Archiv pro rubriku: Extraliga

Extraligové týmy se přiblížily dohodě o své soutěži v roce 2020

Praha – 5. prosince
Na pražské Markétě včera proběhlo jednání o podobě extraligových řádů pro příští rok. Nezúčastnily se Pardubice, které deklarovaly svůj předběžný souhlas se vším, na čem se Praha, Slaný a INTERTEAM dohodnou. Jejich zástupci přednesli své podněty týkající se startu cizinců a pravidel o hostování. Jednotlivé názory se pochopitelně lišily, ale vůle dohodnout se je údajně jednoznačná. K dohodě by mohlo dojít již dnes.

Na Markétě se včera jednalo o extralize 2020

Foto: Pavel Fišer

Extraliga má namířeno pod Ještěd

Praha – 28. listopadu
Svým spojenectvím s SC Žarnovica zachránil letošní extraligu, která se mohla jet v tradičním aranžmá. Jenže Slováci již v létě avizovali, že se prioritou jejich sezóny s dvojicí dvacítek v letopočtu stane challenge o Speedway Grand Prix 2021, což je závod, jaký Žarnovica doposud nezažila. Na druhou stranu nikdy nebyla tak blízko mistrovskému titulu jako během školních prázdnin. Nicméně INTERTEAM pokračuje a Vladimír Vopat jedná o soupisce i domácím stadiónu, jímž se zřejmě stane Liberec.

 

Liberec by po pětačtyřiceti letech mohl hostit extraligu
Liberec by po pětačtyřiceti letech mohl hostit extraligu

Vladimír Vopat cílí na pražské závodníky a určitá jednání s vedením Markéty má tento týden za sebou. Kromě toho má připraveno i několik zahraničních borců, přičemž naznačuje slibná překvapení., aby byl důstojným rivalem pro soupeře jako letos. S největší pravděpodobností mu domácí prostřední nabídne Liberec.

Věroslav Kollert by kvůli dvojici extraligových podniků přizpůsobil plánovanou rekonstrukci stadiónu. Jenže nyní se ozývají signály, že by extraliga měla probíhat pouze jednokolově. Údajně ani soupeři nejsou jednotní v otázce reglementů, kde je se změnami vyžadován stoprocentní souhlas.

Jasnější situace bude tuto sobotu, kdy se od deseti hodin na stadiónu ve Svítkově bude konat rozšířené jednání sportovní komise alias kalendářní porada.

 


Možný comeback po pětačtyřiceti letech:

Josef Kalous a za ním sedící Josef Minařík pamatují libereckou účast v extralize
Josef Kalous a za ním sedící Josef Minařík pamatují libereckou účast v extralize

Pakliže by projekt INTERTEAMu s libereckým oválem klapnul, pod Ještěd by se extraliga vrátila poprvé od roku 1975. Tehdy se vyšší československá soutěž rozšiřovala na pět týmů a počasí předchozího podzimu rozlomilo tradiční kvalifikaci vejpůl.

Její první část se konala jako obvykle v září, ale říjnové mítinky v Kopřivnici a v Pardubicích musely být odsunuty až na půlku března pětasedmdesátého. Zatímco Slaný a, Pardubice uhájily svou extraligovou příslušnost, Liberec vyřadil ambiciózní Kopřivnici, jež se postupu měla dočkat až napřesrok.

O takový výkon se zasloužili Josef Minařík, Petr Šafařík, Jaroslav Špinka. Josef Kalous, Miroslav Vacek, Josef Rybář a Zdeněk Šilhánek.  V pětasedmdesátém však Liberec v extralize skončil vždy poslední, z vyšší ligy vypadl a již se do ní nikdy nevrátil.


Foto: Eva Palánová a laskavostí Josefa Kalouse

Extraligu zřejmě čekají obrovské změny

Praha – 21. listopadu
Rozšířené jednání sportovní komise, jemuž se stále říká kalendářní porada, je na programu příští soboty. Světlo světa zde spatří domácí termínový kalendář, ale delegáti rovně posvětí podobu českých šampionátů. Z kuloárů přitom zaznívá, že velké změny čekají především extraligu. Řada z nich už tady přitom v historii byla.


Jaký je Váš názor?

Líbila by se Vám extraliga v navrhovaném střihu?

View Results

Loading ... Loading ...

Čtyři závody a finále

Extraliga 2020 bude zřejmě mít jen čtyři kola a finále

Nejvýraznější je snížení počtu závodů na čtyři, přičemž každý z účastníků by pořádal na svém stadiónu jeden. Důvodem takového opatření je nedostatek financí i závodníků. Tak nízký počet měla naše vyšší soutěž naposledy v letech 1971 – 1974, přičemž ve třech posledních případech vrcholila ve finále.

To se má vrátit také napřesrok. Ve hře jsou přitom dvě alternativy. Buď by se mohlo konat na neutrálním stadiónu jako v časech prolínacího mistrovství republiky družstev v sezónách 1987 – 1990, nebo by pořadatelství automaticky získal vítěz základní části.

Tím by základní část dostala lepší náboj, protože by družstva získala motivaci bojovat o titul na své vlastní dráze. Uvažuje se také o časových blocích jako v dobách, kdy špičkoví českoslovenští závodníci účinkovali v britské plochodrážní lize.

Základní část extraligy 2020 by se proto uskutečnila kompletní buď zjara nebo na podzim. Druhá část sezóny by potom patřila mistrovství republiky, které by tím pádem nebylo rozprostřeno do celé sezóny jako v posledních sezónách.

 

Slovák už je cizinec

Extraligová finále by mohla přinést v budoucnu vyššísoutěž na neutrální stadióny jako třeba Kopřivnice

Speedway Club Žarnovica napřel veškeré své úsilí k pořádání červencového challenge o postup do Speedway Grand Prix 2021. Na oltář takového náročného boha musela padnout také eura, jež by klub stále účast v extralize, byť v koalici s INTERTEAMem. Slováci usilují o účast v první lize, avšak určitě zdroje známé redakci naznačují, že bez svého zastoupení ve vyšší divizi by jejich snahy mohly mít komplikovanější naplnění. Skoro jisté je však, že držitelé licencí SMF už v extralize nebudou postaveni na roveň s Čechy. A budou tak považováni za cizince.

Nicméně nemusí jít o automatický handicap. Počet zahraničních účastníků by se totiž mohl zvýšit a dva. Nicméně druhý cizinec by musel být mladší třiadvaceti let a zároveň by v předchozích třech letech nesměl být finalistou světového šampionátu juniorů.

A pokud by manažer nasadil stálého účastníka seriálu Speedway Grand Prix 2020, nemohl by po druhé zahraniční posile již sáhnout. Z pěti ostatních členů družstva by tak měli být tři Češi a jeden z nich junior. Ten by měl povinně absolvovat také poslední sérii nominačních jízd, což doposud nemusel, měl-li tým v sestavě dvojici českých juniorů.

Foto: Karel Herman

Anglický kontrakt odvádí Zdeňka Simotu mimo české ovály

Babice u Netolic – 15. října
V Březolupech plánoval zaútočit na bronz v konečné klasifikaci mistrovství republiky jednotlivců. Nakonec ovšem neuhlídal ani čtvrtou příčku, když podlehl Hynku Štichauerovi, jenž by si plným právem zasloužil označení skokan druhé půle šampionátu. Pochopitelně byl zklamaný, avšak na druhou stranu již předtím plánoval rezignaci na reprezentaci. Zdeněk Simota totiž v pátek podepsal předběžný kontrakt s Plymouthem, který jej za optimálních okolností pro většinu sezóny 2020 dostane mimo dění na českých oválech.

 

Zdeněk Simota odchází na příští rok mimo kontinentální ovály

„Jsem zpátky,“ říká Zdeněk Simota. „Plymouth teď tři roky jezdil třetí ligu a na příští rok skočili vejš do Championship. Chci se připravit co nejlíp a na jaře dojedu s motorkama a autem do Anglie. Zůstanu tam až do září.“

Takové zvěsti nezní dobře uchu Milana Macha, který byl letos se Slaným proklatě blízko českého titulu. „Když tady budu mít extraligu, stihnu jet až její konec v září. Jinak budu jenom v Anglii, na kontinentu nepojedu vůbec nic.

Proto nebyla jeho motivace pro Březolupy zase až tolik vysoká. „Původně jsem měl letět do USA, proto jsem řek‘, že příští rok nepojedu v reprezentaci, ani závody v Čechách,“ vysvětluje Zdeněk Simota. „Sere mě to, v Březolupech jsem měl šanci na bednu, ale plochá dráha stojí peníze.“

Smlouva s Plymouthem přišla v pravý čas, aby Zdeňka Simotu udržela na oválech i nadále. „Poslední dva roky jsem už přemýšlel, že se na to vyprdnu,“ netají se jihočeský závodník. „Kdyby tohle nepřišlo, asi bych to musel i udělat. Kdybych šel někam do práce, závodění nebude mít smysl. Proto jsem rád, že jsem dostal nabídku z Plymouthu. Ty lidi znám a vím, do čeho jdu.“

 


Nelehké zadání české extraligy 2020:

V současné době je jisté, že se Speedway Club Žarnovica nebude účastnit příštího ročníku české extraligy ani ve formě koaličního uskupení SC INTERTEAM. Nicméně Vladimír Vopat se myšlenky svého týmu ve vyšší soutěži nevzdává, ostatně již jen proto, že nechybělo mnoho a stal se letošním mistrem.

Vladimír Vopat (zcela vlevo) neopustil myšlenku podílet se na čtvrtém týmu v extralize 2020

Zrovna zítra má ve svém diáři setkání s leaderem jistého českého klubu, jehož totožnost ovšem nechce prozradit. Programem jejich jednání má však být jezdecká základna a na zvážení sportovní komise se zřejmě dostane jejich návrh na jakousi burzu závodníků. Zbylé tři extraligové klub by nabídly volné jezdce, s nimiž na konkrétní mítink nepočítají, a jež by tím pádem byli k dispozici INTERTEAMU, jenž by měl kmenové pouze cizince.

Sportovní komise také pracuje s variantou, dle níž by čtvrtým družstvem byl juniorský výběr, jak jsme to zažili v loňské první lize či extralize anno domini 1988. Nicméně proti takovému plánu by se mohl postavit nedostatek mladých závodníků, jak jsme ostatně zažili v souvislosti s letošním juniorským šampionátem juniorských družstev. Je také otázkou, zda držitelé licencí SMF nebudou považování za cizince v extralize, když se Žarnovica bude účastnit pouze první ligy 2020.


Foto: Karel Herman

Pro INTERTEAM zřejmě žádné příště v extralize nebude

Třebusice – 25. září
Plochodrážníci AMK Žarnovica dlouho usilovali o postup do československé ligy, který jim unikal a unikal o neuvěřitelné vlásky. Dočkali se až v pětaosmdesátém, kdy kvalifikace byla zrušena a oni z první ligy postoupili přímo. Nicméně jen na sezónu. Poté na Žarnovicu dolehly těžké časy, nicméně vznik Speedway Clubu přinesl nejen oživení, ale i návrat do české extraligy v letech 2017 a 2018. Na sklonku loňské sezóny se však s naší vyšší českou soutěží Žarnovičané loučili. Naději na pokračování přinesla spolupráce s Vladimírem Vopatem a SC INTERTEAM přišel o skoro jasný titul až v závěru. Dle současných dispozic se však něco takového nebude minimálně příští rok opakovat, protože slovenské straně se do pokračování koalice příliš nechce.


Jaký je Váš názor?

Chyběl by Vám v extralize INTERTEAM, potažmo žarnovický klub?

View Results

Loading ... Loading ...

Žarnovické působení v extralize je samozřejmě závislé na osobě Martina Vaculíka

První jednání o možnosti zachovat spolupráci i pro sezónu se dvěma dvacítkami v letopočtu proběhla již před týdnem během posledního extraligového kola v Pardubicích.  Vrcholoví představitelé klubu při jednání s Vladimírem Vopatem deklarovali personální problémy.

Martin Vaculík, s nímž tým celý letošek stál, ale zároveň i padl z dvoubodového vedení až na bronzový stupínek, prý uvažuje o návratu do švédské ligy. Davida Pacalaje lákají Pardubice, jimž by v osobě Daniela Šilhána zbyl jediný junior. V podobném vztahu mají údajně být Jakub Valkovič a Slaný.

Závodní budoucnost ostatních žarnovických závodníků není zatím jistá. Žarnovický klub si přitom zakládal na nasazování vlastních závodníků, takže převaha ostatních borců mohla být frustrující nejen pro Jána Daniela. Své pochopitelně sehrála i kauza Zdeňka Holuba. Toho Markéta zkraje sezóny poměrně s lehkým srdcem pustila INTERTEAMu. Jenže on se rozjel k fantastické sezóně, v níž nebýt smůly mohl očuchávat dokonce zlatou medaili z mistrovství republiky jednotlivců. A ejhle, v půlce léta se objevil nazpět na pražské soupisce a celku z metropole pomohl k návratu na trůn.

Stažení Zdeňka Holuba do Prahy se ukázalo jako problém

Něco takového vnímají všichni lidé spojení s nadnárodním týmem bez ohledu, jsou-li z české či slovenské strany. Národnost však sehrála svou roli při financování žarnovických mítinků, jelikož tamní primátor není příliš nakloněný otevírat městskou kasu pro soutěž, kde startují profesionálové ze zahraničí.

Jakoby snad neslyšel o vrcholných fotbalových či hokejových soutěžích! i když na druhou stranu, zlí jazykové tvrdí, že jde o revanš za poslední volby, v nichž část Speedway Clubu nestála na jeho straně. Ať tak či onak, v žarnovických plánech na příští rok jsou mezi jinými závody ranku mistrovství světa a Evropy. A pokud se týká české ligy, tak potom ta první se svými odchovanci.

Vladimír Vopat zatím úplně myšlenku svého extraligového týmu nezavrhl, nicméně po partnerovi se musí ohlédnout někde jinde. Není přitom vyloučeno, že by v české extralize 2020 mohla závodit jen tři družstva. I něco takového tu bylo, v roce 2014, kdy zněla labutí píseň systému dvojutkání.

Foto: Karel Herman

Pardubice se rozloučily vítězstvím, Praha titulem

Pardubice – 18. září
Poslední závod letošní extraligy mohl do historie vstoupit jako mítink, který ve všech svých jízdách měl pokaždé v cíli celou čtveřici závodníků. Nicméně rekord padl v poslední sérii, když nejprve Josefu Francovi vypadl vypínač zapalování a nakonec Jakub Valkovič přišel o bod vinou prasklého primárního řetězu. V té chvíli Slanému zhasla naděje na rozjezd s Pardubicemi i titul. Z trojice pretendentů zlatých medailí vypadl nejprve INTERTEAM. Esa Jána Daniela postupně ztrácela nominální hodnotu. Adrian Gala sice od svého prvního nasazení splácel nadnárodnímu týmu svůj dluh, jenž vznikl jeho odstoupením z červnového závodu, nicméně jeho mohutná skóre nedokázala zvednout celek z posledního místa průběžné klasifikace. Ani Markéta neměla svůj den a Jan Kvěch dokonce čelil zvědavým otázkám, jestli si pamatuje, kdy naposledy měl v extraligové rozjížďce nulu. Pražský trůn se kymácel náporem Slaného, který zprvu vedl, ale byl dostižen Pardubicemi. Závěrečná ofenzíva Milana Macha však zvyšovala naději. Když Eduard Krčmář projel cílem jako vítěz devatenácté jízdy, scházel Středočechům do čela jediný bod. Jakub Valkovič jej měl již na lopatě, vodil za sebou Patrika Mikela, avšak na cílové rovince mu prasknul onen řetěz. Markéta tím pádem uhájila svůj titul před Slaným o jeden tabulkový bod.

Slaňáci, Pardubičané a Pražané stojí na stupních vítězů

Slaný prahne po titulu

Zdeněk Holub (žlutá) odráží Daniela Klímu (bílá)

Atmosféra v v depu byla přece jen o poznání více elektrizující než v jiných případech. Pochopitelně, vždyť nešlo o nic menšího než o titul. Nejblíže k němu měla Praha, jenže o pouhý bod za ním stál Slaný s náskokem jediného bodu na INTERTEAM. Jedinou jistotou, avšak chmurnou se mohl chlubit Pardubice. Byť by dneska nakrásně vyhrály, aritmetika jim nedovolila povznést se z poslední příčky, kterou naposledy ve vyšší soutěži obsadily roku 2006.

Ale že v extralize anno domini 2019 nebude nic jisté až do závěru dnešního mítinku, napověděly již úvodní rozjížďky. V té úplně první startující v krátkém sledu po nástupu triumfoval Eduard Krčmář. Daniel Klíma se úspěšně pustil do křížku s druhým Zdeňkem Holubem, avšak nakonec se propadl až na chvost za Hynka Štichauera.

Jakub Jamrog ve druhé jízdě dne porazil Václava Milíka

V rozjížďce s číslem dvě slánské vedení navýšil Jakub Jamrog, jímž Milan Mach nahradil Martina Málka. Václav Milík udeřil spodní stranou první zatáčky. Vskutku byl chvíli první, ale Polák se rychle vrátil zpět. Pardubický kapitán ve druhém oblouku přitvrdil, jenže Jakub Jamrog byl na konci úvodního kola ještě důraznější.

Josef Franc odmítá, že by po pádu při plzeňském finále jednotlivců byl úplně v pořádku:

„Dobrý? Moc ne! Ty záda…“

Michal Škurla (bílá) drží v šachu Petra CHlupáče (žlutá)

Díky Josefu Francovi přistál bod na pražském kontě, ale Martin Gavenda skóre nadnárodního týmu nerozmnožil. Z dosavadní rutiny vybočila až juniorská jízda. Petr Chlupáč vnějškem první zatáčce zbavil vedení Patrika Mikela, jemuž posléze ujel až o půl rovinky. Moravan v pardubické vestě však nedal šanci Davidu Pacalajovi, zatímco Jakub Valkovič se navzdory užití repasovaného motoru přece jen trápil.

Ve čtvrté jízdě vyhrál Matej Žagar ve stylu start – cíl. Ondřej Smetana se v první zatáčce zprava přenesl před Zdeňka Simotu. Jenže jihočeský Plzeňan ve slánské vestě si něco takového nenechal líbit a do druhého okruhu najížděl jako první zase on. Nicméně ne na dlouho.

Ondřej Smetana v zatáčce u depa navedl svůj motocykl pod něho. Bok po boku jeli až do nájezdu do závěrečného okruhu, kde se Pražan opět vrátil na druhé místo. Michal Škurla vyšel naprázdno a tak INTERTEAM s jediným bodem uzavíral řadu. Osmibodové Pardubice a Praha se hřály na hrotu aktuální klasifikace, Slaný se dostal na sedm.

Matej Žagar (červená) si v osmé jízdě sjednává respekt Zdeňka Holuba (žlutá), Adriana Galy (bílá) a Jakuba Valkoviče (modrá)

Jenže Milan Mach si evidentně spočítal, že od posledního slánského titulu uběhlo již třináct let, a že jeho tým nestojí dnes daleko, aby mu nepořídil mladšího bratříčka. A hned po přestávce šel do akce zase Jakub Jamrog. Výsledkem se stalo velké sólo před Davidem Pacalajem, na něhož Hynek Štichauer dotíral marně. A pozor, pražský náhradník Jan Kvěch se do depa vrátil s nulou!

Slaný byl vmžiku v čele. Pardubice za ním a Praha až třetí. Pakliže by stejné pořadí zůstalo a Středočeši najeli na Markétu aspoň šest bodů, zmocnili by se titulu oni sami. V rozjížďce s číslem šest exceloval Václav Milík, jenže Eduard Krčmář objel v první zatáčce Petra Chlupáče a Michala Škurlu. Tlačil se i na vedoucího Pardubičana, ale jeho snahy ukončilo na sklonku druhého kola wheelie, které mistrovsky zvládl.

Josef Franc (žlutá) vodí Michala Škurlu (bílá)

V sedmé jízdě za nejdelší konec tahal Josef Franc. Zdenek Simota však ve druhé zatáčce skočil pod Daniela Klímu a Patrik Mikel byl poslední. Nic se nezměnilo na pořadí, které upravil až Matej Žagar v rozjížďce s číslem osm. Dlouho sice vedl Adrian Gala, jenže Slovinec s bílým koníkem na vestě jej stejně v první zatáčce třetího okruhu přelstil.

 

Definitivní jistota přichází až s rozjížďkou s číslem dvacet

Jan Kvěch (žlutá) jede úřed Zdeňkem Simotou (modrá) a Jakubem Valkovičem (modrá)

Zdeněk Holub určitě pomýšlel výš, když na svůj týden starý pád z mistrovství republiky v Plzni již dávno zapomněl. Nicméně bod, který uzmul Jakubu Valkovičovi, poslal do vedení Pardubice. Takový vývoj se Tomáši Topinkovi samozřejmě zamlouval. Už tušil, že dnes bude na vyšší než třetí příčku útočit jen horko těžko. A kdyby domácí sebrali Slanému vítězství, třetí místo by jeho svěřencům na titul stačilo.

Druhá série tento trend potvrdila. Hynek Štichauer rozjásal domácí ochozy svým hladkým sólem. Josef Franc se sice v úvodním výjezdu nevybíravě cpal dopředu, ale druhého Michala Škurlu předčil až o kolo později. Jenže ke slánské smůle Jakub Valkovič přivezl svou třetí nulu.

Hned vzápětí se Jan Kvěch povedeným startem pokusil rehabilitovat za svůj úvodní výpadek. Zdeněk Simota se usadil za ním a odrazil Václava Milíka v první zatáčce. Pardubičan zatím odkázal do patřičných mezí dravého Davida Pacalaje. A v úvodním výjezdu druhého okruhu vypálil rovnou do čela!

Adrian Gala (bílá) vede před Ondřejem Smetanou (žlutá) a Eduardem Krčmářem (modrá)

Adrian Gala neměl sobě rovného v jedenácté jízdě. A protože mu Ján Daniel svěřil žolíka, inkasoval rovnou šest bodů. Ty INTERTEAMu nestačily ani na skok na třetí místo, kam se propadl Slaný. Ondřej Smetana totiž před sebe nepustil Eduarda Krčmáře. A byť Patrik Mikel nebodoval, Pardubice zůstaly na čele.

V cifrách to bylo Pardubice 21, Praha 18, Slaný 16 a INTERTERAM 11. Nicméně na závěry bylo přece jen brzy. Pádný důkaz o tom podal Jakub Jamrog, suverén rozjížďky s číslem dvanáct. Jako první dnes porazil Mateje Žagara. Petr Chlupáč však udělal maximum pro pražskou věc, když sebral poslední bod Danielu Klímovi.

Slaný tím pádem pouze srovnal krok s Prahou. Ve třinácté jízdě Ondřej Smetana odrazil středočeský atak. Ve druhém oblouku jej sice podjel Václav Milík, ale Jakub Valkovič dnes prvně skóroval jen na úkor Daniela Klímy. Jenže Slaný neřekl ještě své poslední slovo letošní extraligy. V patnácté jízdě exceloval Jakub Jamrog, aby vzápětí Eduard Krčmář podlehl jen Mateji Žagarovi, ale Josefa France před sebe nepustil.

Matej Žagar (červená) letí do čela před Eduarda Krčmáře (modrá), Josefa France (žlutá) a Davida Pacalaje (bílá)

Při nominaci do poslední série měl Ján Daniel poměrně jasno. Tomáš Topinka si dával na čas, Milan Mach jej napodobil, ale Lubomír Vozár naskládal své závodníky s rutinou šachového velmistra. V sedmnácté jízdě odvedl Adrian Gala všechny své soupeře. Jenže INTERTEAMu již nějakou chvíli nešlo ani o vítězství, ani o stupně vítězů, byť se nyní přiblížil třetí Praze.

Josef Franc vysvětluje svou poruchu v sedmnácté jízdě:

„Den blbec je den blbec, vytrh‘ jsem si chcípák.“

Drama graduje: Ondřej Smetana (modrá) proti Jakubu Jamrogovi (modrá) a Mateji Žagarovi (červená)

Josef Franc totiž v úvodním výjezdu druhého kola zůstal stát. Jeho dva body ochotně dědil Zdeněk Simota, který před sebe nepustil Václava Milíka. Slaný stál rázem dva body za Pardubicemi a sny o jeho titulu dostaly opět jasnější kontury. A to ještě když Jakub Jamrog vypálil do vedení rozjížďky s číslem osmnáct, v jejíž první zatáčce uhlídal Mateje Žagara i Ondřeje Smetanu.

Slovince jej však ve druhém kole podjel ve druhé zatáčce. Pražané mobilizovali své síly, každý bod pro ně byl důležitý, protože kdyby Slaný přece jen přeskočil Pardubice, při shodě jejich tabulkových bodů by za bernou minci posloužilo skóre.

Díky tomu titul nemohli slavit ani po rozjížďce s číslem devatenáct, byť Petr Chlupáč udržel druhé místo před Hynkem Štichauerem. Eduard Krčmář odvedl maximum, zvítězil stylem start – cíl a přiblížil Slaný na rozdíl jediného bodu od vedoucích Pardubic. Pražský náskok na hrotu aktuální tabulky na Slaný se totiž smrsknul na pouhopouhé dva body.

Zdeněk Holub si užívá zasloužené hobla po svém vítězství ve dvacáté jízdě

O zlatu pro Markétu rozhodl Zdeněk Holub. Ve dvacáté jízdě vystřelil dopředu jako plochodrážní pánbůh a nedal ani náznak šance Adrianu Galovi. Jakub Valkovič zametal s Patrikem Mikelem, čímž by vyrovnal dnešní skóre Pardubic a řekl si o rozjezd o vítězství v závodě. Avšak i kdyby v něm Středočeši nakrásně vyhráli a dostali se na stejnou úroveň tabulkových bodů s Prahou, Markéta disponovala lepším skórem.

Zdeněk Simota se již chystal na rozjezd, když v posledním výjezdu Jakubu Valkovičovi prasknul primární řetěz. Pro bod se natáhl Patrik Mikel. Pardubice vyhrály, zatímco Slanému k celkovému stříbru přibylo i druhé místo z dnešního mítinku.

 

Hlasy z depa

Václav Milík (červená) útočí na Jakuba Jamroga (modrá)

„Po tý strašný sezóně, co mám, byl fajn vyhrát poslední extraligu doma,“ netajil se Václav Milík. „Bylo to napínavý až do konce, mohli jsme to ještě posrat. Nepamatuju si, že bychom byli v extralize bez medaile. Jsem rád, že jsme vyhráli, ale nejsem nadšenej‘, celá sezóna stála za prd. Pardubice maj‘ na víc! Ale tuhle sezónu byl problém, že cizince nedělal, co měl. A taky já jsem pár závodů dělal taky hovno.“

„Jsem takovej‘ rezavej‘ píst,“ posteskl si Hynek Štichauer. „Nemám nic moc naježdíno, nevěřím si. Motorky by jely, ale já dělám chybičky. Nemám odhad. Vyhráli jsme, ale mně chybí vyježděnost. Uvidíme, co bude dál, kdybych jel na Přilbě malý finále, byl by to zázrak. Uvidím.“

„První jízda dobrý,“ byl Patrik Mikel ve svém komentáři poměrně stručný. „Pak to ale šlo od deseti k pěti. Sám nevím, čím to…“

„Jelo se mi nádherně, akorát jsem byl naštvanej‘, že jsem vůbec nejel,“ bručel Jaroslav Petrák, že na dnešním triumfu Pardubic neměl aktivní podíl. „Ale já si to vynahradím o Zlatý přilbě.“

Eduard Krčmář (modrá) vede před Zdeňkem Holubem (žlutá), Danielem Klímou (bílá) a Hynkem Štichauerem (červená)

„Dobrý,“ nebyl Eduard Krčmář příliš upovídaný jako obyčejně. „Škoda titulu, ale jedeme dál v sezóně 2020. Jinak k závodům nedokážu nic říct, škoda tý třetí jízdy.“

„Už jsem odcházel na rozjezd a slyším, jak mu prask‘ řetěz,“ popisoval Zdeněk Simota dramatickou koncovku. „Druhý místo celkem není špatný, ale kousek na titul chybí. Dnes jsem měl dobrý starty, ale nemoh‘ jsem se dopasovat do dráhy. Určitě tam něco navezli a já jsem laboroval. A to jsem si říkal, že se dneska dostanu přes deset bodů. Letos mi to nebylo souzený.“

„Nevím, nešlo to,“ smutnil Jakub Valkovič. „Dal jsem nový motor po repasi. Neuměli jsme ho doladit. Neuměl jsem s tím nic udělat. V posledních dvou jízdách byl lepší start a měl jsem i rychlost. A nakonec mi prasknul primár a tak jsme nejeli rozjezd.“

Josef Franc si titul užil

„Dneska dobrý,“ odtušil Zdeněk Holub. „Nevyhráli jsme, ale celkově jo! Po plzni jsem se rozdejchával a jsem v pohodě. A jsme mistři!“

„Den blbec,“ našel Josef Franc rychle trefný příměr pro dnešní mítink. „Pro mě a pro Kvěchouna, prostě, to mládí. Nejlepší bylo po čtvrtý jízdě, když jsme s Topasem řešili, jak kdo pojede. Říkám, ať se do udělá podle bodů. A já byl nejlepší! A titul ti kluci zaslouží! Klobouk dolů, v český sestavě! Tak jsem zase mistr, já nevím, jak to dělám, ale forma jde nahoru.“

„Dneska v pohodě,“ hodnotil Ondřej Smetana. „Jsme mistři, to je nejdůležitější. Třetí místo dneska není žádná sláva, ale byl to vlastně první závod, kterej‘ se nám letos nepoved‘. Z mý strany to bylo fajn. Akorát ještě nabrat rychlost.“

Tomáš Topinka si povídáá s Janem Kvěchem

„Hrozný závody,“ nebyl Petr Chlupáč vůbec spokojený. „Trošku jsme ladili, pořád jsme upravovali zadní řetěz. Poslední jízda byla už dobrá, jinak jsme se hledali.“

„Nevím, kdy jsem měl naposledy nulu v extralize,“ vraštil Jan Kvěch čelo nad otázkou magazínu speedwayA-Z, zda si pamatuje, kdy se vracel do boxů s prázdnou. „Ale dneska jsem měl dvě. Nefungovalo mi to, motorka, všechno, nemoh‘ jsem to dopasovat.“

„Závodil jsem, snažil jsem se, nebylo to ideální, pár bodů jsem ale udělal,“ nechal se slyšet Michal Škurla. „Titul šel kolem náš, je to škoda, ale dopadlo to, jak to dopadlo.“

Patrik Mikel (červená) odráží Davida Pacalaje (bílá)

„Každý závod je to lepší,“ filozofoval David Pacalaj. „Hlavně teď juniorská družstva v neděli v Žarnovici. „Škoda Pepeho France. Udělal jsem chybu a pak mi odešel motor. Uvidíme příště.“

„Tož dneska dobré,“ křenil se Martin Gavenda nad svým hostováním v INTERTEAMu. „Podíval jsem se na závody a dokonce jsem jednou i jel…“

Jakub Jamrog (modrá) jako jediný dnes porazil Mateje Žagara (červená)
1. AMK ZP Pardubice 36
Matej Žagar, SLO 3 3 2 3 3 14
Patrik Mikel 2 0 0 0 1 3
Jaroslav Petrák – – – – DNR
Hynek Štichauer 1 1 3 1 1 7
Václav Milík 2 3 3 3 1 12
2. AK 3ton Slaný 34
Eduard Krčmář 3 2 1 2 3 11
Martin Málek – – – – DNR
Zdeněk Simota 1 2 1 2 2 8
Jakub Valkovič, INTERTEAM 0 0 0 1 E 1
Jakub Jamrog, PL 3 3 3 3 2 14
3. AK Markéta Praha 30
Josef Franc 1 3 2 1 E 7
Zdeněk Holub 2 1 – 2 3 8
Petr Chlupáč 3 0 1 – 2 6
Ondřej Smetana 2 – 2 2 1 7
Jan Kvěch 0 2 0 2
4. SC INTERTEAM 23
David Pacalaj 1 2 0 0 0 3
Michal Škurla, Praha 0 1 1 1 0 3
Martin Gavenda, Pardubice 0 – – – 0
Daniel Klíma, Praha 0 1 0 0 1
Adrian Gala, PL 2 6* 3 3 2 16
Pražská Markéta vyhrála titul – zleva Ondřej Smetana, Zdeněk Holub, Michal Škurla, Petr Chlupáč, Tomáš Topinka a Josef Franc

Konečná extraligová tabulka:

bilance výsledků malé body velké body
1. Praha 2-3-2-1 262 22
2. Slaný 1-4-2-1 257 21
3. INTERTEAM 3-1-1-3 229 20
4. Pardubice 2-0-3-3 237 17
Jan Kvěch (žlutá) v souboji s Václavem Milíkem (červená) a Zdeňkem Simotou (modrá)

Foto: Karel Herman, Pavel Fišer a Kiril Ianatchkov

Adrian Gala (bílá) ujíždí Eduardu Krčmářovi (modrá) a Ondřeji Smetanovi (žlutá)