Archiv pro rubriku: Extraliga

Polská extraliga rozdrolila červnový extraligový víkend

Žarnovica – 19. prosince
Sympatickým jevem českého termínového kalendáře byl červnový extraligový víkend. Po sobotě 9. června měla soutěž druhý den pokračovat ještě dále na východ a ukončit svou úvodní polovinu v Žarnovici. Nicméně včera vydaný kalendář polské extraligy, která má podle nově přijatých regulím FIM přednostní právo, takový záměr rozcupoval na kousíčky.

 

Start Martina Vaculíka je pochopitelným zájmem slovenského klubu

Protože Slováci obecně preferují závody v nedělním odpoledni, přesunuli svou první extraligovou zastávku o týden dopředu, takže 3. června budou pořádat třetí kolo soutěže o necelý týden před Kopřivnicí.

Tato změna však dozajista nevzbudí pozitivní reakce mezi závodníky, kteří vedle extraligy jezdí také dlouhé a travnaté dráhy. O den dříve před žarnovickou extraligou je totiž v plánu kvalifikační kolo mistrovství světa v Mariánských Lázních, které leží nějakých šest set kilometrů západně od tekovského města.

Žarnovica bude první ze svých extralig pořádat o týden dříve

Foto: Mirek Horáček

Žarnovický přístup k extralize se nemění

Žarnovica – 12. prosince
Tři třetí příčky jsou maximem dosavadní bilance účasti SC Žarnovica v české extralize. Na Tekove proběhly diskuse o smyslu pokračování ve vyšší české soutěži. V kladné odpovědi na otázku slovenské účasti se odráží zejména zájem samotných závodníků. Kouč Ján Daniel se magazínu speedwayA-Z svěřil, že klubová filozofie se nemění, takže i roku 2018 budeme vídat zejména žarnovické odchovance a extraligu budou v Žarnovici pořádat o víkendu.

 

Jaký je Váš názor?

Který den v týdnu je nejvhodnější pro konání české extraligy?

View Results

Loading ... Loading ...
Ján Daniel šel se svým týmem ke stupňům vítězů letos třikrát

„Byly všelijaké úvahy, stojí to dost peněz,“ potvrzuje Ján Daniel informace, že se SC Žarnovica nad pokračováním své extraligové účasti rozmýšlel. „Nakonec jsme se rozhodli, že pojedeme. Nechali jsme, ať se vyjádří i závodníci. Přihlédli jsme k jejich názoru. Kdyby byli proti dva, asi jsme nejeli, ale výhrady měl jen jeden. A ten se nechal přesvědčit.“

Letošní tým se napřesrok prakticky nezmění. „Budeme mít cizince,“ svěřuje se muž, pod jehož manažerskou taktovkou závodili již borci AMK Žarnovica při svém jediném startu v extralize roku 1985. „Máme Andreje Kobrina a asi budeme mít i Adriana Galu. Po větších hvězdách nebudeme sahat, možná pozveme Maťa Vaculíka na domácí závody.“

Nicméně právě pravidelnější účast slovenské jedničky či jiné posily jeho formátu by mohla prodloužit pobyt slovenského týmu na stupních vítězů… „Chceme dát šanci našim mladým, aby se to naučili,“ vysvětluje Ján Daniel. „“Pořád říkám, že Speedway Club vznikl zejména pro výchovu mladých závodníků. A letos jsme nejvíc juniorů ve výsledkových listinách měli my.“

Žarnovica uvidí extraligu o víkendu také v sezóně 2018

Oba letošní žarnovické extraligy se konaly v neděli a to i za cenu termínových kolizí s polskými ligami a reprezentačními starty. „Chceme prosazovat, aby to byly zase neděle nebo soboty,“ přibližuje Ján Daniel klubové záměry na příští sezónu. „Přes týden si lidé musí brát dovolenou a omlouvat kluky ze školy.“

Foto: Karel Herman a Igor Kelner

 

 

 

Pražané oslavili extraligový titul extraligovým vítězstvím

Praha – 19. září
Derniéra letošní extraligy začala bez nástupu triumfem Josefa France, který opanoval rozjížďku s číslem jedna. Vzápětí Václav Milík dostal do čela Pardubice a žarnovický Stanislaw Burza udolal Matěje Kůse, což byl pro pražského závodníka impuls pro práci ve svém boxu. Domácí srovnali krok s Pardubičany v páté jízdě a byl to právě Matěj Kůs, kdo jim po vítězném duelu s Tomaszem Jedrzejakem dláždil cestu do čela průběžné klasifikace. Cílem osmé jízdy projel jako první Václav Milík, jenže tři body mu byly současně škrtnuty, protože Pavel Kubeš neměl na věži nahlášenou změnu. Záhy se vysvětlilo, že šlo o nedorozumění. Lubomír Vozár nasazení náhradníka místo Josefa Nováka hlásil, nicméně informace se sudímu na věž nedostala. Spravedlnost dostala na zadek jako malé zlobivé děvčátko a Pardubice byly potrestány za porušení pravidla, které paradoxně neporušily. Nicméně závod pokračoval i nadále duelem o vítězství. Pražský kvintet fungoval bezchybně, a ačkoliv jeho pardubickým arcirivalům nešlo nic vytknout, tahal za delší konec provazu a oslavil svůj titul vítězstvím na svém stadiónu. V otázce třetího místa Slaný nastoupivší bez náhradníka nedělal žádné skrupule se Žarnovicou, kde vedle teenagerů bodoval především ostřílený Stanislaw Burza.

Pardubice, Praha a Slaný na stupních vítězů
Pardubice, Praha a Slaný na stupních vítězů

O prestiž jde až v první řadě

Josef Franc (červená) jde do čela první jízdy před Filipa Hájka (žlutá), Hynka Štichauera (bílá) a Zdeňka Simotu (modrá)
Josef Franc (červená) jde do čela první jízdy před Filipa Hájka (žlutá), Hynka Štichauera (bílá) a Zdeňka Simotu (modrá)

Extraliga byla rozhodnuta již ve čtvrtek v Pardubicích. Pražané si tam na poslední chvíli zajistili třetí příčku, která je na hrotu aktuální tabulky vyzvedla do nepřekonatelných výšin. Podobně na tom byl i Slaný se svým duelem o bronz se Žarnovicou. Pořadí čtyř celků se prostě už za žádných okolností změnit nemohlo. Nicméně o prestiž jde při závodech vždycky a navíc Pardubice dnešní mítink nevypustily, byť už v souvislosti se svým titulem již musí myslet na nový letopočet.

Pražané se však před zraky svého domácího publika chtěli dokázat, že letošní zlato je ve správných rukou. A závod hned dostal skvělý rozměr. V rozjížďce s číslem jedna Josef Franc odvedl Hynka Štichauera, avšak hned v následující jízdě měl Matěj Kůs problémy technického charakteru. Na čele úřadoval Václav Milík.

Matěj K§s (červená) v sedle rezervního motocyklu svádí statečný boj s Václavem Milíkem (bílá) a Stanislawem Burzou (žlutá)
Matěj K§s (červená) v sedle rezervního motocyklu svádí statečný boj s Václavem Milíkem (bílá) a Stanislawem Burzou (žlutá)

Pardubický náhradník, jenž tradičně zaskočil za Josefa Nováka, postupně zvyšoval svůj náskok až do délky poloviny rovinky. Pražský kapitán ale neohlídal Stanislawa Burzu. Polák oblečený do žarnovické vesty se před něho prosmýkl v nájezdu do druhé zatáčky druhého kola. A jelikož předtím Filip Hájek nebodoval, otevřel skóre slovenského týmu dvěma body.

Matěj Kůs komentuje rozjížďku s číslem dvě:

„Musel jsem jet na náhradní motorce a čtyři kola jsem se učil vyvolávat smyk.“

Patrik Mikel ujíždí Davidu Pacalajovi
Patrik Mikel ujíždí Davidu Pacalajovi

Slaný měl prozatím jeden bod, který do jeho boxů v první jízdě přivezl Zdeněk Simota. V juniorské jízdě však skóroval naplno Eduard Krčmář. Vnějškem první zatáčky sebral vedoucí příčku Michalu Škurlovi. Pražan se svým žlutým motocyklem dokázal udržet v šachu Patrika Mikela. Tím pádem se Praha dotáhla na pardubickou úroveň.

Jenže Lubomír Vozár měl v rukávě trumf v podobě Tomasze Jedrzejaka. A ten byl v prvním nájezdu dříve než Ondřej Smetana. Po přestávce do boje o vítězství zasáhl Martin Málek. „Při prvním startu jsem byl nějak mimo, proto jsem se víc soustředil na ten druhý,“ říkal později v depu, proč tak rychle vypálil do čela rozjížďky s číslem pět.

Ondřej Smetana se vzdaluje Jakubu Valkovičovi
Ondřej Smetana se vzdaluje Jakubu Valkovičovi

Josef Franc se snažil probít se dopředu, ale neuspěl. Patrik Mikel zůstal třetí a jak Pardubice, tak Praha se rázem dělily o vedení díky svým deseti bodům. Hned vzápětí se Matěj Kůs vrátil do sedla svého prvního motocyklu. A neustále dotírající Tomasz Jedrzejak si na něm vylamoval další a další body.

Rozjížďku s číslem sedm vyhrál Stanislaw Burza stylem start – cíl. Michal Škurla, jemuž pozdní vstup do letošní sezóny jde evidentně k duhu, sebral druhou příčku Hynku Štichauerovi. Pardubičan si ale něco takového vůbec nenechal líbit. Ve druhém kole objel pražského juniora ve druhé zatáčce a Zlatá přilba opět srovnala krok s vedoucí Prahou. Do rozjížďky s číslem osm vyprovázel Lubomír Vozár svého náhradníka Václava Milíka s nadějemi na další zvrat. Leč co se nestalo…

 

Tři body pardubického kapitána škrtla diskvalifikace

Tomasz Jedrzejak odvedl kus poctivé práce pro Pardubice
Tomasz Jedrzejak odvedl kus poctivé práce pro Pardubice

Václav Milík vskutku splnil beze zbytku očekávání pardubického manažera a rozjížďku s číslem osm vyhrál ve stylu start – cíl. Za jeho zády se však strhnul exkluzivní duel o druhou příčku. Ondřej Smetana v první zatáčce podjel Eduarda Krčmáře, který si ovšem něco takového rozhodně nechtěl nechat líbit jen tak.

Martin Málek jezdí první před Josefem Francem, Patrikem Mikelem a Jánem Mihálikem
Martin Málek jezdí první před Josefem Francem, Patrikem Mikelem a Jánem Mihálikem

Hned v druhém oblouku udeřil vnější stranou. Pražan jej sice zavíral, ale na cílové rovince se Eduard Krčmář stejně dostal před něho. Konečné slovo ale patřilo Ondřeji Smetanovi ve druhém kole, kde byl rychlejší v první zatáčce. Nakonec to byl právě on, kdo bral tři body za vítězství. Rozhodčí Pavel Kubeš totiž vítězného Václava Milíka diskvalifikoval, protože mu změna v pardubickém týmu nebyla vůbec nahlášena.

Ondřej Smetana líčí svůj souboj s Eduardem Krčmářem v osmé jízdě:

„Zezačátku jsem o Edovi ani pořádně nevěděl. Najednou koukám, že tam je. Ale ode mě to bylo čistý.“

Pád Jána Mihálika v rozjížďce s číslem pět se naštěstí  obešel bez následků
Pád Jána Mihálika v rozjížďce s číslem pět se naštěstí obešel bez následků

Jenže Lubomír Vozár se dušoval, že užití náhradníka vedoucímu depa Milanu Špinkovi hlásil. A mezi oběma důstojnými muži došlo k ostré hádce. Rozhodčí svůj verdikt nezměnil, opřel se o reglement N 070.10.5. A vzhledem k dalším pravidlům nemohl poskytnout další veřejná prohlášení. Každopádně Pražané odskočili Pardubicím o tři body a svůj náskok začali zvyšovat.

V rozjížďce s číslem devět napodobil Josef Franc Matěje Kůse, když uštědřil porážku Tomaszi Jedrzejakovi, jehož odvedl již s vylétnutím pásky. V desáté jízdě se blýsknul zase Matěj Kůs. Už v první zatáčce objel Stanislawa Burzu, na jehož bedra vložil Ján Daniel žolíka. Patrik Mikel ale cestu před polského rutinéra nenašel. I díky tomu se v půli závodu mohli Pražané opírat o šestibodový náskok na Pražany.

Matěj Kůs jde do čela před Tomasze Jedrzejaka a Zdeňka Simotu
Matěj Kůs jde do čela před Tomasze Jedrzejaka a Zdeňka Simotu

Čtyři body Stanislawa Burzy se náramně hodily do měšce Žarnovica, která srovnala jedenáctibodový krok se Slaným. S výjimkou Eduarda Krčmáře neměli závodníci středočeského klubu zrovna svůj den, nicméně na žarnovické borce stačili. A rovnou v jedenácté jízdě Zdeněk Simota posunul Slaný opět na třetí místo před Žarnovicu, jelikož nepustil na bod Jakuba Valkoviče.

Vpředu úřadoval Václav Milík. Za sebou přivedl do cíle Zdeňka Holuba. V pardubické ofenzívě pokračoval Hynek Štichauer. V rozjížďce s číslem dvanáct uhlídal neustále útočícího Ondřeje Smetanu. Bylo zřejmé, že osm následujících jízd nabídne především pohled na boj mezi Markétou a Pardubicemi o vítězství.

 

Přítomnost extraligy je i její budoucností

Michal Škurla trápí Hynka Štichauera
Michal Škurla trápí Hynka Štichauera

Svého řešení měla dojít rovněž otázka třetího místa. Martin Málek prve ve dvanácté jízdě nedal šanci Davidu Pacalajovi, aby zvýšil odstup svého klubu na dva body. Junioři slovenského celku sice pravidelně body nevozili, nicméně Stanislaw Burza ano. Milan Mach se tudíž pokusil své vyhlídky zvýšit žolíkovým úderem.

Využil pro něho Eduarda Krčmáře v jeho programové rozjížďce s číslem třináct. Jenže zatímco Matěj Kůs byl na čele opět nepolapitelný, slánský závodník uváznul za Hynkem Štichauerem. Útočil na něho až k šachovnicové vlajce. Jeho finální atak spodní stranou poslední zatáčky byl stejně odvážný jako slibný, nicméně ke druhému místu nevedl.

Eduard Krčmář coby žolík atakuje Hynka Štichauera
Eduard Krčmář coby žolík atakuje Hynka Štichauera

Dva body se ale počítaly tak či onak. Michal Dudek ve čtrnácté a Martin Málek v patnácté jízdě sebrali poslední bod Jánu Mihálikovi, resp. Filipu Hájkovi a šance Žarnovice na pódium se adekvátně zmenšovala. Naproti tomu Pardubičané útočili a dokázali z pražského náskoku ukrojit zase dva bodíky.

Michal Dudek svůj první bod získal na úkor Jána Mihálika
Michal Dudek svůj první bod získal na úkor Jána Mihálika

Josef Franc sice v rozjížďce s číslem čtrnáct odstartoval nejrychleji, ale vnějškem první zatáčky se dopředu prohnal Václav Milík. Hned vzápětí se na vítěznou vlnu vrátil Tomasz Jedrzejak. Po skvělém startu se ujal vedení. Zdeněk Holub se ho celé kolo držel jako stín, avšak Polák nechyboval a tři body ze svých rukou nepustil.

Zdeněk Simota medituje nad stavem dráhy:

„Jinej‘ materiál, při tréninku v pohodě, jak se to ale nakropilo, začalo se to trhat.“

Zdeněk Holub (červená) vs. Tomasz Jedrzejak
Zdeněk Holub (červená) vs. Tomasz Jedrzejak

V rozjížďce s číslem šestnáct se Stanislaw Burza ocitnul polapený v pásce. Putoval dozadu na trestnou čáru, nicméně v situaci před sebou se orientoval natolik mistrovsky, že v cíli úvodního kola předal babu posledního místa Zdeňku Simotovi. To ovšem nebylo všechno, čím žarnovický Polák pražské publikum potěšil.

Na cílové rovince třetího okruhu poslal za svá záda také druhého Patrika Mikela! Jediný, koho nestačil předčit, byl Ondřej Smetana. Jemu prasknul šteft na spojce, proto si musel vzít druhý motocykl. Nicméně v jeho sedle slavil triumf ve stylu start – cíl. A Pražané vstupovali do závěrečné série s náskokem pěti bodů na Pardubičany.

Ondřej Smetana míří pro své druhé vítězství před Stanislawem Burzou a Patrikem Mikelem
Ondřej Smetana míří pro své druhé vítězství před Stanislawem Burzou a Patrikem Mikelem

Sedmnáctá jízda však vedení domácího celku zase zpochybnila. Zatímco Tomasz Jedrzejak jezdil první od vylétnutí pásky až po odmávnutí šachovnicovým praporkem, Eduard Krčmář tentokrát nedal sebemenší šanci Ondřeji Smetanovi.

„Měl jsem to dát dál na venek,“ přemítal Pražan později ve svém depu. „Ale bylo to nakropený, dostal bych cejchovačku.“ Byť tedy nestrhnul triumf na pražskou stranu, pomáhal ke slánskému bronzu, protože Stanislawa Burzu nechal za sebou. Klíčový bod ale posléze musel přidat Zdeněk Simota, když v osmnácté jízdě udržel za sebou Filipa Hájka, již podruhé oblečeného v žarnovické vestě.

Hynek Štichauer (bílá) ujíždí Zdeňku Simotovi
Hynek Štichauer (bílá) ujíždí Zdeňku Simotovi

Matěj Kůs nezadržitelně směřoval za svým čtvrtým triumfem v řadě, jenže druhé místo Hynka Štichauera stále drželo Pardubice ve hře o vítězství. V devatenácté jízdě Václav Milík objel vedoucího Zdeňka Holuba již v první zatáčce. I tak však na překonání třech bodů pražského náskoku by bylo potřeba, aby Patrik Mikel v závěrečné jízdě vyhrál a Michal Škurla dojel poslední.

Nic takového se ovšem nestalo. Michal Škurla se po excelentním startu usadil na čela. A pod šachovnicový praporek v rukou Stanislava Klenovce za svými zády dovedl Patrika Mikela. Pražané se s letošní extraligou loučili nejen jako šampióni, ale i jako vítězové dnešního závodu. Zaznamenání hodnou událostí rozjížďky s číslem dvacet bylo také, že Jakub Valkovič již podruhé během dneška porazil Michala Dudka. Ale to je spíše o budoucnosti extraligy, jejíž další ročník začne zjara příštího roku.

 

Hlasy z depa

Když se Matěj Kůs vrátil ke svému prvnímu motocyklu, nepoznal již hořkost porážky
Když se Matěj Kůs vrátil ke svému prvnímu motocyklu, nepoznal již hořkost porážky

„Jsem spokojeným, jaké jsem odjel závody,“ nezastíral Matěj Kůs. „Dráha byla těžká a jsem rád, jak jsem si s ní poradil. Vzhledem k tomu, jak dnešní závody začaly, mám obrovskou radost. Na tréninku mně začalo klepat v motoru, tak jsem rychle skočil na rezervní motorku. Před dnešním závodem jsem ještě časoval motor a zapomněl jsem dotáhnout šrouby na vačce. Drželo to jen na jednom šroubu. První jízdu jsem byl nucen jet na rezervní motorce a čtyři kola jsem se učil vyvolávat smyk. Na další jízdu jsme už stihli načasovat a opravit motor v první motorce a mohl jsem na ní dovézt čtyři vítězství. Dnes při mně stáli všichni svatí a jen zázrakem se tomu motoru nic nestalo, tohle by bylo drahé. Měl jsem velké štěstí a zastavil včas díky tomu, jak cítím, co se děje v motorce. Jsme mistři a mám z toho radost. Děkuju klukům, jak se celou sezónu snažili.“

Ondřej Smetana byl vcelku spokojen
Ondřej Smetana byl vcelku spokojen

„Myslím, že dobrý,“ přemítal Ondřej Smetana. „Celýmu týmu se to povedlo, z toho mám radost. Moh‘ jsem o kousek víc zabojovat a mít o jeden, dva body víc. Jednou jsem porazil Edu, ale pak mě kluci vykrejvali. Jedenáct bodů není špatnejch‘. Jsem mistr, půjdu na vyhlášení, mám z toho radost. Jen tak dál! Byli jsme hodně vyrovnaný, na začátku sezóny jsme měli hodně zranění. A i s tím jsme dokázali vyhrávat závody, z toho byli všichni překvapení.“

Václav Milík se zlobil na své vyloučení z osmé jízdy
Václav Milík se zlobil na své vyloučení z osmé jízdy

„Dobrý, akorát by to chtělo dvě věci,“ svěřoval se Václav Milík. „Za prvý by se mělo něco udělat s dráhou. Materiál nedrží pohromadě a je to nebezpečný. Taky by bylo dobrý, aby tady v depu stáli lidi. Protože pan Vozár nahlásil, že jedu za Pepu. To mě rozčílilo, jinak by to byla remíza a jel by se rozjezd. Trošku nás okradli, kluci válčili až do konce.“

„Žádná sláva,“ rozhodil rukama Patrik Mikel. „Nebyly dobrý starty, jak jsem chtěl. Ani nebylo tolik bodů, co jsem chtěl. Byl to jeden z těch horších závodů. Dráha byla těžší, ale pro všechny stejná, nechci se na to vymlouvat.“

Martin Málek se blýsknul triumfem před Josefem Francem
Martin Málek se blýsknul triumfem před Josefem Francem

„Třetí místo dobré, škoda že jsme nepodali trochu lepší výkon…“ povzdechl si Martin Málek. „První jízda mi nevyšla, na startu jsem byl nějak mimo, proto jsem se soustředil na ten další. Ono to vyšlo na výbornou, první a bohužel poslední má vyhraná jízda. Dráha se hrozně měnila a ke konci to byl zase beton. A to není nic pro mě…“

Zdeněk Simota přemítal o své budoucnosti na příští rok
Zdeněk Simota přemítal o své budoucnosti na příští rok

„Viděl jsi to sám,“ opáčil Zdeněk Simota na tradiční otázku magazínu speedwayA-Z, jaké to dnes bylo. „Hrozný! Vůbec jsem nestartoval. Po druhý jízdě jsem skočil na druhou motorku, nebylo to ono. Letos jsem celej‘ rozházenej‘, je to divoký. Jestli za rok nebude Anglie, přemejšlím, jestli budu vůbec jezdit a plácat se tady.“

„Zkušenost to byla víc než malá,“ bilancoval po závodech Jakub Valkovič. „Dráha dobrá, starty jsem měl už lepší než posledně. Přišly i dva vybojované body.“

„dráha byla jiná, než tu bývá,“ říkal Ján Mihálik. „Bylo to více sypké. Bylo to nakropené, nevěděl jsem nastavení, ale pak už to bylo dobré. Mám bod, jsem spokojený.“

Mistři republiky: Matěj Kůs, Zdeněk Holub, Tomáš Topinka, Michal Škurla, Ondřej Smetana a Josef Franc
Mistři republiky: Matěj Kůs, Zdeněk Holub, Tomáš Topinka, Michal Škurla, Ondřej Smetana a Josef Franc
1. AK Markéta Praha 46
Ondřej Smetana 2 3 2 3 1 11
Michal Škurla 2 1 – – 3 6
Matěj Kůs 1 3 3 3 3 13
Josef Franc 3 2 3 2 10
Zdeněk Holub 2 2 2 6
2. AMK ZP Pardubice 42
Patrik Mikel 1 1 1 1 2 6
Tomasz Jedrzejak, PL 3 2 2 3 3 13
Josef Novák – – – – DNR
Hynek Štichauer 2 2 3 2 2 11
Václav Milík 3 ex 3 3 3 12
3. AK 3ton Slaný 21
Zdeněk Simota 1 1 1 0 1 4
Martin Málek 0 3 1 1 1 6
Michal Dudek 0 0 0 1 0 1
Eduard Krčmář 3 2 1 2* 2 8
bez náhradníka
4. SC Žarnovica 14
Stanislaw Burza, PL 2 3 0 4* 2 0 11
Filip Hájek, Praha 0 – – 0 0 0
David Pacalaj 0 0 0 – 0
Jakub Valkovič 1 – 0 0 1 2
Ján Mihálik F 1 0 0 1

Poznámka: Václav Milík byl z rozjížďky s číslem šest, kterou vyhrál, diskvalifikován, jelikož rozhodčí nedostal včas informaci o jeho nasazení v roli náhradníka

Josef Franc vede Hynkem Štichauerem a Zdeňkem Simotou
Josef Franc vede Hynkem Štichauerem a Zdeňkem Simotou

Aktuální extraligová tabulka:

bilance výsledků malé body velké body
1. Praha 5-3-0-0 299 29
2. Pardubice 3-4-0-1 289 25
3. Slaný 0-1-5-2 212 15
4. Žarnovica 0-0-3-5 134 11
Matěj Kůs (červená) bojuje s Adrianem Galou (bílá) před zraky Patrika Mikela (bílá) a Michala Dudka (modrá)
Matěj Kůs (červená) bojuje s Adrianem Galou (bílá) před zraky Patrika Mikela (bílá) a Michala Dudka (modrá)

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV) a Karel Herman

4

Extraliga skončila, ať žije extraliga

Praha – 19. září
Tvrzení obsažené v úvodní větě titulku bude stoprocentně pravdivé až dnes večer okolo dvacáté hodiny, až na pražské Markétě skončí osmé kolo letošního ročníku. Nicméně oficiálně nahlášené sestavy dávají dost najevo, že v tabulce průběžného pořadí jsou už jakéhokoliv přesuny v pořadí již víceméně vyloučeny. Ovšem Pardubice myslí i na pražské publikum a staví tým, jakoby ještě byla šance sestřelit z trůnu domácí. A ostatně také Pražané pozvali Sebastiana Ulamka, byť oficiálně jen kvůli oslavám titulu.

 

Jaký je Váš názor?

Chybí Vám v extralize pravidelná účast cizinců zvučných jmen?

View Results

Loading ... Loading ...

 

Pražané s Čechy, Pardubičané s cizincem

Naplno proměněný žolík Matěje Kůse ve čtvrtek v Pardubicích pomohl výrazně rozhodnout celou extraligu
Naplno proměněný žolík Matěje Kůse ve čtvrtek v Pardubicích pomohl výrazně rozhodnout celou extraligu

Tříbodová převaha dává pražské Markétě jistotu, že se po třech letech vrátí na extraligový trůn. Aby tomu tak nebylo, musela by dnes před zraky vlastního publika skončit až poslední. Navíc by Pardubice musely vyhrát a na Pražany najet sedm bodů. Přitom extraliga není společností čtveřice vyrovnaných týmů, aby se třeba nějaká ortodoxní pardubická sudička o takový scénář mohla pokusit.

„Mám jenom Čechy,“ odtuší Tomáš Topinka odpověď na otázku po své sestavě na dnešní večer. „Kluky mám všechny zdravý, neříkám, že už je to odjetý, ale náskok je dostatečnej‘. Věřím, že to kluci udržej‘ a dotáhneme extraligu do vítěznýho konce.“

Nicméně v Praze má být přítomný i Sebastian Ulamek, čímž by se mohlo nazdávat, že pražský kouč už potřetí dorazí na první zasedání jury ohlásit změnu v sestavě. „Kdo ví,“ směje se Tomáš Topinka nad naznačenou otázkou. „Sebastiana jsme pozvali, aby přijel, to je pravda. Ale bez motorky.“

Tomasz Jedrzejak nastoupí za Pardubice také dnes večer
Tomasz Jedrzejak nastoupí za Pardubice také dnes večer

Za těchto okolností Pardubice překvapují týmem, v němž nechybí Tomasz Jedrzejak. „Už se to neotočí,“ dává Lubomír Vozár reálným vnímáním najevo, že vítězný doutník rozhodně nevystřídal špekem marihuany. „Ale Tomáše Suchánka máme zraněnýho a jedeme s plnou sestavou.“

A co tedy vlastně stojí za filozofií závodit naplno, byť Východočeši nemají ani co získat, ani ztratit? „Ať maj‘ Pražáci radost z titulu, ale my jim to nedáme dneska zadarmo,“ usmívá se Lubomír Vozár svým charakteristickým způsobem. „Ať jsou závody! Děláme to pro diváky. Chceme hlavně, aby ty závody pěkně vypadaly a diváci neměli pocit, že je to k ničemu.“

 

Slaný a Žarnovica myslí na příští rok

Když Milan Mach v půli minulé dekády vyhrál pro Slaný dvě extraligy, slovní spojení o slánských Polácích se stalo trapně omílaným klišé. Dnes na Markétu přijede jen s ryze českým týmem. A protože má jen čtyři domácí závodníky, v duchu nových pravidel nemůže užít náhradníka.

Ve slánské čtyřce pochopitelně nemůže chybět Eduard Krčmář
Ve slánské čtyřce pochopitelně nemůže chybět Eduard Krčmář

„Je rozhodnuto, tak šetříme,“ říká muž, jemuž pozměněné reglementy stále více zabraňují vozit s sebou svůj pověstný magický klobouk. „Už jsme třetí, už není co změnit.“

Tři body, které celek ze středočeského královského města má k dobru na Žarnovicu, by se daly překonat podobným způsobem, kterým by Pardubice mohly pokazit pražskou korunovaci. Kdyby ovšem Žarnovica neztrácela jednasedmdesát malých bodů. A svou sestavou se nevylučovala z okruhu adeptů na vítězství už rovnou.

„Z nouze ctnost,“ nedělá si Ján Daniel žádné iluze ohledně složení svého družstva pro dnešní podnik. „Maťo má Švédsko, Búrimu nedali v práci dovolenou. Půjčil jsem si od Prahy Filipa Hájka, ať je to plné, kdyby se něco stalo.“

David Pacalaj nastupuje s číslem povinného juniora
David Pacalaj nastupuje s číslem povinného juniora

Žarnovický kouč tuší, že si jeho celek večer nevylepší svou bilanci tří třetích míst. „Mohla by být bedna,“ konstatuje, přičemž nezapře svůj smysl pro humor. Ale taková menší. Bednička… Doufám, že jestli se rozhodne, že pojedeme i za rok, bude to lepší. Vždyť jsem letos nikdy neměl kompletní mančaft!“

A jak to bude s žarnovickou účastí napřesrok? „Žádali jsme, abychom mohli jet i za rok, tak uvidíme,“ odpovídá Ján Daniel. Pakliže se týká dalšího ročníku, na sklonku babího léta jsou kluby ještě pramálo sdílné. Každopádně při přeboru byly nabídky o koalici se Slaným plné nejen plzeňské kuloáry, ale také klubová restaurace na stadiónu.

Jaroslav Lucák, který je jako kouč podepsán pod legendárním plzeňským titulem se Simonem Wiggem z roku 1994, přitom rozvíjel myšlenku zapojení závodníků nižších kubatur v podobě samostatných jízd. Nutno podotknout, že plzeňský trenér před více než čtyřiceti lety přišel s nápadem samostatných extraligových jízd pro juniory. V tomto ohledu by si rozuměl také s Jiřím Štanclem, který zkoušel prosadit čtvrtlitry do extraligy již loni.

 

Oficiálně nahlášené sestavy:

AK Markéta Praha: 1 Ondřej Smetana
2 Michal Škurla (junior ACCR/SMF)
3 Matěj Kůs
4 Josef Franc
17 Zdeněk Holub
AK 3ton Slaný: 5 Zdeněk Simota
6 Martin Málek
7 Michal Dudek
8 Eduard Krčmář (junior ACCR/SMF)
18 neobsazeno
AMK ZP Pardubice: 9 Patrik Mikel (junior ACCR/SMF)
10 Tomasz Jedrzejak, PL
11 Josef Novák
12 Hynek Štichauer
19 Václav Milík
SC Žarnovica: 13 Stanislaw Burza, PL
14 Filip Hájek, Praha
15 David Pacalaj (junior ACCR/SMF)
16 Jakub Valkovič
20 Ján Mihálik

Foto: Karel Herman

Oba leadeři splnili svá předsevzetí

Pardubice – 14. září
Nádherný den začal prosluněným dopolednem, ale jak stárnul, kabonil se víc a víc. Mraky daly najevo, že se nad svítkovský stadión nepřišli podívat pouze na předposlední kolo letošní extraligy. Pořadatelé mohli nadávat na déšť, který jim letos již poněkolikáté pokazil připravený závod. Petr Moravec glosoval, že pakliže to je daň za krásné počasí o víkendu vrcholícím Zlatou přilbou na sklonku měsíce, bere ji všemi deseti. Tým jeho klubu učinil maximum pro minimum škod soutěže. Závod začal bez nástupu o čtvrt hodiny dříve. Tomasz Jedrzejak poslal do vedení pardubického koníka již v rozjížďce s číslem jedna a Václav Milík rychle následoval jeho příkladu. I když řady diváků na tribunách byly poněkud řidší než obvykle, Lubomír Vozár ale splnil svůj slib, že se s nimi letos rozloučí vítězstvím. I když upřímně řečeno, boj o titul se zprvu nezdál zase až tak ztracený. Slánský tým bodoval vcelku konzistentně a usadil se na druhé příčce. Nepřestávalo pršet, a protože všem bylo jasné, že se závodem bude amen záhy po jeho polovině, koučové taktizovali od počátku. Tomáš Topinka na prvním zasedání jury vyfasoval důtku za opakovaně prošvihnutou lhůtu nahlášení sestav. Svým protějškům slíbil revanšovat se malým drinkem. Nicméně sotva se pražská ztráta na vedoucí Pardubice dostala na deset bodů, Matěj Kůs dostal do rukou žolíka. Nahoru do depa se vracel obtěžkán nejen materiálem z trati, ale především šesti body. Praha záhy dýchala na slánská záda. Jenže Středočeši vzdorovali. Až před rozjížďkou s číslem dvanáct, jež měla být vzhledem k podmínkám na ovále poslední, Sebastian Ulamek vyrovnal jednadvacet slánských bodů. Vzápětí triumfoval Hynek Štichauer, ovšem Zdeněk Holub byl pod šachovnicovou vlajkou v rukou Jaroslava Kocka dříve než Zdeněk Simota. A tak své předsevzetí splnil nejen Lubomír Vozár, nýbrž také Tomáš Topinka. Díky tříbodovému náskoku na čele tabulky jeho celku stačí ke zlatu prakticky v úterý na Markétě pouze nastoupit. Naproti tomu Ján Daniel se přesvědčil, jak se mýlil, když v květnu doufal, že horší výsledek než tři body v Praze jeho svěřence už potkat nemůže. V žarnovické části depa skončil pouhopouhý bod, který tam dovezl Adrian Gala.

Improvizované pódium v depu
Improvizované pódium v depu

Nezbývá než hrát vabank

Deštník byl nezbytnou proprietou dnešní extraligy
Deštník byl nezbytnou proprietou dnešní extraligy

Bylo to zoufalé. Dešťové mraky obklíčily Pardubice ze všech stran a vůbec se nerozpakoval okolo půl páté napadnout dešťovou vodou také svítkovský stadión. Jeho plochodrážní ovál byl skvěle připraven, proto si pořadatelé mohli troufnout hrát se svatým Petrem vabank.

Na věc se šlo rovnou a bez nástupu - a jako první vítěz se do historie zapsal Tomasz Jedrzejak
Na věc se šlo rovnou a bez nástupu – a jako první vítěz se do historie zapsal Tomasz Jedrzejak

Odpískali nástup, protože na mokrých tribunách stejně neseděl takový počet diváků, jak je tomu při extralize obvyklé. O čtvrt hodiny uspíšili začátek rozjížďky s číslem jedna ve snaze zlomit závod do druhé poloviny, aby mohl být uznán jako regulérní a nemusel se opakovat znovu.

Se sestavou dnes improvizovala pouze Žarnovica. Na postu náhradníka se objevil pražský Filip Hájek, což do svítkovských boxů přivedlo i Ondřeje Smetanu. Tomáš Topinka, který na prvním zasedání jury vyfasoval napomenutí za opakovaně prošvihnutý limit při nahlašování sestav, totiž plánoval dostat boj o titul do rozhodnuté fáze již dnes.

V juniorské jízdě dostal Eduard Krčmář (bílá) Slaný před Prahu a Patrik Mikel (červená) upevnil Pardubičanům vedení
V juniorské jízdě dostal Eduard Krčmář (bílá) Slaný před Prahu a Patrik Mikel (červená) upevnil Pardubičanům vedení

Proto se tentokrát netajil Sebastianem Ulamkem. A jelikož se pro zlomyslného strýčka Náhodu rozhodl mít v týmu dva juniory, Ondřej Smetana se do sestavy už nevešel a mohl pracovat jako mechanik Filipa Hájka. Ani Lubomír Vozár se nedržel v otázce jezdeckého složení při zdi. Byť tušil, že mu zlatá medaile již proklouzla mezi prsty, chtěl se divákům odvděčit alespoň dnešním triumfem.

Po startu čtvrté jízdy: odleva Adrian Gala, Sebastian Ulamek, Hynek Štichauer a Jakub Jamrog
Po startu čtvrté jízdy: odleva Adrian Gala, Sebastian Ulamek, Hynek Štichauer a Jakub Jamrog

A vskutku Pardubice vlétly do závodu jako rozběhnutí kanci! V rozjížďce s číslem jedna Tomasz Jedrzejak v první zatáčce objel Zdeňka Simotu. Josef Franc přivezl Pražanům jediný bod, jehož dobyl na úkor Martina Gavendy v žarnovické vestě.

Parduibkcý kouč střídá Josefa Nováka vcelku pravidelně. Navíc dnes dával déšť permanentně najevo, že si program kompletně až do rozjížďky s číslem dvacet nevyplníme. Nebylo proto divu, že se ve druhé jízdě spustil z depa Václav Milík s náhradnickou sedmnáctkou na zádech.

Milan Mach při ohlašování Jakuba Jamroga do rozjížďky s číslem čtyři:

„Jdu to dělat dramatický!“

Tomasz Jedrzejak jede na čle před Eduardem Krčmářem a Sebastianem Ulamkem
Tomasz Jedrzejak jede na čle před Eduardem Krčmářem a Sebastianem Ulamkem

Po triumfu ve stylu start – cíl před Matějem Kůsem zvýšil hodnotu skóre bílého koníka na šest bodů. Juniorskou jízdu vzápětí zkomplikovala páska Zdeňka Holuba. Pražský závodník posléze z trestné čáry dohnal a především překonal Jána Mihálika, takže Žarnovica i nadále zůstávala bez bodu.

Matěj Kůs proměnil naplno žolíka
Matěj Kůs proměnil naplno žolíka

Hrot však opanoval Eduard Krčmář, čímž svůj Slaný umístil v průběžné klasifikaci před Prahu. Dva body Patrika Mikela také pochopitelně měly svou váhu. Tomáš Topinka vystřídal ve čtvrté jízdě Michala Škurlu Sebastianem Ulamkem. Ani Milan Mach dlouho neotálel s počátkem své strategické hry. V depu zůstal Michal Dudek a na ovál zamířil Jakub Jamrog.

Slánský náhradník v první zatáčce objel Hynka Štichauera, jemuž výstupy z pondělního tréninku byly k ničemu, jelikož betonový povrch v dešťových kapkách rychle měknul. Uhájil však druhé místo před Adrianem Galou, jenž už s letem pásky za svá záda poslal Sebastiana Ulamka. Pardubice vedly s deseti body o bod před Slaným, zatímco Pardubice měly čtyři a Žarnovica jeden jediný bod.

 

Ze Svítkova odjíždí vítěz i mistr

Dnes bylo snadné říct, kdo vyjel na ovál, o čemž svědčí snímek Michala Škurly (16) a Zdeňka Holuba
Dnes bylo snadné říct, kdo vyjel na ovál, o čemž svědčí snímek Michala Škurly (16) a Zdeňka Holuba

Déšť sice v průběhu závodu snižoval svou intenzitu až nakonec s nástupem večera ustal docela. Nicméně jeho nekalé dílo bylo na ovále patrné a všichni manažeři se klonili k názoru, že po deseti rozjížďkách se začne balit. Druhou sérii zahájil nejlépe Tomasz Jedrzejak, když šel do čela před Eduarda Krčmáře zvenčí první zatáčky. Sebastian Ulamek si své renomé zatím nevylepšil, když inkasoval jediný bod na úkor Filipa Hájka.

Josef Franc jezdí první před Hynkem Štichauerem, Martinem Málkem a padajícím Jánem Mihálikem
Josef Franc jezdí první před Hynkem Štichauerem, Martinem Málkem a padajícím Jánem Mihálikem

V rychlém sledu následovalo elegantní prvenství Václava Milíka. Jakub Jamrog tentokrát v úvodním oblouku stačil podjet pouze Zdeňka Holuba. V ten moment se pražská ztráta na vedoucí Pardubice prohloubila na deset bodů. Situace v aktuální klasifikaci byla jasným signálem pro Tomáše Topinku, aby operativně povýšil Matěje Kůse v sedmé jízdě na žolíka.

Navzdory pádu dojel Ján Mihálik do cíle rozjížďky s číslem osm
Navzdory pádu dojel Ján Mihálik do cíle rozjížďky s číslem osm

„Jak bys to udělal jinak?“ ptal se celkem zbytečnou otázkou. „Závod se určitě nedojede a pak bys neměl třeba šanci tam žolíka dát!“ Každopádně záměr klapnul dokonale. Matěj Kůs perfektně odstartoval. Na protilehlé rovince záhy nabral takovou rychlost, že rychle zmizel z útočného perimetru Zdeňka Simoty.

Václav Milík plnil zadání Lubomíra Vozára (v pozadí) více než dokonale
Václav Milík plnil zadání Lubomíra Vozára (v pozadí) více než dokonale

Na konci třetího okruhu zastavil Adrian Gala, takže se Žarnovica druhého bodu nedočkala. Naopak po něm chňapnul Patrik Mikel, takže domácí nevyšli naprázdno ani tentokrát. V rozjížďce s číslem osm vystřihnul raketový start Josef Franc. Rychle se dostal před Hynka Štichauera, a jelikož Martin Málek byl třetí, Pražané již dýchali Slanému na záda s odstupem jediného bodu.

Výmluvný důkaz o stavu dráhy po osmi jízdách dává snímek Hynka Štichauera
Výmluvný důkaz o stavu dráhy po osmi jízdách dává snímek Hynka Štichauera

Duel o druhé místo se stal ústředním motivem závěrečné fáze závodu. V deváté jízdě odvrátil hrozbu Jakub Jamrog, když uštědřil první prohru Tomaszi Jedrzejakovi. Matěj Kůs byl v cíli třetí a za sebou měl pouze Jána Mihálika. „Neměl jsem co vymyslet,“ omlouval se později v depu. „Startoval jsem od mantinelu a jak jsem dostal cejchu, viditelnost nebyla žádná.“

Po zásahu cejchou se Matěj Kůs dostává okolo Jána Mihálika alespoň pro bod
Po zásahu cejchou se Matěj Kůs dostává okolo Jána Mihálika alespoň pro bod

Rozjížďku s číslem deset přerušil Adrian Gala, když se po pádu v první zatáčce dlouho nezvedal. Dočkal se diskvalifikace a při repete úřadoval naplno Václav Milík. Josef Franc se usadil před Eduardem Krčmářem, ale Pražanům stále scházely na Slaný dva body. Drobné mrholení znovu přešlo v regulérní slejvák, nicméně závod nekončil, byť s deseti uskutečněnými jízdami by mohl.

Jakub Jamrog jako dnes jediný porazil Tomasze Jedrzejaka
Jakub Jamrog jako dnes jediný porazil Tomasze Jedrzejaka

V rozhodování mohl sehrát svou roli i nevyřešený slánsko – pražský duel.  Přitom aktuální situace by nahrávala spíše domácím. Praha by si do celkové tabulky připsala jen dva body a její postavení před úterní ouverturou na Markétě by nebylo tolik jednoznačné. Za daných okolností, kdy neměl nikdo chuť vracet se na bahnitý ovál, by ručník v ringu nikdo nezpochybnil. Avšak vzpomeňme na loňské řeči, když Lenka Felixová ukončila slánskou extraligu ve chvíli, kdy se svěřenci Milana Macha zrovna ujali vedení.

Hynek Štichauer přemítá nad svým triumfem v rozjížďce s číslem dvanáct:

„První dvě jízdy to nešlo od startu, teď jsem konečně odlít‘. V pondělí jsem tady trénoval na betonu, chtělo to pár úprav. Teď jsme to vychytali a už je konec.“

Sebastian Ulamek dostává před zraky Patrika Mikela pražskou Markétu do hry o druhé místo
Sebastian Ulamek dostává před zraky Patrika Mikela pražskou Markétu do hry o druhé místo

Ať tak či onak, bylo jedině férové dokončit celou sérii, když už byl s mítinkem stejně amen. V jedenácté jízdě se konečně prosadil Sebastian Ulamek. Předjíždění bylo obtížné již od začátku a nyní se stalo prakticky nemožným. Patrik Mikel proto dojel pro dva body před Martinem Málkem, když Filip Hájek upadl. Jak Slaný, tak Praha měla po jednadvaceti bodech. Nešlo si dělat už žádné iluze, že dvanáctá jízda nebude poslední.

Zdeněk Holub (žlutá) ve dvanácté jízdě nedohnal Václava Milíka (červená), avšak titul Praze pojistil
Zdeněk Holub (žlutá) ve dvanácté jízdě nedohnal Václava Milíka (červená), avšak titul Praze pojistil

Hynek Štichauer v ní jezdil první od startu až do cíle. Pardubický triumf nemohl zpečetit lepším způsobem. Pro konečný vývoj extraligy však bylo podstatné, že se Zdeněk Holub usadil před Zdeňkem Simotou, jehož za sebou přivedl až k šachovnicové vlajce. Tím pádem i Tomáš Topinka splnil svůj záměr. Potvrdil titul, jelikož scénář s úterním pardubických překonáním tříbodového náskoku by se mohl odehrát maximálně ve vědeckofantastickém filmu.

 

Hlasy z depa

Václav Milík vyhrál všechny své jízdy
Václav Milík vyhrál všechny své jízdy

„Dobrý,“ vyprávěl Václav Milík. „Akorát počasí špatný, jinak dobrý. Stav dráhy byl už nebezpečnej‘, jde hlavně o zdraví. Venek nešel, dělala se kolej, nedalo se předjíždět. Dlouho jsem tu nejel v extralize, těšil jsem se. V Grand Prix jsou všichni zdraví, tak pojedu za tejden v Divišově. Nechci bláznit, abych byl fit na polský finále a Zlatou přilbu.“

Hynek Štichauer jezdí před Adrianem Galou
Hynek Štichauer jezdí před Adrianem Galou

„Vyhráli jsme, viděl jsem to dobře,“ svěřoval se Hynek Štichauer. „Šance na titul je vždycky, ale zůstává jen jeden závod. Chtělo to, aby Praha byla až třetí, ale jeli výborně. Na konci už byla dráha rozsekaná, udělali dobře, že to zrušili.“

Matěji Kůsovi se dnes bilancovalo dobře
Matěji Kůsovi se dnes bilancovalo dobře

„Závodili jsme v těžkých podmínkách,“ zamýšlel se Matěj Kůs. „Bylo dobré rozhodnutí zrušit závody po dvanáctý jízdě. Díky tomu, jak dobře byla připravená dráha, když jsme přijeli, mohli jsme dnešní závody odjet aspoň tak daleko. Druhé místo je dobrá pozice před posledním závodem v Praze, máme celkem komfortní situaci. Já jsem se svým bodovým ziskem spokojenej‘, proměnil jsem žolíka v šest bodů. Akorát poslední jízdu jsem neměl, co vymyslet. Startoval jsem od mantinelu a jak jsem dostal cejchu, viditelnost nebyla žádná.“

Josef Franc se ztotožnil s rozhodnutím předčasně ukončit závod
Josef Franc se ztotožnil s rozhodnutím předčasně ukončit závod

„Závody pro lidi moc nebyly,“ konstatoval Josef Franc. „Asi bylo dobrý rozhodnutí to ukončit. Pardubice by stejně nikdo nedotáh‘ všichni jsme to přežili, ani publikum nebylo. Je to škoda, doufám, že v Praze to bude fajn.“

„Měl jsem blbě naštelovanej‘ karburátor,“ říkal Zdeněk Holub. „Jak pršelo, sálo to vodu a dvě jízdy trvalo, než jsem to vyřešil. Jsem šťastnej‘, že jsme byli druhý. A titul? Nikdy nevíš, jak to bude na Markétě. Třeba bude pršet…“

Eduard Krčmář byl rád za ukončení závodu
Eduard Krčmář byl rád za ukončení závodu

„Dobrý, ale bylo to o strach,“ netajil se Eduard Krčmář. „Dráha byla promočená. Dobře, že to zrušili. Přišli jsme o druhý místo, nedá se nic dělat, pro zdraví je to nejdůležitější.“

„Mokrý,“ reagoval Zdeněk Simota na tradiční otázku magazínu speedwayA-Z, jaké to dnes bylo. „Škoda poslední jízdy. Dráhu šlo ještě upravit. Kdyby vzali traktor a strhli kolej, dalo se jet dál. Letos je to všelijaký, úplně nejhorší sezóna, co jsem kdy vůbec měl.“

„Akorát jsme se zasrali,“ posteskl si Martin Málek. „Podmínky byly těžší, čekal jsem něco jiného, ale pro každého to bylo stejné. Jak se odstartovalo, dojelo se. Škoda druhého místa, měl jsem se víc snažit.“

Martin Gavenda ode dneška očekával mnohem více než velkou nulu
Martin Gavenda ode dneška očekával mnohem více než velkou nulu

„Nic moc,“ nebylo Martinu Gavendovi vůbec do řeči. „Těžké podmínky. Měsíc a půl jsem na tom neseděl, bylo to složitější. Těšil jsem se, že si zazávodím a spravím si chuť, že to bude fajn. A zase hovno.“

„Jelo se těžko,“ povzdechl si Filip Hájek. „Trošku zapršelo, dráha byla těžká a hluboká. Šlo by to, kdyby to bylo tvrdý jako normálně…“

Patálie Hynka Štichauera za zády Jakuba Jamroga
Patálie Hynka Štichauera za zády Jakuba Jamroga
1. AMK ZP Pardubice 29
Hynek Štichauer 2 2 3 7
Patrik Mikel 2 1 2 5
Josef Novák – – – DNR
Tomasz Jedrzejak, PL 3 3 2 8
Václav Milík 3 3 3 9
2. AK Markéta Praha 23
Matěj Kůs 2 6* 1 9
Josef Franc 1 3 2 6
Zdeněk Holub 1 1 2 4
Michal Škurla – – – DNR
Sebastian Ulamek, PL 0 1 3 4
3. AK 3ton Slaný 22
Eduard Krčmář 3 2 1 6
Michal Dudek – – – DNR
Martin Málek 1 1 1 3
Zdeněk Simota 2 2 1 5
Jakub Jamrog, PL 3 2 3 8
4. SC Žarnovica 1
Martin Gavenda 0 E – 0
David Pacalaj 0 – E 0
Adrian Gala, PL 1 E X 1
Ján Mihálik 0 0 0 0
Filip Hájek, Praha 0 F 0

Poznámka: vzhledem ke stavu dráhy poničené deštěm byl závod předčasně ukončn po dvanácté jízdě

Naplno proměněný žolík Matěje Kůse rozhodl vlastně o pražské druhé příčce a potažmo i titulu
Naplno proměněný žolík Matěje Kůse rozhodl vlastně o pražské druhé příčce a potažmo i titulu

Aktuální extraligová tabulka:

bilance výsledků malé body velké body
1. Praha 4-3-0-0 252 25
2. Pardubice 3-3-0-1 236 22
3. Slaný 0-1-4-2 191 13
4. Žarnovica 0-0-3-4 120 10
Václav Milík neprohrál jedinou rozjížďku
Václav Milík neprohrál jedinou rozjížďku

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV) a Karel Herman

Na kombinéze Michala Škurly je patrné, že se na rozdíl od Josefa France a Zdeňka Holuba dnes na ovál vůbec nedostal
Na kombinéze Michala Škurly je patrné, že se na rozdíl od Josefa France a Zdeňka Holuba dnes na ovál vůbec nedostal

Praha chce dnes potvrdit titul, Pardubice odměnit věrné fandy vítězstvím

Pardubice – 14. září
Po vítězství ve Slaném před čtrnácti dny odskočila pražská Markéta na čele extraligové tabulky už na odstup čtyř bodů. Vzhledem k neúprosným zákonům matematiky ještě nemůže slavit titul, nicméně Pardubice nejsou před večerním předposledním kolem vyšší české soutěže v optimálním postavení v souvislosti s útokem na zlato. Lubomír Vozár však přesto otevřeně hovoří o vidině vítězství, jimiž by potěšil tribuny. Tomáš Topinka naproti tomu změnil strategii, aby se okolo jednadvacáté hodiny vracel domů již jako šampión. Do rozhodující fáze se dostává rovněž duel o bronz, kde Slaný zvýhodňuje žarnovický personální rozpad.

Jaký je Váš názor?

Dokáže ZP Pardubice přece jen překlenout čtyřbodvou ztrátu na Prahu a obhájit titul?

View Results

Loading ... Loading ...

O titul i vítězství

Tomasz Jedrzejak opět musí obléknout pardubickou vestu místo nepřítomného Čecha
Tomasz Jedrzejak opět musí obléknout pardubickou vestu místo nepřítomného Čecha

Dohnat čtyřbodovou ztrátu ve dvou zbývajících závodech není technicky vzato nemožné. Nicméně na druhou stranu nejde o jednoduchou záležitost. Navíc současná extraliga není tak vyrovnaná, jako bývaly čtyřky v polovině minulé dekády. Ovšem tak či onak Lubomír Vozár neplánuje hrát večer druhé housle.

„Extraliga je ztracena, proto se chceme rozloučit s diváky a vyhrát,“ říká a argumentuje pomyslným rozdělením soutěže na dvě výkonnostní poloviny. „Žarnovica nemá Martina Vaculík a Slaný také není tak silný. Kdyby byly silné všechny sestavy, Prahu by mohl porazit ještě někdo jiný. Ale musíme vycházet z reality.“

Oproti ryze české sestavě ve Slaném se v týmu místo Tomáše Suchánka objevuje osvědčený Tomasz Jedrzejak. „Chceme se doma rozloučit s diváky vítězstvím,“ znovu argumentuje pardubický kouč. „Kdybychom byli Pražáci, postavíme i doma čistě českou sestavu. Extraligové tituly pořád nemůžeme vyhrávat, to by Praha musela mít velkou smůlu.“

Zdeněk Holub je na postu pražského juniora
Zdeněk Holub je na postu pražského juniora

Tomáš Topinka na rozdíl od obou slánských závodů netutlá, že nastoupí se Sebastianem Ulamkem. Je také opatrnější. Vedle Zdeňka Holuba má v sestavě také dalšího juniora v osobě Michala Škurly. V duchu současných reglementů má jednak povinného juniora, kdo nahradit, a také v závěrečné sérii nominačních jízd nemusí kalkulovat se startem závodníka mladšího jednadvaceti let. Na druhou stranu, do týmu se už nevešel Ondřej Smetana, který si to vzhledem ke svému letošnímu přínosu pro Markétu rozhodně nezaslouží.

„Nechci nechat nic náhodě,“ uznává Tomáš Topinka, jehož ale pořád neopouští charakteristický humor nad otázkou, proč včera odkryl karty se svým polským esem. „Už to není ten vtip, ale třeba to teď udělám obráceně. Nahlásil jsem Ulamka a přijede Smetyš…“

Postavení Markéty na hrotu aktuální tabulky by mohlo dávat pádné důvody k optimismu. „Nepotřebujeme vyhrát,“ souhlasí pražský kouč. „Ale nechci nic nechávat náhodě. Soupeři to taky nevypustili. A těch lidí, co nám přejou titul, je málo.“

 

Převaha rovněž v boji o bronz

David Pacalaj bude sbírat cenné extraligové zkušenosti
David Pacalaj bude sbírat cenné extraligové zkušenosti

Žarnovicu v posledních závodech extraligy provází smůla. Černá série přitom začala paradoxně na jejím domácím stadiónu v půlce června. Sem dorazily oslabené nejen ostatní celky, ale sázka na nedělní termín se vymstila také Speedwayclubu. Martin Vaculík byl nečekaně povolán do Polska a celek skončil poslední. Jeho absence zapříčinila, že i ve Slaném byly stupně vítězů pro Slováky daleko. A dnes chybí nejen osmý muž seriálu Speedway Grand Prix, ale také Patrik Búri a Jakub Valkovič!

„Maťo se nestačí vrátit ze Švédska, Paťo má devětatřicítky teploty a Kuba taky,“ povzdechne si Ján Daniel. „Jedeme v oslabené sestavě. Už jsem rozmýšlel, že si sám obleču kombinézu. Hanbu bych neudělal při výkonech těch mých kluků.“

Otázka po dnešních ambicích žarnovického celku je za daných okolností zbytečná, nicméně Ján Daniel přesto vnímá účast svých svěřenců v české extralize pozitivně. „Mladí si zajezdí, ať získávají zkušenosti,“ říká. „Sice to není bůhvíco, ale pořád mám víc mladých než třeba v Pardubicích. V Praze ještě něco je, ale jinak je v Čechách bída.“

Eduard Krčmář nemůže chybět ve slánské sestavě
Eduard Krčmář nemůže chybět ve slánské sestavě

Dvě kola do konce extraligy se tak bronz šine na slánskou stranu, protože středočeský celek má na Slováky k dobru již dva tabulkové body. „Tou dnešní žarnovickou sestavou by to mohl bejt‘ vyřešený,“ přemítá Milan Mach. „První nebudeme. Kromě třetího místa už o nic nejde. Uvidíme…“

Slánský kouč přivede na večerní nástup osvědčenou sestavu. „Proč bych měnil? Koho bych měnil?“ reaguje slánský manažer na narážku otázky po možné personální změně. „Že by místo Michala Dudka jel Patryk Dudek (smích)? Nemám, koho měnit, jetou všichni, co můžou.“

Oficiálně nahlášené sestavy:

AMK ZP Pardubice: 1 Hynek Štichauer
2 Patrik Mikel (junior ACCR/SMF)
3 Josef Novák
4 Tomasz Jedrzejak, PL
17 Václav Milík
SC Žarnovica: 5 Martin Gavenda
6 David Pacalaj
7 Adrian Gala, PL
8 Ján Mihálik (junior ACCR/SMF)
18 neobsazeno
AK 3ton Slaný: 9 Eduard Krčmář (junior ACCR/SMF)
10 Michal Dudek
11 Martin Málek
12 Zdeněk Simota
19 Jakub Jamrog, PL
AK Markéta Praha: 13 Matěj Kůs
14 Josef Franc
15 Zdeněk Holub (junior ACCR/SMF)
16 Michal Škurla
20 Sebastian Ulamek, PL

Foto: Karel Herman a Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV)