Archiv pro rubriku: MČR Na dlouhé dráze

Po Velikonocích bude více jasno

Pardubice – 8. dubna
Velikonoční svátky mají být přelomovým bodem v otázce současných vládních opatření v boji s koronavirem. Svátky jara a vzkříšení Krista mají obdobné ambice rovněž na plochodrážním poli. Poslaneckou sněmovnou včera prodloužený nouzový stav do konce dubna se podepsal pod zrušení plzeňského přeboru, nicméně květnové mítinky s největší pravděpodobností čeká stejný osud. Moudřejší ovšem budeme až v úterý.

 

Očekávané změny v kalendáři se s největší pravděpodobností dotknou také Mariánských Lázní
Očekávané změny v kalendáři se zřejmě dotknou také Mariánských Lázní

Přebor v Plzni doplněný spojený s klasickým šampionátem stopětadvacítek byl plánován na poslední sobotu v dubnu. O sedm dnů později nabízel kalendář první finále mistrovství republiky jednotlivců ve Svitavách. Vše nasvědčuje, že se nepojede ani tady, protože současná pravidla znemožňují pořadatelskému týmu pracovat na stadiónu. Ve hvězdách je i dlouhodrážní šampionát v Mariánských Lázních. Pokud zůstanou zavřené hranice, bez cizinců by stejně postrádal smysl.

Začátek závodní sezóny ve Svitavách se s největší pravděpodobností odkloží
Začátek závodní sezóny ve Svitavách se s největší pravděpodobností odkloží

„Oficiálně bude známo až v úterý po jednání s kluby,“ komentuje Petr Moravec. Ostatně FIM se snaží přesouvat většinu mítinků na druhou polovinu roku a její komise CCP dnes v tomto duchu upravila mistrovství světa ve flat tracku. Nejsou vyloučeny další změny ani v seriálu Speedway Grand Prix a rovněž FIM Europe plánuje po Velikonocích přijmout určitá opatření.

 

Karanténní perlička

Český epidemiolog a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula, jehož proslavila ráznost za současné krize, dobře zná prostředí ploché dráhy. Pochází z Čivic a jeho bratr Richard v polovině osmdesátých let závodil za pardubický klub. Posléze působil jako kondiční trenér ve středisku mládeže, než roku 1990 po absolutoriu vysoké školy opustil svět levých zatáček a odešel pracovat na ministerstvo zahraničních věcí.

Foto: Karel Herman a Mirek Horáček

Hynek Štichauer se na křídlech Štěstěny nechal vynést na mistrovský trůn

Mariánské Lázně – 26. května
Nové zaměstnání mu bere čas i na klasickou dráhu a služební cesty jej často vodí do zahraničí. A tak mu čas na přípravu motocyklů pro šampionát na dlouhé dráze zbyl až někdy v úterý. Na dnešek nespal ani tři hodiny a nebylo divu, že si na pódium vzal i své mechaniky Jaroslava Petráka a Jiřího Havlíčka. Hynek Štichauer se totiž v Mariánských Lázních stal českým mistrem a po plzeňských devatenáctkách ze září 2005 slavil své druhé individuální zlato. Cestu k němu však neměl rozhodně snadnou. V základní části prohrál s Martinem Málkem, který však v sedmé jízdě přišel o body kvůli vypadlému karburátoru. A když mu posléze ve finále svítala další šance, přišel o vzduch v zadní pneumatice. K prvenství mířil Josef Franc, když objel Pardubičana v prvním výjezdu, jenže v půli posledního okruhu se jeho motor zastavil. Hynek Štichauer se tak z třetí příčky vrátil nazpět do čela a v celkové klasifikace oba smolaře předčil o pouhý bod.

Martin Málek, Hynek Štichauer a Josef Franc stojí na stupních vítězů, kam si nový šampión vzal své mechaniky Jiřího Havlíčka a Jaroslava Petráka

Nevyspalý Hynek Štichauer srovnává krok se smolařem Martinem Málkem

Panoráma lázeňského kilometru

Letošní dlouhodrážní šampionát provázelo počasí jako vymalované šmolkově modrou a zářivě žlutou pastelkou. Bohužel startovní listina nebyla plná, závodníky odvedly nejen včerejší pouťáky v Rodenu a dnešní v Osnabrücku, nýbrž i finský mistrák. Titul šampióna země tisíce jezer vybojoval Jörg Tebbe, takže nebylo ani pomyšlení, že by dnes obsadil volnou desítku.

Mistrovství republiky na dlouhé dráze však již zažilo chmurnější epochy než s jedenácti muži rozdílných věků, výkonnosti a ambicí jako dnes. Sotva skončila základní část dopoledního pohárového klání kolibříků, všichni závodníci vyrazili na nástup. A pak již dostala prostor rozjížďka s číslem jedna.

Josef Franc v ní rozdílem celé rovinky změřil Michala Škurlu. Vzápětí jej napodobil Martin Málek, zatímco Hynek Štichauer v nájezdu do druhé zatáčky podjel Michala Dudka. Slaňák se nehodlal jen tak smířit se ztrátou druhé příčky, jenže Pardubičan ve druhém kole nasadil k ohromnému trháku a zmizel z perimetru Michala Dudka.

Josef Franc vodí za sebou Michala Škurlu

Po třetí jízdě se Martin Málek ujal vedení v průběžné klasifikaci. Po jeho skvělém startu na něho byli krátcí nejen Michal Dudek, ale i Josef Franc, jenž se musel vyrovnávat s první dnešní prohrou. Triumf březolupského závodníka však nebyl bezproblémový.

„Pokazil se mi motor, asi praskl napínák rozvodového řetězu,“ vyřkl Martin Málek ve své garáži slova, která jeho doprovod nastartovala k horečné přípravě druhého motocyklu. Mezitím na kilometrovém ovále Hynek Štichauer stylem start – cíl vyhrál rozjížďku s číslem čtyři.

Větší pozornost diváků ovšem na sebe poutal Michal Škurla. Startovní manévr mu nevyšel, avšak pustil se do stíhací jízdy. Až v první zatáčce posledního okruhu sebral čtvrté místo Zdeňku Holubovi, jenž dnes na dlouhých oválech debutoval.

Zatímco Martin Málek (zelená) jede v čele, Hynek Štichauer (bílá) bojuje s Michalem Dudkem (ČB)

Finálová série dopoledního kolibřího Speedway Mini Cupu dala velkým závodníkům delší čas na přípravu. S porážkou Josefa France byl tentokrát na řadě Hynek Štichauer. Pardubičan kvůli návratu ze služební cesty příliš nespal. O motocykly se mu pečlivě starali Jiří Havlíček a Jaroslav Petrák. On se ve své garáži soustředil na jízdu, což se mu evidentně vyplácelo.

V rozjížďce s číslem pět se před Josefem Francem usadil již po letu pásky k lázeňskému sluníčku. Pražan ale nesložil zbraně. Když se Hynek Štichauer ve druhém kole dostal poněkud ven, měl úřadující šampióna za zadním kolem. Pardubický závodník však jeho tlak dokázal ustát. Zdeněk Holub třetím místem získal zatím svůj nejlepší výsledek. Porazil reprezentanty Stevena Goreta a Michala Dudka a hřál se v přízni Štěstěny, když mu řemen prasknul až po průjezdu cílem.

Svým druhým vítězstvím na Josefem Francem (červená) se Hynek Štichauer (zelená) dostal do čela aktuální klasifikace

Podobnou kliku však neměl Michal Škurla. Jemu totiž řemene prasknul v cíli třetího okruhu šesté jízdy, takže jeho tři body nakonec šly ve prospěch Dennise Helfera. Na čele řádil Jarno de Vries, zatímco Martin Málek v sedle druhého stroje trčel za Michalem Škurlou, jehož překonal až v nájezdu do druhého kola.

Zdeněk Holub komentuje své odstoupení po startu sedmé jízdy:

„Hlava. Hlava na krku, ne v motoru. Bylo to tam těžký v prvním vinglu, vyšťouchlo mě to. Ještě pár koleček musím na dlouhý odjezdit…“

O vedení se v té době dělil Hynek Štichauer s Martinem Málkem, zatímco Josef Franc byl za nimi pozadu o bod. V systému, kdy semifinále a finále neznamenalo anulaci zisku základní části, ale body se neustále přičítaly, šlo o naprosto marginální sumu. Navíc věci měly záhy nabrat naprosto nečekaný obrat.

 

Josef Franc v posledním kole spadl z trůnu až na třetí příčku

Jarno de Vries vede, zatímco Martin Málek v sedle druhého motocyklu dotírá na druhého Michala Škurlu

Po startu rozjížďky s číslem sedm vypálil do čela Hynek Štichauer, ale Martin Málek jel za ním druhý jen do druhého kola. „Přestávalo to jet,“ posteskl si. Při expresním dolaďování nastavení druhého motocyklu, zapomněl dotáhnout karburátor, který nyní vypadl. Březolupský závodník si ovšem ke svému štěstí promptně uvědomil, kolik uhodilo.

Držel karburátor rukou a pomalu se ploužil vstříc šachovnicové vlajce. Stefan Drofa již hodil ručník do ringu, v prvním oblouku odstoupil Zdeněk Holub. A tak Martin Málek navzdory poruše inkasoval dva body. Hynek Štichauer se mu pochopitelně vzdáli. Navíc jej předčil i Josef Franc, když v osmé jízdě změřil oba Michaly, Škurlu a Dudka.

Dnešní mítink se však dostal do své semifinálové fáze. V ní nejprve Hynek Štichauer prodloužil svou vítěznou sérii. Po raketovém startu měl již na protilehlé rovince náskok bratru dvaceti metrů. Zatímco Pardubičan ujížděl na čele, Jarno de Vries atakoval druhého Zdeňka Holuba. Ve druhé zatáčce třetího kola se mu jej podařilo předjet. Nicméně faktem zůstává, že ani čtyři body by Zdeňku Holubovi na finále nestačily.

Martin Málek se s vypadnutým karburátorem doploužil alespoň pro dva body

Z druhého semifinále se mezi nejlepší šestku neprobil Michal Dudek. „Myslím, že ještě jedno kolo a měl bych ho,“ glosoval svou stíhací jízdu za Michalem Škurlou. Pakliže by jej vskutku překonal, šel by do finále on, ale za těchto okolností postupoval Pražan. Před nimi Josef Franc změřil Martina Málka.

Úřadující šampión ztrácel v průběžné klasifikaci na Hynka Štichauera jediný bod. Martin Málek byl za leaderem pozadu o čtyři body. Další z finalistů, a sice Jarno de Vries, Michal Škurla a Steven Goret již díky svému skóre již byli prakticky mimo pódiovou hru.

Martin Málek vypráví o finále:

„Dal jsem staré ojeté kolo. O titul mi už stejně nešlo. Myslel jsem, že budu víc psychicky v pohodě. Že se nemá co zkazit…“

Ve finále ještě vede Hynek Štichauerem předJosefem Francem a Martinem Málkem

Ve finále nejlépe odstartoval Hynek Štichauer, jenže v prvním výjezdu jej na čele střídal Josef Franc. Pakliže by v tomto pořadí dojeli do cíle, měli by stejně bodů, avšak v Pražanův prospěch by rozhodl lepší výsledek z finálové jízdy. Na tom by se nic nezměnilo, byť se ve třetím kole na druhém místě objevil Martin Málek.

Jenže místo dalšího progresu se Martin Málek musel potýkat se vzduchem unikajícím z jeho zadního kola. Závodníci projeli do čtvrtého kola, v němž boj o šampióna dostal nový rozměr. Na konci protilehlé rovinky odešel Josefu Francovi motor.

„Nemáme s sebou rentgen, takže nevíme, co se stalo,“ smutnil později v depu. Hynek Štichauer projel pod šachovnicovou vlajkou jako vítěz a zároveň i mistr republiky. Druhé příčky se zmocnil Jarno de Vries, ale bodově nepřekonal ani Josefa France, ani Martina Málka. Březolupský závodník totiž dokázal udržet alespoň třetí místo. Holanďan zůstal o bod pozadu, zatímco při bodové rovnosti s Josefem Francem rozhodl o druhém místě pro Martina Málka právě onen lepší finálový výsledek.

Josef Franc se vrací pěšky do depa

Na celou trojku čekalo emotivní vyhlášení v depu. Miroslav Musil nechal přinést obrovské stupně vítězů, z jejichž nejvyššího stupně řečnil k divákům. Záhy dostali prostor závodníci, přičemž Hynek Štichauer si s sebou vzal i své mechaniky, Jiřího Havlíčka a Jaroslava Petráka. A pak si všichni pod vedením spíkra Miloslava Čmejly zazpívali českou hymnu.

 

Hlasy z depa

Hynek Štichauer se raduje z titulu

„Jsem nadšenej‘!“ radoval se Hynek Štichauer. „Nevím, co bych k tomu řek‘. Samozřejmě jsem nadšenej‘, před závodem jsem se cejtil mizerně. Spal jsem dvě hodiny v autě, vrátil sem se ze srazu americkejch‘ aut a motorek, mám to jako práci. Moc jsem nenaspal, kluci ještě ráno nemohli natočit auto. Nakonec je z toho titul, čím hůř to vypadá, tím líp to skončí. Bylo to se štěstím, ale to k tomu patří. Mám s sebou dva kluky, co to odmakali a já se mohl soustředit. Díky! Syrový motorky jsme poskládali v úterý. Zkusil jsem, jestli řaděj‘ převodovky. Nevěřil jsem, z jakýho hovna se dá udělat titul.“

Píchlá pneumatika ve finále jen završila smůlu Martina Málka

„Co bych ti řekl?“ zamyslel se Martin Málek. „Pokazil se mi už po druhé jízdě motor, asi praskl napínák rozvodového řetězu. Skočil jsem na druhou motorku, co nebyla doladěná. Aspoň čtyři body. Pak jsem jel za Hynkem a přestávalo to jet. Jak jsme pospíchali, ve fofru jsem málo dotáhnul karburátor a vyskočil. Uvědomil jsem si to, díky aspoň za dva body. V semifinále byla dráha suchá, na finále jsme šli o zub míň. A teď na závěr ve finále jsem dal staré ojeté kolo, protože o titul mi už nešlo. Na tu hrůzu můžu být maximálně spokojený. Líp to dopadnout nemohlo. Jsem hrozně rád, že mi to může jet i líp.“

Josef Franc (červená) v duelu s Hynkem Štichauerem (zelená)

„Odešel motor,“ posteskl si Josef Franc. „Zdechlo to a nejelo. Je to škoda, ale sám pro sebe jsem si dokázal, že na ty nadržený mlaďáky mám. Hezký závody, pomalej‘ rozjezd, ale pak jsme to dopásli. Myslel jsem, že Martin Málek bude kontrovat, měl ale defekt a tomu asi psychiky nepomohlo. Hynek tím proplouval a nakonec je mistr! Já jsem třetí, z toho hovna jsem aspoň třetí!“

Michal Škurla žertuje s Miloslavem Čmejlou

„Pěkný závody,“ svěřoval se Michal Škurla. „Škoda toho řemene, vyčerpalo mě to, musel jsem dělat celou spojku, jak ji to zasekalo. Ale závody se mi líbily, byly krásný. Jsem spokojenej‘, dráha suprová.“

„Super, závody pěkný, škoda jedná jízdy, ale to se nedá nic dělat,“ vychrlil Michal Dudek komentář ze svých úst. „Nedokážu si to vysvětlit, že nejde dávat lajna. Chtěl jsem to dát jako na klasice, ale tady se to musí dělat obráceně. Pan Dryml mi pomohl, škoda, že jsem vypadnul z finále. Myslím, že ještě jedno kolo a měl bych ho. Poslední jsem ale neskončil, tak co?!“

Zdeněk Holub prošel svou dlouhodrážní premiérou

„Dobrý,“ odtušil Zdeněk Holub komentář nad svou dlouhodrážní premiérou.  „Jednou mi prasknul řemen, podruhý to byla hlava. Hlava na krku, ne na motoru. Bylo to tam těžký v prvním vinglu, vyšťouchlo mě to. Závody se mi líbily, v semifinále jsem si spravil chuť. Je to těžký, dlouhá bolí, musím nakroužit ještě pár koleček.“

Hynek Štichauer je ve finálové jízdě ještě za Martinem Málkem
SF1 SF2 FIN TOT
1. Hynek Štichauer, Pardubice 4 5 5 5 5 5 29
2. Martin Málek, Březolupy 5 5 42 4 3 23
3. Josef Franc, Praha 5 4 4 5 5 E 23
4. Jarno de Vries, NL – Plzeň 3 4 5 2 4 4 22
5. Michal Škurla, Praha 4 2 E 4 3 2 15
6. Steven Goret, F 2 3 2 4 2 1 14
7. Michal Dudek, Slaný 3 3 1 3 2 12
8. Dennis Helfer, D 1 2 3 3 1 10
9. Zdeněk Holub, Praha 0 1 3 R 3 7
10. Stefan Drofa, D 2 R 2 – 4
11. Graeme Brown, GB 1 1 0 1 1 4

Poznámka: při rovnosti bodů rozhodovalo pořadí finálové rozjížďky

Josef Franc měl pech jako hrom

Foto: Karel Herman, Pavel Fišer a Mirek Horáček

Zdeněk Holub (1) útočí na Jarno de Vriese

Mariánské Lázně nemají půjčovnu motocyklů

Mariánské Lázně – 24. května
Holanďanům se nechce hnát přes noc tisíc kilometrů z Rodenu do Mariánských Lázní. A v neděli je pouťák na trávě v německém Osnabrücku, který potřebuje také mít zaplněnou startovní listinu odshora až dolů. Jenže právě kvůli oněm dvěma závodům se nedaří obsadit všech dvanáct míst v mezinárodním šampionátu republiky na dlouhé dráze, které se po třech letech pozítří vrací na legendární lázeňský kilometr.


Tipujte:

Kdo se v neděli v Mariánských Lázních stane českým šampiónem?

View Results

Loading ... Loading ...

Rozpis nedělního podniku začíná osmi základními jízdami, v nichž se každý z dvanácti závodníků představí v akci čtyřikrát. Pak všichni postoupí do dvou semifinále, odkud se nejlepší šestka kvalifikuje do finále. Důležité je přitom, že body se neustále budou sčítat a pořadí ve finálové rozjížďce se stane bernou mincí až v případě bodové rovnosti.

Z českých závodníků nechybí nikdo, kdo se v současné době longtracku věnuje. Ve startovním poli figuruje i nováček Zdeněk Holub. Závodník pražské Markéty bude chtít dozajista uchvátit jedno z míst náhradníků červnové lázeňské kvalifikace pro finálový seriál 2020, v níž už mají svá místa Josef Franc, Martin Málek a Hynek Štichauer.

Bohužel startovní listinu od kompletnosti dělí startovní číslo deset, které zůstává neobsazeno, byť Karel Kadlec rozžhavil svůj mobil doruda. Oba Dánové se k němu obrátili zády jako lehké děvy, když jejich kunčoftům došla škvára.

Klaus – Peter Gerdemann, který u nás mnohokrát startoval a v řadě případů vypomohl zápůjčkou svých motocyklů, je po těžké operaci. To kříží plány Bena Barkera, který by přiletěl, ale bez závodních strojů. Nicméně Karel Kadlec ještě ani zdaleka nemává bílou vlajkou.

Alternativa s comebackem Romana Tomanyho padla, nicméně ve hře je i Manfred Knappe, který sice preferuje motokros, ale dlouhými či travnatými ovály čas od času nepohrdne. Je možné, že volnou desítku bude mít Wolfgang Barth nebo někdo jiný z německých veteránů

Startovní listina nedělního šampionátu republiky na dlouhé dráze:

1 Zdeněk Holub, Praha
2 Jarno de Vries, NL – Plzeň
3 Dennis Helfer, D
4 Josef Franc, Praha
5 Stefan Drofa, D
6 Michal Škurla, Slaný
7 Steven Goret, F
8 Grame Brown, GB
9 Hynek Štichauer, Pardubice
10 neobsazeno
11 Martin Málek, Březolupy
12 Michal Dudek, Slaný
Martin Málek, Josef Franc a Hynek Štichauer na stupních vítězů loňského šampionátu republiky

Foto: Karel Herman

Dánská dvojice komplikuje život Karla Kadlece

Mariánské Lázně – 22. května
Předloni musel český šampionát na dlouhé dráze najít dočasný azyl v Kopřivnici. Loni se vrátil do Mariánských Lázní, avšak ve stylu konce devadesátých let coby nadstavba podniku ranku světového šampionátu. V neděli bude na lázeňském kilometru korunován domácí šampión v samostatném závodě poprvé po třech letech. Jenže sotva dal Karel Kadlec dohromady startovní listinu, musí se znovu pustit do práce. Jeden z Dánů dal přednost německému pouťáku, druhý si hraje na mrtvého brouka.

 

Josef Franc drží rekord, že český domácí titul vyhrál na dvou různých oválech – na snímku z Kopřivnice spolu s Hynkem Štichauerem a Martinem Málkem

„Kenneth Krusse Hansen mi slíbil účast,“ vysvětluje Karel Kadlec, proč jej dánský závodník, jenž svého času absolvoval i Zlatou stuhu, nadzvedl ze židle. „Ale nakonec podepsal do Osnabrücku. A Vestedovi se nejde dovolat.“

Problémem mariánskolázeňského závodu je nejen termínová kolize s travnatým pouťákem v Osnabrücku, ale i sobotní mítink v Rodenu. „Po sobotě se Holanďanům nechce jet tisíc kiláků tuto do Mariánek,“ povzdechne si Karel Kadlec, jenž však odmítá žert, aby si sám vyřídil závodní licenci. „Zblázním Josefa Hukelmanna, aby sehnal třeba Bernda Dienera nebo Jörga Tebbeho.“

Definitivní potvrzení startovní listiny můžeme očekávat během zítřka.

Původní verze startovní listiny:

1 Zdeněk Holub, Praha
2 Jarno de Vries, NL
3 Dennis Helfer, D
4 Josef Franc, Praha
5 Stefan Drofa, D
6 Michal Škurla, Praha
7 Steven Goret, F
8 Graeme Brown, GB
9 Hynek Štichauer, Pardubice
10 Sören Vedsted, DK
11 Martin Málek, Březolupy
12 Kenneth Krusse Hansen, DK
13 Michal Dudek, Slaný

Foto: Karel Herman

Spasené Mariánské Lázně čeká také premiéra nejmenšího oválku

Mariánské Lázně – 14. prosince
Plochodrážní cesty do Mariánských Lázní byly v posledních letech provázeny nejen s nadějemi na další skvělý závod na zdejším unikátním kilometru, ale také obavami. Stačilo sledovat výstavbu nových činžáků a také reklamní billboardy, na nichž místo závodní trati byla vymalována zelená louka. Nyní se však nebezpečí zániku oválu zdá být zažehnáno, navíc napřesrok svou závodní premiéru zažije i dva roky stará malá dráha.

 

Lázeňský kilometr čeká v příštím roce bohatý program

Mariánskolázeňská radnice podporuje další rozvoj areálu. Chce jej zachovat v jeho jedinečnosti pro dlouhou plochou dráhu, ale také oživit jeho okolí a zpřístupnit jej širší veřejnosti. Studie využitelnosti, pro niž jako podklad sloužilo i internetové veřejné šetření, preferuje dráhu pro inline.

Šanci má mít i vodní plocha, jež by sloužila pro zavlažování městské zeleně a kropení sportovišť. Takový rezervoár by dozajista ocenil i AMK Mariánské Lázně pro své závody. Ovšem jakékoliv jiné stavby uvnitř lázeňského kilometru by musely být nízké nebo demontovatelné, aby nepředstavovaly překážku plochodrážní bezpečnosti. Studie pracuje i návrhem na průchodnost areálu, aby jej obyvatelé čtvrti Úšovice nemuseli obcházet jako doposud.

Malý ovál v Mariánských Lázních zatím viděl pouze ukázkové jízdy

Na druhou stranu vyšší využití stadiónu by se mohlo promítnout do nižšího nájemného, které Lokomotiva plochodrážnímu klubu za každý den účtuje.  V sezóně 2019 si jej pronajme hned pětkrát. Zkraje dubna se na malém oválu pojede Speedway Mini Cup, který se sem vrátí spolu s šampionátem republiky v květnu. Červen patří mistrovství světa, srpen zase flat tracku, přičemž veteránská série ELVS by do západočeských Lázní měla zavítat zase v září.

Závodní program v Mariánských Lázních pro rok 2019:

24.4. Speedway Mini Cup
26.5. mezinárodní mistrovství republiky + Speedway Mini Cup
29.6. kvalifikace mistrovství světa
10.8. mistrovství republiky flat track + německá série čtyřkolek
září ELVS

Foto: Karel Herman

Světový postup má český trojlístek, český titul pouze Josef Franc

Mariánské Lázně – 2. června
Trojice českých reprezentantů našla v Mariánských Lázních bez větších problémů cestu do světového dlouhodrážního challenge. Vyřazen byl Michal Škurla, který se k longtracku vrátil vlastně po ročním vakuu. A také Michal Dudek, jenž plnil úlohu náhradníka. Jemu navíc sudí odepřel jednu možnost startovat, když v repete devatenácté jízdy nahrazoval Gaetana Stellu a Edwarda Kennetta. Ti měli prve v první zatáčce ošklivou kolizi, jíž Angličan odskákal frakturou ruky. Mnohem hůře dopadl předtím Alex Davies, jehož z Mariánských Lázní odvážel vrtulník. Josef Franc měl patálie technického charakteru, které nevyřešila ni výměna motocyklu, ani obměna klíčových komponentů, a tak skončil sedmý. Těsně za ním se umístil skvěle jedoucí Martin Málek, zatímco českou hvězdou se stal Hynek Štichauer. Pardubičan skončil na pódiu Berndem Dienerem a Jörgem Tebbem, jenž musel svého nestárnoucího krajana porazit v rozjezdu. Mistrovství republiky, které dnešní program na lázeňském kilometru uzavíralo, přineslo jiný scénář. Michal Škurla otestoval v semifinále stroj Josefa France, který vykazoval stejné potíže jako v závěru světového klání. Pražanův technický tým však před finále konečně zdroje patálií napravil, takže Josef Franc obhájil svůj titul stylem start – cíl. Hynek Štichauer litoval vysušeného místa na startovním roštu. Poté co páska letěla vzhůru, odjel čtvrtý. Ve druhém kole sice stačil udolat Jarno de Vriese, avšak stříbro mu vyfoukl létající Martin Málek.

Bernd Diener, Jörg Tebbe a Hynek Štichauer stojí na pódiu

Hynek Štichauer se stal prvním domácím vítězem

Hostem závodu byl také Václav Milík se svým otcem

Na obloze nad západočeskými lázněmi jako někdo rozlil konvičku s mlékem, tak souvislá byla vrstva mraků, pod níž se ještě proháněli roztroušení beránci. Nicméně šmolkově modré díry byly větší a větší. Sluníčko se dralo ven a obavy, že by se právě v Mariánských Lázních staly dešťové hrozby meteorologů, rychle ztratily na důležitosti.

V depu zíval unavený Pavel Málek. Po čtvrtečním karambolu jeho syna Martina při pouťáku v Altripu nejen řídil sám domů, ale až do půlnoci spravovali motocykl, který taranoval Michael Härtel. Pravačku Martina Málka zdobily modré tejpovací pásky. Následky nedávného pádu pociťoval rovněž Hynek Štichauer.

Turistický vláček přivezl závodníky na nástup

„Škoda, že jsem se v Altripu zase převrátil na startu, jinak bych byl ve finále,“ svěřoval se ve své garáži. Michal Dudek zase opodál s šibalským úsměvem líčil, že si myslel, že se jede pouze mistrovství republiky. Pozice náhradníka světové kvalifikace jen natolik zaskočila, až musel licenci vyřizovat na poslední chvíli. V tomto směru však neměl na Tommyho Thu.

Romano Hummel (červená) míří k úvodnímu vítězství před zraky Michala Škurly (zelená), Edwarda Kennetta (bílá) a Alessandro Milanese (žlutá)

Poměrně neznámý Nor s neobvyklým jménem si licenci nechal vystavit od Pavla Ondrašíka až přímo v mariánskolázeňském depu. Josef Franc zase zlehka vraštil čelo při vzpomínce, že v Altripu nevyhrál finále o sošku Zlatého Římana vinou vypadlého karburátoru. Michal Škurla, jenž se do závodu dostal po rezignaci Stephana Katta, si uvědomoval, že vzhledem ke svým loňským patáliím nejezdil na dlouhé dráze celou sezónu. Jaké to je, si měl připomenout již záhy po příchodu ze slavnostního nástupu.

Michal Škurla si uvědomuje dlouhou pauzu:

„Sedím na tom po dvou letech.“

Henry Ahlbom (zelená) letí do vedení před Alexe Daviese (žlutá) a Jerome Lespinasse (červená)

Z čtveřice našich závodníků šel totiž na start jako první. V rozjížďce s číslem jedna si zpočátku nevedl vůbec špatně.  Romano Hummel na čele zvyšoval svůj náskok před Eduardem Kennettem, jemuž už na protilehlé rovince nadělil nějakých dvacet metrů. Pražan byl třetí, ale tuto pozici mu na konci úvodního kola sebral Gabriel Dubernard. O poslední bod posléze Pražana připravil veterán Alessandro Milanese.

Jesse Mustonen se vzápětí neodlepil od startovního roštu a tak se druhým dnešním vítězem stal jeho krajan Henri Ahlbom. Třetí jízdu proměnil ve čtyřbodový zisk Andy Appleton. Martin Málek po ráně z Altripu viděl své působení skepticky, ale teď se na konci druhého okruhu jen mihnul okolo Paula Coopera.

Tony Katra (vpředu) a Karel Průša se chystají na exhibici stopětadvacítek na malém ovále

A pak se publikum už mohlo radovat z prvenství domácího závodníka. Hynek Štichauer v rozjížďce s číslem čtyři objel vedoucího Jörga Tebbe už v první zatáčce. Ani zdaleka však neměl čtyři body v kapse. Z úvodního výjezdu za ním totiž vyjel Josef Franc, který rychle eliminoval náskok vedoucího Pardubičana. Na cílové rovince zaútočil vlnou zleva doprava, ale neuspěl. Stejně ani ve třetím kole, v jehož druhé zatáčce byl hodně blízko předjetí Hynka Štichauera.

Paul Cooper (23) odráží Henry van der Steena

Seznam vítězů první série uzavřel Gaetan Stella. Odstartoval až na Andersem Mellgrenem, ale ještě v první zatáčce šel k zemi jeho krajan John Bernard a rozsvítila se červená světla. Při repete byl Švéd znovu vpředu, ale Francouz se okolo něho přehnal na konci protilehlé rovinky jako by ho potkal.

 

Technické potíže přibrzdily Josefa France

Andy Appleton zahájil závod na vítězné vlně

Po druhé sérii zůstal na hrotu aktuální klasifikace pouze Henri Ahlbom. Finský závodník vyhrál šestou jízdu, když v úvodním oblouku podjel Hynka Štichauera a záhy mu ujel o bratru patnáct metrů. Martin Málek uhlídal třetí místo před Michalem Škurlou, ačkoliv prskání z jeho motoru bylo slyšet až v ochozech.

Martin Málek komentuje své technické problémy v rozjížďce s číslem šest:

„Blbne to, nevím, jestli zapalování? Svíčku jsme vyměnili, dívali jsme se do karburátoru, ale je to asi tím zapalováním.“

John Bernard vyvázl z pácu v páté jízdě bez zranění

Hynek Štichauer byl prvním z mnoha, jejichž konto narostlo na sedm bodů. Dalším se stal Bernd Diener. Německý rutinér prve podlehl Henri Ahlbomovi, ovšem v rozjížďce s číslem devět vyhrál stylem start – cíl, čímž přestřihnul vítěznou šňůru Andy Appletona. Před startem rozjížďky s číslem deset k sobě Anders Mellgren volal k sobě mechaniky, aby se posléze sám rozběhnul do depa pro náhradní motocykl.

O pár sekund později se hnal dopředu přes Romana Hummela vnějškem úvodní zatáčky. Jenže vzadu upadl Alex Davies. A bylo zle, moc zle. Australan se ocitnul v péči zdravotníků, kteří promptně požádali o zásah leteckou záchrannou službu. Hasiči připravili prostor pro přistání vrtulníku na nedalekém parkovišti, kam zraněného závodníka převezli.

Hynek Štichauer má za sebou Martina Málka

Na obzoru se objevil vojenský Sokol. Protože je příliš těžký, aby dosedal na heliport karlovarské nemocnice, bylo jasné, že zranění Alexe Daviese jsou těžká, takže si s nimi přece jenom lépe poradí v Plzni. Fraktura klíční kosti byl nejmenší problém. Lékaři odoperovali jeho zlomenou levou nohu a bedlivě sledovali poranění hlavy.

Niklas Klinberg se dnes hodně trápil

Delší pauza byla pochopitelná. Opakovaná desátá jízda se stala kořistí Josefa France, který vypálil do čela současně s letem pásky. Romana Hummela si vedl za sebou jako na provázku, takže oba rozšířili řady sedmibodových borců. Jenže zrovna právě tito dva si měli v následující sérii vybrat díl smůly. Holanďan po špatném startu rozjížďky s číslem dvanáct zajel na trávník rovnou z druhé zatáčky.

Pražan ve třinácté jízdě vedl, ovšem na konci třetího kola jej vnější stranou druhého oblouku předčil Henry van der Steen. Bylo evidentní, že se jeho motor nepracuje optimálně, čehož na konci protilehlé rovinky posledního kola využil i Henri Ahlbom.

Jörg Tebbe zaváhal jen jednou v úvodu

Z českých závodníků si tak nejlepší pozici uchovával Hynek Štichauer. Ve dvanácté jízdě odpálil jako druhý před Gaetanem Stellou a Andy Appleton i Romano Hummel byli bezmocní. Michal Škurla vozil hubeňoučké bodové dávky. Martin Málek v patnácté jízdě útočil v první zatáčce, ale stihnul jen třetího Edwarda Kennetta, zatímco německý tandem Jörg Tebbe – Bernd Diener mu ujel.

 

Neposlušný motocykl si dal říct až na poslední chvíli

Josef Franc řešil technické patálie

Edward Kennett ve zmiňované rozjížďce s číslem patnáct nakonec neinkasoval ani poslední bod. V posledním kole se jeho motocykl pohyboval pouze díky fyzikálním zákonům o setrvačnosti. Alessandro Milanese již chtěl zůstat stát, ale Angličanovy problémy jej přinutily zůstat na ovál. Mechanici Edwarda Kennetta si nevšimli, že Ital jejich závodníka předjel. Z ochozu u depa jej povzbuzovali v tlačení stroje, jehož přetržený řetěz zvonil o dráhu. A nakonec byli překvapeni, když Miloslav Čmejla v jejich mateřštině ohlásil: „Kennett, zero.“

Michal Škurla na startu s Michalem Dudkem a Andy Appletonem

Smůla však Edwardu Kennettovi připravila ještě mnohem horší polízanici. V rozjížďce s číslem devatenáct se zapletl do ošklivé kolize s Gaetanem Stelou v první zatáčce. Kotrmelce odskákal zlomenou pravačkou, která mu byla během noci operována, aby si jej mohl jeho tým nazítří jeho tým vyzvednout a vrátit se s ním do Anglie. Francouz byl v bezvědomí, ovšem z ošklivého incidentu vyvázl jen notně potlučený.

Josef Franc (vlevo) v rozhovoru s Hynkem Štichauerem

K repete vyrazil také Michal Dudek, jenž už z pozice náhradníka zaskakoval za nešťastného Alexe Daviese. Ačkoliv ani Edward Kennett, ani Gaetan Stella nebyli diskvalifikováni, rozhodčí jej nechal vrátit nazpět do depa. Stylem start – cíl se prosadil Henri Ahlbom. Šlo o třetí triumf Fina, který doposud podlehl pouze přece jen slabšímu Henry van der Steenovi v rozjížďce s číslem třináct po odstoupení Josefa France.

Anders Mellgren odstupuje za zády Jesse Mustonena

Henri Ahlbom byl blízko vítězství v celém závodě. V úplně poslední jízdě dnes na něho odstartoval Max Dilger. Jenže Fin protáhnul nájezd do druhé zatáčky a od té chvíle říkalo vedení pane jemu. Dokud však nezůstal ve druhém okruhu stát s poruchou a vítězství nebral Andy Appleton, který v nájezdu do třetího kola také předčil Maxe Dilgera.

Jörg Tebbe útočí na Jerome Lespinasse

Finský smolař se nakonec na pódium ani nevešel. Nejvíce bodů měla německá dvojice. Jörg Tebbe kromě popisovaného úvodního zaváhání, kdy mu ujel Andy Appleton a druhé místo mu sebral Martin Málek, neprohrál. Bernd Diener ztratil jeden bod s ním v patnácté a druhý s Henri Ahlbomem ve druhé jízdě.  V rozjezdu o vítězství měl jasně navrch Jörg Tebbe.

Martin Málek (červená) objíždí Jesse Mustonena

Přitom nechybělo mnoho a o vítězství se rozjížděl také Hynek Štichauer. V rozjížďce s číslem dvacet vystřelil z roštu jako raketa, neomylně projel první zatáčkou a po dvojici druhých příček podruhé zvítězil.  V třiadvacáté jízdě Pardubičan vystřihnul další excelentní start, ale Henry van der Steen byl v úvodním výjezdu rychlejší. Hynku Štichauerovi nakonec stál na nejnižším stupínku pódia s jednobodovou ztrátou na oba Němce.

Skvělým závěrem ozdobil mítink také Martin Málek. Sedmnáctou jízdu vyhrál, když vedl od startu až do cíle, ve čtyřiadvacáté šel ve druhé zatáčce před Jesse Mustonena, jehož předtím v prvním oblouku objel Romano Hummel. Zato Josef Franc vraštil čelo.

Josef Franc kroutí hlavou nad svým motocyklem po jednadvacáté jízdě:

„Nevím, co to je. Spojka, karburátor, zapalování… Vždycky mě někdo předjede…“

Jörg Tebbe (červená) přijímá gratulace od Bernda Dienera

V rozjížďce s číslem sedmnáct vyjel v sedle druhého motocyklu. Zatímco Martin Málek uletěl, on v prvním oblouku stihnul Jeroma Lespinasse. Francouz, jemuž v další sérii sebrala závada vítězství v posledním kole, se však již na protilehlé rovince vrátil před Čecha. A ten byl rád, když v závěru uhájil dva body před Gabrielem Dubernardem.

V semifinále českého šampionátu osedlal Michal Škurla motocykl Josefa France

Josef Franc již mohl zapomenout na své přání zamávat divákům ze stupňů vítězů s pohárem s jedničkou. Nicméně vzhledem ke svým výkonům z úvodu nemohlo být ani pochyb, že by se nevešel mezi dvanáct postupujících. Nadto v třiadvacáté jízdě skončil druhý za Berndem Dienerem, jehož ve druhé zatáčce sice nepodjel, ale proháněl až k metě. Pro české závodníky ale mítink pokračoval naším šampionátem.

Kvůli problémům s motorem jel Sjoerd Rozenberg dnes jenom jednu, jedinou rozjížďku

Sotva uběhla půlhodinová lhůta, kdy musely být stroje v parc fermé, dorazil za Josefem Francem Michal Škurla. Poprosil, zdali by nemohl na semifinále osedlat motocykl svého staršího klubového kolegy. Josef Franc neměl důvod nevyhovět. Jednak byl nasazen rovnou do finále, jednak se mu hodilo, aby někdo otestoval, zda jsou provedené změny správné.

Jarno de Vries se kvalifikoval do finále šampionátu republiky

Smolařem semifinále se stal Michal Dudek. „Na startu jsem zkoušel spojku, udělal si kolej, všechno v pohodě, ale asi jsem si vykop‘ kvalt…,“ vysvětloval, proč ve chvíli letu pásky k nebi stál. Vedení se ujal Michal Škurla. Jenže motor vypůjčeného stroje prskal jako starý vzteklý kocour a on se v závěrečném kole stal obětí Jarno de Vriese.

Josef Franc obhájil svůj loňský titul

Třetím postupujícím se nečekaně stal Sören Vedsted. „Motor vadnul a vadnul,“ vysvětloval Sjoerd Rozenberg, proč ho nakonec předjel i Michal Dudek dohánějící úvodní ztrátu celého půlkola. A tak se u nás dobře známý Nizozemec za celé dlouhé odpoledne představil v jediné závodní jízdě.

Martin Málek – na snímku s manželkou Gabrielou – stále stoupá v konečném pořadí šampionátu republiky

V garáži u Josefa France nebylo daleko k panice. Nakonec se rozhodli namontovat karburátor, s nímž český šampión letos ještě nestartoval. Jako mávnutím kouzelného proutku nastala obrovská změna k lepšímu. Pražan zvládl start a než vedl stroj do druhého obloku, měl obrovský náskok před druhým Martinem Málkem.

Finálový los nebyl k Hynku Štichauerovi vůbec milosrdný

Hynek Štichauer v onen moment proklínal, že si vylosoval nejvnitřnější pozici na startovním roštu. A to ještě nemohl tušit, že bude muset nadávat zlým jazykům, kteří tvrdili, že si ji sám vybral. Nicméně se blížil k Jarno de Vriesovi, aby jej nakonec ve druhém kole sundal v první zatáčce z nejnižšího stupně pódia. Další Pardubičanův progres by však v dané situaci musel jít na vrub porušení fyzikálních zákonů.

 

Hlasy z depa

Hynek Štichauer na cestě na stupně vítězů

„Super, překvapil jsem i sám sebe,“ radoval se Hynek Štichauer. „Z Altripu jsem ještě potlučenej‘. Motorky fungovaly a vydržel jsem fyzicky. Finále mistrovství republiky se losovalo, měl jsem smůlu a vytáh‘ jsem si kravskou jedničku. Blbě jsem si stoupnul. Pepa konečně opravil motorku a naměřil nám. Ale mám pohár z prvních větších závodů na dlouhý, radost je.“

Josefa France přibrzdily technické problémy

„Den blbec,“ ohodnotil dnešek Josef Franc. „Zaplaťpánbůh, že nebylo zranění. Dráhu jsem ještě takovou nezažil. O tréninku to bylo perfektní. Od druhý jízdy jsem měl technický problémy až do konce a v součtu jsem přišel o čtyři body. Moh‘ jsem bojovat o placku. Nepovedlo se, ale kluci v depu odvedli špičkovou práci. Před mistrákem jsme se snažili motorku spravit. Přišel Michal Škurla, že na mý motorce pojede semifinále, že ji vyzkouší. Dělalo mu to to samý jako předtím mně, tak jsme dali karburátor, co jsme letos nejeli. Rychle jsme to zbouchali, byla to pořádná sázka do loterie! Spravili jsme si chuť, ale čtrnáct hodin v kombinéze na staďáku bylo náročných.“

Martin Málek splnil, co si předsevzal

„Dnes paráda, mise splněna,“ radoval se Martin Málek. „Jeden z hlavních cílů se zase vydařil. Ani nevíš, jak jsem rád, že jsem postoupil. Dalo nám to ale hodně zabrat. Po tom pádu v Altripu jsme měli včera hodně práce. Motorku jsme dodělali asi o půlnoci, takže jsme s taťkou spali asi jen čtyři hodiny. Nakonec jsem tady měl nachystané tři motorky díky Jornu Assenovi, ale nakonec jsem jel na své, té opravené, a myslím, že to nejelo vůbec špatně, i když jsem měl trochu problémy ve druhé a třetí jízdě se zapalováním. Jsem moc rád, že to tak dopadlo, děkuju za pomoc taťkovi, Rudymu, Roderikovi, Jornovi, Hance Fantové za super tejpy a hlavně do Divišova za pomoc při opravách. Prostě se to sešlo tak, jak mělo. Ještě doladit nejslabší stránku a to jsou starty a bude to snad ještě lepší. Mistrovství republiky a druhé místo. Asi mi to ještě nedošlo, ale má vzestupnou tendenci. Čtvrtý, čtvrtý, třetí, teď druhé místo… Už se těším na příští rok (smích).“

Michal Škurla absoloval opět klasický long track

„Šlo to dneska,“ odtušil Michal Škurla. „Ale chybělo trošku závodního štěstíčka a pár koníků. Nebylo to úplně ideální. Seděl jsem na dlouhodrážní motorce po dvou letech. Zlepšovalo se to, ale bylo znát, že na tom nemám najeto. V semifinále jsem chtěl zkusit Pepovu motorku, on potřeboval něco vyzkoušet. A já mu přišel na problém. Dráha byla rozbitá a ve finále mi nevyšel start. A oni jsou rychlejší, mají to najetý, jsou někde jinde.“

Michal Dudek měl pech v semifinále šampionátu republiky

„Svět dobrý,“ bilancoval Michal Dudek. „Mohlo to bejt‘ lepší, škoda jedný jízdy, co mě vyhodili od startu, ztratil jsem body. Měl mě nechat jet, ale rozhodčí rozhod‘. Škoda mistrovství republiky. Dohnat to už nešlo, ale taky jsem se na to moh‘ vysrat už po startu. Nikdo nemůže říct, že jsem se nesnažil.“

Cestu k postupu našel i Martin Málek
1. Jörg Tebbe, D 2 4 4 4 4 18+4
2. Bernd Diener, D 3 4 3 4 4 18+3
3. Hynek Štichauer, CZ 4 3 3 4 3 17
4. Andy Appleton, GB 4 3 2 3 4 16
5. Henri Ahlbom, FIN 4 4 3 4 E 15
6. Paul Cooper, GB 2 4 4 3 2 15
7. Josef Franc, CZ 3 4 2 2 3 14
8. Martin Málek, CZ 3 2 2 4 3 14
9. Romano Hummel, NL 4 3 R 2 4 13
10. Max Dilger, D 1 2 3 3 3 12
11. Henry van der Steen, NL 1 1 4 1 4 11
12. Jesse Mustonen, FIN E 3 4 2 2 11
13. Gaetan Stella, F 4 2 4 F/R – 10
14. Dave Meijerink, NL 0 1 2 3 3 9
15. Gabriel Dubernard, F 2 0 3 1 2 8
16. Alessandro Milanese, I 1 2 1 1 2 7
17. Edward Kennett, GB 3 3 0 F/R – 6
18. Anders Mellgren, S 3 2 1 R R 6
19. Jerome Lespinasse, F 1 R 1 3 E 5
20. Michal Dudek, CZ (res) 2 1 1 1 5
21. Michal Škurla, CZ 0 1 1 2 0 4
22. Tommy Thu, N 0 0 1 2 1 4
23. John Bernard, F X 1 0 0 2 3
24. Niklas Klingberg, S 2 1 R R R 3
25. Alex Davies, AUS 2 X – – – 2
26. Sören Vedsted, DK 1 0 0 0 1 2

Poznámka: Michal Dudek nebyl rozhodčím připuštěn na start opakované devatenácté jízdy, byť k ní po vyřazení Gaetana Stelly a Edwarda Kennetta mohl v duchu řádů nastoupit

 

Martin Málek, Josef Franc a Hynek Štichauer na stupních vítězů šampionátu republiky

Mistrovství republiky:

SF FIN
1. Josef Franc, Praha 1.
2. Martin Málek, Březolupy 2.
3. Hynek Štichauer, Pardubice 3.
4. Jarno de Vries, NL – Plzeň 1. 4.
5. Michal Škurla, Praha 2. 5.
6. Sören Vested, DK 3. 6.
7. Michal Dudek, Slaný 4.
8. Sjoerd Rozenberg, NL 5.
V šampionátu republiky fungoval motocykl Josefa France bez problémů

Ukázkové jízdy 125 ccm v nezávodním režimu na malé dráze:

Jaroslav Vaníček, Michal Baštecký, Vojtěch Zamazal, Tony Katra, Karel Průša

Jaroslav Vaníček v akci na malém ovále

Foto: Karel Herman

Hynek Štichauer na úvod porazil Josefa France