Archiv pro rubriku: ME

Čtyři místa v ledařské reprezentaci mají tři jména

Pardubice – 18. ledna
Po dvou místech v mistrovství světa a v mistrovství Evropy obdrželi čeští ledaři. Příští světovou kvalifikaci ve švédském Örnsköldsviku příští týden pojedou Lukáš Hutla a Andrej Diviš. Šampionát starého kontinentu v Sanoku koncem příštího měsíce absolvují Lukáš Hutla a Jan Klatovský.

Lukáš Hutla (vlevo) a Andrej Diviš pojedou světovou kvalifikaci | foto Radek Hutla

Klabo Team je ve Švédsku

Örnsköldsvik – 7. ledna
Antonín Klatovský dnes dorazil do švédského Örnsköldsviku i se svými syny Antonínem a Janem. Zítra se podívají na ligový závod a od pondělka plánují zkoušet nové motory a motocykly. Otázka závodního comebacku však zatím nemá odpověď. Závodních možností není tolik, ale každopádně česká nominace pro ledařské mistrovství světa a Evropy ještě uzavřena není. Česká federace má v nich po dvou místech, které na základě loňských výsledků získal Lukáš Hutla.

Antonín Klatovský je v současné době ve Švédsku | foto Pavel Fišer

Pardubice chystají skvělý závod i na samotný úvod sezóny

Pardubice – 6. ledna
Vrchol letošní pardubické sezóny bude jako každoročně Zlatá přilba, jejíž pětasedmdesátý ročník se pojede opět v září. Nicméně zajímavé závody čekají Svítkov i předtím. Hned v půlce dubna nové mistrovství Evropy družstev, jehož druhý ročník promotér Speedway Events rozšiřuje do dvoustupňové podoby.

 

Pardubická sezóna začne vpravdě ve velkém stylu | foto Karel Herman

Z marketingových důvodů jsou kvalifikační závody nazvány finále. Áčko bude v Gdaňsku za účasti domácích, Švédska, Francie a Lotyšska. Ve stejný den nastoupí v Pardubicích náš nároďák proti Angličanům, Dánům a Ukrajincům.

O titul se bude závodit v Grand Finále na některém stadiónu v Německu, který ještě nebyl upřesněn. Německé družstvo je proto nasazeno rovnou a o soupeře se jim postará tradiční postupový model s vítězem každé kvalifikace a lépe skórujícím druhým v pořadí.

Družstva jsou čtyřčlenná s náhradníkem a platí limit maximálně dvou závodníků cyklu Speedway Grand Prix.

Mistrovství Evropy družstev 2023:

finále A – Gdaňsk (15.4.) S – PL – F – LAT
finále B – Pardubice (15.4.) CZ – GB – DK – UA
Grand Finále – TBC (22.4.) D – vítězové finále A + B – bodově lepší tým umístěný na druhém místě ve finále A či B

Kalendář letošního ročníku Tauron SEC je doplněný

Pardubice – 5. ledna
Czestochowa, Güstrow, Bydgoszcz a Pardubice budou hostit TAURON Speedway Euro Championship 2023. Boj o zlatou medaili ME jednotlivců začne 17. června, poslední finálový závod se uskuteční v Pardubicích 22. září. To je výsledek práce promotéra seriálu, polské společnosti ONE SPORT.

 

Nejlepší loňská plochodrážní trojice Evropy: Janus Kolodziej, Leon Madsen a Mikkel Michelsen | foto Karel Herman

TAURON Speedway Euro Championship je čtyřkolová série závodů o titul Mistra Evropy na ploché dráze jednotlivců. Jezdci se utkají během 88 jízd, po kterých jeden z nich obdrží zlatou medaili a pohár pro nejlepšího jezdce starého kontinentu.

Již známe pět soutěžících, kteří si zajistili účast na TAURON SEC 2023 během loňského ročníku cyklu. Titul mistra Evropy jednotlivců bude obhajovat Leon Madsen, který se před rokem podruhé v kariéře postavil na nejvyšší stupínek pódia této soutěže. Dalšími účastníky jsou závodníci, kteří se umístili na druhé až páté příčce, tedy Janusz Kołodziej, Mikkel Michelsen, Patryk Dudek a Dominik Kubera.

O zbývající místa budou jezdci bojovat během kvalifikačních kol, které se budou konat v Terenzanu (25. dubna), Daugavpilsu (29. dubna), Murecku (1. května) a Debrecenu (1. května). Finále kvalifikace SEC Challenge se uskuteční 14. května v Nagyhalaszi. Do bojů zasáhne i pětice českých jezdců na čele s Václavem Milíkem, který už v této soutěži obsadil i druhé a třetí místo a patří mu primát jezdce, který absolvoval nejvíce finálových závodů této soutěže.

Leon Madsen slaví v Pardubicích titul | foto Pavel Fišer

První finálový závod o titul mistra Evropy jednotlivců se uskuteční 17. června v Czestochowe. Na zdejší dráze závodí tým Włókniarz reprezentovaný Leonem Madsenem a Mikkelem Michelsenem. Czestochowa se do kalendáře vrací po devítileté pauze. První a zatím poslední kolo SEC v tomto městě se uskutečnil 19. září 2014. Ten vyhrál Grigori Laguta a zlatou medaili za vítězství v sérii vybojoval Emil Sajfutdinov.

Druhé z letošních finálových kol se uskuteční 5. srpna v německém Güstrow. Tamní stadion pravidelně hostí nejlepší jezdce Evropy a v roce 2023 bude hostit osmé finále v historii série. Dříve se tam v cyklu Tauron SEC konaly soutěže v letech 2014, 2016-2019 a 2021-2022.

Leon Madsen (žlutá) letí v loňském pardubickém finále pro titul před zraky Daniela Bewleyho (bílá) a Dominika Kubery (žlutá) | foto Štěpán Ševčík

Třetí finále se odehraje, stejně jako první v Polsku. Tentokrát bude hostitelem Bydgoszcz. Předchozí dva závody kola na místním stadionu (2020-2021) byly nabité skvělými jízdami, a tak pořadatelé doufají, že 9. září budou soutěž sledovat tisíce fanoušků.

Velké finále TAURON SEC 2023 se bude konat 22. září v Pardubicích. Leon Madsen před rokem na Plochodrážním stadionu ve Svítkově vybojoval druhý titul mistra Evropy jednotlivců v kariéře. Závod na legendárním stadionu byl nesmírně napínavá, o čemž nejlépe svědčí fakt, že o osudu zlaté medaile TAURON SEC 2022 se rozhodlo až v poslední jízdě celé série.

Evropský plochodrážní kalendář dozajista nenechá naše fanoušky vysedávat doma

Řím – 20. prosince
Kalendář plochodrážních šampionátů starého kontinentu nebyl ještě oficiálně zveřejněn, nicméně jeho reálná podoba se již šíří internetem. Vyplývá z ní vznik nových mistrovství a také zvyšuje pozornost domácích diváků. Evropské podniky totiž uspořádají v Žarnovici, v Praze a největší porci v Pardubicích. Svítkov uvidí dokonce dvě korunovace šampiónů včetně prestižní SEC na samém začátku super víkendu s jubilejní Zlatou přilbou.

Plochodrážní kalendář FIM Europe:

ME jednotlivců:
25.4. kvalifikační kolo 1 Terenzano (I)
1.5. kvalifikační kolo 2 Mureck (A)
1.5. kvalifikační kolo 3 Debrecen (H)
29.4. kvalifikační kolo 4 Daugavpils (LAT)
14.5. challenge Nagyhalasz (H)
17.6. finále 1 dodatečně (PL)
5.8. finále 2 Güstrow (D)
9.9. finále 3 dodatečně (PL)
22.9. finále 4 Pardubice (CZ)
ME družstev:
15.4. finále A Gdaňsk (PL)
15.4. finále B Pardubice (CZ)
22.4. Grand Finále dodatečně (D)
ME U19:
10.6. semifinále 1 Elgane (N)
29.7. semifinále 2 Žarnovica (SK)
19.8. finále Gorzow (PL)
ME družstev U23:
18.5. kvalifikační kolo Stralsund (D)
22.7. finále Macon (F)
ME dvojic:
15.7. semifinále 1 Varkaus (FIN)
2.9. semifinále 2 Nagyhalasz (H)
1.10. finále Opole (PL)
ME juniorů U19 dvojic:
2.9. Pardubice (CZ)
ME na ledové dráze:
25.-26.2. finále Sanok (PL)
ME na travnaté dráze:
4.6. semifinále 1 Bielefeld (D)
1.7. semifinále 2 Tayac (F)
22.7. finále Werlte (D)
ME sajdkár:
13.8. kvalifikační kolo Loppersum (NL)
28.8. finále Bad Hersfeld (D)
EP 85 ccm:
12.8. Rybnik (PL)
EP 125 ccm:
22.7. Gdaňsk (PL)
ME 250 ccm:
19.8. semifinále 1 Riga (LAT)
19.8. semifinále 2 Riga (LAT)
20.8. finále Riga (LAT)
ME dvojic 250 ccm:
1.7. Krško (SLO)
16.7. Motala (S)
29.8. Praha (CZ)
31.8. Bydhošť (PL)
Poslední závod finále SEC se opět uskuteční v Pardubicích | foto Pavel Fišer

Evropský kalendář bude brzy na světě

Řím – 12. listopadu
První jednání jednotlivých sportovních komisí FIM Europe proběhlo již na konci října. Uplynulá sobota přinesla jejich druhé pokračování. Na pořadu plochodrážní komise byla drobná změna pravidel a návrh na povýšení evropského poháru dvěstěpadesátek na regulérní mistrovství Evropy. Čtyři pracovní skupiny připravily alokaci závodníků dle jednotlivých federací, která by měla být v nejbližší době zveřejněna společně s termínovým kalendářem.

Sportovní komise FIM Europe jednaly v Římě | foto FIM Europe