Archiv pro rubriku: MČR Jednotlivců

Josef Franc už není věčně druhý

Březolupy – 7. října
Nervozita před rozhodujícím finálovým podnikem šampionátu republiky byla o poznání větší než při jiných mítincích. Dokonce i Zdeněk Simota dorazil s dostatečným předstihem. A Patrik Mikel se zase pohroužil v boxu do svých myšlenek, až málem zmeškal vláček, který závodníky odvážel před hlavní tribunu. Při absenci Václava Milíka začal boj o titul lépe Josef Franc, který po dvou sériích vedl se šesti body, jimiž se mohl chlubit již jen Matěj Kůs. Motocykl Eduarda Krčmáře totiž v rozjížďce s číslem dvě ztratil kompresi a dovezl svého majitele do cíle až za Zdeňkem Simotou a jeho vítězným jmenovcem Holubem. Slánský závodník se však ale nevzdal. Už si nenechal sebrat jediný bod a neomylně zamířil do čela také v klíčové deváté jízdě. Jenže Josef Franc se v její předposlední zatáčce náhle ocitnul před Matějem Kůsem. Upravil svůj náskok v pořadí šampionátu před Eduardem Krčmářem na dva body, což zbytek závodu zakonzervoval, jelikož žádný z obou pretendentů trůnu již neprohrál. Josef Franc tím pádem slaví první titul, nebudeme-li počítat jeho vítězství v konkurenčním šampionátu ČSMS před pěti lety. Eduard Krčmář, jenž se shodou okolností narodil v roce, kdy Pražan začal závodit, je vicemistrem, když bronz potvrdil Zdeněk Simota. Ten přitom ve vyrovnaném a dramatickém klání skončil až šestý. Z nejnižšího stupínku pódia mával nakonec Matěj Kůs, který ovšem musel předtím porazit nevídaně jedoucího Michala Škurlu v rozjezdu.

Stupně vítězů ávodu: Eduard Krčmář, Josef Franc a Matěj Kůs

Sen Matěje Kůse se plní

David Pacalaj dnes debutoval ve finále šampionátu republiky a snímek jej zachytil vedle Matěje Kůse

Pozvánka Václava Milíka na velkou cenu do polské Toruně dala mistrovství republiky zcela nový rozměr. Pardubický kapitán přišel o titul a ryze teoreticky jej mohlo předstihnout celých šest jeho pronásledovatelů v průběžné klasifikaci, na jejímž čele se vzhledem ke svému pětibodovému náskoku na Josefa France mohl hřát ještě v půlce druhé série dnešního závodu.

Po vystoupení z vláčku zajímal závodníky především stav startovních roštů

Avšak přistaňme raději na pevné zemi. Jako faktický leader vystupoval ze silničního vláčku, který šestnáctku závodníků dovezl na slavnostní nástup, vystoupil Josef Franc. Za normálních okolností jej mohl ohrozit jedině Eduard Krčmář ztrácející pouhopouhý bod. Zdeněk Simota hovořil, že se bude soustředit zejména na uhlídání bronzové pozice. Vedle odstupu čtyř bodů od leadera jej k mírně sklíčenému postoji vedl i lepší motocykl vystrčený po tréninku z boxu a bezmocně stojící u plotu depa.

Zdeněk Simota vysvětluje svůj smutek po tréninku:

„Neujel jsem ani dvě kola. Novej‘ válec, novej‘ píst, nová ojnice. A teď šly ven špony.“

Matěj Kůs (červená) jezdí jako první v rozjížďce s číslem jedna před Josefem Novákem (žlutá), Davidem Pacalajem (bílá) a Hynkem Štichauerem (modrá)

Každopádně nás neměl čekat nudný závod. Už jen proto, že vedle aspirantů na medaile v celkovém pořadí se dnes chtěl blýsknout každý z přítomných. Prim pochopitelně hrál Matěj Kůs, který už na druhé finále dostal od VV SPD divokou kartu. Od roku 2008 chyběl mezi nejlepší trojicí jen před čtyřmi lety, kdy jej při test matchi na Markétě sestřelil Adrian Miedzinski. Letošní rok ale psal podobný příběh a Pražan věděl, že i kdyby nakrásně inkasoval patnáct bodů, teoreticky by mohl přeskočit kohokoliv vyjma Václava Milíka.

Po startu rozjížďky s číslem dvě jdou do čela Zdeněk Simota (červená) se Zdeňkem Holubem (modrá) a Eduard Krčmář (bílá) a Martin Gavenda (žlutá) jsou za nimi

Přesto však neskrýval své přání dnes vyhrát. A ono se mu to začalo dařit. Rozjížďku s číslem jedna sice zastavil jeho letmý start. Repete jej však zastihlo již od prvních metrů opět v postavení leadera, které pevně hájil před Hynkem Štichauerem. Rovněž pro své druhé vítězství musel Matěj Kůs startovat dvakrát.

Zdeněk Simota sice o zub zrychlil svůj převod, přesto se ale už od vylétnutí pásky musel dívat na Pražanova záda. Jenže ve výjezdu z druhé zatáčky zavadil Filip Hájek o zadní kolo Jaroslava Petráka a poroučel se k zemi. Než bys řekl švec, opět blikala červená světla a mávalo se vlajkami téže barvy.

Zdeněk Simota a Jaroslav Petrák v páté jízdě schytávají cejchu od Matěje Kůse, který již zmizel z dosahu čočky fotoaparátu

Zdeňka Simotu čekala v depu horečná práce. Z odstaveného motocyklu přehazoval zadní kolo. S rozetou mu pomáhal i Jiří Georgiev a z boxu Josefa France přišel na pomoc i Jakub Fencl, který plzeňskému Jihočechovi alespoň otřel materiál z předního kola.

Avšak marnost nad marnost. Matěj Kůs se i v opakované páté jízdě znovu usadil pevně ve vedení a po průjezdu pod šachovnicovou vlajkou byl se šesti body na nejlepší cestě za splněním dnešního snu. Naproti tomu Zdeněk Simota za sebou nechal jen Jaroslava Petráka a se čtyřmi body u svého jména měl pro zbytek závodu, o čem přemýšlet.

 

Eduard Krčmář se činí seč může

Josef Franc (modrá) se snaží prodrat před Michala Škurlu (červená) a Martina Málka (žlutá), zatímco své slovo do pranice se chystá říct rovněž Jaroslav Petrák (bílá)

Se šesti body se Matěji Kůsovi po dvou sériích mohl rovnat pouze Josef Franc. Ten do závodu vstoupil v rozjížďce s číslem tři, do jejíhož čela proniknul Michal Škurla. Jeho starší klubový kolega však v první zatáčce nasadil vnitřní stopu. Dostal se na úroveň protivníkova žlutého motocyklu a na konci protilehlé rovinky převzal vedení.

Jaroslav Petrák (bílá) trápí Michala Škurlu

Takřka současně s ním se však před Michala Škurlu dostal také Jaroslav Petrák. Zatímco Josef Franc jim naměřil půl rovinky, za jeho zády se rozhořel urputný souboj o druhé místo. Michal Škurla v něm uspěl až ve třetím kole. „Mermomocí jsem ty dva body chtěl,“ říkal mu Jaroslav Petrák s teatrálními gesty o chvilku později v boxech.

Josef Franc míří za svým druhým triumfem v rozjížďce s číslem sedm

Druhý triumf přidal Josef Franc v sedmé jízdě. V ní ujel všem již po startu, navíc Patrik Mikel musel odrážet vytrvalého Zdeňka Holuba, který se s třetím místem smiřoval o tom hůře, když prve projížděl cílem rozjížďky s číslem dvě jako vítěz. A dokonce se skalpem Eduarda Krčmáře!

Slánský pretendent mistrovského titulu neodstartoval nejlépe.Před ním upaloval Zdeněk Simota, který to ovšem neměl nikterak jednoduché se Zdeňkem Holubem. Pražský borec permanentně útočil, až byl v první zatáčce čtvrtého okruhu rychlejší než Zdeněk Simota. Eduard Krčmář sice zaknihoval jediný bod, avšak snu o zlaté medaili se nepustil. A co víc, usilovně se snažil, aby se stal realitou.

Eduard Krčmář vysvětluje své patálie v rozjížďce s číslem dvě:

„Měl jsem problémy s motorkou, ztratila kompresi.“

Michal Škurla (modrá) zatím vede rozjížďku s číslem šest před Eduardem Krčmářem (žlutá), Hynkem Štichauerem (bílá) a Petrem Chlupáčem (červená)

Přitom jeho start nebyl ukázkový ani v šesté jízdě. Nicméně v prvním výjezdu podjel Hynka Štichauera, aby hned v dalším oblouku uhodil na vedoucího Michala Škurlu. Neuspěl zvenčí, ani když za zlomem zatáčky zlomil motocykl dovnitř. Avšak i nadále četl v Pražanovi jako v otevřené knize.

Eduard Krčmář (žlutá) nakonec předjel Michala Škurlu a otevřel tak svou vítěznou sérii

Ve třetím okruhu jej podjel ve druhé zatáčce. Sotva vjížděl do depa, měl na kontě čtyři body stejně jako Zdeněk Simota, Zdeněk Holub a Michal Škurla. Mezi nimi a dvojkou vedoucích Pražanů byl ještě Patrik Mikel. A po porážce Martina Málka v rozjížďce s číslem osm také Ondřej Smetana. Jenže boj o titul ještě nebyl u konce. Pádné slovo v něm měla říct devátá jízda se soubojem dvojice neporažených Pražanů s Eduardem Krčmářem.

V rozjížďce s číslem devět šlo do tuhého – Eduard Krčmář (červená) letí do vedení před Josefa France (žlutá), Matěje Kůse (bílá) a Ondřeje Smetanu (modrá)

Josef Franc, stojící na čtvrté dráze, si opřel zadní kolo o mantinel, což bedlivému oku Pavla Kubeše uniklo. Avšak dopředu vypálil Eduard Krčmář s červeným povlakem na přilbě. Josef Franc byl až třetí a nemohl se dostat ani před Matěje Kůse, i když jeho útok ve druhé zatáčce byl vskutku grandiózní.

V této chvíli má již Eduard Krčmář situaci v deváté jízdě pevně pod svou kontrolou

Užuž se zdálo, že výsledek deváté jízdy pošle stav šampionátu na úroveň, v níž byl ještě po skončení nástupu. Ale vtom se ve třetím kole Josef Franc spodní stranou první zatáčky přece jen zničehonic objevil před Matějem Kůsem. Eduarda Krčmáře nedohonil, ale svůj náskok na čele klasifikace šampionátu zvýšil na dva body. Dvě série před koncem mistrovství neměl ještě stoprocentní jistotu, ale hodnota jeho akcií se přece jen markantně zvýšila.

Zdeněk Simota (modrá) míří k vítězství v desáté jízdě před Patrikem Mikelem (bílá), za nímž se skrývá Martin Málek

K bronzové medaili vystřelil Zdeněk Simota. „Teď to bylo lepší,“ komentoval svůj triumf v rozjížďce s číslem deset. Dosáhl jej stylem start – cíl, když s vylétnutím pásky odvedl Patrika Mikela. Hynek Štichauer zůstal za nimi, Martin Málek ještě dále, aby nakonec neviděl cíl, protože jej začalo zlobit koleno načaté při svitavském přeboru.

 

Josef Franc neuznává kompromisy

Hynek Štichauer (červená) vede čtrnáctou jízdu před Josefem Francem (žlutá), Filipem Hájkem (modrá) a Martinem Gavendou (bílá)

Hynek Štichauer však měl šampionát ještě zkomplikovat. V rozjížďce s číslem čtrnáct odstartoval na Josefa France. Vodil jej za sebou celý okruh, dokud Pražan v úvodním oblouku toho dalšího nebyl zvenčí přece jen rychlejší. Eduard Krčmář se v šestnácté jízdě vypořádal s neustále útočícím Zdeňkem Simotou.

Svůj první dnešní bod získal Petr Chlupáč na úkor Martina Málka

Nůž, jímž by z náskoku Josefa France ukrojil další kus, už neměl ve svých rukou. A tak se početné publikum v závěru mohlo soustředit na dramatické vyvrcholení závodu. Zatleskalo Martinu Gavendovi, jenž se blýsknul alespoň velkým sólem v rozjížďce s číslem jedenáct. Triumf domácího borce však už nemohl ovlivnit pořadí třech nejlepších.

Martin Gavenda (červená) vyhrál čtrnáctou jízdu před Petrem Chlupáčem (žlutá), Davidem Pacalajem (bílá) a Jaroslavem Petrákem (modrá)

O něco podobného ovšem usiloval Michal Škurla. Ve dvanácté jízdě nejlépe odstartoval, a když jej v úvodním výjezdu podjel Zdeněk Holub, reagoval silnou ofenzívou. Po několika marných pokusech se vrátil do čela na sklonku druhého kola. Jako vítěz se přiřítil k šachovnicové vlajce také v rozjížďce s číslem patnáct, kde nedal sebemenší náznak šance Zdeňku Simotovi, který přitom bojovností doslova překypoval.

Jaroslav Petrák (červená) přihlíží čtvrtému triumfu Eduarda Krčmáře

Do poslední série vstupoval Michal Škurla s deseti body stejně jako Eduard Krčmář. O bod před nimi byl jen Josef Franc. O bod za nimi Zdeněk Simota, Patrik Mikel, Zdeněk Holub a také Matěj Kůs. Kapitán pražské Markéty se totiž ve třinácté jízdě dočkal své druhé dnešní prohry. Uštědřil mu ji Zdeněk Holub, jenž byl rychlejší už v prvních metrech.

Martin Málek popisuje trable se svým kolenem:

„Načal jsem to ve Svitavách. V Praze jsem zakopnul, spadnul přes koleno a nějako to zlobí. Včera jsem byl u doktora, řekl, že to mám nějaké pohmožděné.“

V sedmnácté jízdě Matěj Kůs (červená) odvedl Michala Škurlu, nicméně oba se měli utkat ještě jednou v rozjezdu

Nicméně Matěj Kůs vzal osud pevně do svých rukou. Ze sedmnácté jízdy byl nejprve diskvalifikován Martin Gavenda za najetí do pásky a bez přítomnosti náhradníka se musel opakovat jen ve třech. Při repete úřadoval Matěj Kůs naplno a dotáhl Michala Škurlu a Patrika Mikela za sebou do cíle jako husa na provázku.

Duel Ondřeje Smetany (žlutá) a Jaroslava Petráka

Tím pádem se Patrik Mikel nemohl dostat na pódium, zatímco Michal Škurla se mohl chystat na rozjezd. Podobné ambice živil také Zdeněk Holub, jenže v osmnácté jízdě mu zatrhnul tipec Hynek Štichauer. Pardubičan se s letošním šampionátem rozloučil vítězstvím, ale na stupně vítězů měl daleko. A nyní nenechal Zdeňka Holuba, aby se zapojil do rozjezdu. A Ondřej Smetana si tady třetím místem vypil do dna svůj kalich hořkosti, který pro něho byl o to odpornější, že se po druhé pětině závodu počítal mezi adepty na pódium.

Eduard Krčmář vyhrál devatenáctou jízdu a pak mohl jen čekat, kterak dopadne Josef Franc

Závěrečné dvě rozjížďky vyřešily otázku prvních dvou v dnešním finále a stejně tak v závěrečné klasifikaci celého šampionátu. V obou případech šlo pochopitelně o dvě stejná jména. Eduard Krčmář nemohl pro svůj úspěch udělat víc. Po bleskovém startu se usadil v čele a vyhrál počtvrté v řadě. A o tom, jak za jeho zády Martin Málek v cíli druhého okruhu předjel Davida Pacalaje, si mohl nechat jen vyprávět.

Josef Franc nenechal ve dvacáté jízdě žádný prostor pro náhodu

V depu mu potom nezbylo než čekat, kterak si Josef Franc povede v rozjížďce s číslem dvacet. Aby se vyhnul rozjezdu se slánským bojovníkem o vítězství v závodě, potřeboval vyhrát. Pro to samé v případě mistrovského titulu mu stačilo skončit druhý. Jenže Pražan se nespokojil s vůbec žádným kompromisem.

Na konec si Matěj Kůs v rozjezdu pojistil třetí příčku v dnešním závodě

Na pohyb pásky reagoval nejrychleji Zdeněk Simota. Jenže Josef Franc jel hned za ním, aby se už vnějškem první zatáčky prosadil do čela. Od té doby jen zvyšoval svůj náskok. A první ze svých mistrovských titulů, nepočítáme-li ovšem vítězství v konkurenčním podniku pod jurisdikcí ČSMS, dosáhl s plnou patnáctibodovou parádou.

 

Hlasy z depa

Josef Franc má konečně mistrovský titul

„Tohle se zapíše do historie jako můj první a možná i poslední titul,“ svěřoval se Josef Franc. „Teď můžu odejít do důchodu, dvaadvacet let jsem plochou dráhu nesnášel. Chtěl jsem aspoň jednou bejt‘ mistr. Podařilo se, mám radost. Kluci mechanici si to zasloužej‘, rodina taky, v mým věku to už se mnou není jednoduchý.“

Eduard Krčmář – na snímku s maminkou Jitkou – se vracel domů se dvěma druhými místy

„Měl jsem problém v první jízdě s motorkou,“ komentoval Eduard Krčmář své jediné dnešní ztracené body. „Ztratila kompresi. Pak jsem už neprohrál. Jsou to závody, kluci pražský si trošku pomohli… Škoda, že není titul, jedu dál. Příští rok…“

Matěj Kůs si náramně notoval se Zdeno Vaculíkem

„V dnešním závodu mně o moc nešlo vzhledem k absenci v prvním kole,“ vyprávěl Matěj Kůs. „Poslední závody sezóny, jsem rád, že byly ve zdraví. Tajně jsem si přál dnes vyhrát, když Venca dostal další šanci v Grand Prix. Nepodařilo se, ale ostudu jsem snad neudělal.“

„Dneska super,“ radoval se Michal Škurla. „Startovalo to, předjíždělo to, jelo to. Fakt mám radost. Škoda rozjezdu, Matěj tam byl rychlejc, dopadlo to tak.“

Zdeněk Simota uhájil bronz

„Šlo mi o bronz, chtěl jsem dneska hlavně sbírat body a udržet to,“ popisoval Zdeněk Simota svůj dnešní cíl. „Kdybych v závodě skončil na bedně, byl by to jen takovej‘ bonus navíc. Při tréninku mi nejezdila motorka, vypustili jsme olej, byly v něm špony. Tu motorku jsem támhle postavil a radši na ní nejel. Na tu dnešní bídu jsem spokojenej‘ a třetí místo v mistráku je pěkný.“

Patrik Mikel byl dnes po právu spokojen

„Čtyři z pěti startů byly peckové,“ pochvaloval si Patrik Mikel. „Akorát ten poslední jsem promydlil. Závody suprové, věčně jsem tady byl na tlamě nebo v sanitce. Letos se mi dařilo, jsem o bod za Hynkem v mistráku su spokojený.“

„Dneska dobrý,“ bilancoval Zdeněk Holub. „Nedá se svítit, nejel jsem první závod, hodně se ztratilo. Dneska ale byly hezký závody, všechno vyšlo, paráda.“

Ondřej Smetana – na snímku před Martinem Gavendou – měl mnohem lepší úvod závodu než jeho závěr

„Špatný,“ protáhnul Ondřej Smetana obličej. „Od začátku závodu jsem se trápil se sebou i motorkou. Holt každej‘ den není posvícení. Letos jsem se někam závodnicky posunul, ale v mistráku jsem pořád sedmej‘. Chtěl jsem bejt‘ pátej‘, uteklo to o dva, tři body.“

Nejlepší trio mistrovství republiky: Eduard Krčmář, Josef Franc a Zdeněk Simota
Nejlepší trio mistrovství republiky: Eduard Krčmář, Josef Franc a Zdeněk Simota
1. Josef Franc, Praha 3 3 2 3 3 14
2. Eduard Krčmář, Slaný 1 3 3 3 3 13
3. Matěj Kůs, Praha 3 3 1 2 3 12+3
4. Michal Škurla, Praha 2 2 3 3 2 12+2
5. Zdeněk Holub, Praha 3 1 2 3 2 11
6. Zdeněk Simota, Plzeň 2 2 3 2 2 11
7. Patrik Mikel, Pardubice 3 2 2 2 1 10
8. Hynek Štichauer, Pardubice 2 1 1 2 3 9
9. Ondřej Smetana, Praha 2 3 0 1 1 7
10. Martin Gavenda, Březolupy 0 1 3 E T 4
11. Martin Málek, Březolupy 0 2 F 0 2 4
12. Jaroslav Petrák, Pardubice 1 1 1 1 0 4
13. Davd Pacalaj, SK – Žarnovica 0 0 2 0 1 3
14. Filip Hájek, Praha 1 X 1 1 0 3
15. Petr Chlupáč, Praha 0 0 0 1 1 2
16. Josef Novák, Pardubice 1 0 0 0 0 1
Josef Franc je ve svých osmatřiceti letech poprvé šampiónem, nepočítáme-li ovšem jeho titul v šampionátu ČSMS
Josef Franc je ve svých osmatřiceti letech poprvé šampiónem, nepočítáme-li ovšem jeho titul v šampionátu ČSMS

Konečné pořadí šampionátu:

PHA DIV BŘE TOT
25.4. 23.9. 7.10.
1. Josef Franc, Praha 13 12 14 39
2. Eduard Krčmář, Slaný 11 13 13 37
3. Zdeněk Simota, Plzeň 9 12 11 32
4. Václav Milík, Pardubice 15 15 NS 30
5. Hynek Štichauer, Pardubice 12 6 9 27
6. Patrik Mikel, Březolupy 7 9 10 26
7. Matěj Kůs, Praha NS 12 12 24
8. Ondřej Smetana, Praha 9 8 7 24
9. Michal Škurla, Praha NS 7 12 19
10. Zdeněk Holub, Praha NS 7 11 18
11. Filip Hájek, Praha 7 6 3 16
12. Jaroslav Petrák, Pardubice 3 4 4 11
13. Martin Mejtský, Pardubice 5 4 NS 9
14. Tomáš Suchánek, Pardubice 9 NS NS 9
15. Martin Gavenda, Březolupy 4 NS 4 8
16. Martin Málek, Březolupy 4 NS 4 8
17. Michal Dudek, Slaný 7 NS NS 7
18. Petr Chlupáč, Praha NS 3 2 5
19. David Pacalaj, SK – Žarnovica NS NS 3 3
20. Josef Novák, Pardubice 1 1 1 3
21. Jakub Valkovič, SK – Žarnovica 3 NS NS 3
22. Jan Kvěch, Praha 1 NS NS 1
23. Václav Kvěch, Praha NS 0 NS 0
Rozhodující jízda: Eduard Krčmář (červená) jde do vedení před Josefa France (žlutá), Matěje Kůse (bílá) a Ondřeje Smetanu (modrá)
Rozhodující jízda: Eduard Krčmář (červená) jde do vedení před Josefa France (žlutá), Matěje Kůse (bílá) a Ondřeje Smetanu (modrá)

Foto: Karel Herman a Mirek Horáček

Sympatický nápad - závodníky na nástup přivezl dětský vláček
Sympatický nápad – závodníky na nástup přivezl dětský vláček

Zítra z Březolup odjede zbrusu nový šampión

Březolupy – 6. října
V posledních třech ročnících mistrovství republiky jednotlivců se stalo zvykem, že Václav Milík nechával svým soupeřům prakticky jen drobky ze svých opulentních bodových hostin. Nicméně v souvislosti se svým odvoláním na velkou cenu do Toruně nechal pro zítřejší rozhodující finále ring volný. A tak v podvečer odjede z Březolup jako šampión republiky závodník, které této mety ve své kariéry doposud nedosáhl. Jediným individuálním exmistrem naší země ve startovní listině je totiž Matěj Kůs. Pražan ale nestartoval v prvním finále na Markétě vzhledem ke svému zranění. Takže byť by zítra nakrásně vyhrál všech pět svých rozjížděk a ostatní favorité jen paběrkovali, nepřekoná třicet bodů Václava Milíka, který by potom vyhrál svůj pátý titul v nepřítomnosti. Nicméně pravděpodobnost takového vývoje je přece jenom stejná jako, že zítra v březolupském zámeckém parku přistane létající talíř se zelenými Marťany.

 

Tipujte:

Kdo zítra opustí Březolupy jako novopečený šampión?

View Results

Loading ... Loading ...

Na čele o bod

Josef Franc zdědil po Václavu Milíkovi pozici leadera aktuální klasifikace
Josef Franc zdědil po Václavu Milíkovi pozici leadera aktuální klasifikace

Coby faktický leader průběžné klasifikace dorazí na Moravu Josef Franc. Jeho postavení však nebude nikterak pevné. O pouhý bod za ním totiž číhá Eduard Krčmář, jehož začátek podzimu zastihnul v excelentní formě. V Divišově zlepšil druhým místem své doposud nejlepší umístění v šampionátu a vedle Václava Milíka byl největším hrdinou.

Eduard Krčmář zůstává za Josefem Francem o pouhý bod
Eduard Krčmář zůstává za Josefem Francem o pouhý bod

Nicméně Josef Franc, který shodou okolností začal závodit ve stejném roce, kdy se Eduard Krčmář narodil, rozhodně není snadno k poražení. Šanci na zlato má rovněž Zdeněk Simota, nicméně on již ztrácí na pražského leadera hned čtyři body. Přitom bude muset hájit i případný bronz, jelikož s odstupem třech, resp. čtyř bodů na jeho zaváhání budou číhat Hynek Štichauer a Ondřej Smetana.

Muziku budou chtít dozajista kalit také ostatní na čele s Matějem Kůsem. Závod, jenž se koná zároveň jako čtrnáctý ročník Slováckého oválu, tím pádem slibuje úžasnou a vyrovnanou podívanou.

 

Mistr republiky se nejčastěji vrací z Březolup

Zdeněk Simota může být mistrem, ale klidně odjíždět i jako pátý muž závěrečné klasifikace
Zdeněk Simota může být mistrem, ale klidně odjíždět i jako pátý muž závěrečné klasifikace

Mistrovství republiky jednotlivců s letopočtem vzniku 1949 je nejstarší motoristický šampionát naší země vůbec. Během let jeho podoba oscilovala mezi seriálem od dvou do osmi závodů a jedním finálovým podnikem. Za tu dobu vrcholil na čtyřiadvaceti různých stadiónech, přičemž dvanáct z nich již z české a slovenské ploché dráhy zmizelo nadobro. Nejčastěji se tak stalo právě u nás v Březolupech, odkud dnes odjede novopečený šampión již posedmnácté. V průběhu let se však mnohdy pořadí zamotalo, jak nám připomene několik příkladů.

2. srpna 1970

Jiří Štancl se jako mistr republiky vracel z Březolup osmkrát
Jiří Štancl se jako mistr republiky vracel z Březolup osmkrát

Necelé čtyři měsíce před oslavou svých jednadvacátých narozenin se Jiří Štancl stal v Březolupech doposud nejmladším mistrem republiky vůbec. Šampionát zakončil stylově. Na dráze, kde byl stále ještě asfaltový povrch, neprohrál jedinou rozjížďku. Dle vlastních vzpomínek mu větší problémy nastaly po vyhlášení vítězů. Slavnostní udílení cen doprovázela taneční zábava a on, ačkoliv na parketu nikdy příliš nevynikal, musel do kola hned s celou řadou místních dívek. Nejúspěšnější československý plochodrážník všech dob se z březolupského stadiónu vracel jako šampión ještě sedmkrát. A právě tady jej roku 1982 po deseti zlatých medailích v řadě dokázal z trůnu sesadit Aleš Dryml.

11. srpna 1974

A ještě jednou Jiří Štancl, který coby nejúspěšnější československý plochodrážník všech dob zanechal za sebou v historii pochopitelně hlubokou stopu. Ze svých dvanácti individuálních titulů se nejvíce nadřel na ten v sezóně 1974. Zprvu měl vrch Milan Špinka. Tehdy se do průběžné klasifikace nepočítaly body z jízd, nýbrž mistrovské body jako kupříkladu v silničních závodech či v motokrosu.

Březolupy 1974: Jan Verner, Jiří Štancl a Jan Holub
Březolupy 1974: Jan Verner, Jiří Štancl a Jan Holub

Tři nejhorší výsledky se škrtaly. A novopečený ledařský mistr světa ve čtyřech posledních závodech osmidílného seriálu potřeboval k titulu už pouze skončit aspoň jednou na pódiu. Naproti tomu Jiří Štancl musel pokaždé vyhrát. Tento scénář se stal záhy realitou.

Jiří Štancl postupně během jednoho týdne mával z nejvyššího stupínku pódia v Čakovicích, Kopřivnici a nakonec i v závěrečném klání v Březolupech.

Milan Špinka přitom končil bez vavřínového věnce. Na zdejší dráze jakoby se proti němu spikli také soupeři, nicméně on si vydřel možnost bojovat o bronz v rozjezdu s Janem Vernerem. Dostal se do čela, dlouho vedl, ale nakonec jej jeho klubový kolega dokázal předjet. Osud tomu chtěl, že se Milan Špinka nikdy československým šampiónem nestal.

17. července 1988

Josef Franc může zítra překonat svého učitele Zdeňka Schneiderwinda v otázce titulu mistra republiky
Josef Franc může zítra překonat svého učitele Zdeňka Schneiderwinda v otázce titulu mistra republiky

Zdeněk Schneiderwind byl v osmaosmdesátém na nejlepší cestě stát se mistrem republiky jednotlivců. Den před březolupským závěrem stál na stupních vítězů v Kopřivnici, když v rozjezdu o třetí místo porazil Stanislava Urbana.

Na místní stadión Zdeněk Schneiderwind dorazil jako leader aktuální klasifikace. Jenže stovky diváků v ochozech a další tisícovky u přímého televizního přenosu spatřily jeho nehoráznou smůlu, kdy jej třikrát nechal na holičkách motocykl. Zatímco Roman Matoušek slavil zlato jízdou v sedle historického vysokého velocipedu, Zdeněk Schneiderwind měl jen bronz, který nikdy už nevylepšil.

8. září 1991

Bohumil Brhel, Václav Milík a Lubomír Jedek po březolupském finále anno domini 1991
Bohumil Brhel, Václav Milík a Lubomír Jedek po březolupském finále anno domini 1991

Razantní společenské změny zkraje devadesátých let se nevyhnuly ani ploché dráze. A v šampionátu jednotlivců se místo dlouhodobého seriálu o mistru rozhodovalo v jediném finále. Druhé v pořadí bylo přiděleno právě do Březolup.

Václav Milík se nemohl počítat mezi nejžhavější favority, nicméně výtah jeho kariéry se právě v jednadevadesátém sunul do stále vyšších pater. V Březolupech vyhrál všech pět svých rozjížděk a svůj jediný titul v životě ozdobil patnáctibodovým maximem.

28. září 2006

Březolupské pódium v září 2006: zleva Josef Franc, Adrian Rymel, Zdeněk Simota a Luboš Tomíček
Březolupské pódium v září 2006: zleva Josef Franc, Adrian Rymel, Zdeněk Simota a Luboš Tomíček

O mistru republiky jednotlivců se na březolupském stadiónu rozhodovalo patnáct let po triumfu Václava Milíka. Šampionát sice dva roky koketoval se seriálovou podobou, aby se roku 2002 vrátil ke stylu jediného finále. O výsledcích čtveřice nejlepších pak nakonec rozhodovala jen jedna jediná finálová jízda.

Do jejího čela vystřelil Josef Franc. Nicméně Adrian Rymel, jehož prve v základní části nikdo neporazil, prahnul po odvetě stejnou měrou. Na konci druhého okruhu se vskutku dostal do čela, aby poprvé a naposledy usednul na mistrovský trůn. A Josef Franc nemohl tušit, že jeho stříbro je druhé z celkem šesti, jež ve své prozatím marné snaze o zlato získal.

11. října 2014

Václav Milík mladší získal svůj první titul, když ve Mšeně v říjnu 2012 porazil Lukáše Drymla v dodatkové jízdě. Napřesrok v Plzni ve stejné situaci podlehl jeho staršímu bratru Alešovi. Ke druhému finálovému kolu šampionátu, který se v sezóně 2008 opět skládal z více závodů, dorazil s tříbodovým náskokem z prvního dílu v Praze.

Místo rutinního zisku titulu Václav Milík svým pádem před třetmi lety rozpoutal neskutečné drama
Místo rutinního zisku titulu Václav Milík svým pádem před třetmi lety rozpoutal neskutečné drama

Většina z vás má ještě v živé paměti, kterak chtěl svoji třetí vítěznou jízdu oslavit triumfální jízdou po zadním kole. Ocitnul se však na zemi, aby v další sérii pykal za sražení Martina Gavendy. Nicméně jeho anděl strážný jej nenechal ve štychu, ačkoliv si při vybírání bodové vývrtky svého chráněnce pořádně odřel křídla.

Václav Milík se psychicky srovnal. Okolnosti tomu chtěly, že o zlato musel být vypsán rozjezd s Josefem Francem a Matějem Kůsem. Dvakrát sice svítila červená světla, aby se nakonec vítězně cílem prohnal pardubický závodník, jehož tím pádem dnes vidíme jako čtyřnásobného šampióna republiky.

 

Přehled stadiónů dle počtu uspořádaných závěrečných závodů mistrovství republiky jednotlivců:

počet: stadión:
17 Březolupy
10 Mšeno
5 Plzeň (Bory)
4 Kopřivnice, Polepy a Slaný
3 Praha (Markéta)
2 Žatec a Žarnovica
1 Bratislava, Plzeň (Pod Výstavištěm), Chrudim, Kyjov, Banská Bystrica, Krupka, Partizánske, Olomouc, Zohor, Čakovice, Chabařovice, Divišov, Pardubice, Liberec a Svitavy

Poznámka: pořadatelem finále roku 1990 byla Žarnovica, avšak kvůli počasí byl závod přeložen na pražskou Markétu; roku 2015 mělo finále vrcholit v Plzni, jenže mítink byl zrušen vinou deště

Před třemi lety se v Březolupech rozjížděli o titul Josef Franc, Václav Milík a Matěj Kůs
Před třemi lety se v Březolupech rozjížděli o titul Josef Franc, Václav Milík a Matěj Kůs

Foto: Karel Herman, Mirek Horáček, archív Jiřího Štancla a archív autora

Václav Milík nepojede třetí finále

Pardubice – 5. října
Dnes odpoledne bylo oficiálně potvrzeno, že Václav Milík nemůže nastoupit k sobotnímu třetímu podniku šampionátu republiky jednotlivců v Březolupech, jelikož byl coby stálý náhradník povolán pro velkou cenu v Toruni. Na startovním čísle tři jej zastoupí David Pacalaj a pakliže nezasáhne vyšší moc, na mistrovském trůnu jej po třech po sobě jdoucích triumfech vystřídá někdo jiný.

 

Václav Milík v sobotu v Březolupech své kousky předvádět nebude
Václav Milík v sobotu v Březolupech své kousky předvádět nebude

Jelikož se v Toruni jedná o podnik ranku mistrovství světa, VV SPD Václava Milíka z březolupského závodu pochopitelně omluvil. To je však asi jediné, co v této záležitostí může řídící orgán české ploché dráhy dělat.

„VV SPD musí akceptovat nominaci vyššího orgánu, nemá de facto právo změnit soutěžní řád šampionátu, který je rozjetý,“ utíná Petr Moravec rázně všechny spekulace operující s dodatečnou implementací reglementu škrtající jeden nejhorší výsledek, díky němuž by Václav Milík letošní šampionát již vyhrál.

Dva dny před závodem není možné březolupský závod odložit už jen proto, že pořadatelé odvedli kus práce na poli jeho propagace. Jedinou nadějí, že by se Václav Milík stal českým šampiónem i letos, přinesl déšť. Jenže takový scénář by si rozhodně nepřál vůbec nikdo.

Pražské pódium posílilo ambice Václava Milíka směrem ke světu velkých cen
Pražské pódium posílilo ambice Václava Milíka směrem ke světu velkých cen

Přitom loni se Václav Milík ocitnul ve stejné situaci a raději upřednostnil český šampionát. Jenže po roce je fenomenální Pardubičan o notný kus dále ve své kariéře. Na pražské Markétě zamával divákům z pódia. A jeho zájmem je vyjít BSI ve všem možném vstříc, aby na něho britský promotér myslel, až bude rozhodovat o stálých divokých kartách.

Podobná situace, kdy žhavý kandidát na titul mistra republiky přišel kvůli světovému finále o vyvrcholení domácího mistrovství. Jenže v roce 1964 by se Jaroslav Volf mladší po pátečním večeru ve švédském Göteborgu do srdce Hané dostal, kdyby se vedoucímu výpravy nechtělo zůstat za železnou oponou až do pondělí, kdy měly otevřeny všechny obchody se zbožím, jež bylo v Československu nedostatkové.

Zdeno Vaculík v pozadí bude v sobotu sledovat debut svého vnuka Davida Pacalaje ve finále mistrovství republiky
Zdeno Vaculík v pozadí bude v sobotu sledovat debut svého vnuka Davida Pacalaje ve finále mistrovství republiky

Ostatně o tom jste si již mohli přečíst v článku v historické rubrice magazínu speedwayA-Z. Každopádně příští bude VV SPD muset zohlednit při sestavování českého kalendáře rovněž termíny velkých cen, aby zachoval nejstaršímu motoristickému šampionátu země duch fair play.

Zatím však musel řešit prozaickou otázku, kdo vlastně Václava Milíka pozítří v Březolupech nahradí. Východiskem je pochopitelně konečné pořadí přeboru. Jenže Radek Podhadský nechce po svém libereckém pádu startovat. Nepřijedou ani Sindy Weber, ani bratři Kvěchovi, takže přišla řada na Davida Pacalaje.

Foto: Mirek Horáček a Karel Herman

Václav Milík zatím nezná cíl destinace své sobotní cesty

Březolupy – 4. října
Páteční zranění Fredrika Lindgrena v semifinále play off britské ligy v Manchesteru zvýšilo naději Václava Milíka, že by se v sobotu přestavil ve velké ceně v Toruni. Nicméně BSI jeho start nepotvrdila, byť upozornila, ať zůstává ve střehu. Český šampión tím pádem zůstává ve startovní listině finále mistrovství republiky, které vyvrcholí svým třetím dílem v sobotu v Březolupech, a pro něhož včera večer byla vylosována startovní čísla.

Tipujte:

Kteří tři závodníci stanou v sobotu na březolupském pódiu?

View Results

Loading ... Loading ...

Videozáznam z losování startovních čísel

 

Nad účastí Václava Milíka v Březolupech se vznáší otazník
Nad účastí Václava Milíka v Březolupech se vznáší otazník

Z kvalifikovaných účastníků už teď chybí Martin Mejtský, který upadl při nedělní Zlaté přilbě města Pardubice. Jeho absence otevírá dvířka do závodu pro Martina Gavendu, jenž se nakonec ve svitavském přeboru nedal do kupy tolik bodů, aby se kvalifikoval přímo.

Možná absence Václava Milíka zvyšuje naději i pro další závodníky v pořadí přeboru. Na pozici náhradníka figuruje prozatím Radek Podhadský, který se však šeredně potloukl při sobotní rozlučce v Liberci.

Startovní listina a způsob kvalifikace do březolupského závodu:

1 Matěj Kůs, Praha divoká karta VV SPD
2 Hynek Štichauer, Pardubice 5. v průběžné klasifikaci MR
3 Václav Milík, Pardubice 1. v průběžné klasifikaci MR
4 Josef Novák, Pardubice 10. v přeboru
5 Zdeněk Simota, Plzeň 4. v průběžné klasifikaci MR
6 Eduard Krčmář, Slaný 3. v průběžné klasifikaci MR
7 Zdeněk Holub, Praha vítěz přeboru
8 Martin Gavenda, Březolupy 11. v přeboru
9 Jaroslav Petrák, Pardubice 8. v přeboru
10 Michal Škurla, Praha 9. v přeboru
11 Josef Franc, Praha 2. v průběžné klasifikaci MR
12 Martin Málek, Březolupy 6. v přeboru
13 Filip Hájek, Praha 8. v průběžné klasifikaci MR
14 Petr Chlupáč, Praha 7. v přeboru
15 Patrik Mikel, Pardubice 7. v průběžné klasifikaci MR
16 Ondřej Smetana, Praha 6. v průběžné klasifikaci MR
17 Radek Podhadský, Plzeň 12. v přeboru

Poznámka: z kvalifikovaných účastníků nestartuje Martin Mejtský kvůli pádu během Zlaté přilby města Pardubice

Foto: Karel Herman

Václav Milík opět nechal své soupeře bojovat o druhou příčku

Divišov – 29. září
Ke tvorovi z říše snů dnes v Divišově Josef Franc přirovnal Václava Milíka. Bodejť by ne, pardubický kapitán s přehledem triumfoval v pěti rozjížďkách druhého finále českého šampionátu, které ve středočeském městečku pořádalo Mšeno, a na hrotu průběžné klasifikace navýšil své vedení na pět bodů právě před vtipným glosátorem plochodrážních oválů.  V boji o stupně vítězů se ale děly věci! Hynek Štichauer doplatil na svůj úvodní pád, když se pral o vítězství s Matějem Kůsem, aby to s ním dle jeho slov posléze šlo z kopce. Zdeněk Simota naopak řádil jako černá ruka. Byl to právě on, kdo v rozjížďce s číslem pět připravil o punc neporazitelnosti Matěje Kůse. Po dvou sériích se mu šesti body mohl rovnat pouze Václav Milík, nicméně jeho triumf připomněl antického krále Pyrrha. Kouř z výfuku totiž signalizoval konec motoru laděného na krátké britské ovály, jimž se Divišov podobá. Nakonec se mohl smát Eduard Krčmář. Slánský závodník kromě Václava Milíka prohrál jen s Matějem Kůsem a druhým místem zaznamenal své nejlepší umístění v šampionátu vůbec. Ještě než mohl triumfovat v nadstavbovém Memoriálu Emila Sovy, tříčlenný rozjezd musel určit posledního muže na stupních vítězů. Zdeněk Simota se držel v pozadí, ale Josef Franc s Matějem Kůsem předvedli jeden z nejlepších duelů sezóny. V těsném finiši se nakonec smál Matěj Kůs, který mít o bod navíc, rozjížděl by se ještě jednou o místo v elitní osmičce průběžné klasifikace. Nicméně z kuloárů zaznělo, že by to měl být právě on, komu VV SPD přidělí divokou kartu pro Březolupy.

Eduard Krčmář, Václav Milík a Matěj Kůs stojí na stupních vítězů
Eduard Krčmář, Václav Milík a Matěj Kůs stojí na stupních vítězů

Pyrrhovo vítězství Zdeňka Simoty

Michal Škurla vyhrál první jízdu před Patrikem Mikelem a Josefem Novákem
Michal Škurla vyhrál první jízdu před Patrikem Mikelem a Josefem Novákem

Dnešní ráno svou sychravostí dalo jasně najevo, že podzim už je tady. Důkazem mohl být Matěj Kůs, který si uhnal chřipku. Při včerejším pouťáku ve Wittstocku si ji ještě zhoršil. Nevěří lékům kvůli případné dopingové kontrole a osvědčený rozpustný aspirin nechtěl užívat kvůli vedlejším účinkům v podobě ředění krve, což by mohlo být při případném vnitřní zranění vskutku fatální. Proto zvažoval omluvu, ale nakonec se rozhodl své divoké karty od VV SPD přece jen využít.

Matěj Kůs (červená) ve svém úvodním souboji s Hynkem Štichauerem (bílá)
Matěj Kůs (červená) ve svém úvodním souboji s Hynkem Štichauerem (bílá)

Téma Wittstocku bylo v depu takřka tabu. Bodejť by ne, když pražská trojka posílená Patrikem Mikelem dala v souboji s výběry Dánska, Polska a Německa dohromady všehovšudy pouhých šest bodů. Dnes se však rozjížděl zbrusu nový závod. A Michal Škurla jakoby chtěl vskutku dát na vědomí, že na německý pouťák dávno zapomněl, kraloval rozjížďce s číslem jedna.

Václav Milík (modrá) úřaduje před Eduardem Krčmářem (červená), Petrem Chlupáčem (žlutá) a Ondřejem Smetanou (bílá)
Václav Milík (modrá) úřaduje před Eduardem Krčmářem (červená), Petrem Chlupáčem (žlutá) a Ondřejem Smetanou (bílá)

Druhá jízda se stala kořistí Matěje Kůse. Pražanovo vítězství ovšem nepřišlo jen tak. V prvním oblouku jej totiž zvenčí minul Hynek Štichauer. Upaloval vpředu, nicméně Matěj Kůs prahnul po odvetě. V předposledním oblouku jej užuž podjel, jenže Pardubičan byl rychlejší. Pražanův útok pokračoval i po protilehlé rovince.

V posledním nájezdu se Matěj Kůs dostal do čela, avšak Hynek Štichauer zároveň upadl. „Byla to závodní situace,“ líčil Pražan. „Jsem rád, že je Hynek v pořádku.“ Lenka Felixová zastávala stejný názor a do pořadí v cíli nezasáhla.

Zdeněk Holub má za sebou Josefa France
Zdeněk Holub má za sebou Josefa France

Třetí jízda nepřinesla překvapení vůbec v ničem, jelikož Václav Milík odvedl Eduarda Krčmáře již s vylétnutím pásky. Svého prvního bodu se při svém debutu v mistrovství republiky dočkal Petr Chlupáč. Přihrálo mu jej ovšem pokračování nehorázné smůlu Ondřeje Smetany. Ten vůbec nerozpohyboval motocykl speciálně připravený pro Divišov a musel osedlat stroj vhodný spíše na delší dráhy. A na něm mu v poslední zatáčce prasknul primární řetěz.

Místo skalpu Josefa France inkasoval Zdeněk Holub pád
Místo skalpu Josefa France inkasoval Zdeněk Holub pád

Pakliže jsme prozatím zaknihovali v zásadě očekávané výsledky, rozjížďka s číslem čtyři v tomto ohledu přece jen nebyla tuctová. Dopředu totiž vystřelil Zdeněk Holub. V první zatáčce přitom před sebe nepustil Zdeňka Simotu. A zároveň čelil i Josefu Francovi, zatímco Václav Kvěch kvůli zkratu v elektrickém okruhu zastavil již po pár metrech.

Zdeněk Holub popisuje svůj pád v rozjížďce s číslem čtyři:

„Přetočil jsem se, snažil jsem se to vyrovnat, ale koplo mě to a prolít‘ jsem se vzduchem.“

Svůj pád ve čtvrté jízdě naštěstí Zdeněk Holub neodskákal žádnou újmou na svém zdraví
Svůj pád ve čtvrté jízdě naštěstí Zdeněk Holub neodskákal žádnou újmou na svém zdraví

Jenže překvapivého výsledku jsme se nakonec stejně nedočkali. Zdeněk Holub vjel do druhého okruhu stále jako vedoucí závodník. Ale v první zatáčce se přetočil a po hrozivém letu jej čekalo tvrdé přistání na ovále. Naštěstí vstal a odešel do depa po svých, byť se samozřejmě dočkal diskvalifikace. Opakovaný start posléze vyšel nejlépe Josefu Francovi.

Při repete čtvrté jízdy Josef Franc odstartoval na Zdeňka Simotu...
Při repete čtvrté jízdy Josef Franc odstartoval na Zdeňka Simotu…

Vnějškem první zatáčky však vedení převzal Zdeněk Simota. Pražan se snažil o odvetu. Po spodní straně druhého oblouku se jí vskutku takřka dočkal, ale nakonec musel zahajovat závod se ztrátou jednoho bodu. Naproti tomu se zdálo, že Zdeněk Simota sedí na skvělém koni. I když Matěj Kůs vystřelil do rozjížďky s číslem pět jako z praku, on se v první zatáčce zbavil Ondřeje Smetany, aby se v té druhé dostal venkem dopředu.

...nakonec ale Zdeněk Simota ukázal Josefu Francovi výfuk
…nakonec ale Zdeněk Simota ukázal Josefu Francovi výfuk

Jenže sotva se Jihočech v plzeňské vestě blížil cílové rovince, zakouřilo se mu z motoru. „Zadřel jsem,“ odhalil Zdeněk Simota zdroj svých problémů. Zatím se coby neporažený hřál na hrotu aktuální klasifikace se šesti body, nicméně stroj s motorem skvěle pracujícím na krátkých britských oválech, zůstal oněmělý před jeho boxem.

 

Osamocené vedení Václava Milíka

Matěj Kůs (bílá) neuhlídal Zdeňka Simotu
Matěj Kůs (bílá) neuhlídal Zdeňka Simotu

Dvě série bez ztráty květinky absolvoval už jen Václav Milík. V sedmé jízdě šel okamžitě do vedení před zraky Zdeňka Holuba, Filipa Hájka a Jaroslava Petráka, který měl po závodech litovat, že jeho nájezd první zatáčkou jej nevynesl na bodovaná umístění. Matěj Kůs prohrál v rozjížďce s číslem pět se Zdeňkem Simotou, jak již bylo řečeno. Michal Škurla, poslední z úvodních vítězů, v ní skončil ještě hůře. Přivezl si jen obrovskou kulaťoučkou nulu.

Josef Franc ujíždí Patriku Mikelovi
Josef Franc ujíždí Patriku Mikelovi

Spokojen nemohl zatím být ani Josef Franc. V rozjížďce s číslem šest předvedl opět nejlepší start, jenže tentokrát se na něho zezadu sápal Eduard Krčmář. Juniorský šampión pražského rutinéra sice v první zatáčce nedokázal objet zvenčí, nicméně v nájezdu do druhého okruhu se stejně probil do vedení. A hodnota jeho akcií stoupala také nadále.

Eduard Krčmář za sebou stráží Josefa France
Eduard Krčmář za sebou stráží Josefa France

Rozjížďku s číslem dvanáct Eduard Krčmář vyhrál ve stylu start – cíl. Zdeněk Simota za jeho deflektorem mohl jen přemítat, o kolik je rezervní motocykl pomalejší. Zato slánský závodník mohl jen počítat body, osmička u jeho jména totiž vypadala náramně slibně. Stejným počtem disponovali také Zdeněk Simota a Matěj Kůs.

Václav Milík (žlutá) míří k třetímu vítězství před Hynkem Štichauerem (červená) a Michalem Škurlou (bílá)
Václav Milík (žlutá) míří k třetímu vítězství před Hynkem Štichauerem (červená) a Michalem Škurlou (bílá)

Pražan v desáté jízdě vyzrál na Zdeňka Holuba. Nejprve na něho odstartoval, aby vzápětí zmařil jeho útok zleva, který se táhnul po celé protilehlé rovince. Nahoru se dral také Josef Franc. V rozjížďce s číslem jedenáct po venku první zatáčky minul Ondřeje Smetanu a zapsal si své první dnešní vítězství. Sotva projel cílem, měl sedm bodů.

V rozjížďce s číslem deset měl Matěj Kůs (modrá) nakonec navrch nad Zdeňkem Holubem (červená)
V rozjížďce s číslem deset měl Matěj Kůs (modrá) nakonec navrch nad Zdeňkem Holubem (červená)

Na čele aktuální klasifikace pobýval sám samotinký Václav Milík. V deváté jízdě hrál opět sólo, jehož nejbližšími posluchači se stali Hynek Štichauer, Michal Škurla a Václav Kvěch. V rozjížďce s číslem čtrnáct dal Zdeněk Simota svým pozdním příjezdem ke startovnímu roštu jasně najevo, kterak se na českého šampióna v depu připravoval.

Zleva: Michal Škurla, Josef Franc, Petr Chlupáč a Filip Hájek
Zleva: Michal Škurla, Josef Franc, Petr Chlupáč a Filip Hájek

Jenže ouvej! Václav Milík měl raketový start, který položil základ jeho dalšímu, již čtvrtému suverénnímu prvenství. Zdeněk Simota však trčel za Patrika Mikela, kterého za živého boha nemohl předjet navzdory veškeré své snaze. A tak si připsal jediný bod za skalp Martina Mejtského, který vraštil čelo o to víc, že si po svém vítězství v osmé jízdě dovezl již druhou nulu v řadě.

Zdeněk Simota lituje své nuly ze čtrnácté jízdy:

„Škoda. Ten Mikel byl všude!“

Zdeněk Simota (modrá) marně dotírá na Patrika Mikela
Zdeněk Simota (modrá) marně dotírá na Patrika Mikela

Vytrvalý Josef Franc byl v mžiku v průběžné klasifikaci před Zdeňkem Simotou, protože si z rozjížďky s číslem třináct přivezl tři body. Neměl to ovšem vůbec snadné. Po rychlém startu jej totiž v první zatáčce objel Michal Škurla. S ním se však věčný pretendent mistrovského trůnu dokázal vypořádat.

Navíc Michala Škurlu trápil také Filip Hájek. Spodní stranou druhé zatáčky se dostal na druhou příčku. Michalu Škurlovi trvalo až do nájezdu do třetího kola, než se mu povedlo dostat se nazpět na dva body. Josef Franc v klidu dojel jako první a rázem měl deset bodů.

Matěj Kůs za sebou vodí Eduarda Krčmáře a Jaroslava Petráka
Matěj Kůs za sebou vodí Eduarda Krčmáře a Jaroslava Petráka

Mezi ním a neporaženým Václavem Milíkem už stál jen Matěj Kůs. „Jel optimální stopu a zavřel mě,“ nechal se slyšet Eduard Krčmář, jenž s kapitánem pražské Markéty ztratil svůj druhý bod. Nicméně s deseti body u svého jména slánský závodník ještě rozhodně nemusel skládat zbraně.

 

Tříčlenný rozjezd na závěr

Ondřej Smetana ujíždí Zdeňku Holubovi
Ondřej Smetana ujíždí Zdeňku Holubovi

Špička dnešního závodu byla ohraničena na pět borců. Vždyť za Zdeňkem Simotou s jeho devíti body zívala na prahu páté série tříbodová propast. A to ještě z trojice závodníků, kteří se dostali na šest bodů, jak Michal Škurla, tak Ondřej Smetana jednu ze svých rozjížděk vyhráli. Ondřej Smetana přitom v rozjížďce s číslem šestnáct porazil Hynka Štichauera.

Zleva Eduard Krčmář, Zdeněk Holub, Martin Mejtský a Michal Škurla
Zleva Eduard Krčmář, Zdeněk Holub, Martin Mejtský a Michal Škurla

Pardubičan se ale po svém úvodním pádu hodně trápil s nastavením motocyklu. A zatímco Ondřej Smetana upaloval, on se musel probíjet před Zdeňka Holuba. Teprve ve druhé zatáčce se mu jej podařilo podjet. Jenže to už Ondřeje Smetanu nešlo z vedoucí pozice sestřelit.

Patrik Mikel jezdí první před Ondřejem Smetanou a Filipem Hájkem
Patrik Mikel jezdí první před Ondřejem Smetanou a Filipem Hájkem

Nicméně záhy se už rychle upravovala dráha na rozhodující poslední sérii. A Eduard Krčmář v rozjížďce s číslem sedmnáct uspěl ve hře vabank. Dopředu se sice hrnul Zdeněk Holub, který se v úvodním nájezdu dostal zprava před Michala Škurlu, jenž se blýsknul dokonalým startem. Jenže slánský závodník se nedostal ani za polovinu první zatáčky a už ukazoval svým pražským vrstevníkům výfuk svého motocyklu.

Třináct bodů byl vskutku argument nejsilnějšího kalibru, proti němuž mohlo jen pár závodníků cokoliv namítat. Patrik Mikel sice využil souboje Ondřeje Smetany, který nejlépe odstartoval do osmnácté jízdy, s Filipem Hájkem, protože je oba podjel v prvním výjezdu. Nicméně s devíti body byl příliš daleko, než by mohl pomýšlet na stupně vítězů.

Ondřej Smetana vzdychá nad porážkou od Patrika Mikela v osmnácté jízdě:

„Moc jsem mu to otevřel, tím jsem si to zkazil.“

Hynek Štichauer nejlépe odstartoval do devatenácté jízdy a za ním jedou Zdeněk Simota, Petr Chlupáč a Jaroslav Petrák
Hynek Štichauer nejlépe odstartoval do devatenácté jízdy a za ním jedou Zdeněk Simota, Petr Chlupáč a Jaroslav Petrák

Jenže celý závod měl svého rozuzlení dojít až ve dvojici svých závěrečných jízda. Do té devatenácté nejlépe odstartoval Hynek Štichauer. Alespoň jedna vítězná jízda by mu pochopitelně vylepšila nejen skóre, ale i náladu. Ovšem Zdeněk Simota zůstával ve střehu. Ve třetím okruhu se po vnějšku druhé zatáčky ukázal jako o chlup rychlejší.

Zdeněk Simota nakonec Hynka štichauera překonal
Zdeněk Simota nakonec Hynka štichauera překonal

Než by člověk stačil říct švec, jezdil Zdeněk Simota na čele. Suma sumárum posbíral dnes dvanáct bodů, což nestačilo na Eduarda Krčmáře, ale dávalo solidní základ. V depu se již chystala rozjížďka s číslem dvacet. A Petr Moravec si oddechl, že si losování startovních čísel nechal zdokumentovat formou videozáznamu.

Václav Milík se ve dvacáté jízdě dostal před Josefa France a Matěje Kůse
Václav Milík se ve dvacáté jízdě dostal před Josefa France a Matěje Kůse

Žádný div, že by se trojice medailistů předchozích let měla srovnat vedle sebe na startovním roštu dvacáté jízdy, by mohl chtít napsat scénárista hollywoodského trháku. A pak už jedině sám osud, který v tomto případě potvrdil svůj smysl pro fair play. Matěj Kůs teprve nyní změnil nastavení svého motocyklu. A to se mu v konečném důsledku nevyplatilo!

Václav Milík slaví další triumf
Václav Milík slaví další triumf

Sice nejlépe odstartoval, jenže v první zatáčce jej předčil Josef Franc. A jakoby se nechumelilo, Václav Milík jel ještě blíže k mantinelu a oba pražské závodníky nechal za sebou ještě, než vyjel na protilehlou rovinku.

Sám si díky páté trojce pojistil nejen dnešní triumf, nýbrž také celkové vedení v šampionátu, avšak báječně zrežíroval závěrečné drama. Eduard Krčmář se mohl chystat na vložený Memoriál Emila Sovy, zatímco Josef Franc a Matěj Kůs museli do rozjezdu se Zdeňkem Simotou o třetí příčku. Ten si už musel vypůjčit zadní kolo od Václava Milíka.

Rozjezd jako břitva: Matěj Kůs vede před Josefem Francem a Zdeňkem Simotou
Rozjezd jako břitva: Matěj Kůs vede před Josefem Francem a Zdeňkem Simotou

Zajímal se o rozpěrku a tlak v duši, ale nakonec jezdil třetí od startu až do cíle. Vedl Matěj Kůs, avšak Josef Franc mu nechtěl uvolnit stupně vítězů jenom tak. Ve třetím kole se v nájezdu do druhé zatáčky dostal spodem do čela. Ale Matěj Kůs bleskově kontroval a do závěrečného okruhu projeli bok po boku.

Eduard Krčmář vede v Memoriálu Emila Sovy před Ondřejem Smetanou a Patrikem Mikelem
Eduard Krčmář vede v Memoriálu Emila Sovy před Ondřejem Smetanou a Patrikem Mikelem

Josef Franc si držel vrch.  Matěj Kůs ale nasadil venek a v posledním oblouku přece jen Josefa France udolal. K vyčerpání dnešního harmonogramu zbývalo uskutečnit ještě Memoriál Emila Sovy, jenž se držel podoby jediné jízdy.

„Neoslovil jsem Václava, aby to bylo vyrovnané,“ objasňoval Jaroslav Líbal z výboru mšenského klubu nominaci závodníků. Nicméně Eduard Krčmář hrál úlohu esa a bez problémů za sebou dovedl do cíle Ondřeje Smetanu, Míchala Škurlu a Patrika Mikela.

 

Hlasy z depa

Václav Milík bedlivě poslouchá otázku z úst Miloslava Čmejly
Václav Milík bedlivě poslouchá otázku z úst Miloslava Čmejly

„Dlouho jsem v Divišově nejel,“ svěřoval se Václav Milík. „Jsem spokojenej‘, na tu dráhu nemám žádnou výtku. Udělali tady pár změn k lepšímu a bylo to znát, nemám, co dodat. Daří se mi starty, což je dobrý, protože mám před sebou pár nejdůležitějších závodů sezóny.“

Eduard Krčmář dnes dosáhl svého nejlepšího výsledku v závodě šampionátu republiky jednotlivců
Eduard Krčmář dnes dosáhl svého nejlepšího výsledku v závodě šampionátu republiky jednotlivců

„Jsem spokojenej‘,“ bilancoval Eduard Krčmář své životní umístění v závodě mistrovství republiky. „Prohrál jsem s Vencou, toho se podaří porazit málokdy. Pak mě předjel ještě Kůsák. Jel optimální stopu a zavřel mě. V Březolupech se budu snažit o stříbro.“

Matěj Kůs doráží na Josefa France
Matěj Kůs doráží na Josefa France

„Dnes ráno jsem chtěl zavolat, že nepřijedu,“ přiznával Matěj Kůs s pohárem za druhé místo v rukou. „Včera jsem byl ve Wittstocku a měl jeden bod, je mi hrozně, skočila na mě nějaká chřipka. Bolí mi klouby a celý člověk. Nakonec jsem zatnul zuby a s Milánkem jsme vyjeli dnes sem. Včerejšek i dnešek jsem přetrpěl bez prášků, protože mám strach něco brát kvůli dopingovým testům. Nikdy nevěřím ničemu, co je napsané na té krabičce. Když jsem nemocný, jediný, co mě zabírá a co beru, je rozpustný aspirin. Ten mě vyléčí hned. Mám ale strach ho brát před závody. Ředí krev, a kdybych měl nějaký vnitřní úraz, mohlo by to skončit zle. Jsem rád, že je Hynek po našem pádu v pořádku, byla to závodní situace. Ztratil jsem bod se Zdeňkem, který jel dnes skvělé závody. Štve mi, že jsem s ním prohrál, ale jsem za něho rád, že se mu dnes dařilo. Potom, jak se trápí, zaslouží si dobré závody. Poslední jízdě mně nevyšla, chtěl jsem už něco změnit, nakonec jsem to nechal. Tak jsem udělal změny až na rozjezd. A myslím, že jsme s Pepou udělali skvělé závody.“

Josef Franc přišel těsně o stupně vítězů
Josef Franc přišel těsně o stupně vítězů

„Trápeníčko,“ vystihl mítink Josef Franc. „Zkraje závodu jsem se trápil. Mrzelo mě to, ale ke konci jsem se do toho dostal. Rozjezd byl perfektní pro lidi. Zachránil jsem ten závod a teď se těším do Březolup, kde to vyhraju. Na dohnání Venci už můžu zapomenout, budeme se zase řezat o druhý místo. Venca je totiž z říše snů, to by musel začít marodit.“

„Začátek dobrej,“ vyprávěl Zdeněk Simota. „Jel jsem na motorce, co funguje na malejch‘ drahách. V cíli druhý jízdy jsem to zadřel, musel jsem jet na druhý motorce a to už nebylo ono. A ten rozjezd jsem neodfáral. Oni se tam prali mezi sebou. Já věděl, že to nemám dopasovaný. Škoda ve finále jsem porazil Pepíčka i Matěje…“

Zdeněk Holub (bílá) se pere s Matějem Kůsem
Zdeněk Holub (bílá) se pere s Matějem Kůsem

„První jízdu jsem měl pěknej‘ start,“ nemohl Zdeněk Holub začít jinak než svým úvodním pádem. „A zbytek moc nic. Přetočil jsem se, snažil jsem se to vyrovnat, ale koplo mě to a prolít‘ jsem se vzduchem. A pak už to nešlo. Jsem pobitej‘, ruku mám omlácenou. Ale to je speedway!“

Ondřej Smetana musel vyřešit technické problémy
Ondřej Smetana musel vyřešit technické problémy

„Nic moc, nenastartovali jsme motorku,“ vraštil čelo Ondřej Smetana. „Byla připravená sem na Divišov, musel jsem jet na motorce na delší dráhy, co jsem si chystal na Pardubice. Páťovi jsem to otevřel, tím jsem si to zkazil. Nejde s tím už nic dělat, bude potřeba zamakat v Březolupech.“

„Dneska to šlo,“ připustil Michal Škurla. „Byly to těžší závody. Ale na to, že se pořád rozjíždím, tak to jde. Škoda nuly v tý druhý jízdě…“

Hynek Štichauer byl poznamenaný úvodním pádem
Hynek Štichauer byl poznamenaný úvodním pádem

„Špatný,“ klopil oči Hynek Štichauer. „Od první jízdy to šlo se mnou z kopce. Byl jsem vyloučenej‘, ztratil jsem body, začali jsme se vrtat v motorce… Nebyl den.“

„Až na tu jednu jízdu jsem spokojenej‘,“ připomínal Jaroslav Petrák svou nulu z rozjížďky s číslem dvanáct. „Mohlo to bejt‘ lepší. Dopasovalo se to až ke konci, chyběl mi bodák, abych měl pět, to by byl dobrej‘ výsledek. Budu to dohánět v Březolupech.“

Petr Chlupáč nebyl při svém debutu v českém finále poslední
Petr Chlupáč nebyl při svém debutu v českém finále poslední

„Bylo to hezký,“ vyprávěl Petr Chlupáč o svém debutu ve finálovém podniku mistrovství republiky jednotlivců. „Motorky byly připravený suprově, ale dělal jsem hodně chyby. Snažil jsem se, ale je vidět, že mám co zlepšovat.“

Václav Milík vede před Petrem Chlupáčem (žlutá), Ondřejem Smetanou (bílá) a Eduardem Krčmářem (červená)
Václav Milík vede před Petrem Chlupáčem (žlutá), Ondřejem Smetanou (bílá) a Eduardem Krčmářem (červená)
1. Václav Milík, Pardubice 3 3 3 3 3 15
2. Eduard Krčmář, Slaný 2 3 3 2 3 13
3. Matěj Kůs, Praha 3 2 3 3 1 12+3
4. Josef Franc, Praha 2 2 3 3 2 12+2
5. Zdeněk Simota, Plzeň 3 3 2 1 3 12+1
6. Patrik Mikel, Pardubice 2 1 1 2 3 9
7. Ondřej Smetana, Praha E 1 2 3 2 8
8. Michal Škurla, Praha 3 0 1 2 1 7
9. Zdeněk Holub, Praha X 2 2 1 2 7
10. Hynek Štichauer, Pardubice F 0 2 2 2 6
11. Filip Hájek, Praha 2 1 1 1 1 6
12. Martin Mejtský, Pardubice 1 3 0 0 0 4
13. Jaroslav Petrák, Pardubice 1 0 1 1 1 4
14. Petr Chlupáč, Praha 1 2 0 0 0 3
15. Josef Novák, Pardubice 0 1 0 0 0 1
16. Václav Kvěch, Praha E 0 0 0 0 0
Memoriál Emila Sovy: Ondřej Smetana, Eduard Krčmář a Michal Škurla
Memoriál Emila Sovy: Ondřej Smetana, Eduard Krčmář a Michal Škurla

Memoriál Emila Sovy:

Eduard Krčmář, Ondřej Smetana, Michal Škurla, Patrik Mikel
Dramatická koncovka souboje druhé jízdy - Matěj Kůs se definitivně odstává do čela, zatímco Hynek Štichauer padá
Dramatická koncovka souboje druhé jízdy – Matěj Kůs se definitivně dostává do čela, zatímco Hynek Štichauer padá

 

Průběžné pořadí šampionátu:

PHA DIV TOT
25.4. 23.9.
1. Václav Milík, Pardubice 15 15 30
2. Josef Franc, Praha 13 12 25
3. Eduard Krčmář, Slaný 11 13 24
4. Zdeněk Simota, Plzeň 9 12 21
5. Hynek Štichauer, Pardubice 12 6 18
6. Ondřej Smetana, Praha 9 8 17
7. Patrik Mikel, Březolupy 7 9 16
8. Filip Hájek, Praha 7 6 13
9. Matěj Kůs, Praha NS 12 12
10. Martin Mejtský, Pardubice 5 4 9
11. Tomáš Suchánek, Pardubice 9 NS 9
12. Michal Škurla, Praha NS 7 7
13. Zdeněk Holub, Praha NS 7 7
14. Jaroslav Petrák, Pardubice 3 4 7
15. Michal Dudek, Slaný 7 NS 7
16. Martin Málek, Březolupy 4 NS 4
17. Martin Gavenda, Březolupy 4 NS 4
18. Petr Chlupáč, Praha NS 3 3
19. Jakub Valkovič, SK – Žarnovica 3 NS 3
20. Josef Novák, Pardubice 1 1 2
21. Jan Kvěch, Praha 1 NS 1
22. Václav Kvěch, Praha NS 0 0
Zdeněk Simota (červená) kalí vodu a za chvíli překoná Matěje Kůse (bílá)
Zdeněk Simota (červená) kalí vodu a za chvíli překoná Matěje Kůse (bílá)

Foto: Karel Herman, Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV) a Mirek Horáček

Eduard Krčmář dnes dosáhl svého nejlepšího výsledku v šampionátu vůbec - na snímku před Josefem Francem, Patrikem Mikelem a Hynkem Štichauerem
Eduard Krčmář dnes dosáhl svého nejlepšího výsledku v šampionátu vůbec – na snímku před Josefem Francem, Patrikem Mikelem a Hynkem Štichauerem

Václav Kvěch je ve finálové šestnáctce pro Divišov

Divišov – 20. září
Hned dva debutanty bude mít sobotní druhé finále mistrovství republiky jednotlivců, které v Divišově bude pořádat Grepl PDK Mšeno. Petr Chlupáč začínal sezónu zprvu ještě s dvěstěpadesátkou, aby se záhy stal černým koněm přeboru. Odsud se kvalifikoval i Václav Kvěch, který na startovním čísle šestnáct zastoupí Martina Málka.

 

Tipujte:

Kteří tři závodníci dle Vašeho soudu nebudou v sobotu chybět na divišovském pódiu?

View Results

Loading ... Loading ...
Martin Málek kvůli Rodenu vynechává Divišov
Martin Málek kvůli Rodenu vynechává Divišov

Divišovský mítink, jehož součástí se stane také Memoriál Emila Sovy, má sice posunutý začátek s nástupem již ve tři čtvrtě na jednu, nicméně světový šampionát dlouhodrážních družstev začíná svůj program dle nizozemského zvyku již s ranním kuropěním. Jenže z Divišova vede do Rodenu cesta dlouhá okolo osmi set kilometrů. Martin Málek se na ni vydá pro jistotu již dříve.

„Mně o nic nejde,“ vysvětluje, že po dvanácté příčce v dubnové Praze už jeho ambice v individuálním šampionátu republiky neleží vysoko. „Byl by to pro mě risk jet před mistrák pro mě důležitým závodem v Rodenu. Proto přijedu do Holandska dřív, vyspím se a odpočinu si. Dlouhá dráha je náročná, je to celodenní ježdění a tady člověk musí být na stadiónu už v sedm ráno.“

Startovní číslo šestnáct nakonec v Divišově poveze Václav Kvěch
Startovní číslo šestnáct nakonec v Divišově poveze Václav Kvěch

Stejnou filozofii volí také Michal Dudek, jenž se ovšem do Divišova nekvalifikoval. V Praze prohrál rozjezd o udržení se v elitní osmičce a v přeboru dal dohromady příliš málo bodů. Naproti tomu Josef Franc a Hynek Štichauer bojují o medaile v mistrovství republiky, takže je čeká rychlý přesun na trase Divišov – Roden.

Foto: Karel Herman