Archiv pro rubriku: ME Juniorských družstev do 19 let

Liberec má před sebou krok, co rozhodne

Liberec – 12. března
Známé pořekadlo – bez peněz do hospody nelez – platí i pro Evropu. I tak by se dal nazvat každoroční boj o možnost pořádání závodů. O tom co bychom chtěli dostat za závody, se začíná rozhodovat zhruba rok dopředu. Liberec se po dlouhých letech odhodlal nastartovat závody evropského a pak i světového formátu. Bylo to drzé, ale povedené rozhodnutí.

 

I přes spoustu nových věcí, co jsme se museli naučit a udělat na stadiónu, bylo to pro nás velké riziko. V Liberci jak na radnici, tak i na kraji na nás nebyli připraveni. Když jsme předložili projekt se žádostí, tak to samozřejmě okamžitě bylo smeteno ze stolu. A asi nás tak trochu považovali za zombie.

Všude ale je někdo, kdo vám je ochoten naslouchat, a tak příběh pokračoval. A zatím pokračuje již čtvrtou sezónu. Díky závodům, které pořádáme, se stadión pomalu postavil opět na nohy.

Liberecký stadión je stadión s nejdelší tradicí. Byl založen v roce 1989 a již od roku 1903 se zde pravidelně sportuje. První plochá dráha se u nás jela v roce 1930 a trať ve Starých Pavlovicích měřila 1140 metrů.

Dnešní ovál má délku 265 metrů. Máme sice pořád, co dodělávat, ale jsme stadión, který žije po celý rok. Jsme na začátku nové sezóny a v očekávání, co přinese.

Liberecký stadión žije celý rok

Foto: Karel Herman

Silná dánská sestava vybojovala první titul pro svou zemi

Daugavpils – 1. září
Dva favorité finálového podniku evropského šampionátu juniorských družstev zvolili odlišné filozofie týmotvorby. Zatímco Poláci jeli bez dvou největších hvězd Maksyma Drabika a Bartosze Smektaly, Dánové nasadili to nejlepší, co mají v kategorii do jednadvaceti let k dispozici. Přestože červenobílá sestava se dokázala na prahu předposlední série srovnat krok s Dány, byli to Seveřané, kteří nakonec slavili vítězství a vůbec první titul v soutěži. Před dvěma tisícovkami daugavpilských fandů se za slunečné soboty pro bronz natáhli domácí Lotyši, kteří o pět bodů předstihli Švédy.

1. Dánsko 45
Mads Hansen 3 2 1 3 2 11
Patrick Hansen 3 2 2 3 2 12
Andreas Lyager 3 2 1 X 3 9
Frederik Jakobsen 3 2 3 2 3 13
Jonas Seifert-Salk DNR
2. Polsko 37
Rafal Karczmarz 2 3 2 0 3 10
Igor Kopec-Sobczynski 2 1 – – – 3
Wiktor Lampart 2 3 3 1 3 12
Dominik Kubera 0 3 3 3 0 9
Daniel Kaczmarek 0 2 1 3
3. Lotyšsko 21
Oleg Michajlovs 2 3 1 2 1 9
Artjom Trofimovs 1 1 0 0 2 4
Davis Kurmis 1 0 3 0 0 4
Ernest Matjusonoks 1 1 2 T F 4
Elvis Avgucevičs DNR
4. Švédsko 16
Alexander Woentin 0 1 1 1 – 3
Christoffer Selvin 1 F – 1 F 2
Joel Kling 0 0 2 3 2 7
Anton Karlsson 0 – 0 2 1 3
Emil Millberg 0 0 1 1

Foto: oficiální tisková informace FIM Europe

Milan Špinka se těší na budoucnost juniorského nároďáku

Budínek – 12. července
Sobota přináší dvojici semifinálových závodů světového šampionátu juniorských družstev. Na rozdíl od jeho evropského protějšku přinesou postup nejenom vítězi, ale i druhému celku v pořadí, který ovšem nasbírá více bodů než stříbrné družstvo v druhém semifinále. Milan Špinka povede Čechy ve skotském Glasgowě a magazínu speedwayA-Z se svěřil, že věří v mušketýrský duch svého týmu, jenž se ukázal před dvěma týdny v Maconu.


Tipujte:

Postoupí český juniorský nároďák z Glasgow do světového finále?

View Results

Loading ... Loading ...

Čtyři čeští mušketýři

Český juniorský nároďák skončil v Maconu třetí

Stejně jako v evropském semifinále v Maconu bude chybět Filip Hájek, který si v jeho předvečer při prvním finále juniorského mistrovství světa v Daugavpilsu zlomil klíční kost. Proto to největšího skotského města vyrazí stejná čtveřice, která se pod českou vlajkou objevila již v Maconu, tedy Patrik Mikel, Jan Kvěch, Josef Novák a Pavel Čermák. Doplní je Petr Chlupáč, jenž potřebných šestnáct let věku dovršil až minulé pondělí.

Jan Kvěch nesmí v Glasgow chybět

„Atmosféra v týmu byla skvělá,“ vrací se Milan Špinka k závodu ve francouzském Maconu. „Vzhledem k tomu, že nepřijel Fíla, se kluci víc snažili. Parta byla suprová, jako tři mušketýři, jeden za všechny, všichni za jednoho. Bojovali až do poslední chvíle.“

Z evropského semifinále vedla cesta do finále jen pro vítěze. „Švédové byli někde jinde,“ komentuje výsledek Milan Špinka. „Ani netrénovali, manažer jim říkal, že dráha bude stejně na závod úplně jiná. Ale já zase tvrdím, že junior si tu dráhu ochutnat musí.“

Pád při páteční první lize ve Svitavách ztrpčil život Patriku Mikelovi

Navzdory zranění Filipa Hájka však čeští mladíci sváděli vyrovnaný duel s domácími Francouzy a nakonec jim nejnižší stupínek těsně sebrali. A to v sestavě, která byla poskládána prakticky dle formule, že jede ten, kdo má ruce, nohy a motocykl, je v předepsaném věku a vlastní licenci. Zůstat šampionátu horní limit devatenácti let, nepostavili bychom národní tým vůbec. Zkrátka a dobře jalová léta, kdy na domácí juniorskou scénu dolehla personální krize, se prostě musela projevit.

rychlá flash a výsledky z Maconu

Brambory se slibnými vyhlídkami

Milan Špinka s Petrem Chlupáčem a Janem Kvěchem na nástupu v Žarnovici

Nicméně do pětistovek se valí nová vlna ze slabších kubatur. Milan Špinka nemohl pochopitelně chybět na žarnovickém víkendu juniorských družstev. Vedle reprezentantů Petra Chlupáče a Jana Kvěcha, jež skončili čtvrtí v evropském poháru, jej v neděli zaujal rovněž Daniel Klíma. Protože své šestnácté narozeniny bude slavit až předposlední den roku, může s ním v reprezentaci počítat až napřesrok.

Při troše štěstí mohli stát Češi na pódiu, které si však pro sebe vyhradili Dánové, Poláci a Lotyši

„Vyložená spokojenost,“ komentuje Milan Špinka český výsledek z žarnovické premiéry evropského poháru devatenáctiletých dvojic. „To nejsou jen body. Naši kluci mají teprve pár závodů, Chlupovi bylo šestnáct až v pondělí. Na rozdíl od Poláků, Dánů, Švédů nebo Lotyšů nemají nic najeto.“

Že se pády nevyhýbaly v Žarnovici ani zkušenějším juniorům dokazuje snímek Alexandera Woentina

Přitom kupříkladu bronzová medaile nevisela zase až tak vysoko. „Odvedli bezvadnou práci a super výsledek,“ nešetří chválou manažer reprezentace. „Kdyby byla lepší konstelace hvězd, byla medaile. Ale já jsem s tou bramborovou spokojenej‘. A jestli jim někdo vyčítá pády, nepadali jen oni, padali i jiní.“

Josef Novák není v juniorském nároďáku žádným nováčkem

Pražané přitom mají aspirace být opěrným bodem juniorského nároďáku v dalších sezónách, kdy by se na scéně mohli objevit další šikovní závodníci, kteří dnes sedlají dvěstěpadesátky či stopětadvacítky. „Jsou na prahu svých kariér,“ souhlasí Milan Špinka. „Proto ten výsledek v Žarnovici byl super. Jejich soupeřům nebylo jen šestnáct jako jim, maj‘ o dva, tři roky víc.“

rychlá flash a výsledky ze Žarnovice

Šampionát s devíti státy

Petra Chlupáče čeká premiéra v národním týmu

Česká výprava se na cestu do Glasgowa vydává nazítří. Motocykly pojedou na malém náklaďáčku, ostatní se naskládají do dalšího vozu. Znalostí skotského oválu se nemůže pochlubit žádný z nich.

Do Skotska nakonec pojede i Pavel Čermák, který nahradí zraněného FIlipa Hájka

„Tam jsem nebyl ani já,“ připomíná Milan Špinka časy, které strávil jako profesionál v britské lize. V závodě změří Češi své síly s Brity, Australany a Němci. Druhé semifinále je na programu v Rize, kde vedle domácích Lotyšů nastoupí ještě Poláci, Finové a Švédové. Vzhledem k dějišti finále v Outrupu jsou přímo nasazeni Dánové.

 

Foto: Igor Felner, Karel Herman a Tomáš Topinka

Sobota doplnila obsazení evropského finále juniorských družstev

Gniezno a Macon – 30. června
Dva semifinálové podniky na od sebe hodně vzdálených stadiónech doplnily startovní listinu finále mistrovství Evropy juniorských družstev. Upřímně řečeno, žádnou strhující bitvu o postup nepřinesly. Doma v Gniezně dominovali Poláci, ve francouzském Maconu se ještě výraznějším způsobem prosadili Švédové. Náš nároďák skončil ve Francii třetí.

Gniezno:
1. Polsko 54
Dominik Kubera 3 3 3 3 3 15
Hubert Czerniawski 2 1 2 3 3 11
Jakub Miskowiak 3 3 3 2 2 13
Wiktor Lampart 3 3 3 3 3 15
Bartosz Smektala DNR
2. Rusko 41
Roman Lachbaum 2 3 2 2 2 11
Vjačeslav Monachov 0 2 2 1 2 7
Pavel Laguta 3 2 2 3 1 11
Arslan Fajzulin 2 2 3 2 3 12
3. Ukrajina 13
Andrej Rozaljuk 0 0 1 0 X 1
Marko Levišin 1 1 1 2 2 7
Vitalij Koval 1 X 0 E X 1
Dmytro Mostovik 1 2 0 X 1 4
Macon:
1. Švédsko 50
Filip Hjelmland 3 3 3 – 3 12
Alexander Woentin 3 3 3 3 1 13
Emil Millberg 2 3 – 2 X 7
Joel Kling 3 3 3 3 – 12
William Björling 2 2 2 6
2. Německo 34
Ethan Spiller 2 2 2 0 3 9
Richard Geyer 2 0 – 1 – 3
Dominik Möser 3 2 E X 2 7
Sandro Wassermann 1 – 2 3 3 9
Daniel Spiller 2 1 3 6
3. Česká republika 19
Patrik Mikel 1 2 0 3 1 7
Jan Kvěch 0 F 2 2 2 6
Pavel Čermák 0 0 0 0 1 1
Josef Novák 1 1 0 2 1 5
4. Francie 17
Gaetan Stella 2 1 3 1 0 7
Enzo Dubernard 0 0 1 0 2 3
Thomas Valladon 0 1 1 1 0 3
Steven Labouryie 1 1 1 0 4
Steven Goret DNR

Cesta do finále vede pouze přes vítězství

Budínek – 28. června
Poté, co Filip Hájek v pátek dokončí první finále juniorského mistrovství světa v lotyšském Daugavpilsu, bude v doprovodu svého otce Luboše a Ondřeje Smetany pospíchat do Vilniusu, aby se s přestupem ve Frankfurtu nad Mohanem v oblacích přenesl do Lyonu. V sobotu večer totiž musí posílit český juniorský národní tým, který se ve francouzském Maconu pokusí o postup do finále evropského šampionátu. Nebude to jednoduchý úkol, protože první zářijový den se ve finálovém závodě objeví pouze vítěz.

 


Tipujte:

Postoupí český juniorský nároďák v sobotu v Maconu do evropského finále?

View Results

Loading ... Loading ...

Většinu českéno juniorského národního týmu přivedl v Liberci na nástup bývalý místní závodník Karel Vaňátko – zleva František Klier, Pavel Čermák, Filip H8jek a Patrik Mikel

„Problém je trošku logistika,“ říká Milan Špinka, český reprezentační kouč. „Filip Hájek totiž dostal divokou kartu na mistrovství světa juniorů a po pátku v Daugavpilsu poletí do Francie. My do Francie odjíždíme v pátek ráno.“

Filip Hájek doplní český tým, který dorazí po ose ve složení Patrik Mikel, Jan Kvěch, Pavel Čermák a Josef Novák, aby se postavil Francouzům, Němcům a Švédům. „To víš, že juniorskej‘ tým bude bojovat o postup do finále v Daugavpilsu.“

Josef Novák nemohl být v nominaci opomenut

Do něho byli přímo bez kvalifikace nasazeni domácí Lotyši a Dánové, coby úřadující evropští mistři. Tím pádem prostor pro zaplnění startovní listiny už dává pouze semifinálové vítězství. Vedle Maconu se ve stejný den pojede rovněž v Gniezně, kde domácí změří své síly s Rusy, Němci a Finy.

Po zranění Gleba Čugunova se zdá být v otázce finalisty rozhodnuto. Prohlášení polského manažera Rafala Dobruckeho, jenž svého času startoval za Prahu i v naší extralize, že by jakýkoliv jiný výsledek než zlatá medaile byl pro reprezentanty bílé orlice zklamáním, totiž rozhodně nejsou velkohubá.

Mistrovství Evropy juniorských družstev – oficiálně nahlášené sestavy:

semifinále 1 – Gniezno (PL): Finsko 1 Henri Ahlbom, 2 Niklas Säyriö, 4 Timo Salonen, 4 Toni Hyyrylainen
Polsko 5 Dominik Kubera, 6 Hubert Czierniawski, 7 Jakub Miskowiak, 8 Wiktor Lampart, 18 Bartosz Smektala
Rusko 9 Roman Lachbaum, 10 Mark Karion, 11 Pavel Laguta, 12 Arslan Fajzulin, 19 Gleb Čugunov
Ukrajina 13 Andrej Rozaljuk, 14 Marko Levišin, 15 Vitalij Koval, 16 Dimitro Mostovyk
semifinále 2 – Macon (F) Německo 1 Lukas Fienhage, 2 Richard Geyer, 3 Dominik Möser, 4 Sandro Wassermann, 17 Michael Härtel
Francie 5 Gaeten Stella, 6 Enzo Dubernard, 7 Thomas Valladon, 8 Steven Labouyrie, 18 Steven Goret
Švédsko 9 Filip Hjelmland, 10 Alexander Woentin, 11 Emil Millberg, 12 Joel Kling, 19 William Björling
Česká republika 13 Patrik Mikel, 14 Filip Hájek, 15 Pavel Čermák, 16 Josef Novák, 20 Jan Kvěch
finále – Daugavpils: Lotyšsko
Dánsko
semifináloví vítězové
Jan Kvěch – na snímku v rozhovoru s Josefem Francem – bude v neděli náhradníkem českého nároďáku

Foto: Karel Herman

Filip Hájek se o víkendu proletí Evropou

Praha – 26. června
Když se mu předminulou sobotu ve Starých Pavlovicích naskytla cesta k postupu do finálové série juniorského mistrovství světa, šel jí naproti. V rozjezdu se ujal vedení, nicméně Nick Škorja si přece jen našel cestičku k poslednímu přímému místečku mezi světové finalisty. Prakticky od té chvíle plochodrážní kuloáry vibrovaly, že pražský junior dostane jednu z trojice divokých karet, což bylo oficiálně potvrzeno v sobotu. Filip Hájek se magazínu speedwayA-Z svěřil, že mu tato zpráva přinesla radost, byť se po pátku v Daugavpilsu musí narychlo přesunout do Maconu.

 

Rychlý přesun na trase Daugavpils – Frankfurt – Lyon – Macon

Filip Hájek nakonec z Liberce přece jen postoupil

„Hodnotím to dobře,“ kvituje Filip Hájek svou nominaci mezi patnáct nejlepších juniorů plochodrážního světa. „Je to pozitivní zpráva. Ale musím ladit dvě motorky do Daugavpilsu a dvě do Maconu.“

Juniorské mistrovství světa totiž startuje tento pátek v lotyšském Daugavpilsu, zatímco v sobotu čeká český nároďák do jednadvaceti let evropské finále ve francouzském Maconu. Filip Hájek coby neporažený muž letošní české juniorky pochopitelně nemůže v sestavě Milana Špinky scházet. Problém je více než dva tisíce kilometrů, které musí překonat prakticky přes noc.

Filip Hájek dostal divokou kartu

„Na extraligu v Pardubicích se pojedu jen podívat,“ přibližuje Filip Hájek svůj cestovní itinerář. „Pak hned vyrážíme do Daugavpilsu s tátou a Smetákem. Ten bude mechanik a chytrý ucho. Po závodech v Daugavpilsu vyrazíme do Vilniusu. Oni pojedou s motorkama zpátky domů a já v šest poletím do Frankfurtu a odtud do Lyonu, kde na mě bude čekat Milan Špinka. Topas mi mezitím poveze dvě další motorky do Maconu.“

 

Tři zastávky ke zlatu

Patrick Hansen po svém libereckém prvenství

„Budu se snažit co nejvíce,“ reaguje Filip Hájek na otázku, s jakými ambicemi vstoupí do finále juniorského světového šampionátu. Promotéři při jeho nominaci zohlednili, jak blízko byl k přímému postupu v libereckém rozjezdu. A bylo by pochopitelně nesmírně naivní popírat roli Pardubic, které závod seriálu pořádají již léta, přičemž úchvatná atmosféra Zlaté přilby mu dodá neopakovatelné aranžmá.

Podobné aspekty dle vyjádření  One Sport determinovaly i udělení ostatních dvou divokých karet. Filipu Hjelmlandovi chyběl ve Vetlandě k postupu jediný bod, zatímco Davis Kurmis je odchovancem Daugavpilsu. Jeho nominace přitom shodou okolností přišla ráno před plzeňským semifinále juniorské Evropy, kde se zranil stejně jako Gleb Čugunov, přímo postupující z Vetlandy, který si na Borech zlomil nohu.

Po sobotě v Daugavpilsu bude juniorské mistrovství světa pokračovat předposlední červencovou neděli v Leszně a vyvrcholí v říjnu během pardubického zlatého plochodrážního víkendu.

Účastníci finále juniorského mistrovství světa a způsob jejich kvalifikace:

Daniel Bewley, GB druhý ve Vetlandě
Robert Chmiel, PL čtvrtý v Rawiczi
Gleb Čugunov, RUS vítěz Vetlandy
Maksym Drabik, PL třetí v Liberci
Patrick Hansen, DK vítěz Liberce
Fredrik Jakobsen, DK čtvrtý ve Vetlandě
Daniel Kaczmarek, PL druhý v Liberci
Dominik Kubera, PL třetí ve Vetlandě
Robert Lambert, PL vítěz Rawicze
Andreas Lyager, DK třetí v Rawiczi
Nick Škorja, SLO čtvrtý v Rawiczi
Bartosz Smektala, PL druhý v Rawiczi
Filip Hájek, CZ divoká karta
Filip Hjelmland, S divoká karta
David Kurmis, LAT divoká karta

Foto: Karel Herman