Archiv pro rubriku: MS

Roman Tomany je v hlavním závodě

Mariánské Lázně – 23. června
Pár hodin před zahájením kvalifikace světového šampionátu na dlouhé dráze v Mariánských Lázních řešila komise CCP FIM omluvenku finské federace pro bratry Mustonenovy. Po obvolání národních federací místo Jesse Mustonena se startovním číslem šestnáct pojede Jörg Tebbe. Ovšem na čtyřiadvacítku místo Aki Pekky Mustonena nikdo nereflektoval. Nezbývá než posunout do hlavního závodu Romana Tomanyho, který byl zpočátku prvním náhradníkem. Legenda lázeňského kilometru Miroslav Musil tím pádem přijde na zítřejší nástup v úloze jediného rezervního závodníka.

Roman Tomany se z místa prvního náhradníka posunul do hlavního závodu
Roman Tomany se z místa prvního náhradníka posunul do hlavního závodu

Foto: Lucie Pechmanová

 

Hynek Štichauer nepojede v Mariánských Lázních

Mariánské Lázně – 20. června
Původní startovní listině pětadvacetičlenné startovní listina sobotní kvalifikace světového šampionátu na dlouhé dráze v Mariánských Lázních doznala prozatím několika změn. Její aktualizovaná verze počítá s Jamesem Wrightem místo Paula Hurryho, zatímco Lars Zandvliet nahradí Dirka Fabrieka. Z českého úhlu pohledu je ovšem smutná absence Hynka Štichauera. Místo něho vestu s jedenáctkou oblékne Karel Kadlec a náhradníky budou nejen Roman Tomany, ale i nikdo menší než ikona lázeňského kilometru Miroslav Musil.

 

Hynek Štichauer bohužel nemůže v sobotu startovat
Hynek Štichauer bohužel nemůže v sobotu startovat

Pro pardubického závodníka se stala osudná rozjížďka s číslem sedm sobotního druhého mítinku finálového cyklu v La Reole. Jesse Mustonen totiž odstupoval s poruchou motocyklu tak nešťastně, že zkřížil cestu rozjetému Hynku Štichauerovi. Ostré sluneční paprsky ruku v ruce s všudypřítomným prachem ztěžovaly orientaci a kolize byla nevyhnutelná.

Karel Kadlec (červená), který na snímku bojuje při Vildeho memoriálu s Martinem Švestkou (modrá) a Danem Maclem (žlutá) pojede ještě jeden závod
Karel Kadlec (červená), který na snímku bojuje při Vildeho memoriálu s Martinem Švestkou (modrá) a Danem Maclem (žlutá) pojede ještě jeden závod

Dle očitých svědků trvalo dlouho, než Hynka Štichauerovi vyprostili ruku z motocyklu. Měl ji celou spálenou od pneumatiky, ale po ošetření v místní nemocnici mohl domů. Původní diagnóza zněla na skřípnutý prst.

„Má nalomený malíček a je šíleně potlučený, což je po pádu, který absolvoval dost ještě dobrý stav,“ upřesňuje Petr Moravec. Protože Michal Škurla je stále na marodce s operovaným ramenem, dalším v seznamu reprezentantů je Karel Kadlec. Přitom plzeňský nezmar se definitivně se svou kariérou rozloučil minulý měsíc z veteránského pódia při slánském Memoriálu Antonína Vildeho.

Miroslav Musil na snímku s Jiřím Štanclem se bude v sobotu v Mariánských Lázních pohybovat v závodnické kombinéze
Miroslav Musil na snímku s Jiřím Štanclem se bude v sobotu v Mariánských Lázních pohybovat v závodnické kombinéze

V Mariánských Lázních plánoval z pozice náhradníka zamávat divákům. Protože pořadatel dostal možnost obsadit dvě pozice náhradníků, dostali se do startovní listiny Roman Tomany a také Miroslav Musil.

„Stateční to chlapci!“ kvitoval Petr Moravec s uznáním přístup západočeských závodníků, kteří si dnes vyřídili závodní licence.

Aktuální verze startovní listiny:

aktuální stav: původně:
1 Gaetan Stella, F
2 Stephan Katt, D
3 Josef Franc, CZ
4 Anhony Chauffor, F
5 James Wright, GB Paul Hurry, GB
6 Anders Mellgren, S
7 Lars Zandvliet, NL Dirk Fabriek, NL
8 Andy Appleton, GB
9 Jerome Lespinasse, F
10 Bernd Diener, D
11 Karel Kadlec, CZ Hynek Štichauer, CZ
12 Henry van der Steen, NL
13 Andreas Bergström, S
14 Christian Hülhorst, D
15 Gabriel Dubernard, F
16 Jesse Mustonen, FIN
17 Martin Málek, CZ
18 Romano Hummel, NL
19 Marcel Dachs, D
20 Dave Meijerink, NL
21 Edward Kennett, GB
22 Sebastian Alden, S
23 Alexandre Dubrana, F
24 Ake Pekka Mustonen, FIN
25 Michal Dudek, CZ
26 Roman Tomany, CZ – res Karel Kadlec, CZ
27 Miroslav Musil, CZ – res

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV), Mirek Horáček a Karel Herman

Odjezd domů z La Reole byl tentokrát sám o sobě vítězstvím

La Reole – 17. června
V prvních nedělních hodinách nemohlo být v La Reole spokojenějšího muže než Mathieu Tresarrieu. Pouze v semifinále nevyhrál, skončil třetí za Dirkem Fabriekem a vítězným Stephanem Kattem, ale na vítězné vlně se vezl zase ve finále. Nadto do Mühldorfu k třetímu závodu finálové série pojede jako leader průběžné klasifikace. Bohužel závod se nevyvedl českému duu. Josef Franc těsně vypadl ze semifinálové desítky, Hynek Štichauer si ke všemu ještě poranil ruku.

 

„La Reole bylo pro nás hodně tvrdý oříšek,“ komentoval závod Zdeněk Schneiderwind, který tradičně doprovázel Josefa France. „Během tréninku bylo vše celkem výborný. Závod začal o půl devátý večer a velkým problémem bylo sluníčko a prach. Tady platilo jenom zavřít oči a jet pod plným plynem, jenže to funguje pro ty, co odjedou dobře od startu. A to se Pepovi, ani Hynkovi nedařilo a bojování zezadu, když není vidět, je ne-li nemožné, tak hodně těžké. Na to doplatil Hynek, když měl defekt Mustonen, tak do něj doslova napálil a Hynkovi zůstala ruka v zadním kole. Po ošetření v nemocnici v Langonu jsme ale jeli všichni domů. A to si myslím, že je tentokrát vítězství. Musíme rychle na letošní La Reole zapomenout a bojovat dál!“

 

1. Mathieu Tresarrieu, F 4 4 4 4 4 2 4 26
2. Michael Härtel, D 3 3 4 3 4 4 3 24
3. James Shanes, GB 4 2 1 3 4 2 2 18
4. Theo Pijper, NL (FFM) 3 4 3 2 3 1 1 17
5. Stephan Katt, D 2 1 4 4 3 4 0 18
6. Richard Hall, GB 3 3 3 2 2 3 16
7. Stephane Tresarrieu, F 4 3 2 4 2 0 15
8. Dirk Fabriek, NL 0 4 2 3 1 3 13
9. Jesse Mustonen, FIN 2 2 X 2 2 0 8
10. Theo di Palma, F X 1 1 E 3 1 6
11. Josef Franc, CZ 1 X 3 0 1 5
12. Chris Harris, GB E 2 2 1 E 5
13. Glen Phillips, GB 2 0 0 1 1 4
14. Hynek Štichauer, CZ 1 1 F/R – – 2
15. Jörg Tebbe, D 1 0 0 0 0 1
16. Jerome Lespinasse, F (res) 1 0 1
17. Gabriel Dubernard, F (res) 1 1

Průběžná klasifikace seriálu:

1. Ma. Tresarrieu 49, 2. Härtel 43, 3. Katt 36, 4. Pijper 33, 5. Shanes 31, 6. Hall 24, 7. de Jong 24, 8. Franc 19, 9. Štichauer 18, 10. Fabriek 16, 11. S. Tresarrieu 15, 12. Tebbe 11, 13. Harris 10, 14. Phillips 9, 15. Mustonen 8, 16. di Palma 6, 17. Dilger 6, 18. Lespinasse 1, 19. Dubernard 1

Martin Vaculík a Václav Milík postupují do challenge

Olching – 15. června a Terenzano – 17. června
Česká republika a Slovensko má své šampióny v challenge o postup do SGP 2018, jež je na programu v srpnu v Togliatti. Oba svůj postup pojali dokonale pragmaticky. Martin Vaculík ve čtvrtek v Olchingu už nenastoupil do rozjezdu o stupně vítězů a spokojil se s pátým místem. Václav Milík zase po třech vítězstvích v rozpáleném Terenzanu se v posledních dvou rozjížďkách uchýlil k testování nastavení svých motocyklů. Přesto však skončil druhý za vítězným Craigem Cookem. Cestu k postupu bohužel nenašel Matěj Kůs, který skončil v sobotu šestnáctý.

Olching:  
1. Leon Madsen, DK 3 3 3 3 3 15
2. Piotr Pawlicki, PL 3 3 3 3 2 14
3. Martin Smolinski, D 1 1 2 3 3 10+3
4. Adrian Miedzinski, PL 1 3 1 2 3 10+2
5. Martin Vaculík, SK 3 2 3 2 0 10+-
6. Kai Huckenbeck, D 1 2 3 0 2 8+3
7. Mateusz Szczepaniak, PL 3 3 1 1 0 8+2
8. Kenneth Bjerre, DK 0 1 2 3 2 8+1
9. Chris Harris, GB 1 2 2 1 1 7
10. Peter Ljung, S 0 2 0 1 3 6
11. Hans N. Andersen, DK 0 1 2 2 1 6
12. Oliver Berntzon, S 2 1 1 1 0 5
13. Mikkel Michelsen, DK 2 0 0 0 2 4
14. Maksim Bogdanovs, LAT 0 0 1 2 1 4
15. Kjastas Puodžuks, LAT 2 0 0 0 1 3
16. Andrej Karpov, UA 2 0 0 – – 2
17. Erik Riss, D (res) 0 0
18. Rene Deddens, D (res) 0 0
   
Terenzano:  
1. Craig Cook, GB 3 3 2 3 2 13
2. Václav Milík, CZ 3 3 3 1 2 12
3. Matej Žagar, SLO 1 2 2 2 3 10+3
4. Przemyslaw Pawlicki, PL 2 2 3 3 X 10+2
5. Peter Kildemand, DK 3 2 1 0 3 9
6. Max Fricke, AUS 2 2 0 2 3 9
7. Patryk Dudek, PL T 1 3 2 2 8+3
8. Michael Jepsen Jensen, DK 1 3 3 0 1 8+2
9. Linus Sundström, S 0 3 1 0 3 7
10. Kevin Wölbert, D 2 1 1 3 0 7
11. Jurica Pavlic, CRO 3 1 0 2 1 7
12. Grigorij Laguta, RUS 1 1 1 3 – 6
13. Pontus Aspgren, S 0 0 2 1 2 5
14. Daniel Gappmaier, A 1 0 2 1 1 5
15. Michele Castagna, I (res) 2 2
16. Matěj Kůs, CZ 0 E 0 1 E 1
17. Daniele Tessari, I (res) 1 1
18. Guglielmo Franchetti, I 0 0 0 0 0 0

Déšť neměl na vyřazení juniorského nároďáku vliv

Budínek – 16. června
Generační výměna, kterou zažívá česká plochá dráha v juniorské věkové kategorii, se pochopitelně projevila rovněž ve světovém šampionátu. Aby toho nebylo málo, Michal Škurla je stále v rekonvalescenci se svým operovaným ramenem a Zdeněk Holub v době konání světového semifinále v Esbjergu závodil po léčbě zraněného oka teprve měsíc. Milan Špinka se magazínu speedwayA-Z věřil, že v okamžiku předčasného ukončení závodu bylo na myšlenky na postup stejně pozdě.

výsledky a rychlá flash z Esbjergu

 

Stadión v Esbjergu
Stadión v Esbjergu

„Do první jízdy jsme dali Zdeňka Holuba, protože je dobrej‘ startér,“ vypráví český reprezentační kouč o závodě předminulý týden v Dánsku. „Ale teď se mu to nepovedlo, dojel třetí. Druhej‘ bod přivez‘ Patrik Mikel. Potom Josef Novák a Filip Hájek dojeli na nulu, ale Filda v pátý jízdě dovez‘ dva body, porazil Joela Klinga a Espena Sudvora.“

V té chvíli se však o čelo prali Švédové s Dány a Filip Hájek svým výkonem dotáhl český nároďák na stejnou úroveň s Nory. „Bylo to oživení a milé překvapení,“ vidí to Milan Špinka,který už neotálel s nasazením náhradníka Eduarda Krčmáře. „Nastoupil Eda a vyhrál. V sedmý jízdě Patrik přijel s bodem, Zdeněk měl dva.“

Déšť předčasně ukončil závod
Déšť předčasně ukončil závod

Jenže to již bylo jasné, že se závod nestihne dokončit kompletní. „Začalo pršet,“ vysvětluje Milan Špinka. „Předpověď nebyla dobrá a už na jury se dohodlo, že když začne pršet, stačí deset jízd. Patrik měl v devátý jízdě bod, Zdeněk potom přivez‘ bod. Na jedenáctou jízdu jsem měl připravenýho Edu jako žolíka, ale k tomu už nedošlo.“

Nicméně Milan Špinka je realista. „Postupuje první z každýho semifinále a lepší druhej‘,“ má aritmetiku v malíčku. „I kdybychom sbírali body, museli bychom vyhrávat a stejně by jich bylo jednatřicet. A to by na postup nestačilo.“

Český nároďák na nástupu: zleva Eduard Krčmář, Filip Hájek, Josef Novák, Zdeněk Holub a Patrik Mikel
Český nároďák na nástupu: zleva Eduard Krčmář, Filip Hájek, Josef Novák, Zdeněk Holub a Patrik Mikel

Foto: Jan Vaňátka

Světový pohár zná širší kádry

Londýn – 14. června
Každý z účastníků světového poháru družstev musí nahlásit širší kádr deseti závodníků pro hlavní část soutěže, jenž startuje zkraje července v King’s Lynn a Västerviku. Týden před každým závodem manažeři určí definitivní čtyřku plus jednoho juniora na postu náhradníka. Poté už nesmí dělat žádné změny v týmu po celé trvání šampionátu, pakliže k tomu nepovedou zdravotní důvody. Milan Špinka nominoval do širšího kádru šest závodníků.

Vžijte se do role českého kouče:

Kterých pět závodníků vybere Milan Špinka dle vašeho soudu do SWC? Nezapomeňte, že náhradník je junior.

View Results

Loading ... Loading ...

Širší nominace pro světový pohár 2017:

závod 1: King’s Lynn:
Velká Británie: Craig Cook, Josh Bates, Adam Ellis, Chris Harris, Kyle Howarth, Danny King, Robert Lambert, Scott Nicholls, Richie Worrall, Steven Worrall
manažer: Alun Rossiter
Austrálie: Troy Batchelor, Jason Doyle, Max Fricke, Josh Grajczonek, Chris Holder, Jack Holder, Brady Kurtz, Sam Masters, Nick Morris, Rohan Tungate
manažer: Mark Lemon
Česká republika: Václav Milík, Josef Franc, Matěj Kůs, Eduard Krčmář, Hynek Štichauer, Tomáš Suchánek, Zdeněk Holub, Ondřej Smetana, Patrik Mikel
manažer: Milan Špinka
USA: Ricky Wells, Luke Becker, Giovanni Manzares, Broc Nicol, Dillon Ruml, Aaron Fox, Scott Campos
manažer: Lance King
závod 2: Västervik
Švédsko: Fredrik Lindgren, Andreas Jonsson, Antonio Lindbäck, Peter Ljung, Jacob Thorssell, Linus Sundström, Kim Nilsson, Timo Lahti, Joel Kling, Kenny Wennerstam
manažer: Morgan Andersson
Dánsko: Niels-Kristian Iversen, Kenneth Bjerre, Michael Jepsen Jensen, Leon Madsen, Mikkel Michelsen, Peter Kildemand, Hans N. Andersen, Anders Thomsen, Patrick Hansen, Frederik Jakobsen
manažer: Hans Nielsen
Rusko: Andrej Kudrjašov, Viktor Kulakov, Vadim Tarasenko, Renat Gafurov, Emil Sajfutdinov, Sergej Logačov, Grigorij Laguta, Vladimir Borodulin, Artjom Laguta, Gleb Čugunov
manažer: Andrej Savin
vítěz kvalifikace: Riga – 25.6.: Lotyšsko, Německo, Itálie, Francie
race-off Leszno
druhý z King’s Lynn
třetí z King’s Lynn
druhý z Västerviku
třetí z Västerviku
finále Leszno
vítěz z King’s Lynn
druhý z Västerviku
druhý z race-off
Polsko: Patryk Dudek, Maksym Drabik, Jaroslaw Hampel, Maciej Janowski, Janusz Kolodziej, Piotr Pawlicki, Przemyslaw Pawlicki, Piotr Protasiewicz, Bartosz Smektala, Bartosz Zmarzlik
manažer: Marek Cieslak

9

Foto: tiskový servis IMG