Archiv pro rubriku: ME Dvojic

Po Žarnovici stíhá Ondřej Smetana jedině Brno

Mořina – 15. srpna
Logickým nominačním krokem pro evropské finále dvojic, které se koná poslední čtvrtek v měsíci v ruském Balakovu, bylo reprízovat obsazení z race-off Speedway of Nations. Jenže Jan Kvěch o dva dny později nastoupí v evropském finále juniorů v Rovně. K Václavu Milíkovi a Eduardu Krčmářovi se z více uchazečů dostal Ondřej Smetana. Přitom jej čeká dlouhý zápis do jeho cestovatelského deníčku, jelikož nechce o předchozím víkendu zmeškat Zlatou přilbu SNP v Žarnovici.

 

Francouzský šampión v českém nároďáku

Poslední česká medaile v ME dvojic v Debrecenu před čtyřmi lety: zleva Milan Špinka, Zdeněk Holub, Václav Milík, Eduard Krčmář a Tomáš Topinka

„Bavili jsme se o nominaci s panem Moravcem a Pavlem Ondrašíkem,“ svěřuje se Filip Šitera s pozadím svého rozhodnutí. „Když junioři jedou Evropu, rozhodli jsme se takhle. Navíc dvojice jsou pro dospělé a máme, kam šáhnout. Líbí se mi, že spousta kluků jede dobře.“

Evropský šampionát dvojic byl naše parádní disciplína a rozhodně byl nebylo špatné ozdobit českou plochodrážní klenotnici první cennou medailí od Debrecenu 2015 „Máme silnou sestavu,“ uvědomuje si český reprezentační kouč. „Rusáci budou silný, ale my si jedeme pro medaili. A nejlíp tu zlatou…“

Stále na cestách

Ondřeje Smetanu čeká debut v evropských dvojicích

Ondřej Smetana však bude mít debut v evropských dvojicích pořádně okořeněný. „S Fílou Hájkem a panem Dvořákem řídím, ostatní letěj‘,“ svěřuje se. „Už jsem tam takhle byl loni, mám to nacvičený, jak to chodí na hranicích. Ale je to hrozný. Těším se na ty závody moc. Jsem rád za šanci, hlavně ji využít.“

Nicméně ačkoliv ve čtvrtek má být v Balakovu, rozhodně si nechce nechat ujít Zlatou přilbu SNP. „V Žarnovici jedu,“ říká Ondřej Smetana. „Pak pojedu zpátky, ale vyzvednou mě v Brně. Přehodíme motorky a frčíme rovnou do Balakova. Musíme ještě do Krakova, kde budeme nakládat motorky Venci Milíka.“

Foto: Zdeněk Holub st. a Karel Herman

Terenzano doplnilo evropské dvojice

Terenzano – 29. června
Vzhledem k organizačním změnám v mistrovství Evropy dvojic, které vedly až ke zrušení semifinále v Pardubicích, se o posledních dvou místech ve finále rozhodovalo v jediném semifinále v Terenzanu. Stalo se snadnou kořistí Francouzů. Italové, jež startovali bez zraněného Nicolase Covattiho, se zmocnili druhé příčky. Ovšem předtím musel Michele Castagna porazit v rozjezdu Tera Aarnia. Poslední příčka připadla slovenskému výběru Ján Mihálik – Jakub Valkovič.

Slováci v Terenzanu
1. Francie 24
David Bellego 1 3 2 3 3 1 13
Dimitri Berge 3 2 1 2 X 3 11(3)
2. Itálie 21
Nicolas Covatti
Michele Castagna 3 3 2 E 3 2 13(1)+3
Nicolas Vicentin 1 2 3 1 1 E 8(1)
3. Finsko 21
Tero Aarnio 2 X 2 2 3 3 12(2)+E
Timo Lahti X 3 3 3 X – 9
4. Ukrajina 18
Aleksander Loktajev 16
Andrej Rozaljuk 1 X F F 0 1 2
5. Norsko 14
Glenn Moi 2 3 2 2 3 2 12
Kenneth Smith 0 0 0 1 0 1 1(1)
13
6. Slovensko 13
Ján Mihálik 0 F 1 F 2 2 5
Jakub Valkovič 3 1 3 1 E X 8

Foto: Martin Búri

Česká dvojice je již ve finále

Pardubice – 26. února
Odhlášení několika národních federací, které vedly ke zrušení semifinále evropského šampionátu dvojic v Pardubicích, nakonec dovedly český tým rovnou do finále v Balakovu. Další výrazná změna v soutěžích FIM Europe je jedno další místo v kvalifikacích evropského individuálního šampionátu navíc. Dle nové alokace pojedou v Goričanu a v Rovně dvě Češi, v Poznani a v Kršku po jednom. Z každého kola postupují do challenge první čtyři, pakliže však mezi nimi nebude držitel maďarské licence, z Krška se kvalifikuje dál jen nejlepší trojice.

Český tým byl dodatečně přímo nasazen do finále ME

Foto: Mirek Horáček

Evropské dvojice v Pardubicích byly odvolány

Pardubice – 15. února
Z mistrovství Evropy dvojic se dohlásilo tolik týmů, že není možné naplnit startovní listiny dvou semifinálových závodů v Terenzanu a v Pardubicích. Protože italská federace má v kalendáři FIM Europe zapsaný pouze tento jeden závod, zatímco ve Svítkově pořádají další mítinky evropského i světového formátu, učinil východočeský pořadatel gesto. A ve prospěch Italů se svého semifinálového mítinku evropských dvojic plánovaných na pátek 19. dubna vzdal. Klíč nasazení jednotlivých zemí má být známý brzy.

Český tým se nasazení letošních dvojic dozví během dneška

Foto: Mirek Horáček

Blamáž s rozpisem loňského Liberce se napřesrok v Pardubicích opakovat nebude

Pardubice – 12. prosince
Druhá verze kalendáře plochodrážních šampionátů Evropy pro rok 2019 zveřejněná minulý týden je stále s bílými místy nejen na ledě po Ufě, ale i ve finále individuálního mistrovství, byť Gorzow a Chorzow jsou již zřejmými první a poslední zastávkou čtyřdílné série. Oficiálně potvrzeno však bylo, že se dubnové semifinále dvojic v Pardubicích proběhne bez Dánů.

 

Byť Poláci letos v Brovstu získali, evropský titul, nebudou napřsrok přímo nasazeni

Dánové stejně jako Švédi a Britové stáhli své přihlášky do mistrovství Evropy dvojic, jelikož mají problém, že se jeho finále koná v Rusku, byť balakovští pořadatelé nad rámec svých povinností hradí účastníkům ubytování a přidávají něco navíc i na cestovném. Díky absenci třech týmů musela FIM Europe sáhnout k úpravám původní koncepce.

Přímo nasazení do finále jsou tak pouze domácí Rusové, zatímco Poláci coby úřadující mistři musí do kvalifikace. Navíc pouze v Balakovu se pojede podle klasického rozpisu dvojic, v každém semifinále bude startovat jen šest týmů a tak diváky čeká patnáct rozjížděk.

V této souvislosti se vynoří loňský Liberec. Tehdejší formule nabídla po patnácti jízdách trojici finálových rozjížděk. Zachovávala však bodový klíč 3-2-1-0, takže při remíze ve finále musel rozhodovat rozjezd. A tak se stalo, že ačkoliv Češi byli lepší Dánů v základní části a ve finále remízovali, díky rozjezdovému vítězství Mikkela B. Jensena nad Josefem Francem postupovali Seveřané.

Rozpis s nadstavbou se loni stal českému týmu osudný v libereckém semifinále

Něco podobného se letos rozhodně opakovat nebude. „Nadstavba s jízdami navíc byla před rokem zrušena i na základě hodnocení závodu v Liberci,“ říká Petr Moravec. „Přiznám se, že jsem proti tomu řval nejenom já, ale podpořil mě i rozhodčí závodu Christian Froschauer.“

Dubnový souboj České republiky, Ukrajiny, Norska, Polska, Slovenska a Finska o tři místa v srpnovém Balakovu v Pardubicích skončí po rozjížďce s číslem patnáct. Zda uvidíme ještě nějaký rámcový závod nebo proběhne nějaké akce typu Dakar Show jako letos v dubnu, budou pardubičtí pořadatelé řešit v lednu.

Mistrovství Evropy dvojic 2019:

semifinále Pardubice (19.4.): CZ – UA – N – PL – SK – FIN
semifinále Terenzano (29.6.): H – D – F – I – LAT – H
finále Balakovo (RUS): RUS + první tři z každého semifinále


Dvojice nejsou pro Svítkov charakteristické, avšak ani nové:

Mistrovství světa družstev bylo poprvé vypsáno roku 1971, avšak do Československa poprvé zavítalo v červnu 1982. V dobách rozdělení plochodrážního světa na kontinentální, skandinávskou a zámořskou zónu, semifinále na pražské Markétě nabídlo pohled na esa, jež by k nám jinak přijela v zásadě jen na Zlatou přilbu či Tomíčkův memoriál. Legendární Bruce Penhall se přitom u nás neobjevil nikdy předtím, ani nikdy potom.

Semifinále v Pardubicích o dva roky později bylo druhým podnikem světových dvojic u nás. Hvězdná chvíle svítkovského stadiónu v soutěži však nastala se snahou FIM zvýšit počet závodníků v rozjížďkách. Na dlouhé dráze se jezdilo v osmi, ve dvojicích v šesti, což rozměry východočeského oválu pozitivně akcentovaly. Výsledkem se stalo semifinále v květnu 1986 a finále v červnu následujícího roku. Je nutno zdůraznit, že do té doby v Československu proběhla světová finále pouze ve Slaném (družstva 1962) a v Mariánských Lázních (1976, 1979 a 1983).

Hans Nielsen a Erik Gundeersen se v Pardubicích stali mistry světa dvojic

Pardubice hostily také domácí šampionát dvojic v letech 1986, 1988 a 1989. Zatímco mistrovství republiky dvojic se s návratem čtyř závodníků do jízdy do Svítkova vrátilo až na závěr roku 2014 a to jen kvůli divišovským problémům, na světové úrovni se zde jela ještě semifinále v letech 1991 a 1992.

Po sezóně 1993 ale mistrovství světa dvojic zaniklo, aby jej až v následující dekádě obnovila evropská motocyklová federace. Vedle zmiňovaného libereckého semifinále k nám mistrovství Evropy dvojic zavítalo ještě v rámci svého finále v Divišově (2014) a semifinále ve Slaném (2005).


Foto: Hanne Thomsen, Mirek Horáček a Karel Herman

Dánům unikl ojedinělý double na evropské scéně

Brovst – 1. září
Dvě finále evropských šampionátů v jediném dni se nevídají často. Dánové ve svém Brovstu měli po triumfu jejich juniorského nároďáku v Daugavpilsu proto poměrně ojedinělou šanci získat druhý titul mistrů starého kontinentu v časovém rozpětí několika hodin. Jenže ve finále šampionátu Evropy se proti postavili Poláci. Jakub Jamrog sice po pádu ve čtrnácté jízdě závod nedokončil, nicméně po boku Grzegorze Zengoty jej skvěle zastoupil Tobias Musielak. S Rusy sice remízovali, avšak v závěrečné jízdy triumfem 5:1 nad Andersem Thomsenem a Michaelem Jepsenem Jensenem poslali Dány pod sebe na druhý stupínek pódia. Třetí příčku si pojistili Italové, kteří těžili ze smůly Švédů, jimž po pádu nedokončil závod Linus Sundström.

1. Polsko 24
Grzegorz Zengota 2 3 3 3 2 3 16
Tobias Musielak – – – – 1 2 3
Jakub Jamrog 1 2 2 X 5
2. Dánsko 22
Michael Jepsen Jensen 3 1 2 – 2 0 8
Anders Thomsen 2 3 1 3 3 1 13
Thomas Jörgensen 1 1
3. Itálie 21
Nicolas Covatti 3 3 3 2 2 3 16
Michele Castagna 0 2 0 0 1 2 5
4. Švédsko 20
Oliver Berntzon 2 0 3 2 3 3 13
Linus Sundström 3 2 2 X – – 7
5. Rusko 16
Sergej Logačov U 1 2 0 F 3 6
Viktor Kulakov 3 0 1 3 3 0 10
6. Německo 10
Ronny Weis 2 1 1 3 1 2 10
Valentin Grobauer F/R – – – – – 0
7. Lotyšsko 9
Rudolf Sprogis T 1 1 2 2 1 7
Ričards Ansviesulis 1 E F E 1 0 2

Foto: Hanne Thomsen (oficiální tiskový servis FIM Europe)