Hynek Štichauer prožil vítěznou závodní premiéru v Kostěnicích

Kostěnice – 26. října
Sluníčko svítilo o sto šest a Josef Štěpánek, který má na starosti tvorbu startovních listin pro závody v Kostěnicích, si musel připadat jako profesor matematiky, jemuž nejde a nejde vyřešit zapeklitou rovnici. A bodejť by šlo, když se v ní počet neznámých stále zvyšoval! Doprostřed oválku totiž najíždělo jedno a auto za druhých. Kromě zájemců o svezení z nich vystupovali i závodníci včetně borců zvučných jmen. Jedni si přijeli zatrénovat, druzí závodit a jiní zase oscilovali mezi oběma možnostmi a nebo se chtěli jen bavit. Rozlučka všem jejich přání splnila, a pokud se týká závodění, viděli jsme tři kategorie, jejichž vítězi se postupně stali Adam Bednář, Jan Hlačina a Hynek Štichauer, jenž nakonec triumfoval i v Jubilejní Ceně 15 let speedwayA-Z a vyzkoušel si jízdu i na plochodrážním sajdkáru.

Jubilejní Cena 15 let speedwayA-Z: Vojtěch Šachl, Hynek Štichauer, Martin Málek a Jan Hlačina

Nevídaný jezdecký zájem

Kostěnice dnes zažily skvělý den

Vzhledem k dešti byla loňská Rozlučka v Kostěnicích v mnoha ohledech pouhopouhou formalitou. Dnes se však takový scénář nemohl opakovat ani náhodou. Sluníčko se z výšky své nebeské báně řehtalo jako pominuté a dole na sklizeném pšeničném poli se dalo chodit v tričku s krátkými rukávy bez rizika nachlazení, kašle a rýmy.

Snad za to mohlo počasí, snad stále větší věhlas, jimiž se kostěnický oválek pyšní. Nebo chuť vyzkoušet si plochodrážní motocykl v akci či touha ještě jednou si otočit rychlopalem. A také šance půjčit stroj svým mechanikům, kteří jinak nemají moc šancí se v jeho sedle provětrat. S největší pravděpodobností od každého trošku.

Ale ať tak či onak, improvizované depo uprostřed kostěnické trati se zaplnilo jako ještě nikdy. Prim drželi plochodrážníci, protože čest flat trackerů zachraňoval jen domácí Aleš Duben a motokrosaři sem nejezdí již řadu let ani v dětských kategoriích.

Hynek Štichauer v Kostěnicích závodil dnes poprvé

Jenže adeptů na start v kategoriích Speedway stále přibývalo a přibývalo. Sotva jejich počet začal olizovat třicítku, zmiňovanému Josefu Štěpánkovi došlo, že bez rázné akce bude rozpisy měnit neustále do nekonečna. A tak bouchnul do stolu a svolal novou rozpravu.

„Přijel jsem hlavně, ať se svezou kluci,“ říkal Ondřej Smetana, přičemž měl na mysli svého mechanika Jana Hornofa a ledaře Jiřího Wildta, s nímž si své motocykl měnil již loni. Pražan se proto nechtěl pouštět do žádné závodní akce. Ve stejném duchu se postupně vyslovili také Jaroslav Petrák, Michal Pospíšil, Pavel Fuksa a David Vrtáček.

Jiří Wildt vodí motocykl Ondřeje Smetany

A bylo rozhodnuto! Sedm stopětadvacítek pojede svůj vlastní závod, trojice Martin Málek, Hynek Štichauer a Pavel Kuchař coby profesionálové jakbysmet.  A co s partou dvanácti závodníků skládající se z hobíků a licencovaných kolibříků s dvěstěpadesátkami? Pochopitelně rozdělit je do dvou skupin a ty nejlepší přivést na start klíčového finále, odkud se postupovalo ke dvěma nejlepším profíkům do zvláštní jízdy o Jubilejní cenu 15 let speedwayA-Z.

 

Nekompromisní profíci a bitva o jejich společnost

Petr Pozdník ujíždí před Martinem Švestkou

Nejjednoznačnější průběh všech kategorií dnešního odpoledne měli právě plochodrážní profíci. V jejich první jízdě se rychle dostal dopředu Hynek Štichauer, aby si na své postavení nenechal od Martina Málka a Pavla Kuchaře, byť jen sáhnout. Jenže nejmladší z celé trojice se evidentně rozhodl kalit vodu.

Zatímco Hynek Štichauer se ujal vedení také v rozjížďce s číslem dvě, on se nerozpakoval atakovat druhého Martina Málka. Spodní stranou první zatáčky se dopředu nedostal. Nicméně nepovolil ve své tlaku a do druhého kola proburácel jako druhé zleva březolupského závodníka.

Třetí jízda zastihla Hynka Štichauera na vnějšku startovního roštu, kde si mohl trošku vyčuraně opřít své zadní kolo o okraj vyhrnutého materiálu z dráhy na kraj pole. Pochopitelně vypálil do vedení jako blesk. Martin Málek si tentokrát dravého Pavla Kuchaře pohlídal. V poslední jízda to byl on, kdo nejlépe odstartoval, ale Hynek Štichauer šel dopředu už v prvním nájezdu.

Zleva Martin Málek, Pavel Kuchař a Hynek Štichauer

Martin Málek finišoval druhý a společně s neporaženým Hynkem Štichauerem postoupil do super finále o velký stříbřitý pohár od magazínu speedwayA-Z. Nicméně otázka jejich soupeřů byla složitější a nesla s sebou komplexnější řešení.

Skupina A kategorie Speedway Senior nejprve viděla triumf Dana Macla. Prezident pořádajícího klubu odvedl Milana Moravce i Radka Červenku, který se z opraveného motoru neradoval dlouhou. Třetí start měl totiž přinést závadu, po níž se už kostěnický hobík na oválu neobjevil. Ale to předbíháme, protože Radek Červenka ve druhé jízdě odstartoval druhý za dvěstěpadesátkou Vojtěcha Šachla.

Ale dva body nakonec přistály na kontě Stanislava Buňky, který svého kolegu dokázal předčit. Ve třetí jízdě se Vojtěch Šachl ozdobil druhou trojkou, když jej Milan Moravec nestihnul v první zatáčce. Dan Macl zvedl hozenou rukavici od stopětadvacítkářského mistra republiky. Stylem start – cíl ovládl čtvrtou jízdu, když Stanislav Buňka statečně, vytrvale a úspěšně odrážel Jana Hornofa.

Vojtěch Šachl vede před Milanem Moravcem

O materiál na vnějšku startovního roštu se dokázal opřít také Vojtěch Šachl. A tak byl v úvodním nájezdu páté jízdy ještě rychlejší než rychlý Milan Moravec, který se tak dočkal prvního vítězství až v rozjížďce s číslem šest.

Vojtěch Šachl byl jako první, kdo dnes porazil Dana Macla, jeho odvedl již po startu sedmé jízdy. Dan Macl kontroval porážkou Milana Moravce, kterého objel v první zatáčce rozjížďky s číslem osm. Divišovský mladík mu ale uštědřil další lekci v desáté, závěrečné jízdy skupiny. Byť Dan Macl lépe odstartoval a udržel se v první zatáčce na spodní straně, dvěstěpadesátka Vojtěcha Šachla byla vnějškem úvodního výjezdu rychlejší.

 

Maratón skvělých rozjížděk

Jan Hlačina vodí Martina Švestku

Nicméně do finále postoupil jak neporažený Vojtěch Šachl, tak Dan Macl, jenž přišel o dva body pouze v souboji s teenagerem v divišovské vestě. Shodou okolností skupina B kategorie Speedway Senior se áčku podobala duelem hobíka s mladým dvěstěpadesátkařem.

Pravda, Petr Pozdník se s pardubickou vestou dostal svého času mnohem dál než Dan Macl a dokonce stál i na stupních vítězů Zlaté stuhy. A před třemi lety v Kostěnicích při svém prvním a doposud jediným startu vyhrál. Před první jízdou však stál na začátku své dnešní kampaně s nulou ve svých rukou.

To se však mělo změnit rychle, velice rychle. V první jízdě odvedl Martina Švestku a Jiřího Wildta, ve druhé to samé provedl dvojici čtvrtlitrů řízených Janem Hlačinou a Janem Jeníčkem. Posledně jmenovaný se jej jal stíhat v rozjížďce s číslem tři, v jejímž úvodním nájezdu byl rychlejší než Jiří Wildt. Jenže ani Jan Hlačina nezůstával stranou a ve čtvrté jízdě odstartoval na Martina Švestku.

Dan Macl se brání náporu Milana Moravce

Z duelu obou čtvrtlitrů vyšel lépe Jan Hlačina. V rozjížďce s číslem pět vyvezl svého jmenovce Jeníčka již v první zatáčce. Vzápětí Petr Pozdník v šesté jízdě urval trojku na úkor Jiřího Wildta, jenže jeho mladší rivalové nezůstali pozadu. Jan Jeníček kraloval šesté, Jan Hlačina sedmé jízdě.

Divišovský borec protáhnul svou vítěznou sérii rovněž v rozjížďce s číslem osm, v níž za sebou nechal Martina Švestku a Jiřího Wildta. Vzápětí prohrál s Petrem Pozdníkem, byť ze všech sil usiloval o předjetí, a tak skončil s třinácti body. Petr Pozdník na závěr podlehl Martinu Švestkovi, jehož start by záviděl i přítomný Zdeněk Holub, jenže se čtrnácti body na kontě mu finále neuniklo. Jan Jeníček dojel k metě jako třetí a tak se do rozhodující jízdy dostal Jan Hlačina.

 

Přetržená série kostěnického suveréna

Tony Katra se po věnku dostává před Mariána Jirouta

Ani kategorie Speedway Junior obsazení plochodrážními stopětadvacítkami nebyla prostá dramatu. V úvodu se prosadil starý známý suverén kostěnických podniků Adam Nejezchleba, který však musel v první zatáčce překonávat Mariána Jirouta, jenž i dnes startoval jako z příručky. Do druhé jízdy vylétl na čele Tony Katra, ale záhy jej dostal Dominik Hrbek.

Adam Nejezchleba v rychlém sledu ovládl třetí jízdu a ve čtvrté se při své premiéře v Kostěnicích prosadil Adam Bednář. Statečná Veronika Novotná měla opět problémy na startu a podruhé nedostala body, když byla rychlejšími předjeta o kolo. Její bratr Josef musel přitom v jejich společné jízdě na ovál za řidítky pitbiku, protože jeho Honda byla zadřená a svou Shupu narychlo předělanou na krmení metylem půjčil své sestřičce.

Adam Bednář porazil svého jmenovce Nejezchlebu

Adam Bednář protáhnul svou vítěznou šňůru v páté jízdě a poté se radoval Marián Jirout. „Přestalo to jet,“ posteskl si Martin Šťastný nad ztichlým motocyklem svého synovce Tonyho Katry, který vedl až do druhého kola. V samém závěru se dočkal porážky Adam Nejezchleba. Ačkoliv se mohl chlubit skvělou reakcí, Adam Bednář byl po vnějšku prvního oblouku prostě rychlejší.

 

Únava faktorem

Áčkové finále kolibříků: zleva Adam Nejezchleba, Adam Bednář a Dominik Hrbek

Technické problémy bohužel neopustily Josefa Novotného ani v malém finále kategorie Speedway Junior.  Zatímco se Marián Jirout těšil z prvních metrů na čele, mávalo se červenými vlajkami. Při restartu se do potíží s motorem vedle Josefa Novotného dostal také on, takže Tony Katra řádil stylem start – cíl.

A přesně tím samým způsobem vyhrál Adam Nejezchleba velké finále. Adam Nejezchleba tak přišel o další vítězný zářez a ve své kategorii prohrál poprvé. Tím pádem se vskutku přepisovaly dějiny! Vždyť vlasáč v chabařovické vestě tu po loňské rozlučce vyhrál všechny čtyři letošní Srandamače.

Jan Hlačina vede seniorské finále před Petrem Pozdníkem, Vojtěchem Šachlem a Danem Maclem

Ale to už byla řada na seniorské finále.  Jan Hlačina nezaváhal a neomylně si šel za vítězstvím. Petr Pozdník měl za sebou Vojtěcha Šachla, což mu život rozhodně neusnadňovalo. Ba právě naopak, protože Vojtěch Šachl bývalého pardubického plochodrážníka podjel ve druhé zatáčce druhého okruhu.

„Už jsem nemohl,“ nezastíral Petr Pozdník únavu po náročných šesti rozjížďkách. Podobné starosti měl ostatně také Jan Hlačina, který rezignoval na účast v Jubilejní ceně 15 let magazínu speedwayA-Z. Ke startovací gumičce tak přijeli jen čtyři borci.

Martin Málek neobjel Hynka Štichauera v Jubilejní ceně 15 let magazínu speedwayA-Z

Nových pořádků na roštu využil ideálně Hynek Štichauer. Místo trojku se postavil na jedničku, aby skvělým sólem získal velký pohár. Martin Málek přišel o druhou příčku až v poslední zatáčce, v níž jej podjel Vojtěch Šachl. Poté přišlo okázalé vyhlášení výsledků a pak již ovál patřil nedočkavým zájemcům o svezení.

Hynek Štichauer vede před Martinem Málkem a Pavlem Kuchařem

Speedway Profi:

1. Hynek Štichauer, Pardubice 3 3 3 3 12
2. Martin Málek, Březolupy 2 1 2 2 7
3. Pavel Kuchař, Praha 1 2 1 1 5
Speedway Senior: Vojtěch Šachl, Jan Hlačina, Petr Pozdník a Dan Macl

Speedway Senior:

skupina A:  
1. Vojtěch Šachl, Divišov (250 ccm) 3 3 3 3 3 15
2. Dan Macl 3 3 2 3 2 13
3. Milan Moravec 2 2 2 3 2 11
4. Jan Hornof R 1 2 1 3 7
5. Stanislav Buňka 2 2 1 1 F 6
6. Radek Červenka 1 1 E – – 2
 
skupina B:  
1. Petr Pozdník 3 3 3 3 2 14
2. Jan Hlačina, Divišov (250 ccm) 2 3 3 3 2 13
3. Martin Švestka 2 2 2 2 3 11
4. Jan Jeníček, Pardubice (250 ccm) 1 3 2 3 1 10
5. Jiří Wildt 1 2 1 2 1 7
 
finále:  
1. Jan Hlačina, Divišov (250 ccm)  
2. Vojtěch Šachl, Divišov (250 ccm)  
3. Petr Pozdník  
4. Dan Macl  
Vojtěch Šachl vodí Dana Macla

Jubilejní Cena 15 let speedwayA-Z:

1. Hynek Štichauer, Pardubice  
2. Vojtěch Šachl, Divišov (250 ccm)  
3. Martin Málek, Březolupy  
4. Jan Hlačina, Divišov (250 ccm)   NS

Poznámka: zvláštní jízda, do níž se kvalifikovali dva nejlepší ze závodu Speedway Profi a dva nejlepší z finále Speedway Senior

Speedway Junior: Adam Nejezchleba, Adam Bednář, Dominik Hrbek, Tony Katra, Marián Jirout, Josef Novotný a Veronika Novotná

Speedway Junior:

TOT B A
1. Adam Bednář, Praha 3 3 3 9 1.
2. Adam Nejezchleba, Chab. 3 3 2 8 2.
3. Dominik Hrbek, Pardubice 3 2 2 7 3.
4. Tony Katra, Slaný 2 E 1 3 1.
5. Marián Jirout 2 1 3 6 2.
6. Josef Novotný, Pardubice 1 1 2 4 3.
7. Veronika Novotná ex ex 2 2

Poznámka: Veronika Novotná byla dvakrát vyloučena za předjetí o kolo

Adam Bednář proměnil svůj první start v Kostěnicích ve vítězství

Foto: Karel Herman a Mirek Horáček

Hynek Štichauer neváhal otestovat i plochodrážní sajdkáru, kde mu jako spolujezdec posloužil Zdeněk Holub

Miloslav Čmejla se dočkal ocenění za hranicemi své disciplíny i své země

Štětí – 26. října
Plochá dráha je u nás přece jen malým sportem takřka komorního charakteru a na okázalé pocty se v ní vesměs nehraje. O skvělé práci se tak či onak ví a poplácání po zádech nebo uznalý stisk rukou bývá nejvyšším oceněním. A tak se spíkr Miloslav Čmejla dočkal ceny na silničním okruhu na Slovensku.

Motocyklový okruh v Holíčí má neopakovatelnou atmosféru

Motocyklový závod v Holíči, malém městečku s bohatou historií a okázalým zámkem přestavěným z původního hradu, moderuje již léta. Poslední zářijová sobota nepřinesla žádnou výjimku.

Populární spíkr však tentokrát z rukou legendárního Petera Baláže a předsedy FIM Europe Vintage Igora Boškoviče převzal plaketu Giacoma Agostiniho. Ocenění za dlouholetou propagaci motoristického sportu si pochopitelně náramně považuje.

Igor Boškovič, Miloslav Čmejla a Peter Baláž v Holíči

Foto: laskavostí Miloslava Čmejly