Archiv pro rubriku: MČR Jednotlivců

Václav Milík se postaral o návrat nedávných časů

Plzeň – 5. září
Vosy pořádaly v krásném odpoledni báječného dne babího léta letecký den. Ale na Borech se dočkaly jen přehlížení či rázného odhánění rukama lidí, které přivábilo třetí finále českého šampionátu jednotlivců. Václav Milík v něm tři léta neprohrál jedinou rozjížďku, nicméně jeho triumfální šňůra se přetrhla letos zjara. Nicméně dnes nemohl udělat více pro návrat na trůn krále české ploché dráhy. V jedenácté jízdě na něho sice odstartoval doposud neporažený Eduard Krčmář, nicméně pardubický borec se prosadil do čela již po vnější straně druhé zatáčky. Když pak v rozjížďce s číslem dvacet porazil Josefa France, připomněl časy, kdy patnáctka u jeho jména byla ve výsledkových listinách pevnou konstantou. Eduard Krčmář předtím v sedmé jízdě zvítězil nad Josefem Francem a stejné pořadí bylo nakonec za vítězným Václavem Milíkem. Před březolupským vyvrcholením se vedení ujal Eduard Krčmář se stejným počtem bodů, jako má Josef Franc, zatímco Václav Milík ztrácí jediný bod. A co víc, vedoucí velká trojka se utrhla od svých pronásledovatelů, takže boj o titul proběhne výhradně v její režii. Svůj nejlepší výkon v nejstarším motoristickém šampionátu republiky podal Ondřej Smetana, který se vrátil mezi elitní osmičku, z níž naopak vypadl zraněný Hynek Štichauer.

Eduard Krčmář, Václav Milík a Josef Franc stojí na stupních vítězů

Plně v režii velké trojky

Michael Hádek se vrátil do šampionátu v roli traťové rezervy

Dvě dosavadní finále českého šampionátu jednotlivců měly dva vítěze. Ale pouze Josef Franc na Prvního máje v Praze dokázal triumfovat s plným počtem bodů. To se stalo základem jeho postavení na hrotu průběžné klasifikace, když dnes finalisté dojeli za krásného odpoledne do Plzně. Eduard Krčmář totiž při svém premiérovém vítězství v Kopřivnici ztratil bod. A přesně ten na Pražana obhajujícího titul ztrácel. Václav Milík, který překvapivě letos nevyhrál ani jeden z finálových podniků, stál o další dva body za Slaňákem.

Velká trojka z čela šampionátu začala ihned úřadovat. Jako první Eduard Krčmář. V rozjížďce s číslem jedna nejlépe odstartoval a v momentě byl ten tam. Zdeněk Simota, momentálně čtvrtý muž průběžného pořadí, trčel za Davidem Pacalajem. Slovenský junior, který zaskočil za omluveného Hynka Štichauera, se ovšem nechtěl dvou bodů pustit.

Jan Kvěch do plzeňských boxů dorazil až na poslední chvíli, kdy Josef Franc, Zdeněk Holub a všichni ostatní byli již převlečení na nástup

Jenže ve druhé zatáčce druhého kola poněkud zaváhal a Zdeněk Simota se po vnitřku přece jen natáhnul po druhé příčce. Josef Franc ve třetí jízdě musel svůj raketový start zopakovat, protože v první zatáčce upadl Jaroslav Petrák. Dostal přesto šanci v repete, byť jeho cíl neviděl vinou poruchy. Václav Milík zase odstartoval jako z děla do rozjížďky s číslem čtyři, kde Matěj Kůs uhlídal Martina Málka s Filipem Hájkem.

Koncept vítězství vedoucích závodníků se však musel tak či onak rozbít ve druhé sérii už jen proto, že v rozjížďce s číslem sedm na obou pólech startovního roštu stanuli Eduard Krčmář a Josef Franc. Pražan se opět nemusel za svůj start stydět, nicméně Eduard Krčmář jej předčil vnějškem úvodní zatáčky.

Eduard Krčmář (bílá) míří k triumfu v první jízdě před Petrem Chlupáčem (žlutá), Zdeňkem Simotou (modrá) a Davidem Pacalajem (červená)

V té chvíli se dělil o průběžné vedení s Václavem Milíkem, jenž v rozjížďce s číslem šest vyhrál stylem start – cíl. Vodu však kalil Ondřej Smetana, jehož závěr léta zastihnul evidentně ve skvělé formě. V úvodní zatáčce zprava minul druhého Zdeňka Simotu, aby v závěru atakoval dokonce vedoucího Václava Milíka.

Pardubický extraligový kapitán ovšem držel opratě pevně ve svých rukou. A byl to právě on, kdo se dnes na Borech měl stát třetím vítězem ve třetím podniku finálové série šampionátu republiky. Jenže podobnými aspiracemi se rozhodně netajil ani Eduard Krčmář. Jejich duel nabídla rozjížďka s číslem jedenáct.

Václav Milík komentuje své vítězství nad Eduardem Krčmářem v rozjížďce s číslem jedenáct:

 „S Edou jsem neměl jiný východisko. A kdybych mu to tam nedal, jezdil bych pořád jen střed. Zjistil jsem, že po venku je to rychlý a jezdil jsem tam až do konce závodu.“

Kvůli pádu Jaroslava Petráka se opakovala rozjížďka s číslem tři

Lepší start vystřihnul Eduard Krčmář.  Jenže Václav Milík jel hned za ním. Ve druhé zatáčce nabral na vnější straně úžasnou rychlost. Zlomil motocykl okolo vedoucího Slaňáka a ve výjezdu říkalo vedení pane už jemu. A po třech sériích osaměl na hrotu průběžné klasifikace s náskokem jediného bodu právě před Eduardem Krčmářem a rovněž Josefem Francem, jenž jako jediný mohl reálně jeho triumf ohrozit.

Ale do jejich střetu ve dvacáté jízdě zbývalo po polovině dnešního mítinku přece ještě dost času. A do říjnového březolupského vyvrcholení ještě víc, přesto se však už ve třech pětinách plzeňského závodu rozhodovalo, že na titul dosáhne někdo z velké trojky ve složení Josef Franc, Eduard Krčmář a Václav Milík.

Josef Franc (žlutá) jde do čela před Matěje Kůse (modrá), Davida Pacalaje (bílá) a Zdeňka Holuba (červená)

Pátým mužem aktuálního pořadí byl před Plzní Hynek Štichauer, jenž si ovšem před čtrnácti dny při pardubickém přeboru pochroumal koleno. Ztrácel dva body na Zdeňka Simotu a měl stejné skóre jako Matěj Kůs. Ty dnešek zastihnul v akci, avšak ani jednomu z nich se nedařilo dle představ.

Přitom Matěj Kůs nezačal špatně. Ve čtvrté jízdě nezachytil start Václava Milíka, ale na něho měl dnes odstartovat pouze Eduard Krčmář. A jak již víme, k vítězství mu to stejně nestačilo. Z rozjížďky s číslem osm se Matěj Kůs vracel s vítězstvím, když po vylétnutí pásky poslal rychle za svá záda Petra Chlupáče. Jenže hned po přestávce jen sledoval rychlý start Josefa France, a co bylo horšího záhy i záda Zdeňka Holuba, jenž mu druhou příčku sebral v první zatáčce.

Václav Milík (žlutá) překonává Eduarda Krčmáře

Do cíle patnácté jízdy Matěj Kůs nepřijel a ze závodu odstoupil. Zdeněk Simota měl stejný vývoj v bledě modrém. První bod mu sebral Eduard Krčmář, další dva Václav Milík a Ondřej Smetana, o čemž již byla řeč. V rozjížďce s číslem deset pronásledoval vedoucího Jana Kvěcha, jenže ve druhém výjezdu upadl a byl diskvalifikován.

 

Třetí letošní vítěz

David Pacalaj (modrá) vede pátou jízdu před Janem Kvěchem (bílá) a Martinem Málkem (červená)

Kromě velké trojky a zmiňovaného Matěje Kůse se v úvodních dvou sériích dočkali vítězství již pouze David Pacalaj a Michal Škurla. Pražan svým rychlým startem v rozjížďce s číslem dvě přechytračil Jana Kvěcha, Zdeňka Holuba a Jakuba Valkoviče. Avšak v sedmé jízdě jen přihlížel porcování medvěda v podání Josefa France a Eduarda Krčmáře.

Mnohem více ale želel své třetí příčky ve dvanácté jízdě. „Málek mě vyvez‘ až do prken a bylo to hotový,“ posteskl si. Šlo o první výjezd, v němž se březolupský borec na Pražanův úkor spodní stranou dostal do čela. Jenže zezadu se sápal ještě Ondřej Smetana. Když Michal Škurla ve druhé zatáčce vyjel příliš daleko na venek, než by bylo zdrávo, okamžitě jej ztrestal zleva.

Ondřej Smetana líčí svůj duel s Martinem Málkem ve dvanácté jízdě:

„S Martinem jsme byli stejně rychlí. Pak jsem byl rychlejší já, ale v Plzni je těžký předjet. Já to do cíle špičkou dokázal.“

Martin Málek (červená) jde do čela před Michala Škurlu (žlutá), Ondřeje Smetanu (bílá) a Petra Chlupáče (modrá)

Takřka současně dotáhnul Martina Málka, který se však nechtěl pouštět vedení jen tak, byť se na krátkou dráhu vrátil z dlouhé a trávy prakticky po čtvrt roce. Jenže v posledním oblouku před cílem vyznával vnější stopu a Ondřej Smetana již viděl, že z opačné strany může být ve výjezdu rychlejší, pakliže nabere rychlost.

Záměr klapnul dokonale, Ondřej Smetana projel pod šachovnicovou vlajkou před Martinem Málkem. Sedm bodů z něho udělalo čtvrtého muže průběžného pořadí, avšak další progres byl obtížný. Velká trojka se totiž nechtěla svých postů vzdát zadarmo.

Josef Franc vede před Martinem Málkem, Zdeňkem Simotou a Jakubem Valkovičem

V rozjížďce s číslem patnáct kraloval Eduard Krčmář, navíc se Ondřej Smetana musel ještě ve druhé zatáčce vypořádat s Matějem Kůsem. Budeme-li se bavit zase chvilku o situaci na samé špici aktuálního pořadí závodu, čtvrtá pětina na ní nezměnila ani zbla. Ještě před triumfem Eduarda Krčmáře si trojky připsali jak Václav Milík, tak Josef Franc.

Pardubičan v rozjížďce s číslem třináct ještě v úvodním nájezdu minul Michala Škurlu, Pražan hned nato kraloval čtrnácté jízdě stylem start – cíl před Martinem Málkem, který přistřihnul křídla Zdeňku Simotovi. Vyvrcholení boje o pódium přinesly až úplně poslední jízdy dnešního horkého odpoledne.

Zdeněk Simota měl dnes velký pech

Ještě předtím si skvělých výsledků užili oba Pražané, jimž se závod vyvedl. Ondřej Smetana v první zatáčce sedmnácté jízdy objel Davida Pacalaje, zatímco Jakub Valkovič se vracel od roštu a jeho otec Štefan tlačil motocykl se špatnou zapalovací svíčkou. Ondřej Smetana si závěrečným čtvrtým místem připsal svůj nejlepší výsledek v šampionátu vůbec. Především se však vrátil do elitní osmičky, byť se ale vzhledem ke svému účinkování v přeboru v Březolupech objevil tak či onak.

Michal Škurla už čtvrtý byl loni v Březolupech, kdy však chyběl Václav Milík, takže svou pátou pozici z dnešní Plzně může vlastně považovat za určitý ekvivalent svého top výkonu. Musel však vyhrát osmnáctou jízdu, v níž odstartoval na Zdeňka Simotu. Plzeňan útočil ze všech sil až do cíle, ale musel konstatovat porážku. A byť se na obloze činilo sluníčko ze všech sil, s jedenáctým místem a šestibodovým příspěvkem si Jihočech v plzeňské vestě připadal jako pod bouřkovým mračnem.

Klíčová rozjížďka s číslem dvacet: zleva Petr Chlupáč, Josef Franc, Václav Milík a Jan Kvěch

Eduard Krčmář v devatenácté jízdě nepoznal konkurenci a se čtrnácti body u svého jména jen očekával, jak dopadne souboj Václava Milíka s Josefem Francem v rozjížďce s číslem dvacet. Pardubičan ani tady nezaváhal, přivedl Pražana za sebou k šachovnicové vlajce, s patnácti body vyhrál celý závod a v průběžné klasifikaci o jeden bod dostihl společné leadery Eduarda Krčmáře a Josefa France.

 

Hlasy z depa

Václav Milík vyhrál letos první finále

„Mám radost, že jsem to vyhrál,“ radoval se Václav Milík. „Tuhle sezónu se motám, moc se mi toho nedaří. Stáhnul jsem jim náskok, aspoň to bude v Březolupech zajímavější. Zezačátku dráha nebyla dobrá. Trhá se, není divu, moc se tu nezávodí. Zatáčka tam vzadu je v pohodě, v tý druhý je kolej, která tam drží vždycky. Před koncem závodu se to ale vyházelo a na venku byl matroš. Těším se na Březolupy, tam to bude zajímavý.“

Eduard Krčmář (bílá) byl dnes jediný závodník, který Václavu Milíkovi (žlutá) ukázal záda, byť na chvilku – spolu s nimi jsou na snímku Jaroslav Petrák (modrá) a Jakub Valkovič (červená)

„Jsem spokojenej‘,“ svěřoval se Eduard Krčmář. „Akorát Vendík mě pěkně objel. Byl rozjetej‘, slyšel jsem ho už od půlky zatáčky, přehnal se okolo mě. Zezačátku jsem se s tím pral, ale díky tomu, že jsem jel za Vendíkem, tak jsem to okoukal (smích). Ale jo, jsem spokojenej‘, v Březolupech se budu snažit.“

Josef Franc bude zkoušet otočit vývojem událostí ve svůj prospěch v Březolupech

„Pro mě je trošku zklamání, že mi ty dva kluci trošku utekli,“ posteskl si Josef Franc. „Zkraje sezóny to bylo obráceně. Mám chvilku na rozmyšlení a musím zabojovat v posledním finále.  Do Březolup se těším, mám to tam rád. Doufám, že tam vykydnu maximum. Nemyslím, že to byly dneska hezký závody. Ale šampionát se zvedá, je jen škoda, že se nás tam nemydlí o titul. Mladý kluci začínaj‘ tahat, takže doufám, že příští rok to bude náročnější.“

Ondřej Smetana odráží Davida Pacalaje

„Super, dvanáct bodů,“ rozplýval se Ondřej Smetana v superlativech. „To je zatím můj nejlepší úspěch v mistráku, co jsem měl. Škoda bedny, chyběl mi bodík. Ale to už je těžký. Škoda, že Kopřivnice se mi nepovedla, mohlo to bejt‘ všechno jinak. Ale to jsou závody.“

Michal Škurla (žlutá) v souboji s Martinem Málkem (červená) a Ondřejem Smetanou (bílá)

„Chybělo závodnický štěstíčko, jinak se mi to líbilo,“ říkal Michal Škurla. „Měl jsem hezký starty, ale je škoda dvou jízd s těma jednička. Hlavně s Martinem Málkem. Vyvez‘ mě až do prken a bylo to hotový.“

„Zezačátku nic moc, pak se to trošku zlepšilo,“ přemítal Zdeněk Holub. „Byl to první závod po tom pádu, měl jsem otřes mozku a dostávám se do toho. Asi úplně spokojenej‘ nejsem.“

Jan Kvěch (červená) útočí na Michala Škurlu (modrá)

„Dobrý, akorát s Davidem Pacalajem jsem to pokazil,“ bilancoval Jan Kvěch. „Přetočil jsem se a neměl jsem to kam dát. Jinak dobrý.“

 

 

Martin Málek jel na krátké dráze po delší přestávce

„Docela nezvyk po dvou nebo pomalu třech měsících, co jsem na tom seděl naposledy,“ přibližoval Martin Málek svůj comeback na klasické ovály. „Docela nezvyk po dvou nebo pomalu třech měsících, co jsem na tom seděl naposledy. Je to znát, v tréninku mi to přišlo jako koloběžka (smích). Jinak s výsledkem jsem a nejsem spokojený. Nemusel jsem ztratit tolik bodů… Jak jsem ale řekl, dlouho jsem na tom neseděl, všechno byla dlouhá nebo tráva. Takže můžu být vlastně spokojený, že jsem to přežil, nějaké body udělal, ale rozhodně to asi nebyl top výsledek.“

Zdeněk Simota prožil dnes den blbec

„Škoda všech jízd dneska, hrozný,“ nechal se slyšet Zdeněk Simota. „Nevím, co ti mám na ten výkon povědět. Málem jsem si zlámal hnátu už v depu na židli.“

Václav Milík (modrá) porazil i Josefa France
1. Václav Milík, Pardubice 3 3 3 3 3 15
2. Eduard Krčmář, Slaný 3 3 2 3 3 14
3. Josef Franc, Praha 3 2 3 3 2 13
4. Ondřej Smetana, Praha 2 2 3 2 3 12
5. Michal Škurla, Praha 3 1 1 2 3 10
6. Zdeněk Holub, Praha 1 0 2 3 2 8
7. Jan Kvěch, Praha 2 1 3 1 1 8
8. Martin Málek, Březolupy 1 2 2 2 1 8
9. David Pacalaj, SK – Žarnovica 1 3 0 1 2 7
10. Matěj Kůs, Praha 2 3 1 R – 6
11. Zdeněk Simota, Plzeň 2 1 X 1 2 6
12. Petr Chlupáč, Praha 0 2 0 2 0 4
13. Filip Hájek, Praha 0 0 2 1 1 4
14. Martin Gavenda, Březolupy 1 0 1 0 0 3
15. Jakub Valkovič, SK – Žarnovica 0 1 1 0 – 2
16. Jaroslav Petrák, Pardubice E F 0 0 1 1
17. Michael Hádek, Plzeň (TR) DNR
Eduard Krčmář (žlutá) jde do čela před Josefa France (červená) a Michala Škurlu (bílá)

Průběžné pořadí šampionátu:

PHA KOP PLZ TOT
1.5. 13.5. 5.9.
1. Eduard Krčmář, Slaný 13 14 14 41
2. Josef Franc, Praha 15 13 13 41
3. Václav Milík, Pardubice 12 13 15 40
4. Zdeněk Simota, Plzeň 12 11 6 29
5. Matěj Kůs, Praha 11 10 6 27
6. Michal Škurla, Praha 8 7 10 25
7. Ondřej Smetana, Praha 8 4 12 24
8. Martin Málek, Březolupy 4 11 8 23
9. Hynek Štichauer, Pardubice 10 11 21
10. Jan Kvěch, Praha 6 3 8 17
11. David Pacalaj, SK – Žarnovica 6 2 7 15
12. Petr Chlupáč, Praha 6 4 4 14
13. Martin Gavenda, Březolupy 1 7 2 10
14. Zdeněk Holub, Praha 8 8
15. Jaroslav Petrák, Pardubice 1 6 1 8
16. Filip Hájek, Praha 2 DNR 4 6
17. Patrik Mikel, Pardubice 4 2 6
18. Jakub Valkovič, SK – Žarnovica 1 2 2 5
NC Michael Hádek, Plzeň DNR
Ředitel závodu Karel Kadlec vede finalisty na nástup

Foto: Mirek Horáček a Pavel Fišer

Ondřej Smetana se vrátil nazpět do elitní osmičky

Michael Hádek poveze zítra na Borech sedmnáctku

Plzeň – 4. září
Při svém druhém comebacku na plochodrážní ovály přidaly do svého závodnického curricula vitae letošní dva přeborové mítinky. Zítra se však přijde představit na nástup třetího finále mistrovství republiky jednotlivců, na nějž pořadatelé očekávají větší počet diváku už vzhledem k reklamě, kterou aktivně vytvářeli při srpnové výstavě Sportmanie v areálu za plzeňskou Plazzou. Michael Hádek byl totiž nominován za traťovou rezervu v mítinku, který rozhodně musí napovědět, jak se boj o titul mezi Josefem Francem, Eduardem Krčmářem a Václavem Milíkem bude nadále vyvíjet.

 

Michael Hádek bude zítra traťovou rezervou třetího finále šampionátu republiky

Přebor slouží jako kritérium elastické kvalifikace pro sedmičku doplňující hlavní pole osmi nejlepších finalistů aktuální klasifikace. Institut traťové rezervy zohledňuje závodníky pořádajícího klubu a má svou obdobu na úrovni podniků FIM a FIM Europe. A v českých podmínkách i při loňském finále v Praze, kam byl na sedmnáctku dosazen Jan Kvěch.

Další závodníci dle přeborového pořadí by se do startovní listiny dostali, pakliže by se narychlo omluvil někdo z ostatních finalistů. Michael Hádek by se z pozice traťové rezervy dostal do hlavní šestnáctky až po uplynutí časové doby dané řády. Ať tak či onak, plzeňský závodník si na zítřek vypůjčí motocykl od Karla Kadlece.

Michael Hádek se opět představí na domácí dráze

Foto: Karel Herman

Filip Hájek dostal další divokou kartu

Plzeň – 31. srpna
Slánská středa rozhodla prakticky nejen o extraligovém titulu, o nějž Pardubice nemohou přijít, byť by třeba nakrásně chtěly, nýbrž také o šestnáctce pro třetí finále šampionátu jednotlivců na plzeňských Borech příští středu. Zranění pardubických závodníků dostala do hry slovenské juniory a rozhodnutí sportovní komise zase Filipa Hájka. Ten letos po divoké kartě na světový šampionát dostal podobné privilegium i pro nejstarší motoristické mistrovství naší republiky.


Tipujte:

Označte trojici, která bude ve středu mávat z pódia na plzeňských Borech?

View Results

Loading ... Loading ...

Filip Hájek dostal divokou kartu pro Plzeň

Proti nominaci juniorského mistra nelze najít ani stopové množství pochybností. Filip Hájek bojoval o postup v přeboru, než jej zastavilo zraněné rameno z juniorského mistrovství světa v Daugavpilsu. Pospíchal s návratem, skvělým způsobem uhájil post české juniorské jedničky a nevynechal jedinou příležitost, aby vylepšil své postavení v přeboru.

Startovní čísla byla vylosována před jednáním jury slánské extraligy, jejíž členové se stali svědky korektnosti celého procesu. Nicméně včera dopoledne se omluvil Patrik Mikel a večer jej v tomto směru bohužel následoval také jeho klubový kolega Hynek Štichauer.

Do hlavní šestnáctky se tím pádem posunuli Jakub Valkovič a David Pacalaj. Náhradníci mají být určeni dodatečně.

Startovní listina středečního třetího finále českého šampionátu v Plzni a způsob kvalifikace:

1 David Pacalaj, SK – Žarnovica přebor 2018 – 9. (12.)
2 Zdeněk Simota, Plzeň MR 2018 – 4.
3 Eduard Krčmář, Slaný MR 2018 – 2.
4 Petr Chlupáč, Praha přebor 2018 – 6. (9.)
5 Jan Kvěch, Praha přebor 2018 – 3. (6.)
6 Zdeněk Holub, Praha přebor 2018 – 1. (2.)
7 Michal Škurla, Praha MR 2018 – 8.
8 Jakub Valkovič, SK – Žarnovica přebor 2018 – 8. (11.)
9 Jaroslav Petrák, Pardubice přebor 2018 – 5. (8.)
10 Ondřej Smetana, Praha přebor 2018 – 2. (4.)
11 Josef Franc, Praha MR 2018 – 1.
12 Martin Gavenda, Březolupy přebor 2018 – 4. (7.)
13 Martin Málek, Březolupy MR 2018 – 7.
14 Václav Milík, Pardubice MR 2018 – 3.
15 Filip Hájek, Praha divoká karta SK PD
16 Matěj Kůs, Praha MR 2018 – 6.
omluveni:
1 Hynek Štichauer, Pardubice MR 2018 – 5.
8 Patrik Mikel, Pardubice přebor 2018 – 7. (10.)

Poznámka: u závodníků postoupivších z přeboru první číslice vyjadřuje pozici v redukovaném pořadí bez již přímo kvalifikovaných finalistů z MR, druhá v závorce skutečné pořadí

Na čele šampionátu jsou Václav Milík, Eduard Krčmář a Josef Franc

Foto: Karel Herman

Eduard Krčmář už neprodloužil sérii svých druhých finálových míst

Kopřivnice – 13. května
Sucho letošního jara, které svými teplotami připomíná spíše letní prázdniny, trápí i lidi stojící za přípravou plochodrážních oválů. Té kopřivnické, která dnes hostila druhé finále českého šampionátu jednotlivců, je pořádný kousek. A tak se přestávka po dvanácti jízdách protáhla, protože kropička projela žlutou branou Letního stadiónu doplnit vodu. Josef Franc v depu filozofoval, že vyhrát může kdokoliv, komu vyjde start. Sám měl na svém kontě osm bodů, protože hned na úvod navzdory obrovské snaze nepředjel Václava Milíka. O vedení se dělil s Eduardem Krčmářem a Martinem Málkem, jenž atypický ovál dokonale využil, aby vyšťouchl Ondřeje Smetanu z elitní osmičky. Jenže status quo na čele nevydržel dlouho. Eduard Krčmář totiž v šestnácté jízdě porazil Josefa France a po dalším vítězství ukončil sérii třech po sobě jdoucích druhých míst a poprvé v kariéře finále vyhrál. Podobně mohutný finiš nějakým dvěma tisícovkám přítomných předvedl Václav Milík. Pardubičan nezastíral, že se mu nelíbí jednička na vestě, protože znamená pokaždé výjezd z depa na začátku každé série, kdy se povrch trati po úpravě mění. To se mu stalo osudným v rozjížďce s číslem devět, kdy v první zatáčce vsadil na nesprávnou kartu vnitřní stopy a Zdeňka Simotu a vítězného Matěje Kůse již nedojel. Nakonec však srovnal skóre s Josefem Francem, jehož posléze v rozjezdu odvedl podruhé.

Václav Milík, Eduard Krčmář a Josef Franc stojí na pódiu

Kopřivničtí debutanti se vezou na vítězné vlně

Dnešní závod byl provázen skvělým počasím

Plochá dráha je v Kopřivnici pojem. A tak se brána Letního stadiónu otevřela o poznání dříve, než by tomu bylo v jiných lokalitách. Postupně jí prošlo cirka patnáct set dospělých diváků. Připočteme-li děti a další lidi, kteří se do areálu dostali na volňásky, při sčítání se hravě dostaneme na číslo dva tisíce. Těžko spekulovat, zda někdo z nich byl v Kopřivnici na ploché dráze poprvé. Avšak v případě Eduarda Krčmáře a Václava Milíka máme v tomto směru absolutní jistotu. Ani jeden z nich na zdejším ovále nikdy nezávodil.

Otázky, zda to bude nevýhoda, odpověděl Václav Milík rovnou v rozjížďce s číslem jedna. Skvělým způsobem odstartoval a vmžiku se usadil na čele před Josefem Francem, který by o kopřivnickém ovále mohl sepsat sáhodlouhou diplomovou práci. Pražský šampión mu na cestě k premiérovému vítězství komplikoval život, seč jen mohl.

Václav Milík vede první jízdu před Josefem Francem a Ondřejem Smetanou

Byť mu Václav Milík malinko poodjel, na konci úvodního kola Josef Franc svou ztrátu eliminoval. První oblouk druhého okruhu projel spodem, ale dopředu se nedostal. Přesto se rozhodl nevzdat se až do cíle. Jenže navzdory tvrdému útoku vnitřkem závěrečné zatáčky musel přece jen připustit svou první porážku v českém finále.

Josef Franc popisuje svůj úvodní souboj s Václavem Milíkem:

„Bylo to závodní. Motorka jela, tak jsem to zkoušel. Dráha nebyla taková jistota, tady je to o startech a nedělat chyby. Pak tady může vyhrát kdokoliv, rozhoduje hlavně start. Byl jsem překvapenej‘, že jsem Vaškovi stíhal. On za to většinou škubne a jede do prdele.“

Jaroslav Petrák pádí za úvodním triumfem před Petrem Chlupáčem a Janem Kvěchem

Stejnou písničku zpíval také Eduard Krčmář. Na tréninku sice koukal na bratru půlkilometrový úzký ovál všelijak, ale záhy mu přišel na kloub i na chuť. Třetí jízdu vyhrál stylem start – cíl, přičemž do role poražených odsoudil Zdeňka Simotu, Michala Škurlu a Jakuba Valkoviče.

Eduard Krčmář míří k úvodnímu triumfu před Zdeňkem Simotou

Ale i rutina hrála v dnešním finále svou roli. „Iks let jsem tu nejezdil, ale pořád vím co a jak,“ usmíval se Jaroslav Petrák, aby se posléze v rozjížďce s číslem zapsal do seznamu vítězů. Jeho alfou a omegou byl rychlý start. Nicméně pardubický matador musel čelit náporu Petra Chlupáče a Jana Kvěcha. Oba mladíci však po závodech připouštěli problémy s hledáním optimálního nastavení na neznámém ovále, jenž se svými parametry přece jen vymyká drahám široko daleko.

Martin Málek hájí vedení před dotírajícím Hynkem Štichauerem

Že startovní manévr bude zárukou úspěchu, potvrdila rovněž rozjížďka s číslem šest. Sotva letěla páska k prosluněnému nebi, vypálil dopředu Martin Málek. Matěj Kůs zůstal po průjezdu první zatáčkou třetí, Hynek Štichauer druhý, byť se v prvním výjezdu zleva tlačil tvrdě dopředu.

Václavu Milíkovi se jednička na vestě nezamlouvala

Martin Málek ujížděl a Hynek Štichauer se jej držel jako klíště. Avšak nemohl dělat nic jiného než čekat na chybu vedoucího závodníka a případně ho k ní nutit. Březolupský závodník cítil hrozbu za svými zády. Ve třetím kole zkusil projet druhou zatáčku středem. Hynek Štichauer okamžitě zaútočil, nicméně marně.

Zdeněk Simota na snímku dokazuje, že povedený start byl alfou i omegou úspěchu

V posledním kole si dal Martin Málek na stejném místě pozor. Držel se lajny jako Jan Hus svého přesvědčení a uzavřel seznam úvodních vítězů. V druhé sérii však mělo být všechno naruby. Pouze Václav Milík v rozjížďce s číslem pět obhájil své úvodní vítězství. Pozornému čtenáři není jistě třeba dodávat, že Pardubičan triumfoval stylem start – cíl.

„Nakropili to a Venca si jel svou stopu,“ vysvětloval Eduard Krčmář, proč se musel zaknihovat svou první prohru. Přitom organizoval masivní útok vnějškem první zatáčky. Sunul se výrazně dopředu, ale nakonec to byl Václav Milík, jenž vyjel na protilehlou rovinku jako první. Slánský závodník ale nebyl sám, kdo se ve druhé sérii dostal na hranici pěti bodů.

Josef Franc na cestě k vítězství v rozjížďce s číslem osm

Dalším byl Hynek Štichauer, jenž po brilantním startu vládnul rozjížďce s číslem šest. Ondřej Smetana v její první zatáčce objel pouze Michala Škurlu. Sedmá jízda přinesla hned dva další pětibodové. Zdeněk Simota zamířil dopředu současně s letem pásky a Martin Málek rychle ukázal Janu Kvěchovi, kde je jeho místo už v první zatáčce. A pátým mužem se ztrátou jediného bodu na neporaženého Václava Milíka byl Josef Franc. Úřadující český šampión v rozjížďce s číslem osm měl na Matěje Kůse rozhodující náskok již v průběhu úvodního kola.

 

Odjetá kropička zvyšuje pracovní úsilí v depu

Rozjížďka s číslem devět otočila vývojem závodu naruby – na startu zleva Zdeněk Simota, Václav Milík, Matěj Kůs a David Pacalaj

Devátá jízda však dokonale otřásla vývojem celého kopřivnického finále. Matěj Kůs evidentně trefil nastavení na dokonalý start. Vypálil dopředu jako střela. Václav Milík se jej pokoušel v první zatáčce podjet. Avšak Zdeněk Simota byl po vnější straně pekelně rychlý a dostal se na druhou příčku.

Matěj Kůs (modrá) letí do vedení před Václava Milíka (bílá) a Davida Pacalaje (červená)

Zatímco kapitán pražské Markéty směřoval za zdvojnásobením svého dosavadního bodového zisku, Václav Milík si vylamoval jeden zub za druhým při útocích na druhého Zdeňka Simotu. Oba měli po třech sériích své konto bohatší jen o jeden bod než Matěj Kůs. A závod nabral vskutku nečekaný spád.

Václav Milík vysvětluje, proč v rozjížďce s číslem devět ztratil hned dva body:

„Ne úplně nejlíp jsem odstartoval, měl jsem startovní číslo jedna, nemám rád jízdy po úpravě a teď jsem je měl všechny. Dával jsem to Matějovi po lajně, myslel jsem, že ho podjedu. Jeho to ale strčilo a mě předjel ještě Simoťák.“

Matěj Kůs (modrá) získává rozhodující náskok, zatímco Zdeněk Simota (žlutá) objíždí Václava Milíka (bílá)

Šok nastal po startu rozjížďky s číslem deset, kdy co čela vystřelil Jaroslav Petrák. Martin Málek se rychle stylizoval do role nájezdníka, jenže pardubický matador byl vytrvalý. A tak jsme se dnešního prvního předjetí mimo úvodní oblouk dočkali až ve třetím okruhu. V jeho první zatáčce našel Martin Málek skulinku, jíž se po levici Jaroslava Petráka přece jen protáhnul dopředu.

Jaroslav Petrák právě odstartoval na Martina Málka a Ondřeje Smetanu

„Martin byl rychlej‘,“ popisoval duel Jaroslav Petrák. „On za tebou vidí, kam jedeš, ty  ne. Já byl rychlej’ na rovinkách, on v zatáčce. Je rozjetej‘ z tý dlouhý, ale šest bodů by bylo hezkejch‘.“

I s pěti body na svém kontě mohl Jaroslav Petrák být spokojený. Vždyť šlo o pětisetprocentní znásobení jeho zisku z pražského finále!  A ke všemu zbývaly ještě dvě série do konce mítinku, v němž se vedení ujal právě Martin Málek.

Eduard Krčmář za sebou vede Hynka Štichauera, Patrika Mikela a Petra Chlupáče

V rozjížďce s číslem jedenáct s ním srovnal krok Eduard Krčmář, který po rychlém startu rychle zmizel z očí Hynka Štichauera. Vedoucí duo se rychle rozšířilo na trio. Josef Franc si to ve dvanácté jízdě namířil pod Martina Gavendu a pak již jen ukrajoval metry z olbřímí dráhy, jež ho dělily od druhého triumfu.

Zleva Jan Kvěch, Michal Škurla, Josef Franc a Martin Gavenda

Martina Gavendu rychle minul i Michal Škurla. Pražan nebyl spokojen se svým motocyklem, proto před dvanáctou jízdou za asistence mechanika Lukáše Háska a svého otce Tomáše připravil druhý motocykl. Změna se mu měla vyplatit. V rozjížďce s číslem patnáct odvedl Matěje Kůse.

Neomylně projel první zatáčkou, aby pak středem vystřihl čtyři kola, přičemž zmařil všechny pokusy Matěje Kůse o předjetí, jakoby jeho záměry četl z věštecké koule. „Věděl jsem o Matějovi,“ nechal se Michal Škurla slyšet později. „Jel jsem ale svou rychlou stopu a on mě vůbec nestíhal.“

Michalu Škurlovi (modrá) se výměna motocyklu vyplatila, Ondřeji Smetanovi (bílá) nepomohla

Příklad Michala Škurly inspiroval také Ondřeje Smetanu. „Měníme motorku, Škurlič ji vyměnil teď, tak se budeme opičit,“ říkal závodníkův otec Radek. Kropicí vůz právě odjel nabírat vodu, takže se třetí přestávka oproti původnímu harmonogramu přece jen protáhla. Ale zatímco Michal Škurla udělal krok k lepšímu, jeho klubový kolega splakal spíše nad výdělkem.

Josef Franc se triumfem v rozjížďce s číslem dvanáct posunul na průběžných dvanáct bodů

Rezervní motocykl nebyl klíčem k úspěchu, protože Ondřej Smetana již své čtyřbodové konto neměl do konce závodu rozšířit ani o jeden bod. Nakonec vypadl z elitní osmičky a cestu nazpět bude muset pochopitelně hledat v přeboru, což je ostatně případ i Patrika Mikela. Dnešek mu absolutně nevyšel, takže svou divokou kartu neproměnil, aby se vrátil mezi prvních osm závodníků, kteří mají svá místa jistá rovněž ve třetím finále v Plzni zkraje září.

 

Nudě nezůstala ani vteřinka

Hynek Štichauer (bílá) a Václav Milík (žlutá) letí dopředu před Jakuba Valkoviče (modrá)

Vedoucí triumvirát Eduard Krčmář – Josef Franc – Martin Málek se začal drolit již krátce, když pořadatelé po návratu kropičky s vodou připravili čtvrtou sérii. Na jejich postavení totiž nejprve udeřili Václav Milík a Zdeněk Simota. Nejlepším startem do rozjížďky s číslem třináct se však mohl pyšnit Hynek Štichauer.

V rozjížďce s číslem třináct se Václav Milík přece jen dostal před Hynka Štichauera

Jenže Václav Milík se v první zatáčce protlačil okolo něho a mantinelu do čela, aby již na konci druhého okruhu disponoval náskokem bratru deset metrů. Také Zdeňku Simotovi hned vzápětí ve čtrnácté jízdě nespadlo vítězství do klína zadarmo. Skvělým způsobem totiž opět odstartoval Martin Gavenda a Jihočech v plzeňské vestě se před něho dostával vnějškem úvodního oblouku.

Zdeněk Simota (žlutá) letí okolo Martina Gavendy (modrá)

Stěžejní pro další vývoj závodu se ovšem stala rozjížďka s číslem šestnáct. Shodou okolností se právě na jejím startovním roštu potkali všichni tři vedoucí závodníci. Eduard Krčmář v ní popadl příležitost pevně za pačesy. Rychlostí svého startu zahanbil i blesk a nekompromisně se vydal do vedení.

Michal Škurla vede před Matějem Kůsem

Josef Franc se opět ocitnul v postavení muže, jemuž nezbude nic jiného než útočit. Šlo mu to vehementně, nicméně kopřivnické publikum se předjížděcího manévru v jeho podání nemělo dočkat ani tentokrát. Proto v jeho hlavě uzrálo rozhodnutí o převodu na závěrečnou sérii. „O zub níž,“ řekl o chvíli později ve svém boxu Jiřímu Georgievovi a Jakubu Fenclovi.

Eduard Krčmář ujíždí Josefu Francovi

Eduard Krčmář s Josefem Francem ve svém souboji ujeli Martinu Málkovi, který se musel spokojit jen s jediným bodem. „Teď byla dlouhá přestávka,“ vysvětloval březolupský závodník. „Předtím jsme na motorce pořád něco měnili, teď jsme tam nechali stejné nastavení. A to jsem trošku podcenil…“

Uznalá poklona Josefa France (bílá) směrem k Eduardu Krčmářovi (červená)

Na hrotu aktuální klasifikace tím pádem osaměl Eduard Krčmář se svými jedenácti bod. Desítku u svých jmen měli Václav Milík, Josef Franc a Zdeněk Simota. Martin Málek a Hynek Štichauer měli o bod, Matěj Kůs o dva méně. Zápletka pro závěrečnou pětinu se rýsovala náramně.

Václav Milík na cestě k vítězství v rozjížďce s číslem sedmnáct

Jako první si o pódium řekl Václav Milík. V sedmnácté jízdě kraloval stylem start – cíl, aby mohl zaknihovat konečných třináct bodů. Martin Málek plným právem láteřil na sebe, jak pomalu odstartoval, ovšem v první zatáčce se dokázal prodrat před Petra Chlupáče i Michala Škurlu.

Eduard Krčmář jezdí na čele před Matějem Kůsem

Ten by si zasloužil lepší závěr než nulu. „Trošku mě tam sprasili…“ mohl jen konstatovat. A jelikož se vyhoupnul na osmou pozici se stejným bodovým ziskem jako Martin Málek, neopouštěl Kopřivnici rozhodně ve špatné náladě. Ovšem s rozpoložením Eduarda Krčmáře se nemohl rovnat ani v nejmenším.

David Pacalaj jezdí před Patrikem Mikelem, který by na dnešek nejraději zapomněl

Slánský závodník minulé úterý v Praze skončil druhý již potřetí v řadě a počtvrté v řadě. Otázku, kdy konečně prolomí ledy k ještě vyšší metě odpověděl dříve, než jí narostly vousy. Ve čtrnácté jízdě skvěle odstartoval a Matěj Kůs jej nestihl vnější stranou první zatáčky. Tím pádem bylo nad slunce jasné, že dnešní vítěz má jméno Eduard Krčmář.

Zdeněk Simota vypráví o svém duelu s Jaroslavem Petrákem v rozjížďce s číslem dvacet:

„Vůbec jsem neodstartoval. Jarda měl oči snad i v prdeli. Řek‘ jsem si buď a nebo!“

Jaroslav Petrák ukazuje záda Zdeňku Simotovi

Rozjížďka s číslem devatenáct nikterak neaspirovala na způsobení zemětřesení na nejvyšších příčkách závěrečné klasifikace. Martin Gavenda se však dočkal triumfu, který si dnes určitě zasloužil. V prvním nájezdu podjel Patrika Mikela. Táhl za sebou Davida Pacalaje, který splnil přání svého dědečka vyřčené po třetí sérii, ať se nevracejí do Žarnovice s pouhopouhou nulou.

Josef Franc v rozjížďce s číslem dvacet srovnal skóre Václava Milíka

Žádný prostor pro nudu nezůstal ani ve dvacáté jízdě. Doposud byl Martin Málek jediným závodníkem, který předjel soupeře za první zatáčkou. Závěrečná rozjížďka však tuto kvótu předčila rovnou dvojnásobně. Sotva páska vystřelila k prosluněnému nebi, byl Hynek Štichauer první.

Václav Milík se soustředí na startu rozjezdu

Josef Franc se ovšem hotovil k útoku. V úvodním oblouku to nevyšlo, ovšem hned v dalším nájezdu jeho manévr zespod na venek slavil úspěch. Zatímco úřadující mistr spěl k vyrovnání skóre Václava Milíka, jenž se už v depu chystal na rozjezd, vzadu se rozhořelo nevídané drama.

Eduard Krčmář vyhrál své první finále

Zdeněk Simota zůstal po startu trčet na chvostu. Sice neplakal nad rozlitým mlékem, ale probít se před Jaroslava Petráka bylo stále nemožné. A startmaršál Pavel Matula již závodníkům signalizoval vjezd do posledního kola. V poslední zatáčce si plzeňský závodník zahrál vabank vnitřní stopy. Protřelý pardubický lišák se bránil, ovšem Zdeněk Simota se nasunul pod něho na třetí příčku. Zkusil ještě kontrovat po vnějšku, ale ve výjezdu už byl pomalejší už jen proto, že z jeho zadní pneumatiky unikal vzduch.

Václav Milík určitě neřekl v šampionátu své poslední slovo

Při vší úctě, rozjezd o třetí příčku pódia byl ve srovnání se souboji, které dnes Jaroslav Petrák předvedl s Martinem Málkem a Zdeňkem Simotou přece jen slabší odvar. Václav Milík měl lepší start. Josef Franc na něho udeřil v první zatáčce, ale Pardubičan byl rychlejší. A přestože úřadující šampión ani nadále neskrblil aktivitou, muž, jemuž loni sebral domácí primát, mu vrátil pražskou porážku i s dvojnásobným úrokem.

 

Hlasy z depa

Eduard Krčmář odjížděl z Kopřivnice jako vítěz

„Jsem spokojenej‘, až na tu jednu jízdu,“ připomínal Eduard Krčmář, že pouhopouhý jeden jediný bod navíc by jej poslal na čelo aktuální klasifikace šampionátu. „Nakropili to a Venca si jel svou stopu. Dařily se mi starty. To byl základ, nedalo se předjíždět. Přitom na tréninku se mi dráha vůbec nelíbila. Zatáčky všelijaký, ale jel jsem na horších drahách.  Další finále je v září, do podzimu je daleko, uvidíme, nějak to dopadne.“

Ve dvou dnešních duelech mistrů čtyř předchozích sezón pokaždé uspěl Václav Milík

„Spokojenej‘ nejsem,“ vraštil Václav Milík maličko čelo. „Svou chybou jsem si sebral dva body. Bylo tu dost lidí, to se hned líp závodí, ale dnes se nepředjíždělo. Rozjezd byl bonbónek. Pepa tady jede moc dobře. Moc jsem mu neujel, v cíli jsem se otočil a on mi visel na blatníku. Jsem rád, že před Speedway of Nations se kluci rozjeli. Když budeme dva, mohli bychom se ukázat ve finále ve Wroclawi.“

Josef Franc byl zlamaný ze svých startů

„Jsem zklamanej‘,“ připustil Josef Franc. „Trošku mi nešly starty. A klobouk dolů, Eda s Vencou byli lepší. Nechtěl jsem to vzdávat, útočil jsem, není to ale dráha na předjíždění zkušenějších závodníků. Domácí podpora od bejvalejch‘ fanoušků Adriana, co jsem po něm zdědil, byla ohromná. Hodně pomoh‘ Matěj Kůs, rozvířil klidný vody, porazil Vencu. A Venca porazil Edu. Jedeme dál, chci se držet ve formě, jedeme dál. V průběžný klasifikaci mám bod náskok, je veliká šance na závěr sezóny. Budu se snažit, abych měl v sezóně výsledek, s nímž jsem do ní vstoupil!“

Zdeněk Simota v plném tempu

„Strašně těžko se tady předjíždělo,“ posteskl si Zdeněk Simota. „Všechno šlo, nebylo to špatný. Posral jsem to s Matějem. Objížděl jsem ho, ale jemu to tam zrovna dláblo. A pak škoda poslední jízdy. Moh‘ jsem bejt‘ v rozjezdu…“

Martin Málek měl pódium na dosah

„Začátek dobrý,“ pustil se Martin Málek do bilance. „První tři jízdy jsme pořád něco měnili. Mezi třetí a čtvrtou byla dlouhá přestávka. Nechali jsme tam stejné nastavení a to jsem trošku podcenil. Dráha se měnila a ke konci mi to už nejelo. A poslední start byla tragédie. Ale zase jsem si po dlouhý době spravil chuť a jsem spokojený.“

Hynek Štichauer trošku lamentoval sám na sebe

„Jsem spokojený,“ usmíval se Hynek Štichauer pod vousy. „Konečně funguje motor, ještě aby fungovala hlava. Na svůj věk dělám kraviny. Jsi vpředu, říkáš si ‚musím víc‘ a tím to posereš. Držím si ten standard, finále se jede na čtyři závody a třeba na podzim bude slušnej‘ výsledek. Do mistrovství světa jsem se stejně nedostal. Ten systém, že se rozhodlo v Praze, jsem nepochopil, když se před mistrovstvím světa jede další mistrovství republiky.“

Michal Škurla se dostal do elitní osmičky

„Dneska to šlo,“ pochvaloval si Michal Škurla. „Skočil jsem na druhou motorku. Jela líp, škoda poslední jízdy. Sprasili mě trochu po startu a dopadlo to, jak to dopadlo. Vítězství bylo fajn. Věděl jsem o Matějovi, jel jsem ale svou rychlou stopu a on mě vůbec nestíhal.“

Martin Gavenda doladil nastavení až na závěr

„Jsem rád, že jsem vyhrál jízdu,“ připouštěl Martin Gavenda. „Sedm bodů beru, bodík nebo dva by se daly ještě utrhnout. Ale zezačátku a já motorku doladil až na konec. V prvních jízdách jsem udělal pár chyb, ale po Praze je to určitě dobrý.“

Jaroslav Petrák zajel povedený závod

„Motorka, guma,“ odhalil Jaroslav Petrák příčinu, proč mu nakonec Zdeněk Simota sebral v poslední jízdě bod. „Jsem spokojenej‘, ale mohlo to bejt‘ lepší, moh‘ jsem bejt‘ vejš. Nikdo nemá osm bodů a já je moh‘ mít. Líbí se mi tady, dobrý. Myslel jsem, že to bude horší. Iks let jsem tu nejezdil, ale pořád vím co a jak.“

Petr Chlupáč v akci

„Bylo to pěkný,“ rozhovořil se Petr Chlupáč. „Nemohli jsme doladit motorku a tak jsme na čtvrtou jízdu vzali jawku. Potřebovali jsme dochytat spojku a zapalování. Dráha byla dobrá, akorát schematicky divná, když sedíš na motorce.“

Ondřej Smetana trčí za Jaroslavem Petrákem

„První motorka jela na hovno,“ líčil Ondřej Smetana. „Druhá jela jen dvě kola. První dvě kola nejela, až pak to začalo jet. Co se dá dělat?!“

„Dobrý,“ odtušil Jan Kvěch. „Akorát jsem jel na Jawě a první tři jízdy jsme to vůbec nenaladili. Skočil jsem na GM a naladil to až na poslední jízdu. Chtěl jsem tu motorku vzít ve čtvrtek na Ukrajinu, tak jsem si ji teď zaprášil (smích).“

Na Jakuba Valkoviče se přijel podívat i dědeček

„Lepší než v Praze,“ uvažoval Jakub Valkovič nad dvojicí svých bodů. „Škoda poslední jízdy, mohl jsem mít ještě jeden bod. Jinak fajn, zase jsem získal zkušenosti.“

Václav Milík (červená) právě v rozjezdu odstartoval na Josefa France
1. Eduard Krčmář, Slaný 3 2 3 3 3 14
2. Václav Milík, Pardubice 3 3 1 3 3 13+3
3. Josef Franc, Praha 2 3 3 2 3 13+2
4. Zdeněk Simota, Plzeň 2 3 2 3 1 11
5. Martin Málek, Březolupy 3 2 3 1 2 11
6. Hynek Štichauer, Pardubice 2 3 2 2 2 11
7. Matěj Kůs, Praha 1 2 3 2 2 10
8. Michal Škurla, Praha 1 1 2 3 0 7
9. Martin Gavenda, Březolupy 0 1 1 2 3 7
10. Jaroslav Petrák, Pardubice 3 0 2 1 0 6
11. Petr Chlupáč, Praha 2 0 0 1 1 4
12. Ondřej Smetana, Praha 1 2 1 0 0 4
13. Jan Kvěch, Praha 1 1 0 0 1 3
14. David Pacalaj, SK – Žarnovica E 0 0 0 2 2
15. Patrik Mikel, Pardubice 0 0 1 0 1 2
16. Jakub Valkovič, SK – Žarnovica 0 1 0 1 0 2
17. Filip Hájek, Praha DNR

Legenda použitých zkratek
E – defekt, ex – diskvalifikace z jiného důvodu než postihují ostatní zkratky, F – pád, F/R – po pádu nenastoupil do opakované jízdy, L – přejetí vnitřní čáry oběma koly, M – diskvalifikace za dvě minuty, R – nedokončená rozjížďka bez zjevného defektu, T – diskvalifikace za najetí do pásky, U – diskvalifikace za zavinění pádu jiných jezdců, X – diskvalifikace za zaviněný pád, * – žolík v ligových utkáních extraligy

Klíčový triumf Eduarda Krčmáře nad Josefem Francem

Průběžné pořadí šampionátu:

PHA KOP TOT
1.5. 13.5.
1. Josef Franc, Praha 15 13 28
2. Eduard Krčmář, Slaný 13 14 27
3. Václav Milík, Pardubice 12 13 25
4. Zdeněk Simota, Plzeň 12 11 23
5. Hynek Štichauer, Pardubice 10 11 21
6. Matěj Kůs, Praha 11 10 21
7. Martin Málek, Březolupy 4 11 15
8. Michal Škurla, Praha 8 7 15
9. Ondřej Smetana, Praha 8 4 12
10. Petr Chlupáč, Praha 6 4 10
11. Jan Kvěch, Praha 6 3 9
12. Martin Gavenda, Březolupy 1 7 8
13. David Pacalaj, SK – Žarnovica 6 2 8
14. Jaroslav Petrák, Pardubice 1 6 7
15. Patrik Mikel, Pardubice 4 2 6
16. Jakub Valkovič, SK – Žarnovica 1 2 3
17. Filip Hájek, Praha 2 DNR 2
Eduard Krčmář vyhrál svůj první závod ranku finále mistrovství republiky jednotlivců

Foto: Karel Herman

Václav Milík dnes porazil Josefa France rovnou dvakrát – na snímku jeho vítězství v první jízdě

V Kopřivnici uvidíme

Kopřivnice – 11. května
Devítiletá závodní pauze na Letním stadiónu v Kopřivnici rozdělila finalisty, z nichž po dnešní omluvě vypadl opět zraněný Zdeněk Holub, na dvě skupiny. Ti starší zde závodili již před rokem 2008, v němž zářijový Memoriál Michala Matuly na dlouho uzavřel brány sportoviště plochodrážním motocyklům. Později narození se zde vesměs dostali do akce během loňské renesance. Ovšem Eduard Krčmář a Václav Milík zde ještě nikdy nebyli. Josef Franc, který je před nimi na hrotu aktuální klasifikace, zkusil náš největší ovál před více než dvaceti lety i loni. Myšlenku, že by mu to v neděli přineslo výhodu, ovšem odmítá, byť se na sever Moravy těší.


Tipujte:

Kdo vyhraje kopřivnické finále?

View Results

Loading ... Loading ...

Neznalost severomoravského obra nevadí

Josef Franc přijede do Kopřivnici jako leader aktuální klasifikace

Josef Franc se v Kopřivnici objevil poprvé při mezinárodním pouťáku v srpnu 1997. Loni zde úřadoval naplno při červnovém přeboru, jímž se plochá dráha do města tatrovek vrátila. Zářijový mezinárodní závod sice nevyhrál, ale v říjnu zde získal titul mistra českého long tracku. Místní olbřímí ovál zná dokonale, což by jej mohlo v neděli stavět do role favorita.

Eduard Krčmář skončil v Praze potřetí za sebou jako druhý

„Není takový problém, že Venca v Kopřivnici nebyl,“ přemítá. „Jsou s Edou úspěšný závodníci, uvidí se, kdo bude v neděli nejlepší. Těším se tam, Kopřivnici mám rád, bude to dobrej‘ závod na psychiku. Uvidíme, jak se připraví. A jestli se Venca vrátil tam, kde byl, bude to těžký.“

Josef Franc naráží na skutečnost, že Václav Milík prvomájové finále v Praze pojal rovněž jako testování motoru od jiného ladiče. V závěru byl spokojený, nicméně v aktuální klasifikaci přece jen ztrácí již tři body.

„To je jen jedna jízda a šampionát začíná,“ vnímal tento rozdíl Václav Milík ve svých komentářích po pražském závodě. „Tři body nic není, jedeme dál. Těším se do Kopřivnice, protože jsem tam nikdy v životě nejel.“

Václav Milík se do Kopřivnice těší

Mezi oběma borci, kteří od roku 2014 nikoho jiného na mistrovský trůn nepustili, je v aktuální klasifikaci Eduard Krčmář. Slánský závodník v Praze zopakoval svá nejlepší umístění v nejstarším motoristickém šampionátu naší země z loňského Divišova a Březolup. Na Pardubičana má k dobru bod, na Pražana ztrácí dva.

„Já nepředvídám, víš, že se nikdy nebavím dopředu,“ připomíná Eduard Krčmář, že se nerad staví do role prognostika. „V Kopřivnici uvidíme…“

 

Finalisté před personálními změnami

Michal Škurla v Praze zúročil divokou kartu

Pro kopřivnické finále zůstalo kvalifikační mincí pořadí přeboru po jeho druhém závodě v Březolupech. Michal Škurla proměnil svou pražskou divokou kartu do osmého místa a z elitní osmičky vypadl pouze Patrik Mikel, jenž ovšem pro Kopřivnici dostal divokou kartu. Seznam finalistů se tím pádem oproti prvnímu finále nezměnil ani v nejmenším.

Další příčinou, proč nebudeme svědky žádné personální změny, je omluva Zdeňka Holuba, která sportovní komisi dorazila dnes. Filip Hájek proto povýšil z druhého náhradníka na prvního, zatímco osmnáctka bude opět prázdná.

Po svém pražském vyřazení z finálové osmičky dostal Patrik Mikel šanci v podobě divoké karty

Pražan, který své operativní povolání do evropského semifinále v Balakovu odskákal zlomenou klíční kostí, bude muset o svou příslušnost v elitní šestnáctce bojovat. Další finále je na pořadu dne až počátkem září v Plzni. Přeborové mítinky v Pardubicích, Chabařovicích, Plzni, Kopřivnici a Svitavách mají proto nespornou ambici prosít pořadí soutěže a otevřít pro plzeňské finále borce, kterého jsme v šampionátu republiky ještě neviděli.

Upravená startovní listina nedělního druhého finále v Kopřivnici:

postavení v MR:
1 Václav Milík, Pardubice 3. (12 bodů)
2 Ondřej Smetana, Praha 7. (8 bodů)
3 Patrik Mikel, Pardubice 12. (4 body)
4 Josef Franc, Praha 1. (15 bodů)
5 Jaroslav Petrák, Pardubice 16. (1 bod)
6 David Pacalaj, SK – Žarnovica 10. (6 bodů)
7 Jan Kvěch, Praha 9. (6 bodů)
8 Petr Chlupáč, Praha 11. (6 bodů)
9 Eduard Krčmář, Slaný 2. (13 bodů)
10 Michal Škurla, Praha 8. (8 bodů)
11 Zdeněk Simota, Plzeň 4. (12 bodů)
12 Jakub Valkovič, SK – Žarnovica 15. (1 bod)
13 Martin Gavenda, Březolupy 17. (1 bod)
14 Hynek Štichauer, Pardubice 6. (11 bodů)
15 Martin Málek, Březolupy 13. (4 body)
16 Matěj Kůs, Praha 5. (11 bodů)
17 Filip Hájek, Praha 14. (2 body)
18 neobsazeno
Společnost finalistů bude v Kopřivnici navlas stejná jako v Praze

Foto: Karel Herman a Mirek Horáček

Seznam finalistů pro Kopřivnici se nemění

Pardubice – 2. května
Byl pozdní večer, první máj, večerní máj. Hlas Petra Moravce však členy plochodrážní komise zval k mnohem prozaičtější činnosti než hrdlička v díle známého básníka. Po skončení úvodního českého finále na pražské Markétě bylo totiž nutné určit majitele divoké karty pro další pokračování nejstaršího motoristického šampionátu naší země, jež je na pořadu v Kopřivnici příští neděli. Patrik Mikel tak dostal hojivou náplast na závodnickou dušičku nakřápnutou dvanáctou pozicí. Moravan v pardubické vestě si tak kromě přízně slečny Barbory nemohl stěžovat ani nepřízeň většiny mužů stojících na čele české ploché dráhy.

 


Tipujte:

Označte trojici, která bude mávat z kopřivnického pódia.

View Results

Loading ... Loading ...

Požár je jen jednou z mnoha živelných pohrom

Patrik Mikel se se svým otcem Františkem včera v Praze notně nadřeli

Patrik Mikel se včera okolo poledne krátce mihnul na malé Markétě, kde poradil mladým závodníkům v druhém díle jejich šampionátu stopětadvacítek. Prosbu Jaroslava Vaníčka, ať se vydrží dívat na jeho účinkování ve finále A, ovšem musel odmítnout, že se sám potřebuje připravit na odpolední závod.

Jenže do jeho boxu se valila tsunami pohrom. Když se svým otcem Františkem ohřívali motocykl pro trénink, začal hořet filtr. A tak se nad jeho motorem před závodem skláněli hned dva slavní tuneři, Luboš Tomíček a Vladimír Dvořák.

Patrik Mikel včera v Praze skončil dvanáctý

V rozjížďce s číslem čtyři skončil na lep lišáka Zdeňka Simoty a ocitl se polapený v pásce. A to ještě ve svém boxu nemohl slyšet srandičky z depa odnaproti, kde měl své motocykly Filip Hájek. Ten se totiž z pozici prvního náhradníka díky Pardubičanově diskvalifikaci dostal ke slovu. A nemohl si vynachválit kolej, kterou mu na startovním roštu Patrik Mikel vyhrabal, protože díky svému skvělému startu navršil celou horu starostí Zdeňku Simotovi.

Díky rozhodnutí komise se Patrik Mikel bude s finalisty procházet rovněž v Kopřivnici

Každopádně Mikelovi ještě chvíli prohrávali duel set-upu pro stále se měnící ovál. Dvanácté místo bylo jen odrazem reality a František Mikel se už těšil, že si na kopřivnické tribuně z pohodlného místečka vychutná závod a bude si moci dopřát i kelímek pěnivého moku.

Nicméně dnes ráno zveřejnila sportovní komise vcelku pochopitelnou zprávu. „Pro zranění nemohl startovat v úvodních dvou závodech přeboru,“ zdůvodňuje rozhodnutí většiny svých členů. „Jako kvalifikovaný jezdec byl pro úvodní finále nasazen, ale nemohl si místo ve startovní listině pro Kopřivnici pojistit.“

 

Nominovaná osmnáctka zatím zůstává beze změn

Hynek Štichauer si První máj v Praze užil nejen po plochodrážní stránce

Včera se z divoké karty těšil Michal Škurla. A využil ji na maximum, protože po bojovném místě skončil na osmé příčce, která jej kvalifikovala do Kopřivnice. Z přímo nasazené osmičky pro Prahu vypadl jen Patrik Mikel, jehož však do hry vrátila divoká karta. Protože další přebor je na programu až v půli června, zůstává tím pádem osmnáctka nominovaných závodníků stejná jako pro první finále.

Otazník je ovšem v otázce Zdeňka Holuba, který o stavu svého zraněného ramene bude moudřejší po další lékařské kontrole v pátek. Zatím zůstává ve startovní listině kopřivnického závodu na startovním čísle dvanáct. Jakub Valkovič se tak vrátil na post prvního náhradníka, Filip Hájek klesl ze sedmnáctky na osmnáctku.

Vylosovaná čísla druhého finále MR jednotlivců a způsob kvalifikace – Kopřivnice (13. května):

1 Václav Milík, Pardubice 3. v průběžné klasifikaci MR 2018
2 Ondřej Smetana, Praha 7. v průběžné klasifikaci MR 2018
3 Patrik Mikel, Pardubice divoká karta SK PD
4 Josef Franc, Praha 1. v průběžné klasifikaci MR 2018
5 Jaroslav Petrák, Pardubice 8. v průběžné klasifikaci přeboru 2018
6 David Pacalaj, SK – Žarnovica 6. v průběžné klasifikaci přeboru 2018
7 Jan Kvěch, Praha 4. v průběžné klasifikaci přeboru 2018
8 Petr Chlupáč, Praha 7. v průběžné klasifikaci přeboru 2018
9 Eduard Krčmář, Slaný 2. v průběžné klasifikaci MR 2018
10 Michal Škurla, Praha 8. v průběžné klasifikaci MR 2018
11 Zdeněk Simota, Plzeň 4. v průběžné klasifikaci MR 2018
12 Zdeněk Holub, Praha 3. v průběžné klasifikaci přeboru 2018
13 Martin Gavenda, Březolupy 5. v průběžné klasifikaci přeboru 2018
14 Hynek Štichauer, Pardubice 6. v průběžné klasifikaci MR 2018
15 Martin Málek, Březolupy 9. v průběžné klasifikaci přeboru 2018
16 Matěj Kůs, Praha 5. v průběžné klasifikaci MR 2018
17 Jakub Valkovič, SK – Žarnovica 10. v průběžné klasifikaci přeboru 2018
18 Filip Hájek, Praha 12. v průběžné klasifikaci přeboru 2018
Josef Franc zatím ve finále neprohrál jedinou jízdu

Foto: Karel Herman a Pavel Fišer