Archiv pro rubriku: Extraliga

Déšť už první letošní pardubický triumf spláchnout nestačil

Pardubice – 27. června
Meteorologové předpovídali, že dešťové období začne v Pardubicích někdy okolo devatenácté hodiny. Dle původního časového harmonogramu měl být v té době pátý závod letošní extraligy zhruba někde ve třech svých čtvrtinách. Pořadatelé jej už v květnu kvůli vodě z nebes museli překládat, a proto nechtěli podobnou zkušenost zažít znovu. Proto vynechali nástup a úderem šesté hodiny večerní se šlo rovnou zostra na věc. Pražany dostal do čela Matěj Kůs. Vzápětí se prosadil Eduard Krčmář a poté Jan Kvěch. Než první série skončila, poslal však Václav Milík, který dnes startoval na čísle jedna, do vedení Pardubice. Slánští závodníci začali mít po slibném začátku problémy s nastavením motocyklů, navíc ke všemu Petr Chlupáč ve dvanácté jízdě zadřel motor. Tomáš Topinka hrál vabank na předčasný konec závodu. Během šesti jízd čtyřikrát udeřil náhradníkem. Josef Franc dvakrát vyhrál, v osmé jízdě uštědřil porážku i Václavu Milíkovi, ale ztratil bod nejprve s Patrykem Dudkem a pak i s Hynkem Štichauerem, jemuž se investice do motoru dnes večer evidentně vyplatila. Po třech sériích byli Pražané o dva body za Pardubicemi. Jenže ohlašovaný déšť řádil někde mimo Svítkov a pražský kouč stál před vyprázdněnou strategickou prachárnou. Nicméně Ondřej Smetana a Michal Škurla, byť dvě série stáli, své družstvo podrželi dvojicí druhých míst. Mezitím se vrátil do hry také Milan Mach, když mu v rozjížďce s číslem šestnáct žolík Jakub Jamrog dovezl šest bodů. Vzápětí však Václav Milík triumfoval před Eduardem Krčmářem a domácí před závěrečnou sérií vedlo o šest bodů před Prahou a Slaným. Svěřenci Lubomíra Vozára k radosti hlavní tribuny hodlali ukončit svůj půst v otázce vítězství. Sedmnáctou jízdu vyhrál Patryk Dudek, a když se Václav Milík hned na to zhurta v nájezdu do cíle vypořádal s Jakubem Jamrogem, čtyři tabulkové body na východočeském kontě se stalo realitou. Duel o druhé místo rozlouskl Jan Kvěch, když v devatenácté jízdě porazil Hynka Štichauera, přičemž Petr Chlupáč vyšel naprázdno. Slaný byl pozadu o tři body a zůstávala mu teoretická šance na rozjezd. Proti tomu se však postavil Ondřej Smetana, když protnul metu jako první před Zdeňkem Simotou. Pak už jen následovaly stupně vítězů, aby se pár minut před osmou přece jen rozpršelo.

Improvizované stupně vítězů v depu

Sázka na slejvák nevyšla

Jan Kvěch a Matěj Kůs se chystají na trénink

Byl to opravdový frčák! Osmnáctá hodina byla přesně jednu minutu minulostí, když se z depa spustili účastníci rozjížďky s číslem jedna. Nebylo se ostatně čemu divit. Podle meteorologů totiž měla velká ručička oběhnout ciferník jen devětapadesátkrát, než se nebeská stavidla měla otevřít mohutným náporem dešťové vody.

Tomáš Topinka si dobře spočítal, že za tu dobu se stihne maximálně dvanáct rozjížděk. První série dokonale zapadl do jeho plánů. Matěj Kůs v první jízdě skvěle odstartoval, zatímco Jakub Jamrog v úvodním oblouku stihnul předčit jenom Hynka Štichauera. Ovšem pardubický vousáč byl na dnešek skvěle připraven.

Eduard Krčmář vede před Patrykem Dudkem a Ondřejem Smetanou

Ve druhém okruhu slánského Poláka překonal spodní stranou druhé zatáčky a dovezl do domácí části boxů dva body. Pardubické publikum jásalo rovněž na počátku druhé jízdy. Skvělý start totiž vynesl do vedení Patryka Dudka. Ovšem již v první zatáčce měl vrch Eduard Krčmář, který na první příčku doslova přeletěl po vnější straně.

Rychlý venek zužitkoval v juniorské jízda rovněž Jan Kvěch. Zatímco nejlepší start předvedl Patrik Mikel, on se bleskově povznesl ze čtvrté pozice rovnou do čela. V ten moment měla Markéta na čele bod náskok před Pardubicemi. Petr Chlupáč beznadějně trčel vzadu. David Pacalaj tím pádem inkasoval první bod pro Žarnovicu a Slaný stál o dva body na domácími.

Jan Kvěch (bílá) vede juniorskou jízdu před Davidem Pacalajem (modrá) a Patrikem Mikelem (červená)

Čtvrtá jízdě ovšem tyto pořádky obrátila doslova vzhůru nohama. Václav Milík nejel dnes coby náhradník, ale nastoupil s jedničkou. Teď triumfoval stylem start – cíl a rychle zmizel konkurentům, jež nechal bojovat o druhé místo. Zleva první zatáčky se pro něho natáhnul Michal Škurla, jenže Zdeněk Simota jel rychlou vnější stopu a ve výjezdu se dostal před Pražana.

Jihočeský Plzeňan ve slánské vestě s přehledem triumfoval v páté jízdě, do jejíhož cíle přivedl za sebou Hynka Štichauera, Jana Kvěcha a Jakuba Valkoviče. Lidé na tribunách začali otevírat své deštníky a Tomáš Topinka v předtuše blížícího se slejváku vsadil vše na esovou kartu s obrázkem Josefa France.

Václav Milík dnes startoval s číslem jedna – na snímku vedle Martina Gavendy

Svého náhradníka poslal prvně na ovál v rozjížďce s číslem šest. Tu však opanoval Patryk Dudek. Ovšem Josef Franc s přehledem inkasoval dva body, když slánský Petr Chlupáč prohrál duel o poslední bod s Michalem Tomkou.

Slánské manko však eliminoval Eduard Krčmář, který vévodil rozjížďce s číslem sedm. Život mu však ztrpčoval Matěj Kůs, jenž se užuž ve druhé zatáčce sunul po spodní straně do vedení. Slánský závodník nepustil vítězství z rukou. A protože Patrik Mikel byl třetí, pouhé tři body dělily tři vedoucí celky.

Josef Franc marně dotírá na Patryka Dudka

V osmé jízdě se objevil znovu Josef Franc, aby v první zatáčce po levé straně vystřídal ve vedení Jakuba Jamroga. Václav Milík neměl zrovna excelentní start a jezdil až třetí. V nájezdu do druhého oblouku však nesmlouvavě vyhnal Poláka na venek, ovšem na stíhání vedoucího Pražana již bylo pozdě.

Pardubické vedení se smrsklo na velikost jednoho jediného bodu. Po krátké přestávce se na ovál spustil Josef Franc. Jenže tentokrát jeho kosa narazila na kámen skvělého Hynka Štichauera, jenž po perfektním startu mohl pádit pro vítězství. Josef Franc se kočkoval s Eduardem Krčmářem, jenž přilétl zezadu v první zatáčce. V nájezdu do dalšího oblouku se ovšem prosadil Pražan.

Tomáš Topinka po zjištění, že slejvák nepřišel a závod neskončí předčasně:

„Věřil jsem předpovědi. Teď budou všichni chytrý, proč jsem tam Pepeho dával v šesti jízdách čtyřikrát.“

Jakub Jamrog (žlutá) bojuje s Josefem Francem (bílá) a Václavem Milíkem (červená)

Pardubická ofenzíva pokračovala i v desáté jízdě. Patryk Dudek v první zatáčce spodem vytrapoval po Jakubu Jamrogovi. Vyvezl jej na mantinel, kde se slánskému borci zvedl motocykl na zadní. Zatímco Patryk Dudek šel do čela, Jan Kvěch se posunul na druhou příčku. V tomto ohledu však Jakub Jamrog stačil sjednat nápravu, když pražského benjamínka odkázal za svá záda již v první zatáčce druhého kola.

Jakub Jamrog (žlutá) při duelu s Janem Kvěchem

V jedenácté jízdě stál Josef Franc na startovním roštu již počtvrté. Nyní neměl sebemenší problém se Zdeňkem Simotou. Michal Tomka odvedl Patrika Mikela, a protože jej Ján Daniel povýšil na žolíka, násobil svůj bod dvěma. Patrik Mikel vyšel naprázdno, nicméně vedoucí Pardubice si pořád držely minimální odstup před Prahou. Co bylo pro Tomáše Topinku horší, avizovaný déšť nebyl nikde. A on si s Josefem Francem takřka vystřílel veškerý prach ze své prachárny.

 

Pořadí určují tři poslední rozjížďky

V rozjížďce s číslem dvanáct zadřel Petr Chlupáč motor

V rozjížďce s číslem dvanáct vedl Matěj Kůs za sebou Václava Milíka. Jenže v prvním výjezdu si pražský kapitán nechal přece jen hodně otevřený spodek a Václav Milík jej za to na začátku protilehlé rovinky ztrestal. Jakub Valkovič již ve svém depu vychytal nastavení motocykl na měkčí dráhu, než v Pardubicích obvykle bývá, a ukázal záda Petru Chlupáčovi.

Pražský junior hostující ve Slaném však zadřel motor a prakticky zcela zbytečně tlačil do cíle, protože středočeskému týmu na konto stejně ničím nepřispěl. Milan Mach si zkontroloval průběžné body a bylo mu jasné, že mu Pardubice s Prahou unikají.

Dramatický závod přitahoval pozornost i v depu

Jelikož se závodem nebyl kvůli dešti amen, musel Tomáš Topinka mobilizovat Michala Škurlu a Ondřeje Smetanu, kteří se na dráze od první série vůbec neobjevili. Ve třinácté jízdě jej však čekala další pohroma, když Matěji Kůsovi po špatném startu sebral poslední bod David Pacalaj, který se před pražského kapitána dostal spodem úvodního výjezdu.

Ještě v nájezdu do první zatáčky Patryk Dudek předčil Zdeňka Simotu. A když hned na to v rozjížďce s číslem čtrnáct Hynek Štichauer triumfoval stylem start – cíl, bylo evidentní, že Pardubice před zraky svého domácího publika míří konečně za svým prvním letošním vítězstvím. Ondřej Smetana však podobná tvrzení odmítal. Ve druhé zatáčce podjel Petra Chlupáče, čímž východočeskou převahu snížil na šestibodovou hranici.

Zdeněk Simota má za sebou Davida Pacalaje (modrá) a Matěje Kůse (bílá)

Nicméně Milan Mach se dokázal vrátit do hry. Pro patnáctou jízdu vložil do rukou Jakuba Jamroga žolíka. Jenže za delší konec provazu se rozhodl tahat Michal Škurla. Po výtečném startovním manévru před sebe v první zatáčce nepustil slánského Poláka, jehož jediným aktivem se prozatím stalo podjetí Patrika Mikela.

Jenže Jakub Jamrog dobře tušil, že jeho klub může ve hře o vítězství udržet jedině šest bodů. V nájezdu do druhého kola se zničehonic objevil pod Michalem Škurlou. Ten sice kousal ve snaze udržet se na čele, ale hned v nejbližší zatáčce musel tak či onak povolit.

Hynek Štichauer míří k vítězství před zraky Ondřeje Smetany a Petra Chlupáče

Pardubice s třiatřiceti body neztratily vedení. Praha byla pozadu o pět, Slaný o šest bodů. Nicméně jak Tomáš Topinka, tak Milan Mach neměli už moc strategických prostředků, protože do konce základní části závodu zbývala jedna jediná jízda. Domácí celek  proto museli sesadit z pozice leadera programovými závodníky. Navíc s jedním juniorem v sestavě, jej museli nasadit i v závěrečné pětině.

„Žolík mi vyšel, ale nevychází něco jinýho,“ konstatoval Milan Mach a již poněkolikáté během měsíce extraligy naznačil podezření, že hostující junior v jeho sestavě boduje spíše pro svůj mateřský klub. „Budu muset udělat velkou změnu…“

Michal Škurla drží v šachu slánského žolíka Jakuba Jamroga

Jan Kvěch měl však coby junior pražské Markéty svůj tým skvělým způsobem podržet. Do rozjížďky s číslem šestnáct vypálil jako první Václav Milík. Jenže Jan Kvěch, po startu čtvrtý, se jako deus ex machina středem první zatáčky náhle zjevil na druhé příčce. Udeřil na Václava Milíka, který ho udržel, nicméně v oblouku u depa jej Pražan podjel.

Václav Milík kontroval již na konci druhého kola, aby Pražanovi ujel. Na něho udeřil Eduard Krčmář. Rozuzlení jejich duelu přinesl třetí okruh. V jeho druhé zatáčce se Janu Kvěchovi vzepjal motocykl ve chvíli, kdy jej objížděl slánský závodník. Incident naštěstí neskončil pádem, nicméně Pražan posléze projel cílem třetí. A Slaný srovnal krok s Prahou.

Jakub Valkovič vyváznul z pádu bez zranění

Tomáš Topinka plánoval pro sedmnáctou jízdu nominaci Matěje Kůse. Dokonce svého kapitána již nahlásil, když změnil verdikt ve prospěch Josefa France. Lubomír Vozár hlásil svůj tým jako poslední, takže pochopitelně pražskému esu postavil do cesty Patryka Dudka. Po vylétnutí pásky se zprvu zdálo, že nešlo o šťastný tah.

Josef Franc se ujal vedení a zdálo se, že se Patryk Dudek před něho v úvodním zatáčce nedostane. Jenže stále ještě úřadující světový vicemistr to ve výjezdu přece jen dokázal a ještě víc domácí klub přiblížil vítězství. To mu hned vzápětí přivezl Václava Milík, i když rozjížďku s číslem osmnáct zprvu vedl Jakub Jamrog.

Patryk Dudek vede Josefa France a Eduarda Krčmáře

Pardubický kapitán se na první pozici mihnul jen na chvilku v první zatáčce. Navíc zezadu dotíral Matěj Kůs. Jejich souboj zaměstnával pozornost publika až do cíle. V nájezdu do čtvrtého kola se Václav Milík zprava posunul před Jakuba Jamroga, jehož však další oblouk do čela vrátil.

Nicméně Václav Milík šel tvrdě za svým cílem. V poslední zatáčce zaútočil nekompromisně spodní stranou, málem Poláka srazil, nicméně nakonec mohl argumentovat účelem, který světí prostředky. Jaroslav Kocek jej svou šachovnicovou vlajkou přivítal dříve a Svítkov mohl na začátku druhé půle soutěže konečně slavit triumf bílého koníka.

Jan Kvěch komentuje své vítězství v rozjížďce s číslem devatenáct:

„Odstartoval jsem hůř, Hynek mě chtěl vyvézt a já ho podjel!“

Strhující trojboj devatenácté jízdy: Matěj Kůs (bílá), Václav Milík (červená) a Jakub Jamrog (žlutá)

Zato skóre Prahy a Slaného bylo opět vyrovnáno. Do jejich duelu zprvu zasáhnul Hynek Štichauer dalším ze svých kromobyčejně vydařených startů. Jenže Jan Kvěch nasadil k útoku a již v půlce úvodního oblouku vedl. David Pacalaj projel cílem s rozsypanou ventilovou pružinou, avšak Petr Chlupáč jej již nestačil obrat o jeho bod.

Praha by tím pádem přišla o druhou příčku pouze, kdyby v rozjížďce s číslem dvacet nebodoval a slánský závodník vyhrál nejen tady, ale i v následném rozjezdu. Proti takové hypotéze se postavil Ondřej Smetana. Letos poměrně přehlížený závodník dal najevo, komu Praha hodně vděčí za loňský titul.

Ve dvacáté jízdě Ondřej Smetana nezaváhal a dovedl za sebou do cíle Zdeňka Simotu

Odstartoval jako z příručky. Zdeněk Simota se sice snažil o útok vnější stranou první zatáčky, ovšem dál než na druhou pozici se nedostal. Praha byla druhá a Tomáš Topinka se přece jen dočkal slejváku. Jenže to už stadión temněl, závodníci měli za sebou pódium v depu a hodinky ukazovaly za deset minut osm.

 

Hlasy z depa

Hynek Štichauer měl radost z vítězství

„Dneska jsem šťastnej‘,“ smál se Hynek Štichauer. „Motorka jela, měli jsme skvělej‘ tým a super mechaniky. Konečně, konečně jsem vyhrál nějakou jízdu v extralize. Udělal jsem pro to hodně. Vysypal jsem se do motorek a vyplatilo se to. Jsou ještě tři závody do konce, může se to ještě otočit, teď se hlavně nezranit na dlouhý a trávě.“

Patrik Mikel při souboji s Davidem Pacalajem

„Starty dobrý, stylově se do toho dostávám,“ kvitoval Patrik Mikel. „Ale závod byl takový neslaný nemastný. Dělal jsem chyby, je to lepší, výhra super, snažím se zbavit smůly ze začátku sezóny. Vypadá to, že to bude lepší a lepší, mám zase dravý styl. Doufám, že se nepletu. A je pořád dost práce.“

Jan Kvěch o sobě slyšel hodně chvály a to nejen kvůli porážce Hynka Štichauera

„Podařilo se,“ komentoval výsledek závodu Jan Kvěch, který díky triumfu v devatenácté jízdě stál u definitivního odlepení Prahy od Slaného. „Pár chyb jsem udělal, najel jsem třeba do koleje, kde se to chytlo. Po tom venku to potřebuju ještě doladit.“

Josef Franc nemohl být nespokojen

„Špičková týmová spolupráce za Prahu!“ vyzdvihoval Josef Franc. „Dobrý, já jsem spokojenej‘. Jako tajnej‘ kapitán mám radost z kluků. Proč jsem tajnej‘ kapitán? Nominoval jsem se sám! Kvěchoun překvapil, byl velký želízko v ohni. Jel perfektně a my ho doplňovali. Pardubice vyhrály, jsou to závody, extraliga je vyrovnaná. My můžeme ještě posílit o cizince. Ale zatím jedeme jen s našima a nemáme se, za co stydět. Byl bych rád, kdybych jako náhradník nemusel jet tolik jízda za Škurliče a Smetáka, když to naladí.“

„První tři jízdy vesměs šly,“ konstatoval Matěj Kůs.  „Pak jsme vyšvihli rychlej‘ druhej‘ flek s překvapením. Honza Kvěch jel skvělý závody. Ale do konce extraligy je ještě dlouhá cesta.“

Ondřej Smetana opět svou Prahu podržel

„Dobrý to bylo,“ bilancoval Ondřej Smetana. „Jel jsem jen tři jízdy a šest bodů není špatnejch‘. Vlítnul jsem tam zpátky po dvou jízdách, co jsem stál. Hlavně, že jsem na tom druhým místě. Dneska byly Pardubice hodně silný a Slaný taky. Kvěchoun jel parádně!“

Zdeněk Simota nebyl spokojen

„Až do poslední série dobrý,“ říkal Zdeněk Simota. „Pak jsme to posrali. Potřebovali jsme dojíždět před Prahou, abychom drželi druhý místa. A to se nepovedlo. Nemoh‘ jsem to doladit, aby to bylo rychlý.“

„Dneska to nešlo,“ odtušil Eduard Krčmář. „Já nevěděl, jak to nastavit, nešlo mi to od startu. Ale jedeme dál. Dvakrát jsem na začátku vyhrál, pak se to zlomilo. Nenaděláš nic.“

„Dneska nic moc,“ kroutil Petr Chlupáč hlavou. „Snažili jsme se dopasovat motorku. Ale nemoh‘ jsem se dopasovat já. Jeden motor jsme zadřeli, co se dá dělat?! Jedeme dál…“

Michal Tomka (modrá) má před sebou Zdeňka Simotu (žlutá) a Josefa France (bílá)

„Všechno v pohodě,“ rozhovořil se Michal Tomka. „Až na to, že v té jedné jízdě se mi pokazil karburátor. Dali jsme druhý z náhradní motorky a ten byl úplně špatný. Odešlo asi těsnění, dělal nám ho jeden klub a možná ho tam zapomněl vůbec dát. Dneska už to bylo lepší, dařilo se, ale technika… Vypadá to, že karburátory mají dost. Uvidíme na tréninku v Žarnovici.“

David Pacalaj si uvědomuje spoustu práce, která před ním ještě stojí

„Odešel mi motor,“ vracel se David Pacalaj k poslední rozjížďce. „Rozsypala se ventilová pružina. Bylo to dobré. Je ale ještě hodně práce, aby to bylo takové, jak si představuji.“

„Jsem celkem zklamaný,“ neskrýval Jakub Valkovič své rozpoložení po závodech. „Těšil jsem se sem. Bylo to měkčí, než jsem zvyklý, býval tu beton. Měl jsem nastavené motorky podle toho. Až ve třetí jízdě to bylo lepší. Pak jsem ale spadnul, byla tam kolej, natáhla mě a musel jsem to položit. A teď se mi nakonec roztrhnul přední řetěz, je to škoda, na Patrika Mikela jsem měl.“

Hynek Štichauer (červená) v úspěšném souboji s Josefem Francem
1. AMK ZP Pardubice 45
Václav Milík 3 2 3 3 3 14
Patrik Mikel 2 1 0 1 1 5
Patryk Dudek, PL 2 3 3 3 3 14
Hynek Štichauer 2 2 3 3 2 12
Josef Novák DNR
2. AK Markéta Praha 38
Jan Kvěch 3 1 1 1 3 9
Michal Škurla 1 – – 2 3
Ondřej Smetana 1 – – 2 3 6
Matěj Kůs 3 2 2 0 1 8
Josef Franc 2 3 2 3 2 12
3. AK 3ton Slaný 34
Eduard Krčmář 3 3 1 2 1 10
Jakub Jamrog 1 1 2 6* 2 12
Petr Chlupáč, Praha 0 0 E 1 0 1
Zdeněk Simota 2 3 2 2 2 11
Martin Málek DNR
4. SC Žarnovica 7
Michal Tomka 0 1 2* 0 E 3
Jakub Valkovič 0 0 1 F E 1
Martin Gavenda, Pardubice 0 0 0 0 0 0
David Pacalaj 1 0 0 1 1 3
Drama osmnácté jízdy: Václav Milík (červená) se před zraky Matěje Kůse (bílá) dere před Jakuba Jamroga (žlutá)

Aktuální extraligová tabulka:

bilance výsledků: malé body: velké body:
1. Pardubice 1-4-0-0 179 16
2. Praha 2-1-2-0 164 15
3. Slaný 2-0-3-0 159 14
4. Žarnovica 0-0-0-5 63 5
Patryk Dudek vede před Josefem Francem a Eduardem Krčmářem

Foto: Karel Herman

Jan Kvěch (žlutá) vzal duel o druhé místo do svých rukou a míří do cíle devatenácté jízdy před Hynkem Štichauerem (červená), Davidem Pacalajem (modrá) a Petrem Chlupáčem (žlutá)

Začíná jít do tuhého

Pardubice – 27. června
Pět stadiónů již extraliga ve své současné podobě zažila. Před třemi lety Mšeno řešilo problémy se svou dráhou pořádáním svého druhého mítinku v Divišově. A rok nato si BP Team rovným dílem rozdělil své domácí závody mezi Plzeň a Březolupy. Ale aby se vyšší soutěž v modelu čtyřčlenných družstev v pěti kolech po sobě jdoucích objevila na pěti různých destinacích, se stalo naposledy v sezóně 1997. A pak až letos, protože dnes je na programu její odložený pardubický závod. Tři vedoucí celky jsou srovnány na dvanácti tabulkových bodech. Jejich pořadí určuje pouze skóre a na samém počátku druhé půle soutěže evidentně začíná jít do tuhého.


Tipujte:

Položme si otázku, kdo vyhraje pardubickou extraligu ještě jednou.

View Results

Loading ... Loading ...

Pardubice: změna je život

Václav Milík bude doma pardubickou jedničkou i podle čísla na své vestě

Je to paradoxní. Pardubice letos nevyhrály ani jeden extraligový závod a přitom daly dohromady nejvíce malých bodů. A to je v zamotané soutěži při rovnosti tabulkových bodů se Slaným a Prahou staví do leadera soutěže. Nicméně před domácím publikem by pochopitelně rády vstoupily do klubu vítězů. I proto mění strategii.

„Změna je život,“ komentuje Lubomír Vozár tak, že se Václav Milík z postu náhradníka povznesl na jedničku nejen, co se jeho role v družstvu týká, ale i podle startovního čísla. „Zkoušet něco nového se musí vždycky.“

Na čísle rezervy je Josef Novák, což nepostrádá logiku, protože může kdykoliv v případě potřeby vjet na ovál místo Patrika Mikela, jenž byl jmenován juniorem celku. Nechybí ani Hynek Štichauer a místo Tomasze Jedrzejaka se do sestavy vrací Patryk Dudek.

Hynek Štichauer je vždy zárukou slušného bodového zisku

„Byl smluvený už na ten původní termín závodu,“ vysvětluje Lubomír Vozár, proč se místo Tomasze Jedrzejaka objeví stále ještě úřadující světový vicemistr. „Měnit to nebudeme, když chce jet a my jsme mu to slíbili.“

Takže Pardubice jsou jako obyčejně v optimální konstelaci pro vítězství, takže by jej dnes konečně mohly utrhnout? „Je to vyrovnané,“ upozorňuje jejich kouč na náramnou přednost letošního ročníku soutěže. „Stačí chybička, co se vloudí, a je to jinak. Hlavně aby vyšlo počasí. Včera jsme pracovali na tribuně a vyhnal nás déšť. Pršelo fest. A zrušit závod podruhý by byla smůla.“

Sestava na dnešní večer: 1 Václav Milík, 2 Patrik Mikel (junior ACCR/SMF), 3 Patryk Dudek (PL), 4 Hynek Štichauer, 17 Josef Novák

 

 

Žarnovica: není to optimální

David Pacalaj si bude žarnovickou vestu oblékat také dnes

Dvouletá účast SC Žarnovica v české extralize je ve své podstatě sympatická. Martin Vaculík se sice vzhledem k okolnostem neobjevuje tak často, jak by si naši fanoušci přáli. Na druhou stranu žarnovický Městský stadión dodává soutěži nejen úžasné prostředí, ale také diváckou kulisu, kterou v Čechách příliš nevídáme.

Klub se soustředí na práci se svými mladými závodníky. Ke všemu mu citelně chybí Patrik Búri, jenž se na prvního máje nešťastně zranil v Murecku. Proto se Žarnovičané letos ještě neobjevili na pódiu a výsledkem rovnice je postavení u dna současné extraligové tabulky.

Ještě ve Slaném reagoval Ján Daniel na dotaz, zda se Martin Vaculík po svém comebacku v polské extralize objeví rovněž v Pardubicích, neutrálním slůvkem: „Možná.“ Dnes je jasné, že se slovenské eso ve Svítkově neobjeví, protože se soustředí na svůj opožděný sobotní vstup do série Speedway Grand Prix v Horsensu.

Stále se lepšící Jakub Valkovič

Nicméně v Pardubicích si vesty žarnovického Speedway Clubu obléknou jen čtyři závodníci bez náhradníka. Juniory Michal Tomku, Jakuba Valkoviče a Davida Pacalaje doplní jeden host. Jím ale bude Martin Gavenda, který toho za slovenský klub v minulosti najezdil hodně, avšak letos figuruje na pardubické soupisce.

Ján Daniel byl včera většinu dne k nezastižení, takže o motivech jeho týmotvorby bychom se mohli pouze dohadovat. Faktem zůstává, že se Speedway Club potýká s problémy po kvalifikaci o SGP 2019, kterou pořádal v květnu. Slovenská republika letos vůbec nedotuje motoristický sport a ani další slíbené prostředky na krytí nákladů na pořádání vrcholného podniku celého motoristického kalendáře nedorazily.

Sestava na dnešní večer: 5 Michal Tomka, 6 Jakub Valkovič, 7 Martin Gavenda (Pardubice), 8 David Pacalaj (junior ACCR/SMF), 18 neobsazeno

 

 

Praha: sestava šitá na přesnou míru svítkovské dráze

Pražský kapitán Matěj Kůs

Markéta se ve Slaném drala do čela aktuální klasifikace závodu. Nicméně pouze v rozjížďce s číslem jedenáct dokázala se Slaným srovnat krok, jinak jí vždy při útocích došel dech. Ten jí scházel hlavně v závěru a tak se domů vracela s dvěma body do tabulky za třetí místo. Své současné druhé místo bude chtít ve Svítkově vylepšit sestavou s jedním juniorem, jímž bude Jan Kvěch. A to mimo jiné znamená, že bude muset startovat i v poslední sérii nominačních rozjížděk.

„Když nemám druhýho juniora, co mám dělat?“ upozorňuje Tomáš Topinka na reprezentační povinnosti Filipa Hájka, jehož by ve Svítkově rozhodně rád měl ve svém týmu. „Fíla dnes odjíždí do Daugavpilsu a pak hned do Maconu. Druhýho juniora jsme půjčili do Slanýho, nechci jim ho brát a Daniel Klíma ještě není na extraligu připravenej‘.“

Přitom Filipu Hájkovi jde svítkovský ovál náramně k duhu, takže Tomáš Topinka musí jeho nepřítomnosti litovat. Vedle Jana Kvěcha a stálic Matěje Kůse a Josefa France ale přivede na nástup Michala Škurlu a Ondřeje Smetanu, takže Zdeněk Holub zůstane doma, navzdory svému excelentnímu počínání při chabařovickém přeboru v neděli.

Pražské eso Josef Franc v akci

„Jenže tohle nejsou Chabařovice,“ připomíná pražský kouč fakt, že páté kolo extraligy se jede ve Svítkově. „Proto máme Škurlíka se Smetákem. Myslím si, že tu jedou líp.“

V otázce letošních vítězství si Praha nemá se Slaným co vyčítat, jelikož na nejvyšším stupni pódia stáli každý dvakrát. „Jak to dopadne, tak to dopadne,“ přemítá Tomáš Topinka nad možným dnešním výsledkem. „Určitě nejedeme prohrát. Extraliga je ale určitě zajímavá, uvidíme…“

Sestava na dnešní večer: 9 Jan Kvěch (junior ACCR/SMF), 10 Michal Škurla, 11 Ondřej Smetana, 12 Matěj Kůs, 19 Josef Franc

 

 

Slaný: inspirace u Karla Poláčka

Jakub Jamrog je jedním ze tří slánských mušketýrů

Slaný soutěž zamotal minulou středu, když ve strhujícím závěru dokázal udržet vzpínajícího se bílého koníka na uzdě a o jeden bod vyhrát. Na dnešek Milan Mach opouští svou myšlenku čtyřčlenného týmu.

„Mám jich pět,“ žertuje slánský kouč. „Předtím se mi smáli, proč jich mám jen čtyři, teď se mě ptáš, proč jich je pět. Čet‘ jsi Karla Poláčka? Bylo nás pět.“

I když na druhou stranu se slánská strategie nikterak dramaticky nemění. Martin Málek, který chyběl v Žarnovici, v Kopřivnici a ve Slaném, figuruje jako náhradník. Jedinou změnou k angažmá Eduarda Krčmáře, Jakuba Jamroga a Zdeňka Simoty je comeback Petra Chlupáče, jehož si ve své sestavě dvakrát ponechal Tomáš Topinka.

Zdeněk Simota před týdnem definitivně pojistil domácí vítězství Slaného

„Mates byl ve středu na koncertě Iron Maiden,“ neopouští Milana Macha humor. „Tam ztvrdnul, tak je v sestavě.“

Ideálním výsledkem dnes večer by bylo pochopitelně vítězství. „Vždycky chceme vyhrát,“ reaguje Milan Mach. „Někdy to vyjde, jindy ne. Je nás ale víc na to vítězství. Pardubice jsou doma silný, Pražákům těm je tam taky hej. Takže uvidíme. Každej‘ bod se hodí, proto mi vadí ta Kopřivnice, mohlo to bejt‘ jinak.“

Sestava na dnešní večer: 13 Eduard Krčmář, 14 Jakub Jamrog (PL), 15 Petr Chlupáč (Praha) (junior ACCR/SMF), 16 Zdeněk Simota, 20 Martin Málek

Foto: Karel Herman

Měsíc extraligy končí samým překvapením

Pardubice – 25. června
Sérii čtyř extraligových klání v měsíci červnu uzavře pozítří mítink v Pardubicích, který musel být přeložen z květnového termínu vinou deště. A stala se nevídané věc! Manažeři všech týmů nahlásili své sestavy tak brzy, že již dnes o půl šest večer mohly být oficiálně zveřejněny, byť do konce uzávěrky zbývá více než celý den. Tím však překvapení nekončí. Pardubice totiž nebudou mít Václava Milíka na postu náhradníka, Slaný dorazí v pěti, ale Žarnovica přijede ve čtyřech s posilou v podobě Martina Gavendy a Praha se obejde bez Zdeňka Holuba a bude mít jediného juniora, protože Petr Chlupáč se vrací do Slaného.


Tipujte:

Kdo vyhraje středeční pardubickou extraligu?

View Results

Loading ... Loading ...

Oficiálně nahlášené sestavy:

AMK ZP Pardubice: 1 Václav Milík, 2 Patrik Mikel (junior ACCR/SMF), 3 Patryk Dudek (PL), 4 Hynek Štichauer, 17 Josef Novák
SC Žarnovica: 5 Michal Tomka, 6 Jakub Valkovič, 7 Martin Gavenda (Pardubice), 8 David Pacalaj (junior ACCR/SMF), 18 neobsazeno
AK Markéta Praha: 9 Jan Kvěch (junior ACCR/SMF), 10 Michal Škurla, 11 Ondřej Smetana, 12 Matěj Kůs, 19 Josef Franc
AK 3ton Slaný: 13 Eduard Krčmář, 14 Jakub Jamrog (PL), 15 Petr Chlupáč (Praha) (junior ACCR/SMF), 16 Zdeněk Simota, 20 Martin Málek
Pardubičané ve Slaném: zleva Václav Milík, Patrik Mikel, Hynek Štichauer, Josef Novák, Tomasz Jedrzejak a Lubomír Vozár

Foto: Karel Herman

Zdeněk Simota rozhodl vabank poslední jízdy ve slánský prospěch

Slaný – 20. června
Astronomové by dlouhou přítomnost slunce na obloze dozajista exaktně vysvětlili letním slunovratem. Nicméně než naše nejbližší hvězda předvedla spektakulární červený západ na slánský obzor za přítomnosti srpku Měsíce, stala se bezděčným svědkem dramatické extraligové podívané. Čtvrtý podnik vyšší soutěže nejlépe rozehrál pardubický Tomasz Jedrzejak, avšak ve druhé jízdě proburácel cílem jako první Jakub Jamrog v novém traťovém rekordu. Ten zopakoval svůj triumf rovněž v rozjížďce s číslem šest. A protože se v otázce hromadění trojek nikterak nežinýrovali ani Eduard Krčmář a Zdeněk Simota, Slaný se ujal vedení. Žarnovica se bez svých opor bohužel ujala role křoví. A Ján Daniel ke všemu zapomněl v jedenácté jízdě nahlásit start náhradníka Milena Maneva, takže Pavel Váňa houkal sirénou jako kapitán zámořského parníku na znamení, že Bulhara prostě startovat nechat nemůže. Nejvýraznějším bodovým ziskem slovenského celku byly dva body Davida Pacalaje a to ještě násobené dvěma dle žolíkového pravidla. Vyrovnanost mítinku nedovolila ostatním koučům na strategické prostředky ani pomyslet, ale naproti tomu jsme zaznamenali tři žluté karty za ulité starty. Avšak zpátky k boji o vítězství. Mezi sedmou a desátou jízdou Tomáš Topinka rovnou třikrát udeřil náhradníkem a Josef Franc mu nahromadil devět bodů. Pražané dýchali Slanému na záda rozdílem jediného bodu. Ovšem Václav Milík po dvou startech rychle pochopil, že motor, který se mu nelíbil včera ve švédském Hallstaviku nebude pořádně fungovat ani dnes ve Slaném, a přesedl na druhý stroj. V rozjížďce s číslem patnáct jako první porazil Josefa France, což zopakoval ob jízdu později. Pražané v závěrečné sérii maličko nestačili s dechem, zatímco Východočeši zhurta udeřili na Slaný. Ke všemu Eduard Krčmář v osmnácté jízdě při útoku na druhého Matěje Kůse zavinil pád pražského kapitána a byl diskvalifikován. Tomasz Jedrzejak kraloval repete a Pardubice byly rázem o bod před Slaným. Vzápětí ale Eduard Jamrog odvedl Hynka Štichauera a za vyrovnaného stavu obou vedoucích celků startovala závěrečná rozjížďka. Zdeněk Simota sice později připouštěl, že by si takový nervák raději odpustil. Se svou misí se však vyrovnal dokonale. Soustředil se na start, který jej vynesl do čela. A pak už ubíhalo jedno kolo za druhým, dokud startmaršál Tomáš Loskot neodmával Zdeňka Simotu v cíli. Ten pochopitelně zajistil Slanému vítězství a celá trojice prvních týmů se v aktuální tabulce zamotala do jednoho dvanáctibodového klubíčka.

Na pódiu se objevily všechny čtyři týmy

Nezadržitelný slánský vzestup

Slánští funkcionáři Antonín Vilde (vlevo) a Petr Pospíchal (vpravo) s čestným předsedou klubu Karlem Ležákem, jemuž popřáli k devadesátinám

I když se už chystala odbíjet osmnáctá hodina, stále panovalo vedro jako v peci. Závodníci byli vesměs příjemně překvapeni stavem dráhy při svých klasických předzávodních procházkách. Mezitím do ochozů proudil vskutku velký dav diváků, jak je ostatně ve Slaném dobrým zvykem. Čtvrtý extraligový závod je rozhodně neměl zklamat.

Vedení se ujaly Pardubice. Tomasz Jedrzejak vystřihnul start jako z partesu a jeho spanilou jízdu posléze zastavil až startmaršál s šachovnicovou vlajkou v ruce. Ve druhé zatáčce však svým domácím kolegům postavil Zdeněk Simota platformu k nástupu, když podjel Ondřeje Smetanu. Vzápětí kraloval Jakub Jamrog.

Zdeněk Simota (červená) v boji o vedení s Tomaszem Jedrzejakem (modrá) a Ondřejem Smetanou (žlutá)

Své velké sólo ozdobil časem rovných sedmašedesáti sekund, který byl prohlášen za nový traťový rekord. Nicméně podobné informace je nutno přebírat kriticky. Povinnost mít na plochodrážních závodech delegované oficiální časoměřiče totiž padla už zkraje devadesátých let. Od té doby se časy příliš často nezveřejňují, a co je podstatnější, především se pravidelně a systematicky neměří.

Jakub Jamrog (červená) vyrazil na cestu za rekordem dráhy před Václavem Milíkem (modrá) a Zdeňkem Holubem (žlutá)

Proto mnohem více zaznamenáníhodný fakt z rozjížďky s číslem dvě bylo, že slánský Polák uštědřil porážku Václavu Milíkovi. A také, že David Pacalaj v úvodním oblouku objel Zdeňka Holuba, což Tomáše Topinku umocnilo v přesvědčení, že již ve druhé sérii jej nahradí náhradníkem.

Juniorská jízda vynesla zprvu do vedení Filipa Hájka. Jenže Petr Chlupáč, jehož ve slánské sestavě na hostování nahradil, se hnal vnějškem první zatáčky jako raketa. Kdyby někdo jen okem mžiknul, přišel by o jeho předjížděcí manévr z posledního místa na první. Filip Hájek se však propadal i nadále.

V nájezdu do druhého okruhu se zprava okolo něho jen mihnul Patrik Mikel. A tahanici o poslední bod, která trvala prakticky celou druhou polovinu rozjížďky s číslem tři, pro sebe v úvodní zatáčce čtvrtého kola rozhodl Jakub Valkovič. Plochodrážní kuloáry rázem dostaly nový výživný materiál, zda náhodou pražští junioři nehostují ve Slaném za účelem, aby nebodovali.

V juniorské jízdě už vede Petr Chlupáč před Filipem Hájkem, Patrikem Mikelem a Jakubem Valkovičem

Ať tak či onak, Slaný spěl nezadržitelně do čela. Eduard Krčmář odstartoval jako z děla a po skončení čtvrté jízdy dotáhli domácí doposud vedoucí Pardubičany, jimž nyní Hynek Štichauer dovezl jediný bod. Po přestávce se Zdeněk Simota dostal v první zatáčce z jedné vody na čisto před Václava Milíka a Matěje Kůse.

Václav Milík přemítá nad jedním bodem z rozjížďky s číslem pět:

„Jezdím na motorku, kterej‘ mi včera ve Švédsku nejel. Myslel jsem, že kvůli dráze, ale teď musím vzít druhou motorku.“

Zdeněk Simota (červená) jde do čela páté jízdy před Matěje Kůse (žlutá) a Václava Milíka (modrá)

Pardubický kapitán poznával, že rozhodnutí jet na motoru, s nímž včera ve švédské Elitserien nebylo spokojený, není zrovna optimální nápad. Jeho pražský protějšek však disponoval potenciálem, který mu umožnil Zdeňku Simotovi vzdorovat. Ještě než vjel na protilehlou rovinku, dostal se před plzeňského Jihočecha ve slánské vestě.

Ovšem Zdeněk Simota dal nad palčivé slunce najevo, že dnes pojede skvělý závod. Ve druhé zatáčce kontroval po spodní straně a do cíle druhého kola již projížděl jako vedoucí závodník. O další trojku na domácí konto se postaral Jakub Jamrog rovnou v šesté jízdě. Po raketovém startu jej Tomasz Jedrzejak nestačil objet a následné útoky nepřinesly pardubickému Polákovi pražádný progres.

Josef Franc a Ondřej Smetana si vyměňují zkušenosti

První výjezd na ovál proměnil Josef Franc v hladký triumf v rozjížďce s číslem sedm. Hynku Štichauerovi ujížděl ještě ve třech čtvrtinách pátého okruhu. Startmaršál totiž drobátko zaspal a šachovnicovou vlajkou přivítal až třetího v pořadí. K nelibosti Milana Macha jím byl Michal Tomka, který poslední bod uzmul Filipu Hájkovi.

 

Trojitá touha po vedení

Raketový start v osmé jízdě vynesl Eduarda Krčmáře (červená) do čela před Ondřeje Smetanu (žlutá), Davida Pacalaje (bílá) a Patrika Mikela (modrá), ale přinesl mu i žlutou kartu

I přes druhou nulu borce, který měl v sobotu v Liberci přímý postup do finále juniorského mistrovství světa na dohled, zůstával Slaný na čele průběžné klasifikace. Pardubice byly pozadu o bod, Praha o dva. A Žarnovica se samými juniory a bulharským veteránem na postu rezervy o zaoceánský parník.

Start Eduarda Krčmáře v rozjížďce s číslem osm nebyl zprvu odměněn třemi body, ale žlutou kartou. Napodruhé vystřelil opět skvěle Ondřej Smetana, jenže slánské eso se rychle proklestilo do čela. Přerušení jízdy se stalo osudné spíše Davidu Pacalajovi. Slovenský junior nejprve ztratil třetí příčku ve prospěch Patrika Mikela, aby na začátku čtvrtého kola zůstal stát.

Restart osmé jízdy se stal osudným Davidu Pacalajovi, okolo něhož projíždí Patrik Mikel

„Než restartovali jízdu, ušla mi zadní guma,“ vysvětloval, sotva se dostal do depa a pořadatelé se pustili podruhé do úpravy dráhy. Sotva byli hotovi, vedení v rozjížďce s číslem devět se ujal Zdeněk Simota. Jenže Josef Franc nabral v prvním výjezdu neskutečnou rychlost a spodní stranou vyjel na protilehlou rovinku jako první.

„Pepíčkovi to tam dláblo,“ líčil Zdeněk Simota později. „Říkám si ‚pohoda‘, jenže on nabral rychlost a byl tam.“ Pražané přeskočili Pardubice a s odstupem dvou bodů se sápali po slánském vedení. Zdvojený dvouminutový limit signalizoval, že Josef Franc přijede na startovní rošt rovněž v rozjížďce s číslem deset. A tentokrát odstartoval jako plochodrážní pánbůh.

Trojboj Jakuba Jamroga (červená), Hynka Štichauera (modrá) a Josefa France (žlutá)

Po vedoucí pozici prahnul také Hynek Štichauer, který se v první zatáčce nikterak nemazlil s Jakubem Jamrogem a vyvezl ho na mantinel. Polák ve slánské vestě nepokládal celou věc za uzavřenou. Tlačil se na pardubického vousáče a společně se dotáhli na Josefa France. Pražan jim ovšem dokázal v posledním okruhu ujet. A Jakub Jamrog si připravil strhující finále.

Matěj Kůs (žlutá) útočí na Tomasze Jedrzejaka (modrá)

V závěrečném oblouku udeřil zprava. Ve výjezdu však prudce zlomil motocykl doleva a na cílové metě byly dva body jeho. A pochopitelně Slaného, jehož náskok před Pražany se smrsknul na jediný bodík. Nicméně nyní byli na řadě Pardubičané, aby tahali za pilku.

Ján Daniel si sype popel na hlavu za jedenáctou jízdu:

„Zapomněl jsem ho nahlásit. Jsem taky jen člověk. Horší by bylo, kdyby nám šlo o bednu…“

Tomasz Jedrzejak ztratil dnes večer jen dva body

Rozjížďka s číslem jedenáct se konala pouze ve třech. Ján Daniel totiž zapomněl nahlásit, že místo Davida Pacalaje posílá do akce náhradníka Milena Maneva. A co čert nechtěl, vedoucí depa Jaroslav Drbal slovenského kouče nemohl najít, aby ho na jeho opomenutí upozornil, když viděl, že se Bulhar chystá na dráhu.

Milen Manev se tím pádem v jedenácté jízdě projel pouze k pásce a pak hned rovnou od ní nazpět do depa. Tomasz Jedrzejak odvedl Matěje Kůse a na Filipa Hájka zbyl poslední bod. Praha tak doklepla svou ztrátu na Slaný, zatímco Pardubičanům na oba vedoucí celky chyběly tři body. V rozjížďce s číslem dvanáct je překlenul Václav Milík.

Václav Milík v sedle druhého motocyklu ujíždí Eduardu Krčmářovi

Pardubická jednička si vzala druhý motocykl, v jehož sedle naměřila Eduardu Krčmářovi již při vylétnutí pásky. Díky Petru Chlupáčovi skončil poslední bod v pražských boxech. A tak se trojice vedoucích celků seřadila do pořadí odděleného jedním jediným bodem. Slaný 24, Praha 23 a Slaný 22.

 

Verdikt Zdeňka Simoty

Michal Tomka naštěstí ze svých pádů vyvázl bez zranění

Žarnovica opět uzavírala pole a na prahu čtvrté série disponovala pouhými třemi body. V rozjížďce s číslem třináct si Jakub Jamrog vykoledoval žlutou kartu. Po restartu vedl Matěj Kůs, ale slánského Poláka měl neustále za zády. Rozhodující okamžik nadešel ve třetím okruhu. V jeho první zatáčce se Jakub Jamrog do čela nedostal, avšak spodní stranou té druhé již ano.

Matěj Kůs (žlutá) vede před Jakubem Jamrogem (červená), Milenem Manevem (bílá) a Patrikem Mikelem (modrá)

O dramatickou tečku nebo spíše vykřičník se postaral Patrik Mikel. „To byla jízda!“ kvitoval ji pardubický junior především u vědomí, že v poslední zatáčce konečně udolal Milena Maneva. „Vůbec jsem neodstartoval, nemohl jsem ho předjet, pořád kličkoval. Naštěstí mi v poslední zatáčce udělal místo. Takže bomba!“

Hynek Štichauer (modrá) se žene okolo Petra Chlupáče (žlutá)

Za delší konec provazu začal tahat opět Slaný. Zdeněk Simota napodobil Jakuba Jamroga ve čtrnácté jízdě s tím rozdílem, že se do vedení dostal hned po startu. Za sebou měl Petra Chlupáče, ale Hynek Štichauer šel v prvním výjezdu úzkou skulinou mezi pražským juniorem a mantinelem na druhou příčku.  V druhé zatáčce klesl Petr Chlupáč i za Davida Pacalaje, jehož Ján Daniel povýšil na žolíka. „Skákal jsem na těch dírách a nevěděl, kde jsem,“ líčil pražský junior. „A najednou tam byl Pacalaj!“

Josef Franc (žlutá) jde do vedení před Václava Milíka (modrá), Filipa Hájka (červená) a Jána Mihálika (bílá)

Patnáctá jízda nabídla první dnešní konfrontaci Josefa France a Václava Milíka. Oba náhradníci svých klubů kopali ideální kolej u pásky, zatímco Ján Mihálik a Filip Hájek zůstávali v relativním klidu. Posléze se do vedení dostal Pražan, nicméně pardubický kapitán jej v první zatáčce podjel. Druhý oblouk si najel hodně velkoryse a Josef Franc, který se nalepil na vnitřní čáru, ho nestíhal.

Pardubice tím pádem nechali Prahu za sebou. Na Slaný, pro nějž Filip Hájek nyní dovezl třetí místo, jim zatím tři body stále chyběly. V rozjížďce s číslem šestnáct si Zdeněk Holub, jenž se vrátil do boje poprvé od druhé jízdy, vysloužil žlutou kartu. Pavel Váňa jimi dnes rozhodně nešetřil, viděli jsme jich víc než žolíků.

Tomasz Jedrzejak (modrá) udeřil na Zdeňka Holuba (žlutá)

Po novém startu byl Zdeněk Holub stejně rychlý. Ovšem Eduard Krčmář se hrnul vpřed jako buldozer. Drcnul do pražského závodníka a oba je objel Tomasz Jedrzejak. Podpora tribun ale hnala slánského borce dopředu. Ve druhém kole podjel polského soupeře v první zatáčce a zvýšil slánské vedení na čtyři body před Pardubicemi a šest před Prahou.

Šestnáctá jízda však byla zastavena a Zdeněk Holub (žlutá) dostal žlutou kartu

Rozjížďka s číslem sedmnáct však měla ambice průběžným stavem zatřást. Václav Milík totiž v první zatáčce zvenčí překonal Josefa France. A Filip Hájek jezdil poslední. Nakonec však bral bod, protože Michal Tomka před ním ve třetím okruhu upadl. Mezitím již Milan Mach vyprovázel Eduarda Krčmáře do rozjížďky s číslem osmnáct.

Václav Milík v sedmnácté jízdě dlouho upravoval kolej

Tomasz Jedrzejak si nechal na ovál přistavit náhradní motocykl, nicméně zůstal sedět na tom původním. Dostal se do čela a za sebou měl Matěje Kůse, Eduarda Krčmáře a Milena Maneva. Ve druhém nájezdu zaútočil Slaňák zleva, nicméně jeho atak skončil kolizí s Matějem Kůsem. Pražský kapitán se ocitnul na zemi.

Okamžitě blikala červená světla. Eduard Krčmář dokroužil další kolo, zastavil u Pražana, aby zjistil jeho stav a omluvil se. Celá věc skončila vřelým objetím a podáním ruky a pochopitelně diskvalifikací slánského závodníka. Matěj Kůs si v depu u sanitky sundal vršek kombinézy. Byť si stěžoval na ruku a nohu, mohl pokračovat.

Kolize Eduarda Krčmáře a Matěje Kůse měla šťastný konec

Při opakování byl Tomasz Jedrzejak stejně suverénní jako při prvním pokusu a dovedl za sebou do cíle Matěje Kůse a Milena Maneva. Žarnovica samozřejmě ztratila naději na pódium již dávno, ale zbývající tři týmy mohly být klidně první jako třetí. Pardubice se totiž dostaly do vedení s převahou jednoho bodu na Pardubice a čtyř na Prahu.

Jakub Jamrog dotáhl Slaný na pardubickou úroveň

Borci z hlavního města však vypadli z boje o vítězství jako první. Ondřej Smetana totiž z rozjížďky s číslem devatenáct přivezl jediný bod na úkor Davida Pacalaje. V první zatáčce jej totiž nekompromisně vyřešil Hynek Štichauer, který ovšem mohl už jen sledovat záda Jakuba Jamroga. Zadání dvacáté jízdy proto bylo až děsivě přímočaré.

Zdeněk Simota přibližuje své vítězství v rozjížďce s číslem dvacet:

 „Soustředil jsem se na start. Ten se mi poved‘, ohlíd‘ jsem se a viděl, že mám náskok.“

Zdeněk Simota (červená) splnil misi poslední jízdy dokonale a již po startu se ujal vedení

A sice, zda získá více bodů Patrik Mikel nebo Zdeněk Simota, toho družstvo vyhraje. Ideální řešení rovnice o jediné neznámé, našel Zdeněk Simota. Vystřelil dopředu jako z děla. Navíc, když se v prvním výjezdu ohlédl, spatřil za sebou Jakuba Valkoviče.

Patrik Mikel předjíždí Jakuba Valkoviče (bílá), ovšem Zdeněk Simota je v prachu a s ním také vidina pardubického vítězství

Proto neváhal a pádil stále vpřed, dokud jej neodmávli jako prvního, což Slanému dalo první domácí vítězství od roku 2016. Bitva za jeho zády se netýkala nejen jeho, ale ani celé extraligy, protože o pořadí a tabulkové situaci již bylo rozhodnuto. Nicméně Jakub Valkovič neudržel druhou pozici dlouho. Již na protilehlé rovince se okolo něho přehnal Patrik Mikel a v nájezdu do druhé zatáčky rovněž Petr Chlupáč.

 

Hlasy z depa

Zdeněk Simota vede před Matějem Kůsem

„Třináct bodů,“ připomínal Zdeněk Simota s nadšením své skóre. „Škoda jízdy s Pepíčkem, dláblo mu to. Říkám si ‚pohoda‘, jenže on nabral rychlost a byl tam. Jinak super. Celej‘ tým jsme dělali body. To rozhodnutí v poslední jízdě nemuselo ale vyjít na mě. Škoda, že se tam lízli a Edu vyloučili. Od mistráku mi všechno funguje, zlomilo se to k lepšímu. Škoda Kopřivnice, teď uvidíme ve středu v Pardubicích.“

Eduard Krčmář při útoku na Zdeňka Holuba (modrá)

„Chtěli jsme doma vyhrát kvůli divákům,“ nezastíral Eduard Krčmář. „Podařilo se to. Trochu jsem to zdramatizoval, nechtěl jsem, naštěstí je Matěj v pořádku. A na titul se neptej, víš, že nikdy neříkám nic dopředu (smích).“

Václav Milík (modrá) podniká úspěšný útok na Josefa France

„Včera mi jeden motor ve Švédsku nejel, myslel jsem, že kvůli dráze,“ líčil Václav Milík. „Dneska jsem jel na tom samým. Znova to nešlo. Ve třetí jízdě jsem vyměnil motorku a jelo to. Mrzí mě, že nám to uteklo o bod, ale v Pardubicích vyhrajeme. Zlatá přilba ode mě očekávala víc a já od sebe taky čekal víc. Zbytečně jsem ztratil body, motorka nejela. Už to nevrátím, ale jede se dál.“

Hynek štichauer se snaží udržet Jakuba Jamroga

„Jsem z toho celej‘ huhňavej‘,“ řekl Hynek Štichauer. „Můžeme bejt‘ rádi, že jsem druhý. Dobrý závod, ale já jednak nezklamu, ale taky ani nepřekvapím. Jsem rád, že nezklamu, ale sere mě, že nepřekvapím.“

Patrik Mikel v akci

„Nic moc,“ šetřil Patrik Mikel optimismem. „Nemohl jsem se odlepit ze startu. A zezadu to šlo těžko. Dráha byla dobrá, ale pak horší a horší. Poslední jízda vyšla. Aspoň jsem udržel druhé místo, z prvního jsem nešel dolů a aspoň šel na to druhé.“

Josef Franc v souboji s Hynkem Štichauerem (modrá)

„Prošli jsme si dráhu a vypadala,“ vrátil se Josef Franc až na samý začátek závodního podvečera. „Vypadala, že to bude jedna z nejlepších drah, co jsem ve Slaným zažil. Bylo to ale náročný, fyzicky i kvůli tomu počasí. Jel jsem na provizorních motorech, dařilo se, bylo to dobrý. Dvakrát jsem na Vencu odstartoval. Poprvý to bylo závodní, podruhý moje chyba, zvolil jsem špatnou stopu.“

Matěj Kůs odolává tlaku Jakuba Jamroga

„Dneska musím říct, že závody byly náročný po těch anglickejch‘,“ povzdechl si Matěj Kůs. „Pepa výborný, já odjel standard, ne propadák. Startoval jsem, jel jsem dobře, ale chyběla mi rychlost. Bolí mě ruka a noha a hnul jsem si s páteří.“

Ondřej Smetana nebyl spokojen

„Nic moc, byli jsme třetí,“ bručel Ondřej Smetana. „To je pro nás neúspěch! I z mojí strany jsou čtyři body málo, měl jsem mít aspoň šest, i když jsem dvakrát stál. Nedá se nic dělat. V Pardubicích s tím něco udělám. Teda jestli pojedu…“

David Pacalaj (bílá) v souboji s Hynkem Štichauerem (modrá) a Petrem Chlupáčem (žlutá)

„Celkem dobře,“ reagoval David Pacalaj na tradiční otázku magazínu speedwayA-Z, jak se mu dnes jelo. „Škoda defektu, mohly být body, ale v Pardubicích uvidíme. Hodně toho vyzkoušíme.“

Zdeněk Simota právě v rozjížďce s číslem dvacet přiváží Slanému vítězství
1. AK 3ton Slaný 41
Eduard Krčmář 3 3 2 3 U 11
Filip Hájek, Praha 0 0 1 1 1 3
Jakub Jamrog, PL 3 3 2 3 3 14
Zdeněk Simota 2 3 2 3 3 13
bez náhradníka
2. AMK ZP Pardubice 40
Tomasz Jedrzejak, PL 3 2 3 2 3 13
Josef Novák – – – – DNR
Hynek Štichauer 1 2 1 2 2 8
Patrik Mikel 2 1 1 1 2 7
Václav Milík 2 1 3 3 3 12
3. AK Markéta Praha 34
Zdeněk Holub 0 – – 1 1
Ondřej Smetana 1 2 – – 1 4
Petr Chlupáč 3 1 1 0 1 6
Matěj Kůs 2 2 2 2 2 10
Josef Franc 3 3 3 2 2 13
4. SC Žarnovica 6
Jakub Valkovič 1 0 0 0 0 1
Ján Mihálik 0 – 0 0 0
David Pacalaj 1 E – 2* 0 3
Michal Tomka 0 1 F – F 1
Milen Manev, BG (SMF) 0 ex 0 1 1

Poznámka: žluté karty – Eduard Krčmář v osmé, Jakub Jamrog v třinácté a Zdeněk Holub v šestnácté jízdě; Milen Manev nebyl připuštěn ke startu v rozjížďce s číslem jedenáct, protože manažer jeho výměnu za Davida Pacalaje nenahlásil

Kolize Matěje Kůse (žlutá) a Eduarda Krčmáře (červená)

Aktuální extraligová tabulka:

bilance výsledků: malé body: velké body:
1. Pardubice 0-4-0-0 134 12
2. Praha 2-0-2-0 126 12
3. Slaný 2-0-2-0 125 12
4. Žarnovica 0-0-0-4 56 4
Jakub Jamrog (červená) útočí na Hynka Štichauera (modrá)

Ukázkové jízdy 125 ccm na malé dráze v nezávodním režimu:

Bruno Belan, Vojtěch Zamazal, Karel Průša a Tony Katra
Slánský potět na nástupu: Vojtěch Zamazal, Bruno Belan, Tony Katra a Karel Průša

Foto: Pavel Fišer, Karel Herman a Kiril Ianatchkov

Václav Milík (modrá) v duelu s Josefem Francem (žlutá)

 

Dnešní extraligový večer může tři vedoucí celky rozdělit stejně jako smotat dohromady

Slaný – 20. června
Letos v extralize prozatím prožíváme, co předchozí tři ročníky vyšší soutěže po renesanci čtyřutkání nepřinesly. O titul totiž regulérně bojují tři týmy. Po třech kolech se Praha, Pardubice a Slaný rozložily v průběžné tabulce s jednobodovými odstupy. Již dnes okolo dvacáté hodiny večerní bude všechno jinak, protože první extraligová půle se uzavře na ovále středočeského královského města. Poměrně vyrovnané sestavy dávají prostor pro mnoho alternativ, protože vedoucí trojice se může od sebe oddělit stejně dobře jako se ve svém pořadí srovnat.


Tipujte:

Kdo vyhraje extraligu ve Slaném?

View Results

Loading ... Loading ...

Slaný: opět čtyřka bez náhradníka

Eduard Krčmář nebyl zastáncem předčasného ukončení extraligového závodu v Kopřivnici

Pokud někdo litoval nešťastného průběhu kopřivnického závodu předminulou sobotu, byl to pochopitelně Slaný. Copak necitlivá diskvalifikace Zdeňka Simoty, ta už přebolela, stejně jako sankce pro závodníka, který přišel Lence Felix sdělit svůj názor na její působení na věžích českých stadiónu. Konec konců pro svou pravdu trpěl už Jan Hus a mnohem citelněji než stokorunovou pokutou. Faktem je, že Milan Mach neměl na severomoravském obru ve svém družstvu pátou kolonu předních závodníků, jež ve své podstatě stála za hozením ručníku do ringu po dvanácti rozjížďkách.

„Kopřivnice mohla dopadnout úplně jinak,“ uvědomuje si Milan Mach potenciál, jímž by mohl z neuskutečněných osmi rozjížděk ve svůj prospěch vytěžit. „Simoťák s Edou chtěli vyloženě jet. A tak bychom si přáli to přelomit dneska. Ale všichni jsou silný a všichni chtěj‘ vyhrát!“

Z trojice prvních celků by se však čtyři tabulkové body hodily nejvíce domácím, proto se na první pohled může zdát riskem, když Milan Mach opět sází na Eduarda Krčmáře, Filipa Hájka, Jakuba Jamroga a Zdeňka Simotu v základní sestavě bez náhradníka. Přitom důvody absence Martina Málka v Žarnovici a v Kopřivnici byla pochopitelná, ale dnes se u vědomí hodnoty sázky v banku jeví vyloženě jako nelogická.

Jakub Jamrog pevně patří do slánské sestavy

„Vyhovuje mi to jet ve čtyřech,“ obhajuje Milan Mach koncepci své týmotvorby. „Jakub Jamrog se tak dostane do závodu hned od začátku a nemám v sestavě napsanýho nikoho, kdo se ani nesveze. Je to riziko a není. Když se něco stane, je to špatný stejně.“

A jaké tedy bude obsazení stupňů vítězů? „Nevím,“ odtuší Milan Mach. „Praha nebo Pardubice budou asi za námi (smích). Ideální by bylo, aby byla Žarnovica druhá za námi. To by se nám líbilo. Ale to je science fiction.“

Sestava na dnešní večer: 1 Eduard Krčmář, 2 Filip Hájek (Praha) (junior AČR/SMF), 4 Zdeněk Simota, 17 neobsazeno

 

 

Pardubice: beze změny v sestavě, strategii i prognózách

Tomasz Jedrzejak neprohrál v Kopřivnici ani jednu rozjížďku

Pakliže hodnotíme čtvrtou sezónu obnovených extraligových čtyřek, nemůžeme nevypíchnout ještě jeden nevídaný fakt. Ještě nikdy se totiž nestalo, že by Pardubice již tři závody za sebou nevyhrály. V letošní soutěži byly třikrát druhé. A tak je devět tabulkových bodů dnes staví do role výživného masa uprostřed hamburgeru, jehož vršek a spodek tvoří pražští leadeři a třetí Slaňáci.

„Jedeme jako v Kopřivnici, nic neměníme,“ představuje Lubomír Vozár svůj tým, který dnes ve Slaném patnáct minut před osmnáctou hodinou přivede na slavnostní nástup. Tím pádem se pochopitelně nemění ani strategie. Kapitán Václav Milík je na náhradnické osmnáctce, Patrik Mikel nominovaný jako povinný junior, což Josefu Novákovi nedává velké vyhlídky dostat se do akce, zatímco zbytek sestavy tvoří Hynek Štichauer a Tomasz Jedrzejak.

Václav Milík jel včera švédskou Elitserien

„Patryk Dudek byl včera ve Švédsku,“ pokračuje pardubický kouč. „Vlastně i Václav Milík. I proto máme Tomasze Jedrzejaka, kdyby byl problém, ať mám jednoho silného.“

Naposledy mávali Pardubičané diváckým ochozům z nejvyššího stupínku pódia loni v září ve Svítkově a to ještě vlastně pomyslně, protože se vzhledem k předčasnému konci závodu tehdy vyhlašovalo v depu. „Vyhraje nejlepší,“ zachovává Lubomír Vozár tradiční pardubický postoj také v ohledu předzávodních prognóz. „Letos je to opravdu vyrovnané. A je opravdu škoda, že se tam nemíchá také Žarnovica, ani dnes asi nebude ostatním brát body. Doufám, že Maťo Vaculík bude aspoň v srpnu v Žarnovici.“

Sestava na dnešní večer: 5 Tomasz Jedrzejak (PL), 6 Josef Novák, 7 Hynek Štichauer, 8 Patrik Mikel (junior AČR/SMF), 18 Václav Milík

 

 

Žarnovica: slovenští junioři a Bulhar se slovenskou licencí

Milen Manev dnes nasoupí za Žarnovicu v extralize podruhé

Na žarnovickém dvouletém účinkování v české extralize lze najít jednu špatnou věc. A sice menší účast Martina Vaculíka. Slovenské eso by pochopitelně bylo ozdobou celé soutěže, která přece jen při vší úctě nehýří hvězdnými zahraničními jmény jako v minulosti. A jeho pravidelná účast by pochopitelně účinným katalyzátorem pódiových aspirací týmu ze slovenského Tekova.

„Maťo má nějaké povinnosti,“ vysvětluje Ján Daniel dnešní nepřítomnost hvězdného muže své soupisky, který se v neděli v polské extralize vrátil k závodění po rekonvalescenci své zraněného nohy. „Možná za nás nastoupí někdy v budoucnu. A proto dnes bude cizinec.“

Milan Manev je pochopitelně cizincem vzhledem ke svému bulharskému pasu, ovšem slovenská licence jej v duchu extraligových reglementů staví na roveň slovenských a pochopitelně českých závodníků. Že Patrik Búri, který zazářil v dubnu v Praze, je stále zraněný, není rozhodně žádnou novinkou. Záměr slovenského klubu postavit Andreje Kobrina do role motivační hrozby, aby si mladící nemysleli, že mají své extraligové jisté, byl podobně účinný jako výhrůžky Mikulášem s čerty dospívajícím puberťákům. A tak se Jakub Valkovič, Ján Mihálik, David Pacalaj a Michal Tomka postarali o primát suverénně nejmladší základní čtyřky.

Jakub Valkovič je dnes žarnovickým juniorem

„Jsem pro to, aby jezdili naši, ať si zvykají,“ nepřekvapí stanovisko žarnovického kouče. „Víc jich nemám, proto musí jet cizinec. Milen Manev bude náhradník, juniora pojede Jakub Valkovič. Mám ho případně, kým nahrazovat, počítám s traťovou rezervou. A víš, že jsem se už i žolíka dávat naučil (smích).“

Sestava na dnešní večer: 9 Jakub Valkovič (junior AČR/SMF), 10 Ján Mihálik, 11 David Pacalaj, 12 Michal Tomka, 19 Milen Manev (BG – SMF)

 

 

Praha: na cizince ještě nenastal čas

Josef Franc byl nominován na post náhradníka

Do formule náramně povedené soutěže Pražanům nezapadá pouze třetí místo v Žarnovici. Oba své domácí závody, jak na Markétě, tak v Kopřivnici vyhráli. A díky tomu se hřejí na samé špici aktuální tabulky náskokem bodu na Pardubice a dvou na Slaný. Své postavení budou obhajovat v poněkud jinak postavené sestavě s jedním juniorem.

„Pepa je náhradník,“ říká Tomáš Topinka, aby objasnil odklon od své proklamované filozofie dvou juniorů v týmu. „Honza Kvěch musí dohánět školu, má tam trošičku nějakej‘ průser.“

Na pozici povinného juniora je proto Petr Chlupáč. Zpochybnit nominaci Josefa France či Matěje Kůse by dokázal pouze absolutní šílenec. O dvou posledních místech v sestavě se pražský kouč rozhodoval mezi trojicí kandidátů. Nakonec s nabídkou dnešního startu oslovil Zdeňka Holuba a Ondřeje Smetanu, zatímco Michal Škurla zůstal s prázdnýma rukama.

Matěje Kůse předchází zprávy o dobré formě

„Z těch tří jede nejlíp Ondra,“ uvažuje Tomáš Topinka a dodává, že svou roli při jeho volbě sehrála i pravidla. „Přemejšlel jsem, že když nechám stát Škurlíka, můžou si ho půjčit jiný kluby. U Zdendy to nejde, protože tři nejlepší závodníci klubu podle average nemůžou hostovat jinde.“

Pražské postavení v extralize by mohlo být razantně posíleno za pomoci angažmá zahraniční posily, ale Praha má zatím na soupisce pouze Sebastiana Ulamka, jenž se při Memoriálu Antonína Vildeho příliš nevytáhl… „Na cizince není zatím ještě čas, je to v pohodě, chci, aby jezdili naši kluci,“ vytuší Tomáš Topinka otázku a vzápětí se s podobnou elegancí vyhne tipování. „Přijeď a uvidíš, že vyhraje ten nejlepší.“

Sestava na dnešní večer: 13 Zdeněk Holub, 14 Ondřej Smetana, 15 Petr Chlupáč (junior AČR/SMF), 16 Matěj Kůs, 20 Josef Franc

 

Foto: Karel Herman

Slánský závod se oproti svému kopřivnickému protějšku liší dvěma detaily

Slaný – 19. června
Zítra vpodvečer ve Slaném česká extraliga uzavře svou první polovinu. O sestavách ve vyšší české soutěži není třeba příliš spekulovat. Oproti kopřivnickému závodu mění složení svých týmů pouze Ján Daniel a Tomáš Topinka. Slovenský tým nebude využívat hostování Martina Gavendy, protože nastoupí Ján Mihálik. Pražané musí oželet Jana Kvěcha, jehož studijní povinnosti připoutávají do školních škamen. Proto pojedou jen s jedním juniorem, protože ve družstvu bude Ondřej Smetana.


Tipujte:

Kdo vyhraje extraligu ve Slaném?

View Results

Loading ... Loading ...

Oficiálně nahlášené sestavy:

AK 3ton Slaný: 1 Eduard Krčmář, 2 Filip Hájek (Praha) (junior AČR/SMF), 3 Jakub Jamrog (PL), 4 Zdeněk Simota, 17 neobsazeno
AMK ZP Pardubice:  5 Tomasz Jedrzejak (PL), 6 Josef Novák, 7 Hynek Štichauer, 8 Patrik Mikel (junior AČR/SMF), 18 Václav Milík
SC Žarnovica: 9 Jakub Valkovič (junior AČR/SMF), 10 Ján Mihálik, 11 David Pacalaj, 12 Michal Tomka, 19 Milen Manev (BG – SMF)
AK Markéta Praha: 13 Zdeněk Holub, 14 Ondřej Smetana, 15 Petr Chlupáč (junior AČR/SMF), 16 Matěj Kůs, 20 Josef Franc
Slaný v Kopřivnici: zleva Zdeněk Simota, Filip Hájek, Jakub Jamrog, Eduard Krčmář a Milan Mach

Foto: Karel Herman