Archiv pro rubriku: MČR 1. liga

První liga 2019 má jasnou podobu, extraliga ji hledá

Pardubice – 5. listopadu
První liga se v sezóně 2019 uskuteční opět se čtyřmi týmy. Na rozdíl od extraligy Speedway Club Žarnovica nedeklaroval, že v ní nebude startovat, ba právě naopak. Dokonce se proslýchá, že v případě excelentních výkonů slovenských mladíků bude uvažovat o comebacku do vyšší české soutěže, kterou chce opustit. Vedle Žarnovice budou pochopitelně startovat také Praha a Pardubice, zatímco čtvrtým účastníkem se stane Kopřivnice. Ke dvojici jejich vlastních závodníků budou dosazeni další junioři. Otázka však zní, co s extraligou.

 


Jaký je Váš názor?

Extraliga roku 2019 by byla nejlepší:

View Results

Loading ... Loading ...

Slovenské komunální volby ovlivní českou extraligu

Zatím není definitivně vyloučenou, že účastníci extraligy 2019 nebudou míjet tyto dopravní značky

Pakliže se vám stýská po systému dvojutkání okořeněných dramatem závěrečného play-off, budete i napřesrok zklamáni. V současné chvíli totiž není jediný zastánce modelu, v němž si vyšší česká soutěž ještě v sezóně 2014 se třemi celky vystačila.

Za daného stavu je tedy nutné najít čtvrtého soutěžícího. Sportovní komise má jednat s vedením SC Žarnovica ještě před termínem kalendářní porady, jenž byl stanoven na 17. listopadu. Ze slovenských kuloárů zaznívá, že je ve hře ještě jeden faktor, který by mohl odchod Slováků z české extraligy.

Pakliže se o víkendových komunálních volbách na žarnovické radnici dostane ke slovu politická formace, jež by byla ploché dráze nakloněna, mohli by se slovenští závodníci chystat na své třetí extraligové účinkování. Právě opožděné dotace totiž hrozily poškodit renomé klubu, který se pochopitelně nechce dostat do postavení dlužníka.

Žarnovickému publiku by extraliga určitě chyběla

Na druhou stranu bodové paběrkování není atraktivní pro žarnovické sponzory ze soukromé sféry. Ovšem ruku na srdce a čistého vína do pohárů! Česká extraliga rozhodně není soutěží, kterou by vyhrávali juniorští závodníci. A s Martinem Vaculíkem, Patrikem Búrim a šikovným Polákem by Speedway Club rozhodně byl minimálně stejně dravou štikou soutěže jako Slaný, jenž letos postrádal jedině větší kapičku štěstíčka.

To bychom se však po přesně opsaném kruhu dostali zase nazpátek k finanční problematice. Nezbývá než čekat pár dnů, dokud zpoza Váhu nezazní jasné ano či ne k extralize 2019. Dle informací magazínu speedwayA-Z však mezitím byly nezávisle na sobě připraveny dvě alternativy, jak vyřešit absenci čtvrtého týmu.

 

Dva návrhy pro náhradní celky

S Martinem Vaculíkem v sestavě by SC Žarnovica byl zcela jiným rivalem – o čemž svědčí i snímek slovenského esa před Václavem Milíkem

První je tým juniorských reprezentantů ve stylu celku Junioři CZ v letošní první lize. Podobný záměr se v extralize již realizoval roku 1988 v podobě sestavy Junioři Československa. Může však mít podstatný háček, a sice neochotu klubů uvolňovat své špičkové mladíky, kteří mohou udělat kus poctivé práce pro své mateřské kluby.

Potom je tu alternativa sestavit tým ze závodníků, kteří se pro konkrétní extraligový tým nedočkají nominace od svých vlastních manažerů. Příklad Michala Škurly či Ondřeje Smetany otevírajících při pražské extralize vrata do depa kácí námitku o slabé konkurenceschopnosti takové extraligové pětky. Navíc k mání budou i všichni Slováci, kteří vzhledem ke startu Žarnovice v první lize nebudou mít status cizince, a ve hře je samozřejmě i jedna povolená zahraniční posila.

Formule náhradních družstev by mohly dostat extraligu třeba do Liberce…

Obě alternativy smíšených náhradních celků by mohly dostat na scénu také stadióny, kam by se extraliga jinak nepodívala. V tomto směru bychom se mohli dočkat i rekordu v počtu různých drah, na nichž by se v jednom roce o extraligové body bojovalo. A to ještě vzhledem k odložené rekonstrukci Markéty není vyloučeno, že se jedno pražské extraligové kolo bude opět konat v Kopřivnici.

Foto: Karel Herman, Kiril Ianatchkov a Petr Čunek

 

Praha opět neuznávala nic kromě vítězství

Žarnovica – 6. října
Krásné počasí jako vystřižené z reklamy na babí léto provázelo dnešní poslední kolo české první ligy ve slovenské Žarnovici. Závody se obešly bez pádu, nicméně diváci viděli tři předčasná najetí do pásky. Na trestnou čáru museli odcouvat Patrik Mikel, Michal Danko a Ján Mihálik, jenž však navzdory startu z handicapu stačil ještě předjet Filipa Hájka. Konkurenci neměli Pražané, kteří suverénním triumfem stvrdili titul vybojovaný již takřka před dvěma měsíci na plzeňských Borech. Ani pořadí dalších družstev v tabulce se nezměnilo.

Junioři, Pražané a Pardubičané na stupních vítězů
Josef Franc dnes v Žarnovici ukázal všem záda

K obvyklé sestavě svých mladých seniorů dnes Zdeněk Schneiderwind do pražské sestavy přibral Josefa France, jenž si v roli náhradníka skvěle zatrénoval před zítřejším vyvrcholením mistrovství republiky jednotlivců v Březolupech. Na ovál zamířil třikrát, když mu každý z jeho kolegů jednou připustil své místo.

A úřadující český šampión pokaždé vyjížděl nahoru do depa obtěžkaný třemi body. Nejvíce se na ně nadřel v rozjížďce s číslem dvanáct. Nejlépe odstartoval Hynek Štichauer, pod něhož však Josef Franc ve druhém výjezdu navedl svůj motocykl.

Tvrdě odstrčil Pardubičana, který ve snaze vyhnout se nepříjemnému pádu s možnými neblahými následky pro jeho pochroumané koleno musel vyjet, takže ho předjel i Ondřej Smetana. Jeho dva body se náramně hodily do krámu týmu Junioři CZ.

Jakub Valkovič (bílá) v souboji s Jaroslavem Petrákem

V jeho řadách si absolutorium zasloužil Jan Kvěch, který ztratil jen dva body, nejprve s Ondřejem Smetanou a posléze s Josefem Francem. Na druhou stranu porazil Hynka Štichauera. Juniorský celek nakonec o tři body předčil Pardubice, které rozdílem jednoho bodu uhájil pódium před Žarnovicou. Za ni zajel nejlépe David Pacalaj, blýsknul se i Jakub Valkovič, když na poslední chvíli připravil o poslední bod Jaroslava Petráka.

1. AK Markéta Praha 31
Ondřej Smetana 3 – 2 2 3 10(2)
Michal Škurla 1 2 – 3 1 7
Zdeněk Holub 1 1 2 – 1 5(2)
Josef Franc 3 3 3 9
2. Junioři CZ 22
Jan Kvěch 2 2 3 3 3 13
Filip Hájek 0 1 0 0 E 1
Petr Chlupáč 0 3 2 2 1 8(1)
3. AMK ZP Pardubice 19
Hynek Štichauer 3 3 2 1 3 12
Jaroslav Petrák 0 2 1 0 2 5(1)
Patrik Mikel 1 0 1 0 R 2
4. SC Žarnovica 18
Jakub Valkovič 1 E – 1 2 4(1)
David Pacalaj 2 3 1 3 2 11
Ján Mihálik 2 0 1 – 0 3
Michal Danko 0 0 0
Pražané dnes potvrdili již dříve vybojovaný prvoligový titul

Konečná prvoligová tabulka:

bilance výsledků: malé body: velké body:
1. Praha 4-0-0-0 110 16
2. Junioři CZ 0-3-1-0 76 11
3. Pardubice 0-1-2-1 73 8
4. Žarnovica 0-0-1-3 59 5
Žarnovica dnes ukončila letošní plochodrážní sezónu

Foto: Mirek Horáček

Ve své podstatě rozhodnutá první liga končí zítra odpoledne

Žarnovica – 5. října
Pražská Markéta by se skácela z trůnu letošního přeborníka první ligy, pakliže by zítra na závěrečné čtvrté kolo v Žarnovici nepřijela. A celek Junioři CZ by přitom musel zvítězit. Jenže taková možnost se rovná nule. Pražané nehodlají házet ručník do ringu, navíc se na slovenský ovál přijede před březolupském finále rozcvičit úřadující šampión Josef Franc.


Tipujte:

Kdo vyhraje derniéru letošní první ligy v Žarnovici?

View Results

Loading ... Loading ...

Česká první liga míří na Slovensko

Praha má na čele tabulky náskok čtyř bodů. Josef Franc se v sestavě Tomáše Topinky stane náhradníkem, zatímco základní sestava je sestavena z mladých seniorů Ondřeje Smetany, Michala Škurly a Zdeňka Holuba.

Junioři CZ jsou o dva body před Pardubicemi a na Žarnovicu mají k dobru čtyři body. Mládežnicky tým nastupuje jen ve třech s Janem Kvěchem, Filipem Hájkem a Petrem Chlupáčem. Trio povede rovněž Lubomír Vozár. Pardubický kouč nominoval Hynka Štichauera, Jaroslava Petráka a Patrika Mikela.

Čtyřčlennou sestavou disponují již jen domácí, kteří by se pochopitelně rádi rozloučili máváním svým fanouškům z pódia. Marián Šebian postavil Jakuba Valkoviče, Davida Pacalaje, Jána Mihálika a Michala Danka, který při absenci Michala Tomky dostává prostor coby náhradník.

Oficiálně nahlášené sestavy zítřejší první  ligy v Žarnovici:

SC Žarnovica: 1 Jakub Valkovič, 2 David Pacalaj, 3 Ján Mihálik, 13 Michal Danko
ZP Pardubice: 4 Hynek Štichauer, 5 Jaroslav Petrák, 6 Patrik Mikel, 14 neobsazeno
AK Markéta Praha: 7 Ondřej Smetana, 8 Michal Škurla, 9 Zdeněk Holub, 15 Josef Franc
Junioři CZ: 10 Jan Kvěch, 11 Filip Hájek, 12 Petr Chlupáč, 16 neobsazeno
V této sestavě se Žarnovica dočkala svého nejlepšího výsledeku – třetí místo v Praze dosáhli Michal Tomka, Ján Mihálik, Jakub Valkovič a David Pacalaj

Foto: Karel Herman

Pražanům těsně unikl ojedinělý rekord, přebornický titul ale nikoliv

Plzeň – 12. srpna
Historie naší ligy se začala psát v neděli 29. července 1956, kdy na dráze v Kolíně RH Praha rozdrtila pardbubický krajský výběr vysoko 79:29. Od té doby se uskutečnilo bezpočet utkání v různých formátech, nicméně žádny klub nikdy nevyhrál závod bez ztráty jediného bodu. Tento rekord měli na dohled až Pražané v dnešním třetím díle první ligy. Trio Michal Škurla, Ondřej Smetana a Zdeněk Holub postupně zdrtilo Juniory CZ, Žarnovicu i Pardubice a nezabránil mu v tom ani handicap Zdeňka Holuba za najetí do pásky v rozjížďce s číslem šest. Jenže co se nestalo… Ve čtrnácté jízdě byl Ondřej Smetana jasný vítězem, když upadl v závěrečné zatáčce. Přestože si nakonec dojel pro bod, Praha utrpěla jedinou ztrátu. Naprosto ojedinělý rekord sice nezískala, avšak přebornický titul ano, jelikož jí zkraje října v Žarnovici stačí pouze nastoupit do závodu. Pardubice totiž dokázaly skončit druhé, navzdory oslabení skončili třetí Junioři CZ. Žarnovica byla poslední, když se Michal Tomka moudře rozhodl po třech pádech na svých zakletých Borech raději nepokračovat.

Stupně vítězů s Pardubičany, Pražany a Juniory

Pražané vyhrávají a vyhrávají

Filip Hájek se připravuje na start rozjížďky s číslem jedna

Pražská Markéta vyhrála úvodní kolo první ligy na své domácí dráze, stejně i druhý ve Svitavách, kde se ale končilo dříve. Dnes v tropickém odpoledni se mohla stát i celkovým vítězem soutěže, k čemuž vskutku začala směřovat již v samotném úvodu. Michal Škurla stál včera na druhém stupínku kopřivnického přeboru, Zdeněk Holub se vrátil z dvoudenního Baltského poháru a Ondřej Smetana trénoval v Bydhošti. Nicméně do soupeřů se pustili pěkně zčerstva, což jako první poznali Pardubičané.

V rozjížďce s číslem dvě do vedení zamířili Ondřej Smetana a Michal Škurla. Jaroslavu Petrákovi nezbylo než útočit. V první zatáčce třetího kola se skutečně sunul dopředu, nicméně Michal Škurla zareagoval včas. Dalších 5:1 s Pardubicemi vyjela Praha již ob jednu jízdu.

„Měl jsem to suchý a nic jsem neviděl, jak bylo hodně pádů a opakovaček,“ připomínal Patrik Mikel, že se ve čtvrté jízdě startovalo již pošesté, o čemž bude ještě řeč. Moravský junior v pardubické vestě proto zůstal stát již ve druhém kole. Jaroslav Petrák nyní nedokázal tandem Michal Škurla – Zdeněk Holub prolomit ani na chvilku.

Odleva: Jakub Valkovič, Daniel Klíma, Michal Tomka a Filip Hájek

Jednou z podmínek, aby Pražané získali přebornický titul již dnes, bylo samozřejmě vítězství. Tou druhou se stala potřeba, aby tým Junioři CZ skončil nejlépe třetí. I toto se záhy začalo naplňovat. Družstvo, jemuž Bory poskytly domácí prostředí, totiž dorazilo bez svých největších opor. Petr Chlupáč a Jan Kvěch se teprve vraceli z evropského poháru do devatenácti let ve finském Varkausu.

Juniorům se postavila do cesty Žarnovica. V rozjížďce s číslem jedna vyrazil dopředu Michal Tomka. Ovšem už ve druhém oblouku se přetočil. Daniel Klíma se mu už nemohl vyhnout a výsledkem se stala kolize a pád.

Michal Škurla (bílá) má za sebou Martina Mejtského (modrá) a Jaroslava Petráka (červená)

Při repete se vedení ujal Filip Hájek, ale Jakub Valkovič jej předčil po vnějšku první zatáčky a zajistil remízu. Další nerozhodný výsledek Žarnovice a Juniory CZ přinesla třetí jízda, byť to zprvu vypadalo na slovenský triumf. Daniel Šilhán po wheelie po startu klesl až na chvost a jeho parťák Filip Hájek jezdil mezi Jánem Mihálikem a Michalem Tomkou.

Borci projeli do třetího kola, v jehož první zatáčce vletěl Michal Tomka do nafukovací bariéry a z repete byl diskvalifikován. „Je to nespravedlivé vyloučení,“ měl jiný názor než sudí Adam Jaksch. „Fíla vyjel první na trávu, já se mu jen vyhýbal a šúchlo mě to.“

Ať tak či onak, Ján Mihálik ovládl opakovačku stylem start – cíl, avšak dvojice Juniorů CZ neměla ani tak tři body v kapse. Ve druhém okruhu Daniel Šilhán upadl ve druhé zatáčce, avšak dokázal se rychle vrátit do sedla.

Filip Hájek (bílá) a Michal Tomka (červená) po startu třetí jízdy

Ve druhé sérii si týmy své soupeře tradičně prohodily. Praha nesešla z vítězné cesty ani ve svých duelech se Žarnovicou, byť v rozjížďce s číslem šest již měla namále, jelikož Zdeněk Holub se ocitnul polapen ve startovací pásce. I z trestné čáry si ale věděl rady. Ondřej Smetana tak měl oba Žarnovičany za sebou jen velice krátce.

Zdeněk Holub vysvětluje, kterak se dostal do křížku s páskou:

„Foukal vítr, myslel jsem, že páska jde nahoru. Ale ona nešla…“

Martin Mejtský (bílá), Daniel Klíma (červená) a Patrik Mikel (žlutá)

Již v první zatáčce Zdeněk Holub objel Jána Mihálika, jenže nakonec ve třetím kole dokonce upadl. V nájezdu do druhého kola pražský závodník pořádně vylekal Jakuba Valkoviče a spodem mu sebral druhé místo. V osmé jízdě Michal Škurla a Ondřej Smetana odstartovali jako jeden muž. Michal Tomka se spodní stranou úvodního oblouku rozdělil, aby však již v dalším okruhu zaznamenal další pád.

Tentokrát již číše přetekla a sám závodník, který se na Borech loni v dubnu zranil, se rozhodl dále nepokračovat. Opakovaná jízda viděla hladký triumf Michala Škurly a Ondřeje Smetany, kteří upevnili vedoucí postavení pražské Markéty.

 

Vítězství je, titul také, ovšem rekord těsně nepadl

Jakub Valkovič se marně snaží ujet Zdeňku Holubovi

Zatímco pražská Markéta mířila nejen k vítězství, ale i k titulu, šance Juniorů CZ, že by se v obvyklé sestavě mohli dostat v říjnu v Žarnovici do hry, se snižovala. Pardubice totiž po úvodních debaklech s Pražany začaly opět zvedat hlavy. Patrik Mikel dominoval páté jízdě, v jejímž úvodním oblouku upadl Martin Mejtský.

Stačil se posbírat a dojet pro bod za Danielem Šilhánem, protože Danielu Klímovi ve snaze vyhnout se Pardubičanovi zhasnul motor. V rozjížďce s číslem sedm nejlépe odstartoval Jaroslav Petrák. V prvním oblouku jej předčil pouze Patrik Mikel, aby starší z obou Pardubičanů nakonec odrážel útoky Daniela Klímy až do cíle.

Jaroslav Petrák ujíždí Danielu Klímovi

Po čtvrtém místě v Praze a třetím ve Svitavách spěly Pardubice k druhé příčce. V rozjížďce s číslem deset si Patrik Mikel prohodil místo na startovním roštu s Martinem Mejtským, přesto ale nejlépe odstartoval Jakub Valkovič. Pardubičan jej vytrvale pronásledoval, několikrát měl předjetí na dohled, ale dočkal se až v první zatáčce posledního okruhu.

„Pustil jsem to víc ven,“ kál se slovenský junior, že jej Patrik Mikel podjel. Ján Mihálik za jeho zády garantoval remízu. Také on musel o své umístění bojovat, protože dopředu se tlačil Martin Mejtský, jenž však na začátku třetího kola upadl. Ve dvanácté jízdě už chyběl Michal Tomka a s Davidem Pacalajem někde na cestě z Finska nemohl Marián Šebián nasadit nikoho.

Ján Mihálik se za asistence staršího bratra Jozefa a otce Jozefa vrací po svém pádu do depa

Źarnovica dokončovala mítink jen se dvěma závodníky, což jí nakonec stálo první pódium. Junioři CZ totiž přišli o další body ve dvou střetnutích s Markétou. V rozjížďce s číslem devět uletěli Zdeněk Holub a Ondřej Smetana Danielu Klímovi s Danielem Šilhánem od startu, ob rozjížďku později Zdeněk Holub s Michalem Škurlou podobným způsobem naložili s Filipem Hájkem a Danielem Šilhánem.

Když se závod z utkání dvojic měnil na individuální vyvrcholení, měla Praha s třiceti body vítězství již v kapse. Pardubice ztrácely jedenáct, Žarnovica osmnáct a Junioři CZ dokonce devatenáct bodů.

Ondřej Smetana vysvětluje svůj pád ve čtrnácté jízdě:

„Zkoušel jsem bejt co nejrychlejší a dával jsem to na venek, co to šlo, až jsem zjistil, že to už nemůže vyjít. Stáhnul jsem to na lajnu, dláblo mi to a musel jsem to zahodit.“

Jakub Valkovič vodí Patrika Mikela a Martina Mejtského

Rozhodnuto bylo rovněž o pražském titulu, protože Junioři CZ už na druhé místo pomýšlet nemohli a třetí příčka jim do Žarnovice už nedávala žádnou šanci na zvrat. Nicméně ve hře zůstával stále zajímavý rekord, protože Markéta se mohla stát prvním celkem v naší ligové historii, jenž by vyhrál závod bez ztráty jediného bodu.

Ještě ve třinácté jízdě se zdálo, že borci z české metropole si ani tento primát nenechají vzít. Zdeněk Holub totiž dovedl do cíle Patrika Mikela, Jakuba Valkoviče a Filipa Hájka. Hned vzápětí vystřelil do vedení Ondřej Smetana. Ovšem v první zatáčce se poroučel k zemi Ján Mihálik. Znovu blikala červená světla a znovu se startovalo bez slovenského borce.

Za zády Jaroslava Petráka se Ján Mihálik dostává do potíží

Čelo zase opanoval Ondřej Smetana, který si rychle vypracoval náskok před Jaroslavem Petrákem a Danielem Šilhánem. Pak přišla závěrečná zatáčka a suverénně vedoucí Pražan spadl. Doběhl si pro bod, který neměl žádný vliv na vítězství či titul. A rekord byl stejně fuč. Daniel Šilhán však díky jeho chybě inkasoval dva body.

Junioři CZ se dotáhli na Žarnovicu. A jelikož v patnácté jízdě neměl za Slováky kdo nastoupit, sestřelil ji z pódia. Michal Škurla dal najevo pražskou dominanci a jezdil první od startu až do cíle před Danielem Klímou a Martinem Mejtským.

 

Hlasy z depa

Zdeněk Holub upaluje na čele stínovaný Ondřejem Smetanou

„Dobrý, povedlo se to,“ byl Zdeněk Holub spokojený. „Závody dobrý, bodů bylo dost, a že jich nemáme plnej‘ počet, se nedá nic dělat.“

„Super, všechno fungovalo,“ neměl ani Michal Škurla příležitost vraštit čelo. „Vyhrávali jsme všechny jízdy, takže výborný. Dneska to byly suprový závody. Všechno úplně bez problémů.“

„Aspoň jsem udělal show,“ komentoval Ondřej Smetana se smíchem připomínku, že nebýt jeho pádu Markéta by jako první v celé naší ligové historii vyhrála závod bez ztráty bodu. „Jsem rád, že jsem vyhráli a jedeme dál.“

Patriku Mikelovi nevyšla jediná rozjížďka

„Horko bylo hrozný,“ nechal se slyšet Patrik Mikel. „První jízdu jsem to měl suchý, jak bylo hodně pádů a opakovaček. Jel jsem do nájezdu a nic neviděl. Pak každá jízda super. Trvalo mi chvilku, než jsem se přeorientoval z Kopřivnice na Plzeň.“

„Úmorný,“ reagoval Jaroslav Petrák na tradiční otázku magazínu speedwayA-Z, jaké to dnes vlastně bylo. „Jako dobrý, akorát jsem trošku vyšťavenej‘. Moc jsem toho nenaspal, včera byla Kopřivnice a musel jsem se připravit na dnešek. Ve svejch‘ letech bych moh‘ skály lámat, ale závody po startu náročnější, to stojí síly. Body se dělaly, tak co?!“

Daniel Klíma byl v zásadě spokojen

„Líbilo se mi to,“ bilancoval Daniel Klíma. „Minule na přeboru to tady bylo strašný. Měl jsem defekt, jak Martin spadnul, ubral jsem moc a motorka chcípla. Nakonec byla bedna, konečně mám první pohár z pětistovek.“

„Trénink byl v pohodě, závod nic moc,“ konstatoval Daniel Šilhán. „Ale baví mě to, vedu si líp a líp.“

Jakub Valkovič měl na dosah skalp Patrika Mikela

„Celkem dobré,“ odtušil Jakub Valkovič. „Vyhrál jsem jednu jízdu a skoro jsem porazil Patrika Mikela, ale v předposlední zatáčce jsem to pustil víc ven. Jelo se mi dobře, dráha byla trošku těžší, ale jak říkám, jelo se mi dobře. Škoda těch dvou bodů, co nám chyběly na bednu, škoda, že se klukům víc nezadařilo.“

„Předtím jsem udělal špatný nájezd, ale teď jsem si dal just pozor,“ povzdechl si Michal Tomka, který se rozhodl po třech pádech raději odstoupit. „Asi karma. Aspoň včera v Kopřivnici se dařilo. V této Plzni ale nemám štěstí.“

Michal Tomka (bílá) v souboji s Filipem Hájkem (červená)
1. AK Markéta Praha 37
Michal Škurla 2 3 3 3 3 14(1)
Ondřej Smetana 3 3 2 2 1 11(2)
Zdeněk Holub 2 2 3 2 3 12(2)
2. AMK ZP Pardubice 25
Jaroslav Petrák 1 1 2 2 3 9(2)
Martin Mejtský R 1 – 0 1 2
Patrik Mikel R 3 3 3 3 2 14
3. Junioři CZ 15
Filip Hájek 1 2 0 1 0 4(1)
Daniel Klíma 2 E 1 1 2 6
Daniel Šilhán 1 2 0 0 2 5(1)
4. SC Žarnovica 13
Michal Tomka X X X – 0
Jakub Valkovič 3 1 1 2 1 8
Ján Mihálik 3 F 1 1 X 5(1)
Zdeněk Holub (žlutá) navzdory startu z trestné čáry předjíždí druhého Jakuba Valkoviče

Aktuální prvoligová tabulka:

bilance výsledků: malé body: velké body:
1. Praha 3-0-0-0 79 12
2. Junioři CZ 0-2-1-0 54 8
3. Pardubice 0-1-1-1 54 6
4. Žarnovica 0-0-1-2 41 4
Wheelie Michala Škurly je symbolické, protože Pražané vyhráli nejen závod, ale ve své podstatě i přebornický titul

Foto: Kiril Ianatchkov a Antonín Škach

Martin Mejtský v obtížích

Pražané se mohou z Borů vracet již jako přeborníci

Plzeň – 9. srpna
Český termínový kalendář byl koncipován především s ohledem na juniorský nároďák. To je zásadní odpověď na otázku, proč je o nadcházejícím víkendu závodů jako smetí, zatímco příští týden se o jedinou akci postarají hobíci v Kostěnicích. Nicméně světový šampionát juniorských družstev v dánském Outrupu proběhne příští týden bez české účasti a třetí kolo první ligy na plzeňských Borech v neděli odpoledne nevypadá zrovna ideálně.

 

Michal Škurla (vlevo) a Zdeněk Holub mohou potvrdit pražský titul již v neděli

Příčina je jasná. Petr Chlupáč, Jan Kvěch a David Pacalaj nemají sebemenší šanci se vrátit z evropského poháru do devatenácti let ve finském Varkausu. V akci se neobjeví ani další závodníci, které jsme v naší nižší lize vídali. Ani jeden z týmů nestaví náhradníka.

Za těchto okolností se dá předpokládat, že silné pražské trio ve složení Michal Škurla, Ondřej Smetana a Zdeněk Holub ještě více prohloubí svůj náskok na Juniory CZ. A pakliže vývojem mítinku zamotají Pardubice či Žarnovica, což rozhodně není vyloučeno, může vyhrát přebornický titul nezávisle na výsledku posledního závodu v říjnu v Žarnovici.

 

Startovní listina nedělního prvoligového závodu v Plzni:

Junioři CZ: 1 Filip Hájek, 2 Daniel Klíma, 3 Daniel Šilhán, 13 neobsazeno
SC Žarnovica: 4 Michal Tomka, 5 Jakub Valkovič, 6 Ján Mihálik, 14 neobsazeno
AMK ZP Pardubice: 7 Jaroslav Petrák, 8 Martin Mejtský, 9 Patrik Mikel, 15 neobsazeno
AK Markéta Praha: 10 Michal Škurla, 11 Ondřej Smetana, 12 Zdeněk Holub, 16 neobsazeno
Bory poskytnou domácí prostředí celku Junioři CZ, který se v Praze představil ve složení Josef Novák, Filip Hájek a Jan Kvěch

Foto: Karel Herman

Michal Škurla pražskou pozici zkomplikoval pádem, ovšem jeho trojka nakonec předčasně ukončený podnik rozhodla

Svitavy – 6. července
Včerejší tropická parna byla dnes dopoledne tatam. Jenže svitavským pořadatelům, kteří připravovali Cihelnu na odpolední druhý díl první ligy, bylo horko i nadále. Copak o to problém s elektrickým kabelem, jehož vinou se nenafoukla půlka bezpečnostních vaků, byl záhy vyřešen. Oprava kropicí sedmsetšestky však zabrala delší čas. A když se přidal problém se slabým tlakem vody, která se do cisterny dostávala jen velice pomalu, bylo zle. Opravdu zle. Svěží vítr ruku v ruce se sluníčkem, jež rozehnalo dopolední oblačnost, vysušovalo dráhu rychleji, než ji bylo možné zavlažovat. Prach se zvedal do nevídané výše a trápil nejen diváky, nýbrž také samotné závodníky a zejména borci na třetích a čtvrtých místech si stěžovali, že nevidí vůbec nic. Závod rozehráli nejlépe Pražané, když v rozjížďce s číslem jedna porazili Pardubice 5:1. Ob rozjížďku později kroutil Michal Škurla hlavou sám nad sebou a nemohl pochopit, proč pádem přišel o jisté vedení před svým kolegou Ondřejem Smetanou. Mezitím Junioři CZ vytěžili takřka maximum ze svých duelů se Žarnovicou, která přišla o Michala Tomku. Ten zaplaťpánbůh ve druhé jízdě vyvázl z kolize s Petrem Chlupáčem a Janem Kvěchem jen s motanicí hlavy, ovšem jeho prasklou značkovou přilbu Jaroslav Kocek v úloze technického komisaře okamžitě zabavil. Ve druhé sérii zase nad Žarnovicou vítězili Pražané a Junioři okrádali o body Pardubice. Jenže problémy s prachem byly větší a větší a na jeho vrub mohl být připsán pád Jakuba Valkoviče, který v rozjížďce s číslem osm netušil vůbec, kde je. Patrik Mikel zprvu řešil problém s nastavením, ale jeho primát v sedmé jízdě byl plným právem pokládán, že na to se svým otcem Františkem konečně kápli. Ovšem v deváté jízdě upadl a odřel si nohu, protože si roztrhnul nejen kombinézu a chránič, ale i spodní prádlo. To už ale pohár trpělivosti přetekl a jury rozhodla závod předčasně ukončit. Pražané se dělili s Juniory CZ o vedení, ovšem jelikož Michal Škurla prve vyhrál repete osmé jízdy, měla Markéta o jednu trojku navíc. A ta jí poslala na první příčku.

Pardubičané, Pražané a Junioři na stupních vítězů

Pád kazí pražské plány

Zdeněk Holub (žlutá) a Michal Škurla jdou do vedení první jízdy před Patrika Mikela (modrá) a Martina Gavendu (červená)

Voda, voda, voda. V tropickém dusnu často skloňovaný termín, byť dnes sluníčko nežehlo tak brutálně jako při včerejším evropském poháru v Pardubicích. Nicméně dráha chtěla pít jako ryba k večeři. Zádava obstarožní kropičky řešení problému rozhodně nepomohla a hydrant měl omezenou kapacitu.

Čerpání vody z vodních nádrží je limitováno, navíc vůz bez poznávacích značek nesmí do běžného provozu. Svého času pomohli hasiči, jenže dnes nasazení i jejich dobrovolných sborů musí schválit sám krajský hejtman. Starosta by mohl Svitavským pomoci, jenže nebyl dostupný na mobilu.

Kolizi ve druhé jízdě unikl pouze David Pacalaj (žlutá)

On totiž dnešek nebyl zrovna vhodný termín k prvoligovému závodu. Junioři, jejichž převahu vůči seniorům v sestavách týmů výmluvně vystihuje poměr 14:9, skloňovali ve všech pádech nadcházející víkend juniorských dvojic v Žarnovici. Čtyři z nich přijeli rovnou po trase z Pardubic. Snad aby to nebylo málo, na dovolené si užíval nejen šéf klubu Vladislav Oliva, ale rovněž Milan Sedláček, v jehož gesci se nachází také zavlažování závodní trati.

David Pacalaj (žlutá) bojuje s Petrem Chlupáčem (modrá)

Ale což. Po obědě bylo zbytečné plakat nad rozlitým mlékem, pořadatelé udělali, co v dané situaci mohli a šlo se bez nástupu na věc. Úvodní série dala najevo, že Pardubice budou mít s obhájením svého loňského titulu problém nejen kvůli poslednímu místu v květnové Praze. Dnes jim chyběl nejen Hynek Štichauer, jenž o půlnoci vyrazil na dlouhodrážní turné do Francie a Nizozemí, nýbrž také Jaroslav Petrák. Ten se ke svému klubovému kolegovi připojil v roli mechanika.

Ondřej Smetana jede před Martinem Mejtským

Zdeněk Holub si naříkal na záda, která si zablokoval cestou v pražské dodávce. Nicméně hned v rozjížďce s číslem jedna se zařadil po bok Michala Škurly, aby spolu změřili Pardubičany hned po vylétnutí pásky. Patrik Mikel se v depu se svým otcem Františkem skláněl k motoru a dumal nad nastavením, zatímco Martin Gavenda dokonce jízdu nedokončil.

Michal Škurla přemítá nad svým pádem v rozjížďce s číslem tři:

„Něco se tam stalo. Byl jsem tak rychlej‘, že to nepřenesla guma. Prostě jsem spad‘…“

Josef Novák má za sebou Jakuba Valkoviče (modrá) a Jána Mihálika (červená)

Výsledkem 5:1 mohl skončit pražsko – pardubický duel rovněž v rozjížďce s číslem tři. Michal Škurla opět vystřelil do čela. S Ondřejem Smetanou za zády odvedl Martina Mejtského, který si vypůjčil motor od Hynka Štichauera, a Martina Gavendu. Ovšem přišla druhá zatáčka druhého okruhu a Pražan si v ní ustlal.

 

Konec přichází předčasně, ale právě včas

Zleva Daniel Klíma (žlutá), Martin Mejtský (modrá) a Petr Chlupáč (bílá)

Díky extempore Michala Škurly se do vedení dostal celek Junioři CZ, který ze svých duelů s Žarnovicou v první sérii vytěžil o bod více než Pražané. Rozjížďka s číslem dvě nezačala šťastně, když se páska nezvedla na levé straně, a ani její pokračování nebylo zrovna optimální. Zatímco David Pacalaj po skvělém startu upaloval dopředu, v prvním nájezdu se srazili Petr Chlupáč, Michal Tomka a Jan Kvěch.

Ondřej Smetana (modrá) a Zdeněk Holub (červená) versus David Pacalaj (bílá) a Jakub Valkovič (žlutá)

Se Slovákem to vypadalo nejhůř. Ležel na ovále a rozjela se k němu sanitka. Naštěstí se závodník záhy postavil na nohy a odešel do depa. Hlava se mu točila jako zešílený řetízkový kolotoč, proto se rozhodl už nestartovat. Větší újmy však paradoxně doznala jeho značková přilba. „Rozbil ji,“ kroutil nevěřícně hlavou jeho otec Vladimír. „Byla úplně nová za pět set euro a teď mu ji technický komisař sebral!“

Patrik Mikel (žlutá) vodí Petra Chlupáče

Start opakované rozjížďky s číslem dvě zvládl nejlépe Petr Chlupáč, jenž před sebe v první zatáčce pustil pouze svého kolegu Jana Kvěcha. David Pacalaj se nehodlal smířit s pozicí vzadu a vnějškem úvodního výjezdu oba Juniory ve druhém okruhu rozdělil. Ve čtvrté jízdě si potom Jan Kvěch s Josefem Novákem snadno poradili s Jakubem Valkovičem a Jánem Mihálikem, který měl zastupovat Michala Tomku.

Zdeněk Holub (žlutá) a Michal Škurla (bílá) změřili Jána Mihálika (modrá) a Jakuba Valkoviče (červená)

Problémem se stával prach z dráhy, kterou kropička nestíhala polévat, protože naplnění její nádrže trvalo dlouho. Druhá série přinesla prodloužení ofenzívy celku Junioři CZ. Petr Chlupáč triumfoval stylem start – cíl. A Daniel Klíma v prvním výjezdu objel Patrika Mikela a na protilehlé rovince změřil i Martina Mejtského.

Patrik Mikel však konečně našel optimální set up a kraloval rozjížďce s číslem sedm. Petr Chlupáč, jenž měl málo času a na startovní rošt musel dorazit v protisměru, aby neprošvihnul dvouminutový limit, před sebe spolu s Janem Kvěchem nepustil Martina Gavendu. Moravan v oblacích prachu nic neviděl a raději zpomalil.

Jakub Valkovič vyvázel naštěstí nezraněn

Mezitím v šesté jízdě dokázal David Pacalaj rozdělit tandem pražské Markéty. Zatímco Ondřej Smetana pádil pro tři bod, on se na protilehlé rovince dostal před Zdeňka Holuba, jemuž se už nepovedlo vrátit se nazpět. Osmé jízdě kraloval pár Zdeněk Holub – Michal Škurla. Jenže ve druhé zatáčce se v prachu špatně orientoval Jakub Valkovič a zapíchnul svůj motocykl pod nafukovací vaky.

Patrik Mikel hovoří o svém pádu v deváté jízdě:

„Neodstartoval jsem, neviděl jsem nic, přední kolo mi uchcalo a o zem mám roztrženou kombinézu, chránič a trenky.“

Michal Škurla hlídá svého kolegu Zdeňka Holuba

Ztížené podmínky pociťovala i sudí Lenka Felix, která kvůli vylepšení výhledu z věže nechala zkrátit několik stromů o dlouhé větve. Nyní závodníci objeli takřka celý okruh, než se je zastavila červená světla a praporky téže barvy. Tady už šlo do tuhého a situaci nezlepšila ani pořádná dávka vody, jež na ovál jenom zasyčela před repete.

David Pacalaj (bílá) odstartoval na Martina Mejtského (modrá) a Patrika Mikela (červená)

Vyhráli jej Pražané, čímž se dostali na sedmnáct bodů, jež na svém kontě měli Junioři CZ. Nicméně vítězství Michala Škurly nakonec přece jen rozhodlo o dnešním triumfu pražské Markéty. David Pacalaj v rozjížďce s číslem devět podjel vedoucího Martina Mejtského již v první zatáčce. Patrik Mikel upadl ve druhém oblouku druhého okruhu.

Po pádu Patrika Mikela pohár trpělivosti přetekl

Patrik Mikel vyvázl z incidentu s odřeninami. V ten moment však číše trpělivosti přetekla. A lepší moment pro hození ručníku do ringu nemohl přijít. A tak jediným zraněným dnešního dne byl Roman Klíma. Bouli na čele však utrpěl již ráno, když jeho syn Daniel při nakládání auta zabouchl páté dveře auta v nesprávný moment.

 

Hlasy z depa

Ondřej Smetana mohl být v zásadě spokojen

„Bylo to takový dlouhý,“ díval se Ondřej Smetana na hodinky. „Ale myslím si, že jsem si pěkně zazávodili. Vyhráli jsme, škoda, že to nebylo rychlejší, byly by to fajn závody. Startovalo se mi dobře, jelo to, jen tak dál!“

„Dobrý,“ mručel Michal Škurla. „Zaplaťpánbůh, že to zrušili. Bylo to trápení, když tu dělaj‘ závody, měli by to kropit o něco dřív.“

„Tohle je nejkratší vítězství, co jsem zažil,“ smál se Zdeněk Holub. „Bolej mě záda, trošku jsem si je zablokoval cestou. Hodně se prášilo, bylo rozumný to zrušit.“

Jan Kvěch má za sebou Josefa Nováka

„Je dobrý, že to zarazili,“ přikláněl se Jan Kvěch k zastáncům předčasného konce závodu. „Dráha nebyla k závodění. Jak jsi jel třetí, čtvrtej‘, nic jsi neviděl. Hlavně máme teď důležitější závody, nemůžeme o někoho přijít.“

„Dneska to bylo pěkný,“ svěřoval se Petr Chlupáč. „Dráha byla rozmlácená. Šlo spíš o starty, a kdo se udrží na motorce, než kdo bude držet. Těším se do Žarnovice, bylo by hezký po včerejšku a dnešku v těch bednách pokračovat.“

David Pacalaj vede před Martinem Mejtským, Patrikem Mikelem a Jakubem Valkovičem

„Na hovno,“ nepřekvapil Patrik Mikel svou reakcí. „Měl jsem takový motor, ne úplně nejlepší. První dvě jízdy jsme to nemohli doladit. Nebylo vidět před sebe, jak se hrozně prášilo. Čtvrtou jízdu jsem vyhrál, ale pak jsem neodstartoval a šel na držku.“

„Špatný,“ odtušil Martin Mejtský. „Skončil to dřív. Takový na prd… Jel jsem jen dvě jízdy, třetí mně zastavili…“

David Pacalaj (bílá) v souboji se Zdeňkem Holubem

„Ke konci jsme to už dopasovali a jelo to dobře,“ vyprávěl David Pacalaj. „Škoda první jízdy, že mi to zastavili. Už se těším do Žarnovice, tam se chci ukázat!“

„Těžké to bylo,“ povzdechl si Jakub Valkovič. „Tvrdá na lajně a rozbitá, venek hluboký, tam to drželo. Hrozně se prášilo. První a druzí viděli v pohodě, třetí a čtvrtý neviděl nic. Jsem rád, že se to zrušilo. Aspoň mně zůstanou síly na víkend v Žarnovici. Jsem rád, že se nikomu nic nestalo.“

Michal Tomka vyvázl naštěstí se zdravou kůží

„Po minulých závodech ve Svitavách jsem věděl, že to nebude žádná sláva,“ vyprávěl Ján Mihálik. „Ale dalo se to, o tréninku to nebylo vůbec zlé. Dráha se dala zvládnout. Ale mám dva závody před sebou a chci odjezdit všechno.“

„Spadl jsem a přilba je na půlku!“ kroutil hlavou Michal Tomka. „Jeli jsme od startu tři vedle sebe. Chlup nás zavřel, já to zlomil a škrt‘ si o Kvěchúna. A letěli jsme všichni. Točila se mi hlava, nechtěl jsem riskovat a už jsem nestartoval.“

Drama rozjížďky s číslem dvě: kolize Petra Chlupáče (modrá), Michala Tomky (bílá) a Jana Kvěcha (červená)
1. AK Markéta Praha 17
Michal Škurla 3 F 3 6
Zdeněk Holub 2 1 2 5(2)
Ondřej Smetana 3 3 6
bez náhradníka
2. Junioři CZ 17
Jan Kvěch 3 3 1 7(1)
Petr Chlupáč 1 3 2 6
Josef Novák 2 – 2(1)
Daniel Klíma 2 2(1)
3. AMK ZP Pardubice 8
Martin Gavenda R 1 ex 1(1)
Patrik Mikel 1 0 3 (X) 4
Martin Mejtský 2 1 (.) 3
bez náhradníka
4. SC Žarnovica 6
Michal Tomka F/R – – 0
David Pacalaj 2 2 – (.) 4
Jakub Valkovič 1 0 X (.) 1
Ján Mihálik 0 1 1

Poznámka: pro přespříliš prašnou dráhu skončil závod už po přerušení rozjížďky s číslem devět; o vítězství Markéty rozhodl větší počet lepších umístění (Praha 4x 3 body vs. Junioři CZ 3x 3 body); Martin Gavenda byl v rozjížďce s číslem sedm diskvalifikován za předjetí o kolo; účastníci deváté jízdy mimo diskvalifikovaného Patrika Mikela jsou označeni tečkou (.)

David Pacalaj (bílá) v souboji se Zdeňkem Holubem (červená)

Aktuální prvoligová tabulka:

bilance výsledků: malé body: velké body:
1. Praha 2-0-0-0 42 8
2. Junioři CZ 0-2-0-0 39 6
3. Pardubice 0-0-1-1 29 3
4. Žarnovica 0-0-1-1 28 3
Pád Patrika Mikela ukončil celý závod

Foto: Karel Herman

Oblaka prachu ztěžovala závodníkům orientaci a většina z nich pozitivně kvitovala předčasný konec závodu