Archiv pro rubriku: MS

Hynek Štichauer postupuje

Mies – 10. prosince
Poté, co Anders Mellgren rezignoval na divokou kartu pro finálový seriál na dlouhé dráze, jeho pozici ve startovní listině zaujal Lukas Fienhage. Díky tomuto posunu je Hynek Štichauer již prvním na seznamu náhradníků, na jehož konec byl dodatečně nominován Dave Meijerink.

Hynek Štichauer je již prvním náhradníkem světového dlouhodrážního finále

Foto: Karel Herman

Kalendáře jsou průběžně doplňovány

Pardubice – 27. listopadu
Listopad přinesl kalendáře FIM, FIM Europe a AČR, nicméně některá volná místa v něm zůstala. A ta jsou průběžně zaplňována. Včera bylo zřejmé, že semifinále mistrovství světa juniorů se vedle Pardubic a Stralsundu pojede také v Krakově. V národním kalendáři byly doplněné pražské termíny pro mistrovství republiky stopětadvacítek na krátké dráze, které 6. dubna budou předcházet volný závod a 14. května českou juniorku. V Divišově se pojede 2. června s flat trackem a 28. září před posledním dílem juniorského šampionátu. Zatím nejasný termín je pouze pro mistrovský flat track v Mariánských Lázních, jenž bude buď 3. nebo 10. srpna. Žhavou novinkou je rovněž stažení Ufy coby dějiště evropského šampionátu na ledě. Nový pořadatel se usilovně hledá.

Divišov doplnil kalendář svými mistrovskými podniky stopětadvacítek
Divišov doplnil kalendář svými mistrovskými podniky stopětadvacítek

Foto: Karel Herman

Ledařští navrátilci mají svůj comeback i v mistrovství světa

Pardubice – 12. listopadu
Včerejší pardubické zasedání ledařů řešilo také otázku nominace. Pro mistrovství světa se uplatnilo zažité pravidlo pořadí loňského šampionátu a také mistrovství republiky, jenž se ovšem nakonec konalo roku 2017. Na jeho základě se do výběru dostal i Lukáš Volejník, jenž letošní sezónu vynechal. Antonín Klatovský zase od sportovní komise dostal divokou kartu.

 

Kromě obou navrátilců na ledová kolbiště v nominaci figurují ještě Jan Klatovský, Lukáš Hutla a Andrej Diviš. Výsledek obou kvalifikačních kol se stane úhelným kamenem pro nominaci českého nároďáku pro Togliatti a také pro evropský šampionát.

Do něho budou nasazeni nejlepší Češi, kteří nepostoupí do finále mistrovství světa. Kalendář FIM Europe má zatím spoustu děr a měl by se objevit do konce pracovního týdne. Každopádně mistrovství Evropy na ledě má být v Ufě a svým termínem 2. – 3. února koliduje s prvními finálovými mítinky světového šampionátu v Almaty.

Nasazení českých reprezentantů do ledařského mistrovství světa 2019:

Örnsköldsvik: Jan Klatovský, Andrej Diviš, Antonín Klatovský
Kauhajoki: Lukáš Hutla, Lukáš Volejník
Antonín Klatovský se po dvou letech vrací k závodění
Antonín Klatovský se po dvou letech vrací k závodění

Foto: Reygondeau/GoodShoot (FIM)

 

Pondělí přinese ledové jasno nejen v otázce reprezentace

Pardubice – 9. listopadu
Mistrovství světa na ledové dráze se v roce 2019 začne rozbíhat ještě, než se leden stačí zlomit do své druhé poloviny. V kvalifikačních kolech ve švédském Örnsköldsviku a finském Kauhajoki nikdo nemá více míst než čeští reprezentanti. Na první pohled by se mohlo zdát, že AČR bude mít problém pět pozic obsadit kvalitními střelci, opak je však pravdou. A tak jasno přinese až pondělí, kdy se v Pardubicích koná tradiční schůzka ledařských závodníků a pořadatelů.


Vžijte se do úlohy Antonína Klatovského staršího:

Označte pět ideálních kandidátů české nominace pro kvalifikace MS na ledě:

View Results

Loading ... Loading ...

Nominaci Jana Klatovského rozhodně nelze zpochybnit

„Určitě Jan Klatovský, Lukáš Hutla a Andrej Diviš, loni tři nejlepší v mistrovství světa a mistrovství Evropy,“ přemítá o české nominaci Petr Moravec, předseda sportovní komise české ploché dráhy. „Myslím, že o těch třech se moc diskutovat nedá. Ale zbývající dvě místa vzejde z diskuze na pondělním jednání.“

Ledařský reprezentační kouč Antonín Klatovský starší bude mít dostatek adeptů na výběr. Ačkoliv se letos u nás nemohl konat žádný z plánovaných závodů na ledové dráze, základna našich ledařů je poměrně široká. Navíc se proslýchá, že se do závodní akce opět vrací Antonín Klatovský, který se před nedávnem oženil. A údajně ani Lukáš Volejník v předčasném závodnickém důchodu dlouho nevydržel.

Andrej Diviš (modrá) a Lukáš Hutla (červená) mají své reprezentační místo jisté, otazník se vznáší nad Lukášem Volejníkem, který je na snímku z loňských Holic pronásleduje

Pondělní zasedání kromě potvrzení nominace rozhodne i o přesném nasazení závodníků do obou kvalifikačních kol. Určí také kritéria nominace do českého nároďáku a také do evropského šampionátu, jehož termín i lokalita již budou známy, protože FIM Europe má svůj termínový kalendář zveřejnit během nadcházejícího víkendu.

Po pondělku bude známý i náš ledařský termínový kalendář, i když pochopitelně s douškou o nezbytné přízni počasí. Jízdní řád letních disciplín vzejde až z kalendářní porady, která se bude konat příští sobotu.


Světové šampionáty na ledové dráze v roce 2019:

Pouze Dmitrij Koltakov je jasným účastníkem letošní finálové série

Z každého kvalifikačního kola ve švédském Örnsköldsviku a finském Kauhajoki postoupí do finálové série šest závodníků. Přímo nasazen je mistr světa Dmitrij Koltakov a FIM udělí dvě stálé divoké karty. Pořadatel každého finálového závodu nominuje svou jednorázovou divokou kartu a dva náhradníky, přičemž jeho volba musí být schválena komisí CCP.

V mistrovství světa družstev v Togliatti, které se v duchu nové koncepce jednotných názvů přejmenovalo na pohár národů, budou startovat Češi, Rakušané, Kazaši, Němci, Rusové, Finové a Švédové.

Nasazení závodníků do kvalifikace ledařského mistrovství světa (12.1.):

Örnsköldsvik: CZ 3, A 2, KAZ 1, D 2, I 1, NL 1, RUS 2, FIN 2, S 2
Kauhajoki: CZ 2, A 2, KAZ 1, D 3, NL 2, RUS 2, FIN 2, S 2

Foto: Karel Herman, Mirek Horáček a Reygondeau/Good Shoot (FIM)

Reprezentační kvóty pro mistrovství světa jsou jasné

Mies – 7. listopadu
Ruku v ruce s kalendářem světových šampionátů spatřilo světlo světa rovněž nasazení pro jednotlivé šampionáty. Z úhlu pohledu české reprezentace vedle nižších kubatur a Speedway of Nations nejsou přesně známí jen junioři. Zde se dají předpokládat dva startující v pardubické kvalifikaci a jeden další někde jinde, až bude známý třetí pořadatel.

Alokace českých reprezentantů ve světových šampionátech:

disciplína: celkem jezdců: alokace:
ledy: 5 Örnsköldsvik 3 – Kauhajoki 2
kvalifikace o SGP 2020: 4 Žarnovica 2 – Lamothe 1 – Abensberg 1
junioři: 3 předpoklad Pardubice 2 – další semifinále 1
juniorská družstva: tým Vetlanda – CZ vs. S vs. AUS vs. FIN
dlouhá: 3 Mariánské Lázně 3
Mariánské Lázně uvidí mistrovství světa také napřesrok

Foto: Karel Herman

Světový kalendář je v zásadě hotov

Mies – 6. listopadu
Víkendové jednání komise CCP v Helsinkách bylo pochopitelně věnováno rovněž tvorbě termínového kalendáře světových šampionátů pro rok 2019. Novinkou je sjednocení názvů kolektivních soutěží na pohár národů. I když pár závodů zůstává stále v jednání, je jisté, že se naši fanoušci mohou vedle Speedway Grand Prix v Praze těšit na dva mítinky juniorského mistrovství světa v Pardubicích, kde pojedou rovněž dlouhodrážní dvěstěpadesátky svůj pohár mládeže, a kvalifikaci na dlouhé v Mariánských Lázních. Žarnovica bude opět pořádat kvalifikaci o SGP.