Archiv pro rubriku: SGP4

Malá Markéta se při české velké ceně dostane ke slovu také letos

Praha – 23. května
Loni v předvečer Speedway Grand Prix České republiky patřila malá Markéta elektrickým motocyklům, jejichž první závod na našem území vůbec se bohužel příliš nevyvedl. Mini ovál na první zatáčkou velké trati neosiří ani letos. Bude patřit kolibříkům ve věku deset až třináct let z osmi zemí čtyř kontinentů, jež zde od čtvrtka až do soboty budou mít SGP akademii.

 

Věnovat se jim budou Tony Rickardsson, Greg Hancock a Tomáš Topinka. Závodníky čeká trénink ve čtvrtek od dvou odpoledne a další v pátek dopoledne a po obědě. Kromě toho budou moct nahlédnout pod pokličku velké ceny, absolvovat simmulované tiskové konference a dozví se mnoho o pravidlech, technice i přístupu k médiím.

„Akce je primárně zaměřena na stodevadesátky dle formule SGP4,“ říká Pavel Ondrašík. „Máme výjimku, aby se naši mohli zúčastnit se svými stopětadvacítkami. Závod nebude, jsou trošku obavy, že dráha je na stodevadesátky moc malá. Ale ve dvou se na pásku určitě půjde.“

Malá Markéta se stane dějištěm praktické části pražské SGP akademie | foto Antonie Škachová

Velkých cen bude jedenáct

Mies – 10. listopadu
Jedenáct velkých cen rozhodne v příštím roce o titulu mistra světa. Po kratší době se vrací Wroclaw a po sedmadvaceti letech také Landshut. Od sedmadevadesátého nechybí ani Praha, kde se pojede prvního června. Tentokrát ale bez SGP2, které se bude skládat ze třech dílů. Speedway of Nations uvidí Manchester, dvěstěpadesátky Gorzow a čínské pitbike stodevadesátky Malilla.

Kalendář promotéra Discovery Sports Events:

Speedway Grand Prix:
27.4. FIM Speedway Grand Prix Chorvatska Goričan
11.5. FIM Speedway Grand Prix Polska Varšava
18.5. FIM Speedway Grand Prix Německa Landshut
1.6. FIM Speedway Grand Prix České republiky Praha
15.6. FIM Speedway Grand Prix Švédska Mallila
29.6. FIM Speedway Grand Prix Polska Gorzow
17.8. FIM Speedway Grand Prix Velké Británie Cardiff
31.8. FIM Speedway Grand Prix Polska Wroclaw
7.9. FIM Speedway Grand Prix Lotyšska Riga
14.9. FIM Speedway Grand Prix Dánska Vojens
28.9. FIM Speedway Grand Prix Polska Toruň
Speedway of Nations:
9.7. semifinále 1 Manchester
10.7. semifinále 2 Manchester
12.7. SON2 Manchester
13.7. finále Manchester
SGP2 (mistrovství světa juniorů)
14.6. FIM SGP2 Švédska Mallila
6.9. FIM SGP2 Lotyšska Riga
27.9. FIM SGP2 Polska Toruň
SGP3 (světový šampionát mládeže):
28.6. FIM SGP3 finále Gorzow
SGP4 (světový pohár mládeže)
15.6. FIM SGP4 Mallila
Martin Vaculík bude o hattrick v pražské velké ceně usilovat první červnový den | foto Karel Herman

Karel Průša veze páté místo z premiéry SGP4

Malilla – 15. července
Premiéra SGP4, závodu identických plochodrážních motocyklů poháněných motory z čínského pitbiku o objemu 190 ccm, se stala kořistí Eliase Jamila. Dán, jehož jsme viděli na malé Markétě při pokusu o první závod elektrických motocyklů, svůj úspěch korunoval v rozjížďce s číslem dvacet. V ní nakonec dostal Karla Průšu, jemuž sebral vidinu účasti v rozjezdu o bronz. Jediný český zástupce se tak vrací domů s pátou příčkou.

Jamil Elias slaví titul v SGP4 | foto tiskový servis FIM
1. Elias Jamil, DK 3 3 3 3 3 15
2. Antone Cooper, AUS 2 3 3 3 2 13
3. Niklas Bager, DK (DMSB) 1 2 3 3 3 12+3
4. Kobi Canning, AUS 3 3 E 3 3 12+2
5. Karel Průša, CZ 3 1 3 2 2 11
6. Niko Hatva, FIN 2 3 2 1 1 9
7. Jesper Kvarnström, S 1 E 2 2 3 8
8. Kensei Matsudaira, USA 1 2 1 2 2 8
9. Thies Schweer, D 2 2 2 1 0 7
10. Augustin Kreder, RA 3 1 E 1 1 6
11. Arvid Björkeroth, S 0 0 2 2 2 6
12. Oliver Bovingdon, GB 2 1 1 1 1 6
13. Zachar Lustjuk, UA 1 0 1 0 1 3
14. Boris Charbonnier, F 0 2 0 0 0 2
15. Otto Autere, S (res) 0 E T 0 0 0
16. Damian Andre, ROM – – – – – DNR
17. Villads Pedersen, DK – – – – – DNR
18. Oscar Kull, S (res) DNR
Elias Jamil (červená) nakonec připravil Karla Průšu (bílá) o vidinu medaile | foto tiskový servis FIM – Jarek Pabijan)

Přichází čas mladých lvů

Liberec a Holsted – 8. července
Liberecký přebor skončil a z kombinéz se po parném dni vysvlékli i nejlepší po trojím vyhlášení výsledků. Pouze Jan Hlačina zůstával v závodnickém. Po chvíli zabouřil motor jeho dvěstěpadesátky. Nebylo divu, závod SPG3 ve švédské Malille se blíží. Nicméně nejde o jediný klíčový podnik nižších plochodrážních kubatur.

 

Pětaosmdesátky a plochodrážní pitbike

Pódium pětaosmdesátek v Holstedu: zleva Carlos Hennerich, Villads Pedersen a Elias Jamil | foto DMU

V sobotu se v dánském Holstedu konala zlatá trofej FIM v kubatuře 85 ccm.  Stala se kořistí domácího Villadse Pedesersena. V ptěti rozjížďkách neztratil jeidný bod a vyskočil si na nejvyššší stupínek pódia spolu se svým krajanem Eliasem Jamilem a Němcem Carlosem Gennerichem.

Elias Jamil ve své zemi závodí také v sedle elektrického motocyklu, který předvedl na den dětí na oři nevydařeném závodě na malé Markétě. Zkušenosti z něho úročí podobně jako Adam Nejezchleba. Vítězný Villads Pedersen zase bude u premiéry třídy SGP4 s identickými čínskými motory pro pit bike, kterou si prosadil Tony Rickardsson.

Premiérový závod se ve švédské Malille uskuteční na tréninkové dráze v sobotu odpoledne. Pozvánku dostalo šestnáct závodníků, přičemž vodítkem není ani aktuální výkonnost, nýbrž snaha o pestré startovní pole. Chybí jakýkoliv zástupce Polska, kde projekt evidentně ignorují.

Karel Průša pojede SGP4 | foto Karel Herman

Česká republika dostala jedno místo, které obsadí novopečený šampión stopětadvacítek Karel Průša. „Poprvé pojedu na závody bez motorky,“ usmívá se jeho tatínek Karel. „Dostaneme ji tam, všechno doladíme na místě, bude na malých kolech a motor je asi o pět kilo těžší než naše Shupa.“

A jak se úspěšný borec české plochodrážní historie na kategorii SGP4 dívá“ „Třeba to bude horší, třeba lepší, to ukáže závod,“ reaguje diplomaticky. „To ukáže závod. Jedeme na zkušenou jako všichni ostatní.“

Po návratu ze Švédska se Karel Průša nepustí volantu. O dalším víkendu jsou totiž na pořadu dne oba poháry stopětadvacítek v Gdaňsku, které bude v rychlém sledu následovat grandiózní tréninkový kemp polské extraligy, kde opět přijdou slabší kubatury ke slovu.

 

Reprezentační improvizace

Finále SGP3, tedy plochodrážních dvěstěpadesátek, je na pátečním programu. Budou mu předcházet dva středeční semifinále ve Västerviku. V prvním z nich bude Českou republiku zastupovat Dominik Hrbek, ve druhém nastoupí Jan Hlačina.

Dominik Hrbek se chystá na SGP3 | foto David Hrbek

Pardubický závodník se za řidítka čtvrtlitru vrací po roce, když vyhověl přání sportovní komise. Letos pro české dvěstěpadesátky není zrovna úrodný rok. A dva ze třech českých borců závodících v této kubatuře bohužel museli cestu do Švédska odmítnout.

Adam Nejezchleba se bude rekreovat s rodinou u moře. Oliver Schmid pro změnu nedokáže vyřešit logistické záležitosti. Jeho otec Václav totiž po dvaceti letech změnil zaměstnání a nemůže si vybírat dovolenou. Navíc je na stole alternativa, že by se plzeňský závodník soustředil již výhradně na půllitry, byť prozatím v tréninkovém režimu.

Jan Hlačina se dočasně vrací k dvěstěpadesátkám | foto Karel Herman