Česká sezóna 2020 je z větší části nalinkována

Pardubice – 30. listopadu
Českého fanouška čeká na oválech příští rok hodně závodů, jejichž termíny se musely sladit s kalendáři FIM a FIM Europe. A proto dnešní rozšířené jednání sportovní komise v Pardubicích se snažilo doladit všechny záležitosti k nejoptimálnější alternativě, ačkoliv všechno zatím nebylo dotaženo na sto procent. Chyběli zástupci Březolup a také Milan Mach, na jehož bedra slánští delegáti bezvýhradně kladli témata extraligy. Praha a Kopřivnice zase netuší, zda rekonstrukční práce na jejich stadiónech skončí dle plánu. Zveřejnění oficiálního rozpisu závodů se dá očekávat v časovém horizontu nejbližších dnů, proto jen telegraficky několik bodů.

 

Definitivní podoba extraligy vzejde ze čtvrtečního jednání v Praze. Nicméně pro model čtyř základních závodů a jednoho finále se vyslovili všichni účastníci. První liga se pojede s šesti týmy. K Žarnovici, Praze, Pardubicím a Kopřivnici přibývá koalice Chabařovic a Míšně. A protože každý z klubů uspořádá jeden podnik, čeká nás jich dohromady šest.

Mistrovství republiky dvojic uvidí Slaný, šampionát jednotlivců odstartuje ve Svitavách koncem dubna, další pořadatelé mají být doplněni. Přeborů je prozatím sedm, juniorek čtyři s vrcholem v Kopřivnici, juniorská družstva jsou plánována do Pardubic.

Míšeň, která v ledasčem připomíná Prahu, se po pěti letech vrací do českého termínového kalendáře
Míšeň, která v ledasčem připomíná Prahu, se po pěti letech vrací do českého termínového kalendáře

Foto: Mirek Horáček

 

 

Odmítnutí přihlášky Plymouthu komplikuje život dvojici Čechů

Babice u Netolic a Mořina – 30. listopadu
Ještě před říjnovým finále českého šampionátu oba podepsali kontrakt s Plymouthem, který se pro sezónu 2020 chtěl z třetí britské ligy povznést do Championship. Předběžná přihláška byla přijata, nicméně na britské valné hromadě plochodrážního sportu se objevily nové a nepředvídatelné podmínky, což management Plymouthu vzhledem k nutnosti zajištění dalšího financování donutilo svou žádost o dvanáct měsíců odložit. Ondřej Smetana tudíž hledá jiné možnosti stejně jako Zdeněk Simota, jenž dokonce bez britského angažmá zvažuje konec závodění.

 

Naděje umírá poslední již třetím rokem

Zdeněk Simota se dokonce dostává k úvahám o konci kariéry

„Prý je ještě nějaká schůze v lednu,“ přibližuje Zdeněk Simota nové informace z přístavního města na pobřeží La Manche. „Zkoušíme ještě Newcastle, pomáhá nám s tím Štanclík, ale může se stát ještě, že by to v Plymouthu přece jen dopadlo. Bylo by to lepší, tam to znám, ale jiný klub je určitě lepší než nic.“

Vidina startů v britské soutěži zatím udržovala při životě kariéru jihočeského plochodrážníka, ale tříleté čekání je přece jen stává již příliš dlouhé. „Bez Anglie nevím…“ pokrčí rameny. „Jenom tady bych nezávodil. Už to říkám tři roky, nevyplatí se to. Teď maj‘ bejt‘ jen čtyři extraligy. Tisíc korun za bod a cesťák, z toho živej‘ bejt‘ nemůžu. A sponzory tady neseženeš.“

 

Neveselo, truchlivo

Ondřej Smetana má prozatím jisto jen v českých závodech

Dosavadní vývoj v Plymouthu zaskočil rovněž Ondřeje Smetanu. Pražský závodník podepsal smlouvu dokonce ještě pár hodin před Zdeňkem Simotou. Ale dohoda jej nutila zamknout ústa na sedm západů, byť se prvním britským angažmá své kariéry pochlubil již na pražském Racing Expo.

„Plymouth nepojede,“ povzdechne si. „Budu tak závodit v Čechách, sháním klub ve Švédsku, sháním něco v Anglii, mám tam kontakty. Ale kluby jsem plný. Možná ještě dva, ale to nevím. Tohle jsem nečekal ani já, ani Zdenda. Zaskočilo mě to.“

Vedle pražské Markéty je Ondřej Smetana v sestavě Wittstocku, který příští rok vstoupí do druhé polské ligy. „Má mě na soupisce, máme dohodu, ale kontrakt jsem nepodepsal,“ přibližuje detaily, přičemž si posteskne na současný plochodrážní vývoj u nás. „takže přebor, čtyři extraligy a tři mistráky…“

Foto: Mirek Horáček a Pavel Fišer

Martin Běhal čeká na signál

Osečná – 29. listopadu
Skoro celý rok Martin Běhal čeká na zprávu, že je ve Švédsku dostatek ledu. Svůj motocykl má připravený a nemůže vynaděkovat Janu Pecinovi za díly rámu, bez nichž by už jeho kariéra dost možná skončila. A také Petr Reslovi alias Čápovi za to, že mu zrepasoval elektrocentrálu, vyrobil pár držáků a další technické věci, které by jeho závodník neuměl. Všechno se otestuje na švédském soustředění, kam by se naše výprava měla vypravit okolo poloviny příštího týdne.

Motocykl Martina Běhala je zásluhou Jana Peciny a Petra Resla připraven do akce

Foto: Martin Běhal

Kultovní kniha silničních motocyklů je tu opět

V předvánočním čase vychází 22. ročník knihy MISTROVSTVÍ SVĚTA MOTOCYKLŮ 2019. Kniha obsahuje GRAND PRIX a MS Superbike a dále pak MotoE, Red Bull Rookies Cup, MS Supersport 300, národní šampionáty Německa, České republiky, britské mistrovství SBK, Alpe Adria, španělský CEV, přírodní okruhy IRRC, MS Endurance a Adac Junior Cup. Texty v angličtině, němčině a češtině, kompletní přehled výsledků. Hlavní část knihy tvoří množství barevných fotografií. Kniha formátu 22,5 x 31,5 cm má 224 stran. Knihu si můžete objednat na e-mailu fotorejda@volny.cz či SMS na čísle 607 958 673. Cena publikace je 569 Kč + poštovné dle platných ceníků. U příležitosti vydání se uskuteční tradiční autogramiáda, a to v neděli 8.prosince 2019 v brněnském klubu Šelepka od 15 hodin za účasti našich předních  současných i bývalých silničních motocyklových jezdců. Můžete vyhrát i zajímavé ceny! Více na www.fotorejda.com.

Plochodrážní hokej nabídl dramatickou podívanou

Plzeň – 23. listopadu
Jak by se mohli sportovně utkat generačně rozdílní plochodrážníci jako Miloslav Čmejla, Miroslav Musil, Richard Wolff, Lukáš Dryml či Zdeněk Holub? Na ovále určitě ne, avšak na ledové ploše v hokejovém utkání rozhodně ano. Duel Plzně s Markétou, který v sobotu skončil domácím triumfem 6:4, přinesl skvělé drama, ale především báječnou zábavu.

 

Všem účastníkům se akce líbila

Klíčový moment nastal již před duelem, když Pavel Ondrašík musel rezignovat na své místo v sestavě Markéty, aby se narychlo stal rozhodčím. Pražany oslabilo rovněž zranění Miroslava Musila, jenž si natáhnul tříslo a zápas nedokončil. Nicméně kapitán hostů Richard Wolff měl v záloze skrytý trumf v osobě Zdeňka Holuba, který promptně naskočil do hry.

Pavel Ondrašík se zhostil úlohy rozhodčího

Hosté měli v prvních patnácti minutách převahu, nicméně neproměnili pár šancí. Přesto vedli 3:4, aby střetnutí bylo dlouho nerozhodné 4:4. V posledních dvou minutách však Plzeň dvakrát skórovala a navzdory pražské snaze triumfovala 6:4.

„Plichta by byla zasloužená,“ říká Richard Wolff. „Ale všechno bylo v super náladě, i když jsme kvůli prohře samozřejmě naštvaný. Odveta musí bejt, takhle to nenecháme! Já měl jednu změnu kvůli nemoci, ale příště u Hádků proběhne kontrola registraček (smích).“

Richard Wolff s Miloslavem Čmejlou

Odveta se s největší pravděpodobností uskuteční v Rokycanech na přelomu ledna a února, protože v březnu je na jisté zahrádkáře již příliš pozdě. „Jednou vyhrajeme my, jednou oni,“ nechal se slyšet Michael Hádek. „Byla to špička. Wolfík to zachránil, že nominoval rozhodčího místo mýho kolegy z práce. Všichni si to užili. Tlačili nás fest, ale kluci to dali. Já jsem už po první třetině tahal nohy za sebou.“

Společný snímek účastníků sobotního hokejového utkání

Foto: laskavostí Richarda Wolffa

Extraliga má namířeno pod Ještěd

Praha – 28. listopadu
Svým spojenectvím s SC Žarnovica zachránil letošní extraligu, která se mohla jet v tradičním aranžmá. Jenže Slováci již v létě avizovali, že se prioritou jejich sezóny s dvojicí dvacítek v letopočtu stane challenge o Speedway Grand Prix 2021, což je závod, jaký Žarnovica doposud nezažila. Na druhou stranu nikdy nebyla tak blízko mistrovskému titulu jako během školních prázdnin. Nicméně INTERTEAM pokračuje a Vladimír Vopat jedná o soupisce i domácím stadiónu, jímž se zřejmě stane Liberec.

 

Liberec by po pětačtyřiceti letech mohl hostit extraligu
Liberec by po pětačtyřiceti letech mohl hostit extraligu

Vladimír Vopat cílí na pražské závodníky a určitá jednání s vedením Markéty má tento týden za sebou. Kromě toho má připraveno i několik zahraničních borců, přičemž naznačuje slibná překvapení., aby byl důstojným rivalem pro soupeře jako letos. S největší pravděpodobností mu domácí prostřední nabídne Liberec.

Věroslav Kollert by kvůli dvojici extraligových podniků přizpůsobil plánovanou rekonstrukci stadiónu. Jenže nyní se ozývají signály, že by extraliga měla probíhat pouze jednokolově. Údajně ani soupeři nejsou jednotní v otázce reglementů, kde je se změnami vyžadován stoprocentní souhlas.

Jasnější situace bude tuto sobotu, kdy se od deseti hodin na stadiónu ve Svítkově bude konat rozšířené jednání sportovní komise alias kalendářní porada.

 


Možný comeback po pětačtyřiceti letech:

Josef Kalous a za ním sedící Josef Minařík pamatují libereckou účast v extralize
Josef Kalous a za ním sedící Josef Minařík pamatují libereckou účast v extralize

Pakliže by projekt INTERTEAMu s libereckým oválem klapnul, pod Ještěd by se extraliga vrátila poprvé od roku 1975. Tehdy se vyšší československá soutěž rozšiřovala na pět týmů a počasí předchozího podzimu rozlomilo tradiční kvalifikaci vejpůl.

Její první část se konala jako obvykle v září, ale říjnové mítinky v Kopřivnici a v Pardubicích musely být odsunuty až na půlku března pětasedmdesátého. Zatímco Slaný a, Pardubice uhájily svou extraligovou příslušnost, Liberec vyřadil ambiciózní Kopřivnici, jež se postupu měla dočkat až napřesrok.

O takový výkon se zasloužili Josef Minařík, Petr Šafařík, Jaroslav Špinka. Josef Kalous, Miroslav Vacek, Josef Rybář a Zdeněk Šilhánek.  V pětasedmdesátém však Liberec v extralize skončil vždy poslední, z vyšší ligy vypadl a již se do ní nikdy nevrátil.


Foto: Eva Palánová a laskavostí Josefa Kalouse