Archiv pro rubriku: MČR 1. liga

Česká liga zůstává v zásadě stále otevřená

Pardubice – 21. ledna
Účastníci obou ligových soutěží se v pondělí účastnili telefonické konference o podobě extraligy a první ligy. Pavel Ondrašík, Petr Moravec, Milan Mach, Vladimír Vopat a Tomáš Wanke si vyměnili informace a názory a dospěli k provizornímu řešení extraligy a první ligy.

 

Pražskou Markétu by extraliga měla čekat v červnu

Lépe na tom je první liga. V současné době jsou přihlášeny čtyři celky. Pravidla se oproti letošku nemění a Praha, Kopřivnice, Pardubice a Žarnovica si potvrdily termínový kalendář. Nicméně loňské zkušenosti dokládají, jak se všechno může v časovém horizontu rychle změnit. A to tím spíše, když pořadatelé logicky upřednostňují závody s diváky v hledišti.

A první liga má vyvrcholit ještě během jara. U extraligy může dojít k termínovým změnám z titulu případné úpravy kalendářů FIM a FIM Europe. Vyšší česká divize má prozatím tři potvrzené startující, a sice Praha, Pardubice a Slaný.

Zájem sice deklarovaly i SC INTERTEAM a Kopřivnice, nicméně aktuální situace v celé zemi jejich nadšení prozatím zchladila. Proto o definitivních pravidlech a podobě soutěže se rozhodne nejpozději 30. dubna, ačkoliv si přihlášené celky potvrdily termíny svých závodů.

V Kopřivnici uvidí první ligu, extraligu zřejmě ne

„Účastníci extraligy deklarují, že mají absolutní zájem tuto soutěž absolvovat, a udělají vše pro to, aby se uskutečnila,“ říká Petr Moravec, předseda komise. „Dále preferují, aby se soutěž uskutečnila se čtyřmi účastníky podle pravidel platných v roce 2020. Přesto jsou připraveni přijmout i jiný rozpis závodu v případě nutnosti. Jako jedna z variant se jeví podobný, nikoliv identický rozpis, který byl použit v závodě mistrovství světa juniorů 2020 v Pardubicích pro závod tří družstev.“

Prozatímní podoba české ligy 2021:

1.liga: 20.4. Praha
8.5. Kopřivnice
29.5. Svitavy
30.5. Žarnovica
extraliga: 26.5. Pardubice
22.6. Praha
23.6. Slaný

Foto: Pavel Fišer

Při lámání chleba vítězství v závodě i v první lize si Markéta utrhla větší krajíc

Kopřivnice – 5. září
Plochá dráha lidem v Kopřivnici lidem po více než roční pauze způsobené rekonstrukcí Letního stadiónu evidentně chyběla. A tak si vyvrcholení kraťoučké první ligy ve sluncem zalitém odpoledni na nepřízeň diváků rozhodně stěžovat nemohlo. Radost jim dělal místní tým, který v úvodních duelech proti Žarnovici a Pardubicím neztratil ani bod, zatímco Pražané něco podobného rozhodně říci nemohli. Avšak chleba se měl teprve lámat. Zdeněk Simota nestihnul rozpálený motocykl připravit ke startu v sedmé jízdě a Tomáš Wanke musel improvizovat s náhradníkem Larsem Skupieněm, jehož poté nemohl užít ve druhém duelu proti Markétě. Navíc Polák v tom prvním v rozjížďce s číslem devět upadl. Závodníci z metropole již inkasovali titul, avšak vítězství bylo před vyvrcholením ve finálové části stále ve hře. Ve třinácté jízdě zvýšil kopřivnickou naději Lars Skupieň, který porazil Jan Kvěcha. Ovšem hned vzápětí triumfoval Daniel Klíma a po něm i Filip Hájek, ačkoliv mu unikal vzduch ze zadní pneumatiky. Pražané tak opouštěli Moravu nejen jako prvoligoví přeborníci, ale i vítězové posledního závodu. Ostatně v první lize neprohráli jediný mítink již třetí sezónu v řadě.

Stupně vítězů

Kopřivnice bere pouze maxima

Pražané na improvizovaném nástupu

Kdeže zůstal ubrečený srpen se svými slejváky?! Začátek září byl jako malovaný a také dnes se sluníčko hnalo nebeskou bání jako zběsilé, aby už konečně byla čtrnáctá a na Letní stadión se po dlouhé rekonstrukci konečně po flat tracku vrátila ve své nejlepší podobě rovněž plochá dráha. Jenže to zase prrr, takových dychtivců bylo více a věrní kopřivničtí fanoušci nikdy nenechali pořadatele ve štychu svým trucováním za šedivým závojem deštivých mraků. Takže slunce, neslunce, u pokladen stály dlouhé fronty, tak se holt na vyvrcholení letošní kraťoučké první ligy muselo čekat o pár minut déle.

Každé čekání, byť sebedelší čeká jednou jeho konec. Klasické nástupy jsou letos pasé, závodníci se projeli před tribunou na svých motocyklech, zatímco jejich manažeři zaujali místo v přívěsném vozíku sajdkáry. A pak už se šlo na věc. Pravda, páska prahla po místě na výsluní, takže se v rozjížďce s číslem jedna zasekla. Na její omluvu je nutno podotknout, že při druhém pokusu už vystřelila v ústrety slunečné oblohy s energií měsíční rakety.

Kopřivnický tandem Jan Macek (červená) – Zdeněk Simota (modrá) míří před zraky Jakuba Valkoviče (bílá) k prvnímu triumfu

Kopřivnický kouč Tomáš Wanke musel oželet Josefa France i Martina Málka, kteří jeho týmu pomáhali na stupně vítězů úvodního kola v Žarnovici. A tak se domluvil se Zdeňkem Simotou. Plzeňský Jihočech rezignoval na středeční šampionát republiky jednotlivců, takže dnes absolvoval svůj vůbec první letošní závod. Zatímco Jan Macek odstartoval jako plochodrážní pánbůh, on v první zatáčce podjel Jakuba Valkovič. Domácí začali skvělým 5:1 a maximálním možným poměrem převálcovali Žarnovicu, jíž nepřijel David Pacalaj, rovněž v rozjížďce s číslem tři.

Místo začínajícího Radka Bambucha vyjel na ovál náhradník Lars Skupieň. Sotva se dostal na ovál, na protilehlé rovince si zkusil start. A rovnou přesedl na druhý motocykl, který chystal jeho mechanik. Po chvilce už kryl záda Janu Mackovi, který opět odstartoval jako z partesu. Kopřivnice v ten moment vedla závod proto, že Praha nedokázala zatočit s Pardubicemi tak razantně jako domácí se Slováky.

Jan Kvěch (modrá) útočí na Hynka Štichauera (bílá)

Ve druhé jízdě sice Daniel Klima vyhrál stylem start – cíl, avšak Petr Chlupáč uvízl za Hynkem Štichauerem a Zdeňkem Holubem. Nevzdal se, zejména v závěrečném kole měl progres na dosah, leč Zdeněk Holub jej před sebe nepustil. Daniel Klíma zopakoval své velké sólo rovněž v rozjížďce s číslem čtyři.

Michal Pospíšil šteloval Janu Kvěchovi spojku ještě na dráze, ale jeho závodník přece jen odstartoval poslední. V první zatáčce předčil Jaroslava Petráka. V poslední zatáčce se nalepil na zadní kolo Hynka Štichauera, avšak podjet ho již nedokázal.

Jan Macek (bílá) a Lars Skupieň (žlutá) vedou před Hynkem Štichauerem (červená) a Zdeňkem Holubem (modrá)

Pražané se ve druhé sérii měli namlsat na žarnovický účet. V šesté jízdě Petr Chlupáč a Filip Hájek změřili Jána Mihálika, který v závěru svůj odstup snižoval, a Rastislava Ciferského. Jakub Valkovič sice přišel na správný set up, ale v rozjížďce s číslem osm nebyl dost pohotový. Petr Chlupáč a Jan Kvěch se mezitím stačili zformovat do ideální dvojice, jejímž postavením nebyl nikdo schopný otřást.

Jan Macek neskrývá uspokojení po svém třetím triumfu v rozjížďce s číslem sedm:

„Jede to. Starty nevyhrávám, ale první tři, čtyři metry to chytne krásnou šponu. Zvedne se to, tak to zasednu a jsem rychlej‘.“

Jakub Valkovič (4) vs. Petr Chlupáč (11)

Z vítězné trajektorie neuhnula ani Kopřivnice. Lars Skupieň  a Zdeněk Simota v rozjížďce s číslem pět s přehledem změřili Zdeňka Holuba a Jaroslava Petráka. Jenže ob jízdu později se dlouho čekalo na Zdeňka Simotu, aby se na ovále nakonec objevil opět Lars Skupieň.

„Mělo to rychlej‘ spád, přijel jsem z jízdy, měl jsem jet na další, na motorce bylo všechno rozpálený, proto jsem řek‘, ať jede Lars,“ popisoval Zdeněk Simota. Jan Macek spolu s polským závodníkem odvedlo Hynka Štichauera a Zdeňka Holuba, aby do kořivnických boxů přivezli čtvrté pětibodové maximum.

 

Praha v první lize prostě neprohrává

Po pádu Larse Skupieně se devátá jízda musela ještě jednou zastavit

Kopřivnice se svými dvaceti body před poslední sérií základní části vedla o tři body před Prahou, o třináct před Pardubicemi a o celých šestnáct před Žarnovicou. Jenže vystřídání Zdeňka Simoty Larsem Skupieněm přineslo Tomáši Wankemu problém. Na dvojici duelů s Prahou mohl svého náhradníka poslat už jenom jednou.

Stalo se tak v rozjížďce s číslem devět, která se ukázala pěkně zapeklitou. Lars Skupieň se chytil kšiltem své přilby o zvedající se pásky. Jenže na vině bylo tarokující startovací zařízení, které se dostalo do centra pozornosti hned vzápětí. Při restartu totiž zvedlo pásku jen na jedné straně zrovna, když si Jan Kvěch připravil krásnou kolej. Napotřetí byl start konečně regulérní.

Jan Macek (bílá) útočí na Daniela Klímu (červená)

Jan Kvěch a Petr Chlupáč se usadili ve vedení. Lars Skupieň na ně udeřil zvenku, ale ve druhém nájezdu druhého okruhu letěl rovnou do nafukovacích vaků. Rychle se zvedl na nohy, odešel do depa za diváckého potlesku, ale z repete byl diskvalifikován. Jan Kvěch s Petrem Chlupáčem v něm odvedli osamoceného Zdeňka Simotu.

V jedenácté jízdě musel na ovál Radek Bambuch a svou ostrou závodní premiéru měl vcelku očekávání za nulu. Vpředu se usadili Pražané. Filip Hájek a Daniel Klíma však museli čelit hrozbě, kterou představoval Jan Macek. Kopřivnický borec ukázal ostré zuby již ve druhé zatáčce, ale po spodní straně se nedostal dopředu.

Filip Hájek míří k vítězství před Janem Mackem

Nepolevil ve svém úsilí a na sklonku třetího okruhu vskutku oba Pražany rozdělil. „Snažil jsem se hlídat Fílu a Máca mě tam objel,“ popisoval Daniel Klíma, co se stalo ve druhé zatáčce. Praha však vystřídala na čele Kopřivnici. Třetí post na konci základní části udržely Pardubice.

Zdeněk Holub totiž skvěle odstartoval v desáté jízdě. Jaroslav Petrák objel naráz Jána Mihálika i Rastislava Ciferského a pak se přihnal do cíle jako vítěz. Ve dvanácté jízdě však kraloval Jakub Valkovič, který vypálil rybník Hynku Štichauerovi a Jaroslavu Petrákovi.

Hynek Štichauer komentuje rozjížďku s číslem čtrnáct:

„Hele, já neudělal pásku deset let, tak jsem si to dneska zkusil. Šel jsem z trojky, potřeboval jsem odjet, tak jsem to zkusil. Věděl jsem, že o nic nejde, je to první liga.“

Zleva Ján Mihálik, Zdeněk Holub, Jan Kvěch a Lars Skupieň

Trojici individuálních rozjížděk odstartoval nejlépe Lars Skupieň. Nejlépe odstartoval Zdeněk Holub věrný svému zvyku, nicméně polský borec se okolo něho přehnal již v první zatáčce. Na stejném místě a navlas stejným způsobem ho ve druhém okruhu předčil i Jan Kvěch. Kopřivnici v ten moment od vedení dělily dva body, ale hned ve čtrnácté jízdě se mohli radovat Pražané.

Copak titul, ten už měli dávno, protože byť by nakrásně skončili až za domácími, jejich dávka bodů ze Žarnovice by je i tak udržela na čele tabulky. Jenže Markéta v první lize již třetím rokem neprohrála jediný mítink. A dnes neměla z tohoto trendu odbočit. Postavením na roštu zamíchal Hynek Štichauer.

Jaroslav Petrák (žlutá) drží v šachu Jana Macka (bílá)

Najel do pásky a musel na trestnou čáru a tedy i k mantinelu. S vylétnutím pásky vyrazil dopředu Daniel Klíma, zatímco kopřivnického Zdeňka Simotu držel v šachu i Jakub Valkovič. Filip Hájek však odmítl mít soutěž za uzavřenou. Na závěr si střihnul famózní start – cíl. Skvělou náladu si uchoval i Jaroslav Petrák, který ve druhém kole podjel domácího hrdinu dne Jana Macka.

 

Hlasy z depa

Daniel Klíma prohrál jen jedinou jízdu

„Dobrý to bylo,“ pochvaloval si Daniel Klíma. „Jelo se mi hezky. Škoda třetí jízdy. Snažil jsem se hlídat Fílu a Máca mě tam objel. Jsem spokojenej‘, titul je dobrej‘ výsledek. Nekoukali jsme na body, ale vyšlo to.“

„Vyhráli jsme, obhájili titul, je to v cajku,“ usmíval se Jan Kvěch. „Dráha super, klobouk dolů, jak ji dokázali udělat, když se nejel žádnej‘ závod. Zase jsme přeborníci, to je dobrej‘ pocit, určitě je.“

Filip Hájek odvedl skvělou práci

„Jo, dobrý závody,“ odtušil Filip Hájek. „Super, startovalo to, jelo to dopředu, tým dobře táhnul za jeden provaz. Tým super, je dobrý, že jsme první ligu zase vyhráli.“

„Myslím, že skvělé,“ nebyl Jan Macek po zásluze nikterak skromný. „Kromě předposlední a poslední jízdy. Na tu poslední to už moc nakropil, to se jelo špatně, ale kdybych to měl všechno shrnout, byl to skvělý den. Starty vycházely, škoda Filipa Hájka, blokoval mě, nešlo ho předjet. Aspoň jsem předjel Dana Klímu.“

Zdeněk Simota odjel dnes svůj první letošní závod

„Nic moc, sedět na tom po takový době,“ komentoval Zdeněk Simota svůj první letošní závod. „A ještě tady, je to náročný na ruce a je teplo. Chce to trénovat, když chci závodit.“

„Ze začátku dobrý, konec horší,“ bilancoval Hynek Štichauer. „Je fajn sedět na motorce, ale dneska bych tady nebyl, kdyby byl zdravej‘ Dan Šilhán nebo jel Martin Gavenda. Ale jsem rád, mám to tady rád a ty lidi tady taky, to je prostě dobrý.“

„Začátek na hovno,“ dumal Jaroslav Petrák. „Pak mě to asi začalo bavit. Doladili jsme to, ale pak se na tom pan kropičkář začal podílet. Polil to víc, než měl, což neměl (smích). Myslel jsem, že dám ještě tu poslední jízdu, ale kluci mě vyvezli. Ztratil jsem, doháněl jsem je, držel jsem se za Mackem, abych byl v kontaktu. Ale tím, že ses nemoh‘ opřít do materiálu, chyběl kousek.“

Jakub Valkovič kápnul na správné nastavení až v průběhu mítinku

„V první jízdě to nešlo, na druhou jsme nestihli udělat změny,“ rozhovořil se Jakub Valkovič. „Jiné nastavení jsme dali ve třetí. Neodstartoval jsem, ale honil jsem je. Věděli jsme, že to nastavení je dobré. Nechali jsme to tak a aspoň ty dvě poslední jízdy jsem potáhnul. Mohlo to být lepší, ale i horší, mrzí mě jen dvě první jízdy.“

„Dneska bez komentáře,“ odtušil Ján Mihálik. „Jsem nasraný, mrzí mě, že jsem hovno zajel.“

 

Jan Macek (červená) a Zdeněk Simota (modrá) jedou před Jakubem Valkovičem (bílá)
1. AK Markéta Praha 34
Daniel Klíma 3 3 – 1 3 10
Petr Chlupáč 0 3 3 2 8(1)
Filip Hájek – 2 – 3 3 8(1)
Jan Kvěch 1 2 3 2 8(1)
2. Walbo Railway Kopřivnice 28
Jan Macek 3 3 3 2 1 12
Zdeněk Simota 2 2 – 1 1 6(2)
Radek Bambuch – – – 0 0
Lars Skupieň, PL 2 3 2 X 3 10(2)
3. ZP Pardubice 18
Hynek Štichauer 2 2 1 2 0 7
Zdeněk Holub 1 1 0 2 1 5(2)
Jaroslav Petrák 0 0 3 1 2 6(1)
4. SC Žarnovica 10
Jakub Valkovič 1 1 1 3 2 8
Ján Mihálik 0 1 0 1 0 2
Rastislav Ciferský 0 0 0 E 0 0

Poznámka: oproti původně nahlášené sestavě chyběl David Pacalaj za Žarnovicu

Pražský tandem Petr Chlupáč (bílá) – Filip Hájek (žlutá) v akci

Konečná prvoligová tabulka:

bilance výsledků malé body velké body
1. Praha 2-0-0-0 71 8
2. Kopřivnice 0-2-0-0 52 6
3. Pardubice 0-0-2-0 33 4
4. Žarnovica 0-0-0-2 24 2
Jan Kvěch (žlutá) a Daniel Klíma (bílá) bojují s Larsem Skupieněm (modrá)

Foto: Karel Herman

Za toto najetí do pásky v rozjížďce s číslem čtrnáct pykal Hynek Štichauer posunem na trestnou čáru

Kraťoučká první liga finišuje zítra na severu Moravy

Kopřivnice – 4. září
Nemá smysl neustále opakovat, jak podivná letošní plochodrážní sezóna je. A to nejen v Čechách. Sport levých zatáček je úžasný sám o sobě, ať již koronavirová opatření ze strany politiků hodnotíte jakkoliv. Zítra v Kopřivnici bude Letní stadión rozdělen do třech sektorů, což ovšem nebrání užít si poslední závod první ligy. Nižší divize paradoxně skončí dřív, než extraliga začne, ovšem pro domácí fanoušky je důležité, že Kopřivnice nechce hrát druhé housle.

 


Tipujte:

Kdo vyhraje sobotní první ligu v Kopřivnici:

View Results

Loading ... Loading ...

Tomáš Wanke na žarnovickém pódiu s Martinem Málkem, Janem Mackem a Josefem Francem

Po červencovém závodě v Žarnovici zatím vede pražská Markétě, jež se vedle jednoho tabulkového bodu může zaštítit také číslovkou třináct z hlediska vyššího skóre. Nicméně byť by Kopřivnice zítra Pražany nepřekonala v konečné klasifikaci, triumf před tradičně silným domácím publikem by dodal chutnou šlehačku na poněkud hořkou chuť stříbrného sachru.

Jenže na světový šampionát na dlouhé dráze ve francouzském Morizes zamířili nejen Josef Franc, ale také Martin Málek. Borce, kteří železničářský výběr na Slovensku táhli, zastoupí Zdeněk Simota a Lars Skupieň. Ptáte se, jak je možný start cizince v soutěži, která je prakticky od roku 2003 výhradně domácí záležitostí, pakliže v ní nestartují zahraniční týmy?

„Došlo k realizaci dohody z podzimního jednání všech klubů vzhledem k tomu, že jezdci, kteří tým Kopřivnice reprezentovali v úvodním závodě Josef Franc a dodatečně i Martin Málek, jsou účastníky finálového závodu mistrovství světa na dlouhé dráze ve Francii,“ vysvětluje Petr Moravec.

Urputnost prvoligových bojů na snímku dokládají Zdeněk Holub (modrá) a Jakub Valkovič (bílá)

V domácí sestavě nechybí samozřejmě Jan Macek a závodní premiéru si odbude Radek Bambuch. Pražané se však nedávají zahanbit. Trojlístek špičkových českých juniorů ve složení Daniel Klíma, Petr Chlupáč a Jan Kvěch doplňuje Filip Hájek.

Tradiční je žarnovická sestava, v níž jednou Jakub Valkovič, Ján Mihálik, Rastislav Ciferský a David Pacalaj. Pardubice po zranění Daniela Šilhána přijedou s Hynkem Štichauerem a Jaroslavem Petrákem, které doplní hostující Zdeněk Holub.

Startovní listina zítřejší první ligy v Kopřivnici:

Walbo Railway Kopřivnice: 1 Jan Macek, 2 Zdeněk Simota, 3 Robert Bambuch, 13 Lars Skupieň (PL)
SC Žarnovica: 4 Jakub Valkovič, 5 Ján Mihálik, 6 Rastislav Ciferský, 14 David Pacalaj
ZP Pardubice: 7 Hynek Štichauer, 8 Zdeněk Holub, 9 Jaroslav Petrák
Markéta Praha: 10 Daniel Klíma, 11 Petr Chlupáč, 12 Filip Hájek, 16 Jan Kvěch

Foto: Eva Palánová

Září zapaluje doutnák k roznětce plochodrážních závodů

Pardubice – 19. srpna
Situace okolo koronaviru u nás na sklonku prázdnin začíná být turbulentní. Ještě minulý týden se o návratu roušek spekulovalo až v souvislosti s listopadovými chřipkami a nyní levicová vláda přitvrzuje s jejich zavedením již se začátkem školního roku. Slovensko k nám nedoporučuje svým občanům cestovat, některé britské tabulky kladou Českou republiku na špici nejrizikovějších zemí doprostřed mezi Francii a Maltu. Česká plochodrážní exekutiva ovšem prochází zkouškou charakteru naprosto skvěle. Nešíří ani paniku, ani konspirační teorie, nýbrž informace o nových závodech v září. Plochá dráha se tak zaplaťpánbůh jezdí stále a pořád dokola a doleva.

 

Plzeňské Bory určí letošního mistra republiky

Září již ve svém druhém dni rozhodne o letošním českém šampiónovi na plzeňských Borech. Přitom nastane neskutečná exploze zářijových závodů. Hned v pátek bude Svítkov hostit mistrovský flat track. Druhý den v Kopřivnici vyvrcholí první liga.

Ta sice sem z července přeložila již dříve, ale definitivní potvrzení jejího konání přinesla až minulá sobota. Pakliže by totiž juniorský nároďák postoupil do světového finále, které se jede stejný den, musel by se hledat náhradní termín. Ve stejný den v Divišově bude pokračovat šampionát ve flat tracku v Divišově. Doprovodí jej šampionáty dvěstěpadesátek a stopětadvacítek na malé dráze.

V Žarnovici se chystá další plochodrážní víkend

Hned další neděle, tedy 13. září přinese druhý díl české juniorky v Žarnovici. O den dřív se na Slovensku pojede jediný letošní závod poháru přátelství. V Mariánských Lázních budou zase závodit veteráni.

V pracovních dnech předtím by také dvojicí úvodních mítinků měla odstartoval extraliga. Její vyvrcholení dle původního revidovaného plánu by mělo proběhnout před dvojicí pražských velkých cen. Ovšem detaily o vyšší české lize slibuje sportovní komise až na zítřek.

Nově potvrzené mítinky českého kalendáře v září:

pátek 4.9. Pardubice MR flat track namísto původního data 18.4.
sobota 5.9. Kopřivnice závod první ligy potvrzen po vyřazení českého juniorského nároďáku z mistrovství světa
sobota 5.9. Divišov trojkombinace MR ve flat tracku, MR 250 a MR 125 na krátké dráze přeložená kvůli faktu, že v původním termínu 12.9. nebyl stadión k dispozici
sobota 12.9. Mariánské Lázně mítink ELVS místo původně plánovaného 13.6.

Foto: Mirek Horáček a Eva Palánová

Pražská Markéta dál řádí v první lize

Žarnovica – 2. července
Sluníčko se užuž ohýbalo, aby si před vstupem na ranní oblohu zapnulo své zlaté střevíčky. Když v tom jej evidentně vyděsila rána jako z děla. Bouřka naštěstí Žarnovicu jen minula a vydatný slejvák odtáhnul před svítáním také, takže slovenské městečko čekal další skvělý den. Ouverturu české první ligy si nechalo ujít více diváků než včerejší domácí šampionát. Pražská Markéta v ní prodloužila svou dva roky starou triumfální sérii, když jí jediné body sebral Josef Franc oblečený v kopřivnické vestě. V rozjížďce s číslem dvě zajistil remízu nad Danielem Klímou a Petrem Chlupáčem, jenž zrovna slavil své osmnácté narozeniny. Moravský celek si pod taktovkou Tomáše Wankeho šel v klidu za druhou pozicí, zatímco o třetí příčku zuřil boj mezi Žarnovicou a Pardubicemi. Marián Šebian postrádal Davida Pacalaje, který po včerejším závodě raději nechal svému operovanému břichu klid. Lubomír Vozár si pojistil hostování Zdeňka Holuba, jenž si však stěžoval na bolavou ruku po pádu z mistrovství Slovenska. Východočeský tým nakonec na nejnižší stupínek pódia postavil Jaroslav Petrák, když v předposlední jízdě nepustil na své druhé místo Martina Málka.

Stupně vítězů s Kopřivnicí, Prahou a Pardubicemi

Markéta pokračuje v kralování

Zdeněk Holub (bílá) letí před Jána Mihálika (modrá), Martina Gavendu (žlutá) a Jakuba Valkoviče (červená)

Ouvertura české první ligy přivítala v ochozech žarnovického Městského stadiónu přece jen o poznání méně diváků než včerejší šampionát Slovenska. Naštěstí se předpovědi na bouřky ukázaly jako liché a kromě ranního extempore v okolí města ani nekáplo. Manažeři na jury souhlasili s návrhem, aby se nekonal nástup. A tak se začalo hned naostro rozjížďkou s číslem jedna.

Lubomír Vozár využil skutečnosti, že se Zdeněk Holub nevejde do sestavy Markéty a pojistil si jeho hostování. Zato Marián Šebian musel oželet služby Davida Pacalaje, který díky svému srdnatému boji o slovenský titul poznal, že by po jarní operaci kýly měl přece jen zůstat ještě v klidu.

Rozpis závodu svedl oba týmy do první série. V rozjížďce s číslem jedna exceloval Zdeněk Holub, zatímco Jakub Valkovič s Jánem Mihálikem před sebe nepustili Martina Gavendu. Rovněž ob jízdu později se domácí s Pardubicemi rozešli smírně. Skvělý start se povedl Jakubu Valkovičovi.

Josef Franc (žlutá) odstartoval na Petra Chlupáče (modrá), Daniela Klímu (červená) a Jana Macka (bílá)

Zdeněk Holub se na něho obořil spodem. Slovenského juniora nestihnul ani v první, ani ve druhé zatáčce. Daniel Šilhán jistil Rastislava Ciferského a Zdeněk Holub v pardubické vestě raději šetřil svou bolavou ruku, kterou si poranil včera. A protože dobře počítal kola, zastavil dříve, než viděl šachovnicovou vlajku.

„Na co bych se dřel pět kol?!“ vysvětloval pragmaticky ve svém depu. Jeden okruh navíc však byla jediná chybička, jíž se organizační tým za celé dva závody dopustil. Kdo by se mohl zlobit, když pracovní dny nepustily z práce celou řadu pořadatelů. Z Bratislavy se do Žarnovice nedostal ani startmaršál, jehož zastupoval jeho otec.

Zdeněk Holub (modrá) vs. Jakub Valkovič (bílá)

Dvě věci však byly jisté. Rozhodčí Lubomír Hajdóny samozřejmě respektoval pořadí třetí jízdy na konci čtvrtého okruhu. A Speedway Club pořádal závody mimo víkendové termíny naposledy. Ale nazpět k úvodu první ligy, v němž se do čela vyhoupla Markéta.

Daniel Klíma po rozjížďce s číslem dvě kvituje umění Josefa France:

„Na něj ještě nemám, je na mě moc rychlej’…“

Jan Kvěch jede před Jánem Mihálikem

Její úvodní duel s Kopřivnicí v rozjížďce s číslem dvě vyzněl nerozhodně. Postaral se o to Josef Franc. Lepší start měl sice Daniel Klíma, avšak český exmistr oblečený v kopřivnické vestě byl před ním ještě v úvodním nájezdu. Petr Chlupáč nedal šanci Jan Mackovi, ale po úvodní remíze začala Markéta kralovat.

Ofenzívu odstartovali Jan Kvěch s Ondřejem Smetanou, kteří v rozjížďce s číslem čtyři poslali Martina Málka a Jana Macka za svá záda již s letem pásky. A přesně to samé prováděli ve druhé sérii žarnovickým mladíkům. Jan Kvěch s Petrem Chlupáčem Jánu Mihálikovi a Rastislavu Ciferskému v páté a Daniel Klíma s Ondřejem Smetanou Jakubu Valkovičovi a Rastislavu Ciferskému v sedmé jízdě.

Mezitím Kopřivnice vykročila na druhé místo. Josef Franc a Martin Málek v rozjížďce s číslem šest vytvořili skvělý tandem, který nakonec ujel Jaroslavu Petrákovi o půl rovinky. Jeho parťák Martin Gavenda evidentně ztratil motivaci již v prvním okruhu, když zůstal stát.

Daniel Klíma (červená) s Ondřejem Smetanou (modrá) drží v šachu Jakuba Valkoviče (bílá)

Lubomír Vozár se bránil nasazením Zdeňka Holuba v roli taktické rezervy pro osmou jízdu. Startovalo se znovu vinou letmého startu. Pražan v pardubickém žoldu vletěl do depa pro druhý motocykl. Když posléze páska vylétla podruhé v první zatáčce vystřídal ve vedení Jana Macka. Josef Franc byl až třetí!

Opatrně se posunul před svého kopřivnického kolegu, aby rovnou udeřil na vedoucího Zdeňka Holuba. Ve čtvrtém kole jej podjel v úvodní zatáčce. Zdeněk Holub se snažil kontrovat, avšak na vnější straně byl pomalejší.

 

I mistr Franc se utne

Josef Franc (modrá) se v epické osmé jízdě dostal před Zdeňka Holuba (žlutá)

Po osmi jízdách vedla Praha s náskokem pěti bodů na Kopřivnici, devíti na Pardubice a deseti na Žarnovicu. „Pro diváky jsem to neudělal,“ odmítal Josef Franc hypotézu, že prve chtěl stíhací jízdou rozvířit poněkud stojatější vody dnešního klání. „Ani ne, už nejsem nejmladší. Nevěděl jsem, jak odstavit svýho závodníka, aby mně nepřekážel.“

Základní část vrcholila třetí sérií, která přinesla naprosto nekompromisní výsledky. Josef Franc vyhrál devátou jízdu stylem start – cíl. Martin Málek se za něj zařadil v první zatáčce, v níž objel Jakuba Valkoviče. Zatímco Pražan držel lajnu, Březolupák zametal venek. A již ve druhé zatáčce bylo vymalováno. V rozjížďce s číslem jedenáct triumfoval Josef Franc ve stylu start – cíl, zatímco Jan Macek sebral druhou příčku Jakubu Valkovičovi spodní stranou druhé zatáčky třetího okruhu.

V rozjížďce s číslem deset se diktátu pražské Markétě postavil Zdeněk Holub. Z pozice náhradníka zaskočil za Martina Gavendu a díky svému charakteristicky rychlému startu se dostal do čela. Jenže Petr Chlupáč jej minul ještě v úvodním nájezdu.

Martin Málek (12) si okolo Rastislava Ciferského (3) a Jána Mihálika (2) dláždí cestu za záda Josefa France (11)

Zdeněk Holub se držel lajnu jako přitlučený hřebíčkem a odrazil nápor Jana Kvěcha. Nezbavil se jej natrvalo, protože český juniorský šampión ve druhém okruhu pronikl na druhou příčku zprava prvního oblouku. Pražan s bílým koníkem na vestě se rychle vnitřkem vrátil nazpět. Konečné slovo však stejně patřilo Janu Kvěchovi na vnějšku druhé zatáčky druhého okruhu.

Daniel Klíma a Ondřej Smetana nakonec ve dvanácté jízdě na hlavu porazili Daniela Šilhána s Jaroslavem Petrákem. Praha vyhrála základní část díky osmadvaceti bodů, Kopřivnice měla třiadvacet, Pardubice jedenáct a Žarnovica deset.

Závěr individuálních rozjížděk zahájil nejlépe Daniel Klíma. Odstartoval jako střela a záhy vedl o čtvrt rovinky. Aplaus si však vysloužil Jakub Valkovič, který vnějškem posledního výjezdu připravil Zdeňka Holuba o druhé místo. Pražané mohli slavit vítězství v celém závodě. Ani Kopřivnici už nemohl druhé místo nikdo odpárat.

Martin Málek (modrá) a Jan Macek (červená) tísní Jakuba Valkoviče (bílá)

Zato Žarnovica se dotáhla na stejnou úroveň s Pardubicemi. „Zkusím, jestli Martin Málek povolí nebo ne,“ umiňoval si Jaroslav Petrák, než se spustil z depa vstříc rozjížďce s číslem čtrnáct. A ono vskutku. Petr Chlupáč oslavil dnešní osmnáctiny hladkým sólem. Martin Málek nejen, že jej nestihnul vnějškem druhé zatáčky, nýbrž se v té druhé nechal podjet Jaroslavem Petrákem.

Rastislav Ciferský neviděl cíl vinou mechanických problémů, takže Jaroslav Petrák doopravdy postavil Pardubice na nejnižší stupínek pódia. Josef Franc zase plánoval zkřížit dráhu pražské Markétě. Už jen proto, že vítá konkurenci mladších soupeřů. Navíc během dvou dnů v Žarnovici ještě žádnou jízdu neprohrál.

Josef Franc vysvětluje svůj pád v rozjížďce s číslem patnáct:

„Závodní incident, dráha byla rozbitá, blbě jsem to trefil. Snažil jsem se co nejrychlejc‘ prásknout s motorkou. Nic se mi nestalo, jsem celej‘.“

Útok Josefa France (červená) na Jana Kvěcha (žlutá) skončí pádem

Skvěle odstartoval i do té patnácté dnešního odpoledne. Jan Kvěch ale širokým obloukem objel Daniela Šilhána a v prvním výjezdu podjel i vedoucího Josefa France. Ten si podobné výstřelky nechtěl nechat líbit. Jenže na začátku druhého okruhu letěl do nafukovaček.

Vyvázl bez zranění a za aplausu publika došel do depa po svých. Z repete byl diskvalifikován a nic nestálo v cestě Janu Kvěchovi a jeho triumfu ve stylu start – cíl. Ani ucházející vzduch ze zadní pneumatiky, protože Ján Mihálik byl na sklonku posledního okruhu až příliš daleko, aby jej ohrozil.

 

Hlasy z depa

Jan Kvěch (žlutá) bojuje po startu patnácté jízdy o vedení s Josefem Francem (červená), zatímco Daniel Šilhán (modrá) a Ján Mihálik (bílá) zaostávají

„Dařilo se mi,“ liboval si Jan Kvěch. „I jako tým jsme jeli všichni. Poslední jízdu jsem píchnul a poslední zatáčku jel s prázdnou gumou. Byl jsem rád, že jsem dojel. Jen škoda, že se mi takhle nedařilo včera…“

„Dobrý,“ vystihl své pocity Daniel Klíma. „První jízdy škoda není, na Pepu ještě nemám, je na mě moc rychlej‘. Ještě se mám, co učit. Dráha byla dneska hezká, jelo se dobře. Bez problémů, rychlost jsem měl, ale nebylo to ono.“

„Pěkný,“ reagoval Petr Chlupáč na tradiční otázku magazínu speedwayA-Z, jaké to dnes bylo. „Hezký závody, dráha tahavější, přežili jsme ve zdraví. Párkrát se to kouslo, ale oproti včerejšku žádný dramatický situace. Takový hezký narozeniny.“

Ondřej Smetana (bílá) zápolí se Zdeňkem Holubem (červená)

„Kluci jeli o jízdu víc,“ připomínal Ondřej Smetana. „Já jsem je dubloval. Přišel jsem sice o body, jen mě to stálo gumu, ale musím zapracovat, aby mi neujížděli. Hlavně ten Kvěch! Ale vyhráli jsme, tak jedu domů spokojenej‘.“

„Náročný jako včera,“ svěřoval se Josef Franc. „Možná ještě víc, neměl jsem tolik šťávičky. Praha vyhrála zaslouženě. Ale příjemný pocity pro Kopřivnici za druhý místo.“

„Hezký, ale dráha byla divoká a mě po včerejšku bolela ruka,“ posteskl si Zdeněk Holub. „Moc jsem kvůli tý ruce netahal…“

Daniel Šilhán (modrá) bojuje s Jánem Mihálikem (bílá)

„Martina Málka jsem spráskal tím, že on nechtěl riskovat vůči dráze,“ rozhovořil se Jaroslav Petrák. „Snažil jsem se a říkám, že tohle využiju. Z dráhy nejsem nadšenej‘, jak je to rozbitý. Myslel jsem, že bude lepší, že si zazávodím. Ale oni to maj‘ s ostřejšíma motorka jednodušší. Nešlo to, ty roky jsou znát, nemůžu jet jako, když mi bylo dvacet. Aspoň jsem vybojoval bednu.“

„Mám toho plný kecky,“ připouštěl Daniel Šilhán. „Dva dny za sebou, dráha těžká, ale pro každýho stejná. Musím na sobě zamakat, ke konci sice blbla motorka, ale je to na mně. Měli jsme problémy se spojkou, to musíme doladit. V pondělí trénink uplaval, nevyzkoušel jsem novej‘ motor, tak jsem jel radši na starým. Ten novej‘ je prej‘ střelec, tak abych se nezabil.“

Jakub Valkovič litoval dvou rozjížděk

„Myslím si, že to nebylo zlé,“ přemítal Jakub Valkovič. „Dvě jízdy se mi vydařily méně, ale ostatní byly fajn. Škoda, že se nedařilo víc klukům.“

„Dobře se mi startovalo,“ pochvaloval si Ján Mihálik. „Rychlá dráha byla i včera, loni byla tvrdá, teď je to hluboké a rychlé. To se mi líp jezdí. Bod nám chyběl na bednu, je to škoda, ale byli jsme oslabení.““

„Dobře se jelo,“ říkal Rastislav Ciferský. „Byla rychlá dráha, hluboká. Ale musím zlepšit starty. V poslední jízdě mi přestala jet motorka.“

Rozjížďka s číslem patnáct byla jediná, kterou Josef Franc za dva dny závodění v Žarnovici nevyhrál
1. AK Markéta Praha 37
Daniel Klíma 2 – 3 3 3 11
Petr Chlupáč 1 2 – 3 3 9(2)
Jan Kvěch 3 3 2 – 3 11(1)
Ondřej Smetana 2 2 2 6(3)
2. Walbo Railway Kopřivnice 24
Jan Macek 0 F 1 2 0 3(1)
Josef Franc 3 3 3 3 X 12
Martin Málek 1 2 2 3 1 9(2)
3. AMK ZP Pardubice 15
Daniel Šilhán – 1 0 1 1 3(1)
Martin Gavenda R R – – 0
Jaroslav Petrák – 1 0 R 2 3
Zdeněk Holub, Praha 3 2 2 1 1 9
4. Speedway Club Žarnovica 14
Jakub Valkovič 2 3 1 1 2 9
Ján Mihálik 1 1 F 1 2 5(1)
Rastislav Ciferský 0 0 0 0 E 0
Jaroslav Petrák (bílá) porážkou Martina Málka (žlutá) dostal Pardubice na pódium

Aktuální prvoligová tabulka:

malé body velké body
1. Praha 37 4
2. Kopřivnice 24 3
3. Pardubice 15 2
4. Žarnovica 14 1
Zdeněk Holub (žlutá) za sebou vodí kopřivnické duo Jan Macek (červená) – Josef Franc (modrá)

Foto: Eva Palánová

Petr Chlupáč, který zrovna slavil osmnáctiny, kontroluje pohledem Martina Málka

Prazane pokracuji ve svych vitezstvich

Marketa Praha prodlouzila serii svych vitezstvi v prvni lize v uvodnim kole letosni souteze v Zarnovici. S vyjimkou remizy s Josefem Francem oblecenym v koprivnicke veste v rozjizdce s cislem dve netratila ani bod, byt Jan Kvech v zaverecne jizde dojizdel na prazdne zadni pneumatice. Druha skoncila Koprivnice, Pardubice o bod uhlidaly bronz pred Zarnovicou. Detaily v pondeli.