Archiv pro rubriku: Extraliga

Češi a Slováci v akci 288

Z Lysé nad Labem a z Kostěnic se o víkendu ozýval zvuk plochodrážních motocyklů, ale sezóna anno domini 2018 se již uvelebuje na svém místečku v historii. Fandové dychtivě očekávají výstupy dnešního jednání lidí zainteresovaných v ledové ploché dráze. A prognózy meteorologů o nadprůměrných teplotách až do konce ledna zní jejich uším stejně lákavě jako ekonomické teze českého levicového premiéra liberálně uvažujícím občanům. Pozornost však poutají přestupy v Polsku a také slovenské komunální volby, jejichž výsledek ovlivní podobu české extraligy 2019.

 

Eduard Krčmář bude startovat v Poznani

Ve čtvrtek byly potvrzeny kontrakty Matěje Kůse v Krakově, Eduarda Krčmáře v Poznani a Davida Pacalaje v Krosně. Petr Chlupáč během týdne ještě nechtěl o svém angažmá v Rawiczi příliš hovořit, nicméně již na svém facebookovém profilu sdílel obrázek se sestavou klubu z města na půl cesty mezi Wroclawí a Lesznem, kde se skví i jeho jméno.

Post žarnovického primátora obhájil Kamil Danko, jehož v křesle prvního muže města čeká již čtvrté volební období. Přesto SC Žarnovica stále svou účast v extralize 2019 neodvolal. Jasno by mělo být do této soboty, protože management klubu má jednat s Petrem Moravcem ještě před kalendářní poradou.

Zatím nebylo rozhodnuto, zda extraliga v Žarnovici dojela do cíle

Představitele SC Žarnovica čeká rovněž jednání s primátorem. Jako problém se jeví nové zákony, které na Slovensku znevýhodňují malé sporty. Dle jejich znění nemůže klub použít dotace od města ani na pořádání kvalifikace o SGP 2020, ani na extraligu. Přitom SMF loni na celý motocyklový sport od státu dostala pouze 65 tisíc pro motocyklový sport v celé zemi.

Foto: Kiril Ianatchkov

První liga 2019 má jasnou podobu, extraliga ji hledá

Pardubice – 5. listopadu
První liga se v sezóně 2019 uskuteční opět se čtyřmi týmy. Na rozdíl od extraligy Speedway Club Žarnovica nedeklaroval, že v ní nebude startovat, ba právě naopak. Dokonce se proslýchá, že v případě excelentních výkonů slovenských mladíků bude uvažovat o comebacku do vyšší české soutěže, kterou chce opustit. Vedle Žarnovice budou pochopitelně startovat také Praha a Pardubice, zatímco čtvrtým účastníkem se stane Kopřivnice. Ke dvojici jejich vlastních závodníků budou dosazeni další junioři. Otázka však zní, co s extraligou.

 


Jaký je Váš názor?

Extraliga roku 2019 by byla nejlepší:

View Results

Loading ... Loading ...

Slovenské komunální volby ovlivní českou extraligu

Zatím není definitivně vyloučenou, že účastníci extraligy 2019 nebudou míjet tyto dopravní značky

Pakliže se vám stýská po systému dvojutkání okořeněných dramatem závěrečného play-off, budete i napřesrok zklamáni. V současné chvíli totiž není jediný zastánce modelu, v němž si vyšší česká soutěž ještě v sezóně 2014 se třemi celky vystačila.

Za daného stavu je tedy nutné najít čtvrtého soutěžícího. Sportovní komise má jednat s vedením SC Žarnovica ještě před termínem kalendářní porady, jenž byl stanoven na 17. listopadu. Ze slovenských kuloárů zaznívá, že je ve hře ještě jeden faktor, který by mohl odchod Slováků z české extraligy.

Pakliže se o víkendových komunálních volbách na žarnovické radnici dostane ke slovu politická formace, jež by byla ploché dráze nakloněna, mohli by se slovenští závodníci chystat na své třetí extraligové účinkování. Právě opožděné dotace totiž hrozily poškodit renomé klubu, který se pochopitelně nechce dostat do postavení dlužníka.

Žarnovickému publiku by extraliga určitě chyběla

Na druhou stranu bodové paběrkování není atraktivní pro žarnovické sponzory ze soukromé sféry. Ovšem ruku na srdce a čistého vína do pohárů! Česká extraliga rozhodně není soutěží, kterou by vyhrávali juniorští závodníci. A s Martinem Vaculíkem, Patrikem Búrim a šikovným Polákem by Speedway Club rozhodně byl minimálně stejně dravou štikou soutěže jako Slaný, jenž letos postrádal jedině větší kapičku štěstíčka.

To bychom se však po přesně opsaném kruhu dostali zase nazpátek k finanční problematice. Nezbývá než čekat pár dnů, dokud zpoza Váhu nezazní jasné ano či ne k extralize 2019. Dle informací magazínu speedwayA-Z však mezitím byly nezávisle na sobě připraveny dvě alternativy, jak vyřešit absenci čtvrtého týmu.

 

Dva návrhy pro náhradní celky

S Martinem Vaculíkem v sestavě by SC Žarnovica byl zcela jiným rivalem – o čemž svědčí i snímek slovenského esa před Václavem Milíkem

První je tým juniorských reprezentantů ve stylu celku Junioři CZ v letošní první lize. Podobný záměr se v extralize již realizoval roku 1988 v podobě sestavy Junioři Československa. Může však mít podstatný háček, a sice neochotu klubů uvolňovat své špičkové mladíky, kteří mohou udělat kus poctivé práce pro své mateřské kluby.

Potom je tu alternativa sestavit tým ze závodníků, kteří se pro konkrétní extraligový tým nedočkají nominace od svých vlastních manažerů. Příklad Michala Škurly či Ondřeje Smetany otevírajících při pražské extralize vrata do depa kácí námitku o slabé konkurenceschopnosti takové extraligové pětky. Navíc k mání budou i všichni Slováci, kteří vzhledem ke startu Žarnovice v první lize nebudou mít status cizince, a ve hře je samozřejmě i jedna povolená zahraniční posila.

Formule náhradních družstev by mohly dostat extraligu třeba do Liberce…

Obě alternativy smíšených náhradních celků by mohly dostat na scénu také stadióny, kam by se extraliga jinak nepodívala. V tomto směru bychom se mohli dočkat i rekordu v počtu různých drah, na nichž by se v jednom roce o extraligové body bojovalo. A to ještě vzhledem k odložené rekonstrukci Markéty není vyloučeno, že se jedno pražské extraligové kolo bude opět konat v Kopřivnici.

Foto: Karel Herman, Kiril Ianatchkov a Petr Čunek

 

Pardubičané počítali výhradně podle své vlastní aritmetiky

Pardubice – 13. září
Pohled na chytrá elektronická zařízení zobrazující meteorologické radary nabádal pořadatele před závěrečným extraligovým závodem ke spěchu. Nicméně u vchodu stála ještě pořádně dlouhá fronta diváků čekajících na lístek a program. Slušnost proto velela nějakých deset minut se startem první jízdy počkat. Nakonec na Svítkov spadlo vskutku jen pár zanedbatelných kapiček, zatímco všichni přítomní viděli závod jako řemen. Pardubičané mohli sice přijít o svůj titul, jenže pravděpodobnost takového vývoje by byla skutečně mizivá. Pravda Grzegorz Zengota na úvod zlehka zaváhal, nicméně jeho typickým skóre byla trojka stejně jako v případě Václava Milíka a Hynka Štichauera. Domácí potvrdili zlaté medaile suverénním triumfem. Jak Milan Mach, tak Tomáš Topinka se snažili udržet s Pardubičany krok strategickým kouzlením, ale navzdory žolíkům jim zůstal jen vzájemný duel o druhé místo. V závěru se Praha dostala před Slaný, aby v závěru tento stav udržela. Žarnovica se s naší extraligou rozloučila posledním místem, ale sympatickým výkonem. A to ještě Ján Daniel, který se s odchodem svého celku z vyšší české ligy evidentně vnitřně nesmířil, zdůrazňoval patálie svých závodníků. Stanislaw Burza spálil tři spojky, Jakub Valkovič, který v rozjížďce s číslem jedna ukázal záda i Grzegorzi Zengotovi, dvakrát zůstal stát vinou patálií s karburátorem.

Pardubičané vystoupali na stupně vítězů nejvýše

Pardubice úřadují

První jízdu zatím vede Eduard Krčmář (bílá), zatímco u Jakuba Valkoviče (žluá) se již projevují problémy s dodávkou paliva a Ondřej Smetana (modrá) je třetí

Bratru deset minut po osmnácté hodině byli všichni diváci konečně na tribuně. A z depa se mohla na ovál spustit čtveřice závodníků čekajících na první jízdu poslední letošní extraligy. Nejlepší start vystřihnul Eduard Krčmář. Za sebou měl Jakuba Valkoviče a teprve za ním jeli Ondřej Smetana a Grzegorz Zengota.

Jenže slovenský junior o senzační výsledek opět nešťastným způsobem záhy přišel. Už v první zatáčce mířil na venek a díval se po svém motocyklu. Kvůli plováku v karburátoru neproudil do motoru metyl a on musel zůstat záhy stát.

Hynek Štichauer (červená) se chystá udeřit na Zdeňka Simotu

Meteorologické předpovědi vyhrožovaly příchodem deště. Tomáš Topinka proto raději neotálel se strategickým úderem a již do druhé jízdy poslal náhradníka Josefa France namísto Zdeňka Holuba. Vyplatilo se, protože Pražan na čele úřadoval od vylétnutí pásky až po odmávnutí šachovnicovou vlajkou. Ovšem za jeho zády se rozpoutala pravá mela.

Zdeněk Simota přemítá nad nulou v rozjížďce s číslem dvě:

„Zkoušel jsem motorku, nefungovalo to…“

Patrik MIkel vede juniorskou jízdu před Davidem Pacalajem, Filipem Hájkem a Petrem Chlupáčem

Zdeněk Simota se vnějškem první zatáčky dostal před druhého Hynka Štichauera, jenže v nájezdu do druhého oblouku se přes oba přenesl Michal tomka. Pardubičan se ale v žádném případě nehodlal smířit s postem hráče čtvrtých houslí. Sotva se projelo do druhého kola, ocitnul se před Zdeňkem Simotou a v rychlém sledu i před Michalem Tomkou, který se poté úspěšně až do cíle bránil Zdeňku Simotovi.

V juniorské jízdě se prosadil Patrik Mikel, nicméně tři body si musel tvrdě vybojovat. Nejlépe odstartoval David Pacalaj, zatímco pardubického Moravana v úvodní zatáčce objel Petr Chlupáč. S ním si však domácí borec poradil ve druhém kole, v jehož prvním výjezdu se kolem Pražana jen mihnul. Rovnou z chodu udeřil i na Davida Pacalaje, jemuž vedení sebral zprava při nájezdu do třetího okruhu.

Díky němu se Pardubice dotáhly na pražských šest bodů, zatímco Slaný a Žarnovica prozatím dosáhly na polovinu této hodnoty. V rozjížďce s číslem čtyři nebodoval Ján Mihálik, jehož motocykl museli z tréninku do boxu donést, protože se mu ulomil šroub na spojkové páčce. Václav Milík spodní stranou úvodního výjezdu podjel Michala Škurlu.

Hynek Štichauer, Jakub Valkovič a Michal Tomka bedlivě sledují dění na ovále

Po přestávce nápor domácích pokračoval. Grzegorz Zengota už rozhodně nemusel láteřit nad svým startem, jelikož se rychle dostal do vedení páté jízdy. Ještě před první zatáčkou poslal na druhé místo Stanislawa Burzu oblečeného v žarnovické vestě, zatímco Zdeněk Holub svůj první výjezd na ovál přetavil v jediný bod na úkor Filipa Hájka, na něhož dnes vyšla řada s hostováním za Slaný.

Středočeský klub byl rázem o osm bodů za vedoucími Pardubicemi a Milan Mach neváhal ani vteřinku. Martin Málek zůstal pro šestou jízdu v depu a místo něho vyrazil do akce Jakub Jamrog s žolíkem v rukou.

Od druhého výjezdu na ovál už Grzegorz Zengota neprohrál – na snímku vede před Stanislawem Burzou, Zdeňkem Holubem a Filipem Hájkem

Jenomže delší konec provazu uchopil Hynek Štichauer. Jakub Jamrog byl druhý, jenže v nájezdu do druhé zatáčky si to pod něj namířil Ondřej Smetana. Výjezd však zvládl Polák lépe a od té doby jezdil Pražan za ním. Společně dotáhli vedoucího Pardubičana. Slánský žolík projel vedle něho do posledního okruhu, ovšem Hynek Štichauer vítězství nepustil z rukou.

 

Porážeč žolíků

Jakub Jamrog (bílá) se coby joker dostal před Ondřeje Smetanu (modrá), avšak před Hynka Štichauera (červená) nikoliv

Že by dnes Pardubice skončily beznadějně poslední a Pražané na ně najeli devatenáct bodů, čímž by je skáceli z trůnu, na něž se posadili před čtrnácti dny ve Slaném, se již v úvodních rozjížďkách stalo naprosto nereálné. A podobně to dopadlo s hypotézou, že by Slaný mohl sebrat Markétě celkové stříbro. Nicméně dnešní závod přesto nepřestával produkovat jednu báječnou jízdu za druhou.

V rozjížďce s číslem sedm Eduard Krčmář dotáhl Slaný na úroveň druhé Prahy. Odstartoval nejlépe a v první zatáčce druhého kola před sebe nepustil Josefa France, který se cpal dopředu zevnitř. Mezitím si Patrik Mikel lámal zuby na Michalu Tomkovi, který jeho tlaku povolil až v nájezdu do posledního kola.

Pardubický odstup od obou dalších celků v pořadí se zmenšil na pouhé čtyři body, jenže v depu se už chystal na ovál Václav Milík. Pardubický kapitán vystřelil do rozjížďky s číslem osm jako z děla. Zdeněk Simota, poučený o správném set upu, inkasoval dva body, zatímco Jakub Valkovič v úvodním výjezdu objel Petra Chlupáče.

V rozjížďce s číslem sedm Eduard Krčmář (bílá) porazil Josefa France

Nebylo sebemenších pochyb, že Pardubice spějí k vítězství.  Žarnovica se ani dnes při svém dost možná posledním startu v české extralize neměla odlepit ode dna, zato boj Prahy a Slaného opět hořel s neztenčenou intenzitou. A Středočeši si v něm stále udržovali vrch. V rozjížďce s číslem devět dojel Jakub Jamrog hned za vítězným Grzegorzem Zengotou. Petr Chlupáč však inkasoval bod pro Markétu, až po pádu Michala Tomky.

Slovák se dostal na třetí příčku v nájezdu do druhého kola, ale na začátku toho třetího upadl. Tomáš Topinka vystřídal Michala Škurlu také pro desátou jízdu. Ovšem tentokrát Josefa France povýšil na žolíka. Zprvu se zdálo, že plán pražského kouče klapne na výbornou, když pražský borec reagoval nejrychleji na pohyb pásky.

Josef Franc na téma rozjížďky s číslem deset:

„Škoda, že se mi nepovedlo vyhrát žolíka. Kdybych nedělal chybu po startu, co si myslím, že jsem udělal, a byl důraznější…“

Rozjížďka s číslem deset: Hynek Štichauer (červená) v osobě Josefa France (modrá) poráží druhého žolíka

Jenže Hynek Štichauer nabral v první zatáčce úžasnou rychlost, převzal vedení a záhy se po předchozí porážce Jakuba Jamroga mohl pyšnit porážkou dalšího žolíka. Josef Franc díky dvěma bodům násobeným dvěma dostal Slaný před Prahu. Zásluhou Filipa Hájka pouze o bod, protože pražský junior ve slánských službách okamžitě ztrestal Jakuba Valkoviče, když se před ním chvilku mihnul na třetím místě.

Dalšího žolíka už Hynek Štichauer porazit nemohl, protože Ján Daniel poslal Stanislawa Burzu pro dvojitou porci bodů již v rozjížďce s číslem jedenáct. V ní nicméně hrot ovládl Josef Franc, zatímco Polák oblečený v žarnovické vestě v prvním oblouku nestihnul ani Zdeňka Simotu letícího na druhou pozici.

 

Konec potvrzením dosavadních pořádků

Václav Milík vede rozjížďku s číslem dvanáct před Eduardem Krčmářem

Drobné mžení bylo zhmotnění výstrah meteorologů. Slejvák se širokým obloukem vyhnul Svítkovu, na nějž dopadlo jen pár drobných kapiček. A mítink mohl pokračovat rozjížďkou s číslem dvanáct. Václav Milík startující až od mantinelu v prvním oblouku poskočil před Davida Pacalaje a Zdeňka Holuba, ovšem Eduarda Krčmáře nestihnul.

Václav Milík vypráví o dvanácté jízdě:

„Musel jsem předjíždět, neměl jsem dobrý starty, ale zjistil jsem, že mi motorka jede zezadu, a že je to dobrý. Doladil jsem to ze startu, což je pěkný.“

Slánský závodník odrazil také jeho útok v nájezdu do druhé zatáčky, kde pardubický kapitán spodem protahoval nájezd. Jenže v úvodním oblouku druhého kola za sebou Václava Milíka neudržel. Po přestávce zvedl publikum ze sedaček Hynek Štichauer. Zatímco Eduard Krčmář pádil dopředu, on trčel za Petrem Chlupáčem, ovšem jen do chvíle, než jej ve druhém kole připravil o druhé místo.

Na startu rozjížďky s číslem patnáct stanuli samí náhradníci: odleva Jakub Jamrog, Daniel Šilhán, Stanislaw Burza a Josef Franc

Grzegorz Zengota triumfoval v rozjížďce s číslem čtrnáct ve stylu start – cíl. Zdeněk Simota nepustil ke slovu nejen Davida Pacalaje, nýbrž ani Michala Škurlu. Než se však Slaný stačil zabydlet na druhé příčce, Tomáš Topinka v patnácté jízdě vystřídal Zdeňka Holuba Josefem Francem. Pražan jezdil na čele od startu až do cíle, zatímco Jakuba Jamrog dokázal ve druhém kole předčit Stanislawa Burzu.

Jednobodová převaha Slaného nad Prahou ale vzala zasvé již v rozjížďce s číslem šestnáct. Za zády excelujícího Václava Milíka totiž Ondřej Smetana uhlídal Michala Tomku, když Filip Hájek vyšel protentokrát bodově naprázdno.

V rozjížďce s číslem devatenáct jede Hynek Štichauer (3) pro pardubický triumf před zraky Jakuba Jamrogra (19) a Ondřeje Smetany (5)

Hynek Štichauer dnes prožíval vskutku excelentní večer, což dal najevo v rozjížďce s číslem sedmnáct. Odrazil všechny ataky Jakuba Jamroga, zvýšil pardubickou převahu na deset bodů a tím ve své podstatě zajistil domácím triumf. Zato slánsko – pražské saldo bylo opět vyrovnáno. Osmnáctá jízda přinesla skvělý triumf Petru Chlupáčovi. Filip Hájek však dovezl do slánských boxů dva body, když Jakube Valkovič před ním ještě v úvodním kole zůstal stát opět kvůli problematickému plováku v karburátoru.

Václav Milík v prvním nájezdu devatenácté jízdy podjel Eduarda Krčmáře. Rovněž Josef Franc se dostal před slánského závodníka, který zůstal stát ještě v průběhu úvodního okruhu. Tím pádem se Pražané natáhli pro druhé místo, protože jejich odstup od Slaného se zvýšil již na tři body.

Zdeněk Holub nakonec získal skalp svého jmenovce Simoty

Teorie o možném rozjezdu byla poměrně neduživá a jako taková umřela již v prvních metrech rozjížďky s číslem dvacet. Grzegorz Zengota spěl k dalšímu triumfu a navíc se do cesty Zdeňka Simoty postavil také jeho jmenovec Holub.

 

Hlasy z depa

Václav Milík dnes exceloval

„Suprový,“ radoval se Václav Milík. „Vyhráli jsme o velkej‘ počet bodů, což je krásný. Celou sezónu jsme to dělali napínavý, pořád to bylo vyrovnaný. Ve Slaným jsme udělali náskok, tady jsme to potvrdili. Celej‘ tým jel fenomenálně, jsem spokojenej‘.“

Poslední úpravy na motocyklu Hynka Štichauera v podání Miroslava Mihuleho

„Jsem úplně jako Alenka v říši divů,“ neskrýval Hynek Štichauer. „Jel jsem na jistotu, koleno je v prdeli, ale super, šla mi motorka, mám radost. Byl jsem dobrej‘ od startu, cejtil se dobře, i když jsem doma nervózní. Jsem rád, že jsem porazil i žolíky a neudělal jen sedm bodů.“

„První jízda super,“ bilancoval Patrik Mikel. „Ale pak byly starty na hovno a tahal jsem to zezadu. Povedlo se mi porazit Tomku, bylo to suchý. V poslední jízdě Fíla zaklapnul, zkoušel jsem to, ale nedostal se dál. Pořád mě bolí ta noha, není to na sto procent. Takže doladit starty a pak ta noha, tu musím rozhejbat.“

Josef Franc bral třetí místo všema deseti

„Já osobně jsem počítal, že když budeme třetí, mělo by to bejt‘ podle výkonnosti klubů reálný,“ meditoval Josef Franc. „Náš cíl byl porazit Slaný. Klobouk dolů, dopadlo to na výbornou. Celou sezónu jsme se prali s ostatními kluby, co mají cizince. Celkově se nemáme, za co stydět. Titul nedopad‘, nedá se nic dělat. Mně se jelo dobře, trošku jsem se chytil a závody mě bavily.“

Ondřej Smetana ukazuje výfuk Grzegorzi Zengotovi

„Dneska závody z mojí strany pod průměr,“ protahoval Ondřej Smetana obličej. „Představoval bych si to líp. Jamrogovi a Hynkovi, který mě porazili, bych to měl vrátit. Jsem rád, že jsme udrželi druhý místo, to je důležitý.“

„Dobrý, jsme třetí a celkově třetí,“ říkal Eduard Krčmář. „Mohlo to bejt lepší, aspoň něco. Venca mě předjel? Vůbec si to neuvědomuju (smích).“

Zdeněk Simota se radí s Martinem Málkem

„Dobrý, to je za tři,“ odtušil Zdeněk Simota. „První jízdu jsem zkoušel motorku, nefungovalo to. V jízdě s Pepou jsem v posledním kole udělal chybu a v poslední jízdě se mi nepoved‘ start. Pár bodíků navíc mohlo bejt‘.“

David Pacalaj opět laboroval s nastavením

„Zkoušeli jsme kolečka a nebylo to dobré,“ odhaloval David Pacalaj, že také dnes v depu hodně laborovali. „Bylo to pomalé, ale teď víme, že se s kolečky nehýbá…“

„Nevím, nevím,“ krčil Ján Mihálik rameny nad svými nulami. „To je extraligy, co ti k tomu mám povědět?! Je jen škoda, že je to naposledy, teď nás čeká Kopřivnice!“

Rozjížďka s číslem jedna: zleva Jakub Valkovič, Eduard Krčmář, Ondřej Smetana a Grzegorz Zengota
1. AMK ZP Pardubice 46
Václav Milík 3 3 3 3 3 15
Patrik Mikel 3 1 0 0 1 6
Hynek Štichauer 2 3 3 2 3 13
Grzegorz Zengota, PL 1 3 3 3 3 13
Daniel Šilhán 0 0
2. AK Markéta Praha 36
Ondřej Smetana 2 1 – 2 1 6
Zdeněk Holub – 1 1 – 2 4
Michal Škurla 2 – – 1 3
Petr Chlupáč 1 0 1 1 3 6
Josef Franc 3 2 4* 3 3 2 17
3. AK 3ton Slaný 32
Filip Hájek 0 0 1 0 2 3
Martin Málek 1 – – – 1
Zdeněk Simota 0 2 2 2 1 7
Eduard Krčmář 3 3 2 3 R 11
Jakub Jamrog, PL 4* 2 2 2 10
4. SC Žarnovica 11
Michal Tomka 1 0 0 1 0 2
Jakub Valkovič E 1 0 – E 1
David Pacalaj 2 0 0 0 0 2
Ján Mihálik 0 – – 0 0
Stanislaw Burza, PL 2 2* 1 1 6
Hynek Štichauer vede před Jakubem Jamrogem a Ondřejem Smetanou

Konečná extraligová tabulka:

bilance výsledků: malé body: velké body:
1. Pardubice 3-5-0-0 283 27
2. Praha 3-2-2-1 255 23
3. Slaný 2-0-6-0 243 20
4. Žarnovica 0-1-0-7 100 10
Václav Milík – na snímku před Michalem Škurlou – opět neprohrál jedinou rozjížďku

Foto: Karel Herman a Pavel Fišer

Josef Franc odráží nápor Stanislawa Burzy

Při závodech vždycky o něco jde

Pardubice – 13. září
Václav Milík proburácel v rozjížďce s číslem dvacet srpnové slánské extraligy jako první a gesto Lubomíra Vozára dávalo, že je rozhodnuto. Pravda při dnešním pokračováním ve Svítkově mohou Pardubice ještě o svůj v pořadí již třináctý titul přijít. Stejně tak není vyloučeno, že přímo na ovále přistane létající talíř. Nebo že se nebude kropit, jelikož voda začne téct do kopce. A pak je tu alternativa, že domácí skončí úplně poslední, přičemž triumfující Markéta je změří alespoň o devatenáct bodů. Mnohem větší vyhlídky na přeskočení druhé Prahy má Slaný, nicméně okolnosti nasvědčují, že extraliga je vskutku již definitivně rozhodnuto. Přesto je však důvod, proč postavit nabité týmy, a sice závodění samotné, jak vyplývá z postojů čtveřice koučů.


Tipujte:

Položme si klíčovou otázku ještě jednou a letos naposledy, kdo vyhraje extraligu v Pardubicích?

View Results

Loading ... Loading ...

Pardubice: doma je prostě doma

Grzegorz Zengota opět nastoupí s bílým koníkem na vestě

První půlka letošní extraligy nestála pro Pardubice za nic jen na první letmý pohled. Pravda, vítězství se svěřenci Lubomíra Vozára ve čtyřech úvodních kolech nedočkali. Nicméně ani Praha, ani Slaný nevytvořily konzistentní nápor. A byť měly po dvou triumfech, s dvanácti tabulkovými body si neměly s Pardubicemi, co vyčítat. Už jen proto, že je lepší skóre z jednotlivých jízd stavělo do pozice leadera.

Pak přišlo domácí vítězství v Pardubicích a klíčový primát v Žarnovici, kdy se za východočeským celkem umístili Slováci, čímž Slaný a Praha přišly o vítr v plachtách. Lubomír Vozár mohl stále kalkulovat s převahou malých bodů a tak mu druhé místo ve Slaném před dvěma týdny již garantovalo titul. Mohl by o něj přijít jen, kdyby večer skončil poslední, a Praha vyhrála alespoň o devatenáct bodů.

„Chceme doma vyhrát,“ kroutí pardubický kouč nad podobnými hypotézami hlavou. „Máme silnou sestavu. „Patrik Dudek si v úterý zlomil ruku, ale stejně by nemohl jet, je ve Švédsku na play-off. A tak jede Grzegorz Zengota.“

Václav Milík poveze na své vestě jedničku

Do týmu se vrací Hynek Štichauer a konec konců i Patrik Mikel, který ve Slaném nestačil ani dokončit trénink. Moravan v pardubických službách při svém nešťastném pádu se šťastným koncem nechtěně změnil strategii, protože Daniel Šilhán je nasazen na post náhradníka. Připočteme-li Václava Milíka a Grzegorze Zengotu v sestavě, vyjde nám, že se opravdu ve Svítkově spíše objeví zelení mužíčci s tykadly a velkýma očima než, aby domácí přišli o zlato.

„Bylo by hezký vyhrát,“ zůstává Lubomír Vozár dle svého zvyku oběma nohama na pevné zemi. „Praha je oslabená, že nejede Matěj Kůs. Ale Slaný je silný, Martin Málek tady umí, Filip Hájek taky. A Eda Krčmář, Jakub Jamrog a Zdeněk Simota.“

Sestava na dnešní večer: 1 Václav Milík, 2 Patrik Mikel (junior ACR/SMF), 3 Hynek Štichauer, 4 Grzegorz Zengota (PL), 17 Daniel Šilhán

 

 

Praha: s radostí závodit

Michal Škurla se po hostování v Pardubicích vrací do pražské sestavy

Spousta lidí si ťukala na čelo, když Tomáš Topinka nechal v dubnovém úvodním závodě Ondřeje Smetanu a Michala Škurlu jen otevírat vrata na pražské Markétě. Jenže sázka na dva juniory v sestavě fungovala na sto procent a Markéta se ujala vedení. Záhy se však na perimetru borců z hlavního města objevila slánská hrozba.

Milan Mach vezl triumf ze Žarnovice, avšak v nešťastné Kopřivnici se jeho skalpem s největší pravděpodobností mohl plným právem pyšnit pouze svatý Petr. Kdo ví? Každopádně čtyři body do tabulky brala Praha, jež doplatila na déšť v Pardubicích, když si Tomáš Topinka u vidiny blížícího se slejváku předčasně vystřílel strategický střelný prach. Že by se dnes Praha vracela domů s titulem, není úplně vyloučeno, ale vsadit by si na tuto alternativu šlo jedině i informacemi, že se chystá obrovský sázkařský podfuk.

„Titul je vyhranej‘ pro Pardubice,“ uvědomuje si Tomáš Topinka, aby se vzápětí vytasil se svou verzí podmínek, aby se situace otočila ve prospěch jeho týmu. „To by jejich cizinec nesměl dorazit a Vendysovi by se musela cestou na stadión rozbít dodávka. Titul se pohrál už ve Slaným, když se tam Slaný nedostal před Pardubice.“

Petr Chlupáč dnes nepojede za Slaný, nýbrž za Prahu

Protože Matěj Kůs si z nedělního karambolu v Newcastlu odnesl naprasklou kost v noze, musí pražský kouč improvizovat se svou sestavou. Navíc Jan Kvěch finišuje s přípravou na evropské finále do jednadvaceti let ve Stralsundu a ve hře je i dohoda se Slaným o hostování mladíků z Markéty. Pozici povinného juniora tudíž zaujme Petr Chlupáč a základní sestavu mladých seniorů ve složení Ondřej Smetana, Zdeněk Holub a Michal Škurla bude s náhradnickou vestou jistit Josef Franc.

„Není už, o co hrát,“ uvědomuje si Tomáš Topinka svou minimální šanci na zlato. „Já jsem ale spokojenej‘. Jako jediný máme je české jezdce. Snažili jsme se držet dva juniory v sestavě. Měli bychom je tam i dnes, kdyby Honza Kvěch nejel do Stralsundu. Přišlo by mi nefér nepůjčit Fílu. Mám prostě rád, když se závodí, i když se to někdy otočí proti nám.“

Sestava na dnešní večer: 5 Ondřej Smetana, 6 Zdeněk Holub, 7 Michal Škurla, 8 Petr Chlupáč (junior ACR/SMF), 18 Josef Franc

 

 

Slaný: stále je něco ve hře

Zdeněk Simota je klíčovým hráčem slánských partií

Zatímco Praze ještě pár hodin vydrží alespoň teoretická vidina titulu, Slaný je již v postavení, který takovou možnost vylučuje. Bez sebemenšího váhání však není možné borcům ze středočeského královského města upřít jeden primát. A sice největšího překvapení letošního ročníku extraligy.

Loňské označení za účastníka jakési pomyslné nižší extraligu spolu s Žarnovicí vydrželo ještě tak v dubnové Praze, ale po úžasném triumfu na Slovensku bylo to tam. Zdeněk Simota konečně vyřešil rébus nastavení svých motorů na kontinentální dráhy a zařadil se po bok Eduarda Krčmáře a Jakuba Jamroga v roli tahouna. Nakonec stačilo jen málo a Milan Mach mohl dnes přemítat o strategii, jež by jej po dvanácti letech opět vynesla na trůn.

Eduard Krčmář v akci

Dnes úderem osmnácté hodiny slánský kouč netradičně přivede na nástup pět závodníků, protože slánskou vestu oblékne i Martin Málek, takže Jakub Jamrog bude náhradníkem. „Za prvý vždycky jde o něco,“ vysvětluje Milan Mach plné nasazení svého týmu. „Jede se o čest a slušnej‘ výsledek. A za druhý jde o poslední závod, chci, aby u toho byli všichni a rozloučili se s extraligovou sezónou.“

A konec konců za třetí, pakliže by Slaný vyhrál a Praha byla až třetí, středočeský celek se přesune na druhou pozici závěrečné tabulky. „Mohlo by to bejt‘ vyrovnaný, teoreticky nám jde ještě o druhé místo, bude sranda,“ usmívá se Milan Mach. „Chtěl bych vyhrát. Kdyby Eda nespad‘ ve Slaným, vyhráli jsme i tam.“

Sestava na dnešní večer: 9 Filip Hájek (Praha) (junior ACR/SMF), 10 Martin Málek, 11 Zdeněk Simota, 12 Eduard Krčmář, 19 Jakub Jamrog (PL)

 

Žarnovica: dnes zřejmě naposled

Michal Tomka, David Pacalaj a Jakub Valkovič dost možná nastoupí za Žarnovicu dnes naposledy

Žarnovický Speedway Club koketoval s českou extraligou již předloni po rezignaci Mšena. Jenže tehdy se o čtvrtý celek v soutěži postaraly Březolupy s Plzní, když daly dohromady koaliční BP Team. Slováci tím pádem nastoupili až loni. To měli výrazně lepší sezónu než letos, kdy křídla jejich ambicí přistřihla zranění Martina Vaculíka a Patrika Búriho.

A tak na pódiu stáli jen na začátku minulého měsíce před zraky svého publika, kdy je skvělý tandem Martin Vaculík – Adrian Gala dotáhnul na druhé místo. Dnes bude Ján Daniel mít tradičně juniorskou sestavu ze svých odchovanců. K Michalu Tomkovi, Jakubu Valkovičovi, Davidu Pacalajovi a Jánu Mihálikovi nominoval Stanislawa Burzu, který vyfasuje vestu s náhradnickou dvacítkou.

„Oproti Slanému jsem posílil,“ říká Ján Daniel. „Aspoň někdo bude dělat body. Doufám, že jich pár vyboxují i mladí. Pardubice jsou pro ně prakticky jako doma.“

David Pacalaj se lepší závod od závodu

Kuloáry se šíří informace, že poslední závod extraligy anno domini 2018 je rovněž žarnovickou derniérou ve vyšší české soutěži. Vedení klubu totiž není spokojeno se slabšími výsledky. Nicméně s nimi muselo počítat, jelikož junioři obecně mítinky naší extraligy nevyhrávají. Svou roli dozajista sehrály i problémy s dotacemi. S nimi mají potíže i v Čechách. Ostatně peníze nepřitekly kupříkladu na rekonstrukci pražské Markéty, kvůli níž se většina závodů jela na jaře nebo byla přesunuta do Kopřivnice, což se zřejmě bude napřesrok opakovat.

„Příští rok asi vaši extraligu nepojedeme,“ posteskne si Ján Daniel. „Rozhodnutí není jenom na mě, já bych byl pro, ale jestli to máme takhle lepit, je to o ničem. Od loňska se to trošku polepšilo, to je pravda, ale čekal jsem větší skok.“

Sestava na dnešní večer:  13 Michal Tomka, 14 Jakub Valkovič, 15 David Pacalaj (junior ACR/SMF)m 16 Ján Mihálik, 20 Stanislaw Burza (PL)

Pardubičané po svém červnovém triumfu ve Svítkově: vzadu Patrik Mikel a Hynek Štichauer, vpředu Patryk Dudek a Václav Milík

Foto: Karel Herman

Extraliga končí natřískanou startovní listinou

Pardubice – 12. září
Navzdory veškeré aritmetice boj o extraligový titul skončil před dvěma týdny ve Slaném, protože Pardubice už nemohou být reálně předstiženy. Přesto derniéra letošního ročníku vyšší české ligy v jejich Svítkově nabídne dramatickou podívanou, při níž budou obsazena všechna startovní čísla. Pardubice staví na stejné sestavě jako ve Slaném, jen Daniel Šilhán bude na postu náhradníka a pochopitelně se vrací Hynek Štichauer. Pražanům nemůže přijet zraněný Matěj Kůs, přesto jednoho juniora půjčili na hostování do Slaného, kam byl povolán i Martin Málek. Žarnovica opět spekuluje, zda příští rok českou extraligu pojede, nicméně zítra její juniory doplní ostřílený rutinér Stanislaw Burza.


Tipujte:

Kdo vyhraje závěrečnou extraligu v Pardubicích?

View Results

Loading ... Loading ...

Oficiálně nahlášené sestavy na zítřejší večer:

AMK ZP Pardubice: 1 Václav Milík, 2 Patrik Mikel (junior ACCR/SMF), 3 Hynek Štichauer, 4 Grzegorz Zengota (PL), 17 Daniel Šilhán
AK Markéta Praha: 5 Ondřej Smetana, 6 Zdeněk Holub, 7 Michal Škurla, 8 Petr Chlupáč (junior ACCR/SMF), 18 Josef Franc
AK 3 ton Slaný: 9 Filip Hájek (Praha) (junior ACCR/SMF), 10 Martin Málek, 11 Zdeněk Simota, 12 Eduard Krčmář, 19 Jakub Jamrog (PL)
AC Žarnovica: 13 Michal Tomka, 14 Jakub Valkovič, 15 David Pacalaj (junior ACCR/SMF), 16 Ján Mihálik, 20 Stanislaw Burza (PL)
Tony Katra a Karel Průša ve Slaném sledují pardubickou sestavu ve složení: Václav Milík, Daniel Šilhán, Grzegorz Zengota, Michal Škurla a Lubomír Vozár

Foto: Karel Herman

Pardubice přetavily velmi špatný začátek v další mistrovský titul

Slaný – 29. srpna
Před dnešním předposledním extraligovým mítinkem šli Pardubičané ve žlutých přilbách trénovat až jako poslední. Jenže nevypršel jejich čas, když Patrik Mikel chytil kolej a upadl. Sanitka bohužel neodjížděla s prázdnou. Pardubický junior se na slánský stadión vrátil, avšak naneštěstí s prasklou čéškou své pravé nohy. Lubomír Vozár v té chvíli věděl, že se jeho strategie rozplynula na padrť. Václav Milík na pozici náhradníka totiž nemohl svého juniorského kolegu suplovat z pozice náhradníka, a jelikož vývoj závodu neumožňoval vyslat debutujícího Daniela Šilhána v roli taktického rezervy, museli Pardubičané v základní části rovnou čtyři jízdy oželet. Přitom je v první jízdě poslal do čela Grezgorz Zengota, jenž slavil třicetiny. Vzápětí vedl Michal Škurla hostující ve vestě s bílým koníkem, avšak po pádu Jakuba Valkoviče blikala červená světla. Slovák želel své diskvalifikace o to víc, že vodil za sebou Jakuba Jamroga. Avšak Žarnovica ani tentokrát neměla hrát první housle a k její smůle, když si Martin Gavenda měl jet coby žolík pro jisté dva body, na startu se mu uvolnilo sedlo. Po repete Jakub Jamrog nezaváhal, jenže situace s restartem se opakovala v rozjížďce s číslem čtyři. Eduard Krčmář se v ní fantasticky probil do čela, ale ve třetím kole skončil hrozivým pádem. Václav Milík prve jezdil třetí, ale nyní vyhrál. Pravidelné dávky do pardubických boxů vozil i Grzegorz Zengota, nicméně Praha docela komfortně vedla a nad Východočechy měl vrch také Slaný. Ke všemu Michala Škurlu v sedmé jízdě zradilo zapalování, a když si Lubomír Vozár připravil žolíkový útok, překvapil jej vítězstvím. Do poslední série nastupovala Praha se čtyřmi body převahy na Pardubice i Slaný, jenže pak Jakub Jamrog vletěl do pásky a z trestné čáry uštval jen Jakuba Valkoviče. Vzápětí ovšem Zdeněk Simota sebral vítězství Josefu Francovi. Při nominaci do rozjížďky s číslem devatenáct Tomáš Topinka přece jen zaváhal nad jménem Jana Kvěcha, který už vyřkl. Nicméně jeho benjamínek druhým prvenstvím vyhrál Pražanům celý závod. Jenže debutující Daniel Šilhán vyšel bodově naprázdno a Slaný byl před závěrečnou rozjížďkou dva body před Pardubicemi. Pomlácený Eduard Krčmář, jenž s vypětím všech sil bojoval s bolestmi, již nechtěl dávat v sázku možnost dalšího pádu a zranění. Na startovní rošt přijel po uplynutí dvouminutového limitu a Václav Milík již popáté v řadě exceloval. Pardubicemi se tím pádem v tabulce dostaly na úroveň, kterou za normálního běhu okolností nebude při svítkovském závěru přespříští čtvrtek možné překonat, byť oslavy titulu jako jeden muž odmítali.

Slánská tradice velí, aby na vyhlášení přišli úplně všichni závodníci

Opakovačky otáčejí všechno vzhůru nohama

Tomáš Suchánek vyklízel box Patrika Mikela předčasně

Léto dnes dávalo najevo, že i ve své babí podobě bez horka mohou být poslední dny letních prázdnin luxusní. Lidé mířící do ochozů slánského stadiónu mžourali oči, aby nebyli palbou slunečních paprsků oslněni. Dorazil jich slušný závod. Není divu, protože extraliga ve svém předposledním kole slibovala rozetnout gordický uzel otázky letošního šampióna.

Po svém žarnovickém triumfu, kdy domácí sebrali tabulkové body Praze i Slanému, měl největší trumfy ve svých rukou Lubomír Vozár. Pokud by dnes vyhrál, nebylo by v otázce pardubického titulu, co řešit. Ale vzhledem k vysokému skóre by i druhé místo za Slaným či Prahou vlastně dekorovalo Pardubičany zlatými medailemi.

Aby o ně v takovém případě přišli, museli by skončit za čtrnáct dnů doma úplně poslední. A ten tým, který by dnes vyhrál, by musel zvítězit o více než s dvacetibodovou převahou nad Pardubicemi. A to je pravděpodobnější, že by se extraligová závěr přiletěli podívat také zelení mužíčci v létajícím talíři. Nicméně pojďme se raději vrátit nazpět do Slaného.

Publikum v očekávání skvělé podívané

Po přeborovém pádu musely Pardubice oželet Hynka Štichaura, který laboruje s poraněným kolenem. Vypůjčily si však Michala Škurlu a s oslavencem Grzegorzem Zengotou a Václavem Milíkem v sestavě věřily, že mohou pořád tahat za nejdelší konec provazu. Jenže přišel trénink. A najednou Patrik Mikel ležel na ovále a pádila k němu sanitka.

Patrik Mikel popisuje svůj tréninkový pád:

„Jel jsem hodně na venku. Chytil jsem kolej, zlomil jsem to, abych to ustál. Jenže motorka se mi zvedla a já šel kolenem rovnou do manťáku. Říkali mi šest týdnů v klidu, ale já bych to chtěl zkusit už za dva…“

Grzegorz Zengota směřuje k úvodnímu vítězství před Josefem Francem, Zdeňkem Simotou a Michalem Tomkou

Ambulance s Patrikem Mikelem pádila do nemocnice a depem se šířily zprávy o zlomené stehenní kosti.  Tomáš Suchánek, jehož vídáme v depu pardubického juniora v roli mechanika, záhy podobné kruté prognózy zmírňoval informacemi o prasklé pravé čéšce, již objevily rentgenové paprsky. Ostatně ve stejném duchu mluvil také sám Patrik Mikel, když se někdy okolo druhé série o berlích objevil nazpět na závodišti.

Přitom závod nejlépe rozehrály právě Pardubice. Grzegorz Zengota rychle pronikl do čela rozjížďky s číslem jedna, zatímco Josef Franc spodní stranou první zatáčky stihnul jenom Zdeňka Simotu. Ve druhém oblouku upadl Michal Tomka. Rychle se však vrátil do sedla. Závodníci ho už dojížděli, když ve třetím kole na stejném místě upadl znovu.

Skvělý snímek pro Jakuba Valkoviče, který vodí Jakuba Jamroga

Rána do vrat vjezdu do depa zazněla hrozivě, nicméně slovenskému borci se nic nestalo. A ostatní závodnící mířící do cíle se mu stačili pohodlně vyhnout, takže červená světla se nemusela dostat do akce. Nicméně hned vzápětí si již zablikala. Druhá jízda přitom donutila hodně lidí otevřít ústa dokořán.

Na čele si hověl Michal Škurla, když po startu změřil Ondřeje Smetanu. Jakub Jamrog byl až za oběma Pražany. Ovšem pouze do té chvíle, než jej v první zatáčce podjel Jakub Valkovič! Slovenský junior si bohužel hvězdné chvilky užíval jen jedno jediné kolo. Již v prvním oblouku druhého upadl.

Michal Škurla (žlutá) hostující za Pardubice v souboji se svým klubovým kolegou Ondřejem Smetanou

„Skákal jsem tam, noha mi vypadla z háku a neudržel jsem to,“ krčil v depu rameny a litoval o to víc, koho měl v té chvíli za zády. „Mrzí mě to o to víc, že jsem byl před Jamrogem.“ Mezitím na rampě nad páskou zasvitla modrá, která svým odstínem korespondovala s barvou povlaku slovenského juniora. Repete již bylo o něčem úplně jiném.

Jakub Jamrog triumfoval stylem start – síl. Michal Škurla byl druhý, jenže Ondřej Smetana se k němu blížil jako železná pilina k magnetu. Ve třetím kole si to pod svým klubovým kolegou v pardubické vestě namířil vnitřkem prvního oblouku do čela.

Matěj Kůs vede před Eduardem Krčmářem a Václavem Milíkem

Jaký problém Pardubice bez Patrika Mikela vlastně mají, si celá řada lidí uvědomila až před třetí jízdou, na jejímž startu východočeský zástupce chyběl. Za juniora může startovat jen junior, jenže pardubický debutant Daniel Šilhán byl v základní čtyřce. A jako záskok za svého zraněného kolegu mohl nastoupit jen v roli žolíka či taktické rezervy.

Filip Hájek se rychle usadil ve vedení před Davidem Pacalajem a Petrem Chlupáčem ve slánské vestě. Praha se dostala na hrot průběžné klasifikace, aby ji na něm v rozjížďce s číslem čtyři podržel i Matěj Kůs. Rychle se dostal do čela, zatímco za jeho zády Eduard Krčmář rychle odkázal Václava Milíka do patřičných mezí.

Eduard Krčmář zaplaťpánbůj vyvázl ze svého pádu bez úhony

Jenže stejně rychle se pustil do pražského kapitána a v nájezdu do třetího kola se dostal na první pozici. Jenomže již v následujícím výjezdu chytl o mantinel, vyjel po něm nahoru a skončil v děsivém pádu. Sanitka jej odvezla do depa, kde zaplaťpánbůh vystoupil ven a odkulhal do svého boxu. Repete posléze opanoval Václav Milík, když Matěje Kůse odvedl již s letem pásky k prosluněnému slánskému nebi.

 

Praha stále třímá delší konec provazu

Václav Milík (žlutá) se žene do čela před Jana Kvěcha (bílá) a Zdeňka Simotu (červená)

Na počátku druhé série vedla devítibodová Praha o dva body před Pardubicemi, jejichž kouč mohl i nadále používat náhradníka Václava Milíka místo Daniela Šilhána, zatímco díru po Patriku Mikelovi neměl, kým zaplnit. Slaný byl pozadu o další dva, Žarnovica ještě o další dva body. Taktizoval i Tomáš Topinka.

Pro pátou jízdu nechal sedět Filipa Hájka a na ovál vyslal Jana Kvěcha. Ten pochopitelně nestačil na Václava Milíka, ovšem Zdeňka Simotu dokázal pacifikovat až do cíle. A tím pádem bylo evidentně rozhodnuto, že Jan Kvěch bude zaskakovat za juniorského mistra až do konce dnešního mítinku.  Mezitím Matěj Kůs vodil Jakuba Jamroga a Michala Tomku za sebou od startu až do cíle, zatímco Pardubice neměly koho nasadit.

Matěj K§s (bílá) vede před Jakubem Jamrogem (červená) a Michalem Tomkou (modrá)

Josef Franc v rozjížďce s číslem sedm protáhl pražský nápor, když vypálil do vedení jako střela. Za sebou měl Michala Škurlu, jehož v úvodní zatáčce objel Petr Chlupáč. Pražan v pardubickém žoldu však téměř současně zvedl ruku a odstoupil s poruchou zapalování. Sotva Josef Franc projel cílem s náskokem zvící celé rovinky, měli Pražané již sedmibodový náskok, zatímco Slaný dotáhnul druhé Pardubice.

Bouřlivý aplaus uvítal Eduarda Krčmáře, sotva projel vraty depa na ovál k rozjížďce s číslem osm. O nějaké dvě minuty později byl jásot tribun ještě výraznější.  Přitom start miláčka slánských tribun nebyl zrovna příkladný. Vedl Grzegorz Zengota, který si ze sebou vstříc první zatáčce vedl Ondřeje Smetanu.

Josef Franc ujíždí před Michalem Škurlou

Jenže Eduard Krčmář nasadil velkoryse střižený venek. Vmžiku se přenesl z třetího místa rovnou do čela! Po progresu toužil rovněž Ondřej Smetana. A vskutku ve třetím kole podjel Grzegorze Zengotu v úvodním oblouku. Jenže do Poláka v pardubické vestě jako když střelí. Okamžitě byl zpátky druhý, dokonce doklepnul Eduarda Krčmáře, nicméně slánský závodník si už vedení ohlídal jako oko ve své hlavě.

Slaný předčil Pardubice o bod, zatímco Pražané vedli o pět bodů před domácími. Lubomír Vozár již přemítal o žolíku, jenže Michal Škurla převrátil jeho plány vzhůru nohama. Michal Škurla vyměnil zapalování, ve výjezdu z první zatáčky objel Matěje Kůse, jehož start rozhodně musel zaujmout konstruktéry vesmírných raket.

Lubomír Vozár se smíchem připouští nečekanou změnu strategie:

„Už jsem žolíka připravenýho. Ale Michal Škurla mi to zkazil, že vyhrál.“

Na cestě k vítězství má Michal Škurla za svými zády Davida Pacalaje a Zdeňka Simotu

Mezitím v úvodním oblouku druhého kola Zdeněk Simota udolal Davida Pacalaje, jenž posléze musel zastavit kvůli píchlé zadní pneumatice. Jihočeský Plzeňan ve slánské vestě zkracoval vzdálenost od Matěje Kůse, jehož vnějškem závěrečné zatáčky připravil o dva body.

„Teď to bylo pěkný, ale nestartuju, a když odstartuju, dělám v první zatáčce chyby a nechávám se předjet,“ posteskl si Zdeněk Simota v depu. Pardubice srovnaly krok se Slaným, zatímco Praha byla před nimi jen o čtyři body. Velká ručička se párkrát proběhla okolo ciferníku a všechno bylo opět jinak.

Zleva: Václav Milík, Petr Chlupáč, Ondřej Smetana a Michal Tomka

Grzegorz Zengota slavil velkolepý triumf v rozjížďce s číslem deset. Jakub Jamrog na něho tlačil zejména v úvodním výjezdu, kdy se hnal vpřed zespodu na vnějšek. Jeho záměr nevyšel, tak se soustředil na udržení dvou bodů. Jan Kvěch dodal ten zbývající, zatímco Martin Gavenda, jenž skutečně nahradil Jána Mihálika v žarnovické sestavě, nakonec ani neprojel cílem.

Do dvanácté jízdy odstartoval nejlépe Josef Franc. Eduard Krčmář opět uvedl tribuny do varu, když vnějškem první zatáčky českého mistra objel. Při absenci Patrika Mikela si Jakub Valkovič jel pro poslední bod. A tak před čtvrtou sérií bylo skóre: Praha 24, Pardubice 21, Slaný 21 a Žarnovica 6, čímž se rýsoval báječný závěr.

 

Dvacátá jízda rozhoduje o druhém místě, druhé místo v zásadě i o titulu

Eduard Krčmář se venkem sune před Josefa France

Pražské vedení se poprvé od rozjížďky s číslem dvě otřáslo v základech na samém počátku předposlední pětiny. Že Lubomír Vozár nahradí Daniela Šilhána Václavem Milíkem bylo pochopitelně veřejné tajemství. Do kategorie nečekaných šoků však patřil nepodařený start Josefa France.

Dopředu vystřelil Václav Milík sledovaný Jakubem Jamrogem, jehož poháněla marná touha po chybě pardubického kapitána. Pražana však v první zatáčce zavřel David Pacalaj. Josef Franc inkasoval pořádnou cejchu, skoro se zastavil, aby pokračoval pomalu vpřed coby beznadějně poslední.

Zdeněk Simota (červená) vs. Ondřej Smetana (bílá)

„Z tý čtyřky to bylo těžký,“ posteskl si ve svém boxu, kam dorazil rovnou z poslední zatáčky, aniž by se nechal odmávnout šachovnicovým praporkem. „A mám ti říct pravdu? Pak jsem se na to vykašlal.“

Pardubice se sice dotáhly na Pražany, jenže ve čtrnácté jízdě měl za ně nastoupit Patrik Mikel. Ján Daniel zavětřil skvělou příležitost pro žolíkový útok. Konkurence nebyla zrovna nejtěžší a slovenský kouč se uklidňoval tím, že když Moravan přijede až třetí, získá aspoň dva body. Konec konců byť by Martin Gavenda nakrásně vyhrál, šest bodů by žarnovické postavení stejně nezlepšilo.

Jan Kvěch směřuje k vítězství před Eduardem Krčmářem a Michalem Tomkou

Jenže realita byla ještě krutější. Martinu Gavendovi se při startu utrhla sedačka, takže jeho role žarnovického žolíka skončilo již po pár metrech odstoupením. Naproti tomu Ondřej Smetana velkým sólem odrazil pardubickou ofenzívu. A svým způsobem zmrazil i slánské aspirace. Zdeněk Simota si totiž samou snahou mohl překousnout řidítka, ale přes Pražana se nedostal.

Přesto však Slaný o bod přeskočil Pardubice. Jenže Grzegorz Zengota opět v rozjížďce s číslem patnáct otočil kormidlem na druhou stranu. Po rychlém startu za sebou přivedl do cíle Matěje Kůse, Petra Chlupáče a Jakuba Valkoviče. Praha vedla jen o dva body, ovšem v šestnácté jízdě se do ochránce svého klubu statečně postavil Jan Kvěch.

Jan Kvěch komentuje své vítězství v rozjížďce s číslem šestnáct:

„Počítal jsem, že Eda půjde na venek. Že je vyveze a já to dám pod ně. A tak jsem to tam protáh‘.“

Michal Tomka ze všech třech svých pádů vyvázl nezraněn

Nejlepší start měl Eduard Krčmář, který zpacifikoval Michala Škurlu, ale středem první zatáčky převzal vedení Jan Kvěch. Před Michalem Škurlou jezdil také jeho jmenovec Tomka, dokud však na konci druhého okruhu nespadl. Základní část tak skončila čtyřbodovou převahou Prahy na Pardubice a Slaný s Žarnovicou daleko na chvostu.

Z čtveřice manažerů proto jako poslední nominoval do závěrečných rozjížděk své závodníky Tomáš Topinka ve chvíli, kdy už Ján Daniel, Milan Mach a Lubomír Vozár svou strategii odkryli. Všichni svorně rozdělili své síly docela rovnoměrně s tím, že rozjížďka s číslem devatenáct vypadala jako hluché pásmo bez silných střelců.

Diskvalifikace Jakuba Jamroga přibrzdila Slaný

Podobně pojal závěr závodu i pražský kouč a do devatenácté jízdy ohlásil Jana Kvěcha. Pak se přece jen zarazil. Jenže když očima přehlédl obsazení na startovním roštu, svou nominaci potvrdil. Finální fáze mítinku však pochopitelně začala rozjížďkou s číslem sedmnáct. A naneštěstí pro Slaný Jakub Jamrog skočil do pásky.

Z trestné čáry stačil v prvním výjezdu podjet Jakuba Valkoviče, avšak Grzegorz Zengota jasně mířil za vítězstvím před zraky Ondřeje Smetany. Hned na to v rozjížďce s číslem osmnáct nejlépe odstartoval Michal Škurla. Ovšem již v úvodním oblouku se kolem něho přehnal Josef Franc. Nicméně diváky ze sedadel měl zvednout Zdeněk Simota.

Zdeněk Simota (červená) útočí v osmnácté jízdě na Michala Škurlu (žlutá) a Josefa France (bílá)

Nejdřív ve druhé zatáčce objel Michala Škurlu, aby současně udeřil na Josefa France. Pražan však odolával. Byť měl namále ve druhém okruhu, kdy se Zdeněk Simota užuž zprava řítil okolo něho, vedení udržel. Jenomže všeho do času.

Do čtvrtého kola vjížděl Zdeněk Simota jako první. Avšak rovnou v následujícím oblouku se nechal vynést daleko na venek a Josef Franc opět převzal vedení. Zdeněk Simota nicméně nepouštěl příležitost, kterou popadl na pačesy. Protáhnul nájezd do poslední zatáčky, aby pod šachovnicovou vlajkou projížděl jako první.

Jan Kvěch vede před Davidem Pacalajem

Slaný se opět dotáhnul na Slaný a Praha o čtyři body před nimi se sápala po klice posledních dveří, které ji ještě dělily od dnešního triumfu. Otevřel je Jan Kvěch. „Odstartoval jsem a jel jsem si svoje,“ popisoval své suverénní vítězství.  Petr Chlupáč za jeho zády nedal ani náznak šance Davidu Pacalajovi a Danielu Šilhánovi, jenž se právě dočkal svého extraligového debutu.

Očekávaný duel Eduard Krčmář vs. Václav Milík se v rozjížďce s číslem dvacet nekonal. Rozhodčí Pavel Kubeš příliš nehrotil dvouminutový limit. Slánský závodník viditelně na ovál nepospíchal. A jakmile se zjevil ve vratech depa, rozblikala se červená světla a on se otočil jako na obrtlíku a namířil si to nazpět do svého boxu.

Josef Franc po závodě nešetřil uznáním na adresu Jana Kvěcha

„Byla to strategie, po tom pádu už nemůže,“ reagoval Milan Mach na nechápavé pohledy kolemstojících.  Mezitím Václav Milík zkompletoval své patnáctibodové maximum před zraky Matěje Kůse a Martina Gavendy. Přihrál Pardubicím druhou příčku a potažmo i titul. A z radostného gesta Lubomíra Vozára bylo jasné, že aritmetická rovnice pro potvrzení zlata je v zásadě již vyřešena.

 

Hlasy z depa

Ondřej Smetana jezdí před Grzegorzem Zengotou

„Dneska to bylo fajn,“ pochvaloval si Ondřej Smetana. „Mrzela mě první jízdy, před Jamrogem nejedeš každej‘ den. Dvouciferný skóre je v extralize vždycky úspěch.“

Josef Franc nebyl spokojen

„Pro mě osobně docela náročný,“ připouštěl Josef Franc. „Od tréninku až do čtvrtý jízdy jsem měl technický potíže. Trápil jsem se psychiky a fyzicky, ale kluci to vynahradili a tahali jsme všichni jako tým.“

Vítězství Jana Kvěcha v devatenácté jízdě korunovalo Prahu za dnešního vítěze

„Dráha se mi líbila,“ netajil se Jan Kvěch. „Byl tam materiál a to mně nevadí. První dvě jízdy jsem nemohl doladit motorku. Po startu skočila dopředu, ale promydlilo se to. Pak jsme to doladili.“

Václav Milík vystřihnul bodový komplet

„Suprový závody,“ nechal se slyšet Václav Milík. „Dráha zezačátku špatná, ale pak se to vyhodilo. Mistři ještě nejsme, je ale málo pravděpodobný, že bychom nebyli. Ale budeme jásat až v Pardubicích. Škoda, že dnes nebyl Hynek a Patrik se zranil, smůla náš provázela. Ale ve třech je tohle krásnej‘ výsledek a v Pardubicích musíme potvrdit titul. Dneska se mi nejelo dobře, každej‘ závodník skákal na dráze, ale já si pak našel stopu. Jen první jízdu jsem neodstartoval. Edův pád vypadal hrozně, zaplaťpánbůh, že se mu nic nestalo.“

Michal Škurla řešil problémy technického rázu

„Nějakej‘ technickej‘ problém,“ odtušil Michal Škurla komentář na téma svého pardubického hostování. „Nepodařilo se to vyřešit. Naštěstí druhá motorka fungovala dobře. A jestli Pardubice udělaly mistra, jsem vlastně mistr taky.“

Zdeněk Simota pronásleduje Ondřeje Smetanu

„Celý závody jsem nestartoval,“ posteskl si Zdeněk Simota. „Snažil jsem se to dopasovat, aby to bylo silnější a motorka se rozmotávala dřív. Poslední jízdu jsem porazil Pepíčka, ale pořád jsem necejtil, že by to bylo ono.“

Eduard Krčmář před Grzegorzem Zengotou

„Na hovno,“ vystihl své pocity po závodech Eduard Krčmář. „Jsem pomlácenej‘, noha mi vypadává z háku. Nechtěl jsem jít na držku, proto jsem nejel poslední jízdu. Ten pád to byla tlama! Mám před sebou důležitý závody a mám šanci ukázat se v Polsku.“

David Pacalaj chce dnešek napravit

„Zle,“ odpověděl David Pacalaj na klasickou otázku magazínu speedwayA-Z, jak dnešní závod viděl. „Nestartovalo mi to, ušla guma, byl to smolný den. Nešly mi starty, neuměl jsem to dopasovat. Budu se snažit to napravit.“

Michal Tomka neměl dnes mnoho důvodů k radosti

„Dobré, ale byly chybičky,“ konstatoval Michal Tomka. „Dráha na lajně byla neskutečně rozbitá, když jsem to tam pustil, letěl jsem na mantinel. Tam už člověk nevěděl, co s tím dělat. Až v poslední jízdě jsem se nasral, naložil plnou a držel. Teď vím, že příště do Slaného nepojedu s tím, že je tady dobrá dráha, ale připravím se na to.“

Jakub Valkovič litoval svého pádu

„Bylo to těžké,“ vyprávěl Jakub Valkovič. „Dráha byla rozbitá, v nájezdech to skákalo. Mrzí mě hlavně první jízda, co jsem byl před Jamrogem. Skákal jsem, noha mi vypadla z háku a neudržel jsem to. Měl jsem ještě rychlost, pak už to bylo horší. Nebyla ani rychlost a ani mi nešly starty.“

Jakub Valkovič litoval svého pádu v rozjížďce s číslem dvě, protože v té chvíli ukazoval záda Jakubovi Jamrogovi
1. AK Markéta Praha 41
Filip Hájek 3 – – – 3
Matěj Kůs 2 3 1 2 2 10
Ondřej Smetana 2 1 2 3 2 10
Josef Franc 2 3 2 R 2 9
Jan Kvěch 2 1 3 3 9
2. AMK ZP Pardubice 35
Michal Škurla, Praha 1 E 3 1 1 6
Grzegorz Zengota, PL 3 2 3 3 3 14
Patrik Mikel – – – – DNR
Daniel Šilhán – – – – 0 0
Václav Milík 3 3 3 3 3 15
3. AK 3ton Slaný 34
Eduard Krčmář X 3 3 2 M 8
Petr Chlupáč 1 2 1 1 2 7
Jakub Jamrog, PL 3 2 2 2 1 10
Zdeněk Simota 1 1 2 2 3 9
bez náhradníka
4. SC Žarnovica 9
Michal Tomka F 1 0 ex 0 1
Jakub Valkovič X 0 1 0 0 1
Martin Gavenda 1 1 R E* 1 3
David Pacalaj 2 0 E 1 1 4
bez náhradníka

Poznámka: Michal Tomka byl po pádu v rozjížďce s číslem šestnáct předjet o kolo

Děsivý pád Eduarda Krčmáře

Aktuální extraligová tabulka:

bilance výsledků: malé body: velké body:
1. Pardubice 2-5-0-0 237 23
2. Praha 3-1-2-1 219 20
3. Slaný 2-0-5-0 211 18
4. Žarnovica 0-1-0-6 89 9
Před přerušením čtvrté jízdy jezdil Václav Milík (žlutá) až za Eduardem Krčmářem (červená) a vedoucím Matějem Kůsem (modrá)

Foto: Karel Herman a Pavel Fišer

Patrik Mikel sledoval závěr závodu z pozice zasvěceného diváka