Archiv pro rubriku: MČR Jednotlivců

Václav Milík revoluci ve výsledkové listině nemusel věnovat pozornost

Praha – 16. dubna
Slunečný, ale přece jen chladný večer orámoval první finále šampionátu republiky jednotlivců na pražské Markétě. Pořádky v klasifikaci, které ještě před půl rokem byly považovány za neotřesitelné, se dnes ocitly vzhůru nohama. Po třech sériích se předčasně rozloučili Matěj Kůs a Patrik Mikel, který se ještě necítil fit po tréninkové kolizi s Vladimírem Kalinou ve Svítkově minulý týden. Eduard Krčmář suverénně vedl rozjížďku s číslem jedna, když na cílové rovince třetího kola zachytil o mantinel a spadl. Josef Franc si zase zaměnil nulu na časomíře za jedničku, aby ve třinácté jízdě byl diskvalifikován za prošvihnutí dvouminutového limitu a nakonec se v přímo nasazené osmičce pro zářijovou Plzeň udržel rozdílem jediného bodu. Vůbec minimální rozdíly charakterizovaly celý mítink. Své by k tomu mohl říct kupříkladu Ondřej Smetana, který nebýt pokaženého startu v repete první jízdy stál na pódiu. Hynek Štichauer, který skončil devátý, ačkoliv po restartu rozjížďky s číslem šestnáct odvedl nejen Zdeňka Simotu, ale i Jana Kvěcha. Pražský junior nakonec v dramatické koncovce předčil Eduarda Krčmáře a prvně v životě si byl pro pohár v nejstarším motoristickém šampionátu naší země. Jako rozsvěcující se Měsíček na obloze se usmíval Zdeněk Holub. Unikající vzduch ze zadní pneumatiky v rozjížďce s číslem dvě mu nezabránil projet pod šachovnicovou vlajkou v rukou Stanislava Klenovce před Janem Kvěchem, Josefem Francem a Patrikem Mikelem. Nakonec byl druhý, byť přišel o bod ve prospěch Zdeňka Simoty a Václava Milíka. Právě pardubický kapitán dnes připomněl léta svého panování. Vyhrával jako na běžícím pásu a výrazně si po nedělní nule v polské extralize zlepšil náladu.

Zdeněk Holub, Václav Milík a Jan Kvěch stojí na stupních vítězů

Začátek nových pořádků

Pád nebyl pro Eduarda Krčmáře šťastným vstupem do šampionátu

Václav Milík, Josef Franc, Eduard Krčmář. To je dvojice, která jakoby si v loňském roce uzurpovala monopolní právo na stupně vítězů v českém šampionátu jednotlivců. Jenže neskončily ani dvě úvodní rozjížďky letošního mistrovství a bylo jasné, že se papírové předpoklady hroutí jako domeček z karet.

Eduard Krčmář v úvodním oblouku první jízdy objel Martina Málka, aby si na čele poměrně rychle vypracoval náskok zvící půl rovinky. Jenže ve třetím kole ve druhém výjezdu zachytil o mantinel a upadl. Jelikož v okamžiku rozsvícení červených světel byli ostatní závodníci již v závěrečném okruhu, Pavel Váňa přidělil technické body. A Martin Málek se ve své vůbec první letošní závodní jízdě dočkal triumfu, navíc na úkor Zdeňka Simoty a Ondřeje Smetany!

Překvapením však ještě ani zdaleka nebyl konec. Rozjížďka s číslem dvě přivedla k pásce celou vítěznou trojici z Velké ceny UNITOP. Skvělou reakcí se blýsknul Josef Franc, který vypálil do čela. Jenže vnějškem první zatáčky jej předčil Jan Kvěch. Jenže po spodní straně se řítil Zdeněk Holub.

Zdeněk Holub vede před Janem Kvěchem a Josefem Francem

Nejprve podjel Patrika Mikela, aby se z výjezdu přemístil rovnou do čela. Zůstal na něm, v čemž mu svým způsobem pomáhal Josef Franc. Šampión totiž vytrvale útočil na Jana Kvěcha, který se musel bránit. Zdeněk Holub si tak vypracoval mírný náskok. Přišel mu náramně vhod v závěru, kdy mu unikal vzduch ze zadní pneumatiky.

Třetí jízdu opanoval Matěj Kůs stylem start – cíl před Hynkem Štichauerem, v čemž ho hned vzápětí napodobil Václav Milík. Zprvu měl za sebou Michala Škurlu, jeho v prvním oblouku objel Petr Chlupáč. Avšak Michal Škurla se tlačil na spodní stranu, a když jeho klubový kolega ve druhé zatáčce vyjel přece jen moc ven, vrátil se na druhou příčku.

Jan Kvěch lituje své třetí příčky v rozjížďce s číslem šest:

„Škoda, koplo mě to, přetočil jsem se…“

Václav Milík vede šestou jízdu před Janem Kvěchem (žlutá), Ondřejem Smetanou (bílá) a Matějem Kůsem (modrá)

Dramatická zápletka dnešního závodu se ještě více zamotala druhou sérií. S výjimkou Václava Milíka, který si v šesté jízdě střihnul další roli suveréna. Jan Kvěch přišel o dva body, když se v úvodním výjezdu pod něho natlačil Ondřej Smetana. Kromě pardubického kapitána už nikdo jiný nedokázal svůj úvodní triumf zopakovat.

Martin Málek v rozjížďce s číslem pět stačil jen sledovat, jak se Hynek Štichauer před ním marně snaží dostihnout Petra Chlupáče. Matěj Kůs odstoupil nejen ze šesté, ale posléze i z dvanácté jízdy a nakonec i z celého závodu. Zdeněk Holub sice vedl rozjížďku s číslem osm, jenže jeho jmenovec Simota si nedopřál klidu, dokud jej ve druhém okruhu nepředčil v úvodním výjezdu.

 

Triumf Václava Milíka je jedinou dnešní jistotou

Václav Milík (žlutá) letí vstříc klíčovému triumfu před Eduardem Krčmářem (bílá), Zdeňkem Holubem (červená) a Hynkem Štichauerem (modrá)

Na prahu třetí pětiny stál na čele aktuální klasifikace osamocený Václav Milík. O bod za ním byli Zdeněk Holub a Zdeněk Simota, zatímco zbytek startovní listiny ztrácel ještě více.  Pardubičan přidal třetí zářez v rozjížďce s číslem jedenáct. Jako ostatně ve dvou předchozích případech, vystřelil dopředu současně s letem pásky a svým sokům ponechal možnost, aby bojovali jen o zbylé drobky po jeho hostině.

Dvou bodů ze zprvu zmocnil Eduard Krčmář, jenž se prve v sedmé jízdě částečně rehabilitoval za svůj úvodní pád odvedením Josefa France. Jenže body jako pohádkovou sůl potřeboval i Zdeněk Holub prahnoucí přesvědčit činovníky klubu, že jen on je ideálním kandidátem na sedmnáctku velké ceny. A v prvním zatáčce slánského závodníka podjel.

Progres zaznamenali i Jan Kvěch a Ondřej Smetana. Mladší z pražské dvojice si v rozjížďce s číslem devět mohl celá čtyři kola opakovat veni, vidi, vici. Hned poté jeho klubový kolega poslal za svá záda Michala Škurlu vnějškem druhého oblouku. A když už jsme u pokroků Pražanů, prvního triumfu se dočkal konečně i Josef Franc. Start rozjížďky s číslem dvanáct sice patřil Petru Chlupáčovi, nicméně úřadující šampión se prosadil již po vnější straně první zatáčky. Jenže po přestávce přišla pohroma!

Ve dvanácté jízdě Josef Franc – na snímku přijímající gratulace od Petra Chlupáče – ještě věřil, že se vše v dobré obrací

U pásky rozjížďky s číslem třináct se otočil v okamžiku, kdy už to hraničilo s bohapustým hazardem. Pozdější vysvětlení, že zaměnil nulu digitální časomíry za jedničku jej už od diskvalifikace neuchránilo. Na ovál vyjel Daniel Klíma, jemuž bod při premiéře v českém finále sebral Filip Hájek až na cílové metě.

Josef Franc nemůže věřit své diskvalifikaci z třinácté jízdy:

„Přišlo mi, že na hodinách bylo nějaký turbo, než jsem se otočil, viděl jsem minutu dvacet.“

Pád Michala Škurly v rozjížďce s číslem šestnáct

Bez Josefa France neměl Václav Milík výraznější problém zahrát své třetí sólo. Eduard Krčmář sice po startu jako z praku hravě vyhrál rozjížďku s číslem patnáct, ale předchozí manko bylo až přespříliš výrazné. Při potížích Josefa France bylo jasné, že se rýsuje nečekané obsazení pódia. Směle k němu vykročil Zdeněk Holub.

Po svém prvenství ve čtrnáctém místě se jeho skóre dostalo na deset bodů. Za jeho zády zuřil duel Petra Chlupáče s Ondřejem Smetanou. Pražský junior se dostal na druhou příčku vnějškem první zatáčky. Přišel přitom o pár drátů v kole, navíc na konci úvodního okruhu vrazil do mantinelu. Klesl na třetí pozici a nakonec zůstal stát.

 

Jan Kvěch popadl příležitost za pačesy

Hynek Štichauer pádí před Janem Kvěchem a Zdeňkem Simotou

Petr Chlupáč však svým odstoupením v závěrečném kole šestnácté jízdy nepřišel o vidinu stupňů vítězů. Měl osm bodů stejně jako Martin Málek, druhý za Václavem Milíkem po vyloučení Josefa France, a Jan Kvěch. V repete rozjížďky s číslem šestnáct opakované vinou pádu Michala Škurly, měl totiž katastrofální start. V úvodním oblouku stačil objet Zdeňka Simotu, ale Hynek Štichauer byl už dávno ten tam.

Lepší skóre než osmibodová trojice před závěrečnou sérií měli jen Zdeněk Holub s deseti body a neporažený Václav Milík! Vodítko pro řešení medailové tajenky přinesla již rozjížďka s číslem sedmnáct. Zdeněk Holub v ní vystřihnul skvělý start. A protože Michala Škurlu za jeho zády zaměstnával spíše atakující Martin Málek, vedoucí Pražan mířil vcelku poklidně za dalším triumfem.

Než vjel do depa, měl dokonalou jistotu, že hůře než druhý již nemůže skončit. Přesto ještě stačil hulákat do přilby Josefa France nejnovější poznatky o stavu dráhy. Úřadující šampión již také věděl, že jej dnes vavříny nečekají. Ale také, že se chleba bude lámat až na podzim.

Josef Franc (bílá) jede v osmnácté jízdě vabank proti Ondřeji Smetanovi (modrá), Hynku Štichauerovi (červená) a Jaroslavu Petrákovi (žlutá)

Dnes však pro obhajobu svých zlatých medailí z předchozích dvou let nemohl udělat nic víc, než skórovat co nejvíc v rozjížďce s číslem osmnáct. Start si sice za rámeček nedal, ale v první zatáčce objel Hynka Štichauera, aby ve výjezdu minul také Ondřeje Smetanu.

Díky svému brilantnímu manévru se rozdílem jediného bodu udržel v elitní osmičce nasazené do zářijové Plzně. Takové štěstí ovšem neměl Hynek Štichauer, který právě o ten jeden bod vypadl. A to přitom porazil závodníka, který dnes stál na pódiu! Ale nepředbíhejme…

Hynek Štichauer se stoickým klidem snáší vyřazení z top 8 pro Plzeň:

„Nemoh‘ jsem čekat nic lepšího, když nemám naježdíno.“

Eduard Krčmář (červená) dotírá na Jana Kvěcha

Z trojice osmibodových vypadl ze hry o pódium nejprve Martin Málek, již víme, že se v rozjížďce s číslem sedmnáct nedokázal dostat před Michala Škurlu. Hned vzápětí Josef Franc rozkmital plamínek naděje Ondřeje Smetany. Jan Kvěch jej mohl předčit, ale musel by vyhrát rozjížďku s číslem devatenáct. Na jejím startu stál úplně napravo, zatímco na opačné straně nebyl nikdo menší než Eduard Krčmář.

Slánský závodník měl vskutku bleskový start, jenže Jan Kvěch jej v úvodním oblouku podjel. Eduard Krčmář překypoval aktivitou, aby se vrátil nazpět, ale nepovedlo se. Pražský junior se tím pádem mohl chystat na svou první cestu na pódium podniku ranku českého šampionátu jednotlivců. Stál na jeho nejnižším stupínku spolu se Zdeňkem Holubem. Nad nimi čněl Václav Milík, který dalším velkým sólem v rozjížďce s číslem dvacet zkompletoval své patnáctibodové maximum.

 

Hlasy z depa

Václav Milík dnes všem ukázal záda

„Super, jsem spokojenej‘,“ nepřekvapil Václav Milík svým prohlášením. „Spravil jsem si chuť po tom nezdařeným polským závodě v neděli. To se stane, potřeboval jsem takový závody jako dneska, abych měl vyhraný jízdy. A budoval si psychiku a měl hodně vyhranejch‘ jízd, aby se člověk nadupal vítěznou energií. V Polsku jsem šel do toho až moc. Nebudu to svádět na motorky, ty jedou pěkně. Nebyl jsem v pohodě, budu se víc soustředit.“

Zdeněk Holub vodí za sebou svého jmenovce Simotu

„Zase jsem druhej‘ na Markétě,“ připomínal Zdeněk Holub své umístění při Velké ceně UNITOP předminulou sobotu. „Ale super. Dráha byla závodivá, divočejší. Škoda, že mě porazili Simoťák a Venca, ale dostávám se zpátky do tempa. Doufám, že to bude stoupat dál, v sobotu mám Güstrow, v neděli Pocking. Pěkně se to rozjíždí.“

Jan Kvěch šel na pódium šampionátu republiky jednotlivců vůbec poprvé

„Zezačátku jsem tomu nevěřil,“ neskrýval Jan Kvěch své pochybnosti, že by na konci závodu mohl přijít divákům zamávat z pódia. „Byl to náročnej‘ závod a zezačátku byla dráha všelijaká. „Škoda druhý jízdy, koplo mě to, přetočil jsem se. Mám radost. Jak byl začátek divokej‘, pak jsme to doladilo. Hlavně že se povedla poslední jízda a jsem za to rád.“

„Celý závody mi zkazila první jízda,“ povzdechl si Ondřej Smetana. „Pro změnu jsem odstartoval, neměl svíci jako na UNITOPu, ale špatně. Dostal jsem cejchovačku a nic neviděl. Pak to nebylo špatný, ale něco tomu chybělo. Starty!“

Josef Franc nevstoupil do českého šampionátu optimálně

„Viděl jsi to sám,“ opáčil Josef Franc na klasickou otázku magazínu speedwayA-Z, jaké to dnes bylo. „Jednu jízdu jsem si pokazil sám svojí nezodpovědností. Přišlo mi, že na hodinách bylo nějaký turbo, než jsem se otočil, viděl jsem minutu dvacet. Závodu je škoda, nemůžu to na nic svádět. Jsou to prostě jen závody, z výsledku se neposereme. Není to tragédie, mohlo bejt‘ jedenáct nebo i dvanáct bodů, ale jak jsem řek‘, nezblázním se z toho.“

Martin Málek za sebou vodí Zdeňka Simotu

„Krásné, jsem v osmičce pro Plzeň, o to mi dneska šlo,“ neskrýval Martin Málek své nadšení. „Byly to moje první závody a většinou se mi v Praze nedaří. Dnes to bylo i se štěstím. Padali i větší borci, jsem rád, že jsem to přežil ve zdraví.“

„Nevím,“ rozhodil Zdeněk Simota rukama. „Povedla se mi jen jedna jízda, jinak jsem měl na motorkách spoustu věcí. Dva dny jsem byl zalezlej‘ v dílně, ale dnešek jsem bral jako rozježdění. Prostě první závody.“

Hynek Štichauer smolně vypadl z elitní osmičky

„Letos druhej‘ závod,“ argumentoval Hynek Štichauer, který těsně vypadl z elitní osmičky pro Plzeň. „Je to na mně znát, nemám naježdíno, ale na to, jak byla těžká dráha, jsem spokojenej‘. Rád jsem to odjel ve zdraví. Nemoh‘ jsem čekat nic lepšího, když nemám naježdíno.“

„Super,“ odtušil Petr Chlupáč. „Škoda první jízdy, odešla technika, svíčka. Vynechávalo mi to do nájezdu. Ve čtvrtý jízdě jsem to neudržel na venku a ťuk‘ do mantinelu. Smeták mi ale vyplet‘ přední kolo.“

Josef Franc (žlutá) na cestě za prvním ze svých dvou dnešních vítězství před Matějem Kůsem (bílá), Zdeňkem Simotou (modrá) a Petrem Chlupáčem (červená)
1. Václav Milík, Pardubice 3 3 3 3 3 15
2. Zdeněk Holub, Praha 3 2 2 3 3 13
3. Jan Kvěch, Praha 2 1 3 2 3 11
4. Ondřej Smetana, Praha 1 2 3 2 2 10
5. Eduard Krčmář, Slaný X 3 1 3 2 9
6. Josef Franc, Praha 1 2 3 M 3 9
7. Martin Málek, Březolupy 3 1 2 2 1 9
8. Zdeněk Simota, Plzeň 2 3 1 1 2 9
9. Hynek Štichauer, Pardubice 2 2 0 3 1 8
10. Petr Chlupáč, Praha 1 3 2 E 1 7
11. Michal Škurla, Praha 2 1 2 X 2 7
12. Matěj Kůs, Praha 3 R R – – 3
13. Jaroslav Petrák, Pardubice 0 0 1 2 0 3
14. Filip Hájek, Praha 1 1 0 1 0 3
15. Martin Gavenda, Březolupy 0 0 E 1 1 2
16. Patrik Mikel, Pardubice 0 R 1 – – 1
17. Daniel Klíma, Praha (res) 0 1 0 1
18. Daniel Šilhán, Praha (res) 0 0 0
Nečekaný výsledek rozjížďky s číslem dvě: Zdeněk Holub (žlutá) ukazuje výfuk Janu Kvěchovi (bílá) a Josefu Francovi (modrá)

Průběžné pořadí seriálu:

PHA TOT
16.4.  
1. Václav Milík, Pardubice 15 15
2. Zdeněk Holub, Praha 13 13
3. Jan Kvěch, Praha 11 11
4. Ondřej Smetana, Praha 10 10
5. Eduard Krčmář, Slaný 9 9
6. Josef Franc, Praha 9 9
7. Martin Málek, Březolupy 9 9
8. Zdeněk Simota, Plzeň 9 9
9. Hynek Štichauer, Pardubice 8 8
10. Petr Chlupáč, Praha 7 7
11. Michal Škurla, Praha 7 7
12. Matěj Kůs, Praha 3 3
13. Jaroslav Petrák, Pardubice 3 3
14. Filip Hájek, Praha 3 3
15. Martin Gavenda, Březolupy 2 2
16. Patrik Mikel, Pardubice 1 1
17. Daniel Klíma, Praha 1 1
18. Daniel Šilhán, Praha 0 0
Hynek Štichauer (červená) porazil Jana Kvěcha (modrá) a Zdeňka Simotu (bílá), ale místo v osmičce pro zářijovou Plzeň na něho nezbylo

Foto: Pavel Fišer, Karel Herman a Kiril Ianatchkov

Nepříjemná chvilka pro Michala Škurlu

Klub vítězů závodu šampionátu republiky jednotlivců je vskutku exkluzivní

Praha – 16. dubna
Plochodrážní mistrovství republiky jednotlivců, které dnes večer startuje na pražské Markétě,jen s letopočtem svého vzniku 1949 nejstarším motoristickým šampionátem naší země. V žádné historické epoše nebylo jednoduché v něm uspět. Vždyť za posledních pět let se pouze Josef Franc, Václav Milík, Eduard Krčmář, Zdeněk Simota a Matěj Kůs mohli chlubit ziskem některé z medailí v závěrečné klasifikaci. Pakliže se zaměříme na jednotlivé závody, není klub borců, jež spíkři vítali na pódiu, o mnoho širší.

 

Z dnešních finalistů vyhrál Václav Milík nejvíc titulů i závodů ranku šampionátu republiky

Bylo jich celkem osm. Nejčastěji se na stupních vítězů objevil Josef Franc, avšak Václav Milík jen trumfne nejen počtem titulů, ale i vítězstvím v jednotlivých závodech.

Kromě nich dokázali v jednom mítinku triumfovat již jen Matěj Kůs, Martin Málek a Eduard Krčmář. Zajímavý je i fakt, že z denšních finalistů se pouze čtyři podívali na stupně vítězů častěji než dvakrát.

Umístění letošních finalistů na pódiu závodů ranku mistrovství republiky jednotlivců:

závodník: závody s pódiem: počet pódií celkem:
Josef Franc vítěz: Březolupy 2017, Praha 2018 17
druhý: Mšeno 2005, Březolupy 2006, Slaný 2007, Divišov 2009, Pardubice 2016, Praha 2017, Březolupy 2018
třetí: Pardubice 2009, Mšeno 2012, Divišov 2013, Březolupy 2014, Praha 2015, Praha 2016, Kopřivnice 2018, Plzeň 2018
     
Václav Milík: vítěz: Mšeno 2012, Plzeň 2013, Praha 2014, Praha 2015, Praha 2016, Pardubice 2016, Plzeň 2016, Praha 2017, DIvišov 2017, Plzeň 2018, Březolupy 2018 14
druhý: Divišov 2013, Kopřivnice 2018
třetí: Praha 2018
     
Matěj Kůs: vítěz: Pardubice 2010, Praha 2011, Divišov 2012 14
druhý: Pardubice 2009, Svitavy 2009, Praha 2010, Praha 2014, Praha 2015, Plzeň 2016
třetí: Liberec 2008, Divišov 2011, Praha 2016, Divišov 2017, Březolupy 2017
     
Eduard Krčmář: vítěz: Kopřivnice 2018 9
druhý: Plzeň 2013, Praha 2016, Divišov 2017, Březolupy 2017, Praha 2018, Plzeň 2018
třetí: Plzeň 2016, Březolupy 2018
     
Martin Málek: vítěz: Březolupy 2014 2
druhý: Divišov 2011
     
Hynek Štichauer: druhý: Pardubice 2010 2
třetí: Praha 2017
     
Zdeněk Simota: třetí Mšeno 2005, Březolupy 2006 2
     
Zdeněk Holub: druhý: Březolupy 2014 1
Josef Franc stál z dnešních fainalistů na pódiu nejčastěji

Foto: Karel Herman

Pražský závod nabízí mnoho lákadel i pro závodníky

Praha – 12. dubna
V letošní sezóně jsme toho na našich oválech viděli už vcelku dost, ačkoliv je na kalendáři stále nízké plochodrážní datum. Přesto po přeložení kopřivnické první ligy z této neděle na Velký pátek v České republice závodily pětistovky pouze na Markétě. Tato zajímavost zůstane pražské trati ještě pár dnů. V úterý večer zde startuje mistrovství republiky jednotlivců a nepůjde zdaleka jen o titul.


Tipujte:

Označte trojici závodníků,která v úterý v Praze bude na pódiu:

View Results

Loading ... Loading ...

Nejlepší trio loňského šampionátu: Václav Milík, Josef Franc a Eduard Krčmář

Předně v nominaci reprezentačního kouče Filipa Šitery zůstávají volná místa na kvalifikace o Speedway Grand Prix 2020 a evropského šampionátu. A konec konců sobotní Velká cena UNITOP nerozhodla ani o prvním náhradníkovi pro pražskou velkou cenu, natož pak o divoké kartě. A ve hře také osmnáctka, jejíž majitel se možná během velkého plohcodrážního svátku ani nesveze, avšak s prázdnou peněženkou odjíždět nebude.

Startovní listina pražského finále není žádným překvapením. Česká plochá dráha totiž není ve stavu, že by měl chybět kdokoliv, kdo by v šampionátu republiky startovat měl. Řídící orgán si tradičně vyhrazuje právo udělit divokou kartu. Pro úterní Markétu ji získal Matěj Kůs, jenž vinou zranění z britské ligy musel vynechat poslední plochodrážní měsíc loňské sezóny a s ním pochopitelně i březolupské finále.

Divokou kartu pro Prahu získal Matěj Kůs

Nejlepší osmička z loňska postupuje automaticky, sedm dalších závodníků dodává přebor. Ten startuje až příští sobotu ve Slaném, takže i v tomto případě za bernou minci poslouží tabulka s konečným pořadím soutěže s letopočtem 2018.

Náhradníci jsou v kompetenci pořadatele, který ve spolupráci se sportovní komisí nominoval mladé Daniely, Klímu a Šilhána. Další závodníci z přeboru budou osloveni v případě, že by se kdokoliv z finalistů omluvil. Pro takový případ však byla stanovena časová lhůta čtyřiadvacet hodin před začátkem mítinku.

losování startovních čísel

Startovní listina úterního finále mistrovství republiky v Praze a způsob kvalifikace:

1 Martin Málek, Březolupy 6. v MR 2018
2 Ondřej Smetana, Praha 5. v MR 2018
3 Eduard Krčmář, Slaný druhý vicemistr republiky 2018
4 Zdeněk Simota, Plzeň 4. v MR 2018
5 Patrik Mikel, Pardubice 10. v přeboru 2018
6 Jan Kvěch, Praha 6. v přeboru 2018
7 Josef Franc, Praha mistr republiky 2018
8 Zdeněk Holub, Praha 5. v přeboru 2018
9 Hynek Štichauer, Pardubice 7. v MR 2018
10 Matěj Kůs, Praha divoká karta komise PD AČR
11 Martin Gavenda, Březolupy 7. v přeboru 2018
12 Filip Hájek, Praha 11. v přeboru 2018
13 Petr Chlupáč, Praha 9. v přeboru 2018
14 Václav Milík Pardubice vicemistr republiky 2018
15 Michal Škurla, Praha 8. v MR 2018
16 Jaroslav Petrák, Pardubice 8. v přeboru 2018
17 Daniel Klíma, Praha traťová rezerva pořadatele
18 Daniel Šilhán, Pardubice traťová rezerva pořadatele

Foto: Karel Herman a Mirek Horáček

Josef Franc svému loňskému titulu pořídil mladšího bratříčka

Březolupy – 7. října
Všichni diváci dnes neměli šanci se vejít na tribunky okolo březolupského stadiónu. Naštěstí ohlašované deště se jihomoravské obci vyhnuly širokým obloukem. A sluníčko hřálo natolik, že usednout do trávy nepřinášelo pražádná rizika nachlazení. Avšak nádherné souboje čtvrtého finále českého šampionátu jednotlivců dozajista vynahradily trošku nepohodlí! Trojice pretendentů mistrovského trůnu udávala tempo celému závodu, zatímco ostatní finalisté tu záhy, tu zase později přicházeli o vidinu pódia. Zdeněk Simota začal mítink bez bodu a končil bez vzduchu v pneumatice a nakonec i bez metylu v nádrži. Martin Málek a Ondřej Smetana začali vítězit až s křížkem po funuse. Ostatně také Hynek Štichauer, jehož motocykly po poruše jeho dodávky dovezl do Březolup Jakub Valkovič. Pardubičan si navíc v boji o druhou příčku v rozjížďce s číslem devatenáct vylámal zuby na Jaroslavu Petrákovi, jenž si posléze v radostné euforii střihnul jakési česné kolo, během něhož neváhal publikum častovat vzdušnými polibky. Jediným borcem, který dokázal narušit hegemonii velké trojky, byl Jan Kvěch. Ambiciózní pražský junior v páté jízdě přivedl za svými zády do cíle Eduarda Krčmáře, avšak další start spálil jako páter Koniáš závadné knihy. Slánské eso na svou prohru reagovalo mistrovsky. A sice šachmatem, jenž v desáté jízdě přetrhnul vítěznou šňůru Václava Milíka. V té chvíli hořkost porážky nepoznal jedině Josef Franc. Avšak také on se v rozjížďce s číslem čtrnáct musel sklonit před Václavem Milíkem. A když se vzápětí Eduard Krčmář vrátil s trojkou, před poslední sérií byl průběžný stav šampionátu úplně stejný jako při slavnostním nástupu. A sice, že Josef Franc s Eduardem Krčmářem měli bod k dobru na Václava Milíka, který jim však hodil rukavici vítězstvím v osmnácté jízdě. Rovnice pro rozjížďku s číslem dvacet s duelem Josefa France a Eduarda Krčmáře měla jednoduché řešení. Na vítěze čekal titul, na druhého v pořadí rozjezd o stříbro s Václavem Milíkem. Příležitosti obhájit své loňské zlato se chytl Josef Franc, jenž se probil do čela před Zdeňka Simotu. Před něho se posunul i Eduard Krčmář, ale závěr pařil Václavu Milíkovi. Ten nejprve porazil Josefa France v dodatkové jízdě o dnešní vítězství a poté stejně naložil i s Eduardem Krčmářem v otázce konečného stříbra.

Stupně vítězů posledního finále: Josef Franc, Václav Milík a Eduard Krčmář

Březolupy čeká skvělý závod

Petr Moravec vede finalisty na nástup

Nádherné počasí lákalo do březolupských ochozů i ty diváky, kteří třeba nebyli úplně obeznámení se situací na hrotu aktuální klasifikace. Jejím leaderem byl Eduard Krčmář, ovšem se stejným skóre jako měl Josef Franc, zatímco Václav Milík za oběma zaostával o pouhý bod. Obrovská převaha velké trojky již nedávala žádnému jinému závodníkovi šanci na medaile v konečné klasifikaci.

Avšak nic jistého neměli ani samotní vedoucí muži. Snad jen kromě toho, že na sklonku dnešního odpoledne mohou opouštět Březolupy jako mistři, ale také s bronzem. Ten by za jiných okolností mohl být velkým úspěchem, jenže Eduard Krčmář, Josef Franc a Václav Milík by jej nemohli brát jinak než jako obrovské zklamání.

Václav Milík (modrá) vede první jízdu před Janem Kvěchem (červená), Zdeňkem Simotou (žlutá) a Martinem Málkem (bílá)

Obvyklé předzávodní žertíky šly protentokrát stranou. Celá parta sedmnácti finalistů cestou na nástup zamířila rovnou ke startovnímu roštu, zkoumat jeho stav. Dalo trošku více práce seřadit je do řady, aby mohli být představeni divácké záplavě na tribunách a svahu u věže rozhodčího. Kamenná tvář Eduarda Krčmáře odrážela pekelné soustředění před klíčovým podnikem šampionátu.

Josef Franc se po nástupu vrátil hrabat na startovní rošt a stejně tak Václav Milík. „Zakopali jsme si tady s tátou brambory,“ vysvětloval návštěvníkům skrze mikrofon. Přitom mu nebylo zrovna hej. Neuběhl ani týden od jeho pádu během semifinále Zlaté přilby města Pardubice. Včera při velké ceně v Toruni upadl opět. Kromě otřesu mozku si pohnul obratli, ale nakonec zamítl myšlenky na ručník v březolupském ringu.

Eduard Krčmář (červená) vystřelil do čela druhé jízdy před Martina Gavendu (žlutá), Michala Škurlu (modrá) a Hynka Štichauera (bílá)

O kratičkou chvilku později již projížděl pod šachovnicovou vlajkou v rukou Rostislava Zůfalého jako vítěz rozjížďky s číslem jedna. Již s vylétnutí pásky odvedl Jana Kvěcha. Martin Málek v úvodním oblouku stačil podjet pouze Zdeňka Simotu, jenž pádil do svého boxu přemítat nad set upem svého motocyklu.

Zdeněk Simota protahuje obličej nad svou úvodní nulou

„To jsem prokoučoval! Dali jsme malou trysku…“

Josef Franc (modrá) jezdí první v rozjížďce s číslem tři před Ondřejem Smetanou (červená), Jaroslavem Petrákem (žlutá) a Filipem Hájkem (bílá)

Ani ostatní pretendenti mistrovského trůnu v první sérii nezaváhali. Eduard Krčmář ve druhé jízdě nadělil svým pronásledovatelům půl rovinky. Ve velké bitvě o druhé místo se na úkor Michala Škurly nakonec prosadil Hynek Štichauer. Pardubický závodník prožil nad ránem v Žarnovici neradostné překvapení. Jeho dodávka, v níž se svým doprovodem dorazil na vyvrcholení první ligy, při startování ani neškytla. Pomohli mu kolegové a motocykly na jih Moravy přicestovaly v autě Štefana Valkoviče.

V rozjížďce s číslem tři vystřihl Josef Franc start jako z partesu. Když se v prvním výjezdu ohlédl, spatřil za sebou Ondřeje Smetanu, jehož útoky však odrazil. Posledním vítězem úvodní pětiny se stal Zdeněk Holub. Pražan ve čtvrté jízdě skvěle odstartoval, aby však musel mařit ataky Davida Pacalaje. Slovenský junior se hnal dravě dopředu, avšak ve druhé zatáčce po kontaktu se Zdeňkem Holubem vmžiku klesl až na chvost.

 

Josef Franc vede šampionát sám

Eduard Krčmář (bílá) v rozjížďce s číslem pět dohání Davida Pacalaje (červená) a Jana Kvěcha, z něhož je na snímku vidět jen kus zadního kola

Tři body daly Zdeňku Holubovi skvělý základ, který smolař letošního jara zúročil v rozjížďce s číslem sedm. V ní se opět blýsknul skvělým startem, navíc Michal Škurla vnějškem první zatáčky sebral druhé místo Josefu Francovi. Ten se však hned ve druhém oblouku vrátil nazpět, aby zkraje třetího kola převzal vedení od Zdeňka Holuba. Poslední slovo pronesl Martin Málek, který Michala Škurlu v poslední zatáčce před cílem připravil o poslední bod, jenž ještě zůstával k mání.

Zdeněk Holub měl pět bodů, ovšem před sebou vyhlídku na účast v rozjížďce s číslem deset proti Eduardu Krčmářovi a Václavu Milíkovi. Pakliže jej vedoucí příčka před Josefem Francem nepřesvědčila, že i s velkou trojkou se dá rovnocenně závodit, rozjížďka s číslem pět mu pádný důkaz poskytnout musela.

Jan Kvěch líčí své vítězství nad Eduardem Krčmářem v páté jízdě:

„Konečně jsem to doladit na starty! Odstartoval jsem na Edu a povedlo se mi ho předjet!“

Václav Milík (bílá) si po startu šesté jízdy vyšlápnul na Ondřeje Smetanu (modrá)

Po vylétnutí pásky k prosluněnému březolupskému nebi totiž neomylně do vedení zamířil Jan Kvěch. Eduard Krčmář v nájezdu do druhé zatáčky podjel druhého Davida Pacalaje, nicméně pražského juniora již dohonit nedokázal. V poslední zatáčce navíc zpomalil a s pohledem směřujícím na motor musel uznat ztrátu jednoho bodu.

Václav Milík před startem šesté jízdy usilovně hrabal na roštu jako červenožlutý bagr. Po startu vypálil dopředu, ovšem v úvodním oblouku jej objel Hynek Štichauer. Václav Milík svého klubového parťáka podjel hned ve druhé zatáčce a zůstal neporažen. A my již víme, Josef Franc prodloužil sérii své neporazitelnosti v souboji se Zdeňkem Holubem.

Josef Franc (červená) se dostává na čelo před Zdeňka Holuba (modrá), Martina Málka (žlutá) a Michala Škurlu (bílá)

Pražan po druhé přestávce ovládl rozjížďku s číslem devět. Vnější stranou první zatáčky překonal prvního Petra Chlupáče. Spolu s ním se před pražského juniora mihnul Hynek Štichauer. Jan Kvěch tentokrát neměl skvělý start a inkasoval jediný bod, když ve druhé zatáčce podjel Petra Chlupáče. Zato Josef Franc měl u svého jména devítku. Jelikož Eduard Krčmář prohrál s Janem Kvěchem, byl v té chvíli sám na čele šampionátu.

 

Jede se o titul i konečnou osmičku

Eduard Krčmář při svém vítězství nad Václavem Milíkem v desáté jízdě

Jenže Eduard Krčmář se dokonale poučil ze své předchozí prohry s Janem Kvěchem. Bílá páska ještě v rozjížďce s číslem deset nestačila dorazit do cíle svého letu a on se ujal vedení. Úvodní oblouk projel okolo vnitřní čáry, zatímco Václav Milík zvenku nestihl více než druhou příčku. A protože slánský borec byl na čele pekelně rychlý a dokonale neomylný, Pardubičan se stal druhým členem velké trojky, jenž musel zaknihovat ztrátu.

Václav Milík komentuje výsledek desáté jízdy:

„Prohrál jsem po startu. Myslel jsem, že se rozjedu po venku a on mě vzal po lajně. Takže moje chyba!

Ondřej Smetana (bílá) vodí Zdeňka Simotu (modrá)

V aktuálním pořadí finálové série dal Josef Franc doposud dohromady padesát bodů. Eduard Krčmář měl o bod, Václav Milík o dva méně. Jenže na lámání chleba byl dnešní mítink přece jen poněkud příliš mladý. Navíc šlo i o další posty, které mají vliv na podobu reprezentace pro další rok. A pochopitelně finálovou osmičku, jež si udrží své právo na finálovou účast i po změně letopočtu na číslici 2019.

Absence Matěje Kůse, který po zářijovém pádu v Newcastlu musel předčasně uzavřít letošní plochodrážní rok, otevřela prostor dalším uchazečům. Navíc Michal Škurla, jenž shodou okolností právě v Březolupech stál blízko svého vůbec prvního pódia v šampionátu, neměl vůbec svůj den.

Josef Franc (žlutá) upaluje před Hynkem Štichauerem (červená) a Janem Kvěchem (bílá)

Na konci třetí série disponoval pouze jedním jediným bodem z rozjížďky s číslem dvě a jeho pozice muže číslo šest se povážlivě kymácela. Zuby si na ní dělali Ondřej Smetana, Martin Málek a Hynek Štichauer, jenž kvůli svému zraněnému kolenu musel předchozí finále v Plzni dokonce vynechat.

Pardubičan během prvních třech sérií prozatím nevyhrál, nicméně ve všech případech na startovním roštu narazil na někoho z velké trojky. Martin Málek si po dvou úvodních jedničkách výrazně polepšil suverénním triumfem v rozjížďce s číslem jedenáct. Skvělý závod jel také Ondřej Smetana. „Měl jsem porazit Hynka,“ litoval faktu, že jej kromě Josefa France ve třetí jízdě o body v rozjížďce s číslem šest obral nejen Václav Milik, ale i Hynek Štichauer.

Martin Málek na cestě za triumfem v rozjížďce s číslem jedenáct

V rozjížďce s číslem dvanáct však Ondřeji Smetanovi vyšel perfektním způsobem start. A to se stalo úhelným kamenem jeho úspěchu. David Pacalaj byl pravda rychlejší, jenže Pražan v prvním oblouku útočil zprava a ve výjezdu vedl. Slováka, jenž posléze nepustil k bodu Michala Škurlu, za jeho zády vystřídal Zdeněk Simota.

Avšak také on si na Ondřeji Smetanovi protentokrát vylámal zuby. V rozjížďce s číslem třináct dal o sobě opět vědět Jan Kvěch, když ve druhé zatáčce podjel vedoucího Michala Škurlu. Jenže pražský junior si svou šanci na stupně vítězů přece jen promarnil pokaženou rozjížďkou s číslem devět.

 

Rozjezdy velké trojky prodlužují závod

Václav Milík (červená) jde do vedení rozjížďky s číslem čtrnáct, zatímco Josef Franc (žlutá) stihne objet pouze Davida Pacalaje (modrá)

Nicméně hlavním motivem dnešního finále bylo přece jen určit šampióna republiky. Další vodítko pro řešení mistrovské rovnice nabídla rozjížďka s číslem čtrnáct s duelem Josefa France a Václava Milíka. Oba se oři letu pásku pohnuli prakticky současně, jenže Václav Milík měl přece jen rychlejší motocykl.

Už v prvním nájezdu měl vrch, navíc vyznával stopu vedoucího poblíž vnitřní čáry. Josefu Francovi nezbylo, než útočit vnějškem první zatáčky, kde ale svého pardubického soka nestihnul. Snažil se útočit, dokud závodníky nezastavila šachovnicová vlajka, jenže Václav Milík si na své tři body nenechal ani sáhnout.

Hynek Štichauer (modrá) před Zdeňkem Simotou, jemuž se záhy svleče zadní pneumatika

Do rozjížďky s číslem patnáct nejlépe odstartoval Martin Málek, zatímco Eduard Krčmář poněkud zaostal. Jenže v první zatáčce se jako blesk mihnul mezi Petrem Chlupáčem a Ondřejem Smetanou, aby ve výjezdu převzal vedení. Vmžiku si vypracoval dostatečný náskok a diváky bavila hlavně snaha Ondřeje Smetany dostat se na druhou příčku. „Martin to tady zná, ví, kudy vede rychlá stopa,“ komentoval Pražan svůj neúspěch při stíhání Martina Málka.

Do konce dnešního finále zbývalo odjet poslední sérii. A šampionát se přitom dostal do stejné polohy, v jaké byl během slavnostního nástupu. Eduard Krčmář opět srovnal krok s Josefem Francem, zatímco Václav Milík na oba ztrácel bod. Pardubičan pro svůj návrat na mistrovský trůn nemohl učinit více než vyhrát osmnáctou jízdu. A pak čekat na výsledek rozjížďky s číslem dvacet s duelem obou vedoucích závodníků.

Osmnáctá jízda: Václav Milík (modrá), Michal Škurla (bílá) a Petr Chlupáč (žlutá)

Takový scénář se vskutku začal naplňovat. Rozjížďka s číslem osmnáct viděla skvělý start Václava Milíka. Když se v prvním výjezdu ohlédl, jeho pronásledovatelé na čele s Michalem Škurlou byli už pořádně daleko. A pak již konečně přišla poslední jízda. Nervozita byla obrovská. Eduardu Krčmářovi na startovním roštu zhasnul motocykl.

Josef Franc vypráví o rozjížďce s číslem dvacet, jež mu přinesla titul:

„Od startu jsem nebyl úplně suverénní. Nedokážu ani říct, jak jsem se dostal na první místo. Kdybych takhle závodil každou rozjížďku v každým závodě, budu rád. Dal jsem do toho všechno.“

Rozjížďka s číslem dvacet byla klíčová pro titul: Zdeněk Simota (žlutá), Eduard Krčmář (červená), Josef Franc (bílá) a Patrik Mikel (modrá)

Slánský borec se však otočil a bleskurychle uvedl motor do chodu. Nervy a konec konců i dvouminutový časový limit však spolu s Josefem Francem napínali k prasknutí i nadále. Konečně Pavel Kubeš zmáčknul startovací knoflík. A Eduard Krčmář vystřelil vpřed jako šipka.

Josef Franc si to ale namířil dopředu po vnitřní straně úvodní zatáčky. Jenže zvenku byl ještě rychlejší Zdeněk Simota, který z jedné vody načisto z třetí příčky objel oba uchazeče o celkové zlato. Leč Josef Franc mobilizoval všechny síly a z druhé zatáčky už vyjel jako vedoucí závodník. V té chvíli mohl již jen odpočítávat tři zbývající okruhy, jež ho dělily od obhajoby loňského titulu mistra republiky.

Kdo s koho: Eduard Krčmář (červená) vs. Josef Franc (bílá)

Po předjetí Zdeňka Simoty prahnul rovněž Eduard Krčmář. Dva body by mu totiž otevřely cestu do rozjezdu s Václavem Milíkem o stříbro. V první zatáčce třetího kola se doopravdy dočkal. Jenže Plzeňan začal zřetelně zpomalovat. K jeho štěstí byl už Patrik Mikel mimo hru, jelikož upadl v prvním výjezdu druhého okruhu. A tak se cílem doslova proplouhal, protože mu v nádrži už nebyl vůbec žádný metyl.

Předtím v šestnácté jízdě Zdeněk Simota neviděl cíl vůbec. Ve snaze ušetřit své tři pneumatiky kývnul nabídce Miloše Plzáka, aby v závodě testoval jeho bezdušové obutí. Novinka se mu však odlepila od ráfku zrovna ve chvíli, kdy důrazně útočil na první příčku Hynka Štichauera. Ve své dvojnásobné smůle měl však hodně štěstí.

Bezprostřední oslava titulu v podání Josefa France

Byť mu nevyšla Plzeň, ani dnes Březolupy zůstal čtvrtý. Ondřej Smetana mohl plným právem litovat zmiňované patnácté jízdy. V rozjížďce s číslem sedmnáct sice předčil Jana Kvěcha po vnějšku úvodního oblouku, avšak navzdory tomuto triumfu mu za Zdeňka Simotu chyběl bod. Stejná suma jej na druhou stranu dělila od Martina Málka. Ten završil šampionát vítězstvím v rozjížďce s číslem devatenáct. V úvodním oblouku na něho udeřil David Pacalaj spodem, ale prokormidloval svůj manévr a skončil bez bodu.

Než se rozhodlo o vicemistru, přišel rozjezd o vítězství v dnešním závodě a Václav Milík v něm odvedl Josefa France. „Venca asi prdí na prestiž,“ odmítal Josef Franc teorie o prestižním duelu dvou mužů, kteří už pět let nenechali nejstarší motoristický šampionát naší země vyhrát nikomu jinému. „Ne, že bych byl pomalejší, ale on to měl skvěle nastavený.“

V rozjezdu o celkové stříbro Václav Milík (červená) porazil Eduarda Krčmáře (modrá)

Rozjezd o dnešní triumf potvrdil Václavu Milíkovi správnost set upu jeho stroje před startem dodatkové jízdy o titul. Tady nervy pracovaly naplno a se dvěma minutami hazardovali oba protagonisté. Lepší start měl Pardubičan, avšak Pavel Kubeš takřka současně rozsvítil červená světla.

Se žlutou kartou si Václav Milík při repete musel dávat větší pozor. Přesto znovu vypálil jako první. Od Eduarda Krčmáře se dnes podruhé porazit nenechal. A přijel do cíle před slánským závodníkem, jehož jediný bod dělil od rozjezdu s Josefem Francem. A možná i titulu…

 

Hlasy z depa

Václav Milík věnoval pozornost každičké maličkosti

„Super, ale jsem vůbec rád, že jsem to odjel,“ svěřoval se Václav Milík. „Přijel jsem sem vlastně jen kvůli tátovi a panu Vozárovi. Měl jsem dva těžký pády, na Přilbě a včera na Grand Prix v Toruni. Mám hnutý obratle, otřes mozku. Chci pogratulovat Pepovi, já si titul prohrál už v prvním závodě. Chyběl mi kousek, škoda to je. Lituju, že jsem prohrál s Edou, moh‘ jsem jet rozjezd o titul s Pepou. Mohlo to vypadat jinak, přenastavil jsem si motorku a jelo to líp.“

Josef Franc se veze na vyhlášení na tandemu Václava Milíka

„Výborný, musím říct, že to byla těžká práce,“ radoval se Josef Franc. „Musím poděkovat týmu, snažili se celej‘ rok a výborně to zakončili dneškem. Je to konečně plnohodnotnej‘ titul ve složení Venca a Eda. Po čtyřech závodech s nima si nikdo nemůže myslet, že jsem k tomu přišel jako slepej k houslím. Během závodu jsem nepočítal body, jen před poslední sérií jsem kouknul, že to bylo jako na začátku závodu. Prohrál jsem s Vencou, je vidět, že je nejlepší jezdec. Všechny body se ale v seriálu sčítaly. Po výborným nástupu na jaře to pak dobrý nebylo, v Kopřivnici a v Plzni jsem byl zklamanej‘. Ale dotáh‘ jsem to. Dráha v Březolupech je na závody jako stvořená, diváci si přišli na svý.“

Eduard Krčmář bojoval do poslední chvíle o titul i o stříbro

„Jsem třetí,“ nebylo Eduardu Krčmářovi do řeči. „Mohlo to bejt lepší. Nikdo nevěděl, jak to dopadne. Mohlo to bejt lepší, mohlo to bejt horší, je to už za náma…“

Jan Kvěch (modrá) má za sebou Eduarda Krčmáře (bílá) a Davida Pacalaje (červená)

 

„Pěkný závody, určitě,“ nechal se slyšet Jan Kvěch. „Odstartoval jsem na Edu a povedlo se mi ho předjet. Konečně jsem to doladil na starty, trápil jsem se s tím celou sezónu a teprve teď jsem to doladil. Každá jízda se ale taky nepovede. Pak jsem zaspal možná trochu, byla tam tlačenice a nepředjel jsem je. Ale myslím, že čtvrtý místo je dobrý. Škoda jedné chyby, ale je to moje první sezóna, co jedu celou na pětikile, takže myslím, že dobrý.“

Martin Málek byl v zásadě spokojen

„Nakonec jsem spokojený s výsledkem, ale po první jízdě jsem z toho nadšený vůbec nebyl,“ svěřoval se Martin Málek. „Čekal jsem sice tvrdou dráhu a tak jsem z toho byl lehce zaskočený, ale i tak to v depu s taťkou šlapalo perfektně. Nakonec jsme to poladili. Na to, co jsem letos na speedway odjel, dnes páté místo na domácí dráze a i celkově šesté místo je pro mě dost dobrý výsledek. Překvapilo mě, kolik přišlo lidí, takovou návštěvu jsem viděl snad naposled v Kopřivnici, bylo se rozhodně na co koukat.“

Ondřej Smetana (bílá) v souboji s Davidem Pacalajem (červená) a Zdeňkem Simotou (modrá)

„Mrzí mě ten dnešek,“ posteskl si Ondřej Smetana. „Nebo mrzí… Špatnej‘ výkon to nebyl, měl jsem ale porazit Martina. Ale on tu zná rychlou stopu, zná to tu. Měl jsem porazit i Hynka. Ale deset bodů není špatnejch‘, dva závodníky jsem v konečný klasifikaci přeskočil. Nebylo to špatný, ale spokojenost by byla, kdybych byl na bedně.“

Hynek Štichauer (žlutá) útočí na Václava Milíka (bílá)

„Až na tu poslední jízdu dobrý,“ připomněl Hynek Štichauer svou nečekanou prohru s Jaroslavem Petrákem. „Den dobře začal, v Žarnovici jsme nenastartovali auto, díky Valkovičovým, že mi sem vzali motorky. Zejtra nastupuju s kolenem do nemocnice. Bylo to náročný, deset bodů dobrejch‘, ale ambice byly vyšší. Jaroušek mě změřil, to byla škoda, ale v celkovým pořadí to stejně nic neřešilo.“

Zdeněk Holub má za sebou Martina Gavendu

„Dobrý, šlo to,“ odtušil Zdeněk Holub. „Motal jsem s tím, jak jsem jen moh‘. Dneska jsem se pěkně svez‘. Pěkný závody, na konec sezóny dobrý.“

 

 

Zdeněk Simota ujíždí Petru Chlupáčovi

„Zkoušel jsem bezdušový gumy,“ láteřil Zdeněk Simota. „A úplně na hovno! Nestartovalo to, jednu jsem zul, jak jsem předjížděl Štichiho. Úplně se mi odlepila od ráfku! V poslední jízdě mi docházel metyl. Holubín dojel ke stojanu, načepovali mu to, ale asi mu další jen tři čtvrtiny nádrže a v posledním kole to přestávalo jet. V první jízdě jsem to prokoučoval, dali jsme malou trysku. Pak jsme to doladili, ale zase tyhle problémy! Aspoň jsem si udržel to čtvrtý místo celkově.“

Patrik Mikel byl spokojen sám se sebou

„Konečně jsem se s tím bavil,“ připouštěl Patrik Mikel. „Super starty až na ty dva z modré. Bodově to vidět nebylo, sezóna je na hovno, ale je to super odrazit se takhle na další sezónu. Má cenu bojovat dál. Všichni říkali, že je to zase ten starý Patrik. Jsem rád.“

Petr Chlupáč (žlutá) trápí Zdeňka Simotu (červená)

„Pěkný závody,“ meditoval Petr Chlupáč. „Dařily se mi starty. Dráha byla hezky připravení, takovou si tady nepamatuju.“

 

 

Jaroslav Petrák (modrá) udržel na uzdě Hynka Štichauera (žlutá)

„Nebylo to o změření,“ komentoval Jaroslav Petrák své vítězství nad Hynkem Štichauerem. „Celý závody jsem přemejšlel, co by to chtělo. Chyběla třešnička na dortu. Zkusili jsme to a ono to vyšlo! Akorát to tak mělo bejt od první jízdy. Tak to je. Ale jo, jsem spokojenej‘.“

Klíčový moment celého šampionátu: Josef Franc (bílá) se v rozjížďce s číslem dvacet musí vypořádat se Zdeňkem Simotou (žlutá) a Eduardem Krčmářem (červená)
1. Václav Milík, Pardubice 3 3 2 3 3 14+3
2. Josef Franc, Praha 3 3 3 2 3 14+2
3. Eduard Krčmář, Slaný 3 2 3 3 2 13
4. Jan Kvěch, Praha 2 3 1 3 2 11
5. Martin Málek, Březolupy 1 1 3 2 3 10
6. Ondřej Smetana, Praha 2 1 3 1 3 10
7. Hynek Štichauer, Pardubice 2 2 2 3 1 10
8. Zdeněk Holub, Praha 3 2 1 2 1 9
9. Zdeněk Simota, Plzeň 0 3 2 E 1 6
10. Michal Škurla, Praha 1 0 0 2 2 5
11. Patrik Mikel, Pardubice 2 0 2 0 F 4
12. Petr Chlupáč, Praha 1 2 0 0 1 4
13. Jaroslav Petrák, Pardubice 1 0 0 1 2 4
14. David Pacalaj, SK – Žarnovica 0 1 1 1 0 3
15. Filip Hájek, Praha 0 0 1 1 0 2
16. Martin Gavenda, Březolupy 0 1 E 0 0 1
17. Jakub Valkovič, SK – Žarnovica DNR

Poznámka: oproti nominační listině nepřijel Daniel Klíma, jenž měl být náhradníkem; Václav Milík žlutá karta v rozjezdu o stříbro v šampionátu

Nejlepší trio šampionátu: Václav Milík, Josef Franc a Eduard Krčmář

Konečné pořadí šampionátu:

PHA KOP PLZ BŘE TOT
1.5. 13.5. 5.9. 7.10.
1. Josef Franc, Praha 15 13 13 14 55
2. Václav Milík, Pardubice 12 13 15 14 54+3
3. Eduard Krčmář, Slaný 13 14 14 13 54+2
4. Zdeněk Simota, Plzeň 12 11 6 6 35
5. Ondřej Smetana, Praha 8 4 12 10 34
6. Martin Málek, Březolupy 4 11 8 10 33
7. Hynek Štichauer, Pardubice 10 11 10 31
8. Michal Škurla, Praha 8 7 10 5 30
9. Jan Kvěch, Praha 6 3 8 11 28
10. Matěj Kůs, Praha 11 10 6 27
11. Petr Chlupáč, Praha 6 4 4 4 18
12. David Pacalaj, SK – Žarnovica 6 2 7 3 18
13. Zdeněk Holub, Praha 8 9 17
14. Jaroslav Petrák, Pardubice 1 6 1 4 12
15. Martin Gavenda, Březolupy 1 7 2 1 11
16. Patrik Mikel, Pardubice 4 2 4 10
17. Filip Hájek, Praha 2 DNR 4 2 8
18. Jakub Valkovič, SK – Žarnovica 1 2 2 DNR 5
NC Michael Hádek, Plzeň DNR
NC Daniel Klíma, Praha +

Poznámka: Daniel Klíma, nominovaný do Březolup jako druhý náhradník, na závody nedorazil

Josef Franc se stal mistrem republiky podruhé v řadě

Vložené jízdy 125 ccm:

I II
Štěpán Jurča, Březolupy 1. 1.
František Hřib, Březolupy F 2.
Radim Procházka, Březolupy 2. 3.
Březolupský stopětadvacítkářský potěr si střihnul dvě ukázkové jízdy – zleva Radim Procházka, František Hřib a Štěpán Jurča

Foto: Karel Herman a Pavel Fišer

Eduard Krčmář (modrá) porazil Václava Milíka

 

Šance stát se českým šampiónem zůstala trojici závodníků

Březolupy – 5. října
V neděli se v Březolupech bude mistr republiky jednotlivců vyhlašovat již poosmnácté, což je primát, jemuž se žádný funkční či nefunkční stadión v republice nemůže ani přiblížit. Diváci si dosyta užijí si burčák, pivko nebo nealkoholický nápoj a dozajista nezapomenou na vyhlášené uzené cigáro z grilu, které nemá obdobu nikde jinde na celém světě. Nicméně po nástupu budou pospíchat najít si pohodlné místečko k stání či sezení, aby jim neunikl ze závodu jediný moment. Podívaná bude vskutku stát za to!

 


Tipujte:

Kdo se v neděli stane českým šampiónem?

View Results

Loading ... Loading ...

Eduard Krčmář je leaderem aktuální klasifikace šampionátu

Josef Franc se loni konečně na devatenáctý pokus dočkal vysněného titulu. Pakliže však něčeho okolo svého prvenství litoval, byla to absence Václava Milíka v rozhodujícím boji. Pardubičan se totiž místo do Březolup vypravil na polskou velkou cenu do Toruně. Pardubického borce však porazil prvního května na Markétě, kdy letošní finále začínalo. Ujal se vedení v průběžné klasifikaci šampionátu a to dokonce o dva body před Eduardem Krčmářem a tři před Václavem Milíkem.

Eduard Krčmář ve chvíli, kdy Josef Franc v jeho Slaném vyhrál před dvaceti lety poprvé českou juniorku, měl na narozeninovém dortu teprve dvě svíčky. Pomalu odkládal kočárek, jezdil na malé elektrické motorce a záhy jej upoutal lední hokej. V půli letošního května však vyhrál druhé finále v Kopřivnici. Josefa France porazil také minulý měsíc v Plzni, kde kraloval neporažený Václav Milík.

Josef Franc má stejný počet bodů jako Eduard Krčmář

Ostatní soupeři postupně ztráceli, takže je nad slunce jasné, že v neděli získá zlato někdo z trojice Eduard Krčmář – Josef Franc – Václav Milík. Pardubičan na své rivaly ztrácí pouhopouhý bod, Slaňáka do pozice leadera šampionátu při rovnosti skóre s Pražanem staví jen lepší výsledek z plzeňského finále.

Za daného stavu je jakékoliv tipování ryzí spekulací, která se velice rychle může zřítit jako domeček z karet. Josef Franc se o víkendu vrátil z německého Mühldorfu jako čtvrtý muž světa dlouhé dráhy a v pondělí byl nejlepším Čechem Tomíčkova memoriálu. Eduard Krčmář přitom nebyl spokojen s výkonem svého motoru, což jej trápilo i během Zlaté přilby města Pardubice. Při ní stál Václav Milík na nejnižším stupínku pódia, ale jeho ošklivý pád v semifinále je dostatečně známý.

„Řežu strom,“ svěřoval se Josef Franc krátce po středečním obědě. „Makám na sobě, abych vyhrál.“ Eduard Krčmář nikdy nespekuluje o nadcházejících závodech, obzvlášť jsou-li důležité. V pondělí v pražských boxech jen odtušil, že pro Březolupy bude muset něco se svými motory vymyslet. A Václav Milík se musel připravit na Speedway Grand Prix do Toruně, takže se stal ještě více obtížně dostupným než obvykle.

Václav Milík je pozadu o jediný bod

Místo tvorby ošemetných hypotéz dodejme jen ryzí fakta. Josef Franc se s Eduardem Krčmářem potká až v rozjížďce s číslem dvacet.  V čtrnácté jízdě jej čeká duel s Václavem Milíkem, který narazí na Eduarda Krčmáře v desáté jízdě.  A ještě trošku historických statistik. Václav Milík se může českým šampiónem stát již popáté, Josef Franc podruhé a pro Eduarda Krčmáře by šlo o první primát vůbec. A protože plochodrážní šampionát ČSMS se nedočkal jediného reprízy, Josef Franc zůstane jediným, kdo se stal mistrem republiky pod křídly dvou motocyklových federací.

startovní listina březolupského finále

Březolupy čeká skvělá plochodrážní neděle

Foto: Karel Herman a Mirek Horáček

Prozíravost sportovní komise zabránila historii, aby se opět opakovala

Pardubice – 3. října
Pro Žarnovicu je optimální plochodrážní den neděle. Naproti tomu Březolupy mají radši sobotu. Přesto se o tomto víkendu pojede nejprve na Slovensko a teprve až druhý den na jižní Moravu. Ačkoliv se oběma pořadatelům takové uspořádání zprvu nelíbilo, důvod je nasnadě. A sice Speedway Grand Prix v polské Toruni, kde by třeba musel nastoupit Václav Milík. Nyní se ukázalo, že přehození obou víkendových termínů byl ze strany plochodrážní sportovní komise nesmírně prozíravý tah.

 

Václav Milík o víkendu stihne jak Toruň, tak Březolupy

Kvůli finále mistrovství světa nemohl jako první bojovat o domácí titul Jaroslav Volf mladší. Copak o tom, být na něm po pátečním závodě v Göteborgu by se v neděli stačil do Olomouce dopravit, jenže bafuňáři z jeho doprovodu si tehdy za železnou oponou chtěli nakoupit. Druhý případ nastal až po více než půl století loni, kdy Václav Milík upřednostnil velkou cenu v Toruni na úkor posledního finále v Březolupech.

A nebýt nedělního termínu letošního finále mistrovství republiky jednotlivců v Březolupech, historie by se znovu opakovala. Při neúčasti Patryka Dudka a Craiga Cooka totiž promotérská organizace oslovila náhradníka Václava Milíka, aby startoval v Toruni.

A protože krytý stadión v Toruni vylučuje posunutí velké ceny na náhradní termín, pardubický kapitán nebude v neděli v Březolupech chybět. Boj o titul českého šampióna proto nebude limitován žádnými kompromisy ve startovní listině jako loni.

Foto: Karel Herman