Archiv pro rubriku: ME

Jan Kvěch v thrilleru evropských čtvrtlitrů vybojoval titul vicemistra

Plzeň – 17. a 18. června
Krásné a vyrovnané boje předvádělo o víkendu jednatřicet mladých závodníků v sedle dvěstěpadesátek při premiérovém mistrovství Evropy na plzeňských Borech. Po sobotní dvojici semifinálových závodů postoupili do finále tři z pěti českých reprezentantů. Nejdále to dotáhl Jan Kvěch, nad nímž na pódiu stál již jen čtrnáctiletý Švéd Philip Hellström – Bängs. Filip Šifalda skončil osmý, Petr Chlupáč hned za ním, když však pomáhal vytvořit rozhodující nástupní prostor pro Jana Kvěcha na útok na pozici evropského vicemistra.

Čtvrtlitrová Evropa má českého vicemistra
Čtvrtlitrová Evropa má českého vicemistra

semifinále 1: dvě úvodní česká vítězství s rozdílnými konci

Dodávky závodníků zaplnily prostor borského depa, takže pořadatelé nepouštěli za vjezdovou bránu do svého areálu žádná vozidla. Stálo se na prašné cestě vedoucí ke stadiónu od hlavní silnice a klub si pro parkování také pronajal prostor před univerzitní budovou.

Kvůli problémům s vízy nedorazila dvojice ruských zástupců. Milan Dobiáš, jenž byl nominován coby náhradníka pro oba závody, se tak dostal do startovní listiny prvního semifinále. Úderem jedenácté odstartoval netradičně pojatý nástup. Závodníci jezdili v sedlech svých motocyklů jeden po druhém ke startovnímu roštu, kde byli představení divákům a vzali si obvyklou tašku s upomínkovými předměty.

Vstup do závodu měli čeští závodníci excelentní. Daniel Šilhán ve druhé jízdě po výborném startu až na cílovou pásku odrážel všechny útok, jimiž ho častoval Mathias Rex. S třemi body se do depa ve čtvrté jízdě vrátil také Petr Chlupáč. Pomohl mu pád Filipa Nizgorskeho, který upadl, když jezdil třetí před pražským závodníkem.

Ten v opakovačce odstartoval za Leonem Flintem, který však špatně spočítal kola. Přestal závodit už na konci třetího a než mu došlo, která bije, směřoval Petr Chlupáč k vítězství. Mezi triumfy obou Čechů vyjel poprvé na ovál Philip Hellström – Bängs. Svým zdrcujícím vítězstvím dal najevo, že právě on bude jedním z hlavních favoritů celého víkendu.

Cesty obou vítězných Čechů se protnuly v rozjížďce s číslem šest, aby se vzápětí začaly diametrálně rozcházet. Daniel Šilhán ve druhém kole upadl ze čtvrtého místa. Poté už neměl získat ani bod. Už v deváté jízdě se začaly projevovat problémy s motocyklem, takže jablonecký závodník zůstal vyřazený stejně jako Milan Dobiáš.

Naproti tomu Petr Chlupáč nabral v šesté jízdě triumfem stylem start – cíl kurz na stupně vítězů. V rozjížďce s číslem dvanáct se setkal s dvojicí dalších neporažených. Pak už měl čisté skóre jen Philip Hellström – Bängs, který porazil Jonase Knudsena a Petra Chlupáče.
Nakonec se měli sejít na stupních vítězů, k nimž však ještě zbývaly dvě série. Petr Chlupáč suverénně vyhrál třináctou jízdu. Philip Hellström – Bängs svým pátým triumfem v rozjížďce s číslem devatenáct rozhodl pro sebe celý závod, pro něhož se ukázala být klíčová devatenáctá jízda. Jonas Knudsen před ní měl jedenáct bodů, o jeden víc než Petr Chlupáč.

Dána však naprosto nečekaně porazil Němec Leon Maier, jenž dal prozatím do kupy všeho všudy dva body! Hned nato Petr Chlupáč byl nejlepší už od startu, aby se dotáhnul na skóre Jonase Knudsena. Ten však na něho v rozjezdu odstartoval.

1. Philip Hellström – Bängs, S 3 3 3 3 3 15
2. Jonas Knudsen, DK 3 3 2 3 2 13+3
3. Petr Chlupáč, CZ 3 3 1 3 3 13+2
4. Leon Flint, GB 2 3 3 2 2 12
5. Jason Edwards, GB 1 2 3 3 1 10
6. Mathias Rex, DK 2 2 3 2 0 9
7. Karol Zupinski, PL 2 2 1 1 3 9
8. Emil Breum, DK 2 U 2 2 2 8
9. Andreas Hviid, DK 1 1 2 1 2 7
10. Oscar Holstensson, S 0 2 1 2 1 6
11. Leon Maier, D 1 T 0 1 3 5
12. Daniel Šilhán, CZ 3 0 0 E 0 3
13. Tomi Hyyryläinen, FIN 0 T 2 0 1 3
14. Filip Nizgorski, PL X 1 1 1 E 3
15. Markus Maximus Lill, EST 1 1 0 0 0 2
16. Milan Dobiáš, CZ 0 1 0 0 1 2

Jonas Knudsen, Jan Kvěch, Philip Hellström – Bängs a Petr Kvěch byli nejlepší v prvním semifinále

Jonas Knudsen, Jan Kvěch, Philip Hellström – Bängs a Petr Kvěch byli nejlepší v prvním semifinále

semifinále 2: Dánové předčili Jana Kvěcha až v rozjezdu

Druhého Rusa v odpoledním semifinále již nebylo kým nahradit, takže začalo s patnácti závodníky. Startovní pole však mělo ještě prořídnout. Celina Liebmann, jež svého času po našich oválech proháněla už stopětadvacítku, ve druhé jízdě vedla skoro tři kola. V nájezdu do cílové rovinky třetího však spadla a musela odstoupit se zraněnou rukou.

Po druhé sérii nastala naplánovaná půlhodinová přestávka, protože sanitka pospíchala do nemocnice s Williamem Hedengrenem. Švéd si ve své druhé jízdě poranil nohu, když se dostal příliš blízko k pružným prvkům bariéry. Klepnul si o ně, což jej poslalo do míst, kde měkké mantinely předcházejí v běžné.

Pádem začal také Filip Šifalda. Po jeho kontaktu s Jordanem Palinem se měnily nafukovací vaky, aby při repete chabařovický závodník upadl v první zatáčce znovu. Tentokrát však zvedl motocykl a pustil se do marné stíhačky pro případ, že by někdo odstoupil, zatímco na čele úřadoval Jan Kvěch. Ten svůj triumf zopakoval i v páté jízdě. Začínal sice z třetího místa, avšak ve druhém kole předjel Madse Dalluma a v poslední zatáčce i Sebastiana Blakkita.

Rozjížďka s číslem sedm přinesla trojku i na účet Filipa Šifaldy. Jezdil sice druhý, avšak Henrik Lorentzen si ještě v první kole vytrhnul vypínač zapalování. Chabařovičan byl blízko vítězství i v patnácté jízdě, kde ho ovšem v úvodním výjezdu předjel Sebastian Blakkit. V rozjížďce s číslem devatenáct se dvakrát předjeli s Philipem Olofssonem. Nakonec za delší konec provazu tahal Filip Šifalda, jemuž se tak otevřely brány nedělního finále.

Do něho mířil také Jan Kvěch. V desáté jízdě marně útočil na vedoucího Andrease Christensena, nicméně čtrnáctou jízdu vyhrál o pověstný parník. Nakonec na Čecha v osmnácté jízdě odstartoval Ben Ernst. Po základní části měl třináct bodů stejně jako Andreas Christensen a Sebastian Blakkit, avšak Dánové mu v rozjezdu nedali šanci.

1. Andreas Christensen, DK 3 2 3 3 2 13+3
2. Sebastian Blakkit, DK 2 2 3 3 3 13+2
3. Jan Kvěch, CZ 3 3 2 3 2 13+1
4. Henrik Lorentzen, DK 3 0 3 2 3 11
5. Jordan Palin, GB 2 3 2 2 2 11
6. Ben Ernst, D 1 3 3 L 3 10
7. Mads Dalum, DK 3 1 2 1 3 10
8. Filip Šifalda, CZ 0 3 2 2 2 9
9. Mateusz Adamczewski, PL 2 1 X 3 1 7
10. Philip Oloffson, S 2 2 1 0 1 6
11. Tim Wunderer, D 1 2 1 1 1 6
12. Jeffrey Sijbesma, NL 0 1 1 2 0 4
13. Gert Heinvee, EST F X 1 1 0 2
14. William Hedengren, S 1 1 – – – 2
15. Celina Liebmann, D X – – – – 0

Sebastian Blakkit, Andreas Christensen a Jan Kvěch byla nejlepší trojice druhého semifinále

Sebastian Blakkit, Andreas Christensen a Jan Kvěch byla nejlepší trojice druhého semifinále

finále: strhující závěr

V sobotu bylo v Plzni větrno a pod mraky docela příjemně, v neděli panovalo tropické vedro. Pořadatelé ale skvěle zvládli víkendový čtvrtlitrový maratón po všech stránkách. Startovní listina se řešila do poslední chvíle. Poláci chtěli vidět regulamin, proč je Mateusz Adamczewski až druhým náhradníkem, čemuž by nahrávala i jeho kvalifikace z druhého sobotního semifinále.

Nicméně losovalo se znovu a definitivní startovní listina se rozdávala až zhruba tři čtvrtě hodiny před závodem. Ať tak či onak, na osmnáctce byl už Andreas Hviid a Polák byl prvním náhradníkem. Nakonec se ale nedostal ke slovu ani jeden z nich.

Početní převahu v poli měli Dánové se sedmi závodníky. Soupeřili s nimi tři Češi, tři Angličané, Němec, Polák a Švéd. A právě on, Philip Hellström – Bängs opět neprohrál jedinou jízdu a stal se šampiónem. O další místa se však rozpoutala úžasná bitva.

V rozjížďce s číslem dvě sebral Janu Kvěchovi Leon Flint, když se před Čecha dostal hned s vylétnutím pásky. Petr Chlupáč vzápětí upadl v nájezdu do druhého kola, aby ve čtvrté jízdě Filip Šifalda na konci úvodního kola obral o bod Madse Daluma.

Petr Chlupáč se dočkal bodu v páté jízdě. Předejel Andrease Christensena, jehož po triumfu v semifinále v neděli čekalo jen konečné patnácté místo. Kalich hořkosti si dopil až do dna, protože když v sedmnácté jízdě konečně vedl, zůstal v posledním kole stát s poruchou motocyklu.

V rozjížďce s číslem šest létající Švéd porazil Jana Kvěcha, když Filip Šifalda projel metou jako třetí. Chabařovičan se mohl chlubit vítězstvím ve třinácté jízdě, kdy své vedení hájil až na cílovou metu. Tato trojka se pak stala rozhodujícím faktorem na misce vah, proč byl při bodové rovnosti s Petrem Chlupáčem lepší.

Nicméně pražský závodník měl přece jen ještě ve finále sehrát důležitou úlohu. Jan Kvěch totiž neprohrál ani v deváté, ani v šestnácté jízdě. V ní na konci prvního kola předčil Henrika Lorentzena, přes něhož se nakonec dostal i Petr Chlupáč. Ten v rozjížďce s číslem osmnáct sice nevyzrál na Philipa Hellström – Bängse, jako ostatně o celém víkendu nikdo, porazil však Emila Breuma.

Ten měl po čtyřech sériích stejně bodů jako právě Jan Kvěch. Tomu Petr Chlupáč otevřel cestu na pódium, zatímco Emila Breuma svým tuhým odporem po celá čtyři kola poslal na čtvrtou příčku. O jeden bod před Janem Kvěch byl Jonas Knudsen, na něhož pražský závodník narazil v devatenácté jízdě.

Zprvu vedl Sebastian Blakkit, jehož ale Jan Kvěch ve druhém kole předjel. Jonas Knudsen však podobný kousek navzdory veškeré snaze nedokázal. Sebastian Blakkit odolával celá čtyři kola náporu svého krajana. Nepustil ho před sebe a Jan Kvěch mohl slavit titul vicemistra! Jonas Knudsen přitom neměl jasný ani bronz.

Kdyby totiž na závěr vyhrál Leon Flint, musel by s ním do rozjezdu. Opakovalo se vinou pádu Karola Zupinskeho. A v opakovačce se před Leonem Flintem usadil Henrik Lorentzen.

1. Philip Hellström – Bängs, S 3 3 3 3 3 15
2. Jan Kvěch, CZ 2 2 3 3 3 13
3. Jonas Knudsen, DK 3 3 3 2 1 12
4. Emil Breum, DK 2 3 2 3 1 11
5. Leon Flint, GB 3 2 2 2 2 11
6. Sebastian Blakkit, DK 2 1 3 1 2 9
7. Henrik Lorentzen, DK 1 2 2 1 3 9
8. Filip Šifalda, CZ 1 1 1 3 1 7
9. Petr Chlupáč, CZ X 1 2 2 2 7
10. Jason Edwards, GB 1 2 1 2 0 6
11. Mads Dalum, DK 0 3 F 0 2 5
12. Ben Ernst, D 3 0 0 0 1 4
13. Mathias Rex, DK 0 F F 0 3 3
14. Karol Zupinski, PL 2 X E 1 X 3
15. Andreas Christensen, DK 0 0 1 1 E 2
16. Jordan Palin, GB X 1 1 0 0 2
17. Mateusz Adamczewski, PL (res) DNR
18. Andreas Hviid, DK (res) DNR
Jan Kvěch, Philip Hellström – Bängs a Jonas Knudsen stojí na finálovém pódiu
Jan Kvěch, Philip Hellström – Bängs a Jonas Knudsen stojí na finálovém pódiu
Philip Hellström – Bängs se raduje ze svého triumfu společně se svým týmem
Philip Hellström – Bängs se raduje ze svého triumfu společně se svým týmem

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV)

 

Eduard Krčmář je náhradníkem

Nagyhalasz – 10. června
Triumfem Bartosze Smektaly skončilo dnes semifinále evropského šampionátu juniorů v maďarském Nagyhalaszu. Polákovi na stupních vítězů dělali společnost Michael Härtel a Nick Škorja. Eduard Krčmář v rozjezdu o poslední postupové místo skončil za Glebem Čugunovem, zatímco Jevgenij Kostigovs, jehož porazil, zřejmě pojede ve finále v Daugavpilsu coby domácí zástupce a Viktor Trofimov si při pádu zlomil klíční kost. Josef Novák byl dvanáctý o jednu příčku před Jánem Mihálikem.

1. Bartosz Smektala, PL 3 3 3 3 2 14
2. Michal Härtel, D 2 3 3 2 3 13
3. Nick Škorja, SLO 2 2 3 3 2 12
4. Lukas Fienhage, D 3 3 2 X 3 11
5. Gleb Čugunov, RUS F 3 3 1 3 10+3
6. Eduard Krčmář, CZ 3 2 1 3 1 10+2
7. Jevgenij Kostigovs, LAT 3 1 2 2 2 10+1
8. Viktor Trofimov, UA 2 2 1 2 3 10+F
9. Kamil Wieczorek, PL 1 0 2 3 2 8
10. Patryk Rolnicki, PL 2 1 2 1 1 7
11. Mike Jacopetti, A 1 0 1 2 1 5
12. Josef Novák, CZ 1 2 0 1 0 4
13. Ján Mihálik, SK 0 1 0 1 1 3
14. Mark Barány, H 1 1 0 0 0 2
15. Marko Levišin, UA 0 0 1 0 X 1
16. Andrei Popa, RUM 0 0 0 0 0 0

Britové si podmanili St. Macaire

St. Macaire – 3. června
Druhé semifinále mistrovství Evropy na travnaté dráze se včera v noci stalo kořistí anglických závodníků. Bez porážky závodem prošel Andy Appleton, jemuž na stupních vítězů dělali společnost Edward Kennett a Paul Hurry. Josef Franc postoupil do finále díky pátému místu, ovšem Hynek Štichauer zůstal vyřazen. Na startu finále B se spadl řetěz, což Pardubičana srazilo na desátou příčku.

Britská rutina na stupních vítězů
Britská rutina na stupních vítězů

„Závody byly stará škola travnatý dráhy,“ komentoval závod Zdeněk Schneiderwind, který opět doprovázel Josefa France. „Důkazem jsou výsledky a při pohledu na jízdu suverénního Andy Appletona si představuju, že jede Simon Wigg. Další dvě místa pro Angličany, to mi taky rozum nebere. To je zase příklad, když děláš, co tě baví a naplňuje, dokážeš neskutečný věci. Hynka je velká škoda, protože jel hodně dobře a poslední by v béčku určitě neskončil.“

 

1. Andy Appleton, GB 5 5 5 5 20 1.
2. Edward Kennett, GB 5 4 5 5 19 2.
3. Paul Hurry, GB 2 3 3 5 13 1.-3.
4. Mathieu Tresarrieu, F 4 5 5 4 18 4.
5. Josef Franc, CZ 5 5 4 3 17 5.
6. Charley Powell, GB 3 4 2 3 12 2.-6.
7. Marcel Dachs, D 1 3 1 4 9 3.
8. Callum Walker, GB 4 0 3 2 9 4.
9. Julien Cayre, F 3 4 4 3 14 5.
10. Hynek Štichauer, CZ 3 2 4 4 13 E
11. Max Dilger, D 4 3 E E 7 1.
12. Kai Dorenkamp, D 2 1 3 2 8 2.
13. Ben Millichapm GB X 2 1 3 6 3.
14. Gaetan Stella, F F 1 2 1 4 4.
15. Jordan Dubernard, F 0 0 2 1 3 5.
16. Anders Mellgren, S 1 2 E – 3
17. Stephane Tresarrieu, F 2 – – – 2
18. John Bernard, F (res) 1 1 2
19. Aarni Heikkilä, FIN 0 1 0 0 1
20. Anthony Chaffour, F (res) 0 0 0

Foto: tiskový servis FIM Europe

Mikkel B. Jensen nedopustil svou třetí porážku od Josefa France a vyprovodil Čechy z finále

Liberec – 27. května
Prach z dráhy, která v horkém odpoledni chlastala jako nevyléčitelný pijan, klesal dolů. Usazoval se na tělech všech přítomných evropskému semifinále dvojic v Liberci a cestu si našel i do očí. Milan Špinka vyprovázel Josefa France k rozjezdu o třetí, poslední postupové místo s nadějí, že si potřetí během dne poradí s Mikkelem B. Jensenem. Pražan jej porazil nejen v rozjížďce s číslem pět, ale i ve finále B. Jenže Rasmus Jensen zajistil remízu, takže béčko bylo zbytečné a muselo se rozhodovat v dodatkové jízdě. To již Britové a Francouzi již měli své jisté nejen na stupních vítězů, ale i v otázce své finálové účasti v září v Lonigu. Jenže Mikkel B. Jensen se potřetí od Josefa France porazit nenechal a vyřadil českou reprezentaci z šampionátu, který našim barvám přinesl tolik úspěchů. Naše plochodrážní diplomacie nyní stojí před úkolem poněkud svérázný rozpis, v jehož základní části naši reprezentanti porazili Dány o tři body, sprovodit ze světa reglementů.

Francouzi, Angličané a Dánové na stupních vítězů
Francouzi, Angličané a Dánové na stupních vítězů

 

Létající Francouzi

Stadión v Pavlovicích zažil další skvělou akci
Stadión v Pavlovicích zažil další skvělou akci

Dvacetiminutové vystoupení dvojice motocyklových se chýlilo ke konci a depo se ozývalo rachotem ohřívaných plochodrážních motocyklů. Závodníci se v paprscích tropického slunce chystali na slavnostní nástup. Potom obešli celé kolo, aby závod odstartoval soubojem českého týmu s Angličany, kteří oblékli slavné vesty Young Lions.

Václav Milík plánoval comeback na ovály po zranění kotníku již předevčírem do Landshutu, kde se konalo druhé kolo seriálu Best Pairs. Nicméně závodník přestávka pardubického kapitána se prodlužuje a Milan Špinka byl nucen hledat náhradu i pro svůj tým.

Diváci dnes viděli nejen plochou dráhu, ale také motocyklové kaskadéry
Diváci dnes viděli nejen plochou dráhu, ale také motocyklové kaskadéry

Pořadatelé si pohrávali s myšlenkou nominace Matěje Kůse. Pražan po svém březnovém zranění chodidla už piloval formu nejen na Markétě, ale dvakrát byl k zastižení i pod Ještědem. Údajně zajížděl časy blízké traťovému rekordu.

Nicméně reprezentační manažer vycházel z aktuálního pořadí mistrovství republiky jednotlivců. Proto se v jeho dnešní sestavě nejprve na postu náhradníka objevil Hynek Štichauer, aby posléze Václava Milíka zastoupil Eduard Krčmář. Úzus pořádků z nejstaršího motoristického šampionátu naší země se také projevil v rozjížďce s číslem jedna, k níž vedle Josefa France mířil Hynek Štichauer s číslem náhradníka na vestě.

Českému páru však vypálil rybník Adam Ellis, jenž triumfoval stylem start – cíl. Josef Franc jej proháněl až do cíle, avšak marně. Hynek Štichauer mu kryl záda, takže se Joshua Bates nedostal ke slovu. Po úvodní remíze patřil ovál na chvilku Janu Pospíšilovi, který jej pokropil za volantem oranžové liazky.

Čtrnáct závodníků se představuje libereckým divákům
Čtrnáct závodníků se představuje libereckým divákům

Hned poté David Bellego a Dimitri Berge zkrotili Rumuny, aby Valentin Grobauer ve strhující honičce rozjížďky s číslem tři nakonec na počátku třetího okruhu rozdělil dánské duo Mikkel B. Jensen a Rasmus Jensen. Čtvrtá jízda viděla Adama Ellise, kterak si to v první zatáčce namířil mezi francouzský tandem, aby v té druhé proniknul do čela.

Hned vzápětí čekali na české borce Dánové. Nejlepší reakci na startovní pásku měl Hynek Štichauer. Josef Franc jel za ním a ve skvělé párové spolupráci projeli úvodním obloukem. Pražan byl na vnějšku rychlejší, přezval vedení. Nicméně Mikkel B. Jensen ještě ani zdaleka nevystřílel všechen střelný prach.

Josef Franc útočí na Adama Ellise
Josef Franc útočí na Adama Ellise

Ve druhé zatáčce vystrkal Hynka Štichauera na vnějšku a po spodní straně mu sebral druhou příčku. A pak nedopřál pokoje ani vedoucímu Josefu Francovi. V poslední zatáčce se Pražan podíval doleva. Naštěstí včas otočil hlavu na druhou stranu, aby spatřil Mikkela B. Jensena na opačné straně a dokázal včas na Dánovu hrozbu reagovat.

Bezprostředně po dojetí do depa šel motocykl Josefa France na váhu. Než technici zjistili, že je všechno v pořádku, Valentin Grobauer s Danny Maassenem porazili Rumuny 5:1. Srovnali sedmibodový krok s naším týmem. Pouze Francouzi zatím měli o jeden bod víc a právě s nimi se čeští borci potkali na startovním roštu rozjížďky s číslem sedm.  A to byl kámen úrazu!

David Bellego stínovaný svým kolego Dimitri Bergem
David Bellego stínovaný svým kolego Dimitri Bergem

Nejlepší start předvedl Dimitri Berge. Hynek Štichauer s Josefem Francem se drali dopředu. Jenže David Bellego měl přesně stejné plány a na protilehlou rovinku vyjel hned za svým krajanem. Porážka 5:1 otevřela dveře pro soupeře a vskutku všichni ostatní kromě Rumunů se přes nás dostali.

V rozjížďce s číslem osm Dánové spráskali Rumuny. Hned na to Adam Ellis až na cílovou metu odrážel Valentina Grobauera. Přestože Joshua Bates sebral Danny Maassenovi poslední bod, Němci se svými devíti body rovněž překonali osmibodový český tým.

 

Nejčernější ze všech černých scénářů

Mikkel B. Jensen (červená) útočí na Valentina Grobauera (bílá) před zraky Rasmuse Jenssena (modrá) a Danny Maassena (žlutá)
Mikkel B. Jensen (červená) útočí na Valentina Grobauera (bílá) před zraky Rasmuse Jenssena (modrá) a Danny Maassena (žlutá)

Britové měli po třech sériích deset, Dánsko jedenáct a Francie třináct bodů. Milan Špinka proto změnil dvojici a místo Hynka Štichauera povolal do akce Eduarda Krčmáře. Zatímco Rumuni dostávali v deváté jízdě náklep od Dánů, slánský závodník stál na okraji depa s Josefem Francem a dychtivě naslouchal informacím o aktuálním stavu dráhy.

„S Rumunama se rozjede na Němce a finále,“ vysvětloval Milan Špinka, proč svého náhradníka nasazuje až na slabší soupeře. Před českým týmem stál totiž prubířský úkol. Po odstoupení Rakouska ze závodu přišel na svět rozpis pro šest dvojic, který se v soutěži použil už kdysi v Miskolci.

Český tandem Josef Franc - Eduard Krčmář v akci
Český tandem Josef Franc – Eduard Krčmář v akci

Kontroverzní byl především systém finálových jízd. Zatímco v céčku šlo jen o pořadí na pátém a šestém místě a v áčku se rozhodlo o vítězi, finále B nabízelo jedno jediné postupové místečko do Loniga. Na rozdíl od našich soutěží ovšem klasický bodový klíč nedával šanci se vyhnout remíze, která se pak nezávisle na předchozích výsledcích řešila rozjezdem.

Již na dopolední reakce se jury shodla na nespravedlnosti rozpisu a ve svém zápise zakotvila změnu pravidel pro další sezóny. V rukou Josefa France a Eduarda Krčmáře ale na prahu předposlední série bylo co největším počtem bodů odvrátit černočernou hrozbu vyřazení, která se nad českým týmem vznášela.

Joshua Bates (červená) zvnitřku atakuje Valentina Grobauera (žlutá) s Danny Maassenem (bílá)
Joshua Bates (červená) zvnitřku atakuje Valentina Grobauera (žlutá) s Danny Maassenem (bílá)

Adrian Sorin Gheorghe se svým šedesátiletým otcem Marianem nevystavěli plánu Milana Špinky vůbec žádné překážky. Němci však v rozjížďce s číslem třináct nepřestali živit své postupové ambice. Ovšem Eduard Krčmář opět proniknul do čela prakticky rovnou s letem pásky k prosluněnému nebi.

Ve výjezdu z úvodní zatáčky šel před něho nejen Josef Franc, ale i Valentin Grobauer. Při svém manévru však vedoucího Čecha poslal k zemi. Rozblikala se červená světla, která ruku v ruce s traťovými maršály s praporky stejné barvy dali najevo, že je jízda zastavena. Repete bez diskvalifikovaného Valentina Grobauera se změnilo ve formalitu, protože Danny Maassen neměl proti českému tandemu sebemenší šanci. Český tandem zakončil základní část s osmnácti body.

Angličané versus Dáni: odleva Adam Ellis, Mikkel B. Jensen, Joshua Bates a Rasmus Jensen
Angličané versus Dáni: odleva Adam Ellis, Mikkel B. Jensen, Joshua Bates a Rasmus Jensen

V jedenácté jízdě přistřihli Dánům křidélka Angličané. Nejprve se dostali dopředu Mikkel B. Jensen s Rasmusem Jensenem. Joshua Bates se v první zatáčce cpal v první zatáčce mezi ně, avšak Adam Ellis neměl místa nazbyt a upadl. Opakování vidělo kompletní čtveřici. Nyní odstartoval jako první Joshua Bates. Oba Dány, kteří se seřadili za ním, Adam Ellis vyřešil během třech okruhů. A maximální triumfům britským lvův nesebral ani náraz Joshui Batese do mantinelu na cílové rovince.

Stejným výsledkem skončil vzápětí i duel Francouzů s Němci, i když dvanáctá jízda měla oproti své starší sestřičce jednoznačnější průběh, když se David Bellego a Dimitri Berge ujali vlády již v úvodním oblouku. Rozjížďku s číslem čtrnáct vyhráli Britové 5:1 nad Rumuny, aby základní část skončili s dvaceti body.

Eduarda Krčmáře právě zastavila červená vlajka
Eduarda Krčmáře právě zastavila červená vlajka

V patnácté jízdě je o bod překonali Francouzi. Dimitri Berge v první zatáčce objel Mikkela B. Jensena. Ten spolu s Rasmusem Jensenem uhlídal Davida Bellega. Remíza stačila Francii na postup do finále A proti Velké Británii, zatímco český nároďák dostal v béčku proti sobě Dány. Jenže právě ve finále se ukázala absurdnost celého dnešního rozpisu.

Céčko totiž nevyřešilo vůbec nic. Danny Maassen s přehledem porazil rumunský rodinný tandem, jenže bez zraněného Valentina Grobauera se oba celky tak či onak rozešly smírně. V duchu reglementů je čekal ještě rozjezd! A stejně dopadl dánsko – český duel v béčku!

Finále B skončilo patem: Rasmus Jensen (žlutá), Mikkel B. Jensen (bílá), Josef Franc (červená) a Eduard Krčmář (modrá)
Finále B skončilo patem: Rasmus Jensen (žlutá), Mikkel B. Jensen (bílá), Josef Franc (červená) a Eduard Krčmář (modrá)

Josef Franc sice triumfoval stylem start – cíl, ovšem Dánové se soustředili na Eduarda Krčmáře, jehož po startu nepustili před sebe. Slánský závodník rozhodně nestáhnul roletu. Na chvíli proniknul před třetího Rasmuse Jensena, ovšem ten byl přece jen rychlejší. Mikkel B. Jensen bušil do Josefa France, avšak Pražan nepovolil. Pojistil remízu a odložil řešení postupové otázky.

Finálová kolize Davida Bellega (červená) s Adamem Ellisem
Finálová kolize Davida Bellega (červená) s Adamem Ellisem

Závěr dnešního podniku byl tím pádem stejně dramatický jako druhé vystoupení stunt riderů, jež mu předcházelo. Ve finále se bojovalo o vítězství vehementně, až se David Bellego a Adam Ellis ocitli v prachu první zatáčky. Diskvalifikovaný Francouz vehementně reklamoval telefonem verdikt sudího, ale nakonec mohl jen svému krajanovi držet palce, aby s Brity ujel remízu a zachoval tak kontinuitu rozjezdů.

Nic takového se ovšem nestalo, i když Dimitri Berge ve druhé zatáčce podjel vedoucího Adama Ellise. Ten však neměl dnes vůbec prohrát a vnějškem posledního oblouku letěl před svého francouzského soka, aby pod šachovnicovou vlajkou v rukou Romana Dolečka projel o chloupek dříve.

Vítězné wheelie Mikkela B. Jensena
Vítězné wheelie Mikkela B. Jensena

V rozjezdu o páté místo se Danny Maassen snadno vypořádal s Adrianem Sorinem Gheorghem, aby mítink hned vzápětí vyvrcholil klíčovou dodatkovou jízdou o postup. „Dvakrát ho změřil,“ vyprovázel Milan Špinka do rozjezdu Josefa France připomínkou dnešních výsledků svého závodníka proti Mikkelu B. Jensenovi. Jenže tentokrát Dán tahal za delší konec provazu. V úvodním oblouku objel Josefa France, který pak marně útočil až do cíle. A tak přestože Češi Dány v základní části porazili, nakonec jim zůstal v rukou černý Petr prvního vyřazeného družstva.

 

Hlasy z depa

Josef Franc naslouchá radám Zdeňka Schneiderwinda
Josef Franc naslouchá radám Zdeňka Schneiderwinda

„Snažil jsem se, ale viděl jsi to sám,“ pokrčil Josef Franc rameny. „Po letech zase tým stavěl na mně, ale kolektivu to nevyšlo. Je to škoda, ty nový pravidla to zamotaly. Je to podivný, ale nedá se na to vymlouvat. Je to smůla. Dána šlo porazit i v rozjezdu, ale nevyšlo to. Vinu bych na sebe úplně neházel, i když to bylo nejvíc vidět na závěr, ale tako to je. Musíme to hodit za hlavu a jedeme dál.“

„Počítal jsem, že nepojedu,“ nechal se po závodech slyšet Eduard Krčmář. „Bylo to dobrý až na tu poslední jízdu. To jsem nemoh‘ odstartovat.“

Josef Franc útočil na Mikkela B. Jensena marně
Josef Franc útočil na Mikkela B. Jensena marně
FIN C FIN B FIN A
1. Velká Británie 20 4
Adam Ellis 3 3 3 3 3 15 3
Joshua Bates 0 0 1 2 2 5(2) 1
2. Francie 21 2
David Bellego 3 1 2 3 0 9(2) X
Dimitri Berge 2 2 3 2 3 12(2) 2
Mathieu Tresarrieu – – – – – DNR
3. Dánsko 15 3
Mikkel Bech Jensen 3 2 3 1 2 11 2+3
Rasmus Jensen 1 0 2 0 1 4(2) 1(1)
4. Česká republika 18 3
Eduard Krčmář – – – 3 2 5(1) 0
Josef Franc 2 3 1 2 3 11(1) 3+2
Hynek Štichauer 1 1 0 – – 2(1)
5. Německo 11 3
Valentin Grobauer 2 3 2 1 X 8
Danny Massen 0 2 0 0 1 3(1) 3+3
6. Rumunsko 5 3
Adrian Sorin Gheorghe 1 1 1 1 1 5 1(1)+2
Marian Gheorghe 0 0 0 0 0 0 2
Hynek Štichauer, Josef Franc, Eduard Krčmář a Milan Špinka na nástupu
Hynek Štichauer, Josef Franc, Eduard Krčmář a Milan Špinka na nástupu

Foto: Mirek Horáček a Petr Makušev (Sport Photo)

Dvě vystoupení kaskadérů zpestřila program
Dvě vystoupení kaskadérů zpestřila program

Eduard Krčmář pojede v Liberci

Liberec – 25. května
Václav Milík nakonec přece jenom nenastoupí v sobotním semifinále evropských dvojic v Liberci kvůli zranění kotníku, které utrpěl při žarnovické extralize. Na základě pořadí mistrovství republiky místo něho Milan Špinka do týmu povolal Eduarda Krčmáře.

 

Tipujte:

Které tři týmy budou stát na pódiu libereckého semifinále ME?

View Results

Loading ... Loading ...
Eduard Krčmář pojede liberecké semifinále evropských dvojic
Eduard Krčmář pojede liberecké semifinále evropských dvojic

Slánský závodník není v mistrovství Evropy dvojic rozhodně žádným nováčkem. Předloni se v maďarském Miskolci ozdobil bronzovou medailí. A pak je tu pochopitelně nezapomenutelný titul, který v říjnu 2014 vybojoval v Divišově společně s Václavem Milíkem a Tomášem Suchánkem.

Liberecké semifinále vzhledem k odstoupení Rakouska musí použít modifikovaný rozpis. V základní části je plánováno patnáct jízd. Pakliže dojde k nerozhodnému výsledku, přijde ke slovu rozjezd. Mítink totiž vyvrcholí trojicí finálových rozjížděk, jejichž výsledek určí končené pořadí závodu.

Do tuhého půjde především ve finále B, jehož vítěz půjde nejen na nejnižší stupínek pódia, ale také jako jediný doprovodí nejlepší dva týmy do finále.

Nezapomenutelný český titul v Divišově z října 2014
Nezapomenutelný český titul v Divišově z října 2014

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV) a Karel Herman