Archiv pro rubriku: Extraliga

Extraliga zatím tápe, první liga má dva mítinky a český kalendář disponuje dalšími termíny

Pardubice – 9. června
V období nouzového stavu plochodrážní komise vykonávala svůj mandát především elektronickou cestou nebo pomocí telefonických konferencí. Podařilo se jí nastartovat plochodrážní sezónu anno domini 2020, čehož nejviditelnějším příkladem byla minulá středa s přeborem o pohár AČR a operativně modifikovaným šampionátem dvěstěpadesátek. Zatímco závodníci balili své motocykly, rokovalo se o podobě českých ligových soutěží.

 

Logo INTERTEAMu by z extraligy zmizet nemělo, byť se nakrásně pojedou jen tři závody
Logo INTERTEAMu by z extraligy zmizet nemělo, byť se nakrásně pojedou jen tři závody

Extraliga má jednu zásadní podmínku. A sice, že dojde u volnění volného pohybu mezi Českou republikou a Polskem. Pokud ano, vyšší divize se bude konat v první polovině září. Již dnes je jasné, že se nebude konat finálový závod.

Otázkou ovšem zůstává podoba extraligy. Praha a Pardubice deklarují svůj zájem pořádat jeden závod. Slaný také, ovšem za podmínky, že budou moci startovat polští závodníci. INTERTEAM zatím jasno nemá.

Brutální zabrzdění ekonomiky se nepříjemně podepsalo na letitých partnerech libereckého klubu. Nicméně soukromý tým byl neměl z extraligy odstoupit. Kostky rozhozené na jednacím stole jsou vrženy do třech možných situací. Buď se pojede v Liberci nebo na jiném stadiónu, případně se extraliga bude skládat jen ze třech podniků.

Ostatní soutěžící jsou srozuměni, že by vítěz extraligy letos vyšel vskutku ze třech závodů. Všechny však čekají další jednání, která by měla finišovat 15. července příslibem české plochodrážní exekutivy o zveřejnění pravidel.

Úsporná první liga vyvrcholí v Kopřivnici
Úsporná první liga vyvrcholí v Kopřivnici

Jasno je však osud první ligy. Po rezignaci koaličního týmu Chabařovic a Míšně nastoupí pouze čtyři celky. Nicméně ekonomika musí být zohledněna i v tomto případě a tak se pojedou pouze dva závody v Žarnovici a v Kopřivnici.

Jejich termíny jsou zapracovány do termínového kalendáře. Z něho zmizelo datum Tomíčkova memoriálu, jelikož původní termín 13. září musel ustoupit přípravám Speedway Grand Prix. Jí uhnula rovněž česká juniorka, jež se v Žarnovici bude konat o týden dříve oproti původnímu plánu.

Aktuální podoba českého kalendáře pro rok 2020:

Závody MS a ME: 1.8. kvalifikace ME U21 – Divišov
14.8. semifinále EP U19 – Pardubice
14.8. semifinále EP U19 – Pardubice
15.8. semifinále MS juniorských družstev – Pardubice
29.8. EP 125 ccm – Plzeň
19.9. SGP České republiky – Praha
2.10. finále MS U21 – Pardubice
3.10. MS flat track – Pardubice
MR jednotlivců: 2.9. finále – Plzeň
MR dvojic: 28.9. Slaný
P ČR – Pohár AČR: 3.6. Pardubice
14.6. Plzeň
18.6. Slaný
23.6. Praha
11.7. Liberec
22.7. Pardubice
10.10. Březolupy
Extraliga: září Praha, Slaný, Pardubice, závod INTERTEAMu
1. liga 2.7. Žarnovica
5.9. Kopřivnice
MR U21+U19: 25.7. Plzeň
20.9. Žarnovica
22.9. Praha
11.10. Kopřivnice
MR U21 družstev: 26.8. Pardubice
MR dlouhá dráha: 18.7. Mariánské Lázně
MR 250 ccm: 3.6. Pardubice
18.6. Slaný
23.6. Praha
11.7. Liberec
22.7. Pardubice
26.8. Pardubice
12.9. Divišov
20.9. Slaný
MR 125 ccm: 14.6. Plzeň
11.7. Liberec
22.7. Pardubice
25.7. Plzeň
26.8. Pardubice
19.9. Slaný
10.10. Březolupy
MR 125 ccm krátká dráha: 23.6. Praha
18.7. Mariánské Lázně
12.9. Divišov
19.9. Slaný
22.9. Praha (NT za 8.9.)
Ostatní závody: dodatečně Tomíčkův memoriál – Praha
20.9. evropská série 250 ccm – Slaný
3.10. Zlatá stuha – Pardubice
4.10. Zlatá přilba – Pardubice
17.10. MACEC Cup – Pardubice

 

PRO-TEC Speedway Mini Cup 125

26.5. Praha
3.6. Slaný
10.6. Slaný
13.6. Praha
20.6. Divišov
27.6. Plzeň
4.7. Chabařovice
5.7. Plzeň
6.7. Divišov
8.7. Praha
16. – 18.7. Mariánské Lázně
25.7. Plzeň

Foto: Karel Herman

Liberec zvažuje nejčernější z možných extraligových scénářů

Liberec – 14. května
Dnešek měl být pro nás v Liberci den, kdy po pětačtyřiceti letech pojede na plochodrážním stadionu ve Starých Pavlovicích extraliga. Parta závodníků Josef Minařík, Josef Kalous, Miroslav Vacek, Josef Herda, Josef Rybář či Petr Šafařík, která si vyjela extraligu, zůstane ještě nějakou dobu ta poslední. Situace v plochodrážním světě díky všem událostem, co se dějí, tak znemožnila tuto soutěž odstartovat.

 

Liberec zvážuje možnosti dalšího účinkování v extralize
Liberec zvážuje možnosti dalšího účinkování v extralize

Liberec již několikrát v minulosti se pokoušel pořádat extraligu, ale jednání s klubem, co by nám mohl závod přepustit, nikdy nevyšlo. Konečně v minulém roce se povedlo spojit se s INTERTEAMem a poskládat vlastní družstvo. Bohužel nemožnost dostat bez omezení závodníky přes hranice bude asi dál blokovat možnost odstartovat závody.

Po včerejším jednání mezi vedoucím týmu a klubem v Liberci se přikláníme k verzi v letošním roce odstoupit ze soutěže a připravit se na novou sezónu. Varianta startu našich závodníků z Polska, kteří by startovali na našem území, a následně je blokovat pro start na domácích závodech nepřipadá v úvahu. Snad kromě Prahy se s podobnou situací potýkaí i ostatní extraligové kluby.

Ještěd si musí na extraligu ještě počkat
Ještěd si musí na extraligu ještě počkat

Liberec tak bude čekat na další vývoj. Vzhledem ke zkrácené sezoně se budou i velice těžko hledat volné termíny.

Děkujeme všem, co nám drží pěsti.

 

Foto: Karel Herman a Mirek Horáček

 

Pavel Ondrašík s pražským pořadatelským týmem zvedají rukavici hozenou koronavirem

Praha – 11. května
Ta zpráva nepřišla jako blesk z čistého nebe. Stejný osud stihnul velké ceny ve Varšavě a v Teterowě. A tak se jen čekalo, kdy se londýnská společnost BSI vytasí s informací o přeložení SGP České republiky z jejího původního termínu 13. června. Pavel Ondrašík, sportovní ředitel pražské Markéty, se magazínu speedwayA-Z svěřil, že jeho klub podobný vývoj očekával, a že se novému stavu chce postavit čelem.

 

Více času na přípravu

Pavel Ondrašík deklaruje, že se AK Markéta hodlá s novou situací vypořádat se ctí
Pavel Ondrašík deklaruje, že se AK Markéta hodlá s novou situací vypořádat se ctí

„Je pravda, že díky tomu, co se kolem nás poslední dobou, děje, to asi nikoho až tak moc nepřekvapilo,“ souhlasí Pavel Ondrašík. „Na stole byly tři scénáře. Zrušení letošního SGP v Praze, to ale promotér ani FIM nepřipustila. Druhá varianta byla jet bez diváků, což nám nedovolila naše vláda a zatím uzavřené hranice a třetí přesunutí na jiný termín. Z pořadatelského hlediska je posun pozitivní v tom, že bude trochu více času se na závod připravit v této nové a nelehké době.  Hlavně až bude znát termín, tak se budeme opět připravovat na to, co nás všechny určitě moc baví.“

Pokud se týká termínu, zatím se hovoří poněkud neurčitě o září. Navíc se proslýchá, že BSI nechce slevit ze svého kalendáře ani o jednu velkou cenu. Na podzim se odkládají rovněž jiné závody. A tak se nabízí otázka, zda takový maratón lze vůbec zvládnout.

„Ten podzimní termín by měl být znát během příštích pár dní,“ uvažuje sportovní šéf pražské Markéty. „Nyní se podle mě dolaďuje upravený kalendář SGP.  Tak uvidíme, jak to bude celé vypadat. Bude nutno udělat řadu opatření a to dá pořadatelům čas. Jezdci by to měli zvládnout bez větších problémů. Pokud se ovšem rozvolní hranice pro cestování.“

Česká velká cena se pojede někdy v září
Česká velká cena se pojede někdy v září

A to je právě ono. Své slovo řekli Poláci, kteří chtějí uzamknout závodníky ze svých lig ve své zemi. Něco takového by se mohlo dotknout startovní listiny nejen cyklu Speedway Grand Prix, nýbrž i české extraligy. Pakliže by hranice zůstaly uzavřeny, Slaný a INTERTEAM by bez cizinců nestartovaly. Ledaže by jim Markéta půjčila své závodníky…

„Pokud zůstanou hranice zavřené, nebudou žádné závody mistrovství světa, ani mistrovství Evropy,“ říká Pavel Ondrašík. „Tak to bude úplně něco jiného. Na to nechci zatím ani pomyslet. Poláci vždy hleděli na sebe. Mají v povaze za každých okolností mít poslední slovo. Podle mě právě vrcholí boj Polsko vs. zbytek světa, alespoň na tom žužlovém poli. Ostatní ligy nejsou vůbec nadšené z toho, co tam vymýšlejí. Co se týká naší extraligy, tuto otázku necháme, až si všechny čtyři týmy sedneme a rozhodneme, jak budeme v letošním roce postupovat. Zcela upřímně AK Markéta již všechny svoje jezdce pustila do ostatních týmů, aby mohly poskládat soupisku v únoru. Kromě dvou, třech mladých kluků, kteří usedají na pětistovku letos poprvé, nikoho už nemáme.“

 

Pestrý podzim

Pražané počítají rovněž s pořádáním Tomíčkova memoriálu
Pražané počítají rovněž s pořádáním Tomíčkova memoriálu

Taková sezóna jako letos u nás nebyla od skončení druhé světové války. V pětačtyřicátém plochodrážníci zápolili na Strahově v září, letos se začne závodit v červnu. A s tím souvisí rovněž nominace na čísla šestnáct až osmnáct velké ceny. Kdoví, jak to bude s extraligou, kvalifikační kola světového a evropského šampionátu jsou zrušena. Jako vodítko neposlouží ani plzeňský šampionát jednotlivců, který se jede v září. Prague Open nebude, Pomohou Pražanům zkušenosti z předchozích let, kdy museli nominovat třeba už v dubnu, než se závody pořádně rozběhly?

„Myslím, že to je co tady nyní kolem nás všech, je až k neuvěření,“ reaguje Pavel Ondrašík. „Že něco takové přijde, většinu z nás ani ve snu nenapadlo. Ale o to větší výzva to pro všechny bude. Tak jako každý rok budeme chtít, aby divokou kartu měl ten nejlepší český jezdec a dosáhl co nejlepšího výsledku. To pak bude reklama pro celý náš sport. Kritérium na udělení karty jsme ještě na výboru vůbec neprojednávali a přijde na to řada asi později. Nejdřív je potřeba znát termíny, začít závodit a pak budeme řešit otázky karet.“

Pražský plochodrážní podzim tradičně patří Tomíčkovu memoriálu. Klub loni jeho expresním uspořádáním dal najevo, jak moc mu na udržení kontinuity slavného podniku záleží. Letos se tedy nabízí alternativy pořádat jej v neděli či v pondělí po pražské velké ceně. Ostatně organizátoři si podobný dvojzávod vyzkoušeli předloni s první ligou.

Nadšené publikum
Nadšené publikum

„V loňském roce to byl opravdu expresní výkon všech v pořadatelském sboru klubu,“ smeká Pavel Ondrašík klobouk. „Bylo až k neuvěření, co se nám povedlo, a určitě ještě jednou patří poděkování OLYMP CENTRUM SPORTU MINISTERSTVA VNITRA jako investora a stavební firmě VYSSPA, kteří nám vyšli neskutečně vstříc a uvolnili staveniště pro konání akce. Termíny na letošní Memoriál Luboše Tomíčka předběžně máme, ale nyní je opravdu potřeba vyčkat na termín SGP, MS, ME a pak začneme plánovat teprve Memoriál. Budeme se ovšem muset poohlédnout na termínové kolize s ostatními závody, kterých jak jsme zmínili, bude na podzim hrozně moc.“

 

Foto: Pavel Fišer a Karel Herman

Extraliga v Liberci nezačne

Liberec – 29. března
Liberecký klub ploché dráhy dnes rozhodl! RUŠÍME veškeré sportovní i kulturní akce do 30. června. Je nám to velice líto, ale situace nás k tomuto rozhodnutí donutila. Po tomto termínu budeme jednat o náhradních termínech nebo odstoupení ze soutěže. Pro tento rok bylo veškeré úsilí soustředěno na extraligu, ale bohužel… Držím vám všem pěsti v této pro nás tíživé situaci, hodně pevné nervy a zdravím.

V Liberci se v květnu extraliga nepojede
V Liberci se v květnu extraliga nepojede

Foto: Mirek Horáček

Praha v extralize nemění ani postoj, ani strategii

Praha – 22. února
V loňské extralize čekali Pražané na vítězství až v šestém kole v červencové Žarnovici, ale pak se zastavili až na mistrovském trůně. Jako jediný tým nepoužili jediného cizince a titul vybojovali výhradně s vlastními odchovanci, kteří vesměs ještě nepomýšlí na ukončení svých kariér. Stejnou filozofii bude Markéta uplatňovat také v letošním roce, jak magazínu speedwayA-Z prozradil Tomáš Topinka.


Tipujte:

Jaké místo obsadí Markéta Praha v extralize 2020?

View Results

Loading ... Loading ...

Cizinec až v případě personální nouze

Michal Škurla, Tomáš Topinka, Josef Franc a Petr Chlupáč sledují extraligový závod

„Je škoda, že se extraliga stáhla na pět závodů,“ netají se kouč úřadujících šampiónů, přičemž má ale daleko, aby se převlékal na taláru soudce. „Asi se ví, co a proč se dělá.“

Jistotu má také on sám, pokud se týká koncepce letošního pražského působení na extraligových oválech. „Naše strategie se nezmění,“ říká. „Pokud budou v pořádku naši kluci, máme v plánu jet jako loni.“

A pokud nebudou, Vladimír Vopat bude opět do svého týmu shánět jiné závodníky? „Do INTERTEAMu jsou závodníci z Markéty půjčený nastálo,“ usmívá se Tomáš Topinka přidrzlé otázce. „Aby se zachovala extraliga, neměla situace jiné východisko. Kdyby se něco stalo, půjčíme si cizince.“

Brzy na ovále

Pražská Markéta loni vyhrála titul – zleva Ondřej Smetana, Zdeněk Holub, Michal Škurla, Petr Chlupáč, Tomáš Topinka a Josef Franc

Ondřej Smetana je nejen prvním Pražanem, nýbrž také prvním českým plochodrážníkem, který díky francouzské lize vyjel na klasický ovál. Nicméně jeho kluboví kolegové jej budou následovat již brzy, protože klub má v plánu příští týden vyrazit na soustředění do Wittstocku.

Důvod je nasnadě. O co déle začíná sezóna v Čechách, tím dřív jsou na pořadu reprezentační závody. „Když to půjde, budeme trénovat dva dny,“ přibližuje Tomáš Topinka. „Záleží na počasí. A pak bychom v polovině března chtěli do Goričanu.“

Foto: Igor Fellner a Karel Herman

INTERTEAM odkryl karty

Liberec – 20. února
Liberec se už v minulosti několikrát pokoušel o možnost uspořádat na domácím stadionu v libereckých Starých Pavlovicích extraligu. Požadavky však klub nebyl schopen splnit. Cesta, která se naskytla pro letošní sezónu, se zdála, že by nemusela skončit jen jednou sezónou. Nedostatek jezdců a odstoupení Slováků dalo šanci a Vladimír Vopat, majitel Interteamu, přišel s nabídkou, která se nedala odmítnout.


Tipujte:

Jaké místo obsadí INTERTEAM v extralize 2020?

View Results

Loading ... Loading ...

Martin Vaculík letos za INTERTEAM nepojede
Martin Vaculík letos za INTERTEAM nepojede

Jen málo lidí u nás asi pochopí, jaký to byl pocit. Po několika sezónách, kde se Liberec pohyboval mezi pořadateli mistrovství Evropy a juniorského mistrovství světa byla NAŠE Extraliga výzva. Systém pro letošní rok ukáže, čeho bude naše parta schopná. Naše cíle?

Asi nemáme jen jeden cíl: 1. udržet extraligu v kovatelné podobě, 2. držet krok s konkurencí a 3. pořádat finále u nás na domácí dráze. Liberec se chtěl v letošním roce pustit do přestavby stadiónu. Asi ještě nenastal ten správný čas a tak kalendář pro letošní sezónu máme docela naplněný, a to ne jen plochou dráhou.

Nejen Ještěd se už nemůže dočkat extraligového comebacku
Nejen Ještěd se už nemůže dočkat extraligového comebacku

Naše město pod Ještědem bude účastníkem hned několika novinek. První z nich, bude závod extraligy, první po pětačtyřiceti letech. Pojede se ve ČTVRTEK  14. května od 17.00 hodin.

Rád bych také pozval ty naše závodníky, kteří si v sedmdesátých letech extraligu vyjeli, Josefa Minaříka, Josefa Kalouse, Jaroslava Špinku, Petra Šafaříka či Josefa Rybáře. To byli naši borci, bohužel radost z extraligy trvala jen jeden rok. Doufám, že jsme na novém začátku, a věřím, že to potrvá déle.

Extraliga INTERTEAM 2020:

domácí stadión: Liberec Staré Pavlovice
vedoucí týmu: Vladimír Vopat
vedoucí družstva: Blazej Krezewski, PL
jezdci: Zdeněk Holub
Filip Hájek
Daniel Klima
Daniel Kaczmarek, PL
Adrian Gala, PL
Igor Kopiec Sobczynski, PL
Marcel Studzinski, PL
Daniel Bewley, GB ?
Zdeněk Holub má ambice plnit úlohu jedničky týmu
Zdeněk Holub má ambice plnit úlohu jedničky týmu

Foto: Karel Herman, Pavel Fišer a Mirek Horáček