Archiv pro rubriku: MČR Jednotlivců

Skvělé starty vystřelily Eduarda Krčmáře k prvnímu titulu českého šampióna

Plzeň – 2. září
Obloha jako vymetená vítala v Plzni šestnáctku nejlepších českých plochodrážníků. Na nástup je vezly historické džípy, které sehrály klíčovou roli v osvobození města. Na místo vedle řidiče prvního z nich usedl Eduard Krčmář, který dojel před tribunu jako první. Podobně si počínal také posléze za řidítky svého motocyklu. Perfektní starty byly základem jeho pěti přesvědčivých triumfů a prvního triumfu v mistrovství republiky jednotlivců. Spolu s ním přišli na pódium Václav Milík a Josef Franc.

Nejlepší letošní trojice plochodrážní republiky: zleva Václav Milík, Eduard Krčmář a Josef Franc

Ze závodu připravujeme původní reportáž.

Eduard Krčmář vybojoval svůj první titul v nejstarším motoristickém šampionátu naší země
1. Eduard Krčmář, Slaný 3 3 3 3 3 15
2. Václav Milík, Pardubice 3 2 3 3 3 14
3. Josef Franc, Praha 2 3 3 2 3 13
4. Hynek Štichauer, Pardubice 1 3 1 3 3 11
5. Daniel Klíma, Praha 0 3 2 3 1 9
6. Jan Kvěch, Praha 3 1 3 F 2 9
7. Zdeněk Holub, Praha 2 2 2 1 2 9
8. Petr Chlupáč, Praha 3 E 2 2 1 8
9. Ondřej Smetana, Praha 1 2 2 L 2 7
10. Jaroslav Petrák, Pardubice 2 1 1 0 2 6
11. Václav Kvěch, Plzeň 2 1 1 1 1 6
12. Jan Macek, Praha 1 E 1 2 0 4
13. Filip Hájek, Praha 0 0 0 2 1 3
14. Pavel Kuchař, Praha 1 2 0 F 0 3
15. Jakub Exler, Praha 0 0 0 1 0 1
16. Vojtěch Zamazal, Slaný 0 1 0 0 0 1
V klíčové osmé jízdě vede Eduard Krčmář (červená) před Václavem Milíkem (modrá), Janem Kvěchem (bílá) a Filipem Hájkem (žlutá)

Foto: Karel Herman, Mirek Horáček a Pavel Fišer

Josef Franc (bílá) vede před Danielem Klímou (modrá)

Šampionát jednotlivců se pojede se šestnácti závodníky

Divišov – 1. září
Václav Milík, Josef Franc, Eduard Krčmář a Martin Málek. Mají spoustu věcí společných už jen proto, že jsou členy nejužší české plochodrážní špičky. Navíc nikdo jiný z aktuálních finalistů mistrovství republiky nedokázal vyhrát mítink ranku individuálního šampionátu, s letopočtem vzniku 1949 nejstaršího motoristického mistrovství naší republiky. Ovšem čtyřlístek se zítra v Plzni změní na trojlístek, jelikož Martin Málek je dalším závodníkem, který se ze závodu omluvil.

 

Šest let starý březoupský triumf Martina Málka v mistrovství republiky jednotlivců zůstane ještě minimálně rok ojedinělý

„Ještě se dávám dohromady z Tayacu,“ připomíná Martin Málek své účinkování v evropském šampionátu na travnaté dráze. „Šel jsem na držku a pořád mám bloknutou krční páteř. Chtěl jsem si ji vyléčit sám, okolnosti mě ale donutily jít k doktorovi.“

Navíc koronavirové šílenství se podepsalo i na plochodrážním kalendáři. Září doslova překypuje jedním závodem za druhým. Člověk musí také chodit do práce a rovnice s tolika proměnnými má v mnoha případech složité řešení.

„Máme docela hoňku v práci a v pátek jsem se dozvěděl, že mám jet mistrovství světa v Morizes,“ přibližuje březolupský závodník. „Jedna motorka je pokroucená. Ve druhý je motor zadřený na klice, tak jsem musel všechno přehodnotit.“

Při červnovém přeboru nebyl v Plzni Martin Málek moc spokojený

Výsledkem je, že se Martin Málek včera odpoledne omluvil z mistrovství republiky jednotlivců v Plzni, kde si tak vestu s trojkou oblékne pražský junior Jakub Exler. „Měsíc jsem na tom neseděl,“ dodává sedmý muž loňského šampionátu. „Nedával jsem si velké šance. Poslední dobou mi Plzeň nešla, nechci si rozbít hubu před mistrovstvím světa. A ještě jsem na pracovní cestě a hlavně bych nestihl dát motorky dohromady.“

V jeho případě je tady navíc dilema krátké a dlouhé dráhy. „Speedway dávám volnost,“ souhlasí. „Ale připravím se pořádně na extraligu, tu bych měl jet, jsem domluvený v práci i s Milanem Machem. Uvidíme, jak mi to po zimě půjde (smích).“

 

Foto: Mirek Horáček

Startovní listina na Bory je klidná jako kulička rtuti

Plzeň – 31. srpna
V sobotu sledoval evropský pohár v roli zasvěceného diváka. Sem tam pomohl radou, zaskočil v boxech. Ve stejné roli bude Zdeněk Simota na plzeňských Borech také pozítří, kdy se odpoledne v jediném mistrovském závodě rozhodne o českém individuálním šampiónovi. Není ovšem sám, koho musela sportovní komise ze startovní listiny škrtnout.

 


Tipujte:

Označte trojici, která bude stát v Plzni na pódiu:

View Results

Loading ... Loading ...

První závod až ve Slaném

Zdeněk Simota letos absolvoval jen dva tréninky na Borech
Zdeněk Simota letos absolvoval jen dva tréninky na Borech

Na bezprostřední otázku, zda Zdeněk Simota nastoupí ve středečním mistrovství republiky v Plzni, kroutí plzeňský závodník negativně hlavou. „Pojedu až další středu extraligu ve Slaným,“ říká. „To jsem slíbil Milanovi Machovi. Tady to nemá význam…“

Odstředivé tendence vůči mistrovství republiky jednotlivců projevoval již v minulosti. Loni v Březolupech nechtěl startovat kvůli závodům v USA, z nichž však sešlo, a on se udržel v elitní osmičce. Nyní z ní však vypadl na základě vlastního rozhodnutí.

„Půl roku nesedíš na motorce, tak na co jet mistrák?“ připomíná letošní sezónu ovlivněnou koronavirem. „A ještě za ty prachy! Trénoval jsem jen dvakrát zjara. Od tý doby jsem na tom neseděl, ale pořád je to doleva.“

 

Bez divoké karty

Josef Franc si v přeboru vyjel finále i bez divoké karty od AČR
Josef Franc si v přeboru vyjel finále i bez divoké karty od AČR

Nejlepších osm aktuální klasifikace je v systému elastické kvalifikace tradičně doplňováno nejlepšími z přeboru. Jenže letos jsou mezi sedmi jeho nejlepšími muži čtyři borci kvalifikovaní do Plzně již přímo, a sice Eduard Krčmář, Zdeněk Holub, Ondřej Smetana a Hynek Štichauer. Dalším je osmý Martin Málek.

Na ně není pochopitelně brán zřetel a řády pracují s termínem redukovaná klasifikace. Posledním finalistou vždy býval majitel divoké karty, která ale letos nebyla udělena. Josef Franc, který před rokem vypadl z elitní osmičky shodou okolností v Plzni, by byl přitom ideálním kandidátem. Je aktuálně druhým nejlepším mužem přeboru, který by za normálního stavu zřejmě pravidelně nejezdil.

„Vzhledem k jeho druhému místu v přeboru nebyl důvod mu udělovat divokou kartu,“ vysvětluje Petr Moravec. „Sportovní komise absolutně akceptovala pořadí v přeboru ve všech případech.“

 

Škatulata, škatulata…

Daniel Šilhán v nemocnici se svou zlomenou levačkou

Škrtům v nominační listině není ještě zdaleka konec. Zdeňka Simotu na základě svých přeborových výsledků měl nahradit Daniel Šilhán. Jenže ten si minulý čtvrtek při tréninku na pražské Markétě zlomil ruku. Co čert nechtěl, den po zisku titulu vicemistra českých juniorských družstev. A v době, kdy se kola domácí plochodrážní scény opět roztáčejí naplno.

Na své místo rezignoval rovněž Martin Gavenda. Sportovní komise proto opět musela sáhnout po tabulce průběžné klasifikace přeboru. Nominovala Pavla Kuchaře, Vojtěcha Zamazala a Jakuba Exlera, který by měl pozítří nosit vestu se sedmnáctou.

Podmiňovací způsob je však v tomto směru na místě. V pátek večer byl totiž Martin Málek osloven ze strany FIM s nabídkou sobotního startu ve finále mistrovství světa na dlouhé dráze v Morizes. Březolupský borec jako jednu z alternativ logistického řešení zvažuje hodit svůj ručník do plzeňského ringu.

Startovní listina mistrovství republiky jednotlivců – Plzeň, středa:

1 Václav Kvěch, Plzeň přebor 2020 – 12.
2 Pavel Kuchař, Praha přebor 2020 – 16.
3 Martin Málek, Březolupy MR 2019 – 7.
4 Eduard Krčmář, Slaný vicemistr republiky 2019
5 Daniel Klíma, Praha přebor 2020 – 6.
6 Josef Franc, Praha přebor 2020 – 2.
7 Hynek Štichauer, Pardubice MR 2019 – 4.
8 Václav Milík, Pardubice mistr republiky 2019
9 Zdeněk Holub, Praha MR 2019 – 6.
10 Vojtěch Zamazal, Slaný přebor 2020 – 17.
11 Ondřej Smetana, Praha MR 2019 – 8.
12 Jan Kvěch, Praha MR 2019 – 3.
13 Petr Chlupáč, Praha přebor 2020 – 7.
14 Jan Macek, Praha přebor 2020 – 11.
15 Jaroslav Petrák, Pardubice přebor 2020 – 9.
16 Filip Hájek, Praha přebor 2020 – 10.
17 Jakub Exler, Praha přebor 2020 – 18.
omluveni:
Zdeněk Simota, Plzeň MR 2019 – 5.
Daniel Šilhán, Pardubice přebor 2020 – 14.
Martin Gavenda, Březolupy přebor 2020 – 15.
Trojice nejlepších českých plochodrážníků za loňský rok: Eduard Krčmář, Václav Milík a Jan Kvěch

Foto: Karel Herman, Mirek Horáček a Daniel Šilhán st.

Září zapaluje doutnák k roznětce plochodrážních závodů

Pardubice – 19. srpna
Situace okolo koronaviru u nás na sklonku prázdnin začíná být turbulentní. Ještě minulý týden se o návratu roušek spekulovalo až v souvislosti s listopadovými chřipkami a nyní levicová vláda přitvrzuje s jejich zavedením již se začátkem školního roku. Slovensko k nám nedoporučuje svým občanům cestovat, některé britské tabulky kladou Českou republiku na špici nejrizikovějších zemí doprostřed mezi Francii a Maltu. Česká plochodrážní exekutiva ovšem prochází zkouškou charakteru naprosto skvěle. Nešíří ani paniku, ani konspirační teorie, nýbrž informace o nových závodech v září. Plochá dráha se tak zaplaťpánbůh jezdí stále a pořád dokola a doleva.

 

Plzeňské Bory určí letošního mistra republiky

Září již ve svém druhém dni rozhodne o letošním českém šampiónovi na plzeňských Borech. Přitom nastane neskutečná exploze zářijových závodů. Hned v pátek bude Svítkov hostit mistrovský flat track. Druhý den v Kopřivnici vyvrcholí první liga.

Ta sice sem z července přeložila již dříve, ale definitivní potvrzení jejího konání přinesla až minulá sobota. Pakliže by totiž juniorský nároďák postoupil do světového finále, které se jede stejný den, musel by se hledat náhradní termín. Ve stejný den v Divišově bude pokračovat šampionát ve flat tracku v Divišově. Doprovodí jej šampionáty dvěstěpadesátek a stopětadvacítek na malé dráze.

V Žarnovici se chystá další plochodrážní víkend

Hned další neděle, tedy 13. září přinese druhý díl české juniorky v Žarnovici. O den dřív se na Slovensku pojede jediný letošní závod poháru přátelství. V Mariánských Lázních budou zase závodit veteráni.

V pracovních dnech předtím by také dvojicí úvodních mítinků měla odstartoval extraliga. Její vyvrcholení dle původního revidovaného plánu by mělo proběhnout před dvojicí pražských velkých cen. Ovšem detaily o vyšší české lize slibuje sportovní komise až na zítřek.

Nově potvrzené mítinky českého kalendáře v září:

pátek 4.9. Pardubice MR flat track namísto původního data 18.4.
sobota 5.9. Kopřivnice závod první ligy potvrzen po vyřazení českého juniorského nároďáku z mistrovství světa
sobota 5.9. Divišov trojkombinace MR ve flat tracku, MR 250 a MR 125 na krátké dráze přeložená kvůli faktu, že v původním termínu 12.9. nebyl stadión k dispozici
sobota 12.9. Mariánské Lázně mítink ELVS místo původně plánovaného 13.6.

Foto: Mirek Horáček a Eva Palánová

Krizový scénář by se mohl naplnit rovněž ve Svitavách

Svitavy – 9. dubna
Žluťáskům, těm je tu hej! Ve své honičce za kvetoucími podběly, petrklíči či plicníky si mohou vyzkoušet maximální rychlost z výjezdu, aniž by laborovali s předstihem či převody. A ve svém krátkém životě jim je absolutně buřt, že ochozy svitavské Cihelny zívají prázdnotou. Místní pořadatelé ovšem nejsou bezstarostnými motýli. Tolik se těšili na sezónu, o níž zatím vědí jenom to, že první květnovou sobotu na jejich stadiónu rozhodně nebude mávat divákům vítěz prvního finále mistrovství republiky jednotlivců.

 

Jasný verdikt přinese úterý

Před jedenácti lety Lukáš Dryml ve Svitavách získal svůj poslední titul mistra republiky jednotlivců, byť do závodu nastupoval s tříbodovou ztrátou na Josefa France

„Nepojede se to, karanténa nám zrušila všechny práce na stadiónu,“ smutní Richard Berger, předseda klubu. „Je to špatný, asi odpískáme celou sezónu jako Chabařovice. Přemejšlíme o tom. Budeme se snažit připravit se, ale ještě nemáme vaky, vládní opatření nám to zastavily.“

Čeští plochodrážní pořadatelé však již mnohokrát dokázali, že k předčasnému stahování kalhot mají daleko asi stejně jako Jan Lucemburský v bitvě u Kresčaku. Zatím se závodními nadějemi obecně vzhlížejí spíše k červnu než ke květnu. A konec konců letní prázdniny by letos vedle školáků nemusely mít ani stadióny a sportovní komise si v současné krizi počíná jako ostřílený mořský vlk.

„Všechno budu řešit v úterý s panem Moravcem,“ připomíná Richard Berger termín, v němž se dozvíme konkrétní informace. „Tam se rozhodne, zatím nic jistýho není, ale druhýho se určitě nepojede. Uvidíme, jak to dopadne. Až skončí karanténa, bude ještě trvat, než dáme stadión do kupy.“

 

Vzácné návštěvy mistrovství republiky

Svitavská Cihelna byla mimořádným zjevem již v době svého vzniku. Už jen proto, že se v půli osmdesátých let plochodrážní stadióny běžně nestavěly. Na časové osy jí byly nejblíže Chabařovice a Zohor, jenže od otevření jejich bran uběhlo již více než desetiletí.

Nebylo také běžné, aby závodní premiéru poskytl mezinárodní závod jako Dunajský pohár ve Svitavách v sobotu 28. června 1986. Na čtyřutkání Československa s Maďarskem, Rakouskem a Jugoslávií proudily davy lidí a pořadatelé nelitovali, že prodejní stolečky se vstupenkami a programy umístili daleko před vstupní bránu.

V červenci 1971 pršelo, přesto se na mistrovství republiky U Tabačky přišly podívat davy diváků

Další ploché dráhy následovaly a stále ještě novotou vonící Cihelna viděla mítinky, o nichž se mohlo jiným drahám jen zdát. Dunajský pohár se stal tradicí, ale vedle jiných se zde konal kontrolní závod reprezentantů, extraligy, pohár míru a přátelství juniorů z komunistických zemí či ligový pohár, pozdější Pohár světa motorů, tedy individuální klání nejlepších borců extraligy.

Mistrovství republiky však nikdy. Nejstarší motoristický šampionát naší země se do Svitav podíval čtyřikrát, když se plochá dráha jezdila ještě na starém stadiónu u tabákové továrny, kde je dnes plovárna. Cihelna jej hostila až v září 2009. Poslední finálový závod přinesl jedno z nejlepších vyvrcholení celé historie. Lukáš Dryml v něm smazal tříbodový odstup od Josefa France a titul mu sebral v klíčovém rozjezdu.

 

Závody ranku mistrovství republiky jednotlivců ve Svitavách:

datum: stadión: nejlepší trojice:
14.5.1967 U Tabačky 1. Antonín Kasper (Viktoria Žižkov), 2. Antonín Šváb (Slaný), 3. Jan Holub (České Budějovice)
3.7.1971 U Tabačky 1. Milan Špinka, 2. Jiří Štancl, 3. Václav Verner (všichni RH Praha)
2.7.1972 U Tabačky 1. Milan Špinka, 2. Václav Verner, 3. Jiří Štancl (všichni RH Praha)
11.8.1973 U Tabačky 1. Milan Špinka, 2. Jiří Štancl (oba RH Praha), 3. Zdeněk Majstr (Slaný)
12.9.2009 Cihelna 1. Lukáš Dryml (Pardubice), 2. Matěj Kůs, 3. Adrian Rymel (oba Praha)
2.5.2020 Cihelna v řádném termínu se určitě neuskuteční, o posunu v kalendáři či zrušení se rozhodne v úterý

Foto: Pavel Fišer a archív speedwayA-Z

Po Velikonocích bude více jasno

Pardubice – 8. dubna
Velikonoční svátky mají být přelomovým bodem v otázce současných vládních opatření v boji s koronavirem. Svátky jara a vzkříšení Krista mají obdobné ambice rovněž na plochodrážním poli. Poslaneckou sněmovnou včera prodloužený nouzový stav do konce dubna se podepsal pod zrušení plzeňského přeboru, nicméně květnové mítinky s největší pravděpodobností čeká stejný osud. Moudřejší ovšem budeme až v úterý.

 

Očekávané změny v kalendáři se s největší pravděpodobností dotknou také Mariánských Lázní
Očekávané změny v kalendáři se zřejmě dotknou také Mariánských Lázní

Přebor v Plzni doplněný spojený s klasickým šampionátem stopětadvacítek byl plánován na poslední sobotu v dubnu. O sedm dnů později nabízel kalendář první finále mistrovství republiky jednotlivců ve Svitavách. Vše nasvědčuje, že se nepojede ani tady, protože současná pravidla znemožňují pořadatelskému týmu pracovat na stadiónu. Ve hvězdách je i dlouhodrážní šampionát v Mariánských Lázních. Pokud zůstanou zavřené hranice, bez cizinců by stejně postrádal smysl.

Začátek závodní sezóny ve Svitavách se s největší pravděpodobností odkloží
Začátek závodní sezóny ve Svitavách se s největší pravděpodobností odkloží

„Oficiálně bude známo až v úterý po jednání s kluby,“ komentuje Petr Moravec. Ostatně FIM se snaží přesouvat většinu mítinků na druhou polovinu roku a její komise CCP dnes v tomto duchu upravila mistrovství světa ve flat tracku. Nejsou vyloučeny další změny ani v seriálu Speedway Grand Prix a rovněž FIM Europe plánuje po Velikonocích přijmout určitá opatření.

 

Karanténní perlička

Český epidemiolog a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula, jehož proslavila ráznost za současné krize, dobře zná prostředí ploché dráhy. Pochází z Čivic a jeho bratr Richard v polovině osmdesátých let závodil za pardubický klub. Posléze působil jako kondiční trenér ve středisku mládeže, než roku 1990 po absolutoriu vysoké školy opustil svět levých zatáček a odešel pracovat na ministerstvo zahraničních věcí.

Foto: Karel Herman a Mirek Horáček