Archiv pro rubriku: MČR 1. liga

Pražské Markéty se obávalo i dešťové božstvo

Žarnovica – 13. července
Předpověď počasí na sobotu byla strašlivě brutální. Pořadatelům z žarnovického Speedway Clubu musela připomínat rozsudek smrti nad zemským zločincem kdysi v temném středověku. Největší dešťová pohroma nad jejich městečkem byla hlášena přesně mezi patnáctou a šestnáctou hodinou, tedy v době začátku posledního prvoligového kola. Navíc kolem půl jedné se obloha otevřela dokořán, avšak jak rychle silná průtrž mračen přišla, tak i odešla. A v inkriminovanou dobu místo dešťových kapek na ovále řádili Pražané, mezi nimiž nechyběl Petr Chlupáč, jehož debut v polské lize byl kvůli počasí odvolán již ve čtvrtek. Kouč Radek Smetana preferoval spíše juniory a to i na úkor svého syna Ondřeje, přesto celek z hlavního města vyhrál i počtvrté v řadě. Teorie, že by přišel o přebornický titul, vůbec nepřišly na přetřes. Zato Tomáš Wanke se přece jen obával o kopřivnické stříbro, když vedle obou jeho juniorů celek posílil jen Michal Škurla, jenž navíc ve čtvrté jízdě přišel o dva body kvůli prázdné pneumatice. Nicméně moravský náskok z úvodních kol se ukázal jako dostatečný. Hostující Zdeněk Holub svým maximem dotáhl zraněními sužované domácí na druhý stupínek pódia před Pardubice.

Pražané stojí na pódiu nad Žarnovicou a Pardubicemi

Na Markétu platí pouze Žarnovica

Michal Škurla (bílá) vede před Janem Mackem (žlutá), Ondřejem Smetanou (modrá) a Janem Kvěchem (červená)

Pod hrozbou příchodu deště nebylo nad čím otálet. Závodníci se proto zvedli z depa k tradičně okázalému nástupu již o deset minut před patnáctou hodinou. A pak se stejně rychle šlo do vlastní závodní akce. Žarnovicu hned na úvod čekal dvojduel proti Pardubicím.

Patrik Mikel vysvětluje své odstoupení z rozjížďky s číslem jedna:

„Prasknul mi šroub na sedle, únava materiálu.“

V rozjížďce s číslem jedna se vedení ujal Zdeněk Holub, jenž v domácí sestavě suploval početný kontingent zraněných závodníků. Jakub Valkovič se zavěsil za něj, ovšem v v úvodním výjezdu jej podjel Martin Gavenda. Jeho kolega Patrik Mikel však zůstal stát ještě v prvním okruhu.

Roman Marek v nepříjemné situaci

Ve třetí jízdě dovolily Pardubice domácímu celku jenom remízu. Zdeněk Holub opět triumfoval ve stylu start – cíl, ovšem Jaroslav Petrák s Martinem Gavendou vztyčili hráz, kterou nemohl Michal Danko ztéci. Ještě lepší vstup do závodu než Žarnovica však prožila pražská Markéta.

Startu druhé jízdy zvládnul nejlépe Jan Kvěch, zatímco Ondřej Smetana v úvodním oblouku podjel Michala Škurlu. „Nic jsem neviděl,“ ukazoval Jan Macek, čtvrtý v cíli své zablácené brýle coby memento, že polední déšť nechodil okolo oválu opatrně po špičkách.

Ve čtvrté jízdě se ujal vedení Jan Kvěch. Michal Škurla držel v šachu Filipa Hájka, když Roman Marek upadl v první zatáčce druhého kola. Sudí Lubomír Hajdoni jej nemohl nevyloučit a repete zprvu nabídlo úplně stejnou podívanou. Pořadí Jan Kvěch, Michal Škurla a Filip Hájek však vydrželo jen necelá tři kola.

Jakub Valkovič (červená) jezdí před Ondřejem Smetanou (bílá), Petrem Chlupáčem (žlutá) a Michalem Dankem (modrá)

Michal Škurla totiž musel odstoupit s prázdným zadním kolem a Pražané již podruhé v řadě připisovali maximum. S deseti body pochopitelně vedli. Žarnovica měla sedm, Pardubice pět a Kopřivnice jen jediný bodík.

Protože polské druholigové utkání Krakov vs. Rawicz zrušili již ve čtvrtek, mohl Radek Smetana ve své sestavě kalkulovat s Petrem Chlupáčem na postu náhradníka. Nyní jej neváhal poslat na start rozjížďky s číslem pět po boku svého syna Ondřeje. Oba Pražany ovšem svým startem zaskočil Jakub Valkovič.

Domácí junior vedl až do druhé zatáčky, v níž si to pod ním namířil do vedení Ondřej Smetana. Mnohem horší však čekalo na Jakuba Valkovič po návratu do depa, kde se svým otcem Štefanem a mechanikem Markem Štefankou zjistili prasklé výfukové koleno. Jejich objev jim přinesl nutnost připravit do akce druhý motocykl.

Patrik Mikel (červená) před Janem Mackem (bílá)

Aby to neměli snadné, Jakub Valkovič musel na ovál ob jednu rozjížďku. V ní opět triumfoval Zdeněk Holub, zatímco Ondřej Smetana s Janem Kvěchem nyní předčili pouze Jakuba Valkoviče, jehož stroj ještě nebyl optimálně nastavený.

„Zahrabali jsme se se Smetákem na startu,“ posteskl si Jan Kvěch. Nicméně sedmnáct bodů stačilo Markétě na pohodlné vedení. A ztráta jejího titulu již nebyla na pořadu dne ani náhodou. A to tím spíše, byla-li Kopřivnice na hony vzdálená vítězství, jež bylo jednou z podmínek, aby Pražany z trůnu sesadila.

 

Prší naštěstí až s křížkem po funuse

Zdeněk Holub (bílá) nedal šanci ani Janu Kvěchovi

Kopřivnice však po tristním úvodu zvedla přece jen ve druhé sérii hlavu. Patrik Mikel suverénně vyhrál šestou jízdu, ale Michal Škurla s Janem Mackem nedali ani náznak šance Danielu Šilhánovi. V rozjížďce s číslem osm Jaroslav Petrák a Patrik Mikel sice napustili ke slovu Jana Macka, avšak vpředu suverénně panoval Michal Škurla.

Třetí série základní části tudíž začínala za stavu Praha 17, Žarnovica 12, Pardubice 11 a Kopřivnice 7. V deváté jízdě se ve skvělém stylu prezentoval Jakub Valkovič, který celá čtyři kola statečně odolával náporu Jana Macka. Avšak třetí místo nakonec připadlo Romanu Markovi, když Michal Danko ve třetím okruhu zajel na trávník se zadřeným motorem.

Tomáš Wanke přemítá nad vyprázdněnou kopřivnickou prachárnou:

„Vyčerpal jsem strategicky, co jsem mohl. Víc udělat nemůžu, Michal Škurla jel jako taktická rezerva, teď v jedenácté jízdě pojede Honza Macek. Roman je po tom pádu potlučený, bolí ho na hrudi.“

Pádům se nevyhnul ani Jan Macek

V rozjížďce s číslem jedenáct slavil Zdeněk Holub již čtvrté suverénní vítězství v řadě za sebou. Michal Škurla a Jan Macek jeli na nerozhodný výsledek, dokud však kopřivnický junior v první zatáčce posledního okruhu neupadl vinou mechanických problémů s motorem. Zaváhání se ale nevyhnula ani vedoucí Praha.

Porážku 5:1 jim nastrojili Patrik Mikel s Jaroslavem Petrákem. Ti v jedenácté jízdě odstartovali jako jeden muž, zatímco Petr Chlupáč s Filipem Hájkem tentokrát zůstali těmi druhými vzadu. V rozjížďce s číslem dvanáct ovšem stejnou mincí oplatili Martinu Gavendovi s Danielem Šilhánem, které odvedli již s letem pásky k šedivému žarnovickému nebi.

„Dáme to mladejm‘, ať je to spravedlivý,“ komentoval Radek Smetana fakt, že v závěrečné sérii nominačních jízd nefiguruje jméno jeho syna, ačkoliv doposud odepsal pouze jeden jediný bodík. Mezitím se v boxu Michala Danka tvrdě makalo na přípravě druhého motocyklu. Navzdory veškeré dřině však domácí benjamínek rozjížďku s číslem třináct nestihnul.

Jan Kvěch (bílá) drží v šachu Michala Škurlu (modrá)

V prvním oblouku Jan Kvěch podjel Michala Škurlu a v té chvíli již nemohlo být o pražském vítězství sebemenších pochyb. Patrik Mikel se před pražského závodníka v kopřivnické vestě nedostal, ovšem jeho bod dotáhnul jeho Pardubice na stejnou úroveň s Žarnovicou na druhém místě.

Nyní však byla řeč na Zdeňku Holubovi, aby dal pádnou odpověď. A on Mariána Šebiana nikterak nezklamal. Využil své pekelné rychlosti pro suverénní páté vítězství za sebou. Martin Gavenda držel Pardubice na dostřel od domácích, jenže ve druhém okruhu jej v prvním nájezdu předčil Petr Chlupáč.

Na samotný závěr domácí ochozy rozjásal Jakub Valkovič, jenž svým velkým sólem definitivně umístil žarnovickou sestavu na druhou příčku. Jaroslav Petrák jej nestihnul v první zatáčce a pak ho už nedohonil. Třetí Filip Hájek měl plnou hlavu starostí s odrážením Jana Macka, který však zkraje třetího kola upadl.

Jakub Valkovič (bílá) míří k triumfu v poslední rozjížďce před zraky Jaroslava Petráka (modrá) a Filipa Hájka (žlutá)

A tak se pořadí již nezměnilo. Pak se šlo na vyhlášení vítězů, ale konečné slovo za dnešním mítinkem i celou první ligou měli dešťoví bohové. Celou dobu jakoby měli strach zaútočit na postavení pražské Markétě. Nicméně o půl šesté večer se spustil řádný slejvák. Již bylo jasné, že plán B s přesunem první ligy na zítřejší dopoledne je pasé. Nicméně u vědomí dalšího dílu extraligy všichni napjatě sledovali, co na vodní kapky řekne sama dráha.

 

Hlasy z depa

Pražané slaví vítězství i přebornický titul

„Pěkný závody,“ pochvaloval si Jan Kvěch. „Docela se dařilo, akorát tu jednu jízdu jsme se se Smetákem zahrabali na startu. Zdenda Holub nám ujel a už jsme ho nedohonili. Jsem spokojenej‘, ale uvidíme zejtra.“

„V pohodě,“ odpovídal Ondřej Smetana, jak se mu dnes jelo. „S Honzou Kvěchem jsme jeli pěknou dvojici. Mrzí mě ztracenej‘ bod se Zdendou, ale ten tady jel dobře. Jel jsem jen tři jízdy, šlo o to, aby si zajezdili kluci.“

„Až na tu jednu jízdu dobrý,“ limitoval Filip Hájek svou spokojenost. „Špatný nastavená, nejelo to, měl jsem taky špatnej‘ start. Změnili jsme to na třetí jízdu, ale ve čtvrtý mě Jarda vyvez‘.“

Zdeněk Holub byl dnes opravdovou žarnovickou jedničkou

„Dneska dobrý,“ odtušil Zdeněk Holub. „Zejtra se uvidí. Umím to naladit. Měl jsem to proto tak rychlý…“

„Škoda první motorky,“ litoval Jakub Valkovič. „Zdálo se mi, že je lepší, ale ve druhé jízdě prasklo výfukové koleno. Musel jsem jet na druhé motorce. První jízdu ještě nebyla naladěná, pak jsem dvakrát vyhrál, takže to nebylo špatné.“

„Dobrý,“ usmíval se Patrik Mikel. „Konečně mi to sedlo, starty byly lepší. Pořád to není tam, kde chcu, aby to bylo. Ale hlavně, že je tam postup. Je vidět, že to má cenu.“

Jaroslav Petrák – na snímku před Petrem Chlupáčem – se trojky nedočkal

„Jsem unavenej‘, nevyspalej‘, takovej‘ jsem nebyl ve svý formě,“ vyprávěl Jaroslav Petrák. „Mohlo to bejt‘ lepší. Nezklamal jsem až na tu poslední jízdu. Chtěl jsem i nějakou trojku a myslel jsem, že mi to tam vyjde. A nevyšlo to. Dráha byla pěkná, hlavně to bylo rychlý.“

„Nevím, nestíhal jsem to sledovat,“ reagoval Martin Gavenda na klasický dotaz magazínu speedwayA-Z, jaké to bylo. „Já nic moc, nemůžu se trefit do převodů, aby to tady rozumně fungovalo.“

Společný snímek všech účastníků

„Pěkný závody,“ hodnotil Michal Škurla. „Jeden defektík, ale jinak super. Škoda první jízdy, nebylo to ještě dochytaný. Ve druhý jízdě přišel ten defekt z druhýho místa. Ale jinak to byl dobrej‘ trénink na extraligu zejtra, člověk aspoň ví, s čím začít.“

„Moc mi to tady nešlo,“ připouštěl Jan Macek. „Dráha mi nesedla, moc tahala za ruce. Dvakrát jsem během závodu lehnul. Jednou kvůli motoru, podruhé to byla moje chyba. Měl jsem si to nadjet, nenadjel jsem si to a taky jsem na to doplatil.“

Filip Hájek létá nad hlavami svých kolegů
1. AK Markéta Praha 29
Jan Kvěch 2 3 1 – 3 9(2)
Ondřej Smetana 3 3 2 – 8
Filip Hájek 2 – 0 3 1 6(1)
Petr Chlupáč 1 1 2 2 6(1)
2. Speedway Club Žarnovica 24
Zdeněk Holub, Praha 3 3 3 3 3 15
Jakub Valkovič 1 2 0 3 3 9
Michal Danko 0 0 E – M 0
3. AMK ZP Pardubice 21
Martin Gavenda 2 1 – 1 1 5(1)
Patrik Mikel E 3 1 3 1 8(1)
Daniel Šilhán – 0 – 0 0
Jaroslav Petrák 2 2 2 2 8(1)
4. Walbo Railway Kopřivnice 14
Michal Škurla, Praha 1 E 2 3 2 2 10
Jan Macek 0 1 0 2 F 0 3(1)
Roman Marek X – 1 – 0 1(1)
Zdeněk Holub (bílá) vyhrál všech pět svých jízd a na snímku vede před Jaroslavem Petrákem

Konečná prvoligová tabulka:

bilance výsledků malé body velké body
1. Praha 4-0-0-0 123 12
2. Kopřivnice 0-3-0-1 85 10
3. Žarnovica 0-1-2-1 75 8
4. Pardubice 0-0-2-2 74 6
Jan Kvěch (bílá) právě odstartoval na Romana Marka

Foto: Karel Herman

Michal Škurla (červená) letí do čela, avšak Patrik Mikel (žlutá) a Jaroslav Petrák (bílá) drží v šachu jeho parťáka Jana Macka (modrá)

Slovenskou Žarnovicu čeká víkend české ligy

Žarnovica – 11. července
Víkend s dvojicí závodů českého šampionátu není ve slovenské Žarnovici žádnou novinkou. Ostatně ani kombinace první ligy a extraligy. To však neznamená, že by nás během nejbližších volných dnů čekala fádní podívaná. První liga již má s největší pravděpodobností jistého vězte, jenže extraliga se dostává do stadia, kdy o titul jde až v první řadě.

 


Tipujte:

Kdo se stane vítězem sobotní první ligy v Žarnovici:

View Results

Loading ... Loading ...

Pražané jedou pro titul ve třech

Michal Danko letos již několikrát přesvědčil, že roste v kvalitního závodníka

Po třech triumfech na Markétě, v Kopřivnici a svitavské Cihelně nemůže mít první liga jiného leadera než závodníky pražské Markéty. Borcům z české metropole vlastně stačí samotná účast, jelikož není pravděpodobné, že by v sobotu skončili poslední a Kopřivnice vyhrála o čtyřiadvacet bodů.

Na vyvrcholení první ligy bude chybě Petr Chlupáč, protože jej Rawicz povolal do své sestavy pro výjezd do Krakova. Celek proto přijede ve třech s Ondřejem Smetanou, Janem Kvěchem a Filipem Hájkem.

Personální trable řešili domácí, protože tandemu prvoligových koučů Mariánu Šebianovi a Luboši Šmondrkovi zbyli pouze Jakub Valkovič a Michal Danko. Oba včera pilně trénovali, přičemž za sparingpartnera kromě Jána Mesiárika neměli nikoho menšího než Pavla Tonhauzera. Velká postava slovenských plochodrážních dějin oba juniory proháněla především na startech.

Motocykly Jakuba Valkoviče budou potřebovat o poznání více koníků navíc, než je síla jeho otce Štefana

O hostování projevil zájem Zdeněk Simota, nicméně by nebylo moudré nechat svého extraligového soka trénovat na ovále v předvečer klíčového mítinku. A tak se nakonec se slovenskou vestou představí Zdeněk Holub, který však shodou okolností v neděli přejde do tábora soupeřů. Jeho jmenovce Simotu pak čeká slovinská liga v Lendavě.

Lubomír Vozár přiveze čtveřici Patrik Mikel, Martin Gavenda, Jaroslav Petrák a Daniel Šilhán, zatímco kopřivnický Tomáš Wanke se bude opírat o trojici Michal Škurla, Jan Macek a Roman Marek. Účast Martina Málka nebyla možná kvůli jeho startu na pouťáku na trávě v Aduardu.

Předpokládané sestavy sobotní první ligy:

SC Žarnovica: Jakub Valkovič, Michal Danko, Zdeněk Holub (Praha)
ZP Pardubice: Patrik Mikel, Martin Gavenda, Jaroslav Petrák, Daniel Šilhán
Markéta Praha: Ondřej Smetana, Jan Kvěch, Filip Hájek
Walbo Railway Kopřivnice: Michal Škurla (Praha), Jan Macek, Roman Marek

 


Tipujte:

Kdo vyhraje nedělní žarnovickou extraligu?

View Results

Loading ... Loading ...

Škatulata, škatulata, hejbejte se

Komu bude tleskat Martin Vaculík tentokrát, ukáže nedělní odpoledne

Pro nedělní šesté kolo extraligy odkryli domácí, do názvu jejich INTERTEAMu se před vlastním publikem dostává i Žarnovica, velice brzy. Pochlubili se Martinem Vaculíkem a Andersem Thomsenem, což se v květnu ukázalo jako klíčový moment pro triumf. Jejich start zůstává v platnosti, jenže dnes po obědě si Tomáš Topinka do sestavy své Markéty stáhnul Zdeňka Holuba.

Právě on měl v plánech Jána Daniely být klíčovým mužem, jenž by podpořil obě esa v útoku na vítězství, které by nadnárodní tým dostalo na samotný práh mistrovského titulu. Jsou tu ale Filip Hájek, jenž na přeboru ve Svitavách dal najevo, že krize po pádu při Vildeho memoriálu může být zažehnána. A pochopitelně Jakub Valkovič, jenž má na svém ovále oprávněné ambice vytrhnout svému koučovi trn z bolavé paty. V jednání je i hostování Jana Macka, což by INTERTEAMu umožnilo jet strategii se silným náhradníkem.

Zdeněk Holub kráčí ve vestě INTERTEAMu, nicméně v neděli nastoupí za Prahu

Proč Pražané sáhli po Zdeňku Holubovi, je nasnadě. Josef Franc, který se po finále v Mühldorfu cítí v pořádném dlouhodrážním laufu, vyrazil na pouťák do Marmande, jenž se jezdí tradičně v předvečer pádu Bastily. V té době byl ve hře jistý polský závodník, o jehož jménu však lze jen spekulovat, z jehož nedělního startu v Žarnovici ovšem sešlo.

A protože Pavel Ondrašík, jenž v neděli zaskočí za Tomáše Topinku, bude mít k dispozici Petra Chlupáče, Zdeněk Holub doplní osvědčený pražský kvartet. Zatím zůstává otázkou, jestli bude náhradníkem on nebo Ondřej Smetana či Michal Škurla. Zatím se neví ani, zda se povinným juniorem stane Jan Kvěch či Petr Chlupáč.

Eduard Krčmář je eso v rukávu Milana Macha

S Jakubem Valkovičem staženým do INTERTEAMu a Martinem Málkem v Nizozemí, může jet Milan Mach vlastně jen se čtyřmi muži v sestavě. Jsou stejní jako ve Slaném čili Eduard Krčmář, Jakub Jamrog, Zdeněk Simota a Milan Dobiáš na postu povinného juniora.

Lubomír Vozár již minulý týden ohlašoval výraznou změnu v sestavě, což by nasvědčovalo povolání Patryka Dudka. Navíc když kuloáry rezonovaly o závodníkovi z cyklu Speedway Grand Prix. V sobotu v Hallstaviku se však v boxu Martina Vaculíka o své cestě do Žarnovice zmiňoval Matej Žagar. Ale opusťme raději tenký led spekulací a držme se prozatím známých skutečností.

Duely Václava Milíka (žlutá) s Martinem Vaculíkem (modrá) budou jistě peprným kořením nedělního odpoledne v Žarnovici

Vestu Pardubice oblékne Václav Milík, jenž se bude přesunovat z ouvertury evropského šampionátu v Güstrowě. Přítomnost Daniela Šilhána svědčí, že na východě Čech jsou připraveni i na alternativu, že by něco neklapl. Náhradníkem bude buď on, čemuž by dosavadní praxe nahrávala, nebo onen tajemný cizinec. Při absenci Hynka Štichauera si další místa v sestavě rozeberou Patrik Mikel, Martin Gavenda a Jaroslav Petrák.

Předpokládané sestavy nedělní extraligy:

SC INTERTEAM Žarnovica: Martin Vaculík, Anders Thomsen (DK), Jakub Valkovič, Filip Hájek, Jan Macek (Kopřivnice)?
Markéta Praha: Ondřej Smetana, Michal Škurla, Zdeněk Holub (INTERTEAM), Petr Chlupáč, Jan Kvěch
3ton Slaný: Eduard Krčmář, Jakub Jamrog (PL), Zdeněk SImota, Milan Dobiáš
ZP Pardubice: Václav Milík, Patrik Mikel, Martin Gavenda, Jaroslav Petrák, kuloární drby mluví o Mateji Žagarovi (SLO)

Foto: Karel Herman a Pavel Fišer

Marodka trápí žarnovické manažery

Žarnovica – 4. července
O příštím víkendu se žarnovičtí fanoušci mohou těšit na závodní víkend plný české ligy. V sobotu zde vyvrcholí první liga, aby hned na druhý den pokračovala svým sedmým kolem extraliga. Stále hlasitěji se hovoří o startu nejen Martina Vaculíka, ale i Anderse Thomsena. Jenže problém je domácí marodka. A protože si v Daugavpilsu polámal ruku i Daniel Klíma, do Slaného již letěla zpráva, že Milan Mach nebude moct znovu využívat hostování Jakuba Valkoviče.

 

Michal Tomka půjde na další lékařskou kontrolu koncem měsíce

INTERTEAM je na čele extraligové tabulky a domácí závod by mohl být dalším odrazovým můstkem pro závěrečnou fázi jeho útoku na titul na podzim. Ten je ostatně i obrovskou motivací pro Martina Vaculíka.

Příští neděli se sestava INTERTEAMu jeví jako hotová věc. Martina Vaculíka a Anderse Thomsena, jenž svůj start přislíbil již při červnové kvalifikaci o Speedway Grand Prix 2020, doplní na postu juniora Jakub Valkovič a Zdeněk Holub a Filipem Hájek.

Nicméně mnohem problematičtější je žarnovická sestava pro sobotní první ligu. Patrik Búri si po loňských těžkých zraněních letos střihnul jen jedny saské šroubky, aby poznal, že jeho rehabilitace si žádá ještě rok závodní pauzy.

Michal Tomka si polámal ruku při druhé letošní extralize v Kopřivnici a další kontrolu u lékařů má na programu až do konce měsíce. Pak přišla smůla Davida Pacalaje, jenž si minulý měsíc v Güstrowě potrhal vazy v kotníku. Neštěstí zkrátka a dobře nechodí po horách, ale po lidech. A do třetice se do stavu nemocných dostal Ján Mihálik.

Michal Danko (vpravo) v první lize nastoupí, avšak Ján Mihálik (vlevo) je zraněný

Ten v sobotu večer při evropském šampionátu dvojic v Terenzanu vymetl díru. Přeletěl přes řidítka, přičemž se mu pravá noha zachytila pod motorem.  S opuchlým kotníkem chlazeným ledem a s bolestmi tlumenými medikamenty mítink dokončil, avšak v nemocnici v Žiaru nad Hronom později přišli na frakturu jedné z kůstek.

Marián Šebian a Luboš Šmondrk, kteří mají ve Speedway Clubu na starosti první českou ligu, budou mít příští sobotu k dispozici pouze Jakuba Valkoviče a Michala Danka. Protože reglementy ukládají povinnost minimálně tříčlenné sestavy, budou muset sehnat minimálně jednoho českého závodníka na hostování.

Foto: Pavel Fišer

Prvoligový titul je v zásadě hotovou pražskou záležitostí

Svitavy – 11. května
Chemikové by rozhodně vyřešili výsledek rovnice, kdy se smích CH4O s H20. Plochodrážníci však dobře vědí, že zůstane-li nádoba s metylem dlouho otevřená, palivo jejich motorů na sebe naváže spoustu vody. A pak motocykl nejede a nejede. Přesně tento problém se řešil během tréninku dnešního třetího kola první ligy ve Svitavách. Nicméně novodobá metylová aféra neměla čas se rozvinout, když se mladý pražský kvartet jal ovládat další mítink. Ať Zdeněk Schneiderwind poslal na ovál kohokoliv, vždy si do programu zapisoval výsledné skóre 5:1. Až na rozjížďku s číslem deset, v níž Martin Málek porazil Jana Kvěcha a Jan Macek nedal šanci Filipu Hájkovi. Každopádně, když Petr Chlupáč protnul jako první metu čtrnácté jízdy, bylo definitivně rozhodnuto nejen o dalším triumfu Markéty, ale i o jejím titulu. Není totiž příliš pravděpodobné, že by v Žarnovici v půli července skončila poslední a na vítěznou Kopřivnici ztratila třiadvacet bodů. Severomoravští železničáři dnes byli druzí, zatímco Pardubice postupně vyšouply oslabenou Žarnovicu z třetí pozice a vůbec prvně v letošní první lize přišli na pódium.

Stupně vítězů s Kopřivnicí, Prahou a Pardubicemi

Praha bez ztráty bodu

Ján Mihálik (vlevo) a Michal Danko sledují trénink

Trénink netrval dlouho a Jaroslav Petrák se vracel zpátky do depa po svých. Po něm Filip Hájek a další. Bylo jasné, že závada nebude na přijímači závodníků řečeno historickou televizní hantýrkou. A vskutku se našla. Pořadatelé totiž nedovřeli sud s metylem a ten na sebe vázal vodu, která motocyklům nebyla rozhodně po chuti.

A tak přišel na řadu jiný sud. Do závodu vykročila nejlépe pražská Markéta. Petr Chlupáč s Janem Kvěchem v rozjížďce s číslem jedna v rozjížďce s číslem jedna odvedli Martina Gavendu a Danielem Šilhánem. Na další duel s Pardubicemi vyměnil Zdeněk Schneiderwind Filipa Hájka za Ondřeje Smetanu. A ten spolu s Petrem Chlupáčem změřil Martina Gavendu a Patrika Mikela.

Petr Chlupáč a Jan Kvěch otevřeli skóre úvodním triumfem 5:1 nad Pardubicemi

Kopřivnice neměla tak dramatický nástup jako Pražané. Hostující Michal Škurla již v první výjezdu druhé jízdy podjel Jakuba Valkoviče, který jej v úvodním oblouku objel. Ale Martin Málek si ještě nedal do souvislostí své technické problémy se špatným metylem.  Dlouho trčel na poslední příčce, než se v prvním oblouku posledního okruhu přece jen dostal před Jána Mihálika.

Jan Macek popisuje příčiny svého pádu v rozjížďce s číslem tři:

„Bylo to moc hluboký a měl jsem novou gumu.“

Petr Chlupáč (červená) a Ondřej Smetana (modrá) jdou před Jaroslava Petráka (žlutá)

Ob jednu rozjížďku Michal Škurla triumfoval stylem start – cíl. Za sebou měl Jana Macka, který se ovšem ve druhé zatáčce přetočil a upadl. Jakub Valkovič s Michalem Dankem tím pádem vyjeli remízu. A jejich celek disponoval pěti body. Pardubice měly dva, Kopřivnice sedm a neporažená Praha pochopitelně deset.

O přestávce před druhou sérií se drobně rozpršelo, avšak šlo o epizodu stejně zanedbatelnou jako časově omezenou.  V rozjížďce s číslem pět se Pardubicím podařilo prvně zvítězit. Patrik Mikel a Jaroslav Petrák odstartovali jako jeden muž. Martin Málek je v první zatáčce zvenku rozdělil. Později se dotáhnul i na Patrika Mikela, předjet jej však nedokázal.

Martin Málek (bílá) útočí na Patrika Mikela (modrá) a Jaroslava Petráka (červená)

V sedmé jízdě ovšem Martin Málek kraloval spolu s Michalem Škurlou a spráskali Jaroslava Petráka a Daniela Šilhána. Podobným stylem Praha dvakrát vyřídila Žarnovicu. V šesté jízdě Ondřej Smetana a Filip Hájek odvedli Jána Mihálika a Michala Danka. Rozjížďka s číslem sedm viděla hladký triumf Ondřeje Smetany a Jana Kvěcha před zraky Jakuba Valkoviče, když Ján Mihálik skončil ve třetím kole s přetrženým řetězem.

 

Rozhodnuto prakticky před finálovými jízdami

Ondřej Smetana (červená) a Filip Hájek (modrá) vodí Jána Mihálika (bílá) a Michala Danka (žlutá)

Praha dvacet, Kopřivnice čtrnáct a Pardubice se Žarnovicou po sedmi. Takové skóre předznamenalo počátek poslední série základní části. Pardubičané v ní zhurta udeřili na Žarnovicu. V deváté jízdě nedali Patrik Mikel s Jaroslavem Petrákem ani náznak šance Jánu Mihálikovi s Michalem Dankem. Jedenáctá jízda zprvu nabídla stejný scénář, když se Martin Gavenda a Patrik Mikel ujali vedení současně s letem pásky. Něco takového se ovšem nelíbilo Jakubu Valkovičovi.

Martin Gavenda sice levického maturanta zavřel po startu na vnitřní čáru, ale on mu to ve druhém oblouku vrátil zespodu i s úroky. Přesto se však Pardubice od Žarnovice odpoutaly natolik, že sebraly Slovákům vidinu pódia.

Jan Macek (žlutá) a Martin Málek (bílá) osnují porážku Filipu Hájkovi (modrá) s Janem Kvěchem (červená)

Rozjížďka s číslem deset viděla nejen první bodovou ztrátu Prahy, ale i její první prohru. Martin Málek zamířil neomylně do čela a přitom se v nájezdu vůbec nepáral s Janem Kvěchem. Pražan posléze bojoval až do cíle, ale březolupský závodník s vestou železničářů mu ukázal, kdo je doma pánem. Jan Macek za nimi nepustil ke slovu Filipa Hájka.

Michal Škurla vysvětluje svou absenci na roštu dvanácté jízdy:

„Dohodli jsme se, že každej‘ necháme Sindy jednu jízdu.“

Ján Mihálik (modrá) překonává Filipa Hájka (červená)

Kopřivnice stála již jen o čtyři body za Prahou, nicméně její kouč Richard Dufek místo Michala Dudka poslal k rozjížďce s číslem dvanáct náhradnici Sindy Weber. A Filip Hájek s Petrem Chlupáčem dovezli do pražských boxů pět bodů, byť je Jan Macek zejména ve druhé zatáčce nebezpečně ohrožoval.

Bylo v zásadě rozhodnuto. Finálový program zahájil Michal Škurla svým hladkým triumfem. V první zatáčce se ale Jaroslav Petrák přesunul ze čtvrtého místa rovnou za jeho záda. Ve výjezdu byl však Filip Hájek zase druhý. Pardubickému matadoru nepracoval dobře motor a záhy byl zase poslední. Naproti tomu Jánu Mihálikovi nestačila třetí příčka, takže v závěru předčil ještě Filipa Hájka.

Petr Chlupáč ve čtrnácté jízdě odrazil útok Martina Málka vnějškem prvního oblouku, čímž definitivně posunul Prahu na nejvyšší stupeň pódia před Kopřivnici. Michal Danko předčil Daniela Šilhána a udržel Žarnovicu teoreticky ve hře o třetí místo. To by ovšem Jakub Valkovič musel vyhrát patnáctou jízdu za současné podmínky nuly Patrika Mikela.

Patrik Mikel (bílá) před sebe Jakuba Valkoviče nepustil

Před závěrečnou rozjížďkou měl honičku Jan Kvěch, který přijel v nesprávném povlaku. Stihnul jej však vyměnit včas pro svůj triumf stylem start – cíl. Patrik Mikel v úvodním oblouku objel Jakuba Valkoviče, čímž potvrdil třetí pozici Pardubic.

 

Hlasy z depa

Ondřej Smetana (bílá) a Jan Kvěch (žlutá) právě odstartovali na Jakuba Valkoviče (červená) s Jánem Mihálikem (modrá)

„Dneska jsem tu byl ani nevím proč,“ říkal Ondřej Smetana. „Kluci by to vyhráli i beze mě. Ale jsem rád, že jsem si zajezdil. Sem se až tak často nepodíváš. Za mě spokojenost, dráha byla pěkná. Sice mě překvapili s vodou v metylu, ale všechno se napravilo.“

„Pěkný závody,“ usmíval se Jan Kvěch. „Učil jsem se startovat. Dal jsem tam konečně něco, co bud fungovat. Vyhráli jsme, od toho tady jsme, abychom vyhrávali.“

„Dobrý to bylo,“ bylo konečně Filipu Hájkovi zase do řeči. „Zlepšilo se to. Střídal jsem moc motorů a motorek a teď jsem se vrátil k tomu, co bylo minulej‘ rok. Kluci jeli suprově, pomáhali jsme si navzájem. Bylo to super.“

Michal Škurla s Martinem Málkem dumají v depu nad motocyklem

„Super závody, krásný závody,“ pustil se Michal Škurla do superlativů. „A proběhlo to rychle. Ve dvanáctý jízdě mě vyndal, protože jsme se dohodli, že každej‘ necháme Sindy jednu jízdu.“

„Samé technické problémy…“ odtušil Martin Málek. „Byl tady nekvalitní metyl. Nenatočili jsme motorku a hledali problémy, kde nebyly. V tréninku mi to nejelo, metyl se ještě nezředil. Přehodili jsme karburátot a dvakrát mi natekl metyl do motoru. Jelo mi to až ve čtvrté jízdě, kdy jsem karbec sešteloval. Sice jsem vyhrával jízdy, ale nechtělo to jet. Eda Kutač makal jak v týmu formule jedna. Závod plný stresu a technických problémů, ale suprové druhé místo. Celkově spokojenost, ale byla to makačka.“

„Pěkné závody,“ pochvaloval si Jan Macek. „Odsejpalo to, ale nebýt toho prvního pádu, moh! Jsem dojet druhý. Když jsem spadnul podruhý, neměl jsem dobrý start, to už bych nedojel. Ale zkoušel jsem to.“

Patrik Mikel ujíždí Jakubu Valkovičovi

„Super,“ bilancoval Patrik Mikel. „Škoda první jízdy. Nepovedl se mi start. Zkoušel jsem venek, ale tam mi to taky nebralo. Pak jsme to doladili a bylo to super. Starty dobré, jízda dobrá, dráha skvělá.“

„Úplně na prd,“ rozhodil rukama Jaroslav Petrák. „Začalo to, že si mysleli, že místo metylu budeme jezdit na vodu. Neposlouchalo mě to, breptalo to, když jsem potřeboval, aby to jelo, zakuckalo to. A když se člověk do toho opře, překazej‘ mu to mlaďáci. Jinak by to bylo dobrý.“

„Horší výkon,“ připouštěl Jakub Valkovič. „Nedařily se mi starty, neměl jsem rychlost, netrefili jsme nastavení. Ale osm bodů není špatných. Mohlo být aspoň třetí místo, ale nepodařilo se…“

Petr Chlupáč s Janem Kvěchem vodí pardubický tandem Martin Gavenda – Daniel Šilhán
1. AK Markéta Praha 34
Petr Chlupáč 3 2 – 2 3 10(2)
Jan Kvěch 2 – 2 2 3 9(2)
Filip Hájek – 2 0 3 1 6(1)
Ondřej Smetana 3 3 3 9
2. Walbo Railway Kopřivnice 24
Michal Škurla, Praha 3 3 2 – 3 11(1)
Martin Málek, Slaný 1 2 3 3 2 11
Jan Macek F – 1 1 F 2
Sindy Weber, D (ACCR) E 0 0
3. AMK ZP Pardubice 18
Martin Gavenda 1 1 – 1 3
Daniel Šilhán 0 – 0 – 0 0
Patrik Mikel 0 3 3 3 2 11
Jaroslav Petrák 1 1 2 0 4(1)
4. Speedway Club Žarnovica 14
Jakub Valkovič 2 2 1 2 1 8
Ján Mihálik 0 1 E 1 2 4
Michal Danko 1 0 0 0 1 2(1)
Jakub Valkovič (bílá) se snaží proniknout do čela mezi Martinem Málkem (modrá) a Michalem Škurlou (červená)

Aktuální prvoligová tabulka:

bilance výsledků malé body velké body
1. Praha 3-0-0-0 94 12
2. Kopřivnice 0-3-0-0 71 9
3. Žarnovica 0-0-2-1 51 5
4. Pardubice 0-0-1-2 53 4
Patrik Mikel (modrá) a Jaroslav Petrák (červená) se snaží vyšachovat Martina Málka (bílá)

Foto: Karel Herman

Jan Kvěch slaví třetí pražský triumf a potažmo i titul

Pražané mohou získat první letošní titul na klasické dráze

Svitavy – 10. května
Přestože hlavní plochodrážní sezóna stojí vlastně stále na svém počátku, první liga bude mít v sobotu po svém třetím závodě ve Svitavách většinu svého programu za sebou. A co víc, pokud Pražané vyhrají i potřetí a Pardubice nebo Žarnovica skončí před Kopřivnicí, budeme znát mistry ještě před červencovým vyvrcholením na slovenském Tekove.


Tipujte:

Kdo vyhraje sobotní první ligu ve Svitavách?

View Results

Loading ... Loading ...

Pardubice se v závodě na svém tradičním prvoligovém domácím ovále opřou o dva seniory a dva juniory. Daniel Šilhán a Patrik Mikel budou v hlavní sestavě stejně jako Martin Gavenda, zatímco Jaroslav Petrák byl nominován na post náhradníka. Stejnou filozofii týmotvorby zastává i Praha s Petrem Chlupáčem, Janem Kvěchem, Filipem Hájkem a Ondřejem Smetanou, který bude vozit náhradnickou čtrnáctku.

Při zranění ruky, které Roman Marek utrpěl během tréninku slánského přeboru, musela Kopřivnice oslovit opět dva hosty, a sice Michala Škurlu a Martina Málka. Nemůže chybět neustále se zlepšující Jan Macek a do železničářské sestavy se vrací rovněž Sindy Weber.

Zlomená ruka při nešťastném konci kopřivnické extraligy vyřadila z žarnovického týmu Michala Tomku. David Pacalaj se stále zotavuje z nemoci, jež ho sklátila minulý víkend. Zítra proto uvidíme v akci jen tři Slováky, kteří budou pokračovat na pohár přátelství do Diedenbergenu. Budou jimi Jakub Valkovič, Ján Mihálik a překvapení sezóny Michal Danko.

Oficiálně nahlášené sestavy:

AMK ZP Pardubice: 1 Martin Gavenda, 2 Daniel Šilhán, 3 Patrik Mikel, 13 Jaroslav Petrák
AK Markéta Praha: 4 Petr Chlupáč, 5 Jan Kvěch, 6 Filip Hájek, 14 Ondřej Smetana
Walbo Railway Kopřivnice: 7 Michal Škurla (Praha), 8 Martin Málek (Slaný), 9 Jan Macek, 15 Sindy Weber (D – ACCR)
SC Žarnovica: 10 Jakub Valkovič, 11 Ján Mihálik, 12 Michal Danko, 16 neobsazeno
Pardubičané v Kopřivnici: Jaroslav Petrák, Patrik Mikel, Daniel Šilhán, Martin Gavenda a kouč Lubomír Vozár

Foto: Karel Herman