice za prvé start a průjezd první zatáčkou, a ad dvě také fyzické síly. Nejlepší start předvedl Sjoerd Rozenberg nicméně ještě před prahem úvodní zatáčky se do čela dostal Josef Franc.

Zatímco Pražan od té chvíle zvyšoval náskok, který postupně narostl na tři čtvrtiny dlouhatánské kopřivnické rovinky, v cíli třetího kola Holanďana přeskočil Martin Málek. „Dvě kola stačí, nemohl jsem to už udržet,“ přiznával Sjoerd Rozenberg.

Krátce po startu čtvrté jízdy: zleva Anne Spaan, Roman Tomany, Josef Franc a Michal Dudek

Oba klíčové atributy měl také Hynek Štichauer. V rozjížďce s číslem dvě odvedl Michala Škurlu, zatímco jedinou změnou za celá čtyři kola bylo, když se Jarno de Vries na konci třetího okruhu dostal před Romana Tomanyho. Mariánskolázeňský čahoun se však musel se závodem loučit předčasně.

V rozjížďce s číslem čtyři odstartoval hned za Josefem Francem. Jenže než v prvním oblouku utrhnul slídu, klesnul na poslední místo. Mnohem horší však bylo, že na ve druhé zatáčce druhého okruhu spadl. „Bouchnul jsem se do hlavy,“ vysvětloval, proč se nechystá na start páté jízdy.

Josef Franc šel od vítězství k vítězství

Romana Tomanyho jsme nakonec neviděli až do konce závodu. Mezitím Josef Franc s přehledem vyhrál repete čtvrté jízdy, v níž Michal Dudek nakonec v prvním výjezdu udolala Anne Spaana, který se před ním na chvíli mihnul. Pád nedovolil dokončit závod ani Dannymu Maassenovi. V rozjížďce s číslem jedenáct mu prasknul řetěz a on upadl ještě v úvodním kole v nájezdu do druhé zatáčky. Na nohy se mu nechtělo moc zvedat, nicméně odešel po svých a s překvapením v očích reagoval na mohutný potlesk, jehož se mu dostalo od bratru osmisethlavého publika.

 

Profesor dlouhodrážních startů poráží třetího muže světa

Hynek Štichauer si vypracoval skvělé starty

Josef Franc byl po čtyřech rozjížďkách s šesti body na nejlepší cestě do finále. V otázce neporazitelnosti mu mohl konkurovat pouze Hynek Štichauer. Rozjížďku s číslem tři vyhrál stylem start – cíl, zatímco Martin Málek ve druhém kole předjel Dannyho Maassena a smrad spálené spojky Jarno de Vriese byl cítit až do ochozů.

Jak se závod odvíjel, stávalo se stále méně pravděpodobným, že by Josef Franc a Hynek Štichauer mohli na své cestě do finále ztratit nějaký bod. Josef Franc opanoval šestou, Hynek Štichauer vzápětí sedmou jízdu. Až přišla rozjížďka s číslem deset a v ní oba suverénní borci stanuli proti sobě.

Josef Franc pozitivně kvituje stav dráhy po osmi rozjížďkách:

„Do půlky závodu to bylo těžký, pak se ale dráha provětrala, teď mi to sedí a užívám si to s chutí. Musím pochválit pořadatele, před tím to bylo hrozný.“

Po pádu ve čtvrté jízdě se s závodem rozloučil Roman Tomany

S vylétnutím pásky vystřelil dopředu Hynek Štichauer. „Hynek je profesor na starty na dlouhý dráze a nebylo jednoduchý tam vlítnout,“ vyprávěl Josef Franc později, kterak o svůj první bod přišel. Nicméně mistr republiky neměl vzniknout z prostého součtu bodových zisků, nýbrž musel projet cílem jako vítěz finálové jízdy.

Její podoba se rýsovala od počátku druhé třetiny úvodní série. V rozjížďce s číslem pět Michal Škurla odvedl Martina Málka. Březolupský závodník vedoucího Pražana atakoval. Ve druhé zatáčce třetího kola se málem dostal dopředu. Ale potom zvolnil a mohl hovořit o štěstí, že třetí Sjoerd Rozenberg měl už přece jenom větší odstup.

Michal Škurla míří k vítězství před zraky Martina Málka a Sjoerda Rozenberga

„Neumím počítat, myslel jsem, že to bylo už poslední kolo,“ vysvětloval Martin Málek, který včas přidal plyn a dojel do cíle pro dva body. V osmé jízdě odvedl Pražanovi porážku i s úroky. Po vylétnutí pásky byl vpředu Michal Škurla, ale převodovka mu místo dvojky zařadila neutrál.

Vmžiku se v prvním nájezdu prali o vedení Martin Málek s Michalem Dudkem. Březolupský závodník byl rychlejší a zaknihoval své první dnešní vítězství. Slaňák se přiblížil Michalu Škurlovi na jediný bod, ovšem jeho ambicemi na postup do finále otřásla hned rozjížďka s číslem devět. V ní měl Michal Škurla další blesku rychlý start, který jej vynesl do vedení. A Michal Dudek mohl jen útočit, v čemž se činil stejně vytrvale jako marně.

 

Lišák dlouhých oválů vrací předchozí prohru

Také Sjoerd Rozenberg dokáže odstartovat, o čemž na snímku přesvědčuje Hynka Štichauera a Dannyho Maassena

Posledních pět rozjížděk základní části finálovou čtveřici jen potvrdila. Martin Málek úřadoval v rozjížďce s číslem jedenáct úřadoval již od startu. A po zmiňovaném pádu Dannyho Maassena, znovu odvedl Sjoerda Rozenberga.

Ve dvanácté jízdě kraloval Hynek Štichauer, kterého do čela vynesl další z jeho úchvatných startů. Michal Škurla jistil druhou příčku, zatímco Michal Škurla jistil druhou příčku. Michal Dudek ke všemu trčel vzadu. Až ve třetím kole se mu ve druhé zatáčce povedlo objet Anne Spaana.

Michal Škurla jde do vedení před Michala Dudka (bílá), Jarno de Vriese (červenáú a Sjoerda Rozenberga (žlutá)

Josef Franc v sedmnácté jízdě vyhrál před Martinem Málkem, jemuž naložil ztrátu celé rovinky. Březolupský závodník ukončil základní část se čtrnácti body a jistotou účasti ve finále. v rozjížďce s číslem jedenáct se blýsknul Sjoerd Rozenberg.

Vypálil dopředu současně s letem pásky ke kopřivnickému nebi, jež se už nějakou chvíli začínalo kabonit příchodem šedivých mraků. Holanďan přitom zavřel Michala Škurlu, který až do cíle zůstal, dokud Pavel Matula neodmávnul jízdu šachovnicovou vlajkou. V prvním zatáčce se venkem přes oba kohouty propracoval Josef Franc, jenž už svými myšlenkami dlel u finále.

Hynek Štichauer (5) nepouští v desáté jízdě před sebe Josefa France (4), což sleduje Danny Maassen (9)

V něm měl místo na startovním roštu jisté i Michal Škurla, který se dopočítal dvanácti bodů. Na stejnou hranici se sice mohl dostat také jeho jmenovec Dudek. To by ovšem musel v závěrečné patnácté jízdě vyhrát nad Hynkem Štichauerem.

Nic takového se ale nestalo. Pardubičan zakončil osmnáctibodové maximum dalším velkým sólem a slánský borec se nedokázal prosadit před Jarno de Vriese. Finálová vrata se mu zabouchla před nosem, nicméně on nebral svou pátou pozici nikterak tragicky.

Martin Málek vypráví o finálové jízdě:

„Start nebyl špatný. Pak se ale nahrnuli k mantinelu a nabrali rychlost. Pepa je hodně rozjetý.“

Zdeněk Schneiderwind byl pravou rukou Josefa France také dnes

Josef Franc si vybíral postavení na startovním roštu jako druhý po Hynku Štichauerovi. Rozhodl se postavit se na červenou dráhu rovnou po Pardubičanově levici. Největší vyhlídky na titul dával mistrovsky zvládnutý start. A v tomto ohledu pomohl i osud. Zrak Hynka Štichauera jakoby mimoděk zabloudil na zelené světlo. Jenže jeho funkci dnes suploval Milan Špinka, který zrovna v tu chvíli mávnul zeleným praporkem.

Josef Franc (červená) vede finále před Michalem Škurlou (bílá), Hynkem Štichauerem (modrá) a Martinem Málkem (žlutá)

Páska letěla nahoru a Josef Franc dopředu. Hynek Štichauer za ním, avšak pražské eso bylo stejně rychlé jako on. A navíc během čtyř kol nepřipustilo žádnou chybičku a po roční pauze se vrátilo na domácí dlouhodrážní trůn. V prvních metrech na tom byl výtečně i Michal Škurla.

Jenže jak se oba pretendenti mistrovského titulu hnali dopředu, nebrali si žádné servítky a Pražan inkasoval pořádnou cejchu. „Moc jsem zatáh‘ za strhovačku a utrh‘ si ji,“ krčil Michal Škurla rameny. „A oni zatím byli pryč.“

Trojice medailistů měla po finále, o čem vyprávět – Josef Franc (červená), Martin Málek (žlutá) a Hynek Štichauer (modrá)

Ve střehu byl i Martin Málek, který svého otce Pavla v depu požádal o zub těžší převod. V první zatáčce podjel nešťastného Michala Škurlu a pak se mohl hnát za svou historicky první medailí v mistrovství republiky na dlouhé dráze.

 

Hlasy z depa

Josef Franc se po roce stal opět dlouhodrážním mistrem republiky

„Finálovku většinou zkazím, ale vyšlo to,“ rozhovořil se Josef Franc. „Nebylo to jednoduchý vlítnout tam v tý jízdě, jak Hynek vyhrál. Věděl jsem, že si budu vybírat dráhu až jako druhej‘. Zkusil jsem druhou šanci a vyšlo to. Tohle je víkend, co si budu pamatovat do smrti. Mám velkou radost, Hynek je profesor na starty, i když dnes to nedokázal převést do výsledku jako v Rodenu. Na mě si i věří, já musel doufat, že když nevyhraju všechny jízdy, ale finále ano.“

Hynek Štichauer nevyhrál jedinou jízdu, tu finálovou

„Včera v Březolupech na hovno, dneska taky na hovno,“ vraštil čelo Hynek Štichauer. „Jsem demotivovanej‘, od tý doby, co se stalo ve Francii, mám problém se nahecovat. Dneska jsem se nahecoval, ale mistr nejsem. To je asi mentální převaha, Pepa to jede už nějakej‘ pátek. Včera se stal mistrem, já na sebe nabíral stres a posral jsem to jako vždycky.“

Martin Málek získal první dlouhodrážní medaili v mistrovství republiky

„Na víc to dneska nebylo,“ uznával Martin Málek. „Koleno mě bolí, byla dlouhá přestávka, už toho bylo dost. Asi dva měsíce mám kýlu, před čtrnácti dny jsem přemýšlel o operaci. Celé závody jsem se trápil se starty, pak jsem přehodil jedničku, dal jsem ji kratší. Zlepšilo se to, ale Hynek a Pepa jsou prostě v lepší kondici. Jsem rád, že jsem se dostal do finále po tom včerejšku v Březolupech, co jsem se trápil. Dobré bylo, že jsem na té motorce dokázal čtyři kola sedět.“

Michal Škurla musel dnes být navýsost spokojený

„Super závody,“ rozplýval se Michal Škurla. „Od startu ve finále jsem tam byl s nima. Ocejchovali mě, moc jsem zatáh‘ za slídu, strh‘ si ji a zatím byli pryč. Jsem spokojenej‘, bylo to zajímavý. Na to, jak to vypadalo před závodem, to bych řek‘, že se budu trápit, ale dopadlo to neskutečně. Ani chvíli nebyla dráha nebezpečná.“

Michal Dudek se do finále nevešel

„Paráda,“ bilancoval Michal Dudek. „Motorka jela suprově, akorát mně chyběla síla. Kdybych kolikrát podržel na venku, budu rychlej‘. Ale super na to, jak to vypadalo na začátku. Dráha se otočila a byly to hezký závody. Je pravda, že jsem počítal vejš‘, ale je to o fyzičce. Techniku už na to mám.“

Krátce po startu finálové jízdy: zleva Martin Málek, Michal Škurla, Hynek Štichauer a Josef Franc
Krátce po startu finálové jízdy: zleva Martin Málek, Michal Škurla, Hynek Štichauer a Josef Franc
TOT FIN
1. Josef Franc, Praha 3 3 3 2 3 3 17 1.
2. Hynek Štichauer, Pardubice 3 3 3 3 3 3 18 2.
3. Martin Málek, Březolupy 2 2 2 3 3 2 14 3.
4. Michal Škurla, Praha 2 3 1 3 2 1 12 4.
5. Michal Dudek, Slaný 2 1 2 2 1 1 9
6. Sjoerd Rozenberg, NL 1 1 2 0 2 2 8
7. Jarno de Vries, NL 1 E 0 1 1 2 5
8. Danny Maassen, D 1 2 1 1 X – 5
9. Anne Spaan, NL (ACCR) 0 1 0 0 0 0 1
10. Roman Tomany, Mariánské Lázně 0 X – – – – 0
Josef Franc si od fanoušků odvezl také speciální přilbu jako ocenění bojovníka roku
Josef Franc si od fanoušků odvezl také speciální přilbu jako ocenění bojovníka roku

Foto: Karel Herman

Ještě před polednem museli pořadatelé upravovat dráhu
Ještě před polednem museli pořadatelé upravovat dráhu