Archiv pro rubriku: MČR Na dlouhé dráze

V Kopřivnici vyhlásí letos třetího mistra republiky

Pardubice – 9. srpna
Když Jan Klatovský koncem ledna na zamrzlé Větřkovické přehradě potvrdil svůj ledařský titul, osud Letního stadiónu o nějakých šest kilometrů daleko visel na vážkách. Kopřivničtí radní se však nedočkali dotace na rekonstrukci, takže po přeboru odsud před necelými dvěma týdny odjížděl Jan Kvěch coby český šampión dvěstěpadesátek. Do třetice se na severomoravském obru rozhodne o mistru republiky osmý říjnový den. Dnes totiž VV SPD oficiálně potvrdil přesun mistrovství republiky na dlouhé dráze z Mariánských Lázní právě do Kopřivnice.

 

Josef Franc v červnu vyzkoušel dlouhodrážní motocykl v Kopřivnici
Josef Franc v červnu vyzkoušel dlouhodrážní motocykl v Kopřivnici

Loňské mistrovství světa dlouhodrážních družstev v Mariánských Lázních bylo nezapomenutelné už jenom kvůli bronzovým medailím, které se houpaly na krku českých reprezentantů. Nicméně sportovní úspěch nešel ruku v ruce s příjmem do kasy západočeského klubu.
Místní entusiasté nesložili zbraně a připravili červnové mistrovství světa. Jenže zrušená nedělní veteránská série ELVS, během níž se mohl konat šampionát republiky, signalizovala problémy. Byť se pracovalo s virtuálním podzimním termínem mistrovství republiky, i věčný optimista Miroslav Musil vraštil čelo.

Dobře tušil, že na nezbytnou údržbu dráhy jeho klub nemá finance. Další penězotoky se vyčerpaly na léčení ran zasazených loňskými světovými družstvy. Druhý srpnový den proto Miroslav Musil definitivně potvrdil, že se mistrovství republiky na dlouhé dráze letos bohužel neuskuteční.

Mariánské Lázně si zalouží veškerou podporu, aby se sem dlouhodrážní šampionát za rok vrátil
Mariánské Lázně si zalouží veškerou podporu, aby se sem dlouhodrážní šampionát za rok vrátil

V té chvíli existoval již plán B. Josef Franc mířil ze světové kvalifikace v Mariánských Lázních do Kopřivnice nejen z lásky k místnímu publiku a kvůli startovnému, jímž jej lákal Adrian Rymel. Svůj dlouhodrážní speciál provedl po místním ovále, aby otestoval, zda se na něm může jet závod longtracku.

Pochopitelně kopřivnický ovál se svými necelými pěti sty metry zaostává za lázeňským kilometrem a to nejen v délce, ale i v šířce. Avšak za dané situace nabízí řešení pro zachování kontinuity mistrovství republiky na dlouhé dráze, které se tady nakonec uskuteční v neděli 8. října.

VV SPD pro tento závod musí připravit speciální rozpis, protože se rozjížďky pojedou ve čtyřech závodnících. Pořadatel má nyní čas do konce měsíce, aby zajistil administrativu a pojištění svého závodu.

Jaký je Váš názor:

Je podle Vás za současného stavu věcí přesun MR na dlouhé dráze z Mariánských Lázní do Kopřivnice správný?

View Results

Loading ... Loading ...

 

Dlouhodrážní improvizace:

Legendární Zdeněk Kudrna jako první mistr republiky na dlouhé dráze nebyl oficiálně vyhlášen
Legendární Zdeněk Kudrna jako první mistr republiky na dlouhé dráze nebyl oficiálně vyhlášen

Lehko metat kamenem, že přesun z Mariánských Lázní do Kopřivnice není optimálním řešením. Už jen proto, že doopravdy není, protože západočeské tisícovce nelze jen tak konkurovat. Nicméně improvizací za léta své existence si mistrovství republiky na dlouhé dráze zažilo již spousty.

Za příklad může posloužit hned jeho první ročník přesně před čtyřiceti lety. Jeho květnové ouvertury se zúčastnila kompletní československá špička, avšak ve dvou posledních červnových kolech nestartovali kvůli jiným povinnostem Jiří Štancl, bratři Václav a Jan Vernerové a Jan Hádek.

Proto bylo rozhodnuto považovat první tři podniky mistrovství republiky za jarní seriál a v září vypsat tři další kola. Jenže vinou natřískaného kalendáře se tento plán neuskutečnil a celkové výsledky nebyly vyhlášeny. Statistici přitom zapomínají dodnes, že Zdeněk Kudrna byl v sedmasedmdesátém pouze neoficiálním mistrem republiky.


Foto: Karel Herman

Vrácená stopětadvacítka Shupa nesignalizuje změnu kopřivnických plánů

Kopřivnice – 27. července
Někdy v půlce dubna se kopřivnický klub dohodl s Jaroslavem Šůsem o zapůjčení stopětadvacítky Shupa. V akci ji diváci viděli i při červnovém přeboru. Nyní je však zpátky v pražských dílnách, což ovšem neznamená žádný obrat v klubových plánech vychovat si vlastní jezdeckou základnu. Richard Dufek, místopředseda PD Kopřivnice, se magazínu speedwayA-Z svěřil, že na podzim chtějí rozšířit spektrum našich minioválů. Kromě toho nastínil, že zářijový pouťák by na severomoravském obru nemusel být posledním letošním závodem, jelikož v říjnu by Letní stadión mohl zažít podívanou, jakou doposud nespatřil.

 

Polská osmdesátka na nové dráze ve Štramberku

Shupě kopřivnický design slušel
Shupě kopřivnický design slušel

Shupa je již léta nedílnou součástí české závodní scény, takže Jaroslav Šůs neměl problém vyjít vstříc kopřivnické prosbě se zapůjčením motocyklu. „Po dohodě s AK PD Kopřivnice jsme postavili motocykl pro začínající závodníky,“ říká konstruktér úspěšných motocyklů. „Je to náš základní model na malých kolech, který označujeme 125 Basic. Také motor je v základním provedení. Pro první prezentaci měl motocykl zapůjčen i oblečení od Shupy. Dohodli jsme se však, že si Kopřivničtí posléze udělají vlastní design krytů rámu a řidítek, což se jim také hezky podařilo.“

Povedený design ostatně obdivovaly rovněž davy diváků, kteří se poslední červnovou sobotu stali svědky prvního opravdického plochodrážního závodu na Letním stadiónu po devíti letech. Avšak pozítří, kdy se vedle mistrovského flat tracku na severu Moravy rozhodne vůbec o prvním mistru republiky v kubatuře dvěstěpadesátek, už za její řidítka žádný z kopřivnických adeptů plochodrážního řemesla neusedne.

Polská osmdesátka se tuto sobotu ještě kopřivnickým divákům na odiv předvádět nebude
Polská osmdesátka se tuto sobotu ještě kopřivnickým divákům na odiv předvádět nebude

„Půjčili jsme si ji, ale půlka kluků je na ni velká a půlka malá, proto jsme ji s díky vrátili panu Šůsovi a zaplatili za pronájem,“ říká Richard Dufek, přičemž jedním dechem dodává, že kopřivnický závodní dorost zkrátka nepřijde. „Chceme koupit osmdesátku od polského výrobce. Jsou tam ale problémy s díly, takže se nepovede přivézt už na sobotní závod. Chtěli bychom také koupit půllitr pro kluky, co jim je už šestnáct, sedmnáct.“

O kousek blíže k realizaci je také minidráha. „Chceme ji udělat na podzim,“ přibližuje Richard Dufek. „Je to už předjednané s městem Štramberk na bejvalým škvárovým hřišti, co s ním už město nemá žádný další plány. Jen to ještě musíme podat formou žádosti a zpracovat projektovou dokumentaci.“

 

Mezinárodní pouťák versus český přebor

Absence Zdeňka Simoty v zářijovém pouťáku Richarda Dufka hodně mrzí
Absence Zdeňka Simoty v zářijovém pouťáku Richarda Dufka hodně mrzí

Po sobotních závodech má letošní kopřivnická závodní sezóna vyvrcholit zkraje září mezinárodním podnikem. Jenže přesně na stejný den dostala Plzeň přiklepnutý přeborový mítink, jenž byl původně na programu na Prvního máje ve Mšeně. Západočeská snaha uspořádat a především z vlastní kapsy zaplatit další podnik navíc, aby jejich plochodrážní rok nekončil již počátkem července, je nesporně sympatická. Na druhou stranu termínová kolize s dalším závodem se jeví více než nešťastně.

„My jsme ten termín měli první,“ povzdechne si Richard Dufek. „Petr Moravec se mi omlouval, ale jinak to nešlo, a že my přece jen cílíme na špičku. Má pravdu, ale určitě nám to odebere závodníky a dáme víc za cizince. Přijdeme třeba o Simoťáka, ale stane se, stane. Nepoloží nás to, ale je to škoda.“

Jaký je Váš názor?

Měly by Kopřivnice a Plzeň vyřešit termínovou kolizi přesunem jednoho závodu na jiný den?

View Results

Loading ... Loading ...

Tajemník plzeňského klubu Jaroslav Hrubý na druhou stranu argumentoval, že Plzeň přišla s termínem 9. září jako první. Poprvé totiž začala situaci ohledně přeboru sondovat již při světové kvalifikaci v Mariánských Lázních a v té chvíli AČR neevidoval na tento termín schválené zvláštní ustanovení jiného závodu.

Ať už termínová kolize dopadne jakkoliv, v Kopřivnici na závody přijde bezesporu více diváků
Ať už termínová kolize dopadne jakkoliv, v Kopřivnici na závody přijde bezesporu více diváků

Nicméně i Západočechům může termínová kolize uškodit. V sobotu v Březolupech totiž Adrian Rymel živě monitoroval situaci v průběžné klasifikaci českého přeboru. Pakliže by totiž nějaký borec kupříkladu Zdeněk Holub již najisto kvalifikoval do druhého finále šampionátu jednotlivců ve Mšeně, mohl by plzeňský závod oželet a preferovat lukrativnější start v Kopřivnici.

Za dané situace se jako ideální východisko může jevit přesun některého ze závodů třeba na neděli. „Všechno už dva měsíce marketingově směřujeme na sobotu,“ kroutí hlavou Richard Dufek. „Lidi nechodí sami od sebe, pro nás by teď nebylo vhodný termín měnit.“

 

Dlouhodrážní šampionát na Moravě čeká na verdikt

Josef Franc v červnu netestoval v Kopřivnici dlouhodrážní motocykl nadarmo
Josef Franc v červnu netestoval v Kopřivnici dlouhodrážní motocykl nadarmo

Nicméně sobota 9. září s mezinárodním závodem nemusí být posledním letošním závodem v Kopřivnici. Josef Franc po zdejším obru nejezdil v červnu za řidítky svého dlouhodrážního motocyklu pro nic za nic. Jeho počínání bylo testem, zda by se místo tradičních Mariánských Lázní nemohlo mistrovství republiky konat právě zde.

„Je velká pravděpodobnost, že se u nás pojede,“ rozzáří se Richard Dufek. „Do soboty se to definitivně potvrdí či vyvrátí. Termín by byl 8. října, den po posledním finále mistrovství republiky v Březoloupech. To by byl vrchol sezóny jako hrom!“

Již v sobotu se bude v Kopřivnici opět závodit
Již v sobotu se bude v Kopřivnici opět závodit

Kopřivnický ovál je se svými 480 metry nejdelší klasickým oválem na našem území, nicméně do lázeňského kilometru mu přece jen více než polovina délky schází, o šířce ani nemluvě. „Vím, že to není širokánské,“ uvědomuje si tyto skutečnosti také Richard Dufek. „Ale není to tady za roh. A ve čtyřech to tady půjde. Už od začátku bylo jasný, že v šesti, ani v pěti tady jezdit nemůžeme, nemáme dvanáctimetrový rovinky.“

Foto: Karel Herman

Josef Franc otestoval dlouhána na dlouhánu

Praha – 29. června
Svůj dlouhodrážní motocykl nevezl ve své dodávce z Mariánských Lázní do Kopřivnice jen tak zbůhdarma. Trať v západočeských lázních totiž potřebuje dvousettisícovou investici do své opravy a kvalifikace světového šampionátu byla s největší pravděpodobností zdejším letošním závodem. Josef Franc proto v Kopřivnici testoval, zda by mistrovství republiky na dlouhé dráze nemohlo najít azyl právě na severomoravském obru.

 

„Nabíd‘ jsem se, že to zkusím,“ vysvětluje Josef Franc, který nechce komentovat, zda by se na Letním stadiónu mohly konat závodní rozjížďky dlouhodrážních motocyklů, byť pochopitelně se čtyřmi účastníka na startovním roštu každé z nich. „To musí rozhodnout někdo jinej‘. Bude to asi v řešení několika dnů.“

A jak se mu za řidítky dlouhodrážního motocyklu v Kopřivnici jezdilo? „Měl jsem to hodně do pomala,“ popisuje. „Je možný s tím ještě laborovat, dráha je v Kopřivnici táhlá, není za roh jako v Pardubicích. Šlo by s tím laborovat a zrychlit.“

Josef Franc testuje dlouhou kopřivnickou dráhu na motocyklu pro dlouhou dráhu
Josef Franc testuje dlouhou kopřivnickou dráhu na motocyklu pro dlouhou dráhu

Foto: Karel Herman

Pardubice závody ubírají, ale i přidávají

Pardubice – 13. června
Dubnové deště definitivně spláchly ouverturu přeboru v Pardubicích. Mítink byl zrušen bez náhrady, ovšem doprovodné stopětadvacítky přece jen pojedou své mistrovské kolo příští středu v rámci šampionátu juniorů. Další změny v pardubickém kalendáři přineslo přeložení svitavských závodů do Svítkova.

 

Oproti původnímu plánu bude pardubická páska létat k obloze i při první lize a závodu týmů Poháru přátelství
Oproti původnímu plánu bude pardubická páska létat k obloze i při první lize a závodu týmů Poháru přátelství

Dle dohody obou východočeských klubů se ve Svitavách kromě flat tracku a polooficiálního Veteránkempu uskuteční již jen přebor na svátek Svatého Václava. Nešťastný květnový mítink první ligy se pojede v Pardubicích poslední červnovou středu. Cihelna rovněž nezažije Pohár přátelství, který se kompletně odbude ve Svítkově.

Na seznam pardubických ztrát se přidává i veteránská série ELVS, jenž ve Svítkově prakticky zdomácněla. Náhradní termín se dokázal najít pouze pro jejího letitého flattrackového společníka. Petr Moravec také striktně odmítl spekulace, že by klub uvažoval o pořádání mistrovství republiky na dlouhé dráze, které finanční okolnosti donutily AMK Mariánské Lázně odložit na podzimní neurčito.

Pozitivní změnou kalendáře se stalo rovněž oficiální potvrzení českého přeboru v Kopřivnici. Protože v pondělí 5. června byla zdejšímu oválu udělena licence, závodu v neděli 25. června nestojí nic v cestě.

Změny v kalendářích:

závod: původně: nyní:
MR 125 ccm 5.4. Pardubice 21.6. Pardubice
1.liga 20.5. Svitavy 28.6. Pardubice
Pohár přátelství 30.7. Svitavy 30.7. Pardubice
ELVS 14.4. Pardubice zrušeno bez náhrady, NT 16.8. je pouze pro flattrack

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV)

Mariánské Lázně čeká dlouhodrážní maratón, ale bohužel jen v sobotu

Mariánské Lázně – 2. června
Otazníky, jak bude vypadat jediná kvalifikace o challenge světového šampionátu na dlouhé dráze poslední červnovou sobotu, zmizely. Na světě je totiž systém, dle něhož se pětadvacet závodníků utká ve stejném počtu rozjížděk, což je na poměry disciplíny vskutku nevídané. Průběžná klasifikace vzejde z prostého součtu bodů bez finálových jízd a to na dlouhých oválech není rovněž příliš běžné. Bohužel západočeské lázně zažijí závodní maratón pouze v sobotu, protože druhý den se nepojede ani evropská série veteránů ELVS, ani mistrovství republiky.

 

Depo v Mariánských Lázních ožije závodním ruchem jen v sobotu
Depo v Mariánských Lázních ožije závodním ruchem jen v sobotu

Důvod je nasnadě, a sice ekonomická náročnost. A klub, který loni doplatil na nesplněné sliby sportovní agentury, od níž inkasoval jen zlomek přislíbené částky za světový šampionát dlouhodrážních družstev, nechce jít do rizika.

Česká podniky ELVS lettos provází potíže
Česká podniky ELVS lettos provází potíže

Zatímco pro mistrovství republiky se přece jen uvažuje o podzimním termínu, což už tady před třinácti lety také bylo, veteráni jsou v horší situaci. V dubnu byl totiž zrušen úvodní mítink jejich série v Pardubicích vinou nevyzpytatelného počasí.

Karel Kadlec, český koordinátor ELVS, sice uvažoval o náhradním termínu pardubického závodu na tento víkend. Jenže tento záměr vzal za své, protože část britských závodníků si na ostrově Man vychutnává legendární Tourist Trophy. Přitom o prázdninách čekají evropskou sérii tři plánované mítinky a prostor pro Pardubice se bude hledat s obtížemi.

Startovní listina:

1 Gaetan Stella, F
2 Stephan Katt, D
3 Josef Franc, CZ
4 Anhony Chauffor, F
5 Paul Hurry, GB
6 Anders Mellgren, S
7 Dirk Fabriek, NL
8 Andy Appleton, GB
9 Jerome Lespinasse, F
10 Bernd Diener, D
11 Hynek Štichauer, CZ
12 Henry van der Steen, NL
13 Andreas Bergström, S
14 Christian Hülhorst, D
15 Gabriel Dubernard, F
16 Jesse Mustonen, FIN
17 Martin Málek, CZ
18 Romano Hummel, NL
19 Marcel Dachs, D
20 Dave Meijerink, NL
21 Edward Kennett, GB
22 Sebastian Alden, S
23 Alexandre Dubrana, F
24 Ake Pekka Mustonen, FIN
25 Michal Dudek, CZ
26 Karel Kadlec, CZ – res

240617-Mariánky

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV)

Dlouhodrážní šampionát republiky platí daň za světový bronz

Mariánské Lázně – 9. března
Z euforie bronzové medaile českého dlouhodrážního nároďáku v Mariánských Lázních vystřízlivěli poměrně rychle. Zmatené otazníky, proč je místo korunek od smluvní agentury v klubové pokladně díra jako na boku Titanicu, vystřídaly rozhořčené vykřičníky. Karel Kadlec je naštvaný jako škodovácký dělník při ohlášení komunistické měnové reformy v třiapadesátém. Na rozdíl od něho však nevychází do ulic, ale žádá o pomoc pro zachování kontinuity mistrovství republiky, pro něž přichází v úvahu jediný termín.

 

„Díky bronzový medaili, s kterou se všichni chlubili, je plochá dráha v Mariánkách úplně v prdeli,“ nemůže pochopit Karel Kadlec. „To je ostuda český plochý dráhy! V pondělí jsem hodinu mluvil s Mírou Musilem, přál jsem mu k svátku. Je to spousta problémů. Je to k zblití, nechali ho v tom všichni!“

S největší pravděpodobností se letos bude v Mariánských Lázních závodit pouze jediný víkend na sklonku března. Kvalifikace světového šampionátu má pomoci zalepit finanční šrámy stejně jako veteránská série ELVS plánovaná na druhý den. A právě v jeho rámci by se mohlo konat mistrovství republiky, ale evidentně v nějaké redukované podobě.

„Veteráni platí startovné, z něhož by se mistrák moh‘ zaplatit,“ přemítá Karel Kadlec. „Mistrák bychom udělali takovej‘ malej‘. Zrušit se to dá vždycky a říct ‚sorry, jsme v prdeli, nemůžeme jet‘.“

Pokud by se záměr uspořádat mistrovství republiky nepovedl, vůbec poprvé od roku 2013 by naše země neměla dlouhodrážního šampióna. „Jinej‘ termín než tuten už bejt‘ nemůžeme, nic jinýho neexistuje,“ konstatuje Karel Kadlec. „Je to špatný, ale budeme se snažit to organizovat, jestli někdo pošle třeba tisíc korun, moc to pomůže.“

Mistrovství republiky na dlouhé dráze má problémy
Mistrovství republiky na dlouhé dráze má problémy

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV)