Archiv pro rubriku: ME

Mistr Evropy z Nagyhalaszu nevzejde

Nagyhalasz – 6. září
Příští sobotu se měl konat finálový podnik evropského juniorského šampionátu v Nagyhalaszu, ale vzhledem k uzavřením maďarských hranic byl podnik zrušen. Náhradní lokalita se hledá, jisté je, že se v ní závod neuskuteční v původním termínu. Český trojlístek Jan Kvěch, Petr Chlupáč a Daniel Klíma, který se kvalifikoval ze srpnového semifinále v Divišově, proto bude moct absolvovat Pohár přátelství v Žarnovici. Na slovenském ovále bude hned v neděli pokračovat česká juniorka svým druhým závodem.

Nagyhalasz se dějištěm evropského finále juniorů nestane
Nagyhalasz se dějištěm evropského finále juniorů nestane

Foto: Daniel Šilhán st.

V Lodži neměl Filip Šitera tak široký úsměv

Mladá Boleslav – 3. září
Česká juniorská reprezentace se v letošním roce za svým účinkováním v soutěžích FIM a FIM Europe mohl ohlížet s uspokojením. Skvělá, byť prohraná bitva s Lotyši v Pardubicích, tři borci, z toho dva na pódiu, evropského poháru devatenáctiletých. Ale v sobotu přišla Lodž s evropským mistrovstvím družstev, kde Filip Šitera nad pátým místem přece jen protáhnul obličej.

 

I neúspěch posouvá dopředu

Obchůzka oválu v Lodži

„Škoda, byli jsme pátý,“ komentuje český výsledek reprezentační kouč. „Ještě se máme, co učit. Ostatní jsou před ním, je to trošku zklamání. Soupeři byli lepší a my neměli svůj den.“

Nicméně současnou generaci může mít před sebou skvělou budoucnost. „Musíme si vzít ponaučení, ať jsme lepší“ nepláče Filip Šitera nad mlékem rozlitým v Lodži. „Potenciál tam je, škoda, že nejdeme polský juniorský družstva. Loni to klukům hodně dalo, letos je situace, jaká je, doufám, že příští rok nás tam zase pustí.“

Maďarská nejistota

Český nároďák jde do akce: zleva Jan Kvěch, Daniel Klíma, Petr Chlupáč a Jan Macek

První srpnový den se Jan Kvěch, Petr Chlupáč a Daniel Klíma postoupili do evropského finále juniorů v Nagyhalaszu, nicméně Maďarsko od prvního září uzavřelo své hranice. „Zatím se neví,“ krčí rameny Filip Šitera. „Měli by to dát vědět brzo, závody jsou už příští týden. Uvidíme, kam to dají.“

Prozatím je jasný Güstrow na konci září coby dějiště evropského poháru devatenáctiletých dvojic. „Ještě jsem nenominoval,“ konstatuje manažer reprezentace. „Ale myslím, že ta trojka je jasná.“

 

Foto: Filip Šitera

Naši kolibříci s motocykly Shupa víceméně přeměnili evropský pohár na otevřené české hry

Plzeň – 29. srpna
Evropský pohár stopětadvacítek na plzeňských Borech se nesl ve znamení českých vlaječek namalovaných na tvářích odhodlaných reprezentantů, jejich doprovodu, příbuzných a blízkých. Pořadatelé starostlivě sledovali kabonící se oblohu a jury operativně přesunula začátek již o půl hodiny dopředu. Vlastní závod prokázal dominantní postavení našich kolibříků na motocyklech Shupa. Ze základních skupin se do nadstavbové části probili rovnou tři a nakonec se také všichni sešli na startovním roštu finále A. Stylem start – cíl se nejlepším Evropanem stal Adam Bednář. Za jeho záda se dostal Polák Maksymilian Pawelczak. Vojtěch Šachl musel zápolit s trucující převodovkou. Dvakrát mu vypadla rychlost. Stačil však proniknout na nejnižší stupínek pódia před domácího Matěje Frýzu, který se teprve ve středu vrátil k závodění po červencové fraktuře nohy.

Maksymilian Pawelczak, Adam Bednář a Vojtěch Šachl stojí na stupních vítězů

Z áčka jdou dál dva

Stav ováku po deštích kolibříky pochopitelně zajímal

Změny ve startovní listině nebyly Čechům rozhodně proti srsti. Josef Černý měl být původně náhradníkem, avšak nakonec se rovnou posunul na sedmičku místo holandského reprezentanta. Jeho úlohu převzal Oliver Schmid. Když však nepřijel Ukrajinec Michajlo Timoščuk, byl plzeňský gang v závodě kompletní.

Čtyřiadvacítka nejlepších evropských kolibříků prvně ochutnala borský ovál pár minut před druhou. Trénink byl opožděn kvůli škodám způsobených celonočním deštěm. Vlastní mítink začal o půl hodiny dříve oproti plánovanému počátku v patnáct hodin. Již první jízdy naznačily, že čeští reprezentanti v sedlech motocyklů Shupa rozhodně nebudou slevovat.

Vojtěch Šachl (žlutá) má za sebou Kacpera Cymermana (bílá) a Ace Pijpera (modrá)

Estonec Silvar Avi otevřel skupinu A svým pohotovým startem. Ovšem Vojtěch Šachl se hnal do první zatáčky jako střela, aby v úvodním výjezdu spodní stranou vskutku pronikl do čela. Třetí jízda se stala kořistí Matěje Frýzy, na němž závodní pauza nebyla příliš znát. Skvěle začal rovněž Josef Černý, byť jej spodní stranou posledního výjezdu o druhou příčku připravil Lester Matthijssen.

Pátá jízda nabídla pohled na velké sólo Maksymilana Pawelczaka, který borský ovál ochutnal již při červencovém šampionátu republiky. Roman Kapustin, jenž mu podlehl zase v rozjížďce s číslem sedm, odstartoval na Matěje Frýzu. Plzeňan jen nestihl vnějškem první zatáčky.

Matěj Frýza (bílá) se dere do čela před Romana Kapustina (červená) a Josefa Černého (žlutá)

Nicméně přesto byl na přímé cestě do nadstavbové části. Vojtěch Šachl jakbysmet. V deváté jízdě sebral Maksymilianovi Pawelczakovi punc neporazitelnosti již po startu. V rozjížďce s číslem patnáct rychle ujal Ace Pijperovi, který nakonec triumfem v třiadvacáté jízdě odčinil úvodní nulu a postoupil. Pomohl mu ovšem Roman Kapustin, jenž byl diskvalifikován za přejetí vnitřní čáry oběma koly.

Avšak k našim reprezentantům. Matěj Frýza dvakrát vyhrál rozjížďku s číslem sedmnáct, která se musela opakovat vinou kolize Maschy Schwend s Dominikem Hrbkem ve druhé zatáčce. Němka za ni pykala diskvalifikací, avšak Čech s vyvráceným palcem na ruce musel ze závodu odstoupit.

Matěj Frýza (modrá) vede před Maschou Schwend (žlutá), Romanem Kapustinem (bílá) a Dominikem Hrbkem (červená)

Josef Černý v devatenácté jízdě nestačil jen na Maksymiliana Pawelczaka. Polák šel za jasným postupem, když neprohrál s nikým jiným než s Vojtěchem Šachlem. Plzeňan však mohl být se svým debutem v závodě takové úrovně navýsost spokojen.

V jednadvacáté jízdě triumfoval Vojtěch Šachl stylem start – cíl a postoupil jako neporažený vítěz celé skupiny. Na semifinále se však mohl chystat i Matěj Frýza, který přibyl k šachovnicové vlajce hned za ním.

 

Další český suverén

Adam Bednář (červená) vede před Mikolajem Duchinskim (modrá) a Maxem Perrym (žlutá)

Skupině A patřily liše číslované rozjížďky, sudá čísla u jízd mělo béčko. Hned na její úvod Adam Bednář potvrdil, že se dnes do Plzně nepřijel rozhodně jen zúčastnit. Po raketovém startu vedl v půlce protilehlé rovinky bratru o dvacet metrů pře Maxem Perrym. A to Angličan dorazil s ambicemi, které nebyly o mnoho menší než u českých es.

Oliver Schmid a Štěpán Ševčík sbírali cenné zkušenosti. V v rozjížďce s číslem čtyři se však Štěpán Ševčík blýsknul pohotovým startem. Ben Trigger jej předčil již v prvním nájezdu, avšak Mario Häuselovi dalo předjetí mnohem více práce. Oliver Schmid v desáté jízdě bral hned dva body naráz.

Plzeňský gang v akci – Štěpán Ševčík (modrá) a Oliver Schmid (červená) komplikují sen Mario Häusela (bílá) o postupu do semifinále

Pravda, pomohly mu problémy s řazením, které po startu měl Antoni Kawczynski. Ale Freyja Redlich strávila celá tři kola za Plzeňanovými zády. Nakonec ji předstihl i nešťastný Polák, který po úvodním vítězství již tušil, že se na postup do semifinále hodně nadře.

Zato Adam Bednář si na trati počínal s obdivuhodnou lehkostí. Vyhrával jednu jízdu za druhou. Posuďte sami. V rozjížďce s číslem osm rychle zmizel z dohledu Nieka Meijera, jehož ovšem ve třetím kole zradil expresním tempem vyměněný motor. Daleko za jeho zády se Mario Häusel posunul ze čtvrtého na druhé místo. Semifinále mu ovšem nebylo souzeno, na rozdíl od Bena Triggera, který ovšem v osmnácté jízdě musel pro postup vyhrát.

Max Perry (červená) podjíždí Mikolaje Duchinskeho (bílá) a Williama Cairnse (žlutá)

Vraťme se však k Adamu Bednářovi. Čtrnáctá jízda mu přinesla již třetí triumf stylem start – cíl, přičemž donutil Antoni Kawczynskeho hrát postupový vabank. Na svůj další výjezd na ovál musel český reprezentant čekat až do poslední, čtyřiadvacáté rozjížďky. V tu dobu již měli semifinále jisté Max Perry, Antoni Kawczynski a Ben Trigger. Ani tentokrát Adam Bednář neslevil a svým soupeřům zmizel z dohledu již s letem pásky k plzeňskému nebi.

 

Češi vládnou stopětadvacítkářské Evropě

Semifinálový pád vzal Maxi Perrymu naději na medaile

Obsazení všech rozjížděk nadstavbové části stejně jako místa na startovních roštech byla dána dle klíče na základě umístění v obou skupinách. V prvním semifinále bylo o osudu jednoho z favoritů rozhodnuto až přespříliš rychle. Max Perry upadl v první zatáčce a Pavel Váňa jej z repete diskvalifikoval.

Druhý start vynesl do vedení Matěje Frýzu. Vojtěch Šachl se vnějškem první zatáčky dostal před něho a rychle si vypracoval klíčový náskok. Plzeňan naštěstí udržel druhou pozici, byť se k němu nebezpečně blížil Ben Trigger.

Adam Bednář vede semifinále před Maksymilianem Pawelczakem

České duo ve finále záhy doplnil Adam Bednář. Pražský závodník pojal druhé semifinále ve stylu start – cíl stejně jako předchozí rozjížďky. Ve hře o pódium zůstal také Maksymilian Pawelczak, když Antoni Kawzcynski a Ace Pijper museli vzít zavděk finále B.

V béčku záhy kvůli mechanickým trablům vypadl Ace Pijper. Max Perry uhájil vedení před Antonim Kawczynskim, jehož útoky zastavila až šachovnicová vlajka. A pak se jelo o titul. Adam Bednář odmítnul psát dramatický scénář. Soustředil se na start, dokonale vystihl jeho okamžik. Od té doby jenom jel, jel a jel.

Adam Bednář míří ve finále k titulu před Maksymilianem Pawelczakem a Vojtěchem Šachlem

V cíli se stal nejlepším stopětadvacítkářem starého kontinentu. Vojtěch Šachl startoval až od mantinelu. Řešil problémy s převodovkou. Odjel poslední, ve druhém výjezdu ze stupňů vítězů sundal Matěje Frýzu. Maksymiliana Pawelczaka před sebou již ale nedohnal.

 

Hlasy z depa

Nový šampión s maminkou Lenkou

„Těšil jsem se, ale bral jsem to jako normální závod,“ vyprávěl Adam Bednář. „Začal jsem už cvičit po slepáku, jinak nice. Ve finále jsem měl dobrej‘ start. Soustředil jsem se a pak na jízdu a užíval si to.“

„Skákaly mě tam kvalty,“ smutnil Vojtěch Šachl. „Třetí místo nic moc… Dobrý… Za rok dvě pade…“

„Původně jsem si říkal, že se nedostanu ani do semifinále,“ připouštěl Matěj Frýza. „Nakonec jsem se dostal až do finále. Mám radost, mohlo to bejt‘ lepší, ale jsem spokojenej‘. Hodně.“

Česká radost: zleva Jaroslav Frýza, Matěj Frýza. Miroslav Rosůlek, Adam Bednář, Vojtěch Šachl a František Kalina

„Dobrý,“ bilancoval Josef Černý. „Moje první velký závody! Zezačátku nic moc, pak to bylo dobrý. Vyzkoušeli jsme novej‘ motor a pak už to jelo.“

„Povedlo se mi to,“ těšil se Oliver Schmid. „Nějaký místo je. Jsem spokojenej‘, nejsem poslední, letos na jaře jsem se poprvé dostal do smyku a dostal jsem se až na Evropu.“

„Šlo to,“ odtušil Štěpán Ševčík.  „Ráno jsme předělali motor. Jel jsem na něm poprvý a bylo to dobrý. Mohlo by to bejt určitě lepší, ale jel jsem Evropu poprvý.“

Krátce po startu finále A vede Adam Bednář (bílá) před Maksymilianem Pawelczakem (modrá), Matějem Frýzou (červená) a Vojtěchem Šachlem (žlutá)
skupina A:  
1. Vojtěch Šachl, CZ 3 3 3 3 12
2. Maksymilian Pawelczak, PL 3 2 3 3 11
3. Matěj Frýza, CZ 3 2 3 2 10
4. Ace Pijper, GB 0 2 2 3 7
5. Roman Kapustin, UA 2 3 2 L 7
6. Kacper Cymeran, D 1 3 1 1 6
7. Silvar Avi, EST 2 0 2 2 6
8. Josef Černý, CZ 1 1 1 2 5
9. Lester Matthijssen, NL 2 0 0 1 3
10. Mascha Schwend, D 1 1 X 0 2
11. Alina Sassenhagen, D E 0 0 1 1
12. Dominik Hrbek, CZ 0 1 F/R – 1
 
skupina B:  
1. Adam Bednář, CZ 3 3 3 3 12
2. Max Perry, GB 2 3 3 3 11
3. Antoni Kawzcynski, PL 3 1 2 3 9
4. Ben Trigger, GB 3 1 3 2 9
5. Mario Häusel, D 2 2 2 2 8
6. Vidas Frido, EST 1 3 1 1 6
7. Mikolaj Duchinski, PL 0 2 1 2 5
8. William Cairns, GB 2 1 0 1 4
9. Niek Meijerink, NL 1 E 2 1 4
10. Oliver Schmid, CZ 0 2 0 0 2
11. Štěpán Ševčík, CZ 1 0 1 0 2
12. Freyja Redlich, D 0 L 0 E 0
Štěpán Ševčík (modrá) v souboji s Mario Häuselem (bílá)
finálová skupina: SF1 SF2 FIN B FIN A
1. Adam Bednář, CZ 1. 1.
2. Maksymilian Pawelczak, PL 2. 2.
3. Vojtěch Šachl, CZ 1. 3.
4. Matěj Frýza, CZ 2. 4.
5. Max Perry, GB X 1.
6. Antoni Kawczynski, PL 3. 2.
7. Ben Trigger, GB 3. 3.
8. Ace Pijper, GB 4. E
Ace Pijper (červená) se snaží vyhnout Lesteru Matthijssenovi (bílá)

Foto: Karel Herman a Mirek Horáček

Čestné kolo Adama Bednáře

Poláci mají titul mistrů Evropy

Lodž – 29. srpna
Reprezentanti Polska se s přehledem stali evropskými šampióny v soutěži juniorských družstev. Na druhou příčku dostal Dány Mads Hansen svým triumfem na Lotyšem Olegem Michajlovsem v rozjezdu. Češi skončili pátí, Slováci šestí.

1. Polsko   27
Norbert Krakowiak 1 2 3 2 8
Dominik Kubera 3 2 3 1 9
Jakub Miskowiak 3 2 3 2 10
Mateusz Cierniak   DNR
     
2. Dánsko   21
Mads Hansen 3 2 3 3 11+3
Jonas Seifert-Salk 2 3 0 1 6
Marcus Birkemose 1 2 1 0 4
Matias Nielsen   DNR
     
3. Lotyšsko   21
Ričards Ansviesulis – 1 2 1 4
Francis Gusts 1 ex 2 3 6
Ernest Matjušonoks 0 – – – 0
Oleg Michajlovs 2 3 3 3 11+2
     
4. Švédsko   20
Alexander Woentin 3 3 1 2 9
Philip Hellström-Bängs 2 1 3 T 6
Anton Karlsson 0 3 0 2 5
Jonatan Grahn 0 0
     
5. Česká republika   17
Jan Kvěch 2 3 1 2 8
Daniel Klíma 0 E 3 0 3
Petr Chlupáč 0 2 1 3 6
Jan Macek   DNR
     
6. Slovensko   11
Jakub Valkovič 1 3 1 1 6
Ján Mihálik 0 0 0 0
David Pacalaj 2 2 1 T 5
Rastislav Ciferský 0 F 0
     
7. Youth Europe   8
Denis Fazekas, H 0 1 0 0 1
Drew Kemp, GB 1 2 1 2 6
Mika Meijer, NL 0 1 F 0 1

Český juniorský nároďák má před sebou další výzvu

Lodž – 28. srpna
Navzdory statečnému boji s Lotyšskem český juniorský národní tým nepostoupil do světového finále v Outrupu. Nicméně pouhý den po nešťastném pardubickém semifinále tři z jeho členů skončili mezi pěti nejlepšími žarnovického evropského poháru devatenáctiletých. V sobotu čeká naše mladíky nová výzva v podobě mistrovství Evropy a jejich kouč Filip Šitera stále zůstává optimistou.


Tipujte:

Vrátí se zítra český juniorský nároďák s evropskou medailí?

View Results

Loading ... Loading ...

Český juniorský národní tým čeká zítra evropský šampionát

„Viděl jsem to stejně jako ty,“ vrací se Filip Šitera ke světovému semifinále v Pardubicích. „Škoda, chyběl kousek k postupu. Kdybychom Lotyšům dali o čtyři body víc, oni by měli o čtyři míň a postoupili jsme my. Ale bylo pět nul a to je moc. Kluci neměli svůj den, nemyslím si, že by Lotyši bylo zas až o tolik lepší.“

Ovšem v mládí naších reprezentantů je třeba hledat potenciál. „Nejstarší je Honza Kvěch a Honzou Mackem,“ souhlasí český reprezentační kouč. „Těm je devatenáct, ale přesto s nimi máš základ reprezentace na další dva roky.“

Zítra mají čeští junioři před sebou další výzvu. Šampionát Evropy v Lodži se koná stejným systémem jako polský šampionát. Představí se v něm sedm týmů se třemi členy základní sestavy a jedním náhradníkem. Filip Šitera nominoval čerstvé mistry republiky, tedy Jana Kvěcha, Daniela Klímu a Petra Chlupáče, jimž coby náhradník bude sekundovat Jan Macek.

„Když budeme mít den, může to být dobrý,“ přemítá Filip Šitera, který se nemůže vyhnout komentáři žarnovického finále evropského poháru do devatenácti let.  „To byla pecka. Dráha byla mokrá, kluci tam nikdy na takové nejeli. A na bedně jsme měli dva a Chlupíkovi chyběl bod na rozjezd. To je skvělý. Ale mít tři Čechy na bedně, to bychom asi chtěli hodně. Ale snad zejtra budou mít formu a bude to dobrý.“

 

Slovensko na scénu

Slováci dostávají další příležitosti na mezinárodní scéně

Ze situace způsobené chaosem okolo koronaviru, těží slovenská plochá dráha. Naši východní sousedé poprvé zasáhli do světového šampionátu juniorských družstev v Pardubicích a nyní je čeká debut i na evropské scéně. Na ní nahrazují Rusko, které ze soutěže odstoupilo. Slovenská sestava zůstává stejná jako v Pardubicích, tedy Jakub Valkovič, David Pacalaj, Ján Mihálik a Rastislav Ciferský.

Slovenská vlajka zavlaje rovněž ve finále mistrovství Evropy dvojic. Jeho víkendové semifinále v Maconu bylo zrušeno. Jelikož kromě domácích chtěli startovat už jen Slováci, jsou oba týmy nasazeny do finále.

V kuloárech se šušká o diplomatické snaze SMF, aby slovenští závodníci nahradili Švédy ve finále juniorského mistrovství světa v Pardubicích, když už za ně zaskočili v semifinále soutěže juniorských družstev. Nicméně zpřísněná pravidla v boji s covidem přinášejí také otazníky, jak bude podzimní plochodrážní scéna vlastně vypadat.

Startovní listina ME juniorských družstev – Lodž, sobota:

Švédsko: 1 Alexander Woentin, 2 Philip Hellström-Bängs, 3 Anton Karlsson, 22 Jonatan Grahn
Youth Europe: 4 Denis Fazekas (H), 5 Drew Kemp (GB), 6 Mika Meijer (NL), 23 neobsazeno
Slovensko: 7 Jakub Valkovič, 8 Ján Mihálik, 9 David Pacalaj, 24 Rastislav Ciferský
Dánsko: 10 Mads Hansen, 11 Jonas Seifert-Salk, 12 Marcus Birkemose, 25 Matias Nielsen
Česká republika: 13 Jan Kvěch, 14 Daniel Klíma, 15 Petr Chlupáč, 26 Jan Macek
Polsko: 16 Norbert Krakowiak, 17 Dominik Kubera, 18 Jakub Miskowiak, 27 Mateusz Cierniak
Lotyšsko: 19 Ričards Ansviesulis, 20 Francis Gusts, 21 Ernest Matjušonoks, 28 Oleg Michajlovs

Foto: Karel Herman

Plzeň nabídla reprezentantům trénink

Plzeň – 22. srpna
Červnový evropský pohár stopětadvacítek v Plzni našel svůj nový termín v příští sobotě. Ve čtyřiadvacetičlenné startovní listině je také pět Čechů a šestý jako náhradník. Ti se včera na plzeňských Borech sešli na soustředění. Doplnili je Tony Katra a Karel Průša, zatímco Jaroslav Vaníček s Michalem Bašteckým vytáhli svoje půllitry.

 

Plzeň hostila soustředění před evropským pohárem, který se zde pojede příští sobotu

Formát letošního evropského poháru připomíná bývalý rozpis mistrovství republiky dvojic, kterým se Petr Moravec svého času nechal inspirovat v Anglii. Závodníci jsou rozděleni do dvou skupin, v nichž každého očekávají čtyři výjezdy na ovál.

První čtyři z každé skupiny se posléze křížem potkají se svými soupeři z druhé party v semifinálových jízdách. Z nich dva horší čeká finále B, zatímco první a druzí postoupí do finále A. V něm už půjde o medaile.

Ve skupině A nastoupí tři naši. Vojtěch Šachl, Matěj Frýza, který se vrací na ovály po červencovém zranění, a Dominik Hrbek, jenž nahrazuje původně přihlášeného anglického zástupce. V béčku mají své místo Adam Bednář a Štěpán Ševčík, když se další člen plzeňského gangu Josef Černý stane náhradníkem.

Evropský pohár 125 ccm – Plzeň, sobota (15:00):

skupina A: skupina B
1 Silvar Avi, EST 21 Adam Bednář, CZ
2 Ace Pijper, GB 22 Mikolaj Duchinski, PL
3 Kacper Cymerman, D 23 Vidas Frido, EST
4 Vojtěch Šachl, CZ 24 Max Perry, GB
5 Lester Matthijssen, NL 25 Michajlo Timoščuk, UA
6 Dominik Hrbek, CZ 26 Štěpán Ševčík, CZ
7 dodatečně, NL 27 Mario Häusel, D
8 Matěj Frýza, CZ 28 Ben Trigger, GB
9 Roman Kapustin, UA 29 Nick Meijerink, NL
10 Maksymilian Pawelczak, PL 30 Antoni Kawczynski, PL
11 Alina Sassenhagen, D 31 William Cairns, GB
12 Mascha Schwend, D 32 Freyja Redlich, D
13 dodatečně 33 Josef Černý, CZ
Jak Dominik Hrbek, tak Štěpán Ševčík pojedou evropský pohár prvně ve své kariéře

Foto: David Hrbek