Archiv pro rubriku: Extraliga

Improvizace šla nejlépe Pardubičanům

Žarnovica – 18. června
Že se v pátek vpodvečer strhla nad středním Slovenskem pořádná bouřka doprovázená silným slejvákem, nebylo pro vývoj pátého extraligového závodu tolik určující jako déšť v Gorzowě o nějakých sedm stovek kilometrů severněji. Díky němu se přeložil duel s Grudziadzem na neděli a Ján Daniel musel oželet služby Martina Vaculíka. Nicméně termín nutil k improvizacím také ostatní týmy. Praha byla bez Josefa France, Pardubice bez Hynka Štichauera, jejichž přesun z La Reole byl za hranicí dostupných logistických možností. Milana Macha zase štengroval déšť v sobotu, který hrozil, že Eduard Krčmář bude muset startovat za své Gniezno i s novou posilou Marcinem Nowakem. Sotva si slánský manažer, jenž neměl k dispozici Martina Málka, vydechl, že se v Gniezně pojede dle plánu, ozval se mu Zdeněk Simota. Jeho dodávka totiž dojela jen kamsi k Brnu. Naštěstí na vedlejší sedačce seděl Adam Vandírka s bezpočtem zkušeností z oblasti dopravy. Stačil jeden telefonát a už stěhovali vybavení do vypůjčeného vozu, na jehož palubě dosáhli Žarnovice ještě před tréninkem. Vlastní mítink odstartoval triumfem Matěje Kůse, který udivoval publikum velkorysými nájezdy zvnějšku. Ovšem vedení hned vzápětí převzaly Pardubice. Zvyšovaly svůj náskok i proto, že žlutá karta Patrika Mikela za ulitý start třinácté jízdy byly prakticky jejich jediná pohroma. Praha držela druhou příčku, ovšem v rozjížďce s číslem devět udeřili Ján Daniel a Milan Macha se svými žolíky. Domácí Adrian Gala byl v cíli první před Marcinem Nowakem, zatímco Patrik Mikel sebral pražskému debutantu Oskaru Boberovi poslední bod. Leč hned vzápětí přišli domácí vinou pádu o Patrika Búriho, jenž vedle svého polského kolegy jako jediný dokázal bodovat, a žarnovické ambice skončit před svým publikem na pódiu vzaly definitivně zasvé. Slaný se ale na Prahu lepil i nadále a Tomáš Topinky se do pozice, kdy mohl použít žolíka, dostal až v šestnácté jízdě. Nová pravidla neumožňují využít strategickou pomůcku joker v závěrečné pětině, a ke všemu rozjížďka s číslem šestnáct byla programová pro Filipa Hájka, jehož mohl střídat jen junior. Pražský kouč si proto zahrál vabank, který nevyšel, protože Filip Hájek s žolíkem v rukou nedovezl v souboji s trojicí Poláků ani jeden bod. Honička se Slaným trvala až do poslední jízdy, v níž Středočechům scházel ke stříbru jediný bod. Oskar Bober dostal cestou na rošt jediné zadání, a sice skončit před Zdeňkem Simotou, což díky vítězství stylem start – cíl splnil dokonale.

Praha, Pardubice a Slaný na stupních vítězů
Praha, Pardubice a Slaný na stupních vítězů

 

Začátek improvizace

Všechny týmy pěkně pohromadě na nástupu
Všechny týmy pěkně pohromadě na nástupu

Od samého rána sluníčko na vymetené obloze slibovalo tropický den, který ostře kontrastoval s přece jen pošmournou sobotou. Nicméně Václav Milík a Matěj Kůs spolu se svými doprovody si užily vedra již včera. Během semifinále kvalifikace o postup do challenge o Speedway Grand Prix 2018 v italském Terenzanu se depo rozpálilo pětatřiceti stupni. Naštěstí se závod konal, takže oba čeští reprezentanti mohli sbalit fidlátka a okolo půlnoci se vydat do Žarnovice.

Být světový podnik odložen, dnešní extraliga by ztratila ještě více ze svého smyslu. Nedělní termín se ukázal jako poměrně nešťastné řešení a donutil improvizovat manažery, kteří museli škrtat jména svých osvědčených opor. Hynek Štichauer a Josef Franc závodili ve světovém finále na dlouhé dráze v La Reole, odkud se přesun ukázal jako nemožný. Martin Málek byl zase potlučený z pouťáku na trávě nizozemského Loppersumu.

Jediným nepostiženým družstvem byla Žarnovica. Avšak jen do pátku, než Martin Vaculík oznámil, že nemůže startovat, protože extraligový duel jeho Gorzowa s Grudziadzem padl na vrub deště. A náhradní termín byl stanoven právě na dnešek. Nervy si užil také Milan Mach, protože podobný osud hrozil rovnou dvojici jeho závodníků.

Na startu juniorské jízdy: zleva Jakub Valkovič, Filip Hájek, Patrik Mikel a Eduard Krčmář
Na startu juniorské jízdy: zleva Jakub Valkovič, Filip Hájek, Patrik Mikel a Eduard Krčmář

Eduard Krčmář s nováčkem ve slánské vestě Marcinem Nowakem totiž včera startovali v Gniezně proti Ostrowu a obloha rovněž hrozila přeložením na dnešek. „Eda mi volal včera ráno, že prší,“ svěřoval se Milan Mach v žarnovickém depu. „Už jsem měl Jamroga, ale naštěstí se to v Gniezně odjelo.“

Snad aby toho nebylo málo, Zdeněk Simota se na telefon svého kouče ozval někdy kolem poledne, že jeho dodávka má poruchu! Záležitost naštěstí vyřešil Adam Vandířek, který cestoval s jihočeským závodníkem jako mechanik. Dvojice si v Brně vypůjčila jiný vůz a ještě stačila dorazit do Žarnovice před tréninkem.

Zdeněk Simota zlehčuje situaci se svým příjezdem:

„Proč jezdit svým autem, když si můžeš půjčit?! Klapalo v tom, nešlo by to dojet.“

Seznam personálních pohrom byl naštěstí u konce a navíc nouze přivedla do každého z celků jednoho cizince, kteří se z naší vyšší soutěže s přechodem na systém čtyřutkání prakticky vytratili. Ovšem hned v rozjížďce s číslem jedna dal Matěj Kůs jasně najevo, že zahraniční posily musí automaticky hrát první housle.

Skvěle odstartoval a pak již nutil Tomasze Jedrzejaka, aby se díval na jeho záda. S něčím podobným se ovšem polský závodník v pardubické vestě nechtěl smířit jen tak. Zejména ve třetím kole byl na spodní straně druhé zatáčky dotěrný jako hladový bezdomovec před hlavním nádražím. Matěj Kůs však nepovolil a jeho tři body dostaly Prahu do čela.

Zdeněk Simota (žlutá) - na snímku s Václavem Milíkem - se do Žarnovice naštěstí dostal včas
Zdeněk Simota (žlutá) – na snímku s Václavem Milíkem – se do Žarnovice naštěstí dostal včas

Tam však záhy zamířily Pardubice. Tomáš Suchánek triumfoval stylem start – cíl. Ondřej Smetana se ještě od startovního roštu vrátil k výjezdu z depa, aby mu otec Radek ještě provedl poslední úpravy na motocyklu. Odstartoval druhý, aby jej ovšem na protilehlé rovince podjel Marcin Nowak. V juniorské jízdě se hrnul dopředu Eduard Krčmář, jehož stíhal Patrik Mikel. Nicméně jejich sotva rozběhnutý duel zastavila červená světla.

Filip Hájek upadl, a protože nebyl vyloučen, rychle zmizel v depu vyčistit spojku od materiálu z dráhy. V repete byl Eduard Krčmář ještě přesvědčivější. A rychle ujel Patriku Mikelovi, Filipu Hájkovi a Jakubu Valkovičovi. Zatímco domácí měli na svém kontě nulu, ostatní celky se seřadily na šesti bodech.

Pat ve svůj prospěch vyřešil Lubomír Vozár. Nechal sedět v depu Josefa Nováka, místo něhož na ovál směřoval Václav Milík. Pardubický kapitán se o pár minut později vrátil nazpět s třemi body, o jejichž zisku nehodlal vůbec s nikým diskutovat. Žarnovický debutant Adrian Gala se musel soustředit na svého krajana v pražských službách Oskara Bobera. V inkriminovaném okamžiku na protilehlé rovince úvodního okruhu byl však tvrdší, takže se žarnovické konto dočkalo svého prvního přídělu.

 

Konec domácích snů o vavřínech

Taktizovat začal také Tomáš Topinka. V rozjížďce s číslem pět vystřídal Filipa Hájka náhradníkem Zdeňkem Holubem, který po vylétnutí pásky rychle vystřelil do vedení. vnějškem první zatáčky jej však vystřídal Tomáš Suchánek. Pražský junior však udržel na uzdě Patrika Búriho, který se po první lize chtěl před svým publikem blýsknout také dnes.

Ondřej Smetana vede před Adrianem Galou
Ondřej Smetana vede před Adrianem Galou

Pardubický nápor pokračoval také v dalších rozjížďkách. Tomasz Jedrzejak triumfoval v šesté jízdě stylem start – cíl. východočeský náskok na Prahu svým způsobem zvýšil také Eduard Krčmář, který před sebe nepustil Oskara Bobera. Do sedmé jízdy nejlépe vyrazil Matěj Kůs, jenže v úvodním oblouku jej objel Václav Milík.

Navzdory šestibodovému náskoku neměly Pardubice vítězství v kapse. Trumfem na pražské straně je letos také Ondřej Smetana, jehož jaro zastihlo vskutku ve skvělé fazóně. V rozjížďce s číslem osm o ní přesvědčil i žarnovický Městský stadión. Po rychlém startu rychle zpacifikoval útočícího Oskara Bobera. A protože Patrik Mikel nyní porazil pouze Zdeňka Simotu, Praha byla o čtyři body za Pardubicemi.

Slaný ztrácel na vedoucí celek deset bodů, Žarnovica dokonce čtrnáct, což jejich manažery inspirovalo ke strategickému útoku. Zatímco Ján Mihálik vystřídal Davida Pacalaje polským borcem Adrianem Galou, Milan Mach poslal Marcina Nowaka pro dvojnásobný bodový příděl v jeho programové jízdě.

Tomasz Jedrzejak výtečně zaskočil za Hynka Štichauera
Tomasz Jedrzejak výtečně zaskočil za Hynka Štichauera

Nejvíce ze své strategické hry vytěžil Ján Daniel. Adrian Gala v první zatáčce vnějškem předčil Oskara Bobera a za necelou minutu již do žarnovických boxů vezl šest bodů, které o více než sto procent navýšily dosavadní pětibodové inkaso domácího celku. Nelitoval ani Milan Mach, protože Marcin Nowak rovněž v úvodním oblouku rovněž předčil Oskara Bobera. Ten byl smutným hrdinou rozjížďky s číslem devět, protože v prvním nájezdu druhého okruhu se okolo něj mihnul také Patrik Mikel.

Roztahaná průběžné klasifikace se nyní poněkud zahustila. Pardubice vedly s dvaceti body před Prahou s patnácti, Slaným s třinácti a Žarnovicou s jedenácti body. Středočeský celek se začal míchat do boje o druhý stupínek pódia, ovšem domácí se bohužel museli ze svých snů o vavřínech rychle probudit. Před desátou jízdou však Ján Daniel byl ještě plný optimismu, když nahradil Martina Gavendu Patrikem Búrim. Taktizovali rovněž ostatní. Josef Novák byl dnes evidentně předurčen sedět na lavičce ve svém boxu, protože Lubomír Vozár hodlal využít Václava Milíka na maximum. A Tomáš Topinka vystřídal Filipa Hájka Zdeňkem Holubem.

Patrik Búri, jehož ještě trápila poraněná ruka z Rovna, odstartoval poslední. Ve snaze vylepšit své postavení se ve druhé zatáčce přetočil a skončil ve vzduchové bariéře. Pochopitelně byl diskvalifikován, ale co bylo důležitější, odkulhal do depa relativně v pořádku. Že by ale ještě zasáhnul do vývoje dnešního mítinku, bylo pochopitelně vyloučeno.

Po pádu Patrika Búriho se ambice domácích rapidně zmenšily
Po pádu Patrika Búriho se ambice domácích rapidně zmenšily

Repete desáté jízdy nabídlo stejný pohled jako prve, jen pokud se týká vedoucího závodníka, jímž byl po celou dobu Václav Milík. Zdeněk Holub využil neplánované pauzy na ošetření nešťastného Slováka k dopasování motocyklu. Avšak nejenže se spodní stranou první zatáčky nedostal dopředu, jelikož mu pardubický kapitán rychle ujel, ale navíc se stal ve třetím okruhu obětí Zdeňka Simoty.

Bezprostřední slánskou hrozbu Praze odrazil Ondřej Smetana, který pro jedenáctou jízdu nastrojil úžasný majstrštyk. Po vylétnutí pásky se sice nejrychleji pohnul Tomasz Jedrzejak, nicméně Pražan se kolem něj mihnul vnějškem jako žlutomodrá raketa. Polák nechtěl prohrát jen tak. Ve druhém okruhu si připravil nájezd do zatáčky u depa. Udeřil spodem, hned se sunul na pravou stranu, aby vskutku na chvíli převzal vedení.

Adrian Gala vede rozjížďku s číslem dvanáct před Eduardem Krčmářem, Tomášem Suchánkem a Matějem Kůsem
Adrian Gala vede rozjížďku s číslem dvanáct před Eduardem Krčmářem, Tomášem Suchánkem a Matějem Kůsem

Nicméně Ondřej Smetana bleskově zlomil motocykl na vnitřek. Nabral rychlost a už v nájezdu do třetího kola nabízel Tomaszi Jedrzejakovi pohled na svá záda. Jenže v rozjížďce s číslem dvanáct Matěji Kůsovi vůbec nevyšel start. Pražský kapitán mohl jen přísahat na letmý start Adriana Galy a sám se musel spokojit s kulaťoučkou nulou.

Tomáš Suchánek komentuje jednobodový zisk z dvanácté jízdy:

„Měl jsem blbej‘ převod. Po startu jsem tam skočil dobře, ale pak to začalo mydlit.“

Žarnovický Polák projel rychlým venkem úvodního oblouku, kde jej na spodní straně nestihnul ani Eduard Krčmář. Tomáš Suchánek skóroval jedním bodem a posunul vedoucí východočeský tým na šestadvacet bodů. Praha měla devatenáct, Slaný osmnáct a Žarnovica čtrnáct. Drama posledních osmi jízd jen malinko zdržely patálie s nafukovacími mantinely.

 

Verdikt poslední rozjížďky

Třináctá jízda začala letmým startem Patrika Mikela, za nějž pardubický junior dostal do Luboše Hajdóniho žlutou kartu. Při restartu však Patrik Mikel znovu letěl do čela. Matěj Kůs ale v první zatáčce vykroužil velkorysý vnější oblouk. Díky němu za sebou nechal jak Zdeňka Simotu, jehož Milan Mach vyslal do boje coby taktickou rezervu, tak i Patrika Mikela.

Patrik Mikel našel na závěr správné nastavení
Patrik Mikel našel na závěr správné nastavení

Tomáš Topinka v depu spřádal plány, jimiž by v konečném důsledku nejen setřásl Slaný, ale při správné konstelaci také zaútočil na Pardubice a o další kousek se přiblížil k vysněnému titulu. Nicméně hvězdy se ne a ne postavit do správné formace, aby pražskou část depa bombardovaly kobercovým náletem štěstí.

Po raketovém startu rozjížďky s číslem čtrnáct vypálil dopředu Eduard Krčmář. Václav Milík jej ani příliš nestíhal a udržel za sebou především Ondřeje Smetanu. „Bylo to strašně tvrdý,“ vyprávěl Pražan později v depu. „My si toho nevšimli a nenaladili motorku.“

Na druhé straně depa se Lubomír Vozár mohl usmívat svým nenapodobitelným lišáckým  způsobem. Pakliže by jeho kapitán předstihl Eduarda Krčmáře, zvýšil by sice pardubické vedení, ale zároveň vystavil svůj klub frontálnímu útoku pražským žolíkem. Třetí místo Ondřeje Smetany v tomto směru postavilo vzhůru nohama plány Tomáše Topinky.

Matěj Kůs dnes exceloval
Matěj Kůs dnes exceloval

Ten počítal, že se Václav Milík vrátí s vítězstvím i ze čtrnácté jízdy a již mobilizoval Matěje Kůse pro rozjížďku s číslem patnáct v roli žolíka. Jenže bod Ondřeje Smetany ruku v ruce s triumfem Eduarda Krčmáře tento záměr skácel jako vichřice. Praha totiž na Pardubice ztrácela jen sedm bodů.

Oskara Bobera, jenž si svá dvě třetí místa nemohl dát zrovna za pozlacený rámeček, tudíž v rozjížďce s číslem patnáct střídal náhradník Zdeněk Holub. Odstartoval skvěle, nicméně lavinu v podobě Tomáše Suchánka řítícího se po vnějšku první zatáčky nemohl zadržet. Zdeněk Simota se však dopředu nedostal, takže Praha zvýšila svůj odstup od Slaného z jednoho na dva body.

Pardubice na čele však Pražanům odskočili na osm bodů. Tomáš Topinka konečně dal pokyn Matěji Kůsovi, aby v rozjížďce s číslem šestnáct sjel na ovál v roli žolíka. Ale ouha! Šlo o programovou jízdu juniora Filipa Hájka, jehož podle současných reglementů mohl nahradit pouze junior. Jenže Zdeněk Holub se právě vrátil do depa a Matěj Kůs se už chystal sjet na ovál.

Eduard Krčmář vede před Václavem Milíkem a Ondřejem Smetanou a Tomáš Topinka bude muset revidovat své taktické plány
Eduard Krčmář vede před Václavem Milíkem a Ondřejem Smetanou a Tomáš Topinka bude muset revidovat své taktické plány

Klobouk dolů před Lubomírem Vozárem a Milanem Machem, kteří Tomáše Topinku na jeho chybu upozornili! Pražský manažer díky jejich gestu fair play stačil ještě včas vyslat do akce Filipa Hájka. V závěrečné sérii už nelze od letoška žolíka používat, takže neměl co ztratit a nechal svého juniora jet pro dvojnásobný počet bodů. Konec konců, seznam hvězdných jmen, které Filip Hájek už dovedl za sebou co cíle je rok od roku delší.

Tentokrát se ale zázrak nekonal. Marcin Nowak a Eduard Krčmář v první zatáčce překonali vnějškem Adriana Galu, za nímž pražský joker zůstal trčet. Tomasz Jedrzejak ve druhém oblouku předčil ještě Marcina Nowackeho, čímž dostal Pardubice na samotný práh vítězství. Zato Markéta a Slaný se dělily s pětadvaceti body o druhé místo.

Do sedmnácté jízdy nejlépe odstartoval Ondřej Smetana, avšak ještě v úvodním nájezdu se stal obětí Adriana Galy. Zatímco Polák místního klubu ujel, Pražan čelil náporu Tomasze Jedrzejaka. Ve druhém okruhu mu skočil na lep. Tomasz Jedrzejak zaútočil po venku, a když se jej Ondřej Smetana pokusil vyvézt, polský Pardubičan vmžiku zamířil na vnitřek a proniknul na druhou příčku.

Pardubice mohly slavit vítězství již definitivně, zatímco Praha se od Slaného odpoutala o jeden bod. Osmnáctá jízda viděla opět koncert v podání maestra Matěje Kůse. Zvenčí první zatáčky objel Tomáše Suchánka, který exceloval při vylétnutí pásky. Mezitím se vedení ujal Eduard Krčmář. Pražský kapitán jel vnější stopou celou protilehlou rovinku a za zlomem druhého oblouku vedl již on.

Start rozhodující dvacáté jízdy: zleva Zdeněk Simota, Patrik Mikel, Oskar Bober a Jakub Valkovič
Start rozhodující dvacáté jízdy: zleva Zdeněk Simota, Patrik Mikel, Oskar Bober a Jakub Valkovič

V rozjížďce s číslem devatenáct triumfoval Václav Milík stylem start – cíl. pro boj o druhou příčku byl rozhodující fakt, že Marcin Nowak před sebe na druhou pozici nepustil Zdeňka Holuba. Verdikt měla přinést poslední jízda, k níž Milan Mach i Tomáš Topinka vzhlíželi nejen s očekáváním, ale i obavami.

Tomáš Topinka vyprovází Oskara Bobera do rozjížďky s číslem dvacet:

„Dal jsem mu instrukce, že žlutej‘ povlak musí přijet do cíle za ním. Nic jinýho nás nezajímá!“

Oskar Bober se totiž dnes nikterak nevytáhnul a Zdeněk Simota se v depu spíše skláněl ke svým motocyklům. Jenže polský závodník zaskočil úplně všechny. Rychle odstartoval a rychle zmizel z dohledu Patrika Mikela, který před sebe nepustil Zdeňka Simotu. Pražané slavili druhé místo stejně jako vítězství. Tři závody před koncem soutěže se na čele aktuální tabulky udrželi s tříbodovou převahou, které jim po prázdninách dají pochopitelně lepší výchozí pozici v boji o zlato.

 

Hlasy z depa

Václav Milík vede před Matějem Kůsem a Marcinem Nowakem
Václav Milík vede před Matějem Kůsem a Marcinem Nowakem

„Byl to super víkend,“ připomínal Václav Milík svůj včerejší postup do challenge o SGP 2018. „Včera parádní, dnes jsem jednu jízdu prohrál, ale nemůžu si na nic stěžovat. Po půlce závodu se to vyházelo a na konci závodu jezdil i venek. Takže fajn. Stahujeme Prahu, chceme jít zpátky do vedení. extraligu vyhrajem‘, to je jasný!“

„Serou mě dvě jízdy,“ neskrýval Tomáš Suchánek. „Zkazil jsem si to sám. Ve dvanáctý jízdě jsem měl blbej‘ převod. Skočil jsem tam dobře, ale pak to začalo mydlit. Nakonec jsem měl dobrej‘ start, byl jsem první, ale měl jsem to pustit o metr dál. O Kůsovi jsem vůbec nevěděl. Ale jo, vyhráli jsme, dobrý, dotahujeme Prahu!“

Patrik Mikel byl spokojený až v závěru závodu
Patrik Mikel byl spokojený až v závěru závodu

„Dal jsem Edovi na píšťalu kompresor a starej‘ Eda byl vzteklej‘,“ řehtal se Patrik Mikel. „Ale nebylo to špatný, jenže až ve třetí jízdě jsem začal závodit. První start se mi povedl, ale zastavili to. Pak jsem neodjel a dělal chyby. Druhá jízda taky žádná sláva a až od třetí to jelo.“

„První jízdu jsem dostal strašnou cejchovačku,“ vyprávěl Ondřej Smetana. „Nic jsem neviděl, dojel jsem na třetím místě. Druhá a třetí jízda super, porazil jsem Poláky. Ve čtvrtý jízdě to byl strašně tvrdý, my si toho nevšimli a nenaladili motorku. Eda s Mildou mi ujeli. Nakonec jsem si zazávodil pěkně s Jedrzejakem. To mě ale stálo dva body, abych měl dvouciferný skóre, což jsem si vytnul jako cíl. Jsem rád, že jsme druhý, mohlo to bejt‘ i horší.“

Vítězné wheelie Eduarda Krčmáře
Vítězné wheelie Eduarda Krčmáře

„Dobrý,“ odtušil Eduard Krčmář. „Zajezdil jsem si, akorát jsem byl trochu unavenej‘. V poslední jízdě jsem nedostartoval, mohlo to bejt‘ lepší, ale i horší.“

„Na poslední jízdu jsem skočil na druhou motorku,“ říkal Zdeněk Simota. „Tuhle jsem měl na servise. Celý závody jsme něco vyměňovali, zkoušeli, takže na hovno.“

„Měl jsem problém s dráhou,“ nezastíral David Pacalaj. „Ke konci to ale bylo lepší. Teď se ale budu soustředit na juniorku do Pardubic, kde chci zajet co nejlíp. A dostat se na bednu.“

„Asi špatně nastavená motorka…“ přemítal Jakub Valkovič nad svojí nulou. „Nebo dráha… Bylo to těžší než včera na první lize. Škoda, že nejel Maťo, ale pro mě to jsou zase zkušenosti.“

Matěj Kůs letí před Marcina Nowaka
Matěj Kůs letí před Marcina Nowaka
1. AMK ZP Pardubice 44
Tomasz Jedrzejak, PL 2 3 2 3 2 12
Tomáš Suchánek 3 3 1 3 1 11
Josef Novák – – – – DNR
Patrik Mikel 1 1 1 2 2 7
Václav Milík 3 3 3 2 3 14
2. AK Markéta Praha 33
Filip Hájek 2 – – 0* 2
Oskar Bober, PL 1 1 0 – 3 5
Ondřej Smetana 1 3 3 1 1 9
Matěj Kůs 3 2 0 3 3 11
Zdeněk Holub 2 1 2 1 6
3. AK 3ton Slaný 30
Marcin Nowak, PL 2 1 4* 2 2 11
Zdeněk Simota 1 0 2 1 1 1 6
Eduard Krčmář 3 2 2 3 2 12
Michal Dudek 0 0 1 – 0 1
bez st.č.20
4. SC Žarnovica 18
Adrian Gala, PL 2 2 6* 3 1 3 17
Jakub Valkovič 0 0 0 0 0 0
Martin Gavenda 0 0 – 0 0 0
David Pacalaj 0 – – 0 0 0
Patrik Búri 1 X 1

Poznámka: Patrik Mikel ve třinácté jízdě dostal žlutou kartu

Adrian Gala se postaral o největší bodový příděl pro domácí tým

Adrian Gala se postaral o největší bodový příděl pro domácí tým

Aktuální extraligová tabulka:

bilance výsledků malé body velké body
1. Praha 3-2-0-0 188 18
2. Pardubice 2-2-0-1 171 15
3. Slaný 0-1-2-2 135 9
4. Žarnovica 0-0-3-2 108 8
Ze slovenských závodníků bodoval jen Patrik Búri
Ze slovenských závodníků bodoval jen Patrik Búri

Foto: Igor Kelner a Martin Mesiarik

 

Žarnovický víkend přidává prvoligový závod, avšak odsává závodníky

Žarnovica – 15. června
Prioritou SC Žarnovica při pořádání dvojice svých extraligových závodů byla neděle, na níž jsou diváci na Tekově zvyklí. Sedmý den v týdnu je však pro naši vyšší soutěž naprosto nezvyklý už jen kvůli termínovým kolizím s polskými soutěžemi. Oba žarnovické termíny byly vybrány, aby nekřížily plány Martina Vaculíka a Václava Milíka. Ti se na nástupu sice objeví, avšak publikum bude muset oželet kupříkladu Josefa France či Sebastiana Ulamka a s největší pravděpodobností rovněž Hynka Štichauera a Martina Málka. O sestavách bude jasno až v sobotu večer. Vzhledem k dohodě VV SPD s pořadateli, kteří chtějí určit sestavu až po závodě první ligy, dochází k prolomení čtyřiadvacetihodinového limitu uzávěrky složení družstev.

Tipujte:

Kdo vyhraje nedělní extraligový závod v Žarnovici?

View Results

Loading ... Loading ...

 

Žarnovica: nominaci určí sobota

David Pacalaj zanechal u kouče dojem včera při tréninku, ovšem své místo v extraligové sestavě musí potvrdit v sobotu
David Pacalaj zanechal u kouče dojem včera při tréninku, ovšem své místo v extraligové sestavě musí potvrdit v sobotu

Včera se na Městském stadiónu konal trénink, k němuž dorazil také Martin Gavenda. Lubomír Vozár by s ním rád zalepil díru v jednom z pardubických týmů, nicméně Ján Daniel neměl včera večer o jeho uvolnění tušení.

„Nevím o tom,“ kroutí hlavou. „Nepojede asi Patrik Búri. Má na ruce hrču z Ukrajiny. Uvidíme, jak se to bude krystalizovat do soboty.“
Právě sobotní mítink bude určující pro nominaci do extraligové sestavy na nedělní závod. „Uzavřu to po sobotě,“ plánuje Ján Daniel využít výjimku z pravidel poskytnutou VV SPD. „Včera byl trénink. David Pacalaj a Ján Mihálik dobře startovali, ale při závodech udělá psychika svoje.“

Bez Martina Vaculíka by to v Žarnovici nešlo
Bez Martina Vaculíka by to v Žarnovici nešlo

Nedělní závod nabízí žarnovickým závodníkům tři volná místa, protože Martin Vaculík nesmí v týmu chybět. Ještě na sklonku včerejšího dne s ním plány Jána Daniela nepočítaly na pozici náhradníka. Další posilou domácích bude Stanislaw Burza.

„Nemáme na to, abychom vyhráli,“ nechce se Ján Daniel pouštět do hry na úderníka staveb vzdušných zámků. „To bychom museli mít aspoň dva Vaculíky. Jde ale o to, aby si naši chlapci zajezdili a poskočili někam dál.“

Pravděpodobné sestavy:

sobota, 1.liga: David Pacalaj, Ján Mihálik, Jakub Valkovič, Patrik Búri nebo Martin Gavenda
neděle, extraliga: Martin Vaculík, Stanislaw Burza (PL), další domácí budou určeni na základě sobotních výsledků

 

Pardubice: přesun La Reole – Žarnovica se řeší

Lubomír Vozár počítá s Tomášem Suchánkem na celý víkend
Lubomír Vozár počítá s Tomášem Suchánkem na celý víkend

Pardubice nasadily do první ligy rovnou dva týmy, takže Lubomír Vozár má s obsazením sobotního prvoligového závodu dvojnásobné starosti. Díru ve svém druhém družstvu vyřešil hostováním Martina Gavendy, který je na soupisce Žarnovice. Byť o takovém kroku Ján Daniel neměl včera večer ponětí, dost možná to šlo na vrub nějakého informačního šumu.

Otázkou ovšem zůstává sestava bílého koníka pro nedělní extraligu. Pochopitelně vesty s ním obléknou Václav Milík, Tomáš Suchánek a Patrik Mikel, které doplní někdo po první lize. Otazník se ovšem vznáší nad Hynkem Štichauerem, jehož v sobotu večer čeká druhé finále mistrovství světa na dlouhé dráze v La Reole.

Václav Milík nebude v pardubické sestavě chybět
Václav Milík nebude v pardubické sestavě chybět

„Ještě nevíme,“ dává Lubomír Vozár naději, že by navzdory původním předpokladům mohl jeho závodník přesun z Francie na Slovensko stihnout, když pořadatelé kvůli němu posunuli začátek z původně plánované patnácté hodiny o šedesát minut později. „Hledá se způsob. Pokud nebude, pojede cizinec.“

Suverén dvou posledních sezón nyní v tabulce ztrácí rovnou čtyři body na Pražany, takže by na prahu druhé půlky soutěže potřeboval obrat o sto osmdesát stupňů. „Nejezdíme jen vyhrávat, byli jsme i čtvrtí,“ připomíná Lubomír Vozár slánskou katastrofu. „Stačí maličkost a všechno je jinak. Extraliga je vyrovnaná, stačí když jeden nezajede. Je to jedno s druhým, od toho to jsou závody, aby se závodilo.“

Pravděpodobné sestavy:

sobota, 1.liga: tým 1 – Tomáš Suchánek, Jaroslav Petrák a Patrik Mikel; tým 2 – Martin Gavenda (Žarnovica)?, Josef Novák a Martin Mejtský
neděle, extraliga: Václav Milík, Tomáš Suchánek, Patrik Mikel (junior ACCR/SMF), Hynek Štichauer nebo cizinec, další nebylo rozhodnuto

 

Praha: starosti s celým víkendem

Zdeněk Holub stráví v Žarnovici sobotu i neděli
Zdeněk Holub stráví v Žarnovici sobotu i neděli

Praha dodala extralize náboj, který ji ve dvouleté éře renesance čtyřutkání chyběl. A sice boj o titul, k němuž jsou po třech vítězných závodech vlastně již na půl cesty. Nicméně soutěž teprve vstupuje do své druhé půlky a žarnovický závod nebude pro Tomáše Topinku jednoduchý. Ba, co více, pražský kouč má problém poskládat čtveřici i pro první ligu.

Myšlenka na Jana Kvěcha vzala za své díky jeho startu v plzeňském šampionátu Evropy dvěstěpadesátek. Otázky, proč proboha musí kolidovat exkluzivní mítinky českého kalendáře, připomínají volání žíznivého ztraceného na rozpálené poušti. Václav Kvěch si z Chabařovic odvážel ovázanou ruku na pásce. Pavla Čermáka z ústecké nemocnice po vyšetření propustili, nicméně potlučeniny mu budou ještě chvilku připomínat divokou kolizi s Belgičanem Alessandro Borgiou po projetí cílem rozjížďky s číslem třináct.

Aktuální forma Ondřeje Smetany je pro Tomáše Topinku dobrou zprávou
Aktuální forma Ondřeje Smetany je pro Tomáše Topinku dobrou zprávou

První ligu může Markéta odjet klidně s třemi závodníky, větší starosti pražskému kouči působí extraligu. „Pepa určitě nebude, nestihne to z Francie, nebude ani Sebastian Ulamek, protože pojede polskou extraligu,“ říká Tomáš Topinka hořce a připomíná reakci soupeřů na personální rošádu ze slánského závodu minulou středu. „A oni mi nadávaj‘, že já kazím plochou dráhu!“

Neuzavřená sestava limituje úvahy o extraligových ambicích. „Zatím je to otevřený,“ povzdechne si Tomáš Topinka. „Mám Matěje, Smetyše, Holubína a Fílu. Snažím se doplnit sestavu cizincem. Anebo se oblíknu a nastoupím tam já!“

Pravděpodobné sestavy:

sobota, 1.liga: Ondřej Smetana, Zdeněk Holub, Filip Hájek
neděle, extraliga: Matěj Kůs, Ondřej Smetana, Zdeněk Holub (pravděpodobně junior ACCR/SMF), Filip Hájek, zřejmě cizinec

 

Slaný: naštvaný manažer

Eduard Krčmář v neděli do Žarnovice přijede
Eduard Krčmář v neděli do Žarnovice přijede

Slaný doplatil na extraligovou neděli v Žarnovici již minulý měsíc, kdy Eduard Krčmář závodil za svoje Gniezno. Tentokrát však český juniorský šampión nebude chybět. Zato diváci neuvidí Martina Málka, který je potlučený po divokém pádu při pouťáku na trávě v nizozemském Loppersumu.

Svým debutem v české extralize projde Marcin Nowak, jehož Slaný angažoval na základě doporučení Eduarda Krčmáře, jenž je jeho týmovým kolegou ve druhé polské lize. Milanu Machovi vytrhnul trn z paty fakt, že Gniezno pojede svůj domácí mítink s Ostrowem již v sobotu. Nicméně první liga přidává Milanu Machovi vrásky na čele.
„Mám zatím jen jednoho závodníka,“ láteřil včera. „Jsem nasranej‘, nemůžu dát do kupy mančaft. Děláme závody pro kluky a pak to nikdo není ochotnej‘ jezdit.“

Michal Dudek je zatím jediný potvrzeným Slaňákem pro první ligu
Michal Dudek je zatím jediný potvrzeným Slaňákem pro první ligu

Na vyřešení otázky personálního složení má slánský kouč ještě dost času, navíc extraligová sestava je v jeho podání v zásadě jasná. „Nezáleží to jenom na mě,“ odráží Milan Mach otázku po svých nedělních ambicích. „Kdyby na mně záleželo, vyhrajeme vždycky. Ale zvítězit jedou do Žarnovice všichni!“

Pravděpodobné sestavy:

sobota, 1.liga: Michal Dudek, další závodníci v řešení
neděle, extraliga: Eduard Krčmář (junior ACCR/SMF), Marcin Nowak, Zdeněk Simota, Michal Dudek
Žarnovičané na slánských stupních vítězů: Martin Vaculík, Ján Mihálik, David Pacalej, Jakub Valkovič, Daniel Jeleniewski a Ján Daniel
Žarnovičané na slánských stupních vítězů: Martin Vaculík, Ján Mihálik, David Pacalej, Jakub Valkovič, Daniel Jeleniewski a Ján Daniel

Foto: Karel Herman

Jaký je Váš názor?

Měla by česká extraliga respektovat termíny cizích soutěží?

View Results

Loading ... Loading ...

Pražanům nesebrali triumf ani sofistikovaní žolíci, ani pofidérní diskvalifikace, natož pak bodová penalizace s křížkem po funuse

Slaný – 7. června
Nominace Filipa Hájka na pozici pražského náhradníka byla průhledná jako čiré sklo a dávala tušit, že Tomáš Topinka má pro čtvrté kolo extraligy něco za lubem. Nicméně soupeři mu evidentně zbaštili jeho návnadu i s navijákem. Alespoň soudě dle reakcí, když ve slánském depu zastavila dodávka Sebastiana Ulamka, zatímco Filip Hájek strávil večer coby mechanik Zdeňka Simoty. Pražský kouč měl chvílemi starosti, koho ze své sestavy nasadit, jelikož koncepci výtečného výkonu se chtěl vymykat pouze motocykl Zdeňka Holuba, jemuž nechutnal fasovaný metyl.  Naproti tomu Lubomír Vozár neměl snadný večer. Už v rozjížďce s číslem jedna musel improvizovat, protože se Tomáš Suchánek příliš dlouho skláněl nad rozmontovaným motocyklem.  Václav Milík proto musel neplánovaně na ovál již zkraje mítinku. Kapitán týmu bílého koně ztratil napadáním na svou zraněnou nohu jen málo ze své závodnické elegance. Hynek Štichauer bojoval s obrovským nasazením, avšak v depu Patrika Mikela se usadil houževnatý mechanický bacil. Shodou všech okolností nehrály Pardubice ani druhé, ani třetí, nýbrž čtvrté housle, protože v dramatickém závodě je z třetí příčky pódia sestřelila Žarnovica. Synonymem jejího výsledku se stal Martin Vaculík, který ostatně svým triumfem v rozjížďce s číslem jedna poslal slovenský celek do vedení.  Avšak hned vzápětí Matěj Kůs, jemuž se ve slunečném, nicméně přesto chladném podvečeru hodila jeho značková beranice, ukázal domácímu Mateuszi Szczepaniakovi, kdože bude dnes ve Slaném pánem. Od té doby byla Markéta v čele, z něhož ji nedostaly ani úspěšné žolíkové útoky trojice soupeřů, ani další nepříznivé okolnosti. Když Matěj Kůs ne zrovna vlastní vinou upadl v prvním výjezdu čtrnácté jízdy, Pavel Váňa ctil úzus první zatáčky. Sotva však při repete odskákal Hynek Štichauer pádem svůj nájezd na pražského kapitána v úvodním nájezdu, sudí neváhal a Matěje Kůse nemilosrdně diskvalifikoval. Nicméně Pražané si stejně nenechali vítězství vzít a mohli slavit již po rozjížďce s číslem devatenáct. Byť jury po závodě odebrala Josefu Francovi závěrečné dva body, protože Tomáši Topinkovi unikl reglement o střídání povinného juniora, nemohli Pražané dnes ve Slaném inkasovat víc.

 

Pódium s Pražany na nejvyšším, respektive s domácími a Žarnovičany na nižších stupíncích
Pódium s Pražany na nejvyšším, respektive s domácími a Žarnovičany na nižších stupíncích

Praha nastrojila personální překvapení

Už při nástupu nebylo po slejváku ani památky
Už při nástupu nebylo po slejváku ani památky

Pořádný slejvák necelé dvě hodiny před závodem chladil nejen vzduch, ale také poněkud rozpálené hlavy. Příjezd Sebastiana Ulamka, jímž Tomáš Topinka, rozpoutal emoce. Tah pražského kouče neodporoval pravidlům a popravdě řečeno nebyl zase tak neočekávaný. Filip Hájek byl sice nominován na náhradníka už pro Prahu a Žarnovici, kdy měl spíše jistit vracejícího se Zdeňka Holuba. To byl ovšem mimo hru ještě Matěj Kůs a navíc pražský sen o letošním titulu vypadal pořád ještě jako novorozeně v plenkách.

Rozruch nepramenil ani tolik z utajené změny v sestavě, jako spíše z pražského podzimního postoje při jednáních o podobě letošní extraligy. „Hlavně, že preferovali juniory a měnily se pravidla,“ vystihl Lubomír Vozár pravou podstatu věci. „Už se těším, až uvidím Petra Ondrašíka!“

Martin Vaculík jezdí první v rozjížďce s číslem jedna před Josefem Francem, Václavem Milíkem a Michalem Dudkem
Martin Vaculík jezdí první v rozjížďce s číslem jedna před Josefem Francem, Václavem Milíkem a Michalem Dudkem

Sám pardubický kouč však měl záhy plnou hlavu svých starostí, jelikož Tomáš Suchánek stále pracoval na svém motocyklu, byť se rozjížďka s číslem jedna kvapem blížila. „Má ještě rozebranou motorku, proto musím střídat,“ vysvětloval Lubomír Vozár na první pohled pramálo logický fakt, proč Václav Milík s poměrně čerstvým šroubem v operované noze míří z pozice náhradníka na tvrdé dráze na startovní rošt nepříliš snadné rozjížďky s číslem jedna.

Václav Milík se zraněnou nohou se dnes necítí zrovna fajn:

„Tady by se mi líbilo, kdybych byl fit. Už to není ta hlubina, co byla kdysi, dráha je tvrdá a rozbitá.“

Václav Milík marně dotírá na Josefa France
Václav Milík marně dotírá na Josefa France

Závod otevřel Martin Vaculík svým triumfem ve stylu start – cíl před zraky Josefa France, který za sebou nechal pardubické eso, zatímco Michal Dudek zůstal stát ve čtvrtém kole. „Nejel motor,“ odtušil slánský závodník, sotva se objevil opěšalý v depu. Žarnovica se ale na hrotu průběžné klasifikace nehřála příliš dlouho.

Ještě před startem rozjížďky s číslem dvě Milan Mihule přímo na ovále dělal poslední úpravy na motocyklu Matěje Kůse. Pražský závodník po svém zranění vstoupil do letošní extraligy vítězně. Hned s vylétnutím pásky ke slánské obloze, kde už po dešti nebylo sebemenší památky, za sebou nechal nové akvizice svých klubů Mateusze Szczepaniaka a Daniela Jeleniewskeho.

Matěj Kůs vede za sebou Mateusze Szczepaniaka
Matěj Kůs vede za sebou Mateusze Szczepaniaka

Praha se dostala na hrot aktuální klasifikace, z něhož se jí dneska vůbec nechtělo. Před juniorskou jízdou si Zdeněk Holub nechal povolit spojku, avšak jeho otec dělal zbytečnou práci. Patrik Mikel se totiž ocitnul polapený v pásce.

Pořadatelům chvilku trvalo rozmotat a nainstalovat novou. Čas navíc se však hodil Františku Mikelovi, který měl víc času přehodit synovi zadní kolo, do něhož se přetržená páska zamotala stylem gordického uzlu. Sotva se ozval potlesk publika, jenž tímto způsobem napůl v žertu, napůl vážně kvitovalo zprovoznění startovacího zařízení, byl Patrik Mikel připraven vydat se na trestnou čáru.

Za tuhle pásku bude pykat Patrik Mikel
Za tuhle pásku bude pykat Patrik Mikel

Hlavní roli si v rozjížďce s číslem tři přisvojil Eduard Krčmář, který se do bližšího kontaktu se soupeřem dostal až v dojezdovém kole. Jenže ani Patrik Mikel se nechtěl nechat zahanbit. V úvodním výjezdu se jen mihnul okolo Davida Pacalaje, aby rovnou ve druhé zatáčce objel také Zdeňka Holuba.

Před Pražana se zároveň dostal také slovenský závodník, jehož však Zdeněk Holub na počátku druhého okruhu opět vrátil za svá záda. Pustil se do stíhání Patrika Mikela, jenže jediným jeho ziskem v tomto ohledu byl materiál, kterým ho pardubický závodník v posledním oblouku opískoval v hutné cejše.

David Pacalaj (žlutá) se snaží profitovat z problémů Zdeňka Holuba
David Pacalaj (žlutá) se snaží profitovat z problémů Zdeňka Holuba

Dva body po startu s handicapem se nečekaly, nicméně Patrik Mikel směřoval své zraky k motocyklu. „Začalo v tom prskat…“ vraštil čelo v předtuše hrozících nepříjemností. Druhý motocykl měl poničený z pondělní kvalifikace o SGP 2018 v Abensbergu, takže obavy byly o to hlubší. Junior pardubického klubu měl posléze pravdu, avšak nepředbíhejme.

 

Praha uniká vyrovnaným soupeřům

Ondřej Smetana (bílá) si vyšlápnul na Hynka Štichauera
Ondřej Smetana (bílá) si vyšlápnul na Hynka Štichauera

Hynek Štichauer se v rozjížďce s číslem čtyři stal první Pardubičanem, který se do depa vrátil s třemi body. V úvodním výjezdu se sice před ním zprava mihnul Ondřej Smetana, avšak on jej vyvezl na mantinel a stal se opět pánem situace. Pardubická ofenzíva pokračovala rovněž po přestávce. Lubomír Vozár uzavřel dnešní aktivní působení Josefa Nováka a Václav Milík v jeho zástupu odvedl Mateusze Szczepaniaka.

Václav Milík vodí Mateusze Szczepaniaka
Václav Milík vodí Mateusze Szczepaniaka

Praha přišla o postavení průběžného leadera, když Zdeněk Holub na konci třetího kola zpomalil. Uvolnil své třetí místo Jánu Mihálikovi a nakonec zůstal stát. Pardubice v onen okamžik měly na svém kontě devět bodů, o jeden více než Praha se Slaným a o čtyři než Žarnovica. Avšak Tomáš Topinka se chystal poprvé poslat na ovál Sebastiana Ulamka.

Zdeněk Holub po závodech přišel s hypotézou svého odstoupení v rozjížďce s číslem pět:

„Motorka nejela, nechci nikoho obviňovat, ale asi zdejší metyl. Dokud jsem ho používal, motorka nejela.“

Sebastian Ulamek pospíchá do čela páté jízdy před Martina Málka
Sebastian Ulamek pospíchá do čela páté jízdy před Martina Málka

Polský fenomén proměnil svůj první dnešní výjezd v hladký trojbodový zisk. Za sebou měl zprvu Martina Málka, jenže přes toho po protilehlé rovince přeletěl Tomáš Suchánek. Domácí závodník pak už jen marně usiloval o odvetu. Dva body Tomáše Suchánka udržely Pardubice na stejné úrovni s Prahou, avšak Josef Franc v rozjížďce s číslem sedm vrátil Markétě vedoucí postavení.

Po perfektním startu před sebe v úvodním výjezdu nepustil Eduarda Krčmáře, jehož především v závěru trápil útočící Hynek Štichauer. Žarnovický Daniel Jeleniewski nyní ke svému body z druhé jízdy nepřidal nic než kulaťoučkou nulu, ovšem v žarnovickém týmu přišla řada opět na Martina Vaculíka. Elitní závodník z cyklu velkých cen se rychle ujal vlády nad osmou jízdou.

Po startu sedmé jízdy: Josef Franc (bílá), Eduard Krčmář (červená), Hynek Štichauer (modrá) a Daniel Jeleniewski (žlutá)
Po startu sedmé jízdy: Josef Franc (bílá), Eduard Krčmář (červená), Hynek Štichauer (modrá) a Daniel Jeleniewski (žlutá)

Odrazil nájezd Patička Mikela, který se navíc v úvodním oblouku dostal příliš daleko na venek, takže se pod něho začal sunout Matěj Kůs. Vtom však začala blikat červená světla, která společně s červenými vlajkami v rukou praporkářů zastavili celou čtveřici. Patrik Mikel vyfasoval za svůj letmý start žlutou kartu. Co však bylo horší, při repete jezdil poslední a neviděl cíl.

„Něco tam je, asi v elektrice,“ přemítal jeho otec František. Do cíle přibyl jako první Martin Vaculík, když Matěj Kůs zpacifikoval útok Zdeňka Simoty již v první zatáčce. Praha navýšila vedení na čtyři body před Slaným a Pardubicemi, zatímco slovenský tým se dostal na polovinu zisku, jímž disponovali borci z hlavního města.

Patrik Mikel (modrá) si vyšlápnul na Martina Vaculíka, avšak nakonec dostal žlutou kartu na ulitý start
Patrik Mikel (modrá) si vyšlápnul na Martina Vaculíka, avšak nakonec dostal žlutou kartu na ulitý start

V rozjížďce s číslem devět úřadoval Ondřej Smetana, který byl v prvním výjezdu rychlejší než útočící Daniel Jeleniewski. „Super start zvenku, Jeleniewski jel vedle mě, přitlačil jsem ho na prkna, šel jsem do rychlosti a dojel jsem pro tři body,“ vystihnul pražský závodník své vítězství. Pardubické ambice dostaly další úder, když Michal Dudek jezdil před Patrikem Mikelem, jehož nakonec do cíle nepustila opět mechanická závada.

Daniel Jeleniewski (žlutá) proniknul před Ondřeje Smetanu jen na krátký okamžik
Daniel Jeleniewski (žlutá) proniknul před Ondřeje Smetanu jen na krátký okamžik

Naproti tomu Martin Vaculík zvednul Žarnovicu hattrickem svých prvenství v rozjížďce s číslem deset. Hynek Štichauer zvládnul tvrdý souboj se Zdeňkem Holubem ve svůj prospěch, takže udržel Slováky o dva body pozadu. Avšak hned na to Tomáš Suchánek skalpoval pouze Jakuba Valkoviče, když Sebastian Ulamek vyhrál před Eduardem Krčmářem. Závod dostával nové kontury. Praha unikala svým soupeřům, kteří před rozjížďkou číslem dvanáct stáli v rozpětí pouhopouhých dvou bodů.

 

Tomáš Topinka dostal aspoň lekci z pravidel

Duel dvou žolíků - Mateusz Szczepaniak (červená) versus Václav Milík
Duel dvou žolíků – Mateusz Szczepaniak (červená) versus Václav Milík

Sotva se Milan Mach dostal a osmibodovou ztrátu na vedoucí Prahu, neváhal s uplatněním práva na žolíka. Proto nechal stát Zdeňka Simotu a pro dvojnásobný bodový příděl poslal Mateusze Sczczepanika, i když si uvědomoval, že Josef Novák rozhodně na startovní rošt dvanácté jízdy nepojede. Jenže Lubomír Vozár přilil olej do ohně, když svého kapitána rovněž nahlásil coby taktickou rezervu joker.

Postavením na startovním roštu přitom zamíchala páska Davida Pacalaje. Z pozice u vnitřní čáry šel na trestnou čáru a ostatní se posunovali dovnitř. I když nejlepší start vystřihl Václav Milík, ještě v prvním oblouku mu vedení sebral Mateusz Szczepaniak. „Tady nemělo cenu se vraždit,“ nechal se slyšet Josef Franc, jehož bod stačil Pražanům, aby si stále udrželi převahu.

Hynek Štichauer (modrá) se brání nájezdu Mateusze Szczepaniaka
Hynek Štichauer (modrá) se brání nájezdu Mateusze Szczepaniaka

Źarnovica chtěla držet krok, proto se Ján Daniel vůbec poprvé v extralize uchýlil k vyložení žolíka. „Co mám dělat, někdy ho musím dát,“ komentoval se smíchem svůj krok, aby rovněž v žertu odrazil připomínku, že v Praze měl ke strategickým kouskům mnohem větší prostor. „Tam by teda byl hodně platný!“

Příčinou odstoupení Patrika Mikela v deváté jízdě byl zadřený motor. Proto se pardubický junior zjevil v bráně depa v sedle stroje Hynka Štichauera. Nestihl ovšem časový limit a musel se vrátit nazpět. Martin Vaculík zatáhl naplno. Sebastian Ulamek ho nepodjel v první zatáčce a pak soustředil se na udržení dvou bodů před Martinem Málkem.

Martin Vaculík vede před Václavem Milíkem, Ondřejem Smetanou a Eduardem Krčmářem
Martin Vaculík vede před Václavem Milíkem, Ondřejem Smetanou a Eduardem Krčmářem

Průběžnými skóre vedle žolíků zamíchala ještě rozjížďka s číslem čtrnáct, byť v negativním slova smyslu. Matěj Kůs se snažil napravit nepříliš povedený start, ale v úvodním výjezdu při předjíždění Jána Mihálika skončil na zemi. Při repete stejně jako prve letěl dopředu Mateusz Szczepaniak. Matěj Kůs se dostal do souboje s Hynkem Štichaurem, který upadl.

Matěj Kůs komentuje svou diskvalifikaci v rozjížďce s číslem čtrnáct:

„Za prvý jsme stáli na startu, jak jsme neměli, měl jsem jet z bílý, ne z modrý, tam stál ten Slovák! Ve výjezdu mě sundal, pak byl velkej‘ kontakt s Hynkem. Cejtil jsem ho na vejfuku. Byl to nájezd do první zatáčky a očividně jsme tam byli čtyři.“

Daniel Jeleniewski na cestě za vítězstvím vede za sebou Zdeňka Holuba (bílá), Zdeňka Simotu (červená) a Tomáše Suchánka (modrá)
Daniel Jeleniewski na cestě za vítězstvím vede za sebou Zdeňka Holuba (bílá), Zdeňka Simotu (červená) a Tomáše Suchánka (modrá)

Zatímco předchozí incident ponechal Pavel Váňa bez zásahu do jezdeckého obsazení, nyní incident za podobných okolností potrestal vyloučením Matěje Kůse. „To si dělá prdel!“ láteřil Tomáš Topinka, který by v přímém televizním přenosu pípáním vypadal jako zaseknutá vysílačka na morseovku. „Matějovi taky předtím sebral přední kolo.“

Každopádně s telefonickou reklamací verdiktu neuspěl. Mateusze Szczepaniaka v první zatáčce objel Hynek Štichauer. Slánský Polák se ale v následujícím oblouku vrátil do čela a jeho klub dýchal Pražanům na záda s jednobodovou ztrátou. Pardubice byly pozadu o další čtyři body, ovšem Žarnovici unikly jen o jediný bod.

Václav Milík na startu své poslední jízdy
Václav Milík na startu své poslední jízdy

Martin Vaculík ani v patnácté jízdě nepoznal hořkost porážky, kterou mu ani při druhém vzájemném střetu neuštědřil Václav Milík. Nesmiřitelný duel o druhou příčku však na úkor Eduarda Krčmáře zvládnul lépe Ondřej Smetana. Rozjížďce s číslem šestnáct kraloval Daniel Jeleniewski. Zdeněk Simota sice nakonec v nájezdu do čtvrtého kola udolal svého jmenovce Holuba, jenže Praha vedla o bod před domácími i nadále.

Naopak Pardubice zabředly do problémů, když se Tomáš Suchánek vrátil s nulou. Žarnovica naložila úřadujícím šampiónům již o tři body a s minimálním odstupem tlačila na oba týmy před sebou. Tomáš Topinka však mohl ještě dvakrát poslat na ovál Sebastiana Ulamka, a proto s jeho nominací do sedmnácté jízdy příliš neotálel.

Tentokrát pásku přetrhnul Daniel Jeleniewski, který je již mimo záběr
Tentokrát pásku přetrhnul Daniel Jeleniewski, který je již mimo záběr

Pražský náhradník v hodině dvanácté nezklamal. Odvedl Mateusze Szczepaniaka, který ovšem ve třetím okruhu převzal vedení vnějškem první zatáčky. Nechal se však vynést moc daleko na venek a Sebastian Ulamek se vrátil nazpět. Ke všemu Mateusz Szczepaniak nakonec v posledním kole podlehl i Martinu Vaculíkovi, jenž si sypal popel na hlavu za špatný set-up motocyklu.

Zleva Eduard Krčmář, Hynek Štichauer, Ján Mihálik a Sebastian Ulamek
Zleva Eduard Krčmář, Hynek Štichauer, Ján Mihálik a Sebastian Ulamek

Počátkem června by nikdo nehádal, že již udeřila půl devátá, když se Daniel Jeleniewski nechal v osmnácté jízdě vyprovokovat od Matěje Kůse skokem do pásky.  Pražský kapitán posléze triumfoval před zraky Zdeňka Simoty a Václava Milíka, když Polák v žarnovické vestě nakonec ani neprojel cílem. Start s razancí projektilu vynesl Sebastiana Ulamka do čela devatenácté jízdy. Sotva se prohnal cílem, mohli Pražané slavit již třetí letošní vítězství.

Do poslední rozjížďky startoval Josef Franc zbytečně
Do poslední rozjížďky startoval Josef Franc zbytečně

Na poslední jízdu zůstalo určit obsazení dalších příček. Hynek Štichauer svým druhým místem zvýšil pardubické skóre na šestadvacet bodů. Žarnovica měla osmadvacet, Slaný jednatřicet. Jenže Patrik Mikel odstavil motocykl také tentokrát. Jeho bod zdědil Jakub Valkovič a Pardubičané vypili svůj kalich hořkosti až do dna.

Mateusz Szczepaniak díky vítězství ve stylu start – cíl posadil domácí na druhý stupínek pódia. Josef Franc, který projížděl pod šachovnicovou vlajkou hned za ním, byl dodatečně diskvalifikován. Soupeři dali vítěznému Tomáši Topinkovi lekci alespoň z pravidel. Protože pražský kouč opomněl, že pravidlo za juniora jen junior platí i pro poslední sérii. Jelikož se tak stalo až na zasedání jury po závodě, pořadí se již nezměnilo.

 

Hlasy z depa

Matěj Kůs byl spokojený až na své vyloučení
Matěj Kůs byl spokojený až na své vyloučení

„Jsem spokojenej‘,“ bilancoval Matěj Kůs. „Myslím, že jsem jel dobrý závody. Škoda toho vyloučení. Děkuju panu Váňovi za pěkný závody. Takový rozhodnutí by u rozhodčího jeho formátu nemělo bejt‘.“

„Jako tým jsme bojovali a snažili jsme se jako tým,“ vyprávěl Josef Franc. „Byla to týmová práce, Sebastian byl pátej‘. Body jsme dělali každej‘ a tady dnes nemělo cenu se extrémně vraždit. Vyhráli jsme a to je důležitý.“

Ondřej Smetana v tuhém souboji s Danielem Jeleniewskim
Ondřej Smetana v tuhém souboji s Danielem Jeleniewskim

„První jízdu jsem měl super start,“ rozpovídal se Ondřej Smetana. „Málem jsem přizdil Hynka, ale on si našel místo. Druhá jízda super start zvenku, Jeleniewski jel vedle mě, přitlačil jsem ho na prkna. Šel jsem do rychlosti a dojel jsem pro tři body. Ve třetí jízdě jsem neměl nejlepší start, Eda byl o kousek líp a přizdil mě na lajnu. Já to dal ještě dál, kolo bylo potom bílý od čáry a hlídal to. Milda s Vaculdou mi neujeli, to bylo pozitivní. Kdybych dal o dva zuby dolů, stíhal bych i jim. Mám velkou radost, že jsme vyhráli. Už potřetí!“

Eduard Krčmář v souboji s Hynkem Štichauerem a Danielem Jeleniewskim
Eduard Krčmář v souboji s Hynkem Štichauerem a Danielem Jeleniewskim

„Zkoušel jsem motorku a nešlo to dopasovat, aby to jelo,“ líčil Eduard Krčmář. „Škoda, že tolik zapršelo před závodem. Uvidíme, jak to bude dál. V Žarnovici pojedu, v Polsku mám ligu den předem.“

Zdeněk Simota si chválil Filipa Hájka coby mechanika
Zdeněk Simota si chválil Filipa Hájka coby mechanika

„Začátek byl slabší,“ netajil se Zdeněk Simota. „Nestartovalo to a první dvě jízdy byla motorka úplně mrtvá. Udělali jsme změny a poslední dvě jízdy už byly lepší. Mechanik Filip Hájek je dobrej‘. Zatím jezdím tady, z Anglie se neozvali, doufám, že něco přijde.“

„Nic moc u mě,“ pokrčil Martin Málek rameny. „Včera jsem dodělal motorku a ještě blbne zapalování. Nevím, přišlo mi to takové divné, ještě jsem minulý týden marodil s angínou. V Žarnovici nebudu, jedu v sobotu trávu v Opende a hlavně je mistrovství Evropy dvěstěpadesátek v Plzni.“

Martin Vaculík ztratil jediný bod
Martin Vaculík ztratil jediný bod

„Je fajn, že jsme na bedně,“ říkal Martin Vaculík. „Poslední jízdu jsem posral. Měl jsem pomalou motorku, ale OK. Určitě je fajn být zase na bedně v extralize.“

„Po zranění jsem si vyzkoušel rozbitou dráhu,“ bilancoval Václav Milík. „Včera ve Švédsku se mi jelo suprově, ale tady ne. Kdybych byl fit, dráha by se mi líbila. Zajezdil jsem si fajn, ale šetřil jsem se i kvůli Grand Prix na Markétě. Nejsem spokojenej‘. Hynek tahal pěkně, ale zbytek ne a pro mě nebyla dráha suprová. Jsem rád, že jsem to odjel ve zdraví a jedeme dál. Příští tejden mě čeká semifinále o Grand Prix, na to se budu soustředit.“

Hynek Štichauer odráží Zdeňka Holuba
Hynek Štichauer odráží Zdeňka Holuba

„Letos jsem se poprvé válel,“ vrátil se Hynek Štichauer ještě ke své kolizi s Matějem Kůsem. „Jinak dobrý závody. Skočil jsem na druhou motorku a zjistil, že jede ještě líp. Je škoda, že jsme byli poslední, já se snažil, tu dráhu mám rád. Bylo to hodně rozbitý, Venca má šroub v noze, Tomáš problémy s motorkou. Já se snažil, ale pár bodů jsem ztratil. Budu mít smutek, odchází mi mechanik Dominik Hanák. Není to úplně ono, i když to nebylo na full time.“

Páska byla z dnešních patálií Patrika Mikela ta nejmenší
Páska byla z dnešních patálií Patrika Mikela ta nejmenší

„Na hovno,“ nebral si Patrik Mikel vůbec žádné servítky při odpovědi na tradiční otázku magazínu speedwayA-Z, jaké to dnes bylo. „Nejdřív jsme si mysleli, že je něco v karbecu. V první jízdě z handicapu jsem jakžtakž dojel druhý. Pak už bylo vidět, že je někde chyba. Na konci se pak zadřel motor. Z Abensbergu mám jednu motorku zkroucenou, jel jsem na Hynkově a vyloučili mě. Nasralo mě to, na hovno závod!“

Ondřej Smetana (bílá) a Hynek Štichauer odvedli pro své celky kus poctivé práce
Ondřej Smetana (bílá) a Hynek Štichauer odvedli pro své celky kus poctivé práce
1. AK Markéta Praha 37
Zdeněk Holub 1 E 1 1 3
Ondřej Smetana 2 – 3 1 6
Matěj Kůs 3 2 – U 3 8
Josef Franc 2 3 1 – ex 6
Sebastian Ulamek, PL 3 3 2 3 3 14
2. AK 3ton Slaný 34
Zdeněk Simota 1 1 – 2 2 6
Eduard Krčmář 3 2 2 0 1 8
Martin Málek – 1 0 1 2
Michal Dudek E – 1 – 1
Mateusz Szczepaniak, PL 2 2 6* 3 1 3 17
3. SC Žarnovica 29
Daniel Jeleniewski, PL 1 0 2 3 R 6
Martin Vaculík 3 3 3 6* 3 2 20
David Pacalaj 0 – F – 0
Jakub Valkovič 0 – 0 – 1 1
Ján Mihálik 1 0 1 0 2
4. AMK ZP Pardubice 26
Tomáš Suchánek – 2 1 0 0 3
Josef Novák 0 – – – 0
Hynek Štichauer 3 1 2 2 2 10
Patrik Mikel 2 E E M E 2
Václav Milík 1 3 4*2 1 11

Poznámka: dva body Josefa France z rozjížďky s číslem dvacet byly jury dodatečně odebrány, jelikož povinný junior ACCR/SMF nebyl v poslední sérii nahrazen juniorem; Patrik Mikel v osmé jízdě dostal žlutou kartu za startovní přestupek

Pád Matěje Kůse ponechal Pavel Váňa bez diskvalifikace
Pád Matěje Kůse ponechal Pavel Váňa bez diskvalifikace

Aktuální extraligová tabulka:

bilance výsledků malé body velké body
1. Praha 3-1-0-0 155 15
2. Pardubice 1-2-0-1 127 11
3. Slaný 0-1-1-2 105 7
4. Žarnovica 0-0-3-1 90 7
Matěj Kůs vodí Mateusze Szczepaniaka, který dnes debutoval ve slánských barvách
Matěj Kůs vodí Mateusze Szczepaniaka, který dnes debutoval ve slánských barvách

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV) a Karel Herman

Martin Vaculík vede před Václavem Milíkem, Ondřejem Smetanou a Eduardem Krčmářem
Martin Vaculík vede před Václavem Milíkem, Ondřejem Smetanou a Eduardem Krčmářem

Slaný a Žarnovica se cpou do vyšší skupiny extraligy

Slaný – 7. června
S výjimkou letošní pardubické ouvertury nepřinesla nová extraligová éra čtyřčlenných družstev vyrovnané závody všech čtyř týmů. Soutěž se jakoby rozdělila na dvě divize. V pomyslné vyšší extralize v uplynulých dvou sezónách jezdily jen Pardubice a letos se do ní přidala Praha. Jenže Slaný a Žarnovica nechtějí zůstat v imaginární nižší extralize a na dnešní čtvrté kolo posílily. I když záslouhou Jiřího Čermáka proběhne živý internetový přenos, měli byste se k němu vrátit později a rozhodně sledovat všechno na vlastní oči přímo v ochozech stadiónu ve středočeském královském městě.

Tipujte:

Kdo vyhraje středeční extraligu ve Slaném?

View Results

Loading ... Loading ...

Sledujte závod obrazem naživo:

www.cereas.cz

www.slanyTV.cz

Éra čtyřčlenných slánských sestav evidentně skončila - na snímku z Prahy stojí zleva Zdeněk Simota, Martin Málek, Michal Dudek, Eduard Krčmář a Milan Mach
Éra čtyřčlenných slánských sestav evidentně skončila – na snímku z Prahy stojí zleva Zdeněk Simota, Martin Málek, Michal Dudek, Eduard Krčmář a Milan Mach

Slaný: poprvé v pěti

V Žarnovici Eduard Krčmář chyběl kvůli termínové kolizi závodu s druhou polskou ligou
V Žarnovici Eduard Krčmář chyběl kvůli termínové kolizi závodu s druhou polskou ligou, ovšem dnes se vrací do slánské sestavy

Po chudší neděli v Žarnovici přivede Milan Mach dnes na slavnostní nástup v postavení posledního celku aktuální tabulky. Před zraky domácího publika se ovšem nechce prezentovat v pozici extraligového nýmanda. A pakliže jej okolnosti v předchozích závodech se zraněním Jakuba Jamroga či Mariusze Puszakowskeho donutily jet bez náhradníka, tentokrát bude slánská pětice kompletní.

„Poohlížel jsem se po posile,“ netají se Milan Mach. „Jednal jsem s několika jezdci, ale nedohodli jsme se, až pak jsem se domluvil s Mateuszem Szczepaniakem. Má dobrou formu, letos jede jako hrom, těším se na něj. Jeho brácha za nás už jel, on pojede poprvé.“

Směle se dá konstatovat, že se silným náhradníkem jede Slaný v optimální konstelaci. Eduard Krčmář v roli povinného juniora je schopný porazit kohokoliv. Potenciálem nemusí skrblit ani Martin Málek, Zdeněk Simota a Michal Dudek, který na domácí dráze exceloval při Memoriálu Antonína Vildeho minulý měsíc.

Během Memoriálu Antonína Vildeho se Michal Dudek blýsknul také porážkou Josefa France
Během Memoriálu Antonína Vildeho se Michal Dudek blýsknul také porážkou Josefa France

„Věřím, že budu mít silnější mančaft, i když mi Žarnovica vyfoukla jezdce, co jsem chtěl do Žarnovice příští neděli,“ zamýšlí se Milan Mach. „Jak to dopadne, ti řeknu večer v osm. Každopádně konečně jedeme v pěti se zahraniční posilou. Měly by to bejt‘ vyrovnanější závody.“

Sestava na večerní závod: 1 Zdeněk Simota, 2 Eduard Krčmář (junior ACCR/SMF), 3 Martin Málek, 4 Michal Dudek, 17 Mateusz Szczepaniak (PL)

 

Pardubice: klasika se sestavou i s ambicemi

Patrik MIkel je dnes naštěstí fit
Patrik MIkel je dnes naštěstí fit

Letošní extraliga odstartovala netradičně. Pardubice totiž nevyhrály ani ve Svítkově, ani na Markétě. Dvěma mítinky, na jejichž konci se neocitly na nejvyšším stupni pódia, vyrovnaly bilanci svých nejhorších výsledků z let 2014 a 2015. Samozřejmě pravda, předloni byly ve Slaném poslední, kdežto v současné sezóně skončily nejhůře druhé.

A pak přišla Žarnovica, která na východě Čech musela zanechat rozporuplné dojmy. Na jednu stranu Zlatá přilba poprvé vyhrála a dotáhla se na Pražany rozdílem jediného tabulkového bodu. Avšak kapitán Václav Milík opouštěl město v malebném údolí řeky Hron v polovině mítinku s frakturou svého kotníku.

Dnes však český šampión oblékne svou tradiční vestu s číslem náhradníka. „Už nemá problém, včera jel ve Švédsku,“ připomíná Lubomír Vozár, že po Wroclawi se jeho eso včera vrátilo rovněž do sestavy Indianerny Kumla. Devět bodů s jedním bonusem ze čtyř jízd posunuje možnost, že by se Václav Milík vzdal divoké karty na sobotní Grand Prix ve prospěch Josefa France na stejnou úroveň jako, kdyby Miloš Zeman večer na Hradě típnul svou poslední cigaretu a jak se brojit proti kuřákům.

Kapitán je zpátky - Václav Milík
Kapitán je zpátky – Václav Milík

S comebackem Václava Milíka nabývá pardubická sestava svou klasickou konturu. Nemohou chybět ani Hynek Štichauer, ani Tomáš Suchánek. Abensbergský pád nezabránil Patriku Mikelovi obsadit post povinného juniora, zatímco Josef Novák se ve své chrudimské škole domluvil, aby ho přece jen omluvili také z dnešního vyučování.

Na první pohled se tedy zdá, že by se Pardubice mohly vracet k extraligové klasice také v otázce své dominance… „Ha, ha, ha, uvidíme,“ nepřekvapí Lubomír Vozár střízlivostí své reakce. „Ale měli bychom navázat na Žarnovicu. Hlavně, aby vydrželo počasí.“

Sestava na večerní závod: 5 Tomáš Suchánek, 6 Josef Novák, 7 Hynek Štichauer, 8 Patrik Mikel (junior ACCR/SMF), 18 Václav Milík

 

Praha: za mistrovským titulem

Konzistentní pražská trojka Zdeněk Holub, Ondřej Smetana a Josef Franc
Konzistentní pražská trojka Zdeněk Holub, Ondřej Smetana a Josef Franc

I když zjara přišla rovnou o tři členy své extraligové sestavy, dokázala pražská Markéta triumfovat v Pardubicích i v Praze. A nebýt přetrženého řetězu Josefa France a exotické diskvalifikace Ondřeje Smetany za ztracený přední blatník, kdo ví, zda bychom po květnovém podniku v Žarnovici, nepsali o pražském buldozeru extraligových triumfů.

„Mám nejsilnější sestavu vůbec,“ uvědomuje si Tomáš Topinka. „Doufám, že to bude na dráze vidět.“ Optimismus mu dolévá především přítomnost Matěje Kůse. Ten se po březnovém zranění vrátil o víkendu k závodění skvělými výkony na pouťáku v Kršku, ale zejména v kvalifikaci o SGP 2018 v Abensbergu, kde postupem do semifinále napodobil výkon Václava Milíka.

Matěj Kůs se konečně vydal na cestu za splněním předsezónních cílů
Matěj Kůs se konečně vydal na cestu za splněním předsezónních cílů

Juniorem bude Zdeněk Holub, jenž do extraligy zasáhnul již v Žarnovici. O aktuální formě Josefa France a Ondřeje Smetany nelze pochybovat. Za náhradníka byl nominován Filip Hájek, byť by zde člověk při absenci Sebastiana Ulamka očekával spíše zkušenějšího závodníka.

Nicméně pražský kouč zůstává tajemný jako egyptská sfinga, byť mu blížící se česká velká cena rozhodně nedává prostor pro válení se na horkém písku. „Chceme zase vyhrát,“ má ve svých ambicích naprostý pořádek. Konec konců nejkratší cesta k extraligovému titulu vede přes šest vyhraných závodů, takže by se Pražané dnes večer mohli dostat na půl cesty.

Sestava na večerní závod: 9 Zdeněk Holub (junior ACCR/SMF), 10 Ondřej Smetana, 11 Matěj Kůs, 12 Josef Franc, 19 Filip Hájek

 

Žarnovica: práce s kádrem

Jána Mihálika čeká večer role náhradníka
Jána Mihálika čeká večer role náhradníka

Nováček letošní extraligy již dvakrát mával ze stupňů vítězů. Na pozici třetího mužstva aktuálního pořadí má přesně o polovinu bodů méně než druhé Pardubice. Nicméně extraliga se dnes večer teprve zlomí do své druhé poloviny a v Žarnovici mají dostatečný kádr závodníků, s nímž Ján Daniel může pracovat.

„Nepojede Patrik Búri, o víkendu mě trochu dojal na poháru přátelství v Swietochlowicích, tak jsem mu dal trošku distanc,“ komentuje slovenský kouč svou sestavu na večerní mítink. Nyní ji poskládal jinak než v Žarnovici, protože náhradníkem je Ján Mihálik, který ve Swietochlowicích chyběl po debrecínské kolizi s Marko Levišinem. V základní čtyřce jsou David Pacalaj, Jakub Valkovič, Martin Vaculík a Daniel Jeleniewski.

„Víš, že kdo první přijde, první mele, to platí nejen v Čechách, ale i na Slovensku,“ řehtá se slovenský kouč, že s angažmá někdejší plzeňské ikony předběhl Milana Macha. „Myslím, že ve Slaným bude lepší, než by byl Stanislaw Burza.“

Martin Vaculík se pořádně silným žarnovickým argumentem
Martin Vaculík se pořádně silným žarnovickým argumentem

Ján Daniel včera sledoval švédskou Elitserien, kde musel být spokojen s výkonem Martina Vaculíka, který dokonale odčinil slabší minulé úterý. „Maťo bydlí v Bratislavě, takže lítá z Budapešti nebo Vídně, dnes ale poletí do Prahy. Já jedu do Slaného s jeho mechanikem Denisem Takáčem.“

Vše se tedy zdá optimální, může tedy Žarnovica dnes zvítězit? „Ve Slaným jsem už jednou vyhrál postup na mistrovství světa,“ otáčí se Ján Daniel místo do budoucnosti raději do své bohaté závodnické minulosti. „V sedmdesátém třetím tu byl Štancl, Vernerovci a celá špička. Já odjel do první jízdy a přede mnou nikdo. Odjel jsem závod s čistou hlavou. Dnes uvidíme, nechám to na výsledky.“

Sestava na večerní závod: 13 Daniele Jeleniewski (PL), 14 Martin Vaculík, 15 David Pacalaj (junior ACCR/SMF), 16 Jakub Valkovič, 20 Ján Mihálik

Foto: Karel Herman, Mirek Horáček a Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV)

Slaný opouští formuli čtyřčlenného týmu

Slaný – 6. června
V sezónách 2014 a 2015 dovedl Milan Mach k dokonalosti extraligovým týmem poskládaným ze čtyř závodníků, přičemž v základní čtyřce zůstalo jedno místo volné a silný náhradník se postaral o velký díl práce. Letošní pravidla však takovou strategii neumožňují a tak se slánský kouč zítra na nástupu na svém domácím kolbišti poprvé objeví s pěti muži. Náhradníkem totiž bude Mateusz Szczepaniak. Pro Žarnovicu v příštím týdnu Milan Mach koketoval s Danielem Jeleniewskim. Jenže než se vzájemná koketerie přelila ve hlubší vztah, Polákovy služby si zajistila Žarnovica. Do pražské sestavy se konečně vrací Matěj Kůs a pět Čechů nahlásily rovněž Pardubice, jelikož se Václav Milík již vrátil na ovály po svém žarnovickém pádu a v současné době závodí ve Švédsku. Zítřejší závod můžete díky aktivitě společnosti Cereas sledovat rovnou na obrazovkách svých počítačů. Přenos začíná úderem osmnácté hodiny, avšak na sestavy se můžete podívat již nyní.

Tipujte:

Kdo vyhraje středeční extraligu ve Slaném?

View Results

Loading ... Loading ...

Oficiálně nahlášené sestavy:

AK 3ton Slaný: 1 Zdeněk Simota, 2 Eduard Krčmář (junior ACCR/SMF), 3 Martin Málek, 4 Michal Dudek, 17 Mateusz Szczepaniak (PL)
AMK ZP Pardubice: 5 Tomáš Suchánek, 6 Josef Novák, 7 Hynek Štichauer, 8 Patrik Mikel (junior ACCR/SMF), 18 Václav Milík
AK Markéta Praha: 9 Zdeněk Holub (junior ACCR/SMF), 10 Ondřej Smetana, 11 Matěj Kůs, 12 Josef Franc, 19 Filip Hájek
SC Žarnovica: 13 Daniel Jeleniewski (PL), 14 Martin Vaculík, 15 David Pacalaj (junior ACCR/SMF), 16 Jakub Valkovič, 20 Ján Mihálik
V Žarnovici byl Milan Mach se čtyřmi muži na extraligovém nástupu evidentně naposledy - zleva hostující Josef Novák, Michal Dudek, Zdeněk Simota, Martin Málek a Milan Mach
V Žarnovici byl Milan Mach se čtyřmi muži na extraligovém nástupu evidentně naposledy – zleva hostující Josef Novák, Michal Dudek, Zdeněk Simota, Martin Málek a Milan Mach

Foto: Martin Mesiarik

Živé vysílání startuje ve středu úderem osmnácté

Slaný – 3. června
Čtvrtý díl letošní extraligy můžete spatřit vcelku od začátku do konce, byť vám okolnosti třeba nedovolí do Slaného cestovat. Úderem osmnácté hodiny se totiž díky spolupráce společnosti CEREAS a SlanýTV začne internetový přenos.

 

Tipujte:

Kdo vyhraje středeční extraligu ve Slaném?

View Results

Loading ... Loading ...

Vysílání je pro diváky zdarma. Další přenos bude 30. srpna ve Slaném, a pokud zájem o spolupráci projeví také ostatní kluby, vysílání proběhne rovněž ze závodů v Žarnovici, Pardubicích a Praze.

Živě se bude vysílat:

www.cereas.cz

www.slanyTV.cz

Dění ze Slaného můžete vidět přímo na monitorech svých počítačů
Dění ze Slaného můžete vidět přímo na monitorech svých počítačů

Foto: Mirek Horáček