Archiv pro rubriku: Extraliga

Liberecká extraliga našla třetí termín

Pardubice – 29. září
Extraliga v Liberci měla být již více než půldruhého měsíce minulostí, avšak kvůli blízkému datu SGP2 v Cardiffu byla přesunuta na minulou středu. Tehdy se však proti pořádání postavily husté slejváky. Když se dešťová voda do Pavlovic vrátila, vynořily se různé spekulace o přeložení podniku na jiný ovál či dokonce definitivním odvolání. Od dnešního rána je jasné, že se zúčastněné kluby dohodly, že naše vyšší soutěž vyvrcholí v Liberci v neděli 16. října.

 

„Termín je vysoce rizikový s ohledem na podzimní  počasí,“ konstatuje Věroslav Kollert. „Sice to nebude na opalování, ale můžeme zažít hezké podzimní odpoledne na finálovém závodu extraligy, kde se bude Liberec s touto soutěží také loučit. Ukážou se také elektrické motorky, které se budou předvádět na malé dráze.“

V Liberci přece jen vyvrcholí extraliga | foto GRS Liberec

Deště nedávají libereckému oválu pokoj

Liberec – 26. září
Dnes se na Martétě má dohodnout náhradní termín pro extraligu v Liberci. Počasí ale opět nezklamalo. Příval deště totálně znehodnocuje přípravu tratě. V pátek to vypadalo hodně nadějně a dokonce se dalo od poloviny dráhy jezdit. Dnes tady máme znovu koupaliště. Výhled na lepší počasí nám kazí naplněný kalendář a tak navrhuji termín na Silvestra.

Dnes ráno se do Liberce vrátil déšť | foto GRS Liberec

Na zítřejší oběd nebylo třeba čekat

Liberec – 19. září
Každý ze třech letošních extraligových závodů měl za vítěze domácí tým. V Praze vyhrála Markéta, v Pardubicích Zlatá přilba a ve Slaném sestava Milana Macha. Série se však tuto středu přeruší, protože by bylo příliš kruté tvrdit, že soustavný déšť byl pod Ještědem doma dříve než Gniezno. Každopádně povětrnostní situace není vůbec dobrá a voda z nebes ničí pavlovický ovál víc a víc. Nebylo tedy třeba čekat na rozhodnutí do zítřejšího poledne, jak zněl prvotní plán. Středeční extraligový mítink byl odvolán již dnes krátce po patnácté hodině. Náhradní termín má být určen příští týden na základě výsledků jednání řídící komise soutěže.

Neutěšený ranní pohled na liberecký ovál | foto GRS Liberec

Verdikt o liberecké extralize se bude servírovat k zítřejšímu obědu

Liberec – 19. září
Počasí si opět zahrává s nervovou soustavou. Příval deště, zima a totálně rozmočená dráha v září nevěstí nic dobrého. V sobotu jsme sice na trati udělali, co bylo možné, ale déšť ji odpoledne poslal zase pod vodu. Předpověď nedává moc velkou šanci a tak tedy budeme čekat na rozhodnutí do zítřejšího oběda.

Neutěšený ranní pohled na liberecký ovál | foto GRS Liberec

Slaný se s extraligou před domácím publikem nikterak nepáral

Slaný – 31. srpna
Léto se dnes příliš nevášnilo, teploty se nehnaly nikterak vysoko a slánská obloha před třetím dílem extraligy na sobě aranžovala mráčky jako polštáře. Před tradičně slušně zaplněným hledištěm jako první vyhrál Oskar Polis. Jeho ostatní domácí kolegové v první sérii nevyhráli, nicméně trojky záhy přišly. Slaný neopouštěl pozici leadera a nechával zbývající trojici boj o stříbro. Nikdo z nich ovšem neměl na růžích ustláno. Tomáš Topinka opět potvrdil, že na užití žolíku nemá talent, Hynek Štichauer se dvakrát ne vlastní vinou sbíral ze země, přičemž ve druhém případě přišlo Gniezno o Jedrzeje Chmuru. Koaličnímu celku se v závěru krátil dech, kdežto Václav Milík dovezl Jaroslavu Petrákovi šmahem šest bodů v patnácté jízdě. Praha kontrovala triumfem Daniela Klímy ve druhé juniorské rozjížďce a dvojitým nasazením náhradníka Jana Kvěcha. A když nakonec Nick Škorja udržel druhé místo před Eduardem Krčmářem, Pardubicím nebylo platné ani vítězství Václava Milíka. Tým z hlavního města je totiž předstihl o jediný bod.

Praha, Slaný a Pardubice na stupních vítězů | foto Pavel Fišer

Slaný uznává kompromisy jen velice neochotně

Klid před bouří | foto Pavel Fišer

Prasklý primární řetěz Jaroslava Vaníčka byl jediným vážnějším incidentem tréninku před třetím podnikem letošní extraligy. Daniel Halamka coby mechanik přitlačil stroj pražského juniora do depa. Nápravy se stala dílem okamžiku. Šlo se na nástup a pak odstartoval mítink, jenž měl vyšší českou soutěž opět obrátit skrz naskrz naruby.

A to hned v rozjížďce s číslem jedna. Oskar Polis poslal Slaný do čela aktuální klasifikace suverénním sólem. To by ovšem nebylo zas až tolik šokující. Jenže dva body bral Szymon Szlauderbach a jeden Grzegorz Walasek, jenž na poslední chvíli skočil do pardubické sestavy místo nespolehlivého Daniela Bewleyho.

A Jan Kvěch, jímž Tomáš Topinka nahradil Jaroslava Vaníčka, skončil poslední. „Kdybych si na něj nelehal,“ zpytoval své svědomé po úvodním duelu se slánským Polákem. „Ale lehnul jsem si na něj a všichni mě podjeli.“

Oskar Polis (červená) jede v první jízdě ještě za Szymonem Szlauderbachem (bílá) a Janem Kvěchem (žlutá) a před Gzregozrem Walaskem (modrá) | foto Pavel Fišer

Hned vzápětí se do čela dostal Jakub Jamrog. Slánská idylka skončila druhou zatáčkou. Hynek Štichauer se v ní ocitl na zemi po nájezdu Petra Chlupáče a do pádu se zamotal rovněž Zbigniew Suchecki. Jak už to chodívá, diskvalifikace pražského juniora se neobešla bez notné dávky kontroverze, ale on sám svou vinu nepopíral.

Repete vyznělo pro Zbigniewa Sucheckeho. Jakub Jamrog v prvním oblouku za svá záda poslal Hynka Štichauera a tak liberecké Gniezno jen srovnalo bodový krok se Slaným. Juniorská jízda však znamenala konec polské ofenzívy. Jedrzej Chmura zaznamenal v naší extralize nulový debut, kdežto Matouš Kameník v domácí vestě za zády Daniela Klímy odvedl Jana Jeníčka.

Jaroslav Petrák líčí, že se dnes mohl sám soukat do kombinézy:

„Měl jsem jet i já. Ale v deset večír jsme si s Petrem Moravcem psali, že sehnali Walaska.“

Matouš Kameník (červená) marně vzdoruje Danielu Klímovi (žlutá) | foto Pavel Fišer

Poté se na ovále objevil Václav Milík, aby uchopil pardubické věci do svých rukou. Start jej vynesl do čela před Eduarda Krčmáře, kdežto Nick Škorja a Marcel Studzinski byli ještě více vzadu. Nicméně domácí stále táhli dnešní podnik za delší konec. Jejich devět bodů bylo po první sérii impozantních. A to tím spíš při srovnání s šesti pardubickými, pěti polskými a čtyřmi pražskými.

 

Praha kalí vodu

Pátou jízdu brzy přerušila červená světla. Než se zvedly všechny prapory, ležel  Jedrzej Chmura na zemi. Do repete nenastoupil, zatímco Oskar Polis, kvůli jehož letmáku se celá šaráda odehrála, odstartoval stejně suverénně jako předtím. Polák přišel do depa pěšky, rezignoval na opakování. Posléze přijel na start ještě jednou, aby odstoupil nejen z desáté jízdy, nýbrž i z celého závodu.

Václav Milík (modrá) vede před Eduardem Krčmářem (červená) a Nickem Škorjou (žlutá) | foto Pavel Fišer

Když měl problémy rovněž Marcel Studzinski, byly ambice Gniezna sečteny. A můžete vzít jed, že nešlo o nikterak složité počty. Dobře se však počítalo také Milanu Machovi. Další trojku mu po suverénním výkonu dovezl Jakub Jamrog v rozjížďce s číslem šest. Vzápětí kraloval Václav Milík před očima Szymona Szlauderbacha, ale Matouš Kameník udržel Petra Chlupáče.

Tomáš Topinka vyprovází pohledem Jana Kvěcha na start rozjížďky s číslem osm:

„Dal jsem žolíka, to je jasný koho!“

V ten moment nemohl Tomáš Topinka nevyužít jokera. Jenže pražský kouč dopadl stejně jako v Pardubicích. Tedy vlastně skoro. Zatímco Eduard Krčmář v úvodním výjezdu objel Zbigniewa Sucheckeho, Jan Kvěch porazil Jana Jeníčka. A jeho dva body byly více než nula před třemi týdny ve Svítkově.

Praha tím pádem zaostávala za koaličním týmem o jediný bod. Nicméně na Pardubice jich postrádala pět a na Slaný dokonce jedenáct! Třetí pětina odstartovala žolíkovým útokem libereckého Gniezna. Oskar Polis ale neuhnul ze své vítězné cesty ani o píď. Petr Chlupáč se vrátil s bodem, ale poté už pražská Markétě začala zvedat hlavu.

Jan Kvěch (žlutá) v roli žolíka nestíhá Zbigniewa Sucheckeho (bílá) a Eduarda Krčmáře (červená) | foto Pavel Fišer

Rozjížďku s číslem deset vedl Václav Milík, avšak ve druhé zatáčce se až přespříliš spolehnul na vnější stopu. Dráha se však změnila a Jan Kvěch se nikterak nerozpakoval úřadujícího českého šampióna podjet. Poté v prvním oblouku za svá záda poslal Nick Škorja Zbigniewa Sucheckeho. A do třetice rychlý start vynesl Daniela Klímu do vedení rozjížďky s číslem dvanáct.

Szymon Szlauderbach jej však rychle vystřídal. Pražský junior měl navíc plnou hlavu starostí s dotírajícím Eduardem Krčmářem. Domácí eso se necítilo zrovna ve své kůži, ale ve druhé výjezdu se na jeho výfuk musel dívat Hynek Štichauer.

Eduard Krčmář nakonec skóroval je jedním bodem stejně jako ob jízdu dříve Jakub Jamrog. Mezitím vyšel naprázdno Matouš Kameník, nicméně Slaný stále udával tempo se svými čtyřiadvaceti body. Gniezno mělo osmnáct, Praha sedmnáct a Pardubice šestnáct.

 

Třetí vítězství domácího klubu

Nick Škorja (žlutá) míří k vítězství před Zbiegniewem Sucheckim (bílá), Grzegorzem Walaskem (modrá) a Matoušem Kameníkem (červená) | foto Pavel Fišer

Na prahu čtvrté série bylo naprosto jasné, že Slaný myslí svůj triumf vážně. Jakub Jamrog vedl ve třinácté jízdě od startu až do cíle. V rozjížďce s číslem čtrnáct takový kousek zopakoval Oskar Polis. Každý ze soupeřů paradoxně dokázal šestibodovému maximu domácích kontrovat pouze dvojicí bod.

Nejprve Nick Škorja dojel před Szymonem Szlauderbachem a Janem Hlačinou, který v extralize debutoval.  Vzápětí byl za jásotu tribun prvním poraženým Václav Milík, za nímž následovali Zbigniew Suchecki a Daniel Klíma.

V rozjížďce s číslem patnáct udeřil Jaroslav Petrák žolíkem. Nemohl jej mít nikdo jiný, než Václav Milík, který na startovním roštu zastoupil potlučeného Hynka Štichauera. Pardubický kapitán se vmžiku usadil ve vedení. Dáky šesti bodům si bílý koník vyskočil na druhou příčku.

Oskar Polis (červená) pacifikuje Václava Milíka (modrá) | foto Pavel Fišer

Matouš Kameník srdnatě dorážel na Nicka Škorju, který nastoupil v roli taktické rezervy. Zůstal sice s nulou. Eduard Krčmář však na konci čtvrté pětiny zatáhl naplno, kdežto Jan Kvěch ve druhém oblouku vyhnal na vnějšek Grzegorze Walaska.

Milan Mach před nasazováním do nominační série:

„Už ani nepamatuju, kdy jsem hlásil jako poslední.“

Praha se dělila o poslední příčku s Libercem, ale díky pomocným kritériím hlásil Tomáš Topinka svá čísla po Polákovi. Následoval Jaroslav Petrák. Milan Mach uzavíral řadu, aby se záhy dočkal triumfu v dnešním závodě. V druhé juniorské jízdě neměl Daniel Klíma sobě rovného.

Eduard Krčmář (červená) před Grzegorzem Walaskem (modrá) a Janem Kvěchem (žlutá) | foto Pavel Fišer

Matouš Kameník ale odvedl Jana Jeníčka a s devítibodovým náskokem stačil Slanému jen jediný bod z posledních třech rozjížděk. Oskar Polis se však odmítal smířit s kompromisem. Ačkoliv v osmnácté jízdě vyšvihl nejlepší start Jan Kvěch, ve druhém kole jej slánský Polák objel vnějškem první zatáčky. A pak jej před sebe nepustil ani zprava, ani zleva.

Bylo rozhodnuto. Slaný vyhrál a rozjížďka s číslem devatenáct ukázala, že právě včas. Vedl Jamrog, ale ve druhém okruhu z jeho motoru hlasitě zazvonilo. Triumf dědil Jana Kvěch a Praha měla k dobru na Pardubice tři body. Szymon Szlauderabach sice za sebou nechal Grzegorze Walaska, ale koaliční tým už na pódium dosáhnout nemohl.

Václav Milík na úplný závěr rychle minul Eduarda Krčmáře. Jenže Nick Škorja za ním jel jako na provázku. A tak Pražané skončili o bod druzí před Pardubicemi. Stupně vítězů však patřily především Slanému. I třetí letošní extraliga měla na nejvyšším stupínku domácí tým.

 

Hlasy z depa

Eduard Krčmář slaví svůj triumf| foto Pavel Fišer

„Ráno jsem vstal a nebylo mi dobře,“ vyprávěl Eduard Krčmář. „Jsem nachcípanej. Ale dobrý, dvě jízdy jsem prokoučoval, ale vyhráli jsme a v tabulce vedeme.“

„Polsko, Švédsko, Dánko, je to stejný jako tady v Čechách,“ žertoval Jan Kvěch. „Začátek byl slabší, dojel jsem čtvrtej, to se nepovedlo. Všichni jsme se trápili, pak jsme to vychytali a bylo to lepší. Ale domácí nám v tabulce cukli.“

„Dobrý, až na pár ztracenejch bodíků,“ bilancoval Václav Milík. „Do půlky závodu fungoval venek, pak už ne. Měl jsem super starty, ale vyjel jsem po něm. Je na prd, že jsme byli třetí o bod. V Liberci stoprocentně zatáhneme, docela se mi tam líbí, mohlo by to tam bejt fajn.“

„Dneska šílený,“ povzdechl si Hynek Štichauer. „A to jsem si liboval, že jsem dlouho neupad‘. Ale všichni tři jsme chtěli vyhrát. Chlup to poslal, naložil mě na lopatu. A ten Polák neměl kam, tak trefil mě. Mám před cestou do Morizes, uvidím. Nad loktem mám zhmožděnu paži, je to horší, než si to sedne.“

 

Daniel Halamka vede do depa motocykl Jaroslava Vaníčka, jehož prasklý řetěz byl jediným incidentem během tréninku | foto Pavel Fišer
1. AK Slaný 39
Eduard Krčmář 2 3 1 3 1 10
Matouš Kameník 2 1 0 0 2 5
Jakub Jamrog, PL 2 3 1 3 E 9
Oskar Polis, PL 3 3 3 3 3 15
Bruno Belan DNR
2. AK Markéta Praha 32
Petr Chlupáč U 0 1 – 1 2
Jaroslav Vaníček – – – – DNR
Daniel Klíma 3 1 2 0 3 9
Nick Škorja, SLO 1 1 3 2 1 2 10
Jan Kvěch 0 2* 3 2 2 3 12
3. AMK ZP Pardubice 31
Grzegorz Walasek, PL 1 2 1 1 1 6
Hynek Štichauer 1 2 0 – 1 4
Václav Milík 3 3 2 2 6* 3 19
Jan Jeníček 1 0 0 – 1 2
Jan Hlačina 0 0
4. Start Gniezno/Liberec 24
Jedrzej Chmura 0 F/R R – 0
Marcel Studzinski 0 0 – – 0 0
Zbigniew Suchecki 3 2 4* 2 1 0 12
Szymon Szlauderbach 2 2 3 1 2 2 12
Jakub Jamrog (červená) vede před Zbigniewem Sucheckim (bílá), Patrem Chlupáčem (žlutá) a Hynkem Štichauerem (modrá) | foto Pavel Fišer

Aktuální extraligová tabulka:

bilance výsledků malé body velké body
1. Slaný 1-2-0-0 105 10
2. Pardubice 1-0-2-0 102 8
3. Praha 1-1-0-1 74 8
4. Gniezno-Liberec 0-0-1-2 50 4
Kolize Zbigniewa Sucheckeho (bílá) a Hynka Štichauera | foto Pavel Fišer

V extralize není nikdy nic přímočaré

Slaný – 30. srpna
Před nějakými třemi v Pardubicích se zdálo, že v extralize je všechno jednoduché. Bílý koník zametl s ostatními soupeři jako parta metařů s bordelem po techno party. Václav Milík si přál, aby v týmu pokračoval Andrzej Lebeděvs. Jenže jeho lotyšský plochodrážní brácha, jak jej nazval, má play-off ve Švédsku. A kvůli Dánsku nemůže ani Matej Žagar. A co takhle zavolat Daniela Bewleyho? Dobrý nápad, jenže jeho yes se nakonec změnilo v no, což paradoxně celou soutěž vyrovnává.

 


Tipujte:

Kdo vyhraje zítřejší extraligu ve Slaném?

View Results

Loading ... Loading ...

Jakub Jamrog do sestavy patří | foto Karel Herman

„Andrzej Lebeděvs má Švédsko, Matej Žagar zase Dánsko,“ přemítal ještě dnes odpoledne Jaroslav Petrák. „Proto jsme se zeptali Dana a ten řek‘, že jo.“

Podpora vítěze dvou posledních velkých cen by pochopitelně převážila jazýček na misce vah směrem k východočeskému družstvu.

„Vyhrát by bylo dobrý,“ říkal jezdící pardubický kout. „Ale je to na jezdcích, když to vyjde, bude se slavit, ale to nezáleží na mně.“

Jenže všechno se záhy změnilo jako mávnutím kouzelného proutku. Průšvih se dal tušit, když oficiální startovní listina byla zveřejněna až tři minuty po své uzávěrce. A ejhle, startovní číslo pět je prozatím volné.

„Domluvený zahraniční jezdec odřekl Pardubicím v šestnáct hodin start,“ informoval Petr Moravec ústy sportovní komise. „Klub si je vědom, že doplnění bud považováno za změnu v sestavě v souladu s řády.“

V takovém případě Pardubicím nezbývá, než povolat nějakou další posilu. Anebo povýšit Jana Hlačinu debutujícího v extralize z náhradnické osmnáctky, což je v podstatě stejné jako jej na ní nechat. Ale všechno bude jasné až na prvním zasedání jury v 15:45, které bude sloužit jako rozprava.

Za těchto okolností rostou ambice Slaného i Prahy. Středočeši mají stejný počet bodů jako Pardubice, borci z hlavního města jsou pozadu o bod.

Eduard Krčmář bude dozajista slánskou oporou také dnes | foto Karel Herman

„Stejná sestava,“ komentoval Milan Mach svůj tým, s nímž zítra odpoledne v sedmnáct hodin přijde na nástup. „Kuba Jamrog byl v Pardubicích po zranění, ale je to kluk, co za nás stabilně jezdí. A teď v Debrecenu jel dobře.“

Zato pražská Markéta má změnu. Vrací se totiž Jan Kvěch, jehož Tomáš Topinka povolává na pozici náhradníka. A že to s útokem na návrat na pozici leadera svědčí skutečnost, že stopětadvacítkám při seriálu PRO-TEC Speedway Mini Cup z velké dráhy sekundovaly půllitry při tréninku.

Zato Gniezno je po odchodu Blažeje Skrzeszewskeho stále větší záhadou. „Sestavy jsme poslali, snad to dopadne dobře,“ svěřil se Věroslav Kollert. „Konec sezóny rozhodne o dalším pokračování.“

Oficiálně nahlášené sestavy:

AK Slaný: 1 Eduard Krčmář, 2 Matouš Kameník (junior ACCR/PZM), 3 Jakub Jamrog (PL), 4 Oskar Polis, 17 Bruno Belan
AMK ZP Pardubice: 5 neobsazeno, 6 Hynek Štichauer, 7 Václav Mílík, 8 Jan Jeníček, 18 Jan Hlačina
Start Gniezno/Liberec: 9 Jedrzej Schmura (junior ACCR/PZM), 10 Marcel Studzinski, 11 Zbigniew Suchecki, 12 Szymon Szlauderbach, 19 neobsazeno
AK Markéta Praha: 13 Petr Chlupáč, 14 Jaroslav Vaníček, 15 Daniel Klíma (junior ACCR/PZM), 16 Nick Škorja (SLO), 20 Jan Kvěch
Slaný v Pardubicích: zleva Bruno Belan, Oskar Polis, Matouš Kameník, Jakub Jamrog a Milan Mach, chybí Eduard Krčmář | foto Karel Herman