Archiv pro rubriku: MS

Světového šampióna určí říjen

Londýn – 9. dubna
Dvanáct měsíčků sedících okolo svého ohníčku má další téma pro diskuzi. Květen se už těšil, kterak vůbec poprvé ve svém dlouhém životě korunuje světové šampióny družstev. Jenže díky potvoře mikroskopické velikosti se toho úkolu opět zhostí říjen. Londýnská společnost BSI totiž dnes odpoledne oznámila přesun Speedway of Nations na podzimní náhradní termín a Filip Šitera promluvil z duše všech fanoušků, že se už nemůže dočkat, aby sezóna konečně odstartovala.

 

Filip Šitera se letos dostal ke slovu pouze v Berlíně

Koronavirus odložil semifinále světového šampionátu družstev až na 25. a 26. září. Po odvolání závodu v Landshutu se obě skupiny utkají v lotyšském Daugavpilsu. Finále bude posléze na programu víkendu 24. a 25. října v Manchesteru.

„Teď jsem to akorát čet‘,“ prozrazuje Filip Šitera, že si zprávu přečetl, sotva se vrátil z tréninku na kole. „Dobrý bude, že naši kluci budou rozjetý. Ale to všichni ostatní. Máme čas, hlavně aby to klaplo. Uvidíme, jak to bude s hranicemi, to maj‘ asi posichrovaný, aby v Anglii nejeli jenom Angličani (smích). Proto Speedway of Nations asi začíná až v září, hledali všechny možný alternativy.“

Speedway of Nations má nový kalendář

Improvizace se letos stala běžným chlebem všech organizátorů. „Nevěřím ani v mistrovství světa juniorů v červnu,“ souhlasí český reprezentační kouč. „Nemusí to bejt‘ ani ta samá lokalita. Uvidíme, jak to bude. Věřím, že se sezóna rozjede. Už aby to začalo!“

Opravený kalendář Speedway of Nations 2020:

25.9. semifinále 1 Daugavpils
26.9. semifinále 2 Daugavpils
24. – 25.10. finále Manchester

Foto: Pavel Fišer a tiskový servis IMG

 

Také Herxheim padl

Herxheim – 2. dubna
Sport zažívá vinou pandemie koronaviru období rušení a překládání závodů, motorismus nevyjímaje. Kupříkladu letos se vůbec nepojede Šestidenní v Itálii, jež byla přeložena o celý rok. Takové škrty se dají přirovnat leda k událostem druhé světové války. V případě české a slovenské dráhy maximálně ke komunistickým zákazům z přelomu čtyřicátých a padesátých let, na něž někteří soudruzi ještě dnes nostalgicky vzpomínají jako na diktaturu proletariátu.

 

Nemine dne, kdy motoristický kalendář letošní sezóny přijde o nějakou ze svých akcí. Kupříkladu dnes se pořadatelé definitivně rozloučili s druhým ročníkem květnové Orlické rallye v okolí Dobrušky. Již počátkem týdne FIM musela konstatovat zrušení prvního finále světového šampionátu na dlouhé dráze v Herxheimu, které není možné přeložit na jiný termín.

Pokud se týká české ploché dráhy, klíčové bude v tomto směru jednání parlamentu příští úterý. Pakliže schválí vládní návrh na prodloužení současného nouzového stavu o jeden měsíc, další porce lákavých závodů minimálně odpadne. Zřejmě nemá cenu si lhát do kapsy, že bychom vyrazili na plochou dráhu dříve než v červnu. A snad dřív než nová sezóna nepřijdou Vánoce.

Osud světového finále v Herxheimu již byl zpečetěn, SGP v Praze zatím zůstává v kalendáři
Osud světového finále v Herxheimu již byl zpečetěn, SGP v Praze zatím zůstává v kalendáři

Foto: Jiří Georgiev

Pardubice nabídnou plochodrážní víkend již v půli srpna

Pardubice – 31. března
Pardubický super víkend se Zlatou přilbou na konec se stal v plochodrážní branži již dávno veličinou. Nyní ovšem východočeský pořadatel nabídne jeho menší obdobu již v půlce srpna. Okolnosti s koronavirovou pandemií totiž vedly mezinárodní motocyklovou federaci FIM, aby ruku v ruce s pardubickým klubem hledala náhradní termín pro semifinále mistrovství světa juniorských družstev. Nakonec jej posunuli na sobotu 15. srpna. Tento mítink tak bude navazovat na dvojici pátečních semifinále evropského poháru devatenáctiletých.

V půli srpna uvidí pardubický stadión tři významné mezinárodní závody ve dvou dnech
V půli srpna uvidí pardubický stadión tři významné mezinárodní závody ve dvou dnech

Foto: Mirek Horáček

Speedway of Nations i SGP ve Varšavě jsou přeloženy

Londýn – 25. března
Opatření na ochranu zdraví svých občanů přijaly rovněž vlády ostatních zemí. Na jejich základě včera dospělo vedení londýnské společnosti BSI k rozhodnutí posunout letošní Speedway of Nations ze svých dubnových a květnových termínů. Podobný scénář nastal také dnes v souvislosti s polskou velkou cenou ve Varšavě. Pojede se až 8. srpna.

Varšava se pojede až v srpnu

Foto: Pavel Fišer

Reprezentace zatím zůstává v kostce

Mladá Boleslav – 21. března
Česká nominace pro letošní mistrovství světa a Evropy spatřila světlo světa již minulý měsíc. Nyní je jasné, že si na začátek sezóny budeme počkat. Odložena byla kvalifikační kola evropského šampionátu, nicméně Filip Šitera nemá důvod na změny.

 

Zda bude Zdeněk Simota pokračovat ve své kariéře, je jedním z otazníků, na kterou musí Filip Šitera dostat odpověď
Zda bude Zdeněk Simota pokračovat ve své kariéře, je jedním z otazníků, na kterou musí Filip Šitera dostat odpověď

„Debrecen a Pocking jsou odložený,“ říká kouč české reprezentace. „Debrecen se posune, Pocking se ještě neví, jestli se nezmění i lokalita. Mělo by se to vědět brzo.“

Koncept brzkého startu závodění se díky nešťastné pandemii zřítil jako domeček z karet. „Divím se, že se nezrušil Speedway of Nations,“ konstatuje Filip Šitera. „Těžko říct proč. Zatím počítáme, že se to pojede, dokud se to neodvolá. Rozjetej‘ nebude nikdo, asi jen Piotr a Przemek Pawlicki, trénujou u táty na jeho minikolečku.“

Jednoznačná odpověď na otázku, jak to bude s plochou dráhou vypadat, dnes neexistuje. „Nikdo neví, co bude,“ souhlasí Filip Šitera. „Zákazy se u nás asi prodlouží. Už aby to bylo za náma!“

Druhým otazníkem zůstává, zda se zkraje května pojede mistrovství republiky ve svitavské Cihelně
Druhým otazníkem zůstává, zda se zkraje května pojede mistrovství republiky ve svitavské Cihelně

Ale vraťme se k reprezentaci. Její personální složení vzniklo na základě osvědčených zásad, kdy se preferují výsledky loňské sezóny. A kde je to možné, poslední volná místa jsou určena dle aktuálního pořadí mistrovství republiky.

„Nominace platí,“ tvrdí reprezentační manažer, nicméně připouští jisté možné změny. „Uvidíme, jestli se pojede mistrovství republiky ve Svitavách. A uvidíme, co Simoťák.“

Česká nominace pro mistrovství světa a Evropy 2020:

kvalifikace o SGP 2021:
Glasgow (23.5.) po MR ve Svitavách
Lamothe Landerron (23.5.) Václav Milík
Terenzano (23.5.) Jan Kvěch
Abensberg (1.6.) Eduard Krčmář
ME jednotlivců:
Debrecen (11.4.) Eduard Krčmář
Pocking (12.4.) Zdeněk Simota
Rovno (17.5.) po MR ve Svitavách
Plzeň (17.5.) Václav Milík
Plzeň (17.5.) Hynek Štichauer
Plzeň (17.5.) náhradník Jan Kvěch
Plzeň (17.5.) po MR ve Svitavách
MS juniorů:
Ludwigslust (6.6.) Jan Kvěch
Riga (6.6.) Petr Chlupáč
Manchester (6.6.) Daniel Klíma
ME juniorů:
Divišov (8.5.) Petr Chlupáč
Divišov (8.5.) Daniel Klíma
Rovno (4.7.) Jan Kvěch
Divišov (8.5.) oba náhradníci dodatečně
EP do 19 let:
Pardubice (14.8.) Jan Kvěch
Pardubice (14.8.) Petr Chlupáč
Pardubice (14.8.) další místo a dva náhradníci po MR U19 v Plzni
MS dlouhá:
Scheessel (23.8.) Josef Franc
Scheessel (23.8.) Martin Málek
Scheessel (23.8.) po MR v Mariánských Lázních
ME tráva:
Bielefeld (7.6.) Josef Franc
Bielefeld (7.6.) Martin Málek
Tayac (4.7.) Michal Škurla
Tayac (4.7.) po MR v Mariánských Lázních

Návrh nominace na závody v kategorii do 125 ccm a 250 ccm předloží vedoucí příslušného SCM 30 dnů před závodem, na který se nominace vztahuje. Pro každý závod má Česká republika tři místa.
Nominace na závody MS družstev 25. 4. v Landshutu, ME dvojic 26. 9. v Terenzanu, MS juniorských družstev v Pardubicích 30. 5., ME juniorských družstev 12. 6. v Balakovu a Evropský pohár juniorů do 19 let dvojic 26. 9. v Güstrowě bude provedena manažerem v souladu s mezinárodními řády 20 dnů před daným závodem.

Speedway of Nations bude bez nerozhodných rozjížděk

Londýn – 19. března
Od letošního ročníku se mění bodový klíč za umístění v rozjížďkách Speedway of Nations na 4-3-2-1, což pro české fanoušky v závodech dvojic není nikterak neobvyklé. Opatření zruší remízy, jelikož v semifinálových podnicích se po jednadvaceti základních jízdách pojede jen jedna kvalifikační jízda mezi třetím a čtvrtým týmem. Formát finále se nemění, avšak koronavirová pandemie nastolila pochybnosti, zda se vůbec o mistra světa pojede.

 

Rusové slaví loňský titul

Sportovní podniky se ruší jako na běžícím pásu a motorismus nezůstává stranou. Letos se neuskuteční ani takové ikony jako Tourist Trophy na ostrově Man či Grand Prix Monaka ve formuli 1. V ohrožení jsou třeba i květnové podniky MotoGP. A přitom Speedway of Nations měl odstartovat prvním semifinále v Landshutu již na konci dubna, druhým v Daugavpilsu zkraje května a vyvrcholit v Manchesteru o pouhý další týden později.

 

Čechy nejsou výjimkou

Zrušen musel být i kontrolní trénink v Kostěnicích
Zrušen musel být i kontrolní trénink v Kostěnicích

Také u nás musí motorističtí příznivci škrtat v diářích své oblíbené mítinky. Dle aktuálních informací AČR je zrušen kupříkladu úchvatný závod do vrchu v Ústí nad Orlicí či silniční okruh v Uherském Hradišti.

Plochá dráha zatím musela odepsat závodní akce polooficiálního charakteru jako Speedway Mini Cupy, Slaný Speedway Academy a kontrolní trénink v Kostěnicích. Ty se dostaly mimo hru již minulý týden s vládním vyhlášením nouzového stavu. Jinak se zatím nebude konat pouze 28. března pardubické školení činovníků, jimž budou licence vydány bez semináře.

Foto: tiskový servis BSI a Mirek Horáček