Martin Gavenda chystá dráhu více než sám sebe

Březolupy – 11. října
Nikdo jiný než on letos nestál na nejvyšším stupínku březolupského pódia. Podobně by se dalo marketinkově obalit, že vyhrál dubnový přebor na jihomoravském stadiónu, který od té doby žádný plochodrážní mítink nehostil. Nicméně on sám si uvědomuje, že zítřejší třetí finále českého individuálního šampionátu bude šálek zcela jiného čaje, byť na druhou stranu připouští, že vítězství v loterii také přichází nečekaně. Avšak Martin Gavenda musel ještě dnes připravovat závodní trať, protože v uplynulých dnech pršelo nejen v Divišově.

 

Kromě Martina Gavendy bude zítra v Březolupech více uchazečů o poháry

„Nijak extra,“ odtuší Martin Gavenda odpověď na otázku, jak se na zítřejší závod, kam dorazí také jeho sousedé, chystá. „Vždycky když jsem se chystal, stálo to za hovno. Ta to letos nechávám.“

Nicméně je tu přece jen primát jediného letošního vítěze březolupské ploché dráhy. „Že bych vyhrál letos podruhé, je asi stejná možnost, že bych vyhrál ve sportce,“ žertuje. „Ale uvidíme, jak to bude zítra vypadat.“


Práce na ovále:

Nad Březolupy shazovaly dešťové mraky svůj zlověstný náklad již od pondělka. Vesměs však šlo o epizodní události, ovšem s výjimkou včerejšího dne, kdy pršelo opravdu hodně. Nicméně stav oválu není takový, že by se v současné době uvažovalo o zrušení zítřejšího závodu. Navíc se dnes na závodní trati usilovně pracovalo a ruku k dílu přiložil také Martin Gavenda.

První zatáčka březolupského oválu před dnešním soumrakem

Foto: Karel Herman a Martin Gavenda

Bory budou zítra po obědě burácet

Plzeň – 11. října
Že bory šumí po skalinách, zní v české státní hymně již po více než sto let. Nicméně zítra od třinácti budou Bory burácet rytmem plochodrážních motorů. Samozřejmě že ty plzeňské, kde od třinácti hodin startuje trénink. Kdo by měl zájem se ještě v letošní sezóně svézt, nechť se ozve trenéru Milanu Kůsovi na mobil 731 038 278.

Na Borech se zítra bude trénovat
Na Borech se zítra bude trénovat

Foto: Mirek Horáček

Petru Chlupáčovi je osmička již malá

Praha – 11. října
V žádném případě se nedá říct, že by byl ve stínu svého klubového kolegy Jana Kvěcha. Jen má prostě ve svojí občance u roku narození o jednu číslici větší hodnotu. A tak se vlastně ubírá podobným vývojem. S tím se však nechce smířit. Petr Chlupáč se magazínu speedwayA-Z svěřil, že by se do světového finále juniorů chtěl vrátit jako regulérní účastník. A také, že mu osmička závěrečného pořadí šampionátu republiky je příliš malá.

 

Petr Chlupáč si finále juniorského světa užíval

„Zatím o ničem nevím,“ reaguje Petr Chlupáč na otázku, zda jeho pozvání na středeční juniorský závod do Zielonej Gory souvisí se zájmem klubu o jeho služby v lize. A tak raději otočme list na stránku s pardubickým vyvrcholením juniorského mistrovství světa.

„Pátek v Pardubicích byly hezký závody,“ rozzáří se junior pražské Markéty. „Na takovej‘ závod je člověk nabuzenej‘. V týmu jsme tam byli všichni. Já, Aďa, Fíla, táta.“

Premiéra mu nevyšla rozhodně špatně. Pouze v rozjížďce s číslem jedenáct vyšel bodově naprázdno. Avšak to se s ním na startovním roštu seřadili favorité Jaimon Lidsey, Glub Čugunov a Dominik Kubera, jejichž ambice přece jen ležely někde jinde.

„Byl jsem spokojenej‘,“ netají se, přičemž se rozhodně nechce ustrnout ve svém závodnickém vývoji. „Ale příští rok by to chtělo zopakovat. A nejen na divokou kartu…“

Petr Chlupáč by rozhodně nechtěl jet finále juniorského mistrovství světa naposledy

Zítra Petra Chlupáče čeká závěrečné finále českého mistrovství jednotlivců. V Plzni si pojistil místo v elitní osmičce a vůbec poprvé se při své kvalifikaci do nejvyššího levelu nejstaršího motoristického šampionátu naší země nemusel spoléhat na své působení v přeboru.

„Těším se jako na každej‘ závod,“ komentuje své zítřejší ambice Petr Chlupáč, jinak šestý muž aktuální klasifikace. „A doufám, že budu líp než osmej‘. Jde o reprezentaci…“

 

Foto: Pavel Fišer

Pohár přátelství v neděli neskončí

Divišov – 11. října
Včerejší vytrvalé deště se fatálně podepsaly na stavu divišovského oválu a pořadatelé jej nemohou do neděle vylepšit. Pohár přátelství se proto odkládá na náhradní termín. Pavel Ondrašík, sportovní ředitel pražské Markéty, prozatím uvažuje o příští neděli, tedy 20. října, nicméně čeká na vyjádření ostatních klubů a zprávu od AK Divišov, zda dá trať do pořádku. Spolu s mezinárodním závodem by se přesunuly i mistrovské stopětadvacítky, jak potvrdil Petr Moravec, předseda plochodrážní komise. V tom případě by Zdeněk Schneiderwind musel hledat náhradní řešení pro poslední kolo seriálu PRO-TEC Speedway Mini Cup, který měl právě 20. října v Divišově vyvrcholit včetně slavnostního vyhlášení výsledků.

V DIvišově se v neděli závodit nemůže

Foto: Karel Herman

Ferdinand Tomašovič nežije

Se smutkem oznamujeme, ve středu 9. října ve věku 76 let zemřel Ferdinand Tomašovič. Ferda, jak ho mnozí z nás znali, byl v šedesátých letech aktivním závodníkem za Liberec. Mnohem více se ale zapsal do liberecké a české ploché dráhy jako funkcionář klubu v Liberci, u jehož záchrany mnohokrát stál díky své odvaze a hlavně vytrvalosti. Na plochou dráhu přivedl mnoho závodníku, kteří se uměli prosazovat i na mezinárodním poli jako Josef Rybář nebo Petr Kubíček. Pod jeho vedením se také Liberec krátce v sedmdesátých letech dostal až do extraligy. Poslední rozloučení s drahým zesnulým proběhne v kruhu rodinném. Čest jeho památce!

 

Ferdinand Tomašovič nežije