Archiv pro rubriku: MČR 1. liga

V expresním vyvrcholení první ligy potvrdila Markéta svůj titul triumfem

Pardubice – 22. října
Sobota bulila a bulila. Stáhla si svůj vlhký mlžný závoj až na paty. Přesto však nebyla k utišení a kapky jejího splínu se nepřestávaly kutálet z šedivé oblohy. A přitom vůbec neměla sebemenší důvod ke smutku. V Pardubicích kvůli ní museli zvládnout dva závody za necelé dvě hodiny a fanoušci, kteří se přišli svézt na plochodrážních motocyklech, si na rozlučku musí počkat až na příští týden. Poslední závod první ligy byl nesmírně vyrovnaný. Daniel Klíma dotáhl Markétu k dalšímu triumfu v řadě o jediný bod před Žarnovicou. Krško a Kopřivnice zůstaly pozadu jen o jediný další bod. Rozjezd mezi nimi nebyl jen o obsazení pódia, ale také o podobě závěrečné tabulky. Zatímco Nick Škorja po vylétnutí pásky pádil dopředu, Jan Macek se na startovním roštu zahrabal. A tak Slovinci mají stříbro, zatímco Slováci předstihli Moravany. Současně s nižší českou ligou vyvrcholil rovněž český čtvrtlitrový šampionát. Adam Bednář sice na úvod přišel o motor, avšak i druhé místo za Vojtěchem Šachlem mu garantovalo titul.

Žarnovica, Praha a Krško na pódiu | foto Karel Herman

Praha, kdo jiný?

Eduard Krčmář (žlutá) vede první jízdu před Matoušem Kameníkem (červená), Brunem Belanem (bílá) a Jaroslavem Petrákem (modrá) | foto Karel Herman

Sobotní dopoledne bylo pošmourné, jak to ostatně na sklonku října mnohdy bývá. Svítkovský ovál se halil do mlhy, navíc déšť záhy splnil slib o svém příchodu. Pátý a poslední závod první ligy si takový vrchol nezasloužil. Pravda, v původním kalendáři měl být v pořadí čtvrtým, ale svitavská rezignace na letošní pořadatelské aktivity byla jen další kapkou za improvizací sezóny a s převahou dvojek v číslovce letopočtu.

Parta pardubických organizátorů ovšem rozehrávala další ze svých mistrovských koncertů. Dvacet jízd první ligy, osm mistrovských rozjížděk čtvrtlitrů plus dva rozjezdy navrch zvládla za necelé dvě hodiny!

V první lize byla již jen malá naděje, že by Markétu s její tříbodovou tabulkovou převahou mohl kdokoliv sundat z přebornického trůnu. Také Pardubicím měl zůstat poslední post a touha po pódiu alespoň před domácím publikem. Ovšem Krško bylo druhé jen o dva body před Žarnovicou a Kopřivnicí. A její manažeři se pro vrchol první ligy neváhali pořádně posílit.

Pád Jakuba Sazovského se naštěstí obešel bez následků | foto Karel Herman

Už vlastní úvod dnešního podniku byl zajímavý. Podmínka, že každý závodník může do akce maximálně šestkrát, vedla opět ke strategickému kouzelní. Marián Šebian proto nechal v rozjížďce s číslem jedna nastoupit Bruna Belana místo Jakuba Valkoviče, kopřivnický Eduard Kutač zase vzápětí vystřídal Hynka Štichauera Jakubem Sazovským. Do třetice Miran Praznik zaskočil na Anže Grmeka.

Shodou okolností přitom první tři rozjížďky skončily za stavu 4:2. Nejprve Eduard Krčmář o rovinu předčil Matouše Kameníka, kdežto Bruno Belan obral o bod Jaroslava Petráka. Poté uletěl Daniel Klíma. Radek Bambuch dovezl Kopřivnici dva body, zatímco Jakub Sazovský se při útoku na třetího Jakuba Exlera v poslední zatáčce přetočil a upadl. A v rozjížďce s číslem tři zaúřadoval Václav Milík před NIckem Škorjou. Matouš Kameník vyměnil motocykl přímo na startovním roštu, přesto nepustil ke slovu slovinského náhradníka.

Pražané ovšem záhy udeřili naplno. V páté jízdě sice Jan Kvěch odjížděl ze startovního roštu až jako poslední. Ve druhé zatáčce ovšem vnějškem překonal jak Anže Grmeka, tak Mirana Praznika a zařadil se za vedoucího Daniela Klímu. Toho Tomáš Topinka ob dvě jízdy později nechal stát. Jakub Exler nebodoval, navíc Jana Kvěcha celá čtyři kola za sebou vodil Jakub Valkovič.

Václav Milík (žlutá) na úvod porazil Nicka Škorju (červená) | foto Karel Herman

Přesto Markéta uzavřela první půli jako leader aktuální klasifikace. V deváté jízdě Daniel Klíma ztratil první bod, když jej v úvodním oblouku druhého okruhu objel Václav Milík. Jan Kvěch ovšem garantoval remízu a borci z metropole disponovali čtrnácti body. O pouhý bod za nimi dlela Žarnovica.

Eduard Krčmář v desáté jízdě dočkal své první prohry, když nedokázal sesadit z vedoucí pozice Nicka Škorju. A Anže Grmek nedal šanci Jakubu Valkovičovi. Přesto však Krško bylo až čtvrté o dva body za Kopřivnicí a o bod před Pardubicemi.

 

Rozjezd na konec

Jakub Valkovič (červená) vede před Janem Kvěchem (bílá) | foto Karel Herman

Jan Macek si na úvod posteskl na problematické hledání správného nastavení svého motocyklu. Nicméně situace se zlepšovala, jenže kopřivnický duel s Markétou v rozjížďce s číslem jedenáct byl přece jen z těch složitějších. Daniel Klíma se vrátil k vítězné koncepci stylem start – cíl před Hynkem Štichauerem a Janem Mackem.

Jenže vzápětí Boštjan Levičar zaváhal. Zapomněl nahlásit Mirana Praznika místo Anže Grmeka. A v cíli byl slovinský triumf 5:1 proti Jaroslavu Petrákovi s Janem Jeníčkem změněn na remízu. Kopřivnice zavětřila svou šanci a její kouč nechal tandem Jan Macek – Hynek Štichauer i pro souboj se Žarnovicou v rozjížďce s číslem třináct.

Borci ve vestách Walbo se vskutku ujali vedení, jenže záhy je oddělil Eduard Krčmář. Ani dalším týmům nebyla souzena maximální vítězství. Daniel Klíma ve čtrnácté jízdě s přehledem vyhrál, ale Jakub Exler skončil za oběma slovinskými juniory. Na startu rozjížďky s číslem patnáct se v ukázkové svíci převrátil Matouš Kameník.

Hynek Štichauer (modrá) v zápalu boje s Nickem Škorjou (bílá) | foto Karel Herman

Jakub Valkovič se ujal vedení, jenže jeho kolega Bruno Belan trčel za Janem Jeníčkem. Do šestnácté jízdy nejlépe odstartoval Nick Škorja. Hynek Štichauer letěl před Anže Grmeka, jehož se však Janu Mackovi při vší snaze až do závěru nepodařilo pokořit. Déšť naštěstí slábnul. Nebylo ani pomyšlení na předčasný konec.

Markétě spěla k vítězství. Jan Kvěch vyjel počtvrté na ovál v rozjížďce s číslem sedmnáct. Nechal za sebou Eduarda Krčmáře s Brunem Belanem. Naproti tomu Václav Milík se již ve druhé půli na dráze neukázal. Pardubicím tím pádem neměly být stupně vítězů souzeny ani v domácím prostředí. V rozjížďce s číslem osmnáct si Hynek Štichauer a Jan Macek po skvělém startu smlsnuli na Jaroslavu Petrákovi s Janem Jeníčkem.

Kopřivnické skóre se uzavřelo na hodnotě čtyřiadvacet. Pardubice měly v té chvíli devatenáct, Krško jednadvacet, Žarnovica dvaadvacet a Praha třiadvacet. Jenže ty se měly na těžkém ovále utkat ještě jednou. Ve hře přitom nebylo jen umístění v dnešním závodě, nýbrž také závěrečná podoba tabulky.

Nick Škorja (červená) pádí do cíle před Hynkem Štichauerem (žlutá), Anže Grmekek (modrá) a Janem Mackem (bílá) | foto Karel Herman

Eduard Krčmář na startovní rošt rozjížďky s číslem devatenáct přibyl doslova na poslední chvíli. Spolu s Jakubem Valkovičem za zády vedoucího Nicka Škorjy vystavěl nedobytnou hradbu pro Mirana Praznika. A Žarnovica měla o bod víc než Krško, které vyrovnalo skóre Kopřivnice. Nakonec Daniel Klíma odvedl Jaroslava Petráka s Matoušem Kameníkem, čímž potvrdil pražské vítězství.

Žarnovica skončila druhá, zatímco o třetí místo byl vypsán rozjezd. V tabulce již nešlo změnit nic. Krško by zůstalo druhé tak jako tak před Žarnovicou a Kopřivnicí. Jan Macek se nalepil na vnitřní čáru, kdežto Nick Škorja se takřka dotýkal mantinelu. Minutu před druhou letěla páska nahoru. Slovinec byl lepší, kopřivnický odchovanec jej nedokázal dostihnout

 

Mistr dnes nevyhrává

Adam Bednář (modrá) zatím vede svou úvodní jízdu před Adamem Nejezchlebem (červená), Oliverem Schmidem (žlutá) a Dominikem Hrbkem (bílá) | foto Karel Herman

Závodní program dnes začal vrcholit posledním, pátým dílem mistrovství republiky dvěstěpadesátek, jež letos byla také jednou velkou improvizací. Ze sedmi Čechů se většina se čtvrtlitry loučila. Původně se mělo startovat bez cizinců. Nakonec však jury nechala startovat Gregora Zorka, který dorazil s týmem Krška.

V rozjížďce s číslem jedna s přehledem triumfoval Vojtěch Šachl. V konečné klasifikaci mohl Adama Bednáře překonat jen stěží. Leader šampionátu se navíc ujal vlády ve druhé jízdě. Na sklonku jejího třetího okruhu ovšem odstavil svůj motocykl po explozi motoru.

Vojtěcha Šachla však odvedl jak ve čtvrté, tak v páté jízdě. Ve druhém případě za nimi skončil Jan Hlačina, jenž do té chvíli přišel o jediný bod v úvodní rozjížďce s Vojtěchem Šachlem. Po úvodním triumfu pomýšlel vysoko také Adam Nejezchleba. Ve čtvrté jízdě se díval na duel obou vedoucích Pražanů, nicméně mnohem zásadnější pro jeho ambice byla rozjížďka s číslem šest.

Jan Hlačina (červená) v rozjezdu proti Adamu Nejezchlebovi (modrá) | foto Karel Herman

V ní se totiž před něho dostal Štěpán Ševčík, který své sólo zakončil pádem, nicméně až po projetí cílem. Do sedmé jízdy už podruhé neodstartoval navrátilec Oliver Schmid. Prve jej zradilo zapalování, nyní se mu povolil kryt předlohy.

Vojtěch Šachl opět úřadoval stylem start – cíl, aby se mohl postavit na nejvyšší stupínek pódia. Nakonec si sólo zahrál Adam Bednář, což mu vyšlo na druhou příčku. Nicméně Jan Hlačina vyrovnal skóre s Adamem Nejezchlebem. Ten se ujal vedení v rozjezdu. Jenže ve druhém kole Jan Hlačina udeřil po venku úvodního oblouku. V následující zatáčce svůj manévr dotáhl do konce a přišel si na pódium pro pohár s trojkou.

 

Hlasy z depa

Daniel Klíma dotáhl Prahu k vítězství | foto Karel Herman

„Zajímavý a hezký závod na závěr sezóny,“ bilancoval Daniel Klíma. „Tak to má bejt, vyhráli jsme. Extraliga byla důležitější, neříkám, že v první lize o nic nešlo, ale ta extraliga byla důležitější. Na to, že docela pršelo, dráha byla v pohodě.“

„Dobrý bahýnko,“ usmíval se Jan Kvěch. „Původně jsem chtěl jet dvakrát, třikrát, abych se svez‘. Nakonec jsem jel čtyřikrát, abych si zajezdil na bahně. Titul dobrý, super.“

„Dobrý, doleva,“ smál se Eduard Krčmář. „Závodil jsem letos naposledy, bral jsem to jako trénink na příští rok. Všechno bylo v pohodě bez problémů, dráha pěkná.“

„Jsem rád, že jsem aspoň jednou za sezónu porazil Honzu Kvěcha,“ liboval si Jakub Valkovič. „Podmínky byly těžší, pršelo do toho. Jsem rád, že jsme druzí a já bez zranění. Děkuju klubu.“

„Špatně,“ reagoval Jan Macek na tradiční otázku magazínu speedwayA-Z, jak to dnes viděl. „Bylo to nachcaný a já jsem to nedokázal spasovat. Až ve druhé, třetí jízdě to upalovalo. Škoda rozjezdu, posral jsem to, zahráb‘ jsem se na startu. Bohužel. Je to sport.“

Václav Milík (žlutá) v duelu s Danielem Klímou (červená) | foto Karel Herman

„Přijel jsem hlavně zakončit sezónu,“ vysvětloval Václav Milík svou přítomnost. „Nevyšlo počasí, tak ježdění uděláme až další tejden, Dráha mokřejší, ale šlo to. Bylo v plánu, že pojedu jen dvě jízdy, abych zakončil sezónu.“

„Škoda, že tak pršelo, jinak by to byly hezký závody.“ posteskl si Jaroslav Petrák. „To byly i tak, jenže teď už se to po tom venku nedalo. Myslel jsem, že nám to dá na bednu. Ztratil jsem dva body zbytečně, třeba by to vyšlo. Zase jsme nechtěli špinit matadora, protože kdyby Venca jel všechno, bedna by byla.“

„Na hovno,“ láteřil Matouš Kameník. „Odešly zuby na věnci, urvaly se…“

Nick Škorja (bílá) vede v rozjezdu před Janem Mackem (červená), aby rozhodl o pořadí nejen dnešního klání, nýbrž celé první ligy | foto Karel Herman
Nick Škorja (bílá) vede v rozjezdu před Janem Mackem (červená), aby rozhodl o pořadí nejen dnešního klání, nýbrž celé první ligy | foto Karel Herman

 

1. AK Markéta Praha 26
Daniel Klíma 3 3 2 3 3 – 3 17
Jakub Exler 1 – 0 – 0 0 0 0 1
Jan Kvěch 2 2 1 3 8(2)
2. SC Žarnovica 25
Jakub Valkovič – 0 3 0 0 3 – 1 7(1)
Eduard Krčmář 3 3 – 2 2 – 2 2 14
Bruno Belan 1 1 1 1 4
3. AMD Krško 24
Nick Škorja 2 – 3 3 3 – 3 3 17+3
Anže Grmek – 1 1 1 – 2 1 – 6
Miran Praznik 0 0 ex 1 0 1(1)
4. PD Walbo Kopřivnice 24
Radek Bambuch 2 – 0 0 0 – – – – 2
Hynek Štichauer – 2 – 2 2 1 2 3 12
Jakub Sazovský F 0
Jan Macek 1 3 1 3 0 2 10(3)+2
5. AMK ZP Pardubice 21
Matouš Kameník 2 1 – 0 – F – 1 4(1)
Jaroslav Petrák 0 – 2 – 2 – 1 2 7
Václav Mílík 3 3 6
Jan Jeníček 1 1 2 0 4(2)

Poznámka: Miran Praznik byl diskvalifikován po skončení dvanácté jízdy, kde dojel druhý, jelikož jeho zastupování Anže Grmeka nebyla předem ohlášeno v souladu s literou řádů

Vyhlášení první ligy: Krško, Praha a Žarnovica | foto Karel Herman

Konečná prvoligová tabulka:

bilance výsledků malé body velké body
1. Praha 4-0-0-1-0 147 22
2. Krško 0-2-3-0-0 136 17
3. Žarnovica 0-3-1-0-1 109 16
4. Kopřivnice 1-0-1-3-0 122 14
5. Pardubice 0-0-0-1-4 84 6
Adam Bednář, Vojtěch Šachl a Jan Hlačina na pódiu závodu dvěstěpadesátek | foto Karel Herman

MR 250 ccm:

1. Vojtěch Šachl, Praha 3 2 2 3 10
2. Adam Bednář, Praha E 3 3 3 9
3. Jan Hlačina, Pardubice 2 3 1 2 8+3
4. Adam Nejezchleba, Divišov 3 1 2 2 8+2
5. Štěpán Ševčík, Divišov 1 0 3 1 5
6. Oliver Schmid, Plzeň 2 2 – – 4
7. Gregor Zorko, SLO 0 0 1 1 2 (los)
8. Dominik Hrbek, Pardubice 1 1 0 0 (los)
Celkové pořadí MR 250 ccm: zleva Vojtěch Šachl, Adam Bednář a Jan Hlačina | foto Karel Herman

Konečné pořadí seriálu:

PHA PCE PLZ SLA PCE TOT
9.4. 30.5. 4.6. 27.8. 22.10.
1. Adam Bednář, Praha 18 20 20 20 18 96
2. Vojtěch Šachl, Praha 20 18 18 18 20 94
3. Jan Hlačina, Pardubice o 16 16 16 16 64
4. Adam Nejezchleba, Divišov 9 7 9 14 14 53
5. Štěpán Ševčík, Divišov 10 10 8 9 12 49
6. Oliver Schmid, Plzeň 14 8 7 10 39
NS Damir Filimonov, LAT 12 9 10 31
NS Zoltan Lovas, H 12 14 10 36
NS Sven Cerjak, SLO 16 14 30
7. Dominik Hrbek, Pardubice 8 8 16
NS Mario Hausl, D 12 12
NS Carlos Saabas, EST 12 12
NS Gregor Zorko, SLO 9 9
8. Josef Novotný, Pardubice o 6 6

Poznámka: klasifikováni byli pouze držitelé licencí AČR; body dle umístění v závodech byly přidělovány dle klíče 20-18-16-14-12-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1.

České hvězdy budou zářit v souboji o české prvoligové stříbro

Pardubice – 20. října
Úvod první ligy dosavadním prvoligovým diktátorů z pražské Markéty nevyšel, nicméně tři další triumfy je vystřelily na obvyklé vedoucí místo tabulky. Trojbodová převaha nedává velkou šanci pro její pronásledovatele, že by z něho měli v sobotním závěru v Pardubicích sestupovat. Zato boj o stříbro může být hlavním motivem. Krško je totiž jen o dva body před Kopřivnicí a Žarnovicou. A v sestavách nechybí esa.


Tipujte:

Kdo vyhraje sobotní závod první ligy v Pardubicích?

View Results

Loading ... Loading ...

Václav Milík pojede v sobotu první ligu za Pardubice | foto Karel Herman

Zbrojí ostatně i Lubomír Vozár, jehož Pardubicím už od posledního místa nepomůže ani svěcená voda. Kromě obligátní trojice Matouš Kameník, Jaroslav Petrák a Jan Jeníček totiž nechybí ani Václav Mílík, jenž své slovo dozajista pronese také při volném ježdění, které každou sezónu ve Svítkově uzavírá.

Pražská Markéta se bude při potvrzení svého přebornického titulu opírat o hvězdné juniorské duo Daniel Klíma – Jan Kvěch, které doplní Jakub Exler. Krško staví Nicka Škorju, Anže Grmeka a Mirana Praznika.

Žarnovicu trápí marodka a v její akademii noví závodníci teprve zrají při trénincích. Nepostradatelného Jakuba Valkoviče proto doplní slánský dvojlístek Eduard Krčmář a Bruno Belan. Kopřivnice bude druhým družstvem ve čtyřčlenné sestavě. Radka Bambucha a Jakuba Sazovského v ní doplní zkušenější Hynek Štichauer a Jan Macek.

Součástí první ligy se stane také závěrečný podnik mistrovství republiky dvěstěpadesátek. V současné době se čeká na potvrzení účasti závodníků z Divišova. Ve startovní listině tak bude šest nebo sedm jmen, přičemž zahraniční zájemci tentokrát nepojedou.

Oficiálně nahlášené sestavy sobotní první ligy v Pardubicích:

AMK ZP Pardubice: 1 Matouš Kameník, 2 Jaroslav Petrák, 3 Václav Milík, 16 Jan Jeníček
SC Žarnovica: 4 Jakub Valkovič, 5 Eduard Krčmář, 6 Bruno Belan, 17 neobsazeno
PD Walbo Kopřivnice: 7 Radek Bambuch, 8 Hynek Štichauer, 9 Jakub Sazovský, 18 Jan Macek
AK Markéta Praha: 10 Daniel Klíma, 11 Jakub Exler, 12 Jan Kvěch, 19 neobsazeno
AMD Krško: 13 Nick Škorja, 14 Anže Grmek, 15 Miran Praznik, 20 neobsazeno
Pardubice v Kopřivnici: zleva Jaroslav Petrák, Radek Bambuch, Matouš Kameník a Lubomír Vozár | foto Karel Herman

Pohodové závody uzavřely žarnovickou sezónu

Žarnovica – 9. října
Prosluněná neděle lákala na tribuny Městského stadiónu spousta diváků, kteří na závěr žarnovické sezóny anno domini 2022 viděli závody jaksepatří. Předposlední kolo první ligy s přehledem ovládla pražská Markéta, jejíž hvězdné juniorské trio v zásadě dokázal potrápit jen Martin Vaculík. Program vyvrcholil nadstavbovou části o slovenský titul. Ve finále triumfoval stylem start – cíl Martin Vaculík. Také druhá příčka Jana Kvěcha nebyla nikým zpochybněna, ovšem za jejich zády se strhla mela. Třetího Jakuba Valkoviče nejprve předjel Daniel Klíma. Poté i Petr Chlupáč, jenž v samém závěru závěrečného šestého okruhu sebral pódium svému klubovému kolegovi.

Mistrovství Slovenska: Jan Kvěch, Martin Vaculík a Petr Chlupáč | foto Zdeněk Schneiderwind
1. AK Markéta Praha 36
Daniel Klíma 3 2 – 3 3 2 – 2 15(2)
Petr Chlupáč 2 – 1 2 – – 2 1 8(5)
Jan Kvěch 3 2 2 3 3 13(1)
2. SC Žarnovica 26
Jakub Valkovič 1 3 – 1 3 – 0 0 8
Martin Vaculík – – 3 3 – 3 3 3 15
Adam Čarada 0 1 0 2 0 3(1)
3. AMD Krško 24
Nick ŠKorja 1 – 3 2 1 3 1 – 11
Anže Grmek – 3 1 – 0 2 3 2 11(1)
Mirazn Praznik E 1 0 1 2(1)
4. PD Walbo Kopřivnice 23
Hynek Štichauer 3 – 2 3 – 2 2 2 14(1)
Radek Bambuch – 0 – – 0 – – – 0
Jakub Sazovský 1 1 2
Jan Macek 2 0 1 1 0 3 7(2)
5. AMK ZP Pardubice 11
Matouš Kameník 2 2 – – M 1 1 0 6
Jan Jeníček – 0 E 0 1 – – 1 2
Jaroslav Petrák E 1 2 0 E 3

22. Memoriál Ladislava Eliáše:

1. Martin Vaculík, 2 Daniel Klíma, 3. Hynek Štichauer

Poznámka: trojice bodově nejlepších jednotlivců z ligového klání

Mistrovství Slovenska:

semifinále 1: 1. Daniel Klíma, 2. Petr Chlupáč, 3. Jaroslav Petrák, 4. Jan Jeníček, 5. Radek Bambuch
semifinále 2: 1. Jan Kvěch, 2. Matouš Kameník, 3. Adam Čarada, 4. Jakub Sazovský
finále: 1. Martin Vaculík, 2. Jan Kvěch, 3. Petr Chlupáč, 4. Daniel Klíma, 5. Jakub Valkovič, 6. Matouš Kameník

Aktuální prvoligová tabulka:

bilance výsledků malé body velké body
1. Praha 3-0-0-1-0 121 17
2. Krško 0-2-2-0-0 112 14
3. Kopřivnice 1-0-1-2-0 98 12
4. Žarnovica 0-2-1-0-1 94 12
5. Pardubice 0-0-0-1-3 63 5

Česká první liga pokračuje ve svých zahraničních toulkách

Žarnovica – 7. října
Po zářijové premiéře ve slovinském Kršku se česká první liga opět podívá na zahraniční stadión. V neděli bude její předposlední kolo hostit Žarnovica. Startovní listina obsahuje zajímavá jména, nechybí ani Martin Vaculík. Po ligovém klání se v nadstavbovém klání pojede o mistra Slovenska.


Tipujte:

Kdo vyhraje nedělní první ligu v Žarnovici?

View Results

Loading ... Loading ...

Martin Vaculík bude hvězdou žarnovického týmu | foto Pavel Fišer

Martin Vaculík je pochopitelně velkým lákadlem pro diváky, ale i výraznou pomocí pro Mariána Šebiána. V Kršku se mu totiž zranili hned dva závodníci. Juraj Šuška upadl při tréninku, Rastislav Cíferský si ve své první jízdě natřikrát zlomil klíční kost. Kolegy slovenského esa se v neděli stanou Jakub Valkovič a Adam Čarada.

Kopřivnice opře své ambice o Hynka Štichauera a Jana Macka, které doplní mladíci Radek Bambuch a Jakub Sazovský. Juniorskou sestavu přiveze také Zdeněk Schneiderwind. Celá jeho trojice Daniel Klíma, Petr Chlupáč a Jan Kvěch má za sebou letošní SGP2.

Ve třech dorazí rovněž zbývající týmy. Krško nasazuje Nicka Škorju, Anže Grmeka a Mirana Praznika, Pardubice Matouše Kameníka, Jana Jeníčka a Jaroslava Petráka.

Startovní listina nedělní první ligy v Žarnovici:

SC Žarnovica: 1 Jakub Valkovič, 2 Martin Vaculík, 3 Adam Čarada, 16 neobsazeno
PD Walbo Kopřivnice: 4 Hynek Štichauer, 5 Radek Bambuch, 6 Jakub Sazovský, 17 Jan Macek
AK Markéta Praha: 7 Daniel Klíma, 8 Petr Chlupáč, 9 Jan Kvěch, 18 neobsazeno
AMD Krško: 10 Nick Škorja, 11 Anže Grmek, 12 Miran Praznik, 19 neobsazeno
AMK ZP Pardubice: 13 Matouš Kameník, 14 Jan Jeníček, 15 Jaroslav Petrák, 20 neobsazeno
Žarnovica v Kopřivnici: zleva Bruno Belan, Rastislav Cíferský, Jakub Valkovič a Marián Šebian | foto Karel Herman

Změny českého kalendáře byly oficiálně potvrzeny

Pardubice – 3. října
Je to již osm let, kdy deště a další okolnosti učinily z října nejbohatším měsícem českého plochodrážního kalendáře. Něco podobné, byť menším měřítku než ve čtrnáctém roce, nás čeká také letos. Komise ploché dráhy AČR totiž včera sumarizovala a oficiálně potvrdila termínové změny předchozích dnů.

 

Déšť letos pořádně zkomplikoval plohcodrážním pořadatelům život | foto Karel Herman

Vezmeme-li všechno chronologicky, již v sobotu se v Mariánských Lázních pojede mítink evropské série veteránů jako Memoriál bratří Juhanů. O dalším víkendu vyvrcholí šampionát jednotlivců v Plzni a extraliga v Liberci. A poté první liga přesunutá do Pardubic ze Svitav, kde klub pro letošní rok ukončil své pořadatelské aktivity.

Spolu s ním skončí také české šampionát dvěstěpadesátek. Pokud se sejde pět závodníků, nepojedou žádní cizinci. Počet držitelů licence AČR pochopitelně omezen není. Čtvrtlitry však přijdou o podnik v Liberci a další podnik v Pardubicích.

Bylo totiž potvrzeno, že přebor skončil minulou středu v Březolupech. Jeho mítink v Liberci se neuskuteční, stejně tak odpadly volné mezinárodní závody v Pardubicích.

Termínové změny českého kalendáře:

závod: původní termín: nový termín
EVS – Mariánské Lázně: 17.9. 8.10.
finále MR jednoltivců – Plzeň: 14.9. – 2.10. 15.10.
extraliga – Liberec: 21.9. 16.10.
přebor + MR 250 ccm – Liberec: 1.10. zrušen bez náhrady
1.liga – Svitavy: 17.9. Pardubice 22.10.
Nice Cup + MR 250 ccm – Pardubice 7.9. – 3.10. zrušen bez náhrady
volný závod – Pardubice 15.10. zrušen bez náhrady
MR 250 ccm – Pardubice 15.10. 22.10.

Druhý triumf poslal Markétu do čela prvoligové tabulky

Krško – 4. září
Ve třetím závodě první ligy v Kršku pražské trio Petr Chlupáč, Daniel Klíma a Jaroslav Vaníček o tři body předčilo domácí. Markéta se dostala do čela tabulky. Jan Macek dotáhl na třetí stupínek pódia Kopřivnici.

1. AK Markéta Praha 36
Petr Chlupáč 1 3 – 3 3 – 2 3 15(2)
Daniel Klíma 2 – 3 – 2 3 3 – 13(1)
Jaroslav Vaníček 2 1 2 1 2 8(3)
2. AMD Krško 33
Nick Škorja – 3 3 – 1 1 3 3 13
Anže Grmek – 0 – 3 0 – 2 – 5(1)
Denis Štojs 2 2 3 7(2)
Miran Praznik 3 2 2 1 8(2)
3. PD Walbo Kopřivnice 19
Radek Bambuch 1 1 – 0 0 – 0 – 0 2
Jan Macek 2 – 3 – 3 2 3 2 15
Jakub Sazovský 0 0 1 1 0 2
4. AMK ZP Pardubice 17
Jan Jeníček 1 1 – 0 – 0 1 – 3(1)
Jan Hlačina 0 – 1 – 1 1 – 1 4(1)
Jaroslav Petrák 3 2 1 2 0 10
5. SC Žarnovica 13
Jakub Vakovič 3 2 – 2 2 3 – 1 13
Juraj Šuška
Rastislav Cíferský F – – – – – – – 0

Aktuální prvoligová tabulka:

bilance výsledků malé body velké body
1. Praha 2-0-0-1-0 85 12
2. Krško 0-2-1-0-0 88 11
3. Kopřivnice 1-0-1-1-0 75 10
4. Žarnovica 0-1-1-0-1 68 8
5. Pardubice 0-0-0-1-2 52 4