Slavné i neslavné dny ploché dráhy v Českých Budějovicích jsou sepsány

Borovany – 24. října
Je to již spoustu let, kdy se v Českých Budějovicích a potažmo v celých jižních Čechách navždy odmlčely motory plochodrážních motocyklů. Nyní však skvělá epocha ožívá na stránkách nové knihy Slavné a neslavné dny českobudějovické ploché dráhy. Borovanský praktický lékař a renomovaný motoristický historik ji sepsal za vydatné pomoci Romana Irmiše a Jaroslava Průchy. Byť není snadné ji zakoupit, rozhodně to vyloučeno není.

 

Věnceslava Černého potkáte na ploché dráze zejména v Plzni

Jihočeská historie je zachycena na více než tři sta padesáti stránkách. Ožívají zde mistrovské závody stejně jako pouťáky. Defilují zde slavná jména stejně jako muži, kteří jsou známí jen odborníkům. Čtenáře nadchnou snímky, vzhledem k datu svého vzniku pochopitelně černobílé.

Věnceslav Černý o svém díle

„Tato kniha má být vzpomínkou na ty, kteří stáli u zrodu ploché dráhy v Českých Budějovicích, na ty, kteří se na československých i světových oválech bili za čest a slávu Českých Budějovic, na ty, kteří obětovali ploché dráze tisíce hodin dobrovolné práce a svého volna, na ty, kteří obětovali to nejcennější, zdraví a život, na ty, kteří bojovali její poslední boj a hrdě drželi prapor ploché dráha až do jejích posledních hořkých chvil.“

Mnohé snímky jsou v knize publikovány vůbec poprvé stejně jako výsledky, jimž se ani tehdy nedostaly do médií. O dalších informacích ani nemluvě, vždyť ani sebedetailnější přehledy smrtelných nehod na oválech nezmiňují tragický osud Vladimíra Peterky.

Vnímavého čtenáře potěší i medailónky závodníků, ostatně i celá publikace. Byť se knihovnička s českými plochodrážními tituly v posledních letech výrazně rozšířila, na nové knihy zbývá stále ještě dost prostoru. Nejnovější dílo Věnceslava Černého se tam bude vyjímat více než skvěle.


Jak získat knihu Slavné a neslavné dny českobudějovické ploché dráhy:

Knihu vydal její autor na vlastní náklady pro úzký okruh přátel českobudějovické ploché dráhy. Není tedy veřejně prodejná a nenajdete ji nikde v prodejní síti. O podmínkách jejího získání se však můžete MUDr. Věnceslava Černého zeptat přímo na mobilu 728 011 480 či e-mailu vcerny@mujmejl.cz.

Foto: Karel Herman

Ostrou závodní sezónu ukončí kolibříci

Divišov – 24. října
Den české státnosti nepoutá letos tolik pozornosti jako loni, kdy jsme slavili stoleté výroční republiky. Pro řadu lidí půjde o lákavou šanci prodloužit si víkend. Navíc děti mají prázdniny. Ty, které závodí v seriálu PRO-TEC Speedway Mini Cup, prožijí příští pondělí v Divišově. Pohárový seriál plochodrážních stopětadvacítek zde vyvrcholí svým šestnáctým dílem. Dojde i na zvláštní jízdy o ceny od magazínu speedwayA-Z a poté v klubovně proběhne slavnostní vyhlášení soutěže s předáním cen.

 

Vojtěch Šachl (modrá) a Jaroslav Vaníček (červená) mají v poháru svá místa jistá, ale jejich souboj na snímku dobře dokumentuje nasazení kolibříků

PRO-TEC Speedway Mini Cup prodlužuje českou závodní sezónu až do konce října prakticky již standardně. A právě zkušenosti z předchozích let naznačují, že volné dny jsou tím správným katalyzátorem závodnického zájmu. Nejsou žádné signály, které by svědčily, že v pondělí tomu bude naopak.

Svůj primát, v seriálu již druhý v řadě, má již jistý Jaroslav Vaníček. Stejně nezpochybnitelné je i druhé místo Vojtěcha Šachla. O bronz se bude přetahovat dvojice stále se lepšících Adamů, tedy Bednář a Nejezchleba. V současné době je mezi nimi rozdíl třech bodů.

Věcné ceny od naší redakce: menší vlevo pro jízdu o Pohárek Toničky Škachové, větší vpravo pro Cenu speedwayA-Z

Na nejmenší z třech divišovských tratí, o níž Zdeněk Schneiderwind při nedělních závodech uvažoval jako o volbě pro poslední letošní mítink stopětadvacítek, se dozajista strhnou úchvatné boje. Ty jsou ostatně charakteristickým rysem každého mítinku kolibříků. V pondělí však budou pokračovat i po skončení finále A.

Formule Ceny speedwayA-Z bude stanovena přímo na místě dle momentální situace. Jistý je však pohár a tisícovka v hotovosti pro vítěze. Protože se do financování zapojil i Karel Herman, peněženku si budou moci nachystat i další dva v cíli. Náš skvělý fotograf si navíc připravil skvělé překvapení pro nejlepší závodníky soutěže. Trojice, možná čtveřice nejmladších závodníků se utká o malý Pohárek Toničky Škachové.

Závody vypsané redakcí magazínu speedwayA-Z pro pondělní PRO-TEC Speedway Mini Cup v Divišově:

Cena speedwayA-Z: nadstavbový podnik hlavního klání s finále pro tři nejlepší; vítěz získá pohár a prémii Kč 1000,-, druhý Kč 600,- a třetí Kč 400,-
Pohárek Toničky Škachové: jízda pro tři, případně čtyři nejmladší závodníky; vítěz získá pohár

Foto: Karel Herman a Eva Palánová