Archiv pro rubriku: MR 125 ccm

Počasí slánské plochodrážní sobotě nepřálo

Slaný – 20. dubna
Jako velice správné se ukázalo páteční rozhodnutí o zrušení všech akcí, které byly na dnešek naplánovány na plochodrážní stadion ve Slaném. Na pátečním mimořádném zasedání výboru klubu společně s ředitelstvím závodu, které bylo operativně svoláno ohledně avizované předpovědi počasí nevěštící nic dobrého, bylo rozhodnuto o zrušení celého programu.

 

Vinou deštivého počasí se již v pátek od sedmnácti hodin nekonala tradiční tréninková akce Talent Speedway Slaný (TaSS). Adepti sportu levých zatáček tak ze svým doprovodem zůstali skryti pod střechou depa.

Na sobotu 20. dubna se kromě aktérů zahajovacího závodu OPEN mistrovství republiky ve flat tracku se těšili i mladí junioři sedlající motocykly kubatury 125 ccm aby poměřili své umění rovněž v úvodním mítinku českého šampionátu na krátké dráze. Jak se ukázalo nad jezdci, diváky, ale i pořadateli tentokrát zvítězil déšť, který neumožnil uspořádat avizované závody, a oba ovály se staly nesjízdné.

Malý ovál je z velké části pod vodou. Klasická dráha, která před začátkem sezony prošla náročnou, zásadní a zdařilou úpravou a přípravou ale díky složení struktuře materiálu, jenž neumožní absorbovat tyto dešťové srážky se tak do akce nedostali ani závodníci ve flat Tracku.

Pořadatelé z AK Slaný ve spolupráci s Komisí PD AČR  budou pro oba mistrovské podniky hledat náhradní termíny.

Ve Slaném se dnes na pódium postavil jen déšť | foto Rudolf Belan

Déšť slaví triumf nad Slaným

Slaný – 19. dubna
Dnešní inspekce slánského oválu po předchozích deštích nedopadla dobře. Ke všemu jsou meteorologové skeptičtí, že by se současný ráz počasí měl zítra radikálně změnit. Sportovní komise ploché dráhy proto zítřejší závody stopětadvacítek a flat tracku dnes okolo půl sedmé zrušila. Náhradní termín má být stanoven dodatečně.

Slaný zítra žádné závody neuvidí | foto Pavel Fišer

Kolibřicí otevřou slánskou sezónu před flat trackery

Slaný – 19. dubna
Zítřejší odpoledne ve Slaném bude patřit mistrovskému flat tracku. Jeho závody doplní premiéra nového seriálu Slaný Trophy Talent 125. Nicméně již dopoledne se kolibříci objeví na místním miniovále, aby napsali první kapitolu letošního mistrovství republiky na krátkých drahách. Tedy pakliže nebude pršet.

 

Karel Průša a Štěpánka Nyklová vozí slánské vesty | foto Antonie Škachová

A že bude, tvrdí sedmdesátiprocentní meteorologická předpověď. Možná již dnes odpoledne, proto Štěpánka Nyklová zůstala doma, ačkoliv si chtěla ve středočeském královském městě vyzkoušet své éčko na zítřejší podnik.

S elektrickým motocyklem bude v sedmičlenném startovním poli sama. Adam Nejeczhleba se totiž soustředí především na dvěstěpadesátky. A v nejnižší domácí plochodrážní kubatuře se za řidítky éčka bude objevovat jen na klasických tratích. Zítra ve Slaném pojede až odpoledne ve flat trackerské kategorii FT Young.

Startovní listina MR 125 ccm na krátké dráze zítra dopoledne ve Slaném:

1 Karel Průša, Slaný
2 neobsazeno
3 Štěpánka Nyklová, Slaný (E)
4 Petr Kvěch (bez klubové příslušnosti)
5 Matěj Tůma, Slaný
6 Jaroslav Bartek, Praha
7 neobsazeno
8 Luboš Hromádka, Pardubice
9 Jakub Hejkal, Slaný
Karel Průša patří mezi favority | foto Antonie Škachová

Slánské depo praskalo ve švech

Slaný – 6. dubna
Sobota 6. dubna počasí jako při klasickém letním prázdninovém dni a slánský stadion se chystal na tréninkový program tří plochodrážních kategorií. Do depa se již od deváté hodiny začali sjíždět jezdci flat tracku, kteří zde nakonec měli devítičlenné zastoupení. Mladých juniorů ve třídě do 125 ccm se sešlo pět a závodníků, kteří sedlali motocykly 500 ccm, dorazilo sedm, číslovku dvacet dva doplnil malý David Filipovský sedlající stroj 50 ccm.

 

Vedoucí sportovního úseku Jaroslav Drbal, který měl tréninkový program na  starost, byl nucen pro technickou závadu kropicího vozu pozdržet plánovaný začátek celého programu a tak měl čas si promyslet a sestavit harmonogram  tréninku.

Jako první se do tempa zapojili junioři na malé dráze, kde pod taktovkou Aleše Altmana a Davida Filipovského se činili Jakub Hejkal, Matěj Tůma, Jaroslav Bártek, Matouš Ryska a Petr Kvěch, Ti sedlali stroje třídy 125 ccm. Dále Stanislav Kohout, než se připojil ke svým kolegům na klasickou dráhu a také již zmíněný David Filipovský mladší.

Na klasický ovál vyjela sedmička jezdců, domácí duo Bruno Belan a Eduard Krčmář, které doplnili Jaroslav Vaníček, Jan Hlačina, Daniel Halamka, veterán Martin Švestka a začínající Richard Samek.

Jezdců flat track, které 20. dubna čeká ve Slaném úvodní mítink mistrovství republiky, se dostavilo devět, nechyběl loňský mistr světa Ervín Krajčovič ani ostřílení jezdci Tomáš Kolařík, Kamil Peuker, Jan Rudolf,  samozřejmě pro letošní seriál MČR domácí závodníci František Irmiš, Vít Janoušek a Stanislav Kohout.  Dále po oválu kroužili jezdci Kubajz a Gryž.

Vzhledem  k tomu, že další tréninky na sobotní termín byly naplánovány jak do Plzně, tak Liberce i Březolup, bylo slánské depo poměrně zaplněné, byť se jednalo o jezdce napříč plochodrážními   kategoriemi a kubaturami.

V sobotu 20. dubna se kromě mistrovství republiky ve flat tracku koná ve Slaném i mistrovský závod třídy 125 ccm na krátké dráze. Pořadatelé věří, že se podaří do tohoto termínu adeptům tohoto sportu zajistit potřebné formality, aby se závod mohl uskutečnit. Současná  situace, kdy musely být odloženy již dva mítinky PRO – TEC Speedway Mini Cup, není příliš optimistická.

Slaný pilně trénuje a chystá se na své první letošní závody | foto Antonín Škach

Karel Průša dobyl titul až ve finále A

Divišov – 30. září
Až poslední rozjížďka rozhodla o českém titulu v šampionátu stopětadvacítek na krátkých oválech. Jak Karel Průša, tak Petr marek nastupovali k poslednímu klání v Divišově se stejným počtem bodů. Pražský závodník svého soka porazil ve druhé jízdě, avšak po pádu v první zatáčce rozjížďky s číslem devět byl diskvalifikován. Přesto postoupil do finále A stejně jako slánští Karel Průša a Štěpánka Nyklová, když na nastavení elektromotocyklu Adama Nejezchleby by dnes byl krátký i František Křižík s Nikolou Tesla. Klíčová jízda se opakovala vinou letmého startu Karla Průši, který ale repete opanoval stylem start – cíl a vedle závodu vyhrál také celý šampionát.

Vyhlášení dnešního závodu: zleva Petr Marek, Karel Průša a Štěpánka Nyklová | foto Karel Herman

Dva triumfy a pád

Karel Průša (červená) na úvod jezdí ještě před Petrem Markem (modrá) | foto Karel Herman

Od svého jarního startu si šampionát republiky stopětadvacítek na malých drahách dopřál takřka čtyřměsíční pauzu, aby vyvrcholil v září.  Po pražském závodě měl mistry určit prostředí ze tří oválů v Divišově. Oba borci, kteří se rovným dílem dělili o aktuální vedení v šampionátu, na sebe narazili hned v rozjížďce s číslem dvě.

Karel Průša vystřihl ideální start. Petr Marek mu ale sebral vedení v nájezdu do druhé zatáčky, v němž se protlačil spodní stranou dopředu. Daleko od pravdy nebyla hypotéza, že se mezi oběma stejně rozhodne ve finále A. A mistrem bude ten, kdo v něm inkasuje více tabulkových bodů.

Marián Jirout (červená) jezdí před Jakubem Hejkalem (modrá) | foto Karel Herman

Jenže ono se něco myslí a na ploché dráze může být rázem všechno jinak. Petr Marek protáhnul svou vítěznou šňůru o další suverénní zářez ve čtvrté jízdě. Potom v rozjížďce s číslem devět pohroma. Závodník v pražské vestě se ujal veden, jenže v úvodním výjezdu se přetočil a upadl.

 

Žádná formalita, žádný kompromis

Se šesti body v kolonce u svého jména neměl Petr Marek postup mezi nejlepší trojici nikterak jistý. A to tím spíš, že řada soupeřů na tom byla ve třech čtvrtinách základní části lepší než on. Anebo si přinejmenším neměli, co vyčítat.

Petr Marek (červená) těsně před pádem sledovaný Romanem Štolou (modrá) a Lubošem Hromádkou (bílá) | foto Karel Herman

Karel Průša inkasoval trojky v rychlém sledu za sebou v šesté a v osmé jízdě. Roman Štola, jehož na sklonku sezóny potkala zatím životní fazóna, disponoval sedmi body. Štěpánka Nyklová jakbysmet, ale pro případnou konfrontaci na pomocná kritéria mohla přiložit dvě vítězství. Marián Jirout a Luboš Hromádka se dostali na šestku.

Poslední tři jízdy byly proto nesmírně klíčové. Jako první udělal maximum Marián Jirout. V rozjížďce s číslem deset s přehledem inkasoval trojku a dostal se na celkových devět bodů. Vzápětí se do dna naplnil kalich hořkosti Adama Nejezchleby.

Adam Nejezchleba neměl dnes povedený mítink | foto Karel Herman

Již potřetí se s ním jeho elektrický motocykl ani nerozjel. Tým okolo Věroslava Kollerta jen kroutil hlavou. Novinky, které ještě při pondělním Tomíčkově memoriálu fungovaly, najednou zradily. A tak Liberečáci předčasně sbalili krám. Nejen dneska, nýbrž pro celou sezónu anno domini 2024.

Petr Marek ale tyto záležitosti neřešil. Odvedl Štěpánku Nyklovou, aby oba skončili na devíti bodech. Na rozdíl od Luboše Hromádky se opírali o tři trojky. Třetím účastníkem áčka se stal Karel Průša. Dvanáctou jízdu ovládl stylem start – cíl, kdežto Luboš Hromádka za svá záda poslal Romana Štolu.

 

Konečný verdikt ve finále A

Vzhledem k devíti účastníkům začal finálový pořad céčkem. Vlastně nezdařeným pokusem o start, protože tarokovalo startovací zařízení. Při neúčasti Adama Nejezchleby, který smutnil v depu, slánský Jakub Hejkal zvítězil nad dalším nováčkem, Jaroslavem Bartkem z Prahy.

Bitva ve finále B – Luboš Hromádka (modrá), Marián Jirout (červená) a Roman Štola (Bílá) | foto Karel Herman

Finále B již bylo o poznání dramatičtější. Vedení se ujal Luboš Hromádka. Po triumfu prahnul i Marián Jirout, jemuž vidina stupňů vítězů unikla o příslovečný pouhý vlásek. Ve druhém kole jej nakopla díra ve druhém oblouku. Pardubický borec se zavlnil.  Rázem jel třetí až za Romanem Štolou, což už mu mělo zůstat.

A už tu bylo finále A se svými ambicemi určit letošního šampióna. Titulu šel naproti Karel Průša. Vypálil však až moc rychle. Ještě během úvodního kola se rozblikala červená světla a trojice účastníků byla zastavena.

Na vině byl vedoucí slánský závodník, jenž ulil start. Nenechal se však rozhodit psychickým tlakem. Při restartu odletěl bezchybně a hlavně opět nejrychleji. Přivedl za sebou do cíle Petra Marka a Štěpánku Nyklovou a mohl se těšit na zlatou medaili.

Karel Průša (červená) atakuje Petra Marka (modrá) | foto Karel Herman

 

1. Karel Průša, Slaný 2 3 3 3 11 1.
2. Petr Marek, Praha 3 3 X 3 9 2.
3. Štěpánka Nyklová, Slaný 3 1 3 2 9 3.
4. Luboš Hromádka, Pardubice 1 2 3 2 8 1.
5. Roman Štola, Mariánské Lázně 3 2 2 1 8 2.
6. Marián Jirout, Pardubice 2 2 2 3 9 3.
7. Jakub Hejkal, Slaný 1 1 2 2 6 1.
8. Jaroslav Bartek, Praha 2 1 1 L 4 2.
9. Adam Nejezchleba, Liberec (E) E 3 E E 3

Poznámka: varování za startovní přestupek Karel Průša ve finále A

Celkové pořadí šampionátu: zleva Petr Marek, Karel Průša a Štěpánka Nyklová | foto Karel Herman

Aktuální pořadí seriálu:

PLZ MaL SLA LIB PHA DIV TOT
1.5. 6.5. 13.5. 27.5. 7.9. 30.9.
1. Karel Průša, Slaný 14 18 20 18 18 20 108
2. Petr Marek, Praha 20 20 16 16 16 18 106
NC Adam Nejezchleba, Liberec (E) 18 18 20 20 8 84
3. Štěpánka Nyklová, Slaný 12 16 14 11 14 16 83
4. Luboš Hromádka, Pardubice 10 14 11 12 12 14 73
5. Marián Jirout, Pardubice 11 12 9 14 11 11 68
6. Roman Štola, Mariánské Lázně 9 11 12 10 10 12 64
7. Jaroslav Bartek, Praha 8 8 9 25
8. Jakub Hejkal, Slaný 9 10 19
NC Andžejs Smulkevič, LAT 16 16
NC Julian Wronecki, PL 10 10
NC Filip Kasan, SK – Žarnovica 9 9

Poznámka: v závěrečné klasifikaci jsou hodnoceni držitelé licencí ACCR startující na motocyklech se spalovacím motorem

Roman Štola (modrá) v tuhém duelu s Lubošem Hromádkou (bílá) | foto Karel Herman

Divišovská sobota určí dva další české mistry

Divišov – 29. září
Česká plochodrážní sezóna se blíží ke konci. Přesto má stále co nabízet. I když stopětadvacítky na malých oválech a juniorka měly být dávno uzavřené, okolnosti chtěly, aby se šampionáty vyvrcholily v Divišově. Kolibříci zítra startují v pravé poledne, velcí hoši o dvě hodiny po nich.


Tipujte:

Kdo se stane juniorským mistrem republiky?

View Results

Loading ... Loading ...

Oba závody přinesou pořádné drama. Ve stopětadvacítkách si Karel Průša a Petr Marek jsou fifty fifty. Přesněji řešeno osmaosmdesát osmaosmdesát. Strategie je proto jednoduchá. Lepší výsledek přinese titul.

Juniory vede Daniel Klíma o dva body před Petrem Chlupáčem. Třetí Matouš Kameník je zároveň leaderem samostatné klasifikace do devatenácti let.

Startovní listina sobotních závodů v Divišově:

MR 125 ccm na krátkých drahách:
1 Jaroslav Bartek, Praha
2 Adam Nejezchleba, Liberec (E)
3 Roman Štola, Mariánské Lázně
4 Petr Marek, Praha
5 Jakub Hejkal, Slaný
6 Karel Průša, Slaný
7 Luboš Hromádka, Pardubice
8 Marián Jirout, Pardubice
9 Štěpánka Nyklová, Slaný
MR juniorů:
1 Matěj Frýza, Plzeň
2 Adam Bubba Bednář, Praha
3 Jan Hlačina, Pardubice
4 Vojtěch Šachl, Praha
5 neobsazeno
6 Petr Chlupáč, Praha
7 Daniel Klíma, Praha
8 Adam Nejezchleba, Divišov (250 ccm)
9 Jan Jeníček, Pardubice
10 Jaroslav Vaníček, Praha
11 neobsazeno
12 Karel Průša, Slaný (250 ccm)
13 Bruno Belan, Slaný
14 Štěpán Ševčík, Divišov
15 Radek Bambuch, Kopřivnice
16 Matouš Kameník, Pardubice
Daniel Klíma (modrá) vede šampionát před Petrem Chlupáčem (bílá) | foto Karel Herman