Archiv pro rubriku: MČR 1. liga

Oprášení třicet let staré myšlenky řeší slánský odchod z první ligy

Slaný – 19. prosince
Letos se Slaný objevil v první lize v koalici s Divišovem, avšak napřesrok bude v nižší divizi scházet úplně. Pardubice už nebudou stavět dva týmy, ale poskytnou závodníky pro výběr juniorské reprezentace ČR, který středočeský celek zastoupí. Se čtyřmi celky se prvoligová soutěž v příštím roce vrací k rozpisu užívanému v sezóně 2016.

 

Prvoligové zápory převážily klady

Slaný mizí z první ligy

„Odpověď je potřeba hledat ve více aspektech,“ zamýšlí se Antonín Vilde, předseda AK Slaný, nad otázkou po příčinách odstoupení slánského družstva z první ligy anno domini 2018. „Slaný absolvoval prvoligovou soutěž v sezóně 2016 a převážně dostávali příležitost jezdci Michal Dudek, Adam Fencl a Petr Babička. Především pro Adama to měla být příprava pro náš extraligový tým, kde jsme počítali s tím, že od další sezony dostane určitý prostor v nejvyšší soutěži, aby následně zaujal post juniora po Edovi Krčmářovi.“

Letos startoval Slaný spolu s Divišovem, nicméně nešlo o jedinou změnu. „Pro rok 2017 došlo k dohodě s AK Divišov a první ligu jsme absolvovali společně,“ pokračuje Antonín Vilde. „Za sebe musím říci, že spolupráce s Vaškem Hromasem byla na výborné úrovni.  Ovšem před zahájením sportovní sezóny se Adam Fencl rozhodl ukončit svoji slibně se rozvíjející karieru, ani se neobtěžoval tuto skutečnost nám oznámit, byť ještě v lednu byl ve Slaném na vyhlášení nejlepších sportovců města Slaného, kde převzal jednu z cen. Petr Babička se stal šťastným otcem třetí dcery a sezónu rovněž z rodinných důvodů neabsolvoval.“

Tíha slánského prvoligového účinkování letos ležela zejména na Michalu Dudkovi a Pavlu Čermákovi

Série problémů však nekončila, žarnovická ouvertura se musela obejít bez Slaného, který se v Praze spojil s podobnými problémy pronásledovaným pardubickým béčkem. V Pardubicích a v Divišově byl středočeský klub kompletní, ale ani v jednom případě nenašel cestu na pódium a v závěrečné tabulce se schoulil až u dna.

„Tíha zodpovědnosti tedy zůstala na dvojici Michal Dudek a Pavel Čermák, kterým patří dík, že prvoligovou soutěž absolvovali,“ konstatuje Antonín Vilde. „Byl zde ještě Piotr Dziatkowiak, ale ten na úvodní mítink do Svitav nedorazil a v Pardubicích měl po první jízdě zdravotní problém. Celkově tým obsadil poslední příčku, a když si sečteš plusy a mínusy, rozhodlo se vedení AK Slaný v roce 2018 tým do první ligy nepřihlásit. To jsem ještě do kolonky mínusů neuvedl neúčast družstva v jednom závodě v Žarnovici.“

Pech provázel Slaný v letošní první lize

Svou roli sehrály i finance. „Další věcí je rovněž ekonomická stránka,“ souhlasí slánský šéf. „AK Slaný pravidelně startuje v extralize družstev, na kterou jsou zde příznivci ploché dráhy dlouhé roky zvyklí. O tom svědčí návštěvy na zdejším stadionu, obsazovali jsme i další soutěže mistrovského charakteru, pravidelně  pořádali šest závodů plus mítinky stopětadvacítek a tréninkovou akademii pro nejmladší závodníky, další prostředky jsou nutné investovat do stadionu. Takže je nutné zvážit, co bude nejlepší, byť na to může mít někdo odlišný názor. Neříkám, že od sezóny 2019 se v první lize slánský tým neobjeví, třeba pod jiným názvem, ale na to je v současné době dost prostoru, aby se našlo řešení…“

 

Juniorský tým na scénu

Patrik Mikel může najít uplatnění v prvoligovém reprezentačním týmu

Z letošních účastníků v první lize pokračují Markéta Praha, SC Žarnovica a ZP Pardubice. Východočeský klub však už nebude stavět dva týmy. V žádném případě by však jeho závodníci neměli trpět nedostatkem závodních příležitostí. Patrik Mikel a Josef Novák evidentně zamíří do juniorského celku a Tomáš Suchánek bohužel zřejmě nebude fit po svém zranění ze Zlaté přilby SNP.

Josef Novák se s Petrem Chlupáčem sešel v jednom prvoligovém týmu již letos v Divišově – pakliže nastoupí za reprezentační družstvo napřesrok, Martin Mejtský bude jejich protivníkem

„Pardubice a Praha se domluvily na tom, že ten juniorský tým vytvoří z reprezentantů České republiky,“ říká Petr Moravec, předseda sportovní komise. „No, a proto, že to jsou jediní účastníci z Čech, problém určitě nebude. Je to nejenom podle mě lepší řešení než ty dva týmy jako letos.“

Prvoligový tým Juniorské reprezentace ČR bude mít svou pevnou soupisku a azyl domácí dráhy mu poskytne Plzeň. Pardubice pojedou svůj mítink ve Svitavách, Praha uspořádá první ligu den po české velké ceně a přeborníka vyhlásí zkraje října v Žarnovici.

 


Všechno už tu jednou bylo

Vladimír Kalina pamatuje extraligový Juniorský výběr ČSSR

Idea reprezentačního celku na mimoklubové bázi se zhmotnila již v sezóně 1988. Juniorský výběr ČSSR byl tehdy přímo nasazen do extraligy a jako domácí dráha mu posloužily Svitavy. V pěti závodech se v jeho sestavě vystřídalo rovnou deset závodníků – Jan Schinágl, Jan Holub, Gašpar Forgáč, Vladimír Kalina, Bořivoj Hádek, Miroslav Forgáč, Jan Hruška, Pavel Haitl, Lubomír Lang a Radek Vitner.

Mladíci se ve Slaném, Svitavách a Praze postavili na nejnižší stupínek pódia. Ve všech případech za nimi skončil Slaný, který se po třech letech opět propadl do první ligy. Ve čtvrtek 30. června 1988 se na pražské Markétě jeho historie definitivně ukončila. Sice postoupil do semifinále mistrovství republiky družstev, ale jeho velká marodka ruku v ruce s odstoupením Žarnovice předstupeň finále zrušily.


Foto: Karel Herman a Antonín Škach

Pardubice uchvátily přebornický titul ve stejně rychlém tempu, v jakém první liga proběhla

Divišov – 16. července
Bílé obláčky na dišovském nebi měly daleko k vytváření pochmurných nálad, kterou neměl ani Lubomír Vozár. Za necelý měsíc, který první lize trvalo odjet svá čtyři kola, se jeho první tým hřál o dva tabulkové body před pražskou Markétou. Jenže Patrik Mikel po libereckém pádu tisknul lidem pravice se silou plyšového medvídka. Skeptickou náladu měl po včerejšku také Jaroslav Petrák, který navíc nemá středočeský ovál zrovna v oblibě. A nadto leadeři jako jediní přijeli s tříčlennou sestavou, což v praxi znamenalo, že budou jednou muset na startovní rošt jen s jedním závodníkem. Pardubický kouč si pro toto vybral čtvrtou jízdu, v níž Jaroslav Petrák porazil svého kolegu z pardubického béčka Josefa Nováka, zatímco hostující Václav Kvěch po ráně, která se před závodem ozvala z jeho motoru, už byl převlečený z kombinézy. Shodou okolností tři body byly pro Pardubice na dlouho nejhorším výsledkem ve smršti maxim 5:1. Další smírný výsledek zaznamenali Východočeši až v šestnácté jízdě, kdy Tomáš Suchánek a Jaroslav Petrák narazili na Zdeňka Holuba s Filipem Hájkem. V té chvíli už ovšem bylo nad sluncem jasné, že Lubomír Vozár vede svůj první tým nejen za vítězstvím v dnešním závodě, ale potažmo i celé soutěži.

Pódium s Pražany a dvěma pardubickými týmy
Pódium s Pražany a dvěma pardubickými týmy

Pardubické jedničky jdou za titulem

Oželet nástup bylo dnes vcelku pochopitelné. Počasí nehrozilo ničím jiným, než pořádnou bouřkou s hromy a blesky a především zkázonosným deštěm. Za pravdu pořadatelskému verdiktu dal i silný poryv větru, který přesně úderem čtrnácté hodiny zacílil na divišovský stadión. A dnes bylo přece jen důležitější dojet první ligu, než předvádět tváře závodníkům divákům, jejichž počet Divišovské nakonec příjemně překvapil.

Zdeno Vaculík nešetří kritikou:

„Nezačalo se ani jezdit a dráha je rozbitá. Nechal bych tu jezdit ty, co tu dráhu dělají a hned by změnili názor, že je bezpečná.“

Patrik Búri po pádu závod nedokončil
Patrik Búri po pádu závod nedokončil

V první lize totiž nešlo o nic jiného, než o titul. Pardubice vedly v aktuálním pořadí o dva body, nicméně Lubomír Vozár nechtěl nechat prostor náhodě. Proto Jaroslava Petráka nepovolal z béčka do prvního týmu jen proto, aby i na něm ulpěla sláva z obhajoby loňského primátu. Pražští závodníci jsou totiž v poslední době v excelentní formě a navíc Tomáš Topinka dal prostor i pro Jana Kvěcha, jenž původně nebyl nahlášen. Slaný avizoval účast Eduarda Krčmáře. A pakliže by Praha vyhrála a Slaný skončil za ní, Pardubice by v boji o celkový triumf musely spoléhat jen na malé body.

Přitom dozvuky včerejšího libereckého přeboru doznívaly v sestavách obou družstev pardubického klubu. Martin Gavenda se rovnou omluvil, takže jej zastoupil Petr Chlupáč. Jeho pražský kolega Václav Kvěch se narychlo stal čtvrtým mužem pardubického béčka.

Nicméně ani vedoucí tým nebyl prost problémů, byť jako jediný kromě Žarnovice se svým složením neimprovizoval. Patrika Mikela po pádu v rozjezdu o druhé místo s Ondřejem Mikelem bolela pravačka natolik, že se nechtěl pouštět při podávání ruky do medvědích stisků, jak má běžen ve zvyku. A Jaroslav Petrák si zase na včerejší svíci vzpomněl pokaždé, když v depu usedl na lavičku.

Každopádně byly to Pardubice, kdo se ujal vedení v průběžné klasifikaci. Mezi Tomáše Suchánka a Patrika Mikela, jemuž musel s oblékáním do kombinézy pomáhat otec František, se ve druhé jízdě vklínil Martin Mejtský.

Jozef Mihálik dopravuje pokroucený motocykl svého syna Jana do depa
Jozef Mihálik dopravuje pokroucený motocykl svého syna Jana do depa

Jenže už na protilehlé rovince jel tandem prvního pardubického páru na čele a Martin Mejtský navíc v první zatáčce druhého okruhu upadl. „Chytil jsem díru, přetočil se a upad‘,“ líčil příčinu ve svém depu. Předtím nedal Eduard Krčmář v rozjížďce s číslem jedna ani náznak šance pražské dvojici Ondřej Smetana – Filip Hájek. Ani následující jízdy nikomu nepřinesly maximální bodové inkaso.

Michal Dudek odčinil svou úvodní nulu z duelu proti Pražanům ve třetí jízdě. Odstartoval jako z děla a od té chvíle ukazoval výfuk Jakubu Valkovičovi s Jánem Mihálikem. Ke čtvrté jízdě přijeli jen dva borci. Lubomír Vozár neměl ve svém prvním páru čtvrtého borce a rozpis s možností jednoho startu navíc pro každého člena sestavy v takovém případě vyžaduje jednou nastoupit pouze s jedním závodníkem.

„Jednu jízdu musím stejně vynechat,“ usmíval se Lubomír Vozár nad otázkou, proč si pro takovou plonkovou rozjížďku vybral duel se svým vlastním béčkem. Samozřejmě věděl o potížích Václava Kvěcha, z jehož motocyklu se před tréninkem ozvala hromová rána. Náprava se zdála být v nedohlednu, takže pražský závodník nemohl nastoupit po boku Josefa Nováka.

Jaroslav Petrák ho odvedl, zvýšil vedení pardubických jedniček, které už měly až do konce závodu jezdit ve dvojici. Východočeské béčko vzápětí deklasovalo Žarnovicu. Ján Mihálik se sice dostal do čela, jenže v úvodním oblouku druhého okruhu upadl. Patrik Búri sice při repete bojoval dle svého nejlepšího zvyku, ovšem tandem Martin Mejtský – Petr Chlupáč rozdělit nedokázal.

Tomáš Suchánek vede před Janem Kvěchem, Patrikem Mikelem a Filipem Hájkem
Tomáš Suchánek vede před Janem Kvěchem, Patrikem Mikelem a Filipem Hájkem

V rozjížďce s číslem šest blikala červená světla na znamení letmého startu Filipa Hájka. „Já jsem jen dobře odstartoval, nevím, kdo měl letmák,“ hájil se. Ať tak či onak po opakovaném startu vystřelil na první místo opět Tomáš Suchánek, zatímco Patrik Mikel se ve druhé zatáčce dostal za Jana Kvěcha. Po třech startech měl první pár Pardubic třináct bodů.

Jeho béčko bylo o dva body za ním. V sedmé jízdě Eduard Krčmář opět nepoznal přemožitele, ale Martin Mejtský a Josef Novák si vychutnali Pavla Čermáka. Pražané zabrali naplno v rozjížďce s číslem sedm, kdy Ondřej Smetana a Zdeněk Holub porazili Žarnovicu. Avšak jejich konto disponovalo jen devíti body.

 

Závěr potvrdil úvodní vývoj

Slaný dnes vedl Antonín Vilde. V rozjížďce s číslem devět se odhodlal ke kroku, jaký první liga ještě neviděla. Vystřídal hned oba dva své závodníky a místo Pavla Čermáka s Františkem Klierem se na startovním roštu objevili Eduard Krčmář a Michal Dudek.

Ondřej Smetana (9) a Zdeněk Holub (11) vytvořili nepřekonatelný tandem
Ondřej Smetana (9) a Zdeněk Holub (11) vytvořili nepřekonatelný tandem

„Zakázaný to není, ne?“ usmíval se slánský šéf pod svým knírem. Jenže záměr sebrat Pražanům vítr z plachet a kormidlovat slánskou loď ke stupňům vítězů nevyšel. Tomáš Topinka reagoval na hrozbu operativně. Nechal stát Filipa Hájka a ke Zdeňku Holubovi postavil Ondřeje Smetanu. A ti ze slánských žraloků udělali bezzubá stvoření již po vylétnutí pásky.

Pražané se sice zbavili slánského nebezpečí, ovšem jedničky z Pardubic stále unikaly. Tomáš Suchánek se dostal do čela desáté jízdy, kterou ovšem první zatáčky proměnila v dokonalou melu. Motocykl Patrika Búriho se vzepjal na zadní, trefil Jaroslava Petráka a do kolize s nimi se zapletl také David Pacalaj.

Pardubický matador se zvednul jako první. Pro oba Slováky však jela sanitka. Patrik Búri odkulhal do depa, jenže v dalším průběhu mítinku se už na dráze neobjevil. Jeho kolega však zmizel v útrobách ambulance. „Trošku ho bolí noha,“ mírnil obavy žarnovický kouč Marián Šebian.

Rozpálené boxy: zleva Eduard Krčmář, František Mikel a Patrik Mikel
Rozpálené boxy: zleva Eduard Krčmář, František Mikel a Patrik Mikel

Slovenský junior vskutku vystoupil z lékařského vozidla. Za pomoci svého dědečka Zdeno Vaculíka odešel do svého boxu. Držel se za místa, kde se záda mění v nohy. Při repete však na něho Tomáš Suchánek čekal marně. Stál u pásky dlouho, než se na poslední chvíli objevil Jaroslav Petrák. Desátá jízda za těchto okolností nemohla skončit jinak než 5:0 pro Pardubice.

Rozjížďka s číslem jedenáct dnes již potřetí nabídla pohled na skvělý tandem Zdeněk Holub – Ondřej Smetana, který tentokrát v bezchybné spolupráci vyřídili Martina Mejtského s Petrem Chlupáčem. Markéta stále bojovala o vítězství, ale titul byl již v pardubických rukou. Na překonání Pardubic mohli borci z hlavního města pomýšlet, ale že by se před ně dostal ještě jiný celek, se stávalo méně a méně reálné.

Slaný totiž v rozjížďce s číslem dvanáct padl náporem pardubických jedniček. Tomáš Suchánek zamířil do čela hned s letem pásky. Patrik Mikel ho následoval a Michal Dudek v úvodní zatáčce nestihnul ani jednoho z nich. Po další přestávce se Patrik Mikel objevil na ovále ve společnosti Jaroslava Petráka, aby společnými silami porazili Jakuba Valkoviče a Jána Mihálika.

Václav Kvěch vysvětluje, proč dnes jezdí jen po depu:

„Odešla elektrika, odešlo zapalování v rotoru.“

Ondřej Smetana (9) a Zdeněk Holub (11) kácí útok Antonína Vildeho, když jedou před Eduardem Krčmářem (žlutá) a Michalem Dudkem (modrá)
Ondřej Smetana (9) a Zdeněk Holub (11) kácí útok Antonína Vildeho, když jedou před Eduardem Krčmářem (žlutá) a Michalem Dudkem (modrá)

Pražský rozlet utnul Eduard Krčmář, když v rozjížďce s číslem čtrnáct ujel Zdeňku Holubovi s Janem Kvěchem. Na Markétu se začalo sápat pardubické béčko. Petr Chlupáč a Josef Novák v patnácté jízdě porazili Jána Mihálika. David Pacalaj upadl v první zatáčce. Tentokrát také on vycouval ze závodu, který šestnáctou jízdou spěl ke svému verdiktu.

Naposledy se totiž proti sobě postavili Pražané a pardubické jedničky. Tomáš Suchánek po skvělém startu zkompletoval své patnáctibodové maximum. Zdeněk Holub jej nedokázal ohrozit, ale Filip Hájek v prvním nájezdu předčil Jaroslava Petráka.

Smírný výsledek udržel oba soupeře na šestibodovém rozdílu, který už Markéta pochopitelně s jedním vystoupením na divišovském ovále do konce mítinku už nemohla překonat. Navíc se Pardubičané loučili maximálním triumfem nad Slaným v rozjížďce s číslem osmnáct. Michal Dudek sice vystřihnul nejlepší start. Jenže už v prvním nájezdu měl před sebou Patrika Mikela a Jaroslavem Petrák ho podjel ve druhé zatáčce.

Martin Mejtský (bílá) útočí na pražský tandem Zdeněk Holub (modrá) a Ondřej Smetana (červená)
Martin Mejtský (bílá) útočí na pražský tandem Zdeněk Holub (modrá) a Ondřej Smetana (červená)

Slaný právě tady přišel o třetí příčku pódia, kam mířilo pardubické béčko. V sedmnácté jízdě osamocený Žarnovičan Jakub Valkovič odvedl Petra Chlupáče a Josefa Nováka. Na závěr stejný kousek Martinu Mejtskému a Josefu Novákovi provedl Eduard Krčmář, nicméně východočeský tým měl i navzdory remízám více bodů než Slaný.

Ještě předtím v devatenácté jízdě exceloval opět Jakub Valkovič, který jako jediný ze slovenského kvarteta neměl důvod láteřit nad stavem dráhy, protože ani jednou neupadl. Nyní si v první zatáčce neváhal vyšlápnout i na vedoucího Ondřeje Smetanu. Pražan se sice o kolo později do čela vrátil, avšak Jan Kvěch slovenského juniora neohrozil.

 

Hlasy z depa

Tomáš Suchánek neprohrál jedinou jízdu
Tomáš Suchánek neprohrál jedinou jízdu

„Testoval jsem motor, je trošku předělanej‘, jel naposledy v první lize v Žarnovici,“ vyprávěl Tomáš Suchánek. „Nechal jsem změnit časování a bylo to dobrý, startuje hezky, nejede špatně. Na malejch‘ drahách bude dobrej‘. Dneska spokojenost, celej‘ tým bodoval.“

„Dobrý, dráha byla fajn,“ usmíval se Patrik Mikel. „Do kombinézy mě oblíkali, to bylo dobrý. Ruka bolela jen na startu, když jsem přidával plyn. Vyhráli jsme, to je super, jen jednou v Praze jsme byli druzí, jinak jsme v celé lize jenom vyhrávali.“

„Ale jo,“ opáčil Jaroslav Petrák na tradiční dotaz magazínu speedwayA-Z, jaké to dnes bylo. „Začátek zvláštní. Byl jsem nesvůj po pádu ze včerejška, bolelo to. Shoří ti spojka, pořád to jelo, nejelo. Takový zvláštní. Vymejšlíš, vymejšlíš a pak zjistíš, že to bylo ve spojce. Prokluzovala a shořela. A pak ten držkopád, ale nic se nestalo. A to si před jízdou říkám, aby se nic nestalo. A bum! Trefí se pěkně na komoru. Jinak dobrý, líbilo se mi to, ale dráha stála za prd, jsou tam lochny.“

Pražané byli druhí v závodě i v celé lize
Pražané byli druhí v závodě i v celé lize

„V pohodě, hezky jsem si zazávodil,“ netajil se Ondřej Smetana. „Jsem rád, že jsme byli druhý. V první jízdě mě akorát porazil Eda, pak už to bylo dobrý. Dráha zezačátku vypadala špatně, ale bylo to v cajku.“

„Dneska super,“ rozhovořil se Zdeněk Holub. „Zajezdili jsme si, ale už se po Liberci a dnešku se už těším domů. Ale to jsou závody.“

„Špatnej‘ den,“ mračil se Filip Hájek. „První jízda šla, ale pak už to bylo horší. Pak jsem dobře odstartoval, nevím, kdo udělal letmák?!“

„Dobrý, nemůžu si stěžovat,“ konstatoval Josef Novák. „Nemůžu si stěžovat. Není na co, není ani co chválit. Nic jsem nepředved‘, ale byly to pěkný závody. Nic víc nemám, co říct, třetí místo je díky klukům, že tahali.“

„Dneska se to povedlo,“ radoval se Martin Mejtský. „Poslední závod první ligy a my jsme dokázali skončit na bedně! Na to, jakou jsme měli sestavu, to byl úspěch! Nejdřív jsem upad‘, pak vítězství a už se to vezlo, bylo to pěkný.“

Petr Chlupáč byl vděčný za pozvánku do pardubického týmu
Petr Chlupáč byl vděčný za pozvánku do pardubického týmu

„Jsem rád, že jsem byl postavenej‘ za Pardubice,“ říkal Petr Chlupáč. „Až včera se rozhodovalo, jestli pojedu. Nečekali jsme, že budeme třetí. Byly to pěkný závody. A myslím, že na to, že jsem jel svůj třetí závod na pětikilu, to bylo hezký.“

„Dobrý,“ odtušil Eduard Krčmář. „Potřeboval jsem si vyzkoušet motorky na příští víkend na juniorský mistrovství světa. Obě jednou dobře, jedna startuje, druhá ale ne. Škoda, že nebyla bedna, co se dá dělat?!“

Zdeněk Holub a Ondřej Smetana spolu jeli třikrát na 5:1, ale na vítězství a požmo titul to bylo málo
Zdeněk Holub a Ondřej Smetana spolu jeli třikrát na 5:1, ale na vítězství a požmo titul to bylo málo
1. AMK ZP Pardubice 36
Patrik Mikel 2 2 2 3 3 12(3)
Tomáš Suchánek 3 3 3 3 3 15
Jaroslav Petrák 3 2 2 0 2 9(3)
bez st.č.20
2. AK Markéta Praha 29
Ondřej Smetana 2 3 2 2 3 12(2)
Filip Hájek 1 R – 1 2(2)
Zdeněk Holub 2 3 3 2 2 12(1)
Jan Kvěch 1 – 1 1 3(1)
3. AKM ZP Pardubice B 23
Martin Mejtský 0 2 3 1 2 8
Petr Chlupáč, Praha 1 2 0 3 2 8(1)
Josef Novák 2 1 2 1 1 7(4)
Václav Kvěch, Praha – – – – DNR
4. AK 3ton Slaný 18
Eduard Krčmář 3 3 1 3 3 13
Michal Dudek 0 3 0 1 1 5
Pavel Čermák 0 – 0 0 0
František Klier 0 – 0 0 0
5. SC Žarnovica 12
Jakub Valkovič 2 1 1 3 2 9
Ján Mihálik 1 X 0 1 F 2(1)
David Pacalaj 0 F/R F – 0
Patrik Búri 1 X – – 1
Prvoligoví přborníci: zleva Patrik Mikel, Tomáš Suchánek, Jaroslav Petrák a Lubomír Vozár
Prvoligoví přborníci: zleva Patrik Mikel, Tomáš Suchánek, Jaroslav Petrák a Lubomír Vozár

Konečná prvoligová tabulka:

bilance výsledků malé body velké body
1. Pardubice 3-1-0-0-0 117 19
2. Praha 1-2-1-0-0 102 16
3. Žarnovica 0-0-2-1-1 73 9
4. Pardubice B 0-1-1-1-0 55 9
5. Slaný 0-0-0-2-1 41 5
Divišov zažil pěknou závodní neděli
Divišov zažil pěknou závodní neděli

Foto: Antonín Škach

Expresní liga vyvrcholí v neděli

Divišov – 14. července
Do letošní první ligy je velice snadné se trefovat. Sanitka, která přijela do Svitav bez lékaře. Absence Slaného v Žarnovici a pardubického béčka v Praze. Déšť a předčasný konec v Pardubicích, díky čemuž se nový rozpis neodjel celý až do konce. Nicméně na pozadí slušných závodních momentů a zaplnění termínového kalendáře není dehonestace soutěže na místě. Nicméně jednu raritu nižší divizi nikdo neodpáře. V neděli odpoledne v Divišově vyvrcholí ani ne celý měsíc od doby, kdy v Žarnovici začala.

Tipujte:

Kdo se v neděli stane vítězem první ligy?

View Results

Loading ... Loading ...
Eduard Krčmář posílí Slaný
Eduard Krčmář posílí Slaný

Čtvrtý prvoligový závod má ve své startovní listině pět týmů, nicméně pouze Žarnovica staví kompletní čtveřici. Všichni ostatní budou muset využít nasazení závodníka navíc, což v praxi přináší jednu nekompletní jízdu.

Startovní listina je standardní, dalo by se říct. A to i v otázce hostování Martina Gavendy v sestavě pardubických dvojic. Ze zažité praxe vybočuje pouze angažmá Eduarda Krčmáře ve slánském týmu. Medailové ambice středočeského celku jsou přitom prakticky nereálné, nicméně účast elitního závodníka je dozajista sympatická.

Patrik Mikel a Martin Mejtský mají pardubické vesty, ale jedou v týmech proti sobě
Patrik Mikel a Martin Mejtský mají pardubické vesty, ale jedou v týmech proti sobě

Hlavní zápletkou nedělního klání se stane boj o titul. Zatímco po druhém závodě na Markétě srovnali Pražané krok s Pardubičany jak s velkými, tak malými body, hned na druhý den Východočeši kontrovali. A protože ručník do ringu deštivého závodu letěl za stavu, kdy pardubické dvojky byli na druhé příčce, ztrácí Praha dva tabulkové body.

Pražané v boji o titul spoléhají také na Ondřeje Smetanu, který na snímku ujíždí Jakubu Valkovičovi
Pražané v boji o titul spoléhají také na Ondřeje Smetanu, který na snímku ujíždí Jakubu Valkovičovi

Situace s útokem na prvoligový trůn se jí za těchto okolností komplikuje, nicméně další ambiciózní týmy mohou být rozhodujícím jazýčkem na misce vah. A v neposlední řadě také katalyzátorem dramatické podívané pro diváky.

Startovní listina:

AK 3ton Slaný: 1 Eduard Krčmář, 2 Michal Dudek, 3 Pavel Čermák, 4 neobsazeno
AMK ZP Pardubice 2: 5 Martin Mejtský, 6 Martin Gavenda (Žarnovica), 7 Josef Novák, 8 neobsazeno
Markéta Praha: 9 Ondřej Smetana, 10 Filip Hájek, 11 Zdeněk Holub, 12 neobsazeno
SC Žarnovica: 13 Jakub Valkovič, 14 Ján Mihálik, 15 David Pacalaj, 16 Patrik Búri
AMK ZP Pardubice: 17 Patrik Mikel, 18 Tomáš Suchánek, 19 Jaroslav Petrák, 20 neobsazeno

Foto: Karel Herman

Dešťová nadílka přikryla třetí prvoligový mítink pokličkou již po patnácti jízdách

Pardubice – 28. června
Odpolední dusno věstilo bouřku. A vskutku před třetím závodem letošní první ligy se zvedl vítr, který přinesl olověné mraky. Jižně od Svítkova déšť maloval z nebe čáry k zemi, nicméně na stadiónu spadlo jen pár kapiček. A černější než oblaka byl osud slánského týmu. Piotr Dziatkowiak absolvoval jedinou jízdu, než se mu udělalo špatně a ze závodu odstoupil. V rozjížďce s číslem šest náhle Michal Dudek nataženou rukou signalizoval poruchu. Projel cílem setrvačností, aby celé další kolo oběhl pro poslední bod. Jenže s jeho motorem byl amen stejně jako se slánskými ambicemi na stupně vítězů. Naproti tomu Pardubice se dostaly do vedení již v rozjížďce s číslem jedna. Když Tomáš Suchánek a Patrikem Mikelem odvedli Filipa Hájka s Ondřejem Smetanou, který zkraje mítinku hledal správné nastavení jako alchymista kámen mudrců. Praha však záhy předstihla druhou Žarnovici, jíž sebral bod i přetržený primární řetěz Patrika Búriho. V půli mítinku začala stoupat hvězda pardubických dvojek, které se po dvou maximálních triumfech nad slánským sirotkem Pavlem Čermákem vyšvihli na druhou příčku. Nicméně to už se do režisérského křesílka posadil opět svatý Petr a od rozjížďky s číslem čtrnáct kropil dráhu se stejnou vehemencí, jako estébáci na konci osmdesátých let rozháněli vodními děly demonstranty. Patnáctou jízdu provázel už slušná průtrž. Kluzké podmínky vyhovovaly Jakubu Valkovičovi. Slovenský junior vyhrál svou letos první jízdu, přičemž za svá záda odsunul postupně Martina Mejtského a Jaroslava Petráka. Jenže jeho kolega Ján Mihálik po ztrátě plechové boty nebodoval, takže se druhý tým Pardubic udržel na druhé pozici. Protože všechny týmy měly stejný počet startů a déšť stále bubnoval o zem, byl závod předčasně ukončen.

Díky dešti se vyhlášení vítězů konalo v depu
Díky dešti se vyhlášení vítězů konalo v depu

 

Nad slánským týmem rozložila obrovská křídla černá můra

Patrik Búri jezdí první před Michalem Dudkem, Piotrem Dziatkowiakem a Jánem Mihálikem
Patrik Búri jezdí první před Michalem Dudkem, Piotrem Dziatkowiakem a Jánem Mihálikem

Na začátku mítinku spadlo ještě pár kapek. Sice se v konečném důsledku podepsaly pod zrušený nástup, avšak mraky spíše fungovaly jako poklice, které držely horký vzduch u země. A zároveň i jako výstraha, že opět může začít pršet, což se ostatně podepsalo pod snahu organizátorů odjet co nejrychleji co nejvíce rozjížděk.

Piotr Dziatkowiak musel ze závodu záhy odstoupit
Piotr Dziatkowiak musel ze závodu záhy odstoupit

Ironií osudu se až ve třetím kole soutěže dostal ke slovu rozpis pro pět týmů. Zahrnuje dvacet rozjížděk, v nichž se týmy střetávají každý s každým na bázi duelů dvojic. Nevýhodou je nerovnoměrnost výjezdů na ovál. A tak před koncem závodu mají všechna družstva stejný počet pouze dvakrát, a sice po deseti a patnácti rozjížďkách.

Jakub Valkovič má za sebou Patrika Búriho
Jakub Valkovič má za sebou Patrika Búriho

Nejideálnější vstup do závodu měli Pardubičané, kteří se již v rozjížďce s číslem jedna dostali do čela aktuální klasifikace. Tomáš Suchánek odstartoval jako z praku v sedle motocyklu, do jehož rámu až těsně před tréninkem osadil motor po repasi. Patrik Mikel se vmžiku zařadil za něho a Filip Hájek s Ondřejem Smetanou byli rázem ti druzí.

Ján Mihálik na cestě ke svému jedinému dnešnímu vítězství za sebou vede Jaroslava Petráka
Ján Mihálik na cestě ke svému jedinému dnešnímu vítězství za sebou vede Jaroslava Petráka

„Vůbec mi nejede motorka,“ rozčiloval se v boxech Ondřej Smetana, jehož po včerejším excelentním mítinku v Praze nyní zkropila sprcha pořádně ledové vody. Co bylo horšího, přes Pražany se v rychlém sledu valila všechna ostatní družstva. Hned vzápětí se Žarnovica rozešla smírně se Slaným, když Patrik Búri vyhrál druhou jízdu stylem start – cíl.

Michal Dudek signalizuje problémy s motorem
Michal Dudek signalizuje problémy s motorem

Piotr Dziatkowiak se v prvním oblouku stačil posunout jen na druhou příčku, o níž jej připravil Michal Dudek, ovšem pro Milana Macha bylo klíčové, že se přes jeho závodníky nepřevalil Ján Mihálik. Rozjížďka s číslem tři přinesla sólo Hynka Štichauera, který měl dnes demonstrovat Milanu Špinkovi, že jeho zraněná ruka z La Reole již snese plné závodní zatížení, takže není třeba hlásit změnu v sestavě národního týmu pro světový pohár v King’s Lynn.

Michal Dudek běží pro poslední bod
Michal Dudek běží pro poslední bod

Ovšem za ním jeli Martin Gavenda a Martin Mejtský z pardubických dvojek, které Patrik Mikel rozdělil spodní stranou úvodního výjezdu. Devět bodů prvního týmu Pardubice se nadlouho stalo pro ostatní konkurenty nedostižnou metou. Źarnovica se na stejnou hranici dostala až po svých třech startech.

Ve čtvrté jízdě totiž Michal Dudek celá čtyři kola vodil za svými zády tandem Jakub Valkovič – Patrik Búri. Hned vzápětí Ján Mihálik v prvním oblouku objel Jaroslava Petráka, který se ještě na cílové rovince druhého okruhu pokoušel vrátit nazpět do vedení, ovšem naprosto marně.

Hynek Štichauer (žlutá) a Tomáš Suchánek představovali jen stěží překonatelnou kombinaci
Hynek Štichauer (žlutá) a Tomáš Suchánek představovali jen stěží překonatelnou kombinaci

Patrik Búri třímal pevně ve svých rukou poslední bod, který se však nakonec dostal do rukou Martina Gavendy. Slovenský vousáč totiž zůstal stát v poslední zatáčce před cílem. „Primární řetěz, v této sezóně je první,“ vysvětlil důvod.

Ještě větší pech ale prožíval Slaný. Piotr Dziatkowiak odstoupil ze závodu již po své první jízdě a svému kouči se omluvil, že mu není dobře. Do sedmé jízdy nastoupil pouze Michal Dudek. Hned s vylétnutím pásky se ale stal svědkem, kterak do čela letí pražský tandem Filip Hájek – Ondřej Smetana. O drama, které se rozpoutalo v závěru, však slánský závodník ani nestál.

Udýchaný Michal Dudek v depu po svém sprintu pro bod v šesté jízdě:

„Klidně bych si dal čtyři kolečka. Vsadím se, o co chceš. Klidně o flašku, ale o teďka o flašku vody!“

Martin Mejtský s Jaroslavem Petrákem
Martin Mejtský s Jaroslavem Petrákem

Na konci třetího okruhu ukázal Michal Dudek levou rukou, že má poruchu. Setrvačností projel do posledního kola, ale pak už mu nezbylo než pohánět svůj motocykl vlastními silami. Oběhl celý dlouhý pardubický ovál. V posledním výjezdu na něj čekal mechanik Petr Babička, aby mu psychicky pomohl. Společně se nechali odmávnout šachovnicovým praporkem. Zatímco se Michal Dudek svalil vyčerpáním do trávy, Petr Babička dotlačil motocykl svého závodníka do boxů.

 

Déšť přichází ve špatnou chvíli

Martin Gavenda byl vitální posilou druhého týmu Pardubic
Martin Gavenda byl vitální posilou druhého týmu Pardubic

Sotva Michal Dudek popadl dech, měl pro Milana Macha sakra špatnou zprávu. „Motor ende,“ rozhodil bezmocně rukama. Ze slánské sestavy zbyl pouze Pavel Čermák, což mělo mít ještě vliv na výsledek celého závodu a potažmo i tabulku průběžného pořadí.

Rozjížďka s číslem sedm viděla hladký triumf Tomáše Suchánka a Hynka Štichauera, kteří nedali ani náznak šance osamocenému Jakubu Valkovičovi. V osmé jízdě Ondřej Smetana se Zdeňkem Holubem podobně naložili s Jaroslavem Petrákem a Martinem Mejtským, který si za zastavení vinou ulitého startu vysloužil žlutou kartu.

V rozjížďce s číslem dvanáct startoval sám Patrik Mikel
V rozjížďce s číslem dvanáct startoval sám Patrik Mikel

Po třech startech ztrácela Praha na Pardubice tři body, ale pravý stav věcí se ukázal v rozjížďce s číslem devět, v níž se oba arcirivalové z čela průběžné tabulky střetnuli podruhé. Lubomír Vozár zaplnil volné místečko v programu Tomášem Suchánkem, jenž s Hynkem Štichauerem za zády, změřili Zdeňka Holuba a Filip Hájka.

Tomáš Suchánek dnes neprohrál jedinou jízdu
Tomáš Suchánek dnes neprohrál jedinou jízdu

Sotva Jaroslav Kocek ukončil jízdu šachovnicovou vlajkou ve svých rukou, měly Pardubice devatenáct a Praha dvanáct bodů. Na ovále byli čtyřikrát také Žarnovičané, jenž disponovali deseti body. Ze Slaného zbyl jen Pavel Čermák, který vzápětí v desáté jízdě nestačil na Martina Gavendu s Jaroslavem Petrákem. Slaný se tak krčil u dna aktuální klasifikace s osmičkou na kontě, ovšem jedenáctibodové pardubické béčko dýchalo na záda Pražanům.

Devátá jízda byla jednou z klíčových - Zdeněk Holub (modrá) a Ondřej Smetana (červená) prohráli 1:5 s Tomášem Suchánkem (bílá) a Hynkem Štichauerem (žlutá)
Devátá jízda byla jednou z klíčových – Zdeněk Holub (modrá) a Ondřej Smetana (červená) prohráli 1:5 s Tomášem Suchánkem (bílá) a Hynkem Štichauerem (žlutá)

V jedenácté jízdě triumfoval Ondřej Smetana, jenže mezi ním a Filipem Hájkem se pevně usadil Filip Hájek. Rozjížďky s čísly dvanáct a třináct však nahrály oběma pardubickým družstvům, která se posupně měla měřit se Slaným. V prvním případě dorazil na startovní rošt pouze Patrik Mikel, který pochopitelně musel inkasovat trojku, byť by sám nechtěl.

Pavel Čermák zbyl jako poslední mohykán slánského družstva
Pavel Čermák zbyl jako poslední mohykán slánského družstva

Vzápětí Martin Gavenda a Martin Mejtský odvedli Pavla Čermáka, jehož Milan Mach použil coby taktickou rezervu, aby z jeho týmu startoval alespoň někdo. Pardubické béčko se dotáhlo na šestnáctibodovou úroveň pražské Markéty, kterou čekal další duel s pardubickými jedničkami v rozjížďce s číslem čtrnáct.

Rozjížďka s číslem čtrnáct: Zdeněk Holub (žlutá), Tomáš Suchánek (červená) a Hynek Štichauer (modrá)
Rozjížďka s číslem čtrnáct: Zdeněk Holub (žlutá), Tomáš Suchánek (červená) a Hynek Štichauer (modrá)

Jenže první kapky, které narážely na svítkovskou zemi, následovaly jejich další sestřičky. Během pár minut už šlo hovořit o slušné průtrži mračen. Zdeněk Schneiderwind už vyčerpal své strategické možnosti, takže se proti Tomáši Suchánkovi a Hynku Štichauerovi objevil pouze Zdeněk Holub.

Zdeněk Holub lituje předčasného konce závodu:

„Porazit Hynka bylo hezký. Dostal jsem se na dráhu až v půlce závodu. Teprve teď jsme to doladili, ale začalo pršet.“

Tomáš Suchánek zaznamenal další triumf ve stylu start – cíl. Za sebou ovšem měl Zdeňka Holuba. Ten zmařil útok Hynka Štichauera spodní stranou první zatáčky a dovezl alespoň dva body. Osud závodu visel na vážkách, ale snaha pořadatelů odjet aspoň patnáctou jízdu byla pochopitelná. Ukončit závod předčasně je pokaždé neférové pro některého ze soutěžících, avšak pět jízd před regulérním koncem měly všechny celky stejný počet šesti střetnutí.

Jakub Valkovič nakonec sebral vítězství Jaroslavu Petrákovi
Jakub Valkovič nakonec sebral vítězství Jaroslavu Petrákovi

Po vylétnutí pásky se do čela dostali Martin Mejtský a Jaroslav Gavenda, kteří si rychle své pořadí prohodili. Ján Mihálik byl handicapovaný ztrátou plechové boty, ale Jakubu Valkovičovi kluzký povrch vyhovoval. Ve třetím okruhu podjel Martina Mejtského v úvodním nájezdu, aby posléze v závěrečné zatáčce spodem sebral vítězství Jaroslavu Petrákovi.

Jenže i nerozhodný výsledek stačil pardubickým dvojkám k překonání Prahy rozdílem jediného bodu. Ručník v ringu se ve slejváku dal očekávat. Spěch, s jakým byl závod zrušen ruku v ruce s výsledky, nechal vzniknout konspiračním teoriím. Pochopitelně se šířily především z pražské části depa, protože Markéta se v aktuální tabulce propadla za Pardubice o dva body.

Deštníkem nakonec vzal zavděk i Jaroslav Kocek
Deštníkem nakonec vzal zavděk i Jaroslav Kocek

O suverenitě pardubických jedniček nešlo dnes vůbec pochybovat. Faktem ale zůstává, že dvojky profitovaly z maxima na úkor oslabeného Slaného. S ním se Pražané měli teprve utkat v šestnácté jízdě, kam by Milan Mach už neměl koho postavit. Hned nato by osamocený Jaroslav Petrák musel čelit žarnovickým mladíkům a duel o druhou příčku by kulminoval střetem obou rivalů v rozjížďce s číslem devatenáct.

 

Hlasy z depa

Tomáš Suchánek byl navýsost spokojen
Tomáš Suchánek byl navýsost spokojen

„Spravil jsem si náladičku po včerejšku,“ usmíval se Tomáš Suchánek. „Ale měly bejt‘ dva komplety za sebou, byl ale jenom dneska. Zkoušel jsem motor, těsně před tréninkem jsem ho tam šoup‘ a nejel špatně.“

Hynek Štichauer vodí za sebou Martina Gavendu
Hynek Štichauer vodí za sebou Martina Gavendu

„Závodil jsem, ruka držela, jsem rád, že jsem si to vyzkoušel a jdu si koupit lodní lístek,“ byl Hynek Štichauer rád, že prošel testem pro potvrzení svého jména v sestavě národního týmu pro světový pohár v King’s Lynn. „Neříkám, že jsem z toho neměl malinko respekt, pád v La Reole byl velikej‘, ale jsem rád, že jsem se kousnul a nezabalil to bez boje.“

Patrik Mikel našel správný set-up až na konci závodu
Patrik Mikel našel správný set-up až na konci závodu

„Dobrý to bylo,“ svěřoval se Patrik Mikel. „Akorát poslední jízda, když jsem jel sám, to bylo nejlepší. Měli jsme to akorát doladěný s panem Drymlem, Alešem a Oldou Řezníčkem.“

„Celkem dobré,“ bilancoval závod Martin Gavenda. „Koš na spojce se ale povolil a já si toho všimnul až pozdě. Nemohl jsem s tím odstartovat, už v Kopřivnici jsem se s tím trápil. Ale pohoda.“

Jaroslav Petrák litoval své poslední rozjížďky
Jaroslav Petrák litoval své poslední rozjížďky

„Bylo to pěkný, až na tu poslední jízdu,“ vyprávěl Jaroslav Petrák. „jeli jsme s Martinem Mejtským jakoby dvojici. Žene tě to, potřebuješ tam bejt‘ před ním, aby se tam nenacpali soupeři. Kvůli dešti jsem se už neohlížel, říkal jsem si, že to tam nedá, ale to byla chyba. Jinak bych vyhrál a takhle jsem přišel o body.“

Zdeněk Holub by si uměl představit lepší skóre
Zdeněk Holub by si uměl představit lepší skóre

„V prvních dvou jízdách mi nejela motorka, tu první jízdu vůbec ne,“ posteskl si Ondřej Smetana. „Pak jsem skočil na druhou a to už bylo fajn. Docela mě mrzí, že se závody rušej‘ kvůli výsledkům, ta dráha nebyla ještě špatná. Podle mě je to ostuda, v Anglii by se na takové dráze jelo dál.“

„Docela pěkný, až na ten blbej‘ rozpis,“ říkal Zdeněk Holub. „Vstoupil jsem do závodu v půlce. Mohli jsme udělat o pár bodíků víc. Porazil jsem Hynka, to bylo pěkný. Naladil jsem to konečně na tu jízdu, než začalo pršet. A pak to zrušili…“

Patrik Búri v akci
Patrik Búri v akci

„Nešlo mi to,“ připouštěl Patrik Búri. „První tři jízdy mi trvalo, než jsem to dopasoval. Primár mě donutil dát druhou motorku, takže jsem si zamazal obě.“

„Dobré,“ vystihl své pocity Jakub Valkovič. „Na tu poslední jízdu jsme změnili nastavení. Od startu to šlo. Na rovinkách to klouzalo, ale šlo to. Byla to letos moje první trojka, takže jsem rád. Škoda, že se nepokračovalo dál.“

Tomáš Suchánek a Patrik Mikel vedou před pražským tandemem Ondřej Smetana - Filip Hájek
Tomáš Suchánek a Patrik Mikel vedou před pražským tandemem Ondřej Smetana – Filip Hájek
1. AMK ZP Pardubice 26
Tomáš Suchánek 3 3 3 3 12
Patrik Mikel 2 1 3 6(1)
Hynek Štichauer 3 2 2 1 8(2)
2. AMK ZP Pardubice 2 19
Martin Mejtský 0 0 2 1 3(2)
Martin Gavenda, Žarnovica 2 1 3 3 9(1)
Jaroslav Petrák 2 1 2 2 7(1)
3. AK Markéta Praha 18
Ondřej Smetana 0 2 3 3 8(1)
Filip Hájek 1 3 0 1 5
Zdeněk Holub 2 1 2 5(1)
4. SC Žarnovica 15
Patrik Búri 3 1 E 2 6(1)
Ján Mihálik 0 3 0 0 3
Jakub Valkovič 2 1 3 6
5. AK 3ton Slaný 9
Michal Dudek 2 3 1 – – 6
Piotr Dziatkowiak, PL (ACCR) 1 – – 1(1)
Pavel Čermák 0 1 1 2

Poznámka: kvůli dešti byl závod ukončen po rozjížďce s číslem patnáct; žlutá karta Martin Mejtský v osmé jízdě

Zatímco vyčerpaný Michal Dudek odchízí do depa pěšky po svém běhu pro bod, mechanici Miroslav Hrdlička a Petr Babička zjišťují zadřený motor
Zatímco vyčerpaný Michal Dudek odchízí do depa pěšky po svém běhu pro bod, mechanici Miroslav Hrdlička a Petr Babička zjišťují zadřený motor

Aktuální prvoligová tabulka:

bilance výsledků malé body velké body
1. Pardubice 2-1-0-0-0 81 14
2. Praha 1-1-1-0-0 73 12
3. Žarnovica 0-0-2-1-0 58 8
4. Pardubice B 0-1-0-1-0 32 6
5. Slaný 0-0-0-1-1 23 3
Jaroslav Petrák (žlutá) a Martin Mejtský jedou už v palbě dešťových kapek
Jaroslav Petrák (žlutá) a Martin Mejtský jedou už v palbě dešťových kapek

Foto: Kiril Ianatchkov a Karel Herman

Konečně se opět schází pět družstev

Pardubice – 28. června
Pět týmů v první lize se sešlo poprvé a naposledy ve Svitavách, kde však závod nakonec vůbec neodstartoval. V Žarnovici a včera v Praze se jelo dle loňské formule čtyř týmů, takže nový prvoligový rozpis se dostane ke slovu až dnes večer v Pardubicích v náhradním závodě za svitavskou Cihelnu, kdy se soutěž zlomí od své druhé poloviny. VV SPD musí přitom ještě vyřešit otázku bodování narychlo sestavené koaličního družstva Pardubic a Slaného.

 

Hynek Štichauer bude dnes v centru pozornosti Milana Špinky, který rozhodne o jeho osudu ve světovém poháru
Hynek Štichauer bude dnes v centru pozornosti Milana Špinky, který rozhodne o jeho osudu ve světovém poháru

„Návrh je, aby tabulkové body získal tým, jehož jezdci absolvují více jak padesát procent jízd,“ přibližuje Petr Moravec, předseda VV SPD. „Například včera Slaný a Pardubice. V sestavě 66 procent slánských a 33 procent pardubických, body pro Slaný a Pardubice 2 nebudou klasifikováni. Vím, že to je možná diskutabilní, ale soutěž to udrží při životě.“

Startovní listina:

AMK ZP Pardubice: 1 Tomáš Suchánek, 2 Patrik Mikel, 3 Hynek Štichauer, 4 neobsazeno
SC Žarnovica: 5 Patrik Búri, 6 Ján Mihálik, 7 Jakub Valkovič, 8 neobsazeno
AK Markéta Praha: 9 Ondřej Smetana, 10 Filip Hájek, 11 Zdeněk Holub, 12 neobsazeno
AMK ZP Pardubice 2: 13 Martin Mejtský, 14 Martin Gavenda (Žarnovica), 15 Jaroslav Petrák, 16 neobsazeno
AK 3ton Slaný: 17 Michal Dudek, 18 Piotr Dziatkowiak (PL – ACCR), 19 Pavel Čermák, 20 neobsazeno
První liga nabízí pěkné okamžiky - na snímku z včerejšího pražského večera vede Patrik Búri (bílá) před Ondřejem Smetanou (červená), Patrikem Mikelem (žlutá) a Michalem Dudkem (modrá)
První liga nabízí pěkné okamžiky – na snímku z včerejšího pražského večera vede Patrik Búri (bílá) před Ondřejem Smetanou (červená), Patrikem Mikelem (žlutá) a Michalem Dudkem (modrá)

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV) a Karel Herman

Markéta porazila Pardubice

Praha – 27. června
Ještě jednou a s největší pravděpodobností naposledy první liga musela použít svůj starý systém z loňska pro čtveřici družstev, když slánští závodníci vytvořili sestavy s pardubickými kolegy. Mítink se ale nesl ve znamení Pražanů. Do čela jim pomohl také defekt Jaroslava Petráka ve druhé jízdě, nad jehož příčinou sám pardubický matador kroutil svou prošedivělou hlavou s otazníky v očích. Každopádně pardubické jedničky v té chvíli prohráli se svým béčkem, zatímco Markéta se již hřála na čele aktuální klasifikace. Od té doby jen zvyšovala svůj náskok, navíc Pardubice přišly ještě jednou o body v rozjížďce s číslem jedenáct po pádu Patrika Mikela, kterého dopoledne ještě trápily ve školních škamnách zkoušky z technologie s otázkou o volbě řezných podmínek. Pardubice nakonec byly druhé, když Ján Mihálik našel ideální set-up a spolu s Patrikem Búrim vydláždil Žarnovici cestu na třetí stupínek.

Stupně vítězů
Stupně vítězů

Všechno hraje Pražanům do karet

Ondřej Smetana (červená) a Zdeněk Holub (modrá) letí do čela rozjížďky s číslem jedna před Jána Mihálika (žlutá) a Patrika Búriho (bílá)
Ondřej Smetana (červená) a Zdeněk Holub (modrá) letí do čela rozjížďky s číslem jedna před Jána Mihálika (žlutá) a Patrika Búriho (bílá)

Slaný na rozdíl od závodu v Žarnovici dokázal poskládat aspoň trojici závodníků, i když Piotr Dziatkowiak včera svou již potvrzenou účast nakonec odřekl. Nicméně do větších patálií zabředl Lubomír Vozár se svým druhým týmem. Josef Novák ležel doma se střevní chřipkou a Martin Gavenda, jehož by si mohl vypůjčit ze žarnovické sestavy, se nemohl uvolnit z práce.

Michal Dudek (modrá) a Pavel Čermák proměnili svůj první výjezd na ovál v maximum 5:1
Michal Dudek (modrá) a Pavel Čermák proměnili svůj první výjezd na ovál v maximum 5:1

Navíc ani pardubické áčko mohlo mít problém, protože Patrik Mikel netušil, v kolik bude moct odjet ze školy kvůli učňovským zkouškám. Proto jej pardubický kouč nominoval na post náhradníka a ze Slaného si vypůjčil Radka Podhadského. S druhým týmem by se nemohl vypořádat s povinnou minimální kvótou třech závodníků, proto narychlo vznikla koalice pardubického béčka se Slaným.

Patrik Búri (červená) zaskočil pražský tandem Ondřej Smetana (bílá) - Filip Hájek (žlutá)
Patrik Búri (červená) zaskočil pražský tandem Ondřej Smetana (bílá) – Filip Hájek (žlutá)

Tím pádem se stejně jako předminulý víkend na Slovensku jelo opět podle rozpisu pro čtyři týmy stejně jako v loňském ročníku. Závod nejlépe rozehrála Praha. Ondřej Smetana se Zdeňkem Holubem v rozjížďce s číslem jedna nedali ani náznak šance slovenskému tandemu Patrik Búri – Ján Mihálik. Ob jednu jízdu později ale domácí ze souboje se Žarnovicou vyšli smírně.

Jan Kvěch získal skalp Michala Dudka
Jan Kvěch získal skalp Michala Dudka

Ondřej Smetana sice nejlépe odstartoval, ovšem v úvodním výjezdu jej podjel Patrik Búri. „Narovnal mě a já nevěděl, co s tím,“ vyprávěl pražský závodník později ve svém depu. Klesl za svého kolegu Filipa Hájka. Záhy jej však vystřídal na druhé příčce, aby v posledním výjezdu zkusil na vedoucího Slováka ještě udeřit. Tlačil se spodní stranou, ale předjetí mu nebylo dopřáno.

Jakub Valkovič (6) na startu s Jaroslavem Petrákem
Jakub Valkovič (6) na startu s Jaroslavem Petrákem

I osm bodů však Pražanům stačilo, aby se usadili na hrotu průběžné klasifikace. První pár Pardubic totiž ze soubojů se svým béčkem slepeným se Slaným vyšel pouze s šesti body. Do čela rozjížďky s číslem dvě si to namířili Pavel Čermák s Michalem Dudkem. Než se Jaroslav Petrák dostal do útočného postavení, zůstal stát. Ve čtvrté jízdě Patrik Mikel v úvodním výjezdu předčil Martina Mejtského a zařadil se za vedoucího Tomáše Suchánka, ovšem s předchozí pohromou na sestřelení Prahy z vedoucí pozice nestačilo ani maximálních 5:1.

Jaroslav Petrák neumí odpovědět na otázku o příčině své poruchy:

„Nevím. Možná se sekla jehla, vytek‘ metyl, ale táta si myslí, že tam nebyl vůbec. Fakt nevím, co se stalo, jiskru to dává.“

Patrik Búri (na snímku s číslem 4 po boku Jaroslava Petráka) si stěžoval na wheelie po startech
Patrik Búri (na snímku s číslem 4 po boku Jaroslava Petráka) si stěžoval na wheelie po startech

Domácí se udrželi na čele i po třetí sérii, v níž jim rozpis poslal do cesty operativně poskládané koaliční uskupení. Rozjížďka s číslem pět viděla, kterak Zdeněk Holub s Janem Kvěchem již po vylétnutí pásky rázně zametli s Michalem Dudkem a Martinem Mejtským. Sedmé jízdě po raketovém startu kraloval Ondřej Smetana. Jan Kvěch sice neohrozil Michala Dudka, ale Pavla Čermáka udržel v dokonalém šachu.

Radek Podhadský vyjel dnes na ovál pouze dvakrát
Radek Podhadský vyjel dnes na ovál pouze dvakrát

Zdeněk Schneiderwind zaskakující za Tomáše Topinku na pozici pražského kouče mohl kalkulovat již se sedmnácti body celkem. Přitom pardubická ztráta se z dvou bodů zdvojnásobila. Tomáš Suchánek a Jaroslav Petrák v šesté jízdě rychle ujeli Jakubu Valkovičovi s Jánem Mihálikem, který však na startovní rošt rozjížďky s číslem osm dorazil jako vyměněný.

Ve výjezdu z první zatáčky podjel Jaroslava Petráka, jakoby se nechumelilo, a po dvou nulách dovezl do žarnovických boxů trojku. A to ještě Patrik Búri želel nepovedeného startu, jemuž přičítal, že nyní se mohl chlubit pouze skalpem Radka Podhadského.

 

Předposlední jízda vyřešila všechno

František Mikel tlačí motocykl po synově pádu
František Mikel tlačí motocykl po synově pádu

Rovnice s výsledkem vítězného týmu se ovšem začala řešit hlavně v poslední sérii základní části, v níž se utkali Pražané s Pardubicemi. Do deváté jízdy vystřelil jako první Zdeněk Holub, avšak Tomáš Suchánek jej podjel ve druhé zatáčce. Patrik Mikel jistil třetí místo před Filipem Hájkem, takže náskok domácích se smrskl na dva body.

Tuhý souboj Tomáše Suchánka (modrá) s Ondřejem Smetanou (bílá)
Tuhý souboj Tomáše Suchánka (modrá) s Ondřejem Smetanou (bílá)

Lubomír Vozár poslal Patrika Mikela na ovál místo Jaroslava Petráka a taktizovat nepřestal ani v rozjížďce s číslem jedenáct. Jeho junior v ní zaskočil za Radka Podhadského. Vše nasvědčovalo, že šlo o povedený tah. Tomáš Suchánek vystřihl start jako z partesu a Patrik Mikel šel za něj.

Jenže ouha! V první zatáčce Patrik Mikel vrazil do svého kolegy, poroučel se k zemi a byl z repete diskvalifikován. Nyní přišla chvíle pro Ondřeje Smetanu, který vypálil do čela, jež udržel i po kontaktu s Tomášem Suchánkem. Pardubičan ovšem platil daň, jelikož klesnul až za Zdeňka Holuba. Druhé místo mu sebral až v posledním výjezdu, přičemž pražský junior vzdoroval tak srdnatě, až po projetí cílem upadl.

Jaroslav Petrák vodí Filipa Hájka
Jaroslav Petrák vodí Filipa Hájka

Praha obnovila svůj čtyřbodový náskok na Pardubice. K ofenzívě využila třetí sérii také Žarnovica, kterou se slánsko – pardubickou koalicí spojoval devítibodový zisk. Do rozjížďky s číslem deset odjeli jako první Martin Mejtský s Michalem Dudkem, jenže Ján Mihálik byl vskutku jako vyměněný.

Ján Mihálik vysvětluje svůj progres od dvou nul k dvojici trojek:

„Měli jsme špatně nastavenou motorku. Pak jsem se naštval a všechno jsem změnil. Bylo to v pohodě, jsem zvyklý na předjíždění a z těch výjezdů jsem to měl vždy volné.“

Klíčová rozjížďka s číslem čtrnáct: Ondřej Smetana (červená) letí venkem do vedení před Patrika Búriho (bílá), Patrika Mikela (žlutá) a Michala Dudka (modrá)
Klíčová rozjížďka s číslem čtrnáct: Ondřej Smetana (červená) letí venkem do vedení před Patrika Búriho (bílá), Patrika Mikela (žlutá) a Michala Dudka (modrá)

Slovenský junior v úvodním výjezdu podjel Michala Dudka, aby ve druhém okruhu provedl ve druhé zatáčce podobný kousek také vedoucímu Patriku Dudkovi. Skóre obou družstev zůstávalo nerozhodné. V rozjížďce s číslem dvanáct ale Patrik Búri zaznamenal skvělý triumf stylem start – cíl. Michal Dudek v první zatáčce nakonec ve výjezdu přechytračil Jakuba Valkoviče útočícího venkem. Ovšem Pavel Čermák trčel vzadu, takže Slováci poskočili v průběžném pořadí o dva body dopředu.

Poslední slovo patřilo Tomáši Suchánkovi, který na snímku jede před Janem Kvěchem (bílá) a Jánem Mihálikem (modrá)
Poslední slovo patřilo Tomáši Suchánkovi, který na snímku jede před Janem Kvěchem (bílá) a Jánem Mihálikem (modrá)

Individuální sérii odstartoval svým sólem Jaroslav Petrák. Filip Hájek si ale poradil s Jakubem Valkovičem a Pavlem Čermákem, takže Pardubice z čtyřbodové převahy Pražanů vygumovaly jediný bod. Hned vzápětí rozjížďka s číslem čtrnáct definitivně rozhodla o dnešním pódiu. Ondřej Smetana odvedl Patrika Búriho a Patrik Mikel v první zatáčce stihnul jenom Michala Dudka.

Závěrečné jednoznačné vítězství Tomáše Suchánka už nemohlo na triumfu Markéty změnit vůbec nic. A to navzdory Jánu Mihálikovi, jenž v prvním výjezdu podjel Jana Kvěcha, který své třetí místo posléze už Martinu Mejtskému nepřepustil.

 

Hlasy z depa

Ondřej Smetana měl lví podíl na pražském triumfu
Ondřej Smetana měl lví podíl na pražském triumfu

„Dneska super,“ rozplýval se Ondřej Smetana. „Jsem rád, že přišli diváci. Byly to moc pěkný závody. Z mý strany to bylo super, až na tu jízdu s Patrikem Búrim. Tam mě narovnal, nevěděl jsem, co s tím. Dostal jsem se z třetího místa na druhý, ale první jsem už nestih‘. Jsem rád, že jsme vyhráli a jen tak dál!“

„Krásnej‘ výsledek pro družstvo,“ nechal se slyšet Zdeněk Holub. „Pro mě taky, ale teď se mi o tom nechce mluvit…“

Tomáš Suchánek se stal jedničkou pardubických jedniček
Tomáš Suchánek se stal jedničkou pardubických jedniček

„Vytáh‘ jsem motorku, co jela naposledy na Zlatý přilbě loni,“ vyprávěl Tomáš Suchánek. „Bylo to dobrý, startovala dobře, ale pak to nebylo extra špičkový. Dobrý motory jsou ale teprve na cestě. Škoda jedný jízdy, Patrik do mě vlítnul a Smeták mě odstavil. Co naděláš, to je speedway.“

Jaroslav Petrák byl v zásadě spokojený
Jaroslav Petrák byl v zásadě spokojený

„Dobrý, až na ten začátek, kdy to bylo moc ukropený,“ limitoval Jaroslav Petrák svou spokojenost s dnešním mítinkem. „Člověk s tím nepočítal, říkal jsem si, že budu trénovat na Pardubice. Klekla mi motorka, nevím proč. Možná se sekla jehla, vytek‘ metyl, ale táta si myslí, že tam nebyl vůbec. Fakt nevím, co se stalo, jiskru to dává.“

„Ve škole to bylo těžší,“ připouštěl Patrik Mikel. „Měl jsem ústní zkoušky z technologie, volby řezných podmínek. Závody všechno super, jen škoda, jak jsem spadnul s Tomkem. Poslední jízdu jsem jel rezervní motorku, ta nefungovala. Dobrý, ale vždycky to může bejt‘ lepší.“

Patrik Búri dnes jako jediný dokázal porazit Ondřeje Smetanu
Patrik Búri dnes jako jediný dokázal porazit Ondřeje Smetanu

„Dvakrát jsem to pokazil startem, nechal jsem si to zvednout“ líčil Patrik Búri. „Ostatní bylo super, jen škoda té poslední jízdy. Ondra to tu má najeté. Jinak to dnes bylo hodně o startech a ty se mi dařily.“

Ján Mihálik byl po změně nastavení motocyklu jako vyměněný
Ján Mihálik byl po změně nastavení motocyklu jako vyměněný

„První dvě jízdy jsem měl špatně nastavenou motorku,“ říkal Ján Mihálik. „Pak jsem se naštval a všechno změnil. Nejdřív jsme šli výš, byla měkká dráha, potom jsme to změnili a bylo to v pohodě. Jsem zvyklý na předjíždění, z těch výjezdů jsem to měl vždy volné.“

„Ty vole, katastrofa!“ bilancoval Michal Dudek. „Vůbec nejela motorka, nevím, co s tím je. Zejtra budu mít druhou motorku, snad to bude lepší.“

Martinu Mejtskému se nezamlouvalo třikrát startovat zvenčí
Martinu Mejtskému se nezamlouvalo třikrát startovat zvenčí

„Třikrát jsem šel ze čtyřky,“ posteskl si Martin Mejtský. „Nedokázal jsem odjet, nedokázal jsem to nastavit. Povedly se mi jen dvě jízdy.  Uvidíme zejtra v Pardubkách…“

1. AK Markéta Praha 29
Ondřej Smetana 3 2 3 3 3 14
Jan Kvěch – 2 1 – 1 4(1)
Filip Hájek 1 – 0 – 2 3(1)
Zdeněk Holub 2 3 2 1 8(1)
2. AMK ZP Pardubice 26
Radek Podhadský, Slaný 1 – 0 – 1
Jaroslav Petrák E 2 2 – 3 7(1)
Tomáš Suchánek 3 3 3 2 3 14
Patrik Mikel 2 1 X 1 4(1)
3. SC Žarnovica 21
Patrik Búri 1 3 1 3 2 10
Ján Mihálik 0 0 3 3 2 8
Jakub Valkovič 0 1 0 1 1 3
4. AMK ZP Pardubice 2 s AK Slaný 14
Pavel Čermák, Slaný 3 0 0 0 0 3
Michal Dudek, Slaný 2 1 2 1 0 6(2)
Martin Mejtský, Pardubice 1 0 2 2 0 5
Nešťastný pád Patrika Mikela
Nešťastný pád Patrika Mikela

Provizorní prvoligová tabulka:

bilance výsledků malé body velké body
1.= Pardubice 1-1-0-0-0 55 9
1.= Praha 1-1-0-0-0 55 9
3. Žarnovica 0-0-2-0-0 43 6
4. Slaný 0-0-0-1-0 14 2
5. Pardubice B 0-0-0-1-0 13 2

Poznámka: pořadí platí, pakliže zítra bude schválen návrh, aby v koalici bral tabulkové body ten tým, který má v sestavě většinu závodníků ze své soupisky

Jan Kvěch si nechává radit od Josefa France
Jan Kvěch si nechává radit od Josefa France

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV) a Karel Herman

Ondřej Smetana - na snímku před Zdeňkem Holubem a Patrikem Búrim - nevyhrál jen jedinou rozjížďku
Ondřej Smetana – na snímku před Zdeňkem Holubem a Patrikem Búrim – nevyhrál jen jedinou rozjížďku