Štětí se těší na svůj druhý opravdický plochodrážní závod

Štětí – 8. října
Bude to jako loni. Dvě šestnáctky. Šestnáctého října. A v šestnáct hodin. Přesně na rok přesně od první ostré premiéry závodu plochodrážních stopětadvacítek se severočeské Štětí dočká reprízy. Hlavní organizátor Miloslav Čmejla dělá maximum, aby kolibříci nadchli publikum stejně jako při prvním ročníku.

 

Ovál na štětském Městském stadiónu se ukázal jako proklatě rychlý. Kvůli bezpečnosti závodníků jsou proto balíky slámy v obou zatáčkách. Připraveny jsou už také ceny a to i finanční. Účastníci si pochopitelně z prémií nepostaví nový dům, ale na naftu do dodávky to jistě něco hodí.

V jednání je také účast Josefa France a Jana Kvěcha. Obě pražská esa by se mohla divákům představit při besedě a autogramiádě. Avšak Miloslav Čmejla nikdy nelétal nízko, takže kdo ví, zda na dráhu nevyjedou i za řidítky svých strojů.

Startovní listina stopětadvacítek teprve dostává konkrétní kontury. Ale kdo ze závodníků nechce chybět, ať vyťuká na mobilu číselnou kombinaci 737 620 361 a domluví se s Miloslavem Čmejlou přímo.

Již dnes obtáčejí balíky slámy celé kolo na Městském stadiónu ve Štětí

Foto: Miloslav Čmejla

Poslední mistr sezóny bude známý již o šest dnů dříve

Pardubice a Divišov – 8. října
Až v neděli bude v Březolupech vyhlášen letošní mistr republiky jednotlivců, v portfoliu domácích titulů půjde již jen o jeden. A sice v klasickém šampionátu stopětadvacítek. Vojtěch Šachl bude svůj malý náskok před Jaroslavem Vaníčkem hájit už tuto neděli v Divišově, kam byl závěrečný program seriálu přesunut z Pardubic. Svítkov totiž další sobotu už tak čeká náročný program způsobený zrušením Zlaté stuhy.

 

Vojtěch Šachl bude o svůj první mistrovský titul bojovat v domácím prostředí

Pražská zastávka Poháru přátelství se letos nemůže konat v Kopřivnici jako před rokem, jelikož vedle Markéty přišla řada s rekonstrukcí i na Letní stadión. Ke slovu se proto dostal ovál v Divišově, kde se mezinárodní závod pojede tuto neděli 13. října. A právě spolu s ním přijdou na řadu mistrovské stopětadvacítky, jež v Pardubicích kvůli polskému šampionátu juniorských družstev přeložili z července na říjen.

Hlavní náplň soboty 19. října obstará mezinárodní MACEC Cup. Jeho doprovodný program obstará šestý ročník Jawa Cupu dvěstěpadesátek, jenž předpředevčítem uplaval spolu se Zlatou stuhou. Ostatně i na ní příští sobotu dojde.

Uskuteční se totiž také Memoriál Jiřího Marxe pro juniory a tři nejlepší z nich se utkají s třemi nejlepšími závodníky mladšími jednadvaceti let z MACEC Cupu o pětačtyřicátou Zlatou stuhu. Ta se tedy vůbec prvně v historii bude konat v jiném termínu než Zlatá přilba. Program poté vyvrcholí rozlučkou, během níž dojde i na tradiční jízdy příchozích na plochodrážních strojích i vožení dětí.

Plochodrážní program s rošádami o dalších dvou víkendech:

neděle 13. října: Divišov Pohár přátelství
MR 125 ccm
sobota 19. října: Pardubice MACEC Cup
Memoriál Jiřího Marxe
6. Jawa Cup 250 ccm
45. Zlatá stuha
rozlučka se sezónou

Foto: Karel Herman

Sestava SGP 2020 je zcela kompletní

Londýn – 7. října
V rychlém sledu po oznámení majitelů divokých karet na příští ročník velkých cen, byl zveřejněn seznam stálých náhradníků. I když se rozšířil na šest, po letech v něm bohužel chybí jméno Václava Milíka. V případě zranění někoho ze stálé patnáctky budou zaskakovat závodníci v pořadí Martin Smolinski, Mikkel Michelsen, Bartosz Smektala, Anders Thomsen, Pontus Aspgren a Dimitri Berge.

Stálí náhradníci Speedway Grand Prix 2020 dle rankingu:

1 Martin Smolinski, D
2 Mikkel Michelsen, DK
3 Bartosz Smektala, PL
4 Anders Thomsen, DK
5 Pontus Aspgren, S
6 Dimitri Berge, F
Martin Smolinski je prvním náhradníkem velkých cen pro rok 2020

Foto: tiskový servis IMG

Divokou kartu má Josef Franc, ale ve startovní listině je i Martin Málek

Březolupy – 8. října
Těžká otázka k řešení čekala po plzeňském finále členy plochodrážní sportovní komise. Z třetího finále, které se koná tuto sobotu po obědě v Březolupech, totiž vypadli Josef Franc a Martin Málek. A muži určující vývoj disciplíny měli k dispozici jen jedinou divokou kartu. V jejich volbě převládly Pražanovy dva předchozí tituly mistra republiky, nicméně Martin Málek už nebude čekat s náhradnickou sedmnáctkou na příležitost. Dnes ráno se totiž omluvil Jaroslav Petrák a místní borec zaujal jeho místo.


Tipujte:

Označte trojici, která bude stát v sobotu v Březolupech na pódiu:

View Results

Loading ... Loading ...

Josef Franc po svém tréninkovém pádu v Plzni, jenž je na jeho kombinéze patrný, dostal divokou kartu

Plzeň minulý měsíc pořádně zamotala pořadím první osmičky. Hynek Štichauer totiž beze zbytku využil divokou kartu, aby se mezi ní povznesl ze svého devátého místa po dubnové Praze. Na Borech jel výtečně také Petr Chlupáč, takže ani on nemusí pro Březolupy spoléhat na své umístění z přeboru.

Pardubický rutinér a pražský junior z elitní osmičky vyšťouchli nejen Josefa France, který v Plzni rezignoval po svém tréninkovém pádu, ale i Martina Málka. Březolupský závodník na úvod mítinku chyboval a ze svých úvodních rozjížděk si do boxů dovezl jen dvě vypasené nuly.

Sice se v závěru závodu zvednul, avšak ke klíčovému osmému místu mu chyběl jeden bod. Přesně taková minimální hranice udržela v Březolupech ve hře Zdeňka Holuba, jenž z Borů odjížděl v sanitce, Hynka Štichauera a Petra Chlupáče. A Ondřej Smetana, který v západočeské metropoli minulý měsíc vraštil čelo, má ze svého pátého místa na Martina Málka pouze dvoubodový náskok.

Jeden z důvodů, proč Martin Málek vypadl z osmičky – na snímku z Plzně marně stíhá Zdeňka Holuba

Vzhledem ke svému angažování na dlouhých a travnatých drahách Martin Málek dal klasický speedway tak trošku k ledu. A to včetně přeboru, který jej do startovní listiny třetího finále mohl vrátit nazpět. Když sportovní komise udělila divokou kartu Josefu Francovi, zbyla na něho jen náhradnická sedmnáctka.  Posun na jedenáctku zapříčinilo až zmiňované rozhodnutí Jaroslava Petráka.

Startovní listina třetího finále MR jednotlivců v Březolupech a způsob kvalifikace:

1 Jan Kvěch, Praha MR 2019 – 2.
2 Eduard Krčmář, Slaný MR 2019 – 3.
3 Václav Kvěch, Plzeň P ČR 2019 – 11. (7.)
4 Hynek Štichauer, Pardubice MR 2019 – 7.
5 Michal Škurla, Praha P ČR 2019 – 2. (1.)
6 Zdeněk Holub, Praha MR 2019 – 8.
7 Patrik Mikel, Pardubice P ČR 2019 – 8. (5.)
8 Václav Milík, Pardubice MR 2019 – leader
9 Ondřej Smetana, Praha MR 2019 – 5.
10 Filip Hájek, Praha P ČR 2019 – 9. (6.)
11 Martin Málek, Březolupy traťová rezerva pořadatele
12 Josef Franc, Praha divoká karta SK PD
13 Martin Gavenda, Březolupy P ČR 2019 – 3. (2.)
14 Zdeněk Simota, Plzeň MR 2019 – 4.
15 Daniel Klíma, Praha P ČR 2019 – 7. (4.)
16 Petr Chlupáč, Praha MR 2019 – 6.
omluven Jaroslav Petrák, Pardubice P ČR 2019 – 6. (3.)

Poznámka: u závodníků kvalifikovaných z přeboru první číslo uvádí skutečné pořadí, číslo v závorce redukovaný ranking pro postup do finále

Martin Gavenda (bílá) a Václav Kvěch (žlutá) se dostali do březolupské startovní listiny z přeboru

Foto: Pavel Fišer, Mirek Horáček a Kiril Ianatchkov