Archiv pro rubriku: Extraliga

Pražané slavili extraligový triumf bez svého kouče i bez svého kapitána

Žarnovica – 14. července
Tomáš Topinka se nikdy netajil pevným přesvědčením, že extraligový tým složený výhradně z vlastních odchovanců má ambice na extraligová vítězství. Dravou vodu na mlýn jeho argumentace dávaly výkony Markéty na ovále, kde jí nejvyšší stupínek pódia mnohdy unikl o onen příslovečný vlásek. Nicméně do Žarnovice měl být povolán jakýsi dobrý Polák, z jehož startu však sešlo. Pražané se však konečně dočkali vítězství. A co je pikantní nejen bez Josefa France, jenž se na pouťáku v Marmande připravoval na evropské finále na trávě, ale i bez dovolenkujícího se Tomáše Topinky! Pavel Ondrašík, jenž jej zastoupil, neměl v zásadě složitou roli. Eduard Krčmář sice poslal v rozjížďce s číslem jedna do vedení Slaný, nicméně Ondřej Smetana a Petr Chlupáč vzápětí kontrovali. A od té chvíle byla Markétě celkem číslo jedna až do konce. Domácí nezačali optimálně. Ze startu Anderse Thomsena málem sešlo, ale Dán se nakonec objevil s vypůjčeným motorem od Martina Vaculíka, avšak na samý úvod vyšel naprázdno. INTERTEAM stále hrál vyrovnanou partii se Slaným a Pardubicemi. Před rozjížďkou s číslem dvacet byl mezi nimi rozdíl jediného bodu. Martin Vaculík umlčel fámy, že sudí Lubomír Hajdóny zvedá pásku pro místní celek. Vletěl do bílého tkalounu a musel na trestnou čáru. Při repete se prosadil Jan Kvěch, jenž posléze pádil potvrdit pražský primát. Zdeněk Simota zůstal stát s přetrženým sekundárním řetězem, zatímco Martin Vaculík zle dotíral na druhého Martina Gavendu. Hlavou mu přitom probleskla vzpomínka na podobný duel při Zlaté přilbě SNP před jedenácti lety. Moravana s bílým koníkem na vestě předčil v posledním výjezdu a zajistil nadnárodnímu družstvu druhé místo. O třetí místo musel být vypsán rozjezd, v němž pardubický Matej Žagar změřil slánského Jakuba Jamroga. Milan Mach tedy na Slovensku pil z poháru plného hodně silné hořkosti. Útočil na Prahu, nakonec skončil poslední a v aktuální tabulce převzali jeho postavení nejbližšího souseda vedoucího INTERTEAMu vítězní Pražané.

Pražané stojí na stupních vítězů spolu s INTERTEAMem a Pardubicemi

Kdeže v nedělním poledni sobotní chmury jsou

Jaroslav Petrák začal závod nešťastně tréninkovým pádem

Kavárna Orient přímo naproti žarnovickému Městskému stadiónu bývá před každými závody plná debat na téma nadcházejících plochodrážních závodů. Ani dnešek nebyl žádnou výjimkou. Diskuse, zda Václav Milík dokáže překonat bratru tisícovku kilometrů z Güstrowa na slovenský Tekov včas, utnul samotný pardubický kapitán.

Okolo půl dvanácté sem přišel na kafíčko spolu se svými mechaniky Miroslavem Mihulem a Tomášem Suchánkem, jenž se nikterak netajil, že červenou dodávku pardubického závodníka neváhal po německé dálnici hnát až stoosmdesátikilometrovou rychlostí.

Zato Milan Dobiáš se vypravil na cestu již po sobotním obědě. Jeho dědeček Milan Línek volil cestu z Ústí nad Labem výhradně po dálnici, takže oba do Žarnovice přibyli již v sobotu večer. Většina účastníků dnešní extraligy zde stejně přespávala po včerejší první lize.

Václav Milík – na snímku se svým mechanikem Miroslavem Mihulem – dorazil do Žarnovice rovnou z Güstrowa

Včera bylo včera a dnes bylo dnes především z meteorologického úhlu pohledu. Plán případného přesunu první ligy na nedělní dopoledne již dávno zmizely v propadlišti plochodrážních dějin. A co bylo nejdůležitější, ty tam byly i obavy z počasí. Sluníčko totiž všude malovalo žluté tóny, nad nimiž by zbledly závistí i plenéry Vincenta van Gogha. A stejně jako naše nejbližší hvězda se mohl řehtat i Ján Daniel.

Sice přišel o Zdeňka Holuba, jehož si při absenci Josefa France stáhla pražská Markéta, ale na druhou stranu vestu Jakubu Valkovičovi dával on, nikoliv Milan Mach. Nicméně krize hrozící z absence Anderse Thomsena již byla dávno zažehnána.

Dán se totiž ozval s Güstrowa, že má potíže se svým technickým parkem, což vyřešil Martin Vaculík zápůjčkou svých pohonných agregátů. Nicméně INTERTEAM měl stejně platit daň, když Anders Thomsen coby náhradník měl zastoupit hostujícího Jana Macka již v rozjížďce s číslem jedna. Ještě předtím však prožil drama Jaroslav Petrák.

Eduard Krčmář (bílá) míří k úvodnímu triumfu před zraky Anderse Thomsena

„Říkám protáhnu si ještě jednu zatáčku a šup, ustlal jsem si,“ komentoval pardubický matador svůj tréninkový pád. Upozorňoval všechny přítomné, aby mu pravačku tiskli raději v nezdvořilém stisku silou leklé ryby. Avšak zaplaťpánbůh jeho motocykl doznal větší újmy než on. Po tradičně velkoryse střiženém nástupu se však ještě neměl dostat ke slovu. Avšak pojďme si o šestém kole extraligy anno domini 2019 vyprávět popořadě.

Lubomír Vozár reaguje na poznámku, že jde s Matejem Žagarem do útoku pěkně zostra:

„A proč ne?!“

Ondřej Smetana (modrá) směřuje do čela před Martina Gavendu (žlutá) a Filipa Hájka (červená)

V rozjížďce s číslem jedna Eduard Krčmář odstartoval na Václava Milíka, jehož v úvodním oblouku podjel ještě Zdeněk Holub. Anders Thomssen se nevychytaným nastavením trčel beznadějně vzadu a INTERTEAM začínal od nuly nejen po nástupu, ale i na samotném prahu druhé jízdy. V ní mu kulaťoučká číslice ještě vydržela, protože Filip Hájek se opičil po Andersu Thomsenovi.

Na čele mezitím úřadoval Ondřej Smetana. A mezi ním jeho klubovým kolegou oblečeným ve vestě nadnárodního týmu jeli ještě Zdeněk Simota a Martin Gavenda. Praha se tím pádem ujala vedení, které v juniorské rozjížďce konsolidoval Petr Chlupáč. Po včerejšku věděl, že musí zlepšit starty, což se mu nyní povedlo.

Zvítězil stylem start – cíl před Jakubem Valkovičem, zatímco Patrik Mikel přivezl poslední bod na vrub Milana Dobiáše. Chabařovický závodník ve slánské vestě se však netajil, že v extralize prozatím sbírá spíše cenné zkušenosti než vysoké číslice u svého skóre.

Martin Vaculík (červená) podjíždí Mateje Žagara (žlutá) a Jakuba Jamroga (bílá)

V rozjížďce s číslem čtyři přišla v otázce vítězství řada na domácí. Nepojistil jej nikdo jiný než Martin Vaculík. Na první příčku se dostal hned po letu pásky k prosluněnému nebi a rázně ukázal Mateji Žagarovi, kdo bude dnes v Žarnovici pánem. Jakub Jamrog stačil v prvním výjezdu předčit pouze Michala Škurlu.

 

Hon na pražskou Markétu může začínat znovu a znovu

Jaroslav Petrák (žlutá) jezdí před Milanem Dobiášem (bílá)

Navzdory nule Michala Škurly byla pražská Markéta stále v pozici leadera závodu se dvěma body náskoku na Slaný a třemi na domácí a Pardubice. Druhá série její odstup ještě navýšil. Ondřej Smetana vypálil do čela jako plochodrážní bůh. Navzdory zdravotnímu a mechanickému handicapu se Jaroslav Petrák srdnatě pustil do křížku s Janem Mackem.

V prvním výjezdu se mu kopřivnického juniora oblečeného ve vestě INTERTEAMu nepředjel, což jej ovšem neodradilo od dalšího útoku. Ve druhém okruhu znovu udeřil a tentokrát byl úspěšný a posunul se na druhou příčku.

Ondřej Smetana komentuje, že během dvou svých dnešních výjezdů na žarnovický ovál doposud neprohrál:

„Nelítám, měl jsem lehký jízdy. Ale to je vlastně jedno, dvě trojky v prvních dvou jízdách extraligy jsem neměl ani nepamatuju.“

Anders Thomsen (čerrvená) vodí Jakuba Jarmoga (bílá) a Patrika Mikela (žlutá)

Anders Thomsen si raketovým startem v rozjížďce s číslem šest napravil svou úvodní nulovou reputaci. Zdeněk Holub, bývalý Dánům týmový kolega, se navzdory veškeré snaze neprobil do vedení, avšak dokázal udržet na uzdě Jakuba Jamroga. A Patrik MIkel zůstal na konci druhého okruhu stát s prasklým sekundárním řetězem.

V rozjížďce s číslem sedm úřadoval Matej Žagar, který do úvodního nájezdu vletěl jako první. Eduard Krčmář za jeho zády musel odrážet nájezdy Jana Kvěcha, jehož Pavel Ondrašík poslal dnes na ovál poprvé. Obzvlášť ve druhém výjezdu byl pražský junior hodně blízko podjetí slánského esa, nicméně své skóre přece jen otevíral jedničkou.

Jakub Valkovič mohl jen s obdivem sledovat rychlost extraligových borců, nicméně osmá jízda přinesla domácím další trojku. Postaral se o ni Martin Vaculík. Nejrychleji přitom odstartoval Zdeněk Simota, přes něhož se sápal Václav Milík. Poslední slovo v souboji úvodního oblouku ovšem slovenský šampión.

Skrumáž po startu osmé jízdy: zleva Petr Chlupáč, Martin Vaculík, Václav Milík a Zdeněk Simota

Na protilehlou rovinku vyjel jako první, přičemž za sebou měl Zdeňka Simotu. Plzeňský Jihočech ve slánské vestě však musel své dva body urputně hájit před dotírajícím Václavem Milíkem. Dařilo se mu, takže pardubický kapitán již podruhé za sebou bral zavděk jedním bodem.

Sotva Martin Vaculík projížděl pod šachovnicovou vlajkou, byl INTERTEAM o jediný bod za vedoucí Prahou, přičemž jak Slaný, tak Pardubice stály za ním o další bod. Avšak při extralize dneška se situace v aktuálním pořadí mění každou vteřinou. V rozjížďce s číslem devět Jan Kvěch odvedl Jakuba Jamroga, kdežto Martin Gavenda nakonec pokořil třetího Jana Macka. A hon za pražskou Markétou mohl začít nanovo!

Do čela honců se postavil Anders Thomsen. V desáté jízdě objel nejprve Michala Škurlu a posléze v úvodním výjezdu rovněž vedoucího Václava Milíka. Vzápětí předvedl nejlepší start Zdeněk Holub, nicméně v první zatáčce mezi ním a mantinelem do čela proburácel Matej Žagar.

Jan Kvěch (modrá) vodí Jakuba Jamroga (bílá)

Po své předchozí porážce Václava Milíka se Zdeněk Simota v depu ponořil do práce na svém motocyklu. Jenže nastoupená cesta nebyla evidentně správná, protože v rozjížďce s číslem jedenáct jezdil poslední za Jakubem Valkovičem. Jeho bod přišel domácím náramně vhod, protože Pardubice je předstihly jen o minimální rozdíl. A do dvanácté jízdy se chystal Martin Vaculík.

Ten se však měl v letošní extralize dočkat své druhé prohry. Uštědřil mu ji Eduard Krčmář. Po bleskovém startu se usadil v čele stejně pevně jako mistr rodea na divokém býkovi a Martin Vaculík se nedostal dopředu. Ondřej Smetana dovezl bod na úkor Patrika Mikela a skóre na konci třetí pětiny byla: Praha 21, INTERTEAM 18, Pardubice 17 a Slaný 16.

 

Duel ve stylu ZP SNP 2008 rozhodl

Zleva Jan Kvěch, Zdeněk Simota a Anders Thomsen

Zatímco Pardubicím docházel dech, do úlohy nájezdníků na vedoucí Prahu se ochotně stylizoval také Slaný. Petr Chlupáč vystřelil dopředu třinácté jízdy, avšak v první zatáčce se Eduard Krčmář mihnul okolo něho jako modrobílá čára. I při svém druhém nasazení Jaroslav Petrák podržel bílého koníka, když obral o poslední bod Filipa Hájka.

Dle očekávání hned na to nechal Ján Daniel stát Jana Macka a do boje poslal Anderse Thomsena. Dán mu důvěru splatil hladkým triumfem. Nejprve měl za sebou Zdeňka Simotu, jehož ovšem ve druhé zatáčce podjel Jan Kvěch. Pražský junior se jal stíhat i vedoucího Anderse Thomsena, nicméně ten svůj primát těsně uhájil.

Ke konci mítinku ožíval rovněž Jakub Jamrog. V rozjížďce s číslem patnáct zamířil neomylně do vedení, zatímco Václav Milík v první zatáčce stihnul pouze Jakuba Valkoviče. Ve druhém kole jej v oblouku u depa objel také Ondřej Smetana. Jeho bodík přišel jeho Markétě přenáramně vhod, jelikož Slaný byl pozadu o tři, domácí o pět a Pardubice o šest bodů.

Martin Vaculík (červená) právě odstartoval na Mateje Žagara (žlutá)

Od Milana Dobiáše však Milan Mach mohl v rozjížďce s číslem šestnáct očekávat nějaký zisk pouze v případě smůly ostatních soupeřů, která ale nepřišla. Martin Vaculík vystihnul okamžik letu pásky tak dokonale, až se depem šířily spekulace o jakési nekalé dohodě domácích s rozhodčím Lubomírem Hajdonim. Živnou půdu jim prve dodal i Anders Thomsen, když se také z mnoha úst ozvalo slůvko letmák. Jenže tyto konspirační teorie neměly přežít dnešní závod.

Sedmnácté jízdě vévodil Jakub Jamrog, na němž si Jan Kvěch celá čtyři kola vytrvale lámal zuby. Jakub Valkovič nepustil ke slovu Patrika Mikela. Nicméně pardubické záležitosti začal spravovat Matej Žagar. Přitom start rozjížďky s číslem osmnáct patřil Petru Chlupáčovi.

Ovšem první zatáčkou se řítil Eduard Krčmář, ale především Matej Žagar, jenž rychle zaujal postavení leadera. Rýsoval se další ze strhujících závěrů, když Praha měla k dobru již jen dva body na Slaný. Pardubice srovnaly krok s INTERTEAMem a ruku v ruce byly za leaderem pozadu o tři body.

Eduard Krmář (bílá) ujíždí Petru Chlupáčovi (modrá) a Janu Mackovi (červená)

Milan Dobiáš vyšel naprázdno také popáté a ani Zdeněk Holub nevyvařil z rozjížďky s číslem devatenáct více než jediný bodík. Vpředu v hlavní roli účinkoval Anders Thomsen, přes něhož se Václav Milík nedokázal v první zatáčce přenést vnější stranou.

Martin Gavenda odmítá rozjížďku s číslem dvacet přirovnat k finále ZP SNP v srpnu 2008:

„Na Zlaté přilbě 2008 to bylo trošku jinak. Než mi prasknul řetěz, měl jsem větší náskok. Dnes to bylo špatné, je ale fakt, že jsem Maťovi u prken nechal místo.“

Václav Milík (žlutá) dojíždí Anderse Thomsena (červená)

O pražském triumfu bylo však ve své podstatě rozhodnuto. I když… Borci z hlavního města vedli před závěrečnou jízdou o tři body před domácími a Slaným a o čtyři před Pardubicemi. Stát se mohlo cokoliv. A taky se stalo, protože během rozjížďky s číslem dvacet se děly takové věci, jež se při všech předchozích žarnovických extraligách nikdy nestaly!

Pakliže se Martin Vaculík spolehnul, že páska poletí vzhůru opět s rozsvícením zeleného světla, brutálně se přepočítal. Později se nechal slyšet, že jej vyprovokoval pohyb Zdeňka Simoty, avšak nic plátno, musel dozadu na trestnou čáru. Při restartu prokázal největší pohotovost Zdeněk Simota.

Protilehlou rovinkou se před něho přeřítili Martin Gavenda a Jan Kvěch, ovšem on měl stejně jiné starosti. „Už v první zatáčce po startu se mi zdálo, že se to žvejklo,“ vyprávěl později Václavu Kvěchovi, který mu dnes dělal mechanika, že záhy pojal podezření o svém sekundárním řetězu. „Pak to začalo cvakat.“

Martin Gavenda (žlutá) jde do čela dvacáté jízdy před Zdeňka Simotu (bílá)

Než Zdeněk Simota zkraje druhého okruhu odstoupil, byl Martin Vaculík před ním. Vedl Jan Kvěch, který ve druhé zatáčce úvodního kola předčil Martina Gavendu. K němu se blížil Martin Gavenda a všem pamětníků blesknul hlavou jejich jedenáct let starý duel ze Zlaté přilby SNP. Nyní však nešlo o krásnou trofej, ale o druhé místo. Kdyby totiž domácí hvězda skončila až třetí, jel by INTERTEAM rozjezd s Pardubicemi.

„Ta Prilba mi proběhla hlavou a říkal jsem si, že Martina musím předjet i dnes,“ připouštěl později Martin Vacuílk. V závěrečné zatáčce se vskutku přenesl před Martina Gavendu a umístil svůj tým na druhou příčku dnešního závodu. Svým způsobem otevřel šanci i pro Slaný, s nímž Východočeši za těchto okolností srovnali krok.

Mezi Janem Kvěchem (modrá) a Martinem Vaculíkem (červená) jede ještě Martin Gavenda

V rozjezdu o třetí místo se však prosadil Matej Žagar, který se po brilantním startu usadil pevně ve vedení. Jakub Jamrog vyzkoušel nájezd vnějškem první zatáčky, ale neuspěl a Slovinec mu ke všemu ujel. A tak na pódium vykročili Pardubičané. Postrádali přitom svého kapitána. Václavu Milíkovi se totiž udělalo špatně a ze závěrečného ceremoniálu se omluvil.

 

Hlasy z depa

Pražané jedou na stupně vítězů

„Pěkný závody,“ kvitoval Jan Kvěch. „Trošku jsem se trápil na startech. Drželi mě to, ladil jsem svoje starty. Jinak pěkný závody, předjíždělo se. Vyhráli jsme, jsem spokojenej‘.“

„Dneska super, je úspěch, že jsme vyhráli jako takovej‘ mladej‘ tým,“ hodnotil Ondřej Smetana. „Ostatní byli oslabený, to je pravda. Já se trošku dřel s motorkou, všem ostatním to jelo líp, ale vítězství je úspěch.“

„Dneska pěkný,“ smál se Zdeněk Holub. „Včera taky, šlo to. Teď je trošku závodní pauza. Párkrát se to dobře vyvedlo. O tom to je, to je speedway.“

Petr Chlupáč (modrá) jde do vedení před Jakuba Valkoviče (červená) a Patrika Mikela (žlutá)

„Hezký to bylo,“ pochvaloval si Petr Chlupáč. „Doladili jsme to včera na první lize a jeli, jak to bylo naladěný.  Dneska to bylo o startech, ty mi včera nešly, ale dnes byly lepší.“

„Těšíme se z druhého místa,“ začal Martin Vaculík bilancovat svou oblíbenou frází. „Praha byla lepší, je potřeba jí gratulovat. Zdeněk Simota se v poslední jízdě pohnul z jedničky. To mě vyprovokovalo a ťuknul jsem do pásky. Musím se ještě učit a nerozptylovat se. Když jsem honil Martina, Zlatá přilba SNP 2008 mi proběhla hlavou. Říkal jsem si ‚kruci, musím!‘.“

„Snažil jsem se, co se dalo,“ říkal Jakub Valkovič. „Bylo vidět, že dnes tu byli jiní jezdci než včera. Neměl jsem na ně rychlost, i když jsem odstartoval, v první zatáčce byli přede mnou. Jsem spokojený, hlavně za ty starty. Rychlost přijde. A jsem rád, že nám to druhé místo vyšlo.“

„Závody dobré,“ svěřoval se Martin Gavenda. „Byl jsem ale jenom třikrát na dráze. A ráno budu šohaj, musím utíkat do práce (smích).“

Jaroslav Petrák (žlutá) si vyšlápnul na Jana Macka (červená)

„O tréninku jsem spadnul a vykloubil jsem si palec na ruce,“ stěžoval si Jaroslav Petrák. „Říkám protáhnu si ještě jednu zatáčku. A šup, ustlal jsem si. Prdel jsem si narazil, roztrh‘ si kombinézu a zvingloval lepší motorku.“

„Dráha byla tvrdá, nevěděli jsme, co dělat s motorkou,“ posteskl si Patrik Mikel. „Když jsem chtěl skočit na druhou motorku, prasknul mi ve druhé jízdě zadní řetěz a roztrhal celý zadek. Z druhé motorky tek‘ olej, tak jsme to přeházeli na tu první. Ale zase špatný…“

Eduard Krčmář byl se svým výkonem spokojený

„Bohužel jsme poslední,“ pokrčil Eduard Krčmář rameny. „Nic s tím nenaděláme. Já jsem se sebou spokojenej‘, škoda, že jsme nebyli vejš. Snažili jsme se všichni. Když to ale nejde, tak to nejde. Je to sport.“

„Zezačátku to bylo dobrý,“ nechal se slyšet Zdeněk Simota. „Pak jsem to ale zkurvil. Porazil jsem Milíka, pak jsem laboroval a prohrál jsem s Valkovičem! Ach jó! A v poslední rozjížďce mi spadnul zadní řetěz.“

Pražané si střihli dnešní oslavy ve včerejším stylu
1. Markéta Praha 34
Zdeněk Holub 2 2 2 1 1 8
Ondřej Smetana 3 3 1 1 8
Michal Škurla 0 – 1 – 1
Petr Chlupáč 3 0 – 2 1 6
Jan Kvěch 1 3 2 2 3 11
2. SC INTERTEAM Žarnovica 30
Martin Vaculík 3 3 2 3 2 13
Jakub Valkovič 2 0 1 0 1 4
Filip Hájek 0 – – 0 0
Jan Macek, Kopřivnice – 1 0 – 0 1
Anders Thomsen, DK 0 3 3 3 3 12
3. AMK ZP Pardubice 28
Martin Gavenda 1 – 1 – 1 3
Václav Milík 1 1 2 2 2 8
Patrik Mikel 1 E 0 0 0 1
Jaroslav Petrák – 2 – 1 3
Matej Žagar, SLO 2 3 3 2 3 13+3
4. AK 3ton Slaný 28
Milan Dobiáš 0 0 0 0 0 0
Jakub Jamrog, PL 1 1 2 3 3 10+2
Zdeněk Simota 2 2 0 1 E 5
Eduard Krčmář 3 2 3 3 2 13
bez náhradníka
Jakub Jamrog (bílá) vede před Janem Kvěchem (modrá) a Jakubem Valkovičem (červená)

Aktuální extraligová tabulka:

bilance výsledků malé body velké body
1. INTERTEAM 3-1-1-1 189 18
2. Praha 1-3-1-1 188 16
3. Slaný 1-2-2-1 186 15
4. Pardubice 1-0-2-3 176 11
Eduard Krčmář za sebou vodí Martina Vaculíka a Ondřeje Smetanu

Foto: Karel Herman

Martin Vaculík nakonec poslal domácí na druhou příčku pódia

Slovenskou Žarnovicu čeká víkend české ligy

Žarnovica – 11. července
Víkend s dvojicí závodů českého šampionátu není ve slovenské Žarnovici žádnou novinkou. Ostatně ani kombinace první ligy a extraligy. To však neznamená, že by nás během nejbližších volných dnů čekala fádní podívaná. První liga již má s největší pravděpodobností jistého vězte, jenže extraliga se dostává do stadia, kdy o titul jde až v první řadě.

 


Tipujte:

Kdo se stane vítězem sobotní první ligy v Žarnovici:

View Results

Loading ... Loading ...

Pražané jedou pro titul ve třech

Michal Danko letos již několikrát přesvědčil, že roste v kvalitního závodníka

Po třech triumfech na Markétě, v Kopřivnici a svitavské Cihelně nemůže mít první liga jiného leadera než závodníky pražské Markéty. Borcům z české metropole vlastně stačí samotná účast, jelikož není pravděpodobné, že by v sobotu skončili poslední a Kopřivnice vyhrála o čtyřiadvacet bodů.

Na vyvrcholení první ligy bude chybě Petr Chlupáč, protože jej Rawicz povolal do své sestavy pro výjezd do Krakova. Celek proto přijede ve třech s Ondřejem Smetanou, Janem Kvěchem a Filipem Hájkem.

Personální trable řešili domácí, protože tandemu prvoligových koučů Mariánu Šebianovi a Luboši Šmondrkovi zbyli pouze Jakub Valkovič a Michal Danko. Oba včera pilně trénovali, přičemž za sparingpartnera kromě Jána Mesiárika neměli nikoho menšího než Pavla Tonhauzera. Velká postava slovenských plochodrážních dějin oba juniory proháněla především na startech.

Motocykly Jakuba Valkoviče budou potřebovat o poznání více koníků navíc, než je síla jeho otce Štefana

O hostování projevil zájem Zdeněk Simota, nicméně by nebylo moudré nechat svého extraligového soka trénovat na ovále v předvečer klíčového mítinku. A tak se nakonec se slovenskou vestou představí Zdeněk Holub, který však shodou okolností v neděli přejde do tábora soupeřů. Jeho jmenovce Simotu pak čeká slovinská liga v Lendavě.

Lubomír Vozár přiveze čtveřici Patrik Mikel, Martin Gavenda, Jaroslav Petrák a Daniel Šilhán, zatímco kopřivnický Tomáš Wanke se bude opírat o trojici Michal Škurla, Jan Macek a Roman Marek. Účast Martina Málka nebyla možná kvůli jeho startu na pouťáku na trávě v Aduardu.

Předpokládané sestavy sobotní první ligy:

SC Žarnovica: Jakub Valkovič, Michal Danko, Zdeněk Holub (Praha)
ZP Pardubice: Patrik Mikel, Martin Gavenda, Jaroslav Petrák, Daniel Šilhán
Markéta Praha: Ondřej Smetana, Jan Kvěch, Filip Hájek
Walbo Railway Kopřivnice: Michal Škurla (Praha), Jan Macek, Roman Marek

 


Tipujte:

Kdo vyhraje nedělní žarnovickou extraligu?

View Results

Loading ... Loading ...

Škatulata, škatulata, hejbejte se

Komu bude tleskat Martin Vaculík tentokrát, ukáže nedělní odpoledne

Pro nedělní šesté kolo extraligy odkryli domácí, do názvu jejich INTERTEAMu se před vlastním publikem dostává i Žarnovica, velice brzy. Pochlubili se Martinem Vaculíkem a Andersem Thomsenem, což se v květnu ukázalo jako klíčový moment pro triumf. Jejich start zůstává v platnosti, jenže dnes po obědě si Tomáš Topinka do sestavy své Markéty stáhnul Zdeňka Holuba.

Právě on měl v plánech Jána Daniely být klíčovým mužem, jenž by podpořil obě esa v útoku na vítězství, které by nadnárodní tým dostalo na samotný práh mistrovského titulu. Jsou tu ale Filip Hájek, jenž na přeboru ve Svitavách dal najevo, že krize po pádu při Vildeho memoriálu může být zažehnána. A pochopitelně Jakub Valkovič, jenž má na svém ovále oprávněné ambice vytrhnout svému koučovi trn z bolavé paty. V jednání je i hostování Jana Macka, což by INTERTEAMu umožnilo jet strategii se silným náhradníkem.

Zdeněk Holub kráčí ve vestě INTERTEAMu, nicméně v neděli nastoupí za Prahu

Proč Pražané sáhli po Zdeňku Holubovi, je nasnadě. Josef Franc, který se po finále v Mühldorfu cítí v pořádném dlouhodrážním laufu, vyrazil na pouťák do Marmande, jenž se jezdí tradičně v předvečer pádu Bastily. V té době byl ve hře jistý polský závodník, o jehož jménu však lze jen spekulovat, z jehož nedělního startu v Žarnovici ovšem sešlo.

A protože Pavel Ondrašík, jenž v neděli zaskočí za Tomáše Topinku, bude mít k dispozici Petra Chlupáče, Zdeněk Holub doplní osvědčený pražský kvartet. Zatím zůstává otázkou, jestli bude náhradníkem on nebo Ondřej Smetana či Michal Škurla. Zatím se neví ani, zda se povinným juniorem stane Jan Kvěch či Petr Chlupáč.

Eduard Krčmář je eso v rukávu Milana Macha

S Jakubem Valkovičem staženým do INTERTEAMu a Martinem Málkem v Nizozemí, může jet Milan Mach vlastně jen se čtyřmi muži v sestavě. Jsou stejní jako ve Slaném čili Eduard Krčmář, Jakub Jamrog, Zdeněk Simota a Milan Dobiáš na postu povinného juniora.

Lubomír Vozár již minulý týden ohlašoval výraznou změnu v sestavě, což by nasvědčovalo povolání Patryka Dudka. Navíc když kuloáry rezonovaly o závodníkovi z cyklu Speedway Grand Prix. V sobotu v Hallstaviku se však v boxu Martina Vaculíka o své cestě do Žarnovice zmiňoval Matej Žagar. Ale opusťme raději tenký led spekulací a držme se prozatím známých skutečností.

Duely Václava Milíka (žlutá) s Martinem Vaculíkem (modrá) budou jistě peprným kořením nedělního odpoledne v Žarnovici

Vestu Pardubice oblékne Václav Milík, jenž se bude přesunovat z ouvertury evropského šampionátu v Güstrowě. Přítomnost Daniela Šilhána svědčí, že na východě Čech jsou připraveni i na alternativu, že by něco neklapl. Náhradníkem bude buď on, čemuž by dosavadní praxe nahrávala, nebo onen tajemný cizinec. Při absenci Hynka Štichauera si další místa v sestavě rozeberou Patrik Mikel, Martin Gavenda a Jaroslav Petrák.

Předpokládané sestavy nedělní extraligy:

SC INTERTEAM Žarnovica: Martin Vaculík, Anders Thomsen (DK), Jakub Valkovič, Filip Hájek, Jan Macek (Kopřivnice)?
Markéta Praha: Ondřej Smetana, Michal Škurla, Zdeněk Holub (INTERTEAM), Petr Chlupáč, Jan Kvěch
3ton Slaný: Eduard Krčmář, Jakub Jamrog (PL), Zdeněk SImota, Milan Dobiáš
ZP Pardubice: Václav Milík, Patrik Mikel, Martin Gavenda, Jaroslav Petrák, kuloární drby mluví o Mateji Žagarovi (SLO)

Foto: Karel Herman a Pavel Fišer

Marodka trápí žarnovické manažery

Žarnovica – 4. července
O příštím víkendu se žarnovičtí fanoušci mohou těšit na závodní víkend plný české ligy. V sobotu zde vyvrcholí první liga, aby hned na druhý den pokračovala svým sedmým kolem extraliga. Stále hlasitěji se hovoří o startu nejen Martina Vaculíka, ale i Anderse Thomsena. Jenže problém je domácí marodka. A protože si v Daugavpilsu polámal ruku i Daniel Klíma, do Slaného již letěla zpráva, že Milan Mach nebude moct znovu využívat hostování Jakuba Valkoviče.

 

Michal Tomka půjde na další lékařskou kontrolu koncem měsíce

INTERTEAM je na čele extraligové tabulky a domácí závod by mohl být dalším odrazovým můstkem pro závěrečnou fázi jeho útoku na titul na podzim. Ten je ostatně i obrovskou motivací pro Martina Vaculíka.

Příští neděli se sestava INTERTEAMu jeví jako hotová věc. Martina Vaculíka a Anderse Thomsena, jenž svůj start přislíbil již při červnové kvalifikaci o Speedway Grand Prix 2020, doplní na postu juniora Jakub Valkovič a Zdeněk Holub a Filipem Hájek.

Nicméně mnohem problematičtější je žarnovická sestava pro sobotní první ligu. Patrik Búri si po loňských těžkých zraněních letos střihnul jen jedny saské šroubky, aby poznal, že jeho rehabilitace si žádá ještě rok závodní pauzy.

Michal Tomka si polámal ruku při druhé letošní extralize v Kopřivnici a další kontrolu u lékařů má na programu až do konce měsíce. Pak přišla smůla Davida Pacalaje, jenž si minulý měsíc v Güstrowě potrhal vazy v kotníku. Neštěstí zkrátka a dobře nechodí po horách, ale po lidech. A do třetice se do stavu nemocných dostal Ján Mihálik.

Michal Danko (vpravo) v první lize nastoupí, avšak Ján Mihálik (vlevo) je zraněný

Ten v sobotu večer při evropském šampionátu dvojic v Terenzanu vymetl díru. Přeletěl přes řidítka, přičemž se mu pravá noha zachytila pod motorem.  S opuchlým kotníkem chlazeným ledem a s bolestmi tlumenými medikamenty mítink dokončil, avšak v nemocnici v Žiaru nad Hronom později přišli na frakturu jedné z kůstek.

Marián Šebian a Luboš Šmondrk, kteří mají ve Speedway Clubu na starosti první českou ligu, budou mít příští sobotu k dispozici pouze Jakuba Valkoviče a Michala Danka. Protože reglementy ukládají povinnost minimálně tříčlenné sestavy, budou muset sehnat minimálně jednoho českého závodníka na hostování.

Foto: Pavel Fišer

Martin Vaculík se musel pro vítězství INTERTEAMu vrátit na slánský ovál ještě jednou

Slaný – 19. června
Lubomír Vozár si před začátkem páté letošní extraligy posteskl, že jeho celek trápí smůla. Ještě netušil, že slánský závod tento trend ještě prodlouží. Za pád Hynka Štichauera ve druhé jízdě sice pykal Josef Franc, avšak pardubický závodník po něm nebyl zcela ve své kůži. V rozjížďce s číslem čtyři přišla dodatečná diskvalifikace Václava Milíka za přejetí vnitřní čáry. Kapitán bílých koníků se svěřoval, že by byl nejradši, aby letošní sezóna již dospěla ke svému konci. Svými čtyřmi žolíkovými body těsně před koncem základní části sice dostal Pardubice na dohled vedoucí trojky, avšak ani dnes nebylo Východočechům pódium souzeno. O ně se přetahoval Slaný s INTERTEAMem a Prahou v těsném závěsu. Josef Franc při pardubické extralize odskákal svůj závěrečný pád roztříštěnou zlomeninou prstu na ruce, nicméně bojoval jako lev. Absolutorium si ale zaslouží Jan Kvěch. Tomáš Topinka jej před závodem vyměnil s Petrem Chlupáčem na postu juniora, protože si včera v Pardubicích při zastavování nechal nohu pod motorem. Pražský mladík však v devatenácté jízdě zaskočil Martina Vaculíka. Slovenský borec později připouštěl, že ze sebe vydal všechno, přesto nakonec skvěle jedoucímu Janu Kvěchovi podlehl. Právě tento ztracený bod chyběl INTERTEAMU k triumfu. Martin Vaculík se proto musel na ovál vrátit ještě jednou v rozjezdu, aby v něm porazil srdnatě bojujícího Jakuba Jamroga.

Ve Slaném chodí na pódium úplně všichni

Pardubice ani ve Slaném neopouští smůla

Závodu předcházela autogramiáda Milana Špinky a Jiřího Štancla

Povětrnostní zprávy z okolí Slaného byly naprosto tragické. Samá černá obloha, průtrž mračen a litry vody dopadající na zem. Jenže ve středočeském královském městě jen nanejvýš klesla teplota na mez, která tropické odpoledne učinila lidskému organismu snesitelnější. K tomu přispíval lehký větřík, který na šmolkově modrém nebíčku proháněl běloučké beránky.

Na prvním zasedání jury Tomáš Topinka nahlásil změnu v sestavě své Markéty. Jan Kvěch si totiž při včerejším závodě polských družstev pochroumal nohu a on jej chtěl nechat v klidu. Juniora pražské Markéty tím pádem jel Petr Chlupáč, zatímco z Jana Kvěcha se stal řadový člen základní čtyřky. A pak se šlo na nástup a poté pátý extraligový mítink začal naostro.

Jan Kvěch komentuje své včerejší zranění z polských družstev:

„Dobržďoval jsem a sežralo mi to nohu pod motor. Trošku mě to bolí a musím se šetřit na sobotu do Lublinu.“

Eduard Krčmář (červená) vede před Josefem Francem (žlutá) a Hynkem Štichauerem (bílá)

Všechny zaskočil Zdeněk Holub. Skvěle odstartoval, pevně se usadil v čele. Grzegorz Walasek, Ondřej Smetana a Jakub Jamrog byli rázem ti druzí. A na kontě INTERTEAMu přistály tři body. Vzápětí se vedení ujal Eduard Krčmář. Dopředu se dral Josef Franc, avšak jeho souboj s Hynkem Štichauerem skončil pádem pardubického závodníka v úvodním výjezdu.

Vyjela sanitka, avšak Hynek Štichauer vstal a nechal se odměnit bouřlivým potleskem diváků. S jeho motocyklem, který do  jeho boxu přinesli, to bylo horší. Mezitím Lenka Felix diskvalifikovala Josefa France a Tomáš Topinka si s ní šel na dálku vyříkat svůj názor. „Je to špatný rozhodnutí,“ nechal se slyšet, sotva odložil vysílačku.

„Vždyť byl za mnou!“ podpořil svého kouče Josef Franc. V pardubické části depa však na celou kauzu měli opačný názor. Nicméně při repete inkasoval Hynek Štichauer dva body na úkor Filipa Hájka, zatímco na čele znovu úřadoval Eduard Krčmář.

Petr Chlupáč (žlutá) vede před Jakubem Valkovičem (modrá) a Patrikem Mikelem (červená)

Petr Chlupáč v juniorské jízdě kraloval od startu do cíle, když Patrik Mikel za ním zmařil v první zatáčce nájezd Jakuba Valkoviče a Milan Dobiáš svou extraligovou premiéru nepřetavil do bodového zisku. Pardubice byly díky svému junioru na čele a Lubomír Vozár chtěl své postavení vylepšit nasazením náhradníka Václava Milíka. Tomáš Topinka si přisadil Josefem Francem.

Jenže po vylétnutí vyrazil dopředu Adrian Cyfer, jenž jel prvně nejen v INTERTEAMu nýbrž i v celé české extralize. Václav Milík v první zatáčce podjel Zdeňka Simotu, aby rovnou udeřil na Poláka. Spodní stranou druhé zatáčky se mu ovšem nepovedlo dostat se před něho.

Mezitím zvedal diváky ze sedadel Josef Franc. Navzdory své zlomenině prstu, kterou si přivodil před dvěma týdny v Pardubicích, dotíral na Zdeňka Simotu. Ve třetím kole protáhnul nájezd do druhého oblouku a posunul se na třetí místo. Vzápětí v první zatáčce závěrečného okruhu Václav Milík objel vedoucího Adriana Cyfera.

Adrian Cyfer (modrá) překonává Václava Milíka (bílá)

Polský borec ale namířil do závěrečné zatáčky spodem. Znovu se dostal dopředu a ve výjezdu nenechal Václava Milíka, aby pod něj zlomil motocykl. Poslední slovo však řekla Lenka Felix. Dodatečně vyloučila Václava Milíka za přejetí vnitřní čáry.

„Smůla se nám lepí na paty, Hynka sestřelí, Vaška vyloučí…“ vzdychal Lubomír Vozár. Nicméně závod teprve začínal a Pardubice se dělily o průběžné druhé místo s Prahou. INTERTEAM stál o dva body před nimi, Slaný o stejnou hodnotu za nimi.

 

Každý chvilku tahá pilku, ale INTERTEAM má nejhlubší zářez

Martin Vaculík (modrá) útočí na Jakuba Jamroga (červená)

Ján Daniel pevně uchopil provaz za delší konec a tahal s ním i nadále. V rozjížďce s číslem pět poprvé poslal na ovál Martina Vaculíka. A on se mu odměnil velkým sólem. Jakub Jamrog stačil pouze v první zatáčce objet Patrika Mikela a Michal Škurla při svém prvním dnešním výjezdu na slánský ovál vyšel bodově naprázdno.

Nicméně dopředu se dral i Slaný. Eduard Krčmář kraloval šesté jízdě. Petr Chlupáč se odvážně v prvním nájezdu vrhnul před druhého Václava Milíka, jenže ten byl nazpět již na protilehlé rovince. Ke všemu si pražský junior ve druhé zatáčce vyjel příliš daleko na venek a propadl se i za Zdeňka Holuba.

Zdeněk Holub (modrá) v souboji s Václavem Milíkem (bílá) a Eduardem Krčmářem (červená)

„Chytil jsem díru,“ omlouval se Petr Chlupáč v depu, zatímco se chystala sedmá jízda. V pražské sestavě přišla prvně řada i na Jana Kvěcha. V úvodním oblouku nejprve odrazila nápor Adriana Cyfera, aby se to ve druhém výjezdu poměrně drze spodem namířil pod vedoucího Grzegorze Walaska. Mítink se opět začal pořádně zamotávat, jelikož se celá čtveřice týmů vešla do rozpětí pouhých dvou bodů!

Ondřej Smetana vysvětluje své počínání na startovním roštu osmé jízdy:

„Nemoh‘ jsem odstartovat. Chcíplo to, dal jsem to na hák a chytlo se to. Pak to ale chcípalo celý čtyři kola!“

Jan Kvěch má za sebou Grzegorze Walaska a Adriana Cyfera

Palčivé slunce už zase mělo na slánské obloze pré, když Ondřej Smetana málem ani neodstartoval do osmé jízdy. Rukou signalizoval poruchu, ale nakonec se jeho motor opět rozběhl. Páska letěla vzhůru a s ní i Hynek Štichauer dopředu. Zdeněk Simota jej vnějškem první zatáčky nestihnul, nicméně zůstával ve střehu, ačkoliv ho zezadu trápil Ondřej Smetana. Chvíle slánského Jihočecha přišla ve třetím kole.

Zdeněk Simota šel v nájezdu do druhé zatáčky dovnitř a vyhnal Hynka Štichauera na venek. Otevřel nejen cestu pro sebe k vítězství, ale přímo pozval Ondřeje Smetanu, aby se také on prosmýkl na druhou příčku. Na konci druhé série vedl INTERTEAM o bod před Slaným a Pardubicemi, zatímco Praha byla pozadu jen o pouhopouhý další bod.

I nadále však za pilku tahal každou chvilku někdo jiný. Rozjížďku s číslem devět stylem start – cíl opanoval Jakub Jamrog, byť jej permanentně obtěžoval Jan Kvěch. Šok si ale připravil Jakub Valkovič, když vodil za sebou Václava Milíka. Pardubický kapitán našel cestu před slovenského juniora až v nájezdu do třetího okruhu.

Zdeněk Simota (červená) míří vnějškem do čela před Hynka Štichauera (bílá), Ondřej Smetanu (žlutá) a Jakuba Valkoviče (bílá)

V desáté jízdě se Adrian Cyfer stal prvním borcem, jenž dnes získal skalp Eduarda Krčmáře. Místní eso jej sice objelo v úvodním výjezdu. Jenže Polák namířil svůj motocykl pod Eduarda Krčmáře, jehož ve druhé zatáčce vyvezl ven. Než bys řekl švec, byl ve vedení nazpět.

Tomáš Topinka se rozhodl převzít iniciativu, takže v rozjížďce s číslem jedenáct nechal stát Michala Škurlu. Pražský náhradník v úvodní zatáčce objel Zdeňka Holuba, jenž exceloval při startovním manévru. A pak již pádil vstříc svému prvnímu primátu dnešního podvečera.

„Kde jsi byl, celá čtyři kola jsem na tebe čekal!“ žertoval Josef Franc na úkor svého klubového kolegy oblečeného do barev nadnárodního týmu. To už však do akce mířil Martina Vaculík. Ve dvanácté jízdě neměl sobě rovného a upevnil vedoucí pozici INTERTEAMu o dva body před Prahou, když Petr Chlupáč komfortně získal druhou příčku. Šokem pro Pardubičany se stala nula Grzegorze Walaska.

Překvapení deváté jízdy: Václav Milík (bílá) trčí vzadu za Jakubem Valkovičem (modrá), Jakubem Jamrogem (červená) a Janem Kvěchem (žlutá)

Zdeněk Simota jej podjel ve druhé zatáčce a v nájezdu do druhého okruhu jej ke všemu přibil na mantinel. Pardubice na začátku čtvrté série uzavíraly řadu se ztrátou čtyř bodů na Slaný, pěti na Prahu a celých sedmi na INTERTEAM.

 

Dvacet jízd na určení pořadí nestačí

Jakub Jamrog (červená) v souboji s Adrianem Cyferem (modrá) a Hynkem Štichauerem (bílá)

V rozjížďce s číslem třináct kraloval Eduard Krčmář od startu až do cíle. Grzegorz Walasek se v první zatáčce vecpal pod Michala Škurlu, když Jakub Valkovič potřetí za sebou dojel s nulou. Slánská ofenzíva pokračovala také v rozjížďce s číslem čtrnáct. V ní velké sólo zahrál Jakub Jamrog, zatímco Adrian Cyfer stačil v první zatáčce pouze objet Petra Chlupáče.

Slánský trhák se však zastavil v rozjížďce s číslem patnáct, když mladý Milan Dobiáš jen sledoval extraligové hvězdy. Lubomír Vozár vystřídal Martina Gavendu Václavem Milíkem, do jehož rukou vložil žolíka. Sice počítal, že proti jeho kapitánovi pojede namísto Filipa Hájka Martin Vaculík. Nic jiného, než hrát vabank mu však nezbývalo. V rozjížďce s číslem šestnáct musel nastoupit junior a v závěrečné sérii se strategická kouzla provádět nesmí.

Václav Milík vypálil do čela, avšak Martin Vaculík příliš neotálel s útokem. V první zatáčce mu to nevyšlo po vnějšku. A tak v té druhé zamířil se svým strojem na vnitřek, ve výjezdu Václava Milíka podjel a do druhého okruhu již vjel jako první. INTERTEAM byl rázem o bod v čele před Slaným, zatímco Praha s Pardubicemi již tušily, že v závěru budou spolu bojovat jen o třetí místo.

Martin Vaculík (modrá) brání Václavu Milíkovi naplno proměnit žolíka

Jan Kvěch se sice v úvodním výjezdu šestnácté jízdy natlačil pod Zdeňka Holuba a pak neúnavně proháněl vedoucího Zdeňka Simotu, jenže skončil pádem na konci třetího kola. Lenka Felix přidělila technické body a tak základní část skončila za stavu INTERTEAM 28, Slaný 27, Praha 22 a Pardubice 21.

Jiskřičku pražské naděje na první  letošní vítězství v rozjížďce s číslem sedmnáct rozfoukal Josef Franc. nedopřál si pokoje, dokud v nájezdu do druhé zatáčky nepodjel prvního Eduarda Krčmáře. Slaný přesto střídal INTERTEAM na hrotu aktuální klasifikace, protože Adriana Cyfera o poslední bod obral Grzegorz Walasek.

V osmnácté jízdě se Václav Milík podruhé utkal s Martinem Vaculíkem.  Pardubičan se na něho po startu lepil, dostal bodyček a zařadil se na druhé místo. Rozhodně se s ním nesmířil, útočil, ale Martin Vaculík měl oči snad i vzadu a INERTEAMu dodal jistotu, že neskončí poslední. Zato Pardubice už na vítězství nemohly myslet, zato Slaný s dvoubodovým odstupem ano.

Jan Kvěch vypráví o svém vítězství nad Martinem Vaculíkem v devatenácté jízdě:

„Teď jsem tu nohu rozhejbal! Dal jsem to na venek, rozjelo se mi to, tak jsem ho překřížil a předjel ho.“

Zdeněk Simota (červená) upaluje před Janem Kvěchem

Rozjížďka s číslem devatenáct situaci na hrotu zkomplikovala. Martin Vaculík vypálil do vedení a jeho tři body by přinesly INTERTEAMu vítězství v celém dnešním závodě. Jenže Jan Kvěch se neostýchal na slovenské eso udeřit. V první zatáčce mu to nevyšlo, což mu ale nesebralo energii. Neustále útočil a v posledním okruhu se z prvního oblouku dostal do čela.

Martin Vaculík protáhnul nájezd do závěrečné zatáčky. Jan Kvěch po vnějšku nabral úžasnou rychlost a na metě byl o malý chloupeček dříve. Stal se vůbec prvním závodníkem, který slovenského šampióna v letošní extralize porazil. A to se ještě před čtrnácti dny v Pardubicích málem takového kroku ostýchal!

Jan Kvěch (žlutá) nakonec Martina Vaculíka udolal

Zdeněk Simota nadával na svůj start, ale dovezl bod na úkor Patrika Mikela, čímž otevřel Slanému šanci  srovnat krok s INTERTEAMem. Jakub Jamrog ji mistrovsky využil. V úvodní zatáčce poslední jízdy překonal Václava Milíka. Až do cíle odrážel nápor nejen pardubického kapitána, ale také Josefa France. A protože Jakub Valkovič zůstal nakonec bez bodu, Slaný vskutku skončil s třiatřiceti body stejně jako INTERTEAM.

„Teď se mi líbil Jakub,“ vysvětloval Milan Mach svou nominaci do rozjezdu, kam Ján Daniel nemohl poslat nikoho jiného než Martina Vaculíka. Ten perfektně odstartoval. A ačkoliv se slánskému Polákovi nedala upřít bojovnost, která jej zdobila až do cíle, musel se smířit s prohrou.

 

Hlasy z depa

Martin Vaculík (modrá) v rozjezdu vodí Jakuba Jamroga

„Musím pochválit Jana Kvěcha,“ začal Martin Vaculík svou pozávodní zpověď přece jen trošku netradičně. „Tuto sezónu ho sleduju už déle. Jel pěkně, přemýšlí u toho. Držím mu palce! Jede agresívně, ale férově. Dal mi absolutně zabrat. Jel jsem nejlíp, jak jsem jen mohl. A on mě předjel úplně regulérně jako velký závodník.“

„Vyhráli jsme, to je důležitý,“ rozhovořil se Zdeněk Holub. „První jízda super, poved‘ se start. Dráha byla pěkná, to musím pochválit, takovou jsem ve Slaným ještě nezažil. Jdeme po titulu, proto závodíme.“

Eduard Krčmář přišel jen o dva body

„Jsem spokojenej‘,“ tvrdil Eduard Krčmář. „Škoda těch mou dvou dvojek, ale jsou to závody. Chtěli jsme vyhrát, což se nepovedlo. Ale byla to pěkná extraliga, lidem se to muselo líbit.“

„Jak jsem to viděl?“ opáčil Zdeněk Simota na dotaz magazínu speedwayA-Z. „O tréninku blbě, dráha byla betonová, pak se to vyhodilo a bylo to lepší. S Holubínem to bylo zajímavý, i se Štichim, jak jsme bojovali. Chyběl nám na vítězství bod, v poslední jízdě se mi nepovedlo z jedničky odstartovat. A bylo vymalovaný. Zkoušel jsem je najíždět, ale Kvěšák s Vaculdou to měli rychlý.“

„První tři jízdy jsem rozhejbával a v poslední jízdě jsem ji rozhejbal,“ připomínal Jan Kvěch svůj triumf nad Martinem Vaculíkem. „Škoda, že jsme nevyhrála. Bylo to o kousek, chybělo štěstí.“

Josefa France neopouštěl humor, když si na nástupu stoupnul mezi kolibříky Štěpánku Nyklovou, Petra Marka a Karla Průšu

„Dneska změna,“ křivil ústa Josef Franc. „Dojebal jsem to v první jízdě, ne v poslední jako v Pardubicích. Bylo to rozhodnutí rozhodčí. Přísahám, že jsem za to nemoh‘, ale on ti to Hynek řekne taky. Já se od těch Pardubic trápím. Mám roztříštěnou zlomeninu prstu na ruce. Jede se mi s tím blbě, ale snažím se to pokrejt.“

„Pěkný závody,“ říkal Petr Chlupáč. „Škoda mýho zaváhání, ale extraliga je pro mě škola. Všechno, co mělo, fungovalo. Kdyby nebyl ten Pepův pád a moje zaváhání…“

„Stálo to za hovno,“ nebral si Václav Milík vůbec žádné servítky. „Vyzkoušeli jsme všechno, ale vůbec jsem nestartoval. Teď mám před sebou pár závodů a potřebuju s tím něco udělat. Přeju si, ať tahle sezóna už skončí. Na každýho to jednou spadne a já tuhle sezónu mám šílenou. Ale jak říkal Hlinka, nejdůležitější je se z toho neposrat.“

Smolný začátek pro Hynka Štichauera

„Bolavý,“ reagoval Hynek Štichauer na tradičné otázku magazínu speedwayA-Z, jaké to dnes bylo. „Byl to jeden z těch pádů, kdy vidíš, že se blíží prkna, a říkáš si, že to nedopadne dobře. Nechám si udělat rentgen, bolej mě záda. Motorka je zvinglovaná, druhá zadřená. Začínám si myslet, že mi chybí krátká, mám málo závodů. Hlavně, že jsem jakžtakž celej‘. Už jsem poloviční doktor, uvidím, co mně řeknou ti opravdoví.“

Zdeněk Holub (modrá) jde do čela rozjížďky s číslem jedna před Jakuba Jamroga (červená), Grzegorze Walaska (bílá) a Ondřeje Smetanu (žlutá)
1. SC INTERTEAM 33
Zdeněk Holub 3 1 2 2 8
Filip Hájek 1 – – – 1
Adrian Cyfer, PL 3 1 3 2 0 9
Jakub Valkovič 1 0 0 0 0 1
Martin Vaculík 3 3 3 3 2 14+3
2. AK 3ton Slaný 33
Zdeněk Simota 1 3 1 3 1 9
Milan Dobiáš 0 0 0 0 0 0
Eduard Krčmář 3 3 2 3 2 13
Jakub Jamrog, PL 0 2 3 3 3 11+2
bez náhradníka
3. AK Markéta Praha 30
Jan Kvěch – 3 2 X 3 8
Ondřej Smetana 1 2 1 1 1 6
Petr Chlupáč 3 0 2 1 6
Michal Škurla – 0 – 1 1
Josef Franc U 2 3 3 1 9
4. AMK ZP Pardubice 26
Patrik Mikel 2 1 0 1 0 4
Martin Gavenda – – – – DNR
Hynek Štichauer 2 1 1 0 4
Grzegorz Walasek, PL 2 2 0 2 1 7
Václav Milík L 2 1 4* 2 2 11
Jan Kvěch (žlutá) jako první v letošní extralize porazil Martina Vaculíka (modrá)

Aktuální extraligová tabulka:

bilance výsledků malé body velké body
1. INTERTEAM 3-0-1-1 159 15
2. Slaný 1-2-2-0 156 14
3. Praha 0-3-1-1 154 12
4. Pardubice 1-0-1-3 148 9
Martin Vaculík v rozjezdu porazil Jakuba Jamroga

Foto: Karel Herman a Pavel Fišer

Eduard Krčmář vede před Václavem Milíkem a Zdeňkem Holubem

Začátek druhé půle letošní extraligy opět slibuje vyrovnané souboje

Slaný – 19. června
Letos prožíváme vůbec nejvyrovnanější ročník celé naší historie. Kromě Markéty stály ve čtyřech úvodních kolech extraligy na nejvyšším stupni vítězů, nicméně Pražané ztrácí pouhý tabulkový bod na INTERTEAM a Slaný. A Pardubičanům ani kopřivnický triumf nepomohl od posledního místa tabulky se ztrátou třech bodů na leadery. Všechno se však může radikálně změnit již dnes večer, kdy ve Slaném vstupuje naše vyšší soutěž do své druhé poloviny.


Jiří Štancl a Milan Špinka se dnes budou ve Slaném podepisovat

nezapomeňte na poslední letošní prodej knih a autogramiádu


Slaný: nuceně ve čtyřech

Jakub Jamrog dnes náhradníkem být nemůže

Před čtrnácti dny slavil Slaný fantastický úspěch, když vyhrál v Pardubicích. Po diskvalifikaci Josefa France z poslední jízdy dovezl poslední bod Jakub Valkovič. Žarnovický junior však byl stažen nazpět do INTERTEAMu. Co je horšího, Milan Mach nedal dohromady pětičlennou sestavu, takže nemůže jet běžnou strategii se silným náhradníkem.

„Mates Málek má ve čtvrtek nějakou trávu, Michal Dudek nemá motorky,“ povzdechne si slánský kouč. „Ještě včera jsem čekal, že tam Michal Dudek bude. A nechci si brát hosta jen proto, aby vůbec nejel. Navíc jsem zvyklej‘ jezdit ve čtyřech.“

Stabilní trojici Zdeněk Simota, Eduard Krčmář a Jakub Jamrog doplňuje na postu juniora Milan Dobiáš, jehož večer čeká premiéra v extralize. „Vidím to tak, že to bude jako v Pardubicích, kdokoliv může vyhrát a kdokoliv může bejt‘ poslední,“ uvažuje Milan Mach. „Ale nerad bych, aby to dopadlo jako v Pardubicích, aby poslední byli domácí.“

Sestava na dnešní večer: 1 Zdeněk Simota, 2 Milan Dobiáš (junior ACCR/SMF), 3 Eduard Krčmář, 4 Jakub Jamrog (PL), 17 neobsazeno

 

 

INTERTEAM: tradičně jiná sestava

Martin Vaculík opět posílí INTERTEAM

Vyšetření Davida Pacalaje po jeho pádu při pouťáku v Güstrowě předminulý týden vyloučilo frakturu levé nohy slovenského závodníka, ale později se přišlo na potrhané vazy, což by mohlo znamenat přestávku až do srpna. „Davida operovali,“ říká Ján Daniel. „Fraktura by srostla za tři týdny, ale vyza trvají déle. Pravda, je to na levé noze, asi půjde do provozu dřív.“

Nadnárodní tým prakticky jako jediný kalí personální vody extraligy, když závod co závod vyrukuje s jinou sestavou. Dnes bude na postu povinného juniora Jakub Valkovič, jenž doposud hostoval ve Slaném. Nechybí pražská dvojka Zdeněk Holub a Filip Hájek, silným kalibrem bude Martin Vaculík na pozici náhradníka a vůbec poprvé se v naší lize objeví Adrian Cyfer.

„Michal Danko není ještě zralý na extraligu, Janči Mihálik je na dovolené,“ vysvětluje Ján Daniel, proč si INTERTEAM nepomohl dalším juniorem ze své soupisky. „Burza nemůže, Gala je v Togliatti, nemám koho. Cyfer je daleko za Galou,ale je to otázka mimořádné dispozice.“

Má-li INTERTEAM zaútočit na titul, nesmí ztrácet žádné bod. „Doufám, že máme smůlu za sebou,“ připomíná Ján Daniel pardubický závod s odstoupením Adriana Galy. „Minule byl pěkný závod, nikdy se nestalo, aby všechny týmy byly do dvou bodů. To se musí divákům líbit.“

Sestava na dnešní večer: 5 Zdeněk Holub, 6 Filip Hájek, 7 Adrian Cyfer (PL), 8 Jakub Valkovič (junior ACCR/SMF), 18 Martin Vaculík

 

Pardubice: strategický verdikt večer

Václav Milík bude oporou Pardubic také dnes

Postavení Pardubice v tabulce není příliš oslnivé, jenže extraliga teprve bere pecen chleba na lámání. Ještě včera po polských dvojicích se na svítkovském ovále objevili ke krátkému tréninku Patrik Mikel a Hynek Štichauer. Lubomír Vozár mezitím mohl přemýšlet o sestavě, kterou jej okolnosti přinutily změnit.

„Daniel Šilhán jede do Rybniku,“ vysvětluje, proč Pardubice nastoupí jen s jedním juniorem. „Bude to zase zajímavé a vyrovnané. A někdy můžeme mít štěstí i my.“

Jediným juniorem bude Patrik Mikel, do týmu se opět vrací Martin Gavenda. K dispozici svému koučovi bude Hynek Štichauer, pozvánku dostal znovu Grzegorz Walasek, zatímco Václav Milík dostane vestu s devatenáctkou náhradníka.

„Uvidíme,“ uvažuje Lubomír Vozár nad svými vyhlídkami na dnešní horký večer. „Záleží, jak Walasek, Štichi i ostatní. Po závodě uvidíme, jak dál. Do Žarnovice vezmeme třeba Patryka Dudka, zatím jsme s ním ale nejednali.“

Sestava na dnešní večer: 9 Patrik Mikel (junior ACCR/SMF), 10 Martin Gavenda, 11 Hynek Štichauer, 12 Grzegorz Walasek (PL), 19 Václav Milík

 

 

Praha: hon na štěstí

Michal Škurla je stálicí pražské sestavy, ale moc šancí na závodění v extralize nedostává

Hlavně v Kopřivnici a hlavně v Pardubicích měla Markéta vítězství takřka na dohled, ale ve strategických hrátkách silných náhradníků o ně pokaždé v závěru přišla. Díky trojici druhých míst však stále může pomýšlet na útok na titul. Nicméně Tomáš Topinka si nemyslí, že by měl svůj tým měnit, natož posilovat o zahraničního závodníka.

„Potřebujeme štěstí,“ filozofuje. „To nás v Pardubicích opustilo. Kluci jedou dobře, nehrotil bych tom. Doufám, že mi to ještě zkompilkujou a já nebudu vědět, koho bych měl nahradit.“

O místo v extralize si evidentně říká Daniel Klíma, který prozatím hostoval v INTERTEAMu. Nicméně dnes bude v polském Rybniku a tak se z pohledu Prahy mění jen nominace na post povinného juniora, nikoliv jmenné složení týmu. V něm uvidíme Petra Chlupáče, Ondřeje Smetanu, Jana Kvěch, Michala Škurlu a náhradníka Josefa France.

„Proč by to nebyla vítězná koncepce?“ obhajuje Tomáš Topinka svou koncepci. „Je to vždycky o kousek jako v Pardubicích. Že by Petpa nepřivez‘ v poslední jízdě ani bod, na to by si nikdo nevsadil. Takhle to je, je dobře, že jezdíme jako jediný s českou sestavou, kluci pořád sedí na motorce.“

Sestava na dnešní večer: 13 Petr Chlupáč, 14 Ondřej Smetana, 15 Jan Kvěch (junior ACCR/SMF), 16 Michal Škurla, 20 Josef Franc

Foto: Karel Herman a Eva Palánová