Archiv pro rubriku: MČR Jednotlivců

Eduard Krčmář už neprodloužil sérii svých druhých finálových míst

Kopřivnice – 13. května
Sucho letošního jara, které svými teplotami připomíná spíše letní prázdniny, trápí i lidi stojící za přípravou plochodrážních oválů. Té kopřivnické, která dnes hostila druhé finále českého šampionátu jednotlivců, je pořádný kousek. A tak se přestávka po dvanácti jízdách protáhla, protože kropička projela žlutou branou Letního stadiónu doplnit vodu. Josef Franc v depu filozofoval, že vyhrát může kdokoliv, komu vyjde start. Sám měl na svém kontě osm bodů, protože hned na úvod navzdory obrovské snaze nepředjel Václava Milíka. O vedení se dělil s Eduardem Krčmářem a Martinem Málkem, jenž atypický ovál dokonale využil, aby vyšťouchl Ondřeje Smetanu z elitní osmičky. Jenže status quo na čele nevydržel dlouho. Eduard Krčmář totiž v šestnácté jízdě porazil Josefa France a po dalším vítězství ukončil sérii třech po sobě jdoucích druhých míst a poprvé v kariéře finále vyhrál. Podobně mohutný finiš nějakým dvěma tisícovkám přítomných předvedl Václav Milík. Pardubičan nezastíral, že se mu nelíbí jednička na vestě, protože znamená pokaždé výjezd z depa na začátku každé série, kdy se povrch trati po úpravě mění. To se mu stalo osudným v rozjížďce s číslem devět, kdy v první zatáčce vsadil na nesprávnou kartu vnitřní stopy a Zdeňka Simotu a vítězného Matěje Kůse již nedojel. Nakonec však srovnal skóre s Josefem Francem, jehož posléze v rozjezdu odvedl podruhé.

Václav Milík, Eduard Krčmář a Josef Franc stojí na pódiu

Kopřivničtí debutanti se vezou na vítězné vlně

Dnešní závod byl provázen skvělým počasím

Plochá dráha je v Kopřivnici pojem. A tak se brána Letního stadiónu otevřela o poznání dříve, než by tomu bylo v jiných lokalitách. Postupně jí prošlo cirka patnáct set dospělých diváků. Připočteme-li děti a další lidi, kteří se do areálu dostali na volňásky, při sčítání se hravě dostaneme na číslo dva tisíce. Těžko spekulovat, zda někdo z nich byl v Kopřivnici na ploché dráze poprvé. Avšak v případě Eduarda Krčmáře a Václava Milíka máme v tomto směru absolutní jistotu. Ani jeden z nich na zdejším ovále nikdy nezávodil.

Otázky, zda to bude nevýhoda, odpověděl Václav Milík rovnou v rozjížďce s číslem jedna. Skvělým způsobem odstartoval a vmžiku se usadil na čele před Josefem Francem, který by o kopřivnickém ovále mohl sepsat sáhodlouhou diplomovou práci. Pražský šampión mu na cestě k premiérovému vítězství komplikoval život, seč jen mohl.

Václav Milík vede první jízdu před Josefem Francem a Ondřejem Smetanou

Byť mu Václav Milík malinko poodjel, na konci úvodního kola Josef Franc svou ztrátu eliminoval. První oblouk druhého okruhu projel spodem, ale dopředu se nedostal. Přesto se rozhodl nevzdat se až do cíle. Jenže navzdory tvrdému útoku vnitřkem závěrečné zatáčky musel přece jen připustit svou první porážku v českém finále.

Josef Franc popisuje svůj úvodní souboj s Václavem Milíkem:

„Bylo to závodní. Motorka jela, tak jsem to zkoušel. Dráha nebyla taková jistota, tady je to o startech a nedělat chyby. Pak tady může vyhrát kdokoliv, rozhoduje hlavně start. Byl jsem překvapenej‘, že jsem Vaškovi stíhal. On za to většinou škubne a jede do prdele.“

Jaroslav Petrák pádí za úvodním triumfem před Petrem Chlupáčem a Janem Kvěchem

Stejnou písničku zpíval také Eduard Krčmář. Na tréninku sice koukal na bratru půlkilometrový úzký ovál všelijak, ale záhy mu přišel na kloub i na chuť. Třetí jízdu vyhrál stylem start – cíl, přičemž do role poražených odsoudil Zdeňka Simotu, Michala Škurlu a Jakuba Valkoviče.

Eduard Krčmář míří k úvodnímu triumfu před Zdeňkem Simotou

Ale i rutina hrála v dnešním finále svou roli. „Iks let jsem tu nejezdil, ale pořád vím co a jak,“ usmíval se Jaroslav Petrák, aby se posléze v rozjížďce s číslem zapsal do seznamu vítězů. Jeho alfou a omegou byl rychlý start. Nicméně pardubický matador musel čelit náporu Petra Chlupáče a Jana Kvěcha. Oba mladíci však po závodech připouštěli problémy s hledáním optimálního nastavení na neznámém ovále, jenž se svými parametry přece jen vymyká drahám široko daleko.

Martin Málek hájí vedení před dotírajícím Hynkem Štichauerem

Že startovní manévr bude zárukou úspěchu, potvrdila rovněž rozjížďka s číslem šest. Sotva letěla páska k prosluněnému nebi, vypálil dopředu Martin Málek. Matěj Kůs zůstal po průjezdu první zatáčkou třetí, Hynek Štichauer druhý, byť se v prvním výjezdu zleva tlačil tvrdě dopředu.

Václavu Milíkovi se jednička na vestě nezamlouvala

Martin Málek ujížděl a Hynek Štichauer se jej držel jako klíště. Avšak nemohl dělat nic jiného než čekat na chybu vedoucího závodníka a případně ho k ní nutit. Březolupský závodník cítil hrozbu za svými zády. Ve třetím kole zkusil projet druhou zatáčku středem. Hynek Štichauer okamžitě zaútočil, nicméně marně.

Zdeněk Simota na snímku dokazuje, že povedený start byl alfou i omegou úspěchu

V posledním kole si dal Martin Málek na stejném místě pozor. Držel se lajny jako Jan Hus svého přesvědčení a uzavřel seznam úvodních vítězů. V druhé sérii však mělo být všechno naruby. Pouze Václav Milík v rozjížďce s číslem pět obhájil své úvodní vítězství. Pozornému čtenáři není jistě třeba dodávat, že Pardubičan triumfoval stylem start – cíl.

„Nakropili to a Venca si jel svou stopu,“ vysvětloval Eduard Krčmář, proč se musel zaknihovat svou první prohru. Přitom organizoval masivní útok vnějškem první zatáčky. Sunul se výrazně dopředu, ale nakonec to byl Václav Milík, jenž vyjel na protilehlou rovinku jako první. Slánský závodník ale nebyl sám, kdo se ve druhé sérii dostal na hranici pěti bodů.

Josef Franc na cestě k vítězství v rozjížďce s číslem osm

Dalším byl Hynek Štichauer, jenž po brilantním startu vládnul rozjížďce s číslem šest. Ondřej Smetana v její první zatáčce objel pouze Michala Škurlu. Sedmá jízda přinesla hned dva další pětibodové. Zdeněk Simota zamířil dopředu současně s letem pásky a Martin Málek rychle ukázal Janu Kvěchovi, kde je jeho místo už v první zatáčce. A pátým mužem se ztrátou jediného bodu na neporaženého Václava Milíka byl Josef Franc. Úřadující český šampión v rozjížďce s číslem osm měl na Matěje Kůse rozhodující náskok již v průběhu úvodního kola.

 

Odjetá kropička zvyšuje pracovní úsilí v depu

Rozjížďka s číslem devět otočila vývojem závodu naruby – na startu zleva Zdeněk Simota, Václav Milík, Matěj Kůs a David Pacalaj

Devátá jízda však dokonale otřásla vývojem celého kopřivnického finále. Matěj Kůs evidentně trefil nastavení na dokonalý start. Vypálil dopředu jako střela. Václav Milík se jej pokoušel v první zatáčce podjet. Avšak Zdeněk Simota byl po vnější straně pekelně rychlý a dostal se na druhou příčku.

Matěj Kůs (modrá) letí do vedení před Václava Milíka (bílá) a Davida Pacalaje (červená)

Zatímco kapitán pražské Markéty směřoval za zdvojnásobením svého dosavadního bodového zisku, Václav Milík si vylamoval jeden zub za druhým při útocích na druhého Zdeňka Simotu. Oba měli po třech sériích své konto bohatší jen o jeden bod než Matěj Kůs. A závod nabral vskutku nečekaný spád.

Václav Milík vysvětluje, proč v rozjížďce s číslem devět ztratil hned dva body:

„Ne úplně nejlíp jsem odstartoval, měl jsem startovní číslo jedna, nemám rád jízdy po úpravě a teď jsem je měl všechny. Dával jsem to Matějovi po lajně, myslel jsem, že ho podjedu. Jeho to ale strčilo a mě předjel ještě Simoťák.“

Matěj Kůs (modrá) získává rozhodující náskok, zatímco Zdeněk Simota (žlutá) objíždí Václava Milíka (bílá)

Šok nastal po startu rozjížďky s číslem deset, kdy co čela vystřelil Jaroslav Petrák. Martin Málek se rychle stylizoval do role nájezdníka, jenže pardubický matador byl vytrvalý. A tak jsme se dnešního prvního předjetí mimo úvodní oblouk dočkali až ve třetím okruhu. V jeho první zatáčce našel Martin Málek skulinku, jíž se po levici Jaroslava Petráka přece jen protáhnul dopředu.

Jaroslav Petrák právě odstartoval na Martina Málka a Ondřeje Smetanu

„Martin byl rychlej‘,“ popisoval duel Jaroslav Petrák. „On za tebou vidí, kam jedeš, ty  ne. Já byl rychlej’ na rovinkách, on v zatáčce. Je rozjetej‘ z tý dlouhý, ale šest bodů by bylo hezkejch‘.“

I s pěti body na svém kontě mohl Jaroslav Petrák být spokojený. Vždyť šlo o pětisetprocentní znásobení jeho zisku z pražského finále!  A ke všemu zbývaly ještě dvě série do konce mítinku, v němž se vedení ujal právě Martin Málek.

Eduard Krčmář za sebou vede Hynka Štichauera, Patrika Mikela a Petra Chlupáče

V rozjížďce s číslem jedenáct s ním srovnal krok Eduard Krčmář, který po rychlém startu rychle zmizel z očí Hynka Štichauera. Vedoucí duo se rychle rozšířilo na trio. Josef Franc si to ve dvanácté jízdě namířil pod Martina Gavendu a pak již jen ukrajoval metry z olbřímí dráhy, jež ho dělily od druhého triumfu.

Zleva Jan Kvěch, Michal Škurla, Josef Franc a Martin Gavenda

Martina Gavendu rychle minul i Michal Škurla. Pražan nebyl spokojen se svým motocyklem, proto před dvanáctou jízdou za asistence mechanika Lukáše Háska a svého otce Tomáše připravil druhý motocykl. Změna se mu měla vyplatit. V rozjížďce s číslem patnáct odvedl Matěje Kůse.

Neomylně projel první zatáčkou, aby pak středem vystřihl čtyři kola, přičemž zmařil všechny pokusy Matěje Kůse o předjetí, jakoby jeho záměry četl z věštecké koule. „Věděl jsem o Matějovi,“ nechal se Michal Škurla slyšet později. „Jel jsem ale svou rychlou stopu a on mě vůbec nestíhal.“

Michalu Škurlovi (modrá) se výměna motocyklu vyplatila, Ondřeji Smetanovi (bílá) nepomohla

Příklad Michala Škurly inspiroval také Ondřeje Smetanu. „Měníme motorku, Škurlič ji vyměnil teď, tak se budeme opičit,“ říkal závodníkův otec Radek. Kropicí vůz právě odjel nabírat vodu, takže se třetí přestávka oproti původnímu harmonogramu přece jen protáhla. Ale zatímco Michal Škurla udělal krok k lepšímu, jeho klubový kolega splakal spíše nad výdělkem.

Josef Franc se triumfem v rozjížďce s číslem dvanáct posunul na průběžných dvanáct bodů

Rezervní motocykl nebyl klíčem k úspěchu, protože Ondřej Smetana již své čtyřbodové konto neměl do konce závodu rozšířit ani o jeden bod. Nakonec vypadl z elitní osmičky a cestu nazpět bude muset pochopitelně hledat v přeboru, což je ostatně případ i Patrika Mikela. Dnešek mu absolutně nevyšel, takže svou divokou kartu neproměnil, aby se vrátil mezi prvních osm závodníků, kteří mají svá místa jistá rovněž ve třetím finále v Plzni zkraje září.

 

Nudě nezůstala ani vteřinka

Hynek Štichauer (bílá) a Václav Milík (žlutá) letí dopředu před Jakuba Valkoviče (modrá)

Vedoucí triumvirát Eduard Krčmář – Josef Franc – Martin Málek se začal drolit již krátce, když pořadatelé po návratu kropičky s vodou připravili čtvrtou sérii. Na jejich postavení totiž nejprve udeřili Václav Milík a Zdeněk Simota. Nejlepším startem do rozjížďky s číslem třináct se však mohl pyšnit Hynek Štichauer.

V rozjížďce s číslem třináct se Václav Milík přece jen dostal před Hynka Štichauera

Jenže Václav Milík se v první zatáčce protlačil okolo něho a mantinelu do čela, aby již na konci druhého okruhu disponoval náskokem bratru deset metrů. Také Zdeňku Simotovi hned vzápětí ve čtrnácté jízdě nespadlo vítězství do klína zadarmo. Skvělým způsobem totiž opět odstartoval Martin Gavenda a Jihočech v plzeňské vestě se před něho dostával vnějškem úvodního oblouku.

Zdeněk Simota (žlutá) letí okolo Martina Gavendy (modrá)

Stěžejní pro další vývoj závodu se ovšem stala rozjížďka s číslem šestnáct. Shodou okolností se právě na jejím startovním roštu potkali všichni tři vedoucí závodníci. Eduard Krčmář v ní popadl příležitost pevně za pačesy. Rychlostí svého startu zahanbil i blesk a nekompromisně se vydal do vedení.

Michal Škurla vede před Matějem Kůsem

Josef Franc se opět ocitnul v postavení muže, jemuž nezbude nic jiného než útočit. Šlo mu to vehementně, nicméně kopřivnické publikum se předjížděcího manévru v jeho podání nemělo dočkat ani tentokrát. Proto v jeho hlavě uzrálo rozhodnutí o převodu na závěrečnou sérii. „O zub níž,“ řekl o chvíli později ve svém boxu Jiřímu Georgievovi a Jakubu Fenclovi.

Eduard Krčmář ujíždí Josefu Francovi

Eduard Krčmář s Josefem Francem ve svém souboji ujeli Martinu Málkovi, který se musel spokojit jen s jediným bodem. „Teď byla dlouhá přestávka,“ vysvětloval březolupský závodník. „Předtím jsme na motorce pořád něco měnili, teď jsme tam nechali stejné nastavení. A to jsem trošku podcenil…“

Uznalá poklona Josefa France (bílá) směrem k Eduardu Krčmářovi (červená)

Na hrotu aktuální klasifikace tím pádem osaměl Eduard Krčmář se svými jedenácti bod. Desítku u svých jmen měli Václav Milík, Josef Franc a Zdeněk Simota. Martin Málek a Hynek Štichauer měli o bod, Matěj Kůs o dva méně. Zápletka pro závěrečnou pětinu se rýsovala náramně.

Václav Milík na cestě k vítězství v rozjížďce s číslem sedmnáct

Jako první si o pódium řekl Václav Milík. V sedmnácté jízdě kraloval stylem start – cíl, aby mohl zaknihovat konečných třináct bodů. Martin Málek plným právem láteřil na sebe, jak pomalu odstartoval, ovšem v první zatáčce se dokázal prodrat před Petra Chlupáče i Michala Škurlu.

Eduard Krčmář jezdí na čele před Matějem Kůsem

Ten by si zasloužil lepší závěr než nulu. „Trošku mě tam sprasili…“ mohl jen konstatovat. A jelikož se vyhoupnul na osmou pozici se stejným bodovým ziskem jako Martin Málek, neopouštěl Kopřivnici rozhodně ve špatné náladě. Ovšem s rozpoložením Eduarda Krčmáře se nemohl rovnat ani v nejmenším.

David Pacalaj jezdí před Patrikem Mikelem, který by na dnešek nejraději zapomněl

Slánský závodník minulé úterý v Praze skončil druhý již potřetí v řadě a počtvrté v řadě. Otázku, kdy konečně prolomí ledy k ještě vyšší metě odpověděl dříve, než jí narostly vousy. Ve čtrnácté jízdě skvěle odstartoval a Matěj Kůs jej nestihl vnější stranou první zatáčky. Tím pádem bylo nad slunce jasné, že dnešní vítěz má jméno Eduard Krčmář.

Zdeněk Simota vypráví o svém duelu s Jaroslavem Petrákem v rozjížďce s číslem dvacet:

„Vůbec jsem neodstartoval. Jarda měl oči snad i v prdeli. Řek‘ jsem si buď a nebo!“

Jaroslav Petrák ukazuje záda Zdeňku Simotovi

Rozjížďka s číslem devatenáct nikterak neaspirovala na způsobení zemětřesení na nejvyšších příčkách závěrečné klasifikace. Martin Gavenda se však dočkal triumfu, který si dnes určitě zasloužil. V prvním nájezdu podjel Patrika Mikela. Táhl za sebou Davida Pacalaje, který splnil přání svého dědečka vyřčené po třetí sérii, ať se nevracejí do Žarnovice s pouhopouhou nulou.

Josef Franc v rozjížďce s číslem dvacet srovnal skóre Václava Milíka

Žádný prostor pro nudu nezůstal ani ve dvacáté jízdě. Doposud byl Martin Málek jediným závodníkem, který předjel soupeře za první zatáčkou. Závěrečná rozjížďka však tuto kvótu předčila rovnou dvojnásobně. Sotva páska vystřelila k prosluněnému nebi, byl Hynek Štichauer první.

Václav Milík se soustředí na startu rozjezdu

Josef Franc se ovšem hotovil k útoku. V úvodním oblouku to nevyšlo, ovšem hned v dalším nájezdu jeho manévr zespod na venek slavil úspěch. Zatímco úřadující mistr spěl k vyrovnání skóre Václava Milíka, jenž se už v depu chystal na rozjezd, vzadu se rozhořelo nevídané drama.

Eduard Krčmář vyhrál své první finále

Zdeněk Simota zůstal po startu trčet na chvostu. Sice neplakal nad rozlitým mlékem, ale probít se před Jaroslava Petráka bylo stále nemožné. A startmaršál Pavel Matula již závodníkům signalizoval vjezd do posledního kola. V poslední zatáčce si plzeňský závodník zahrál vabank vnitřní stopy. Protřelý pardubický lišák se bránil, ovšem Zdeněk Simota se nasunul pod něho na třetí příčku. Zkusil ještě kontrovat po vnějšku, ale ve výjezdu už byl pomalejší už jen proto, že z jeho zadní pneumatiky unikal vzduch.

Václav Milík určitě neřekl v šampionátu své poslední slovo

Při vší úctě, rozjezd o třetí příčku pódia byl ve srovnání se souboji, které dnes Jaroslav Petrák předvedl s Martinem Málkem a Zdeňkem Simotou přece jen slabší odvar. Václav Milík měl lepší start. Josef Franc na něho udeřil v první zatáčce, ale Pardubičan byl rychlejší. A přestože úřadující šampión ani nadále neskrblil aktivitou, muž, jemuž loni sebral domácí primát, mu vrátil pražskou porážku i s dvojnásobným úrokem.

 

Hlasy z depa

Eduard Krčmář odjížděl z Kopřivnice jako vítěz

„Jsem spokojenej‘, až na tu jednu jízdu,“ připomínal Eduard Krčmář, že pouhopouhý jeden jediný bod navíc by jej poslal na čelo aktuální klasifikace šampionátu. „Nakropili to a Venca si jel svou stopu. Dařily se mi starty. To byl základ, nedalo se předjíždět. Přitom na tréninku se mi dráha vůbec nelíbila. Zatáčky všelijaký, ale jel jsem na horších drahách.  Další finále je v září, do podzimu je daleko, uvidíme, nějak to dopadne.“

Ve dvou dnešních duelech mistrů čtyř předchozích sezón pokaždé uspěl Václav Milík

„Spokojenej‘ nejsem,“ vraštil Václav Milík maličko čelo. „Svou chybou jsem si sebral dva body. Bylo tu dost lidí, to se hned líp závodí, ale dnes se nepředjíždělo. Rozjezd byl bonbónek. Pepa tady jede moc dobře. Moc jsem mu neujel, v cíli jsem se otočil a on mi visel na blatníku. Jsem rád, že před Speedway of Nations se kluci rozjeli. Když budeme dva, mohli bychom se ukázat ve finále ve Wroclawi.“

Josef Franc byl zlamaný ze svých startů

„Jsem zklamanej‘,“ připustil Josef Franc. „Trošku mi nešly starty. A klobouk dolů, Eda s Vencou byli lepší. Nechtěl jsem to vzdávat, útočil jsem, není to ale dráha na předjíždění zkušenějších závodníků. Domácí podpora od bejvalejch‘ fanoušků Adriana, co jsem po něm zdědil, byla ohromná. Hodně pomoh‘ Matěj Kůs, rozvířil klidný vody, porazil Vencu. A Venca porazil Edu. Jedeme dál, chci se držet ve formě, jedeme dál. V průběžný klasifikaci mám bod náskok, je veliká šance na závěr sezóny. Budu se snažit, abych měl v sezóně výsledek, s nímž jsem do ní vstoupil!“

Zdeněk Simota v plném tempu

„Strašně těžko se tady předjíždělo,“ posteskl si Zdeněk Simota. „Všechno šlo, nebylo to špatný. Posral jsem to s Matějem. Objížděl jsem ho, ale jemu to tam zrovna dláblo. A pak škoda poslední jízdy. Moh‘ jsem bejt‘ v rozjezdu…“

Martin Málek měl pódium na dosah

„Začátek dobrý,“ pustil se Martin Málek do bilance. „První tři jízdy jsme pořád něco měnili. Mezi třetí a čtvrtou byla dlouhá přestávka. Nechali jsme tam stejné nastavení a to jsem trošku podcenil. Dráha se měnila a ke konci mi to už nejelo. A poslední start byla tragédie. Ale zase jsem si po dlouhý době spravil chuť a jsem spokojený.“

Hynek Štichauer trošku lamentoval sám na sebe

„Jsem spokojený,“ usmíval se Hynek Štichauer pod vousy. „Konečně funguje motor, ještě aby fungovala hlava. Na svůj věk dělám kraviny. Jsi vpředu, říkáš si ‚musím víc‘ a tím to posereš. Držím si ten standard, finále se jede na čtyři závody a třeba na podzim bude slušnej‘ výsledek. Do mistrovství světa jsem se stejně nedostal. Ten systém, že se rozhodlo v Praze, jsem nepochopil, když se před mistrovstvím světa jede další mistrovství republiky.“

Michal Škurla se dostal do elitní osmičky

„Dneska to šlo,“ pochvaloval si Michal Škurla. „Skočil jsem na druhou motorku. Jela líp, škoda poslední jízdy. Sprasili mě trochu po startu a dopadlo to, jak to dopadlo. Vítězství bylo fajn. Věděl jsem o Matějovi, jel jsem ale svou rychlou stopu a on mě vůbec nestíhal.“

Martin Gavenda doladil nastavení až na závěr

„Jsem rád, že jsem vyhrál jízdu,“ připouštěl Martin Gavenda. „Sedm bodů beru, bodík nebo dva by se daly ještě utrhnout. Ale zezačátku a já motorku doladil až na konec. V prvních jízdách jsem udělal pár chyb, ale po Praze je to určitě dobrý.“

Jaroslav Petrák zajel povedený závod

„Motorka, guma,“ odhalil Jaroslav Petrák příčinu, proč mu nakonec Zdeněk Simota sebral v poslední jízdě bod. „Jsem spokojenej‘, ale mohlo to bejt‘ lepší, moh‘ jsem bejt‘ vejš. Nikdo nemá osm bodů a já je moh‘ mít. Líbí se mi tady, dobrý. Myslel jsem, že to bude horší. Iks let jsem tu nejezdil, ale pořád vím co a jak.“

Petr Chlupáč v akci

„Bylo to pěkný,“ rozhovořil se Petr Chlupáč. „Nemohli jsme doladit motorku a tak jsme na čtvrtou jízdu vzali jawku. Potřebovali jsme dochytat spojku a zapalování. Dráha byla dobrá, akorát schematicky divná, když sedíš na motorce.“

Ondřej Smetana trčí za Jaroslavem Petrákem

„První motorka jela na hovno,“ líčil Ondřej Smetana. „Druhá jela jen dvě kola. První dvě kola nejela, až pak to začalo jet. Co se dá dělat?!“

„Dobrý,“ odtušil Jan Kvěch. „Akorát jsem jel na Jawě a první tři jízdy jsme to vůbec nenaladili. Skočil jsem na GM a naladil to až na poslední jízdu. Chtěl jsem tu motorku vzít ve čtvrtek na Ukrajinu, tak jsem si ji teď zaprášil (smích).“

Na Jakuba Valkoviče se přijel podívat i dědeček

„Lepší než v Praze,“ uvažoval Jakub Valkovič nad dvojicí svých bodů. „Škoda poslední jízdy, mohl jsem mít ještě jeden bod. Jinak fajn, zase jsem získal zkušenosti.“

Václav Milík (červená) právě v rozjezdu odstartoval na Josefa France
1. Eduard Krčmář, Slaný 3 2 3 3 3 14
2. Václav Milík, Pardubice 3 3 1 3 3 13+3
3. Josef Franc, Praha 2 3 3 2 3 13+2
4. Zdeněk Simota, Plzeň 2 3 2 3 1 11
5. Martin Málek, Březolupy 3 2 3 1 2 11
6. Hynek Štichauer, Pardubice 2 3 2 2 2 11
7. Matěj Kůs, Praha 1 2 3 2 2 10
8. Michal Škurla, Praha 1 1 2 3 0 7
9. Martin Gavenda, Březolupy 0 1 1 2 3 7
10. Jaroslav Petrák, Pardubice 3 0 2 1 0 6
11. Petr Chlupáč, Praha 2 0 0 1 1 4
12. Ondřej Smetana, Praha 1 2 1 0 0 4
13. Jan Kvěch, Praha 1 1 0 0 1 3
14. David Pacalaj, SK – Žarnovica E 0 0 0 2 2
15. Patrik Mikel, Pardubice 0 0 1 0 1 2
16. Jakub Valkovič, SK – Žarnovica 0 1 0 1 0 2
17. Filip Hájek, Praha DNR

Legenda použitých zkratek
E – defekt, ex – diskvalifikace z jiného důvodu než postihují ostatní zkratky, F – pád, F/R – po pádu nenastoupil do opakované jízdy, L – přejetí vnitřní čáry oběma koly, M – diskvalifikace za dvě minuty, R – nedokončená rozjížďka bez zjevného defektu, T – diskvalifikace za najetí do pásky, U – diskvalifikace za zavinění pádu jiných jezdců, X – diskvalifikace za zaviněný pád, * – žolík v ligových utkáních extraligy

Klíčový triumf Eduarda Krčmáře nad Josefem Francem

Průběžné pořadí šampionátu:

PHA KOP TOT
1.5. 13.5.
1. Josef Franc, Praha 15 13 28
2. Eduard Krčmář, Slaný 13 14 27
3. Václav Milík, Pardubice 12 13 25
4. Zdeněk Simota, Plzeň 12 11 23
5. Hynek Štichauer, Pardubice 10 11 21
6. Matěj Kůs, Praha 11 10 21
7. Martin Málek, Březolupy 4 11 15
8. Michal Škurla, Praha 8 7 15
9. Ondřej Smetana, Praha 8 4 12
10. Petr Chlupáč, Praha 6 4 10
11. Jan Kvěch, Praha 6 3 9
12. Martin Gavenda, Březolupy 1 7 8
13. David Pacalaj, SK – Žarnovica 6 2 8
14. Jaroslav Petrák, Pardubice 1 6 7
15. Patrik Mikel, Pardubice 4 2 6
16. Jakub Valkovič, SK – Žarnovica 1 2 3
17. Filip Hájek, Praha 2 DNR 2
Eduard Krčmář vyhrál svůj první závod ranku finále mistrovství republiky jednotlivců

Foto: Karel Herman

Václav Milík dnes porazil Josefa France rovnou dvakrát – na snímku jeho vítězství v první jízdě

V Kopřivnici uvidíme

Kopřivnice – 11. května
Devítiletá závodní pauze na Letním stadiónu v Kopřivnici rozdělila finalisty, z nichž po dnešní omluvě vypadl opět zraněný Zdeněk Holub, na dvě skupiny. Ti starší zde závodili již před rokem 2008, v němž zářijový Memoriál Michala Matuly na dlouho uzavřel brány sportoviště plochodrážním motocyklům. Později narození se zde vesměs dostali do akce během loňské renesance. Ovšem Eduard Krčmář a Václav Milík zde ještě nikdy nebyli. Josef Franc, který je před nimi na hrotu aktuální klasifikace, zkusil náš největší ovál před více než dvaceti lety i loni. Myšlenku, že by mu to v neděli přineslo výhodu, ovšem odmítá, byť se na sever Moravy těší.


Tipujte:

Kdo vyhraje kopřivnické finále?

View Results

Loading ... Loading ...

Neznalost severomoravského obra nevadí

Josef Franc přijede do Kopřivnici jako leader aktuální klasifikace

Josef Franc se v Kopřivnici objevil poprvé při mezinárodním pouťáku v srpnu 1997. Loni zde úřadoval naplno při červnovém přeboru, jímž se plochá dráha do města tatrovek vrátila. Zářijový mezinárodní závod sice nevyhrál, ale v říjnu zde získal titul mistra českého long tracku. Místní olbřímí ovál zná dokonale, což by jej mohlo v neděli stavět do role favorita.

Eduard Krčmář skončil v Praze potřetí za sebou jako druhý

„Není takový problém, že Venca v Kopřivnici nebyl,“ přemítá. „Jsou s Edou úspěšný závodníci, uvidí se, kdo bude v neděli nejlepší. Těším se tam, Kopřivnici mám rád, bude to dobrej‘ závod na psychiku. Uvidíme, jak se připraví. A jestli se Venca vrátil tam, kde byl, bude to těžký.“

Josef Franc naráží na skutečnost, že Václav Milík prvomájové finále v Praze pojal rovněž jako testování motoru od jiného ladiče. V závěru byl spokojený, nicméně v aktuální klasifikaci přece jen ztrácí již tři body.

„To je jen jedna jízda a šampionát začíná,“ vnímal tento rozdíl Václav Milík ve svých komentářích po pražském závodě. „Tři body nic není, jedeme dál. Těším se do Kopřivnice, protože jsem tam nikdy v životě nejel.“

Václav Milík se do Kopřivnice těší

Mezi oběma borci, kteří od roku 2014 nikoho jiného na mistrovský trůn nepustili, je v aktuální klasifikaci Eduard Krčmář. Slánský závodník v Praze zopakoval svá nejlepší umístění v nejstarším motoristickém šampionátu naší země z loňského Divišova a Březolup. Na Pardubičana má k dobru bod, na Pražana ztrácí dva.

„Já nepředvídám, víš, že se nikdy nebavím dopředu,“ připomíná Eduard Krčmář, že se nerad staví do role prognostika. „V Kopřivnici uvidíme…“

 

Finalisté před personálními změnami

Michal Škurla v Praze zúročil divokou kartu

Pro kopřivnické finále zůstalo kvalifikační mincí pořadí přeboru po jeho druhém závodě v Březolupech. Michal Škurla proměnil svou pražskou divokou kartu do osmého místa a z elitní osmičky vypadl pouze Patrik Mikel, jenž ovšem pro Kopřivnici dostal divokou kartu. Seznam finalistů se tím pádem oproti prvnímu finále nezměnil ani v nejmenším.

Další příčinou, proč nebudeme svědky žádné personální změny, je omluva Zdeňka Holuba, která sportovní komisi dorazila dnes. Filip Hájek proto povýšil z druhého náhradníka na prvního, zatímco osmnáctka bude opět prázdná.

Po svém pražském vyřazení z finálové osmičky dostal Patrik Mikel šanci v podobě divoké karty

Pražan, který své operativní povolání do evropského semifinále v Balakovu odskákal zlomenou klíční kostí, bude muset o svou příslušnost v elitní šestnáctce bojovat. Další finále je na pořadu dne až počátkem září v Plzni. Přeborové mítinky v Pardubicích, Chabařovicích, Plzni, Kopřivnici a Svitavách mají proto nespornou ambici prosít pořadí soutěže a otevřít pro plzeňské finále borce, kterého jsme v šampionátu republiky ještě neviděli.

Upravená startovní listina nedělního druhého finále v Kopřivnici:

postavení v MR:
1 Václav Milík, Pardubice 3. (12 bodů)
2 Ondřej Smetana, Praha 7. (8 bodů)
3 Patrik Mikel, Pardubice 12. (4 body)
4 Josef Franc, Praha 1. (15 bodů)
5 Jaroslav Petrák, Pardubice 16. (1 bod)
6 David Pacalaj, SK – Žarnovica 10. (6 bodů)
7 Jan Kvěch, Praha 9. (6 bodů)
8 Petr Chlupáč, Praha 11. (6 bodů)
9 Eduard Krčmář, Slaný 2. (13 bodů)
10 Michal Škurla, Praha 8. (8 bodů)
11 Zdeněk Simota, Plzeň 4. (12 bodů)
12 Jakub Valkovič, SK – Žarnovica 15. (1 bod)
13 Martin Gavenda, Březolupy 17. (1 bod)
14 Hynek Štichauer, Pardubice 6. (11 bodů)
15 Martin Málek, Březolupy 13. (4 body)
16 Matěj Kůs, Praha 5. (11 bodů)
17 Filip Hájek, Praha 14. (2 body)
18 neobsazeno
Společnost finalistů bude v Kopřivnici navlas stejná jako v Praze

Foto: Karel Herman a Mirek Horáček

Seznam finalistů pro Kopřivnici se nemění

Pardubice – 2. května
Byl pozdní večer, první máj, večerní máj. Hlas Petra Moravce však členy plochodrážní komise zval k mnohem prozaičtější činnosti než hrdlička v díle známého básníka. Po skončení úvodního českého finále na pražské Markétě bylo totiž nutné určit majitele divoké karty pro další pokračování nejstaršího motoristického šampionátu naší země, jež je na pořadu v Kopřivnici příští neděli. Patrik Mikel tak dostal hojivou náplast na závodnickou dušičku nakřápnutou dvanáctou pozicí. Moravan v pardubické vestě si tak kromě přízně slečny Barbory nemohl stěžovat ani nepřízeň většiny mužů stojících na čele české ploché dráhy.

 


Tipujte:

Označte trojici, která bude mávat z kopřivnického pódia.

View Results

Loading ... Loading ...

Požár je jen jednou z mnoha živelných pohrom

Patrik Mikel se se svým otcem Františkem včera v Praze notně nadřeli

Patrik Mikel se včera okolo poledne krátce mihnul na malé Markétě, kde poradil mladým závodníkům v druhém díle jejich šampionátu stopětadvacítek. Prosbu Jaroslava Vaníčka, ať se vydrží dívat na jeho účinkování ve finále A, ovšem musel odmítnout, že se sám potřebuje připravit na odpolední závod.

Jenže do jeho boxu se valila tsunami pohrom. Když se svým otcem Františkem ohřívali motocykl pro trénink, začal hořet filtr. A tak se nad jeho motorem před závodem skláněli hned dva slavní tuneři, Luboš Tomíček a Vladimír Dvořák.

Patrik Mikel včera v Praze skončil dvanáctý

V rozjížďce s číslem čtyři skončil na lep lišáka Zdeňka Simoty a ocitl se polapený v pásce. A to ještě ve svém boxu nemohl slyšet srandičky z depa odnaproti, kde měl své motocykly Filip Hájek. Ten se totiž z pozici prvního náhradníka díky Pardubičanově diskvalifikaci dostal ke slovu. A nemohl si vynachválit kolej, kterou mu na startovním roštu Patrik Mikel vyhrabal, protože díky svému skvělému startu navršil celou horu starostí Zdeňku Simotovi.

Díky rozhodnutí komise se Patrik Mikel bude s finalisty procházet rovněž v Kopřivnici

Každopádně Mikelovi ještě chvíli prohrávali duel set-upu pro stále se měnící ovál. Dvanácté místo bylo jen odrazem reality a František Mikel se už těšil, že si na kopřivnické tribuně z pohodlného místečka vychutná závod a bude si moci dopřát i kelímek pěnivého moku.

Nicméně dnes ráno zveřejnila sportovní komise vcelku pochopitelnou zprávu. „Pro zranění nemohl startovat v úvodních dvou závodech přeboru,“ zdůvodňuje rozhodnutí většiny svých členů. „Jako kvalifikovaný jezdec byl pro úvodní finále nasazen, ale nemohl si místo ve startovní listině pro Kopřivnici pojistit.“

 

Nominovaná osmnáctka zatím zůstává beze změn

Hynek Štichauer si První máj v Praze užil nejen po plochodrážní stránce

Včera se z divoké karty těšil Michal Škurla. A využil ji na maximum, protože po bojovném místě skončil na osmé příčce, která jej kvalifikovala do Kopřivnice. Z přímo nasazené osmičky pro Prahu vypadl jen Patrik Mikel, jehož však do hry vrátila divoká karta. Protože další přebor je na programu až v půli června, zůstává tím pádem osmnáctka nominovaných závodníků stejná jako pro první finále.

Otazník je ovšem v otázce Zdeňka Holuba, který o stavu svého zraněného ramene bude moudřejší po další lékařské kontrole v pátek. Zatím zůstává ve startovní listině kopřivnického závodu na startovním čísle dvanáct. Jakub Valkovič se tak vrátil na post prvního náhradníka, Filip Hájek klesl ze sedmnáctky na osmnáctku.

Vylosovaná čísla druhého finále MR jednotlivců a způsob kvalifikace – Kopřivnice (13. května):

1 Václav Milík, Pardubice 3. v průběžné klasifikaci MR 2018
2 Ondřej Smetana, Praha 7. v průběžné klasifikaci MR 2018
3 Patrik Mikel, Pardubice divoká karta SK PD
4 Josef Franc, Praha 1. v průběžné klasifikaci MR 2018
5 Jaroslav Petrák, Pardubice 8. v průběžné klasifikaci přeboru 2018
6 David Pacalaj, SK – Žarnovica 6. v průběžné klasifikaci přeboru 2018
7 Jan Kvěch, Praha 4. v průběžné klasifikaci přeboru 2018
8 Petr Chlupáč, Praha 7. v průběžné klasifikaci přeboru 2018
9 Eduard Krčmář, Slaný 2. v průběžné klasifikaci MR 2018
10 Michal Škurla, Praha 8. v průběžné klasifikaci MR 2018
11 Zdeněk Simota, Plzeň 4. v průběžné klasifikaci MR 2018
12 Zdeněk Holub, Praha 3. v průběžné klasifikaci přeboru 2018
13 Martin Gavenda, Březolupy 5. v průběžné klasifikaci přeboru 2018
14 Hynek Štichauer, Pardubice 6. v průběžné klasifikaci MR 2018
15 Martin Málek, Březolupy 9. v průběžné klasifikaci přeboru 2018
16 Matěj Kůs, Praha 5. v průběžné klasifikaci MR 2018
17 Jakub Valkovič, SK – Žarnovica 10. v průběžné klasifikaci přeboru 2018
18 Filip Hájek, Praha 12. v průběžné klasifikaci přeboru 2018
Josef Franc zatím ve finále neprohrál jedinou jízdu

Foto: Karel Herman a Pavel Fišer

Josef Franc se nemusel starat o melu za svými zády

Praha – 1. května
Byla to mela! V prvním finále českého šampionátu jednotlivců bylo jisté jedině to, že nikdo neměl nic jisté. Po jeho dvou sériích se o vedení dělili neporažení Josef Franc a Václav Milík. Jenže Pardubičan v rozjížďce s číslem dvanáct prohrál nejen s Eduardem Krčmářem, ale i vítězným Matějem Kůsem. Kapitán extraligové Markéty do té doby přišel o bod ve prospěch Josefa France, ale překvapivě i Ondřejem Smetanou. O vidinu pódia přišel v šestnácté jízdě, kdy se díval na záda Hynka Štichauera a Zdeňka Simoty. Ten již druhým triumfem v řadě rehabilitoval svůj slabší úvod, kdy jej svým startem zaskočil i Filip Hájek povolaný do rozjížďky s číslem čtyři místo diskvalifikovaného Patrika Mikela. Patnáctá jízda viděla vítězství Josefa France nad Václavem Milíkem, čímž úřadující šampión položil další základní kámen svého triumfu. V rozjížďce s číslem devatenáct vskutku zkompletoval patnáctibodové maximum a jako jediný během slunečného odpoledne nemusel ničeho litovat. Eduard Krčmář skončil nakonec druhý, zatímco o třetí místo musel být vypsán rozjezd. Václav Milík v něm vůbec nepustil ke slovu Zdeňka Simotu. A navzdory tříbodové ztrátě před Kopřivnicí, kde ještě nikdy nestartoval, sršel optimismem. Testování nastavení mu totiž dalo signál, v čem vězela zapeklitá neděle v Czestochowej, kde sám své tříbodové skóre označil za fiasko.

Eduard Krčmář, Josef Franc a Václav Milík stojí na stupních vítězů

Jen mistři posledních let vyhrávají dvakrát po sobě

Václav Milík obhlíží stav oválu

Dva mladí junioři vs. stálice stupňů vítězů. Přesně tak bychom mohli charakterizovat absolutní začátek letošních bojů o individuálního mistra republiky. Los totiž poslal na startovní rošt rozjížďky s číslem jedna Jana Kvěcha a Petrem Chlupáčem, kteří se kvalifikovali z dvojice úvodních přeborů, proti protřelým Josefu Francovi a Matěji Kůsovi. A rutina slavila úspěch nad dravým mládím. I když…

Pavel Ondrašík vede závodníky na nástup

Josef Franc skvěle odstartoval, zatímco Matěj Kůs se dostal v první zatáčce příliš daleko na venek, aby úřadujícího mistra republiky stačil stihnout. Naproti tomu musel čelit Janu Kvěchovi, který si evidentně nebere servítky před slavnými jmény. Ve druhém okruhu se v oblouku u depa dostal spodem před svého staršího klubového kolegu, jenž ale druhé místo s přehledem uhájil.

Josef Franc začal porážkou Matěje Kůse

Šokující překvapení neservírovaly ani další rozjížďky. V té s dvojkou v označení Hynek Štichauer nepřechytračil svým rychlým startem Eduarda Krčmáře, který záhy začal tahat za delší konec provazu. Pardubičan se dostal do křížku s Ondřejem Smetanou, který v depu zíval po nočním příjezdu z Balakova. Zvenčí úvodního výjezdu ovšem neměl dostatečnou rychlost. O dvě kola později se v první zatáčce na chvilku zleva přece jen mihnul pod Hynkem Štichauerem, který však druhé místo uhájil.

Zleva Martin Málek, Michal Škurla, David Pacalaj a Václav Milík

Václav Milík pojal dnešní závod také jako testování po tříbodovém debaklu v nedělní Czestochowe, kam jeho Wroclaw dorazila na utkání polské extraligy. Do Prahy přibyl s motorem od jiného ladiče, a než se postavil u pásky v rozjížďce s číslem tři, jel v protisměru až do úvodního nájezdu. Pak však již úřadoval stylem start – cíl. Michal Škurla, který v prvním oblouku objel Davida Pacalaje, sice živil aspirace, že se přesune také před pardubického kapitána. Ten jej však rychle vrátil do syrové reality.

Filip Hájek ve svém depu žertuje na úkor diskvalifikovaného Patrika Mikela:

„Start musel bejt‘ nejlepší, když mi tam Patrik připravil tak hezkou kolej (smích)! Start mi vyšel, odjel jsem, ale chtělo to ještě donastavit motorku.“

Filip Hájek letí do čela před Martina Gavendu (žlutá) a Zdeňka Simotu (červená)

Patrik Mikel prožil před tréninkem horké chvilky, když spolu se svým otcem Františkem museli hasit filtr, který vzplál při ohřívání motoru. Smůla z jeho tandemu nesedla ale ani při čtvrté jízdě. Moravan s pardubickým koníkem na vestě se totiž ocitnul polapený v pásce.

Jan Kvěch jel opět povedený závod

„Byla to moje kravina, Simoťák mě vybrnkal,“ připouštěl o chvilku později v depu. A pak už přišlo první z dnešních senzačních překvapení. Opakovaný start totiž vynesl do vedení Filipa Hájka, který s vestou s číslem sedmnáct diskvalifikovaného Patrika Mikela nahradil. Zdeněk Simota musel vynaložit velké úsilí, aby pražského juniora objel v první zatáčce druhého kola.

Plzeňský Jihočech byl však ve druhé sérii prvním poraženým. I když v rozjížďce s číslem sedm se o takový primát mohl hádat s Eduardem Krčmářem. Přitom start měl jednoznačně nejlepší. Jenže v úvodním oblouku se okolo něj vnějškem přehnal Josef Franc.

Josef Franc míří ke druhému triumfu před zraky Eduarda Krčmáře

Zdeněk Simota nakonec neměl mít jasné ani dva body, protože ve druhém okruhu jej ve výjezdu na protilehlou rovinku objel zmiňovaný Eduard Krčmář. Josef Franc po průjezdu pod šachovnicovou vlajkou v rukou Stanislava Klenovce vyrovnal šestibodový zisk Václava Milíka, který prve opanoval rozjížďku s číslem šest. A tak dnešní závod vedla dvojice, která od roku 2014 nepustila na domácí mistrovský trůn nikoho jiného.

 

Třetí série servíruje samá překvapení

Václav Milík jezdí první před Hynkem Štichauerem a Petrem Chlupáčem

Oba vedoucí muži za sebou měli nejen Eduarda Krčmáře, ale i Michala Škurlu, který Slaňákových pět bodů vyrovnal v páté jízdě. V ní vedl od startu až do cíle. A to i přesto, že se Jan Kvěch po odstoupení druhého Martina Gavendy chtěl prokousat až k vítězství. Jenže na metě mu přece jenom kousíček scházel.

Ondřej Smetana (modrá) vede před Jakubem Valkovičem (žlutá), Martinem Málkem (bílá) a Matějem Kůsem (červená)

Čtyřmi body po dvou sériích disponoval nejen Zdeněk Simota, o němž již byla řeč v předchozím odstavci, nýbrž rovněž Hynek Štichauer. Pardubičan se totiž v rozjížďce s číslem šest musel dívat na záda Václava Milíka. Mezi svědky jeho druhého vítězství byl i Matěj Kůs, jenž se přišel podívat na tribunku v depu. Lehce procvičil tělo a vrátil se do svého boxu.  Avšak triumfu se neměl dočkat ani v rozjížďce s číslem osm.

Ondřej Smetana letí před Matěje Kůse

Start se nejvíce povedl Ondřeji Smetanovi. Matěj Kůs na něm vyzkoušel celý rejstřík svých fines, nicméně musel zaknihovat druhou dnešní prohru. Oba Pražané zvýšili počet čtyřbodových závodníků, avšak třetí série měla jejich osudy v prvním finále diametrálně diverzifikovat.

Matěj Kůs tři body naráz inkasoval v momentě, v němž by si na něj vsadil jen duševně chorý sázkař. Po dokonalém startu dvanácté jízdy vyvezl Eduarda Krčmáře a Václava Milíka k mantinelu úvodního výjezdu. Zatímco Pardubičan posléze zaostal, Slaňák ještě jednou vážně udeřil na vedoucího kapitána domácí extraligové Markéty.

Zdeněk Simota odolává Petru Chlupáčovi

Matěj Kůs ve druhém kole vyjel ve druhém oblouku poněkud více ne vnějšek, nicméně stačil ještě včas reagovat na pokus Eduarda Krčmáře převzít iniciativu zleva. Sotva se dvanáctá jízda přesunula do plochodrážní historie, Matěj Kůs, Eduard Krčmář a Václav Milík kalkulovali se sedmi body. Stejně velké skóre měl i Zdeněk Simota, jenž se prvního dnešního zářezu dočkal v rozjížďce s číslem deset, jíž vyhrál způsobem start – cíl.

Josef Franc líčí svůj souboj s Michalem Škurlou v jedenácté jízdě:

„Čtyři kola jsem na tom pracoval a ve třetím už rezignoval. Ale řek‘ jsem si, že to zkusím do poslední zatáčky. Už jsem ale nepočítal, že vyhraju.“

Josef Franc prohání Michala Škurlu

Josef Franc v ten moment osaměl na čele aktuální klasifikace, i když také on měl se svým třetím prvenstvím namále. V rozjížďce s číslem jedenáct odstartoval nejlépe Michal Škurla a úřadující šampión se ocitnul v úloze nájezdníka. Šla mu náramně, nicméně kýžené předjetí se nedočkal, byť ve druhé zatáčce užuž Michala Škurlu podjel.

Vedoucí borec totiž ukrajoval kolo za kolem, aniž by se nechal vyprovokovat k nějaké chybičce. Josef Franc mu sice stále visel za zády v bitevní vzdálenosti. Ve druhé zatáčce třetího kola závodníka před sebou maličko vycukal, posunul se dopředu, jenže Michal Škurla byl ve výjezdu rychlejší.

Rozhodující nájezd Josefa France na Michala Škurlu

Josef Franc se ve své mysli už smiřoval se ztrátou prvního bodu. Pak si ale usmyslel bojovat až do poslední zatáčky. Jeho rozhodnutí se mu ve všech ohledech vyplatilo, protože stylem proslulým z Prague Open Michala Škurlu přece jen podjel. A byl na nejlepší cestě k vítězství.

 

Mistr porazil mistra

Matěj Kůs porazil naráz Eduarda Krčmáře a Václava Milíka

Závod byl plný překvapení i nadále! Ještě před úchvatným soubojem Josefa France s Michalem Škurlou a nečekanou porážkou Václava Milíka a Eduarda Krčmáře ze strany Matěje Kůse, vyhrál Jan Kvěch svou první finálovou rozjížďku ve svém životě. Hodnotu jeho výkonu zvyšuje skutečnost, že v úvodní jízdě s rutinou suveréna sebral vedoucí příčku Hynku Štichauerovi.

Jan Kvěch vodí Hynka Štichauera

„Honzík mi taky hází ramena,“ komentoval jeho výkon poražený Pardubičan. Je vidět ta kvalita, neměl bych fotrovatět a mít z toho radost. To nemám, ale nevadí mi to.“ Nicméně Hynek Štichauer prožil obdobný moment ještě jednou. V rozjížďce s číslem šestnáct jej v první zatáčce objel Zdeněk Simota, který se dostal na deset bodů a dláždil si cestu na stupně vítězů. Zato pardubickému vousáčovi se záhy mělo vlastních bodů nedostávat. A to navzdory faktu, že v šestnácté jízdě odsoudil Matěje Kůse k třetí pozici.

Eduard Krčmář letí do vedení třinácté jzdy před Martina Málka (modrá), Patrika Mikela (bílá) a Jana Kvěcha (žlutá)

Ale nepředbíhejme a vraťme se na začátek předposlední série. Eduard Krčmář se pozvedl na deset bodů po triumfu v třinácté jízdě. Naměřil v ní půl rovinky Patriku Mikelovi, který konečně našel správný set up. A hned to dal najevo Martinu Málkovi, jehož po velkém duelu konečně udolal ve druhém kole.

Josef Franc (modrá) si právě vyšlápnul na Václava Milíka (bílá)

Patrik Mikel ještě předtím nepřímo rozhodl také o údělu Ondřeje Smetany. Zatímco se Michal Škurla pral v jedenácté jízdě o vedení s Josefem Francem, on držel Pražana na uzdě. Pro Ondřeje Smetanu to bylo o to více k vzteku, protože jeho jediná nula proložila dva primáty. Čtrnáctou jízdu totiž ovládl již s vylétnutím pásky k nebi nad Markétou.

Josef Franc (modrá) se vypořádal také s Václavem Milíkem

Mnohem klíčovější však byla rozjížďka s číslem patnáct. Původně měla být duelem obou neporažených, ale o výsledku Václava Milíka z dvanácté jízdy již víme. Kapitán Zlaté přilby nyní musel zaknihovat další prohru. Josef Franc byl od startu lepší a Václav Milík jej již nedokázal polapit.

Zleva Zdeněk Simota, Matěj Kůs a Hynek Štichauer

V rozjížďce s číslem sedmnáct si Zdeněk Simota vysloužil napomenutí za ulitý start. Ostatně, kdo by se divil, když měl po své pravici Václava Milíka, jehož mohl sestřelit z pódia?! Pardubický závodník ale takový scénář roztrhal na malé kousíčky a po restartu zamířil neomylně do vedení. Zdeněk Simota si však řekl o rozjezd s ním.

Ondřej Smetana (modrá) Zdeňka Smetanu nepředčil

Vnější stranou první zatáčky se přenesl před Ondřeje Smetanu, jemuž jedinou útěchou vedle dvou trojek mohla být dnes i skutečnost, že se udržel v elitní osmičce rovněž pro Kopřivnici. Tím se ostatně utěšoval i Michal Škurla. V šestnácté jízdě dojel ještě hůře než Matěj Kůs. Ob rozjížďku později jej o druhé místo připravil Petr Chlupáč po pravé straně úvodní zatáčky.

V devatenácté jízdě se rozhodlo o vítězství Josefa France

„Ať jsem dělal, co jsem dělal, nic se z toho nevyvrbilo,“ komentoval Michal Škurla poslední dvě série ve svém podání. Eduard Krčmář si ale z duelu pražské dvojice nic nedělal a po hladkém vítězství skončil s třinácti body. O pár minutek později věděl, že je druhý, jelikož Josef Franc s přehledem vyhrál rozjížďku s číslem devatenáct. A tím pádem i celý závod, ve kterém neztratil ani bod.

Zdeněk Simota vzdychá nad výsledkem svého rozjezdu s Václavem Milíkem:

„Milíček to má rychlý, potřeboval bych jít ještě o zub dolů.“

Václav Milík (červená) v rozjezdu porazil Zdeňka Simotu

Především díky zaváhání ve čtvrté sérii nestihl Matěj Kůs stupně vítězů, byť kraloval rozjížďce s číslem dvacet. Nicméně sebral Hynku Štichauerovi poslední reprezentační vestu pro kvalifikaci o Speedway Grand Prix 2019, jíž dnešní mítink také nabízel. Poslední otázka o pořadí prvního finále došla své odpovědi v rozjezdu, v němž Václav Milík s přehledem odvedl Zdeňka Simotu.

 

Hlasy z depa

Josef Franc neprohrál jedinou rozjížďku

„Bylo to výborný,“ radoval se Josef Franc. „Ne jednoduchý, ale vycházelo všechno od začátku do konce. Mám radost, že jsem naznačil, že úplně falešnej‘ mistr republiky nejsem. Akorát Michal Škurla mi to znepříjemnil

Eduard Krčmář skončil ve třetím českém finále v řadě na druhém místě

„Až na ty dvě prohraný jízdy, dobrý,“ bilancoval Eduard Krčmář. „Ani jednou jsem neodstartoval a nedalo se předjíždět. V Kopřivnici uvidíme, já nepředvídám, víš to, že se nikdy nebavím o závodech dopředu.“

Václav Milík byl spokojen s vyřešením technického rébusu

„Výborný, bylo to super,“ překvapil Václav Milík prohlášením o českém finále, kde poprvé po třech a půl letech nevyhrál s maximálním bodovým ziskem. „Potřeboval jsem totiž zkoušet hodně věcí. Po nezdaru v polský extralize jsem poslal všechno na předělání a jel jsem na motoru od jinýho ladiče. Dělám asi obrovskou chybu v nastavení a dnes jsme toho vyzkoušeli dost. Přišel jsem asi na tu závadu. Myslel jsem, že motorku mám silnou a potřebuju ji utlumit, ale je to přesně naopak. Po tý třetí jízdě jsme šli nahoru, nahoru a bylo to silnější a silnější. V rozjezdu do bylo vidět. Šampionát teprve začíná, tři body nejsou nic, to je jen jedna jízda, jedeme dál. Těším se do Kopřivnice, protože jsem tam nikdy v životě ještě nejel.“

Zdeněk Simota prohrál v rozjezdu s Václavem Milíkem, ovšem v průběžné klasifikaci se s ním dělí o třetí místo

„Zkouším jiný rozety,“ povzdechl si Zdeněk Simota. „Chvíli trvalo to dopasovat, mohl jsem mít o bod víc a bednu rovnou bez rozjezdu. Po tréninku jsem to čekal rozbitý, ale dráha byla dobrá.“

Hynek Štichauer se neubránil Eduardu Krčmářovi

„O tréninku jsem si vybral špatnou motorku, to byla chyba,“ posteskl si Hynek Štichauer. „Teď vím, že ten motor fungoval, zaplaťpánbůh, že jsem na něj skočil na poslední dvě jízdy. Ale až teď jsem se dozvěděl, že tady šlo o poslední místo v reprezentaci…“

Ondřej Smetana jezdí před Matějem Kůsem

„Těžší jízdy jsem vyhrával,“ uvědomoval si Ondřej Smetana. „Kde jsem ale měl udělat body, neudělal jsem je. Včera v noci jsme přijeli z Balakova a únava byla znát. Chce to odpočinek a jít do toho nanovo.“

„Pěkný závody, super, až na poslední dvě jízdy z jedničky,“ limitoval Michal Škurla svou spokojenost. „Ať jsem dělal, co jsem dělal, nic se z toho nevyvrbilo. Divokou kartu jsem proměnil a nemusím do přeboru, ale mířil jsem někam jinam.“

Jan Kvěch se jen o vlásek nevešel do elitní osmičky

„Na tu jízdy jsem Hynkem se mi poved‘ start,“ vracel se Jan Kvěch k nejvíce překvapivému výsledku, jehož dnes dosáhnul. „A poladili jsme nastavení. Celý závody jsme ladili motorku na starty, akorát tahle jízda se mi povedla odstartovat. Jinak nic.“

David Pacalaj útočí na Michala Škurlu

„Nevím,“ odtušil David Pacalaj. „Jelo to dobře, zprvu vypadalo, že je dráha těžká. Ale jsem spokojený, i když jsme na nastavení přišli až na tu poslední jízdu.“

„Měli jsme problémy před tréninkem,“ vyprávěl Patrik Mikel o svém špatném dni. „Ohřívali jsme to a začal hořet filtr. „V první mě Simoťák vybrnkal, to byla moje kravina. Druhou jízdu to hrozně točilo, myslel jsem, že zadřu. Dráha se pořád měnila, až ve třetí jsme to dopasovali. Pak se to dalo, ale ještě to nebylo ono. Rozjíždím se pořád po tom pádu.“

Josef Franc (modrá) se porazil i Václava Milíka
1. Josef Franc, Praha 3 3 3 3 3 15
2. Eduard Krčmář, Slaný 3 2 2 3 3 13
3. Václav Milík, Pardubice 3 3 1 2 3 12+3
4. Zdeněk Simota, Plzeň 3 1 3 3 2 12+2
5. Matěj Kůs, Praha 2 2 3 1 3 11
6. Hynek Štichauer, Pardubice 2 2 2 2 2 10
7. Ondřej Smetana, Praha 1 3 0 3 1 8
8. Michal Škurla, Praha 2 3 2 0 1 8
9. Jan Kvěch, Praha 1 2 3 0 0 6
10. David Pacalaj, SK – Žarnovica 1 0 1 2 2 6
11. Petr Chlupáč, Praha 0 1 2 1 2 6
12. Patrik Mikel, Pardubice T 0 1 2 1 4
13. Martin Málek, Březolupy 0 1 1 1 1 4
14. Filip Hájek, Praha (res) 2 2
15. Jakub Valkovič, SK – Žarnovica 0 0 0 1 0 1
16. Jaroslav Petrák, Pardubice 0 1 0 0 0 1
17. Martin Gavenda, Březolupy 1 E 0 0 R 1

Legenda použitých zkratek
E – defekt, ex – diskvalifikace z jiného důvodu než postihují ostatní zkratky, F – pád, F/R – po pádu nenastoupil do opakované jízdy, L – přejetí vnitřní čáry oběma koly, M – diskvalifikace za dvě minuty, R – nedokončená rozjížďka bez zjevného defektu, T – diskvalifikace za najetí do pásky, U – diskvalifikace za zavinění pádu jiných jezdců, X – diskvalifikace za zaviněný pád, * – žolík v ligových utkáních extraligy

Kdo by ve chvíli, kdy se Zdeněk Simota snažil předjet náhradníka Filipa Hájka, tušil, že Plzeňan pojede rozjezd s Václavem Milíkem?

Průběžné pořadí šampionátu:

PHA TOT
1.5.
1. Josef Franc, Praha 15 15
2. Eduard Krčmář, Slaný 13 13
3. Václav Milík, Pardubice 12 12
4. Zdeněk Simota, Plzeň 12 12
5. Matěj Kůs, Praha 11 11
6. Hynek Štichauer, Pardubice 10 10
7. Ondřej Smetana, Praha 8 8
8. Michal Škurla, Praha 8 8
9. Jan Kvěch, Praha 6 6
10. David Pacalaj, SK – Žarnovica 6 6
11. Petr Chlupáč, Praha 6 6
12. Patrik Mikel, Pardubice 4 4
13. Martin Málek, Březolupy 4 4
14. Filip Hájek, Praha 2 2
15. Jakub Valkovič, SK – Žarnovica 1 1
16. Jaroslav Petrák, Pardubice 1 1
17. Martin Gavenda, Březolupy 1 1
Matěj Kůs jezdí před Eduardem Krčmářem a Václavem Mílíkem

Foto: Karel Herman, Mirek Horáček a Pavel Fišer

Josef Franc je před Kopřivnicí na čele průběžné klasifikace, v níž neztratil jediný bod

Balakovo opravilo zítřejší startovní listinu

Praha – 30. dubna
Pád, jímž Zdeněk Holub prošel při prvním pokusu o semifinále evropského šampionátu v Balakovu, pochopitelně ovlivnil startovní listinu zítřejšího úvodního finále mistrovství republiky jednotlivců. Pražský závodník svou omluvenku řádně doložil lékařskou zprávou. A na jeho šestnáctku poskočil Jakub Valkovič. Avšak s náhradníky je to poněkud složitější.

 

Filip Hájek bude prvním náhradníkem, Jakub Valkovič (vpravo se svým otcem Štefanem) se již dostal do hlavní šestnáctky

Zdeněk Holub je jediným chybějícím v zítřejším závodě, byť v některých hlavách probíhaly odstředivé tendence směrem k pouťáku v Murecku či německým dlouhým oválům. Zraněný Pražan prozatím netuší, jak dlouhá jeho nechtěná závodní přestávka bude, protože jej další lékařské vyšetření čeká až v pátek. Ať tak či onak, další finále se jede příští neděli v Kopřivnici, a on vzhledem ke svému postavení v českém přeboru zůstává kvalifikovaným účastníkem.

Eduard Krčmář je ve skvělé formě

Smůla Zdeňka Holuba posunula do hlavní startovní listiny Jakuba Valkoviče, z Filipa Hájka se vmžiku stal první náhradník a průběžná klasifikace přeboru na osmnáctku poslala Jána Mihálika. Jenže ten na rozdíl od svého klubového kolegy na nabídku nereflektoval.

„Je malá pravděpodobnost, že bych se jako druhý náhradník dostal do závodu, takže bych do Prahy cestoval zbytečně,“ vysvětloval Ján Mihálik, proč jej v Čechách uvidíme až další úterý při plzeňské juniorce. „Místo toho budu raději trénovat na domácí dráze.“

Matěj Kůs rozhodně nebude koukat dolů

Dalším adeptem by byl Pavel Kuchař, ovšem dvěstěpadesátky mohou závodit s půllitry v přeboru a v juniorce, ovšem v mistrovství republiky nikoliv. Pak už přichází řada na Martina Mejtského, jenže protože se Petr Moravec o odmítnutí Jána Mihálika dozvěděl až dnes okolo patnácté hodiny, je možné, že pardubického závodníka nestačí mobilizovat. V takovém případě bychom zítra odpoledne viděli na nástupu jen sedmnáctku závodníků.

 


Česká plochodrážní ročenka 2018:

Zítřejší závod přinese rovněž jednu z posledních možností zakoupit si v přímém prodeji novou publikaci Česká plochodrážní ročenka 2018. Prodejní stoleček najdete na obvyklém místě poblíž salónku Tonyho Kaspera. I nadále do vyčerpání zásob expedujeme knížečky poštou na základě e-mailové či telefonické objednávky.


Dramatický duel Václava Milíka a Josefa France můžete s jistotou očekávat také zítra

Foto: Karel Herman a Mirek Horáček

Mezi favority je nutné počítat rovněž Hynka Štichauera

 

Michal Škurla dostal divokou kartu na pražský závod

Praha – 22. dubna
Pražský návrh na divokou kartu a místa náhradníků české velké ceny odešel do sídla BSI v pátek a má být potvrzen během následujících dnů, aby byl veřejně poprvé odhalen na tiskové konferenci během čtvrtečního dopoledne. Nicméně jisté je, že divokou kartu pro Markétu obdržel Michal Škurla, Pochopitelně nepůjde o závod SGP, ale první finále domácího šampionátu jednotlivců, které se na stadiónu ve stověžaté matičce pojede při prvomájovém odpoledni. Po včerejším březolupském přeboru mají finalisté dokonce vylosována i svá startovní čísla.


Tipujte:

Označte trojici závodníků, která na Prvního máje nebude chybět na pódiu prvního finále MR?

View Results

Loading ... Loading ...

Michal Škurla dostal divokou kartu na první finále MR

Michal Škurla byl poměrně logickým kandidátem na divokou kartu. Loni vinou zdravotních patálií se svým ramenem vynechal úvodní závod v Praze, ale do Divišova i Březolup, kde se rozjížděl o třetí místo, se kvalifikoval z přeboru. Jeho letošní ouvertura v Pardubicích mu nevyšla a včera na Moravě chyběl, protože reprezentoval v evropském semifinále na travnaté dráze ve Swingfieldu. A pro jeho nominaci na divokou kartu se vyslovila většina členů komise.

Nejlepší osmička z loňského byla doplněna dle pořadí přeboru po dvou závodech posledními sedmi finalisty a dvojicí náhradníků. Protože další přeborový závod se koná až v půlce června, zůstává jeho aktuální klasifikace bernou mincí i pro druhé finále v Kopřivnici. Seznam jeho účastníků se však kromě důvodů neovlivnitelných lidskou mocí může změnit jen, pakliže v pražském finále vypadne z první osmičky někdo, kdo nestartoval v letošním přeboru.

Vylosovaná čísla prvního finále MR a způsob kvalifikace – Praha, 1. května:

1 Jan Kvěch, Praha 4. P ČR 2018
2 Petr Chlupáč, Praha 7. P ČR 2018
3 Josef Franc, Praha 1. MR 2017
4 Matěj Kůs, Praha 7. MR 2017
5 Jaroslav Petrák, Pardubice 8. P ČR 2018
6 Hynek Štichauer, Pardubice 5. MR 2017 (2. P ČR 2018)
7 Eduard Krčmář, Slaný 2. MR 2017
8 Ondřej Smetana, Praha 8. MR 2017 (11. P ČR 2018)
9 Michal Škurla, Praha divoká karta SK
10 Václav Milík, Pardubice 4. MR 2017
11 David Pacalaj, SK – Žarnovica 6. P ČR 2018
12 Martin Málek, Březolupy 9. P ČR 2018
13 Martin Gavenda, Březolupy 5. P ČR 2018
14 Patrik Mikel, Pardubice 6. MR 2017
15 Zdeněk Simota, Plzeň 3. MR 2017 (1. P ČR 2018)
16 Zdeněk Holub, Praha 3. P ČR 2018
17 Jakub Valkovič, SK – Žarnovica 10. P ČR 2018
18 Filip Hájek, Praha 12. P ČR 2018
Zdeněk Simota a Hynek Štichauer jako jediní z přímo kvalifikované osmičky změřili své síly v obou letošních přeborech

Foto: Karel Herman

Jan Kvěch, největš překvapení včrejších Březolup, pojede poprvé mezi šestnáctkou finalistů šampionátu republiky