Archiv pro rubriku: MČR Jednotlivců

Josef Franc vyhrál mistrovství republiky jednotlivců na devatenáctý pokus

Předposlední květnová středa roku 1996 ploché dráze vůbec nepřeje. Miloš Plzák a Josef Mizera sice už složili deštníky, ale koukají na rozbahněnou březolupskou dráhu a je jim jasné, že poslední podnik semifinálové skupiny A mistrovství republiky juniorů začne jen proto, aby po třetí sérii předčasně skončil. Po tréninku vskutku závod startuje. S těžkou dráhou nemají větší potíže prakticky jen Robert Král, Pavel Ondrašík, jenž sem byl povolán z druhé skupiny na doplnění startovní listiny, a Pavel Navrátil, oslnivý pardubický talent stojící na samém prahu své krátké kariéry. Právě za ním o první přestávce přichází pomenší blonďák s pražskou vestou a kudrnatými blonďatými vlasy. Nejde o žádné čachry s domlouváním pořadí, jichž jsou plochodrážní boxy čas od času svědky, on chce jen připomenout, ať mu Pardubičan nenadělí kolo v rozjížďce s číslem šest. Při absenci Adriana Rymela a zranění domácího Milana Žůrka k ní mají přijet jen oni dva a body jsou potřeba jako sůl. Josef Franc se od jen o pár měsíců mladšího Pavla Navrátila dočká přikývnutí a o pár minut později jsou dva body vskutku na jeho kontě. Čas trhnul oponou, o jednadvacet let později není v Březolupech při posledním finále šampionátu republiky z šestnáctky, která v deštivém květnovém dni šestadevadesátého roku bojovala o postup do juniorského finále, nikdo. Jen Josef Franc. Bujná kštice ustoupila poněkud skromnějšímu sestřihu, nicméně zkušenostmi by mohl dláždit dálnici až do Prahy. V duelu s Eduardem Krčmářem, jehož rok narození přesně koresponduje s počátkem jeho kariéry, nezaváhá a získává titul mistra republiky. Po šesti druhých místech není sám, kdo více či méně hlasitě volá slůvko konečně!

 

Nejlepším juniorem individuálního šampionátu

Josef Franc na prahu své kariéry roku 1997

V půli devadesátých let o mistru republiky rozhodovalo jedno jediné finále, do jehož boxů vedla dvoustupňová kvalifikace. Ve čtvrtfinále zápolili senioři, kteří se v předchozím ročníku neumístili. Do semifinále bývali nasazování nejen jejich úspěšnější soupeři, ale postupovali sem rovněž juniorští závodníci na základě výsledků svého vlastního šampionátu.

Nicméně plochodrážníků valem ubývalo, takže řídící komise České motocyklové federace byla nucena juniory nasazovat i do čtvrtfinále. V sezóně 1997 v něm startovali ještě mimo soutěž, avšak napřesrok už jako regulérní účastníci, čímž kvalifikační funkce mistrovství republiky juniorů zanikla.

Jak je patrné z poněkud delšího úvodního odstavce, Josef Franc neměl ve své premiérové sezóně 1996 ještě šanci se do semifinále dostat. Cesta k jeho loňskému titulu de facto začala v sedmadevadesátém a kopírovala legislativní vývoj kvalifikace. Jako junior absolvoval čtvrtfinálový pořad bez nároku na postup, aby se však do semifinále kvalifikoval z juniorky. Byl vyřazen, ovšem v další sezóně mu již účast mezi nejlepší šestnáctkou neunikla. To už zápolil ve čtvrtfinále regulérně a po vítězství nad Tomášem Hejtíkem v rozjezdu se na sklonku června ve Svitavách postavil na druhý stupínek pódia pod vítězného Jaroslava Petráka.

Josef Franc v akci při svitavské juniorce roku 1999

Cesta do slánského finále však nebyla jednoduchá. V pardubickém semifinále své skupiny skončil až jedenáctý, když jej v rozjížďce s číslem sedmnáct nechal na holičkách motocykl. Na druhý den na plzeňských Borech začal třetí místem ve třetí jízdě za Pavlem Ondrašíkem a vítězným Jiřím Štanclem. Od té doby však rozpoutal triumfální smršť, jež skončila na stupních vítězů a závěrečným šestým místem.

Ve Slaném o necelé dva měsíce dříve získal první ze svých tří juniorských titulů mistra České republiky. A spokojen mohl být rovněž ve finále individuální soutěže, v němž skončil osmý jako nejlepší závodník mladší jednadvacet let vůbec. Dalším bonusem se stalo, že se v sezóně 1999 vyhnul čtvrtfinále a figuroval mezi přímo nasazenými semifinalisty.

V Praze jej dvakrát z prvního místa sestřelily technické patálie, ale postup divišovského finále pojistil druhý den ve Slaném. V Divišově se však repríza loňského Slaného nekonala a tehdejší třinácté místo je nejhorším výsledkem Josefa France v šampionátu za dalších jedenáct let.

 

Průlom zakleté osmičky byl zatím pouze dočasný

Světové finále beze vší pochybnosti inspirovalo naše mistrovství republiky, aby se počínaje sezónou 1990 odvrátilo od své charakteristické podoby vícedílného seriálu k jedinému rozhodujícímu závodu. Nicméně plochodrážní svět se točil tempem velkých cen a roku 2000 si z nich vzalo svůj vzor rovněž mistrovství republiky jednotlivců.

Pardubické semifinále v červnu 2001 – ba pódiu stojí Tomáš Suchánek, Lubomír Batelka a Josef Franc

Vznikl rozpis pro dvacet účastníků, dle něhož se stejně jako v Grand Prix postupovalo dle KO klíče buď do dalších úrovní nebo do oprav, kde se jelo vabank o záchranu či vyřazení. Josef Franc byl šestým nejlepším juniorem světa, házela mu laso britská scéna a za stále většího favorita platil i na domácích kolbištích. V obou finálových závodech v Praze a v Kopřivnici jel malé finále a v konečném důsledku reprízoval dva roky staré osmé místo ze Slaného.

KO systém se už reprízy nedočkal, avšak vliv z velkých cen se projevil i na mistrovství republiky anno domini 2001. Rozpis se vrátil ke klasice, nicméně po rozjížďce s číslem dvacet program pokračoval čtveřicí finálových jízd. Ale to bychom již v historii nejstaršího motoristického šampionátu již našli stejně jako tabulkové body, které se roku 2001 za umístění přidělovaly.

V červenci 2003 po finále ve Mšeně guláš Josefu Francovi chutnal

Ani tato formule nepřežila jedinou sezónu a od roku 2002 se zase český plochodrážní král určoval opět v jediném finále. Ve Mšeně byla na programu ještě čtveřice finálových jízd, z nichž hned v dalším roce zůstala již jen jediná, jejíž vítěz bral titul. Tento model vydržel beze změny až do září 2007.

Finálový seriál roku 2001 přinesl Josefu Francovi již potřetí osmé místo. Ve Mšeně se o post zlepšil, protože ve finále B porazil Miroslava Fencla, ovšem zaostal za Tomášem Topinkou a vítězným Mariánem Jiroutem. Trend konečných umístění měl stále zvyšující tendenci. V červenci 2003 skončil Josef Franc těsně pod pódiem, další rok v květnu vyhrál pražské semifinále, ale v Kopřivnici byl ve finále zase tradičně osmý. Jenže zakletou osmičku měla záhy vystřídat ještě otravnější dvojka!

 

Zezadu přijede buď Lukáš Dryml nebo Adrian Rymel či Martin Vaculík

V původním červencovém termínu skrápěl mšenský stadión hustý déšť, proto se finále přeložilo až na konec září. Mezitím se při divišovských dvojicích zranil Bohumil Brhel a nastala kuriózní situace, protože ani jeden z osmnáctky finalistů se ještě nikdy neozdobil titulem mistra republiky. Na uvolněný trůn vykročil Josef Franc. Ve finálové jízdě nejlépe odstartoval, avšak Lukáš Dryml jej poslal za svá záda ještě během úvodního okruhu.

Mšeno, září 2005 – Josef Franc vede finále před Zdeňkem Simotou, Lukášem Drymlem a Alešem Drymlem

To samé v bleděmodrém viděli diváci v Březolupech v září 2006. Josef Franc opět vystřelil jako blesk, ale ani tentokrát mu nebylo souzeno být šampiónem. Adrian Rymel ve druhém kole zopakoval svůj úvodní nájezd vnějškem první zatáčky. Neuspěl a tak oblouku u depa zkusil vnitřní stopu a za zlomem zatáčky se vskutku dostal do vedení.

A do třetice Slaný 2007! Již na jaře VV SPD prosadil návrat finálové podoby šampionátu a tak se finálová jízda o mistra jela naposledy. Josef Franc skončil v úvodní jízdě základní části třetí, ovšem již jen vítězil. Zdálo se, že svůj triumfální trend protáhne i do finále, jenže duel s Lukášem Drymlem skončil Pardubičanovým pádem v zatáčce u depa.

Jedenáct let před loňským triumfem stál Josef Franc na březolupském pódiu společně s Adrianem Rymelem, Zdeňkem Simotou a Lubošem Tomíčkem

Repete pojal jako svou životní šanci Martin Vaculík. Dal všechno do startu a v první zatáčce vstoupil do exkluzivního klubu závodníků, kteří ve finálové jízdě finále mistrovství republiky jednotlivců sebrali vedení a potažmo i titul Josefu Francovi. Slovák se ve svých sedmnácti zapsal do historie jako nejmladší vítěz vůbec, zatímco Pražan zaknihoval již potřetí post vicemistra.

Od roku 2008 se v mistrovství republiky jednotlivců užívá prakticky stejný model jako dnes. Mění se jen počet finálových závodů, v nichž se drží elitní osmička, a až letošní rok přinesl zásadní novinku typu elastické kvalifikace navázané na průběžné pořadí přeboru. Josef Franc ve Slaném v září 2007 věřil, že prokletí věčného vicemistrování zlomí. Avšak rok s osmičkou na konci letopočtu uzavíral jakoby symbolicky osmičkou v konečném pořadí šampionátu.

 

Šampiónem v druhém šampionátu

Snad abych těch osmiček nebylo málo v sezóně 2008 nebylo málo, Josef Franc byl nejen osmý v konečné účtování, ale pozice číslo osm mu patřila v závodech v Praze a v Pardubicích. Až červencová sedmá příčka v Liberci jakoby měla předznamenat naději na vytoužený titul. Roku 2009 byl totiž Josef Franc k titulu ještě blíž než ve finálových jízdách ve Mšeně, Březolupech a Slaném, které vedl!

Ve Svitavách roku 2009 bojuje Josef Franc s Matějem Kůsem a Alešem Drymlem

První srpnový den zahájil finálovou sérii na druhém stupínku divišovského pódia. Lukáš Dryml jej sice v rozjezdu porazil, ale v aktuální klasifikaci měli oba stejně. Pardubičan další měsíc pokazil domácí závod v Pardubicích. Vyhrál jeho starší bratr Aleš, Josef Franc podlehl v dodatkové jízdě o druhé místo Matěji Kůsovi, ovšem druhý den zamířil na vyvrcholení do Svitav s tříbodovým náskokem na Lukáše France.

Stalo se však nemožné. Lukáš Dryml během pěti sérií díky neuvěřitelné koncentraci, bojovnosti a dávce štěstí srovnal s Josefem Francem krok. O držiteli zlaté medaile rozhodoval rozjezd. Lukáš Dryml v něm zvládl lépe start, v první zatáčce byl rychlejší a pak si celá čtyři kola do cíle pouze hlídal svůj náskok.

Šampiónem ČSMS na stupních s Matějem Kůsem a Václavem Milíkem

Po čtvrtém stříbru Josefa France se dá vystopovat podobná paralela jako po třech nevyhraných finálových rozjížďkách v předchozích sezónách. Pražanova hvězda jako by zapadala, pochopitelně soudě dle jeho účinkování v mistrovství republiky. V sezóně 2010 zpackal úvodní finále v Pardubicích, aby se místo závodění v tom druhém v Praze raději zotavoval z ran z extraligového finále ve Mšeně a zlatopřilbové kolize s Matijou Duhem. Natřískaný diář jedenáctého roku současného milénia jej do šampionátu nepustil vůbec.

Jenže vedle závodního talentu a přátelské povahy pražského závodníka zdobí také houževnatá vytrvalost. V sezóně 2012 se do mistrovství republiky vrátil a jak jinak, než v úloze favorita. V Divišově mu Pavel Kubeš vystavil až přehnaně vysoký účet za diskvalifikaci za překročení dvouminutového limitu v repete deváté jízdy, jejíž zastavení nezavinil. Nicméně body mu v konečném účtování chyběly a on skončil čtvrtý, bod od bronzu a dva od zlata. V šampionátu federace ČSMS však nezaváhal, s patnácti body ovládl pražské finále a získal titul.

 

Po jednadvaceti letech v Březolupech

Plochodrážní šampionáty ČSMS 2012 zvedaly hladinu adrenalinu funkcionářům mimopražských klubů, který zachovaly věrnost AČR, byť na adresu jeho prezidenta do té doby kupily haldy kritiky. Na jejich startu proto tehdy nestanula kompletní špička a dnes je jejich jediný ročník víceméně zaházen vrstvou zapomenutí. Ani sám Josef Franc nikdy hodnotu svého titulu nezveličoval a prahnul po vítězství v motoristickém šampionátu, jenž má ze všech českých nejdelší historii.

Neskutečný rozjezd o titul v Březolupech v říjnu 2014 – Josef Franc, Matěj Kůs a Václav Milík

Každopádně každý soudný člověk dnes musí uznat, že v sezóně 2012 má česká plochá dráha prostě dva šampióny, už jen proto, že se nenašla žádná právní síla, která by je zpochybnila. Václav Milík, který byl v šampionátu ČSMS třetí, však měl formovat další vývoj v mistrovství republiky jednotlivců, jež už nikdy nepoznalo jinou sportovní autoritu než AČR.

Ve Mšeně roku 2012 porazil v rozjezdu Lukáše Drymla, jehož bratr Aleš ve stejné situaci o nějakých dvanáct měsíců později na svého mladšího klubového kolegu vyzrál, aby se poprvé a naposledy zapsal do seznamu českých šampiónů. Josef Franc se po divišovském bronzu držel vedoucí dvojice, ale v Plzni mu úvodní technické trápení sebralo více bodů, než by bylo zdrávo.

Na nástup v Březolup dorazil jako leader průběžné klasifikace

Každopádně ve svých čtyřiatřiceti letech poprvé prožil pocity bronzového muže šampionátu. Ale co se dělo v říjnu 2014 má v historii české ploché dráhy jen málo obdob. Václav Milík po suverénní výhře v Praze dorazil do Březolup s tříbodovým náskokem, které však promarnil vlastním zbytečným pádem a diskvalifikací za sestřel Martina Gavendy.

V průběžné klasifikaci jej rázem dotáhl nejen Josef Franc, ale i Matěj Kůs. Pavel Kubeš ukázal gentlemanský postoj a rozjezd opakoval třikrát, nechtěl uplatňovat tvrdý postoj a ctil úzus první zatáčky, byť by mu to zrovna v této situaci nikdo soudný nemohl mít za zlé, pakliže by jeho ruka stiskla vylučovací tlačítko.

Nakonec Václav Milík přijel do cíle jako první před Josefem Francem a Matějem Kůsem. Rok poté byl třetí, když rozhodly vlastně výsledky jednoho jediného finále v Praze, protože v Plzni si do režisérského křesílka dvakrát sednul déšť. Prostořeký člověk by si neodpustil rouhání, proč Matěj Kůs na Markétě neodvedl Václava Milíka, jelikož by v takovém případě možná Pardubice měly motivaci druhé finále pořádat ve Svítkově. Konec konců o dva roky dříve tahaly horké kaštany s juniory a dvojicemi z mšenského a divišovského kotle.

Ať tak či onak, Václav Milík víc a víc připomínal Jiřího Štancla, jehož dlouhá léta bylo možné čas od času porazit, ale regulérně porážet nikoliv. Pardubičan se vydal ve šlépějích fenoména české plochodrážní historie v mnoha statistikách. A v sezóně 2016 vyhrál ve finále individuálního šampionátu všech patnáct svých rozjížděk.

Josef Franc upaluje za titulem

Josef Franc konzistentními výkony získal svůj pátý titul vicemistra a uvědomoval si, jak velkou překážku mezi ním a titulem Václav Milík vybudoval. Loňská sezóna nedala ani náznak naděje, že by se měl šampionát vyvíjet jinak a neskončit v pořadí pátým Pardubičanovým zlatem. Ani v dubnu v Praze, ani v září v Divišově, kde pořádalo své finále Mšeno, před ním nikdo nedokázal dojet do cíle.

Jenže seriál Speedway Grand Prix loni postihla nevídaná série zranění. Václav Milík byl dodatečně nominován jako stálý náhradník a povolán na velkou cenu v Toruni, jež se svým termínem kryla s březolupským vrcholem našeho šampionátu. V jeho čele se ocitnul Josef Franc, jemuž titul po dvaceti letech úsilí přál i sesazený Václav Milík.

První gratulace novému mistrovi

Zuby na prvenství si brousil i Eduard Krčmář. Ztrácel jen jediný bod, ale po nepovedené úvodní sérii jeho ztráta vzrostla na tři body. Přesto se však popral o titul jako lev. Do konce závodu neprohrál jedinou jízdu, porazil i Josefa France. Ten si však šel pevně za svým cílem a po vítězství v celém závodě se konečně stal individuálním mistrem republiky.

Definitivně se zbavil nálepky profesionálního vicemistra. S jeho výkonem je pochopitelně spojena celá řada rekordů, jež nenechá statistikům spát. Předně nikdo nečekal na triumf v šampionátu dvacet let, přičemž by se do finálového stadia dostal devatenáctkrát. A za zmínku vedle dlouhé doby strávené v nejužší špičce samozřejmě stojí i fakt, že jako jediný závodník vyhrál mistrovství republiky dvou federací.

 

Účinkování Josefa France v mistrovství republiky jednotlivců:

1996: semifinále: nekvalifikoval se z juniorského šampionátu
1997: čtvrtfinále: jako junior mimo soutěž v celkové klasifikaci (Praha 14., Divišov 15.), Chabařovice 13.
semifinále: 12. ve skupině B (Pardubice 12., Praha 11.)
1998: čtvrtfinále: 3. ve skupině B (Pardubice 4., Svitavy 2. – po porážce Tomáše Hejtíka v rozjezdu); mimo soutěž ve skupině A (Praha 6., Divišov 7.)
semifinále: 6. ve skupině B (Pardubice 11., Praha 3.)
finále:8. (Slaný)
1999: semifinále: ve skupině A (Praha 6., Slaný 6.)
finále:13. (Divišov)
2000: semifinále:1. (Plzeň)
finále:8. (Praha 6., Kopřivnice 4.)
2001: semifinále: 3. (Pardubice – po vítězném rozjezdu s Richardem Wolffem)
finále: 8. (Divišov 9., Praha 5., Pardubice 12.)
2002: semifinále: 4. (Praha)
finále: 7. (Mšeno)
2003: semifinále:3. (Pardubice)
finále:4. (Mšeno)
2004: semifinále:1. (Praha)
finále: 8. (Kopřivnice)
2005: semifinále: 6. (Praha)
finále: 2. (Mšeno)
2006: semifinále: 1. (Liberec)
finále: 2. (Březolupy)
2007: do finále byl na základě výsledků 2006 dosazen
finále:2. (Slaný)
2008: finále: 8. (Praha 8., Pardubice 8., Liberec 7.)
2009: finále: 2. (po prohraném rozjezdu o titul s Lukášem Drymlem) (Divišov 2. – po prohraném rozjezdu s Lukášem Drymlem, Pardubice 3. – po prohraném rozjezdu s Matějem Kůsem, Svitavy 4. – po prohraném rozjezdu s Matějem Kůsem a Adrianem Rymelem)
2010: finále: 15. (Pardubice 11., Praha NS)
2011: nestartoval
2012: finále: 4. (Divišov 4., Mšeno 3.)
mistrovství republiky ČSMS: nasazen do finále v Praze, které vyhrál
2013: finále: 3. (Divišov 3., Plzeň 5.)
2014: finále: 2. (po rozjezdu s vítězným Václavem Milíkem a třetím Matějem Kůsem) (Praha 4., Březolupy 3.)
2015: finále: 3. (Praha 3, Plzeň zrušena v řádném i náhradním termínu)
2016: finále: 2. (Praha 3., Pardubice 2,, Plzeň 4.)
2017: finále: 1. (Praha 2., Divišov 4., Březolupy 1.)
Eduard Krčmář rozhodně Josefu Francovi nedal titul zadarmo

Suma sumárum Josefa France v mistrovství republiky jednotlivců:

absolvované ročníky: 20 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2012*, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017
absolvovaná finále: 19 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2012*, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017
Celková klasifikace:
titul: 2* 2012*, 2017
druhé místo: 6 2005, 2006, 2007, 2009, 2014, 2016
třetí místo: 2 2013, 2015
Finálové závody:
vítězství: 2* Praha 2012*, Březolupy 2017
druhé místo: 6 Mšeno 2005, Březolupy 2006, Slaný 2007, Divišov 2009, Pardubice 2016, Praha 2017
třetí místo: 6 Pardubice 2009, Mšeno 2012, Divišov 2013, Březolupy 2014, Praha 2015, Praha 2016

Poznámka:* v sezóně 2012 vedle šampionátu AČR absolvoval rovněž mistrovství republiky jednotlivců pod gescí konkurenční federace ČSMS

Josef Franc konečně získal titul mistra republiky jednotlivců

Foto: Karel Herman, Pavel Fišer, Mirek Horáček a archív autora

Pravidlo škrtání výsledků nemuselo být uplatněno

Pardubice – 22. prosince
Jak Jaroslav Volf, tak Václav Milík se vydali v plochodrážních stopách svých otců. Oba však také spojuje fakt, že kvůli finálovému podniku světového šampionátu jednotlivců přišli o možnost bojovat o domácí titul. Ten starší se mezi nejlepší šestnáctku světa probojoval ve čtyřiašedesátém a díky nákupuchtivosti doprovodu byl ve švédském Göteborgu ještě v termínu posledního závodu domácího finále v Olomouci. Současná česká plochodrážní jednička letos jela velkou cenu v Toruni, když český šampionát vrcholil v Březolupech. Na sportovní komisi bylo, aby pro sezónu s osmnáctkou na konci letopočtu takovým kolizím zabránila už jen proto, že Václav Milík je druhým náhradníkem Speedway Grand Prix.

 

Nebýt kolize březolupského finále s toruňskou velkou cenou, byl by Václav Milík opět mistrem republiky

Sportovní komise na svém zasedání minulý týden projednávala návrh, že v případě konání těch finálových mítinků šampionátu jednotlivců by se každému závodníkovi započítávaly pouze dva nejlepší výsledky. Jedním z důvodů byla právě snaha zabránit opakování loňské historie s Václavem Milíkem. Navíc, protože mistrovství je rozloženo do celé sezóny, o zlatou medaili v závěrečné klasifikaci by mohl bojovat i borec, jemuž by jeden start sebralo zranění.

Nakonec se budou konat čtyři finále a do závěrečné klasifikace se budou kalkulovat všechny získané body. „Nejprve byla potíž s termíny mimo závody SGP, to byl ten problém,“ vysvětluje Petr Moravec, předseda plochodrážní komise myšlenku na implementaci škrtu nejhoršího výsledku. „Nakonec všichni našli nějaký bez takové termínové kolize, a tudíž není problém s případným startem Václava Milika ve Speedway Grand Prix. Po diskusi odpadlo škrtání, naopak se budou navyšovat odměny.“

Více závodů než mistr 2018 musel ke svému titulu naposledy absolvovat Petr Vandírek v sezóně 1989

Řídící orgán schválil, že se v každém z finálových závodů budou zvyšovat náhrady pro závodníky o dvacet procent. K titulu povedou zastávky v Praze, Kopřivnici, Plzni a Březolupech. Snaha vrátit mistrovství republiky seriálovou podobu po jeho přechodu k jedinému finále roku 1990 se dostala na svůj prozatímní vrchol.

V posledních letech se finálová část mistrovství republiky jednotlivců totiž skládala maximálně ze tří podniků. S čtyřmi se ročník 2018 vrací až k roku 1989, kdy Petr Vandírek vyhrál svůj jediný titul v seriálu šesti závodů. Čtyřikrát se o nejprestižnější z domácích titulů bojovalo zřejmě roku 1955 a určitě v letech 1956, 1958, 1959, 1975, 1976, 1960, 1961, 1966, 1968, 1981 a 1982.

Beze změny napřesrok zůstane systém elastické kvalifikace. Místo v následujícím finálovém klání bude mít zajištěno prvních osm mužů průběžné klasifikace, v případě prvomájové Prahy pochopitelně letošní osmička. Šestnáctka a náhradníci budou doplňováni dle aktuálního pořadí přeboru, přičemž sportovní komise si ponechala právo udělit jednu divokou kartu.

Mistrovství republiky jednotlivců 2018:

datum: závod – lokalita: přímo nasazení: kvalifikační možnosti:
1.5. finále 1 – Praha top 8 z MR 2017 top 7 z přeboru – Pardubice (18.4.) a Březolupy (21.4.) + divoká karta SK PD
13.5. finále 2 – Kopřivnice top 8 z MR 2018 top 7 z přeboru – Pardubice (18.4.) a Březolupy (21.4.) + divoká karta SK PD
5.9. finále 3 – Plzeň top 8 z MR 2018 top 7 z přeboru – Pardubice (18.4.), Březolupy (21.4.), Pardubice (13.6.), Chabařovice (24.6.), Plzeň (21.7.), Kopřivnice (22.8.) a Svitavy (25.8.) + divoká karta SK PD
7.10. finále 4 – Březolupy top 8 z MR 2018 top 7 ze závěrečné klasifikace přeboru + divoká karta SK PD

Foto: Karel Herman a archív autora

Josef Franc už není věčně druhý

Březolupy – 7. října
Nervozita před rozhodujícím finálovým podnikem šampionátu republiky byla o poznání větší než při jiných mítincích. Dokonce i Zdeněk Simota dorazil s dostatečným předstihem. A Patrik Mikel se zase pohroužil v boxu do svých myšlenek, až málem zmeškal vláček, který závodníky odvážel před hlavní tribunu. Při absenci Václava Milíka začal boj o titul lépe Josef Franc, který po dvou sériích vedl se šesti body, jimiž se mohl chlubit již jen Matěj Kůs. Motocykl Eduarda Krčmáře totiž v rozjížďce s číslem dvě ztratil kompresi a dovezl svého majitele do cíle až za Zdeňkem Simotou a jeho vítězným jmenovcem Holubem. Slánský závodník se však ale nevzdal. Už si nenechal sebrat jediný bod a neomylně zamířil do čela také v klíčové deváté jízdě. Jenže Josef Franc se v její předposlední zatáčce náhle ocitnul před Matějem Kůsem. Upravil svůj náskok v pořadí šampionátu před Eduardem Krčmářem na dva body, což zbytek závodu zakonzervoval, jelikož žádný z obou pretendentů trůnu již neprohrál. Josef Franc tím pádem slaví první titul, nebudeme-li počítat jeho vítězství v konkurenčním šampionátu ČSMS před pěti lety. Eduard Krčmář, jenž se shodou okolností narodil v roce, kdy Pražan začal závodit, je vicemistrem, když bronz potvrdil Zdeněk Simota. Ten přitom ve vyrovnaném a dramatickém klání skončil až šestý. Z nejnižšího stupínku pódia mával nakonec Matěj Kůs, který ovšem musel předtím porazit nevídaně jedoucího Michala Škurlu v rozjezdu.

Stupně vítězů ávodu: Eduard Krčmář, Josef Franc a Matěj Kůs

Sen Matěje Kůse se plní

David Pacalaj dnes debutoval ve finále šampionátu republiky a snímek jej zachytil vedle Matěje Kůse

Pozvánka Václava Milíka na velkou cenu do polské Toruně dala mistrovství republiky zcela nový rozměr. Pardubický kapitán přišel o titul a ryze teoreticky jej mohlo předstihnout celých šest jeho pronásledovatelů v průběžné klasifikaci, na jejímž čele se vzhledem ke svému pětibodovému náskoku na Josefa France mohl hřát ještě v půlce druhé série dnešního závodu.

Po vystoupení z vláčku zajímal závodníky především stav startovních roštů

Avšak přistaňme raději na pevné zemi. Jako faktický leader vystupoval ze silničního vláčku, který šestnáctku závodníků dovezl na slavnostní nástup, vystoupil Josef Franc. Za normálních okolností jej mohl ohrozit jedině Eduard Krčmář ztrácející pouhopouhý bod. Zdeněk Simota hovořil, že se bude soustředit zejména na uhlídání bronzové pozice. Vedle odstupu čtyř bodů od leadera jej k mírně sklíčenému postoji vedl i lepší motocykl vystrčený po tréninku z boxu a bezmocně stojící u plotu depa.

Zdeněk Simota vysvětluje svůj smutek po tréninku:

„Neujel jsem ani dvě kola. Novej‘ válec, novej‘ píst, nová ojnice. A teď šly ven špony.“

Matěj Kůs (červená) jezdí jako první v rozjížďce s číslem jedna před Josefem Novákem (žlutá), Davidem Pacalajem (bílá) a Hynkem Štichauerem (modrá)

Každopádně nás neměl čekat nudný závod. Už jen proto, že vedle aspirantů na medaile v celkovém pořadí se dnes chtěl blýsknout každý z přítomných. Prim pochopitelně hrál Matěj Kůs, který už na druhé finále dostal od VV SPD divokou kartu. Od roku 2008 chyběl mezi nejlepší trojicí jen před čtyřmi lety, kdy jej při test matchi na Markétě sestřelil Adrian Miedzinski. Letošní rok ale psal podobný příběh a Pražan věděl, že i kdyby nakrásně inkasoval patnáct bodů, teoreticky by mohl přeskočit kohokoliv vyjma Václava Milíka.

Po startu rozjížďky s číslem dvě jdou do čela Zdeněk Simota (červená) se Zdeňkem Holubem (modrá) a Eduard Krčmář (bílá) a Martin Gavenda (žlutá) jsou za nimi

Přesto však neskrýval své přání dnes vyhrát. A ono se mu to začalo dařit. Rozjížďku s číslem jedna sice zastavil jeho letmý start. Repete jej však zastihlo již od prvních metrů opět v postavení leadera, které pevně hájil před Hynkem Štichauerem. Rovněž pro své druhé vítězství musel Matěj Kůs startovat dvakrát.

Zdeněk Simota sice o zub zrychlil svůj převod, přesto se ale už od vylétnutí pásky musel dívat na Pražanova záda. Jenže ve výjezdu z druhé zatáčky zavadil Filip Hájek o zadní kolo Jaroslava Petráka a poroučel se k zemi. Než bys řekl švec, opět blikala červená světla a mávalo se vlajkami téže barvy.

Zdeněk Simota a Jaroslav Petrák v páté jízdě schytávají cejchu od Matěje Kůse, který již zmizel z dosahu čočky fotoaparátu

Zdeňka Simotu čekala v depu horečná práce. Z odstaveného motocyklu přehazoval zadní kolo. S rozetou mu pomáhal i Jiří Georgiev a z boxu Josefa France přišel na pomoc i Jakub Fencl, který plzeňskému Jihočechovi alespoň otřel materiál z předního kola.

Avšak marnost nad marnost. Matěj Kůs se i v opakované páté jízdě znovu usadil pevně ve vedení a po průjezdu pod šachovnicovou vlajkou byl se šesti body na nejlepší cestě za splněním dnešního snu. Naproti tomu Zdeněk Simota za sebou nechal jen Jaroslava Petráka a se čtyřmi body u svého jména měl pro zbytek závodu, o čem přemýšlet.

 

Eduard Krčmář se činí seč může

Josef Franc (modrá) se snaží prodrat před Michala Škurlu (červená) a Martina Málka (žlutá), zatímco své slovo do pranice se chystá říct rovněž Jaroslav Petrák (bílá)

Se šesti body se Matěji Kůsovi po dvou sériích mohl rovnat pouze Josef Franc. Ten do závodu vstoupil v rozjížďce s číslem tři, do jejíhož čela proniknul Michal Škurla. Jeho starší klubový kolega však v první zatáčce nasadil vnitřní stopu. Dostal se na úroveň protivníkova žlutého motocyklu a na konci protilehlé rovinky převzal vedení.

Jaroslav Petrák (bílá) trápí Michala Škurlu

Takřka současně s ním se však před Michala Škurlu dostal také Jaroslav Petrák. Zatímco Josef Franc jim naměřil půl rovinky, za jeho zády se rozhořel urputný souboj o druhé místo. Michal Škurla v něm uspěl až ve třetím kole. „Mermomocí jsem ty dva body chtěl,“ říkal mu Jaroslav Petrák s teatrálními gesty o chvilku později v boxech.

Josef Franc míří za svým druhým triumfem v rozjížďce s číslem sedm

Druhý triumf přidal Josef Franc v sedmé jízdě. V ní ujel všem již po startu, navíc Patrik Mikel musel odrážet vytrvalého Zdeňka Holuba, který se s třetím místem smiřoval o tom hůře, když prve projížděl cílem rozjížďky s číslem dvě jako vítěz. A dokonce se skalpem Eduarda Krčmáře!

Slánský pretendent mistrovského titulu neodstartoval nejlépe.Před ním upaloval Zdeněk Simota, který to ovšem neměl nikterak jednoduché se Zdeňkem Holubem. Pražský borec permanentně útočil, až byl v první zatáčce čtvrtého okruhu rychlejší než Zdeněk Simota. Eduard Krčmář sice zaknihoval jediný bod, avšak snu o zlaté medaili se nepustil. A co víc, usilovně se snažil, aby se stal realitou.

Eduard Krčmář vysvětluje své patálie v rozjížďce s číslem dvě:

„Měl jsem problémy s motorkou, ztratila kompresi.“

Michal Škurla (modrá) zatím vede rozjížďku s číslem šest před Eduardem Krčmářem (žlutá), Hynkem Štichauerem (bílá) a Petrem Chlupáčem (červená)

Přitom jeho start nebyl ukázkový ani v šesté jízdě. Nicméně v prvním výjezdu podjel Hynka Štichauera, aby hned v dalším oblouku uhodil na vedoucího Michala Škurlu. Neuspěl zvenčí, ani když za zlomem zatáčky zlomil motocykl dovnitř. Avšak i nadále četl v Pražanovi jako v otevřené knize.

Eduard Krčmář (žlutá) nakonec předjel Michala Škurlu a otevřel tak svou vítěznou sérii

Ve třetím okruhu jej podjel ve druhé zatáčce. Sotva vjížděl do depa, měl na kontě čtyři body stejně jako Zdeněk Simota, Zdeněk Holub a Michal Škurla. Mezi nimi a dvojkou vedoucích Pražanů byl ještě Patrik Mikel. A po porážce Martina Málka v rozjížďce s číslem osm také Ondřej Smetana. Jenže boj o titul ještě nebyl u konce. Pádné slovo v něm měla říct devátá jízda se soubojem dvojice neporažených Pražanů s Eduardem Krčmářem.

V rozjížďce s číslem devět šlo do tuhého – Eduard Krčmář (červená) letí do vedení před Josefa France (žlutá), Matěje Kůse (bílá) a Ondřeje Smetanu (modrá)

Josef Franc, stojící na čtvrté dráze, si opřel zadní kolo o mantinel, což bedlivému oku Pavla Kubeše uniklo. Avšak dopředu vypálil Eduard Krčmář s červeným povlakem na přilbě. Josef Franc byl až třetí a nemohl se dostat ani před Matěje Kůse, i když jeho útok ve druhé zatáčce byl vskutku grandiózní.

V této chvíli má již Eduard Krčmář situaci v deváté jízdě pevně pod svou kontrolou

Užuž se zdálo, že výsledek deváté jízdy pošle stav šampionátu na úroveň, v níž byl ještě po skončení nástupu. Ale vtom se ve třetím kole Josef Franc spodní stranou první zatáčky přece jen zničehonic objevil před Matějem Kůsem. Eduarda Krčmáře nedohonil, ale svůj náskok na čele klasifikace šampionátu zvýšil na dva body. Dvě série před koncem mistrovství neměl ještě stoprocentní jistotu, ale hodnota jeho akcií se přece jen markantně zvýšila.

Zdeněk Simota (modrá) míří k vítězství v desáté jízdě před Patrikem Mikelem (bílá), za nímž se skrývá Martin Málek

K bronzové medaili vystřelil Zdeněk Simota. „Teď to bylo lepší,“ komentoval svůj triumf v rozjížďce s číslem deset. Dosáhl jej stylem start – cíl, když s vylétnutím pásky odvedl Patrika Mikela. Hynek Štichauer zůstal za nimi, Martin Málek ještě dále, aby nakonec neviděl cíl, protože jej začalo zlobit koleno načaté při svitavském přeboru.

 

Josef Franc neuznává kompromisy

Hynek Štichauer (červená) vede čtrnáctou jízdu před Josefem Francem (žlutá), Filipem Hájkem (modrá) a Martinem Gavendou (bílá)

Hynek Štichauer však měl šampionát ještě zkomplikovat. V rozjížďce s číslem čtrnáct odstartoval na Josefa France. Vodil jej za sebou celý okruh, dokud Pražan v úvodním oblouku toho dalšího nebyl zvenčí přece jen rychlejší. Eduard Krčmář se v šestnácté jízdě vypořádal s neustále útočícím Zdeňkem Simotou.

Svůj první dnešní bod získal Petr Chlupáč na úkor Martina Málka

Nůž, jímž by z náskoku Josefa France ukrojil další kus, už neměl ve svých rukou. A tak se početné publikum v závěru mohlo soustředit na dramatické vyvrcholení závodu. Zatleskalo Martinu Gavendovi, jenž se blýsknul alespoň velkým sólem v rozjížďce s číslem jedenáct. Triumf domácího borce však už nemohl ovlivnit pořadí třech nejlepších.

Martin Gavenda (červená) vyhrál čtrnáctou jízdu před Petrem Chlupáčem (žlutá), Davidem Pacalajem (bílá) a Jaroslavem Petrákem (modrá)

O něco podobného ovšem usiloval Michal Škurla. Ve dvanácté jízdě nejlépe odstartoval, a když jej v úvodním výjezdu podjel Zdeněk Holub, reagoval silnou ofenzívou. Po několika marných pokusech se vrátil do čela na sklonku druhého kola. Jako vítěz se přiřítil k šachovnicové vlajce také v rozjížďce s číslem patnáct, kde nedal sebemenší náznak šance Zdeňku Simotovi, který přitom bojovností doslova překypoval.

Jaroslav Petrák (červená) přihlíží čtvrtému triumfu Eduarda Krčmáře

Do poslední série vstupoval Michal Škurla s deseti body stejně jako Eduard Krčmář. O bod před nimi byl jen Josef Franc. O bod za nimi Zdeněk Simota, Patrik Mikel, Zdeněk Holub a také Matěj Kůs. Kapitán pražské Markéty se totiž ve třinácté jízdě dočkal své druhé dnešní prohry. Uštědřil mu ji Zdeněk Holub, jenž byl rychlejší už v prvních metrech.

Martin Málek popisuje trable se svým kolenem:

„Načal jsem to ve Svitavách. V Praze jsem zakopnul, spadnul přes koleno a nějako to zlobí. Včera jsem byl u doktora, řekl, že to mám nějaké pohmožděné.“

V sedmnácté jízdě Matěj Kůs (červená) odvedl Michala Škurlu, nicméně oba se měli utkat ještě jednou v rozjezdu

Nicméně Matěj Kůs vzal osud pevně do svých rukou. Ze sedmnácté jízdy byl nejprve diskvalifikován Martin Gavenda za najetí do pásky a bez přítomnosti náhradníka se musel opakovat jen ve třech. Při repete úřadoval Matěj Kůs naplno a dotáhl Michala Škurlu a Patrika Mikela za sebou do cíle jako husa na provázku.

Duel Ondřeje Smetany (žlutá) a Jaroslava Petráka

Tím pádem se Patrik Mikel nemohl dostat na pódium, zatímco Michal Škurla se mohl chystat na rozjezd. Podobné ambice živil také Zdeněk Holub, jenže v osmnácté jízdě mu zatrhnul tipec Hynek Štichauer. Pardubičan se s letošním šampionátem rozloučil vítězstvím, ale na stupně vítězů měl daleko. A nyní nenechal Zdeňka Holuba, aby se zapojil do rozjezdu. A Ondřej Smetana si tady třetím místem vypil do dna svůj kalich hořkosti, který pro něho byl o to odpornější, že se po druhé pětině závodu počítal mezi adepty na pódium.

Eduard Krčmář vyhrál devatenáctou jízdu a pak mohl jen čekat, kterak dopadne Josef Franc

Závěrečné dvě rozjížďky vyřešily otázku prvních dvou v dnešním finále a stejně tak v závěrečné klasifikaci celého šampionátu. V obou případech šlo pochopitelně o dvě stejná jména. Eduard Krčmář nemohl pro svůj úspěch udělat víc. Po bleskovém startu se usadil v čele a vyhrál počtvrté v řadě. A o tom, jak za jeho zády Martin Málek v cíli druhého okruhu předjel Davida Pacalaje, si mohl nechat jen vyprávět.

Josef Franc nenechal ve dvacáté jízdě žádný prostor pro náhodu

V depu mu potom nezbylo než čekat, kterak si Josef Franc povede v rozjížďce s číslem dvacet. Aby se vyhnul rozjezdu se slánským bojovníkem o vítězství v závodě, potřeboval vyhrát. Pro to samé v případě mistrovského titulu mu stačilo skončit druhý. Jenže Pražan se nespokojil s vůbec žádným kompromisem.

Na konec si Matěj Kůs v rozjezdu pojistil třetí příčku v dnešním závodě

Na pohyb pásky reagoval nejrychleji Zdeněk Simota. Jenže Josef Franc jel hned za ním, aby se už vnějškem první zatáčky prosadil do čela. Od té doby jen zvyšoval svůj náskok. A první ze svých mistrovských titulů, nepočítáme-li ovšem vítězství v konkurenčním podniku pod jurisdikcí ČSMS, dosáhl s plnou patnáctibodovou parádou.

 

Hlasy z depa

Josef Franc má konečně mistrovský titul

„Tohle se zapíše do historie jako můj první a možná i poslední titul,“ svěřoval se Josef Franc. „Teď můžu odejít do důchodu, dvaadvacet let jsem plochou dráhu nesnášel. Chtěl jsem aspoň jednou bejt‘ mistr. Podařilo se, mám radost. Kluci mechanici si to zasloužej‘, rodina taky, v mým věku to už se mnou není jednoduchý.“

Eduard Krčmář – na snímku s maminkou Jitkou – se vracel domů se dvěma druhými místy

„Měl jsem problém v první jízdě s motorkou,“ komentoval Eduard Krčmář své jediné dnešní ztracené body. „Ztratila kompresi. Pak jsem už neprohrál. Jsou to závody, kluci pražský si trošku pomohli… Škoda, že není titul, jedu dál. Příští rok…“

Matěj Kůs si náramně notoval se Zdeno Vaculíkem

„V dnešním závodu mně o moc nešlo vzhledem k absenci v prvním kole,“ vyprávěl Matěj Kůs. „Poslední závody sezóny, jsem rád, že byly ve zdraví. Tajně jsem si přál dnes vyhrát, když Venca dostal další šanci v Grand Prix. Nepodařilo se, ale ostudu jsem snad neudělal.“

„Dneska super,“ radoval se Michal Škurla. „Startovalo to, předjíždělo to, jelo to. Fakt mám radost. Škoda rozjezdu, Matěj tam byl rychlejc, dopadlo to tak.“

Zdeněk Simota uhájil bronz

„Šlo mi o bronz, chtěl jsem dneska hlavně sbírat body a udržet to,“ popisoval Zdeněk Simota svůj dnešní cíl. „Kdybych v závodě skončil na bedně, byl by to jen takovej‘ bonus navíc. Při tréninku mi nejezdila motorka, vypustili jsme olej, byly v něm špony. Tu motorku jsem támhle postavil a radši na ní nejel. Na tu dnešní bídu jsem spokojenej‘ a třetí místo v mistráku je pěkný.“

Patrik Mikel byl dnes po právu spokojen

„Čtyři z pěti startů byly peckové,“ pochvaloval si Patrik Mikel. „Akorát ten poslední jsem promydlil. Závody suprové, věčně jsem tady byl na tlamě nebo v sanitce. Letos se mi dařilo, jsem o bod za Hynkem v mistráku su spokojený.“

„Dneska dobrý,“ bilancoval Zdeněk Holub. „Nedá se svítit, nejel jsem první závod, hodně se ztratilo. Dneska ale byly hezký závody, všechno vyšlo, paráda.“

Ondřej Smetana – na snímku před Martinem Gavendou – měl mnohem lepší úvod závodu než jeho závěr

„Špatný,“ protáhnul Ondřej Smetana obličej. „Od začátku závodu jsem se trápil se sebou i motorkou. Holt každej‘ den není posvícení. Letos jsem se někam závodnicky posunul, ale v mistráku jsem pořád sedmej‘. Chtěl jsem bejt‘ pátej‘, uteklo to o dva, tři body.“

Nejlepší trio mistrovství republiky: Eduard Krčmář, Josef Franc a Zdeněk Simota
Nejlepší trio mistrovství republiky: Eduard Krčmář, Josef Franc a Zdeněk Simota
1. Josef Franc, Praha 3 3 2 3 3 14
2. Eduard Krčmář, Slaný 1 3 3 3 3 13
3. Matěj Kůs, Praha 3 3 1 2 3 12+3
4. Michal Škurla, Praha 2 2 3 3 2 12+2
5. Zdeněk Holub, Praha 3 1 2 3 2 11
6. Zdeněk Simota, Plzeň 2 2 3 2 2 11
7. Patrik Mikel, Pardubice 3 2 2 2 1 10
8. Hynek Štichauer, Pardubice 2 1 1 2 3 9
9. Ondřej Smetana, Praha 2 3 0 1 1 7
10. Martin Gavenda, Březolupy 0 1 3 E T 4
11. Martin Málek, Březolupy 0 2 F 0 2 4
12. Jaroslav Petrák, Pardubice 1 1 1 1 0 4
13. Davd Pacalaj, SK – Žarnovica 0 0 2 0 1 3
14. Filip Hájek, Praha 1 X 1 1 0 3
15. Petr Chlupáč, Praha 0 0 0 1 1 2
16. Josef Novák, Pardubice 1 0 0 0 0 1
Josef Franc je ve svých osmatřiceti letech poprvé šampiónem, nepočítáme-li ovšem jeho titul v šampionátu ČSMS
Josef Franc je ve svých osmatřiceti letech poprvé šampiónem, nepočítáme-li ovšem jeho titul v šampionátu ČSMS

Konečné pořadí šampionátu:

PHA DIV BŘE TOT
25.4. 23.9. 7.10.
1. Josef Franc, Praha 13 12 14 39
2. Eduard Krčmář, Slaný 11 13 13 37
3. Zdeněk Simota, Plzeň 9 12 11 32
4. Václav Milík, Pardubice 15 15 NS 30
5. Hynek Štichauer, Pardubice 12 6 9 27
6. Patrik Mikel, Březolupy 7 9 10 26
7. Matěj Kůs, Praha NS 12 12 24
8. Ondřej Smetana, Praha 9 8 7 24
9. Michal Škurla, Praha NS 7 12 19
10. Zdeněk Holub, Praha NS 7 11 18
11. Filip Hájek, Praha 7 6 3 16
12. Jaroslav Petrák, Pardubice 3 4 4 11
13. Martin Mejtský, Pardubice 5 4 NS 9
14. Tomáš Suchánek, Pardubice 9 NS NS 9
15. Martin Gavenda, Březolupy 4 NS 4 8
16. Martin Málek, Březolupy 4 NS 4 8
17. Michal Dudek, Slaný 7 NS NS 7
18. Petr Chlupáč, Praha NS 3 2 5
19. David Pacalaj, SK – Žarnovica NS NS 3 3
20. Josef Novák, Pardubice 1 1 1 3
21. Jakub Valkovič, SK – Žarnovica 3 NS NS 3
22. Jan Kvěch, Praha 1 NS NS 1
23. Václav Kvěch, Praha NS 0 NS 0
Rozhodující jízda: Eduard Krčmář (červená) jde do vedení před Josefa France (žlutá), Matěje Kůse (bílá) a Ondřeje Smetanu (modrá)
Rozhodující jízda: Eduard Krčmář (červená) jde do vedení před Josefa France (žlutá), Matěje Kůse (bílá) a Ondřeje Smetanu (modrá)

Foto: Karel Herman a Mirek Horáček

Sympatický nápad - závodníky na nástup přivezl dětský vláček
Sympatický nápad – závodníky na nástup přivezl dětský vláček

Zítra z Březolup odjede zbrusu nový šampión

Březolupy – 6. října
V posledních třech ročnících mistrovství republiky jednotlivců se stalo zvykem, že Václav Milík nechával svým soupeřům prakticky jen drobky ze svých opulentních bodových hostin. Nicméně v souvislosti se svým odvoláním na velkou cenu do Toruně nechal pro zítřejší rozhodující finále ring volný. A tak v podvečer odjede z Březolup jako šampión republiky závodník, které této mety ve své kariéry doposud nedosáhl. Jediným individuálním exmistrem naší země ve startovní listině je totiž Matěj Kůs. Pražan ale nestartoval v prvním finále na Markétě vzhledem ke svému zranění. Takže byť by zítra nakrásně vyhrál všech pět svých rozjížděk a ostatní favorité jen paběrkovali, nepřekoná třicet bodů Václava Milíka, který by potom vyhrál svůj pátý titul v nepřítomnosti. Nicméně pravděpodobnost takového vývoje je přece jenom stejná jako, že zítra v březolupském zámeckém parku přistane létající talíř se zelenými Marťany.

 

Tipujte:

Kdo zítra opustí Březolupy jako novopečený šampión?

View Results

Loading ... Loading ...

Na čele o bod

Josef Franc zdědil po Václavu Milíkovi pozici leadera aktuální klasifikace
Josef Franc zdědil po Václavu Milíkovi pozici leadera aktuální klasifikace

Coby faktický leader průběžné klasifikace dorazí na Moravu Josef Franc. Jeho postavení však nebude nikterak pevné. O pouhý bod za ním totiž číhá Eduard Krčmář, jehož začátek podzimu zastihnul v excelentní formě. V Divišově zlepšil druhým místem své doposud nejlepší umístění v šampionátu a vedle Václava Milíka byl největším hrdinou.

Eduard Krčmář zůstává za Josefem Francem o pouhý bod
Eduard Krčmář zůstává za Josefem Francem o pouhý bod

Nicméně Josef Franc, který shodou okolností začal závodit ve stejném roce, kdy se Eduard Krčmář narodil, rozhodně není snadno k poražení. Šanci na zlato má rovněž Zdeněk Simota, nicméně on již ztrácí na pražského leadera hned čtyři body. Přitom bude muset hájit i případný bronz, jelikož s odstupem třech, resp. čtyř bodů na jeho zaváhání budou číhat Hynek Štichauer a Ondřej Smetana.

Muziku budou chtít dozajista kalit také ostatní na čele s Matějem Kůsem. Závod, jenž se koná zároveň jako čtrnáctý ročník Slováckého oválu, tím pádem slibuje úžasnou a vyrovnanou podívanou.

 

Mistr republiky se nejčastěji vrací z Březolup

Zdeněk Simota může být mistrem, ale klidně odjíždět i jako pátý muž závěrečné klasifikace
Zdeněk Simota může být mistrem, ale klidně odjíždět i jako pátý muž závěrečné klasifikace

Mistrovství republiky jednotlivců s letopočtem vzniku 1949 je nejstarší motoristický šampionát naší země vůbec. Během let jeho podoba oscilovala mezi seriálem od dvou do osmi závodů a jedním finálovým podnikem. Za tu dobu vrcholil na čtyřiadvaceti různých stadiónech, přičemž dvanáct z nich již z české a slovenské ploché dráhy zmizelo nadobro. Nejčastěji se tak stalo právě u nás v Březolupech, odkud dnes odjede novopečený šampión již posedmnácté. V průběhu let se však mnohdy pořadí zamotalo, jak nám připomene několik příkladů.

2. srpna 1970

Jiří Štancl se jako mistr republiky vracel z Březolup osmkrát
Jiří Štancl se jako mistr republiky vracel z Březolup osmkrát

Necelé čtyři měsíce před oslavou svých jednadvacátých narozenin se Jiří Štancl stal v Březolupech doposud nejmladším mistrem republiky vůbec. Šampionát zakončil stylově. Na dráze, kde byl stále ještě asfaltový povrch, neprohrál jedinou rozjížďku. Dle vlastních vzpomínek mu větší problémy nastaly po vyhlášení vítězů. Slavnostní udílení cen doprovázela taneční zábava a on, ačkoliv na parketu nikdy příliš nevynikal, musel do kola hned s celou řadou místních dívek. Nejúspěšnější československý plochodrážník všech dob se z březolupského stadiónu vracel jako šampión ještě sedmkrát. A právě tady jej roku 1982 po deseti zlatých medailích v řadě dokázal z trůnu sesadit Aleš Dryml.

11. srpna 1974

A ještě jednou Jiří Štancl, který coby nejúspěšnější československý plochodrážník všech dob zanechal za sebou v historii pochopitelně hlubokou stopu. Ze svých dvanácti individuálních titulů se nejvíce nadřel na ten v sezóně 1974. Zprvu měl vrch Milan Špinka. Tehdy se do průběžné klasifikace nepočítaly body z jízd, nýbrž mistrovské body jako kupříkladu v silničních závodech či v motokrosu.

Březolupy 1974: Jan Verner, Jiří Štancl a Jan Holub
Březolupy 1974: Jan Verner, Jiří Štancl a Jan Holub

Tři nejhorší výsledky se škrtaly. A novopečený ledařský mistr světa ve čtyřech posledních závodech osmidílného seriálu potřeboval k titulu už pouze skončit aspoň jednou na pódiu. Naproti tomu Jiří Štancl musel pokaždé vyhrát. Tento scénář se stal záhy realitou.

Jiří Štancl postupně během jednoho týdne mával z nejvyššího stupínku pódia v Čakovicích, Kopřivnici a nakonec i v závěrečném klání v Březolupech.

Milan Špinka přitom končil bez vavřínového věnce. Na zdejší dráze jakoby se proti němu spikli také soupeři, nicméně on si vydřel možnost bojovat o bronz v rozjezdu s Janem Vernerem. Dostal se do čela, dlouho vedl, ale nakonec jej jeho klubový kolega dokázal předjet. Osud tomu chtěl, že se Milan Špinka nikdy československým šampiónem nestal.

17. července 1988

Josef Franc může zítra překonat svého učitele Zdeňka Schneiderwinda v otázce titulu mistra republiky
Josef Franc může zítra překonat svého učitele Zdeňka Schneiderwinda v otázce titulu mistra republiky

Zdeněk Schneiderwind byl v osmaosmdesátém na nejlepší cestě stát se mistrem republiky jednotlivců. Den před březolupským závěrem stál na stupních vítězů v Kopřivnici, když v rozjezdu o třetí místo porazil Stanislava Urbana.

Na místní stadión Zdeněk Schneiderwind dorazil jako leader aktuální klasifikace. Jenže stovky diváků v ochozech a další tisícovky u přímého televizního přenosu spatřily jeho nehoráznou smůlu, kdy jej třikrát nechal na holičkách motocykl. Zatímco Roman Matoušek slavil zlato jízdou v sedle historického vysokého velocipedu, Zdeněk Schneiderwind měl jen bronz, který nikdy už nevylepšil.

8. září 1991

Bohumil Brhel, Václav Milík a Lubomír Jedek po březolupském finále anno domini 1991
Bohumil Brhel, Václav Milík a Lubomír Jedek po březolupském finále anno domini 1991

Razantní společenské změny zkraje devadesátých let se nevyhnuly ani ploché dráze. A v šampionátu jednotlivců se místo dlouhodobého seriálu o mistru rozhodovalo v jediném finále. Druhé v pořadí bylo přiděleno právě do Březolup.

Václav Milík se nemohl počítat mezi nejžhavější favority, nicméně výtah jeho kariéry se právě v jednadevadesátém sunul do stále vyšších pater. V Březolupech vyhrál všech pět svých rozjížděk a svůj jediný titul v životě ozdobil patnáctibodovým maximem.

28. září 2006

Březolupské pódium v září 2006: zleva Josef Franc, Adrian Rymel, Zdeněk Simota a Luboš Tomíček
Březolupské pódium v září 2006: zleva Josef Franc, Adrian Rymel, Zdeněk Simota a Luboš Tomíček

O mistru republiky jednotlivců se na březolupském stadiónu rozhodovalo patnáct let po triumfu Václava Milíka. Šampionát sice dva roky koketoval se seriálovou podobou, aby se roku 2002 vrátil ke stylu jediného finále. O výsledcích čtveřice nejlepších pak nakonec rozhodovala jen jedna jediná finálová jízda.

Do jejího čela vystřelil Josef Franc. Nicméně Adrian Rymel, jehož prve v základní části nikdo neporazil, prahnul po odvetě stejnou měrou. Na konci druhého okruhu se vskutku dostal do čela, aby poprvé a naposledy usednul na mistrovský trůn. A Josef Franc nemohl tušit, že jeho stříbro je druhé z celkem šesti, jež ve své prozatím marné snaze o zlato získal.

11. října 2014

Václav Milík mladší získal svůj první titul, když ve Mšeně v říjnu 2012 porazil Lukáše Drymla v dodatkové jízdě. Napřesrok v Plzni ve stejné situaci podlehl jeho staršímu bratru Alešovi. Ke druhému finálovému kolu šampionátu, který se v sezóně 2008 opět skládal z více závodů, dorazil s tříbodovým náskokem z prvního dílu v Praze.

Místo rutinního zisku titulu Václav Milík svým pádem před třetmi lety rozpoutal neskutečné drama
Místo rutinního zisku titulu Václav Milík svým pádem před třetmi lety rozpoutal neskutečné drama

Většina z vás má ještě v živé paměti, kterak chtěl svoji třetí vítěznou jízdu oslavit triumfální jízdou po zadním kole. Ocitnul se však na zemi, aby v další sérii pykal za sražení Martina Gavendy. Nicméně jeho anděl strážný jej nenechal ve štychu, ačkoliv si při vybírání bodové vývrtky svého chráněnce pořádně odřel křídla.

Václav Milík se psychicky srovnal. Okolnosti tomu chtěly, že o zlato musel být vypsán rozjezd s Josefem Francem a Matějem Kůsem. Dvakrát sice svítila červená světla, aby se nakonec vítězně cílem prohnal pardubický závodník, jehož tím pádem dnes vidíme jako čtyřnásobného šampióna republiky.

 

Přehled stadiónů dle počtu uspořádaných závěrečných závodů mistrovství republiky jednotlivců:

počet: stadión:
17 Březolupy
10 Mšeno
5 Plzeň (Bory)
4 Kopřivnice, Polepy a Slaný
3 Praha (Markéta)
2 Žatec a Žarnovica
1 Bratislava, Plzeň (Pod Výstavištěm), Chrudim, Kyjov, Banská Bystrica, Krupka, Partizánske, Olomouc, Zohor, Čakovice, Chabařovice, Divišov, Pardubice, Liberec a Svitavy

Poznámka: pořadatelem finále roku 1990 byla Žarnovica, avšak kvůli počasí byl závod přeložen na pražskou Markétu; roku 2015 mělo finále vrcholit v Plzni, jenže mítink byl zrušen vinou deště

Před třemi lety se v Březolupech rozjížděli o titul Josef Franc, Václav Milík a Matěj Kůs
Před třemi lety se v Březolupech rozjížděli o titul Josef Franc, Václav Milík a Matěj Kůs

Foto: Karel Herman, Mirek Horáček, archív Jiřího Štancla a archív autora

Václav Milík nepojede třetí finále

Pardubice – 5. října
Dnes odpoledne bylo oficiálně potvrzeno, že Václav Milík nemůže nastoupit k sobotnímu třetímu podniku šampionátu republiky jednotlivců v Březolupech, jelikož byl coby stálý náhradník povolán pro velkou cenu v Toruni. Na startovním čísle tři jej zastoupí David Pacalaj a pakliže nezasáhne vyšší moc, na mistrovském trůnu jej po třech po sobě jdoucích triumfech vystřídá někdo jiný.

 

Václav Milík v sobotu v Březolupech své kousky předvádět nebude
Václav Milík v sobotu v Březolupech své kousky předvádět nebude

Jelikož se v Toruni jedná o podnik ranku mistrovství světa, VV SPD Václava Milíka z březolupského závodu pochopitelně omluvil. To je však asi jediné, co v této záležitostí může řídící orgán české ploché dráhy dělat.

„VV SPD musí akceptovat nominaci vyššího orgánu, nemá de facto právo změnit soutěžní řád šampionátu, který je rozjetý,“ utíná Petr Moravec rázně všechny spekulace operující s dodatečnou implementací reglementu škrtající jeden nejhorší výsledek, díky němuž by Václav Milík letošní šampionát již vyhrál.

Dva dny před závodem není možné březolupský závod odložit už jen proto, že pořadatelé odvedli kus práce na poli jeho propagace. Jedinou nadějí, že by se Václav Milík stal českým šampiónem i letos, přinesl déšť. Jenže takový scénář by si rozhodně nepřál vůbec nikdo.

Pražské pódium posílilo ambice Václava Milíka směrem ke světu velkých cen
Pražské pódium posílilo ambice Václava Milíka směrem ke světu velkých cen

Přitom loni se Václav Milík ocitnul ve stejné situaci a raději upřednostnil český šampionát. Jenže po roce je fenomenální Pardubičan o notný kus dále ve své kariéře. Na pražské Markétě zamával divákům z pódia. A jeho zájmem je vyjít BSI ve všem možném vstříc, aby na něho britský promotér myslel, až bude rozhodovat o stálých divokých kartách.

Podobná situace, kdy žhavý kandidát na titul mistra republiky přišel kvůli světovému finále o vyvrcholení domácího mistrovství. Jenže v roce 1964 by se Jaroslav Volf mladší po pátečním večeru ve švédském Göteborgu do srdce Hané dostal, kdyby se vedoucímu výpravy nechtělo zůstat za železnou oponou až do pondělí, kdy měly otevřeny všechny obchody se zbožím, jež bylo v Československu nedostatkové.

Zdeno Vaculík v pozadí bude v sobotu sledovat debut svého vnuka Davida Pacalaje ve finále mistrovství republiky
Zdeno Vaculík v pozadí bude v sobotu sledovat debut svého vnuka Davida Pacalaje ve finále mistrovství republiky

Ostatně o tom jste si již mohli přečíst v článku v historické rubrice magazínu speedwayA-Z. Každopádně příští bude VV SPD muset zohlednit při sestavování českého kalendáře rovněž termíny velkých cen, aby zachoval nejstaršímu motoristickému šampionátu země duch fair play.

Zatím však musel řešit prozaickou otázku, kdo vlastně Václava Milíka pozítří v Březolupech nahradí. Východiskem je pochopitelně konečné pořadí přeboru. Jenže Radek Podhadský nechce po svém libereckém pádu startovat. Nepřijedou ani Sindy Weber, ani bratři Kvěchovi, takže přišla řada na Davida Pacalaje.

Foto: Mirek Horáček a Karel Herman

Václav Milík zatím nezná cíl destinace své sobotní cesty

Březolupy – 4. října
Páteční zranění Fredrika Lindgrena v semifinále play off britské ligy v Manchesteru zvýšilo naději Václava Milíka, že by se v sobotu přestavil ve velké ceně v Toruni. Nicméně BSI jeho start nepotvrdila, byť upozornila, ať zůstává ve střehu. Český šampión tím pádem zůstává ve startovní listině finále mistrovství republiky, které vyvrcholí svým třetím dílem v sobotu v Březolupech, a pro něhož včera večer byla vylosována startovní čísla.

Tipujte:

Kteří tři závodníci stanou v sobotu na březolupském pódiu?

View Results

Loading ... Loading ...

Videozáznam z losování startovních čísel

 

Nad účastí Václava Milíka v Březolupech se vznáší otazník
Nad účastí Václava Milíka v Březolupech se vznáší otazník

Z kvalifikovaných účastníků už teď chybí Martin Mejtský, který upadl při nedělní Zlaté přilbě města Pardubice. Jeho absence otevírá dvířka do závodu pro Martina Gavendu, jenž se nakonec ve svitavském přeboru nedal do kupy tolik bodů, aby se kvalifikoval přímo.

Možná absence Václava Milíka zvyšuje naději i pro další závodníky v pořadí přeboru. Na pozici náhradníka figuruje prozatím Radek Podhadský, který se však šeredně potloukl při sobotní rozlučce v Liberci.

Startovní listina a způsob kvalifikace do březolupského závodu:

1 Matěj Kůs, Praha divoká karta VV SPD
2 Hynek Štichauer, Pardubice 5. v průběžné klasifikaci MR
3 Václav Milík, Pardubice 1. v průběžné klasifikaci MR
4 Josef Novák, Pardubice 10. v přeboru
5 Zdeněk Simota, Plzeň 4. v průběžné klasifikaci MR
6 Eduard Krčmář, Slaný 3. v průběžné klasifikaci MR
7 Zdeněk Holub, Praha vítěz přeboru
8 Martin Gavenda, Březolupy 11. v přeboru
9 Jaroslav Petrák, Pardubice 8. v přeboru
10 Michal Škurla, Praha 9. v přeboru
11 Josef Franc, Praha 2. v průběžné klasifikaci MR
12 Martin Málek, Březolupy 6. v přeboru
13 Filip Hájek, Praha 8. v průběžné klasifikaci MR
14 Petr Chlupáč, Praha 7. v přeboru
15 Patrik Mikel, Pardubice 7. v průběžné klasifikaci MR
16 Ondřej Smetana, Praha 6. v průběžné klasifikaci MR
17 Radek Podhadský, Plzeň 12. v přeboru

Poznámka: z kvalifikovaných účastníků nestartuje Martin Mejtský kvůli pádu během Zlaté přilby města Pardubice

Foto: Karel Herman