Archiv pro rubriku: ME

Milan Špinka už hledí spíše k ledařské Evropě

Budínek – 20. února
Bez Jana Klatovského a Andreje Diviše vypadalo mistrovství světa družstev pro český národní tým beznadějně. Nicméně naši ledaři rozhodně nehodili ručník do ringu a v improvizovaném složení Lukáš Hutla, Radek Hutla a Vladimír Višváder alespoň nechali za sebou Finy. Milan Špinka však už ani nepřemýšlí, kam by se jeho družstvo mohlo dostat, kdyby v Šadrinsku po boku Lukáše Hutly nastoupil Jan Klatovský. Kouč národního týmu se magazínu speedwayA-Z svěřil, že se o to víc těší na víkendový šampionát starého kontinentu.

Češi v Šadrinsku nemuseli klopit hlavy

 

Lukáš Hutla dotáhnul český nároďák před Finy

„Velká škoda, že se nezúčastnil Honza,“ lituje Milan Špinka, že se Jan Klatovský po svém skvělém výkonu v Togliatti nevrátil na zamrzlé ovály již o týden dříve v Šadrinsku. „Kdyby jel, bojovali jsme o medaili. Je to sport, zranění ho zastavilo. Ale jede dobře, tím spíš toho člověk lituje.“

Vladimír Višváder a Lukáš Hutla právě odstartovali na Finy

A jak český kouč šadrinský víkend prožíval? „Vcelku normální závod,“ odpovídá. „Za Rakušáky nejel Simon a Rusové se rok od roku vzdalujou zbytku světa. Nemá cenu rozebírat, jaký to bylo v Šadrinsku, spíš musíme koukat dopředu a držet palce na mistrovství Evropy. Kluci mají na to udělat dobrej‘ výsledek. A věřím, že nějakej‘ udělaj‘.“

Jan Klatovský se v Togliatti vrátil ve velkém stylu

V evropském šampionátu má AČR tři reprezentanty. Vedle Jana Klatovského a Lukáše Hutly už na cestu vyrazil rovněž Andrej Diviš, který do Šadrinsku nemohl kvůli pracovním problémům. Pakliže by nedorazil někdo další, teoreticky by do mistrovství Evropy mohl zasáhnout i někdo z trojice Radek Hutla, Vladimír Višváder a Martin Běhal, která v Rusku dlí i se svými motocykly. Nicméně šance oslovení české federace je přece jenom nižší už jen proto, že ve Vjatských Poljanách máme tři reprezentanty. Stejným počtem se mohou pochlubit již jen Rusové.

Radek Hutla by mohl být při mistrovství Evropy na řadě, pakliže by někdo nedorazil

„Lukáš Hutla jel dobře, vyjel body,“ vrací se Milan Špinka přece jen ještě do Šadrinsku. „Problémy má každej‘, je potřeba se od nich oprostit a jít do toho. On jel podle plánu, i když v sobotu to bylo jinak, předjížděli ho, ale jeho forma se zlepšila. Honza v Togliatti potvrdil, že formu neztratil a tak mám dvě želízka v ohni. Mohli by mile překvapit.“

 

Startovní listina víkendového mistrovství Evropy, Vjatské Poljany:

1 Max Niedermaier (D), 2 Eduard Krysov (RUS), 3 Jan Klatovský (CZ), 4 Jimmy Tuinstra (NL), 5 Jo Saetre (N), 6 Nikita Bogdanov (RUS), 7 Lukáš Hutla (CZ), 8 Tomi Kirilov (FIN), 9 Tobias Busch (D), 10 Jasper Iwema (NL), 11 Andrej Diviš (CZ), 12 Harald Simon (A), 13 Igor Kononov (RUS), 14 Josef Kreuzberger (A), 15 Olli-Peka Maki (FIN), 16 Luca Bauer (D), 17 Vasilij Něsytych (RUS), 18 Jevgenij Šarov (RUS).

Třetí českým účastníkem evropského šampionátu je Andrej Diviš

Foto: oficitální tiskový servis FIM/Ryegondeau Good Shoot a laskavostí členů národního týmu, ilustrační Karel Herman

Martin Běhal v roli pilného mechanika

Ledařský nároďák pojede i Evropu

Pardubice – 18. ledna
Únor bude měsíc, v němž se na ledové dráze rozhodne o titulu mistra světa družstev a individuálním šampiónovi Evropy. Z českého úhlu pohledu je sestava pro oba šampionáty stejná. Trojlístek z národního týmu pro Šadrinsk se totiž o čtrnáct dnů později objeví v akci také ve Vjatských Poljanách.

 

Jan Klatovský pilně rehabilituje, aby byl fit pro první finále v Astaně

Andrej Diviš a Lukáš Hutla svůj start Petru Moravcovi potvrdili již dříve, ano z úst Jana Klatovského se ozvalo po úspěšné kvalifikaci ve finském Ylitornio. Český šampión se ovšem dostal do centra pozornosti nejen díky svému vynikajícímu výkonu ve světové kvalifikaci, ale i díky následkům pádu v její desáté jízdě.

„Od rána na mě makají,“ říká sám Jan Klatovský na téma rekonvalescence svých potlučených zad. „Magnety ráno a večer, aby se to urychlilo.“

Novinkou světového šampionátu ledařských družstev bude rozpis. Švýcaři se totiž ze soutěže odhlásili, proto v Šadrinsku nastoupí jen šest týmů. Formule duelů každého s každým zůstane zachována.

Sestava národního týmu se oproti loňskému Inzellu nemění: zleva Andrej Diviš, Lukáš Hutla, Jan Klatovský a jeho otec Antonín v roli manažera

Foto: Jan Klatovský a Pavel Fišer

Světový a evropský kalendář doznaly dalších doplňků

Mies – 15. ledna
Během víkendu spatřila světlo světa další část kalendáře plochodrážního mistrovství světa. Nyní jsou kompletně známé obě juniorské soutěže a také dvěstěpadesátky, které FIM nazývá mistrovstvím světa mládeže. Polský promotér One Sport, jenž má pod palcem pořádání finálové série jednadvacítek a dvěstěpadesátek, se nenechal zahanbit a doplnil termíny kompletní čtyřkou vyvrcholení mistrovství Evopry juniorů. Problém světového poháru zatím nebyl oficiálně komentován.

 

V Liberci se mistrovství světa juniorů pojede až v sobotu 16. června

Zveřejněná tisková informace FIM má jednu chybičku. Po pořadatelské rošádě totiž Liberci uvádí pardubický termín. Faktem však zůstává, že mistrovství světa se do Pavlovic vrací až v sobotu 16. června.

Juniorského mistra světa vyhlásí opět v Pardubicích v rámci supervíkendu

Mezinárodní motocyklová federace dle všeho stále nenašla společnou řeč s BSI ohledně světového poháru družstev. Z kuloárů zaznívá, že je stále pravděpodobnější, že se letos místo SWC uskuteční náhradní alternativa s rozpisem dvojic na některém z polských stadiónů, z nichž se v současné době nejčastěji skloňuje Wroclaw.

Špatnou zprávou pro český nároďák je skutečnost, že by šlo o jediný finálový mítink, kam by se postupovalo na základě loňských výsledků. Tím pádem by naše družstvo vůbec poprvé v celé historii mistrovství světa družstev chybělo.

Další světové podniky FIM:

Finálové podniky ME jednotlivců:

23.6. finále 1 Gniezno (PL)
14.7. finále 2 Güstrow (D)
18.8. finále 3 Daugavpils (LAT)
15.9. finále 4 Chorzow (PL)

Foto: Mirek Horáček a Karel Herman

Ledařská Evropa nabízí o místo navíc pro české reprezentanty

Pardubice – 4. ledna
Patnáctý den měsíce ledna byl stanoven jako poslední termín pro odeslání českých přihlášek pro mistrovství Evropy na ledové dráze, které se uskuteční na sklonku února stadiónu Electron ve Vjatských Poljanech. Svou účasti již potvrdili Lukáš Hutla a Andrej Diviš, nicméně nyní je ve hře další místo a čeká se na rozhodnutí Jana Klatovského.

 

Lukáš Hutla bude obhajovat své loňské šesté místo

Z evropského šampionátu totiž rezignovala švýcarská federace. O uvolněné místo požádal AČR, jehož žádosti bylo ze strany FIM Europe vyhověno.

„Nominace do závodu, který není postupový, ale přímo nasazovaný, je dána pořadím v mistrovství republiky,“ vysvětluje Petr Moravec, předseda SK PD, nominační klíč. „Na tom účast v loňském finále mistrovství Evropy nic neřeší. Pořadí pro nominaci je Jan Klatovský, Lukáš Hutla a Andrej Diviš. Vzhledem k tomu, že první tři jsou podle všeho i tři nejlepší v současné době, nikdo ani nežádal o nějakou divokou kartu komise. Tuto nominaci si kluci odsouhlasili.“

Andrej Diviš byl osloven po získání třetího místa pro AČR

Lukáš Hutla a Andrej Diviš svůj start v mistrovství Evropy potvrdili, kdo však bude ten třetí? „Jan Klatovský mi řekl, že si nominaci rozmyslí do patnáctého ledna,“ reaguje Petr Moravec. „Lukáš Hutla s ní souhlasil a ve chvíli, kdy mám tři místa, mohl jsem již oslovit i Andreje.“

 

Foto: Karel Herman

Do Liberce se po takřka půlstoletí vrací plochodrážní mistrovství světa

Liberec – 14. prosince
Když Viktor Trofimov v květnu dvaasedmdesátého poslouchal hymnu začínající slovy Sojúz něrušimyj respublik svobodnych po vítězství v kontinentálním kvalifikačním kole, nikdo nemohl tušit, že na plochodrážní podnik ranku mistrovství světa budou pod Ještědem čekat více než šestačtyřicet let. A že k tomu pomůže obava z jarních dešťů, díky němuž své semifinále mistrovství Evropy jednotlivců vymění s Pardubicemi za jejich semifinále světových juniorů.

 

„Evropské challenge se jede už počátkem května a semifinále se mělo uskutečnit v dubnu,“ vysvětluje tuto výměnu Petr Moravec, předseda komise ploché dráhy. „Proto jsme se domluvili s Libercem, který měl vzhledem k dlouhodobé prognóze počasí obavy o stav dráhy na severu České republiky, o výměně pořadatelských aktivit v roce 2018. To znamená, že v Pardubicích se bude bojovat o postup do challenge mistrovství Evropy a v Liberci se uskuteční v červnu semifinálový závod mistrovství světa juniorů.“

Loni a letos se v Liberci konaly podniky evropského šampionátu, napřesrok se sem po letech vrátí mistrovství světa

Foto: Mirek Horáček

Evropské termíny vešly ve známost

Řím – 14. prosince
Dnes se na internetových stránkách FIM Europe objevil kalendář evropských šampionátů na příští rok v takřka úplné verzi. Radost z něho budou mít dozajista i čeští a slovenští fanoušci. Liberecké semifinále jednotlivců bylo přesunuto do Pardubic, kde proběhnou i obě semifinále evropského poháru do devatenácti let. Plzeň uspořádá semifinále šampionátu juniorů, Divišov zase pohár mládeže stopětadvacítkách. Žarnovica zase prožije premiéru evropského poháru dvojic pro závodníky do devatenácti let.

 

Kalendář FIM Europe 2018:

ME jednotlivců:
26.4. semifinále 1 Balakovo (RUS)
28.4. semifinále 2 Goričan (CRO)
28.4. semifinále 3 Debrecen (H)
28.4. semifinále 4 Pardubice (CZ)
5.5. challenge Lonigo nebo Terenzano (I)
3.6. finále 1 TBC (PL)
14.7. finále 2 TBC (D)
18.8. finále 3 Daugavpils (LAT)
15.9. finále 4 Chorzow (PL)
ME juniorů:
19.5. semifinále 1 Rovno (UA)
23.6. semifinále 2 Plzeň (CZ)
2.6. semifinále 3 Oslo (N)
15.9. finále Stralsund (D)
ME juniorských družstev:
30.6. semifinále 1 TBC (PL)
30.6. semifinále 2 Macon (F)
1.9. finále Daugavpils (LAT)
ME dvojic:
30.6. semifinále 1 Debrecen (H)
1.9. semifinále 2 Lonigo (I)
TBC finále Brovst (DK)
ME na ledové dráze:
24.-25.2. finále 1 + 2 Vjatské Poljany (RUS)
ME na travnaté dráze:
4.8. semifinále 1 Staphorst (NL)
22.4. semifinále 2 Swingfield (GB)
7.7. finále Tayac (F)
EP do 19 let:
27. – 28.7. semifinále 1 a 2 Pardubice (CZ)
11.8. finále Varkaus (FIN)
EP dvojic do 19 let:
červenec Žarnovica (SK)
nižší kubatury:
10.-11.8. pohár mládeže 85 ccm Skaerbaek (DK)
11.8. pohár mládeže 125 ccm Divišov (CZ)
9.-10.6. pohár mládeže 250 ccm Randers (DK)
Plzeň bude hostit juniorské semifinále

Foto: Mirek Horáček