Archiv pro rubriku: MS

Čeští ledaři jsou přihlášeni do mistrovství světa

Pardubice – 10. prosince
Jmenné obsazení české reprezentace pro letošní ledařské mistrovství světa bylo v zásadě jasné, sotva FIM přidělila českému Autoklubu trojici míst v kvalifikačních závodech mistrovství světa. Otázka, kdo vyrazí do Finska, a kdo do Švédska však byla vyřešena až o víkendu. Oficiální přihláška odešla do světa dnes.

Jan Klatovský bude o postup do finále bojovat ve Finsku

Čeští reprezentanti v kvalifikaci MS na ledové dráze 2018:

závod: st. číslo: závodník:
Ylitornio (FIN) 5 Jan Klatovský
Örnsköldsvik (S) 6 Lukáš Hutla
14 Andrej Diviš

Poznámka: oba kvalifikační závody mají termín 13.1.

Lukáš Hutla vyrazí do Švédska

Foto: Karel Herman a Mirek Horáček

Andrej Diviš bude mít ve švédském závodě vestu se čtrnáctkou

Počet českých závodníků se pravděpodobně navýší

Mies – 6. prosince
Ruku v ruce s termínovým kalendářem mistrovství světa na dlouhé dráze následovala alokace závodníků do červnového kvalifikačního kola v Mariánských Lázních. Stejně jako letos se v něm předvede pětadvacet závodníků. Nejvíce z nich mají Německo a Francie, nicméně Petr Moravec věří, že se tříčlenný český kontingent může dostat na stejnou úroveň.

 

„Chtěli jsme čtyři místa,“ říká předseda plochodrážní komise. „V tomto případě jsme dostali o jedno méně i vzhledem k výsledku loňské kvalifikace, ale z pozice náhradníků, které nasazujeme, podle mého názoru naskočí do závodu další. Nemám strach, že by nejeli čtyři a možná i celá pětice.“

Před AMK Mariánské Lázně stojí ještě náročný úkol zajistit finanční prostředky na rekonstrukci svého oválu. Od toho se celý program na lázeňském kilometru bude odvíjet. O návrat svého podniku mají zájem organizátoři ELVS a to tím spíše, pakliže se dlouhodrážní veteráni vzhledem k nabitému svítkovskému programu neobjeví v Pardubicích.

Nasazení do kvalifikace mistrovství světa na dlouhé dráze:

CZ 3 – GB 2 – D 4 – DK 1- F 4 – I 1 – NL 3 – AUS 1 – N 1 – FIN 2 – S 3
Rekonstrukce dráhy je problém, který před lázeňským klubem stále stojí

Foto: Karel Herman

Termínové jasno je i ve světě dlouhých drah

Mies – 5. prosince
Ke kvalifikačnímu kolu v Mariánských Lázních, které vešlo ve známost již po zasedání komise CCP v Praze ve druhé půli listopadu, už přibyly detaily ohledně dalších závodů mistrovství světa na dlouhé dráze. FIM dnes odpoledne oficiálně zveřejnila jejich termínový kalendář s pěti finále ve třech zemích, soutěží družstev v Morizes a s již avizovaným nezměněným kvalifikačním procesem pro další sezónu.

Světové šampionáty na dlouhých drahách 2018:

10.5. finále 1 – Herxheim (D)
16.6. finále 2 – La Reole (F)
15.7. finále 3 – Roden (NL)
19.8. finále 4 – Eenrum (NL)
30.9. finále 5 – Mühldorf (D)
1.9. družstva – Morizes (F)
kvalifikace pro finále 2019:
2.6. kvalifikační kolo – Mariánské Lázně (CZ)
24.6. challenge – Bielefeld (D)
Skvělou zprávou je, že v Mariánských Lázních se světová dlouhá dráha pojede také napřesrok

Foto: Karel Herman

Pět českých reprezentantů bude usilovat o challenge o SGP 2019

Mies – 4. prosince
Kvalifikační proces o postup do velkých cen pro rok 2019 je v zásadě jediným světovým šampionátem světa plochodrážních pětistovek pro speedway, který má svůj termínový kalendář na příští rok. Včera FIM oficiálně zveřejnila nasazení reprezentantů jednotlivých států do čtveřice kvalifikačních kol, z nichž tentokrát povede cesta rovnou do challenge. Česká federace obdržela pět míst. Dvě z nich jsou v Abensbergu, jedno v Lonigu a dvě v Žarnovici, kde se objeví rovněž dva zástupci SMF.

Nasazení do kvalifikačních kol kvalifikace o SGP 2019:

Žarnovica: CZ 2 – USA 1 – SLO 2 – DK 1 – CRO 1 – LAT 1 – H 1 – RUS 2 – PL 2 – SK 2 – S 1
Slangerup: GB 2 – DK 2 – UA 1 – LAT 1 – AUS 1 – NZ 1 – N 2 – PL 2 – FIN 2 – S 2
Lonigo: CZ 1 – SLO 1 – ARG 1 – D 1 – DK 1 – F 2 – I 2 – LAT 1 – AUS 1 – H 1 – PL 1 – FIN 1 – S 2
Abensberg: CZ 2 – GB 1 – A 1 – D 2 – DK 2 – F 1 – I 2 – AUS 1 – RUS 1 – PL 2 – S 1
Letos se z českých reprezentantů do challenge probil pouze Václav Milík

Foto: Karel Herman

České ledy pojedou ve starých, dobrých kolejích

Pardubice – 4. prosince
Sněžení, které během uplynulého víkendu vtrhlo na české území, jakoby symbolicky předznamenalo dnešní pracovní jednání závodníků, pořadatelů a činovníků ledové ploché dráhy v Pardubicích. I když je termínový kalendář tradičně postaven velkoryse, prakticky žádné převratné novinky nepřineslo. Mnohem větší drama se však rozpoutalo se švédským soustředěním.

 

Jan Klatovský pojede zřejmě pouze mistrovství světa jednotlivců

Původní záměr byl vyrazit opět na jezera v okolí Strömsundu, jenže kvůli teplému počasí se zde vytvořil dvojitý led. Nicméně Rakušan Franz Zorn se již do Švédska vydal a posílal příznivější zprávy. Radek Hutla trávil hodně času s telefonem, takže by se čeští ledaři přece jen tradičního prosincového soustředění měli dočkat.

Pokud se týká nominace, dnešní jednání potvrdilo, že do individuálního šampionátu světa zasáhnou tři nejlepší z loňského mistrovství republiky, tedy Jan Klatovský, Lukáš Hutla a Andrej Diviš. Kdo z nich se vydá na kvalifikaci do Finska, a kdo do Švédska, bude stanoveno nejpozději do pátku.

Reprezentační místa si vyjel také Lukáš Hutla

Problém však nastává s mistrovstvím světa družstev v Šadrinsku, které moc nezapadá do plánů Jana Klatovského. Jistými členy českého nároďáku jsou tudíž prozatím jen Lukáš Hutla a Andrej Diviš. Třetí jméno zazní nejpozději 15. ledna.

V té době by už závodníci měli mít za sebou úvodní podniky domácího šampionátu jednotlivců i družstev. Oba dva jsou naplánovány na čtyři podniky, přičemž hlavní slovo bude mít paní Zima. Možné přesuny dat i lokalit proto pochopitelně nejsou vůbec vyloučeny.

Andrej Diviš v akci

Mezi pořadateli není žádné nové místo, samozřejmě s výjimkou Nepomuku, který sice už několik let figuruje v termínové listině, ale závod se zde ještě nikdy nekonal. Letos v únoru slibný plán zmařili neznámí vandalové. Na první pohled ale zaráží absence Soběslavi. Vysvětlení je nasnadě, protože hlavní hybatel zdejšího závodu Antonín Klatovský mladší žije ve Švédsku.

Sportovní a technické řády ledové ploché dráhy zůstávají v platnosti beze změny. Organizace českých šampionátů proběhne dle počtu účastníků, přičemž zájemci o start v mistrovství družstev musí své přihlášky předložit nejpozději 30. prosince.

 

Termínový kalendář české ledové dráhy 2018:

jednotlivci:
7.1. Nepomuk
20.1. Opatovice nad Labem
21.1. Kopřivnice
28.1. Holice v Čechách
družstva:
6.1. Růžená
27.1. Račice
3.2. Mělice
4.2. Hamr na Jezeře nebo Chrastná
Pakliže paní Zima dovolí, hřeby se do českých rybníků zakousnou už první lednový víkend

Foto: Karel Herman

Kalendář FIM vzniká v seriálové podobě

Mies – 30. listopadu
Kalendář světových soutěží na ploché dráze pro rok 2018 prozatím není kompletní, když se jako největší problém jeví mistrovství světa družstev. Nenabylo dosud konkrétní podoby, což by mohlo mít dopady na termínové změny v dalších soutěžích. Nicméně dnes FIM po ledech zveřejnila další část termínové listiny, v níž vedle sajdkár, flat tracku a nižších kubatur, zaujímá největší postavení kvalifikace o SGP 2019. Vedle avizovaného zániku semifinále je nabíledni, že FIM respektuje polský návrh ohledně dnů přidělaných hlavním ligám. Pondělí a čtvrtek je vyhrazeno britské, úterý švédské, středa dánské a pátek a neděle polské soutěži. Sobota je tudíž datem pro mistrovství světa, což by mělo být akcentováno rovněž FIM Europe pro šampionáty starého kontinentu.