Archiv pro rubriku: MS

České jaro nepřeje tréninku pro světové ledy

Chocenice – 8. března
Paní Zima je pěkná potvora. Mrazivými polibky vábila ledaře už v listopadu, aby se jim vysmála tradiční vánoční oblevou. V lednu je sváděla dalším ledařským objetím, ale brzy jim dala zase pořádně košem. Na našem kontinentu se konal jediný podnik, a sice evropský šampionát v Sanoku. Andrej Diviš v něm skončil desátý. Nyní jej čekají dva závody mistrovství světa, jenže trénovat na ledě je možné se stejným efektem jako v matematice dělit nulou.

 

Andrej Diviš (uprstřed) půjčil v Sanoku svůj druý motocykl Radku Hutlovi, čemuž přihlíží mechanik Martin Běhal | foto Robert Růžička

„Plus patnáct,“ vrací se Andrej Diviš do Sanoku. „Byl měkkej led. Jelo se bez tréninku a byl z toho desátej flek. Zima letos nejdřív vypadala slibnějc, ale zase nic.“

 


Světové závody mají doplněné startovní listiny:

V Inzellu pojede s divokou kartou Benedikt Monn, coby náhradníci další domácí Franz Mayeerbüchler a Christoph Kirchner. V Heerenveenu bude s šestnáctkou Simon Reitsma. O sedmnáctce a osmnáctce se rozhodne při pátečním Poháru Roelofa Thijse.


 

Andrej Diviš skončil v Sanoku desátý v ledařské Evropě | foto Petr Makušev (Sport Photo)

Ledařská sezóna byla kratinká jako nikdy. A do jejího vyvrcholení zbývají prakticky pouze dva mítinky ranku světového šampionátu. Za čtrnáct dnů v Inzellu a po Velikonocích v Herenveenu.

„Teďka je velká pauza,“ přemítá Andrej Diviš. „Připravuju motorku. Zítra mám v Kramolíně bagrovat, svezu se na krosce. Tady je jaro, klucí už jezdí i na silnici.“

Silnice, byť v závodní obdobě lákají i prozatím posledního českého šampióna na ledové dráze. „Sajdkáru už nemám,“ připomíná své nedávné aktivity. „Ale přemýšlím, že bych jel nějakého starého silničáka…“

Nástup v Sanoku | foto Petr Makušev (Sport Photo)

Děvčata mají svůj první plochodrážní šampionát

Mies – 23. února
Women’s Speedway Academy proběhla pod taktovkou FIM v roce 2022 v německém Diedenbergenu a loni v britském Manchesteru. Letos jí dvacátého a jednadvacátého června čeká třetí kolo v Teterowě. Další den se vůbec prvně uskuteční Zlatá trofej žen na ploché dráze.

 

Celina Liebmann je dobře známá i českým fanouškům | foto Karel Herman

Tisková zpráva mezinárodní motocyklové federace kromě obvyklého patosu a vyznávání mantry genderové vyváženosti přibližuje také detaily Women’s Speedway Academy. Její věkové limity kopírují běžné standardy, tedy dvanáct let pro dvěstěpadesátku a patnáct pro půllitr.

Během dvoudenního kempu dostanou plochodrážnice možnost trénovat před zraky expertů a také další školení třeba o mentální přípravě a stravě. Zlatá trofej jim pak prvně umožní výhradně dívčí zápolení po vzoru jiných disciplín motocyklového sportu.

Štěpánka Nyklová na startu s Karlem Průšou | foto Antonín Škach

Loni se kempu zúčastnila kupříkladu Angličanka Katie Gordon či populární Němka Celine Liebmann. A také Jane Daniels známá ze světa endura či dakarské rallye. Akce proběhly bez české účasti a není jasné, zda se letos situace změní.

Štěpánka Nyklová, jediná česká závodnice na ploché dráze, už doma motor o zdvihovém objemu 250 ccm má. Alfou a omegou její letošní sezóny i nadále budou stopětadvacítky. S dvěstěpadesátkou plánuje trénovat, takže její případný start ve zlaté trofeji se bude muset ještě vyhodnotit.

Andrej Diviš pokračuje v ledovém světě

Mies – 8. února
Harald Simon letos nebude vzhledem ke zdravotnímu stavu obhajovat svou bronzovou medaili z ledařského mistrovství světa. Zranění zad nepustí do akce ani Nicklase Svenssona. Nicméně loňský šampionát nechal do toho letošní kvalifikovat se pět nejlepších. Dalších osm se do něho probilo z lednové kvalifikace v Örnsköldsviku. Finálové společnost byla dnes uzavřena dvojicí divokých karet, jež získali Andrej Diviš a Charly Ebner.

Ranking list světového šampionátu na ledové dráze 2024:

1 Martin Haarahiltunen, S (#199) mistr světa 2023
2 Franz Zorn, A (#100) vicemistr světa 2023
3 Luca Bauer, D/FMI (#48) čtvrtý v MS 2023
4 Markus Jell, D (#82) šestý v MS 2023
5 Stefan Svensson, S (#58) sedmý v MS 2023
6 Max Nideremaier, D (#88) 1. kvalifikace
7 Heikki Huusko, FIN (#67) 2. kvalifikace
8 Max Koivula, FIN (#24) 3. kvalifikace
9 Hans Weber, D (#33) 4. kvalifikace
10 Jimmy Olsen, S (#81) 5. kvalifikace
11 Jasper Iwema, NL (#800) 6. kvalifikace
12 Jimmy Hörnell Lidfalk, S (#237) 7. kvalifikace
13 Aki-Ala Riihimälik, FIN (#66) 8. kvalifikace
14 Andrej Diviš, CZ (#107) stálá divoká karta
15 Charly Ebner, A (#665) stálá divoká karta
náhradníci:
SR1 Sebastian Reitsma, NL (#283) nominace CCP FIM
SR2 Benedikt Monn, D (#99) nominace CCP FIM
SR3 Hans-Olof Olsen, S (#811) nominace CCP FIM
SR4 Jo Saertre, N (#357) nominace CCP FIM
Andrej Diviš bude v mistrovství světa pokračovat také v jeho finálové části | foto Reygondeau/GoodShoot (FIM)

Dlouhodrážní kalendář zaznamenal změnu

Mies – 7. února
Josef Franc se ve finálovém seriálu mistrovství světa na dlouhé dráze udržel díky šestému místu v ročníku 2023 a Hynek Štichauer dostal divokou kartu. Po včerejšku musí stejně jako jejich soupeři přepisovat svůj kalendář. Třetí finále v Scheesselu se totiž posunuje o týden, z jedenáctého na osmnáctého srpna.

Josef Franc si musí opravit svůj závodní diář | foto Antonín Škach

 

Světové kolektivní soutěže znají svůj ranking

Mies – 31. ledna
Zatímco loni se o světový titul v soutěži družstev bojovalo v rámci renesance světového poháru, nejlepší juniorský celek modré planety vzešel z formátu Speedway of Nations. Ten zůstane zachován také letos, kdy se k němu vrací také dospělá soutěž. S návratem Švédska na scénu se ale mění rozpis. Odpadne semifinálová a finálová jízda a účastníci se s každým protivníkem potkají jednou v rozpisu na osmadvacet rozjížděk. FIM potvrdila ranking přihlášených týmů.

Ranking Speedway of Nations 2024:

1 Austrálie
2 Velká Británie
3 Švédsko
4 Dánsko
5 Česká Republika
6 Polsko
7 Finsko
8 Francie
9 Německo
10 USA
11 Slovinsko
12 Norsko
13 Ukrajina
14 Itálie
15 Lotyšsko

Ranking Speedway of Nations 2  2024:

1 Polsko
2 Dánsko
3 Lotyšsko
4 Austrálie
5 Německo
6 Česká republika
7 Švédsko
8 Velká Británie
Český juniorský nároďák se stříbrem v SON2 předloni ve Vojensu – Matouš Kamenik, Petr Chlupáč, Jan Kvěch a Zdeněk Schneiderwind | foto Petr Makušev (Sport Photo)

Martin Běhal zase skončil

Örnsköldsvik – 28. ledna
Pět nul jako v olympijském logu. Šestnácté místo v kvalifikaci mistrovství světa na ledové dráze. Daleko, daleko, předaleko za osmičkou, která postoupila do finálové části. Naděje na divokou kartu asi taková jako na hlavní výhru v loterii, v níž nesázíte. Jenže Martin Běhal si přesto zaslouží hlavní titulek v obrovských kapitálkách. Ačkoliv zase jednou skončil svou závodní kariéru. Prý…

 

Martin Běhal po pěti letech přestávky pomohl české ledařské reprezentaci | foto FIM- GoodShoot/Reygondeau

„Jedno velký trápení,“ ozývá se z telefonu jeho chraplavý hlas, když sděluje své dojmy z Örnsköldsviku. „V sobotu to byly poslední závody. Už tam nemám, co dělat. Abych vozil olympiády?! Byl to můj poslední závod. Kdyby u nás byl mistrák, svezu se. Ale svět už ne. Už ne!“

Jen ne tak zhurta. Před dvaceti lety svou ostrou ledařskou premiéru zahájil kvalifikací mistrovství světa ve finském Oulu. České ledy živořily, nebyli závodníci a nikdo nenamítal, že si Jan Pecina s sebou do dodávky vezme svého učedníka.

Martin Běhal od té doby prožil příběh našich ledů. Od zapomnění, k jejich renesanci. Návratu krásné éry na počátku desátých let aktuálního století. A martýria teplého počasí, díky němuž si od Holic v únoru 2019 můžeme o ledařských zápoleních na našem území jen zdát. A přitom oslavil padesátku.

„Poslední závod jsem jel před pěti lety,“ povzdechne si Martin Běhal. „Teď jsem jezdil po těch letech. Rozbiješ si hubu, natlučeš žebra?! Jezdil jsem vždycky lajnu, ale teď ani na ní nemám. Není fyzička, nominaci se dozvíš pár dnů předem… Ve třetím kole mi to padalo z rukou. Jediný pozitivní, že jsem zdravej.“

Tak tomu ovšem není. I za současného stavu byl AČR schopný postavit do kvalifikace mistrovství světa dva muže. Česká plochodrážní diplomacie dokáže svůj přínos pokaždé skvěle zhodnotit. Až se napřesrok vrátí do sedla Jan Klatovský a Lukáš Hutla, proč by jim komise CCP neměla přiřknout místa po boku stálice Andreje Diviše?

Martin Běhal na švédském ledě | foto FIM- GoodShoot/Reygondeau

Martin Běhal ale myslí svůj konec vážně. „Asi bych dostal místo náhradníka v Sanoku místo Lukáše Hromádky,“ uvažuje. „Ale nepojedu. Všechno má svůj začátek. I svůj konec. Za včerejšek děkuju Klabo Teamu. Především Antonu Klatovským staršímu, bez něj bych nejel. Firmám Mitrans Marcela Váni a Pavel Kovacs. Stefanu Svenssonovi.“

V pondělí o půl sedmé ráno se česká výprava nalodí na trajekt do Německa. A pak hajdy domů! Martin Běhal zamíří za rajčáky svého bagru. Že by ve Švédsku prohrál? Kdo jsi bez viny, kritiku, hoď první kamenem. Anebo lépe, zkus si to sám, historie českých ledů na tebe nikdy nezapomene.

Antonín Klatovský starší měl olbřímí zásluhu na světové derniéře Martina Běhala | foto laskavostí Martina Běhala