Archiv autora: Jiřina Šifaldová (SC Chabařovice)

České vlajky vlály na nejvyšších stupních

Wawrow – 6. a 7. října
Víkend jsme strávili v polském Wawrowě s půjčenými šesti závodníky z České republiky. Zúčastnili jsme se sobotního tréninku a nedělního volného závodu jednotlivců do 125cccm. Pozvání dostali Adam Nejezchleba, Petr Marek, Vojtěch Zamazal, Jan Jeníček, Bruno Belan a Vojtěch Šachl. Po odpoledním tréninku v sobotu jsme měli možnost sledovat v depu toruňské Speedway Grand Prix a fandit tak Václavovi Milíkovi. I když nevyhrál, slavili jsme dlouho do noci.

 

České vlajky vlály v polském Wawrowě pořádně vysoko

Nedělní závod začínal od dvanácti hodin kvalifikací mladých jezdců klubu GUKS Wawrow, kteří museli nejprve splnit kvalifikační čas pro získání licence na příští sezónu. Limit byl stanoven rekord dráhy plus osmnáct procent. Dva závodníci jej splnili, jeden bohužel bude muset ještě trénovat.

Závod byl pro nás úspěšný. Češi vystoupili na nejvyšší stupínek hned dvakrát a to v podobě neporaženého Vojtěcha Šachla a na druhém místě umístivšího se Bruna Belana. Třetí příčku obsadil domácí borec Bartosz Lewandowski.

Vojtěch Šachl neprohrál o víkendu jedinou rozjížďku

Vojtěch Šachl měl zároveň nejrychlejší čas jízdy tohoto závodu, a sice 45:68 sekund. Z Čechů se dále umístili Jan Jeníček na čtvrtém místě, Vojtěch Zamazal na sedmém, Adam Nejezchleba na jedenáctém a Petr Marek na patnáctém místě.

Následovalo požehnání místních dvou závodníků, kteří jedenáct let strávili v místním klubu, a nyní nastal čas na jejich přechod na větší motocykly. Bratři Jacek i Wojciech Fajferovi nominovali osm polských závodníků do minizávodu na dvě semifinále a jedno finále. Zde vyhrál Bartosz Lewandowski, pak už byl ohňostroj a dort na jejich oslavu.

Víkend jsme si užili a těšíme se na další sezónu.

České kolibříky bylo v Polsku pořádně vidět

Foto: Jiřina Šifaldová

Chabařovice zažily skvělou závodní sobotu

Chabařovice – 15. září
Suprové závody viděl v sobotu chabařovický ovál. Dopoledne dorazilo čtrnáct kolibříků k dalšímu dílu svého klasického šampionátu. Vítěz Vojtěch Šachl získal skalp světového mistra Jaroslava Vaníčka. A ostatně také Janu Jeníčkovi se podařilo porazit dalšího úspěšného reprezentanta Bruna Belana. Mítink vyvrcholil nevídaným rozjezdem a odpoledne jezdili flat trackeři na krev.

Jaroslav Vaníček, Vojtěch Šachl a Bruno Belan stojí na stupních vítězů
Jan Jeníček obral o bod Bruna Belana

Zatímco Vojtěch Šachl vyhrál všechny své rozjížďky, o dalším pořadí na stupních vítězů rozhodoval rozjezd. Startovali v něm hned čtyři desetibodoví a to jsem už dlouho neviděla. Nakonec vyhrál Jaroslav Vaníček, druhý Bruno Belan, třetí Štěpán Jurča a na Jana Jeníčka zbylo poslední místo, tedy páté celkově.

Sobota 15. září byla opět pro pořadatele zakletý oříšek, počasí v pátek nebylo ideální, přesto nám dovolilo v sobotu uspořádat poslední závody letošní sezony. Menší účast při flat tracku také nebyla potěšující. Pavol Pučko avizoval, že je zraněn a tudíž byl závod otevřen všem, kteří měli zájem se postavit na stupínek vítězů, protože jsme neviděli ani žádného zahraničního jezdce!

Jan Brožek je již po operaci

Dopolední závod se obešel bez pádu, zato odpoledne závodníci padali jako hrušky. Nejvážněji dopadl Jan Brožek, který si zlomil stehenní kost v krčku, a sanitka ho odvezla do nemocnice, kde ho ještě večer operovali.

Jiří Slezák si brousil zuby na stupně vítězů, ale po dvou pádech si stěžoval na bolest kotníku, sanitka ho odvezla do depa a do finále ani nenastoupil. A vítěze kategorie veterán, po závodech ošetřovali také, odřenina na předloktí se musela vyčistit.

A to ještě závodník Václav Kvíz, ztratil nejen koncovku výfuku, ale i přilbu, která zůstala v Chabařovicích. Výfuk stihl zavařit  a přilba na něj čeká u nás.

1. Vojtěch Šachl, Divišov 3 3 3 3 12
2. Jaroslav Vaníček, Praha 3 3 1 3 10+3
3. Bruno Belan, Slaný 3 3 2 2 10+2
4. Štěpán Jurča, Březolupy 2 3 3 2 10+1
5. Jan Jeníček, Pardubice 2 2 3 3 10+0
6. Vojtěch Zamazal, Slaný 2 0 3 2 7
7. Matěj Frýza, Plzeň 1 2 1 2 6
8. Nynke Sijbesma, NL 3 1 0 1 5
9. Jakub Exler, Praha 2 2 0 1 5
10. Adam Bednář, Praha E 2 2 1 5
11. Luboš Krejča, Praha 1 1 2 1 5
12. Josef Černý, Plzeň 1 1 1 0 3
13. František Hřib, Březolupy E E ex 3 3
14. Matouš Kameník, Divišov E 0 2 0 2

Poznámka: z původně přihlášených nestartoval Tadeáš Růžička (Chabařovice)

Průběžné pořadí šampionátu:

PCE BŘE PLZ PLZ DIV PCE LIB CHA TOT
18.4. 21.4. 8.5. 21.7. 29.7. 22.8. 8.9. 15.9.
1. Jaroslav Vaníček, Praha 12 12 12 12 9 12 12 10 81
2. Vojtěch Šachl, Divišov 6 10 9 9 7 10 9 12 72
3. Bruno Belan, Slaný 11 9 7 11 5 8 10 61
4. Štěpán Jurča, Březolupy 5 7 7 8 4 10 10 51
5. Jan Jeníček, Pardubice 8 4 5 2 11 9 10 49
6. Vojtěch Zamazal, Slaný 2 3 2 6 5 7 7 7 39
7. Matěj Frýza, Plzeň 4 8 6 1 1 5 6 31
8. František Hřib, Březolupy 0 3 5 4 6 2 3 23
9. Milan Dobiáš, Chabařovice 4 9 7 20
10. Filip Šifalda, Chabařovice 8 8 16
11. Jakub Exler, Praha 4 1 2 2 5 14
12. Luboš Krejča, Praha 5 5 10
13. Mateusz Lopuski, PL 10 10
14. Daniel Klíma, Praha 8 8
15. Josef Černý, Plzeň 0 1 2 1 3 7
16. Pavel Kuchař, Praha 7 7
17. Kacper Makowski, PL 6 6
18. Nynke Sijbesma, NL 5 5
19. Michal Baštecký, Praha 4 4
20. Matouš Kameník, Divišov 1 2 3
21. Adam Bednář, Praha 2 2
22. Tadeáš Růžička, Chabařovice 2 DNR 2
23. Eric Puffer, D 2 2
Jiří Kraus, Daniel Plecháč a Roman Janošťák na stupních FT1

Výsledky kategorií MR ve flat tracku:

FT1:
1. Daniel Plecháč
2. Jiří Kraus
3. Roman Janošťák
FT Classics:
1. Aleš Plecháč Aleš
2. Martin Matějíček
3. Petr Mrázek
Veteráni:
1. Jaroslav Franců
2. Jiří Slezák
3. Jaroslav Kýček
Klasici prolévají šampaňské: Martin Matějíček, Aleš Plecháč a Petr Mrázek

Foto: Jiřina Šifaldová

Trio nejlepších veteránů: Jaroslav Kýček, Jaroslav Franců a Jiří Slezák

Chabařovice končí letošní sezónu

Chabařovice – 12. září
V sobotu od deseti hodin pořádáme v Chabařovicích poslední letošní závody. Nejprve startuje mistrovství republiky stopětadvacítek na klasické dráze s mezinárodní účastí. Program pokračuje od čtrnácti hodin mistrovským flat trackem. Proslýchá se, že kvůli zraněnému rameni bude chybět leader FT1 Pavol Pučko oproti jedničce stopětadvacítek Jaroslavu Vaníčkovi, ten určitě v Chabařovicích scházet nebude. Počasí bude snad ideální, má se trochu ochladit, tak snad s ochlazením nepřijde i déšť!

Chabařovice zažily skvělý závod s obligátním triumfem Jaroslava Vaníčka

Chabařovice – 6. září
Desátý super závod seriálu PRO-TEC Speedway Mini Cup v Chabařovicích se obešel bez pádů a kolizí. Začínali jsme v sedmnáct hodin a kolibříci měli možnost dvoufázového tréninku, což rádi přijali všichni účastníci. Dnes jich na startovní listině zářilo jedenáct, dva z nich zažívali svoji závodní premiéru, Tony Katra a Petr Marek. Ti si řekli, že ukázkových jízd už najezdili dost, a že už je na čase začít závodit.

Kompletní stupně vítězů

Zdeněk Holub slouží za vzor

Jedenáctka kolibříků se Zdeňkem Holubem

Přivítal je i Zdeněk Holub mladší s tím, že jsme  kolibříkům připomněli a možná i motivovali, že on právě zde začínal na stopětadvacítce. A postupně se zlepšoval až do současné formy a když budou pilně trénovat, tak jednou můžou být jako on. Zároveň jim předal i poháry, které si dneska zasloužili, ale to přeskakuji…

Start první jízdy vypadal dramaticky. Nejprve neudržel svůj motocykl v klidu Luboš Krejča, a malý Petr Marek, coby nováček dnešního závodu vystartoval a přetrhl pásku tak, až se muselo poopravit startovací zařízení. Chtělo to malou pauzu, než David Gacksch  vyřešil vzniklou situaci, abychom mohli závodit.

Jaroslav Vaníček a Vojtěch Šachl na startu

Pak už šlo vše jak po másle. Viděli jsme jen pár vyjetí z dráhy i drobná předjetí, ale nejvíc jsme se těšili na jízdy s Jaroslavem Vaníčkem. Ten jako lídr celého seriálu a čerstvý majitel cenných trofejí z evropských i světových pohárů nám dával najevo své kvality a všechny své rozjížďky bez ztráty bodu vyhrál.

 

Úspěšný chabařovický comeback marodů

Na startu stojí Jan Jeníček, Vojtěch Šachl a Adam Nejezchleba

Po delší době jsme v Chabařovicích přivítali i Matěje Frýzu, který si z odsud odvezl na jaře zlomeninu, ale nezanevřel na tuto dráhu. Těšil se na dnešní závod, který se mu vydařil, a čtvrté místo není vůbec špatné, i když je neoblíbené. To samé můžu říct i o Jakubovi Exlerovi, ten si také odvezl z Chabařovic zlomeninu ruky, ale  opět se postavil na startovní rošt a bylo z toho páté místo, shodou okolností hned za Matějem Frýzou.

Zdeněk Schneiderwind nešetří chválou na adresu chabařovických pořadatelů:

„Na rozdíl od hlubiny na malé Markétě byla dnes v Chabařovicích tvrdší dráha. Byla naprosto skvěle připravení. Kluci měli možnost získat po pražským soustředění další zkušenosti na jiným povrchu a dráze s jinými poloměry.“

Překvapením pro mne byl dvanáctiletý Matouš Kameník z Divišova, který prý jezdí dva měsíce.  V základním rozpisu získal devět bodů, stejně jako jeho dva soupeři se „zlomenou rukou“, takže se rozhodovalo až ve finálové jízdě o pořadí, na Matouše Kameníka zbylo šesté místo!

 

Tenhle maratón se vyplatí běžet

Jan Jeníček právě přišel o druhé místo

Finále A bylo opět v režii třech známých borců: Jaroslav Vaníček, Jan Jeníček, Vojtěch Šachl. Po startu to vypadalo, že tato trojice i dojede ve stejném pořadí do cíle, ale Jan Jeníček v posledním kole vyjel z dráhy a z jistého druhého místa to bylo místo třetí. Vítězem se stal neporažený Jaroslav Vaníček, druhý Vojtěch Šachl a třetí Jan Jeníček.

Při vyhlašování na všechny kluky čekalo sladké překvapení a spreje na motocykly od hodných sponzorů. Závody se nám moc líbily, dokonce jsme dostali veřejnou pochvalu od přítomného Zdeňka Schneiderwinda za skvěle připravenou a bezpečnou dráhu, a to nám udělalo radost, vždyť spokojenost a zdraví dětí je naší prioritou.

A proto nás i těší informace, kterou jsme se mezi depy dozvěděli, a sice že PK Plzeň prý uvažuje také o vzniku malé dráhy! Líbí se jim rozměrově ta naše, tak se možná brzy dočkáme vzniku další malé ploché dráhy v Česku. A to je moc dobře, vždyť bez juniorů nebudeme mít nastupující generace plochodrážníků, i když je to běh na dlouhou trať, určitě se vyplatí tento maratón běžet.

Radovánky na stupních vítězů v podání Jaroslava Vaníčka a Jana Jeníčka
1. Jaroslav Vaníček, Praha 3 3 3 3 3 15
2. Vojtěch Šachl, Divišov 3 3 2 3 2 13
3. Jan Jeníček, Pardubice 2 3 3 2 L 10
4. Matěj Frýza, Plzeň 1 3 3 2 3 12
5. Jakub Exler, Praha 3 2 1 3 2 11
6. Matouš Kameník, Divišov 2 2 3 2 1 10
7. Adam Bednář, Praha L 2 2 3 3 10
8. Adam Nejezchleba, Ch. 3 1 2 1 2 9
9. Petr Marek, Ch. 2 2 2 1 1 8
10. Luboš Krejča, Praha 1 1 L 2 3 7
11. Tony Katra, Slaný 2 L 1 1 2 6
Jaroslav Vaníček nadále uniká v průběžné klasifikaci

Průběžné pořadí seriálu:

DIV CHA SLA CHA DIV SLA PHA DIV PHA CHA TOT
14.4. 26.4. 5.5. 19.5. 3.6. 23.6. 10.7. 22.7. 28.8. 6.9.
1. Jaroslav Vaníček, Praha 15 13 14 15 15 14 15 15 15 15 146
2. Vojtěch Šachl, Divišov 10 13 15 10 13 12 10 12 12 13 120
3. Jan Jeníček, Pardubice 5 12 13 10 12 14 13 12 10 101
4. Vojtěch Zamazal, Slaný 10 12 11 12 10 11 10 12 11 99
5. Bruno Belan, Slaný 14 11 9 11 13 10 9 13 90
6. Adam Nejezchleba, Ch. 6 9 8 9 9 8 10 12 9 9 89
7. Jakub Exler, Praha 10 0 5 8 10 10 11 54
8. Luboš Krejča, Praha 5 5 5 4 9 7 35
9. Lukáš Vinter, Praha 12 6 10 3 31
10. Adam Bednář, Praha 9 9 10 28
11. Matěj Frýza, Plzeň 5 7 12 24
12. Matouš Kameník, Divišov 5 6 10 21
13. Sarah Fischer, D 9 9 18
14. Tadeáš Růžička, Liberec 6 8 14
15. Eric Puffer, D 7 5 12
16. Daniel Klíma, Praha 12 12
17. Štěpán Jurča, Březolupy 9 9
18. Petr Marek, Ch 8 8
19. Tony Katra, Slaný 6 6

Foto: Jiřina Šifaldová

V Chabařovicích se lítalo na obloze i na dráze

Chabařovice – 1. září
První zářijový den jsme nabídli všem, co si potřebují zatrénovat, možnost celodenního tréninku na severu Čech. I když meteorologové strašili s celodenním deštěm a částečně jim to vyšlo, naštěstí v Chabařovicích jen mrholilo a dráha tak měla ideální stav. Po spočítání seznamu mi vyšlo konečné číslo dvaadvaceti účastníků všech kubatur počínaje 500 ccm, 250 ccm, 125 ccm, flat track a 50 ccm. Na ovál vyjel dokonce i ledař!

 

V Chabařovicích létala na obloze letadla a na ovále zase závodníci

Možnost využil Ondřej Smetana. Přivedl s sebou i kamarády, aby se dnes mohli svézt, konkrétně Jirka Wildt, prý jezdí druhým rokem na ledařském speciálu, který v zimě půjčil pražskému závodníkovi. A teď chtěl okusit i kouzlo smyku, který na ledáku vyvolat prostě  nejde a Ondřej Smetana mu mohl na oplátku půjčit zase svůj speciál.

Jiří Wildt okusil i tvrdost naší dráhy, když si při neopatrném manévru ustlal. Na Ondřejův povel zastav, chtěl ihned zastavit, ale to u plochodrážních motorek přeci nejde. Naštěstí z toho byl jen odřený loket. A druhý z kamarádů, Jan Hornof, v zapůjčené kombinéze kroužil na oválu, aby poznal, jaké to vůbec je sedět na pětikilu.

Ondřej Smetana půjčil svůj motocykl svému mechanikovi Janu Hornofovi i ledaři JIřímu Wildtovi

Dorazil i Petr Chlupáč, ten zase potřeboval vyzkoušet motocykl, který nedával stoprocentní výkon, nakonec to bylo  svíčkou. A mohl se tedy připravovat na blížící se finále šampionátu republiky v Plzni. Přijela i speedway školka z Německé Míšně v počtu osmi jezdců.

Kolibřík Vojta Šachl dorazil do Chabařovic už v pátek a nemohl se dočkat rána a doplnil ho pardubický Jan Jeníček, ten chtěl vypilovat nastavení na čtvrteční mini cup, ve kterém pravděpodobně uvidíme i nově korunovaného neoficiálního mistra Evropy i světa ve 125 ccm Jaroslava Vaníčka, ten v nočních hodinách vybojoval ve francouzském Morizes tu nejcennější trofej!

Ondřej Smetana v plném tempu

Další stopětadvacítky měly zastoupení v podobě  stále se zlepšujícího Petra Marka z Chabařovic, Karla Průši nejmladšího a Adama Bednáře, ten měl jeden pád, při kterém si vyrazil dech, naštěstí je z motokrosu zvyklý na pády a za chvíli už  byl v pohodě. Po divišovském pádu a zlomenině prstů jsme konečně mohli vidět trénovat Milana Dobiáše,  před týdnem mu sundali sádru, tak chtěl zkusit, zda mu půjde mačkat spojka.

Zájemců tedy bylo tolik, že nám ani nestačily depa, a tak to má být, jsme rádi, že byl o trénink zájem! Nebýt prasklého řetězu Ondřeje Smetany, líbilo by se všem…


A  hned ve čtvrtek  6. září zveme na další díl seriálu PRO-TEC Speedway Mini Cup, který začíná v sedmnáct hodin u nás v Chabařovicích.


Foto: Jiřina Šifaldová