Archiv pro rubriku: Extraliga

O extralize se přemýšlí i na vesnici

Třebusice – 24. února
V posledních dnech jsem trochu zpozorněl při pročítání sportovních informací. Nikoli ve vazbě na sportovní agenturu, tady bylo normálním lidem jasná potřebnost jejího zřízení, a že se ji podařilo opravdu zřídit se teď dostává na světlo. Spíš jsou to informace ze světa levých zatáček. Až se staneme spolkovou zemí, budeme mít pro tento termín parádní výraz. Mám tu čest se pomalu dvě desetiletí kolem tohohle sportu pohybovat, navíc v posledních dvou sezónách jsem mohl být aktivním účastníkem extraligy.

 

Žarnovická zpátečka hlavním motivačním faktorem

Blažej Skrzeszewski vedl INTERTEAM loni, zatímco Vladimír Vopat zůstává jeho šedou eminencí v pozadí

A protože každý ročník přinesl něco nového, tak trochu jsem zabřednul do nostalgie. Myšlenku na něco, co vzniklo jako SC INTERTEAM, jsem nosil v hlavě delší dobu. Plochá není levná záležitost, a pokud se jí někdo věnuje naplno, měl by mít možnost se i realizovat na dráze.

Hodně mě posunul poslední závod extraligy 2018 v Pardubicích, to když po závodě v depu sděloval Janko Daniel klukům ze Žarnovice, že další ročník nepojedou. Nikdy nezapomenu na jeho výraz, když jsem k němu přistoupil a aniž bychom se nějak více znali, mu řekl: „Naopak, koukejte pořádně v zimě trénovat, jezdit budete!“

Hodně jsem se spolehnul na svoje kontakty v AK Markéta a nezklamal se. Projekt se začal rýsovat, několikeré jednání s partnery ze Slovenska a pak také s kamarády odsud – nic není zadarmo a záda musíš mít krytá pro tohle hlavně finančně.

První závod, první vítězství

Když se teď podívám zpátky, ještě na jaře 2019 jsem nevěřil v účast Martina Vaculíka, možná tak na závod doma. Bylo mi jasné, že pokud přijede, bude to palba na body a hlavně kluci budou moci něco odkoukat. Myslím, že jim to něco dalo.

Každá mince má dvě strany – máš Vaculdu, to je minimálně patnáct bodů, tak ostatní musí dělat také tolik dohromady, jinak jsi stejně čtvrtý.


Dvě sezóny SC INTERTEAM v české extralize:

  • tým vstoupil do soutěže na začátku roku 2019, kdy v ní udržel SC Žarnovica, který nechtěl pokračovat

  • hned první závod na pražské Markétě proměnil ve vítězství pod taktovkou Jána Daniela

  • na čele tabulky extraligy 2019 se držel ještě po šesti závodech, kdy měl náskok dvou bodů na Prahu, třech na Slaný a sedm na Pardubice

  • v září se Martin Vaculík soustředil na SGP, žarnovický klub rezignoval a celek nakonec skončil třetí

  • loni tým spolupracoval s Libercem

  • koučem se stal Blažej Skrzeszewski, jemuž pódium vždy o malý kousek uniklo

  • letos INTERTEAM nenašel finanční prostředky pro pokračování v extralize, do níž vstupuje Gniezno


Místo útoku na titul bílé vlajky

Skvělá společnost – Martin Vaculík, Václav Milík a Eduard Krčmář

Spolupráce s funkcionářským štábem SC Žarnovica fungovala parádně do druhého závodu na Slovensku. Nedokážu posoudit, jakým způsobem do dalšího postoje zasáhla ohlášená neúčast Martina na poslední dva závody nebo začínající jednání na poli sportovní diplomacie směřující k pořádání challenge v roce 2020.

Jsem dost starý na to, abych brečel nad koncem sezony 2019, každému, kdo by mi předpověděl skutečný průběh před ní, bych nabízel mokrý hadr. Ten ročník mi dal dost a jsem přesvědčen, že nejenom mně. Nejen účastí Martina, ale třeba i Anderse Thomsena, když ti v jedné jízdě utopí motorku a v další to ze čtvrtého místa dostane na tři body. Tohle si myslím, že dalo dost nejen klukům v INTERTEAMu. Škoda rozhodnutí managementu SC Žarnovica, pro rok 2020 jsme se již nedohodli.

Anders Thomsen (červená) jde do čela před Josefa France (bílá), Eduarda Krčmáře (žlutá) a Hynka Štichauera (modrá)

Takže jsem vzal autoatlas a začal měřit vzdálenosti k jednotlivým plochodrážním stadionům. Nejblíže leží Slaný, ale to by problém neřešilo, tam už ambiciózní tým je. Takže jsem musel vzít v potaz i další faktory. Ono je sice hezké se někde zahnízdit, ale musí se uspořádat minimálně dva závody a to dneska není žádná sranda.

 

Řešení má jméno Liberec

Daniel Klíma a Filip Hájek si prohlížejí liberecký ovál, který loni sloužil INTERTEAMu jako domácí

Seděli jsme nad tím dokonce i u nás v klubu v Třebusicích. Pak přišlo několik telefonátů, což mě potěšilo a hlavně přesvědčilo, že je dost lidí, kteří mají o plochou dráhu zájem. Nebudu to protahovat, víceméně to rozhodl Konrád.

V Liberci jsem byl v posledních letech na mistrovství světa juniorů, na mistrovství Evropy juniorských družstev, na tuzemských závodech. A navíc zájem lidí v klubu a blížící se 45. výročí poslední extraligy ve městě.

Zkušenosti z roku 2019 byly hodně znát, věděl jsem už, co je třeba kde dohodnout a hlavně rozdělit kompetence. Věrouš dokonce přišel s myšlenkou zahraničního manažera a já si myslím, že Blažej dal zkrácenému ročníku zase trochu jinou dimenzi. Jenom to jak nahnal kluky po závodě na děrovačku, i když byli čtvrtí.

Liberecká děkovačka INTERTEAMu divákům 

Škoda, že okolnosti nám poskytly jen omezené možnosti a možná i trochu smůly nás nepustila na stupně vítězů. Ale ostuda byla na hony daleko a určitě jsme jen nezametali dráhu. A přivedli jsme na naše dráhy i některé nové, zajímavé i perspektivní jezdce: vzpomínaný Anders Thomsen, Dan Bewley, Marko Levišin, Daniel Kaczmarek, Adrian Cyfer a jiné – někteří jsou oporami v polské extralize.

A to byl taky jeden z momentů celého projektu – dostat sem neokoukané tváře a tím podpořit ty naše zbylé jezdce. Náš scout Luboš Tomíček nejmladší měl další esa v rukávu, ale skloubit jejich kalendář s termíny, kdy Covid 19 je zrovna mimo naší republiku, nebylo jednoduché. A diváci to brali, určitě to bylo oživení.

 

Peníze, peníze a zase peníze

Daniel Bewley odjel v extralize dva závody

Celé to dvouleté období INTERTEAMu z mého pohledu bych spíš hodnotil pozitivně. Nejen pro ty kluky, co se mohli prezentovat a někteří z nich dokonce i vyrostli a jsou mistry republiky. Někteří by se zase měli trochu zamyslet, vždycky je možné jít dál.

Pro rok 2021 se při probíhajícím boji se zákeřným neviditelným nepřítelem, na což mám svůj názor, ale to je jiná kapitola, situace docela vyhrotila. Pokud chceš dělat projekt jako je SC INTERTEAM, musíš hlavně sedět na pytli zlaťáků, neboli mít partnery, kteří to s tebou potáhnou. Rád si dám partičku mariáše, možná i proto po ty dva roky jsme byli čtyři. Athos, Porthos,  Aramis a já. Jména nejsou důležitá a oni ani netrvali na nějaké prezentaci. Jednomu jsme nemohli dlouho vysvětlit, že se jezdí pořád dokola.

Dvorní závodník INTERTEAMu Zdeněk Holub (žlutá) v souboji s Hynkem Štichauerem (červená) a Matiasem Nielsenem (bílá)

Totální likvidace podnikatelského prostředí a nastavení kompenzací v uvozovkách bylo hodně tvrdým direktem hlavně pro takové, kteří jsou ochotni se na takové věci podílet. Co dál?

Samozřejmě nežijeme naštěstí v totální izolaci a jsme schopni se mezi sebou domlouvat na společných zájmech jednotlivých klubů. Byly různé varianty obsazení extraligy, zájem měly i jiné kluby o účast, všechno ale naráželo na stejný problém – finanční krytí. Absolvoval jsem několik jednání, probírali jsme možnosti. Trochu problémy nastaly v Liberci, kde už několik let je plánována rekonstrukce stadionu a kdyby motyka spustila, mohl by nastat problém s domácím prostředím.

 

Myšlenky kacíře

INTERTEAM  těžil z pražských závodníků a dával šanci i těm, k němž se Tomáš Topinka obrátil zády

Nyní je na stole varianta čtvrtého týmu ze zahraničí. I když s ní přišli moji partneři z SC INTERTEAMu, moje pocity jsou rozporuplné. Loni jsme pomalu půl roku dávali dohromady regule pro extraligu, aby se mohla uskutečnit a všichni měli pokud možno rovné podmínky.

Podle prvních informací se Gniezno nebude muset těmito regulemi řídit, pak nebudou mít všichni stejné vstupní podmínky. Vím, že nic není dogma na věky, všechno se dá upravit, nebude to ale jednoduché. Taky mám obavy o některé jezdce směrem k další aktivní účasti na plochodrážním dění.

Už loni bylo u některých patrné určité chvění  spojené s dalším osudem. Nejsem si jistý, že uzavření polského týmu vůči českým jezdcům bude pro tyhle kluky ideální. Jasně, pokud Poláci ponesou komplet finanční tíhu týmu, budou si stavět ty, na kterých jim záleží.

Marko Levišin nešetřil bojovností

A tady mi na mysl přicházejí takové kacířské myšlenky. Máme v republice deset stadiónů a nejsme schopni postavit čtyři týmy do extraligy po pěti jezdcích! Notabene ještě s využitím minimálně čtyř cizinců z celkového počtu dvaceti. Omlouvám se, do počtu jsem zahrnul i Slovensko.

No vidíte, jak jsem se rozkecal. Myslím si ale, že takové šťouchance jsou třeba. Extraliga byla, je a musí být výkladní skříní naší ploché dráhy. Současná doba je specifická, doufejme, že rozum nakonec blbost porazí, sport sice není na prvním místě, ale to by nemělo znamenat jakoukoliv rezignaci na věci sportovní.

Já jsem v tomto optimista, bude-li třeba i ruku přiložím a těm co do toho půjdou, budu fandit. Všem!

Foto: Karel Herman, Pavel Fišer, Kiril Ianatchkov a Petr Čunek

 

Extraliga zná svou podobu

Pardubice – 5. února
AK Markéta Praha, AMK ZP Pardubice, AK Slaný a Aforti Start Gniezno v Liberci našly společnou řeč v otázce letošní extraligy. V kostce řečeno, styl soutěže se čtyřmi závody bez finále zůstává oproti loňsku nezměněn, pravidla prakticky také. Reglementy, jež budou účastníkům předloženy do 15. února, musí jen akcentovat držitele polských licencí za domácí závodníky v družstvu Gniezna. Dle plánů by však letošní extraliga neměla proběhnout tak expresní formou, ačkoliv v současné situaci je na sportovním poli cokoliv plánovat nesmírně ošidné.

„Vzhledem k termínovým problémům a pandemické situaci uskuteční se soutěž ve druhé polovině roku,“ říká Petr. Moravec, předseda sportovní komise. „Děkuji všem za koordinaci a hledání nejlepšího řešení. Myslím, že jsme za současné situace našli velmi výhodné řešení pro plochou dráhu.“

Letošní extraliga by měla odstartovat na konci července v Pardubicích. V srpnu se přesune do Liberce, kde má Gniezno svou českou základnu. Mistra budeme znát po zářijové dvojici závodů ve Slaném a v Praze.

Termínový kalendář extraligy 2021:

21.7. Pardubice
3.8. Liberec
2.9. Slaný
21.9. Praha
Ouverturu letošní extraligy by měl vidět Svítkov ve druhé půli července

Foto: Mirek Horáček

Blažej Skrzeszewski letos v české extralize povede ryze polský tým

Gniezno – 3. února
Termíny letošní plochodrážní sezóny jsou podmíněny aktuální koronavirovou situací a současná opatření české vlády činí letošní zimu neobvyklou i ve sportu levých zatáček. Poklidnou atmosféru však rozvířily zprávy o vstupu polského Gniezna do české extraligy. Blažej Skrzeszewski magazínu speedwayA-Z odhalil své plány, dle nichž by měl při všech čtyřech závodech stavět výhradně na svých vlastních závodnících.

 

Touha pokračovat

Triumvirát loňského INTERTEAMu: zleva Blažej Skreszewski, Vladimír Vopat a Věroslav Kollert

„Myšlenka se zrodila v mé hlavě,“ říká muž, kterého naše plochodrážní scéna zaznamenala v souvislosti s loňským koučováním INTERTEAMu. „Po různých rozhovorech jsem věděl, že INTERTEAM v extralize 2021 a tak jsem začal kombinovat. Chtěl jsem především poděkovat pánům Kollertovi a Vopatovi, že mi dali šanci v sezóně 2020 a proto jsem v projektu chtěl pokračovat také letos.“

Co však vede celek ze země s nejlepší ligou světa jít závodit k nám? „Bylo přirozené, že jsem se svým projektem oslovil klub v Gniezně,“ vysvětluje Blažej Skrzeszewski, který se sám aktivně angažuje v seriálu polských amatérů. „Naštěstí souhlasil se startem v české extralize, za což patří velké díky funkcionářům z Gniezna, manažerovi Rafaelovi Wojciechowskemu a řediteli klubu Radku Majewskemu. Bude to také hold Tonymu Kasperovi a poděkování za všechna léta, co startoval za Gniezno.“

 

V ryze polském aranžmá

SC INTERTEAM nabízel mezinárodní společnost, Gniezno má stavět pouze na Polácích

Blažej Skrzeszewski zůstane koučem i nadále. Jaká bude jeho filozofie týmotvorby, nasadí esa nebo juniory, a jak na tom bude v otázce cizinců?

„Pojedeme standardně tři senioři a dva junioři,“ odhaluje své karty. „Budu chtít, aby jezdili Poláci. Miroslaw Jablonski, Kevin Fajfer, Marcel Studzinski, Mikolaj Czapla, Szymon Szwacher.“

Nicméně za těchto okolností bude spousta českých závodníků bez práce v extralize, zejména pražských, pakliže po jejich službách nesáhnou Pardubice či Slaný, jelikož do týmu Markéty se nevejdou. Mohli by tedy být vítanou posilou Gniezna.

„Filozofie budování týmu je bohužel založena na polských závodnících,“ reaguje Blažej Skrzeszewski. „Není pravděpodobné, že bychom využili české závodníky.“

Foto: GRS Liberec a Petr Čunek

Účast Gniezna v české extralize odstartovala dlouhou sérii jednání

Pardubice – 25. ledna
Svého času očuchávala českou ligu Czestochowa, loni svůj start v extralize zvažoval Landshut. Nicméně doposud jediným zahraničním účastníkem naší nejvyšší soutěže zůstával Speedway Club Žarnovica, ačkoliv Slovensko přece jen není u nás vnímáno za cizinu. V pátek však o start v letošním ročníku projevilo Gniezno. Odstartoval maratón jednání a dnes je již jisté, že se bude přepisovat termínový kalendář.

 

Sportovní komise nyní exceluje na olympiádě operativnosti. Řešit musí víza do Ruska pro naše ledaře stejně jako otázku pořádání mistrovství republiky na ledové dráze, které by kvůli zabránění přístupu diváků muselo ležet v oploceném areálu. Nyní přišla koalice Gniezno – Liberec, která řeší otázku čtvrtého extraligového družstva.

„První ligu máme obsazenou, v extralize nám jeden tým chyběl,“ konstatuje Petr Moravec. Musím ocenit Věroslava Kollerta, že má takové kontakty, a Blažeje Skrzeszewskeho, jaký má k Liberci vztah. Je to fajn. Asi bychom stejně hledali zahraniční tým. Teď musíme najít společnou cestu.“

Polská strana bude muset vyřešit otázku omezení počtu lig, které naši severní sousedé mají. Změnit bude potřeba extraligový kalendář, aby nebyl v kolizi s polským juniorským šampionátem. Upravit se budou muset naše pravidla, aby polští závodníci vyhověli kvótám o cizincích.

„Junior s čísly dvě, osm, devět a patnáct bude povinně polský,“ říká český plochodrážní šéf. „Počet držitelů licence PZM nebude omezen, ale jen v týmu Gniezna. Je toho víc, začal jsem jednat už v pátek, domluvil jsem se s polskou federací, ale jednání jsou určitě na měsíc.“

Česko – polská jednání zatím na cílové rovince ještě ani zdaleka nejsou

Foto: Pavel Fišer

Gniezno má být čtvrtým klubem české extraligy

Liberec – 23. ledna
Sezóna skončila a naděje pro Liberec pokračovat v naší extralize se pomalu rozplývala. Plánování termínů závodů je v této době jako věštění z křišťálové koule. V roce 2020 se vše převrátilo. Nikoliv na začátek, ale ještě na několik let dozadu. Sport, kultura a mnoho dalších odvětví dostalo tak za uší, že se budeme jen těžko znovu probouzet. I přes tuto situaci přicházejí dobré zprávy.

 

Po dohodě tří týmů, které chtějí startovat v extralize 2021, se dohodl termín na hledání možností. Ty byly buď jezdit ve třech, anebo se pokusit poskládat čtvrtý tým. Velká touha pro pokračování v naší extralize byla u Blažeje Skreszewskeho. Manažer INTERTEAMu se v sezóně 2020 předvedl jako skutečný vůdce závodníků.

Po několika telefonátech jsme se dohodli.  Gniezno a Liberec, že požádáme o povolení startu v naší extralize. S velkou  úctou k současným extraligovým týmům musím vyzdvihnout rychlost jednání a odsouhlasení, že povolují klubu Start Gniezno účast v naší soutěži. Domácí dráha pro polský tým bude Liberec.

Liberec tak bude pokračovat v extralize a Blažej Skreszewski povede sezónu 2021 jako manažer svého týmu. Odkaz Tondy Kaspera, který zanechal v Gniezně nesmazatelnou stopu, tak může pokračovat.

Některé věci se nezapomínají, to byla slova z polské strany.

Už teď se těším na sezónu.

Liberecký stadión čeká extraliga také letos

Foto: Mirek Horáček

Česká liga zůstává v zásadě stále otevřená

Pardubice – 21. ledna
Účastníci obou ligových soutěží se v pondělí účastnili telefonické konference o podobě extraligy a první ligy. Pavel Ondrašík, Petr Moravec, Milan Mach, Vladimír Vopat a Tomáš Wanke si vyměnili informace a názory a dospěli k provizornímu řešení extraligy a první ligy.

 

Pražskou Markétu by extraliga měla čekat v červnu

Lépe na tom je první liga. V současné době jsou přihlášeny čtyři celky. Pravidla se oproti letošku nemění a Praha, Kopřivnice, Pardubice a Žarnovica si potvrdily termínový kalendář. Nicméně loňské zkušenosti dokládají, jak se všechno může v časovém horizontu rychle změnit. A to tím spíše, když pořadatelé logicky upřednostňují závody s diváky v hledišti.

A první liga má vyvrcholit ještě během jara. U extraligy může dojít k termínovým změnám z titulu případné úpravy kalendářů FIM a FIM Europe. Vyšší česká divize má prozatím tři potvrzené startující, a sice Praha, Pardubice a Slaný.

Zájem sice deklarovaly i SC INTERTEAM a Kopřivnice, nicméně aktuální situace v celé zemi jejich nadšení prozatím zchladila. Proto o definitivních pravidlech a podobě soutěže se rozhodne nejpozději 30. dubna, ačkoliv si přihlášené celky potvrdily termíny svých závodů.

V Kopřivnici uvidí první ligu, extraligu zřejmě ne

„Účastníci extraligy deklarují, že mají absolutní zájem tuto soutěž absolvovat, a udělají vše pro to, aby se uskutečnila,“ říká Petr Moravec, předseda komise. „Dále preferují, aby se soutěž uskutečnila se čtyřmi účastníky podle pravidel platných v roce 2020. Přesto jsou připraveni přijmout i jiný rozpis závodu v případě nutnosti. Jako jedna z variant se jeví podobný, nikoliv identický rozpis, který byl použit v závodě mistrovství světa juniorů 2020 v Pardubicích pro závod tří družstev.“

Prozatímní podoba české ligy 2021:

1.liga: 20.4. Praha
8.5. Kopřivnice
29.5. Svitavy
30.5. Žarnovica
extraliga: 26.5. Pardubice
22.6. Praha
23.6. Slaný

Foto: Pavel Fišer