Archiv pro rubriku: MČR Na dlouhé dráze

Josef Franc se vrátil na český dlouhodrážní trůn

Mariánské Lázně – 18. července
Už dopoledne toho bylo plné mariánskolázeňksé depo. Martin Málek si prý na přivezl neuvěřitelnou raketu. Jenže s jejím výfukem asi nebude všechno v cajku… Zatímco pochybnosti o porušení technických reglementů vyvrátil technický komisař, velikost svých ambicí potvrdil samotný závodník nejrychlejším časem na letmé kolo v závodě o traťový rekord, jenž v koronavirové době suploval klasický nástup. Jenže ve vlastním mistrovství republiky šel Martin Málek se svým týmem pozdě s převodem o zub dolů, navíc mu po startu čtvrté rozjížďky vypadla dvojka. I když v rozjížďce s číslem šest porazil Josefa France, byl to právě pražský rutinér, kdo vyhrál základní část. Prasklý řetěz v semifinále sebral šanci Theo Pijperovi. Protože v předchozí semifinálové jízdě dojel Josef Franc až třetí, postavení leadera mu sebral Jörg Tebbe. On však neviděl cíl finále, zatímco Josef Franc briskně pronikl do čela. V systému neustále přičítaných bodů se vrátil na trůn, z něhož se loni zřítil vinou technických trablů. Druhá příčka stačila Martinu Málkovi na pozici vicemistra, Jörg Tebbe skončil třetí o dva body před Hynkem Štichauerem. V první semifinále upadl Petr Chlupáč. Rychlá ambulance s ním pádila do nemocnice v Chebu, kde zaplaťpánbůh nezjistili žádná vážnější zranění a potlučeného pražského juniora pustili domů.

Martin Málek, Josef Franc a Jörg Tebbe na stupních vítězů

Létající Josef Franc

Mezi dnešními debutanty byl také Lukáš Hromádka

Východní polovinu republiky skrápěl déšť prakticky celou noc. Čím více jste jeli na západ, tím zářivěji se na vás smálo sluníčko. V Mariánských Lázních s ním laškovalo pár mráčků, ovšem v kufru auta jste mohlo nechat nejen pláštěnku, nýbrž i teplejší mikiny. Už dopolední mistrovský závod stopětadvacítek se koupal v záři zlatavých paprsků a na hlavní program bylo počasí ještě krásnější.

V ochozech se sešel poměrně velký počet návštěvníků, inu, první letošní dlouhá dráha vůbec táhla. Nástup se konat nemohl, nicméně dvanáctka závodníků s dvojicí náhradníků a Janem Hlačinou v sedle dvěstěpadesátky defilovala v závodě o traťový rekord na jedno kolo s letmým startem.

Jan Hlačina se proháněl v sedle dvěstěpadesátky

Martin Málek potvrdil pověsti o své rychlosti, které se rojily depem již od skončení tréninku. Jeho čas byl nejrychlejší, nicméně hned šest dalších závodníků se spolu s březolupským závodníkem vměstnalo do poloviny sekundy. A vlastní závod měl být přece jen o něčem jiném.

Zdeněk Holub komentuje své odstoupení po dvou jízdách:

„Stroj mě zklamal, přestal fungovat.“

Josef Franc (žlutá) vede před Petrem Chlupáčem (ČB) a Hynkem Štichauerem (zelená)

Martin Málek se o tom přesvědčil hned v rozjížďce s číslem jedna. Nejlépe odstartoval Hynek Štichauer, avšak v úvodním oblouku jej na čele vystřídal Jörg Tebbe. V nájezdu do druhé zatáčky šel před něho i Julian Bielmeier, ale horší byl vzduch unikající za zadní Pardubičanovy pneumatiky. V posledním kole proto Hynek Štichauer klesnul i za Romana Hummela a na cílové rovince mu Martin Málek sebral i čtvrté místo.

„Vyházel jsem všechny slídy a neviděl vůbec nic,“ vysvětloval březolupský borec, proč v první zatáčce třetího kola vyjel příliš ven. Mnohem horší však byly špatné převody, díky nimž s vedoucí trojkou nestačil držet krok. Zato Josef Franc se zdál v dokonalé formě. Po raketovém startu ve druhé jízdě vedl na začátku protilehlé rovinky před Theem Pijperem o délku čtyř motocyklů.

Martin Málek (zelená) se snaží dohonit Thea Pijpera

A v rozjížďce s číslem tři se podobná situace opakovala v bleděmodrém. Josef Franc opět vystřelil jako šipka. Když se ve výjezdu z druhé zatáčky ohlédl, spatřil za sebou Hynka Štichauera ve vzdálenosti asi dvaceti metrů. Pardubičana ovšem trápil Romano Hummel. Holanďan se nerozpakoval útočit ještě na cílové rovince, kde byl pekelně rychlý. Hynek Štichauer však čtyři body stačil uhájit.

Krok s neporaženým Josefem Francem srovnal Jörg Tebbe. V rozjížďce s číslem čtyři triumfoval stylem start – cíl před Theem Pijperem. Pech Martina Málka pokračoval. Tentokrát na sebe vzal podobu vypadlého druhého rychlostního stupně. Ačkoliv Moravan bojoval, na víc než páté místo jeho snaha nestačila.

 

Jörg Tebbe vede jen chviličku

Duel Josefa France (modrá) a Martina Málka (žlutá) patřil k tomu nejlepšímu, co dnešní mítink nabídl

Letos se opět pro pořadí v závěrečné klasifikaci sčítaly všechny body, ale oproti loňsku jedna série v základní části ubyla. V rozjížďce s číslem pět popadl šanci za pačesy Hynek Štichauer. Rychle se usadil ve vedení a dovedl za sebou do cíle Theo Pijpera i Romano Hummela, jenž na začátku třetího okruhu poslal za svá záda Juliana Bielmeiera.

Cestou nápravy šel rovněž Martin Málek, který se v šesté jízdě postaral o jeden z nejskvělejších momentů celého dnešního dne. Josef Franc totiž nevybočil z řady svých skvělých startů a rychle vypálil do vedení. Březolupský borec zaútočil hned v první zatáčce, jenže v úvodním výjezdu se na první pozici nedostal.

Jörg Tebbe (na snímku před Theem Pijperem) vedl aktuální klasifikaci jen krátce

Přesto však ve své snaze nepolevil. Ve třetím kole se pokoušel Josefa France podjet v první zatáčce, ale zase marně. Josef Franc si od té doby víc hlídal vnitřek a do posledního kola mířil okolo vnitřní čáry. Hned v dalším oblouku byl ovšem Martin Málek rychlejší a po pravé straně Pražana objel.

Josef Franc přesto se čtrnácti body vyhrál základní část. Jörg Tebbe, jenž v šesté jízdě úžasnou bitku před sebou sledoval z třetí pozice, ztrácel v prozatímním součtu bod. Theo Pijper byl za Pražanem pozadu o dva, Martin Málek s Hynkem Štichauerem dokonce o čtyři body.

Petr Chlupáč před svým semifinálovým pádem jede před Jörgem Tebbe a Julianem Bielmeierem

Vedle Zdeňka Holuba, který závod nedokončil, se do semifinále nedostal jen John Hartley, který za něho z pozice náhradníka jednou zaskočil. První semifinále zavezlo do konečné stanice mimo jiné Lukáše Hromádku. Moravský nadšenec ve druhé zatáčce upadl, ovšem vrátil se nazpět do sedla, aby si při své sympatické dlouhodrážní premiéře přivezl čtvrtou nulu v pořadí.

Na čele zatím úřadoval Martin Málek. Ve třetím kole měl náskok bezmála polovinu dlouhatánské rovinky a doháněl posledního Lukáše Hromádku. Za sebou měl Hynka Štichauera, zatímco Josefu Francovi start z jeho oblíbené černobílé pozice. V prvním výjezdu dokonce klesnul na čtvrtou příčku, jíž ale briskně Marcelu Dachsovi zase sebral.

Jörg Tebbe (žlutá) vede finále před Julianem Bielmeierem (ČB), Martinem Málkem (zelená), Hynkem Štichauerem (bílá) a Josefem Francem (modrá)

Druhé semifinále přerušil děsivý pád Petra Chlupáče v prvním výjezdu. Pražský junior, který si long track vyzkoušel prvně ve své kariéře, skončil v chebské nemocnici. Naštěstí již večer mohl jeho otec poslat do světa skvělou zprávu, že je bez vážnějších zranění, jen hodně potlučený.

Martin Málek popisuje finále ze svého úhlu pohledu:

„Dráha už byla suchá, nenakropená, to se těžko něco vymýšlí. Pepa si hlídal rychlou stopu, nemělo cenu zbytečně riskovat.“

Repete opanoval Theo Pijper, dokud ovšem nezůstal stát s prasklým řetězem na začátku třetího kola. Jeho vítězství tím pádem zdědil Jörg Tebbe. Díky tomu se stal novým leaderem aktuální klasifikace. Josef Franc byl pozadu o bod, Martin Málek o tři, Hynek Štichauer o čtyři. Theo Pijper a Julian Bielmeier, jimiž se seznam finalistů uzavřel, dokonce o šest.

Josef Franc slaví šestý titul českého dlouhodrážního šampióna

Jörg Tebbe se ujal vedení rovněž ve finálové jízdě. Za sebou měl Josef France, který ho ve druhém mole pojedl v nájezdu do druhé zatáčky. V ten moment byl titul Pražana, protože při bodové rovnosti by za bernou minci posloužil lepší finálový výsledek. Ovšem Němec zůstal záhy stát s poruchou motoru a řítil se výsledkovou listinou ještě níž. Pozici vicemistra mu totiž sebral Martin Málek, jenž dorazil na metu za Josefem Francem.

 

Hlasy z depa

Josef Franc se po roce vrátil na český dlouhodrážní trůn

„Nebylo to vůbec jednoduché,“ svěřoval se Josef Franc. „Po tréninku jsme všichni viděli, že má Martin Málek nazbrojeno. Ve finále odjel Jörg Tebbe, měl o bod víc než já, než odstoupil. Ale nakonec super výsledek. Soustředil jsem se, abych nic nepokazil, jel jsem na jistotu, hlídal jsem si to. Mám z titulu velkou radost, poděkuju celýmu týmu. Druhou motorku jsme vůbec neřešili, odjel jsem to na jedný. Bylo to o štěstí.“

„Nejstručněji řečeno, posral jsem to hned v první jízdě,“ povzdechl si Martin Málek. „A bylo vymalováno! Špatné nastavení motorky, odrazilo se to na špatném startu. Předělali jsme to, bylo to lepší. Největší chyba v první jízdě, vyházel jsem všechny slídy. A neviděl jsem nic. Ve druhé jízdě vypadla rychlost. Pak jsem se snažil všechno vyhrávat. Škoda. Takže třeba zase za rok…“

Hynek Štichauer litoval úvodní rozjížďky

„Vloni velká dávka štěstí, letos se to otočilo v první jízdě,“ meditoval Hynek Štichauer. „Chyběly body, na první místo to nebylo. Když obhajuješ titul, je ti jedno, jestli jsi druhej‘ nebo čtvrtej‘. Z těch podmínek jsme uvařili dobrej‘ výsledek. Pár jízdě jsem si užil, pár jízd jsem si neužil. Pepovi gratuluju, uvidíme, jestli budu mít chuť ho ještě trápit.“

„Dan Macl prodal motorku,“ vysvětloval Lukáš Hromádka, jaké řízení jej zaválo do startovní listiny dlouhodrážního šampionátu. „Lákalo mi to delší dobu, chtěl jsem to zkusit. Dneska starty byly, ale dostával jsem cejchy. Neviděl jsem a musel jsem klapnout, v tom tempu si to nestrhneš. Než to vyhodíš strhávačku, jsou daleko. Pak ten pád, byla tam díra, rozhodilo mi to.“

Krátce po startu finále vede Jörg Tebbe (žlutá) před Josefem Francem (modrá), Martinem Málkem (zelená), Hynkem Štichauerem (bílá), Theo Pijperem (červená) a Julianem Bielmeierem (ČB)
SF1 SF2 FIN TOT
1. Josef Franc, Praha 5 5 4 3 5 22
2. Martin Málek, Březolupy 2 3 5 5 4 19
3. Jörg Tebbe, D 5 5 3 5 E 18
4. Hynek Štichauer, Pardubice 1 4 5 4 2 16
5. Theo Pijper, NL 4 4 4 E 3 15
6. Julian Bielmeier, D 4 2 2 4 1 13
7. Romano Hummel, NL 3 3 3 3 12
8. Marcel Dachs, D 3 E 2 2 7
9. Dennis Helfer, D 2 2 1 1 6
10. Graeme Brown, GB (res) 1 2 3
11. Petr Chlupáč, Praha 1 1 1 X 3
12. Lukáš Hromádka, Kopřivnice 0 0 0 0 0
13. John Hartley, GB (res) 0 0
14. Zdeněk Holub, Praha E T – 0

Poznámka: ukázkové jízdy Jan Hlačina (250 ccm)

Josef Franc se po roční pauze vrátil na český dlouhodrážní trůn

Závod o traťový rekord na letmé kolo:

čas rychlost
1. Martin Málek, Březolupy 27,47 131,052
2. Romano Hummel, NL 27,50 130,909
3. Hynek Štichauer, Pardubice 27,56 130,624
4. Josef Franc, Praha 27,61 130,387
5. Theo Pijper, NL 27,78 129,589
6. Julian Bielmeier, D 27,87 129,171
7. Jörg Tebbe, D 27,91 128,986
8. Marcel Dachs, D 28,09 128,159
9. Petr Chlupáč, Praha 28,84 124,826
10. Dennis Helfer, D 28,88 124,653
11. Zdeněk Holub, Praha 29,03 124,009
12. Lukáš Hromádka, Kopřivnice 29,59 121,662
13. Graeme Brown, GB 30,10 119,601
14. John Hartley, GB 30,78 116,959
mimo soutěž:
Jan Hlačina, Pardubice (250 ccm) 30,66 117,416
Jörg Tebbe přišel o šanci na titul až díky poruše ve finále

Foto: Karel Herman, Mirek Horáček, Kiril Ianatchkov a Pavel Fišer

Mariánské Lázně nabídnou další závod navíc

Mariánské Lázně – 16. července
Dříve zveřejněná startovní listina sobotního mistrovství republiky na dlouhé dráze byla včera ze strany sportovní komise oficiálně potvrzena. Nově do ní přibyl náhradník Graeme Brown, který se ze své Anglie vydá na první long track letošní sezóny vůbec. Diváci uvidí ještě jeden mítink navíc. Protože nemůže proběhnout standardní nástup závodníků, nahradí jej závod o traťový rekord, který se na lázeňském kilometru konal naposledy před dvanácti lety. Odstartuje rovněž mistrovství republiky ve flat tracku a dopoledne bude pokračovat šampionát stopětadvacítek na místní malé trati.

Mistrovství republiky 125 ccm na krátké dráze – Mariánské Lázně, sobota 11:00:

1 Dominik Hrbek, Pardubice
2 Oliver Schmid, Plzeň
3 Jaroslav Vaníček, Praha
4 Adam Nejezchleba, Chabařovice
5 Matěj Frýza, Plzeň – zraněn při včerejším tréninku v Plzni
6 Vojtěch Šachl, Chabařovice
7 Adam Bednář, Praha
8 Josef Novotný, Pardubice
9 Alina Sassenhagen, D
10 Štěpán Ševčík, Plzeň
11 Marián Jirout, Pardubice
12 Štěpánka Nyklová, Slaný
13 Petr Marek, Chabařovice
14 Josef Černý, Plzeň
15 Antonín Pták, Plzeň
Štěpán Ševčík a Dominik Hrbek se v Mariánských Lázních utkají při zítřejšího Mini Cupu a v sobotním mistrovství republiky

Foto: Kiril Ianatchkov

Kostky českého dlouhodrážního šampionátu jsou v zásadě vrženy

Mariánské Lázně – 14. července
Startovní listina mistrovství republiky na dlouhé dráze, jež je na pořadu v sobotu v Mariánských Lázních, spatřila světlo světa. Není v ní Marcel Kajzer, naopak svůj start Petrovi Moravcovi během libereckého přeboru potvrdil Petr Chlupáč. Jediný otazník se vznáší nad dalším debutantem Lukášem Hromádkou, který se musí do zítřka prokázat platnou závodní licencí.


Tipujte:

Kdo se v sobotu v Mariánských Lázních stane mistrem republiky?

View Results

Loading ... Loading ...

Startovní listina mistrovství republiky na dlouhé dráze – Mariánské Lázně, sobota:

6 Julian Bielmeier, D
7 Lukáš Hromádka, Kopřivnice
9 Zdeněk Holub, Praha
10 Petr Chlupáč, Praha
12 Hynek Štichauer, Pardubice
21 Jörg Tebbe, D
31 Dennis Helfer, D
33 Marcel Dachs, D
84 Romano Hummel, NL
111 Martin Málek, Březolupy
115 Theo Pijper, NL
444 Josef Franc, Praha
Titul bude obhajovat Hynek Štichauer
Titul bude obhajovat Hynek Štichauer

Foto: Karel Herman

Český dlouhodrážní šampionát se rýsuje náramně

Mariánské Lázně – 10. července
V závěru příštího týdne se pohledy nejen českých plochodrážních fanoušků budou upírat do Mariánských Lázní. Nejprve se dostane ke slovu zdejší malý ovál, který bude postupně hostit sérii PRO-TEC Speedway Mini Cup a šampionát republiky stopětadvacítek. Poté bude v permanenci místní kilometr. Pojede se flat track, ale především mistrovství republiky na dlouhé dráze s mezinárodní účastí. Nevídanou mezinárodní účastí!

 

Slibná generálka

Martin Málek minulou sobotu v Mariánských Lázních trénoval

Minulou sobotu se v Mariánských Lázních konal trénink, během něhož bylo možné naposledy otestovat trať. Objevila se zhruba desítka závodníků včetně Němců Juliana Bielmeira, Marcela Dachse a Dennise Helfera. Všichni marně vyhlíželi Marcela Kajzera, který dostal divokou kartu na světové finále v Rzeszowě a byl ohlášen, že si na západě Čech chce long track vyzkoušet.

Naproti tomu pět set kilometrů z Wittstocku ujela Alina Sassenhagen. Patřil jí malý ovál, a jelikož se v Německu kvůli koronavirové pandemii stále nezávodí, plánuje, že se v Mariánských Lázních zúčastní obou podniků stopětadvacítek. Drtivá většina sobotního dění se ovšem odehrávala na dlouhé dráze už jen proto, že trénink svým termínem kolidoval s chabařovickou zastávkou PRO-TEC Speedway Mini Cupu.

Josef Franc (červená) v duelu s Hynkem Štichauerem (zelená) v loňském šampionátu

Josef Franc neměl ještě k dispozici motory a nepřijel ani Hynek Štichauer. Pilně však trénoval Martin Málek. Dorazili i nováčci. Motocyklový univerzál Lukáš Hromádka ještě řešil technické záležitosti, ale Petr Chlupáč a Jan Hlačina zanechali výtečný dojem.

Jan Hlačina pochopitelně při mistrovství republiky vzhledem k věku pojede pouze předváděcí jízdy. Nad startem pražského juniora se však vznáší otazník, protože ani on sám netuší, nebude-li povolán k polské lize.

Jedenáct jmen

Nad účastí Petra Chlupáče v šampionátu republiky stále visí otazník

Mistrovství republiky na dlouhé dráze anno domini 2020 se uskuteční se startovní listinou pro dvanáct závodníků. Karlu Kadlecovi, který má pole závodníků tradičně na starosti, podepsalo kontrakt již jedenáct z nich.

Všechno přitom nasvědčuje, že nás příští sobotu bude čekat závod jako řemen. Vedle české elity nebudou chybět ani světová esa. Jörg Tebbe, Romano Hummel a Theo Pijper.

Předběžná startovní listina mistrovství republiky – Mariánské Lázně, příští sobota:

444 Josef Franc, Praha
111 Martin Málek, Březolupy
12 Hynek Štichauer, Pardubice
Zdeněk Holub, Praha
84 Romano Hummel, D
115 Theo Pijper, NL
33 Marcel Dachs, D
31 Dennis Helfer, D
Julian Bielmeier, D
Jörg Tebbe, D
Lukáš Hromádka, Kopřivnice

Poznámka: startovní listina je plánována pro dvanáct závodníků, v jednání jsou Petr Chlupáč (Praha), Marcel Kajzer (PL) a Markus Eibl (D)

Foto: Mirek Horáček, Pavel Fišer a Karel Herman

Motory budou v Mariánských Lázních bouřit nejen v sobotu

Mariánské Lázně – 2. července
Přespříští sobotu budeme znát prvního českého šampióna na ploché dráze v letošní zkrácené sezóně. Mariánské Lázně budou hostit mistrovství republiky na dlouhé dráze. Karel Kadlec, jenž má tradičně pod svým funkcionářským palcem startovní listinu, musel sice oželet vložený závod veteránů, ale na hlavní klání slibuje hned dva vítěze finálového závodu světového ranku. Plochodrážní motory však západočeské lázně rozezní již ve čtvrtek.

 

To úderem sedmnácté hodiny odstartuje tréninkový tábor kolibříků tréninkem. Ten se bude opakovat hned nazítří a páteční odpoledne korunuje pohárový závod. Stopětadvacítky budou závodit i v sobotu dopoledne.

Tentokrát přijde řada na mistrovský závod na krátké trati. A po nich se v centru pozornosti bude hřát legendární kilometr s dlouhou dráhou a flat trackem.

Červenec v Mariánských Lázních:

čtvrtek 16.7. 17:00 trénink 125 ccm
pátek 17.7. 10:00 trénink 125 ccm
16:00 PRO-TEC Speedway Mini Cup
sobota 18.7. 11:00 MR 125 ccm na krátké dráze
13:00 MR na dlouhé dráze a MR flat track
Přespříští týden se v Mariánských Lázních dostane ke slovu také malá dráha

Foto: Mirek Horáček

 

Cesta za titulem může začít v sobotu

Mariánské Lázně – 28. června
Sobota 18. července se stane klíčovým dnem české dlouhé dráhy, protože v Mariánských Lázních bude korunován nový mistr republiky. Pro možné testování formy i motocyklů se nabízí jedna jediný příležitost. V sobotu 4. července se mezi 13:00 a 15:00 uskuteční poslední trénink před mistrovským mítinkem.

Příští sobotu se bude v Mariánských Lázních trénovat
Příští sobotu se bude v Mariánských Lázních trénovat

 

 

 

 

 

 

Foto: Jiří Bayer