Archiv pro rubriku: MČR Jednotlivců

Václav Milík nachází motivaci nejen v rekordu legendy, ale i u mladších soupeřů

Bernardov – 26. října
O smůle plzeňských pořadatelů s jejich rozhodujícím finálovým závodem mistrovství republiky jednotlivců už nemá cenu se dál šířit. Dekorování trojice nejlepších proto viděl pardubický Svítkov po sobotní první lize, jelikož všichni medailisté šampionátu byli v sestavách zúčastněných týmů. Václav Milík, který tuto sobotu od deseti bude s dalšími kolegy ve Svítkově k dispozici fanouškům, bral v nejstarším motoristickém šampionátu naší země již sedmé zlato. Vyrovnal v historických tabulkách Antonína Kaspera a magazínu speedwayA-Z se svěřil s touhou překonat nepřekonatelného Jiřího Štancla.

 

Trojice nejlepších letošního šampionátu jednotlivců se svých medailí dočkala ve Svítkově: zleva Jan Kvěch, Václav Milík a Eduard Krčmář | foto Karel Herman

„Jsem mistr a to jsem ani nejel druhej‘ závod,“ říkal Václav Milík se zlatou medailí kolem krku. „Je to posedmý, chtěl bych vyrovnat Jiřího Štancla. Stoprocentně budu muset u plochý dráhy zůstat ještě pět, šest let, dokud neudělám dvanáct titulů.“

Nicméně sám pardubický kapitán se přesvědčil, jak vrtkavý osud může být. On sám mohl mít klidně o tři tituly více stejně jako méně. Jeden bodík sem, dva zase tam a na nejvyšším stupínku stojí někdo jiný.

Václav Milík si troufá na rekord Jiřího Štancla | foto Karel Herma vynechat | foto Karel Herman

„Určitě to nebude jednoduchý,“ zamýšlí se Václav Milík. „Mladí se rozjíždí. Ale já taky nechci jezdit hůř. Takže oni se mnou budou mít taky těžký. Ale je to dobrý, člověk se potřebuje hecnout. Pro mě větší výzva.“

Tituly Václava Milíka:

1. 2012 po květnovém Divišovu přijel v říjnu do Mšena jako pátý muž aktuální klasifikace, tam vyhrál s patnácti body a v rozjezdu o titul vyzrál na Lukáše Drymla
2. 2014 první říjnové pondělí opanoval všech pět jízd na pražské Markétě, v sobotu do Březolup přijel s náskokem třech bodů na Matěje Kůse a Tomáše Suchánka, ale nejprve upadl při pokusu oslavit vítěznou jízdu jízdou po zadním kole, nakonec pykal diskvalifikací za sražení Martina Gavendy, ve dvakrát opakovaném rozjezdu o titul však porazil Josefa France a Matěje Kůse
3. 2015 patnáctibodové sólo v červnové Praze nemělo v říjnu pokračování, protože druhé finále v Plzni dvakrát padlo vinou dráhy poničené dešti
4. 2016 maximální triumfy v dubnu v Praze a v Pardubicích a v září v Plzni
5. 2019 patnáct bodů v dubnu v Praze, v září v Plzni a v říjnu v Březolupech
6. 2021 po maximálním vítězství v záříjové Plzni, ztratil bod s Josefem Francem v říjnu v Březolupech, v rozjezdu o vítězství však Pražana porazil a v závěrečné klasifikaci o bod předčil
7. 2022 v dubnu patnáct bodů ve Slaném, Plzeň byla na podzim třikrát zrušena vinou dešťů
Václav Milík získal svůj sedmý titul již v dubnu ve Slaném | foto Kiril Ianatchkov

Václav Milík je českým šampiónem posedmé již od dubna

Pardubice – 18. října
Když deště minulou sobotu udeřily potřetí na připravenou trať na plzeňských Borech, bylo jasné, že čtvrtý náhradní termín pro druhé finále českého šampionátu jednotlivců se bude hledat obtížně i s lucerničkou v ruce. Do hry se dostala neděle 23. října, vyvstal personální problém.

 

Ještě předevčírem v Liberci Václav Milík netušil, že je českým šampiónem již posedmé | foto Vojtěch Vaněk

Kvůli omluvám Jana Jeníčka, Bruna Belana a Jaroslava Vaníčka by do Plzně dorazilo jen třináct závodníků. A to kdo ví, jestli, protože i další závodníci signalizovali drobné problémy, které by mohly nakonec vyústit v jejich neúčast.

Sportovní komise ploché dráhy proto dnes elektronicky hlasovala o osudu mistrovství republiky. Verdikt byl stejně jednoznačný jako očekávaný. Druhé finále se nepojede a v souladu s reglementy budou za bernou minci letošního šampionátu vzaty výsledky dubnového finále ve Slaném.

Svatý Petr se vyžívá ve svých trapných reprízách

Plzeň – 15. října
Začalo to úderem čtvrté hodiny ranní. Déšť se snášel na pečlivě připravený plzeňský ovál. Neustával a neustával. A tak okolo deváté nezbylo pořadatelům nic jiného, než vyslat do světa zprávu. Že druhé finále českého šampionátu jednotlivců se ani na třetí pokus vinou vodních kapek neuskuteční. Kuloární informace hovoří, že čtvrtý náhradní termín se již s největší pravděpodobnostní hledat nebude. Každopádně komise slibuje vydat oficiální stanovisko nejpozději v úterý. Své si od přeháněk schytala rovněž trať v Liberci, kde má zítra vyvrcholit extraliga. Věroslav Kollert o osudu svého závodu rozhodne dnes okolo devatenácti nula nula. Vyhlídky na konání odhaduje dvojicí padesátek.

Plzeňský ovál opět schytal své | foto PK Plzeň

Víkend určí hned trojici českých plochodrážních mistrů

Plzeň, Praha a Liberec – 14. října
Září bylo abnormálně deštivé a místo laskavých paprsků podzimního sluníčko se utápělo v dešťových záplavách. A tak se vlastně postaralo o natřískaný plochodrážní víkend v polovině svého mladšího kalendářního bratříčka. Zítra a pozítří se na třech místech uzavřou hned tři české šampionáty.

 

Kolibříci v Praze

Karel Průša, Petr Marek a Štěpán Melč jsou na čele šampionátu stopětadvactíek na malých oválech | foto Petra Zahradníčková

Chronologicky vzato, všechno začne krátce po poledni v Praze. Zatímco velká dráha bude patřit mistrovskému flat tracku, na sousedním miniovále vyvrcholí mistrovství republiky stopětadvacítek. Na čele aktuální klasifikace dlí Karel Průša.

Avšak ten si při exhibičním závodě během Memoriálu Luboše Tomíčka zlomil ruku. A pokud se zítra s rodiči někam vypraví, tak do Plzně. Překonat jej může jen Petr Marek, který ztrácí dvanáct bodů. V praxi to může znamenat postup do finále A, avšak chabařovický závodník rozhodně nevyznává kompromisy.

Startovní listina zítřejšího MR 125 ccm na krátké dráze v Praze:

1 Roman Štola, Mariánské Lázně
2 Štěpánka Nyklová, Slaný
3 neobsazeno
4 Štěpán Melč, Plzeň
5 Luboš Hromádka, Pardubice
6 Marián Jirout, Pardubice
7 Petr Marek, Chabařovice
8 neobsazeno
9 David Hofman, Pardubice

Elita v Plzni

Plzeňský ovál včera večer | foto PK Plzeň

Rozhodující české finále v Plzni našlo svůj třetí termín na zítřejší odpoledne. V půlce září zničil borský ovál déšť. Vrátil se sotva ho místní parta dala dohromady. Závodníci jej však seznali za nesjízdný a jury jejich názor předminulou neděli akceptovala.

Včera byla plzeňská dráha dokonale připravena, dnes ráno jí zkropil déšť.  Žádná pesimistické prognózy ovšem ze západu Čech prozatím nedorazily.

 

Extraligové loučení v Liberci

V Liberci v září pršelo až přespříliš | foto GRS Liberec

Rovněž Liberec musel pro svou extraligu hledat náhradní termín dvakrát. V srpnu jeho datum nezapadal logisticky do cestovních plánů české trojky v SGP2. A pak začalo pršet, a lilo a lilo. Odměnou za trable se pořadatelům stane fakt, že pod Ještědem vyhlásí šampióna.

Oficiální uzávěrka sestav je na pořadu zítřejšího večera a manažeři jednotlivých týmů mlčí jako hroby egyptských faraónů. Jisté je, že Gniezno přijede s Poláky a Praha zřejmě nezmění svou sestavu. A pak také, že se extraliga pod Ještědem pojede naposledy.

Změny českého kalendáře byly oficiálně potvrzeny

Pardubice – 3. října
Je to již osm let, kdy deště a další okolnosti učinily z října nejbohatším měsícem českého plochodrážního kalendáře. Něco podobné, byť menším měřítku než ve čtrnáctém roce, nás čeká také letos. Komise ploché dráhy AČR totiž včera sumarizovala a oficiálně potvrdila termínové změny předchozích dnů.

 

Déšť letos pořádně zkomplikoval plohcodrážním pořadatelům život | foto Karel Herman

Vezmeme-li všechno chronologicky, již v sobotu se v Mariánských Lázních pojede mítink evropské série veteránů jako Memoriál bratří Juhanů. O dalším víkendu vyvrcholí šampionát jednotlivců v Plzni a extraliga v Liberci. A poté první liga přesunutá do Pardubic ze Svitav, kde klub pro letošní rok ukončil své pořadatelské aktivity.

Spolu s ním skončí také české šampionát dvěstěpadesátek. Pokud se sejde pět závodníků, nepojedou žádní cizinci. Počet držitelů licence AČR pochopitelně omezen není. Čtvrtlitry však přijdou o podnik v Liberci a další podnik v Pardubicích.

Bylo totiž potvrzeno, že přebor skončil minulou středu v Březolupech. Jeho mítink v Liberci se neuskuteční, stejně tak odpadly volné mezinárodní závody v Pardubicích.

Termínové změny českého kalendáře:

závod: původní termín: nový termín
EVS – Mariánské Lázně: 17.9. 8.10.
finále MR jednoltivců – Plzeň: 14.9. – 2.10. 15.10.
extraliga – Liberec: 21.9. 16.10.
přebor + MR 250 ccm – Liberec: 1.10. zrušen bez náhrady
1.liga – Svitavy: 17.9. Pardubice 22.10.
Nice Cup + MR 250 ccm – Pardubice 7.9. – 3.10. zrušen bez náhrady
volný závod – Pardubice 15.10. zrušen bez náhrady
MR 250 ccm – Pardubice 15.10. 22.10.

Mistr odjede z Plzně až napotřetí za čtrnáct dnů

Plzeň – 2. října
Vrabčákům, těm je tu hej! Hlavou se vám rozezní písnička, když spatříte malé opeřence, kteří v centru Plzně urputně svádějí boje o drobky se svými holubími kolegy. A chtělo by se rýmovat dál dle Pražského výběru. Vyhlášení mistra republiky na Borech však neuviděj! Jenže louže, v nichž se jejich hnědá tělíčka odrážejí jako ve vyleštěném zrcadle, vztyčují varovný prst plochodrážnímu machrování. Dopolední déšť byl totiž pro ovál v západočeské metropoli stejně užitečný jako sít prodejních automatů na prezervativy ve Vatikánu.

 

Český šampión apeluje na zdravý rozum

Václav Milík byl pro zrušení závodu | foto Štěpán Ševčík

Proti konání rozhodujícího finále se vyslovili závodníci již na rozpravě. „Jak bych to řek?“ sumíroval si Václav Milík myšlenky ve své hlavě. „Určitě mě rozčiluje, že dráha byla nesjízdná, jak jsme viděli. Organizátoři udělali maximu, a kdyby nepršelo, jelo by se. Chápu na lajně bylo hodně vody. Na jury mi bylo řečeno, co bych dělal v Polsku. Ale tam je lepší technika, tady se měly po dešti aspoň zamést kaluže.“

Původní záměr byl otestovat ovál tréninkem. „Jury rozhodla, že nebude podle čísel, ale že na ovál pojedou ty nejzkušenější,“ vypráví. „To jako máme dělat pokusný králíky?! Říkali, že traktorem na ovál nemůžou vyjet, že by se jim bahno lepilo na kola. To znamená, že dráha je nesjízdná. Víme, že v Plzni se těžko zatáčí, teď by na trati byly koleje a bylo by to ještě těžší.“

Pardubický kapitán proto apeloval na bezpečnost. „Je tady asi sedm zkušenějších jezdců,“ říkal. „Zbytek jsou malý. Chápu, že by mohli mít průser, kdyby nechtěli jet. Ale líbilo se mi, že na rozpravě při hlasování většina závodníků držela při sobě.“

Dopolední déšť vypiplané dráze rozhodně neprospěl | foto Pavel Fišer

A tak se rozhodlo, že se dnes nepojede a Václav Milík si mimo jiné vyslechl, že postoj proti závodu zaujal ze zištných příčin. „Nevím, jak by to dopadlo, kdyby se jelo,“ netají se. „Já to rozhodně nedělal, aby se závod zrušil, protože jsem na prvním místě v průběžné klasifikace. Ale protesty nešly jen ode mě. Určitě si myslím, že bylo rozumný závody zrušit, je konec sezóny. V Polsku se už jezděj rozlučky a ptají se mě, jestli je normální, že se v Čechách jezděj mistráky. Měli bychom se soustředit na léto, aby lidi přišli a ani my jsme nemrzli.“

 

Pragmatismus a demokracie

Také Jan Kvěch byl v otázce konání závodu nekomromiosní | foto Pavel Fišer

A tak na základě hlasování závodníků letěl ručník do ringu. „Byl jsem proti závodu,“ svěřoval se Jan Kvěch. „Dráha není sjízdná. Navrhoval jsem, ať to z vrchu strhnou grejdrem. Přišla odpověď, kdyby tam vjeli traktorem, utrhá se to. Takže my s motorkama bychom udělali to samé.“

A co na to Eduard Krčmář? „Dal jsem si snídani v KFC v Plzni,“ žertoval. „Převlík‘ jsem se do kombinézy a na rozpravě se to zrušilo. Furt jsem byl ale první (smích).“

Pragmatikem zůstával také Hynek Štichauer. „Nemusím mejt motorky,“ konstatoval. „Ale zase musím ještě jednou do Plzně, má bet náhradní termín. Každé má svoji pravdu, ale rozhodlo se demokraticky. Takže proti rozhodnutí nemůžu nic říct.“

 

Náhradní termín na stole

Rovněž Adam Bednář se převlékal do kombinézy zbytečně | foto Štěpán Ševčík

Emoce v borském depu samozřejmě jen stříkaly a bylo by pošetilé si namlouvat, že verdikt o zrušení závodu byl přijat s jednomyslným souhlasem. „Zezačátku jsem tomu nevěřil,“ nechal se slyšet Matěj Frýza. „Teď dráha vysychala, myslím, že by se závod odjet dal. Škoda, je to podruhé odložený.“

Pozitivní novinkou je ovšem fakt, že klub navrhne náhradní termín  na sobotu patnáctého října. Věří svým traťovým fachmanům, a když si i počasí dá říct, uvidíme závod jako řemen. A za pár let budeme s úsměvem vzpomínat, jo, tenkrát ve dvaadvacátém, to byla po kovidu třetí problematická sezóna. A na Borech jelo finále na potřetí. A mistrem se stal…