Archiv autora: Jiřina Šifaldová (SC Chabařovice)

Josef Franc oslaví své šedesátiny na ploché dráze

Pražský stadión po odjetí české SGP prochází renovací a bohužel momentální stav, neumožňuje jakýkoliv pohyb závodních strojů po dráze. A proto dva borci, Josef Franc s milým doprovodem a Zdeněk Holub, využili možnosti tréninku v Chabařovicích při pravidelném tréninku stopětadvacítek.

 

Josef Franc trénoval v Chabařovicích

Kluci si užívali pěkného počasí i dráhy až do večera. Když se v depu objevil Ladislav Šifalda, a vznesl dotaz na Pepeho: „Do kolika let budeš závodit?“, odpověď zněla: „Zatím mě to baví a můj vzor je kolega, co závodí a je mu šedesát let, tak to chci taky zkusit… (smích)“.

Nakonec se sám Josef Franc zeptal, co je dlužný za trénink, Láďa se smíchem odpověděl: „U nás děti až do 150 centimetrů neplatí“.

Přejeme si, aby tě plochá dráha ještě dlouho bavila.

Zdeněk Holub se chystá na dráhu, kde začínal

Foto: Jiřina Šifaldová

 

Ani liják nevyhnal závodníky z oválu

Chabařovice – 25. května
V sobotu nabídl chabařovický tým tréninkový den pro flat track, který využilo hned jedenáct závodníků a šest nováčků v kategorii 50 ccm. Celé dopoledne se mohlo trénovat a od dvanácti hodin byl v plánu bodovaný trénink. Po pár odjetých rozjížďkách se otevřelo nebe a začal velký liják. Netrval sice dlouho, ale na závodění už to nebylo. Vytvořené laguny ale lákaly k řádění na vodě.

 

Sobotní Chabařovice patřily flat tracku

Neodolala skoro celá kategorie FT1 Pavol Pučko, Kamil Pauker, Kraus Jiří mladší, Lukáš Kvapil Lukáš a Jan Halbich. Poslední dva jmenovaní byli hvězdami dnešního dne, jelikož jméno Lukáš Kvapil je známo všem vyznavačům Rallye Dakar, Lukáš Kvapil v letošním roce v této velmi těžké soutěži obsadil pětadvacáté místo v kategorii motocyklů, ale bavila by ho i kategorie kamionů.

A další borec se jmenoval Jan Halbich, který se jinak věnuje silničním motocyklů. V německém šampionátu vybojoval čtvrté místo a ve vytrvalostní endurance byl v kategorii superstock po 8hodinách na prvním místě, když v tom ho zradil motocykl a on musel ze závodu odstoupit.

Souboj dvou známých motocykovývh zavodníků Lukáše Kvapila a Jana Halbicha

Chabařovický závodník Jiří Mikšovský, který pomáhal s organizací, měl opět technické potíže, ale déšť mu trochu pomohl, jelikož proudy vody, zabránily pokračování bodovaného tréninku, ale i tak to dnes nestačilo na bednu.

Po ustání deště si kluci nenechali ujít příležitost, svézt se na vlastní riziko na takto zalité dráze. To byla neobvyklá podívaná pro tuto disciplínu, jak víme, flat track vůbec nemá rád mokré dráhy. Ale v Chabařovicích jakoby všichni ztratili pud sebezáchovy a ve velkých rychlostech projížděli jezerem“ které se na dráze vytvořilo. Nutno podotknout, že nebyl naštěstí žádný pád, a kluci měli alespoň pěkně umyté motorky.

To však ještě nebyl konec, jelikož v kategorii FT1 došlo ke shodě bodů na třetím a čtvrtém místě, měl by následovat rozjezd, ale v současné situaci by to nebylo bezpečné, takže o bedně  rozhodl běh na dlouhé trati 360 metrů. Velký ovál museli závodníci oběhnout a dokonce v přilbách, a vyřešit tak patovou situaci, ale postavili se k tomu sportovně.

Start rozhodujícího běhu o třetí místo ,ezi Kamilem Paukerem a Jiřím Krausem

Jako první cílovým praporkem drženým vítězem Pavlem Pučkem proběhl Kamil Pauker a porazil mladého Jiřího Krause. Ale již brzy si to kluci budou moci opravdicky rozdat při dalším podniku mistrovství republiky v Divišově.

Foto: Jiřina Šifaldová

První máj jsme slavili tréninkem

Chabařovice – 1. května
Středeční prvomájový trénink v Chabařovicích přilákal dvanáct zájemců ze tří kubatur, kteří měli zájem celý den trénovat. Dopoledne byl volný trénink a odpoledne si mohli závodníci zkusit starty na pásku, což někteří přivítali, jelikož starty jsou v tomto sportu přeci jen nejdůležitější.

Včerejší trénink přilákal do Chabařovic mnoho zájemců

Ke startům se už bohužel nedostal Pavel Kuchař, který  po dopoledním tréninku musel pro technickou poruchu svého půllitru ukončit trénink, a smutný odjel zpět domů. Dvěstěpadesátky zkoušeli Vojtěch Šachl, Jan Hlačina a dobře známý Němec Bruno Thomas.

Pavel Kuchař musel bohužel domů předčasně

Stopětadvacítky proháněli Matouš Kameník, Adam Bednář, Petr Marek, Karel Průša, Tony Katra, Matěj Hlačina,  Frieda Thomas a maličká Štěpánka Nyklová z Liberce, která své plochodrážní umění začíná trénovat na prvním prototypu Micro Shupa po Tony Katrovi.

Teprve osmiletou slečnu okouzlil tento sport natolik, že se mu chce vážně věnovat. Že by nám rostla další Míša Krupičková?

Štěpánka Nyklová krotí motocykl Micro Shupa

Foto: Jiřina Šifaldová

Vojtěch Šachl protáhnul svou vítěznou šňůru

Chabařovice – 13. dubna
Druhý díl seriálu PRO-TEC Speedway Mini Cup v Chabařovicích nabídl pěkné závody, bez jediného pádu i vyloučení, jediná nula byla udělena Josefu Černému za defekt na startu. Sešlo se patnáct účastníků, vítězem se stal neporažený Vojtěch Šachl, druhý Jaroslav Vaníček a třetí Bruno Belan, který se letos na pódium postavil poprvé.

Jaroslav Vaníček, Vojtěch Šachl a Bruno Belan stojí na stupních vítězů
Jan Jeníček odráží Adama Bednáře

Počasí nejprve slibovalo teploty těsně nad nulou a dokonce i možné sněžení, to se ale nakonec nevyplnilo k radosti pořadatelů. Slunečná obloha a patnáct závodníků udělali pěkné plochodrážní dopoledne!

Celý závod o dvaceti jízdách byl v duchu fair play, kluci si nedarovali ani centimetr, ale vše bylo čisté. Krásná byla čtvrtá jízda, kde Bruno Belan porazil Jaroslava Vaníčka i Jana Jeníčka a získal tak cenný skalp.

Viděli jsme i pár předjetí a to hned u nejmenších kolibříků v podání Tonyho Katry a Karla Průši, který si v šestnácté rozjížďce vychutnal předjetí svého soupeře Tonyho Katru, ale na vedoucího Matěje Frýzu, již nestačil.

Matěj Frýza vyhrál finále B

Jedenáctá jízda byla také zajímavá, když Matěj Frýza vodil jedno kolo zkušenějšího Bruna Belana. Nakonec ho Slaňák podjel a do cíle si přijel pro důležité tři body, které potřeboval pro finále A.

Finálová jízda byla koncertem Vojty Šachla. Stylem start – cíl  si přijel pro dnešní vítězství, ale zajímavost se odehrávala po dojetí závodu. Jaroslav Vaníček a Bruno Belan chtěli pro diváky zajet oslavné kolečko, a při tomto manévru se oba dva srazili! Naštěstí se jim nic nestalo, ale opět jezdci poznali fakt, že plochodrážní motocykly nemají brzdy…

Netradiční kolize Jaroslava Vaníčka s Brunem Belanem

V Chabařovicích se objevil i bývalý skvělý plochodrážník Antonín Šváb mladší. Malým závodníkům jsme ho představili a udělali si společnou fotografii. A byl zde také současný plochodrážník, Zdeněk Holub, který si zde dobře zatrénoval, společně s ním trénovali na pětistovce i Jakub Exler a Milan Dobiáš.

Na stupních vítězů bylo veselo. Pro kolibříky bylo připraveno sladké překvapení od pana Marka a tradiční spray od firmy PRO-TEC. Všem děkujeme za podporu a pomoc při závodech a těšíme se na další, které budou již 19. května, kdy je zároveň v Chabařovicích i pouť.

Patnáct kolibříků závodilo v Chabařovicích
E D C B A TOT
1. Vojtěch Šachl, Divišov 3 3 3 3 3 15
2. Jaroslav Vaníček, Praha 2 3 3 3 2 13
3. Bruno Belan, Slaný 3 3 3 2 1 12
4. Matěj Frýza, Plzeň 3 2 2 3 3 13
5. Adam Bednář, Praha 3 2 2 3 2 12
6. Jan Jeníček, Pardubice 1 3 2 2 1 10
7. Matouš Kameník, Divišov 2 1 3 2 3 11
8. Adam Nejezchleba, Ch. 3 1 3 1 2 10
9. Petr Marek, Chabařovice 1 3 2 2 1 9
10. Karel Průša, Slaný 2 1 1 2 3 9
11. Jakub Exler, Praha 2 2 2 2 2 10
12. Štěpán Ševčík, Plzeň 2 2 1 1 1 7
13. Tony Katra, Slaný 1 2 1 1 3 8
14. Josef Černý, Plzeň E 1 1 1 2 5
15. Dominik Hrbek, Pardubice 1 1 1 1 1 5
Finále A: Vojtěch Šachl ujíždí Bruno Belanovi a Jaroslavu Vaníčkovi

Průběžné pořadí seriálu:

PHA CHA TOT
26.3. 13.4.
1. Vojtěch Šachl 15 15 30
2. Jaroslav Vaníček 13 13 26
3. Bruno Belan 12 12 24
4. Matěj Frýza 11 13 24
5. Adam Bednář 12 12 24
6. Jan Jeníček 11 10 21
7. Jakub Exler 10 10 20
8. Adam Nejezchleba 9 10 19
9. Matouš Kameník 7 11 18
10. Dominik Hrbek 8 5 13
11. Štěpán Ševčík 3 7 10
12. Petr Marek NS 9 9
13. Karel Průša NS 9 9
14. Tony Katra NS 8 8
15. Josef Černý NS 5 5
16. Luboš Krejča 1 NS 1
Společný snímek s Antonínem Švábem

Foto: Jiřina Šifaldová

České vlajky vlály na nejvyšších stupních

Wawrow – 6. a 7. října
Víkend jsme strávili v polském Wawrowě s půjčenými šesti závodníky z České republiky. Zúčastnili jsme se sobotního tréninku a nedělního volného závodu jednotlivců do 125cccm. Pozvání dostali Adam Nejezchleba, Petr Marek, Vojtěch Zamazal, Jan Jeníček, Bruno Belan a Vojtěch Šachl. Po odpoledním tréninku v sobotu jsme měli možnost sledovat v depu toruňské Speedway Grand Prix a fandit tak Václavovi Milíkovi. I když nevyhrál, slavili jsme dlouho do noci.

 

České vlajky vlály v polském Wawrowě pořádně vysoko

Nedělní závod začínal od dvanácti hodin kvalifikací mladých jezdců klubu GUKS Wawrow, kteří museli nejprve splnit kvalifikační čas pro získání licence na příští sezónu. Limit byl stanoven rekord dráhy plus osmnáct procent. Dva závodníci jej splnili, jeden bohužel bude muset ještě trénovat.

Závod byl pro nás úspěšný. Češi vystoupili na nejvyšší stupínek hned dvakrát a to v podobě neporaženého Vojtěcha Šachla a na druhém místě umístivšího se Bruna Belana. Třetí příčku obsadil domácí borec Bartosz Lewandowski.

Vojtěch Šachl neprohrál o víkendu jedinou rozjížďku

Vojtěch Šachl měl zároveň nejrychlejší čas jízdy tohoto závodu, a sice 45:68 sekund. Z Čechů se dále umístili Jan Jeníček na čtvrtém místě, Vojtěch Zamazal na sedmém, Adam Nejezchleba na jedenáctém a Petr Marek na patnáctém místě.

Následovalo požehnání místních dvou závodníků, kteří jedenáct let strávili v místním klubu, a nyní nastal čas na jejich přechod na větší motocykly. Bratři Jacek i Wojciech Fajferovi nominovali osm polských závodníků do minizávodu na dvě semifinále a jedno finále. Zde vyhrál Bartosz Lewandowski, pak už byl ohňostroj a dort na jejich oslavu.

Víkend jsme si užili a těšíme se na další sezónu.

České kolibříky bylo v Polsku pořádně vidět

Foto: Jiřina Šifaldová