Archiv pro rubriku: MR 125 ccm

Nálepku zrušeno lepí na své plakáty rovněž Březolupy

Březolupy – 1. října
Dnes ráno dorazila smutná, byť bohužel očekávaná zpráva z Březolup. Na ovále na místní návsi měly příští sobotu vyvrcholit český přebor a zároveň i mistrovské stopětadvacítky na klasické dráze. Nouzový stav však oba závody zrušil. Pro moravský klub je vládní nařízení o to smutnější, protože za stejných okolností přišel o jarní Speedway Friendship Cup, takže letos nepořádal jediný plochodrážní podnik.

 

„Vzhledem k přijatým vládním opatřením jsme se, po projednání i s radou naší obce, rozhodli Slovácký ovál v letošním roce nepořádat,“ povzdechne si Josef Mizera, tajemník klubu. „Snad příští naše šedesátá sezóna už bude normální.“

Březolupy letos kvůli koronaviru nemohly uspořádat jediný závod
Březolupy letos kvůli koronaviru nemohly uspořádat jediný závod

Foto: Mirek Horáček

Matěj Frýza zasáhl do boje o celkové stříbro

Praha – 22. září
Byl krásný dne na sklonku léta a rtuť teploměru se na sluníčku neostýchala olizovat třicítku. O českém titulu ve stopětadvacítkách na krátkých tratích se rozhodlo již v sobotu ve Slaném. A jeho majitel Adam Bednář se měl chystat s dvěstěpadesátkou na svůj debut v české juniorce, jemuž však dopolední omluva Václava Kvěcha nezatloukla poslední hřebíček do rakve. Jihočeský závodník v pražské vestě už do stopětadvacítek na malé Markétě nenastoupil a nechal boj o stříbro otevřený. Adam Nejezchleba za ním vykročil čtyřmi elegantními triumfy v základní části, v čemž si mohl podat ruce s Petrem Markem. Rovněž Vojtěch Šachl, další z pretendentů titulu vicemistra, překypoval bojovností. Třikrát vyhrál, podruhé honil Matěje Frýzu až do cíle. Plzeňan po průjezdu pod šachovnicovou vlajkou upadl, zatímco chabařovický závodník byl diskvalifikován za přejetí vnitřní čáry. Protož Matěj Frýza upadl již prve v jedenácté jízdě, měli oba po devíti bodech. Už si vylosovali pozice na startu rozjezdu o finále A, když plzeňský funkcionář a publicista Leoš Jaren upozornil, že při vzájemném střetu byl Matěj Frýza lepší. Vojtěch Šachl musel vzít zavděk vítězstvím ve finále B a celkovým bronzem. Matěj Frýza posléze opanoval áčko, do jehož cíle přivedl za sebou nového vicemistra Adama Nejezchlebu a Petra Marka.

Adam Nejezchleba, Matěj Frýza a Petr Marek stojí na stupních vítězů

Čtveřice šestibodových

Adam Nejezchleba (bílá) se ujímá vedení před Oliverem Schmidem (modrá) a Dominikem Hrbkem (červená)

Zrušení podvečerní juniorky dodalo mistrovskému klání na malé Markétě přece jenom více klidu. Dle původního plánu měla páska prvně letět vzhůru již v 15:50, nyní se trénink posunul až na šestnáctou hodinu. Rozjížďka s číslem jedna pak odstartovala o další půlhodinu později.

Vyhrál ji Josef Novotný, který se dostal před Tonyho Katru a Štěpánku Nyklovou hned na začátku. V rychlém sledu po pardubickém závodníkovi neméně suverénně triumfovali Adam Nejezchleba a Vojtěch Šachl. Zato rozjížďka s číslem čtyři přivedla na svůj startovní rošt hned tři divočáky.

Vojtěch Šachl (bílá) podjíždí Matouše Kameníka (modrá)

Karel Průša držel na uzdě Petra Marka a Štěpána Ševčíka, jenže v posledním výjezdu vrazil do mantinelu a upadl. Rychle se posbíral a necelé dva metry k metě překonal po svých, nicméně místo třech pobíral jediný bod.

Seznam úvodních vítězů uzavřel Matěj Frýza, který v páté jízdě porazil Matouše Kameníka. Hned po přestávce vykročil za druhým triumfem Adam Nejezchleba. Rozjížďka s číslem šest viděla velké sólo Josefa Černého, který opět mířil vysoko. Plzeňan měl pět bodů, zato Vojtěch Šachl, Matěj Frýza a Petr Marek hned vzápětí srovnali šestibodový krok s Adamem Nejezchlebem.

Zatímco Karel Průša (bílá) naráží do bariéry, Petr Marek (modrá) mu sbírá vítězství

Nejvíce se z nich nadřel Vojtěch Šachl. V rozjížďce s číslem osm odstartoval poslední. Josefa Novotného přeskočil v první zatáčce. Pak oťukával Matouše Kameníka, až se v nájezdu do druhého kola mihnul zleva okolo něho na první příčku. Matěj Frýza a Petr Marek vyhráli stylem start – cíl. Plzeňský závodník dokonce dvakrát, protože rozjížďka s číslem devět se musela opakovat vinou pádu Mariána Jirouta.

 

Jediné zaváhání má cenu stříbra

Souboj Matěje Frýzy (červená) s Petrem Markem (modrá) skončil Plzeňanovým pádem

Po deseti rozjížďkách se malá Markéta dočkala úpravy, aby mítink v rychlém sledu pokračoval. A létaly jiskry! Matěj Frýza se v rozjížďce s číslem jedenáct ujal vedení, avšak Petr Marek měl stejné plány udržet si čisté skóre. Ve druhém okruhu převzal vedení z levé strany druhé zatáčky. Plzeňan prahnul po odvetě, jenže ve druhém výjezdu třetího kola upadl.

Adam Nejezchleba hned na to opět exceloval, zatímco Josefu Černému sebral ve třinácté jízdě vítězství jeho jmenovec Novotný, který jej podjel ve druhém oblouku. Vojtěch Šachl se v rozjížďce s číslem čtrnáct třetí trojkou postavil po bok vedoucích Petra Marka a Adama Nejezchleby.

Josef Černý (červená) odráží svého jmenovce Novotného (modrá)

Leč poslední série v základní části vzala nečekaný konec. Matěj Frýza celé čtyři okruhu rozjížďky s číslem šestnáct vodil na uzdě Vojtěcha Šachla. Když projel cílem, upadl. Tři body mu pochopitelně zůstaly, ale chabařovický borec nebral vůbec nic. Když totiž vsadil všechno na vabank spodní stopy, ve třetím okruhu přejel oběma koly vnitřní čáru ve druhé zatáčce. A Tomáš Topinka byl bdělý jako komunisté v padesátých letech.

V sedmnácté jízdě si Petr Marek střihnul suverénní sólo. Ani Adam Nejezchleba si nikterak nezadal a s přehledem ob rozjížďku později zkompletoval své dvanáctibodové maximum. Proto si o pár minut později museli losovat startovní pozice. Třikrát dali oba kámen. U něho Petr Marek zůstal i počtvrté, zatímco si Adam Nejezchleba otupil své nůžky.

Přejetí vnitřní čáry při stíhání Matěje Frýzy (červená) stálo Vojtěcha Šachla (modrá) celkové stříbro

Losovali si také Vojtěch Šachl a Matěj Frýza. Tři trojky a jedna diskvalifikace je měla postavit na start rozjezdu o finále A. Pozornost Tomáše Topinky však byla již poněkud nižší, takže až po upozornění z plzeňského tábora, seznal, že v tomto ohledu je Matěj Frýza lepší a rozjezdu není třeba.

Adam Bednář už měl jistý titul ze sobotního Slaného a dnes nestartoval, byť juniorka, v níž měl účinkovat se svou dvěstěpadesátkou, byla zrušena. Vojtěch Šachl ovšem právě přišel o stříbro ve prospěch Adama Nejezchleby, jenž už po základní části měl více bodů. Podívaná však teprve gradovala.

V prvním výjezdu je finále A již rozhodnuté: Matěj Frýza (bílá) vede před Adamem Nejezchlebou (modrá) a Petrem Markem (červená), který napravuje drobnou chybku

V éčku Štěpánka Nyklová odvedla Mariána Jirouta, finále D se muselo opakovat po pádu Karla Průši v úvodním výjezdu. V repete bez něho kraloval Josef Novotný, který litoval osmnácté jízdy. Spadl v její předposlední zatáčce, běžel pro dva body, které mu však Tomáš Topinka neuznal s argumentem, že již vyvěsil červenou vlajku.

Céčku vládl Oliver Schmid, za jehož zády Tony Katra dotíral na Štěpána Ševčíka. Zklamaný Vojtěch Šachl pojal finále B ve velkém stylu a již po startu změřil Matouše Kameníka a Josefa Černého. A konečně finále A! Plány Adama Nejezchleby oslavit titul vicemistra republiky vítězným závodem vzaly za své již v první zatáčce, kde se okolo něho prohnal Matěj Frýza. Chabařovický vlasáč aspoň uhlídal svého kolegu Petra Marka.

Drama po projetí cílem šestnácté jízdy: Matěj Frýza (červená) padá, Vojtěch Šachl bude vyloučen za přejetí vnitřní čáry
E D C B A TOT
1. Matěj Frýza, Plzeň 3 3 X 3 6 15
2. Adam Nejezchleba, Ch. 3 3 3 3 4 16
3. Petr Marek, Chabařovice 3 3 3 3 2 14
4. Vojtěch Šachl, Chabařovice 3 3 3 L 3 12
5. Matouš Kameník, Divišov 2 2 2 3 2 11
6. Josef Černý, Plzeň 2 3 2 2 1 10
7. Oliver Schmid, Plzeň 2 2 2 2 3 11
8. Štěpán Ševčík, Plzeň 2 1 2 3 2 10
9. Tony Katra, Slaný 2 2 2 2 1 9
10. Josef Novotný, Pardubice 3 1 3 X 3 10
11. Dominik Hrbek, Pardubice 1 2 1 2 2 8
12. Karel Průša, Slaný 1 2 3 1 X 7
13. Štěpánka Nyklová, Slaný 1 1 1 1 3 7
14. Marián Jirout, Pardubice 1 X 1 1 2 5
Petr Marek (modrá) útočí na Matěje Frýzu (červená), za nimi Tony Katra (bílá)

Konečné pořadí seriálu:

PHA MaL DIV SLA PHA TOT
23.6. 18.7. 5.9. 19.9. 22.9.
1. Adam Bednář, Praha 18 18 17 15 68
2. Adam Nejezchleba, Chabařovice 12 12 11 11 16 62
3. Vojtěch Šachl, Chabařovice 15 16 16 12 59
4. Matěj Frýza, Plzeň 14 13 14 15 56
5. Josef Novotný, Pardubice 9 11 12 11 10 53
6. Petr Marek, Chabařovice 10 11 7 9 14 51
7. Josef Černý, Plzeň 8 12 10 10 10 50
8. Dominik Hrbek, Pardubice 11 11 11 8 8 49
9. Štěpán Ševčík, Plzeň 10 9 10 8 10 47
10. Karel Průša, Slaný 11 13 8 7 39
11. Oliver Schmid, Plzeň 4 9 10 11 34
12. Marián Jirout, Pardubice 9 5 8 7 5 34
13. Štěpánka Nyklová, Slaný 8 8 8 7 31
14. Matouš Kameník, Divišov 9 10 11 30
15. Tony Katra, Slaný 9 10 9 28
16. Antonín Pták, Plzeň 6 8 7 21
17. Jaroslav Vaníček, Praha 13 13
18. Ace Pijper, NL 9 9
19. Lester Matthijssen, NL 8 8
20. Stene Pijper, NL 5 8
Vicemistrem republiky se stal Adam Nejezchleba

Foto: Pavel Fišer, Kiril Ianatchkov a Antonín Škach

Karel Průša (bílá) padá za zády Josefa Novotného

V Praze se dnes pojedou pouze stopětadvacítky

Praha – 22. září
Dnešní třetí podnik české juniorky se v Praze nepojede. Sportovní komise ploché dráhy zveřejnila ve čtvrt na deset informaci, že se vzhledem k situaci s covidem omluvili další závodníci. A protože jich bez dvěstěpadesátek zůstalo jen devět, došlo k dohodě o přeložení mítinku na náhradní termín. Protože se problémy s čínskou chřipkou naštěstí nedotýkají kolibříků, jejich závěrečný mistrovský podnik na malé dráze proběhne dle plánu.

Na malé Markétě se odpoledne pojede dle plánu
Na malé Markétě se odpoledne pojede dle plánu

Foto: Jaroslav Frýza

Adam Bednář navzdory smůle stejně zvítězil

Slaný – 19. září
Chladné ráno na samém sklonku kalendářního léta se ještě nestačilo ohřát a David Hrbek měl po náladě. Jeho syn Dominik se totiž z tréninku vrátil s dírou v karteru. Naštěstí přátelé pomohli zápůjčkami svých motocyklů, takže předposlední kolo mistrovství republiky na krátkých drahách mohl odstartovat bez personálních ztrát. Vše nasvědčovalo, že dramatický mítink vyvrcholí ve finále A soubojem třech neporažených. Matěj Frýza zkompletoval dvanáctibodové maximum v rozjížďce s číslem sedmnáct, Vojtěch Šachl o jízdu později. Do cesty Adama Bednáře se však postavil Matouš Kameník. Jejich duel skončil v závěrečné zatáčce výletem z trati a diskvalifikací. Tři trojky však stejně Adama Bednáře poslaly do áčka. V jeho první zatáčce objel Matěje Frýzu, uhlídal za svými zády Vojtěcha Šachla a vedlo vítězství mohl slavit také titul. Na čele aktuální klasifikace má totiž tak obrovský náskok, že jej v úterní Praze již nikdo nemůže překonat.

Vojtěch Šachl, Adam Bednář a Matěj Frýza na stupních vítězů

Klasické drama stopětadvacítek na krátké dráze

Josef Černý (modrá) směřuje k vítězství před Tony Katrou a Štěpánem Ševčíkem

Důležitou podmínkou, aby se dnešní závod a potažmo i celý víkend nižších kubatur vůbec uskutečnil, bylo vrácení licence dráhy. Ta byla odebrána minulý týden, když souhrn nešťastných okolností prodloužil extraligu až do doby, v níž již mělo být dávno po všem. Celá kauza vyzněla pro středočeský klub dobře. Myši, které vklouzly do krabiček elektrických rozvodů, mohly mít jiný názor, ale jich se nikdo neptal.

Program na malé dráze odstartoval tréninkem se zpožděním nějakých dvaceti minut. Třináct závodníků se posléze pustilo do boje v předposledním závodě šampionátu republiky. Chyběl bohužel Antonín Pták, který si o tréninku v Plzni zlomil ruku.

Petr Marek (červená) tísní Adama Nejezchlebu (modrá)

Úvodním vítězem se stal Josef Černý. Triumfoval stylem start – cíl v rozjížďce s číslem jedna, v jejíž první zatáčce Tony Katra stihnul objet pouze Štěpána Ševčíka. Mnohem větší senzaci však vzápětí vzbudil Petr Marek. Také on se ve druhé jízdě dostal do čela hned po startu, avšak dokázal získat skalp nejen Josefa Novotného, ale také Adama Nejezchleby.

Přitom jej jeho kolega s písmenem CH na vestě nepřestával zasypávat jedním útokem za druhým. Možná byl i trošičku rychlejší, ale Petr Marek držel ideální stopu a získal skalp, jenž mu mohl náramně hodit. Ve třetí jízdě Matěj Frýza odvedl Mariána Jirouta. Hned na to Vojtěch Šachl předčil Matouše Kameníka a Dominika Hrbka, který si po fatální poruše svého motocyklu v tréninku musel půjčovat motocykly od svých protivníků. Sérii uzavřel Adam Bednář, který v páté jízdě porazil Karla Průšu.

Tarokující startovací zařízení představovalo pro Vojtěcha Šachla (bílá) jen malý problém – po restartu zvítězili před Josefem Novotným (červená) a Štěpánem Ševčíkem (modrá)

Po přestávce se ale situace začala zamotávat. Jako první svůj úvodní triumf dokázal zopakovat Vojtěch Šachů. Musel si však počkat, protože porucha startovacího zařízení mu dovolila triumfovat až po restartu. To se navíc na čele ocitnul Josef Novotný. Vojtěch Šachl za jeho zády vyčkával skoro celá dvě kola.

Ve druhé zatáčce toho druhého jej ale podjel, aby pro druhou půli základní části mohl počítat s šesti body. Nebyl ovšem sám. Adam Bednář v osmé jízdě před sebe nepustil Tonyho Katru, Matěj Frýza hned v další jízdě uhlídal dravečky Karla Průšu a Petra Marka.

Adam Bednář vodí Karla Průšu

O pětibodové pronásledovatele neměli nouzi. Ostatně již sedmá jízda, v níž Matouš Kameník vyzrál na Josefa Černého, vyprodukovala dva.  Adam Nejezchleba byl třetí, když v desáté jízdě vyzrál na Dominika Hrbka. A tak dnešní stopětadvacítky na krátké dráze byly stejně dramatické jako kdykoliv jindy.

 

Dva rozjezdy po základní části

Matěj Frýza (červená) jezdí první před Karlem Průšou (bílá) a Petrem Markem (modrá)

Trojice pretendentů finále A krystalizovala ve třetí sérii. Vojtěch Šachl opanoval rozjížďku s číslem dvanáct, kde se však o drama postaral hlavně Josef Novotný. Nechal drama vygradovat v poslední zatáčce, v níž podjel druhého Josefa Černého. Na jeho devět bodů se ve čtrnácté jízdě dostal i Adam Bednář, který odvedl Petra Marka.

Adam Nejezchleba navzdory úvodní prohře s Petrem Markem nechtěl zůstat mimo hru o stupně vítězů. A bodejť by ano, když v desáté jízdě vyhrál před Dominikem Hrbkem. Avšak v rozjížďce s číslem patnáct nejenže neohrozil suverénního Matěje Frýzu, nýbrž ve druhé zatáčce podlehl i Matouši Kameníkovi. Divišovský borec jej podjel ve druhé zatáčce.

Josef Černý (červená) odráží Josefa Novotného (modrá)

Trojice suverénů na sebe nenarazila ani v poslední sérii. Všechno nasvědčovalo, že ani jeden z jejích členů neuhnul z vítězné dráhy. Matěj Frýza kraloval sedmnácté, Vojtěch Šachl osmnácté jízdě. Do rozjížďky s číslem dvacet však nejlépe odstartoval Matouš Kameník. Jenže Adam Bednář jeho vládu nehodlal akceptovat.

Celé kolo útočil, až ve druhé zatáčce oba vyjeli ven. Vrátili se nazpět na ovál, ale to už vedl Štěpán Ševčík. Plzeňský závodník byl nakonec jediný, kdo bral z dvacáté jízdě body. A to rovnou tři, zatímco druhý Adam Bednář a třetí Matouš Kameník byli diskvalifikováni.

Karel Průša (červená) vodí Adama Nejezchlebu, ale v cíli jej čeká diskvalifikace

Adam Bednář navzdory své smůle zůstal ve finále A, jelikož při srovnání se svým jmenovcem Nejezchlebou mohl nabídnout nejen devět bodů, ale především tři vítězství. Základní část ovšem nemohla být uzavřena bez dodatkových jízd. V té první si Josef Novotný a Petr Marek řekli o béčko, přičemž Josefa Černého poslali do finále C. Poté vyhrál Matouš Kameník a do céčka s ním šel i Karel Průša, zatímco na Tonyho Katru zbylo déčko.

 

Revanš paní Smůle

Matouš Kameník (bílá) vede rozjezd o béčko před Karlem Průšou (červená) a Tony Katrou (modrá)

Pořád finálových rozjížděk začal tak, že nezačal. Dominika Hrbka nechal jeho motor na holičkách již o tréninku. Během závodu si motocykly půjčoval. Do éčka sice nenastoupil, avšak vyfasoval tři technické body.

Nebýt vyjetí z trati, byl by Tony Katra mnohem výše. Revanšoval se alespoň vítězstvím ve finále D. Štěpán Ševčík se za jeho zády v první zatáčce dokázal posunout alespoň před Mariána Jirouta. Céčko přineslo triumf Matouši Kameníkovi. Josef Černý si zajistil druhé místo před Karlem Průšou, jemuž také chyběli vinou diskvalifikace body.

Adam Nejezchleba (modrá), Josef Novotný (červená) a Petr Marek (bílá) krátce po startu finále B

Ve finále B vyrazil Adam Nejezchleba napravit nepříliš podařený mítink. Avšak podobné aspirace živil také Josef Novotný. Nepustil před sebe Petra Marka, navíc v první zatáčce navedl svůj motocykl na vnitřní čáru. A vskutku se tudy dostal dopředu.

Nic nebylo jasné ani v áčku. Nejlepším startem slynul Matěj Frýza. V první zatáčce jej ovšem objel Adam Bednář, který toužil kopnout paní smůlu do její tlusté zadnice. Po postupu však toužil také Vojtěch Šachl. V nájezdu do druhého okruhu se jen mihnul po Plzeňanově pravici. Neváhal ohrožovat také vedoucího Adama Bednáře, ale v tomto případě zůstalo přání otcem myšlenky.

Souboj Adama Bednáře (bílá) a Matoušem Kameníkem (modrá) skončil vyjetím z trati a dvojitou diskvalifikací
E D C B A TOT
1. Adam Bednář, Praha 3 3 3 L 6 15
2. Vojtěch Šachl, Chabařovice 3 3 3 3 4 16
3. Matěj Frýza, Plzeň 3 3 3 3 2 14
4. Josef Novotný, Pardubice 1 2 2 3 3 11
5. Adam Nejezchleba, Ch. 2 3 1 3 2 11
6. Petr Marek, Chabařovice 3 1 2 2 1 9
7. Matouš Kameník, Divišov 2 3 2 L 3 10
8. Josef Černý, Plzeň 3 2 1 2 2 10
9. Karel Průša, Slaný 2 2 3 L 1 8
10. Tony Katra, Slaný 2 2 3 L 3 10
11. Štěpán Ševčík, Plzeň L 1 2 3 2 8
12. Marián Jirout, Pardubice 2 1 2 1 1 7
13. Dominik Hrbek, Pardubice 1 2 1 1 3 8

Poznámka: rozjezd o finále B – Josef Novotný, Petr Marek, Josef Černý; rozjezd o finále C – Matouš Kameník, Karel Průša, Tony Katra; Dominik Hrbek po fatální poruše motoru o tréninku absolvoval závod na vypůjčených motocyklech, ve finále E nestartoval a byly mu přiděleny technické body

Matěj Frýza (modrá) ujíždí Matouši Kameníkovi (bílá) a Adamu Nejezchlebovi (červená)

Průběžné pořadí seriálu:

PHA MaL DIV SLA TOT
23.6. 18.7. 5.9. 19.9.
1. Adam Bednář, Praha 18 18 17 15 68
2. Vojtěch Šachl, Chabařovice 15 16 16 47
3. Adam Nejezchleba, Chabařovice 12 12 11 11 46
4. Josef Novotný, Pardubice 9 11 12 11 43
5. Matěj Frýza, Plzeň 14 13 14 41
6. Dominik Hrbek, Pardubice 11 11 11 8 41
7. Josef Černý, Plzeň 8 12 10 10 40
8. Petr Marek, Chabařovice 10 11 7 9 37
9. Štěpán Ševčík, Plzeň 10 9 10 8 37
10. Karel Průša, Slaný 11 13 8 32
11. Marián Jirout, Pardubice 9 5 8 7 29
12. Štěpánka Nyklová, Slaný 8 8 8 24
13. Oliver Schmid, Plzeň 4 9 10 23
14. Antonín Pták, Plzeň 6 8 7 21
15. Matouš Kameník, Divišov 9 10 19
16. Tony Katra, Slaný 9 10 19
17. Jaroslav Vaníček, Praha 13 13
18. Ace Pijper, NL 9 9
19. Lester Matthijssen, NL 8 8
20. Stene Pijper, NL 5 8
Josef Novotný (červená) na cestě za triumfem ve finále B před Adamem Nejezchlebem (modrá) a Petrem Markem (bílá)

Foto: Karel Herman a Mirek Horáček

Petr Marek (červená) vede před Adamem Nejezchlebem (modrá) a Josefem Novotným (bílá)

Slánský víkend nižších kubatur nabízí pohled do budoucnosti

Slaný – 19. září
Nadcházející hodiny se nesou ve znamení dvou velkých cen České republiky, ale do centra pozornosti fanoušků se dostává rovněž Slaný. Středočeské královské město má před sebou již tradiční víkend nižších kubatur. Zítra a pozítří se zde pojedou rovnou čtyři závody.

 

Bruno Belan bude hájit slánské barvy ve dvěstěpadesátkách

Všechno odstartuje zítra dopoledne předposledním dílem českého šampionátu stopětadvacítek na krátké dráze. Odpoledne nastoupí kolibříci v tradičním mistrovství republiky své kubatury, které bude doprovázet mezinárodní závod dvěstěpadesátek. V neděli nad ránem vyvrcholí domácí šampionát téže kubatury v nevídaném mezinárodním aranžmá.

Současná hysterie spojená s čínskou chřipkou se negativně podepsala na startovních listinách. Němci nepojedou ani v zítřejším závodě družstev, který dostává stejnou podobu jako pardubické semifinále světových juniorských družstev, ale museli odvolat i svou účast ve stopětadvacítkách. Uzavřená hranice se Slovenskem nepropustí ani Juraje Šušku.  Přitom Slovák v charakteristických červenobílých barvách vynechal z českého kalendáře pouze Liberec. A to jen proto, že nemohl vyřešit rébus svých motorů.

Vojtěch Šachl (červená) podjíždí Adama Bednáře (bílá)

Jinak z obvyklé společnosti nižších kubatur nechybí nikdo. Na čele jejich průběžných klasifikací se skví trojice suverénů. Adam Bednář vládne stopětadvacítkám na malých oválech, Vojtěch Šachl zase řádí na klasice. Jaroslav Vaníček opanoval PRO-TEC Speedway Mini Cup, nicméně v mistrovských soutěžích se soustředí na dvěstěpadesátky. Stojí krůček od titulu, ale zajímavá bude jeho konfrontace s Poláky a Dány. A to nejen pro něho, nýbrž i pro ostatní Čechy.

Bez sebemenšího patosu slánský víkend nabídne pohled do české plochodrážní budoucnosti. Vždyť Václav Milík, Eduard Krčmář a Jan Kvěch, kteří jsou součástí pražské Speedway Grand Prix, si své jméno udělali právě v nižších kubaturách.

Startovní listiny slánského víkendu nižších kubatur:

OMA.CZ MR 125 ccm na krátké dráze – sobota 10:00
1 Štěpán Ševčík, Plzeň
2 Josef Černý, Plzeň
3 Tony Katra, Slaný
4 Petr Marek, Chabařovice
5 Adam Nejezchleba, Chabařovice
6 Josef Novotný, Pardubice
7 Marián Jirout, Pardubice
8 neobsazeno
9 Matěj Frýza, Plzeň
10 Dominik Hrbek, Pardubice
11 Vojtěch Šachl, Chabařovice
12 Matouš Kameník, Divišov
13 Adam Bednář, Praha
14 Karel Průša, Slaný
15 neobsazeno
Youth Development Series 2020 – sobota 14:00
Česká republika: 1 Jaroslav Vaníček, 2 Jan Hlačina, 3 Vojtěch Šachl, 4 Bruno Belan, 5 Adam Bednář
Polsko: 1 Oskar Hurysz, 2 Oskar Paluch, 3 Hubert Jablonski, 4 Franciszek Karczewski, 5 Wiktor Rafalski
Dánsko: 1 Bastian Pedersen, 2 Wiliam Drejer, 3 Victor Nielsen, 4 Emil Eis, 5 neobsazeno
OMA.CZ MR 125 ccm:
1 Josef Černý, Plzeň
2 Štěpán Ševčík, Plzeň
3 Vojtěch Šachl, Chabařovice
4 neobsazeno
5 Dominik Hrbek, Pardubice
6 Matěj Frýza, Plzeň
7 Oliver Schmid, Plzeň
8 Matouš Kameník, Divišov
DEMAG MR 250ccm:
1 Oskar Hurysz, PL
2 Jaroslav Vaníček, Praha
3 Bastian Pedersen, DK
4 Oskar Paluch, PL
5 Jan Jeníček, Pardubice
6 Wiliam Drejer, DK
7 Vojtěch Šachl, Chabařovice
8 Hubert Jablonski, PL
9 Adam Bednář, Praha
10 Franciszek Karczewski, PL
11 Josef Novotný, Pardubice
12 Victor Nielsen, DK
13 Emil Eis, DK
14 Jan Hlačina, Pardubice
15 Wiktor Rafalski, PL
16 Bruno Belan, Slaný

Foto: Karel Herman

Adam Bednář vyhrál oba mistrovské plochodrážní závody

Divišov – 5. září
Po pátečním závodě v Pardubicích se mistrovský flat track přesunul do Divišova. Ve středočeském městečku měl však plochodrážní doprovod. Postaraly se o něj nižší kubatury v rámci svých mistrovství republiky. Krátká dráha stopětadvacítek již dopoledne, zatímco dvěstěpadesátky byly vloženy mezi hlavní odpolední závod. Oba podniky měla však jediného vítěze, Adama Bednáře.

Vojtěch Šachl, Adam Bednář a Karel Průša stojí na pódiu stopětadvacítek

Revanš ve finále A

Pozoruhodné věci se děly již dopoledne. V rozjížďce s číslem jedna se utkali suverén divišovské dráhy Vojtěch Šachl a Matouš Kameník. Ten se po dlouhé rekonvalescenci lyžařského úrazu vrátil pardubickým pódiem. Nyní famózně dotíral na soupeře, ale nakonec se zahákl do motocyklu Tonyho Katry. Oba vyjeli z dráhy, ale vyloučen byl pochopitelně divišovský navrátilec.

Poté byl s přehledem první Adam Bednář, ve třetí jízdě prokázal dobrou formu Matěj Frýza. Trojky inkasovali také Josef Novotný, lepšící se nováček Oliver Schmid a Karel Průša. Úvodní triumf však dokázali obhájit jen dva borci. Vojtěch Šachl v rozjížďce s číslem sedm, když na svém štítě nechal Matěje Frýzu. A rychlík Adam Bednář opanoval jedenáctou jízdu.

Adam Bednář vede finále A před Vojtěchem Šachlem a Karlem Průšou

Další trojky na kontech obou leaderů přistály ve třetí sérii. Vojtěch Šachl se stal suverénem třinácté jízdy, avšak rozjížďka s číslem patnáct přinesla další velké drama. Matěj Frýza totiž vehementně šel po Adamovi Bednářovi, nicméně porazit jej nedokázal.

Oba neporažení na sebe narazili v devatenácté jízdě. Jejich start byl raketový, ale Vojtěch Šachl porazil Adama Bednáře. Protože po základní části bylo hodně bodových rovností, před finálovou částí se konalo pět rozjezdů.

Oba suveréni se pochopitelně potkali ve finále A. V něm vyhrál Adam Bednář, Vojtěchovi Šachlovi zlobila spojka. Na pódium závodu ranku mistrovství republiky prvně vystoupil Karel Průša, který prve v rozjezdu o postup zvítězil nad Josefem Černým.

Jaroslav Vaníček, Adam Bednář a Bruno Belan stojí na pódiu dvěstěpadesátek

Druhé vítězství dne

Z devíti svých dnešních rozjížděk nevyhrál Adam Bednář jenom jednu jedinou

Shodou okolností se dva nejlepší ze stopětadvacítek utkali v rozjížďce s číslem jedna dvěstěpadesátek. Ukázali pěkný duel, za něhož by se nemuseli stydět ani největší plochodrážní esa. Adam Bednář byl ale rychlejší a tři body inkasoval on.

Pád sebral Vojtěchu Šachlovi druhé dnešní pódium

Druhou jízdu s přehledem vyhrál Jaroslav Vaníček. Bruno Belan se po zotavení opět potkal s formou a sveřepě Pražana proháněl. Musel však kvitovat porážku stejně jako v rozjížďce s číslem tři, kdy se oba opět potkali. Ostatně i Adam Bednář vzápětí po raketovém startu porazil Vojtěcha Šachla podruhé.

Svou vítěznou sérii prodloužil i do páté jízdy, kde za sebou nechal Jaroslava Vaníčka. Zato Vojtěch Šachl prožíval smůlu. Páska šesté jízdy letěla vzhůru současně s jeho wheelie, po němž závodník vypadl ze sedla. Lékařský personál byl vmžiku na místě, avšak závodník odešel do depa po svých.

Bruno Belan měl konečně opět svůj den

Jeho diskvalifikaci využil Bruno Belan triumfem ve stylu start – cíl. V sedmé jízdě Adam Bednář porazil Jaroslava Vaníčka podruhé a s dvanácti body se mohl těšit na druhou dnešní cestu na nejvyšší stupínek pódia. Nakonec si Vojtěch Šachl spravil chuť porážkou Bruna Berana, ale místo na stupních vítězů se pro něho nenašlo.

MR 125 ccm:

 nejmenší dráha F E D C B A TOT
1. Adam Bednář, Praha 3 3 3 2 6 17
2. Vojtěch Šachl, Chabařovice 3 3 3 3 4 16
3. Karel Průša, Slaný 3 2 3 3 2 13
4. Matěj Frýza, Plzeň 3 2 2 3 3 13
5. Adam Nejezchleba. Ch. 2 1 3 3 2 11
6. Josef Černý, Plzeň 2 3 3 3 1 12
7. Josef Novotný, Pardubice 3 3 1 2 3 12
8. Dominik Hrbek, Pardubice 2 1 3 3 2 11
9. Oliver Schmid, Plzeň 3 2 2 2 1 10
10. Štěpán Ševčík, Plzeň 1 2 2 2 3 10
11. Tony Katra, Slaný 2 2 2 1 2 9
12. Marián Jirout, Pardubice 1 2 2 2 1 8
13. Matouš Kameník, Divišov L 3 1 2 3 9
14. Petr Marek, Chabařovice 2 1 1 1 2 7
15. Antonín Pták, Plzeň 2 3 X 1 1 7
16. Štěpánka Nyklová, Slaný 1 1 2 1 3 8

O účastnících finálových rozjížděk rozhodla série pěti rozjezdů: o finále E pětibodoví – Petr Marek, Štěpánka Nyklová; o postavení na startovním roštu finále E šestibodoví – Matouš Kameník, Antonín Pták; o volbu postavení na startovním roštu finále D – Štěpán Ševčík, Tony Katra, Marián Jirout; o postavení na roštu finále C – Oliver Schmid, Josef Novotný, Dominik Hrbek; o finále A – Adam Bednář, Karel Průša, Josef Černý

Průběžné pořadí seriálu:

PHA MaL DIV TOT
23.6. 18.7. 5.9.
1. Adam Bednář, Praha 18 18 17 53
2. Adam Nejezchleba, Chabařovice 12 12 11 35
3. Dominik Hrbek, Pardubice 11 11 11 33
4. Josef Novotný, Pardubice 9 11 12 32
5. Vojtěch Šachl, Chabařovice 15 16 31
6. Josef Černý, Plzeň 8 10 12 30
7. Štěpán Ševčík, Plzeň 10 9 10 29
8. Petr Marek, Chabařovice 10 11 7 28
9. Matěj Frýza, Plzeň 14 13 27
10. Karel Průša, Slaný 11 13 24
11. Štěpánka Nyklová, Slaný 8 8 8 24
12. Marián Jirout, Pardubice 9 5 8 22
13. Antonín Pták, Plzeň 6 8 7 21
14. Oliver Schmid, Plzeň 4 9 10 23
15. Jaroslav Vaníček, Praha 13 13
16. Tony Katra, Slaný 9 9
17. Matouš Kameník, Divišov 9 9
18. Ace Pijper, NL 9 9
19. Lester Matthijssen, NL 8 8
20. Stene Pijper, NL 5 8

MR 250 ccm:

1. Adam Bednář, Praha 3 3 3 3 12
2. Jaroslav Vaníček, Praha 3 3 2 3 10
3. Bruno Belan, Slaný 2 2 3 2 9
4. Vojtěch Šachl, Chabařovice 2 2 X 3 7
5. Jan Hlačina, Pardubice 1 1 2 1 5
6. Jan Jeníček, Pardubice 1 1 1 1 4
7. Josef Novotný, Pardubice 0 0 1 0 1
8. Juraj Šuška, SK – Žarnovica 0 0 0 0 0

Průběžné pořadí seriálu:

PCE SLA PHA LIB PCE PCE DIV TOT
3.6. 18.6. 23.6. 11.7. 20.7. 26.8. 5.9.
1. Jaroslav Vaníček, Praha 20 20 18 18 16 18 18 128
2. Adam Bednář, Praha 16 16 20 20 20 20 112
3. Vojtěch Šachl, Chabařovice 18 14 12 20 18 16 14 112
4. Jan Hlačina, Pardubice 14 18 16 16 14 10 12 100
5. Jan Jeníček, Pardubice 12 10 14 12 14 10 72
6. Josef Novotný, Pardubice 10 9 10 12 10 9 9 69
7. Bruno Belan, Slaný 12 14 12 16 54
8. Juraj Šuška, SK – Žarnovica 8 9 8 8 8 41

Poznámka: body se přidělují dle klíče 20 – 18 – 16 – 14 – 12 – 10 – 9 – 8 – 7 – 6 – 5 – 4 – 3 – 2 – 1 – 0

Foto: Petra Zahradníčková, Petr Bednář a Petr Hejný