Archiv pro rubriku: ME

Andrzej Lebeděvs vede individuální Evropu

Debrecen – 8. června
Úvodní podnik SEC se za krásného dne v Debrecenu stal jednoznačnou kořistí Andrzeje Lebeděvse. Lotyš, důvěrně známý z české extraligy, prohrál jen s Jacobem Thorrsellem. Shodou okolností se oba potkali ve finálové jízdě. Lotyš do ní pronikl přímo, Švéd musel oklikou přes poslední šanci. Té se díky triumfu nad Václavem Milík v úchvatné rozjížďce s číslem patnáct vyhnul Patryk Dudek. Ve finále ale upadl a byl vyloučen. V repete se Andrzej Lebeděvs nenechal rozhodit útokem Macieje Janowskeho a prvně zapsal své jméno na seznam vítězů série. Václav Milík skončil jedenáctý.

Andrzej Lebeděvs vyhrál úvodní mítínk SEC | foto FIM Europe
1. Andrzej Lebeděvs, LAT 2 3 3 3 3 14 – 1.
2. Maciej Janowski, PL X 2 3 2 3 10 (1.) – 2.
3. Jacob Thorssell, S 3 2 1 1 3 10 (2.) – 3.
4. Patryk Dudek, PL 3 3 0 3 1 10 – X
5. Mikkel Michelsen, DK 1 1 3 3 2 10 (3.)
6. Kacper Woryna, PL 3 1 3 0 2 9 (4.)
7. Anders Thomsen, DK 2 3 2 1 1 9
8. Piotr Pawlicki, PL 2 1 2 3 1 9
9. Timo Lahti, S 1 3 1 2 1 8
10. Rasmus Jensen, DK 1 2 2 2 0 7
11. Václav Milík, CZ 0 2 0 2 2 6
12. Leon Madsen, DK 0 0 1 1 3 5
13. Jevgenij Kostigovs, LAT 1 1 0 1 2 5
14. Bartlomiej Kowalski, PL 3 0 1 0 0 4
15. Norick Blödorn, D 2 0 2 0 0 4
16. Norbert Magosi, H 0 0 0 0 0 0
17. Matic Ivačič, SLO (res) DNR
18. Roland Kovacs, H (res) DNR

 

FIM Europe řeší problém s trávou

Loppersum – 8. června
Pouhé dvě rozjížďky se kvůli dešti a poničené dráze stihly odjet v semifinále evropského šampionátu na travnaté dráze v Loppersumu. Pak se závod zrušil. Co je horšího, nemůže se uskutečnit ani v náhradním termínu v neděli. O dalším postupu musí rozhodnout plochodrážní komise FIM Europe. Jan Macek, jediný český zástupce ve startovním poli, startoval v rozjížďce s číslem jedna, v níž dojel čtvrtý.

V Loppersumu se evropské semifinále konat nemohlo | foto Zdeněk Schneiderwind

Evropská tráva má za sebou půlku své kvalifikace

Bielefeld – 2. června
První semifinále evropského šampionátu se konalo v Bielefedu. Předchozí deště se negativně podepsaly na stavu oválu, který musel být několikrát důkladně upravován i v průběhu závodu. Hynek Štichauer měl dopoledne slibný trénink, po němž ho Zdeněk Schneiderwind tipoval na favorita. Nakonec skončil jedenáctý. Triumfoval Lukas Fienhage, jenž vyhrál všechny své jízdy i finále s průměrnou rychlostí 111 kilometrů v hodině.

Chris Harris, Lukas Fienhage a Jacob Bukhave na pódiu | foto FIM Europe
1. Lukas Fienhage, D 5 5 5 5 20 1.
2. Chris Harris, GB 5 5 5 E 15 2.
3. Jacob Bukhave, DK 2 4 5 4 15 1. – 3.
4. Andy Appleton, GB 4 4 4 4 16 4.
5. Charley Powell, GB 3 5 4 5 17 5.
6. Mika Meijer, NL 3 2 3 4 12 2. – 6.
7. Fabian Wachs, D 1 2 2 6 8 3.
8. Gabriel Dubernard, F 2 3 3 3 11 4.
9. William Kruit, NL 3 3 X 2 8 5.
10. Nigel Hummel, NL 4 4 E 0 8 6.
11. Hynek Štichauer, CZ E 2 1 3 6
12. Louis Tebbe, D 1 0 2 2 5
13. Daniel Spiller, D 0 1 2 1 4
14. Mario Niedermeier, D 1 1 M E 2
15. Thomas Valladon, F 0 – – – 0
Hynek Štichauer cestu k postupu nenašel | foto Zdeněk Schneiderwind

Současné dny přinášejí závodní maratón

Plochodrážníci jsou zvyklí na šňůru závodů v řadě. Rekordmanem tohoto týdne je bezesporu Karel Průša. O uplynulém víkendu se pustil do dvou závodů stopětadvacítek v Mariánských Lázních a v Plzni, kde se čtvrtlitrem vstoupil rovněž do českého mistrovství juniorských družstev. V úterý spolu s Petrem Markem v sedlech dvěstěpadesátek bojovali proti přiškrceným pětistovkám v rámci Poháru GKS v Rybniku, jehož včerejší pokračování v Poznani spláchnul déšť. Nyní slánského závodníka čeká SGP Academy se stopětadvacítkou, v níž se představí rovněž Štěpánka Nyklová. V neděli přijdou na řadu stopětadvacítky ve Slaném. Bohužel zároveň s přeborem, do něhož nebude moct zasáhnout s dvěstěpadesátkou. Podobný maratón čeká v příštím týdnu také naše juniory.

 

V sobotu se na třech frontách rozběhne kvalifikace SGP2. Adam Bubba Bednář a Jan Jeníček budou startovat v německém Ludwigslustu, Jaroslav Vaníček se vypraví do Terenzana v Itálii, kdežto Matouše Kameníka očekává francouzský Macon.

Petr Marek a Karel Průša se vypravili do Polska | foto Pavel Marek

A do toho v Polsku končí naše kvalifikační skupina šampionátu juniorských družstev. Zdeněk Schneiderwind musel se svou sestavou poměrně hodně improvizovat. V pondělí bude po slánském přeboru, navíc Bruno Belan musí stůj co stůj do školy. Do Leszna proto vyrazí mladší garnitura s Janem Jeníčkem.

Pardubický závodník se již neobjeví v dalších kolech ve Wroclawi a v Gniezně. Zejména ve středu bud česká sestava poměrně silná s Matoušem Kameníkem, Jaroslavem Vaníčkem, Brunem Belanem, Štěpánem Melčem a Janem Hlačinou.

Ve čtvrtek už bude scházet Matouš Kameník, protože cesta do Maconu není z nejkratších. A když už jsme se opět dostali k reprezentaci, je uzavřena nominaci na semifinále travnatého šampionátu Evropy. Hynek Štichauer byl pro nedělní Bielefeld jasný. Do Loppersumu se další týden vydá Jan Macek.

Sestavy Týmu ACCR pro závěr skupiny E polského šampionátu juniorských družstev:

Leszno – pondělí (3.6.): Radek Bambuch, David Hofman, Jan Jeníček, Dominik Hrbek
Wroclaw – středa (5.6.): Matouš Kameník, Jaroslav Vaníček, Bruno Belan, Štěpán Melč, Jan Hlačina
Gniezno – čtvrtek (6.6.): Jaroslav Vaníček, Štěpán Melč, Bruno Belan, Jan Hlačina

 

Místo Birminghamu přistál Václav Milík doma

Pardubice – 13. května
V Británii hodně prší. I na kanálem La Manche alias the English Channel se kvůli dešti ruší plochodrážní závody. Jemu to tentokrát přišlo vhod. Pravda, bankovní karta při přebukování letenky ronila pořádně velké a krvavé slzy. Volné pondělí si Václav Milík mohl užít ve Svítkově. Nejen mezi gratulanty k pódiu evropského challenge, ale s přítelkyní Nikolou a jejich dvěma synky.

 

Nahoru

„Výborná práce mechaniků,“ nešetří Václav Milík chválou na adresu Miroslava Mihuleho a Davida Vrtáčka, kteří si při challenge v Daugavpilsu počínali skvěle. „Krásně dopasovali motorku. Jela jako ďas.“

Piotr Pawlicki, Maciej Janowski a Václav Milík na pódiu | foto Jaroslav Petrák

V závodě, odkud pokračuje cesta jen pro pět nejlepších, je třeba kalkulovat s každičkým bodem. Český reprezentant ale nevstoupil do závodu ideálně. Rozjížďka s číslem čtyři se po pádu Bartlomieje Kowalskeho opakovala a on při repete skončil třetí.

„Špatný,“ odtuší hodnocení. „První jízda z trojky. Necejtil jsem se na tom. Změnili jsme motorku a to bylo ono. Startovalo to, jelo to.“

Osmá jízdě viděla excelentní triumf Václava Milíka ve stylu start – cíl. Nedohnal jej ani Mateusz Cierniak, sotva se zbavil dotěrného Jevgenije Kosticovse. Hned po přestávce pardubický borec před sebe v první zatáčce nepustil Jacoba Thorssella, aby posléze mizel z dohledu Timo Lahtimu.

 

A pořád nahoru

„V předposlední jízdě jsem se nechal předjet od Piotra Pawlickeho,“ poněkud vraští čelo. Přitom jeho start v rozjížďce s číslem patnáct opět naznačoval ty nejvyšší ambice. Jenže Anders Thomsen se dostal dopředu ještě v úvodním kole. A zmiňovaný Polák šel na druhé místo v nájezdu do závěrečného okruhu.

Miroslav Mihule a David Vrtáček se činí v depu Václava Milíka | foto Jaroslav Petrák

Zatímco Maciej Janowski s jedenácti body měl jistotu, že se mezi postupující pětku vejde, Václav Milík se opíral o osm bodů. „Místo, abych si jel svoje, ztratil jsem bod,“ sype si popel na hlavu. „Ale možná dobře. Nakoplo mě to a v poslední jízdě jsem ze čtvrtýho šel na první. Úplně nádherný.“

Rasmus Jensen nestačil zírat, kterak se ve druhém kole osmnácté jízdy ocitnul za zády Václava Milíka. Suma sumárum, postup z třetího místa se stejným bodovým ziskem jako druhý Piotr Pawlicki bez nutnosti absolvovat rozjezd. A na obzoru je žarnovická kvalifikace SGP2025 a start na divokou kartu při pražské velké ceně.

Václav Milík v akci | foto Karel Herman

Sportovní komise uzavřela juniorskou nominaci

Praha – 14. května
První dva díly české juniorky v Plzni poskytly vodítko pro konečnou nominaci českých reprezentantů pro kvalifikaci SGP2 a semifinále evropských devatenáctek. Závodníci si vybrali destinace a sportovné komise dnes okolo sedmnácté hodiny všechno potvrdila. Zveřejnila také delegaci reprezentantů pro SGP3 a stanovala desátý červen coby uzávěrku pro nominaci na mistrovství Evropy dvojic do devatenácti let v Pile.

Nominace AČR pro juniorské soutěže MS a ME 2024:

kvalifikace SGP2: Ludwigslust (8.6.) 3 Jan Jeníček, Pardubice
12 Adam Bubba Bednář, Praha
Terenzano (8.6.) 14 Jaroslav Vaníček, Praha
Macon (8.6.) 16 Matouš Kameník, Pardubice
semifinále ME U19: Plzeň (29.6.) 3 Matouš Kameník, Pardubice
16 Adam Bubba Bednář, Praha
Varkaus (20.7.) číslo dodatečně Jan Jeníček, Pardubice
kvalifikace SGP3: Teterow (22.6.) číslo dodatečně Adam Nejezchleba, Liberec
číslo dodatečně Karel Průša, Slaný
Adam Bubba Bednář (žlutá) a Matouš Kameník (bílá) nemohou v juniorské reprezentaci chybět | foto Karel Herman