Archiv pro rubriku: MČR 1. liga

Pražanům těsně unikl ojedinělý rekord, přebornický titul ale nikoliv

Plzeň – 12. srpna
Historie naší ligy se začala psát v neděli 29. července 1956, kdy na dráze v Kolíně RH Praha rozdrtila pardbubický krajský výběr vysoko 79:29. Od té doby se uskutečnilo bezpočet utkání v různých formátech, nicméně žádny klub nikdy nevyhrál závod bez ztráty jediného bodu. Tento rekord měli na dohled až Pražané v dnešním třetím díle první ligy. Trio Michal Škurla, Ondřej Smetana a Zdeněk Holub postupně zdrtilo Juniory CZ, Žarnovicu i Pardubice a nezabránil mu v tom ani handicap Zdeňka Holuba za najetí do pásky v rozjížďce s číslem šest. Jenže co se nestalo… Ve čtrnácté jízdě byl Ondřej Smetana jasný vítězem, když upadl v závěrečné zatáčce. Přestože si nakonec dojel pro bod, Praha utrpěla jedinou ztrátu. Naprosto ojedinělý rekord sice nezískala, avšak přebornický titul ano, jelikož jí zkraje října v Žarnovici stačí pouze nastoupit do závodu. Pardubice totiž dokázaly skončit druhé, navzdory oslabení skončili třetí Junioři CZ. Žarnovica byla poslední, když se Michal Tomka moudře rozhodl po třech pádech na svých zakletých Borech raději nepokračovat.

Stupně vítězů s Pardubičany, Pražany a Juniory

Pražané vyhrávají a vyhrávají

Filip Hájek se připravuje na start rozjížďky s číslem jedna

Pražská Markéta vyhrála úvodní kolo první ligy na své domácí dráze, stejně i druhý ve Svitavách, kde se ale končilo dříve. Dnes v tropickém odpoledni se mohla stát i celkovým vítězem soutěže, k čemuž vskutku začala směřovat již v samotném úvodu. Michal Škurla stál včera na druhém stupínku kopřivnického přeboru, Zdeněk Holub se vrátil z dvoudenního Baltského poháru a Ondřej Smetana trénoval v Bydhošti. Nicméně do soupeřů se pustili pěkně zčerstva, což jako první poznali Pardubičané.

V rozjížďce s číslem dvě do vedení zamířili Ondřej Smetana a Michal Škurla. Jaroslavu Petrákovi nezbylo než útočit. V první zatáčce třetího kola se skutečně sunul dopředu, nicméně Michal Škurla zareagoval včas. Dalších 5:1 s Pardubicemi vyjela Praha již ob jednu jízdu.

„Měl jsem to suchý a nic jsem neviděl, jak bylo hodně pádů a opakovaček,“ připomínal Patrik Mikel, že se ve čtvrté jízdě startovalo již pošesté, o čemž bude ještě řeč. Moravský junior v pardubické vestě proto zůstal stát již ve druhém kole. Jaroslav Petrák nyní nedokázal tandem Michal Škurla – Zdeněk Holub prolomit ani na chvilku.

Odleva: Jakub Valkovič, Daniel Klíma, Michal Tomka a Filip Hájek

Jednou z podmínek, aby Pražané získali přebornický titul již dnes, bylo samozřejmě vítězství. Tou druhou se stala potřeba, aby tým Junioři CZ skončil nejlépe třetí. I toto se záhy začalo naplňovat. Družstvo, jemuž Bory poskytly domácí prostředí, totiž dorazilo bez svých největších opor. Petr Chlupáč a Jan Kvěch se teprve vraceli z evropského poháru do devatenácti let ve finském Varkausu.

Juniorům se postavila do cesty Žarnovica. V rozjížďce s číslem jedna vyrazil dopředu Michal Tomka. Ovšem už ve druhém oblouku se přetočil. Daniel Klíma se mu už nemohl vyhnout a výsledkem se stala kolize a pád.

Michal Škurla (bílá) má za sebou Martina Mejtského (modrá) a Jaroslava Petráka (červená)

Při repete se vedení ujal Filip Hájek, ale Jakub Valkovič jej předčil po vnějšku první zatáčky a zajistil remízu. Další nerozhodný výsledek Žarnovice a Juniory CZ přinesla třetí jízda, byť to zprvu vypadalo na slovenský triumf. Daniel Šilhán po wheelie po startu klesl až na chvost a jeho parťák Filip Hájek jezdil mezi Jánem Mihálikem a Michalem Tomkou.

Borci projeli do třetího kola, v jehož první zatáčce vletěl Michal Tomka do nafukovací bariéry a z repete byl diskvalifikován. „Je to nespravedlivé vyloučení,“ měl jiný názor než sudí Adam Jaksch. „Fíla vyjel první na trávu, já se mu jen vyhýbal a šúchlo mě to.“

Ať tak či onak, Ján Mihálik ovládl opakovačku stylem start – cíl, avšak dvojice Juniorů CZ neměla ani tak tři body v kapse. Ve druhém okruhu Daniel Šilhán upadl ve druhé zatáčce, avšak dokázal se rychle vrátit do sedla.

Filip Hájek (bílá) a Michal Tomka (červená) po startu třetí jízdy

Ve druhé sérii si týmy své soupeře tradičně prohodily. Praha nesešla z vítězné cesty ani ve svých duelech se Žarnovicou, byť v rozjížďce s číslem šest již měla namále, jelikož Zdeněk Holub se ocitnul polapen ve startovací pásce. I z trestné čáry si ale věděl rady. Ondřej Smetana tak měl oba Žarnovičany za sebou jen velice krátce.

Zdeněk Holub vysvětluje, kterak se dostal do křížku s páskou:

„Foukal vítr, myslel jsem, že páska jde nahoru. Ale ona nešla…“

Martin Mejtský (bílá), Daniel Klíma (červená) a Patrik Mikel (žlutá)

Již v první zatáčce Zdeněk Holub objel Jána Mihálika, jenže nakonec ve třetím kole dokonce upadl. V nájezdu do druhého kola pražský závodník pořádně vylekal Jakuba Valkoviče a spodem mu sebral druhé místo. V osmé jízdě Michal Škurla a Ondřej Smetana odstartovali jako jeden muž. Michal Tomka se spodní stranou úvodního oblouku rozdělil, aby však již v dalším okruhu zaznamenal další pád.

Tentokrát již číše přetekla a sám závodník, který se na Borech loni v dubnu zranil, se rozhodl dále nepokračovat. Opakovaná jízda viděla hladký triumf Michala Škurly a Ondřeje Smetany, kteří upevnili vedoucí postavení pražské Markéty.

 

Vítězství je, titul také, ovšem rekord těsně nepadl

Jakub Valkovič se marně snaží ujet Zdeňku Holubovi

Zatímco pražská Markéta mířila nejen k vítězství, ale i k titulu, šance Juniorů CZ, že by se v obvyklé sestavě mohli dostat v říjnu v Žarnovici do hry, se snižovala. Pardubice totiž po úvodních debaklech s Pražany začaly opět zvedat hlavy. Patrik Mikel dominoval páté jízdě, v jejímž úvodním oblouku upadl Martin Mejtský.

Stačil se posbírat a dojet pro bod za Danielem Šilhánem, protože Danielu Klímovi ve snaze vyhnout se Pardubičanovi zhasnul motor. V rozjížďce s číslem sedm nejlépe odstartoval Jaroslav Petrák. V prvním oblouku jej předčil pouze Patrik Mikel, aby starší z obou Pardubičanů nakonec odrážel útoky Daniela Klímy až do cíle.

Jaroslav Petrák ujíždí Danielu Klímovi

Po čtvrtém místě v Praze a třetím ve Svitavách spěly Pardubice k druhé příčce. V rozjížďce s číslem deset si Patrik Mikel prohodil místo na startovním roštu s Martinem Mejtským, přesto ale nejlépe odstartoval Jakub Valkovič. Pardubičan jej vytrvale pronásledoval, několikrát měl předjetí na dohled, ale dočkal se až v první zatáčce posledního okruhu.

„Pustil jsem to víc ven,“ kál se slovenský junior, že jej Patrik Mikel podjel. Ján Mihálik za jeho zády garantoval remízu. Také on musel o své umístění bojovat, protože dopředu se tlačil Martin Mejtský, jenž však na začátku třetího kola upadl. Ve dvanácté jízdě už chyběl Michal Tomka a s Davidem Pacalajem někde na cestě z Finska nemohl Marián Šebián nasadit nikoho.

Ján Mihálik se za asistence staršího bratra Jozefa a otce Jozefa vrací po svém pádu do depa

Źarnovica dokončovala mítink jen se dvěma závodníky, což jí nakonec stálo první pódium. Junioři CZ totiž přišli o další body ve dvou střetnutích s Markétou. V rozjížďce s číslem devět uletěli Zdeněk Holub a Ondřej Smetana Danielu Klímovi s Danielem Šilhánem od startu, ob rozjížďku později Zdeněk Holub s Michalem Škurlou podobným způsobem naložili s Filipem Hájkem a Danielem Šilhánem.

Když se závod z utkání dvojic měnil na individuální vyvrcholení, měla Praha s třiceti body vítězství již v kapse. Pardubice ztrácely jedenáct, Žarnovica osmnáct a Junioři CZ dokonce devatenáct bodů.

Ondřej Smetana vysvětluje svůj pád ve čtrnácté jízdě:

„Zkoušel jsem bejt co nejrychlejší a dával jsem to na venek, co to šlo, až jsem zjistil, že to už nemůže vyjít. Stáhnul jsem to na lajnu, dláblo mi to a musel jsem to zahodit.“

Jakub Valkovič vodí Patrika Mikela a Martina Mejtského

Rozhodnuto bylo rovněž o pražském titulu, protože Junioři CZ už na druhé místo pomýšlet nemohli a třetí příčka jim do Žarnovice už nedávala žádnou šanci na zvrat. Nicméně ve hře zůstával stále zajímavý rekord, protože Markéta se mohla stát prvním celkem v naší ligové historii, jenž by vyhrál závod bez ztráty jediného bodu.

Ještě ve třinácté jízdě se zdálo, že borci z české metropole si ani tento primát nenechají vzít. Zdeněk Holub totiž dovedl do cíle Patrika Mikela, Jakuba Valkoviče a Filipa Hájka. Hned vzápětí vystřelil do vedení Ondřej Smetana. Ovšem v první zatáčce se poroučel k zemi Ján Mihálik. Znovu blikala červená světla a znovu se startovalo bez slovenského borce.

Za zády Jaroslava Petráka se Ján Mihálik dostává do potíží

Čelo zase opanoval Ondřej Smetana, který si rychle vypracoval náskok před Jaroslavem Petrákem a Danielem Šilhánem. Pak přišla závěrečná zatáčka a suverénně vedoucí Pražan spadl. Doběhl si pro bod, který neměl žádný vliv na vítězství či titul. A rekord byl stejně fuč. Daniel Šilhán však díky jeho chybě inkasoval dva body.

Junioři CZ se dotáhli na Žarnovicu. A jelikož v patnácté jízdě neměl za Slováky kdo nastoupit, sestřelil ji z pódia. Michal Škurla dal najevo pražskou dominanci a jezdil první od startu až do cíle před Danielem Klímou a Martinem Mejtským.

 

Hlasy z depa

Zdeněk Holub upaluje na čele stínovaný Ondřejem Smetanou

„Dobrý, povedlo se to,“ byl Zdeněk Holub spokojený. „Závody dobrý, bodů bylo dost, a že jich nemáme plnej‘ počet, se nedá nic dělat.“

„Super, všechno fungovalo,“ neměl ani Michal Škurla příležitost vraštit čelo. „Vyhrávali jsme všechny jízdy, takže výborný. Dneska to byly suprový závody. Všechno úplně bez problémů.“

„Aspoň jsem udělal show,“ komentoval Ondřej Smetana se smíchem připomínku, že nebýt jeho pádu Markéta by jako první v celé naší ligové historii vyhrála závod bez ztráty bodu. „Jsem rád, že jsem vyhráli a jedeme dál.“

Patriku Mikelovi nevyšla jediná rozjížďka

„Horko bylo hrozný,“ nechal se slyšet Patrik Mikel. „První jízdu jsem to měl suchý, jak bylo hodně pádů a opakovaček. Jel jsem do nájezdu a nic neviděl. Pak každá jízda super. Trvalo mi chvilku, než jsem se přeorientoval z Kopřivnice na Plzeň.“

„Úmorný,“ reagoval Jaroslav Petrák na tradiční otázku magazínu speedwayA-Z, jaké to dnes vlastně bylo. „Jako dobrý, akorát jsem trošku vyšťavenej‘. Moc jsem toho nenaspal, včera byla Kopřivnice a musel jsem se připravit na dnešek. Ve svejch‘ letech bych moh‘ skály lámat, ale závody po startu náročnější, to stojí síly. Body se dělaly, tak co?!“

Daniel Klíma byl v zásadě spokojen

„Líbilo se mi to,“ bilancoval Daniel Klíma. „Minule na přeboru to tady bylo strašný. Měl jsem defekt, jak Martin spadnul, ubral jsem moc a motorka chcípla. Nakonec byla bedna, konečně mám první pohár z pětistovek.“

„Trénink byl v pohodě, závod nic moc,“ konstatoval Daniel Šilhán. „Ale baví mě to, vedu si líp a líp.“

Jakub Valkovič měl na dosah skalp Patrika Mikela

„Celkem dobré,“ odtušil Jakub Valkovič. „Vyhrál jsem jednu jízdu a skoro jsem porazil Patrika Mikela, ale v předposlední zatáčce jsem to pustil víc ven. Jelo se mi dobře, dráha byla trošku těžší, ale jak říkám, jelo se mi dobře. Škoda těch dvou bodů, co nám chyběly na bednu, škoda, že se klukům víc nezadařilo.“

„Předtím jsem udělal špatný nájezd, ale teď jsem si dal just pozor,“ povzdechl si Michal Tomka, který se rozhodl po třech pádech raději odstoupit. „Asi karma. Aspoň včera v Kopřivnici se dařilo. V této Plzni ale nemám štěstí.“

Michal Tomka (bílá) v souboji s Filipem Hájkem (červená)
1. AK Markéta Praha 37
Michal Škurla 2 3 3 3 3 14(1)
Ondřej Smetana 3 3 2 2 1 11(2)
Zdeněk Holub 2 2 3 2 3 12(2)
2. AMK ZP Pardubice 25
Jaroslav Petrák 1 1 2 2 3 9(2)
Martin Mejtský R 1 – 0 1 2
Patrik Mikel R 3 3 3 3 2 14
3. Junioři CZ 15
Filip Hájek 1 2 0 1 0 4(1)
Daniel Klíma 2 E 1 1 2 6
Daniel Šilhán 1 2 0 0 2 5(1)
4. SC Žarnovica 13
Michal Tomka X X X – 0
Jakub Valkovič 3 1 1 2 1 8
Ján Mihálik 3 F 1 1 X 5(1)
Zdeněk Holub (žlutá) navzdory startu z trestné čáry předjíždí druhého Jakuba Valkoviče

Aktuální prvoligová tabulka:

bilance výsledků: malé body: velké body:
1. Praha 3-0-0-0 79 12
2. Junioři CZ 0-2-1-0 54 8
3. Pardubice 0-1-1-1 54 6
4. Žarnovica 0-0-1-2 41 4
Wheelie Michala Škurly je symbolické, protože Pražané vyhráli nejen závod, ale ve své podstatě i přebornický titul

Foto: Kiril Ianatchkov a Antonín Škach

Martin Mejtský v obtížích

Pražané se mohou z Borů vracet již jako přeborníci

Plzeň – 9. srpna
Český termínový kalendář byl koncipován především s ohledem na juniorský nároďák. To je zásadní odpověď na otázku, proč je o nadcházejícím víkendu závodů jako smetí, zatímco příští týden se o jedinou akci postarají hobíci v Kostěnicích. Nicméně světový šampionát juniorských družstev v dánském Outrupu proběhne příští týden bez české účasti a třetí kolo první ligy na plzeňských Borech v neděli odpoledne nevypadá zrovna ideálně.

 

Michal Škurla (vlevo) a Zdeněk Holub mohou potvrdit pražský titul již v neděli

Příčina je jasná. Petr Chlupáč, Jan Kvěch a David Pacalaj nemají sebemenší šanci se vrátit z evropského poháru do devatenácti let ve finském Varkausu. V akci se neobjeví ani další závodníci, které jsme v naší nižší lize vídali. Ani jeden z týmů nestaví náhradníka.

Za těchto okolností se dá předpokládat, že silné pražské trio ve složení Michal Škurla, Ondřej Smetana a Zdeněk Holub ještě více prohloubí svůj náskok na Juniory CZ. A pakliže vývojem mítinku zamotají Pardubice či Žarnovica, což rozhodně není vyloučeno, může vyhrát přebornický titul nezávisle na výsledku posledního závodu v říjnu v Žarnovici.

 

Startovní listina nedělního prvoligového závodu v Plzni:

Junioři CZ: 1 Filip Hájek, 2 Daniel Klíma, 3 Daniel Šilhán, 13 neobsazeno
SC Žarnovica: 4 Michal Tomka, 5 Jakub Valkovič, 6 Ján Mihálik, 14 neobsazeno
AMK ZP Pardubice: 7 Jaroslav Petrák, 8 Martin Mejtský, 9 Patrik Mikel, 15 neobsazeno
AK Markéta Praha: 10 Michal Škurla, 11 Ondřej Smetana, 12 Zdeněk Holub, 16 neobsazeno
Bory poskytnou domácí prostředí celku Junioři CZ, který se v Praze představil ve složení Josef Novák, Filip Hájek a Jan Kvěch

Foto: Karel Herman

Michal Škurla pražskou pozici zkomplikoval pádem, ovšem jeho trojka nakonec předčasně ukončený podnik rozhodla

Svitavy – 6. července
Včerejší tropická parna byla dnes dopoledne tatam. Jenže svitavským pořadatelům, kteří připravovali Cihelnu na odpolední druhý díl první ligy, bylo horko i nadále. Copak o to problém s elektrickým kabelem, jehož vinou se nenafoukla půlka bezpečnostních vaků, byl záhy vyřešen. Oprava kropicí sedmsetšestky však zabrala delší čas. A když se přidal problém se slabým tlakem vody, která se do cisterny dostávala jen velice pomalu, bylo zle. Opravdu zle. Svěží vítr ruku v ruce se sluníčkem, jež rozehnalo dopolední oblačnost, vysušovalo dráhu rychleji, než ji bylo možné zavlažovat. Prach se zvedal do nevídané výše a trápil nejen diváky, nýbrž také samotné závodníky a zejména borci na třetích a čtvrtých místech si stěžovali, že nevidí vůbec nic. Závod rozehráli nejlépe Pražané, když v rozjížďce s číslem jedna porazili Pardubice 5:1. Ob rozjížďku později kroutil Michal Škurla hlavou sám nad sebou a nemohl pochopit, proč pádem přišel o jisté vedení před svým kolegou Ondřejem Smetanou. Mezitím Junioři CZ vytěžili takřka maximum ze svých duelů se Žarnovicou, která přišla o Michala Tomku. Ten zaplaťpánbůh ve druhé jízdě vyvázl z kolize s Petrem Chlupáčem a Janem Kvěchem jen s motanicí hlavy, ovšem jeho prasklou značkovou přilbu Jaroslav Kocek v úloze technického komisaře okamžitě zabavil. Ve druhé sérii zase nad Žarnovicou vítězili Pražané a Junioři okrádali o body Pardubice. Jenže problémy s prachem byly větší a větší a na jeho vrub mohl být připsán pád Jakuba Valkoviče, který v rozjížďce s číslem osm netušil vůbec, kde je. Patrik Mikel zprvu řešil problém s nastavením, ale jeho primát v sedmé jízdě byl plným právem pokládán, že na to se svým otcem Františkem konečně kápli. Ovšem v deváté jízdě upadl a odřel si nohu, protože si roztrhnul nejen kombinézu a chránič, ale i spodní prádlo. To už ale pohár trpělivosti přetekl a jury rozhodla závod předčasně ukončit. Pražané se dělili s Juniory CZ o vedení, ovšem jelikož Michal Škurla prve vyhrál repete osmé jízdy, měla Markéta o jednu trojku navíc. A ta jí poslala na první příčku.

Pardubičané, Pražané a Junioři na stupních vítězů

Pád kazí pražské plány

Zdeněk Holub (žlutá) a Michal Škurla jdou do vedení první jízdy před Patrika Mikela (modrá) a Martina Gavendu (červená)

Voda, voda, voda. V tropickém dusnu často skloňovaný termín, byť dnes sluníčko nežehlo tak brutálně jako při včerejším evropském poháru v Pardubicích. Nicméně dráha chtěla pít jako ryba k večeři. Zádava obstarožní kropičky řešení problému rozhodně nepomohla a hydrant měl omezenou kapacitu.

Čerpání vody z vodních nádrží je limitováno, navíc vůz bez poznávacích značek nesmí do běžného provozu. Svého času pomohli hasiči, jenže dnes nasazení i jejich dobrovolných sborů musí schválit sám krajský hejtman. Starosta by mohl Svitavským pomoci, jenže nebyl dostupný na mobilu.

Kolizi ve druhé jízdě unikl pouze David Pacalaj (žlutá)

On totiž dnešek nebyl zrovna vhodný termín k prvoligovému závodu. Junioři, jejichž převahu vůči seniorům v sestavách týmů výmluvně vystihuje poměr 14:9, skloňovali ve všech pádech nadcházející víkend juniorských dvojic v Žarnovici. Čtyři z nich přijeli rovnou po trase z Pardubic. Snad aby to nebylo málo, na dovolené si užíval nejen šéf klubu Vladislav Oliva, ale rovněž Milan Sedláček, v jehož gesci se nachází také zavlažování závodní trati.

David Pacalaj (žlutá) bojuje s Petrem Chlupáčem (modrá)

Ale což. Po obědě bylo zbytečné plakat nad rozlitým mlékem, pořadatelé udělali, co v dané situaci mohli a šlo se bez nástupu na věc. Úvodní série dala najevo, že Pardubice budou mít s obhájením svého loňského titulu problém nejen kvůli poslednímu místu v květnové Praze. Dnes jim chyběl nejen Hynek Štichauer, jenž o půlnoci vyrazil na dlouhodrážní turné do Francie a Nizozemí, nýbrž také Jaroslav Petrák. Ten se ke svému klubovému kolegovi připojil v roli mechanika.

Ondřej Smetana jede před Martinem Mejtským

Zdeněk Holub si naříkal na záda, která si zablokoval cestou v pražské dodávce. Nicméně hned v rozjížďce s číslem jedna se zařadil po bok Michala Škurly, aby spolu změřili Pardubičany hned po vylétnutí pásky. Patrik Mikel se v depu se svým otcem Františkem skláněl k motoru a dumal nad nastavením, zatímco Martin Gavenda dokonce jízdu nedokončil.

Michal Škurla přemítá nad svým pádem v rozjížďce s číslem tři:

„Něco se tam stalo. Byl jsem tak rychlej‘, že to nepřenesla guma. Prostě jsem spad‘…“

Josef Novák má za sebou Jakuba Valkoviče (modrá) a Jána Mihálika (červená)

Výsledkem 5:1 mohl skončit pražsko – pardubický duel rovněž v rozjížďce s číslem tři. Michal Škurla opět vystřelil do čela. S Ondřejem Smetanou za zády odvedl Martina Mejtského, který si vypůjčil motor od Hynka Štichauera, a Martina Gavendu. Ovšem přišla druhá zatáčka druhého okruhu a Pražan si v ní ustlal.

 

Konec přichází předčasně, ale právě včas

Zleva Daniel Klíma (žlutá), Martin Mejtský (modrá) a Petr Chlupáč (bílá)

Díky extempore Michala Škurly se do vedení dostal celek Junioři CZ, který ze svých duelů s Žarnovicou v první sérii vytěžil o bod více než Pražané. Rozjížďka s číslem dvě nezačala šťastně, když se páska nezvedla na levé straně, a ani její pokračování nebylo zrovna optimální. Zatímco David Pacalaj po skvělém startu upaloval dopředu, v prvním nájezdu se srazili Petr Chlupáč, Michal Tomka a Jan Kvěch.

Ondřej Smetana (modrá) a Zdeněk Holub (červená) versus David Pacalaj (bílá) a Jakub Valkovič (žlutá)

Se Slovákem to vypadalo nejhůř. Ležel na ovále a rozjela se k němu sanitka. Naštěstí se závodník záhy postavil na nohy a odešel do depa. Hlava se mu točila jako zešílený řetízkový kolotoč, proto se rozhodl už nestartovat. Větší újmy však paradoxně doznala jeho značková přilba. „Rozbil ji,“ kroutil nevěřícně hlavou jeho otec Vladimír. „Byla úplně nová za pět set euro a teď mu ji technický komisař sebral!“

Patrik Mikel (žlutá) vodí Petra Chlupáče

Start opakované rozjížďky s číslem dvě zvládl nejlépe Petr Chlupáč, jenž před sebe v první zatáčce pustil pouze svého kolegu Jana Kvěcha. David Pacalaj se nehodlal smířit s pozicí vzadu a vnějškem úvodního výjezdu oba Juniory ve druhém okruhu rozdělil. Ve čtvrté jízdě si potom Jan Kvěch s Josefem Novákem snadno poradili s Jakubem Valkovičem a Jánem Mihálikem, který měl zastupovat Michala Tomku.

Zdeněk Holub (žlutá) a Michal Škurla (bílá) změřili Jána Mihálika (modrá) a Jakuba Valkoviče (červená)

Problémem se stával prach z dráhy, kterou kropička nestíhala polévat, protože naplnění její nádrže trvalo dlouho. Druhá série přinesla prodloužení ofenzívy celku Junioři CZ. Petr Chlupáč triumfoval stylem start – cíl. A Daniel Klíma v prvním výjezdu objel Patrika Mikela a na protilehlé rovince změřil i Martina Mejtského.

Patrik Mikel však konečně našel optimální set up a kraloval rozjížďce s číslem sedm. Petr Chlupáč, jenž měl málo času a na startovní rošt musel dorazit v protisměru, aby neprošvihnul dvouminutový limit, před sebe spolu s Janem Kvěchem nepustil Martina Gavendu. Moravan v oblacích prachu nic neviděl a raději zpomalil.

Jakub Valkovič vyvázel naštěstí nezraněn

Mezitím v šesté jízdě dokázal David Pacalaj rozdělit tandem pražské Markéty. Zatímco Ondřej Smetana pádil pro tři bod, on se na protilehlé rovince dostal před Zdeňka Holuba, jemuž se už nepovedlo vrátit se nazpět. Osmé jízdě kraloval pár Zdeněk Holub – Michal Škurla. Jenže ve druhé zatáčce se v prachu špatně orientoval Jakub Valkovič a zapíchnul svůj motocykl pod nafukovací vaky.

Patrik Mikel hovoří o svém pádu v deváté jízdě:

„Neodstartoval jsem, neviděl jsem nic, přední kolo mi uchcalo a o zem mám roztrženou kombinézu, chránič a trenky.“

Michal Škurla hlídá svého kolegu Zdeňka Holuba

Ztížené podmínky pociťovala i sudí Lenka Felix, která kvůli vylepšení výhledu z věže nechala zkrátit několik stromů o dlouhé větve. Nyní závodníci objeli takřka celý okruh, než se je zastavila červená světla a praporky téže barvy. Tady už šlo do tuhého a situaci nezlepšila ani pořádná dávka vody, jež na ovál jenom zasyčela před repete.

David Pacalaj (bílá) odstartoval na Martina Mejtského (modrá) a Patrika Mikela (červená)

Vyhráli jej Pražané, čímž se dostali na sedmnáct bodů, jež na svém kontě měli Junioři CZ. Nicméně vítězství Michala Škurly nakonec přece jen rozhodlo o dnešním triumfu pražské Markéty. David Pacalaj v rozjížďce s číslem devět podjel vedoucího Martina Mejtského již v první zatáčce. Patrik Mikel upadl ve druhém oblouku druhého okruhu.

Po pádu Patrika Mikela pohár trpělivosti přetekl

Patrik Mikel vyvázl z incidentu s odřeninami. V ten moment však číše trpělivosti přetekla. A lepší moment pro hození ručníku do ringu nemohl přijít. A tak jediným zraněným dnešního dne byl Roman Klíma. Bouli na čele však utrpěl již ráno, když jeho syn Daniel při nakládání auta zabouchl páté dveře auta v nesprávný moment.

 

Hlasy z depa

Ondřej Smetana mohl být v zásadě spokojen

„Bylo to takový dlouhý,“ díval se Ondřej Smetana na hodinky. „Ale myslím si, že jsem si pěkně zazávodili. Vyhráli jsme, škoda, že to nebylo rychlejší, byly by to fajn závody. Startovalo se mi dobře, jelo to, jen tak dál!“

„Dobrý,“ mručel Michal Škurla. „Zaplaťpánbůh, že to zrušili. Bylo to trápení, když tu dělaj‘ závody, měli by to kropit o něco dřív.“

„Tohle je nejkratší vítězství, co jsem zažil,“ smál se Zdeněk Holub. „Bolej mě záda, trošku jsem si je zablokoval cestou. Hodně se prášilo, bylo rozumný to zrušit.“

Jan Kvěch má za sebou Josefa Nováka

„Je dobrý, že to zarazili,“ přikláněl se Jan Kvěch k zastáncům předčasného konce závodu. „Dráha nebyla k závodění. Jak jsi jel třetí, čtvrtej‘, nic jsi neviděl. Hlavně máme teď důležitější závody, nemůžeme o někoho přijít.“

„Dneska to bylo pěkný,“ svěřoval se Petr Chlupáč. „Dráha byla rozmlácená. Šlo spíš o starty, a kdo se udrží na motorce, než kdo bude držet. Těším se do Žarnovice, bylo by hezký po včerejšku a dnešku v těch bednách pokračovat.“

David Pacalaj vede před Martinem Mejtským, Patrikem Mikelem a Jakubem Valkovičem

„Na hovno,“ nepřekvapil Patrik Mikel svou reakcí. „Měl jsem takový motor, ne úplně nejlepší. První dvě jízdy jsme to nemohli doladit. Nebylo vidět před sebe, jak se hrozně prášilo. Čtvrtou jízdu jsem vyhrál, ale pak jsem neodstartoval a šel na držku.“

„Špatný,“ odtušil Martin Mejtský. „Skončil to dřív. Takový na prd… Jel jsem jen dvě jízdy, třetí mně zastavili…“

David Pacalaj (bílá) v souboji se Zdeňkem Holubem

„Ke konci jsme to už dopasovali a jelo to dobře,“ vyprávěl David Pacalaj. „Škoda první jízdy, že mi to zastavili. Už se těším do Žarnovice, tam se chci ukázat!“

„Těžké to bylo,“ povzdechl si Jakub Valkovič. „Tvrdá na lajně a rozbitá, venek hluboký, tam to drželo. Hrozně se prášilo. První a druzí viděli v pohodě, třetí a čtvrtý neviděl nic. Jsem rád, že se to zrušilo. Aspoň mně zůstanou síly na víkend v Žarnovici. Jsem rád, že se nikomu nic nestalo.“

Michal Tomka vyvázl naštěstí se zdravou kůží

„Po minulých závodech ve Svitavách jsem věděl, že to nebude žádná sláva,“ vyprávěl Ján Mihálik. „Ale dalo se to, o tréninku to nebylo vůbec zlé. Dráha se dala zvládnout. Ale mám dva závody před sebou a chci odjezdit všechno.“

„Spadl jsem a přilba je na půlku!“ kroutil hlavou Michal Tomka. „Jeli jsme od startu tři vedle sebe. Chlup nás zavřel, já to zlomil a škrt‘ si o Kvěchúna. A letěli jsme všichni. Točila se mi hlava, nechtěl jsem riskovat a už jsem nestartoval.“

Drama rozjížďky s číslem dvě: kolize Petra Chlupáče (modrá), Michala Tomky (bílá) a Jana Kvěcha (červená)
1. AK Markéta Praha 17
Michal Škurla 3 F 3 6
Zdeněk Holub 2 1 2 5(2)
Ondřej Smetana 3 3 6
bez náhradníka
2. Junioři CZ 17
Jan Kvěch 3 3 1 7(1)
Petr Chlupáč 1 3 2 6
Josef Novák 2 – 2(1)
Daniel Klíma 2 2(1)
3. AMK ZP Pardubice 8
Martin Gavenda R 1 ex 1(1)
Patrik Mikel 1 0 3 (X) 4
Martin Mejtský 2 1 (.) 3
bez náhradníka
4. SC Žarnovica 6
Michal Tomka F/R – – 0
David Pacalaj 2 2 – (.) 4
Jakub Valkovič 1 0 X (.) 1
Ján Mihálik 0 1 1

Poznámka: pro přespříliš prašnou dráhu skončil závod už po přerušení rozjížďky s číslem devět; o vítězství Markéty rozhodl větší počet lepších umístění (Praha 4x 3 body vs. Junioři CZ 3x 3 body); Martin Gavenda byl v rozjížďce s číslem sedm diskvalifikován za předjetí o kolo; účastníci deváté jízdy mimo diskvalifikovaného Patrika Mikela jsou označeni tečkou (.)

David Pacalaj (bílá) v souboji se Zdeňkem Holubem (červená)

Aktuální prvoligová tabulka:

bilance výsledků: malé body: velké body:
1. Praha 2-0-0-0 42 8
2. Junioři CZ 0-2-0-0 39 6
3. Pardubice 0-0-1-1 29 3
4. Žarnovica 0-0-1-1 28 3
Pád Patrika Mikela ukončil celý závod

Foto: Karel Herman

Oblaka prachu ztěžovala závodníkům orientaci a většina z nich pozitivně kvitovala předčasný konec závodu

První liga uzavře zítra svou první polovinu

Svitavy – 5. července
Dva sváteční dny před víkendem jsou splněným snem řady zaměstnanců, avšak svátkem pro české a slovenské plochodrážní fandy představuje šest závodů, jež nás během prodlouženého volna čeká. Hody sportu levých zatáček po dnešních evropských pohárech v Pardubicích pokračují již zítra po obědě ve svitavské Cihelně, kde se uzavře úvodní půle první ligy.

 

První liga nabízí atraktivní souboje, o čemž nás na snímku přesvědčují Petr Chlupáč a David Pacalaj

Pardubičtí závodníci mají rozhodně co napravovat. V prvoligové ouvertuře den po české velké ceně skončili poslední. Zítra pojedou opět ve třech, protože Hynek Štichauer bude bojovat o evropské medaile na trávě a Jaroslav Petrák je zaneprázdněn. Po boku Martina Gavendy se letos poprvé objeví Patrik Mikel a Martin Mejtský.

Pražská Markéta dorazí na hranice Pardubického kraje v roli leadera. Protože se Filip Hájek nešťastně zranil v Daugavpilsu, hrot tabulky budou hájit mladí staří mazáci Michal Škurla, Zdeněk Holub a Ondřej Smetana.

Ondřej Smetana nebude v Cihelně chybět

Zbytek startovní listiny obstarají výhradně junioři, kteří budou ze Svitav pokračovat rovnou po ose do Žarnovice, kde se různým způsobem budou podílet na tamním víkendu juniorských družstev. Celek Junioři CZ se skládá z Jana Kvěcha, Petra Chlupáče, Josefa Nováka a Daniela Klímy. Marián Šebián za Žarnovicu nominoval Michala Tomku, Davida Pacalaje, Jakuba Valkoviče a Jána Mihálika.

Startovní listina zítřejší první ligy ve Svitavách:

ZP Pardubice: 1 Martin Gavenda, 2 Patrik Mikel, 3 Martin Mejtský, 13 neobsazeno
AK Markéta Praha: 4 Michal Škurla, 5 Zdeněk Holub, 6 Ondřej Smetana, 14 neobsazeno
Junioři CZ: 7 Jan Kvěch, 8 Petr Chlupáč, 9 Josef Novák, 15 Daniel Klíma
SC Žarnovica: 10 Michal Tomka, 11 David Pacalaj, 12 Jakub Valkovič, 16 Ján Mihálik
V Praze za Pardubice nastoupili Hynek Štichauer, Jaroslav Petrák a Martin Gavenda

Foto: Karel Herman a Mirek Horáček

Pražský víkend nemá zatím naději na pokračování navzdory svému úspěchu

Praha – 6. června
Skončilo vyhlášení a oblohu nad potemnělou Markétou rozburácel spektakulární ohňostroj. Část diváků odcházela otevřenými branami, někteří však ještě na velkoplošné obrazovce sledovali tiskovou konferenci z depa. Ještě než odešel poslední z nich, pořadatelé začali svůj stadión uklízet. Nyní měli o poznání méně času, jelikož již další odpoledne po české velké ceně se Markéta znovu otevírala divákům, kteří si neděli zpestřili návštěvou první ligy. Pavel Ondrašík se magazínu speedwayA-Z svěřil, že v současné době není v klubu příliš velká chuť si dvojpodnik zopakovat také napřesrok.

 


Jaký je Váš názor?

Uvítali byste nedělní závod po SGP České republiky také v roce 2019?

View Results

Loading ... Loading ...

Noční šichta

Brány pražské Markéty se po velké ceně měly otevřít zase v neděli po obědě o půl druhé

„Je pravda, že z diváckého hlediska ohňostroj a následná tisková konference udělaly tečku za dvacátým druhým ročníkem Speedway Grand Prix v Praze,“ říká Pavel Ondrašík. „Ale ještě v průběhu tiskovky se ovšem rozebíraly motory prvních třech závodníků a měřila se jejich kapacita. To už asi běžný divák nemohl zaznamenat. V té době již celý tým promotéra společně s našimi organizátory začal pracovat na uvedení stadiónu do původní podoby. Začala se rozebírat pódia a studia, sundávaly se veškeré reklamy, které zde byly umístěny speciálně pro tento závod.“

Za zavřenou bránou probíhal úklid

Když půlnoc změnila sobotu na neděli, nezbývalo ani čtrnáct hodin, než si první diváci u vstupních turniketů označili vstupenky na první ligu. „Celé balení a odjezd kamiónu, který odváží věci pro potřeby SGP, odjížděl zhruba o půl šesté ráno,“ reaguje Pavel Ondrašík na dotaz, co bylo jinak oproti předchozím létům, kdy se brána Markéty neotevírala zase o půl druhé odpoledne. „Než odjel, naši organizátoři jim byli nápomocni a přispěli tak k rychlému úklidu. Toto se v minulých letech dělalo pouze asi do třech hodin a zbytek se dodělával až v ráno. Okolo půlnoci začala šichta i pro Tomáše Topinku, který do půl druhé jezdil traktorem, aby měl dráhu připravenou na ranní pokračování.“

Úklid dal doopravdy hodně zabrat

Letos si ale pražský pořadatelský tým v neděli nepřispal. „Práce na úklidu a přípravě pro závod první ligy začaly již od sedmi,“ pokračuje sportovní šéf AK Markéta. „Já osobně jsem dorazil po osmé hodině a to již byly práce v plném proudu. Bylo zapotřebí připravit stadión právě pro účely první ligy.“

 

Úspěšná, ale krušná neděle

Zabalené výčepní zařízení

Kdyby se první liga konala třeba až v úterý, tolik typické pro pražské závody, kdoví zda by přišlo tolik diváků. Vypadalo to, že většina domácích ohrnula nad takovým závodem nos, ale Angličanům se to evidentně hodilo do plánu. Přece jenom, letos se nedělní úklid areálu přece jen vyplatil, něco za vstupné se vybrat muselo…

Sbalit se musely popelnice, zátarasy i mobilní záchody

„O uspořádání závodu jakéhokoliv charakteru v neděli projevili právě zahraniční fanoušci v minulých letech určitý zájem,“ reaguje Pavel Ondrašík. „Proto jsme tuto variantu chtěli vyzkoušet a ověřit si, jestli má cenu po takto náročném týdnu ještě něco v neděli pořádat. Asi je pravda, že zahraničních fanoušků na závodě první ligy bylo více než domácích. Všichni projevili přání, abychom nedělní závod opakovali. Nicméně musím konstatovat, že takový závod, jakým je Speedway Grand Prix, je z pořadatelského hlediska velice náročný. Pro všechny, kdo se na nedělním závodě podíleli, to byla velmi krušná neděle.“

Velkoplošná obrazovka připravená k odjezdu

Nemůže nenásledovat přímý dotaz, zda si pražská parta takovou dřinu zopakuje i napřesrok, když se jim kromě velké ceny povedla i první liga. „Ten divácký rozdíl mezitím uspořádat první ligu v úterý nebo v neděli po Grand Prix byl asi osmdesát platících diváků,“ povzdechne si Pavel Ondrašík. „I když jsme měli všichni dobrý pocit z dobře odvedení práce těchto akcí, tak do budoucna podobný záměr zatím neplánujeme. Říkám to ale s odstupem týdne, takže je možné, že to není finální rozhodnutí…“

Před prvoligovým mítinkem byla Markéta vyšperkována

Foto: Mirek Horáček

Nedělní závod po české velké ceně se vyvedl po všech stránkách, ale zřejmě se nedočká reprízy

Michal Škurla troubil k rozhodující pražské ofenzívě

Praha – 27. května
Ouvertura první ligy naplánovaná den po české velké ceně byla naplánována docela výhodně pro diváky z Velké Británie, kteří si vesměs odlet do své vlasti naplánovali až na pondělí. A tak se v ochozech Markéty naskytl netradiční pohled na anglicky mluvící fanoušky, pod nimiž rozhodně nepraskla hlavní tribuna, nicméně měli nad domácími výraznou převahu. Pro domácí tým nezačal závod vůbec dobře, když se Daniel Klíma po pádu v rozjížďce s číslem šest ocitnul v sanitce s podezřením na frakturu kotníku. Základní část nabídla vzácně vyrovnanou podívanou a pěkné závodní momenty. V rozjížďce s číslem jedenáct bojoval Petr Chlupáč s Hynkem Štichauerem o druhé místo, tak vehementně, až Pardubičana nakonec předčil i Ondřej Smetana. Před trojicí finálových jízd se o vedení dělila Markéta s juniorským týmem, ovšem Žarnovica a Pardubice zaostávaly o pouhé dva body. Východočeši ztratili pádem Martina Gavendy v rozjížďce s číslem třináct a ani závěrečné prvenství Hynka Štichauera je nedostalo na stupně. Naproti tomu Michal Škurla sice vraštil čelo, že rozhodující fázi musí rozjíždět po úpravě, ale při repete třinácté jízdy dodal Markétě správný impuls k vítězství v celém podniku. Jakub Valkovič hned vzápětí ovládl rozjížďku s číslem čtrnáct, avšak Jan Kvěch nakonec srovnal skóre juniorského družstva se Žarnovicou. V rozjezdu o druhé místo nezaváhal a prakticky rovnou s letem pásky ke slunečné pražské obloze Jakuba Valkoviče porazil.

Pražský kvartet Daniel Klíma, Ondřej Smetana, Michal Škurla a Petr Chlupáč vyhrál úvodní kolo první ligy

Čtyři úvodní rozjížďky nerozhodly vůbec nic

Mítink začal nástupem, ale skončil bez vyhlášení na stupních vítězů

První liga měla nejkrásnější program ve svých dějinách. Pořadatelé totiž vložili tabulku startovní listiny dnešního závodu do výpravného průvodce včerejší Grand Prix. Právě z řad jejích návštěvníků se rekrutovala převážná část diváků. Konat se v běžný všední den, obsazenost ochozů by byla zřejmě tristní jako obvykle. Byť dnes řada českých fanoušků zůstala jako obyčejně při závodech tohoto typu doma, Angličané využili volný den před odletem domů, aby se přišli podívat na ještě jeden závod.

Michal Škurla (modrá) drží v šachu Filipa Hájka (žlutá) a Jana Kvěcha (bílá)

O tréninku Jan Kvěch a Hynek Štichauer předvedli publiku efektní jízdu po zadním kole. Když se před nějakými pětatřiceti lety takto chovali Američané před semifinále světového šampionátu dvojic, jistý ministr dle ústní tradice opustil své místo na čestné tribuně na protest proti podobnému kapitalistickému cirkusu. Dnes Adam Jaksch oběma závodníkům udělil napomenutí. Copak o to, proti gustu žádný dišputát. Pakliže by ovšem sám sudí při večerním odjezdu z areálu vydržel čekat, až mu vůz před ním uvolní místo, ale při jeho objíždění jen o milimetry nesmetl prodejní stoleček s knížkami. Představy o bezpečné jízdě jsou zkrátka a dobře relativní.

Petr Chlupáč schytal v první jízdě pár pořádných cejch

Ale zpátky na začátek závodu. Horké sluníčko vysoušelo nejen hrdla přítomných lidí, ale i dráhu. Tomáš Topinka ji proto dopřál hodně vody. A to se stalo příčinou mnoha stížností, které z úst závodníků zazněly během první série. Její výsledky mítink vlastně zmrazily, protože po čtyřech rozjížděk měl každý z týmů na svém kontě po šesti bodech.

Jakub Valkovič se svěřuje se svými dojmy po návratu z rozjížďky s číslem dvě:

„Dráha je hrozně nakropená, nedá se jet, musím dolů s rozetou…“

Martin Gavenda má žarnovický tandem David Pacalaj – Jakub Valkovič ještě za svými zády

První jízdu vyhrál Michal Škurla stylem start – cíl. Jeho kolegové Jan Kvěch a Filip Hájek, které však v první lize spojuje tým Junioři CZ, však prakticky vůbec nepustili ke slovu Petra Chlupáče. Ob jednu jízdu později zase úřadoval Ondřej Smetana. Jeho pražský parťák Daniel Klíma neviděl vinou technických problémů cíl, navíc na něho odstartovali Jan Kvěch a Josef Novák.

Ondřej Smetana vodí Jana Kvěcha

Velkým šokem se stal výsledek rozjížďky s číslem dvě. Její start nejlépe zvládl Martin Gavenda. Avšak s lehčím převodem měl na vodě plné vody plné ruce práce. A stejně tak i Jaroslav Petrák, jehož v první zatáčce podjel Jakub Valkovič. Slovenský mladík se zařadil za záda Davida Pacalaje, aby společně tlačili na Martina Gavendu.

Martin Gavenda (červená) a Hynek Štichauer (modrá) se ujímají vedení před Michalem Tomkou (žlutá) a Jánem Mihálikem (žlutá)

Pardubičané se nakonec nedočkali ani remízy. Martin Gavenda se ještě v prvním kole ve výjezdu z druhé zatáčky přetočil. Spodem se pod ním objevil David Pacalaj, přičemž Jakub Valkovič Moravana s bílým koníkem na vestě poslal za svá záda hned vzápětí. Martin Gavenda svou chybu odčinil ve čtvrté jízdě, když vyhrál stylem start cíl. Hynek Štichauer ve druhé zatáčce druhého kola podjel Michala Tomku, jenž zaskočil za Davida Pacalaje, aby zvýšil pardubické vítězství na 5:1.

 

Praha tahá na delší konec

V ochozech byli také fanoušci ze Slovenska

V rozjížďce s číslem pět držel sudí pásku příliš dlouho, což se stalo osudným Danielu Klímovi. Pražský náhradník, jímž Tomáš Topinka nahradil Ondřej Smetanu, se musel posunout na trestnou čáru. Navzdory svému handicapu dokázal dotáhnout Jána Mihálika a nakrátko mu sebrat třetí místo. Slovák však rychle nabyl vrch, ke všemu pražský náhradník v poslední zatáčce upadl a skončil v nemocnici s podezřením na frakturu kotníku, který mu začal otékat ještě při prvním ošetření na ovále.

Daniel Klíma se přesunuje na trestnou čáru

Michal Škurla stylem start – cíl pojistil Markétě remízu s Jakubem Valkovičem a Jánem Mihálikem. Druhé střetnutí Markéty a Žarnovice však dalo domácím dvoubodovou převahu. V tenatech necitlivého rozhodčího se v rozjížďce s číslem sedm ocitnul Michal Tomka. David Pacalaj sice předvedl famózní start, jenže již v prvním výjezdu jej na čele po vnějšku vystřídal Michal Škurla. Petr Chlupáč ještě připouštěl, že v depu se svým otcem laboruje se správným nastavením, ovšem jeden bod si před Michalem Tomkou dokázal ohlídat.

Filip Hájek odolává Jaroslavu Petrákovi

Na třináct pražských bodů se záhy dotáhl juniorský celek. Filip Hájek sice v šesté jízdě marně proháněl suverénního Hynka Štichauera, ovšem když jej v úvodním oblouku třetího kola podjel Jaroslav Petrák, okamžitě mu jeho manévr vrátil. Pardubický matador bojoval až do cíle, ale v něm se mohl chlubit pouze skalpem Josefa Nováka, jenž byl třetím mužem týmu Junioři CZ.

Michal Tomka jede před Jánem Mihálikem

„Doteď jsem to ladil, teď už to bude dobré,“ říkal Jan Kvěch, než se vydal vstříc rozjížďce s číslem osm. A vskutku spolu se svým kolegou Filipem Hájkem se rychle ujali vedení. Martin Gavenda překypoval aktivitou, nicméně oba juniory ve třetím okruhu rozdělil jen na dvě stě metrů, než se Filip Hájek dostal nazpět na druhou příčku.

Martin Gavenda (červená) v souboji s Filipem Hájkem (žlutá)

Už tak neskutečně vyrovnaný závod srovnaly Pardubice v poslední sérii základní části. V deváté jízdě úřadoval Hynek Štichauer stylem start – cíl. Jaroslav Petrák se ale nedokázal dostat před tandem Ondřej Smetana – Michal Škurla. A pak přišla rozjížďka s číslem jedenáct, která sama o sobě stála za nedělní návštěvu pražské Markéty.

Petr Chlupáč popisuje svůj souboj s Hynkem Štichauerem v jedenácté jízdě:

„Zrovna jsme dopasovali motorku. Start byl takovej‘ blbej‘, pak jsem ale chytil venek, kde byl materiál. Hynek šel na střed, kde materiál nebyl.“

Hynek Štichauer (modrá) čelí tlaku Ondřeje Smetany (žlutá) a Petra Chlupáče (bílá)

Vpředu se usadili Martin Gavenda s Hynkem Štichauerem, ale ve druhé zatáčce se na druhou příčku posunul Petr Chlupáč. Jenže ve druhém kole Pardubičan protáhnul druhý nájezd a byl zpátky. O kolo později takřka na stejném místě, jen o pár metrů dále, udeřil Petr Chlupáč venkem. Hynek Štichauer reagoval praktiky současně, avšak předjel ho také Ondřej Smetana. Místo vítězství braly Pardubice remízu, takže v aktuálním pořadí jim domácí utekli již o dva body.

 

Rozjezd o druhou příčku potvrzuje vyrovnanost závodu

Jan Kvěch ujíždí Davidu Pacalajovi

Se stejným bodovým ziskem jako Praha skončil základní část také juniorský tým. V rozjížďce s číslem deset zajistil Filip Hájek remízu s Žarnovicou. Triumfoval stylem start – cíl před tandemem Jakub Valkovič, jenž dojel s plechovou botou visící pouze na řemenu, a Michal Tomka. Ten zajistil týmu Mariána Šebiana jeden bod, když v úvodní zatáčce podjel Josefa Nováka.

Michal Škurla (žlutá) objíždí Filipa Hájka (červená)

Úplně shodný výsledek přinesla také dvanáctá jízda. Po vylétnutí pásky vedl sice David Pacalaj, ovšem vnějškem druhé zatáčky se do vedení dostal Jan Kvěch. Ján Mihálik ještě prve v úvodním oblouku poslal za svá záda Josefa Nováka. Junioři CZ tedy dotáhli Prahu, zatímco Žarnovica s Pardubicemi byly za nimi s dvěma body méně.

Martin Gavenda lituje rozjížďky s číslem třináct:

„Ten pád byla moje chyba, najel jsem moc ven a po úpravě tam byla voda. Myslel jsem, že budu rychlý, ale ztratil jsem a přetočil se.“

Martin Gavenda (modrá) za chvíli ukončí dnešní závod pádem

Závěrečná série nominačních individuálních jízd odstartovala pádem Martina Gavendy. Moravan v pardubické vestě uklouznul v první zatáčce. Rozhodčí paradoxně stisknul spínač červených světel ve chvíli, kdy už závodník byl v bezpečí. Nejvíce mohl litovat David Pacalaj,který v okamžiku přerušení vedl.

V repete jej vyhnali z jeho dvojky na trojku a on stačil v první zatáčce pouze podjet Filipa Hájka. Michalu Škurlovi se na ovál rovnou po úpravě nechtělo, nicméně na podruhé rozjížďce s číslem třináct kraloval od začátku až do konce.

Jakub Valkovič vede před Petrem Chlupáčem

Stejně suverénně si hned vzápětí počínal Jakub Valkovič. „Na začátku se mi nedařilo odstartovat, ale poslední dvě jízdy jsem dobře odstartoval a bylo to vidět i na výsledku,“ komentoval své sólo ve čtrnácté jízdě. Druhý Petr Chlupáč zvýšil pražské vedení na dva body před Žarnovicou. Na vítězství už nemohly dosáhnout ani Pardubice, byť Jaroslav Petrák obral o poslední bod Josefa Nováka, ani Junioři CZ. Ti měli čtyřbodovou a Východočeši dokonce šestibodovou ztrátu.

Ani závěrečné vítězství Hynka Štichauera před Janem Kvěchem nedostalo Pardubice na pódium

Rozjížďku s číslem patnáct zastavila červená světla v půlce úvodní zatáčky, viníkem čehož byl letmý start. Opakovačku zvládnul nejlépe Hynek Štichauer. Kroužil na čele po vnitřní čáře. Bojovný Jan Kvěch ta jeho záhy nemohl nic vymyslet po spodní straně. Ondřej Smetana pro změnu létal po venku, kde byl však materiál již vesměs vyházený, takže Pražan spíše ztrácel.

V rozjezdu odstartoval Jan KVěch (žlutá) na Jakuba Valkoviče (červená)

Přesto jeho bod stačil Markétě na vítězství, ale triumf Hynka Štichauera byl málo, aby se Pardubičané postavili na bednu, kdyby ovšem pořadatelé dnes nějaké vyhlášení vítězů zorganizovali. Zbývající dva týmy skončily smírně a ke slovu musel přijít rozjezd. Rozhodl jej vlastně už start, kdy Jan Kvěch odvedl Jakuba Valkoviče.

 

Hlasy z depa

Michal Škurla měl na pražském vítězství lví podíl

„Byly tam fleky, vymydlený, jak byly mokrý, tak se to přetáčelo,“ vysvětloval Michal Škurla svou nechuť vyjíždět na ovál hned po úpravě trati. „Radši bych jel druhou nebo třetí jízdu, ale skoro pokaždý jsem jel po úpravě. Ale vyhrálo se, tak super.“

Ondřej Smetana (modrá) a Michal Škurla (červená) drží v šachu Jaroslava Petráka (bílá)

„Závody super,“ konstatoval Ondřej Smetana. „Ale příště by to chtělo jinýho rozhodčího! Nevím, kdo nám bude platit ty spojky. Hlavně že jsme vyhráli, to je fajn. Škoda, že jsem těch bodů neměl víc…“

Petr Chlupáč ukazuje záda Hynku Štichauerovi

„Chvíli mi trvalo dopasovat motorku,“ připouštěl Petr Chlupáč. „Dráha zezačátku nevypadala přitažlivě, ale pak to bylo pěkný.“

„První dvě jízdy jsem ladil nastavení motorky,“ vyprávěl Jan Kvěch. „Pak jsem to vychytal a už to jelo. V rozjezdu jsem to měl už naladěný a jelo to pěkně. Odstartoval jsem na něj a už mě nedojel. Ke konci byla dráha už tvrdá, nebyl na ní materiál a nedalo se předjíždět.“

Junioři CZ: Josef Novák, Filip Hájek a Jan Kvěch

„Zezačátku to bylo uchcaný jako svině,“ nechal se slyšet Filip Hájek. „Chtělo to nakropit míň. Tahoun týmu byl Honza Kvěch, jel parádně jako vždycky. Zabodovali jsme, aspoň jsme druhý. Ale největší podíl na tom má Honza.“

„Maturitu mám,“ pochlubil se Josef Novák splněním svého hlavního cíle jarní části sezóny. „Teď to chce se rozjet naplno.“

Jakub Valkovič našel v závěru závodu správné nastavení

„Myslím, že dobrý závod pro mě,“ hodnotil Jakub Valkovič. „Na začátku se mi nedařilo odstartovat, ale poslední dvě jízdy jsem dobře odstartoval a bylo to vidět i na výsledku. Škoda poslední jízdy o druhé místo, tam jsem měl na startu všechno suché. Nepodařilo se mi odstartovat a už jsem to potom nedohnal. Ale skončili jsme třetí. Škoda, že se klukům nepovedlo získat ještě nějaký bod, byli bychom druzí.“

David Pacalaj byl v zásadě spokojen

„Dobré,“ byl David Pacalaj mimořádně velice stručný. „Jsem celkem spokojený. Dalo se to, dráha byla dobrá.“

„Závody z mého úhlu pohledu byly dobrý,“ bilancoval Michal Tomka. „Ale až druhou jízdu jsme se trefili do nastavení. Pak mi to zase nešlo a až na čtvrtou jízdu to bylo dobrý. Nakonec jsem šel ze žlutý. Tam to bylo hluboký a hrabal jsem.“

Kromě jedné nuly Hynek Štichauer vítězil

„Hele, dneska to bylo takový tvrdý, vyprášený a slizký,“ pustil se Hynek Štichauer zhurta do odpovědi na tradiční otázku magazínu speedwayA-Z, jaké to dnes bylo. „Po včerejšku měla dráha dost. Byla to ostuda, zkoušel jsem motorku. Nevím, co si mám o tom myslet. Škoda tý nuly. Je rozpis, že jedeš ob jízdu, není čas připravit motorku a vyměnit gumu. Já měl motorku rychlou od startu, ale pak už neměla rychlost, kluci mě dojeli a byli lepší.“

„Dobré,“ zamyslel se Martin Gavenda. „Mrzí mě, že jsme skončili poslední. V první jízdě jsem se plácal s tou vodou. Měl jsem lehčí převod, měl jsem problémy a tím jsem to prosral. Pak už to šlo, proto je škoda, že jsme nebyli na bedně jen o bod.“

Jaroslav Petrák odráží Josefa Nováka

„Úplně na hovno,“ vraštil čelo Jaroslav Petrák. „Pan Topinka to kropí, dělá z toho bazén a já si nevzal plavky. Takže v prdeli, nevím, Markéta mi moc nesedí. Pořád to samý, jakžtakž to dopasuješ, ale ty kluci jsou rychlejší.“

Martin Gavenda se brání Michalu Tomkovi
1. AK Markéta Praha 25
Petr Chlupáč 0 – 1 2 2 5
Michal Škurla 3 3 3 1 3 13(1)
Ondřej Smetana 3 – 2 1 1 7(1)
Daniel Klíma E F – – 0
2. Junioři CZ 22
Jan Kvěch 2 2 3 3 2 12+3
Filip Hájek 1 2 2 3 1 9(2)
Josef Novák 1 0 0 0 0 1(1)
bez náhradníka
3. SC Žarnovica 22
David Pacalaj 3 – 2 2 2 9
Jakub Valkovič 2 2 – 2 3 9(1)+2
Ján Mihálik 0 1 – 1 2(2)
Michal Tomka 1 0 1 0 2(1)
4. AMK ZP Pardubice 21
Martin Gavenda 1 3 1 3 X 8
Jaroslav Petrák R 1 0 0 1 2
Hynek Štichauer 2 3 3 0 3 11(1)
bez náhradníka
Michal Škurla (žlutá) útočí na Davida Pacalaje

Aktuální prvoligová tabulka:

bilance umístění malé body velké body
1. Praha 1-0-0-0 25 4
2. Junioři CZ 0-1-0-0 22 3
3. Žarnovica 0-0-1-0 22 2
4. Pardubice 0-0-0-1 21 1
Petr Chlupáč (bílá) a Ondřej Smetana (žlutá) trápí Hynka Štichauera

Foto: Karel Herman a Mirek Horáček

Jakub Valkovič vede před Petrem Chlupáčem a Jaroslavem Petrákem