Archiv pro rubriku: MČR Jednotlivců

Václav Milík se zmocnil svého šestého titulu individuálního mistra republiky

Březolupy – 28. září
Před poslední sérií si na březolupský ovál nemohl naříkat nikdo z šestnáctky účastníků druhého a rozhodujícího českého finále, kteří dávno zapomněli, že jim po obědě úvodní oblouk připomínal oraniště. Do depa si razil cestu televizní štáb. Obrovitý kameraman a reportér, který pomocí čísla v programu vyhledal Josefa France. Pražan totiž vedl aktuální klasifikaci bez ztráty bodu. Na mikrofon promluvili ještě Ondřej Smetana a Petr Chlupáč, zatímco Václav Milík stál nepovšimnut opřený o zábradlí. Na úvod kalil vodu Jaroslav Vaníček, jakoby nejel s pětistovkou šestý závod své kariéry, a on ztratil bod s Hynkem Štichauerem. Jenže mezitím makal v depu s otcem Václavem, jenž shodou okolností svůj jediný titul mistra republiky vybojoval v Březolupech před třiceti lety, a mechanikem Miroslavem Mihulem, aby našli optimální nastavení. V rozjížďce s číslem dvacet odvedl Josefa France a získal své šesté zlato v nejstarším motoristickém mistrovství republiky. Na ovál musel ještě jednou. Gentlemansky nechal losovat Josefa France postavení na roštu dodatkové jízdy jako prvního, protože je přece starší. A pak jej porazil ještě jednou a Pražan mohl glosovat na téma, proč je stále druhý. Na nejnižší stupínek pódia se i se zraněnou nohou vyhoupnul Hynek Štichauer, když Martin Málek zřejmě zakončil svou závodní etapu na klasických oválech pádem v rozjezdu. Dodatkovým jízdám ale dnes nebyl ještě ani náhodou konec, Petr Chlupáč při vzájemné konfrontaci sebral celkový bronz Ondřeji Smetanovi.

Josef Franc, Václav Milík a Hynek Štichauer na stupních vítězů

Bojuje se o titul i bronz

Josef Franc a Václav Milík měli svá depa vedle sebe

Ranní mlha se rozplynula. Závodníkům připomínal ovál oraniště zejména v úvodním oblouku, nicméně sluníčko malovalo den v krásných barvách. A již trénink ukázal, jak nádherné druhé finále českého šampionátu bude. Pravda Václav Kvěch se z něho vrátil po svých. Ovšem jen kvůli chybě svého mladšího brášky Jana, který mu do nádrže nedolil metyl. Po nástupu začal závod naostro a hned od jeho úvodních fází v něm nechyběla překvapení.

Martin Málek se již delší dobu netají svým záměrem soustředit se na dlouhé a travnaté ovály a jeho plány jen zvýšily jeho apetit po stupních vítězů na domovském ovále. V rozjížďce s číslem jedna se usadil v čele. S tím se však nechtěl smířit Josef Franc. Aby také ano, když mu po plzeňském finále chyběl na vedoucího Václava Milíka jeden jediný bodík.

Josef Franc (žlutá) se hned na úvod vypořádal s Martinem Málkem (bílá)

Ve druhé zatáčce zaútočil spodem, ovšem Martin Málek se udržel v čele. V dalším kole už takové pořádky neplatily. Josef Franc opět udeřil zleva a tentokrát se protáhnul do vedení. Tři body mu přišly vhod. A to také protože během několika dalších minut se o průběžné vedení v šampionátu dělil s pardubickým extraligovým kapitánem.

Václav Milík komentuje rozjížďku s číslem tři:

„Hynek míchal kartama, jel hezky a porazil mě.“

Václav Milík měl na startovním roštu třetí jízdy za největšího soupeře Hynka Štichauera. Jenže oba ostřílené Pardubičany svým rychlým startem zaskočil mladičký Jaroslav Vaníček. Hynek Štichauer převzal iniciativu a v první zatáčce poskočil z poslední příčky na druhou. Spodní stranou následujícího oblouku posléze převzal vedení.

Hynek Štichauer (žlutá) ve třetí jízdě Václava Milíka (modrá) za svými zády udržel

Václav Milík byl za ním ještě před koncem úvodního kola. Navzdory veškeré své snaze však další cestu dopředu nenašel a své dnešní skóre otevřel dvěma body. Jeho duel s Josefem Francem o titul neměl rozhodně být nikterak fádní. Jenže v sázce ležel také bronz. Hynek Štichauer dal jasně najevo, že by jej chtěl. Jenže nebyl sám. Vedle Ondřeje Smetany, třetího muže aktuální klasifikace, se po něm sápal také Petr Chlupáč.

„Pustil jsem ho k lajně,“ uváděl Daniel Klíma, který skvěle odpálil do rozjížďky s číslem dvě, na adresu svého vrstevníka z pražské Markéty. Petr Chlupáč zůstal pánem situace až do cíle. Ondřej Smetana reagoval bezchybně. Stylem start – cíl triumfoval ve čtvrté jízdě, v níž jeho soupeři nepatřili k adeptům na mety nejvyšší.

 

Vítěz, který skoro dva okruhy jezdil poslední

Ondřej Smetana (žlutá) jde do čela, zatímco Jaroslav Petrák (modrá) si sjednává respekt u Jakuba Valkoviče (bíláú a Jakuba Exlera (červená)

Ani rozjížďka s číslem pět nepatřila z úhlu pohledu Ondřeje Smetany k obtížným. A Pražan opět dominoval, když již ve druhém kole jezdil před druhým Janem Jeníčkem téměř o tři čtvrtiny rovinky. Ale tři body jsou tři body bez ohledu na okolnosti.  Jenže ani Petr Chlupáč v šesté jízdě nezaváhal.

Ondřej Smetana si po dvou triumfech uvědomuje realitu:

„Teď už to bude těžký.“

Petr Chlupáč (žlutá) vodí Jaroslava Vaníčka (modrá) a Daniela Šilhána (bílá)

Venkem úvodní zatáčky se elegantně přenesl okolo Jaroslava Petráka a Jaroslava Vaníčka, aby také on zůstal po dvou sériích neporaženým závodníkem. V depu se už chystal Václav Milík.  Před rozjížďkou s číslem sedm měl na ovále oba své motocykly. Nakonec zůstal sedět na tom druhém, zatímco ten z první jízdy zmizel rychle v depu.

Volba evidentně nebyla špatná. Pardubičan díky skvělému startu odvedl Daniela Klímu a Martina Málka. Josef Franc ovšem jeho výzvu zachytil. Od samého počátku kraloval rozjížďce s číslem osm před zraky Hynka Štichauera. A sotva se prohnal pod šachovnicovou vlajkou v rukách Rostislava Zúfalého, mítink vedli tři neporažení.

Václav Milík (červená) jezdí před Danielem Klímou (bílá) a Martinem Málkem (žlutá)

Po druhé pauze však byl již jen jediný. Václav Milík v depu pracoval i nadále na set upu svého motocyklu. V deváté jízdě stál až u mantinelu, ale raketový start jej vystřelil před Petra Chlupáče. Avšak Josef Franc se na svůj třetí dnešní triumf nadřel o poznání víc. Po startu rozjížďky s číslem dvanáct zůstal trčet úplně vzadu.

Suverénně vedl Ondřej Smetana, zatímco Daniel Klíma po venku první zatáčky nestihnul Jaroslava Vaníčka. V ten moment byl Josef Franc evidentně jediným člověkem na březolupském stadiónu, který nepokládal jízdu za ztracenou. Rychle však přesvědčoval i ostatní.

Jan Jeníček (modrá) vs. Hynek Štichauer (červená), aneb pardubické mládí a rutina

Ve druhém okruhu se spodní stranou druhé zatáčky protáhnul rovnou na druhé místo. Před sebou měl již jen Ondřeje Smetanu. Nicméně soudný jedinec by na něho jen stěží vsadil více než zlámanou grešli. Josef Franc útočil zvenčí, ale cíl se přece jen blížil. V poslední zatáčce zlomil svůj motocykl na spodní stranu a ve výjezdu poslal Ondřeje Smetanu za svá záda.

 

Dvacet rozjížděk nestačí

Josef Franc (modrá) zatím jezdí beznadějně poslední za Ondřejem Smetanou (červená), Danielem Klímou (žlutá) a Jaroslavem Vaníčkem (bílá)

Josef Franc s devíti body osaměl na hrotu průběžné klasifikace.  O bod méně neměli jen Petr Chlupáč, Ondřej Smetana a Václav Milík, nýbrž také Hynek Štichauer. Pardubičan navzdory bolavé noze se zlomeným palce, vévodil desáté jízdě, nicméně po třetí pauze mu ujel Daniel Klíma. Hned poté Václav Milík předčil Ondřeje Smetanu po vnější straně první zatáčky.

A Josef Franc nakonec v rozjížďce s číslem šestnáct odkázal Petra Chlupáče za svá záda již s letem pásky vstříc šmolkovému březolupskému nebi. Vedl závod s dvanácti body a dělil se o průběžné vedení šampionátu s Václavem Milíkem, jenž se zatím opíral o jedenáct bodů. O další bod méně měli Petr Chlupáč, Hynek Štichauer a Ondřej Smetana.

Martin Málek (modrá) rozjíždí útok na Jaroslava Vaníčka (bílá) a Jakuba Valkoviče (červená)

Televizní štáb si před poslední sérií v depu našel Josefa France, Ondřeje Smetanu a Petra Chlupáče, zatímco Václav Milík jeho pozornosti unikl.  Mezitím kropička zajela do depa a Pardubičan si povídal s Josefem Francem, Lubomírem Vozárem a Zdeňkem Schneiderwindem. Sedmnáctá jízda neměla ambice otřást vůbec ničím.

Jen Pavel Kuchař si v ní dokázal, že může vyhrávat i v závodech ranku českého individuálního šampionátu. Osmnácté jízdě dominoval Daniel Klíma. Ale ať počítal, jak počítal, jedenáct bodů bylo na pódium málo. Atmosféra houstla. Václav Milík koukal do modré plechové stěny depa. Josef Franc se hned v sousedním boxu otíral ručníkem. Nebýt jeho mechanika Martina Chalaše, jenž nepřestával vtipkovat, zábava by byla jako na funuse.

Do centra pozornosti se dostal Martin Málek. Na vítěznou dráhu se vydal až v rozjížďce s číslem jedenáct, v jejíž první zatáčce objel Pavla Kuchaře. O čtyři jízdy později se v úvodním výjezdu vypořádal s Jakubem Valkovičem, aby na sklonku druhého okruhu sebral vedení Jaroslavu Vaníčkovi.

Pavel Kuchař (modrá) vodí Jaroslava Vaníčka (žlutá)

Nyní v rozjížďce s číslem devatenáct změřil Hynka Štichauera hned na úvod. Hodinky se dostaly někam ke čtvrt na pět, když se konečně rozhodlo o letošním českém mistru. Ve dvacáté jízdě jezdil Václav Milík celá čtyři kola před Josefem Francem a rozdílem jediného bodu se po roce vrátil na trůn.

Jenže tím seznam rozhodnutých záležitostí končil. Zbývalo určit vítěze dnešního závodu, třetího v jeho pořadí a v neposlední řadě rovněž druhého vicemistra. Jako první se jel rozjezd o dnešní bronz. Martin Málek si vylosoval vnější ovál. Hynek Štichauer měl od počátku navrch, navíc domácí borec v první zatáčce třetího kola upadl. Hynek Štichauer projel jeho cílem, teprve poté zaklapl s jistotou technických bodů i pódia.

Martin Málek líčí rozjezd o třetí místo:

„Rozhodoval start, úplně jsem tam nebyl, už nebylo místo.“

Tlačenice po startu rozjížďky s číslem devatenáct: Petr Chlupáč (žlutá), Ondřej Smetana (bílá), Hynek Štichauer (modrá) a Martin Málek (červená)

Pak se strhla bitka o celkový bronz. Petr Chlupáč podjel Ondřeje Smetanu, který kul ve výjezdu odvetu, jenže jeho soupeř byl po vnějšku rychlejší. A konečně rozjezd o vítězství. Václav Milík nechal losovat Josefa France jako prvního. Sice jej porazil, ale zohlednil fakt, že Pražan je o čtrnáct let starší. Sotva šla páska nahoru, šly veškeré přednosti stranou. Pardubičan se ujal vedení, které před dotírajícím Pražanem uhájil a svůj šestý titul mohl slavit s plnou parádou.

 

Hlasy z depa

Souboje Josefa France (žlutá) a Václava Milíka (bílá) patřily k tomu nejlepšímu z dnešního dne

„Super,“ odtušil Václav Milík své hodnocení. „V první jízdě Hynek zamíchal kartama. Motorka nestartovala, druhou jízdu jsem jel na druhý a zjistil, že je to pomalý. Ve třetí jízdě to bylo OK na startu, ale až pak motorka startovala a upalovala dopředu. To bylo ideální. Jsem pošestý mistr, na rekord Jiřího Štancla mi zbývá půlka. Bude to těžký, rostou noví dobří kluci.“

„Suprový, sám za sebe jsem spokojenej,“ říkal Josef Franc. „Chyběly mi starty, ale ze čtvrtýho místa jsem vyhrál jízdu. To mě těší, kvůli tomu člověk závodí. Byly to hezký závody. V rozjezdu škoda, že Vašek nebyl vevnitř. To bych ale nebyl já, abych nebyl druhej (smích).“

„Je to fousama,“ žertoval Hynek Štichauer na téma své brady, která opět začala zarůstat. „Jsem rád za výsledek, na konci sezóny jsem měl smůlu. Spravil jsem si chuť a udělal výsledek. Kdybych nebyl zraněnej, bylo by to lepší, ale nedal jsem tomu málo. Neošidili jsem to a i přes bolest jsem se snažil připravit. Dneska se závody podařily, škoda, že jsem ztratil body, do rozjezdu s Petrem a Ondřejem chyběl bod. To je známka konzistence, snad budu mít podmínky jako letos, abych se to toho moh‘ za rok obou. I na dlouhý dráze, abych měl dobrý závody a výsledky. Porazil jsem mistra, to mě hlavně nabudilo, zůstal jsem hlavně v klidu a vyšlo to. Letos byly mistrák nádherný a spravedlivý závody.“

Martin Málek (modrá) útočí v rozjezdu na Hynka Štichauera (červená) v rozjezdu o dnešní pódium

„Závěr dobrý,“ konstatoval Martin Málek. „Chtěl jsem se v Březolupech rozloučit bednou, teď krátkou zásadně omezím. Trošku mi vzala chuť druhá jízda. Tři body ztráty už je hodně. Naděje byla ještě v rozjezdu, ale tam mi to nevyšlo. Hlavně, že jsem celý, a že jsem doma udělal závody.“

„Škoda tý poslední jízdy,“ litoval Petr Chlupáč. „Nevyšel mi start, ale udělal jsem to divákům dramatičtější. Při závodech jsem se plácal, koukal jsem vejš. Ale ani jednou jsem nebyl na stupníku v mistráku a jsem třetí.“

„Blbě,“ reagoval Daniel Klíma na tradiční otázku magazínu speedwayA-Z, jak dnešní závod viděl. „V první jízdě, krásnej start, odpálilo to, ale Petra jsem pustil k lajně. A už jsem se vezl. Nakonec nebyly tak těžký jízdy. Za rok, za rok.“

Ondřej Smetana (modrá) před Pavlem Kuchařem (bílá)

„Mrzí mě to,“ smutnil Ondřej Smetana nad šancí skončit třetí v závěrečné klasifikaci. „Celý závody šly dobře, poslední jízdu jsem neměl mít nulu a bylo by to vyřízený. Museli jsme se rozjíždět, Chlupík měl lepší start. Škoda snad za rok… Závody hezký, ale výsledek tomu neodpovídá.“

„Dneska to špatný nebylo,“ uvažoval Pavel Kuchař. „Osmý místo je polovina startovní listiny. Jsem rád, že jsem to jel. Jsou to nový zkušenosti, ale příští sezónu se mi snad povede líp.“

„V první jízdě jsem od startu předjel Vaška Milíka, jel jsem nad ním jedno kolo,“ vyprávěl Jaroslav Vaníček. „Pak Pepa, toho jsem držel dvě kola, nakonec favorita Martina Málka. Starty jsem měl dobrý, ale vždycky mě nějak předjeli. Je to taky tím, že mám šest závodů na pětistovce. Kdybych měl víc zkušeností, dal bych jim víc zabrat. Myslím, že už příští rok budu klukům dávat zabrat víc.“

Jaroslav Vaníček (červená) pádí před zkušené Václava Milíka (modrá) a Hynka Štichauera (žlutá) jakoby se nechumelilo
Jaroslav Vaníček (červená) pádí před zkušené Václava Milíka (modrá) a Hynka Štichauera (žlutá) jakoby se nechumelilo
1. Václav Milík, Pardubice 2 3 3 3 3 14+3
2. Josef Franc, Praha 3 3 3 3 2 14+2
3. Hynek Štichauer, Pardubice 3 2 3 2 2 12+3
4. Martin Málek, Březolupy 2 1 3 3 3 12+X
5. Petr Chlupáč, Praha 3 3 2 2 1 11
6. Daniel Klíma, Praha 2 2 1 3 3 11
7. Ondřej Smetana, Praha 3 3 2 2 0 10
8. Pavel Kuchař, Praha 1 0 2 1 3 7
9. Jakub Valkovič, SK – Žarnovica 1 1 1 2 2 7
10. Jaroslav Vaníček, Praha 1 2 0 1 2 6
11. Jaroslav Petrák, Pardubice 2 1 1 1 1 6
12. Daniel Šilhán, Pardubice 1 0 2 0 1 4
13. Jan Jeníček, Pardubice 0 2 1 0 0 3
14. Bruno Belan, Slaný 0 1 0 0 1 2
15. Václav Kvěch, Plzeň 0 0 0 1 0 1
16. Jakub Exler, Praha 0 0 0 0 0 0

Poznámka: varování za startovní přestupek Bruno Belan v rozjížďce s číslem pět

Celkové pořadí šampionátu: Josef Franc, Václav Milík a Petr Chlupáč

Konečné pořadí šampionátu:

PLZ BŘE TOT
8.9. 28.9.  
1. Václav Milík, Pardubice 15 14 29
2. Josef Franc, Praha 14 14 28
3. Petr Chlupáč, Praha 12 11 23+3
4. Ondřej Smetana, Praha 13 10 23+2
5. Hynek Štichauer, Pardubice 10 12 22
6. Martin Málek, Březolupy 9 12 21
7. Daniel Klíma, Praha 10 11 21
8. Jaroslav Petrák, Pardubice 6 6 12
9. Jaroslav Vaníček, Praha 5 6 11
10. Jan Macek, Praha 9 9
11. Pavel Kuchař, Praha 1 7 8
12. Jakub Valkovič, SK – Žarnovica 7 7
13. Filip Hájek, Praha 6 6
14. Daniel Šilhán, Pardubice 1 4 5
15. Bruno Belan, Slaný 3 2 5
16. Václav Kvěch, Plzeň 4 1 5
17. Jan Jeníček, Pardubice o 3 3
18. Jakub Exler, Praha 2 0 2
NC Michal Baštecký, Praha o

Poznámka: o = omluven

Martin Málek padá v rozjezdu o třetí místo

Foto: Karel Herman a Pavel Fišer

Václav Milík udával tempo

Plzeň – 8. září
Nebyl by to ani Josef Franc, kdyby plochodrážní dění nekomentoval vtipnými glosami. Mistrovství republiky jednotlivců označil za juniorský šampionát s vloženými rozjížďkami juniorů. Avšak v úvodním finále na plzeňských Borech hráli prim zkušenější závodníci. A sám pražský exmistr v rozjížďce s číslem sedm vyzrál na Daniela Klímu. Ve druhém okruhu jej připravil o vedení, aby hromadil jen samé trojka, v čemž mu sekundoval Václav Milík. Oba se potkali osmnácté jízdě. Za delší konec provazu tahal Pardubičan, který do březolupského vyvrcholení vstoupí s patnácti body. Skvělý závod zajel Ondřej Smetana, hned v úvodní rozjížďce se vypořádal s Petrem Chlupáčem a Hynkem Štichauerem. Než sluníčko stačilo zapadnout, prvně ve své kariéře stál na pódiu ranku individuálního šampionátu republiky. Pád ve třetí jízdě zkomplikoval život Danielu Šilhánovi. Stěžoval si na bolesti ruky, předčasně odstoupil, ale v nemocnici naštěstí zjistili pouze otřes mozku.

Josef Franc, Václav Milík se synáčkem a Ondřej Smetana stojí na stupních vítězů

Václav Milík, Josef Franc a Ondřej Smetana

Ondřej Smetana, Petr Chlupáč a Jakub Exler se vezou džípem na nástup

Léto se vrátilo s plnou parádou a teploty se nestyděly olizovat třicítku. V Plzni je však přespříliš sluníčka na škodu, protože při západu hodně oslňuje závodníky. Nicméně první z dvojice finálových závodů českého individuálního šampionátu nabídlo skvělou podívanou, ačkoliv zranění letos kácela ambice i v lese favoritů.

O poslední změnu se postaral Jan Jeníček, který doma ležel s horečkami a nepřímo povznesl Bruna Belana z náhradnické sedmnáctky na svou dvanáctku. Nástup obstaraly tradičně džípy, s nimiž US Army vyhrála druhou světovou válku. A pak se šlo na věc a závod nemohl začít větším překvapením, než v rozjížďce s číslem jedna nastrojil Ondřej Smetana.

V úvodní zatáčce nekompromisně podjel Petra Chlupáče, který se už nazpět do vedení navzdory veškeré své snaze neprobil. A Hynek Štichauer všechno sledoval ze třetí příčky. Vzápětí Josef Franc kraloval druhé jízdě. Že v ní nezvítězil stylem start – cíl, se postaral Martin Málek, který jej po vnějšku úvodního oblouku na chvíli vystřídal v čele.

Ondřej Smetana (červená) vede před Petrem Chlupáčem (modrá) a Hynkem Štjchauerem (žlutá)

Očekávání splnil taktéž Daniel Klíma, který ovládnul rozjížďku s číslem tři. Patnáctiletý Jaroslav Vaníček, jenž se do finále dostal na divokou kartu, s přehledem inkasoval dva body. Vodu však kalil Bruno Belan. Neváhal si vyšlápnout na Václava Kvěcha, který chvíli pykal za svou až přespříliš velkou tvrdost. A slánského juniora připravil o bod teprve v nájezdu do třetího okruhu.

Václav Milík před závodem neskrýval ambice vrátit se po roce na český plochodrážní trůn. Hned po vylétnutí pásky čtvrté jízdy zamířil neomylně do vedení. Na tři body si však musel ještě chviličku počkat. V nájezdu do druhé zatáčky upadl Daniel Šilhán a zbývající trojici závodníků zastavila blikající červená světla.

Josef Franc glosuje skvělé výkony závodníků juniorského věku:

„Mistráku říkáme juniorák se seniorskou účastí, už nebudou vložený jízdy dvěstěpadesátek, ale seniorů.“

Daniel Šilhán v prekérní situaci

Sanitka vyrazila z depa zaplaťpánbůh zbytečně. Mladík ve vestě s pardubickým koníkem došel do depa podpíraný Lubomírem Vozárem. S obstřikem zkusil pokračovat, nicméně ve čtvrté sérii raději závod vzdal. Repete čtvrté jízdy opanoval Václav Milík. Bitva třech úvodních vítězů se plynule přelila do druhé pětiny.

I rozjížďka s číslem pět se neuskutečnila na první pokus. Ve druhé zatáčce totiž upadl Pavel Kuchař, který přišel o druhé místo. Ondřej Smetana se incidentem nenechal rozhodit a po opakovaném startu se opět bleskově ujal vedení. Než Josef Franc vyrovnal jeho šest, musel shodou okolností také předčasně zastavovat.

„Dlouho jsem nespad’…“ krčil rameny Jaroslav Petrák, jenž se stal viníkem přerušení v první zatáčce třetího okruhu. „Ten bod mi nesebral soupeř, spadnul mi sekundární řetěz. Vždycky v jízdě, kde o nic nejde, se něco vysere.“

Václav Milík (žlutá) jde do čela před Martina Málka (modrá) a Hynka Štichauera (červená)

Stejně jako prve si Josef Franc musel triumf vydřít na Danielu Klímovi. Pražský junior na něho nyní odstartoval. Avšak český exmistr jej měl přečteného během úvodního kola a hned v prvním oblouku toho následujícího dal motocykl pod něho. Triumvirát neporažených posléze v rozjížďce s číslem osm uzavřel Václav Milík, jenž se záhy usadil před Hynkem Štichauerem, Martinem Málkem a Bruno Belanem.

 

Osmnáctka u čísla rozjížďky rozhoduje

Filip Hájek (žlutá) drží v šachu Václava Kvěcha (modrá)

Prim na hrotu aktuální klasifikace hráli neporažení senioři, nicméně dravé mládí stálo hned za nimi. Pěti body disponoval nejen Daniel Klíma, nýbrž také Petr Chlupáč, nýbrž také Petr Chlupáč. Ten po zmiňované úvodní prohře s Ondřejem Smetanou kraloval rozjížďce s číslem šest, kde za sebou záhy nechal Jana Macka.

Jenže na závěry bylo ještě přespříliš brzy. A to přesto, že devátá jízda měla napovědět, jak dnes všechno skončí. Václav Milík měl jasnou vizi. Už z první zatáčky vyjel na čele před Ondřejem Smetanou a Danielem Klímou. Jan Macek se však v té době pohyboval již jen setrvačností.

„Zadřel jsem nový motor po servisu!“ cedil skrz zuby u vědomí, že se mu plány na skvělý výsledek hroutí jako domeček z karet. Václav Milík nezůstal na postu leadera aktuální klasifikace sám. Přitom začátek dvanácté jízdy mohl směle napovídat o opaku, jelikož Hynek Štichauer vystřihnul start jako z partesu.

Josef Franc (červená) letí před Ondřeje Smetanu (žlutá)

Jenže Josef Franc nepřijel hrát úlohu hráče druhých houslí. V prvním oblouku se přenesl před pardubického borce, aby své skóre zaokrouhlil na devět bodů. Přestávka byla rychle za námi a on měl bezprostředně po ní již dvanáct bodů. V rozjížďce s číslem třináct změřil Ondřeje Smetanu zároveň s vylétnutím pásky.

A co na to Václav Milík? Coby, o poznání mladší soupeři se mu v rozjížďce s číslem patnáct nemohli postavit ani náhodou. A on čtvrtým triumfem srovnal krok s Josefem Francem. Poslední série však lákala nejen duelem o vítězství, nýbrž i střetnutím o třetí příčku. Ve čtrnácté jízdě Petr Chlupáč změřil Daniela Klímu a Martina Málka. Rázem disponoval jedenácti body stejně jako Ondřej Smetana.

Ten ovšem v sedmnácté jízdě nezaváhal. Rychle poslal Martina Málka za svá záda a osmou pozici aktuální klasifikace. A sotva projel pod šachovnicovou vlajkou, s třinácti body u svého jména mohl očekávat, co se stane dál. Vše nejdůležitější vlastně rozhodla již rozjížďka s číslem osmnáct.

Václav Milík líčí rozjížďku s číslem osmnáct:

„Odjel jsem, u prken bylo kousek místa, rozjelo se mi to po venku a Pepu jsem stihnul.“

Jan Macek (modrá) se dere na první příčku před Hynka Štichauera (bílá)

Václav Milík v ní rychle nabyl vrchu. Nechal za sebou Josefa France i Petra Chlupáče. Poslal sám sebe na nejvyšší stupínek pódia a Josefa France ve výsledkové listině hned pod sebe. Petr Chlupáčovi chyběl bod na třetího Ondřeje Smetanu.

Vzápětí vyhrál Jan Macek podruhé za sebou, ovšem díky slabšímu úvodu a fatální poruše skočil jen na sedmou pozici. Nakonec Hynek Štichauer odvedl Daniela Klímu a jejich pořadí určilo pátého a šestého dnešního klání.

 

Hlasy z depa

Václav Milík (žlutá) vede v klíčové rozjížďce s číslem osmnáct před Josefem Francem (bílá) a Petrem Chlupáčem (modrá)

„Dneska se mi dařilo trošku líp než v týhle sezóně,“ vyprávěl Václav Milík. „Jsem spokojenej, bylo to super. Měl jsem krásný starty, nedělali jsme žádný změny. Já v Plzni nikdy nenaříkám, vždycky se mi tu daří. Za pár posledních jízd jsem tu moc bodů neztratil. Teď by chtělo titul potvrdit podobnou výhrou v Březolupech.“

„Dobrý, paráda,“ rozplýval se Josef Franc. „Nejsem spokojenej se startama, ale jinak skvělý závody, jen moc sluníčka při západu, to mi vadilo. Poslední jízda s Vencou byla suprová. Byl jsem asi měkkej, ale už jsem viděl, že lítáme panna orel.“

„Byl to boj,“ ulevil si Ondřej Smetana. „Hezký závody. Třetí místo je super, jsem poprvý v mistráku na bedně, mám z toho radost. Na Pepu jsem moh‘ zamakat víc, ale mám radost. Jen to příště potvrdit a budu spokojenej.“

„Dobrý,“ odtušil hodnocení Petr Chlupáč. „Posral jsem dvě jízdy. První a poslední. Tu poslední jsem pokazil moc. Měl jsem vymyšlený, jak to udělat. Zkazil jsem start. Je to ale jen první závod, jsou ještě Březolupy. Dva roky jsem tam nejel, uvidíme.“

Hynek Štichauer (žlutá) vodí Daniela Klímu (bílá) a Pavla Kuchaře (červená)

„Bojoval jsem, bojoval, ale občas je to málo,“ filozofoval Hynek Štichauer. „Škoda? Škoda je dobrýho člověka. Tři bodíky od bedny je dost, ale třeba v těch Březolupech. Tam mi to chutní víc. Ale musím se naučit jezdit i jinde, ale s těma technickejma problémama, co teď mám, mě to sundalo.“

„Nejsem smutnej,“ nepropadal Jan Macek pesimismu. „Začátek závodu dobrý, akorát ten motor… Dvě poslední jízdy jsem vyhrál, aspoň jsem si spravil chuť.“

„Jsem spokojený s bodovým ziskem a se závodem taky,“ bilancoval Martin Málek. „Bodů mohlo být víc, ale na ten můj amatérismus poslední dobou… Prostě junioři z Prahy se hodně vytáhli, je to čím dál těžší s nimi soupeřit. Velké poděkování panu Hádkovi. Myslím, že v depu byla dobrá spolupráce. Konec dobrý, všechno dobře.“

Duel o šampióna, aneb Václav Milík (žlutá) vs. Josef Franc (bílá)
1. Václav Milík, Pardubice 3 3 3 3 3 15
2. Josef Franc, Praha 3 3 3 3 2 14
3. Ondřej Smetana, Praha 3 3 2 2 3 13
4. Petr Chlupáč, Praha 2 3 3 3 1 12
5. Hynek Štichauer, Pardubice 1 2 2 2 3 10
6. Daniel Klíma, Praha 3 2 1 2 2 10
7. Jan Macek, Praha 1 2 E 3 3 9
8. Martin Málek, Březolupy 2 1 3 1 2 9
9. Jaroslav Petrák, Pardubice 2 X 2 1 1 6
10. Filip Hájek, Praha 1 1 2 1 1 6
11. Jaroslav Vaníček, Praha 2 0 1 2 F 5
12. Václav Kvěch, Plzeň 1 2 1 X 0 4
13. Bruno Belan, Slaný 0 0 1 0 2 3
14. Jakub Exler, Praha 0 1 0 0 1 2
15. Pavel Kuchař, Praha 0 X X 1 0 1
16. Daniel Šilhán, Pardubice X 1 R R – 1

Poznámka: Jan Jeníček se omluvil kvůli nemoci a ve startovní listině jej zastoupil Bruno Belan, původně náhradník; varování za startovní přestupek Jakub Exler v rozjížďce s číslem patnáct

Daniel Klíma (červená) zatím vede před Josefem Francem (bílá)

Foto: Karel Herman a Mirek Horáček

Džípy neodmyslitelně patří k vrcholným závodům plzeňského kalendáře

České juniory čeká světové finále družstev

Mladá Boleslav – 7. září
Zranění Jana Kvěcha ze sobotního světového finále juniorů v německém Stralsundu, přineslo změnu startovní listiny zítřejšího českého šampionátu. Na plzeňských Borech jeho startovní číslo tři poveze Jakub Exler, zatímco náhradníkem se stane Bruno Belan. Pražský závodník však bude scházet také v národním týmu, jehož v pátek čeká mistrovství světa juniorských družstev v Bydhošti.

 

Český juniorský nároďák čeká světové finále

„Pěkně z toho vyskočil,“ komentuje nešťastný pád Jana Kvěcha Filip Šitera. „Ale dopad‘ na ruce. Levou má zlomenou hned za zápěstím a do toho pravý rameno.“

Němečtí lékaři pojali podezření na zlomeninu pažní kosti, proto českého reprezentanta dali do narkózy. Ačkoliv se jejich diagnóza naštěstí nepotvrdila, propustili ho až před nedělním obědem. Večer už byl v péči pardubického primáře Tomáše Brože, který jej včera operoval.

Filip Šitera proto musel složení českého týmu změnit. Po zrušení kvalifikačních kol se finále uskuteční dle formule klasických dvojic s jedním náhradníkem. Lotyšům, Dánům, Polákům Angličanům, Švédům a Australanům se postaví trio Jan Macek, Petr Chlupáč a Daniel Klíma.

Foto: Karel Herman

Sedmnáctka finalistů je na světě

Plzeň – 4. září
Protože sportovní komise deklarovala, že startovní listina pro mistrovství republiky jednotlivců bude sestavena k prvnímu září, zítřejší kopřivnický přebor, jehož posledním závodníkem se stane Josef Novotný se svou dvěstěpadesátkou, na ni nemá vliv. Finalisté vzešli z klasifikace po středečním podniku v Pardubicích. Z přímo nasazené osmičky vypadli dva závodníci a divokou kartu obdržel Jaroslav Vaníček.


Tipujte:

Označte nejlepší trojici plzeňského finále:

View Results

Loading ... Loading ...

Nejlepší letošní trojice plochodrážní republiky: zleva Václav Milík, Eduard Krčmář a Josef Franc

Nominace finalistů:

Top 8 z MR 2020: Eduard Krčmář (nestartuje pro zranění), Václav Milík, Josef Franc, Hynek Štichauer Daniel Klíma, Jan Kvěch, Zdeněk Holub (ukončil kariéru), Petr Chlupáč
sedm z přeboru 2021: Jan Macek, Jaroslav Petrák, Martin Málek, Filip Hájek, Ondřej Smetana, Václav Kvěch, Pavel Kuchař
další z přeboru nahrazující nestartující finalisty: Jan Jeníček, Daniel Šilhán
divoká karta: Jaroslav Vaníček

Startovní listina středečního finále v Plzni:

1 Ondřej Smetana, Praha
2 Petr Chlupáč, Praha
3 Jan Kvěch, Praha
4 Hynek Štichauer, Pardubice
5 Pavel Kuchař, Praha
6 Jan Macek, Praha
7 Josef Franc, Praha
8 Martin Málek, Březolupy
9 Václav Kvěch, Plzeň
10 Jaroslav Vaníček, Praha
11 Daniel Klíma, Praha
12 Jan Jeníček, Pardubice
13 Daniel Šilhán, Pardubice
14 Filip Hájek, Praha
15 Jaroslav Petrák, Pardubice
16 Václav Milík, Pardubice
17 Jakub Exler, Praha

Foto: Karel Herman

Skvělé starty vystřelily Eduarda Krčmáře k prvnímu titulu českého šampióna

Plzeň – 2. září
Obloha jako vymetená vítala v Plzni šestnáctku nejlepších českých plochodrážníků. Na nástup je vezly historické džípy, které sehrály klíčovou roli v osvobození města. Na místo vedle řidiče prvního z nich usedl Eduard Krčmář, který dojel před tribunu jako první. Podobně si počínal také posléze za řidítky svého motocyklu. Perfektní starty byly základem jeho pěti přesvědčivých triumfů a prvního triumfu v mistrovství republiky jednotlivců. Spolu s ním přišli na pódium Václav Milík a Josef Franc.

Nejlepší letošní trojice plochodrážní republiky: zleva Václav Milík, Eduard Krčmář a Josef Franc

První v prvním džípu, první v první jízdě

Eduard Krčmář se veze na nástup na přední sedačce prvního džípu spolu s Pavlem Kuchařem, Jakubem Exlerem a Václavem Kvěchem

Legendární džípy budily pozornost v Plzni již po obědě. Jejich majitelé asistují u špičkových plochodrážních závodů na Borech již léta. Finále šampionátu jednotlivců, v letošní kovidové sezóně navíc jedno jediné, pochopitelně nemohlo být výjimkou. Závodníci se do nich rovnali podle startovních čísel.

Eduard Krčmář, jemuž osud přiřknul čtyřku, se logicky stal pasažérem prvního z nich. Jako největší mazák poslal mlaďochy Václava Kvěcha, Pavla Kuchaře a Jakuba Exlera dozadu. Sám se uvelebil na sedačce hned vedle řidiče. Možná už ve chvíli, kdy vyskakoval ven, pohrával si s myšlenkou na titul.

Eduard Krčmář (žlutá) vede první jízdu před Václavem Kvěchem (červená) a Pavlem Kuchařem (modrá)

Kdo ví? Slánský borec je známý, že nikdy nepředvídá výsledky závodu předem. A své nejniternější pocity si schovává sám pro sebe. Nicméně již v první jízdě za zlatou medailí vykročil. Pravda jeho, spolucestující z historického automobilu US Army pro něj byli snadnou kořistí. Tři body však měly stejnou hodnotu jako, kdyby Eduard Krčmář vyřídil sama esa. Ostatně tato situace měla nastat v rozjížďce s číslem osm. Do té doby však borský ovál viděl spoustu událostí…

Ve druhé jízdě všem vypálil rybník Daniel Klíma svým pohotovým startem. Ve vedení ovšem vytrval jen do první zatáčky, v níž ho podjel Václav Milík. Po skalpu osmnáctiletého juniora pražské Markéty prahli i ostatní. A vskutku, ve druhé zatáčce jej podjel také Josef Franc a ve třetím kole na třetí místo tvrdě zamířil i Hynek Štichauer.

Daniel Klíma (červená) odstartoval na Václava Milíka (žlutá), Josefa France (bílá) a Hynka Štichauera (modrá)

Třetí trojky, jež byla dnes k mání, se zmocnil Jan Kvěch. Po raketovém startu hned od mantinelu se usadil pevně ve vedení před Zdeňkem Holubem, Ondřejem Smetanou a Vojtěchem Zamazalem. Seznam úvodních vítězů se uzavřel Petrem Chlupáčem. Pražský junior si ovšem musel nejprve poradit s Jaroslavem Petrákem.

Jaroslav Petrák lituje ztráty vítězství v rozjížďce s číslem jedna:

„Ve druhým kole jsem si to posral jako učedník! Taková školácká chyba!“

Petr Chlupáč (žlutá) odstartoval na Jaroslava Petráka (červená), Filipa Hájka (bílá) a Jana Macka (modrá)

Petr Chlupáč vystřihnul ideální start, ovšem pardubický matador se držel v první zatáčce vnitřní čáry jako klíště. Převzal vedení, jenže sotva se ve druhé zatáčce nechal maličko vynést, pustil dravou vodu na mlýn Petra Chlupáče. Pražan okamžitě udeřil a do druhého okruhu najížděl jako leader.

Svůj primát obhajoval hned po přestávce, leč páska se ještě klepala na vrcholu svého letu k prosluněnému plzeňskému nebi a on už stál. „Motor…“ odtušil jeho otec Petr, sotva přivedl ztichlý motocykl do depa. Daniel Klíma jakoby se po svém prvním vystoupení zatvrdil a odvedl Zdeňka Holuba a Václava Kvěcha.

Josef Franc (žlutá) letí před Jana Macka (červená) a Pavla Kuchaře (bílá)

Vzápětí vynesl raketový start Josefa France k vítězství. Jan Macek přišel o druhé místo, když jej ve druhém kole nechal ve štychu motocykl. Druhé místo tím pádem bral Pavel Kuchař. V sedmé jízdě se jako nejlepší startér ukázal Ondřej Smetana. Avšak Hynek Štichauer jej překonal ještě v úvodním nájezdu. A pak již přišla rozjížďka s číslem osm, v níž Filip Hájek narazil na trojici úvodních vítězů.

 

Klíčová rozjížďka s číslem osm

Hynek Štichauer (bílá) vypálil do čela před Ondřeje Smetanu (červená), Jaroslava Petráka (modrá) a Jakuba Exlera (žlutá)

Při vší úctě k pražskému exmistru republiky, velké šance na nápravu úvodní nuly se mu neotevíraly. Už jen proto, že Eduard Krčmář, Jan Kvěch a Václav Milík nejeli o nic menšího, než titul v nejstarším motoristickém šampionátu naší země. Eduardu Krčmářovi šly dnes starty jako z partesu. A osmá jízda v tomto ohledu nebyla výjimkou.

Usadil se na čele před Václavem Milíkem, jehož ovšem ve druhé zatáčce objel Jan Kvěch. Jenže Pardubičan zůstal na vnitřku a již ve výjezdu byl nazpět na druhé příčce. Snažil se Eduarda Krčmáře atakovat. V posledním oblouku byl stejně blízko předjetí jako kolizi se slánským závodníkem. Nakonec však status quo zůstal zachován.

Eduard Krčmář líčí rozjížďku s číslem osm:

„Vencu to trošku natáhlo, viděl jsem, že jdem‘ na držku. V nájezdu do druhý zatáčky byla díra, kopalo to. Ale nedali jsme tomu šanci, Venca je zkušenej‘, já taky, nic se nestalo.“

Eduard Krčmář (červená) jede před Janem Kvěchem (bílá), Václavem Milíkem (modrá) a Filipem Hájkem (žlutá)

Karty šampionátu byly rozdány. Eduard Krčmář měl na kontě šest bodů, navíc dva vážné konkurenty z krku. Josef Franc a Václav Milík ztráceli bod.  Hynek Štichauer, Jan Kvěch a Zdeněk Holub, dvakrát druhý, dva. Mítink ovšem ještě ani zdaleka nekončil. V zásadě však potvrzoval nastoupené trendy. Alespoň ve třetí sérii.

Josef Franc v rozjížďce s číslem devět odvedl Ondřeje Smetanu, jemuž se konečně začalo zamlouvat nastavení motocyklu. Hned poté byl Jan Kvěch rychlejší Daniela Klímy, aby vzápětí v jedenácté jízdě Václav Milík změřil Zdeňka Holuba o bezmála polovinu rovinky.

Dramatický finiš osmé jízdy: Eduard Krčmář (červená) hájí vedení před Václavem Milíkem (modrá)

Šanci na titul nepouštěl z rukou ani Eduard Krčmář. Ve dvanácté jízdě triumfoval stylem start – cíl, když se do cesty Hynka Štichauera postavil rovněž Petr Chlupáč. Slaňák stál stále na hrotu aktuální klasifikace s devíti body a s náskokem bodu na Václava Milíka a Josefa France, zatímco Jan Kvěch ztrácel již dva body.

 

Definitivní verdikt ve dvacáté jízdě

Rozjížďka s číslem třináct ovšem postavila dosavadní pořádky poněkud vzhůru nohama. Nejlepším startem se mohl pochlubit Jan Macek, ale do první zatáčky na čele najel Hynek Štichauer. Jan Kvěch se usadil za ním. Ve druhém okruhu nabral velkou rychlost ve druhém oblouku, aby se vnějškem přenesl na první místo. Nakonec nebral nic, jelikož v předposlední zatáčce upadl.

Jan Kvěch neztrácí optimismus ani po svém pádu ve třinácté jízdě:

„Chytal jsem zajíce. Ne, koukal jsem k mantinelu, jestli tam něco neleží. Jsem pomlácenej‘, ale dobrý. Nějakej‘ flek mě tam přetočil.“

Pád Jana Kvěcha

Pražský junior vypadl ze hry o titul, ale Václav Milík si podobné zaváhání nedovolil. Čtrnáctou jízdu vyhrál po způsobu start – cíl. Za jeho zády se děly věci. Pavel Kuchař upadl ve druhé zatáčce, Ondřej Smetana tlačil na Petra Chlupáče. V poslední zatáčce jej skutečně podjel, avšak dostala se oběma koly za čáru a byl diskvalifikován.

V šestnácté jízdě čekala Eduarda Krčmáře další prubířská zkouška. Potřeboval porazit Josefa France. Pakliže by totiž pražský lišák na něho vyzrál, o vedení by se dělili oba s Václavem Milíkem. Olej do ohně přilil Zdeněk Holub. Odstartoval tak pohotově, jak to umí jen on. Nicméně Eduard Krčmář nejprve v úvodním nájezdu objel Josefa France.

Václav Milík (červená) vodí Zdeňka Holuba (modrá) a Jana Macka (žlutá)

A ve výjezdu se zprava jen mihnul kolem Zdeňka Holuba. Jeho ve druhé zatáčce objel také Josef Franc. To už ovšem byl Eduard Krčmář nejen dávno v prachu, nýbrž i jednou nohou na mistrovském trůně. Zbývalo na něj došlápnout také tou druhou. Na to jsme si ovšem museli počkat až na samý závěr dnešního mítinku.

Zatím v sedmnácté jízdě kraloval Václav Milík. Za jeho zády se do sebe pustili Václav Kvěch a Jaroslav Petrák. Pardubický matador nakonec urval dva body a ze západočeské metropole se vracel s dobrou náladou. Ihned na to Hynek Štichauer nedovolil Zdeňku Holubovi dnes vyhrát, když jej předčil vnějškem prvního výjezdu.  A v rozjížďce s číslem devatenáct Josef Franc na svém letu ze startovního roštu u mantinelu za sebou nechal i Jana Kvěcha.

Eduard Krčmář (bílá) si porážkou Josefa France (modrá) vydláždil nástupiště k zisku titulu

Bylo hotovo. Václav Milík vicemistr, Josef Franc bronzový. Ovšem za předpokladu, že Eduard Krčmář zvítězí v rozjížďce s číslem dvacet. Jeho otec Eduard mu přivezl motocykl k výjezdu na ovál. On sám si nasadil na hlavu přilbu se žlutým povlakem. Snad ani nevnímal rady od Mariána Jirouta, které mu uděloval, zatímco čas od času potáhl ze zapálené cigarety.

Pak už celá čtveřice vyjela na ovál. Páska letěla vzhůru a Daniel Klíma dopředu. Ovšem Eduard Krčmář měl všechno pod kontrolou. Po pravé straně první zatáčky se prohnal dopředu a v té chvíli jej od prvního titulu dělily jenom vteřiny. Ondřej Smetana ve druhém oblouku podjel Daniela Klímu. Na jeho konečném umístění se však nic nezměnilo.

Skončil pátý, čtvrtého Hynka Štichauera by nepřekonal, byť by nyní nakrásně vyhrál, jelikož pomocná kritéria hovořila v Pardubičanův prospěch. Umístil se však jako nejlepší junior, protože nula z úvodní jízdy má větší váhu než písmenko za pád, které měl ve svém skóre Jan Kvěch.

 

Hlasy z depa

Gratulace Václava Milíka (modrá) pro Eduarda Krčmáře (červená)

„Jsem spokojenej‘,“ zářil Eduard Krčmář. „Poprvý se mi podařilo udělat titul. Vždy mně to o kousek uteklo, ale dneska to od první jízdy šlo krásně. V osmý jízdě to Vencu trošku natáhlo, viděl jsem, že jdem‘ na držku. V nájezdu do druhý zatáčky byla díra, kopalo to. Ale nedali jsme tomu šanci, Venca je zkušenej‘, já taky, nic se nestalo. Jsem spokojenej‘, přijel jsem s tím, že udělám první titul. Jako na každý závody, povedlo se to, jsem spokojenej‘.“

„Bylo to dobrý,“ svěřoval se Václav Milík. „Nejsem spokojenej‘ se svejma startama. Jinak jsem si dneska super zazávodil. S Edou jsem závodil až do poslední zatáčky. Byl jsem si rychlejší, ale za porážku si můžu sám. Kdybych líp startoval, nemusel jsem ho honit.“

Josef Franc byl v zásadě spokojen

„Pěkný závody,“ nechal se slyšet Josef Franc. „Ale víš co, já nejezdím na titulu, nemůžu se s nima pasovat. Musím blahopřát talentům, já už beru jakýkoliv umístění, i když jsem si přál stoupnout si na bednu. Uvidím, co bude dál, není to jednoduchý. Žádný chyby nebyly, to jsou závodní okamžiky, ale dráha mi sedí.“

„Dobrý, jsem spokojenej‘,“ usmíval se Hynek Štichauer. „Čtvrtej flek, kousek vejš bych byl namlsanej‘, ale čtvrtý místo je akorát. Na Plzeň suprový závody, nádherně připravená dráha, závodivá, líbilo se to všem.“

Daniel Klíma je nejlepším juniorem v pořadí

„Fajn,“ vystihl Daniel Klíma své pocity stručně, ale jasně. „Bylo to dobrý, škoda první a poslední jízdy. V první jsem ztratil nejvíc, ale nakonec to dopadlo dobře. Zase jsem získal hodně zkušeností, předtím jsem se v Plzni nemoh‘ srovnat na motorce, dneska to ale šlo.“

„Zajíce jsem nechyt‘, ale jedu domů zdravej‘,“ neztrácel Jan Kvěch dobrou náladu. „Posral jsem si to sám. Pěkný závody, bylo to narvaný, předjíždělo se. Nejsem na bedně, co se dá dělat, snad za rok… Škoda bodů v osmý jízdě s Edou a Vaškem, pak jsem spadnul. Nakonec jsem si vzal druhou motorku a byl jsem překvapenej‘, že jsem se Pepy držel. Kromě tý jedný jízdy spokojenost.“

Jan Kvěch (žlutá) jede před Zdeňkem Holubem (bílá) a Ondřejem Smetanou (modrá)

„Ani ne,“ vraštil Zdeněk Holub čelo nad otázkou, zda je spokojený. „Nějak mi to dneska nevyšlo. Málo se teď jezdí. Nemám ani jednu trojku. Na jaře se uvidí, co bude s mistrovstvím světa a Evropy.“

„Zase se to posralo,“ smutnil Petr Chlupáč. „Zadřel se motor, tam bych ty body dostal. Zrovna v tuhle dobu se to nehodí…“

„Na hovno,“ nebral si servítky Ondřej Smetana. „Šest bodů v mistráku je slabý, škoda, že jsem byl vyloučenej‘. Mít o pár bodíků víc, bylo by to lepší. Zezačátku mi nejela motorka, až ty tři poslední jízdy šly.“

„Dobrý,“ odtušil Jaroslav Petrák. „Po tý pauze jsem se svez‘. Dobrý, líbilo se mi to, bavilo mě to. Ale prostě svojí hloupostí jsem se připravil o body, což bych ve svých letech už neměl, ale stalo se…“

Eduard Krčmář vybojoval svůj první titul v nejstarším motoristickém šampionátu naší země
1. Eduard Krčmář, Slaný 3 3 3 3 3 15
2. Václav Milík, Pardubice 3 2 3 3 3 14
3. Josef Franc, Praha 2 3 3 2 3 13
4. Hynek Štichauer, Pardubice 1 3 1 3 3 11
5. Daniel Klíma, Praha 0 3 2 3 1 9
6. Jan Kvěch, Praha 3 1 3 F 2 9
7. Zdeněk Holub, Praha 2 2 2 1 2 9
8. Petr Chlupáč, Praha 3 E 2 2 1 8
9. Ondřej Smetana, Praha 1 2 2 L 2 7
10. Jaroslav Petrák, Pardubice 2 1 1 0 2 6
11. Václav Kvěch, Plzeň 2 1 1 1 1 6
12. Jan Macek, Praha 1 E 1 2 0 4
13. Filip Hájek, Praha 0 0 0 2 1 3
14. Pavel Kuchař, Praha 1 2 0 F 0 3
15. Jakub Exler, Praha 0 0 0 1 0 1
16. Vojtěch Zamazal, Slaný 0 1 0 0 0 1
V klíčové osmé jízdě vede Eduard Krčmář (červená) před Václavem Milíkem (modrá), Janem Kvěchem (bílá) a Filipem Hájkem (žlutá)

Foto: Karel Herman, Mirek Horáček a Pavel Fišer

Josef Franc (bílá) vede před Danielem Klímou (modrá)

Šampionát jednotlivců se pojede se šestnácti závodníky

Divišov – 1. září
Václav Milík, Josef Franc, Eduard Krčmář a Martin Málek. Mají spoustu věcí společných už jen proto, že jsou členy nejužší české plochodrážní špičky. Navíc nikdo jiný z aktuálních finalistů mistrovství republiky nedokázal vyhrát mítink ranku individuálního šampionátu, s letopočtem vzniku 1949 nejstaršího motoristického mistrovství naší republiky. Ovšem čtyřlístek se zítra v Plzni změní na trojlístek, jelikož Martin Málek je dalším závodníkem, který se ze závodu omluvil.

 

Šest let starý březoupský triumf Martina Málka v mistrovství republiky jednotlivců zůstane ještě minimálně rok ojedinělý

„Ještě se dávám dohromady z Tayacu,“ připomíná Martin Málek své účinkování v evropském šampionátu na travnaté dráze. „Šel jsem na držku a pořád mám bloknutou krční páteř. Chtěl jsem si ji vyléčit sám, okolnosti mě ale donutily jít k doktorovi.“

Navíc koronavirové šílenství se podepsalo i na plochodrážním kalendáři. Září doslova překypuje jedním závodem za druhým. Člověk musí také chodit do práce a rovnice s tolika proměnnými má v mnoha případech složité řešení.

„Máme docela hoňku v práci a v pátek jsem se dozvěděl, že mám jet mistrovství světa v Morizes,“ přibližuje březolupský závodník. „Jedna motorka je pokroucená. Ve druhý je motor zadřený na klice, tak jsem musel všechno přehodnotit.“

Při červnovém přeboru nebyl v Plzni Martin Málek moc spokojený

Výsledkem je, že se Martin Málek včera odpoledne omluvil z mistrovství republiky jednotlivců v Plzni, kde si tak vestu s trojkou oblékne pražský junior Jakub Exler. „Měsíc jsem na tom neseděl,“ dodává sedmý muž loňského šampionátu. „Nedával jsem si velké šance. Poslední dobou mi Plzeň nešla, nechci si rozbít hubu před mistrovstvím světa. A ještě jsem na pracovní cestě a hlavně bych nestihl dát motorky dohromady.“

V jeho případě je tady navíc dilema krátké a dlouhé dráhy. „Speedway dávám volnost,“ souhlasí. „Ale připravím se pořádně na extraligu, tu bych měl jet, jsem domluvený v práci i s Milanem Machem. Uvidíme, jak mi to po zimě půjde (smích).“

 

Foto: Mirek Horáček