Archiv pro rubriku: EP do devatenácti let

Mads Hansen vyhrál evropský pohár

Varkaus – 11. srpna
Pád mu zabránil, aby se v pardubickém semifinále postavil na stupně vítězů, avšak Mads Hansen si všechno vynahradil v dnešním finále evropského poháru do devatenácti let. Ve finském Varkausu se stal druhým vítězem poměrně stále ještě nové soutěže. Na pódiu mu dělali společnost Szymon Szlauderbach a Oleg Michajlovs. Jan Kvěch se vrací se skvělým sedmým místem, David Pacalaj byl jedenáctý a Petr Chlupáč patnáctý.

Petr Chlupáč a Jan Kvěch na rozpravě
1. Mads Hansen, DK 3 3 3 2 3 14
2. Szymon Szlauderbach, PL 3 T 3 3 3 12
3. Oleg Michajlovs, LAT 2 3 X 3 3 11
4. Jonas Saifert-Salk, DK 3 1 1 3 2 10
5. Alan Szczotka, PL 1 3 2 3 1 10
6. Niklas Säyriö, FIN 1 2 3 2 1 9
7. Jan Kvěch, CZ 3 1 2 1 2 9
8. Kamil Nowacki, PL 2 3 1 2 0 8
9. Tom Brennan, GB 2 0 3 2 X 7
10. Artjom Trofimov, LAT 1 2 2 1 1 7
11. David Pacalaj, SK 2 1 E 1 2 6
12. Marko Levišin, UA X 2 E F 3 5
13. Timi Salonen, FIN (res) 0 0 2 1 2 5
14. Mattia Lenarduzzi, I 1 2 1 – – 4
15. Petr Chlupáč, CZ 0 T 1 0 1 2
16. Alexander Woentin, I X – – – – 0
17. William Björling, S F – – – – 0
Cestou na nástup

Foto: Tomáš Topinka

Naši nejmladší se náramně činili

Pardubice – 5. července
Sváteční čtvrtek přivedl do Svítkova tropické počasí a také šestatřicet nejmladších závodníků, aby ve dvou semifinálových závodech bojovali o dvakrát osm postupových míst do finále evropského poháru devatenáctiletých. Jako první vypadl Dmitro Mostovyk, když se při formální přejímce přišlo na to, že mu je dvacet. Nutno předeslat, že naši reprezentanti rozhodně nehráli druhé housle. Jan Kvěch odpolední závod vedl ještě v jeho dvou pětinách. Ze čtvrtého místa mu na pódium chyběl jediný bod, ale byl pochopitelně spokojený s postupem. Po podvečerním závodě se Petr Chlupáč, který teprve v pondělí slavil šestnácté narozeniny, smál ze třetího stupínku. Do finského Varkausu postoupil i David Pacalaj, jenž však navzdory dvoucifernému skóre v natřískanější skupině, nebyl sám se sebou spokojený.

Jonas Saifert – Salk, Szymon Szlauderbach a Artjom Trofimovs na stupních prvního semifinále

Z šestnácti je patnáct

Odpolední nástup

Bylo po tréninku a Tom Brennan se svým doprovodem neodolal vůni, která se linula od stánku prodejce Martina, jenž je již léta pevnou součástí pardubického depa. Nezlákala je však charakteristická grilovaná kuřata, dali přednost klobáse. K ní si poručili chipsy, aby však záhy zjistili, že nejde o hranolky, ale britské crisps.

Nakonec odešli s chlebem a se smíchem, že brambůrky se k uzenině doopravdy nehodí. O pár hodin později šly veškeré žerty stranou. Tom Brenner vykročil za postupem do finále tím nejlepším způsobem. V rozjížďce s číslem jedna triumfoval stylem start – cíl před Jonasem Salk-Saifertem.

Tom Brennan míří k úvodnímu triumfu před Jonasem Saifert-Salkem

Tři body si hned vzápětí připsal také Jan Kvěch. V nájezdu do druhé zatáčky jej sice podjel Mattia Lenarduzzi, ale na cílové rovince třetího okruhu zůstal stát s mechanickou poruchou a benjamínek pražské Markéty se na čelo vrátil.

Mezi vítěze se v následujících jízdách zapsali Alan Scczotka a Artjom Trofimovs. Jemu rovnou do svítkovských ochozů přijela fandit i skupinka harleyářů, jež mířila na pražské oslavy sto patnáctého výročí legendární americké značky. Nutno poznamenat, že jako jediný na startovním roštu čelil pouze dvojici soupeřů.

Mattia Lenarduzzi (bílá) zatím vede před Janem Kvěchem (červená) a Szymonem Szlauderebachem (žlutá)

Startovní listina už tak sama o sobě prořídla již před dneškem, což zavedlo do hlavní listiny prvního semifinále Sindy Weber a Michala Danka, kteří měli být původně náhradníky v obou skupinách. Jenže Dmitro Mostovyk skončil závod, sotva na formální přejímce ukázal pas. Záhy vyšlo najevo, že Ukrajinec oslavil devatenáctiny již loni, takže jej jury závodit nenechala.

Pikantní na celé záležitosti byl ale fakt, že se údajně nešťastníkova národní federace na FIM Europe tázala, zda Dmitro Mostovyk může startovat. Měla se dočkat pozitivní odpovědi, čemuž by Ukrajincův výlet na východ Čech dával za pravdu.

 

Jan Kvěch ztrácí bod, ale průběžné vedení nikoliv

Alan Szczotka – na snímku před Williamem Björlingem – na úvod vyhrál, avšak pak měl honičku s postupem

Sindy Weber prožila svůj debut na mezinárodní scéně, nicméně ambice na startovní vestu ve Varkausu si zrovna nedělala. Po úvodní nule se v páté jízdě vracela do depa pro druhý motocykl, v jehož sedle ovšem nedojela do cíle. Nakonec získala jeden bod až na závěr, když měl spolu s ní v osmnácté jízdě startovat i vyloučený Dmitro Mostovyk.

Rovněž František Klier přijel především sbírat zkušenosti a přítok jedniček na jeho bodové konto ustal po rozjížďce s číslem pět. České ploché dráze zůstávalo jediné želízko na postup, ale zato pořádně žhavé. Jan Kvěch sice zdůrazňoval, že jeho hlavním cílem je především postup do finále, avšak po dvou sériích celý závod vedl, aniž by ztratil jediný bod.

František Klier (červená) v souboji se Sindy Weber

Přitom v rozjížďce s číslem pět zprvu vedl Tom Brennan. Český reprezentant jej nedokázal podjet v prvním výjezdu. Jel však po vnitřní čáře celou protilehlou rovinku, aby protáhnul následující nájezd a nakonec přece jen převzal vedení.

Druhým vítězstvím v řadě mohl Janu Kvěchovi konkurovat pouze Artjom Trofimovs. Lotyš stylem start – cíl v šesté jízdě zabránil Alanu Szczotkovi, aby svůj úvodní triumf rozvinul do vítězné šňůry. Jenže po dvanácti rozjížďkách se čistým štítem nemohl chlubit už nikdo.

William Björling (červená) má plné ruce práce s Janem Kvěchem (modrá)

Na Jana Kvěcha v rozjížďce s číslem deset vyzrál William Björling, jenž se doposud postupně musel sklánět jen před Poláky Alanem Szczotkou a Szymonem Szlaudeerbachem. Na Čecha však odstartoval, nepustil jej před sebe, kam se cpal spodní stranou první zatáčky, a až do cíle mařil jeho veškeré útoky. Hned vzápětí Artjoma Trofimovse odvedl Szymon Szlauderbach, a v prvním výjezdu Lotyše podjel také Jonas Saifert-Salk.

Szymon Szlauderbach profitoval z úvodní závady Mattii Lenarduzziho stejně jako Jan Kvěch. A protože před jedenáctou jízdou s přehledem vyhrál také rozjížďku s číslem osm, spojovalo jej s pražským juniorem rovněž vedení v aktuální klasifikaci. Stejnou sumou disponoval i Alan Szczotka, když vévodil dvanácté jízdě.

 

Dva rozjezdy cizelují pořadí

Snímek Sindy Weber ilustruje, jaké vedro panovalo

Szymon Szlauderbach se od dvou bodů zděděných na úkor Italovy smůly odrazil k vítězství. Kraloval čtrnácté jízdě, a když o tři rozjížďky později odstartoval na Toma Brennana a Alana Szczotku, jeho čtrnácti bodům nemohl nikdo jiný konkurovat.

Alan Szczotka přitom zachraňoval postup. Na jeho triumf v rozjížďce s číslem dvanáct již přišla řeč. Ovšem jeho motocykl do depa tlačili mechanici s prázdnou zadní pneumatikou a stejná závada jej stála bod z rozjížďky s číslem patnáct. Vzhledem k výrazně lepší úvodní polovině však Polák na seznamu postupujících nechyběl.

Artjom Trofimovs s lotyšskou fanynkou, která mířila do Prahy na sraz motocyklů Harley Davidsson

Rovněž zmiňované třetí místo z jedenácté jízdy bylo jediné zaváhání, jímž Artjom Trofimovs odbočil z vítězné cesty. V rozjížďce s číslem třináct vnějškem první zatáčky objel Williama Björlinga, jehož ve druhém okruhu poslal v nájezdu do zatáčky u depa za sebe také Tom Brennan. Dvacátá jízda viděla Lotyšovo velké sólo od startu až do cíle, když prvním z jeho poražených byl Jan Kvěch.

Szymon Szlauderbach míří k vítězství nejen v sedmnácté jízdě, ale i v celém závodě

Pražan měl prve na dohled vítězství v patnácté jízdě, v níž své soupeře za sebou nechal velkoryse střiženým vnějším obloukem první zatáčky. Jenže Jonas Saifert-Salk prahnul po trojbodovém zářezu a v úvodní zatáčce druhého kola se dostal dopředu. Dán posléze opanoval rozjížďku s číslem devatenáct a vyrovnal třináct bodů Artjoma Trofimovse. Jan Kvěch skončil čtvrtý, když mu k rozjezdu o druhé místo chyběl jediný bod.

Dodatkové jízdy musely nakonec být vypsány dvě. Nejprve Timi Salonen díky objetí v první zatáčce připravil Andreie Popu o místo náhradníka. Vzápětí dlouho vedl Artjom Trofimovs, avšak Jonas Saifert-Salk na něho permanentně útočil.

Jonas Saifert-Salk (modrá) útočí na Artjoma Trofimovse (červená)

Jejich duel rozhodla poslední zatáčka. Dán zaútočil spodem a vyhnal svého lotyšského soka na venek, což na hony zavánělo nebezpečnou kolizí. „Ještěže tam s nima Honza nejel,“ komentovala situaci Lenka Kvěchová, maminka českého reprezentanta.

 

Hlasy z depa

Jan Kvěch úspěšně vyřešil postupovou rovnici

„Dobrý,“ komentoval svůj výkon Jan Kvěch. „Udělal jsem pár chyb, ale myslím, že to bylo dobrý. Hlavní pro mě bylo postoupit. Vyhrávat se bude, doufám, ve finále… Poslední jízdu jsem neodstartoval a pak ho už nedokázal předjet.“

Jan Kvěch na cestě za postupem

Semifinále 1:

1. Szymon Szlauderbach, PL 2 3 3 3 3 14
2. Jonas Saifert – Salk, DK 2 3 2 3 3 13+3
3. Artjom Trofimovs, LAT 3 3 1 3 3 13+2
4. Jan Kvěch, CZ 3 3 2 2 2 12
5. Tom Brennan, GB 3 2 2 2 2 11
6. Alan Szczotka, PL 3 2 3 E 1 9
7. Mattia Lenarduzzi, I E 1 3 3 2 9
8. Willam Björling, S 2 2 3 1 1 9
9. Timo Salonen, FIN 1 2 1 2 1 7+3
10. Denní Fazekas, H 1 1 2 0 3 7+2
11. Enzo Dubernard, F 2 0 1 2 0 5
12. Andrei Popa, RUM 1 1 1 1 0 4
13. Michal Danko, SK R 0 0 1 2 3
14. František Klier, CZ 1 1 0 0 0 2
15. Sindy Weber, D (ACCR) 0 E 0 0 1 1

Poznámka: Dmytro Mostovik nebyl připuštěn ke startu, jelikož nesplňoval horní věkovou hranici


Oleg Michajlovs, Marko Levišin a Petr Chlupáč stojí na stupních vítězů

Pořád je to lepší a lepší

Nástup před podvečerním závodem

Ani osm dnů neuteklo od chvíle, kdy se soumrakem po pardubické extralize spolu se svým týmem meditoval nad zadřeným motorem a svěřoval se, že svítkovský ovál není zrovna podle jeho gusta. O víkendu do Francie s českým juniorským nároďákem ještě nemohl, byť by se Milanu Špinkovi v sestavě náramně zamlouval. V pondělí oslavil své šestnácté narozeniny, díky čemuž mohl na start dnešního podvečerního semifinále.

A Petr Chlupáč hned zkraje dal jasně najevo, že jednička na jeho vestě nebude dnes pouze symbolická. V rozjížďce s číslem jedna odstartoval jako první. Byť jej v úvodním výjezdu podjel Oleg Michajlovs, do depa se vrátil se skalpy Kamila Nowackeho a Kyle Bickleyho. Dva body z debutu na mezinárodní scéně byly skvělé. Ovšem Petr Chlupáč psal svému příběhu ještě lepší stránky.

Petr Chlupáč (červená) neodevzdal vedení v první jízdě Olegu Michajlovsovi (modrá) zadarmo

V rozjížďce s číslem pět odstartoval jako plochodrážní pánbůh. Když se Truls Kamhaug na protilehlé rovince dostal na druhou příčku, Petr Chlupáč již ujížděl daleko vpředu. Zatížil své konto dalším třemi body, zatímco Nor zůstal vinou technické závady stát v posledním nájezdu před cílem.

O přestávce po první sérii Petr Chlupáč zaskočil za svou maminku Vlaďku a na lavičce v depu jí doplňoval výsledky do programu, když musela odběhnout do jejich dodávky. Další pauzu však již relaxoval ve stínu, jehož v tropickém večeru nebyl dostatek.

Marko Levišin (modrá) za sebou vede Jána Mihálika, Gaetana Stellu a Miku Meijera

Startovní číslo jedna jej poslalo do akce hned na začátku třetí série. Startu Petra Chlupáče v rozjížďce s číslem devět bylo opět stěží, co vytknout. Opět ujel svým pronásledovatelům, ale David Pacalaj se přibližoval a v posledních dvou kolech nedopřál Pražanovi klidu. Jenže Petr Chlupáč nezaváhal a pod šachovnicovou vlajkou v rukou Jaroslava Kocka projel zase jako první.

V ten moment měl osm bodů. Z odpoledního semifinále se postupovalo s devíti, v podvečerním závodě nakonec měla stejná suma stačit na post náhradníka, jak se později ukázalo. Protože místo ve Varkausu měl mít odsud garantováno nejlepší Fin. Niklas Säyriö přistupoval k závodu poměrně vlažně. Seděl s přítelkyní na lavičce a na svých motocyklech nechal pracovat hlavně svého otce, který se během jeho jízd briskně proměnil v šikovného fotografa.

Hynek Štichauer a Luboš Tomíček v roli zasvěceného publika

Petr Chlupáč však hrál aktivnější roli. Vždyť po třech sériích svítila na monitoru počítače, který visel v depu, u jeho jména trojka v aktuálním pořadí. Více bodů dokázali nasbírat jen Oleg Michajlovs a Marko Levišin, kteří šli od vítězství k vítězství a o jejichž pořadí nakonec měl rozhodnout jejich vzájemný duel.

 

David Pacalaj potvrzuje roli slovenské juniorské jedničky

Michal Danko prošel v odpoledním závodě svým debutem na mezinárodní scéně

Podvečerní semifinále nabídlo větší prostor pro slovenskou plochodrážní scénu. Odpoledne startoval za SMF pouze Michal Danko. Jeho debut na mezinárodní scéně je nutno označit za sympatický. Pochopitelně s počtem závodů, na něž by stačily prsty jedné dlaně, přijel sbírat zkušenosti. Nicméně v přímé konfrontaci připravil o body zkušenější Františka Kliera a Sindy Weber a v konečné klasifikaci umístil svoje jméno před ně.

David Pacalaj (modrá) míří k úvodnímu triumfu před Emilem Peroněm (červená), Trulsem Kamhaugem (bílá) a Niklasem Säyriöem (žlutá)

Druhé semifinále zahrnovalo dvě slovenská jména. Jako první šel do akce Ján Mihálik ve druhé jízdě. V první zatáčce se razantně probil na druhou příčku před Gaetana Stellu. Francouz, jenž jel u nás během měsíce již počtvrté, se dvou bodů stejně dočkal, když se Ján Mihálik přetočil v úvodním oblouku druhého okruhu.

Ján Mihálik posléze hodně laboroval se spojkou ve snaze zlepšit pronikavě své starty a bohužel již paběrkoval. Zato David Pacalaj do Pardubic přijel potvrdit svůj statut slovenské juniorské jedničky a postup do Varkausu proto bral jako povinnosti. Třetí jízdu opanoval stylem start – cíl. Nicméně optimální doladění motocyklu se v jeho boxu nemělo dařit. Navíc rozjížďka s číslem sedm nebyla z kategorie těch snadnějších.

Petr Chlupáč svůj druhý start proměnil v zisk třech bodů

Nejlépe odstartoval Mads Hansen a David Pacalaj po vnitřní čáře v první zatáčce proniknul na druhou pozici. Ve druhém oblouku však upadli Marko Levišin a Kyle Bickley, který byl diskvalifikován. Angličan měl na celou věc jiný názor. V depu se hned hrnul k telefonu, odkud jej musel vyhánět Miroslav Štens, tradičně dohlížející na pořádek v boxech.

V repete svůj nejlepší start zopakoval Mads Hansen, zatímco Marko Levišin v první zatáčce objel Davida Pacalaje. Ukrajinec si posléze ve třetím kole vyměnil svou roli s vedoucím Dánem, jehož evidentně zaskočil z pravé strany úvodního oblouku. Byť se Mads Hansen odmítal smířit s novými pořádky sedmé jízdy, dočkal se první prohry. Druhou mu v desáté jízdě uštědřil Oleg Michajlovs.

 

Petr Chlupáč ozdobil reprezentační debut pódiem

Oleg Michajlovs (bílá) svádí souboj s Alexanderem Woentinem (červená) a Emilem Peroněm (modrá)

Jak již víme, v rozjížďce s číslem devět David Pacalaj nepředjel Petra Chlupáče, nicméně šest bodů dávalo slušné postupové vyhlídky. Ve čtvrté sérii spojila Čecha a Slováka skutečnost, že narazili na doposud neporažené leadery. A také to, že si Marko Levišin a Oleg Michajlovs na jejich úkor udělali další zářez.

Petr Chlupáč však v rozjížďce s číslem třináct nebyl daleko, aby vítěznou dráhu Marka Levišina zkřížil. Ten totiž prakticky celý okruh trčel na třetím místě za Alexanderem Woentinem. Sotva však Švéda předčil, vzal v prvním oblouku druhého kola z jedné vody načisto také Petra Chlupáče. Toho už ovšem díky deseti bodům šlo oslovovat jako finalistu a navíc i velkého adepta na stupně vítězů.

Mads Hansen (žlutá) měl při objíždění Kamila Nowackeho (bílá) štěstí

V tomto směru se pro něho ukázal jako největší hrozba Mads Hansen, který v šestnácté jízdě uštval Kamila Nowackeho. Polák potřeboval body jako sůl, ale ve druhé zatáčce vymetl díru zrovna v okamžiku, kdy se Dán dostával dopředu. Málem jej sestřelil, ale nakonec pykal jen ztrátou vedení. Mads Hansen tak srovnal krok s Petrem Chlupáčem.

Verdikt musela přinést sedmnáctá jízda. Oleje do ohně přilévala i účast Emila Peroně, který doháněl rozpačitější počátek a vyhrál rozjížďku s číslem patnáct. Jenže Petr Chlupáč si žádné vrásky nedělal a znovu se skvělým startem ujal vedení.

Pád Hanse Madsena byl jedním z momentů rozhodujících pro obsazení stupňů vítězů

Mads Hansen se pod ním mihnul v první zatáčce, ale Pražan z výjezdu kontroval rychlejším vnějškem. Dán udeřil opět ve druhém oblouku. Podjížděl českého reprezentanta, ale zaskočila jej přesně stejná kolej jako prve Kamila Nowackeho. Na rozdíl od Poláka však situaci nezvládl, motocykl se mu vzepjal na zadní, Dán vrazil do nafukovací bariéry a byl diskvalifikován.

Petr Chlupáč se mu vyhnul elegantním obloukem a v repete odstartoval, dalo by se napsat tradičně, jako první. Emil Peron nejprve objel Miku Meijera, aby v nájezdu do druhé zatáčky spodem předčil i Petra Chlupáče. Dostal se mezi postupující, ale Čechovy pódiové aspirace ohrozit nemohl.

Petr Chlupáč (červená) v souboji s Emilem Peroněm

Bylo totiž nad palčivé slunce jasné, že skončí minimálně třetí. A to se také splnilo. V rozjížďce s číslem osmnáct jezdil Marko Levišin první od startu až do cíle, což jej postavilo na nejvyšší stupínek pódia. Olega Michajlovse sice v první oblouku překonal nečekaně Truls Kamhaug, ale jeho manévr druhou příčku Lotyšovi nesebral.

Happy endem skončila i dnešní story Davida Pacalaje. Slovák se ve čtrnácté jízdě skláněl před Olegem Michajlovsem, proto musel v závěru ještě zabrat. V rozjížďce s číslem devatenáct Gaetan Stelle ve třetím kole v zatáčce u depa podtrhnul Niklase Säyriö. Po repete mohl Slovák předvést svou dravost, když nejprve připravil Kamila Nowackeho o druhé místa a posléze proháněl Alexandra Woentina až k metě. Dopředu před Švéda se nedostal, avšak postup do Varkausu mu neunikl.

 

Hlasy z depa

Petr Chlupáč prošel reprezentační premiérou s rutinou mazáka

„Dneska hezký,“ reagoval Petr Chlupáč spontánně na tradiční otázku magazínu speedwayA-Z, jaké to dnes bylo. „Nervy ale určitě pracovaly. Viděl jsem, jaký semifinále má, myslím, že bylo docela těžký. Ale já se vyspal, Aďa Rymel mi přivez‘ hezkou novou kombu placenou od pana Moravce. Jsem rád, že se na mě přišlo podívat tolik známejch‘. Na to, že mi v pondělí bylo šestnáct, dobrý.“

David Pacalaj (žlutá) prohání Petra Chlupáče

„Neuměli jsme to dopasovat,“ nebyl David Pacalaj dnes příliš hovorný. „Nevadí… Na finále ve Finsku se uvidí…“

„Na dráze už bylo vidět, že už na ní jeden závod byl,“ přemítal Ján Mihálik. „Ale nebylo to špatné. První start dobrý, ale přetáčel jsem se a předjel mě ten Francouz. Pak jsme změnili nastavení a už se to nepřetáčelo, zatěžoval jsem to v materiálu, aby to tahalo. S ocinom jsme měnili spojky, vyměňovali lamely, pracuju totiž na startech.“

Ján Mihálik v plném tempu

Semifinále 2:

1. Marko Levišin, UA 3 3 3 3 3 15
2. Oleg Michajlovs, LAT 3 3 3 3 1 13
3. Petr Chlupáč, CZ 2 3 3 2 2 12
4. Alexander Woentin, S 2 2 3 1 3 11
5. Mads Hansen, DK 3 2 2 3 X 10
6. Emil Peron, PL 2 1 1 3 3 10
7. David Pacalaj, SK 3 1 2 2 2 10
8. Kamil Nowacki, PL 1 2 2 2 1 8
9. Kyle Bickley, GB 0 X 2 2 3 7
10. Niklas Säyriö, FIN 0 3 1 0 2 6
11. Leon Arnheim, D 1 2 0 1 1 5
12. Truls Kamhaug, N 1 E 1 1 2 5
13. Gaetan Stella, F 2 0 1 0 X 3
14. Ján Mihálik, SK 1 1 0 1 0 3
15. Mika Meijer, NL 0 1 0 0 1 2
16. Danil Zelenskij, RUS F F 0 0 ex 0

Poznámka: Danil Zelenskij byl před startem osmnácté jízdy diskvalifikován za ztracený tlumič výfuku

Čerstvě šestnáctiletý Petr Chlupáš šel za postupem jako zkušený mazák

Foto: Karel Herman

David Pacalaj míří za postupem před zraky Kamila Nowackeho

Oba náhradníky čeká ostrá akce

Pardubice – 4. července
Sindy Weber, německá dívka startující s českou licencí, a Michal Danko, nováček letošní sezóny ze Žarnovice, si měli původně v zítřejších semifinálových závodech evropského poháru v Pardubicích rozdělit posty náhradníků. Nicméně nakonec se oba sejdou na startu odpoledního podniku.

 

Lukas Fienhage je po hrozivém pádu v challenge v Bielefeldu stále mimo hru, proto Sindy Weber poveze devítku místo něho. Michal Danko zase dostane vestu se startovním číslem dvě, jež původně mělo patřit Pavlu Lagutovi.

Sindy Weber je již v hlavní šestnáctce prvního semifinále

Foto: Karel Herman

Michal Danko prožije mezinárodní debut jak se patří

Petr Chlupáč dospěl k reprezentačnímu debutu s pětistovkou

Pardubice – 2. července
I když je druhým mužem české juniorky a s přehledem splnil nominační kritéria, nesměl na start juniorského mistrovství světa i Evropy. Ani předevčírem nemohl figurovat v sestavě našeho juniorského nároďáku, který se ve francouzském Maconu pokoušel o kvalifikaci pro evropské finále, byť by se Milanu Špinkovi náramně hodil i před nešťastným pádem Filipa Hájka v Daugavpilsu. Nicméně ve čtvrtek v pardubickém semifinále evropského poháru devatenáctiletých závodníků startovat bude. Klíčem k řešení této záhady jsou totiž šestnácté narozeniny, které Petr Chlupáč slaví právě dnes.


Tipujte:

Kolik českých reprezentantů postoupí z Pardubic do finále EP U19?

View Results

Loading ... Loading ...

Magický čtvrtek

Předevčírem v Maconu ještě nesměl startovat, popozítří v Pardubicích už ano – Petr Chlupáč

Předpisy mezinárodních federací se v otázce minimálního věku závodníků rozcházejí s těmi českými. Zatímco u nás je možné závodit s pětistovkou v den patnáctých narozenin, světové a evropské šampionáty mají tento limit přesně o rok později. A Petr Chlupáč jej splní až dnes, protože se mamince Vlaďce a tatínkovi Petrovi narodil před šestnácti lety.

Čtvrteční evropský pohár do devatenácti let je pro pražského závodníka skvělou příležitostí pro debut na mezinárodní scéně, po němž bude následovat světové semifinále juniorských družstev v Glasgowě. Pochopitelně hovoříme o pětistovkách, protože za řidítky motocyklů nižších kubatur má Petr Chlupáč své reprezentační starty za sebou.

Petr Chlupáč v akci

„Těším se strašně moc,“ říká upřímně, sotva nadhodíte téma čtvrtečního závodu. „Snad něco předvedu, pardubická dráha mi zrovna nesedí. Každýmu prostě sedí něco jinýho, ale musíme s tím něco udělat.“

Po loňské premiéře v Divišově se evropský pohár rozšířil na semifinálovou úroveň a o stupně vítězů se bude bojovat jedenáctý srpnový den ve finském Varkausu. „Bylo by hezký postoupit,“ odtuší Petr Chlupáč. „I v to upřímně doufám, že jedu postoupit.“

 

Zajímavý Francouzův rekord

Jan Kvěch se řadí mezi kandidáty postupu

Ve čtvrtek se v Pardubicích pojedou dva semifinálové závody. Petr Chlupáč nastoupí se startovním číslem jedna v tom druhém, jež startuje úderem sedmnácté. Již o tři hodiny dříve je na programu semifinále číslo jedna, takže se divákům nabízí skvělá šance za jedno vstupné vidět čtyřiatřicet nadějí ze všech zemí plochodrážní mapy Evropy.

Vedle Petra Chlupáče čeká debut na mezinárodní úrovni také na německou dívčinu Sindy Weber či slovenského nováčka Michala Danka, jehož jsme u nás měli možnost spatřit při plzeňské juniorce. Oba budou náhradníky svých semifinálových skupin.

Sindy Weber – na snímku s maminkou – čeká debut na mezinárodní scéně

České barvy budou reprezentovat ještě Jan Kvěch a František Klier, kteří se potkají v prvním semifinále. Slováci David Pacalaj a Ján Mihálik, kteří předevčírem vytvořili reprezentační dvojici v evropském semifinále v Nagyhalaszu se zase potkají v podvečerním závodě.

Gaetan Stella k nám přijede během měsíce již počtvrté

Jistě není bez zajímavosti zajímavý rekord Gaetana Stelly. Francouzský závodník k nám totiž během doby o chlup delší než jeden měsíc přijíždí hájit barvy galského kohouta již počtvrté. Po dlouhodrážní kvalifikaci v Mariánských Lázních totiž nechyběl ani v semifinálových kláních obou juniorských soutěží v Liberci a v Plzni.

Startovní listina evropského poháru U19 v Pardubicích ve čtvrtek:

semifinále 1 – odpoledne 14:00:
1 Tom Brennan, GB
2 Pavel Laguta, RUS
3 Jonas Salk-Saifert, DK
4 Andrei Popa, RUM
5 Jan Kvěch, CZ
6 Mattia Lenarduzzi, I
7 Dennis Fazekas, H
8 Szymon Szlauderbach, PL
9 Lukas Fienhage, D
10 Alan Szczotka, PL
11 Timo Salonen, FIN
12 William Björling, S
13 František Klier, CZ
14 Artjom Trofimovs, LAT
15 Enzo Dubernard, F
16 Dmytro Mostovik, UA
17 Sindy Weber, D (ACCR)
semifinále 2 – podvečer 17:00:
1 Petr Chlupáč, CZ
2 Oleg Michajlovs, LAT
3 Kyle Bickley, GB
4 Kamil Nowacki, PL
5 Ján Mihálik, SK
6 Gaeten Stella, F
7 Marko Levišin, UA
8 Mika Meijer, NL
9 Truls Kamhaug, N
10 Emil Peron, PL
11 David Pacalaj, SK
12 Niklas Säyriö, FIN
13 Leon Arnheim, D
14 Alexander Woentin, S
15 Hans Madsen, DK
16 Danil Zelenskij, RUS
17 Michal Danko, SK
Svítkov zažije ve čtvrtek báječnou podívanou

Foto: Karel Herman a Mirek Horáček

Jan Kvěch sebral všechny tři volné reprezentační vesty

Praha – 16. května
Od té doby, co se Jan Kvěch přijel s tatínkem a dvěma bratry o prázdninách před čtyřmi lety podívat na pohárový závod stopětadvacítek na malé Markétě, má jeho plochodrážní kariéra podobný tah jako legendární raketa Saturn 5 startující k měsíčním misím. V Praze přišel poprvé na pódium české juniorky a natáhnul se po juniorském mistrovství Evropy. V Plzni jej vavříny sice minuly, avšak reprezentační vesta v mistrovství světa a evropském poháru devatenáctek již nikoliv. I když v tomto případě mohlo být všechno jinak.

 

Rozdílné věkové limity

Jan Kvěch si v letošní české juniorce vyjel rovnou tři místa v reprezentaci

Po pádu, který těsně za půlkou posledního okruhu rozjížďky s číslem dvacet skončil jeho duel s Filipem Hájkem o vedení, přišel o body. V aktuální klasifikaci jej dostihnul Petr Chlupáč. Samozřejmě pokud se týká obou českých juniorských šampionátů, vzhledem k preferenci lepšího výsledku v posledním závodě, je před Janem Kvěchem. Ovšem v případě nominace do reprezentace by dozajista rozhodoval rozjezd.

Jenže naše a mezinárodní pravidla juniorských závodů se rozcházejí v jednom zásadním bodě. Zatímco v českých šampionátech mohou startovat patnáctiletí plochodrážníci a v případě startu s dvěstěpadesátkou ještě dokonce o rok mladší, mistrovství světa a Evropy má jasný minimálně věk šestnácti let v den konání závodu.

Pavel Čermák bude náhradníkem MS v Liberci i ME v Plzni

A tuto podmínku Petr Chlupáč pro mistrovství světa v Rawiczi, o něž šlo před týdnem v Plzni především, v půlce června nesplní. Ze stejného důvodu nemůže být ani náhradníkem plzeňského semifinále evropského šampionátu Evropy o týden později. Evropský pohár devatenáctek v Pardubicích mu však již neunikne. Ve chvíli, kdy přijde počátkem července v Pardubicích na nástup jeho semifinále, šestnáct svíček na jeho dortu bude vlastně ještě doutnat. Od jejich sfouknutí totiž uběhnou jen tři dny.

 

Jan Kvěch bez soupeřů

Petr Chlupáč těsně stihne evropský pohár v Pardubicích

V juniorském šampionátu světa si Patrik Mikel, Filip Hájek a Josef Novák vybrali své destinace na základě loňského pořadí. To samé platilo pro Patrika Mikela a Filipa Hájka v mistrovství Evropy. O zbývajících vestách rozhodl letošní šampionát.

Protože se Rovno koná již tuto sobotu, verdikt padl už v Praze. Zatímco o všem ostatním se rozhodovalo až v Plzni, na níž sportovní komise odložila i verdikt o náhradnících pro plzeňské semifinále Evropy. Uskuteční se až ve druhé půli června, takže AČR splnil limit odeslání přihlášek.

Třikrát se reprezentací mihne rovněž František Klier

Jan Kvěch proto vlastně neměl soupeře. Josef Novák kvůli maturitě vynechal Prahu a Plzeň mu nevyšla kvůli pádu a zadřenému motoru. Náhradníky pro Liberec a Plzeň proto budou Pavel Čermák a František Klier.

I když jsou v aktuální klasifikaci juniorky před nimi další čeští závodníci, nesplňují věkové podmínky účasti v mezinárodních závodech. Obzvlášť křiklavý je případ Daniela Klímy, jemuž bude šestnáct až den před Silvestrem. Silná generační vlna nových českých plochodrážníků tak zaplaví světové a evropské šampionáty až za rok až dva.

 

Česká nominace pro individuální juniorské soutěže a její způsob:

MS juniorů:
Liberec (16.6.) Patrik Mikel, Pardubice ranking 2017 – 1.
Filip Hájek, Praha ranking 2017 – 2.
náhradník Pavel Čermák, Praha MR U21 2018* – 6.
náhradník František Klier, Divišov MR U21 2018* – 12.
Rawicz (16.6.) Josef Novák, Pardubice ranking 2017 – 3.
Jan Kvěch, Praha MR U21 2018* – 3.
ME juniorů:
Plzeň (23.6.) Patrik Mikel, Pardubice ranking 2017 – 1.
Filip Hájek, Praha ranking 2017 – 2.
náhradník Pavel Čermák, Praha MR U21 2018*** – 6.
náhradník František Klier, Divišov MR U21 2018*** – 12.
Rovno (19.5.) Jan Kvěch, Praha MR U21 2018 – 3.**
EP do 19 let:
Pardubice (5.7.) Petr Chlupáč, Praha MR U19 2018 – 1.**
Jan Kvěch, Praha MR U19 2018 – 2.**
František Klier, Divišov MR U19 2018 – 11.**

Poznámka: ranking výběru vznikl na základě pořadí českých závodníků v loňském mistrovství republiky juniorů s přihlédnutím k věkovým limitům; * pro MS a EP bylo kritérium nominace po dvou závodech MR v Praze a v Plzni; ** v případě ME rozhodl již první závod MR v Praze; *** protože před termínem MR v Plzni bylo potřeba nahlásit jména pouze pro Rovno, byl verdikt o náhradnících pro plzeňské ME posunut až po skončení druhého závodu MR

Foto: Karel Herman a Mirek Horáček

Robert Lambert nepřijel do Divišova prohrávat

Divišov – 12. srpna
Robert Lambert se v Divišově stal historicky prvním vítězem evropského poháru do devatenácti let. Už v základní části neprohrál jedinou rozjížďku, aby své fenomenální účinkování zvršil ve finále triumfem start – cíl. V závodě, který nabídnul skvělé momenty, ale bohužel také dost pádů i na úkor favoritů se spolu s Angličanem na pódium postavili také Filip Hjelmland a Bartosz Smektala. Postup do poslední šance těsně unikl Slováku Jakubu Valkovičovi, jenž ještě před tréninkem přišel v depu o lepší motor, stejně jako Patriku Mikelovi. Josefu Novákovi se nevyhnul pád a nakonec skončil patnáctý. Pavel Čermák v náhradnické vestě vyjel na trať jednou místo Gleba Čugunova, Václav Kvěch vůbec.

Filip Hjelmland, Robert Lambert a Bartosz Smektala na stupních vítězů
Filip Hjelmland, Robert Lambert a Bartosz Smektala na stupních vítězů

Triumvirát neporažených

Patrik Mikel nepospíchal nejen s vjezdem na ovál, ale i při nástupu
Patrik Mikel nepospíchal nejen s vjezdem na ovál, ale i při nástupu

Sedm bouřek, které se včera křižovaly na divišovské obloze, neodešlo bez následků. Ještě okolo osmnácté hodiny byla mezi mantinely oválu tmavě žlutá kaluž, z níž by vám nikde nečouhaly ani kotníky. Ovál se upravoval ještě dneska. Dopoledne si nízké mraky málem rozřezávaly břicha o věž rozhledny Špulka, nicméně po obědě už obloha patřila víceméně jenom sluníčku.

Jako poslední dorazila do depa Kvěchovic Volha. V ten moment už bylo po mistrovském závodě stopětadvacítek a Štefan Valkovič věděl o pohromě, která postihla motocykl jeho syna Jakuba. „Nastartovali jsme to v depu,“ líčil nešťastně. „Najednou v tom zaklepalo a bylo po motoru. Na závody nám zbyl jen jeden…“

Dominik Kubera vede rozjížďku s číslem jedna před Patrikem Mikelem a Jakubem Valkovičem
Bartosz Smektala vede rozjížďku s číslem jedna před Patrikem Mikelem a Jakubem Valkovičem

Mezitím se rafičky hodin dostaly až ke čtrnácté. Drobné zpoždění bylo rázem eliminováno. Po nástupu byli dekorování kolibříci z dopoledního závodu. A konečně se šlo na věc! První závodní slovo ve zbrusu nové soutěži patřilo Patriku Mikelovi. Branou z depa se hrnul na ovál tak vehementně, až jej museli zadržovat, než konečně nastal ten správný okamžik.

Rozjížďku s číslem jedna opanoval Bartosz Smektala, zatímco Patrik Mikel se záhy natáhnul pro druhou příčku před Jakubem Valkovičem a Mikou Meijerem. Josef Novák, druhý z českých zástupců ve startovním poli, dopadl o poznání hůře. Odstartoval poslední a navíc ve druhé zatáčce upadl a byl diskvalifikován.

Jakub Valkovič vodí za sebou Miku Meijera
Jakub Valkovič vodí za sebou Miku Meijera

„Bolí mě prdel a nemůžu ani sedět,“ dával jasně najevo, jak se jeho ambice ve zbytku závodu zmenšily. V sedmé jízdě nebodoval, zatímco Patrik Mikel v rozjížďce s číslem pět odstartoval z celé čtveřice nejlépe. Vedení držel až do druhé zatáčky, v jejímž výjezdu jej podjel Michael Härtel.

Chráněnec Roberta Bartha prve v úvodním oblouku čtvrté jízdy objel vedoucího Gleba Čugunova a nyní své úvodní trojce přidal další sestřičku.

Robert Lambert letí za svým prvním vítězstvím před Dominikem Kuberou (bílá) a Madsem Hansenem (červená)
Robert Lambert letí za svým prvním vítězstvím před Dominikem Kuberou (bílá) a Madsem Hansenem (červená)

Hned vzápětí jej následoval Bartosz Smektala. Za ním si Gleb Čugunov nakonec vyvzdoroval druhé místo na Madsi Hansenovi, který posléze klesnul až za Nathana Greavese. Z dvojice neporažených vytvořil triumvirát Robert Lambert. Anglický závodník musel přitom od osmé jízdy odstartovat rovnou třikrát.

Michael Härtel jezdí první před Glebem Čugunovem a Alexanderem Woentinem
Michael Härtel jezdí první před Glebem Čugunovem a Alexanderem Woentinem

V prvním případě šlo o letmý start. Podruhé se páska nezvedla na své levé straně. Napotřetí se vedení ujal Filip Hjelmland, jenž předtím vyhrál stylem start – cíl druhou jízdu. Robert Lambert mezitím útočil na Jonase Seiferta, který jej vnějškem první zatáčky připravil o druhou příčku. Angličan se na ni vrátil ve druhé zatáčce, aby záhy zlikvidoval svůj odstup od vedoucího Švéda. Ve třetím kole jej objel v první zatáčce.

 

Neporažený Angličan

Patrik Mikel v rozjížďce s číslem pět odstartoval na Michaela Härtela
Patrik Mikel v rozjížďce s číslem pět odstartoval na Michaela Härtela

Trvalo ale už jen jednu jedinou sérii, než se Robert Lambert hřál úplně samotný na pozici leadera. Jeho start v desáté jízdě byl bezchybný. A když se ve druhé zatáčce po spodní straně dostal do čela Bartosz Smektala, Angličan se nenechal rozhodit ze svého klidu. Četl z Poláka před sebou jako z rozevřené knihy a ve třetím okruhu byl rychlejší v nájezdu do úvodní zatáčky.

Se ztrátou jediného bodu nemusel Bartosz Smektala vůbec plakat nad rozlitým mlékem. O poznání hůře na tom ale byl Michael Härtel. Po dvou triumfech si v rozjížďce s číslem dvanáct nepřipsal vůbec nic. Byl totiž diskvalifikován za nevybíravý způsob, jakým se dral do čela, kdy neváhal dokonce kopat do soupeře.

Bartosz Smektala vede před Nathanem Greavesem a Madsem Hansenem
Bartosz Smektala vede před Nathanem Greavesem a Madsem Hansenem

Jeho smůla byla přitom štěstím pro Jakuba Valkoviče, který upadl v první zatáčce, ale za daných okolností mohl k restartu. Michael Härtel si ovšem zkomplikoval přímou cestu do finále. Po ní se však pevně pohyboval Bartosz Smektala. Po raketovém startu se ujal vedení ve čtrnácté jízdě. Od té chvíle byl na něho krátký nejen Michael Härtel, ale také Filip Hjelmland.

Josefa Nováka poznamenal úvodní pád
Josefa Nováka poznamenal úvodní pád

Švédský závodník přitom předtím opanoval jedenáctou jízdu, kde si na něm postupně vylámali zuby Dominik Kubera a Gleb Čugunov. Nyní však při útoku na Michaela Härtela upadl. Za pád pykal také Mads Hansen, který v patnácté jízdě pomohl na zem vedoucímu Jonasi Seifertovi. Tomu ale nebylo dopřáno vyhrát ani v repete, jelikož mu triumf sebral do té doby nepříliš výrazný Niklas Sayriö.

Jonas Seifert už tohle neustojí a Robert Lambert inkasuje druhý triumf
Jonas Seifert už tohle neustojí a Robert Lambert inkasuje druhý triumf

Ovšem Robertu Lambertovi se veškeré problémy na hony vyhýbaly. S naprostou lehkostí vyhrál nejen třináctou, ale také devatenáctou jízdu. Pravda, ve druhém případě to bylo složitější, protože mu po krku šel Michael Härtel. Jenže nekompromisní Němec, jehož jsme před lety vídali i v české juniorce, nakonec sám podlehl Nathanu Greavesovi.

Gleb Čugunov (žlutá) při útoku na Dominika Kuberu
Gleb Čugunov (žlutá) při útoku na Dominika Kuberu

Robert Lambert šel rovnou do klíčové finále, aniž by ztratil jediný bod. Podobně razantně si počínal také Bartosz Smektala. V osmnácté jízdě sice ztratil druhý bod ve prospěch Dominika Kubery, nicméně ostatní závodníci se nedokázali jeho třinácti bodům přiblížit. A poslední šance vskutku představovala jejich poslední šanci pro boj o medaile.

 

Rutina Roberta Lamberta

Pády se nevyhýbaly ani Jakubu Valkovičovi
Pády se nevyhýbaly ani Jakubu Valkovičovi, ani…

Sem pochopitelně mířil Michael Härtel, o jehož martýriu již byla řeč. Potom Dominik Kubera. Zprvu sena divišovském ovále nemohl vůbec najít. Až v rozjížďce s číslem šestnáct vyhrál a díky třem bodům si prakticky zdvojnásobil své skóre. Stylem start – cíl triumfoval vlastně dvakrát, protože v první zatáčce upadl Nathan Greaves, kvůli němuž musel na zem také Jakub Valkovič.

...ani Filipu Hjelmlandovi
…ani Filipu Hjelmlandovi

Angličan byl z repete diskvalifikován a Dominik Kubera mohl konečně dominovat. Stejně tak si počínal i v osmnácté jízdě a uzavřel svůj účet v základní části desetibodovým ziskem. Už věděl, že se na startovním roštu poslední šance setká s Filipem Hjelmlandem. Ten svůj předchozí pád odčinil hladkým prvenstvím v sedmnácté jízdě.

Jakub Valkovič (bílá) musel k zemi i vinou Nathana Greavese, který spadl za zády Dominika Kubery
Jakub Valkovič (bílá) musel k zemi i vinou Nathana Greavese, který spadl za zády Dominika Kubery

V ní upadl Alexander Woentin. Avšak stalo se tak až na sklonku třetího kola, kdy soupeři již byli ve čtvrtém okruhu, takže nebylo třeba opakovat. Třetím účastníkem rozjížďky poslední šance se stal Michael Härtel, o jehož trápení v rozjížďce s číslem devatenáct již byla řeč.

Čtvrtý závodník však v jízdě o dvě postupová místa do finále chyběl. Nárok na účast měl Gleb Čugunov, který však ve dvacáté jízdě upadl v první zatáčce vinou pádu vedoucího Niklase Sayriö. Do kolize se zapletl také Jakub Valkovič, jenž však z incidentu vytěžil nejvíc.

Filip Hjelmland jezdí první před Madsem Hansenem a Patrikem Mikelem
Filip Hjelmland jezdí první před Madsem Hansenem a Patrikem Mikelem

Fin byl vyloučen, Rus odstoupil nejen z repete, ale i poslední šance, zatímco Slovák při restartu odvedl Josefa Nováka i Pavla Čermáka, jenž z postu prvního náhradníka zastoupil odstoupivšího Gleba Čugunova. Na to, jak dnešek pro Jakuba Valkovič nešťastně začal, o mnoho lépe skončil. I když skloňovat pojmy štěstí a smůla, je pokaždé ošidné.

Michael Härtel v poslední šanci za sebou vede Filipa Hjelmlanda
Michael Härtel v poslední šanci za sebou vede Filipa Hjelmlanda

Pakliže by však měl slovenský borec o jediný bod navíc, chystal by se na rozjížďku poslední šance, protože by Gleba Čugunova předčil svým závěrečným vítězstvím. Patrik Mikel s jedničkou na vestě otevíral každou sérii a ke konci láteřil na překropený rošt. Nakonec skončil také se sedmi body, ale na překonání Rusa by bez vítězství potřeboval o dva body navíc.

Robert Lambert na cestě k triumfu ve finále
Robert Lambert na cestě k triumfu ve finále

Ale to jsou jenom ona kdyby, na něž se pochopitelně při ploché dráze nehraje, takže v poslední šanci startovali jen dva závodníci. Záhy byli jen dva. Dominik Kubera nejlépe odstartoval, avšak v první zatáčce upadl. Filip Hjelmland se mu už nestačil vyhnout a upadnul také.

Dominik Kubera seděl dlouho v sanitce. Nakonec se rozhodl v repete nestartovat. Obával se fraktury kyčlí, které se nakonec v Polsku nepotvrdilo. Last chance se díky okolnostem změnila v pouhou formalitu. Michael Härtel v ní dovedl za sebou do cíle Filipa Hjelmlanda, přičemž se oba měli potkat u pásky ještě ve finále.

Radost v podání Filipa Hjelmlanda
Radost v podání Filipa Hjelmlanda

Robert Lambert posléze nezaváhal ani v klíčové jízdě, kterou vyhrál stylem start – cíl. Filip Hjelmland se usadil hned za ním, zatímco Michael Härtel čelil náporu Bartosze Smektaly. Kapituloval ve druhém okruhu, kdy jej Polák podjel ve druhé zatáčce.

 

Hlasy z depa

Jakub Valkovič s otcem Štefanem
Jakub Valkovič s otcem Štefanem

„Ještě před poslední jízdou jsem počítal tak s pěti body,“ nemohl Jakub Valkovič uvěřit, jak těsně přišel o rozjížďku poslední šance. „Nakonec jsem jel s Pepou a náhradníkem a měl sedm. Pěkné závody, ale dráha byl těžká a hlavně ke konci rozbitá.“

Patrik Mikel při tréninku startu
Patrik Mikel při tréninku startu

„První dvě jízdy super,“ bilancoval své vystoupení Patrik Mikel. „Šlo to, druhá jízda byl super start, bylo to super po zadním. Třetí a čtvrtou jízdu to hodně nachcali, nešlo to na tom. Čtvrtou jízdu jsem se držel, ale v pátý jsem zmáčknul spojku a stál. Měl jsem skvělý tým, bavil jsem se tím závodem, škoda, že nevyšla ta poslední šance.“

„Rozbil jsem si hubu,“ vracel se Josef Novák na začátek závodu. „Bolí mě prdel. Pak už to bylo jen špatný. Teď ani sedět nemůžu pořádně…“

Robert Lambert ve finále ujíždí Michaelu Härtelovi
Robert Lambert ve finále ujíždí Michaelu Härtelovi
  LC FIN
1. Robert Lambert, GB 3 3 3 3 3 15 1.
2. Filip Hjelmland, S 3 2 3 F 3 11 2. 2.
3. Bartosz Smektala, PL 3 3 2 3 2 13 3.
4. Michael Härtel, D 3 3 U 2 1 9 1. 4.
5. Dominik Kubera, PL 2 1 1 3 3 10 F/R
6. Gleb Čugunov, RUS 2 2 2 2 F/R 8
7. Jonas Seifert, DK 1 F 3 2 1 7
8. Jakub Valkovič, SK 1 1 1 1 3 7
9. Nathan Graeves, GB 2 1 2 X 2 7
10. Patrik Mikel, CZ 2 2 1 1 1 7
11. Mads Hansen, DK 1 0 3 U 2 6
12. Alexander Woentin, S 0 3 1 2 F 6
13. Niklas Sayriö, FIN 1 0 0 3 X 4
14. Mike Jacopetti, D (AMF) 0 2 2 0 0 4
15. Josef Novák, CZ X 0 0 1 2 3
16. Mika Meijer, NL 0 1 0 1 0 2
17. Pavel Čermák, CZ (res) 1 1
18. Václav Kvěch, CZ (res) DNR
Ani Bartosz Smektala (žlutá) se Robertu Lambertovi neubránil
Ani Bartosz Smektala (žlutá) se Robertu Lambertovi neubránil

Foto: Karel Herman

Všichni účastníci pohromadě s českými kolibříky
Všichni účastníci pohromadě s českými kolibříky